Камералдық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12599 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабы 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.07.2021 № 681 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Камералдық бақылау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп пен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 598 бұйрығымен
бекітілген
Камералдық бақылау жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.09.2024 № 658 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Камералдық бақылауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және камералдық бақылауды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) бірыңғай сатып алу платформасы (бұдан әрі – веб-портал) – мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі, ол мемлекеттiк сатып алудың және "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Занына сәйкес жүзеге асырылатын сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне қол жеткiзудiң бірыңғай нүктесiн ұсынады;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил проведения камерального контроля
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12599.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.07.2021 № 681 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения камерального контроля.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 598
Правила проведения камерального контроля
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.09.2024 № 658 (вводится в действие с 01.01.2025).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения камерального контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения камерального контроля.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
1) единая платформа закупок (далее – веб-портал) – информационная система уполномоченного органа в сфере государственных закупок, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам государственных закупок и закупок, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора";
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).

2) камералдық бақылау – ақпараттық жүйелер деректерін, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі туралы басқа да мәліметтерді талдау және салыстырып тексеру негізінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектісіне (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектісі) бармай ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) және оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асыратын бақылаудың өзге нысаны;
3) камералдық бақылау тәуекелдерінің бейіні (бұдан әрі – тәуекел бейіні) – мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі туралы мәліметтерді талдау жолымен айқындалған және белгілі бір бұзушылықтарды анықтау мақсатында әзірленетін деректерді таңдау шарттарының жиынтығы;
4) тәуекел – қаржылық бұзушылықтарға, бюджет қаражатын ұрлауға (ысырап етуге) және мемлекетке экономикалық залал келтіруге әкеп соғатын мүмкін Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын сақтамау, оқиғаның немесе іс-қимылдың объектіге және мемлекеттік аудит нысанасына және нысанасына қолайсыз әсер ету ықтималдығы, сондай-ақ мемлекеттік органдардың бағдарламалық құжаттарында және стратегиялық жоспарларында көзделген нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу немесе толық көлемде орындамау ықтималдығы;
5) тәуекелдерді басқару жүйесі – тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыруды және мемлекеттік аудит жүргізуді, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзге де қызметін қамтамасыз ететін, мемлекеттік аудиттің неғұрлым басым бағыттарына ресурстарды іріктеу, оңтайлы бөлу қағидаттарына негізделетін, қолда бар тәуекелдер жиынтығын жан-жақты талдауды, оларды сәйкестендіру мен бағалауды, ден қою шараларын әзірлеу мен қабылдауды, қабылданған шаралар нәтижелерінің тиімділігіне мониторингті қамтитын әкімшілендіру жүйесі;
6) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу, аудиторлық қызмет, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді заңнамада көзделген шекте жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
7) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы) – құзыреті шегінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу, мемлекеттік мүлік, аудиторлық қызмет, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында, сондай-ақ уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) камеральный контроль – иная форма контроля, осуществляемая ведомством уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту (далее – ведомство) и его территориальными подразделениями без посещения объекта государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита) на основе анализа и сопоставления данных информационных систем, а также сведений о деятельности объектов государственного аудита;
3) профиль рисков камерального контроля (далее – профиль риска) – совокупность условий выбора данных, определенная путем анализа сведений о деятельности объектов государственного аудита и разрабатываемая с целью выявления определенных нарушений;
4) риск – вероятность несоблюдения бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, неблагоприятного воздействия события или действия на объект и предмет государственного аудита, которая приведет к финансовым нарушениям, хищениям (растрате) бюджетных средств и нанесению экономического ущерба государству, а также вероятность недостижения или неисполнения в полном объеме целевых индикаторов и показателей, предусмотренных в программных документах и стратегических планах государственных органов;
5) система управления рисками – система администрирования, обеспечивающая формирование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и проведение государственного аудита, иной деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, базирующаяся на принципах выборочности, оптимального распределения ресурсов на наиболее приоритетных направлениях государственного аудита, включающая в себя всесторонний анализ совокупности имеющихся рисков, их идентификацию и оценку, выработку и принятие мер реагирования, мониторинг эффективности результатов принятых мер;
6) уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере внутреннего государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок, аудиторской деятельности, бухгалтерского учета и финансовой отчетности в пределах, предусмотренных законодательством;
7) ведомство уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту (далее – ведомство уполномоченного органа) – ведомство уполномоченного органа, осуществляющее в пределах компетенции реализационные и контрольные функции в сфере внутреннего государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок, государственного имущества, аудиторской деятельности, бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).

8) ақпараттық жүйе-ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және камералдық бақылауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті орган пайдаланатын, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы №123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес интеграцияланған нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын 2-тармақта көрсетілмеген ұғымдар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Қазақстан Республикасынының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде, Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында айқындалатын мәндерде қолданылады.
4. Камералдық бақылаудың мақсаты бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және жол бермеу, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын мемлекеттік аудит объектісіне беру және мемлекеттік аудит объектілеріне әкімшілік жүктемені төмендету болып табылады.
2-тарау. Камералдық бақылауды жүргізу тәртібі
5. Камералдық бақылауды ведомство және оның аумақтық бөлімшелері Заңның 14-бабы 3) тармақшасының және "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алу туралы заң) 23-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі бойынша, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері бойынша әртүрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді салыстыру жолымен мемлекеттік аудит объектісіне бармастан, тұрақты негізде жүргізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Камералдық бақылауды жүргізу барысында бұзушылықтарды анықтау осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген камералдық бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Камералдық бақылаудың ден қою шаралары Заңның 30-бабының 4-тармағында көзделген.
8 Камералдық бақылау бюджеттік қатынастарды, бухгалтерлік есепті, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу саласын реттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары мен талаптарын сақтай отырып, ведомствоның Заңда белгіленген құзыреті шеңберінде бюджет процесінің барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады.

8) информационная система —организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач, используемых уполномоченным органом при осуществлении камерального контроля, интегрированных в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникации Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Не указанные в пункте 2 понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определяемых Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан, Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
4. Целью камерального контроля является своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление объекту государственного аудита права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам камерального контроля и снижение административной нагрузки на объекты государственного аудита.
Глава 2. Порядок проведения камерального контроля
5. Камеральный контроль проводится ведомством и его территориальными подразделениями на постоянной основе в соответствии с подпунктом 3) статьи 14 Закона и со статьей 23 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон о государственных закупках) без посещения объекта государственного аудита путем сопоставления сведений, полученных из различных источников информации, по деятельности объектов государственного аудита, а также по результатам применения системы управления рисками.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Выявление нарушений в ходе проведения камерального контроля осуществляется в соответствии с перечнем профилей рисков камерального контроля, приведенным в приложении 1 к настоящим Правилам.
7. Меры реагирования камерального контроля предусмотрены пунктом 4 статьи 30 Закона.
8. Камеральный контроль осуществляется на всех этапах бюджетного процесса с соблюдением норм и требований законодательства Республики Казахстан, регулирующего бюджетные отношения, бухгалтерский учет, а также сферу государственных закупок, в рамках установленной Законом компетенции ведомства.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік сатып алу туралы шарттар бойынша ақы төлеу жүргізілгеннен кейін бұзушылықтар анықталған кезде Заңның 18-бабы 5-тармағының 3) және 4) тармақшаларына сәйкес мемлекеттік аудит жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған кезде ведомство және оның аумақтық бөлімшелері осы Қағидаларға 2–қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықталған бұзушылықтарды сипаттай отырып, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны (бұдан әрі-хабарлама) ресімдейді және мемлекеттік аудит объектілеріне жібереді және веб-порталда автоматты түрде тіркеледі.
Веб-порталды қоспағанда, ақпараттық жүйеде камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған кезде ведомство және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектілеріне хабарлама ресімдейді және жібереді және ақпараттық жүйеде тіркейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Хабарлама мемлекеттік аудит объектісіне бұзушылықтар анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, веб-портал және (немесе) ақпараттық жүйелер арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 8:30-ден 18:00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ге дейін жіберіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Хабарламаны мемлекеттік аудит объектісі, ол мемлекеттік аудит объектісіне тапсырылған (веб-портал және (немесе) ақпараттық жүйелер арқылы алынған) күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындайды.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды мемлекеттік аудит объектісіне хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дербес жойған кезінде, лауазымды тұлға әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.

Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При установлении нарушений после осуществления оплаты по договорам о государственных закупках проводится государственный аудит в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 5 статьи 18 Закона.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
10. При выявлении нарушений по результатам камерального контроля государственных закупок, ведомством и его территориальными подразделениями оформляется и направляется объектам государственного аудита уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, с описанием выявленных нарушений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – уведомление), и автоматически регистрируется на веб-портале.
При выявлении нарушений по результатам камерального контроля в информационной системе, за исключением веб-портала ведомством и территориальными подразделениями оформляется и направляется объектам государственного аудита уведомление, и регистрируется в информационной системе.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. Уведомление направляется объекту государственного аудита с 8:30 до 18:00 часов, перерыв на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республики Казахстан", посредством веб-портала и/или информационных систем, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. Уведомление исполняется объектом государственного аудита в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения посредством веб-портала и/или информационных систем) объекту государственного аудита.
При самостоятельном устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения объекту государственного аудита уведомления, должностное лицо не подлежит привлечению к административной ответственности.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Хабарламада көрсетілген мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау элементтері және бұзушылықтарды жою тәсілдері осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.
Хабарламаның орындалуы туралы ақпаратты (қажет болған кезде растайтын құжаттарды қоса бере отырып) мемлекеттік аудит объектісі хабарламаны жіберген ведомствоға және оның аумақтық бөлімшесіне осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал және ақпараттық жүйелер арқылы ұсынады.
Хабарламаның орындалуын растауды ведомство және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектісінен хабарламаның орындалуы бойынша ақпарат келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей веб-портал және ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тиісті бюджетті (даму жоспарын), жеке қаржыландыру жоспарын және мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын камералдық бақылау камералдық бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесіне және мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау элементтеріне және осы Қағидаларға 1 және 3-қосымшада келтірілген бұзушылықтарды жою тәсілдеріне сәйкес тұрақты негізде жүргізіледі.
Мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын камералдық бақылау тиісті бюджет бекітілгенге (нақтыланғанға) дейін тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысы шығарылған күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін жүргізіледі.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелердің тиісінше орындалуын камералдық бақылауды ведомство және оның аумақтық бөлімшелері камералдық бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесіне және мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау элементтеріне және осы Қағидаларға 1 және 3-қосымшада келтірілген бұзушылықтарды жою тәсілдеріне сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен жүргізілетін мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтер веб-порталға орналастырылған күннен бастап мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін жүргізіледі.

Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. Элементы камерального контроля государственных закупок и способы устранения нарушений, указанных в уведомлении, отражены в приложении 3 к настоящим Правилам.
Информация об исполнении уведомления (при необходимости с приложением подтверждающих документов) представляется объектом государственного аудита посредством веб-портала и информационных систем в ведомство и его территориальное подразделение, направившее уведомление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Подтверждение исполнения уведомления осуществляется посредством веб-портала и информационных систем, ведомством и его территориальными подразделениями не позднее трех рабочих дней со дня поступления информации от объекта государственного аудита по исполнению уведомления.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Камеральный контроль соответствующего бюджета (плана развития), индивидуального плана финансирования и годового плана государственных закупок проводится на постоянной основе в соответствии с перечнем профилей рисков камерального контроля и элементами камерального контроля государственных закупок, и способами устранения нарушений, приведенным в приложении 1 и 3 к настоящим Правилам.
Камеральный контроль предварительного годового плана государственных закупок проводится по истечении десяти рабочих дней со дня вынесения положительного предложения соответствующей бюджетной комиссии до утверждения (уточнения) соответствующего бюджета.
Камеральный контроль надлежащего исполнения обязательств по договору о государственных закупках проводится ведомством и его территориальными подразделениями в соответствии с перечнем профилей рисков камерального контроля и элементами камерального контроля государственных закупок, и способами устранения нарушений, приведенным в приложении 1 и 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Камеральный контроль государственных закупок способом запроса ценовых предложений проводится со дня размещения на веб-портале сведений о проводимых государственных закупках способом запроса ценовых предложений до заключения договора о государственных закупках.

16. Мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасы әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберілген күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
17. Конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау мынадай бағыттар бойынша:
1) бірінші бағыт:
конкурс (аукцион) жарияланған күннен бастап конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттама) жобасын алдын ала талқылау кезеңінде ескертулерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін;
егер конкурстық құжаттаманың жобасына алдын ала талқылау жүзеге асырылмаған кезде, конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландыру мәтіні орналастырылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) екінші бағыт – конкурстық құжаттама жобасын алдын ала талқылау хаттамасы веб-порталға орналастырылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде және/немесе өтінімдерді қабылдау мерзімдері аяқталғанға дейін жүргізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Орындаушының және ведомство басшысы орынбасарының және/немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіндегі бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушысының жүргізілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтардың жоқ екені туралы белгісі веб-порталда және ақпараттық жүйесінде камералдық бақылаудың аяқталуы болып танылады.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға ведомство басшысының орынбасары және/немесе уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің бірінші басшысы немесе олардың (оның) міндетін атқарушы адам (адамдар) қол қояды.
Хабарламаның орындалуын бақылауды ведомство басшысының орынбасары және/немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе оның (олардың) міндетін атқарушы адам веб-порталда және ақпараттық жүйеде белгі қойып жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. Камеральный контроль государственных закупок способами из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках проводится не позднее трех рабочих дней со дня направления проекта договора о государственной закупке на подписание потенциальному поставщику.
17. Камеральный контроль государственных закупок способом конкурса (аукциона) проводится по следующим направлениям:
1) первое направление:
со дня объявления конкурса (аукциона) до окончания срока приема замечаний в период предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации);
если предварительное обсуждение проекта конкурсной документации не осуществляется – в течении пяти рабочих дней со дня размещения текста объявления об осуществлении государственных закупок способом конкурса;
2) второе направление – в течение пяти рабочих дней и/или до окончания сроков приема заявок со дня размещения на веб-портале протокола предварительного обсуждения проекта конкурсной документации.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
18. Завершением камерального контроля на веб-портале и информационных системах признается отметка исполнителя и заместителя руководителя ведомства и/или первого руководителя территориального подразделения ведомства или лица, исполняющего его обязанности об отсутствии нарушений по результатам проведенного камерального контроля.
Уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, подписывается заместителем руководителя ведомства и/или первым руководителем территориального подразделения ведомства или лицом лицами, исполняющим их (его) обязанности.
Контроль за исполнением уведомления осуществляется заместителем руководителя ведомства и/или руководителем территориального подразделения ведомства или лицом, исполняющим его (их) обязанности, с отметкой об исполнении уведомления на веб-портале и информационных системах.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18-1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).

18-1. Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сатып алу веб-порталын қоспағанда, ақпараттық жүйелер арқылы жіберілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама ақпараттық жүйелер арқылы жіберілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаларды тіркеу журналында тіркелуі тиіс.
Ескерту. Қағидалар 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының, бірыңғай ұйымдастырушының, комиссиялардың, сарапшының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың шағымды қарау нәтижелері бойынша қабылдаған шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Бұл ретте тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының, бірыңғай ұйымдастырушының шешіміне әкімшілік сот ісін жүргізу шеңберінде шағымдану мемлекеттік сатып алу рәсімдерін тоқтата тұрмайды.
Шағымдарды беру және қарау тәртібі 19 таратумен "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238болып тіркелген) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалармен айқындалады.
Веб-портал арқылы шағымды жіберу және қарау жөніндегі талаптар ерекше тәртіпті қолдана отырып, мемлекеттік сатып алуға қолданылмайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.05.2025 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Камералдық бақылаудың сапасын бақылау
20. Уәкілетті органның ведомствосы тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде Заңның 30-бабына сәйкес камералдық бақылаудың сапасын бақылауды үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Сапаға бақылау жүргізу кезінде хабарламаны орындау мерзімі ол аяқталғанға дейін тоқтатыла тұрады.
21. Жүргізілген сапаны бақылау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы сапаны бақылау қорытындысын шығарады, ол автоматты түрде веб-портал арқылы тіркеледі және уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің мекенжайына жіберіледі.
Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі сапаны бақылау қорытындысына сәйкес осындай шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде:
1) хабарламаның күшін жояды;
2) сапаны бақылау қорытындысына сәйкес хабарлама жібереді;
3) хабарламаға өзгерістер (толықтырулар) енгізеді.
Уәкілетті органның ведомствосы осы тармақта көзделген мерзімде сапа бақылауының шығарылған қорытындысы болмаған жағдайда, ведомствоның аумақтық бөлімшесі камералдық бақылау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді сапа бақылауынан өтті деп таниды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

18-1. Уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля направленное посредством информационных систем, подлежат регистрации в журнале регистрации уведомлений об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, направленных посредством информационных систем, за исключением веб-портала государственных закупок по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Решение заказчика, организатора, единого организатора принятое по результатам рассмотрения жалобы, может быть обжаловано в суде в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом обжалование решения заказчика, организатора, единого организатора в рамках административного судопроизводства не приостанавливает процедуры государственных закупок.
Порядок подачи и рассмотрения жалоб определяется главой 19 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238).
Требования по направлению и рассмотрению жалобы посредством веб-портала не распространяются на государственные закупки с применением особого порядка.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.05.2025 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3 Контроль качества камерального контроля
20. Ведомство уполномоченного органа осуществляет контроль качества камерального контроля в соответствии со статьей 30 Закона на основе системы управления рисками в течение трех рабочих дней.
При проведении контроля качества срок исполнения уведомления приостанавливается до его завершения.
21. По результатам проведенного контроля качества ведомство выносит заключение контроля качества, которое автоматически регистрируется и направляется в адрес территориального подразделения ведомства уполномоченного органа.
Территориальное подразделение ведомства в соответствии с заключением контроля качества в течение одного рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения:
1) отменяет уведомление;
2) направляет уведомление в соответствии с заключением контроля качества;
3) вносит изменения (дополнения) в уведомление.
При отсутствии вынесенного заключения контроля качества ведомством уполномоченного органа в срок, предусмотренный настоящим пунктом, принятые решения по результатам камерального контроля территориальным подразделением ведомства признаются пройденными контроль качества.
Примечание ИЗПИ!

22-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Уәкілетті орган ведомствосының шешімімен және (немесе) осы Қағидалардың 21-тармағы екінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларына сәйкес жіберілген аумақтық бөлімшенің хабарламасымен келіспеген кезде әлеуетті өнім беруші шағым, мемлекеттік аудит объектісі – жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы6 оның ішінде осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы уәкілетті органның жанындағы Апелляциялық комиссияға (бұдан әрі – Апелляциялық комиссия) қарсылық береді6 не сотқа жүгінеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Камералдық бақылау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген кезде мемлекеттік аудит объектісі веб-портал және хабарлама келіп түскен ақпараттық жүйелер арқылы Заңның 11-1-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссияға (бұдан әрі – Апелляциялық комиссия) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға қарсылық береді.
Мемлекеттік аудит объектісі веб-портал және хабарлама келіп түскен ақпараттық жүйелер арқылы қарсылықтың дәлелдерін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-1. Уәкілетті орган ведомствосының хабарламасында көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда әлеуетті өнім беруші веб-портал және ақпараттық жүйелер арқылы Апелляциялық комиссияға шағым береді.
Ескерту. Қағидалар 23-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Қарсылық Заңның 11-1-тарауында және "Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға қарсылықтарды және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдануды қарау жөніндегі апелляциялық комиссияның құрамын және ол туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 наурыздағы № 302 бұйрығымен (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20171 болып тіркелген) бекітілген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жанындағы апелляциялық комиссия туралы ережеде айқындалған тәртіппен және мерзімдерде қаралады.

Пункт 22 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
22. При несогласии с решением ведомства уполномоченного органа и (или) с уведомлением территориального подразделения, направленным в соответствии с подпунктами 2) и 3) части второй пункта 21 настоящих Правил, потенциальный поставщик, подает жалобу, объект государственного аудита – возражение в Апелляционную комиссию при уполномоченном органе (далее – Апелляционная комиссия) посредством общедоступных информационных систем, в том числе посредством веб-портала по форме согласно приложению 5 и 6 к настоящим Правилам, либо обращается в суд.
Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования результатов камерального контроля
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
23. При несогласии с нарушениями, указанными в уведомлении, объект государственного аудита подает посредством веб-портала и информационных систем по которым поступило уведомление в Апелляционную комиссию при уполномоченном органе (далее – Апелляционная комиссия) в порядке и сроки, установленные главой 11-1 Закона, возражение к нарушениям, указанным в уведомлении об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Объект государственного аудита предоставляет копии документов, подтверждающих доводы возражения посредством веб-портала и информационных систем, по которым поступило уведомление.
Сноска. Пункт 23 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23-1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
23-1. При несогласии с нарушениями, указанными в уведомлении ведомства уполномоченного органа, потенциальный поставщик посредством веб- портала и информационных систем подает жалобу в Апелляционную комиссию.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Возражение рассматривается в порядке и сроки, определенные главой 11-1 Закона и положением об апелляционной комиссии при уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту, утвержденным приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 марта 2020 года № 302 "Об утверждении состава и Положения об апелляционной комиссии по рассмотрению возражений к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, уведомлению об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту, и обжалованию решений, действий (бездействия) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и (или) его должностных лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20171).

25. Хабарламаны орындау мерзімі қарсылықты қарау кезеңіне тоқтатыла тұрады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
26-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша Апелляциялық комиссия мынадай:
1) мемлекеттік аудит объектісі шағымданатын барлық мәселелер қанағаттандырылған кезде – қарсылықты қанағаттандыру туралы;
2) мемлекеттік аудит объектісі дауланатын мәселелерді ішінара қанағаттандырған кезде – қарсылықты ішінара қанағаттандыру туралы;
3) мемлекеттік аудит объектісі даулап отырған барлық мәселелер Заңның 11-1-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қанағаттандырылмаған кезде – осындай шешім қабылдауды негіздей отырып, қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Қарсылықты қарау нәтижелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытындымен (бұдан әрі – қорытынды) ресімделеді.
Қорытынды тіркеледі және мемлекеттік аудит объектісіне веб-портал және хабарлама келіп түскен ақпараттық жүйе арқылы жіберіледі.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Осы Қағидалардың 26-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда хабарлама:
1) хабарламада көрсетілген барлық бұзушылықтар дауланған кезде күшін жоюға;
2) қарсылықпен дауланбайтын хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жою бөлігінде орындауға жатады.
Осы Қағидалардың 26-тармағының 2) тармақшасында көзделген хабарлама қарсылықтың қанағаттандырылмаған дәлелдері бойынша бұзушылықтарды жою бөлігінде орындауға жатады.
Осы Қағидалардың 26-тармағының 3) тармақшасында көзделген хабарламаны мемлекеттік аудит объектісі толық көлемде орындауға тиіс.
Хабарламаға ішінара қарсылық болған кезде дауланбаған хабарлама бұзушылықтары жоюға жатады.
5-тарау. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
28. Заңның 32-бабы 1-тармағына сәйкес хабарламаның белгіленген мерзімде орындалмауы мемлекеттік аудит объектілерінің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен тоқтата тұруға әкеп соғады.

25. Срок исполнения уведомления приостанавливается на период рассмотрения возражения.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 26 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
26. По результатам рассмотрения возражения Апелляционной комиссией принимается одно из следующих решений:
1) об удовлетворении возражения – при удовлетворении всех оспариваемых объектом государственного аудита вопросов;
2) о частичном удовлетворении возражения – при частичном удовлетворении оспариваемых объектом государственного аудита вопросов;
3) об отказе в удовлетворении возражения с обоснованием принятия такого решения – при неудовлетворении всех оспариваемых объектом государственного аудита вопросов в порядке и сроки, установленные главой 11-1 Закона.
Результаты рассмотрения возражения оформляются заключением по результатам рассмотрения возражения (далее – заключение), по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Заключение регистрируются и направляется объекту государственного аудита посредством веб-портала и информационных систем, по которым поступило уведомление.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 26 настоящих Правил уведомление подлежит:
1) отмене, при условии оспаривания всех нарушений, указанных в уведомлении;
2) исполнению в части устранения нарушений, указанных в уведомлении, которые не оспариваются возражением.
Предусмотренное подпунктом 2) пункта 26 настоящих Правил, уведомление подлежит исполнению в части устранения нарушений по неудовлетворенным доводам возражения.
Предусмотренное подпунктом 3) пункта 26 настоящих Правил, уведомление подлежит исполнению объектом государственного аудита в полном объеме.
При частичном возражении на уведомление, неоспариваемые нарушения уведомления подлежат устранению.
Глава 5. Приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объектов государственного аудита
28. В соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона неисполнение в установленный срок уведомления влечет приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объектов государственного аудита в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
Действие настоящего пункта приостанавливается на период рассмотрения возражений к уведомлениям об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля.
Мера реагирования, предусмотренная настоящим пунктом, не применяется в случаях, когда нарушения невозможно устранить.

Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттіктерді қоспағанда) бойынша шығыстық операцияларды тоқтата тұру Заңның 32-бабының 2-тармағында көзделген шығыс операцияларын қоспағанда мемлекеттік аудит объектілерінің барлық шығыс операцияларына қолданылады.
29. Тиісті аумақтық бөлімше Заңның 31-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген мерзімде хабарламалардың орындалмауының белгіленген фактілері туралы жазбаша хабарлайды.
30. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттіктерді қоспағанда) бойынша шығыстық операцияларды тоқтата тұру туралы өкім (бұдан әрі – өкім) хабарламаның белгіленген мерзімде орындалмау фактілері расталған кезде осы Қағидалардың 35-тармағымен көзделген хат алынған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
31. Өкім "Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік аудит объектілерінің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 596 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша енгізіледі (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12606 болып тіркелген).
32. Өкім бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органға, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктерге немесе ұйымдарға қағаз тасығышта немесе электрондық түрде оны қалыптастыру күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпараттық коммуникациялық желі бойынша беру арқылы жіберіледі.
Өкім мынадай мәліметтерді: реттік нөмірі, өкімнің нөмірі, өкімнің күні, өкімнің мәртебесі, жөнелту тәсілі, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктің немесе ұйымның атауы, қабылдамау/бас тарту себебі, қабылдамау/бас тарту күні, қабылдамау себебі, қабылдамау нөмірі, қабылдамау күні, қабылдамау мәртебесін қамтитын, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өкімдер тіркеу журналында тіркелуге жатады.

Приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита, применяется на все расходные операции объектов государственного аудита, за исключением расходных операций, предусмотренных пунктом 2 статьи 32 Закона.
29. Соответствующее территориальное подразделение в течение одного рабочего дня со дня окончания срока, указанного в пункте 2 статьи 31 Закона, письменно информирует ведомство уполномоченного органа об установленных фактах неисполнения уведомлений в срок, предусмотренный пунктом 12 настоящих Правил.
30. Распоряжение о приостановлении расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита (далее – распоряжение) формируется в течение одного рабочего дня, следующего за днем получения письма, предусмотренного пунктом 28 настоящих Правил, при подтверждении фактов неисполнения уведомления в установленный срок.
31. Распоряжение выносится по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 596 "Об утверждении формы Распоряжения уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12606).
32. Распоряжение направляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети в течение трех рабочих дней со дня его формирования.
Распоряжение подлежит регистрации в журнале регистрации распоряжений о приостановлении расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в котором содержатся следующие сведения: порядковый номер, номер распоряжения, дата распоряжения, статус распоряжения, способ отправки, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) объекта государственного аудита, наименование объекта государственного аудита, наименование центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, причина непринятия/отказа, дата непринятия/отказа, причина отмены, номер отмены, дата отмены, статус отмены.

33. Өкім бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктердің немесе ұйымдардың орындауына жатады.
34. Уәкілетті органның ведомствосы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру себептері жойылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға өкімнің күшін жою туралы құжатты жіберу арқылы өкімнің күшін жояды.
Өкімнің күшін жою туралы құжат мыналарды: осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган ведомствосының атауы мен БСН-ін, мемлекеттік аудит объектісінің атауы мен ЖСН/БСН-ін, өкімнің нөмірі мен күнін, шығыс операцияларын қайта бастау қажет болатын мемлекеттік аудит объектісінің кодын және шоттарының нөмірін, уәкілетті орган ведомствосы басшысының не оны алмастыратын адамның мөрмен куәландырылған қолын қамтиды.
35. Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоты жабылған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банк немесе ұйым уәкілетті органның ведомствосына өкімді қайтарады.
6-тарау. Есепке алу және есептілік
36. Есепке алу мен есептілікті жүргізу мақсатында, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану үшін қарсылықтарды қарау туралы мәліметтері мен камералдық бақылау материалдары веб-порталда автоматты түрде жинақталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
37-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Камералдық бақылау нәтижелері веб-порталда және ақпараттық жүйелерде орналастырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Камералдық бақылау жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
Камералдық бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Камералдық бақылау тәуекел бейінінің атауы
Камералдық бақылау тәуекел бейінінің деректерін таңдау шарттары
Камералдық бақылау тәуекел бейінінің бұзылуы
1.
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) біліктілік талаптарын және (немесе) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделмеген шарттарды белгілеуі.

33. Распоряжение подлежит исполнению центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
34. Распоряжение отменяется ведомством уполномоченного органа не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам, путем направления документа об отмене распоряжения в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Документ об отмене распоряжения содержит: наименование и БИН ведомства уполномоченного органа, наименование и ИИН/БИН и банковские реквизиты объекта государственного аудита, номер и дату распоряжения, номер кода и счетов объекта государственного аудита, по которым необходимо возобновить расходные операции, подпись руководителя ведомства уполномоченного органа либо лица, его замещающего, заверенную печатью согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
35. При закрытии кодов и счетов объектов государственного аудита, открытых в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковского счета объекта государственного аудита в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, возвращает распоряжение в ведомство уполномоченного органа.
Глава 6. Учет и отчетность
36. Сведения и материалы камерального контроля о рассмотрении возражений в целях ведения учета и отчетности, а также для применения системы управления рисками обобщаются на веб-портале автоматически.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 37 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
37. Результаты камерального контроля размещаются на веб-портале и в информационных системах.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
камерального контроля
Перечень профилей рисков камерального контроля
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ №
Наименование профиля риска камерального контроля
Условия выбора данных профиля риска камерального контроля
Нарушения профиля риска камерального контроля
1.
Установление организатором, заказчиком в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и (или) условий, не предусмотренных законодательством о государственных закупках.

1. Конкурс (аукцион) тәсілімен жарияланған мемлекеттік сатып алу.
2. Мемлекеттік сатып алудың нысанасы тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер болып табылады.
3. Ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) біліктілік талаптары мен шарттарын "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алу туралы заң) 11 және 12-баптарын, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұза отырып көрсетуі.
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамада біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі:
1) әлеуетті өнім берушілердің мемлекеттік сатып алуға қатысуын шектейді және негізсіз қиындатады;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау қажеттігінен тікелей туындамайды;
3) әлеуетті өнім берушілердің саныны шекткліуне әкеп соғады мыналар, оның ішінде:
әлеуетті өнім берушілерге қойылатын кез келген өлшенбейтін сандық және (немесе) әкімшілендірілмейтін талаптарды белгілеу:
тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауар шығарылған жердің атауына және сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын өндірушінің атауына нұсқаулардың мазмұнын;
мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзу әлеуетті өнім берушілердің санын шектеуге әкеп соғады. Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 11 және 12-баптарын, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзу.
2.
Конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасына алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер болған кезде тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының Мемлекеттік сатып алу туралы заңды бұза отырып, конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) бекітуі.
1. Алдын ала талқылау хаттамасы қалыптастырылған конкурс (аукцион) тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Алдын ала талқылау хаттамасы конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасына ескертулерден тұрады.
3. Бекітілген конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына алдын ала талқылау хаттамасында көрсетілген мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзылуы белгіленген.
Конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер болған кезде, тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының Мемлекеттік сатып алу туралы заңға сәйкес уәкілетті орган бекіткен Заңды және 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалар) бұза отырып, конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) бекітуі.
3.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 27-бабының талаптарын бұза отырып, әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыруы

1. Опубликованные государственные закупки способом конкурса (аукциона).
2. Предметом государственных закупок являются товары, работы, услуги.
3. Отражение организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий в нарушение статей 11 и 12 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон о государственных закупках), а также принципов осуществления государственных закупок.
Отражение организатором, заказчиком в конкурсной документации квалификационных требований и условий, которые:
1) ограничивают и необоснованно усложняют участие потенциальных поставщиков в государственных закупках;
2) непосредственно не вытекают из необходимости выполнения обязательств по договору о государственных закупках товаров, работ, услуг;
3) влекут за собой ограничение количества потенциальных поставщиков, в том числе:
установление любых не измеряемых количественно и (или) не администрируемых требований к потенциальным поставщикам;
содержание указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику;
нарушение принципов осуществления государственных закупок. Нарушение статей 11 и 12 Закона о государственных закупках, а также принципов осуществления государственных закупок.
2.
Утверждение заказчиком, организатором конкурсной документации и (аукционной документации) с нарушением Закона о государственных закупках, при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации и (аукционной документации).
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом конкурса (аукциона), где сформирован протокол предварительного обсуждения.
2. Протокол предварительного обсуждения содержит замечания к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
3. В утвержденной конкурсной документации (аукционной документации) установлены нарушения законодательства о государственных закупках, которые указаны в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
Утверждение заказчиком, организатором конкурсной документации (аукционной документации) с нарушением Закона о государственных закупках и Правил осуществления государственных закупок от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238) (далее – правила осуществления государственных закупок), при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
3.
Осуществление государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди потенциальных поставщиков с нарушениями требований статьи 27 Закона о государственных закупках.

1. Нысанасы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлері болып табылатын мемлекеттік сатып алу.
2. Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 27-бабының нормаларын бұза отырып, әлеуетті өнім берушілер арасында мемлекеттік сатып алу жүзеге асырылады.
Ұйымдастырушының/тапсырыс берушінің Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 27-бабының талаптарын бұза отырып, әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыруы.
4.
Конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлмеу.
1. Конкурс тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жарияланған мемлекеттік сатып алу.
2. Мемлекеттік сатып алу туралы заңмен және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалар мен көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде лоттарға бөлмеу.
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды Мемлекеттік сатып алу туралы заңды және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, лоттарға бөлмеуі.
5.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі күнтізбелік он бес күннен кем, сондай-ақ тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмысты орындауға, қызмет көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз, сондай-ақ құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) бойынша жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету мерзімі жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасының тиісті оң қорытындысында белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейді.
1. Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі күнтізбелік он бес күннен кем, сондай-ақ тауарды беруге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмысты орындауға, қызмет көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз.
2. Жұмыстарды орындау және қызметтерді мерзімдері жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасының осы қорытындысында көрсетілген жұмыстарды орындау мерзімдеріне сәйкес келмейді.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 17-бабының 6-тармағын бұза отырып өткізілді.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 119-тармағын бұза отырып жүргізілді.
6.
Ұйымдасытырылуы мен өткізілуін мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы жүзеге асыруға тиіс орталықтандырылған мемлекеттік сатып алу.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 6-бабының 13-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын мемлекеттік сатып алуын бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар жүзеге асыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 6-бабының 13-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын мемлекеттік сатып алуын бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар жүзеге асыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
7.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу өткізу кезінде ақпаратты орналастыру тәртібі мен мерзімдерін бұзу.
Веб-порталда орналастырылған баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу бойынша ақпарат толық емес және/немесе Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалармен көзделген мерзімдерді бұзылған.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу бойынша ақпарат толық орналастырмау және/немесе Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында көзделген мерзімдерін бұзу.
8.
Баға ұсынысын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлінбеуі.

