Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын және Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 қаңтарда № 10111 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.07.2019 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 75-бабының 3 және 6-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.12.2021 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың үлгілік шарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.07.2019 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) мемлекеттік органның интернет-ресурсында, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енізіледі.
Министр Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 16 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 17 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.11.2025 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 25.08.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 75-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру, оның ішінде тендер өткізу, сенімгерлік басқарушылармен шарттар жасасу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың ережелері Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери мүлкін және пайдаланылмайтын әскери мүлкін, мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын, тарих және мәдениет ескерткіштері мен су шаруашылығы құрылысжайларын сенімгерлік басқаруға беруге байланысты құқықтық қатынастарға қолданылмайды.

Об утверждении Правил передачи государственного имущества в доверительное управление и Типового договора доверительного управления государственным имуществом
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2015 года № 10111.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.07.2019 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 3 и 6 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКAЗЫВAЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.12.2021 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила передачи государственного имущества в доверительное управление согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовой договор доверительного управления государственным имуществом согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.07.2019 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование на интернет-ресурсе государственного органа, в информационно-правовой системе "Әділет" и в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
11 января 2015 год
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 17
Правила передачи государственного имущества в доверительное управление
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.11.2025 № 119 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 25.08.2025).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют порядок передачи государственного имущества в доверительное управление, в том числе проведения тендера, заключения договоров с доверительными управляющими.
Положения настоящих Правил не применяются на правоотношения, связанные с передачей в доверительное управление военного имущества и неиспользуемого военного имущества Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений государственных организаций среднего образования, памятников истории и культуры и водохозяйственных сооружений.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор – "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген өкілеттіктерді жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақ 1-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 08.05.2026 № 48 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) баланс ұстаушы – объект жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген мемлекеттік заңды тұлға;
3) басқару органы – акционерлік қоғам (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) акцияларының мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын және/немесе мемлекеттік заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты;
4) құрылтайшының сенімгерлік басқарудан түсетін таза кірісі – Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сенімгерлік басқарушының өз қызметі туралы есебі негізінде айқындалатын салықтық кезеңдегі сенімгерлік басқарудың кірістері мен шығындары арасындағы оң айырма;
5) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – "Мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 шілдедегі № 802 қаулысы бойынша айқындалған, өзіне мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ Заңның 14-бабына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару мен пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
6) мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысы (бұдан әрі – құрылтайшы) – мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты;
7) объект – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери мүлкін және пайдаланылмайтын әскери мүлкін, мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын, тарих және мәдениет ескерткіштері мен су шаруашылығы құрылысжайларын қоспағанда, мемлекеттік кәсіпорынның мүліктік кешені, бағалы қағаздар, жарғылық капиталдағы қатысу үлестері, жылжымайтын мүлік, мемлекетке тиесілі ақша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда өзге де мемлекеттік мүлік;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее полномочия, установленные Законом Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах";
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается дополнить подпунктом 1-1) в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 8.05.2026 № 48 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) балансодержатель – государственное юридическое лицо, за которым объект закреплен на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
3) орган управления – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) и/или управление государственными юридическими лицами;
4) чистый доход от доверительного управления учредителя – положительная разница между доходами и затратами от доверительного управления за налоговый период, определяемая на основании предусмотренного гражданским законодательством Республики Казахстан отчета доверительного управляющего о своей деятельности;
5) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2011 года № 802 "Об определении единого оператора в сфере учета государственного имущества", на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу, согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии со статьей 14 Закона;
6) учредитель доверительного управления государственным имуществом (далее – учредитель) – уполномоченный орган по государственному имуществу или местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
7) объект – имущественный комплекс государственного предприятия, ценные бумаги, доли участия в уставном капитале, недвижимое имущество, деньги, принадлежащие государству, а также иное государственное имущество, в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан и иными законами Республики Казахстан, за исключением военного имущества и неиспользуемого военного имущества Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений государственных организаций среднего образования, памятников истории и культуры и водохозяйственных сооружений;

8) сенімгерлік басқарушы – егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, құрылтайшымен, баланс ұстаушы немесе басқару органымен сенімгерлік басқару шартын жасасқан жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
9) сыйақы – объект сенімгерлік басқаруға берілген кезде құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза кіріс есебінен жүзеге асырылатын сенімгерлік басқарушыға берілетін төлемдер;
10) тендер – бұл тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып, электрондық форматта өткізілетін, объектіні сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі сауда-саттықтар нысаны, мұнда құрылтайшы өзі ұсынған бастапқы талаптардың негізінде өзі үшін шарттың жақсы талаптарын ұсынатын тендерге қатысушылармен шарт жасасуға міндеттенеді;
11) тендер жеңімпазы – объектіні сенімгерлік басқаруға беру кезінде ең төмен сыйақы мөлшерін ұсынған қатысушы;
12) тендерге қатысушы – тендерге қатысу үшін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тіркелген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
13) тендерлік комиссия – объектіні беру жөніндегі тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін құрылтайшы құрған комиссия;
14) тендерлік ұсыныс – сыйақы мөлшерін қамтитын (құрылтайшының сенімгерлікпен басқаруынан түскен таза кіріске пайыздық арақатынаста) қатысушының ұсынысы;
15) тізілімнің веб-порталы – Интернет желісінде: www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, сенімгерлік басқару шарттары бойынша электрондық дерекқорға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
16) шарт – осы Бұйрыққа 2-қосымшаға сай үлгілік шартқа сәйкес құрылтайшы, баланс ұстаушы немесе басқару органы мен сенімгерлік басқарушының арасында жасалған объектіні сенімгерлік басқару шарты;
17) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық символдар жинағы;
19) электрондық ақшаның электрондық әмияны – екінші деңгейдегі банктегі бірыңғай оператордың арнайы транзиттік шотына әлеуетті қатысушы құйған ақша қаражатын есепке алу үшін бірыңғай оператор пайдаланатын тізілімдегі әлеуетті қатысушының жеке шоты.
2-тарау. Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру тәртібі

8) доверительный управляющий – физические и негосударственные юридические лица, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, заключившие договор доверительного управления с учредителем, балансодержателем или органом управления;
9) вознаграждение – выплаты доверительному управляющему при передаче объекта в доверительное управление, осуществляемые за счет чистого дохода от доверительного управления учредителя;
10) тендер – это форма торгов по предоставлению объекта в доверительное управление, проводимая с использованием веб-портала реестра в электронном формате, при которых учредитель обязуется на основе предложенных им исходных условий заключить договор с тем из участников тендера, кто предложит лучшие для учредителя условия договора;
11) победитель тендера – участник тендера предложивший наименьший размер вознаграждения;
12) участник тендера – физическое или негосударственное юридическое лицо, зарегистрированное в установленном настоящими Правилами порядке для участия в тендере;
13) тендерная комиссия – комиссия, созданная учредителем для организации и проведения тендера по передаче объекта в доверительное управление;
14) тендерное предложение – предложение участника, содержащее размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя);
15) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных по договорам доверительного управления;
16) договор – договор доверительного управления объектом, заключенный между учредителем, балансодержателем или органом управления и доверительным управляющим в соответствии с типовым договором согласно приложению 2 к настоящему Приказу;
17) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
19) электронный кошелек электронных денег (далее – электронный кошелек) – лицевой счет потенциального участника в реестре, используемый единым оператором для учета денежных средств, внесенных потенциальным участником на специальный транзитный счет единого оператора в банке второго уровня.
Глава 2. Порядок передачи государственного имущества в доверительное управление

3. Объектіні сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімді құрылтайшы қабылдайды, ол туралы мәліметтерді құрылтайшы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде сенімгерлік басқару шарттары бойынша электрондық дерекқорға енгізеді.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту сенімгерлік басқарушы шарттың талаптарын тиісінше орындаған кезде жүзеге асырылады.
Сенімгерлік басқарушы шарт аяқталғанға дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей құрылтайшыға шарттың бүкіл кезеңі үшін мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет туралы есептің қосымшасымен шарттың қолданылу мерзімін ұзарту ниеті туралы өтінішті жазбаша жібереді.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту негізгі шартқа қосымша келісім жасасу жолымен жүзеге асырылады. Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту жөніндегі қосымша келісім негізгі шарттың мерзімінен аспайтын жаңа мерзімге жасалады.
Шарттың қосымша келісімі тізілімнің веб-порталында электрондық форматта жасалады және құрылтайшы, баланс ұстаушы немесе басқару органы және сенімгерлік басқарушы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ЭЦҚ пайдалана отырып қол қояды.
4. Акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің немесе өзге де заңды тұлғалардың) мемлекетке тиесілі акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлік басқаруға беру кезінде сенімгерлік басқарушыға мынадай:
1) акционерлік қоғамның, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің және өзге де заңды тұлғаның жарғысын өзгерту туралы;
2) акционерлік қоғамның, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің және өзге де заңды тұлғаның жарғылық капитал мөлшерін өзгерту (ұлғайту немесе азайту) туралы;
3) акционерлік қоғамды, жауапкершілігі шектеулі серіктестікті немесе өзге де заңды тұлғаны тарату, оларды қайта ұйымдастыру туралы, сондай-ақ олардың атауын өзгерту туралы мәселелерді шешуге байланысты мемлекеттің құқықтары берілмейді.
Акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің немесе өзге де заңды тұлғалардың) акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) мемлекеттің дивидендтерге құқығынан бас тартумен сенімгерлік басқаруға беруге жол берілмейді.
Сенімгерлік басқарушы акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе өзге де заңды тұлғаның) таза кірісінің бір бөлігін Қазақстан Республикасының Бюджет кодесімен белгіленген мөлшерде дивидендтер (кірістер) төлеуге жіберуді қамтамасыз етеді.
5. Сенiмгерлiк басқарушының мүлiктi сенiмгерлiк басқару кезiнде жүргізген қажеттi шығыстарын өтеу сенімгерлік басқаруға берілген объектілер бойынша сенімгерлік мүлікті пайдаланудан түскен кірістер есебінен және (немесе) тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ағымдағы бюджеттік бағдарламасы бойынша бюджетте көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
Сенімгерлік басқарушының мүлікті сенімгерлік басқару кезінде жүргізген қажетті шығыстарын бюджет қаражаты есебінен өтеуді Қазақстан Республикасының Бюджет кодесінде белгіленген тәртіппен тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүзеге асырады.

3. Решение о передаче объекта в доверительное управление принимается учредителем, сведения о котором включаются учредителем в электронную базу данных по договорам доверительного управления в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения.
Продление срока действия договора осуществляется при надлежащем выполнении доверительным управляющим условий договора.
Доверительный управляющий не позднее 10 (десяти) рабочих дней до завершения договора письменно направляет учредителю заявление о намерении продлить срок действия договора с приложением отчета о деятельности по доверительному управлению государственным имуществом за весь период договора.
Продление срока действия договора осуществляется путем заключения дополнительного соглашения к основному договору. Дополнительное соглашение по продлению срока действия договора заключается на новый срок, не превышающий срок основного договора.
Дополнительное соглашение к договору заключается в электронном формате на веб-портале реестра и подписывается учредителем, балансодержателем или органом управления и доверительным управляющим с использованием ЭЦП до истечения срока действия договора.
4. При передаче принадлежащих государству акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью или иных юридических лиц) в доверительное управление доверительному управляющему не передаются права государства, связанные с решением следующих вопросов:
1) об изменении устава акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью и иного юридического лица;
2) об изменении (увеличении или уменьшении) размера уставного капитала акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью и иного юридического лица;
3) о ликвидации акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью или иного юридического лица, их реорганизации, а также об изменении их наименования.
Не допускается передача акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью или иных юридических лиц) в доверительное управление с отказом государства от своего права на дивиденды.
Доверительный управляющий обеспечивает направление части чистого дохода акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью или иного юридического лица) на выплату дивидендов (дохода) в размере, установленном Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
5. Возмещение необходимых расходов доверительного управляющего, произведенных им при доверительном управлении имуществом, осуществляется за счет доходов от использования доверенного имущества и (или) за счет средств, предусмотренных в бюджете по текущей бюджетной программе соответствующего администратора бюджетной программы.
Возмещение необходимых расходов доверительного управляющего, произведенных им при доверительном управлении имуществом, за счет бюджетных средств осуществляются соответствующими администраторами бюджетных программ в порядке, установленном Бюджетным кодексом Республики Казахстан.

