Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының) басшысының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 6001-15-7-6/486 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрінде 2015 жылы 22 желтоқсанда № 12457 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасын Азаматтық процестік кодексінің 282-бабының бесінші бөлігіне, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 347-1-бабының бесінші бөлігіне, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 829-13-бабының бесінші бөлігіне сәйкес, Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодекстің 147 бабының бірінші бөлігіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Жергілікті соттардың және кеңселердің қызметін ұйымдық-құқықтық қамтамасыз ету бөлімі:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. "Сот отырысының барысын тіркеп жазуды қамтамасыз ететін аудио- немесе бейнежазу құралдарын техникалық қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) басшысының 2015 жылғы 3 шілдедегі № 336 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік реестрінде № 11896 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 28 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи
Приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (Аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 24 ноября 2015 года № 6001-15-7-6/486. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2015 года № 12457.
В редакции от: 03.06.2025
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п.5
В соответствии с частью пятой статьи 282 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, частью пятой статьи 347-1 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, частью пятой статьи 829-13 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, частью первой статьи 147 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
1. Утвердить прилагаемые Правила технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи.
2. Отделу организационно-правового обеспечения деятельности местных судов и канцелярий Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации направление настоящего приказа на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 3 июля 2015 года № 336 "Об утверждении Правил технического применения средств аудио- или видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11896, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 28 августа 2015 года).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) басшысының орынбасары Қ.О. Елібаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны бірінші ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі, бірақ 2016 жылғы 1 қаңтардан ерте емес.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз ету
департаменті (Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты) басшысы І. Испанов
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаменті (Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Сотының
аппараты) басшысының
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 6001-15-7-6/486 бұйрығымен
бекітілген
Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 25.08.2020 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (бұдан әрі - ҚР АПК), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (бұдан әрі - ҚР ҚПК) және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі - ҚР ӘҚБтК) және Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодекске сәйкес әзірленген және сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Сот отырыстарын аудио-, бейнежазбаға түсіру сот талқылауы барысын дәл тіркеу үшін сот ісін жүргізу мақсатында, сондай-ақ азаматтық, қылмыстық, әкімшілік сот ісін жүргізуде, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде немесе тәртіптік іс бойынша іс жүргізу шеңберінде нақты деректерді белгілеу мақсатында пайдаланылады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) Елибаева К.О.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2016 года.
Руководитель Департамента
по обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан (аппарата
Верховного Суда Республики Казахстан)
И. Испанов
Утверждены
приказом Руководителя
Департамента по обеспечению
деятельности судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда Республики Казахстан)
от 24 ноября 2015 года № 6001-15-7-6/486
Правила
технического применения средств аудио-, видеозаписи,
обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания,
хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи,
доступа к аудио-, видеозаписи
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 25.08.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила технического применения средств аудио-, или видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее - ГПК РК), Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее - УПК РК), Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - КоАП РК) и Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и определяют порядок технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видео записи.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
2. Аудио-, видеозаписи судебных заседаний используются в целях судопроизводства для точного фиксирования хода судебного разбирательства, а также в целях установления фактических данных в гражданском, уголовном, административном судопроизводстве, производстве по делам об административных правонарушениях, или в рамках производства по дисциплинарному делу.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 25.08.2020 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мынадай:
1) азаматтық іс тараптарды шақырусыз қаралған кезде (бұйрық арқылы, оңайлатылған (жазбаша) іс жүргізу);
2) егер өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан тұлға әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде өз кінәсін толығымен мойындап, дәлелдемелерді зерттеу қажеттігі туралы мәлімдемесе;
3) жабдықтың техникалық ақауы, оның болмауы немесе техникалық себептерге байланысты қолдану мүмкін болмаған жағдайларды қоспағанда, бірінші сатыдағы соттың әрбір сот отырысының барысы аудио-, бейнежазбаға түсіріледі.
Азаматтық іске қатысушы барлық тараптар сот отырысына келмеген не сот отырысы жаңа дәлелдемелер зерттелместен өткізілетін жағдайларда, сот отырысының хаттамасын жүргізу туралы мәселені судья шешеді.