1. Государственные закупки, предметом, которого являются отдельные виды товаров, работ, услуг.
2. Государственные закупки осуществляются среди потенциальных поставщиков с нарушением норм статьи 27 Закона о государственных закупках.
Осуществление организатором/заказчиком государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди потенциальных поставщиков с нарушениями требований статьи 27 Закона о государственных закупках.
4.
Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом конкурса.
1. Опубликованные государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом конкурса.
2. Не разделение при осуществлении государственных закупок товаров, работ и услуг на лоты в случаях, предусмотренных Законом о государственных закупках и правилами осуществления государственных закупках.
Не разделение организатором, заказчиком государственных закупок товаров, работ, услуг способом конкурса на лоты в нарушение Закона о государственных закупках и правил осуществления государственных закупок.
5.
Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее пятнадцати календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги, а также по строительно-монтажным работам (далее - СМР) срок выполнения работ и оказания услуг не соответствует срокам, установленным в соответствующем положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы проекта.
1. Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее пятнадцати календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги.
2. Сроки выполнения работ и оказания услуг не соответствуют срокам выполнения работ, указанным в данном заключении комплексной вневедомственной экспертизы проекта.
Государственные закупки товаров, работ, услуг проведены с нарушением пункта 6 статьи 17 Закона о государственных закупках.
Государственные закупки товаров, работ, услуг проведены с нарушением пункта 119 правил осуществления государственных закупок.
6.
Централизованные государственные закупки, организация и проведение, по которым должны осуществляться единым организатором государственных закупок.
Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются едиными организаторами государственных закупок, определяемые уполномоченным органом согласно пункта 13 статьи 6 Закона о государственных закупках.
Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются едиными организаторами государственных закупок, определяемые уполномоченным органом согласно пункта 13 статьи 6 Закона о государственных закупках.
7.
Нарушения порядка и сроков размещения информации при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
Размещенная на веб-портале информация по государственным закупкам способом запроса ценовых предложений не полная и/или с нарушением сроков, предусмотренных правилами осуществления государственных закупок.
Не полное размещение информации, а также с нарушением сроков, предусмотренных правилами осуществления государственных закупок, при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений.
8.
Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.

1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде лоттарға бөлмеу.
Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып лоттарға бөлмеуі.
9.
Техникалық ерекшелікте баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына нұсқаулар қамтылады.
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сипаттамасында тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына, және сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын нұсқаулар қамтылады.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 12-бабының 4-тармағын бұза отырып, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сипаттамасында тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына және сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын нұсқаулар қамтылады.
10.
Мемлекеттік сатып алу туралы тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу – мемлекеттік сатып алудың тәсілін құқыққа сыйымсыз қолдану.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 16-бабын бұза отырып, тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
1. Тапсырыс беруші тікелей жасасу жолымен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберді.
2. Тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу үшін негіздеме Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 16-бабының талаптарына сәйкес келмейді.
3. Осы Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 10-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген өзге де тәсілдермен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың мүмкін болмау себептерін негіздемсіз, тікелей қорытынды жолымен бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 16-бабын бұза отырып, мемлекеттік сатып алу туралы тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу тәсілін құқыққа сыйымсыз таңдау.
11.
Ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) талқылау қорытындылары бойынша конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) өзгерген жағдайда мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада не конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) көзделмеген біліктілік талаптарын және (немесе) шарттарын белгілеуі.

1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом запроса ценовых предложений.
2. Не разделение при осуществлении государственных закупок товаров, работ и услуг на лоты в случаях, предусмотренных правилами осуществления государственных закупок.
Не разделение организатором (заказчиком) государственных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений на лоты в нарушение правил осуществления государственных закупок.
9.
Техническая спецификация содержит указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя при проведении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом запроса ценовых предложений.
2. В описании закупаемых товаров работ, услуг содержатся указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику.
В описании закупаемых товаров работ, услуг в нарушение пункта 4 статьи 12 Закона о государственных закупках содержатся:
указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику;
10.
Неправомерное применение способа государственных закупок – способ из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках.
Осуществление государственных закупок способом из одного источника путем прямого заключения договора в нарушение статьи 16 Закона о государственных закупках.
1. Проект договора о государственных закупках путем прямого заключения, направлен заказчиком на подписание потенциальному поставщику.
2. Основание для заключения договора о государственных закупках способом из одного источника путем прямого заключения не соответствует требованиям статьи 16 Закона о государственных закупках.
3. Осуществление государственных закупок способом из одного источника путем прямого заключения без обоснования причин невозможности осуществления государственных закупок иными способами, указанными в подпунктах 1), 2), 3), и 5) пункта 1 статьи 10 Закона о государственных закупках.
Неправомерный выбор способа из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках в нарушение статьи 16 Закона о государственных закупках.
11.
Установление организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и (или) условий, не предусмотренных законодательством о государственных закупках, при изменении конкурсной документации (аукционной документации) по итогам обсуждения либо в конкурсной документации (аукционной документации).

1. Конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасын алдын ала талқылау хаттамасы ресімделген конкурс (аукцион) тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Алдын ала талқылау хаттамасына сәйкес конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасына ескертулер бар.
3. Ұйымдастыру шының (тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 11 және 12-баптарын, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұза отырып, конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қорытындылары бойынша біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі.
Ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамада біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі:
1) әлеуетті өнім берушілердің мемлекеттік сатып алуға қатысуын шектейді және негізсіз қиындатады;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау қажеттігінен тікелей туындамайды;
3) әлеуетті өнім берушілердің санын шектеуге, оның ішінде:
әлеуеттік өнім берушілерге қандай болмасын санмен өлшенбейтін және (немесе) әкімшілендірілмейтін талаптар белгілеуге;
тауарлық белгілер, қызмет көрсету белгілері, фирмалық атаулары, патенттері, пайдалы модельдері, өнеркәсіп үлгілері, тауардың шығу орнының атауы және өндірушінің атауы, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, қызметтің жеке әлеуетті өнім берушіге тиесілігін анықтайтын қамтуға әкеп соғатын.
4) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзатын біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі.
12.
Құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сегіз мың еселенген мөлшерінен асатын біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу.
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Сегіз мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі сатып алу сомасы.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 10-бабының 4-тармағын бұза отырып, баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен жүзеге асырылды.
13.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезіндегі құқыққа сыйымсыз талаптар.
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен жарияланған мемлекеттік сатып алу.
2. Мемлекеттік сатып алудың нысанасы тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер болып табылады.

1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса (аукциона) по которым оформлен протокол предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации).
2. Согласно протоколу предварительного обсуждения, имеются замечания к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
3. Отражение организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий в нарушение статей 11 и 12 Закона о государственных закупках, а также принципов осуществления государственных закупок, по итогам внесения изменений и (или) дополнений в проект конкурсной документации (аукционной документации).
Отражение организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий, которые:
1) ограничивают и необоснованно усложняют участие потенциальных поставщиков в государственных закупках;
2) непосредственно не вытекают из необходимости выполнения обязательств по договору о государственных закупках товаров, работ, услуг;
3) влекут за собой ограничение количества потенциальных поставщиков, в том числе:
установления любых не измеряемых количественно и (или) не администрируемых требований к потенциальным поставщикам;
содержания указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику;
4) нарушают принципы осуществления государственных закупок.
12.
Приобретение способом запроса ценовых предложений однородных товаров, работ, услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает восьмитысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений.
2. Сумма закупки восьмитысячекратного размера месячного расчетного показателя.
Государственные закупки товаров, работ, услуг, осуществлены способом запроса ценовых предложений в нарушение пункта 4 статьи 10 Закона о государственных закупках.
13.
Неправомерные требования при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
1. Опубликованные государственные закупки способом запроса ценовых предложений.
2. Предметом государственных закупок являются товары, работы, услуги.

3. Ұйымдастыру шының (тапсырыс берушінің) Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 11-бабының 3-тармағын бұза отырып, біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде біліктілік талаптарын белгілеу.
14.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) уақтылы орналастыру.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын веб-порталда орналастыру талаптарын Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 6-бабын бұза отырып, тиісті бюджеттің (даму жоспарының) немесе жеке қаржыландыру жоспарының бекітілген күнімен салыстыру.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 6-бабын бұза отырып, таратылуы шектеулі ақпаратты қамтитын мәліметтерді қоспағанда, мемлекеттік сатып алу веб-порталында мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) немесе мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды орналастырмау.
15.
Мемлекеттік сатып алу көлемінің сәйкестігі.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының көлемін тиісті бюджеттің (даму жоспарының) немесе жеке қаржыландыру жоспарының көлемдерімен салыстыру.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 6-бабын бұза отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу талап етілетін экономикалық сыныптаманың ерекшеліктері (шығыстар баптары) бойынша жиынтығында бюджетке (даму жоспарына) немесе жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес келмейтін көлемде мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын бекіту (нақтылау).
16.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының мазмұны.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарларын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарларын) мониторингілеу және талдау.
Жобалау-сметалық құжаттамасы бар жұмыстарды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырған кезде тапсырыс беруші мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарында (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарында):
1) қосылған құн салығын есепке алмай, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін бөлінген соманың отыз пайызы мөлшерінде алдын ала төлем (аванс) көрсетпеген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттаманы мемлекеттік сатып алу веб-порталында орналастырмаған.
17.
Мемлекеттік сатып алу туралы ақпаратты (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына енгізу
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарларын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарларын) мониторингілеу және талдау.

3. Отражение организатором (заказчиком) квалификационных требований и условий в нарушение пункта 3 статьи 11 Закона о государственных закупках.
Установление квалификационных требований при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
14.
Своевременность размещения годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок).
Сопоставление требований размещения Годового плана государственных закупок на веб-портале с датой утверждения соответствующего бюджета (плана развития) или индивидуального плана финансирования в нарушение статьи 6 Закона о государственных закупках.
Неразмещение Годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок) или внесенных изменений и (или) дополнений в годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) на веб-портале государственных закупок, за исключением сведений, составляющих государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержащих информацию ограниченного распространения в нарушение статьи 6 Закона о государственных закупках.
15.
Соответствие объемов государственных закупок.
Сопоставление объемов годового плана государственных закупок с объемами соответствующего бюджета (плана развития) или индивидуального плана финансирования.
Утверждение (уточнение) годового плана государственных закупок в объеме, не соответствующем бюджету (плану развития) или индивидуальному плану финансирования в совокупности по спецификам экономической классификации (статьям расходов), по которым требуются заключения договоров о государственных закупках в нарушение статьи 6 Закона о государственных закупках.
16.
Содержание годового плана государственных закупок.
Мониторинг и анализ годовых планов государственных закупок (предварительных годовых планов государственных закупок).
При осуществлении государственных закупок работ, по которым имеется проектно–сметная документация, заказчиком в годовом плане государственных закупок (предварительном годовом плане государственных закупок):
1) не указана предварительная оплата (аванс) в размере тридцати процентов от суммы, выделенной для осуществления государственных закупок, без учета налога на добавленную стоимость;
2) не размещена на веб-портале государственных закупок проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в соответствии законодательством Республики Казахстан.
17.
Включение в годовой план государственных закупок (предварительных годовых планов государственных закупок) сведения о государственных закупках.
Мониторинг и анализ годовых планов государственных закупок (предварительных годовых планов государственных закупок).

Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 16-бабы 3-тармағының 3), 6), 21), 22) және 24) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді енгізу.
18.
Демпингтік баға есебін құқыққа сыйымсыз қолдану/қолданбау.
1. Конкурс тәсілімен өткізілген жұмыстарды жарияланған мемлекеттік сатып алу.
2. Ұйымдастыру шылардың конкурстық құжаттамада демпинг белгісін және демпингтік бағаны есептеу сомасын анықтамауы не дұрыс анықтамауы.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 13-бабын және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұзу.
19.
Мемлекеттік сатып алу Заң талаптарын бұза отырып, алдын ала біліктілік іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
1. Мемлекеттік сатып алу Заң талаптарын бұза отырып, алдын ала біліктілік іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
2. Мемлекеттік сатып алу туралы заңның және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, мемлекеттік сатып алу алдын ала біліктілік іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларымен бұзу талаптарын бұза отырып, мемлекеттік сатып алу алдын ала біліктілік іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
20.
Тиісті Ұлттық стандарттарды, ал олар болмаған кезде мемлекеттік саты алу нысанасы болып табылатын сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге тиісті мемлекетаралық стандарттарды техникалық ерекшелікте көрсетпеу немесе дұрыс көрсетпеу
Техникалық ерекшелікте өнім берушілерге жеткізілетін тауарлардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық регламенттерде, стандарттардың ережелерінде немесе өзге де құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну туралы талаптардың көрсетілмеуі және/немесе дұрыс көрсетілмеуі.
1. Конкурс, аукцион тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жарияланған мемлекеттік сатып алу.

