Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 318 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыға қосымшаға сәйкес ұйымдардың мемлекеттік акциялар пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне және оның ведомстволарына берсін.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралар қабылдасын.
4. Осы қаулы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын Ереженің 15-тармағының 300) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 4 қазандағы
№ 864 қаулысына
қосымша
Акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтары Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне және оның ведомстволарына берілетін заңды тұлғалардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.01.2026 № 17; 26.01.2026 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Акционерлік қоғамдар:
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы;
"Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Тараз химиялық паркі" арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті
Акционерлік қоғамдар:
"Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер:
"Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті
Акционерлік қоғамдар:
"Қазақ ғылыми-зерттеу және құрылыс пен сәулет жобалау институты" акционерлік қоғамы;
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамытудың қазақстандық орталығы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті
Акционерлік қоғамдар:
"Ұлттық геологиялық қызмет" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 4 қазандағы
№ 864 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) индустрия және индустриялық даму; өнеркәсіп; тау-кен металлургия кешені; елішілік құндылықты дамыту; машина жасау; көмір, химия, жеңіл (ауыл шаруашылығы жануарларының терісі мен жүнін өңдеуден басқа), ағаш өңдеу және жиһаз өнеркәсібі; құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарын өндіру; машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі; салалық бағытқа сәйкес химиялық өнімнің қауіпсіздігі; өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау; энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру; бағалы металдар өндірісін және бағалы металдар мен асыл тастардың айналымын реттеу; құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары; зергерлік және басқа да бұйымдар; арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы; уран өндіруді қоспағанда, пайдалы қатты қазбалар бөлігінде жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару; жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу, минералдық-шикізат базасын молайту; сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі; тұрғын үй қатынастары; коммуналдық шаруашылық; елді мекендер шегінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы мемлекеттік реттеу; жылу және электр энергиясын тұтыну бөлігінде жылу энергетикасы мен электр энергетикасы; тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу; қорғаныс өнеркәсібі; бірыңғай әскери-техникалық саясатты жүргізуге қатысу; әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысу; мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыруға қатысу салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті;
2) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті;

Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 318 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан.
2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке передать Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан и его ведомствам права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия организаций согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением подпункта 300) пункта 15 Положения, который действует до 1 января 2026 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2023 года № 864
Положение о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах индустрии и индустриального развития; промышленности; горно-металлургического комплекса; развития внутристрановой ценности; машиностроения; угольной, химической, легкой (кроме переработки шкур и шерсти сельскохозяйственных животных), деревообрабатывающей и мебельной промышленности; строительной индустрии и производства строительных материалов; безопасности машин и оборудования; безопасности химической продукции в соответствии с отраслевой направленностью; контроля специфических товаров; энергосбережения и повышения энергоэффективности; регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней; сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы; ювелирных и других изделий; создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон; государственного управления недропользованием в части твердых полезных ископаемых, за исключением добычи урана; государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы; архитектурной, градостроительной и строительной деятельности; жилищных отношений; коммунального хозяйства; государственного регулирования в области водоснабжения и водоотведения в пределах населенных пунктов; теплоэнергетики и электроэнергетики, в части потребления тепловой и электрической энергии; долевого участия в жилищном строительстве; оборонной промышленности; участия в проведении единой военно-технической политики; участия в осуществлении военно-технического сотрудничества; участия в формировании государственного оборонного заказа.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Министерство имеет ведомства:
1) Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;
2) Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;

3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Министрлік өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және мемлекеттік тілде атауы жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Министрліктің, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Министрлік өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Министрліктің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Министрліктің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, "Транспорт Тауэр" ғимараты.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлікке кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, онда алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Министрліктің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) өнеркәсіп; елішілік құндылықты дамыту; тау-кен металлургия кешені; машина жасау; көмір, химия, жеңіл (ауыл шаруашылығы жануарларының терісі мен жүнін өңдеуден басқа), ағаш өңдеу және жиһаз өнеркәсібі; құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарын өндіру; машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі; салалық бағытқа сәйкес химиялық өнімнің қауіпсіздігі; өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау; энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру; бағалы металдар өндірісі және бағалы металдар мен асыл тастардың айналымы; құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары; зергерлік және басқа да бұйымдар; арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы; уран өндіруді қоспағанда, қатты пайдалы қазбалар бөлігінде жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару; жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу, минералдық-шикізат базасын молайту; сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі; тұрғын үй қатынастары; коммуналдық шаруашылық; елді мекендер шегінде сумен жабдықтау және су бұру; жылу және электр энергиясын тұтыну бөлігінде жылу энергетикасы және электр энергетикасы; тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу; қорғаныс өнеркәсібі салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;

3) Исключен постановлением Правительства РК от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
4) Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Министерства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Министерства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение Министерства: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Есиль, проспект Кабанбай батыра, 32/1, здание "Транспорт Тауэр".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из средств республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Министерства
13. Задачи:
1) формирование и реализация государственной политики в сферах промышленности; развития внутристрановой ценности; горно-металлургического комплекса; машиностроения; угольной, химической, легкой (кроме переработки шкур и шерсти сельскохозяйственных животных), деревообрабатывающей и мебельной промышленности; строительной индустрии и производства строительных материалов; безопасности машин и оборудования; безопасности химической продукции в соответствии с отраслевой направленностью; контроля специфических товаров; энергосбережения и повышения энергоэффективности; производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней; сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы; ювелирных и других изделий; создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон; государственного управления недропользованием в части твердых полезных ископаемых, за исключением добычи урана; государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы; архитектурной, градостроительной и строительной деятельности; жилищных отношений; коммунального хозяйства; водоснабжения и водоотведения в пределах населенных пунктов; теплоэнергетики и электроэнергетики, в части потребления тепловой и электрической энергии; долевого участия в жилищном строительстве; оборонной промышленности;

2) Министрліктің құзыретiне жатқызылған қызмет саласында мемлекеттiк органдарды салааралық үйлестiрудi жүзеге асыру;
3) реттелетiн салаларда мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
4) реттелетiн салаларда мемлекеттiк басқару;
5) қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және ілгерілету кезінде гендерлік теңгерімді сақтау;
6) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешеннің тиімді жүйесін құру;
7) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын заманауи әскери мақсаттағы тауарлармен (өнімдермен), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлармен (өніммен), әскери мақсаттағы жұмыстармен және әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету;
8) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының ғылыми-технологиялық және өндірістік әлеуетін өнеркәсіптің азаматтық салаларында пайдалану;
9) мемлекетте қорғаныс қабілетін, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті арттыру және нығайту мүдделерінде қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың заманауи түрлерін жасауды қамтамасыз ету;
10) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарының экспорттық әлеуетін қолдау және одан әрі дамыту;
11) қолданбалы зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды дамыту және оларды одан әрі коммерцияландыру;
12) бірыңғай әскери-техникалық саясатты жүргізуге қатысу;
12-1) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысу;
13) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыруға қатысу;
14) геология және минералдық-шикізат базасын молайту саласындағы заңнаманы жетілдіру;
15) жер қойнауын геологиялық зерттеу, сондай-ақ жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
16) өз құзыретi шегiнде Министрлікке жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асыру.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.11.2024 № 962; 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде орындауға міндетті құқықтық актілерді қабылдайды;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
өз құзыреті шегінде консультативтік-кеңесші және сарапшылық комиссиялар құрады;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардың лауазымды адамдарынан және жеке тұлғалардан Министрлікке жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұратады және алады;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарға олар қабылдаған, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын актілердің күшін жою немесе өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;
орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшыларымен реттелетін саладағы қызметтің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған меморандумдар (келісімдер) жасасады;
Қазақстан Республикасының Президентіне және Үкіметіне Министрлік реттейтін салалардағы қызметті жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;

2) осуществление межотраслевой координации государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к компетенции Министерства;
3) осуществление государственного контроля в регулируемых сферах;
4) государственное управление в регулируемых сферах;
5) соблюдение гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников;
6) создание эффективной системы оборонно-промышленного комплекса;
7) обеспечение Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан современными товарами (продукцией) военного назначения, товарами (продукцией) двойного назначения (применения), работами военного назначения и услугами военного назначения;
8) использование научно-технологического и производственного потенциала организаций оборонно-промышленного комплекса в гражданских отраслях промышленности;
9) обеспечение создания современных видов вооружения, военной и специальной техники в интересах повышения и укрепления обороноспособности, безопасности и правопорядка в государстве;
10) поддержка и дальнейшее развитие экспортного потенциала организаций оборонно-промышленного комплекса;
11) развитие прикладных исследований, опытно-конструкторских работ и их дальнейшая коммерциализация;
12) участие в проведении единой военно-технической политики;
12-1) участие в осуществлении военно-технического сотрудничества;
13) участие в формировании государственного оборонного заказа;
14) совершенствование законодательства в области геологии и воспроизводства минерально-сырьевой базы;
15) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению недр, а также использованию пространства недр;
16) осуществление иных задач, возложенных на Министерство, в пределах своей компетенции.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.11.2024 № 962; от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
14. Полномочия:
1) права:
принимает обязательные для исполнения правовые акты в пределах своей компетенции;
запрашивает и получает в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
создает консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
запрашивает и получает от государственных органов, должностных лиц иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Министерство, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
вносит в пределах своей компетенции в государственные органы предложения об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих нормы законодательства Республики Казахстан;
заключает меморандумы (соглашения) с руководителями центральных и местных исполнительных органов, направленные на достижение конечных результатов деятельности в регулируемой сфере;
вносит Президенту и в Правительство Республики Казахстан предложения по совершенствованию деятельности в сферах, регулируемых Министерством;
осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;

2) міндеттілігі:
өз құзыреті шегінде орындауға міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша түсіндірмелер мен түсініктемелер береді;
Еңбек кодексінде және мемлекеттік қызмет туралы заңнамада көзделген жағдайларда және тәртіппен жұмыскерлерді көтермелейді, тәртіптік жазалар қолданады, материалдық жауаптылыққа тартады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) реттелетiн салаларда мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және iске асыру;
2) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын реттелетін салаларда (аяларда) мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) экономиканың тиісті салаларында мемлекеттік саясатты іске асыру кезінде бәсекелестікті дамыту және бәсекелестікке теріс ықпал ететін әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасамау жөнінде шаралар қабылдау;
4) реттелетiн салалардағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
5) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына және тексеру парақтарына қатысты актілерді әзірлеу және бекіту;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды және қадағалауды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
7) мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен хаттамалар жасау, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстерді қарау және әкімшілік жазалар қолдану;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыру;
9-1) өз құзыреті шегінде көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл бойынша мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және шаралар қабылдау;
10) өз құзыреті шегінде реттелетін салалардағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
11) кәсіптер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
12) кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектілендіру бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларды кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға жіберу;
12-1) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша ұйымдардың еңбек жөніндегі үлгілік нормалары мен нормативтерін әзірлеу және бекіту;

2) обязанности:
принимает обязательные для исполнения правовые акты в пределах своей компетенции;
дает разъяснения и комментарии по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Министерства;
поощряет работников, налагает дисциплинарные взыскания, привлекает работников к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Трудовым кодексом и законодательством о государственной службе;
осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
15. Функции:
1) формирование и реализация государственной политики в регулируемых сферах;
2) реализация государственной политики в области государственного контроля и надзора в регулируемых отраслях (сферах), в которых осуществляются государственный контроль и надзор;
3) принятие мер по развитию конкуренции при реализации государственной политики в соответствующих отраслях экономики и несовершению действий (бездействие), отрицательно влияющих на конкуренцию;
4) осуществление международного сотрудничества в регулируемых сферах;
5) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом по предпринимательству актов, касающихся критериев оценки степени риска и проверочных листов;
6) осуществление организации государственного контроля и надзора в соответствии с законами Республики Казахстан;
7) осуществление мониторинга эффективности государственного контроля и надзора;
8) составление протоколов, рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
9) осуществление противодействия терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;
9-1) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию теневой экономике в пределах своей компетенции;
10) разработка, согласование и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в регулируемых сферах;
11) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по внесению изменений и дополнений в реестр профессий;
12) выработка предложений по разработке и (или) актуализации профессиональных стандартов и направление их в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций;
12-1) разработка и утверждение типовых норм и нормативов по труду организаций по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;

13) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша ағымдағы және болашақ кезеңдерде кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті танудағы қажеттілігін қалыптастыру;
14) кәсіптік біліктілікті тану шарттары бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
15) уәкілетті орган бекіткен үлгілік ереже негізінде реттелетін салалардағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер туралы ережені әзірлеу және бекіту;
16) реттелетін салалардағы салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) өзектілендіру;
17) реттелетін салалардағы кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектілендіру, бекіту;
18) аяқ киім тауарларын қоспағанда, құзыреті шегінде тауарларды таңбалау мен қадағалау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
18-1) аяқ киім тауарларын қоспағанда, өз құзыреті шегінде таңбалауға жататын тауарлардың айналымын жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге ішкі тұтыну үшін шығару немесе кері импорт рәсімімен орналастырылғаннан кейін оларды таңбалауға рұқсат етілетін қойма үй-жайларына қойылатын талаптарды белгілеу;
18-2) аяқ киім тауарларын қоспағанда, өз құзыреті шегінде таңбалауға жататын тауарлардың айналымын жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге ішкі тұтыну үшін шығару немесе кері импорт рәсімімен орналастырылғаннан кейін оларды таңбалауға рұқсат етілетін қойма үй-жайларының тізбесін бекіту;
19) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерді талдаудың алдын ала рәсімін жүргізу;
20) реттегіш құрал енгізілген немесе енгізілуі жоспарланып отырған жекелеген саладағы немесе мемлекеттік басқару саласындағы кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы есептерді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға ұсыну;
21) реттелетiн салаларда салааралық үйлестiрудi жүзеге асыру;
21-1) өз құзыреті шегінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің есеп-қисаптарын әдіснамалық қамтамасыз ету;
22) соттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап-арыздар беру;
23) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерін және өзге де коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу;
24) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жеке кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңестің құрамын әзірлеу және бекіту;

13) формирование потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы;
14) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по условиям признания профессиональных квалификаций;
15) разработка и утверждение положения об отраслевых советах по профессиональным квалификациям в регулируемых отраслях на основе типового положения, утвержденного уполномоченным органом;
16) разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций в регулируемых отраслях;
17) разработка и (или) актуализация, утверждение профессиональных стандартов в регулируемых отраслях;
18) разработка и утверждение правил маркировки и прослеживаемости товаров в пределах компетенции, за исключением обувных товаров;
18-1) установление в пределах своей компетенции требований к складским помещениям, в которых юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим оборот товаров, подлежащих маркировке, разрешается маркировка товаров после их помещения под процедуру выпуска для внутреннего потребления или реимпорта, за исключением обувных товаров;
18-2) утверждение в пределах своей компетенции перечня складских помещений, в которых юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим оборот товаров, подлежащих маркировке, разрешается маркировка товаров после их помещения под процедуру выпуска для внутреннего потребления или реимпорта, за исключением обувных товаров;
19) проведение предварительной процедуры анализа регуляторного воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
20) представление в уполномоченный орган по предпринимательству отчетов о состоянии регулирования предпринимательской деятельности в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в которой введен или планируется к введению регуляторный инструмент;
21) осуществление межотраслевой координации в регулируемых сферах;
21-1) осуществление методологического обеспечения расчетов показателей прогноза социально-экономического развития в пределах своей компетенции;
22) предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
23) аккредитация объединений субъектов частного предпринимательства и иных некоммерческих организаций;
24) разработка и утверждение состава экспертного совета по вопросам частного предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;

25) Қоғамдық кеңес құру және оның қызметін үйлестіру;
26) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
27) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
28) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
29) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
30) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
31) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
32) азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актінің жобасын Қоғамдық кеңеске жіберу;
33) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
34) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
35) жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарау, сондай-ақ арыз иелері көтеретін жүйелі проблемаларға талдау жүргізу және анықтау;
35-1) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының петицияларын өз құзыреті шегінде қарау;
36) мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар кызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
37) халықаралық қаржылық және экономикалық ұйымдармен, сондай-ақ интеграциялық бірлестіктермен өз құзыретіндегі мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау;
38) шет мемлекеттермен және (немесе) халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу;
39) реттелетін салаларда кадрлар қажеттілігін айқындау;
40) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік акциялар пакетіне (жарғылық капиталға қатысу үлесіне) иелік ету және пайдалану құқығын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
41) өнеркәсіптік саясат мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының салалық мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау және олардың жұмысын үйлестіру;
42) жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiне өнеркәсіпті мемлекеттiк ынталандыру шараларының тиiмдiлiгi туралы ақпарат ұсыну;
43) Қазақстан Республикасы өнеркәсібінің жай-күйі туралы ұлттық баяндаманы қалыптастыру;
44) салааралық үйлестіру және өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыруды іске асыруға қатысу;
45) индустриялық дамуды бағалауды жүзеге асыру;
46) өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ережені әзірлеу және Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне оның құрамын қалыптастыру бойынша ұсыныстар енгізу;

25) образование и координация деятельности Общественного совета;
26) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
27) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
28) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
29) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
30) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
31) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
32) направление проекта нормативного правового акта, касающегося прав, свобод и обязанностей граждан, в Общественный совет;
33) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
34) Исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
35) рассмотрение обращений физических и юридических лиц в пределах своей компетенции в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, а также проведение анализа и выявление системных проблем, поднимаемых заявителями;
35-1) рассмотрение петиций граждан Республики Казахстан в пределах своей компетенции в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
36) разработка и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных и социально ответственных услуг;
37) взаимодействие с международными финансовыми и экономическими организациями, а также интеграционными объединениями по вопросам своей компетенции;
38) заключение международных договоров Республики Казахстан с иностранными государствами и (или) международными организациями;
39) определение потребности в кадрах в регулируемых сферах;
40) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функций уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;
41) взаимодействие с отраслевыми государственными органами Республики Казахстан по вопросам промышленной политики и координация их работы;
42) ежегодное представление в Правительство Республики Казахстан информации об эффективности мер государственного стимулирования промышленности;
43) формирование Национального доклада о состоянии промышленности Республики Казахстан;
44) межотраслевая координация и участие в реализации государственного стимулирования промышленности;
45) осуществление оценки индустриального развития;
46) разработка положения о межведомственной комиссии по промышленной политике и внесение Премьер-Министру Республики Казахстан предложений по формированию ее состава;