Азаматтық істі бірінші сатыдағы сотта сот талқылауына дайындау кезінде хаттама тараптардың өтінішхаты немесе соттың бастамасы бойынша, сондай-ақ осы сатыда даудың мәні бойынша шешім шығарылатын жағдайларда шығарылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 25.08.2020 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Апелляциялық сатыдағы соттың сот отырысында аудио-, бейнежазба:
1) азаматтық істі апелляциялық сатыдағы сот бірінші сатыдағы соттың қағидалары бойынша қараған, ҚР АПК-нің 413-бабының екінші бөлігінде және 420-бабының төртінші бөлігінде көзделген қағидалар бойынша жаңа дәлелдемелер зерттелген жағдайда;
2) ҚР ҚПК-нің талаптарына сәйкес қылмыстық іс бойынша жаңа дәлелдемелерді зерттеген, сотталған (ақталған) адамнан, куәдан, жәбірленушіден, сарапшыдан, маманнан және басқа да адамдардан жауап алған;
3) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі апелляциялық сатыдағы сот бірінші сатыдағы соттың қағидалары бойынша қарағанда, істің дұрыс шешілуі үшін маңызы бар қосымша материалдарды, алынған сараптама қорытындыларын зерттеу, отырысқа шақыртылған тұлғалардан жауап алу қажет болған жағдайларда, сондай-ақ өз бастамашылығы бойынша немесе өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан тұлғаның өтінішхаты бойынша жүргізіледі.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
Глава 2. Порядок технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 25.08.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В ходе каждого судебного заседания суда первой инстанции ведется аудио-, видеозапись судебного заседания, за исключением случаев:
1) когда гражданское дело рассматривается без вызова сторон (приказное, упрощенное (письменное) производство);
2) если лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, при рассмотрении дела об административном правонарушении полностью признает свою вину, не заявляет о необходимости исследовать доказательства;
3) технически неисправного оборудования, его отсутствия или невозможности применения по техническим причинам.
В случаях неявки в судебное заседание всех лиц, участвующих по гражданскому делу, либо когда судебное заседание проводится без исследования новых доказательств, вопрос о ведении протокола судебного заседания разрешается судьей.
При подготовке гражданского дела к судебному разбирательству в суде первой инстанции протокол ведется по ходатайству сторон либо по инициативе суда, а также в случаях, когда на этой стадии выносится решение по существу спора.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 25.08.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В судебном заседании суда апелляционной инстанции аудио-, видеозапись ведется в случаях:
1) когда гражданское дело рассматривается судом апелляционной инстанции по правилам суда первой инстанции, в случае исследования новых доказательств по правилам, предусмотренным частью второй статьи 413 и частью четвертой статьи 420 ГПК РК;
2) исследования по уголовному делу новых доказательств, допросе осужденного (оправданного), свидетеля, потерпевшего, эксперта, специалиста и других лиц в соответствии с требованиями УПК РК;
3) когда дело об административном правонарушении рассматривается судом апелляционной инстанции по правилам суда первой инстанции, в случаях необходимости исследования имеющих значение для правильного разрешения дела дополнительных материалов, полученных экспертных заключений, допроса вызванных в заседание лиц, а также по собственной инициативе или по ходатайству лица, в отношении которого ведется производство по делу об административных правонарушении.

5. Кассациялық сатыдағы сотта, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында хаттама жүргізілмейді, бұл ретте сот отырыстарының аудио-, бейнежазбалары осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген мақсаттарда пайдаланылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 17.03.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Сот отырысы барысында аудио- немесе бейнежазба құралдары үздіксіз пайдаланылады. Сот отырысы барысында аудио- немесе бейнежазба құралдары үздіксіз пайдаланылады. Сот отырысы залында қатысып отырғандарға сот талқылауын кейінге қалдыру, үзіліс немесе сот шешімін қабылдау үшін соттың кетуі туралы хабарлаған сәттен бастап және оның сот талқылауын хабарлаған немесе қайта бастаған кезге дейінгі аудио-, бейнежазба құралдарының тоқтап тұруы үзіліс болып есептелмейді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 25.08.2020 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын пайдалануды сот отырысының хатшысы іске асырады.
