Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.09.2025 № 786 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 07.05.2025 бастап туындаған қатынастарға қолданылады) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 20 маусымдағы
№ 421 қаулысымен
бекітілген
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.12.2025 № 1086 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қарағыз) қаулысымен.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекке мыналар кіреді:
1. Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде аурулардың профилактикасы, диагностикасы және скринингтік зерттеу жағдайларын қоспағанда):
1) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және кезеңділікпен профилактикалық медициналық қарап-тексеру;
2) бейінді мамандардың қабылдауы және консультация беруі, сондай-ақ елдегі эпидемиологиялық жағдайдың нашарлауына әкелетін аурулар кезінде және оларға күдік туындаған жағдайларда үйде мобильдік бригада көрсететін қызметтер;
3) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және кезеңділікпен бейінді мамандардың созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқауда ұстауы;
4) уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша халықтың жекелеген санаттарына шұғыл және жоспарлы нысанда стоматологиялық көмек көрсету;
5) уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша диагностикалық көрсетілетін қызметтер, оның ішінде зертханалық диагностика;
6) уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша емшаралар мен манипуляциялар;
7) тұқым қуалайтын туа біткен ақаулар мен дамудағы ауытқуды ерте анықтауға уәкілетті орган айқындаған скринингтік зерттеу.

Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 23.09.2025 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 07.05.2025).
1. Утвердить прилагаемый перечень медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июня 2019 года № 421
Примечание ИЗПИ!
Перечень предусматривается в редакции постановления Правительства РК от 15.12.2025 № 1086 (вводится в действие с 01.01.2026).
Перечень медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования
Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2020 № 673 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования входят:
1. Специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях:
1) профилактические медицинские осмотры в порядке и с периодичностью, определенных уполномоченным органом, за исключением профилактических осмотров и скрининговых исследований в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
2) прием и консультации профильными специалистами, а также услуги мобильной бригады на дому при заболеваниях, вызывающих ухудшение эпидемиологической ситуации в стране и в случаях подозрения на них;
3) динамическое наблюдение профильными специалистами лиц с хроническими заболеваниями в порядке и с периодичностью, установленных уполномоченным органом;
4) оказание стоматологической помощи в экстренной и плановой форме отдельным категориям населения по перечню, утвержденному уполномоченным органом;
5) диагностические услуги, в том числе лабораторная диагностика, по перечню, определяемому уполномоченным органом;
6) процедуры и манипуляции по перечню, определяемому уполномоченным органом;
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.09.2025 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 07.05.2025); от 15.12.2025 № 1086 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).