"Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының әкімдігінің 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 74 қаулысы
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 75 және 729-баптарына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына және "Катонқарағай ауданының Достық үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің атауын өзгерту туралы" Катонқарағай ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 21 қарашадағы №187 қаулысына сәйкес Катонқарағай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1 қосымшаға сәйкес "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2 қосымшаға сәйкес Катонқарағай ауданы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылсын.
3. "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Катонқарағай ауданы әкімінің міндетін атқарушы С. Жакитов
Катонқарағай ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "7" сәуірдегі
№ 74 қаулысына
1 қосымша
Катонқарағай ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "7" сәуірдегі
№ 74 қаулысымен
бекітілді
"Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады, Шығыс Қазақстан облысының Катонқарағай аумағында ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт салаларында басшылықты жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области"
Постановление Катон-Карагайского районного акимата Восточно-Казахстанской области от 7 апреля 2026 года № 74
В соответствии со статьями 75 и 729 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", статьей 26 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и постановлением акимата Катон-Карагайского района "О переименовании коммунального государственного учреждения "Дом дружбы Катон-Карагайского района" от 21 ноября 2025 года №187 акимат Катон-Карагайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области" согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Отменить некоторые постановления согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области" в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима Катон-Карагайского района С. Жакитов
Прилодение 1 к постановлению акимата
Катон-Карагайского района
от "7" апреля 2026 года № 74
Утверждено постановлением акимата
Катон-Карагайского района
от "7" апреля 2026 года № 74
Положение о государственном учреждении "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области" (далее - Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляет руководство в сферах внутренней политики, культуры, развития языков и спорта на территории Катон-Карагайского района Восточно- Казахстанской области.

2. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарда шоттары болады.
4. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Бөлім егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен бөлім басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 070900, Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Катонқарағай ауданы, Катонқарағай ауылы, Жампеисов көшесі, 19/1 үй.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
10. Мемлекет Катонқарағай ауданының жергілікті атқарушы органы тұлғасында бөлімнің құрылтайшысы болып табылады.
11. Осы Ереже бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Бөлімнің қызметін қаржыландыру Катонқарағай ауданының жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
13. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
14. Бөлімнің жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібі қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
2 тарау. Мемлекеттік органның мақсаты мен өкілеттіктері
15.Бөлімнің мақсаты:
ауданда ішкі саяси тұрақтылық пен этносаралық келісімді қамтамасыз етуге, ауданның ақпараттық кеңістігінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, сондай-ақ азаматтық қоғам институттарын, спорт, мәдениет және тілдерді, мемлекеттік жастар саясаты, волонтерлік қызмет, отбасылық және гендерлік саясат салаларын қолдауға және дамытуға бағытталған мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
16. Бөлімнің өкілеттіктері:

2. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 070908, Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, Катон-Карагайский район, село Катон-Карагай, улица Жампеисова, дом 19/1.
9. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области".
10. Учредителем отдела является государство в лице местного исполнительного органа Катон-Карагайского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом Отдела.
12. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета Катон-Карагайского района.
13. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Отдела.
14. Режим работы Отдела устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
15. Задачи Отдела: реализация государственной политики, направленной на обеспечение внутриполитической стабильности и межэтнического согласия в районе, повышение конкурентоспособности информационного пространства района, а также на поддержку и развитие институтов гражданского общества, спорта, культуры и языков, государственной молодежной политики, волонтерской деятельности, в сфере семейной и гендерной политики.
16. Полномочия:

