Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 22 маусымдағы № 81 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың қоса беріліп отырған тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық Тізбенің 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, отыз үшінші, отыз төртінші, елу үшінші, елу төртінші, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы және алпысыншы абзацтарын, 4-тармағының бесінші және алтыншы абзацтарын, Тізбенің 5 және 6-тармағын, 8-тармағының үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық экономика министрінің м.а. А. Әмрин
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Бұйрықпен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 18 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларында (бұдан әрі-Қағидалар):
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – тиісті аймақта өз құзыреті шегінде жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі, аудан (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын алқалы атқарушы орган;";

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 81
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см.
п. 4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, тридцать третьего, тридцать четвертого, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого и шестидесятого пункта 1, абзацев пятого и шестого пункта 4, пункта 5 и 6 Перечня, абзацев третьего, четвертого, пятого и шестого пункта 8, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года и подлежат официальному опубликованию.
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
А. Амрин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики "Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 18 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению" следующие изменения:
в Правилах разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;";

2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мемлекеттік мүлік тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті және мемлекеттік материалдық резерві қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай цифрлық автоматтандырылған жүйесі;";
2-тармақтың 21) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"21) электрондық еңбек биржасы (бұдан әрі – ЭЕБ) – жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы болып табылатын, жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес цифрлық және проактивті форматта жұмыспен қамту саласында қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін цифрлық объектісі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жергілікті атқарушы органдар (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар) жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) қазанына дейін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарында (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының жобасында) көрсетілген, жергілікті атқарушы органның мақсаттарына қол жеткізуге алып келетін ұйым қызметінің мақсаттарын, міндеттері мен түйінді көрсеткіштерін және (немесе) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және ұйымдарға жібереді.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер ұйымдар бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға қатыспаған немесе олардың қатысуы мемлекеттік органның даму жоспарында (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарында) көзделмеген жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) қыркүйегіне дейін немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) қазанына дейін осы органдар қызметінің стратегиялық бағыттарына байланысты ұйымдар қызметінің мақсаттарын, міндеттері мен түйінді көрсеткіштерін әзірлейді және жібереді.
7. Мемлекеттік органның даму жоспарына немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілген не қайта бекітілген жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) мемлекеттік органның даму жоспарына немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілгеннен не қайта бекітілгеннен кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұйым үшін қызметтің мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ түйінді көрсеткіштерін нақтылайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) реестр государственного имущества (далее – реестр) – единая цифровая автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;";
подпункт 21) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"21) электронная биржа труда (далее – ЭБТ) – цифровой объект, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в цифровом и проактивном формате в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Местные исполнительные органы (исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета) до 1 (первого) октября года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывают и направляют организациям цели, задачи и ключевые показатели деятельности организации, приводящие к достижению целей местного исполнительного органа, отраженных в плане развития столицы, области, города республиканского значения (проекте плана развития столицы, области, города республиканского значения) и (или) мероприятий по реализации плана развития столицы, области, города республиканского значения.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. В случае, если организации не принимают участие в реализации бюджетных программ или их участие не предусмотрено в плане развития государственного органа (плане развития столицы, области, города республиканского значения), уполномоченный орган соответствующей отрасли до 1 (первого) сентября года предшествующего планируемому периоду или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа до 1 (первого) октября года, предшествующего планируемому периоду разрабатывают и направляют цели, задачи и ключевые показатели деятельности организаций, связанные со стратегическими направлениями деятельности данных органов.
7. В случае внесения изменений и/или дополнений либо переутверждения плана развития государственного органа или плана развития столицы, области, города республиканского значения, уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) уточняют для организации цели и задачи, а также ключевые показатели деятельности в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после внесения изменений и/или дополнений либо переутверждения плана развития государственного органа или плана развития столицы, области, города республиканского значения.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"51. Мемлекеттік органның даму жоспарында астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарында көзделген ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштері мен өзге де көрсеткіштердің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорыту даму жоспарларының іске асырылуының мониторингі болып табылады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Даму жоспарының іске асырылуы мониторингінің нәтижелері туралы есепке басқарушы органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есепті кезеңнен кейінгі жылғы 25 (жиырма бесінші) қазаннан кешіктірмей қол қойылып, бірыңғай операторға тізілімнің веб-порталы арқылы жіберіледі.
Бірыңғай оператор даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеудің нәтижелері туралы есеп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде басқарушы органның электрондық поштасына даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеудің нәтижелері туралы есептің тізілімге қабылданғаны туралы хабарлама не оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарлама жолдайды.
Басқарушы органға тиесілі емес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылуы даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеудің нәтижелері туралы есепті қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
Ұйымның паспортында:
10, 79, 80-жолдардың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
100-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
"
10
Электрондық пошта (e-mail), веб-сайт
80
Төленбеген
";
Көрсетілген Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларының орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымшада:
7-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымшада:
кестенің 1-жолының орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
көрсетілген Қағидаларға 10-қосымшада:
7-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымшада:
7-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
көрсетілген Қағидаларға 12-қосымшада:
"Қаржы-шаруашылық қызмет көрсеткіштері Үлестік құралдарды сатып алуда":
3 және 4-жолдардың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
8 және 9-жолдардың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
13 және 14-жолдардың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
18-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
21-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
24-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
көрсетілген Қағидаларға 13-қосымшада:
"Қосымша көрсеткіштер Алып отырған алаң және автокөлік ":
4-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
7-жолдың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.

"51. Мониторингом реализации планов развития является анализ и обобщение информации о выполнении показателей финансово-хозяйственной деятельности организаций и иных показателей, предусмотренных в плане развития государственного органа, плане развития столицы, области, города республиканского значения.";
в приложении 2 к указанным Правилам:
в Паспорте организации:
строки 79 и 80 изложить в следующий редакции:
"
79
Уставный капитал, тысяч теңге
В соответствии с уставом
80
Неоплаченный
";
строку 100 изложить в следующий редакции:
"
100
Ограниченное в распоряжении имущество и имущество, на которое наложено обременение
тысяч теңге
% от балансовой стоимости
Акт, которым ограничено распоряжение (документ, являющийся основанием наложения обременения)
Субъект, в отношении которого наложено ограничение (обременение)
";
приложения 5 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
в приложении 7 к указанным Правилам:
строку 7 изложить в следующий редакции:
"Единицы измерения: тысяч теңге";
в приложении 9 к указанным Правилам:
строку 1 таблицы изложить в следующей редакции:
"
Уровни бюджета
Количество договоров
№ п/п продукт
Наименование продукта
№ п/п договора
Предмет договора
Исполнение договоров, в тыс.теңге
Продолжение таблицы
20ХХ-2
20ХХ-1
20ХХ
20ХХ+1
20ХХ+2
20ХХ+3
20ХХ+4
";
в приложении 10 к указанным Правилам:
строку 7 изложить в следующий редакции:
"Единица измерения: тысяч теңге";
в приложении 11 к указанным Правилам:
строку 7 изложить в следующий редакции:
"Единица измерения: тысяч теңге";
в приложении 12 к указанным Правилам:
в "Показателях финансово-хозяйственной деятельности Приобретение долевых инструментов":
строки 3 и 4 изложить в следующий редакции:
"
3
цена акции, тысяч теңге
4
стоимость приобретаемых акций, тысяч теңге
";
строки 8 и 9 изложить в следующий редакции:
"
8
цена акции, тысяч теңге
9
стоимость приобретаемых акций, тысяч теңге
";
строки 13 и 14 изложить в следующий редакции:
"
13
цена акции, тысяч теңге
14
стоимость приобретаемых акций, тысяч теңге
";
строку 18 изложить в следующий редакции:
"
18
Оплачено долей участия, тысяч теңге
";
строку 21 изложить в следующий редакции:
"
21
Оплачено долей участия, тысяч теңге
";
строку 24 изложить в следующий редакции:
"
24
Оплачено долей участия, тысяч теңге
";
в приложении 13 к указанным Правилам:
в "Дополнительных показателях Занимаемая площадь и автотранспорт":
строку 4 изложить в следующий редакции:
"
4
Всего расходы по аренде помещений, занимаемыми административным персоналом за год
тысяч теңге
";
строку 7 изложить в следующий редакции:
"
7
Всего расходы по аренде автомобилей для административного персонала
тысяч теңге
";

1-6-жолдардың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
8-9-жолдардың орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
Қағидаларға 32-қосымшаның орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
2. "Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 19 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастыру қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) квазимемлекеттік сектор субъектілері (бұдан әрі – КСС) – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде мемлекет құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері болып табылатын Ұлттық әл-ауқат қоры, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры, "Астана" халықаралық қаржы орталығы органдарының, олардың ұйымдарының және қатысушыларының қызметі үшін жағдайларды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым;".
3. "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті бюджетке аударымдардан немесе дивидендтер төленгеннен кейін қалған таза кіріс қаражатын пайдалануы туралы ақпарат беру қағидалары мен нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 20 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті бюджетке аударымдардан немесе дивидендтер төленгеннен кейін қалған таза кіріс қаражатын пайдалануы туралы ақпарат беру қағидалары мен нысанында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде мемлекет құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері болып табылатын Ұлттық әл-ауқат қоры, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры, "Астана" халықаралық қаржы орталығы органдарының, олардың ұйымдарының және қатысушыларының қызметі үшін жағдайларды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым;";
көрсетілген Қағидаларға қосымшаның орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.

строки 1-6 изложить в следующий редакции:
"
п/п №
Наименование показателя
единица измерения
1
2
3
1
остаток денежных средств, размещенных на начало периода
тысяч теңге
2
план к размещению
тысяч теңге
3
фактическое размещение
тысяч теңге
4
возврат размещенных средств
тысяч теңге
5
остаток на конец периода
тысяч теңге
6
вознаграждение
тысяч теңге
";
строки 8 и 9 изложить в следующий редакции:
"
п/п №
Наименование показателя
единица измерения
1
2
3
8
объем вложенных средств в среднем за 1 день
тысяч теңге
9
объем вознаграждения в среднем за 1 день
тысяч теңге
";
приложение 32 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 19 "Об утверждении Правил формирования Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором" следующее изменение:
в Правилах формирования Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) субъекты квазигосударственного сектора (далее – СКС) – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе Фонд национального благосостояния, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законами Республики Казахстан, фонд социального медицинского страхования, Государственный фонд социального страхования, некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов, их организаций и участников Международного финансового центра "Астана";".
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 20 "Об утверждении Правил и формы предоставления информации субъектами квазигосударственного сектора об использовании средств чистого дохода, оставшихся после выплаты дивидендов или отчислений в соответствующий бюджет" следующие изменения:
в Правилах и формах предоставления информации субъектами квазигосударственного сектора об использовании средств чистого дохода, оставшихся после выплаты дивидендов или отчислений в соответствующий бюджет, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе Фонд национального благосостояния, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законами Республики Казахстан, фонд социального медицинского страхования, Государственный фонд социального страхования, некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов, их организаций и участников Международного финансового центра "Астана";";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.

4. "Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 21 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін бағалау қағидаларында:
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор есеп орналастырылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының, жергілікті атқарушы органның және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының электрондық поштасына есепті мемлекеттік мүлік тізілімінде жариялау не есепті жариялаудан бас тарту туралы хабарламаны жолдайды.
Есепті жариялаудан бас тарту үшін:
1) осы Қағидалардың 11-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың болмауы;
2) тиісті саланың уәкілетті органына, жергілікті атқарушы органына және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына тиесілі емес электрондық цифрлық қолтаңбамен есепке қол қою негіз болып табылады.
Мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор есепті жариялаудан бас тартқан жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы, жергілікті атқарушы орган және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ескертулерді жояды және есепті туралы жариялаудан бас тарту туралы хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде есепті мемлекетті мүлік тізіліміне қайта ұсынады.".
5. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтер мен ұлттық компаниялардың даму жоспарларының және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы бойынша есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 22 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылсын;
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жазылсын.
6. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 23 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жазылсын;
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жазылсын.
7. "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есепті, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есепті және республикалық немесе жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларының іске асырылуын бағалауды қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 24 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есепті, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есепті және республикалық немесе жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларының немесе даму жоспарларының, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларының іске асырылуын бағалауды қалыптастыру қағидаларында:
Қағидаларға 1-қосымшаның орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.
Қағидаларға 2-қосымшаның орыс тіліндегі нұсқасына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады.

4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 21 "Об утверждении Правил оценки эффективности управления государственным имуществом" следующие изменения:
в Правилах оценки эффективности управления государственным имуществом, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;".
5. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 22 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" следующие изменения:
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
6. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 23 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации" следующие изменения:
Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
Правила разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу.
7. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 24 "Об утверждении Правил формирования отчета по выполнению планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, отчета о результатах мониторинга реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора и оценки реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования, которым планируются расходы из республиканского или местного бюджета" следующие изменения:
в Правилах формирования отчета по выполнению планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, отчета о результатах мониторинга реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора и оценки реализации планов мероприятий или планов развития субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования, которым планируются расходы из республиканского или местного бюджета, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу.

8. "Мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті мемлекеттік меншіктің бір түрінен екіншісіне беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 тамыздағы № 75 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіліп берілген мемлекеттік мүлікті мемлекеттік меншіктің бір түрінен екіншісіне беру қағидаларында:
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мемлекеттік мүлік тізілімі (бұдан әрі – тізілім) - Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті және мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай цифрлық автоматтандырылған жүйесі;";
2-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Республикалық меншіктегі мүліктік кешендер, акционерлік қоғамдардың акциялары және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестері ретінде республикалық заңды тұлғалар тиісті саланың уәкілетті органымен келісілген мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі немесе ол уәкілеттік берген тұлға, немесе оны алмастыратын адам қол қойған өтінішхаттың (бұдан әрі - өтінішхат) негізінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың коммуналдық меншігіне беріледі.
Тиісті саланың уәкілетті органы республикалық заңды тұлғаны мүліктік кешен ретінде, акционерлік қоғамдардың акцияларын және республикалық меншіктегі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың коммуналдық меншігіне беру үшін электрондық себетке орналастырады:
1) меншік иесі туралы мәліметтер (атауы, пошталық мекенжайы, телефоны, факсы, е-mail);
2) акциялары (қатысу үлестері) не мүліктік кешені мынадай құжаттардың көшірмелерін беру объектісі болып табылатын заңды тұлға бойынша:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама;
жарғы;
жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (акционерлік қоғамдар үшін);
қосымшалары бар беру актісі (бухгалтерлік баланс, активтер тізбесі, кредиторлық және дебиторлық берешектің толық жазылуы (тізімдемесі), сондай-ақ құқық белгілейтін құжаттардың, кадастрлық паспорттың, жер пайдалану құқығына актінің электрондық (сканерленген) көшірмелері, беру мерзімі күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама (жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді электрондық себетке орналастырған кезде);

8. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики "Республики Казахстан от 4 августа 2025 года № 75 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества, закрепленного за государственными юридическими лицами, из одного вида государственной собственности в другой" следующие изменения:
в Правилах передачи государственного имущества, закрепленного за государственными юридическими лицами, из одного вида государственной собственности в другой, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) реестр государственного имущества (далее – реестр) – единая цифровая автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;";
подпункт 15) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Республиканские юридические лица как имущественные комплексы, акции акционерных обществ и доли участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящиеся в республиканской собственности, передаются в коммунальную собственность столицы, области, города республиканского значения по решению уполномоченного органа по государственному имуществу, согласованному с уполномоченным органом соответствующей отрасли, и на основании ходатайства, подписанного акимом столицы, области, города республиканского значения или уполномоченным им лицом, либо лицом его замещающим (далее – ходатайство).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли для передачи республиканского юридического лица как имущественного комплекса, акций акционерных обществ и долей участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящихся в республиканской собственности, в коммунальную собственность столицы, области, города республиканского значения в электронной корзине размещает:
1) сведения о собственнике (наименование, почтовый адрес, телефон, факс, е-mail);
2) по юридическому лицу, акции (доли участия) либо имущественный комплекс которого являются объектом передачи копии следующих документов:
свидетельство либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
устав;
свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (для акционерных обществ);
передаточный акт с приложениями (бухгалтерский баланс, перечень активов, расшифровка (опись) кредиторской и дебиторской задолженности, а также электронные (сканированные) копии правоустанавливающих документов, кадастрового паспорта, акта на право землепользования, справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках со сроком выдачи не более 10 (десяти) календарных дней (при размещении в электронной корзине сведений о недвижимом имуществе);

3) тиісті саланың уәкілетті органы келісімінің және республикалық заңды тұлғаны мүліктік кешен ретінде, акционерлік қоғамдардың акцияларын және республикалық меншіктегі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерін коммуналдық меншікке беру туралы өтінішхаттың электрондық (сканерленген) көшірмелері.
Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган құжаттарды электрондық себетке орналастырған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде республикалық заңды тұлғаны мүліктік кешен ретінде, республикалық меншіктегі акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың коммуналдық меншігіне беру туралы шешім қабылданады, астаналар).";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Коммуналдық меншіктегі мүліктік кешендер, акционерлік қоғамдардың акциялары және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарына қатысу үлестері ретінде коммуналдық заңды тұлғалар астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің қаулысы және мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның қабылдау туралы шешімі негізінде республикалық меншікке беріледі.
Облыстық уәкілетті орган коммуналдық заңды тұлғаны мүліктік кешен ретінде, акционерлік қоғамдардың акцияларын және коммуналдық меншіктегі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін республикалық меншікке беру үшін электрондық себетке орналастырады:
1) меншік иесі туралы мәліметтер (атауы, пошталық мекенжайы, телефоны, факсы, е-mail);
2) акциялары (қатысу үлестері) не мүліктік кешені мынадай құжаттардың көшірмелерін беру объектісі болып табылатын заңды тұлға бойынша:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама;
жарғы;
жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (акционерлік қоғамдар үшін);
қосымшалары бар беру актісі (бухгалтерлік баланс, активтер тізбесі, кредиторлық және дебиторлық берешектің толық жазылуы (тізімдемесі), сондай-ақ құқық белгілейтін құжаттардың, кадастрлық паспорттың, жер пайдалану құқығына актінің электрондық (сканерленген) көшірмелері, беру мерзімі күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама (жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді электрондық себетке орналастырған кезде);

3) электронные (сканированные) копии согласования уполномоченного органа соответствующей отрасли и ходатайства о передаче республиканского юридического лица как имущественного комплекса, акций акционерных обществ и долей участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящихся в республиканской собственности, в коммунальную собственность.
Уполномоченный орган по государственному имуществу в течение 10 (десяти) календарных дней со дня размещения документов в электронной корзине, принимается решение о передаче республиканского юридического лица как имущественного комплекса, акций акционерных обществ и долей участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящихся в республиканской собственности, в коммунальную собственность столицы, области, города республиканского значения.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Коммунальные юридические лица как имущественные комплексы, акции акционерных обществ и доли участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящиеся в коммунальной собственности, передаются в республиканскую собственность на основании постановления акимата столицы, области, города республиканского значения и решения уполномоченного органа по государственному имуществу о принятии в республиканскую собственность.
Областной уполномоченный орган для передачи коммунального юридического лица как имущественного комплекса, акций акционерных обществ и долей участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящихся в коммунальной собственности, в республиканскую собственность размещает в электронной корзине:
1) сведения о собственнике (наименование, почтовый адрес, телефон, факс, е-mail);
2) по юридическому лицу, акции (доли участия) либо имущественный комплекс которого являются объектом передачи копии следующих документов:
свидетельство либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
устав;
свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (для акционерных обществ);
передаточный акт с приложениями (бухгалтерский баланс, перечень активов, расшифровка (опись) кредиторской и дебиторской задолженности, а также электронные (сканированные) копии правоустанавливающих документов, кадастрового паспорта, акта на право землепользования, справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках со сроком выдачи не более 10 (десяти) календарных дней (при размещении в электронной корзине сведений о недвижимом имуществе);

3) коммуналдық заңды тұлғаны мүліктік кешен ретінде берудің тиісті саласы уәкілетті органының, акционерлік қоғамдардың акцияларының және коммуналдық меншіктегі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерінің республикалық меншікке келісуінің электрондық (сканерленген) көшірмелері;
4) коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде беру туралы астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдігі қаулысының электрондық (сканерленген) көшірмелері, коммуналдық меншіктегі акционерлік қоғамдардың акциялары және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестері республикалық меншікке беріледі.
Электрондық себетке орналастырылған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган электрондық себетке құжаттар орналастырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде, акционерлік қоғамдардың акцияларын және коммуналдық меншіктегі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерін республикалық меншікке қабылдау туралы шешім қабылданады.
10. Коммуналдық заңды тұлғалардың мүлкі мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің қаулысы негізінде республикалық меншікке беріледі.
Коммуналдық заңды тұлғалардың мүлкі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе оған ведомстволық бағыныстағы республикалық мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындардың балансына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімі бойынша астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдігінің қаулысы негізінде республикалық меншікке беріледі.
Баланс ұстаушы түгендеу бойынша есептің деректері негізінде электрондық себетке мыналарды қамтитын мемлекеттік мүлік туралы мәліметтерді орналастырады:
1) мүліктің атауы, қысқаша сипаттамасы, орналасқан жері, бастапқы және баланстық құны, түгендеу нөмірі;
2) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының мүлікті республикалық меншікке беруге келісуінің электрондық (сканерленген) көшірмесі;
3) құқық белгілейтін құжаттардың, кадастрлық паспорттың, жер пайдалану құқығына актінің электрондық (сканерленген) көшірмелері, беру мерзімі күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар)және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама (жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді электрондық себетке орналастырған кезде);

3) электронные (сканированные) копии согласования уполномоченного органа соответствующей отрасли передачи коммунального юридического лица как имущественного комплекса, акций акционерных обществ и долей участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящихся в коммунальной собственности, в республиканскую собственность;
4) электронные (сканированные) копии постановления акимата столицы, области, города республиканского значения о передаче коммунального государственного предприятия как имущественного комплекса, акции акционерных обществ и доли участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящиеся в коммунальной собственности, в республиканскую собственность.
По итогам рассмотрения документов, размещенных в электронной корзине, уполномоченный орган по государственному имуществу в течение 10 (десяти) календарных дней со дня размещения документов в электронной корзине, принимается решение о принятии в республиканскую собственность коммунального государственного предприятия как имущественного комплекса, акции акционерных обществ и доли участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, находящиеся в коммунальной собственности.
10. Имущество коммунальных юридических лиц передается в республиканскую собственность на основании постановления акимата столицы, области, города республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу.
Имущество коммунальных юридических лиц передается в республиканскую собственность на баланс Национального Банка Республики Казахстан или подведомственных ему республиканских государственных учреждений и предприятий на основании постановления акимата столицы, области, города республиканского значения по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Балансодержатель на основании данных отчета по инвентаризации размещает в электронной корзине сведения о государственном имуществе, содержащие:
1) наименование имущества, краткую характеристику, месторасположение, первоначальную и балансовую стоимость, инвентарный номер;
2) электронную (сканированную) копию согласования местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения на передачу имущества в республиканскую собственность;
3) электронные (сканированные) копии правоустанавливающих документов, кадастрового паспорта, акта на право землепользования, справку о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках со сроком выдачи не более 10 (десяти) календарных дней (при размещении в электронной корзине сведений о недвижимом имуществе);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерді (бұдан әрі – Даму жоспары бойынша есеп) әзірлеу және ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) атқарушы орган – алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында айқындалатын атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға;
2) директорлар кеңесі – компания акционерлерінің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысында оның мүшелерін сайлау арқылы қалыптасатын, компания мен атқарушы органның қызметін жалпы басқаруға және бақылауға жауап беретін компаниядағы басқарушы орган;
3) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары – тиісті жоспарлы кезеңде елді дамытудың ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған, мақсатты, негізгі бағыттарды, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдерді және ел дамуының түйінді ұлттық индикаторларын көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты;
5) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес цифрлық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
6) қызметтің түйінді көрсеткіші – даму жоспарының мақсатына қол жеткізу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін сандық тұрғыдан өлшенетін көрсеткіш;
7) мемлекеттік мүлік тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да əскерлері мен əскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті жəне мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай цифрлық автоматтандырылған жүйесі;
8) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) – Заңның 1-бабының 21) тармақшасына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Отчет по исполнению плана развития).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) совет директоров – орган управления в компании, который образуется путем избрания его членов на общем собрании акционеров (единственного акционера) компании, отвечающий за общее руководство и контроль за деятельностью компании и исполнительного органа;
3) компания – национальный управляющий холдинг, национальный холдинг, национальная компания, акционером которого является государство;
4) национальный план развития Республики Казахстан – документ Системы государственного планирования, предусматривающий цель, основные направления, приоритеты развития, подходы по их обеспечению и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны;
5) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных цифровых системах;
6) ключевой показатель деятельности – количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень достижения цели плана развития;
7) реестр государственного имущества (далее – Реестр) – единая цифровая автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;
8) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – Единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии с подпунктом 21) статьи 1 Закона;

9) тізілімнің веб-порталы – www.e-qazyna.kz мекен жайы бойынша орналастырылған тізілімге біріңғай кіруді ұсынатын интернет-ресурс;
10) электрондық есеп – тізілімнің веб-порталында дайындалған және ұлттық куәландырушы орталық берген компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп.
2-тарау. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі
3. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп мынадай тәртіппен:
1) бірінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, үш жыл үшін;
2) екінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, алты жыл үшін;
3) үшінші рет – соңғы төрт жыл бойынша бөле отырып және он жыл ішінде даму жоспарын іске асыру қорытындылары бойынша он жыл үшін әзірленеді және ұсынылады.
4. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп мынадай:
1) Қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу бөлімінен тұрады. Осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес кестені ұсына отырып, қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері бойынша қызметтің жоспарланған және нақты қол жеткізілген түйінді көрсеткіштері туралы, оларға қол жеткізбеу себептері туралы ақпаратты қамтиды;
2) еркін нысанда жасалатын және мынадай мәліметтерді:
қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері бойынша қызметтің жоспарланған түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі туралы ақпаратты (нақты нәтижелердің жоспарланған нәтижелерден ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет), даму жоспарын іске асыруға факторлардың әсерін бағалауды, сондай-ақ даму жоспарын іске асырудың саланың, өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін бағалауды;
даму жоспарын іске асыру процесінде туындаған проблемаларды, қызметтің мақсаттары мен түйінді көрсеткіштеріне олардың әсерін, сондай-ақ даму жоспарын уақтылы іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қабылданған шараларды;
қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері бөлінісінде есепті кезеңдегі даму жоспарын іске асыру қорытындылары туралы тұжырымдарды;
даму жоспарын одан әрі іске асыру, оны түзету, даму жоспарын іске асыру процесінің тиімділігін арттыру, даму жоспарын іске асыру бойынша анықталған проблемаларды шешу жөніндегі ұсыныстарды қамтитын талдамалық жазба бөлімінен тұрады.
5. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілгеннен кейін мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде атқарушы орган Бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын қарайды және оны бекіту туралы не пысықтау үшін атқарушы органға қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болса, атқарушы орган Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады;

9) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к реестру;
10) электронный отчет – отчет по исполнению плана развития, подготовленный на веб-портале реестра, и подписываемый электронной цифровой подписью компании, выданной национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению плана развития
3. Отчет по исполнению плана развития разрабатывается и представляется в следующем порядке:
1) первый раз – за 3 (три) года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за 6 (шесть) лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за 10 (десять) лет с разбивкой за последние четыре года и по итогам реализации плана развития за десять лет.
4. Отчет по исполнению плана развития содержит следующие разделы:
1) достижение стратегических направлений деятельности, целей, задач и ключевых показателей деятельности. Информация о запланированных и фактически достигнутых ключевых показателях деятельности по стратегическим направлениям деятельности, целям, задачам, о причинах их недостижения, с предоставлением таблицы заполняется по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) аналитическая записка, которая составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
информация о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности по стратегическим направлениям деятельности, целям и задачам (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты), оценка влияния факторов на реализацию плана развития, а также оценка влияния реализации плана развития на социально-экономическое развитие отрасли, региона;
проблемы, которые возникли в процессе реализации плана развития, их воздействие на цели и ключевые показатели деятельности, а также принятые меры по обеспечению своевременной реализации плана развития;
выводы об итогах реализации плана развития за отчетный период в разрезе стратегических направлений деятельности, целей и задач;
предложения по дальнейшей реализации плана развития, ее корректировке, повышению эффективности процесса реализации плана развития, решению выявленных проблем по реализации плана развития.
5. Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана развития осуществляется после утверждения годовой аудированной финансовой отчетности в следующем порядке:
1) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня утверждения годовой аудированной финансовой отчетности исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития на веб-портале реестра, разработанного Единым оператором, и вносит его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана развития либо о возврате исполнительному органу для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган дорабатывает проект Отчета по исполнению плана развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более 10 (десяти рабочих дней) со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании;

2) Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасы компанияның директорлар кеңесінің отырысында бекітіледі.
6. Атқарушы орган Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіту мәселесі бойынша компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесі оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін Бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді, сондай-ақ осы есепті даму жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін тиісті саланың уәкілетті органына қағаз түрінде жібереді. Осы есеп қағаз түрінде даму жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін тиісті саланың уәкілетті органына да жіберіледі.
7. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, оны Бірыңғай операторға қайта енгізеді.
8. Есепті кезеңнен кейінгі төртінші айдың 30 (отызыншы) күніне дейін бекітілген жылдық аудиттелген қаржылық есептілік болмаған жағдайда атқарушы орган Бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) әзірлеуді жүзеге асырады және электрондық есепті (жедел деректер бойынша) Бірыңғай операторға есепті кезеңнен кейінгі алтыншы айдың 1 (бірінші) күнінен кешіктірмей Тізілімге енгізу үшін жібереді.
Электрондық есеп (жедел деректер бойынша) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес Тізілімге енгізу үшін ұсынылады.
9. Атқарушы орган:
Осы Қағидалардың 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепте және Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепте (жедел деректер бойынша) деректерді уақтылы және анық ұсынуды;
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 40-бабының 1 және 14-тармақтарына сәйкес бюджет процесі құжаттарын жариялауды және талқылауды қамтамасыз етеді.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу және
ұсыну қағидаларына қосымша
Нысан
Жоспарланған және нақты қол жеткізілген қызметтің негізгі көрсеткіштері мен қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, оларға қол жеткізбеу себептері туралы ақпарат
Стратегиялық бағыттың (бұдан әрі – ҚСБ) атауы
Мақсаты
Міндеттері
Қызметтің түйінді көрсеткішінің (бұдан әрі – ҚТК) атауы*
Өлшем бірлігі
ҚТК мәні
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
20 _ _ жыл
20 n жыл
жоспары
факт
ауытқуы %
жоспары
факт
ауытқуы %
1 ҚСБ
1-мақсат
1- міндет
n тапсырма
ҚТК 1
ҚТКn
2 ҚСБ
n мақсаты
1- міндет
n тапсырма
ҚТК 1
ҚТКn
Ескертпе
* қызметтің негізгі көрсеткіші компанияның мақсаттары мен міндеттеріне байланыстырылады
бұйрығына 2-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары

2) проект Отчета по исполнению плана развития утверждается на заседании совета директоров компании.
6. Исполнительный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения Отчета по исполнению плана развития направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении. Данный отчет в бумажном виде направляется также уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации плана развития.
7. Включение электронного отчета в Реестр Единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии замечаний Единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно Единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
8. В случае отсутствия утвержденной годовой аудированной финансовой отчетности до 30 (тридцатого) числа четвертого месяца, следующего за отчетным периодом, исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) на веб-портале реестра, разработанного Единым оператором, и направляет электронный отчет (по оперативным данным) Единому оператору не позднее 1 (первого) числа шестого месяца, следующего за отчетным периодом, для включения в Реестр.
Электронный отчет (по оперативным данным) представляется для включения в Реестр согласно пункту 7 настоящих Правил.
9. Исполнительный орган обеспечивает:
своевременное и достоверное представление данных в Отчете по исполнению плана развития и Отчете по исполнению плана развития (по оперативным данным) в соответствии с пунктами 6, 7 и 8 настоящих Правил;
публикацию и обсуждение документов бюджетного процесса в соответствии пунктами 1 и 14 статьи 40 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером
которых является государство
Форма
Информация о запланированных и фактически достигнутых ключевых показателях деятельности по стратегическим направлениям деятельности, целям, задачам, о причинах их недостижения
Наименование стратегического направления (далее – СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности* (далее – КПД)
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
20__ год
20_n_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
СНД 1
Цель 1
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
СНД n
Цель n
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
Примечание
* ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам компании
Приложение 7 к приказу
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

9) тізілімнің веб-порталы – www.e-qazyna.kz мекен жайы бойынша орналастырылған тізілімге біріңғай кіруді ұсынатын интернет-ресурс;
10) электрондық есеп – тізілімнің веб-порталында дайындалған және ұлттық куәландырушы орталық берген компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп.
2-тарау. Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі
3. Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есеп әрбір жылдың қорытындылары бойынша әзірленеді және ұсынылады.
4. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор) қоспағанда, Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеу – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес компаниялардың Іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымына, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың Іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты Іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептің нысандары мен көрсеткіштер тізбесі тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
Іс-шаралар жоспарының есебіне түсіндірме жазба Іс-шаралар жоспары есебінің әрбір бөлімі бойынша түсіндірулерді қамтиды және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Қордың Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын әзірлеу Қордың Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілетін Қордың іс-шаралар жоспарын әзірлеу, бекіту, іске асырылуын мониторингтеу, бағалау, орындау жөніндегі есептерді ұсыну қағидалары шеңберінде жүзеге асырылады.
5. Бюджет қаражатын алған компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі - Бюджет кодексі) 121-бабының 2-тармағына сәйкес есепті қаржы жылындағы бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қалыптастыру үшін тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 (бірінші) ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде Іс-шаралар жоспардың орындалуы жөніндегі есепті ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жіберуге арналған іс-шаралар жоспарының орындалуы бойынша есепті бекіту талап етілмейді.
Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде Қазақстан Республикасы Құрылтайының тұрақты комитеттері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілері басшыларының олардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы баяндамаларын тыңдайды.

9) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к реестру;
10) электронный отчет – отчет по исполнению плана развития, подготовленный на веб-портале реестра, и подписываемый электронной цифровой подписью компании, выданной национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению плана мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
3. Отчет по исполнению плана мероприятий разрабатывается и представляется по итогам каждого года.
4. Разработка проекта Отчета по исполнению плана мероприятий, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), осуществляется в соответствии со структурой разделов отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также в соответствии с формами и перечнем показателей отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Формы и перечень показателей Отчета по исполнению планов мероприятий относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
Пояснительная записка к Отчету плана мероприятий содержит разъяснения по каждому разделу отчета плана мероприятий и является его неотъемлемой частью.
Разработка проекта Отчета по исполнению плана мероприятий Фонда осуществляется в рамках Правил разработки, утверждения, мониторинга, оценки реализации, представления отчетов по исполнению плана мероприятий Фонда, утверждаемых решением Совета директоров Фонда.
5. Исполнительный орган компании, получивший бюджетные средства, в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) представляет в срок не позднее 1 (первого) февраля года, следующего за отчетным годом соответствующему администратору бюджетных программ для формирования годового отчета об исполнении бюджета за отчетный финансовый год Отчет по исполнению плана мероприятий.
Утверждение отчета по исполнению плана мероприятий, предназначенного для направления администратору бюджетных программ, не требуется.
При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета постоянные комитеты Курултая Республики Казахстан заслушивают доклады руководителей субъектов квазигосударственного сектора, которым на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете предусмотрены бюджетные средства, об исполнении их планов мероприятий.

6. Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілгеннен кейін мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде атқарушы орган Бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын қарайды және бекіту туралы не пысықтау үшін атқарушы органға қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болса, атқарушы орган Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады;
2) Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасы компанияның директорлар кеңесінің отырысында бекітіледі.
7. Атқарушы орган Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті бекіту мәселесі бойынша Компанияның Директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді-көшірме алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепті мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) енгізу үшін, электрондық есепке Компанияның Директорлар кеңесі оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Бірыңғай операторға жібереді, сондай-ақ осы есепті іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингін жүргізу үшін тиісті саланың уәкілетті органына қағаз түрінде жібереді.
8. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде компанияның Директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, оны Бірыңғай операторға қайта енгізеді.
9. Есепті кезеңнен кейінгі үшінші айдың 30 (отызыншы) күніне дейін бекітілген жылдық аудиттелген қаржылық есептілік болмаған жағдайда атқарушы орган Бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) әзірлеуді жүзеге асырады және электрондық есепті (жедел деректер бойынша) Бірыңғай операторға есепті кезеңнен кейінгі бесінші айдың 1 (бірінші) күнінен кешіктірмей Тізілімге енгізу үшін жібереді.
Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті (жедел деректер бойынша) әзірлеу және бекіту мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

6. Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана мероприятий осуществляется после утверждения годовой аудированной финансовой отчетности в следующем порядке:
1) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня утверждения годовой аудированной финансовой отчетности исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий на веб-портале реестра, разработанного Единым оператором, и вносит его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана мероприятий либо о возврате исполнительному органу для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган дорабатывает проект Отчета по исполнению плана мероприятий в сроки, определенные советом директоров компании, но не более 10 (десяти) рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании;
2) проект Отчета по исполнению плана мероприятий утверждается на заседании совета директоров компании.
7. Исполнительный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения Отчета по исполнению плана мероприятий направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении, а также направляет данный отчет в бумажном виде уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации плана мероприятий.
8. Включение электронного отчета в Реестр Единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии замечаний Единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно Единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
9. В случае отсутствия утвержденной годовой аудированной финансовой отчетности до 30 (тридцатого) числа третьего месяца, следующего за отчетным периодом, исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) на веб-портале реестра, разработанного Единым оператором, и направляет электронный отчет (по оперативным данным) Единому оператору не позднее 1 (первого) числа пятого месяца, следующего за отчетным периодом, для включения в Реестр.
Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) осуществляется в следующем порядке:

1) Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеуге жауапты компанияның құрылымдық бөлімшесі есепті кезеңнен кейінгі төртінші айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның атқарушы органының қарауына енгізеді.
Компанияның атқарушы органы күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) қарайды және бекіту туралы не оны пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болса, компанияның жауапты құрылымдық бөлімшесі Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) компанияның атқарушы органы айқындаған, бірақ ескертулерді алған кезден бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның атқарушы органының қарауына қайта ұсынады;
2) Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) компанияның атқарушы органы бекітеді.
Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті (жедел деректер бойынша) бекіту қорытындылары бойынша 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның атқарушы органының оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін тіркей отырып, Тізілімге енгізу үшін Бірыңғай операторға электрондық есеп жіберіледі.
10. Атқарушы орган:
Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепте және Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепте (жедел деректер бойынша) деректерді уақтылы және дұрыс ұсынуды;

1) не позднее 10 (десятого) числа четвертого месяца, следующего за отчетным периодом, структурное подразделение компании, ответственное за разработку Отчета по исполнению плана мероприятий, осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) и вносит его на рассмотрение исполнительного органа компании.
Исполнительный орган компании в течение 7 (семи) календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) либо о его возврате для доработки.
При наличии замечаний ответственное структурное подразделение компании дорабатывает проект Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) в сроки, определенные исполнительным органом компании, но не более пяти календарных дней с момента получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение исполнительного органа компании;
2) проект Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) утверждается исполнительным органом компании.
По итогам утверждения Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) в течение 3 (трех) рабочих дней направляется электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании об его утверждении.
10. Исполнительный орган обеспечивает:
своевременное и достоверное представление данных в Отчете по исполнению плана мероприятий и Отчете по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным);

Бюджет кодексінің 40-бабының 1 және 14-тармақтарына сәйкес бюджеттік процестің құжаттарын жариялау және талқылауды қамтамасыз етеді.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу және
ұсыну қағидаларына 1-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымы
Р/с №
Бөлімнің атауы
1.
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1.
компанияны құру туралы ақпарат
1.2.
________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы.
1.3.
Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы
2.
Есепті кезеңде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3.
Компанияның даму жоспарында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын ескере отырып, есепті кезеңдегі Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде:
3.1.
қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2.
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4
Есепті кезеңдегі бюджетпен қатынастар:
4.1.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен түсетін түсімдер
4.2.
Компанияның Іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу (жанама салықтарды қоспағанда)
4.3.
акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер төлеу
5.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
6.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1.
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың қаржылық орнықтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш коэффициенті/EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): экономиканың нақты секторындағы компаниялар үшін, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды өтеу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3.
компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін негіздей отырып, талдау:
7.1
уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды есепті кезеңде орналастыру саясаты
7.2.
дивидендтік саясат және олардың негіздемесі
7.3.
есепті кезеңде акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымдарды (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі) ескере отырып, компанияның шоғырландырылған кадр саясаты
7.4.
акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті Компанияға тиесілі Компанияның және/немесе ұйымдардың кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5.
еншілес ұйымдарды ескере отырып, есепті кезеңдегі шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.6.
өсу немесе төмендеу негіздемесімен есепті кезеңдегі әкімшілік шығыстар
7.7.
есепті кезеңде тұрғын емес үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
7.8.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштері
7.9.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылмаған көрсеткіштері
8.
Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: есепті кезең ішінде Компания қызметінің қорытындыларын ашу үшін осындай толықтыру орынды болған кезде, Есеп басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Есеп тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда әрбір қосымша ұсынылатын тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атаулары болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу және
ұсыну қағидаларына 2-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп көрсеткіштерінің -нысандары мен тізбесі

публикацию и обсуждение документов бюджетного процесса в соответствии пунктами 1 и 14 статьи 40 Бюджетного кодекса.
Приложение 1
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство
Структура разделов отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
№ п/п
Наименование раздела
1.
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1.
информация о создании Компании
1.2.
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
1.3.
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2.
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
3.
Мероприятия по реализации Плана мероприятий за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Плане развития Компании, в том числе по:
3.1.
достижению ключевых показателей деятельности
3.2.
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1.
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета
4.2.
выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана мероприятий Компании
4.3.
выплата дивидендов на государственный пакет акций
5.
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам: капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения; инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
6.
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1.
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2.
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3.
долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения за отчетный период
7.2.
дивидендной политики и их обоснование
7.3.
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров) за отчетный период
7.4.
кадровой политики Компании и/или организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5.
консолидированные административные расходы за отчетный период с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6.
административные расходы за отчетный период, с обоснованием роста или снижения
7.7.
расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период
7.8.
основные консолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9.
основные неконсолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: Отчет может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия итогов деятельности Компании за отчетный период.
В случае дополнения Отчета пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение имеют соответствующие наименования.
Приложение 2
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

1. Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1. Компанияны құру туралы ақпарат:
1-нысан
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1
Компанияның толық атауы
2
Толық заңды мекенжайы
3
Байланыс телефондары
4
Электрондық мекенжай (e-mail), сайт
5
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
6
ID-код (әмбебап сәйкестендіру коды)
7
Әділет органдарында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні мен нөмірі
8
Басқару органының (мемлекеттік органның) атауы
9
Құрудың қысқаша тарихы:
9.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құру (қайта ұйымдастыру) туралы қаулысының күні мен нөмірі
9.2
Құру мақсаттары
9.3
Құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет түрлері
10
Ұйымды табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы шешім қабылданған кезде табиғи монополия саласы табиғи монополия субъектісі болып табылды ма
11
Табиғат пайдаланушы болып табыла ма: арнайы табиғат пайдалану құқығын кім және қашан берді, табиғат пайдалану сипаттамасын ашу (тұрақты немесе уақытша, иеліктен шығарылатын немесе иеліктен шығарылмайтын, өтеулі негізде немесе өтеусіз сатып алынған, бастапқы немесе қайталама)
12
Жер қойнауын пайдаланушы болып табыла ма: жер қойнауын пайдалану құқығын кім және қашан берді, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды ашу
13
Жарғылық капитал:
13.1
Құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдың мөлшері, мың теңге
13.2
Жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешімді қашан және кім қабылдады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, Мемлекеттік басқару органының бұйрығы, акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының шешімі)
14
Акциялардың саны, барлығы, оның ішінде:
жарияланған
орналастырылған
сатып алынған

1. Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1. информация о создании Компании:
форма 1
№ п/п
Наименование показателей
Информация
1
Полное наименование Компании
2
Полный юридический адрес
3
Контактные телефоны
4
Электронная почта (e-mail), сайт
5
Бизнес-идентификационный номер (БИН)
6
ID-код (универсальный идентификационный код)
7
Дата и номер государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции
8
Наименование органа управления (государственный орган)
9
Краткая история создания:
9.1
Дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан о создании (реорганизации)
9.2
Цели создания
9.3
Виды деятельности в соответствии с учредительными документами
10
Является ли субъектом естественной монополии, сфера естественной монополии, когда принято решение о включении организации в государственный регистр субъектов естественных монополий
11
Является ли природопользователем: кем и когда предоставлено право специального природопользования, раскрыть характеристику Природопользования (постоянное или временное, отчуждаемое или неотчуждаемое, приобретенное на возмездной основе или безвозмездно, первичное или вторичное)
12
Является ли недропользователем: кем и когда предоставлено право на недропользование, раскрыть операции по недропользованию
13
Уставный капитал:
13.1
Размер уставного капитала в соответствии с учредительными документами, тысяч теңге
13.2
Когда и кем принимались решения об увеличении уставного капитала (постановление Правительства Республики Казахстан, приказ органа государственного управления, решение общего собрания акционеров (участников)
14
Количество акций, всего, в том числе:
объявленные
размещенные
выкупленные

14.1
Жай акциялары
14.2
Артықшылықты акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16
Тіркеуші туралы мәліметтер
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
саны
%
17.1
Жай акциялары
17.2
Артықшылықты акциялар
1.2. ________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы.
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдық-құқықтық -нысаны (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) %-ы
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) %-ы
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) %-ы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Басқа ҰҚН
Жиыны
1.3. Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы.
2. Есепті кезеңде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3-нысан
Мақсат қою құжаттары
("Қазақстан – 2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарлары)
Құжаттың атауы
Басымдық
Тапсырма
Бастама / -нысаналы индикатор**
Құжаттың атауы
Мақсаты
Негізгі принциптер / бағыттар
Басымдық / мақсат / міндет
Негізгі ұлттық индикаторлар**
Құжаттың атауы
Бағыттар
Мақсаттар / міндеттер / ресурстар
-нысаналы индикаторлар /нәтижелер көрсеткіштері**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
1-бағыт
n бағыты
кестенің жалғасы
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының негізгі көрсеткіштері (КП) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Негізгі көрсеткіштердің мәні*
20__ жыл
жоспар
1-түзету
n-түзету
факт
орындау %
Р
С
Т
У
Ф
1
2
3
4
5
1-бағыт
1- мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n-бағыты
1- мақсат
1- міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n мақсат
1- міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
Ескерту:
* іс-шаралар жоспарының негізгі көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерін өзара байланыстыруды және салыстыруды қамтамасыз ету жолымен айқындалады.
** жоспардың орындалуы бойынша есепте көрсеткіштерге қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.

14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, теңге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в Республиканской собственности, всего, в том числе:
количество
%
17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2. корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации n уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
форма 3
Документы целеполагания
(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы системы государственного планирования
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития столицы, областей, городов республиканского значения)
Иные документы, не входящие в систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Наименование документа
Приоритет
Задача
Инициатива/ целевой индикатор**
Наименование документа
Цель
Основные принципы/ направления
Приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы**
Наименование документа
Направления
Цели/ задачи/ ресурсы
Целевые индикаторы /показатели результатов**
Наименование документа
Мероприятия/ индикаторы**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Направление 1
Направление n
продолжение таблицы
Цели Плана развития Компании
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Значение ключевых показателей*
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
Р
С
Т
У
Ф
1
2
3
4
5
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана мероприятий определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций.
** в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей.

3. Компанияның даму жоспарында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын ескере отырып, есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде:
3.1. қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
Р/с №
Қызметтің негізгі көрсеткіштерінің атауы
Іс-шараның / көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. активтерді қайта құрылымдау* және олардың негіздемесі:
5-нысан
Р/с
Есепті кезеңнің басындағы компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Активтің түрі (бейінді, бейінді емес, өзгелері)
Есепті кезеңде активті қайта құрылымдау (бөлу, бөліп шығару, қосу, тарату, сату (иеліктен шығару) жаңаларын құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу)
Есепті кезеңнің соңындағы компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n-түзету
факт
А
Б
В
1
2
3
4
5
1.
n.
Ескертпе:
* активтер – бұл Компания тобына кіретін заңды тұлғалар.
4. Есепті кезеңдегі бюджетпен қатынастар:
4.1. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен түсетін түсімдер:
6-нысан
Р/с №
Мақсат қою құжаттары
("Қазақстан – 2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарлары)
Құжаттың атауы
Басымдық
Тапсырма
Бастама / -нысаналы индикатор*
Құжаттың атауы
Мақсаты
Негізгі принциптер / бағыттар
Басымдық / мақсат / міндет
Негізгі ұлттық индикаторлар*
Құжаттың атауы
Бағыттар
Мақсаттар / міндеттер / ресурстар
-нысаналы индикаторлар /нәтижелер көрсеткіштері*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1.
n.
кестенің жалғасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Функционалдық топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
-нысаналы мақсаты
20__ жыл
Ескертпе
Құжаттың атауы
Іс-шаралар / индикаторлар*
жоспары
түзету 1
түзету n
факт
орындалу %
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Ескерту:
* жоспарды орындау бойынша есепте нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.

3. Мероприятия по реализации Плана мероприятий за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Плана развития Компании, в том числе по:
3.1. достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятия/ показателей
Единица измерения
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
п/п
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на начало отчетного периода
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Реструктуризация актива за отчетный период (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия)
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на конец отчетного периода
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
А
Б
В
1
2
3
4
5
1.
n.
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании.
4. Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1. в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета:
форма 6
№ п/п
Документы целеполагания
(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы
системы государственного планирования
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития столицы, областей, городов республиканского значения)
Иные документы, не входящие в систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Наименование документа
Приоритет
Задача
Инициатива/ целевой индикатор*
Наименование документа
Цель
Основные принципы/ направления
Приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы*
Наименование документа
Направления
Цели/ задачи/ ресурсы
Целевые индикаторы/ показатели результатов*
Наименование документа
Мероприятия/ индикаторы*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Р
1.
n.
продолжение таблицы
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
20__ год
Примечание
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
С
Т
У
Ф
Х
1
2
3
4
5
6
Итого:
Примечание:
* в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей результатов.

2.2.1
мемлекет меншігіндегі акциялар пакетіне
мың теңге
2.2.2
таза кірістен %
2.3
инвестициялық жобалар
мың теңге
2.3.1
мың теңге
2.3.n
мың теңге
2.4
инновациялық жобалар
мың теңге
2.4.1
мың теңге
2.4.n
мың теңге
2.5
өткен жылдардың залалдарын жабу
мың теңге
5. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
9-нысан
Р/с №
Мақсат қою құжаттары
("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарлары)
Құжаттың атауы
Басымдық
Тапсырма
Бастама / -нысаналы индикатор*
Құжаттың атауы
Мақсаты
Негізгі принциптер / бағыттар
Басымдық / мақсат / міндет
Негізгі ұлттық индикаторлар*
Құжаттың атауы
Бағыттар
Мақсаттар / міндеттер / ресурстар
-нысаналы индикаторлар /нәтижелер көрсеткіштері*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1
1.1
1.1.1
1.1.2
1.1.n
1.2
1.3
1.n
2.
2.1
2.2
2.n
кестенің жалғасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Жобалардың атауы
Жобаны игерудің басталу күні
Пайдалануға берудің жоспарланған күні
Құжаттың атауы
Іс-шаралар / индикаторлар*
П
Р
С
Т
У
Барлығы күрделі салымдар, оның ішінде:
инвестициялық жобалар, барлығы
жаңа жобаларға күрделі салымдар
қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар
негізгі құралдарды сатып алу
материалдық емес активтерді сатып алу
Инвестициялар, барлығы
акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу
жарғылық капиталға салымдар
Жиыны
кестенің жалғасы
Барлығы
Жобаның құны, мың теңге
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілді
Жоспар
Түзету 1
Барлығы
Оның ішінде қаржыландыру есебінен
барлығы
Оның ішінде қаржыландыру есебінен
меншікті
Қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
Қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Жобаның құны, мың теңге
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілді
Түзету n
Факт
орындалу %
барлығы
Оның ішінде қаржыландыру есебінен
барлығы
Оның ішінде қаржыландыру есебінен
барлығы
Оның ішінде қаржыландыру есебінен
меншікті
Қа-рыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
Қа-рыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
Қа-рыз
бюджеттік
Ұлттық қор
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Ескерту:
* жоспардың орындалуы бойынша есепте көрсеткіштерге қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.

2.2.1
на пакет акций, находящийся в государственной собственности
тысяч теңге
2.2.2
% от чистого дохода
2.3
инвестиционные проекты
тысяч теңге
2.3.1
тысяч теңге
2.3.n
тысяч теңге
2.4
инновационные проекты
тысяч теңге
2.4.1
тысяч теңге
2.4.n
тысяч теңге
2.5
покрытие убытков прошлых лет
тысяч теңге
5. Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
форма 9
№ п/п
Документы целеполагания (Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы системы государственного планирования (Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы системы государственного планирования (планы развития государственных органов, планы развития столицы, областей, городов республиканского значения)
Наименование документа
Приоритет
Задача
Инициатива/ целевой индикатор*
Наименование документа
Цель
Основные принципы/ направления
Приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы*
Наименование документа
Направления
Цели/ задачи/ ресурсы
Целевые индикаторы /показатели результатов*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1
1.1
1.1.1
1.1.2
1.1.n
1.2
1.3
1.n
2.
2.1
2.2
2.n
продолжение таблицы
Иные документы, не входящие в систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Наименование проектов
Дата начала освоения проекта
Планируемая дата ввода в эксплуатацию
Наименование документа
Мероприятия/ индикаторы*
П
Р
С
Т
У
Капитальные вложения всего, в том числе:
инвестиционные проекты, всего
капитальные вложения в новые проекты
капитальные вложения в существующие проекты
приобретение основных средств
приобретение нематериальных активов
Инвестиции, всего
приобретение пакетов акций (долей участия)
вклады в уставный капитал
Итого
продолжение таблицы
Стоимость проекта, тысяч тенге
всего
в том числе:
освоено за отчетный период
план
корректировка 1
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Стоимость проекта, тысяч тенге
в том числе:
освоено за отчетный период
корректировка n
факт
% выполнения
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Примечание:
* в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей.

Ұсынылатын қарыз коэффициенті/ЕВИТДА мәні: <3, мәні >4-5 компанияның тым көп қарыз жүктемесін және олардың қарыздарын өтеудегі ықтимал проблемаларды көрсетеді.
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы: LС - қарыз капиталы; ЕО - меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді
Пайыздарды жабу коэффициенті – Компанияның қарыз міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілетін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы пайыздар мен салықтарды төлегенге дейінгі пайданы салыстырады) және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша пайыздар. Коэффициент пайыздар мен салықтарға дейінгі пайда пайыздарды төлеу шығындарынан қанша есе көп екенін нақты көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
Пайыздарды жабу коэффициенті = EBIT / төлеуге пайыздар
Ұсынылатын мән: пайыздарды жабу коэффициенті неғұрлым аз болса, компанияның несиелік ауыртпалығы соғұрлым жоғары болады және банкроттықтың ықтималдығы соғұрлым жоғары болады. 1,5-тен төмен коэффициент Компанияның қарызына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән келтіреді. 1-ден кем коэффициент сыни болып саналады.
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: СА – ағымдағы активтер; СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады.
6.3. Компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі
12-нысан
Көрсеткіші
Анықтамасы
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, компания (ұйым) тартқан қарыздар сомасын және берген корпоративтік кепілгерліктерді қоса алғанда, компанияның (ұйымның) қарыз алуының шекті сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелер көлемі * арасындағы айырма
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды адамы) компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін, компанияның (ұйымның) қарыздарын тарту, корпоративтік кепілдіктер мен корпоративтік кепілгерліктерін беру үшін қолжетімді барынша рұқсат етілген сома
* қаржылық міндеттемелердің көлемі – қаржылық міндеттемелердің:
шарттық міндеттемеде негізделген:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті басқа субъектіге беру;
субъект үшін ықтимал тиімсіз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу;
есеп айырысу субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін:
оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын береді немесе беруге міндетті болады;
ол бойынша есеп айырысу ақша қаражатының немесе басқа қаржы активінің тіркелген сомасын субъектінің меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастаудан өзгеше тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін. Осы мақсаттар үшін меншікті үлестік құралдарға болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге шарт болып табылатын құралдар кірмейді;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) компания (ұйым) үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды.

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость.
Коэффициент покрытия процентов – характеризует способность Компании обслуживать свои долговые обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3. долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период:
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значений, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
* объем финансовых обязательств – объем любых обязательств, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциально невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет, по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированной суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
** коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации).

19.1
19.n
Ескертпе:
* ұқсас -нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша -нысандар тек ақпараттық сипатта болады және Компанияның директорлар кеңесінің бекіту -нысанасы болып табылмайды.
7.7 есепті кезеңде тұрғын емес үй-жайларды жалға алу бойынша шығыстар:
Компанияның (еншілес ұйымның) атауы *
19-нысан
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Жалдау бойынша шығыстар, барлығы
мың теңге
2
Жалға алынатын алаңның 1 шаршы метрінің құны
мың теңге
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 1266 "Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерін және оларға мониторинг жүргізу тетігін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" қаулысымен (бұдан әрі - ҚРҮҚ № 1266) бекітілген нормативтерге сәйкес үй-жайлардың жалпы алаңы
шаршы метр
Үй-жайлардың жалпы ауданы
шаршы метр
Ауытқу
шаршы метр
оның ішінде алаң:
3.1.
Басқарма төрағасы кабинетінің
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.2.
Басқарма төрағасының демалыс бөлмелері
ҚРҮҚ № 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.3.
Басқарма төрағасының қабылдау бөлмесі
ҚРҮҚ № 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.4.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) кабинеті
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.5.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) демалыс бөлмесі
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.6.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесінің) қабылдау бөлмесі
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.7.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) кабинеті
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілгеннормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.8.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) демалыс бөлмесі
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.9.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) қабылдау бөлмесі
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр

19.1
19.n
Примечание:
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
7.7 расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период:
Наименование Компании (дочерней организации) *
форма 19
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Расходы по аренде, всего
тысяч теңге
2
Стоимость за 1 квадратный метр арендуемой площади
теңге
3
Общая площадь помещений в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266 "Об определении лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и механизма проведения их мониторинга и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (далее – ППРК № 1266)
квадратных метров
Общая занимаемая площадь помещений
квадратных метров
Отклонение
квадратных метров
в том числе площадь:
3.1.
Кабинета председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.2.
Комнаты отдыха председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.3.
Приемной председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.4.
Кабинет заместителя председателя правления (управляющего директора – члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.5.
Комната отдыха заместителя председателя правления (управляющего директора – члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.6.
Приемная заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.7.
Кабинет управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.8.
Комната отдыха управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.9.
Приемная управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров

3.10.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) кабинеті
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.11.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) қабылдау бөлмесі
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.12.
Компания қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.13.
Жалпы үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, мұрағат, көшіру-көбейту қызметі, гардероб, серверлік, жабдықтар, -нысанды киім-кешек, дәрі-дәрмектер, техникалық құралдар, мүкәммал және кеңсе керек-жарақтары қоймалары және басқалар)
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.14.
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, венкамералар, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
ҚРҮҚ
№ 1266 бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
Ескертпе:
алып отырған алаңдарға белгіленген лимиттерден асқан жағдайда түсініктеме талап етіледі
* ұқсас -нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша -нысандар тек ақпараттық сипатта болады және Компанияның директорлар кеңесінің бекіту -нысанасы болып табылмайды.

3.10.
Кабинет руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.11.
Приемная руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.12.
Кабинет работника компании (на 1 работника)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.13.
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медикаментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.14.
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены)
в соответствии с нормативами, утвержденными ППРК № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
Примечание:
в случае превышения установленных лимитов на занимаемые площади, требуется пояснение
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.

8. Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат:
22-нысан
Р/с №
Компанияның атауы
Есепті кезеңдегі корпоративтік басқару рейтингі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
1-еншілес ұйым
n
n еншілес ұйымы
бұйрығына 3-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) атқарушы орган – алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында айқындалатын атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға;
2) директорлар кеңесі – компанияның акционерлерінің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысында оның мүшелерін сайлау арқылы қалыптасатын, компания мен атқарушы органның қызметін жалпы басқаруға және бақылауға жауап беретін компаниядағы басқарушы орган;
3) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспары (бұдан әрі – даму жоспары) – ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның онжылдық кезеңге арналған миссиясын, пайымын, стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін айқындайтын және негіздейтін құжат;
4) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары – тиісті жоспарлы кезеңде елді дамытудың ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған, мақсатты, негізгі бағыттарды, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдерді және ел дамуының түйінді ұлттық индикаторларын көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты;

8. Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
форма 22
№ п/п
Наименование Компании
Рейтинг корпоративного управления за отчетный период
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Дочерняя организация 1
n
Дочерняя организация n
Приложение 8 к приказу
Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) совет директоров – орган управления в компании, который образуется путем избрания его членов на общем собрании акционеров (единственного акционера) компании, отвечающий за общее руководство и контроль за деятельностью компании и исполнительного органа;
3) план развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – план развития) – документ, определяющий и обосновывающий миссию, видение, стратегические цели и задачи национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании на десятилетний период;
4) компания – национальный управляющий холдинг, национальный холдинг, национальная компания, акционером которого является государство;
5) национальный план развития Республики Казахстан – документ Системы государственного планирования, предусматривающий цель, основные направления, приоритеты развития, подходы по их обеспечению и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны;

6) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес цифрлық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
7) электрондық есеп – ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізу үшін дайындалған, компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының мәтінін және/немесе қосымшаларымен бірге оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін қамтитын есеп.
3. Компанияның даму жоспары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары ескеріле отырып, он жылдық кезеңге бір рет әзірленеді.
4. Компанияның даму жоспары оның бес жылдық кезеңге арналған іс-шаралар жоспарын әзірлеу үшін негіз болып табылады және оның стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен қызмет нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың даму жоспарын (қызметтің стратегиялық бағыттарын) ескере отырып әзірленеді.
2-тарау. Компанияның даму жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі
5. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор) қоспағанда, компанияның даму жоспарының жобасы Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігіне тиісті саланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарымен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігіне келісіледі.
6. Компанияның даму жоспары:
1) мыналарды:
ағымдағы жағдайды және сыртқы ортаның жаһандық факторларының әсерін компания жұмыс істейтін және компанияның мақсаттарына қол жеткізуге әсер етуі мүмкін құқықтық, саяси, шаруашылық, демографиялық, технологиялық және басқалардың жиынтығын қамтитын сыртқы ортаны талдау;
компания қызметіндегі күшті және әлсіз жақтарды талдауды қамтитын ішкі ортаны талдау кіші бөлімдерін қамтитын компанияның ағымдағы жай-күйіне талдау бөлімдерінен тұратын құжат болып табылады.
Компанияның ағымдағы жағдайын талдау қазіргі және ықтимал қауіптер мен тәуекелдерді талдауды және компанияның мақсаттарына жету мүмкіндіктерін анықтауды қамтиды;

6) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных цифровых системах;
7) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст плана развития и/или оценки ее реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации плана развития, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр).
3. План развития компании разрабатывается один раз на десятилетний период с учетом стратегических и программных документов Республики Казахстан.
4. План развития компании является основой для разработки ее плана мероприятий на пятилетний период и определяет ее стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разрабатывается с учетом плана развития (стратегических направлений деятельности) юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения плана развития компании
5. Проект плана развития компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли на соответствие планов развития государственных органов целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития.
6. План развития компании представляет собой документ, содержащий следующие разделы:
1) анализ текущего состояния компании, который включает в себя следующие подразделы:
анализ внешней среды, содержащий анализ текущей ситуации и влияния глобальных факторов внешней среды – совокупности правовых, политических, хозяйственных, демографических, технологических и других, в которых функционирует компания, и которые могут влиять на достижение целей компании.
Анализ внутренней среды, содержащий анализ сильных и слабых сторон в деятельности компании.
Анализ текущего состояния компании включает в себя анализ существующих и потенциальных угроз и рисков и определение возможностей для достижения целей компании;

2) миссиясы мен пайымдауы. Миссиясы мемлекет компания алдына қоятын міндеттерге сәйкес келеді және мемлекет қойған міндеттер, ол орындайтын функциялар, қызмет бағыттары және саланы (экономика секторын) дамыту тұрғысында компанияның негізгі мақсатын қамтуға тиіс.
Пайымдау компанияның болжамды кезеңнің соңына қарай оның орындайтын функциялары тұрғысынан жайғасымын айқындайды;
3) қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер көрсетіледі.
Даму жоспары шеңберінде компания қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, қызметінің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер көрсетіледі, оның ішінде жылдар бойынша бөліністе көрсетіледі.
Қызметтің стратегиялық бағыттары миссияға сүйене отырып айқындалады және компания тиісті әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге барынша әсер ететін қызмет салаларын білдіреді.
Әрбір стратегиялық бағыт үшін мақсаттар – нәтижесінде компанияның жалпы мақсаттарына қол жеткізуге әкелетін қызметтің нақты, өлшенетін бағдарлары әзірленеді.
Әрбір мақсатты іске асыру шеңберінде міндеттер айқындалады, оларды шешу тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін қажетті және жеткілікті шарт болып табылады. Әрбір мақсат бойынша қызметтің 3 (үш) аспайтын түйінді көрсеткіші әзірленеді (жылдар бойынша бөліністе), олар бойынша компания қызметінің мақсаты мен стратегиялық бағытына қол жеткізу бағаланатын болады. Әрбір стратегиялық бағыт үшін алға қойылған мақсаттарға қол жеткізілгеннен кейін күтілетін нәтижелер сипатталады.
Қызметтің стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, қызметтің түйінді көрсеткіштерін және олар бойынша күтілетін нәтижелерді онжылдық кезеңнің әрбір жылына бөле отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша даму жоспарына жеке қосымша түрінде ресімдеу ұсынылады;
4) компанияның жұмыс істеуінің тиімділігі мақсатында қызметтің стратегиялық бағыты шеңберінде ықтимал қауіптерді, тәуекелдің сипаттамасын және олардың салдарын көрсететін тәуекелдерді басқару жүйесі, осы тәуекелдің алдын алу және ол басталған жағдайда компанияның оған ден қоюы жөніндегі іс-шараларды әзірлеу көзделеді.
7. Компанияның даму жоспары даму жоспарына қажетті негіздемелерді, стратегиялық картаны, схемаларды, кестелерді, даму жоспарында көзделген компания қызметінің негізгі көрсеткіштеріне нысаналы мәндер бойынша есептеулерді қамтитын қосымшаларды қамтиды.
Компанияның стратегиялық картасы компания қызметінің түйінді көрсеткіштерімен мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттардың көрсеткіштерінің декомпозициясын қамтиды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тәртіп бойынша жасалады.

2) миссия и видение. Миссия содержит основное предназначение компании в поставленных государством задач, выполняемых им функций, направлений деятельности и развития отрасли (сектора экономики).
Видение определяет позиционирование компании к концу прогнозного периода в контексте выполняемых ею функций;
3) стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним.
В рамках плана развития отражаются стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности компании и ожидаемые результаты по ним, в том числе с разбивкой по годам.
Стратегические направления деятельности определяются исходя из миссии и представляют собой те области деятельности, где компания имеет наибольшее воздействие на решение соответствующих социально-экономических задач.
Для каждого стратегического направления разрабатываются цели – конкретные, измеримые ориентиры деятельности, приводящие в совокупности к достижению общих целей компании.
В рамках реализации каждой цели определяются задачи, решение которых будут являться необходимым и достаточным условием для достижения соответствующей цели. По каждой цели разрабатываются не более 3 (трех) ключевых показателей деятельности (с разбивкой по годам), по которым будет оцениваться достижение цели и стратегического направления деятельности компании. Для каждого стратегического направления описываются ожидаемые результаты, по достижению поставленных целей.
Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним, с разбивкой на каждый год десятилетнего периода, рекомендуется оформлять в виде отдельного приложения к плану развития, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) в целях эффективности функционирования компании, в рамках стратегических направлении деятельности также предусматривается система управления рисками, которая отражает возможные угрозы, описания риска и их последствия, разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию компании в случае его наступления.
7. План развития компании содержит приложения: стратегическую карту, схемы, таблицы, расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности компании, предусмотренные планом развития.
Стратегическая карта компании содержит декомпозицию показателей документов системы государственного планирования, а также иных документов, не входящих в систему государственного планирования с ключевыми показателями деятельности компании и составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

8. Тиісті салаға (аяға) басшылық жасау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) компанияға жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) мамырынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсер ететін сандық және сапалық көрсеткіштерді жібереді.
9. Компанияның атқарушы органы жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші маусымынан кешіктірмей, Қорды қоспағанда, даму жоспарының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны тиісті саланың уәкілетті органының қарауына және келісуіне енгізеді.
Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған даму жоспарының жобасын 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
10. Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасы келісілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға және өзге де салалық мемлекеттік органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар және өзге де салалық мемлекеттік органдар (қажет болған жағдайда Ұлттық басқарушы холдинг үшін) даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға және өзге де салалық мемлекеттік органдарға келісуге қайта ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар және өзге де салалық мемлекеттік органдар 10 (он) жұмыс күні ішінде даму жоспарының пысықталған жобасын қайта қарайды.
11. Компанияның атқарушы органы даму жоспарының жобасы Қорды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен және өзге де салалық мемлекеттік органдармен келісілгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді. Қордың атқарушы органы даму жоспарының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны директорлар кеңесінің отырысы немесе директорлар кеңесі мүшелерінің сырттай дауыс беруі өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмей директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі күнтізбелік 20 (жиырма күн) ішінде даму жоспарының жобасын қарайды және мақұлдау туралы немесе компанияның атқарушы органына пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы даму жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады.
Компанияның директорлар кеңесі пысықталған даму жоспарының жобасын қайта енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қарайды.

8. Уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) направляет компании количественные и качественные показатели, которые влияют на достижение индикаторов и показателей результатов, предусмотренных в документах системы государственного планирования не позднее 1 (первого) мая года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду.
9. Исполнительный орган компании не позднее 1 (первого) июня года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, осуществляет разработку проекта плана развития и вносит его на рассмотрение и согласование в уполномоченный орган соответствующей отрасли, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект плана развития в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней дорабатывает проект плана развития и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает доработанный проект плана развития.
10. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее 3 (трех) рабочих дней после согласования проекта плана развития обеспечивает его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект плана развития в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывает проект плана развития в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляет его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана развития.
11. Исполнительный орган компании не позднее 10 (десяти) календарных дней после согласования проекта плана развития с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, за исключением Фонда, вносит его на рассмотрение совета директоров компании. Исполнительный орган Фонда осуществляет разработку проекта плана развития и вносит его на рассмотрение совета директоров не позднее чем за 20 (двадцать) календарных дней до даты проведения заседания совета директоров или заочного голосования членов совета директоров.
Совет директоров компании в течение 20 (двадцати) календарных дней рассматривает и принимает решение об одобрении проекта плана развития либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект плана развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более 10 (десяти) календарных дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение 10 (десяти) календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект плана развития.

12. Қордың атқарушы органы жоспарланып отырған онжылдық кезеңнің алдындағы 20 (жиырмасыншы) жылғы қарашадан кешіктірмей Қордың директорлар кеңесі мақұлдаған Қордың даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға енгізуді қамтамасыз етеді.
13. Тиісті саланың уәкілетті органы жоспарланып отырған онжылдық кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) қарашасына дейін Қорды қоспағанда, компанияның директорлар кеңесі мақұлдаған компанияның даму жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жоспарланып отырған онжылдық кезеңнің алдындағы жылдың 1 (бірінші) желтоқсанынан кешіктірмей директорлар кеңесі мақұлдаған Қордың даму жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
14. Компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Үкіметінің компанияның даму жоспарын бекіту туралы қаулысы қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке Қазақстан Республикасы Үкіметінің даму жоспарын бекіту туралы қаулысының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторға (бұдан әрі – бірыңғай оператор) электрондық есепті жібереді.
15. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
16. Даму жоспарына:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай және ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы біртұтас Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістермен, сондай-ақ компанияның қызметіне елеулі әсері бар ішкі және сыртқы ортаның өзгеруімен;
2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;
3) компанияны қайта ұйымдастырумен;
4) даму жоспарын іске асыру мониторингінің қорытындыларымен байланысты жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі айқындалады.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда компанияның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

12. Исполнительный орган Фонда не позднее 20 (двадцатого) ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение проекта плана развития Фонда, одобренного советом директоров Фонда в уполномоченный орган по государственному планированию.
13. Уполномоченный орган соответствующей отрасли до 1 (первого) ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития компании, одобренной советом директоров компании, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 1 (первого) декабря года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития Фонда, одобренного советом директоров.
14. Исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития компании направляет электронный отчет единому оператору в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития.
15. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний.
16. Внесение изменений и дополнений в план развития допускается в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан к единому народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;
2) изменением основных направлений деятельности компании;
3) реорганизацией компании;
4) итогами мониторинга реализации плана развития.
17. В случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план развития компании осуществляется в следующем порядке:

1) компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдай басталғаннан кейін 1 (бір) айдан кешіктірмей компанияның түзетілген даму жоспарын әзірлеуді және келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Тиісті саланың уәкілетті органының, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың және Компанияның директорлар кеңесінің түзетілген даму жоспарының жобасын қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Үкіметінің компанияның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулысы қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке Қазақстан Республикасы Үкіметінің даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулысының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Компаниялардың кезекті он жылдық кезеңге арналған кезекті даму жоспары ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың алдыңғы даму жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірілмей әзірленеді.
3-тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыру мониторингі
19. Даму жоспарының іске асырылу мониторингін Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және компанияның даму жоспары көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорыту мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
Қордың даму жоспарын іске асыру мониторингін оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
20. Компанияның даму жоспарын іске асыру мониторингі мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) бірінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 3 (үш) жыл үшін;
2) екінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 6 (алты) жыл үшін;
3) үшінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 10 (он) жыл үшін.
Қорды қоспағанда, компанияның даму жоспарының іске асырылу мониторингі директорлар кеңесі есепті кезең үшін компанияның даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіткеннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізіледі.
Компанияның даму жоспарының іске асырылуына мониторинг директорлар кеңесі бекіткен даму жоспарының және компанияның есепті кезеңдегі даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің негізінде жүргізіледі.
Қордың даму жоспарының іске асырылу мониторингі Қордың директорлар кеңесінің есепті кезең үшін Қордың даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекітуімен бір мезгілде жүзеге асырылады.

1) исполнительный орган компании не позднее 1 (одного) месяца после наступления случая, предусмотренного пунктом 16 настоящих Правил, обеспечивает разработку и внесение скорректированного плана развития компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана развития уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 9, 10, 11, 12 и 13 настоящих Правил;
2) исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в план развития компании направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в план развития.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящих Правил.
18. План развития компаний на очередной десятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущего плана развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг реализации плана развития компании
19. Мониторинг реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли, в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан, планов развития государственных органов и плана развития компании.
Мониторинг реализации плана развития Фонда осуществляется его советом директоров.
20. Мониторинг реализации плана развития компании проводится в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за десять лет с разбивкой по годам.
Мониторинг реализации плана развития компании, за исключением Фонда проводится в течение 30 (тридцати) календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период.
Мониторинг реализации плана развития компании проводится на основе плана развития и отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
Мониторинг реализации плана развития Фонда осуществляется одновременно с утверждением советом директоров Фонда отчета по исполнению плана развития Фонда за отчетный период.

21. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында компанияның даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есепті дайындайды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне, қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ақпаратты қамтиды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
22. Мониторинг жүргізу қорытындылары бойынша тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарын іске асыру жөнінде қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) компанияның даму жоспарының орындалуы бойынша есепте ұсынылған ақпаратты талдау және қорыту;
2) жоспарланған қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі (нақты нәтижелердің жоспарланғандардан ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет) және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін өткізілген/жоспарланған іс-шаралар туралы;
3) жекелеген мақсаттар, міндеттер, іс-шаралар қайта қаралған, ресурстар қайта бөлінген және проблемаларды шешудің жаңа тәсілдері әзірленген жағдайда олар бойынша ақпарат қамтылуға тиіс;
4) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша және компанияның даму жоспарын түзету бойынша ұсыныстар;
5) саланың және тұтастай экономиканың дамуына компанияның ықпал ету дәрежесі.
Даму жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп және қорытынды даму жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелері болып табылады.
23. Даму жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелерін (оған қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып) тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператор цифрлық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
24. Компанияның даму жоспарының іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган оны іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау мақсатында даму жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізгеннен кейін жүзеге асырады.

21. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации плана развития компании на веб-портале реестра, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации плана развития содержит информацию по достижению стратегических направлений деятельности, целей, задач, ключевых показателей деятельности.
Отчет по мониторингу реализации плана развития составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовит заключение по реализации плана развития.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) анализ и обобщение информации, представленной в отчете по исполнению плана развития компании;
2) о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты) и проведенных/планируемых мероприятиях для достижения ключевых показателей деятельности;
3) в случае пересмотра отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределении ресурсов, и разработки новых подходов к решению проблем информацию по ним;
4) по повышению эффективности деятельности компании и предложения по корректировке плана развития компании;
5) степень влияния компании на развитие отрасли и экономики в целом.
Отчет по мониторингу реализации плана развития и заключение являются результатами мониторинга реализации плана развития.
23. Результаты мониторинга реализации плана развития (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний.
24. Оценка реализации плана развития компании осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию после проведения мониторинга реализации плана развития в целях определения степени достижения результативности и эффективности ее реализации.

25. Даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалауды есепті кезеңде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) бірінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 3 (үш) жыл үшін;
2) екінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 6 (алты) жыл үшін;
3) үшінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, 10 (он) жыл үшін.
4-тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау
26. Даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау компанияның есепті кезеңдегі даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің және тиісті саланың уәкілетті органының мониторингі нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылады.
27. Компанияның даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау жөніндегі есепті қалыптастыру үшін тиісті компанияны иелену және пайдалану құқықтары берілген тиісті саланың уәкілетті органдары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі жылғы 1 (бірінші) қарашаға дейінгі мерзімде компанияның даму жоспарының іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады.
28. Компанияның даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау бойынша есеп мынадай:
ақпараттық бөлім;
компания қызметінің тиімділігін бағалау;
талдамалық жазба бөлімдерінен тұрады.
29. "Ақпараттық бөлім"
Ақпараттық бөлімнің мақсаты есепті кезеңде компания қызметінің стратегиялық бағыттарын (бұдан әрі – ҚСБ) іске асыру нәтижелері туралы деректерді ұсыну болып табылады.
Ақпараттық бөлім:
құжаттың деректемелерін (компанияның даму жоспарын): құжаттың атауын, нөмірін, қабылданған күнін, іске асыру мерзімдерін;
компанияның миссиясын және ҚСБ туралы мәліметтерді қамтиды, бұл ретте әрбір ҚСБ бойынша қызметтің қандай түйінді көрсеткіштері арқылы көрсетіледі (бұдан әрі – ҚТК) ол іске асырылады (нақты нәтижелердің жоспарланғандардан ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет). Ақпараттық бөлім осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес толтырылады.
30. "Компания қызметінің тиімділігін бағалау"
Қызметтің тиімділігін айқындау компанияның даму жоспарының және оның қаржы-шаруашылық қызметінің іске асырылу тиімділігін бағалау арқылы жүзеге асырылады.
1) Компанияның даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау ҚСБ мен ҚТК-ға қол жеткізу дәрежесін анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Компанияның ҚСБ мен ҚТК-ға қол жеткізуін бағалау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір ҚСБ даму жоспарын іске асырудың қорытынды рейтингінде белгілі бір үлес салмаққа ие, олардың жалпы көлемі жиынтығында 100 %-ды құрайды және ҚТК-ның белгілі бір санын қамтиды.
ҚСБ ішіндегі ҚТК-ға үлес салмақ беріледі, оның жалпы сомасы әрбір ҚСБ-ның 100 %-ын құрайды.

25. Оценка эффективности реализации плана развития проводится за отчетный период уполномоченным органом по государственному планированию в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за десять лет с разбивкой по годам.
Глава 4. Оценка эффективности реализации плана развития компании
26. Оценка эффективности реализации плана развития осуществляется на основании отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли.
27. Для формирования отчета по оценке эффективности реализации плана развития компании, уполномоченные органы соответствующей отрасли, которым переданы права владения и пользования соответствующей компанией, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию информацию о результатах мониторинга реализации плана развития компании, в срок до 1 (первого) ноября года, следующего за отчетным периодом.
28. Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании, состоит из следующих разделов:
информационный раздел;
оценка эффективности деятельности компании;
аналитическая записка.
29. "Информационный раздел"
Целью информационного раздела является предоставление данных о результатах реализации стратегических направлений деятельности (далее – СНД) компании за отчетный период.
Информационный раздел содержит в себе:
реквизиты документа (план развития компании): наименование, номер, дата принятия документа, сроки реализации;
сведения о миссии и СНД компании, при этом по каждому СНД указывается, посредством каких ключевых показателей деятельности (далее – КПД) она реализуется (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты). Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании заполняется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
30. "Оценка эффективности деятельности компании"
Определение эффективности деятельности осуществляется путем оценки эффективности реализации плана развития компании и его финансово хозяйственной деятельности.
1) Оценка эффективности реализации плана развития компании осуществляется путем выявления степени достижения СНД и КПД.
Оценка достижения ключевых показателей деятельности стратегических направлений компании осуществляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Каждое СНД имеет определенный удельный вес в итоговом рейтинге реализации плана развития, общий объем которых в совокупности составляет 100 %, и включает в себя определенное число КПД.
КПД внутри СНД присваиваются удельные веса, общая сумма которых составляет 100 % каждого СНД.

ҚТК-ға қол жеткізу дәрежесін есептеу қорытындылары бойынша әрбір ҚТК-ға 0-ден 4-ке дейін балл беріледі, бұл ретте:
4 – жоспардан 85%-дан 100%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
3 – жоспардан 70%-дан 84%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
2 – жоспардан 55%-дан 69%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
1 – жоспардан 40%-дан 54%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
0 – жоспардан 0%-дан 39%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу.
ҚТК-ға қол жеткізудің бағалауын қорытындылау үшін әрбір ҚТК бойынша балдар жинақталады. Балдардың жиынтық санына және қол жеткізуге болатын ең жоғары нәтижеге сүйене отырып, әрбір ҚСБ-ның іске асырылу дәрежесі есептеледі.
Әрбір ҚСБ бойынша қол жеткізілген нәтижелерге сәйкес, сондай-ақ компанияның даму жоспарына қол жеткізудегі олардың үлес салмағын ескере отырып, қызметтің түйінді көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың қорытылған нәтижесі есептеледі.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың қорытылған нәтижесі мынадай деңгейлерге бөлінеді:
85%-дан 100%-ға дейін – даму жоспарын іске асырудың жоғары тиімділік деңгейі;
70%-дан 84%-ға дейін – даму жоспарын іске асырудың орташа тиімділік деңгейі;
55%-дан 69%-ға дейін – даму жоспарын іске асырудың төмен тиімділік деңгейі
40%-дан 54%-ға дейін – даму жоспарын тиімсіз іске асыру;
0%-дан 39%-ға дейін – даму жоспары іске асырылмаған.
2) компанияның қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін бағалау қаржылық есептілікті талдаудың мынадай түрлері бойынша жүргізіледі:
егжей-тегжейлі талдау осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады және компанияның соңғы үш есепті кезеңдегі деректерін салыстырмалы және абсолютті түрде салыстырудан және есептіліктің жекелеген баптарының немесе олардың топтарының өзгеру үрдістерін анықтаудан тұрады.
Коэффициенттік талдау – осындай коэффициенттердің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) және олардың серпініндегі өзгерістері мәніне қаржылық көрсеткіштер (коэффициенттер) жиынтығының көмегімен компанияның қаржылық есептілігін зерделеуден тұрады (компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан деректер қабылданады):
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі. Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
СА – ағымдағы активтер;
СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады;
Активтердің рентабельділік коэффициенті – компания активтеріне салынған әрбір теңгеге қанша таза пайда келетінін куәландырады.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда
NI - таза пайда;
ТА-активтердің орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROA мәні: Көрсеткіштің жоғарылатылған мәні
(динамикада) Компания активтерінің пайда табуға қабілеттілігін көрсетеді
Меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті – компанияның меншікті капитал бірлігінен қанша таза пайдасы бар екенін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
NI – таза пайда;
ЕО – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын КОЕ мәні: салаға байланысты әр түрлі, сонымен бірге, коэффициенттің жоғары мәні оң бағаланады, өйткені капиталға авансталған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
LС – қарыз капиталы;
ЕО – меншікті капитал.

По итогам расчета степени достижения КПД к каждому КПД присваиваются баллы от 0 до 4, при которых:
4 – достижение результатов КПД от 85 % до 100 % от плана;
3 – достижение результатов КПД от 70 % до 84 % от плана;
2 – достижение результатов КПД от 55 % до 69 % от плана;
1 – достижения результатов КПД от 40 % до 54 % от плана;
0 – достижение результатов КПД от 0 % до 39 % от плана.
Для обобщения оценки достижения КПД, баллы по каждому КПД суммируются. Исходя из суммарного количества баллов и максимально возможного достижимого результата, рассчитывается степень реализации каждого СНД.
В соответствии с достигнутыми результатами по каждому СНД, а также учитывая их удельный вес в достижении плана развития компании, высчитывается обобщенный результат реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности.
Обобщенный результат реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности подразделяется на следующие уровни:
от 85 % до 100 % – эффективность высокого уровня реализации плана развития;
от 70 % до 84 % – эффективность среднего уровня реализации плана развития;
от 55 % до 69 % – эффективность низкого уровня реализации плана развития;
от 40 % до 54 % – неэффективная реализация плана развития;
от 0 % до 39 % – план развития не реализован.
2) оценка эффективности финансово хозяйственной деятельности компании проводится по следующим видам анализа финансовой отчетности:
детализированный анализ осуществляется, согласно приложению 6 к настоящим Правилам и заключается в сопоставлении данных компании за три последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп.
Коэффициентный анализ – заключается в изучении финансовой отчетности компании (принимаются данные из всех форм финансовой отчетности компании) при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике:
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
СА – текущие активы;
СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1-2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала;
Коэффициент рентабельности активов – свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый теңге, вложенный в активы компании.
Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ТА – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение RОА: повышающееся значение показателя
(в динамике) свидетельствует о способности активов компании порождать прибыль.
Коэффициент рентабельности собственного капитала – показывает, сколько компания имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала.
Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ЕС – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение RОЕ: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый теңге, авансированный в капитал.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании. Рассчитывается по формуле:
где:
LС – заемный капитал;
ЕС – собственный капитал.

Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді.
31. "Талдамалық жазба"
Талдамалық жазба еркін нысанда жасалады және мыналарды қамтиды:
1) есептің Ақпараттық бөлімінде келтірілген ақпаратты қажетті түсіндірмелер мен қорыту, бұл ретте ПӘК-ті мынадай санаттарға бөлу пайдаланылады:
Сандық – оған қол жеткізу дәрежесін анықтауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін индикаторы бар тиімділік;
Сапалық – сандық өлшенетін индикаторы жоқ, бірақ бұл ретте тиісті саладағы (аядағы) оң өзгерістердің мәнін айқындауға мүмкіндік беретін пәк;
іс-шара – сандық өлшенетін индикаторы жоқ және ҚСБ-ға қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін орындалған бір жолғы іс-шара (іс-қимыл) түрінде қалыптастырылған ҚТК;
2) қойылған ҚСБ және ҚТК қол жеткізуді бағалауды қамтиды;
3) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша қорытындылар және қажет болған жағдайда ұсынымдар.
32. Даму жоспарының іске асырылуын бағалауды жүргізгеннен кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін бірыңғай операторға ұсыну үшін тиісті саланың уәкілетті органына олардың интернет-ресурсында орналастыру үшін және компанияларға жібереді.
Даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін Компанияның атқарушы органы оларды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады және осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген тәртіппен тізілімге енгізіледі.
5-тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыруды бақылау
33. Даму жоспарының іске асырылуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және компанияның даму жоспарының толық және уақтылы орындалуын талдау мақсатында, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер арқылы жүзеге асырады.
Қордың даму жоспарының іске асырылуын бақылауды оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
34. Компанияның атқарушы органы:
1) осы Қағидалардың 9, 11, 12 және 17-тармақтарында белгіленген мерзімдерде даму жоспарын уақтылы әзірлеуді және келісуді;
2) осы Қағидалардың 14, 15, 17 және 27-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға электрондық есепті уақтылы және анық ұсынуды;
3) даму жоспарындағы деректердің анықтығын;
4) даму жоспарын іске асыруды;
5) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 40-бабының 1 және 14-тармақтарына сәйкес бюджет процесінің құжаттарын жариялау және талқылауды қамтамасыз етеді.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
1-қосымша
Нысан
Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Өткен жыл
Ағымдағы жыл (жоспар/ бағалау)
Іске асыру жоспары
(факт)
1 жыл
2 ж ы л
3 ж ы л
4 ж ы л
5 ж ы л
6 ж ы л
7 ж ы л
8 ж ы л
9 ж ы л
10 ж ы л
1-бағыт
1-бағыт
1-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n-мақсаты
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n-бағыты
n-бағыты
1-мақсат
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
n-мақсаты
1-міндет
ТК 1
ТК n
n міндет
ТК 1
ТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібіне
2-қосымша
Нысан
Компанияның стратегиялық картасы
Мақсат қою құжаттары

Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость.
31. "Аналитическая записка"
Аналитическая записка составляется в произвольной форме и содержит:
1) необходимые пояснения и обобщения информации, приведенной в Информационном разделе отчета, при этом используются нижеследующая категоризация КПД:
количественный – КПД, имеющий количественно измеримый индикатор, позволяющий определить степень ее достижения;
качественный – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора, но при этом позволяет определить сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере);
мероприятие – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора и сформулирована в виде разового мероприятия (действия), которые выполнены для достижения СНД и получения планируемых результатов;
2) оценку достижения поставленных СНД и КПД;
3) выводы и при необходимости рекомендации по повышению эффективности деятельности компании.
32. После проведения оценки реализации плана развития уполномоченным органом по государственному планированию результаты оценки реализации плана развития направляются в уполномоченный орган соответствующей отрасли для размещения на их интернет-ресурсе и компаниям для представления единому оператору.
Результаты оценки реализации плана развития представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения и включаются в реестр в порядке, установленном пунктом 15 настоящих Правил.
Глава 5. Контроль реализации плана развития компании
33. Контроль реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов, планов развития государственных органов и плана развития компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
Контроль реализации плана развития Фонда осуществляется его советом директоров.
34. Исполнительный орган компании обеспечивает:
1) своевременную разработку и согласование плана развития в сроки, установленные пунктами 9, 11, 12 и 17 настоящих Правил;
2) своевременное и достоверное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 14, 15, 17 и 27 настоящих Правил;
3) достоверность данных в плане развития;
4) реализацию плана развития;
5) публикацию и обсуждение документов бюджетного процесса в соответствии пунктами 1 и 14 статьи 40 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Форма
Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Цели Плана развития Компании1
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Предыдущий год
(факт)
Текущий год (план/ оценка)
План реализации
1
год
2 год
3 год
4 год
5 год
6 год
7 год
8 год
9 год
10 год
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Форма
Стратегическая карта Компании
Документы целеполагания

("Қазақстан – 2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
(мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, даму жоспарлары)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Даму жоспарында көзделген компания қызметінің түйінді көрсеткіштері (бұдан әрі – ҚТК)
Құжаттың атауы
Басымдық / Міндет / Бастама
Нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты / негізгі қағидаттары / бағыттары / Басымдығы / мақсаты / міндеті
Түйінді ұлттық индикаторлар
Құжаттың атауы
Бағыттары/ Мақсаттары/ міндеттеры/ ресурстары /
Нысаналы индикаторлар /нәтижелер көрсеткіштері
Құжаттың атауы
Іс-шара / индикатор
ҚТК 1
ҚТК 2
ҚТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібіне
3-қосымша
Нысан
Даму жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп
Стратегиялық бағыттың атауы (бұдан әрі – СБА)
Мақсаты
Міндеттері
Қызметтің түйінді көрсеткішінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК-нің мағынасы
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
Түзету шаралары (қабылданған/ жоспарланған)
20__ жыл
20__n жыл
жоспары
факт
ауытқу %-ы
Жоспары
факт
ауытқу %-ы
СБА 1
1-мақсат
1 міндет
ҚТК 1
1- ҚТК
n тапсырма
ҚТК n
n- ҚТК
СБА 2
мақсаты
тапсырма 1
ҚТК 1
1- ҚТК
тапсырма n
ҚТК n
n- ҚТК
Ескертпе:
* қызметтің негізгі көрсеткіші Компанияның мақсаттары мен міндеттеріне байланысты
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
4-қосымша
Нысан
Компанияның 20__ - 20__ жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау жөніндегі есеп
Даму жоспарының деректемелері
_______________________________________ (даму жоспарының нөмірі, қабылданған күні)
Есепті кезең
_______________________________________
Ұйымның атауы
_______________________________________
Миссиясы
_______________________________________ (компания жоспарына сәйкес)
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Мақсат
Міндеттер
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК мәні
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
20___ жыл
20_n_ жыл
жоспары
факт
ауытқу %-ы
жоспары
факт
ауытқу %-ы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СБА 1
1 мақсат
1-міндет n міндет
ҚТК 1
ҚТК n
СБА п
n-мақсатыы
1-міндет n міндет
ҚТК 1
ҚТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібіне
5-қосымша
Нысан
Компанияның стратегиялық бағыттары қызметінің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Компанияның жалпы даму жоспарынан СБА %
Қызметтің негізгі көрсеткішінің атауы (ҚНК)
СБА-дан ҚТК %
Ұпайлар бойынша топтастыру
Есепті кезеңдегі ҚНК қол жеткізу бойынша жалпы балл
20__ жылы
20 n жылы
1
2
3
4
5
6
7
СБА 1
1-ҚНК
n ҚНК
СБА-ға қатысты ҚНК-ны орындаудың қорытынды %-ы
Компанияның жалпы даму жоспарынан 1 СБА орындалуының қорытынды %
СБА n
1-ҚНК
n ҚНК
СБА-ға қатысты ҚНК-ны орындаудың қорытынды %-ы
Компанияның жалпы даму жоспарынан n СБА орындалуының қорытынды %
Қызметтің негізгі көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың баламалы қорытындысы, %
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
6-қосымша
Нысан
Компанияның қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін егжей-тегжейлі талдау
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
20__ жыл
20__ жыл
20___ жыл
Ауытқу себептері (толық емес көлемде орындау)
жоспары
факт
орындалу %
жоспары
факт
орындалу %
жоспары
факт
орындалу %
1.
Кірістер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
2.1.
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
2.2.
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3.
Орташа айлық жалақы
мың теңге
3.
Қызметкерлердің орташа тізімдік саны
Компаниялар
адам
компаниялар тобы
адам
4.
Таза кіріс (шығын минус белгісімен көрсетіледі)
мың теңге
5.
Акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер
мың теңге
6.
Төленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
мың теңге
7.
Инвестициялар
меншікті
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
8.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
8.1.
Ұзақ мерзімді активтер
мың теңге
8.2.
Қысқа мерзімді активтер
мың теңге
9.
Міндеттемелер, оның ішінде:
мың теңге
9.1.
Қысқа мерзімді міндеттемелер
мың теңге
9.2.
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
мың теңге
10.
Қаржылық тұрақтылық
ағымдағы өтімділік коэффициенті
сандық мәні
активтердің рентабельділік коэффициенті
%
меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті
%
қаржылық леверидж коэффициенті
сандық мәні
бұйрығына 4-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидалары

(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы
Системы государственного планирования
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы
Системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития столицы, областей, городов республиканского значения)
Иные документы, не входящие в Систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Ключевые показатели деятельности (далее – КПД) компании, предусмотренные планом развития
Наименование документа
Приоритет/ Задача/ Инициатива
Целевой индикатор
Наименование документа
Цель/ Основные принципы/ направления/ Приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы
Наименование документа
Направления/ Цели/ задачи/ ресурсы /
Целевые индикаторы /показатели результатов
Наименование документа
Мероприятие/ индикатор
КПД 1
КПД 2
КПД n
Приложение 3
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Форма
Отчет по мониторингу реализации плана развития
Наименование стратегического направления (далее – СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (далее – КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующиемеры (предпринятые/ планируемые)
20__ год
20__n год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения.
СНД 1
Цель 1
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
СНД n
Цель n
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
Примечание:
* ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам Компании
Отчет по мониторингу реализации плана развития по финансово-хозяйственной деятельности Компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
20__ год
20__ год
20___n год
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1.
Доходы, всего
тысяч теңге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч теңге
2.1.
Общие и административные расходы
тысяч теңге
2.2.
Фонд оплаты труда
тысяч теңге
2.3.
Среднемесячная заработная плата
тысяч теңге
3.
Среднесписочная численность работников
компании
человек
группы компаний
человек
4.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч теңге
5.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч теңге
6.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч теңге
7.
Инвестиции
собственные
тысяч теңге
бюджетные
тысяч теңге
заемные
тысяч теңге
всего
тысяч теңге
8.
Активы, в том числе:
тысяч теңге
8.1.
Долгосрочные активы
тысяч теңге
8.2.
Краткосрочные активы
тысяч теңге
9.
Обязательства, в том числе:
тысяч теңге
9.1.
Краткосрочные обязательства
тысяч теңге
9.2.
Долгосрочные обязательства
тысяч теңге
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение
коэффициент рентабельности активов
%
коэффициент рентабельности собственного капитала
%
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
Приложение 4
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Форма
Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании на 20__ - 20__ годы
Реквизиты плана развития
_______________________________________ (номер, дата принятия плана развития)
Отчетный период
_______________________________________
Наименование организации
_______________________________________
Миссия
_______________________________________ (согласно плану компании)
Наименование стратегического направления (СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
20___ год
20_n_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СНД 1
Цель 1
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
СНД n
Цель n
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
Приложение 5
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Форма
Оценка достижения ключевых показателей деятельности стратегических направлений компании
Наименование стратегического направления (СНД)
% СНД от общего плана развития компании
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)
% КПД от СНД
Группировка по баллам
Общий балл по достижению КПД за отчетный период
20__ год
20 n год
1
2
3
4
5
6
7
СНД1
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД 1 от общего плана развития компании
СНД n
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД n от общего плана развития компании
Эквивалентный итог реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности, %
Приложение 6
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Детализированный анализ эффективности финансово хозяйственной деятельности Компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
20__ год
20__ год
20___ n год
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1.
Доходы, всего
тысяч теңге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч теңге
2.1.
Общие и административные расходы
тысяч теңге
2.2.
Фонд оплаты труда
тысяч теңге
2.3.
Среднемесячная заработная плата
тысяч теңге
3.
Среднесписочная численность работников
компании
человек
группы компаний
человек
4.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч теңге
5.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч теңге
6.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч теңге
7.
Инвестиции
собственные
тысяч теңге
бюджетные
тысяч теңге
заемные
тысяч теңге
всего
тысяч теңге
8.
Активы, в том числе:
тысяч теңге
8.1.
Долгосрочные активы
тысяч теңге
8.2.
Краткосрочные активы
тысяч теңге
9.
Обязательства, в том числе:
тысяч теңге
9.1.
Краткосрочные обязательства
тысяч теңге
9.2.
Долгосрочные обязательства
тысяч теңге
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение
коэффициент рентабельности активов
%
коэффициент рентабельности собственного капитала
%
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
Приложение 9 к приказу
Правила разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Қағидалар) және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор), акционері мемлекет болып табылатын ұлттық холдингтерді, ұлттық компанияларды қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингтердің іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) атқарушы орган – алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында айқындалатын атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға;
2) директорлар кеңесі – компанияның акционерлерінің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысында оның мүшелерін сайлау арқылы қалыптасатын, компания мен атқарушы органның қызметін жалпы басқаруға және бақылауға жауап беретін компаниядағы басқарушы орган;
3) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг және ұлттық компания қызметінің негізгі бағыттары мен қаржы-шаруашылық қызметінің бесжылдық кезеңге арналған көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
4) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг, ұлттық компания;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары – тиісті жоспарлы кезеңде елді дамытудың ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған, мақсатты, негізгі бағыттарды, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету жөніндегі тәсілдерді және ел дамуының түйінді ұлттық индикаторларын көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес цифрлық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
7) электрондық есеп – ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізу үшін дайындалған, компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының мәтінін және/немесе қосымшаларымен бірге оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін қамтитын есеп;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Правила) и определяют порядок разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) совет директоров – орган управления в компании, который образуется путем избрания его членов на общем собрании акционеров (единственного акционера) компании, отвечающий за общее руководство и контроль за деятельностью компании и исполнительного органа;
3) план мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – план мероприятий) – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании, на пятилетний период;
4) компания – национальный управляющий холдинг, национальный холдинг, национальная компания, акционером которого является государство;
5) национальный план развития Республики Казахстан – документ Системы государственного планирования, предусматривающий цель, основные направления, приоритеты развития, подходы по их обеспечению и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны;
6) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных цифровых системах;
7) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст плана развития и/или оценки ее реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации плана развития, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр);

8) Электрондық еңбек биржасы – осы Кодекске сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында цифрлық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін, жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасын білдіретін цифрлық объектісі.
2-тарау. Компанияның іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі
3. Компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы оның даму жоспарын іске асыру мақсатында бесжылдық кезеңге бір рет әзірленеді және Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында (аумақтарды дамыту бағдарламаларында), мемлекеттік органдардың даму жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, тиісті саланың уәкілетті органдарымен және әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігі тұрғысынан бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі және оны директорлар кеңесі бекітеді.
Іс-шаралар жоспарының жобасын әзірлеу кезінде қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштерінің даму жоспарындағы қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштеріне, оның ішінде жылдар мен мәндер бойынша сәйкестігі қамтамасыз етіледі.
4. Компанияның іс-шаралар жоспары акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың іс-шаралар жоспарларын ескере отырып әзірленеді және мақсаттарды, міндеттерді, нәтижелер көрсеткіштерін және негізгі шоғырландырылған және шоғырландырылмаған көрсеткіштерді инвестицияларды, кірістерді, шығыстарды, қарыздарды, дивидендтерді (бюджетке аударылуға жататын таза кірістің бір бөлігі), қаржылық орнықтылық көрсеткіштерін қамтиды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспары бөлімдерінің құрылымына, осы Қағидаларға  2-қосымшаға сәйкес көрсеткіштер тізбесіне сәйкес көзделетін басқа да мәліметтерді қоса алғанда, қаржы-шаруашылық қызметтің өзге де түрлеріне қолданылмайды.
Компанияның іс-шаралар жоспарында пайдаланылатын қаржылық тұрақтылық көрсеткіштерінің, оның ішінде акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар борышының деңгейінің толық тізбесі мен нысаналы мәндерін компания айқындайды.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты осы Қағидаларға  2-қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген нысандар тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.

8) электронная биржа труда (далее – ЭБТ) – цифровой объект, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в цифровом и проактивном формате в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения плана мероприятий компании
3. Проект плана мероприятий компании разрабатывается один раз на пятилетний период в целях реализации его плана развития и согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли, на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан (программах развития территорий), планах развития государственных органов и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития и утверждается советом директоров.
При разработке проекта плана мероприятий обеспечивается соответствие ключевых показателей эффективности его деятельности ключевым показателям эффективности деятельности плана развития, в том числе по годам и значениям.
4. План мероприятий компании разрабатывается с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, и содержит цели, задачи, показатели результатов и основные консолидированные и неконсолидированные показатели финансово-хозяйственной деятельности, включая инвестиции, доходы, расходы, займы, дивиденды (часть чистого дохода, подлежащая перечислению в бюджет), показатели финансовой устойчивости и сведения, предусматриваемые в соответствии со структурой разделов плана мероприятий согласно приложению 1 к настоящим Правилам и перечнем показателей плана мероприятий согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Полный перечень и целевые значения, используемые в плане мероприятий компании показателей финансовой устойчивости, в том числе уровня долга юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, определяются компанией.
Формы, указанные в перечне показателей Плана мероприятий, согласно приложению 2 к настоящим Правилам относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.

5. Бюджет процесінде республикалық немесе жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын компаниялардың іс-шаралар жоспарлары қолданылады.
6. Жоспарланып отырған тиісті кезеңге арналған іс-шаралар жоспарының жобасын әзірлеуді компанияның атқарушы органы мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) әзірлеген тізілімнің веб-порталында жүзеге асырады. Бұл ретте бірінші жоспарланатын жылдың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері толық (таратылып жазылған) түрде, кейінгі жоспарланатын жылдардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері жылдар бойынша бөліністе біріктірілген (жиынтық) түрде көрсетіледі.
7. Компанияның атқарушы органы жоспарланып отырған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қазанынан кешіктірмей іс-шаралар жоспарының жобасын мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық жасау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) қарау мен келісуді енгізеді.
Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
8. Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасы келісілгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар іс-шаралар жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын пысықтайды және оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге қайта ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын қайта қарайды.
9. Компанияның атқарушы органы жоспарланатын бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 10 (оныншы) қарашасынан кешіктірмей іс-шаралар жоспарының жобасы мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісілгеннен кейін оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі 10 (он) күнтізбелік күн ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын бекіту туралы не пысықтау үшін Компанияның атқарушы органына қайтару туралы шешімді қарайды және қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасы қайта келісілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын қайта қарайды.
Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарының жобасы мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен қайта келісілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қайта қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі қайта енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын қарайды.

5. В бюджетном процессе участвуют планы мероприятий компаний, по которым планируются расходы из республиканского или местного бюджета.
6. Разработку проекта плана мероприятий на соответствующий планируемый период осуществляет исполнительный орган компании на веб-портале Реестра, разработанного единым оператором в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор). При этом основные показатели финансово-хозяйственной деятельности первого планируемого года отражаются в расшифрованном (развернутом) виде, последующие планируемые годы в агрегированном (сводном) виде с разбивкой по годам.
7. Исполнительный орган компании не позднее 1 (первого) октября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, вносит проект плана мероприятий на рассмотрение и согласование уполномоченному органу по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект плана мероприятий в течение 7 (семи) рабочих дней с даты его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение 3 (трех) рабочих дней дорабатывает проект плана мероприятий и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает доработанный проект плана мероприятий.
8. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее 2 (двух) рабочих дней после согласования проекта плана мероприятий обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект плана мероприятий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывают проект плана мероприятий в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляют его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение 7 (семи) рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана мероприятий.
9. Исполнительный орган компании не позднее 10 (десятого) ноября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, после согласования проекта плана мероприятий с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, вносит его на рассмотрение совету директоров компании.
Совет директоров компании в течение 10 (десяти) календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта плана мероприятий либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект плана мероприятий в сроки, определенные советом директоров компании, но не более 3 (трех) рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее 3 (трех) рабочих дней после повторного согласования проекта плана мероприятий обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение 7 (семи) рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана мероприятий.
Исполнительный орган компании не позднее 3 (трех) рабочих дней после повторного согласования проекта плана мероприятий с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию вносит его на повторное рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение 10 (десяти) календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект плана мероприятий.

10. Іс-шаралар жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі жоспарланған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 20 (жиырмасыншы) желтоқсанына дейін бекітеді.
11. Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарын бекіту мәселесі бойынша компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесінің оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
12. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып, ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға қайта енгізеді.
13. Іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бірінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, екінші жыл ашып көрсетілген түрде, одан кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
2) екінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, бірінші жылдың фактісі, үшінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
3) үшінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, екінші жылдың фактісі, төртінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
4) төртінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, үшінші жылдың фактісі, бесінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар агрегатталған (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөлініп;
5) төртінші және бесінші жылдың фактісі кезекті бес жылдық кезеңге арналған компаниялардың кезекті іс-шаралар жоспарында көрсетіледі.
Іс-шаралар жоспарына түсіндірме жазбада іс-шаралар жоспарының әрбір бөлімі бойынша түсіндірмелер қамтылады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
14. Іс-шаралар жоспарына:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай және ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы біртұтас Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістермен, сондай-ақ компанияның қызметіне елеулі әсері бар ішкі және сыртқы ортаның өзгеруімен;

10. Проект плана мероприятий утверждается советом директоров компании до 20 (двадцатого) декабря года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду.
11. Исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения плана мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении.
12. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
13. Внесение изменений и дополнений в план мероприятий осуществляется в следующем порядке:
1) первая корректировка: второй год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
2) вторая корректировка: факт первого года, третий год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
3) третья корректировка: факт второго года, четвертый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
4) четвертая корректировка: факт третьего года, пятый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
5) факт четвертого и пятого года указывается в очередном плане мероприятий компаний на очередной пятилетний период.
Пояснительная записка к плану мероприятий содержит разъяснения по каждому разделу плана мероприятий и является неотъемлемой его частью.
14. Внесение изменений и дополнений в план мероприятий допускается также в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан единому народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;

2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;
3) компанияны қайта ұйымдастырумен;
4) республикалық немесе жергілікті бюджеттен бөлінетін шығыстармен байланысты жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі;
5)  бос штат лауазымдарының болуы.
Компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде барлық енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді қамтитын түсіндірме жазба қалыптастырылады.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдай басталғаннан кейін бір айдан кешіктірмей компанияның түзетілген іс-шаралар жоспарын әзірлеуді және келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Тиісті саланың уәкілетті органының, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың және Компанияның директорлар кеңесінің түзетілген іс-шаралар жоспарының жобасын қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) компанияның атқарушы органы компанияның директорлар кеңесі түзетілген іс-шаралар жоспарын бекіткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесінің іс-шаралар жоспарына түзетулер енгізу туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
15-1. Осы Ережелердің 14-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларда компанияның іс-қимыл жоспарына өзгерістер мен толықтырулар келесі тәртіппен енгізіледі:
1) Алты айдан астам уақыт бойы бос емес бос лауазым (бұдан әрі – "бос лауазым") анықталғаннан немесе ЭЕБ платформасында көрсетілгеннен кейін бір ай ішінде компанияның атқарушы органы бос лауазымды қысқарту және штат кестесін өзгерту, сондай-ақ жалақы қорын азайту үшін оны түзету туралы шешім қабылдайды. Ережелердің осы тармағының осы тармақшасының талаптары атқарушы орган басшысының бос лауазымдарын, штат кестесінде бір лауазыммен көрсетілген өндірістік персонал лауазымдарын немесе маусымдық жұмысшылардың лауазымдарын қысқарту туралы шешім қабылдаған кезде немесе Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкерлер үшін жұмыс орнын сақтап қалу жағдайында қолданылмайды.
Тиісті саланың уәкілетті органының, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың және компания директорлар кеңесінің түзетілген іс-шаралар жоспарының жобасын қарау және бекіту рәсімі осы Ережелердің 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;

2) изменением основных направлений деятельности компании;
3) реорганизацией компании;
4) расходами из республиканского или местного бюджета;
5) наличием вакантных штатных единиц.
При внесении изменений и дополнений в план мероприятий компании формируется пояснительная записка, которая содержит в себе обоснования по всем вносимым корректировкам.
15. В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 14 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план мероприятий компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании не позднее 1 (одного) месяца после наступления случая, предусмотренного подпунктами 1), 2) и 3) пункта 14 настоящих Правил обеспечивает разработку и внесение скорректированного плана мероприятий компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана мероприятий уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил;
2) исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения советом директоров компании скорректированного плана мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании о внесении корректировок в план мероприятий.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 11 и 12 настоящих Правил.
15-1. В случаи, предусмотренном подпунктом 5) пункта 14 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план мероприятий компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании в месячный срок со дня выявления вакантной штатной единицы, не занятой более шести месяцев (далее – вакантная штатная единица) или отображения ее на платформе ЭБТ принимает решение об их сокращении и вносит изменения в штатное расписание, а также корректирует с целью уменьшения фонда оплаты труда. Требования настоящего подпункта пункта Правил не применяются при принятии решения о сокращении вакантных штатных единиц должностей руководителя исполнительного органа, должности работников производственного персонала, представленных в штатном расписании в количестве одной единицы или занятых на сезонных работах, а также в случае сохранения места работы за работниками в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана мероприятий уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил;

2) Компания директорлар кеңесі түзетілген іс-шаралар жоспарын бекіткен күннен бастап бес (5) жұмыс күні ішінде компанияның атқарушы органы бірыңғай операторға Тізілімге енгізу үшін электрондық есеп жібереді, электрондық есепке компания директорлар кеңесінің іс-шаралар жоспарына өзгерістер енгізу туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса береді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Ережелердің 11 және 12-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 38-бабына сәйкес осы Қағидалардың 14-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдай туындаған кезде компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
17. Мыналардан:
республикалық бюджеттен шығыстар жоспарланатын компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарды стратегиялық шолу қорытындылары негізінде әзірленеді, мемлекеттік орган – республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісімен келісіледі және Бюджет кодексінің 90-бабы 2-тармағының 16) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізіледі;
жергілікті бюджеттен шығыстар жоспарланатын компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы мемлекеттік орган – жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісімен келісіледі және Бюджет кодексінің 91-бабы 2-тармағының 10) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізіледі.
Республикалық бюджеттен шығыстар жоспарланатын компаниялардың іс-шаралар жоспарларының жобалары Бюджет кодексінің 43-бабына сәйкес жүргізілетін шығыстарды стратегиялық шолу қорытындылары негізінде әзірленеді, тиісті саланың уәкілетті органымен келісіледі және Бюджет кодексінің 90-бабы 2-тармағының 16) тармақшасында айқындалған құжаттар құрамында бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізіледі.
18. Компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 14-тармағының 4) тармақшасына сәйкес дайындалған іс-шаралар жоспары жобасының құрамына түзетуге жататын нысандарды қосады және әрбір өзгеріс пен толықтыру бойынша негіздемені және оның жоспарланатын құралдармен өзара байланысын, сондай-ақ басқа да растайтын құжаттарды, есептеулерді қамтитын түсіндірме жазбаны қоса береді.
19. Республикалық бюджет жобасын талқылау кезінде Қазақстан Республикасының Құрылтайы жұмыс топтары мен тұрақты комитеттерінің отырыстарында республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген компаниялар басшыларының іс-шаралар жоспарларының жоспарланған нысаналы индикаторлары туралы баяндамалары енгізіледі.

2) исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения советом директоров компании скорректированного плана мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании о внесении корректировок в план мероприятий.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 11 и 12 настоящих Правил.
16. В соответствии со статьей 38 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) при возникновении случая, предусмотренного подпунктом 4) пункта 14 настоящих Правил, в план мероприятий компании вносятся изменения и дополнения.
17. Проект плана мероприятий компании, которой планируются расходы из:
республиканского бюджета, разрабатывается на основании итогов стратегического обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 Бюджетного кодекса, согласовываются с государственным органом-администратором республиканской бюджетной программы и вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в составе документов, определенных подпунктом 16) пункта 2 статьи 90 Бюджетного кодекса;
местного бюджета, согласовываются с государственным органом-администратором местной бюджетной программы и вносятся в местный уполномоченный орган по государственному планированию в составе документов, определенных подпунктом 10) пункта 2 статьи 91 Бюджетного кодекса.
Проекты планов мероприятий компаний, которым планируются расходы из республиканского бюджета, разрабатываются на основании итогов стратегического обзора расходов, проводимого в соответствии со статьей 43 Бюджетного кодекса, согласовываются с уполномоченным органом соответствующей отрасли и вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в составе документов, определенных подпунктом 16) пункта 2 статьи 90 Бюджетного кодекса.
18. Исполнительный орган компании в состав проекта плана мероприятий, подготовленного в соответствии с подпунктом 4) пункта 14 настоящих Правил включает только формы, которые подлежат корректировке, и прикладывает пояснительную записку, содержащую обоснование по каждому изменению и дополнению и его взаимосвязь с планируемыми средствами, а также другие подтверждающие документы, расчеты.
19. При обсуждении проекта республиканского бюджета на заседаниях рабочих групп и постоянных комитетов Курултая Республики Казахстан включаются доклады руководителей компаний, которым в проекте республиканского бюджета предусмотрены бюджетные средства, о запланированных целевых индикаторах планов мероприятий.

20. Осы Қағидалардың 14-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойғаннан және Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде директорлар кеңесіне шығарылады.
21. Компанияның іс-шаралар жоспарына жалпы кірістер мен шығыстардың шоғырландырылған көрсеткіштерінің өзгеруіне әкеп соқпайтын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді компанияның атқарушы органы:
1) егер осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу компания мен акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін және компанияның жалпы кірістері мен шығыстарының 20%-ынан аспайтын заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылса;
2) егер осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылса осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген тәртіпті қолданбай және компанияның директорлар кеңесінің қарауына шығарусыз тоқсанына бір реттен асырмай жүзеге асырады.
Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарына жоғарыда көрсетілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есепке Компанияның атқарушы органының іс-шаралар жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Компаниялардың кезекті бес жылдық кезеңге арналған іс-шараларының кезекті жоспары ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың алдыңғы іс-шаралар жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірілмей әзірленеді.
3-тарау. Компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу, бағалау және бақылау
23. Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингін Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары (аумақтарды дамыту бағдарламалары), мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, компанияның даму жоспары көрсеткіштерінің, сондай-ақ қаржы-шаруашылық қызмет көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорыту мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.

20. Проект плана мероприятий компании, разработанный согласно подпункту 4) пункта 14 настоящих Правил, выносится на совет директоров в течение 10 (десяти) календарных дней после подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете и принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
21. Внесение изменений и (или) дополнений в план мероприятий компании, не влекущих за собой изменение консолидированных показателей общих доходов и расходов, осуществляется исполнительным органом компании не более одного раза в квартал без применения порядка, предусмотренного пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил, и без вынесения на рассмотрение совета директоров компании в случаях:
1) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящих Правил, осуществляется между компанией и юридическим лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, и составляет не более 20% от общих доходов и расходов компании;
2) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящих Правил, осуществляется между юридическими лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения.
Исполнительный орган компании в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения вышеуказанных изменений и (или) дополнений в план мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании о внесении изменений и (или) дополнений в план мероприятий.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
22. Очередной план мероприятий компаний на очередной пятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущего плана мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг, оценка и контроль реализации плана мероприятий компании
23. Мониторинг реализации плана мероприятий осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан (программы развития территорий), планов развития государственных органов, плана развития компании, а также показателей финансово-хозяйственной деятельности.

24. Компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг директорлар кеңесі компанияның іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіткеннен кейін жыл сайын күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізіледі.
Компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі директорлар кеңесі бекіткен іс-шаралар жоспары және компанияның есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есеп негізінде жүргізіледі.
25. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген тізілімнің веб-порталында шоғырландырылған негізде компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есепті дайындайды.
Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп компания қызметінің мынадай негізгі көрсеткіштерін орындау жөніндегі ақпаратты қамтиды: іс-шаралар жоспарының түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу, кірістер, шығыстар, қаржылық нәтиже, инвестициялар, борыштық жүктеме, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, дивидендтер, жұмыскерлердің орташа тізімдік саны, еңбекақы төлеу қоры, жаңа жұмыс орындарын құру, штаттық вакант бірліктерін қысқарту. активтерді қайта құрылымдау, қаржылық орнықтылық.
Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп нысаны осы Қағидаларға 3-қосымшада ұсынылған.
26. Мониторинг жүргізу қорытындылары бойынша тиісті саланың уәкілетті органы компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді:
1) есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарын іске асыру қорытындылары туралы, қызметтің түйінді көрсеткіштері, оның ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген көрсеткіштерді орындау бойынша тұжырымдарды;
2) іс-шаралар жоспарын іске асыру процесінде туындаған проблемалар, олардың қызметтің мақсаттары мен көрсеткіштеріне әсері, сондай-ақ анықталған проблемаларды шешу және іс-шаралар жоспарын уақтылы іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қабылданған/жоспарланған шараларды;
3) компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыруды жалғастыру, компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер немесе толықтырулар енгізу, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шараларды уақтылы іске асыруын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау жөніндегі ұсынымдарды және басқаларды;
4) қажет болған жағдайда жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды қайта қарау, ресурстарды қайта бөлу және проблемаларды шешудің жаңа тәсілдерін әзірлеуді қамтиды.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп және қорытынды іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелері болып табылады.

24. Мониторинг реализации плана мероприятий компании проводится ежегодно в течение 30 (тридцати) календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению плана мероприятий компании.
Мониторинг реализации плана мероприятий компании проводится на основе плана мероприятий и отчета по исполнению плана мероприятий компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
25. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации плана мероприятий компании на консолидированной основе на веб-портале реестра, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий содержит информацию по выполнению следующих основных показателей деятельности компании: достижение ключевых показателей плана мероприятий, доходы, расходы, финансовый результат, инвестиции, долговая нагрузка, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, дивиденды, среднесписочная численность работников, фонд оплаты труда, создание новых рабочих мест, сокращение вакантных штатных единиц, реструктуризация активов, финансовая устойчивость.
Форма отчета по мониторингу реализации плана мероприятий представлена в приложении 3 к настоящим Правилам.
26. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовят заключение по реализации плана мероприятий компании.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) выводы об итогах реализации плана мероприятий за отчетный период, ключевых показателей деятельности, в том числе по исполнению показателей, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) проблемы, которые возникли в процессе реализации плана мероприятий, их воздействие на цели и показатели деятельности, а также принятые/планируемые меры по решению выявленных проблем и обеспечению своевременной реализации плана мероприятий;
3) рекомендации по продолжению реализации плана мероприятий компании, внесению изменений или дополнений в план мероприятий компании, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий;
4) в случае необходимости пересмотр отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределение ресурсов и разработка новых подходов к решению проблем.
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий и заключение являются результатами мониторинга реализации плана мероприятий.

27. Іс-шаралар жоспары мониторингінің нәтижелерін (оған қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін бекітпей қоса отырып) тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
28. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалауды осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізілгеннен кейін жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі екінші жылдың бірінші айының 25 (жиырма бесінші) күніне дейін компанияның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру нәтижелерін бағалау компанияның есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есебі және есепті кезеңдегі тиісті саланың уәкілетті органының мониторинг нәтижелері негізінде жүргізіледі.
29.  Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесі бағалауды қамтиды:
1) елдің бағдарламалық және стратегиялық құжаттарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, сондай-ақ компанияның даму жоспарын орындаудың сәйкестігіне компанияның іс-шаралар жоспарын орындау;
2) компания қызметінің өндірістік көрсеткіштерін орындау;
3) компания қызметінің қаржылық көрсеткіштерін орындау;
4) инвестициялық (инновациялық) жобаларды іске асыру;
5) корпоративтік басқару;
6) компанияның бекітілген іс-шаралар жоспарында көрсетілген өзге де мақсаттарды, міндеттерді орындау және қызметтің болжанатын түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау негізінде жүзеге асырылады.
30. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін компанияның атқарушы органы бірыңғай операторға іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін бекіту туралы компанияның директорлар кеңесі шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық есеп түрінде ұсынады және осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген тәртіппен Тізілімге енгізіледі.

27. Результаты мониторинга плана мероприятий (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения, подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняют замечания и вносят его повторно единому оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения замечаний.
28. Оценка реализации плана мероприятий осуществляется советом директоров компании ежегодно после проведения мониторинга реализации плана мероприятий до 25 (двадцать пятого) числа первого месяца второго года, следующего за отчетным периодом, в соответствии с перечнем показателей оценки реализации плана мероприятий, указанным в пункте 29 настоящих Правил.
Оценка результатов реализации плана мероприятий проводится на основе отчета по исполнению плана мероприятий компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли за отчетный период.
29. Перечень показателей оценки реализации плана мероприятий включает оценку:
1) выполнения плана мероприятий компании на соответствие выполнения программных и стратегических документов страны, планов развития государственных органов, а также плана развития компании;
2) выполнения производственных показателей деятельности компании;
3) выполнения финансовых показателей деятельности компании;
4) реализации инвестиционных (инновационных) проектов;
5) корпоративного управления;
6) выполнения прочих целей, задач и оценку достижения прогнозируемых ключевых показателей деятельности, отраженных в утвержденном плане мероприятий компании.
30. Результаты оценки реализации плана мероприятий представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета с приложением сканированной копии решения совета директоров компании об утверждении результатов оценки реализации плана мероприятий в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании и включаются в Реестр в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил.

31. Тиісті саланың уәкілетті органы компанияның іс-шаралар жоспарларының мониторингі мен бағалау нәтижелерін өзінің интернет-ресурсында (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
32. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың (аумақтарды дамыту бағдарламаларының), мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, даму жоспарының және компанияның іс-шаралар жоспарының толық және уақтылы орындалуын талдау мақсатында, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында ағымдағы жыл ішінде жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер арқылы жүзеге асырады.
33. Мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралары жоспарларының әзірленуіне, орындалуына ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың атқарушы органдары жауапты болады.
34. Компанияның атқарушы органы:
1) осы Қағидалардың 7, 9 және 15-тармақтарында белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын уақтылы әзірлеуді және келісуді;
2) осы Қағидалардың 11, 12, 15 және 30-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға электрондық есепті уақтылы және анық ұсынуды қамтамасыз етуді;
3) іс-шаралар жоспарындағы деректердің анықтығын;
4) іс-шаралар жоспарын іске асырудың нәтижелілігін мен тиімділігін;
5) Бюджет кодексінің 40-бабының 1 және 14-тармақтарына сәйкес бюджет процесінің құжаттарын жариялау және талқылауды қамтамасыз етеді.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібі
1-қосымша
Іс-шаралар жоспары бөлімдерінің құрылымы
Р/с №
Бөлімнің атауы
1.
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1.
компанияны құру туралы ақпарат
1.2.
________ жағдай бойынша компанияның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы
1.3.
компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы
2.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың жылдар бойынша бөле отырып, бес жылдық кезеңге арналған мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері
3.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлаған іс-шаралар, оның ішінде:
3.1.
қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2.
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4.
Бюджетпен қарым-қатынас:
4.1.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланған түсімдер
4.2.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Компанияның іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді (жанама салықтарды қоспағанда) жоспарлы төлем*:
4.3.
акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтерді жоспарланған төлеу
5.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
6.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1.
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш/ЕВИТДА коэффициенті (earningsbeforeinterest, taxes, depreciationandamortization): экономиканың нақты секторындағы компаниялар үшін, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды өтеу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3.
компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылға борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша)
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін негіздей отырып, талдау:
7.1.
уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды орналастыру саясаты
7.2.
дивидендтік саясат және олардың негіздемесі
7.3.
акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымдарды ескере отырып, компанияның шоғырландырылған кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.4.
компанияның және/немесе акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымның кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5.
еншілес ұйымдарды ескере отырып шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.6.
әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.7.
әкімшілік-басқару персоналының тұрғын емес үй-жайларын жалға алу бойынша шығыстар
7.8.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
7.9.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
8.
компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған жоспарланған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: іс-шаралар жоспары, егер толықтыру компанияның мақсаттарын, міндеттерін, негізгі көрсеткіштерін, қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін және басқа да мәліметтерді ашу үшін орынды болса, басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Іс-шаралар жоспары тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда әрбір қосымша ұсынылатын тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атаулары болуға тиіс.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау тәртібіне
2-қосымша
Іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесі

31. Уполномоченный орган соответствующей отрасли размещают результаты мониторинга и оценки планов мероприятий компании на своем интернет-ресурсе (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
32. Контроль реализации плана мероприятий осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов (программы развития территорий), планов развития государственных органов, плана развития и плана мероприятий компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок в течении текущего года с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
33. Ответственность за разработку, исполнение планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционерами которых является государство несут исполнительные органы национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
34. Исполнительный орган компании обеспечивает:
1) своевременную разработку и согласование плана мероприятий в сроки, установленные пунктами 7, 9 и 15 настоящих Правил;
2) своевременное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 11, 12, 15 и 30 настоящих Правил;
3) достоверность данных в плане мероприятий;
4) результативность и эффективность реализации плана мероприятий;
5) публикацию и обсуждение документов бюджетного процесса в соответствии пунктами 1 и 14 статьи 40 Бюджетного кодекса.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство,
а также мониторинга и
оценки их реализации
Структура разделов Плана мероприятий
№ п/п
Наименование раздела
1.
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1.
информация о создании Компании
1.2.
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________
1.3.
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2.
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам
3.
Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана мероприятий, в том числе по:
3.1.
достижению ключевых показателей деятельности
3.2.
реструктуризации активов и их обоснование
4.
Отношения с бюджетом:
4.1.
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета
4.2.
в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан планируемая выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет* (за исключением косвенных налогов), указанных в перечне показателей Плана мероприятий Компании:
4.3.
планируемая выплата дивидендов на государственный пакет акций
5.
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам: капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения; инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставный капитал и прочие инвестиции:
6.
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1.
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2.
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/ЕВIТDА (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3.
определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года)
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1.
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения
7.2.
дивидендной политике и их обоснование
7.3.
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.4.
кадровая политика Компании и/или организации, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5.
консолидированные административные расходы с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6.
административные расходы, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.7.
расходы по аренде нежилых помещений административно-управленческого персонала
7.8.
прогноз основных консолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9.
прогноз основных неконсолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: План мероприятий может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений и Компании.
В случае дополнения Плана мероприятий пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение должны иметь соответствующие наименования.
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждения планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство,
а также мониторинга и
оценки их реализации
Перечень показателей Плана мероприятий

14.1.
Жай акциялары
14.2.
Артықшылықты акциялар
15.
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16.
Тіркеуші туралы мәліметтер
17.
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы оның ішінде:
саны
%
17.1.
Жай акциялары
17.2.
Артықшылықты акциялар
1.2 ________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы:
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
ұйымдық-құқықтық нысаны (ҰҚН)
Б С Н
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
Ұ Қ Н
Б С Н
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
Ұ Қ Н
Б С Н
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
Ұ Қ Н
Б С Н
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Басқа ҰҚН
Жиыны
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың жылдар бойынша бөле отырып, бес жылдық кезеңге арналған мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері
3-нысан
Іс-шаралар көрсеткіштерінің тізбесі
Мақсат қою құжаттары ("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мақсат қою құжаттары ("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мақсат қою құжаттары ("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Құжаттың атауы
Басымдық / Міндет / Бастама
Нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты / негізгі қағидаттары / бағыттары / Басымдығы / мақсаты / міндеті
Түйінді ұлттық индикаторлар
Құжаттың атауы
Бағыттары/ Мақсаттары/ міндеттеры/ ресурстары /
Нысаналы индикаторлар /нәтижелер көрсеткіштері
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
1-бағыт
n-бағыт
Кестенің жалғасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, Ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Құжаттың атауы
Іс-шара / индикатор*
К
Л
М
Н
О
П
Р
1-бағыт
Мақсат 1
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
Мақсат n
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
n-бағыт
Мақсат 1
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
Мақсат n
1-міндет
ТК 1
ТК n
n-міндет
ТК 1
ТК n
Кестенің жалғасы
Жылдар бойынша көрсеткіштердің мәні*
20 _ _ жыл (алдыңғы)
20 _ _ жыл (ағымдағы)
20 __жыл
20 __жыл
20 __жыл
20 __жыл
20__n жыл
жоспар
факт
жоспар
бағалау (факт)
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
план
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1-бағыт
n-бағыт
Ескертпе:
* іс-шаралар жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерін өзара байланыстыруды және салыстыруды қамтамасыз ету жолымен айқындалады
** іс-шаралар жоспарында нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.

14.1.
Простые акции
14.2.
Привилегированные акции
15.
Номинальная стоимость одной акции, теңге
16.
Сведения о регистраторе
17.
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего в том числе:
количество
%
17.1.
Простые акции
17.2.
Привилегированные акции
1.2 корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________:
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации n уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
О П Ф
Б И Н
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ цифро
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
.Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам
форма 3
Перечень показателей Плана мероприятий
Документы целеполагания
(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы Системы государственного планирования
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы Системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития столицы, областей, городов республиканского значения)
Наименование документа
Приоритет/ Задача/ Инициатива
Целевой индикатор
Наименование документа
Цель/ Основные принципы/ направления/ Приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы
Наименование документа
Направления/ Цели/ задачи/ ресурсы /
Целевые индикаторы /показатели результатов
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
Направление 1
Направление n
продолжение таблицы
Иные документы, не входящие в Систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Цели Плана развития Компании
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименование документа
Мероприятие/ индикатор
К
Л
М
Н
О
П
Р
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
продолжение таблицы
Значение показателей по годам*
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __год
20 __год
20__ год
20__ год
20__n год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Направление 1
Направление n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана мероприятий определяется путем обеспечения взаимосвязи и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций
** в плане мероприятий отражаются причины недостижения показателей результатов.

3. Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлаған іс-шаралар, оның ішінде:
3.1 қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
Р/с №
Қызметтің негізгі көрсеткіштерінің атауы
Іс-шаралар/ Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Жылдар бойынша іс-шаралардың/көрсеткіштердің мәні
20 __ жылы (алдыңғы)
20 __ жылы (ағымдағы)
20 __ жылы
20 __ жылы
20 __ жылы
20 __ жылы
20 __ жылы
жоспар
факт
жоспар
бағалау  (факт)
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
жоспар
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
n
3.2 активтерді қайта құрылымдау* және олардың негіздемесі:
5- нысан
Р/с №
Компания тобының қолданыстағы құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Активтің түрі (бейінді, бейінді емес, өзгелері)
Активті жоспарланған қайта құрылымдау* (бөлу, бөлу, қосу, тарату, сату (иеліктен шығару) жаңаларын құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу)
20 __ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша компания тобының болжамды құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып) **
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Ескертпе:
* активтер – бұл компания тобына кіретін заңды тұлғалар
** есепті бес жылдық кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарына компания тобының құрылымы көрсетіледі
4. Бюджетпен қарым-қатынас:
4.1 Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланған түсімдер:
6-нысан
Р/с №
Мақсат қою құжаттары ("Қазақстан – 2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары (Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары (мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстардың даму жоспарлары)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, Ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Құжаттың атауы
Басы-мдығы
Міндет
Бастамасы / нысаналы индикаторы
Құжаттың атауы
Мақсаты
Негізгі қағидаттар / бағыттары
Басымдығы/мақсаты/міндеті
Түйінді ұлттық индикаторлары
Құжаттың атауы
Бағыттары
Мақсаттары/міндеттері/ресурстары
Нысаналы индикаторлары/ нәтижелер көрсеткіштері
Құжаттың атауы
Іс-шара / индикатор *
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Р
1.
n
Кестенің жалғасы
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Функционалды топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Нысаналы мақсаты
С
Т
У
Ф
Х
Жиыны:
Кестенің жалғасы
20 __ жыл (алдыңғы)
20 __ жыл (ағымдағы)
20__ жыл
жоспар
факт
ауытқулар % -і
жоспар
бағалау
ауытқулар % -і
жоспар
факт
ауытқулар % -і
1
2

3. Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана мероприятий, в том числе по:
3.1 достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятий/ показателей
Единица измерения
Значение мероприятий/показателей по годам
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20__n год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
n
3.2. реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
№ п/п
Действующая структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу)
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Планируемая реструктуризация актива* (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия)
Прогнозная структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) по состоянию на 1 января 20__ года**
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__n год
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании
** указывается структура группы Компании на 1 января года, следующего за отчетным пятилетним периодом
4. Отношения с бюджетом:
4.1 в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета:
форма 6
№ п/п
Документы целеполагания
(Видение "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Документы
системы государственного планирования
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Документы системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития столицы, областей, городов республиканского значения)
Иные документы, не входящие в систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Наименование документа
Приоритет
Задача
Инициатива/ целевой индикатор*
Наименование документа
Цель
Основные принципы/ направления
Приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы*
Наименование документа
Направления
Цели/ задачи/ ресурсы
Целевые индикаторы/ показатели результатов*
Наименование документа
Мероприятия/ индикаторы*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
Р
1.
n.
продолжение таблицы
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
С
Т
У
Ф
Х
Итого:
продолжение таблицы
20__ год (предыдущий)
20__ год(текущий)
20__год
план
факт
% отклонения
план
оценка
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2

6. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1 ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар):
10-нысан*
Р/с №
Қарыз алушы
Қарыз беруші
Құрал
Қарыз алу мақсаты
Қарыз алу үшін негіз
Акционерлер (жалғыз акционер) жиналысының және/немесе директорлар кеңесінің шешімі және / немесе басқаларАкционерлер (жалғыз акционер) жиналысының және/немесе директорлар кеңесінің шешімі және / немесе басқалар
Қарыз алу шарты (кепілдік шарты)
%
күні
валюта
шарт бойынша сома
игеру сомасы
жеңілдікті кезең
А
Сыртқы қарыз алу
А1
Аn
В
Ішкі қарыз алу
B1
Вn
Қарыз шарттары (кепілдік шарттары)
Қарыз мерзімі (кепілдік берілетін қарыз мерзімі)
Қарыз бойынша қамтамасыз ету түрі
%
басқа шарттар
игеру күні
қолжетімділік кезеңінің аяқталу күні
өтеу күні
қалдық мерзімі күндермен
кестенің жалғасы
20ХХ-3
20ХХ-2
20XX-1
Есепті күнгі НҚ сомасы
20ХХ 1 тоқсаны
кезең басындағы негізгі борыш (НҚ)
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
НҚ өтеу
төлеу %
жоспар
факт
20ХХ 2-тоқсаны
20ХХ 3-тоқсаны
20ХХ 4-тоқсаны
НҚ өтеу
төлеу %
НҚ өтеу
төлеу %
НҚ өтеу
төлеу %
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
кестенің жалғасы
20ХХ +1
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4
20ХХ + 5
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Кезең басындағы НҚ
НҚ өтеу
төлеу %
Бірінші басшы _____________ (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
М.О.
Ескертпе:
* тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың тізіліміне ұсынылады

6. Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1 структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций):
форма 10*
№ п/п
Заемщик
Заимодатель
Инструмент
Цель заимствования
Основание для заимствования
Решение собрания акционеров (единственного акционера) и/или Совета директоров и/или другие
Договор заимствования (Договор гарантии)
%
дата
валюта
сумма по договору
сумма освоения
льготный период
А
Внешние заимствования
А1
Аn
В
Внутренние заимствования
B1
Вn
продолжение таблицы
Условия займа (Условия гарантии)
Срок займа (Срок гарантируемого займа)
Вид обеспечения по займу
%
прочие условия
дата освоения
дата истечения периода доступности
дата погашения
остаточный срок в днях
продолжение таблицы
20ХХ-3
20ХХ-2
20XX-1
Сумма ОД на отчетную дату
основной долг (ОД) на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало
погашение ОД
выплата %
продолжение таблицы
1 квартал 20ХХ
2 квартал 20ХХ
3 квартал 20ХХ
4 квартал 20ХХ
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
продолжение таблицы
20ХХ +1
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4
20ХХ + 5
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
Первый руководитель _____________ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
Примечание:
* представляется ежеквартально, до 10-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, в Реестр государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале

Ұсынылатын қарыз коэффициенті/ЕВИТДА мәні: <3, мәні >4-5 компанияның тым көп қарыз жүктемесін және олардың қарыздарын өтеудегі ықтимал проблемаларды көрсетеді.
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: LС – қарыз капиталы; ЕО – меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді
Пайыздарды жабу коэффициенті – компанияның қарыз міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілетін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы пайыздар мен салықтарды төлегенге дейінгі пайданы салыстырады) және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша пайыздар. Шын мәнінде, коэффициент пайыздар мен салықтарға дейінгі пайда пайыздарды төлеу шығындарынан қанша есе көп екенін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
Пайыздарды жабу коэффициенті = EBIT / төлеуге пайыздар
Ұсынылатын мән: пайыздарды жабу коэффициенті неғұрлым аз болса, компанияның несиелік ауыртпалығы соғұрлым жоғары болады және банкроттықтың ықтималдығы соғұрлым жоғары болады. 1,5-тен төмен Коэффициент компанияның қарызына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән келтіреді. 1-ден кем коэффициент сыни болып саналады.
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: СА – ағымдағы активтер; СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады
6.3 компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылға борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша):
12-нысан
Көрсеткіші
Анықтамасы
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, компания (ұйым) тартқан қарыздар сомасын және берген корпоративтік кепілгерліктерді қоса алғанда, компанияның (ұйымның) қарыз алуының шекті сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелер көлемі * арасындағы айырма
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды адамы) компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін, компанияның (ұйымның) қарыздарын тарту, корпоративтік кепілдіктер мен корпоративтік кепілгерліктерін беру үшін қолжетімді барынша рұқсат етілген сома
Ескертпе:
* қаржылық міндеттемелердің көлемі – кез келген міндетті міндеттемелердің:
шартта көзделген міндеттемемен:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті басқа субъектіге беру;
субъект үшін әлеуетті тиімсіз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу;
есеп айырысу субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін:
оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын береді немесе беруге міндетті болады;
ол бойынша есеп айырысу ақша қаражатының немесе басқа қаржы активінің тіркелген сомасын субъектінің меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастаудан өзгеше тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін. Осы мақсаттар үшін меншікті үлестік құралдарға болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге шарт болып табылатын құралдар кірмейді;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) компания (ұйым)үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3 определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года):
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значении, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
*объемом финансовых обязательств – объем любых обязательных, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциального невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет, по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен, фиксированный суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
**коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации).

15=14/ 13*100
16
17
Ескертпе:
уақытша-бос ақша қаражатының көлемі бойынша ақпарат жыл соңына (есепті/жоспарлы)көрсетіледі
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
7.2 дивидендтік саясат және олардың негіздемесі:
14-нысан
мың теңге
Р/с №
Қаржы құралдарының атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл (алдыңғы)
20 _ _ жыл (ағымдағы)
20 _ _ жыл
жоспары
факт
ауытқу %-ы
жоспары
факт
ауытқу %-ы
жоспары
факт
ауытқу %-ы
А
Б
В
1
2
3=2/1
* 100
4
5
6=5/4
* 100
7
8
9=8/7
* 100
Компанияның еншілес ұйымдарынан түсетін дивидендтері, оның ішінде:
1.
1 дейін
n
n дейін
кестенің жалғасы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспары
факт
ауытқу %-ы
жоспары
факт
ауытқу %-ы
жоспары
жоспары
10
11
12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
7.3 акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымдарды ескере отырып, компанияның шоғырландырылған кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі):
15-нысан
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл (алдыңғы)
20 _ _ жыл (ағымдағы)
20__ жыл
жоспары
факт
ауытқу %-ы
жоспары
факт
ауытқу %-ы
жоспары
факт
ауытқу %-ы
А
Б
В
1
2

15=14/ 13*100
16
17
Примечание:
информация по объему временно-свободных денежных средств отражаются на конец года (отчетного/планового)
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
7.2 дивидендной политике и их обоснование:
форма 14
тысяч теңге
№ п/п
Наименование показателей
20__ год (предыдущий)
20__ год (текущий)
20__ год
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
план
факт
% отклонения
А
Б
1
2
3=2/1*100
4
5
6=5/4*100
7
8
9=8/7*100
Поступление дивидендов от дочерних организаций (ДО) Компании, в том числе:
1
ДО 1
n
ДО n
продолжение таблицы
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
10
11
12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
7.3 консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров):
форма 15
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
20__год (предыдущий)
20__ год (текущий)
20__год
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
план
факт
% отклонения
А
Б
В
1
2