8. Сот отырысының хатшысы сот отырысы басталғанға дейін сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарының жұмысқа жарамдылығын тексереді.
9. Сот отырысының хатшысы аудио-, бейнежазба құралдарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда аудио-, бейнежазбаны қолданбау себебін сот отырысының хаттамасында міндетті түрде көрсете отырып, бұл туралы судьяға баяндайды. Сот отырысы аяқталғаннан кейін сот отырысының хатшысы аудио-, бейнежазба құралдарының техникалық ақаулықтары туралы аудандық және оған теңестірілген Сот әкімшісінің басшысын (бұдан әрі - Сот әкімшісі) хабардар етеді, ол өз кезегінде Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігі департаментінің (бұдан әрі – Сот әкімшілігі департаменті) тиісті құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін хабардар етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Аудио-, бейнежазба құралдарын қолдануға мүмкіндіктің болмауы сот отырысын жалғастыру мүмкіндігін жоққа шығармайды.
11. Сот отырысын аудио-, бейнежазу кезінде сот отырысының хатшысы тыңдағыштар арқылы тыңдау жолымен жазба сапасына ағымдағы бақылау, арнайы бағыттағы бағдарламада белгіленген аудио-, бейнежазба құралдарының дыбысжазу эквалайзері және сыртқы дыбысқа тербелу эквалайзер шкаласының тербелуіне әсер етуін бақылау жолымен дыбысжазба кешенінің жұмысқа жарамдылығына бақылау жасауды іске асырады.

5. В суде кассационной инстанции, Верховном Суде Республики Казахстан протокол не ведется, при этом аудио-, видеозаписи судебных заседаний используются в целях, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 17.03.2026 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Применение средств аудио- или видеозаписи в ходе судебного заседания осуществляется непрерывно. Не является перерывом остановка средств аудио-, видеозаписи с момента объявления присутствующим в зале судебного заседания об отложении судебного разбирательства, перерыве или удалении суда для принятия судебного решения и до момента его объявления либо возобновления судебного разбирательства.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 25.08.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Применение средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебных заседаний, осуществляется секретарем судебного заседания.
8. Перед началом судебного заседания секретарь судебного заседания проверяет работоспособность средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания.
9. В случае невозможности использования средств аудио-, видеозаписи секретарь судебного заседания докладывает об этом судье с отражением причин неиспользования аудио-, видеозаписи в протоколе судебного заседания. После окончания судебного заседания секретарь судебного заседания ставит в известность руководителя Администратора районного и приравненного к нему суда (далее – Администратор суда) о технических неполадках средств аудио-, видеозаписи, который в свою очередь информирует работника соответствующего структурного подразделения департамента Судебной администрации Республики Казахстан (далее – департамент Судебной администрации).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Невозможность использования средств аудио-, видеозаписи не исключает продолжения судебного заседания.
11. При аудио-, видеозаписи судебного заседания секретарь судебного заседания осуществляет текущий контроль качества записи путем прослушивания через наушники, контроль уровня записи в специальной области, обозначенной в программе как эквалайзер звукозаписи средств аудио-, видеозаписи и контроль работоспособности комплекса звукозаписи путем наблюдения за реагированием колебания шкалы эквалайзера на внешний звук.

12. Сот отырысының хатшысы сот отырысының аудио-, бейнежазбасын, аудио-, бейнежазба құралдарымен қамтамасыз етеді, оның барысында міндетті түрде сот процесіне әрбір қатысушының сөз сөйлеуін тіркейтін дыбыс белгісін, сондай-ақ қысқаша хаттамадан кейін тізімдемеде көрсетіле отырып, іс материалдарына қоса тіркелетін бір данада материалдық (электрондық) жеткізгіштегі көшірменің жазбасын қояды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппаратының) басшысының м.а. 11.02.2019 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Соттың аудио-, бейнежазба құралдарын пайдаланғаны туралы сот отырысының қысқаша хаттамасында аудио-, бейнежазба жазылған файлдың атауы көрсетіледі.