6. Сенімгерлік басқарушы мүлік салығы, жер салығы және көлік салығы бойынша салықтық міндеттемелерді мемлекеттiк кәсiпорынның балансына бекітілген республикалық және коммуналдық меншiк сенiмгерлiк басқаруға берілген кезде орындауға тиіс.
Мемлекеттік мекеменің балансына бекітілген республикалық және коммуналдық мүлік сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда мүлік салығы, жер салығы және көлік салығы бойынша салықтық міндеттемелерді сенімгерлік басқарушы орындамайды.
7. Сенімгерлік басқарушының есепті ұсыну, оның ішінде:
"Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі функцияларды орындауға қатысатын жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік меншікпен байланысты мүліктік сипаттағы барлық мәмілелер және қаржылық қызмет туралы есептер беруінің қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 816 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33221 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен берілетін мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы барлық мәмілелер және қаржылық қызмет туралы есепті;
басқарудың аралық нәтижелері көрсетілетін жылдық есепті;
мемлекеттік мүлікті басқарудың нәтижелері жазылатын сенімгерлік басқару шартының барлық қолданылған кезеңіндегі есепті ұсыну тәртібі мен мерзімдері шартта белгіленеді.
Жылдық есепте мынадай ақпарат:
сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқару нәтижесінде алған кірістері туралы;
сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқару нәтижесінде шеккен шығыстары туралы;
сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқару шеңберінде қабылдаған іс-қимылдары туралы;
құрылтайшының жазбаша сұрау салуы бойынша берілетін мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарумен байланысты өзге мәліметтер қамтылады.
Шарттың барлық кезеңі ішінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет туралы есепте мынадай ақпарат:
мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың барлық кезеңі ішіндегі жиынтық қаржылық көрсеткіштер;
сенімгерлік басқарушының барлық кезең ішіндегі сыйақы мөлшері;
мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың нақты көрсеткіштерінің барлық кезең ішіндегі салыстырма талдауы;
құрылтайшының жазбаша сұрау салуы бойынша берілетін барлық кезең ішінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарумен байланысты өзге мәлімет қамтылады.
Есептерде қамтылған ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелері есепке қоса беріледі.

6. Налоговые обязательства по налогу на имущество, земельному налогу и налогу на транспортные средства подлежат исполнению доверительным управляющим при передаче в доверительное управление республиканского и коммунального имущества, закрепленного на балансе государственного предприятия.
При передаче в доверительное управления республиканского и коммунального имущества, закрепленного на балансе государственного учреждения, налоговые обязательства по налогу на имущество, земельному налогу и налогу на транспортные средства не подлежат исполнению доверительным управляющим.
7. Порядок и сроки представления отчета доверительным управляющим устанавливаются договором, в том числе:
отчет обо всех сделках имущественного характера и финансовой деятельности, связанных с государственной собственностью, предоставляемый в порядке, определенном приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 816 "Об утверждении Правил и сроков представления физическими и юридическими лицами, участвующими в выполнении функций по управлению государственным имуществом, отчетов обо всех сделках имущественного характера и финансовой деятельности, связанных с государственной собственностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33221);
годовой отчет, в котором отражаются промежуточные результаты управления;
отчет за весь период действия договора доверительного управления, в котором излагаются результаты управления государственным имуществом.
Годовой отчет содержит следующую информацию:
о доходах, полученных доверительным управляющим в результате доверительного управления;
о расходах, понесенных доверительным управляющим в результате доверительного управления;
о действиях, предпринятых доверительным управляющим в рамках доверительного управления;
иные сведения, связанные с доверительным управлением государственного имущества, предоставляемые по письменному запросу учредителя.
Отчет о деятельности по доверительному управлению государственным имуществом за весь период договора содержит следующую информацию:
сводные финансовые показатели доверительного управления государственным имуществом за весь период;
размер вознаграждения доверительного управляющего за весь период;
сравнительный анализ фактических показателей доверительного управления государственным имуществом за весь период;
иные сведения, связанные с доверительным управлением государственного имущества за весь период, представляемые по письменному запросу учредителя.
К отчетам прилагаются копии документов, подтверждающих информацию, содержащуюся в отчетах.

8. Объектіні сенімгерлік басқаруға беру мынадай жағдайларды қоспағанда, тендерлік негізде жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жарғылық капиталдың ақысына объект берілетін мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғаға объектіні беру;
2) газ құбырлары мен электрмен және энергиямен жабдықтау объектілерін беру;
3) стратегиялық объектілерді, сондай-ақ меншігінде стратегиялық объектілері бар заңды тұлғалардағы акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) беру;
4) жылжымайтын мүлік объектілерін және халықаралық келісімдерді іске асыру үшін құрылған акционерлік қоғамдардың акцияларын беру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 08.05.2026 № 48 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) мемлекеттік ақпараттық жүйелерді беру;
6) Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторға жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын және жол қызметі объектілерін салу, реконструкциялау, жөндеу, ақылы қозғалысты ұйымдастыру үшін беру;
7) Заңның 14-бабына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторға беру;
8) денсаулық сақтау объектілерін салуды, күтіп-ұстауды және пайдалануды ұйымдастыру үшін жылжымайтын мүлікті Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық операторға беру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 08.05.2026 № 48 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) ұлттық қауіпсіздік органдарының ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған объектілерін ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы мемлекеттік монополия субъектісіне беру;
10) коммуналдық мүлікті қайырымдылық және волонтерлық ұйымдарға беру;
11) "Инвестициялар тарту кеңесін (инвестициялық штаб) құру туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 64-ө өкімімен құрылған Инвестициялар тарту кеңесінің (инвестициялық штаб) шешімі бойынша Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторға автомобиль жолдарын жөндеуге беру.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда республикалық мүлік тиісті саланың уәкілетті органының ұсынысы негізінде тендер өткізусіз сенімгерлік басқаруға беріледі.
Бұл ретте акциялардың мемлекеттік пакеттерін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) және стратегиялық объектілерді сенімгерлік басқаруға беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңды тұлғаның акцияларын (жарғылық капиталын) төлеуге беру туралы шешімі болған кезде жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар 9-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 08.05.2026 № 48 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 08.05.2026 № 48 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Передача объекта в доверительное управление осуществляется на тендерной основе, за исключением следующих случаев:
1) передачи объекта юридическому лицу с участием государства, которому передается объект в оплату уставного капитала по решению уполномоченного органа по государственному имуществу или местного исполнительного органа;
2) передачи газопроводов и объектов электро-энергоснабжения;
3) передачи стратегических объектов, а также пакетов акций (долей участия) в юридических лицах, в собственности которых находятся стратегические объекты;
4) передачи объектов недвижимости и акций акционерных обществ, созданных в реализацию международных соглашений;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 8.05.2026 № 48 (вводится в действие с 12.07.2026).
5) передачи государственных информационных систем;
6) передачи автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и объектов дорожной службы Национальному оператору по управлению автомобильными дорогами для строительства, реконструкции, ремонта, организации платного движения;
7) передачи единому оператору в сфере учета государственного имущества активов территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу, согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии со статьей 14 Закона;
8) передачи недвижимого имущества Национальному оператору в области здравоохранения для организации строительства, содержания и эксплуатации объектов здравоохранения;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 8.05.2026 № 48 (вводится в действие с 12.07.2026).
9) передачи субъекту государственной монополии в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности объектов органов национальной безопасности, предназначенных для обеспечения информационной безопасности;
10) передачи коммунального имущества благотворительным и волонтерским организациям;
11) передачи автомобильных дорог Национальному оператору по управлению автомобильными дорогами для ремонта по решению Совета по привлечению инвестиций (инвестиционный штаб), созданного распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 64-р "О создании совета по привлечению инвестиций (инвестиционный штаб)".
9. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 8 настоящих Правил, республиканское имущество предоставляется в доверительное управление без проведения тендера на основании предложения уполномоченного органа соответствующей отрасли.
При этом, передача государственных пакетов акций (долей участия в уставном капитале) и стратегических объектов в доверительное управление осуществляется при наличии решения Правительства Республики Казахстан о передаче в оплату акций (уставного капитала) юридического лица.
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается дополнить пунктом 9-1 в соответствии с приказом приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 8.05.2026 № 48 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Чать первая пункта 10 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 8.05.2026 № 48 (вводится в действие с 12.07.2026).

10. Осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, объектіні тендер өткізбестен сенімгерлік басқаруға беру объектіні сенімгерлік басқаруға беру өтініші (бұдан әрі – өтініш) негізінде жүзеге асырылады.
Өтініш мынадай құжаттарды:
1) заңды тұлғалар үшін:
салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, куәліктің көшірмесін немесе көрсетілген құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;
салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, құрылтай құжаттарының (құрылтай шарты және жарғы) көшірмелерін не көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін;
2) жеке тұлға және дара кәсіпкер үшін – салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсыну арқылы объектінің атауын, оның баланс ұстаушысын, сондай-ақ объектіге қажеттілік негіздемесін көрсетумен еркін нысанда ресімделеді.
11. Объектіні тендер өткізусіз сенімгерлік басқаруға беру кезінде өтінішті құрылтайшы 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Құрылтайшы 3 (үш) жұмыс күні ішінде алынған өтінішті теңгерім ұстаушыға немесе басқарушы органға (акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе өзге де заңды тұлғаның) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакетін ұсынған кезде) келісуге жібереді. Өтінішке қоса берілген құжаттар теңгерімді ұстаушыға жіберілмейді.
Теңгерімді ұстаушы немесе басқару органы (акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе өзге заңды тұлғаның) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакетін ұсынған кезде) өтініш түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде келіседі не дәлелді жауап ұсына отырып объектіні сенімгерлік басқаруға беруден бас тартады.
Өтініш келісілген жағдайда жазбаша нысанда объектіні сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі талаптарды және сыйақының 50%-нан аспайтын шекті мөлшерін (құрылтайшының сенімгерлік басқарудан түскен таза кірісіне пайыздық қатынаста) белгілеу немесе объектіні сенімгерлік басқаруға беруден бас тарту туралы ұсыныстар беріледі.
Құрылтайшы 3 (үш) жұмыс күні ішінде тендер өткізбестен объектіні сенімгерлік басқаруға беру немесе бермеу туралы өтінішті қарау нәтижелері туралы өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
Сыйақы мөлшерін белгілеу жөніндегі талап пайдаланылуын табиғи монополиялар субъектісі жүзеге асыратын объектілер, сондай-ақ басқару үшін мемлекеттің кепілдігімен халықаралық қарыздар тартылған объектілер сенімгерлік басқаруға берілетін жағдайларға қолданылмайды.

10. За исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 8 настоящих Правил, предоставление объекта в доверительное управление без проведения тендера осуществляется на основании заявления на предоставление объекта в доверительное управление (далее – заявление).
Заявление оформляется в произвольной форме с указанием наименования объекта, его балансодержателя, а также обоснования потребности в объекте с предоставлением следующих документов:
1) для юридических лиц:
копия свидетельства с предъявлением оригинала для сверки или нотариально удостоверенная копия указанного документа либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
копии учредительных документов (учредительный договор и устав) с предъявлением оригинала для сверки либо нотариально удостоверенные копии указанных документов;
2) для физического лица и индивидуального предпринимателя – копия документа, удостоверяющего личность физического лица, с предъявлением оригинала для сверки.
11. Заявление при предоставлении объекта в доверительное управление без проведения тендера рассматривается учредителем в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
Учредитель в течение 3 (трех) рабочих дней направляет полученное заявление на согласование балансодержателю или органу управления (при предоставлении государственного пакета акций (долей участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью или иного юридического лица). Документы, приложенные к заявлению, балансодержателю не направляются.
Балансодержатель или орган управления (при предоставлении государственного пакета акций (долей участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью или иного юридического лица) в течение 7 (семи) рабочих дней со дня поступления заявления согласовывает, либо отказывает в предоставлении объекта в доверительное управление с предоставлением мотивированного ответа.
В случае согласования заявления в письменной форме предоставляются предложения об установлении условий по передаче объекта в доверительное управление и предельного размера вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя), составляющего не более 50 %.
Учредитель в течении 3 (трех) рабочих дней письменно уведомляет заявителя о результатах рассмотрения заявления о предоставлении или не предоставлении объекта в доверительное управление без проведения тендера.
Требование по установлению размера вознаграждения не распространяются на случаи, когда в доверительное управление передаются объекты, эксплуатацию которых будет осуществлять субъект естественных монополий, а также объекты, для управления которыми привлечены международные займы под гарантию государства.