1) ішкі саяси тұрақтылықты қамтамасыз етеді;
2) бөлімнің және ведомстволық бағынысты ұйымдарының қаржы қаражатының мақсатты тиімді пайдаланылуына бақылау жасайды, дербес жауапкершілікте болады;
3) мемлекеттік органдардың ішкі саясат мәселелері бойынша жедел стратегиялық, жедел және арнайы жоспарланған жұмысын үйлестіреді;
4) ақпараттық-насихат топтарының жұмысын үйлестіреді;
5) маңызды саяси оқиғалар, сондай - ақ саяси қоғамдық саладағы, дін мәселелері, мемлекеттік органдардын ақпараттық насихат, идеологиялық жұмыс және әлеуметтік шиеленіс ошақтарында жағдайдағы өзгеріс туралы басшылықты уақытында хабардар етеді;
6) ауданның жергілікті атқарушы органдарының жұмысын үйлестіреді, сондай-ақ даму Стратегиясының, Президенттің жыл сайынғы Жолдауларының негізгі басымдықтарын, мемлекеттік ішкі саясаттың басымдықтарын тұрғындар арасында насихаттауға кешенді ақпараттық-түсіндіру өткізуді ұйымдастырады;
7) саяси партиялармен, қоғамдық-саяси ұйымдармен және діни конфессиялармен, сондай-ақ басқа да қоғамдық бірлестіктермен, кәсіподақтармен, ұлттық - мәдени орталықтармен конструктивтік қарым -қатынасты нығайтады;
8) мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері және масс-медиаға мониторинг жүргізу жұмысын ұйымдастырады;
9) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін өркендетуге, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шараларды қабылдайды;
10) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды дамытуға жәрдемдеседі;
11) мәдениет саласында Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, топтық-тектiк және рулық астамшылықты, сондай-ақ қатыгездiкке және зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттауға немесе үгiттеуге жол бермеу жөнiнде шаралар қолданады;
12) ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерін өркендетеді;
13) аудан аумағында "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңын іске асырылуына бақылау жасау жұмысын ұйымдастырады;
14) дене шынықтыру және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорт шараларына қатысушылар мен көрермендердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін және спорт-көпшілік іс-шаралары өткізген жерде қоғамдық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
15) еркін қызмет принципінде негізделген, сонымен қатар олардың құрылымының ерекшеліктерінде, әлеуметтік және жалпы білім қызметтерін есепке ала отырып барлық спорт түрлерінің өркендеуіне ықпал етеді;

1) обеспечивает внутриполитическую стабильность;
2) осуществляет контроль за целевым эффективным использованием финансовых средств отдела и подведомственных организаций, несет персональную ответственность;
3) осуществляет координацию стратегически оперативной, оперативной и специально спланированной работы государственных органов по внутриполитическим вопросам;
4) координирует работу информационно-пропагандистских групп;
5) своевременно информирует руководство района о важных политических событиях, а также об изменении ситуации в политико-общественной сфере, вопросах религии, информационно-пропагандистской, идеологической работе государственных органов и очагах социальной напряженности;
6) координирует работу местных исполнительных органов района, а также организовывает проведение комплекса информационно - разъяснительной работы среди населения по пропаганде основных приоритетов Стратегических планов развития, ежегодных Посланий Президента страны, приоритетов государственной внутренней политики;
7) укрепляет конструктивное взаимодействие с политическими партиями, общественно-политическими организациями и религиозными конфессиями, а также с другими общественными объединениями, профессиональными союзами, национально-культурными центрами;
8) организовывает работу по вопросам государственной информационной политики и мониторинга масс-медиа;
9) принимает меры, направленные на возрождение, сохранение, развитие и распространения культуры народа Республики Казахстан;
10) организовывает работу по сохранению историко-культурного наследия, способствует развитию исторического, национального и культурного обычаев и традиций;
11) принимает меры по недопущению в области культуры пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия;
12) развивает национальные, технические и прикладные виды спорта;
13) организовывает работу по контролю за реализацией Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" на территории района;
14) обеспечивает безопасность жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий, и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;
15) содействует развитию всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности;