14. Сот отырысы аяқталғаннан кейін автоматты режимде сот отырысының аудио-, бейнежазбасы сот отырысы хатшысының электрондық цифрлық колы қойылып, аудио-, бейнежазба құралдары жүйесінің серверінде сақталады.
15. Аудио-, бейнежазба бар материалдық (электрондық) жеткізгіштер орамада іс номері, сот отырысының күні көрсетіліп, оралған күйінде (конвертте) іс материалдарына қоса тіркеледі, сондай-ақ сот отырысы хатшысының қолы қойылады.
16. Сот отырысы барысының аудио-, бейнежазбасын одан әрі жазу мүмкін болмаған жағдайда, бұл туралы сот талқылауының қатысушыларына хабарланады.
17. Егер техникалық ақаулықтар салдарынан сот отырысы барысының аудио-, бейнежазба құралдарын пайдалану арқылы хаттамалау мүмкін болмағаны немесе сот отырысының аудио-, бейнежазбасы жүргізілмегені анықталса, акт жасалады.
18. Бірінші сатыдағы сотта актіге сот отырысының хатшысы мен Сот әкімшісі қол қояды және сот отырысының хаттамасына тіркеледі.
Апелляциялық сатыдағы сотта актіге сот отырысының хатшысы, Сот әкімшілігі департаментінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы мен қызметкері қол қояды және сот отырысының хаттамасына қоса тіркеледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасын заңсыз тоқтатуға немесе түзетуге тыйым салынады.
3-тарау. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасын сақтау және жою тәртібі

12. Секретарь судебного заседания обеспечивает аудио-, видеозапись судебного заседания, средствами аудио-, видеозаписи, в ходе которого в обязательном порядке проставляет аудио метку, фиксирующую выступление каждого участника судебного процесса, а также запись копии на материальном (электронном) носителе в одном экземпляре, который приобщается к материалам дела с указанием в описи после краткого протокола.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарат Верховного Суда РК) от 11.02.2019 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. О применении судом средств аудио-, видеозаписи указывается в кратком протоколе судебного заседания, в котором отмечается наименование файла, содержащего аудио-, видеозапись.
14. После окончания судебного заседания аудио-, видеозапись судебного заседания подписывается в автоматическом режиме электронной цифровой подписью секретаря судебного заседания и сохраняется на сервере системы средств аудио-, видеозаписи.
15. Материальный (электронный) носитель, содержащий аудио-, видеозапись, приобщается к материалам дела в упакованном виде (конверте) с указанием на упаковке номера дела, даты судебного заседания, а также подписью секретаря судебного заседания.
16. При невозможности дальнейшего фиксирования хода судебного заседания средствами аудио-, видеозаписи участникам судебного разбирательства объявляется об этом.
17. В случае если вследствие технических неполадок протоколирование с использованием средств аудио-, видеозаписи невозможно либо выявлено, что аудио-, видеозапись судебного заседания фактически не осуществлялась, составляется акт.
18. В суде первой инстанции акт подписывается секретарем судебного заседания и Администратором суда и приобщается к протоколу судебного заседания.
В суде апелляционной инстанции акт подписывается секретарем судебного заседания, руководителем и работником соответствующего структурного подразделения департамента Судебной администрации и приобщается к протоколу судебного заседания.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Несанкционированное приостановление или корректировка аудио- и видеозаписи судебного заседания не допускается.