47) бірыңғай индустрияландыру картасын әзірлеу және бекіту;
48) өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды бірыңғай индустрияландыру картасына енгізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
49) бірыңғай индустрияландыру картасының өнеркәсіптік-инновациялық жобаларын мониторингтеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
50) өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдармен, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп бірыңғай индустрияландыру картасы бойынша жалпы үйлестіруді жүзеге асыру;
51) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандырудың Қазақстанда шығарылған, өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған шараларын көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
51-1) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
51-2) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімін жүргізу;
52) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі өзге де заңды тұлғалардың тізбесін әзірлеу;
53) аумақтық кластерлердің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
54) аумақтық кластерлерді дамытуда өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
55) өнеркәсіптік гранттар беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
56) бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы келісімдерді жасасу және бұзу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
57) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
58) өнеркәсіп саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды әзірлеу және бекіту;
59) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету кезінде қарсы міндеттемелерді айқындау және қолдану жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
60) басым тауарлар тізбесін әзірлеу және бекіту;
61) басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
62) өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
62-1) өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі үлгілік норма нысанын әзірлеу және бекіту;
63) өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі келісімдердің орындалуын мониторингтеу;

47) разработка и утверждение единой карты индустриализации;
48) разработка и утверждение правил включения промышленно-инновационных проектов в единую карту индустриализации;
49) разработка и утверждение методики мониторинга промышленно-инновационных проектов единой карты индустриализации;
50) осуществление совместно с государственными органами, ответственными за реализацию промышленно-инновационных проектов, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы общей координации по единой карте индустриализации;
51) разработка и утверждение правил оказания мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения на внутренний рынок;
51-1) разработка и утверждение правил ведения реестра казахстанских товаропроизводителей;
51-2) ведение реестра казахстанских товаропроизводителей;
52) разработка перечня национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченных на реализацию мер государственного стимулирования промышленности;
53) разработка и утверждение правил формирования и ведения реестра территориальных кластеров;
54) разработка и утверждение правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности в развитии территориальных кластеров;
55) разработка и утверждение правил предоставления промышленных грантов;
56) разработка и утверждение правил заключения и расторжения соглашений о повышении конкурентоспособности;
57) разработка и утверждение методики оценки эффективности реализации мер государственного стимулирования промышленности;
58) разработка и утверждение форм, предназначенных для сбора административных данных в области промышленности;
59) разработка и утверждение правил по определению и применению встречных обязательств при оказании мер государственного стимулирования промышленности;
60) разработка и утверждение перечня приоритетных товаров;
61) разработка и утверждение методики оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров;
62) разработка и утверждение правил по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности;
62-1) разработка и утверждение формы типового соглашения по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности;
63) мониторинг исполнения соглашений по обеспечению отечественным сырьем предприятий обрабатывающей промышленности;

64) Қазақстан Республикасы өнеркәсібінің ұлттық ақпараттық жүйесін жүргізу және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
65) Қазақстан Республикасы өнеркәсібінің ұлттық ақпараттық жүйесіне кіретін функционалдық және ақпараттық сервистердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
66) индустриялық дамуды бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
67) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67-1) өз құзыреті шегінде тауар биржалары арқылы міндетті түрде өткізілуге жататын биржалық тауарлардың сауда-саттығын мониторингтеуді жүргізу;
67-2) cауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін биржалық тауарлар тізбесін келісу, сондай-ақ оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
67-3) cауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін әлеуметтік маңызы бар биржалық тауарлар тізбесін келісу, сондай-ақ оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
67-4) инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға инвесторлар және олардың инвестициялық жобалары туралы мәліметтерді ұсыну;
68) Қазақстан Республикасы өнеркәсібінің жай-күйі туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
69) Қазақстан Республикасының заңнамасын ескере отырып, өнеркәсіптік тауарлардың еуразиялық тізілімін қалыптастыру және жүргізу мәселелері бойынша Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимыл жасау тәртібін әзірлеу және бекіту;
70) өнеркәсіпті дамытуға бағытталған шарттарды жоспарлау және жасасу, сондай-ақ олардың орындалуын мониторингтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
71) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
72) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
73) өнеркәсіптің цифрлық трансформациясы және өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектілерінің Индустрия 4.0-ді енгізуі жөніндегі саясатты іске асыруды үйлестіру;
74) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар базасын, өнеркәсіптегі кадр әлеуетін дамыту бойынша өзге мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіру;
75) өнеркәсіптік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
76) бағалы металдарды өндіру, бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымы саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
76-1) бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикiзат тауарларын Еуразиялық экономикалық одаққа кiрмейтiн елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидаларын әзірлеу және бекіту;

64) разработка и утверждение правил ведения и использования национальной информационной системы промышленности Республики Казахстан;
65) разработка и утверждение перечня функциональных и информационных сервисов, входящих в национальную информационную систему промышленности Республики Казахстан;
66) разработка и утверждение методики оценки индустриального развития;
67) исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771 (вводится в действие с 01.01.2026).
67-1) проведение мониторинга торгов биржевыми товарами, подлежащими обязательной реализации через товарные биржи, в пределах своей компетенции;
67-2) согласование перечня биржевых товаров, утверждаемого уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, а также внесения в него изменений и (или) дополнений;
67-3) согласование перечня социально значимых биржевых товаров, утверждаемого уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, а также внесения в него изменений и (или) дополнений;
67-4) представление в уполномоченный орган по инвестициям сведений об инвесторах и их инвестиционных проектах;
68) разработка и утверждение правил разработки Национального доклада о состоянии промышленности Республики Казахстан;
69) разработка и утверждение порядка взаимодействия с Евразийской экономической комиссией по вопросам формирования и ведения евразийского реестра промышленных товаров с учетом законодательства Республики Казахстан;
70) разработка и утверждение правил планирования и заключения договоров, направленных на развитие промышленности, а также мониторинга их исполнения;
71) разработка и утверждение правил конкурсного отбора территориальных кластеров;
72) разработка и утверждение правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности;
73) координация реализации политики по цифровой трансформации промышленности и внедрению Индустрии 4.0 субъектами деятельности в сфере промышленности;
74) координация деятельности иных государственных органов и организаций по развитию базы научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, кадрового потенциала в промышленности;
75) формирование и реализация промышленной политики;
76) формирование и реализация государственной политики в области регулирования производства драгоценных металлов, оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий;
76-1) разработка и утверждение правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;

76-2) асыл тастарды, зергерлік және басқа да бұйымдарды Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
76-3) Кимберлий процесінің сертификаттау схемасын ескере отырып, өңделмеген табиғи алмасты Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
77) асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалатын зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
78) құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларына нормативтік құжаттарды әзірлеу және бекіту;
79) қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде ұсынылған құжаттарда көрсетілген бағалы металдардан және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларынан қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларын растау;
80) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 16.08.2024 № 662 қаулысымен;
81) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 16.08.2024 № 662 қаулысымен;
82) бағалы металдарды өндіру субъектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
83) бағалы металдарды өндіру субъектілерінің тізбесіндегі бағалы металдарды өндіру субъектілерінен бағалы металдар мен құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеуден және (немесе) аффинаждаудан бас тартуды немесе уәкілетті органның осындай бас тартудың болуы туралы растамасын алу тәртібін айқындау;
84) бағалы металдарды өндіру субъектілерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;
84-1) өңделмеген табиғи алмастардың халықаралық сертификаттау схемасы сертификатының (Кимберлий процесінің сертификаты) нысанын әзірлеу және бекіту;
85) сынамаларды іріктеу туралы актіні ресімдеу нысаны мен тәртібін айқындау;
86) түсті және қара металдардың сынығы мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қойылатын талаптарды белгілеу;
87) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде жекелеген тауарларды әкетуге тыйым салу мен сандық шектеулер енгізу;
88) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде квоталарды бөлу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
89) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында жекелеген тауарларды әкетуге сандық шектеулерді (квоталарды) бөлуді жүзеге асыру;

76-2) разработка и утверждение правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных камней, ювелирных и других изделий;
76-3) разработка и утверждение правил ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан необработанных природных алмазов с учетом схемы сертификации Кимберлийского процесса;
77) разработка и утверждение правил проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней;
78) разработка и утверждение нормативных документов на сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы;
79) подтверждение норм выхода продуктов переработки из драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, отраженных в представленных документах при их ввозе на территорию Республики Казахстан и вывозе с территории Республики Казахстан для переработки;
80) исключен постановлением Правительства РК от 16.08.2024 № 662;
81) исключен постановлением Правительства РК от 16.08.2024 № 662;
82) разработка и утверждение правил формирования перечня субъектов производства драгоценных металлов;
83) определение порядка получения отказа субъектов производства драгоценных металлов, состоящих в перечне субъектов производства драгоценных металлов, от переработки и (или) аффинажа драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, или подтверждения уполномоченного органа о наличии такого отказа;
84) разработка и утверждение перечня субъектов производства драгоценных металлов;
84-1) разработка и утверждение формы сертификата международной схемы сертификации необработанных природных алмазов (сертификат Кимберлийского процесса);
85) определение формы и порядка оформления акта об отборе проб;
86) установление требований к юридическим лицам, осуществляющим деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов в уведомительном порядке;
87) введение запрета и количественных ограничений вывоза отдельных товаров в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
88) разработка и утверждение правил распределения квот в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
89) осуществление распределения количественных ограничений (квот) вывоза отдельных товаров между участниками внешнеторговой деятельности в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;

90) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде квоталардың мөлшерін және олардың қолданылу мерзімін айқындау;
91) әкетуге сандық шектеулер енгізілген жекелеген тауар түрлерінің экспортына лицензия беру қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;
92) өз құзыреті шегінде сандық шектеулер (квоталар) енгізілген кезде жекелеген тауар түрлерінің экспортына лицензиялар беру;
93) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өз құзыреті шегінде тауарлардың нысаналы мақсатын растау тәртібін және нысанын айқындау;
94) өз құзыреті шегінде тауарлардың нысаналы мақсатын растауды жүзеге асыру;
95) түсті және қара металдардың сынығы мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың түсті және қара металдардың сатып алынған және өткізілген сынығы мен қалдықтары туралы есептілігінің нысанын және оны ұсыну мерзімдерін айқындау;
96) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
97) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектiлерi ұсынатын тиiстi мамандарға деген қажеттiлiк туралы мәлiметтер негiзiнде экономиканың басым секторлары үшiн мамандар даярлау талап етiлетiн мамандықтардың тiзбесiн айқындау бойынша ұсыныстарды қалыптастыру;
98) өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарын дуальды оқытуды ұйымдастыру процесіне тартуға, оның ішінде дуальды оқыту туралы үшжақты шарттар жасасуға жәрдемдесу;
99) елішілік құндылықты дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, сервистік қолдау көрсету және Қазақстанда шығарылған, өңделген тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну;
99-1) елішілік құндылықты дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, ірі тапсырыс берушілердің сатып алу жоспарларын (бағдарламаларын, тауарлар тізбелерін) қарау;
99-2) жүйе түзуші кәсіпорындар тізбесін бекіту;
99-3) жүйе түзуші кәсіпорындардың тауарларды сатып алуын елішілік құндылығы мониторингін жүзеге асыру;
99-4) апелляциялық комиссияның құрамы мен ол туралы ережені бекіту;
99-5) өндіріс, өндірістік және технологиялық операциялар шарттарын әзірлеу және салалық мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекіту;
99-6) елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу, келісу, бекіту, іске асыру және мониторингтеу қағидаларын және олардың үлгілік нысанын әзірлеу;

90) определение размера квот и срока их действия в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
91) разработка и утверждение правил и условий выдачи лицензии на экспорт отдельных видов товаров, в отношении которых введены количественные ограничения вывоза;
92) выдача лицензий на экспорт отдельных видов товаров при введении количественных ограничений (квот) в пределах своей компетенции;
93) определение порядка и формы подтверждения целевого назначения товаров в пределах своей компетенции по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
94) осуществление подтверждения целевого назначения товаров в пределах своей компетенции;
95) определение формы и сроков представления отчетности юридических лиц, осуществляющих деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, о закупленном и реализованном ломе и отходах цветных и черных металлов;
96) исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771;
97) формирование на основе представляемых субъектами промышленно-инновационной деятельности сведений о потребностях в соответствующих специалистах предложений по определению перечня специальностей, по которым требуется подготовка специалистов для приоритетных секторов экономики;
98) оказание содействия в вовлечении предприятий обрабатывающей промышленности в процесс организации дуального обучения, в том числе содействия в заключении трехсторонних договоров о дуальном обучении;
99) предоставление с привлечением национального института развития в области развития внутристрановой ценности сервисной поддержки и оказание мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения на внутренний рынок;
99-1) рассмотрение с привлечением национального института развития в области развития внутристрановой ценности планов закупок (программы, перечни товаров) крупных заказчиков;
99-2) утверждение перечня системообразующих предприятий;
99-3) осуществление мониторинга внутристрановой ценности закупок товаров системообразующих предприятий;
99-4) утверждение состава и положения об апелляционной комиссии;
99-5) разработка и утверждение по согласованию с отраслевыми государственными органами условий производства, производственных и технологических операций;
99-6) разработка правил разработки, согласования, утверждения, реализации и мониторинга программ развития внутристрановой ценности и их типовой формы;

99-7) елішілік құндылықты дамыту бағдарламаларының іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асыру;
100) елішілік құндылықты дамыту саласындағы ұлттық даму институтымен жасалатын шарт негізінде Қазақстанда шығарылған, өңделген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі нарыққа ілгерілетуге бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсетуге қаражат бөлу;
101) өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну;
102) өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, аумақтық кластерлерді дамытуда өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну;
103) өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институтын тарта отырып, өнеркәсіптік гранттар беру;
104) елішілік құндылық бойынша сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
105) ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде елішілік құндылықты есептеуінің бірыңғай әдістемесін әзірлеу және бекіту;
106) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға инновациялық гранттар берудің басым бағыттарын айқындау бойынша ұсыныстар беру;
107) машиналар мен жабдықтардың қауiпсiздiгi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзірлеу, бекiту немесе келісу;
108) құзыреті шеңберінде Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруды қамтамасыз ету;
109) жер учаскелерi меншiкке өтеусiз негiзде берілетін отандық өнеркәсiптік кәсiпорындар тiзбесiне енгiзу үшiн отандық өнеркәсiптік кәсiпорындарды iрiктеу өлшемшарттарын әзiрлеу;
110) жер учаскелерi меншiкке өтеусiз негiзде берілетін отандық өнеркәсiптік кәсiпорындар тiзбесiн әзiрлеу;
111) ұйымдар мен мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi сатып алуы кезiнде елішілік құндылықтың үлесiн ұлғайту жөнінде шаралар тұжырымдау және мемлекеттiк саясатты iске асыру;
112) мемлекеттік органдардың елішілік құндылық мәселелері бойынша қызметін үйлестіру және әдіснамалық қамтамасыз ету;
113) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және жер қойнауын пайдаланушылармен кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімдер жасасу;
114) көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер, толықтырулар енгізу және оны бұзу, сондай-ақ олардың орындалуын мониторингтеу қағидаларын, кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімнің үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;

99-7) осуществление мониторинга реализации программ развития внутристрановой ценности;
100) выделение на основе договора, заключаемого с национальным институтом развития в области развития внутристрановой ценности, средств на оказание мер государственного стимулирования промышленности, направленных на продвижение обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения на внутренний рынок;
101) предоставление с привлечением национального института развития в области развития промышленности мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности;
102) предоставление с привлечением национального института развития в области развития промышленности мер государственного стимулирования промышленности в развитии территориальных кластеров;
103) предоставление с привлечением национального института развития в области развития промышленности промышленных грантов;
104) разработка и утверждение правил проведения экспертизы по внутристрановой ценности;
105) разработка и утверждение единой методики расчета организациями внутристрановой ценности при закупках товаров, работ и услуг;
106) представление в уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности предложения по определению приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
107) разработка, утверждение или согласование нормативных правовых актов в области безопасности машин и оборудования;
108) обеспечение реализации документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан в рамках компетенции;
109) разработка критериев отбора отечественных промышленных предприятий для включения в перечень отечественных промышленных предприятий, которым земельные участки предоставляются в собственность на безвозмездной основе;
110) разработка перечня отечественных промышленных предприятий, которым земельные участки предоставляются в собственность на безвозмездной основе;
111) выработка мер и реализация государственной политики по увеличению доли внутристрановой ценности при закупках товаров, работ и услуг организациями и государственными органами, осуществляемых на территории Республики Казахстан;
112) координация и методологическое обеспечение деятельности государственных органов по вопросам внутристрановой ценности;
113) заключение с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и недропользователями соглашений о стимулировании предпринимательства;
114) разработка и утверждение правил заключения, внесения изменений, дополнений и расторжения соглашения о стимулировании предпринимательства, а также мониторинга их исполнения, типовой формы соглашения о стимулировании предпринимательства совместно с уполномоченными органами в области углеводородов и добычи урана;

115) мемлекеттiк энергетикалық тiзiлiмдi қалыптастыру және жүргізу тәртiбiн айқындау;
116) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының бір бөлігі болып табылатын элементтерінің энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу;
117) құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу;
118) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтын айқындау;
119) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдар тізбесін әзірлеу және бекiту;
120) энергия тұтыну нормативтерін, мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің электр желілеріндегі қуат коэффициентінің нормативтік мәндерін әзірлеу және бекiту;
121) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметін бағалау тетігін әзірлеу және бекiту;
122) көліктің энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілеу;
123) жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу;
124) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлігі құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын өндіруді ынталандыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
125) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныптарын айқындау және қайта қарау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
126) энергетикалық аудит жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
127) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптарды әзірлеу және бекіту;
128) Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың нысанын әзірлеу және бекiту;
129) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекiту;
130) оқу орталықтарының қызмет тәртiбiн айқындау;
131) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудиторының аттестатын беру үшін қажетті рұқсат беру талаптары мен құжаттар тізбесін әзірлеу және бекiту;