16) мемлекеттік жастар саясатын іске асыруға басшылық жасауды қамтамасыз етеді;
17) мәдениет саласы мен тілдерді дамытуды қаржылық бағдарлама бойынша жоспарлайды және құрылымын ұйымдастырады, материалдық базасын нығайтуға басшылық жасайды;
18) бюджет қаражатының көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерін қаржыландыруға мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
19) ауданның жергілікті атқарушы органдарында "Мәдениет туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы", "Тарихи- мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының орындалуын бақылайды;
20) мәдениет және тілдерді дамыту саласында ұлтаралық қатынастарды үйлесімділікке, қоғамдағы тұрақтылықты сақтауға, қазақстандық патриотизмге тәрбиелеуге бағытталған іс-шараларды іске асырады;
21) мемлекеттік тілді барынша дамытады, оның беделін нығайтады, Қазақстан Республикасының барлық азаматтарының мемлекеттік тілді еркін және тегін меңгеруіне қажетті барлық ұйымдастырушылық, материалдық-техникалық жағдайларды жасайды;
22) "Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 384 Жарлығын іске асыру жұмыстарын ұйымдастырады;
23) жеке және заңды тұлғаларды жеке қабылдауды қамтамасыз етеді;
24) бөлімнің негізгі қызмет мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарауды жүзеге асырады;
25) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес маңдайшаны облыстық және аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналастыру туралы хабарламаларды қабылдауды және қарауды жүзеге асырады;
26) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасын бұзғаны үшiн әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды және әкімшілік жазалар қолданады;
27) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасын бұзғаны үшiн әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды және әкімшілік жазалар қолданады.
17. Бөлімнің функциялары:
1) масс-медиа арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты жүзеге асырады;
2) аудандағы діни жағдайға зерделеу және талдау жүргізеді;
3) діни іс-әрекеттер мен діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру туралы дін қызметі саласындағы уәкілетті органдарға ұсыныстар жасайды;
4) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті деңгейде түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;

16) обеспечивает руководство реализацией государственной молодежной политики;
17) планирует и организует структуры сферы культуры и развития языков по финансовой программе, осуществляет руководство укреплением материально-технической базы;
18) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
19) обеспечивает координацию, реализацию и контроль в местных исполнительных органах района Законов Республики Казахстан "О культуре", "О языках в Республике Казахстан", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
20) реализует меры, направленные на гармонизацию межнациональных отношений в сфере культуры и развития языков, сохранение стабильности в обществе, воспитание казахстанского патриотизма;
21) всемерно развивает государственный язык, укрепляет его авторитет, создает все необходимые организационные, материально-технические условия для свободного и бесплатного овладения государственным языком всеми гражданами;
22) организовывает работу по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 384 "Об утверждении Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года";
23) обеспечивает проведение личного приема физических и юридических лиц;
24) осуществляет рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам основной деятельности отдела;
25) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески в городе областного и районного значения, селе, поселке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
26) рассматривает дела и налагает административные взыскания в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в сфере развития языков;
27) рассматривает дела и налагает административные взыскания в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в сфере масс-медиа.
17. Функции отдела:
1) реализовывает государственную информационную политику масс-медиа;
2) проводит изучение и анализ религиозной ситуации в районе;
3) вносит в уполномоченный орган в сфере религиозной деятельности предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
4) проводит разъяснительную работу на местном уровне по вопросам, относящимся к его компетенции;

5) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық, консультациялық, әдістемелік қолдау көрсетеді;
6) аудан аумағында Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін пайдалануына (орнатуға, орналастыруға) бақылау жасайды;
7) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жұмыстарын ұйымдастырады;
8) саяси, қоғамдық маңызы бар іс-шараларды; ұлттық, мемлекеттік, кәсіби мерекелерге, атаулы күндерге арналған іс-шаралар өткізуді үйлестіреді;
9) ауданның көпшілікке арналған мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктері арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;
10) ведомстволық ұйымдарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылықты жүзеге асырады;
11) мемлекеттік шығармашылық тапсырыс қызметтерін көрсетушілердің меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерінде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
12) мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, сапасын бақылаудың және мақсатты игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматта орындалуын қамтамасыз етеді;
13) аудан аумағында тіл саясатын жүзеге асырады;
14)аудандық ономастика мәселелері жөніндегі жұмыс тобының жұмысын қамтамасыз етеді, сондай-ақ аудандағы ономастика ісінің жағдайына талдау жасайды;
15)облыстық ономастика комиссиясына ұсыныстар жібереді;
16) ауданның тілдік жағдайына, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен мекемелердің құжатайналымына мониторинг және талдау жүргізеді;
17) ономастика мәселелері бойынша статистикалық есеп және ақпараттар әзірлейді;
18) ауданда елдімекендердің және олардың құрамдас бөліктерінің атауын қайта атау және атау беру жұмыстарына талдау жасайды және ауылдық округтер мамандарына әдістемелік көмек көрсетеді;
19) Қазақстан Республикасында тіл саясатын дамытудың 2023–2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес ауданда семинарлар, конкурстар, дөңгелек үстелдер және басқа да шаралар өткізеді;
20) мемлекеттік тілді дамытуда жүргізілген іс-шараларға талдау жасайды, оны ұйымдастыру және материалдар жинауда көмек көрсетеді;
21) аудандық мәслихаттың сессиясына, аудан әкімдігінің отырысына, аппарат кеңестеріне, қоғамдық кеңестің сұрауы бойынша ақпарат дайындайды;
22) нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуге қатысады;
23) ауылдық клубтар, кітапханалардың жұмысына бақылау жасайды;

5) оказывает информационную, консультативную, методическую поддержку неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ;
6) осуществляет контроль за использованием (установлением, размещением) государственных символов Республики Казахстан на территории района;
7) организовывает работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
8) осуществляет координацию проведения политических, общественно-значимых мероприятий; мероприятий, посвященных национальному, государственным, профессиональным праздникам, знаковым датам;
9) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
10) осуществляет руководство соответствующей сферой государственного управления в отношении подведомственных организаций;
11) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
12) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
13) реализует государственную языковую политику на территории района;
14) обеспечивает деятельность районной ономастической комиссии, а также проведение анализа ономастического дела района;
15) предоставляет предложения в областную ономастическую комиссию;
16) проводит мониторинг и анализ языковой ситуации в районе, а также документооборота в государственных органах и учреждениях;
17) формирует статистические отчеты и информации по вопросам ономастики;
18) проводит анализ и оказывает методическую помощь специалистам сельских округов в проведении работ по переименованию и присвоению наименований населенных пунктов и их составных частей по району;
19) в соответствии с Концепцией развития языковой политики в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы проводит семинары, конкурсы, круглые столы и другие мероприятия в районе;
20) осуществляет анализ мероприятий, проведенных по развитию государственного языка, оказывает помощь по их организации и подготовке материалов;
21) подготовит информации на сессию районного маслихата, заседания районного акимата, аппаратные совещания, общественного совета по их запросу;
22) участвует в разработке проектов нормативных правовых актов;
23) осуществляет контроль деятельности сельских клубов, библиотек;

24) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметтің, облыс және аудан әкімі тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз етеді;
25) бөлімнің жұмыс бағыты бойынша аудан әкімдігінің отырыстарына мәселелер дайындайды;
null26) "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығының орындалуын қамтамасыз етеді;
27) ауданның мәдени және спорттық мақсаттағы объектілері құрылысын салу, реконструкциялау және жөндеуге тапсырысшы болады;
28) көпшілік демалу орындарында және адамдардың тұрғылықты жерлерінде спортпен шұғылдану үшін инфрақұрылым құрады;
29) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларымен бірлесіп спорт түрлері бойынша аудандық жарыстар өткізеді;
30) облыстық спорт жарыстарына қатысуға спорт түрлерінен ауданның құрама командаларын дайындауды қамтамасыз етеді;
31) ауданның балалары мен жасөспірімдерін спортқа тәрбиелеумен байланысты проблемалық мәселелер туралы жергілікті атқарушы органдар басшыларына ұсыныстар береді;
32) аудандық спорт-көпшілік іс-шаралар жоспарын әзірлеу, бекіту және іске асыру жұмыстарын ұйымдастырады;
33) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарға дене шынықтыру және спортты дамыту, спорт құрылымдарының жұмыс істеуі, салауатты өмір салтын насихаттау және енгізу мәселелерінде қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді;
34) облыстық атқарушы органға аудан аумағында дене шынықтыру және спортты дамытуға талдау жасайды және мәлімет, соның ішінде статистикалық мәліметтерді жібереді;
35) аудан аумағында көпшілік спортты мжәне ұлттық спорт түрлерін дамытуды амтамасыз етеді;
36) спортшыларға мынадай спорттық разрядтарды береді: 2 разрядты спортшы, 3 разрядты спортшы, 1 жасөспірімдік разрядты спортшы, 2 жасөспірімдік разрядты спортшы, 3 жасөспірімдік разрядты спортшы;
37) екінші категориядағы біліктілік деңгейі жоғары жаттықтырушы, екінші категориядағы біліктілік деңгейі орта, екінші категориядағы біліктілік деңгейі жоғары әдіскер, екінші категориядағы біліктілік деңгейі орта әдіскер, екінші категориядағы біліктілік деңгейі жоғары спортшы-нұсқаушы, спорттық төреші біліктілік категорияларын береді;
38) аудан аумағында спорт және мәдени кұрылымдардың құрылысын салу мәселелерін реттейді және оның тұрғындарға қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
39) спорт ұйымдарына әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
40) "Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 384 Жарлығын іске асыру шараларын қабылдайды, аудан әкімінің жанындағы әйелдер ісі және отбасы-демографиялық саясат жөніндегі комиссияның жұмысын қамтамасыз етеді;

24) обеспечивает выполнение поручений Президента Республики Казахстан, Правительства, акима области и района;
25) подготовит вопросы для рассмотрения на заседания акимата района по направлениям работы Отдела;
26) обеспечивает выполнение приказа Министра внутренних дел от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны";
27) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного и спортивного назначения района;
28) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
29) проводит районные спортивные соревнования по видам спорта совместно с местными аккредитованными спортивными федерациями;
30) обеспечивает подготовку районных сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
31) предоставляет предложения руководству местного исполнительного органа о проблемных вопросах по спортивному воспитанию детей и юношества района;
32) организует работу по разработке, утверждению и реализации планов районных спортивно-массовых мероприятий;
33) обеспечивает координацию деятельности государственных и негосударственных организаций в вопросах развития физической культуры и спорта, функционирования спортивных сооружений, работ по пропаганде и внедрению здорового образа жизни;
34) проводит анализ и представляет областному исполнительному органу сведения, в том числе статистические данные о развитии физической культуры и спорта на территории района;
35) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории района;
36) присваивает спортсменам спортивные разряды: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
37) присваивает квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор- спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;
38) координирует вопросы строительства, реконструкции культурных и спортивных сооружений на территории района и обеспечивает их доступность населению;
39) оказывает методическую и консультативную помощь спортивным организациям;
40) принимает меры по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 384 "Об утверждении Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года", обеспечивает работу районной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике;

41) Бөлім қызметінің бағыты бойынша консультативтік-кеңес органдарын (жұмыс тобын, комиссия, кеңес) құру туралы ұсыныс енгізеді;
42) Бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, облыс, аудан әкімінің және әкімдігінің, жоғары тұрған органдардың актілерін сапалы және уақытында орындауды қамтамасыз етеді;
43) ауданда мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз етеді;
44) Бөлімге Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
18. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша аудан басшылығының қарауға ұсыныс енгізеді;
Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген құзыреті шеңберінде бөлім қызметіне қатысты мәселелерді қарау және бірлесіп атқару үшін ауданның өзге жергілікті атқарушы органдары бөлімдерінің қызметкерлерін қатыстырады;
бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіппен кеңес өткізуге бастамашылық етеді;
өз функцияларын орындау үшін өзге мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, ұйымдардан және олардың басшыларынан, азаматтардан Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген құзырет шегінде қажетті ақпаратты сұрайды;
Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңес береді;
жеке және заңды тұлғалардың ресми сұранымы болған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде қажетті материалдар мен ақпаратты ұсынады;
2) міндеті:
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өз қызметін жүзеге асырады.
3 тарау. Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, құзыреті
19. Бөлімді басқару Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
20. Бөлімнің басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Катонқарағай ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. Бөлім басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
22. Бөлім басшысының өкілеттігі:
1) заңнамамен белгіленген тәртіпте Бөлім қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2) заңнамамен белгіленген тәртіпте Бөлім қызметкерлерін көтермелеуді және тәртіптік жазаға тартуды жүзеге асырады;
3) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттамаға қол қояды;

41) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по направлениям деятельности Отдела;
42) обеспечивает качественное и своевременное исполнение актов Президента, Правительства, акима, акимата области и района, вышестоящих органов по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
43) обеспечивает проведение работы по реализации государственной молодежной политики в районе;
44) осуществляет иные полномочия, возлагаемые на Отдел в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия:
1) права:
вносить на рассмотрение руководству района предложения по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
в рамках компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан привлекать работников других отделов местных исполнительных органов района для рассмотрения и совместной разработки вопросов, касающихся деятельности Отдела;
инициировать проведение в установленном порядке совещаний по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
запрашивать в рамках компетенции установленной законодательством Республики Казахстан от других государственных органов, должностных лиц, организаций и их руководителей, граждан информацию необходимую для выполнения своих функций;
давать консультации по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
представлять необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом юридических и физических лиц;
2) обязанности:
осуществлять свою деятельность в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
19. Руководство Отделом осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих функций.
20. Руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом Катон-Карагайского района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Руководитель Отдела имеет заместителя, который назначается на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Полномочия руководителя Отдела:
1) в установленном законодательстве порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Отдела;
2) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Отдела;
3) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;

4) бөлім қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) мемлекеттік органдарда, басқа ұйымдарда Бөлім мүддесін білдіреді;
6) Катонқарағай ауданы әкімдігінің қаулысымен бекітілген штат санының лимиті мен құрылымы шегінде Бөлімнің штат кестесін бекітеді;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұру жөнінде қажетті шаралар қабылдайды және оған дербес жауапты болады;
8) барлық қызметшілердің тәжірибелеріне, мүмкіндіктеріне және кәсіби дайындықтарына сәйкес мемлекеттік қызметке тең қолжетімдігін қамтамасыз етеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
10) Бөлімнің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға атқарады.
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада және осы Ережеде өзгеше көзделмесе, Бөлім өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Катонқарағай мәдениет және тұрғындардың демалыс орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
2. "Катонқарағай аудандық орталық кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. "Катонқарағай ауданының жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4. Катонқарағай ауданының "Достық үйі - қоғамдық келісім орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
5. "Катонқарағай ауданының мемлекеттік және басқа тілдерді дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Катонқарағай ауданы әкімдігінің
2026 жылғы "7" сәуірдегі
№ 74 қаулысына
2 қосымша
Катонқарағай ауданы әкімдігінің күші жойылатын қаулыларының тізбесі
1. "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Катонқарағай ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 05 қаулысы.

4) утверждает должностные инструкции работников Отдела;
5) представляет интересы Отдела в государственных органах, иных организациях;
6) утверждает штатное расписание Отдела в пределах лимита штатной численности и структуры, утвержденных постановлением акимата Катон-Карагайского района;
7) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
8) обеспечивает равный доступ всех служащих к государственной службе в соответствии с их опытом, способностями и профессиональной подготовкой;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) исполнение полномочий руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
23. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности.
25. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством и настоящим Положением.
Глава 6. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Отдела осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного органа
1. Коммунальное государственное казенное предприятие "Катон - Карагайский центр культуры и досуга населения".
2. Коммунальное государственное учреждение "Катон-Карагайская центральная районная библиотека".
3. Коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр Катон - Карагайского района".
4. Коммунальное государственное учреждение "Дом Дружбы - центр общественного согласия" Катон-Карагайского района.
5. Коммунальное государственное учреждение "Центр развития государственного и других языков Катон - Карагайского района".
Приложение 2 к постановлению акимата
Катон-Карагайского района
от "7" апреля 2026 года № 74
Перечень отменяемых постановлений акимата Катон-Карагайского района
1. Постановление акимата Катон-Карагайского района от 6 января 2023 года № 05 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области".

2. "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Катонқарағай ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 05 қаулысына өэгеріс енгізу туралы" Катонқарағай ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 8 қаңтардағы № 05 қаулысы.
3. "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Катонқарағай ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 05 қаулысына өэгеріс енгізу туралы" Катонқарағай ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 84 қаулысы.
4. "Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Катонқарағай ауданы әкімдігінің 2026 жылғы 25 ақпандағы № 46 қаулысы.

2. Постановление акимата Катон-Карагайского района от 8 января 2024 года № 05 "О внесении изменения в постановление акимата Катон-Карагайского района от 6 января 2023 года № 05 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области".
3. Постановление акимата Катон-Карагайского района от 28 апреля 2025 года № 84 "О внесении дополнения в постановление акимата Катон-Карагайского района от 6 января 2023 года № 05 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области".
4. Постановление акимата Катон-Карагайского района от 25 февраля 2026 года №46 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Катон-Карагайского района Восточно-Казахстанской области".