Включение в годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) сведений о государственных закупках, осуществляемых в соответствии с подпунктами 3), 6), 21), 22) и 24) пункта 3 статьи 16 Закона о государственных закупках.
18.
Неправомерное применение/неприменение расчета демпинговой цены.
1. Опубликованные государственные закупки работ, проведенные способом конкурса.
2. Не установление либо не верное установление организаторами в конкурсной документации признака демпинга и суммы расчета демпинговой цены.
Нарушение статьи 13 Закона о государственных закупках и правил осуществления государственных закупок.
19.
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, способом конкурса с предварительным квалификационным отбором в нарушение правил осуществления государственных закупок.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса с предварительным квалификационным отбором.
2. Государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса с предварительным квалификационным отбором проводятся в нарушение правил осуществления государственных закупок.
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, способом конкурса с предварительным квалификационным отбором в нарушение правил осуществления государственных закупок.
20.
Не указания, или не верное указание в технической спецификации соответствующих национальных стандартов, а при их отсутствии соответствующих межгосударственных стандартов на закупаемые товары, работы, услуги являющихся предметом государственных закупок.
Не указание и/или неверное указание в технической спецификации требований к поставщикам о предоставлении документов, подтверждающих соответствие поставляемых товаров требованиям, установленным техническими регламентами, положениями стандартов или иными документами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1. Опубликованные государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом конкурса, аукциона

2. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу бойынша веб-порталда орналастырылған ақпарат.
3. Техникалық ерекшелікте ұлттық стандарттар, ал олар болмаған кезде сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге арналған мемлекетаралық стандарттар көрсетілмеген немесе дұрыс көрсетілмеген.
4. Техникалық ерекшелікте жеткізілетін тауарлардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық регламенттерде, стандарттардың ережелерінде немесе өзге де құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну туралы өнім берушілерге қойылатын талап көрсетілмеген немесе дұрыс көрсетілмеген.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 12-бабының 3-тармағына сәйкес техникалық ерекшелікте ұлттық стандарттарды, ал олар болмаған кезде сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге мемлекетаралық стандарттарды көрсетпеу немесе дұрыс көрсетпеу
Техникалық ерекшелікте өнім берушілерге жеткізілетін тауарлардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық регламенттерде, стандарттардың ережелерінде немесе өзге де құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну туралы талаптың көрсетілмеуі және/немесе дұрыс көрсетілмеуі.
21.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген шектеулер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
1. Конкурс, аукцион тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жарияланған мемлекеттік сатып алу.
2. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу бойынша веб-порталда орналастырылған ақпарат.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген шектеулер бойынша тауарларды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
22.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 18-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделмеген негіздер бойынша өткізілетін (өткізілген) мемлекеттік сатып алу шарттарының мазмұнын өзгертетін мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шартқа және (немесе) өнім берушіні таңдау үшін негіз болған ұсынысқа өзгерістер енгізу.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарттар бойынша қосымша келісім жобасы.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 18-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделмеген негіздер бойынша өткізілетін (өткізілген) мемлекеттік сатып алу шарттарының мазмұнын өзгертетін мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шартқа және (немесе) өнім берушіні таңдау үшін негіз болған ұсыныстары бар мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша қосымша келісім жасасу.
23.

2. Размещенная на веб-портале информация по государственным закупкам способом запроса ценовых предложений
3. В технической спецификации не указаны, или не верно указаны национальные стандарты, а при их отсутствии межгосударственные стандарты на закупаемые товары, работы, услуги.
4. В технической спецификации не указаны, или не верно указаны требование к поставщикам о предоставлении документов, подтверждающих соответствие поставляемых товаров требованиям, установленным техническими регламентами, положениями стандартов или иными документами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Не указания, или не верное указание в технической спецификации национальных стандартов, а при их отсутствии межгосударственных стандартов на закупаемые товары, работы, услуги, в соответствии с пунктом 3 статьи 12 Закона о государственных закупках.
Не указание и/или неверное указание в технической спецификации требование к поставщикам о предоставлении документов, подтверждающих соответствие поставляемых товаров требованиям, установленным техническими регламентами, положениями стандартов или иными документами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21.
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг по ограничениям, установленным в действующих нормативных правовых актах Республики Казахстан.
1. Опубликованные государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом конкурса, аукциона
2. Размещенная на веб-портале информация по государственным закупкам способом запроса ценовых предложений.
Осуществление государственных закупок товаров, услуг по ограничениям, установленным в действующих нормативных правовых актах Республики Казахстан.
22.
Внесение изменений в заключенный договор о государственных закупках, изменяющие содержание условий, проводимых (проведенных) государственных закупок, и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика, по основаниям, не предусмотренным пунктами 1 и 2 статьи 18 Закона о государственных закупках.
Проект дополнительного соглашения по договорам о государственных закупках.
Заключение дополнительного соглашения по договору о государственных закупках с изменениями, изменяющие содержание условий, проводимых (проведенных) государственных закупок, и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика, по основаниям, не предусмотренным пунктами 1 и 2 статьи 18 Закона о государственных закупках.
23.

"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – рұқсаттар туралы Заң) және Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 11-бабына 4-тармағының талаптарын бұза отырып, баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
1. Тиісті рұқсаттың немесе қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болуын талап ететін баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу рұқсаттар туралы Заңының және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 11-бабына 4-тармағының талаптарын бұза отырып жүргізілген.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың рұқсаттар туралы Заңының және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 11-бабына 4-тармағының талаптарын бұза отырып жүргізілуі.
24.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 16-қосымшaға сәйкес Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, рейтингтік-балдық жүйе пайдаланылатын конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін құқыққа сыйымсыз таңдау
1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін уәкілетті орган айқындайтын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу
2. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 16-қосымшaға сәйкес Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, рейтингтік-балдық жүйе пайдаланылатын конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жүзеге асырылады.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 16-қосымшaға сәйкес Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, рейтингтік-балдық жүйе пайдаланылатын конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
25.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес алып қою белгіленген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимді қолдану.

Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, способом запроса ценовых предложений в нарушение требований Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях) и пункта 4 статьи 11 Закона.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений, требующих наличие соответствующего разрешения или уведомления о начале деятельности.
2. Государственные закупки товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений проводятся в нарушение требований Закона о разрешениях и пункта 4 статьи 11 Закона о государственных закупках.
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, способом запроса ценовых предложений в нарушение требований Закона о разрешениях и пункта 4 статьи 11 Закона о государственных закупках.
24.
Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, работ и услуг входящих в Перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с использованием рейтингово-балльной системы, в нарушение правил осуществления государственных закупок согласно приложению 16 к правилам осуществления государственных закупок.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в Перечень товаров, работ, услуг, по которым способ осуществления государственных закупок определяется уполномоченным органом.
2. Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в Перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с использованием рейтингово-балльной системы, в нарушение правил осуществления государственных закупок согласно приложению 16 к правилам осуществления государственных закупок
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в Перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с использованием рейтингово-балльной системы, в нарушение правил осуществления государственных закупок согласно приложению 16 к правилам осуществления государственных закупок
25.
Применение национального режима при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг на которые установлены изъятия постановлением Правительства Республики Казахстан.

2024 жылғы 15 қазандағы № 853 "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленген ұлттық режимнен алынған мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәртібіне сәйкес сатып алуға жататын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес алып қою белгіленген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу нысанасының түрін және (немесе) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының кодын құқыққа сыйымды айқындамау.
26.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларымен айқындалатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін қолдану
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларымен айқындалатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, айқындалатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін құқыққа сыйымсыз таңдауы.
27.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді тауардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің кодтарын сатып алу нысанасына сәйкес мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сыныптауышының коды (бұдан әрі - ТЖҚС)
ТЖҚС сатып алу нысанасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
Біртекті тауарлардың жылдық көлемі құндық мәнде, егер осындай біртекті жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі құндық мәнде айлық есептік көрсеткіштің бес жүз еселенген мөлшерінен, ал аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары үшін, егер біртекті тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен асып кетсе, айлық есептік көрсеткіштің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жүз еселенген мөлшерінен асады.
Сатып алу нысанасына және біртекті тауарлардың жылдық көлеміне сәйкес келмейтін және құндық мәнде біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемінің белгіленген мөлшерінен асқан кезде ТЖҚС-ны құқыққа сыйымсыз таңдау.
28.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 39-қосымшаға сәйкес орындалған жұмыстардың ҚМЖ-ны мемлекеттік сатып алу туралы шарт талаптарына сәйкес келмеуін, оның ішінде өзге контрагенттерден сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (көлемдерінің сәйкестігі бөлігінде) растауды анықтау
1. Тараптар веб-портал арқылы бекіткен ҚМЖ саласындағы орындалған жұмыстардың актілері
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын, сәулет, қала құрылысы, құрылыс қызметі туралы заңнамасын бұза отырып орындалған жұмыстардың актілерін бекіту
29.
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 585-тармағын бұза отырып, ҚМЖ саласындағы мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша ақы төлеу алдындағы растайтын құжаттарда анықталған сәйкессіздіктер
1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 585-тармағында көзделген мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы тараптар бекіткен құжаттар
1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 585-тармағына сәйкес ҚМЖ саласындағы мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша ақы төлеу алдындағы растайтын құжаттардың болмауы;

Государственные закупки товаров, работ, услуг, которые подлежат приобретению в соответствии с порядком осуществления государственных закупок, изъятых из национального режима, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2024 года № 853 "Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок".
Неправомерное определение вида предмета государственных закупок и (или) кода единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг на которые установлены изъятия постановлением Правительства Республики Казахстан.
26.
Применение способа осуществления государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым способ осуществления государственных закупок определяется правилами осуществления государственных закупок.
Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым способ осуществления государственных закупок определяется правилами осуществления государственных закупок.
Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым способ осуществления государственных закупок определяется правилами осуществления государственных закупок.
27.
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг в соответствии с предметом закупки кодов Классификатора товаров, работ и услуг (далее - КТРУ)
Государственные закупки товаров, работ, услуг в соответствии с предметом закупки кодов КТРУ.
Годовой объем однородных товаров в стоимостном выражении превышает стократного размера месячного расчетного показателя, работ и услуг, если годовой объем таких однородных работ и услуг в стоимостном выражении превышает пятисоткратного размера месячного расчетного показателя, а для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов если годовой объем однородных товаров, работ и услуг превышает четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете
Неправомерный выбор КТРУ, несоответствующей предмету закупки и неправомерный выбор способа при превышении установленных размеров годового объема однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении.
28.
Выявление несоответствия выполненных работ условиям договора о государственных закупках СМР согласно приложению 39 к Правилам осуществления государственных закупок, в том числе подтверждения приобретенных товаров, работ и услуг у иных контрагентов (в части соответствия объемов)
Утвержденные сторонами посредством веб-портала акты выполненных работ в сфере СМР.
Утверждение актов выполненных работ в нарушение законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, законодательства о об архитектурной, градостроительной, строительной деятельности.
29.
Выявленные несоответствия в подтверждающих документах, предшествующих оплате по договору о государственных закупках в сфере СМР в нарушение пункта 585 правил осуществления государственных закупок
1. Утвержденные сторонами посредством веб-портала государственных закупок документы, предусмотренные пунктом 585 правил осуществления государственных закупок
1. Отсутствие подтверждающих документов, предшествующих оплате по договору о государственных закупках в сфере СМР в соответствии с пунктом 585 правил осуществления государственных закупок;

2. Мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша ақы төлеу алдындағы растайтын құжаттардың тиісті салалық заңнамада көзделген нысандарға, ақпаратқа, форматқа сәйкес келмеуі.
30.
Мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша және (немесе) мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу кезінде (оның ішінде жеңімпаз деп танылған өнім берушінің бағаны шартты азайтуын ескере отырып) қаржыландыру көздерін (жергілікті бюджеттің қатысу үлесін) негізсіз көрсету
1. ҚМЖ белгісі бар шарттар мен лоттар;
2. ҚМЖ белгісі бар мемлекеттік сатып алу туралы хабарландырулар (жоспардың тармақтары);
3. ҚМЖ белгісі бар мемлекеттік сатып алудың бекітілген жоспарлары, мемлекеттік сатып алудың алдын ала жоспарлары;
4. Мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу талап етілетін экономикалық сыныптаманың ерекшеліктері (шығыстар баптары) бойынша мемлекеттік органдардың бюджеттік өтінімдері.
1. Қаржыландыру көздерінің тепе-тең азаюының болмауы (республикалық бюджет, жергілікті бюджет);
2. Жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыруды көздейтін жобалар бойынша жергілікті бюджеттің қатысу үлесін негізсіз азайту.
31.
"Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделмеген жағдайларда мемлекеттік сатып алудан бас тарту/күшін жою
1. Қорытынды шығарылғаннан кейін "Күші жойылды" мәртебесі бар мемлекеттік сатып алу;
2. "Сатып алудан бас тарту" мәртебесі бар мемлекеттік сатып алу
1. Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 6-бабының 10-тармағын бұза отырып, мемлекеттік сатып алудан бас тарту;
2. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұза отырып, мемлекеттік сатып алуды жою.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Камералдық бақылау жүргізу
қағидаларына 2 - қосымша
Анықталған бұзушылықтардың сипаттамасын қоса бере отырып, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20_______ жылғы "____" ____№_______
(Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы) "Мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң)
30-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес
______________________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісінің атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі) камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы. Заңның 31-бабының 2-тармағына сәйкес Сізге камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы осы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) ол тапсырылған (алынған) күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындау қажет. Қарсылықтарды қарау нәтижелері ескеріле отырып, хабарламада көрсетілген бұзушылықтар жойылған кезде хабарлама орындалды деп танылады. Бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты (қажет болған кезде растайтын құжаттарды) камералдық бақылау жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 4-қосымшаға сәйкес хабарламаны жіберген уәкілетті органға веб-портал және ақпараттық жүйелер арқылы мемлекеттік аудит объектісі ұсынады. Осы Қағидалардың 23 және 23-1-тармағына сәйкес хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген кезде мемлекеттік аудит объектісі қажет болған кезде ол веб-портал және ақпараттық жүйелер арқылы тапсырылған (алынған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес камералдық бақылау нәтежелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға қарсылық уәкілетті органға қарсылық жібереді. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау Заңның 32-бабының 1-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға, сондай-ақ "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабының 3-бөлігіне сәйкес лауазымды адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соғады. Заңның 60-бабына сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының және (немесе) олардың лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін. Анықталған бұзушылықтар сипатталған қосымша ___ парақта. Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық ведомствосының басшысы
______________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (Қолы)
Мен,__________________________________________________________________
(Лауазымы, уәкілетті органның атауы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 30-бабына сәйкес камералдық бақылау жүргіздім
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Бақылау нысанасы)
________________________________________________________________________
________ _______________________________________________________________
негізінде (Өтініш беруші туралы мәліметтерді көрсете отырып, тәуекелдерді басқару
жүйелері/шағымдар)
_______________________________________________________________________
__________________________________________________________________арқылы
(Ақпараттық жүйенің атауы)
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша мынадай бұзушылық (-тар) анықталды:
Бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Бұзушылықтарды растайтын құжаттардың деректемелері мен атаулары
1-тармақ
2-тармақ
(Әрбір бұзушылық фактісі жеке тармақпен белгіленеді және тәуекел бейінін көрсете отырып, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасап, бұзушылық сипатын сипаттай отырып, толассыз тәртіппен нөмірленеді. Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растайтын құжаттардың деректемелері мен атауларына сілтеме жасалады.)
Жоғарыда баяндалғанның негізінде анықталған бұзушылықтар Камералдық бақылау жүргізу қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес жойылуға жатады.
Камералдық бақылау жүргізу
қағидаларына 3-қосымша
Мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау элементтері мен бұзушылықтарды жою тәсілдері

2. Несоответствие подтверждающих документов, предшествующих оплате по договору о государственных закупках формам, информации, формату, предусмотренному соответствующим отраслевым законодательством.
30.
Необоснованное указание источников финансирования (доля участия местного бюджета) по итогам государственных закупок и (или) при заключении договоров о государственных закупках (в том числе с учетом условного уменьшения цены поставщиком признанным победителем)
1. Договоры и лоты с признаком СМР;
2. Объявления (пункты плана) о государственных закупках с признаком СМР;
3. Утвержденные планы государственных закупок, предварительных планов государственных закупок с признаком СМР;
4. Бюджетные заявки государственных органов по спецификам экономической классификации (статьям расходов), по которым требуются заключения договоров о государственных закупках.
1. Отсутствие пропорционального уменьшения источников финансирования (республиканский бюджет, местный бюджет);
2. Необоснованное уменьшение доли участия местного бюджета по проектам предусматривающим софинансирование из местного бюджета;
31.
Отказ/отмена от государственных закупок в случаях, не предусмотренных законодательством о государственных закупках
1. Государственные закупки со статусом "Отменено" после подведения итогов;
2. Государственные закупки со статусом "Отказ от закупки" после подведения итогов.
1. Отказ от государственной закупки в нарушение пункта 10 статьи 6 Закона о государственных закупках;
2. Отмена государственной закупки в нарушение законодательства о государственных закупках;
Приложение 2
к Правилам проведения
камерального контроля
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____" _______20____года №
__________________________________________________________________________(Наименование уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту) В соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) уведомляет,_________________________________________________________________________________ (Наименование, бизнес-идентификационный номер, местонахождение объекта государственного аудита) о нарушениях, выявленных по результатам камерального контроля. В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Вам необходимо исполнить настоящее уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля (далее – уведомление) в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения). Информация об устранении нарушений (при необходимости подтверждающие документы) представляются объектом государственного аудита посредством веб-портала и информационных систем в уполномоченный орган, направивший уведомление согласно приложению 4 к Правилам проведения камерального контроля (далее – Правила). В соответствии с пунктом 23 и 23-1 настоящих Правил при несогласии с нарушениями, указанными в уведомлении, объект государственного аудита при необходимости в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения) посредством веб-портала и информационных систем направляет уполномоченному органу возражение к нарушениям, указанным в уведомлении об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля согласно приложению 6 к настоящим Правилам. При необходимости к возражению прилагаются копии документов, подтверждающих доводы возражения. Неисполнение в установленный срок уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, влечет приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытых в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объектов государственного аудита в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона, а также административную ответственность должностных лиц в соответствии с частью 3 статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях". В соответствии со статьей 60 Закона действия (бездействие) органов государственного аудита и финансового контроля и (или) их должностных лиц могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Приложение с описанием выявленных нарушений на ____ листе (-ах).
Руководитель территориального ведомства уполномоченного органа по внутреннему
государственному аудиту ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (Подпись)
Мной, _______________________________________________________________
(Должность, наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его
наличии))
в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле" проведен камеральный контроль
____________________________________________________________________________
(Предмет контроля) на основании
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(Системы управления рисками/жалобы с указанием сведений о заявителе) посредством
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(Наименование информационной системы)
По результатам камерального контроля установлено (-ы) следующее (-ие) нарушение (-я):
Номер пункта нарушения
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены
Реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения
Пункт 1
Пункт 2
(Каждый факт нарушения фиксируется отдельным пунктом и нумеруется в сквозном порядке с указанием профиля риска, описанием характера нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения.)
На основании вышеизложенного, выявленные нарушения подлежат устранению в соответствии с приложением 3 к Правилам проведения камерального контроля.
Приложение 3
к Правилам проведения
камерального контроля
Элементы камерального контроля государственных закупок и способы устранения нарушений

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Камералдық бақылау бағыттары
Деректерді іріктеу үшін тәуекелді басқару жүйесінің өлшемшарттары
Тәуекелдер бейіні
Камералдық бақылау
Бірінші бағыт
Конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу
Мемлекеттік сатып алу біліктілікті алдын ала іріктеумен жүргізілетін конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу. Тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберген тікелей жасасу жолымен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасы, егер мынадай талаптар бар болса (жеке-жеке):
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының бірдей атаулары мен кодтары бар Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының бірден көп тармағы бар; Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес алып қою белгіленген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимді қолдану.
№ 1 бейін – Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып, ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) біліктілік талаптарын және (немесе) шарттарын белгілеуі
1-нұсқа. Конкурстық құжаттамаға (аукциондық құжаттамаға) өзгерістер енгізу*
2-нұсқа. Конкурстық құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау кезінде ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) тиісті шешімінің күшін жою жүзеге асырылмайды *
№ 3 бейін – "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алу туралы заң) 27-бабының талаптарын бұза отырып, әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 4-бейін – Конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде лоттарға бөлмеу.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 5-бейін – Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі күнтізбелік он бес күннен кем, сондай-ақ тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмысты орындауға, қызмет көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз, сондай-ақ құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан-әрі ҚМЖ) бойынша жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету мерзімі жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасының тиісті оң қорытындысында белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейді
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 6 бейін – Ұйымдастыруды және өткізуді мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы жүзеге асыруға тиіс орталықтандырылған мемлекеттік сатып алу
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 10 бейін – Мемлекеттік сатып алу тәсілін құқыққа сыйымсыз қолдану – мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілі. Заңның 16-бабын бұза отырып, тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын кері қайтарып алу *
№ 24 бейін – Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалар) 16-қосымшaға сәйкес Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, рейтингтік-балдық жүйе пайдаланылатын конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін құқыққа сыйымсыз таңдау.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 18 бейін – Демпингтік бағаны есептеуді құқыққа сыйымсыз қолдану/қолданбау
Мемлекеттік сатып алудың күшін мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін жою
№ 19 бейін – Мемлекеттік сатып алу туралы заңды және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының бұза отырып, біліктілікті алдын ала іріктеумен жүргізілетін конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 20 бейін -
Тиісті Ұлттық стандарттарды, ал олар болмаған кезде мемлекеттік саты алу нысанасы болып табылатын сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге тиісті мемлекетаралық стандарттарды техникалық ерекшелікте көрсетпеу немесе дұрыс көрсетпеу
Техникалық ерекшелікте өнім берушілерге жеткізілетін тауарлардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық регламенттерде, стандарттардың ережелерінде немесе өзге де құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну туралы талаптардың көрсетілмеуі және/немесе дұрыс көрсетілмеуі.
Конкурстық құжаттамаға (аукциондық құжаттамаға) өзгерістер енгізу
№ 21 бейін – Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген шектеулер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*

Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Направления камерального контроля
Критерии системы управления рисками для отбора данных
Профиль рисков
Камеральный контроль
Первое направление
Государственные закупки способом конкурса (аукциона):
1) государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса с предварительным квалификационным отбором. Проект договора о государственных закупках путем прямого заключения, направленный заказчиком на подписание потенциальному поставщику, если имеются следующие условия (по отдельности):
2) имеется более одного пункта Годового плана государственных закупок с одинаковыми наименованиями и кодами Единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг;
3) применение национального режима при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг на которые установлены изъятия постановлением Правительства Республики Казахстан.
Профиль
№ 1 – Установление организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий (или), в нарушение законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
Вариант 1. Внесение изменений в конкурсную документацию (аукционную документацию) *
Вариант 2. При предварительном обсуждение проекта конкурсной документации отмена соответствующего решения организатора (заказчика) не осуществляется*
Профиль
№ 3 – Осуществление государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди потенциальных поставщиков с нарушениями требований статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее–Закон о государственных закупках)
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль
№ 4 – Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом конкурса
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль
№ 5 – Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее пятнадцати календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги, а также по строительно-монтажным работам (далее - СМР) срок выполнения работ и оказания услуг не соответствует срокам, установленным в соответствующем положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы проекта.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль
№ 6 –
Централизованные государственные закупки, организация и проведение, по которым должны осуществляться единым организатором государственных закупок
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль
№ 10 – Неправомерное применение способа государственных закупок – способ из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках.
Осуществление государственных закупок способом из одного источника путем прямого заключения договора в нарушение статьей 16 Закона о государственных закупках
Отзыв проекта договора о государственных закупках с внесением изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль
№ 24 – Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, работ и услуг входящих в Перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с использованием рейтингово-балльной системы, в нарушение Правил осуществления государственных закупок от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238)
(далее–правила осуществления государственных закупок) согласно приложению 16 к правилам осуществления государственных закупок.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 18 – Неправомерное применение/неприменение расчета демпинговой цены
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль
№ 19 – Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с предварительным квалификационным отбором в нарушение требований Закона о государственных закупках и правил осуществления государственных закупок.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль
№ 20 – Не указания, или не верное указание в технической спецификации соответствующих национальных стандартов, а при их отсутствии соответствующих межгосударственных стандартов на закупаемые товары, работы, услуги являющихся предметом государственных закупок.
Не указание и/или неверное указание в технической спецификации требований к поставщикам о предоставлении документов, подтверждающих соответствие поставляемых товаров требованиям, установленным техническими регламентами, положениями стандартов или иными документами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Внесение изменений в конкурсную документацию (аукционную документацию)
Профиль
№ 21 -
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг по ограничениям установленным в действующих нормативно правовых актах Республики Казахстан.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль

№ 22 бейін – Мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шартқа өткізілетін (өткізілген) мемлекеттік сатып алу талаптарының мазмұнын өзгертетін өзгерістер және (немесе) Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 18-бабының 1, 2-тармақтарында көзделмеген негіздемелер бойынша өнім берушіні таңдау үшін негіз болған ұсыныстар енгізу.
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын кері қайтарып алу*
№ 25 бейін – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес алып қою белгіленген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу нысанасының түрін және (немесе) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының кодын құқыққа сыйымсыз айқындау
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 26 бейін –
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, айқындалатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін құқыққа сыйымсыз таңдауы.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 27 бейін –
Сатып алу нысанасына және біртекті тауарлардың жылдық көлеміне сәйкес келмейтін және құндық мәнде біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемінің белгіленген мөлшерінен асқан кезде
Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сыныптауышының коды құқыққа сыйымсыз таңдау.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
Екінші бағыт
Конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу;
№ 2 бейін – Конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер болған кезде тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) Мемлекеттік сатып алу туралы заңды және Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып бекітуі.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 11 бейін – Ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) талқылау қорытындылары бойынша конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) өзгерген жағдайда мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада не конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) көзделмеген біліктілік талаптарын және (немесе) шарттарын белгілеуі.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау
Лот сомасы екі миллион теңгеден асатын баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу.

№ 22 – Внесение изменений в заключенный договор о государственных закупках, изменяющие содержание условий, проводимых (проведенных) государственных закупок, и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика, по основаниям, не предусмотренным пунктами 1, 2 статьи 18 Закона о государственных закупках.
Отзыв проекта договора о государственных закупках с внесением изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль
№ 25 – Неправомерное определение вида предмета государственных закупок и (или) кода единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг на которые установлены изъятия постановлением Правительства Республики Казахстан.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 26 – Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым способ осуществления государственных закупок определяется правилами осуществления государственных закупок
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль № 27 Неправомерный выбор кодов Классификатора товаров, работ и услуг, несоответствующей предмету закупки и неправомерный выбор способа при превышении установленных размеров годового объема однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Второе направление
Государственные закупки способом конкурса (аукциона);
Профиль
№ 2 – Утверждение заказчиком, организатором конкурсной документации (аукционной документации) с нарушением Закона о государственных закупках и правил осуществления государственных закупок, при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 11 – Установление организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и (или) условий, не предусмотренных законодательством о государственных закупках при изменении конкурсной документации (аукционной документации) по итогам обсуждения либо в конкурсной документации (аукционной документации)
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Камеральный контроль государственных закупок способом запроса ценовых предложений
Государственные закупки способом запроса ценовых предложений сумма лота которых превышает два миллиона тенге.

2024 жылғы 15 қазандағы № 853 "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен белгіленген ұлттық режимнен алып қойылған мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәртібіне сәйкес сатып алуға жататын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
№ 12 бейін – Жылдық көлемі құндық мәнде республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сегіз мың еселенген мөлшерінен асатын біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 13 бейін – Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезіндегі құқыққа сыйымсыз талаптар.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 3 бейін – Мемлекеттік сатып алу туралы 27-бабының талаптарын бұза отырып, әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 5-бейін – Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі күнтізбелік он бес күннен кем, сондай-ақ тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмысты орындауға, қызмет көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз, сондай-ақ ҚМЖ бойынша жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету мерзімі жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасының тиісті оң қорытындысында белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейді
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 7 бейін – Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ақпаратты орналастыру тәртібі мен мерзімдерін бұзу.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 8 бейін – Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлінбеу.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 9 бейін – Техникалық ерекшелік баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына нұсқауларды қамтиды.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 21 бейін – Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген шектеулер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*

Государственные закупки товаров, работ, услуг, которые подлежат приобретению в соответствии с порядком осуществления государственных закупок, изъятых из национального режима, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2024 года № 853 "Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок".
Профиль
№ 12 – Приобретение способом запроса ценовых предложений однородных товаров, работ, услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает восьмитысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 13 – Неправомерные требования при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль № 3 – Осуществление государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди потенциальных поставщиков с нарушениями требований статьи 27 Закона о государственных закупках.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 5 –
Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее пятнадцати календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги, а также по СМР срок выполнения работ и оказания услуг не соответствует срокам, установленным в соответствующем положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы проекта.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 7 – Нарушения порядка и сроков размещения информации при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
Отмена государственной до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 8 – Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 9 – Техническая спецификация содержит указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя при проведении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 21 -
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг по ограничениям, установленным в действующих нормативных правовых актах Республики Казахстан.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль

№ 23 бейін – "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын және Заңның 11-бабының 4-тармағын бұза отырып, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 25 бейін – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес алып қою белгіленген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу нысанасының түрін және (немесе) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының кодын құқықққа сыйымсыз айқындау
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
№ 26 бейін –
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұза отырып, айқындалатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін құқыққа сыйымсыз таңдауы.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою*
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын жоспарлау кезінде мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау
Мемлекеттік сатып алуды жоспарлау
№ 14 бейін – Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) уақтылы орналастыру.
Хабарламаға сәйкес Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) немесе мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік сатып алу веб-порталында орналастыру*
№ 15 бейін – Мемлекеттік сатып алу көлемдерінің сәйкестігі.
Хабарламаға сәйкес Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
№ 16 бейін – Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының мазмұны.
Хабарламаға сәйкес Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
№ 17 бейін – Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (Мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 16-бабы 3-тармағының 3), 6), 22) және 24) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді енгізу.
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
№ 30 бейін. Мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша және (немесе) мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу (оның ішінде жеңімпаз деп танылған өнім берушінің бағаны шартты түрде азайтуын ескере отырып) кезінде қаржыландыру көздерін (жергілікті бюджеттің қатысу үлесін) негізсіз көрсету.
Хабарламаға сәйкес Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
Бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау
Тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберген тікелей жасасу жолымен Мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасы, егер мынадай шарттар болса:

№ 23 – Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, способом запроса ценовых предложений в нарушение требований Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и пункта 4 статьи 11 Закона о государственных закупках.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 25 – Неправомерное определение вида предмета государственных закупок и (или) кода единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг на которые установлены изъятия постановлением Правительства Республики Казахстан.
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Профиль
№ 26 – Профиль
Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым способ осуществления государственных закупок определяется правилами осуществления государственных закупок
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках*
Камеральный контроль государственных закупок при планировании годового плана государственных закупок
Планирование государственных закупок
Профиль № 14 – Своевременность размещения Годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок).
Разместить на веб-портале государственных закупок Годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) или внесенные изменения и (или) дополнения в годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) в соответствии с уведомлением*
Профиль № 15 – Соответствие объемов государственных закупок.
Внесение изменений в Годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль № 16 – Содержание годового плана государственных закупок.
Внесение изменений в Годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль № 17 –
Включение в годовой план государственных закупок (предварительных годовых планов государственных закупок) сведения о государственных закупках, осуществляемых в соответствии с подпунктами 3), 6), 22) и 24) пункта 3 статьи 16 Закона о государственных закупках
Внесение изменений в Годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль № 30. Необоснованное указание источников финансирования (доля участия местного бюджета) по итогам государственных закупок и (или) при заключении договоров о государственных закупках (в том числе с учетом условного уменьшения цены поставщиком признанным победителем)
Внесение изменений в Годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Камеральный контроль государственных закупок способами из одного источника
Проект договора о государственных закупках путем прямого заключения, направленный заказчиком на подписание потенциальному поставщику, если имеются следующие условия:

1) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының бірдей атаулары мен кодтары бар Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының бір тармағынан астамы бар болса;
2) Біртекті тауарлардың жылдық көлемі құндық мәнде айлық есептік көрсеткіштің бес жүз еселенген мөлшерінен аспаса, мемлекеттік сатып алу сомасы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің айлық есептік көрсеткішінің жүз еселенген мөлшерінен, ал аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары үшін – республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен асады;
3) отандық тауар өндірушілер болып табылмайтын әлеуетті өнім берушілер арасында "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимнен шығарып тастауды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 15 қазандағы № 853 қаулысымен бекітілген ұлттық режимнен алынған мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәртібіне сәйкес сатып алуға жататын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;
4) мемлекеттік сатып алу сомасы екі миллион теңгеден асады.
№ 10 бейін – Мемлекеттік сатып алу тәсілін құқыққа сыйымсыз қолдану – мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілі.
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын кері қайтарып алу*
№ 25 бейін – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес алып қою белгіленген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алу нысанасының түрін және (немесе) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының кодын құқықққа сыйымсыз айқындау.
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын кері қайтарып алу*
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелердің тиісінше орындалуына камералдық бақылау
1. Тараптар мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы бекіткен құрылыс-монтаждау жұмыстары саласындағы орындалған жұмыстардың актілері;
2. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 585-тармағында көзделген мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы тараптар бекіткен құжаттар
№ 28 бейін. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 39-қосымшаға сәйкес орындалған жұмыстардың ҚМЖ мемлекеттік сатып алу туралы шарт талаптарына сәйкес келмеуін анықтау, оның ішінде өзге контрагенттерден (көлемдерінің сәйкестігі бөлігінде) сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді растау
Орындалған жұмыстар актісін кейіннен сәйкес келтіре отырып, кері қайтарып алу

1) имеется более одного пункта Годового плана государственных закупок с одинаковыми наименованиями и кодами Единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг;
2) годовой объем однородных товаров в стоимостном выражении превышает стократного размера месячного расчетного показателя, работ и услуг, если годовой объем таких однородных работ и услуг в стоимостном выражении превышает пятисоткратного размера месячного расчетного показателя, а для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов если годовой объем однородных товаров, работ и услуг превышает четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, которые подлежат приобретению в соответствии с порядком осуществления государственных закупок, изъятых из национального режима, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2024 года № 853 "Об утверждении Правил установления изъятий из национального режима при осуществлении государственных закупок" среди потенциальных поставщиков, не являющихся отечественными товаропроизводителями;
4) сумма государственной закупки превышает два миллиона тенге.
Профиль № 10 – Неправомерное применение способа государственных закупок – способ из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках.
Отзыв проекта договора о государственных закупках с внесением изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль № 25 – Неправомерное определение вида предмета государственных закупок и (или) кода единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг на которые установлены изъятия постановлением Правительства Республики Казахстан.
Отзыв проекта договора о государственных закупках с внесением изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Камеральный контроль надлежащего исполнения обязательств по договору о государственных закупках
1. Утвержденные сторонами посредством веб-портала государственных закупок акты выполненных работ в сфере строительно-монтажных работ;
2. Утвержденные сторонами посредством веб-портала государственных закупок документы, предусмотренные пунктом 585 Правил осуществления государственных закупок;
Профиль № 28. Выявление несоответствия выполненных работ условиям договора о государственных закупках СМР согласно приложению 39 к Правилам осуществления государственных закупок, в том числе подтверждения приобретенных товаров, работ и услуг у иных контрагентов (в части соответствия объемов)
Отзыв акта выполненных работ с последующим приведением в соответствие