115) определение порядка формирования и ведения государственного энергетического реестра;
116) установление требований по энергоэффективности зданий, строений, сооружений и их элементов, являющихся частью ограждающих конструкций;
117) установление требований по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций;
118) определение национального института развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
119) разработка и утверждение перечня информационно-измерительных комплексов и технических средств, необходимых для осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
120) разработка и утверждение нормативов энергопотребления, нормативных значений коэффициента мощности в электрических сетях субъектов государственного энергетического реестра;
121) разработка и утверждение механизма оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности;
122) установление требований по энергоэффективности транспорта;
123) установление требований по энергоэффективности оборудования, в том числе электрооборудования;
124) разработка и утверждение правил стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами, совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
125) разработка и утверждение правил определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений;
126) разработка и утверждение порядка проведения энергетического аудита;
127) разработка и утверждение требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемых к проектной (проектно-сметной) документации зданий, строений, сооружений;
128) разработка и утверждение формы предписания об устранении нарушения требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности;
129) разработка и утверждение требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
130) определение порядка деятельности учебных центров;
131) разработка и утверждение разрешительных требований и перечня документов, необходимых для выдачи аттестата энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;

132) энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу тәртібін айқындау;
133) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудиторы аттестатының нысанын әзірлеу және бекіту;
134) үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды энергия тиімділігі бойынша таңбалау нысанын әзірлеу және бекіту;
135) энергия тиімділігі картасын қалыптастыру және жүргізу, энергия тиімділігі картасына жобаларды іріктеу және енгізу тәртібін айқындау;
136) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыларға талдау жүргізу тәртібін айқындау;
137) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша оқу бағдарламалары мен жоспарларын әзірлеу және бекіту;
138) орталық атқарушы органдардың энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуы жөніндегі есептерінің нысанын әзірлеу және оларды ұсыну мерзімдерін бекіту;
139) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы үлгілік келісімді әзірлеу және бекіту;
140) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен және энергетикалық ресурстарды жылына бір жүз мың және одан көп тонна шартты отын көлемінде тұтынатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісімен ерікті негізде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында келісім жасасу;
141) энергия-сервистік шарттың үлгілік нысандарын әзірлеу және бекіту;
142) энергия тұтыну нормативтерін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
143) мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингі қағидаларын әзірлеу және бекіту;
144) энергетикалық ресурстарды жылына елу мың және одан көп тонна шартты отынға балама көлемде тұтынатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері үшін энергия тиімділігі бойынша нысаналы индикаторларды белгілеу;
145) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдардың қызметіне бағалау жүргізу;
146) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік сатып алу және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу мониторингі қағидаларын әзірлеу және бекіту;
147) мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде энергия тиімділігі бойынша талаптар қолданылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
148) мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру кезінде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілеу;

132) определение порядка проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы;
133) разработка и утверждение формы аттестата энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
134) разработка и утверждение формы маркировки зданий, строений, сооружений по энергоэффективности;
135) определение порядка формирования и ведения карты энергоэффективности, отбора и включения проектов в карту энергоэффективности;
136) определение порядка проведения анализа заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
137) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области образования учебных программ и планов;
138) разработка и утверждение формы и сроков представления центральными исполнительными органами отчетов по реализации государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
139) разработка и утверждение типового соглашения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
140) заключение на добровольной основе соглашения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и субъектом государственного энергетического реестра, потребляющим энергетические ресурсы в объеме сто тысяч и более тонн условного топлива в год;
141) разработка и утверждение типовых форм энергосервисного договора;
142) разработка и утверждение методики расчета нормативов энергопотребления;
143) разработка и утверждение правил мониторинга энергопотребления государственных учреждений;
144) установление целевых индикаторов по энергоэффективности для субъектов Государственного энергетического реестра, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном пятидесяти тысячам и более тонн условного топлива в год;
145) проведение оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности;
146) разработка и утверждение правил мониторинга государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
147) разработка и утверждение перечня товаров, работ, услуг, на которые распространяются требования по энергоэффективности при осуществлении государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг;
148) установление требований по энергоэффективности товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг;

149) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік сатып алу және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу мониторингін жүргізу;
149-1) ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкестігін жобадан кейінгі талдау жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
149-2) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бөлігінде жылу энергетикасының, жылу энергиясын тұтынудың түйінді және нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу және оларды жылу энергетикасы саласындағы уәкілетті органға жіберу;
149-3) жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жылу энергетикасы объектілерінің жылуды тұтынуын азайту жөніндегі жоспарларды әзірлеу және олардың орындалуын мониторингтеуді қамтамасыз ету;
150) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларымен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасудың тәртібін, шарттарын және үлгілі нысанын айқындау;
151) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен үлгілік нысандарға сәйкес көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім, ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім, көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу;
152) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарының (көлік құралдары шассиі), өздігінен жүретін машиналар мен техникалардың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) электрондық түрде ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиі), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімінің ұлттық бөліктерін қалыптастыру және жүргізу;
153) мүдделі тұлғалардың сұрау салуы бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарының (көлік құралдарының шассиі), өздігінен жүретін машиналар мен техникалардың басқа да түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдарының шассиі), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімінің ұлттық бөліктерінде қамтылған мәліметтерді ұсыну;
154) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;

149) проведение мониторинга государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
149-1) разработка и утверждение правил проведения постпроектного анализа на соответствие требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений;
149-2) разработка ключевых и целевых показателей теплоэнергетики в части энергосбережения и повышения энергоэффективности, потребления тепловой энергии и направление их в уполномоченный орган в области теплоэнергетики;
149-3) разработка и обеспечение мониторинга исполнения планов по снижению теплопотребления объектами теплоэнергетики для достижения целевых показателей теплоэнергетики;
150) определение порядка заключения, условий и типовой формы соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан;
151) заключение с юридическими лицами Республики Казахстан соглашений о промышленной сборке транспортных средств, о промышленной сборке сельскохозяйственной техники, о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике в соответствии с типовыми формами;
152) формирование и ведение национальных частей единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза и организаций-изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники в электронном виде;
153) представление по запросам заинтересованных лиц сведений, содержащихся в национальных частях единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза и организаций-изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники;
154) разработка и утверждение правил и условий заключения, а также оснований для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы;

155) электрондық паспорттар жүйесінің ұлттық операторын (ұлттық әкімшісін) айқындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс беру;
156) көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің паспорттарын ресімдеу, оның ішінде көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттарын ресімдеу жөніндегі өкілеттіктерді ұйымдарға беру немесе оларды беруден бас тарту туралы қорытынды беру тәртібі мен шарттарын айқындау;
157) көлік құралы паспортының (көлік құралдары шассиінің паспортын), өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлері паспортының қорғау элементтеріне қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
157-1) көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассилерінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттарын жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
158) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
159) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ оны өзгерту және бұзу үшін негіздер мен оның үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
160) өндірушісінен сатып алынған көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын өткізу кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолданатын уәкілетті өкілдер тізілімінің нысанын әзірлеу және бекіту;
160-1) өндірушісінен сатып алынған көлік құралдарын және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасын өткізу кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолданатын уәкілетті өкілдердің тізілімін жүргізу;
161) өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын тұрмыстық аспаптардың және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарының, сондай-ақ олардың құрамдастарының тізбесін әзірлеу және бекіту;
161-1) мыналар:
тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын, сондай-ақ олардың құрамдастарын өндірушілер;
өндірушінің уәкілетті өкілдері;
тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын, сондай-ақ олардың құрамдастарын өткізетін өзге де тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар тізілімінің нысанын әзірлеу және бекіту;

155) подача представления в Правительство Республики Казахстан для определения национального оператора (национального администратора) системы электронных паспортов;
156) определение порядка и условий выдачи заключения о предоставлении организациям полномочий или отказе в предоставлении полномочий по оформлению паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и паспортов самоходных машин и других видов техники, в том числе оформлению электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники;
157) разработка и утверждение требований к элементам защиты паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства), паспорта самоходной машины и других видов техники;
157-1) разработка и утверждение правил ведения электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники;
158) разработка и утверждение правил и условий заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы;
159) разработка и утверждение правил и условий заключения, а также основания для изменения и расторжения соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике с юридическими лицами Республики Казахстан и его типовой формы;
160) разработка и утверждение формы реестра уполномоченных представителей, применяющих освобождение от налога на добавленную стоимость при реализации транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, приобретенных у их производителя;
160-1) ведение реестра уполномоченных представителей, применяющих освобождение от налога на добавленную стоимость при реализации транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, приобретенных у их производителя;
161) разработка и утверждение перечня бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость;
161-1) разработка и утверждение формы реестра юридических лиц, являющихся:
производителями бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники, а также их компонентов;
уполномоченными представителями производителя;
иными лицами, реализующими бытовые приборы и (или) приборы бытовой электроники, а также их компоненты;

161-2) мыналар:
тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын, сондай-ақ олардың құрамдастарын өндірушілер;
өндірушінің уәкілетті өкілдері;
тұрмыстық аспаптарды және (немесе) тұрмыстық электроника аспаптарын, сондай-ақ олардың құрамдастарын өткізетін өзге де тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу;
161-3) ғылыми-техникалық кеңесті құру және оның ережесін бекіту;
162) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау қағидаларын және біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
163) Қазақстан Республикасы түпкілікті пайдаланушысының сертификатын, Қазақстан Республикасының халықаралық импорттық сертификатын ресімдеу және беру қағидалары мен біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
164) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың транзитіне рұқсат беру қағидаларын және біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
165) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың фирмаішілік жүйесін құру және жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу және бекіту;
166) эксаумақтық кері экспортқа рұқсат беру қағидаларын және біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
167) импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды, сондай-ақ кепілдік міндеттемелер беріле отырып импортталған тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында үшінші тұлғаларға беруге рұқсат беру қағидаларын және біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
168) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортын, эксаумақтық кері экспортты жүзеге асыру, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсету кезінде тәуекелдерді бағалау өлшемшарттарын, оларды қолдану тәртібін әзірлеу және бекіту;
169) эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсаттар беру қағидаларын және біліктілік талаптарын, уәкілетті органның эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларын хабардар ету және олардың тізімін жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
170) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды сәйкестендіруді жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
171) өзіндік ерекшелігі бар тауарлармен жасалатын сыртқы экономикалық мәмілелердің есебін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
172) бәрін қамтитын бақылау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
173) "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құзыреті шегінде өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортын, кері экспортын, импортын, транзитін, эксаумақтық кері экспортты, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуді бақылауды жүзеге асыру;

161-2) ведение реестра юридических лиц, являющихся:
производителями бытовых приборов и (или) приборов бытовой электроники, а также их компонентов;
уполномоченными представителями производителя;
иными лицами, реализующими бытовые приборы и (или) приборы бытовой электроники, а также их компоненты;
161-3) создание научно-технического совета и утверждение его положения;
162) разработка и утверждение правил лицензирования экспорта и импорта специфических товаров и квалификационных требований;
163) разработка и утверждение правил оформления и выдачи сертификата конечного пользователя Республики Казахстан, международного импортного сертификата Республики Казахстан и квалификационных требований;
164) разработка и утверждение правил выдачи разрешения на транзит специфических товаров и квалификационных требований;
165) разработка и утверждение методических рекомендаций по созданию и ведению внутрифирменной системы контроля специфических товаров;
166) разработка и утверждение правил выдачи разрешения на экстерриториальный реэкспорт и квалификационных требований;
167) разработка и утверждение правил выдачи разрешения на передачу третьим лицам на территории Республики Казахстан импортированных специфических товаров, а также товаров, импортированных с предоставлением гарантийных обязательств, и квалификационных требований;
168) разработка и утверждение критериев оценки рисков при осуществлении экспорта специфических товаров, экстерриториального реэкспорта, оказании экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи, порядка их применения;
169) разработка и утверждение правил выдачи разрешений на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи и квалификационных требований, порядка уведомления и ведения уполномоченным органом списка физических и юридических лиц Республики Казахстан, оказывающих экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь;
170) разработка и утверждение правил проведения идентификации специфических товаров;
171) разработка и утверждение правил ведения учета совершаемых внешнеэкономических сделок со специфическими товарами;
172) разработка и утверждение критериев всеобъемлющего контроля;
173) осуществление контроля экспорта, реэкспорта, импорта, транзита специфических товаров, экстерриториального реэкспорта, оказания экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи в пределах компетенции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О контроле специфических товаров";

174) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
175) бақылау тізімін бекіту;
176) уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібін әзірлеу;
177) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
178) мыналарды:
өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия (өзіндік ерекшелігі бар тауарлар экспортына лицензия, қосарланған мақсаттағы тауарлар немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлар экспортына жалпы лицензия, өзіндік ерекшелігі бар тауарлар импортына лицензия);
өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың транзитіне рұқсат;
эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсетуге рұқсат;
эксаумақтық реэкспортқа рұқсат;
импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды, сондай-ақ кепілдік міндеттемелер беріле отырып импортталған тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында үшінші тұлғаларға беруге рұқсат;
Қазақстан Республикасы түпкілікті пайдаланушысының сертификатын;
Қазақстан Республикасының халықаралық импорттық сертификатын;
өзіндік ерекшелігі бар тауарларды сәйкестендіру туралы қорытынды беруді жүзеге асыру;
179) эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсететін Қазақстан Республикасы жеке және заңды тұлғаларының тізімін жүргізу;
180) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы рұқсаттардың қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату;
181) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортын, эксаумақтық кері экспортты жүзеге асыру, эксаумақтық делдалдық қызметтер немесе техникалық көмек көрсету кезінде тәуекелдерді бағалауды жүргізу;
182) химиялық өнімнің жекелеген түрлерін есепке алу тәртібін әзірлеу және бекіту;
183) химиялық өнімді тіркеу және есепке алу тәртібін әзірлеу және бекіту;
184) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тауарлардың экспортына және (немесе) импортына айрықша лицензия беруді жүзеге асыру;
184-1) отандық шикізат тауарларының тізбесін әзірлеу және бекіту;
184-2) отандық шикізат тауарлары тізбесіне енгізілген отандық шикізатты Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге лицензиялар беру;
185) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тауарлардың экспортына және (немесе) импортына айрықша лицензия беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
186) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компаниясының есептілікті ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
187) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтар бөлінісінде басым қызмет түрлерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;

174) осуществление международного сотрудничества в сфере контроля специфических товаров;
175) утверждение контрольного списка;
176) разработка порядка информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров;
177) осуществление государственного контроля в сфере контроля специфических товаров;
178) осуществление выдачи:
лицензии на экспорт и импорт специфических товаров (лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, лицензии на импорт специфических товаров);
разрешения на транзит специфических товаров;
разрешения на оказание экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи;
разрешения на экстерриториальный реэкспорт;
разрешения на передачу третьим лицам на территории Республики Казахстан импортированных специфических товаров, а также товаров, импортированных с предоставлением гарантийных обязательств;
сертификата конечного пользователя Республики Казахстан;
международного импортного сертификата Республики Казахстан;
заключения об идентификации специфических товаров;
179) ведение списка физических и юридических лиц Республики Казахстан, оказывающих экстерриториальные посреднические услуги или техническую помощь;
180) приостановление или прекращение действия разрешений в сфере контроля специфических товаров;
181) проведение оценки рисков при осуществлении экспорта специфических товаров, экстерриториального реэкспорта, оказании экстерриториальных посреднических услуг или технической помощи;
182) разработка и утверждение порядка учета отдельных видов химической продукции;
183) разработка и утверждение порядка регистрации и учета химической продукции;
184) осуществление выдачи исключительной лицензии на экспорт и (или) импорт товаров, определяемых Правительством Республики Казахстан;
184-1) разработка и утверждение перечня отечественных сырьевых товаров;
184-2) выдача лицензий для вывоза с территории Республики Казахстан отечественного сырья, включенного в перечень отечественных сырьевых товаров;
185) разработка и утверждение правил выдачи исключительной лицензии на экспорт и (или) импорт товаров, определяемых Правительством Республики Казахстан;
186) разработка и утверждение правил представления управляющей компанией специальной экономической и индустриальной зон отчетности;
187) разработка и утверждение перечня приоритетных видов деятельности в разрезе специальных экономических зон по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;

188) республикалық маңызы бар индустриялық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы шешімді келісу;
189) арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі үлгілік шарттарды әзірлеу және бекіту;
190) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде тіркеуге арналған өтініш пен сауалнаманың нысанын әзірлеу және бекіту;
191) республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақ туралы үлгілік ережелерді әзірлеу және бекіту;
192) арнайы комиссия құру, ол туралы ережені әзірлеу және бекіту;
193) сарапшылық кеңес құру, ол туралы ережені әзірлеу және бекіту;
194) тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде тіркелгенін куәландыратын куәлікті беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
195) арнайы экономикалық аймақтарға қатысушылардың бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
196) индустриялық аймақтардың бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
197) шағын индустриялық аймақтарды құру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
198) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушылары арасында жер учаскелерін бөлу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
199) арнайы экономикалық аймақтың әлеуетті қатысушысы жобасының техникалық-экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
200) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың құрылуы, жұмыс істеуі және таратылуы саласында мемлекеттік органдар мен арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
201) Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақты құру, оның жұмыс істеу мерзімін ұзарту немесе оны тарату туралы ұсыныстар енгізу;
202) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес арнайы экономикалық аймақ қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу;
203) жыл сайынғы негізде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің нәтижелері туралы талдамалық ақпарат беру;
204) арнайы инвестициялық келісімшартты жасасу және бұзу тәртібін, шарттарын әзірлеу және бекіту;
205) үлгілік арнайы инвестициялық келісімшартты әзірлеу және бекіту;