Глава 3. Порядок хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи судебного заседания

Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 25.08.2020 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Сот отырысының жазылуын қамтамасыз ететін сервер, жабдық, оларға қол жеткізуге мүмкіндік бермейтін шаралармен қамтамасыз етіледі. Серверге қол жеткізу тәртібі "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының м.а. 25.06.2026 № 3 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Іске қоса тіркелген сот отырысының аудио-, бейнежазба көшірмелерінің сақталуына, судьяның істі қарау кезеңінде және істі мұрағатқа өткізгенге дейін сот отырысының хатшысы, іс мұрағатқа тапсырылғаннан сәттен бастап сот мұрағатшысы қамтамасыз етеді.
22. Мұрағатшы істі қабылдаған кезінде іс материалдарына қоса тіркелген материалдық (электрондық) жеткізгіште сот отырысының аудио-, бейнежазба көшірмелерінің болуын тексереді.
23. Бірінші және апелляциялық сатылардағы сот отырыстарының аудио-, бейнежазбалары күн сайын регламенттелген уақытта бірінші сатыдағы соттардың деректері репликацияланып, Сот әкімшілігі департаментінің аудио -, бейнежазба құралдары жүйесінің серверінде сақталады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Сот отырыстарының аудио-, бейнежазбалары соттың деректерді сақтау серверінде сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап 1 (бір) жылдан кем емес уақыт сақталады. Аудио-, бейнежазба жазылған материалдық (электрондық) жеткізгіштің сақталу мерзімі азаматтық, қылмыстық, әкімшілік істердің және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің сақталу мерзімдеріне сәйкес келеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Аудио-, бейнежазбасы бар материалдық (электрондық) жеткізгіш Сақтау мерзімдері көрсетіле отырып Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті және басқа да соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) және Соттар кеңселері мемлекеттік мекемелерінің қызметінде жасалатын құжаттар тізбесіне сәйкес іспен бірге сақталады.

Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 25.08.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Сервер, оборудование, обеспечивающие фиксацию судебного заседания, обеспечиваются мерами, исключающими доступ к ним. Порядок доступа к серверу обеспечивается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности".
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. руководителя Судебной администрации РК от 25.06.2026 № 3 (вводится в действие с 12.07.2026).
21. Сохранность копии аудио-, видеозаписи судебного заседания, приобщенной к материалам дела обеспечивается секретарем судебного заседания - на период рассмотрения дела судьей и до передачи дела в архив, архивариусом суда - с момента передачи дела в архив.
22. При принятии дела архивариус проверяет наличие копии аудио-, видеозаписи судебного заседания на материальном (электронном) носителе, приобщенном к материалам дела.
23. Аудио-, видеозаписи судебных заседаний первой и апелляционной инстанций хранятся на сервере системы средств аудио-, видеозаписи департамента Судебной администрации, с репликацией данных из судов первой инстанции ежедневно в регламентное время.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Аудио-, видеозаписи судебных заседаний на сервере хранения данных суда хранятся не менее 1 (одного) года со дня вступления в законную силу судебного акта. Срок хранения материального (электронного) носителя, содержащего аудио-, видеозапись соответствует сроку хранения гражданского, уголовного и административного дела и дела об административном правонарушении.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
25. Материальный (электронный) носитель, содержащий аудио-, видеозапись хранится в деле в соответствии с Перечнем документов, образующихся в деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан и государственных учреждений Канцелярий судов, с указанием сроков хранения.

26. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасы бар материалдық (электрондық) жеткізгішті жою Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) және Қазақстан Республикасы соттарының кеңселері мемлекеттік мекемелерінің құжаттарын қалыптастыру, іріктеу, есепке алу, уақытша сақтау және мемлекеттік мұрағат мекемелеріне тұрақты сақтауға тапсыру тәртібі туралы қағидаларға сәйкес іске асырылады.
27. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасы сот отырысы барысының жазылуы қамтамасыз еткен аудио-, және (немесе) бейнежазба құралдары жүйесінің деректерді сақтау серверінен сот отырыстарының аудио-, бейнежазбаларын сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап бір жыл өткеннен кейін автоматты түрде жойылады. Сот отырыстарының аудио-, бейнежазбалары сот құжаттарының электрондық мұрағатының сервері жүйесіне беру (ауыстыру) жолымен сақталады.