№ 29 бейін. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 585-тармағын бұза отырып, ҚМЖ саласындағы мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша төлемнің алдындағы растайтын құжаттарда анықталған сәйкессіздіктер
Орындалған жұмыстар актісін кейіннен сәйкес келтіре отырып, кері қайтарып алу.
Мемлекеттік сатып алудан бас тартуды/жоюды камералдық бақылау
1. Қорытындылар шығарылғаннан кейін "Күші жойылды" деген мәртебесі бар мемлекеттік сатып алу;
2. Қорытындылар шығарылғаннан кейін "Сатып алудан бас тарту" деген мәртебесі бар мемлекеттік сатып алу
№ 31 бейін.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделмеген жағдайларда мемлекеттік сатып алудан бас тарту/күшін жою
1. Тапсырыс берушінің сатып алудан бас тарту туралы шешімінің күшін жою;
2. Тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының, бірыңғай ұйымдастырушының мемлекеттік сатып алуды жою туралы шешімінің күшін жою
Ескертпе:
* Хабарлама тапсырылғаннан кейін мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалған кезде, бұзушылық осындай шартты бұзу арқылы (қорытындыларды жоя отырып) жойылады.
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
_____________________
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
Хабарламаның орындалуы туралы ақпарат
20___ жылғы "___" __________ № _____
Осымен _________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
20__ жылғы "__" _________ № ___________________________________________
______________________________________________________________________
хабарламаны қарап, _____________________________________________________
___________________________ ___________________________________________
(Хабарлама жіберген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның атауы)
20__ жылғы "__" _________ бастап № _______, хабарламаның орындалуы туралы
ақпаратты, оның ішінде қарсылықты қарау нәтижелерін ескере отырып жібереді
(Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша 20__ "__"_______ № ____ қорытынды):
Бұзушылық пунктінің нөмірі
Тәуекел бейіні
Ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Жою тәсілі/ қарсылық қабылданды
растайтын құжаттың № және күні
1-тармақ
2-тармақ
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы
______________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің немесе ведомствосының және оның лауазымды адамдарының, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым
20___жылғы "___"__________№ _____
Осымен ______________________________________________________________
(Өтініш берушінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
өтініш берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Шағым жасалатын құжаттың атауы, нөмірі, күні) мынадай:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
негіздер бойынша келіспейтіні туралы хабарлайды Баяндалғанның негізінде:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________ сұраймын
Өтініш беруші _________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
__________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті
органның атауы
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға қарсылық
20___ жылғы "___"________________ №______________________
Осымен _________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
20__жылғы "__"_________№_____________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
хабарламаны қарап _____________________________________________________
______________________________________________________________________
(Хабарлама жіберген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның атауы) мынадай:
______________________________________________________________________
бұзушылықтармен келіспейтіні туралы хабарлайды
Мемлекеттік аудит объектісі даулайтын хабарламаға сәйкес бұзушылық пунктінің нөмірі
Тәуекел бейіні
Хабарламада көрсетілген ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуге мемлекеттік аудит объектісінің негіздемесі
Қоса берілген құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы
______________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
__________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті
органның атауы
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытынды
20___ жылғы "___"________________ №__________________________
Камералдық бақылау жүргізу қағидаларының 25-тармағына сәйкес қарсылықты қарау нәтижелері бойынша
______________________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
_______________ хабарламаға, ___________________________________________
______________________________________________________________________
20__жылғы "__"_________№___________________________________
______________________________________________________________________
(Хабарлама жіберген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның атауы) мынаны анықтады:
Мемлекеттік аудит объектісі даулайтын хабарламаға сәйкес бұзушылық пунктінің нөмірі
Тәуекел бейіні
Хабарламада көрсетілген ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуге мемлекеттік аудит объектісінің негіздемесі
Мемлекеттік аудит объектісінің қарсылығын қарау нәтижелері (қарсылық қабылданды/қарсылық қабылданған жоқ)
Қабылданған шешімнің негіздемесі
Мемлекеттік аудит объектісі даулап отырған мәселелер шегінде қарсылықты қарау
нәтижелері бойынша мынадай: __________________________________________
______________________________________________________________________
(қарсылықты толық қанағаттандыру туралы/қарсылықты ішінара қанағаттандыру
туралы/қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы). шешім қабылданды.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті лауазымды адамы /
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының басшысы*
______________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдерді тіркеу журналы
Өкім нөмірі
Өкім күні
Объет облысы
Мемлекеттік сатып алудың нөмірі және атауы
Хабарлама күні
Хабарлама нөмірі
Тәуекел профилі
Шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім
Жіберу тәсілі
Кестенің жалғасы
Объектінің БСН
Объектінің атауы
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы банковских операций
Бас тарту күні және себебі
Күшін жою себебі
Күшін жою нөмірі
Күшін жою күні
Күшін жою мәртебесі
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
________________________
(Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның, банктің
немесе банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымның атауы)
Өкімнің күшін жою туралы құжат
______________________________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы, Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қазақстан Республика Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті (бұдан әрі - Комитет) "Камералдық бақылауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12599 болып тіркелген) бекітілген Камералдық бақылауды жүргізу қағидаларының 34-тармағына сәйкес Комитеттің қазынашылық органдарында ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің __________________
(Өкімнің күні мен нөмірі) күшінің жойылғаны туралы хабарлайды және
______________________________________________________________________
(аудит объектісінің атауы, оның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі және банк деректемелері)
шығыс операцияларын қайта бастауды сұрайды.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі
уәкілетті орган ведомствосының басшысы
Мөр орны
(ол болған жағдайда)
_________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) (Қолы)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Профиль № 29. Выявленные несоответствия в подтверждающих документах, предшествующих оплате по договору о государственных закупках в сфере СМР в нарушение пункта 585 правил осуществления государственных закупок
Отзыв акта выполненных работ с последующим приведением в соответствие
Камеральный контроль отказа от закупки/отмены государственных закупок
1. Государственные закупки со статусом "Отменено" после подведения итогов;
2. Государственные закупки со статусом "Отказ от закупки" после подведения итогов.
Профиль № 31. Отказ/отмена от государственных закупок в случаях, не предусмотренных законодательством о государственных закупках
1. Отмена решения заказчика об отказе от закупок;
2. Отмена решения заказчика, организатора, единого организатора об отмене государственной закупки
Примечание:
* При заключении договора о государственных закупках после вручения уведомления, нарушение устраняется путем расторжения такого договора (с отменой итогов).
Приложение 4
к Правилам проведения
камерального контроля
________________________
(Наименование
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту)
Информация об исполнении уведомления
"___" __________ 20___ года № _____
Настоящим ___________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита)
рассмотрев уведомление
______________________________________________________________________
(Наименование органа по внутреннему государственному аудиту,
направившего уведомление)
от "__" _________ 20__ года № _________, направляет информацию об исполнении
уведомления, в том числе с учетом результатов рассмотрения возражения.
(Заключение по результатам рассмотрения возражения от "__" _______ 20__ года № ____):
Номер пункта нарушения
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены
Способ устранения/ возражение принято
№ и дата подтверждающего документа
Пункт 1
Пункт 2
Руководитель объекта государственного аудита
_________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (Подпись)
Приложение 5
к Правилам проведения
камерального контроля
Жалоба на действие (бездействия) территориального подразделения или ведомства
уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его должностных лиц
"___"__________ 20___года № _____
Настоящим ____________________________________________________________
(Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии),
бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер заявителя) сообщает о несогласии с
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Наименование, номер, дата обжалуемого документа) по следующим основаниям:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
На основании изложенного прошу:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Заявитель
______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (Подпись)
Приложение 6
к Правилам проведения
камерального контроля
__________________________
(Наименование
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту)
Возражение к нарушениям, указанным в уведомлении об устранении нарушений,
выявленных по результатам камерального контроля
"___" ______20___года №_____
Настоящим ___________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита)
рассмотрев уведомление
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Наименование органа по внутреннему государственному аудиту, направившего
уведомление)
от "__" _________ 20__ года № _______, сообщает о несогласии со следующими нарушениями:
Номер пункта нарушения согласно уведомлению, оспариваемого объектом государственного аудита
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, указанные в уведомлении
Обоснования объекта государственного аудита несогласия с нарушением, указанным в уведомлении
Перечень прилагаемых документов
Руководитель объекта государственного аудита
_________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (Подпись)
Приложение 7
к Правилам проведения
камерального контроля
________________________
(Наименование
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту)
Заключение по результатам рассмотрения возражения
"___" __________ 20___ года № _____
В соответствии с пунктом 25 Правил проведения камерального контроля,
по результатам рассмотрения возражения
______________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита)
от "__" _________ 20__ года № _________,
к уведомлению ________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Наименование органа по внутреннему государственному аудиту, направившего
уведомление) от "__" _________ 20__ года № _________, установлено следующее:
Номер пункта нарушения согласно уведомлению, оспариваемого объектом государственного аудита
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, указанные в уведомлении
Обоснования объекта государственного аудита несогласия с нарушением, указанным в уведомлении
Результаты рассмотрения возражения объекта государственного аудита (возражение принято/возражение не принято)
Обоснование принятого решения
По результатам рассмотрения возражения в пределах, оспариваемых объектом
государственного аудита вопросов, принято следующее решение:
_____________________________________________________________________
(о полном удовлетворении возражения/о частичном удовлетворении возражения/
об отказе в удовлетворении возражения).
Уполномоченное должностное лицо уполномоченного органа по внутреннему
государственному аудиту
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (Подпись)
Приложение 8
к Правилам проведения
камерального контроля
__________________________
(Наименование
Уполномоченного органа
по исполнению бюджета,
банки или организации,
осуществляющие отдельные
виды банковских операций)
Журнал регистрации распоряжений о приостановлении расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита
Номер распоряжения
Дата распоряжения
Область объекта
Номер и наименование государственной закупки
Дата уведомления
Номер уведомления
Профиль риска
Статус распоряжений о приостановлении расходных операций
Способ отправки
Продолжение таблицы
БИН объекта
Наименование объекта
Наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета или организации осуществляющая отдельные виды банковских операций
Дата и причина отказа
Причина отмены
Номер отмены
Дата отмены
Статус отмены
Приложение 9
к Правилам проведения
камерального контроля
__________________________
(Наименование
Уполномоченного органа
по исполнению бюджета,
банки или организации,
осуществляющие отдельные
виды банковских операций)
Документ об отмене распоряжения
_______________________________________________________________________
(Наименование уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту,
его Бизнес-идентификационный номер)
Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов
Республики Казахстан (далее – Комитет), в соответствии с пунктом 34 Правил
проведения камерального контроля, утвержденных приказом Министра финансов
Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598 "Об утверждении Правил
проведения камерального контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 12599), сообщает об отмене
Распоряжения Комитета о приостановлении расходных операций по кодам и счетам
объектов государственного аудита, открытых в органах казначейства, а также
банковским счетам (за исключением корреспондентских)
______________________________________________________________________
(дата и номер Распоряжения)
и просит возобновить расходные операции _________________________________
(Наименование объекта аудита, его Бизнес-идентификационный номер
и банковские реквизиты).
Руководитель ведомства уполномоченного органа
по внутреннему государственному аудиту
Место печати
(при его наличии)
_____________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
(Подпись)
Приложение 10
к Правилам проведения
камерального контроля
____________________________
(Наименование
Уполномоченного органа
по исполнению бюджета,
банки или организации,
осуществляющие отдельные виды
банковских операций)
Примечание ИЗПИ!

10-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Камералдық бақылау жүргізу
қағидаларына 10 – қосымша
________________________
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның, банктердің
немесе банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың атауы
Мемлекеттік сатып алу веб-порталын қоспағанда, ақпараттық жүйелер арқылы жіберілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаларды тіркеу журналы
Ескерту. Қағидалар 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2025 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лот нөмірі
Лот сомасы
Хабарландыру нөмірі
Бағыт
Хабарламаның№
Бұзушылықты жою тәсілі
Тәуекел профилі
Хабарламаның жасалған күні
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің ЖСН/БСН
Кестенің жалғасы
Хабарламаның жіберілген күні
Хабарламаны орындаудың аяқталу мерзімі
Қарсылықтың жеткізілген күні
Қорытындының жеткізілген күні
Хабарламаның орындалу күні
Хабарламаны жасаған адамның ТАӘ
Хабарламаның орындалуы туралы анықтама
Хабарламаның жіберілген күні
Хабарламамен танысу күні
Хабарламамен танысқан адамның ТАӘ
Аббревиатураларды таратып жазу:
Т.А.Ә. – тегі аты әкесінің аты (ол бар болса);
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.

Приложение 10 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Журнал регистрации уведомлений об устранении нарушений, выявленных
по результатам камерального контроля, направленных посредством
информационных систем, за исключение веб-портала государственных закупок
Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 15.09.2025 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Номер лота
Сумма лота
Номер объявления
Направление
№ уведомления
Способ устранения нарушения
Профиль риска
Дата создания уведомления
Наименование объекта гос. аудита
ИИН/БИН объекта гос. аудита
Продолжение таблицы
Дата отправки уведомления
Срок окончания исполнения уведомления
Дата доставки возражения
Дата доставки заключения
Дата исполнения уведомления
ФИО создавшего уведомление
Справка об исполнении уведомления
Дата направления извещения
Дата ознакомления с извещением
ФИО ознакомившегося с извещением
Расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.