188) согласование решения о создании, продлении срока функционирования или упразднении индустриальной зоны республиканского значения;
189) разработка и утверждение типовых договоров по надлежащему исполнению функций управляющих компаний специальных экономических зон, индустриальных зон республиканского и регионального значений;
190) разработка и утверждение формы заявления и анкеты для регистрации в качестве участника специальной экономической или индустриальной зоны;
191) разработка и утверждение типовых положений об индустриальной зоне республиканского и регионального значений;
192) создание специальной комиссии, разработка и утверждение положения о ней;
193) создание экспертного совета, разработка и утверждение положения о нем;
194) разработка и утверждение правил выдачи свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве участника специальной экономической зоны;
195) разработка и утверждение правил ведения единого реестра участников специальных экономических зон;
196) разработка и утверждение правил ведения единого реестра индустриальных зон;
197) разработка и утверждение правил создания и функционирования малых индустриальных зон;
198) разработка и утверждение правил распределения управляющей компанией специальной экономической или индустриальной зоны земельных участков между участниками специальной экономической или индустриальной зоны;
199) разработка и утверждение требований к технико-экономическому обоснованию проекта потенциального участника специальной экономической зоны;
200) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов и управляющих компаний специальных экономических и индустриальных зон в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон;
201) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений о создании, продлении срока функционирования или упразднении специальной экономической зоны;
202) проведение оценки эффективности деятельности специальной экономической зоны в соответствии с методикой оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
203) предоставление на ежегодной основе в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан аналитической информации о результатах деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
204) разработка и утверждение порядка, условий заключения и расторжения специального инвестиционного контракта;
205) разработка и утверждение типового специального инвестиционного контракта;

206) кеден ісі саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп арнайы инвестициялық келісімшарттарды іске асыру шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен ұштасқан кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер қолданылатын, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған, шартты түрде шығарылған тауарлардың нысаналы пайдаланылуын тану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
207) қызметті жүзеге асыру туралы үлгі шарттарды әзірлеу және бекіту;
208) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдаланудың (жалдаудың) үлгілік шарттарын әзірлеу және бекіту;
209) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) үлгілік шарттарын әзірлеу және бекіту;
210) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша кейінгі пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарттарын әзірлеу және бекіту;
211) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгілік шарттарын әзірлеу және бекіту;
212) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру тұжырымдамаларына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
213) жобаларды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
214) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
215) арнайы экономикалық немесе индустриялық аймаққа қатысушының қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамағаны туралы актінің нысанын әзірлеу және бекіту;
216) тұлғаларды қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыруға жіберуге арналған құжаттардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
217) арнайы экономикалық аймақтардың және мемлекеттік индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларын басқару үшін адамдарды конкурстық іріктеуді жүргізу қағидаларын, сондай-ақ көрсетілген адамдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
218) аяқ киім тауарларын қоспағанда, тауарларды таңбалау мен қадағалау саласындағы үйлестіруші органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу бойынша тауарларды таңбалауда қолданылатын бақылау (сәйкестендіру) белгісі, сәйкестендіру құралы құнының шекті мөлшерін айқындау;

206) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в сфере развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченным органом в сфере таможенного дела правил признания целевого использования условно выпущенных товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению товарами, ввезенными на таможенную территорию Евразийского экономического союза в рамках реализации специальных инвестиционных контрактов;
207) разработка и утверждение типовых договоров об осуществлении деятельности;
208) разработка и утверждение типовых договоров временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
209) разработка и утверждение типовых договоров временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
210) разработка и утверждение типовых договоров временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
211) разработка и утверждение типовых договоров вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона;
212) разработка и утверждение требований к концепциям создания специальной экономической и индустриальной зон;
213) разработка и утверждение правил и критериев отбора проектов;
214) разработка и утверждение методики оценки эффективности деятельности специальных экономических и индустриальных зон по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
215) разработка и утверждение формы акта о неисполнении участником специальной экономической или индустриальной зоны обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности;
216) разработка и утверждение перечня документов для допуска лиц к осуществлению вспомогательных видов деятельности;
217) разработка и утверждение правил проведения конкурсного отбора лиц для управления управляющими компаниями специальных экономических зон и государственных индустриальных зон, а также квалификационных требований к указанным лицам;
218) определение предельного размера стоимости контрольного (идентификационного) знака, средства идентификации, применяемых в маркировке товаров, по согласованию с координирующим органом в области маркировки и прослеживаемости товаров и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, за исключением обувных товаров;

219) өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды қоса қаржыландыруды қоса алғанда, мемлекеттік бюджет қаражаты шеңберінде қаржыландыру, лизингтік қаржыландыру шарттары мен тетіктерін айқындау;
220) Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) өткізілетін, уәкілетті ұйымдарда міндетті сынамалануға және таңбалануға жатпайтын зергерлік және басқа да бұйымдарды айқындау;
221) бекітілген нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу;
222) бекітілген нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына компоненттерді өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу;
223) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімін бекіту;
224) басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
225) басымды ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тізбесін бекіту;
226) бірыңғай үйлестіру орталығын айқындау;
227) өңірлік үйлестіру кеңесінің үлгілік функцияларын айқындау;
228) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шартты келісу;
229) оларға қатысты халықаралық, өңірлік стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттары қолданылуы мүмкін арнайы экономикалық аймақтардың қатысушылары іске асыратын жобаларды іріктеу қағидаларын бекіту;
230) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шартты келісу;
231) Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланудағы мүліктің жекелеген түрлері туралы заңдарына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті өкілді немесе атқарушы органдарымен келісу бойынша жалпы пайдаланудағы мүлікті пайдалану қағидаларын бекіту;
232) энергия аудиторларына арналған кәсіби стандартты әзірлеу және бекіту;
233) атаулы таңбаны уәкілетті ұйымда міндетті тіркеу және тіркелген атаулы таңбалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
234) аффинаждауға дейінгі минералды шикізатқа және (немесе) өңделмеген бағалы тастарға меншік құқығының өтуіне, сондай-ақ оларды кепіл ретінде пайдалануға байланысты мәліметтерді есепке алу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
235) ұйымдардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілген қызметтерді сатып алудағы елішілік құндылық бойынша ақпарат беру нысандарын әзірлеу және бекіту;

219) определение условий и механизмов финансирования, включая софинансирование промышленно-инновационных проектов, лизингового финансирования в рамках средств из государственного бюджета;
220) определение ювелирных и других изделий, произведенных и (или) реализуемых на территории Республики Казахстан, не подлежащих обязательному опробованию и клеймению в уполномоченных организациях;
221) заключение соглашения о промышленной сборке транспортных средств с юридическими лицами Республики Казахстан по утвержденной форме;
222) заключение соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике с юридическими лицами Республики Казахстан по утвержденной форме;
223) утверждение контрольного списка специфических товаров;
224) разработка и утверждение правил формирования перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования;
225) утверждение перечня приоритетных сельскохозяйственных машин и оборудования;
226) определение единого координационного центра;
227) определение типовых функций регионального координационного совета;
228) согласование договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании индустриальной зоны республиканского значения, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо;
229) утверждение правил отбора проектов, реализуемых участниками специальных экономических зон, в отношении которых могут применяться международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств;
230) согласование договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо;
231) утверждение правил использования имуществом общего пользования по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию и местными представительными или исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с законами Республики Казахстан об отдельных видах имущества общего пользования;
232) разработка и утверждение профессионального стандарта для энергоаудиторов;
233) разработка и утверждение правил обязательной регистрации в уполномоченной организации именника и представления сведений о зарегистрированных именниках в уполномоченный орган;
234) разработка и утверждение правил учета сделок, связанных с переходом права собственности на минеральное сырье до аффинажа и (или) на необработанные драгоценные камни, а также использованием их в качестве залога;
235) разработка и утверждение форм предоставления организациями информации по внутристрановой ценности в закупках товаров, работ и услуг;

236) жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) кепілін мемлекеттік тіркеу;
237) жер қойнауын пайдалану құқығының кепілін (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) тіркеу тәртібін әзірлеу және бекіту;
238) уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбалар бөлiгiнде жою қорын пайдалануға рұқсат беру;
239) берілген жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар және жасалған келісімшарттар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
240) жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдаланудың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерін орындау кепілінің үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
241) мемлекеттік орган қабылдаған жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуді ұсыну және есепке алу тәртібін әзірлеу және бекіту;
242) банктік салымның кепіл шартын жасасу тәртібін және оның үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
243) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру шартының үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
244) пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру және тоқтату;
245) өтініш берушіге пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттігі туралы хабарлама жіберу;
246) уранды барлау және өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операцияларды реттеу;
247) жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясының құрамын және ол туралы ережені әзірлеу және бекіту;
248) жер қойнауын пайдаланушыны бақылаудың өзгеруі туралы хабарлама нысанын әзірлеу және бекіту;
249) көмірсутектер саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеу және бекіту;
250) уранды барлау мен өндіруді қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлауға және өндiруге арналған келiсiмшарттарды жасау, мемлекеттiк тiркеудi және сақтауды жүзеге асыру;
251) келісімшарттарды мемлекеттік тіркеу тізілімін жүргізу;
252) жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияны беруге (қайта ресімдеуге, ұзартуға) арналған өтініштің нысанын әзірлеу және бекіту;
253) көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп жер қойнауы ресурстарына залалды экономикалық бағалау әдістемесін әзірлеу және бекіту;

236) государственная регистрация залога права недропользования (доли в праве недропользования);
237) разработка и утверждение порядка регистрации залога права недропользования (доли в праве недропользования);
238) выдача разрешения на использование ликвидационного фонда в части твердых полезных ископаемых, за исключением урана;
239) обеспечение доступа к информации о выданных лицензиях и заключенных контрактах на недропользование;
240) разработка и утверждение типовой формы гарантии за исполнением обязательств недропользователя по ликвидации последствий недропользования;
241) разработка и утверждение порядка предоставления и учета принятых государственным органом обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию;
242) разработка и утверждение порядка заключения договора залога банковского вклада и его типовой формы;
243) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций типовой формы договора страхования в целях обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию;
244) предоставление и прекращение права недропользования для разведки и добычи твердых полезных ископаемых;
245) направление заявителю уведомления о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых;
246) регулирование операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением операций по разведке и добыче урана;
247) разработка и утверждение состава экспертной комиссии по вопросам недропользования и положения о ней;
248) разработка и утверждение формы уведомления об изменении контроля над недропользователем;
249) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области углеводородов программы управления государственным фондом недр;
250) заключение, осуществление государственной регистрации и хранение контрактов на разведку и добычу твердых полезных ископаемых, за исключением разведки и добычи урана;
251) ведение реестра государственной регистрации контрактов;
252) разработка и утверждение формы заявления на выдачу (переоформление, продление) лицензии на недропользование;
253) разработка и утверждение совместно с уполномоченными органами в области углеводородов и добычи урана методики экономической оценки ущерба ресурсам недр;

254) пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
255) пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияларды беруге өтініштер беру және қарау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
256) жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия нысанын әзірлеу және бекіту;
257) ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, хабарлау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
258) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің өндірістік қызметін (технологиялық процесін) жер қойнауын пайдаланумен байланысты қызмет (технологиялық процесс) деп тану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
259) Қазақстан Республикасының Үкіметіне жасалған келісімшарттар мен жер қойнауын пайдалануға берілген лицензиялар талаптарының орындалу барысы туралы жыл сайынғы есепті ұсыну;
260) бір блок үшін қамтамасыз ету мөлшерін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
261) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың немесе лицензияның шарттарын орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын өндіру;
262) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар және (немесе) лицензиялар шарттарының сақталуына бақылауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
263) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) бойынша міндеттемелерді орындауын мониторингтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
264) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар және (немесе) лицензиялар талаптарын сақтауына бақылауды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) бойынша міндеттемелерді орындауына мониторингті жүзеге асыру;
265) жұмыс бағдарламасының мазмұны мен нысанын әзірлеу және бекіту;
266) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша келіссөздер жүргізу жөніндегі жұмыс тобы туралы ережені әзірлеу және оның құрамын бекіту;
267) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылы өндіруге арналған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
268) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есептерді ұсыну тәртібін әзірлеу және бекіту;
269) Қазақстан Республикасындағы өндіруші салалар қызметі ашықтығының бастамасы стандартын іске асыру бойынша есептіліктің нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
270) тау-кен жұмыстары жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;

254) разработка и утверждение правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых;
255) разработка и утверждение правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на добычу твердых полезных ископаемых;
256) разработка и утверждение формы лицензии на недропользование;
257) разработка и утверждение правил извещения с использованием информационных систем;
258) разработка и утверждение правил признания производственной деятельности (технологического процесса) субъектов промышленно-инновационной деятельности деятельностью (технологическим процессом), связанной (связанным) с недропользованием;
259) представление ежегодного отчета в Правительство Республики Казахстан о ходе выполнения условий заключенных контрактов и выданных лицензий на недропользование;
260) разработка и утверждение методики определения размера обеспечения за один блок;
261) взыскание неустойки за неисполнение условий контракта или лицензии на недропользование;
262) разработка и утверждение правил осуществления контроля за соблюдением условий контрактов и (или) лицензий на недропользование;
263) разработка и утверждение правил мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту (лицензии) на недропользование;
264) осуществление контроля за соблюдением недропользователями условий контрактов и (или) лицензий на недропользование, а также мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту (лицензии) на недропользование;
265) разработка и утверждение содержания и формы рабочей программы;
266) разработка и утверждение положения о рабочей группе по проведению переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование и ее состава;
267) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования правил финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году;
268) разработка и утверждение порядка представления отчетов об исполнении лицензионных обязательств при проведении операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых;
269) разработка и утверждение формы и руководства по заполнению отчетности по реализации стандарта инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан;
270) разработка и утверждение инструкции по составлению плана горных работ;

271) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты және жоюдың болжамды құнын есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
272) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою бойынша зерттеу нәтижелері мен жұмыстарды қабылдау тәртібін әзірлеу және бекіту;
273) қамтамасыз етуді берген адамға қамтамасыз ету сомасының азайтылғаны туралы хабарлама жіберу;
274) ұстап тұру мәртебесі бойынша жұмыстар бағдарламасын әзірлеу жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
275) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп пайдалы қатты қазбаларды барлау жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
276) кен іздеушілік жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
277) жер қойнауын пайдаланушылардың пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
278) пайдалы қатты қазбаларды қайта өңдеу туралы келісімді жасасуға арналған өтініш нысанын және қайта өңдеу жобасының бизнес-жоспарын жасау талаптарын әзірлеу және бекіту;
279) басымдылығы бірдей өтініш берушілер арасында аукцион өткізу мерзімдері мен қағидаларын әзірлеу және бекіту;
280) пайдалы қатты қазбаларды қайта өндеу туралы келісімді жасасу жөніндегі жұмыс тобының құрамын және ол туралы ережені әзірлеу және бекіту;
281) шетелдік валютадағы ең төмен жеке кредиттік рейтинг бойынша шарттарды әзірлеу және бекіту;
282) жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне ауысу қағидаларын, жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне ауысу жөніндегі комиссияның жұмыс қағидаларын әзірлеу және бекіту;
283) кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
284) пайдалы қатты қазбаларға қатысты электрондық сатып алу жүйелерінің жұмысын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер және оларды өндірушілер тізілімінің жұмысымен үйлестіру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
285) жер қойнауын пайдалануға берілген лицензиялар тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
286) ең төменгі рейтингтік бағаны айқындау;
287) жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын әзірлеу және бекіту;

271) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды инструкции по составлению плана ликвидации и методики расчета приблизительной стоимости ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых;
272) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды порядка приемки результатов обследования и работ по ликвидации последствий операций по недропользованию;
273) направление лицу, выдавшему обеспечение, уведомления об уменьшении суммы обеспечения;
274) разработка и утверждение инструкции по разработке программы работ по статусу удержания;
275) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды инструкции по составлению плана разведки твердых полезных ископаемых;
276) разработка и утверждение инструкции по составлению плана старательства;
277) разработка и утверждение правил представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых;
278) разработка и утверждение формы заявления на заключение соглашения о переработке твердых полезных ископаемых и требований по составлению бизнес-плана проекта переработки;
279) разработка и утверждение правил и сроков проведения аукциона среди заявителей, имеющих одинаковую приоритетность;
280) разработка и утверждение состава рабочей группы по заключению соглашения о переработке твердых полезных ископаемых и положения о ней;
281) разработка и утверждение условий по минимальному индивидуальному кредитному рейтингу в иностранной валюте;
282) разработка и утверждение правил перехода на лицензионный режим недропользования, правил работы комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования;
283) разработка и утверждение правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство;
284) разработка и утверждение правил синхронизации работы систем электронного закупа в отношении твердых полезных ископаемых с работой реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей;
285) разработка и утверждение правил ведения реестра выданных лицензий на недропользование;
286) определение минимальной рейтинговой оценки;
287) разработка и утверждение правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых;

288) пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық (бір қаржы жылына арналған) және орта мерзімді (бес қаржы жылына арналған) бағдарламаларын ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
289) аукцион өткізу тәртібін және оның қорытындысы бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге лицензия беру тәртібін айқындау;
290) аукцион өткізу жөніндегі конкурстық комиссияның құрамын әзірлеу және бекіту;
291) Қазақстан Республикасының атынан пайдалы қатты қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасасу;
292) пайдалы қатты қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жобасына құқықтық және экономикалық сараптамалар жүргізуді ұйымдастыру;
293) жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияны беру, қайта ресімдеу, кері қайтарып алу;
294) ұстап тұру мәртебесі жөніндегі жұмыс бағдарламасын келісу;
295) аукцион өткізу туралы шешім қабылдау және жер қойнауын пайдалану құқығы аукционға шығарылатын жер қойнауы учаскесінің шекараларын айқындау;
296) жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясы ұсынымдарының негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуден бас тарту немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде келіссөздерді бастау туралы шешім шығару;
297) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия немесе өндіруге арналған лицензия негізінде туындаған жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) ауысуына, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуына рұқсат беру;
298) мемлекеттік техногендік минералдық түзілімдерді беру тәртібін айқындау;
299) жер қойнауын пайдалануға арналған модельдік келісімшарттардың ережелерін әзірлеу және бекіту;
300) осы қаулының 4-т. сәйкес 01.01.2026 дейін қолданыста болған.
301) барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау-кен массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру;
302) уранды және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операциялардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
303) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарды салуға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
304) геологиялық барлау кезеңділігі қағидаларын әзірлеу және бекіту;
305) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі жобалау құжаттарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;

288) разработка и утверждение правил представления в уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых годовых (на один финансовый год) и среднесрочных (на пять финансовых лет) программ закупа товаров, работ и услуг;
289) определение порядка проведения аукциона и выдачи по его итогам лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых;
290) разработка и утверждение состава конкурсной комиссии по проведению аукциона;
291) заключение от имени Республики Казахстан соглашения о переработке твердых полезных ископаемых;
292) организация проведения правовой и экономической экспертиз проекта соглашения о переработке твердых полезных ископаемых;
293) выдача, переоформление, отзыв лицензии на недропользование;
294) согласование программы работ по статусу удержания;
295) принятие решения о проведении аукциона и определение границ участка недр, право недропользования по которому выставляется на аукцион;
296) вынесение решения об отказе во внесении изменений и дополнений в контракт на недропользование или начале переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование на основании рекомендаций экспертной комиссии по вопросам недропользования;
297) выдача разрешения на переход права недропользования (доли в праве недропользования), возникшего на основании контракта на недропользование, лицензии на разведку или лицензии на добычу твердых полезных ископаемых, а также переход объектов, связанных с правом недропользования;
298) определение порядка передачи государственных техногенных минеральных образований;
299) разработка и утверждение положений модельных контрактов на недропользование;
300) действовал до 01.01.2026 в соответствии с п. 4 настоящего постановления;
301) выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров;
302) осуществление государственного контроля за проведением операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением операций по добыче урана и общераспространенных полезных ископаемых;
303) разработка и утверждение правил выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых;
304) разработка и утверждение правил стадийности геологоразведки;
305) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды инструкций по составлению проектных документов по геологическому изучению недр;

306) мемлекеттің меншігіндегі, сондай-ақ иелігіндегі және пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу, қорыту және ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
307) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпаратты және оның жеткізгіштерін жер қойнауын пайдаланушылардың сақтау және есепке алу тәртібін әзірлеу және бекіту;
308) жер қойнауын геологиялық зерттеуге лицензиялар беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
309) жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
310) жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережені және оның құрамын әзірлеу және бекіту;
311) геологиялық есептің нысандарын әзірлеу және бекіту;
312) Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережені және оның құрамын әзірлеу және бекіту;
313) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту;
314) тиісті координаталары мен жеке кодтары бар блоктарды сәйкестендіру карталарын әзірлеу және бекіту;
315) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асыру тәртібін айқындау;
316) жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі есептердің нысанын әзірлеу және бекіту;
317) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу және пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу жөніндегі ақпаратты ұсыну қағидаларын әзірлеу және бекіту;
318) геологиялық есепке мемлекеттік сараптама жүргізу тәртібін айқындау;
319) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ оларға жер қойнауын пайдалануға берілген лицензиялар туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету;
320) жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия алуға өтініш нысандарын әзірлеу және бекіту;
321) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт пен баға нормаларын әзірлеу және бекіту;
322) өтініш берушіге жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия беру;
323) мемлекеттің меншігіндегі, сондай-ақ иелігіндегі және пайдалануындағы геологиялық ақпаратты ескеру, сақтау, жүйелеу, жинақтап қорыту және ұсыну;
324) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияның және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияның шарттарын сақтауына бақылауды жүзеге асыру;
325) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
326) кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, геологиялық және тау-кендік бөлулерді беру;

306) разработка и утверждение правил учета, хранения, систематизации, обобщения и представления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
307) разработка и утверждение порядка хранения и учета недропользователями геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операций по недропользованию, определяемых уполномоченным органом по изучению недр;
308) разработка и утверждение правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на геологическое изучение недр;
309) разработка и утверждение порядка проведения государственной экспертизы недр;
310) разработка и утверждение положения о государственной комиссии по экспертизе недр и ее состав;
311) разработка и утверждение форм геологического отчета;
312) разработка и утверждение положения о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан и ее состава;
313) утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды инструкции по составлению проекта эксплуатации пространства недр;
314) разработка и утверждение карт идентификации блоков с соответствующими координатами и индивидуальными кодами;
315) определение порядка осуществления государственного мониторинга недр;
316) разработка и утверждение формы отчетов по геологическому изучению недр;
317) разработка и утверждение правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и представления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых;
318) определение порядка проведения государственной экспертизы геологического отчета;
319) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также информации о выданных им лицензиях на недропользование;
320) разработка и утверждение форм заявлений на получение лицензии на использование пространства недр;
321) разработка и утверждение норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр;
322) выдача заявителю лицензию на использование пространства недр;
323) учет, сохранение, систематизация, обобщение и представление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании государства;
324) осуществление контроля за соблюдением недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
325) исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771;
326) выдача геологических и горных отводов, за исключением общераспространенных полезных ископаемых;

327) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу;
328) пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскелерінің шекараларын айқындау, геологиялық ақпаратты пайдалану және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген басқа да мәселелер бойынша құзыретті органмен өзара іс-қимыл жасау және үйлестіру;
329) геологиялық есепке мемлекеттік сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
330) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
331) жер қойнауы кеңістігін геологиялық зерделеу және пайдалану үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру;
332) пайдалы қатты қазбалар ресурстарын бағалау туралы есепте "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 121-бабына сәйкес бұрын бекітілген өнеркәсіптік санаттар қорларының жиырма бес пайызынан астамына ресурстарды азайтудың негізділігін растау;
333) мәлімделген жер қойнауы учаскесінде кең таралған пайдалы қазбалар болып табылмайтын пайдалы қатты қазбалар ресурстарының жоқтығын немесе перспективаларын растайтын геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есептің мемлекеттік сараптамасының қорытындыларын беру;
334) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының елді мекендерді, өнеркәсіптік кешендерді және (немесе) басқа да шаруашылық объектілерін жобалау және салу кезінде алдағы құрылыс учаскесінің астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың болмауы немесе олардың маңыздылығы туралы оң қорытындысын келісу;
335) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының пайдалы қазбалар жатқан аумақтарды салуға рұқсаттарын келісу;
336) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу;
337) геологиялық зерттеу, сондай-ақ жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
338) Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасының геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуы мен анықтығы жөніндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
339) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың қолданыстағы объектілерінің мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
340) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін, геологиялық ақпаратты жинауды және жинақтап қорытуды жүзеге асыру;
341) өздігінен ағып жататын гидрогеологиялық және апаттық ұңғымаларды жою мен консервациялауды жүзеге асыру;
342) пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу жөніндегі ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну;

327) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
328) взаимодействие и координация с компетентным органом по определению границ предоставляемых в пользование участков недр, использованию геологической информации и другим вопросам, предусмотренным Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
329) организация проведения государственной экспертизы геологического отчета;
330) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
331) предоставление прав недропользования для геологического изучения и использования пространства недр;
332) подтверждение обоснованности уменьшения ресурсов в отчете об оценке ресурсов твердых полезных ископаемых более чем на двадцать пять процентов от запасов промышленных категорий, ранее утвержденных в соответствии со статьей 121 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
333) выдача заключения государственной экспертизы отчета о результатах геологоразведочных работ, подтверждающих отсутствие ресурсов или перспективы ресурсов твердых полезных ископаемых, не являющихся общераспространенным полезным ископаемым, на заявленном участке недр;
334) согласование положительного заключения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки при проектировании и строительстве населенных пунктов, промышленных комплексов и (или) других хозяйственных объектов;
335) согласование разрешения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на застройку территорий залегания полезных ископаемых;
336) организация и проведение государственного геологического изучения недр;
337) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению, а также использованию пространства недр;
338) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования по учету, хранению, сохранности и достоверности геологической информации;
339) организация и ведение государственного учета действующих объектов размещения техногенных минеральных образований;
340) осуществление государственного мониторинга недр, сбора и обобщения геологической информации;
341) осуществление ликвидации и консервации бесхозных самоизливающихся и аварийных скважин;
342) представление информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам;

343) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік теңгерімін жүргізу;
344) геологиялық ақпаратты жариялау немесе оған ашық қолжетімділік жасау арқылы оны ашып көрсету;
345) жер қойнауын пайдаланушының геологиялық ақпараттың табиғи жеткізгіштерін сынамалар түрінде иеліктен шығаруға және (немесе) олардың сынамаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуіне рұқсат беру;
346) ұңғымадан көмірсутектердің ағымын алуды құжатпен растау арқылы, оның ішінде қабатты сынағышпен сынамалау жүргізген кезде және (немесе) мұнай-газдың мол болуына коллектор-жынысты зертханалық зерттеу кезінде жаңа кенжатынның (кенжатындар жиынтығының) ашылуын табуды растау;
347) жер қойнауын геологиялық зерттеуге берілген лицензиялар бойынша жерасты суларына іздестіру-бағалау жұмыстарының жобаларына өзгерістерді келісу;
348) жерасты сулары учаскелері қорларының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
349) жеке және заңды тұлғалар жүргізетін су объектілерінің сарқылуын болғызбауға бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу;
350) су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуды, реконструкциялауды (кеңейтуді, жаңғыртуды, техникалық қайта жарақтандыруды, қайта бейіндеуді), пайдалануды, консервациялауды, жоюды (кейіннен кәдеге жаратуды) келісу;
350-1) жерасты су объектілерін мемлекеттік геологиялық зерделеуді ұйымдастыру және жүргізу;
350-2) жерасты сулары учаскелерінің қорына мемлекеттік сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия беру туралы өтініштерге қоса берілетін геологиялық есептерге мемлекеттік сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
350-3) тармақша 01.01.2028 дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 бұйрығымен.
350-3) жерасты суларын зерделеу саласында жобалау, іздестіру, қолданбалы, ғылыми-зерттеу жұмыстарын және ғылыми-техникалық жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
350-4) тармақша 01.01.2028 дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 бұйрығымен.
350-4) арнаулы су пайдалануға рұқсат беру кезінде жерасты суларын жинап алу және пайдалану шарттарын келісуді жүзеге асыру;
350-5) тәулігіне бір мың текше метрден асатын жерасты суларын жинап алу кезінде жерасты суларын жинап алу жобасын келісу;
350-6) жерасты суларын жинап алу жобасын және жерасты суларын мониторингтеу бағдарламасын әзірлеу және келісу тәртібін келісу;
350-7) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Су кодексінің негізгі мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жерасты суларын зерделеу, есепке алу, қорғау және пайдалану бөлігінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;

343) ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых;
344) раскрытие геологической информации путем ее опубликования или представления к ней открытого доступа;
345) выдача разрешения на отчуждение недропользователем природных носителей геологической информации в виде проб и (или) вывоз им проб за пределы Республики Казахстан;
346) подтверждение обнаружения открытия новой залежи (совокупности залежей) посредством документально подтвержденного получения притока углеводородов из скважины, в том числе при проведении ее опробования пластоиспытателем, и (или) лабораторных исследований породы-коллектора на нефтегазонасыщенность;
347) согласование изменений в проекты поисково-оценочных работ на подземные воды по выданным лицензиям на геологическое изучение недр;
348) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод;
349) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение истощения водных объектов;
350) согласование строительства, реконструкции (расширение, модернизация, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатации, консервации, ликвидации (постутилизация) объектов, влияющих на состояние водных объектов;
350-1) организация и проведение государственного геологического изучения подземных водных объектов;
350-2) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод, а также организация проведения государственной экспертизы геологических отчетов, прилагаемых к заявлениям о выдаче лицензии на использование пространства недр;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 350-3) действует до 01.01.2028 постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
350-3) организация проведения проектных, изыскательских, прикладных, научно-исследовательских и научно-технических работ в области изучения подземных вод;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 350-4) действует до 01.01.2028 постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771.
350-4) осуществление согласования условий забора и использования подземных вод при выдаче разрешений на специальное водопользование;
350-5) согласование проекта забора подземных вод при заборе подземных вод свыше одной тысячи кубических метров в сутки;
350-6) согласование порядка разработки и согласования проекта забора подземных вод и программы мониторинга подземных вод;
350-7) разработка и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в части изучения, учета, охраны и использования подземных вод в соответствии с основными целями и задачами Водного кодекса Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;

351) жер қойнауын пайдаланушының балансына ұңғымаларды, технологиялық бірлікті қабылдау және беру;
352) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асыру қағидаларын айқындау;
353) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша пайдалы қатты (кең таралған) қазбалардың минералдануын (көрінуін) растау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
354) геологиялық және тау-кендік бөлулерді беру және қайта ресімдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
355) кен орындарының қорлары мен болжамды ресурстарды сыныптау әдістемесін, пайдалы қазбалардың, оның ішінде дәстүрлі емес көмірсутектерге жатқызылатын қорларын есептеу жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу және бекіту;
356) құзыретті органмен бірлесіп ашық қолжетімділікте жариялануға жататын, мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасына енгізілген жер қойнауы учаскелері жөніндегі мәліметтердің тізбесі мен құрамын бекіту;
357) пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ережені әзірлеу және бекіту;
358) кен орындарын игерудің техникалық жобаларын әзірлеу және бекіту;
358-1) қатты пайдалы қазбаларды өндіру кезіндегі ысырапты есепке алу бөлігінде кен орындарын игерудің техникалық жобаларын бекіту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
359) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
360) тарихи шығындардың мөлшерін, геологиялық ақпараттың құны мен оны алу шарттарын айқындау;
361) өздігінен ағып жататын иесіз гидрологиялық және апаттық мұнай-газ ұңғымаларын жоюды және консервациялауды жүзеге асыру;
362) жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың салдарын жою актісіне қол қою жөнінде комиссия құру;
362-1) жер қойнауын пайдаланушыны, қатты пайдалы қазбалардың ресурстарын және (немесе) қорларын бағалау туралы есепті дайындаған және тексерген құзыретті тұлғаларды тыңдау қағидаралын әзірлеу және бекіту;
362-2) қатты пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау жөніндегі ең төменгі талаптарды әзірлеу және бекіту;
362-3) пайдалы қазбаларды мемлекеттік есепке алуға негізгі және олармен тұтасып жатқан пайдалы қазбалардың саны мен сапасы туралы мәліметтерді енгізу қағидаларын әзірлеу;
363) сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін елді мекендердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастыру қағидаларын бекіту;
364) Қазақстан Республикасының жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
364-1) өз құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;

351) принятия и передачи недропользователю на баланс скважин, технологических единиц;
352) определение правил осуществления государственного мониторинга недр;
353) разработка и утверждение правил подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование;
354) разработка и утверждение правил выдачи и переоформления геологического и горного отводов;
355) разработка и утверждение методики классификации запасов месторождений и прогнозных ресурсов, инструкций по подсчету запасов полезных ископаемых, в том числе относящихся к нетрадиционным углеводородам;
356) утверждение совместно с компетентным органом перечня и состава сведений по участкам недр, включенным в программу управления государственным фондом недр, подлежащих публикации в открытом доступе;
357) разработка и утверждение положения о межрегиональных комиссиях по запасам полезных ископаемых;
358) разработка и утверждение технических проектов разработки месторождений;
358-1) разработка и утверждение правил утверждения технических проектов разработки месторождений в части учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых;
359) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
360) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
361) осуществление ликвидации и консервации бесхозных самоизливающихся гидрогеологических и аварийных нефтегазовых скважин;
362) создание комиссии по подписанию акта ликвидации последствий использования пространства недр;
362-1) разработка и утверждение правил заслушивания недропользователя, компетентных лиц, подготовивших и проверивших отчет об оценке ресурсов и (или) запасов твердых полезных ископаемых;
362-2) разработка и утверждение минимальных требований по разведке месторождений твердых полезных ископаемых;
362-3) разработка правил включения в государственный учет полезных ископаемых сведений о количестве и качестве основных и совместно с ними залегающих полезных ископаемых;
363) утверждение правил размещения объектов наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах;
364) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
364-1) разработка и утверждение методики определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в пределах своей компетенции, по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;

364-2) өз құзыреті шегінде жұмылдыру резерві бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемін қалыптастыру үшін жұмылдыру тапсырысын орындау үшін қажетті тауарлардың тізбесін айқындау және көлемдерін есептеу әдістемесіне сәйкес жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдардың қажеттіліктеріне талдау жүргізу;
364-3) жұмылдыру резервi бөлігінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен оларды сақтау көлемдері бойынша мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
365) өз құзыреті шегінде ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық ету;
366) ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
367) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз ету;
368) мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі мен оны қамтамасыз ету бойынша қолданылатын шаралар туралы халықты хабардар ету, насихаттау және қарсы насихаттау қызметін жүргізу;
369) іс-әрекеттерi (немесе әрекетсiздiгi) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерінiң бұзылуына, ұлттық қауiпсiздiгiне қауіп төнуіне әкеп соғатын лауазымды адамдарды, мемлекеттiк қызметшiлердi тиiсті жауаптылыққа тарту;
369-1) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздікке сыртқы қауіп төнуін мониторингтеуді, талдауды, бағалауды және болжауды жүзеге асыру, оларды бейтараптандыру жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысу, сыртқы барлау субъектілеріне жәрдем көрсету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
370) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
370) құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың, сәйкестік туралы декларацияның нысандарын әзірлеу және бекіту;
370-1) бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібін келісу;
"370-2) техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобалардың тізбесін әзірлеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 370-3) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
371) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

364-2) проведение анализа потребностей организаций, имеющих мобилизационный заказ, в соответствии с методикой определения перечня и расчета объемов товаров, необходимых для выполнения мобилизационного заказа в пределах своей компетенции, для формирования номенклатуры и объемов хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва;
364-3) внесение предложения по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва в части мобилизационного резерва в уполномоченный орган в области государственного материального резерва;
365) руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности в пределах своей компетенции;
366) внесение предложений по совершенствованию системы национальной безопасности;
367) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
368) информирование населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности;
369) привлечение к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействие) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
369-1) осуществление мониторинга, анализа, оценки и прогнозирования внешних угроз национальной безопасности, участие в выработке мер по их нейтрализации, оказание содействия субъектам внешней разведки в пределах своей компетенции;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 370) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
370) разработка и утверждение форм заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту, декларации о соответствии;
370-1) согласование порядка планирования и реализации государственных инвестиционных проектов по проектам строительства "под ключ", определяемого центральным уполномоченным органом по бюджетной политике;
370-2) разработка перечня проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 370-3) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 371) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).

371) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу және жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау саласындағы қызметті мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша объектіні пайдалануға қабылдау актісінің нысанын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 371-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
372) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
372) "бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жобаларына кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайтын қағидаларды әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 372-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
373) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
373) сәулет, қала құрылысы, құрылыс, құрылыс индустриясының өндірістік базасын дамыту саласындағы жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 373-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
374) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
374) Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасының жобасын әзірлеуді қамтамасыз ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 374-1), 374-2) және 374-3) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
375) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
375) аумақтық дамудың өңіраралық схемаларын әзірлеу және келісу;
376) аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 376-1) және 376-2) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

371) разработка и утверждение формы акта приемки объекта в эксплуатацию по согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование и контроль деятельности в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество и государственного технического обследования недвижимого имущества;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 371-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 372) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
372) разработка и утверждение правил, определяющих порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства по принципу "одного окна";
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 372-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 373) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
373) осуществление координации и методического руководства местных исполнительных органов в области архитектуры, градостроительства, строительства, развития производственной базы строительной индустрии;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 373-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 374) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
374) обеспечение разработки проекта генеральной схемы организации территории Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 374-1), 374-2) и 374-3) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 375) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
375) разработка и согласование межрегиональных схем территориального развития;
376) разработка и утверждение правил разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 376-1) и 376-2) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).

377) елді мекендердің шекарасы (шектері) жобаларының құрамын, мазмұнын және оларды әзірлеу тәртібін айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
378) тармақшаны алып тастау көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
378) республикалық маңызы бар қаланың, сондай-ақ халқының саны жүз мың тұрғыннан асатын өзге де қалалар шекараларының (шектерінің) жобаларын келісу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
379) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
379) шағын елді мекендерді дамыту мен оған құрылыс салу схемаларының құрамын, мазмұнын, әзірлеу мен келісу тәртібін айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
380) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
380) жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу тәртібін, оның міндетті құрамы мен мазмұнын белгілеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 380-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
381) кондоминиум объектісін басқару жөніндегі шешімдерді қабылдау қағидаларын, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы хаттамаларының үлгілік нысандарын және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің нысандарын әзірлеу және бекіту;
382) елді мекендердің орталықтандырылған су бұру жүйелеріне сарқынды суды қабылдау қағидаларын бекіту;
382-1) Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін белгілеу;
382-2) Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығын айқындау;
382-3) Сумен жабдықтауды және су бұруды басқарудың бірыңғай мемлекеттік ақпараттық жүйесін ұйымдастыру, қалыптастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
383) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
383) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
384) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
384) сараптама комиссияларын (сараптама топтарын) құру және кешенді ведомстводан тыс сараптамаға және қала құрылысы сараптамасына қатысу үшін мамандарды (мамандандырылған институттар мен ұйымдарды) тарту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

377) определение состава, содержания и порядка разработки проектов границ (черты) населенных пунктов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 378) предусматривается исключить постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
378) согласование проектов границ (черты) города республиканского значения, а также иных городов с численностью населения свыше ста тысяч жителей;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 379) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
379) определение состава, содержания, порядка разработки и согласования схем развития и застройки малых населенных пунктов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 380) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
380) установление порядка разработки, обязательного состава и содержания предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 380-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
381) разработка и утверждение правил принятия решений по управлению объектом кондоминиума, а также типовых форм протоколов собрания собственников квартир, нежилых помещений, многоквартирного жилого дома и форм ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума;
382) утверждение правил приема сточных вод в централизованные системы водоотведения населенных пунктов;
382-1) установление порядка обеспечения информационной безопасности в сфере водоснабжения и (или) водоотведения;
382-2) определение отраслевого центра информационной безопасности в сфере водоснабжения и (или) водоотведения;
382-3) разработка и утверждение правил организации, формирования и функционирования единой государственной информационной системы управления водоснабжением и водоотведением;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 383) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
383) разработка и утверждение правил адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан совместно с уполномоченным органом в сфере информатизации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 384) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
384) разработка и утверждение правил создания экспертных комиссий (экспертных групп) и привлечения специалистов (специализированных институтов и организаций) для участия в комплексной вневедомственной и градостроительной экспертизе;
Примечание ИЗПИ!

15-тармақты 384-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
385) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
385) қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негіздеме және жобалау-сметалық құжаттама) бойынша сараптама қорытындыларын ресімдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 385-1), 385-2), 385-3) және 385-4) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
386) сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
387) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
387) қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 387-1) және 387-2) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
388) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
388) бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту тәртібін айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
389) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
389) ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысын регламенттеуді талап ететін жекелеген объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы кезең-кезеңімен әзірлеу мен келісудің жеке-дара жоспарларын бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
390) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
390) лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыруға қойылатын бірыңғай біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 384-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 385) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
385) разработка и утверждение правил оформления экспертных заключений по градостроительным и строительным проектам (технико-экономическое обоснование и проектно-сметная документация);
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 385-1), 385-2), 385-3) и 385-4) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
386) разработка и утверждение правил аккредитации экспертных организаций;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 387) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
387) разработка и утверждение правил проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенной для строительства новых, а также изменения (реконструкция, расширение, техническое перевооружение, модернизация и капитальный ремонт) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 387-1) и 387-2) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 388) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
388) определение порядка утверждения проектов (технико-экономическое обоснование и проектно-сметная документация), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 389) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
389) разработка и утверждение индивидуальных планов поэтапной разработки и согласования проектно-сметной документации на строительство отдельных объектов, требующих особого регулирования и (или) градостроительной регламентации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 390) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
390) разработка и утверждение единых квалификационных требований, предъявляемых для осуществления лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
Примечание ИЗПИ!

15-тармақты 390-1), 390-2), 390-3) және 390-4) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
391) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
391) тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 391-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
392) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
392) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің, сондай-ақ мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорынның қызметін нормативтік-техникалық және әдіснамалық қамтамасыз ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 392-1), 392-2), 392-3), 392-4) және 392-5) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
393) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін ақпарат және (немесе) мәліметтер беру мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың іс-қимылын үйлестіру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
394) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
394) жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорында тіркеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
395) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
395) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың сәулеттiк келбетiн қалыптастыру және қала құрылысын жоспарлау қағидаларын келісу;
396) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтерінің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне енгізілген сумен жабдықтау жүйелерінен ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау қағидаларын бекіту;

Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 390-1), 390-2), 390-3), 390-4) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 391) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
391) разработка и утверждение правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика);
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 391-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 392) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
392) нормативно-техническое и методологическое обеспечение деятельности субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также государственного предприятия, осуществляющего ведение государственного градостроительного кадастра;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 392-1), 392-2), 392-3), 392-4), 392-5) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
393) координация действий центральных и местных исполнительных органов по вопросам представления информации и (или) сведений для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 394) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
394) разработка и утверждение правил регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 395) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
395) согласование правил формирования архитектурного облика и градостроительного планирования городов республиканского значения, столицы и города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан на соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области архитектуры, градостроительства и строительства;
396) утверждение правил субсидирования стоимости услуг по подаче питьевой воды из систем водоснабжения, включенных в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;

397) тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу;
398) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2025 № 12 (24.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 398) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
399) мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
400) кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесін, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
401) тұрғын үй инспекциясы туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
402) көппәтерлі тұрғын үйді басқарушыға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
403) жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттарды және реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттарды, сондай-ақ олар бойынша талап ету құқықтарын басқаға беру туралы шарттарды есепке алуды жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
404) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілдерін өзгерту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
405) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысудың және реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысудың бірыңғай ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
405-1) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтау үшін екінші деңгейдегі банктерге тұрғын үй құрылысына үлестік қатысудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті қамтамасыз ету;
405-2) реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
405-3) кепілдік шеңберінде реновациялау туралы шарттың үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
405-4) реновациялау шеңберінде жылжымайтын мүлікті кепілге қою шартының үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
405-5) уәкілетті компанияның реновациялау объектісінің және (немесе) реновациялау объектісіне кіретін жылжымайтын мүліктің меншік иелеріне уақытша тұрғын үй және (немесе) өтемақы төлемдерін беру тәртібін әзірлеу және бекіту;
405-6) көппәтерлі тұрғын үйдегі немесе жеке тұрғын үй кешеніндегі үлестерді кепілге қоюды тіркеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
405-7) реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттың үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

397) разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан предложения по совершенствованию государственной политики в сфере жилищных отношений;
398) исключен постановлением Правительства РК от 17.01.2025 № 12 (вводится в действие с 24.05.2025).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 398) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
399) разработка и утверждение методики расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда;
400) разработка и утверждение методики расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума, а также методики расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума;
401) разработка и утверждение типового положения о жилищной инспекции;
402) разработка и утверждение квалификационных требований, предъявляемых к управляющему многоквартирным жилым домом;
403) разрабатывает и утверждает правила ведения учета местными исполнительными органами договоров о долевом участии в жилищном строительстве и договоров о долевом участии в жилищном строительстве в рамках реновации, а также договоров о переуступке прав требований по ним;
404) разработка и утверждение правил изменения способов организации долевого участия в жилищном строительстве;
405) разрабатывает и утверждает правила ведения единой информационной системы долевого участия в жилищном строительстве и долевого участия в жилищном строительстве в рамках реновации;
405-1) обеспечение доступа к единой информационной системе долевого участия в жилищном строительстве банкам второго уровня для соблюдения требований Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах";
405-2) разработка и утверждение типовой формы договора о предоставлении гарантии в рамках реновации;
405-3) разработка и утверждение типовой формы договора о реновации в рамках гарантии;
405-4) разработка и утверждение типовой формы договора залога недвижимого имущества в рамках реновации;
405-5) разработка и утверждение порядка предоставления уполномоченной компанией временного жилья и (или) компенсационных выплат собственникам объекта реновации и (или) недвижимого имущества, входящего в объект реновации;
405-6) разработка и утверждение правил регистрации залога долей в многоквартирном жилом доме или комплексе индивидуальных жилых домов;
405-7) разработка и утверждение типовой формы договора о долевом участии в жилищном строительстве в рамках реновации;
Примечание ИЗПИ!

15-тармақты 405-8) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
406) үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
407) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
407-1) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген функцияларды іске асыру кезінде ұлттық даму институты мәртебесіне ие тұрғын үй құрылыс жинақ банкін үйлестіруді және әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
407-2) бірыңғай республикалық электрондық базада, "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасында тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған Қазақстан Республикасы азаматтарының, қандастардың тізімдеріне мониторингті жүзеге асыру;
408) тұрғын үй қорын басқарудың қазіргі заманғы әдістерін енгізуді әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
409) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2025 № 12 (24.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
410) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2025 № 12 (24.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
411) тұрғын үй көмегін беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
412) тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
413) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.01.2025 № 12 қаулысымен;
414) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.01.2025 № 12 қаулысымен;
415) Қазақстан Республикасының азаматтарын еңбек қатынастарының сипатына байланысты өз міндеттерін орындауы кезеңінде, оның ішінде ротациялау тәртібімен лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілерді қоныстандыруға арналған қызметтік тұрғын үй беру және оны пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
416) Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің пәрменді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын және қандастарды қоныстандыруға арналған қызметтік тұрғын үй беру және оны пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
417) қызметтік тұрғын үйге теңестірілген тұрғын үйлер беру және оларды пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
418) тұрғын үй құрылысы жинақтарына салымдар бойынша мемлекеттің сыйлықақыларын есептеу және төлеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
419) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 405-8) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
406) разработка и утверждение правил выдачи разрешения на привлечение денег дольщиков;
407) осуществление координации и методического руководства местных исполнительных органов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
407-1) осуществление координации и методического руководства жилищным строительным сберегательным банком, обладающим статусом национального института развития, при реализации функций, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях;
407-2) осуществление мониторинга списков граждан Республики Казахстан, кандасов, состоящих на учете нуждающихся в жилище в единой республиканской электронной базе, электронной базе "Центр обеспечения жилищем";
408) осуществление методического обеспечения внедрения современных методов управления жилищным фондом;
409) исключен постановлением Правительства РК от 17.01.2025 № 12 (вводится в действие с 24.05.2025).
410) исключен постановлением Правительства РК от 17.01.2025 № 12 (вводится в действие с 24.05.2025).
411) разработка и утверждение правил предоставления жилищной помощи;
412) разработка и утверждение правил определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума;
413) исключен постановлением Правительства РК от 17.01.2025 № 12.
414) исключен постановлением Правительства РК от 17.01.2025 № 12.
415) разработка и утверждение правил предоставления служебного жилища, предназначенного для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, в том числе государственными служащими, назначенными на должность в порядке ротации, и пользования им;
416) разработка и утверждение правил предоставления служебного жилища, предназначенного для заселения гражданами Республики Казахстан и кандасами, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, и пользования им;
417) разработка и утверждение правил предоставления жилищ, приравненных к служебным, и пользования ими;
418) разработка и утверждение правил начисления и выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 419) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).

419) ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысын регламенттеуді талап ететін жекелеген құрылыс объектілерін айқындау;
420) ауылда, кентте, ауылдық округте жалға берілетін тұрғын үй салған жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
420-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында кейіннен ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
420-2) тұрғын үй жағдайларын жақсарту кейіннен мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды жүзеге асыру;
421) ауылда, кентте, ауылдық округте жалға берілетін тұрғын үй салған жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялауды жүзеге асыру;
421-1) төтенше жағдай салдарынан тұрғынжайсыз қалған азаматтарға салынған тұрғын үй беру қағидаларын айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
422) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
422) әкімшілік ғимараттарда мемлекеттік органдардың атауы бар маңдайшаларды дайындау және орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
423) тұрғын үйлерге қойылатын техникалық талаптарды әзірлеу және бекіту;
424) сәулет, қала құрылысы мен құрылыс саласында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және олардың нәтижелерін пайдалану;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 424-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
425) салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингін жүргізу тәртібін айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
425-1) құрылыс саласындағы қызметті тоқтата тұру туралы мемлекеттік инспекторлар актісінің нысанын әзірлеу және бекіту;
425-2) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға әкелетін талаптар тізбесін айқындау, сондай-ақ талаптардың нақты бұзылуына қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін (қажет болған кезде) осы шараны қолдану мерзімін көрсете отырып айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 425-3), 425-4), 425-5), 425-6), 425-7) және 425-8) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
426) сәулет, қала құрылысы мен құрылыс қызметі саласындағы инжинирингтік қызметтерді көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;

419) определение отдельных объектов строительства, требующих особого регулирования и (или) градостроительной регламентации;
420) разработка и утверждение правил субсидирования затрат работодателей, построивших арендное жилище в селе, поселке, сельском округе;
420-1) разработка и утверждение правил субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
420-2) осуществление субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий;
421) осуществление субсидирования затрат работодателей, построивших арендное жилище в селе, поселке, сельском округе;
421-1) определение правил предоставления построенного жилища гражданам, оставшимся без жилища в результате чрезвычайной ситуации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 422) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
422) разработка и утверждение правил изготовления и размещения вывесок с наименованием государственных органов на административных зданиях;
423) разработка и утверждение технических требований, предъявляемых к жилищам;
424) организация проведения научно-исследовательских, опытно-экспериментальных работ и использование их результатов в области архитектуры, градостроительства и строительства;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 424-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
425) разработка и утверждение правил определения порядка ведения мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов;
425-1) разработка и утверждение формы акта государственных инспекторов о приостановлении деятельности в сфере строительства;
425-2) определение перечня требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости);
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 425-3), 425-4), 425-5), 425-6), 425-7) и 425-8) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
426) разработка и утверждение правил оказания инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;

427) сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттаудан өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 427-1) және 427-2) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
428) сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы қызметі саласындағы жергілікті атқарушы органдардың қызметіне бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 428-1) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
429) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
429) ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
430) құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын әзірлеу және бекiту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 430-1) және 430-2) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
431) қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
432) Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
433) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттың үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
434) кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
435) құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою шартының үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
436) уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кепіл шартының үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
437) уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) cенімгерлік басқару шартының үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
438) кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
439) капиталдың жеткіліктілік нормативін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
440) кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесін әзірлеу және бекіту;
441) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсіліне қарамастан, жергілікті атқарушы органға, сондай-ақ Бірыңғай операторға немесе екінші деңгейдегі банкке (тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсіліне қарай) көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені құрылысының барысын мониторингтеу нәтижелері туралы есебінің нысанын әзірлеу және бекіту;

427) разработка и утверждение правил проведения аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 427-1) и 427-2) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
428) разработка и утверждение правил осуществления контроля и надзора за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 428-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 429) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
429) разработка и утверждение правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам;
430) разработка и утверждение правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 430-1) и 430-2) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
431) разработка и утверждение типовых правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов;
432) разработка и утверждение правил осуществления государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан;
433) разработка и утверждение типовой формы договора о долевом участии в жилищном строительстве;
434) разработка и утверждение типовой формы договора о предоставлении гарантии;
435) разработка и утверждение типовой формы договора залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства;
436) разработка и утверждение типовой формы договора залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании;
437) разработка и утверждение типовой формы договора доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании;
438) разработка и утверждение методики определения размера гарантийного взноса;
439) разработка и утверждение методики определения норматива достаточности капитала;
440) разработка и утверждение методики расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев;
441) разработка и утверждение формы отчета инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в местный исполнительный орган вне зависимости от способа организации долевого участия в жилищном строительстве, а также единому оператору или в банк второго уровня (в зависимости от способа организации долевого участия в жилищном строительстве);

442) кепілдік беру туралы шарт және реновациялау шеңберінде шарттар жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау тәртібін әзірлеу және бекіту;
443) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту;
444) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін техникалық пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
445) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
446) елді мекендердің коммуналдық меншіктегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін басқару, пайдалану және дамыту кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
447) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 қаулысымен;
448) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін мүліктік жалдауға (жалға) немесе сенімгерлік басқаруға беру қағидаларын бекіту;
449) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде суды есепке алу аспаптары мен жүйелерін таңдау, монтаждау және пайдалану қағидаларын бекіту;
450) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу қағидаларын бекіту;
451) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидаларын бекіту;
452) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды кредиттеу мен субсидиялауды жүзеге асыру;
452-1) өз құзыреті шегінде елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру саласында стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асыру;
452-2) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың елді мекендерде қолда бар активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, ұстап тұру және жаңа активтерін құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындарын субсидиялау кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарын үйлестіруді жүзеге асыру;
452-3) елді мекендер мен өнеркәсіп орындарының аумақтарынан ағатын жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суаратын-жуатын, дренаждық суды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мен көлемін есептеу әдістемесін бекіту;
452-4) елді мекендердің сумен жабдықтау ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтерін құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінің тізбесіне жүйелерін енгізудің өлшемшарттарын бекіту;

442) разработка и утверждение порядка рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов для заключения договора о предоставлении гарантии и договоров в рамках реновации;
443) утверждение правил пользования системами водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
444) разработка и утверждение правил технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
445) исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771;
446) осуществление координации деятельности местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы при управлении, эксплуатации и развитии систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов, находящихся в коммунальной собственности;
447) исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771;
448) утверждение правил предоставления в имущественный наем (аренду) или доверительное управление системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
449) утверждение правил выбора, монтажа и эксплуатации приборов и систем учета воды в системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
450) утверждение правил кредитования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
451) утверждение правил субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
452) осуществление кредитования и субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
452-1) осуществление стратегических, регулятивных и реализационных функций в области водоснабжения и водоотведения населенных пунктов в пределах своей компетенции;
452-2) осуществление координации местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы при субсидировании затрат организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов в населенных пунктах;
452-3) утверждение методики расчета стоимости и объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации;
452-4) утверждение критериев включения систем водоснабжения населенных пунктов в перечень систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;

452-5) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың сарқынды суларды тазарту құрылысжайларының кешендерін салу және реконструкциялау жобаларын іске асыру үшін тартылған облигациялық қарыздарды өтеуге және оларға қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындарын субсидиялау кезінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарын үйлестіруді жүзеге асыру;
452-6) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Су кодексінің негізгі мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
452-7) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйесін пайдалану кезінде судың өндірістік шығысы мен техникалық ысырабының нормаларын есептеу әдістемесін бекіту;
452-8) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтердің көлемін есептеу әдістемесін бекіту;
452-9) суды және (немесе) сарқынды суларды есепке алу аспаптары жоқ су тұтынушылар үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтер көлемін коммерциялық есепке алу қағидаларын бекіту;
452-10) басқа мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп мыналарды: су объектісінің белгілі бір сапасына сәйкес келетін ғимараттардың технологиялары мен қуатын жұмысқа қабілетті күйде ұстап тұруды; құрылыс жұмыстарының жоғары сапасын қамтамасыз ете отырып, ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес келетін жабдықтар мен материалдарды пайдалануды; ауызсудың нормативтері мен ұлттық стандарттарын жетілдіруді қамтитын ауызсу сапасын жақсарту жөнінде шаралар қабылдау;
452-11) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процестерін мониторингтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
452-12) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
452-13) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасының жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
452-14) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасының әкімшісін айқындау;
452-15) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобаларының үлгілік конкурстық құжаттамасын әзірлеу және бекіту;

452-5) осуществление координации местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы при субсидировании затрат организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание облигационных займов, привлеченных для реализации проектов строительства и реконструкции комплексов очистных сооружений сточных вод;
452-6) утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в области водоснабжения и водоотведения населенных пунктов в соответствии с основными целями и задачами Водного кодекса Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;
452-7) утверждение методики расчета норм производственных расходов и технических потерь воды при эксплуатации системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
452-8) утверждение методики расчета объемов предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению;
452-9) утверждение правил коммерческого учета объема предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению для водопотребителей, не имеющих приборов учета воды и (или) сточных вод;
452-10) принятие совместно с другими заинтересованными государственными органами мер по улучшению качества питьевой воды, которые включают: поддержание в работоспособном состоянии технологий и мощности сооружений, отвечающих определенному качеству водного объекта; использование оборудования и материалов, соответствующих национальным и (или) межгосударственным стандартам с обеспечением высокого качества строительных работ; совершенствование нормативов и национальных стандартов питьевой воды;
452-11) разработка и утверждение правил планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процессов проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
452-12) разработка и утверждение правил осуществления закупок работ и услуг, отбора проектов и поставщиков, заключения договоров в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов по согласованию с уполномоченным органом по защите и развитию конкуренции;
452-13) разработка и утверждение правил функционирования электронной платформы закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
452-14) определение администратора электронной платформы закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
452-15) разработка и утверждение типовой конкурсной документации проектов модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;

452-16) энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейк-келісімшарттар жасасу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
452-17) бірыңғай есеп айырысу орталығының жұмыс істеу талаптары мен тәртібін айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
453) тармақшаны алып тастау көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
453) сәулет, қала құрылысы мен құрылыс қызметі саласында сараптама жұмыстарын және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау тәртібін әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 453-1), 453-2), 453-3), 453-4), 453-5), 453-6), 453-7), 453-8), 453-9) және 453-10) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
454) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
454) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді әзірлеуді, келісуді, бекітуді, тіркеуді және қолданысқа енгізуді (қолданысын тоқтата тұруды, олардың күшін жоюды) ұйымдастыру тәртібін әзірлеу және бекіту;
455) кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 455-1), 455-2), 455-3) және 455-4) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
456) коммуналдық көрсетілетін қызметтер тізбесін, бірыңғай төлем құжатына қойылатын талаптарды және коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
457) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің қызметін ұйымдастыру және тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің пай жарналарын төлеу қағидаларын және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысанын, сондай-ақ тұрғын үй-құрылыс кооперативінің үлгілік жарғысын әзірлеу және бекіту;
458) көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігінің үлгілік жарғысын және пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелері кооперативінің үлгілік жарғысын әзірлеу және бекіту;
459) жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
460) елді мекендердің шекаралары шегінде тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау салаларындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде тексеру парақтарын және тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;

452-16) разработка и утверждение правил приобретения товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключения офтейк-контрактов в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов;
452-17) определение требований и порядка работы единого расчетного центра;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 453) предусматривается исключить постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2028).
453) разработка и утверждение порядка аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 453-1), 453-2), 453-3), 453-4), 453-5), 453-6), 453-7), 453-8), 453-9) и 453-10) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2028).
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 454) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
454) разработка и утверждение порядка организации разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановление действия, отмена) государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства;
455) разработка и утверждение правил по управлению объектом кондоминиума;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 455-1), 455-2), 455-3) и 455-4) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
456) разработка и утверждение перечня коммунальных услуг, требований к единому платежному документу и типовых правил предоставления коммунальных услуг;
457) разработка и утверждение правил организации деятельности жилищно-строительного кооператива и оплаты паевых взносов членами жилищно-строительного кооператива и типовых форм договора участия в жилищно-строительном кооперативе, а также типового устава жилищно-строительного кооператива;
458) разработка и утверждение типового устава объединения собственников имущества многоквартирного жилого дома и типового устава кооператива собственников квартир (нежилых помещений);
459) разработка и утверждение правил регистрации местными исполнительными органами договоров участия в жилищно-строительном кооперативе;
460) разработка и утверждение проверочных листов и критериев оценки степени риска в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения;

461) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.09.2025 № 784 (15.09.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен;
462) тұрғынжайды жалдаудың үлгілік шартын әзірлеу және бекіту;
463) кәсіптік стандарттарды, салалық біліктілік шеңберлерін, кадрлар даярлаудың білім беру бағдарламаларын әзірлеуге, кондоминиум объектісін басқару жөніндегі мамандарды сертификаттау, олардың біліктілігін растау және арттыру жүйесін құруға қатысу;
464) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
465) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
466) кондоминиум объектісін басқарудың үлгілік шартын әзірлеу және бекіту;
467) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 22.09.2025 № 784 (15.09.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен;
468) мүліктің меншік иелері бірлестігі немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі мен коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар арасындағы ынтымақтастықтың үлгілік шарттарын әзірлеу және бекіту;
469) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемдерін тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
470) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
470) мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
471) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
471) құрылыс жобаларының мемлекеттік банкін қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемелерді, үлгілік жобалар мен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
472) тармақшаны алып тастау көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
472) құрылыстағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін қалыптастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
473) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
473) барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
474) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

461) исключен постановлением Правительства РК от 22.09.2025 № 784 (вводится в действие с 15.09.2025);
462) разработка и утверждение типового договора найма жилища;
463) участие в разработке профессиональных стандартов, отраслевых рамок квалификаций, образовательных программ подготовки кадров, создании системы сертификации, подтверждения и повышения квалификации специалистов по управлению объектом кондоминиума;
464) разработка и утверждение порядка проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
465) разработка и утверждение правил формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
466) разработка и утверждение типового договора управления объектом кондоминиума;
467) исключен постановлением Правительства РК от 22.09.2025 № 784 (вводится в действие с 15.09.2025);
468) разработка и утверждение типовых договоров сотрудничества между объединением собственников имущества или субъектом управления объектом кондоминиума и организациями, предоставляющими коммунальные услуги;
469) разработка и утверждение правил использования единовременных пенсионных выплат для улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 470) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
470) разработка и утверждение правил определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 471) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
471) разработка и утверждение правил формирования и ведения государственного банка проектов строительства, а также предоставления технико-экономических обоснований, типовых проектов и проектной (проектно-сметной) документации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 472) предусматривается исключить постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
472) разработка и утверждение правил формирования единого государственного реестра новых технологий в строительстве;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 473) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
473) разработка и утверждение правил проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 474) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).

474) объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ әртүрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
475) ғимараттар мен құрылыстардың беріктігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
476) сәулет, қала құрылысы және құрылыс каталогін қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
477) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
477) объектілер құрылысы жобасын басқару бойынша инжинирингтік қызметтер көрсету тәртібін және жобаларды басқару бойынша қызметтер көрсететін ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
478) тармақшаны алып тастау көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
478) жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау жөніндегі қағидаларды және рұқсат беру талаптарын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
478-1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
478-1) құрылыс саласындағы рұқсаттардың автоматтандырылған тізілімінде рұқсаттарды жүргізу, олардың қолданылуын тоқтата тұру, тоқтату (кері қайтарып алу) тәртібін әзірлеу және бекіту;
478-2) құрылыс саласындағы рұқсаттардың автоматтандырылған тізілімін жүргізу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
478-3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
478-3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйелерді қолдануды айқындау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
479) тармақшаны алып тастау көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2028 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
479) жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау бойынша мемлекеттік емес аттестаттау орталықтарын аккредиттеу жөніндегі қағидаларды және рұқсат беру талаптарын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
480) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
480) бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың беріктігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша техникалық қадағалау және сараптама жұмыстары жөніндегі инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі қағидаларды және рұқсат беру талаптарын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
481) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

474) разработка и утверждение правил определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня;
475) разработка и утверждение правил осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;
476) определение порядка формирования и ведения архитектурных, градостроительных и строительных каталогов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 477) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
477) разработка и утверждение порядка оказания инжиниринговых услуг по управлению проектом строительства объектов и квалификационных требований, предъявляемых организациям, оказывающим услуги по управлению проектом;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 478) предусматривается исключить постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2028).
478) разработка и утверждение правил и разрешительных требований по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 478-1) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
478-1) разработка и утверждение порядка ведения, приостановления, прекращения действия (отзыва) разрешений в автоматизированном реестре разрешений в сфере строительства;
478-2) ведение автоматизированного реестра разрешений в сфере строительства;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 478-3) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
478-3) определение применения государственных информационных систем в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 479) предусматривается исключить постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2028).
479) разработка и утверждение правил и разрешительных требований по аккредитации негосударственных аттестационных центров по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 480) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
480) разработка и утверждение правил и разрешительных требований по аккредитации организаций, осуществляющих инжиниринговые услуги по техническому надзору и экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 481) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).

481) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 481-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
482) есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын өткізу бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
482-1) жылу энергиясын тұтыну бөлігінде жылу энергетикасы саласында әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
482-2) жылу энергиясын тұтыну бөлігінде жылу энергетикасы саласында ғылыми зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру;
483) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.11.2024 № 962 қаулысымен;
484) ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидаларын және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесін әзірлеу және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бекіту;
484-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдерін пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
485) екінші деңгейдегі банктер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялау қағидаларын және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтерінің құнын есептеу әдістемесін әзірлеу және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бекіту;
486) сумен жабдықтау және су бұру ұйымдарының елді мекендерде бар активтерді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау, жаңарту, ұстап тұру және жаңа активтер құру жөніндегі жобаларды іске асыру үшін тартылған халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздарын өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту;
486-1) сумен жабдықтау және су бұру ұйымдарының кәріздік тазарту құрылысжайларын салу және реконструкциялау жобаларын іске асыруға тартылған облигациялық қарыздарды өтеуге және оларға қызмет көрсетуге арналған шығындарын субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
487) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.11.2024 № 962 қаулысымен;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
488) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

481) разработка и утверждение правил по аккредитации организаций по управлению проектами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктом 481-1) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
482) разработка и утверждение типовых правил расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета;
482-1) осуществление методического обеспечения в области теплоэнергетики в части потребления тепловой энергии;
482-2) организация проведения научных исследований в области теплоэнергетики в части потребления тепловой энергии;
483) Исключен постановлением Правительства РК от 15.11.2024 № 962.
484) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию правил субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора и методики расчета стоимости услуг субъектов квазигосударственного сектора;
484-1) разработка и утверждение правил использования выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
485) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию правил субсидирования ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства, через субъекты квазигосударственного сектора и методики расчета стоимости услуг субъектов квазигосударственного сектора;
486) утверждение правил субсидирования затрат организаций по водоснабжению и (или) водоотведению на погашение и обслуживание займов международных финансовых организаций, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов в населенных пунктах;
486-1) разработка и утверждение правил субсидирования затрат организаций водоснабжения и водоотведения на погашение и обслуживание облигационных займов, привлеченных для реализации проектов строительства и реконструкции канализационных очистных сооружений;
487) Исключен постановлением Правительства РК от 15.11.2024 № 962.
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 488) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).

488) "бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайтын қағидаларды әзірлеу және бекіту;
489) инженерлік-геологиялық іздестіруді жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
490) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
490) қала құрылысы жобаларын (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 490-1) және 490-2) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
491) мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және өткізетін тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларына сәйкес мемлекеттік монополия субьектілерінің өтінімдерін қарау кезінде жария тыңдаулар өткізу;
492) ауызсу беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құны субсидиялауға жататын сумен жабдықтау жүйелерінен берілген ауызсудың бір текше метрі үшін төлемақы мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту;
492-1) елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту жоспарларын әзірлеу қағидаларын бекіту;
492-2) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу қағидаларын бекіту;
492-3) елді мекендердегі нөсерлі кәріз (дренаж) жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
493) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
493) объектілерді кейіннен кәдеге жарату (ғимараттар мен құрылысжайларды бұзу) бойынша жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
494) ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялауды жүзеге асыру;
494-1) екінші деңгейдегі банктер жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялауды жүзеге асыру;
494-2) Қазақстан Республикасының тұрғын үйге мұқтаж азаматтарын, қандастарды "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасына есепке қою қағидаларын әзірлеу және бекіту;
494-3) тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
494-4) тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке қою және мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың тұрғын үй қорынан тұрғынжай беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;

488) разработка и утверждение правил, определяющих порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна";
489) разработка и утверждение правил осуществления инженерно-геологических изысканий;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 490) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
490) разработка и утверждение правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (проекты детальной планировки и проекты застройки);
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 490-1) и 490-2) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
491) проведение публичных слушаний при рассмотрении заявок субъектов государственной монополии в соответствии с правилами ценообразования на товары, работы, услуги, производимые и реализуемые субъектом государственной монополии;
492) утверждение методики расчета размера платы за один кубический метр питьевой воды, поданной из систем водоснабжения, стоимость услуг по подаче питьевой воды которых подлежит субсидированию;
492-1) утверждение правил по разработке планов развития систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
492-2) утверждение правил проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
492-3) утверждение правил пользования системами ливневой (дренажной) канализации населенных пунктов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 493) предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
493) разработка и утверждение правил выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации объектов (снос зданий и сооружений);
494) осуществление субсидирования части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам через субъекты квазигосударственного сектора;
494-1) осуществление субсидирования ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства, через субъекты квазигосударственного сектора;
494-2) разработка и утверждение правил постановки на учет нуждающихся в жилище граждан Республики Казахстан, кандасов в электронную базу "Центр обеспечения жилищем";
494-3) разработка и утверждение правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий;
494-4) разработка и утверждение правил постановки на учет нуждающихся в жилище лиц и предоставления жилища из жилищного фонда государственных учреждений и государственных предприятий;

494-5) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжай үшін жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асыру;
494-6) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжай үшін жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау тәртібін әзірлеу және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша бекіту;
494-7) кондоминиум объектісін басқару нысандары мен кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлер тізілімін және кондоминиум объектісін басқару субъектілері мен көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
495) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерімен, басқа да әскерлерімен және әскери құралымдарымен, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарымен қорғаныс өнеркәсібі саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
495-1) аумақтық қорғанысты жоспарлауға қатысу;
495-2) аумақтық қорғаныс объектілері бар болса, оларды күзету мен қорғауды аумақтық қорғаныс күштерімен өзара іс-қимыл жасай отырып ұйымдастыру;
495-3) эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу;
495-4) жұмылдыру тапсырмасы негізінде арнаулы құралымдар құру және оларды материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету;
495-5) аумақтық қорғаныс объектілері бар болса, олардың инженерлік-техникалық нығайтылуы және диверсияға қарсы қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
496) мемлекетте қорғаныс мұқтаждарын, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті, қару-жарақтың, әскери, автомобиль және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың қажетті түрлерімен қамтамасыз етуді ағымдағы және перспективалы жоспарлауды ұйымдастыруға қатысу;
497) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысу;
498) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
499) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
500) қорғаныстық-өнеркәсіптік әлеуетті дамыту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
501) қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарына мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну шешімдерін қабылдау және тәртібін айқындау;
502) мемлекеттік білім беру тапсырысына қосу үшін қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдары жүргізетін білікті кадр ресурстарына ағымдағы және перспективалы қажеттіліктердің мониторингін ескере отырып, қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен үшін мамандар даярлау талап етілетін мамандықтардың тізбесін айқындау жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру;

494-5) осуществление субсидирования части арендной платы за жилище, арендованное в частном жилищном фонде;
494-6) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию порядка субсидирования части арендной платы за жилище, арендованное в частном жилищном фонде;
494-7) разработка и утверждение правил ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума и реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами;
495) организация и осуществление взаимодействия с Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными и правоохранительными органами Республики Казахстан в области оборонной промышленности;
495-1) участие в планировании территориальной обороны;
495-2) осуществление организации охраны и обороны объектов территориальной обороны при их наличии во взаимодействии с силами территориальной обороны;
495-3) планирование и проведение эвакуационных мероприятий;
495-4) создание специальных формирований и обеспечение их материально-техническими средствами на основании мобилизационного задания;
495-5) проведение мероприятий по инженерно-технической укрепленности и противодиверсионной безопасности объектов территориальной обороны при их наличии;
496) участие в организации текущего и перспективного планирования обеспечения нужд обороны, безопасности и правопорядка в государстве необходимыми видами вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
497) участие в осуществлении военно-технического сотрудничества;
498) исключен постановлением Правительства РК от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
499) исключен постановлением Правительства РК от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
500) организация и проведение мероприятий по развитию оборонно-промышленного потенциала;
501) принятие решений и определение порядка мер государственной поддержки организациям оборонно-промышленного комплекса;
502) формирование предложений для включения в государственный образовательный заказ по определению перечня специальностей, по которым требуется подготовка специалистов для оборонно-промышленного комплекса, с учетом проводимого организациями оборонно-промышленного комплекса мониторинга текущих и перспективных потребностей в квалифицированных кадровых ресурсах;

503) мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
504) мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптарын әзірлеу және бекіту;
505) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымы қағидаларын әзірлеу және бекіту;
506) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы енгізілген кезде құқық қорғау органдары және арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар арасында мүлікті беру қағидаларын әзірлеу;
507) қару-жарақ пен әскери техниканы пайдалануға құқығы бар субъектілердің тізбесін әзірлеу;
508) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
509) пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
509-1) оқ-дәрілер мен жарылғыш заттарды кәдеге жарату объектілерінің өндірістік қызметін ұйымдастыру, осы жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздікті және оқ-дәрілер мен жарылғыш заттарды кәдеге жарату объектілерін күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
510) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен пайдаланылмайтын мүлікке билік ету және пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу және құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу және пайдаланылмайтын мүлікті жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына мүліктік салым ретінде не акционерлік қоғамдардың акцияларын сатып алу төлеміне беру туралы шешімдер қабылдау;
511) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлер мен әскери құралымдардың мұқтаждары үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, олардың күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
511-1) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісім бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
511-2) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулердің сараптамасын жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;

503) разработка и утверждение правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации;
504) разработка и утверждение сертификационных требований к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации;
505) разработка и утверждение правил оборота вооружения и военной техники;
506) разработка правил передачи имущества между правоохранительными и специальными государственными органами, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями во время введения чрезвычайного или военного положения на всей территории Республики Казахстан и в отдельных ее местностях;
507) разработка перечня субъектов, имеющих право пользования вооружением и военной техникой;
508) осуществление государственного контроля за оборотом вооружения и военной техники;
509) разработка правил передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов;
509-1) разработка и утверждение правил по организации производственной деятельности объектов утилизации боеприпасов и взрывчатых веществ, обеспечению безопасности при проведении данных работ и охраны объектов утилизации боеприпасов и взрывчатых веществ;
510) распоряжение неиспользуемым имуществом и принятие решений о передаче, реализации и ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан, и передача неиспользуемого имущества в качестве имущественного вклада в уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью либо в оплату приобретения акций акционерных обществ;
511) разработка и утверждение правил разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований;
511-1) разработка и утверждение правил организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
511-2) разработка и утверждение правил проведения экспертизы научных исследований в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;

511-3) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде мамандандырылған ғылыми бағыттарды әзірлеу;
511-4) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде мамандандырылған ғылыми бағыттар жөніндегі сараптама кеңестерін құру, мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша олардың ережелері мен құрамдарын бекіту;
511-5) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
511-6) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
511-7) әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, өзгерту, жою және есепке алуды жүргізу;
512) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша құзыретіне кіретін мәселелер бойынша техникалық регламенттерді әзірлеу және бекіту, олардың күшін жою, тоқтата тұру, сондай-ақ техникалық регламенттерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
513) техникалық реттеу саласындағы сарапшылық кеңестер құру;
514) техникалық реттеу саласындағы сарапшылық кеңестердің құрамын және олар туралы ережені бекіту;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақты 514-1), 514-2), 514-3), 514-4), 514-5), 514-6), 514-7), 514-8), 514-9) және 514-10) тармақшалармен толықтыру көзделген - ҚР Үкіметінің 14.04.2026 № 270 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
515) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен бірлесіп пайдаланылмайтын мүлікке жатқызылған оқ-дәрілерді жою жөніндегі бірлескен іс-қимылдарды әзірлеу және бекіту;
516) Қазақстан Республикасының Үкіметіне өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын енгізу, қолдану тәртібін айқындау, сондай-ақ олардың күшін жою жөнінде ұсыныстар енгізу;
517) Қазақстан Республикасының Үкіметіне өнеркәсіптік-инновациялық инфрақұрылым элементтерін, сондай-ақ оларды құру және олардың жұмыс істеу тәртібін айқындау жөнінде ұсыныстар енгізу;
518) аумақтық кластерлердің тізілімін қалыптастыру және жүргізу;
519) өнеркәсіптік кооперация мен субконтрактацияның ұлттық жүйелерін дамытуға, оның ішінде өнеркәсіптік кооперация мен субконтрактацияның халықаралық жүйелеріне қатысу шеңберінде жәрдемдесу;

511-3) разработка специализированных научных направлений в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
511-4) создание экспертных советов по специализированным научным направлениям в рамках государственного оборонного заказа, утверждение их положений и составов по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
511-5) исключен постановлением Правительства РК от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
511-6) исключен постановлением Правительства РК от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
511-7) разработка, согласование, утверждение, изменение, отмена военных национальных стандартов и ведение их учета;
512) разработка и утверждение, отмена, приостановление технических регламентов, а также внесение изменений и (или) дополнений в технические регламенты по вопросам, входящим в компетенцию, по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования;
513) создание экспертных советов в области технического регулирования;
514) утверждение состава экспертных советов в области технического регулирования и положения о них;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается дополнить подпунктами 514-1), 514-2), 514-3), 514-4), 514-5), 514-6), 514-7), 514-8), 514-9) и 514-10) в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 01.07.2026).
515) разработка и утверждение совместно с Министерством обороны Республики Казахстан совместных действий по уничтожению боеприпасов, отнесенных к неиспользуемому имуществу;
516) внесение предложений в Правительство Республики Казахстан по введению мер государственного стимулирования промышленности, определению порядка применения, а также их отмене;
517) внесение предложений в Правительство Республики Казахстан по введению элементов промышленно-инновационной инфраструктуры, а также определению порядка их создания и функционирования;
518) формирование и ведение реестра территориальных кластеров;
519) содействие развитию национальных систем промышленной кооперации и субконтрактации, в том числе в рамках участия в международных системах промышленной кооперации и субконтрактации;

520) Технологиялық саясат жөніндегі кеңестің ұсынымы бойынша технологиялық құзыреттердің салалық орталықтарын айқындау;
521) бәсекеге қабілеттілікті арттыру туралы жасалған келісімнің орындалу мониторингін жүргізу;
522) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілеріне қосылған құнның жаһандық тізбектеріне кіру бойынша, оның ішінде тауарлардың жаңа түрлерін өндіруге арналған техникалық құжаттаманы және нақты тауарлар бойынша көш бастап тұрған жетекші әлемдік өндірушілердің әлемдік өндірістік франшизаларын қолдану арқылы жәрдем көрсету;
523) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
524) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 19.09.2025 № 771 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
525) өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектілерінің ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге деген қажеттіліктері туралы ақпарат жинауды жүзеге асыру және ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді жүзеге асыру үшін ғылыми ұйымдарды тарту мақсатында ғылым саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында және мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін жіберу;
526) әлеуетті инвесторларды, оның ішінде шетелдік инвесторларды өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыруға қатысуға тарту мақсатында оларды іздестіру және олармен келіссөздер жүргізу;
527) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін инвестициялық тақырып бойынша бизнес-форумдарға, конференциялар мен семинарларға қатысуға тарту;
528) бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде шетелдегі мекемелер арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдік дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер мен консулдық мекемелер арқылы шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарында өнеркәсіптік-инновациялық жобалар туралы ақпарат тарату;
529) жұмыс істеп жүрген инвесторларды қайта инвестициялауды жүзеге асыруға ынталандыру;
530) бірлескен өндірістерді құру үшін инвесторларды, оның ішінде шетелдік инвесторларды тарту;
531) көміртегі ізін төмендету жөнінде шаралар қолдану, олар мынадай бағыттарды қамтуы мүмкін: осындай тауарлардың өндірісін кеңейту, тауарларды, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алуды ынталандыру, оларды пайдалану тартымдылығын арттыру және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шаралар;
532) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, оның іске асырылу мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру;

520) определение отраслевых центров технологических компетенций по рекомендации Совета по технологической политике;
521) проведение мониторинга исполнения заключенного соглашения о повышении конкурентоспособности; 522) оказание содействия субъектам промышленно-инновационной деятельности по вхождению в глобальные цепочки добавленной стоимости, в том числе путем применения технической документации на производство новых видов товаров и мировых производственных франшиз ведущих мировых производителей, лидирующих по конкретным товарам;
523) исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771 (вводится в действие с 01.01.2026);
524) исключен постановлением Правительства РК от 19.09.2025 № 771 (вводится в действие с 01.01.2026);
525) осуществление сбора информации о потребностях субъектов деятельности в сфере промышленности в научных исследованиях, разработках и еҰ направление для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области науки и периодических печатных изданиях в целях привлечения научных организаций для осуществления научных исследований и разработок;
526) поиск и проведение переговоров с потенциальными инвесторами, в том числе иностранными, с целью привлечения их к участию в реализации промышленно-инновационных проектов;
527) привлечение субъектов промышленно-инновационной деятельности к участию в бизнес-форумах, конференциях и семинарах по инвестиционной тематике;
528) распространение информации о промышленно-инновационных проектах в средствах массовой информации, в том числе иностранных, посредством загранучреждений, а также через иностранные дипломатические и приравненные к ним представительства и консульские учреждения на территории Республики Казахстан;
529) стимулирование действующих инвесторов на осуществление реинвестирования;
530) привлечение инвесторов, в том числе иностранных, для создания совместных производств;
531) принятие мер по снижению углеродного следа, которые могут включать следующие направления: расширение производства таких товаров, стимулирование приобретения товаров, в том числе в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, повышение привлекательности их эксплуатации и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
532) осуществление формирования, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;

533) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөнінде кеңес құру;
534) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың іске асырылуы жөнінде ақпарат беру;
535) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың жоспарланатын тақырыптарын және іске асырылуы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін бағалауды өзінің интернет-ресурсында орналастыру;
536) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық, консультативтік, әдістемелік қолдау көрсету;
537) өз құзыреті шегінде үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор арқылы мемлекеттік гранттар беру және оператордың мемлекеттік гранттардың іске асырылу нәтижелері туралы есебін қарау;
538) мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидаларына сәйкес азаматтық қоғам өкілдерін тарта отырып, мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалауды жүзеге асыру;
539) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті орган жанындағы Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі үйлестіру кеңесінің ұсынымдары негізінде бағыттары мен қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік гранттарды қалыптастыру;
540) стратегиялық әріптестерді конкурстық іріктеуді жүргізу және стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес олармен шарттар жасасу;
541) стратегиялық әріптестердің жасалған шарттарға және стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес міндеттемелерді орындауын бағалауды жүзеге асыру;
542) жыл сайын 1 желтоқсанға дейін үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру қағидаларына сәйкес стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыстың нәтижелері туралы ақпарат ұсыну;
543) мемлекеттік монополия және арнайы құқық субъектілері өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын монополияға қарсы органмен келісу бойынша белгілеу;
544) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.02.2024 № 133; 30.04.2024 № 351; 16.08.2024 № 662 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 15.11.2024 № 962 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 17.01.2025 № 12 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 14.05.2025 № 340 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.09.2025 № 771 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 22.09.2025 № 784 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 27.11.2025 № 1011; 21.02.2026 № 99; 14.04.2026 № 270 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.

533) создание совета по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями;
534) представление информации по реализации государственного социального заказа в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
535) размещение на своем интернет-ресурсе планируемых тем и информации по реализации государственного социального заказа, а также оценки результатов государственного социального заказа;
536) оказание информационной, консультативной, методической поддержки неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ;
537) предоставление государственных грантов в пределах своей компетенции через оператора в сфере грантового финансирования неправительственных организаций и рассмотрение отчета оператора о результатах реализации государственных грантов;
538) осуществление оценки эффективности государственных грантов с привлечением представителей гражданского общества в соответствии с правилами формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов;
539) на основе рекомендаций Координационного совета по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе в сфере взаимодействия с неправительственными организациями формирование государственных грантов по направлениям и объемам финансирования;
540) проведение конкурсного отбора стратегических партнеров и заключение с ними договоров в соответствии с правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
541) осуществление оценки исполнения стратегическими партнерами обязательств в соответствии с заключенными договорами и правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
542) ежегодно до 1 декабря представление в уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями информации о результатах государственного заказа на реализацию стратегического партнерства в соответствии с правилами осуществления государственного заказа на реализацию стратегического партнерства;
543) установление цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектами государственной монополии и специального права, по согласованию с антимонопольным органом;
544) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.02.2024 № 133; от 30.04.2024 № 351; от 16.08.2024 № 662 (порядок введения в действие см. п. 2); от 15.11.2024 № 962 (порядок введения в действие см. п. 2); от 17.01.2025 № 12 (порядок введения в действие см. п. 2); от 14.05.2025 № 340 (порядок введения в действие см. п. 2); от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 19.09.2025 № 771 (порядок введения в действие см. п. 2); от 22.09.2025 № 784 (порядок введения в действие см. п. 2); от 27.11.2025 № 1011; от 21.02.2026 № 99; от 14.04.2026 № 270 (вводится в действие с 12.03.2026).

3-тарау. Министрліктің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Министрлікке басшылықты бірінші басшы жүзеге асырады, ол Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бірінші басшы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Бірінші басшының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымдарға тағайындалатын және лауазымдарынан босатылатын орынбасарлары (вице-министрлер) болады.
19. Министрліктің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) реттелетін салада мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдайды;
2) өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды;
3) вице-министрлердің біріне Қазақстан Республикасы Үкіметінің басшылығына және Үкімет Аппаратының Басшысына жолданатын құжаттарға қол қою жөніндегі өкілеттіктерді жүктейді;
4) аппарат басшысымен келісу бойынша ведомстволар басшыларының орынбасарларын лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
5) ведомстволар актілерінің қолданылуын толық немесе ішінара жояды немесе тоқтата тұрады;
6) Қазақстан Республикасының Парламентінде, мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Министрліктің атынан өкілдік етеді;
7) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
8) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келіседі және қолбелгі қояды;
9) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша шаралар қабылдайды және оған дербес жауапты болады;
10) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Министр болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін атқаруды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Министрліктің мүлкі
22. Заңнамада көзделген жағдайларда Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Министрліктің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Министерства
16. Руководство Министерством осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель имеет заместителей (вице-министров), которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемой сфере;
2) определяет полномочия своих заместителей;
3) возлагает на одного из вице-министров полномочия по подписанию документов, адресованных руководству Правительства и Руководителю Аппарата Правительства Республики Казахстан;
4) по согласованию с руководителем аппарата назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей ведомств;
5) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов ведомств;
6) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, государственных органах и иных организациях;
7) утверждает регламент работы Министерства;
8) согласовывает и визирует проекты нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
9) принимает меры по противодействию коррупции в Министерстве и несет за это персональную ответственность;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Министра в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Министерства
22. Министерство может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Министрліктің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.12.2023 № 1130; 13.08.2025 № 616 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.01.2026 № 17; 26.01.2026 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Министрлік:
1) "QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы;
2) "Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
3) "Тараз химиялық паркі" арнайы экономикалық аймағының басқарушы компаниясы" акционерлік қоғамы.
4) "Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қоры" акционерлік қоғамы.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті:
акционерлік қоғамдар:
1) "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы;
2) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
республикалық мемлекеттік кәсіпорындар:
1) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Өнеркәсіп комитетінің "Жезқазғансирекмет" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны;
2) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Өнеркәсіп комитетінің "Қазақстан Республикасының минералдық шикiзатты кешендi қайта өңдеу жөнiндегi ұлттық орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны;
3) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Өнеркәсіп комитетінің "Ұлттық технологиялық болжау орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті:
республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар:
1) Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің "Жобаларды мемлекеттік ведомстводан тыс сараптау" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ("Мемсараптама" РМК);

24. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства
25. Реорганизация и упразднение Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.12.2023 № 1130; от 13.08.2025 № 616 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 15.01.2026 № 17; от 26.01.2026 № 39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Министерство:
1) акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry";
2) акционерное общество "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)";
3) акционерное общество "Управляющая компания специальной экономической зоны "Химический парк Тараз".
4) акционерное общество "Фонд развития оборонно-промышленного комплекса".
2. Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан:
акционерные общества:
1) акционерное общество "Национальный центр энергосбережения";
2) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения;
республиканские государственные предприятия:
1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жезказганредмет" Комитета промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;
2) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан" Комитета промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;
3) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр технологического прогнозирования" Комитета промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан:
республиканские государственные предприятия:
1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная вневедомственная экспертиза проектов" Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (РГП "Госэкспертиза");