12. Объектіні тендер өткізусіз сенімгерлік басқаруға берген кезде сенімгерлік басқарушымен шартты құрылтайшының басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға, баланс ұстаушы немесе басқару органы өтініш берілген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ЭЦҚ пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында жасайды.
3-тарау. Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беруге дайындау
113. Басқару органы (акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакетіне және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктегі қатысу үлестеріне қатысты) және (немесе) баланс ұстаушы (жылжымалы және жылжымайтын мемлекеттік мүлікке қатысты) объектіні сенімгерлік басқаруға беру үшін құрылтайшыға мынадай ақпаратты ұсынады:
1) объектінің қысқаша сипаттамасы, оның баланстық құны туралы мәліметтер және баланс ұстаушының атауы;
2) акциялары (үлестері) не мүлiктік кешені объект болып табылатын заңды тұлғаның құрылтай құжаттары;
3) акциялары (үлестері) не мүліктік кешені объект болып табылатын заңды тұлғаның соңғы 3 (үш) қаржы жылындағы қаржы-шаруашылық қызметі туралы ақпарат;
4) объектіні сенімгерлік басқаруға берудің орындылығының негіздемесі;
5) объектіні сенімгерлік басқаруға беру шарттарын және тендерге қатысушыларға қойылатын талаптарды белгілеу бойынша ұсыныстар;
6) объектіні сенімгерлік басқарудан түсетін жоспарланған кірістер мен шығыстардың есептері;
7) сыйақының шекті мөлшерін белгілеу бойынша ұсыныстар (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түскен таза кіріске қарағанда проценттік арақатынаста);
8) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруы кезіндегі сенімгерлік басқарушының қажетті шығыстарын өтеу көзін белгілеу туралы ұсыныстар.
14. Мемлекеттік заңды тұлғалардың, сондай-ақ акциялары мен жарғылық капиталдарындағы мемлекеттің қатысу үлестері сенімгерлік басқаруға беру объектісі болып табылатын мемлекеттік емес заңды тұлғалардың лауазымды адамдары құрылтайшының жазбаша сұрау салуы бойынша объектіні сенімгерлік басқаруға беруге дайындау үшін қажетті мәліметтерді 7 (жеті) жұмыс күні ішінде береді.
4-тарау. Тендерді өткізуге дайындық
15. Құрылтайшы сенімгерлік басқаруды тағайындау мақсатында:
1) тендер ұйымдастырады (тендерлік комиссияның құрамы мен жұмыс регламентін бекітеді, хабарламалардың жариялануын қамтамасыз етеді);
2) тендердің өткізілу барысын бақылауды жүзеге асырады;
3) сенімгерлік басқарушымен шарт жасасады;
4) объектіні сенімгерлік басқаруға беруге байланысты өзге де функцияларды жүзеге асырады.

12. При предоставлении объекта в доверительное управление без проведения тендера договор с доверительным управляющим заключается руководителем учредителя, либо лицом, исполняющим его обязанности, балансодержателем или органом управления на веб-портале реестра с использованием ЭЦП в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней со дня подачи заявления.
Глава 3. Подготовка к передаче государственного имущества в доверительное управление
13. Орган управления (в отношении государственного пакета акций акционерного общества и долей участия в товариществе с ограниченной ответственностью) и (или) балансодержатель (в отношении движимого и недвижимого государственного имущества) для передачи объекта в доверительное управление представляет учредителю следующую информацию:
1) краткую характеристику объекта, сведения о его балансовой стоимости и наименование балансодержателя;
2) учредительные документы юридического лица, акции (доли) либо имущественный комплекс которого являются объектом;
3) информацию о финансово-хозяйственной деятельности за последние 3 (три) финансовых года юридического лица, акции (доли) либо имущественный комплекс которого являются объектом;
4) обоснования целесообразности передачи объекта в доверительное управление;
5) предложения по установлению условий передачи объекта в доверительное управление и требований к участникам тендера;
6) расчеты планируемых доходов и расходов от доверительного управления объектом;
7) предложения по установлению предельного размера вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя);
8) предложения по установлению источника возмещения необходимых расходов доверительного управляющего при осуществлении им доверительного управления в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
14. Должностные лица государственных юридических лиц, а также негосударственных юридических лиц, акции и доли участия государства в уставных капиталах которых выступают объектом передачи в доверительное управление, по письменному запросу учредителя представляют сведения, необходимые для подготовки объекта к передаче в доверительное управление в течение 7 (семи) рабочих дней.
Глава 4. Подготовка к проведению тендера
15. Учредитель в целях учреждения доверительного управления:
1) организует тендер (утверждает состав и регламент работы тендерной комиссии, обеспечивает публикацию извещения);
2) осуществляет контроль за ходом проведения тендера;
3) заключает договор с доверительным управляющим;
4) осуществляет иные функции, связанные с передачей объекта в доверительное управление.

16. Құрылтайшы тендерлерді ұйымдастыру және өткізу үшін тендерлік комиссия құрады.
Тендерлік комиссияның құрамына құрылтайшының, басқару органының, өкілді органдардың және басқа да мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және өңірлік кәсіпкерлер палаталарының (жергілікті атқарушы органдардың не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының жанындағы комиссияларда), жергілікті қоғамдастықтар мен өзге де ұйымдардың өкілдері кіреді.
Тендерлік комиссияның төрағасы мен хатшы құрылтайшының өкілдері болып табылады. Тендерлік комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 (бес) адамды құрайды. Хатшы тендерлік комиссияның мүшесі болып табылмайды.
17. Тендерлік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) объектіні сенімгерлік басқаруға берудің шарттарын (бұдан әрі – тендердің шарттары) және тендерге қатысушыға (сенімгерлік басқарушыға) қойылатын талаптарды айқындайды;
2) кепілдік жарнаның мөлшерін бекітеді;
3) сыйақының 50%-дан аспайтын шекті мөлшерін белгілейді (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түсетін таза кіріске пайыздық арақатынаста);
4) сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруы кезіндегі қажетті шығыстарын өтеу көзін айқындайды.
5-тарау. Тендерлік құжаттама
18. Объектіні сенімгерлік басқаруға беру кезінде құрылтайшы тендер өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде тендер өткізу туралы хабарлама жариялайды, онда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) тендердің шарттары мен тендер жеңімпазын айқындау өлшемшарттарын;
2) объектінің қысқаша сипаттамасын;
3) тендерді өткізу күнін, уақытын;
4) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру бойынша тендерге қатысуға өтінімді (бұдан әрі – өтінім) беру мерзімін;
5) кепілдік жарнаның мөлшері мен оны енгізу үшін банк деректемелерін (кепілдік жарнаның мөлшері хабарлама жарияланғаннан кейін өзгермейді);
6) сыйақының шекті мөлшерін (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түскен таза кіріске қатысты пайыздық арақатынаста);
7) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруы кезіндегі сенімгерлік басқарушының қажетті шығыстарын өтеу көзін;
8) тендерге қатысушыға қойылатын талаптарды қамтиды.
19. Тендерлік комиссия тендердің шарттарын өзгерткен жағдайда, барлық өзгерістер туралы хабарлама осы Қағидалардың 18-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімде жарияланады.
Тендердің шарттары өзгергені туралы хабарлама жарияланғанға дейін өтінім берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан адамдарға бірыңғай оператор осы қатысушының деректемелерін көрсете отырып, тендерге қатысушы берген кепілдік жарнаны қайтару туралы өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей кепілдік жарналарды қайтарады.

16. Для организации и проведения тендеров учредителем образуется тендерная комиссия.
В состав тендерной комиссии включаются представители учредителя, органа управления, представительных органов и других государственных органов, и их территориальных подразделений, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и региональных палат предпринимателей (в Комиссии при местных исполнительных органах либо аппаратах акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), местных сообществ и иных организаций.
Председатель тендерной комиссии и секретарь являются представителями учредителя. Число членов тендерной комиссии составляет не менее 5 (пяти) человек. Секретарь не является членом тендерной комиссии.
17. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) определяет условия передачи объекта в доверительное управление (далее – условия тендера) и требования к участнику тендера (доверительному управляющему);
2) утверждает размер гарантийного взноса;
3) устанавливает предельный размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя), составляющий не более 50 %;
4) определяет источник возмещения необходимых расходов доверительного управляющего при осуществлении им доверительного управления.
Глава 5. Тендерная документация
18. При передаче объекта в доверительное управление учредитель публикует извещение о проведении тендера на веб-портале реестра на казахском и русском языках не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до его проведения, который содержит следующие сведения:
1) условия тендера и критерии определения победителя тендера;
2) краткую характеристику объекта;
3) дату, время проведения тендера;
4) срок подачи заявки на участие в тендере по передаче государственного имущества в доверительное управление (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты для его внесения (размер гарантийного взноса не изменяется после опубликования извещения);
6) предельный размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя);
7) источник возмещения необходимых расходов доверительного управляющего при осуществлении им доверительного управления в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
8) требования к участнику тендера.
19. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях публикуется в порядке и сроки, установленные пунктом 18 настоящих Правил.
Лицам, подавшим заявку до опубликования извещения об изменении условий тендера и отказавшимся в связи с этим от участия в тендере, гарантийные взносы возвращаются единым оператором в срок не позднее 3 (трҰх) рабочих дней со дня подачи заявления о возврате гарантийного взноса, поданного участником тендера, с указанием реквизитов этого участника.

20. Құрылтайшы хабарлама жарияланғанға дейін тізілімнің веб-порталында объект туралы мынадай ақпаратты:
1) объектінің иесі мен баланс ұстаушы туралы мәліметтерді (мекенжай, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы);
2) сенімгерлік басқаруға берілетін (жылжымайтын мүлік үшін) объектінің техникалық жай-күйі туралы түсінікті қамтамасыз ететін саны кемінде 5 (бес) дана фотосуретті;
3) акциялары (қатысу үлестері) не мүліктік кешені сенімгерлік басқару объектісі болып табылатын әрбір заңды тұлға бойынша мынадай құжаттардың:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама;
жарғы;
жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (акционерлік қоғамдар үшін);
есепті кезеңнің алдындағы үш жылғы қосымшаларымен бухгалтерлік баланстар көшірмелерін;
4) акционерлік қоғамдардың мемлекетке тиесілі акцияларын немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сенімгерлік басқаруға беру кезінде осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген аударым шарттарын;
5) тендер талаптары ескеріле отырып, жасалған шарт жобасын орналастыруды қамтамасыз етеді.
Хабарлама жарияланғаннан кейін бірыңғай оператор барлық ниет білдірушілерге тізілімнің веб-порталында орналастырылған объект туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді, ал баланс ұстаушы объектіні көруге мүмкіндікті қамтамасыз етеді.
21. Бірыңғай оператор тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды, тендер жеңімпазының тендердің нәтижелері туралы хаттамаға және шартқа қол қойғаннан кейін, сондай-ақ басқа да қатысушылардың кепілдік жарналарының құлпын ашады.
Бірыңғай оператор:
1) шарт жасалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тендер жеңімпазының электрондық әмиянында кепілдік жарнаның құлпын ашуды жүргізеді;
2) басқа қатысушылардың басқа сауда-саттыққа қатысуға өтінім беру үшін электрондық әмиянда бұғатталмаған ақша қаражатын бірнеше рет пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
3) тендерге қатысушының ақшалай қаражатын қатысушы электрондық әмияннан ақша алуға арналған өтініште көрсеткен деректемелерге аударуды қамтамасыз етеді;
4) тендер жеңімпазы тендер нәтижелері туралы хаттамаға немесе шартқа қол қоймаған жағдайда, сондай-ақ қатысушы тендерге қатысудан оны өткізгенге дейін 3 (үш) жұмыс күнінен аз уақыт бұрын бас тартқан жағдайда, олардың кепілдік жарнасын тендер өткізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып, құрылтайшы қол қойған кепілдік жарнаны аударуға арналған өтініш негізінде құрылтайшы көрсеткен деректемелер бойынша республикалық немесе жергілікті бюджеттің кірісіне аударуды жүргізеді.

20. До публикации извещения учредитель обеспечивает размещение на веб-портале реестра следующей информации об объекте:
1) сведений о собственнике и балансодержателе объекта (адрес, номер телефона, адрес электронной почты);
2) фотографии, обеспечивающие представление о техническом состоянии объекта, передаваемого в доверительное управление (для недвижимого имущества), в количестве не менее 5 штук;
3) по каждому юридическому лицу, акции (доли участия) либо имущественный комплекс которого являются объектом доверительного управления копии следующих документов:
свидетельство либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
устав;
свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (для акционерных обществ);
бухгалтерские балансы с приложениями за три года, предшествующие отчетному периоду;
4) условия передачи, указанные в пункте 4 настоящих Правил, при передаче принадлежащих государству акций акционерных обществ или долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью в доверительное управление;
5) проект договора, составленный с учетом условий тендера.
После публикации извещения единый оператор обеспечивает доступ всем желающим к информации об объекте, размещенной на веб-портале реестра, а балансодержатель обеспечивает доступ к осмотру объекта.
21. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников, разблокирует гарантийные взносы победителя тендера после подписания им протокола о результатах тендера и договора, а также других участников тендера.
Единый оператор:
1) в течение 1 (одного) рабочего дня с даты заключения договора производит разблокировку гарантийного взноса победителя тендера в его электронном кошельке;
2) обеспечивает возможность многократного использования разблокированных в электронном кошельке денежных средств других участников для подачи ими заявки на участие в других торгах;
3) обеспечивает перечисление денежных средств участника тендера на реквизиты, указанные участником в заявлении на вывод денег из электронного кошелька;
4) на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного учредителем в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты проведения тендера с использованием ЭЦП на веб-портале реестра, производит перечисление гарантийного взноса победителя тендера, в случае не подписания им протокола о результатах тендера или договора, а также участника, в случае его отказа от участия в тендере менее чем за 3 (три) рабочих дня до его проведения, в доход республиканского или местного бюджета по реквизитам, указанным учредителем.