4-тарау. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасына қол жеткізу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 25.08.2020 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Азаматтық, әкімшілік немесе қылмыстық іске қатысушы адамдарды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адамдарды, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізудің басқа қатысушыларын, олардың өкілдерін сот отырысының аудио-, бейнежазбасымен таныстыру олардың өтінішхаты бойынша жүзеге асырылады. Таныстыру осы мақсатта арнайы жабдықталған жерде қажетті техникалық құралдарды пайдалану арқылы тиісті аудио-, бейнежазбаны тыңдауға (көруге) мүмкіндік жасау жолымен іске асырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Таныстыру аяқталғаннан кейін сот қызметкері көзбен шолып қарау арқылы сот отырысының аудио-, бейнежазбасы бар материалдық (электрондық) жеткізгіштің сақталуын тексереді.
30. Мәжбүрлеп оқшаулау орындарында ұсталып отырған адамдардың сот отырысының аудио-, бейнежазбасымен танысуы мүмкіндігі қамтамасыз етілген. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен азаматтық, әкімшілік сот ісін жүргізу бойынша іске қатысушы тараптардың және олардың өкілдерінің өтінішхаты бойынша аудиожазба көшірмелері ұсынылады.

26. Уничтожение материального (электронного) носителя, содержащего аудио-, видеозапись судебного заседания осуществляется согласно Правилам о порядке формирования, отбора, учета, временного хранения и передачи на постоянное хранение в государственные архивные учреждения документов Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и государственных учреждений Канцелярий судов Республики Казахстан.
27. Уничтожение аудио-, видеозаписи судебных заседаний из сервера хранения данных системы аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания производится автоматически по истечении одного года со дня вступления судебного акта в законную силу. Аудио-, видеозаписи судебных заседаний сохраняется путем передачи (перемещения) на сервер системы электронного архива судебных документов.
Глава 4. Порядок доступа к аудио-, видеозаписи судебного заседания
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 25.08.2020 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Ознакомление лиц, участвующих в гражданском, административном или уголовном деле, лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, а также других участников производства по делу об административном правонарушении, и их представителей с аудио-, видеозаписью судебного заседания осуществляется по их ходатайству. Ознакомление осуществляется в специально оборудованном для этих целей месте путем предоставления им возможности прослушивания (просмотра) соответствующей аудио-, видеозаписи с использованием необходимых технических средств.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
29. По окончании ознакомления работник суда проверяет сохранность материального (электронного) носителя, содержащего аудио-, видеозапись судебного заседания, посредством его визуального осмотра.
30. Представители лиц, пребывающих в местах принудительной изоляции, обеспечиваются возможностью ознакомления с аудио-, видеозаписью судебного заседания. По ходатайству лиц, участвующих в деле, рассматриваемом в порядке гражданского, административного судопроизводства, а также их представителей судом представляется копия аудиозаписи в порядке, установленном настоящими Правилами.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген адамдардың өтінішхаты бойынша сот осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша арыздың негізінде сот отырысының аудио-, бейнежазба көшірмесін, азаматтық және әкімшілік істерді, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қоспағанда, ұсынады.
Сот азаматтық және әкімшілік істер, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот отырысының аудиожазбасының көшірмесін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот отырысының аудиожазбасының көшірмесін беру туралы жазбаша арыздың негізінде береді.
Бұл ретте адам дербес деректерді қорғау туралы заңнаманың талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік туралы және алынған жазбаны осы Кағидалардың 2-тармағында көзделген мақсаттарда пайдалану туралы ескертіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Іс жабық сот отырысында қаралған жағдайда, іске қатысушы адамдарға және олардың өкілдеріне сот отырысының аудио-, бейнежазбасы берілмейді, оларға сот отырысының аудио-, бейнежазбасымен таныстыруды қамтамасыз ету мүмкіндігі сотта жүргізіледі.
33. Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында сот қызметкері аудио-, бейнежазбасының көшірмесін жазудан бұрын материалдық (электрондық) жеткізгішті форматтайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының м.а. 25.06.2026 № 3 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Қылмыстық істер бойынша сот отырысының аудио-, бейнежазба көшірмесі сотқа өтінішхат келіп түскен күннен бастап бес тәулік ішінде беріледі.
Сот отырысының аудиожазба көшірмесі әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша үш тәулік ішінде, ал азаматтық және әкімшілік істер бойынша сотқа өтінішхат келіп түскен күннен бастап бес күн ішінде беріледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 21.06.2021 № 26 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Сот отырысының аудио-, бейнежазбасымен танысқан не оның материалдық (электрондық) жеткізгіштегі көшірмесін алған адам аудио-, бейнежазбамен танысу немесе оның көшірмесін алу туралы өтінішхатқа тиісті белгі қояды.
Сот отырысының барысын
түсіріп алуды қамтамасыз
ететін аудио-, бейнежазба
құралдарын техникалық
қолдану, аудио-, бейнежазбаны
сақтау және жою, аудио-,
бейнежазбаға қол жеткізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Судья_______________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
соттың атауы)
____________________________
____________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
____________________________
(тұрғылықты жері, телефон
нөмірі)
Сот отырысының аудио-,бейнежазба көшірмесін беру туралы арыз

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
31. По ходатайству лиц, указанных в пункте 28 настоящих Правил, судом предоставляется копия аудио-, видеозаписи судебного заседания на основании письменного заявления о выдаче копии аудио-, видеозаписи судебного заседания по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, за исключением гражданских и административных дел, дел об административных правонарушениях.
Судом предоставляется копия аудиозаписи судебного заседания по гражданским и административным делам, делам об административных правонарушениях, на основании письменного заявления о выдаче копии аудиозаписи судебного заседания по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При этом лицо предупреждается об ответственности за нарушение требований законодательства о защите персональных данных и об использовании полученной записи в целях, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
32. В случаях, когда дело рассмотрено в закрытом судебном заседании, лицам, участвующим в деле, аудио-, видеозапись судебного заседания не предоставляется, им обеспечивается возможность ознакомления с аудио-, видеозаписью судебного заседания в суде.
33. В целях обеспечения кибербезопасности работник суда перед записью копии аудио-, видеозаписи форматирует материальный (электронный) носитель.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. руководителя Судебной администрации РК от 25.06.2026 № 3 (вводится в действие с 12.07.2026).
34. Копия аудио,- видеозаписи судебного заседания предоставляется по уголовным делам - в течение пяти суток с даты поступления ходатайства в суд.
Копия аудиозаписи судебного заседания по делам об административных правонарушениях предоставляется в течение трех суток, а по гражданским и административным делам – в течение пяти рабочих дней с даты поступления ходатайства в суд.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 21.06.2021 № 26 (вводится в действие с 01.07.2021).
35. Лицо, ознакомившееся с аудио-, видеозаписью судебного заседания либо получившее ее копию на материальном (электронном) носителе делает соответствующую отметку на ходатайстве об ознакомлении с аудио-, видеозаписью либо получении ее копии.
Приложение 1 к Правилам
технического применения
средств аудио-, видеозаписи,
обеспечивающих фиксирование
хода судебного заседания,
хранения и уничтожения аудио-,
видеозаписи, доступа
к аудио-, видеозаписи

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сот әкімшілігі басшысының м.а. 25.06.2026 № 3 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Маған ____________________________________________________________________
20___ж "___" қылмыстық іс/материал бойынша сот отырысының аудио-, бейне жазба көшірмесін ________________________________________________________________
(материалдық (электрондық) жеткізгіште/цифрлық сервис арқылы (астын сызыңыз)) беруіңізді сұраймын.
Мыналарды:
1) ұсынылатын сот отырысының аудио-,бейнежазба көшірмесін тек сот ісін жүргізу мақсатында, сондай-ақ нақты деректерді анықтау мақсатында пайдалануға;
2) егер субъектінің құқықтары мен бостандықтары бұзылатын сондай-ақ озге де жеке және (немесе) заңды тұлғалардың заңды мүдделері қозғалатын болса, дербес деректерді таратуға жол бермеуге міндеттенемін.