22. Тендерге қатысушылар тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерде, мерзімде және тәртіппен кепілдік жарнаны электрондық әмиянға енгізеді. Кепілдік жарнаны қатысушының өзі не оның атынан кез келген жеке немесе заңды тұлға енгізеді. Бір кепілдік жарна бір объектінің тендеріне қатысуға мүмкіндік береді. Бірыңғай оператор кепілдік жарнаны алушы болып табылады.
23. Тендерге қатысу үшін кепілдік жарна әрбір объект үшін оның баланстық құнының 3 (үш) пайызы мөлшерінде, бірақ тиісті жылдың 1-қаңтарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде 50 (елу) мөлшерінде жеке белгіленеді.
24. Кепілдік жарна қатысушының мынадай:
1) тендердің нәтижелері туралы хаттамаға қол қою;
2) құрылтайшымен шарт жасасу міндеттемелерін қамтамасыз етуінің кепілі ретінде енгізіледі.
25. Осы Қағидалардың 19-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қатысушы тендердің өткізілуіне кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанға дейін оған қатысудан бас тартқан жағдайда бірыңғай оператор кепілдік жарнаны қайтармайды.
Жеңімпаз тендер нәтижелері туралы хаттамаға не шартқа қол қоймаған жағдайда, кепілдік жарна қайтарылмайды және құрылтайшы көрсеткен деректемелер бойынша республикалық немесе жергілікті бюджеттің кірісіне аударылады.
Барлық басқа жағдайларда кепілдік жарна сомасына ақшалай қаражат тендер күні қатысушының электрондық әмиянында құлпы ашылады.
26. Бірыңғай оператор шарт жасалған күннің 1 (бір) жұмыс күні ішінде тендер жеңімпазының кепілдік жарнасының құлпын ашуды оның электронды әмиянында жүргізеді.
6-тарау. Тендерді өткізу
27. Тендерге қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер басталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын аяқталады.
28. Тендерге қатысу үшін қатысушы мыналарды:
1) жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), тегін, атын және әкесінің атын (болған жағдайда);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), толық атауын, бірінші басшының тегін, атын және әкесінің атын (болған жағдайда);
3) кепілдік жарнаны қайтару үшін екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелерін;
4) байланыс деректерін (мекенжайын, телефон нөмірін, электрондық пошта мекенжайын) көрсете отырып, тізілімнің веб-порталында алдын ала тіркелуі қажет.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы 1 (бір) жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталындағы деректерге тиісті өзгерістер енгізеді.
29. Тендерге қатысушы ретінде тіркелу үшін тізілімнің веб-порталында қатысушының ЭЦҚ қол қойылған өтінімді тіркеу қажет.

22. Участники тендера вносят гарантийный взнос в электронный кошелек в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера. Гарантийный взнос вносится самим участником либо любым другим физическим или юридическим лицом от его имени. Один гарантийный взнос дает возможность участия в тендере на один объект. Получателем гарантийного взноса является единый оператор.
23. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается для каждого объекта отдельно, в размере 3 (трех) процентов от его балансовой стоимости, но не менее 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей, установленных законодательством Республики Казахстан на 1 января соответствующего года.
24. Гарантийный взнос вносится в качестве гарантии обеспечения следующих обязательств участника:
1) подписание протокола о результатах тендера;
2) заключение договора с учредителем.
25. Гарантийный взнос не возвращается единым оператором в случае отказа участника от участия в тендере менее чем за 3 (три) рабочих дня до его проведения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 19 настоящих Правил.
В случае не подписания победителем протокола о результатах тендера либо договора, гарантийный взнос не возвращается и перечисляется в доход республиканского или местного бюджета по реквизитам, указанным учредителем.
Во всех остальных случаях денежные средства на сумму гарантийного взноса разблокируются в электронном кошельке участника в день тендера.
26. Единый оператор в течение 1 (одного) рабочего дня с даты заключения договора, производит разблокировку гарантийного взноса победителя тендера в его электронном кошельке.
Глава 6. Проведение тендера
27. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения и заканчивается за 2 (два) часа до начала тендера.
28. Для участия в тендере участнику необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), фамилии, имени и отчества (при наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера (далее – БИН), полного наименования, фамилии, имени и отчества (при наличии) первого руководителя;
3) реквизитов расчетного счета в банке второго уровня для возврата гарантийного взноса;
4) контактных данных (адрес, номер телефона, адрес электронной почты).
При изменении вышеуказанных данных участник в течение 1 (одного) рабочего дня вносит соответствующие изменения в данные на веб-портале реестра.
29. Для регистрации в качестве участника тендера необходимо на веб-портале реестра зарегистрировать заявку, подписанную ЭЦП участника.

30. Тендер шарттарымен келісуді қамтитын өтінімге:
1) тендерге қатысушы қол қойған, тізілімнің арнайы бөлінген веб-бетінде электрондық конвертке жүктелген тендерлік ұсыныс;
2) қатысушының хабарламада көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық ("PDF (Portable Document Format)" форматында сканерленген) көшірмелері қоса беріледі.
31. Өтінім тіркелгеннен кейін тізілімнің веб-порталы 3 (үш) минут ішінде:
тендерге қатысушының электрондық әмиянында кепілдік берілген ақша мөлшерінде ақшаның болуына;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 6-тарауына сәйкес салықтарды және (немесе) төлемдерді төлеу бойынша кейінге қалдыру жағдайларын қоспағанда, қатысушының әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі және салық берешегі туралы мәліметтердің мемлекеттік кірістер органдарының мемлекеттік дерекқорында болмауына).
Тендерді өткізу туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарна мөлшерінде тендерге қатысушының электрондық әмиянында тендер басталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын ақшаның болмауы және/немесе мемлекеттік кірістер органдарының мемлекеттік дерекқорында Салық кодексінің 6-тарауына сәйкес салықтарды және (немесе) төлемдерді төлеу бойынша кейінге қалдыру жағдайларын қоспағанда, әлеуметтік төлемдер және салық берешегі туралы мәліметтердің болуы қатысушының өтінім тізілімін веб-порталдан қабылдамау үшін негіз болып табылады.
Тізілімнің веб-порталы қатысушының электрондық әмиянында кепілдік жарна мөлшерінде ақша сәтті бұғатталған және Салық кодексінің 6-тарауына сәйкес салықтарды және (немесе) төлемдерді төлеу бойынша кейінге қалдыру жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік кірістер органдарының мемлекеттік дерекқорында қатысушының әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі және салық берешегі туралы мәліметтер болмаған жағдайда өтінімді қабылдауды жүзеге асырады.
Автоматты тексеру нәтижелері бойынша тізілімнің веб-порталы тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық пошта мекенжайына өтінімнің қабылданғаны не өтінімнің қабылданбау себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
32. Тізілімнің веб-порталында тендер демалыс және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабында көзделген мереке күндерін қоспағанда, сейсенбі – жұма күндері өткізіледі. Тендер Астана қаласы уақыты бойынша сағат 10:00-ден бастап сағат 13:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі және тендерді өткізген күні аяқталады.
33. Қазақстан Республикасының заңдарына немесе құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асырылуы тендердің шарты болып табылатын қызмет түрлерімен айналысуға мүмкіндігі жоқ тұлға тендерге қатысушы болып табылмайды.

30. К заявке, содержащей согласие с условиями тендера, прилагается:
1) тендерное предложение, подписанное участником тендера, загружаемое в электронный конверт на специально отведенной веб-странице реестра;
2) электронные (сканированные в формате "PDF (PortableDocumentFormat)" копии документов, подтверждающие соответствие участника требованиям, указанным в извещении.
31. После регистрации заявки веб-порталом реестра в течение 3 (трҰх) минут производится автоматическая проверка:
на наличие в электронном кошельке участника тендера денежных средств в размере гарантийного взноса;
на отсутствие в государственной базе данных органов государственных доходов сведений о задолженности участника по социальным платежам и налоговой задолженности, за исключением случаев предоставления отсрочки по уплате налогов и (или) плат в соответствии с главой 6 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс).
Основанием для отклонения веб-порталом реестра заявки участника является отсутствие за 2 (два) часа до начала тендера денежных средств в электронном кошельке участника тендера в размере гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении тендера и/или наличие в государственной базе данных органов государственных доходов сведений о задолженности по социальным платежам и налоговой задолженности, за исключением случаев предоставления отсрочки по уплате налогов и (или) плат в соответствии с главой 6 Налогового кодекса.
Веб-портал реестра осуществляет принятие заявки в случае успешной блокировки денежных средств в размере гарантийного взноса в электронном кошельке участника и отсутствии в государственной базе данных органов государственных доходов сведений о задолженности участника по социальным платежам и налоговой задолженности, за исключением случаев предоставления отсрочки по уплате налогов и (или) плат в соответствии с главой 6 Налогового кодекса.
По результатам автоматической проверки веб-портал реестра направляет на адрес электронной почты участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отклонения заявки.
32. Тендер на веб-портале реестра проводится со вторника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней, предусмотренных статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан". Тендер начинается в период с 10:00 до 13:00 часов по времени города Астаны и заканчивается в день проведения тендера.
33. Лицо, которое в соответствии с законами Республики Казахстан или учредительными документами не может заниматься теми видами деятельности, осуществление которых является условием тендера не является участником тендера.

34. Өтінімдер, өтінімдерге қоса берілген тендерлік, қатысушылар құжаттарының электрондық (сканерленген) көшірмелері тізілімнің веб-порталында сақталады және тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген күн мен уақытқа дейін жүктеу және қарау үшін қолжетімсіз болады.
35. Өтінімдерді ашу тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген тендердің күні мен уақыты келгенде тізілімнің веб-порталы арқылы автоматты түрде жүргізіледі.
36. Құрылтайшы тізілімнің веб-порталында тендерге жіберілген қатысушыларды айқындау мақсатында өтінімдерді, сондай-ақ оларға қоса берілетін құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелерін қарайды.
Қатысушы хабарламада көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген кезде құрылтайшы себебін көрсете отырып, қатысушыны тендерге жібермейді.
37. Объект сенімгерлік басқаруға берілген кезде құрылтайшы тендерге қатысуға рұқсат берген қатысушылардың тендерлік ұсыныстарын автоматты түрде ашу және салыстыру нәтижелері бойынша жеңімпазды тізілімнің веб-порталы айқындайды.
Ең төмен сыйақы мөлшерін (құрылтайшының сенімгерлік басқарудан түсетін таза кірісіне қатысты пайыздық арақатынаста), бірақ тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген шекті мөлшерден аспайтын мөлшерді ұсынған қатысушы жеңімпаз болып танылады.
Тендерге қатысушылардың сыйақы мөлшері сәйкес келген (тең болған) жағдайда, өтінімді бұрын тіркеген қатысушы жеңімпаз болып танылады.
Егер объектіні сенімгерлік басқаруға беру бойынша тендерге қатысуға 1 (бір) қатысушы жіберілген жағдайда, өтінім тендерлік құжаттамада көзделген талаптар мен шарттарға сәйкес келген жағдайда, тендер шарттарының және қатысушының тендерлік ұсынысының талаптарымен жалғыз қатысушымен шарт жасалады.
7-тарау. Тендер нәтижелерін ресімдеу және шарттың мазмұны
38. Тендер нәтижелері туралы хаттама жеңімпаздың, құрылтайшының және баланс ұстаушының немесе басқару органының тендер шарттарында және жеңімпаздың ұсыныстарында шарт жасасу міндеттемелерін тіркейтін құжат болып табылады.
39. Тізілімнің веб-порталы жеңімпазға тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қою үшін электрондық пошта арқылы тендер нәтижелері туралы хабарлама жібереді.
Объектіні сенімгерлік басқаруға беру бойынша тендер нәтижелері туралы хаттамада:
1) себептерін көрсете отырып жіберілмеген қатысушылар тізімі;
2) жіберілген қатысушылар тізімі;
3) жеңімпаз көрсетіледі.
40. Объектіні сенімгерлік басқаруға беру бойынша тендердің нәтижелері туралы хаттамаға тендер өткізілген күні құрылтайшы және жеңімпаз қол қояды.
41. Тендер мынадай:
1) объектіні сенімгерлік басқаруға беру бойынша тендерге жіберілген қатысушылар болмаған;

34. Заявки и тендерные предложения, прилагаемые к заявкам, электронные (сканированные) копии документов участников хранятся на веб-портале реестра и не доступны для загрузки и просмотра до времени и даты, указанных в извещении о проведении тендера.
35. Вскрытие заявок производится посредством веб-портала реестра автоматически по наступлению даты и времени тендера, указанных в извещении о проведении тендера.
36. Заявки, а также прилагаемые к ним электронные (сканированные) копии документов рассматриваются учредителем на веб-портале реестра, в целях определения участников, допущенных к тендеру.
При несоответствии участника требованиям, указанным в извещении, учредитель не допускает участника к тендеру, с указанием причины.
37. При передаче объекта в доверительное управление веб-портал реестра по результатам автоматического вскрытия и сопоставления тендерных предложений участников, допущенных к тендеру учредителем, определяет победителя.
Победителем признается участник, предложивший наименьший размер вознаграждения (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя), но не более предельного размера, указанного в извещении о проведении тендера.
В случае совпадения (равенства) размеров вознаграждения участников тендера, победителем, признается участник, ранее зарегистрировавший заявку.
В случае если до участия в тендере по передаче объекта в доверительное управление допущен 1 (один) участник, договор заключается с единственным участником на условиях тендера и тендерного предложения участника при условии соответствия его заявки требованиям и условиям, предусмотренным тендерной документацией.
Глава 7. Оформление результатов тендера и содержание договора
38. Протокол о результатах тендера является документом, фиксирующим обязательства победителя, учредителя и балансодержателя или органа управления заключить договор на условиях тендера и предложений победителя.
39. Веб-портал реестра направляет победителю уведомление о результатах тендера по электронной почте для подписания протокола о результатах тендера.
В протоколе о результатах тендера по передаче объекта в доверительное управление указываются:
1) список не допущенных участников с указанием причины;
2) список допущенных участников;
3) победитель.
40. Протокол о результатах тендера по передаче объекта в доверительное управление подписывается учредителем и победителем в день проведения тендера.
41. Тендер признается несостоявшимся в случаях:
1) отсутствия участников, допущенных к тендеру по передаче объекта в доверительное управление;

2) құрылтайшы немесе жеңімпаз тендердің нәтижелері туралы хаттамаға қол қоймаған жағдайларда өткізілмеді деп танылады.
42. Егер тендер өткізілмеді деп жарияланса, құрылтайшы тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген тендер уақыты мен күнінен кейін 24 (жиырма төрт) сағат ішінде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын өткізілмеген тендер туралы актіге қол қояды.
Құрылтайшы мынадай:
1) жеңімпаз белгіленген мерзімде тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қоймаған;
2) баланс ұстаушы немесе басқару органы не жеңімпаз белгіленген мерзімде шартқа қол қоймаған жағдайларда ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын тендер нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
Осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, тендердің не шарттың нәтижелері туралы хаттамаға қол қою мерзімдерін ұзартуға жол берілмейді.
43. Тендерді өткізуге кедергі болатын тізілім веб-порталының техникалық ақаулық фактісі болған жағдайда, бірыңғай оператор бұл туралы құрылтайшыға жазбаша хабарлайды және тізілімнің веб-порталында ақпарат орналастыру және тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық пошта мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы аталған тендерді жалғастыру күні мен уақыты туралы тендерге қатысқан қатысушыларды алдын ала міндетті түрде хабардар ете отырып, тендерді техникалық ақаулықты жойған күннен кейінгі келесі жұмыс күніне ауыстырады.
Техникалық ақаулық себебінен тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қою процестері бұзылған жағдайда, бірыңғай оператор құрылтайшы мен тендер жеңімпазының тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюы үшін техникалық мүмкіндікті қамтамасыз етеді.
44. Тендерге жіберілген қатысушылардың болмауына байланысты тендер өткізілмеді деп танылған кезде тендерлік комиссия тендер шарттарын өзгерте алады.
45. Объектіні сенімгерлік басқару шарт негізінде туындайды (құрылады).
Құрылтайшы тізілім веб-порталында шартты қалыптастырады және сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде баланс ұстаушыға немесе басқару органына және тендер жеңімпазына жібереді.
Осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес тендер өткізусіз сенімгерлік басқаруға берілетін объектілерді қоспағанда, құрылтайшының басшысы не оның міндетін атқарушы адам, баланс ұстаушы немесе басқару органы және жеңімпаз шарт жобасы баланс ұстаушыға немесе басқару органына және тендер жеңімпазына жіберілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып шартқа қол қояды.
Шартқа қол қою мерзімі бұзылған жағдайда тізілімнің веб-порталы сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы акт қалыптастырады.
Техникалық ақаулық себебінен шартқа қол қою процестері бұзылған жағдайда, бірыңғай оператор құрылтайшының, баланс ұстаушының немесе басқару органының және тендер жеңімпазының шартқа қол қоюы үшін техникалық мүмкіндікті қамтамасыз етеді.
Объектіні қабылдау-тапсыру актісіне Сенімгерлік басқарушы және баланс ұстаушы қол қояды және құрылтайшы ЭЦҚ-ны пайдалана отырып тізілімнің веб-порталында бекітеді.

2) не подписания учредителем или победителем протокола о результатах тендера.
42. Если тендер объявляется несостоявшимся, учредителем в течение 24 (двадцати четырех) часов после времени и даты тендера, указанных в извещении о проведении тендера, подписывается с использованием ЭЦП акт о несостоявшемся тендере, формируемый веб-порталом реестра.
Учредителем подписывается с использованием ЭЦП акт об отмене результатов тендера, формируемый веб-порталом реестра в случаях:
1) не подписания победителем в установленные сроки протокола о результатах тендера;
2) не подписания договора в установленные сроки балансодержателем или органом управления либо победителем.
Продление сроков подписания протокола о результатах тендера либо договора не допускается, за исключением случаев, указанных в пункте 45 настоящих Правил.
43. В случае наличия факта технического сбоя веб-портала реестра, препятствующего проведению тендера, единый оператор письменно уведомляет об этом учредителя и переносит тендер на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным уведомлением принимавших участие в тендере участников о дате и времени продолжения данного тендера посредством размещения информации на веб-портале реестра и направления электронного сообщения на адрес электронной почты участника, указанный на веб-портале реестра.
В случае нарушения процессов подписания протокола о результатах тендера по причине технического сбоя, единый оператор обеспечивает техническую возможность учредителю и победителю тендера для подписания протокола о результатах тендера.
44. При признании тендера несостоявшимся из-за отсутствия участников, допущенных к тендеру, тендерная комиссия может изменить условия тендера.
45. Доверительное управление объектом возникает (учреждается) на основании договора.
Договор формируется учредителем на веб-портале реестра и направляется балансодержателю или органу управления и победителю тендера в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания протокола о результатах торгов.
Договор подписывается руководителем учредителя, либо лицом, исполняющим его обязанности, балансодержателем или органом управления и победителем с использованием ЭЦП в срок не более 5 (пяти) рабочих дней со дня направления балансодержателю или органу управления и победителю тендера проекта договора, за исключением объектов, передаваемых в доверительное управление без проведения тендера в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
В случае нарушения срока подписания договора, веб-порталом реестра формируется акт об отмене результатов торгов.
В случае нарушения процессов подписания договора по причине технического сбоя, единый оператор обеспечивает техническую возможность учредителю, балансодержателю или органу управления и победителю тендера для подписания договора.
Акт приема-передачи объекта подписывается Доверительным управляющим и балансодержателем и утверждается Учредителем на веб-портале реестра с использованием ЭЦП.

46. Жылжымайтын мүлікке арналған сенімгерлік басқару шарты мемлекеттік тіркелуі тиіс. Шартты мемлекеттік тіркеу сенімгерлік басқарушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
47. Шарт тендер жеңімпазының тендерлік ұсыныстарына сәйкес шарттарды көздейді.
48. Сенімгерлік басқарушының мыналарға:
1) қазіргі жұмыс орын санын сақтап қалуға немесе жаңаларын ашуға;
2) белгілі бір уақыт кезеңі ішінде объектіге қатысты мәмілелер жасасуға және/немесе белгілі бір іс-қимылдарға тыйым салуға;
3) объектінің қызмет бейінін сақтауға;
4) қаржылық есептіліктің жыл сайынғы тәуелсіз аудитін жүргізуге қатысты міндеттемелері акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) мемлекетке тиесілі акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлік басқаруға беру шарттары болып табылады.
49. Басқару органының ұсынысы негізінде объектінің ерекшелігі ескерілген міндеттемелерді тендерлік комиссия (объект тендерлік негізде берілген кезде) немесе құрылтайшы (объект тендер өткізілмей берілген кезде) айқындайды.
Мемлекеттік мүлікті
сенімгерлік басқаруға
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі тендерге қатысуға
ӨТІНІМ
1._____ мерзімге ____________________________________________________
___________________________________________________________________
(объектінің атауы)
сенімгерлік басқаруға беру жөніндегі тендер өткізу туралы жарияланған
хабарламаны қарап және Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқаруға беру
қағидаларымен таныса отырып, мен, төменде қол қоюшы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толығымен, не заңды тұлғаның атауы)
___________________________________________________________________
тендерге қатысуға өтінімді қабылдауды және 20__ жылғы "___" _______________
Интернет желісінде www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналастырылған
мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында өтетін тендерге қатысушы
ретінде тіркеуді сұраймын.
2. Біз (мен) ___________________________________________сомасында
(сомасы теңгемен, оның ішінде жазумен көрсетіледі)
тендерге қатысу үшін хабарламада көрсетілген мемлекеттік мүлікті есепке алу
саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) шотына:
___________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру коды (бұдан әрі – ЖСК), банктің сәйкестендіру коды
(бұдан әрі – БСН), төлемді тағайындау коды, бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе)
кепілдік жарна енгіздік (енгіздім).
Кепілдік жарна енгізілген сенімгерлік басқару объектілері туралы мәліметтер:
Р/с №
Сенімгерлік басқару объектісінің атауы
Аударылуы тиіс кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны:
Енгізілген кепілдік жарналар туралы мәліметтер:
Р/с №
Кепілдік жарнаның мақсаты және тендерге қатысу үшін кепілдік жарна енгізілген сенімгерлік басқару объектісінің атауы
Төлем құжатының №
Төлем құжатының күні
Кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны:

46. Договор доверительного управления на недвижимое имущество подлежит государственной регистрации. Государственная регистрация договора осуществляется за счет средств доверительного управляющего.
47. Договор предусматривает условия в соответствии с тендерными предложениями победителя.
48. Условиями передачи принадлежащих государству акций (долей участия в уставном капитале) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) в доверительное управление являются обязательства доверительного управляющего в отношении:
1) сохранения существующего количества или создания новых рабочих мест;
2) совершения сделок и/или запрещения определенных действий в отношении объекта в течение определенного периода времени;
3) сохранения профиля деятельности объекта;
4) проведения ежегодного независимого аудита финансовой отчетности.
49. Обязательства с учетом специфики объекта на основании предложения органа управления определяются тендерной комиссией (при передаче объекта на тендерной основе) или учредителем (при передаче объекта без проведения тендера).
Приложение 1
к Правилам передачи
государственного имущества
в доверительное управление
Форма
ЗАЯВКА
на участие в тендере по передаче государственного имущества в доверительное управление
1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении тендера по передаче
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование объекта)
в доверительное управление сроком на ________________________________,
и ознакомившись с Правилами передачи государственного имущества
в доверительное управление, я, нижеподписавшийся
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) либо наименование юридического лица)
прошу принять заявку на участие в тендере и зарегистрировать в качестве участника
тендера, который состоится "___" __________ 20__ года на веб-портале реестра
государственного имущества, размещенного в сети Интернет по адресу
www.e-qazyna.kz.
2. Нами (мною) внесен гарантийный взнос для участия в тендере общей суммой
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указывается сумма в тенге, в том числе прописью)
на счет единого оператора в сфере учета государственного имущества
(далее – единый оператор), указанный в извещении:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный код (далее – ИИК), банковский
идентификационный код (далее – БИК), код назначения платежа, код бенефициара
(далее – КБе)
Сведения об объектах доверительного управления, по которым внесен гарантийный взнос:
п/п
Наименование объекта доверительного управления
Сумма гарантийного взноса, подлежащая перечислению, тенге
1
2
Итого:
Сведения о внесенных гарантийных взносах:
п/п
Назначение гарантийного взноса и наименование объекта доверительного управления, по которому внесен гарантийный взнос для участия в тендере
№ платежного документа
Дата платежного документа
Сумма гарантийного взноса, тенге
1
2
Итого:

3. Біздің (менің) қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкес еместігіміз айқындалған жағдайда, біз (мен) тендерге қатысу құқығынан айырылатынымызға (ма), біз (мен) тендерде жеңіске жеткен жағдайда біз (мен) қол қойған Тендердің нәтижелері туралы хаттама мен Сенімгерлік басқару шарты жарамсыз деп танылатынына келісемін.
4. Егер біз (мен) тендер жеңімпазы болған жағдайда, тендер өткізілген күні тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қою және біз (мен) ұсынған және хабарламада көрсетілген тендер шарттарында тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей сенімгерлік басқару шартын жасасу міндеттемелерін өзімізге қабылдаймыз.
5. Мына:
тендерді өткізуден кем дегенде 3 (үш) жұмыс күні бұрын оған қатысудан бас тартқан;
тендердің нәтижелері туралы хаттамаға не шартқа қол қоймаған жағдайларда, енгізілген кепілдік жарна сомасы қайтарылмайтынымен және республикалық немесе жергілікті бюджет кірістеріне жолданатынымен келісемін (міз).
6. Осы өтінім Тендердің нәтижелері туралы хаттамамен бірге Сенімгерлік басқару шартын жасасуға дейін қолданылатын шарт күшіне ие.
7. Өзім(із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
Заңды тұлға үшін:
Атауы_________________________________________________________
___________________________________________________________________
БСН__________________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)__________________
___________________________________________________________________
Мекенжайы:____________________________________________________
Телефон нөмірі:_________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген адамның ЖСН/БСН_______________________
Өтінімге мыналар:
1)____________________________________________________________;
2)____________________________________________________________;
3)____________________________________________________________;
4)____________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________ қоса беріледі.
Жеке тұлға үшін:
Тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда):
ЖСН__________________________________________________________
Паспорт деректері_______________________________________________
Мекенжайы:____________________________________________________
Телефон нөмірі:_________________________________________________
Кепілдік жарнаны төлеген адамның ЖСН/БСН_______________________
Өтінімге мыналар:
1)____________________________________________________________;
2)____________________________________________________________;
3)____________________________________________________________;
4)____________________________________________________________
_________________________________________________________________
__________________________________________________________ қоса беріледі.
_________ ____________________________________________________
(қолы)       (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы және басшының тегі, аты,
әкесiнiң аты (болған жағдайда))
20__ жылғы "____" ____________.
Өтінімді мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы
20__ жылғы "____" ____________. сағат _____ ____ минутта қабылдады.
Тендерге қатысушының нөмірі ____________________________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 17 бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқарудың үлгілік шарты

3. Согласен (ы) с тем, что в случае обнаружения нашего (моего) несоответствия
требованиям, предъявляемым участнику, мы (я) лишаемся права участия в тендере,
в случае нашей (моей) победы на тендере подписанные нами (мною) Протокол
о результатах тендера и Договор доверительного управления будут признаны
недействительными.
4. В случае, если мы (я) становимся Победителями тендера, принимаем на себя
обязательства подписать Протокол о результатах тендера в день проведения тендера
и заключить Договор доверительного управления на условиях тендера, указанных
в извещении и предложенных нами (мною), не позднее 10 (десяти) рабочих дней
со дня подписания протокола о результатах тендера.
5. Согласен (ы) с тем, что сумма внесенного нами гарантийного взноса
не возвращается и направляется в доход республиканского или местного бюджета в случаях:
отказа от участия в тендере менее чем за 3 (три) рабочих дня до его проведения;
не подписания протокола о результатах тендера либо договора;
моего отказа от права выкупа объекта.
6. Настоящая заявка вместе с Протоколом о результатах тендера имеет силу договора,
действующего до заключения Договора доверительного управления.
7. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование: ______________________________________________________
___________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН): ________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя: __________________
____________________________________________________________________
Адрес:______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Номер телефона: _____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/БИН лица,
оплатившего гарантийный взнос _______________________________________
____________________________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________;
3) _________________________________________________________________;
4) _________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Для физического лица:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): _____________________________
___________________________________________________________________
ИИН: ______________________________________________________________
Паспортные данные: _________________________________________________
Адрес: _____________________________________________________________
Номер телефона: ____________________________________________________
Банковские реквизиты для возврата гарантийного взноса:
ИИК: ______________________________________________________________
БИК: ______________________________________________________________
Наименование банка: ________________________________________________
КБе: ______________________________________________________________
ИИН/БИН лица, оплатившего гарантийный взнос: _______________________
___________________________________________________________________.
К заявке прилагаются:
1) ________________________________________________________________;
2) ________________________________________________________________;
3) ________________________________________________________________;
4) ________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
__________ ________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или
наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя)
"___" __________ 20__ года
Принята веб-порталом реестра государственного имущества
"___" __________ 20__ года __________ часов __________ минут.
Номер участника тендера _________________________________________
Приложение 2 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 17
Типовой договор доверительного управления государственным имуществом

Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.07.2019 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 07.11.2025 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 25.08.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
_____________ қаласы                               20__ жылғы "___" __________
Бұдан әрі "Құрылтайшы" деп аталатын
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің немесе жергілікті атқарушы органның (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, жергілікті атқарушы орган коммуналдық меншікті басқаруға уәкілеттік берген атқарушы органның) не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының атауы) атынан
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20__ жылғы "___" __________ № ___ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті туралы ереженің немесе Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің 20__ жылғы "___" __________ № ___ бұйрығымен бекітілген
____________________________________________________________________ (мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
туралы ереженің немесе жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты коммуналдық меншікті басқаруға уәкілеттік берген атқарушы орган ережесінің негізінде әрекет ететін Басшы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
бір тараптан және бұдан әрі "Сенімгерлік басқарушы" деп аталатын
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
атынан ______________________________________________________________
(20__ жылғы "___" __________ № ___ жарғының, ереженің, сенімхаттың)
негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________________
екінші тараптан,
бұдан әрі "Баланс ұстаушы" немесе "Басқару органы" деп аталатын
____________________________________________________________________
(объект жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген
мемлекеттік заңды тұлғаның немесе акционерлік қоғам (жауапкершілігі
шектеулі серіктестік) акцияларының мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталға
қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын және/немесе мемлекеттік
заңды тұлғаларды басқаруды жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті
органының немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы
бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының атауы)
атынан 20 ___ жылғы "___" _________ № ___ Объект жедел басқару немесе шаруашылық жүргізу құқығында бекітілген мемлекеттік заңды тұлға туралы ереженің немесе _______20 ___ жылғы "___" _________ №________бұйрығымен бекітілген _______________________________________ (тиісті саланың уәкілетті органының атауы) туралы ереженің немесе жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты коммуналдық мүлікті басқаруға уәкілеттік берген атқарушы орган ережесінің негізінде әрекет ететін Басшы
__________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
үшінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар 20 __ "___" __________ № ___ шешімнің негізінде (объектіні тендер өткізусіз сенімгерлік басқаруға беру кезіндегі құрылтайшының бұйрығы/объектіні тендер өткізумен сенімгерлік басқаруға беру кезіндегі электрондық сауда нәтижелерінің хаттамасы) төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 24.07.2019 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 07.11.2025 № 119 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 25.08.2025).
город _______ "___" __________ 20__ года
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по государственному имуществу или его
территориального подразделения или местного исполнительного органа
(исполнительного органа, уполномоченного местным исполнительным органом
на управление коммунальным имуществом, финансируемого из местного бюджета)
либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа)
именуемый в дальнейшем "Учредитель", в лице: Руководителя
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании Положения о Комитете государственного имущества
и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного
приказом Министра финансов Республики Казахстан от "___" ________ 20 __ года
№ ___, или Положения о ______________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа
по государственному имуществу) утвержденного приказом Комитета
государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики
Казахстан № ___ от "___" __________ 20 __ года, или Положения исполнительного
органа, уполномоченного местным исполнительным органом, финансируемого
из местного бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка,
сельского округа на управление коммунальным имуществом, с одной стороны, и
____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица) именуемый в дальнейшем "Доверительный управляющий",
в лице_______________________________________________________________
действующего на основании____________________________________________
____________________________________________________________________,
(устава, положения, доверенности №____ от "___" _________ 20 ___ года)
с другой стороны*,
______________________________________________________________________
(наименование государственного юридического лица, за которым объект закреплен
на праве оперативного управления или хозяйственного ведения или уполномоченного
органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа либо
аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа,
осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций
(долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с
ограниченной ответственностью) и/или управление государственными юридическими
лицами) именуемый в дальнейшем "Балансодержатель" или "Орган управления",
в лице Руководителя _____________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании Положения о государственном юридическом лице,
за которым объект закреплен на праве оперативного управления или хозяйственного
ведения ______________ от "___" _________ 20 ___ года №____, или Положения о
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа соответствующей отрасли) утвержденного
приказом ________ №____ от "___" _________ 20 ___ года, или Положения
исполнительного органа, уполномоченного местным исполнительным органом,
финансируемого из местного бюджета, аппаратом акима города районного значения,
села, поселка, сельского округа на управление коммунальным имуществом, с третьей
стороны, совместно именуемые как "Стороны", на основании решения №____ от
"___" _________ 20 ___ года (приказ учредителя при передаче объекта
в доверительное управление без проведения тендера/протокол результатов
электронных торгов при передаче объекта в доверительное управление
при проведении тендера) заключили настоящий Договор (далее – Договор)
о нижеследующем:

1. Шарттың нысанасы
1.1. Құрылтайшы Сенімгерлік басқарушыға бұдан әрі "Объект" деп
аталатын____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мүліктің атауы және (немесе) мүліктің құрамы)
сенімгерлік басқаруға береді, ал Сенімгерлік басқарушы Қазақстан Республикасының немесе әкімшілік-аумақтық бірліктің атынан Құрылтайшы әрекет ететін Пайда алушының мүддесінде Объектіні басқаруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
1.2. Объект Сенімгерлік басқарушыға Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген тәртіппен және талаптарда сенімгерлік басқаруға беріледі.
1.3. Сенімгерлік басқарушы өзіне мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша берілген жылжымайтын және жылжымалы мүлікті Қазақстан Республикасының заңдарында, мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару туралы шартта көзделген жағдайларда не мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құрылтайшысының жазбаша келісімімен иеліктен шығарады немесе кепілге береді.
1.4. Осы Шарт Сенімгерлік басқарушының Объектіге сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруға құқығын куәландыратын негіздеме болып табылады.
1.5. Құрылтайшы Объектінің Сенімгерлік басқарушыға берілген күні:
1) кепілде тұрмағанын;
2) үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынғанын /салынбағанын;
3) сатуға қойылмағанын растайды.
1.6. Объектіні сенімгерлік басқаруға беру оған меншік құқығының Сенімгерлік басқарушыға өтуіне әкеп соқтырмайды.
1.7. Сенімгерлік басқарушының Объектіні басқару бойынша құқықтары мен міндеттері Объект Сенімгерлік басқарушыға берілген сәттен басталады. Объектіні беру (қабылдау-беру актісін жасау, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес акционерлердің, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысушылардың тізіліміне тиісті жазбаны енгізу немесе сенімгерлік басқаруға берілетін Объектіге байланысты өзге жолмен) осы Шарт жасалған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Объектіні қабылдау-беру актісіне Сенімгерлік басқарушы және теңгерім ұстаушы қол қояды және Құрылтайшы электрондық цифрлық қолтаңбаны (бұдан әрі – ЭЦҚ) пайдалана отырып, тізілімнің веб-порталында бекітеді.
2. Тараптардың құқықтары
2.1. Құрылтайшының:
1) жазбаша сұрау салу бойынша Объектіні басқару жөніндегі Сенімгерлік басқарушының қызметі туралы ақпарат (есеп) алуға;

1. Предмет Договора
1.1. Учредитель передает Доверительному управляющему
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________,
(наименование имущества и (или) состава имущества)
именуемый в дальнейшем "Объект", в доверительное управление, а Доверительный управляющий обязуется осуществлять управление Объектом в интересах Выгодоприобретателя, которым от лица Республики Казахстан или административно-территориальной единицы выступает Учредитель.
1.2. Объект передается в доверительное управление Доверительному управляющему в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
1.3. Доверительный управляющий отчуждает или передает в залог недвижимое и движимое имущество, переданное ему по договору доверительного управления государственным имуществом, только в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, договором о доверительном управлении государственным имуществом либо с письменного согласия учредителя доверительного управления государственным имуществом.
1.4. Основанием, удостоверяющим право Доверительного управляющего на осуществление доверительного управления Объектом, является настоящий Договор.
1.5. Учредитель подтверждает, что Объект на дату его передачи Доверительному управляющему:
1) не находится в залоге;
2) обременен/не обременен правами третьих лиц;
3) не выставлен на продажу.
1.6. Передача Объекта в доверительное управление не влечет перехода права собственности на него к Доверительному управляющему.
1.7. Права и обязанности Доверительного управляющего по управлению Объектом возникают с момента передачи Объекта Доверительному управляющему. Передача Объекта осуществляется путем (составления акта приема-передачи, внесения соответствующей записи в реестр акционеров, участников товарищества с ограниченной ответственностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иное в зависимости от Объекта, передаваемого в доверительное управление) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента заключения настоящего Договора.
Акт приема-передачи Объекта подписывается Доверительным управляющим и балансодержателем и утверждается Учредителем на веб-портале реестра с использованием электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
2. Права сторон
2.1. Учредитель имеет право:
1) получать информацию (отчет) о деятельности Доверительного управляющего по управлению Объектом по письменному запросу;

2) Сенімгерлік басқарушының қызметіне араласпай, осы Шарт бойынша Сенімгерлік басқарушы міндеттемелерінің орындалуын, оның ішінде Объектіні басқару тиімділігінің мониторингін жүргізуге, Сенімгерлік басқарушының Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы жөніндегі есебін тыңдау арқылы бақылауға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де әрекеттерді жасауға құқығы бар.
2.2. Сенімгерлік басқарушының:
1) сенімгерлік басқаруға берілген Объектіге қатысты Құрылтайшының мүддесіне заңды және іс жүзіндегі әрекеттерді жасауға;
2) мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару кезінде өзі жүргізген қажетті шығыстарды (тендерлік негізде объектіні сенімгерлік басқаруға беру кезінде тендерлік комиссияның тиісті шешімі болған кезде/ тендер өткізусіз объектіні сенімгерлік басқаруға беру кезінде басқару органының/теңгерімді ұстаушының ұсынысы болған кезде қолданылады):
сенімгерлік басқаруға берілген объектілер бойынша сенімгерлік мүлікті пайдаланудан түскен кірістер есебінен немесе осы Шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша сенімгерлік басқару объектісі бойынша Шығыстарды өтеу актісін ұсынған кезде тиісті қаржы жылына арналған бюджетте бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісінің ___________________ (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы) ағымдағы __________________ (бюджеттік бағдарлама атауы) бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат есебінен;
3) құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан алынған______ мөлшеріндегі таза кіріс болған кезде және оның есебінен объектіні сенімгерлік басқаруға беру кезінде сыйақы (құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан алынған таза кіріске қатысты пайыздық арақатынаста, бірақ тендер өткізу туралы хабарламада көрсетілген шекті мөлшерден аспайтын) алуға (тендерлік негізде объект сенімгерлік басқаруға беру кезінде тендерлік комиссияның тиісті шешімі болған кезде/объектіні тендер өткізусіз сенімгерлік басқаруға беруі кезінде басқару органының/теңгерімді ұстаушының ұсынысы болған кезде қолданылады);
4) Осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
2.3.Баланс ұстаушының:
1) құрылтайшыдан жазбаша сұрау салу бойынша объектіні басқару жөніндегі сенімгерлік басқарушының қызметі туралы ақпарат (есеп) алуға;
2) сенімгерлік басқарушының шарт бойынша міндеттемелерін орындауы жөніндегі есебін тыңдауға қатысуға;

2) не вмешиваясь в деятельность Доверительного управляющего, контролировать выполнение обязательств Доверительного управляющего по настоящему Договору, в том числе путем проведения мониторинга эффективности управления Объектом, заслушивания отчета Доверительного управляющего по выполнению обязательств по Договору;
3) совершать иные действия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2.2. Доверительный управляющий имеет право:
1) совершать в отношении переданного в доверительное управление Объекта юридические и фактические действия в интересах Учредителя;
2) на возмещение необходимых расходов, произведенных им при доверительном управлении государственным имуществом (применяется при наличии соответствующего решения тендерной комиссии при передаче Объекта в доверительное управление на тендерной основе/при наличии предложения органа управления/балансодержателя при передаче Объекта в доверительное управление без проведения тендера):
по Объектам, переданным в доверительное управление, за счет доходов от использования доверенного имущества или за счет средств, предусмотренных в бюджете на соответствующий финансовый год по текущей бюджетной программе
_____________________________________________________________________
(наименование бюджетной программы)
соответствующего администратора бюджетной программы
____________________________________________________________________,
(наименование администратора бюджетной программы)
при предоставлении Aкта на возмещение расходов по Объекту доверительного управления по форме согласно приложению, к настоящему Договору;
3) на вознаграждение при передаче Объекта в доверительное управление при наличии и за счет чистого дохода от доверительного управления учредителя в размере ______ (в процентном соотношении к чистому доходу от доверительного управления учредителя, но не более предельного размера, указанного в извещении о проведении тендера) (при наличии соответствующего решения тендерной комиссии при передаче Объекта в доверительное управление на тендерной основе/при наличии предложения органа управления/балансодержателя при передаче Объекта в доверительное управление без тендера);
4) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
2.3. Балансодержатель имеет право:
1) получать информацию (отчет) у учредителя о деятельности доверительного управляющего по управлению объектом по письменному запросу;
2) участвовать в заслушивании отчета доверительного управляющего по выполнению обязательств по договору;

3) құрылтайшы жүргізетін объектіні басқару тиімділігіне мониторинг жүргізуге қатысуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де әрекеттерді жасауға құқығы бар.
2.4. Басқару органының:
1) құрылтайшыдан жазбаша сұрау салу бойынша объектіні басқару жөніндегі сенімгерлік басқарушының қызметі туралы ақпарат (есеп) алуға;
2) сенімгерлік басқарушының шарт бойынша міндеттемелерін орындауы жөніндегі есебін тыңдауға қатысуға;
3) құрылтайшы жүргізетін объектіні басқару тиімділігіне мониторинг жүргізуге қатысуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де әрекеттерді жасауға құқығы бар.
3. Тараптардың міндеттері
3.1. Құрылтайшы:
1) Сенімгерлік басқарушыға Объектіні осы Шартта белгіленген мерзімдерде беруге;
2) Сенімгерлік басқарушыға осы Шарт бойынша оның міндеттерін жүзеге асыруы үшін қажетті құжаттарды беруге;
3) Объектіні кепілдікке бермеуге, үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салмауға және осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде үшінші тұлғаларға сатуға қоймауға міндетті.
3.2. Сенімгерлік басқарушы:
1) Объектіні тиімді басқаруды жүзеге асыруға;
2) Объектінің сақталуын қамтамасыз етуге;
3) өзінің Сенімгерлік басқарушы ретінде әрекет ететінін көрсете отырып, сенімгерлік басқаруға берілген Объектімен мәмілелерді өз атынан жасауға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті болып табылатын барлық рұқсат беру құжаттарын уәкілетті мемлекеттік органдардан алуға;
5) осы Шартқа сәйкес Сенімгерлік басқарушының құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыруға;
6) осы Шарттың 1.3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Объектіні іс жүзінде иеліктен шығаруға әкеп соғатын кез келген заңды және іс жүзіндегі әрекеттерді жасамауға;
7) сенімгерлік басқаруға алған Объектіні өз меншігінен оқшаулауға міндетті. Объект Сенімгерлік басқарушының жеке теңгерімінде көрсетіледі және ол бойынша дербес есеп жүргізіледі;
8) Объектіні сенімгерлік басқарумен байланысты қызмет бойынша есеп айырысу жүргізу үшін жеке банк шотын ашуға (бағалы қағаздарды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін сенімгерлік басқаруға беру кезінде осындай есептемелерді жүргізу қажет болған жағдайда қолданылады);
9) __________ бюджет кірісіне_________________ бюджеттік сыныптама кодына тиісті мемлекеттік кірістер департаментінің бизнес сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, мынадай деректемелер бойынша: ____________________________________ құрылтайшының сенімгерлік басқаруынан түскен таза кірісін (сыйақыны шегере отырып) аударуды қамтамасыз етуге (бағалы қағаздарды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда, объектіні сенімгерлік басқаруға беру кезінде қолданылады);

3) участвовать в проведении мониторинга эффективности управления объектом проводимого учредителем;
4) совершать иные действия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2.4. Орган управления имеет право:
1) получать информацию (отчет) у учредителя о деятельности доверительного управляющего по управлению объектом по письменному запросу;
2) участвовать в заслушивании отчета доверительного управляющего по выполнению обязательств по договору;
3) участвовать в проведении мониторинга эффективности управления объектом проводимого учредителем;
4) совершать иные действия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Обязанности сторон
3.1. Учредитель обязан:
1) передать Объект Доверительному управляющему в сроки, установленные настоящим Договором;
2) передать Доверительному управляющему необходимые документы для осуществления его обязанностей по настоящему Договору;
3) не передавать Объект в залог, не обременять правами третьих лиц, и не выставлять на продажу третьим лицам в течение срока действия настоящего Договора.
3.2. Доверительный управляющий обязан:
1) осуществлять эффективное управление Объектом;
2) обеспечить сохранность Объекта;
3) совершать сделки с переданным в доверительное управление Объектом от своего имени, указывая при этом, что он действует в качестве Доверительного управляющего;
4) получить все разрешительные документы от уполномоченных государственных органов, которые являются необходимыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) осуществлять права и обязанности Доверительного управляющего в соответствии с настоящим Договором;
6) не совершать любые юридические и фактические действия, влекущие за собой фактическое отчуждение Объекта, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 1.3 настоящего Договора;
7) обособить Объект, полученный им в доверительное управление, от собственного имущества. Объект отражается у Доверительного управляющего на отдельном балансе, и по нему ведется самостоятельный учет;
8) открыть отдельный банковский счет для проведения расчетов по деятельности, связанной с доверительным управлением Объектом (при передаче в доверительное управление ценных бумаг и долей участия в уставном капитале применяется в случае необходимости проведения таких расчетов);
9) обеспечить перечисление в доход ____________________________________
____________________________________________________________________
бюджета на код бюджетной классификации ______________________________
____________________________________________________________________
по следующим реквизитам: ____________________________________________,
с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера соответствующего департамента государственных доходов, чистый доход от доверительного управления учредителя (за вычетом вознаграждения) (применяется при передаче Объекта в доверительное управление, за исключением ценных бумаг и долей участия в уставном капитале);

10) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген мөлшерде дивиденттер (кіріс) төлеуге акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) таза кірісінің бір бөлігін __________ бюджетінің кірісіне бағыттауды қамтамасыз етуге;
11) мемлекеттік мекеменің теңгерімінде бекітілген республикалық және коммуналдық мүлікті сенімгерлік басқаруға беруді қоспағанда, мүлік салығы, жер салығы және көлік салығы жөнінде Объект бойынша салықтық міндеттемелерін орындауға;
12) өзінің Шартты тиісінше орындамауының салдарынан Құрылтайшыға келтірілген шығындарды өтеуге;
13) Шартты тиісінше орындау мақсатында сенімгерлік басқару бойынша әрекеттер нәтижесінде туындаған міндеттерді орындауға;
14) Құрылтайшыға ____________________ (беру мерзімі) жазбаша нысанда жылдық есеп беруге;
15) Құрылтайшыға _____________________ (беру мерзімі) жазбаша нысанда шарттың барлық қолданылу мерзімінің есебін беруге;
16) сенімгерлік басқарушының осы Шартпен өзінің сенімгерлік басқаруына берілген мемлекеттік мүлікпен байланысты қаржылық қызметі туралы есебін "Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі функцияларды орындауға қатысатын жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік меншікпен байланысты мүліктік сипаттағы барлық мәмілелер және қаржылық қызмет туралы есептер беруінің қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 816 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33221 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) айқындалған тәртіппен беруге;
17) мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару немесе оны кепілге беру туралы мәміле жасалған жағдайда мемлекеттік меншікпен байланысты мүліктік сипаттағы барлық мәмілелер туралы есепті _____________________ бұйрығында (ұсыну мерзімдері) айқындалған тәртіппен беруге;
18) осы Шартқа Тараптар қол қойған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде осы Шартты мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыруға (жылжымайтын мүлікті сенімгерлік басқаруға берген жағдайда);
19) Объектіні Құрылтайшыға осы Шарттың күші жойылған кезде (шарттың мерзімі аяқталғанда, Шартты мерзімінен бұрын бұзғанда) 10 (он) жұмыс күні ішінде беруге;
20) өзге міндеттемелерді орындауға (сенімгерлік басқаруға берілетін Объектіге байланысты) міндетті.

10) обеспечить направление в доход ________________________________ бюджета части чистого дохода акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) на выплату дивидендов (дохода) в размере, установленном Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
11) исполнять налоговые обязательства по налогу на имущество, земельному налогу и налогу на транспортные средства по Объекту, за исключением передачи в доверительное управление республиканского и коммунального имущества, закрепленного на балансе государственного учреждения;
12) возмещать Учредителю убытки, причиненные вследствие ненадлежащего исполнения им Договора;
13) исполнять обязанности, возникающие в результате действий по доверительному управлению, в целях надлежащего исполнения Договора;
14) представлять Учредителю годовой отчет в письменной форме__________________________________________; (сроки представления);
15) представлять Учредителю отчет за весь период действия договора в письменной форме __________________________________________________; (сроки представления);
16) представлять отчет о финансовой деятельности доверительного управляющего, связанного с государственным имуществом, переданным ему в доверительное управление настоящим Договором в порядке, определенном приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 816 "Об утверждении Правил и сроков представления физическими и юридическими лицами, участвующими в выполнении функций по управлению государственным имуществом, отчетов обо всех сделках имущественного характера и финансовой деятельности, связанных с государственной собственностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33221) (далее – Приказ);
17) в случае заключения сделки об отчуждении или залоге государственного имущества, предоставлять отчет обо всех сделках имущественного характера, связанных с государственной собственностью в порядке, определенном приказом ______________________________________; (сроки представления);
18) в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты подписания Сторонами настоящего Договора принять меры по государственной регистрации настоящего Договора (применяется при передаче в доверительное управление недвижимого имущества);
19) передать Объект Учредителю при прекращении настоящего Договора (истечении срока договора, досрочного расторжения) в течение 10 (десяти) рабочих дней;
20) иные обязанности (в зависимости от Объекта, передаваемого в доверительное управление).

3.3. Баланс ұстаушы:
1) бағалы қағаздарды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда, Объектіні осы Шартта белгіленген мерзімдерде Сенімгерлік басқарушыға беруді қамтамасыз етуге;
2) сенімгерлік басқарушы осы Шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Cенімгерлік басқару объектісі бойынша қажетті шығыстарды өтеу актісін ұсынған кезде оның мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару кезінде жүргізген қажетті шығыстарын ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша тиісті қаржы жылына арналған бюджетте көзделген қаражат есебінен өтеуді қамтамасыз етуге (егер баланс ұстаушы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылған жағдайда);
3) Сенімгерлік басқарушының осы Шарт бойынша міндеттемелерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыруға қатысуға міндетті.
3.4. Басқару органы:
1) Сенімгерлік басқарушының осы Шарт бойынша міндеттемелерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыруға қатысуға міндетті.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Объектіні басқару кезінде еңсерілмейтін күш әрекетімен келтірілген зиянды немесе залалды қоспағанда, Құрылтайшының мүддесіне келтірілген кез келген зиян немесе залал үшін Сенімгерлік басқарушы жауапты болады.
4.2. Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Форс-мажор
5.1. Егер осы Шарт бойынша міндеттемелерінің толық немесе ішінара орындалмауы еңсерілмейтін күш мән-жайларының (жер сілкінісі, топан су, өрт, эмбарго, соғыс немесе әскери қимылдар, мемлекеттік органдардың міндеттемелердің орындалуына тыйым салатын немесе қандай да бір кедергі келтіретін нормативтік құқықтық актілерді шығаруы) салдарынан болса, бұл міндеттемелер Тараптардың еркіне тәуелді болмаған және Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған жағдайда Тараптар ол үшін жауапкершіліктен босатылады.
5.2. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш мән-жайлары, сондай-ақ осы мән-жайлардан туындаған салдарлар болған уақытқа мөлшерлес мерзімге кейінге қалдырылады.
5.3. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде Тараптардың кез келгені екінші Тарапқа күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жазбаша түрде осы мән-жайлардың туындағаны туралы хабарлауға міндетті.
5.4. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабардар етпеу Тарапты жоғарыда көрсетілген кез келген мән-жайға міндеттеменің орындалмауы жауапкершілігінен босататын негіздеме ретінде сілтеме жасау құқығынан айырады.

3.3. Балансодержатель обязан:
1) обеспечить передачу Объекта, за исключением ценных бумаг и долей участия в уставном капитале Доверительному управляющему в сроки, установленные настоящим Договором;
2) обеспечить возмещение необходимых расходов, произведенных доверительным управляющим при доверительном управлении государственным имуществом за счет средств, предусмотренных в бюджете на соответствующий финансовый год по текущей бюджетной программе, при предоставлении Aкта на возмещение расходов по объекту доверительного управления по форме согласно приложению к настоящему Договору (в случае, если балансодержатель является администратором бюджетным программ, указанным в пункте 5 Правил);
3) участвовать в осуществлении контроля за выполнением обязательств Доверительного управляющего по настоящему Договору.
3.4. Орган управления обязан:
1) участвовать в осуществлении контроля за выполнением обязательств Доверительного управляющего по настоящему Договору.
4. Ответственность сторон
4.1. Доверительный управляющий несет ответственность за любой вред или ущерб, причиненный им интересам Учредителя при управлении Объектом, за исключением вреда или ущерба, причиненного действием непреодолимой силы.
4.2. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по настоящему Договору в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств по настоящему Договору, если оно явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы (землетрясение, наводнение, пожар, эмбарго, война или военные действия, издание нормативных правовых актов государственными органами, запрещающих или каким-либо иным образом препятствующих исполнению обязательств), при условии, что эти обязательства не зависели от воли Сторон и сделали невозможным исполнение любой из сторон своих обязательств по настоящему Договору.
5.2. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
5.3. Любая из Сторон при возникновении обстоятельств непреодолимой силы обязана в течение 30 (тридцати) календарных дней письменно информировать другую Сторону о наступлении этих обстоятельств.
5.4. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательства.

5.5. Егер Тараптардың міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауына күнтізбелік 2 (екі) айдан астам уақыт мүмкін болмаса, онда Тараптар осы Шартты бұзуға құқылы.
6. Құпиялылық
6.1. Тараптар Шарттағы барлық ақпарат құпия болып табылады деп келісті және Тараптар оны қорғау үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.
6.2. Тараптардың әрқайсысы екінші Тараптан алынған құпия ақпаратты жарияламауға міндеттенеді және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, осы ақпаратты екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға ашуға құқығы жоқ.
7. Дауларды шешу
7.1. Осы Шарттан туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жолымен шешіледі.
7.2. Даулар мен келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда, дау заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының сот органдарында қаралуға тиіс.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
8.1. Осы Шарт Тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және _____________________________________________ дейін қолданылады.
9. Шарт талаптарының орындалуын бақылау
9.1. Осы Шарт талаптарының орындалуын бақылауды Құрылтайшы жүзеге асырады. Құрылтайшы осы мақсатта басқа да мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен комиссия құра алады. Сенімгерлік басқарушы осындай комиссияның қарауына қажетті құжаттар мен есептерді комиссия белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде беруге тиіс.
10. Шарттың қолданылуын тоқтатуға қойылатын талаптар
10.1. Осы Шарттың қолданылуы:
1) осы Шарттың 10-бөлімінің 10.2-тармағына сәйкес Тараптардың келісуі бойынша не біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын бұзылған;
2) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған жағдайларда тоқтатылады.
10.2. Тарап осы Шарттың талаптарын орындамаған және/немесе тиісінше орындамаған жағдайда екінші Тарап күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейінгі мерзімде анықталған бұзушылықтарды жою қажет екені туралы жазбаша ескертеді.
Бұзушылықтар осы Шарттың 10.2-тармағында көрсетілген мерзімде жойылмаған жағдайда, ескерту жасаушы Тарап осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
10.3. Осы Шартты тоқтатудың өзге негіздері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалады.
11. Өзге талаптар
11.1. Осы Шартта көзделмеген басқа барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алатын болады.
11.2. Құрылтайшы, Баланс ұстаушы немесе Басқару органы мен Сенімгерлік басқарушы өзара келісу бойынша қосымша келісімдер жасасу арқылы осы Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.

5.5. Если невозможность полного или частичного исполнения обязательства Сторонами будет существовать свыше 2 (двух) календарных месяцев, то Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор.
6. Конфиденциальность
6.1. Стороны согласились, что вся информация, содержащаяся в Договоре, является конфиденциальной, и Стороны предпримут все необходимые меры для ее защиты.
6.2. Каждая из Сторон обязуются не разглашать конфиденциальную информацию, полученную от другой Стороны, и не вправе раскрывать эту информацию третьим лицам без предварительного письменного согласия другой Стороны, за исключением случаев, прямо предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Разрешение споров
7.1. Все споры и разногласия, возникающие из настоящего Договора, решаются путем переговоров.
7.2. В случае, невозможности решения споров и разногласий путем переговоров, спор подлежит рассмотрению в судебных органах Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
8. Срок действия Договора
8.1. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами и действует до ____________________.
9. Контроль за выполнением условий Договора
9.1. Контроль за выполнением условий настоящего Договора осуществляет Учредитель. С этой целью Учредитель также может образовать комиссию с участием представителей других заинтересованных государственных органов. Доверительный управляющий должен представлять на рассмотрение такой комиссии необходимые документы и отчеты по форме и в сроки, устанавливаемые самой комиссией.
10. Условия прекращения действия Договора
10.1. Настоящий Договор прекращает действие в случаях:
1) досрочного расторжения по соглашению Сторон либо в одностороннем порядке, согласно пункту 10.2 раздела 10 настоящего Договора;
2) истечения срока действия Договора.
10.2. В случае неисполнения и/или ненадлежащего исполнения Стороной условий настоящего Договора другая Сторона письменно предупреждает о необходимости устранения выявленных нарушений в срок до 30 (тридцати) календарных дней.
В случае не устранения нарушений в срок, указанный в пункте 10.2 настоящего Договора, предупреждающая Сторона вправе расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке.
10.3. Иные основания прекращения настоящего Договора определяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
11. Прочие условия
11.1. Во всем остальном, что не предусмотрено настоящим Договором, стороны будут руководствоваться законодательством Республики Казахстан.
11.2. Учредитель, Балансодержатель или Орган управления и Доверительный управляющий имеют право по согласованию вносить изменения и дополнения к настоящему Договору посредством заключения дополнительных соглашений.

11.3. Осы Шартқа барлық қосымша келісімдер оның ажырамас бөлігі болып табылады және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоюға тиіс.
11.4. Осы Шарттың қолданылу мерзімін тоқтату Тараптардың ол бойынша міндеттемелерін тоқтатуына әкеп соғады, бірақ егер Тараптар осы Шарттың талаптарын орындаған кезде осындай жағдайлар орын алса, осы Шарттың Тараптарын оны бұзғаны үшін жауаптылықтан босатпайды.
11.5. Сенімгерлік басқару шарты тоқтатылған жағдайда Сенімгерлік басқарушы Объектіні қабылдау-беру актісі бойынша 10 (он) жұмыс күні ішінде баланс ұстаушыға қайтарады (осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасы негізінде сенімгерлік басқаруға берілген объектілерді беру жағдайларына қолданылмайды).
11.6. Осы Шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде, тізілімнің веб-порталы арқылы ЭЦҚ пайдаланыла отырып жасалған.
12. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері:
Құрылтайшы
Сенімгерлік басқарушы
Баланс ұстаушы немесе Басқару органы
________
(қолы)
________
(басшының немесе алмастыратын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________
(қолы)
________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________
(қолы)
________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Ескертпе: * - Егер Құрылтайшы мен Баланс ұстаушы бір тұлғада болса, шарт екі тарап арасында жасалған болып есептеледі, бұл ретте рөлдердің әрқайсысының құқықтары мен міндеттерін реттейтін талаптар сақталады.
Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік
басқарудың үлгілік шартына
қосымша
Нысан
Сенімгерлік басқару объектісі бойынша қажетті шығыстарды өтеу
АКТІСІ
20__ жылғы "___" __________ №____
Объектінің атауы___________________________________________________
__________________________________________________________________
20__ жылғы "___" __________ №____ сенімгерлік басқару шарты
Шарт бойынша жалпы сома ___________теңге
______________________________________
__________________________________________________________________
бюджеттік бағдарламасы бойынша
Р/с №
Объектімен байланысты шығыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Шығыстардың жалпы сомасы
Төленген шығыстарсомасы
Төленетін сома
Ескертпе
Жиыны:
Сенімгерлік басқару объектісімен байланысты шығыстар сомасы:
____________________________________________________ теңгені құрады.
(цифрмен, жазумен)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Сенімгерлік басқарушы
_______
(қолы)
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
_______
(қолы)
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)

11.3. Все дополнительные соглашения к настоящему Договору являются его неотъемлемой частью и должны подписываться уполномоченными на то представителями Сторон.
11.4. Прекращение срока действия настоящего Договора влечет за собой прекращение обязательств Сторон по нему, но не освобождает Стороны настоящего Договора от ответственности за его нарушения, если таковые имели место при исполнении Сторонами условий настоящего Договора.
11.5. В случае прекращения Договора доверительного управления доверительный управляющий возвращает балансодержателю Объект в течение 10 (десяти) рабочих дней по акту приема-передачи (не распространяется на случаи передачи объектов, переданных в доверительное управление на основании подпункта 1) пункта 8 настоящих Правил).
11.6. Настоящий Договор составлен на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу и заключен посредством веб-портала реестра с использованием ЭЦП.
12. Aдреса и реквизиты Сторон:
Учредитель
Доверительный управляющий
Балансодержатель или Орган управления
________
(подпись)
_____________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя или
замещающего лица)
________
(подпись)
_________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
________
(подпись)
___________
(фамилия, имя,
отчество
(при его наличии))
Примечание: * - В случае если Учредитель и Балансодержатель в одном лице, договор считается заключенным между двумя сторонами, при этом условия регулирующие права и обязанности каждой из ролей, сохраняются.
Приложение
к Типовому договору
доверительного управления
государственным имуществом
Форма
Акт на возмещение необходимых расходов по объекту доверительного управления
№____ от "___" __________ 20__ года
Наименование объекта _______________________________________________
___________________________________________________________________
Договор доверительного управления № ___ от "___" _________ 20 __ года
Общая сумма по договору ___________тенге
По бюджетной программе ____________________________________________
___________________________________________________________________
п/п №
Наименование расходов, связанных с объектом
Единица измерения
Общая сумма расходов
Оплаченная сумма расходов
Сумма к оплате
Примечание
Итого:
Сумма расходов, связанных с объектом доверительного управления составила:
___________________________________________________________________
тенге. (цифрами, прописью)
Администратор бюджетных программ
Доверительный управляющий
_______
(подпись)
______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_______
(подпись)
____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)