20____ ж. "____" ________________________________ ____________________________
Азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзғаны, сонымен қатар "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғаны үшін заңда белгіленген әкімшілік (ӘҚБтК-нің 79-бабы) және қылмыстық (ҚР ҚК-нің 147-бабы) жауаптылық туралы ескертілдім.
Материалдық (электрондық) жеткізгіш қандай да бір жазбаларсыз қоса беріліп отыр.
Қоса берілген материалдық (электрондық) жеткізгіштің форматталатыны және ондағы бар ақпараттың жойылатыны туралы хабардармын және онымен келісемін.
________ __________
(күні) (қолы)
Сот отырысының барысын
түсіріп алуды қамтамасыз
ететін аудио-, бейнежазба
құралдарын техникалық
қолдану, аудио-, бейнежазбаны
сақтау және жою, аудио-,
бейнежазбаға қол жеткізу
қағидаларына
2-қосымша
Судья_______________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
соттың атауы)
____________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда))
____________________________
(тұрғылықты жері, телефон
нөмірі)
Сот отырысының аудиожазба көшірмесін беру туралы арыз
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сот әкімшілігі басшысының м.а. 25.06.2026 № 3 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Маған______________________________________________________________________
20___ж "___" азаматтық және әкімшілік істер, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер
бойынша сот отырысының аудиожазба көшірмесін
___________________________________________________________________________
(материалдық (электрондық) жеткізгіште/цифрлық сервис арқылы (астын сызыңыз)) беруіңізді сұраймын.
Мыналарды:

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. руководителя Судебной администрации РК от 25.06.2026 № 3 (вводится в действие с 12.07.2026).
форма
Судье
__________________________
(Ф.И.О. (при его наличии),
наименование суда)
____________________________
от _________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
заявителя)
____________________________
(место жительство,
номер телефона)
Заявление о выдаче копии аудио-, видеозаписи судебного заседания
Прошу выдать мне копию аудио-, видеозаписи судебного заседания
от "___" ____________ 20___г. по уголовному делу /материалу
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(на материальном (электронном) носителе/посредством цифрового сервиса
(нужное подчеркнуть)).
Обязуюсь:
1) использовать предоставляемую аудио-, видеозапись судебного заседания только
в целях судопроизводства, а также в целях установления фактических данных;
2) не допускать распространение персональных данных, если при этом нарушаются
права и свободы субъекта, а также затрагиваются законные интересы иных
физических и (или) юридических лиц.
"____" _______________________20____г.
___________________________________.
Об установленной законом административной (статья 79 КоАП) и уголовной
(статья 147 УК РК) ответственности за нарушение конституционных прав граждан,
а также за нарушение Закона Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" предупрежден.
Материальный (электронный) носитель без каких-либо записей прилагается.
Проинформирован и согласен, что прилагаемый материальный (электронный)
носитель будет отформатирован и имеющаяся на нем информация будет удалена.
___________ ___________
(дата) (подпись)
Приложение 2 к Правилам
технического применения
средств аудио-, видеозаписи,
обеспечивающих фиксирование
хода судебного заседания,
хранения и уничтожения аудио-,
видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. руководителя Судебной администрации РК от 25.06.2026 № 3 (вводится в действие с 12.07.2026).
форма
Судье _____________________
(Ф.И.О. (при его наличии),
наименование суда)
____________________________
от _________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
заявителя)
____________________________
(место жительство,
номер телефона)
Заявление о выдаче копии аудиозаписи судебного заседания
Прошу выдать мне копию аудиозаписи судебного заседания
от "___" ____________ 20___г. по гражданскому делу, административному делу,
делу об административном правонарушении
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(на материальном (электронном) носителе/посредством цифрового сервиса
(нужное подчеркнуть)).
Обязуюсь: