О ратификации Соглашения о свободной торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций
Закон Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 186-VIII ЗРК.
Ратифицировать Соглашение о свободной торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций, совершенное в Сочи 8 июня 2023 года, со следующей оговоркой:
"В случае предъявления иска, вытекающего из предполагаемого нарушения главы V настоящего Соглашения, к Республике Казахстан в порядке подпункта а) пункта 5 статьи 36 "Разрешение споров между Стороной и инвестором другой Стороны" настоящего Соглашения вместо третейского суда спор подлежит рассмотрению судом Международного финансового центра "Астана" (Суд МФЦА).".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
СОГЛАШЕНИЕ
о свободной торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций
Официально заверенный текст
Государства – участники Содружества Независимых Государств, далее именуемые Сторонами,
принимая во внимание Договор о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года,
признавая необходимость дальнейшего расширения охвата экономической интеграции,
учитывая растущее значение сферы услуг для развития экономики,
желая создать условия для расширения взаимной торговли услугами и повышения уровня ее либерализации,
желая создать благоприятные условия для инвестирования лицами одной Стороны на территориях других Сторон,
руководствуясь стремлением к постоянному повышению уровня жизни населения своих государств,
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права и основываясь на нормах Генерального соглашения по торговле услугами от 15 апреля 1994 года (ГАТС), в том числе статьи V ГАТС,
исходя из того, что положения настоящего Соглашения направлены на развитие торговли услугами, учреждения и деятельности компаний, а также инвестиционного сотрудничества между Сторонами,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Определения
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, означают следующее:
ВТО – Всемирная торговая организация, созданная в соответствии с Марракешским соглашением об учреждении Всемирной торговой организации от 15 апреля 1994 года;
ГАТС – Генеральное соглашение по торговле услугами 1994 года, содержащееся в приложении 1В к Марракешскому соглашению об учреждении Всемирной торговой организации от 15 апреля 1994 года.
При использовании в настоящем Соглашении ссылок на положения ГАТС или других международных договоров, заключенных в рамках ВТО, понятия "договаривающаяся сторона/договаривающиеся стороны" или "член/члены", которые содержатся в них, обозначают соответственно Сторона/Стороны, как они определены в преамбуле настоящего Соглашения;
деятельность – деятельность коммерческого или профессионального характера юридических лиц, филиалов, представительств, указанных в подпунктах "а" – "в", и (или) физических лиц, указанных в подпункте "г" определения термина "учреждение", в том числе по торговле услугами и производству товаров и (или) услуг, за исключением деятельности, осуществляемой при выполнении функций государственной власти;
доходы – средства, полученные от инвестиций, включая, помимо прочего, прибыль, дивиденды, проценты, доходы от прироста капитала, роялти и другие вознаграждения;
законодательство Стороны – законы и иные нормативные правовые акты Стороны;
инвестиции – активы, вложенные инвестором одной Стороны на территории другой Стороны в соответствии с законодательством последней, которые обладают характеристиками инвестиций, включая такие характеристики, как обязательство в отношении капитала или иных ресурсов, ожидания прибыли и принятия на себя риска, включая, но не ограничиваясь:
денежные средства, ценные бумаги, движимое и недвижимое имущество;
права на осуществление предпринимательской деятельности, предоставляемые на основе законодательства Сторон или по договору, включая, в частности, права на разведку, разработку, добычу и эксплуатацию природных ресурсов;
имущественные и иные права, имеющие денежную оценку, включая права на объекты интеллектуальной собственности.
Термин "инвестиции" не включает:
а) ссуды Стороне или юридическому лицу, которое принадлежит или контролируется Стороной;
б) требования по денежным средствам, которые возникают исключительно из коммерческих контрактов по продаже или аренде товаров или услуг;
в) требования по денежным средствам, которые возникают исключительно из-за продления кредита в связи с коммерческой транзакцией, такой как торговое финансирование.
Никакое изменение формы инвестиций не влияет на их квалификацию в качестве инвестиций, если такое изменение не противоречит законодательству Стороны, на территории которой инвестиции были осуществлены.
Термин "инвестиции" включает инвестиции инвесторов одной Стороны, осуществленные на территории другой Стороны в виде учреждения, как определено и регулируется главой III "Учреждение и деятельность" настоящего Соглашения;
инвестор Стороны – любое лицо одной из Сторон, осуществившее или осуществляющее инвестиции на территории другой Стороны.
Термин "инвестор Стороны" не включает:
а) любое физическое лицо, которое является гражданином Стороны, на территории которой инвестиции осуществляются или были осуществлены;
б) любое физическое лицо, которое являлось гражданином Стороны, на территории которой инвестиции были осуществлены на дату, когда такие инвестиции были осуществлены;
в) любое юридическое лицо Стороны, которое принадлежит или контролируется прямо или косвенно лицом другой Стороны;
г) любое юридическое лицо Стороны, если такое юридическое лицо не осуществляет существенной деловой активности на территории другой Стороны или если такое юридическое лицо принадлежит или контролируется прямо или косвенно лицами третьего государства;
инвестор третьего государства – любое физическое или юридическое лицо третьего государства, не являющегося Стороной настоящего Соглашения;
индивидуальный предприниматель – физическое лицо Стороны, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с национальным законодательством;
исключительный поставщик услуги – любое лицо Стороны, государственное или частное, которое на рынке соответствующей услуги Стороны уполномочено официально или фактически создано в качестве одного из небольшого числа поставщиков такой услуги, и конкуренция среди таких поставщиков услуг на территории Стороны существенно ограничена;
лицензирование – установленные законодательством Стороны процедура и деятельность компетентных органов по предоставлению, переоформлению и продлению срока действия, отказа, приостановлению и аннулированию лицензий (разрешительных документов);
лицо – любое физическое или юридическое лицо Сторон;
мера Стороны законодательство Стороны, а также решение, действие или бездействие органа или должностного лица этой Стороны, которые приняты на любом уровне государственной власти этой Стороны, его органами местного самоуправления или организациями при осуществлении ими полномочий, делегированных им такими органами;
мера Стороны, влияющая на торговлю услугами, включает меры в отношении:

Көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 186-VIII ҚРЗ.
2023 жылғы 8 маусымда Сочиде жасалған Көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы туралы келісім мынадай ескертпемен ратификациялансын:
"Қазақстан Республикасына осы Келісімнің V тарауын болжамды бұзудан туындайтын талап қойылған жағдайда осы Келісімнің "Тарап пен екінші Тараптың инвесторы арасындағы дауларды шешу" деген 36-бабының 5-тармағы а) тармақшасының тәртібімен дауды аралық соттың орнына "Астана" халықаралық қаржы орталығының соты (АХҚО Соты) қарауға тиіс.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Бейресми аударма
Көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер
2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы келісімді назарға ала отырып,
экономикалық интеграция ауқымын одан әрі кеңейту қажеттігін мойындай отырып,
экономиканы дамыту үшін көрсетілетін қызметтер саласының артып келе жатқан маңызын ескере отырып,
көрсетілетін қызметтердің өзара саудасын кеңейту және оны ырықтандыру деңгейін арттыру үшін жағдай жасауға ниет білдіре отырып,
бір Тарап тұлғаларының басқа Тараптардың аумақтарында инвестициялауы үшін қолайлы жағдай жасауға ниет білдіре отырып,
өз мемлекеттері халқының өмір сүру деңгейін үнемі арттыруға деген ұмтылысты басшылыққа ала отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға бірдей танылған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып және 1994 жылғы 15 сәуірдегі Көрсетілетін қызметтер саудасы жөніндегі бас келісімнің (ГАТС) нормаларын, оның ішінде ГАТС-тың V бабын басшылыққа ала отырып,
осы Келісімнің ережелері көрсетілетін қызметтер саудасын, компаниялар құру мен олардың қызметін, сондай-ақ Тараптар арасындағы инвестициялық ынтымақтастықты дамытуға бағытталғанына сүйене отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап Анықтамалар
Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
ДСҰ – 1994 жылғы 15 сәуірдегі Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісіміне сәйкес құрылған Дүниежүзілік сауда ұйымы;
ГАТС – 1994 жылғы 15 сәуірдегі Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісіміне 1В қосымшасында қамтылған 1994 жылғы Көрсетілетін қызметтер саудасы жөніндегі бас келісім.
Осы Келісімде ГАТС немесе ДСҰ шеңберінде жасалған басқа да халықаралық шарттардың ережелеріне сілтемелерді пайдаланған кезде оларда қамтылған "уағдаласушы тарап/уағдаласушы тараптар" немесе "мүше/мүшелер" деген ұғымдар, осы Келісімнің кіріспесінде айқындалғандай тиісінше Тарапты/Тараптарды білдіреді;
қызмет – мемлекеттік билік функцияларын орындау кезінде жүзеге асырылатын қызметті қоспағанда, "а" – "в" тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың, филиалдардың, өкілдіктердің және (немесе) "құру" деген термин анықтамасының "г" тармақшасында көрсетілген жеке тұлғалардың коммерциялық немесе кәсіптік сипаттағы, оның ішінде көрсетілетін қызметтер саудасы және тауарлар және (немесе) көрсетілетін қызметтер өндірісі бойынша қызметі;
кірістер – өзгелерден басқа пайданы, дивидендтерді, пайыздарды, капитал өсімінен түскен кірістерді, роялтиді және басқа да сыйақыларды қоса алғанда, инвестициялардан алынған қаражат;
Тараптың заңнамасы – Тараптың заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілері;
инвестициялар – мыналарды:
ақша қаражатын, бағалы қағаздарды, жылжымалы және жылжымайтын мүлікті;
атап айтқанда, табиғи ресурстарды барлау, игеру, өндіру және пайдалану құқықтарын қоса алғанда, Тараптардың заңнамасы негізінде немесе шарт бойынша ұсынылатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру құқықтарын;
зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қоса алғанда, ақшалай бағасы бар мүліктік және өзге де құқықтарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, капиталға немесе өзге де ресурстарға, пайда күту мен тәуекелді өз мойнына алуға қатысты міндеттеме сияқты сипаттамаларды қоса алғанда, инвестициялар сипаттамалары бар, бір Тарап инвесторының екінші Тараптың заңнамасына сәйкес оның аумағында салған активтері.
"Инвестициялар" деген термин мыналарды:
а) Тарапқа берілетін немесе Тарапқа тиесілі немесе ол бақылайтын заңды тұлғаға берілетін несиелерді;
б) тауарларды немесе көрсетілетін қызметтерді сату немесе жалға беру бойынша коммерциялық келісімшарттардан ғана туындайтын ақша қаражаты жөніндегі талаптарды;
в) сауда-саттықты қаржыландыру сияқты коммерциялық транзакцияға байланысты кредиттің ұзартылуынан ғана туындайтын ақша қаражаты жөніндегі талаптарды қамтымайды.
Егер инвестициялар нысанының қандай да бір өзгеруі аумағында инвестициялар жүзеге асырылған Тараптың заңнамасына қайшы келмесе, мұндай өзгеріс олардың инвестициялар ретіндегі біліктілігіне әсер етпейді.
"Инвестициялар" деген термин осы Келісімнің "Құру және қызметі" деген ІІІ тарауында айқындалғандай және реттелетіндей, екінші Тараптың аумағында құру түрінде жүзеге асырылған бір Тарап инвесторларының инвестицияларын қамтиды;
Тарап инвесторы – Тараптардың бірінің екінші Тараптың аумағында инвестицияларды жүзеге асырған немесе жүзеге асырып жатқан кез келген тұлғасы.
"Тарап инвесторы" деген термин мыналарды:
а) аумағында инвестициялар жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылған Тараптың азаматы болып табылатын кез келген жеке тұлғаны;
б) осындай инвестициялар жүзеге асырылған күні аумағында инвестициялар жүзеге асырылған Тараптың азаматы болып табылған кез келген жеке тұлғаны;
в) басқа Тараптың тұлғасына тікелей немесе жанама түрде тиесілі немесе ол бақылайтын Тараптың кез келген заңды тұлғасын;
г) егер заңды тұлға екінші Тараптың аумағында елеулі іскерлік белсенділікті жүзеге асырмаса немесе егер мұндай заңды тұлға үшінші мемлекеттің тұлғаларына тікелей немесе жанама түрде тиесілі болса немесе олар оны бақыласа, Тараптың кез келген заңды тұлғасын қамтымайды;
үшінші мемлекеттің инвесторы – осы Келісімнің Тарапы болып табылмайтын үшінші мемлекеттің кез келген жеке немесе заңды тұлғасы;
дара кәсіпкер – ұлттық заңнамаға сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелген Тараптың жеке тұлғасы;
көрсетілетін қызметтің айрықша өнім берушісі – Тараптың тиісті көрсетілетін қызмет нарығында осындай көрсетілетін қызметті берушілердің шағын саны қатарынан бір өнім беруші ретінде ресми түрде уәкілеттік берілген немесе іс жүзінде құрылған Тараптың кез келген мемлекеттік немесе жеке тұлғасы және Тарап аумағында осындай көрсетілетін қызметті берушілер арасындағы бәсекелестік айтарлықтай шектеледі;
лицензиялау – Тарап заңнамасында белгіленген құзыретті органдардың лицензияларды (рұқсат беру құжаттарын) беру, қайта ресімдеу және қолданыс мерзімін ұзарту, олардан бас тарту, оларды тоқтата тұру және күшін жою жөніндегі рәсімі мен қызметі;
тұлға – Тараптардың кез келген жеке немесе заңды тұлғасы;
Тараптың шарасы – Тараптың заңнамасы, сондай-ақ осы Тараптың мемлекеттік билігінің кез келген деңгейінде, оның жергілікті өзін-өзі басқару органдары немесе ұйымдары өздеріне осындай органдар берген өкілеттіктерді жүзеге асыруы кезінде қабылдаған осы Тарап органының немесе лауазымды адамының шешімі, әрекеті немесе әрекетсіздігі;
Тараптың көрсетілетін қызметтер саудасына ықпал ететін шарасы:

1) покупки, оплаты и использования услуги;
2) доступа к услугам и использования в связи с поставкой услуг, в отношении которых Сторонами установлены требования их широкого предложения населению;
мера Стороны, влияющая на учреждение и деятельность, включает меры в отношении учреждения и деятельности юридических лиц, филиалов, представительств и индивидуальных предпринимателей одной Стороны настоящего Соглашения на территории любой из других Сторон настоящего Соглашения;
монопольный поставщик услуги – любое лицо Стороны, государственное или частное, которое на рынке соответствующей услуги Стороны уполномочено официально или фактически создано в качестве единственного поставщика такой услуги на территории Стороны;
поставщик услуг – любое лицо Стороны, которое поставляет услугу;
потребитель услуги – любое лицо Стороны, которое получает или использует услугу;
разрешение – предусмотренное законодательством Стороны подтверждение компетентным органом Стороны права лица на торговлю услугами, учреждение и деятельность;
свободно используемая валюта – означает свободно используемую валюту по определению Международного валютного фонда в соответствии со статьями Соглашения о МВФ;
сектор услуги определяется и классифицируется на основе Международного классификатора основных продуктов, утвержденного Статистической комиссией Секретариата Организации Объединенных Наций (Central Products Classification) в 1991 году, и означает:
а) в отношении индивидуального обязательства один или несколько, или все подсектора этой услуги, как это установлено в перечне Стороны;
б) в других отношениях весь сектор этой услуги полностью, включая все ее подсектора;
статьи Соглашения МВФ – статьи Соглашения Международного валютного фонда от 22 июля 1944 года;
территория Стороны – территория Стороны, а также ее пространства, в отношении которых она осуществляет суверенные права и юрисдикцию в соответствии с международным правом и своим законодательством;
тест на экономическую целесообразность – выдача разрешения на учреждение, деятельность либо торговлю услугами в зависимости от наличия необходимости и потребности рынка путем экономической оценки эффективности деятельности поставщика услуг на соответствие целям экономического планирования конкретной отрасли или интересам национального рынка труда, если это предусмотрено национальным законодательством Сторон. Соответствие интересам национального рынка труда определяется посредством проверки отсутствия на нем физических лиц Стороны, удовлетворяющих требованиям поставщика услуг;
торговля услугами – поставка услуг, включающая производство, распределение, маркетинг, продажу, доставку услуг и осуществляемая следующими способами:
а) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны;
б) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны;
в) поставщиком услуг одной Стороны путем присутствия физических лиц Стороны на территории любой другой Стороны;
услуга, поставляемая при выполнении функций государственной власти – любая услуга, которая поставляется на некоммерческой основе и не на условиях конкуренции с одним или несколькими поставщиками услуг;
услуги включают любую услугу в любом секторе, за исключением услуг, поставляемых при выполнении функций государственной власти;
учреждение:
а) создание, организация и (или) приобретение юридического лица (участие в капитале созданного или учрежденного юридического лица) любой организационно-правовой формы и формы собственности, предусмотренных в соответствии с законодательством Стороны, на территории которой такое юридическое лицо создается;
б) приобретение контроля над юридическим лицом Стороны, выражающееся в получении возможности непосредственно или через третьих лиц определять и/или влиять на решения, принимаемые таким юридическим лицом, в том числе путем распоряжения голосами, приходящимися на голосующие акции (доли), путем участия в управляющих органах такого юридического лица (включая совет директоров, наблюдательный совет и иные органы управления); или
в) создание филиала или открытие представительства в соответствии с законодательством Сторон;
г) регистрация в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством Сторон;
физическое лицо – гражданин Стороны в соответствии с ее законодательством;
юридическое лицо – организация, созданная или учрежденная на территории Стороны в любой организационно-правовой форме в соответствии с законодательством этой Стороны.
Иные термины и определения, используемые в индивидуальных перечнях Сторон, определяются в соответствии с национальным законодательством соответствующей Стороны.
ГЛАВА I
Общие обязательства

1) көрсетілетін қызметті сатып алуға, ақысын төлеуге және оны пайдалануға;
2) көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге және Тараптар оларға қатысты халыққа кеңінен ұсыну талаптарын белгілеген көрсетілетін қызметтерді беруге байланысты оларды пайдалануға қатысты шараларды қамтиды;
Тараптың құру мен қызметке ықпал ететін шарасы осы Келісімнің бір Тарапының заңды тұлғаларын, филиалдарын, өкілдіктерін және дара кәсіпкерлерін осы Келісімнің кез келген басқа Тараптарының аумағында құруға және олардың қызметіне қатысты шараларды қамтиды;
көрсетілетін қызметті монополиялық беруші – Тараптың тиісті көрсетілетін қызмет нарығында Тарап аумағында осындай көрсетілетін қызметтің жалғыз берушісі ретінде ресми түрде уәкілеттік берілген немесе іс жүзінде құрылған Тараптың кез келген мемлекеттік тұлғасы немесе жеке адамы;
көрсетілетін қызметтерді беруші – Тараптың көрсетілетін қызметті беретін кез келген тұлғасы;
көрсетілетін қызметті тұтынушы – Тараптың көрсетілетін қызметті алатын немесе пайдаланатын кез келген тұлғасы;
рұқсат – Тараптың заңнамасында көзделген, Тараптың құзыретті органының тұлғаның көрсетілетін қызметтер саудасына, оны құруға және қызметіне құқығын растауы;
еркін пайдаланылатын валюта – ХВҚ туралы келісімнің баптарына сәйкес Халықаралық валюта қорының айқындауы бойынша еркін пайдаланылатын валютаны білдіреді;
көрсетілетін қызмет секторы Біріккен Ұлттар Ұйымы Хатшылығының Статистикалық комиссиясы (Central Products Classification) 1991 жылы бекіткен Негізгі өнімдердің халықаралық сыныптауышы негізінде айқындалады және сыныпталады және ол мыналарды:
а) Тарап тізбесінде белгіленгендей, жеке міндеттемеге қатысты осы көрсетілетін қызметтің бір немесе бірнеше немесе барлық кіші секторларын;
б) басқа жағдайларда осы көрсетілетін қызметтің барлық кіші секторларын қоса алғанда, оның толықтай бүкіл секторын білдіреді;
ХВҚ келісімінің баптары – 1944 жылғы 22 шілдедегі Халықаралық валюта қоры келісімінің баптары;
Тараптың аумағы – Тараптың аумағы, сондай-ақ халықаралық құқыққа және өз заңнамасына сәйкес егеменді құқықтар мен юрисдикцияны өзі жүзеге асыратын оның кеңістіктері;
экономикалық орындылыққа тест – көрсетілетін қызметтерді беруші қызметінің тиімділігін нақты саланың экономикалық жоспарлау мақсаттарына немесе ұлттық еңбек нарығының мүдделеріне сәйкестігін экономикалық бағалау арқылы нарықтың қажеттігі мен қажеттілігінің болуына қарай көрсетілетін қызметтерді құруға, оның қызметіне не саудасына, егер бұл ұлттық заңнамада көзделген болса, рұқсат беру. Ұлттық еңбек нарығының мүдделеріне сәйкестік онда көрсетілетін қызметтерді берушінің талаптарын қанағаттандыратын Тараптың жеке тұлғаларының болмауын тексеру арқылы айқындалады;
көрсетілетін қызметтер саудасы – көрсетілетін қызметтерді өндіруді, бөлуді, олардың маркетингін, сатуды, жеткізуді қамтитын және мынадай тәсілдермен:
а) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына;
б) бір Тараптың аумағында кез келген басқа Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына;
в) Тараптың жеке тұлғаларының кез келген басқа Тараптың аумағында болуы арқылы бір Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісі жүзеге асыратын көрсетілетін қызметтерді беру;
мемлекеттік билік функцияларын орындау кезінде берілетін көрсетілетін қызмет – коммерциялық емес негізде және көрсетілетін қызметтердің бір немесе бірнеше берушісімен бәсекелес емес жағдайда берілетін кез келген көрсетілетін қызмет;
көрсетілетін қызметтер мемлекеттік билік функцияларын орындау кезінде көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, кез келген сектордағы кез келген көрсетілетін қызметті қамтиды;
құру:
а) аумағында заңды тұлға құрылатын Тараптың заңнамасына сәйкес көзделген кез келген ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы мұндай заңды тұлғаны құру, ұйымдастыру және (немесе) иелену (ашылған немесе құрылған заңды тұлғаның капиталына қатысу);
б) тартыптың заңды тұлғасы қабылдайтын шешімдерді, оның ішінде дауыс беретін акцияларға (үлестерге) тиесілі дауыстарға билік ету арқылы, осындай заңды тұлғаның басқарушы органдарына (директорлар кеңесін, байқаушы кеңесті және өзге де басқару органдарын қоса алғанда) қатысу арқылы тікелей немесе үшінші тұлғалар арқылы айқындау және/немесе оларға ықпал ету мүмкіндігіне ие болуды білдіретін мұндай заңды тұлғаны бақылауды иелену; немесе
в) Тараптардың заңнамасына сәйкес филиал құру немесе өкілдік ашу;
г) Тараптардың заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелу;
жеке тұлға – Тараптың заңнамасына сәйкес оның азаматы;
заңды тұлға – Тарап аумағында осы Тараптың заңнамасына сәйкес кез келген ұйымдық-құқықтық нысанда ашылған немесе құрылған ұйым.
Тараптардың жеке тізбелерінде пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар тиісті Тараптың ұлттық заңнамасына сәйкес айқындалады.
I ТАРАУ
Жалпы міндеттемелер

Статья 2
Внутреннее регулирование
1. Для целей настоящей статьи под мерами Сторон, влияющими на торговлю услугами, учреждение и деятельность в секторах и видах деятельности, понимаются лицензионные требования и процедуры, а также квалификационные требования и процедуры.
2. В отношении мер Сторон, влияющих на торговлю услугами, учреждение и деятельность в секторах и видах деятельности, по которым приняты обязательства или отсутствуют изъятия в соответствии с индивидуальными перечнями Сторон в приложениях Б, В и Г к настоящему Соглашению:
а) каждая Сторона обеспечивает, чтобы любые меры этой Стороны, влияющие на торговлю услугами, учреждение и деятельность, применялись разумным, объективным и беспристрастным образом;
б) когда требуется разрешение на торговлю услугами, учреждение и деятельность, компетентные органы Стороны в течение разумного периода времени после представления заявки, которая сочтена оформленной в соответствии с требованиями законодательства данной Стороны, информируют заявителя о решении по поводу заявления. По запросу заявителя компетентные органы Стороны представляют информацию о ходе рассмотрения заявки в разумные сроки и не позднее срока, предусмотренного национальным законодательством;
в) Стороны не применяют лицензионные или квалификационные требования, аннулирующие или сокращающие выгоды, которые представляются согласно условиям, включенным в приложения Б и В к настоящему Соглашению, путем, который:
не основывается на объективных и гласных критериях, таких как компетентность и способность поставлять услугу;
в случае процедур лицензирования – не был сам по себе ограничением на поставку услуги;
не был более обременительным, чем это необходимо для обеспечения качества услуги.
В случае, если в соответствии с индивидуальными перечнями Сторон в приложениях Б и В к настоящему Соглашению включены обязательства (отсутствуют изъятия) в части профессиональных услуг, каждая Сторона осуществляет процедуры в соответствии со своим законодательством для проверки компетентности профессионалов любой другой Стороны.
3. В отношении мер Сторон, влияющих на торговлю услугами, учреждение и деятельность:
3.1. Если Сторона применяет процедуры и требования лицензирования (разрешительные процедуры), то такая Сторона обеспечивает, чтобы:
а) наименования компетентных органов власти, отвечающих за выдачу лицензий (разрешений) на осуществление деятельности, были опубликованы или иным образом доведены до общего сведения;
б) лицензионные (разрешительные) процедуры не являлись сами по себе ограничением на торговлю услугами, учреждение и деятельность и чтобы лицензионные (разрешительные) требования, напрямую связанные с правом на торговлю услугами или осуществление деятельности, не являлись сами по себе необоснованным барьером для торговли услугами или деятельности;
в) все лицензионные процедуры и требования были установлены в законодательстве и законодательство, устанавливающее или применяющее лицензионные процедуры или требования, публиковалось заблаговременно, но не позднее его вступления в силу (введения в действие) в соответствии с положениями статьи 4 настоящего Соглашения;
г) компетентные органы принимали решение о выдаче (отказе в выдаче) лицензии (разрешения) в течение периода времени, определенного в соответствующем акте законодательства, а любые сборы, взимаемые в связи с представлением и рассмотрением заявления на выдачу лицензии (разрешения), соответствовали бы законодательству и не являлись сами по себе ограничением для торговли услугами, учреждения и деятельности и основывались на затратах уполномоченного органа на выдачу (отказ в выдаче) лицензии (разрешения), связанных с рассмотрением заявления и выдачей лицензии (разрешения), за исключением лицензионных платежей за использование радиочастотного спектра и ресурсов нумерации, размер которых определяется национальным законодательством;
д) по истечении периода времени, указанного в подпункте "г" настоящего пункта, и по требованию заявителя соответствующий компетентный орган Стороны информировал заявителя о состоянии рассмотрения его заявления, а также о том, считается ли это заявление надлежаще заполненным. В любом случае заявителю будет предоставлена возможность внести технические исправления в заявление. Заявление не будет считаться надлежаще заполненным до тех пор, пока не будут получены вся информация и документы, указанные в соответствующем акте законодательства Стороны;
е) по письменному требованию заявителя, которому было отказано в приеме заявления, компетентный орган, отказавший в приеме заявления, письменно информировал заявителя о причинах такого отказа. Однако это положение не должно толковаться как требующее от компетентного органа раскрывать информацию, раскрытие которой препятствует исполнению закона или иным образом противоречит общественным интересам или существенным интересам безопасности;
ж) в случае, когда было отказано в приеме заявления, заявитель мог подать новое заявление о выдаче лицензии (разрешения) или внести изменения в старое заявление, которыми будут устранены любые имевшиеся проблемы для выдачи лицензии (разрешения).

2-бап
Ішкі реттеу
1. Осы баптың мақсаттары үшін секторлар мен қызмет түрлеріндегі көрсетілетін қызметтер саудасына, оларды құру мен қызметіне ықпал ететін Тараптардың шаралары деп лицензиялық талаптар мен рәсімдер, сондай-ақ біліктілік талаптары мен рәсімдер түсініледі.
2. Осы Келісімге Б, В және Г қосымшаларындағы Тараптардың жеке тізбелеріне сәйкес міндеттемелер қабылданған немесе алып қоюлар жоқ секторлар мен қызмет түрлеріндегі көрсетілетін қызметтер саудасына, оларды құру мен қызметіне ықпал ететін Тараптардың шараларына қатысты:
а) әрбір Тарап осы Тараптың көрсетілетін қызметтер саудасына, оларды құру мен қызметіне ықпал ететін кез келген шараларының ақылға қонымды, объективті және бейтарап түрде қолданылуын қамтамасыз етеді;
б) көрсетілетін қызметтер саудасына, оларды құру мен қызметіне рұқсат талап етілетін жағдайда Тараптың құзыретті органдары осы Тарап заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделген деп есептелген өтінімді ұсынғаннан кейін ақылға қонымды уақыт кезеңі ішінде өтінішке қатысты шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді. Өтініш берушінің сұрау салуы бойынша Тараптардың құзыретті органдары өтініштің қаралу барысы туралы ақпаратты ақылға қонымды мерзімде және ұлттық заңнамада көзделген мерзімнен кешіктірмей ұсынады;
в) Тараптар:
құзыреттілік және көрсетілетін қызметті беру қабілеті сияқты объективті әрі жария өлшемшарттарға негізделмейтін;
лицензиялау рәсімдері жағдайында көрсетілетін қызметті беруге өздігінен шектеу болмаған;
көрсетілетін қызмет сапасын қамтамасыз ету үшін қажет болғаннан артық ауыртпалық болмаған жолмен осы Келісімге Б және В қосымшаларына енгізілген шарттарға сәйкес ұсынылатын пайдаларды жоятын немесе қысқартатын лицензиялық немесе біліктілік талаптарын қолданбайды.
Егер Тараптардың жеке тізбелеріне сәйкес осы Келісімге Б және В қосымшаларында кәсіптік көрсетілетін қызметтер бөлігінде міндеттемелер (алып қоюлар жоқ) енгізілсе, әрбір Тарап кез келген басқа Тарап кәсіпқойларының құзыреттілігін тексеру үшін рәсімдерді өз заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
3. Тараптардың көрсетілетін қызметтер саудасына, оларды құру мен қызметіне ықпал ететін шараларына қатысты:
3.1. Егер Тарап лицензиялау рәсімдері мен талаптарын (рұқсат беру рәсімдерін) қолданса, онда мұндай Тарап:
а) қызметті жүзеге асыруға лицензиялар (рұқсаттар) беруге жауапты құзыретті билік органдары атауларының жариялануын немесе өзгеше түрде жалпы назарға жеткізілуін;
б) лицензиялық (рұқсат беру) рәсімдердің көрсетілетін қызметтер саудасына, оларды құру мен қызметіне өздігінен шектеу болып табылмауын және көрсетілетін қызметтер саудасына немесе қызметті жүзеге асыру құқығымен тікелей байланысты лицензиялық (рұқсат беру) талаптардың көрсетілетін қызметтер саудасы немесе қызмет үшін өздігінен негізсіз кедергі болып табылмауын;
в) барлық лицензиялық рәсімдер мен талаптардың заңнамада белгіленуін және лицензиялық рәсімдерді немесе талаптарды белгілейтін немесе қолданатын заңнаманың осы Келісімнің 4-бабының ережелеріне сәйкес алдын ала, бірақ ол күшіне енгеннен (қолданысқа енгізілгеннен) кешіктірілмей жариялануын;
г) құзыретті органдардың заңнаманың тиісті актісінде айқындалған уақыт кезеңі ішінде лицензия (рұқсат) беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдауын, ал лицензия (рұқсат) беруге өтініш беруге және оны қарауға байланысты өндіріп алынатын кез келген алымдардың заңнамаға сәйкес келуін және көрсетілетін қызметтер саудасы, оларды құру мен қызметі үшін өздігінен шектеу болып табылмауын және мөлшері ұлттық заңнамада айқындалатын радиожиілік спектрін және нөмірлеу ресурстарын пайдаланғаны үшін лицензиялық төлемдерді қоспағанда, уәкілетті органның өтінішті қарауға және лицензияны (рұқсатты) беруге байланысты лицензияны (рұқсатты) беруге (беруден бас тартуға) арналған шығындарына негізделуін;
д) осы тармақтың "г" тармақшасында көрсетілген уақыт кезеңі өткеннен кейін және өтініш берушінің талабы бойынша Тараптың тиісті құзыретті органының өтініш берушіні өтінішінің қаралуының жай-күйі туралы, сондай-ақ бұл өтініштің тиісінше толтырылған болып есептелетіні туралы хабардар етуін қамтамасыз етеді. Кез келген жағдайда өтініш берушіге өтінішке техникалық түзетулер енгізу мүмкіндігі берілетін болады. Тарап заңнамасының тиісті актісінде көрсетілген барлық ақпарат пен құжаттар алынғанға дейін өтініш тиісінше толтырылған болып есептелмейді;
е) өтінішін қабылдаудан бас тартылған өтініш берушінің жазбаша талабы бойынша өтінішті қабылдаудан бас тартқан құзыретті органның өтініш берушіні мұндай бас тартудың себептері туралы жазбаша хабардар етуін қамтамасыз етеді. Алайда бұл жағдай құзыретті органнан ашылуы заңның орындалуына кедергі келтіретін немесе қоғамдық мүдделерге немесе қауіпсіздіктің елеулі мүдделеріне қайшы келетін ақпаратты ашуды талап ететін жағдай ретінде түсіндірілмеуге тиіс;
ж) өтінішті қабылдаудан бас тартылған жағдайда өтініш берушінің лицензия (рұқсат) беру туралы жаңа өтініш бере алуын немесе ескі өтінішке лицензия (рұқсат) беру үшін кез келген бар проблемаларды жоятын өзгерістер енгізуін қамтамасыз етеді.

3.2. Каждая Сторона сохраняет или создает так скоро, как это практически возможно, судебные, арбитражные или административные органы или процедуры, которые по запросу поставщика услуг или лица, интересы которого затронуты, обеспечивают безотлагательное рассмотрение и, когда это обосновано, надлежащее исправление административных решений, затрагивающих торговлю услугами, учреждение и деятельность. В тех случаях, когда указанные процедуры не являются независимыми от органа, уполномоченного принимать такие административные решения, Сторона обеспечивает объективное и беспристрастное рассмотрение указанных вопросов в рамках таких процедур.
4. Особенности регулирования в сфере финансовых услуг предусмотрены приложением Д к настоящему Соглашению.
5. Особенности регулирования в сфере телекоммуникационных услуг предусмотрены приложением Е к настоящему Соглашению.
Статья 3
Признание
1. Для выполнения своих соответствующих стандартов или критериев в отношении разрешений, лицензирования или сертификации поставщиков услуг, а также учреждения и деятельности каждая Сторона обязана должным образом рассматривать любые запросы другой Стороны о признании полученного образования или опыта, соответствия требованиям предоставленных лицензий (разрешений) или сертификатов другой Стороны. Такое признание может осуществляться на основании соглашения или договоренности с другой Стороной или предоставляется по решению Стороны в одностороннем порядке.
2. Когда Сторона на основании соглашения или договоренности признает полученное образование или опыт, соответствие требованиям или полученные лицензии (разрешения) и сертификаты на территории третьей Стороны, такая первая Сторона должна предоставить любой другой Стороне возможность вести переговоры о ее присоединении к такому соглашению или договоренности или возможность вести переговоры о заключении сопоставимых соглашений или договоренностей. Если Сторона осуществляет признание в одностороннем порядке, то она предоставляет любой другой Стороне соответствующую возможность показать, что полученные на ее территории образование, опыт, лицензии (разрешения) и сертификаты должны быть признаны в соответствии с законодательством Сторон.
3. Признание должно предоставляться таким образом, чтобы оно не стало средством дискриминации между Сторонами в применении стандартов или критериев разрешений, лицензирования или сертификации поставщиков услуг, или скрытыми ограничениями в торговле услугами, а также в отношении учреждения и деятельности.
Статья 4
Транспарентность

3.2. Әрбір Тарап сот, төрелік немесе әкімшілік органдарды немесе көрсетілетін қызметті берушінің немесе мүдделері қозғалған тұлғаның сұрау салуы бойынша кідіртпей қарауды және негізделген жағдайда көрсетілетін қызметтер саудасын, оларды құру мен қызметін қозғайтын әкімшілік шешімдердің тиісті түрде түзетілуін қамтамасыз ететін рәсімдерді сақтайды немесе мүмкіндігінше жақын арада жасайды. Аталған рәсімдер осындай әкімшілік шешімдер қабылдауға уәкілетті органнан тәуелсіз болып табылмайтын жағдайларда Тарап осындай рәсімдер шеңберінде көрсетілген мәселелердің объективті әрі бейтарап қаралуын қамтамасыз етеді.
4. Қаржылық көрсетілетін қызметтер саласындағы реттеу ерекшеліктері осы Келісімге Д қосымшасында көзделген.
5. Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер саласындағы реттеу ерекшеліктері осы Келісімге Е қосымшасында көзделген.
3-бап
Тану
1. Көрсетілетін қызметтерді берушілердің рұқсаттарына, лицензиялануына немесе сертификатталуына, сондай-ақ оларды құру мен қызметіне қатысты өзінің тиісті стандарттарын немесе өлшемшарттарын орындау үшін әрбір Тарап екінші Тараптың алған білімін немесе тәжірибесін тану туралы, ұсынған лицензияларының (рұқсаттарының) немесе сертификаттарының талаптарға сәйкестігі туралы кез келген сұрау салуларын тиісті түрде қарауға міндетті. Мұндай тану екінші Тараппен келісім немесе уағдаластық негізінде жүзеге асырылуы немесе Тараптың шешімі бойынша біржақты тәртіппен берілуі мүмкін.
2. Тарап келісім немесе уағдаластық негізінде үшінші Тараптың аумағында алған білімін немесе тәжірибесін, талаптарға сәйкестігін немесе алған лицензиялары (рұқсаттары) мен сертификаттарын таныған жағдайда мұндай бірінші Тарап кез келген басқа Тарапқа оның осындай келісімге немесе уағдаластыққа қосылуы туралы келіссөздер жүргізу мүмкіндігін немесе салыстырмалы келісімдер немесе уағдаластықтар жасасу туралы келіссөздер жүргізу мүмкіндігін ұсынуға тиіс. Егер Тарап тануды біржақты тәртіппен жүзеге асырса, онда ол кез келген басқа Тарапқа өз аумағында алған білімі, тәжірибесі, лицензиялары (рұқсаттары) мен сертификаттары Тараптардың заңнамасына сәйкес танылуға тиіс екенін көрсетуге тиісті мүмкіндік береді.
3. Тану стандарттарды немесе рұқсаттар өлшемшарттарын қолдануда, көрсетілетін қызметтерді берушілерді лицензиялауда немесе сертификаттауда Тараптар арасындағы кемсітушілік құралына немесе көрсетілетін қызметтер саудасындағы, сондай-ақ оларды құру мен қызметіне қатысты жасырын шектеулерге айналмайтындай түрде ұсынылуға тиіс.
4-бап
Транспаренттілік

1. Каждая Сторона обеспечит, чтобы ее законодательные акты и международные соглашения, в которых она является участником и которые затрагивают или могут затрагивать вопросы, охватываемые настоящим Соглашением, были опубликованы в официальном источнике и/или на определяемом Стороной интернет-сайте таким образом, чтобы любое лицо, права и (или) обязательства которого могут быть затронуты такими законодательными актами и международными соглашениями Стороны, имело возможность ознакомиться с ними.
2. Законодательные акты, указанные в пункте 1 настоящей статьи, должны быть опубликованы безотлагательно в срок, обеспечивающий правовую определенность и обоснованные ожидания лиц, права и (или) обязательства которых могут быть затронуты этим законодательством, но в любом случае не позднее даты его вступления в силу (введения в действие).
В случае, когда такая публикация практически неосуществима, законодательные акты, указанные в пункте 1 настоящей статьи, доводятся до общего сведения иным образом, предусмотренным национальным законодательством.
3. Каждая Сторона обеспечивает предоставление ответов на письменные запросы любого лица, касающиеся действующего и (или) планируемого законодательного акта по вопросам, охватываемым настоящим Соглашением. Ответы на запросы должны быть предоставлены такому заинтересованному лицу в соответствии с национальным законодательством Стороны, но не позднее чем через 30 рабочих дней со дня получения письменного запроса. В исключительных случаях Сторона уведомляет заинтересованное лицо о продлении установленного срока.
Статья 5
Раскрытие конфиденциальной информации
1. Ничто в настоящем Соглашении не требует от какой-либо Стороны представлять конфиденциальную информацию, раскрытие которой могло бы препятствовать применению ею национального законодательства или иным образом противоречило бы общественным интересам, или нанесло бы ущерб законным коммерческим интересам отдельных юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
2. Раскрытие конфиденциальной информации в сфере финансовых услуг регулируется приложением Д к настоящему Соглашению.
Статья 6
Монопольные и исключительные поставщики услуг
1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы любой монопольный поставщик услуги при монопольной поставке услуги и (или) осуществлении иной монопольной деятельности на соответствующем рынке не действовал образом, не совместимым с обязательствами этой Стороны по главам II, III, IV настоящего Соглашения.
2. Если юридическое лицо, которое является монопольным поставщиком услуги на территории одной Стороны, конкурирует прямо или через контролируемое им юридическое лицо вне сферы своих монопольных прав с лицами других Сторон, то первая Сторона обеспечивает, чтобы такое его юридическое лицо не злоупотребляло своим монопольным положением, действуя на территории первой Стороны образом, не совместимым с обязательствами такой первой Стороны по настоящему Соглашению.

1. Әрбір Тарап өзінің заңнамалық актілері мен өзі қатысушысы болып табылатын және осы Келісімде қамтылатын мәселелерді қозғайтын немесе қозғауы мүмкін халықаралық келісімдердің ресми дереккөзде және (немесе) Тарап айқындайтын интернет-сайтта құқықтары және (немесе) міндеттемелері Тараптың осындай заңнамалық актілерімен және халықаралық келісімдерімен қозғалуы мүмкін кез келген тұлғаның олармен танысуға мүмкіндігі болатындай түрде жариялануын қамтамасыз етеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңнамалық актілер құқықтары және (немесе) міндеттемелері осы заңнамамен қозғалуы мүмкін тұлғалардың құқықтық айқындалуын және негізделген күтулерін қамтамасыз ететін мерзімде, бірақ кез келген жағдайда ол күшіне енген (қолданысқа енгізілген) күннен кешіктірілмей кідіріссіз жариялануға тиіс.
Мұндай жарияланым іс жүзінде жүзеге асырылмайтын жағдайда осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңнамалық актілер ұлттық заңнамада көзделген өзгеше түрде жалпы назарға жеткізіледі.
3. Әрбір Тарап кез келген тұлғаның осы Келісімде қамтылатын мәселелер бойынша қолданыстағы және (немесе) жоспарланып отырған заңнамалық актіге қатысы бар жазбаша сұрау салуларына жауап беруді қамтамасыз етеді. Сұрау салуларға жауаптар Тараптың ұлттық заңнамасына сәйкес, бірақ жазбаша сұрау салуды алған күннен бастап 30 жұмыс күнінен кешіктірілмей осындай мүдделі тұлғаға берілуге тиіс. Айрықша жағдайларда Тарап мүдделі тұлғаға белгіленген мерзімнің ұзартылғаны туралы хабар береді.
5-бап
Құпия ақпаратты ашу
1. Осы Келісімде ешнәрсе де қандай да бір Тараптан ашылуы оның ұлттық заңнаманы қолдануына кедергі келтіруі немесе қоғамдық мүдделерге өзгеше түрде қайшы келуі немесе жекелеген заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің заңды коммерциялық мүдделеріне нұқсан келтіруі мүмкін құпия ақпарат беруді талап етпейді.
2. Қаржылық көрсетілетін қызметтер саласындағы құпия ақпаратты ашу осы Келісімге Д қосымшасымен реттеледі.
6-бап
Көрсетілетін қызметтердің монополиялық және айрықша өнім берушілері
1. Әрбір Тарап көрсетілетін қызметті монополиялық беру және (немесе) тиісті нарықта өзге де монополиялық қызметті жүзеге асыру кезінде көрсетілетін қызметтің кез келген монополиялық өнім берушісінің осы Келісімнің II, III, IV тараулары бойынша осы Тараптың міндеттемелеріне сәйкес келмейтін түрде әрекет етпеуін қамтамасыз етеді.
2. Егер бір Тараптың аумағында көрсетілетін қызметтің монополиялық өнім берушісі болып табылатын заңды тұлға өзінің монополиялық құқықтары аясынан тыс басқа Тараптардың тұлғаларымен тікелей немесе өзі бақылайтын заңды тұлға арқылы бәсекелесетін болса, онда бірінші Тарап өзінің мұндай заңды тұлғасының осы Келісім бойынша осындай бірінші Тараптың міндеттемелеріне сәйкес келмейтін түрде бірінші Тарап аумағында әрекет ете отырып, өзінің монополиялық жағдайын теріс пайдаланбауын қамтамасыз етеді.

3. Положения настоящей статьи применяются также к исключительным поставщикам услуг.
Статья 7
Принцип равенства
1. В случае сохранения на территории Стороны лиц, в капитале которых участвует эта Сторона или которые контролируются этой Стороной, такая Сторона обеспечивает, чтобы указанные лица:
а) осуществляли свою деятельность на основе коммерческих соображений, включая цену, качество, доступность услуги или товара, их реализуемость, условия транспортировки и другие условия покупки, продажи или поставки, и выступали в отношениях, регулируемых настоящим Соглашением:
на основании принципа равенства с иными участниками этих отношений;
на основании принципа недискриминации иных участников этих отношений в зависимости от их гражданства, места регистрации (учреждения), организационно-правовой формы или формы собственности; а также
б) не получали прав, привилегий или обязанностей исключительно в силу участия этой Стороны в их капитале или контроля над ними этой Стороны,
за исключением случаев, когда деятельность таких лиц, в капитале которых участвует государство, или контролируемых государством лиц направлена на решение задач социальной политики,
а также за исключением случаев, указанных в индивидуальных перечнях Сторон в приложениях Б и В к настоящему Соглашению.
2. Положения пункта 1 настоящей статьи распространяются также на лиц, наделенных формально или фактически исключительными правами, за исключением лиц, наделенных исключительными правами и включенных на основании подпунктов "б" и "в" пункта 1 статьи 21 настоящего Соглашения в индивидуальные перечни Сторон в приложениях Б и В к настоящему Соглашению, и лиц, обладающих монопольными правами в соответствии с пунктом 1 статьи 6 настоящего Соглашения.
3. Каждая из Сторон обеспечивает, чтобы все ее органы на любом уровне государственной власти или местного самоуправления были независимы, неподконтрольны и неподотчетны любому лицу, осуществляющему хозяйственную деятельность в секторе экономики, регулирование которого входит в сферу компетенции соответствующего органа. Меры Стороны, в том числе решения указанного в настоящем пункте органа, устанавливаемые и применяемые им правила и процедуры, должны быть беспристрастными и объективными по отношению ко всем лицам, осуществляющим хозяйственную деятельность.
4. Положения настоящей статьи не распространяются на государственные закупки и услуги, оказываемые при исполнении функций государственной власти.
Статья 8
Ограничения или запреты
1. Если одна из Сторон сохраняет в отношении третьего государства ограничения или запреты в отношении учреждения, деятельности, торговли услугами или осуществления инвестиций, ничто в настоящем Соглашении не должно быть истолковано как обязывающее такую Сторону распространять на лиц другой Стороны положения настоящего Соглашения, если такое лицо полностью принадлежит или контролируется лицом указанного третьего государства, а распространение положений настоящего Соглашения приведет к обходу или нарушению указанных выше запретов и ограничений.

3. Осы баптың ережелері көрсетілетін қызметтердің айрықша өнім берушілеріне де қолданылады.
7-бап Теңдік қағидаты
1. Капиталына осы Тарап қатысатын немесе осы Тарап бақылайтын тұлғалар Тарап аумағында сақталған жағдайда, мұндай Тарап аталған тұлғалардың:
а) көрсетілетін қызметтің немесе тауардың бағасын, сапасын, қолжетімділігін, олардың өткізілуін, тасымалдау шарттарын және сатып алудың, сатудың немесе берудің басқа да шарттарын қоса алғанда, өз қызметін коммерциялық пайымдаулар негізінде жүзеге асыруын және осы Келісіммен реттелетін қатынастарда:
осы қатынастардың өзге де қатысушыларымен теңдік қағидаты негізінде;
азаматтығына, тіркелген (құрылған) жеріне, ұйымдық-құқықтық нысанына немесе меншік нысанына қарай осы қатынастардың өзге де қатысушыларын кемсітпеу қағидаты негізінде өкілдік етуін, сондай-ақ
б) капиталына мемлекет қатысатын немесе мемлекет бақылайтын осындай тұлғалардың қызметі әлеуметтік саясат міндеттерін шешуге бағытталған жағдайларды қоспағанда,
сондай-ақ осы Келісімге Б және В қосымшаларында Тараптардың жеке тізбелерінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда,
осы Тараптың олардың капиталдарына қатысуына немесе осы Тараптың оларды бақылауына байланысты ғана құқықтар, артықшылықтар немесе міндеттер алмауын қамтамасыз етеді.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелері айрықша құқықтар берілген және осы Келісімнің 21-бабы 1-тармағының "б" және "в" тармақшаларының негізінде осы Келісімге Б және В қосымшаларындағы Тараптардың жеке тізбелеріне енгізілген тұлғаларды және осы Келісімнің 6-бабының 1-тармағына сәйкес монополиялық құқықтарға ие тұлғаларды қоспағанда, формальды немесе іс жүзінде айрықша құқықтар берілген тұлғаларға да қолданылады.
3. Тараптардың әрқайсысы мемлекеттік биліктің немесе жергілікті өзін-өзі басқарудың кез келген деңгейіндегі өзінің барлық органдарының реттелуі тиісті органның құзыреті саласына кіретін экономика секторында шаруашылық қызметті жүзеге асыратын кез келген тұлғаға тәуелсіз, бақыланбайтын және есеп бермейтіндей болуын қамтамасыз етеді. Тараптың шаралары, оның ішінде осы тармақта көрсетілген органның шешімдері ол белгілейтін және қолданатын қағидалар мен рәсімдер шаруашылық қызметті жүзеге асыратын барлық тұлғаларға қатысты бейтарап әрі объективті болуға тиіс.
4. Осы баптың ережелері мемлекеттік сатып алуға және мемлекеттік билік функцияларын орындау кезінде көрсетілетін қызметтерге қолданылмайды.
8-бап Шектеулер немесе тыйымдар
1. Егер Тараптардың бірі үшінші мемлекетке қатысты құруға, қызметіне, көрсетілетін қызметтердің саудасына немесе инвестицияларды жүзеге асыруға қатысты шектеулерді немесе тыйымдарды сақтаса, осы Келісімде ешнәрсе де, егер мұндай тұлға көрсетілген үшінші мемлекеттің тұлғасына толық тиесілі болса немесе ол бақыласа, ал осы Келісім ережелерінің қолданылуы жоғарыда көрсетілген тыйымдар мен шектеулерді айналып өтуге немесе бұзуға алып келетін болса, мұндай Тараптың осы Келісімнің ережелерін екінші Тараптың тұлғаларына қолдануын міндеттейтін жағдай ретінде түсіндірілмеуге тиіс.

2. Сторона может не распространять свои обязательства, принимаемые ею в соответствии с настоящим Соглашением, на лиц другой Стороны в отношении учреждения, деятельности, торговли услугами или осуществления инвестиций, если такое лицо другой Стороны не осуществляет существенных деловых операций на территории такой другой Стороны, и оно принадлежит или контролируется лицом первой Стороны или лицом государства, которое не является Стороной настоящего Соглашения.
Статья 9
Общие исключения
При условии, что такие меры не будут применяться способом, который создает средства произвольной или неоправданной дискриминации между государствами или скрытые ограничения для торговли услугами, учреждения и деятельности, осуществления инвестиций, ничто в настоящем Соглашении не препятствует любой Стороне принимать или применять меры:
а) необходимые для защиты общественной морали или поддержания общественного порядка. Исключения по соображениям общественного порядка могут быть применены только в тех случаях, когда складывается реальная и достаточно серьезная угроза в отношении одного из основополагающих интересов общества;
б) необходимые для защиты жизни или здоровья людей, животных или растений;
в) необходимые для соблюдения законодательства Сторон, не противоречащего положениям настоящего Соглашения, включая имеющие отношение:
к предотвращению вводящей в заблуждение и недобросовестной практики или последствий несоблюдения гражданско-правовых договоров;
защите от вмешательства в частную жизнь отдельных лиц при обработке и распространении сведений личного характера и защите конфиденциальности сведений о личной жизни и банковских счетах;
безопасности;
г) несовместимые со статьями 15, 20, 25 и 30 настоящего Соглашения, при условии, что эти меры направлены на недискриминационное налогообложение лиц другой Стороны в отношении торговли услугами, учреждения и деятельности.
Статья 10
Исключения по соображениям безопасности
1. Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как препятствие для любой Стороны предпринимать любые действия, которые она считает необходимыми для защиты ее важнейших интересов в области обороны страны или безопасности государства:
а) относящиеся к поставке услуг или товаров, осуществляемых прямо или косвенно с целью снабжения вооруженных сил;
б) относящиеся к ядерным или термоядерным боеприпасам или материалам, из которых они получены;
в) принятые в военное время или в других чрезвычайных обстоятельствах в международных отношениях.

2. Тарап құруға, қызметіне, көрсетілетін қызметтердің саудасына немесе инвестицияларды жүзеге асыруға қатысты екінші Тараптың тұлғаларына, егер екінші Тараптың мұндай тұлғасы осындай екінші Тараптың аумағында елеулі іскерлік операцияларды жүзеге асырмаса және ол бірінші Тараптың тұлғасына немесе осы Келісімнің Тарапы болып табылмайтын мемлекеттің тұлғасына тиесілі болса немесе олар бақылайтын болса, осы Келісімге сәйкес өзі қабылдайтын міндеттемелерді таратпауы мүмкін.
9-бап Жалпы ерекшеліктер
Мұндай шаралар мемлекеттер арасында ерікті немесе негізсіз кемсітушілік құралдарын немесе көрсетілетін қызметтер саудасы, құру мен қызметі, инвестицияларды жүзеге асыру үшін жасырын шектеулер туғызатын тәсілмен қолданылмайтын жағдайда осы Келісімде ешнәрсе де кез келген Тарапқа:
а) қоғамдық моральды қорғау немесе қоғамдық тәртіпті сақтап тұруға қажетті шаралар қабылдауға немесе қолдануға кедергі келтірмейді. Қоғамдық тәртіп тұрғысынан алғандағы ерекшеліктер қоғамның негіз қалаушы мүдделерінің біріне қатысты нақты және айтарлықтай елеулі қауіп төнген жағдайларда ғана қолданылуы мүмкін;
б) адамдардың өмірін немесе денсаулығын, жануарлардың немесе өсімдіктердің тіршілігін немесе саулығын қорғау үшін қажетті;
в) мыналарға:
азаматтық-құқықтық шарттарды сақтамаудың жаңылыстыратын және жосықсыз практикасын немесе салдарын болғызбауға;
жеке сипаттағы мәліметтерді өңдеу мен тарату және жеке өмірі мен банктік шоттары туралы мәліметтердің құпиялылығын қорғау кезінде жекелеген адамдардың жеке өміріне араласудан қорғауға;
қауіпсіздікке қатысы бар шараларды қоса алғанда, осы Келісімнің ережелеріне қайшы келмейтін Тараптардың заңнамасын сақтауға қажетті;
г) бұл шаралар көрсетілетін қызметтер саудасына, құру мен қызметіне қатысты екінші Тарап тұлғаларына кемсітусіз салық салуға бағытталған жағдайда, осы Келісімнің 15, 20, 25 және 30-баптарымен үйлеспейтін шаралар қабылдауға немесе қолдануға кедергі келтірмейді.
10-бап
Қауіпсіздік тұрғысынан алғандағы ерекшеліктер
1. Осы Келісімде ешнәрсе де кез келген Тарап үшін өзінің елдің қорғанысы немесе мемлекеттің қауіпсіздігі саласындағы:
а) қарулы күштерді жабдықтау мақсатында тікелей немесе жанама жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметтерді немесе тауарларды беруге қатысты;
б) ядролық немесе термоядролық оқ-дәрілерге немесе олар алынған материалдарға қатысты;
в) соғыс уақытында немесе халықаралық қатынастардағы басқа да төтенше мән-жайларда қабылданған аса маңызды мүдделерін қорғау үшін өзі қажетті деп санайтын кез келген әрекет жасауына кедергі ретінде түсіндірілмеуге тиіс.

2. Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как требование представлять какую-либо информацию, раскрытие которой Сторона рассматривает как противоречащее важнейшим интересам ее безопасности.
3. Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как препятствие для любой Стороны предпринимать любые действия для выполнения ее обязательств в соответствии с Уставом ООН для поддержания или восстановления международного мира и безопасности.
Статья 11
Ограничения в целях защиты платежного баланса
1. В случае существенного ухудшения состояния платежного баланса, внешних финансовых трудностей, существенного сокращения золотовалютных резервов, резких колебаний курса национальной валюты или угрозы этого Сторона может принимать и применять ограничения в отношении переводов и платежей.
2. Ограничения, указанные в пункте 1 настоящей статьи:
а) не должны создавать дискриминацию между Сторонами;
б) должны соответствовать статьям Соглашения МВФ;
в) не должны наносить излишнего ущерба коммерческим, экономическим и финансовым интересам любой другой Стороны;
г) не должны быть более обременительными, чем это необходимо для преодоления обстоятельств, указанных в пункте 1 настоящей статьи;
д) должны быть временными и постепенно устраняться по мере исчезновения обстоятельств, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
3. При определении сферы действия таких ограничений Стороны могут отдать предпочтение секторам экономики, которые являются более важными для их экономических программ или программ развития. Однако такие ограничения не устанавливаются и не сохраняются с целью защиты определенного сектора экономики.
4. Любые ограничения, введенные Стороной в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, и их любые изменения являются предметом безотлагательного уведомления других Сторон и Исполнительного комитета СНГ не позднее 15 календарных дней со дня введения/изменения таких ограничений.
Статья 12
Платежи и переводы
1. За исключением обстоятельств, предусмотренных в статье 11 настоящего Соглашения, Стороны не применяют ограничения в отношении международных переводов и платежей по текущим операциям, касающихся их индивидуальных перечней обязательств.
2. Ничто в настоящем Соглашении не затрагивает прав и обязательств Сторон – членов Международного валютного фонда в соответствии со статьями Соглашения МВФ, включая проведение валютных операций, которые совместимы со статьями Соглашения МВФ, при условии, что Сторона не устанавливает ограничений на какие-либо операции с капиталом, не совместимые с ее индивидуальными обязательствами, касающимися таких операций, за исключением случаев, указанных в статье 11 настоящего Соглашения, или по просьбе Международного валютного фонда.
ГЛАВА II
Трансграничная торговля услугами

2. Осы Келісімде ешнәрсе де ашылуын Тарап өз қауіпсіздігінің аса маңызды мүдделеріне қайшы келеді деп санайтын қандай да бір ақпарат беру талабы ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
3. Осы Келісімде ешнәрсе де халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау немесе қалпына келтіру мақсатында БҰҰ Жарғысына сәйкес өз міндеттемелерін орындау үшін кез келген Тарапқа кез келген әрекет жасауға кедергі ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
11-бап
Төлем балансын қорғау мақсатындағы шектеулер
1. Төлем балансының жай-күйі айтарлықтай нашарлаған, сыртқы қаржылық қиындықтар, алтын-валюта резервтерінің айтарлықтай қысқаруы, ұлттық валюта бағамының күрт ауытқуы немесе сондай қауіп төнген жағдайда Тарап аударымдар мен төлемдерге қатысты шектеулер қабылдап, қолдана алады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шектеулер:
а) Тараптар арасында кемсітушілік тудырмауға тиіс;
б) ХВҚ Келісімінің баптарына сәйкес келуге тиіс;
в) кез келген басқа Тараптың коммерциялық, экономикалық және қаржылық мүдделеріне артық залал келтірмеуге тиіс;
г) шектеулер осы баптың 1-тармағында көрсетілген мән-жайларды еңсеру үшін қажет болған шектеулерден аса ауыр болмауға тиіс;
д) уақытша болуға және осы баптың 1-тармағында көрсетілген мән-жайлардың жойылуына қарай біртіндеп алып тасталуға тиіс.
3. Мұндай шектеулердің қолданылу аясын айқындау кезінде Тараптар өздерінің экономикалық бағдарламалары немесе даму бағдарламалары үшін неғұрлым маңызды болып табылатын экономика секторларына артықшылық бере алады. Алайда мұндай шектеулер экономиканың белгілі бір секторын қорғау мақсатында белгіленбейді және сақталмайды.
4. Осы баптың 1-тармағына сәйкес Тарап енгізген кез келген шектеулер және олардың кез келген өзгерістері осындай шектеулер енгізілген/өзгерген күннен бастап күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей басқа Тараптарға және ТМД Атқарушы комитетіне кідіріссіз хабар беру нысанасы болып табылады.
12-бап
Төлемдер мен аударымдар
1. Осы Келісімнің 11-бабында көзделген мән-жайларды қоспағанда, Тараптар өз міндеттемелерінің жеке тізбелеріне қатысты ағымдағы операциялар бойынша халықаралық аударымдар мен төлемдерге қатысты шектеулер қолданбайды.
2. Осы Келісімнің 11-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда немесе Халықаралық валюта қорының өтініші бойынша Тарап осындай операцияларға қатысты өзінің жеке міндеттемелерімен үйлеспейтін капиталмен қандай да бір операцияларға шектеулер белгілемеген жағдайда, ХВҚ Келісімінің баптарымен үйлесетін валюталық операциялар жүргізуді қоса алғанда, осы Келісімде ешнәрсе де ХВҚ Келісімінің баптарына сәйкес Халықаралық валюта қорына мүше Тараптардың құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
II ТАРАУ Көрсетілетін қызметтердің трансшекаралық саудасы

Статья 13
Сфера применения
1. Положения настоящей главы применяются к мерам Сторон, влияющим на трансграничную торговлю услугами:
а) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны;
б) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны.
2. Положения настоящей главы не применяются:
а) к мерам, затрагивающим права перевозки воздушным транспортом, в какой бы форме они ни были представлены, и (или) услугам, непосредственно относящимся к правам перевозки воздушным транспортом, кроме:
ремонтного и эксплуатационного (технического) обслуживания воздушных судов;
продажи и маркетинга авиатранспортных услуг;
услуг компьютерной системы резервирования;
б) государственным закупкам, понимаемым в соответствии со статьей XIII ГАТС;
в) услугам, оказываемым при исполнении функций государственной власти;
г) субсидиям и иным формам государственной и муниципальной поддержки.
3. Особенности регулирования в сфере финансовых услуг предусмотрены приложением Д к настоящему Соглашению.
4. Особенности регулирования в сфере телекоммуникационных услуг предусмотрены приложением Е к настоящему Соглашению.
Статья 14
Режим наибольшего благоприятствования
1. В отношении любой меры, охватываемой настоящей главой, каждая Сторона настоящего Соглашения предоставляет услугам и поставщикам услуг любой другой Стороны настоящего Соглашения режим не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет аналогичным услугам и поставщикам услуг любого государства, не являющегося участником настоящего Соглашения, за исключением мер, предусмотренных индивидуальным перечнем такой Стороны в приложении А к настоящему Соглашению.
2. Положения настоящего Соглашения не препятствуют Сторонам предоставлять преимущества сопредельным странам с целью облегчения приграничной торговли услугами, которые производятся и потребляются на местном уровне на прилегающих к границам территориях каждой из Сторон.
3. Никакие положения настоящего Соглашения не подразумевают обязательства Стороны предоставлять услугам и (или) поставщикам услуг других Сторон выгоды или преимущества, которые такая Сторона предоставляет или будет предоставлять:
а) в соответствии с соглашениями такой Стороны об экономической интеграции, свободной торговле услугами, о расширенном партнерстве и сотрудничестве и т.п., соответствующими требованиям статьи V ГАТС; или
б) на основе соглашений об избежании двойного налогообложения или иных договоренностей по налоговым вопросам.

13-бап Қолданылу аясы
1. Осы тараудың ережелері Тараптардың:
а) бір Тараптың аумағынан кез келген басқа Тараптың аумағына;
б) бір Тараптың аумағында кез келген басқа Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына көрсетілетін қызметтердің трансшекаралық саудасына ықпал ететін шараларына қолданылады.
2. Осы тараудың ережелері:
а) әуе көлігімен тасымалдау құқықтарын қозғайтын шараларға, олар қандай нысанда ұсынылса да және (немесе) мыналардан:
әуе кемелеріне жөндеу және пайдалану (техникалық) қызметтерін көрсетуден;
көрсетілетін авиакөліктік қызметтерді сатудан және олардың маркетингінен;
компьютерлік резервтеу жүйесі көрсететін қызметтерден басқа, әуе көлігімен тасымалдау құқықтарына тікелей қатысы бар көрсетілетін қызметтерге;
б) ГАТС-тың XIII бабына сәйкес түсінілетін мемлекеттік сатып алуға;
в) мемлекеттік билік функцияларын орындау кезінде көрсетілетін қызметтерге;
г) субсидиялар мен мемлекеттік және муниципалдық қолдаудың өзге де түрлеріне қолданылмайды.
3. Қаржылық көрсетілетін қызметтер саласындағы реттеу ерекшеліктері осы Келісімге Д қосымшасында көзделген.
4. Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер саласындағы реттеу ерекшеліктері осы Келісімге Е қосымшасында көзделген.
14-бап Барынша қолайлылық режимі
1. Осы Келісімге А қосымшасындағы осындай Тараптың жеке тізбесінде көзделген шараларды қоспағанда, осы Келісімнің әрбір Тарапы осы тарауда қамтылатын кез келген шараға қатысты осы Келісімнің кез келген басқа Тарапы көрсететін қызметтер мен оның көрсетілетін қызметтерді берушілеріне өзі осы Келісімге қатысушы болып табылмайтын кез келген мемлекеттің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
2. Осы Келісімнің ережелері Тараптардың әрқайсысының шекараға іргелес аумақтарында жергілікті деңгейде өндірілетін және тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің шекара маңындағы саудасын жеңілдету мақсатында Тараптардың шектес елдерге артықшылықтар беруіне кедергі келтірмейді.
3. Осы Келісімнің ешбір ережесі басқа Тараптар көрсететін қызметтерге және (немесе) олардың көрсетілетін қызметтерді берушілеріне осындай Тарап:
а) ГАТС-тың V бабының талаптарына сәйкес келетін экономикалық интеграция, көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, кеңейтілген әріптестік және ынтымақтастық және т.б. туралы осындай Тараптың келісімдеріне сәйкес; немесе
б) қосарланған салық салуға жол бермеу туралы келісімдер немесе салық мәселелері жөніндегі өзге де уағдаластықтар негізінде ұсынып жүрген немесе ұсынатын оның пайдалар немесе артықшылықтар беру міндеттемелерін білдірмейді.

Статья 15
Национальный режим
1. В секторах, предусмотренных индивидуальными перечнями Сторон в приложении Б к настоящему Соглашению, и в соответствии с условиями и ограничениями, оговоренными в них, каждая Сторона предоставляет услугам и поставщикам услуг любой другой Стороны в отношении любых мер, влияющих на трансграничную торговлю услугами, режим не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет своим собственным аналогичным услугам и поставщикам услуг.
2. Стороны могут выполнить требования пункта 1 настоящей статьи путем предоставления услугам и поставщикам услуг любой другой Стороны либо формально такого же (аналогичного) режима, либо формально иного (отличного) режима по отношению к тому, какой режим предоставляется своим собственным аналогичным услугам или поставщикам услуг.
3. Формально такой же (аналогичный) режим или формально разный режим считается менее благоприятным, если он меняет условия конкуренции в пользу услуг или поставщиков услуг этой Стороны по сравнению с аналогичными услугами или поставщиками услуг любой другой Стороны.
Статья 16
Доступ на рынок
В секторах, предусмотренных индивидуальными перечнями Сторон в приложении Б к настоящему Соглашению, и в соответствии с условиями и ограничениями, оговоренными в них, ни одна из Сторон не применяет и не вводит в отношении услуг и (или) поставщиков услуг другой Стороны в связи с трансграничной торговлей услугами:
а) ограничения в отношении числа поставщиков услуг в форме количественных квот, монополий, исключительных поставщиков услуг или требований подтверждения теста на экономическую целесообразность;
б) ограничения в отношении общего числа операций по поставке услуг любого поставщика услуг или общего объема производства услуг, выраженные в виде установленных количественных единиц измерений в форме квоты, теста на экономическую целесообразность или любой иной количественной форме;
в) ограничения общей стоимости сделок по услугам или активов в форме количественных квот или требований теста на экономическую целесообразность;
г) требования в отношении учреждения, а также организационно-правовой формы учреждения.
В случае, если Сторона берет обязательство о доступе на рынок в отношении поставки услуги с территории одной Стороны на территорию другой Стороны и если трансграничное движение капитала является существенной частью самой услуги, то такая Сторона обязуется в связи с этим разрешить указанное движение капитала.

15-бап
Ұлттық режим
1. Осы Келісімге Б қосымшасындағы Тараптардың жеке тізбелерінде көзделген секторларда және оларда айтылған шарттар мен шектеулерге сәйкес әрбір Тарап көрсетілетін қызметтердің трансшекаралық саудасына ықпал ететін кез келген шараларға қатысты кез келген басқа Тарап көрсететін қызметтер мен оның көрсетілетін қызметтерді берушілеріне осыған ұқсас өзі көрсететін қызметтер мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
2. Тараптар кез келген басқа Тарап көрсететін қызметтер мен оның көрсетілетін қызметтерді берушілеріне не өзінің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтеріне немесе көрсетілетін қызметтерді берушілеріне қандай режим ұсынылатынына қатысты формальды түрде осындай (ұқсас) режимді не формальды түрде өзге (ерекшеленетін) режимді ұсыну арқылы осы баптың 1-тармағының талаптарын орындауы мүмкін.
3. Егер формальды түрдегі осындай (ұқсас) режим немесе формальды түрдегі әртүрлі режим бәсекелестік шарттарын кез келген басқа Тарап көрсететін осыған ұқсас қызметтер мен оның көрсетілетін қызметтерді берушілерімен салыстырғанда осы Тарап көрсететін қызметтердің немесе оның көрсетілетін қызметтерді берушілерінің пайдасына өзгертсе, онда ол онша қолайлы емес болып есептеледі.
16-бап
Нарыққа қол жеткізу
Осы Келісімге Б қосымшасындағы Тараптардың жеке тізбелерінде көзделген секторларда және оларда айтылған шарттар мен шектеулерге сәйкес Тараптардың ешқайсысы да көрсетілетін қызметтердің трансшекаралық саудасына байланысты екінші Тарап көрсететін қызметтерге және (немесе) оның көрсетілетін қызметтерді берушілеріне қатысты:
а) сандық квоталар, монополиялар нысанындағы көрсетілетін қызметтерді берушілердің, көрсетілетін қызметтерді айрықша берушілердің санына немесе экономикалық орындылыққа тестіні растау талаптарына қатысты шектеулерді;
б) көрсетілетін қызметтерді кез келген берушісінің қызметтерді беру жөніндегі операцияларының жалпы санына немесе квота, экономикалық орындылыққа тест нысанында немесе кез келген өзге де сандық нысанда белгіленген сандық өлшем бірліктері түрінде көрсетілетін қызметтер өндірісінің жалпы көлеміне қатысты шектеулерді;
в) көрсетілетін қызметтер бойынша мәмілелердің немесе сандық квоталар немесе экономикалық орындылыққа тест талаптары нысанындағы активтердің жалпы құнын шектеулерді;
г) құруға, сондай-ақ құрудың ұйымдық-құқықтық нысанына қатысты талаптарды қолданбайды және енгізбейді.
Егер Тарап көрсетілетін қызметті бір Тараптың аумағынан екінші Тараптың аумағына беруге қатысты нарыққа қол жеткізу туралы міндеттеме алса және егер капиталдың трансшекаралық қозғалысы көрсетілетін қызметтің елеулі бөлігі болып табылса, онда мұндай Тарап осыған байланысты капиталдың көрсетілген қозғалысына рұқсат беруге міндеттенеді.

Статья 17
Дополнительные обязательства
Меры, которые не подлежат включению в перечни обязательств в соответствии со статьями 15 и 16 настоящего Соглашения, в том числе те, которые имеют отношение к вопросам квалификации, стандартов и лицензирования, вносятся в индивидуальные перечни Сторон в раздел "Дополнительные обязательства" приложения Б к настоящему Соглашению.
ГЛАВА III
Учреждение и деятельность
Статья 18
Сфера применения
1. Положения настоящей главы применяются:
а) любым мерам Стороны, влияющим на учреждение на территории этой Стороны лицами другой Стороны;
б) любым мерам Стороны, влияющим на деятельность юридических лиц, филиалов, представительств, учрежденных (созданных, открытых) на территории этой Стороны лицами другой Стороны, физических лиц другой Стороны, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей на территории другой Стороны, на дату и после вступления в силу настоящего Соглашения.
2. Положения настоящей главы не применяются на территории Стороны:
а) к государственным закупкам, понимаемым в соответствии со статьей XIII ГАТС, и деятельности, которая в соответствии с законодательством этой Стороны связана с выполнением функций государственной власти;
б) субсидиям и иным формам государственной и муниципальной поддержки.
3. Положения настоящей главы не применяются на территории Стороны к мерам, затрагивающим права перевозки воздушным транспортом, в какой бы форме они ни были представлены, и (или) услугам, непосредственно относящимся к правам перевозки воздушным транспортом, кроме:
ремонтного и эксплуатационного (технического) обслуживания воздушных судов;
продажи и маркетинга авиатранспортных услуг;
услуг компьютерной системы резервирования.
4. Особенности регулирования в сфере финансовых услуг предусмотрены приложением Д к настоящему Соглашению.
5. Особенности регулирования в сфере телекоммуникационных услуг предусмотрены приложением Е к настоящему Соглашению.
Статья 19
Режим наибольшего благоприятствования
1. В отношении любой меры, охватываемой настоящей главой, каждая Сторона незамедлительно и безусловно предоставляет в отношении учреждения и деятельности лицам любой другой Стороны режим не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет лицам любого государства, не являющегося участником настоящего Соглашения, за исключением мер, предусмотренных индивидуальным перечнем каждой из Сторон в приложении А к настоящему Соглашению.
2. Положения настоящего Соглашения не препятствуют Сторонам предоставлять преимущества в отношении сопредельных стран с целью облегчения в пределах приграничных территорий учреждения и (или) деятельности в рамках таких территорий.

17-бап Қосымша міндеттемелер
Осы Келісімнің 15 және 16-баптарына сәйкес міндеттемелер тізбелеріне енгізуге жатпайтын, оның ішінде біліктілік, стандарттар және лицензиялау мәселелеріне қатысы бар шаралар осы Келісімге Б қосымшасының "Қосымша міндеттемелер" деген бөліміне Тараптардың жеке тізбелеріне енгізіледі.
III ТАРАУ
Құру және қызметі
18-бап Қолданылу аясы
1. Осы тараудың ережелері:
а) осы Тараптың аумағында екінші Тарап тұлғаларының құруына ықпал ететін Тараптың кез келген шараларына;
б) осы Тараптың аумағында екінші Тараптың тұлғалары құрған (жасаған, ашқан) заңды тұлғалардың, филиалдардың, өкілдіктердің, екінші Тараптың аумағында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген екінші Тараптың жеке тұлғаларының осы Келісім күшіне енген күнгі және одан кейінгі қызметіне ықпал ететін Тараптың кез келген шараларына қолданылады.
2. Осы тараудың ережелері Тараптың аумағында:
а) ГАТС-тың XIII бабына сәйкес түсінілетін мемлекеттік сатып алуға және осы Тараптың заңнамасына сәйкес мемлекеттік билік функцияларын орындаумен байланысты қызметке;
б) субсидиялар мен мемлекеттік және муниципалдық қолдаудың өзге де түрлеріне қолданылмайды.
3. Осы тараудың ережелері Тарап аумағында әуе көлігімен тасымалдау құқықтарын қозғайтын шараларға, олар қандай нысанда ұсынылса да және (немесе) мыналардан:
әуе кемелеріне жөндеу және пайдалану (техникалық) қызметтерін көрсетуден;
көрсетілетін авиакөліктік қызметтерді сатудан және олардың маркетингінен;
компьютерлік резервтеу жүйесі көрсететін қызметтерден басқа әуе көлігімен тасымалдау құқықтарына тікелей қатысты көрсетілетін қызметтерге қолданылмайды.
4. Қаржылық көрсетілетін қызметтер саласындағы реттеу ерекшеліктері осы Келісімге Д қосымшасында көзделген.
5. Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер саласындағы реттеу ерекшеліктері осы Келісімге Е қосымшасында көзделген.
19-бап Барынша қолайлылық режимі
1. Әрбір Тарап осы Келісімге А қосымшасындағы Тараптардың әрқайсысының жеке тізбесінде көзделген шараларды қоспағанда, осы тарауда қамтылатын кез келген шараға қатысты кез келген басқа Тараптың тұлғаларына құру мен қызметке қатысты осы Келісімге қатысушы болып табылмайтын кез келген мемлекеттің тұлғаларына өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режимді дереу және сөзсіз ұсынады.
2. Осы Келісімнің ережелері шекара маңындағы аумақтар шегіндегі құруды және (немесе) осындай аумақтар шеңберіндегі қызметті жеңілдету мақсатында шектес елдерге қатысты Тараптардың артықшылықтар беруіне кедергі келтірмейді.

3. Никакие положения настоящего Соглашения не подразумевают обязательства Стороны предоставлять в отношении учреждения и деятельности лицам других Сторон выгоды или преимущества, которые такая Сторона предоставляет или будет предоставлять:
а) в соответствии с соглашениями такой Стороны об экономической интеграции, о свободной торговле услугами, расширенном партнерстве и сотрудничестве и т.п., соответствующими требованиям статьи V ГАТС; или
б) на основе соглашений об избежании двойного налогообложения или иных договоренностей по налоговым вопросам.
Статья 20
Национальный режим
1. Каждая Сторона предоставляет в отношении учреждения и (или) деятельности лицам любой другой Стороны режим не менее благоприятный, чем режим, предоставляемый своим лицам на своей территории с учетом ограничений и условий, предусмотренных индивидуальным перечнем каждой из Сторон в приложении В к настоящему Соглашению.
2. Стороны могут выполнить требования пункта 1 настоящей статьи путем предоставления лицам любой другой Стороны либо формально такого же (аналогичного) режима, либо формально иного (отличного) режима по отношению к тому какой режим предоставляется своим собственным лицам.
3. Формально такой же (аналогичный) режим или формально иной (отличный) режим считается менее благоприятным, если он меняет условия конкуренции в пользу лиц этой Стороны по сравнению с лицами любой другой Стороны.
Статья 21
Ограничения по доступу на рынок при учреждении и деятельности
С учетом ограничений и условий, предусмотренных индивидуальным перечнем для каждой из Сторон в приложении В к настоящему Соглашению, ни одна из Сторон не применяет и не вводит в отношении лиц любой другой Стороны в связи с учреждением и (или) деятельностью ограничений в части:
а) формы учреждения, в том числе организационно-правовой формы, юридического и физического лица;
б) числа учреждаемых юридических лиц, филиалов или представительств, регистрируемых индивидуальных предпринимателей;
в) приобретаемых объема, доли в капитале юридического лица или степени контроля над юридическим лицом;
г) сделок/операций учрежденного юридического лица, филиала, представительства, зарегистрированного индивидуального предпринимателя в ходе осуществления ими деятельности в форме квоты, теста на экономическую целесообразность или любой иной количественной форме;
д) ограничений общего числа физических лиц, которые могут быть наняты учреждаемым юридическим лицом или которые необходимы и непосредственно имеют отношение к деятельности в форме квот или теста на экономическую целесообразность.
В случае, если Сторона берет обязательство о доступе на рынок в отношении поставки услуги поставщиком услуг одной Стороны путем учреждения на территории другой Стороны, она обязуется в связи с этим разрешить соответствующий перевод капитала на свою территорию.

3. Осы Келісімнің ешбір ережесі құру мен қызметке қатысты басқа Тараптардың тұлғаларына осындай Тарап:
а) ГАТС-тың V бабының талаптарына сәйкес келетін экономикалық интеграция, көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, кеңейтілген әріптестік және ынтымақтастық және т.б. туралы осындай Тараптың келісімдеріне сәйкес; немесе
б) қосарланған салық салуға жол бермеу туралы келісімдер немесе салық мәселелері жөніндегі өзге де уағдаластықтар негізінде ұсынып жүрген немесе ұсынатын оның пайдалар немесе артықшылықтар беру міндеттемелерін білдірмейді.
20-бап Ұлттық режим
1. Осы Келісімге В қосымшасындағы Тараптардың әрқайсысының жеке тізбесінде көзделген шектеулер мен шарттарды ескере отырып, әрбір Тарап құруға және (немесе) қызметке қатысты кез келген басқа Тараптың тұлғаларына өз аумағында өз тұлғаларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
2. Тараптар өз тұлғаларына қандай режим ұсынылатынына қатысты формальды түрде сондай (ұқсас) режимді не формальды түрде өзге (ерекшеленетін) режимді кез келген басқа Тарап тұлғаларына ұсыну арқылы осы баптың 1-тармағының талаптарын орындауы мүмкін.
3. Егер формальды түрдегі осындай (ұқсас) режим немесе формальды түрдегі өзге (ерекшеленетін) режим бәсекелестік шарттарын кез келген басқа Тараптың тұлғаларымен салыстырғанда осы Тарап тұлғаларының пайдасына өзгертсе, онда ол онша қолайлы емес болып есептеледі.
21-бап
Құру және қызмет кезінде нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер
Осы Келісімге В қосымшасындағы Тараптардың әрқайсысына арналған жеке тізбеде көзделген шектеулер мен шарттарды ескере отырып, құруға және (немесе) қызметке байланысты кез келген басқа Тараптың тұлғаларына қатысты Тараптардың ешқайсысы да:
а) заңды және жеке тұлғаны құру нысаны, оның ішінде ұйымдық-құқықтық нысаны;
б) құрылатын заңды тұлғалардың, филиалдардың немесе өкілдіктердің; тіркелетін дара кәсіпкерлердің саны;
в) заңды тұлға капиталындағы сатып алынатын көлем, үлес немесе заңды тұлғаны бақылау дәрежесі;
г) құрылған заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің, тіркелген дара кәсіпкердің квота, экономикалық орындылыққа тест нысанында немесе кез келген өзге де сандық нысанда өз қызметін жүзеге асыруы барысында олардың жасаған мәмілелері/операциялары;
д) құрылатын заңды тұлға жалдауы мүмкін немесе квота немесе экономикалық орындылыққа тест нысанындағы қызметке қажетті және тікелей қатысы бар жеке тұлғалардың жалпы санын шектеу бөлігінде шектеулерді қолданбайды және енгізбейді.
Егер Тарап екінші Тараптың аумағында құру арқылы бір Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісінің қызметті беруіне қатысты нарыққа қол жеткізу туралы міндеттеме алса, ол осыған байланысты өз аумағына капиталды тиісті аударуға рұқсат беруге міндеттенеді.

Статья 22
Легализация документов
Стороны не требуют легализации или апостилирования документов, представляемых в регистрирующий орган государственной власти Стороны при создании юридических лиц, филиалов или представительств с участием лиц любой другой Стороны.
ГЛАВА IV
Особенности временного присутствия физических лиц
Статья 23
Сфера применения
1. Настоящая глава применяется к мерам, влияющим на временный въезд и пребывание категорий физических лиц одной Стороны на территориях других Сторон, указанных в индивидуальных перечнях Сторон в приложении Г к настоящему Соглашению, для целей торговли услугами, учреждения, деятельности и осуществления инвестиций.
2. Положения настоящей главы не применяются на территории Стороны к субсидиям и иным формам государственной и муниципальной поддержки.
3. Положения настоящего Соглашения не препятствуют Сторонам применять меры для регулирования въезда физических лиц на свою территорию или их временного пребывания на территории, включая те меры, которые необходимы для защиты целостности ее границ и обеспечения упорядоченного перемещения физических лиц через границу при условии, что такие меры не применяются таким способом, чтобы аннулировать или сократить выгоды, получаемые любой Стороной согласно условиям, установленным индивидуальным перечнем в приложении Г к настоящему Соглашению.
4. Положения настоящего Соглашения не распространяются на въезд или пребывание физических лиц одной Стороны на территории другой Стороны в целях доступа на рынок занятости физических лиц Сторон, постоянного проживания, получения вида на жительство или гражданства, на требования или процедуры выдачи виз физическим лицам другой Стороны, а также найма на постоянной основе.
Статья 24
Режим наибольшего благоприятствования
1. В отношении любой меры, охватываемой настоящей главой, каждая Сторона предоставляет категориям физических лиц, указанным в пункте 1 статьи 23 настоящего Соглашения, режим не менее благоприятный, чем тот, который она предоставляет аналогичным категориям физических лиц любого государства, не являющегося участником настоящего Соглашения.
2. Сторона может применять меры, не соответствующие пункту 1 настоящей статьи, в случае если такие меры предусмотрены индивидуальным перечнем такой Стороны в приложении А к настоящему Соглашению.
3. Положения настоящего Соглашения не препятствуют Сторонам предоставлять преимущества сопредельным странам с целью облегчения приграничной торговли услугами, которые производятся и потребляются на местном уровне на прилегающих к границам территориях Сторон, а также для осуществления инвестиций.

22-бап
Құжаттарды заңдастыру
Тараптар кез келген басқа Тарап тұлғаларының қатысуымен заңды тұлғалар, филиалдар немесе өкілдіктер құру кезінде Тараптың мемлекеттік билігінің тіркеуші органына ұсынылатын құжаттарды заңдастыруды немесе оларға апостиль қоюды талап етпейді.
IV ТАРАУ Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері
23-бап Қолданылу аясы
1. Осы тарау көрсетілетін қызметтер саудасы, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы мақсаттары үшін осы Келісімге Г қосымшасындағы Тараптардың жеке тізбелерінде көрсетілген бір Тараптың жеке тұлғалары санаттарының басқа Тараптардың аумақтарына уақытша кіруіне және онда болуына ықпал ететін шараларға қолданылады.
2. Осы тараудың ережелері Тарап аумағында субсидиялар мен мемлекеттік және муниципалдық қолдаудың өзге де нысандарына қолданылмайды.
3. Осы Келісімнің ережелері Тарап шекараларының тұтастығын қорғау және жеке тұлғалардың шекара арқылы реттелген түрде жүріп-тұруын қамтамасыз ету үшін қажетті шаралар осы Келісімге Г қосымшасындағы жеке тізбеде белгіленген шарттарға сәйкес кез келген Тарап алатын пайданы жою немесе қысқарту тәсілімен қолданылмайтын жағдайда, осындай шараларды қоса алғанда, жеке тұлғалардың өз аумағына кіруін немесе олардың аумақта уақытша болуын реттеу үшін Тараптардың шараларды қолдануына кедергі келтірмейді.
4. Осы Келісімнің ережелері Тараптардың жеке тұлғаларының жұмыспен қамту нарығына қол жеткізу, тұрақты тұру, тұруға ықтиярхат немесе азаматтық алу мақсатында бір Тараптың жеке тұлғаларының екінші Тарап аумағына кіруіне немесе онда болуына, екінші Тараптың жеке тұлғаларына виза беру, сондай-ақ тұрақты негізде жалдау талаптарына немесе рәсімдеріне қолданылмайды.
24-бап
Барынша қолайлылық режимі
1. Әрбір Тарап осы тарауда қамтылатын кез келген шараға қатысты осы Келісімнің 23-бабының 1-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың санаттарына осы Келісімге қатысушы болып табылмайтын кез келген мемлекеттің жеке тұлғаларының осыған ұқсас санаттарына өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
2. Егер мұндай шаралар осы Келісімге А қосымшасындағы осындай Тараптың жеке тізбесінде көзделген болса, Тарап осы баптың 1-тармағына сәйкес келмейтін шараларды қолдана алады.
3. Осы Келісімнің ережелері Тараптардың шекараға іргелес аумақтарында жергілікті деңгейде өндірілетін және тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің шекара маңындағы саудасын жеңілдету мақсатында, сондай-ақ инвестицияларды жүзеге асыру үшін Тараптардың шектес елдерге артықшылықтар беруіне кедергі келтірмейді.

4. Режим, предоставляемый в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, не распространяется на преимущества, которые Сторона предоставляет или предоставит в будущем:
а) в соответствии с соглашениями такой Стороны об экономической интеграции, свободной торговле услугами и иными аналогичными договоренностями в случае, если они соответствуют критериям и условиям статьи V ГАТС; или
б) на основе соглашений об избежании двойного налогообложения или иных договоренностей по вопросам налогообложения.
Статья 25
Национальный режим
1. В отношении любой меры, охватываемой настоящей главой, в секторах, предусмотренных индивидуальными перечнями Сторон в приложении Г к настоящему Соглашению, и в соответствии с условиями и ограничениями, оговоренными в них, каждая Сторона предоставляет категориям физических лиц других Сторон, указанным в пункте 1 статьи 23 настоящего Соглашения, режим не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет аналогичным категориям своих собственных физических лиц.
2. Стороны могут выполнить требования пункта 1 настоящей статьи путем предоставления соответствующим категориям физических лиц других Сторон либо формально такого же (аналогичного) режима, либо формально иного режима по отношению к тому режиму, который такая Сторона предоставляет аналогичным категориям своих собственных физических лиц.
3. Формально такой же (аналогичный) режим или формально разный режим считается менее благоприятным, если он меняет условия конкуренции в пользу услуг, поставщиков услуг и инвесторов этой Стороны по сравнению с аналогичными услугами, поставщиками услуг и инвесторами любой другой Стороны.
Статья 26
Доступ на рынок
В секторах, предусмотренных в индивидуальных перечнях Сторон в приложении Г к настоящему Соглашению, и в соответствии с условиями и ограничениями, оговоренными в них, в отношении категорий физических лиц других Сторон, указанных в пункте 1 статьи 23 настоящего Соглашения, ни одна из Сторон не применяет и не вводит:
ограничения общего числа физических лиц другой Стороны, которые могут быть заняты в конкретном секторе (осуществлять поставку услуги в соответствующем секторе);
требование подтверждения экономической целесообразности.
Статья 27
Дополнительные обязательства
Меры, которые не подлежат включению в перечни обязательств в соответствии со статьями 25 и 26 настоящего Соглашения, в том числе те, которые имеют отношение к вопросам квалификации, стандартов и лицензирования, вносятся в индивидуальные перечни Сторон в раздел "Дополнительные обязательства" приложения Г к настоящему Соглашению.
ГЛАВА V
Инвестиции

4. Осы баптың 1-тармағына сәйкес ұсынылатын режим:
а) осындай Тараптың экономикалық интеграция, көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы туралы келісімдеріне және өзге де ұқсас уағдаластықтарға сәйкес, егер олар ГАТС-тың V бабының өлшемшарттары мен талаптарына сәйкес келген жағдайда; немесе
б) қосарланған салық салуға жол бермеу туралы келісімдер немесе салық салу мәселелері жөніндегі өзге де уағдаластықтар негізінде Тарап ұсынып жүрген немесе келешекте ұсынатын артықшылықтарға қолданылмайды.
25-бап
Ұлттық режим
1. Осы Келісімге Г қосымшасындағы Тараптардың жеке тізбелерінде көзделген секторларда және оларда айтылған шарттар мен шектеулерге сәйкес әрбір Тарап осы тарауда қамтылатын кез келген шараға қатысты осы Келісімнің 23-бабының 1-тармағында көрсетілген басқа Тараптардың жеке тұлғаларының санаттарына өзінің жеке тұлғаларының осыған ұқсас санаттарына өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынады.
2. Тараптар осындай Тарап өзінің жеке тұлғаларының ұқсас санаттарына ұсынатын режимге қатысты басқа Тараптардың жеке тұлғаларының тиісті санаттарына не формальды түрде осындай (ұқсас) режимді, не формальды түрде өзге режимді ұсыну арқылы осы баптың 1-тармағының талаптарын орындауы мүмкін.
3. Егер формальды түрдегі осындай (ұқсас) режим немесе формальды түрдегі әртүрлі режим бәсекелестік шарттарын, кез келген басқа Тараптың осыған ұқсас көрсететін қызметтерімен, көрсетілетін қызметтерді берушілерімен және инвесторларымен салыстырғанда осы Тарап көрсететін қызметтердің, оның көрсетілетін қызметтерді берушілері мен инвесторларының пайдасына өзгертсе, онда ол онша қолайлы емес болып есептеледі.
26-бап
Нарыққа қол жеткізу
Осы Келісімге Г қосымшасындағы Тараптардың жеке тізбелерінде көзделген секторларда және оларда айтылған шарттар мен шектеулерге сәйкес осы Келісімнің 23-бабының 1-тармағында көрсетілген басқа Тараптардың жеке тұлғаларының санаттарына қатысты Тараптардың ешқайсысы да:
басқа Тараптың нақты секторда жұмыспен қамтылуы (тиісті секторда көрсетілетін қызметті беруді жүзеге асыру) мүмкін жеке тұлғаларының жалпы санын шектеуді;
экономикалық орындылығын растау талабын қолданбайды және енгізбейді.
27-бап
Қосымша міндеттемелер
Осы Келісімнің 25 және 26-баптарына сәйкес міндеттемелер тізбелеріне енгізуге жатпайтын шаралар, оның ішінде біліктілік, стандарттар және лицензиялау мәселелеріне қатысы бар шаралар осы Келісімге Г қосымшасының "Қосымша міндеттемелер" деген бөліміне Тараптардың жеке тізбелеріне енгізіледі.
V ТАРАУ
Инвестициялар

Статья 28
Сфера применения
1. Настоящая глава применяется к инвестициям, осуществленным инвесторами одной Стороны на территории другой Стороны после вступления в силу настоящего Соглашения.
2. Настоящая глава не применяется к предоставлению субсидий или иных форм государственной и муниципальной поддержки Стороны.
Статья 29
Поощрение и защита инвестиций
1. Каждая Сторона создает в соответствии с ее законодательством благоприятные условия для инвесторов другой Стороны для осуществления инвестиций на своей территории.
2. Каждая Сторона предоставляет инвестициям инвесторов другой Стороны полную безопасность и защиту на ее территории в соответствии с ее законодательством.
Статья 30
Национальный режим
1. Каждая Сторона предоставляет на своей территории инвестициям инвесторов другой Стороны режим не менее благоприятный, чем режим, который она предоставляет инвестициям собственных инвесторов.
2. Каждая Сторона сохраняет за собой право принимать и применять в соответствии со своим законодательством изъятия из национального режима, указанного в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 31
Режим наибольшего благоприятствования
1. Каждая Сторона предоставляет на своей территории инвестициям инвесторов другой Стороны режим не менее благоприятный, чем режим, который она предоставляет инвестициям инвесторов любого третьего государства.
2. Ничто в настоящем Соглашении не может быть истолковано как обязанность Стороны предоставлять инвестициям инвесторов другой Стороны преимущества или привилегии, которые первая Сторона предоставляет или предоставит в будущем:
а) в соответствии с соглашениями об экономической интеграции первой Стороны, такими как соглашения о свободной торговле, о создании таможенных союзов, или договоренностями, ведущими к ним;
б) на основе соглашений об избежании двойного налогообложения или других договоренностей по вопросам налогообложения.
Статья 32
Возмещение ущерба
Каждая Сторона предоставляет инвестициям инвесторов другой Стороны в отношении мер, которые она принимает или сохраняет для возмещения ущерба, причиненного инвестициям таких инвесторов на ее территории в результате военных действий, вооруженного конфликта, гражданских беспорядков, гражданских волнений, революции, чрезвычайного национального положения, мятежа, восстания или иных аналогичных обстоятельств, режим не менее благоприятный, чем режим, который она предоставляет:
а) инвестициям ее собственных инвесторов; или
б) инвестициям инвесторов любого третьего государства.
Статья 33
Экспроприация
1. Инвестиции инвесторов одной Стороны, осуществленные на территории другой Стороны, не должны подвергаться прямо или косвенно экспроприации, национализации или мерам, имеющим подобный эффект, которые препятствуют использованию, владению или распоряжению этим инвестором своими инвестициями (далее именуемым "экспроприация"), за исключением случаев, когда такие меры осуществляются:
в общественных интересах, в частности в рамках статьи 9 настоящего Соглашения;
в соответствии с процедурой, установленной законодательством первой Стороны. При этом указанная процедура должна быть официально опубликована или иным образом быть доступна для общественного ознакомления до даты осуществления экспроприации;
на недискриминационной основе и с выплатой своевременной, адекватной и эффективной компенсации в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.

28-бап Қолданылу саласы
1. Осы тарау осы Келісім күшіне енгеннен кейін бір Тараптың инвесторлары екінші Тараптың аумағында жүзеге асырған инвестицияларға қолданылады.
2. Осы тарау Тараптың субсидиялар беруіне немесе мемлекеттік және муниципалдық қолдауының өзге де нысандарына қолданылмайды.
29-бап
Инвестицияларды көтермелеу және қорғау
1. Әрбір Тарап өзінің заңнамасына сәйкес өз аумағында инвестицияларды жүзеге асыру үшін екінші Тараптың инвесторларына қолайлы жағдайлар жасайды.
2. Әрбір Тарап өз аумағында өзінің заңнамасына сәйкес екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына толық қауіпсіздік пен қорғауды ұсынады.
30-бап
Ұлттық режим
1. Әрбір Тарап өз аумағында екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына өз инвесторларының инвестицияларына өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режимді ұсынады.
2. Әрбір Тарап өзінің заңнамасына сәйкес осы баптың 1-тармағында көрсетілген ұлттық режимнен алып қоюларды қабылдау және қолдану құқығын сақтайды.
31-бап
Барынша қолайлылық режимі
1. Әрбір Тарап өз аумағында екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына кез келген үшінші мемлекет инвесторларының инвестицияларына өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режимді ұсынады.
2. Осы Келісімде ешнәрсе де Тараптың екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына:
а) бірінші Тараптың еркін сауда туралы, кеден одақтарын құру туралы келісімдер немесе оларға алып келетін уағдаластықтар сияқты экономикалық интеграция туралы келісімдеріне сәйкес;
б) қосарланған салық салуға жол бермеу туралы келісімдер немесе салық салу мәселелері бойынша басқа да уағдаластықтар негізінде бірінші Тарап ұсынып жүрген немесе келешекте ұсынатын артықшылықтар немесе жеңілдіктер беру міндеті ретінде түсіндірілмейді.
32-бап
Залалды өтеу
Әрбір Тарап екінші Тарап инвесторларының инвестицияларына өз аумағындағы осындай инвесторлардың инвестицияларына соғыс қимылдары, қарулы қақтығыс, азаматтық тәртіпсіздіктер, азаматтық толқулар, революция, төтенше ұлттық жағдай, бүлік, көтеріліс немесе өзге де осыған ұқсас мән-жайлар салдарынан осындай инвесторлардың инвестицияларына келтірілген залалды өтеу үшін өзі қабылдайтын немесе сақтайтын шараларға қатысты:
а) өз инвесторларының инвестицияларына; немесе
б) кез келген үшінші мемлекет инвесторларының инвестицияларына өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем емес режимді ұсынады.
33-бап Экспроприация
1. Бір Тарап инвесторларының екінші Тарап аумағында жүзеге асырылған инвестициялары тікелей немесе жанама түрде экспроприациялауға, ұлт меншігіне алуға немесе осы инвестордың өз инвестицияларын пайдалануына, иеленуіне немесе билік етуіне кедергі келтіретін, ұқсас әсері бар (бұдан әрі "экспроприация" деп аталатын) шараларға ұшырамауға тиіс, бұған осындай шаралар:
қоғамдық мүдде үшін, атап айтқанда осы Келісімнің 9-бабы шеңберінде,
бірінші Тараптың заңнамасында белгіленген рәсімге сәйкес жүзеге асырылатын жағдай қосылмайды. Бұл ретте көрсетілген рәсім экспроприацияны жүзеге асыру күніне дейін ресми түрде жариялануға немесе өзге де жолмен жұртшылықтың танысуы үшін қолжетімді болуға тиіс;
кемсітусіз негізде және осы баптың 4-тармағына сәйкес уақтылы, барабар және тиімді өтемақы төлене отырып жүзеге асырылатын жағдай қосылмайды.

2. Установление того, является ли мера (комплекс мер) Стороны экспроприацией, требует оценки каждого отдельного случая на основе следующих фактов:
а) влияние такой меры (комплекса мер) на рыночную стоимость инвестиций инвестора, хотя сам факт того, что мера (комплекс мер) Стороны оказывает неблагоприятное воздействие на ценность инвестиций инвестора другой Стороны, не является установлением того, что экспроприация имела место;
б) характер такой меры (комплекса мер), включая продолжительность такой меры (комплекса мер).
3. Не являются экспроприацией:
а) обеспечительные меры, которые применяются к инвестициям инвестора Стороны следственными и судебными органами другой Стороны, на территории которой инвестиции были осуществлены;
б) меры Стороны, связанные с установлением и взиманием налогов и сборов, при условии, что эти налоги и сборы не являются произвольными и не предусматривают дифференцированной ставки в зависимости от происхождения инвестора или капитала с учетом международных соглашений и договоренностей по вопросам налогообложения, участником которых является такая Сторона;
в) реквизиция Стороной инвестиций инвестора при условии, что такие меры применяются в случае стихийных бедствий, аварий, эпидемий, эпизоотических и иных аналогичных обстоятельств, носящих чрезвычайный характер, а имущество, подвергнутое реквизиции, было возвращено инвестору другой Стороны без неоправданной задержки после того, как перестала существовать чрезвычайная ситуация, с компенсацией ущерба, нанесенного такому имуществу в соответствии с его рыночной стоимостью;
г) меры таможенного регулирования;
д) выдача принудительных лицензий, выданных в соответствии с обязательствами Стороны в рамках Соглашения ВТО, в частности Соглашения по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности (ТРИПС).
4. Компенсация, указанная в пункте 1 настоящей статьи, должна быть эквивалентной рыночной стоимости экспроприируемых инвестиций, рассчитываемой в ценах на дату, когда о фактической или предстоящей экспроприации стало публично известно. С даты экспроприации до даты платежа уровень компенсации подлежит начислению процентов по коммерческой ставке, устанавливаемой на рыночной основе. Компенсация должна быть выплачена без задержки в валюте, в которой были первоначально осуществлены инвестиции. Инвестор должен иметь право на обмен такой компенсации в любую свободно используемую валюту по его выбору.
5. Сторона разрешает свободный перевод с ее территории компенсации, указанной в пункте 1 настоящей статьи, инвестором другой Стороны с учетом положений статьи 12 настоящего Соглашения.

2. Тарап шарасының (шаралар кешенінің) экспроприация болып табылатынын анықтау әрбір жекелеген жағдайды мынадай фактілердің:
а) Тарап шарасының (шаралар кешенінің) екінші Тарап инвесторы инвестицияларының құндылығына теріс әсер ету фактісінің өзі экспроприацияның орын алғанын анықтау болып табылмаса да, осындай шараның (шаралар кешенінің) инвестор инвестицияларының нарықтық құнына әсер етуінің;
б) осындай шараның (шаралар кешенінің) ұзақтығын қоса алғанда, осындай шара (шаралар кешені) сипатының негізінде бағалауды талап етеді.
3. Мыналар:
а) аумағында инвестициялар жүзеге асырылған екінші Тараптың тергеу және сот органдарының Тарап инвесторының инвестицияларына қолданатын қамтамасыз ету шаралары;
б) салықтар мен алымдар ерікті болып табылмайтын және осындай Тарап қатысушысы болып табылатын салық салу мәселелері жөніндегі халықаралық келісімдер мен уағдаластықтарды ескере отырып, инвестордың немесе капиталдың шығу тегіне байланысты сараланған мөлшерлемені көздемейтін жағдайда, Тараптың осы салықтар мен алымдарды белгілеуге және алуға байланысты шаралары;
в) мұндай шаралар дүлей зілзалалар, авариялар, эпидемиялар, эпизоотиялық және төтенше сипатқа ие өзге де ұқсас мән-жайлар жағдайында қолданылатын, ал реквизициялауға ұшыраған мүлік төтенше жағдай тоқтағаннан кейін осындай мүліктің нарықтық құнына сәйкес оған келтірілген залал өтемақысы төлене отырып, негізсіз кідіріссіз екінші Тараптың инвесторына қайтарылған жағдайда, Тараптың инвестор инвестицияларын реквизициялауы;
г) кедендік реттеу шаралары;
д) ДСҰ келісімі, атап айтқанда Зияткерлік меншік құқықтарының сауда аспектілері жөніндегі келісім (ТРИПС) шеңберінде Тараптың міндеттемелеріне сәйкес берілген мәжбүрлеу лицензияларын беру экспроприация болып табылмайды.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген өтемақы экспроприацияланатын инвестициялардың іс жүзіндегі немесе алдағы экспроприация туралы жария түрде белгілі болған күнгі бағамен есептелетін нарықтық құнына баламалы болуға тиіс. Экспроприациялау күнінен бастап төлем күніне дейін өтемақы деңгейіне нарықтық негізде белгіленетін коммерциялық мөлшерлеме бойынша пайыздар есептелуге жатады. Өтемақы бастапқыда инвестициялар жүзеге асырылған валютамен кідіріссіз төленуге тиіс. Инвестордың мұндай өтемақыны өз таңдауы бойынша кез келген еркін пайдаланылатын валютаға айырбастауға құқығы болуға тиіс.
5. Тарап осы Келісімнің 12-бабының ережелерін ескере отырып, өз аумағынан екінші Тарап инвесторының осы баптың 1-тармағында көрсетілген өтемақыны еркін аударуына рұқсат береді.

Статья 34
Суброгация
1. Если Сторона или уполномоченный ею орган осуществили выплату инвестору такой Стороны на основании гарантии по договору страхования или в иной форме гарантий от некоммерческих рисков, предусмотренной договором между Стороной и инвестором, возмещения ущерба от некоммерческих рисков, которые она предоставила в отношении инвестиции, другая Сторона признает передачу права или требования инвестора в связи с такой инвестицией первой Стороне или уполномоченному ею органу посредством суброгации.
2. Права или требования, переданные в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, не могут быть больше, чем первоначальные права или требования инвестора. Такие права или требования осуществляются в соответствии с законодательством Стороны, на территории которой были осуществлены инвестиции, но без ущерба для положений статей 30 и 31 настоящей главы и статей 19 и 20 главы III "Учреждение и деятельность" настоящего Соглашения.
3. Если Сторона или уполномоченный ею орган осуществили платеж инвестору такой Стороны и получили права и требования инвестора, такой инвестор, если только он не уполномочен действовать от имени Стороны или уполномоченного ею органа, не использует указанные права и требования против другой Стороны.
Статья 35
Перевод платежей
1. За исключением случаев, предусмотренных статьей 11 настоящего Соглашения, каждая Сторона гарантирует инвесторам другой Стороны при условии выполнения ими всех налоговых и прочих обязательств в соответствии с законодательством первой Стороны свободный перевод за границу платежей в связи с их инвестициями, в том числе:
а) доходов;
б) средств, выплачиваемых в счет погашения займов и кредитов, признанных каждой Стороной в качестве инвестиций, а также начисленных процентов по ним;
в) прибыли, дивидендов, вложения в капитал, прироста капитала и средств, полученных от частичной или полной продажи всех или части инвестиций или от частичной или полной ликвидации инвестиций;
г) компенсации, предусмотренной в статьях 32, 33 и 36 настоящего Соглашения;
д) заработной платы и других вознаграждений, полученных инвесторами и физическими лицами другой Стороны, получившими разрешение на работу в связи с инвестициями на территории первой Стороны.
2. Перевод платежей, упомянутых в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется без неоправданной задержки в свободно используемой валюте по курсу, применяемому на дату перевода в соответствии с валютным законодательством Стороны, на территории которой инвестиции были осуществлены.

34-бап
Суброгация
1. Егер Тарап немесе ол уәкілеттік берген орган сақтандыру шарты бойынша кепілдік негізінде немесе Тарап пен инвестор арасындағы шартта көзделген коммерциялық емес тәуекелдерден кепілдіктердің өзге де нысанында инвестицияға қатысты өзі берген коммерциялық емес тәуекелдерден келтірілген залалдың өтемін осындай Тараптың инвесторына төлеуді жүзеге асырса, екінші Тарап инвестордың мұндай инвестицияға байланысты құқығының немесе талабының суброгация арқылы бірінші Тарапқа немесе ол уәкілеттік берген органға берілгенін таниды.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес берілген құқықтар немесе талаптар инвестордың бастапқы құқықтарынан немесе талаптарынан артық болмауға тиіс. Мұндай құқықтар немесе талаптар аумағында инвестициялар жүзеге асырылған Тараптың заңнамасына сәйкес, бірақ осы тараудың 30 және 31-баптарының және осы Келісімнің "Құру және қызметі" деген III тарауының 19 және 20-баптарының ережелеріне нұқсан келтірілмей жүзеге асырылады.
3. Егер Тарап немесе ол уәкілеттік берген орган осындай Тараптың инвесторына төлемді жүзеге асырса және инвестордың құқықтары мен талаптарын алса, мұндай инвестор, егер оған Тараптың немесе ол уәкілеттік берген органның атынан әрекет етуге уәкілеттік берілмесе ғана, көрсетілген құқықтар мен талаптарды екінші Тарапқа қарсы пайдаланбайды.
35-бап
Төлемдерді аудару
1. Осы Келісімнің 11-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, әрбір Тарап екінші Тараптың инвесторларына олар бірінші Тараптың заңнамасына сәйкес барлық салықтық және өзге де міндеттемелерді орындаған жағдайда олардың инвестицияларына байланысты төлемдердің, оның ішінде:
а) кірістердің;
б) әрбір Тарап инвестиция ретінде таныған қарыздар мен кредиттерді, сондай-ақ олар бойынша есепке жазылған пайыздарды өтеу есебіне төленетін қаражаттың;
в) пайданың, дивидендтердің, капиталға салынатын салымның, капитал өсімінің және барлық инвестицияларды немесе олардың бір бөлігін ішінара немесе толық сатудан немесе инвестицияларды ішінара немесе толық жоюдан алынған қаражаттың;
г) осы Келісімнің 32, 33 және 36-баптарында көзделген өтемақының;
д) бірінші Тараптың аумағындағы инвестицияларға байланысты жұмыс істеуге рұқсат алған екінші Тараптың инвесторлары мен жеке тұлғалары алған жалақы мен басқа да сыйақылардың шетелге еркін аударылатынына кепілдік береді.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған төлемдерді аудару өз аумағында инвестициялар жүзеге асырылған Тараптың валюталық заңнамасына сәйкес аударым күні қолданылатын бағам бойынша еркін пайдаланылатын валютамен негізсіз кідіріссіз жүзеге асырылады.

3. Ничто в настоящем Соглашении не затрагивает права и обязательства любой Стороны, проистекающие из ее членства в Международном валютном фонде, включая права и обязательства, касающиеся мер регулирования валютных операций, при условии, что такие меры Стороны соответствуют статьям Соглашения МВФ, и (или) при условии, что Сторона не устанавливает ограничения на платежи и переводы, не совместимые с ее обязательствами по настоящему Соглашению, касающимися таких операций, за исключением случаев, указанных в статье 11 настоящего Соглашения, или случаев применения ограничений по просьбе Международного валютного фонда.
Статья 36
Разрешение споров между Стороной и инвестором другой Стороны
1. Спор между Стороной и инвестором другой Стороны, касающийся его инвестиций на территории этой Стороны, решается путем переговоров. Для этой цели инвестор одной Стороны направляет письменный запрос на такие переговоры другой Стороне.
2. Письменный запрос на переговоры, указанный в пункте 1 настоящей статьи, включает:
а) полное наименование, фактический и юридический адрес инвестора, который является стороной спора, и полное наименование представителя инвестора, его фактический и юридический адрес, а также документы, подтверждающие право представителя совершать действия от имени и в пользу инвестора в связи со спором (при наличии представителя);
б) юридическое и фактическое основание запроса, включая все оспариваемые меры и ситуации;
в) положения настоящего Соглашения, которым, по мнению инвестора, не соответствуют оспариваемые меры Стороны;
г) предложения инвестора по возможному урегулированию спора.
3. Запрос на переговоры, указанный в пункте 1 настоящей статьи, не считается направленным надлежащим образом, если он не содержит информации, указанной в пункте 2 настоящей статьи, или если он не направлен в уполномоченный орган Стороны.
4. Каждая из Сторон информирует депозитарий о перечне уполномоченных органов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, в течение 30 дней после вступления настоящего Соглашения в силу. Перечень уполномоченных органов Сторон помещается на официальном сайте депозитария. В случае изменения уполномоченных органов соответствующая Сторона незамедлительно уведомляет об этом депозитарий настоящего Соглашения.
5. Если переговоры, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не были начаты или не привели к взаимовыгодному урегулированию в течение шести месяцев с даты направления запроса на переговоры в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, спор, связанный с нарушением настоящего Соглашения, подлежит рассмотрению в рамках процедур разрешения спора, которые должны быть согласованы сторонами спора. Если такие процедуры не были согласованы в течение шестимесячного срока, указанного в настоящем пункте, спор может быть передан инвестором, который является стороной спора, на рассмотрение суда Стороны, на территории которой были осуществлены инвестиции или в один из следующих арбитражных органов (учреждений):
а) третейский суд Стороны (где это применимо), на территории которой были осуществлены инвестиции;
б) арбитраж ad hoc, учреждаемый в соответствии с Арбитражным регламентом Комиссии Организации Объединенных Наций по праву международной торговли (ЮНСИТРАЛ), действующий на дату начала арбитражного разбирательства, если стороны спора не договорились о применении определенной редакции указанного регламента;
в) иной постоянно действующий международный арбитражный орган (учреждение), согласованный сторонами спора.
Когда инвестор передает спор на рассмотрение суда Стороны, являющейся стороной спора, третейского суда Стороны, арбитража ad hoc или иного согласованного сторонами спора арбитражного органа (учреждения), выбор одной из четырех процедур является окончательным.

3. Осы Келісімнің 11-бабында көрсетілген жағдайларды немесе Халықаралық валюта қорының өтініші бойынша шектеулер қолдану жағдайларын қоспағанда, осы Келісімде ешнәрсе де Тараптың валюталық операцияларды реттеу шаралары ХВҚ Келісімінің баптарына сәйкес келген жағдайда және (немесе) Тарап осындай операцияларға қатысты осы Келісім бойынша өз міндеттемелерімен үйлеспейтін төлемдер мен аударымдарға шектеулер белгілемеген жағдайда, мұндай шараларға қатысты құқықтар мен міндеттемелерді қоса алғанда, кез келген Тараптың Халықаралық валюта қорына мүше болуынан туындайтын құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
36-бап
Тарап пен екінші Тараптың инвесторы арасындағы дауларды шешу
1. Тарап пен екінші Тараптың инвесторы арасындағы оның осы Тараптың аумағындағы инвестицияларына қатысты дау келіссөздер арқылы шешіледі. Осы мақсатта бір Тараптың инвесторы екінші Тарапқа осындай келіссөздерге жазбаша сұрау салу жібереді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген келіссөздерге жазбаша сұрау салу:
а) дау тарапы болып табылатын инвестордың толық атауын, нақты және заңды мекенжайын және инвестор өкілінің толық атауын, оның нақты және заңды мекенжайын, сондай-ақ өкілдің (өкіл болған жағдайда) дауға байланысты инвестордың атынан және оның пайдасына әрекеттер жасау құқығын растайтын құжаттарды;
б) барлық даулы шаралар мен жағдайларды қоса алғанда, сұрау салудың заңды және нақты негізін;
в) инвестордың пікірінше, Тараптың даулы шаралары сәйкес келмейтін осы Келісімнің ережелерін;
г) дауды ықтимал реттеу бойынша инвестордың ұсыныстарын қамтиды.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген келіссөздерге сұрау салу, егер ол осы баптың 2-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтымаса немесе ол Тараптың уәкілетті органына жіберілмесе, тиісті түрде жіберілген болып есептелмейді.
4. Тараптардың әрқайсысы осы Келісім күшіне енгеннен кейін 30 күн ішінде депозитарийге осы баптың 3-тармағында көрсетілген уәкілетті органдардың тізбесі туралы хабарлайды. Тараптардың уәкілетті органдарының тізбесі депозитарийдің ресми сайтында орналастырылады. Уәкілетті органдар өзгерген жағдайда тиісті Тарап бұл туралы осы Келісімнің депозитарийін дереу хабардар етеді.
5. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген келіссөздер осы баптың 3-тармағына сәйкес келіссөздерге сұрау салу жіберілген күннен бастап алты ай ішінде басталмаса немесе өзара тиімді реттеуге алып келмесе, осы Келісімді бұзуға байланысты дау даудың тараптарымен келісілуге тиіс дауды шешу рәсімдерінің шеңберінде қаралуға жатады. Егер мұндай рәсімдер осы тармақта көрсетілген алты ай мерзімі ішінде келісілмеген болса, даудың тарапы болып табылатын инвестор дауды аумағында инвестициялар жүзеге асырылған Тараптың сотының қарауына немесе мынадай төрелік органдардың (мекемелердің) біріне:
а) аумағында инвестициялар жүзеге асырылған Тараптың аралық сотына (ол қолданылатын жағдайда);
б) егер дау тараптары Біріккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық сауда құқығы жөніндегі комиссиясы (ЮНСИТРАЛ) Төрелік регламентінің белгілі бір редакциясын қолдану туралы уағдаласпаса, көрсетілген регламентке сәйкес құрылатын, төрелік талқылау басталған күні жұмыс істейтін ad hoc төрелігіне;
в) дау тараптары келіскен, өзге де тұрақты жұмыс істейтін халықаралық төрелік органға (мекемеге) беруі мүмкін.
Инвестор дауды дау тарапы болып табылатын Тарап сотының, Тараптың аралық сотының, ad hoc төрелігінің немесе даудың тараптары келіскен өзге де төрелік органның (мекеменің) қарауына бергенде төрт рәсімнің біреуін таңдау түпкілікті болып табылады.

6. Чтобы передать спор в один из арбитражных органов (учреждение), указанных в подпунктах "а" – "в" пункта 5 настоящей статьи, инвестор, который является стороной данного спора, должен направить в уполномоченный орган Стороны, указанный в пунктах 3 и 4 настоящей статьи, письменное уведомление о запросе на передачу спора на рассмотрение арбитражного органа (учреждения).
7. В запросе о передаче спора на рассмотрение арбитражного органа (учреждения), указанном в пункте 6 настоящей статьи, указывается были ли проведены переговоры между сторонами спора. Меры или ситуации, которые не были предусмотрены в запросе на переговоры, указанном в пункте 1 настоящей статьи, не могут быть переданы на рассмотрение в арбитраж. В запросе о передаче спора на рассмотрение арбитражного органа (учреждения), указанном в пункте 6 настоящей статьи, не дополняются и не изменяются исковые требования, изложенные в письменном запросе на проведение переговоров, указанном в пункте 1 настоящей статьи.
Арбитражный орган (учреждение) не имеет права принимать к рассмотрению споры и выносить решение о соответствии меры Стороны положениям настоящего Соглашения, если такая мера или положения не были указаны в письменном запросе на проведение переговоров, указанном в пункте 1 настоящей статьи.
8. Ничто в настоящем Соглашении, в том числе в статье 31 настоящего Соглашения, не может толковаться как предоставление инвестору одной Стороны права использовать механизмы, институты или процедуры для разрешения споров с другой Стороной, возникающих в связи с настоящим Соглашением, отличные от тех, которые прямо установлены в настоящей статье.
9. Стороны в любое время могут договориться о совместном толковании положений настоящего Соглашения. На любой стадии спора, в том числе на стадии переговоров или арбитражного разбирательства, Сторона, которая является стороной спора, может направить другим Сторонам письменный запрос на проведение совместных консультаций относительно толкования положения настоящего Соглашения, которое является предметом спора с инвестором другой Стороны. Копия запроса на такие консультации одновременно направляется первой Стороной инвестору, который является стороной спора, и в арбитражный орган (учреждение), если спор был передан на рассмотрение в один из арбитражных органов (учреждение), указанных в подпунктах "а" – "в" пункта 5 настоящей статьи.
10. Спор, который является предметом переговоров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, не может быть передан в арбитражный орган (учреждение) с даты получения запроса на консультации в рамках пункта 9 настоящей статьи. В случае спора, который был направлен на рассмотрение в один из арбитражных органов (учреждение), указанных в подпунктах "а" – "в" пункта 5 настоящей статьи, с даты получения запроса на консультации в соответствии с пунктом 9 настоящей статьи, арбитражные процедуры приостанавливаются.

6. Дауды осы баптың 5-тармағының "а" – "в" тармақшаларында көрсетілген төрелік органдардың біреуіне (мекемеге) беру үшін осы даудың тарапы болып табылатын инвестор осы баптың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген Тараптың уәкілетті органына дауды төрелік органның (мекеменің) қарауына беруге сұрау салу туралы жазбаша хабарлама жіберуге тиіс.
7. Дауды осы баптың 6-тармағында көрсетілген төрелік органның (мекеменің) қарауына беру туралы сұрау салуда дау тараптарының арасында келіссөздердің жүргізілгені не жүргізілмегені көрсетіледі. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген келіссөздерге сұрау салуда көзделмеген шаралар немесе жағдайлар төреліктің қарауына берілмейді. Дауды осы баптың 6-тармағында көрсетілген төрелік органның (мекеменің) қарауына беру туралы сұрау салуда осы баптың 1-тармағында көрсетілген келіссөздер жүргізуге жазбаша сұрау салуда жазылған талап қою талаптары толықтырылмайды және өзгертілмейді.
Төрелік органның (мекеменің), егер шара немесе ережелер осы баптың 1-тармағында көрсетілген келіссөздер жүргізуге жазбаша сұрау салуда көрсетілмесе, дауды қарауға қабылдауға және Тараптың мұндай шарасының осы Келісімнің ережелеріне сәйкес келетіні туралы шешім шығаруға құқығы жоқ.
8. Осы Келісімде, оның ішінде осы Келісімнің 31-бабында ешнәрсе де осы Келісімге байланысты екінші Тараппен туындайтын дауларды шешу үшін осы бапта тікелей белгіленгендерден өзгеше тетіктерді, институттарды немесе рәсімдерді пайдалану құқығын бір Тараптың инвесторына беру ретінде түсіндірілмейді.
9. Тараптар кез келген уақытта осы Келісімнің ережелерін бірлесіп түсіндіру туралы уағдаласа алады. Даудың кез келген сатысында, оның ішінде келіссөздер немесе төрелік талқылау сатысында дау тарапы болып табылатын Тарап басқа Тараптарға осы Келісімнің екінші Тараптың инвесторымен арадағы даудың нысанасы болып табылатын ережесін түсіндіруге қатысты бірлескен консультациялар жүргізуге жазбаша сұрау салуды жібере алады. Егер дау осы баптың 5-тармағының "а" – "в" тармақшаларында көрсетілген төрелік органдардың біреуіне (мекемеге) қарауға берілген болса, бірінші Тарап мұндай консультацияларға сұрау салудың көшірмесін дау тарапы болып табылатын инвесторға және төрелік органға (мекемеге) бір мезгілде жібереді.
10. Осы баптың 1-тармағына сәйкес келіссөздердің нысанасы болып табылатын дауды осы баптың 9-тармағының шеңберінде консультацияларға сұрау салу алынған күннен бастап төрелік органға (мекемеге) беруге болмайды. Осы баптың 5-тармағының "а" – "в" тармақшаларында көрсетілген төрелік органдардың біреуіне (мекемеге) қарауға жіберілген дау жағдайында осы баптың 9-тармағына сәйкес консультацияларға сұрау салу алынған күннен бастап төрелік рәсімдер тоқтатыла тұрады.

11. Арбитражные процедуры, приостановленные в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи, могут продолжаться:
а) с даты, когда другая Сторона направляет сторонам спора уведомление о ее намерении не инициировать консультации относительно толкования положения настоящего Соглашения со Стороной, которая является стороной спора;
б) с даты, когда любая из Сторон направляет другим Сторонам и инвестору уведомление о совместной договоренности по толкованию конкретного положения Соглашения;
в) с даты, когда любая из Сторон направляет другим Сторонам и инвестору уведомление о том, что договоренность по толкованию соответствующего конкретного положения Соглашения не может быть достигнута, но не ранее чем через 60 дней после даты, когда запрос на консультации относительно толкований положения настоящего Соглашения был направлен Стороной другим Сторонам.
12. Совместное толкование Сторонами положений настоящего Соглашения является обязательным для Сторон, инвесторов Сторон и арбитражных органов (учреждений), в которые в соответствии с настоящим Соглашением направляются споры между инвестором Стороны и другой Стороной.
13. Для арбитражных разбирательств, проводимых в соответствии с Регламентом ЮНСИТРАЛ:
а) назначаются три арбитра в состав арбитражного органа (учреждения) ad hoc;
б) языком арбитражного разбирательства является русский язык;
в) местом проведения арбитражного разбирательства является столица Стороны, которая является стороной спора;
г) периоды времени, предусмотренные пунктами 2 и 3 статьи 9 Арбитражного Регламента ЮНСИТРАЛ, составляют 90 дней;
д) период времени, предусмотренный пунктом 1 статьи 20 Арбитражного Регламента ЮНСИТРАЛ, в течение которого инвестор, являющийся стороной спора, представляет свое исковое заявление в письменном виде Стороне, которая является стороной спора, и каждому из арбитров, определяется арбитражным органом (учреждением);
е) период времени, предусмотренный пунктом 1 статьи 21 Арбитражного Регламента ЮНСИТРАЛ, в течение которого Сторона, которая является стороной спора, направляет свои возражения на иск в письменном виде инвестору, который является стороной спора, и каждому из арбитров, определяется арбитражным органом (учреждением);
ж) ни одна из сторон спора, а также арбитражный орган (учреждение) или его члены не имеют права раскрывать любую информацию относительно спора, включая решение арбитражного органа (учреждения), без письменного согласия обеих сторон спора. Правила ЮНСИТРАЛ о прозрачности в контексте арбитражных разбирательств между инвестором и государством на основе международных соглашений не применяются;
з) заявление о том, что арбитражный орган (учреждение) не обладает необходимой компетенцией, назначение арбитра Стороной, которая является стороной спора, или участие такой Стороны в назначении арбитра, направление такой Стороной ее возражения на иск инвестора ни в коем случае не должно рассматриваться как признание такой Стороной компетенции арбитражного органа (учреждения);
и) арбитражный орган (учреждение) принимает решение по возражению относительно компетенции арбитражного органа (учреждения) до рассмотрения спора по существу как по вопросу предварительного характера.

11. Осы баптың 10-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрған төрелік рәсімдер:
а) екінші Тарап дау тарапы болып табылатын Тараппен осы Келісімнің ережесін түсіндіруге қатысты консультацияларға бастамашы болмау ниеті туралы хабарламаны дау тараптарына жіберген күннен бастап;
б) Тараптардың кез келгені Келісімнің нақты ережесін түсіндіру жөніндегі бірлескен уағдаластық туралы хабарламаны басқа Тараптар мен инвесторға жіберген күннен бастап;
в) Тараптардың кез келгені Келісімнің тиісті нақты ережесін түсіндіру жөніндегі уағдаластыққа қол жеткізіле алмайтыны туралы хабарламаны басқа Тараптар мен инвесторға жіберген күннен бастап, бірақ Тарап осы Келісімнің ережесін түсіндіруге қатысты консультацияларға сұрау салуды басқа Тараптарға жіберген күннен кейін 60 күн өткен соң жалғасуы мүмкін.
12. Осы Келісімге сәйкес Тараптың инвесторы мен екінші Тарап арасындағы даулар жіберілетін Тараптар, Тараптардың инвесторлары және төрелік органдар (мекемелер) үшін Тараптардың осы Келісімнің ережелерін бірлесіп түсіндіруі міндетті болып табылады.
13. ЮНСИТРАЛ Регламентіне сәйкес жүргізілетін төрелік талқылаулар үшін:
а) ad hoc төрелік органының (мекемесінің) құрамына үш төреші тағайындалады;
б) төрелік талқылаудың тілі орыс тілі болып табылады;
в) төрелік талқылауды өткізу орны дау Тарапы болып табылатын Тараптың астанасы болып табылады;
г) ЮНСИТРАЛ Төрелік регламентінің 9-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген уақыт кезеңі 90 күнді құрайды;
д) ЮНСИТРАЛ Төрелік регламентінің 20-бабының 1-тармағында көзделген, өз ішінде дау тарапы болып табылатын инвестор өзінің талап қою арызын дау тарапы болып табылатын Тарапқа және төрешілердің әрқайсысына жазбаша түрде ұсынатын уақыт кезеңін төрелік орган (мекеме) айқындайды;
е) ЮНСИТРАЛ Төрелік регламентінің 21-бабының 1-тармағында көзделген, өз ішінде дау тарапы болып табылатын Тарап талап қоюға өз қарсылықтарын дау тарапы болып табылатын инвесторға және төрешілердің әрқайсысына жазбаша түрде жіберетін уақыт кезеңін төрелік орган (мекеме) айқындайды;
ж) дау тараптарының ешқайсысының, сондай-ақ төрелік органның (мекеменің) немесе оның мүшелерінің дауға қатысты кез келген ақпаратты, оған қоса төрелік органның (мекеменің) шешімін даудың екі тарапының да жазбаша келісімінсіз ашуға құқығы жоқ. Инвестор мен мемлекет арасындағы халықаралық келісімдер негізіндегі төрелік талқылаулар тұрғысында ЮНСИТРАЛ-дың ашықтық туралы қағидалары қолданылмайды;
з) төрелік органның (мекеменің) қажетті құзыреті жоқ екендігі туралы өтініш, дау тарапы болып табылатын Тараптың төрешіні тағайындауы немесе осындай Тараптың төрешіні тағайындауға қатысуы, мұндай Тараптың инвестордың талап қоюына өз қарсылығын жіберуі ешбір жағдайда да мұндай Тараптың төрелік органның (мекеменің) құзыретін тануы ретінде қаралмауға тиіс;
и) төрелік орган (мекеме) дауды мәні бойынша қарағанға дейін төрелік органның (мекеменің) құзыретіне қатысты қарсылық бойынша шешімді алдын ала сипаттағы мәселе ретінде қабылдайды.

14. Споры между инвестором Стороны и другой Стороной, вытекающие из иных договоренностей, достигнутых между таким инвестором и Стороной, разрешаются в порядке, предусмотренном такими договоренностями.
15. Ничто в настоящем Соглашении не препятствует сторонам спора урегулировать его во внесудебном порядке, в том числе посредством использования процедуры примирения, посредничества и иных схожих механизмов, если обе стороны спора договорятся об их использовании.
16. Каждая Сторона признает арбитражное решение как окончательное и имеющее обязательную силу и обязуется обеспечить его исполнение на своей территории в соответствии со своим законодательством, если только:
а) Сторона, которая является стороной спора, не обращается с обжалованием, изменением, пересмотром или аннулированием такого арбитражного решения в соответствии с правилами и процедурами, применяемыми к спору; или
б) Стороной, в отношении которой было вынесено решение о признании или приведении в исполнение арбитражного решения, направляется запрос об отказе в признании или приведении в исполнение такого арбитражного решения в соответствии с положениями международного соглашения в данной области, стороной которого она является.
В рамках арбитражного (судебного) разбирательства Сторона вправе обратиться со встречным иском по предмету спора в отношении другой стороны спора.
17. Ни один иск не может быть передан в арбитражный орган (учреждение) по истечении более чем трех лет с даты, когда инвестор, который является стороной спора, впервые получил или обоснованно должен был впервые получить сведения о нарушении, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, до даты направления письменного запроса на переговоры, указанного в пункте 1 настоящей статьи.
18. Спор между инвестором одной Стороны и другой Стороной относительно меры, применяемой Стороной в соответствии со статьей 10 настоящего Соглашения, не может быть предметом арбитражного разбирательства.
19. После вступления в силу настоящего Соглашения Стороны могут договориться о списке арбитров, который по согласию Сторон должен быть обязательным для назначения арбитров, если иск будет передан инвестором одной Стороны в арбитражный орган (учреждение) в соответствии с подпунктом "в" пункта 5 настоящей статьи.
ГЛАВА VI
Заключительные положения
Статья 37
Экономическая интеграция
Положения настоящего Соглашения не применяются между Сторонами, имеющими между собой двусторонние и (или) многосторонние международные договоры, предусматривающие более глубокий по сравнению с положениями настоящего Соглашения уровень интеграции или предоставляющие дополнительные преимущества в отношении их физических и (или) юридических лиц.

14. Тараптың инвесторы мен екінші Тарап арасында қол жеткізілген өзге де уағдаластықтардан туындайтын осындай инвестор мен Тарап арасындағы даулар осындай уағдаластықтарда көзделген тәртіппен шешіледі.
15. Осы Келісімде ешнәрсе де дау тараптарының оны соттан тыс тәртіппен, оның ішінде егер даудың екі тарапы да оларды пайдалану туралы уағдаласса, татуласу, делдалдық рәсімдерін және өзге де ұқсас тетіктерді пайдалану арқылы реттеуіне кедергі келтірмейді.
16. Әрбір Тарап төрелік шешімді түпкілікті және міндетті күші бар деп таниды және егер:
а) дау тарапы болып табылатын Тарап дауға қолданылатын қағидалар мен рәсімдерге сәйкес осындай төрелік шешімге шағымдану, оны өзгерту, қайта қарау немесе оның күшін жою жөнінде жүгінбесе; немесе
б) өзіне қатысты төрелік шешімді тану немесе орындау туралы шешім шығарылған Тарап өзі тарапы болып табылатын осы саладағы халықаралық келісімнің ережелеріне сәйкес осындай төрелік шешімді танудан немесе орындаудан бас тарту туралы сұрау салу жіберсе ғана, шешімнің өз заңнамасына сәйкес өз аумағында орындалуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Төрелік (сот) талқылау шеңберінде Тарап даудың екінші тарапына қатысты даудың нысанасы бойынша қарсы талап қоюмен жүгінуге құқылы.
17. Дау тарапы болып табылатын инвестор осы баптың 1-тармағында көзделген бұзушылық туралы мәліметтерді алғаш алған немесе негізді түрде алғаш рет алуға тиіс болған күннен бастап осы баптың 1-тармағында көрсетілген келіссөздерге жазбаша сұрау салу жіберілген күнге дейін үш жылдан астам уақыт өткен соң бірде-бір талап қою төрелік органға (мекемеге) берілмейді.
18. Бір Тараптың инвесторы мен екінші Тараптың арасындағы осы Келісімнің 10-бабына сәйкес Тарап қолданатын шараға қатысты дау төрелік талқылаудың нысанасы болмайды.
19. Осы Келісім күшіне енгеннен кейін Тараптар, егер бір Тараптың инвесторы талап қоюды осы баптың 5-тармағының "в" тармақшасына сәйкес төрелік органға (мекемеге) беретін болса, Тараптардың келісуі бойынша төрешілерді тағайындау үшін міндетті болуға тиіс төрешілердің тізімі туралы уағдаласа алады.
VI ТАРАУ Қорытынды ережелер
37-бап Экономикалық интеграция
Осы Келісімнің ережелері өздерінің арасында осы Келісімнің ережелерімен салыстырғанда неғұрлым терең интеграция деңгейін көздейтін немесе өздерінің жеке және (немесе) заңды тұлғаларына қатысты қосымша артықшылықтар беретін екіжақты және (немесе) көпжақты халықаралық шарттары бар Тараптар арасында қолданылмайды.

Статья 38
Сокращение ограничений
В целях дальнейшего улучшения условий, предусмотренных настоящим Соглашением в части торговли услугами, учреждения и деятельности, Стороны не реже одного раза в пять лет проводят переговоры, направленные на расширение перечня секторов и постепенное сокращение числа ограничений, указанных в индивидуальных перечнях Сторон к настоящему Соглашению.
Первые такие переговоры должны состояться не позднее чем через пять лет после вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 39
Новые сектора услуг и виды деятельности
Стороны сохраняют за собой право вводить или сохранять любую меру в отношении новых секторов и видов деятельности, включая услуги и виды деятельности, связанные с существующей и новой продукцией или методом поставки продукции, которые не поставляются или не осуществляются на территории Стороны на дату вступления настоящего Соглашения в силу.
Статья 40
Спорные вопросы
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются путем проведения консультаций и переговоров либо путем процедур, предусмотренных статьей 19 Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года.
Статья 41
Изменения
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, являющиеся его неотъемлемой частью, которые оформляются соответствующими протоколами.
Статья 42
Изменение обязательств
1. В соответствии с письменным запросом Стороны настоящего Соглашения Стороны должны проводить консультации о внесении изменений в индивидуальные перечни в рамках настоящего Соглашения. При проведении консультаций Стороны должны стремиться к тому, чтобы общий уровень взаимовыгодных обязательств был не менее благоприятным для торговли, чем тот, который был отображен в их индивидуальных перечнях в приложениях А, Б, В и Г к настоящему Соглашению до начала таких консультаций.
2. Стороны, не являющиеся членами ВТО на дату вступления в силу настоящего Соглашения, в течение двух лет после присоединения к ВТО обязуются пересмотреть индивидуальные перечни в рамках настоящего Соглашения с целью обеспечения условий доступа на рынок для участников настоящего Соглашения на условиях не хуже, чем их обязательства в рамках ВТО.
Статья 43
Мониторинг реализации положений Соглашения
Стороны осуществляют мониторинг реализации положений настоящего Соглашения и ежегодно представляют соответствующую информацию Исполнительному комитету Содружества Независимых Государств для ее обобщения и последующего рассмотрения на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств.

38-бап
Шектеулерді қысқарту
Көрсетілетін қызметтер саудасы, құру және қызмет бөлігінде осы Келісімде көзделген жағдайларды одан әрі жақсарту мақсатында Тараптар бес жылда бір реттен сиретпей секторлар тізбесін кеңейтуге және осы Келісімге Тараптардың жеке тізбелерінде көрсетілген шектеулер санын біртіндеп қысқартуға бағытталған келіссөздер жүргізеді.
Мұндай алғашқы келіссөздер осы Келісім күшіне енгеннен кейін бес жылдан кейін кешіктірілмей жүргізілуге тиіс.
39-бап
Көрсетілетін қызметтердің жаңа секторлары және қызмет түрлері
Тараптар осы Келісім күшіне енген күні Тарап аумағында берілмейтін немесе жүзеге асырылмайтын қолданыстағы және жаңа өнімге немесе өнімді беру әдісіне байланысты көрсетілетін қызметтер мен қызмет түрлерін қоса алғанда, қызметтің жаңа секторлары мен түрлеріне қатысты кез келген шараны енгізу немесе сақтау құқығын сақтайды.
40-бап
Даулы мәселелер
Тараптар арасындағы осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар консультациялар мен келіссөздер жүргізу арқылы не 2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы шарттың 19-бабында көзделген рәсімдер арқылы шешіледі.
41-бап
Өзгерістер
Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімге оның ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер енгізілуі мүмкін, олар тиісті хаттамалармен ресімделеді.
42-бап
Міндеттемелерді өзгерту
1. Осы Келісім Тарапының жазбаша сұрау салуына сәйкес Тараптар осы Келісім шеңберінде жеке тізбелерге өзгерістер енгізу туралы консультациялар жүргізуге тиіс. Консультациялар жүргізу кезінде Тараптар өзара тиімді міндеттемелердің жалпы деңгейінің осындай консультациялар басталғанға дейін сауда жүргізу үшін қолайлылығы осы Келісімге А, Б, В және Г қосымшаларындағы өздерінің жеке тізбелерінде көрсетілгеннен кем болмауына ұмтылуға тиіс.
2. Осы Келісім күшіне енген күні ДСҰ-ға мүше болып табылмайтын Тараптар ДСҰ-ға қосылғаннан кейін екі жыл ішінде осы Келісімге қатысушылар үшін өздерінің ДСҰ шеңберіндегі міндеттемелерінен кем емес шарттарда нарыққа қол жеткізу шарттарын қамтамасыз ету мақсатында осы Келісім шеңберінде жеке тізбелерді қайта қарауға міндеттенеді.
43-бап
Келісімнің ережелерін іске асыру мониторингі
Тараптар осы Келісімнің ережелерін іске асыру мониторингін жүзеге асырады және оны қорыту және кейіннен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының үкіметтер басшылары кеңесінің отырысында қарау үшін жыл сайын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетіне тиісті ақпарат береді.

Статья 44
Вступление в силу
1. Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
2. Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием соответствующих документов.
Статья 45
Присоединение
1. Настоящее Соглашение после его вступления в силу открыто для присоединения любого государства.
2. Для государства – участника СНГ настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении при условии согласования его индивидуального перечня обязательств всеми Сторонами, выполнившими внутригосударственные процедуры, необходимые для вступления в силу настоящего Соглашения.
3. Для государства, не являющегося государством – участником СНГ, настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении при условии согласия всех Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры, необходимые для вступления в силу настоящего Соглашения и согласования ими индивидуального перечня обязательств такого государства.
Статья 46
Срок действия, выход
1. Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок.
Каждая из Сторон вправе выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию письменное уведомление о таком своем намерении не позднее чем за 12 месяцев до выхода.
2. В отношении инвестиций, осуществленных до даты выхода Стороны из настоящего Соглашения, положения настоящего Соглашения будут оставаться в силе для соответствующей Стороны в течение 10 лет с даты выхода.
Совершено в городе Сочи 8 июня 2023 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Азербайджанскую Республику
За Российскую Федерацию
За Республику Армения
За Республику Таджикистан
За Республику Беларусь
За Туркменистан
За Республику Казахстан
За Республику Узбекистан
За Кыргызскую Республику
За Украину
За Республику Молдова
ОГОВОРКА
Республики Казахстан
к Соглашению о свободной торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций государств-участников Содружества Независимых Государств
В случае предъявления иска, вытекающего из предполагаемого нарушения главы 5 настоящего Соглашения, к Республике Казахстан в порядке подпункта а) пункта 5 статьи 36 "Разрешение споров между Стороной и инвестором другой Стороны" настоящего Соглашения, вместо третейского суда спор подлежит рассмотрению Судом Международного финансового центра "Астана" (Суд МФЦА)".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение А
РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ
Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования

44-бап
Күшіне енуі
1. Осы Келісім оған қол қойған Тараптардың оның күшіне енуіне қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы үшінші хабарламаны депозитарий алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
2. Мемлекетішілік рәсімдерді кеш орындаған Тараптар үшін осы Келісім депозитарий тиісті құжаттарды алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
45-бап
Қосылу
1. Осы Келісім күшіне енгенінен кейін кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық.
2. ТМД-ға қатысушы мемлекет үшін осы Келісім, осы Келісімнің күшіне енуіне қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындаған барлық Тараптар оның міндеттемелерінің жеке тізбесін келіскен жағдайда, депозитарий қосылу туралы құжатты алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
3. ТМД-ға қатысушы мемлекет болып табылмайтын мемлекет үшін осы Келісім, осы Келісімнің күшіне енуіне және өздерінің осындай мемлекет міндеттемелерінің жеке тізбесін келісуіне қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындаған барлық Тараптар келіскен жағдайда, депозитарий қосылу туралы құжатты алған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
46-бап
Қолданылу мерзімі, шығу
1. Осы Келісім белгісіз мерзімге жасалады.
Тараптардың әрқайсысы депозитарийге өзінің шығу ниеті туралы жазбаша хабарламаны шыққанға дейін 12 айдан кешіктірмей жолдай отырып, осы Келісімнен шығуға құқылы.
2. Тарап осы Келісімнен шыққан күнге дейін жүзеге асырылған инвестицияларға қатысты осы Келісімнің ережелері тиісті Тарап үшін шыққан күнінен бастап 10 жыл бойы күшінде қалады.
2023 жылғы 8 маусымда Сочи қаласында орыс тіліндегі бір төлнұсқа данада жасалды. Төлнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Келісімге қол қойған әрбір мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Армения Республикасы үшін Өзбекстан Республикасы үшін
Әзербайжан Республикасы үшін Ресей Федерациясы үшін
Беларусь Республикасы үшін Тәжікстан Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін Түрікменстан үшін
Қырғыз Республикасы үшін Украина үшін
Молдова Республикасы үшін
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы туралы келісімге Қазақстан Республикасы ЕСКЕРТПЕСІ
Қазақстан Республикасы осы Келісімнің 5-тарауын болжамды бұзудан туындайтын талап қойылған жағдайда осы Келісімнің "Тарап пен екінші Тараптың инвесторы арасындағы дауларды шешу" деген 36-бабының 5-тармағының а) тармақшасы тәртібімен дау аралық соттың орнына "Астана" халықаралық қаржы орталығының сотымен (АХҚО Соты) қарауға жатады.".
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Смаилов
А қосымшасы

в отношении статей 14, 19 и 24
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне изъятий из режима наибольшего благоприятствования в отношении статей 14, 19 и 24 (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны изъятия из режима наибольшего благоприятствования, сохраняемые Республикой Армения в перечисленных в настоящем Перечне секторах или подсекторах услуг, а также видах экономической деятельности.
2. В секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности, не упомянутых в настоящем Перечне, Республика Армения применяет режим наибольшего благоприятствования.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются следствием нарушения режима наибольшего благоприятствования в соответствии со статьями 14, 19 и 24. Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае.
Подсектор
Описание меры, указывающее на ее несоответствие статье II
Страны, к которым применяется мера
Предполагаемая продолжительность
Услуги автомобильного транспорта (перевозка грузов) (CPC 7123)
В соответствии с двусторонними международными соглашениями по дорожному транспорту перевозка грузов на территорию Армении и внутри нее, осуществляемая перевозчиками, зарегистрированными в других договаривающихся сторонах, освобождается от налогов и сборов за эксплуатацию и содержание дорог общего пользования и за выдачу разрешений на въезд
Грузия, Иран, Ливан, Туркменистан, Кипр, Россия, Латвия, Сирия, Болгария, Румыния, Украина, Беларусь, Кыргызстан
Не определена
Услуги автомобильного транспорта (пассажирские перевозки) (CPC 7121+7122)
В соответствии с двусторонними международными соглашениями по дорожному транспорту перевозка пассажиров на территорию Армении и внутри нее, осуществляемая перевозчиками, зарегистрированными в других договаривающихся сторонах, освобождается от налогов и сборов за эксплуатацию и содержание дорог общего пользования и за выдачу разрешений на въезд
Грузия, Иран, Ливан, Россия, Латвия, Сирия, Болгария, Румыния, Украина, Беларусь, Кыргызстан
Не определена
Приложение Б
РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ
Перечень обязательств в соответствии с главой II "Трансграничная торговля услугами"
Пояснительная записка

АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктер тізбесі Түсіндірме жазба
1. 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктердің төменде келтірілген тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталатын) Армения Республикасы осы Тізбеде санамаланған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінде сақтайтын барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктер көрсетілген.
2. Осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде Армения Республикасы барынша қолайлы режимді қолданады.
3. Осы Тізбе 14, 19 және 23-баптарға сәйкес барынша қолайлылық режимді бұзудың салдары болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдеріне, техникалық стандарттар мен лицензиялық талаптар мен рәсімдерге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілге қатысты емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар осы Тізбеде санамаланбаса да, кез келген жағдайда қолданылады.
Кіші сектор
Шараның II бапқа сәйкестігін көрсететін сипаттамасы
Шара қолданылатын елдер
Болжалды ұзақтығы
Көрсетілетін автомобиль көлігі қызметтері (жүктерді тасымалдау) (CPC 7123)
Жол көлігі жөніндегі екіжақты халықаралық келісімдерге сәйкес басқа уағдаласушы тараптарда тіркелген тасымалдаушылар жүзеге асыратын Армения аумағына және оның ішінде жүктерді тасымалдау жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдарды пайдаланғаны және күтіп ұстағаны үшін және кіруге рұқсаттар бергені үшін салықтар мен алымдардан босатылады.
Грузия, Иран, Ливан,
Түрікменстан, Кипр,
Ресей, Латвия, Сирия,
Болгария, Румыния, Украина,
Беларусь, Қырғызстан
Айқындалмаған
Көрсетілетін автомобиль көлігі қызметтері (жолаушылар тасымалы) (CPC 7121+7122)
Жол көлігі жөніндегі екіжақты халықаралық келісімдерге сәйкес басқа уағдаласушы тараптарда тіркелген тасымалдаушылар жүзеге асыратын Армения аумағында және оның ішіндегі жолаушылар тасымалы жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдарды пайдаланғаны және күтіп ұстағаны үшін және кіруге рұқсаттар бергені үшін салықтар мен алымдардан босатылады.
Грузия, Иран, Ливан, Ресей,
Латвия, Сирия, Болгария,
Румыния, Украина, Беларусь,
Қырғызстан
Айқындалмаған
Б қосымшасы
АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ "Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген II тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба

1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой II "трансграничная торговля услугами" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг, по которым Республикой Армения принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 15 (Ограничения национального режима) и 16 (Ограничения доступа на рынок), а также соответствующие ограничения, которые применяются в этих секторах или подсекторах услуг.
2. Республикой Армения не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 15 (Ограничения национального режима) и 16 (Ограничения доступа на рынок). Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к секторам или подсекторам услуг, указанным в настоящем Перечне.
4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Армения применять меры, указанные в пункте 2 статьи 13 (Сфера применения).
5. В настоящем Перечне:
- звездочка (*) означает отсутствие обязательств ввиду отсутствия технической возможности;
- коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный Классификатор Основного Продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
Способы торговли услугами: (1) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны (2) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 16)
Ограничения национального режима
(статья 15)
Дополнительные обязательства (статья 17)
1
2
3
4
I. Горизонтальные обязательства
Все секторы
Картоведением, геодезией, учетной записью и землеустройством могут заниматься только граждане Республики Армения, получившие сертификат квалификации от государственного уполномоченного органа
II. Секторальные обязательства
1. Деловые услуги
А. Профессиональные услуги
Юридические услуги (CPC 861)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Аудит и бухучет (CPC 862)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги, относящиеся к налогообложению (СРС 863)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги в области архитектуры (СРС 8671)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Инженерные услуги (СРС 8672)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Комплексные инженерные услуги (СРС 8673)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Градостроительное и ландшафтное проектирование (СРС 8674)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

1. "Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген II тарауға сәйкес төменде келтірілген міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Армения Республикасы 15 (Ұлттық режим шектеулері) және 16-баптарға (Нарыққа қол жеткізу шектеулері) ырықтандыру бойынша міндеттемелер, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында қолданылатын тиісті шектеулер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары көрсетілген.
2. Армения Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Осы Тізбе 15-бап (Ұлттық режимнің шектеулері) пен 16-бапқа (Нарыққа қол жеткізу шектеулері) сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілге қатысты емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар тіпті төменде санамаланбаса да, кез-келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қолданылады.
4. Осы Тізбеде ешнәрсе де 13-баптың (Қолданылу аясы) 2-тармағында көрсетілген шараларды Армения Республикасының қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Осы Тізбеде:
Көрсетілетін қызметтер саудасының тәсілдері: (1) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына
(2) бір Тараптың аумағында кез келген басқа Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режим шектеулері
(15-бап)
Қосымша міндеттемелер
(17-бап)
1
2
3
4
I. Деңгейлес міндеттемелер
Барлық секторлар
Қартатанумен, геодезиямен, есеп жазбасымен және жерге орналастырумен Армения Республикасының мемлекеттік уәкілетті органнан біліктілік сертификатын алған азаматтары ғана айналыса алады.
II. Секторлық міндеттемелер
1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
Заңдық көрсетілетін қызметтер (CPC 861)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Аудит және бухгалтерлік есеп (CPC 862)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Салық салуға жататын көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Сәулет саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 8671)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8672)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8673)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Қала құрылысын және ландшафттық жобалау (СРС 8674)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

Услуги, связанные с оценкой -имущества (СРС 72240, 85990)
Видом деятельности по оценке на территории Республики Армения могут заниматься физические лица, получившие квалификационное свидетельство в порядке, установленном законодательством Республики Армения, в качестве индивидуальных предпринимателей после регистрации в установленном порядке законодательством Республики Армения и юридические лица при наличии как минимум одного работника соответствующей квалификации
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги в области медицины и стоматологии (CPC 9312)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Ветеринарные услуги (CPC 932)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
B. Компьютерные и связанные с ними услуги
Компьютерные и связанные с ними услуги (СРС 84)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
C. Исследования и разработки
Исследования и разработки (СРС 851-853)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
D. Услуги, связанные с недвижимым имуществом
Услуги, связанные с собственным или арендованным недвижимым имуществом (СРС 821)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги на контрактной основе (СРС 822)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
E. Услуги по аренде/лизингу без оператора
В отношении воздушных судов (СРС 83104)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
В отношении других транспортных средств (СРС 83101, СРС 83102)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
В отношении других машин и оборудования (СРС 83106-83109)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
F. Прочие услуги, связанные с предпринимательской деятельностью
Услуги по исследованию рынка и выявлению общественного мнения (СРС 864)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги в области рекламы (СРС 871)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Консультационные услуги в сфере управления (СРС 865)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги, связанные с консультационной деятельностью в сфере управления (СРС 866)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
Услуги по техническим испытаниям и анализу (СРС 8676)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений

Мүлікті бағалауға байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 72240, 85990)
Армения Республикасының аумағында бағалау жөніндегі қызмет түрімен Армения Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелгеннен кейін жеке кәсіпкерлер ретінде Армения Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен біліктілік куәлігін алған жеке тұлғалар және тиісті біліктілігі кемінде бір қызметкер болған кезде заңды тұлғалар айналыса алады.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 9312)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (CPC 932)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
B. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 84)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
C. Зерттеулер және әзірлемелер
Зерттеулер және әзірлемелер
(СРС 851-853)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
D. Жылжымайтын мүлікке байланысты көрсетілетін қызметтер
Меншікті немесе жалға алынған жылжымайтын мүлікке байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 821)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Келісімшарт негізінде көрсетілетін қызметтер (СРС 822)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
E. Операторсыз жалдау/лизинг бойынша көрсетілетін қызметтер
Әуе кемелеріне қатысты (СРС 83104)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Басқа да көлік құралдарына қатысты (СРС 83101, СРС 83102)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
Басқа машиналар мен жабдықтарға қатысты (СРС 83106-83109)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
F. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты өзге де көрсетілетін қызметтер
Нарықты зерттеу және қоғамдық пікірді зерделеу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 864)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 871)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (СРС 865)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Басқару саласындағы консультациялық қызметке байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 866)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
Техникалық сынақтар мен талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8676)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ

Услуги, связанные с консультационной деятельностью в сфере производства (СРС 884-885)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по ремонту и обслуживанию оборудования (за исключением морских судов, воздушного или другого транспортного оборудования) (CPC 633+8861-8866)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги печати и публикации
Услуги по устному и письменному переводу (СРС 88442)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Конференц-услуги (СРС 88709)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по устному и письменному переводу (СРС 87905)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
2. Услуги в области связи
B. Курьерские услуги (СРС 7512)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Обязательства не принимаются
C. Услуги телекоммуникаций
Услуги голосовой телефонной связи (СРС 7521)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов и коммутацией каналов, а также услуги факсимильной связи (СРС 7523, 7521)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов и каналов на основе перепродажи, услуги факсимильной связи на основе перепродажи (СРС 7523, 7521)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Телексные и телеграфные услуги на основе перепродажи (СРС 7522, СРС 7523)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги частных арендованных каналов (СРС 7522, СРС 7523)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Общественные мобильные услуги, включая аналоговые/цифровые сотовые услуги, услуги персональной связи, специализированное мобильное радио, Глобальная система мобильной связи, мобильные спутниковые услуги, услуги пейджинга и мобильные услуги данных на основе перепродажи (СРС 75213+СРС 75291)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Международные телекоммуникационные услуги с добавленной стоимостью на основе проводной или радиосвязи, включая электронную почту, голосовую почту, воспроизведение онлайн-информации и базы данных, обмен электронными данными, улучшенные/на основе добавленной стоимости факсимильные услуги, включая хранение и пересылку, хранение и воспроизведение, преобразование кодов и протоколов, онлайн-информация и/или обработка данных (включая обработку транзакций) (СРС 7523+СРС 843)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Международные телекоммуникационные услуги с добавленной стоимостью на основе проводной или радиосвязи и на основе перепродажи, а также внутренние телекоммуникационные услуги с добавленной стоимостью на основе проводной или радиосвязи и на основе перепродажи, включая электронную почту, голосовую почту, воспроизведение онлайн-информации и базы данных, обмен электронными данными, улучшенные/на основе добавленной стоимости факсимильные услуги, включая хранение и пересылку, хранение и воспроизведение, преобразование кодов и протоколов, онлайн-информация и/или обработка данных (включая обработку транзакций) (СРС 7523+СРС 843)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги, связанные с телекоммуникациями (СРС 754)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
D. Аудиовизуальные услуги
Услуги звукозаписи и услуги по созданию звуковых материалов (CPC 9611)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по производству кинофильмов, видеофильмов и телевизионных и радиопрограмм (CPC 9612)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Вспомогательные услуги по производству аудиовизуальной продукции (за исключением трансляции) (CPC 9613)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

Өндіріс саласындағы консультациялық қызметке байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 884-885)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу (теңіз кемелерін, әуе немесе басқа да көлік жабдықтарын қоспағанда) (CPC 633+8861-8866)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін баспа және жариялау қызметтері. Ауызша және жазбаша аударма бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 88442)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Конференц-көрсетілетін қызметтер (СРС 88709)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Ауызша және жазбаша аударма бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 87905)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
2. БАЙЛАНЫС САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
B. Курьерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 7512)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
C. Телекоммуникациялар көрсететін қызметтер
Көрсетілетін телефонмен сөйлесу байланысы қызметтері (СРС 7521)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Пакеттер коммутациясы және арналар коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері (СРС 7523, 7521)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Қайта сату негізінде пакеттер мен арналар коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер, қайта сату негізінде көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері
(СРС 7523, 7521)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Қайта сату негізінде көрсетілетін телекс және телеграф қызметтері
(СРС 7522, СРС 7523)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Жалдамалы жекеменшік арналар көрсететін қызметтер (СРС 7522, СРС 7523)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін аналогтық/цифрлық ұялы байланыс қызметтерін, көрсетілетін дербес байланыс қызметтерін, мамандандырылған мобильді радионы, Жаһандық ұялы байланыс жүйесін, көрсетілетін мобильді спутниктік қызметтерді, көрсетілетін пейджинг қызметтерін және қайта сату негізінде деректердің көрсетілетін мобильді қызметтерін қоса алғанда, көрсетілетін қоғамдық мобильді қызметтер (СРС 75213+СРС 75291)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Электрондық поштаны, дауыстық поштаны, онлайн ақпарат пен дерекқорды қайта тыңдауды, электрондық деректермен алмасуды; сақтау мен жіберуді, сақтау мен қайта тыңдауды қоса алғанда, жақсартылған /қосылған құн негізіндегі көрсетілетін факсимильді қызметтерді; кодтар мен хаттамаларды түрлендіруді, онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеуді (транзакцияларды өңдеуді қоса) қоса алғанда, сымдық байланыс немесе радио байланысы негізінде көрсетілетін қосылған құны бар халықаралық телекоммуникациялық қызметтер (СРС 7523+СРС 843)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Электрондық поштаны, дауыстық поштаны, онлайн ақпарат пен дерекқорды қайта тыңдауды, электрондық деректермен алмасуды; сақтау мен жіберуді, сақтау мен қайта тыңдауды қоса алғанда, жақсартылған /қосылған құн негізіндегі көрсетілетін факсимильді қызметтерді; кодтар мен хаттамаларды түрлендіруді, онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеуді (транзакцияларды өңдеуді қоса) қоса алғанда, сымдық байланыс немесе радиобайланыс негізінде және қайта сату негізінде көрсетілетін қосылған құны бар халықаралық телекоммуникациялық қызметтер, сондай-ақ сымдық байланыс немесе радиобайланыс негізінде және қайта сату негізінде көрсетілетін қосылған құны бар ішкі телекоммуникациялық қызметтер (СРС 7523+СРС 843)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Телекоммуникацияға байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 754)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Көрсетілетін дыбыс жазу қызметтері және дыбыс материалдарын жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9611)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Кинофильмдер, бейнефильмдер және телевизиялық және радиобағдарламалар шығару бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9612)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Дыбыстау-бейнелеу өнімдерін өндіру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер (трансляцияны қоспағанда) (CPC 9613)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

3. Строительные и связанные с ними инженерные услуги
Общие строительные работы по возведению зданий (CPC 512)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Общие строительные работы по сооружению объектов гражданского строительства (CPC 513)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, монтаж оборудования (CPC 514+516)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Строительные и отделочные работы завершающего цикла (CPC 517)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
4 Дистрибьюторские услуги
Услуги комиссионных агентов (CPC 621)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги оптовой торговли (CPC 622)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги в розничной торговле (CPC 631, 632, 611, 6121)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Франчайзинговые услуги (CPC 8929)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
5. Услуги в области образования
Услуги в области высшего образования (CPC 923)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги образования для взрослых (СРС 924)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
6. Услуги, связанные с охраной окружающей среды
Услуги по канализации (СРС 9401)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Удаление отходов (СРС 9402)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Санитарная обработка и аналогичные услуги (СРС 9403)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги по очистке отработанных газов (СРС 9404)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги по борьбе с шумом (СРС 9405)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги по охране природы и ландшафтов (СРС 9406)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений

3. ҚҰРЫЛЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ИНЖЕНЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Ғимараттар салу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 512)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Азаматтық құрылыс объектілерін салу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 513)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Дайын конструкциялардан ғимараттарды құрастыру және салу, жабдықтарды монтаждау
(CPC 514+516)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Аяқталу циклінің құрылыс және әрлеу жұмыстары (CPC 517)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
4 ДИСТРИБЬЮТОРЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Комиссиялық агенттер көрсететін қызметтер (CPC 621)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Көтерме сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 622)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Бөлшек сауда бойынша көрсетілетін қызметтер
(CPC 631, 632, 611, 6121)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер (CPC 8929)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Жоғары білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 923)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Ересектерге арналған білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 924)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9401)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Қалдықтарды жою (СРС 9402)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Санитариялық өңдеу және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (СРС 9403)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Пайдаланылған газдарды тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9404)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Шуға қарсы көрсетілетін қызметтер (СРС 9405)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Табиғатты және ландшафттарды қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9406)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ

7. Финансовые услуги
Услуги по страхованию (812)
Страхование жизни (8121)
(1) На территории Республики Армения страховые услуги могут быть предоставлены страховыми организациями и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения, за исключением страховых агентов, которые регистрируются и состоят на учете в соответствии с законодательством Республики Армения.
Иностранная страховая организация может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
Страхование, кроме страхования жизни (8129*)
(1) На территории Республики Армения страховые услуги могут быть предоставлены страховыми организациями и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения, за исключением страховых агентов, которые регистрируются и состоят на учете в соответствии с законодательством Республики Армения.
Иностранная страховая организация может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Страхование морского и авиационного транспорта (81293*)
Страхование рисков, связанных с:
международными морскими перевозками,
международными коммерческими воздушными перевозками,
международными коммерческими космическими запусками,
международным страхованием, которое покрывает полностью или частично:
международную перевозку физических лиц,
международную перевозку экспортных (импортных) грузов и перевозящих их транспортных средств, включая ответственность, происходящую из этого, перевозку товаров международным транспортом,
ответственность при трансграничном перемещении индивидуальных транспортных средств только после присоединения к международной системе договоров и страховых сертификатов "Зеленая карта"
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Перестрахование и ретроцессия (81299)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Страховое посредничество, в том числе брокерские услуги и услуги агентов (81401)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Не разрешается страховое посредничество, связанное с заключением и распределением страховых контрактов от имени иностранных страховщиков на территории Республики Армения.
(2) Нет ограничений
Вспомогательные страховые услуги, включая консультирование, актуариев, услуги по оценке убытков (8140*)
(1) Обязательства не принимаются.
(3) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Банковские и другие финансовые услуги (кроме страхования)
Прием депозитов и прочих возвратных средств от населения.
Кредитование всех видов, в т. ч. факторинг, потребительские и залоговые кредиты, финансирование коммерческих операций.
Финансовый лизинг.
Все виды перевода платежей и перевода денег.

7. ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (812)
Өмірді сақтандыру (8121)
(1) Армения Республикасының аумағында көрсетілетін сақтандыру қызметтерін Армения Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелетін және есепте тұратын сақтандыру агенттерін қоспағанда, Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған сақтандыру ұйымдары және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік сақтандыру ұйымы филиалды Армения Республикасының Орталық банкінің лицензиялауы және тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
(2) Шектеулер жоқ
(1)      Міндеттемелер қабылданбайды
(2)      Шектеулер жоқ
Өмірді сақтандырудан басқа, сақтандыру (8129*)
(1) Армения Республикасының аумағында көрсетілетін сақтандыру қызметтерін Армения Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелетін және есепте тұратын сақтандыру агенттерін қоспағанда, Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған сақтандыру ұйымдары және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік сақтандыру ұйымы филиалды Армения Республикасы Орталық банкінің лицензиялауы және тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
(1) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Теңіз және авиациялық көлікті сақтандыру (81293*)
Мыналарға:
халықаралық теңіз тасымалына халықаралық коммерциялық әуе тасымалына халықаралық коммерциялық ғарыштық ұшыруларға байланысты тәуекелдерді сақтандыру толық немесе ішінара түрде:
жеке тұлғаларды халықаралық тасымалдауды;
туындайтын жауапкершілікті қоса алғанда, экспорттық (импорттық) жүктерді халықаралық тасымалдауды және оларды тасымалдайтын көлік құралдарын, тауарларды халықаралық көлікпен тасымалдауды;
"Жасыл карта" шарттар мен сақтандыру сертификаттарының халықаралық жүйесіне қосылғаннан кейін ғана жеке көлік құралдарының трансшекаралық қозғалысы кезіндегі жауапкершілікті жабатын халықаралық сақтандыруға байланысты тәуекелдерді сақтандыру
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2).Шектеулер жоқ
Қайта сақтандыру және ретроцессия (81299)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Сақтандыру делдалдығы, оның ішінде брокерлік көрсетілетін қызметтер мен агенттердің көрсетілетін қызметтері (81401)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Армения Республикасының аумағында шетелдік сақтандырушылардың атынан сақтандыру келісімшарттарын жасасуға және бөлуге байланысты сақтандыру делдалдығына жол берілмейді.
(2) Шектеулер жоқ
Консультация беру, актуарийлер, шығындарды бағалау бойынша көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, көрсетілетін сақтандыру қосалқы қызметтері (8140*)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда):
1. Халықтан депозиттерді және басқа да қайтарылатын қаражатты қабылдау
2. Кредиттің барлық түрін беру, оның ішінде факторинг, тұтынушылық және кепілдік кредиттер, коммерциялық операцияларды қаржыландыру
3. Қаржылық лизинг
4. Төлемдер аудару мен ақша аударудың барлық түрі
5. Кепілдіктер мен міндеттемелер

Гарантии и обязательства (CPC 81115-81119, 8113, 8112, 81199**, 81339**)
(1) На территории Республики Армения банковские и другие финансовые услуги (кроме страхования) могут быть предоставлены финансовыми организациями (кроме страховых организаций) и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения.
Иностранный банк и другая финансовая организация (кроме страховой) может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Торговля за свой счет или за счет клиентов, возможно на обмен, будь то на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом, следующими:
денежные инструменты рынка (чеки, векселя, справки депозитов и т.д.),
обмен валюты,
производные продукты, включая помимо прочего фьючерсы и опционы,
инструменты обменного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как свопы, соглашения о форвардных ставках и т.д.,
переводные ценные бумаги,
другие оборотные инструменты и финансовые активы, в том числе слитки (CPC 81321*, 81333, 81339**)
(1) На территории Республики Армения банковские и другие финансовые услуги (кроме страхования) могут быть предоставлены финансовыми организациями (кроме страховых организаций) и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения.
Иностранный банк и другая финансовая организация (кроме страховой) может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Участие в выпусках всех видов ценных бумаг, включая андеррайтинг и размещение в качестве агента и оказание услуг, связанных с такими выпусками (8132)
(1) На территории Республики Армения банковские и другие финансовые услуги (кроме страхования) могут быть предоставлены финансовыми организациями (кроме страховых организаций) и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения.
Иностранный банк и другая финансовая организация (кроме страховой) может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Операции на денежном рынке за счет клиента (брокерские услуги) (81339)
(1) На территории Республики Армения банковские и другие финансовые услуги (кроме страхования) могут быть предоставлены финансовыми организациями (кроме страховых организаций) и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения.
Иностранный банк и другая финансовая организация (кроме страховой) может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений

(CPC 81115-81119, 8113, 8112, 81199**, 81339**)
(1) Армения Республикасының аумағында банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтерді (сақтандырудан басқа) Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған қаржы ұйымдары және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік банк және басқа да қаржы ұйымы (сақтандыру ұйымынан басқа) филиалды Армения Республикасының Орталық банкінің лицензиялауы және тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Өз есебінен немесе клиенттер есебінен жасалатын сауда, биржада, биржадан тыс нарықта немесе өзге де жолмен мыналармен айырбас жасалуы ықтимал:
нарықтың ақша құралдары (чектер, вексельдер, депозиттердің анықтамалары және т. б.),
валюта айырбастау туынды өнімдер, оның ішінде өзгелерден басқа фьючерстер мен опциондар своптар, форвардтық мөлшерлемелер туралы келісімдер және т. б. сияқты өнімдерді қоса алғанда, айырбас бағамы мен пайыздық мөлшерлеме құралдары аударылатын бағалы қағаздар басқа айналым құралдары мен қаржылық активтер, оның ішінде құймалар (CPC 81321*, 81333, 81339,**)
(1) Армения Республикасының аумағында банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтерді (сақтандырудан басқа) Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған қаржы ұйымдары және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік банк және басқа да қаржы ұйымы (сақтандыру ұйымынан басқа) филиалды Армения Республикасының Орталық банкінің лицензиялауы және тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Бағалы қағаздардың барлық түрін шығаруға қатысу, оның ішінде андеррайтинг және агент ретінде орналастыру және осындай шығарылымдарға байланысты қызметтер көрсету (8132)
(1) Армения Республикасының аумағында банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтерді (сақтандырудан басқа) Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған қаржы ұйымдары (сақтандыру ұйымдарынан басқа) және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік банк және басқа да қаржы ұйымы (сақтандыру ұйымынан басқа) филиалды Армения Республикасының Орталық банкінің лицензиялауы және тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Клиент есебінен жасалатын ақша нарығындағы операциялар (брокерлік көрсетілетін қызметтер) (81339)
(1) Армения Республикасының аумағында банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтерді (сақтандырудан басқа) Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған қаржы ұйымдары (сақтандыру ұйымдарынан басқа) және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік банк және басқа да қаржы ұйымы (сақтандыру ұйымынан басқа) филиалды Армения Республикасының Орталық банкінің лицензиялауы және тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ

9. Услуги, связанные с туризмом
Услуги гостиниц и ресторанов (СРС 641-643)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги туроператоров и турагентов (СРС 7471)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по экскурсионному обслуживанию (СРС 7472)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
10. Услуги по организации досуга, культурных и спортивных мероприятий
Услуги по организации развлечений (иные, чем аудиовизуальные услуги) (СРС 9619)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по организации отдыха, и спортивных мероприятий (СРС 964)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
11. Транспортные услуги
С. Услуги воздушного транспорта
Обслуживание и ремонт воздушных судов (CPC 8868)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Продажа и маркетинг услуг воздушного транспорта, в том числе включая услуги систем компьютерного бронирования (CPC 478+749)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
E. Услуги железнодорожного транспорта
Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования (CPC 8868)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
F. Услуги автодорожного транспорта
Пассажирские перевозки (CPC 7121+ 7122);
Грузовые перевозки (СРС 7123)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, за исключением различного подхода к налогообложению и пошлинам для функционирования и сохранения общественных дорог и выдачи въездных виз.
(2) Нет ограничений
Техническое обслуживание и ремонт оборудования для автодорожного транспорта (CPC 6112)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
Услуги по обработке грузов (CPC 741)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги складов и пакгаузов (СРС 742)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги грузовых транспортных агентств и инспекций (СРС 748+749)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Таможенный контроль может осуществляться только лицензированным таможенным агентством, учрежденным в Республике Армения.
(2) Нет ограничений
Приложение В
РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ
Перечень изъятий в отношении главы III "Учреждение и деятельность"
Пояснительная записка

9. ТУРИЗМГЕ БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қонақүйлер мен мейрамханалар көрсететін қызметтер (СРС 641-643)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Туроператорлар мен туристік агенттіктердің көрсетілетін қызметтер (СРС 7471)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Экскурсиялық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7472)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Ойын-сауықты ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтерінен басқа) (СРС 9619)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Демалысты және спорттық іс-шараларды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 964)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
С. Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері
Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін әуе көлігі қызметтерін, оның ішінде компьютерлік брондау жүйелері бойыншакөрсетілетін қызметтерді сату және маркетингі (CPC 478+749)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
E. Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
Теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
F. Көрсетілетін автожол көлігі қызметтері
Жолаушылар тасымалы (CPC 7121+ 7122);
Жүк тасымалы (СРС 7123)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Қоғамдық жолдардың жұмыс істеуі мен сақталуы және кіру визаларын беру үшін салық салу мен баждарға қойылатын әртүрлі тәсілдерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Автожол көлігіне арналған жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 6112)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
H. Көліктің барлық түріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 741)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Қойма және пакгауздар бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 742)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Жүк көлік агенттіктері мен инспекцияларының көрсетілетін қызметтер (СРС 748+749)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Кедендік бақылауды Армения Республикасында құрылған лицензияланған кеден агенттігі ғана жүзеге асыра алады.
(2) Шектеулер жоқ
В қосымшасы
АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ "Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты ерекшеліктер тізбесі Түсіндірме жазба

1. В приведенном ниже Перечне изъятий в отношении главы III "Учреждение и деятельность" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны изъятия из статей 20 (Ограничения национального режима) и 21 (Ограничения доступа на рынок), сохраняемые Республикой Армения в перечисленных в настоящем Перечне секторах или подсекторах услуг, а также видах экономической деятельности.
2. В секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности, не упомянутых в настоящем Перечне, Республика Армения не применяет ограничений доступа на рынок и национального режима в отношении учреждения и деятельности.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 20 (Ограничения национального режима) и 21 (Ограничения доступа на рынок). Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае к учреждению и деятельности.
4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Армения применять меры, указанные в пункте 2 статьи 18 (Сфера применения).
Перечень изъятий в отношении главы III
"Учреждение и деятельность"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 27)
Ограничения национального режима (статья 26)
Основание для изъятия
I. Горизонтальные обязательства
В секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности, не упомянутых в настоящем Перечне, Республика Армения не применяет ограничений доступа на рынок и национального режима в отношении учреждения и деятельности.
Все сектора
Деятельность, на осуществление которой требуется лицензия, может осуществляться только юридическими лицами Республики Армения или индивидуальными предпринимателями, зарегистрированными в установленном порядке в Республике Армения. Виды деятельности, на осуществление которых требуется лицензия, а также порядок определения организационно-правовой формы лицензиата устанавливаются законодательством Республики Армения
Пользователем недр может быть только юридическое лицо, в том числе коммерческая организация иностранного государства
II. Секторальные обязательства
Сектор энергетики, осуществление деятельности и операций в сфере ядерной энергетики и обращения с радиоактивными отходами, водный сектор, сфера телекоммуникационных услуг
Нет обязательств
Нет обязательств
Меры и положения, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях, законодательных и иных правовых актах
Аудиовизуальные услуги
Во время учреждения (создания) Вещателей и после этого доля иностранного капитала не должна быть более пятидесяти процентов долей, необходимых для принятия решений данной организации, если иное не предусмотрено международным договором.
Деятельность частного мультиплекс оператора на основании лицензии, предоставленной регулирующим государственным органом в установленном законом порядке, осуществляет зарегистрированное в Республике Армения юридическое или физическое лицо, во время учреждения (создания) которого или после этого доля участия иностранного капитала юридического лица не должна быть равна или более пятидесяти процентов долей, необходимых для принятия решений мультиплекс оператором, если иное не предусмотрено международным договором.
Лицензию на использование слота в общественном мультиплексе могут получить только действующие в Республике Армения Вещатели, если иное не предусмотрено международным договором, заключенным до вступления в силу настоящего положения
Аудиовизуальные передачи на армянском языке в вещании одним Вещателем не могут быть менее 55 процентов от общего количества часов в месяц.
Закон Республики Армения "Об аудиовизуальных медиа"
а) Производство и распространение кинофильмов и видеолент (CPC 9611)
Нет обязательств
Нет обязательств
б) Услуги по демонстрации кинофильмов (CPC 9612)
Нет обязательств
Нет обязательств
в) Услуги радио и телевидения (за исключением трансмиссионных/ мультиплекс) (CPC 9613)
Нет обязательств
Нет обязательств
г) Услуги звукозаписи (CPC )
Нет обязательств
Нет обязательств
Картоведение, геодезия, учетная запись и землеустройство (СРС 83540)
Картоведением, геодезией, учетной записью и землеустройством могут заниматься только граждане Республики Армения, получившие сертификат квалификации от государственного уполномоченного органа
Картоведением, геодезией, учетной записью и землеустройством могут заниматься только граждане Республики Армения, получившие сертификат квалификации от государственного уполномоченного органа
Закон Республики Армения "О государственной регистрации прав на имущество"
Экспертиза вывозимых или временно вывозимых культурных ценностей
Экспертизой вывозимых или временно вывозимых культурных ценностей могут заниматься только юридические или физические лица Республики Армения, получившие сертификат квалификации, имеющие соответствующую лицензию от государственного уполномоченного органа
Экспертизой Вывозимых или временно вывозимых культурных ценностей могут заниматься только юридические или физические лица Республики Армения, получившие сертификат квалификации имеющие соответствующую лицензию от государственного уполномоченного органа
Закон Республики Армения "О вывозе и ввозе культурных ценностей"
Услуги по страхованию (СРС 812)
На территории Республики Армения страховые услуги могут быть предоставлены страховыми организациями и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения, которые регистрируются и состоят на учете в соответствии с законодательством Республики Армения.
Иностранная страховая организация может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения.
Посредническая страховая деятельность осуществляется через деятельность страховых брокеров (лицензированных и зарегистрированных в Республике Армения) и страховых агентов (состоят на учете в соответствии с законодательством Республики Армения)

1. "Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты ерекшеліктер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Армения Республикасы осы Тізбеде санамаланған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінде сақтайтын 20-бап (Ұлттық режимнің шектеулері) пен 21-бапта (Нарыққа қол жеткізуді шектеулер) ерекшеліктер көрсетілген.
2. Армения Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде құру мен қызметке қатысты нарыққа қол жеткізу мен ұлттық режимнің шектеулерін қолданбайды.
3.  Осы Тізбе 20 (Ұлттық режим шектеулері) және 21-баптарға (Нарыққа қол жеткізу шектеулер) сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілге қатысты емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар тіпті осы Тізбеде санамаланбаса да, кез-келген жағдайда құру мен қызметке қатысты қолданылады.
4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Армения Республикасының 18-баптың
2-тармағында (Қолданылу аясы) көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
"Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
(27-бап)
Ұлттық режим шектеулері
(26-бап)
Алып қоюға негіз
I. Деңгейлес міндеттемелер
Армения Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде құру мен қызметке қатысты нарыққа қол жеткізу мен ұлттық режимнің шектеулерін қолданбайды.
Барлық секторлар
Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызметті тек Армения Республикасының заңды тұлғалары немесе Армения Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген жеке кәсіпкерлер ғана жүзеге асыра алады. Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызмет түрлері, сондай-ақ лицензиаттың ұйымдық-құқықтық нысанын айқындау тәртібі Армения Республикасының заңнамасында белгіленеді.
Жер қойнауын пайдаланушы тек заңды тұлға, оның ішінде шет мемлекеттің коммерциялық ұйымы бола алады.
II. Секторлық міндеттемелер
Энергетика секторы, ядролық энергетика және радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы қызмет пен операцияларды жүзеге асыру, су секторы, телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер саласы
Міндеттемелер жоқ
Міндеттемелер жоқ
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде, заңнамалық және өзге де құқықтық актілерде қамтылған шаралар мен ережелер
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Хабар таратушыларды құру (ашу) кезінде және одан кейін, егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, шетелдік капиталдың үлесі осы ұйымның шешімдерін қабылдау үшін қажетті үлестердің елу пайызынан аспауға тиіс.
Егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, жеке мультиплекс оператордың қызметін реттеуші мемлекеттік орган заңда белгіленген тәртіппен берген лицензия негізінде Армения Республикасында тіркелген заңды немесе жеке тұлға жүзеге асырады, оны құру (ашу) кезінде немесе одан кейін заңды тұлғаның шетелдік капиталының қатысу үлесі мультиплекс оператордың шешім қабылдауы үшін қажетті үлестердің елу пайызына тең болмауға немесе одан артық болмауға тиіс.
Егер осы ереже күшіне енгенге дейін жасалған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, Армения Республикасында жұмыс істейтін хабар таратушылар ғана қоғамдық мультиплексте слотты пайдалануға лицензия ала алады.
Бір Хабар таратушы арқылы армян тіліндегі дыбыстау-бейнелеу хабарлары айына жалпы сағаттың 55 пайызынан кем болмауы керек.
"Дыбыстау-бейнелеу медиа туралы" АР Заңы
а) Кинофильмдер мен бейнетаспалар шығару және тарату (CPC 9611)
Міндеттемелер жоқ
Міндеттемелер жоқ
б) Кинофильмдер көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9612)
Міндеттемелер жоқ
Міндеттемелер жоқ
в) Көрсетілетін радио және телевизия қызметтері (трансмиссиялық қызметтерді /мультиплексті қоспағанда) (CPC 9613)
Міндеттемелер жоқ
Міндеттемелер жоқ
г) Көрсетілетін дыбыс жазу қызметтері (CPC )
Міндеттемелер жоқ
Міндеттемелер жоқ
Картотану, геодезия, есептік жазба және жерге орналастыру (СРС 83540)
Картотанумен, геодезиямен, есептік жазбамен және жерге орналастырумен мемлекеттік уәкілетті органнан біліктілік сертификатын алған Армения Республикасының азаматтары ғана айналыса алады.
Картотанумен, геодезиямен, есептік жазбамен және жерге орналастырумен мемлекеттік уәкілетті органнан біліктілік сертификатын алған Армения Республикасының азаматтары ғана айналыса алады.
"Мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" АР Заңы
Әкетілетін немесе уақытша әкетілетін мәдени құндылықтар сараптамасы
Әкетілетін немесе уақытша әкетілетін мәдени құндылықтар сараптамасымен мемлекеттік уәкілетті органнан тиісті лицензиясы бар, біліктілік сертификатын алған Армения Республикасының заңды немесе жеке тұлғалары ғана айналыса алады.
Әкетілетін немесе уақытша әкетілетін мәдени құндылықтар сараптамасымен мемлекеттік уәкілетті органнан тиісті лицензиясы бар, біліктілік сертификатын алған Армения Республикасының заңды немесе жеке тұлғалары ғана айналыса алады.
"Мәдени құндылықтарды әкету және әкелу туралы" АР Заңы
Сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 812)
Армения Республикасының аумағында сақтандыру қызметтерін Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған, Армения Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелетін және есепте тұратын сақтандыру ұйымдары және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік сақтандыру ұйымы Армения Республикасының Орталық банкінің филиалды лицензиялауы мен тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
Делдалдық сақтандыру қызметі сақтандыру брокерлерінің (Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген) және сақтандыру агенттерінің (Армения Республикасының заңнамасына сәйкес есепте тұрады) қызметі арқылы жүзеге асырылады.

Закон Республики Армения "О страховании и страховой деятельности", статьи 39, 47 и 87
Банковские услуги (СРС 81115-81119)
На территории Республики Армения банковские услуги могут быть предоставлены банками и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения.
Закон Республики Армения "О банках и банковской деятельности", статьи 4, 12, 23, 27 и 28
Иностранный банк может учредить филиал на территории Республики Армения путем лицензирования и регистрации филиала Центральным банком Республики Армения
Совет Центрального банка может установить дополнительные условия для приема вкладов филиалом иностранного банка на территории Республики Армения. Эти условия должны быть одинаковыми для всех действующих на территории Республики Армения филиалов всех иностранных банков
Закон Республики Армения "О банках и банковской деятельности", статья 14, часть 3
Прием депозитов и прочих возвратных средств от населения (СРС 81115-81119)
Совет Центрального банка может установить дополнительные условия для приема вкладов филиалом иностранного банка на территории Республики Армения. Эти условия должны быть одинаковыми для всех действующих на территории Республики Армения филиалов всех иностранных банков
Закон Республики Армения
"О банках и банковской деятельности",
статья 4
Иные финансовые услуги (CPC 8131, 8133)
На территории Республики Армения иные финансовые услуги могут быть предоставлены финансовыми организациями и (или) их филиалами, лицензированными и зарегистрированными в Республике Армения и учрежденными в организационно-правовой форме, установленной законодательством Республики Армения
Закон Республики Армения
"О банках о банковской деятельности",
статья 4
Закон Республики Армения "О кредитных организациях",
статья 3
Закон Республики Армения "О страховании и страховой деятельности",
статья 79
Закон Республики Армения "О ломбардах и ломбардной деятельности,
статья 3
Закон Республики Армения "О валютном регулировании и валютном контроле", статья 7
Закон Республики Армения "О платежно-расчетных системах и платежно-расчетных организациях", статьи 5 и 19
Закон Республики Армения
"О рынке ценных бумаг", статья 28
Закон Республики Армения "Об инвестиционных фондах", статья 53
Управление активами клиента, пенсионными средствами, коллективными инвестициями, депозитарные и трастовые услуги, ответственное хранение
(СРС 8119, 8132)
Разрешение на управление обязательным пенсионным фондом может быть дано управляющему, созданному на территории Республики Армения, который имеет по меньшей мере одного участника (акционера), который является международной финансовой организацией или иностранной авторитетной организацией, специализированной в управлении пенсионными фондами (в том числе аналогичными другими инвестиционными фондами). При этом международная финансовая организация (организации) и (или) иностранная авторитетная организация (организации) должны владеть более 50% доли, дающими право голоса в уставном капитале управляющего обязательным пенсионным фондом, созданным на территории Республики Армения, и эта организация (организации) должна иметь право решающего голоса при определении стратегии управляющего обязательным пенсионным фондом, а также формирования исполнительного органа и системы внутреннего контроля управляющего.
В лице хранителя ценных бумаг могут выступать инвестиционные компании, филиалы иностранных инвестиционных компаний и банки, лицензированные и зарегистрированные на территории Республики Армения
Закон Республики Армения "Об инвестиционных фондах", статья 86
Положение ЦБ РА 10/01, от 02.05.2011, N 116-Н, пункт 38
Взаиморасчеты и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и др. оборотные средства (СРС 81319**)
Взаиморасчеты и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и др. могут осуществляться исключительно Центральным депозитарием Армении.
Закон Республики Армения "О рынке ценных бумаг", статья 175
Оператор регулируемого рынка (биржа) и Центральный депозитарий могут быть учреждены только в форме акционерного общества.
Закон Республики Армения "О рынке ценных бумаг", статьи 103 и 175
Организация, получившая статус Центрального депозитария в соответствии с законодательством Республики Армения, является единственной организацией на территории Республики Армения, осуществляющей функции центрального депозитария в соответствии с законодательством Республики Армения.
Закон Республики Армения "О рынке ценных бумаг", статья 175
Бюро страховых компаний, осуществляющих обязательное страхование ответственности (ОСАО), вытекающей из использования автотранспортных средств, имеет организационно-правовую форму союза юридических лиц, не преследующего цели получения прибыли. Целью деятельности бюро является защита интересов потерпевших лиц и обеспечение стабильности и развития системы ОСАО. Бюро является единственной саморегулируемой организацией, членами которой в соответствии с Законом Республики Армения "Об обязательном страховании ответственности, вытекающей из использования автотранспортных средств" являются страховые компании, имеющие право на осуществление ОСАО, а в случаях, предусмотренных указанным Законом, также Центральный банк Республики Армения.
Закон Республики Армения "Об обязательном страховании ответственности, вытекающей из использования автотранспортных средств", глава 4
Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, является юридическим лицом, которое не преследует цели получения прибыли и учредителем которого является Центральный банк Республики Армения.
Закон Республики Армения "О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц", глава 4
Кредитное бюро является коммерческой специализированной организацией, созданной в организационно-правовой форме акционерного общества, которая на основании лицензии, выданной Центральным банком Республики Армения, имеет право осуществлять деятельность по сбору кредитной информации и других необходимых для нее сведений, составлению, оформлению и сохранению кредитных историй, и составлению кредитного доклада на их основании
Закон Республики Армения "Об обороте кредитной информации и деятельности кредитных бюро", статья 3
Приложение Г
РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ
Перечень обязательств в соответствии с главой IV "Особенности временного присутствия физических лиц для оказания услуг, учреждения и деятельности и осуществления инвестиций"
Пояснительная записка

"Сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы" АР Заңы, 39, 47 және 87-баптар
Банктік көрсетілетін қызметтер (СРС 81115-81119)
Армения Республикасының аумағында банктік көрсетілетін қызметтерді Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған банктер және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
Шетелдік сақтандыру ұйымы Армения Республикасының Орталық банкінің филиалды лицензиялауы мен тіркеуі арқылы Армения Республикасының аумағында филиал құра алады.
Орталық Банк кеңесі шетелдік банк филиалының Армения Республикасының аумағында салымдарды қабылдауы үшін қосымша шарттар белгілей алады. Бұл шарттар Армения Республикасының аумағында жұмыс істейтін барлық шетелдік банктердің барлық филиалдары үшін бірдей болуы керек.
"Банктер және банк қызметі туралы" АР Заңы, 4, 12, 23, 27 және 28-баптар "Банктер және банк қызметі туралы" АР Заңы, 14-бап, 3-бөлік
Халықтан депозиттерді және өзге де қайтарылатын қаражатты қабылдау (СРС 81115-81119)
Орталық Банк кеңесі шетелдік банк филиалының Армения Республикасының аумағында салымдарды қабылдауы үшін қосымша шарттар белгілей алады. Бұл шарттар Армения Республикасының аумағында жұмыс істейтін барлық шетелдік банктердің барлық филиалдары үшін бірдей болуы керек.
"Банктер және банк қызметі туралы" АР Заңы, 4-бап
Өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтер (CPC 8131, 8133)
Армения Республикасының аумағында өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтерді Армения Республикасында лицензияланған және тіркелген және Армения Республикасының заңнамасында белгіленген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған қаржы ұйымдары және (немесе) олардың филиалдары ұсына алады.
"Банктер және банк қызметі туралы" АР Заңы, 4-бап "Кредиттік ұйымдар туралы" АР Заңы, 3-бап "Сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы" АР Заңы, 79-бап "Ломбардтар және ломбард қызметі туралы" АР Заңы, 3-бап "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" АР Заңы, 7-бап "Төлем-есеп айырысу жүйелері және төлем-есеп айырысу ұйымдары туралы" АР Заңы, 5 және 19-баптар "Бағалы қағаздар нарығы туралы" АР Заңы, 28-бап "Инвестициялық қорлар туралы" АР Заңы, 53-бап
Клиенттің активтерін, зейнетақы қаражатын, ұжымдық инвестицияларды басқару, депозитарлық және сенімгерлік қызметтер, жауаптылықпен сақтау
(СРС 8119, 8132)
Міндетті зейнетақы қорын басқаруға рұқсат Армения Республикасының аумағында құрылған, халықаралық қаржы ұйымы немесе зейнетақы қорларын (оның ішінде осыған ұқсас басқа инвестициялық қорларды) басқаруда мамандандырылған шетелдік беделді ұйым болып табылатын кемінде бір қатысушысы (акционері) бар басқарушыға берілуі мүмкін. Бұл ретте халықаралық қаржы ұйымы (ұйымдары) және (немесе) шетелдік беделді ұйым (ұйымдар) Армения Республикасының аумағында құрылған міндетті зейнетақы қоры басқарушысының жарғылық капиталында дауыс беру құқығын беретін үлестің 50%-дан астамын иеленуге тиіс және бұл ұйым (ұйымдар) міндетті зейнетақы қоры басқарушысының стратегиясын айқындау, сондай-ақ атқарушы органды және басқарушының ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру кезінде шешуші дауыс беру құқығына ие болуға тиіс.
Бағалы қағаздарды сақтаушы ретінде инвестициялық компаниялар, шетелдік инвестициялық компаниялардың филиалдары және Армения Республикасының аумағында лицензияланған және тіркелген банктер бола алады.
"Инвестициялық қорлар туралы" АР Заңы, 86-бап АР ОБ-нің ережесі 10/01, 05.02. 2011, № 116-Н, 38-тармақ
Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым қаражаттарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысулар және клирингтік қызметтер (СРС 81319**)
Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және т.б. қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысулар мен клирингтік қызметтерді тек Арменияның Орталық депозитарийі ғана жүзеге асыра алады.
Реттелетін нарық операторы (биржа) және Орталық депозитарий тек акционерлік қоғам нысанында құрылуы мүмкін.
Армения Республикасының заңнамасына сәйкес Орталық депозитарий мәртебесін алған ұйым Армения Республикасының заңнамасына сәйкес орталық депозитарий функцияларын жүзеге асыратын Армения Республикасының аумағындағы жалғыз ұйым болып табылады.
"Бағалы қағаздар нарығы туралы" АР Заңы, 103 және 175-баптар "Бағалы қағаздар нарығы туралы" АР Заңы, 175-бап
Автокөлік құралдарын пайдаланудан туындайтын жауапкершілікті міндетті сақтандыруды (АЖМС) жүзеге асыратын сақтандыру компаниялары бюросының пайда алу мақсатын көздемейтін заңды тұлғалар одағының ұйымдық-құқықтық нысаны болады. Бюро қызметінің мақсаты жәбірленушілердің мүдделерін қорғау және АЖМС жүйесінің тұрақтылығы мен дамуын қамтамасыз ету болып табылады. Бюро "Автокөлік құралдарын пайдаланудан туындайтын жауапкершілікті міндетті сақтандыру туралы" Армения Республикасының Заңына сәйкес АЖМС-ті жүзеге асыруға құқығы бар сақтандыру компаниялары, ал аталған Заңда көзделген жағдайларда -Армения Республикасының Орталық Банкі мүшелері болып табылатын жалғыз өзін-өзі реттейтін ұйым болып табылады.
"Автокөлік құралдарын пайдаланудан туындайтын жауапкершілікті міндетті сақтандыру туралы" АР Заңы, 4-тарау
Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым құрылтайшысы Армения Республикасының Орталық банкі болып табылатын, пайда алу мақсатын көздемейтін заңды тұлға болып табылады.
Кредиттік бюро акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық мамандандырылған ұйым болып табылады, оның Армения Республикасының Орталық Банкі берген лицензия негізінде кредиттік ақпаратты және оған қажетті басқа да мәліметтерді жинау, кредиттік тарихты жасау, ресімдеу және сақтау және олардың негізінде кредиттік баяндама жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқығы бар.
"Жеке тұлғалардың банктік салымдары бойынша өтемақыға кепілдік беру туралы" АР Заңы, 4-тарау "Кредиттік ақпарат айналымы және кредиттік бюролардың қызметі туралы" АР Заңы, 3-бап
Г қосымшасы
АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ "Қызметтер көрсету, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы үшін жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген iv тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба

1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой IV "Особенности временного присутствия физических лиц" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг и категории физических лиц, а также виды экономической деятельности, по которым Республикой Армения принимаются обязательства в соответствии со статьями 25 (Ограничения национального режима) и 26 (Ограничения доступа на рынок), а также соответствующие ограничения, которые применяются к категориям физических лиц в этих секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности.
2. Республикой Армения не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, иных видов экономической деятельности, а также категорий физических лиц, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 25 (Ограничения национального режима) и 26 (Ограничения доступа на рынок). Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых видах экономической деятельности, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к категориям физических лиц, указанным в настоящем Перечне.
4. Ничто в настоящем перечне не препятствует праву Республики Армения применять меры, указанные в пунктах 2, 3 и 4 статьи 23 (Сфера применения).
5. Все требования нормативных правовых актов Республики Армения, касающиеся въезда, включая визовые процедуры, временного пребывания, труда и мер социального обеспечения, по-прежнему применяются, включая положения, касающиеся срока пребывания, минимальной заработной платы, а также коллективных соглашений о заработной плате, даже если они не перечислены ниже.
6. В настоящем Перечне:
коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный Классификатор Основного Продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 26)
Ограничения национального режима (статья 25)
Дополнительные обязательства (статья 27)
I. ГОРИЗОНТАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Категории физических лиц, в отношении которых разрешается временный въезд и пребывание
Инвесторы – физические лица, являющиеся гражданами одной из Стороны в соответствии с законодательством такой Стороны, временно въезжающие на территорию другой Стороны и осуществляющие или осуществившие капиталовложения на территории такой другой Стороны.
Внутрифирменные переводы (ICT) – категория, охватывающая физических лиц, являющихся гражданами одной из Стороны в соответствии с законодательством такой Стороны и временно въезжающих на территорию другой Стороны для целей:

1. "Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Армения Республикасы 25 (Ұлттық режим шектеулері) және 26-баптарға (Нарыққа қол жеткізу шектеулер) сәйкес міндеттемелер, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде жеке тұлғалар санаттарына қолданылатын тиісті шектеулер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары және жеке тұлғалар санаттары, сондай-ақ экономикалық қызметтің түрлері көрсетілген.
2. Армения Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына, экономикалық қызметтің өзге де түрлеріне, сондай-ақ жеке тұлғалар санаттарына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Осы Тізбе 25-бап (Ұлттық режим шектеулері) пен 26-бапқа (Нарыққа қол жеткізу шектеулер) сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілге қатысты емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар тіпті төменде санамаланбаса да, кез-келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген жеке тұлғалар санаттарына қолданылады.
4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Армения Республикасының "Қолданылу аясы" деген 23-баптың 2, 3 және 4-тармақтарында көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Визалық рәсімдерді қоса алғанда, келуге, уақытша болуға, еңбекке және әлеуметтік қамсыздандыру шараларына қатысты Армения Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің барлық талаптары болу мерзіміне, ең төмен жалақыға, сондай-ақ жалақы туралы ұжымдық келісімдерге қатысты ережелерді қоса алғанда, егер олар төменде санамаланбаса да, бұрынғысынша қолданылады.
6. Осы Тізбеде:
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптаушына сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
(26-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері
(25-бап)
Қосымша міндеттемелер
(27-бап)
I. ДЕҢГЕЙЛЕС МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Уақытша кіруге және болуға рұқсат етілетін жеке тұлғалардың санаттары
Инвесторлар – Тараптардың бірінің заңнамасына сәйкес осындай Тараптың азаматтары болып табылатын, екінші Тараптың аумағына уақытша кіретін және осындай екінші Тараптың аумағында капитал салымдарын жүзеге асыратын немесе жүзеге асырған жеке тұлғалар;
Фирмаішілік ауыстырулар (ICT) – Тараптардың бірінің заңнамасына сәйкес осындай Тараптың азаматтары болып табылатын және мынадай мақсаттармен:

1. Поставки услуги посредством коммерческого присутствия на территории другой Стороны, при условии, что такие физические лица относятся к категории "ключевой персонал", временно переводятся в штат коммерческого присутствия, учрежденного/созданного на территории другой Стороны в форме дочернего лица, зависимой компании или филиала юридического лица первой Стороны, осуществляющего такой внутрифирменный перевод, были в штате такого юридического лица первой Стороны не менее одного года, предшествующего дате перевода, и непосредственно вовлечены в поставку соответствующих услуг на территории первой Стороны, или
2. Осуществления представления интересов юридического лица такой Стороны, которое осуществляет внутрифирменный перевод, посредством представительства на территории другой Стороны, при условии, что такие физические лица являются главой или руководителями соответствующего представительства такого юридического лица первой Стороны, были в штате такого юридического лица первой Стороны не менее одного года, предшествующего дате перевода. При этом общий штат представительства, включая главу (руководителя) представительства, не должен превышать 5 штатных единиц, в секторе банковских услуг – не более 2 штатных единиц.
К категории "ключевой персонал" относятся физические лица, занятые на руководящих (старших) позициях в соответствующем коммерческом присутствии (дочерней, зависимой компании или филиале), которые в первую очередь осуществляют управление таким коммерческим присутствием, под общим наблюдением или получая указания, в основном от совета директоров, акционеров (или их аналога), а также физические лица, работающие в указанном коммерческом присутствии (дочерней, зависимой компании или филиале) и обладающие высоким уровнем квалификации и/или незаурядными знаниями, необходимыми для поставки услуг таким коммерческим присутствием.
Деловые посетители (В) – физические лица, являющиеся гражданами одной из Стороны в соответствии с законодательством такой Стороны и временно въезжающие на территорию другой Стороны с целью представления интересов поставщика услуг первой Стороны на переговорах, связанных с поставкой таких услуг, или учреждения коммерческого присутствия на территории такой другой Стороны.
Иные категории – не имеется
В соответствии с Законом Республики Армения "Об иностранных лицах" от 25.12.2006 предусматривается возможность пребывания на территории РА физических лиц Сторон Соглашения (кроме Туркменистана) без регистрации и получения вида на жительство сроком до 180-и дней в течение 1-го года.
Для граждан Туркменистана предусмотрен только визовый режим проживания на территории РА и допускается их проживание на территории РА без вида на жительство на срок, определенный визой.
Владение землей.
Иностранные физические лица не имеют права владения землей.
Физические лица, являющиеся гражданами Армении, имеют право владеть землей.
Все юридические лица, как иностранные, так и армянские могут владеть землей

1. Мұндай жеке тұлғалар "негізгі персонал" санатына жатқызылған, осындай фирмаішілік ауыстыруды жүзеге асыратын бірінші Тараптың еншілес тұлғасы, тәуелді компаниясы немесе заңды тұлғасының филиалы нысанында екінші Тараптың аумағында құрылған/ашылған коммерциялық қатысу штатына уақытша ауыстырылған, бірінші Тараптың осындай заңды тұлғасының штатында ауысу күнінің алдында кемінде бір жыл болған және бірінші Тараптың аумағында тиісті көрсетілетін қызметтерді ұсынуға тікелей тартылған жағдайда, екінші Тараптың аумағында коммерциялық қатысу арқылы көрсетілетін қызметтерді ұсыну мақсатымен немесе
2. Мұндай жеке тұлғалар бірінші Тараптың осындай заңды тұлғасының тиісті өкілдігінің басшысы немесе басшылары болып табылған, бірінші Тараптың осындай заңды тұлғасының штатында ауысу күнінің алдында кемінде бір жыл болған жағдайда, екінші Тараптың аумағында өкілдік ету арқылы фирмаішілік ауыстыруды жүзеге асыратын осындай Тараптың заңды тұлғасының мүдделерін білдіруді жүзеге асыру мақсатымен екінші Тараптың аумағына уақытша кіретін жеке тұлғаларды қамтитын санат. Бұл ретте өкілдіктің басшысын (жетекшісін) қоса алғанда, өкілдіктің жалпы штаты 5 штат бірлігінен, банктік көрсетілетін қызметтер секторында – 2 штат бірлігінен аспауға тиіс.
"Негізгі персонал" санатына тиісті коммерциялық қатысуда (еншілес, тәуелді компанияда немесе филиалда) басшылық (жоғары) позицияларда жұмыс істейтін, бірінші кезекте осындай коммерциялық қатысуды басқаруды жалпы бақылаумен немесе негізінен директорлар кеңесінен, акционерлерден (немесе олардың аналогынан) нұсқаулар ала отырып жүзеге асыратын жеке тұлғалар, сондай-ақ аталған коммерциялық қатысуда (еншілес, тәуелді компанияда немесе филиалда) жұмыс істейтін және біліктілік деңгейі жоғары және / немесе осындай коммерциялық қатысудың көрсетілетін қызметтерді ұсынуы үшін қажетті айрықша білімі бар жеке тұлғалар жатады.
Іскери келушілер (В) – Тараптардың бірінің заңнамасына сәйкес осындай Тараптың азаматтары болып табылатын және осындай көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты келіссөздерде бірінші Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісінің мүдделерін білдіру немесе осындай екінші Тараптың аумағында коммерциялық қатысу құру мақсатымен екінші Тараптың аумағына уақытша кіретін жеке тұлғалар.
Басқа санаттар – жоқ.
"Шетелдік тұлғалар туралы" 2006 жылғы 25.12-дағы Армения Республикасының Заңына сәйкес Келісім Тараптарының жеке тұлғаларының (Түрікменстаннан басқа) АР аумағында 1 жыл ішінде 180 күнге дейінгі мерзімге тіркеусіз және тұруға ықтиярхат алмай болу мүмкіндігі көзделеді.
Түрікменстан азаматтары үшін АР аумағында тұрудың тек визалық режимі көзделген және олардың АР аумағында визамен белгіленген мерзімге тұруға ықтиярхатсыз тұруына жол беріледі.
Жерді иелену.
Шетелдік жеке тұлғалардың жерді иеленуге құқығы жоқ.
Армения азаматтары болып табылатын жеке тұлғалар жерді иеленуге құқылы.
Шетелдік және армяндық барлық заңды тұлғалар жерді иелене алады.

До истечения указанного Законом Республики Армения "Об иностранных лицах" от 25.12.2006 срока, с целью узаконить дальнейшее проживание на территории РА, физическим лицам Сторон Соглашения необходимо обратиться в уполномоченный орган Республики Армения
II. СЕКТОРАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Все сектора
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в горизонтальных обязательствах
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в горизонтальных обязательствах
Приложение А
РЕСПУБЛИКА БЕЛАРУСЬ
Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования в отношении статей 14, 19 и 24
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне изъятий из режима наибольшего благоприятствования в отношении статей 14, 19 и 24 (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны изъятия из режима наибольшего благоприятствования, сохраняемые Республикой Беларусь в перечисленных в настоящем Перечне секторах или подсекторах услуг, а также видах экономической деятельности.
2. В секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности, не упомянутых в настоящем Перечне, Республика Беларусь применяет режим наибольшего благоприятствования.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются следствием нарушения режима наибольшего благоприятствования в соответствии со статьями 14, 19 и 24. Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае.
Сектор или подсектор
Описание меры, не соответствующей положениям о режиме наибольшего благоприятствования
Государства, в отношении которых применяется мера
Предполагаемый срок действия
Все секторы/присутствие физических лиц
Преференциальный режим в отношении движения физических лиц, прописанный в существующих и будущих соглашениях
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Юридические услуги
Меры в рамках существующих и будущих соглашений, относящиеся к юридическим услугам.
Адвокаты иностранных государств пользуются на территории Республики Беларусь такими же правами, как и адвокаты Республики Беларусь, и имеют право беспрепятственно оказывать правовую помощь гражданам того иностранного государства, гражданином которого является иностранный адвокат, если это предусмотрено международными договорами о правовой помощи
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Аудиовизуальные услуги
Меры в рамках действующих и будущих соглашений, такие как:
меры по предоставлению преимуществ по программам поддержки аудиовизуальным произведениям, включая теле- и радиопрограммы, и поставщикам таких произведений, отвечающим определенным критериям происхождения;
меры в отношении трансляции и других подобных форм трансляции аудиовизуальных произведений, в том числе теле- и радиопрограмм, отвечающих критериям происхождения и другим критериям, установленным соответствующими соглашениями;
меры, основанные на межправительственных и многосторонних соглашениях о совместном производстве, которые предоставляют национальный режим в отношении аудиовизуальных произведений, охватываемых этими соглашениями, в том числе в отношении субсидий на производство и распространение
Все стороны действующих и будущих соглашений и страны, с которыми культурное сотрудничество может быть желательным
Не определен
Образовательные услуги
Меры, относящиеся к открытию и деятельности филиалов, доступ физических лиц к образовательным услугам за счет средств государственного бюджета
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Авиатранспортные услуги (продажа и маркетинг)
Меры, касающиеся учреждения компаний и открытия представительств, применяемые по принципу взаимности
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Услуги железнодорожного транспорта
Меры, сохраняемые в рамках действующих и будущих соглашений, регулирующих правила перевозки, условия деятельности и транспортировки, поставки услуг, связанных с услугами железнодорожного транспорта на территории Республики Беларусь и между странами – участницами соглашений
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Внутренний водный транспорт
а) пассажирские перевозки
б) грузовые перевозки
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях по доступу на внутренние водные пути, которые обеспечивают преференциальный режим в отношении прав плавания и доступа в порты и к услугам портов, корабельных и других сборов
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Услуги автодорожного транспорта
Международные автомобильные перевозки пассажиров и грузов
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях по доступу на рынок автотранспортных услуг, включая налоговые льготы
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Энергетика
Меры, принимаемые в соответствии с нормативными правовыми актами и международными договорами Республики Беларусь
Все страны
Не определен
Деятельность, связанная с добычей, производством и оборотом минеральных и химических калийных удобрений
Меры, принимаемые в соответствии с нормативными правовыми актами и международными договорами Республики Беларусь
Все страны
Не определен
Приложение Б
РЕСПУБЛИКА БЕЛАРУСЬ
Перечень обязательств в соответствии с главой II "Трансграничная торговля услугами"
Пояснительная записка

"Шетелдік тұлғалар туралы" 2006 жылғы 25.12-дағы Армения Республикасының Заңында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін АР аумағында одан әрі тұруды заңдастыру мақсатында Келісім Тараптарының жеке тұлғалары Армения Республикасының уәкілетті органына жүгінуі қажет.
II.      СЕКТОРЛЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Барлық секторлар
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шараларды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шараларды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
А қосымшасы
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық жасасу режимінен ерекшеліктер тізбесі Түсіндірме жазба
1. 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық жасасу режимінен ерекшеліктердің төменде келтірілген тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Беларусь Республикасы осы Тізбеде санамаланған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінде сақтайтын барынша қолайлылық жасасу режимінен ерекшеліктер көрсетілген.
2. Осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде Беларусь Республикасы барынша қолайлылық жасасу режимін қолданады.
3. Осы Тізбе 14, 19 және 23-баптарға сәйкес барынша қолайлылық жасау режимін бұзудың салдары болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдеріне, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекен-жай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар осы Тізбеде санамаланбаса да, кез келген жағдайда қолданылады.
Сектор немесе кіші сектор
Барынша қолайлылық жасасу режимі туралы ережелерге сәйкес келмейтін шараның сипаттамасы
Шара қолданылатын мемлекеттер
Болжалды қолданылу мерзімі
Барлық сектор/жеке тұлғалардың болуы
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде жазылған жеке тұлғалардың қозғалысына қатысты преференциялық режим
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Заңдық көрсетілетін қызметтер
Заңдық көрсетілетін қызметтерге жататын қолданыстағы және болашақтағы келісімдер шеңберіндегі шаралар.
Шет мемлекеттердің адвокаттары Беларусь Республикасының аумағында Беларусь Республикасының адвокаттары сияқты құқықтарды пайдаланады және егер бұл құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарда көзделген болса, азаматы шетелдік адвокат болып табылатын сол шет мемлекеттің азаматтарына кедергісіз құқықтық көмек көрсетуге құқығы бар.
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдер шеңберіндегі мынадай шаралар:
теле - және радиобағдарламаларды қоса алғанда, дыбыстау-бейнелеу туындыларын қолдау бағдарламалары бойынша және арудың белгілі бір шығу өлшемшарттарына сай келетін осындай туындыларды берушілерге артықшылықтар беру жөніндегі шаралар;
дыбыстау-бейнелеу туындыларын, оның ішінде шығау өлшемшарттарына және тиісті келісімдерде белгіленген басқа да өлшемшарттарға сай келетін теле - және радиобағдарламаларды трансляциялауға және трансляциялаудың басқа да ұқсас нысандарына қатысты шаралар;
осы келісімдерде қамтылған дыбыстау-бейнелеу туындыларына қатысты, оның ішінде шығаруға және таратуға арналған субсидияларға қатысты ұлттық режим ұсынылатын үкіметаралық және көпжақты бірлесіпшығару туралы келісімдерге негізделген шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы және мәдени ынтымақтастық қажет болуы мүмкін елдер
Айқындалмаған
Көрсетілетін білім беру қызметтері
Филиалдар ашу және олардың қызметіне қатысты шаралар, жеке тұлғалардың мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін білім беру қызметтеріне қол жеткізуі
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Көрсетілетін авикөлік қызметтері (сату және маркетинг)
Компаниялар құруға және өкілдіктер ашуға қатысты өзаралық қағидат бойынша қолданылатын шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
Беларусь Республикасының аумағында және келісімге қатысушы елдер арасында көрсетілетін теміржол көлігі қызметтерімен байланысты тасымалдау, қызмет және тасу шарттары, көрсетілетін қызметтерді ұсынуқағидаларын реттейтін қолданыстағы және болашақтағы келісімдер шеңберінде сақталатын шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Ішкі су көлігі
а) жолаушылар тасымалы
б) жүк тасымалы
Ішкі су жолдарына кіру жөніндегі қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған, жүзу және порттарға кіру құқықтарына және көрсетілетін порттар қызметтеріне, кеме және басқа да алымдарға қатысты преференциялық режим қамтамасыз етілетін шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Көрсетілетін автожол көлігі қызметтері
Жолаушылар мен жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалы
Салық жеңілдіктерін қоса алғанда, көрсетілетін автокөлік қызметтері нарығына қол жеткізу жөніндегі қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Энергетика
Беларусь Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және халықаралық шарттарына сәйкес қолданылатын шаралар
Барлық ел
Айқындалмаған
Минералды және химиялық калий тыңайтқыштарын өндіруге, шығаруға және айналымына байланысты қызмет
Беларусь Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және халықаралық шарттарына сәйкес қолданылатын шаралар
Барлық ел
Айқындалмаған
Б қосымшасы
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ "Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген II тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба

1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой II "трансграничная торговля услугами" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг, по которым Республикой Беларусь принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 15 "Национальный режим" и 16 "Доступ на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются в этих секторах или подсекторах услуг.
2. Республикой Беларусь не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 15 "Национальный режим" и 16 "Доступ на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к секторам или подсекторам услуг, указанным в настоящем Перечне.
4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Беларусь применять меры, указанные в пункте 2 статьи 13 "Сфера применения".
5. В настоящем Перечне:
звездочка (*) означает отсутствие обязательств ввиду отсутствия технической возможности;
коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный Классификатор Основного Продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
две звездочки (**) означают, что указанная услуга составляет только часть полного охвата деятельности, указанного в соответствии с кодом СРС.
Способы торговли услугами: (1) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны (2) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 16)
Ограничения национального режима (статья 15)
Дополнительные обязательства (статья 17)
1
2
3
4
I. Горизонтальные обязательства
Обработка информации
Республика Беларусь сохраняет за собой право принимать и применять любые меры, влияющие на обработку информации, включая ее защиту
II. Специфические обязательства

1. "Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген II тарауға сәйкес төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Беларусь Республикасы "Ұлттық режим" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізу" деген 16-бапқа сәйкес ырықтандыру бойынша міндеттемелер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында қолданылатын тиісті шектеулер көрсетілген.
2. Беларусь Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Осы Тізбе "Ұлттық режим" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізу" деген 16-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда арнайы емтихандарды, тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекен жай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар төменде санамаланбаса да, кез келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қолданылады.
4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Беларусь Республикасының "Қолданылу аясы" деген 13-баптың 2-тармағында көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Осы Тізбеде:
жұлдызша (*) техникалық мүмкіндіктің болмауына байланысты міндеттемелердің жоқ екенін білдіреді;
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптауышына сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
екі жұлдызша (**) аталған көрсетілетін қызметтің СРС кодына сәйкес көрсетілген қызметті толық қамтудың бір бөлігін ғана құрайтынын білдіреді.
Көрсетілетін қызметтер саудасының тәсілдері: (1) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына;
(2) бір Тараптың аумағында кез келген екінші Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режим шектеулері
(15-бап)
Қосымша міндеттемелер (17-бап)
1
2
3
4
I. Деңгейлес міндеттемелер
Ақпаратты өңдеу
Беларусь Республикасы ақпараттың қорғалуын қоса алғанда, оны өңдеуге әсер ететін кез келген шараларды қабылдау және қолдану құқығын сақтайды
II. Ерекше секторлық міндеттемелер

1. Деловые услуги
А. Профессиональные услуги
Юридические услуги, за исключением нотариальной и адвокатской деятельности (CPC 861**)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги в области налогообложения (СРС 863)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Архитектурные услуги (CPC 8671)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Инженерные услуги (CPC 8672)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Комплексные инженерные услуги (СРС 8673)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию (CPC 8674)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги в области стоматологии (СРС 93123)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Ветеринарные услуги (СРС 932)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги младшего медицинского персонала, а также услуги в сфере физиотерапии, гомеопатии, иглоукалывания (СРС 93191)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Б. Услуги вычислительной техники и связанное с этим обслуживание
Консультативные услуги в связи с установкой вычислительной техники (CPC 841)
Услуги по реализации программного обеспечения (CPC 842)
Услуги по обработке данных (CPC 843)
Услуги по созданию баз данных (CPC 844)
Прочие (СРС 845+849)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
В. Услуги в области исследований и разработок
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в области естественных наук и техники (СРС 851);
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в областях общественных и гуманитарных наук (СРС 852);
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в междисциплинарных областях (СРС 853)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Г. Услуги в области недвижимости
Включая частное или арендованное имущество (СРС 821)
Предоставляемые за вознаграждение или на договорной основе (СРС 822)
1) Нет ограничений, кроме следующего:
в отношении государственного имущества обязательства не принимаются

1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
Нотариаттық және адвокаттық қызметті қоспағанда, заңдық көрсетілетін қызметтер (CPC 861**)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Салық салу саласында көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін қызметтері (CPC 8671)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8672)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8673)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Қалаларды жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8674)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Стоматология саласында көрсетілетін қызметтер (СРС 93123)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер
(СРС 932)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Кіші медициналық персонал қызметтері, сондай-ақ физиотерапия, гомеопатия, ине салу саласында көрсетілетін қызметтер (СРС 93191)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Б. Есептеу техникасы бойынша көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
Есептеу техникасын орнатуға байланысты консультативтік көрсетілетін қызметтер (CPC 841)
Бағдарламалық қамтылымды етуді іске асыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 842)
Деректерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 843)
Дерекқор құру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 844)
Өзгелері (СРС 845+849)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
В.      Зерттеулер мен әзірлемелер саласында көрсетілетін қызметтер
Жаратылыстану ғылымдары мен техника саласындағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 851);
Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар салаларындағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 852);
Пәнаралық салалардағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 853)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Г. Жылжымайтын мүлік саласында көрсетілетін қызметтер
Меншікті немесе жалға алынған жылжымайтын
мүлікті қоса алғанда (СРС 821)
Сыйақы үшін немесе шарттық негізде ұсынылатын қызметтер (СРС 822)
1) Мынадан басқа шектеулер жоқ:
мемлекеттік мүлікке қатысты міндеттемелер қабылданбайды

2) Нет ограничений
1) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
2) Нет ограничений
Д. Лизинговые услуги и услуги по найму без оператора
Морских судов (СРС 83103)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Других видов транспортного оборудования, других машин и оборудования (CPC 83101+83102+83105, 83106-83109)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Е. Прочие деловые услуги
Рекламные услуги
услуги по планированию, созданию и размещению рекламы (CPC 8712)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по исследованию рынка и выявлению общественного мнения (СРС 864)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Консультативные услуги по вопросам управления (CPC 865)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги, связанные с консультациями по вопросам управления (CPC 866)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по техническим испытаниям и анализам (СРС 8676), исключая услуги, связанные с выдачей обязательных сертификатов и прочих официальных документов
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по размещению кадров и обеспечению спроса на кадры (СРС 872)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Консультативные услуги в научных и технических областях, смежных с инженерной областью (СРС 8675)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Обслуживание и ремонт оборудования (не включая морские суда, воздушные суда и другое транспортное оборудование) (CPC 633, 8861-8866)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги в области фотографии (CPC 875)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по упаковке (CPC 876)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги по организации и ведению переговоров (демонстраций, выставок)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
2. Услуги связи
Услуги почтовой связи (СРС 7511)

2) Шектеулер жоқ
1) "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Д. Лизингтік көрсетілетін қызметтер және операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін теңіз кемелері қызметтері (СРС 83103)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Басқа да Көлік жабдықтарының басқа да түрлері, басқа да машиналар мен жабдықтар бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 83101+83102+83105, 83106-83109)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Е. Өзге де іскерлік көрсетілетін қызметтер
Жарнамалық көрсетілетін қызметтер жарнаманы жоспарлау, жасау және орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8712)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Нарықты зерттеу және қоғамдық пікірді анықтау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 864)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Басқару мәселелері бойынша консультативтік көрсетілетін қызметтер (CPC 865)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Басқару мәселелері бойынша консультацияларға байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 866)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Міндетті сертификаттар мен өзге де ресми құжаттарды беруге байланысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, техникалық сынақтар мен талдаулар бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8676)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Кадрларды орналастыру және кадрларға сұранысты қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 872)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Инженерлік саламен сабақтас ғылыми және техникалық салалардағы консультативтік көрсетілетін қызметтер (СРС 8675)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Жабдық бойынша қызмет көрсету және жөндеу (теңіз кемелерін, әуе кемелерін немесе басқа да көлік жабдығын қоспағанда) (CPC 633, 8861-8866)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Фотосурет саласында көрсетілетін қызметтер (CPC 875)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Буып-түю бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 876)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Келіссөздер (демонстрациялар, көрмелер) ұйымдастыру және жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
2. Көрсетілетін байланыс қызметтері
Көрсетілетін пошта байланысы қызметтері (СРС 7511)

1) Национальный оператор почтовой связи имеет исключительное право на прием, обработку, хранение, перевозку и доставку (вручение) международных почтовых отправлений1
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
2) Нет ограничений
Курьерские услуги (СРС 7512**), только в отношении:
обработки адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания);
услуг по ускоренной доставке адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и товаров и адресованной продукции.
1) Нет ограничений, кроме следующего:
Национальный оператор почтовой связи имеет исключительное право на прием, обработку, хранение, перевозку и доставку (вручение) международных почтовых отправлений2
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
2) Нет ограничений
Услуги электросвязи
Услуги речевой телефонной связи общего пользования (СРС 7521)
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов (СРС 7523**)
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов (СРС 7523**)
Услуги телексной связи (часть СРС 7523)
Телеграфные услуги (СРС 7522)
Услуги факсимильной связи (СРС 7521** + 7529**)
Услуги по частным арендованным выделенным линиям (СРС 7522** + 7523**)
Услуги электронной почты (СРС 7523**)
Услуги голосовой почты (СРС 7523**)
Услуги по онлайн информации и извлечению из базы данных (СРС 7523**)
Услуги по электронному обмену данными (СРС 7523**)
Предоставление усовершенствованных /с добавленной стоимостью услуг в области факсимильной связи, включая хранение и пересылку, а также хранение и извлечение данных (СРС 7523**)
Конвертирование кодов и протоколов
Обработка онлайн информации и/или данных (включая обработку транзакций) (СРС 843**)
Прочие телекоммуникационные услуги (СРС 7529)
1) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении услуг радиосвязи, включая спутниковую связь, за исключением услуг спутниковой связи, оказываемых иностранными операторами спутниковой связи любому юридическому лицу Республики Беларусь, имеющему соответствующее разрешение
обязательства не принимаются в отношении пропуска международного трафика.

1) Ұлттық пошта байланысы операторының халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдауға, өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және жеткізуге (табыс етуге) айрықша құқығы бар1
2) Шектеулер жоқ
1) "Нарыққа қол жеткізу шектеулер" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулері жоқ
2) Шектеулер жоқ
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 7512**), тек мыналарға қатысты:
жолданған бандерольдер мен сәлемдемелерді өңдеу (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда);
жолданған баспа өнімдерін өңдеу (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар);
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, сәлемдемелер мен тауарларды және жолданған өнімдерді жедел жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтер.
1) Мынадан басқа, шектеулер жоқ:
Ұлттық пошта байланысы операторының халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдауға, өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және жеткізуге (табыс етуге) айрықша құқығы бар2
2) Шектеулер жоқ
1) "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Электр байланысының көрсетілетін қызметтері
Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефон байланысының көрсетілетін қызметтері (СРС 7521)
Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
Арналар коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
Көрсетілетін телекс байланысы қызметтері (СРС бөлігі 7523)
Көрсетілетін телеграф қызметтері (СРС 7522)
Факсимильді байланыс көрсететін қызметтер (СРС 7521** + 7529**)
Жеке жалдамалы бөлінген желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7522** + 7523**)
Электрондық пошта көрсететін қызметтер (СРС 7523**)
Дауыстық пошта көрсететін қызметтер (СРС 7523**)
Онлайн ақпарат және дерекқордан алу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
Электрондық деректер алмасу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
Деректерді сақтау мен жөнелтуді, сондай-ақ сақтауды және алуды қоса алғанда, факсимильді байланыс саласында жетілдірілген /қосылған құны бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну (СРС 7523**)
Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру
Онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (СРС 843**)
Басқа телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер (СРС 7529)
1) Мынадан басқа, шектеулер жоқ:
тиісті рұқсаты бар Беларусь Республикасының кез келген заңды тұлғасына шетелдік спутниктік байланыс операторлары көрсететін спутниктік байланыс қызметтерін қоспағанда, спутниктік байланысты қоса алғанда, көрсетілетін радиобайланыс қызметтеріне қатысты міндеттемелер қабылданбайды
халықаралық трафикті өткізуге қатысты міндеттемелер қабылданбайды.

2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении пропуска международного трафика
1) 2) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
3. Строительные работы и сооружения
Общие строительные работы по возведению зданий (CPC 512)
Общие строительные работы по сооружению объектов гражданского строительства (CPC 513)
Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, монтаж оборудования (CPC 514+516)
Строительные и отделочные работы завершающего цикла (CPC 517)
Прочие (CPC 511+515+518)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
4. Торговые услуги
Указанные ниже меры всех подсекторов торговых услуг не относятся к торговле алкогольной, непищевой спиртосодержащей продукцией, непищевым этиловым спиртом, табачным сырьем и табачными изделиями, драгоценными металлами и камнями, оружием и боеприпасами.
Услуги комиссионных агентов (СРС 621)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по оптовой торговле (CPC 622)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по розничной торговле (CPC 631+632, 6111+6113+6121)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Франчайзинг (СРС 8929)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
5. Услуги в области образования
Частные услуги в области высшего образования (часть CPC 923)
Частные услуги в области дополнительного образования для взрослых (часть CPC 924)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
6. Услуги по охране окружающей среды
Услуги канализации (СРС 9401)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги по удалению отходов (CPC 9402)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги по санитарной обработке и прочие услуги (CPC 9403)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Прочее (CPC 9404+9405+9406+9409)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
7. Финансовые услуги
A. Все страховые и имеющие отношение к страхованию услуги
Меры, применимые в отношении всех подсекторов страховых услуг:
Страховым компаниям запрещается оказывать одновременно услуги по страхованию жизни и услуги по страхованию, кроме страхования жизни.
Обязательства не принимаются в отношении услуг обязательного страхования.
Услуги по страхованию жизни, кроме услуг по страхованию пенсий и пособий

2) Төмендегіден басқа шектеулер жоқ:
халықаралық трафикті өткізіп жіберуге қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
1) "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
3. Құрылыс жұмыстары мен құрылысжайлар
Ғимараттарды тұрғызу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 512)
Азаматтық құрылыс нысандарын салу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 513)
Дайын конструкциялардан ғимараттарды құрастыру және тұрғызу, жабдықтарды монтаждау (CPC 514+516)
Аяқтау циклінің құрылыс және әрлеу жұмыстары (CPC 517) Өзгелер (CPC 511+515+518)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
4. Көрсетілетін сауда қызметтері
Көрсететілетін сауда қызметтерінің барлық кіші секторларының төменде көрсетілген шаралары алкоголь, құрамында тағамдық емес спирті бар өнімдер, тағамдық емес этил спирті, темекі шикізаты мен темекі бұйымдары, бағалы металдар мен тастар, қару мен оқ-дәрілер саудасына жатпайды.
Комиссиялық агенттердің көрсетілетін қызметтері (СРС 621)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Көтерме сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 622)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Бөлшек сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 631+632, 6111+6113+6121)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Франчайзинг (СРС 8929)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
5. Білім беру саласында көрсетілетін қызметтер
Жоғары білім беру саласында көрсетілетін жеке қызметтер (CPC 923 бөлігі)
Ересектерге арналған қосымша білім беру саласында көрсетілетін жеке қызметтер (CPC 924 бөлігі)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
6. Қоршаған ортаны қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер
Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9401)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9402)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Санитариялық өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер және өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 9403)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Өзгелер (CPC 9404+9405+9406+9409)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
7. Қаржылық көрсетілетін қызметтер
A. Барлық сақтандыру және сақтандыруға қатысты көрсетілетін қызметтер
Көрсететілетін сақтандыру қызметтерінің барлық кіші секторына қатысты қолданылатын шаралар:
Сақтандыру компанияларына өмірді сақтандырудан басқа, өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді бір мезгілде көрсетуге тыйым салынады.
Көрсетілетін міндетті сақтандыру қызметтеріне қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер

1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Услуги по перестрахованию и ретроцессии
1), 2) Нет ограничений, за исключением мер по перестрахованию и ретроцессии рисков по страхованию жизни
1) 2) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
Брокерские услуги и услуги агентств
1) Нет ограничений, кроме следующего:
запрещается посредническая деятельность, связанная с заключением на территории Республики Беларусь договоров страхования от имени страховых организаций, созданных за пределами Республики Беларусь, за исключением осуществления страховыми брокерами посреднической деятельности по перестрахованию.
2) Нет ограничений, кроме следующего:
запрещается посредническая деятельность, связанная с заключением на территории Республики Беларусь договоров страхования от имени страховых организаций, созданных за пределами Республики Беларусь, за исключением осуществления страховыми брокерами посреднической деятельности по перестрахованию
1) Нет ограничений, кроме следующего:
запрещается посредническая деятельность, связанная с заключением на территории Республики Беларусь договоров страхования от имени страховых организаций, созданных за пределами Республики Беларусь, за исключением осуществления страховыми брокерами посреднической деятельности по перестрахованию.
2) Нет ограничений, кроме следующего:
запрещается посредническая деятельность, связанная с заключением на территории Республики Беларусь договоров страхования от имени страховых организаций, созданных за пределами Республики Беларусь, за исключением осуществления страховыми брокерами посреднической деятельности по перестрахованию
Вспомогательные страховые услуги, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Б. Банковские услуги и прочие финансовые услуги (исключая страхование)
Услуги по принятию вкладов и прочих возвратных средств от населения
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Финансовый лизинг
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений

1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Қайта сақтандыру және ретроцессия бойынша көрсетілетін қызметтер
1), 2) Өмірді сақтандыру бойынша тәуекелдерді қайта сақтандыру және ретроцессия жөніндегі шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
1) 2) "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Брокерлік көрсетілетін қызметтер және агенттіктердің көрсетілетін қызметтері
1) Мынадан басқа, шектеулер жоқ:
сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыруын қоспағанда, Беларусь Республикасының аумағында Беларусь Республикасынан тыс жерде құрылған сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты делдалдық қызметке тыйым салынады.
2) Мынаданбасқа шектеулер жоқ:
сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыруын қоспағанда, Беларусь Республикасының аумағында Беларусь Республикасынан тыс жерде құрылған сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты делдалдық қызметке тыйым салынады.
1) Мынадан басқа, шектеулер жоқ:
сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыруын қоспағанда, Беларусь Республикасының аумағында Беларусь Республикасынан тыс жерде құрылған сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты делдалдық қызметке тыйым салынады.
2) Төмендегіден басқа шектеулер жоқ:
сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыруын қоспағанда, Беларусь Республикасының аумағында Беларусь Республикасынан тыс жерде құрылған сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты делдалдық қызметке тыйым салынады қою таңбамен бөлмеу.
Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, тәуекелді бағалау және наразылықтарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты көрсетілетін қосалқы сақтандыру қызметтері
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Б. Банктік көрсетілетін қызметтер және өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда)
Халықтан салымдарды және өзге де қайтарылатын қаражатты қабылдау бойынша көрсетілетін қызметтер
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, кредит берудің барлық түрі
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Қаржылық лизинг
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ

1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Все виды услуг по проведению платежей и переводу денег
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Гарантии и обязательства
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Торговля за свой счет или за счет клиентов на бирже, внебиржевом рынке или иным образом следующими инструментами:
инструментами денежного рынка (чеки, векселя, депозитные сертификаты и др.);
иностранной валютой;
производными продуктами, включая, но не исключительно, фьючерсные контракты и опционы;
инструментами, связанными с изменениями валютного курса и процентной ставки, включая соглашения своп, форвардные соглашения и др.;
переводными ценными бумагами;
прочими оборотными инструментами и финансовыми активами, включая золото в слитках
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Брокерские услуги на денежном рынке
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Предоставление и передача финансовой информации и обработка финансовых данных и связанное программное обеспечение поставщиков иных финансовых услуг
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Консультационные и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в секции Б. Банковские услуги и прочие финансовые услуги (исключая страхование), включая кредитные отчеты и анализ, исследования и рекомендации по прямым и портфельным инвестициям, рекомендации по приобретению, реорганизации и стратегии корпораций
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
9. Услуги в области туризма
Услуги гостиниц и ресторанов (CPC 641–642)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги бюро путешествий и туристических агентств (CPC 7471)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Услуги туристических гидов (СРС 7472)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
10. Услуги по организации отдыха, культурных и спортивных мероприятий
Услуги по организации развлечений (включая услуги театральных постановок, выступлений музыкальных ансамблей и цирков) (СРС 9619)

1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Төлемдер жүргізу және ақша аудару бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрі
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Кепілдіктер мен міндеттемелер
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Биржада, биржадан тыс нарықта немесе өзгеше жолмен мынадай құралдармен:
ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттік сертификаттар және т.б.);
шетелдік валютамен;
туынды өнімдермен, фьючерстік келісімшарттар мен опциондарды қоса алғанда, бірақ тек олармен ғана емес;
қоса алғанда, своп келісімдерін, форвардтық келісімдеі және басқаларды;
валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлеменің өзгеруіне байланысты құралдармен;;
аударылатын бағалы қағаздармен;
құймалардағы алтынды қоса алғанда, өзге де айналым құралдарымен және қаржы активтерімен өз есебінен немесе клиенттер есебінен сауда жасау
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Ақша нарығындағы брокерлік көрсетілетін қызметтер
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынушылардың қаржылық ақпаратты ұсынуы мен беруі және қаржылық деректер мен байланысты бағдарламалық қамтылымды өңдеуі
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Б секциясында санамаланған қызметтің барлық түрі бойынша консультациялық және өзге де қосалқы қаржылық көрсетілетін қызметтер. Кредиттік есептер мен талдауды, тікелей және портфельдік инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдарды, корпорацияларды сатып алу, қайта ұйымдастыру және олардың стратегиясы бойынша ұсынымдарды қоса алғанда банктік көрсетілетін қызметтер және өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
9. Туризм саласында көрсетілетін қызметтер
Қонақүйлер мен мейрамханалардың көрсетілетін қызметтері (CPC 641–642)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Саяхаттар бюросы және туристік агенттіктердің көрсетілетін қызметтері (CPC 7471)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Туристік гидтердің көрсетілетін қызметтері (СРС 7472)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
10. Демалысты, мәдени және спорттық іс-шараларды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Ойын-сауық ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (театрландырылған қойылымдар, музыкалық ансамбльдер мен цирктер қойылымдарын көрсететін қызметтерін қоса алғанда) (СРС 9619)

1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги библиотек, архивов, музеев и других культурно-просветительских учреждений (СРС 963)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Услуги по организации занятий спортом и других видов отдыха (СРС 964, кроме СРС 96492)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
11. Транспортные услуги
Внутриводные транспортные услуги
Услуги по обслуживанию и ремонту судов (СPС 8868**)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Вспомогательные услуги для водного транспорта (СРС 745**)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги воздушного транспорта
Услуги по обслуживанию и ремонту авиатранспортных судов (включают только деятельность в отношении самолета или его части, когда он снят с эксплуатации, и не включают так называемое текущее обслуживание)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг, услуги компьютерной системы резервирования
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Услуги железнодорожного транспорта
Услуги по обслуживанию и ремонту железнодорожного оборудования, за исключением инвентаризации парка железнодорожных вагонов (CPC 8868**)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Обязательства не принимаются
Услуги дорожного транспорта
Пассажирские перевозки (CPC 7121, 7122, кроме каботажных перевозок)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Услуги по транспортировке грузов
(СРС 7123, кроме каботажных перевозок)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Услуги по аренде коммерческих транспортных средств с оператором
(CPC 7124)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по обслуживанию и ремонту автодорожного транспортного оборудования (СРС 6112+8867)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Вспомогательные услуги для автодорожного транспорта (CPC 7443)

1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Кітапханалар, архивтер, музейлер және басқа да мәдени-ағарту мекемелерінің көрсетілетін қызметтері (СРС 963)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Спортпен шұғылдануды және демалыстың басқа да түрлерін ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 96492-ден басқа, СРС 964)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
11. Көрсетілетін көлік қызметтері
Көрсетілетін ішкі су көлігі қызметтері
Кемелерге қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (СPС 8868**)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Су көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер (СРС 745**)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері
Авиакөлік кемелеріне қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (тек ұшаққа немесе оның пайдаланудан шығарылған кездегі бір бөлігіне қатысты қызметті қамтиды және ағымдағы қызмет көрсетуді қамтымайды)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін Авиакөлік қызметтерін сату және маркетингі, компьютерлік резервтеу жүйесінің көрсетілетін қызметтері
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
Теміржол вагондары паркін түгендеуді қоспағанда, теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8868**)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Міндеттемелер қабылданбайды
Көрсетілетін жол көлігі қызметтері
Жолаушылар тасымалы
(CPC 7121, 7122, каботаждық тасымалдан басқа)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Жүктерді тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7123, каботаждық тасымалдан басқа)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Операторы бар коммерциялық көлік құралдарын жалдауға алу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7124)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Автожол көлік жабдығына қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 6112+8867)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Автожол көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер (CPC 7443)

1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
Услуги по обработке грузов (CPC 741)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
Услуги складов и пакгаузов (CPC 742)
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются*
2) Нет ограничений
_______________________________________________________
1 Письменная корреспонденция, посылки, почтовые денежные переводы и печатные издания, являющиеся объектом почтового обмена между государствами.
2 Письменная корреспонденция, посылки, почтовые денежные переводы и печатные издания, являющиеся объектом почтового обмена между государствами.
Приложение В
РЕСПУБЛИКА БЕЛАРУСЬ
Перечень обязательств и изъятий в отношении главы III "Учреждение и деятельность"
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне обязательств и изъятий в отношении главы III "Учреждение и деятельность" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны обязательства по статьям 20 "Национальный режим" и 21 "Ограничения по доступу на рынок при учреждении и деятельности", принимаемые Республикой Беларусь в перечисленных в настоящем Перечне секторах или подсекторах услуг, а также видах экономической деятельности. Настоящий Перечень состоит из следующих элементов:
а) первый столбец ‒ указывает на сектор или подсектор, а также вид экономической деятельности, в котором Республика Беларусь принимает обязательства или сохраняет изъятия;
b) второй столбец ‒ описывает обязательства или изъятия из доступа на рынок (статья 21);
c) третий столбец ‒ описывает обязательства или изъятия из национального режима (статья 20).
2. Настоящий Перечень состоит из трех разделов:
I. "Горизонтальные изъятия Республики Беларусь в отношении всех секторов услуг и видов экономической деятельности" ‒ содержит изъятия из доступа на рынок и национального режима, которые относятся к учреждению и деятельности в рамках всех видов экономической деятельности, включая сферу услуг. Республика Беларусь сохраняет за собой право применять указанные в данном разделе меры.
II. "Обязательства Республики Беларусь по доступу на рынок услуг" ‒ содержит сектора или подсектора услуг, в отношении которых Республика Беларусь принимает обязательства по доступу на рынок и национальному режиму в отношении учреждения и деятельности, если иное не указано в данном разделе. Республика Беларусь не принимает обязательств в отношении учреждения и деятельности в секторах или подсекторах услуг, не перечисленных в данном разделе.
III. "Изъятия, сохраняемые Республикой Беларусь в иных видах экономической деятельности" ‒ содержит перечисление видов экономической деятельности (за исключением сферы услуг), в отношении которых Республика Беларусь сохраняет изъятия из доступа на рынок и национального режима в части учреждения и деятельности. В отношении осуществления видов экономической деятельности (за исключением сферы услуг), не упомянутых в данном разделе, Республика Беларусь не применяет ограничений доступа на рынок и национального режима в отношении учреждения и деятельности.

1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Көліктің барлық түріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 741)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
Қоймалар мен пакгауздардың көрсетілетін қызметтері (CPC 742)
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды*
2) Шектеулер жоқ
______________________
1Мемлекеттер арасындағы пошта алмасу объектісі болып табылатын жазбаша хат-хабарлар, сәлемдемелер, пошта ақша аударымдары және баспа басылымдары.
2 Мемлекеттер арасындағы пошта алмасу объектісі болып табылатын жазбаша хат-хабарлар, сәлемдемелер, пошта ақша аударымдары және баспа басылымдары.
В қосымшасы
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ "Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты міндеттемелер мен ерекшліктер тізбесі Түсіндірме жазба
1. "Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты төменде келтірілген Міндеттемелер ерекшеліктер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Беларусь Республикасы осы Тізбеде санамаланған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінде қабылдайтын "Ұлттық режим" деген 20-бап пен "Құру және қызмет кезінде нарыққа қол жеткізу жөніндегі шектеулер" деген 21-бап бойынша міндеттемелер көрсетілген. Осы Тізбе мынадай элементтерден тұрады:
а) бірінші баған – онда Беларусь Республикасы міндеттемелер қабылдайтын немесе ерекшеліктерсақтайтын сектор немесе кіші сектор, сондай-ақ экономикалық қызмет түрі көрсетіледі;
b) екінші баған – онда нарыққа қол жеткізу міндеттемелері немесе ерекшеліктерсипаттлады (21-бап);
c) үшінші баған – онда ұлттық режим міндеттемелері немесе ерекшеліктерісипаттайды (20-бап).
2. Осы Тізбе үш бөлімнен тұрады:
I. "Беларусь Республикасының көрсетілетін қызметтердің барлық секторына және экономикалық қызмет түрлеріне қатысты деңгейлесерекшеліктері" көрсетілетін қызметтер саласын қоса алғанда, экономикалық қызметтің барлық түр шеңберінде құру мен қызметке жататын нарыққа қол жеткізу және ұлттық режим ерекшеліктерінқамтиды. Беларусь Республикасы осы бөлімде көрсетілген шараларды қолдану құқығын сақтайды.
II. "Беларусь Республикасының көрсетілетін қызметтер нарығына қол жеткізу бойынша міндеттемелері", егер осы бөлімде өзгеше көрсетілмесе, Беларусь Республикасы құру мен қызметке қатысты нарыққа қол жеткізу және ұлттық режим бойынша міндеттемелер қабылдайтын көрсетілетін қызметтердің секторларын немесе кіші секторларын қамтиды. Беларусь Республикасы осы бөлімде санамаланбаған көрсетілетін қызметтер секторларындағы немесе кіші секторларындағы құру мен қызметке қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
III. "Беларусь Республикасы экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде сақтайтын ерекшеліктер" Беларусь Республикасы құру мен қызмет бөлігінде нарыққа қол жеткізу және ұлттық режим ерекшеліктерінсақтайтын экономикалық қызмет түрлерін (көрсетілетін қызметтер саласын қоспағанда) санамалауды қамтиды. Осы бөлімде аталмаған экономикалық қызмет түрлерін (көрсетілетін қызметтер саласын қоспағанда) жүзеге асыруға қатысты Беларусь Республикасы құру мен қызметке қатысты нарыққа қол жеткізуге және ұлттық режимге шектеулер қолданбайды.

3. В случае возникновения разногласий для целей соотношения и толкования обязательств в части учреждения и деятельности между разделами II и III, обязательства, изложенные в разделе II, имеют приоритет.
4. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 20 "Национальный режим" и 21 "Ограничения по доступу на рынок при учреждении и деятельности". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае к учреждению и деятельности.
5. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Беларусь применять меры, указанные в пункте 2 статьи 18 "Сфера применения".
6. В отношении всех видов экономической деятельности (включая сектора или подсектора услуг) Республика Беларусь, даже если это не указано в настоящем Перечне, не берет на себя никаких обязательств в отношении мер, затрагивающих регулирование внешней торговли товарами, таможенных мер в отношении импорта и (или) экспорта товаров, а также мер, затрагивающих охрану объектов интеллектуальной собственности и защиту прав на них.
7. В настоящем Перечне:
коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
две звездочки (**) означают, что указанная услуга составляет только часть полного охвата деятельности, указанного в соответствии с кодом СРС.
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 21)
Ограничения национального режима (статья 20)
I. Горизонтальные изъятия Республики Беларусь в отношении всех секторов и видов экономической деятельности
Учреждение и деятельность
Учреждение и деятельность во всех видах экономической деятельности допускаются только в форме юридического лица Республики Беларусь.
В сфере услуг учреждение и деятельность также допускаются в форме представительства, открытого в Республике Беларусь юридическим лицом другой Стороны. Однако представительства юридических лиц других Сторон не могут оказывать услуги на коммерческой основе в Республике Беларусь. Представительство иностранной организации считается созданным на территории Республики Беларусь с момента получения разрешения на его открытие.
Обязательства не принимаются в отношении учреждения и деятельности в форме филиалов и индивидуальных предпринимателей во всех видах экономической деятельности
Лицензирование
Виды деятельности, на осуществление которых требуется лицензия, а также порядок определения организационно-правовой формы лицензиата устанавливаются законодательством Республики Беларусь
Численность сотрудников представительств иностранных организаций
Численность иностранных граждан – сотрудников представительства юридического лица другой Стороны (включая руководителя) не может превышать 5 человек
Приватизация
Обязательства не принимаются в отношении участия в приватизации государственных предприятий и объектов, находящихся только в собственности государства
Операции с землей
Право приобретения земли в собственность предоставляется только гражданам Республики Беларусь и юридическим лицам Республики Беларусь. Иностранные физические и юридические лица могут арендовать земельные участки на срок до 99 лет.
Земельные участки, в том числе при продаже находящегося в государственной собственности недвижимого имущества, предоставляются иностранным юридическим лицам только на праве аренды.
Земельные участки могут находиться в частной собственности иностранных граждан, лиц без гражданства в случаях, установленных законодательными актами Республики Беларусь.
Земельные участки, не подлежащие предоставлению в частную собственность, собственность иностранных государств, международных организаций, определяются национальным законодательством
Въезд и временное пребывание физических лиц
Обязательства не принимаются, за исключением изложенных в приложении Г
Обязательства не принимаются, за исключением изложенных в приложении Г
Предоставление животного мира в пользование
Приоритет в предоставлении животного мира в пользование на конкретной территории или акватории отдается юридическим лицам и гражданам Республики Беларусь
Деятельность или право владения и пользования объектом концессии на основе концессионного договора, в том числе определение его условий, процедура отбора концессионера и перечень существенных условий концессионного соглашения
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Виды деятельности, на осуществление которых распространяется исключительное право государства
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Объекты, находящиеся только в собственности государства
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Землеустройство
Землеустройство (мероприятия по инвентаризации земель, планированию землепользования, установлению (восстановлению) и закреплению границ объектов землеустройства, проведению других землеустроительных мероприятий, направленных на повышение эффективности использования и охраны земель) осуществляется только государственными организациями, подчиненными (входящими в систему) специально уполномоченному органу государственного управления
Техническая инвентаризация и государственная регистрация недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним
Техническая инвентаризация и государственная регистрация недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним осуществляются только государственными организациями, подчиненными (входящими в систему) специально уполномоченному органу государственного управления
Оценка государственного имущества для совершения с ним сделок и (или) иных юридически значимых действий
Оценка государственного имущества для совершения с ним сделок и (или) иных юридически значимых действий осуществляется государственными организациями, организациями, доля государственной собственности в уставном фонде которых составляет более 50 %, осуществляющими оценочную деятельность, а также организациями, подчиненными (входящими в систему) специально уполномоченному органу государственного управления
Геодезические и картографические работы
Геодезические и картографические работы, результаты которых имеют общегосударственное, межотраслевое назначение, осуществляются только государственными организациями, подчиненными (входящими в систему) специально уполномоченному органу государственного управления
Обработка информации
Республика Беларусь сохраняет за собой право принимать и применять любые меры, влияющие на обработку информации, включая ее защиту
II. Обязательства Республики Беларусь по доступу на рынок услуг

3. Құру мен қызмет бөлігінде міндеттемелердің арақатынасы мен оларды түсіндіру мақсаттарында II және III бөлімдер бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда, II бөлімде баяндалған міндеттемелердің басымдығы болады.
4.  Осы Тізбе "Ұлттық режим" деген 20-бап пен "Құру мен қызмет кезінде нарыққа қол жеткізу жөніндегі шектеулер" деген 21-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда арнайы емтихандарды, оның ішінде тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекен жай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар осы Тізбеде санамаланбаса да, кез келген жағдайда құру мен қызметке қатысты қолданылады.
5. Осы Тізбеде ешнәрсе де Беларусь Республикасының "Қолданылу аясы" деген 18-баптың 2-тармағында көрсетілген шараларды қолдануы құқығына кедергі келтірмейді.
6. Экономикалық қызметтің барлық түрлеріне қатысты (көрсетілетін қызметтер секторын немесе кіші секторын қоса алғанда) Беларусь Республикасы, егер бұл осы Тізбеде көрсетілмесе де, тауарлардың сыртқы саудасын реттеуді қозғайтын шараларға, тауарлардың импортына және (немесе) экспортына қатысты кедендік шараларға, сондай-ақ зияткерлік меншік объектілерін күзетуді және оларға құқықтардың қорғалуын қозғайтын шараларға қатысты ешқандай міндеттеме алмайды.
7. Осы Тізбеде көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптауышына сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
екі жұлдызша (**) аталған көрсетілетін қызметтің СРС кодына сәйкес көрсетілген толық қамтылған қызметтің бір бөлігін ғана құрайтынын білдіреді.
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
(21-бап)
Ұлттық режим шектеулері
(20-бап)
I. Беларусь Республикасының экономикалық қызметтің барлық секторы мен түрлеріне қатысты деңгейлес ерекшеліктері
Құрылуы және қызметі
Экономикалық қызметтің барлық түрлерінде құру мен қызметке Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Көрсетілетін қызметтер саласында құру мен қызметке Беларусь Республикасында екінші Тараптың заңды тұлғасы ашқан өкілдік нысанында да жол беріледі. Алайда, басқа Тараптардың заңды тұлғаларының өкілдіктері Беларусь Республикасында коммерциялық негізде қызметтер көрсете алмайды. Шетелдік ұйымның өкілдігі оны ашуға рұқсат алынған кезденбастап Беларусь Республикасының аумағында құрылған болып есептеледі.
Экономикалық қызметтің барлық түрлерінде филиалдар мен жеке кәсіпкерлер нысанында құру мен қызметке қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Лицензиялау
Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызмет түрлері, сондай-ақ лицензиаттың ұйымдық-құқықтық нысанын айқындау тәртібі Беларусь Республикасының заңнамасында белгіленеді
Шетелдік ұйымдардың өкілдіктері қызметкерлерінің саны
Екінші Тараптың заңды тұлғасы өкілдігінің (басшыны қоса алғанда) шетелдік азамат қызметкерлерінің саны 5 адамнан аспауға тиіс
Жекешелендіру
Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет меншігіндегі объектілерді жекешелендіруге қатысуға қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Жер бойынша жүргізілетін операциялар
Жерді меншікке алу құқығы тек Беларусь Республикасының азаматтарына және Беларусь Республикасының заңды тұлғаларына беріледі. Шетелдік жеке және заңды тұлғалар жер учаскелерін 99 жыл дейінгі мерзімге жалға ала алады.
Жер учаскелері, оның ішінде мемлекеттік меншіктегі жылжымайтын мүлікті сату кезінде шетелдік заңды тұлғаларға тек жалға алу құқығымен беріледі.
Беларусь Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда жер учаскелері шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың жеке меншігінде болуы мүмкін.
Жеке меншікке, шет мемлекеттердің, халықаралық ұйымдардың меншігіне беруге жатпайтын жер учаскелері ұлттық заңнамада айқындалады
Жеке тұлғалардың келуі және уақытша болуы
Г қосымшасында жазылғандарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Г қосымшасында жазылғандарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Жануарлар дүниесін пайдалануға беру
Жануарлар дүниесін нақты аумақта немесе акваторияда пайдалануға беруде Беларусь Республикасының заңды тұлғалары мен азаматтарына басымдық беріледі
Концессиялық шарт негізінде концессия объектісінің қызметі немесе оны иелену және пайдалану құқығы, оның ішінде оның талаптарын айқындау, концессионерді іріктеу рәсімі және концессиялық келісімнің елеулі шарттарының тізбесі
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Жүзеге асыруға мемлекеттің айрықша құқығы қолданылатын қызмет түрлері
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Тек мемлекеттің меншігіндегі объектілер
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Жерге орналастыру
Жерге орналастыруды (жерді түгендеу, жерді пайдалануды жоспарлау, жерге орналастыру объектілерінің шекараларын белгілеу (қалпына келтіру) және бекіту, жерді пайдалану мен қорғаудың тиімділігін арттыруға бағытталған басқа да жерге орналастыру іс-шараларын жүргізу жөніндегі іс-шаралар) мемлекеттік басқарудың арнайы уәкілетті органына бағынатын (жүйеге кіретін) мемлекеттік ұйымдар ғана жүзеге асырады
Жылжымайтын мүлікті, оған құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді техникалық түгендеу және мемлекеттік тіркеу
Жылжымайтын мүлікті, оған құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді техникалық түгендеуді және мемлекеттік тіркеуді мемлекеттік басқарудың арнайы уәкілетті органына бағынатын (жүйеге кіретін) мемлекеттік ұйымдар ғана жүзеге асырады
Мемлекеттік мүлікпен мәмілелер және (немесе) өзге де заңдық маңызы бар іс-әрекеттер жасау үшін оны бағалау
Мемлекеттік мүлікпен мәмілелер және (немесе) өзге де заңдық маңызы барәрекеттер жасау үшін оны бағалауды мемлекеттік ұйымдар, жарғылық қорындағы мемлекеттік меншіктің үлесі 50%-дан асатын, бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың арнайы уәкілетті органына бағынатын (жүйеге кіретін) ұйымдар жүзеге асырады
Геодезиялық және картографиялық жұмыстар
Нәтижелері жалпымемлекеттік, салааралық мақсаттағы геодезиялық және картографиялық жұмыстарды мемлекеттік басқарудың арнайы уәкілетті органына бағынатын (жүйеге кіретін) мемлекеттік ұйымдар ғана жүзеге асырады
Ақпаратты өңдеу
Беларусь Республикасы ақпараттың қорғалуын қоса алғанда, оны өңдеуге әсер ететін кез келген шараларды қабылдау және қолдану құқығын сақтайды
II. БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР НАРЫҒЫНА ҚОЛ ЖЕТКІЗУ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕРІ

1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A. Профессиональные услуги
Юридические услуги, за исключением нотариальной и адвокатской деятельности (CPC 861**)
Нет ограничений, кроме следующих:
учреждение и деятельность допускаются в форме юридического лица Республики Беларусь, являющегося коммерческой организацией;
работники, имеющие свидетельства об аттестации лица, оказывающего юридические услуги, должны быть гражданами Республики Беларусь
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги в области налогообложения (СРС 863)
Нет ограничений, кроме следующего:
учреждение и деятельность допускается в форме юридического лица Республики Беларусь, являющегося коммерческой организацией
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги в области бухгалтерского учета (СРС 862, кроме 86211);
Архитектурные услуги (CPC 8671);
Инженерные услуги (CPC 8672);
Комплексные инженерные услуги (СРС 8673);
Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию (CPC 8674);
Услуги в стоматологии (СРС 93123);
Ветеринарные услуги (СРС 932);
Услуги младшего медицинского персонала, а также услуги в сфере физиотерапии, гомеопатии, иглоукалывания (СРС 93191)
Нет ограничений
Нет ограничений
Б. Услуги вычислительной техники и связанное с этим обслуживание
Консультативные услуги в связи с установкой вычислительной техники (CPC 841);
Услуги по реализации программного обеспечения (CPC 842);
Услуги по обработке данных (CPC 843);
Услуги по созданию баз данных (CPC 844);
Прочие (СРС 845+849)
Нет ограничений
Нет ограничений
В. Услуги в области исследований и разработок
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в области естественных наук и техники (СРС 851);
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в областях общественных и гуманитарных наук (СРС 852);
Услуги по исследованиям и опытным разработкам в междисциплинарных областях (СРС 853)
Нет ограничений
Нет ограничений
Г. Услуги в области недвижимости
а) включая частное или арендованное имущество (СРС 821);
b) предоставляемое за вознаграждение или на договорной основе (СРС 822)
а) Нет ограничений, кроме следующего:
в отношении государственного имущества обязательства не принимаются;
b) Нет ограничений, кроме следующего:
учреждение и деятельность допускаются в форме юридического лица Республики Беларусь, являющегося коммерческой организацией.
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Д. Лизинговые услуги и услуги по найму без оператора
Морских судов (СРС 83103);

1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
Нотариаттық және адвокаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, заңдық көрсетілетін қызметтер (CPC 861**)
Мыналардан басқа шектеулер жоқ:
коммерциялық ұйым болып табылатын Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанындағы құру мен қызметке жол беріледі;
Заң қызметтерін көрсететін адамды аттестаттау туралы куәлігі бар қызметкерлер Беларусь Республикасының азаматтары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Салық салу саласында көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
Мынадан басқа шектеулер жоқ:
коммерциялық ұйым болып табылатын Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанындағы құру мен қызметке жол беріледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Бухгалтерлік есеп саласында көрсетілетін қызметтер (86211-ден басқа, СРС 862);
Көрсетілетін сәулет қызметтері (CPC 8671);
Инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8672)
Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8673);
Қалалық жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8674);
Стоматология саласында көрсетілетін қызметтер (СРС 93123);
Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (СРС 932);
Кіші медициналық персонал қызметтері, сондай-ақ физиотерапия, гомеопатия, инемен емдеу саласында көрсетілетін қызметтер (СРС 93191)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Б.      Есептеу техникасы бойынша көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
Есептеу техникасын орнатуға байланысты консультативтік көрсетілетін қызметтер (СРС 841)
Бағдарламалық қамтылымды іске асыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 842)
Деректерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 843)
Дерекқор жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 844)
Өзгелер (СРС 845+849)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
В.      Зерттеулер және әзірлемелер саласында көрсетілетін қызметтер
Жаратылыстану ғылымдары және техника саласындағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 851);
Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар салаларындағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 852)
Пәнаралық салалардағы зерттеулер мен тәжірибелік әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 853)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Г. Жылжымайтын мүлік саласында көрсетілетін қызметтер
а) меншікті немесе жалға алынған жылжымайтын мүлікті қоса алғанда (СРС 821)
b) сыйақы үшін немесе шарттық негізде ұсынылатын қызметтер (СРС 822)
а) Мынадан басқа шектеулер жоқ:
мемлекеттік мүлікке қатысты міндеттемелер қабылданбайды;
b) Мынадан басқа шектеулер жоқ:
коммерциялық ұйым болып табылатын Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанындағы құру мен қызметке жол беріледі.
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Д.      Лизингтік көрсетілетін қызметтерператорсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер
Теңіз кемелерін (СРС 83103);

Других видов транспортного оборудования, других машин и оборудования (CPC 83101+83102+83105, 83106-83109)
Нет ограничений
Нет ограничений
Е. Прочие коммерческие услуги
Рекламные услуги: услуги по планированию, созданию и размещению рекламы (CPC 8712);
Услуги по исследованию рынка и выявлению общественного мнения (СРС 864);
Консультативные услуги по вопросам управления (CPC 865);
Услуги, связанные с консультациями по вопросам управления (CPC 866);
Услуги по техническим испытаниям и анализам (СРС 8676), исключая услуги, связанные с выдачей обязательных сертификатов и прочих официальных документов;
Услуги по размещению кадров и обеспечению спроса на кадры (СРС 872);
Консультативные услуги в научных и технических областях, смежных с инженерной областью (СРС 8675);
Обслуживание и ремонт оборудования (не включая морские суда, воздушные суда и другое транспортное оборудование) (CPC 633, 8861–8866);
(CPC 874, кроме 87401);
Услуги в области фотографии (CPC 875);
Услуги по упаковке (CPC 876);
Услуги по организации и ведению переговоров (демонстраций, выставок)
Нет ограничений
Нет ограничений
2. УСЛУГИ СВЯЗИ
Услуги почтовой связи (СРС 7511)
Нет ограничений, кроме следующего.
Национальный оператор почтовой связи имеет исключительное право на прием, обработку, хранение, перевозку и доставку (вручение) международных почтовых отправлений1
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Курьерские услуги (СРС 7512**), только в отношении:
обработки адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания);
услуг по ускоренной доставке адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и товаров и адресованной продукции
Нет ограничений, кроме следующего. Национальный оператор почтовой связи имеет исключительное право на прием, обработку, хранение, перевозку и доставку (вручение) международных почтовых отправлений2
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги электросвязи:
Услуги речевой телефонной связи общего пользования (СРС 7521);
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов (СРС 7523**);
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов (СРС 7523**);
Услуги телексной связи (СРС 7523**);
Телеграфные услуги (СРС 7522);

Көлік жабдығының басқа да түрлерін, басқа да машиналар мен жабдықтарды (CPC 83101+83102+83105, 83106-83109)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Е.      Өзге де коммерциялық көрсетілетін қызметтер
Жарнамалық көрсетілетін қызметтер: жарнаманы жоспарлау, жасау және орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8712);
Нарықты зерттеу және қоғамдық пікірді анықтау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 864);
Басқару мәселелері бойынша консультативтік көрсетілетін қызметтер (CPC 865);
Басқару мәселелері бойынша консультацияларға байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 866);
Міндетті сертификаттар мен өзге де ресми құжаттарды беруге байланысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, техникалық сынақтар мен талдаулар бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8676);
Кадрларды орналастыру және кадрларға сұранысты қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 872);
Инженерлік саламен сабақтас ғылыми және техникалық салалардағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (СРС 8675);
Жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу (теңіз кемелерін, әуе кемелерін және басқа да көлік жабдықтарын қоспағанда) (CPC 633, 8861-8866);
Ғимараттарды тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (87401-ден басқа CPC 874);
Фотосурет саласында көрсетілетін қызметтер (CPC 875);
Буын-түю бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 876);
Келіссөздер (демонстрациялар, көрмелер) ұйымдастыру және жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
2. КӨРСЕТІЛЕТІН БАЙЛАНЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ
Пошта байланысы бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7511)
Мынадан басқа шектеулер жоқ.
Ұлттық пошта байланысы операторының халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдауға, өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және жеткізуге (табыс етуге) айрықша құқығы бар1
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512)
Тек мыналарға қатысты:
жолданған бандерольдер мен сәлемдемелерді өңдеу (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда);
жолданған баспа өнімдерін өңдеу (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар); және
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, сәлемдемелер мен жолданған баспа өнімдерін жедел жеткізу
Мынадан басқа шектеулер жоқ. Ұлттық пошта байланысы операторының халықаралық пошта жөнелтілімдерін қабылдауға, өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және жеткізуге (табыс етуге) айрықша құқығы бар2
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Электр байланысы бойынша көрсетілетін қызметтер:
Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефонмен сөйлесу байланысы бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7521);
Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**);
Арналар коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**);
Көрсетілетін телекс байланысы қызметтері (СРС 7523**);
Көрсетілетін телеграф қызметтері (СРС 7522);
Көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері

Услуги факсимильной связи (СРС 7521**+ 7529**);
Услуги по частным арендованным выделенным линиям (СРС 7522** + 7523**);
Услуги электронной почты (СРС 7523**);
Услуги голосовой почты (СРС 7523**);
Услуги по онлайн-информации и извлечению из базы данных (СРС 7523**);
Услуги по электронному обмену данными (СРС 7523**);
Предоставление усовершенствованных/с добавленной стоимостью услуг в области факсимильной связи, включая хранение и пересылку, а также хранение и извлечение данных (СРС 7523**);
Конвертирование кодов и протоколов
Обработка онлайн информации и/или данных (включая обработку транзакций) (СРС 843**);
Прочие телекоммуникационные услуги (СРС 7529)
Нет ограничений, кроме следующих.
Учреждение и деятельность разрешаются только в форме юридического лица Республики Беларусь.
Пропуск международного и межсетевого трафика и присоединение к сетям электросвязи иностранных государств осуществляются через сети уполномоченных операторов электросвязи.
Перечень операторов, имеющих право на пропуск международного трафика и присоединение к сетям электросвязи иностранных государств, и уполномоченные на пропуск межсетевого трафика операторы определяются в соответствии с законодательством Республики Беларусь.
Общая доля иностранного участия в уставном фонде уполномоченных операторов по пропуску международного трафика не может превышать 49 % акций (долей уставного фонда)
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ И СООРУЖЕНИЯ
Общие строительные работы по возведению зданий (CPC 512);
Общие строительные работы по сооружению объектов гражданского строительства (CPC 513);
Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, монтаж оборудования (CPC 514+516);
Строительные и отделочные работы завершающего цикла (CPC 517);
Прочие (CPC 511+515+518)
Нет ограничений
Нет ограничений
4. ТОРГОВЫЕ УСЛУГИ
Указанные ниже меры всех подсекторов торговых услуг не относятся к торговле алкогольной, непищевой спиртосодержащей продукции, непищевого этилового спирта, табачного сырья и табачных изделий, оружием и боеприпасами
Услуги комиссионных агентов (СРС 621);
Услуги по оптовой торговле (CPC 622);
Услуги по розничной торговле
(CPC 631+632, 6111+6113+6121);
Франчайзинг (СРС 8929)
Нет ограничений
Нет ограничений
5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
Частные услуги в области высшего образования (CPC 923**);
Частные услуги в области дополнительного образования для взрослых (CPC 924**)
Нет ограничений
Нет ограничений

(СРС 7521** + 7529**);
Жеке жалға алынған бөлінген желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7522**+7523**);
Көрсетілетін электрондық пошта қызметтері (СРС 7523**);
Көрсетілетін дауыстық пошта қызметтері (СРС 7523**);
Онлайн ақпарат және дерекқордан алу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**);
Электрондық деректер алмасу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**);
Деректерді сақтау мен жөнелтуді, сондай-ақ сақтауды және алуды қоса алғанда, факсимильді байланыс саласында жетілдірілген /қосылған құны бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну (CPC 7523**);
Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру;
Онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (СРС 843**);
Өзге де телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер (СРС 7529)
Мыналардан басқа шектеулер жоқ.
Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанындағы құру мен қызметке жол беріледі.
Халықаралық және желіаралық трафикті өткізу және шет мемлекеттердің электр байланысы бойынша желілеріне қосылуы уәкілетті электр байланысы операторлардың желілері арқылы жүзеге асырылады.
Халықаралық трафикті өткізуге және шет мемлекеттерді электр байланысы желілеріне қосуға құқығы бар операторлардың тізбесі және желіаралық трафикті өткізуге уәкілеттік берілген операторлар Беларусь Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Халықаралық трафикті өткізу жөніндегі уәкілетті операторлардың жарғылық қорындағы шетелдік қатысудың жалпы үлесі акциялардың (жарғылық қордың үлестерінің) 49%-нан аспауға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
3. ҚҰРЫЛЫС ЖҰМЫСТАРЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСЖАЙЛАР
Ғимараттарды тұрғызу арналған жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 512)
Азаматтық құрылыс объектілерін салуға арналған жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 513)
Ғимараттарды дайын конструкциялардан құрастыру және тұрғызу, жабдықтарды монтаждау (CPC 514+516)
Аяқтау циклінің құрылыс және әрлеу жұмыстары (CPC 517)
Өзгелер (CPC 511+515+518)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
4. КӨРСЕТІЛЕТІН САУДА ҚЫЗМЕТТЕРІ
Көрсетілетін сауда қызметтерінің барлық кіші секторларының төменде көрсетілген шаралары алкогольдік, құрамында спирті бар тағамдық емес өнімдер, тағамдық емес этил спирті, темекі шикізаты мен темекі бұйымдары, қару мен оқ-дәрілер саудасына жатпайды
Комиссиялық агенттердің көрсетілетін қызметтер (СРС 621);
Көтерме сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 622);
Бөлшек сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 631+632, 6111+6113+6121);
Франчайзинг (СРС 8929)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДА КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Жоғары білім беру саласында көрсетілетін жеке қызметтер (CPC 923**);
Ересектерге арналған қосымша білім беру саласында көрсетілетін жеке қызметтер (CPC 924**)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ

6. УСЛУГИ ПО ОХРАНЕ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Услуги канализации (СРС 9401);
Услуги по удалению отходов (CPC 9402);
Услуги по санитарной обработке и прочие услуги (CPC 9403);
Прочее (CPC 9404+9405+9406+9409)
Нет ограничений
Нет ограничений
7. ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ
A. Все страховые и имеющие отношение к страхованию услуги
Меры, применимые в отношении всех подсекторов страховых услуг:
страховым компаниям запрещается оказывать одновременно услуги по страхованию жизни и услуги по страхованию, кроме страхования жизни;
суммарная квота иностранного капитала в уставных фондах всех страховых компаний и компаний по перестрахованию на территории Республики Беларусь не может превышать 30 %;
обязательства не принимаются в отношении услуг обязательного страхования;
функции руководителя, его заместителей, главного бухгалтера страховой организации могут выполняться только гражданами Республики Беларусь, а также иностранными гражданами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Беларусь, и только на основании трудовых договоров
(а) Услуги по страхованию жизни
Нет ограничений
Нет ограничений, за исключением услуг по страхованию жизни в отношении юридических лиц, по которым обязательства не принимаются
(b) Прочие услуги по страхованию, кроме страхования жизни
Нет ограничений
Нет ограничений
(іі) Услуги по перестрахованию и ретроцессии
Нет ограничений
Нет ограничений
(іiі) Брокерские услуги и услуги агентств
Нет ограничений, кроме следующего:
запрещается посредническая деятельность, связанная с заключением на территории Республики Беларусь договоров страхования от имени страховых организаций, созданных за пределами Республики Беларусь, за исключением осуществления страховыми брокерами посреднической деятельности по перестрахованию
Нет ограничений, кроме следующего:
запрещается посредническая деятельность, связанная с заключением на территории Республики Беларусь договоров страхования от имени страховых организаций, созданных за пределами Республики Беларусь, за исключением осуществления страховыми брокерами посреднической деятельности по перестрахованию
(іv) Вспомогательные страховые услуги, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
Нет ограничений
Нет ограничений
В. Банковские услуги и прочие финансовые услуги (исключая страхование)
Меры, применимые в отношении всех подсекторов банковских услуг и прочих финансовых услуг (исключая страхование):
Учреждение и деятельность допускается в форме юридического лица Республики Беларусь.
Деятельность в банковском секторе могут осуществлять на основании лицензии, выдаваемой Национальным банком Республики Беларусь: коммерческая организация в форме банка (акционерное общество) или небанковской кредитно-финансовой организации (акционерное общество), а также в форме банка с иностранными инвестициями и представительства иностранного банка. Представительство иностранного банка не имеет права осуществлять банковские операции и иную деятельность, осуществляемую банками и небанковскими кредитно-финансовыми организациями.
Размер (квота) суммарного участия иностранного капитала в банковской системе Республики Беларусь ограничен 50 %. Требуется разрешение Национального банка Беларуси на: а) увеличение уставного фонда банка за счет средств нерезидентов; б) отчуждение акций в пользу нерезидентов.
Деятельность на рынке ценных бумаг осуществляется на основании лицензии, выдаваемой Министерством финансов Республики Беларусь.
Акционерный инвестиционный фонд может быть учрежден только в форме открытого акционерного общества.
Фондовая биржа может быть создана только в форме открытого акционерного общества.
Деятельность управляющей организации инвестиционного фонда может осуществляться только хозяйственным обществом, созданным в соответствии с законодательством Республики Беларусь и прошедшим государственную аккредитацию.
Деятельность специализированного депозитария инвестиционного фонда может осуществляться хозяйственным обществом или унитарным предприятием, созданным в соответствии с законодательством Республики Беларусь и прошедшим государственную аккредитацию.
Специальная финансовая организация, осуществляющая операции секьюритизации, может быть создана только в форме акционерного общества.
Деятельность специализированного депозитария выделенных активов может осуществляться депозитарием, прошедшим государственную аккредитацию.
Деятельность по доверительному управлению ценными бумагами может осуществляться хозяйственным обществом
v) Услуги по принятию вкладов и прочих возвратных средств от населения
Нет ограничений
Нет ограничений
vi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций
Нет ограничений
Нет ограничений
vii) Финансовый лизинг
Нет ограничений
Нет ограничений
viii) Все виды услуг по проведению платежей и переводу денег
Нет ограничений
Нет ограничений
ix) Гарантии и обязательства
Нет ограничений
Нет ограничений
x) Торговля за свой счет или за счет клиентов на бирже, внебиржевом рынке или иным образом следующими инструментами:
инструментами денежного рынка (чеки, векселя, депозитные сертификаты и др.);
иностранной валютой;
производными продуктами, включая, но не исключительно, фьючерсные контракты и опционы;
инструментами, связанными с изменениями валютного курса и процентной ставки, включая соглашения своп, форвардные соглашения и др.;
переводными ценными бумагами;
прочими оборотными инструментами и финансовыми активами, включая золото в слитках
Нет ограничений
Нет ограничений
xi) Участие в выпусках всех видов ценных бумаг, включая организацию подписки и размещение в качестве агента (публичная и закрытая подписка) и оказание услуг, имеющих отношение к такому выпуску
Нет ограничений
Нет ограничений
xii) Брокерские услуги на денежном рынке
Нет ограничений
Нет ограничений
xiii) Управление активами, такое как управление наличными денежными средствами или портфелем ценных бумаг, все формы управления коллективными инвестициями, услуги по ответственному хранению, депозитарные и трастовые услуги
Нет ограничений
Нет ограничений
xiv) Осуществление взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотные документы
Нет ограничений
Нет ограничений
xv) Предоставление и передача финансовой информации и обработка финансовых данных и связанное программное обеспечение поставщиков иных финансовых услуг
Нет ограничений
Нет ограничений
xvi) Консультационные и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая кредитные отчеты и анализ, исследования и рекомендации по прямым и портфельным инвестициям, рекомендации по приобретению, реорганизации и стратегии корпораций
Нет ограничений
Нет ограничений

6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9401);
Қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9402);
Санитариялық өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер және өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 9403);
Өзгелер (CPC 9404+9405+9406+9409)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
7. ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Барлық сақтандыру және сақтандыруға қатысты көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін сақтандыру қызметтерінің барлық кіші секторына қатысты қолданылатын шаралар:
сақтандыру компанияларына өмірді сақтандырудан басқа өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді бір мезгілде көрсетуге тыйым салынады;
Беларусь Республикасының аумағындағы барлық сақтандыру компаниялары мен қайта сақтандыру компанияларының жарғылық қорларындағы шетелдік капиталдың жиынтық квотасы 30 %-дан аспауға тиіс;
көрсетілетін міндетті сақтандыру қызметтеріне қатысты міндеттемелер қабылданбайды;
сақтандыру ұйымы басшысының, оның орынбасарларының, бас бухгалтерінің функцияларын тек Беларусь Республикасының азаматтары, сондай-ақ Беларусь Республикасында тұрақты тұратын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар және тек еңбек шарттары негізінде ғана атқара алады
(а) Өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Міндеттемелер қабылданбайтын заңды тұлғаларға қатысты өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, шектеулер жоқ
(b) Өмірді сақтандырудан басқа сақтандыру бойынша өзге де көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(іі) Қайта сақтандыру және ретроцессия бойынша көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(іiі) Брокерлік көрсетілетін қызметтер және агенттіктердің көрсетілетін қызметтері
Мынадан басқа шектеулер жоқ:
сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыруын қоспағанда, Беларусь Республикасының аумағында Беларусь Республикасынан тыс жерде құрылған сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты делдалдық қызметке тыйым салынады
Мынадан басқа шектеулер жоқ:
сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыруын қоспағанда, Беларусь Республикасының аумағында Беларусь Республикасынан тыс жерде құрылған сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты делдалдық қызметке тыйым салынады
(іv) Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, тәуекелді бағалау және наразылықтарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты көрсетілетін қосалқы сақтандыру қызметтері
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
В. Банктік көрсетілетін қызметтері және өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда)
Банктік көрсетілетін қызметтердің және өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтердің барлық кіші секторларына қатысты қолданылатын шаралар (сақтандыруды қоспағанда):
Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құру мен қызметке жол беріледі.
Банк секторындағы қызметті Беларусь Республикасының Ұлттық банкі беретін лицензия негізінде: банк (акционерлік қоғам) немесе банк емес кредиттік-қаржы ұйымы (акционерлік қоғам) нысанындағы, сондай-ақ шетелдік инвестициялары бар банк және шетелдік банктің өкілдіктері нысанындағы коммерциялық ұйым жүзеге асыра алады. Шетелдік банк өкілдігінің банк операцияларын және банктер мен банк емес кредиттік-қаржы ұйымдары жүзеге асыратын өзге де қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Беларусь Республикасының банк жүйесіне шетелдік капиталдың жиынтық қатысуының мөлшері (квотасы) 50%-бен шектеледі. Беларусь Ұлттық банкінің: а) бейрезиденттердің қаражаты есебінен банктің жарғылық қорын ұлғайтуға; б) акцияларды бейрезиденттер пайдасына иеліктен шығаруға рұқсаты талап етіледі.
Бағалы қағаздар нарығындағы қызмет Беларусь Республикасының Қаржы министрлігі беретін лицензия негізінде жүзеге асырылады.
Акционерлік инвестициялық қор тек ашық акционерлік қоғам нысанында құрылуы мүмкін.
Қор биржасы тек ашық акционерлік қоғам нысанында құрылуы мүмкін.
Инвестициялық қордың басқарушы ұйымының қызметін Беларусь Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және мемлекеттік аккредиттеуден өткен шаруашылық қоғам ғана жүзеге асыра алады.
Инвестициялық қордың мамандандырылған депозитарийінің қызметін Беларусь Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және мемлекеттік аккредиттеуден өткен шаруашылық қоғам немесе унитарлық кәсіпорын жүзеге асыра алады.
Секьюритилендіру операцияларын жүзеге асыратын арнайы қаржы ұйымы тек акционерлік қоғам нысанында құрылуы мүмкін
Бөлінген активтердің мамандандырылған депозитарийінің қызметін мемлекеттік аккредиттеуден өткен депозитарий жүзеге асыра алады.
Бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару жөніндегі қызметті шаруашылық қоғам жүзеге асыра алады
v) Халықтан салымдарды және өзге де қайтарылатын қаражатты қабылдау
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
vi) Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, кредит берудің барлық түрі
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
vii) Қаржылық лизинг
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
viii) Төлемдер жүргізу және ақша аудару бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрі
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
ix) Кепілдіктер мен міндеттемелер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
x) Биржада, биржадан тыс нарықта немесе өзгеше жолмен мынадай құралдармен:
ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттік сертификаттар және т. б.);
шетелдік валютамен;
туынды өнімдермен, фьючерстік келісімшарттар мен опциондарды қоса алғанда, бірақ тек олармен ғана емес;
своп келісімдерімен, форвардтық келісімдерді және басқаларды қоса алғанда, валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлеменің өзгеруінебайланысты құралдармен, ;
аударылатын бағалы қағаздармен;
құймалардағы алтынды қоса алғанда, өзге де айналым құралдарымен және қаржы активтерімен өз есебінен немесе клиенттер есебінен сауда жасау
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
xi) Жазылымды ұйымдастыруды және агент ретінде орналастыруды (жария және жабық жазылым) қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрін шығаруға қатысу және осындай шығарылымға қатысы бар қызметтерді ұсыну
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
xii)      Ақша нарығындағы брокерлік көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
xiii)      Қолма-қол ақша қаражатын немесе бағалар қағаздар портфелін басқару сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық нысаны, жауаптылықпен сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
xiv)      Өзара есеп айырысуларды жүзеге асыру және бағалы қағаздарды, туынды өнімдер мен басқа да айналым құралдарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша клирингтік көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
xv)      Өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынушылардың қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және байланысты бағдарламалық қамтылымды өңдеуі
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
xvi)      Кредиттік есептер мен талдау, тікелей және портфельдік инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдарды, корпорацияларды сатып алу, қайта ұйымдастыру және олардың стратегиясы бойынша ұсынымдарды қоса алғанда, (v) – (хv) тармақшаларда санамаланған қызметтің барлық түрі бойынша консультациялық және басқа да қосалқы қаржылық көрсетілетін қызметтер,
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ

8. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ
Частные услуги больниц (CPC 9311**);
Частные социальные услуги (CPC 933**)
Нет ограничений
Нет ограничений
9. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ТУРИЗМА
Услуги гостиниц и ресторанов (CPC 641 и 642)
Нет ограничений
Нет ограничений
Услуги бюро путешествий и туристических агентств (CPC 7471)
Нет ограничений, кроме следующего:
иностранный инвестор туристической фирмы должен быть юридическим лицом, занимающимся оказанием услуг туроператора или турагентства в стране своего местонахождения на протяжении не менее 5 лет
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги туристических гидов (СРС 7472)
Нет ограничений
Нет ограничений, кроме следующего:
услуги экскурсоводов, гидов-переводчиков вправе оказывать лица, постоянно проживающие на территории Республики Беларусь
10. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ОТДЫХА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ
Услуги по организации развлечений (включая услуги театральных постановок, выступлений музыкальных ансамблей и цирков) (СРС 9619);
Услуги библиотек, архивов, музеев и других культурно-просветительских учреждений (СРС 963);
Услуги по организации занятий спортом и других видов отдыха (СРС 964, кроме СРС 96492)
Нет ограничений
Нет ограничений
11. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
Внутриводные транспортные услуги
Услуги по обслуживанию и ремонту судов (СPС 8868**);
Вспомогательные услуги для водного транспорта (СРС 745**)
Нет ограничений
Нет ограничений
Услуги воздушного транспорта
Услуги по обслуживанию и ремонту авиатранспортных судов (включают только деятельность в отношении самолета или его части, когда он снят с эксплуатации, и не включают так называемое текущее обслуживание)
Нет ограничений
Нет ограничений
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
Нет ограничений
Обязательства не принимаются
Услуги компьютерной системы резервирования
Нет ограничений
Нет ограничений
Услуги железнодорожного транспорта
Услуги по обслуживанию и ремонту железнодорожного оборудования, за исключением инвентаризации парка железнодорожных вагонов (CPC 8868**)
Нет ограничений
Только граждане Республики Беларусь могут оказывать услуги по обслуживанию и ремонту железнодорожного транспорта
Транспортные услуги дорожного транспорта
Пассажирские перевозки (CPC 7121, 7122, кроме каботажных перевозок);
Услуги по транспортировке грузов (СРС 7123, кроме каботажных перевозок);
Услуги по аренде коммерческих транспортных средств с оператором (CPC 7124);

8. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНДА КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Ауруханалардың көрсетілетін жеке қызметтері (CPC 9311**);
Әлеуметтік көрсетілетін жеке қызметтер (CPC 933**)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
9. ТУРИЗМ САЛАСЫНДА КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қонақүйлер мен мейрамханалардың көрсетілетін қызметтері (CPC 641 и 642)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Саяхаттар бюросы және туристік агенттіктердің көрсетілетін қызметтері (CPC 7471)
Мынадан басқа, шектеулер жоқ:
туристік фирманың шетелдік инвесторы өзі тұрған елде туроператор немесе турагенттік қызметтерін көрсетумен кемінде 5 жыл айналысатын заңды тұлға болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Туристік гидтердің көрсетілетін қызметтері (СРС 7472)
Шектеулер жоқ
Мынадан басқа, шектеулер жоқ:
экскурсия жүргізушілердің, гид-аудармашылардың қызметтерін Беларусь Республикасының аумағында тұрақты тұратын адамдар көрсетуге құқылы
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Ойын-сауық ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (театрландырылған қойылымдар көрсетілетін қызметтерін, музыкалық ансамбльдер мен цирктер қойылымдарын қоса алғанда) (СРС 9619);
Кітапханалар, архивтер, музейлер және басқа да мәдени-ағарту мекемелерінің көрсетілетін қызметтері (СРС 963);
Спортпен шұғылдануды және демалыстың басқа да түрлерін ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 96492-ден басқа, СРС 964)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
11. Көрсетілетін көлік қызметтері
Көрсетілетін ішкі су көлігі қызметтері
Кемелерге қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (СPС 8868**);
Су көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер (СРС 745**)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері
Авиакөлік кемелеріне қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (тек ұшаққа немесе оның пайдаланудан шығарылған кездегі бір бөлігіне қатысты қызметті қамтиды және ағымдағы қызмет көрсетуді қамтымайды)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Көрсетілетін авиакөлік қызметтерін сату және маркетингі
Шектеулер жоқ
Міндеттемелер қабылданбайды
Компьютерлік резервтеу жүйесінің көрсетілетін қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
Теміржол вагондары паркін түгендеуді қоспағанда, теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8868**)
Шектеулер жоқ
Тек Беларусь Республикасының азаматтары ғана теміржол көлігіне қызмет көрсету және жөндеу қызметтерін көрсете алады
Көрсетілетін жол көлігі қызметтері
Жолаушылар тасымалы (CPC 7121, 7122, каботаждық тасымалдан басқа)
Жүктерді тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7123, каботаждық тасымалдан басқа)
Операторы бар коммерциялық көлік құралдарын жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7124);
Автожол көлік жабдығына қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер

Услуги по обслуживанию и ремонту автодорожного транспортного оборудования (СРС 6112+8867);
Вспомогательные услуги для автодорожного транспорта (CPC 7443)
Нет ограничений
Нет ограничений
Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
Услуги по обработке грузов (CPC 741);
Услуги складов и пакгаузов (CPC 742)
Нет ограничений
Нет ограничений
III. Изъятия, сохраняемые Республикой Беларусь в иных видах экономической деятельности
Регистрация недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним на территории Республики Беларусь
Регистратором может быть только гражданин Республики Беларусь
Метрологическая оценка средств измерений и методик выполнения измерений
Осуществлять метрологическую оценку могут только юридические лица, входящие в состав государственной метрологической службы Республики Беларусь.
Метрологическая оценка в сфере законодательной метрологии осуществляется юридическими лицами государственной метрологической службы, иными юридическими лицами, аккредитованными в соответствии с правилами, утвержденными Государственным комитетом по стандартизации Республики Беларусь, область аккредитации которых обеспечивает проведение соответствующих составных частей метрологической оценки
Деятельность, связанная с воздействием на окружающую среду
Деятельность, связанная с воздействием на окружающую среду (операции с озоноразрушающими веществами, использование отходов 1–3 классов опасности, обезвреживание, захоронение отходов), осуществляется юридическими лицами Республики Беларусь
Деятельность по изданию, изготовлению, распространению печатных изданий, а также продукции средств массовой информации
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Охранная деятельность
Организации в сфере охранной деятельности вправе осуществлять только охрану своих работников, охрану принадлежащих этим организациям объектов (имущества), проектирование, монтаж, наладку и техническое обслуживание средств и систем охраны
Перемещение источников ионизирующего излучения
Перемещение через государственную границу Республики Беларусь источников ионизирующего излучения при ввозе и (или) вывозе допускается при наличии разрешения Департамента по ядерной и радиационной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Беларусь
Производство и оборот алкогольной, непищевой спиртосодержащей продукции, непищевого этилового спирта, табачного сырья и табачных изделий
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Игорный бизнес
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Лесоустройство
Лесоустройство проводится государственной лесоустроительной организацией Министерства лесного хозяйства Республики Беларусь
Деятельность, связанная с трудоустройством за пределами Республики Беларусь
Учреждение и деятельность разрешается только в форме юридического лица Республики Беларусь
Деятельность, связанная со сбором и распространением информации о физических лицах в целях их знакомства
Учреждение и деятельность разрешается только в форме юридического лица Республики Беларусь
Деятельность, связанная с выполнением функций доверенной третьей стороны, а также оператора корневого и республиканского удостоверяющих центров Государственной системы управления открытыми ключами проверки электронной цифровой подписи Республики Беларусь
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Деятельность, связанная с драгоценными металлами и драгоценными камнями
Учреждение и деятельность разрешается только в форме юридического лица Республики Беларусь.
Перечень организаций, имеющих право осуществлять аффинаж драгоценных металлов, а также порядок их работы устанавливаются нормативными правовыми актами Республики Беларусь
Обязательства не принимаются
Деятельность по организации электронных интерактивных игр
Учреждение и деятельность разрешаются только в форме юридического лица Республики Беларусь
Деятельность в сфере энергетики
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Ведение государственных кадастров, регистров, реестров, классификаторов
Ведение государственных кадастров, регистров, реестров, классификаторов, входящих в состав республиканских государственных информационных ресурсов, осуществляется уполномоченными государственными организациями, за исключением случаев, предусмотренных актами Президента Республики Беларусь и концессионными договорами с Республикой Беларусь
Деятельность, связанная с добычей, производством и оборотом минеральных и химических калийных удобрений
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
_______________________________________
1 Письменная корреспонденция, посылки, почтовые денежные переводы и печатные издания, являющиеся объектом почтового обмена между государствами.
2 Письменная корреспонденция, посылки, почтовые денежные переводы и печатные издания, являющиеся объектом почтового обмена между государствами.
Приложение Г
РЕСПУБЛИКА БЕЛАРУСЬ
Перечень обязательств в соответствии с главой IV "Особенности временного присутствия физических лиц"
Пояснительная записка

(СРС 6112+8867);
Автожол көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер (CPC 7443)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Көліктің барлық түріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 741);
Қоймалар мен пакгауздардың көрсетілетін қызметтері (CPC 742)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
III. Беларусь Республикасының экономикалық қызметтің өзге түрлерінде сақтайтын ерекшеліктері
Беларусь Республикасының аумағында жылжымайтын мүлікті, оған құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеу
Тіркеуші тек Беларусь Республикасының азаматы бола алады
Өлшеу құралдары мен өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық бақылау
Беларусь Республикасының мемлекеттік метрологиялық қызметінің құрамына кіретін заңды тұлғалар ғана метрологиялық бақылауды жүзеге асыра алады.
Заңнамалық метрология саласындағы метрологиялық бақылауды мемлекеттік метрологиялық қызметтің заңды тұлғалары, аккредиттеу саласы метрологиялық бақылаудың тиісті құрамдас бөліктерін жүргізуді қамтамасыз ететін Беларусь Республикасының Стандарттау жөніндегі мемлекеттік комитеті бекіткен қағидаларға сәйкес аккредиттелген өзге де заңды тұлғалар жүзеге асырады
Қоршаған ортаға әсер етуге байланысты қызмет
Беларусь Республикасының заңды тұлғалары қоршаған ортаға әсер етуге байланысты қызметті (озонды бұзатын заттармен операциялар, 1-3-сыныпты қауіптілігі бар қалдықтарды пайдалану, олардын залалсыздандыру, көму) жүзеге асырады
Баспа басылымдарын, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдерін шығару, дайындау, тарату жөніндегі қызмет
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Күзет қызметі
Күзет қызметі саласындағы ұйымдар өз қызметкерлерін күзетуді, осы ұйымдарға тиесілі объектілерді (мүлікті) күзетуді, күзет құралдары мен жүйелерін жобалауды, монтаждауды, баптауды және оларға техникалық қызмет көрсетуді ғана жүзеге асыруға құқылы
Иондаушы сәулелену көздерінің тасымалдануы
Беларусь Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы әкелу және (немесе) әкету кезінде иондаушы сәулелену көздерін тасымалдауға Беларусь Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Ядролық және радиациялық қауіпсіздік департаментінің рұқсаты болған кезде жол беріледі
Алкогольдік, спирті бар тағамдық емес өнімдердің, тағамдық емес этил спиртінің, темекі шикізаты мен темекі бұйымдарының өндірісі және айналымы
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Ойын бизнесі
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Орман орналастыру
Орман орналастыруды Беларусь Республикасы Орман шаруашылығы министрлігінің мемлекеттік орман орналастыру ұйымы жүргізеді
Беларусь Республикасынан тыс жерлерде жұмысқа орналасуға байланысты қызмет
Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құру мен қызметке жол беріледі
Танысу мақсатында жеке тұлғалар туралы ақпаратты жинауға және таратуға байланысты қызмет
Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құру мен қызметке жол беріледі
Сенім білдірілген үшінші тараптың, сондай-ақ Беларусь Республикасының электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеретін Ашық кілттерді басқарудың мемлекеттік жүйесінің негізгі және республикалық куәландырушы орталықтары операторының функцияларын орындауға байланысты қызмет
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Бағалы металдар мен асыл тастармен байланысты қызмет
Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құру мен қызметке жол беріледі.
Бағалы металдарды аффинаждауды жүзеге асыруға құқығы бар ұйымдардың тізбесі, сондай-ақ олардың жұмыс істеу тәртібі Беларусь Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді
Міндеттемелер қабылданбайды
Электрондық интерактивті ойындарды ұйымдастыру жөніндегі қызмет
Беларусь Республикасының заңды тұлғасы нысанындағы құру мен қызметке жол беріледі
Энергетика саласындағы қызмет
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Мемлекеттік кадастрларды, тіркелімдерді, тізілімдерді, сыныптауыштарды жүргізу
Беларусь Республикасы Президентінің актілерінде және Беларусь Республикасымен концессиялық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, республикалық мемлекеттік ақпараттық ресурстардың құрамына кіретін мемлекеттік кадастрларды, тіркелімдерді, тізілімдерді, сыныптауыштарды жүргізуді уәкілетті мемлекеттік ұйымдар жүзеге асырады
Минералды және химиялық калий тыңайтқыштарын өндіруге, шығаруға және айналымына байланысты қызмет
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
__________________________________
1Мемлекеттер арасындағы пошта алмасу объектісі болып табылатын жазбаша хат-хабарлар, сәлемдемелер, пошта ақша аударымдары және баспа басылымдары.
2Мемлекеттер арасындағы пошта алмасу объектісі болып табылатын жазбаша хат-хабарлар, сәлемдемелер, пошта ақша аударымдары және баспа басылымдары.
Г қосымшасы
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ "Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген iv тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба

1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой IV "Особенности временного присутствия физических лиц" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг и категории физических лиц, а также виды экономической деятельности, по которым Республикой Беларусь принимаются обязательства в соответствии со статьями 25 "Национальный режим" и 26 "Доступ на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются к категориям физических лиц в этих секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности.
2. Республикой Беларусь не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, иных видов экономической деятельности, а также категорий физических лиц, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 25 "Национальный режим" и 26 "Доступ на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых видах экономической деятельности, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к категориям физических лиц, указанным в настоящем Перечне.
4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Беларусь применять меры, указанные в пунктах 2, 3 и 4 статьи 23 "Сфера применения".
5. Все требования нормативных правовых актов Республики Беларусь, касающиеся въезда, включая визовые процедуры, временного пребывания, труда и мер социального обеспечения, по-прежнему применяются, включая положения, касающиеся срока пребывания, минимальной заработной платы, а также коллективных соглашений о заработной плате, даже если они не перечислены ниже.
6. В настоящем Перечне коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 26)
Ограничения национального режима (статья 25)
Дополнительные обязательства (статья 27)
I. Горизонтальные обязательства
Категории физических лиц, в отношении которых разрешается временный въезд и пребывание
Обязательства не принимаются, за исключением мер в отношении временного въезда и пребывания перечисленных ниже категорий физических лиц:

1. "Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Беларусь Республикасы "Ұлттық режим шектеулері" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 26-бапқа сәйкес міндеттемелер, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде жеке тұлғалар санаттарына қолданылатын тиісті шектеулер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары және жеке тұлғалар санаттары, сондай-ақ экономикалық қызметтің түрлері көрсетілген.
2. Беларусь Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына, экономикалық қызметтің өзге де түрлеріне, сондай-ақ жеке тұлғалар санаттарына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Осы Тізбе "Ұлттық режим шектеулері" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 26-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды, тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекен жай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар төменде санамаланбаса да, кез келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген жеке тұлғалар санаттарына қолданылады.
4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Беларусь Республикасының "Қолданылу аясы" деген 23-баптың 2, 3 және 4-тармақтарында көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Визалық рәсімдерді қоса алғанда, келуге, уақытша болуға, еңбекке және әлеуметтік қамсыздандыру шараларына қатысты Беларусь Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің барлық талабы болу мерзіміне, ең төмен жалақыға, сондай-ақ жалақы туралы ұжымдық келісімдерге қатысты ережелерді қоса алғанда, егер олар төменде санамаланбаса да, бұрынғысынша қолданылады.
6. Осы Тізбеде көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптауышына сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (26-бап)
Ұлттық режим шектеулері
(25-бап)
Қосымша міндеттемелер
(27-бап)
I. ДЕҢГЕЙЛЕС МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Уақытша келуге және болуға рұқсат етілетін жеке тұлғалар санаттары
Төменде санамаланған жеке тұлғалар санаттарының уақытша келуіне және болуына қатысты шараларды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:

1. Межфирменные переводы. Эта категория включает старших руководителей, управляющих и специалистов, но при условии, что данные лица являлись сотрудниками юридического лица (кроме некоммерческих организаций) Стороны как минимум в течение одного года до их въезда в Республику Беларусь, а также предусматривая, что эти категории лиц соответствуют критериям, приведенным ниже для каждой из этих категорий:
a) старшие руководители: физические лица в рамках организации, которые прежде всего осуществляют управление организацией, принимают решения по всем вопросам деятельности организации, имеют право осуществлять надзор или руководство от имени правления директоров или акционеров.
Старшие руководители непосредственно не исполняют задачи, связанные с поставкой услуг данной организацией;
б) управляющие: физические лица в рамках организации, которые прежде всего осуществляют управление организацией или ее подразделениями, надзор или контроль над работой подчиненного управленческого или профессионального персонала.
Управляющие непосредственно не исполняют задачи, связанные с поставкой услуг данной организацией;
в) специалисты: физические лица в рамках организации, обладающие высокими либо специальными квалификациями или знаниями, необходимыми для деятельности организации и поставки услуг компанией, ее исследовательского оборудования или управления. При оценке таких способностей в учет могут быть взяты не только знания, необходимые для деятельности компании, но также имеет ли специалист высокий уровень квалификации, относящейся к данному виду работы или торговли, требующей специальные технические знания.
Разрешения на работу на территории Республики Беларусь для вышеуказанных трех категорий иностранных физических лиц (руководители, управляющие и специалисты), отвечающих указанным критериям, выдаются на определенный период – до 1 года – с возможностью продления периода иностранцу, работающему на определенного работодателя, на 1 год, с общим сроком пребывания, не превышающим 5 лет.
2. Деловые визитеры – сотрудники юридического лица (кроме некоммерческих организаций) другой Стороны, не имеющего коммерческого присутствия в Республике Беларусь, которые въезжают и временно находятся в Республике Беларусь с целью учредить коммерческое присутствие поставщика услуги или провести переговоры по поставке услуг. Деловые визитеры не могут непосредственно быть вовлеченными в поставку услуг или прямые продажи услуг населению. Деловые визитеры не имеют права получать вознаграждение из источников, расположенных на территории Республики Беларусь. Период пребывания деловых визитеров не может превышать 90 дней.

1. Фирмааралық ауыстырулар. Бұл санатқа аға басшылар, басқарушылар және мамандар кіреді, бірақ бұл адамдар Беларусь Республикасына келгенге дейін кемінде бір жыл бойы Тараптың заңды тұлғасының (коммерциялық емес ұйымдардан басқа) қызметкерлері болған жағдайда, сондай-ақ осы санаттағы адамдардың мына санаттардың әрқайсысы үшін төменде келтірілген өлшемшарттарға сәйкес келуі көзделген жағдайда кіреді:
a) Аға басшылары: ең алдымен, ұйымды басқаруды жүзеге асыратын, ұйым қызметінің барлық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын, директорлар басқармасының немесе акционерлердің атынан қадағалауды немесе басшылықты жүзеге асыруға құқығы бар, ұйым шеңберіндегі жеке тұлғалар.
Аға басшылары осы ұйымның көрсетілетін қызметтерді ұсынуына байланысты міндеттерді тікелей орындамайды;
б) Басқарушылар: ең алдымен, ұйымды немесе оның бөлімшелерін басқаруды жүзеге асыратын, бағынысты басқарушы немесе кәсіби персоналдың жұмысын қадағалауды немесе бақылауды жүзеге асыратын, ұйым шеңберіндегі жеке тұлғалар.
Басқарушылар осы ұйымның көрсетілетін қызметтерді ұсынуына байланысты міндеттерді тікелей орындамайды;
в) Мамандар: компанияның көрсетілетін қызметтерін ұйымдастыру және оларды ұсыну, оның зерттеу жабдықтары немесе оны басқару қызметі үшін қажетті жоғары не арнайы біліктілігі немесе білімі бар, ұйым шеңберіндегі жеке тұлғалар. Мұндай қабілеттерді бағалау кезінде компания қызметіне қажетті білім ғана емес, сонымен қатар маманның арнайы техникалық білімді қажет ететін жұмыстың немесе сауданың осы түріне қатысты жоғары біліктілік деңгейінің бар-жоғы ескерілуі мүмкін.
Көрсетілген өлшемшарттарға сай келетін, жоғарыда көрсетілген үш санаттағы шетелдік жеке тұлғалар (басшылар, басқарушылар және мамандар) үшін Беларусь Республикасының аумағындағы жұмысқа рұқсаттар белгілі бір кезеңге – 1 жылға дейін – белгілі бір жұмыс берушіге жұмыс істейтін шетелдікке кезеңді 1 жылға ұзарту мүмкіндігімен, жалпы болу мерзімі 5 жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
2. Іскери келушілер – Беларусь Республикасында коммерциялық түрде қатыспайтын, көрсетілетін қызметтерді ұсынушының коммерциялық қатысуын құру немесе көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша келіссөздер жүргізу мақсатында Беларусь Республикасына келетін және уақытша болатын басқа Тараптың заңды тұлғасының (коммерциялық емес ұйымдардан басқа) қызметкерлері. Іскери келушілер көрсетілетін қызметтерді ұсынуға немесе көрсетілетін қызметтерді халыққа тікелей сатуға тікелей қатыса алмайды. Іскери келушілердің Беларусь Республикасының аумағында орналасқан көздерден сыйақы алуға құқығы жоқ. Іскери келушілердің болу кезеңі 90 күннен аспауға тиіс.

3. Поставщики услуг на контрактной основе – сотрудники юридического лица (кроме некоммерческих организаций), учрежденного в Стороне и не имеющего коммерческого присутствия в Республике Беларусь, которые въезжают и временно находятся на территории Республики Беларусь с целью заключения контракта между данным юридическим лицом и юридическим лицом Республики Беларусь. Поставщики услуг на контрактной основе не должны быть напрямую вовлечены в процесс поставки услуг или продаж непосредственно населению. Они не имеют права получать вознаграждение из источников, расположенных на территории Республики Беларусь. Период пребывания поставщиков услуг на контрактной основе не может превышать 90 дней.
4. Инвесторы – лица, осуществляющие инвестиции на территории Республики Беларусь. Период пребывания инвесторов не может превышать 90 дней. В зависимости от размера инвестиций срок пребывания таких лиц может быть увеличен в соответствии с законодательством Республики Беларусь
Представительства иностранных организаций
Численность иностранных граждан – сотрудников представительства юридического лица другой Стороны (включая руководителя) не может превышать 5 человек
Операции с землей
Право приобретения земли в собственность предоставляется только гражданам Республики Беларусь и юридическим лицам Республики Беларусь. Иностранные физические и юридические лица могут арендовать земельные участки на срок до 99 лет.
Земельные участки, в том числе при продаже находящегося в государственной собственности недвижимого имущества, предоставляются иностранным юридическим лицам только на праве аренды.
Земельные участки могут находиться в частной собственности иностранных граждан, лиц без гражданства в случаях, установленных законодательными актами Республики Беларусь.
Земельные участки, не подлежащие предоставлению в частную собственность, собственность иностранных государств, международных организаций, определяются национальным законодательством
II. Секторальные обязательства
Нотариальная деятельность
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нотариусом может быть только гражданин Республики Беларусь
Регистрация недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним на территории Республики Беларусь
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Регистратором может быть только гражданин Республики Беларусь
Адвокатская деятельность (часть СРС 861)
Обязательства не принимаются
Адвокатом может быть только гражданин Республики Беларусь
Юридические услуги, за исключением нотариальной и адвокатской деятельности (часть CPC 861)
Обязательства не принимаются
Работники, имеющие свидетельства об аттестации лица, оказывающего юридические услуги, должны быть гражданами Республики Беларусь
Услуги туристических гидов (СРС 7472)
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Услуги экскурсоводов, гидов-переводчиков вправе оказывать лица, постоянно проживающие на территории Республики Беларусь
Услуги патентного поверенного
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
В качестве патентного поверенного может быть аттестовано и зарегистрировано дееспособное физическое лицо, которое имеет постоянное место жительства в Республике Беларусь
Страховые услуги
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Функции руководителя, его заместителей, главного бухгалтера страховой организации могут выполняться только гражданами Республики Беларусь, а также иностранными гражданами и лицами без гражданства, постоянно проживающими в Республике Беларусь, и только на основании трудовых договоров
Услуги новостных агентств (СРС 962)
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Только граждане Республики Беларусь могут выполнять функции главного редактора СМИ
Услуги по обслуживанию и ремонту железнодорожного оборудования, за исключением инвентаризации парка железнодорожных вагонов (часть CPC 8868)
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в горизонтальных обязательствах
Только граждане Республики Беларусь могут оказывать услуги по обслуживанию и ремонту железнодорожного транспорта
Иные виды экономической деятельности
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в горизонтальных обязательствах
Приложение А
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН

3. Келісімшарт негізінде көрсетілетін қызметтерді ұсынушылар – осы заңды тұлға мен Беларусь Республикасының заңды тұлғасы арасында келісімшарт жасасу мақсатында Беларусь Республикасының аумағына келетін және уақытша болатын Беларусь Республикасында коммерциялық түрде қатыспайтын, Тарапта құрылған заңды тұлғаның (коммерциялық емес ұйымдардан басқа) қызметкерлері. Келісімшарт негізінде көрсетілетін қызметтерді ұсынушылар көрсетілетін қызметтерді ұсыну немесе тікелей халыққа сату процесіне тікелей қатыспауға тиіс. Олардың Беларусь Республикасының аумағында орналасқан көздерден сыйақы алуға құқығы жоқ. Келісімшарт негізінде көрсетілетін қызметтерді ұсынушылардың болу кезеңі 90 күннен аспауға тиіс.
4. Инвесторлар – Беларусь Республикасының аумағында инвестицияларды жүзеге асыратын тұлғалар. Инвесторлардың болу кезеңі 90 күннен аспауға тиіс. Инвестициялардың мөлшеріне байланысты мұндай адамдардың болу мерзімі Беларусь Республикасының заңнамасына сәйкес ұзартылуы мүмкін.
Шетелдік ұйымдардың өкілдіктері
Басқа Тараптың заңды тұлғасы өкілдігінің (басшыны қоса алғанда) шетелдік азамат қызметкерлерінің саны 5 адамнан аспауға тиіс.
Жер бойынша жасалатын операциялар
Жерді меншікке алу құқығы тек Беларусь Республикасының азаматтарына беріледі.
Жер учаскелері, оның ішінде мемлекеттік меншіктегі жылжымайтын мүлікті сату кезіндегі жер учаскелері шетелдік жеке тұлғаларға жалға алу құқығымен 99 жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Беларусь Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда жер учаскелері шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың жеке меншігінде болуы мүмкін.
Жеке меншікке, шет мемлекеттердің, халықаралық ұйымдардың меншігіне беруге жатпайтын жер учаскелері ұлттық заңнамада айқындалады.
II. СЕКТОРЛЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Нотариаттық қызмет
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Нотариус тек Беларусь Республикасының азаматы бола алады
Беларусь Республикасының аумағында жылжымайтын мүлікті, оған құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеу
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Тіркеуші тек Беларусь Республикасының азаматы бола алады
Адвокаттық қызмет (СРС 861 бөлігі)
Міндеттемелер қабылданбайды
Адвокат тек Беларусь Республикасының азаматы бола алады
Заң қызметтері, нотариаттық және адвокаттық қызметті (CPC 861 бөлігі) қоспағанда
Міндеттемелер қабылданбайды
Заң қызметтерін көрсететін адамды аттестаттау туралы куәлігі бар қызметкерлер Беларусь Республикасының азаматтары болуға тиіс
Туристік гидтердің көрсетілетін қызметтері (СРС 7472)
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Экскурсия жүргізушілердің, гид-аудармашылардың қызметтерін Беларусь Республикасының аумағында тұрақты тұратын адамдар көрсетуге құқылы
Патенттік сенім білдірілген өкілдің көрсетілетін қызметтері
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Патенттік сенім білдірілген өкіл ретінде Беларусь Республикасында тұрақты тұрғылықты жері болатын, әрекетке қабілетті жеке тұлға аттестатталуы және тіркелуі мүмкін
Көрсетілетін сақтандыру қызметтері
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Сақтандыру ұйымы басшысының, оның орынбасарларының, бас бухгалтерінің функцияларын тек Беларусь Республикасының азаматтары, сондай-ақ Беларусь Республикасында тұрақты тұратын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар ғана және еңбек шарттары негізінде ғана атқара алады.
Жаңалықтар бойынша агенттіктерідің көрсетілетін қызметтері (СРС 962)
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Тек Беларусь Республикасының азаматтары ғана БАҚ-тың бас редакторы функциясын атқара алады
Теміржол вагондары паркін түгендеуді қоспағанда, теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8868 бір бөлігі)
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Тек Беларусь Республикасының азаматтары теміржол көлігіне қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтерді көрсете алады
Экономикалық қызметтің өзге де түрлері
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілген шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
А қосымшасы

Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования в отношении статей 14, 19 и 24
Сектор или подсектор
Описание меры
Страна или страны, в отношении которых применяется мера
Срок действия
Основания, обусловливающие необходимость изъятия из РНБ
Все сектора/ Инвестиции
Меры, основанные на существующих и будущих соглашениях, которые направлены на обеспечение взаимной защиты и поощрения инвестиций
Все страны, стороны действующих и будущих соответствующих соглашений, которые могут быть заключены
Не определен
Меры направлены на создание правовых рамок для взаимного поощрения и защиты инвестиций
Все сектора/
Въезд и временное пребывание физических лиц
Меры, основанные на существующих и будущих соглашениях, целью которых является создание преференциальных условий для перемещения физических лиц, поставляющих услуги
Стороны Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между Республикой Казахстан и Европейским сообществом и его странами-членами, подписанного 23 января 1995 года с будущими дополнениями;
Страны СНГ, все стороны существующих и будущих соответствующих соглашений
Не определен
Меры направлены на постепенную либерализацию между Республикой Казахстан и его региональными торговыми партнерами
Все сектора/индивидуальное предпринимательство
Индивидуальным предпринимателем может быть гражданин Республики Казахстан, кандас1 или иностранный гражданин, постоянно проживающий на территории Республики Казахстан, в соответствии с международными договорами Республики Казахстан
Страны ЕАЭС, все стороны существующих и будущих соответствующих соглашений
Не определен
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года; Договор о Евразийском экономическом союзе; Договор о правовом статусе граждан одного государства, постоянно проживающих на территории другого государства, от 28 апреля 1998 года
2. Услуги связи
Меры, содержащиеся в существующих и будущих соглашениях, затрагивающих:
D. Аудиовизуальные услуги
Производство и распространение телевизионных программ и кинематографических произведений;
Меры, основанные на соглашениях о совместном производстве аудиовизуальных произведений, посредством которых предоставляется национальный режим в отношении аудиовизуальных произведений, охваченных данными соглашениями
Все страны, с которыми есть намерения к сотрудничеству в области культуры
Не определен
Целью таких соглашений является продвижение культурных связей между заинтересованными странами
Производство и распространение телевизионных программ и кинематографических произведений
Меры, предоставляющие программы поддержки программам для аудиовизуальных произведений и поставщиков аудиовизуальных услуг, отвечающих критериям происхождения
Все страны, с которыми есть намерения к сотрудничеству в области культур
Не определен
Эти программы нацелены на сохранение и продвижение культурного своеобразия стран, с которыми Казахстан имеет длительные культурные связи
Производство и распространение аудиовизуальных произведений путем вещания или других форм передачи общественности
Меры, распространяющие национальный режим на аудиовизуальные произведения, которые соответствуют определенным критериям происхождения, касающиеся доступа к передаче путем вещания
Все страны, с которыми есть намерения к сотрудничеству в области культуры
Не определен
В рамках этого сектора меры нацелены на продвижение культурных ценностей как внутри Казахстана, так и в других странах, включая регионы, а также на продвижение культурных ценностей Казахстана и целей языковой политики, направленных на молодежь

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық жасау режимінен ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Шараның сипаттамасы
Шара қолданылатын ел немесе елдер
Қолданылу мерзімі
БҚР-дан ерекшеліктер қажеттігі туындайтын негіздер
Барлық секторлар/ Инвестициялар
Инвестицияларды өзара қорғауды және көтермелеуді қамтамасыз етуге бағытталған қолданыстағы және болашақтағы келісімдерге негізделген шаралар
Келісімдер жасалуы мүмкін барлық елдер, қолданыстағы және болашақтағы тиісті келісімдердің тараптары
Айқындалмаған
Шаралар инвестицияларды өзара көтермелеу және қорғау үшін құқықтық негіздер жасауға бағытталған
Барлық секторлар/
Жеке тұлғалардың кіруі және уақытша болуы
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдерге негізделген шаралар, олардың мақсаты көрсетілетін қызметтерді ұсынатын жеке тұлғалардың орын ауыстыруы үшін преференциялық жағдайлар жасау болып табылады
Келешекте толықтырылуымен, 1995 жылғы 23 қаңтарда қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Еуропалық қоғамдастық және оған мүше елдер арасындағы Әріптестік және ынтымақтастық туралы келісімнің тараптары;
ТМД елдері, қолданыстағы және болашақтағы тиісті келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Шаралар Қазақстан Республикасы мен оның өңірлік сауда әріптестері арасындағы біртіндеп ырықтандыруға бағытталған
Барлық секторлар/жеке кәсіпкерлік
Қазақстан Республикасының азаматы, қандас1 немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдік азамат дара кәсіпкер бола алады.
ЕАЭО елдері, қолданыстағы және болашақтағы тиісті келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі; Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт; 1998 жылғы 28 сәуірдегі Екінші мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын бір мемлекет азаматтарының құқықтық мәртебесі туралы шарт
2. Көрсетілетін байланыс қызметтері
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде мыналарды қозғайтын шаралар:
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Телевизиялық бағдарламалар мен кинематографиялық туындыларды шығару және тарату;
Осы келісімдермен қамтылған дыбыстау-бейнелеу туындыларына қатысты ұлттық режим ұсынылатын дыбыстау-бейнелеу туындыларын бірлесіп шығару туралы келісімдерге негізделген шаралар
Мәдениет саласында ынтымақтастыққа ниеті бар барлық елдер
Айқындалмаған
Мұндай келісімдердің мақсаты мүдделі елдер арасындағы мәдени байланыстарды ілгерілету болып табылады
Телевизиялық бағдарламалар мен кинематографиялық туындыларды шығару және тарату
Шығу өлшемшарттарына сай келетін дыбыстау-бейнелеу туындылары мен көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтерін берушілерге арналған бағдарламаларға қолдау бағдарламаларын ұсынатын шаралар
Мәдениет саласында ынтымақтастыққа ниеті бар барлық елдер
Айқындалмаған
Бұл бағдарламалар Қазақстанның ұзақ мәдени байланыстары бар елдердің өзіндік мәдени ерекшелігін сақтауға және ілгерілетуге бағытталған
Дыбыстау-бейнелеу туындыларын хабар тарату немесе жұртшылыққа ұсынудың басқа да нысандары арқылы шығару және тарату
Хабар тарату арқылы беруге қол жеткізуге қатысы бар белгілі бір шығу өлшемшарттарына сәйкес келетін дыбыстау-бейнелеу туындыларына ұлттық режимді тарататын шаралар
Мәдениет саласында ынтымақтастыққа ниеті бар барлық елдер
Айқындалмаған
Осы сектор шеңберінде шаралар Қазақстанның ішінде де, сол сияқты өңірлерді қоса алғанда, басқа елдерде де мәдени құндылықтарды ілгерілетуге, сондай-ақ Қазақстанның мәдени құндылықтарын және жастарға бағытталған тіл саясатының мақсаттарын ілгерілетуге бағытталған

5. Образовательные услуги
Меры в отношении открытия и деятельности филиалов
Азербайджан, Армения, Беларусь, Грузия, Кыргызстан, Молдова, Россия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Украина, все стороны существующих и соответствующих будущих соглашений
Не определен
Эти меры направлены на сохранение и развитие отношений в области образования
11. Транспортные услуги
A. Услуги морского транспорта
Специальный режим плавания в Каспийском море
Азербайджан, Иран, Россия, Туркменистан
Не определен
Развитие регионального сотрудничества
Меры в отношении учреждения, деятельности и совершения операций судоходных компаний
Страны – члены Европейского союза
Не определен
Статьи 24, 25 и 32 Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между Республикой Казахстан и Европейским союзом, подтверждающего обязательства в рамках международных соглашений
B. Внутренний водный транспорт
a) Пассажирские перевозки
b) Грузовые перевозки
Меры, предусматривающие преференциальный режим для перевозки пассажиров и груза по рекам Иртыш и Или
Все стороны существующих и будущих соответствующих соглашений
Не определен
Эти меры нацелены на создание условий для перевозки пассажиров и грузов на принципах взаимности в бассейнах внутренних рек Казахстана
С. Услуги воздушного транспорта
Продажа и маркетинг
Меры, затрагивающие учреждение компаний и открытие представительств, применяемых на основе взаимности
Все стороны действующих и будущих соответствующих соглашений в области воздушного транспорта
Не определен
Выполнение условий для предоставления услуг воздушного транспорта, предусмотренных в рамках существующих двусторонних соглашений по воздушному транспорту
E. Услуги железнодорожного транспорта
a) Пассажирские перевозки
b) Грузовые перевозки
Меры, сохраняемые в рамках существующих и будущих соглашений, регулирующих правила перевозки, условия деятельности и транспортировки, поставки услуг на территории Казахстана и между странами – сторонами этих соглашений
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
Эти меры нацелены на обеспечение целостности железнодорожного транспорта как единого производственно-технического комплекса, регулирование правил перевозки на территории Казахстана и между странами-сторонами соглашений
F. Автомобильный транспорт (пассажиры и перевозки)
Положения, содержащиеся в действующих или будущих соглашениях по международным автомобильным перевозкам (включая комбинированные перевозки –железнодорожный/автомобильный), и пассажирским перевозкам, заключенных между Республикой Казахстан и государствами – участниками СНГ и третьими странами, которые:
сохраняют или ограничивают предоставление транспортных услуг между договаривающимися сторонами или через территорию договаривающихся сторон по транспортным средствам, зарегистрированным в каждой из договаривающихся сторон;
предоставляют налоговые преференции для таких транспортных средств
Все стороны действующих и будущих соглашений

5. Көрсетілетін білім беру қызметтері
Филиалдар ашу мен олардың қызметіне қатысты шаралар
Әзербайжан, Армения, Беларусь, Грузия, Қырғызстан, Молдова, Ресей, Тәжікстан, Түрікменстан, Өзбекстан, Украина, қолданыстағы және болашақтағы тиісті келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Бұл шаралар білім беру саласындағы қатынастарды сақтауға және дамытуға бағытталған
11. Көрсетілетін көлік қызметтері
A. Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері
Каспий теңізінде жүзудің арнайы режимі
Кеме қатынасы компанияларын құруға, олардың қызметіне және операцияларын жасауға қатысты шаралар
Әзербайжан, Иран, Ресей, Түрікменстан
Айқындалмаған
Өңірлік ынтымақтастықты дамыту
Европалық одаққа мүше елдер
Айқындалмаған
Халықаралық келісімдер шеңберіндегі міндеттемелерді растайтын Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ арасындағы Әріптестік және ынтымақтастық туралы келісімнің 24, 25 және 32-баптары
B. Ішкі су көлігі
а) Жолаушылар тасымалы
b) Жүк тасымалы
Ертіс және Іле өзендері арқылы жолаушылар мен жүкті тасымалдау үшін преференциялық режимді көздейтін шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы тиісті келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Бұл шаралар Қазақстанның ішкі өзендерінің бассейндерінде өзара қатынас қағидаттарында жолаушылар мен жүктерді тасымалдау үшін жағдай жасауға бағытталған
С. Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері
Сату және маркетинг
Өзара қарым-қатынас негізінде қолданылатын, компаниялардың құрылуына және өкілдіктердің ашылуына әсер ететін шаралар
Әуе көлігі саласындағы қолданыстағы және болашақтағы тиісті келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Әуе көлігі жөніндегі қолданыстағы екіжақты келісімдер шеңберінде көзделген көрсетілетін әуе көлігі қызметтерін ұсыну үшін шарттарды орындау
E. Көрсетілетін теміржол көлігі көрсететін қызметтер
а) Жолаушылар тасымалы
b) Жүк тасымалы
Қазақстан аумағында және осы келісімдер тарапы елдерінің арасында тасымалдау қағидаларын, қызмет пен тасымалдау, көрсетілетін қызметтерді ұсыну шарттарын реттейтін қолданыстағы және болашақтағы келісімдер шеңберінде сақталатын шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Бұл шаралар теміржол көлігінің біртұтас өндірістік-техникалық кешен ретіндегі тұтастығын қамтамасыз етуге, Қазақстан аумағында және келісімдер тарапы елдерінің арасында тасымалдау қағидаларын реттеуге бағытталған
F. Автомобиль көлігі (жолаушылар және тасымалдар)
Қазақстан Республикасы мен ТМД-ға қатысушы мемлекеттер және үшінші елдер арасында жасалған халықаралық автомобиль тасымалдары (темір жол/автомобиль - құрамдастырылған тасымалдарын қоса алғанда) және жолаушылар тасымалдары жөніндегі қолданыстағы немесе болашақтағы келісімдерде қамтылған ережелер, олар:
уағдаласушы тараптардың арасында немесе уағдаласушы тараптардың аумағы арқылы уағдаласушы тараптардың әрқайсысында тіркелген көлік құралдары бойынша көрсетілетін көлік қызметтерін ұсынуды сақтайды немесе шектейді;
осындай көлік құралдары үшін салық преференцияларын ұсынады
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тараптары

1) Страны, с которыми заключены соглашения об осуществлении международных автомобильных перевозок:
Пакистан, Финляндия, Азербайджан, Туркменистан, Болгария, Германия, Латвия, Узбекистан, Молдова, Турция, Китай, Украина, Иран, Литва, Монголия, Венгрия, Польша, Таджикистан, Грузия, Франция, Эстония, Голландия, Испания и Чешская Республика, Бельгия, Норвегия, Хорватия.
2) Страны, с которыми будут заключены соглашения об осуществлении международных автомобильных перевозок:
бывшая Югославская Республика Македония, Дания, Люксембург, ОАЭ, Австрия, Армения, Румыния, Великобритания, Словения, Босния и Герцеговина, Португалия и др.
Не определен
Необходимость изъятия связана с региональной особенностью трансграничного обеспечения услуг автомобильного транспорта, а также необходимостью защиты целостности автодорожной инфраструктуры и окружающей среды
_________________________________
1 Кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном законодательством в области миграции населения.
Приложение Б
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Перечень обязательств
по трансграничной торговле услугами
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне обязательств по трансграничной торговле услугами (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг, по которым Республикой Казахстан принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 15 "Национальный режим" и 16 "Доступ на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются в этих секторах или подсекторах услуг.
2. Республикой Казахстан не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 15 "Национальный режим" и 16 "Доступ на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и место жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к секторам или подсекторам услуг, указанным в настоящем Перечне.

1) Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру туралы келісімдер жасалған елдер:
Пәкістан, Финляндия, Әзербайжан, Түрікменстан, Болгария, Германия, Латвия, Өзбекстан, Молдова, Түркия, Қытай, Украина, Иран, Литва, Монғолия, Венгрия, Польша, Тәжікстан, Грузия, Франция, Эстония, Голландия, Испания және Чех Республикасы, Бельгия, Норвегия, Хорватия.
2) Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру туралы келісімдер жасалған елдер:
бұрынғы Югославия Республикасы, Македония, Дания, Люксембург, БАӘ, Аустрия, Армения, Румыния, Ұлыбритания, Словения, Босния және Герцеговина, Португалия және басқалары
Айқындалмаған
Ерекшеліктік қажеттігі көрсетілетін автомобиль көлігі қызметтерін трансшекаралық қамтамасыз етудің өңірлік ерекшелігіне, сондай-ақ автожол инфрақұрылымы мен қоршаған ортаның тұтастығын қорғау қажеттігіне байланысты
_____________________
1Кандас – этникалық қазақ және (немесе) бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және халықтың көші-қоны саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған ұлты қазақ отбасы мүшелері.
Б қосымшасы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы бойынша міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба
1. Төменде келтірілген Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы бойынша міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Қазақстан Республикасы "Ұлттық режим" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізу" деген 16-бапқа сәйкес ырықтандыру бойынша міндеттемелер, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында қолданылатын тиісті шектеулер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары көрсетілген.
2. Қазақстан Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Осы Тізбе "Ұлттық режим" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізу" деген 16-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, арнайы емтихандарды, оның ішінде тілге қатысты емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекен-жай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар тіпті төменде санамаланбаса да, кез-келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қолданылады.

4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Казахстан предоставлять субсидии или применять любые меры государственной поддержки в отношении секторов или подсекторов услуг, указанных в настоящем Перечне.
5. Настоящий Перечень не применяется к:
государственным закупкам, понимаемым в соответствии со Статьей XIII ГАТС;
поставляемым услугам и осуществляемой деятельности во исполнение функций государственной власти.
6. В настоящем Перечне:
звездочка (*) означает "часть";
коды КОП, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991). (**) – указывает на то, что определенная услуга составляет только часть общего ряда видов деятельности, охватываемых соответствующим кодом КОП (как указано в MTN.GNS/W/120).
Способы поставки: (1) Трансграничная поставка; (2) Потребление за рубежом
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 16)
Ограничения по национальному режиму
(статья 15)
Дополнительные обязательства (статья 17)
1
2
3
4
I. Горизонтальные обязательства
Все сектора/подсектора, включенные в настоящий Перечень
Услуги, закупаемые недропользователями в рамках инвестиционных контрактов
(1), (2)
При осуществлении операций по недропользованию:
Казахстан может потребовать от инвесторов при закупке услуг приобретать до 50 % таких услуг у юридических лиц Республики Казахстан.
Инвестор должен предусмотреть предоставление 20 % условной скидки для любого юридического лица Республики Казахстан, в котором по крайней мере 50 % квалифицированных работников субподрядчика являются гражданами Республики Казахстан, при условии, что юридическое лицо Республики Казахстан соответствует стандартам и качественным характеристикам, установленным в тендерной документации
II. Специфические секторальные обязательства
1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A. Профессиональные услуги
(а) Юридические услуги (консультации, представительство и участие в арбитражных делах и процедурах примирения) по законодательству юрисдикции, где поставщик услуг квалифицирован в качестве юриста и по международному праву, за исключением:
нотариальных услуг
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений.
уголовного законодательства Республики Казахстан
(часть КОП 861*)

4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Қазақстан Республикасының осы Тізбеде аталған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты субсидиялар беру немесе кез келген мемлекеттік қолдау шараларын қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Осы Тізбе:
ГАТС-тың XIII бабына сәйкес түсінілетін мемлекеттік сатып алуға;
мемлекеттік билік функцияларын орындау үшін ұсынылатын қызметтер мен жүзеге асырылатын қызметке қолданылмайды.
6. Осы Тізбеде:
жұлдызша (*) "бөлік" дегенді білдіреді;
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген КОП кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала жіктеуішіне сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
(**) – белгілі бір көрсетілетін қызметтің КОП-тың тиісті кодымен қамтылған қызмет түрлерінің жалпы қатарының бір бөлігін ғана құрайтынын көрсетеді (MTN.GNS/W/120-да көрсетілгендей).
Беру тәсілдері: (1) Трансшекаралық беру; (2) Шетелде тұтыну
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері (15-бап)
Қосымша міндеттемелер (17-бап)
1
2
3
4
I.      Деңгейлес міндеттемелер
Осы Тізбеге енгізілген барлық секторлар / кіші секторлар
Инвестициялық келісімшарттар шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылар сатып алатын көрсетілетін қызметтер
(1), (2)
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде:
Қазақстан инвесторлардан көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларынан осындай көрсетілетін қызметтердің 50% - на дейін сатып алуды талап ете алады.
Инвестор Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы тендерлік құжаттамада белгіленген стандарттар мен сапалық сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда, қосалқы мердігердің дәрежеленген қызметкерлерінің кемінде 50%-ы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының кез келген заңды тұлғасы үшін 20% шартты жеңілдік беруді көздеуге тиіс
II. Ерекше секторлық міндеттемелер
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(а) Көрсетілетін қызметті беруші халықаралық құқық бойынша да заңгер ретінде дәрежеленген юрисдикция заңнамасы бойынша заңдық көрсетілетін қызметтер (консультациялар, өкілдік ету және төрелік істер мен татуласу рәсімдеріне қатысу), мыналарды қоспағанда:
нотариаттық көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасы (861 * КОП бөлігі)

(b) Аудиторские услуги (услуги по финансовому аудиту КОП 86211) и услуги по проверке счетов (КОП 86212)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
аудиторские компании и аудиторы должны иметь договоры1 с аудиторской компанией – юридическим лицом Республики Казахстан, которая подписывает аудиторский отчет
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничения доступа на рынок".
Бухгалтерские услуги и услуги по составлению баланса (КОП 86213, 86219 и 8622, за исключением налоговых деклараций)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(c) Услуги в области налогообложения (КОП 863)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(d) Услуги в области архитектуры
(КОП 8671)
(g) Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию (КОП 8674)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
Оказание услуг разрешается только при наличии правового договорного отношения с юридическим лицом Республики Казахстан, обладающим лицензией на оказание архитектурных и инженерных услуг, выданной уполномоченным органом Республики Казахстан
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
(e) Инженерные услуги (КОП 8672)
(f) Комплексные инженерные услуги (КОП 8673)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(h) Общие медицинские услуги, относящиеся только к физиотерапии, гомеопатии, акупунктуре, фитотерапии (часть КОП 93121*), за исключением:
принудительного медицинского лечения людей, страдающих психическими расстройствами и совершивших опасные для безопасности общества действия;
лечение наркоманов;
отдельных видов обследований, необходимых для выплаты государственных пособий (аутопсии, установления стойкой или временной нетрудоспособности), для установления правовой ответственности (судебно-медицинская, судебно-психиатрическая, военно-врачебная медицина).
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
компенсации расходов за медицинские услуги, входящие в пакет услуг, предоставляемых в рамках системы государственных гарантий обеспечения граждан Республики Казахстан бесплатной медицинской помощью
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
(i) Ветеринарные услуги (КОП 9320)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
B. Компьютерные и связанные с ними услуги
Компьютерные и связанные с ними услуги (КОП 84)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
C. Исследования и разработки
(b) Исследования и разработки в области общественных и гуманитарных наук (КОП 852)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
E. Услуги по аренде/лизингу без операторов
(a) Услуги по лизингу или аренде судов без оператора (КОП 83103)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(b) Услуги по аренде и лизингу воздушных судов без оператора (КОП 83104)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(c) Услуги по лизингу и аренде прочих видов наземных транспортных средств без оператора (КОП 83105)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

(b) Аудиторлық көрсетілетін қызметтер (қаржылық аудит бойынша көрсетілетін қызметтер КОП 86211) және шоттарды тексеру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 86212)
(1), (2) Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
аудиторлық компаниялар мен аудиторлардың аудиторлық есепке қол қоятын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы – аудиторлық компаниямен шарттары1 болуға тиіс
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ.
Бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер және баланс жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (салық декларацияларын қоспағанда, КОП 86213, 86219 және 8622)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(c) Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 863)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(d) Архитектура саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 8671)
(g) Қалаларды жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 8674)
(1), (2) Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қызметтер көрсетуге Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген сәулет және инженерлік қызметтер көрсетуге лицензиясы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғасымен құқықтық шарттық қатынас болған кезде ғана рұқсат етіледі
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
(e)       Инженерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 8672)
(f) Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 8673)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(h) Мынаны:
психикасының бұзылуынан зардап шегетін және қоғам қауіпсіздігі үшін қауіпті іс-әрекеттер жасаған адамдарды мәжбүрлеп медициналық емдеуді;
нашақорларды емдеуді;
құқықтық жауаптылықты (сот-медициналық, сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік медицина) белгілеу үшін мемлекеттік жәрдемақылар төлеуге (аутопсия, тұрақты немесе уақытша еңбекке жарамсыздықты анықтау) қажетті қарап-тексерулердің жекелеген түрлерін қоспағанда, тек қана физиотерапияға, гомеопатияға, акупунктураға, фитотерапияға қатысты жалпы медициналық көрсетілетін қызметтер (КОП 93121 бөлігі*)
(1), (2) Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қазақстан Республикасының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі шеңберінде көрсетілетін қызметтер топтамасына кіретін медициналық көрсетілетін қызметтер үшін шығыстардың өтемақылары
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
(i)      Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (КОП 9320)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
B. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 84)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
C. Зерттеулер және талдамалар
(b) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен талдамалар (КОП 852)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
E. Операторларсыз жалдау/лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер
(a)      Кемелерді операторсыз лизингке алу немесе жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83103)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(b) Әуе кемелерін операторсыз жалдау және лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83104)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(c) Жерүсті көлік құралдарының өзге де түрлерін лизингке алу және операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83105)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

(d) Относящиеся к прочим машинам и оборудованию (КОП 83106 - 83109)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(e) Услуги по лизингу или аренде товаров для личного и домашнего пользования (КОП 832)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
F. Прочие деловые услуги
(a) Услуги в области рекламы (КОП 871)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(b) Услуги по исследованию рынка (КОП 86401)
(c) Консультационные услуги в сфере управления (КОП 8650)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(d) Услуги, относящиеся к консультационной деятельности в сфере управления (КОП 8660*), за исключением трудового арбитража (КОП 86602)
(e) Услуги по техническим испытаниям и анализу (КОП 8676)
(1), (2) Нет ограничений только в отношении тестирования образцов пород, осуществляемого в связи с горнорудными работами и в целях охраны окружающей среды, и при условии наличия лицензии и разрешений
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
(f) Услуги, связанные с охотой (только в отношении развития спортивной охоты КОП 88130*) и лесного хозяйства (часть КОП 88140*)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
g) Услуги, связанные с рыболовством только в случае оказания услуг по развитию спортивной рыбалки:
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги, связанные с рыболовством (КОП 882*), касающиеся:
технологий по воспроизводству и выращиванию рыбы,
технологий по переработке рыбы.
Услуги, связанные с рыболовством (КОП 882*), затрагивающие:
формирование экипажа рыболовных судов;
выращивание икры рыб.
(h) Услуги, связанные с горнодобывающей промышленностью (КОП 883 + 5115)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(i) Услуги, связанные с производством (КОП 884* и 885*) только в отношении консультационных услуг
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

(d) Басқа машиналар мен жабдықтарға жататындар (КОП 83106 - 83109)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(e)      Жеке және үйде пайдалануға арналған тауарларды лизингке алу немесе жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 832)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
F.      Басқа да іскерлік көрсетілетін қызметтер
(a)       Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 871)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(b) Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 86401)
(c) Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 8650)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(d) Еңбек төрелігін қоспағанда (8660 * КОП), басқару саласындағы консультациялық қызметке жататын көрсетілетін қызметтер (КОП 86602)
(e) Техникалық сынақтар және талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 8676)
(1), (2) Тау-кен жұмыстарына байланысты және қоршаған ортаны қорғау мақсатында жүзеге асырылатын тау жыныстарының үлгілерін тестілеуге қатысты және лицензия мен рұқсаттар болған жағдайда ғана шектеулер жоқ
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
(f) Аң аулауға және орман шаруашылығына (КОП 88140 бөлігі*) байланысты көрсетілетін қызметтер (тек қана спорттық аң аулауды дамытуға қатысты КОП 88130*)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
g) Спорттық балық аулауды дамыту бойынша қызметтер көрсетілген жағдайда ғана балық аулауға байланысты көрсетілетін қызметтер:
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Мыналарға:
балықты көбейту және өсіру технологияларына, балықты қайта өңдеу технологияларына қатысты балық аулауға байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 882*).
Мыналарды:
балық аулау кемелерінің экипажын қалыптастыруды;
балық уылдырығын өсіруді қозғайтын балық аулауға байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 882*)
(h) Тау-кен өнеркәсібімен байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 883 + 5115)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(i)      Тек қана консультациялықкөрсетілетін қызметтерге қатысты өндіріспен байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 884* және 885*)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық қауіпсіздік немесе қорғаныс үшін елеулі маңызы бар тауарлармен байланысты өндірістік процесті жүзеге асыруға қатысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, өндірістік процесті жүзеге асыруға байланысты көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты өндіріспен байланысты көрсетілетін қызметтер

Услуги, связанные с производством (КОП 8845*, 8846*, 8848*, 8851* and 8852*) только в отношении услуг, связанных с осуществлением производственного процесса, за исключением услуг, относящихся к осуществлению производственного процесса, связанного с товарами, имеющими существенное значение для национальной безопасности или обороны в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Права на собственность или аренду производственных мощностей не предоставляются поставщику услуг
(1) Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются
(1) Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений в отношении консалтинговых услуг, в иных случаях обязательства не принимаются
(j) Услуги, связанные с распределением энергии (КОП 887*), только в отношении консультационных услуг.
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(l) Консультационные услуги по безопасности (КОП 87302)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Обязательства не принимаются
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Обязательства не принимаются
(m) Консультационные услуги в научных и технических областях (КОП 8675*), за исключением (КОП 86754)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(n) Обслуживание и ремонт оборудования (не включая морские суда, воздушные суда и другое транспортное оборудование) КОП 633 + 8861- 8866.
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(p) Услуги фотографии (КОП 87501, 87503, 87505, 87506)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(q) Услуги по упаковке (КОП 87600*),
за исключением разлива алкогольной продукций
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(s) Услуги, непосредственно относящиеся к организации и проведению перегово-ров, совещаний и конференций (часть КОП 87909* только в части услуг по организации демонстраций и выставок)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
2. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ СВЯЗИ
B. Курьерские услуги
Курьерские услуги (КОП 7512*) только в отношении:
Обработки2 адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания);
услуг по ускоренной доставке3 адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и товаров, и адресованной печатной продукции
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Юридическим лицам Республики Казахстан, в том числе с иностранным участием, оказывающим курьерские услуги, как определено в Перечне должен быть предоставлен режим не менее благоприятный, чем режим, предоставляемый национальному почтовому оператору в отношении предоставления услуг, которые не относятся к исключительным правам национального почтового оператора
C. Телекоммуникационные услуги

(КОП 8845*, 8846*, 8848*, 8851* және 8852*)
Өндірістік қуаттарды меншікке алу немесе жалға алу құқықтары көрсетілетін қызметтерді берушіге берілмейді
(1) Консалтингтік көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, басқа жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Консалтингтік көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, басқа жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды
(1) Консалтингтік көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, басқа жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Консалтингтік көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ, басқа жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды
(j) Энергияны бөлуге байланысты көрсетілетін қызметтер, консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты (КОП 887*).
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(l) Қауіпсіздік бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 87302)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(m) (КОП 86754) қоспағанда, ғылыми және техникалық салалардағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 86754*)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(n) Жабдыққа қызмет көрсету және оны жөндеу (теңіз кемелерін, әуе кемелерін және басқа да көлік жабдықтарын қоспағанда) КОП 633 + 8861–8866
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(p) Фотосуретке түсіру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 87501, 87503, 87505, 87506)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(q) Алкоголь өнімдерін құюды қоспағанда, орамдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 87600*)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(s) Келіссөздерді, кеңестер мен конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге тікелей қатысты көрсетілетін қызметтер (тек қана демонстрациялар мен көрмелерді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер бөлігінде 87909 КОП бөлігі *)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
2. БАЙЛАНЫС САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
B. Курьерлік көрсетілетін қызметтер
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 7512**), тек қана мыналарға қатысты:
жолданған бандерольдер мен сәлемдемелерді өңдеу2 (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда);
жолданған баспа өнімдерін өңдеу (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар);
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, сәлемдемелер мен тауарларды және жолданған өнімдерді жедел жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтер.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Тізбеде айқындалғандай, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына, оның ішінде курьерлік қызметтер көрсететін шетелдік қатысуы бар заңды тұлғаларға ұлттық пошта операторының айрықша құқықтарына жатпайтын қызметтерді ұсынуға қатысты ұлттық пошта операторына ұсынылатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынылуға тиіс
C.       Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер

Взятые Казахстаном обязательства основаны на принципах, изложенных в документах "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT\W2\REV.1) и "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT\W3).
Телекоммуникационные услуги для целей настоящего Перечня не включают вещание по телевидению и/или радиопрограммам4
а) Услуги речевой телефонной связи общего пользования (КОП 7521)
b) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов (КОП 7523**)
c) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов (КОП 7523**)
d) Услуги телексной связи (КОП 7523**)
e) Телеграфные услуги (КОП 7522)
f) Услуги факсимильной связи
(КОП 7521**+ 7529**)
g) Услуги по частным арендованным выделенным линиям (КОП 7522** + 7523**)
h) Услуги электронной почты
(КОП 7523**)
i) Услуги голосовой почты (КОП 7523**)
j) Услуги по онлайн информации и извлечению из базы данных
(КОП 7523**)
k) Услуги по электронному обмену данными (КОП 7523**)
l) Предоставление усовершенствованных/с добавленной стоимостью услуг в области факсимильной связи, включая хранение и пересылку, а также хранение и извлечение данных (КОП 7523**)
m) Конвертирование кодов и протоколов
n) Обработка онлайн информации и/или данных (включая обработку транзакций) (КОП 843**)
о) Прочие телекоммуникационные услуги (КОП 7529)
(1) и (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются по местным услугам;
обязательства не принимаются в отношении услуг радиосвязи, включая спутниковую связь за исключением услуг, оказываемых иностранными операторами спутниковой связи юридическим лицам Республики Казахстан, имеющими лицензию на оказание телекоммуникационных услуг
(1), (2) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
o) Прочие:
услуги мобильной связи (КОП 75213)
(1) и (2) Обязательства не принимаются, за исключением:
нет ограничений только в отношении услуг, оказываемых иностранными операторами спутниковой связи юридическим лицам Республики Казахстан, имеющим лицензию на оказание телекоммуникационных услуг
(1) и (2) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
D. Аудиовизуальные услуги
(a) Услуги по распространению кинофильмов или видеофильмов (КОП 96113*) только в отношении продажи или сдачи в аренду кинофильмов или видеофильмов другим предприятиям по развлечению публики или продаже, или сдаче в аренду другим. Данные обязательства не охватывают трансляцию кинофильмов или видеофильмов или иных схожих форм доведения до широкой публики.
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(b) Демонстрация кинофильмов и видеофильмов только владельцами кинотеатров (только КОП 9612*), за исключением услуг по показу фильмов, одобренных государством, в рамках фестивалей и других культурных мероприятий.
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(c) Продажа телевизионных и радиопрограмм для телевизионных и радиостанций, за исключением вещания. Для ясности: данные обязательства не затрагивают телевизионные и радиопрограммы и другие схожие формы передачи для широкой общественности
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

Қазақстан қабылдаған міндеттемелер "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT\W2\REV.1) және "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT\W3) құжаттарында жазылған қағидаттарға негізделген.
Осы Тізбенің мақсаттары үшін телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер телевизия және/немесе радиобағдарламалар арқылы хабар таратуды қамтымайды3
а) Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефонмен сөйлесу байланысының көрсетілетін қызметтері (КОП 7521)
b) Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7523**)
c) Арналары коммутацияланған
желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7523**)
d) Көрсетілетін телекс байланысы қызметтері (КОП 7523**)
e) Көрсетілетін телеграф қызметтері (КОП 7522)
f) Көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері (КОП 7521** + 7529**)
g) Жеке жалға алынған бөлінген желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7522** + 7523**)
h) Көрсетілетін электрондық пошта қызметтері (КОП 7523**)
i) Көрсетілетін дауыстық пошта қызметтері (КОП 7523**)
j) Онлайн ақпарат және дерекқордан алу бойынша көрсетілетін қызметтер
(КОП 7523**)
k) Электрондық деректер алмасу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7523**)
l) Деректерді сақтау мен жөнелтуді, сондай-ақ сақтауды және алуды қоса алғанда, факсимильді байланыс саласында жетілдірілген /қосылған құны бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну (КОП 7523**)
m) Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру
n) Онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (КОП 843**)
о) Басқа телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 7529)
(1) және (2) Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
жергілікті көрсетілетін қызметтер бойынша міндеттемелер қабылданбайды;
телекоммуникациялық қызметтер көрсетуге лицензиясы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына шетелдік спутниктік байланыс операторлары көрсететін қызметтерді қоспағанда, спутниктік байланысты қоса алғанда, көрсетілетін радиобайланыс қызметтеріне қатысты міндеттемелер қабылданбайды
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
о) Басқалары:
мобильдік байланыс көрсететін қызметтер
(КОП 75213)
(1) және (2) Мынаны қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:
телекоммуникациялық қызметтер көрсетуге лицензиясы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына шетелдік спутниктік байланыс операторлары көрсететін қызметтерге қатысты ғана шектеулер жоқ
(1) және (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
D.       Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
(a) Кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 96113*), тек қана кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді көпшіліктің көңілін көтеру немесе сату немесе басқаларға жалға беру бойынша басқа кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге қатысты. Бұл міндеттемелер кинофильмдердің немесе бейнефильмдердің трансляциясын немесе жалпы жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандарын қамтымайды.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(b) Фестивальдар мен басқа да мәдени іс-шаралар шеңберінде мемлекет мақұлдаған фильмдерді көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, кинотеатрлар иелерінің ғана кинофильмдер мен бейнефильмдерді көрсетуі (тек КОП 9612*)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(c) Хабар таратуды қоспағанда, телевизиялық және радиостанцияларға арналған телевизиялық және радиобағдарламаларды сату. Анық болу үшін: бұл міндеттемелер телевизиялық және радиобағдарламаларға және жалпы жұртшылық үшін таратудың басқа да ұқсас түрлеріне әсер етпейді
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ И СВЯЗАННЫЕ С НИМИ ИНЖЕНЕРНЫЕ УСЛУГИ
Строительные и связанные с ними инженерные услуги (КОП 51), включая буровые работы.
A. Строительные работы для возведения зданий (КОП 512)
B. Строительные работы для сооружения объектов гражданского строительства (КОП 513)
C. Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, работы по монтажу оборудования (КОП 514, 516)
D. Завершение строительства и отделочные работы (КОП 517)
E. Прочие (КОП 5115, 515, 518)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
4. ДИСТРИБЬЮТОРСКИЕ УСЛУГИ
Обязательства не принимаются в отношении распространения следующих продуктов:
оружие и системы вооружения, военные снаряжения и военные материалы;
взрывчатые материалы, оборудование и приборы для взрывного дела и пиротехнические изделия;
измерительные устройства, используемые в сфере государственного метрологического контроля и надзора;
наркотические и психотропные средства;
этиловый спирт (HS Codes 2207, 2208907809)
A.Услуги комиссионных агентов (КОП 61111, 6113, 6121, 621*), за исключением (КОП 62113) и части (КОП 62117) в отношении торговли фармацевтическими, парафармацевтическими и медицинскими товарами6.
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
B. Услуги в оптовой торговле
(КОП 61111, 6113, 6121, 622*), за исключением осетровых рыб и икры.
C. Услуги в розничной торговле
(КОП 6111, 61112, 6113, 6121, 631, 61300*) только в отношении топлива, смазочных масел и жидкостей для автомобилей, 632*, за исключением 63211 в отношении торговли фармацевтическими, парафармацевтическими и медицинскими товарами
D. Франчайзинговые услуги (КОП 8929)7
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
C. Услуги в области высшего образования (КОП 923*) только в отношении частного образования
D. Услуги образования для взрослых (КОП 924*) только в отношении частного образования
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Е. Другие услуги в области образования (КОП 929*)
Краткосрочные программы обучения
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги обучающих курсов (например, курсы иностранных языков; обучение руководителей /менеджеров, компьютерные курсы); частные образовательные услуги по тестированию, образовательные программы, предлагаемые в период школьных каникул, репетиторские и подготовительные курсы
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

3. ҚҰРЫЛЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ИНЖЕНЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Бұрғылау жұмыстарын қоса алғанда, құрылыстық және онымен байланысты инженерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 51)
A. Ғимараттарды салу жөніндегі жалпы құрылыс жұмыстары (КОП 512)
B. Азаматтық құрылыс объектілерін салуға арналған құрылыс жұмыстары (КОП 513)
C. Дайын конструкциялардан ғимараттарды құрастыру және тұрғызу, жабдықтарды монтаждау жұмыстары (КОП 514, 516)
D. Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары (КОП 517)
E. Басқалары (КОП 5114, 515, 518)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
4. ДИСТРИБЬЮТОРЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Мынадай өнімдерді таратуға қатысты міндеттемелер қабылданбайды:
қару және қару-жарақ жүйелері, әскери жабдықтар және әскери материалдар;
жарылғыш материалдар, жарылыс ісіне арналған жабдықтар мен аспаптар және пиротехникалық бұйымдар;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау саласында пайдаланылатын өлшеу құрылғылары;
есірткі және психотроптық құралдар;
этил спирті (HS Codes 2207, 2208907809)
A.Фармацевтикалық, парафармацевтикалық және медициналық тауарлар саудасына қатысты (КОП 62113) және бір бөлігін (КОП 62117) қоспағанда, 5 Көрсетілетін комиссиялық агенттер қызметтер (КОП 61111, 6113, 6121, 621*).
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
B. Бекіре балықтары мен уылдырықты қоспағанда, көтерме саудада көрсетілетін қызметтер (КОП 61111, 6113, 6121, 622*).
C. Фармацевтикалық, парафармацевтикалық және медициналық тауарлар саудасына қатысты 63211 қоспағанда, тек жанармайға, жағу майларына және автомобильдерге арналған сұйықтықтарға ғана қатысты 632* бөлшек саудада көрсетілетін қызметтер (КОП 6111, 61112, 6113, 6121, 631, 61300*).
D. Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер (КОП 8929)6
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
C. Жоғары білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 923*) тек қана жеке білім беруге қатысты.
D. Ересектерге арналған білім беру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 924*) тек қана жеке білім беруге қатысты.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Е. Білім беру саласындағы басқа да көрсетілетін қызметтер (КОП 929*)
Қысқа мерзімді оқыту бағдарламалары
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Оқыту курстары көрсететін қызметтер (мысалы, шет тілдері курстары; басшыларды /менеджерлерді оқыту, компьютерлік курстар); тестілеу бойынша көрсетілетін жеке білім беру бойынша көрсетілетін қызметтер, мектеп каникулы кезеңінде ұсынылатын білім беру бағдарламалары, репетиторлық және дайындық курстары
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

6. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ОХРАНОЙ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Данные обязательства распространяются только на услуги по контракту с частными компаниями.
A. Услуги по канализации только в отношении сбора и переработки промышленных жидких отходов (часть КОП 9401*);
B. Управление твердыми / опасными отходами;
Услуги по удалению отходов, за исключением радиоактивных отходов (КОП 9402);
Санитарная обработка и аналогичные услуги (КОП 9403);
C. Охрана окружающей среды и климата (КОП 9404);
D. Восстановление и очистка почвы и воды (часть КОП 94060*);
E. Услуги по борьбе с шумом
(КОП 94050);
F. Защита биоразнообразия и ландшафтов (часть КОП 9406*);
G. Прочие услуги по охране окружающей среды (КОП 94090)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
7. ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ
Без ущерба специфическим обязательствам нижеперечисленным по всем способам поставки, как общее правило, и на недискриминационной основе, поставщики финансовых услуг должны быть учреждены в определенных организационно-правовых формах в соответствии с законодательством Казахстана и соответствовать лицензионным и разрешительным требованиям. Поставщики финансовых услуг подлежат пруденциальным мерам в соответствии со статьей 10 Приложения по финансовым услугам. Филиалы иностранных финансовых учреждений подлежат условиям, эквивалентным тем, которые применяются к отечественным финансовым учреждениям, и должны выполнять пруденциальные меры, включая, но не ограничиваясь следующими: отдельное требование по капитализации, отдельное требование по гарантии и депозиту, другие требования по платежеспособности, дебеторской отчетности и требований по публикации, и в отношении страховых компаний, также требования по локализации технических резервов и требований по пределам платежеспособности.
Что касается финансовых услуг, когда граждане Республики Казахстан выступают как физические лица, все обязательства, принятые по второй форме поставки (2), исполняются тогда, когда такие лица физически перемещаются на территорию иностранного государства и/или находятся на территории иностранного государства
A. Все страховые и относящиеся к страховым услуги:
(i) Прямое страхование (включая совместное страхование)
(А) Услуги по страхованию жизни
(B) Услуги по страхованию иные, чем страхование жизни
(1), (2) Обязательства не принимаются, за исключением следующего:
нет ограничений только в отношении страхования рисков, связанных с услугами морского транспорта (за исключением судов, предоставляющих только или постоянно услуги каботажной транспортировки), и коммерческой авиации и запуска и фрахта космических полетов (включая спутники), с таким страхованием, покрывающим любые из следующих: по перевозке товаров, самих транспортных средств, перевозящих товары, и любой вытекающей отсюда ответственности
(1), (2) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
(ii) Перестрахование и ретроцессия
(1), (2) Обязательства не принимаются, за исключением следующего:
Совокупный размер страховых премий, уплаченных цедентом перестраховочным организациям – нерезидентам Республики Казахстан за вычетом комиссионных, полученных от них цедентом, не должен превышать 85 процентов от совокупного размера страховых премий, полученных им по договорам страхования (с учетом платежей перестраховочным организациям) по завершении полного финансового года.
нет ограничений только в отношении страхования рисков, связанных с услугами морского транспорта (за исключением судов, предоставляющих только или постоянно услуги каботажной транспортировки), и коммерческой авиации и запуска и фрахта космических полетов (включая спутники), с таким страхованием, покрывающим любые из следующих: по перевозке товаров, самих транспортных средств, перевозящих товары, и любой вытекающей отсюда ответственности
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
(iii) Страховое посредничество, такое как брокерское и агентское
(1), (2) Обязательства не принимаются, за исключением следующих:
(a) нет ограничений по страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, выезжающих за пределы Республики Казахстан;
(1), (2) Обязательства не принимаются, за исключением указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок"
(b) нет ограничений только в отношении страхования рисков, связанных с услугами морского транспорта (за исключением судов, предоставляющих только или постоянно услуги каботажной транспортировки) и коммерческой авиации и запуска и фрахта космических полетов (включая спутники), с таким страхованием, покрывающим любые из следующих: по перевозке товаров, самих транспортных средств, перевозящих товары, и любой вытекающей отсюда ответственности;
c) перестрахование
(iv) Вспомогательные услуги по страхованию, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
B. Банковские и другие финансовые и платежные услуги (исключая страхование):
(v) Прием вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения;
(vi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций;
(vii) Финансовый лизинг;
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитные, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя;
(iх) Гарантии и обязательства;
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(x) Торговля за свой счет и за счет клиентов, на бирже, на внебиржевом рынке либо иным образом:
(А) инструментами денежного рынка (включая чеки, переводные векселя, депозитные сертификаты);
(B) иностранной валютой;
(С) производными инструментами, в том числе, но не исключительно, фъючерсами и опционами;
(D) инструментами, касающимися валютных курсов и процентных ставок, включая такие как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке;
(Е) переводными ценными бумагами;
(F) прочими инструментами и финансовыми активами, которые могут быть предметом сделки, включая слитки.
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(xi) Участие в выпусках всех видов ценных бумаг, включая андеррайтинг и размещение ценных бумаг в качестве агента (через публичное или частное размещение), и предоставление услуг, имеющих отношение к таким выпускам;
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
xii) Брокерские услуги на денежном рынке;
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
xiii) Управление активами, такими как наличные денежные средства или портфель ценных бумаг, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионным фондом, кастодиальные, депозитарные и трастовые услуги:
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений, за исключением компаний по коллективному управлению инвестиционным портфелем
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок"
(A) Управление инвестиционным портфелем;
(B) Услуги по инвестиционному управлению пенсионными активами;
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Обязательства не принимаются
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Обязательства не принимаются
(C) Услуги по управлению активами инвестиционных фондов
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений, за исключением компаний по управлению коллективными инвестициями
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений, за исключением указанных в колонке "Ограничения по доступу на рынок"
(D) Кастодиальные услуги;
(1) Не принимаются.
(2) Не принимаются
(1) Не принимаются.
(2) Не принимаются
(E) Трастовые операции банков: управление денежными средствами, правами требования по ипотечным кредитам и аффинированным драгоценным металлам в интересах и от имени клиента
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Обязательства не принимаются
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Обязательства не принимаются
(xiv) Услуги по осуществлению взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные инструменты и другие инструменты, которые могут быть предметом сделки.
(1) Не принимаются обязательства.
(2) Нет ограничений
(1) Не принимаются обязательства.
(2) Нет ограничений
(xv) Предоставление и передача финансовой информации, и обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг;
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(xvi) Консультативные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)-(хv), включая предоставление справочных материалов в связи с кредитованием и кредитный анализ, исследования и рекомендации по прямым инвестициям и портфельным инвестициям, рекомендации по вопросам приобретений и корпоративной реорганизации и стратегии
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУҒА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Бұл міндеттемелер тек қана жеке компаниялармен келісімшарт бойынша көрсетілетін қызметтерге қолданылады.
A. Өнеркәсіптік сұйық қалдықтарды жинауға және қайта өңдеуге қатысты ғана кәріз көрсетілетін кәріз қызметтері (9401 КОП бөлігі*);
B. Қатты/қауіпті қалдықтарды басқару;
Радиоактивті қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 9402);
Санитариялық өңдеу және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (КОП 9403);
C. Қоршаған ортаны және климатты қорғау (КОП 9404);
D. Топырақ пен суды қалпына келтіру және тазарту (КОП 94060 бөлігі*);
E. Шуды бақылау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 94050);
F. Биоәртүрлілік пен ландшафттарды қорғау (КОП 9406 бөлігі*);
G. Қоршаған ортаны қорғау бойынша өзге де көрсетілетін қызметтер (КОП 94090)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
7. ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Берудің барлық тәсілдері бойынша төменде санамаланған ерекше міндеттемелерге нұқсан келтірместен, жалпы ереже бойынша және кемсітусіз негізде қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілер Қазақстанның заңнамасына сәйкес белгілі бір ұйымдық-құқықтық нысандарда құрылуға және лицензиялық және рұқсат талаптарына сәйкес келуге тиіс. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілер Қаржылық көрсетілетін қызметтер жөніндегі қосымшаның 10-бабына сәйкес пруденциялық шараларға жатады. Шетелдік қаржы мекемелерінің филиалдары отандық қаржы мекемелеріне қолданылатын шарттарға баламалы шарттарға жатады және мыналарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, пруденциялық шараларды орындауға тиіс: капиталдандыру бойынша жеке талап, кепілдік және депозит бойынша жеке талап, төлем қабілеттілігі, дебиторлық есептілік бойынша басқа да талаптар және жариялау жөніндегі талаптар мен сақтандыру компанияларына қатысты техникалық резервтерді оқшаулау және төлем қабілеттілігі шектері бойынша талаптар.
Қаржылық көрсетілетін қызметтерге келетін болсақ, Қазақстан Республикасының азаматтары жеке тұлға ретінде әрекет еткен кезде, берудің екінші нысаны (2) бойынша қабылданған барлық міндеттемелер мұндай адамдар шет мемлекеттің аумағына нақты көшкен және/немесе шет мемлекеттің аумағында болған кезде орындалады
A. Барлық сақтандыру және көрсетілетін сақтандыру қызметтеріне жататын қызметтер:
(i) Тікелей сақтандыру (бірлескен сақтандыруды қоса алғанда)
(А) Өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер.
(B) Өмірді сақтандырудан өзгеше, сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:
көрсетілетін теңіз көлігі қызметтерімен байланысты тәуекелдерді сақтандыруға (тек немесе тұрақты түрде көрсетілетін каботаждық тасымалдау қызметтерін ұсынатын кемелерді қоспағанда) және коммерциялық авиацияға және ғарыштық ұшуларды ұшыру мен фрахтасына (спутниктерді қоса алғанда) қатысты шектеулер жоқ, мұндай сақтандыру мыналардың кез келгенін жабады: тауарларды, тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарының өзін тасымалдау бойынша және осы жерден туындайтын кез келген жауапкершілік
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(ii) Қайта сақтандыру және ретроцессия
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:
цедент Қазақстан Республикасының бейрезиденті қайта сақтандыру ұйымдарына олардан цедент алған комиссияларды шегергенде төлеген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері толық қаржы жылы аяқталғаннан кейін сақтандыру шарттары бойынша (қайта сақтандыру ұйымдарына төлемдерді ескере отырып) өздері алған сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерінің 85 пайызынан аспауға тиіс;
көрсетілетін теңіз көлігі қызметтерімен байланысты тәуекелдерді сақтандыруға (тек қана немесе тұрақты түрде көрсетілетін каботаждық тасымалдау қызметтерін ұсынатын кемелерді қоспағанда) және коммерциялық авиацияға және ғарыштық ұшуларды ұшыру мен фрахтасына (спутниктерді қоса алғанда) қатысты шектеулер жоқ, мұндай сақтандыру мыналардың кез келгенін жабады: тауарларды, тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарының өзін тасымалдау бойынша және осы жерден туындайтын кез келген жауапкершілік
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
(iii) Брокерлік және агенттік делдалдық сияқты сақтандыру делдалдығы
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:
(a) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығатын көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру бойынша шектеулер жоқ;
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(b) көрсетілетін теңіз көлігі қызметтерімен байланысты тәуекелдерді сақтандыруға (тек қана немесе тұрақты түрде каботаждық тасымалдау қызметтерін ұсынатын кемелерді қоспағанда) және коммерциялық авиацияға және ғарыштық ұшуларды ұшыру мен фрахтасына (спутниктерді қоса алғанда) қатысты шектеулер жоқ, мұндай сақтандыру мыналардың кез келгенін жабады: тауарларды, тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарының өзін тасымалдау бойынша және осы жерден туындайтын кез келген жауапкершілік;
c) қайта сақтандыру
(iv) Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, тәуекелді бағалау кінәрат талаптарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
B. Банктік және басқа да қаржылық және төлемдік көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда):
(v) Халықтан депозиттерді және басқа да қайтарылатын қаражаттарды қабылдау;
(vi) Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, барлық түрдегі кредиттеу;
(vii) Қаржылық лизинг;
(viii) Кредиттік, төлемдік және дебеттік карточкаларды, жол чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері;
(iх) Кепілдіктер мен міндеттемелер;
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(x) Биржада, биржадан тыс нарықта не өзгеше түрдемынадай құралдармен өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
(А) ақша нарығының құралдарымен (чектер, аударылатын вексельдер, депозиттік сертификаттар және т. б.);
(B) шетелдік валютамен;
(С) фьючерстер мен опциондарды қоса алғанда, тек олармен ғана емес, туынды өнімдермен;
(D) валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлемелерге қатысты құралдармен, оның ішінде своп туралы келісімдермен және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдермен;
(Е) аударылатын бағалы қағаздармен;
(F) құймаларды қоса алғанда, мәміле нысанасы болуы мүмкін өзге де құралдармен және қаржы активтерімен сауда жасау.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(xi) Андеррайтингті және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жеке орналастыру арқылы) қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерінің шығарылымдарына қатысу және осындай шығарылымдарға қатысы бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
xii) Ақша нарығындағы брокерлік көрсетілетін қызметтер;
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
xiii) Қолма-қол ақша қаражаты немесе бағалы қағаздар қоржыны сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық түрлері, зейнетақы қорын басқару, кастодиандық, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер:
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Инвестициялық қоржынды ұжымдық басқару компанияларын қоспағанда, шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) "Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
(A) Инвестициялық қоржынды басқару;
(B) Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша көрсетілетін қызметтер;
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(C) Инвестициялық қорлардың активтерін басқару бойынша көрсетілетін қызметтер
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Ұжымдық инвестицияларды басқару компанияларын қоспағанда, шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) "Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерді қоспағанда, шектеулер жоқ
(D) Кастодиалдық көрсетілетін қызметтер;
(1) Қабылданбайды.
(2) Қабылданбайды
(1) Қабылданбайды
(2) Қабылданбайды
(E) Банктердің трастілік операциялары: клиенттің мүддесі үшін және оның атынан ақша қаражатын, ипотекалық кредиттер және тазартылған бағалы металдар бойынша талап ету құқықтарын басқару
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(xiv) Бағалы қағаздарды, туынды құралдарды және мәміле нысанасы болуы мүмкін басқа да құралдарды қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысуды жүзеге асыру бойынша көрсетілетін қызметтер және клирингтік көрсетілетін қызметтер.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(xv) Өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтылымда етуді өңдеуі;
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(xvi)      (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қосалқы қаржылық көрсетілетін қызметтер, оның ішінде кредиттеуге байланысты анықтамалық материалдарды ұсыну және кредиттік талдау, тікелей инвестициялар және портфельдік инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдар, сатып алулар және корпоративтік қайта ұйымдастыру және стратегиялар мәселелері бойынша ұсынымдар
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

9. ТУРИЗМ И СВЯЗАННЫЕ С НИМ УСЛУГИ
A. Услуги отелей и ресторанов (КОП 641**, за исключением 64191, 64192; 642; 643)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
B. Туристические агентства и услуги туроператоров (КОП 74710)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
10. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ДОСУГА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ (иные, чем аудиовизуальные услуги)
A. Услуги по организации развлечений (только в отношении КОП 96194 (цирк, парк развлечений и услуги по аналогичным аттракционам))
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги по организации развлечений Услуги по управлению за деятельностью кинотеатров (КОП 96199)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
B. Услуги информационных агентств (КОП 962)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
11. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A. Услуги морского транспорта
Международный транспорт (пассажирские и грузовые перевозки) КОП 7211 и 7212, за исключением каботажных перевозок (как определено ниже – 1)
(1) (a) Линейные перевозки: нет ограничений.
(b) Крупногабаритные перевозки и перевозки без определенного маршрута и другие международные морские перевозки, включая пассажирские перевозки: Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
По следующим услугам, оказываемым в порту, обеспечить доступ международным морским транспортным поставщикам на разумных и недискриминационных условиях.
1. Лоцманские услуги.
2. Буксирование и оказание помощи при буксировке.
3. Снабжение топливом, продовольствием и водой.
4. Сбор мусора и очищение от балластной воды.
5. Услуги капитана порта.
6. Оказание помощи по навигационным услугам.
7. Береговые операционные услуги, связанные с эксплуатацией судна, включая коммуникации, водо- и электроснабжение.
8. Аварийный ремонт.
9. Якорная стоянка, услуги, связанные с причаливанием.
1) См. примечание
ВСПОМОГАТЕЛЬНЫЕ УСЛУГИ ПО МОРСКОМУ ТРАНСПОРТУ
Морские услуги по обработке груза (как это определено ниже – 3)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги складов и пакгаузов КОП 742
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Пункты обработки контейнеров и услуги депо (как определено ниже – 4)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги по аренде морских судов с экипажем (КОП 7213)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
d) Ремонт и техническое обслуживание судов (КОП 8868)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
B. Внутренний водный транспорт
Услуги по аренде судов с экипажем (КОП 7223)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Ремонт и техническое обслуживание судов (КОП 8868)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
C. Услуги воздушного транспорта
Ремонтное и техническое обслуживание самолетов (КОП 8868)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Услуги компьютерной системы резервирования (КСР)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Е. Услуги железнодорожного транспорта
Ремонтное и техническое обслуживание железнодорожного транспорта (КОП 8868)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
F. Услуги автомобильного транспорта

9. ТУРИЗМ ЖӘНЕ ОҒАН БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Көрсетілетін қонақүйлер мен мейрамханалар қызметтері (64191, 64192; 642; 643-ті қоспағанда, КОП 641**)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
B. Көрсетілетін туристік агенттіктер және туроператорлар қызметтері (КОП 74710)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
10.       ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтерінен өзге)
A. Ойын-сауықтар ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (тек КОП 96194 қатысты (цирк, ойын-сауықтар паркі және осыған ұқсас аттракциондар бойынша көрсетілетін қызметтер))
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Ойын-сауық ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Кинотеатрлардың қызметін басқару бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 96199)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
B. Көрсетілетін ақпараттық агенттіктер қызметтері (КОП 962)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
A. Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері
Өзге де каботаждық тасымалды қоспағанда (төменде айқындалғандай – 1) халықаралық көлік (жолаушылар және жүк тасымалы) КОП 7211 және 7212
(1) (a) Желілік тасымалдар: шектеулер жоқ.
(b) Жолаушылар тасымалын қоса алғанда, ірі көлемді және белгілі бір бағыты жоқ тасымалдар және басқа да халықаралық теңіз тасымалдары: Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Портта көрсетілетін мынадай қызметтер бойынша халықаралық теңізде көрсетілетін қызметтерді берушілерге ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттарда қолжетімділікті қамтамасыз ету:
1. Лоцмандық көрсетілетін қызметтер.
2. Сүйрету және сүйретуге көмек көрсету.
3. Отынмен, азық-түлікпен және сумен жабдықтау.
4. Қоқыстарды жинау және балласт суынан тазарту.
5. Порт капитаны көрсететін қызметтер.
6. Навигациялық қызметтер бойынша көмек көрсету.
7. Коммуникацияларды, сумен және электрмен жабдықтауды қоса алғанда, кемені пайдалануға байланысты жағалаудағы операциялық көрсетілетін қызметтер.
8. Апаттық жөндеу.
9. Зәкір, айлаққа тоқтауға байланысты көрсетілетін қызметтер.
1) Ескерпені қараңыз.
ТЕҢІЗ КӨЛІГІ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚОСАЛҚЫ ҚЫЗМЕТТЕР
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін теңіз қызметтері (төменде айқындалғандай – 3)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін қоймалар және пакгауздар қызметтері КОП 742
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін контейнерлерді өңдеу пункттері және депо қызметтері (төменде айқындалғандай – 4)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Экипажы бар теңіз кемелерін жалға беру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7213)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
d) Кемелерді жөндеу және техникалық
қызмет көрсету (КОП 8868)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
B. Ішкі су көлігі
Экипажы бар кемелерді жалға беру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7223)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Кемелерді жөндеу және техникалық қызмет көрсету (КОП 8868)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
C. Әуе көлігі көрсететін қызметтер
Ұшақтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету (КОП 8868)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Авиакөлік көрсететін қызметтерді сату және маркетингі
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Компьютерлік резервтеу жүйесінің (КРЖ) көрсететін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Е. Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
Теміржол көлігін жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету (КОП 8868)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
F. Көрсетілетін автомобиль көлігі қызметтері

Ремонтное и техническое обслуживание оборудования автомобильного транспорта (КОП 6112, 8867)
Грузовые перевозки только в отношении перевозки писем, посылок, товаров и адресных печатных изданий8
(КОП 71235)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
H. Вспомогательные и дополнительные транспортные услуги (исключаются соответствующие вспомогательные услуг и для космического транспорта и трубопроводного транспорта)
Услуги по обработке грузов (КОП 741*), только в отношении услуг морского транспорта, автомобильного транспорта и железнодорожного транспорта;
Услуги складов и пакгаузов (КОП 742*), только в отношении морского транспорта, железнодорожного транспорта и автомобильного транспорта;
Услуги грузовых транспортных агентств (КОП 748*), только в отношении услуг морского транспорта, железнодорожного транспорта, автомобильного транспорта и воздушного транспорта;
Предотгрузочная инспекция и прочие вспомогательные и дополнительные транспортные услуги в отношении посреднических услуг по фрахтованию судов, услуги по оформлению транспортной документации, услуги по проверке груза, услуги по взвешиванию и взятию проб (КОП 749**), только для услуг морского транспорта, железнодорожного транспорта и автомобильного транспорта
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
12. УСЛУГИ, НЕ ВКЛЮЧЕННЫЕ В ДРУГИЕ КАТЕГОРИИ
Услуги по стирке, чистке и окраске (КОП 9701)
Услуги по окраске и интенсификации цвета (КОП 97015)
1) Не принимаются обязательства.
(2) Нет ограничений
1) Не принимаются обязательства.
(2) Нет ограничений
Услуги по организации похорон, кремации и захоронение (КОП 97030)
1) Не принимаются обязательства.
(2) Нет ограничений
1) Не принимаются обязательства.
(2) Нет ограничений
_________________________
1 Данная информация предоставляется только в целях транспарентности: Данный договор на аудиторские услуги должен содержать положения, относящиеся к конфиденциальности и требованиям к членству в профессиональной организации, в дополнение к положениям, обычно требуемым для действительности такого договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
3 Услуги экспресс (ускоренной) доставки, в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки, могут включать в себя другие элементы, добавляющие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональная доставка адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции – это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национального почтового оператора в первом весе категории наиболее срочной доставки.
4 Радиовещание телевизионных и/или радиопрограмм определяется как сигнальная передача данных, требуемых для распределения сигналов программ телевидения для широкой публики, но без охвата связи между операторами.
5 Для цели транспарентности: данный код включает КОП 5115 (Услуги по подготовке площадей для проведения горных работ).
6 В контексте данного Перечня фармацевтические, парафармацевтические и медицинские товары не включают: витамины, минералы или прочие активные биологические вещества, предназначенные для поддержания здорового функционирования человеческого организма, но не предназначенные для лечения болезней; косметику; товары общего пользования, не требующие медицинской экспертизы, такие как ватные тампоны; и другие продукты гигиены и чистки.
7 Обязательства в данном секторе (часть КОП 8929*) не должны препятствовать осуществлению мер, описанных в настоящем Перечне в других секторах услуг.
8 Как это определено в разделе Курьерские услуги настоящего Перечня.
ПРИМЕЧАНИЯ
к Перечню обязательств по услугам морского транспорта
Там, где услуги автодорожного, железнодорожного, внутриводного транспорта и связанные с ними вспомогательные услуги не охвачены полностью в перечне Казахстана, оператор мультимодальных перевозок может арендовать или взять в лизинг грузовые автомобили, железнодорожные вагоны или баржи, а также соответствующее оборудование для продвижения грузов внутри страны, или же должен иметь доступ и использовать эти виды мультимодальной деятельности на разумных и недискриминационных условиях, в целях осуществления мультимодальных перевозок. Для целей мультимодальных транспортных перевозок и данного дополнительного обязательства формулировка "разумные и недискриминационные условия" означает гарантированное предоставление оператору мультимодальных перевозок возможности для своевременной доставки товаров, включая приоритет над всеми прочими товарами, прибывшими в порт позднее.
ОПРЕДЕЛЕНИЯ

Автомобиль көлігінің жабдығын жөндеу және оған техникалық қызмет көрсету (КОП 6112, 8867)
Жүк тасымалы, тек қана хаттарды, сәлемдемелерді, тауарларды және атаулы баспа басылымдарын тасымалдауға қатысты7 (КОП 71235)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
H. Қосалқы және қосымша көрсетілетін көлік қызметтері (ғарыш көлігіне де, құбыржол көлігіне де көрсетілетін тиісті қосалқы қызметтерді қоспағанда)
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 741*), тек қана теңіз көлігі, автомобиль көлігі және теміржол көлігі көрсететін қызметтерге қатысты;
Көрсетілетін қоймалар мен пакгауздар қызметтері (КОП 742*), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі және автомобиль көлігі қызметтеріне қатысты;
Жүк көлік агенттіктерінің көрсетілетін қызметтері (КОП 748*), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі, автомобиль көлігі және әуе көлігі қызметтеріне қатысты;
Кемелерді жалдау жөніндегі делдалдық қызметтерге қатысты тиеу алдындағы инспекция және өзге де қосалқы және қосымша көрсетілетін көлік қызметтері, көлік құжаттамасын ресімдеу бойынша көрсетілетін қызметтер, жүкті тексеру бойынша көрсетілетін қызметтер, сынамаларды өлшеу және алу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 749**), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі және автомобиль көлігі қызметтері үшін
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
12. БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Жуу, тазалау және бояу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 9701)
Түске бояу және оны қоюландыру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 97015)
1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Жерлеуді, кремациялауды және көмуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 97030)
1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
____________________________
1 Бұл ақпарат транспаренттілік мақсатында ғана ұсынылады: аудиторлық көрсетілетін қызметтерге арналған осы Шартта Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай шарттың жарамдылығы үшін әдетте талап етілетін ережелерге қосымша, құпиялылыққа және кәсіби ұйымға мүшелікке қойылатын талаптарға қатысты ережелер қамтылуға тиіс.
2"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
3Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды радио арқылы тарату телевизиялық бағдарламалардың сигналдарын көпшілікке тарату үшін талап етілетін, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын деректерді сигнал арқылы беру ретінде айқындалады.
4Транспаренттілік мақсаты үшін: бұл кодқа 5115 КОП кіреді (тау-кен жұмыстарын жүргізу үшін алаңдарды дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер).
5Осы Тізбенің мәнмәтініде фармацевтикалық, парафармацевтикалық және медициналық тауарларға: адам ағзасының сау жұмыс істеуін қолдауға арналған, бірақ ауруларды емдеуге арналмаған дәрумендер, минералдар немесе өзге де белсенді биологиялық заттар; косметика; мақта тампондары сияқты медициналық сараптаманы қажет етпейтін жалпы пайдаланылатын тауарлар; және басқа да гигиена және тазалау өнімдері кірмейді.
6Осы сектордағы міндеттемелер (КОП 8929* бөлігі) осы Тізбеде сипатталған шараларды басқа көрсетілетін қызметтер секторларында жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге тиіс
7Осы Тізбенің "Курьерлік көрсетілетін қызметтер" деген бөлімінде айқындалғандай.
Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері бойынша міндеттемелер тізбесіне ЕСКЕРТПЕЛЕР
Көрсетілетін автожол, теміржол, суішілік көлік қызметтері және олармен байланысты көрсетілетін қосалқы қызметтер Қазақстан тізбесінде толық қамтылмаған жағдайда, мультимодальдық тасымалдар операторы жүк автомобильдерін, теміржол вагондарын немесе баржаларды, сондай-ақ ел ішінде жүктерді жылжытуға арналған тиісті жабдықты жалға немесе лизингке ала алады немесе мультимодальдық тасымалдарды жүзеге асыру мақсатында ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттармен мультимодальдық қызметтің осы түрлеріне қол жеткізуге және оларды пайдалануға тиіс. Мультимодальдық көлік тасымалдарының және осы қосымша міндеттеменің мақсаттары үшін "ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттар" деген тұжырым мультимодальдық тасымалдар операторына портқа кешірек келген барлық басқа тауарлардан басымдықты қоса алғанда, тауарларды уақтылы жеткізу үшін мүмкіндіктерді кепілді түрде беруді білдіреді.
АНЫҚТАМАЛАР

1. Без ущерба для видов деятельности, которые могут рассматриваться в соответствии с национальным законодательством как "каботажные перевозки", в данный перечень не вошли "услуги по морским каботажным перевозкам", под которыми понимаются перевозки пассажиров и товаров между портом, расположенным в Казахстане, и другим портом, расположенным в Казахстане, а также все перевозки, имеющие пунктом отправки и пунктом назначения один и тот же порт, расположенный в Казахстане, при условии, что маршруты этих перевозок остаются в пределах территориальных вод Казахстана.
2. Под "другими формами коммерческого присутствия для оказания международных морских транспортных услуг" следует понимать способность международных поставщиков услуг морского транспорта других членов осуществлять на местном уровне все виды деятельности, необходимые для их оказания потребителям частично или полностью интегрированных транспортных услуг, в рамках которых услуги морского транспорта являются существенной составляющей. (Однако данное обязательство не следует понимать, как ограничивающее каким-то образом обязательство, принятое по способу трансграничной поставки).
Помимо прочего, среди данных видов деятельности могут быть названы:
(a) маркетинг и продажа морских транспортных и сопутствующих услуг посредством заключения контактов непосредственно с покупателями, начиная с представления оферты и заканчивая выпиской счета. Среди услуг могут быть как услуги, предоставляемые и предлагаемые самим поставщиком, так и услуги, реализуемые через поставщика другим продавцом, установившим с поставщиком постоянные деловые отношения;
(b) приобретение в свою пользу или по поручению клиентов (а также перепродажа клиентам) любых транспортных средств и сопутствующих услуг, включая внутренние транспортные услуги по любым способам поставок услуг, с применением любого вида транспорта, в частности, по внутриводным, дорожным и железнодорожным видам транспорта, необходимых для предоставления комплексных услуг;
(c) подготовка документации, касающейся транспортных документов, таможенных документов или прочих документов, связанных с происхождением и характером транспортируемых товаров;
(d) предоставление деловой информации любыми способами, включая компьютеризированные информационные системы и электронный обмен данных (в рамках положений Приложения по телекоммуникациям);
(e) организация любых деловых отношений (включая долевое участие в компании) и назначение сотрудников из местных специалистов (или, для иностранного персонала, подлежащего горизонтальным обязательствам по перемещению персонала) с любым местным отгрузочным агентством;
(f) осуществление деятельности по поручению компаний, организация вызова судна или получение груза, в случае необходимости.

1. Ұлттық заңнамаға сәйкес "каботаждық тасымал" ретінде қарастырылуы мүмкін қызмет түрлеріне нұқсан келтірмей, Қазақстанда орналасқан порт пен Қазақстанда орналасқан басқа порт арасындағы жолаушылар мен тауарлар тасымалы, сондай-ақ Қазақстанда орналасқан сол бір порт жөнелту пункті мен межелі пункті болатын тасымалдардың бағдарлары Қазақстанның аумақтық суларының шегінде қалған жағдайда, аталған барлық тасымалдар "каботаждық теңіз тасымалы бойынша көрсетілетін қызметтер" деп түсініледі, олар бұл тізбеге кірмеген.
2.  "Халықаралық теңіз көлігі қызметтерін көрсету үшін коммерциялық қатысудың басқа да нысандары" деп басқа мүшелердің халықаралық көрсетілетін теңіз көлігі қызметтерін берушілердің тұтынушыларға ішінара немесе толық интеграцияланған көлік қызметтерін көрсету үшін қажетті барлық қызмет түрлерін жергілікті деңгейде жүзеге асыру қабілеті түсінілуі керек, оның шеңберінде көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері елеулі құрамдас болып табылады (алайда бұл міндеттемені трансшекаралық беру тәсілімен қабылданған қандай да бір жолмен шектейтін міндеттеме деп түсінбеу керек).
Өзгелерден басқа, осы қызмет түрлерінің арасында мыналар аталуы мүмкін:
(a) тікелей сатып алушылармен оферта ұсынудан бастап шоттан үзінді жазып беруге дейін байланыс орнату арқылы көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері мен ілеспе көрсетілетін қызметтер маркетингі және оларды сату. Көрсетілетін қызметтер арасында көрсетілетін қызметтерді берушінің өзі беретін және ұсынатын қызметтер, сол сияқты өнім берушімен тұрақты іскерлік қатынастар орнатқан басқа сатушы өнім беруші арқылы жүзеге асыратын қызметтер де болуы мүмкін;
b) көліктің кез келген түрін қолдана отырып, көрсетілетін ішкі көлік қызметтерін қоса алғанда, кез келген көлік құралдары мен ілеспе көрсетілетін қызметтерді, атап айтқанда, кешенді қызметтер көрсету үшін қажетті көліктің суішілік, жол және теміржол түрлері бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынудың кез келген тәсілімен өз пайдасына немесе клиенттердің тапсырмасы бойынша иелену (сондай-ақ клиенттерге қайта сату);
(c) көлік құжаттарына, кедендік құжаттарға немесе тасымалданатын тауарлардың шығу тегі мен сипатына байланысты өзге де құжаттарға қатысты құжаттаманы дайындау;
(d) компьютерленген ақпараттық жүйелерді және электрондық деректер алмасуды қоса алғанда, кез келген тәсілмен іскерлік ақпаратты ұсыну (Телекоммуникациялар жөніндегі қосымшаның ережелері шеңберінде);
(e) кез келген жергілікті жөнелту агенттігімен кез келген іскерлік қатынастарды ұйымдастыру (компаниядағы үлестік қатысуды қоса алғанда) және жергілікті мамандардан (немесе персоналды ауыстыру бойынша деңгейлес міндеттемелерге жататын шетелдік персонал үшін) қызметкерлерді тағайындау;
(f) компаниялардың тапсырмасы бойынша қызметті жүзеге асыру, кемені шақыруды ұйымдастыру немесе қажет болған жағдайда жүкті алу.

3. Под "услугами по обработке морских грузов" понимается деятельность, осуществляемая стивидорными компаниями, включая операторов терминалов, но не включая непосредственную деятельность портовых рабочих (докеров), в том случае, если эта рабочая сила была организована независимо от стивидоринга или компаний операторов терминала. В покрываемые услуги по обработке морских грузов входит организация и надзор за:
погрузкой/разгрузкой грузов на/с судов;
закреплением/снятием креплений с грузов;
получением/доставкой и ответственным хранением грузов до отгрузки или после разгрузки.
4. Под "услугами контейнерных станций и депо" понимается деятельность, включающая в себя хранение контейнеров, как на территории порта, так и за его пределами, с целью их загрузки/выгрузки, ремонта и предоставления их для перевозки грузов.
Приложение В
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Перечень обязательств
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне обязательств (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг и виды экономической деятельности, по которым Республика Казахстан сохраняет изъятия и ограничения в соответствии со статьями 20 "Национальный режим" и 21 "Ограничения по доступу на рынок при учреждении и деятельности".
2. Настоящий Перечень состоит из следующих элементов:
раздел I "Горизонтальные ограничения и изъятия" содержит:
перечень сохраняемых горизонтальных ограничений и изъятий в отношении всех видов деятельности, а также секторов и подсекторов услуг, по которым Республикой Казахстан принимаются обязательства и включенные таким образом в настоящий Перечень.
раздел II "Секторальные обязательства в сфере услуг", в котором:
а) первый столбец ‒ указывает на сектор или подсектор услуг, в котором Республика Казахстан принимает на себя обязательство;
b) второй столбец ‒ описывает ограничения по доступу на рынок, в соответствии со статьей 21;
c) третий столбец ‒ описывает ограничения по национальному режиму, в соответствии со статьей 20;
d) четвертый столбец ‒ указывает основания для применения ограничения, где применимо.
3. Республикой Казахстан не принимаются обязательства в отношении учреждения и деятельности в секторах или подсекторах услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
4. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 20 "Национальный режим" и 21 "Ограничения по доступу на рынок при учреждении и деятельности". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и место жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае к учреждению и деятельности.

3. "Теңіз жүктерін өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер" деп, егер бұл жұмыс күші стивидорингке немесе терминал операторларының компанияларына қарамастан ұйымдастырылған жағдайда ғана, терминал операторларын қоса алғанда, бірақ порт жұмысшыларының (докерлердің) тікелей қызметін қоспағанда, стивидорлық компаниялар жүзеге асыратын қызмет түсініледі. Теңіз жүктерін өңдеу бойынша өтелетін көрсетілетін қызметтерге:
кемелерге/кемелерден жүктерді тиеуді/түсіруді;
жүктерге/жүктерден бекітпелерді бекітуді/алуды;
жөнелтілгенге дейін немесе түсірілгеннен кейін жүктерді алуды/жеткізуді және жауаптылықпен сақтауды ұйымдастыру және қадағалау кіреді.
4. "Көрсетілетін контейнерлік станциялар мен деполар қызметтері" деп контейнерлерді тиеу/түсіру, жөндеу және жүктерді тасымалдау үшін оларды беру мақсатында порт аумағында, сол сияқты одан тыс жерлерде де сақтауды қамтитын қызмет түсініледі.
В қосымшасы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ Міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба
1. Төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Қазақстан Республикасы "Ұлттық режим" деген 20-бап пен "Құру және қызмет кезінде нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" деген 21-бапқа сәйкес ерекшеліктер мен шектеулерді сақтайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары және экономикалық қызмет түрлері көрсетілген.
2. Осы Тізбе мынадай элементтерден тұрады:
"Деңгейлес шектеулер менерекшеліктер" деген I бөлімде:
Қазақстан Республикасы міндеттемелер қабылдайтын және осылайша осы Тізбеге енгізілген қызметтің барлық түрлеріне, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің секторлары мен кіші секторларына қатысты сақталатын деңгейлес шектеулер мен ерекшеліктертізбесі қамтылған.
"Көрсетілетін қызметтер саласындағы секторлық міндеттемелер" деген II бөлім, онда:
а) бірінші баған – Қазақстан Республикасы өзіне міндеттеме қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторын немесе кіші секторын көрсетеді;
b) екінші баған – 21-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулерді сипаттайды;
c) үшінші баған – 20-бапқа сәйкес ұлттық режим бойынша шектеулерді сипаттайды;
d) төртінші баған ‒ қолданылатын жерінде шектеуді қолдану негіздерін көрсетеді.
3. Қазақстан Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтердің секторларындағы немесе кіші секторларындағы құру мен қызметке қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
4. Осы Тізбе "Ұлттық режим" деген 20-бап пен "Құру және қызмет кезінде нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" деген 21-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, арнайы емтихандарды, оның ішінде тілге қатысты емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар тіпті осы Тізбеде санамаланбаса да, кез келген жағдайда құру мен қызметке қатысты қолданылады.

5. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Казахстан предоставлять субсидии или применять любые меры государственной поддержки в секторах или подсекторах услуг, а также в видах экономической деятельности, указанных в настоящем Перечне.
7. В соответствии с пунктом 2 статьи 18 "Сфера применения" настоящий Перечень не применяется:
к государственным закупкам, понимаемым в соответствии со Статьей XIII ГАТС;
поставляемым услугам и осуществляемой деятельности во исполнение функций государственной власти.
8. В настоящем Перечне:
звездочка (*) означает "часть";
коды КОП, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
две звездочки (**) указывают на то, что определенная услуга составляет только часть общего ряда видов деятельности, охватываемых соответствующим кодом КОП (как указано в MTN.GNS/W/120).
Сектор или подсектор и виды экономической деятельности
Ограничения по доступу на рынок
(статья 21)
Ограничения национального режима
(статья 20)
Основание для применения ограничения
I. Горизонтальные ограничения и изъятия
Перечень сохраняемых горизонтальных ограничений и изъятий в отношении всех видов деятельности, а также секторов и подсекторов услуг, по которым Республикой Казахстан принимаются обязательства и включенные таким образом в настоящий Перечень
1. НЕДРОПОЛЬЗОВАНИЕ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и применять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении недропользования
Закон Республики Казахстан" от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан; Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании; нормативные правовые акты Республики Казахстан
2. ЗЕМЛЕПОЛЬЗОВАНИЕ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и применять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении землепользования
Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года; нормативные правовые акты Республики Казахстан
3. УЧРЕЖДЕНИЕ
Учреждение допускается в форме юридического лица Республики Казахстан, филиалов и представительств, созданных в Республике Казахстан юридическим лицом другой Стороны.
Филиалы и представительства не являются юридическими лицами.
Представительствам юридического лица другой Стороны и неправительственным организациям не разрешается оказывать услуги на коммерческой основе на территории Республики Казахстан

5. Осы Тізбеде ешнәрсе де Қазақстан Республикасының осы Тізбеде аталған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінде субсидиялар беру немесе кез келген мемлекеттік қолдау шараларын қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
6. "Қолдану аясы" деген 18-баптың 2-тармағына сәйкес осы Тізбе:
ГАТС-тың XIII бабына сәйкес түсінілетін мемлекеттік сатып алуға;
мемлекеттік билік функцияларын орындау үшін көрсетілетін қызметтер мен жүзеге асырылатын қызметке қолданылмайды.
8. Осы Тізбеде:
жұлдызша (*) "бөлік" дегенді білдіреді;
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген КОП кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала жіктеуішіне сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
екі жұлдызша (**) – белгілі бір көрсетілетін қызметтің КОП-тың тиісті кодымен қамтылған қызмет түрлерінің жалпы қатарының бір бөлігін ғана құрайтынын көрсетеді (MTN.GNS/W/120-да көрсетілгендей).
Экономикалық қызметтің секторы немесе кіші секторы және түрлері
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (21-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері (20-бап)
Шектеуді қолдануға негіз
I. Деңгейлес шектеулер мен ЕРЕКШЕЛІКТЕР
Қазақстан Республикасы міндеттемелер қабылдайтын және осылайша осы Тізбеге енгізілген қызметтің барлық түрлеріне, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің секторлары мен кіші секторларына қатысты сақталатын деңгейлес шектеулер мен ерекшеліктертізбесі
1. ЖЕР ҚОЙНАУЫН ПАЙДАЛАНУ
Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдалануға қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және қолдану құқығын сақтайды.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі; Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
2. ЖЕР ПАЙДАЛАНУ
Қазақстан Республикасы жер пайдалануға қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және қолдану құқығын сақтайды.
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексі;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
3. ҚҰРУ
Құруға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы, Қазақстан Республикасында екінші Тараптың заңды тұлғасы құрған филиалдар мен өкілдіктер нысанында жол беріледі.
Филиалдар мен өкілдіктер заңды тұлғалар болып табылмайды.
Екінші Тараптың заңды тұлғасының өкілдіктеріне және үкіметтік емес ұйымдарға Қазақстан Республикасының аумағында коммерциялық негізде қызмет көрсетуге рұқсат етілмейді.

Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года; нормативные правовые акты Республики Казахстан
4. ИНДИВИДУАЛЬНОЕ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВО
Индивидуальным предпринимателем может быть гражданин Республики Казахстан, кандас1 или иностранный гражданин, постоянно проживающий не территории Республики Казахстан, в соответствии с международными договорами Республики Казахстан
Договор о правовом статусе граждан одного государства, постоянно проживающих на территории другого государства, от 28 апреля 1998 года; Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года
5. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ОБЪЕКТЫ
Государственный орган вправе отказать в выдаче разрешения заявителю на совершение сделок по использованию стратегических ресурсов и (или) использованию, приобретению, стратегических объектов Республики Казахстан, если это может повлечь за собой концентрацию прав у одного лица или группы лиц из одной страны.
Соблюдение данного условия обязательно и в отношении сделок с аффилированными лицами. В целях обеспечения национальной безопасности Правительством Республики Казахстан устанавливаются ограничения на переход и возникновение права собственности на стратегические ресурсы (объекты) Республики Казахстан. В том числе в целях реализации соответствующего решения (акта) Правительства Республики Казахстан эмитент, контрольный пакет акций которого прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу, при размещении акций на организованном рынке ценных бумаг не вправе продавать акции иностранным гражданам и (или) юридическим лицам, а также лицам без гражданства
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг"; Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан"; нормативные правовые акты Республики Казахстан
6. ЕСТЕСТВЕННЫЕ МОНОПОЛИИ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении видов деятельности в сферах естественных монополий
Международные договоры Республики Казахстан; нормативные правовые акты Республики Казахстан
7. КОНЦЕССИИ
Процедура отбора концессионера и перечень существенных условий концессионного соглашения устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сохраняется право назначения исключительного концессионера. Определенные права и обязанности концессионера могут осуществляться уполномоченным концессионером

1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
4. ДАРА КӘСІПКЕРЛІК
Қазақстан Республикасының азаматы, қандас 1 немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдік азамат дара кәсіпкер бола алады.
1998 жылғы 28 сәуірдегі Екінші мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын бір мемлекет азаматтарының құқықтық мәртебесі туралы шарт; 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексі
5. СТРАТЕГИЯЛЫҚ ОБЪЕКТІЛЕР
Мемлекеттік орган өтініш берушіге Қазақстан Республикасының стратегиялық ресурстарын пайдалану және (немесе) стратегиялық объектілерін пайдалану, сатып алу жөнінде мәмілелер жасауға рұқсат беруден, егер бұл құқықтардың бір адамда немесе бір елден келген адамдар тобында шоғырлануына алып келетін болса, бас тартуға құқылы.
Осы шартты сақтау үлестестұлғалармен жасалатын мәмілелерге қатысты да міндетті болып табылады. Қазақстан Республикасының Үкіметі ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының стратегиялық ресурстарына (объектілеріне) меншік құқығының ауысуына және туындауына шектеулер белгілейді. Оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті шешімін (актісін) іске асыру мақсатында акцияларының бақылау пакеті тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі эмитент акцияларды ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында орналастыру кезінде акцияларды шетелдік азаматтарға және (немесе) заңды тұлғаларға, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдарға сатуға құқылы емес.
Қазақстан Республикасы табиғи монополиялар саласындағы қызмет түрлеріне қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
"Бағалы қағаздар нарығы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
6. ТАБИҒИ МОНОПОЛИЯЛАР
Қазақстан Республикасы табиғи монополиялар саласындағы қызмет түрлеріне қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары; Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
7. КОНЦЕССИЯЛАР
Концессионерді іріктеу рәсімі және концессиялық келісімнің елеулі шарттарының тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді.
Айрықша концессионерді тағайындау құқығы сақталады. Концессионердің белгілі бір құқықтары мен міндеттерін уәкілетті концессионер жүзеге асыра алады.

Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях"
8. ВОЗОБНОВЛЯЕМЫЕ ИСТОЧНИКИ ЭНЕРГИИ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении использования возобновляемых источников энергии
Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии"; нормативные правовые акты Республики Казахстан
9. АТОМНАЯ ЭНЕРГЕТИКА
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении осуществления деятельности и операций в сфере атомной энергетики и обращения с радиоактивными отходами
Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии"; нормативные правовые акты Республики Казахстан
10. ЛИЦЕНЗИРОВАНИЕ
Деятельность, на осуществление которой требуется лицензия, может осуществляться только юридическими лицами Республики Казахстан или индивидуальными предпринимателями, зарегистрированными в установленном порядке в Республике Казахстан. Организационно-правовая форма лицензиата устанавливаются законодательством Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях"; нормативные правовые акты Республики Казахстан
11. ОБОРОТ НАРКОТИЧЕСКИХ СРЕДСТВ
Деятельность, связанная с оборотом наркотических средств и психотропных веществ и их прекурсоров в части культивирования растений, используемых для производства наркотических средств и психотропных веществ, переработки, производства, распределения и уничтожения наркотических средств и психотропных веществ, может осуществляться только государственными предприятиями
Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"; нормативные правовые акты Республики Казахстан
12. ДРАГОЦЕННЫЕ МЕТАЛЛЫ
Перечень организаций, имеющих право осуществлять аффинаж драгоценных металлов, а также порядок их работы устанавливаются нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Республика Казахстан имеет приоритетное право перед другими лицами на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах.
Приоритетное право реализуется Национальным Банком Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях"; Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании"; нормативные правовые акты Республики Казахстан

"Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы
8. ЖАҢАРТЫЛАТЫН ЭНЕРГИЯ КӨЗДЕРІ
Қазақстан Республикасы жаңартылатын энергия көздерін пайдалануға қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
9. АТОМ ЭНЕРГЕТИКАСЫ
Қазақстан Республикасы атом энергетикасы саласындағы қызмет пен операцияларды жүзеге асыруға және радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеуге қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
"Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
10. ЛИЦЕНЗИЯЛАУ
Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызметті Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары немесе Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген дара кәсіпкерлер ғана жүзеге асыра алады. Лицензиаттың ұйымдық-құқықтық нысаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
11. ЕСІРТКІ ҚҰРАЛДАРЫНЫҢ АЙНАЛЫМЫ
Есірткі құралдары мен психотроптық заттарды өндіру, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды өңдеу, шығару, тарату және жою үшін пайдаланылатын өсімдіктерді өсіру бөлігінде есірткі құралдары және психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының айналымына байланысты қызметті тек қана мемлекеттік кәсіпорындар жүзеге асыра алады.
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
12. БАҒАЛЫ МЕТАЛДАР
Бағалы металдарды аффинаждауды жүзеге асыруға құқығы бар ұйымдардың тізбесі, сондай-ақ олардың жұмыс істеу тәртібі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған алтын сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.
Басым құқықты Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі іске асырады.
"Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы;
2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері

13. ЭТИЛОВЫЙ СПИРТ И АЛКОГОЛЬНАЯ ПРОДУКЦИЯ
Ввоз (импорт) и вывоз (экспорт) этилового спирта и алкогольной продукции на территорию (с территории) Республики Казахстан вправе осуществлять только юридические лица, зарегистрированные на территории Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"; нормативные правовые акты Республики Казахстан
14. АУДИОВИЗУАЛЬНЫЕ ПРОИЗВЕДЕНИЯ
Сохраняется возможность вводить и применять любые меры, основанные на соглашениях о совместном производстве, посредством которых предоставляется национальный режим в отношении аудиовизуальных произведений, охваченных данными соглашениями, включая в отношении субсидий для производства и распространения
Европейская конвенция о совместном производстве фильмов и страны, с которыми заключены и (или) могут быть заключены двусторонние соглашения о совместном производстве
15. ДРЕВЕСИНА
Вывоз (экспорт) определенных видов древесины запрещен для деятельности в области производства древесины, пиломатериалов, определенных изделий из древесины, многоразовой бумаги, картона, бумажного сырья и бумажных отходов
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 августа 2012 года № 134
16. ГАЗ И ГАЗОСНАБЖЕНИЕ
Республика Казахстан имеет приоритетное право перед другими лицами на приобретение отчуждаемых объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и пакетов акций (долей участия) юридических лиц – собственников объектов единой системы снабжения товарным газом.
Республика Казахстан имеет приоритетное право перед другими лицами на приобретение отчуждаемого сырого газа, принадлежащего недропользователям, а также товарного газа, произведенного недропользователями в процессе переработки добытого ими сырого газа.
Приоритетное право реализуется в соответствии с национальным законодательством Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении"
17. МЕРЫ НЕТАРИФНОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
Республика Казахстан применяет меры нетарифного регулирования, в частности запрет и разрешительный порядок ввоза (импорта) на таможенную территорию Республики Казахстан и (или) вывоза (экспорта) с таможенной территории Республики Казахстан в отношении товаров, утвержденных Единым перечнем товаров в любой сфере деятельности
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 августа 2012 года № 134;

13. ЭТИЛ СПИРТІ ЖӘНЕ АЛКОГОЛЬ ӨНІМІ
Этил спирті мен алкоголь өнімін Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) әкелуді (импорттауды) және әкетуді (экспорттауды) Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлғалар ғана жүзеге асыруға құқылы.
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
14. ДЫБЫСТАУ-БЕЙНЕЛЕУ ТУЫНДЫЛАРЫ
Осы келісімдермен қамтылған дыбыстау-бейнелеу туындыларына қатысты, оның ішінде шығаруға және таратуға арналған субсидияларға қатысты ұлттық режим ұсынылатын бірлескен өндіріс туралы келісімдерге негізделген кез келген шараларды енгізу және қолдану мүмкіндігі сақталады.
Еуропалық бірлесіп фильмдер шығару туралы конвенция және бірлескен өндіріс туралы екіжақты келісімдер жасалған және (немесе) жасалуы мүмкін елдер
15. АҒАШ
Сүрек, ағаш кесу материалдарын, ағаштан жасалған белгілі бір бұйымдар, қайта пайдалануға болатын қағаз, картон, қағаз шикізаты және қағаз қалдықтарын өндіру саласындағы қызмет үшін ағаштың белгілі бір түрлерін әкетуге (экспорттауға) тыйым салынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешімі
16. ГАЗ ЖӘНЕ ГАЗБЕН ЖАБДЫҚТАУ
Қазақстан Республикасының тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің иеліктен шығарылатын объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесінің объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерді және тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының (қатысу үлестерінің) пакеттерін сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.
Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушыларға тиесілі иеліктен шығарылатын шикі газды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылар өндірген шикі газды қайта өңдеу процесінде өздері өндірген тауарлық газды сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.
Басым құқық Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасына сәйкес іске асырылады.
"Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы
17. ТАРИФТІК ЕМЕС РЕТТЕУ ШАРАЛАРЫ
Қазақстан Республикасы тарифтік емес реттеу шараларын, атап айтқанда Кез келген қызмет саласындағы тауарлардың бірыңғай тізбесімен бекітілген тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелуге (импортқа) және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетуге (экспортқа) тыйым салу мен рұқсат беру тәртібін қолданады.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешімі;

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30
18. СПЕЦИАЛЬНЫЕ ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ЗОНЫ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности на территориях специальных экономических зон
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;
Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах"; нормативные акты Республики Казахстан;
международные договоры Республики Казахстан
19. ОБОРОТ ОРУЖИЯ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности, связанной с незаконным оборотом оружия и боеприпасов, а также взрывчатых веществ
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия";
Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30;
нормативные акты Республики Казахстан;
международные договоры Республики Казахстан
20. СОЦИАЛЬНЫЕ УСЛУГИ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, влияющие на предоставление социальных услуг, услуг государственных правоохранительных органов, скорой помощи, исправительных учреждений и противопожарных служб
Нормативные правовые акты Республики Казахстан
21. СБОР, АДМИНИСТРИРОВАНИЕ И ХРАНЕНИЕ ИНФОРМАЦИИ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, влияющие на сбор, администрирование и хранение информации, включая персональные данные и базы данных
Нормативные правовые акты Республики Казахстан
22. ЖИВОТНЫЙ МИР
Приоритет в предоставлении животного мира в пользование на конкретной территории или акватории отдается юридическим лицам и гражданам Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 593-II "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира"
23. ФИЗИЧЕСКИЕ ЛИЦА
Количество граждан Республики Казахстан должно составлять не менее 70 % списочной численности работников, относящихся к первой и второй категориям2
Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года
№ 477-IV "О миграции населения";
нормативные правовые акты Республики Казахстан

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімі
18. АРНАЙЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАР
Қазақстан Республикасы арнайы экономикалық аймақтар аумақтарындағы қызметке қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі;
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы"
2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының нормативтік актілері;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
19. ҚАРУ-ЖАРАҚ АЙНАЛЫМЫ
Қазақстан Республикасы қару мен оқ-дәрілердің, сондай-ақ жарылғыш заттардың заңсыз айналымына байланысты қызметке қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімі;
Қазақстан Республикасының нормативтік актілері;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары
20. ӘЛЕУМЕТТІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қазақстан Республикасы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді, мемлекеттік құқық қорғау органдары, жедел жәрдем, түзеу мекемелері және өртке қарсы көрсетілетін қызметтерді ұсынуға ықпал ететін кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
21. АҚПАРАТТЫ ЖИНАУ, ӘКІМШІЛЕНДІРУ ЖӘНЕ САҚТАУ
Қазақстан Республикасы дербес деректер мен дерекқорларды қоса алғанда, ақпаратты жинауға, әкімшілендіруге және сақтауға ықпал ететін кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
22. ЖАНУАРЛАР ДҮНИЕСІ
Жануарлар дүниесін нақты аумақта немесе акваторияда пайдалануға беруде Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен азаматтарына басымдық беріледі.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593-II Қазақстан Республикасының Заңы
23. ЖЕКЕ ТҰЛҒАЛАР
Қазақстан Республикасы азаматтарының саны бірінші және екінші санаттарға жататын қызметкерлердің тізімдік санының кемінде 70%-ын құрауға тиіс.2
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі № 477-IV Қазақстан Республикасының Заңы;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері

24. ИНВЕСТОРЫ И ИНВЕСТИЦИИ ИНВЕСТОРОВ
Республика Казахстан сохраняет за собой право не предоставлять инвесторам и инвестициям инвесторов другой Стороны дифференцированный режим, включая льготы или привилегии, которые Республика Казахстан предоставляет или будет предоставлять в будущем в соответствии:
(a) с любым экономическим или таможенным союзом, или зоной свободной торговли, или общим рынком, включая другие формы регионального или двустороннего сотрудничества, или аналогичные международные соглашения, участником которых является или может стать любая из Сторон, включая инвестиционные соглашения между ними;
(b) любыми двусторонними инвестиционными договорами и соглашениями об инвестициях, которые были заключены, подписаны или вступили в силу до вступления в силу настоящего Соглашения;
(c) любым соглашением с государством, не являющимся Стороной, или сторонами в том же географическом регионе, направленным на содействие региональному сотрудничеству в экономической, социальной, трудовой, промышленной или финансовой областях
Международные договоры и международные соглашения
25. КОНТИНЕНТАЛЬНЫЙ ШЕЛЬФ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности в пределах континентального шельфа Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан";
Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании;
нормативные правовые акты Республики Казахстан
26. ОХРАНА ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности в области охраны окружающей среды, рекультивации и сохранения окружающей среды
Нормативные правовые акты Республики Казахстан
27. СОЦИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ И ЗДРАВООХРАНЕНИЕ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия, влияющие на социальное обеспечение и предоставление медицинских услуг учреждениями здравоохранения, принадлежащими или контролируемыми правительством, включая инвестиции в эти учреждения
Нормативные правовые акты Республики Казахстан
28. СЕЛЬСКОЕ ХОЗЯЙСТВО
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении деятельности в области сельского хозяйства
Нормативные правовые акты Республики Казахстан

24. ИНВЕСТОРЛАР ЖӘНЕ ИНВЕСТОРЛАРДЫҢ ИНВЕСТИЦИЯЛАРЫ
Қазақстан Республикасы екінші Тараптың инвесторлары мен инвесторларының инвестицияларына мыналарға:
(a) өңірлік немесе екіжақты ынтымақтастықтың басқа да нысандарын немесе Тараптар арасындағы инвестициялық келісімдерді қоса алғанда, олардың кез келгені қатысушысы болып табылатын немесе бола алатын осыған ұқсас халықаралық келісімдерді қоса алғанда, кез келген экономикалық одаққа немесе кеден одағына немесе еркін сауда аймағына немесе ортақ нарыққа;
(b) осы Келісім күшіне енгенге дейін жасалған, қол қойылған немесе күшіне енген кез келген екіжақты инвестициялық шарттар мен инвестициялар туралы келісімдерге;
(c) экономикалық, әлеуметтік, еңбек, өнеркәсіптік немесе қаржы салаларындағы өңірлік ынтымақтастыққа жәрдемдесуге бағытталған, Тарап болып табылмайтын мемлекетпен немесе сол географиялық өңірдегі тараптармен кез келген келісімге сәйкес Қазақстан Республикасы ұсынатын немесе болашақта ұсынатын жеңілдіктерді немесе артықшылықтарды қоса алғанда, сараланған режимді ұсынбау құқығын сақтайды
Халықаралық шарттар мен халықаралық келісімдер
25. КОНТИНЕНТТІК ҚАЙРАҢ
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының континенттік қайраңы шегіндегі қызметке қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы;
2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
26. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ
Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау, қоршаған ортаны қалпына келтіру және сақтау саласындағы қызметке қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
27. ӘЛЕУМЕТТІК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ ЖӘНЕ
ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ
Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау мекемелеріне инвестицияларды қоса алғанда, үкіметке тиесілі немесе ол бақылайтын осы мекемелердің медициналық көрсетілетін қызметтердің ұсынуына және әлеуметтік қамсыздандыруға ықпал ететін шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
28. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы саласындағы қызметке қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері

29. НОВЫЕ ВИДЫ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Республика Казахстан сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении новых видов деятельности
Нормативные правовые акты Республики Казахстан
II. Секторальные обязательства в сфере услуг
Обязательства принимаются только в отношении секторов и подсекторов услуг, которые перечислены ниже:
1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A. Профессиональные услуги
(а) Юридические услуги (консультации, представительство и участие в арбитражных делах и процедурах примирения) по законодательству юрисдикции, где поставщик услуг квалифицирован в качестве юриста и по международному праву, за исключением:
нотариальных услуг;
уголовного законодательства Республики Казахстан (часть КОП 861*)
Нет ограничений
Нет ограничений
(b) Аудиторские услуги (услуги по финансовому аудиту КОП 86211) и услуги по проверке счетов (КОП 86212)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан путем создания товарищества с ограниченной ответственностью3
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
Бухгалтерские услуги и услуги по составлению баланса (КОП 86213, 86219 и 8622, за исключением налоговых деклараций)
Нет ограничений
Нет ограничений
(c) Услуги в области налогообложения (КОП 863)
Нет ограничений
Нет ограничений
(d) Услуги в области архитектуры (КОП 8671)
(g) Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию
(КОП 8674)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(e) Инженерные услуги (КОП 8672)
(f) Комплексные инженерные услуги
(КОП 8673)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Казахстана4
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(h) Общие медицинские услуги, относящиеся только к физиотерапии, гомеопатии, акупунктуре, фитотерапии (часть КОП 93121*), за исключением:
принудительного медицинского лечения людей, страдающих психическими расстройствами и совершивших опасные для безопасности общества действия;
лечение наркоманов;
отдельных видов обследований, необходимых для выплаты государственных пособий (аутопсии, установления стойкой или временной нетрудоспособности), для установления правовой ответственности (судебно-медицинская, судебно-психиатрическая, военно-врачебная медицина)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан;
доля иностранного участия в уставном капитале юридического лица не должна превышать 49 %.
Для оказания медицинских услуг необходимо получить лицензию, которая выдается уполномоченным органом на основании требований квалификации, сертификации, стандартизации и аккредитации. Требуется уровень знания казахского или русского языка, достаточный для выполнения профессиональной деятельности
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(i) Ветеринарные услуги (КОП 9320)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан;
доля иностранного участия в уставном капитале юридического лица не должна превышать 49 %
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
B. Компьютерные и связанные с ними услуги
Компьютерные и связанные с ними услуги (КОП 84)
Нет ограничений
Нет ограничений
C. Исследования и разработки
(b) Исследования и разработки в области общественных и гуманитарных наук
(КОП 852)
Нет ограничений
Обязательства не принимаются в отношении субсидий
E. Услуги по аренде/лизингу без операторов
Услуги по лизингу или аренде судов без оператора (КОП 83103)
Нет ограничений
Нет ограничений
(b) Услуги по аренде и лизингу воздушных судов без оператора (КОП 83104)
Нет ограничений
Нет ограничений
(c) Услуги по лизингу и аренде прочих видов наземных транспортных средств без оператора (КОП 83105)
Нет ограничений
Нет ограничений

29. ЖАҢА ҚЫЗМЕТ ТҮРЛЕРІ
Қазақстан Республикасы жаңа қызмет түрлеріне қатысты шектеулерді, алып қоюларды, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
II. көрсетілетін қызметтер саласындағы секторлық міндеттемелер
Міндеттемелер тек қана төменде санамаланған көрсетілетін қызметтер секторлары мен кіші секторларына қатысты қабылданады:
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(а) Көрсетілетін қызметті беруші халықаралық құқық бойынша да заңгер ретінде дәрежеленген юрисдикция заңнамасы бойынша заңдық көрсетілетін қызметтер (консультациялар, төрелік істер мен татуласу рәсімдерінде өкілдік ету және қатысу), мыналарды қоспағанда:
нотариаттық көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасы (861 * КОП бір бөлігі)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(b) Аудиторлық көрсетілетін қызметтер (қаржылық аудит бойынша көрсетілетін қызметтер КОП 86211) және шоттарды тексеру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 86212)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға жауапкершілігі шектеулі серіктестік құру арқылы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі 3
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер және баланс жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (салық декларацияларын қоспағанда, КОП 86213, 86219 және 8622)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(c) Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 863)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(d) Архитектура саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 8671)
(g) Қалаларды жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 8674)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(e) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 8672)
(f) Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 8673)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі4
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(h) Мыналарды:
психикасының бұзылуынан зардап шегетін және қоғам қауіпсіздігі үшін қауіпті іс-әрекеттер жасаған адамдарды мәжбүрлеп медициналық емдеуді;
нашақорларды емдеуді;
құқықтық жауаптылықты (сот-медициналық, сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік медицина) белгілеу үшін мемлекеттік жәрдемақылар төлеуге (аутопсия, тұрақты немесе уақытша еңбекке жарамсыздықты анықтау) қажетті қарап тексерулердің жекелеген түрлерін қоспағанда, тек физиотерапияға, гомеопатияға, акупунктураға, фитотерапияға қатысты жалпы медициналық көрсетілетін қызметтер (КОП 93121 бір бөлігі*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы шетелдік қатысу үлесі 49 %-дан аспауға тиіс.
Медициналық қызметтер көрсету үшін біліктілік, сертификаттау, стандарттау және аккредиттеу талаптары негізінде уәкілетті орган беретін лицензия алу қажет. Кәсіптік қызметті орындау үшін қазақ немесе орыс тілін жеткілікті білу деңгейі талап етіледі.
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(i)      Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (КОП 9320)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы шетелдік қатысу үлесі 49 %-дан аспауға тиіс.
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
B.       Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 84)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
C.      Зерттеулер және талдамалар
(b) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен талдамалар (КОП 852)
Шектеулер жоқ
Субсидияларға қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
E. Операторларсыз жалдау/лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер
(a)      Кемелерді лизингке алу немесе операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83103)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(b) Әуе кемелерін операторсыз жалдау және лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83104)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(c) Жерүсті көлік құралдарының өзге де түрлерін лизингке алу және операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83105)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ

(d) Относящиеся к прочим машинам и оборудованию (КОП 83106–83109)
Нет ограничений
Нет ограничений
(e) Услуги по лизингу или аренде товаров для личного и домашнего пользования (КОП 832)
Нет ограничений
Нет ограничений
F. Прочие деловые услуги
(a) Услуги в области рекламы (КОП 871)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(b) Услуги по исследованию рынка
(КОП 86401)
(c) Консультационные услуги в сфере управления (КОП 8650)
(d) Услуги, относящиеся к консультационной деятельности в сфере управления (КОП 8660*), за исключением трудового арбитража (КОП 86602)
Нет ограничений
Нет ограничений
(e) Услуги по техническим испытаниям и анализу (КОП 8676)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(f) Услуги, связанные с охотой (только в отношении развития спортивной охоты КОП 88130*) и лесного хозяйства
(часть КОП 88140*)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в колонграфеке "Ограничение по доступу на рынок"
g) Услуги, связанные с рыболовством только в случае оказания услуг по развитию спортивной рыбалки:
Услуги, связанные с рыболовством
(КОП 882*), касающиеся:
технологий по воспроизводству и выращиванию рыбы, технологий по переработке рыбы.
Услуги, связанные с рыболовством
(КОП 882*), затрагивающие:
формирование экипажа рыболовных судов;
выращивание икры рыб
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(h) Услуги, связанные с горнодобывающей промышленностью
(КОП 883+5115)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
Услуги, связанные с производством (КОП 884* и 885*) только в отношении консультационных услуг
Нет ограничений
Нет ограничений
Услуги, связанные с производством

(d) Басқа да машиналар мен жабдықтарға жататындар (КОП 83106–83109)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(e)      Жеке және үйде пайдалануға арналған тауарларды лизингке алу немесе жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 832)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
F. Басқа да іскерлік көрсетілетін қызметтер
(a) Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 871)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(b) Нарықты зерттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер (КОП 86401)
(c) Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 8650)
(d) Еңбек төрелігін қоспағанда (8660 * КОП),
басқару саласындағы консультациялық
қызметке жататын көрсетілетін қызметтер
(КОП 8660*)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(e) Техникалық сынақтар және талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 8676)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(f) Аң аулауға және орман шаруашылығына (КОП 88140 бір бөлігі*) байланысты көрсетілетін қызметтер (тек қана спорттық аң аулауды дамытуға қатысты КОП 88130*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
g) Спорттық балық аулауды дамыту бойынша қызметтер көрсетілген жағдайда ғана балық аулауға байланысты көрсетілетін қызметтер:
Балық аулауға байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 882*), мыналарға қатысты:
балықты көбейту және өсіру технологиялары, балықты қайта өңдеу технологиялары.
Балық аулауға байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 882*), мыналарға қатысты:
балық аулау кемелерінің экипажын қалыптастыру;
балық уылдырығын өсіру
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(h) Тау-кен өнеркәсібіне байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 883+5115)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(i)      Өндіріске байланысты көрсетілетін
қызметтер (КОП 884* және 885*), тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ

(КОП 8845*, 8846*, 8848*, 8851* и 8852*) только в отношении услуг, связанных с осуществлением производственного процесса, за исключением услуг, относящихся к осуществлению производственного процесса, связанного с товарами, имеющими существенное значение для национальной безопасности или обороны в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Права на собственность или аренду производственных мощностей не предоставляются поставщику услуг
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(j) Услуги, связанные с распределением энергии (КОП 887*), только в отношении консультационных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(l) Консультационные услуги по безопасности (КОП 87302)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан;
требуется предварительное разрешение уполномоченного органа Республики Казахстан;
для иностранных компаний требуется подтверждение наличия 5-летнего соответствующего опыта работы в стране происхождения
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(m) Консультационные услуги в научных и технических областях (КОП 8675*), за исключением (КОП 86754)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(n) Обслуживание и ремонт оборудования (не включая морские суда, воздушные суда и другое транспортное оборудование)
КОП 633 + 8861–8866
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(p) Услуги фотографии (КОП 87501, 87503, 87505, 87506)
Нет ограничений
Нет ограничений
(q) Услуги по упаковке (КОП 87600*), за исключением разлива алкогольной продукций
Нет ограничений
Нет ограничений
(s) Услуги, непосредственно относящиеся к организации и проведению переговоров, совещаний и конференций (часть КОП 87909* только в части услуг по организации демонстраций и выставок)
Нет ограничений
Нет ограничений

Өндіріске байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 8845*, 8846*, 8848*, 8851* және 8852*), тек қана мыналарға қатысты:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық қауіпсіздік немесе қорғаныс үшін елеулі маңызы бар тауарлармен байланысты өндірістік процесті жүзеге асыруға қатысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, өндірістік процесті жүзеге асыруға байланысты көрсетілетін қызметтер. Өндірістік қуаттарды меншікке алу немесе жалға алу құқықтары көрсетілетін қызметтерді берушіге берілмейді
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(j) Энергияны бөлуге байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 887*), тек қана консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(l) Қауіпсіздік бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 87302)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
Қазақстан Республикасының уәкілетті органының алдын ала рұқсаты талап етіледі;
шетелдік компаниялар үшін шыққан елінде 5 жыл тиісті жұмыс тәжірибесінің болуын растау талап етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(m) (КОП 86754) қоспағанда, ғылыми және техникалық салалардағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 86754*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(n) Жабдыққа қызмет көрсету және оны жөндеу (теңіз кемелерін, әуе кемелерін және басқа да көлік жабдықтарын қоспағанда) КОП 633 + 8861–8866
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(p)  Фотосуретке түсіру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 87501, 87503, 87505, 87506)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(q) Алкоголь өнімдерін құюды қоспағанда, орамдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 87600*)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(s) Келіссөздерді, кеңестер мен конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге тікелей қатысты көрсетілетін қызметтер (87909 КОП бір бөлігі * тек қана демонстрациялар мен көрмелерді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер бөлігінде)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ

2. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ СВЯЗИ
B. Курьерские услуги
Курьерские услуги (КОП 7512*) только в отношении:
Обработки5 адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания);
услуг по ускоренной доставке6 адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и товаров, и адресованной печатной продукции
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
Юридическим лицам Республики Казахстан, в том числе с иностранным участием, оказывающим курьерские услуги, как определено в Перечне, должен быть предоставлен режим не менее благоприятный, чем режим, предоставляемый национальному почтовому оператору в отношении предоставления услуг, которые не относятся к исключительным правам национального почтового оператора
C. Телекоммуникационные услуги
Взятые Казахстаном обязательства основаны на принципах, изложенных в документах "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT\W2\REV.1) и "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT\W3).
Телекоммуникационные услуги для целей настоящего Перечня не включают вещание по телевидению и/или радиопрограммам7
а) Услуги речевой телефонной связи общего пользования (КОП 7521)
b) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов (КОП 7523**)
c) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов (КОП 7523**)
d) Услуги телексной связи
(КОП 7523**)
e) Телеграфные услуги (КОП 7522)
f) Услуги факсимильной связи
(КОП 7521**+ 7529**)
g) Услуги по частным арендованным выделенным линиям
(КОП 7522** + 7523**)
h) Услуги электронной почты
(КОП 7523**)
i) Услуги голосовой почты
(КОП 7523**)
j) Услуги по онлайн информации и извлечению из базы данных
(КОП 7523**)
k) Услуги по электронному обмену данными (КОП 7523**)
l) Предоставление усовершенствованных/с добавленной стоимостью услуг в области факсимильной связи, включая хранение и пересылку, а также хранение и извлечение данных (КОП 7523**)
m) Конвертирование кодов и протоколов
n) Обработка онлайн-информации и/или данных (включая обработку транзакций) (КОП 843**)
о) Прочие телекоммуникационные услуги (КОП 7529)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
o) Прочие:
услуги мобильной связи (КОП 75213)
Коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
D. Аудиовизуальные услуги
(a) Услуги по распространению кинофильмов или видеофильмов (КОП 96113*) только в отношении продажи или сдачи в аренду кинофильмов или видеофильмов другим предприятиям по развлечению публики или продаже, или сдаче в аренду другим. Данные обязательства не охватывают трансляцию кинофильмов или видеофильмов или иных схожих форм доведения до широкой публики
Нет ограничений
Нет ограничений
(b) Демонстрация кинофильмов и видеофильмов только владельцами кинотеатров (только КОП 9612*), за исключением услуг по показу фильмов, одобренных государством, в рамках фестивалей и других культурных мероприятий
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок", и
обязательства не принимаются в отношении субсидий
(c) Продажа телевизионных и радиопрограмм для телевизионных и радиостанций, за исключением вещания. Данные обязательства не затрагивают телевизионные и радиопрограммы и другие схожие формы передачи для широкой общественности
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются

2. БАЙЛАНЫС САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
B.       Курьерлік көрсетілетін қызметтер
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 7512*) тек қана мыналарға қатысты:
жолданған бандерольдер мен сәлемдемелерді өңдеу5 (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда);
жолданған баспа өнімдерін өңдеу (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар);
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, сәлемдемелер мен тауарларды және жолданған баспа өнімдерін жедел жеткізу6 бойынша көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Тізбеде айқындалғандай, курьерлік қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасының, оның ішінде шетелдік қатысуы бар заңды тұлғаларына ұлттық пошта операторының айрықша құқықтарына жатпайтын қызметтерді ұсынуға қатысты ұлттық пошта операторына ұсынылатын режимнен қолайлылығы кем емес режим ұсынылуға тиіс.
C. Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Қазақстан қабылдаған міндеттемелер "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT\W2\REV.1) және "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT\W3) құжаттарында жазылған қағидаттарға негізделген.
Осы Тізбенің мақсаттары үшін телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер телевизия және/немесе радиобағдарламалар арқылы хабар таратуды қамтымайды7
а) Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефонмен сөйлесу байланысы көрсететін қызметтер (КОП 7521)
b) Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7523**)
c) Арналары коммутацияланған желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7523**)
d) Көрсетілетін телекс байланысы қызметтері (КОП 7523**)
e) Көрсетілетін телеграф қызметтері (КОП 7522)
f) Факсимильді байланыс көрсететін қызметтер (КОП 7521** + 7529**)
g) Жеке жалға алынған бөлінген желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7522** + 7523**)
h) Көрсетілетін электрондық пошта қызметтері (КОП 7523**)
i) Көрсетілетін дауыстық пошта қызметтері (КОП 7523**)
j) Онлайн ақпарат және дерекқордан алу бойынша көрсетілетін қызметтер
(КОП 7523**)
k) Электрондық деректер алмасу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 7523**)
l) Деректерді сақтау мен жөнелтуді, сондай-ақ сақтауды және алуды қоса алғанда, факсимильді байланыс саласында жетілдірілген /қосылған құны бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну (КОП 7523**)
m) Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру
n) Онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (КОП 843**)
о) Басқа телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 7529)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
o) Басқалары:
көрсетілетін мобильдік байланыс қызметтер (КОП 75213)
Коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
(a) Кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 96113*), тек қана кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді көпшіліктің көңілін көтеру немесе сату немесе басқаларға жалға беру бойынша басқа кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге қатысты. Бұл міндеттемелер кинофильмдердің немесе бейнефильмдердің трансляциясын немесе жалпы жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандарын қамтымайды
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(b) Фестивальдар мен басқа да мәдени іс-шаралар шеңберінде мемлекет мақұлдаған фильмдерді көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, кинотеатрлар иелерінің ғана кинофильмдер мен бейнефильмдерді көрсетуі (тек КОП 9612*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ және субсидияларға қатысты міндеттемелер қабылданбайды
(c) Хабар таратуды қоспағанда, телевизиялық және радиостанцияларға арналған телевизиялық және радиобағдарламаларды сату. Бұл міндеттемелер телевизиялық және радиобағдарламаларға және жалпы жұртшылық үшін таратудың басқа да ұқсас түрлеріне әсер етпейді
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды

6. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ОХРАНОЙ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Данные обязательства распространяются только на услуги по контракту с частными компаниями
A. Услуги по канализации только в отношении сбора и переработки промышленных жидких отходов (часть КОП 9401*);
B. Управление твердыми/опасными отходами;
Услуги по удалению отходов, за исключением радиоактивных отходов (КОП 9402);
Санитарная обработка и аналогичные услуги (КОП 9403);
C. Охрана окружающей среды и климата (КОП 9404);
D. Восстановление и очистка почвы и воды (часть КОП 94060*);
E. Услуги по борьбе с шумом
(КОП 94050);
F. Защита биоразнообразия и ландшафтов (часть КОП 9406*);
G. Прочие услуги по охране окружающей среды (КОП 94090)
Нет ограничений, за исключением следующего:
для услуг по канализации и управлению отходами коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
7. ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ
Без ущерба специфическим обязательствам, ниже перечисленным по всем способам поставки, как общее правило, и на недискриминационной основе поставщики финансовых услуг должны быть учреждены в определенных организационно-правовых формах в соответствии с законодательством Казахстана и соответствовать лицензионным и разрешительным требованиям. Поставщики финансовых услуг подлежат пруденциальным мерам в соответствии со статьей 10 Приложения по финансовым услугам. Филиалы иностранных финансовых учреждений подлежат условиям, эквивалентным тем, которые применяются к отечественным финансовым учреждениям, и должны выполнять пруденциальные меры, включая, но не ограничиваясь следующими: отдельное требование по капитализации, отдельное требование по гарантии и депозиту, другие требования по платежеспособности, дебеторской отчетности и требований по публикации, и в отношении страховых компаний, также требования по локализации технических резервов и требований по пределам платежеспособности
A. Все страховые и относящиеся к страховым услуги:
(i) Прямое страхование (включая совместное страхование)
(А) Услуги по страхованию жизни.
(B) Услуги по страхованию иные, чем страхование жизни
Нет ограничений, за исключением следующих:
коммерческое присутствие разрешается только в форме юридического лица Республики Казахстан путем создания акционерного общества.
С 2021 года коммерческое присутствие разрешено путем создания прямых филиалов.
При этом Казахстану не запрещено принимать следующие меры:
минимальная сумма совокупных активов страховой организации-нерезидента, который подал заявку на открытие филиала, должна быть не менее 5 млрд долларов США;
филиалам страховых компаний-нерезидентов разрешено предоставлять страховые услуги в определенных секторах (страхование жизни или страхование, иное чем страхование жизни) и по классам страхования, только в том случае, если у родительской компании-нерезидента имеется, как минимум, 10 лет опыта в этих секторах и классах
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
и текущая деятельность филиала должна управляться, как минимум, двумя резидентами Казахстана
(ii) Перестрахование и ретроцессия
Нет ограничений, за исключением следующих:
коммерческое присутствие разрешается только в форме юридического лица Республики Казахстан путем создания акционерного общества.
С 2021 года коммерческое присутствие разрешено путем создания прямых филиалов.
При этом Казахстану не запрещено принимать следующие меры:
минимальная сумма совокупных активов страховой организации-нерезидента, который подал заявку на открытие филиала, должна быть не менее 5 млрд долларов США;
филиалам компаний-нерезидентов по перестрахованию разрешено предоставлять услуги по перестрахованию только в том случае, если у родительской компании-нерезидента имеется как минимум 10 лет опыта в перестраховании
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок" и текущая деятельность филиала должна управляться как минимум двумя резидентами Казахстана
(iii) Страховое посредничество, такое как брокерское и агентское
Нет ограничений, за исключением следующих:
коммерческое присутствие разрешается только путем создания юридического лица Республики Казахстан путем создания акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.
С 2021 года коммерческое присутствие разрешено путем создания прямых филиалов
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(iv) Вспомогательные услуги по страхова-нию, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
Нет ограничений
Нет ограничений
B. Банковские и другие финансовые и платежные услуги (исключая страхование):
(v) Прием вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения;
Нет ограничений, за исключением следующих:
коммерческое присутствие разрешается только путем создания юридического лица Республики Казахстан в форме акционерного общества
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок" и текущая деятельность филиала должна управляться как минимум двумя резидентами Казахстана
(vi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций;
(vii) Финансовый лизинг;
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитные, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя;
(iх) Гарантии и обязательства;
Нет ограничений, за исключением следующих:
Учреждение допускается в организационно-правовых формах, определенных законодательством Республики Казахстан.
С 2021 года коммерческое присутствие разрешено путем создания прямых филиалов.
После этого Казахстану разрешается принимать следующие меры:
минимальная сумма совокупных активов банка-нерезидента, который подал заявку на открытие филиала, должна быть не менее 20 млрд долларов США;
минимальная сумма вклада, которая может быть принята от физических лиц филиалами иностранных банков, должна быть не менее 120 тыс. долларов США
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок" и
текущая деятельность филиала должна управляться как минимум двумя резидентами Казахстана
(x) Торговля за свой счет и за счет клиентов, на бирже, на внебиржевом рынке либо иным образом:
(А) инструментами денежного рынка (включая чеки, переводные векселя, депозитные сертификаты);
(B) иностранной валютой;
(С) производными инструментами, в том числе, но не исключительно, фъючерсами и опционами;
(D) инструментами, касающимися валютных курсов и процентных ставок, включая такие, как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке;
(Е) переводными ценными бумагами;
(F) прочими инструментами и финансовыми активами, которые могут быть предметом сделки, включая слитки
Нет ограничений, за исключением следующих:
Учреждение допускается в организационно-правовых формах, определенных законодательством Республики Казахстан.
С 2021 года коммерческое присутствие разрешено путем создания прямых филиалов.
После этого Казахстану разрешается принимать следующие меры:
минимальная сумма совокупных активов банка-нерезидента, который подал заявку на открытие филиала, должна быть не менее 20 млрд долларов США;
деятельность фондовых бирж может быть осуществлена только путем создания юридического лица в форме акционерного общества;
минимальная сумма вклада, которая может быть принята от физических лиц филиалами иностранных банков, должна быть не менее 120 тыс. долларов США
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок" и
текущая деятельность филиала должна управляться как минимум двумя резидентами Казахстана
(xi) Участие в выпусках всех видов ценных бумаг, включая андеррайтинг и размещение ценных бумаг в качестве агента (через публичное или частное размещение), и предоставление услуг, имеющих отношение к таким выпускам;
Нет ограничений, за исключением:
коммерческое присутствие разрешается путем создания юридического лица Казахстана;
лицензиат должен быть в форме акционерного общества
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
xii) Брокерские услуги на денежном рынке;
Нет ограничений, за исключением:
коммерческое присутствие разрешается путем создания юридического лица Казахстана;
лицензиат должен быть в форме акционерного общества
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
xiii) Управление активами, такими как наличные денежные средства или портфель ценных бумаг, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионным фондом, кастодиальные, депозитарные и трастовые услуги:
(A) Управление инвестиционным портфелем;
Нет ограничений, за исключением следующих:
коммерческое присутствие разрешается только в форме юридического лица Республики Казахстан;
заявитель (обладатель лицензии) должен быть профессиональным участником рынка ценных бумаг в форме акционерного общества
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(B) Услуги по инвестиционному управлению пенсионными активами;
Нет ограничений, за исключением следующих:
услуги по инвестиционному управлению пенсионными активами могут быть осуществлены только юридическими лицами Республики Казахстан;
заявитель (лицензиат) профессиональный участник рынка ценных бумаг Казахстана должен быть в форме акционерного общества;
суммарный собственный капитал компаний, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, с иностранным участием не может превышать 50 % совокупного собственного капитала всех компаний, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами Республики Казахстан.
Вышеуказанное требование не распространяется на случаи увеличения совокупного капитала компаний, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, с участием нерезидентов Казахстана, до размера, превышающего 50 % благодаря:

6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУҒА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Бұл міндеттемелер тек жеке компаниялармен келісімшарт бойынша көрсетілетін қызметтерге қолданылады
A. Өнеркәсіптік сұйық қалдықтарды жинауға және қайта өңдеуге қатысты ғана кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (9401 КОП бөлігі*);
B. Қатты/қауіпті қалдықтарды басқару;
Радиоактивті қалдықтарды қоспағанда, қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 9402);
Санитариялық өңдеу және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (КОП 9403);
C. Қоршаған ортаны және климатты қорғау (КОП 9404);
D. Топырақ пен суды қалпына келтіру және тазарту (КОП 94060 бөлігі*);
E. Шуды бақылау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 94050);
F. Биоәртүрлілік пен ландшафттарды қорғау (КОП 9406 бөлігі*);
G. Қоршаған ортаны қорғау бойынша өзге де көрсетілетін қызметтер (КОП 94090)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
кәріз және қалдықтарды басқару бойынша көрсетілетін қызметтер үшін коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
7. ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Берудің барлық тәсілдері бойынша төменде санамаланған ерекше міндеттемелерге нұқсан келтірместен, жалпы ереже бойынша және кемсітусіз негізде қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілер Қазақстанның заңнамасына сәйкес белгілі бір ұйымдық-құқықтық нысандарда құрылуға және лицензиялық және рұқсат беру талаптарға сәйкес келуге тиіс. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынушылар Қаржылық көрсетілетін қызметтер жөніндегі қосымшаның 10-бабына сәйкес пруденциалдық шараларға жатады. Шетелдік қаржы мекемелерінің филиалдары отандық қаржы мекемелеріне қолданылатын шарттарға баламалы шарттарға жатады және мыналарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, пруденциялық шараларды орындауға тиіс: капиталдандыру бойынша жеке талап, кепілдік және депозит бойынша жеке талап, төлем қабілеттілігі, дебиторлық есептілік бойынша басқа да талаптар және жариялау жөніндегі талаптар және сақтандыру компанияларына қатысты техникалық резервтерді оқшаулау және төлем қабілеттілігі шектері бойынша талаптар
A. Барлық көрсетілетін сақтандыру қызметтері және оларға қатысты көрсетілетін қызметтер:
(i) Тікелей сақтандыру (бірлескен сақтандыруды қоса алғанда)
(А) Өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер.
(B) Өмірді сақтандырудан өзгеше, сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға акционерлік қоғам құру арқылы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі .
2021 жылдан бастап тікелей филиалдар ашу арқылы коммерциялық қатысуға рұқсат етілді.
Бұл ретте Қазақстанға мынадай шаралар қолдануға тыйым салынбайды:
филиал ашуға өтінім берген резидент емес сақтандыру ұйымының жиынтық активтерінің ең аз сомасы кемінде 5 млрд АҚШ доллары болуға тиіс;
резидент емес сақтандыру компанияларының филиалдарына белгілі бір секторларда (өмірді сақтандыру немесе өмірді сақтандырудан басқа да сақтандыру) және сақтандыру сыныптары бойынша, егер бейрезидент бас компанияның осы секторлар мен сыныптарда кемінде 10 жыл тәжірибесі болған жағдайда ғана сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
және филиалдың ағымдағы қызметін Қазақстанның кемінде екі резиденті басқаруға тиіс
(ii) Қайта сақтандыру және ретроцессия
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға акционерлік қоғам құру арқылы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі.
2021 жылдан бастап тікелей филиалдар ашу арқылы коммерциялық қатысуға рұқсат етілді.
Бұл ретте Қазақстанға мынадай шаралар қолдануға тыйым салынбайды:
филиал ашуға өтінім берген резидент емес сақтандыру ұйымының жиынтық активтерінің ең аз сомасы кемінде 5 млрд АҚШ доллары болуға тиіс;
резидент емес компаниялардың қайта сақтандыру бойынша филиалдарына резидент емес бас компанияның қайта сақтандыруда кемінде 10 жыл тәжірибесі болған жағдайда ғана қайта сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ және филиалдың ағымдағы қызметін Қазақстанның кемінде екі резиденті басқаруға тиіс
(iii) Брокерлік және агенттік делдалдық сияқты сақтандыру делдалдығы
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға акционерлік қоғам немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестік құру арқылы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын құру жолымен ғана рұқсат етіледі.
2021 жылдан бастап тікелей филиалдар ашу арқылы коммерциялық қатысуға рұқсат етілді
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(iv) Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, тәуекелді бағалау кінәрай талаптары реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
B. Банктік және басқа да қаржылық және төлем көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда):
(v) Халықтан салымдарды және басқа да қайтарылатын қаражаттарды қабылдау;
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға акционерлік қоғам нысанында Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын құру арқылы ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ және филиалдың ағымдағы қызметін Қазақстанның кемінде екі резиденті басқаруға тиіс
(vi) Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, барлық түрдегі кредиттеу;
(vii) Қаржылық лизинг;
(viii) Кредиттік, төлемдік және дебеттік карточкаларды, жол чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері;
(iх) Кепілдіктер мен міндеттемелер;
(x) Биржада, биржадан тыс нарықта не басқа жолмен мынадай құралдармен өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
(А) ақша нарығының құралдарымен (чектер, аударылатын вексельдер, депозиттік сертификаттарды қоса алғанда);
(B) шетелдік валютамен;
(С) фьючерстер мен опциондарды қоса алғанда, тек қана олармен ғана емес, туынды өнімдермен;
(D) валюта бағамдары мен пайыздық мөлшерлемелерге қатысты құралдармен, соның ішінде своптар туралы келісімдермен және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдермен;
(Е) аударылатын бағалы қағаздармен;
(F) құймаларды қоса алғанда, мәміле нысанасы болу мүмкін өзге де құралдармен және қаржы активтерімен сауда жасау.
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға акционерлік қоғам құру арқылы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі.
2021 жылдан бастап тікелей филиалдар ашу арқылы коммерциялық қатысуға рұқсат етілді.
Осыдан соң Қазақстанға мыналарды қабылдауға рұқсат етіледі:
филиал ашуға өтінім берген резидент емес банктің жиынтық активтерінің ең аз сомасы кемінде 20 млрд АҚШ доллары болуға тиіс;
шетелдік банктердің филиалдары жеке тұлғалардан қабылдауы мүмкін салымның ең аз сомасы кемінде 120 мың АҚШ доллары болуға тиіс.
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға акционерлік қоғам құру арқылы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі.
2021 жылдан бастап тікелей филиалдар ашу арқылы коммерциялық қатысуға рұқсат етілді.
Осыдан соң Қазақстанға мынадай шаралар қабылдауға рұқсат етіледі:
филиал ашуға өтінім берген резидент емес банктің жиынтық активтерінің ең аз сомасы кемінде 20 млрд АҚШ доллары болуға тиіс;
қор биржаларының қызметі акционерлік қоғам нысанында заңды тұлға құру арқылы ғана жүзеге асырылуы мүмкін;
шетелдік банктердің филиалдары жеке тұлғалардан қабылдауы мүмкін салымның ең аз сомасы кемінде 120 мың АҚШ доллары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ және филиалдың ағымдағы қызметін Қазақстанның кемінде екі резиденті басқаруға тиіс
(xi) Андеррайтингті және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жеке орналастыру арқылы) қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерінің шығарылымдарына қатысу және осындай шығарылымдарға қатысы бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
лицензиат акционерлік қоғам нысанында болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
xii) Ақша нарығындағы брокерлік көрсетілетін қызметтер;
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
лицензиат акционерлік қоғам нысанында болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
xiii) Қолма-қол ақша қаражаты немесе бағалы қағаздар қоржыны сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық түрлері, зейнетақы қорын басқару, кастодиалдық, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер:
(A) Инвестициялық қоржынды басқару;
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
өтініш беруші (лицензия иесі) акционерлік қоғам нысанында бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(B) Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша көрсетілетін қызметтер;
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары ғана жүзеге асыра алады;
өтініш беруші (лицензиат) Қазақстанның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы акционерлік қоғам нысанында болуға тиіс;
шетелдік қатысумен зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын компаниялардың жиынтық меншікті капиталы Қазақстан Республикасының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын барлық компаниялардың жиынтық меншікті капиталының 50%-нан аспауға тиіс.
Жоғарыда көрсетілген талап Қазақстан бейрезиденттерінің қатысуымен зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын компаниялардың жиынтық капиталының:

1) нераспределенной прибыли;
2) уменьшению суммарного собственного капитала компаний, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(C) Услуги по управлению активами инвестиционных фондов
Нет ограничений, за исключением следующих:
организация, которая осуществляет услуги управления активами инвестиционных фондов, является юридическим лицом – профессиональным участником рынка ценных бумаг Республики Казахстан;
заявитель (лицензиат) должен быть создан в форме акционерного общества
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(D) Кастодиальные услуги;
Нет ограничений, за исключением:
коммерческое присутствие разрешается только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(E) Трастовые операции банков: управление денежными средствами, правами требования по ипотечным кредитам и аффинированным драгоценным металлам в интересах и от имени клиента
Нет ограничений, за исключением следующих:
коммерческое присутствие разрешается только в форме юридического лица Республики Казахстан путем создания акционерного общества.
С 2021 года коммерческое присутствие разрешено путем создания прямых филиалов.
При этом Казахстану разрешается принимать следующие меры:
минимальная сумма совокупных активов банка-нерезидента, который подал заявку на открытие филиала, должна быть не менее
20 млрд долларов США
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок" и текущая деятельность филиала должна управляться как минимум двумя резидентами Казахстана
(xiv) Услуги по осуществлению взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные инструменты и другие инструменты, которые могут быть предметом сделки;
Нет ограничений, за исключением:
центральный депозитарий (юридическое лицо Казахстана, учрежденное в форме акционерного общества) – единственная организация, осуществляющая функции депозитария на территории Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(xv) Предоставление и передача финансовой информации, и обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг;
Нет ограничений
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
(xvi) Консультативные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(хv), включая предоставление справочных материалов в связи с кредитованием и кредитный анализ, исследования и рекомендации по прямым инвестициям и портфельным инвестициям, рекомендации по вопросам приобретений и корпоративной реорганизации и стратегии
Нет ограничений
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"

1) бөлінбеген пайданың;
2) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын компаниялардың жиынтық меншікті капиталының азаюының арқасында 50% -дан асатын мөлшерге дейін ұлғаюы жағдайларына қолданылмайды.
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(C) Инвестициялық қорлардың активтерін басқару бойынша көрсетілетін қызметтер
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
инвестициялық қорлардың активтерін басқару бойынша көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын ұйым заңды тұлға – Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы болып табылады;
өтініш беруші (лицензиат) акционерлік қоғам нысанында құрылуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(D) Кастодиалдық көрсетілетін қызметтер;
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(E) Банктердің трастілік операциялары: клиенттің мүддесі үшін және оның атынан ақша қаражатын, ипотекалық кредиттер және тазартылған бағалы металдар бойынша талап ету құқықтарын басқару
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға акционерлік қоғам құру арқылы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі.
2021 жылдан бастап тікелей филиалдар ашу арқылы коммерциялық қатысуға рұқсат етілді.
Бұл ретте Қазақстанға мынадай шараларды қабылдауға рұқсат етіледі:
филиал ашуға өтінім берген резидент емес банктің жиынтық активтерінің ең аз сомасы кемінде 20 миллиард АҚШ доллары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ және филиалдың ағымдағы қызметін Қазақстанның кемінде екі резиденті басқаруға тиіс
(xiv) Бағалы қағаздарды, туынды құралдарды және мәміле нысанасы болуы мүмкін басқа да құралдарды қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысуды жүзеге асыру бойынша көрсетілетін қызметтер және клирингтік көрсетілетін қызметтер;
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
орталық депозитарий (акционерлік қоғам нысанында құрылған Қазақстанның заңды тұлғасы) – Қазақстан Республикасының аумағында депозитарий функцияларын жүзеге асыратын жалғыз ұйым
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(xv) Өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтылымды өңдеуі;
Шектеулер жоқ
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
(xvi)      (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтер, соның ішінде кредиттеуге байланысты анықтамалық материалдарды ұсыну және кредиттік талдау, тікелей инвестициялар және портфельдік инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдар, сатып алулар және корпоративтік қайта ұйымдастыру және стратегиялар мәселелері бойынша ұсынымдар
Шектеулер жоқ
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ

8. ТУРИЗМ И СВЯЗАННЫЕ С НИМ УСЛУГИ
A. Услуги отелей и ресторанов
(КОП 641**, за исключением 64191, 64192; 642; 643)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
B. Туристические агентства и услуги туроператоров (КОП 74710)
Нет ограничений, за исключением:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан;
для иностранных компаний требуется подтверждение как минимум 5-летнего опыта соответствующей работы в стране происхождения
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
9. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ДОСУГА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ (иные, чем аудиовизуальные услуги)
A. Услуги по организации развлечений (только в отношении КОП 96194 (цирк, парк развлечений и услуги по аналогичным аттракционам))
Нет ограничений
Нет ограничений
Услуги по организации развлечений Услуги по управлению за деятельностью кинотеатров (КОП 96199)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок" и следующего:
обязательства не принимаются в отношении субсидий
B. Услуги информационных агентств (КОП 962)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан.
доля иностранного участия в совокупности не должна превышать 20 % акций (долей) юридического лица Республики Казахстан – собственника средства массовой информации в Казахстане.
несмотря на вышеуказанное, иностранные информационные агентства могут получить аккредитацию в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан на срок, не превышающий 1 года с возможностью продления на ежегодной основе
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
10. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A. Услуги морского транспорта
Международный транспорт (пассажирские и грузовые перевозки) КОП 7211 и 7212, за исключением каботажных перевозок (как определено ниже – 1)
(a) Учреждение зарегистрированной компании в целях функционирования ее на флоте под национальным флагом Республики Казахстан: Обязательства не принимаются
(b) Другие формы коммерческого присутствия для предоставления услуг международного морского транспорта (как определено ниже – 2): Нет ограничений, за исключением:
коммерческое присутствие разрешается только в форме юридического лица Республики Казахстан
(а) Обязательства не принимаются
(b) Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
По следующим услугам, оказываемым в порту, обеспечить доступ международным морским транспортным поставщикам на разумных и недискриминационных условиях:

8. ТУРИЗМ ЖӘНЕ ОҒАН БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Қонақүйлер мен мейрамханалар көрсететін қызметтер (64191, 64192; 642; 643-ті қоспағанда, КОП 641**)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
B. Туристік агенттіктер және туроператорлар көрсететін қызметтер (КОП 74710)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
шетелдік компаниялар үшін шыққан елінде 5 жыл тиісті жұмыс тәжірибесінің болуын растау талап етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
9. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтерінен өзге)
A. Ойын-сауықтар ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (тек КОП 96194 қатысты (цирк, ойын-сауықтар паркі және осыған ұқсас аттракциондар бойынша көрсетілетін қызметтер))
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Ойын-сауықтарды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Кинотеатрлардың қызметін басқару бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 96199)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден және мынадан басқа шектеулер жоқ:
субсидияларға қатысты міндеттемелер қабылданбайды
B.      Көрсетілетін ақпараттық агенттіктер қызметтері (КОП 962)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі.
шетелдік қатысу үлесі жиынтығында Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы – Қазақстандағы бұқаралық ақпарат құралының меншік иесі акцияларының (үлестерінің) 20%-нан аспауға тиіс.
жоғарыда айтылғандарға қарамастан, шетелдік ақпараттық агенттіктер Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде жыл сайынғы негізде ұзарту мүмкіндігімен 1 жылдан аспайтын мерзімге аккредитациядан өте алады
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
10. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
A.       Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері
Өзге де каботаждық тасымалдарды қоспағанда (төменде айқындалғандай – 1) халықаралық көлік (жолаушылар және жүк тасымалы) КОП 7211 және 7212
(a) Қазақстан Республикасының ұлттық туын көтеріп жүзетін флотта жұмыс істеу мақсатында тіркелген компанияны құру: Міндеттемелер қабылданбайды
(b) Халықаралық көрсетілетін теңіз көлігі қызметтерін ұсыну үшін коммерциялық қатысудың басқа да түрлері (төменде айқындалғандай – 2): Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
(а) Міндеттемелер қабылданбайды
(b) "Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Портта көрсетілетін мынадай қызметтер бойынша халықаралық теңізде көрсетілетін қызметтерді ұсынушыларға ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттарда қолжетімділікті қамтамасыз ету:

Ремонтное и техническое обслуживание оборудования автомобильного транспорта (КОП 6112, 8867)
Грузовые перевозки только в отношении перевозки писем, посылок, товаров и адресных печатных изданий12 (КОП 71235)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
H. Вспомогательные и дополнительные транспортные услуги (исключаются соответствующие вспомогательные услуг и для космического транспорта и трубопроводного транспорта)
Услуги по обработке грузов (КОП741*), только в отношении услуг морского транспорта, автомобильного транспорта и железнодорожного транспорта;
Услуги складов и пакгаузов (КОП 742*), только в отношении морского транспорта, железнодорожного транспорта и автомобильного транспорта;
Услуги грузовых транспортных агентств (КОП 748*), только в отношении услуг морского транспорта, железнодорожного транспорта, автомобильного транспорта и воздушного транспорта;
Предотгрузочная инспекция и прочие вспомогательные и дополнительные транспортные услуги в отношении посреднических услуг по фрахтованию судов, услуги по оформлению транспортной документации, услуги по проверке груза, услуги по взвешиванию и взятию проб (КОП 749**), только для услуг морского транспорта, железнодорожного транспорта и автомобильного транспорта
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
10. УСЛУГИ, НЕ ВКЛЮЧЕННЫЕ В ДРУГИЕ КАТЕГОРИИ
Услуги по стирке, чистке и окраске (КОП 9701)
Услуги по окраске и интенсификации цвета (КОП 97015)
Нет ограничений, за исключением следующего:
коммерческое присутствие разрешено только в форме юридического лица Республики Казахстан
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничение по доступу на рынок"
Услуги по организации похорон, кремации и захоронение (КОП 97030)
___________________________
1 Кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном законодательством в области миграции населения.
2 Первая категория – руководители и их заместители; вторая категория – руководители структурных подразделений.
3 Данная информация предоставляется только в целях транспарентности:

Автомобиль көлігінің жабдығын жөндеу және техникалық қызмет көрсету (КОП 6112, 8867)
Жүк тасымалы, тек қана хаттарды, сәлемдемелерді, тауарларды және атаулы баспа басылымдарын тасымалдауға қатысты12 (КОП 71235)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
H. Қосалқы және қосымша көрсетілетін көлік қызметтері (ғарыш көлігіне де, құбыржол көлігіне де көрсетілетін тиісті қосалқы қызметтерді қоспағанда)
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 741*), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, автомобиль көлігі және теміржол көлігі қызметтеріне қатысты;
Көрсетілетін қоймалар мен пакгауздар қызметтер (КОП 742*), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі және автомобиль көлігі қызметтеріне қатысты;
Көрсетілетін жүк көлік агенттіктері көрсететін қызметтер (КОП 748*), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі, автомобиль көлігі және әуе көлігі қызметтеріне қатысты;
Кемелерді жалдау жөніндегі делдалдық қызметтерге қатысты тиеу алдындағы инспекция және өзге де қосалқы және қосымша көрсетілетін көлік қызметтері, көлік құжаттамасын ресімдеу бойынша көрсетілетін қызметтер, жүкті тексеру бойынша көрсетілетін қызметтер, сынамаларды өлшеу және алу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 749**), тек қана теңіз көлігі, теміржол көлігі және автомобиль көлігі көрсететін қызметтер үшін
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
11. БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Жуу, тазалау және бояу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 9701)
Түске бояу және оны қоюландыру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 97015)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
коммерциялық қатысуға Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу бойынша шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Жерлеуді, кремациялауды және көмуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 97030)
____________________________
1Қандас – этникалық қазақ және (немесе) бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және халықтың көші-қоны саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған ұлты қазақ отбасы мүшелері.
2Бірінші санат - басшылар және олардың орынбасарлары; екінші санат - құрылымдық бөлімшелердің басшылары.
3Бұл ақпарат тек қана транспаренттілік мақсатында беріледі:

1. Не менее трех аудиторов, нанятых аудиторской организацией, должны обладать квалификационным свидетельством о присвоении квалификации "аудитор", выданным Квалификационной комиссией Казахстана.
2. Для того чтобы учредить юридическое лицо на территории Республики Казахстан, иностранная аудиторская компания должна обладать членством в организации – члене Международной федерации бухгалтеров или быть зарегистрированной компетентным уполномоченным органом по месту резидентства.
4 Как для местных, так и для иностранных поставщиков услуг требуется получение разрешения от местных уполномоченных органов, которое будет выдаваться по критериям, связанным с городским планированием и охраной исторических и природных объектов.
5 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
6 Услуги экспресс (ускоренной) доставки в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки могут включать другие элементы, добавляющие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональная доставка адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции – это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национального почтового оператора в первом весе категории наиболее срочной доставки.
7 Радиовещание телевизионных и/или радиопрограмм определяется как сигнальная передача данных, требуемых для распределения сигналов программ телевидения для широкой публики, но без охвата связи между операторами.
8 Для цели транспарентности: данный код включает КОП 5115 (Услуги по подготовке площадей для проведения горных работ).
9 В контексте данного Перечня фармацевтические, парафармацевтические и медицинские товары не включают: витамины, минералы или прочие активные биологические вещества, предназначенные для поддержания здорового функционирования человеческого организма, но не предназначенные для лечения болезней; косметику; товары общего пользования, не требующие медицинской экспертизы, такие как ватные тампоны; и другие продукты гигиены и чистки.
10 Для оказания услуг в розничной торговле требуется разрешение местных властей на основе национального режима. Основные критерии: плотность населения, географическая отдаленность, план градостроительства и охраны исторических памятников и природных парков.

1. Аудиторлық ұйым жалдаған кемінде үш аудитордың Қазақстанның біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі болуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының аумағында заңды тұлға құру үшін шетелдік аудиторлық компания Халықаралық бухгалтерлер федерациясына мүше ұйымның мүшесі болуға немесе резиденттік орны бойынша құзыретті уәкілетті органда тіркелуге тиіс.
4Жергілікті және шетелдік көрсетілетін қызметтерді берушілер үшін жергілікті уәкілетті органдардан рұқсат алу талап етіледі, ол қалалық жоспарлау мен тарихи және табиғи объектілерді қорғауға байланысты өлшемшарттар бойынша беріледі.
5"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
6Көрсетілетін жедел (жеделдетілген) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашық хаттарды) жеткізудің едәуір жоғары тарифтерінен, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен сенімділігінен басқа жөнелту орнынан жөнелтуді тікелей қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысты қадағалап отыру (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған жердің және адресаттың өзгеру мүмкіндігі, қабылдауды растау сияқты құнын жоғарылататын басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізудің едәуір жоғары тарифтері – бұл ең шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағындағы ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарларын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 еседен астам асып түсетін тарифтер.
7Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды радио арқылы тарату телевизиялық бағдарламалардың сигналдарын көпшілікке тарату үшін талап етілетін, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын деректерді сигнал арқылы беру ретінде айқындалады.
8 Транспаренттілік мақсаты үшін: бұл кодқа 5115 КОП кіреді (тау-кен жұмыстарын жүргізу үшін алаңдарды дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер).
9 Осы Тізбенің мәнмәтінінде фармацевтикалық, парафармацевтикалық және медициналық тауарларға: адам ағзасының сау жұмыс істеуін қолдауға арналған, бірақ ауруларды емдеуге арналмаған дәрумендер, минералдар немесе өзге де белсенді биологиялық заттар; косметика; мақта тампондары сияқты медициналық сараптаманы қажет етпейтін жалпы пайдаланылатын тауарлар; және басқа да гигиена және тазалау өнімдері кірмейді.
10 Бөлшек саудада қызмет көрсету үшін ұлттық режим негізінде жергілікті биліктің рұқсаты қажет. Негізгі өлшемшарттар: халықтың тығыздығы, географиялық шалғайлық, қала құрылысы және тарихи ескерткіштер мен табиғи саябақтарды қорғау жоспары.

11 Обязательства в данном секторе (часть КОП 8929*) не должны препятствовать осуществлению мер, описанных в настоящем Перечне в других секторах услуг.
12 Как это определено в разделе "Курьерские услуги" настоящего Перечня.
ПРИМЕЧАНИЯ
к Перечню обязательств по услугам
морского транспорта
Там, где услуги автодорожного, железнодорожного, внутриводного транспорта и связанные с ними вспомогательные услуги не охвачены полностью в перечне Казахстана, оператор мультимодальных перевозок может арендовать или взять в лизинг грузовые автомобили, железнодорожные вагоны или баржи, а также соответствующее оборудование для продвижения грузов внутри страны, или же должен иметь доступ и использовать эти виды мультимодальной деятельности на разумных и недискриминационных условиях в целях осуществления мультимодальных перевозок. Для целей мультимодальных транспортных перевозок и данного дополнительного обязательства формулировка "разумные и недискриминационные условия" означает гарантированное предоставление оператору мультимодальных перевозок возможности для своевременной доставки товаров, включая приоритет над всеми прочими товарами, прибывшими в порт позднее.
ОПРЕДЕЛЕНИЯ
1. Без ущерба для видов деятельности, которые могут рассматриваться в соответствии с национальным законодательством как "каботажные перевозки", в данный перечень не вошли "услуги по морским каботажным перевозкам", под которыми понимаются перевозки пассажиров и товаров между портом, расположенным в Казахстане, и другим портом, расположенным в Казахстане, а также все перевозки, имеющие пунктом отправки и пунктом назначения один и тот же порт, расположенный в Казахстане, при условии, что маршруты этих перевозок остаются в пределах территориальных вод Казахстана.
2. Под "другими формами коммерческого присутствия для оказания международных морских транспортных услуг" следует понимать способность международных поставщиков услуг морского транспорта других членов осуществлять на местном уровне все виды деятельности, необходимые для их оказания потребителям частично или полностью интегрированных транспортных услуг, в рамках которых услуги морского транспорта являются существенной составляющей (однако данное обязательство не следует понимать, как ограничивающее каким-то образом обязательство, принятое по способу трансграничной поставки).
Помимо прочего, среди данных видов деятельности могут быть названы:
(a) маркетинг и продажа морских транспортных и сопутствующих услуг посредством заключения контактов непосредственно с покупателями, начиная с представления оферты и заканчивая выпиской счета. Среди услуг могут быть как услуги, предоставляемые и предлагаемые самим поставщиком, так и услуги, реализуемые через поставщика другим продавцом, установившим с поставщиком постоянные деловые отношения;
(b) приобретение в свою пользу или по поручению клиентов (а также перепродажа клиентам) любых транспортных средств и сопутствующих услуг, включая внутренние транспортные услуги по любым способам поставок услуг, с применением любого вида транспорта, в частности по внутриводным, дорожным и железнодорожным видам транспорта, необходимых для предоставления комплексных услуг;
(c) подготовка документации, касающейся транспортных документов, таможенных документов или прочих документов, связанных с происхождением и характером транспортируемых товаров;
(d) предоставление деловой информации любыми способами, включая компьютеризированные информационные системы и электронный обмен данных (в рамках положений приложения по телекоммуникациям);
(e) организация любых деловых отношений (включая долевое участие в компании) и назначение сотрудников из местных специалистов (или для иностранного персонала, подлежащего горизонтальным обязательствам по перемещению персонала) с любым местным отгрузочным агентством;
(f) осуществление деятельности по поручению компаний, организация вызова судна или получение груза в случае необходимости.

11 Осы сектордағы міндеттемелер (КОП 8929* бөлігі) осы Тізбеде сипатталған шараларды басқа көрсетілетін қызметтер секторларында жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге тиіс.
12- Осы Тізбенің "Курьерлік көрсетілетін қызметтер" деген бөлімінде айқындалғандай.
Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері бойынша міндеттемелер тізбесіне
ЕСКЕРТПЕЛЕР
Көрсетілетін автожол, теміржол көлігі, суішілік көлік қызметтері және олармен байланысты көрсетілетін қосалқы қызметтер Қазақстан тізбесінде толық қамтылмаған жағдайда мультимодальдық тасымалдар операторы жүк автомобильдерін, теміржол вагондарын немесе баржаларды, сондай-ақ ел ішінде жүктерді жылжытуға арналған тиісті жабдықты жалға немесе лизингке ала алады немесе мультимодальдық тасымалдарды жүзеге асыру мақсатында ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттармен мультимодальдық қызметтің осы түрлеріне қол жеткізуге және оларды пайдалануға тиіс. Мультимодальдық көлік тасымалдарының және осы қосымша міндеттеменің мақсаттары үшін "ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттар" деген тұжырым мультимодальдық тасымалдар операторына портқа кешірек келген барлық басқа тауарлардан басымдықты қоса алғанда, тауарларды уақтылы жеткізу үшін мүмкіндіктерді кепілді түрде беруді білдіреді.
АНЫҚТАМАЛАР
1. Ұлттық заңнамаға сәйкес "каботаждық тасымал" ретінде қарастырылуы мүмкін қызмет түрлеріне нұқсан келтірмей, Қазақстанда орналасқан порт пен Қазақстанда орналасқан басқа порт арасындағы жолаушылар мен тауарлар тасымалы, сондай-ақ Қазақстанда орналасқан сол бір порт жөнелту пункті мен межелі пункті болатын тасымалдардың бағдарлары Қазақстанның аумақтық суларының шегінде қалған жағдайда, аталған барлық тасымалдар "каботаждық теңіз тасымалы бойынша көрсетілетін қызметтер" деп түсініледі, олар бұл тізбеге кірмеген.
2.  "Халықаралық теңіз көлігі қызметтерін көрсету үшін коммерциялық қатысудың басқа да нысандары" деп басқа мүшелердің халықаралық көрсетілетін теңіз көлігі қызметтерін берушілердің тұтынушыларға ішінара немесе толық интеграцияланған көлік қызметтерін көрсету үшін қажетті барлық қызмет түрлерін жергілікті деңгейде жүзеге асыру қабілеті түсінілуі керек, оның шеңберінде көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері елеулі құрамдас болып табылады (алайда бұл міндеттемені трансшекаралық беру тәсілімен қабылданған қандай да бір жолмен шектейтін міндеттеме деп түсінбеу керек).
Өзгелерден басқа, осы қызмет түрлерінің арасында мыналар аталуы мүмкін:
(a) тікелей сатып алушылармен оферта ұсынудан бастап шоттан беруге дейін байланыс орнату арқылы теңіз көлігі қызметтері мен ілеспе көрсетілетін қызметтер маркетингі және оларды сату. Көрсетілетін қызметтер арасында көрсетілетін қызметтерді берушінің өзі беретін және ұсынатын қызметтер, сол сияқты өнім берушімен тұрақты іскерлік қатынастар орнатқан басқа сатушы өнім беруші арқылы жүзеге асыратын қызметтер де болуы мүмкін;
b) көліктің кез келген түрін қолдана отырып, көрсетілетін ішкі көлік қызметтерін қоса алғанда, кез келген көлік құралдары мен ілеспе көрсетілетін қызметтерді, атап айтқанда, кешенді қызметтер көрсету үшін қажетті көліктің суішілік, жол және теміржол түрлері бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынудың кез келген тәсілімен өз пайдасына немесе клиенттердің тапсырмасы бойынша сатып алу (сондай-ақ клиенттерге қайта сату);
(c) көлік құжаттарына, кедендік құжаттарға немесе тасымалданатын тауарлардың шығу тегі мен сипатына байланысты өзге де құжаттарға қатысты құжаттаманы дайындау;
(d) компьютерленген ақпараттық жүйелерді және электрондық деректер алмасуды қоса алғанда, кез келген тәсілмен іскерлік ақпаратты ұсыну (Телекоммуникациялар жөніндегі қосымшаның ережелері шеңберінде);
(e) кез келген жергілікті жөнелту агенттігімен кез келген іскерлік қатынастарды ұйымдастыру (компаниядағы үлестік қатысуды қоса алғанда) және жергілікті мамандардан (немесе персоналды ауыстыру бойынша деңгейлес міндеттемелерге жататын шетелдік персонал үшін) қызметкерлерді тағайындау;
(f) компаниялардың тапсырмасы бойынша қызметті жүзеге асыру, кемені шақыруды ұйымдастыру немесе қажет болған жағдайда жүкті алу.

3. Под "услугами по обработке морских грузов" понимается деятельность, осуществляемая стивидорными компаниями, включая операторов терминалов, но не включая непосредственную деятельность портовых рабочих (докеров), в том случае если эта рабочая сила была организована независимо от стивидоринга или компаний операторов терминала. В покрываемые услуги по обработке морских грузов входят организация и надзор:
за погрузкой/разгрузкой грузов на/с судов;
закреплением/снятием креплений с грузов;
получением/доставкой и ответственным хранением грузов до отгрузки или после разгрузки.
4. Под "услугами контейнерных станций и депо" понимается деятельность, включающая хранение контейнеров как на территории порта, так и за его пределами, с целью их загрузки/выгрузки, ремонта и предоставления их для перевозки грузов.
Приложение Г
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Перечень обязательств по въезду и временному пребыванию физических лиц
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне обязательств по въезду и временному пребыванию физических лиц (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг и категории физических лиц, по которым Республикой Казахстан принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 25 "Национальный режим" и 26 "Доступ на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются к категориям физических лиц в этих секторах или подсекторах услуг.
2. Республикой Казахстан не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, а также категорий физических лиц, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Республикой Казахстан принимаются обязательства в отношении всех видов экономической деятельности, связанных с производством товаров, несмотря на то, что они не указаны в настоящем Перечне.
4. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 25 "Национальный режим" и 26 "Доступ на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и место жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к категориям физических лиц, указанным в настоящем Перечне.

3. "Теңіз жүктерін өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер" деп, егер бұл жұмыс күші стивидорингке немесе терминал операторларының компанияларына қарамастан ұйымдастырылған жағдайда ғана, терминал операторларын қоса алғанда, бірақ порт жұмысшыларының (докерлердің) тікелей қызметін қоспағанда, стивидорлық компаниялар жүзеге асыратын қызмет түсініледі. Теңіз жүктерін өңдеу бойынша өтелетін көрсетілетін қызметтерге:
кемелерге/кемелерден жүктерді тиеуді/түсіруді;
жүктерге/жүктерден бекітпелерді бекітуді/алуды;
жөнелтілгенге дейін немесе түсірілгеннен кейін жүктерді алуды/жеткізуді және жауаптылықпен сақтауды ұйымдастыру және қадағалау кіреді.
4. "Көрсетілетін контейнерлік станциялар мен деполар қызметтер" деп контейнерлерді тиеу/түсіру, жөндеу және жүктерді тасымалдау үшін оларды беру мақсатында порт аумағында, сол сияқты одан тыс жерлерде де сақтауды қамтитын қызмет түсініледі.
Г қосымшасы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ Жеке тұлғалардың кіруі және уақытша болуы бойынша міндеттемелер тізбесі
Түсіндірме жазба
1. Төменде келтірілген Жеке тұлғалардың кіру және уақытша болу бойынша міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталатды) Қазақстан Республикасы "Ұлттық режим" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізу" деген 26-бапқа сәйкес ырықтандыру бойынша міндеттемелер, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында жеке тұлғалардан санаттарына тиісті шектеулер қолданатын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары көрсетілген.
2. Қазақстан Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына, сондай-ақ жеке тұлғалар санаттарына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Қазақстан Республикасы осы Тізбеде көрсетілмегеніне қарамастан, тауарлар өндіруге байланысты экономикалық қызметтің барлық түріне қатысты міндеттемелер қабылдайды.
4. Осы Тізбе "Ұлттық режим" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" деген 26-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, арнайы емтихандарды, оның ішінде тілге қатысты емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар тіпті төменде санамаланбаса да, кез-келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген жеке тұлғалар санаттарына қолданылады.

5. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Казахстан предоставлять субсидии или применять любые меры государственной поддержки в отношении секторов или подсекторов услуг, а также категорий физических лиц, указанных в настоящем Перечне.
6. Настоящий Перечень не применяется к:
государственным закупкам, понимаемым в соответствии со Статьей XIII ГАТС;
поставляемым услугам и осуществляемой деятельности во исполнение функций государственной власти.
7. Все требования нормативных правовых актов Республики Казахстан, касающиеся въезда, включая визовые процедур, временного пребывания, труда и мер социального обеспечения, по-прежнему применяются, включая положения, касающиеся срока пребывания, минимальной заработной платы, а также коллективных соглашений о заработной плате, даже если они не перечислены ниже.
8. В настоящем Перечне:
звездочка (*) означает "часть";
коды КОП, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991). (**) – указывает на то, что определенная услуга составляет только часть общего ряда видов деятельности, охватываемых соответствующим кодом КОП (как указано в MTN.GNS/W/120).
Способ поставки: Присутствие физических лиц
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
Ограничения по национальному режиму
Дополнительные обязательства
1
2
3
4
I. ГОРИЗОНТАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Все сектора/подсектора, включенные в настоящий Перечень
Инвестиции во всех секторах или подсекторах услуг и видах экономической деятельности, за исключением осуществленных в виде учреждения
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Учреждение во всех ниже указанных секторах или подсекторах услуг и видах экономической деятельности, связанных с производством товаров
Обязательства не принимаются, за исключением мер по въезду и временному пребыванию:
1. Внутрикорпоративных переводов следующих физических лиц:
а) руководители;
б) менеджеры;
в) специалисты.
2. Деловых посетителей.
1. Внутрикорпоративные переводы (ВКП) руководители, менеджеры и специалисты, как определено ниже, временно переводимые для предоставления услуг юридическим лицом другой Стороны, учрежденным в Казахстане, осуществляющим этот внутрикорпоративный перевод.
(а) Руководители лица, занимающие высшие должности в пределах юридического лица, которые:
непосредственно осуществляют управление организацией;
определяют цели и политику организации;
обладают широкими полномочиями в принятии решений;
получают только общее руководство или указания от Совета директоров или акционеров организации.
Сами руководители непосредственно не выполняют задачи, связанные с фактическим обеспечением услуги, или услуги организации.
(b) Менеджеры – лица, занимающие высшие должности в пределах юридического лица, которые обладают высокой профессиональной квалификацией и имеют опыт работы на позиции менеджера в соответствующей отрасли и:
управляют организацией, департаментом или управлением организации;
руководят и контролируют работу других руководящих профессиональных или управляющих работников;
имеют право нанимать и увольнять, рекомендовать наем, увольнение или прочие действия персонала;
получают только общие руководство или указания от вышестоящих руководителей, Совета директоров или акционеров организации.
Не включают работников, которые непосредственно осуществляют функции, необходимые для предоставления услуг.
Общее количество иностранных менеджеров не должно превышать 50 % в рамках каждого поставщика услуг, в котором, как минимум, 3 человека.
(c) Специалисты – лица, нанимаемые юридическим лицом другой Стороны, обладающие высоким уровнем специальных и (или) уникальных знаний и навыков, значительным профессиональным опытом работы в определенной отрасли или науки, существенно важным для оказания услуг по профилю этой организации, эффективном использовании исследовательского оборудования, прогрессивной техники или методов их управления. При оценке таких знаний учитываются не только специфические для данной организации знания, но также и наличие высокого уровня квалификации, необходимой для осуществления работы или торговли, требующих специфических технических знаний, включая членство в лицензионных или аккредитованных/ профессиональных ассоциациях.
Общее количество иностранных специалистов не должно превышать 50 % в рамках каждого поставщика услуг, в котором, как минимум, 3 человека.
В рамках внутрикорпоративного перевода въезд и временное пребывание физических лиц другой Стороны будет разрешено сроком на 3 года на основании разрешений, ежегодно выдаваемых уполномоченным органом, при условии, что компания выполняет одно из следующих требований:
i) предлагать обучение, переподготовку или курсы повышения квалификации для своих казахстанских работников по квалификациям, необходимым для последующего замещения иностранной рабочей силы, или
ii) создавать дополнительные рабочие места для казахстанских работников.
Вышеуказанные категории лиц должны иметь не менее 1 года опыта работы в компании, которая представляет юридическое лицо другой Стороны и в рамках которой осуществляется перевод в Казахстан.

5. Осы Тізбеде ешнәрсе де Қазақстан Республикасының осы Тізбеде аталған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына, сондай-ақ жеке тұлғалар санаттарына қатысты субсидиялар беру немесе кез келген мемлекеттік қолдау шараларын қолдану құқығына кедергі келтірмейді
6. Осы Тізбе:
ГАТС-тың XIII бабына сәйкес түсінілетін мемлекеттік сатып алуға;
мемлекеттік билік функцияларын орындау үшін ұсынылатын қызметтер мен жүзеге асырылатын қызметке қолданылмайды.
7. Визалық рәсімдерді қоса алғанда, кіруге, уақытша болуға, еңбекке және әлеуметтік қамсыздандыру шараларына қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің барлық талаптары болу мерзіміне, ең төмен жалақыға, сондай-ақ жалақы туралы ұжымдық келісімдерге қатысты ережелерді қоса алғанда, егер олар төменде санамаланбаса да де, бұрынғысынша қолданылады.
8. Осы Тізбеде:
жұлдызша (*) "бөлік" дегенді білдіреді;
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген КОП кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала жіктеуішіне сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).(**) – белгілі бір көрсетілетін қызметтің КОП-тың тиісті кодымен қамтылған қызмет түрлерінің жалпы қатарының бір бөлігін ғана құрайтынын көрсетеді (MTN.GNS/W/120-да көрсетілгендей).
Беру тәсілі: Жеке тұлғалардың қатысуы
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
Ұлттық режим шектеулері
Қосымша міндеттемелер
1
2
3
4
I. ДЕҢГЕЙЛЕС МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Осы Тізбеге енгізілген барлық секторлар / кіші секторлар
Құру түрінде жүзеге асырылғандарды қоспағанда, көрсетілетін қызметтердің барлық секторларындағы немесе кіші секторларындағы және экономикалық қызмет түрлеріндегі инвестициялар
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Төменде көрсетілген тауарлар өндіруге байланысты көрсетілетін қызметтердің барлық секторларындағы немесе кіші секторларындағы және экономикалық қызмет түрлеріндегі құру
Кіру және уақытша болу жөніндегі шараларды қоспағанда, мыналар бойынша міндеттемелер қабылданбайды:
1. Мынадай жеке тұлғалардың корпоративішілік ауысулары:
а) басшылар;
б) менеджерлер;
в) мамандар.
2. Іскерлік мақсатпен келушілер.
1. Корпоративішілік ауысулар (КІА) төменде айқындалғандай, осы корпоративішілік ауысуды жүзеге асыратын, Қазақстанда құрылған екінші Тараптың заңды тұлғасы қызмет көрсету үшін уақытша ауыстыратын басшылар, менеджерлер және мамандар.
(а) Басшылар заңды тұлға шегінде жоғары лауазымдарды атқаратын тұлғалар, олар:
ұйымды басқаруды тікелей жүзеге асырады;
ұйымның мақсаттары мен саясатын айқындайды;
шешім қабылдауда кеңейтілген өкілеттіктерге ие болады;
Ұйымның директорлар кеңесінен немесе акционерлерінен тек қана жалпы басшылық немесе нұсқаулар алады.
Көрсетілетін қызметтерді немесе ұйымның көрсетілетін қызметтерін нақты қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді басшылардың өздері тікелей орындамайды.
(b) Менеджерлер – жоғары кәсіби дәрежеге ие және тиісті салада менеджер лауазымында жұмыс тәжірибесі бар заңды тұлға шегінде жоғары лауазымдарды атқаратын адамдар және:
ұйымды, департаментті немесе ұйымның басқармасын басқарады;
басқа да басшы кәсіби немесе басқарушы қызметкерлердің жұмысын басқарады және бақылайды;
персоналды жалдауға және жұмыстан шығаруға, жалдау, жұмыстан шығару немесе басқа да әрекеттер жасауды ұсынуға құқылы;
ұйымның жоғары тұрған басшыларынан, Директорлар кеңесінен немесе акционерлерінен тек қана жалпы басшылық немесе нұсқаулар алады.
Қызметтер көрсету үшін қажетті функцияларды тікелей жүзеге асыратын қызметкерлерді қамтымайды.
Шетелдік менеджерлердің жалпы саны кем дегенде 3 адамнан тұратын әрбір көрсетілетін қызметтерді беруші шеңберінде 50%-дан аспауға тиіс.
(c) Мамандар – басқа Тараптың заңды тұлғасы жалдайтын, арнаулы және (немесе) бірегей білімі мен дағдыларының деңгейі жоғары, осы ұйымның бейіні бойынша қызметтер көрсету үшін айтарлықтай маңызды белгілі бір салада немесе ғылымда, зерттеу жабдықтарын, прогрессивті техниканы немесе оларды басқару әдістерін тиімді пайдалануда елеулі кәсіби жұмыс тәжірибесі бар адамдар.
Мұндай білімді бағалау кезінде осы ұйымға тән білім ғана емес, сонымен қатар лицензияланған немесе аккредиттелген/ кәсіби қауымдастықтарға мүше болуды қоса алғанда, ерекше техникалық білімді талап ететін жұмысты немесе сауданы жүзеге асыру үшін қажетті жоғары біліктілік деңгейінің болуы ескеріледі.
Шетелдік мамандардың жалпы саны кем дегенде 3 адамнан тұратын әрбір көрсетілетін қызметті беруші шеңберінде 50%-дан аспауға тиіс.
Корпоративішілік ауысу шеңберінде екінші Тараптың жеке тұлғаларының кіруі мен уақытша болуына уәкілетті орган жыл сайын беретін рұқсаттар негізінде, егер компания мына талаптардың бірін орындаса, 3 жыл мерзімге рұқсат етіледі:
i) кейіннен шетелдік жұмыс күшін алмастыру үшін қажетті біліктіліктер бойынша өзінің қазақстандық қызметкерлері үшін оқыту, қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру курстарын ұсыну, немесе
ii) қазақстандық қызметкерлер үшін қосымша жұмыс орындарын құру.
Жоғарыда аталған санаттағы адамдардың екінші Тараптың заңды тұлғасын білдіретін және оның шеңберінде Қазақстанға ауысу жүзеге асырылатын компанияда кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі болуға тиіс.

2. Деловые посетители – лица, не проживающие на территории Республики Казахстан и являющиеся представителями поставщика услуг другой Стороны, въезжающие на территорию Казахстана для того, чтобы:
провести переговоры по продаже услуг этого поставщика, вступить в соглашение по продаже услуг или принять участие в деловых встречах; или установить коммерческое присутствие поставщика услуг; при этом эти представители не должны быть заняты в прямых поставках услуг для общественности или поставлять эти услуги сами, а также не должны получать никакого вознаграждения из источника, находящегося в пределах Казахстана.
Период времени для временного пребывания указанной категории лиц не должен превышать 90 дней
Обязательства не принимаются, за исключением мер, касающихся категорий физических лиц, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
II. СПЕЦИФИЧЕСКИЕ СЕКТОРАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A. Профессиональные услуги
(а) Юридические услуги (консультации, представительство и участие в арбитражных делах и процедурах примирения) по законодательству юрисдикции, где поставщик услуг квалифицирован в качестве юриста и по международному праву, за исключением:
нотариальных услуг
уголовного законодательства Республики Казахстан (часть КОП 861*)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(b) Аудиторские услуги (услуги по финансовому аудиту КОП 86211) и услуги по проверке счетов (КОП 86212)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Бухгалтерские услуги и услуги по составлению баланса (КОП 86213, 86219 и 8622, за исключением налоговых деклараций)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(c) Услуги в области налогообложения (КОП 863)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(d) Услуги в области архитектуры (КОП 8671)
(g) Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию (КОП 8674)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(e) Инженерные услуги (КОП 8672)
(f) Комплексные инженерные услуги (КОП 8673)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(h) Общие медицинские услуги, относящиеся только к физиотерапии, гомеопатии, акупунктуре, фитотерапии (часть КОП 93121*), за исключением:
принудительного медицинского лечения людей, страдающих психическими расстройствами и совершивших опасные для безопасности общества действия;
лечение наркоманов;
отдельных видов обследований, необходимых для выплаты государственных пособий (аутопсии, установления стойкой или временной нетрудоспособности), для установления правовой ответственности (судебно-медицинская, судебно-психиатрическая, военно-врачебная медицина).
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(i) Ветеринарные услуги (КОП 9320)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
B. Компьютерные и связанные с ними услуги
Компьютерные и связанные с ними услуги (КОП 84)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
C. Исследования и разработки
(b) Исследования и разработки в области общественных и гуманитарных наук (КОП 852)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
E. Услуги по аренде/лизингу без операторов
(a) Услуги по лизингу или аренде судов без оператора (КОП 83103)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(b) Услуги по аренде и лизингу воздушных судов без оператора (КОП 83104)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(c) Услуги по лизингу и аренде прочих видов наземных транспортных средств без оператора (КОП 83105)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"

2. Іскерлік мақсатпен келушілер – Қазақстан Республикасының аумағында тұрмайтын және екінші Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісінің өкілдері болып табылатын, Қазақстан аумағына:
осы өнім берушінің көрсетілетін қызметтерін сату бойынша келіссөздер жүргізу, көрсетілетін қызметтерді сату туралы келісімге келу немесе іскерлік кездесулерге қатысу; немесе көрсетілетін қызметтерді ұсынушының коммерциялық қатысуын белгілеу үшін кіретін адамдар; осы ретте бұл өкілдер жұртшылыққа тікелей қызмет көрсетумен айналыспауға немесе осы көрсетілетін қызметтерді өздері ұсынбауға тиіс, сондай-ақ Қазақстан шегіндегі осы қызмет көзінен ешқандай сыйақы алмауға тиіс.
Көрсетілген санаттағы адамдардың уақытша болуы үшін уақыт кезеңі 90 күннен аспауға тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың санаттарына қатысты шараларды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
II. Ерекше секторлық міндеттемелер
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(а) Көрсетілетін қызметтерді беруші халықаралық құқық бойынша да заңгер ретінде дәрежеленгенюрисдикция заңнамасы бойынша заңдық көрсетілетін қызметтер (консультациялар, төрелік істер мен татуласу рәсімдерінде өкілдік ету және қатысу), мыналарды қоспағанда:
нотариаттық көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасы (861 * КОП бір бөлігі)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(b) Аудиторлық көрсетілетін қызметтер (қаржылық аудит бойынша көрсетілетін қызметтер КОП 86211) және шоттарды тексеру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 86212)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер және баланс жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (салық декларацияларын қоспағанда, КОП 86213, 86219 және 8622)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(c) Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 863)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(d) Архитектура саласындағы көрсетілетін қызметтер (КОП 8671)
(g) Қалаларды жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 8674)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(e) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 8672)
(f) Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (КОП 8673)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(h) Мыналарды:
психикасының бұзылуынан зардап шегетін және қоғам қауіпсіздігі үшін қауіпті әрекеттер жасаған адамдарды мәжбүрлеп медициналық емдеуді;
нашақорларды емдеуді;
құқықтық жауаптылықты (сот-медициналық, сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік медицина) белгілеу үшін мемлекеттік жәрдемақылар төлеуге (аутопсия, тұрақты немесе уақытша еңбекке жарамсыздықты анықтау) қажетті қарап тексерулердің жекелеген түрлерін қоспағанда, тек физиотерапияға, гомеопатияға, акупунктураға, фитотерапияға қатысты жалпы медициналық көрсетілетін қызметтер (КОП 93121 бір бөлігі*)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(i) Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (КОП 9320)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
B. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 84)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
C. Зерттеулер мен талдамалар
(b) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен талдамалар (КОП 852)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
E. Операторларсыз жалдау/лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер
(a) Кемелерді лизингке алу немесе операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83103)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(b) Әуе кемелерін операторсыз жалдау және лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83104)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(c) Жерүсті көлік құралдарының өзге де түрлерін лизингке алу және операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 83105)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды

(h) Услуги, связанные с горнодобывающей промышленностью (КОП 883 + 5115)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(i) Услуги, связанные с производством (КОП 884* и 885*) только в отношении консультационных услуг
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Услуги, связанные с производством (КОП 8845*, 8846*, 8848*, 8851* and 8852*) только в отношении услуг, связанных с осуществлением производственного процесса, за исключением услуг, относящихся к осуществлению производственного процесса, связанного с товарами, имеющими существенное значение для национальной безопасности или обороны в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Права на собственность или аренду производственных мощностей не предоставляются поставщику услуг.
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(j) Услуги, связанные с распределением энергии (КОП 887*), только в отношении консультационных услуг.
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(l) Консультационные услуги по безопасности (КОП 87302).
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства" и при условии:
число иностранных консультантов должно быть ограничено до 25 % от штата юридического лица Республики Казахстан, с минимальным штатом в количестве 5 человек
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(m) Консультационные услуги в научных и технических областях (КОП 8675*), за исключением (КОП 86754).
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
(n) Обслуживание и ремонт оборудования (не включая морские суда, воздушные суда и другое транспортное оборудование) КОП 633 + 8861–8866.
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"

(h) Тау-кен өнеркәсібіне байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 883 + 5115)
(i) Өндіріске байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 884* және 885*), тек қана консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Өндіріске байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 8845*, 8846*, 8848*, 8851* және 8852*), тек қана мыналарға қатысты:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық қауіпсіздік немесе қорғаныс үшін елеулі маңызы бар тауарлармен байланысты өндірістік процесті жүзеге асыруға қатысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, өндірістік процесті жүзеге асыруға байланысты көрсетілетін қызметтер. Өндірістік қуаттарды меншікке алу немесе жалға алу құқықтары көрсетілетін қызметтерді берушіге ұсынылмайды.
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(j) Энергияны бөлуге байланысты көрсетілетін қызметтер (КОП 887*), тек қана консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(l) Қауіпсіздік бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 87302).
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда және мынадай жағдайда, міндеттемелер қабылданбайды:
шетелдік консультанттардың саны Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының штатынан 25%-ға дейін шектелуге тиіс, ең аз штат саны 5 адам
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(m) (КОП 86754) қоспағанда, ғылымижәне техникалық салалардағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (КОП 86754*)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
(n) Жабдыққа қызмет көрсету және оны жөндеу (теңіз кемелерін, әуе кемелерін және басқа да көлік жабдықтарын қоспағанда) КОП 633 +8861–8866
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды

Ремонтное и техническое обслуживание оборудования автомобильного транспорта (КОП 6112, 8867)
Грузовые перевозки только в отношении перевозки писем, посылок, товаров и адресных печатных изданий7 (КОП 71235)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
H. Вспомогательные и дополнительные транспортные услуги (исключаются соответствующие вспомогательные услуг и для космического транспорта и трубопроводного транспорта)
Услуги по обработке грузов (КОП741*), только в отношении услуг морского транспорта, автомобильного транспорта и железнодорожного транспорта;
Услуги складов и пакгаузов (КОП 742*), только в отношении морского транспорта, железнодорожного транспорта и автомобильного транспорта;
Услуги грузовых транспортных агентств (КОП 748*), только в отношении услуг морского транспорта, железнодорожного транспорта, автомобильного транспорта и воздушного транспорта;
Предотгрузочная инспекция и прочие вспомогательные и дополнительные транспортные услуги в отношении посреднических услуг по фрахтованию судов, услуги по оформлению транспортной документации, услуги по проверке груза, услуги по взвешиванию и взятию проб (КОП 749**), только для услуг морского транспорта, железнодорожного транспорта и автомобильного транспорта
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
12. УСЛУГИ, НЕ ВКЛЮЧЕННЫЕ В ДРУГИЕ КАТЕГОРИИ
Услуги по стирке, чистке и окраске (КОП 9701)
Услуги по окраске и интенсификации цвета (КОП 97015)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Услуги по организации похорон, кремации и захоронение (КОП 97030)
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, за исключением указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
__________________________
1 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
2 Услуги экспресс (ускоренной) доставки, в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки, могут включать в себя другие элементы, добавляющие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональная доставка адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции – это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национального почтового оператора в первом весе категории наиболее срочной доставки.
3 Радиовещание телевизионных и/или радиопрограмм определяется, как сигнальная передача данных, требуемых для распределения сигналов программ телевидения для широкой публики, но без охвата связи между операторами.

Автомобиль көлігінің жабдығын жөндеу және техникалық қызмет көрсету (КОП 6112, 8867)
Жүк тасымалы, тек қана хаттарды, сәлемдемелерді, тауарларды және атаулы баспа басылымдарын тасымалдауға қатысты 7 (КОП 71235)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
H. Қосалқы және қосымша көрсетілетін көлік қызметтері (ғарыш көлігіне де, құбыржол көлігіне де көрсетілетін тиісті қосалқы қызметтерді қоспағанда)
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 741*), тек қана көрсетілітен теңіз көлігі, автомобиль көлігі және теміржол көлігі қызметтеріне қатысты;
Көрсетілетін қоймалар мен пакгауздар қызметтер (КОП 742*), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі және автомобиль көлігі көрсететін қызметтерге қатысты;
Жүк көлік агенттіктері көрсететін қызметтер (КОП 748*), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі, автомобиль көлігі және әуе көлігі көрсетілетін қызметтеріне қатысты;
Кемелерді жалдау жөніндегі делдалдық қызметтерге қатысты тиеу алдындағы инспекция және өзге де қосалқы және қосымша көрсетілетін көлік қызметтері, көлік құжаттамасын ресімдеу бойынша көрсетілетін қызметтер, жүкті тексеру бойынша көрсетілетін қызметтер, сынамаларды өлшеу және алу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 749**), тек қана көрсетілетін теңіз көлігі, теміржол көлігі және автомобиль көлігі қызметтер үшін
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
12. БАСҚА САНАТТАРҒА ЕНГІЗІЛМЕГЕН КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Жуу, тазалау және бояу бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 9701)
Түске бояу және оны қоюландыру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 97015)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Жерлеуді, кремациялауды және көмуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (КОП 97030)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген І бөлікте көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
_________________________
1"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
2Жедел (жеделдетілген) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашық хаттарды) жеткізудің едәуір жоғары тарифтерінен, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен сенімділігінен басқа жөнелту орнынан жөнелтуді тікелей қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысты қадағалап отыру (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған жердің және адресаттың өзгеру мүмкіндігі, қабылдауды растау сияқты құнын жоғарылататын басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізудің едәуір жоғары тарифтері – бұл ең шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағындағы ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарларын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 еседен астам асатын тарифтер.
3Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды радио арқылы тарату телевизиялық бағдарламалардың сигналдарын көпшілікке тарату үшін талап етілетін, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын деректерді сигнал арқылы беру ретінде айқындалады.

3. Под "услугами по обработке морских грузов" понимается деятельность, осуществляемая стивидорными компаниями, включая операторов терминалов, но не включая непосредственную деятельность портовых рабочих (докеров), в том случае, если эта рабочая сила была организована независимо от стивидоринга или компаний операторов терминала. В покрываемые услуги по обработке морских грузов входит организация и надзор за:
погрузкой/разгрузкой грузов на/с судов;
закреплением/снятием креплений с грузов;
получением/доставкой и ответственным хранением грузов до отгрузки или после разгрузки.
4. Под "услугами контейнерных станций и депо" понимается деятельность, включающая хранение контейнеров как на территории порта, так и за его пределами, в целях их загрузки/выгрузки, ремонта и предоставления их для перевозки грузов.
Приложение А
КЫРГЫЗСКАЯ РЕСПУБЛИКА
Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования
в отношении статей 14, 19 и 24
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне изъятий из режима наибольшего благоприятствования в отношении статей 14, 19 и 24 (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны изъятия из режима наибольшего благоприятствования, сохраняемые Кыргызской Республикой в перечисленных в настоящем Перечне секторах или подсекторах услуг, а также видах экономической деятельности.
2. В секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности, не упомянутых в настоящем Перечне, Кыргызская Республика применяет режим наибольшего благоприятствования.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются следствием нарушения режима наибольшего благоприятствования в соответствии со статьями 14, 19 и 23. Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае.
Сектор или подсектор
Описание меры, не соответствующей положениям о режиме наибольшего благоприятствования
Государства, в отношении которых применяется мера
Предполагаемый срок действия
1. АУДИОВИЗУАЛЬНЫЕ УСЛУГИ
Производство и распространение телевизионных программ и кинематографических произведений
Производство и распространение аудиовизуальных произведений путем вещания или других форм передачи общественности
Меры, направленные на сохранение и развитие государственного языка, развитие культурных ценностей, достижения политических целей
Меры, распространяющие национальный режим на аудиовизуальные произведения, которые соответствуют определенным критериям происхождения, касающиеся доступа к передаче путем вещания
Все страны
Не определен

3. "Теңіз жүктерін өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер" деп, егер бұл жұмыс күші стивидорингке немесе терминал операторларының компанияларына қарамастан ұйымдастырылған жағдайда ғана, терминал операторларын қоса алғанда, бірақ порт жұмысшыларының (докерлердің) тікелей қызметін қоспағанда, стивидорлық компаниялар жүзеге асыратын қызмет түсініледі. Теңіз жүктерін өңдеу бойынша өтелетін көрсетілетін қызметтерге:
кемелерге/кемелерден жүктерді тиеуді/түсіруді;
жүктерге/жүктерденден бекітпелерді бекітуді/алуды;
жөнелтілгенге дейін немесе түсірілгеннен кейін жүктерді алуды/жеткізуді және жауаптылықпен сақтауды ұйымдастыру және қадағалау кіреді.
4. "Контейнерлік станциялар мен деполар көрсететін қызметтер" деп контейнерлерді тиеу/түсіру, жөндеу және жүктерді тасымалдау үшін оларды беру мақсатында порт аумағында, сол сияқты одан тыс жерлерде де сақтауды қамтитын қызмет түсініледі.
А қосымшасы
ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫ
14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктер тізбесі Түсіндірме жазба
1. 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктердің төменде келтірілген (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталатын) тізбесінде Қырғыз Республикасы осы Тізбеде санамаланған көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінде сақталатын барынша қолайлы режимнен ерекшеліктер көрсетілген.
2. Осы Тізбеде аталмаған, көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде Қырғыз Республикасы барынша қолайлы режимді қолданады.
3. Осы Тізбеде 14, 19 және 23-баптарға сәйкес барынша қолайлылық режимді бұзудың салдары болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдеріне, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге қатысты шаралар қамтылмайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жерді алу қажеттігі), егер бұлар осы Тізбеде санамаланбаса да, кез келген жағдайда қолданылады.
Сектор немесе кіші сектор
Барынша қолайлылық режимі туралы ережелерге сәйкес келмейтін шараның сипаттамасы
Шара қолданылатын мемлекеттер
Болжалды қолданылу мерзімі
1. КӨРСЕТІЛЕТІН ДЫБЫСТАУ-БЕЙНЕЛЕУ ҚЫЗМЕТТЕРІ
Телевизиялық бағдарламалар мен кинематографиялық туындыларды шығару және тарату
Жұртшылыққа хабар тарату немесе оны ұсынудың басқа да нысандары арқылы дыбыстау-бейнелеу туындыларын шығару және тарату
Мемлекеттік тілді сақтауға және дамытуға, мәдени құндылықтарды дамытуға, саяси мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған шаралар
Хабар тарату арқылы ұсынылуына қол жеткізуге қатысты белгілі бір шығу өлшемшарттарына сәйкес келетін дыбыстау-бейнелеу туындыларына ұлттық режимді тарататын шаралар
Барлық елдер
Айқындалмаған

2. СЕКТОРЫ ЕСТЕСТВЕННОЙ МОНОПОЛИИ
Меры, принимаемые в соответствии с нормативными правовыми актами Кыргызской Республики в отношении видов деятельности в сферах естественных монополий
Все страны
Не определен
3. ЭНЕРГЕТИКА
Меры, принимаемые в соответствии с нормативными правовыми актами Кыргызской Республики
Все страны
Не определен
4. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
Меры в отношении открытия и деятельности филиалов
Все страны
Не определен
Транспортные услуги
A. Услуги воздушного транспорта
Продажа и маркетинг
Меры в отношении учреждения компаний и открытия представительств, применяемые на основе взаимности
Стороны действующих и будущих соглашений о воздушном сообщении
Не определен
B. Услуги железнодорожного транспорта
Меры, сохраняемые в рамках действующих и будущих соглашений, регулирующих правила перевозки, условия деятельности и транспортировки, поставки услуг, связанных с услугами железнодорожного транспорта на территории Кыргызской Республики
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
C. Услуги автодорожного транспорта
Международные автомобильные перевозки пассажиров и грузов
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях по доступу на рынок автотранспортных услуг, включая налоговые льготы
Все стороны действующих соответствующих соглашений и соглашений, которые могут быть заключены в будущем
Не определен
Приложение Б
КЫРГЫЗСКАЯ РЕСПУБЛИКА
Перечень обязательств в соответствии с главой II
"Трансграничная торговля услугами"
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой II "трансграничная торговля услугами" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг, по которым Кыргызской Республикой принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 15 "Ограничения национального режима" и 16 "Ограничения доступа на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются в этих секторах или подсекторах услуг.
2. Кыргызской Республикой не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 15 "Ограничения национального режима" и 16 "Ограничения доступа на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к секторам или подсекторам услуг, указанным в настоящем Перечне.

2. ТАБИҒИ МОНОПОЛИЯ СЕКТОРЛАРЫ
Табиғи монополиялар саласындағы қызмет түрлеріне қатысты Қырғыз Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қабылданатын шаралар
Барлық елдер
Айқындалмаған
3. ЭНЕРГЕТИКА
Қырғыз Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қабылданатын шаралар
Барлық елдер
Айқындалмаған
4. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Филиалдар ашу мен олардың қызметіне қатысты шаралар
Барлық елдер
Айқындалмаған
Көрсетілетін көлік қызметтері
A. Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері
Сату және маркетинг
Өзара іс-қимыл негізінде қолданылатын, компанияларды құру мен өкілдіктерді ашуға қатысты шаралар
Әуе қатынасы туралы қолданыстағы және болашақ келісімдердің Тараптары
Айқындалмаған
B. Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
Қырғыз Республикасының аумағында теміржол көлігі қызметтеріне байланысты тасымалдау қағидаларын, қызмет және тасымалдау, көрсетілетін қызметтерді беру шарттарын реттейтін қолданыстағы және болашақ келісімдер шеңберінде сақталатын шаралар
Қолданыстағы және болашақ келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
C. Көрсетілетін автожол көлігі қызметтері
Жолаушылар мен жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдаулар
Салықтық жеңілдіктерді қоса алғанда, көрсетілетін автокөлік қызметтері нарығына қол жеткізу бойынша қолданыстағы және болашақ келісімдерде қамтылған шаралар
Қолданыстағы тиісті келісімдер мен болашақта жасалуы мүмкін келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Б қосымшасы
ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫ "Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген II тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба
1. "Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген II тарауға сәйкес төменде келтірілген міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталатын) Қырғыз Республикасы "Ұлттық режимнің шектеулері" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" деген 16-баптарға сәйкес ырықтандыру бойынша міндеттемелер, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында қолданылатын тиісті шектеулер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары көрсетілген.
2. Қырғыз Республикасы осы Тізбеде аталмаған, көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты міндеттемелерді қабылдамайды.
3. Осы Тізбеде "Ұлттық режимнің шектеулері" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" деген 16-баптарға сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шаралар қамтылмайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекен-жай мен тұрғылықты жерді алу қажеттігі), егер олар төменде санамаланбаса да, кезкелген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қолданылады.

4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Кыргызской Республики применять меры, указанные в пункте 2 статьи 13 статьи 13 "Сфера применения".
5. В настоящем Перечне коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
Перечень обязательств в соответствии с главой II
"Трансграничная торговля услугами"
Способы торговли услугами: (1) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны;
(2) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 16)
Ограничения национального режима
(статья 15)
Дополнительные обязательства
(статья 17)
1. КОММЕРЧЕСКИЕ УСЛУГИ
А. Профессиональные услуги
а) Юридические услуги (СРС861)
1. Правовые услуги: внутреннее (законодательство страны, где поставщик услуг зарегистрирован как юрист) и международное публичное законодательство (исключая законодательство Кыргызской Республики)
2. Правовые услуги: должны предоставляться непосредственно кыргызским юристом или при его посредничестве
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
b) Услуги в области составления счетов, ревизии и бухгалтерского учета (СРС 862)
c) Услуги в области налогообложения (СРС 863)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Аудиторские компании должны быть в реестре Госфиннадзора Кыргызской Республики
(2) Нет ограничений
d) Архитекторские услуги (СРС 8671)
e) Инженерные услуги (СРС 8672)
g) Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию (СРС 8674)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
h) Услуги в области медицины и стоматологии (СРС 9312)
i) Ветеринарные услуги (СРС 932)
j) Услуги, предоставляемые при родах, услуги медсестер физиотерапевтов и вспомогательного медицинского персонала (СРС 93191)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
k) Услуги в области промышленной собственности
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
B. Услуги по вычислительной технике и связанное с этим обслуживание (СРС 841–845, 849)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений

4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Қырғыз Республикасының "Қолданылу аясы" деген 13-баптың 2-тармағында көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Осы Тізбеде көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптауышына (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991) сілтемелер болып табылады.
"Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген II тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі
Көрсетілетін қызметтер саудасының тәсілдері: (1) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына;
(2) бір Тараптың аумағында кез келген басқа Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері (15-бап)
Қосымша міндеттемелер (17-бап)
1. КОММЕРЦИЯЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
а) Заңдық көрсетілетін қызметтер (СРС861)
1. Құқықтық көрсетілетін қызметтер: ішкі (көрсетілетін қызметтерді беруші заңгер ретінде тіркелген елдің заңнамасы) және халықаралық жария заңнама (Қырғыз Республикасының заңнамасын қоспағанда)
2. Құқықтық көрсетілетін қызметтер: тікелей қырғыз заңгері немесе оның делдалдығы арқылы ұсынылуға тиіс
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
b) Шоттар жасау, ревизия және бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 862)
c) Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Аудиторлық компаниялар Қырғыз Республикасының Мемлекеттік қаржылық қадағалау тізілімінде болуға тиіс
(2) Шектеулер жоқ
d) Архитектуралық көрсетілетін қызметтер (СРС 8671)
e) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8672)
g) Қалалық жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8674)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
h) Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 9312)
i) Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (СРС 932)
j) Босану кезінде көрсетілетін қызметтер, физиотерапевттер медбикелері және көмекші медициналық персонал көрсететін қызметтер (СРС 93191)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
k) Өнеркәсіптік меншік саласындағы көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
B. Есептеу техникасы бойынша көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету (СРС 841–845, 849)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ

C. Услуги в области исследований и разработок (СРС 851–853)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
D. Услуги, связанные с недвижимым имуществом
а) Включая собственное или арендованное недвижимое имущество (СРС 821)
b) За плату или на основе контракта (СРС 822)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
E. Лизинговые услуги/услуги по найму с оператором и без оператора (СРС 83101–83109, 832)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
F. Прочие коммерческие услуги
а) Услуги в области рекламы (СРС 871)
с) Услуги в области менеджмента (СРС 865, 866)
е) Услуги по техническим испытаниям и анализу (СРС 8676)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
f) Услуги в области сельского хозяйства, охоты и лесного хозяйства (СРС 881)
g) Услуги в области рыболовства (СРС 882)
h) Услуги в области горнодобывающей промышленности (СРС 883, 5115)
i) Услуги в области обрабатывающей промышленности (СРС 884, 885, кроме 88442)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
j) Услуги в области распределения энергии (СРС 887)
(1) Обязательства
не принимаются
(2) Обязательства
не принимаются
(1) Обязательства не принимаются
(2) Обязательства не принимаются
m) Консультативные услуги в научных и технических областях (СРС 8675)
n) Обслуживание и ремонт оборудования (не включая морские суда, воздушные суда или другое транспортное оборудование) (СРС 633, 8861-8866)
r) Полиграфические и издательские работы (СРС 88442)
s) Услуги по организации и проведению переговоров
(СРС 87909**)
t) Услуги по исследованию рынка и изучению общественного мнения
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
2. УСЛУГИ ПОЧТЫ И СВЯЗИ
А. Почтовые услуги (СРС 7511)
(1) Обязательства
не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
В. Курьерские услуги (СРС 7512)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ И СООРУЖЕНИЯ
(СРС
511–518)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
4. ТОРГОВЫЕ УСЛУГИ
А. Услуги комиссионных агентов (СРС 621)
B. Услуги по оптовой торговле (кроме оптовой торговли спиртными напитками, табачными изделиями, огнестрельным оружием, медикаментами) (СРС 622)

C. Зерттеулер мен әзірлемелер саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 851–853)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
D. Жылжымайтын мүлікке байланысты көрсетілетін қызметтер
а) Меншікті немесе жалға алынған жылжымайтын мүлікті қоса алғанда (СРС 821)
b) Ақылы немесе келісімшарт негізінде (СРС 822)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
E. Лизингтік көрсетілетін қызметтер/оператормен және операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 83101–83109, 832)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
F. Өзге де коммерциялық көрсетілетін қызметтер
а) Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 871)
с) Менеджмент саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 865, 866)
е) Техникалық сынақтар мен талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8676)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
f) Ауыл шаруашылығы, аңшылық және орман шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 881)
g) Балық аулау саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 882)
h) Тау-кен өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 883, 5115)
i) Өңдеу өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 88442-ден басқа, 884, 885)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
j) Энергия бөлу саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 887)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
m) Ғылыми және техникалық салалардағы консультативтік көрсетілетін қызметтер (СРС 8675)
n) Жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу (теңіз кемелерін, әуе кемелерін немесе басқа да көлік жабдықтарын қоспағанда) (СРС 633, 8861-8866)
r) Полиграфиялық және баспа жұмыстары (СРС 88442)
s) Келіссөздерді ұйымдастыру және өткізу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 87909**)
t) Нарықты зерттеу және қоғамдық пікірді зерделеу бойынша көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
2. КӨРСЕТІЛЕТІН ПОШТА ЖӘНЕ БАЙЛАНЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ
А. Пошталық көрсетілетін қызметтер (СРС 7511)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
В. Курьерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 7512)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
3. ҚҰРЫЛЫС ЖҰМЫСТАРЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСЖАЙЛАР (СРС 511–518)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
4. КӨРСЕТІЛЕТІН САУДА ҚЫЗМЕТТЕРІ
А. (СРС 621)
B. Көтерме сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (спирт ішімдіктері, темекі өнімдері, атыс қаруы, медикаменттердің көтерме саудасынан басқа) (СРС 622)

С. Услуги по розничной торговле (кроме спиртных напитков и табачных изделий) (СРС 631, 632, 6111, 6113, 6121)
D. Услуги по франшизе (СРС 8929)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
А. Услуги в области начального образования (СРС 921)
(1) Нет ограничений, кроме услуг по начальному образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, кроме услуг по начальному образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
В. Услуги в области среднего образования (СРС 922)
(1) Нет ограничений, кроме услуг по среднему образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, кроме услуг по среднему образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
C.Услуги в области высшего образования (СРС 923)
(1) Нет ограничений, кроме услуг по высшему образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, кроме услуг по высшему образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
D. Услуги в области образования для взрослых (СРС 924)
(1) Нет ограничений, кроме услуг в области образования для взрослых, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, кроме услуг в области образования для взрослых, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
6. УСЛУГИ ПО ОХРАНЕ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
A. Услуги по канализации (СРС 9401)
B. Услуги по уничтожению отходов (СРС 9402)
C. Санитарные и подобные им услуги (СРС 9403)
D. Другие услуги
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
7. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ФИНАНСОВОГО ПОСРЕДНИЧЕСТВА
А. Все страховые и имеющие отношение к страхованию услуги (СРС 812**)
а) страхование жизни, здоровья и несчастных случаев (СРС 8121)
b) услуги по страхованию случаев, не связанных с жизнью людей (СРС 8129)
c) перестрахование и ретроцессия (СРС 81299**)
d) вспомогательные услуги по страхованию (включая брокерские и посреднические услуги) (СРС 8140)
(1) Обязательства не принимаются, кроме страхования транспортировки грузов, брокерства и повторного страхования
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
B. Банковские и другие финансовые услуги (исключая страхование):
в соответствии с законодательством Кыргызской Республики, регулирующим банковскую деятельность, банковские операции осуществляются лишь юридическими лицами на основании разрешительных документов Национального банка.
Имеются ограничения по организационно-правовой форме лиц, оказывающих банковские услуги, отдельные банковские услуги могут предоставляться юридическими лицами, созданными только в форме акционерных обществ.

С. Бөлшек сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (спирт ішімдіктері мен темекі өнімдерінен басқа) (СРС 631, 632, 6111, 6113, 6121)
D. Франшиза бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8929)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Бастауыш білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 921)
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын бастауыш білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын бастауыш білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
В. Орта білім беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 922)
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын орта білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын орта білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
C. Жоғары білім беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 923)
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын жоғары білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын жоғары білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ (2) Шектеулер жоқ
D. Ересектерге арналған білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 924)
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын ересектерге арналған білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын ересектерге арналған білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтерден басқа шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9401)
B. Қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9402)
C. Санитариялық және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (СРС 9403)
D. Басқа да көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
7. ҚАРЖЫЛЫҚ ДЕЛДАЛДЫҚ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Барлық сақтандыру және сақтандыруға қатысы бар көрсетілетін қызметтер (СРС 812**)
а) өмірді, денсаулықты және жазатайым оқиғалардан сақтандыру (СРС 8121)
b) адамдардың өміріне қатысы жоқ жағдайларды сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8129)
c) қайта сақтандыру және ретроцессия (СРС 81299**)
d) сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер (брокерлік және делдалдық көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда) (СРС 8140)
(1) Жүктер тасымалын сақтандырудан, брокерліктен және қайта сақтандырудан басқа, міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
B. Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда):
Қырғыз Республикасының банк қызметін реттейтін заңнамасына сәйкес банк операцияларын Ұлттық банктің рұқсат беру құжаттары негізінде тек заңды тұлғалар ғана жүзеге асырады.
Банктік қызметтер көрсететін тұлғалардың ұйымдық-құқықтық нысаны бойынша шектеулер бар, жекелеген банктік көрсетілетін қызметтерді тек акционерлік қоғамдар нысанында құрылған заңды тұлғалар ұсына алады.

a) прием депозитов и прочих погашаемых фондов от населения (СРС 81115-81119)
b) займы всех видов, в том числе потребительские кредиты, ипотечные кредиты, факторинг и финансирование коммерческих сделок (СРС 8113)
с) финансовый лизинг (СРС8112
d) все выплаты и услуги по переводу денег (СРС 81339**)
е) гарантии и обязательства (СРС 81 199**)
f) торговля по лицевым счетам или по счетам клиентов, будь то обмен валюты для рынка в розничной торговле или наоборот, может осуществляться следующими способами:
денежного рынка (чеки, счета, сертификат депозитов и т.д.) (СРС 81339**)
обмен иностранной валюты (СРС 81333)
деривативная продукция, включая, но не ограничивая фьючер или выбор (СРС 81339**)
инструменты валютного курса и процентной ставки, включая обмен и соглашения по прогрессивным ставкам курса валют (СРС 81339**)
ценные бумаги, имеющие право свободной продажи
(СРС 81321**)
другие обсуждаемые инструменты и финансовые активы, включая золото (СРС 81339**)
g) участие в выпуске всех видов ценных бумаг, в том числе андеррайтинг и размещение в качестве агента (государственного или частного) и обеспечение услуг, относящихся к таким выпускам (СРС 8132)
h) брокерские операции с наличными (СРС 81339**)
i) управление активами, такими как управление наличностью или активами (портфелем), все формы коллективного управления инвестициями, управления пенсионным фондом, инкассационные депозитарные и трастовые услуги
(СРС 8119**, 81323**)
j) расчетные и клиринговые услуги в отношении финансовых активов, в том числе ценных бумаг деривативных продуктов и прочих обращающихся инструментов (СРС 81339** или 81319**)
k) консалтинговые, посреднические и другие вспомогательные услуги по всем вышеупомянутым видам деятельности, в том числе рекомендации по кредитам и анализ, инвестиционные и портфельные исследования и консалтинг, консалтинг по приобретению корпоративной реконструкции и стратегии (СРС 8131 или 8133)
l) обеспечение финансовой информацией и финансовыми данными обработанных соответствующим программным обеспечением других финансовых услуг (СРС 8131)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
8. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ И СОЦИАЛЬНОЙ ОБЛАСТИ (КРОМЕ ТЕХ, КОТОРЫЕ ПЕРЕЧИСЛЕНЫ В РАЗДЕЛЕ 1.А.(h-j) (СРС 9311, 9319, кроме 93191, 933))
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений

a) халықтан депозиттерді және басқа да өтелетін қорларды қабылдау (СРС 81115-81119)
b) барлық түрдегі қарыздар, оның ішінде тұтынушылық кредиттер, ипотекалық кредиттер, факторинг және коммерциялық мәмілелерді қаржыландыру (СРС 8113)
с) қаржылық лизинг (СРС8112
d) ақша аудару бойынша барлық төлемдер және көрсетілетін қызметтер (СРС 81339**)
е) кепілдіктер мен міндеттемелер (СРС 81 199**)
f) бөлшек сауда немесе керісінше көтерме сауда нарығы үшін валюта айырбастау болсын, сондай-ақ жеке шоттар бойынша немесе клиенттердің шоттары бойынша сауда мынадай тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін:
ақша нарығы (чектер, шоттар, депозиттер сертификаты және т. б.) (СРС 81339**)
шетелдік валюта айырбастау (СРС 81333)
деривативтік өнімдер, фьючерді немесе таңдауды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей (СРС 81339**)
валюта бағамының прогрессивті мөлшерлемелері бойынша айырбастау және келісімдерді қоса алғанда, валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлеменің құралдары (СРС 81339**)
еркін сатылуға құқығы бар бағалы қағаздар
(СРС 81321**)
алтынды қоса алғанда, талқыланатын басқа да құралдар мен қаржылық активтер (СРС 81339**)
g) бағалы қағаздардың барлық түрлерін шығаруға қатысу, оның ішінде андеррайтинг және агент (мемлекеттік немесе жеке) ретінде орналастыру және осындай шығарылымдарға жататын көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету (СРС 8132)
h) қолма-қол ақшамен брокерлік операциялар (СРС 81339**)
i) қолма-қол ақшаны немесе активтерді (портфельді) басқару сияқты активтерді басқару, инвестицияларды ұжымдық басқарудың, зейнетақы қорын басқарудың барлық нысандары, инкассациялық депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер (СРС 8119**, 81323**)
j) қаржы активтеріне, оның ішінде бағалы қағаздарға деривативтік өнімдерге және өзге де айналымдағы құралдарға қатысты есеп айырысу және клирингтік көрсетілетін қызметтер (СРС 81339* * немесе 81319**)
k) жоғарыда аталған қызметтің барлық түрлері бойынша консалтингтік, делдалдық және басқа да көрсетілетін қосалқы қызметтер, оның ішінде кредиттер бойынша ұсынымдар мен талдау, инвестициялық және портфельдік зерттеулер мен консалтинг, корпоративтік реконструкция мен стратегияны иелену жөніндегі консалтинг (СРС 8131 немесе 8133)
l) тиісті бағдарламалық қамтамасыз етумен өңделген басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтерді (СРС 8131) қаржылық ақпаратпен және қаржылық деректермен қамтамасыз ету (СРС 8131)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
8. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНДАҒЫ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК САЛАДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (1.А.(h-j) БӨЛІМІНДЕ КӨРСЕТІЛГЕНДЕРДЕН БАСҚА, (СРС 93191, 933-ті қоспағанда, 9311, 9319)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ

9. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ТУРИЗМОМ
A. Отели и рестораны, включая обслуживание (СРС 641–643)
B. Туристические агентства и услуги туроператоров
(СРС 7471)
C. Услуги туристических гидов (СРС 7472)
D. Другие услуги
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
10. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ОТДЫХА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ (КРОМЕ АУДИОВИЗУАЛЬНЫХ УСЛУГ)
(СРС
9619, 962-964)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
11. УСЛУГИ ТРАНСПОРТА
С. Услуги воздушного транспорта (кроме услуг
по обслуживанию и ремонту воздушных судов)
(СРС 731, 732, 734, 746)
(1) Иностранные воздушно-транспортные компании не имеют права предоставлять воздушно-транспортные услуги внутри Кыргызской Республики
(2) Обязательства не принимаются
(1) Обязательства не принимаются
(2) Обязательства не принимаются
D. Услуги по обслуживанию и ремонту воздушных судов
(СРС 8868**)
E. Транспортные услуги железных дорог (СРС 7111–7113, 8868**, 743)
F. Транспортные услуги дорожного транспорта
(СРС 7121–7124, 6112, 8867, 744)
G. Услуги по транспортировке по трубопроводам
(СРС 7131, 7139)
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
(СРС 741, 742, 748)
I. Услуги по резервированию билетов на транспорте с использованием компьютеров (СРС 749)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
12. УСЛУГИ ЛЕЧЕНИЯ И УХОДА В МЕДИЦИНСКОМ УЧРЕЖДЕНИИ
(а) Больничные услуги, частная больница и санаторно-курортное обслуживание (CPC 9311 – без учета услуг, предоставленных общественным сектором);
(б) Социальные услуги (часть CPC 933);
(в) Прочие больничные услуги (CPC 933).
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
13. ИССЛЕДОВАНИЯ И РАЗРАБОТКИ
(b) Исследования и разработки в области общественных и гуманитарных наук (часть CPC 852*) только в отношении:
культурологии, социологии и психологии (CPC 85201),
экономики (CPC 85202),
права (CPC 85203),
других общественных и гуманитарных наук (CPC 85209)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении участия в исследованиях и разработках, полностью или частично финансируемых из государственных средств
14. УСЛУГИ ВЫЧИСЛИТЕЛЬНОЙ ТЕХНИКИ И СВЯЗАННОЕ С ЭТИМ ОБСЛУЖИВАНИЕ
Консультативные услуги в связи с установкой вычислительной техники (CPC 841)
Услуги по реализации программного обеспечения (CPC 842)
Услуги по обработке данных (CPC 843)
Услуги по созданию баз данных (CPC 844)

9. ТУРИЗМГЕ БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Қонақүйлер мен мейрамханалар, қызмет көрсетуді қоса алғанда (СРС 641–643)
B. Туристік агенттіктер және туроператорлар көрсететін қызметтер (СРС 7471)
C. Туристік гидтер көрсететін қызметтер (СРС 7472)
D. Басқа да көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ
ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (КӨРСЕТІЛЕТІН ДЫБЫСТАУ-БЕЙНЕЛЕУ ҚЫЗМЕТТЕРІНЕН БАСҚА) (СРС 9619, 962-964)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
С. Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері (әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа) (СРС 731, 732, 734, 746)
(1) Шетелдік әуе-көлік компанияларының Қырғыз Республикасы ішінде әуе-көлік қызметтерін ұсынуға құқығы жоқ
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
D. Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8868**)
E. Теміржолдар көрсететін көлік қызметтері (СРС 7111–7113, 8868**, 743)
F. Жол көлігі көрсететін көлік қызметтері (СРС 7121–7124, 6112, 8867, 744)
G. Құбыржолдармен тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7131, 7139)
H. Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер (СРС 741, 742, 748)
I. Компьютерлерді пайдалана отырып, көлікте билеттерді резервке қою бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 749)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
12. МЕДИЦИНАЛЫҚ МЕКЕМЕДЕГІ КӨРСЕТІЛЕТІН ЕМДЕУ ЖӘНЕ КҮТІМ ЖАСАУ ҚЫЗМЕТТЕРІ
(а) Ауруханалық көрсетілетін қызметтер, жекеменшік
аурухана және санаторий-курорттық қызмет көрсету (CPC
9311 – қоғамдық сектор көрсететін қызметтерді
қоспағанда);
(б) Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер (CPC 933 бір
бөлігі);
(в) Өзге де ауруханалық көрсетілетін қызметтер (CPC 933).
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
13. ЗЕРТТЕУЛЕР МЕН ӘЗІРЛЕМЕЛЕР
(b) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар
саласындағы зерттеулер мен әзірлемелер (CUC 852 бір бөлігі*), тек мыналарға қатысты:
мәдениеттану, әлеуметтану және психология (CPC 85201), экономика (CPC 85202), құқық (CPC 85203), басқа қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар (CPC 85209)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
мемлекеттік қаражаттан толық немесе ішінара қаржыландырылатын зерттеулер мен әзірлемелерге қатысуға қатысты міндеттемелер қабылданбайды
14. ЕСЕПТЕУ ТЕХНИКАСЫ КӨРСЕТЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР ЖӘНЕ СОҒАН БАЙЛАНЫСТЫ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ
Есептеу техникасын орнатуға байланысты консультативтік көрсетілетін қызметтер (CPC 841)
Бағдарламалық қамтамасыз етуді іске асыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 842)
Деректерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 843)
Деректер базасын құру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 844)

Прочие (СРС 845+849)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Значок (*) означает, что данная услуга является компонентом более усложненного пункта СРС, указанного где-либо в этом классификационном списке.
Значок (**) означает, что данная услуга представляет собой только часть всего вида деятельности, подпадающей под указатель СРС (т.е. звуковая почта является только компонентом пункта 7523 СРС).
Приложение В
КЫРГЫЗСКАЯ РЕСПУБЛИКА
Перечень обязательств в отношении главы III
"Учреждение и деятельность"
1. В приведенном ниже Перечне обязательств (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг и виды экономической деятельности, по которым Кыргызская Республика сохраняет изъятия и ограничения в соответствии со статьей 20 "Национальный режим" и ограничения соответствии со статьей 21 "Ограничения по доступу на рынок при учреждении и деятельности".
2. Настоящий Перечень состоит из следующих элементов:
раздел I "Горизонтальные обязательства", в котором:
a) первый столбец ‒ описывает изъятия и ограничения в отношении всех секторов и подсекторов услуг, включенных в настоящий Перечень в разделе "Секторальные обязательства", а также изъятия и ограничения из обязательств в отношении всех видов деятельности (кроме неуслужных секторов экономики);
b) второй столбец ‒ описывает ограничения по доступу на рынок при учреждении и деятельности;
c) третий столбец ‒ описывает ограничения и изъятия из национального режима;
раздел II "Секторальные обязательства", в котором:
a) первый столбец ‒ указывает на сектор или подсектор услуг, в котором Кыргызская Республика берет на себя обязательства по доступу на рынок или национальному режиму;
b) второй столбец ‒ описывает обязательства по доступу на рынок при учреждении и деятельности;
с) третий столбец описывает обязательства по предоставлению национального режима;
3. Кыргызской Республикой не принимаются обязательства в отношении учреждения и деятельности в секторах или подсекторах услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
4. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 20 "Ограничения национального режима" и 21 "Ограничения доступа на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае к учреждению и деятельности.

Өзгелер (СРС 845+849)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
(*) белгішесі осы көрсетілетін қызметтің осы жіктеу тізімінің кез келген жерінде көрсетілген неғұрлым күрделі СРС тармағының құрамдас бөлігі болып табылатынын білдіреді.
( * * ) белгішесі осы көрсетілетін қызметтің СРС көрсеткішіне жататын барлық қызмет түрінің бір бөлігі ғана екенін білдіреді (яғни, дыбыстық пошта СРС 7523-тармағының тек құрамдас бөлігі болып табылады).
В қосымшасы
ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫ "Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты міндеттемелер тізбесі
1. Төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталатын) Қырғыз Республикасы "Ұлттық режим" деген 20-бапқа сәйкес ерекшеліктер мен шектеулерді және "Құрылуы және қызмет3 кезінде нарыққа қол жеткізу жөніндегі шектеулер" деген 21-бапқа сәйкес шектеулерді сақтайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары және экономикалық қызмет түрлері көрсетілген.
2. Осы Тізбе мынадай элементтерден тұрады:
I бөлім "Деңгейлес міндеттемелер", онда:
а) бірінші баған – "Секторлық міндеттемелер" деген бөлімде осы Тізбеге енгізілген көрсетілетін қызметтердің барлық секторлары мен кіші секторларына қатысты ерекшеліктер мен шектеулерді, сондай-ақ қызметтің барлық түрлеріне (экономиканың қызметтік емес секторларынан басқа) қатысты міндеттемелерден ерекшеліктер мен шектеулерді сипаттайды;
b) екінші баған – құру және қызмет кезінде нарыққа қол жеткізу жөніндегі шектеулерді сипаттайды;
c) үшінші баған – ұлттық режимнен шектеулер мен ерекшеліктер сипаттайды;
II бөлім "Секторлық міндеттемелер", онда:
а) бірінші баған – Қырғыз Республикасы нарыққа қол жеткізу немесе ұлттық режим бойынша өзіне міндеттемелер алатын көрсетілетін қызметтер секторын немесе кіші секторын көрсетеді;
b) екінші баған – құру және қызмет кезінде нарыққа қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді сипаттайды;
с) үшінші баған ұлттық режимді ұсыну жөніндегі міндеттемелерді сипаттайды.
3. Қырғыз Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларындағы немесе кіші секторларындағы құру мен қызметке қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
4. Осы Тізбеде "Ұлттық режимнің шектеулері" деген 20 және "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" деген 21-баптарға сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шаралар қамтылмайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жерді алу қажеттігі), егер олар осы Тізбеде санамаланбаса да, кезкелген жағдайда құру мен қызметке қатысты қолданылады.

5. Ничто в настоящем Перечне не препятствует Кыргызской Республике применять меры, указанные в пункте 2 статьи 18 "Сфера применения".
Перечень обязательств в отношении главы III
"Учреждение и деятельность"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 21)
Ограничения национального режима
(статья 20)
Горизонтальные обязательства
Нет ограничений в отношении учреждения и всех видов деятельности, за исключением:
Все секторы
Деятельность, на осуществление которой требуется лицензия, может осуществляться только юридическими лицами Кыргызской Республики или индивидуальными предпринимателями, зарегистрированными в установленном порядке в Кыргызской Республике. Виды деятельности, на осуществление которых требуется лицензия, а также порядок определения организационно-правовой формы лицензиата устанавливаются законодательством Кыргызской Республики
Недропользование
Право пользования недрами предоставляется по решению Кабинета Министров Кыргызской Республики только хозяйствующим субъектам и государственным предприятиям, имеющим не менее двух третей долей участия государства в уставном капитале.
Принятие Кабинетом Министров Кыргызской Республики решения о предоставлении права пользования недрами исключает необходимость проведения конкурса или аукциона.
Порядок предоставления права пользования недрами по решению Кабинета Министров Кыргызской Республики определяется Кабинетом Министров Кыргызской Республики.
Юридическое или физическое лицо, в том числе иностранное, признанное победителем аукциона или конкурса по предоставлению права пользования крупными и средними месторождениями золота и серебра, обязано создать в Кыргызской Республике юридическое лицо с обязательным долевым участием государства не менее 30 % для оформления на него лицензии на право пользования недрами
Пользователями недр могут быть юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Кыргызской Республики, а также физические лица, в том числе иностранные граждане, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей по законодательству Кыргызской Республики.
2 Иностранное юридическое лицо, признанное победителем аукциона или конкурса либо в пользу которого принято решение о предоставлении права пользования недрами по правилу "первой поданной заявки", обязано создать в Кыргызской Республике дочернее юридическое лицо
со 100%-ным долевым участием для оформления на него лицензии на право пользования недрами.
В случае заключения по итогам конкурса концессионного договора или соглашения о разделе продукции применяются с изъятиями, установленными соответствующим законодательством.
Пользователи недр обязаны обеспечить:
соблюдение требований нормативных правовых актов Кыргызской Республики в сфере изучения, использования и охраны недр
Земельные участки
Обязательство не принимаются
Иностранным лицам земельные участки предоставляются только в срочное (временное) пользование.
В частной собственности иностранных лиц не могут находиться земельные участки, предназначенные для сельскохозяйственного производства.
Иностранным лицам, иностранным юридическим лицам земельные участки в черте населенного пункта могут предоставляться на правах срочного (временного) пользования или передаваться в собственность в случае обращения взыскания по ипотечному кредиту с обязательством последующего отчуждения земельного участка в течение 2 лет с момента возникновения права собственности в порядке, установленном законодательством Кыргызской Республики о залоге.
Иностранным лицам земельные участки вне населенных пунктов, за исключением сельскохозяйственных угодий и земель, предоставляемых для пользования недрами, могут предоставляться Кабинетом Министров Кыргызской Республики на праве срочного (временного) пользования. В остальных случаях земли вне населенных пунктов иностранным лицам предоставляются, передаются, переходят в порядке универсального правопреемства в срочное (временное) пользование.
Если наследником сельскохозяйственных угодий является иностранное лицо, оно обязано в течение 1 года с момента возникновения права на земельный участок произвести его отчуждение гражданину Кыргызской Республики.
Если наследником сельскохозяйственных угодий является иностранный гражданин, получивший статус соотечественника с иностранным гражданством, он обязан в течение 10 лет с момента возникновения права на земельный участок произвести его отчуждение гражданину Кыргызской Республики.
Земли сельскохозяйственного назначения, переданные в собственность иностранным банкам и специализированным финансово-кредитным учреждениям при обращении взыскания на земельный участок, подлежат отчуждению указанными субъектами в течение 2 лет с момента возникновения права собственности в порядке, установленном законодательством о залоге
Приграничные территории
Обязательство не принимаются
На приграничных территориях Кыргызской Республики, имеющих особый статус, запрещается совершение гражданско-правовых сделок, связанных с отчуждением любых видов объектов недвижимости независимо от форм собственности, в собственность иностранным гражданам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам, за исключением кайрылманов.
Иностранным гражданам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам, за исключением кайрылманов, не могут предоставляться на праве срочного (временного) пользования земельные участки, находящиеся на приграничных территориях
Стратегические ресурсы
Государственный орган вправе отказать в выдаче разрешения заявителю на совершение сделок по использованию стратегических ресурсов и (или) использованию, приобретению стратегических объектов Кыргызской Республики. В целях обеспечения национальной безопасности Кабинетом Министров Кыргызской Республики устанавливаются ограничения на переход и возникновение права собственности на стратегические ресурсы (объекты) Кыргызской Республики
Естественные монополии
Кыргызская Республика сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении видов деятельности в сферах естественных монополий
Операции с жилыми помещениями
Обязанность лиц других Сторон по настоящему Соглашению по получению согласия уполномоченного органа на приобретение в собственность жилых помещений, расположенных на территории Кыргызской Республики.
Покупателями жилых помещений при приватизации могут быть только граждане Кыргызской Республики
Концессия
В случае передачи в концессию имущества акционерного общества право решающего голоса в акционерном обществе и распоряжения объектами концессионного договора сохраняется за Кабинетом Министров Кыргызской Республики.
Объектом концессионного договора может выступать имущество акционерных обществ, в которых государство владеет не менее двух третей акций, при условии принятия решения в соответствии с законодательством Кыргызской Республики
Социальное обеспечение и здравоохранение
Кыргызская Республика сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия, влияющие на социальное обеспечение и предоставление медицинских услуг учреждениями здравоохранения, принадлежащими или
контролируемыми Кабинетом Министров Кыргызской Республики, включая инвестиции в эти учреждения
Новые виды деятельности
Кыргызская Республика сохраняет за собой право принимать и сохранять любые меры, включая ограничения, изъятия, дополнительные требования и условия в отношении новых видов деятельности
Секторальные обязательства в сфере услуг
Обязательства принимаются только в отношении секторов и подсекторов услуг, которые перечислены ниже

5. Осы Тізбеде ешнәрсе де Қырғыз Республикасының "Қолданылу аясы" деген 18-баптың 2-тармағында көрсетілген шараларды қолдануына кедергі келтірмейді.
"Құрылуы және қызметі" деген
IІI тарауға қатысты міндеттемелер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
(21-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері
(20-бап)
Деңгейлес міндеттемелер
Мыналарды қоспағанда, құруға және барлық қызмет түрлеріне қатысты шектеулер жоқ:
Барлық секторлар
Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызметті тек Қырғыз Республикасының заңды тұлғалары немесе Қырғыз Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген дара кәсіпкерлер ғана жүзеге асыра алады. Жүзеге асыруға лицензия талап етілетін қызмет түрлері, сондай-ақ лицензиаттың ұйымдық-құқықтық нысанын айқындау тәртібі Қырғыз Республикасының заңнамасында белгіленеді
Жер қойнауын пайдалану
Жер қойнауын пайдалану құқығы Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинетінің шешімі бойынша жарғылық капиталға мемлекеттің қатысу үлесінің кемінде үштен екісіне ие шаруашылық жүргізуші субъектілер мен мемлекеттік кәсіпорындарға ғана беріледі.
Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинетінің жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылдауы үшін конкурс немесе аукцион өткізу қажет емес.
Жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібін Қырғыз Республикасы Министрлер Кабинетінің шешімі бойынша Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинеті айқындайды.
Алтын мен күмістің ірі және орта кен орындарын пайдалану құқығын беру жөніндегі аукционның немесе конкурстың жеңімпазы деп танылған заңды немесе жеке тұлға, оның ішінде шетелдік тұлға Қырғыз Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына лицензияны ресімдеу үшін мемлекеттің міндетті үлестік қатысуы кемінде 30% заңды тұлға құруға міндетті.
Қырғыз Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар, сондай-ақ Қырғыз Республикасының заңнамасы бойынша дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар, оның ішінде шетелдік азаматтар жер қойнауын пайдаланушылар бола алады.
2 Аукционның немесе конкурстың жеңімпазы деп танылған не пайдасына "бірінші берілген өтінім" қағидасы бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылданған шетелдік заңды тұлға Қырғыз Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына лицензияны ресімдеу үшін үлестік қатысуы 100% еншілес заңды тұлға құруға міндетті.
Конкурс қорытындысы бойынша концессиялық шарт немесе өнімді бөлу туралы келісім жасалған жағдайда тиісті заңнамада белгіленген ерекшеліктермен қоса қолданылады.
Жер қойнауын пайдаланушылар мыналарды:
Қырғыз Республикасының жер қойнауын зерделеу, пайдалану және қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын сақтауды қамтамасыз етуге міндетті.
Жер учаскелері
Міндеттемелер қабылданбайды
Шетелдік тұлғаларға жер учаскелері тек мерзімдік (уақытша) пайдалануға беріледі.
Ауыл шаруашылығы өндірісіне арналған жер учаскелері шетелдік тұлғалардың жеке меншігінде бола алмайды.
Шетелдік тұлғаларға, шетелдік заңды тұлғаларға елді мекен шегіндегі жер учаскелері Қырғыз Республикасының кепіл туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен меншік құқығы туындаған кезден бастап 2 жыл ішінде жер учаскесін кейіннен иеліктен шығару міндеттемесімен ипотекалық кредит бойынша өндіріп алу қолданылған жағдайда мерзімдік (уақытша) пайдалану құқығымен берілуі немесе меншікке берілуі мүмкін.
Ауыл шаруашылығы алқаптары мен жер қойнауын пайдалану үшін берілетін жерлерді қоспағанда, елді мекендерден тыс жерлердегі жер учаскелерін Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинеті мерзімдік (уақытша) пайдалану құқығымен шетелдік тұлғаларға бере алады. Басқа жағдайларда елді мекендерден тыс жерлер шетелдік тұлғаларға әмбебап құқықтық мирасқорлық тәртібімен мерзімдік (уақытша) пайдалануға ұсынылады, беріледі, ауысады.
Егер ауыл шаруашылығы алқаптарының мұрагері шетелдік тұлға болып табылса, ол жер учаскесіне құқық пайда болған кезден бастап 1 жыл ішінде оны Қырғыз Республикасының азаматына иеліктен шығаруға міндетті.
Егер ауыл шаруашылығы жерлерінің мұрагері шетелдік азаматтығы бар отандас мәртебесін алған шетел азаматы болып табылса, ол жер учаскесіне құқық пайда болған кезден бастап 10 жыл ішінде оны Қырғыз Республикасының азаматына иеліктен шығаруға міндетті.
Жер учаскесіне өндіріп алу жасалған кезде шетелдік банктер мен мамандандырылған қаржы-кредит мекемелерінің меншігіне берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді кепіл туралы заңнамада белгіленген тәртіппен меншік құқығы туындаған кезден бастап 2 жыл ішінде аталған субъектілер иеліктен шығаруға тиіс.
Шекара маңындағы аумақтар
Міндеттемелер қабылданбайды
Ерекше мәртебесі бар Қырғыз Республикасының шекара маңындағы аумақтарында, меншік нысанына қарамастан жылжымайтын мүлік объектілерінің кез келген түрін, қайрылмандарды қоспағанда, шетелдік азаматтардың, азаматтығы жоқ адамдардың және шетелдік заңды тұлғалардың меншігіне иеліктен шығаруға байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға тыйым салынады.
Қайрылмандарды қоспағанда, шетелдік азаматтарға, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік заңды тұлғаларға шекара маңындағы аумақтардағы жер учаскелері мерзімдік (уақытша) пайдалану құқығымен берілмейді.
Стратегиялық ресурстар
Мемлекеттік орган өтініш берушіге Қырғыз Республикасының стратегиялық ресурстарын пайдалану және (немесе) стратегиялық объектілерін пайдалану, сатып алу жөнінде мәмілелер жасауға рұқсат беруден бас тартуға құқылы. Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинеті Қырғыз Республикасының стратегиялық ресурстарына (объектілеріне) меншік құқығының ауысуына және туындауына шектеулер белгілейді.
Табиғи монополиялар
Қырғыз Республикасы табиғи монополиялар саласындағы қызмет түрлеріне қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Тұрғын үй-жайлармен жасалатын операциялар
Осы келісім бойынша Қырғыз Республикасының аумағында орналасқан тұрғын үй-жайларды меншігіне сатып алуға уәкілетті органның келісімін алу жөніндегі басқа Тараптар тұлғаларының міндеті.
Жекешелендіру кезінде тұрғын үй-жайларды сатып алушылар тек Қырғыз Республикасының азаматтары бола алады.
Концессия
Акционерлік қоғамның мүлкі концессияға берілген жағдайда акционерлік қоғамда шешуші дауыс беру және концессиялық шарт объектілеріне билік ету құқығы Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинетінде сақталады.
Қырғыз Республикасының заңнамасына сәйкес шешім қабылданған жағдайда, мемлекет акциялардың кемінде үштен екісіне иелік ететін акционерлік қоғамдардың мүлкі концессиялық шарт объектісі бола алады.
Әлеуметтік қамсыздандыру және денсаулық сақтау
Қырғыз Республикасы Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинетіне тиесілі немесе ол бақылайтын денсаулық сақтау мекемелеріне инвестицияларды қоса алғанда, осы мекемелердің медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсынуына және әлеуметтік қамсыздандыруға әсер ететін шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Жаңа қызмет түрлері
Қырғыз Республикасы жаңа қызмет түрлеріне қатысты шектеулерді, ерекшеліктерді, қосымша талаптар мен шарттарды қоса алғанда, кез келген шараларды қабылдау және сақтау құқығын сақтайды.
Көрсетілетін қызметтер саласындағы секторлық міндеттемелер
Міндеттемелер тек төменде санамаланған көрсетілетін қызметтер секторлары мен кіші секторларына қатысты қабылданады

1. КОММЕРЧЕСКИЕ УСЛУГИ
А. Профессиональные услуги
а) Юридические услуги (СРС861)
1. Правовые услуги: внутреннее (законодательство страны, где поставщик услуг зарегистрирован как юрист) и международное публичное законодательство (исключая законодательство Кыргызской Республики)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
2. Правовые услуги: должны предоставляться непосредственно кыргызским юристом или при его посредничестве
Нет ограничений, за исключением следующих. Адвокатские услуги могут оказываться только гражданами Кыргызской Республики.
Адвокаты иностранных государств имеют право беспрепятственно оказывать правовую помощь гражданам того иностранного государства, гражданином которого является иностранный адвокат, если это предусмотрено международными договорами о правовой помощи
Обязательства не принимаются
b) Услуги в области составления счетов, ревизии и бухгалтерского учета
(СРС 862)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики, кроме того, аудиторские компании должны быть в реестре Госфиннадзора
Нет ограничений
Аудиторские услуги
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений, кроме:
не менее 51 % уставного капитала аудиторской организации должно принадлежать аудиторам и (или) аудиторским организациям, и (или) иностранным аудиторским организациям.
Не менее 75 % кадрового состава аудиторской организации должны составлять граждане Кыргызской Республики.
Иностранные аудиторские организации, за исключением аудиторских организаций, проводящих аудит Национального банка Кыргызской Республики, имеют право проводить аудит в Кыргызской Республике при образовании соответствующих аудиторских организаций – резидентов Кыргызской Республики в соответствии с национальным законодательством
c) Услуги в области налогообложения
(СРС 863)
Органы налоговой службы имеют статус юридического лица и осуществляют налоговое управление в пределах компетенции, установленной законодательством Кыргызской Республики, а также участвуют в реализации налоговой политики Кыргызской Республики
Права и обязанности участников в сфере налоговых правоотношений регулируются Налоговым кодексом Кыргызской Республики
d) Архитекторские услуги (СРС 8671)
e) Инженерные услуги (СРС 8672)
g) Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию
(СРС 8674)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
B. Услуги по вычислительной технике и связанное с этим обслуживание

1. КОММЕРЦИЯЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
а) Заңдық көрсетілетін қызметтер (СРС861)
1. Құқықтық көрсетілетін қызметтер: ішкі (көрсетілетін қызметтерді беруші заңгер ретінде тіркелген елдің заңнамасы) және халықаралық жария заңнама (Қырғыз Республикасының заңнамасын қоспағанда)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
2. Құқықтық көрсетілетін қызметтер: тікелей қырғыз заңгері немесе оның делдалдығы арқылы ұсынылуға тиіс.
Төмендегілерді қоспағанда, шектеулер жоқ:
Адвокаттық көрсетілетін қызметтерді тек Қырғыз Республикасының азаматтары ғана көрсете алады.
Шет мемлекеттердің адвокаттары, егер бұл құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарда көзделген болса, азаматы шетелдік адвокат болып табылатын шет мемлекеттің азаматтарына кедергісіз құқықтық көмек көрсетуге құқылы.
Міндеттемелер қабылданбайды
b) Шоттар жасау, ревизия және бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 862)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі, бұдан басқа, аудиторлық компаниялар Мемлекеттік қаржылық қадағалау тізілімінде болуға тиіс.
Шектеулер жоқ
Аудиторлық көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Мыналардан басқа шектеулер жоқ:
аудиторлық ұйымның жарғылық капиталының кемінде 51%-ы аудиторларға және (немесе) аудиторлық ұйымдарға және (немесе) шетелдік аудиторлық ұйымдарға тиесілі болуға тиіс.
Аудиторлық ұйымның кадрлық құрамының кемінде 75 %-ын Қырғыз Республикасының азаматтары құрауға тиіс.
Қырғыз Республикасы Ұлттық банкінің аудитін жүргізетін аудиторлық ұйымдарды қоспағанда, шетелдік аудиторлық ұйымдардың ұлттық заңнамаға сәйкес Қырғыз Республикасының тиісті резидент – аудиторлық ұйымдары құрылған кезде Қырғыз Республикасында аудит жүргізуге құқығы бар.
c) Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
Салық қызметі органдарының заңды тұлға мәртебесі болады және Қырғыз Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде салықтық басқаруды жүзеге асырады, сондай-ақ Қырғыз Республикасының салық саясатын іске асыруға қатысады.
Салықтық құқықтық қатынастар саласындағы қатысушылардың құқықтары мен міндеттері Қырғыз Республикасының Салық кодексімен реттеледі.
d) Архитекторлық көрсетілетін қызметтер (СРС 8671)
e) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8672)
g) Қалалық жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8674)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ

(СРС 7522**, 7523**)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
b) услуги пакетной коммутации
(СРС 7523**)
услуги автоматической коммутации
(СРС 7523
f) услуги факсимильной связи
(СРС 7521**, 7529**)
h) услуги электронной почты
(CPC 7523**)
i) услуги звуковой почты (CPC 7523**)
j) информационные услуги и услуги по предоставлению данных из баз данных
(СРС 7523**)
k) услуги по электронному внутреннему обмену данных (EDI) (СРС 7523**)
l) услуги по расширенному обмену факсимильных услуг, в том числе хранение и пересылка, хранение и использование
(СРС 7523**)
m) услуги по кодированию и протокольной конверсии
n) информационные услуги и/или обработка данных (в том числе обработка сделок) (СРС 843**)
o) другие
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
D. Аудиовизуальные услуги
а) Услуги в области производства кино- и видеопленок и услуги по их распространению (СРС 9611)
b) Услуги по прокату кинопленок
(СРС 9612)
c) Услуги в области радио и телевидения
(СРС 9613)
e) Услуги в области звукозаписи
d) Услуги по трансляции радио- и телевизионных программ (СРС 7524)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики.
Кыргызская Республика оставляет право принимать дополнительные меры, направленные на сохранение и развитие государственного языка, развитие культурных ценностей, достижение политических целей.
Кыргызская Республика оставляет право принимать дополнительные меры, распространяющие национальный режим на аудиовизуальные произведения, которые соответствуют определенным критериям происхождения, касающиеся доступа к передаче путем вещания
Нет ограничений
3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ И СООРУЖЕНИЯ (СРС 511–518)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
4. ТОРГОВЫЕ УСЛУГИ
А. Услуги комиссионных агентов
(СРС 621)
B. Услуги по оптовой торговле (кроме оптовой торговли спиртными напитками, табачными изделиями, огнестрельным оружием, медикаментами) (СРС 622)
С. Услуги по розничной торговле (кроме спиртных напитков и табачных изделий)

g) жеке бөлінген желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7522**, 7523**)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
b) көрсетілетін пакеттік коммутация қызметтері (СРС 7523**)
көрсетілетін автоматты коммутация қызметтері (СРС 7523
f) көрсетілетін факсимилдік байланыс қызметтері (СРС 7521**, 7529**)
h) көрсетілетін электрондық пошта қызметтері (CPC 7523**)
i) көрсетілетін дыбыстық пошта қызметтері (CPC 7523**)
j) көрсетілетін ақпараттық қызметтер мен деректер базасынан деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
k) көрсетілетін электрондық ішкі деректер алмасу қызметтері (EDI) (СРС 7523**)
l) көрсетілетін факсимильді қызметтермен кеңейтілген алмасу бойынша көрсетілетін қызметтер, оның ішінде оларды сақтау және жөнелту, сақтау және пайдалану (СРС 7523**)
m) кодтау және хаттамалық конверсия бойынша көрсетілетін қызметтер
n) көрсетілетін ақпараттық қызметтер және/немесе деректерді өңдеу (оның ішінде мәмілелерді өңдеу) (СРС 843**)
o) басқалары
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
а) Кино және бейне пленкаларды өндіру саласындағы көрсетілетін қызметтер және оларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9611)
b) Кинопленкаларды прокатқа беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9612)
c) Радио және телевизия саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 9613)
e) Дыбыс жазу саласындағы көрсетілетін қызметтер
d) Радио және телевизиялық бағдарламаларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7524)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Қырғыз Республикасы мемлекеттік тілді сақтау мен дамытуға, мәдени құндылықтарды дамытуға, саяси мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған қосымша шаралар қабылдау құқығын өзіне қалдырады.
Қырғыз Республикасы хабар тарату арқылы таратуға қол жеткізуге қатысты белгілі бір шығу өлшемшарттарына сәйкес келетін дыбыстау-бейнелеу туындыларына ұлттық режимді тарататын қосымша шаралар қабылдау құқығын өзіне қалдырады.
Шектеулер жоқ
3. ҚҰРЫЛЫС ЖҰМЫСТАРЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСЖАЙЛАР (СРС 511–518)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
4. КӨРСЕТІЛЕТІН САУДА ҚЫЗМЕТТЕРІ
А. Комиссиялық агенттер көрсететін қызметтер (СРС 621)
B. Көтерме сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (спирт ішімдіктері, темекі өнімдері, атыс қаруы, медикаменттердің көтерме саудасынан басқа) (СРС 622)

(СРС 631, 632, 6111, 6113, 6121)
D. Услуги по франшизе (СРС 8929)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
А. Услуги в области начального образования (СРС 921)
Нет ограничений, кроме услуг по начальному образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
Нет ограничений
В. Услуги в области среднего образования
(СРС 922)
Нет ограничений, кроме услуг по среднему образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
Нет ограничений
C. Услуги в области высшего образования
(СРС 923)
Нет ограничений, кроме услуг по высшему образованию, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
Нет ограничений
D. Услуги в области образования для взрослых (СРС 924)
Нет ограничений, кроме услуг в области образования для взрослых, финансируемых из государственных источников, где обязательства не принимаются
Нет ограничений
6. УСЛУГИ ПО ОХРАНЕ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
A. Услуги по канализации (СРС 9401)
B. Услуги по уничтожению отходов
(СРС 9402)
C. Санитарные и подобные им услуги (СРС 9403)
D. Другие услуги
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
7. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ФИНАНСОВОГО ПОСРЕДНИЧЕСТВА
А. Все страховые и имеющие отношение
к страхованию услуги (СРС 812**)
а) страхование жизни, здоровья и несчастных случаев (СРС 8121)
b) услуги по страхованию случаев, не связанных с жизнью людей (СРС 8129)
c) перестрахование и ретроцессия
(СРС 81299**)
Страховщиками признаются юридические лица, созданные в организационно-правовой форме, предусмотренной настоящим Законом, с целью осуществления страховой деятельности и получившие в установленном порядке лицензию на осуществление страховой деятельности на территории Кыргызской Республики
Нет ограничений
d) вспомогательные услуги по страхованию (включая брокерские и посреднические услуги) (СРС 8140)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Запрещается посредническая деятельность, связанная с заключением на территории Кыргызской Республики договоров страхования от имени страховых организаций, созданных за пределами Кыргызской Республики, за исключением осуществления страховыми брокерами посреднической деятельности по перестрахованию
Нет ограничений, за исключением следующего.
Иностранные страховые брокеры могут осуществлять деятельность на территории Кыргызской Республики в порядке, установленном Кабинетом Министров Кыргызской Республики
B. Банковские и другие финансовые услуги (исключая страхование):
a) прием депозитов и прочих погашаемых фондов от населения

С. Бөлшек сауда бойынша көрсетілетін қызметтер (спирт ішімдіктері мен темекі өнімдерінен басқа) (СРС 631, 632, 6111, 6113, 6121)
D. Франшиза бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8929)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Бастауыш білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 921)
Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын бастауыш білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа, шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
В. Орта білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 922)
Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын орта білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа, шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
C. Жоғары білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 923)
Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын жоғары білім беру бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа, шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
D. Ересектерге арналған білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 924)
Міндеттемелер қабылданбайтын мемлекеттік көздерден қаржыландырылатын ересектерге арналған білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтерден басқа, шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9401)
B. Қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9402)
C. Санитариялық және оған ұқсас көрсетілетін қызметтер (СРС 9403)
D. Басқа да көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
7. ҚАРЖЫЛЫҚ ДЕЛДАЛДЫҚ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Барлық сақтандыру және сақтандыруға қатысы бар көрсетілетін қызметтер (СРС 812**)
а) өмірді, денсаулықты және жазатайым оқиғалардан сақтандыру (СРС 8121)
b) адамдардың өміріне қатысы жоқ жағдайларды сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8129)
c) қайта сақтандыру және ретроцессия (СРС 81299**)
Сақтандыру қызметін жүзеге асыру мақсатында осы Заңда көзделген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған және белгіленген тәртіппен Қырғыз Республикасының аумағында сақтандыру қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалар сақтандырушылар деп танылады.
Шектеулер жоқ
d) сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер (брокерлік және делдалдық көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда) (СРС 8140)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыруын қоспағанда, Қырғыз Республикасының аумағында Қырғыз Республикасынан тыс жерде құрылған сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты делдалдық қызметке тыйым салынады.
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Шетелдік сақтандыру брокерлері қызметін Қырғыз Республикасының Министрлер Кабинеті белгілеген тәртіппен Қырғыз Республикасының аумағында жүзеге асыра алады.
B. Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда):

(СРС 81115–81119)
b) займы всех видов, в том числе потребительские кредиты, ипотечные кредиты, факторинг и финансирование коммерческих сделок (СРС 8113)
с) финансовый лизинг (СРС8112
d) все выплаты и услуги по переводу денег (СРС 81339**)
е) гарантии и обязательства
(СРС 81 199**)
f) торговля по лицевым счетам или по счетам клиентов, будь то обмен валюты для рынка в розничной торговле или наоборот, может осуществляться следующими способами:
денежный рынок (чеки, счета, сертификат депозитов и т.д.)
(СРС 81339**)
обмен иностранной валюты
(СРС 81333)
деревативная продукция, включая, но не ограничивая фьючер или выбор (СРС 81339**)
инструменты валютного курса и процентной ставки, включая обмен и соглашения по прогрессивным ставкам курса валют (СРС 81339**)
ценные бумаги, имеющие право свободной продажи (СРС 81321**)
другие обсуждаемые инструменты и финансовые активы, включая золото (СРС 81339**)
g) участие в выпуске всех видов ценных бумаг, в том числе андеррайтинг и размещение в качестве агента (государственного или частного) и обеспечение услуг, относящихся к таким выпускам (СРС 8132)
h) брокерские операции с наличными
(СРС 81339**)
i) управление активами, такими как управление наличностью или активами (портфелем), все формы коллективного управления инвестициями, управления пенсионным фондом, инкассационные депозитарные и трастовые услуги (СРС 8119**, 81323**)
j) расчетные и клиринговые услуги в отношении финансовых активов, в том числе ценных бумаг деривативных продуктов и прочих обращающихся инструментов (СРС 81339** или 81319**)
k) консалтинговые, посреднические и другие вспомогательные услуги по всем вышеупомянутым видам деятельности, в том числе рекомендации по кредитам и анализ, инвестиционные и портфельные исследования и консалтинг, консалтинг по приобретению корпоративной реконструкции и стратегии
(СРС 8131 или 8133)
l) обеспечение финансовой информацией и финансовыми данными обработанных соответствующим программным обеспечением других финансовых услуг (СРС 8131)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики, создаваемого в организационно-правовой форме акционерного общества (закрытого или открытого) и правомочного осуществлять банковскую деятельность на основании соответствующей лицензии, выдаваемой Национальным банком, в соответствии с Законом "О банках и банковской деятельности" и нормативными правовыми актами Национального банка.
Если настоящим Законом не установлено иное, под банками подразумеваются также филиалы иностранных банков.
Национальный банк вправе устанавливать отдельные нормативы и требования к деятельности филиалов иностранных банков
Учредителями банка не могут быть:
физические и юридические лица, проживающие и/или зарегистрированные на территории оффшорных зон либо имеющие в качестве участников аффилированных лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным банком

a) халықтан депозиттерді және басқа да өтелетін қорларды қабылдау (СРС 81115–81119)
b) барлық түрдегі қарыздар, оның ішінде тұтынушылық кредиттер, ипотекалық кредиттер, факторинг және коммерциялық мәмілелерді қаржыландыру (СРС 8113)
с) қаржылық лизинг (СРС8112
d) ақша аудару бойынша барлық төлемдер және көрсетілетін қызметтер (СРС 81339**)
е) кепілдіктер мен міндеттемелер (СРС 81 199**)
f) бөлшек сауда немесе керісінше көтерме сауда нарығы үшін валюта айырбастау болсын, сондай-ақ жеке шоттар бойынша немесе клиенттердің шоттары бойынша сауда мынадай тәсілдермен жүзеге асырылуы мүмкін:
ақша нарығы (чектер, шоттар, депозиттер сертификаты және т. б.) (СРС 81339**)
шетелдік валюта айырбастау (СРС 81333)
деривативтік өнімдер, фьючерді немесе таңдауды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей (СРС 81339**)
валюта бағамының прогрессивті мөлшерлемелері бойынша айырбастау және келісімдерді қоса алғанда, валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлеменің құралдары (СРС 81339**)
еркін сатылуға құқығы бар бағалы қағаздар
алтынды қоса алғанда, талқыланатын басқа да құралдар мен қаржылық активтер (СРС 81339**)
g) бағалы қағаздардың барлық түрлерін шығаруға қатысу, оның ішінде андеррайтинг және агент (мемлекеттік немесе жеке) ретінде орналастыру және осындай шығарылымдарға жататын көрсетілетін қызметтерді қамтамасыз ету (СРС 8132)
h) қолма-қол ақшамен жасалатын брокерлік операциялар (СРС 81339**)
i) қолма-қол ақшаны немесе активтерді (портфельді) басқару сияқты активтерді басқару, инвестицияларды ұжымдық басқарудың, зейнетақы қорын басқарудың барлық нысандары, инкассациялық депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер (СРС 8119**, 81323**)
j) қаржы активтеріне, оның ішінде бағалы қағаздарға, деривативтік өнімдерге және өзге де айналымдағы құралдарға қатысты есеп айырысу және клирингтік көрсетілетін қызметтер (СРС 81339* * немесе 81319**)
k) жоғарыда аталған қызметтің барлық түрлері бойынша консалтингтік, делдалдық және басқа да көрсетілетін қосалқы қызметтер, оның ішінде кредиттер бойынша ұсынымдар мен талдау, инвестициялық және портфельдік зерттеулер мен консалтинг, корпоративтік реконструкция мен стратегияны иелену жөніндегі консалтинг (СРС 8131 немесе 8133)
l) тиісті бағдарламалық қамтамасыз етумен өңделген басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтерді (СРС 8131) қаржылық ақпаратпен және қаржылық деректермен қамтамасыз ету (СРС 8131)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын (жабық немесе ашық) және "Банктер және банк қызметі туралы" Заңға және Ұлттық банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Ұлттық банк беретін тиісті лицензия негізінде банк қызметін жүзеге асыруға құқылы Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға жол беріледі.
Егер осы Заңда өзгеше белгіленбесе, шетелдік банктердің филиалдары да банктер деп түсініледі.
Ұлттық банк шетелдік банктер филиалдарының қызметіне жекелеген нормативтер мен талаптар белгілеуге құқылы.
Мыналар банктің құрылтайшылары бола алмайды:
оффшорлық аймақтардың аумағында тұратын және/немесе тіркелген не қатысушылар ретінде тізбесін Ұлттық банк белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген үлестес тұлғалары бар жеке және заңды тұлғалар

8. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ И СОЦИАЛЬНОЙ ОБЛАСТИ (КРОМЕ ТЕХ, КОТОРЫЕ ПЕРЕЧИСЛЕНЫ В РАЗДЕЛЕ 1.А.(h–j)
(СРС
9311, 9319, кроме 93191, 933))
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
9. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ТУРИЗМОМ
A) отели и рестораны, включая обслуживание (СРС 641–643)
B) туристические агентства и услуги туроператоров (СРС 7471)
C) услуги туристических гидов
(СРС 7472)
D) другие услуги
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
10. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ОТДЫХА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ (КРОМЕ АУДИОВИЗУАЛЬНЫХ УСЛУГ) (СРС 9619, 962–964)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
11. УСЛУГИ ТРАНСПОРТА
А. Услуги морского транспорта
(СРС 7211–7214, 745**, 8868**)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
С. Услуги воздушного транспорта (кроме услуг по обслуживанию и ремонту воздушных судов) (СРС 731, 732, 734, 746)
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
D. Услуги по обслуживанию и ремонту воздушных судов (СРС 8868**)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
E. Транспортные услуги железных дорог (СРС 7111–7113, 8868**, 743)
F. Транспортные услуги дорожного транспорта (СРС 7121–7124, 6112, 8867, 744)
G. Услуги по транспортировке по трубопроводам (СРС 7131, 7139)
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта (СРС 741, 742, 748)
I. Услуги по резервированию билетов на транспорте с использованием компьютеров (СРС 749)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Кыргызской Республики
Нет ограничений
12. Услуги вывоза лома и отходов черных металлов, слитков, черных металлов для переплавки
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
13. Дистрибьюторские услуги
Нет ограничений, за исключением следующего.
Лица, предоставляющие дистрибьюторские услуги, должны быть гражданами Кыргызской Республики
Нет ограничений, за исключением следующего.
Лица, предоставляющие дистрибьюторские услуги, должны быть гражданами Кыргызской Республики

8. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНДАҒЫ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК САЛАДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (1.А.(h-j) БӨЛІМІНДЕ КӨРСЕТІЛГЕНДЕРДЕН БАСҚА, (СРС 93191, 933-ті басқа, 9311, 9319)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
9. ТУРИЗММЕН БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A) қонақүйлер мен мейрамханалар, қызмет көрсетуді қоса алғанда (СРС 641–643)
B) туристік агенттіктер және туроператорлар көрсететін қызметтер (СРС 7471)
C) туристік гидтер көрсететін қызметтер (СРС 7472)
D) басқа да көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (КӨРСЕТІЛЕТІН ДЫБЫСТАУ-БЕЙНЕЛЕУ ҚЫЗМЕТТЕРІНЕН БАСҚА) (СРС 9619, 962-964)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
А. Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері
(СРС 7211–7214, 745**, 8868**)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
С. Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері (әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа) (СРС 731, 732, 734, 746)
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
D. Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8868**)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
E. Теміржолдар көрсететін көлік қызметтері (СРС 7111–7113, 8868**, 743)
F. Жол көлігі көрсететін көлік қызметтері (СРС 7121–7124, 6112, 8867, 744)
G. Құбыржолдармен тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7131, 7139)
H. Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер (СРС 741, 742, 748)
I. Компьютерлерді пайдалана отырып, көлікте билеттерді резервке қою бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 749)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қырғыз Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шектеулер жоқ
12. Қара металдардың, құймалардың, балқытуға арналған қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын әкету бойынша көрсетілетін қызметтер
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
13. Дистрибьюторлық көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Дистрибьюторлық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын адамдар Қырғыз Республикасының азаматтары болуға тиіс.
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Дистрибьюторлық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын адамдар Қырғыз Республикасының азаматтары болуға тиіс.

14. Услуги по вывозу золота
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
15. Услуги по расфасовке алкогольной продукции
Нет ограничений, за исключением следующего.
Лица, предоставляющие услуги по расфасовке алкогольной продукции, должны быть гражданами Кыргызской Республики
Нет ограничений, за исключением следующего.
Лица, предоставляющие услуги по расфасовке алкогольной продукции, должны быть гражданами Кыргызской Республики
16. Услуги в области охраны безопасности
Нет ограничений, за исключением следующего.
Лица, предоставляющие услуги в области охраны безопасности, должны быть гражданами Кыргызской Республики
Нет ограничений, за исключением следующего.
Лица, предоставляющие услуги в области охраны безопасности, должны быть гражданами Кыргызской Республики
Секторальные обязательства в сфере промышленности
Обязательства не принимаются
___________________________
1 Обязательства в данном разделе приняты в соответствии с Записками Председателя S/GBT/W/2/Rev.l и S/GBT/W/3.
Значок (**) означает, что данная услуга представляет собой только часть всего вида деятельности, подпадающей под указатель СРС (т.е. звуковая почта является только компонентом пункта 7523 СРС).
Приложение Г
КЫРГЫЗСКАЯ РЕСПУБЛИКА
Перечень обязательств в соответствии с главой iv
"Особенности временного присутствия физических лиц"
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой IV "Особенности временного присутствия физических лиц" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг и категории физических лиц, а также виды экономической деятельности, по которым Кыргызской Республикой принимаются обязательства в соответствии со статьями 25 "Ограничения национального режима" и 26 "Ограничения доступа на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются к категориям физических лиц в этих секторах или подсекторах услуг, а также иных видах экономической деятельности.
2. Кыргызской Республикой не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, иных видов экономической деятельности, а также категорий физических лиц, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 25 "Ограничения национального режима" и 26 "Ограничения доступа на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых видах экономической деятельности, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к категориям физических лиц, указанным в настоящем Перечне.

14. Алтынды әкету бойынша көрсетілетін қызметтер
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
15. Алкоголь өнімін буып-түю бойынша көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Алкоголь өнімін буып-түю бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын адамдар Қырғыз Республикасының азаматтары болуға тиіс.
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Алкоголь өнімін буып-түю бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын адамдар Қырғыз Республикасының азаматтары болуға тиіс.
16. Қауіпсіздікті қорғау саласындағы көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қауіпсіздікті қорғау саласындағы көрсетілетін қызметтерді ұсынатын адамдар Қырғыз Республикасының азаматтары болуға тиіс.
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Қауіпсіздікті қорғау саласындағы көрсетілетін қызметтерді ұсынатын адамдар Қырғыз Республикасының азаматтары болуға тиіс.
ӨНДІРІС САЛАСЫНДАҒЫ СЕКТОРЛЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Міндеттемелер қабылданбайды
( * * ) белгішесі осы көрсетілетін қызметтің СРС көрсеткішіне жататын барлық қызмет түрінің бір бөлігі ғана екенін білдіреді (яғни, дыбыстық пошта СРС 7523-тармағының тек құрамдас бөлігі болып табылады).
Г қосымшасы
ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫ
"Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген iv тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба
1. "Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталатын) Қырғыз Республикасы "Ұлттық режимнің шектеулері" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" деген 26-баптарға сәйкес міндеттемелер, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында, сондай-ақ экономикалық қызметтің өзге де түрлерінде жеке тұлғалар санаттарына қолданылатын тиісті шектеулер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары және жеке тұлғалар санаттары, сондай-ақ экономикалық қызметтің түрлері көрсетілген.
2. Қырғыз Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына, экономикалық қызметтің өзге де түрлеріне, сондай-ақ жеке тұлғалар санаттарына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Осы Тізбеде "Ұлттық режимнің шектеулері" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" деген 26-баптарға сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шаралар қамтылмайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану, тілдік емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекен-жай мен тұрғылықты жерді алу қажеттігі), егер олар төменде санамаланбаса да, кез-келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген жеке тұлғалар санаттарына қолданылады.

4. Ничто в настоящем перечне не препятствует праву Кыргызской Республики применять меры, указанные в пунктах 2, 3 и 4 статьи 23 "Сфера применения".
5. Все требования нормативных правовых актов Кыргызской Республики, касающиеся въезда, включая визовые процедуры, временного пребывания, труда и мер социального обеспечения, по-прежнему применяются, включая положения, касающиеся срока пребывания, минимальной заработной платы, а также коллективных соглашений о заработной плате, даже если они не перечислены ниже.
6. В настоящем Перечне коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
Перечень обязательств в соответствии с главой IV
"Особенности временного присутствия физических лиц"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 26)
Ограничения национального режима
(статья 25)
Дополнительные обязательства
(статья 27)
I. Горизонтальные обязательства
ВСЕ СЕКТОРА
Обязательства не принимаются, кроме мер о временном въезде и пребывании граждан Сторон по настоящему соглашению, которые подпадают под перечисленные ниже категории:
Поставщики услуг – лица, не проживающие на территории Кыргызской Республики и не получающие заработную плату из источника, находящегося в пределах Кыргызской Республики, которые занимаются деятельностью, связанной с предоставлением поставщика услуг с целью ведения переговоров по продаже услуг этого поставщика, когда:
а) такая продажа не осуществляется непосредственно общественности, а также
б) продавец не занимается поставкой услуги.
Въезд для лиц, названных в настоящем разделе, ограничен до 90-дневного периода.
Лица, переводимые внутри компаний, – менеджеры, руководители и специалисты, как определено ниже, которые являются работниками фирм, предоставляющих услуги в пределах Кыргызской Республики через отделение, дочернюю компанию или филиал, созданные в Кыргызской Республике, которые состояли ранее на службе своей фирмы за пределами Кыргызской Республики в течение периода не менее чем 1 год, сразу предшествующего дате их заявления для доступа, и которые являются одними из следующих:
а) Менеджеры – лица в пределах организации, которые являются основными управляющими организацией или отделом, или подразделением организации, руководят и контролируют работу других руководящих, профессиональных или административных работников, имеют право нанимать или увольнять, или рекомендовать наем, увольнение, или прочие действия персонала (такие как продвижение или передача полномочий), а также по собственному усмотрению руководят повседневными операциями. Не включает руководителей низшего уровня, кроме случаев, когда руководимые работники являются профессионалами, а также работников, которые прежде всего выполняют задачи, необходимые для обеспечения услуги.
b) Руководители – лица в пределах организации, которые направляют руководство организации, устанавливают цели и политику организации, пользуются широкой свободой в принятии решений, и находятся только под общим наблюдением или получают направление от руководителей более высокого уровня, совета директоров, или акционеров предприятия Руководители не выполняют непосредственно задачи, связанные с действительным обеспечением услуги или услуг организации.
с) Специалисты – лица в пределах организации, которые владеют знанием на передовом уровне непрерывного знания и опыта и владеют частным знанием услуг организации, исследовательского оборудования, методов или управления. (Специалисты могут включать членов лицензированных профессий, но не ограничены ими).
d) Лица, ответственные за установление коммерческого присутствия.
е) Лица, в качестве работников предприятия вовлеченные в самостоятельный бизнес в Кыргызской Республике и предоставляющие обслуживание в качестве профессионала определенного сектора услуг.

4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Қырғыз Республикасының "Қолданылу аясы" деген 23-баптың 2, 3 және 4-тармақтарында көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Визалық рәсімдерді қоса алғанда, кіруге, уақытша болуға, еңбекке және әлеуметтік қамсыздандыру шараларына қатысты Қырғыз Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің барлық талаптары болу мерзіміне, ең төмен жалақыға, сондай-ақ жалақы туралы ұжымдық келісімдерге қатысты ережелерді қоса алғанда, егер олар төменде көрсетілмесе де, бұрынғысынша қолданылады.
6. Осы Тізбеде көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптаушына (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991) сілтеме болып табылады.
"Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі
Сектор немесе кішісектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (26-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері (25-бап)
Қосымша міндеттемелер
(27-бап)
I. Деңгейлес міндеттемелер
БАРЛЫҚ СЕКТОРЛАР
Төменде санамаланған санаттарға жататын осы келісім бойынша Тараптар азаматтарының уақытша кіруі және болуы туралы шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды:
Көрсетілетін қызметтерді берушілер – Қырғыз Республикасының аумағында тұрмайтын және Қырғыз Республикасының шегіндегі көзден жалақы алмайтын, өнім беруші көрсететін қызметтерді сату бойынша келіссөздер жүргізу үшін:
а) мұндай сату тікелей жұртшылыққа жүзеге асырылмайтын, сондай-ақ
б) сатушы көрсететін қызметті ұсынумен айналыспайтын жағдайда көрсетілетін қызметтерді берушіні таныстыруға байланысты жұмыстармен айналысатын адамдар.
Осы бөлімде аталған адамдар үшін кіру 90 күндік мерзімге дейін шектелген.
Компаниялар ішінде ауыстырылатын адамдар – төменде айқындалғандай, Қырғыз Республикасында құрылған, Қырғыз Республикасының шегіндегі бөлімше, еншілес компания немесе филиал арқылы көрсетілетін қызметтерді ұсынатын фирмалардың қызметкерлері болып табылатын, бұрын Қырғыз Республикасының шегінен тыс жерде өз фирмасының қызметінде кіру үшін өтініштерін берген күннен алдыңдағы кезең ішінде кемінде 1 жыл жұмыс істеген және төмендегілердің бірі болып табылатын менеджерлер, басшылар және мамандар:
а) Менеджерлер – ұйымның немесе ұйым бөлімінің немесе бөлімшесінің негізгі басқарушылары болып табылатын, басқа басшы, кәсіби немесе әкімшілік қызметкерлердің жұмыстарын басқаратын және бақылайтын, олардың жалдауға немесе жұмыстан шығаруға немесе жалдауға, жұмыстан шығаруға немесе персоналдың басқа да әрекеттеріне (мысалы, жылжыту немесе өкілеттіктер беру) ұсыным жасауға құқығы бар, сондай-ақ өз қалауы бойынша күнделікті операцияларды басқаратын ұйым шегіндегі адамдар. Басқарылатын жұмыскерлер кәсіпқой мамандар болған жағдайларды қоспағанда, төмен деңгейдегі басшылар, сондай-ақ ең алдымен көрсетілетін қызметті қамтамасыз ету үшін қажетті тапсырмаларды орындайтын жұмыскерлер қамтылмайды.
b) Басшылар – ұйым басшылығын бағыттап отыратын, ұйымның мақсаттары мен саясатын белгілейтін, шешімдер қабылдауда кең еркіндікке ие және тек жалпы бақылауда болатын немесе неғұрлым жоғары деңгейдегі басшылардан, директорлар кеңесінен немесе кәсіпорын акционерлерінен бағыт-бағдар алып отыратын ұйым шегіндегі адамдар. Басшылар ұйым көрсететін қызметті немесе қызметтерді нақты қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді тікелей орындамайды.
с) Мамандар – үздіксіз білім мен тәжірибенің озық деңгейінде білімі бар және ұйым көрсететін қызметтер, зерттеу жабдықтары, әдістер немесе басқару туралы жеке білімі бар ұйым шегіндегі адамдар. (Мамандар лицензияланған кәсіптердің мүшелерін қамтуы мүмкін, бірақ олармен шектелмейді).
d) Коммерциялық қатысуды белгілеуге жауапты адамдар.
е) Қырғыз Республикасындағы дербес бизнеске кәсіпорын қызметкерлері ретінде тартылған және белгілі бір қызмет көрсету секторының кәсіпқойы ретінде қызмет көрсететін адамдар.

Въезд для лиц, названных в настоящем разделе, ограничен до 3-летнего периода, который может быть продлен дополнительно до 2 лет, общего срока не превышающем 5 лет
Обязательства не принимаются, кроме мер, влияющих на пребывание физических лиц на территории Кыргызской Республики – для граждан государств – участников СНГ въездная виза в Кыргызскую Республику не требуется. Для граждан всех остальных стран необходимо получить въездную визу (кроме стран, с которыми имеются соглашения о безвизовом въезде)
II. Секторальные обязательства
1. КОММЕРЧЕСКИЕ УСЛУГИ
А. Профессиональные услуги
а) Юридические услуги (СРС 861)
1. Правовые услуги: внутреннее (законодательство страны, где поставщик услуг зарегистрирован как юрист) и международное публичное законодательство (исключая законодательство Кыргызской Республики)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
2. Правовые услуги: должны предоставляться непосредственно кыргызским юристом или при его посредничестве
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
b) Услуги в области составления счетов, ревизии и бухгалтерского учета (СРС 862)
c) Услуги в области налогообложения
(СРС 863)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
d) Архитекторские услуги (СРС 8671)
e) Инженерные услуги (СРС 8672)
g) Услуги по планировке городов и ландшафтному проектированию (СРС 8674)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
h) Услуги в области медицины и стоматологии (СРС 9312)
i) Ветеринарные услуги (СРС 932)
j) Услуги, предоставляемые при родах, услуги медсестер физиотерапевтов и вспомогательного медицинского персонала (СРС 93191)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
Обязательства не принимаются, кроме указанных в горизонтальных обязательствах
k) Услуги в области промышленной собственности
Только гражданин Кыргызской Республики, постоянно проживающий на ее территории, имеет право оказывать услуги (в области промышленной собственности) – так называемый патентный поверенный
Только гражданин Кыргызской Республики, постоянно проживающий на ее территории, имеет право оказывать услуги (в области промышленной собственности) – так называемый патентный поверенный
B. Услуги по вычислительной технике и связанное с этим обслуживание

Осы бөлімде аталған адамдар үшін кіру 3 жылдық кезеңге дейін шектелген, ол қосымша 2 жылға дейін ұзартылуы мүмкін, жалпы мерзімі 5 жылдан аспайды.
Жеке тұлғалардың Қырғыз Республикасының аумағында болуына әсер ететін шаралардан басқа, міндеттемелер қабылданбайды – ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің азаматтары үшін Қырғыз Республикасына кіру визасы талап етілмейді. Барлық басқа елдердің азаматтары үшін кіру визасын (визасыз кіру туралы келісімдері бар елдерден басқа) алу қажет
II. Секторлық міндеттемелер
1. КОММЕРЦИЯЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
а) Заңдық көрсетілетін қызметтер (СРС861)
1. Құқықтық көрсетілетін қызметтер: ішкі (көрсетілетін қызметтерді беруші заңгер ретінде тіркелген елдің заңнамасы) және халықаралық жария заңнама (Қырғыз Республикасының заңнамасын қоспағанда)
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
2. Құқықтық көрсетілетін қызметтер: тікелей қырғыз заңгері немесе оның делдалдығы арқылы ұсынылуға тиіс.
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
b) Шоттар жасау, ревизия және бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 862)
c) Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
d) Архитекторлық көрсетілетін қызметтер (СРС 8671)
e) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8672)
g) Қалалық жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8674)
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
h) Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 9312)
i) Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (СРС 932)
j) Босану кезінде көрсетілетін қызметтер, физиотерапевт медбикелері және көмекші медициналық персонал көрсететін қызметтер (СРС 93191
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
k) Өнеркәсіптік меншік саласындағы көрсетілетін қызметтер
Қырғыз Республикасының аумағында тұрақты тұратын оның азаматы ғана қызмет көрсетуге құқылы (өнеркәсіптік меншік саласында) – ол патенттік сенім білдірілген өкіл деп аталады
Қырғыз Республикасының аумағында тұрақты тұратын оның азаматы ғана қызмет көрсетуге құқылы (өнеркәсіптік меншік саласында) – ол патенттік сенім білдірілген өкіл деп аталады

15. НОТАРИАЛЬНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в горизонтальных обязательствах
Нотариусом может быть только гражданин Кыргызской Республики
16. УСЛУГИ ПАТЕНТНОГО ПОВЕРЕННОГО
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в горизонтальных обязательствах
В качестве патентного поверенного может быть аттестовано и зарегистрировано дееспособное физическое лицо, которое имеет постоянное место жительства в Кыргызской Республике
17. ОПЕРАЦИИ С ЗЕМЛЕЙ
Право приобретения земли в собственность предоставляется только гражданам Кыргызской Республики.
Земельные участки, в том числе при продаже находящегося в государственной собственности недвижимого имущества, предоставляются иностранным физическим лицам на праве аренды на срок до 99 лет.
Земельные участки могут находиться в частной собственности иностранных граждан, лиц без гражданства, являющихся родственниками наследодателя, в случае получения ими по наследству земельных участков, предоставленных наследодателю в частную собственность, если иное не установлено законодательными актами.
Категории и виды земельных участков, которые не подлежат предоставлению в частную собственность, определяются национальным законодательством
Значок (**) означает, что данная услуга представляет собой только часть всего вида деятельности, подпадающей под указатель СРС (т. е. звуковая почта является только компонентом пункта 7523 СРС).
Приложение А
РЕСПУБЛИКА МОЛДОВА
Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования
в отношении статей 14, 19 и 24
Сектор или подсектор
Описание меры, не соответствующей положениям о режиме наибольшего благоприятствования
Государства, в отношении которых применяется мера
Предполагаемый срок действия
Аудиовизуальные услуги
Производство и дистрибуция аудиовизуальных произведений посредством радиовещания или других форм передачи публики
Меры, определяющие произведения европейского происхождения, таким образом, чтобы распространить национальный режим на аудиовизуальные произведения, которые соответствуют определенным языковым критериям и критериям происхождения в отношении доступа к вещанию или аналогичным формам передачи
Стороны, подписавшие Европейскую конвенцию о трансграничном телевидении или другие европейские страны, с которыми может быть заключено подобные соглашения
Бессрочно
Льготы требуются для некоторых стран только до заключения или завершения соглашения об экономической интеграции
Производство и дистрибуция кинематографических произведений и телевизионных программ
Меры, основанные на межправительственных рамочных соглашениях о совместном производстве аудиовизуальных произведений, которые регулируются принципом национального режима, в частности, в отношении распространения и доступа к финансированию
Все страны, с которыми культурное сотрудничество может быть желательным
Бессрочно
Производство и дистрибуция кинематографических произведений и телевизионных программ
Меры, предоставляющие преимущества любым программам поддержки (таких как План действий по расширенным телевизионным услугам, MEDIA или EURIMAGES), а так же для аудиовизуальных произведений и дистрибуторам таких произведений, которые отвечают определенным европейским критериям происхождения
Страны Евросоюза
Бессрочно
Льготы требуются для некоторых стран только до заключения или завершения соглашения об экономической интеграции
Дорожный транспорт
Пассажирские и Грузовые транспортные средства
Меры, применяемые в соответствии с существующими или будущими соглашениями, которые резервируют или ограничивают предоставление транспортных услуг и определяют условия работы, включая разрешения на транзит и / или льготные дорожные налоги на транспортные услуги в Республику Молдову или из Республики Молдова. Дорожный каботаж предназначен только для транспортных средств, зарегистрированных в стране
Все страны для которых действует или будет действовать данное соглашение
Бессрочно
Приложение Б
РЕСПУБЛИКА МОЛДОВА
Перечень обязательств в соответствии с главой II
"Трансграничная торговля услугами"
Способы торговли услугами: (1) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны
(2) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 16)
Ограничения национального режима (статья 15)
Дополнительные обязательства (статья 17)
1
2
3
4
II. Секторальные обязательства
Нет обязательств, за исключением следующих:

15. ПАТЕНТТІК СЕНІМ БІЛДІРІЛГЕН ӨКІЛ КӨРСЕТЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Патенттік сенім білдірілген өкіл ретінде Қырғыз Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бар әрекетке қабілетті жеке тұлға аттестатталуы және тіркелуі мүмкін
16. ЖЕРМЕН ЖАСАЛАТЫН ОПЕРАЦИЯЛАР
Жерді меншікке алу құқығы тек Қырғыз Республикасының азаматтарына беріледі.
Жер учаскелері, оның ішінде мемлекеттік меншіктегі жылжымайтын мүлікті сату кезіндегі жер учаскелері шетелдік жеке тұлғаларға жалға алу құқығымен 99 жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Егер заңнамалық актілерде өзгеше белгіленбесе, мұра қалдырушының туыстары болып табылатын шетелдік азаматтар, азаматтығы жоқ адамдар мұра қалдырушыға жеке меншікке берілген жер учаскелерін мұра бойынша алған жағдайда, жер учаскелері олардың жеке меншігінде болуы мүмкін.
Жеке меншікке беруге жатпайтын жер учаскелерінің санаттары мен түрлері ұлттық заңнамада айқындалады.
( * * ) белгішесі осы көрсетілетін қызметтің СРС көрсеткішіне жататын барлық қызмет түрінің бір бөлігі ғана екенін білдіреді (яғни, дыбыстық пошта СРС 7523-тармағының тек құрамдас бөлігі болып табылады).
А қосымшасы
МОЛДОВА РЕСПУБЛИКАСЫ
14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Барынша қолайлылық режимі туралы ережелерге сәйкес келмейтін шараның сипаттамасы
Шара қолданылатын мемлекеттер
Болжалды қолданылу мерзімі
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Радиохабар тарату немесе көпшілікке ұсынудың басқа да нысандары арқылы дыбыстау-бейнелеу туындыларын шығару және тарату
Хабар таратуға немесе ұсынудың осыған ұқсас нысандарына қол жеткізуге қатысты белгілі бір тілдік өлшемшарттарға және шығу өлшемшарттарына сәйкес келетін дыбыстау-бейнелеу туындыларына ұлттық режимді таратындай түрде Еуропадан шығатын туындыларды айқындайтын шаралар.
Еуропалық трансшекаралық телевизия туралы конвенцияға қол қойған Тараптар немесе осындай келісімдер жасалуы мүмкін басқа да еуропалық елдер.
Мерзімсіз
Кейбір елдер үшін экономикалық интеграция туралы келісім жасалғанға немесе аяқталғанға дейін ғана жеңілдіктер талап етіледі.
Кинематографиялық туындылар мен телевизиялық бағдарламаларды шығару және тарату
Ұлттық режим қағидатымен реттелетін, атап айтқанда, таратуға және қаржыландыруға қол жеткізуге қатысты дыбыстау-бейнелеу туындыларын бірлесіп шығару туралы үкіметаралық негіздемелік келісімдерге негізделген шаралар.
Мәдени ынтымақтастық қажет болуы мүмкін барлық елдер
Мерзімсіз
Кинематографиялық туындылар мен телевизиялық бағдарламаларды шығару және тарату
Кез келген қолдау бағдарламаларына (мысалы, Кеңейтілген телевизиялық көрсетілетін қызметтер жөніндегі іс-қимыл жоспары, MEDIA немесе EURIMAGES), сондай-ақ дыбыстау-бейнелеу туындыларына және белгілі бір еуропалық шығу өлшемшарттарына сай келетін осындай туындылардың дистрибьюторларына артықшылықтар ұсынатын шаралар.
Еуроодақ елдері
Мерзімсіз
Кейбір елдер үшін экономикалық интеграция туралы келісім жасалғанға немесе аяқталғанға дейін ғана жеңілдіктер талап етіледі.
Жол көлігі
Жолаушыларға арналған және жүк көлік құралдары
Молдова Республикасына немесе Молдова Республикасынан көрсетілетін көлік қызметтеріне транзиттік рұқсаттарды және / немесе жеңілдікті жол салықтарын қоса алғанда, көрсетілетін көлік қызметтерін ұсынуды резервтейтін немесе шектейтін және жұмыс жағдайларын айқындайтын қолданыстағы немесе болашақтағы келісімдерге сәйкес қолданылатын шаралар. Жол каботажы тек елде тіркелген көлік құралдарына арналған.
Осы келісім қолданылып жүрген немесе қолданылатын барлық елдер
Мерзімсіз
Б қосымшасы
МОЛДОВА РЕСПУБЛИКАСЫ
"Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген ІІ тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі
Көрсетілетін қызметтер саудасының тәсілдері:
(1) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына;
(2) бір Тараптың аумағында кез келген басқа Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері
(15-бап)
Қосымша міндеттемелер (17-бап)
1
2
3
4
II. Секторлық міндеттемелер
Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер жоқ:

1. Деловые услуги
А. Профессиональные услуги
(a) Юридические услуги
(1) Обязательства не применяются, за исключением составления юридических документов
(1) Нет ограничений
За исключением консультаций по внутригосударственному и международному праву (CPC 861)
(2) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
Консультации по внутригосударственному и международному праву; а также праву стран третьего мира (Часть CPC 861)
1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(б) Бухгалтерский учет, аудит и бухгалтерские услуги
(CPC 862);
(в) Налоговые услуги (CPC 863);
(г) Архитектурные услуги; (CPC 8671)
(д) Инженерные услуги; (CPC 8672)
(е) Услуги комплексных проектирований (CPC 8673)
(ж) Услуги городского планирования и ландшафтная архитектура (CPC 8674)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(з) Частные медицинские и стоматологические услуги (CPC 9312) (CPC 9312), за исключением услуг, предоставляемые государственными органами)
(1) Нет ограничений.
(2) Программы государственного медицинского страхования не покрывают стоимость предоставленной медицинской помощи за границей
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(и) Ветеринарные услуги (CPC 932)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(к) Прочие услуги в сфере здравоохранения (CPC 9319) (за исключением услуг, предоставляемые государственными органами)
(1) Нет ограничений.
(2) Программы государственного медицинского страхования не покрывают стоимость предоставленной медицинской помощи за границей
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(л) Прочие услуги (CPC 93191)
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений
(2) Нет ограничений
Б. Компьютерные и сопутствующие услуги
а) Консультационные услуги, связанные с установкой компьютерного оборудования (CPC 841)
(б) Внедрение программного обеспечения; (CPC 842)
(в) Обработка данных; (CPC 843)
(г) База данных; (CPC 844)
(д) Прочие (CPC 845 + 849)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
В. Услуги по исследованию и развитию
(а) Исследования и разработки в сфере естественных наук (CPC 851);
(б) Исследования и разработки в сфере общественных и гуманитарных наук (CPC 852);
(в) Междисциплинарные исследования и услуги по развитию (CPC 853)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Г. Услуги в сфере недвижимости
(а) Привлечение собственного имущества или арендованного (CPC 821);
(б) За оплату или на договорной основе (CPC 822)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Д. Услуги по аренде/лизингу
без
посредников
(а) В отношении кораблей (CPC 83103);
(б) В отношении самолетов (CPC 83104);

1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(a) Заңдық көрсетілетін қызметтер
(1) Заң құжаттарын жасаудан басқа міндеттемелер қабылданбайды
(1) Шектеулер жоқ
Мемлекетішілік және халықаралық құқық бойынша консультацияларды қоспағанда (CPC 861)
(2) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
Мемлекетішілік және халықаралық құқық; сондай-ақ үшінші әлем елдерінің құқығы бойынша консультациялар
(CPC 861 бір бөлігі)
1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(б) Бухгалтерлік есеп, аудит және бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 862);
(в) Көрсетілетін салық салу қызметтері (CPC 863);
(г) Архитектуралық көрсетілетін қызметтер; (CPC 8671)
(д) Инженерлік көрсетілетін қызметтер; (CPC 8672)
(е) Көрсетілетін кешенді жобалау қызметтері (CPC 8673)
(ж) Қалаларды жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8674)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(з) Жеке медициналық және стоматологиялық көрсетілетін қызметтер (CPC 9312) (мемлекеттік органдар ұсынатын қызметтерді қоспағанда, (СРС 9312))
(1) Шектеулер жоқ.
(2) (2) Мемлекеттік медициналық сақтандыру бағдарламалары шетелде көрсетілген медициналық көмектің құнын өтемейді
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(и) Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (CPC 932)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(к) Денсаулық сақтау саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 9319) (мемлекеттік органдар ұсынатын қызметтерді қоспағанда)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) (2) Мемлекеттік медициналық сақтандыру бағдарламалары шетелде көрсетілген медициналық көмектің құнын өтемейді.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(л) Өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 93191)
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
Б. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
(а) Компьютерлік жабдықты орнатуға байланысты консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 841)
(б) Бағдарламалық қамтамасыз етуді енгізу; (CPC 842)
(в) Деректерді өңдеу; (CPC 843)
(г) Дерекқор; (CPC 844)
(д) Басқалары (CPC 845 + 849)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
В. Зерттеу және дамыту бойынша көрсетілетін қызметтер
(а) Жаратылыстану ғылымдары саласындағы зерттеулер мен талдамалар (CPC 851);
(б) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен талдамалар (CРC 852);
(в) Пәнаралық зерттеулер және дамыту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 853)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Г. Жылжымайтын мүлік саласындағы көрсетілетін қызметтер
(а) Меншікті немесе жалға алынған жылжымайтын
мүлікті тарту (СРС 821)
(б) Төлемақы үшін немесе шарттық негізде (СРС 822)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Д. Делдалдарсыз жалдау/лизинг бойынша көрсетілетін қызметтер
(а) Кемелерге қатысты (CPC 83103);
(б) Ұшақтарға қатысты (CPC 83104);

(в) В отношении оборудования для другого вида транспорта (КТК 83101 + 83102 + 83105);
(г) В отношении прочих механизмов и оборудования (КТК 83106-83109);
(д) Прочие (CPC 832), включая предварительно записанные видеокассеты и оптические диски для домашнего использования и развлекательное оборудование
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Е. Прочие деловые услуги
(а) Рекламные услуги (CPC 871);
(б) Маркетинговое исследование и опрос общественного мнения (CPC 864);
(в) Управленческое консультирование (CPC 865);
(г) Услуги, связанные с управленческим консультированием
(CPC 866);
(д) Технические испытания и аналитические услуги
(CPC 8676);
(е) Услуги, связанные с сельским хозяйством, охотой и лесным хозяйством (CPC 881);
(ж) Услуги, связанные с рыболовством (CPC 882);
(з) Услуги, связанные с горнодобывающей промышленностью (КТК 883 + 5115);
(и) Услуги, связанные с производством (CPC 884 + 885);
(за исключением 88442);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(к) Услуги, относящиеся к энергораспределению (CPC 887)
(л) Размещение и поставка услуги персонала (CPC 872);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(м) Расследование и безопасность (CPC 873);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(н) Услуги, связанные с научным и техническим консалтингом (CPC 8675);
(о) Техническое обслуживание и ремонт оборудование
(за исключением морских судов, самолетов или прочего вида транспорта) (КТК 633 + 8861-8866);
(п) Услуги по очистке зданий (CPC 874);
(р) Услуги в области фотографии (CPC 875);
(с) Услуги по упаковке (CPC 876);
(т) Печать, издательское дело (CPC 88442);
(у) Конференц-услуги (CPC 87909 *);
(ф) Прочие услуги (CPC 8790).
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
2. Услуги связи
А. Почтовые услуги
(а) Международные почтовые услуги, а также внутренние почтовые услуги (CPC 7511)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(б) Почтовые услуги, связанные с посылками (CPC 75112);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(в) Услуги для посетителей почтовых отделений (CPC 75113);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Б. Курьерские услуги (CPC 7512)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
В. Услуги в области электросвязи (телекоммуникаций)
Обязательства, взятые на себя Республикой Молдова, основаны на принципах планирования предусмотренных следующими документами ВТО:

(в) Көліктің басқа түріне арналған жабдыққа қатысты (КТК 83101 + 83102 + 83105);
(г) Басқа механизмдер мен жабдықтарға қатысты (КТК 83106-83109);
(д) Басқалары (CPC 832), соның ішінде үйде пайдалануға арналған алдын ала жазылған бейнетаспалар мен оптикалық дискілер және ойын-сауық жабдықтары
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Е. Өзге де іскерлік көрсетілетін қызметтер
(а) Жарнамалық көрсетілетін қызметтер (CPC 871);
(б) Маркетингтік зерттеу және қоғамдық пікір сауалнамасы (CPC 864);
(в) Басқарушылық консультация беру (CPC 865);
(г) Басқарушылық консультация беруге байланысты көрсетілетін қызметтер (CРС 866);
(д) Техникалық сынақтар және талдамалық көрсетілетін қызметтер (CРС 8676);
(е) Ауыл шаруашылығына, аңшылыққа және орман шаруашылығына байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 881);
(ж) Балық шаруашылығына байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 882);
(з) Тау-кен өнеркәсібіне байланысты көрсетілетін қызметтер (КТК 883 + 5115);
(и) Өндіріске байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 884 + 885); (88442 қоспағанда);
(к) Энергия бөлуге қатысты көрсетілетін қызметтер (CPC 887);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(л) Персонал көрсететін қызметті орналастыру және беру (CPC 872);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(м) Тергеп-тексеру және қауіпсіздік (CPC 873);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(н) Ғылыми және техникалық консалтингке байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 8675);
(о) Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу (теңіз кемелерін, ұшақтарды немесе өзге де көлік түрін қоспағанда) (КТК 633 + 8861-8866);
(п) Ғимараттарды тазалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 874);
(р) Фотосурет саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 875);
(с) Орамдау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 876);
(т) Баспа сөз, баспа ісі (CPC 88442);
(у) Конференц-көрсетілетін қызметтер (CPC 87909 *);
(ф) Өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 8790).
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
2. Көрсетілетін байланыс қызметтері
А. Көрсетілетін пошта қызметтері
(а) Көосетілетін халықаралық пошта қызметтері, сондай-ақ көрсетілетін ішкі пошта қызметтер (CPC 7511)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(б) Сәлемдемелерге байланысты пошта көрсететін қызметтер (CPC 75112);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(в) Пошта бөлімшелеріне келушілерге көрсетілетін қызметтер (CPC 75113);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Б. Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
В. Электр байланысы (телекоммуникация) саласындағы көрсетілетін қызметтер
Молдова Республикасы қабылдаған міндеттемелер ДСҰ-ның мынадай құжаттарында көзделген жоспарлау қағидаттарына негізделген:

"Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1) и "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3).
(а) Услуги телефонной связи общего пользования (CPC 7521);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(б) Аналоговые сотовые услуги (CPC 75213.1);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(в) Цифровые сотовые услуги (CPC 75213.2);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(г) Услуги мобильной связи (CPC 75213):
услуги пейджинга (CPC 75291),
услуги мобильной передачи данных;
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(д) Спутниковая связь;
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(е) Услуги коммерческой сети (CPC 7522);
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(ж) Услуги передачи данных с коммутацией пакетов
(CPC 75232)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(з) Услуги передачи данных с коммутацией каналов
CPC 7523 *)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(и) Услуги телеграфа и телекса (CPC 7522 и 7523)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(к) Факсимильные услуги (CPC 7521 * + 7529 *);
(л) Услуги частных арендованных каналов
(CPC 7522 * + 7523 *)
(м) Электронная почта (CPC 7523 *);
(н) Голосовая почта (CPC 7523 *);
(o) Поиск информации и баз данных в режиме "онлайн" (CPC7523 *);
(п) Электронный обмен данными (EDI) (CPC 7523 *);
(р) Услуги факсимильной связи с расширением/ добавлением стоимости, включая хранение и переадресацию, хранение и поиск (CPC 7523 *);
(с) Преобразование кодов и протоколов (СРС отсутствует);
(т) Обработка информации и/или данных в режиме "онлайн" (включая обработку сделок) (CPC 843);
(у) Прочие услуги электросвязи (CPC 7529);
(ф) Прочее (CPC 7549)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Г. Строительство и инженерные услуги
(а) Общие работы по строительству зданий; (CPC 512)
(б) Общие работы по строительству объектов гражданского назначения (CPC 513);
(в) Работы по установке и сборке (CPC 514 + 516);
(г) Работы по завершению строительства и отделочные работы (CPC 517);

"Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1) и "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3).
(а) Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефон байланысы көрсететін қызметтер (CPC 7521);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(б) Көрсетілетін аналогтық ұялы байланыс қызметтері (CPC 75213.1);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(в) Көрсетілетін цифрлық ұялы байланыс қызметтері (CPC 75213.2);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(г) Көрсетілетін мобильдік байланыс қызметтері (CPC 75213):
Көрсетілетін пейджинг қызметтері (CPC 75291),
деректерді мобильдік беру бойынша көрсетілетін қызметтер;
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(д) Спутниктік байланыс;
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(е) Көрсетілетін коммерциялық желі қызметтер (CPC 7522);
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(ж) Пакеттерді коммутациялай отырып деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 75232)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(з) Арналары коммутацияланған деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523 *)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(и) Көрсетілетін телеграф және телекс қызметтері (CPC 7522 и 7523)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(к) Факсимилдік көрсетілетін қызметтер (CPC 7521 * + 7529 *);
(л) Көрсетілетін жеке жалдамалы арналар қызметтер (CPC 7522 * + 7523 *)
(м) Электрондық пошта (CPC 7523 *);
(н) Дауыстық пошта (CPC 7523 *);
(o) "Онлайн" режимінде ақпарат пен дерекқорды іздеу (CPC7523 *);
(п) Электрондық деректер алмасу (EDI) (CPC 7523 *);
(р) Сақтауды және қайта бағыттауды, сақтауды және іздеуді қоса алғанда, кеңейтуге/ құнын ұлғайтуға байланысты факсимильді байланыстың көрсетілетін қызметтері (CPC 7523 *);
(с) Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру (СРС жоқ);
(т) "Онлайн" режимінде ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (мәмілелерді өңдеуді қоса алғанда) (CPC 843);
(у) Электр байланысы көрсететін басқа да қызметтер (CPC 7529);
(ф) Басқалары (CPC 7549)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Г. Құрылыс және инженерлік көрсетілетін қызметтер
(а) Ғимараттар салу бойынша жалпы жұмыстар; (CPC 512)
(б) Азаматтық мақсаттағы объектілерді салу бойынша жалпы жұмыстар (CPC 513);
(в) Орнату және құрастыру жұмыстары (CPC 514 + 516);
(г) Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары (CPC 517);

(д) Прочее (CPC511 + 515 + 518)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Д. Услуги дистрибьютера
(а) Услуги комиссионных агентов (CPC 621);
(б) Услуги оптовой торговли (CPC 611, 622);
(в) Розничные услуги (CPC 611 + 631 + 632 + 633 +6111 + 6113 + 6121), включая аудио- и видеозаписи, и кассеты и оптические диски (CPC 63234);
(г) Франчайзинг (CPC 8929);
(д) Прочие услуги дистрибьютеров
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Е. Образовательные услуги
(а)Услуги начального образования (CPC 921);
(б) Услуги среднего образования (CPC 922);
(г) Услуги высшего образования (Часть УПК 923);
(д) Образование взрослых (CPC924);
(е) Прочие услуги образования (CPC 929)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Ж. Услуги в области охраны окружающей среды
(а) Услуги по очистке сточных вод (CPC 9401);
(б) Отказ от услуг по утилизации (CPC 9402);
(в) Санитарные и аналогичные услуги (CPC 9403);
(г) Прочие экологические услуги (CPC 9404, CPC 9405, CPC 9406, CPC 9409)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
З. Финансовые услуги
A. Страхование и сопутствующие страховые услуги
(а) Услуги по страхованию жизни, от несчастных случаев и здоровье (CPC 8121);
(б) Услуги по нестрахованию жизни
(CPC 8129, не включая страхования в области морского и авиационного транспорта);
(в) Страхование морского и авиационного транспорта (CPC 8129);
(г) Перестрахование и ретроцессия (CPC 81299);
(д) Вспомогательные страховые услуги (в том числе брокерские услуги и услуги агентов) (CPC 8140)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
БАНКОВСКИЙ СЕКТОР И ДРУГИЕ ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ (за исключением страхования)
Иностранные банки могут осуществлять финансовую деятельность на территории Республики Молдова только через филиал, для деятельности которого была выдана лицензия Национальным банком Молдовы.
Одним из условий выдачи лицензии является оплата начального капитала, который не должен быть меньше минимального необходимого капитала, основываясь на недискриминационных принципах.
Банки, в том числе с участием иностранного капитала, организуются в форме акционерных обществ. Представительства иностранных банков вправе быть открыты в Республике Молдова без получения лицензии Национального банка Молдовы и не имеют права заниматься финансовой деятельностью.
Займы и гарантии от резидентов для нерезидентов, а также другие переводы нерезидентам, относящиеся к операциям с капиталом, требуют одобрения Национального банка Молдовы

(д) Басқалары (CPC 511 + 515 + 518)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Д. Дистрибьютор көрсететін қызметтері
(а) Комиссиялық агенттер көрсететін қызметтер (CPC 621);
(б) Көрсетілетін көтерме сауда қызметтері (CPC 611, 622);
(в) Көрсетілетін бөлшек сауда қызметтері (CPC 611 + 631 + 632 + 633 +6111 + 6113 + 6121), дыбыстық- және бейнелеу жазбаларын және кассеталар мен оптикалық дискілерді қоса алғанда (CPC 63234);
(г) Франчайзинг (CPC 8929);
(д) Дистрибьюторлар көрсететін өзге де қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Е. Көрсетілетін білім беру қызметтері
(а) Көрсетілетін бастауыш білім беру қызметтері (CPC 921);
(б) Көрсетілетін орта білім беру қызметтері (CPC 922);
(г) Көрсетілетін жоғары білім беру қызметтері (ҚПК-нің 923-бөлігі);
(д) Ересектерге білім беру (CPC924);
(е) Өзге де көрсетілетін білім беру қызметтері (CPC 929)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Ж. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы көрсетілетін қызметтер
а) Ағынды суларды тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9401);
(б) Кәдеге жарату бойынша көрсетілетін қызметтерден бас тарту (CPC 9402);
(в) Санитариялық және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (CPC 9403);
(г) Өзге де экологиялық көрсетілетін қызметтер (CPC 9404, CPC 9405, CPC 9406, CPC 9409)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
З. Қаржылық көрсетілетін қызметтер
A. Сақтандыру және онымен байланысты көрсетілетін сақтандыру қызметтері
(а) Өмірді, жазатайым оқиғалардан және денсаулықты сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8121);
(б) Өмірді сақтандырудан басқа көрсетілетін қызметтер
(CPC 8129, теңіз және авиациялық көлік саласындағы
сақтандыруды қоспағанда);
(в) Теңіз және авиациялық көлікті сақтандыру (CPC 8129);
(г) Қайта сақтандыру және ретроцессия (CPC 81299);
(д) Көрсетілетін қосалқы сақтандыру қызметтері (оның ішінде брокерлік көрсетілетін қызметтер және агенттіктер көрсететін қызметтер) (CPC 8140)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
БАНК СЕКТОРЫ ЖӘНЕ БАСҚА ДА ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (сақтандыруды қоспағанда)
Шетелдік банктер қызмет етуі үшін Молдова Ұлттық банкі лицензия берген филиал арқылы ғана Молдова Республикасының аумағында қаржылық қызметті жүзеге асыра алады.
Лицензия беру шарттарының бірі – бастапқы капиталды төлеу, ол кемсітушілікке жатпайтын қағидаттарға сүйене отырып, ең төмен қажетті капиталдан кем болмауға тиіс.
Банктер, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын банктер акционерлік қоғамдар нысанында ұйымдастырылады. Шетелдік банктердің өкілдіктері Молдова Республикасында Молдова Ұлттық банкінің лицензиясын алмай-ақ ашылуға құқылы және қаржылық қызметпен айналысуға құқығы жоқ.
Бейрезиденттер үшін резиденттердің қарыздары мен кепілдіктері, сондай-ақ капиталмен жасалатын операцияларға қатысты бейрезиденттерге басқа да аударымдар Молдова Ұлттық банкінің мақұлдауын талап етеді

(а) Прием вкладов и других возвратных средств от общественности (CPC 81115-81119);
(б) Выдача кредитов всех видов, в том числе потребительский кредит, ипотечный кредит, факторинг и финансирование коммерческие сделок;
(CPC 8113);
(в) Финансовый лизинг; (8112);
(г) Все платежные услуги и перевод денег (CPC 81339 *);
(д) Гарантии и обязательства (CPC 81199 *);
(е) Торговля за собственный счет или за счет клиентов, возможно на обмен, будь то на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом, следующими:
Денежные инструменты рынка (чеки, векселя, справки депозитов и др.) (81339 *),
Обмен валюты (81333),
Производные продукты, включая помимо прочего фьючерсы и опционы (81339 *),
Инструменты обменного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как свопы, соглашения о форвардных ставках и т. д. (81339 *),
Переводные ценные бумаги (CPC 81321 *),
Другие оборотные инструменты и финансовые активы, в том числе слитки (81339 *).
(ж) Денежный брокер (81339 *);
(з) Управление активами, например, управление денежными средствами или портфелем, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионными фондами, кастодиальные, депозитарные и доверительные услуги (8119 **, 81323 *); (к) Расчетные и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотные инструменты (81339 * или 81319 *);
(и) Расчетные и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотные инструменты (81339 * или 81319 *);
(к) Консультационные и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в статье 1B MNT.TNC / W / 50, включая кредитную справку и анализ, инвестиционные и портфельные исследования и консультации, а также консультации по приобретениям и корпоративной реструктуризации и стратегии (8131 или 8133);
(1) Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в разделе "Банковские и другие финансовые услуги".
(2) Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в разделе "Банковские и другие финансовые услуги"
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(л) Предоставление и передача финансовой информации, обработки финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками других финансовых услуг (8131);
(1) Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в разделе "Банковские и другие финансовые услуги".
(2) Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в разделе "Банковские и другие финансовые услуги"
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
м) Участие в выпусках всех видов ценных бумаг, включая андеррайтинг и размещение в качестве агента (публичного или частного) и оказание услуг, связанных с такими выпусками (8132)
(1) Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в разделе "Банковские и другие финансовые услуги".
(2) Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в разделе "Банковские и другие финансовые услуги"
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
И. Услуги лечения и ухода в медицинском учреждении
(а) Больничные услуги, Частная больница и санаторно-курортное обслуживание (CPC 9311 - без учета услуг предоставленный общественным сектором);
(б) Социальные услуги (Часть CPC 933);
(в) Прочие больничные услуги (CPC 933)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
К. Туризм и услуги, связанные с путешествиями
(а) Гостиницы и рестораны (включая кейтеринг)

(а) Халықтан салымдарды және басқа да қайтарылатын қаражаттарды қабылдау (CPC 81115-81119);
(б) Барлық түрдегі кредиттерді беру, оның ішінде тұтынушылық кредит, ипотекалық кредит, факторинг пен коммерциялық мәмілелерді қаржыландыру; (CPC 8113);
(в) Қаржылық лизинг; (8112);
(г) Барлық көрсетілетін төлемдік қызметтер және ақша аудару
(CPC 81339 *);
(д) Кепілдіктер мен міндеттемелер (CPC 81199 *);
(е) Биржада, биржадан тыс нарықта немесе басқа жолмен мынадай құралдармен, айырбастау болсын, өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
Ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттер және т. б.); (81339 *),
Валюта айырбастаумен (81333),
Өзгелерден басқа, фьючерстер мен опциондарды қоса алғанда, туынды өнімдермен (81339 *),
Своптар, форвардтық мөлшерлемелер туралы келісімдер сияқты өнімдерді қоса алғанда, айырбас бағамы мен пайыздық мөлшерлеме құралдарымен; (81339 *),
Аударылатын бағалы қағаздармен (CPC 81321 *),
Құймаларды қоса алғанда, өзге де айналым құралдарымен және қаржы активтерімен сауда жасау (81339 *).
(ж) Ақша брокері (81339 *);
(з) Активтерді басқару, мысалы, ақша қаражатын немесе қоржынды басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық түрлері, зейнетақы қорларын басқару, кастодиалдық, депозитарлық және сенімгерлік көрсетілетін қызметтер (8119 **, 81323 *);
(к) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым құралдарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша есеп айырысу және клирингтік көрсетілетін қызметтер (81339 * немесе 81319 *);
(и) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым құралдарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша есеп айырысу және клирингтік көрсетілетін қызметтер (81339 * немесе 81319 *);
(н) Кредиттік анықтама мен талдауды, инвестициялық және қоржындық зерттеулер мен консультацияларды, сондай-ақ сатып алу және корпоративтік қайта құрылымдау және стратегия бойынша консультацияларды қоса алғанда, MNT. TNC /W/ 50-дің 1B -бабында көрсетілген барлық қызмет түрлері бойынша консультациялық және басқа да қосалқы қаржылық көрсетілетін қызметтер (8131 немесе 8133);
(1) (2) "Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) (2) "Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(л) Басқа қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынудың қаржылық ақпаратты, қаржылық деректерді өңдеуді және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді ұсынуы және беруі(8131);
(1) (2) "Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) (2) "Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
м) Андеррайтингті және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жеке орналастыру) қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерінің шығарылымдарына қатысу және осындай шығарылымдарға байланысты қызметтер көрсету (8132)
(1) (2) "Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ.
(2) (2) "Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
И. Медициналық мекемедегі көрсетілетін емдеу және күтім жасау қызметтері
(а) Ауруханалық көрсетілетін қызметтер, Жекеменшік аурухана және санаторий-курорттық қызмет көрсету (CPC 9311 - қоғамдық сектор ұсынған көрсетілетін қызметтерді есепке алмағанда);
(б) Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер (CPC 933 бір бөлігі);
(в) Өзге де ауруханалық көрсетілетін қызметтері (CPC 933)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
К. Туризм және саяхатқа байланысты көрсетілетін қызметтер

(CPC 641-643);
(б) Туристические агентства и туры,
Операторские услуги (CPC 7471);
(в) Услуги туристических гидов. (CPC 7472);
(г) Другой туризм и путешествия связанные услуги
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Л. Отдых, культурные и спортивные услуги
(а) Услуги по эксплуатации и работы кинотеатра (CPC 96199 **);
(1) Обязательства не применяются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не применяются.
(2) Обязательства не применяются
(б) Услуги, связанные с прочими развлечениями (CPC 96191 + 96194);
(в) Услуги информационного агентства (CPC 962);
(г) Спортинг и прочее развлекательные услуги (CPC 964)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
М. Транспортные услуги
(а) услуги морского транспорта (CPC 7211, 7212, 7213, 8868 **, 7214, 745 **);
(б) Транспорт внутренних водных путей (CPC 7221, 7222, 7223, 8868 **, 7224, 745 **);
(в) Воздушные перевозки с воздушным транспортом определенные в приложении:
а) и б) Пассажир и грузовые перевозки (CPC 731, 732),
в) Аренда судов с экипажем (КТК 734),
г) Техническое обслуживание и ремонт самолетов (CPC 8868 **),
д) Услуги продажи и маркетинга воздушного транспорта (CPC 746 *),
е) Резервирование систем компьютера; (CPC 746 *);
(г) Космический транспорт (CPC 733);
(д) Услуги железнодорожного транспорта (КТК 7111, 7112, 7113, 8868 **, 743);
(е) Услуги автомобильного транспорта:
а) Транспорт пассажиров (КТК 7121 + 7122),
б) Грузовые перевозки (CPC 7123, за 7123) кроме услуг каботажа,
в) Аренда коммерческих автомобилей с операторами (CPC 7124),
г) Техническое обслуживание и ремонт оборудования и автомобильного транспорта (КТК 6112 + 8867),
д) Вспомогательные услуги для автотранспорта (CPC 744);
(ж) Трубопроводный транспорт (CPC 7131, 7139);
(з) Услуги, вспомогательные для всех видов транспорта:
а) Обработка грузов, хранение и складские услуги (CPC 741, 742),
б) Сервис грузового транспорта, агентства и другой вспомогательный транспорт (CPC 748, 749)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Приложение В
РЕСПУБЛИКА МОЛДОВА
Перечень изъятий в отношении главы III
"Учреждение и деятельность"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 21)
Ограничения национального режима
(статья 20)
Основание для изъятия
I. Горизонтальные обязательства
Все сектора
Нет ограничений
Земля
Аренда земли разрешена сроком до 99 лет
Иностранный поставщик имеет право приобрести землю, кроме сельскохозяйственных земель и земель лесного хозяйства
II. Секторальные обязательства
Нет обязательств, за исключением следующих:
(a) Юридические услуги за исключением консультаций по внутригосударственному и международному праву (CPC 861)
Услуги могут быть предоставлены только через юридических лиц, зарегистрированных в Молдове.
Лицензированный юрист может предоставить все юридические услуги, кроме представительства в возбуждении уголовного дела. Представительство в уголовном деле разрешено только в случае присутствия названных адвокатов.
Требование гражданства для названных адвокатов и названных нотариусов.
Названных адвокаты должны пройти обследование в соответствии с установленными правилами совета названных адвокатов.
Названные нотариусы должны пройти обследование в соответствии с установленным порядком министром юстиции в сотрудничестве с Советом названных нотариусов
Нет ограничений
Консультации по внутригосударственному и международному праву; а также право касаемо стран третьего мира (Часть CPC 861)
Нет ограничений
Нет ограничений
(б) Бухгалтерский учет, аудит и бухгалтерские услуги (CPC 862);
(в) Налоговые услуги (CPC 863);
(г) Архитектурные услуги; (CPC 8671)
(д) Инженерные услуги; (CPC 8672)
(е) Услуги комплексных проектирований (CPC 8673)
(ж) Услуги городского планирования и ландшафтная архитектура (CPC 8674)
Нет ограничений
Нет ограничений

(а) Қонақүйлер мен мейрамханалар (кейтерингті қоса алғанда, (CPC 641-643);
(б) Туристік агенттіктер және турлар
Операторлар көрсететін қызметтер (CPC 7471);
(в) Туристік гидтер көрсететін қызметтер (CPC 7472);
(г) Өзге де туризм және қызметтер көрсетуге байланысты саяхат
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Л. Демалыс, мәдени және спорттық көрсетілетін қызметтер
(а) Кинотеатрды пайдалану және оның жұмысы бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 96199 **);
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Міндеттемелер қабылданбайды
(б) Өзге де ойын-сауықтарға байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 96191 + 96194);
(в) Көрсетілетін ақпараттық агенттіктер қызметтері (CPC 962);
(г) Спортинг және өзге де ойын-сауықтық көрсетілетін қызметтер (CPC 964)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
М. Көрсетілетін көлік қызметтері
(а) Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері (CPC 7211, 7212, 7213, 8868 **, 7214, 745 **);
(б) Ішкі су жолдары көлігі (CPC 7221, 7222, 7223, 8868 **, 7224, 745 **);
(в) Қосымшада айқындалған әуе көлігімен әуе тасымалдары:
а) және б) Жолаушылар және жүк тасымалы (CPC 731, 732),
в) Экипажы бар кемелерді жалға алу (КТК 734),
г) Ұшақтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
(CPC 8868 **),
д) Әуе көлігін сату және маркетинг бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 746 *),
е) Компьютер жүйелерін резервтеу; (CPC 746 *);
(г) Ғарыш көлігі (CPC 733);
(д) Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері (КТК 7111, 7112, 7113, 8868 **, 743);
(е) Көрсетілетін автомобиль көлігі қызметтері:
а) Жолаушылар көлігі (КТК 7121 + 7122),
б) Көрсетілетін каботаж қызметтерден басқа жүк тасымалы (CPC 7123, 7123)
в) Операторлары бар коммерциялық автомобильдерді жалдау
(CPC 7124),
г) Жабдықтар мен автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу (КТК 6112 + 8867),
д) Автокөлікке көрсетілетін қосалқы қызметтер (CPC 744);
(ж) Құбыржол көлігі (CPC 7131, 7139);
(з) Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер:
а) Жүктерді өңдеу, сақтау және қоймалық көрсетілетін қызметтер (CPC 741, 742),
б) Жүк көлігінің сервисі, агенттіктер және басқа да қосалқы көлік (CPC 748, 749)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
В қосымшасы
МОЛДОВА РЕСПУБЛИКАСЫ
"Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
(21-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері
(20-бап)
Ерекшеліктерге негіз
I. Деңгейлес міндеттемелер
Барлық секторлар
Шектеулер жоқ
Жер
Жерді жалға алуға 99 жылға дейін рұқсат етіледі.
Шетелдік өнім беруші ауыл шаруашылығы жерлері мен орман шаруашылығы жерлерінен басқа жерді сатып алуға құқылы
II. Секторлық міндеттемелер
Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер жоқ:
(a) Мемлекетішілік және халықаралық құқық бойынша консультацияларды қоспағанда, заңдық көрсетілетін қызметтер (CPC 861)
Көрсетілетін қызметтер Молдовада тіркелген заңды тұлғалар арқылы ғана ұсынылуы мүмкін.
Лицензиясы бар заңгер қылмыстық іс қозғауда өкілдік етуден басқа барлық заңдық көрсетілетін қызметтерді ұсына алады. Қылмыстық істе өкілдік етуге атаулы адвокаттар қатысқан жағдайда ғана рұқсат етіледі.
Атаулы адвокаттар мен атаулы нотариустар үшін азаматтықты талап ету.
Атаулы адвокаттар кеңесінің белгіленген қағидаларына сәйкес аталған адвокаттар тексеруден өтуге тиіс.
Атаулы нотариустар Әділет министрінің Атаулы адвокаттар кеңесімен ынтымақтаса белгілеген тәртібіне сәйкес тексеруден өтуге тиіс.
Шектеулер жоқ
(а) Мемлекетішілік және халықаралық құқық; сондай-ақ үшінші әлем елдерінің құқығы бойынша консультациялар (CPC 861 бөлігі)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(б) Бухгалтерлік есеп, аудит және бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 862);
(в) Көрсетілетін салық салу қызметтері (CPC 863);
(г) Архитектуралық көрсетілетін қызметтер; (CPC 8671)
(д) Инженерлік көрсетілетін қызметтер; (CPC 8672)
(е) Көрсетілетін кешенді жобалау қызметтері (CPC 8673)
(ж) Қалаларды жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8674)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ

(з) Частные медицинские и стоматологические услуги (CPC 9312) (CPC 9312) за исключением услуг, предоставляемые государственными органами)
Для применение медицинской профессии, иностранцам требуется разрешение от местных органов здравоохранения, на основе востребованности врачей и стоматологов в данном регионе.
Нет ограничений
(и) Ветеринарные услуги (CPC 932)
Нет ограничений
Нет ограничений
(к) Прочие услуги в сфере здравоохранения (CPC 9319)
(за исключением услуг, предоставляемые государственными органами)
Нет ограничений
Нет ограничений
(л) Прочие услуги (CPC 93191)
Нет ограничений
Нет ограничений
Б. Компьютерные и сопутствующие услуги
а) Консультационные услуги, связанные с установкой компьютерного оборудования (CPC 841)
(б) Внедрение программного обеспечения; (CPC 842)
(в) Обработка данных; (CPC 843)
(г) База данных; (CPC 844)
(д) Прочие (CPC 845 + 849)
Нет ограничений
Нет ограничений
В. Услуги по исследованию и развитию
(а) Исследования и разработки в сфере естественных наук (CPC 851);
(б) Исследования и разработки в сфере общественных и гуманитарных наук (CPC 852);
(в) Междисциплинарные исследования и услуги по развитию (CPC 853).
Нет ограничений
Нет ограничений
Г. Услуги в сфере недвижимости
(а) Привлечение собственного имущества или арендованного (CPC 821);
(б) За оплату или на договорной основе (CPC 822).
Услуги могут быть предоставлены только через юридических лиц, зарегистрированных в Молдове
Нет ограничений
Д. Услуги по аренде / лизингу
без операторов
(а) В отношении кораблей (CPC 83103);
(б) В отношении самолетов (CPC 83104);
(в) В отношении оборудования для другого вида транспорта (КТК 83101 + 83102 + 83105);
(г) В отношении прочих механизмов и оборудования (КТК 83106-83109);
(д) Прочие (CPC 832), включая предварительно записанные видеокассеты и оптические диски для домашнего использования и развлекательное оборудование
Нет ограничений
Нет ограничений
Ж. Прочие деловые услуги
(а) Рекламные услуги (CPC 871);
(б) Маркетинговое исследование и опрос общественного мнения (CPC 864);
Нет ограничений
Нет ограничений
(в) Управленческое консультирование (CPC 865);
(г) Услуги, связанные с управленческим консультированием (CPC 866);
(д) Технические испытания и аналитические услуги (CPC 8676);
(е) Услуги, связанные с сельским хозяйством, охотой и лесным хозяйством (CPC 881);
(ж) Услуги, связанные с рыболовством (CPC 882);

(з) Жекеменшік медициналық және стоматологиялық көрсетілетін қызметтер (CPC 9312) (мемлекеттік органдар ұсынатын қызметтерді қоспағанда, (CPC 9312)
Медициналық кәсіпті қолдану үшін шетелдіктерге осы өңірдегі дәрігерлер мен стоматологтардың қажеттілігі негізінде жергілікті денсаулық сақтау органдарының рұқсаты қажет.
Шектеулер жоқ
(и) Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (CPC 932)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(к) Денсаулық сақтау саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 9319) (мемлекеттік органдар ұсынатын қызметтерді қоспағанда)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(л) Басқа да көрсетілетін қызметтер (CPC 93191)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Б. Компьютерлік және соған байланысты көрсетілетін қызметтер
(а) Компьютерлік жабдықты орнатуға байланысты консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 841)
(б) Бағдарламалық қамтамасыз етуді енгізу; (CPC 842)
(в) Деректерді өңдеу; (CPC 843)
(г) Дерекқор; (CPC 844)
(д) Басқалары (CPC 845 + 849)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
В. Зерттеу және дамыту бойынша көрсетілетін қызметтер
(а) Жаратылыстану ғылымдары саласындағы зерттеулер мен талдамалар (CPC 851);
(б) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен талдамалар (CРC 852);
(в) Пәнаралық зерттеулер және дамыту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 853)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Г. Жылжымайтын мүлік саласындағы көрсетілетін қызметтер
(а) Меншікті немесе жалға алынған жылжымайтын мүлікті тарту (СРС 821)
(б) Төлемақы үшін немесе шарттық негізде (СРС 822)
Көрсетілетін қызметтер Молдовада тіркелген заңды тұлғалар арқылы ғана ұсынылуы мүмкін
Шектеулер жоқ
Д. Операторларсыз жалдау/лизинг бойынша көрсетілетін қызметтер
(а) Кемелерге қатысты (CPC 83103);
(б) Ұшақтарға қатысты (CPC 83104);
(в) Көліктің басқа түріне арналған жабдыққа қатысты (КТК 83101 + 83102 + 83105);
(г) Басқа механизмдер мен жабдықтарға қатысты (КТК 83106-83109);
(д) Басқалары (CPC 832), соның ішінде үйде пайдалануға арналған алдын ала жазылған бейнетаспалар мен оптикалық дискілер және ойын-сауық жабдықтары
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Ж. Өзге де іскерлік көрсетілетін қызметтер
(а) Жарнамалық көрсетілетін қызметтер (CPC 871);
(б) Маркетингтік зерттеу және қоғамдық пікір сауалнамасы (CPC 864);
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(в) Басқарушылық консультация беру (CPC 865);
(г) Басқарушылық консультация беруге байланысты көрсетілетін қызметтер (CРС 866);
(д) Техникалық сынақтар және талдамалық көрсетілетін қызметтер (CРС 8676);
(е) Ауыл шаруашылығына, аңшылыққа және орман шаруашылығына байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 881);
(ж) Балық шаруашылығына байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 882);

Нет ограничений, так как с 31 декабря 2003 года, "Молдтелеком" осуществляет монополию, за исключением того, что услуги должны быть поставляться через юридических лиц, зарегистрированных в Молдове
Нет ограничений
(к) Факсимильные услуги
(CPC 7521 * + 7529 *);
(л) Услуги частных арендованных каналов; (CPC 7522 * + 7523 *);
(м) Электронная почта (CPC 7523 *);
(н) Голосовая почта (CPC 7523 *);
(o) Поиск информации и баз данных в режиме "онлайн" (CPC7523 *);
(п) Электронный обмен данными (EDI) (CPC 7523 *);
(р) Услуги факсимильной связи с расширением/ добавлением стоимости, включая хранение и переадресацию, хранение и поиск (CPC 7523 *);
(с) Преобразование кодов и протоколов (СРС не имеется в наличии);
(т) Обработка информации и/или данных в режиме "онлайн" (включая обработку сделок) (CPC 843);
(у) Прочие услуги электросвязи (CPC 7529);
(ф) Прочее (CPC 7549).
Нет ограничений
Нет ограничений
Г. Строительство и инженерные услуги
(а) Общие работы по строительству зданий (CPC 512);
(б) Общие работы по строительству объектов гражданского назначения (CPC 513);
(в) Работы по установке и сборке (CPC 514 + 516);
(г) Работы по завершению строительства и отделочные работы (CPC 517);
(д) Прочее (CPC511 + 515 + 518).
Нет ограничений
Нет ограничений
Д. Услуги дистрибьютера
(а) Услуги комиссионных агентов (CPC 621);
(б) Услуги оптовой торговли (CPC 611, 622);
(в) Розничные услуги
(CPC 611 + 631 + 632 + 633 + 6111 + 6113 + 6121), включая аудио и видеозаписи и кассеты, и оптические диски (CPC 63234);
(г) Франчайзинг (CPC 8929);
(д) Прочие услуги дистрибьютеров.
Нет ограничений
Нет ограничений
Е. Образовательные услуги
(а)Услуги начального образования (CPC 921);
(б) Услуги среднего образования (CPC 922);
(г) Услуги высшего образования
(Часть УПК 923);
(д) Образование взрослых (CPC 924);
(е) Прочие услуги образования (CPC 929).
Нет ограничений
Нет ограничений
Ж. Услуги в области охраны окружающей среды
(а) Услуги по очистке сточных вод (CPC 9401)
(б) Отказ от услуг по утилизации (CPC 9402)
(в) Санитарные и аналогичные услуги (CPC 9403);
(г) Прочие экологические услуги (CPC 9404, CPC 9405, CPC 9406, CPC 9409).
Нет ограничений
Нет ограничений
З. Финансовые услуги
A. Страхование и сопутствующие страховые услуги
(а) Услуги по страхованию жизни, от несчастных случаев и здоровье (CPC 8121);
(б) Услуги по нестрахованию жизни (CPC 8129, не включая страхования в области морского и авиационного транспорта);
(в) Страхование морского и авиационного транспорта (CPC 8129);
(г) Перестрахование и ретроцессия (CPC 81299);
(д) Вспомогательные страховые услуги (в том числе брокерские услуги и услуги агентов) (CPC 8140).
Нет ограничений
Нет ограничений
БАНКОВСКИЙ СЕКТОР И ДРУГИЕ ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ (за исключением страхования)
Иностранные банки могут осуществлять финансовую деятельность на территории Республики Молдова только через филиал, для деятельности которого была выдана лицензия Национальным банком Молдовы.
Одним из условий выдачи лицензии является оплата начального капитала, который не должен быть меньше минимального необходимого капитала основываясь на недискриминационные принципы.
Банки, в том числе с участием иностранного капитала, организуются в форме акционерных обществ. Представительства иностранных банков в праве быть открыты в Республике Молдова без получения лицензии Национального банка Молдовы и не имеют права заниматься финансовой деятельностью.
Займы и гарантии от резидентов для нерезидентов, а также другие переводы нерезидентам, относящиеся к операциям с капиталом, требуют одобрения Национального банка Молдовы
(а) Прием вкладов и других возвратных средств от общественности

Шектеулер жоқ, өйткені 2003 жылдың 31 желтоқсанынан бастап "Молдтелеком" монополияны жүзеге асыруда, көрсетілетін қызметтер Молдовада тіркелген заңды тұлғалар арқылы ғана берілуге тиіс
Шектеулер жоқ
(к) Факсимилдік көрсетілетін қызметтер (CPC 7521 * + 7529 *);
(л) Жеке жалдамалы арналар көрсететін қызметтер (CPC 7522 * + 7523 *)
(м) Электрондық пошта (CPC 7523 *);
(н) Дауыстық пошта (CPC 7523 *);
(o) "Онлайн" режиміндегі ақпарат пен дерекқордан іздеу (CPC7523 *);
(п) Электрондық деректер алмасу (EDI) (CPC 7523 *);
(р) Сақтауды және қайта бағыттауды, сақтауды және іздеуді қоса алғанда, кеңейтуге/ құнын ұлғайтуға байланысты көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері (CPC 7523 *);
(с) Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру (СРС жоқ);
(т) "Онлайн" режимінде ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (мәмілелерді өңдеуді қоса алғанда) (CPC 843);
(у) Электр байланысы көрсететін басқа да қызметтер (CPC 7529);
(ф) Басқалары (CPC 7549)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Г. Құрылыс және инженерлік көрсетілетін қызметтер
(а) Ғимараттар салу бойынша жалпы жұмыстар; (CPC 512)
(б) Азаматтық мақсаттағы объектілерді салу бойынша жалпы жұмыстар (CPC 513);
(в) Орнату және құрастыру жұмыстары (CPC 514 + 516);
(г) Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары (CPC 517);
(д) Басқалары (CPC 511 + 515 + 518).
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Д. Дистрибьюторлық көрсетілетін қызметтер
(а) Комиссиялық агенттер көрсететін қызметтер (CPC 621);
(б) Көрсетілетін көтерме сауда қызметтері (CPC 611, 622);
(в) Көрсетілетін бөлшек сауда қызметтері (CPC 611 + 631 + 632 + 633 +6111 + 6113 + 6121), дыбыстық- және бейнелеу жазбаларын және кассеталар мен оптикалық дискілерді қоса алғанда (CPC 63234);
(г) Франчайзинг (CPC 8929);
(д) Дистрибьюторлар көрсететін өзге де қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Е. Көрсетілетін білім беру қызметтері
(а) Көрсетілетін бастауыш білім беру қызметтері (CPC 921);
(б) Көрсетілетін орта білім беру қызметтері (CPC 922);
(г) Көрсетілетін жоғары білім беру қызметтері (ҚПК-нің 923-бөлігі);
(д) Ересектерге білім беру (CPC924);
(е) Өзге де көрсетілетін білім беру қызметтері (CPC 929)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Ж. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы көрсетілетін қызметтер
а) Ағынды суларды тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9401);
(б) Кәдеге жарату бойынша көрсетілетін қызметтерден бас тарту (CPC 9402);
(в) Санитариялық және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (CPC 9403);
(г) Өзге де экологиялық көрсетілетін қызметтер (CPC 9404, CPC 9405, CPC 9406, CPC 9409).
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
З. Қаржылық көрсетілетін қызметтер
A. Сақтандыру және онымен байланысты көрсетілетін сақтандыру қызметтері
(а) Өмірді, жазатайым оқиғалардан және денсаулықты сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8121);
(б) Өмірді сақтандырудан басқа көрсетілетін қызметтер (CPC 8129, теңіз және авиациялық көлік саласындағы сақтандыруды қоспағанда);
(в) Теңіз және авиациялық көлікті сақтандыру (CPC 8129);
(г) Қайта сақтандыру және ретроцессия (CPC 81299);
(д) Көрсетілетін қосалқы сақтандыру қызметтері (оның ішінде брокерлік көрсетілетін қызметтер және агенттіктер көрсететін қызметтер) (CPC 8140)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
БАНК СЕКТОРЫ ЖӘНЕ БАСҚА ДА ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (сақтандыруды қоспағанда)
Шетелдік банктер қызмет етуі үшін Молдова Ұлттық банкі лицензия берген филиал арқылы ғана Молдова Республикасының аумағында қаржылық қызметті жүзеге асыра алады.
Лицензия беру шарттарының бірі – бастапқы капиталды төлеу, ол кемсітушілікке жатпайтын қағидаттарға сүйене отырып, ең төмен қажетті капиталдан кем болмауға тиіс.
Банктер, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын банктер акционерлік қоғамдар нысанында ұйымдастырылады. Шетелдік банктердің өкілдіктері Молдова Республикасында Молдова Ұлттық банкінің лицензиясын алмай-ақ ашылуға құқылы және қаржылық қызметпен айналысуға құқығы жоқ.
Бейрезиденттер үшін резиденттердің қарыздары мен кепілдіктері, сондай-ақ капиталмен жасалатын операцияларға қатысты бейрезиденттерге басқа да аударымдар Молдова Ұлттық банкінің мақұлдауын талап етеді.

(CPC 81115-81119);
(б) Выдача кредитов всех видов, в том числе потребительский кредит, ипотечный кредит, факторинг и финансирование коммерческие сделок (CPC 8113);
(г) Финансовый лизинг (8112);
(д) Все платежные услуги и перевод денег (CPC 81339 *);
(e) Гарантии и обязательства (CPC 81199 *);
(ж) Торговля за собственный счет или за счет клиентов, возможно на обмен, будь то на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом, следующими:
Денежные инструменты рынка (чеки, векселя, справки депозитов и др.) (81339 *),
Обмен валюты (81333),
Производные продукты, включая помимо прочего фьючерсы и опционы (81339 *),
Инструменты обменного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как свопы, соглашения о форвардных ставках и т. д. (81339 *),
Переводные ценные бумаги (CPC 81321 *),
Другие оборотные инструменты и финансовые активы, в том числе слитки (81339 *).
(з) Денежный брокер (81339 *);
(и) Управление активами, например, управление денежными средствами или портфелем, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионными фондами, кастодиальные, депозитарные и доверительные услуги (8119 **, 81323 *);
(к) Расчетные и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотные инструменты (81339 * или 81319 *);
(л) Консультационные и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в статье 1B MNT.TNC / W / 50, включая кредитную справку и анализ, инвестиционные и портфельные исследования и консультации, а также консультации по приобретениям и корпоративной реструктуризации и стратегии (8131 или 8133);
Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в горизонтальном разделе "Банковские и другие финансовые услуги"
Нет ограничений
(м) Положения и передача финансовой информации, обработка финансовых данных и связанное программное обеспечение провайдеры других финансовых услуги (8131);
Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в горизонтальном разделе "Банковские и другие финансовые услуги"
Нет ограничений
н) Участие в выпусках всех видов ценных бумаг, включая андеррайтинг и размещение в качестве агента (публичного или частного) и оказание услуг, связанных с такими выпусками (8132)
Нет ограничений, за исключением случаев, указанных в горизонтальном разделе "Банковские и другие финансовые услуги"
Нет ограничений
И. Услуги лечения и ухода в медицинском учреждении
(а) Больничные услуги, Частная больница и санаторно-курортное обслуживание
(CPC 9311 – без учета услуг предоставленный общественным сектором);
(б) Социальные услуги (часть CPC 933);
(в) Прочие больничные услуги (CPC 933).
Нет ограничений
Нет ограничений
К. Туризм и услуги, связанные с путешествиями
(а) Гостиницы и рестораны

(а) Халықтан салымдарды және басқа да қайтарылатын қаражаттарды қабылдау (CPC 81115-81119);
(б) Барлық түрдегі кредиттерді беру, оның ішінде тұтынушылық кредит, ипотекалық кредит, факторинг пен коммерциялық мәмілелерді қаржыландыру; (CPC 8113);
(в) Қаржылық лизинг; (8112);
(г) Барлық көрсетілетін төлемдік қызметтер және ақша аудару (CPC 81339 *);
(д) Кепілдіктер мен міндеттемелер (CPC 81199 *);
(е) Биржада, биржадан тыс нарықта немесе басқа жолмен мынадай құралдармен, айырбастау болсын, өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
Ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттер анықтамалары және т. б.); (81339 *),
Валюта айырбастаумен (81333),
Өзгелерден басқа, фьючерстер мен опциондарды қоса алғанда, туынды өнімдермен (81339 *),
Своптар, форвардтық мөлшерлемелер туралы келісімдер сияқты өнімдерді қоса алғанда, айырбас бағамы мен пайыздық мөлшерлеме құралдарымен; (81339 *),
Аударылатын бағалы қағаздармен (CPC 81321 *),
Құймаларды қоса алғанда, өзге де айналым құралдарымен және қаржы активтерімен сауда жасау (81339 *).
(ж) Ақша брокері (81339 *);
(з) Активтерді басқару, мысалы, ақша қаражатын немесе қоржынды басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық түрлері, зейнетақы қорларын басқару, кастодиалдық, депозитарлық және сенімгерлік көрсетілетін қызметтер (8119 **, 81323 *);
(и) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым құралдарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша есеп айырысу және клирингтік көрсетілетін қызметтер (81339 * немесе 81319 *);
(к) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым құралдарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша есеп айырысу және клирингтік көрсетілетін қызметтер (81339 * немесе 81319 *);
(л) Кредиттік анықтама мен талдауды, инвестициялық және қоржындық зерттеулер мен консультацияларды, сатып алулар және корпоративті қайта құрылымдау және стратегия бойынша консультацияларды қоса алғанда, MNT. TNC /W/ 50-дің 1B -бабында көрсетілген барлық қызмет түрлері бойынша консультациялық және басқа да көрсетілетін қосалқы қаржылық қызметтер (8131 немесе 8133);
"Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" деңгейлес бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(м) Басқа қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсыну ережелері және оны беруі және қаржылық деректерді және байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі (8131);
"Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" деңгейлес бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
н) Андеррайтингті және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жеке орналастыру) қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерінің шығарылымдарына қатысу және осындай шығарылымдарға байланысты қызметтер көрсету (8132)
"Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер" деңгейлес бөлімінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
И. Медициналық мекемедегі көрсетілетін емдеу және күтім жасау қызметтері
(а) Ауруханалық көрсетілетін қызметтер, Жекеменшік аурухана және санаторий-курорттық қызмет көрсету (CPC 9311 - қоғамдық сектор ұсынған көрсетілетін қызметтерді есепке алмағанда);
(б) Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер (CPC 933 бөлігі);
(в) Өзге де ауруханалық көрсетілетін қызметтері (CPC 933)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
К. Туризм және саяхатқа байланысты көрсетілетін қызметтер

(включая кейтеринг) (CPC 641-643);
(б) Туристические агентства и туры, Операторские услуги (CPC 7471);
(в) Услуги туристических гидов (CPC 7472);
(г) Другой туризм и путешествия, связанные услуги
Нет ограничений
Нет ограничений
Л. Отдых, культурные и спортивные услуги
(а) Услуги по эксплуатации и работы кинотеатра (CPC 96199 **);
Нет ограничений
Нет ограничений, кроме доступа к субсидиям: обязательства не применяются
(б) Услуги, связанные с прочими развлечениями (CPC 96191 + 96194);
(в) Услуги информационного агентства (CPC 962);
(г) Спортинг и прочее развлекательные услуги (CPC 964).
Нет ограничений
Нет ограничений
М. Транспортные услуги
(а) услуги морского транспорта (CPC 7211, 7212, 7213, 8868 **, 7214, 745 **);
(б) Транспорт внутренних водных путей (CPC 7221, 7222, 7223, 8868 **, 7224, 745 **);
(в) Воздушные перевозки с воздушным транспортом определенные в приложении:
а) и б) Пассажирские и грузовые перевозки (CPC 731, 732),
в) Аренда судов с экипажем (КТК 734),
г) Техническое обслуживание и ремонт самолетов (CPC 8868 **),
д) Услуги продажи и маркетинга воздушного транспорта (CPC 746 *),
е) Резервирование систем компьютера (CPC 746 *);
(г) Космический транспорт (CPC 733);
(д) Услуги железнодорожного транспорта (КТК 7111, 7112, 7113, 8868 **, 743);
(е) Услуги автомобильного транспорта:
а) Транспорт пассажиров (КТК 7121 + 7122),
б) Грузовые перевозки (CPC 7123, за 7123) кроме услуг каботажа,
в) Аренда коммерческих автомобилей с операторами (CPC 7124),
г) Техническое обслуживание и ремонт оборудования и автомобильного транспорта (КТК 6112 + 8867),
д) Вспомогательные услуги для автотранспорта (CPC 744);
(ж) Трубопроводный транспорт
(CPC 7131, 7139);
(з) Услуги вспомогательные для всех видов транспорта:
а) Обработка грузов, хранение и складские услуги (CPC 741, 742),
б) Сервис грузового транспорта, агентства и другой вспомогательный транспорт (CPC 748, 749)
Нет ограничений
Нет ограничений
Приложение Г
РЕСПУБЛИКА МОЛДОВА
Перечень обязательств в соответствии с главой IV
"Особенности временного присутствия физических лиц для оказания услуг,
учреждения и деятельности и осуществления инвестиций"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 26)
Ограничения национального режима
(статья 25)
Дополнительные обязательства (статья 27)
I. ГОРИЗОНТАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Все сектора
Перемещение физических лиц.
Обязательства не применяются, за исключением мер, касающихся временным въездом и пребыванием граждан других любой другой Стороны настоящего Соглашения, попадающий в категориях, перечисленных ниже.
Поставщики услуг – физические лица, не проживающие в Республике Молдова, представители поставщика услуг или товаров государства другой Стороны, уполномоченные вести переговоры о продаже услуг или товаров либо о заключении договоров продажи услуг или товаров в Республике Молдова. Поставщики услуг не занимаются прямыми продажами для широкой общественности, не получают вознаграждения из расположенного на территории Республики Молдова источника, а также занимаются деятельностью, связанной с предоставлением услуг с целью переговоров о продаже услуг данного поставщика:
а) данные продажи не осуществляются напрямую широкой публике и

(а) Қонақүйлер мен мейрамханалар (кейтерингті қоса алғанда, (CPC 641-643);
(б) Көрсетілітін туристік агенттіктер және турлар
Операторлар көрсететін қызметтер (CPC 7471);
(в) Туристік гидтер көрсететін қызметтер (CPC 7472);
(г) Басқа да туризм және қызметтер көрсетуге байланысты саяхат
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Л. Демалыс, мәдени және спорттық көрсетілетін қызметтер
(а) Кинотеатрды пайдалану және оның жұмысы бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 96199 **);
Шектеулер жоқ
Субсидияларға қол жеткізуден басқа шектеулер жоқ: міндеттемелер қабылданбайды
(б) Өзге де ойын-сауықтарға байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 96191 + 96194);
(в) Көрсетілетін ақпараттық агенттіктер қызметтері (CPC 962);
(г) Спортинг және өзге де ойын-сауықтық көрсетілетін қызметтер (CPC 964)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
М. Көрсетілетін көлік қызметтері
(а) Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері (CPC 7211, 7212, 7213, 8868 **, 7214, 745 **);
(б) Ішкі су жолдары көлігі (CPC 7221, 7222, 7223, 8868 **, 7224, 745 **);
(в) Қосымшада айқындалған әуе көлігімен әуе тасымалдары:
а) және б) Жолаушылар және жүк тасымалы (CPC 731, 732),
в) Экипажы бар кемелерді жалға алу (КТК 734),
г) Ұшақтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868 **),
д) Әуе көлігін сату және маркетинг бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 746 *),
е) Компьютер жүйелерін резервтеу; (CPC 746 *);
(г) Ғарыш көлігі (CPC 733);
(д) Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері (КТК 7111, 7112, 7113, 8868 **, 743);
(е) Көрсетілетін Автомобиль көлігі қызметтері:
а) Жолаушылар көлігі (КТК 7121 + 7122),
б) Көрсетілетін каботаж көрсететін қызметтерден басқа жүк тасымалы (CPC 7123, 7123)
в) Операторлары бар коммерциялық автомобильдерді жалдау
(CPC 7124),
г) Жабдықтар мен автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу (КТК 6112 + 8867),
д) Автокөлікке көрсетілетін қосалқы қызметтер (CPC 744);
(ж) Құбыржол көлігі (CPC 7131, 7139);
(з) Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер:
а) Жүктерді өңдеу, сақтау және қоймалық көрсетілетін қызметтер (CPC 741, 742),
б) Жүк көлігінің сервисі, агенттіктер және басқа да қосалқы көлік (CPC 748, 749).
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
Г қосымшасы
МОЛДОВА РЕСПУБЛИКАСЫ
"Қызметтер көрсету, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы үшін жеке тұлғалардың уақытша болуы ерекшеліктері" деген iv тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
(26-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері (25-бап)
Қосымша міндеттемелер
(27-бап)
I. ДЕҢГЕЙЛЕС МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Барлық секторлар
Жеке тұлғалардың қозғалысы.
Төменде санамаланған санаттарға жататын осы Келісімнің кез келген басқа Тарапы азаматтарының уақытша кіруіне және болуына қатысты шараларды қоспағанда, міндеттемелер қолданылмайды.
Молдова Республикасында тұрмайтын, көрсетілетін қызметтерді беруші жеке тұлғалар, көрсетілетін қызметтерді немесе тауарларды сату туралы не Молдова Республикасында көрсетілетін қызметтерді немесе тауарларды сату шарттарын жасасу туралы келіссөздер жүргізуге уәкілетті басқа Тарап мемлекетінің көрсетілетін қызметтерді немесе тауарларды берушісінің өкілдері. Көрсетілетін қызметтерді ұсынушылар жалпы жұртшылық үшін тікелей сатумен айналыспайды, Молдова Республикасының аумағында орналасқан көзден сыйақы алмайды, сондай-ақ осы өнім берушінің қызметтерін сату туралы келіссөздер жүргізу мақсатында көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты қызметпен айналысады:
а) бұл сатулар тікелей көпшілікке жүзеге асырылмайды және

б) Поставщик не занимается предоставлением услуги (статья 3 Закона Республики Молдова № 200/2010РМ).
Поставщики договорных услуг могут осуществлять деятельность в течение срока, не превышающего в совокупности 6 месяцев на протяжении 12 месяцев, на основании копии национального паспорта, и других документов, предусмотренных законодательством Республики Молдова для оказания услуг в определенных областях. (Закон Республики Молдова № 200/2010 РМ: Лица, ответственные за создание коммерческого присутствия: лица, которые являющихся сотрудниками предприятия, не имеющих присутствия в Республике Молдова, но были заранее сотрудниками данного предприятия за пределами Республики Молдова не менее 1 года перед подачей заявления о приеме, и которые въезжают в Республику Молдова для создания коммерческого присутствия этого предприятия в Республике Молдова.
Лица, ответственные за создание коммерческого присутствия, не могут участвовать на рынке прямых продаж широкой публике или заниматься снабжением услуг.
Лица, ответственные за создание коммерческого присутствия, могут осуществлять деятельность в течение срока, не превышающего в совокупности 6 месяцев на протяжении 12 месяцев (статья 301 Закона Республики Молдова № 200/2010 РМ)
Лица, работающие на предприятии за пределами Молдовы и не имеющие коммерческого присутствия, а также которые заключили договор на оказание услуг с предприятием, который ведет основную часть деятельности в Молдове, но ранее были сотрудниками данного предприятия, за пределами Молдовы не менее 1 года сразу перед подачей заявления о приеме.
На основе договора временный въезд поставщиков услуг будет предоставлен ограниченному количеству в течение срока, не превышающего в совокупности 6 месяцев на протяжении 12 месяцев (статья. 301 Закона Республики Молдова № 200/2010 РМ). Другие поставщики услуг, не нанятые предприятием за пределами Молдовы, будут рассматриваться как лица, имеющие доступ к молдавскому рынку труда.
Лица, временно переведенные юридическим лицом из государства любой другой Стороны – физические лица – граждане одной Стороны, работающие в юридическом лице государства этой Стороны или бывшие партнерами либо участниками указанного юридического лица не менее 1 года, временно переведенные в филиал, представительство или юридическое лицо, созданные на территории Республики Молдова. Лицами, временно переведенными в рамках того же юридического лица, являются:
переведенные лица, занимающие руководящие должности, – физические лица – граждане одной Стороны, занимающие руководящие должности в рамках юридического лица с местонахождением в одном из государств Сторон, которые в первую очередь управляют соответствующим юридическим лицом, находясь под общим надзором или руководством административного совета, акционеров юридического лица или занимающих равнозначные должности лиц, и которые:
a) обеспечивают руководство юридическим лицом или его отделением либо подразделением;
b) осуществляют надзор и контроль за деятельностью другого персонала, выполняющего надзорные, специализированные или руководящие функции;

б) өнім беруші көрсетілетін қызметтерді ұсынумен айналыспайды. (Молдова Республикасының № 200/2010 МР Заңының 3-бабы).
Шарттық көрсетілетін қызметтерді берушілер қызметті ұлттық паспорттың және белгілі бір салаларда қызмет көрсету үшін Молдова Республикасының заңнамасында көзделген басқа да құжаттардың көшірмесі негізінде жиынтығында 6 айдан аспайтын мерзім ішінде 12 ай ішінде жүзеге асыра алады (Молдова Республикасының №200/2010 МР Заңы: коммерциялық қатысуды құруға жауапты адамдар: Молдова Республикасы қатыспайтын кәсіпорынның қызметкерлері болып табылатын, бірақ қабылдау туралы өтініш бергенге дейін кемінде 1 жыл Молдова Республикасынан тыс жерде алдын ала осы кәсіпорынның қызметкерлері болған және бұл кәсіпорынның Молдова Республикасында коммерциялық қатысуын құру үшін Молдова Республикасына кіретін адамдар).
Коммерциялық қатысуды құруға жауапты адамдар тікелей көпшілікке сату нарығына қатыса алмайды немесе көрсетілетін қызметтерді жеткізумен айналыса алмайды.
Коммерциялық қатысуды құруға жауапты адамдар қызметті жиынтығында 6 айдан аспайтын мерзім ішінде 12 ай ішінде жүзеге асыра алады (Молдова Республикасының № 200/2010 МР Заңының 301-бабы).
Молдовадан тыс жерде кәсіпорында жұмыс істейтін және коммерциялық қатысуға ие емес, сондай-ақ Молдовадағы қызметтің негізгі бөлігін жүргізетін кәсіпорынмен қызмет көрсету шартын жасасқан, бірақ бұрын қабылдау туралы өтініш берер алдында кемінде 1 жыл Молдовадан тыс жерде осы кәсіпорынның қызметкерлері болған адамдар.
Шарт негізінде көрсетілетін қызметтерді берушілердің уақытша кіруі жиынтығында 6 айдан аспайтын мерзім ішінде шектеулі санға 12 ай ішінде ұсынылатын болады (Молдова Республикасының №200/2010 МР Заңының 301-бабы). Молдовадан тыс жерде жұмыс істемейтін басқа көрсетілетін қызметтерді берушілер Молдованың еңбек нарығына қол жеткізе алатын адамдар ретінде қарастырылады.
Заңды тұлға кез келген басқа Тарап мемлекетінен уақытша ауыстырған адамдар – жеке тұлғалар – сол Тарап мемлекетінің заңды тұлғасында жұмыс істейтін немесе көрсетілген заңды тұлғаның кемінде 1 жыл бұрынғы әріптестері не қатысушылары болған, Молдова Республикасының аумағында құрылған филиалға, өкілдікке немесе заңды тұлғаға уақытша ауыстырылған бір Тараптың азаматтары.
Сол заңды тұлға шеңберінде уақытша ауыстырылған адамдар:
басшы лауазымдарды атқаратын ауыстырылған адамдар – жеке тұлғалар – Тараптар мемлекеттерінің бірінде орналасқан заңды тұлға шеңберінде басшы лауазымдарды атқаратын, бірінші кезекте әкімшілік кеңестің, заңды тұлға акционерлерінің немесе тең мәнді лауазымдарды атқаратын адамдардың жалпы қадағалауында немесе басшылығында бола отырып, тиісті заңды тұлғаны басқаратын бір Тараптың азаматтары және олар:
а) заңды тұлғаға немесе оның бөліміне не бөлімшесіне басшылық етуді қамтамасыз етеді;
b) қадағалау, мамандандырылған немесе басшылық функцияларды орындайтын басқа персоналдың қызметін қадағалауды және бақылауды жүзеге асырады;

c) имеют полномочия лично осуществлять наем и увольнение персонала, давать рекомендации по найму и увольнению персонала или принимают другие меры в отношении персонала (статья 3 Закона Республики Молдова № 200/2010 РМ).
(3) Право на временное пребывание переведенным лицам, занимающим руководящие должности, предоставляется или, при необходимости, продлевается на общий срок не более 3 лет (статья 362 Закона Республики Молдова № 200/2010 РМ) специалисты – физические лица – граждане одной Стороны, работающие на юридическое лицо с местонахождением в одном из государств – Сторон и владеющие специальными навыками, необходимыми в области производства исследовательского оборудования, техник, процессов, процедур или для управления соответствующим юридическим лицом. При оценке таких навыков учитываются как необходимые для деятельности юридического лица специальные знания, так и высокий уровень квалификации, обладание которым обязательно для определенного вида профессиональной или коммерческой деятельности, требующей специальных технических знаний, включая принадлежность к аккредитованной профессии
Право на временное пребывание специалистам, предусмотренное частью (1), предоставляется или при необходимости продлевается на совокупный срок до 3 лет (статья 363 Закона Республики Молдова № 200/2010 РМ)
II. СЕКТОРАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A. Профессиональные услуги
(a) Юридические услуги
Обязательства не применяются, за исключением указанных в горизонтальных обязательствах
Нет ограничений
За исключением консультаций по внутригосударственному и международному праву (CPC 861)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в горизонтальных обязательствах
Нет ограничений
Консультации по внутригосударственному и международному праву; а также право касаемо стран третьего мира (часть CPC 861)
(б) Бухгалтерский учет, аудит и бухгалтерские услуги (CPC 862);
(в) Налоговые услуги (CPC 863);
(г) Архитектурные услуги (CPC 8671);
(д) Инженерные услуги (CPC 8672);
(е) Услуги комплексных проектирований (CPC 8673);
(ж) Услуги городского планирования и ландшафтная архитектура (CPC 8674)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(з) Частные медицинские и стоматологические услуги (CPC 9312) (CPC 9312), за исключением услуг, предоставляемых государственными органами
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(и) Ветеринарные услуги (CPC 932)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(к) Прочие услуги в сфере здравоохранения (CPC 9319) (за исключением услуг, предоставляемые государственными органами)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства".
Национальность
Требования – экономические потребности определяется общим количеством медсестер и акушерок в данном регионе, с разрешения местных органов здравоохранения
Нет ограничений
(л) Прочие услуги (CPC 93191)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
Б. Компьютерные и сопутствующие услуги
а) Консультационные услуги, связанные с установкой компьютерного оборудования (CPC 841)
(б) Внедрение программного обеспечения; (CPC 842)
(в) Обработка данных (CPC 843)
(г) База данных (CPC 844)

c) персоналды жалдауды және жұмыстан шығаруды жеке өзі жүзеге асыруға, персоналды жалдау және жұмыстан шығару бойынша ұсынымдар беруге немесе персоналға қатысты басқа да шаралар қабылдауға өкілеттігі бар (Молдова Республикасының № 200/2010 МР Заңының 3-бабы);
(3) басшы лауазымдарды атқаратын ауыстырылған адамдарға уақытша болу құқығы 3 жылдан аспайтын жалпы мерзімге беріледі немесе қажет болған жағдайда ұзартылады (Молдова Республикасының № 200/2010 МР Заңының 362-бабы);
мамандар – жеке тұлғалар – Тараптар мемлекеттерінің бірінде орналасқан заңды тұлғаға жұмыс істейтін және зерттеу жабдықтарын, техникалар өндіру, процестер, рәсімдер саласында немесе тиісті заңды тұлғаны басқару үшін қажетті арнайы дағдыларды меңгерген бір Тараптың азаматтары. Мұндай дағдыларды бағалау кезінде заңды тұлғаның қызметі үшін қажетті арнайы білім, сол сияқты аккредиттелген мамандыққа тиесілілігін қоса алғанда, арнайы техникалық білімді талап ететін кәсіптік немесе коммерциялық қызметтің белгілі бір түрі үшін міндетті біліктіліктің жоғары деңгейі де ескеріледі.
(1) бөлімде көзделген мамандарға уақытша болу құқығы беріледі немесе қажет болған жағдайда 3 жылға дейінгі жиынтық мерзімге ұзартылады (Молдова Республикасының № 200/2010 МР Заңының 363-бабы).
II. СЕКТОРЛЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(a) Заңдық көрсетілетін қызметтер
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Мемлекетішілік және халықаралық құқық бойынша консультацияларды қоспағанда (CPC 861)
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Мемлекетішілік және халықаралық құқық; сондай-ақ үшінші әлем елдерінің құқығы бойынша консультациялар (CPC 861 бөлігі)
(б) Бухгалтерлік есеп, аудит және бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 862);
(в) Көрсетілетін салық салу қызметтері (CPC 863);
(г) Архитектуралық көрсетілетін қызметтер; (CPC 8671)
(д) Инженерлік көрсетілетін қызметтер; (CPC 8672)
(е) Көрсетілетін кешенді жобалау қызметтері (CPC 8673)
(ж) Қалаларды жоспарлау және ландшафттық жобалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8674)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(з) Жеке медициналық және стоматологиялық көрсетілетін қызметтер (CPC 9312) (мемлекеттік органдар ұсынатын қызметтерді қоспағанда, (CPC 9312)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(и) Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер (CPC 932)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(к) Денсаулық сақтау саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 9319) (мемлекеттік органдар ұсынатын қызметтерді қоспағанда)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Ұлты
Талаптар - экономикалық қажеттіліктер жергілікті денсаулық сақтау органдарының рұқсатымен осы өңірдегі медбикелер мен акушерлердің жалпы санымен айқындалады.
Шектеулер жоқ
(л) Өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 93191)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Б. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
(а) Компьютерлік жабдықты орнатуға байланысты консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 841)
(б) Бағдарламалық қамтамасыз етуді енгізу (CPC 842)
(в) Деректерді өңдеу (CPC 843)
(г) Дерекқор (CPC 844)

(о) Техническое обслуживание и ремонт оборудование (за исключением морских судов, самолетов или прочего вида транспорта) (КТК 633 + 8861-8866);
(п) Услуги по очистке зданий (CPC 874);
(р) Услуги в области фотографии (CPC 875);
(с) Услуги по упаковке (CPC 876);
(т) Печать, издательское дело
(CPC 88442);
(у) Конференц-услуги (CPC 87909 *);
(ф) Прочие услуги (CPC 8790)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
2. Коммуникационные услуги
А. Почтовые услуги
(а) Услуги международных и внутренних почтовых услуг (CPC 7511)
Обязательства не применяются
Нет ограничений
(б) Почтовые услуги, связанные с посылками (CPC 75112);
Обязательства не применяются
Нет ограничений
(в) Услуги стойки почтового отделения (CPC 75113)
Обязательства не применяются
Нет ограничений
Б. Услуги курьера (CPC 7512)
Обязательства не применяются
Нет ограничений
В. Услуги телекоммуникаций
Обязательства, взятые на себя Республикой Молдова, основанные на принципах планирования и обеспечиваются следующими документами:
"Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1) и "Market
Access Limitations on Spectrum
Availability2 (S/GBT/W/3).
(а) Телефонная связь общественного пользования (CPC 7521);
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(б) Аналоговые сотовые услуги (CPC 75213.1);
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(в) Цифровые сотовые услуги (CPC 75213.2);
Обязательства не применяются, за исключением указанных в горизонтальных обязательствах.
Нет ограничений
(г) Мобильные услуги (CPC 75213):
услуги пейджинга (CPC 75291),
услуги мобильной передачи данных;
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(д) Спутниковая связь;
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(е) Сетевые услуги для бизнеса
(CPC 7522);
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(ж) Услуги по передаче данных через коммутационный пакет (CPC 75232);
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(з) Услуги по передаче данных через коммутационный канал
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе
Нет ограничений
(CPC 7523*)
"Горизонтальные обязательства"

(о) Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу (теңіз кемелерін, ұшақтарды немесе өзге де көлік түрін қоспағанда) (КТК 633 + 8861-8866);
(п) Ғимараттарды тазалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 874);
(р) Фотосурет саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 875);
(с) Орамдау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 876);
(т) Басып шығару, баспа ісі (CPC 88442);
(у) Конференц-көрсетілетін қызметтер (CPC 87909 *);
(ф) Өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 8790).
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
2. Коммуникациялық көрсетілетін қызметтер
А. Көрсетілетін пошта қызметтері
(а) Көрсетілетін халықаралық пошта қызметтері, сондай-ақ көрсетілетін ішкі пошта қызметтері (CPC 7511)
Міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(б) Көрсетілетін сәлемдемелерге байланысты пошта қызметтері (CPC 75112);
Міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(в) Пошта бөлімшелеріне келушілерге көрсетілетін қызметтер (CPC 75113)
Міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Б. Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512)
Міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
В. Көрсетілетін телекоммуникация қызметтері
Молдова Республикасы қабылдаған міндеттемелер ДСҰ-ның мынадай құжаттарында көзделген жоспарлау қағидаттарына негізделген:
"Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1) и "Market Access Limitations on Spectrum
Availability2 (S/GBT/W/3).
(а) Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефон байланысы (CPC 7521);
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(б) Көрсетілетін аналогтық ұялы байланыс қызметтері (CPC 75213.1);
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(в) Көрсетілетін цифрлық ұялы байланыс қызметтері (CPC 75213.2);
Деңгейлес міндеттемелерде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Шектеулер жоқ
(г) Көрсетілетін мобильдік байланысқызметтері (CPC 75213):
Көрсетілетін пейджинг қызметтері (CPC 75291), деректерді мобильдік беру бойынша көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(д) Спутниктік байланыс;
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(е) Бизнес үшін көрсетілетін желілік қызметтер (CPC 7522);
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(ж) Коммутациялық пакет арқылы деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 75232);
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(з) Коммутациялық арна арқылы деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523 *)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ

(и) Услуги телеграфа и телекса (CPC 7522 и 7523)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
(к) Факсимильные услуги
(CPC 7521 * + 7529 *);
(л) Услуги частных арендованных каналов; (CPC 7522 * + 7523 *)
(м) Электронная почта (CPC 7523 *);
(н) Голосовая почта (CPC 7523 *);
(o) Онлайн-информация и поиск в базе данных (CPC7523 *);
(п) Электронный обмен данными
(EDI) (CPC 7523 *);
(р) Расширение/дополнительные факсимильных услуг, в том числе хранение и пересылка, хранение и получение (CPC 7523 *);
(с) Преобразование кода и протокола (СРС не имеется в наличии);
(т) Онлайн-информация и/или обработка данных (в том числе обработка транзакции) (CPC 843);
(у) Прочие телекоммуникационные услуги (CPC 7529);
(ф) Прочее (CPC 7549)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
Г. Строительство и инженерные услуги
(а) Общие работы по строительству зданий (CPC 512)
(б) Общие работы по строительству объектов гражданского назначения (CPC 513);
(в) Работы по установке и сборке (CPC 514 + 516);
(г) Работы по завершению строительства и отделочные работы (CPC 517);
(д) Прочее (CPC511 + 515 + 518);
(е) Общие работы по строительству зданий (CPC 512);
(ж) Общие работы по строительству объектов гражданского назначения (CPC 513);
(з) Работы по установке и сборке (CPC 514 + 516);
(и) Работы по завершению строительства и отделочные работы (CPC 517);
(к) Прочее (CPC511 + 515 + 518)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
Д. Услуги распределения
(а) Услуги комиссионных агентов (CPC 621);
(б) Услуги оптовой торговли (CPC 611, 622);
(в) Розничные услуги (CPC 611 + 631 + 632 + 633 +6111 + 6113 + 6121), включая аудио и видеозаписи и кассеты и оптические диски (CPC 63234);
(г) Франчайзинг (CPC 8929);
(д) Прочие услуги дистрибьютеров
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
Е. Образовательные услуги
(а) Услуги начального образования (CPC 921);
(б) Услуги среднего образования (CPC 922);
(г) Услуги высшего образования (Часть УПК 923);
(д) Образование взрослых (CPC924);
(е) Прочие услуги образования (CPC 929)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
Ж. Услуги в области охраны окружающей среды
(а) Услуги по очистке сточных вод (CPC 9401);
(б) Отказ от услуг по утилизации (CPC 9402);
(в) Санитарные и аналогичные услуги (CPC 9403);

(и) Көрсетілетін телеграф және телекс қызметтері (CPC 7522 және 7523)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
(к) Факсимилдік көрсетілетін қызметтер (CPC 7521 * + 7529 *);
(л) Көрсетілетін жеке жалдамалы арналар қызметтері; (CPC 7522 * + 7523 *)
(м) Электрондық пошта (CPC 7523 *);
(н) Дауыстық пошта (CPC 7523 *);
(o) Онлайн-ақпарат және дерекқордан іздеу (CPC7523 *);
(п) Электрондық деректер алмасу
(EDI) (CPC 7523 *);
(р) Кеңейту/ қосымша факсимильдік көрсетілетін қызметтер, оның ішінде сақтау және қайта бағыттау, сақтау және алу (CPC 7523 *);
(с) Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру (СРС жоқ);
(т) Онлайн-ақпарат және/немесе деректерді өңдеу (оның ішінде транзакцияны өңдеу) (CPC 843);
(у) Өзге де телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 7529);
(ф) Басқалары (CPC 7549).
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Г. Құрылыс және инженерлік көрсетілетін қызметтер
(а) Ғимараттар салу бойынша жалпы жұмыстар; (CPC 512)
(б) Азаматтық мақсаттағы объектілерді салу бойынша жалпы жұмыстар (CPC 513);
(в) Орнату және құрастыру жұмыстары (CPC 514 + 516);
(г) Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары (CPC 517);
(д) Басқалары (CPC 511 + 515 + 518)
(е) (а) Ғимараттар салу бойынша жалпы жұмыстар; (CPC 512)
(ж) Азаматтық мақсаттағы объектілерді салу бойынша жалпы жұмыстар (CPC 513);
(з) Орнату және құрастыру жұмыстары (CPC 514 + 516);
(и) Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары (CPC 517);
(к) Басқалары (CPC 511 + 515 + 518).
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Д. Бөлу бойынша көрсетілетін қызметтер
(а) Комиссиялық агенттер көрсететін қызметтер (CPC 621);
(б) Көрсетілетін көтерме сауда қызметтері (CPC 611, 622);
(в) Көрсетілетін бөлшек сауда қызметтері (CPC 611 + 631 + 632 + 633 +6111 + 6113 + 6121), дыбыстық- және бейнелеу жазбаларын және кассеталар мен оптикалық дискілерді қоса алғанда (CPC 63234);
(г) Франчайзинг (CPC 8929);
(д) Дистрибьюторлар көрсететін өзге де қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Е. Көрсетілетін білім беру қызметтері
(а) Көрсетілетін бастауыш білім беру қызметтері (CPC 921);
(б) Көрсетілетін орта білім беру қызметтері (CPC 922);
(г) Көрсетілетін жоғары білім беру қызметтері (ҚПК-нің 923-бөлігі);
(д) Ересектерге білім беру (CPC924);
(е) Өзге де көрсетілетін білім беру қызметтері (CPC 929)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
Ж. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы көрсетілетін қызметтер
а) Ағынды суларды тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9401);
(б) Кәдеге жарату бойынша көрсетілетін қызметтерден бас тарту (CPC 9402);
(в) Санитариялық және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (CPC 9403);

(б) Услуги, связанные с прочими развлечениями (CPC 96191 + 96194);
(в) Услуги информационного агентства (CPC 962);
(г) Спортинг и прочее развлекательные услуги (CPC 964)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
М. Транспортные услуги
(а) услуги морского транспорта
(CPC 7211, 7212, 7213, 8868 **, 7214, 745 **);
(б) Транспорт внутренних водных путей (CPC 7221, 7222, 7223,
8868 **, 7224, 745 **);
(в) Воздушные перевозки с воздушным транспортом определенные в приложении:
а) и б) Пассажирские и грузовые перевозки (CPC 731, 732),
в) Аренда судов с экипажем
(КТК 734),
г) Техническое обслуживание и ремонт самолетов (CPC 8868 **),
д) Услуги продажи и маркетинга воздушного транспорта (CPC 746 *),
е) Резервирование систем компьютера; (CPC 746 *);
(г) Космический транспорт (CPC 733);
(д) Услуги железнодорожного транспорта (КТК 7111, 7112, 7113, 8868 **, 743);
(е) Услуги автомобильного транспорта
а) Транспорт пассажиров
(КТК 7121 + 7122),
б) Грузовые перевозки
(CPC 7123, за 7123) кроме услуг каботажа,
в) Аренда коммерческих автомобилей с операторами (CPC 7124),
г) Техническое обслуживание и ремонт оборудования и автомобильного транспорта
(КТК 6112 + 8867),
д) Вспомогательные услуги для автотранспорта (CPC 744);
(ж) Трубопроводный транспорт (CPC 7131, 7139);
(з) Услуги, вспомогательные для всех видов транспорта:
а) обработка грузов, хранение и складские услуги (CPC 741, 742),
б) Сервис грузового транспорта, агентства и другой вспомогательный транспорт (CPC 748, 749)
Обязательства не применяются, за исключением указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Нет ограничений
Приложение А
РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
Перечень изъятий Российской Федерации
из режима наибольшего благоприятствования в отношении статей 14, 19 и 24
Сектор или подсектор
Описание меры, не соответствующей положениям о режиме наибольшего благоприятствования
Государства, в отношении которых
применяется мера
Предполагаемый
срок действия
1
2
3
4
Все секторы/присутствие физических лиц
Меры, основанные на действующих и будущих соглашениях с целью обеспечения перемещения физических лиц, поставляющих услуги
Стороны Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между Российской Федерацией и Европейскими сообществами и их странами-членами, подписанное 24 июня 1994, с последующими дополнениями; государства – участники СНГ
Не определен
2. УСЛУГИ СВЯЗИ
D. Аудиовизуальные услуги
Меры в отношении вещания и других подобных форм передачи аудиовизуальных произведений, включая теле- и радиопрограммы, отвечающие критериям происхождения и иным критериям, установленным в соответствующих соглашениях
Стороны Конвенции Совета Европы о трансграничном телевидении или другие страны, с которыми могут быть заключены двусторонние соглашения
Не определен
D. Аудиовизуальные услуги
Меры, основанные на соглашениях о совместном производстве, посредством которых предоставляется национальный режим в отношении аудиовизуальных произведений, охваченных данными соглашениями, включая в отношении субсидий для производства и распространения
Стороны Европейской конвенции о совместном производстве фильмов и страны, с которыми заключены и/или могут быть заключены двусторонние соглашения о совместном производстве
Не определен
D. Аудиовизуальные услуги
Меры, предоставляющие преимущества сопутствующих программ аудиовизуальным произведениям, включая теле- и радиопрограммы, и поставщикам таких произведений, отвечающим соответствующим критериям происхождения
Стороны Конвенции Совета Европы о трансграничном телевидении, стороны Европейской конвенции о совместном производстве фильмов и иные европейские страны, с которыми могут быть заключены двусторонние соглашения
Не определен

(б) Өзге де ойын-сауықтарға байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 96191 + 96194);
(в) Ақпараттық агенттіктер көрсететін қызметтер (CPC 962);
(г) Спортинг және өзге де ойын-сауықтық көрсетілетін қызметтер (CPC 964)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
М. Көрсетілетін көлік қызметтері
а) Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері (CPC 7211, 7212, 7213, 8868 **, 7214, 745 **);
(б) Ішкі су жолдары көлігі (CPC 7221, 7222, 7223, 8868 **, 7224, 745 **);
(в) Қосымшада айқындалған әуе көлігімен әуе тасымалдары:
а) және б) Жолаушылар және жүк тасымалы (CPC 731, 732),
в) Экипажы бар кемелерді жалға алу (КТК 734),
г) Ұшақтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
(CPC 8868 **),
д) Әуе көлігін сату және маркетинг бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 746 *),
е) Компьютер жүйелерін резервтеу; (CPC 746 *);
(г) Ғарыш көлігі (CPC 733);
(д) Көрсетілетін теміржол көлігіқызметтері (КТК 7111, 7112, 7113, 8868 **, 743);
(е) Көрсетілетін автомобиль көлігі қызметтері:
а) Жолаушылар көлігі (КТК 7121 + 7122),
б) Көрсетілетін каботаж қызметтерден басқа жүк тасымалы (CPC 7123, 7123)
в) Операторлары бар коммерциялық автомобильдерді жалдау (CPC 7124),
г) Жабдықтар мен автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу (КТК 6112 + 8867),
д) Автокөлікке көрсетілетін қосалқы қызметтер (CPC 744);
(ж) Құбыржол көлігі (CPC 7131, 7139);
(з) Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер:
а) жүктерді өңдеу, сақтау және қоймалық көрсетілетін қызметтер (CPC 741, 742),
б) жүк көлігінің сервисі, агенттіктер және басқа да қосалқы көлік (CPC 748, 749).
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
Шектеулер жоқ
А қосымшасы
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
Ресей Федерациясының 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Барынша қолайлылық режимі туралы ережелерге сәйкес келмейтін шараның сипаттамасы
Шара қолданылатын мемлекеттер
Болжалды қолданылу мерзімі
1
2
3
4
Барлық секторлар /жеке тұлғалардың қатысуы
Көрсетілетін қызметтерді ұсынатын жеке тұлғалардың орын ауыстыруларын қамтамасыз ету мақсатында қолданыстағы және болашақтағы келісімдерге негізделген шаралар
Кейінгі толықтыруларымен, 1994 жылғы 24 маусымда қол қойылған Ресей Федерациясы мен Еуропалық қоғамдастықтар және оларға мүше елдері арасындағы әріптестік және ынтымақтастық туралы келісімнің тараптары; ТМД-ға қатысушы мемлекеттер
Айқындалмаған
2. КӨРСЕТІЛЕТІН БАЙЛАНЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Шығу өлшемшарттарына және тиісті келісімдерде белгіленген өзге де өлшемшарттарға сай келетін теле - және радиобағдарламаларды қоса алғанда, дыбыстау-бейнелеу туындыларын таратуға және хабар жеткізудің басқа да осыған ұқсас нысандарына қатысты шаралар
Еуропа Кеңесінің Трансшекаралық телевизия туралы конвенциясының тараптары немесе екіжақты келісімдер жасалуы мүмкін басқа да елдер
Айқындалмаған
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Осы келісімдермен қамтылған дыбыстау-бейнелеу туындыларына қатысты, оның ішінде шығаруға және таратуға арналған субсидияларға қатысты ұлттық режим ұсынылатын бірлескен өндіріс туралы келісімдерге негізделген шаралар
Бірлескен фильмдер шығару туралы Еуропалық конвенцияның тараптары және бірлескен өндіріс туралы екіжақты келісімдер жасалған және/немесе жасалуы мүмкін елдер
Айқындалмаған
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Теле - және радиобағдарламаларды қоса алғанда, тиісті шығу өлшемшарттарына сай келетін дыбыстау-бейнелеу туындыларын берушілеріне осындай туындыларына ілеспеге бағдарламалардың артықшылықтарын ұсынатын шаралар
Еуропа кеңесінің Трансшекаралық телевизия туралы конвенциясының тараптары, Еуропалық конвенцияның фильмдерді бірлесіп шығару жөніндегі тараптары және екіжақты келісімдер жасалуы мүмкін өзге де Еуропа елдері
Айқындалмаған

5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
Меры в отношении открытия и деятельности филиалов
Азербайджан, Армения, Беларусь, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Украина
Не определен
11. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A. Услуги морского транспорта
В случаях и в соответствии с процедурой, установленной Правительством Российской Федерации, каботажная перевозка и каботажная буксировка могут осуществляться иностранными судами
Все страны
Не определен
Меры в отношении доступа судов под польским флагом в российскую часть Калининградского залива и Балтийского морского канала
Польша
Не определен
Специальный режим плавания в Каспийском море
Азербайджан, Иран, Казахстан, Туркменистан
Не определен
Меры, разрешающие двусторонние соглашения в отношении деления и хранения грузов
Алжир, Бразилия, Малайзия, Мексика, Сирия, Тунис, Шри-Ланка, Пакистан, Эфиопия, Гана
Не определен
Меры в отношении операторов морского транспорта, такие как приоритетные права по соглашениям о разделе продукции и в отношении деятельности морских транспортных агентств
Стороны Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между Российской Федерацией и Европейскими сообществами и их странами-членами, подписанное 24 июня 1994, с последующими дополнениями
Не определен
Меры в отношении операторов морского транспорта, такие как приоритетные права по Соглашению о разделе продукции
Норвегия
Не определен
B. Внутренний водный транспорт
a) Пассажирские перевозки
b) Грузовые перевозки
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях по доступу на внутренние водные пути, которые обеспечивают преференциальный режим в отношении прав плавания и доступа в порты и к услугам портов, корабельных и других сборов
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
C. Услуги воздушного транспорта
Продажа и маркетинг
Меры в отношении учреждения компаний и открытия представительств, применяемые на основе взаимности
Стороны действующих и будущих соответствующих соглашений о воздушном сообщении
Не определен
E. Услуги железнодорожного транспорта
Меры, сохраняемые в рамках действующих и будущих соглашений, регулирующих правила перевозки, условия деятельности и транспортировки, поставки услуг, связанных с услугами железнодорожного транспорта на территории Российской Федерации и между странами – участницами соглашений
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
F. Услуги автодорожного транспорта
Международные автомобильные перевозки пассажиров и грузов
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях по доступу на рынок автотранспортных услуг, включая налоговые льготы
Все стороны действующих соответствующих соглашений и соглашений, которые могут быть заключены в будущем
Не определен
Приложение Б
РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
Перечень обязательств Российской Федерации
в соответствии с главой II "Трансграничная торговля услугами"
Способы торговли услугами: (1) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны
(2) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 16)
Ограничения национального режима
(статья 15)
Дополнительные обязательства
(статья 17)
I. Горизонтальные обязательства
В настоящем Перечне специфических обязательств (далее "Перечень"):
звездочка (*) означает "часть";

5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Филиалдар ашу мен олардың қызметіне қатысты шаралар
Әзірбайжан, Армения, Беларус, Грузия, Қазақстан, Қырғызстан, Молдова, Тәжікстан, Түрікменстан, Өзбекстан, Украина
Айқындалмаған
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
A. Көрсетілетін теңіз көлігі қызметтері
Ресей Федерациясының Үкіметі белгілеген жағдайларда және рәсімге сәйкес каботаждық тасымалдау және каботаждық сүйретуді шетелдік кемелер жүзеге асыра алады
Барлық елдер
Айқындалмаған
Поляк туын көтеріп жүзетін кемелердің Калининград шығанағы мен Балтық теңіз каналының Ресей бөлігіне кіруіне қатысты шаралар
Польша
Айқындалмаған
Каспий теңізінде жүзудің арнайы режимі
Әзірбайжан, Иран, Қазақстан, Түрікменстан
Айқындалмаған
Жүктерді бөлуге және сақтауға қатысты екіжақты келісімдерге рұқсат беретін шаралар
Алжир, Бразилия, Малайзия, Мексика, Сирия, Тунис, Шри-Ланка, Пәкістан, Эфиопия, Гана
Айқындалмаған
Өнімді бөлу туралы келісімдер бойынша және теңіз көлігі агенттіктерінің қызметіне қатысты басым құқықтар сияқты теңіз көлігі операторларына қатысты шаралар
Кейінгі толықтыруларымен, 1994 жылғы 24 маусымда қол қойылған Ресей Федерациясы мен Еуропалық қоғамдастықтар және олардың мүше елдері арасындағы әріптестік және ынтымақтастық туралы келісімнің тараптары
Айқындалмаған
Өнімді бөлу туралы келісім бойынша басым құқықтар сияқты теңіз көлігі операторларына қатысты шаралар
Норвегия
Айқындалмаған
B. Ішкі су көлігі
a) Жолаушылар тасымалы
b) Жүк тасымалы
Жүзу және порттарға кіру құқықтарына және порттар көрсететін қызметтерге, кемелік және басқа да алымдарға қатысты преференциялық режимді қамтамасыз ететін ішкі су жолдарына қол жеткізу жөніндегі қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
C. Әуе көлігінің көрсетілетін қызметтері
Сату және маркетинг
Компанияларды құру мен өкілдіктерді ашуға қатысты өзара іс-қимыл негізінде қолданылатын шаралар
Әуе қатынасы туралы қолданыстағы және болашақтағы тиісті келісімдердің тараптары
Айқындалмаған
E. Теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтер
Ресей Федерациясы аумағында және келісімге қатысушы елдер арасында көрсетілетін теміржол көлігі қызметтеріне байланысты тасымалдау ережелерін, қызмет ету мен тасымалдау шарттарын, көрсетілетін қызметтерді беруді ұсынуды реттейтін қолданыстағы және болашақтағы келісімдер шеңберінде сақталатын шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
F. Автожол көлігінің көрсетілетін қызметтері
Жолаушылар мен жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдау
Салықтық жеңілдіктерді қоса алғанда, көрсетілетін автокөлік қызметтері нарығына қол жеткізу жөніндегі қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған шаралар
Қолданыстағы тиісті келісімдер мен болашақта жасалуы мүмкін келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Б қосымшасы
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
"Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген ІІ тарауға сәйкес Ресей Федерациясының міндеттемелер тізбесі
Көрсетілетін қызметтер саудасының тәсілдері: (1) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына;
(2) бір Тараптың аумағында кез келген басқа Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режимнің шектеулері (15-бап)
Қосымша міндеттемелер (17-бап)
1
2
3
4
I. Деңгейлес міндеттемелер
Осы Ерекше міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "Тізбе"):
жұлдызша (*) бөлікті білдіреді;

коды CPC, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Временный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991). (**) указывает на то, что определенная услуга составляет только часть общего ряда видов деятельности, охватываемых соответствующим кодом CPC (как указано в MTN.GNS/W/120);
"Юридическое лицо Российской Федерации" означает юридическое лицо, как это определено в законодательстве Российской Федерации;
Представительства определяются в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Все секторы
Операции с землей
(1), (2) Иностранная собственность на сельскохозяйственные земли и земли приграничных территорий запрещается и может быть ограничена в отношении других типов земель. Аренда земельных участков разрешена на период до 49 лет (с возможным продлением)
Коренные малочисленные народы и малые этнические группы
(1) Может быть установлен специальный режим пользования землей традиционного проживания и хозяйственной деятельности коренных малочисленных народов и малых этнических групп
Соглашения о разделе продукции в отношении разведки, разработки и добычи минеральных ресурсов
(1) Юридические лица Российской Федерации имеют преимущественное право на участие в реализации Соглашения в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве по соглашениям (контрактам) с инвесторами
II. Секторальные обязательства
1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
А. Профессиональные услуги
(a) Юридические услуги, за исключением нотариальных услуг (CPC 861*), только по вопросам международного частного права, международного публичного права и права государства, в юрисдикции которого персонал поставщика услуг получил квалификацию
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(b) Аудит и бухучет (CPC 862*) в отношении аудиторских услуг (CPC 86211 и 86212*, кроме бухгалтерских услуг1)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
1. (1), (2) Аудиторское заключение подписывается руководителем аудита и руководителем аудиторской организации или уполномоченным им лицом, либо индивидуальным аудитором (в случае, если аудит проведен индивидуальным аудитором), имеющими соответствующие квалификационные аттестаты аудитора.
(1), (2) Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
2. (1), (2) Услуги по проведению обязательного аудита оказываются только аудиторскими организациями.

көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала жіктеуішіне сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991). (**) белгілі бір көрсетілетін қызмет тиісті CPC кодымен қамтылған қызмет түрлерінің жалпы қатарының бір бөлігін ғана құрайтынын көрсетеді (MTN.GNS/W/120-да көрсетілгендей);
"Ресей Федерациясының заңды тұлғасы" Ресей Федерациясының заңнамасында айқындалғандай заңды тұлғаны білдіреді.
Барлық секторлар
Жермен жасалатын операциялар
(1), (2) Ауылшаруашылық жерлеріне және шекара маңындағы жерлерге шетелдік меншікке тыйым салынады және басқа жер түрлеріне қатысты шектелуі мүмкін. Жер учаскелерін жалға алуға 49 жылға дейінгі кезеңге рұқсат етіледі (ұзартылуы мүмкін)
Байырғы саны аз халықтар мен шағын этникалық топтар
(1) Адамдар дәстүрлі түрде өмір сүріп жатқан жерлерді пайдалану мен байырғы саны аз халықтар мен шағын этникалық топтардың экономикалық қызметінің арнайы режимі белгіленуі мүмкін
Минералды ресурстарды барлауға, өңдеуге және өндіруге қатысты өнімді бөлу туралы келісімдер
(1) Ресей Федерациясының заңды тұлғалары мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе инвесторлармен жасалған келісімдер (келісімшарттар) бойынша өзге де түрде келісімді іске асыруға қатысуға басым құқыққа ие
II. Секторлық міндеттемелер
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(a) Заңдық көрсетілетін қызметтер, нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда (CPC 861*), тек халықаралық жеке құқық, халықаралық жария құқық және юрисдикциясында көрсетілетін қызметтерді ұсынушы персоналы біліктілікке ие болған мемлекеттің құқығы мәселелері бойынша ғана
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(b) Аудиторлық көрсетілетін қызметтерге қатысты аудит және бухгалтерлік есеп (CPC 862*) (бухгалтерлік көрсетілетін қызметтерден басқа1, CPC 86211 және 86212*)
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
1. (1), (2) Аудиторлық қорытындыға аудитордың тиісті біліктілік аттестаттары бар аудит басшысы мен аудиторлық ұйымның басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам не жеке аудитор (егер аудитті жеке аудитор жүргізген жағдайда) қол қояды.
2. (1), (2) Міндетті аудит жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді аудиторлық ұйымдар ғана көрсетеді.

3. (1), (2) Аудиторские услуги общественно значимым организациям оказываются только аудиторскими организациями, сведения о которых внесены в реестр аудиторских организаций, оказывающих аудиторские услуги общественно значимым организациям.
4. (1), (2) Аудиторские услуги общественно значимым организациям на финансовом рынке оказываются только аудиторскими организациями, сведения о которых внесены в реестр аудиторских организаций, оказывающих аудиторские услуги общественно значимым организациям на финансовом рынке
Бухгалтерские услуги2
(1), (2) Нет, за исключением следующего:
бухгалтерский отчет должен быть подписан аттестованным по законодательству Российской Федерации бухгалтером, работающим по контракту с юридическим лицом Российской Федерации
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
бухгалтерский отчет должен быть подписан аттестованным по законодательству Российской Федерации бухгалтером, работающим по контракту с юридическим лицом Российской Федерации
Услуги, относящиеся к налогообложению (CPC 863)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(d) Услуги в области архитектуры (CPC 8671)
(g) Градостроительное и ландшафтное проектирование (CPC 8674)
(1) Нет ограничений, за исключением следующего:
оказание услуг разрешено только совместно с архитектором, являющимся гражданином или юридическим лицом Российской Федерации, являющимся коммерческой организацией, имеющей лицензию на архитектурную деятельность.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
(2) Нет ограничений
(e) Инженерные услуги
(CPC 8672)
(f) Комплексные инженерные услуги (CPC 8673)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений.
(h) Услуги в области медицины и стоматологии (CPC 93121*, 93122*, 93123*);
(j) Услуги, оказываемые медицинскими сестрами, нянями, физиотерапевтами и средним медицинским персоналом
(CPC 93191*)
за исключением:
принудительных мер медицинского характера в отношении лиц, страдающих психическими расстройствами, совершивших общественно опасные деяния;
лечение больных наркоманией;
отдельных видов экспертиз, необходимых для выплаты государственных пособий (аутопсии, установления стойкой или временной нетрудоспособности), для установления правовой ответственности (судебно-медицинская, судебно-психиатрическая, военно-врачебная экспертизы)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
компенсации расходов за медицинские услуги, входящие в пакет услуг, предоставляемых в рамках системы государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью3
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
компенсации расходов за медицинские услуги, входящие в пакет услуг, предоставляемых в рамках системы государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью4
B. Компьютерные и связанные с ними услуги (CPC 84)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
C. Исследования и разработки
(b) Исследования и разработки в области общественных и гуманитарных наук
(часть CPC 852*) только в отношении:
культурологии, социологии и психологии (CPC 85201),
экономики (CPC 85202),
права (CPC 85203),
других общественных и гуманитарных наук (CPC 85209)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении участия в исследованиях и разработках, полностью или частично финансируемых из государственных средств

3. (1), (2) Қоғамдық маңызы бар ұйымдарға аудиторлық қызметтерді өздері туралы мәліметтер қоғамдық маңызы бар ұйымдарға аудиторлық қызметтер көрсететін аудиторлық ұйымдардың тізіліміне енгізілген аудиторлық ұйымдар ғана көрсетеді.
4. (1), (2) Қаржы нарығындағы қоғамдық маңызы бар ұйымдарға аудиторлық қызметтерді өздері туралы мәліметтер қаржы нарығындағы қоғамдық маңызы бар ұйымдарға аудиторлық қызметтер көрсететін аудиторлық ұйымдардың тізіліміне енгізілген аудиторлық ұйымдар ғана көрсетеді
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер2
(1), (2) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
бухгалтерлік есепке Ресей Федерациясының заңнамасы бойынша аттестатталған, Ресей Федерациясының заңды тұлғасымен келісімшарт бойынша жұмыс істейтін бухгалтер қол қоюға тиіс
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
бухгалтерлік есепке Ресей Федерациясының заңнамасы бойынша аттестатталған, Ресей Федерациясының заңды тұлғасымен келісімшарт бойынша жұмыс істейтін бухгалтер қол қоюға тиіс
Салық салуға қатысты көрсетілетін қызметтер (CPC 863)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(d) Сәулет саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 8671)
(g) Қала құрылысынжәне ландшафттық жобалау (CPC 8674)
(1) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
қызметтер көрсетуге сәулет қызметіне лицензиясы бар коммерциялық ұйым болып табылатын Ресей Федерациясының азаматы немесе заңды тұлғасы болып табылатын сәулетшімен бірге ғана рұқсат етіледі.
(2) Шектеулер жоқ
(1) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанынада көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
(e) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8672)
(f) Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8673)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ.
(h) Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 93121*, 93122*, 93123*);
(j) Медбикелер, күтушілер, физиотерапевтер және орта медицина қызметкерлері көрсететін қызметтер
(CPC 93191*)
Мыналарды қоспағанда:
психикасының бұзылуынан зардап шегетін және қоғамға қауіпті іс-әрекеттер жасаған адамдарды мәжбүрлеп медициналық емдеу;
нашақорлықпен сырқаттанушыларды емдеу;
құқықтық жауаптылықты (сот-медициналық, сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік сараптама) белгілеу үшін мемлекеттік жәрдемақылар төлеуге (аутопсия, тұрақты немесе уақытша еңбекке жарамсыздықты анықтау) қажетті сараптамалардың жекелеген түрлері
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі шеңберінде көрсетілетін қызметтер топтамасына кіретін медициналық көрсетілетін қызметтер үшін шығыстардың өтемақысы3
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі шеңберінде көрсетілетін қызметтер топтамасына кіретін медициналық көрсетілетін қызметтер үшін шығыстардың өтемақысы4
B. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 84)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
C. Зерттеулер және талдамалар
(b) Қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен талдамалар (CPC 852* бір бөлігі) тек мыналарға қатысты:
мәдениеттану, әлеуметтану және психология (CPC 85201), экономика (CPC 85202), құқық (CPC 85203), басқа да қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар (CPC 85209)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
мемлекеттік қаражаттан толық немесе ішінара қаржыландырылатын зерттеулер мен талдамаларға қатысуға байланысты міндеттемелер қабылданбайды

D. Услуги, связанные с недвижимым имуществом (CPC 821*, CPC 822*), за исключением в отношении земель сельскохозяйственного назначения
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
E. Услуги по аренде
(a) В отношении судов
(CPC 83103)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(b) В отношении воздушных судов (CPC 83104)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(c) В отношении других транспортных средств в отношении автотранспорта
(CPC 83101 + 83102)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(d) В отношении других машин и оборудования
(CPC 83107–83109)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(e) Прочее (CPC 832*) в отношении аренды предметов личного пользования или домашнего использования
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
F. Прочие услуги, связанные с предпринимательской деятельностью
(a) Услуги в области рекламы
(CPC 871)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(b) Услуги по исследованию рынка (CPC 86401)
(c) Консультационные услуги в сфере управления (CPC 865)
(d) Услуги, связанные с консультационной деятельностью в сфере управления (CPC 866*), за исключением трудового арбитража (CPC 86602)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(e) Услуги по техническим испытаниям и анализу (CPC 8676)
(1), (2) Нет ограничений только в отношении тестирования образцов пород, осуществляемого в связи с горнорудными работами, и при условии соответствующего разрешения на вывоз образцов породы, в остальном обязательства не принимаются
(1), (2) Нет ограничений только в отношении тестирования образцов пород, осуществляемого в связи с горнорудными работами, и при условии соответствующего разрешения на вывоз образцов породы, в остальном обязательства не принимаются
(f) Услуги, относящиеся к сельскому хозяйству
(часть CPC 881*), только в отношении консультационных услуг
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(g) Услуги в области рыболовства (CPC 882*) только в отношении снабжения рыбопромысловым оборудованием, постройки, ремонта и обслуживания рыбопромысловых судов
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
Услуги в области рыболовства (часть CPC 882*), только в отношении консультационных услуг
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(h) Услуги в области горнодобывающей промышленности (CPC 883*) только в отношении консультационных услуг
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(j) Услуги, связанные с распределением энергии
(CPC 887*), только в отношении консультационных услуг
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(k) Услуги по размещению и подбору персонала (CPC 872)
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(m) Консультационные услуги в научно-технической области:
только в отношении геологических, геофизических и других видов научных изысканий (CPC 86751*), исключая полевые работы
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(n) Услуги по ремонту и обслуживанию оборудования
(CPC 633)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(o) Услуги по уборке помещений (CPC 874)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(p) Фото услуги (CPC 875*),
за исключением:
услуг по специализированной фотографии (CPC 87504)
прочих услуг по фотографии
(CPC 87509)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(q) Услуги по упаковке
(CPC 876*), за исключением:
разлива алкогольной и спиртосодержащей продукции
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(r) Печать, издательское дело
(CPC 88442)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(s) Услуги, непосредственно относящиеся к организации и проведению переговоров, совещаний и конференций
(CPC 87909*)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(t) Иные:
Услуги по устному и письменному переводу
(CPC 87905);
Услуги по изготовлению дубликатов (CPC 87904);
Услуги по специализированному дизайну (CPC 87907)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений

D. Жылжымайтын мүлікке байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 821*, CPC 822*), ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге қатысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
E. Операторсыз жалдау бойынша көрсетілетін қызметтер
(a) Кемелерге қатысты (CPC 83103)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(b) Әуе кемелеріне қатысты (CPC 83104)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(с) Автокөлікке қатысты басқа да көлік құралдарына байланысты қатысты (СРС 83101 + 83102);
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(d) Басқа да машиналар мен жабдықтарға қатысты (CPC 83107 - 83109)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(e) Жеке және үйде пайдалануға арналған заттарды жалға немесе лизингке алуға қатысты басқалары (CPC 832*)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
F. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты өзге де көрсетілетін қызметтер
(a) Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 871)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(b) Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер
(CPC 86401)
(c) Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 865)
(d) Басқару саласындағы консультациялық қызметке байланысты көрсетілетін қызметтер (еңбек төрелікін қоспағанда, CPC 866* бір бөлігі (CPC 86602))
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(e) Техникалық сынақтар мен талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8676)
(1), (2) Тау жыныстарының үлгілерін әкетуге тиісті рұқсат берілген жағдайда, тау-кен жұмыстарына байланысты жүзеге асырылатын тау жыныстарының үлгілерін тестілеуге қатысты ғана шектеулер жоқ қалған жағдайда міндеттемелер қабылданбайды
(1), (2) Тау жыныстарының үлгілерін әкетуге тиісті рұқсат берілген жағдайда, тау-кен жұмыстарына байланысты жүзеге асырылатын тау жыныстарының үлгілерін тестілеуге қатысты ғана шектеулер жоқ қалған жағдайда міндеттемелер қабылданбайды
(f) Ауыл шаруашылығына қатысты көрсетілетін қызметтер (CPC 881* бір бөлігі) тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(g) Балық аулау саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 882*) бір бөлігі, тек балық аулау жабдықтарымен қамтамасыз етуге, балық аулау кемелерін жасау салу, жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге ғана қатысты)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
Балық аулау саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 882* бір бөлігі), тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(h) Тау-кен өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 883*), тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(j) Энергияны бөлуге байланысты көрсетілетін қызметтер, тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты (CPC 887*)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Шектеулер жоқ
(k) Персоналды орналастыру және іріктеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 872).
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(m) Ғылыми-техникалық саладағы консультациялық көрсетілетін қызметтер:
далалық жұмыстарды қоспағанда, тек геологиялық, геофизикалық және ғылыми ізденістердің басқа да түрлеріне (CPC 86751*) қатысты
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(n) Жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 633)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(o) Үй-жайларды жинау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 874)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(p) Фото қызметтері (CPC 875*),
мыналарды қоспағанда:
мамандандырылған фотография бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 87504)
фотография бойынша көрсетілетін өзге де қызметтер (CPC 87509)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(q) Орамдау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 876*), құрамында алкоголь және спирт бар өнімдерді құюды қоспағанда
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(r) Баспасөз, баспа ісі
(CPC 88442)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(s) Келіссөздерді, кеңестер мен конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге тікелей қатысты көрсетілетін қызметтер (CPC 87909*)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(t) Өзгелері:
Ауызша және жазбаша аударма бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 87905);
Телнұсқалар жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 87904);
Мамандандырылған дизайн бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 87907)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ

Услуги дамских и мужских парикмахерских (CPC 97021) и услуги по косметической обработке, маникюру и педикюру (CPC 97022)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
2. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ СВЯЗИ
B. Курьерские услуги (CPC 7512*)
Только в отношении:
Обработки5 адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки6 адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодика);
услуг по ускоренной доставке7 адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и адресованной печатной продукции
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
Юридические лица Российской Федерации, являющиеся операторами, оказывающими услуги, обозначенные в колонке "Сектор/ подсектор" (включая с иностранным участием), будут осуществлять свою деятельность на условиях (пользоваться режимом) не менее благоприятных, чем условия (режим), которыми пользуется национальный почтовый оператор в отношении услуг, которые не относятся к исключительным правам национального почтового оператора (конкурентные виды деятельности)
C. Услуги телекоммуникаций8
(Услуги телекоммуникаций9 для целей данного Перечня специфических обязательств не включают услуги по распространению10 телевизионных и/или радиопрограмм)
(a) Услуги речевой телефонной связи общего пользования
(CPC 7521):
местной связи (CPC 75211);
междугородной и международной связи (CPC 75212);
мобильной телефонной связи
(CPC 75213)
(b) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов
(CPC 7523**)
(c) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов
(CPC 7523**)
(g) Услуги частных арендованных сетей (CPC 7522**, 7523**)
(h) Услуги электронной почты
(CPC 7523**)
(i) Услуги голосовой почты
(CPC 7523**)
(j) Доступ в режиме online и поиск информации в базах данных (CPC 7523**)
(k) Электронный обмен данными (CPC 7523**)
(l) Услуги с добавленной стоимостью/расширенные факсы, включая хранение и поиск;
(m) Кодирование и конвертирование протоколов;
(n) Доступ в режиме online и/или обработка данных (включая обработку трансакций)
(CPC 843**)
(o) Прочие (CPC 7529)
(1) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении услуг радиосвязи, включая спутниковую связь, за исключением:
нет ограничений только в отношении услуг фиксированной спутниковой связи, оказываемых иностранными операторами спутниковой связи любому юридическому лицу Российской Федерации, имеющему лицензию на оказание телекоммуникационных услуг;
нет ограничений в отношении других услуг спутниковой связи, оказываемых иностранными операторами спутниковой связи любому юридическому лицу Российской Федерации, имеющему лицензию на оказание телекоммуникационных услуг.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении услуг радиосвязи, включая спутниковую связь, за исключением:
нет ограничений только в отношении услуг фиксированной спутниковой связи, оказываемых иностранными операторами спутниковой связи любому юридическому лицу Российской Федерации, имеющему лицензию на оказание телекоммуникационных услуг.
нет ограничений в отношении других услуг спутниковой связи, оказываемых иностранными операторами спутниковой связи любому юридическому лицу Российской Федерации, имеющему лицензию на оказание телекоммуникационных услуг.
(2) Нет ограничений
(d) Услуги телексной связи
(часть CPC 7523**);
(e) Телеграфные услуги
(часть CPC 7522*);

Әйелдер мен ерлер шаштараздары көрсететін қызметтер (CPC 97021) және косметикалық өңдеу, маникюр және педикюр бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 97022)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
2. БАЙЛАНЫС САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
B. Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512*)
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512)
Тек мыналарға қатысты:
жолданған бандерольдер мен сәлемдемелерді өңдеу5 (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда);
жолданған баспа өнімдерін (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар); өңдеу6 және
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, сәлемдемелер мен жолданған баспа өнімдерін жедел жеткізу7
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
Ресей Федерациясының "Сектор/ кіші сектор" бағанында белгіленген қызметтерді көрсететін операторлар болып табылатын заңды тұлғалары (шетелдік қатысуымен қоса алғанда) өз қызметін ұлттық пошта операторының айрықша құқықтарына жатпайтын көрсетілетін қызметтерге (бәсекелестік қызмет түрлері) қатысты ұлттық пошта операторы пайдаланатын шарттардан (режимнен) қолайлылығы кем емес шарттарда (режимді пайдалану) жүзеге асыратын болады
C. Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер8
(Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер9 осы Ерекше міндеттемелер тізбесінің мақсаттары үшін телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды10)
(a) Ортақ пайдаланылатын телефонмен
сөйлесу байланысы көрсететін қызметтер (CPC 7521):
жергілікті байланыс (CPC 75211);
қалааралық және халықаралық байланыс (CPC 75212);
мобильді телефон байланысы (CPC 75213)
(b) Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді
беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
(c) Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді
беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
(g) Жеке жалға алынған желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7522**, 7523**)
(h) Электрондық пошта көрсететін қызметтер (СРС 7523**)
(i) Дауыстық пошта көрсететін қызметтер (CPC 7523**)
(j) Оn-line режимінде қол жеткізу және дерекқордан ақпарат іздеу (CPC 7523**)
(k) Электрондық деректер алмасу
(CPC 7523**)
(l) Сақтау мен іздеуді қоса алғанда, қосылған құны бар/ кеңейтілген факстар
(m) Кодтар мен хаттамаларды
түрлендіру
(n) Оn-line режимінде қол жеткізу және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (CPC 843**)
(o) Басқалары (CPC 7529)
(1) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ :
спутниктік байланысты қоса алғанда, радиобайланыс көрсететін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды, бірақ мыналарды қоспағанда:
Телекоммуникациялық қызметтер көрсетуге лицензиясы бар Ресей Федерациясының кез келген заңды тұлғасына шетелдік спутниктік байланыс операторлары көрсететін тіркелген спутниктік байланыс қызметтеріне ғана қатысты шектеулер жоқ;
Ресей Федерациясының телекоммуникациялық қызметтер көрсетуге лицензиясы бар кез келген заңды тұлғасына шетелдік спутниктік байланыс операторлары ұсынатын басқа да спутниктік байланыс қызметтеріне шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ :
спутниктік байланысты қоса алғанда, радиобайланыс көрсететін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды, бірақ мыналарды қоспағанда:
Телекоммуникациялық қызметтер көрсетуге лицензиясы бар Ресей Федерациясының кез келген заңды тұлғасына шетелдік спутниктік байланыс операторлары көрсететін тіркелген спутниктік байланыс қызметтеріне ғана қатысты шектеулер жоқ.
Ресей Федерациясының телекоммуникациялық қызметтер көрсетуге лицензиясы бар кез келген заңды тұлғасына шетелдік спутниктік байланыс операторлары ұсынатын басқа да спутниктік байланыс қызметтеріне шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(d) Телекс байланысы көрсететін қызметтер (CPC 7523** бір бөлігі);
(e) Телеграф көрсететін қызметтер (CPC 7522* бір бөлігі);

(f) Услуги факсимильной связи (часть CPC 7521**, 7529**)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
D. Аудиовизуальные услуги*
(a) Производство и распространение кинофильмов или видеофильмов (CPC 9611*) только в отношении продажи или сдачи в аренду кинофильмов или видеофильмов другим предприятиям по развлечению публики или продажи, или сдачи в аренду другим лицам. Пояснение: настоящие обязательства не охватывают услуги по трансляции кинофильмов и видеофильмов или иные схожие формы доведения до широкой публики
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(b) Услуги по демонстрации кинофильмов или видеофильмов (CPC 96121* и CPC 96122*), только владельцами кинотеатров, исключая услуги по демонстрации на поддерживаемых правительством11 кинофестивалях и других культурных мероприятиях
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(c) Продажа теле- и радиопрограмм теле- и радиостанциям, исключая вещание. Пояснение: данные обязательства не охватывают вещание теле- и радиопрограмм или иные схожие формы передачи широкой публике
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ И СВЯЗАННЫЕ С НИМИ ИНЖЕНЕРНЫЕ УСЛУГИ
A. Общие строительные работы по возведению зданий (CPC 512)
B. Общие строительные работы по сооружению объектов гражданского строительства
(CPC 513, включая дноуглубительные работы)
C. Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, монтаж оборудования (CPC 514, 516)
D. Строительные и отделочные работы завершающего цикла
(CPC 517)
E. Прочие (CPC 51112, 515, 518)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
4. ДИСТРИБЬЮТОРСКИЕ УСЛУГИ*
За исключением торговли оружием и системами вооружения, военным снаряжением и военными материалами, взрывчатыми материалами, оборудованием и приборами для взрывного дела и пиротехническими изделиями, ломом и отходами драгоценных металлов, драгоценными металлами и камнями, наркотическими средствами и психотропными веществами.
A. Услуги комиссионных агентов13 (CPC 621*, включая парфюмерию и косметику; CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121), за исключением торговли лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения
(1) Нет ограничений, за исключением следующего:
может быть введена недискриминационная государственная монополия на этиловый спирт, алкогольную и спиртосодержащую продукцию14.
(2) Нет ограничений

(f) Факсимильді байланыс көрсететін қызметтер (CPC 7521** бір бөлігі, 7529**)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері *
(a) Кинофильмдер немесе бейнефильмдер шығару және тарату (CPC 9611*), тек кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді көпшіліктің көңілін көтеру немесе сату немесе басқа адамдарға жалға беру бойынша басқа кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге қатысты. Түсіндіру үшін: бұл міндеттемелер кинофильмдер немесе бейнефильмдер трансляциясы немесе жалпы жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандары бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(b) Кинофестивальдар мен басқа да мәдени іс-шаралар шеңберінде үкімет11 қолдайтын фильмдерді көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, тек кинотеатрлар иелерінің ғана кинофильмдер мен бейнефильмдерді көрсетуі (CPC 96121* және CPC 96122*)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(c) Хабар таратуды қоспағанда, теле- және радиостанцияларға арналған теле- және радиобағдарламаларды сату. Түсіндіру: бұл міндеттемелер теле- және радиобағдарламаларға және жалпы жұртшылыққа жеткізетін өзге де ұқсас нысандарды қамтымайды
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
3. ҚҰРЫЛЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ИНЖЕНЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Ғимараттарды салуға жөніндегіжалпы құрылыс жұмыстары (CPC 512)
B. Азаматтық құрылыс объектілерін салуға жөніндегі жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 513, түпті тереңдету жұмыстарын қоса алғанда) (CPC 513)
C. Дайын конструкциялардан ғимараттарды құрастыру және салу, жабдықтарды монтаждау (CPC 514, 516)
D. Аяқтау циклінің құрылыс және әрлеу жұмыстары (CPC 517)
E. Басқалары (CPC 51112, 515, 518)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
4. ДИСТРИБЬЮТОРЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР *
Қару және қару-жарақ жүйелерін, әскери жабдықтар және әскери материалдарды, жарылғыш материалдарды, жарылыс ісіне арналған жабдықтар мен аспаптарды, пиротехникалық бұйымдарды, бағалы металдардың, бағалы металдар мен тастардың сынықтары мен қалдықтарын, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды таратуды қоспағанда.
A. Комиссиялық агенттер көрсететін қызметтер13 (CPC 621*, парфюмерия мен косметиканы қоса алғанда; CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121), дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен сауданы қоспағанда
(1) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
этил спиртіне, алкогольге және құрамында спирті бар өнімге кемсітусіз мемлекеттік монополия енгізілуі мүмкін14.
(2) Шектеулер жоқ

(1), (2) Нет ограничений
Операции на товарной бирже (CPC 621*, 622*)
(1) Нет ограничений, за исключением следующего:
иностранные физические и/или юридические лица, если они не являются членами бирж, могут участвовать в биржевой торговле только через биржевых брокеров.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(2) Нет ограничений
B. Услуги в оптовой торговле (CPC 622*, включая парфюмерию и косметику; CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)15, за исключением торговли лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения
(1) Нет ограничений, за исключением:
может быть введена недискриминационная государственная монополия на этиловый спирт, алкогольную и спиртосодержащую продукцию
(2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
C. Услуги в розничной торговле (CPC 631*, 632*, включая парфюмерию и косметику; 6111*, 6113*, 6121*, CPC 6130* только в отношении автомобильного топлива для частного потребления)16, за исключением торговли лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
Услуги комиссионных агентов, услуги в оптовой и розничной торговле лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения
(CPC 62117*, CPC 62251, CPC 62252, CPC 63211)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением:
- компенсация стоимости лекарств и изделий медицинского назначения, входящих в пакет, предусмотренный системой государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью17;
- ценообразования на лекарства и изделия медицинского назначения
(1), (2) Нет ограничений, за исключением:
- компенсация стоимости лекарств и изделий медицинского назначения, входящих в пакет, предусмотренный системой государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью18;
- ценообразования на лекарства и изделия медицинского назначения
D. Франчайзинговые услуги
(CPC 8929*), включая в отношении ускоренной доставки, как она определена в настоящем Перечне, но за исключением в отношении:
юридических услуг;
аудиторских услуг;
почтовых/курьерских услуг (кроме услуг по ускоренной доставке, определяемых в соответствии с настоящим Перечнем);
телекоммуникационных услуг;
аудиовизуальных услуг;
строительных услуг;
услуг в области образования;
финансовых услуг
(1), (2) Нет ограничений19

(1, 2) Шектеулер жоқ
Тауар биржасындағы операциялар (CPC 621*, 622*)
(1) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
шетелдік жеке және / немесе заңды тұлғалар, егер олар биржалардың мүшелері болмаса, биржалық саудаға тек биржалық брокерлер арқылы қатыса алады.
(2) Шектеулер жоқ
(1) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанынада көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(2) Шектеулер жоқ
B. Көтерме саудада көрсетілетін қызметтер (CPC 622*, парфюмерия мен косметиканы қоса алғанда; CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)15, дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен сауданы қоспағанда
(1) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
этил спиртіне, алкогольдік және құрамында спирті бар өнімге кемсітусіз мемлекеттік монополия енгізілуі мүмкін.
(2) Шектеулер жоқ
(1, 2) Шектеулер жоқ
C. Бөлшек саудада көрсетілетін қызметтер (CPC 631*, 632*, парфюмерия мен косметиканы қоса алғанда; 6111*, 6113*, 6121*, CPC 6130* тек жеке тұтынуға арналған автомобиль отынына қатысты)16, дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен сауданы қоспағанда
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
Комиссиялық агенттер көрсететін қызметтер, дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен көтерме және бөлшек саудада көрсетілетін қызметтер (CPC 62117*, CPC 62251, CPC 62252, CPC 63211)
(1), (2) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
-Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесінде қарастырылған топтамаға кіретін дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдар құнының өтемақысы17;
-дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға баға белгілеу
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
-Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесінде қарастырылған топтамаға кіретін дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдар құнының өтемақысы18;
-дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға баға белгілеу
D. Осы Тізбеде айқындалғандай, жеделдетілген жеткізілімге қатысты қызметтерді қоса алғанда, бірақ төмендегі қызметтерді қоспағанда, франчайзингтік көрсетілетін қызметтер (CPC 8929*):
заңдық көрсетілетін қызметтер;
аудиторлық көрсетілетін қызметтер;
пошталық / курьерлік көрсетілетін қызметтер (осы Тізбеге сәйкес айқындалатын жеделдетілген жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтерден басқа);
телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер;
көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері;
көрсетілетін құрылыстық қызметтері;
білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер;
қаржылық көрсетілетін қызметтер
(1), (2) Шектеулер жоқ19

(1), (2) Нет ограничений20
5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ*
только в отношении образовательных учреждений/услуг, финансируемых из частных источников.
A. Услуги в области начального образования (CPC 921*)
B. Услуги в области среднего образования (CPC 922*)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
C. Услуги в области высшего образования (CPC 923*)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
D. Услуги образования для взрослых, не включенные в другие категории (CPC 924*) только в отношении курсов иностранных языков, компьютерных курсов, бизнес-курсов, курсов подготовки к экзаменам
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
6. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ОХРАНОЙ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ*
за исключением обращения с радиоактивными отходами/загрязнением
A. Услуги по канализации
CPC 9401)
B. Услуги по утилизации отходов (CPC 9402)
C. Санитарная обработка и аналогичные услуги (CPC 9403)
D. Прочие:
Услуги по очистке выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух (CPC 9404);
Услуги по борьбе с шумом
(CPC 9405);
Услуги по охране природы и ландшафтов (CPC 9406);
Услуги по оценке воздействия на окружающую среду (CPC 9409*)
(1) Обязательства не принимаются, за исключением следующего:
нет ограничений в отношении услуг по оценке воздействия на окружающую среду (CPC 9409*);
нет ограничений в отношении консультационных услуг.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются, за исключением следующего:
нет ограничений в отношении услуг по оценке воздействия на окружающую среду (CPC 9409*);
нет ограничений в отношении консультационных услуг.
(2) Нет ограничений
7. ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ
Меры, применимые ко всем секторам финансовых услуг.
Обязательства в отношении мер, затрагивающих торговлю финансовыми услугами, принимаются в соответствии Приложением Д "Торговля финансовыми услугами".
В отношении организаций, оказывающих финансовые услуги, перечень разрешенных операций и видов услуг в соответствующей их комбинации определяется на недискриминационной основе
A. Любые услуги по страхованию и услуги, связанные со страхованием
(a) Услуги по страхованию жизни
(b) Услуги по страхованию иные, чем страхование жизни.
(СРС 8129)
(1), (2) Нет ограничений в части страхования рисков, связанных с:
- международными морскими перевозками;
- международными коммерческими воздушными перевозками
- международными коммерческими космическими запусками;
- международным страхованием, которое покрывает полностью или частично:
- международную перевозку физических лиц;
- международную перевозку экспортных (импортных) грузов и перевозящих их транспортных средств, включая ответственность, происходящую из этого;
- перевозку товаров международным транспортом;
- ответственность при трансграничном перемещении индивидуальных транспортных средств только после присоединения к международной системе договоров и страховых сертификатов "Зеленая карта".
Нет ограничений в отношении страхования рисков, связанных с внутренними коммерческими воздушными (за исключением следующих видов обязательного страхования: страхование ответственности владельцев и эксплуатантов воздушных судов; страхование ответственности авиаперевозчиков перед пассажирами, грузоотправителями и грузополучателями; страхование жизни и здоровья экипажа воздушного судна) перевозками и морскими перевозками, когда такое страхование осуществляется в отношении каких-либо или всех следующих объектов: перевозимые товары, транспортные средства, перевозящие товары и любую ответственность, возникающую из этого
(1), (2) Нет ограничений только в отношении страхования рисков, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
(ii) Услуги по перестрахованию и ретроцессии
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(iii) Страховое посредничество, такое как брокерское и агентское посредничество.
(1), (2) Нет ограничений, за исключением:
не разрешается страховое посредничество, связанное с заключением и распределением страховых контрактов от имени иностранных страховщиков на территории Российской Федерации (за исключением случаев, описанных в обязательствах по трансграничному способу поставки услуг по страхованию)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
не разрешается страховое посредничество, связанное с заключением и распределением страховых контрактов от имени иностранных страховщиков на территории Российской Федерации (за исключением случаев, описанных в обязательствах по трансграничному способу поставки услуг по страхованию)
(iv) Вспомогательные услуги по страхованию, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
B. Банковские и другие финансовые услуги (кроме страхования), только в отношении следующих услуг:
(v) Принятие вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения;
(vi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций;
(vii) Лизинг;
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитование, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя;
(ix) Гарантии и обязательства;
(x) Торговля за свой счет и за счет клиентов на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом следующими объектами:
(A) инструментами денежного рынка (в том числе чеками, векселями, депозитными сертификатами);
(B) иностранной валютой;
(C) производными продуктами, включая, но не исключительно, фьючерсными контрактами и опционами;
(D) инструментами, связанными с изменениями валютного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке;
(E) переводными ценными бумагами;
(F) прочими инструментами и финансовыми активами, включая слитками.
(xi) Участие в выпуске всех видов ценных бумаг, включая организацию подписки и размещение ценных бумаг в качестве агента (через публичную или закрытую подписку) и оказание услуг, имеющих отношение к такому выпуску;
(xii) Брокерские услуги на денежном рынке;
(xiii) Управление активами, такое как управление наличными денежными средствами или портфельное управление, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионными фондами, услуги по ответственному хранению, депозитарные и трастовые услуги;
(xiv) Осуществление взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотные документы;
(xv) Предоставление и передача финансовой информации и обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг.
(xvi) Консультационные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая кредитные отчеты и анализ, исследования и консультирование по вопросам капитальных и портфельных вложений, консультирование по вопросам приобретения компаний и корпоративной реструктуризации и стратегии
(1) Нет ограничений только в отношении:
(vii) Лизинга;
(xv) Предоставления и передачи финансовой информации и обработки финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг;
(xvi*) Консультационных, посреднических и других вспомогательных финансовых услуг по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая исследования и рекомендации по прямым и портфельным инвестициям, рекомендации по вопросам приобретения, реорганизации и стратегии корпораций (за исключением деятельности финансовых консультантов (брокеров-поручителей) оказывающих услуги по вопросам организации эмиссии ценных бумаг.
Обязательства не принимаются в отношении услуг, приведенных в параграфах (v), (vi), (viii), (ix), (x), (xi), (xii), (xiii), (xiv) и части (xvi), исключенной выше.
(2) Нет ограничений в отношении подсекторов с (v) по (xv) и консультационных, посреднических и других вспомогательных финансовых услуг по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая исследования и рекомендации по прямым и портфельным инвестициям, рекомендации по вопросам приобретения, реорганизации и стратегии корпораций
(1) Нет ограничений только в отношении:
(vii) Лизинга;
(xv) Предоставления и передачи финансовой информации, и обработка финансовых данных и связанное программное обеспечение поставщиков иных финансовых услуг;
(xvi*) Консультационных, посреднических и других вспомогательных финансовых услуг по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая исследования и рекомендации по прямым и портфельным инвестициям, рекомендации по вопросам приобретения, реорганизации и стратегии корпораций (за исключением деятельности финансовых консультантов (брокеров в области спонсорства) оказывающих услуги по вопросам организации эмиссии ценных бумаг.
Обязательства не принимаются в отношении услуг, приведенных в параграфах (v), (vi), (viii), (ix), (x), (xi), (xii), (xiii), (xiv) и части (xvi), исключенной выше.
(2) Нет ограничений в отношении подсекторов с (v) по (xv) и консультационных, посреднических и других вспомогательных финансовых услуг по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая исследования и рекомендации по прямым и портфельным инвестициям, рекомендации по вопросам приобретения, реорганизации и стратегии корпораций
Для целей гарантирования равных конкурентных возможностей, российские органы обеспечат для иностранных банков, учрежденных в России, такой же уровень гарантий по вкладам, что и для всех иных банков (включая банки с государственным участием) и одинаковые обязательства в отношении участия в возможном механизме страхования вкладов

(1), (2) Шектеулер жоқ20
5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДЫҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР * (тек жеке көздерден қаржыландырылатын білім беру мекемелеріне/қызметтеріне ғана қатысты)
A. Бастауыш білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 921*)
B. Орта білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 922*)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ:
C. Жоғары білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 923*)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ:
D. Басқа санаттарға енгізілмеген ересектерге көрсетілетін білім беру қызметтері (CPC 924*) тек шет тілдер курстарына, компьютерлік курстарға, бизнес курстарына, емтиханға дайындық курстарына қатысты
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУҒА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР *
радиоактивті қалдықтармен / ластанумен жұмыс істеуді қоспағанда
A. Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9401)
B. Қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9402)
C. Санитариялық өңдеу және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (CPC 9403)
D. Басқалары:
Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарындыларынан тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9404);
Шуға қарсы көрсетілетін қызметтер (CPC 9405);
Табиғатты және ландшафттарды қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9406);
Қоршаған ортаға әсерді бағалау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9409*)
(1) Мыналарды қоспағанда, мідеттемелер қабылданбайды қоршаған ортаға әсерді бағалау бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ (CPC 9409*);
консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:
қоршаған ортаға әсерді бағалау бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ (CPC 9409*);
консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Тең бәсекелестік мүмкіндіктерге кепілдік беру мақсатында ресейлік органдар Ресейде құрылған шетелдік банктер үшін барлық өзге де банктер (соның ішінде мемлекет қатысатын банктер) сияқты салымдар бойынша кепілдіктердің бірдей деңгейін және салымдарды сақтандырудың ықтимал тетігіне қатысуға қатысты бірдей міндеттемелерді қамтамасыз етеді
7. ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қаржылық көрсетілетін қызметтердің барлық секторларына қолданылатын шаралар.
Қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасын қозғайтын шараларға қатысты міндеттемелер "Қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасы" Д қосымшаға сәйкес қабылданады.
Рұқсат етілген операциялар мен көрсетілетін қызметтер түрлерінің тізбесі олардың тиісінше құрамдастырып кемсітусіз негізде айқындалады
A. Сақтандыру бойынша көрсетілетін кез келген қызметтер және сақтандыруға байланысты көрсетілетін қызметтер
(a) Өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
(b) Өмірді сақтандырудан өзгеше, сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8129)
(1), (2) Мыналарға байланысты тәуекелдерді сақтандыру бөлігінде шектеулер жоқ:
-халықаралық теңіз тасымалы;
-халықаралық коммерциялық әуе тасымалы;
-халықаралық коммерциялық ғарыштық ұшырулар;
-толық немесе ішінара:
-жеке тұлғаларды халықаралық тасымалдауды;
-экспорттық (импорттық) жүктерді және оларды тасымалдайтын көлік құралдарын халықаралық көлікпен тасымалдауды, соның ішінде осыдан туындайтын жауапкершілікті;
-тауарларды халықаралық көлікпен тасымалдауды жабатын халықаралық сақтандыру;
-"Жасыл карта" шарттар мен сақтандыру сертификаттарының халықаралық жүйесіне қосылғаннан кейін ғана жеке көлік құралдарының трансшекаралық қозғалысы кезіндегі жауапкершілік.
Мұндай сақтандыру мынадай қандай да бір немесе барлық объектілерге: тасымалданатын тауарларға, тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарына және одан туындайтын кез келген жауапкершілікке қатысты жүзеге асырылатын жағдайда, ішкі коммерциялық әуе тасымалына және теңіз тасымалына байланысты тәуекелдерді (міндетті сақтандырудың мынадай түрлерін қоспағанда: әуе кемелерінің иелері мен пайдаланушыларының жауапкершілігін сақтандыру; авиатасымалдаушылардың жолаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар алдындағы жауапкершілігін сақтандыру; әуе кемесі экипажының өмірі мен денсаулығын сақтандыру) сақтандыруға қатысты шектеулер жоқ
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруға қатысты ғана шектеулер жоқ
(ii) Қайта сақтандыру және ретроцессия бойынша көрсетілетін қызметтер
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(iii) Брокерлік және агенттік делдалдық сияқты сақтандыру делдалдығы
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының аумағында шетелдік сақтандырушылар атынан сақтандыру келісімшарттарын жасасуға және бөлуге байланысты сақтандыру делдалдығына жол берілмейді (сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді берудің трансшекаралық тәсілі бойынша міндеттемелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда)
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының аумағында шетелдік сақтандырушылар атынан сақтандыру келісімшарттарын жасасуға және бөлуге байланысты сақтандыру делдалдығына жол берілмейді (сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтерді берудің трансшекаралық тәсілі бойынша міндеттемелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда)
(iv) Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, тәуекелді бағалау және наразылықтарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
B. Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда), тек мынадай көрсетілетін қызметтерге қатысты:
(v)      Халықтан салымдарды және
басқа да қайтарылатын қаражаттарды қабылдау;
(vi) Тұтынушылық кредитті,
ипотеканы, факторинг пен
коммерциялық операцияларды
қаржыландыруды қоса алғанда,
барлық түрдегі кредиттеу;
(vii) Лизинг;
(viii) Кредиттеуді, төлемдік және
дебеттік карточкаларды, жол
чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері;
(iх) Кепілдіктер мен міндеттемелер;
(x) Биржада, биржадан тыс нарықта не өзгеше түрде мынадай құралдармен өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
(А) ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттік сертификаттар);
(Б) шетелдік валютамен;
(С) фьючерстік келісімшарттар мен опциондарды қоса алғанда, бірақ олармен ғана шектелмей, туынды өнімдермен;
(D) валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлемелер өзгерістеріне байланысты құралдармен, соның ішінде своптар туралы келісімдермен және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдер сияқты өнімдермен;
(Е) аударылатын бағалы қағаздармен;
(F) құймаларды қоса алғанда, өзге де құралдармен және қаржы активтерімен сауда жасау.
(xi) Жазылуды ұйымдастыруды және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жабық жазылым арқылы) және осындай шығарылымға қатысы бар қызметтер көрсетуді қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерін шығаруға қатысу;
(xii) Ақша нарығындағы брокерлік көрсетілетін қызметтер;
(xiii) Қолма-қол ақшаны басқару немесе қоржындық басқару сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық түрлері, зейнетақы қорларын басқару, жауаптылықпен сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер;
(xiv) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым қаражаттарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысуларды жүзеге асыру және клирингтік көрсетілетін қызметтер;
(xv) Өзге де қаржылық қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі.
(xvi) (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтер, соның ішінде кредиттік есептер мен талдау, капиталдық және қоржындық салымдар мәселелері бойынша зерттеулер мен консультациялар беру, компаниялардың сатып алулары және корпоративтік қайта құрылымдау және стратегия мәселелері бойынша консультациялар беру
(1)      Мыналарға қатысты ғана шектеулер жоқ:
(vii) Лизинг;
(xv) Өзге де қаржылық қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі;
(xvi*) (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтер, соның ішінде тікелей және қоржындық инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдар, бағалы қағаздар эмиссиясын ұйымдастыру мәселелері бойынша қызметтер көрсететін корпорацияларды (қаржы консультанттарының (брокер - кепілгерлердің) қызметін қоспағанда) сатып алу, қайта ұйымдастыру және олардың стратегиясы мәселелері бойынша ұсынымдар.
(v), (vi), (viii), (ix), (x), (xi), (xii), (xiii), (xiv) параграфтарында және жоғарыда алып тасталған (xvi) бөлігінде келтірілген көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
(2) (v) - (xv) кіші секторларына және (v)–(xv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтерге қатысты, соның ішінде тікелей және қоржындық инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдарға, корпорацияларды сатып алу, қайта ұйымдастыру және олардың стратегиясы мәселелері бойынша ұсынымдарға қатысты шектеулер жоқ
(1) Мыналарға қатысты ғана шектеулер жоқ:
(vii) Лизинг;
(xv) Өзге де қаржылық қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі;
(xvi*) (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтер, соның ішінде тікелей және қоржындық инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдар, бағалы қағаздар эмиссиясын ұйымдастыру мәселелері бойынша қызметтер көрсететін корпорацияларды (қаржы консультанттарының (демеушілік саласындағы брокерлердің) қызметін қоспағанда) сатып алу, қайта ұйымдастыру және олардың стратегиясы мәселелері бойынша ұсынымдар.
(v), (vi), (viii), (ix), (x), (xi), (xii), (xiii), (xiv) параграфтарында және жоғарыда алып тасталған (xvi) бөлігінде келтірілген көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
(2) (v) - (xv) кіші секторларына және (v)–( xv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтерге қатысты, соның ішінде тікелей және қоржындық инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдарға, корпорацияларды сатып алу, қайта ұйымдастыру және олардың стратегиясы мәселелері бойынша ұсынымдарға қатысты шектеулер жоқ
Мынадай көрсетілетін қызметтер сауда порттарындағы ақылға қонымды және кемсітпейтін жағдайларда халықаралық теңіз тасымалы қызметтерін берушілерге қолжетімді:
Лоцмандық алып өту (Ресей туын көтеріп жүзетін кемелер үшін лоцмандық алып өту көрсететін қызметтерді пайдалану міндетті емес болуы мүмкін);
Мұзжарғыштардың алып өтуі;
Сүйреу;
Азық-түлікпен, отынмен және сумен жабдықтау;
Қоқыс пен ластанған судан тазарту;
Порт капитаны көрсететін қызметтер;
Навигациялық қолдау (маяктар көрсететін қызметтер, навигациялық көрсетілетін қызметтер, радарлық қондырғылары бар кемелер көрсететін қызметтер, навигация қауіпсіздігін арттыратын өзге де электрондық қосалқы құралдар мен жүйелер және т.б.);
Коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді, су және электр энергиясын беруді қоса алғанда, кемелерді пайдалану үшін маңызды, жағалаудан көрсетілетін қызметтер;
Апаттық жөндеу құралдары;
Зәкірлік тұрақтар мен айлақтар көрсететін қызметтер

8. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ И СОЦИАЛЬНОЙ ОБЛАСТИ
A. Услуги больниц (CPC 9311*) только в отношении организаций/услуг здравоохранения, финансируемых из частных источников
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений, за исключением следующего:
компенсации расходов за медицинские услуги, входящие в пакет, предусмотренный системой государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью21
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений, за исключением следующего:
компенсации расходов за медицинские услуги, входящие в пакет, предусмотренный системой государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью22
9. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ТУРИЗМОМ И ПУТЕШЕСТВИЯМИ
A. Услуги гостиниц и ресторанов (включая предприятия общественного питания)
(CPC 641, CPC 642, CPC 643)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
B. Услуги туроператоров и турагентов (CPC 7471)
C. Услуги по экскурсионному обслуживанию (CPC 7472)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
10. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ДОСУГА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ
A. Услуги по организации развлечений (CPC 96191–96195)
Прочие услуги по организации развлечений, не включенные в другие категории (иные, чем аудиовизуальные услуги) только в отношении услуг по эксплуатации кинотеатров (CPC 96199*)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
B. Услуги информационных агентств (CPC 962)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
11. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A. Морской транспорт
Следующие услуги доступны поставщикам услуг международных морских перевозок на разумных и недискриминационных условиях в торговых портах:
Лоцманская проводка (для судов под российским флагом пользование услугами лоцманской проводки может быть необязательным);
Ледокольная проводка;
Буксировка;
Снабжение продовольствием, топливом и водой;
Сбор мусора и льяльных вод;
Услуги капитана порта;
Навигационная поддержка (услуги маяков, навигационные услуги, услуги судов с радарными установками, иные электронные вспомогательные средства и системы, повышающие безопасность навигации, и т.д.);
Услуги, оказываемые с берега, существенные для эксплуатации судов, включая коммуникационные, поставку воды и электричества;
Аварийные ремонтные средства;
Услуги якорных стоянок и причалов
Международные перевозки
(CPC 7211, CPC 7212), исключая каботажные перевозки23
(1) (a) Линейные перевозки:
Нет ограничений, кроме следующего:
преимущественное право на участие в работах по соглашению о разделе продукции24 в качестве перевозчиков принадлежит юридическим лицам Российской Федерации.
(b) Балкерные, трамповые и другие международные перевозки, включая пассажирские перевозки:
Нет ограничений, за исключением следующего:
преимущественное право на участие в работах по соглашению о разделе продукции в качестве перевозчиков принадлежит юридическим лицам Российской Федерации.
(2) Нет ограничений, за исключением следующего:
преимущественное право на участие в работах по соглашению о разделе продукции в качестве перевозчиков принадлежит юридическим лицам Российской Федерации
(1) (a) Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(b) Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Вспомогательные услуги для морского транспорта
Услуги по обработке грузов25
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
Услуги складов и пакгаузов
(CPC 742*);
Услуги контейнерных станций и депо26

8. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНДАҒЫ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК САЛАДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Ауруханалар көрсететін қызметтер (CPC 9311*), тек жеке көздерден қаржыландырылатын денсаулық сақтау ұйымдарына / олар көрсететін қызметтерге қатысты
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесінде қарастырылған топтамаға кіретін медициналық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың өтемақысы21
(1) Міндеттемелер қабылданбайды
(2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесінде қарастырылған топтамаға кіретін медициналық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың өтемақысы22
9. ТУРИЗМГЕ ЖӘНЕ САЯХАТҚА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Қонақүйлер мен мейрамханалар көрсететін қызметтер (қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын қоса алғанда) (CPC 641, CPC 642, CPC 643)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
B. Туроператорлар және турагенттер көрсететін қызметтер (CPC 7471)
C. Экскурсиялық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7472)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Ойын-сауықтарды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 96191-96195)
Кинотеатрларды пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты басқа санаттарға енгізілмеген дыбыстау-бейнелеу көрсетілетін қызметтерінен өзгелері ойын-сауықтарды ұйымдастыру жөніндегі өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 96199*)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
B. Ақпараттық агенттіктер көрсететін қызметтер (CPC 962)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
A. Теңіз көлігі
Халықаралық тасымалдар
(CPC 7211, CPC 7212), каботаждық тасымалдарды қоспағанда23
(1) (a) Желілік тасымалдар:
Мынадан басқа шектеулер жоқ:
өнімді бөлу туралы келісім бойынша жұмыстарға қатысудың басым құқығы24 тасымалдаушылар ретінде Ресей Федерациясының заңды тұлғаларына тиесілі.
(b) Балкерлік, трамптік және басқа да халықаралық тасымалдар, соның ішінде жолаушылар тасымалы
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
өнімді бөлу туралы келісім бойынша жұмыстарға қатысудың басым құқығы тасымалдаушылар ретінде Ресей Федерациясының заңды тұлғаларына тиесілі.
(2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
өнімді бөлу туралы келісім бойынша жұмыстарға қатысудың басым құқығы тасымалдаушылар ретінде Ресей Федерациясының заңды тұлғаларына тиесілі
(1) (a) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
(b) "Нарыққа қол жеткізуді шектеу" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
Теңіз көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер25
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Қоймалар және пакгауздар көрсететін қызметтер (CPC 742*);
Контейнерлік станциялар және депо көрсететін қызметтер26

(1) Обязательства не принимаются27.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются28 .
(2) Нет ограничений
Услуги таможенных брокеров29
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
Услуги морских грузовых транспортно-экспедиторских агентств30
Услуги морских агентств31
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
B. Услуги внутреннего водного транспорта
(f) "Прочие вспомогательные услуги внутреннего водного транспорта" (CPC 7459)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
C. Услуги воздушного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт воздушных судов
(часть CPC 8868**) только в части деятельности по обслуживанию и ремонту на борту воздушного судна или его части в то время, когда оно не оказывает услугу по перевозке. Исключаются оперативное обслуживание или иная деятельность по ремонту или обслуживанию, осуществляемые авиаперевозчиком (включая его агентов и подрядчиков) на борту воздушного судна, которое находится у него в собственности, аренде или эксплуатации
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг32 Системы компьютерного резервирования
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
F. Услуги автодорожного транспорта
(a) Пассажирские перевозки
(CPC 7121*, CPC 7122*);
(b) Грузовые перевозки (CPC 7123*)33
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(d) Техническое обслуживание и ремонт оборудования для автодорожного транспорта
(CPC 6112, 8867)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
(e) Вспомогательные услуги для автодорожного транспорта
только в отношении автобусных станций (CPC 7441*)
и прочих вспомогательных услуг для автодорожного транспорта (CPC 7449)
(1), (2) Нет ограничений
(1), (2) Нет ограничений
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта* (за исключением соответствующих вспомогательных услуг для космического и трубопроводного транспорта).
(a) Услуги по обработке грузов
(CPC 741*), за исключением услуг по обработке грузов для морского транспорта, по которым приняты обязательства в разделе 11.A
(1) Обязательства не принимаются34
(2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении услуг по обработке грузов для воздушного и железнодорожного транспорта
(1) Обязательства не принимаются35
(2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении услуг по обработке грузов для воздушного и железнодорожного транспорта
(b) Услуги складов и пакгаузов

(1) Міндеттемелер қабылданбайды27.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды28.
(2) Шектеулер жоқ
Кедендік брокерлер көрсететін қызметтер29
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
Теңіз жүк көлігі-экспедиторлық агенттіктер көрсететін қызметтер30
Теңіз агенттіктері көрсететін қызметтер31
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
B. Ішкі су көлігі көрсететін қызметтер
(f) Ішкі су көлігі көрсететін өзге де қосалқы қызметтер (CPC 7459)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
C. Әуе көлігі көрсететін қызметтер
(d) Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі) тек тасымалдау қызметін көрсетпейтін уақытта әуе кемесінің бортында немесе оның бір бөлігінде қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызмет бөлігінде. Авиатасымалдаушы (оның агенттері мен мердігерлерін қоса алғанда) өз меншігіндегі, жалға алған немесе пайдаланып жүрген әуе кемесінің бортында жүзеге асыратын жедел қызмет көрсету немесе жөндеу немесе қызмет көрсету жөніндегі өзге де қызметті қоспағанда
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
Компьютерлік резервтеу жүйесінің авиакөліктік көрсетілетін қызметтерін32 сату және оның маркетингі
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
F. Автожол көлігі көрсететін қызметтер
(a) Жолаушылар тасымалы (CPC 7121*, CPC 7122*);
(b) Жүк тасымалы (CPC 7123*)33
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(d) Автожол көлігі үшін жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жабдақтардың жөндеу (CPC 6112, 8867)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
(e) Автожол көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер
тек автобус станцияларына қатысты (CPC 7441*)
және автожол көлігі үшін көрсетілетін басқа да қосалқы қызметтер (CPC 7449)
(1), (2) Шектеулер жоқ
(1), (2) Шектеулер жоқ
H. Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер* (ғарыш және құбыржол көлігі үшін көрсетілетін тиісті қосалқы қызметтерді қоспағанда).
(a) Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 741*), 11. А бөлімінде міндеттемелер қабылданған теңіз көлігі үшін жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда.
(1) Міндеттемелер қабылданбайды34.
(2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
әуе және теміржол көлігі үшін жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды35.
(2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
әуе және теміржол көлігі үшін жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды

(CPC 742*), за исключением услуг складов и пакгаузов для морского транспорта, по которым приняты обязательства в разделе 11.A
(1) Обязательства не принимаются36
(2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении услуг складов и пакгаузов для железнодорожного транспорта
(1) Обязательства не принимаются37
(2) Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении услуг складов и пакгаузов для железнодорожного транспорта
(c) Услуги грузовых транспортных агентств (CPC 748*), за исключением услуг грузовых транспортных агентств для морского транспорта, по которым приняты обязательства в разделе 11.A
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(d) Прочие вспомогательные и дополнительные транспортные услуги в отношении посреднических услуг, услуг по оформлению транспортной документации, услуг по проверке груза и взвешиванию (CPC 7490*)
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются
(2) Нет ограничений
________________________________________
1 Под бухгалтерской услугой следует понимать деятельность в области бухгалтерского учета, а именно:
организацию бухгалтерского учета и предоставление бухгалтерской отчетности заинтересованным пользователям (например, руководителям, учредителям, участникам, собственникам, кредиторам, налоговым и финансовым органам);выполнение работ на определенных сферах или сфере бухгалтерского учета, таких как, например, учет основных средств, учет товарно-материальных ценностей, учет затрат на производство или учет продаж продукции (например, товаров, работ, услуг);
оказание консультаций по вопросам организации и ведения бухгалтерского учета с целью более полного и точного отражения объектов бухгалтерского учета (например, активов, обязательств, капитала) и их движения в процессе хозяйственной деятельности, основываясь на требованиях действующего законодательства в области бухгалтерского учета.
2 Под бухгалтерской услугой следует понимать деятельность в области бухгалтерского учета, а именно:
организацию бухгалтерского учета и предоставление бухгалтерской отчетности заинтересованным пользователям (например, руководителям, учредителям, участникам, собственникам, кредиторам, налоговым и финансовым органам);
выполнение работ на определенных сферах или сфере бухгалтерского учета, таких как, например, учет основных средств, учет товарно-материальных ценностей, учет затрат на производство или учет продажи продукции (например, товаров, работ, услуг);
оказание консультаций по вопросам организации и ведения бухгалтерского учета с целью более полного и точного отражения объектов бухгалтерского учета (активов, обязательств, капитала) и их движения в процессе хозяйственной деятельности, основываясь на требованиях действующего законодательства в области бухгалтерского учета.
3 Система государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью предусматривает компенсацию расходов за оказанные медицинские услуги из бюджета всех уровней (федерального, субъектов Федерации, муниципального) и посредством обязательного медицинского страхования.
4 Система государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью предусматривает компенсацию расходов за оказанные медицинские услуги из бюджета всех уровней (федерального, субъектов Федерации, муниципального) и посредством обязательного медицинского страхования.
5 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
6 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
7 Услуги экспресс (ускоренной) доставки, в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки, могут включать в себя другие элементы, увеличивающие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональная доставка адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национального почтового оператора в первом весе категории наиболее срочной доставки.
8 "Телекоммуникации" означают передачу и прием сигналов любыми электромагнитными средствами.
9 "Телекоммуникации" означают передачу и прием сигналов любыми электромагнитными средствами.
10 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
11 Для целей транспарентности "правительство" включает национальные, региональные и местные правительственные органы.

(b) Қоймалар және пакгауздар көрсететін қызметтер (CPC 742*), 11. А бөлімінде міндеттемелер қабылданған теңіз көлігі үшін қоймалар және пакгауздар көрсететін қызметтерді қоспағанда
(1) Міндеттемелер қабылданбайды36.
(2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
теміржол көлігі үшін қоймалар мен пакгауздар көрсететін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
(1) Міндеттемелер қабылданбайды37.
(2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
теміржол көлігі үшін қоймалар мен пакгауздар көрсететін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
(c) Жүк көлігі агенттіктері көрсететін қызметтер (CPC 748*), 11. А бөлімінде міндеттемелер қабылданған теңіз көлігі үшін жүк көлігі агенттіктері көрсететін қызметтерді қоспағанда
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(d) Делдалдық көрсетілетін қызметтерге, көлік құжаттамасын ресімдеу бойынша көрсетілетін қызметтерге, жүкті тексеру және өлшеу бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты өзге де қосалқы және қосымша көрсетілетін көлік қызметтері (CPC 7490*)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
________________________________________________
1 Бухгалтерлік көрсетілетін қызмет деп бухгалтерлік есеп саласындағы қызметті түсіну керек, атап айтқанда:
мүдделі пайдаланушыларға (мысалы, басшыларға, құрылтайшыларға, қатысушыларға, меншік иелеріне, кредит берушілерге, салық және қаржы органдарына) бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және бухгалтерлік есептілік жасау;
бухгалтерлік есептің белгілі бір салаларында немесе саласында, мысалы, негізгі құралдарды есепке алу, тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу, өндіріс шығындарын есепке алу немесе өнімді (мысалы, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуды есепке алу сияқты жұмыстарды орындау;
бухгалтерлік есеп саласындағы қолданыстағы заңнаманың талаптарына сүйене отырып, бухгалтерлік есеп объектілерін (мысалы, активтер, міндеттемелер, капитал) және олардың шаруашылық қызмет процесіндегі қозғалысын неғұрлым толық және дәл көрсету мақсатында бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша консультациялар беру.
2 Бухгалтерлік көрсетілетін қызмет деп бухгалтерлік есеп саласындағы қызметті түсіну керек, атап айтқанда:
мүдделі пайдаланушыларға (мысалы, басшыларға, құрылтайшыларға, қатысушыларға, меншік иелеріне, кредит берушілерге, салық және қаржы органдарына) бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және бухгалтерлік есептілік жасау;
бухгалтерлік есептің белгілі бір салаларында немесе саласында, мысалы, негізгі құралдарды есепке алу, тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу, өндіріс шығындарын есепке алу немесе өнімді (мысалы, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуды есепке алу сияқты жұмыстарды орындау;
бухгалтерлік есеп саласындағы қолданыстағы заңнаманың талаптарына сүйене отырып, бухгалтерлік есеп объектілерін (мысалы, активтер, міндеттемелер, капитал) және олардың шаруашылық қызмет процесіндегі қозғалысын неғұрлым толық және дәл көрсету мақсатында бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша консультациялар беру.
3 Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі барлық деңгейдегі (федералдық, Федерация субъектілері, муниципалдық) бюджеттен және міндетті медициналық сақтандыру арқылы көрсетілген медициналық қызметтер шығыстарын өтеуді көздейді.
4 Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі барлық деңгейдегі (федералдық, Федерация субъектілері, муниципалдық) бюджеттен және міндетті медициналық сақтандыру арқылы көрсетілген медициналық қызметтер шығыстарын өтеуді көздейді.
5 "Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
6 "Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.7 Экспресс (жеделдетілген) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашық хаттарды) жеткізудің едәуір жоғары тарифтерінен, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен сенімділігінен басқа жөнелту орнынан жөнелтуді тікелей қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысты қадағалап отыру (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған жердің және адресаттың өзгеру мүмкіндігі, қабылдауды растау сияқты құнын жоғарылататын басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізудің едәуір жоғары тарифтері – бұл ең шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағындағы ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарларын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 еседен жоғары тарифтер.
8 "Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер" сигналдарды кез келген электромагниттік құралдармен беру және қабылдауды білдіреді.
9"Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер" сигналдарды кез келген электромагниттік құралдармен беру және қабылдауды білдіреді.
10 Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
11Транспаренттілік мақсаттары үшін "үкімет" ұғымы ұлттық, өңірлік және жергілікті үкіметтік органдарды қамтиды.

12 Для цели транспарентности: данный код включает CPC 5115 (Услуги по подготовке площадей для проведения горных работ).
13 Для цели транспарентности: включая продажу комиссионными агентами потребителям зарегистрированных пищевых добавок в форме таблеток и капсул.
14 Для целей данного Перечня алкогольная и спиртосодержащая продукция не включает пиво, парфюмерию и косметику.
15 Для целей транспарентности: включая CPC 62244 – Услуги оптовой торговли радио и телевизионным оборудованием, музыкальными инструментами, музыкальными партитурами и аудио- и видеозаписями.
16 Для целей транспарентности: включая CPC 63234 – Розничная торговля радио и телевизионным оборудованием, музыкальными инструментами и записями, музыкальными партитурами.
17 Система государственной гарантии бесплатного здравоохранения для граждан Российской Федерации устанавливает компенсацию за оказанные медицинские услуги из бюджетов всех уровней (федерального, регионального бюджетов Российской Федерации, органов местного самоуправления) и посредством обязательного медицинского страхования.
18 Система государственной гарантии бесплатного здравоохранения для граждан Российской Федерации устанавливает компенсацию за оказанные медицинские услуги из бюджетов всех уровней (федерального, регионального бюджетов Российской Федерации, органов местного самоуправления) и посредством обязательного медицинского страхования.
19 Обязательства в секторе "Франчайзинговые услуги" (часть CPC 8929*) не затрагивают меры, применяемые в соответствии с настоящим Перечнем специфических обязательств в других секторах услуг.
20 Обязательства в секторе "Франчайзинговые услуги" (часть CPC 8929*) не затрагивают меры, применяемые в соответствии с настоящим Перечнем специфических обязательств в других секторах услуг.
21 Система государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью устанавливает компенсацию средств за оказанные медицинские услуги из бюджета всех уровней (федерального, субъектов Федерации, муниципального) и посредством обязательного медицинского страхования.
22 Система государственных гарантий обеспечения граждан Российской Федерации бесплатной медицинской помощью устанавливает компенсацию средств за оказанные медицинские услуги из бюджета всех уровней (федерального, субъектов Федерации, муниципального) и посредством обязательного медицинского страхования.
23 Без ущерба для сфер деятельности, которые могут квалифицироваться согласно соответствующему законодательству Российской Федерации как "каботаж", этот перечень не включает "морские каботажные услуги", которые рассматриваются как охватывающие перевозку пассажиров или грузов между портами, расположенными в Российской Федерации, и перевозку пассажиров и грузов между портом, расположенным в Российской Федерации, и сооружениями или конструкциями, расположенными на континентальном шельфе Российской Федерации, а также перевозку пассажиров и грузов во внутренних водах Российской Федерации.
24 Соглашения о разделе продукции в отношении разведки, разработки и добычи минеральных ресурсов.
25 "Услуги по обработке грузов, перевозимых морем" означает деятельность, осуществляемую стивидорными компаниями, включая операторов терминалов, но, не включая непосредственную деятельность докеров, когда эта рабочая сила организована независимо от стивидорной деятельности или операторов терминалов. Деятельность включает в себя организацию и контроль за:
погрузкой/разгрузкой груза на/с судна;
креплением груза на борту/освобождением груза;
приемом/доставкой и хранением грузов до погрузки или после разгрузки.
26 "Услуги контейнерных станций и депо" означает деятельность, состоящую в хранении контейнеров на территории порта либо на территории, удаленной от моря, с целью их загрузки/разгрузки, ремонта и подготовки к погрузке.
27 Обязательства по данному способу поставки не являются технически выполнимыми
28 Обязательства по данному способу поставки не являются технически выполнимыми
29 "Услуги таможенных брокеров" означает деятельность, состоящую в выполнении от имени другой стороны таможенных формальностей, связанных с импортом, экспортом или с транспортировкой груза, когда такие услуги являются основной деятельностью поставщика услуг или обычным дополнением к его основной деятельности.
30 "Услуги грузовых транспортно-экспедиторских агентств" означает деятельность, состоящую в организации и мониторинге поставки от имени грузоотправителя посредством приобретения транспортных и связанных с ними услуг, подготовки документации и предоставлении деловой информации.
31 "Услуги морских агентств" означает деятельность, состоящую в выполнении в качестве агента от своего имени или от имени судовладельца в соответствии с указаниями правовых и иных действий и за счет судовладельца в пределах данного порта или данной области для следующих целей:
маркетинга и продажи услуг морского транспорта и связанных с ним услуг, от котировки до выставления счетов, а также выдача коносаментов от имени компаний, приобретение и перепродажа необходимых, связанных с этим услуг, подготовка документации и предоставление деловой информации;
деятельность от имени компаний по организации захода судна или приемки груза при необходимости.
32 "Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг" означает продажу авиаперевозчиком своих билетов и маркетинг своих авиатранспортных услуг, включая все аспекты маркетинга, такие как исследования рынка, реклама и распространение. Эти виды деятельности не включают ценообразование в области авиатранспортных услуг и применяемые условия.
33 Включая, среди прочего, перевозку штучных предметов, но без ущерба для обязательств в отношении сектора "Курьерские услуги".
34 Обязательства по данному способу поставки не являются технически выполнимыми.
35 Обязательства по данному способу поставки не являются технически выполнимыми.
36 Обязательства по данному способу поставки не являются технически выполнимыми.
37 Обязательства по данному способу поставки не являются технически выполнимыми.
Приложение В
РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
Перечень ограничений, изъятий и условий Российской Федерации в отношении главы III
"Учреждение и деятельность"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 21)
Ограничения национального режима
(статья 20)
Основание для изъятия
I. Горизонтальные ограничения, изъятия и условия
Все сектора
Ограничения, изъятия и условия, перечисленные в разделе I "Горизонтальные ограничения" настоящего Перечня, применяются в отношении всех секторов экономической деятельности.
За исключением ограничений, изъятий и условий, указанных в разделах I и II настоящего Перечня, нет ограничений;
Представительства определяются в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Все сектора
Сделка, совершаемая лицом любой другой Стороны и влекущая за собой установление контроля над российскими хозяйственными обществами, осуществляющими хотя бы один из видов деятельности, имеющих стратегическое значение для обеспечения обороны страны и безопасности государства, требует получения разрешения уполномоченного органа Российской Федерации в порядке, определяемом нормативными правовыми актами Российской Федерации.
Иностранные государства, международные организации, а также находящиеся под их контролем лица, в том числе созданные на территории Российской Федерации, не вправе совершать сделки, влекущие за собой установление контроля над российскими хозяйственными обществами, осуществляющими хотя бы один из видов деятельности, имеющих стратегическое значение для обороны страны и безопасности государства. Иностранные инвесторы или группа лиц обязаны представлять в уполномоченный орган информацию о приобретении 5 % и более акций (долей), составляющих уставные капиталы хозяйственных обществ, осуществляющих хотя бы один из видов деятельности, имеющих стратегическое значение для обеспечения обороны страны и безопасности государства
Сделка, совершаемая лицом любой другой Стороны и влекущая за собой установление контроля над российскими хозяйственными обществами, осуществляющими хотя бы один из видов деятельности, имеющих стратегическое значение для обеспечения обороны страны и безопасности государства, требует получения разрешения уполномоченного органа Российской Федерации в порядке, определяемом нормативными правовыми актами Российской Федерации.
Иностранные государства, международные организации, а также находящиеся под их контролем лица, в том числе созданные на территории Российской Федерации, не вправе совершать сделки, влекущие за собой установление контроля над российскими хозяйственными обществами, осуществляющими хотя бы один из видов деятельности, имеющих стратегическое значение для обороны страны и безопасности государства. Иностранные инвесторы или группа лиц обязаны представлять в уполномоченный орган информацию о приобретении 5 % и более акций (долей), составляющих уставные капиталы хозяйственных обществ, осуществляющих хотя бы один из видов деятельности, имеющих стратегическое значение для обеспечения обороны страны и безопасности государства

12 Транспаренттілік мақсаттары үшін аталған код ("Тау-кен жұмыстарын жүргізу үшін алаңдар дайындау жөніндегі көрсетілетін қызметтер ") CPC 5115-ті қамтиды.
13Транспаренттілік мақсаттары үшін: комиссиялық агенттердің тұтынушыларға таблетка және капсула түрінде тіркелген тағамдық қоспаларды сатуын қоса алғанда.
14Осы Ерекше міндеттемелер тізбесінің мақсаттары үшін алкогольдық және құрамында алкоголь бар өнімдерге сыра, парфюмерия және косметика кірмейді.
15Транспаренттілік мақсаттары үшін: CPC 62244-ті– радио және телевизия жабдықтарының, музыкалық аспаптардың, музыкалық партитуралардың және дыбыстық және бейне жазбалардың көтерме саудасы көрсететін қызметтерді қоса алғанда.
16Транспаренттілік мақсаттары үшін: CPC 63234-ті қоса алғанда – радио және телевизия жабдықтарының, музыкалық аспаптар мен жазбалардың, музыкалық партитуралардың бөлшек саудасы көрсететін қызметтерді қоса алғанда.
17Ресей Федерациясының азаматтарына арналған тегін денсаулық сақтаудың мемлекеттік кепілдіктер жүйесі барлық деңгейдегі (Ресей Федерациясының Федералдық, өңірлік бюджеттері, жергілікті өзін-өзі басқару органдары) бюджеттерден және міндетті медициналық сақтандыру арқылы көрсетілген медициналық қызметтер шығыстарына өтемақы белгілейді.
18Ресей Федерациясының азаматтарына арналған тегін денсаулық сақтаудың мемлекеттік кепілдіктер жүйесі барлық деңгейдегі (Ресей Федерациясының Федералдық, өңірлік бюджеттері, жергілікті өзін-өзі басқару органдары) бюджеттерден және міндетті медициналық сақтандыру арқылы көрсетілген медициналық қызметтер шығыстарына өтемақы белгілейді.
19"Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер" секторындағы міндеттемелер (CPC 8929* бір бөлігі) осы басқа қызмет секторларындағы Ерекше міндеттемелердің тізбесіне сәйкес қолданылатын шараларды қозғамайды.
20"Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер" секторындағы міндеттемелер (CPC 8929* бір бөлігі) осы басқа қызмет секторларындағы Ерекше міндеттемелердің тізбесіне сәйкес қолданылатын шараларды қозғамайды.
21 Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі барлық деңгейдегі (федералдық, Федерация субъектілері, муниципалдық) бюджеттен және міндетті медициналық сақтандыру арқылы көрсетілген медициналық қызметтер шығыстарын өтеуді көздейді.
22Ресей Федерациясының азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесі барлық деңгейдегі (федералдық, Федерация субъектілері, муниципалдық) бюджеттен және міндетті медициналық сақтандыру арқылы көрсетілген медициналық қызметтер шығыстарына өтемақы белгілейді.
23Ресей Федерациясының тиісті заңнамасына сәйкес "каботаж" ретінде дәрежелене алатын қызмет салаларына нұқсан келтірместен, бұл тізбеге Ресей Федерациясында орналасқан порттар арасында жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдауды және Ресей Федерациясында орналасқан порт пен құрылысжайлар немесе Ресей Федерациясының континенттік қайраңында орналасқан конструкциялар арасында жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ Ресей Федерациясының ішкі суларында жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды қамтитын "теңіз каботаждық көрсетілетін қызметтері" кірмейді.
24Минералды ресурстарды барлауға, игеруге және өндіруге қатысты өнімді бөлу туралы келісімдер.
25"Теңіз арқылы тасымалданатын жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер" терминал операторларын қоса алғанда, бірақ бұл жұмыс күші стивидорлық қызметке немесе терминал операторларына тәуелсіз ұйымдастырылған жағдайда докерлердің тікелей қызметін қоспағанда, стивидорлық компаниялар жүзеге асыратын қызметті білдіреді. Қызмет мыналарды ұйымдастыруды және бақылауды қамтиды:
кемеге/кемеден жүкті тиеу/түсіру;
бортта жүкті бекіту/жүкті босату;
жүктерді тиеуге дейін немесе түсіргеннен кейін қабылдау/жеткізу және сақтау.
26"Контейнерлік станциялар мен депо көрсететін қызметтер" контейнерлерді тиеу/түсіру, жөндеу және тиеуге дайындау мақсатында порт аумағында не теңізден қашық алыс аумақта оларды сақтаудан тұратын қызметті білдіреді.
27Берілімнің осы әдісі бойынша міндеттемелер техникалық тұрғыдан орындалмайды
28Берілімнің осы әдісі бойынша міндеттемелер техникалық тұрғыдан орындалмайды
29"Кеден брокерлерінің көрсететін қызметтер" екінші тараптың атынан импортқа, экспортқа немесе жүкті тасымалдауға байланысты кедендік формальдылықтарды, егер мұндай көрсетілетін қызметтер көрсетілетін қызметтерді ұсынушының негізгі қызметі немесе оның негізгі қызметіне әдеттегі қосымша болып табылса, орындаудан тұратын қызметті білдіреді.
30"Жүк көлігі-экспедиторлық агенттіктері көрсететін қызметтер" көрсетілетін көлік қызметтері мен соған байланысты қызметтерді сатып алу, құжаттамасын дайындау және іскерлік ақпарат беру арқылы жүк жөнелтушінің атынан берілімді ұйымдастыру мен мониторингтеуден тұратын қызметті білдіреді.
31"Теңіз агенттіктері көрсететін қызметтер" өз атынан немесе кеме иесінің атынан құқықтық және өзге де іс-әрекеттер нұсқауларына сәйкес агент ретінде және осы порттың немесе осы саланың шегінде кеме иесінің есебінен мынадай мақсаттар үшін орындаудан тұратын қызметті білдіреді:
бағаламадан белгілеуден бастап шоттарды ұсынуға дейін теңіз көлігі көрсететін қызметтердің және онымен байланысты көрсетілетін қызметтердің маркетингі және оларды сату, сондай-ақ компаниялар атынан коносаменттер беру, осыған байланысты қажетті байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу және қайта сату, құжаттама дайындау және іскерлік ақпарат беру;
қажет болған жағдайда кеменің кіруін немесе жүкті қабылдап алуды ұйымдастыру жөніндегі компаниялар атынан атқарылатын қызмет.
32"Авиакөліктік көрсетілетін қызметтерді сату және оның маркетингі" авиатасымалдаушының өз билеттерін сатуын және нарықты зерттеу, жарнама және тарату сияқты маркетингтің барлық аспектілерін қоса алғанда, авиакөліктік көрсетілетін қызметтерді сатуды білдіреді. Бұл қызмет түрлері авиакөліктік көрсетілетін қызметтер саласындағы баға белгілеуді және қолданылатын шарттарды қамтымайды.
33Өзгелерден басқа, дара заттарды тасымалдауды қоса алғанда, бірақ, "Курьерлік көрсетілетін қызметтер" секторына қатысты міндеттемелерге нұқсан келтірмей.
34 Берілімнің осы әдісі бойынша міндеттемелер техникалық тұрғыдан орындалмайды.
35Берілімнің осы әдісі бойынша міндеттемелер техникалық тұрғыдан орындалмайды.
36Берілімнің осы әдісі бойынша міндеттемелер техникалық тұрғыдан орындалмайды.
37Берілімнің осы әдісі бойынша міндеттемелер техникалық тұрғыдан орындалмайды.
В қосымшасы
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ "Құрылуы және қызметі" деген III тарауға қатысты Ресей Федерациясының шектеулер, ерекшеліктер және шарттар тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (21-бап)
Ұлттық режим шектеулері (20-бап)
Ерекшіліктер негізі
I. ДЕҢГЕЙЛЕС ШЕКТЕУЛЕР, ЕРЕКШЕЛІКТЕР ЖӘНЕ ШАРТТАР
Барлық секторлар
Осы Тізбенің "Деңгейлес шектеулер" деген I бөлімінде санамаланған шектеулер, ерекшеліктер және шарттар экономикалық қызметтің барлық секторларына қатысты қолданылады.
Осы Тізбенің I және II бөлімдерінде көрсетілген шектеулерді, ерекшеліктерді және шарттарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Барлық секторлар
Кез келген басқа Тараптың тұлғасы жасаған және елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стратегиялық маңызы бар қызмет түрлерінің кем дегенде біреуін жүзеге асыратын ресейлік шаруашылық жүргізуші қоғамдарға бақылау орнатуға алып келетін мәміле Ресей Федерациясының нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын тәртіппен Ресей Федерациясының уәкілетті органының рұқсатын алуды талап етеді.
Шет мемлекеттер, халықаралық ұйымдар, сондай-ақ олардың бақылауындағы, оның ішінде Ресей Федерациясының аумағында құрылған тұлғалар, елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігі үшін стратегиялық маңызы бар қызмет түрлерінің кем дегенде біреуін жүзеге асыратын ресейлік шаруашылық қоғамдарына бақылау орнатуға алып келетін мәмілелер жасауға құқылы емес. Шетелдік инвесторлар немесе тұлғалар тобы уәкілетті органға елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стратегиялық маңызы бар қызмет түрлерінің кем дегенде біреуін жүзеге асыратын шаруашылық қоғамдарының жарғылық капиталын құрайтын акциялардың (үлестердің) 5 және одан көп пайызын сатып алу туралы ақпарат беруге міндетті
Кез келген басқа Тараптың тұлғасы жасаған және елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стратегиялық маңызы бар қызмет түрлерінің кем дегенде біреуін жүзеге асыратын ресейлік шаруашылық жүргізуші қоғамдарға бақылау орнатуға алып келетін мәміле Ресей Федерациясының нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын тәртіппен Ресей Федерациясының уәкілетті органының рұқсатын алуды талап етеді.
Шет мемлекеттер, халықаралық ұйымдар, сондай-ақ олардың бақылауындағы, оның ішінде Ресей Федерациясының аумағында құрылған тұлғалар, елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігі үшін стратегиялық маңызы бар қызмет түрлерінің кем дегенде біреуін жүзеге асыратын ресейлік шаруашылық қоғамдарына бақылау орнатуға алып келетін мәмілелер жасауға құқылы емес. Шетелдік инвесторлар немесе тұлғалар тобы уәкілетті органға елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стратегиялық маңызы бар қызмет түрлерінің кем дегенде біреуін жүзеге асыратын шаруашылық қоғамдарының жарғылық капиталын құрайтын акциялардың (үлестердің) 5 және одан көп пайызын сатып алу туралы ақпарат беруге міндетті

Федеральный закон от 29 апреля 2008 года № 57-ФЗ "О порядке осуществления иностранных инвестиций в хозяйственные общества, имеющие стратегическое значение для обеспечения обороны страны и безопасности государства"
Все сектора
Учреждение лицами любого иностранного государства юридических лиц, открытие филиалов и представительств, регистрация в качестве индивидуального предпринимателя на территории закрытого административно-территориального образования в Российской Федерации, приобретение лицами любой другой Стороны доли участия в капитале юридических лиц, зарегистрированных на территории закрытого административно-территориального образования, а также деятельность юридических лиц, зарегистрированных на территории закрытого административно-территориального образования (в том числе с иностранным капиталом), филиалов и представительств могут быть ограничены или запрещены в соответствии с нормативными правовыми актами Российской Федерации
Учреждение лицами любого иностранного государства юридических лиц, открытие филиалов и представительств, регистрация в качестве индивидуального предпринимателя на территории закрытого административно-территориального образования в Российской Федерации, приобретение лицами любой другой Стороны доли участия в капитале юридических лиц, зарегистрированных на территории закрытого административно-территориального образования, а также деятельность юридических лиц, зарегистрированных на территории закрытого административно-территориального образования (в том числе с иностранным капиталом), филиалов и представительств могут быть ограничены или запрещены в соответствии с нормативными правовыми актами Российской Федерации
Федеральный закон от 14 июля 1992 года № 3297-1 "О закрытом административно-территориальном образовании"
Все сектора
Российские юридические лица, в уставном (складочном) капитале которых доля иностранных лиц (либо их совокупная доля) составляет более чем 50 %, могут владеть земельными участками сельскохозяйственного назначения исключительно на праве аренды. Срок такой аренды не может превышать 49 лет
Российские юридические лица, в уставном (складочном) капитале которых доля иностранных лиц (либо их совокупная доля) составляет более чем 50 %, могут владеть земельными участками сельскохозяйственного назначения исключительно на праве аренды. Срок такой аренды не может превышать 49 лет
Земельный кодекс Российской Федерации
от 25 октября 2001 года № 136-ФЗ Федеральный закон от 24 июля 2002 года № 101-ФЗ "Об обороте земель сельскохозяйственного назначения"
Все сектора
Иностранная собственность на сельскохозяйственные земли и земли приграничных территорий запрещается и может быть ограничена в отношении других типов земель. Аренда земельных участков разрешена на период до 49 лет
(с возможным продлением)
Иностранная собственность на сельскохозяйственные земли и земли приграничных территорий запрещается и может быть ограничена в отношении других типов земель. Аренда земельных участков разрешена на период до 49 лет
(с возможным продлением)
Земельный кодекс Российской Федерации от 25 октября 2001 года
№ 136-ФЗ
Все сектора
Ограничения применяются в отношении приобретения лицами иностранного государства свыше 20 % общего количества обыкновенных акций российских собственников региональных систем газоснабжения и собственников газораспределительных систем.
Суммарная доля обыкновенных акций организации – собственника Единой системы газоснабжения, находящихся в собственности Российской Федерации, должна составлять не менее чем 50 % плюс одна акция. Участки недр федерального значения, определяемые Правительством Российской Федерации, могут предоставляться в пользование без проведения конкурсов и аукционов для разведки и добычи газа или для геологического изучения недр, разведки и добычи газа, осуществляемых по совмещенной лицензии, организации – собственнику Единой системы газоснабжения или организации – собственнику региональной системы газоснабжения
Ограничения применяются в отношении приобретения лицами иностранного государства свыше 20 % общего количества обыкновенных акций российских собственников региональных систем газоснабжения и собственников газораспределительных систем.
Суммарная доля обыкновенных акций организации – собственника Единой системы газоснабжения, находящихся в собственности Российской Федерации, должна составлять не менее чем 50 % плюс одна акция. Участки недр федерального значения, определяемые Правительством Российской Федерации, могут предоставляться в пользование без проведения конкурсов и аукционов для разведки и добычи газа или для геологического изучения недр, разведки и добычи газа, осуществляемых по совмещенной лицензии, организации – собственнику Единой системы газоснабжения или организации – собственнику региональной системы газоснабжения
Федеральный закон

"Елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стратегиялық маңызы бар шаруашылық қоғамдарына шетелдік инвестицияларды жүзеге асыру тәртібі туралы" 2008 жылғы 29 сәуірдегі № 57-ФЗ Федералдық заң
Барлық секторлар
Ресей Федерациясындағы жабық әкімшілік-аумақтық құрылым аумағында кез келген шет мемлекет тұлғаларының заңды тұлғалар құруы, филиалдар мен өкілдіктер ашуы, жеке кәсіпкер ретінде тіркелуі, кез келген басқа Тарап тұлғаларының жабық әкімшілік-аумақтық құрылым аумағында тіркелген заңды тұлғалардың капиталға қатысу үлесін сатып алуы, сондай-ақ жабық әкімшілік-аумақтық құрылым аумағында тіркелген заңды тұлғалардың (оның ішінде шетелдік капиталы бар), филиалдар мен өкілдіктер қызметі Ресей Федерациясының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес шектелуі немесе тыйым салынуы мүмкін
Ресей Федерациясындағы жабық әкімшілік-аумақтық құрылым аумағында кез келген шет мемлекет тұлғаларының заңды тұлғалар құруы, филиалдар мен өкілдіктер ашуы, жеке кәсіпкер ретінде тіркелуі, кез келген басқа Тарап тұлғаларының жабық әкімшілік-аумақтық құрылым аумағында тіркелген заңды тұлғалардың капиталға қатысу үлесін сатып алуы, сондай-ақ жабық әкімшілік-аумақтық құрылым аумағында тіркелген заңды тұлғалардың (оның ішінде шетелдік капиталы бар), филиалдар мен өкілдіктер қызметі Ресей Федерациясының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес шектелуі немесе тыйым салынуы мүмкін
"Жабық әкімшілік-аумақтық құрылым туралы" 1992 жылғы 14 шілдедегі № 3297-1 Федералдық заң
Барлық секторлар
Жарғылық (қалыптасқан) капиталында шетелдік тұлғалардың үлесі (не олардың жиынтық үлесі) 50%-дан астамды құрайтын ресейлік заңды тұлғалар ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін жалға алу құқығын ғана иеленуі мүмкін. Мұндай жалға алудың мерзімі 49 жылдан аспауға тиіс
Жарғылық (қалыптасқан) капиталында шетелдік тұлғалардың үлесі (не олардың жиынтық үлесі) 50% - дан астамды құрайтын ресейлік заңды тұлғалар ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін жалға алу құқығын ғана иеленуі мүмкін. Мұндай жалға алудың мерзімі 49 жылдан аспауға тиіс
Ресей Федерациясының 2001 жылғы 25 қазандағы № 136-ФЗ Жер кодексі "Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің айналымы туралы" 2002 жылғы 24 шілдедегі № 101-ФЗ Федералдық заң
Барлық секторлар
Ауылшаруашылық жерлеріне және шекара маңындағы жерлерге шетелдік меншікке тыйым салынады және басқа жер түрлеріне қатысты шектелуі мүмкін. Жер учаскелерін 49 жылға дейінгі кезеңге (ұзартылу мүмкіндігімен) жалға алуға рұқсат етіледі
Ауылшаруашылық жерлеріне және шекара маңындағы жерлерге шетелдік меншікке тыйым салынады және басқа жер түрлеріне қатысты шектелуі мүмкін. Жер учаскелерін 49 жылға дейінгі кезеңге (ұзартылу мүмкіндігімен) жалға алуға рұқсат етіледі
Ресей Федерациясының 2001 жылғы 25 қазандағы № 136-ФЗ Жер кодексі
Барлық секторлар
Шектеулер газбен жабдықтаудың өңірлік жүйелерінің ресейлік меншік иелерінің және газ тарату жүйелері меншік иелерінің жай акциялары жалпы санының 20 пайыздан астамын шет мемлекет тұлғаларының сатып алуына қатысты қолданылады.
Ресей Федерациясының меншігіндегі Бірыңғай газбен жабдықтау жүйесі ұйым - меншік иесінің жай акцияларының жиынтық үлесі кемінде 50% плюс бір акцияны құрауға тиіс. Ресей Федерациясының Үкіметі айқындайтын федералдық маңызы бар жер қойнауының учаскелері газды барлау және өндіру үшін немесе жер қойнауын геологиялық зерттеу үшін бірлескен лицензия бойынша жүзеге асырылатын газды барлау және өндіру үшін Бірыңғай газбен жабдықтау жүйесі ұйымына – меншік иесіне немесе өңірлік газбен жабдықтау жүйесі ұйымына – меншік иесіне конкурстар мен аукциондар өткізбей пайдалануға берілуі мүмкін
Шектеулер газбен жабдықтаудың өңірлік жүйелерінің ресейлік меншік иелерінің және газ тарату жүйелері меншік иелерінің жай акциялары жалпы санының 20 пайыздан астамын шет мемлекет тұлғаларының сатып алуына қатысты қолданылады.
Ресей Федерациясының меншігіндегі Бірыңғай газбен жабдықтау жүйесі ұйым - меншік иесінің жай акцияларының жиынтық үлесі кемінде 50% плюс бір акцияны құрауға тиіс. Ресей Федерациясының Үкіметі айқындайтын федералдық маңызы бар жер қойнауының учаскелері газды барлау және өндіру үшін немесе жер қойнауын геологиялық зерттеу үшін бірлескен лицензия бойынша жүзеге асырылатын газды барлау және өндіру үшін Бірыңғай газбен жабдықтау жүйесі ұйымына – меншік иесіне немесе өңірлік газбен жабдықтау жүйесі ұйымына – меншік иесіне конкурстар мен аукциондар өткізбей пайдалануға берілуі мүмкін

Услуги, которые в Российской Федерации рассматриваются на дату вступления настоящего Соглашения в силу в качестве услуг общего пользования на национальном3 или местном уровне, могут быть предметом государственной монополии или исключительных прав, предоставленных частным операторам4.
Все сектора
Установление специальных требований для участия иностранных инвесторов в реализации проектов в автомобильной промышленности; применение специального правового режима для реализации инвестиционных проектов резидентами Особой экономической зоны в Калининградской области
Установление специальных требований для участия иностранных инвесторов в реализации проектов в автомобильной промышленности; применение специального правового режима для реализации инвестиционных проектов резидентами Особой экономической зоны в Калининградской области
Указ Президента Российской Федерации
от 5 февраля 1998 года
№ 135 "О дополнительных мерах по привлечению инвестиций для развития отечественной автомобильной промышленности".
Постановление Правительства Российской Федерации
от 29 марта 2005 года
№ 166.
Федеральный закон
от 10 января 2006 года
№ 16-ФЗ "Об Особой экономической зоне в Калининградской области"
Все сектора
Без ущерба для специфических обязательств, указанных в разделе II настоящего Перечня, создание иностранными лицами филиала на территории Российской Федерации может быть ограничено или запрещено
Без ущерба для специфических обязательств, указанных в разделе II настоящего Перечня, создание иностранными лицами филиала на территории Российской Федерации может быть ограничено или запрещено
Федеральный закон
от 9 июля 1999 года
№ 160-ФЗ "Об иностранных инвестициях в Российской Федерации"
Все сектора
Право плавания под государственным флагом Российской Федерации может быть ограничено в соответствии с законодательством Российской Федерации
Право плавания под государственным флагом Российской Федерации может быть ограничено в соответствии с законодательством Российской Федерации
Кодекс торгового мореплавания Российской Федерации,
Кодекс внутреннего водного транспорта
II. Секторальные ограничения, изъятия и условия
Российская Федерация принимает обязательства только в отношении секторов (подсекторов) услуг, указанных в настоящем разделе II.
В отношении секторов (подсекторов) услуг, которые прямо не упомянуты в разделе II "Секторальные ограничения, изъятия и условия" настоящего Перечня, обязательства Российской Федерацией не принимаются.
В настоящем разделе II: звездочка (*) означает "часть";
коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Временный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Cеntral Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
(**) указывает на то, что определенная услуга составляет только часть общего ряда видов деятельности, охватываемых соответствующим кодом СРС (как указано в MTN.GNS/W/120)

Осы Келісім күшіне енген күні Ресей Федерациясында ұлттық3 немесе жергілікті деңгейде жалпыға ортақ пайдаланылатын қызметтер ретінде қаралатын қызметтер мемлекеттік монополияның немесе жеке операторларға4 берілген айрықша құқықтардың нысанасы болуы мүмкін.
Барлық секторлар
Автомобиль өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыруға шетелдік инвесторлардың қатысуы үшін арнайы талаптарды белгілеу; Калининград облысындағы Ерекше экономикалық аймақ резиденттерінің инвестициялық жобаларды іске асыруы үшін арнайы құқықтық режим қолдану
Автомобиль өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыруға шетелдік инвесторлардың қатысуы үшін арнайы талаптарды белгілеу; Калининград облысындағы Ерекше экономикалық аймақ резиденттерінің инвестициялық жобаларды іске асыруы үшін арнайы құқықтық режим қолдану
"Отандық автомобиль өнеркәсібін дамыту үшін инвестициялар тарту жөніндегі қосымша шаралар туралы" Ресей Федерациясы Президентінің 1998 жылғы 5 ақпандағы № 135 Жарлығы.
Ресей Федерациясы Үкіметінің 2005 жылғы 29 наурыздағы№ 166 қаулысы.
"Калининград облысындағы арнайы экономикалық аймақ туралы" 2006 жылғы 10 қаңтардағы № 16-ФЗ Федералдық заң
Барлық секторлар
Осы Тізбенің II бөлімінде көрсетілген нақты өзіндік ерекшелігі бар міндеттемелерге нұқсан келтірмей, шетелдік тұлғалардың Ресей Федерациясының аумағында филиал құруы шектелуі немесе тыйым салынуы мүмкін
Осы Тізбенің II бөлімінде көрсетілген нақты міндеттемелерге нұқсан келтірмей, шетелдік тұлғалардың Ресей Федерациясының аумағында филиал құруы шектелуі немесе тыйым салынуы мүмкін
"Ресей Федерациясына шетелдік инвестициялар туралы" 1999 жылғы 9 шілдедегі № 160-ФЗ Федералдық заң
Барлық секторлар
Ресей Федерациясының Мемлекеттік Туын көтеріп жүзу құқығы Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес шектелуі мүмкін
Ресей Федерациясының Мемлекеттік Туын көтеріп жүзу құқығы Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес шектелуі мүмкін
Ресей Федерациясының сауда мақсатында теңізде жүзу кодексі, Ішкі су көлігі кодексі
II. СЕКТОРЛЫҚ ШЕКТЕУЛЕР, ЕРЕКШЕЛІКТЕР ЖӘНЕ ШАРТТАР
Ресей Федерациясы осы II бөлімде көрсетілген қызметтер секторларына (кіші секторларына) қатысты ғана міндеттемелер қабылдайды.
Осы Тізбенің "Секторлық шектеулер, ерекшеліктер және шарттар" деген II бөлімінде тікелей аталмаған қызмет көрсету секторларына (кіші секторларына) қатысты Ресей Федерациясы міндеттемелер қабылдамайды.
Осы II бөлімде: жұлдызша (*) "бөлік" дегенді білдіреді;
қызмет көрсету секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ Негізгі өнімінің уақытша жіктеуішіне сілтеме болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Cеntral Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
(**) белгілі бір қызмет тиісті СРС кодымен қамтылған жалпы қызмет түрлерінің бір бөлігін ғана құрайтынын көрсетеді (MTN.GNS/W/120 көрсетілгендей)

1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A. Профессиональные услуги
(а) Юридические услуги, за исключением нотариальных услуг (СРС 861*), только по вопросам международного частного права, международного публичного права и права государства, в юрисдикции которого персонал поставщика услуг получил квалификацию
Нет ограничений, за исключением следующего:
только в отношении адвокатской деятельности: адвокаты5 могут осуществлять адвокатскую деятельность только посредством адвокатского кабинета, адвокатского бюро, коллегии адвокатов и юридической консультации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(b) Аудит и бухучет
(CPC 862*) в отношении аудиторских услуг
(СРС 86211 и 86212*, кроме бухгалтерских услуг6)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации, являющегося коммерческой организацией организационно-правовой формы иной, чем открытое акционерное общество;
не менее пяти аудиторов, имеющих квалификационный аттестат, должны состоять в штате аудиторской организации.
лица, осуществляющие аудиторскую деятельность, не должны заниматься какой-либо иной предпринимательской деятельностью, не связанной с аудиторской деятельностью7
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Бухгалтерские услуги 8
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги, относящиеся к налогообложению
(СРС 863)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(d) Услуги в области архитектуры (СРС 8671)
(g) Градостроительное и ландшафтное проектирование
(СРС 8674)
Нет ограничений, за исключением следующего:
юридическому лицу лицензия выдается при следующих условиях:
при наличии лицензии на архитектурную деятельность у одного из его руководителей, или такое юридическое лицо заключает трудовой договор с архитектором, лично осуществляющим наблюдение за проектированием, имеющим лицензию на осуществление архитектурной деятельности
Нет ограничений, за исключением указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
(е) Инженерные услуги (СРС 8672)
(f) Комплексные инженерные услуги (СРС 8673)
Нет ограничений
Нет ограничений
(h) Услуги в области медицины и стоматологии (CPC 93121*, 93122*, 93123*);
(j) Услуги, оказываемые медицинскими сестрами, нянями, физиотерапевтами и средним медицинским персоналом (CPC 93191*), за исключением:
принудительных мер медицинского характера в отношении лиц, страдающих психическими расстройствами, совершивших общественно опасные деяния;
лечение больных наркоманией;
отдельных видов экспертиз, необходимых для выплаты государственных пособий (аутопсии, установления стойкой или временной нетрудоспособности), для установления правовой ответственности (судебно-медицинская, судебно-психиатрическая, военно-врачебная экспертизы)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
для оказания медицинских и стоматологических услуг требуется разрешение на оказание конкретных видов услуг на конкретной территории. Разрешение выдается на недискриминационной основе. Критериями выдачи такого разрешения являются следующие условия:
единообразная и равномерная доступность для населения услуг конкретного вида, включая услуги медицинских специалистов в конкретных областях;
обеспечение равнодоступности для населения, независимо от места и условий проживания, медицинских услуг, в том числе по оказанию высокотехнологичных, специализированных и дорогостоящих видов медицинской помощи;
гарантирование учреждения медицинских организаций, нормативы оснащения которых включают "тяжелое оборудование"; учреждение таких медицинских организаций осуществляется по принципу "замещения", имеющему целью гарантировать предоставление такими организациями услуг населению на всей заселенной территории страны;
соответствие числа поставщиков медицинских и стоматологических услуг нормативам обеспеченности населения медицинскими и стоматологическими услугами, расходы за которые компенсируются за счет государственных средств;
поддержание минимально требуемого уровня доступности для населения медицинской помощи в пределах видов и объемов, гарантированных государством
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
B. Компьютерные и связанные с ними услуги (СРС 84)
Нет ограничений
Нет ограничений
C. Исследования и разработки
(b) Исследования и разработки в области общественных и гуманитарных наук (часть CPC 852*) только в отношении:
культурологии, социологии и психологии (CPC 85201),
экономики (CPC 85202),
права (CPC 85203),
других общественных и гуманитарных наук
(CPC 85209).
Нет ограничений
Нет ограничений, за исключением следующего:
обязательства не принимаются в отношении участия в исследованиях и разработках, полностью или частично финансируемых из государственных средств

1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(а) Нотариаттық көрсетілетін қызметтерді (СРС 861*) қоспағанда, тек халықаралық жеке құқық, халықаралық жария құқық және юрисдикциясында қызмет көрсетуші персоналы біліктілікке ие болған мемлекеттің құқығы мәселелері бойынша заң қызметтері
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек адвокаттық қызметке қатысты: адвокаттар5 адвокаттық қызметті тек адвокаттар кабинеті, адвокаттар бюросы, адвокаттар алқасы және заңгерлік кеңес арқылы жүзеге асыра алады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
(b) Аудит және бухгалтерлік есеп (CPC 862*) аудиторлық көрсетілетін қызметтерге қатысты (СРС 86211 және 86212*, бухгалтерлік көрсетілетін қызметтерден6) басқа)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
ашық акционерлік қоғамнан өзгеше ұйымдық-құқықтық нысандағы коммерциялық ұйым болып табылатын Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында ғана құрылымға рұқсат етіледі;
аудиторлық ұйымның штатында біліктілік сертификаты бар кемінде бес аудитор болуға тиісаудиторлық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар аудиторлық қызметпен7 байланысты емес қандай да бір өзге кәсіпкерлік қызметпен айналыспауға тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
Бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер8
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
Салық салуға қатысты көрсетілетін қызметтер
(СРС 863)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
(d) Сәулет саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 8671)
(g) Қала құрылысы және ландшафтық жобалау (СРС 8674)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
заңды тұлғаға лицензия мынадай шарттармен:
басшыларының бірінде сәулет қызметіне лицензия болған кезде беріледі немесе мұндай заңды тұлға сәулет қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар, жобалауды жеке өзі қадағалайтын сәулетшімен еңбек шартын жасасады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
(е) Инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8672)
(f) Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 8673)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(h) Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 93121*, 93122*, 93123*);
(j) Мыналарды:
психикасының бұзылуынан зардап шегетін, қоғамға қауіпті іс-әрекеттер жасаған адамдарға қатысты медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды;
нашақорлықпен ауыратын науқастарды емдеуді;
мемлекеттік жәрдемақылар төлеу (аутопсия, тұрақты немесе уақытша еңбекке жарамсыздықты анықтау), құқықтық жауапкершілікті (сот-медициналық, сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік сараптама) белгілеу үшін қажетті қарап-тексерулердің жекелеген түрлерін қоспағанда, медбикелер, күтушілер, физиотерапевтер және орта медициналық персонал көрсететін қызметтер (CPC 93191*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
медициналық және стоматологиялық қызметтерді көрсету үшін нақты бір аумақта нақты бір қызмет түрлерін көрсетуге рұқсат қажет.
Рұқсат кемсітусіз негізде беріледі.
Мұндай рұқсатты берудің өлшемшарттары мынадай шарттар болып табылады:
нақты салалардағы медициналық мамандардың қызметтерін қоса алғанда, нақты түрдегі қызметтердің халық үшін біркелкі және тең қолжетімділігі;
тұрғылықты жері мен жағдайына қарамастан, халық үшін медициналық қызметтерге, оның ішінде медициналық көмектің жоғары технологиялық, мамандандырылған және қымбат түрлерін көрсету бойынша тең қолжетімділікті қамтамасыз ету;
жарақтандыру нормативтері "ауыр жабдықты" қамтитын медициналық ұйымдарды құруға кепілдік беру; мұндай медициналық ұйымдарды құру осындай ұйымдардың елдің бүкіл қоныстанған аумағында халыққа қызмет көрсетуіне кепілдік беру мақсатымен "алмастыру" қағидаты бойынша жүзеге асырылады;
медициналық және стоматологиялық қызметтерді ұсынушылар санының шығыстары мемлекеттік қаражат есебінен өтелетін медициналық және стоматологиялық қызметтермен халықты қамтамасыз ету нормативтеріне сәйкестігі
мемлекет кепілдік берген түрлер мен көлемдер шегінде халық үшін медициналық көмектің қолжетімділігінің ең төмен талап етілетін деңгейін ұстау
(3) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ
B. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 84)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
C. Зерттеулер мен талдамалар
b) Тек мыналарға:
мәдениеттануға, әлеуметтануға және психологияға (CPC 85201),
экономикаға (CPC 85202),
құқыққа (CPC 85203),
басқа қоғамдық және гуманитарлық ғылымдарға (CPC 85209) қатысты қоғамдық және гуманитарлық ғылымдардағы зерттеулер мен талдамалар (CРC 852 бір бөлігі*)
Шектеулер жоқ
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ: мемлекеттік қаражаттан толық немесе ішінара қаржыландырылатын зерттеулер мен талдамаларға қатысуға қатысты міндеттемелер қабылданбайды

D. Услуги, связанные с недвижимым имуществом (СРС 821*, СРС 822*), за исключением в отношении земель сельскохозяйственного назначения
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
E. Услуги по аренде
(а) В отношении судов (СРС 83103)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(b) В отношении воздушных судов
(СРС 83104)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе"Ограничения доступа на рынок"
(c) В отношении других транспортных средств в отношении автотранспорта
(СРС 83101+83102)
Нет ограничений
Нет ограничений
(d) В отношении других машин и оборудования (СРС 83107–83109)
Нет ограничений
Нет ограничений
(e) Прочее (СРС 832*) в отношении аренды предметов личного пользования или домашнего использования
Нет ограничений
Нет ограничений
F. Прочие услуги, связанные с предпринимательской деятельностью
(а) Услуги в области рекламы (СРС 871)
Нет ограничений.
Нет ограничений
(b) Услуги по исследованию рынка (СРС 86401)
(c) Консультационные услуги в сфере управления (СРС 865)
(d) Услуги, связанные с консультационной деятельностью в сфере управления (СРС 866*), за исключением трудового арбитража (СРС 86602)
Нет ограничений.
Нет ограничений
(е) Услуги по техническим испытаниям и анализу (СРС 8676)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(f) Услуги, относящиеся к сельскому хозяйству (часть CPC 881*), только в отношении консультационных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(g) Услуги в области рыболовства (СРС 882*)
только в отношении снабжения рыбопромысловым оборудованием, постройки, ремонта и обслуживания рыбопромысловых судов
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации в форме акционерного общества или общества с ограниченной ответственностью
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги в области рыболовства
(часть СРС 882*), только в отношении консультационных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в виде юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(h) Услуги в области горнодобывающей промышленности
(СРС 883*), только в отношении консультационных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(i) Услуги, связанные с производством

D. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді қоспағанда, жылжымайтын мүлікке байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 821*, СРС 822*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
E. Операторсыз жалға алу көрсетілетін қызметтері
(а) Кемелерге қатысты (СРС 83103)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(b) Әуе кемелеріне қатысты (СРС 83104)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(c) Автокөлікке қатысты басқа көлік құралдарына қатысты (СРС 83101+83102)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(d) Басқа машиналар мен жабдықтарға қатысты (СРС 83107-83109)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(e) Жеке пайдалануға немесе үйде пайдалануға арналған заттарды жалға алуға немесе лизингке алуға қатысты өзгелері (СРС 832*)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
F. Кәсіпкерлік қызметке байланысты өзге де көрсетілетін қызметтер
(а) Жарнама саласындағы қызметтер (СРС 871)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(b) Нарықты зерттеу жөніндегі қызметтер (СРС 86401)
(c) Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (СРС 865)
(d) Еңбек төрелігін (СРС 86602) қоспағанда, басқару саласындағы консультациялық қызметке байланысты көрсетілетін қызметтер (СРС 866*)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(е) Техникалық сынақтар және талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 8676)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(f) Ауыл шаруашылығына қатысты көрсетілетін қызметтер (CPC 881* бір бөлігі) тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(g) Балық шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 882*)
тек балық аулау жабдықтарымен жабдықтауға, балық аулау кемелерін жасауға, жөндеуге және оларға қызмет көрсетуге қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Акционерлік қоғам немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестік нысанындағы Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Балық шаруашылығы саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 882* бір бөлігі), тек консультациялық қызметтерге қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(h) Тау-кен өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 883*), тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ

(CPC 8845*, 8846*, 8848*, 8851* и 8852*) только в отношении услуг, связанных с осуществлением производственных процессов, за исключением услуг, связанных с товарами, необходимыми для национальной безопасности и обороны в соответствии с законодательством Российской Федерации. Для целей транспарентности: прав собственности или аренды производственными мощностями не предоставляются поставщику услуг или учреждению иностранного лица
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(j) Услуги, связанные с распределением энергии (CPC 887*), только в отношении консультационных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения в доступе на рынок"
(k) Услуги по размещению и подбору персонала
(СРС 872)
Нет ограничений, за исключением:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(l) Расследования и обеспечение безопасности
(СРС 873*), за исключением:
услуг по инкассации и депонированию, перевозке ценных бумаг и т.п. (СРС 87304);
услуг по проведению расследований
(СРС 87301);
услуг по контролю за сигналами тревоги
(СРС 87303)
и прочих услуг
(СРС 87309)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешается только в форме юридического лица Российской Федерации;
требуется предварительное разрешение компетентных органов. При рассмотрении вопроса о выдаче разрешения принимаются во внимание в том числе такие соображения, как компетентность, профессиональная репутация и независимость, знание соответствующей нормативной базы, подтверждение способности обеспечивать общественную безопасность и общественный порядок
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(m) Консультационные услуги в научно-технической области:
только в отношении геологических, геофизических и других видов научных изысканий
(CPC 86751*), исключая полевые работы;
Нет ограничений
Нет ограничений
услуги по подземной маркшейдерской съемке только в отношении консультационных услуг (СРС 86752*), исключая полевые работы;
услуги по наземной маркшейдерской съемке только в отношении консультационных услуг (СРС 86753*), исключая полевые работы
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(n) Услуги по ремонту и обслуживанию оборудования (CPC 633)
Нет ограничений
Нет ограничений
(o) Услуги по уборке помещений (СРС 874)
Нет ограничений
Нет ограничений
(p) Фотоуслуги (СРС 875*), за исключением:
услуг по специализированной фотографии
(СРС 87504);
прочих услуг по фотографии (СРС 87509)
Нет ограничений
Нет ограничений
(q) Услуги по упаковке (СРС 876*),
за исключением разлива алкогольной и спиртосодержащей продукции
Нет ограничений
Нет ограничений
(r) Печать, издательское дело (СРС 88442)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
в отношении издательского дела: учредителями средств массовой информации не могут быть иностранные граждане или лица без гражданства
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(s) Услуги, непосредственно относящиеся к организации и проведению переговоров, совещаний и конференций
(СРС 87909*)
Нет ограничений
Нет ограничений
(t) Иные:
услуги по устному и письменному переводу (СРС 87905);
услуги по изготовлению дубликатов (СРС 87904);
услуги по специализированному дизайну (СРС 87907)
Нет ограничений
Нет ограничений
Услуги дамских и мужских парикмахерских

(i) Өндіріске байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 8845*, 8846*, 8848*, 8851* және 8852*) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс үшін қажетті тауарларға байланысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, өндірістік процестерді жүзеге асыруға байланысты көрсетілетін қызметтерге қатысты.
Транспаренттілік мақсаттары үшін: өндірістік қуаттарды меншікке немесе жалға алу құқығы қызмет көрсетушіге немесе шетелдік тұлғаны құруға берілмейді
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(j) Энергияны бөлуге байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 887*) тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(k) Персоналды орналастыру және іріктеу бойынша көрсетілетін қызметтер
(СРС 872)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(l) Мыналарды:
инкассация және сақтауға беру, бағалы қағаздарды тасымалдау және т.б. бойынша көрсетілетін қызметтерді (СРС 87304);
тергеу жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді (СРС 87301);
дабыл сигналдарын бақылау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді (СРС 87303)
және басқа да қызметтерді (СРС 87309) қоспағанда, тергеу және қауіпсіздікті қамтамасыз ету (СРС 873*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
құзыретті органдардың алдын ала рұқсаты талап етіледі. Рұқсат беру туралы мәселені қарау кезінде оның ішінде құзыреттілік, кәсіби бедел және тәуелсіздік, тиісті нормативтік базаны білу, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету қабілетін растау сияқты түсініктер назарға алынады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(m) Ғылыми-техникалық саладағы консультациялық көрсетілетін қызметтер:
далалық жұмыстарды қоспағанда, тек геологиялық, геофизикалық және ғылыми ізденістердің басқа түрлеріне (CPC 86751*) қатысты;
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
далалық жұмыстарды қоспағанда, жерасты маркшейдерлік түсірілім бойынша көрсетілетін қызметтер тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге (СРС 86752*) қатысты;
далалық жұмыстарды қоспағанда, тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге (СРС 86753*) қатысты жердегі маркшейдерлік түсірілім жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(n) Жабдықты жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі қызметтер (CPC 633)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(o) үй-жайларды тазалау жөніндегі көрсетілетін қызметтер (СРС 874)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(p) Мыналарды:
мамандандырылған фотография бойынша көрсетілетін қызметтерді (СРС 87504);
фотография бойынша басқа да көрсетілетін қызметтерді (СРС 87509) қоспағанда, фотоқызметтер (СРС 875*)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(q) Алкоголь және құрамында спирті бар өнімдерді құюды қоспағанда, буып-түю жөніндегі көрсетілетін қызметтер (СРС 876*)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(r) Баспасөз, баспа ісі (СРС 88442)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі баспа ісіне қатысты: шетелдік азаматтар немесе азаматтығы жоқ адамдар бұқаралық ақпарат құралдарының құрылтайшылары бола алмайды
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(s) Келіссөздер, кеңестер мен конференциялар ұйымдастыру мен өткізуге тікелей қатысты көрсетілетін қызметтер (СРС 87909*)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
(t) Өзге де:
ауызша және жазбаша аударма бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 87905);
телнұсқаларды дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 87904);
мамандандырылған дизайн бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 87907)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ

(СРС 97021) и услуги по косметической обработке, маникюру и педикюру (СРС 97022)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения в доступе на рынок"
2. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ СВЯЗИ
B. Курьерские услуги (СРС 7512*)
Только в отношении: обработки9 адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
Обработки10 адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодика);
услуг по ускоренной доставке11 адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и адресованной печатной продукции
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Юридические лица Российской Федерации, являющиеся операторами, оказывающими услуги, обозначенные в графе "Сектор/подсектор" (включая с иностранным участием), будут осуществлять свою деятельность на условиях (пользоваться режимом) не менее благоприятных, чем условия (режим), которыми пользуется национальный почтовый оператор в отношении услуг, которые не относятся к исключительным правам национального почтового оператора (конкурентные виды деятельности)
C. Услуги телекоммуникаций12
(Услуги телекоммуникаций13 для целей данного Перечня не включают услуги по распространению14 телевизионных и/или радиопрограмм)
(a) Услуги речевой телефонной связи общего пользования (СРС 7521):
местной связи
(СРС 75211);
междугородной и международной связи (СРС 75212);
мобильной телефонной связи (СРС 75213)
(b) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов
(СРС 7523**)
(c) Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов
(СРС 7523**)
(g) Услуги частных арендованных сетей
(СРС 7522**, 7523**)
(h) Услуги электронной почты (СРС 7523**)
(i) Услуги голосовой почты (СРС 7523**)
(j) Доступ в режиме online и поиск информации в базах данных (СРС 7523**)
(k) Электронный обмен данными (CРC 7523**)
(l) Услуги с добавленной стоимостью/
расширенные факсы, включая хранение и поиск;
(m) Кодирование и конвертирование протоколов;
(n) Доступ в режиме online и/или обработка данных (включая обработку трансакций) (СРС 843**)
(о) Прочие (СРС 7529)
(d) Услуги телексной связи (часть СРС 7523**);
(e) Телеграфные услуги (часть СРС 7522*);
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"

Әйелдер мен ерлер шаштараздарының қызметтері (СРС 97021) және косметикалық өңдеу, маникюр және педикюр бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 97022)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
2. БАЙЛАНЫС САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
B. Курьерлік көрсетілетін қызметтер (СРС 7512*)
Жолданған бандерольдер мен жіберілімдерді (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда) өңдеуге9;
жолданған баспа өнімдерін (журналдар, газеттер, мерзімді басылым) өңдеуге10;
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, жіберілімдерді және жолданған баспа өнімдерін жылдам жеткізу11 жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
"Сектор/кіші сектор" бағанында белгіленген қызметтерді көрсететін операторлар болып табылатын Ресей Федерациясының заңды тұлғалары (шетелдік қатысуды қоса алғанда) өз қызметін ұлттық пошта операторының айрықша құқықтарына жатпайтын қызметтерге (бәсекелестік қызмет түрлері) қатысты ұлттық пошта операторы пайдаланатын шарттардан (режимнен) кем емес қолайлы шарттарда жүзеге асыратын (режимді пайдаланатын) болады
C. Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер 12
(Осы Тізбенің мақсаттары үшін телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер13 телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату14 бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды)
(a) Ортақ пайдаланылатын телефонмен сөйлесу байланысы көрсететін қызметтер (СРС 7521):
жергілікті байланыс (СРС 75211);
қалааралық және халықаралық байланыс (СРС 75212);
мобильді телефон байланысы (СРС 75213)
(b) Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
(c) Арналары коммутацияланған желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
(g) Жеке жалға берілетін желі көрсететін қызметтер
(СРС 7522**, 7523**)
(h) Электрондық пошта көрсететін қызметтер (СРС 7523**)
(i) Дауыстық пошта көрсететін қызметтер (СРС 7523**)
((j) Онлайн режимінде қол жеткізу және деректер базасында ақпаратты іздеу (СРС 7523**)
(к) Электрондық деректер алмасу (СРС 7523**)
(l) Қосылған құны бар көрсетілетін қызметтер/
сақтау және іздеуді қоса алғанда, кеңейтілген факстар;
(m) Хаттамаларды кодтау және түрлендіру;
((n) Онлайн режимінде қол жеткізу және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (СРС 843**)
(о) Басқалары (СРС 7529)
(d) Телекс байланысы көрсететін қызметтер (СРС 7523** бір бөлігі);
(e) Телеграфтық көрсетілетін қызметтер (СРС 7522* бір бөлігі);
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ

(f) Услуги факсимильной связи (часть СРС 7521**, 7529**)
Нет ограничений
Нет ограничений
D. Аудиовизуальные услуги*
(a) Производство и распространение кинофильмов или видеофильмов
(CPC 9611*) только в отношении продажи или сдачи в аренду кинофильмов или видеофильмов другим предприятиям по развлечению публики или продажи или сдачи в аренду другим лицам. Пояснение: настоящие обязательства не охватывают услуги по трансляции кинофильмов и видеофильмов или иные схожие формы доведения до широкой публики
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения в доступе на рынок"
(b) Услуги по демонстрации кинофильмов или видеофильмов (CPC 96121* и CPC 96122*), только владельцами кинотеатров, исключая услуги по демонстрации на поддерживаемых правительством15 кинофестивалях и других культурных мероприятиях
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
требуется разрешение местных органов власти на недискриминационной основе, учитывая градостроительные планы и программы социально-экономического развития в их юрисдикции
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения в доступе на рынок", а также при следующем условии:
обязательства не принимаются в отношении времени и подбора репертуара для отдельных сегментов населения, например, репертуара для детей или коренных малочисленных народов, или прочих этнических групп
3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ И СВЯЗАННЫЕ С НИМИ ИНЖЕНЕРНЫЕ УСЛУГИ
A. Общие строительные работы по возведению зданий (CPC 512)
B. Общие строительные работы по сооружению объектов гражданского строительства (CPC 513, включая дноуглубительные работы)
C. Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, монтаж оборудования
(CPC 514, 516)
D. Строительные и отделочные работы завершающего цикла (CPC 517)
E. Прочие (CPC 51116, 515, 518)
Нет ограничений
Нет ограничений
4. ДИСТРИБЬЮТОРСКИЕ УСЛУГИ*
За исключением торговли оружием и системами вооружения, военным снаряжением и военными материалами, взрывчатыми материалами, оборудованием и приборами для взрывного дела и пиротехническими изделиями, ломом и отходами драгоценных металлов, драгоценными металлами и камнями, наркотическими средствами и психотропными веществами
А. Услуги комиссионных агентов17 (CPC 621*, включая парфюмерию и косметику; СРС 61111;
СРС 6113; СРС 6121), за исключением торговли лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения
Нет ограничений, за исключением следующего:
может быть введена недискриминационная государственная монополия на этиловый спирт, алкогольную и спиртосодержащую продукцию18
Нет ограничений

(f) көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері (СРС 7521**, 7529** бір бөлігі)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері*
(a) Кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді өндіру және тарату (CPC 9611*) тек кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді көпшіліктің көңілін көтеру үшін басқа кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге немесе басқа адамдарға сатуға немесе жалға беруге қатысты.
Түсініктеме: осы міндеттемелер кинофильмдер мен бейнефильмдерді трансляциялау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді немесе жалпы жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандарын қамтымайды
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(b) Үкімет15 қолдайтын кинофестивальдер мен басқа да мәдени іс-шараларда көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, кинотеатр иелері ғана кинофильмдерді немесе бейнефильмдерді көрсетуі жөнідегі қызметтер (CPC 96121* және CPC 96122*),
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының юрисдикциясындағы қала құрылысы жоспарлары мен әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламаларын ескере отырып, олардың кемсітусіз негіздегі рұқсаты қажет
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, сондай-ақ мынадай шартпен шектеулер жоқ:
міндеттемелер халықтың жекелеген сегменттері үшін уақыт пен репертуарды, мысалы, балаларға немесе байырғы саны аз халықтарға немесе басқа этникалық топтарға арналған репертуарды таңдауға қатысты қабылданбайды
3. ҚҰРЫЛЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ИНЖЕНЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Ғимараттарды салу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 512)
B. Азаматтық құрылыс объектілерін салу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (түбін тереңдету жұмыстарын қоса алғанда, CPC 513)
C. Дайын конструкциялардан ғимараттарды құрастыру және салу, жабдықтарды монтаждау (CPC 514, 516)
D. Аяқтау циклінің құрылыс және әрлеу жұмыстары (CPC 517)
E. Басқалар (CPC 51116, 515, 518)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
4. ДИСТРИБЬЮТОРЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР*
Қару-жарақ пен қару-жарақ жүйелерін, әскери жабдықтар мен әскери материалдарды, жарылғыш материалдарды, жарылыс ісіне арналған жабдықтар мен аспаптарды және пиротехникалық бұйымдарды, бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын, бағалы металдар мен тастарды, есірткі мен психотроптық заттарды сатуды қоспағанда
А. Дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен сауданы қоспағанда, комиссиялық агенттердің17 көрсетілетін қызметтері (CPC 621*, парфюмерия мен косметиканы қоса алғанда; СРС 61111; СРС 6113; СРС 6121)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
этил спиртіне, алкоголь және құрамында спирті бар өнімге18 кемсітусіз мемлекеттік монополия енгізілуі мүмкін
Шектеулер жоқ

Операции на товарной бирже (СРС 621*, 622*)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
иностранные физические и/или юридические лица, если они не являются членами бирж, могут участвовать в биржевой торговле только через биржевых брокеров
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
В. Услуги в оптовой торговле (СРС 622*, включая парфюмерию и косметику; СРС 61111; СРС 6113; СРС 6121)19, за исключением торговли лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение возможно только в форме юридического лица Российской Федерации;
может быть введена недискриминационная государственная монополия на этиловый спирт, алкогольную и спиртосодержащую продукцию
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
C. Услуги в розничной торговле (CPC 631*, 632*, включая парфюмерию и косметику; 6111*, 6113*, 6121*, СРС 6130* только в отношении автомобильного топлива для частного потребления)20, за исключением торговли лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в виде юридического лица Российской Федерации;
требуется разрешение местных органов власти, которое выдается на недискриминационной основе, учитывая градостроительные планы и программы социально-экономического развития в их юрисдикции
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги комиссионных агентов, услуги в оптовой и розничной торговле лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения (СРС 62117*, СРС 62251, СРС 62252,
СРС 63211)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в виде юридического лица Российской Федерации;
требуется разрешение на оказание услуг на конкретной территории, выдаваемое на недискриминационной основе по отношению к иностранным поставщикам услуг. Критериями выдачи разрешения являются следующие условия:
поддержание минимально необходимого уровня обеспеченности населения гарантированными государством лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, входящих в пакет, предусмотренный системой государственных гарантий обеспечения бесплатной медицинской помощью граждан Российской Федерации21, и расходы на которые компенсируются из средств государственных фондов, и поддержания соответствующего этому уровню числа поставщиков услуг по оптовой и розничной торговле лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
обеспечение равнодоступности для всего населения, независимо от места и условий проживания, медицинских ресурсов при амбулаторном и стационарном лечении;
обеспечение учреждения организаций оптовой торговли лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, деятельность которых осуществляется в нескольких субъектах Российской Федерации; учреждения таких медицинских организаций осуществляется по принципу "замещения", имеющему целью гарантировать предоставление такими организациями услуг населению на всей заселенной территории страны
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
D. Франчайзинговые услуги (CPC 8929*), включая в отношении ускоренной доставки, как она определена в настоящем Перечне, но за исключением в отношении:
юридических услуг;
аудиторских услуг;
почтовых/курьерских услуг (кроме услуг по ускоренной доставке, определяемых в соответствии с настоящим Перечнем);
телекоммуникационных услуг;
аудиовизуальных услуг;
строительных услуг;
услуг в области образования;
финансовых услуг
Нет ограничений22
Нет ограничений23

Тауар биржасындағы операциялар (СРС 621*, 622*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
шетелдік жеке және/немесе заңды тұлғалар, егер олар биржалардың мүшелері болмаса, биржалық саудаға тек биржалық брокерлер арқылы қатыса алады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
В. Дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен сауданы қоспағанда , көтерме саудадағы көрсетілетін қызметтер (СРС 622*, парфюмерия мен косметиканы қоса алғанда; СРС 61111; СРС 6113; СРС 6121)19
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
этил спиртіне, алкоголь және құрамында спирті бар өнімге кемсітусіз мемлекеттік монополия енгізілуі мүмкін
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
C. Бөлшек саудадағы көрсетілетін қызметтер (парфюмерия мен косметиканы қоса алғанда CPC 631*, 632* тек жеке тұтынуға арналған автомобиль отынына қатысты , 6111*, 6113*, 6121*, СРС 6130*)20 , дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен сауданы қоспағанда
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының юрисдикциясындағы қала құрылысы жоспарлары мен әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламаларын ескере отырып, олардың кемсітусіз негіздегі рұқсаты қажет
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Комиссиялық агенттердің қызметтері, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көтерме және бөлшек саудасындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 62117*, СРС 62251, СРС 62252, СРС 63211)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
шетелдік көрсетілетін қызметтерді ұсынушыларға қатысты кемсітусіз негізде берілетін нақты аумақта қызметтер көрсетуге рұқсат талап етіледі. Мынадай шарттар рұқсат беру өлшемшарттары болып табылады:
Ресей Федерациясының21 азаматтарын тегін медициналық көмекпен қамтамасыз етудің мемлекеттік кепілдіктер жүйесінде көзделген топтамаға кіретін және шығыстары мемлекеттік қорлардың қаражатынан өтелетін мемлекет кепілдік берген дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен халықты қамтамасыз етудің ең төменгі қажетті деңгейін ұстап тұру және осы деңгейге сәйкес келетін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызметтерді ұсынушылар санын қолдау;
амбулаториялық және стационарлық емдеу кезінде тұрғылықты жері мен жағдайына, қарамастан, бүкіл халық үшін медициналық ресурстарға бірдегі қолжетімділікті қамтамасыз ету;
қызметі Ресей Федерациясының бірнеше субъектілерінде жүзеге асырылатын дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың көтерме сауда ұйымдарын құруды қамтамасыз ету; мұндай медициналық ұйымдарды құру осындай ұйымдардың елдің бүкіл қоныстанған аумағында халыққа қызмет көрсетуіне кепілдік беру мақсатында "алмастыру" қағидаты бойынша жүзеге асырылады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
D. Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер (CPC 8929*), оның ішінде осы тізбеде айқындалғандай жеделдетілген жеткізілімге қатысты, бірақ:
заңдық көрсетілетін қызметтерді;
аудиторлық көрсетілетін қызметтерді;
пошта/курьерлік көрсетілетін қызметтерді (осы Тізбеге сәйкес айқындалатын жеделдетілген жеткізу бойынша қызметтерден басқа);
телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтерді;
дыбыстау бегінелеу көрсетілетін қызметтерді;
құрылыс бойынша көрсетілетін қызметтерді;
білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтерді;
қаржылық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда;
Шектеулер жоқ22
Шектеулер жоқ23

5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ*
только в отношении образовательных учреждений/услуг, финансируемых из частных источников.
A. Услуги в области начального образования (CPC 921*)
B. Услуги в области среднего образования
(СРС 922*)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации, являющегося некоммерческой организацией;
может требоваться получение разрешения на приобретение контроля над юридическими лицами Российской Федерации, относящимися к культурному наследию Российской Федерации и/или являющимися культурным достоянием народов Российской Федерации24
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
D. Услуги образования для взрослых, не включенные в другие категории
(СРС 924*)
только в отношении курсов иностранных языков, компьютерных курсов, бизнес-курсов, курсов подготовки к экзаменам
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации, являющегося некоммерческой организацией
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
6. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ОХРАНОЙ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ*
за исключением обращения с радиоактивными отходами/загрязнением
А. Услуги по канализации (СРС 9401)
В. Удаление отходов
(СРС 9402)
С. Санитарная обработка и аналогичные услуги (СРС 9403)
D. Прочие:
Услуги по очистке отработанных газов
(СРС 9404);
Услуги по борьбе с шумом (СРС 9405);
Услуги по охране природы и ландшафтов (СРС 9406);
Услуги по оценке воздействия на окружающую среду
(СРС 9409*)
Нет ограничений, за исключением следующего:
в отношении обращения с опасными отходами учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
7. ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ
Меры, применимые ко всем секторам финансовых услуг.
Обязательства в отношении мер, затрагивающих торговлю финансовыми услугами, принимаются в соответствии с приложением Д "Торговля финансовыми услугами".
Юридические лица Российской Федерации, оказывающие финансовые услуги, должны быть учреждены в организационно-правовой форме, требуемой законодательством Российской Федерации
A. Любые услуги по страхованию и услуги, связанные со страхованием
(а) Услуги по страхованию жизни
(b) Услуги по страхованию иные, чем страхование жизни.
Учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации.
Разрешается учреждение в форме филиала иностранного страховщика в сфере страхования жизни и страхования иного, чем страхование жизни (кроме страхования государственных закупок и обязательного страхования иного, чем обязательное страхование гражданской ответственности владельцев автомобилей) при условии выполнения требований по лицензированию, обеспечению финансовой устойчивости и требований по гарантийному депозиту. Для открытия филиала иностранный страховщик должен:
быть уполномоченным осуществлять те же виды страхования или перестрахования в стране происхождения в течение не менее

5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР*
тек жеке көздерден қаржыландырылатын білім беру мекемелеріне/көрсетілетін қызметтерге қатысты.
A. Бастауыш білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 921*)
B. Орта білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер
(СРС 922*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі;
Ресей Федерациясының мәдени мұрасына жататын және/немесе Ресей Федерациясы халықтарының мәдени мұрасы24 болып табылатын Ресей Федерациясының заңды тұлғаларын бақылауға ие болуғарұқсат алу қажет болуы мүмкін
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
D. Басқа санаттарға енгізілмеген ересектерге үшін көрсетілетін білім беру қызметтері (СРС 924*)
тек шет тілдері курстарына, компьютерлік курстарға, бизнес курстарына, емтиханға дайындық курстарына қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі;
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУҒА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР*
радиоактивті қалдықтармен / ластанумен жұмыс істеуді қоспағанда
А. Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9401)
В. Қалдықтарды жою (СРС 9402)
С. Санитариялық өңдеу және соған ұқсас көрсетілетін қызметтер (СРС 9403)
D. Басқалар:
Пайдаланылған газдарды тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9404);
Шуға қарсы көрсетілетін қызметтер (СРС 9405);
Табиғатты және ландшафттарды қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 9406);
Қоршаған ортаға әсерді бағалау бойынша көрсетілетін қызметтер
(СРС 9409*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
қауіпті қалдықтармен жұмыс істеуге қатысты тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
7. ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қаржылық көрсетілетін қызметтердің барлық секторларына қолданылатын шаралар.
Қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасын қозғайтын шараларға қатысты міндеттемелер "Қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасы" Д қосымшасына сәйкес қабылданады.
Ресей Федерациясының қаржылық қызмет көрсететінзаңды тұлғалары Ресей Федерациясының заңнамасында талап етілетін ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуға тиіс
A. Сақтандыру бойынша кез келген көрсетілетін қызметтер және сақтандыруға байланысты көрсетілетін қызметтер
(а) Өмірді сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
(b) Өмірді сақтандырудан өзгеше, сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
Лицензиялау, қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды және кепілдік депозит жөніндегі талаптарды орындау шартымен шетелдік сақтандырушының өмірді сақтандыру және өмірді сақтандырудан өзге (мемлекеттік сатып алуды сақтандырудан және автомобиль иелерінің азаматтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудан өзге міндетті сақтандырудан басқа) саласындағы филиалы нысанында құруға рұқсат етіледі. Филиалды ашу үшін шетелдік сақтандырушы:

5 лет (для страхования иного, чем страхование жизни); не менее 8 лет (для страхования жизни);
иметь не менее 5 лет опыта работы через филиал на зарубежных рынках;
иметь общие активы более 5 млрд долларов США на конец календарного года, предшествующего подаче заявки;
иметь свой юридический и фактический адрес в одной стране.
Филиал иностранного страховщика должен иметь отдельную капитализацию, которая должна быть включена в расчет соотношения иностранного участия в общем уставном капитале страховщиков/перестраховщиков, которые являются юридическими лицами Российской Федерации. Создание новых филиалов иностранных страховщиков (отличных от филиалов юридических лиц Российской Федерации) может быть запрещено, если общее иностранное участие в общем уставном капитале страховщиков/перестраховщиков, которые являются юридическими лицами Российской Федерации, превышает 50 %.
Предварительное разрешение требуется:
на увеличение уставного капитала страховой организации за счет средств иностранного инвестора (инвесторов) и/или его дочернего общества;
отчуждение акций (долей) страховых организаций в пользу иностранного инвестора (иностранных инвесторов) и/или его дочернего общества.
Страховщики, являющиеся дочерними по отношению к иностранным инвесторам (материнской организации), и/или имеющие долю иностранного участия в их уставном капитале (голосующих акциях) свыше 49 %, на дату вступления настоящего Соглашения в силу, и получившие лицензию на оказание услуг страхования жизни, обязательного страхования и страхования государственных закупок до указанной даты, могут осуществлять такие виды деятельности в соответствии с полученными лицензиями.
В отношении страховщика, являющегося дочерним обществом по отношению к иностранному инвестору (инвесторам), и/или имеющего долю иностранного инвестора (инвесторов) в уставных капиталах (голосующих акциях) свыше 51 %:
В отношении страховщика, являющегося дочерним обществом по отношению к иностранному инвестору (инвесторам), и/или имеющего долю иностранного инвестора (инвесторов) в уставных капиталах (голосующих акциях) свыше 49 %:
обязательства не принимаются в отношении выдачи лицензий на оказание услуг по страхованию государственных закупок;
выдача лицензий и предварительных разрешений на операции с акциями (долями в капитале) страховщика с иностранным участием может быть ограничена, если соотношение общего иностранного участия в общем уставном капитале страховщиков/перестраховщиков, являющихся юридическими лицами Российской Федерации, превышает 50 %;
иностранный инвестор, являющийся основной организацией по отношению к российскому страховщику, должен быть уполномочен осуществлять поставку соответствующих страховых услуг в стране своей регистрации по крайней мере в течение 5 лет
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
(ii) Услуги по перестрахованию и ретроцессии
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации.
Разрешается учреждение в форме филиала иностранного перестраховщика в сфере перестрахования (кроме перестрахования рисков, связанных со страхованием государственных закупок и обязательным страхованием, иным, чем обязательное страхование гражданской ответственности владельцев автомобилей) при условии выполнения требований по лицензированию, обеспечению финансовой устойчивости и требований по гарантийному депозиту.
Для открытия филиала иностранный перестраховщик должен:
быть уполномоченным осуществлять перестрахование в стране происхождения в течение не менее 5 лет;
иметь не менее 5 лет опыта работы через филиал на зарубежных рынках;
иметь общие активы более 5 млрд долларов США на конец календарного года, предшествующего подаче заявки;
иметь свои юридический и фактический адреса в одной стране.
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Филиал иностранного перестраховщика должен иметь отдельную капитализацию, которая должна быть включена в расчет соотношения иностранного участия в общем уставном капитале страховщиков/перестраховщиков, которые являются юридическими лицами Российской Федерации. Создание новых филиалов иностранных перестраховщиков (отличных от филиалов юридических лиц Российской Федерации) может быть запрещено, если общее иностранное участие в общем уставном капитале страховщиков/перестраховщиков, которые являются юридическими лицами Российской Федерации, превышает 50 %.
Предварительное разрешение требуется:
на увеличение уставного капитала перестраховщика за счет средств иностранного инвестора (инвесторов) и/или его дочернего общества;
отчуждение акций (долей) перестраховщика в пользу иностранного инвестора и/или его дочернего общества.
Обязательства не принимаются в отношении выдачи лицензий на оказание услуг по перестрахованию и ретроцессии рисков, связанных со страхованием государственных закупок.
Выдача лицензий и предварительных разрешений на операции с акциями (долями) перестраховщика с иностранным участием может быть ограничена, если соотношение общего иностранного участия в общем уставном капитале страховщиков/перестраховщиков, являющихся юридическими лицами Российской Федерации, превысит 50 %;
иностранный инвестор, являющийся основной организацией по отношению к российскому перестраховщику организации, должен быть уполномочен на проведение операций по перестрахованию в стране своей регистрации по крайней мере в течение 5 лет.
Страховщики/перестраховщики, являющиеся дочерними обществами по отношению к иностранным инвесторам (материнской организации) и/или имеющие долю иностранного участия в их уставном капитале (голосующих акциях) свыше 49 % на дату вступления в силу настоящего Соглашения, и получившие лицензию на оказание услуг по страхованию/перестрахованию жизни, обязательного страхования и страхования государственных закупок до указанной даты, могут осуществлять такие виды деятельности в соответствии с полученными лицензиями
(iii) Страховое посредничество, такое как брокерское и агентское посредничество
Нет ограничений, за исключением:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
не разрешается страховое посредничество, связанное с заключением и распределением страховых контрактов от имени иностранных страховщиков на территории Российской Федерации (за исключением случаев, описанных в обязательствах по трансграничному способу поставки услуг по страхованию)
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок", а также:
не разрешается страховое посредничество, связанное с заключением и распределением страховых контрактов от имени иностранных страховщиков на территории Российской Федерации (за исключением случаев, описанных в обязательствах по трансграничному способу поставки услуг по страхованию)
(iv) Вспомогательные услуги по страхованию, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
Нет ограничений
Нет ограничений
B. Банковские и другие финансовые услуги
(кроме страхования), только в отношении следующих услуг:
(v) Принятие вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения;
(vi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций;
(vii) Лизинг;
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитование, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя;
(ix) Гарантии и обязательства;
(x) Торговля за свой счет и за счет клиентов на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом следующими объектами:
(А) инструментами денежного рынка (в том числе чеками, векселями, депозитными сертификатами);
(В) иностранной валютой;
(С) производными продуктами, включая, но не исключительно, фьючерсными контрактами и опционами;
(D) инструментами, связанными с изменениями валютного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке;
(Е) переводными ценными бумагами;
(F) прочими инструментами и финансовыми активами, включая слитки;
(xi) Участие в выпуске всех видов ценных бумаг, включая организацию подписки и размещение ценных бумаг в качестве агента (через публичную или закрытую подписку) и оказание услуг, имеющих отношение к такому выпуску;
(xii) Брокерские услуги на денежном рынке;
(xiii) Управление активами, такое как управление наличными денежными средствами или портфельное управление, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионными фондами, услуги по ответственному хранению, депозитарные и трастовые услуги;
(xiv) Осуществление взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотные документы;
(xv) Предоставление и передача финансовой информации и обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг;
(xvi) Консультационные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая кредитные отчеты и анализ, исследования и консультирование по вопросам капитальных и портфельных вложений, консультирование по вопросам приобретения компаний и корпоративной реструктуризации и стратегии
В отношении банковских услуг:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации, а также в форме представительства иностранного банка.
Основным учредителем и участником дочерней кредитной организации с иностранными инвестициями должен быть иностранный банк, являющийся таковым по законодательству страны места нахождения (регистрации).

шыққан елінде сақтандырудың немесе қайта сақтандырудың сол бір түрлерін-кемінде 5 жыл (өмірді сақтандырудан өзгеше сақтандыру үшін); кемінде 8 жыл (өмірді сақтандыру үшін) жүзеге асыруға уәкілетті болуға;
филиал арқылы шетелдік нарықтарда кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесінің болуға;
өтінім берудің алдындағы күнтізбелік жылдың соңында 5 миллиард доллардан асатын жалпы активтерінің болуға;
бір елде өзінің заңды және нақты мекенжайы болуға тиіс.
Шетелдік сақтандырушының филиалында жеке капиталдандыру болуға тиіс, ол Ресей Федерациясының заңды тұлғалары болып табылатын сақтандырушылардың/қайта сақтандырушылардың жалпы жарғылық капиталына шетелдік қатысу арақатынасының есебіне енгізілуге тиіс. Егер Ресей Федерациясының заңды тұлғалары болып табылатын сақтандырушылардың/қайта сақтандырушылардың жалпы жарғылық капиталына шетелдіктердің жалпы қатысуы 50%-дан асса, шетелдік сақтандырушылардың жаңа филиалдарын (Ресей Федерациясының заңды тұлғаларының филиалдарынан өзгеше) құруға тыйым салынуы мүмкін.
Мыналарға:
сақтандыру ұйымының жарғылық капиталын шетелдік инвестордың (инвесторлардың) және/немесе оның еншілес қоғамының қаражаты есебінен ұлғайтуға;
сақтандыру ұйымдарының акцияларын (үлестерін) шетелдік инвестордың (шетелдік инвесторлардың) және/немесе оның еншілес қоғамының пайдасына иеліктен шығаруға алдын ала рұқсат талап етіледі.
Осы Келісім күшіне енген күнге шетелдік инвесторларға (бас ұйымға) қатысты еншілес болып табылатын және/немесе олардың жарғылық капиталында (дауыс беретін акцияларында) 49%-дан астам шетелдік қатысу үлесі бар және көрсетілген күнге дейін өмірді сақтандыру, міндетті сақтандыру және мемлекеттік сатып алуды сақтандыру қызметтерін көрсетуге лицензия алған сақтандырушылар мұндай қызмет түрлерін алынған лицензияларға сәйкес жүзеге асыра алады.
Шетелдік инвесторға (инвесторларға) қатысты еншілес қоғам болып табылатын және / немесе жарғылық капиталдарда (дауыс беретін акцияларда шетелдік инвестордың (инвесторлардың) ) 51 % дан астам үлесі бар сақтандырушыға қатысты:
Шетелдік инвесторға (инвесторларға) қатысты еншілес қоғам болып табылатын және/немесе жарғылық капиталдарда (дауыс беретін акцияларда) шетелдік инвестордың (инвесторлардың) 49 % дан астам үлесі бар сақтандырушыға қатысты:
мемлекеттік сатып алуды сақтандыру бойынша қызметтер көрсетуге лицензиялар беруге қатысты міндеттемелер қабылданбайды;
егер Ресей Федерациясының заңды тұлғалары болып табылатын сақтандырушылардың/қайта сақтандырушылардың жалпы жарғылық капиталына шетелдік жалпы қатысудың арақатынасы 50 %-дан асса, шетел қатысатын сақтандырушының акцияларымен (капиталдағы үлестерімен) операцияларға лицензиялар мен алдын ала рұқсаттар беру шектелуі мүмкін;
ресейлік сақтандырушыға қатысты негізгі ұйым болып табылатын шетелдік инвесторөзінің тіркелген елінде тиісті сақтандыру қызметтерін ұсынуды кемінде 5 жыл бойы жүзеге асыруға уәкілетті болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(ii) Қайта сақтандыру және ретроцессия бойынша көрсетілетін қызметтер
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
Лицензиялау, қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды және кепілдік депозит бойынша талаптарды орындау шартымен шетелдік қайта сақтандырушының қайта сақтандыру саласындағы филиалы нысанында құруға рұқсат етіледі (автомобиль иелерінің азаматтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудан өзге, мемлекеттік сатып алуды сақтандырумен және міндетті сақтандырумен байланысты тәуекелдерді қайта сақтандырудан басқа).
Филиал ашу үшін шетелдік қайта сақтандырушы:
шыққан елінде кемінде 5 жыл бойы қайта сақтандыруды жүзеге асыруға уәкілетті болуға;
филиал арқылы шетелдік нарықтарда кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі болуға;
өтінім берудің алдындағы күнтізбелік жылдың соңында 5 миллиард доллардан асатын жалпы активтері болуға;
бір елде өзінің заңды және нақты мекенжайы болуға тиіс.
Шетелдік қайта сақтандырушының филиалында жеке капиталдандыру болуға тиіс, ол Ресей Федерациясының заңды тұлғалары болып табылатын сақтандырушылардың/қайта сақтандырушылардың жалпы жарғылық капиталына шетелдік қатысу арақатынасының есебіне енгізілуге тиіс. Егер Ресей Федерациясының заңды тұлғалары болып табылатын сақтандырушылардың/қайта сақтандырушылардың жалпы жарғылық капиталына шетелдіктердің жалпы қатысуы 50%-дан асса, шетелдік сақтандырушылардың жаңа филиалдарын (Ресей Федерациясының заңды тұлғаларының филиалдарынан өзгеше) құруға тыйым салынуы мүмкін.
Мыналарға:
сақтандыру ұйымының жарғылық капиталын шетелдік инвестордың (инвесторлардың) және/немесе оның еншілес қоғамының қаражаты есебінен ұлғайтуға;
қайта сақтандырушының акцияларын (үлестерін) шетелдік инвестордың және/немесе оның еншілес қоғамының пайдасына иеліктен шығаруға алдын ала рұқсат талап етіледі.
Мемлекеттік сатып алуды сақтандыруға байланысты тәуекелдерді қайта сақтандыру және ретроцессия бойынша қызметтер көрсетуге лицензиялар беруге қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
Егер Ресей Федерациясының заңды тұлғалары болып табылатын сақтандырушылардың/қайта сақтандырушылардың жалпы жарғылық капиталына шетелдік жалпы қатысудың арақатынасы 50 %-дан асса, шетел қатысатын қайта сақтандырушының акцияларымен (үлестерімен) операцияларға лицензиялар мен алдын ала рұқсаттар беру шектелуі мүмкін;
ресейлік қайта сақтандырушыға қатысты негізгі ұйым болып табылатын шетелдік инвестор өзінің тіркелген елінде кемінде 5 жыл бойы қайта сақтандыру операцияларын жүргізуге уәкілеттік болуға тиіс.
Шетелдік инвесторларға (бас ұйымға) қатысты еншілес қоғамдар болып табылатын және/немесе осы Келісім күшіне енген күнге олардың жарғылық капиталында (дауыс беретін акцияларында) 49%-дан астам шетелдік қатысу үлесі бар және көрсетілген күнге дейін өмірді сақтандыру/қайта сақтандыру, міндетті сақтандыру және мемлекеттік сатып алуды сақтандыру бойынша қызметтер көрсетуге лицензия алған сақтандырушылар/қайта сақтандырушылар алынған лицензияларға сәйкес осындай қызмет түрлерін жүзеге асыра алады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(iii) Брокерлік және агенттік делдалдық сияқты сақтандыру делдалдығы
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
Ресей Федерациясының аумағында шетелдік сақтандырушылардың атынан сақтандыру келісімшарттарын жасасуға және бөлуге байланысты сақтандыру делдалдығына жол берілмейді (сақтандыру бойынша қызметтер ұсынудың трансшекаралық тәсілі бойынша міндеттемелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда)
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгеннен басқа шектеулер жоқ, сондай-ақ:
Ресей Федерациясының аумағында шетелдік сақтандырушылардың атынан сақтандыру келісімшарттарын жасасуға және бөлуге байланысты сақтандыру делдалдығына жол берілмейді (сақтандыру бойынша қызметтер ұсынудың трансшекаралық тәсілі бойынша міндеттемелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда)
(iv) Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, тәуекелді бағалау және наразылықтарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты сақтандыру бойынша бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
B. Банктік және басқа қаржылық көрсетілетін қызметтер
(сақтандырудан басқа), тек мына көрсетілетін қызметтерге қатысты:
(v) Халықтан салымдар және өзге де қайтарылатын ақшалай қаражаттар қабылдау;
(vi) Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторингті және коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, барлық түрдегі кредиттеу;
(vii) Қаржылық лизинг;
((viii) Кредиттеу, төлемдік және дебеттік карточкалар, жол чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері;
(iх)  Кепілдіктер мен міндеттемелер;
(x) Биржада, биржадан тыс нарықта немесе басқа жолмен мынадай объектілермен өз есебінен және клиенттер есебінен:
(А) ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттік сертификаттар);
(B) шетелдік валютамен;
(С) фьючерстік келісімшарттар мен опциондарды қоса алғанда, тек қана олармен ғана емес, туынды өнімдермен;
(D) валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлемелерге қатысты құралдармен, соның ішінде своптар туралы келісімдермен және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдермен;
(Е) аударылатын бағалы қағаздармен;
(F) құймаларды қоса алғанда, өзге де құралдармен және қаржы активтерімен сауда жасау.
(xi) Жазылуды ұйымдастыруды және бағалы қағаздарды агент ретінде орналастыруды (жария немесе жабық жазылым арқылы) және осындай шығарылымға қатысты қызметтер көрсетуді қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерін шығаруға қатысу;
(XII) Ақша нарығындағы брокерлік көрсетілетін қызметтер
(xiii) Қолма-қол ақшаны басқару немесе портфельді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық нысандары, зейнетақы қорларын басқару, жауапты сақтау қызметтері, депозитарлық және сенімгерлік қызметтер сияқты активтерді басқару;
(xiv) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым құжаттарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысуларды және клирингтік қызметтерді жүзеге асыру;
(xv) Қаржылық ақпаратты ұсыну және беру және басқа қаржылық қызметтерді берушілердің қаржылық деректер мен тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі;
(xvi) Кредиттік есептер мен талдауды, күрделі және портфельдік салымдар мәселелері бойынша зерттеулер мен консультацияларды, компанияларды сатып алу және корпоративтік қайта құрылымдау мен стратегия мәселелері бойынша консультацияларды қоса алғанда, (v)–(xv) тармақшаларда аталған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қосалқы қаржылық көрсетілетін қызметтер
Банктік көрсетілетін қызметтерге қатысты:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанынла, сондай-ақ шетелдік банктің өкілдігі нысанынла құруға рұқсат етіледі.
Шетелдік инвестициялары бар еншілес кредиттік ұйымның негізгі құрылтайшысы және қатысушысы орналасқан (тіркелген) елдің заңнамасы бойынша осындай болып табылатын шетелдік банк болуға тиіс.

Участие иностранного капитала в банковской системе Российской Федерации ограничено 50 %25.
Для целей контроля за квотой иностранного участия в банковской системе Российской Федерации предварительное разрешение Центрального банка требуется:
на создание кредитной организации с иностранным участием, включая дочерние и зависимые общества;
увеличение уставного капитала кредитной организации за счет средств нерезидента (нерезидентов);
отчуждение акций (долей) кредитной организации в пользу нерезидентов.
В отношении финансовых услуг, иных, чем банковские услуги:
учреждение допускается только в форме юридического лица, созданного в Российской Федерации, а также представительства.
Доля голосов нерезидентов и их аффилированных лиц, участвующих в капитале профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего деятельность по ведению реестра владельцев именных ценных бумаг, не должна превышать 25 %.
Условием осуществления юридическими лицами деятельности по ведению реестра владельцев именных ценных бумаг является ведение реестров владельцев именных ценных бумаг не менее 50 эмитентов с числом участников более 500 не позднее 6 месяцев после получения лицензии. Данная мера является недискриминационной и применяется как к резидентам, так и к нерезидентам.
Торговля новыми оборотными документами и финансовыми активами (охваченными подпунктом (x)(F)) допускается только после получения разрешения и на соответствующих условиях, установленных государственными органами Российской Федерации. Это ограничение применяется на недискриминационной основе.
Доля голосов одного лица, участвующего в капитале фондовой биржи, не должна превышать 20 %. Данная мера является недискриминационной и применяется как к резидентам, так и нерезидентам.
Доля голосов нерезидентов и их аффилированных лиц, участвующих в капитале специализированных депозитариев инвестиционных фондов, паевых инвестиционных фондов и негосударственных пенсионных фондов, не должна превышать 25 %. Данная мера вводится на 3 года.
Доля голосов нерезидентов и их аффилированных лиц, участвующих в капитале профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего депозитарные операции при исполнении сделок, совершенных через организатора торговли, не должна превышать 25 %.
Только юридические лица Российской Федерации могут участвовать в клиринге на рынке ценных бумаг.
Для целей контроля за квотой общего иностранного участия в отдельных сферах деятельности на рынке ценных бумаг, а также соблюдения норм иностранного участия в отношении отдельных видов профессиональных участников рынка ценных бумаг на все действия, ведущие к увеличению доли голосов нерезидентов и их аффилированных лиц или увеличению совокупной доли нерезидентов и их аффилированных лиц в уставном капитале профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих деятельность по ведению реестра, депозитарные операции при исполнении сделок, совершенных через организатора торговли, а также в уставном капитале специализированных депозитариев, требуется предварительное разрешение уполномоченного федерального органа Российской Федерации.
Доля голосов нерезидентов и их аффилированных лиц, участвующих в капитале профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющих:
ведение реестра владельцев именных ценных бумаг;
деятельность специализированных депозитариев инвестиционных фондов, паевых инвестиционных фондов и негосударственных пенсионных фондов, депозитарных операций при исполнении сделок, совершенных через организатора торговли, превышающих (на момент введения ограничения) установленные в настоящем Перечне размеры, не может рассматриваться в качестве основания для прекращения (отзыва лицензии или отказа в возобновлении лицензии) деятельности профессионального участника рынка ценных бумаг, получившего лицензию на указанную деятельность до вступления настоящего Соглашения в силу.
Операции на рынке ценных бумаг не могут совершаться иначе, как посредством брокеров. Данная мера является недискриминационной и применяется как к резидентам, так и к нерезидентам.
Операции с производными финансовыми инструментами на рынке ценных бумаг не могут совершаться иначе, как посредством брокеров. Данная мера является недискриминационной и применяется как к резидентам, так и к нерезидентам
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Для целей гарантирования равных конкурентных возможностей российские органы обеспечат для иностранных банков, учрежденных в России, такой же уровень гарантий по вкладам, что и для всех иных банков (включая банки с государственным участием), и одинаковые обязательства в отношении участия в возможном механизме страхования вкладов

Ресей Федерациясының банк жүйесіне шетелдік капиталдың қатысуы 50 %-бен25 шектелген.
Ресей Федерациясының банк жүйесіне шетелдік қатысу квотасын бақылау мақсатында:
еншілес және тәуелді қоғамдарды қоса алғанда, шетелдік қатысумен кредиттік ұйым құруға;
бейрезиденттің (бейрезиденттердің) қаражаты есебінен кредиттік ұйымның жарғылық капиталын ұлғайтуға;
кредиттік ұйымның акцияларын (үлестерін) бейрезиденттердің пайдасына иеліктен шығаруға Орталық банктің алдын ала рұқсаты қажет.
Банктік көрсетілетін қызметтерден өзге қаржылық көрсетілетін қызметтерге қатысты:
Тек Ресей Федерациясында құрылған заңды тұлға нысанында, сондай-ақ өкілдік нысанында құруға рұқсат етіледі.
Атаулы бағалы қағаздар иелерінің тізілімін жүргізу бойынша көрсетілетін қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының капиталына қатысатын бейрезиденттер мен олардың үлестес тұлғалары дауыстарының үлесі 25% - дан аспауға тиіс.
Заңды тұлғалардың атаулы бағалы қағаздар иелерінің тізілімін жүргізу бойынша көрсетілетін қызметті жүзеге асыру шарты лицензия алғаннан кейін 6 айдан кешіктірмей 500-ден астам қатысушылары бар кемінде 50 эмитенттің атаулы бағалы қағаздары иелерінің тізілімдерін жүргізу болып табылады. Бұл шара кемсітушілікке жатпайды және резиденттерге де, бейрезиденттерге де қолданылады.
Жаңа айналым құжаттарымен және қаржылық активтермен (x)(F)) тармақшасымен қамтылған) сауда-саттыққа рұқсат алғаннан кейін және Ресей Федерациясының мемлекеттік органдары белгілеген тиісті шарттарда ғана рұқсат етіледі. Бұл шектеу кемсітусіз негізде қолданылады.
Қор биржасының капиталына қатысатын бір адамның дауыстарының үлесі 20% - дан аспауға тиіс. Бұл шара кемсітушілікке жатпайды және резиденттерге де, бейрезиденттерге де қолданылады.
Инвестициялық қорлардың, пайлық инвестициялық қорлардың және мемлекеттік емес зейнетақы қорларының мамандандырылған депозитарийлерінің капиталына қатысатын бейрезиденттер мен олардың үлестес тұлғаларының дауыстарының үлесі 25% - дан аспауға тиіс. Бұл шара 3 жылға енгізіледі.
Сауда-саттықты ұйымдастырушы арқылы жасалған мәмілелерді орындау кезінде депозитарлық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының капиталына қатысатын бейрезиденттер мен олардың үлестес тұлғаларының дауыстарының үлесі 25% - дан аспауға тиіс.
Бағалы қағаздар нарығында клирингке Ресей Федерациясының заңды тұлғалары ғана қатыса алады.
Бағалы қағаздар нарығындағы қызметтің жекелеген салаларына жалпы шетелдік қатысу квотасын бақылау, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың жекелеген түрлеріне қатысты шетелдік қатысу нормаларын сақтау мақсатында бейрезиденттер мен олардың үлестес тұлғаларының дауыстары үлесінің ұлғаюына немесе сауда-саттықты ұйымдастырушы арқылы жасалған мәмілелерді орындау кезінде тізілімді жүргізу бойынша қызметті, депозитарлық операцияларды жүзеге асыратын бейрезиденттер мен олардың үлестес тұлғаларының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың жарғылық капиталындағы, сондай ақ мамандандырылған депозитарийлердің жарғылық капиталындағы жиынтық үлесінің ұлғаюына алып келетін барлық әрекеттерге Ресей Федерациясының уәкілетті федералдық органының алдын ала рұқсаты қажет.
Мыналарды:
атаулы бағалы қағаздар иелерінің тізілімін жүргізуді;
инвестициялық қорлардың, пайлық инвестициялық қорлардың және мемлекеттік емес зейнетақы қорларының мамандандырылған депозитарийлерінің қызметін, сауда-саттықты ұйымдастырушы арқылы жасалған мәмілелерді орындау кезінде осы Тізбеде белгіленген мөлшерден асатын (шектеу енгізілген сәтте) депозитарлық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының капиталына қатысатын бейрезиденттер мен олардың үлестес тұлғалары дауыстарының үлесі осы Келісім күшіне енгенге дейін аталған қызметке лицензия алған бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының қызметін тоқтату (лицензияны кері қайтарып алу немесе лицензияны жаңғырту бас тарту) үшін негіз ретінде қаралмайды.
Бағалы қағаздар нарығындағы операциялар брокерлердің делдалдығынсыз жасала алмайды. Бұл шара кемсітушілікке жатпайды және резиденттерге де, бейрезиденттерге де қолданылады.
Бағалы қағаздар нарығындағы туынды құралдармен операциялар брокерлердің делдағынсыз жасала алмайды. Бұл шара кемсітушілікке жатпайды және резиденттерге де, бейрезиденттерге де қолданылады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Тең бәсекелестік мүмкіндіктерге кепілдік беру мақсаттары үшін ресейлік органдар Ресейде құрылған шетелдік банктер үшін барлық басқа банктер (соның ішінде мемлекет қатысатын банктер) сияқты салымдар бойынша кепілдіктердің бірдей деңгейін және салымдарды сақтандырудың ықтимал механизміне қатысуға қатысты бірдей міндеттемелерді қамтамасыз етеді

9. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ТУРИЗМОМ И ПУТЕШЕСТВИЯМИ
A. Услуги гостиниц и ресторанов (включая предприятия общественного питания)
(СРС
641, СРС 642,
СРС
643)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации.
Требуется разрешение местных органов власти, которое выдается на недискриминационной основе, учитывая градостроительные планы и программы социально-экономического развития в их юрисдикции
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок".
B. Услуги туроператоров и турагентов
(СРС
7471)
С. Услуги по экскурсионному обслуживанию
(СРС
7472)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации, являющегося коммерческой организацией.
Иностранный участник коммерческой организации с иностранным участием должен быть юридическим лицом с опытом оказания услуг туроператора в стране своего места нахождения на протяжении не менее 5 лет.
Физические лица, оказывающие услуги гидов (гидов-переводчиков), должны быть гражданами Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения в доступе на рынок"
10. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ДОСУГА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ.
A. Услуги по организации развлечений
(СРС
96191–96195)
Прочие услуги по организации развлечений, не включенные в другие категории (иные, чем аудиовизуальные услуги), только в отношении услуг по эксплуатации кинотеатров
(СРС
96199*)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения в доступе на рынок"
В. Услуги информационных агентств (СРС 962)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учредители средств массовой информации должны быть гражданами Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения в доступе на рынок"
11. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A. Морской транспорт
Следующие услуги доступны поставщикам услуг международных морских перевозок на разумных и недискриминационных условиях в торговых портах:
лоцманская проводка (для судов под российским флагом пользование услугами лоцманской проводки может быть необязательным);
ледокольная проводка;
буксировка;
снабжение продовольствием, топливом и водой;
сбор мусора и льяльных вод;
услуги капитана порта;
навигационная поддержка (услуги маяков, навигационные услуги, услуги судов с радарными установками, иные электронные вспомогательные средства и системы, повышающие безопасность навигации, и т.д.);
услуги, оказываемые с берега, существенные для эксплуатации судов, включая коммуникационные, поставку воды и электричества;
аварийные ремонтные средства;
услуги якорных стоянок и причалов
Международные перевозки

9. ТУРИЗМ МЕН САЯХАТҚА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Қонақүйлер мен мейрамханалар (қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын қоса алғанда) көрсететін қызметтер (СРС 641, СРС 642, СРС 643)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
Жергілікті өкімет органдарының өз юрисдикциясындағы қала құрылысы жоспарлары мен әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламаларын ескере отырып, кемсітусіз негізде берілетін рұқсаты қажет
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
B. Туроператорлар ментурагенттер көрсететін қызметтер (СРС 7471)
С. Экскурсиялық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 7472)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
Ресей Федерациясының коммерциялық ұйым болып табылатын заңды тұлғасы нысанында ғана құруға рұқсат етіледі.
Шетел қатысатын коммерциялық ұйымның шетелдік қатысушысы өзінтұратын елде кемінде 5 жыл туроператор қызметін көрсету тәжірибесі бар заңды тұлға болуға тиіс.
Гидтер (гид-аудармашылар) қызметін көрсететін жеке тұлғалар Ресей Федерациясының азаматтары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A. Ойын-сауықтар ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (СРС 96191–96195)
Кинотеатрларды пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты, басқа санаттарға енгізілмеген (көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтерінен өзгеше) ойын-сауықты ұйымдастыру бойынша өзге де көрсетілетін қызметтер
(СРС 96199*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
В. Ақпараттық агенттіктер көрсететін қызметтер (СРС 962)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
бұқаралық ақпарат құралдарының құрылтайшылары Ресей Федерациясының азаматтары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
A. Теңіз көлігі
Сауда порттарында халықаралық теңіз тасымалы қызметтерін ұсынушыларға ақылға қонымды және кемсітпейтін шарттарда мынадай көрсетілетін қызметтер қолжетімді:
лоцмандық алып өту (ресей туын көтеріп жүзетін астындағы кемелер үшін лоцмандық алып өту қызметтерін пайдалану міндетті емес болуы мүмкін);
мұзжарғыш арқылы алып өту;
тіркеп сүйреу;
азық-түлікпен, отынмен және сумен жабдықтау;
қоқыстарды жинау және балласт суынан тазарту;
порт капитаны көрсететін қызметтер;
навигациялық қолдау (маяк қызметтері, навигациялық қызметтер, радиолокациялық қондырғылары бар кемелер қызметтері, навигация қауіпсіздігін арттыратын өзге де электрондық қосалқы құралдар мен жүйелер және т.б.);
коммуникациялық қызметтерді, су мен электр энергиясын жеткізуді қоса алғанда, кемелерді пайдалану үшін маңызды, жағалаудан көрсетілетін қызметтер;
апаттық жөндеу құралдары;
зәкір және айлаққа тоқтауға байланысты көрсетілетін қызметтер

(CPC 7211, CPC 7212), исключая каботажные перевозки26, кроме эксплуатации флота под национальным флагом Российской Федерации для линейных перевозок
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в виде юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Вспомогательные услуги для морского транспорта
Услуги по обработке
грузов 27
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок".
Услуги складов и пакгаузов (CPC 742*);
Услуги контейнерных станций и депо28
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги таможенных брокеров29
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги морских грузовых транспортно-экспедиторских агентств30
Услуги морских агентств31
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
B. Услуги внутреннего водного транспорта
(f) Прочие вспомогательные услуги внутреннего водного транспорта (CPC 7459)
Нет ограничений
Нет ограничений
С. Услуги воздушного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт воздушных судов (часть CPC 8868**) только в части деятельности по обслуживанию и ремонту на борту воздушного судна или его части в то время, когда оно не оказывает услугу по перевозке. Исключаются оперативное обслуживание или иная деятельность по ремонту или обслуживанию, осуществляемые авиаперевозчиком (включая его агентов и подрядчиков) на борту воздушного судна, которое находится у него в собственности, аренде или эксплуатации
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
иностранное участие в уставном капитале юридических лиц Российской Федерации, учрежденных до даты вступления настоящего Соглашения в силу, не должно превышать 25 %
Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг32;
Системы компьютерного резервирования, за исключением иностранных систем взаиморасчетов и любых операций с нейтральными бланками этих систем
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форма юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, кроме указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
E. Услуги железнодорожного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования
(часть CPC 8868**), кроме обслуживания вагонов инвентарного парка железных дорог
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
обслуживание вагонов, находящихся на железнодорожных путях общего пользования, осуществляется в том же порядке, что и вагонов инвентарного парка этих железных дорог;
в отношении обслуживания и ремонта железнодорожного транспорта, осуществляемого поставщиками экспедиторских услуг, применяются исключительно меры, описанные в разделе 11 H © "Услуги транспортных агентств";
поставка услуг по уборке вагонов допускается только на основе договора с железной дорогой, заключаемого на ограниченный период времени
Обязательства не принимаются
F. Услуги автодорожного транспорта

Желілік тасымалдар үшін Ресей Федерациясының ұлттық туын көтеріп жүзетін флотты пайдаланудан басқа, каботаждық тасымалды26 қоспағанда, халықаралық тасымалдар (CPC 7211, CPC 7212)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Теңіз көлігіне қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер27
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Қоймалар мен пакгауздар көрсететін қызметтер (CPC 742*);
Контейнерлік станциялар мен депо көрсететін қызметтер28
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Кеден брокерлері көрсететін қызметтер29
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Теңіз жүк көлігі-экспедиторлық агенттіктер көрсететін қызметтер30
Теңіз агенттіктері көрсететін қызметтер31
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
B. Ішкі су көлігі көрсететін қызметтер
(f) Ішкі су көлігі көрсететін басқа қосалқы қызметтер (CPC 7459)
Шектеулер жоқ
Шектеулер жоқ
С. Әуе көлігі көрсететін қызметтер
(d) Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі) тек тасымалдау қызметін көрсетпейтін уақытта әуе кемесінің бортында немесе оның бір бөлігінде қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызмет бөлігінде.
Авиатасымалдаушы (оның агенттері мен мердігерлерін қоса алғанда) өзінің меншігіндегі, жалға алған немесе пайдаланып отырған әуе кемесінің бортында жүзеге асыратын жедел қызмет көрсету, немесе жөндеу не қызмет көрсету бойынша өзге де көрсетілетін қызметке жол берілмейді.
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
осы Келісім күшіне енген күнге дейін құрылған Ресей Федерациясының заңды тұлғаларының жарғылық капиталына шетелдік қатысу 25 %-дан аспауға тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
Әуе көлігі көрсететін қызметтерді сату және маркетингі32;
Шетелдік өзара есеп айырысу жүйелерін және осы жүйелердің бейтарап бланкілерімен жасалатын кез келген операцияларды қоспағанда, компьютерлік резервтеу жүйелері
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
E. Теміржол көлігі көрсететін қызметтер
(d) Теміржолдардың инвентарлық паркінің вагондарына қызмет көрсетуден басқа, теміржол жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
ортақ пайдаланылатын темір жолдардағы вагондарға қызмет көрсету осы темір жолдардың мүкәммалдық паркінің вагондарымен бірдей тәртіппен жүзеге асырылады;
экспедиторлық қызметтерді ұсынушылар жүзеге асыратын темір жол көлігіне қызмет көрсету мен жөндеуге қатысты тек қана 11 H © "Көлік агенттіктері көрсететін қызметтер" бөлімінде сипатталған шаралар қолданылады;
вагондарды жинау бойынша қызметтерді ұсынуға шектеулі уақыт кезеңіне жасалатын темір жол шартының негізінде ғана жол беріледі
Міндеттемелер қабылданбайды
F. Автожол көлігі көрсететін қызметтер

(а) Пассажирские перевозки (CPC 7121*, 7122*);
(b) Грузовые перевозки (СРС 7123*) 33
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации;
транспортные средства, осуществляющие перевозки, должны быть зарегистрированы на территории Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(d) Техническое обслуживание и ремонт оборудования для автодорожного транспорта
(CPC 6112, 8867)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(e) Вспомогательные услуги для автодорожного транспорта только в отношении: автобусных станций (CPC 7441*),
прочих вспомогательных услуг для автодорожного транспорта (СРС7449)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта* (за исключением соответствующих вспомогательных услуг для космического и трубопроводного транспорта)
(a) Услуги по обработке грузов (CPC 741*), за исключением услуг по обработке грузов для морского транспорта, по которым приняты обязательства в разделе 11 А, а также за исключением для воздушного и железнодорожного транспорта
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(b) Услуги складов и пакгаузов (СРС 742*), за исключением услуг складов и пакгаузов для морского транспорта, по которым приняты обязательства в разделе 11 А, а также за исключением услуг складов и пакгаузов для железнодорожного транспорта
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(с) Услуги грузовых транспортных агентств (СРС 748*), за исключением услуг грузовых транспортных агентств для морского транспорта, по которым приняты обязательства в разделе 11 А
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
(d) Прочие вспомогательные и дополнительные транспортные услуги в отношении посреднических услуг, услуг по оформлению транспортной документации, услуг по проверке груза и взвешиванию
(CPC 7490*)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Российской Федерации
Нет ограничений, за исключением указанного в графе "Ограничения доступа на рынок"
_____________________________________________________
1 Ограничение на участие не распространяется на иностранное финансирование приватизации, не имеющее своим результатом приобретение контроля и/или прав собственности.
2 В соответствии с существующим федеральным законодательством.
3 В соответствии с существующим федеральным законодательством.
4 Пояснение: исключительные права могут быть предоставлены частным операторам, например, операторам, действующим на основе концессий, полученных от органов государственной власти и органов местного самоуправления, при условии принятия ими определенных обязательств по услугам. С учетом того, что услуги общего пользования зачастую существуют на уровне субъектов Российской Федерации и на уровне органов местного самоуправления, перечисление их в отношении каждого отдельного сектора не является возможным на практике.
5 Адвокат – физическое лицо, получившее статус адвоката в соответствии с российским законодательством. Только адвокатам разрешается:
осуществлять представительство в уголовных судах и российских арбитражных судах;
выступать в качестве представителя организаций, правительственных органов, органов местного самоуправления в гражданском и административном судопроизводстве и судопроизводстве по делам об административных правонарушениях.
6 Под бухгалтерской услугой следует понимать деятельность в области бухгалтерского учета, а именно:
организацию бухгалтерского учета и предоставление бухгалтерской отчетности заинтересованным пользователям (например, руководителям, учредителям, участникам, собственникам, кредиторам, налоговым и финансовым органам);
выполнение работ на определенных сферах или сфере бухгалтерского учета, таких как, например, учет основных средств, учет товарно-материальных ценностей, учет затрат на производство или учет продаж продукции (например, товаров, работ, услуг);
оказание консультаций по вопросам организации и ведения бухгалтерского учета с целью более полного и точного отражения объектов бухгалтерского учета (например, активов, обязательств, капитала) и их движения в процессе хозяйственной деятельности, основываясь на требованиях действующего законодательства в области бухгалтерского учета.
7 Деятельность, связанная с аудиторской:
организация, восстановление и ведение бухгалтерского учета, составление финансовой (бухгалтерской) отчетности, бухгалтерское консультирование;
налоговое консультирование;
анализ финансово-хозяйственной деятельности организаций и индивидуальных предпринимателей, экономическое и финансовое консультирование;
управленческое консультирование, в том числе связанное с реструктуризацией организаций;
правовое консультирование, а также представительство в судебных и налоговых органах в связи со спорами по налоговым и таможенным вопросам;
автоматизация бухгалтерского учета и внедрение информационных технологий;
оценка стоимости имущества, оценка предприятий как имущественных комплексов, а также оценка предпринимательских рисков;
разработка и анализ инвестиционных проектов, составление бизнес-планов;
проведение маркетинговых исследований;
осуществление научных исследований и разработок в области, связанной с аудиторской деятельностью, и распространение их результатов, в том числе на бумажных и электронных носителях;
обучение в установленном законодательством Российской Федерации порядке специалистов в областях, связанных с аудиторской деятельностью;
оказание других услуг, связанных с аудиторской деятельностью.
8 Под бухгалтерской услугой следует понимать деятельность в области бухгалтерского учета, а именно:
организацию бухгалтерского учета и предоставление бухгалтерской отчетности заинтересованным пользователям (например, руководителям, учредителям, участникам, собственникам, кредиторам, налоговым и финансовым органам);
выполнение работ на определенных сферах или сфере бухгалтерского учета, таких как, например, учет основных средств, учет товарно-материальных ценностей, учет затрат на производство или учет продажи продукции (например, товаров, работ, услуг);
9 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
10 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.

(а) Жолаушылар тасымалы (CPC 7121*, 7122*);
(b) Жүк тасымалы (СРС 7123*)33
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі;
тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдары Ресей Федерациясының аумағында тіркелуге тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(d) Автожол көлігі жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 6112, 8867)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(e) Автожол көлігіне арналған көрсетілетін қосалқы қызметтер тек: автобус станцияларына (CPC 7441*),
автожол көлігіне арналған басқа да көрсетілетін қосалқы қызметтерге (СРС7449) қатысты
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, шектеулер жоқ
H. Көліктің барлық түрлеріне арналған көрсетілетін қосалқы қызметтер* (ғарыш және құбыр көлігі үшін тиісті көрсетілетін қосалқы қызметтерді қоспағанда)
(a) 11 А бөлімінде міндеттемелер қабылданған теңіз көлігі үшін жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, сондай-ақ әуе және теміржол көлігін қоспағанда, жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 741*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(b) 11 А бөлімінде міндеттемелер қабылданған теңіз көлігі үшін қоймалар мен пакгауздар көрсететін қызметтерді қоспағанда, сондай-ақ теміржол көлігі үшін қоймалар мен пакгауздар көрсететін қызметтерді қоспағанда, қоймалар мен пакгауздар көрсететін қызметтер (СРС 742*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(с) 11 А бөлімінде міндеттемелер қабылданған теңіз көлігі үшін жүк көлігі агенттіктері көрсететін қызметтерді қоспағанда, жүк көлігі агенттіктері көрсететін қызметтер (СРС 748*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
(d) Делдалдық көрсетілетін қызметтерге, көлік құжаттамасын ресімдеу бойынша көрсетілетін қызметтерге, жүкті тексеру және өлшеу бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты басқа да көрсетілетін қосалқы және қосымша көлік қызметтері (CPC 7490*)
Төмендегіні қоспағанда, шектеулер жоқ:
тек Ресей Федерациясының заңды тұлғасы нысанында құруға рұқсат етіледі.
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгенді қоспағанда, шектеулер жоқ
_________________________
1Қатысуға шектеу нәтижесінде бақылауға және/немесе меншік құқықтартын иеленуге жеткізбейтін жекешелендіруді шетелдік қаржыландыруға қолданылмайды
2Қолданыстағы федералдық заңнамаға сәйкес
3Қолданыстағы федералдық заңнамаға сәйкес.
4Түсіндіру: айрықша құқықтар жеке операторларға, мысалы, мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан алынған концессиялар негізінде әрекет ететін операторларға, олар қызметтер бойынша белгілі бір міндеттемелер қабылдаған жағдайда берілуі мүмкін. Жалпы пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер, көбінесе, Ресей Федерациясының субъектілері деңгейінде және жергілікті өзін-өзі басқару органдары деңгейінде болатынын ескере отырып, оларды әрбір жеке секторға қатысты тізімдеу іс жүзінде мүмкін емес.
5Адвокат – Ресей заңнамасына сәйкес адвокат мәртебесін алған жеке тұлға. Тек адвокаттарға:
қылмыстық соттарда және ресейлік төрелік соттарда өкілдік етуге;
азаматтық және әкімшілік сот ісін жүргізуде және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот ісін жүргізуде ұйымдардың, үкіметтік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өкілі ретінде әрекет етуге рұқсат етіледі.
6Бухгалтерлік қызмет деп бухгалтерлік есеп саласындағы қызмет түсінілуге тиіс, атап айтқанда:
мүдделі пайдаланушыларға (мысалы, басшыларға, құрылтайшыларға, қатысушыларға, меншік иелеріне, кредиторларға, салық және қаржы органдарына) бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және бухгалтерлік есептілік жасау;
бухгалтерлік есептің белгілі бір салаларында немесе саласында, мысалы, негізгі құралдарды есепке алу, тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу, өндіріс шығындарын есепке алу немесе өнімді (мысалы, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуды есепке алу сияқты жұмыстарды орындау;
бухгалтерлік есеп саласындағы қолданыстағы заңнаманың талаптарына сүйене отырып, бухгалтерлік есеп объектілерін (мысалы, активтер, міндеттемелер, капитал) және олардың шаруашылық қызмет процесінде қозғалысын неғұрлым толық және дәл көрсету мақсатында бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және жүргізу мәселелері бойынша консультациялар беру.
7Аудиторлық қызметпен байланысты қызмет:
бухгалтерлік есепті ұйымдастыру, қалпына келтіру және жүргізу, қаржылық (бухгалтерлік) есептілікті жасау, бухгалтерлік консультация беру;
салықтық консультация беру;
ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің қаржы-шаруашылық қызметін талдау, экономикалық және қаржылық консультация беру;
басқарушылық консультация беру, оның ішінде ұйымдарды қайта құрылымдауға байланысты консультация беру;
салық және кеден мәселелері бойынша дауларға байланысты құқықтық консультация беру, сондай-ақ сот және салық органдарында өкілдік ету;
бухгалтерлік есепті автоматтандыру және ақпараттық технологияларды енгізу;
мүліктің құнын бағалау, кәсіпорындарды мүліктік кешендер ретінде бағалау, сондай-ақ кәсіпкерлік тәуекелдерді бағалау;
инвестициялық жобаларды әзірлеу және талдау, бизнес-жоспарлар жасау;
маркетингтік зерттеулер жүргізу;
аудиторлық қызметпен байланысты салада ғылыми зерттеулер мен талдамаларды жүзеге асыру және олардың нәтижелерін, оның ішінде қағаз және электрондық жеткізгіштерде тарату;
Ресей Федерациясының заңнамасында белгіленген тәртіппен аудиторлық қызметке байланысты салалардағы мамандарды оқыту;
аудиторлық қызметпен байланысты басқа да қызметтерді көрсету
8Бухгалтерлік көрсетілетін қызмет деп бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызмет түсінілуге тиіс, атап айтқанда:
мүдделі пайдаланушыларға (мысалы, басшыларға, құрылтайшыларға, қатысушыларға, меншік иелеріне, кредиторларға, салық және қаржы органдарына) бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және бухгалтерлік есептілік жасау;
бухгалтерлік есептің белгілі бір салаларында немесе саласында, мысалы, негізгі құралдарды есепке алу, тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу, өндіріс шығындарын есепке алу немесе өнімді (мысалы, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуды есепке алу сияқты жұмыстарды орындау;
9"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
10"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.

11 Услуги экспресс (ускоренной) доставки, в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки, могут включать другие элементы, увеличивающие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональная доставка адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национального почтового оператора в первом весе категории наиболее срочной доставки.
12 Обязательства по услугам в области телекоммуникаций составлены с учетом положений следующих документов: "Примечания по составлению обязательств по базовым телекоммуникационным услугам" ("Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments") (S/GBT/W/2/Rev.1); "Ограничения доступа на рынок в отношении доступности спектра" ("Market Access Limitations on Spectrum Availability") (S/GBT/W/3).
13 "Телекоммуникации" означают передачу и прием сигналов любыми электромагнитными средствами.
14 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
15 Для целей транспарентности понятие "правительство" включает национальные, региональные и местные правительственные органы.
16 Для цели транспарентности: данный код включает CPC 5115 (Услуги по подготовке площадей для проведения горных работ).
17 Для цели транспарентности: включая продажу комиссионными агентами потребителям зарегистрированных пищевых добавок в форме таблеток и капсул.
18 Для целей данного Перечня специфических обязательств алкогольная и спиртосодержащая продукция не включает пиво, парфюмерию и косметику.
19 Для целей транспарентности: включая CPC 62244 – Услуги оптовой торговли радио- и телевизионным оборудованием, музыкальными инструментами, музыкальными партитурами и аудио- и видеозаписями.
20 Для целей транспарентности: включая CPC 63234 – Розничная торговля радио- и телевизионным оборудованием, музыкальными инструментами и записями, музыкальными партитурами.
21 Система государственной гарантии бесплатного здравоохранения для граждан Российской Федерации устанавливает компенсацию за оказанные медицинские услуги из бюджетов всех уровней (федерального, регионального бюджетов Российской Федерации, органов местного самоуправления) и посредством обязательного медицинского страхования.

11Экспресс (жылдамдатын) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашықхаттарды) жеткізуге едәуір анағұрлым жоғары тарифтерге, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен неғұрлым сенімділігіне қосымша жөнелту орнынан тікелей жөнелтімдерді қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысын бақылау (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған орны мен адресаттың өзгеру мүмкіндігі, жөнелтімнің алынғанын растау сияқты құнын арттыратын басқа элементтерді қамтуға тиіс. Жазбаша хат-хабарларды жеткізуге неғұрлым едәуір жоғары тарифтер - неғұрлым шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағында ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 еседен жоғары тарифтер.
12Телекоммуникация саласындағы көрсетілетін қызметтер бойынша міндеттемелер мынадай құжаттардың ережелерін ескере отырып жасалды: "Базалық телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер бойынша міндеттемелер жасау жөніндегі ескертпелер" ("Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments") (S/GBT/W/2/Rev.1); "Спектрдің қол жетімділігіне қатысты нарыққа қол жетімділікті шектеу" ("Market Access Limitations on Spectrum Availability") (S/GBT/W/3).
13"Телекоммуникация" кез келген электромагниттік құралдармен сигнал беру және қабылдау дегенді білдіреді.
14Телевизиялық және/немесе радиобағдарламалардың таралуы телевизиялық және радиобағдарламаларды қалың жұртшылыққа тарату үшін қажетті сигналдардың үздіксіз берілуі ретінде анықталады, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайды.
15Транспаренттілік мақсаты үшін "Үкімет" ұғымына ұлттық, өңірлік және жергілікті үкіметтік органдар кіреді.
16Транспаренттілік мақсаты үшін: бұл кодқа CPC 5115 (Тау-кен жұмыстарын жүргізу үшін алаңдарды дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер) кіреді.
17Транспаренттілік мақсаты үшін: комиссиялық агенттердің тұтынушыларға таблетка мен капсула түрінде тіркелген тағамдық қоспаларды сатуын қоса алғанда.
18Осы Ерекше міндеттемелер тізбесінің мақсаттары үшін алкогольдік және құрамында алкоголь бар өнімдерге сыра, парфюмерия және косметика кірмейді.
19Транспаренттілік мақсаттары үшін: CPC 62244 қоса алғанда – Радио және телевизия жабдықтарын, музыкалық аспаптарды, музыкалық партитураларды және дыбыс және бейнежазбаларды көтерме сату бойынша көрсетілетін қызметтер.
20Транспаренттілік мақсаттары үшін: СРС 62234-ті қоса алғанда – радио және телевизиялық жабдықтардың, музыкалық аспаптар мен жазбалардың, музыкалық партитуралардың бөлшек саудасы.
21Ресей Федерациясының азаматтары үшін тегін денсаулық сақтаудың мемлекеттік кепілдік беру жүйесі барлық деңгейдегі бюджеттерден (Ресей Федерациясының федералдық, өңірлік бюджеттері, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының бюджеттері) және міндетті медициналық сақтандыру арқылы көрсетілген медициналық қызметтерге өтемақы белгілейді.

22 Обязательства в секторе "Франчайзинговые услуги" (часть CPC 8929*) не затрагивают меры, применяемые в соответствии с настоящим Перечнем в других секторах услуг.
23 Обязательства в секторе "Франчайзинговые услуги" (часть CPC 8929*) не затрагивают меры, применяемые в соответствии с настоящим Перечнем в других секторах услуг.
24 Для целей настоящего Перечня:
"Культурное наследие народов Российской Федерации" – материальные и духовные ценности, созданные в прошлом, а также памятники и историко-культурные территории и объекты, значимые для сохранения и развития самобытности Российской Федерации и всех ее народов и их вклада в мировую цивилизацию.
"Культурные ценности" – нравственные и эстетические идеалы, нормы и образцы поведения, языки и диалекты, национальные традиции и обычаи, исторические топонимы, фольклор, художественные промыслы и ремесла, произведения культуры и искусства, результаты и методы научных исследований культурной деятельности, имеющие историко-культурную значимость здания, сооружения, предметы и технологии, уникальные в историко-культурном отношении территории и объекты.
"Культурное достояние народов Российской Федерации" – совокупность культурных ценностей, а также организации, учреждения и предприятия культуры, которые имеют общенациональное (общероссийское) значение и которые в силу этого безраздельно принадлежат Российской Федерации и ее субъектам без права их передачи иным государствам и союзам государств с участием Российской Федерации.
25 Иностранный капитал в случае инвестирования в потенциально приватизируемый банк не учитывается при подсчете этой квоты (показателя).
26 Без ущерба для сфер деятельности, которые могут квалифицироваться в соответствии с соответствующим законодательством Российской Федерации как "каботаж", этот перечень не включает "морские каботажные услуги", которые рассматриваются как охватывающие перевозку пассажиров или грузов между портами, расположенными в Российской Федерации, и перевозку пассажиров и грузов между портом, расположенным в Российской Федерации, и сооружениями или конструкциями, расположенными на континентальном шельфе Российской Федерации, а также перевозку пассажиров и грузов во внутренних водах Российской Федерации.
27 "Услуги по обработке грузов, перевозимых морем" означает деятельность, осуществляемую стивидорными компаниями, включая операторов терминалов, но не включая непосредственную деятельность докеров, когда эта рабочая сила организована независимо от стивидорной деятельности или операторов терминалов. Деятельность включает организацию и контроль:
за погрузкой/разгрузкой груза на/с судна;
креплением груза на борту/освобождением груза;
приемом/доставкой и хранением грузов до погрузки или после разгрузки.
28 "Услуги контейнерных станций и депо" означает деятельность, состоящую в хранении контейнеров на территории порта либо на территории, удаленной от моря, в целях их загрузки /разгрузки, ремонта и подготовки к погрузке.
29 "Услуги таможенных брокеров" означает деятельность, состоящую в выполнении от имени другой стороны таможенных формальностей, связанных с импортом, экспортом или с транспортировкой груза, когда такие услуги являются основной деятельностью поставщика услуг или обычным дополнением к его основной деятельности.
30 "Услуги грузовых транспортно-экспедиторских агентств" означает деятельность, состоящую в организации и мониторинге поставки от имени грузоотправителя посредством приобретения транспортных и связанных с ними услуг, подготовке документации и предоставлении деловой информации.
31 "Услуги морских агентств" означает деятельность, состоящую в выполнении в качестве агента от своего имени или от имени судовладельца в соответствии с указаниями правовых и иных действий и за счет судовладельца в пределах данного порта или данной области для следующих целей:
маркетинг и продажа услуг морского транспорта и связанных с ним услуг, от котировки до выставления счетов, а также выдача коносаментов от имени компаний, приобретение и перепродажа необходимых, связанных с этим услуг, подготовка документации и предоставление деловой информации;
деятельность от имени компаний по организации захода судна или приемки груза при необходимости.
32 "Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг" означает продажу авиаперевозчиков своих билетов и маркетинг своих авиатранспортных услуг, включая все аспекты маркетинга, такие как исследования рынка, реклама и распространение. Эти виды деятельности не включают ценообразование в области авиатранспортных услуг и применяемые условия.
33 Включая, среди прочего, перевозку штучных предметов, но без ущерба для обязательств в отношении сектора “Курьерские услуги”.
Приложение Г
РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
Перечень обязательств Российской Федерации в соответствии с главой IV
"Особенности временного присутствия физических лиц"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(Статья 26)
Ограничения национального режима
(Статья 25)
Дополнительные обязательства
(Статья 27)
I. Горизонтальные обязательства
В настоящем Перечне специфических обязательств (далее "Перечень"):
звездочка (*) означает "часть";

22"Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер" секторындағы міндеттемелер (CPC 8929* бір бөлігі) осы Тізбеге сәйкес көрсетілетін қызметтердің басқа секторларында қолданылатын шараларды қозғамайды.
23"Франчайзингтік көрсетілетін қызметтер" секторындағы міндеттемелер (CPC 8929* бір бөлігі) осы Тізбеге сәйкес көрсетілетін қызметтердің басқа секторларында қолданылатын шараларды қозғамайды.
24Осы Тізбенің мақсаттары үшін:
"Ресей Федерациясы халықтарының мәдени мұрасы" – бұрын жасалған материалдық және рухани құндылықтар, сондай-ақ Ресей Федерациясының және оның барлық халықтарының өзіндік ерекшелігін және олардың әлемдік өркениетке қосқан үлесін сақтау мен дамыту үшін маңызды ескерткіштер мен тарихи-мәдени аумақтар мен объектілер. "Мәдени құндылықтар" – адамгершілік және эстетикалық мұраттар, мінез-құлық нормалары мен үлгілері, тілдер мен диалектілер, ұлттық дәстүрлер мен әдет-ғұрыптар, тарихи топонимдер, фольклор, көркем қолөнер және кәсіп, мәдениет және өнер туындылары, мәдени қызметті ғылыми зерттеудің нәтижелері мен әдістері, тарихи-мәдени маңызы бар ғимараттар, құрылысжайлар, объектілер мен технологиялар, тарихи-мәдени тұрғыда бірегей аумақтар мен объектілер.
"Ресей Федерациясы халықтарының мәдени игілігі" – мәдени құндылықтар жиынтығы, сондай-ақ жалпыұлттық (бүкілресейлік) маңызы бар және осыған байланысты Ресей Федерациясының қатысуымен басқа мемлекеттер мен мемлекеттер одақтарына беру құқығынсыз Ресей Федерациясы мен оның субъектілеріне тиесілі мәдени ұйымдар, мекемелер мен кәсіпорындар.
25Жекешелендірілуі ықтимал банкке инвестиция салған жағдайда шетелдік капитал осы квотаны (көрсеткішті) есептеу кезінде есепке алынбайды.
26Ресей Федерациясының тиісті заңнамасына сәйкес "каботаж" ретінде қарастырылуы мүмкін қызмет салаларына нұқсан келтірместен, Ресей Федерациясында орналасқан порттар арасындағы жолаушылар немесе жүктер тасымалын және Ресей Федерациясында орналасқан порт пен Ресей Федерациясының континенттік қайраңында орналасқан құрылысжайлар немесе конструкциялар арасындағы жолаушылар мен жүктер тасымалын, сондай-ақ Ресей Федерациясының ішкі суларындағы жолаушылар мен жүктер тасымалын қамтитын "каботаждық теңіз тасымалы бойынша көрсетілетін қызметтер" бұл тізбеге кірмейді
27"Теңіз арқылы тасымалданатын жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер" терминал операторларын қоса алғанда, бірақ бұл жұмыс күші стивидорлық қызметке немесе терминал операторларына тәуелсіз ұйымдастырылған кезде докерлердің тікелей қызметін қоспағанда, стивидорлық компаниялар жүзеге асыратын қызметті білдіреді. Қызмет:
кемеге/кемеден жүкті тиеуді/түсіруді;
бортта жүкті бекітуді/ босатуды;
тиеуге дейін немесе түсіргеннен кейін жүктерді қабылдауды/жеткізуді және сақтауды ұйымдастыру мен бақылауды қамтиды;
28"Контейнерлік станциялар мен депо көрсететін қызметтер" контейнерлерді тиеу /түсіру, жөндеу және тиеуге дайындау мақсатында порт аумағында не теңізден қашық аумақта сақтаудан тұратын қызметті білдіреді.
29"Кеден брокерлері көрсететін қызметтер", егер мұндай қызметтер қызметті ұсынушының негізгі қызметі немесе оның негізгі қызметіне әдеттегі қосымша болып табылса, екінші тараптың атынан импорттауға, экспортқа немесе жүкті тасымалдауға байланысты кедендік формальдылықтарды орындаудан тұратын қызметті білдіреді.
30"Жүк көлігі-экспедиторлық агенттіктер көрсететін қызметтер" көлік қызметтерін және соған байланысты көрсетілетін қызметтерді иелену, құжаттаманы дайындау және іскерлік ақпарат беру арқылы жүк жөнелтушінің атынан берілімді ұйымдастыру мен мониторингтеуден тұратын қызметті білдіреді.
31"Теңіз агенттіктері көрсететін қызметтер" өз атынан немесе кеме иесінің атынан құқықтық және өзге де іс-қимылдардың нұсқауларына сәйкес агент ретінде және осы порт немесе осы сала шегінде кеме иесінің есебінен мынадай мақсаттар үшін орындалатын қызметті білдіреді:
бағаламадан белгілеуден бастап шот-фактура ұсынуға дейін теңіз көлігі қызметтерін және онымен байланысты қызметтер маркетингі және оларды сату, сондай-ақ компаниялар атынан коносаменттер беру, онымен байланысты қажетті қызметтерді иелену және қайта сату, құжаттама дайындау және іскерлік ақпарат беру;
қажет болған жағдайда компаниялар атынан кеменің кіруін немесе жүкті қабылдауды ұйымдастыру бойынша қызмет.
32"Авиакөлік көрсететін қызметтерді сату және маркетингі" нарықты зерттеу, жарнамалау және тарату сияқты маркетингтің барлық аспектілерін қоса алғанда, авиатасымалдаушылардың өз билеттерін сатуы және өздерінің авиакөлік қызметтерінің маркетингін білдіреді. Бұл қызмет түрлеріне авиакөлік қызметтері саласындағы баға белгілеу және қолданылатын шарттар кірмейді.
33Сонымен қатар, "Курьерлік қызметтер" секторына қатысты міндеттемелерге нұқсан келтірмей, басқалармен бірге дара заттарды тасымалдауды қоса алғанда.
Г қосымшасы
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ "Жеке тұлғалардың уақытша қатысу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес Ресей Федерациясының міндеттемелер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер
Ұлттық режим шектеулері
Қосымша міндеттемелер
I. ДЕҢГЕЙЛЕС МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Осы Ерекше міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "Тізбе"):
жұлдызша (*) бөлікті білдіреді;

кодыCPC, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Временный Классификатор Основного Продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991). (**) указывает на то, что определенная услуга составляет только часть общего ряда видов деятельности, охватываемых соответствующим кодом CPC (как указано в MTN.GNS/W/120);
Представительства определяются в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Настоящий Перечень относится к мерам, влияющим на временный въезд и пребывание на территории Российской Федерации следующих категорий физических лиц других Сторон настоящего Соглашения:
1. Инвесторы
Физические лица, являющиеся гражданами одной из Сторон в соответствии с законодательством такой Стороны, временно въезжающие и пребывающие в Российской Федерации и осуществляющие или осуществившие инвестиции на территории Российской Федерации
2. Внутрифирменные переводы
Физические лица, являющиеся гражданами одной из Сторон в соответствии с законодательством такой Стороны и временно пребывающие в Российской Федерации для целей:
поставки услуги посредством учреждения на территории Российской Федерации, при условии, что такие физические лица относятся к категории "ключевой персонал", временно направляются иностранной коммерческой организацией в штат организационно-правовой форме учреждения:
в юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке на территории Российской Федерации, осуществляющее оказание услуг в соответствии с учредительными документами и являющееся дочерней организацией (дочерним обществом) иностранной коммерческой организации (далее – дочерняя организация иностранной коммерческой организации);
в филиал иностранной коммерческой организации;
в представительство иностранной коммерческой организации.
К категории "ключевой персонал" относятся:
1. В представительстве иностранной коммерческой организации – физические лица, замещающие должность, исполнение обязанности по которой предусматривает осуществление руководства и координации деятельности представительства (включая должность руководителя представительства);
в филиале или дочерней организации иностранной коммерческой организации – физические лица, замещающие:
должности руководителя филиала либо дочерней организации иностранной коммерческой организации;
иные должности при условии, что направляемые иностранные граждане осуществляют трудовую деятельность по оказанию услуг на территории Российской Федерации, обладают высоким уровнем квалификации и (или) незаурядными знаниями, и необходимыми для оказания услуг этими филиалами или дочерними организациями иностранной коммерческой организации.

көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің уақытша Жіктеуішіне сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991). (**) белгілі бір көрсетілетін қызмет тиісті CPC кодымен қамтылған қызмет түрлерінің жалпы қатарының бір бөлігін ғана құрайтынын көрсетеді (MTN.GNS/W/120-да көрсетілгендей);
Осы Тізбе осы Келісімнің басқа Тараптарының жеке тұлғаларының мынадай санаттарының Ресей Федерациясының аумағына уақытша кіруіне және болуына әсер ететін шараларға жатады:
1. Инвесторлар
Тараптардың бірінің заңнамасына сәйкес осындай Тараптың азаматтары болып табылатын, Ресей Федерациясына уақытша кіретін және болатын және Ресей Федерациясының аумағында инвестицияларды жүзеге асырып жатқан немесе жүзеге асырған жеке тұлғалар
2. Фирмаішілік ауыстырулар
Тараптардың бірінің заңнамасына сәйкес осындай Тараптың азаматтары болып табылатын және мынадай мақсаттармен Ресей Федерациясында уақытша болатын жеке тұлғалар:
Ресей Федерациясының аумағында құру арқылы көрсетілетін қызметтерді ұсыну, егер мұндай жеке тұлғалар "негізгі персонал" санатына жатса, шетелдік коммерциялық ұйым ұйымдық-құқықтық құру нысанындағы штатқа мыналарға:
Ресей Федерациясының аумағында белгіленген тәртіппен тіркелген, құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және шетелдік коммерциялық ұйымның (бұдан әрі – шетелдік коммерциялық ұйымның еншілес ұйымы) еншілес ұйымы (еншілес қоғамы) болып табылатын заңды тұлғаға;
шетелдік коммерциялық ұйымның филиалына;
шетелдік коммерциялық ұйымның өкілдігіне уақытша жібереді.
"Негізгі персонал" санатына мыналар жатады:
1. Шетелдік коммерциялық ұйымның өкілдігінде – міндетін атқару өкілдік қызметіне басшылықты және үйлестіруді жүзеге асыруды көздейтін лауазымды алмастыратын жеке тұлғалар (өкілдік басшысының лауазымын қоса алғанда);
шетелдік коммерциялық ұйымның филиалында немесе еншілес ұйымында – мыналарды алмастыратын жеке тұлғалар:
шетелдік коммерциялық ұйымның филиалы не еншілес ұйымы басшысының лауазымдары;
жіберілген шетелдік азаматтар Ресей Федерациясының аумағында қызмет көрсету бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын, жоғары біліктілігі және (немесе) осы филиалдардың немесе шетелдік коммерциялық ұйымның еншілес ұйымдарының қызмет көрсетуі үшін қажетті айрықша білімі болған жағдайда, өзге де лауазымдар.

2. Такие иностранные граждане не менее одного года в течение периода, непосредственно предшествующего их направлению в Российскую Федерацию, осуществляли трудовую деятельность по найму в направляющей их иностранной коммерческой организации.
Общий штат представительства, включая главу (руководителя) представительства, не должен превышать 5 штатных единиц, в секторе банковских услуг – не более 2 штатных единиц
3. Деловые посетители
Физические лица, являющиеся гражданами одной из Сторон в соответствии с законодательством такой Стороны и временно пребывающие в Российской Федерации с целью представления интересов поставщика услуг такой Стороны на переговорах, связанных с поставкой таких услуг, или учреждения на территории такой другой Стороны
Все секторы/подсекторы, включенные в настоящий Перечень
Операции с землей
Иностранная собственность на сельскохозяйственные земли и земли приграничных территорий запрещается и может быть ограничена в отношении других типов земель. Аренда земельных участков разрешена на период до 49 лет (с возможным продлением)
Коренные малочисленные народы и малые этнические группы
Может быть установлен специальный режим пользования землей традиционного проживания и хозяйственной деятельности коренных малочисленных народов и малых этнических групп
Соглашения о разделе продукции в отношении разведки, разработки и добычи минеральных ресурсов
Не менее 80 % всего нанятого персонала, задействованного в реализации соглашения о разделе продукции, должны быть гражданами Российской Федерации
Присутствие физических лиц
Обязательства не принимаются, за исключением:
A. Внутрифирменный перевод (ICT). В отношении внутрифирменного перевода срок временного въезда и пребывания физических лиц, не являющихся гражданами Российской Федерации и въезжающих с целью:
(a) поставки услуг посредством учреждения на территории Российской Федерации, установлен до 3 лет (с возможным продлением) при условии, что указанные физические лица:
рассматриваются в качестве ключевого персонала;
временно переведены в организационно-правовую форму учреждения, созданную на территории Российской Федерации в форме дочерней, зависимой компании или филиала юридического лица другой Стороны, осуществляющих данный внутрифирменный перевод, которые на практике вовлечены в оказание соответствующих услуг на территории Российской Федерации;
не менее 1 года в течение периода, непосредственно предшествующего внутрифирменному переводу, указанные физические лица были наняты юридическим лицом другой Стороны, осуществляющего данный внутрифирменный перевод.
(b) представления интересов юридического лица другой Стороны, осуществляющего данный внутрифирменный перевод, посредством представительства на территории Российской Федерации, установлен максимум до 3 лет (с возможным продлением), при условии, что такие физические лица:
занимают должность руководителя представительства или работают в качестве старших менеджеров представительства юридического лица другой Стороны, осуществляющего данный внутрифирменный перевод;
временно переводятся в представительство в Российской Федерации;
не менее 1 года в течение периода, непосредственно предшествующего переводу, были наняты юридическим лицом другой Стороны, осуществляющей данный внутрифирменный перевод.
В отношении внутрифирменного перевода в представительство общее число физических лиц (включая руководителя представительства) не должно превышать 5; а в отношении банковской деятельности – не должно превышать 2.
В этом контексте под "ключевым персоналом" понимаются следующие категории физических лиц:
лица, работающие на старших позициях в указанной организационно-правовой форме учреждения (зависимой, дочерней компании или филиале), которые в первую очередь осуществляют управление такой организационно-правовой формой учреждения под общим наблюдением или получая указания, в основном, от совета директоров, акционеров или их эквивалента;
лица, работающие в указанной организационно-правовой форме учреждения (дочерняя, зависимая компания или филиал), и обладающие высоким уровнем квалификации и/или незаурядными знаниями, необходимыми для оказания услуг такой организационно-правовой формой учреждения.
Только физическое лицо, временно или постоянно проживающее в Российской Федерации и соответствующее требованиям, предусмотренным законодательством Российской Федерации, может замещать должность главного бухгалтера или иного должностного лица, на которое возлагается ведение бухгалтерского учета.
B. Деловые посетители (BV). Срок пребывания на территории Российской Федерации до 90 дней включительно установлен в отношении временного въезда и пребывания на территории Российской Федерации физических лиц, не являющихся российскими гражданами, запрашивающих такой въезд и пребывание с целью:
представления поставщика услуг Стороны на переговорах по поставке услуг;
учреждения (указанного в пункте A настоящих обязательств) поставщика услуг другой Стороны.
Указанные лица не должны быть заняты в прямых поставках таких услуг и не должны поставлять эти услуги сами.

2. Мұндай шетелдік азаматтар Ресей Федерациясына жіберілгенге дейінгі кезеңде кем дегенде бір жыл бойы оларды жіберетін шетелдік коммерциялық ұйымда жалдамалы еңбек қызметін жүзеге асырған.
Өкілдіктің басшысын (жетекшісін) қоса алғанда, өкілдіктің жалпы штаты 5 штаттық бірліктен аспауға тиіс, банктік көрсетілетін қызметтер секторында – 2 штаттық бірліктен аспауға тиіс
3. Іскерілік мақсатпен келушілер
Тараптардың бірінің заңнамасына сәйкес осындай Тараптың азаматтары болып табылатын және осындай Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісінің мүдделерін осындай көрсетілетін қызметтерді беруге байланысты келіссөздерде білдіру немесе осындай екінші Тараптың аумағында құру мақсатында Ресей Федерациясында уақытша болатын жеке тұлғалар
Осы Тізбеге енгізілген барлық секторлар / кіші секторлар
Субсидиялар мен мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандары
Жермен жүргізілетін операциялар
Ауылшаруашылық жерлеріне және шекара маңындағы жерлерге шетелдік меншікке тыйым салынады және басқа жер түрлеріне қатысты шектелуі мүмкін. Жер учаскелерін жалға алуға 49 жылға дейінгі кезеңге рұқсат етіледі (ұзартылуы мүмкін)
Байырға саны аз халықтар мен шағын этникалық топтар
Байырғы дәстүрлі өмір сүріп жатқан және шаруашылық қызметі жерлеріне пайдаланудың байырғы саны аз халықтар және шағын этникалық топтармен арнайы режим белгіленуі мүмкін
Минералды ресурстарды барлауға, игеруге және өндіруге қатысты өнімді бөлу туралы келісімдер
Өнімді бөлу туралы келісімді іске асыруға тартылған барлық жалдамалы персоналдың кем дегенде 80 %-ы Ресей Федерациясының азаматтары болуға тиіс
Жеке тұлғалардың қатысуы
Мыналарды қоспағанда міндеттемелер қабылданбайды:
Фирмаішілік ауыстырулар (ICT). Фирмаішілік ауыстыруға қатысты Ресей Федерациясының азаматтары болып табылмайтын және:
A. Ресей Федерациясының аумағында құру арқылы көрсетілетін қызметтерді беру ұсыну мақсатымен кіретін жеке тұлғалардың уақытша кіру және болу мерзімі аталған жеке тұлғалар:
негізгі персонал ретінде қарастырылған;
практикада Ресей Федерациясының аумағында тиісті қызметтерді көрсетуге тартылған, осы ішкі ауыстыруды жүзеге асыратын екінші Тараптың еншілес, тәуелді компаниясы немесе заңды тұлғасының филиалы нысанында Ресей Федерациясының аумағында құрылған ұйымдық-құқықтық құру нысанына уақытша ауыстырылған;
фирмаішілік ауысу алдындағы кезең ішінде аталған жеке тұлғалар осы фирмаішілік ауыстыруды жүзеге асыратын екінші Тараптың заңды тұлғасында кемінде 1 жыл жалдамалы қызметте болған жағдайда, 3 жылға дейін (ұзарту мүмкіндігімен) белгіленеді.
(b) Ресей Федерациясының аумағында өкілдік ету арқылы осы фирмаішілік ауыстыруды жүзеге асыратын екінші Тараптың заңды тұлғасының мүдделерін білдіру мақсатымен кіретін жеке тұлғалардың уақытша кіру және болу мерзімі аталған жеке тұлғалар:
өкілдік басшысы лауазымын атқарған немесе осы фирмаішілік ауыстыруды жүзеге асыратын екінші Тараптың заңды тұлғасы өкілдігінің аға менеджерлері ретінде жұмыс істеген;
Ресей Федерациясындағы өкілдікке уақытша ауыстырылған;
ауысу алдындағы кезең ішінде осы фирмаішілік ауыстыруды жүзеге асыратын екінші Тараптың заңды тұлғасында кемінде 1 жыл жалдамалы қызметте болған жағдайда, ең ұзағы 3 жылға дейін (ұзарту мүмкіндігімен) белгіленеді.
Өкілдікке фирмаішілік ауысуға қатысты жеке тұлғалардың (өкілдік басшысын қоса алғанда) жалпы саны 5-тен аспауға тиіс; ал банк қызметіне қатысты – екеуден аспауға тиіс.
Бұл тұрғыда "негізгі персонал" жеке тұлғалардың мынадай санаттарын білдіреді:
көрсетілген ұйымдық-құқықтық құрылу нысанында (тәуелді, еншілес компания немесе филиал) жоғары лауазымдарда жұмыс істейтін, бірінші кезекте осындай ұйымдық-құқықтық құру нысанын басқаруды жалпы бақылау арқылы жүзеге асыратын немесе негізінен директорлар кеңесінен, акционерлерден немесе оларға теңестірілгендерден нұсқаулар алатын адамдар;
көрсетілген ұйымдық-құқықтық құрылу нысанында (еншілес, тәуелді компания немесе филиал) жұмыс істейтін және біліктілік деңгейі жоғары және/немесе осындай ұйымдық-құқықтық құрылу нысанында қызметтер көрсету үшін қажетті айрықша білімі бар адамдар.
Ресей Федерациясында уақытша немесе тұрақты тұратын және Ресей Федерациясының заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келетін жеке тұлға ғана бас бухгалтер немесе бухгалтерлік есеп жүргізу жүктелген өзге лауазымды тұлға қызметін атқара алады.
B. Іскерлік мақсатпен келушілер (BV). Ресей Федерациясының аумағында толық 90 күн болу мерзімі:
көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі келіссөздерде Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісін ұсыну;
екінші Тараптың көрсетілетін қызметтерді берушісін құру (осы міндеттемелердің А тармағында көрсетілген) мақсатында осындай кіруге және болуға сұрау салған, Ресей азаматтары болып табылмайтын жеке тұлғалардың Ресей Федерациясының аумағына уақытша кіруіне және болуына қатысты белгіленген.
Аталған адамдар мұндай көрсетілетін қызметтерді тікелей ұсынумен айналыспауға және бұл көрсетілетін қызметтерді өздері ұсынбауға тиіс.

С. Срок временного пребывания на территории Российской Федерации инвестора Стороны, прибывшего в Российскую Федерацию в порядке, не требующем получения визы, не может превышать 90 суток суммарно в течение каждого периода в 180 суток, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Российской Федерации, а также в случае, если такой срок не продлен в соответствии с законодательством Российской Федерации. При этом непрерывный срок временного пребывания такого инвестора в Российской Федерации не может превышать 90 суток
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в колонке "Ограничения доступа на рынок", и при следующих условиях:
только физические лица, временно или постоянно проживающие в Российской Федерации и имеющие российский квалификационный аттестат профессионального бухгалтера, могут занимать должность главного бухгалтера или исполняющего обязанности главного бухгалтера1
II. Секторальные обязательства
1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
A. Профессиональные услуги
(b) Аудит и бухучет (CPC 862*) в отношении аудиторских услуг
(CPC 86211 и 86212*, кроме бухгалтерских услуг2
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства", а также при следующих условиях:
не менее 75 % штата аудиторской организации, возглавляемой иностранным лицом, должны составлять граждане Российской Федерации;
аудиторами могут быть только те сотрудники юридического лица, которые имеют квалификационный аттестат аудитора;
к процедуре аттестации допускаются только лица, имеющие стаж работы не менее 3 лет из последних 5 лет по экономической или юридической специальности;
лица, осуществляющие аудиторскую деятельность, не могут заниматься какой-либо иной предпринимательской деятельностью, не связанной с аудиторской деятельностью
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства", а также при следующих условиях:
не менее 50 % штата аудиторской организации должны составлять лица, постоянно проживающие в Российской Федерации
Бухгалтерские услуги3
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства", а также при следующих условиях:
занимать должность руководителя организации, оказывающей услуги в области бухгалтерского учета, могут только лица, временно или постоянно проживающие на территории Российской Федерации4
(h) Услуги в области медицины и стоматологии (CPC 93121*, 93122*, 93123*)
(j) Услуги, оказываемые медицинскими сестрами, нянями, физиотерапевтами и средним медицинским персоналом
(CPC 93191*)
За исключением:
принудительных мер медицинского характера в отношении лиц, страдающих психическими расстройствами, совершивших общественно опасные деяния;
лечения больных наркоманией;
отдельных видов экспертиз, необходимых для выплаты государственных пособий (аутопсии, установления стойкой или временной нетрудоспособности), для установления правовой ответственности (судебно-медицинская, судебно-психиатрическая, военно-врачебная экспертизы)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
F. Прочие услуги, связанные с предпринимательской деятельностью
(i) Расследования и обеспечение безопасности (CPC 873*), за исключением:
услуг по инкассации и депонированию, перевозке ценных бумаг и т.п.
(CPC 87304)
услуг по проведению расследований
(CPC 87301)
услуг по контролю за сигналами тревоги (CPC 87303)
и прочих услуг (CPC 87309)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"

С. Виза алуды талап етпейтін тәртіппен Ресей Федерациясына келген Тарап инвесторының Ресей Федерациясының аумағында уақытша болу мерзімі Ресей Федерациясының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ егер мұндай мерзім Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес ұзартылмаған жағдайда, 180 тәулік әрбір кезең ішінде жиынтығында 90 тәуліктен аспауы керек. Бұл ретте мұндай инвестордың Ресей Федерациясында уақытша болуының үздіксіз мерзімі 90 күннен аспауы керек
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда және мынадай жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды:
Ресей Федерациясында уақытша немесе тұрақты тұратын және кәсіби бухгалтердің ресейлік біліктілік сертификаты бар жеке тұлғалар ғана бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің міндетін атқарушы қызметін атқара алады1
II. СЕКТОРЛЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
(b) Аудиторлық көрсетілетін қызметтерге қатысты аудит және бухгалтерлік есеп (CPC 862*) (бухгалтерлік көрсетілетін қызметтерден басқа2, CPC 86211 және 86212*)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды:
шетелдік тұлға басқаратын аудиторлық ұйымның кем дегенде 75%-ын Ресей Федерациясының азаматтары құрауға тиіс;
заңды тұлғаның аудиторлық біліктілік аттестаты бар қызметкерлері ғана аудитор бола алады;
аттестаттау рәсіміне экономикалық немесе заңгерлік мамандық бойынша соңғы 5 жылдан кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар адамдар ғана жіберіледі;
аудиторлық қызметті жүзеге асыратын адамдар аудиторлық қызметпен байланысты емес қандай да бір өзге кәсіпкерлік қызметпен айналыса алмайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды:
аудиторлық ұйым штатының кем дегенде 50%-ын Ресей Федерациясында тұрақты тұратын адамдар құрауға тиіс;
Бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер3
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды:
Ресей Федерациясының аумағында уақытша немесе тұрақты тұратын адамдар ғана бухгалтерлік есеп саласында қызмет көрсететін ұйымның басшысы қызметін атқара алады4
(h) Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 93121*, 93122*, 93123*)
(j) Медбикелер, күтушілер, физиотерапевтер және орта медицина қызметкерлері көрсететін қызметтер (CPC 93191*)
Мыналарды қоспағанда:
психикасының бұзылуынан зардап шегетін және қоғамға қауіпті іс-әрекеттер жасаған адамдарға қатысты медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары;
нашақорлықпен сырқаттанушыларды емдеу;
құқықтық жауаптылықты (сот-медициналық, сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік сараптама) белгілеу үшін мемлекеттік жәрдемақылар төлеуге (аутопсия, тұрақты немесе уақытша еңбекке жарамсыздықты анықтау) қажетті сараптамалардың жекелеген түрлері
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
F. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты өзге де көрсетілетін қызметтер
(i) Тергеп-тексерулер және қауіпсіздікті қамтамасыз ету (CPC 873*), мыналарды қоспағанда:
бағалы қағаздарды инкассациялау және сақтауға салу, тасымалдау және т. б. бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 87304) тергеп-тексеру жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 87301) дабылды бақылау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 87303) және басқа да көрсетілетін қызметтер (CPC 87309)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды

7. ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ
Ограничения иностранного участия, вытекающие из применения квоты иностранного участия в финансовом секторе (за исключением ограничений иностранного участия в капитале специализированных депозитариев, паевых инвестиционных фондов и негосударственных пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих ведение реестров, или профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих депозитарные операции по сделкам, осуществляемым через организатора торговли), не должны применяться к созданию или приобретению в Российской Федерации поставщиков финансовых услуг российскими юридическими лицами, принадлежащими лицам других Сторон
B. Банковские и другие финансовые услуги (кроме страхования), только в отношении следующих услуг:
(v) Принятие вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения;
(vi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций;
(vii) Лизинг;
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитные, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя;
(ix) Гарантии и обязательства;
(x) Торговля за свой счет и за счет клиентов на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом следующими объектами:
(A) инструментами денежного рынка (в том числе чеками, векселями, депозитными сертификатами);
(B) иностранной валютой;
(C) производными продуктами, включая, но не исключительно, фьючерсными контрактами и опционами;
(D) инструментами, связанными с изменениями валютного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке;
(E) переводными ценными бумагами;
(F) прочими инструментами и финансовыми активами, включая слитки.
(xi) Участие в выпуске всех видов ценных бумаг, включая организацию подписки и размещение ценных бумаг в качестве агента (через публичную или закрытую подписку) и оказание услуг, имеющих отношение к такому выпуску;
(xii) Брокерские услуги на денежном рынке;
(xiii) Управление активами, такое как управление наличными денежными средствами или портфельное управление, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионными фондами, услуги по ответственному хранению, депозитарные и трастовые услуги;
(xiv) Осуществление взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотные документы;
(xv) Предоставление и передача финансовой информации и обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг.
(xvi) Консультационные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая кредитные отчеты и анализ, исследования и консультирование по вопросам капитальных и портфельных вложений, консультирование по вопросам приобретения компаний и корпоративной реструктуризации и стратегии
Обязательства не принимаются, кроме указанного в части I "Горизонтальные обязательства" и при следующих условиях:
главный бухгалтер, руководитель единоличного исполнительного органа или один из руководителей коллегиального исполнительного органа кредитной организации, являющейся дочерней компанией иностранного банка или зависимой от него, не являющийся гражданином Российской Федерации, должен представить документ, подтверждающий знание им русского языка
Обязательства не принимаются, кроме указанного в части I "Горизонтальные обязательства"
Для целей гарантирования равных конкурентных возможностей, российские органы обеспечат для банков других Сторон, учрежденных в России, такой же уровень гарантий по вкладам, что и для всех иных банков (включая банки с государственным участием) и одинаковые обязательства в отношении участия в возможном механизме страхования вкладов

7. ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қаржы секторына шетелдік қатысу квотасын қолданудан туындайтын шетелдік қатысудың шектеулері (мамандандырылған депозитарийлердің, пайлық инвестициялық қорлардың және мемлекеттік емес зейнетақы қорларының, тізілімдер жүргізуді жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың немесе сауда ұйымдастырушысы арқылы жүзеге асырылатын мәмілелер бойынша депозитарлық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың капиталына шетелдік қатысудың шектеулерін қоспағанда), Ресей Федерациясында басқа Тараптардың тұлғаларына тиесілі ресейлік заңды тұлғалардың көрсетілетін қаржылық қызметтерді ұсынушыларды құруына немесе иеленуіне қолданылмауға тиіс
B. Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда), тек мынадай көрсетілетін қызметтерге қатысты:
(v)      Халықтан салымдарды және басқа да қайтарылатын қаражаттарды қабылдау;
(vi) Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, барлық түрдегі кредиттеу;
(vii) Лизинг;
(viii) Кредиттік, төлемдік және дебеттік карточкаларды, жол чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері;
(iх) Кепілдіктер мен міндеттемелер;
(x) Биржада, биржадан тыс нарықта не өзгеше түрде мынадай құралдармен өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
(А) ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттік сертификаттар);
(В) шетелдік валютамен;
(С) фьючерстік келісімшарттар мен опциондарды қоса алғанда, бірақ олармен ғана шектелмей, туынды өнімдермен;
(D) валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлемелер өзгерістеріне байланысты құралдармен, соның ішінде своптар туралы келісімдер және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдер сияқты өнімдермен;
(Е) аударылатын бағалы қағаздармен;
(F) құймаларды қоса алғанда, өзге де құралдармен және қаржы активтерімен сауда жасау.
(xi) Жазылуды ұйымдастыруды және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жабық жазылым арқылы) және осындай шығарылымға қатысы бар қызметтер көрсетуді қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерін шығаруға қатысу;
(xii) Ақша нарығындағы брокерлік көрсетілетін қызметтер;
(xiii) Қолма-қол ақшаны басқару немесе қоржындық басқару сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық нысандары, зейнетақы қорларын басқару, жауаптылықпен сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер;
(xiv) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым қаражаттарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысуларды жүзеге асыру және клирингтік көрсетілетін қызметтер;
(xv) Өзге де қаржылық қызметтерді ұсынушылардың қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі.
(xvi) (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтер, соның ішінде кредиттік есептер мен талдау, капиталдық және қоржындық салымдар мәселелері бойынша зерттеулер мен консультациялар беру, компаниялардың иелену және корпоративтік қайта құрылымдау және стратегия мәселелері бойынша консультациялар беру
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгеннен басқа және мынадай жағдайларда, міндеттемелер қабылданбайды:
шетелдік банктің еншілес компаниясы болып табылатын немесе оған тәуелді кредиттік ұйымның жеке дара атқарушы органның Ресей Федерациясының азаматы болып табылмайтын бас бухгалтері, басшысы немесе алқалы атқарушы органдарының басшыларының бірі өзінің орыс тілін білетіндігін растайтын құжатты ұсынуға тиіс
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгеннен басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Тең бәсекелестік мүмкіндіктерге кепілдік беру мақсатында ресейлік органдар Ресейде құрылған басқа Тараптардың банктері үшін барлық басқа банктер (соның ішінде мемлекет қатысатын банктер) сияқты салымдар бойынша кепілдіктердің бірдей деңгейін және салымдарды сақтандырудың ықтимал тетігіне қатысуға байланысты бірдей міндеттемелерді қамтамасыз етеді

9. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ТУРИЗМОМ И ПУТЕШЕСТВИЯМИ
B. Услуги туроператоров и турагентов (CPC 7471)
C. Услуги по экскурсионному обслуживанию (CPC 7472)
Обязательства не принимаются, кроме указанного в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанного в части I "Горизонтальные обязательства"
11. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
A. Морской транспорт
Следующие услуги доступны поставщикам услуг международных морских перевозок на разумных и недискриминационных условиях в торговых портах:
Лоцманская проводка (для судов под российским флагом пользование услугами лоцманской проводки может быть необязательным);
Ледокольная проводка;
Буксировка;
Снабжение продовольствием, топливом и водой;
Сбор мусора и льяльных вод;
Услуги капитана порта;
Навигационная поддержка (услуги маяков, навигационные услуги, услуги судов с радарными установками, иные электронные вспомогательные средства и системы, повышающие безопасность навигации, и т.д.);
Услуги, оказываемые с берега, существенные для эксплуатации судов, включая коммуникационные, поставку воды и электричества;
Аварийные ремонтные средства;
Услуги якорных стоянок и причалов
Международные перевозки
(CPC 7211, CPC 7212), исключая каботажные перевозки14
Экипаж судна: обязательства не принимаются
Ключевой персонал, нанятый юридическим лицом Российской Федерации: обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Экипаж судна: обязательства не принимаются
Ключевой персонал, нанятый юридическим лицом Российской Федерации: обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
E. Услуги железнодорожного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования (часть CPC 8868**), кроме обслуживания вагонов инвентарного парка железных дорог
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства", и при следующих условиях:
обслуживание и ремонт железнодорожного транспорта могут осуществлять только граждане Российской Федерации
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
F. Услуги автодорожного транспорта
(a) Пассажирские перевозки
(CPC 7121*, CPC 7122*)
(b) Грузовые перевозки
(CPC 7123*)15
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в части I "Горизонтальные обязательства"

9. ТУРИЗМГЕ ЖӘНЕ САЯХАТҚА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
B. Туроператорлар және турагенттіктер көрсететін қызметтер (CPC 7471)
C. Экскурсиялық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7472)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгеннен басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгеннен басқа, міндеттемелер қабылданбайды
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
A. Теңіз көлігі
Мынадай көрсетілетін қызметтер сауда порттарындағы ақылға қонымды және кемсітпейтін жағдайларда халықаралық теңіз тасымалы қызметтерін ұсынушыларға қолжетімді:
Лоцмандық алып өту (Ресей туын көтеріп жүзетін кемелер үшін лоцмандық алып өту көрсететін қызметтерді пайдалану міндетті емес болуы мүмкін);
Мұзжарғыштардың алып өтуі;
Сүйреу;
Азық-түлікпен, отынмен және сумен жабдықтау;
Қоқыс пен ластанған судан тазарту;
Порт капитаны көрсететін қызметтер;
Навигациялық қолдау (маяктар көрсететін қызметтер, навигациялық көрсетілетін қызметтер, радарлық қондырғылары бар кемелер көрсететін қызметтер, навигация қауіпсіздігін арттыратын өзге де электрондық қосалқы құралдар мен жүйелер және т.б.);
Коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді, су және электр энергиясын беруді қоса алғанда, кемелерді пайдалану үшін маңызды, жағалаудан көрсетілетін қызметтер;
Авариялықжөндеу құралдары;
Зәкірлік тұрақтар мен айлақтар көрсететін қызметтер
Халықаралық тасымалдар
(CPC 7211, CPC 7212), каботаждық тасымалдарды қоспағанда14
Кеме экипажы: міндеттемелер қабылданбайды
Ресей Федерациясының заңды тұлғасы жалдаған негізгі персонал: "Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
Кеме экипажы: міндеттемелер қабылданбайды
Ресей Федерациясының заңды тұлғасы жалдаған негізгі персонал: "Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
E. Теміржол көлігі көрсететін қызметтер
(d) Теміржол жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі), теміржолдардың инвентарлық паркінің вагондарына қызмет көрсетуден басқа
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа және мынадай жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды:
теміржол көлігіне қызмет көрсету мен жөндеуді тек Ресей Федерациясының азаматтары жүзеге асыра алады.
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
F. Автожол көлігі көрсететін қызметтер
(a) Жолаушылар тасымалы (CPC 7121*, CPC 7122*)
(b) Жүк тасымалы (CPC 7123*)15
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген I бөлікте көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды

7 Услуги экспресс (ускоренной) доставки, в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки, могут включать в себя другие элементы, увеличивающие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональная доставка адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национального почтового оператора в первом весе категории наиболее срочной доставки.
8 Обязательства по услугам в области телекоммуникаций составлены с учетом положений следующих документов: "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1); "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3).
9 "Телекоммуникации" означают передачу и прием сигналов любыми электромагнитными средствами.
10 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
11 Для цели транспарентности: Включая продажу комиссионными агентами потребителям зарегистрированных пищевых добавок в форме таблеток и капсул.
12 Для целей транспарентности: Включая CPC 62244 – Услуги оптовой торговли радио и телевизионным оборудованием, музыкальными инструментами, музыкальными партитурами и аудио-и видеозаписями.
13 Для целей транспарентности: Включая CPC 63234 – Розничная торговля радио и телевизионным оборудованием, музыкальными инструментами и записями, музыкальными партитурами.
14 Без ущерба для сфер деятельности, которые могут квалифицироваться в соответствии с соответствующим законодательством Российской Федерации как "каботаж", этот перечень не включает "морские каботажные услуги", которые рассматриваются как охватывающие перевозку пассажиров или грузов между портами, расположенными в Российской Федерации, и перевозку пассажиров и грузов между портом, расположенным в Российской Федерации, и сооружениями или конструкциями, расположенными на континентальном шельфе Российской Федерации, а также перевозку пассажиров и грузов во внутренних водах Российской Федерации.
15 Включая, среди прочего, перевозку штучных предметов, но без ущерба для обязательств в отношении сектора "Курьерские услуги".
Приложение А
РЕСПУБЛИКА ТАДЖИКИСТАН
Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования

7Экспресс (жеделдетілген) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашық хаттарды) жеткізудің едәуір жоғары тарифтерінен, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен сенімділігінен басқа жөнелту орнынан жөнелтуді тікелей қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысты қадағалап отыру (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған жердің және адресаттың өзгеру мүмкіндігі, қабылдауды растау сияқты құнын жоғарылататын басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізудің едәуір жоғары тарифтері бұл ең шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағындағы ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарларын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 жоғары асатын тарифтер.
8Телекоммуникация саласындағы көрсетілетін қызметтер бойынша міндеттемелер мынадай құжаттардың ережелері ескеріле отырып жасалды: "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1); "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3). 9"Телекоммуникациялар" сигналдарды кез келген электромагниттік құралдармен беру және қабылдауды білдіреді.
10Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
11Транспаренттілік мақсаттары үшін: комиссиялық агенттердің тұтынушыларға таблетка және капсула түрінде тіркелген тағамдық қоспаларды сатуын қоса алғанда.
12Транспаренттілік мақсаттары үшін: CPC 62244-ті қоса алғанда – радио және телевизия жабдықтарының, музыкалық аспаптардың, музыкалық партитуралардың және дыбыс- және бейне жазбалардың көтерме саудасы көрсететін қызметтер.
13Транспаренттілік мақсаттары үшін: CPC 63234-ті қоса алғанда – радио және телевизия жабдықтарының, музыкалық аспаптар және мен жазбалардың, музыкалық партитуралардың бөлшек саудасы көрсететін қызметтер.
14Ресей Федерациясының тиісті заңнамасына сәйкес "каботаж" ретінде дәрежеліне алатын қызмет салаларына нұқсан келтірместен, бұл тізбеге Ресей Федерациясында орналасқан порттар арасында жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдауды және Ресей Федерациясында орналасқан порт пен Ресей Федерациясының континенттік қайраңында орналасқан құрылысжайлар немесе конструкциялар арасында жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ Ресей Федерациясының ішкі суларында жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды қамтитын "теңіздегі каботаждық көрсетілетін қызметтер" кірмейді.
15Өзгелерден басқа, дара заттарды тасымалдауды қоса алғанда, бірақ, "Курьерлік көрсетілетін қызметтер" секторына қатысты міндеттемелерге нұқсан келтірмей.
А қосымшасы
ТӘЖІКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ

в отношении статей 14, 19 и 24
Сектор или подсектор
Описание меры, не соответствующей положениям о режиме наибольшего благоприятствования
Государства, в отношении
которых применяется мера
Предполагаемый срок действия
Все сектора
Учреждение Единого экономического союза в целях формирования условий для свободной поставки услуг и содействия росту экономической интеграции стран-участниц
Все страны СНГ, для которых такое Соглашение вступает в силу
Не определен
Учреждение Единого экономического пространства в целях улучшения взаимной торговли услугами и экономической интеграции стран-участниц
Республика Казахстан, Российская Федерация, Республика Беларусь, Кыргызская Республика
Не определен
Усиление интегрированных отношений между странами Центральной Азии, укрепление их экономического союза и создание эффективно функционирующего экономического пространства в регионе
Республика Казахстан, Республика Узбекистан, Кыргызская Республика
Не определен
Создание единого рынка услуг, предоставление взаимной либерализации функционирования приоритетных секторов экономики и социальной сферы
Республика Казахстан, Республика Узбекистан, Кыргызская Республика, Туркменистан, Турецкая Республика, Исламская Республика Афганистан, Исламская Республика Пакистан, Азербайджанская Республика, Исламская Республика Иран
Не определен
Аудиовизуальные услуги
Меры в отношении вещания и других подобных форм передачи аудиовизуальных произведений, включая теле- и радиопрограммы, отвечающие критериям происхождения и иным критериям, установленным в соответствующих соглашениях
Все страны, с которыми культурное сотрудничество может быть желательным
Не определен
Аудиовизуальные услуги
Меры, основанные на межправительственных и плюрилатеральных соглашениях о совместном производстве, которые предоставляют национальный режим в отношении аудиовизуальных произведений, охваченных данными соглашениями, в том числе в отношении субсидий для производства и распространения
Все страны, с которыми культурное сотрудничество может быть желательным
Не определен
Аудиовизуальные услуги
Меры, предоставляющие преимущества сопутствующих программ аудиовизуальным произведениям, включая теле- и радиопрограммы, и поставщикам таких произведений, отвечающим соответствующим критериям происхождения
Все страны, с которыми культурное сотрудничество может быть желательным
Не определен
Все сектора
Меры, предоставляющие преференциальный режим услугам и поставщикам услуг согласно двусторонним инвестиционным и торговым соглашениям
Стороны двусторонних соглашений с Республикой Таджикистан, которые вступили в силу до даты вступления в силу данного Соглашения
Продолжительность двусторонних соглашений
Приложение Б
РЕСПУБЛИКА ТАДЖИКИСТАН
Перечень обязательств
в соответствии с главой II "Трансграничная торговля услугами"
Способы торговли услугами: 1) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны;
2) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 16)
Ограничения национального режима
(статья 15)
Дополнительные обязательства (статья 17)
1
2
3
4
I. Горизонтальные обязательства
Все секторы
Собственность на землю

14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Барынша қолайлылық режимінен туралы ережелерге сәйкес келмейтін шараның сипаттамасы
Шара қолданылатын мемлекеттер
Болжалды қолданылу мерзімі
Барлық сектор
Көрсетілетін қызметтерді еркін беру үшін жағдай жасау және қатысушы елдердің экономикалық интеграциясының өсуіне жәрдемдесу мақсатында Бірыңғай экономикалық одақ құру
Мұндай Келісім күшіне енетін барлық ТМД-ның барлық елі
Айқындалмаған
Көрсетілетін қызметтердің өзара саудасын және қатысушы елдердің экономикалық интеграциясын жақсарту мақсатында Бірыңғай экономикалық кеңістік құру
Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы, Қырғыз Республикасы
Айқындалмаған
Орталық Азия елдері арасындағы интеграцияланған қатынастарды күшейту, олардың экономикалық одағын нығайту және өңірде тиімді жұмыс істейтін экономикалық кеңістік құру
Қазақстан Республикасы, Өзбекстан Республикасы, Қырғыз Республикасы
Айқындалмаған
Көрсетілетін қызметтердің бірыңғай нарығын құру, экономика мен әлеуметтік саланың басым секторларының жұмыс істеуін өзара ырықтандыруды ұсыну
Қазақстан Республикасы, Өзбекстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Түрікменстан, Түрік Республикасы, Ауғанстан Ислам Республикасы, Пәкістан Ислам Республикасы, Әзірбайжан Республикасы, Иран Ислам Республикасы
Айқындалмаған
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Шығу өлшемшарттарына және тиісті келісімдерде белгіленген өзге де өлшемшарттарға сай келетін теле - және радиобағдарламаларды қоса алғанда, дыбыстау-бейнелеу туындыларын таратуға және ұсынудың басқа да осыған ұқсас нысандарына қатысты шаралар
Мәдени ынтымақтастық қажет болуы мүмкін барлық ел
Айқындалмаған
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Осы келісімдермен қамтылған дыбыстау-бейнелеу туындыларына қатысты, оның ішінде өндіруге және таратуға арналған субсидияларға қатысты ұлттық режимді ұсынатын үкіметаралық және бірлескен өндіріс туралы плюрилатералдық келісімдерге негізделген шаралар
Мәдени ынтымақтастық қажет болуы мүмкін барлық ел
Айқындалмаған
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Теле - және радиобағдарламаларды қоса алғанда, тиісті шығу өлшемшарттарына сай келетін дыбыстау-бейнелеу туындыларының өнім берушілеріне осындай туындыларына ілеспе бағдарламалардың артықшылықтарын ұсынатын шаралар
Мәдени ынтымақтастық қажет болуы мүмкін барлық ел
Айқындалмаған
Барлық сектор
Екіжақты инвестициялық және сауда келісімдеріне сәйкес көрсетілетін қызметтер мен көрсетілетін қызметтерді берушілерге преференциялық режимді ұсынатын шаралар
Осы Келісім күшіне енген күнге дейін күшіне енген Тәжікстан Республикасымен екіжақты келісімдердің тараптары
Екіжақты келісімдердің ұзақтығы
Б қосымшасы
ТӘЖІКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
"Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген ІІ тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі
Көрсетілетін қызметтер саудасының тәсілдері:
(1) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына;
(2) бір Тараптың аумағында кез келген басқа Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режим шектеулері
(15-бап)
Қосымша міндеттемелер (17-бап)
1
2
3
4
I. Деңгейлес міндеттемелер
Барлық сектор
Жерге меншік

1), 2) Обязательства не принимаются в отношении собственности на землю, кроме следующих условий.
Иностранным физическим и юридическим лицам не разрешается приобретать землю для пожизненного наследуемого пользования в качестве первичных землепользователей.1
Иностранные физические и юридические лица не могут приобрести землю для бессрочного пользования, за исключением создания совместного предприятия с лицами Республики Таджикистан.
Иностранные физические и юридические лица могут приобрести землю в срочное пользование с максимальным сроком до 50 лет с возможным продлением срока
II. Секторальные обязательства
1. Деловые услуги
А. Профессиональные услуги
Юридические услуги:
Юридические консультативные услуги по иностранному и международному праву (часть CPC 861)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Бухгалтерский учет, аудит и бухгалтерские услуги (CPC 862)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений, за исключением обязательного аудита, где обязательства не принимаются
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги в области налогообложения (СРС 863)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Архитектурные услуги (CPC 8671)
Архитектурные услуги в области городского планирования и ландшафтного проектирования (CPC 8674)
1) Нет ограничений, за исключением следующего:
оказание услуг разрешено только совместно с архитектором, который является физическим или юридическим лицом Республики Таджикистан, являющимся коммерческой организацией, имеющей лицензию на архитектурную деятельность.
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Инженерные услуги (CPC 8672)
Комплексные инженерные услуги (CPC 8673)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги в области медицины и стоматологии (часть CPC 9312, включая частные услуги и исключая все государственные услуги и медицинские услуги, финансируемые за счет государственных средств)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Б. Компьютерные и связанные с ними услуги
Консультативные услуги, связанные с установкой вычислительной техники (СРС 841)
Услуги по реализации программного обеспечения (CPC 842)
Услуги по обработке данных (CPC 843)
Услуги по созданию баз данных (CPC 844)
Услуги по ремонту и техническому обслуживанию офисного оборудования и машин, включая компьютеры (CPC 845)
Прочие компьютерные услуги (CPC 849)

1), 2) Мынадай шарттардан басқа жерге меншікке қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
Шетелдік жеке және заңды тұлғаларға бастапқы жер пайдаланушылар ретінде өмір бойы мұрагерлік пайдалану үшін жер сатып алуға рұқсат етілмейді.1
Тәжікстан Республикасының тұлғаларымен бірлескен кәсіпорын құруды қоспағанда, шетелдік жеке және заңды тұлғалар жерді мерзімсіз пайдалану үшін сатып ала алмайды.
Шетелдік жеке және заңды тұлғалар жерді мерзімін ұзарту мүмкіндігімен 50 жылға дейінгі ең ұзақ мерзіммен шұғыл пайдалануға сатып ала алады
II. Секторлық міндеттемелер
1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
Заңдық көрсетілетін қызметтер:
Шетелдік және халықаралық құқық бойынша консультативтік заңдық көрсетілетін қызметтер (CPC 861 бір бөлігі)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Бухгалтерлік есеп, аудит және бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 862)
1) Шектеулер жоқ
2) Міндеттемелер қабылданбайтын міндетті аудиттен басқа шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Сәулет көрсетілетін қызметтері (CPC 8671)
Қалалық жоспарлау және ландшафттық жобалау саласындағы сәулет көрсетілетін қызметтері (CPC 8674)
1) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Сәулет қызметіне лицензиясы бар коммерциялық ұйым болып табылатын, Тәжікстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғасы болып табылатын сәулетшімен бірлесіп қана қызметтер көрсетуге рұқсат етіледі
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8672)
Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8673)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (жеке көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, CPC 9312 бір бөлігі және мемлекеттік қаражат есебінен қаржыландырылатын барлық мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен медициналық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Б. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Есептеу техникасын орнатуға байланысты консультативтік көрсетілетін қызметтер (СРС 841)
Бағдарламалық қамтамасыз етуді іске асыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 842)
Деректерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 843)
Дерекқор жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 844)
Компьютерлерді қоса алғанда, офис жабдығы мен машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 845)
Өзге де компьютерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 849)

1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
В. Услуги в области исследований и разработки
Услуги по исследованиям и разработкам в области естественных наук и инжиниринга (CPC 851)
Услуги по исследованиям и разработкам в области социальных и гуманитарных наук (CPC 852)
Услуги по междисциплинарным исследованиям и разработкам (CPC 8530)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Г. Услуги по аренде/лизингу без оператора
В отношении судов (CPC 83103)
В отношении воздушных судов (CPC 83104)
В отношении других транспортных средств (CPC 83101+83102+83105)
В отношении других машин и оборудования (CPC 83106-83109), включая аренду или лизинг звукозаписывающего оборудования (CPC 83109)**
В отношении аренды или лизинга видеокассет (CPC 83202)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Д. Прочие деловые услуги
Услуги в области рекламы (CPC 871)
Услуги по исследованию рынка (CPC 86401)
Консультационные услуги в сфере управления (CPC 865)
Услуги, связанные с консультационной деятельностью в сфере управления
(часть CPC 866, за исключением арбитража и примирения (CPC 86602))
Услуги, связанные с сельским хозяйством, охотой и лесным хозяйством, включая консультации по лесному хозяйству и услуги по образованию, управлению, планированию эксплуатации
(часть CPC 881, только в случаях предоставления услуг по развитию спортивной охоты)
Услуги в области рыболовства
(часть CPC 882, только в отношении снабжения рыболовным оборудованием, постройки, ремонта и обслуживания рыболовных судов)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по техническому тестированию и анализу (CPC 8676)
1), 2) Нет ограничений только в отношении тестирования образцов керна в горнодобывающей промышленности и при условии получения соответствующего разрешения для экспорта образцов, в остальных случаях обязательства не принимаются
1), 2) Нет ограничений только в отношении тестирования образцов керна в горнодобывающей промышленности и при условии получения соответствующего разрешения для экспорта образцов, в остальных случаях обязательства не принимаются
Услуги в области горнодобывающей промышленности (СРС 883*) только в отношении консультационных услуг
1) Нет ограничений

1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
В. Зерттеулер және әзірлемелер саласындағы көрсетілетін қызметтер
Жаратылыстану ғылымдары және инжиниринг саласындағы зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 851)
Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 852)
Пәнаралық зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8530)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Г. Операторсыз жалдау/лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер
Кемелерге қатысты (CPC 83103);
Әуе кемелеріне қатысты (CPC 83104);
Басқа да көлік құралдарына қатысты (СРС 83101 + 83102 + 83105);
Дыбыс жазатын жабдықты жалға немесе лизингке алуды қоса алғанда (CPC 83109)**, басқа да машиналар мен жабдықтарға қатысты (СРС 83106-83109);
Бейнетаспаларды жалға немесе лизингке алуға қатысты (CPC 83202)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Д. Өзге де іскерлік көрсетілетін қызметтер
Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 871)
Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 86401)
Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 865)
Басқару саласындағы консультациялық қызметке байланысты көрсетілетін қызметтер (төрелік пен татуласуды қоспағанда, CPC 866 бір бөлігі (CPC 86602))
Орман шаруашылығы бойынша консультациялар мен білім беру, басқару, пайдалануды жоспарлау бойынша көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда
(CPC 881 бір бөлігі, тек спорттық аңшылықты дамыту бойынша көрсетілетін қызметтер ұсынылған жағдайда) ауыл шаруашылығына, аңшылыққа және орман шаруашылығына байланысты көрсетілетін қызметтер
Балық аулау саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 882 бір бөлігі, тек балық аулау жабдығымен қамтамасыз етуге, балық аулау кемелерін салу, жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге ғана қатысты)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Техникалық тестілеу мен талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8676)
1), 2) Тау-кен өнеркәсібінде керн үлгілерін тестілеуге қатысты және үлгілерді экспорттау үшін тиісті рұқсат алынған жағдайда, шектеулер жоқ, қалған жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды
1), 2) Тау-кен өнеркәсібінде керн үлгілерін тестілеуге қатысты және үлгілерді экспорттау үшін тиісті рұқсат алынған жағдайда, шектеулер жоқ, қалған жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды .
Тау-кен өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 883*), тек консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты
1) Шектеулер жоқ

2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Консультационные услуги в научно-технической области (CPC 8675)
Услуги по ремонту и обслуживанию оборудования
(CPC 633, за исключением услуг по ремонту ювелирных изделий (CPC 63303), и CPC 8861-8866)
Услуги по упаковке
(часть CPC 876, за исключением разлива алкогольной и спиртосодержащей продукции)
Услуги, относящиеся к организации конференций (часть CPC 87909)
Услуги письменного и устного перевода (CPC 87905)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Печать, издательское дело (CPC 88442)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
2. Услуги связи
Курьерские услуги (CPC 7512)
Только в отношении:
Обработки2 адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки3 адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания); и
услуг по ускоренной доставке4 адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и адресованной печатной продукции
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Частным оператором должен быть предоставлен режим не менее благоприятный, чем тот, который предоставляется Национальной почтовой службе в отношении курьерских услуг
Телекоммуникационные услуги
Телекоммуникационные услуги5 для целей данного приложения не включают в себя услуги по распространению телевизионных и/или радиопрограмм6.
Базовые телекоммуникационные услуги
Услуги голосовой телефонной связи общего пользования (CPC 7521)
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов (CPC 7523**)
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов (CPC 7523**)
Услуги телексной связи (CPC 7523**)
Телеграфные услуги (CPC 7522)
Услуги факсимильной связи (CPC 7521**+7529**)
Услуги по частным арендованным выделенным линиям (CPC 7522**+7523**)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Телекоммуникационные услуги с добавленной стоимостью
Услуги электронной почты (CPC 7523**)
Услуги голосовой почты (CPC 7523**)
Услуги по онлайн информации и извлечению из базы данных (CPC 7523**)
Электронный обмен данными (CPC 7523**)
Предоставление усовершенствованных /с добавленной стоимостью услуг в области факсимильной связи, включая хранение и пересылку, а также хранение и извлечение данных (CPC 7523**)
Конвертирование и кодирование протоколов
Обработка онлайн информации и/или данных (включая обработку транзакций) (CPC 843**)
Прочие:
Пейджинговая связь (CPC 75291)
Услуги телеконференций (CPC 75292)

2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Ғылыми-техникалық саладағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 8675)
Жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 633, зергерлік бұйымдарды жөндеу қызметтерін қоспағанда (CPC 63303) және CPC 8861-8866)
Орамдау бойынша көрсетілетін қызметтер
(алкогольдік және құрамында спирт бар өнімдерді құюды қоспағанда, CPC 876 бір бөлігі)
Конференциялар ұйымдастыруға қатысты көрсетілетін қызметтер (CPC 87909 бір бөлігі)
Көрсетілетін жазбаша және ауызша аударма қызметтері (CPC 87905)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Басып шығару, баспа ісі (CPC 88442)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
2. Көрсетілетін байланыс қызметтері
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512)
Тек мыналарға қатысты:
жолданған бандерольдер мен саухаттарды өңдеу2 (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда);
жолданған баспа өнімдерін өңдеу3 (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар); және
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, саухаттар мен жолданған баспа өнімдерін жедел жеткізу4
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Жеке оператор курьерлік көрсетілетін қызметтерге қатысты Ұлттық пошта қызметіне ұсынылатыннан қолайлылығы кем емес режимді ұсынуға тиіс
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер5 осы қосымшаның мақсаттары үшін телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды 6.
Базалық телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Ортақ пайдаланылатын дауыстық телефон байланысы қызметтері (CPC 7521)
Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді
беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Арналары коммутацияланған желілерде деректерді
беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Телекс байланысы көрсетілетін қызметтері (СРС
7523**)
Телеграфкөрсетілетін қызметтері (СРС 7522)
Факсимильді байланыс көрсетілетін қызметтері
(СРС 7521** + 7529**)
Жеке жалға алынған бөлінген желілер бойынша
көрсетілетін қызметтер (CPC 7522**+7523**)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Қосылған құны бар телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Электрондық пошта көрсетілетін қызметтері (СРС
7523**)
Дауыстық пошта көрсетілетінқызметтері (СРС
7523**)
Онлайн ақпарат және дерекқордан алу бойынша
көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Электрондық деректер алмасу бойынша
көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
Деректерді сақтау мен жөнелтуді, сондай-ақ сақтауды және алуды қоса алғанда, факсимильді байланыс саласында жетілдірілген /қосылған құны бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну (CPC 7523**)
Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру
Онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (СРС 843**)
Өзге де:
Пейджингтік байланыс (CPC 75291)
Телеконференцияларкөрсетілетін қызметтері (CPC 75292)

1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Аудиовизуальные услуги
Услуги по производству и распространению кино- и видеопродукции (CPC 9611*) только в отношении продажи или сдачи в аренду кино- и видеопродукции другим отраслям в целях развлечения публики, или продажи, или сдачи в аренду другим лицам.
Для большей ясности, настоящие обязательства не охватывают услуги по трансляции кино- и видеопродукции или иные схожие формы ее доведения до широкой общественности
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по демонстрации кино- и видеопродукции (CPC 96121* и CPC 96122*) только владельцами кинотеатров, исключая услуги по демонстрации на поддерживаемых правительством7 кинофестивалях и других культурных мероприятиях
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Продажа теле- и радиопрограмм теле- и радиостанциям, исключая вещание. Для большей ясности, данные обязательства не охватывают вещание теле- и радиопрограмм или иные схожие формы их доведения до широкой общественности
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
3. Строительные и связанные с ними инженерные услуги
Общие строительные работы по возведению зданий (CPC 512)
Общие строительные работы по сооружению объектов гражданского строительства (CPC 513)
Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, монтаж оборудования (CPC 514+516)
Строительные и отделочные работы завершающего цикла (CPC 517)
Прочие (CPC 5118 +515+518)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
4. Дистрибьюторские услуги
За исключением распространения оружия и систем вооружения, военного снаряжения и военных материалов, взрывчатых материалов, оборудования и приборов для взрывного дела, пиротехнических изделий, лома и отходов драгоценных металлов, драгоценных металлов и камней, наркотических средств и психотропных веществ.
Услуги комиссионных агентов
(CPC 621, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги оптовой торговли
(CPC 622, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги розничной торговли
(CPC 631+632, 61111, 61112, 6113, 6121, 613, включая аудио и видео записи и кассеты СРС 63234)

1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Кино- және бейнеөнімдерді шығару және тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9611*), тек кино- және бейнеөнімдерді көпшіліктің көңілін көтеру немесе сату немесе басқаларға жалға беру бойынша басқа кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге қатысты. Анық болу үшін: бұл міндеттемелер кино- және бейнеөнімдердің трансляциялау бойынша көрсетілетін қызметтерді немесе жалпы жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандарын қамтымайды.
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Үкімет қолдаған кинофестивальдар мен басқа да мәдени іс-шараларда шеңберінде7 фильмдерді көрсету бойынша қызметтерді қоспағанда, кинотеатрлар иелерінің ғана кинофильмдер мен бейнеөнімдерді көрсетуі бойынша қызметтер(CPC 96121* және CPC 96122*)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Хабар таратуды қоспағанда, теле- және радиостанцияларға теле- және радиобағдарламаларды сату. Анық болу үшін: бұл міндеттемелер телевизиялық және радиобағдарламаларға және жалпы жұртшылыққа оларды жеткізуді басқа да ұқсас нысандарын қамтымайды
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
3. Құрылыс қызметтері және онымен байланысты инженерлік көрсетілетін қызметтер
Ғимараттарды тұрғызу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 512)
Азаматтық құрылыс объектілерін салуға бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 513)
Дайын конструкциялардан ғимараттар құрастыру және салу, жабдықтарды монтаждау жұмыстары (CPC 514+516)
Аяқтау циклінің құрылыс және әрлеу жұмыстары (CPC 517)
Өзге де (CPC 5118 +515+518)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
4. Дистрибьюторлық көрсетілетін қызметтер
Қару және қару-жарақ жүйелерін, әскери жабдықтар және әскери материалдарды, жарылғыш материалдарды, жарылыс ісіне арналған жабдықтар мен аспаптарды, пиротехникалық бұйымдарды, бағалы металдардың, бағалы металдар мен тастардың сынықтары мен қалдықтарын, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды таратуды қоспағанда.
Комиссиялық агенттер көрсетілетін қызметтері (CPC 621, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін көтерме сауда қызметтері
(CPC 622, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін бөлшек сауда қызметтері (CPC 631+632, 61111, 61112, 6113, 6121, 613, дыбыстық- және бейнелеу жазбалары мен таспаларды қоса алғанда СРС 63234)

1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги франчайзинга (CPC 8929)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
5. Услуги в области образования
(только в отношении образовательных учреждений/услуг, финансируемых из частных источников)
Услуги в области начального образования (CPC 921)
Услуги в области среднего образования (CPC 922)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги в области высшего образования (CPC 923)
Услуги образования для взрослых (CPC 924)
Прочие услуги в области образования:
Тренинговые услуги (например, языковые тренинги; обучение вождению; руководительские/управленческие тренинги; тренинги по информационным технологиям); образовательные услуги в области тестирования; курсы после школы; образовательные программы, предлагаемые во время школьных каникул; уроки с репетитором и подготовительные курсы
(CPC 929)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
6. Услуги, связанные с охраной окружающей среды
Услуги канализации (CPC 9401)
Услуги по удалению отходов (CPC 9402)
Услуги по санитарной обработке и прочие услуги (CPC 9403), включая защиту окружающего воздуха и климата
Услуги по очищению выхлопных газов (CPC 9404, 94040)
Услуги по уменьшению шума и вибрации (CPC 9405)
Прочие услуги по охране окружающей среды, но только в части анализа риска в отношении окружающей среды и оценки влияния на окружающую среду (часть CPC 9409)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
7. Финансовые услуги
A. Услуги по страхованию (за исключением обязательств по обязательному страхования и обязательному фонду пенсионного обеспечения)
Прямое страхование (включая сострахование)
Страхование жизни
Услуги по страхованию иные, чем страхование жизни
1) Обязательства не принимаются, кроме:
Нет ограничений по страхованию рисков относительно морских перевозок и коммерческой авиации, запуска в космос и фрахта (включая спутников), со страхованием, которое покрывает полностью или частично: перевозимые товары, транспортное средство, перевозящее товары, и ответственность, возникающую в этой связи, страхованию от рисков, связанных с товарами в международном транзите.

1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Франчайзинг көрсетілетін қызметтері (CPC 8929)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
5. Білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (тек жеке көздерден қаржыландырылатын білім беру мекемелеріне/қызметтеріне ғана қатысты)
Бастауыш білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 921)
Орта білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 922)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Жоғары білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 923)
Ересектергекөрсетілетін білім беру қызметтері (CPC 924)
Білім беру саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер:
Тренингтік көрсетілетін қызметтер (мысалы, тілдік тренингтер; көлік жүргізуге оқыту; басшылық / басқарушылық тренингтер; ақпараттық технологиялар бойынша тренингтер); тестілеу саласындағы көрсетілетін білім беру қызметтері; мектептен кейінгі курстар, мектеп каникулы кезеңінде ұсынылатын білім беру бағдарламалары, репетитормен сабақтар және дайындық курстары
(CPC 929)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
6. Қоршаған ортаны қорғауға байланысты көрсетілетін қызметтер
Кәріз бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9401)
Қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9402)
Ауа мен климатты қорғауды қоса алғанда, санитариялық өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер және өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 9403)
Пайдаланылған газдардан тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9404, 94040)
Шу мен вибрация бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9405)
Қоршаған ортаны қорғау бойынша көрсетілетін өзге де қызметтер, бірақ қоршаған ортаға қатысты қатерді талдау және қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлігінде ғана (CPC 9409 бір бөлігі)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
7. Қаржылық көрсетілетін қызметтер
A. Сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (міндетті сақтандыру және міндетті зейнетақымен қамсыздандыру қоры бойынша міндеттемелерді қоспағанда)
Тікелей сақтандыру (бірлескен сақтандыруды қоса алғанда)
Өмірді сақтандыру
Өмірді сақтандырудан өзгеше, сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
1) Мыналардан басқа міндеттемелер қабылданбайды:
Теңіз тасымалы мен коммерциялық авиацияға, ғарышқа ұшыруға және толық немесе ішінара: тасымалданатын тауарларды, тауарларды тасымалдайтын көлік құралын және осыған байланысты туындайтын жауапкершілікті, халықаралық транзиттегі тауарларға байланысты қатерлерден сақтандыруды жабатын
сақтандырумен қоса фрахтіге (спутниктерді қоса алғанда) қатысты қатерлерді сақтандыру бойынша шектеулер жоқ

2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги по перестрахованию и ретроцессии
1) Обязательства не принимаются, кроме:
Нет ограничений по страхованию рисков относительно морских перевозок и коммерческой авиации, запуска в космос и фрахта (включая спутников), со страхованием, которое покрывает полностью или частично: перевозимые товары, транспортное средство, перевозящее товары, и ответственность, возникающую в этой связи, страхованию от рисков, связанных с товарами в международном транзите.
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Страховое посредничество, такое как брокерское и агентское посредничество
1) Обязательства не принимаются, за исключением следующего:
Нет ограничений:
страхование рисков относительно морских перевозок и коммерческой авиации, запуска в космос и фрахта (включая спутников), со страхованием, которое покрывает полностью или частично: перевозимые товары, транспортное средство, перевозящее товары, и ответственность, возникающую в этой связи, страхование от рисков, связанных с товарами в международном транзите;
страховое посредничество, связанное с перестрахованием;
страхование рисков крупных коммерческих предприятий (страхование, где агрегированная ежегодная сумма таких полюсов или страховки превышает 10000 долл. США); и
страховое посредничество, связанное с заключением и распределением страховых контрактов от имени иностранных страховых компаний на территории Республики Таджикистан, не должно быть допущено (кроме случаев, указанных в обязательствах по трансграничной поставке услуг страхования).
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Вспомогательные услуги по страхованию, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
1) Нет ограничений, кроме следующего:
для актуарных услуг требуется свидетельство квалификации и контракт со страховой компанией.
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Б. Банковские и прочие финансовые услуги (кроме страхования)
(v) Принятие вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения
(vi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций
(vii) Финансовый лизинг
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитование, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя
(ix) Гарантии и обязательства

2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Қайта сақтандыру және ретроцессия бойынша көрсетілетін қызметтер
1) Мыналардан басқа міндеттемелер қабылданбайды:
Теңіз тасымалы мен коммерциялық авиацияға, ғарышқа ұшыруға және толық немесе ішінара: тасымалданатын тауарларды, тауарларды тасымалдайтын көлік құралын және осыған байланысты туындайтын жауапкершілікті, халықаралық транзиттегі тауарларға байланысты қатерлерден сақтандыруды жабатын
сақтандырумен қоса фрахтіге (спутниктерді қоса алғанда) қатысты қатерлерді сақтандыру бойынша шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Брокерлік және агенттік делдалдық сияқты сақтандыру делдалдығы
1) Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:
Шектеулер жоқ:
Теңіз тасымалы мен коммерциялық авиацияға, ғарышқа ұшыруға және толық немесе ішінара: тасымалданатын тауарларды, тауарларды тасымалдайтын көлік құралын және осыған байланысты туындайтын жауапкершілікті, халықаралық транзиттегі тауарларға байланысты қатерлерден сақтандыруды жабатын
сақтандырумен қоса фрахтіге (спутниктерді қоса алғанда) қатысты қатерлерді сақтандыру бойынша шектеулер жоқ;
қайта сақтандыруға байланысты сақтандыру делдалдығы;
ірі коммерциялық кәсіпорындардың қатерлерін сақтандыру (мұндай полюстердің немесе сақтандырудың жиынтық жылдық сомасы 10000 АҚШ долларынан асатын сақтандыру); және
Тәжікстан Республикасының аумағында шетелдік сақтандыру компанияларының атынан сақтандыру келісімшарттарын жасасуға және бөлуге байланысты сақтандыру делдалдығына жол берілмеуге тиіс (көрсетілетін сақтандыру қызметтерін трансшекаралық жеткізу жөніндегі міндеттемелерде көрсетілген жағдайларды қоспағанда).
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, қатерді бағалау және наразылықтарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер
1) Мыналардан басқа шектеулер жоқ:
актуарлық көрсетілетін қызметтер үшін біліктілік куәлігі және сақтандыру компаниясымен келісімшарт қажет.
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Б.      Банктік және өзге де қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда):
Халықтан салымдарды және өзге де қайтарылатын қаражаттарды қабылдау;
(vi) Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, барлық түрдегі кредиттеу;
(vii) Қаржылық лизинг;
(viii) Кредит беру, төлемдік және дебеттік карточкаларды, жол чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрі;
(iх) Кепілдіктер мен міндеттемелер;

1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1), 2) Нет ограничений за исключением:
(viii) Операторов платежных систем, осуществляющих операции по трансграничным денежным переводам без открытия банковского счета на территории Республики Таджикистан без наличия лицензии Национального банка Таджикистана и подключения к Национальному процессинговому центру по денежным переводам Национального банка Таджикистана.
Операторов платежных систем, зарегистрированных в иностранном государстве и не имеющих представительства или филиал в Республике Таджикистан после трех месяцев после получения лицензии Национального банка Таджикистана
(x) Торговля за свой счет и за счет клиентов на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом:
(А) инструменты денежного рынка (чеки, векселя, депозитные сертификаты и т.д.);
(Б) иностранная валюта;
(В) производные продукты, включая, но не ограничиваясь, фьючерсные контракты и опционы;
(Г) инструменты, связанные с изменениями валютного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке и др.;
(Д) предъявительские ценные бумаги;
(Е) прочие обговариваемые инструменты и финансовые активы, включая драгоценные металлы
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
(xi) Участие в выпуске всех видов ценных бумаг, включая организацию подписки и размещение ценных бумаг в качестве агента (через публичную или закрытую подписку) и оказание услуг, имеющих отношение к такому выпуску
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
(xii) Услуги денежного брокерства
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
(xiii) Управление активами, такое как управление наличными денежными средствами или портфельное управление, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионными фондами, услуги по ответственному хранению, депозитарные и трастовые услуги
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
(xiv) Осуществление взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотными документы
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
(xv) Предоставление и передача финансовой информации, обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг
(xvi) Консультационные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)-(xv), включая кредитные отчеты и анализ, исследования и консультирование по вопросам капитальных и портфельных вложений, консультирование по вопросам приобретения компаний и корпоративной реструктуризации и стратегии

1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1), 2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
(viii) Тәжікстан Ұлттық банкінің лицензиясынсыз және Тәжікстан Ұлттық банкінің Ақша аударымдары жөніндегі ұлттық процессингтік орталығына қосылмай, Тәжікстан Республикасының аумағында банктік шот ашпай трансшекаралық ақша аударымдары жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын төлем жүйелерінің операторлары.
Шет мемлекетте тіркелген және Тәжікстан Ұлттық банкінің лицензиясын алғаннан кейін үш айдан соң Тәжікстан Республикасында өкілдігі немесе филиалы жоқ төлем жүйелерінің операторлары
(x) Биржада, биржадан тыс нарықта не өзгеше түрде мынадай құралдармен өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
(А) ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттік сертификаттар және т. б.);
(Б) шетелдік валютамен;
(В) фьючерстік келісімшарттар мен опциондарды қоса алғанда, бірақ олармен ғана шектелмей, туынды өнімдермен;
(Г) своптар туралы келісімдермен және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдермен және т.б. қоса алғанда, валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлемелер өзгерістеріне байланысты құралдармен;
(Д) аударылатын бағалы қағаздармен;
(Е) бағалы металдарды қоса алғанда, өзге де келісілетін құралдармен және қаржы активтерімен сауда жасау.
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
(xi)      Жазылуды ұйымдастыруды және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жабық жазылым арқылы) және осындай шығарылымға қатысы бар қызметтер көрсетуді қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрін шығаруға қатысу
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
(xii) Ақша брокерлігікөрсетілетін қызметтері
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
(xiii) Қолма-қол ақшаны басқару немесе портфельдік басқару сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық түрлері, зейнетақы қорларын басқару, жауаптылықпен сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
(xiv) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да құжаттарынқаражаттарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысуларды жүзеге асыру және клирингтік көрсетілетін қызметтер
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
(xv)      Өзге де қаржылық қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі
(xvi) кредиттік есептер мен талдау, капиталдық және қоржындық салымдар мәселелері бойынша зерттеулер мен консультациялар беру, компаниялардың сатып алулары және корпоративтік қайта құрылымдау және стратегиялар мәселелері бойынша консультациялар беру қоса алғанда, (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрі бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтер

1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
8. Услуги в области здравоохранения и социальные услуги
Услуги больниц (CPC 9311, CPC 932)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
9. Туризм и услуги, связанные с путешествиями
Услуги гостиниц и ресторанов (включая предприятия общественного питания)
(CPC 641-643)
Услуги туроператоров и турагентств
(CPC 7471)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги туристических гидов
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
10. Услуги по организации досуга, культурных и спортивных мероприятий (кроме аудиовизуальных услуг)
Услуги по организации развлечений
(CPC 96191-96195)
Прочие услуги по организации развлечений, не включенные в другие категории только в отношении услуг по эксплуатации кинотеатров (CPC 96199**)
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Обязательства не принимаются
Услуги информационных агентств (CPC 962)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
11. Транспортные услуги
Услуги воздушного транспорта
Обслуживание и ремонт воздушных судов
(CPC 8868**)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги системы компьютерной резервации
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги железнодорожного транспорта
Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования (CPC 8868)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги автодорожного транспорта
Грузовые перевозки (СРС 7123*)9
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Техническое обслуживание и ремонт оборудования для автодорожного транспорта (CPC 6112, 8867)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Вспомогательные услуги для автодорожного транспорта
Услуги автобусной станции (CPC 7441)
Услуги стоянки автомобилей (CPC 7443)
Прочие вспомогательные услуги для автодорожного транспорта (CPC 7449)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Трубопроводный транспорт
Транспортировка топлива (CPC 7131)
1) Обязательства не принимаются

1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
8.      Денсаулық сақтау саласындағы көрсетілетін қызметтер және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер
Ауруханаларкөрсетілетін қызметтері (CPC 9311, CPC 932)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
9. Туризм және саяхатқа байланысты көрсетілетін қызметтер
Қонақүйлер мен мейрамханалар көрсетілетін қызметтері (қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын қоса алғанда) (CPC 641-643)
Туроператорлар және туристік агенттіктер қызметтері (CPC 7471)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Туристік гидтеркөрсетілетін қызметтері
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
10.      Демалысты, мәдени және спорттық іс-шараларды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтерінен басқа)
Ойын-сауықтарды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 96191-96195)
Кинотеатрларды пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты басқа санаттарға енгізілмеген ойын-сауықтарды ұйымдастыру бойынша өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 96199**)
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Міндеттемелер қабылданбайды
Ақпараттық агенттіктер көрсететін қызметтер (CPC 962)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
11.      Көрсетілетін көлік қызметтері
Теңіз көлігі қызметтері
Әуе көлігі кемелеріне қызмет көрсету және оларды жөндеу (CPC 8868**)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Көрсетілетін авиакөлік қызметтерін сату және маркетингі
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Компьютерлік резервтеу жүйесікөрсетілетін қызметтері
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Теміржол көлігі қызметтері
Теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу
(CPC 8868)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Автожол көлігі қызметтері
Жүк тасымалы (СРС 7123*)9
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Автожол көлігі жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 6112, 8867)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Автожол көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер Автобус станциясыкөрсетілетін қызметтері (CPC 7441)
Автомобильдер тұрағыкөрсетілетін қызметтері (CPC 7443)
Автожол көлігіне көрсетілетін өзге де қосалқы қызметтер (CPC 7449)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Құбыржол көлігі
Отынды тасымалдау (CPC 7131)
1) Міндеттемелер қабылданбайды

2) Нет ограничений
1) Обязательства не принимаются
2) Нет ограничений
Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
Услуги по обработке грузов (CPC 7411)
Услуги хранения и складирования (CPC 7421)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
Услуги грузовых транспортных агентств (CPC 748)
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
1) Нет ограничений
2) Нет ограничений
______________________________________
1 Существует три режима землепользования: (i) бессрочное; (ii) срочное и (iii) пожизненное наследуемое пользование. Первичные пользователи приобретают землю от государства для пользования в соответствии с одним из этих режимов. Для "бессрочного" пользования земля предоставляется без определенного срока пользования. Для "срочного" пользования земля предоставляется с определенным сроком пользования. Только определенный список физических лиц Республики Таджикистан имеет право на пожизненное наследуемое пользование.
2 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
3 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
4 Услуги экспресс (ускоренной) доставки в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки могут включать другие элементы, увеличивающие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональную доставку адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции: это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национальным почтовым оператором в первом весе категории наиболее срочной доставки.
5 "Телекоммуникационные услуги" означают передачу и прием сигналов любыми электромагнитными средствами.
6 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
7 Для целей транспарентности термин "правительство" включает национальные, региональные и местные правительственные органы.
8 Для целей транспарентности данный код включает CPC 5115 ("Работы по подготовке площадки для добычи полезных ископаемых").
9 Включая, помимо прочего, перевозку штучных предметов, но без ущерба для обязательств в отношении сектора "Курьерские услуги"
Приложение В
Республики Таджикистан
Перечень изъятий Республики Таджикистан в отношении главы III
"Учреждение и деятельность"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 21)
Ограничения национального режима
(статья 20)
I. Горизонтальные обязательства
Все секторы
Субсидии и иные формы государственной поддержки
Обязательства не принимаются в отношении:
субсидий и других форм государственной поддержки, включая сферу научно-исследовательских разработок, а также для оказания услуг в государственном секторе, для которых доступ может быть установлен только для граждан Республики Таджикистан и юридических лиц Республики Таджикистан. Доступ может быть установлен только для конкретного региона или категорий лиц, находящихся в невыгодном социальном и/или экономическом положении
Собственность на землю
Обязательства не принимаются в отношении собственности на землю, кроме следующих условий.
Иностранным физическим и юридическим лицам не разрешается приобретать землю для пожизненного наследуемого пользования в качестве первичных землепользователей.1
Иностранные физические и юридические лица не могут приобрести землю для бессрочного пользования, за исключением создания совместного предприятия с лицами Республики Таджикистан.
Иностранные физические и юридические лица могут приобрести землю в срочное пользование с максимальным сроком до 50 лет, с возможным продлением срока
Участие в приватизации и приватизированных компаниях
Обязательства не принимаются в отношении приватизации форм государственной и общественной собственности, перечисленных в приложении 1
Обязательства не принимаются в отношении приватизации форм государственной и общественной собственности, перечисленных в приложении 1
Коммерческое присутствие
Представительствам не разрешается осуществлять любую коммерческую деятельность, включая поставку услуг.
Обязательства не принимаются в отношении коммерческого присутствия путем создания, приобретения или сохранения некоммерческих организаций (если иное не указано в секторальных обязательствах)
Обязательства не принимаются в отношении коммерческого присутствия путем создания, приобретения или сохранения некоммерческих организаций (если иное не указано в секторальных обязательствах)
II. Секторальные обязательства
Обязательства не принимаются, за исключением следующего:

2) Шектеулер жоқ
1) Міндеттемелер қабылданбайды
2) Шектеулер жоқ
Көліктің барлық түріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7411)
Сақтау және қоймаға жинау көрсетілетін қызметтері (CPC 7421)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
Жүк көлігі агенттіктері көрсететін қызметтер (CPC 748)
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
1) Шектеулер жоқ
2) Шектеулер жоқ
___________________________
1Жерді пайдаланудың үш режимі бар: (i) мерзімсіз; (ii) мерзімді және (iii) өмір бойы мұрагерлік пайдалану. Бастапқы пайдаланушылар осы режимдердің біріне сәйкес пайдалану үшін мемлекеттен жер сатып алады. "Мерзімсіз" пайдалану үшін жер белгілі бір пайдалану мерзімінсіз беріледі. "Мерзімді" пайдалану үшін жер белгілі бір пайдалану мерзімімен беріледі. Тәжікстан Республикасының жеке тұлғаларының белгілі бір тізімі ғана өмір бойы мұрагерлік пайдалануға құқылы.
2"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
3"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
4Жедел (жеделдетілген) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашық хаттарды) жеткізудің едәуір жоғары тарифтерінен, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен сенімділігінен басқа жөнелту орнынан жөнелтуді тікелей қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысты қадағалап отыру (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған жердің және адресаттың өзгеру мүмкіндігі, қабылдауды растау сияқты құнын жоғарылататын басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізудің едәуір жоғары тарифтері – бұл ең шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағындағы ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарларын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 еседен астам асатын тарифтер.
5"Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер" сигналдарды кез келген электромагниттік құралдармен беру және қабылдауды білдіреді.
6Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
7Транспаренттілік мақсаттары үшін "үкімет" деген термин ұлттық, өңірлік және жергілікті мемлекеттік органдарды қамтиды.
8Транспаренттілік мақсаттары үшін аталған код ("Пайдалы қазбаларды өндіру алаңын дайындау бойынша жұмыстар") CPC 5115-ті қамтиды.
9Өзгелерден басқа, дара заттарды тасымалдауды қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, "Курьерлік көрсетілетін қызметтер"секторына қатысты міндеттемелерге нұқсан келтірмей.
В қосымшасы
ТӘЖІКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
"Құрылуы және қызметі" деген ІІІ тарауға қатысты Тәжікстан Республикасының ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (21-бап)
Ұлттық режим шектеулері (20-бап)
I. Деңгейлес міндеттемелер
Барлық сектор
Субсидиялар мен мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандары
Мыналарға:
Ғылыми-зерттеу әзірлемелері саласын қоса алғанда, сондай-ақ мемлекеттік секторда қызметтер көрсетуге қол жеткізу тек Тәжікстан Республикасының азаматтары мен Тәжікстан Республикасының заңды тұлғалары үшін ғана белгіленуі мүмкін субсидияларға және мемлекеттік қолдаудың басқа да нысандарына қатысты міндеттемелер қабылданбайды . Қол жеткізу тек белгілі бір өңірге немесе әлеуметтік және/немесе экономикалық жағынан қолайсыз жағдайдағы адамдар санаттарына ғана белгіленуі мүмкін
Жерге меншік
Мынадай шарттардан басқа жерге меншікке қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
Шетелдік жеке және заңды тұлғаларға бастапқы жер пайдаланушылар ретінде өмір бойы мұрагерлік пайдалану үшін жер сатып алуға рұқсат етілмейді1
Тәжікстан Республикасының тұлғаларымен бірлескен кәсіпорын құруды қоспағанда, шетелдік жеке және заңды тұлғалар жерді мерзімсіз пайдалану үшін сатып ала алмайды.
Шетелдік жеке және заңды тұлғалар жерді мерзімін ұзарту мүмкіндігімен 50 жылға дейінгі ең ұзақ мерзіммен шұғыл пайдалануға сатып ала алады
Жекешелендіруге және жекешелендірілген компанияларға қатысу
1-қосымшада санамаланған мемлекеттік және қоғамдық меншік нысандарын жекешелендіруге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
1-қосымшада санамаланған мемлекеттік және қоғамдық меншік нысандарын жекешелендіруге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Коммерциялық қатысу
Көрсетілетін қызметтерді беруді қоса алғанда, өкілдіктерге кез келген коммерциялық қызметті жүзеге асыруға рұқсат етілмейді.
Коммерциялық емес ұйымдар құру, сатып алу немесе сақтау арқылы коммерциялық қатысуға қатысты міндеттемелер (егер секторлық міндеттемелерде өзгеше көрсетілмесе) қабылданбайды
Коммерциялық емес ұйымдар құру, сатып алу немесе сақтау арқылы коммерциялық қатысуға қатысты міндеттемелер (егер секторлық міндеттемелерде өзгеше көрсетілмесе) қабылданбайды
II. секторлық міндеттемелер
Мыналарды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:

1. ДЕЛОВЫЕ УСЛУГИ
А. Профессиональные услуги
Юридические услуги:
Юридические консультативные услуги по иностранному и международному праву (часть CPC 861)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Адвокаты иностранных государств не имеют права осуществлять адвокатскую деятельность на территории Республики Таджикистан, за исключением экономических дел по вопросам прав иностранного государства, которые не содержат государственную тайну.
Данная адвокатская деятельность осуществляется адвокатами иностранных государств только после внесения их в Специальный реестр адвокатов иностранных государств, осуществляющих деятельность в Республике Таджикистан
(Закон Республики Таджикистан от 18 марта 2015 года № 1182 "Об адвокатуре и адвокатской деятельности", статьи 3 и 12)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Статус адвоката2 может приобрести гражданин Республики Таджикистан, владеющий государственным языком, имеющий высшее юридическое образование, не менее 2 лет стажа работы по юридической специальности либо прошедший стажировку в адвокатской структуре в сроки, установленные Законом Республики Таджикистан "Об адвокатуре и адвокатской деятельности"
(Закон Республики Таджикистан от 18 марта 2015 года № 1182 "Об адвокатуре и адвокатской деятельности", статьи 3 и 12)
Нотариальная деятельность
Нет ограничений, за исключением следующего.
Организационными формами осуществления нотариусами нотариальной деятельности являются нотариальные конторы.
Право совершать нотариальные действия в соответствии с Законом Республики Таджикистан "О государственном нотариате" имеют следующие лица:
государственные нотариусы, осуществляющие нотариальные действия в государственных нотариальных конторах (государственные нотариусы);
председатели джамоатов поселков и сел;
уполномоченные лица дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Таджикистан;
другие лица, уполномоченные совершать нотариальные действия в соответствии с настоящим Законом
(Закон Республики Таджикистан от 16 апреля 2012 года № 810 "О государственном нотариате", статьи 2 и 24)
Нет ограничений, за исключением следующего.
На должность государственного нотариуса назначается лицо, которое имеет только гражданство Республики Таджикистан, высшее юридическое образование, владеет государственным языком, имеет профессиональный стаж работы минимум 3 года, прошедшее стажировку в государственной нотариальной конторе и сдавшее квалификационный экзамен
(Закон Республики Таджикистан от 16 апреля 2012 года № 810 "О государственном нотариате", статьи 2 и 24)
Бухгалтерский учет, аудит и бухгалтерские услуги (CPC 862)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан, за исключением открытого акционерного общества
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги в области налогообложения (СРС 863)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Архитектурные услуги (CPC 8671)
Архитектурные услуги в области городского планирования и ландшафтного проектирования (CPC 8674)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Инженерные услуги (CPC 8672)
Комплексные инженерные услуги (CPC 8673)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги в области медицины и стоматологии (часть CPC 9312, включая частные услуги и исключая все государственные услуги и медицинские услуги, финансируемые за счет государственных средств)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Б. Компьютерные и связанные с ними услуги
Консультативные услуги, связанные с установкой вычислительной техники (СРС 841)
Услуги по реализации программного обеспечения (CPC 842)
Услуги по обработке данных (CPC 843)
Услуги по созданию баз данных (CPC 844)
Услуги по ремонту и техническому обслуживанию офисного оборудования и машин, включая компьютеры (CPC 845)
Прочие компьютерные услуги (CPC 849)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
В. Услуги в области исследований и разработки
Услуги по исследованиям и разработкам в области естественных наук и инжиниринга (CPC 851)
Услуги по исследованиям и разработкам в области социальных и гуманитарных наук (CPC 852)
Услуги по междисциплинарным исследованиям и разработкам (CPC 8530)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Г. Услуги по аренде/лизингу без оператора
В отношении судов (CPC 83103)
В отношении воздушных судов (CPC 83104)

1. ІСКЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
Заңдық көрсетілетін қызметтер:
Шетелдік және халықаралық құқық бойынша консультативтік заңдық көрсетілетін қызметтер (CPC 861 бір бөлігі)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Мемлекеттік құпияны қамтымайтын шет мемлекеттің құқықтары мәселелері жөніндегі экономикалық істерді қоспағанда, шет мемлекеттер адвокаттарының Тәжікстан Республикасының аумағында адвокаттық қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Бұл адвокаттық қызметті шет мемлекеттердің адвокаттары оларды Тәжікстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шет мемлекеттер адвокаттарының арнайы тізіліміне енгізгеннен кейін ғана жүзеге асырады ("Адвокатура және адвокаттық қызмет туралы" Тәжікстан Республикасының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 1182 Заңы, 3 және 12-баптар)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Адвокат мәртебесіне 2 мемлекеттік тілді меңгерген, жоғары заңгерлік білімі бар, заңгер мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі бар не "Адвокатура және адвокаттық қызмет туралы" Тәжікстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерде адвокаттық құрылымда тағылымдамадан өткен Тәжікстан Республикасының азаматы ие бола алады ("Адвокатура және адвокаттық қызмет туралы" 2015 жылғы 18 наурыздағы Тәжікстан Республикасының № 1182 Заңы, 3 және 12-баптар)
Нотариаттық қызмет
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Нотариустардың нотариаттық қызметті жүзеге асыратын ұйымдық нысандары нотариаттық кеңселер болып табылады.
Мынадай тұлғалардың:
мемлекеттік нотариаттық кеңселерде нотариаттық әрекеттерді жүзеге асыратын мемлекеттік нотариустардың (мемлекеттік нотариустардың);
кенттер мен ауылдар жамағаттары төрағаларының;
Тәжікстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелерінің уәкілеттік берілген адамдарының;
осы Заңға сәйкес нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілетті басқа да адамдардың "Мемлекеттік нотариат туралы" Тәжікстан Республикасының Заңына сәйкес нотариаттық әрекеттер жасау құқығы болады
("Мемлекеттік нотариат туралы" Тәжікстан Республикасының 2012 жылғы 16 сәуірдегі №810 Заңы, 2 және 24-баптар)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Мемлекеттік нотариус лауазымына тек Тәжікстан Республикасының азаматтығы бар, жоғары заңгерлік білімі бар, мемлекеттік тілді меңгерген, мемлекеттік нотариаттық кеңседе тағылымдамадан өткен және біліктілік емтиханын тапсырған кемінде 3 жыл кәсіби жұмыс өтілі бар адам тағайындалады
("Мемлекеттік нотариат туралы" 2012 жылғы 16 сәуірдегі Тәжікстан Республикасының № 810 Заңы, 2 және 24-баптар)
Бухгалтерлік есеп, аудит және бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 862)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Ашық акционерлік қоғамды қоспағанда, коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Архитектуралық көрсетілетін қызметтер (CPC 8671)
Қалалық жоспарлау және ландшафттық жобалау саласындағы архитектуралық көрсетілетін қызметтер (CPC 8674)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8672)
Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8673)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (жеке көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, CPC 9312 бір бөлігі және мемлекеттік қаражат есебінен қаржыландырылатын барлық мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен медициналық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Б. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Есептеу техникасын орнатуға байланысты консультативтік көрсетілетін қызметтер (СРС 841)
Бағдарламалық қамтамасыз етуді іске асыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 842)
Деректерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 843)
Дерекқор жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 844)
Компьютерлерді қоса алғанда, офис жабдығы мен машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 845)
Өзге де компьютерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 849)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
В. Зерттеулер және әзірлемелер саласындағы көрсетілетін қызметтер
Жаратылыстану ғылымдары және инжиниринг саласындағы зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 851)
Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 852)
Пәнаралық зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8530)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Деңгейлес міндеттемелер" бөлімінде көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Г. Операторсыз жалдау/лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер
Кемелерге қатысты (CPC 83103);
Әуе кемелеріне қатысты (CPC 83104);

В отношении других транспортных средств (CPC 83101+ 83102+83105)
В отношении других машин и оборудования (CPC 83106-83109), включая аренду или лизинг звукозаписывающего оборудования (CPC 83109)**
В отношении аренды или лизинга видеокассет (CPC 83202)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Д. Прочие деловые услуги
Услуги в области рекламы (CPC 871)
Услуги по исследованию рынка (CPC 86401)
Консультационные услуги в сфере управления (CPC 865)
Услуги, связанные с консультационной деятельностью в сфере управления (часть CPC 866, за исключением арбитража и примирения (CPC 86602))
Услуги, связанные с сельским хозяйством, охотой и лесным хозяйством, включая консультации по лесному хозяйству и услуги по образованию, управлению, планированию эксплуатации (часть CPC 881, только в случаях предоставления услуг по развитию спортивной охоты)
Услуги в области рыболовства (часть CPC 882, только в отношении снабжения рыболовным оборудованием, постройки, ремонта и обслуживания рыболовных судов)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги по техническому тестированию и анализу (CPC 8676)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Услуги в области горнодобывающей промышленности (СРС 883*) только в отношении консультационных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Консультационные услуги в научно-технической области (CPC 8675)
Услуги по ремонту и обслуживанию оборудования (CPC 633, за исключением услуг по ремонту ювелирных изделий (CPC 63303), и CPC 8861-8866)
Услуги по упаковке (часть CPC 876, за исключением разлива алкогольной и спиртосодержащей продукции)
Услуги, относящиеся к организации конференций (часть CPC 87909)
Услуги письменного и устного перевода
(CPC 87905)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Печать, издательское дело (CPC 88442)
Нет ограничений, за исключением следующего. Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
В отношении издательского дела: учредителями средств массовой информации не могут быть иностранные граждане или лица без гражданства
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок" а также при условии:
обязательства не принимаются в отношении субсидий и иных форм государственной поддержки, относящихся к национальной культуре и самобытности

Басқа да көлік құралдарына қатысты (СРС 83101 + 83102 + 83105);
Дыбыс жазатын жабдықты жалға немесе лизингке алуды қоса алғанда (CPC 83109)**, басқа да машиналар мен жабдықтарға қатысты (СРС 83106-83109);
Бейнетаспаларды жалға немесе лизингке алуға қатысты (CPC 83202)
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Д. Басқа да іскерлік көрсетілетін қызметтер
Жарнама саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 871)
Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер
(CPC 86401)
Басқару саласындағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 865)
Басқару саласындағы консультациялық қызметке байланысты көрсетілетін қызметтер (төрелік пен татуласуды қоспағанда, CPC 866 бір бөлігі (CPC 86602))
Орман шаруашылығы бойынша консультациялар мен білім беру, басқару, пайдалануды жоспарлау бойынша көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда
ауыл шаруашылығына, аңшылыққа және орман шаруашылығына байланысты көрсетілетін қызметтер (CPC 881 бір бөлігі, спорттық аңшылықты дамыту бойынша қызметтер ұсынылған жағдайда ғана)
Балық аулау саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 882 бір бөлігі, тек балық аулау жабдығымен қамтамасыз етуге, балық аулау кемелерін салу, жөндеу және оларға қызмет көрсетуге ғана қатысты)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Техникалық тестілеу мен талдау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8676)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Консультациялық көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты тау-кен өнеркәсібі саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 883*),
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Ғылыми-техникалық саладағы консультациялық көрсетілетін қызметтер (CPC 8675)
Жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 633, зергерлік бұйымдарды жөндеу қызметтерін қоспағанда (CPC 63303) және CPC 8861-8866)
Орамдау бойынша көрсетілетін қызметтер
(алкогольдік және құрамында спирт бар өнімдерді құюды қоспағанда, CPC 876 бір бөлігі)
Конференциялар ұйымдастыруға қатысты көрсетілетін қызметтер (CPC 87909 бір бөлігі)
Көрсетілетін жазбаша және ауызша аударма қызметтері (CPC 87905)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Басып шығару, баспа ісі (CPC 88442)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ. Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Баспа ісіне қатысты: шетелдік азаматтар немесе азаматтығы жоқ адамдар бұқаралық ақпарат құралдарының құрылтайшылары бола алмайды
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайда, шектеулер жоқ:
субсидияларға және ұлттық мәдениет пен өзіндік ерекшелікке жататын мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандарына қатысты міндеттемелер қабылданбайды

2. УСЛУГИ СВЯЗИ
Курьерские услуги (CPC 7512)
Только в отношении:
Обработки2 адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки3 адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания) и услуг по ускоренной доставке4 адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и адресованной печатной продукции
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Телекоммуникационные услуги
Телекоммуникационные услуги5 для целей данного приложения не включают услуги по распространению телевизионных и/или радиопрограмм6
Базовые телекоммуникационные услуги
Услуги голосовой телефонной связи общего пользования (CPC 7521)
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов (CPC 7523**)
Услуги по передаче данных на сетях
с коммутацией каналов (CPC 7523**)
Услуги телексной связи (CPC 7523**)
Телеграфные услуги (CPC 7522)
Услуги факсимильной связи (CPC 7521**+7529**)
Услуги по частным арендованным выделенным линиям (CPC 7522**+7523**)
Нет ограничений, за исключением следующего
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Телекоммуникационные услуги с добавленной стоимостью
Услуги электронной почты (CPC 7523**)
Услуги голосовой почты (CPC 7523**)
Услуги по онлайн-информации и извлечению из базы данных (CPC 7523**)
Электронный обмен данными (CPC 7523**)
Предоставление усовершенствованных/с добавленной стоимостью услуг в области факсимильной связи, включая хранение и пересылку, а также хранение и извлечение данных (CPC 7523**)
Конвертирование и кодирование протоколов
Обработка онлайн-информации и/или данных (включая обработку транзакций) (CPC 843**)
Прочие:
пейджинговая связь (CPC 75291)
услуги телеконференций (CPC 75292)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Аудиовизуальные услуги
Услуги по производству и распространению кино- и видеопродукции (CPC 9611*) только в отношении продажи или сдачи в аренду кино- и видеопродукции другим отраслям в целях развлечения публики или продажи, или сдачи в аренду другим лицам.
Для большей ясности, настоящие обязательства не охватывают услуги по трансляции кино- и видеопродукции или иные схожие формы ее доведения до широкой общественности
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок", а также при условии:
обязательства не принимаются в отношении субсидий и иных форм государственной поддержки, включая доступ к финансовым и другим материальным ресурсам государства

2. КӨРСЕТІЛЕТІН БАЙЛАНЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512)
Тек мыналарға қатысты:
жолданған бандерольдер мен сауқаттарды (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда) өңдеу2;
жолданған баспа өнімдерін өңдеу 3 (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар); және
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, сәлемдемелер мен жолданған баспа өнімдерін жедел жеткізу 4 бойынша көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер 5 осы Қосымшаның мақсаттары үшін телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды6
Базалық телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Ортақ пайдаланылатын дауыстық телефон байланысыкөрсетілетін қызметтері (CPC 7521)
Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Арналары коммутациясы бар желілерде деректерді
беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Телекс байланысыкөрсетілетін қызметтері (СРС 7523**)
Телеграф көрсетілетінқызметтері (СРС 7522)
Факсимильді байланыс көрсететін қызметтер (СРС 7521** + 7529**)
Жеке жалға алынған бөлінген желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7522**+7523**)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Қосылған құны бар телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Электрондық поштакөрсетілетін қызметтері (СРС 7523**)
Дауыстық поштакөрсетілетін қызметтері (СРС 7523**)
Онлайн-ақпарат және дерекқордан алу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Электрондық деректер алмасу көрсетілетін қызметтер (СРС 7523**)
Деректерді сақтау мен жөнелтуді, сондай-ақ сақтауды және алуды қоса алғанда, факсимильді байланыс саласында жетілдірілген /қосылған құны бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну (CPC 7523**)
Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру
Онлайн-ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (СРС 843**)
Өзге де:
пейджингтік байланыс (CPC 75291)
телеконференцияларкөрсетілетін қызметтері (CPC 75292)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Кино- және бейнеөнімдерді шығару және тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9611*), тек кино- және бейнеөнімдерді көпшіліктің көңілін көтеру немесе сату немесе басқаларға жалға беру бойынша басқа кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге қатысты. Анық болу үшін: бұл міндеттемелер кино- және бейнеөнімдердің трансляциясын немесе жалпы жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандарын қамтымайды.
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайда, шектеулер жоқ:
мемлекеттің қаржылық және басқа да материалдық ресурстарына қолжетімділікті қоса алғанда, субсидияларға және мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандарына қатысты міндеттемелер қабылданбайды

Услуги по демонстрации кино- и видеопродукции (CPC 96121* и CPC 96122*) только владельцами кинотеатров, исключая услуги по демонстрации на поддерживаемых правительством7 кинофестивалях и других культурных мероприятиях
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Требуется разрешение местных органов власти на недискриминационной основе, учитывая градостроительные планы и программы социально-экономического развития в их юрисдикции
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок", а также при условиях:
обязательства не принимаются в отношении субсидий и иных форм государственной поддержки, включая доступ к финансовым и другим материальным ресурсам государства;
обязательства не принимаются в отношении времени и подбора репертуара для отдельных сегментов населения, например, репертуара для детей или коренных малочисленных народов, или прочих этнических групп
Продажа теле- и радиопрограмм теле- и радиостанциям, исключая вещание. Данные обязательства не охватывают вещание теле- и радиопрограмм или иные схожие формы их доведения до широкой общественности
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
3. СТРОИТЕЛЬНЫЕ И СВЯЗАННЫЕ С НИМИ ИНЖЕНЕРНЫЕ УСЛУГИ
Общие строительные работы по возведению зданий (CPC 512)
Общие строительные работы по сооружению объектов гражданского строительства (CPC 513)
Сборка и возведение зданий из готовых конструкций, монтаж оборудования
(CPC 514+516)
Строительные и отделочные работы завершающего цикла (CPC 517)
Прочие (CPC 5118 +515+518)
Нет ограничений, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Не менее 80 % рабочей силы (т.е. работники, кроме руководителей, менеджеров и специалистов, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства") в строительных проектах должны быть гражданами Республики Таджикистан
4. ДИСТРИБЬЮТОРСКИЕ УСЛУГИ
За исключением распространения оружия и систем вооружения, военного снаряжения и военных материалов, взрывчатых материалов, оборудования и приборов для взрывного дела, пиротехнических изделий, лома и отходов драгоценных металлов, драгоценных металлов и камней, наркотических средств и психотропных веществ
Услуги комиссионных агентов
(CPC 621, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги оптовой торговли

Үкімет7 қолдайтын кинофестивальдар мен басқа да мәдени іс-шараларда фильмдерді көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, кинотеатрлар иелерінің ғана кино және бейнеөнімдерді көрсетуі бойынша қызметтер (CPC 96121* және CPC 96122*)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Жергілікті билік органдарының юрисдикциясындағы қала құрылысы жоспарлары мен әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламаларын ескере отырып, кемсітусіз негізде олардың рұқсаты талап етіледі
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайда, шектеулер жоқ:
мемлекеттің қаржылық және басқа да материалдық ресурстарына қолжетімділікті қоса алғанда, субсидияларға және мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандарына қатысты міндеттемелер қабылданбайды;
халықтың жекелеген сегменттері үшін уақыт пен репертуарды, мысалы, балаларға немесе жергілікті саны аз халықтарға немесе басқа этникалық топтарға арналған репертуарды таңдауға қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Хабар таратуды қоспағанда, теле- және радиостанцияларға арналған телевизия және радиобағдарламаларды сату. Бұл міндеттемелер телевизиялық және радиобағдарламаларды таратуды және жалпы жұртшылыққа жеткізетін басқа да ұқсас нсыандарды қамтымайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
3. ҚҰРЫЛЫС ҚЫЗМЕТТЕРІ ЖӘНЕ ОНЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ИНЖЕНЕРЛІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Ғимараттарды тұрғызу бойынша құрылыс жұмыстары (CPC 512)
Азаматтық құрылыс объектілерін салу бойынша жалпы құрылыс жұмыстары (CPC 513)
Дайын конструкциялардан ғимараттар құрастыру және салу, жабдықтарды монтаждау (CPC 514+516)
Аяқтау циклінің құрылыс және әрлеу жұмыстары (CPC 517)
Өзге де (CPC 5118 +515+518)
"Деңгейлес міндеттемелер" бөлімінде көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Құрылыс жобаларындағы жұмыс күшінің кемінде 80%-ы (яғни, "Деңгейлес міндеттемелер" бөлімінде көрсетілген басшылардан, менеджерлерден және мамандардан басқа жұмыскерлер ) Тәжікстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
4. ДИСТРИБЬЮТОРЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қару және қару-жарақ жүйелерін, әскери жабдықтар және әскери материалдарды, жарылғыш материалдарды, жарылыс ісіне арналған жабдық пен аспаптарды, пиротехникалық бұйымдарды, бағалы металдардың, бағалы металдар мен тастардың сынықтары мен қалдықтарын, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды таратуды қоспағанда
Комиссиялық агенттеркөрсетілетін қызметтері (CPC 621, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ

(CPC 622, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги розничной торговли
(CPC 631+632, 61111, 61112, 6113, 6121, 613, включая аудио- и видеозаписи и кассеты СРС 63234)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Обязательства не принимаются в отношении учреждения с коммерческой поверхностью менее чем 6 000 кв. м
Не менее чем 70 % рабочей силы (т.е. работники, кроме руководителей, менеджеров и специалистов, указанных в разделе "Горизонтальные обязательства") в розничной торговле должны быть гражданами Республики Таджикистан
Услуги франчайзинга (CPC 8929)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
5. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАНИЯ
(только в отношении образовательных учреждений/услуг, финансируемых из частных источников)
Услуги в области начального образования
(CPC 921)
Услуги в области среднего образования (CPC 922)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги в области высшего образования (CPC 923)
Услуги образования для взрослых (CPC 924)
Прочие услуги в области образования:
тренинговые услуги (например, языковые тренинги; обучение вождению; руководительские/управленческие тренинги; тренинги по информационным технологиям); образовательные услуги в области тестирования; курсы после школы; образовательные программы, предлагаемые во время школьных каникул; уроки с репетитором и подготовительные курсы (CPC 929)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
6. УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ОХРАНОЙ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ
Услуги канализации (CPC 9401)
Услуги по удалению отходов (CPC 9402)
Услуги по санитарной обработке и прочие услуги (CPC 9403), включая защиту окружающего воздуха и климата
Услуги по очищению выхлопных газов (CPC 9404, 94040)
Услуги по уменьшению шума и вибрации (CPC 9405)
Прочие услуги по охране окружающей среды, но только в части анализа риска в отношении окружающей среды и оценки влияния на окружающую среду (часть CPC 9409)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений для частных контрактных услуг в отношении окружающей среды. Обязательства не принимаются в отношении государственных услуг, кроме случая предоставления эксклюзивных прав со стороны государственных органов через процедуру конкуренции, иностранным поставщикам услуг должен быть предоставлен национальный режим

Көрсетілетін көтерме сауда қызметтері (CPC 622, CPC 61111; CPC 6113; CPC 6121)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Көрсетілетін бөлшек сауда қызметтері (CPC 631+632, 61111, 61112, 6113, 6121, 613, дыбыстық- және бейнелеу жазбалары мен кассеталарды қоса алғанда СРС 63234)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Коммерциялық алаңы 6 000 шаршы метрден кем мекемеге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Бөлшек саудадағы жұмыс күшінің кемінде 70%-ы (яғни, "Деңгейлес міндеттемелер" бөлімінде көрсетілген басшылардан, менеджерлерден және мамандардан басқа жұмыскерлер) Тәжікстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
Франчайзинг көрсететін қызметтер (CPC 8929)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Деңгейлес міндеттемелер" бөлімінде көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
5. БІЛІМ БЕРУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
(тек жеке қаржыландырылатын білім беру мекемелеріне/қызметтеріне ғана қатысты)
Бастауыш білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 921)
Орта білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 922)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Жоғары білім беру саласындағы көрсетілетін қызметтер (CPC 923)
Ересектергекөрсетілетін білім беру қызметтері (CPC 924)
Білім беру саласындағы өзге де көрсетілетін қызметтер:
тренингтік көрсетілетін қызметтер (мысалы, тілдік тренингтер; көлік жүргізуге оқыту; басшылық / басқарушылық тренингтер; ақпараттық технологиялар бойынша тренингтер); тестілеу саласындағы көрсетілетін білім беру қызметтері; мектептен кейінгі курстар, мектеп каникулы кезеңінде ұсынылатын білім беру бағдарламалары, репетитормен сабақтар және дайындық курстары
(CPC 929)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
6. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУҒА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Кәріз қызметтері (CPC 9401)
Қалдықтарды жою бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9402)
Ауа мен климатты қорғауды қоса алғанда, санитариялық өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер және өзге де көрсетілетін қызметтер (CPC 9403),
Пайдаланылған газдардан тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9404, 94040)
Шу мен вибрация бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9405)
Қоршаған ортаны қорғау бойынша көрсетілетін өзге де қызметтер, бірақ қоршаған ортаға қатысты өатерді талдау және қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлігінде ғана (CPC 9409 бір бөлігі)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Қоршаған ортаға қатысты жеке келісімшарттық көрсетілетін қызметтерге шектеулер жоқ. Бәсекелестік рәсімі арқылы мемлекеттік органдар тарапынан эксклюзивті құқықтар берілген жағдайдан басқа, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды, шетелдік көрсетілетін қызметтерді берушілерге ұлттық режим ұсынылуға тиіс

7. ФИНАНСОВЫЕ УСЛУГИ
A. Услуги по страхованию (за исключением обязательств по обязательному страхования и обязательному фонду пенсионного обеспечения)
Прямое страхование (включая сострахование)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Страхование жизни
Услуги по страхованию иные, чем страхование жизни
Чтобы открыть филиал, иностранный страховщик должен действовать в соответствии с требованием законодательства Республики Таджикистан
Услуги по перестрахованию и ретроцессии
Нет ограничений, за исключением следующего.
Чтобы открыть филиал, иностранный страховщик должен осуществлять свои действия согласно требованиям законодательства Республики Таджикистан
Нет ограничений, за исключением следующего.
Страховое посредничество, такое как брокерское и агентское посредничество
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Страховые брокеры должны быть лицензированными юридическими лицами Республики Таджикистан и не могут работать как страховые агенты.
Страховые агенты могут осуществлять свою деятельность в соответствии с требованиями законодательства Республики Таджикистан
Нет ограничений
Вспомогательные услуги по страхованию, такие как консультационные, актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан, предусмотренной законодательством Республики Таджикистан.
Для актуарных услуг требуется свидетельство квалификации и контракт со страховой компанией
Нет ограничений
Б. Банковские и прочие финансовые услуги (кроме страхования)
(x) Принятие вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения
(xi) Кредитование всех видов, включая потребительский кредит, ипотеку, факторинг и финансирование коммерческих операций
(xii) Финансовый лизинг
(xiii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитование, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя
(xiv) Гарантии и обязательства
Нет ограничений, за исключением следующего.
Банки должны создаваться в форме акционерного общества.
Дочерний иностранный банк должен контролироваться другой кредитной организацией или банковским холдинговым обществом.
Национальный банк Таджикистана может дать разрешение иностранному банку на открытие филиала в Республике Таджикистан с целью осуществления банковской деятельности.
Для получения разрешения необходима гарантия высшего органа управления иностранного банка по выделению необходимых средств для выполнения обязательств филиала, вытекающих из банковских операций, предусмотренных в лицензии.
Нет ограничений за исключением:

7.      ҚАРЖЫЛЫҚ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
A.      Сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер (міндетті сақтандыру және міндетті зейнетақымен қамсыздандыру қоры бойынша міндеттемелерді қоспағанда)
Тікелей сақтандыру (бірлескен сақтандыруды қоса алғанда)
Өмірді сақтандыру
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Өмірді сақтандырудан өзгеше, сақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Филиал ашу үшін шетелдік сақтандырушы Тәжікстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес әрекет етуге тиіс
Қайта сақтандыру және ретроцессия бойынша көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Филиал ашу үшін шетелдік сақтандырушы Тәжікстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес әрекет етуге тиіс
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Брокерлік және агенттік делдалдық сияқты сақтандыру делдалдығы
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Сақтандыру брокерлері Тәжікстан Республикасының лицензияланған заңды тұлғалары болуға тиіс және олар сақтандыру агенттері ретінде жұмыс істей алмайды.
Сақтандыру агенттері өз қызметін Тәжікстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асыра алады
Шектеулер жоқ
Консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, қатерді бағалау наразылықтарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңнамасында көзделген Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Актуарлық көрсетілетін қызметтер үшін біліктілік куәлігі және сақтандыру компаниясымен келісімшарт талап етіледі
Шектеулер жоқ
Б.      Банктік және басқа да қаржылық көрсетілетін қызметтер (сақтандыруды қоспағанда):
(v)      Халықтан салымдарды және басқа да қайтарылатын қаражаттарды қабылдау;
(vi) Тұтынушылық кредитті, ипотеканы, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, барлық түрдегі кредиттеу;
(vii) Қаржылық лизинг;
(viii) Кредиттік, төлемдік және дебеттік карточкаларды, жол чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері;
(iх) Кепілдіктер мен міндеттемелер;
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Банктер акционерлік қоғам нысанында құрылуға тиіс.
Еншілес шетелдік банкті басқа кредиттік ұйым немесе банктік холдингтік қоғам бақылауға тиіс.
Тәжікстанның Ұлттық банкі шетелдік банкке банк қызметін жүзеге асыру мақсатында Тәжікстан Республикасында филиал ашуға рұқсат бере алады.
Рұқсат алу үшін лицензияда көзделген банктік операциялардан туындайтын филиалдың міндеттемелерін орындау үшін қажетті қаражатты бөлу бойынша шетелдік банктің жоғары басқару органының кепілдігі қажет.
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:

(viii) операторы платежных систем, в том числе операторы систем по денежным переводам (резиденты, нерезиденты), для осуществления своей деятельности на территории Республики Таджикистан должны получать лицензию. (Закон Республики Таджикистан от 14 мая 2016 года № 1318 "О лицензировании отдельных видов деятельности" (статья 18) и Закон Республики Таджикистан от 24 февраля 2017 года № 1397 "О платежных услугах и платежной системе" (статья 14)).
Операторы платежных систем, зарегистрированные в иностранном государстве, обязаны в течение 3 месяцев после получения лицензии открыть свое представительство либо филиал в Республике Таджикистан. Представительство либо филиал оператора платежной системы будет представлять запрашиваемую Национальным банком Таджикистана отчетность на ежедневной, ежемесячной и ежеквартальной основах (Порядок получения лицензии на деятельность оператора платежной системы от 27 июля 2020 года № 891 (пункт 41))
Нет ограничений
(viii) Нет ограничений, за исключением следующего:
осуществление операций по трансграничным денежным переводам без открытия банковского счета на территории Республики Таджикистан без наличия лицензии и подключения к Национальному процессинговому центру по денежным переводам запрещено (Порядок трансграничного перевода денежных средств и деятельности платежных систем, осуществляющих такие переводы в Республике Таджикистан от 15.11.2019, № 992)
(x) Торговля за свой счет и за счет клиентов на бирже, на внебиржевом рынке или иным образом:
(А) инструменты денежного рынка (чеки, векселя, депозитные сертификаты и т.д.);
(Б) иностранная валюта;
(В) производные продукты, включая, но не ограничиваясь, фьючерсные контракты и опционы;
(Г) инструменты, связанные с изменениями валютного курса и процентной ставки, включая такие продукты, как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке и др.;
(Д) предъявительские ценные бумаги;
(Е) прочие обговариваемые инструменты и финансовые активы, включая драгоценные металлы
Нет ограничений, за исключением следующего.
Банки должны создаваться в форме акционерного общества
Нет ограничений
(xi) Участие в выпуске всех видов ценных бумаг, включая организацию подписки и размещение ценных бумаг в качестве агента (через публичную или закрытую подписку) и оказание услуг, имеющих отношение к такому выпуску
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
(xii) Услуги денежного брокерства
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
(xiii) Управление активами, такое как управление наличными денежными средствами или портфельное управление, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионными фондами, услуги по ответственному хранению, депозитарные и трастовые услуги
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
(xiv) Осуществление взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие оборотными документы
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан в форме акционерного общества
Нет ограничений
(xv) Предоставление и передача финансовой информации, обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиками иных финансовых услуг
(xvi) Консультационные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах (v)–(xv), включая кредитные отчеты и анализ, исследования и консультирование по вопросам капитальных и портфельных вложений, консультирование по вопросам приобретения компаний и корпоративной реструктуризации и стратегии
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений

(viii төлем жүйелерінің операторлары, оның ішінде ақша аударымдары жөніндегі жүйелердің операторлары (резиденттер, бейрезиденттер) өз қызметін Тәжікстан Республикасының аумағында жүзеге асыру үшін лицензия алуға тиіс ("Жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау туралы" Тәжікстан Республикасының 2016 жылғы 14 мамырдағы № 1318 Заңы (18-бап) және "Төлем қызметтері және төлем жүйесі туралы" Тәжікстан Республикасының 2017 жылғы 24 ақпандағы №1397 Заңы (14-бап)).
Шет мемлекетте тіркелген төлем жүйелерінің операторлары лицензия алғаннан кейін 3 ай ішінде Тәжікстан Республикасында өзінің өкілдігін немесе филиалын ашуға міндетті. Төлем жүйесі операторының өкілдігі не филиалы Тәжікстан Ұлттық банкі сұрау салған есептілікті күнделікті, ай сайынғы және тоқсан сайынғы негізде ұсынатын болады (2020 жылғы 27 шілдедегі № 891 Төлем жүйесі операторының қызметіне лицензия алу тәртібі (4-тармақ1))
Шектеулер жоқ
(viii)      Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
трансшекаралық ақша аударымдары бойынша операцияларды Тәжікстан Республикасының аумағында банктік шот ашпай, лицензиясыз және Ақша аударымдары жөніндегі ұлттық процессингтік орталыққа қосылмай жүзеге асыруға тыйым салынады (Тәжікстан Республикасында осындай аударымдарды жүзеге асыратын ақша қаражатын трансшекаралық аудару және төлем жүйелері қызметінің тәртібі 15.11.2019, №992)
(x) Биржада, биржадан тыс нарықта не өзгеше түрде мынадай құралдармен өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
(А) ақша нарығының құралдарымен (чектер, вексельдер, депозиттік сертификаттар және т. б.);
(Б) шетелдік валютамен;
(В) фьючерстік келісімшарттар мен опциондарды қоса алғанда, бірақ олармен ғана шектелмей, туынды өнімдермен;
(Г) Своптар туралы келісімдермен және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдермен және т.б. қоса алғанда, валюта бағамы мен пайыздық мөлшерлемелер өзгерістеріне байланысты құралдармен;
(Д) ұсынбалы бағалы қағаздармен;
(Е) бағалы металдарды қоса алғанда, өзге де келісілетін құралдармен және қаржы активтерімен сауда жасау.
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Банктер акционерлік қоғам нысанында құрылуға тиіс.
Шектеулер жоқ
(xi)      Жазылуды ұйымдастыруды және агент ретінде бағалы қағаздарды орналастыруды (жария немесе жабық жазылым арқылы) және осындай шығарылымға қатысы бар қызметтер көрсетуді қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерін шығаруға қатысу
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
(xii) Ақша брокерлігі көрсететін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
(xiii) Қолма-қол ақшаны басқару немесе қоржындық басқару сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық түрлері, зейнетақы қорларын басқару, жауаптылықпен сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
(xiv) Бағалы қағаздарды, туынды өнімдерді және басқа да айналым қаражаттарын қоса алғанда, қаржы активтері бойынша өзара есеп айырысуларды жүзеге асыру және клирингтік көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі в форме акционерного общества
Шектеулер жоқ
(xv)      Өзге де қаржылық қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өңдеуі
(xvi) (v)–(хv) тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қаржылық көрсетілетін қосалқы қызметтер, соның ішінде кредиттік есептер мен талдау, капиталдық және қоржындық салымдар мәселелері бойынша зерттеулер мен консультациялар беру, компаниялардың сатып алулары және корпоративтік қайта құрылымдау және стратегиялар мәселелері бойынша консультациялар беру
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ

8. УСЛУГИ В ОБЛАСТИ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ И СОЦИАЛЬНЫЕ УСЛУГИ
Услуги больниц (CPC 9311, CPC 932)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Количество иностранцев как директоров больницы не должно превышать одной трети общего числа директоров. Более одной трети общего числа директоров больницы должны составлять медицинские работники
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
9. ТУРИЗМ И УСЛУГИ, СВЯЗАННЫЕ С ПУТЕШЕСТВИЯМИ
Услуги гостиниц и ресторанов (включая предприятия общественного питания) (CPC 641-643)
Услуги туроператоров и турагентств (CPC 7471)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги туристических гидов
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Физические лица, предоставляющие услуги гида (гида-переводчика) должны быть гражданами Республики Таджикистан
Нет ограничений
10. УСЛУГИ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ДОСУГА, КУЛЬТУРНЫХ И СПОРТИВНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ (кроме аудиовизуальных услуг)
Услуги по организации развлечений (CPC 96191–96195)
Прочие услуги по организации развлечений, не включенные в другие категории только в отношении услуг по эксплуатации кинотеатров (CPC 96199**)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок", а также при условии:
Обязательства не принимаются в отношении субсидий и других форм государственной поддержки
Услуги информационных агентств (CPC 962)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Учредители средств массовой информации должны быть гражданами Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок", а также при условии:
обязательства не принимаются в отношении субсидий и других форм государственной поддержки, связанных с национальной культурой и идентичностью
11. ТРАНСПОРТНЫЕ УСЛУГИ
Услуги воздушного транспорта
Обслуживание и ремонт воздушных судов (CPC 8868**)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги системы компьютерной резервации
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги железнодорожного транспорта
Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования (CPC 8868)
Нет ограничений, за исключением следующего:
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Услуги автодорожного транспорта

8. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ САЛАСЫНДАҒЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Ауруханаларкөрсетілетін қызметтері (CPC 9311, CPC 932)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Аурухана директорлары ретіндегі шетелдіктердің саны директорлардың жалпы санының үштен бірінен аспауға тиіс. Аурухана директорларының жалпы санының үштен бірінен астамы денсаулық сақтау мамандары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
9. ТУРИЗМ ЖӘНЕ САЯХАТҚА БАЙЛАНЫСТЫ КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР
Қонақүйлер мен мейрамханаларкөрсетілетін қызметтері (қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын қоса алғанда) (CPC 641-643)
Туроператорлар және туристік агенттіктеркөрсетілетін қызметтері (CPC 7471)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Туристік гидтеркөрсетілетін қызметтері
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Гид (гид-аудармашы) қызметтерін ұсынатын жеке тұлғалар Тәжікстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
Шектеулер жоқ
10. ДЕМАЛЫСТЫ, МӘДЕНИ ЖӘНЕ СПОРТТЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ БОЙЫНША КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР (көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтерінен басқа)
Ойын-сауықтарды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 96191-96195)
Кинотеатрларды пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтерге ғана қатысты басқа санаттарға енгізілмеген ойын-сауықтарды ұйымдастыру жөніндегі өзге де көрсетілетін қызметтер
(CPC 96199**)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайда, шектеулер жоқ:
Субсидияларға және мемлекеттік қолдаудың басқа да нысандарына қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Ақпараттық агенттіктер көрсетілетін қызметтері (CPC 962)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Бұқаралық ақпарат құралдарының құрылтайшылары Тәжікстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайда, шектеулер жоқ:
субсидияларға және ұлттық мәдениет пен бірегейлікке байланысты мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандарына қатысты міндеттемелер қабылданбайды
11. КӨРСЕТІЛЕТІН КӨЛІК ҚЫЗМЕТТЕРІ
Теңіз көлігі қызметтері
Әуе кемелеріне қызмет көрсету және оларды жөндеу (CPC 8868**)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Көрсетілетін авиакөлік қызметтерін сату және
маркетингі
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Компьютерлік резервтеу жүйесікөрсетілетін қызметтері
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Теміржол көлігі қызметтері
Теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Автожол көлігі көрсететін қызметтер

Грузовые перевозки (СРС 7123*)9
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Транспортные средства, осуществляющие перевозки, должны быть зарегистрированы на территории Республики Таджикистан. Это ограничение не применяется к компаниям, предоставляющим услуги экспресс-доставки, как указано выше
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Техническое обслуживание и ремонт оборудования для автодорожного транспорта (CPC 6112, 8867)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Вспомогательные услуги для автодорожного транспорта
Услуги автобусной станции (CPC 7441)
Услуги стоянки автомобилей (CPC 7443)
Прочие вспомогательные услуги для автодорожного транспорта (CPC 7449)
Нет ограничений, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Не менее 80 % работников автобусных станций и стоянок должны составлять граждане Республики Таджикистан
Трубопроводный транспорт
Транспортировка топлива (CPC 7131)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений, кроме указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
Услуги по обработке грузов (CPC 7411)
Услуги хранения и складирования (CPC 7421)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан.
Обязательства не принимаются в отношении услуг по хранению и складированию для железнодорожного транспорта
Не менее 70 % работников должны составлять граждане Республики Таджикистан
Услуги грузовых транспортных агентств (CPC 748)
Нет ограничений, за исключением следующего.
Коммерческое присутствие допускается только в форме юридического лица Республики Таджикистан
Нет ограничений
Горнопромышленная деятельность
Добыча полезных ископаемых
Нет ограничений, за исключением следующего.
Республика Таджикистан вправе в соответствии со своим законодательством допускать коммерческое присутствие только в виде совместных предприятий
Республика Таджикистан вправе устанавливать в соответствии со своим законодательством следующее:
полная переработка добываемого сырья до конечного продукта. Продажа драгоценных металлов внутри Республики Таджикистан
III. СЕКТОРАЛЬНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА В ОТНОШЕНИИ ИНЫХ СЕКТОРОВ ЭКОНОМИКИ
В отношении всех иных секторов экономики Республика Таджикистан принимает обязательства с учетом ограничений, запретов и условий, предусмотренных нормами законодательства Республики Таджикистан, действующего на дату подписания Соглашения
______________________________________________________
1 Существует три режима землепользования: (i) бессрочное; (ii) срочное и (iii) пожизненное наследуемое пользование. Первичные пользователи приобретают землю от государства для пользования в соответствии с одним из этих режимов. Для "бессрочного" пользования земля предоставляется без определенного срока пользования. Для "срочного" пользования земля предоставляется с определенным сроком пользования. Только определенный список физических лиц Республики Таджикистан имеет право на пожизненное наследуемое пользование.
2 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
3 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.

Жүк тасымалы (СРС 7123*)9
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдары Тәжікстан Республикасының аумағында тіркелуге тиіс. Бұл шектеу жоғарыда көрсетілгендей жедел жеткізу қызметтерін ұсынатын компанияларға қолданылмайды
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Автожол көлігі жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 6112, 8867)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Автожол көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Автобус станциясыкөрсетілетін қызметтері (CPC 7441)
Автомобильдер тұрағы көрсететін қызметтер (CPC 7443)
Автожол көлігіне көрсетілетін өзге де қосалқы қызметтер (CPC 7449)
"Деңгейлес міндеттемелер" бөлімінде көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Автобус станциялары мен тұрақ жұмыскерлерінің кемінде 80%-ын Тәжікстан Республикасының азаматтары құрауға тиіс
Құбыржол көлігі
Отынды тасымалдау (CPC 7131)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында көрсетілгендерден басқа шектеулер жоқ
Көліктің барлық түріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін
қызметтер (CPC 7411)
Сақтау және қоймаға көрсетілетінқызметтері (CPC 7421)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі.
Теміржол көлігі үшін сақтау және қоймаға жинау бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Жұмыскерлерінің кемінде 70%-ын Тәжікстан Республикасының азаматтары құрауға тиіс
Жүк көлігі агенттіктері көрсетілетінқызметтері
(CPC 748)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Коммерциялық қатысуға Тәжікстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана жол беріледі
Шектеулер жоқ
Тау-кен өнеркәсібі қызметі
Пайдалы қазбалар өндіру
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
Тәжікстан Республикасы өз заңнамасына сәйкес коммерциялық қатысуға тек бірлескен кәсіпорындар түрінде ғана жол беруге құқылы
Тәжікстан Республикасы өз заңнамасына сәйкес мыналарды белгілеуге құқылы:
өндірілген шикізатты түпкілікті өнімге дейін толық өңдеу. Тәжікстан Республикасының ішінде бағалы металдарды сату
III. ЭКОНОМИКАНЫҢ ӨЗГЕ ДЕ СЕКТОРЛАРЫНА ҚАТЫСТЫ СЕКТОРЛЫҚ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Экономиканың барлық өзге де секторларына қатысты Тәжікстан Республикасы келісімге қол қойылған күні қолданыста болатын Тәжікстан Республикасы заңнамасының нормаларында көзделген шектеулерді, тыйымдарды және шарттарды ескере отырып міндеттемелер қабылдайды
_______________________________
1 Жерді пайдаланудың үш режимі бар: (i) мерзімсіз; (ii) мерзімді және (iii) өмір бойы мұрагерлік пайдалану. Бастапқы пайдаланушылар осы режимдердің біріне сәйкес пайдалану үшін мемлекеттен жер сатып алады. "Мерзімсіз" пайдалану үшін жер белгілі бір пайдалану мерзімінсіз беріледі. "Мерзімді" пайдалану үшін жер белгілі бір пайдалану мерзімімен беріледі. Тәжікстан Республикасының жеке тұлғаларының белгілі бір тізімі ғана өмір бойы мұрагерлік пайдалануға құқылы.
2"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
3"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.

4 Услуги экспресс (ускоренной) доставки в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки могут включать другие элементы, увеличивающие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональную доставку адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции: это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национальным почтовым оператором в первом весе категории наиболее срочной доставки.
5 "Телекоммуникационные услуги" означают передачу и прием сигналов любыми электромагнитными средствами.
6 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
7 Для целей транспарентности термин "правительство" включает национальные, региональные и местные правительственные органы.
8 Для целей транспарентности данный код включает CPC 5115 ("Работы по подготовке площадки для добычи полезных ископаемых").
9 Включая, помимо прочего, перевозку штучных предметов, но без ущерба для обязательств в отношении сектора "Курьерские услуги".
Приложение 1
Перечень исключений из обязательств по приватизации10
1. Объекты исторического наследия или национального достояния (памятники культуры, музеи, национальные парки, государственные архивы и т.д.);
2. Административные здания и сооружения органов государственной власти (вооруженных сил, правоохранительных органов, местной власти, таможенной службы и налогового комитета, агентств по патентам, стандартизации, метрологии и статистики);
3. Национальный банк Республики Таджикистан и органы, ответственные за выпуск денежных знаков, хранение облигаций, иностранной валюты или золотых резервов;
4. Государственный бюджет, фонд социальной защиты населения и другие государственные фонды;
5. Предприятия гидрометеорологической службы и службы контроля за состоянием окружающей среды и охраны природы, санитарно-эпидемиологические агентства, агентства по ветеринарии и защите растений;
6. Государственные ирригационные системы, водохозяйственные сооружения, насосные станции и напорные трубопроводы, водохранилища, системы водоснабжения питьевой водой;

4Жедел (жеделдетілген) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашық хаттарды) жеткізудің едәуір жоғары тарифтерінен, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен сенімділігінен басқа жөнелту орнынан жөнелтуді тікелей қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысты қадағалап отыру (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған жердің және адресаттың өзгеру мүмкіндігі, қабылдауды растау сияқты құнын жоғарылататын басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізудің едәуір жоғары тарифтері – бұл ең шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағындағы ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарларын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 еседен астам асатын тарифтер.
5"Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер" сигналдарды кез келген электромагниттік құралдармен беруді және қабылдауды білдіреді.
6Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
7Транспаренттілік мақсаттары үшін "үкімет" термині ұлттық, өңірлік және жергілікті мемлекеттік органдарды қамтиды.
8Транспаренттілік мақсаттары үшін осы код ("Пайдалы қазбаларды өндіру алаңын дайындау бойынша жұмыстар") CPC 5115-ті қамтиды.
9Өзгелерден басқа, дара заттарды тасымалдауды қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, "Курьерлік көрсетілетін қызметтер" секторына қатысты міндеттемелерге нұқсан келтірмей.
1-қосымша
Жекешелендіру жөніндегі міндеттемелерден ерекшеліктер тізбесі10
1. Тарихи мұра немесе ұлттық игілік объектілері (мәдениет ескерткіштері, музейлер, ұлттық парктер, мемлекеттік архивтер және т. б.);
2. Мемлекеттік билік органдарының (қарулы күштер, құқық қорғау органдары, жергілікті билік, кеден қызметі және салық комитеті, патенттер, стандарттау, метрология және статистика агенттіктерінің) әкімшілік ғимараттары мен құрылысжайлары;
3. Тәжікстан Республикасының Ұлттық банкі және ақша белгілерін шығаруға, облигацияларды, шетелдік валютаны немесе алтын резервтерін сақтауға жауапты органдар;
4. Мемлекеттік бюджет, халықты әлеуметтік қорғау қоры және басқа да мемлекеттік қорлар;
5. Гидрометеорологиялық қызмет пен қоршаған ортаның жай-күйін бақылау және табиғат қорғау қызметінің кәсіпорындары, санитариялық-эпидемиологиялық агенттіктер, ветеринария және өсімдіктерді қорғау агенттіктері;
6. Мемлекеттік иррагациялық жүйелер, су шаруашылығы құрылысжайлары, сорғы станциялары мен қысым құбырлары, су қоймалары, ауыз сумен жабдықтау жүйелері;

7. Государственные мобилизационные резервы, учреждения по чрезвычайным ситуациям и делам гражданской обороны;
8. Медицинские учреждения;
9. Кладбища;
10. Академические театры;
11. Материалы государственных астрономо-геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей;
12. Предприятия по выращиванию, возделыванию и переработке культур, содержащих наркотические и ядовитые вещества;
13. Объекты, предприятия и оборудование для захоронения твердых промышленных и бытовых отходов;
14. Предприятия и объекты для производства, разработки и захоронения радиоактивных элементов;
15. Имущество гидроэлектростанций "Нурек" и "Рогун";
16. Имущество предприятия по переработке алюминия "Таджикская алюминиевая компания";
17. Предприятия, осуществляющие разработку, производство, ремонт и реализацию вооружений и боеприпасов к ним, взрывчатых веществ, а также специальных материалов и оборудование для их производства;
18. Предприятия, осуществляющие производство, ремонт и реализацию охотничьего и спортивного огнестрельного оружия и боеприпасов к нему;
19. Научные и производственные предприятия и объекты, входящие в состав Академии наук Республики Таджикистан и Академии сельскохозяйственных наук;
20. Государственные семенные и племенные хозяйства и инспекции, селекционно-гибридные центры, сортоиспытательные станции и участки;
21. Предприятия системы управления воздушным движением и предприятия, связанные с обеспечением единой системы управления воздушным движением;
22. Предприятия почтовой связи, государственная курьерская служба;
23. Государственные службы по надзору и регулированию в областях связи и транспорта;
24. Телевизионные и радиотрансляционные центры (кроме тех, которые приватизируются по решению Правительства Республики Таджикистан).
________________________________
10 В соответствии с постановлением Правительства Республики Таджикистан от 30 декабря 2009 года № 705.
Приложение Г
РЕСПУБЛИКА ТАДЖИКИСТАН
Перечень обязательств в соответствии с главой IV
"Особенности временного присутствия физических лиц"
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 26)
Ограничения национального режима
(статья 25)
Дополнительные обязательства (статья 27)
I. Горизонтальные обязательства
Субсидии и иные формы государственной поддержки
Обязательства не принимаются в отношении:
Субсидий и других форм государственной поддержки, включая сферу научно-исследовательских разработок, а также для оказания услуг в общественном секторе, для которых доступ может быть установлен только для граждан Республики Таджикистан и юридических лиц Республики Таджикистан. Доступ может быть установлен только для конкретного региона или категорий лиц, находящихся в невыгодном социальном и/или экономическом положении
Собственность на землю
Обязательства не принимаются в отношении собственности на землю, кроме следующих условий.
Иностранным физическим и юридическим лицам не разрешается приобретать землю для пожизненного наследуемого пользования в качестве первичных землепользователей1
Иностранные физические и юридические лица не могут приобрести землю для бессрочного пользования, за исключением создания совместного предприятия с лицами Республики Таджикистан.
Иностранные физические и юридические лица могут приобрести землю в срочное пользование с максимальным сроком до 50 лет с возможным продлением срока
Временный въезд и пребывание физических лиц
Обязательства не принимаются за исключением въезда и временного пребывания следующих категорий физических лиц, предоставляющих услуги:
Правительство Республики Таджикистан определяет ежегодную квоту для привлечения иностранной рабочей силы в процентном соотношении к экономически активному населению Республики Таджикистан на основе заявленного спроса.
Бизнес-визитеры и внутрифирменные переводы не включены в квоту.
A. Внутрифирменные переводы
Въезд допускается на следующих условиях:
Сотрудники компаний, предоставляющих услуги на территории Республики Таджикистан через филиалы, представительства или дочерние предприятия, созданные на территории Республики Таджикистан, которые наняты ими или наняты их компаниями вне Республики Таджикистан или
Обязательства не принимаются за исключением мер, касающихся категорий физических лиц, к которым делается ссылка и в отношении которых принимаются обязательства в колонке "Ограничения доступа на рынок"
являются их партнерами (или мажоритарными акционерами) на протяжении как минимум 1 года со дня допуска и являются одними из следующих:
(a) Руководители – лица в рамках организации, которые непосредственно занимается управлением организацией, установлением целей и политики организации, имеющие власть свободно принимать решения, получающие лишь общего характера контроль или руководство от руководителей высокого уровня, совета директоров, или акционеров. Руководители не выполняют задачи в отношении самого оказания услуги или услуг организации;
(б) Менеджеры – лица в рамках организации, которые:
осуществляют непосредственное руководство организацией, отделом или подразделением организации;
осуществляют надзор и контроль за работой других контролирующих, профессиональных или руководящих сотрудников; и имеют полномочия самостоятельно нанимать и увольнять, а также рекомендовать к принятию на работу, увольнению или другим действиям, связанным с кадрами (такие как продвижение по службе или разрешение на отпуск). Не включают руководителей первого звена, если контролируемые сотрудники не являются профессионалами, также не включают сотрудников, которые в основном выполняют задачи по продвижению услуг
(в) Специалисты – лица в рамках организации, обладающие в силу опыта знаниями на передовом уровне, а также специализированными знаниями услуг организации, исследовательского оборудования, техник или управления. (В категорию специалистов могут быть включены, но не ограничиваясь, члены лицензируемых профессий).
(г) Стажеры – выпускники вузов – лица в рамках организации, имеющие диплом университета и временно отправленные в учреждение юридического лица на территории Республики Таджикистан для целей карьерного роста или приобретения знаний в введении бизнеса2.

7. Мемлекеттік жұмылдыру резервтері, төтенше жағдайлар және азаматтық қорғаныс істері жөніндегі мекемелер;
8. Медициналық мекемелер;
9. Зираттар;
10. Академиялық театрлар;
11. Мемлекеттік астрономиялық-геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілердің материалдары;
12. Құрамында есірткі және улы заттар бар дақылдарды өсіру, қопсыту және өңдеу жөніндегі кәсіпорындар;
13. Қатты өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды көмуге арналған объектілер, кәсіпорындар және жабдықтар;
14. Радиоактивті элементтерді өндіруге, әзірлеуге және көмуге арналған кәсіпорындар мен объектілер;
15. "Нұрек" және "Рогун" гидроэлектростанцияларының мүлкі;
16. "Тәжік алюминий компаниясы" алюминийді қайта өңдеу кәсіпорнының мүлкі;
17. Қару-жарақ пен олардың оқ-дәрілерін, жарылғыш заттарды, сондай-ақ оларды өндіруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды әзірлеуді, өндіруді, жөндеуді және өткізуді жүзеге асыратын кәсіпорындар;
18. Аңшылық және спорттық атыс қаруы мен оның оқ-дәрілерін өндіруді, жөндеуді және өткізуді жүзеге асыратын кәсіпорындар;
19. Тәжікстан Республикасы Ғылым академиясы мен Ауыл шаруашылығы ғылымдары академиясының құрамына кіретін ғылыми және өндірістік кәсіпорындар мен объектілер;
20. Мемлекеттік тұқым және асыл тұқымды шаруашылықтар мен инспекциялар, селекциялық-гибридтік орталықтар, сұрыпты сынау станциялары мен учаскелері;
21. Әуе қозғалысын басқару жүйесінің кәсіпорындары және әуе қозғалысын басқарудың бірыңғай жүйесін қамтамасыз етуге байланысты кәсіпорындар;
22. Пошта байланысы кәсіпорындары, мемлекеттік курьерлік қызмет;
23. Байланыс және көлік салаларындағы қадағалау және реттеу жөніндегі мемлекеттік қызметтер;
24. Телевизиялық және радиотрансляциялық орталықтар (Тәжікстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жекешелендірілетіндерден басқа).
______________________
10Тәжікстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 705 қаулысына сәйкес.
Г қосымшасы
ТӘЖІКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ "Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (26-бап)
Ұлттық режим шектеулері (25-бап)
Қосымша міндеттемелер (27-бап)
I. Деңгейлес міндеттемелер
Субсидиялар мен мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандары
Мыналарға қатысты міндеттемелер қабылданбайды:
Ғылыми-зерттеу әзірлемелері саласын қоса алғанда, сондай-ақ мемлекеттік секторда қызметтер көрсетуге қол жеткізу тек Тәжікстан Республикасының азаматтары мен Тәжікстан Республикасының заңды тұлғалары үшін ғана белгіленуі мүмкін субсидияларға және мемлекеттік қолдаудың басқа да нысандарына қатысты. Қол жеткізу тек белгілі бір өңірге немесе әлеуметтік және/немесе экономикалық жағынан қолайсыз жағдайдағы адамдар санаттарына ғана белгіленуі мүмкін
Жерге меншік
Мынадай шарттардан басқа жерге меншікке қатысты міндеттемелер қабылданбайды.
Шетелдік жеке және заңды тұлғаларға бастапқы жер пайдаланушылар ретінде өмір бойы мұрагерлік пайдалану үшін жер сатып алуға рұқсат етілмейді1
Тәжікстан Республикасының тұлғаларымен бірлескен кәсіпорын құруды қоспағанда, шетелдік жеке және заңды тұлғалар жерді мерзімсіз пайдалану үшін сатып ала алмайды.
Шетелдік жеке және заңды тұлғалар жерді мерзімін ұзарту мүмкіндігімен 50 жылға дейінгі ең ұзақ мерзіммен шұғыл пайдалануға сатып ала алады
Жеке тұлғалардың уақытша кіруі және болуы
Қызметтер ұсынатын жеке тұлғалардың мынадай санаттарының кіруін және уақытша болуын қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды:
Тәжікстан Республикасының Үкіметі мәлімделген сұраныс негізінде Тәжікстан Республикасының экономикалық белсенді халқына пайыздық қатынаста шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жыл сайынғы квотаны айқындайды.
Бизнес-келушілер мен фирмаішілік ауысулар квотаға кірмейді.
A. Фирмаішілік ауысулар
Кіруге мынадай шарттарда рұқсат етіледі:
Тәжікстан Республикасының аумағында құрылған, Тәжікстан Республикасынан тыс жерлерде өздері жалдаған немесе өз компаниялары жалдаған филиалдар, өкілдіктер немесе еншілес кәсіпорындар арқылы Тәжікстан Республикасының аумағында қызмет ұсынатын компаниялардың қызметкерлері немесе
Сілтеме жасалатын және оларға қатысты "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында міндеттемелер қабылданатын жеке тұлғалардың санаттарына қатысты шараларды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
рұқсат етілген күннен бастап кемінде 1 жыл бойы олардың әріптестері (немесе мажоритарлық акционерлері) болып табылады және мыналардың бірі болып табылады:
(a) Басшылар – ұйым шеңберінде ұйымды басқарумен, ұйымның мақсаттары мен саясатын белгілеумен тікелей айналысатын, шешімдерді еркін қабылдау билігіне ие, жоғары деңгейдегі басшылардан, директорлар кеңесінен немесе акционерлерден жалпы сипаттағы бақылау немесе нұсқаулық алатын адамдар. Басшылар қызметтер көрсетуге немесе ұйым қызметтерін қатысты міндеттерді орындамайды;
(б)      Менеджерлер – ұйым шеңберінде:
ұйымға, бөлімге немесе бөлімшеге тікелей басшылық етуді жүзеге асырады;
басқа бақылаушы, кәсіби немесе басшы қызметкерлердің жұмысын қадағалайды және бақылайды және өз бетінше жалдауға және жұмыстан шығаруға, сондай-ақ жұмысқа қабылдауға, жұмыстан босатуға немесе кадрлармен байланысты басқа әрекеттерге (мысалы, қызметі бойынша жоғарылату немесе демалысқа рұқсат беру) ұсыным беруге өкілеттігі бар.
Егер бақыланатын қызметкерлер кәсіпой маман болмаса, бірінші буын басшыларын қамтымайды, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді ілгерілету міндеттерін орындайтын қызметкерлерді де қамтымайды.
(в) Мамандар – тәжірибесі негізінде озық деңгейде білімі, сондай-ақ ұйым көрсететін қызметтер, зерттеу жабдықтары, техникалар немесе басқару бойынша мамандандырылған білімі бар ұйым шеңберіндегі адамдар (Мамандар санатына лицензияланатын кәсіптердің мүшелері кіруі мүмкін, бірақ олармен шектелмейді).
(г) Тағылымдамадан өтушілер – ЖОО түлектері – университет дипломы бар және бизнесті жүргізуде мансаптық өсу немесе білім алу мақсатында Тәжікстан Республикасының аумағындағы заңды тұлға мекемесіне уақытша жіберілген ұйым шеңберіндегі адамдар2.

Въезд и пребывание ограничиваются максимум 3 годами (с возможностью продления) для руководителей, менеджеров и специалистов и 1 годом для стажеров.
Б. Деловые визитеры
Въезд и временное пребывание следующих категорий физических лиц разрешается на период до 90 дней:
(а) лица, не находящиеся на территории Республики Таджикистан, не получающие вознаграждение от источников, расположенных в Республике Таджикистан, вовлеченные в деятельность относящуюся к представлению поставщика услуг с целью переговоров по продаже услуг (этого поставщика услуг) (либо заключения соглашения о продаже услуг от имени этого поставщика услуг), когда (i) такие продажи не производятся в отношении широкой общественности и (ii) лицо, занимающееся продажей, не вовлечено в поставку услуг;
(б) лица, которые наняты организацией, описанной в пункте А, получающие вознаграждение от этого источника, которые занимают менеджерскую или руководящую должность в этой организации и въезжают на территорию Республики Таджикистан с целью создания учреждения, описанного в пункте A.
Разрешенная деятельность включает поставку услуг после продажи, и поставку услуг после лизинга
II. Секторальные обязательства
1. Деловые услуги
А. Профессиональные услуги
Юридические услуги:
Юридические консультативные услуги по иностранному и международному праву (часть CPC 861)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Бухгалтерский учет, аудит и бухгалтерские услуги (CPC 862)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства", а также при следующих условиях: Иностранные физические лица, осуществляющие аудиторскую деятельность в форме индивидуального аудитора, должны выполнять требования законодательства Республики Таджикистан;
Не менее 75% штата аудиторской организации, возглавляемой иностранным лицом, должны составлять граждане Республики Таджикистан; и
Лица, осуществляющие аудиторскую деятельность, не могут заниматься какой-либо иной предпринимательской деятельностью, не связанной с аудиторской деятельностью
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Услуги в области налогообложения (СРС 863)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Архитектурные услуги (CPC 8671)
Архитектурные услуги в области городского планирования и ландшафтного проектирования (CPC 8674)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Инженерные услуги (CPC 8672)
Комплексные инженерные услуги (CPC 8673)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Услуги в области медицины и стоматологии (часть CPC 9312, включая частные услуги и исключая все государственные услуги и медицинские услуги, финансируемые за счет государственных средств)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Б. Компьютерные и связанные с ними услуги
Консультативные услуги, связанные с установкой вычислительной техники (СРС 841)
Услуги по реализации программного обеспечения (CPC 842)
Услуги по обработке данных (CPC 843)
Услуги по созданию баз данных (CPC 844)
Услуги по ремонту и техническому обслуживанию офисного оборудования и машин, включая компьютеры (CPC 845)
Прочие компьютерные услуги (CPC 849)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
В. Услуги в области исследований и разработки
Услуги по исследованиям и разработкам в области естественных наук и инжиниринга (CPC 851)
Услуги по исследованиям и разработкам в области социальных и гуманитарных наук (CPC 852)
Услуги по междисциплинарным исследованиям и разработкам (CPC 8530)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Г. Услуги по аренде/лизингу без оператора
В отношении судов (CPC 83103)
В отношении воздушных судов
(CPC 83104)

Кіру және болу басшылар, менеджерлер мен мамандар үшін ең көбі 3 жылмен (ұзарту мүмкіндігімен) және тағылымдамадан өтушілер үшін 1 жылмен шектеледі.
Б. Іскери келушілер
Жеке тұлғалардың мынадай санаттарының кіруіне және уақытша болуына 90 күнге дейінгі кезеңге рұқсат етіледі:
(а) Тәжікстан Республикасының аумағында тұрмайтын, Тәжікстан Республикасында орналасқан көздерден сыйақы алмайтын және:
(і) мұндай сатулар көпшілікке қатысты жүзеге асырылмаған және
(ii) сатумен айналысатын адам көрсетілетін қызметтерді беруге қатыспаған жағдайда қызметтерді сату жөнінде келіссөздер жүргізу мақсатында көрсетілетін қызметтерді берушіні (осы көрсетілетін қызметтерді берушінің) (не осы көрсетілетін қызметтерді берушінің атынан көрсетілетін қызметтерді сату туралы келісім жасасуды) ұсынуға қатысты қызметке тартылған тұлғалар;
(б) А тармағында сипатталған ұйым жалдаған, осы көзден сыйақы алатын, осы ұйымда менеджерлік немесе басшылық лауазымды атқаратын және А тармағында сипатталған мекемені құру мақсатында Тәжікстан Республикасының аумағына кіретін адамдар.
Рұқсат етілген қызмет сатудан кейінгі көрсетілетін қызметтерді беруді және лизингтен кейінгі көрсетілетін қызметтерді беруді қамтиды.
II. Секторлық міндеттемелер
1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
Заңдық көрсетілетін қызметтер:
Шетелдік және халықаралық құқық бойынша консультативтік заңдық көрсетілетін қызметтер (CPC 861 бір бөлігі)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Бухгалтерлік есеп, аудит және бухгалтерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 862)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайларда міндеттемелер қабылданбайды: жеке аудитор нысанында аудиторлық қызметті жүзеге асыратын шетелдік жеке тұлғалар Тәжікстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындауға тиіс;
Шетелдік тұлға басқаратын аудиторлық ұйым штатының кемінде 75%-ын Тәжікстан Республикасының азаматтары құрауға тиіс және
Аудиторлық қызметті жүзеге асыратын адамдар аудиторлық қызметпен байланысты емес қандай да бір өзге кәсіпкерлік қызметпен айналыса алмайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Салық салу саласындағы көрсетілетін қызметтер (СРС 863)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Сәулет көрсетілетін қызметтері (CPC 8671)
Қалалық жоспарлау және ландшафттық жобалау саласындағы сәулет көрсетілетін қызметтері (CPC 8674)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8672)
Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 8673)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Медицина және стоматология саласындағы көрсетілетін қызметтер (жеке көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, CPC 9312 бір бөлігі және мемлекеттік қаражат есебінен қаржыландырылатын барлық мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен медициналық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Б. Компьютерлік және онымен байланысты көрсетілетін қызметтер
Есептеу техникасын орнатуға байланысты консультативтік көрсетілетін қызметтер (СРС 841)
Бағдарламалық қамтамасыз етуді іске асыру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 842)
Деректерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 843)
Дерекқор жасау бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 844)
Компьютерлерді қоса алғанда, офис жабдықғы мен машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 845)
Өзге де компьютерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 849)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
В.      Зерттеулер және әзірлемелер саласындағы көрсетілетін қызметтер
Жаратылыстану ғылымдары және инжиниринг саласындағы зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 851)
Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 852)
Пәнаралық зерттеулер мен әзірлемелер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 8530)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Г. Операторсыз жалдау/лизингке алу бойынша көрсетілетін қызметтер
Кемелерге қатысты (CPC 83103);
Әуе кемелеріне қатысты (CPC 83104);

2. Услуги связи
Курьерские услуги (CPC 7512)
Только в отношении:
Обработки3 адресованных бандеролей и посылок (включая книги и каталоги);
обработки4 адресованной печатной продукции (журналы, газеты, периодические издания); и
услуг по ускоренной доставке5 адресованных писем, адресованных бандеролей, посылок и адресованной печатной продукции.
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Частным оператором должен быть предоставлен режим не менее благоприятный, чем тот который предоставляется Национальной почтовой службе в отношении курьерских услуг
Телекоммуникационные услуги
Телекоммуникационные услуги6 для целей данного приложения не включают в себя услуги по распространению телевизионных и/или радиопрограмм7.
Базовые телекоммуникационные услуги
Услуги голосовой телефонной связи общего пользования (CPC 7521)
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией пакетов (CPC 7523**)
Услуги по передаче данных на сетях с коммутацией каналов (CPC 7523**)
Услуги телексной связи (CPC 7523**)
Телеграфные услуги (CPC 7522)
Услуги факсимильной связи
(CPC 7521**+7529**)
Услуги по частным арендованным выделенным линиям (CPC 7522**+7523**)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Телекоммуникационные услуги с добавленной стоимостью
Услуги электронной почты (CPC 7523**)
Услуги голосовой почты (CPC 7523**)
Услуги по онлайн информации и извлечению из базы данных (CPC 7523**)
Электронный обмен данными
(CPC 7523**)
Предоставление усовершенствованных /с добавленной стоимостью услуг в области факсимильной связи, включая хранение и пересылку, а также хранение и извлечение данных (CPC 7523**)
Конвертирование и кодирование протоколов
Обработка онлайн информации и/или данных (включая обработку транзакций) (CPC 843**)
Прочие:
Пейджинговая связь (CPC 75291)
Услуги телеконференций (CPC 75292)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Аудиовизуальные услуги
Услуги по производству и распространению кино- и видеопродукции (CPC 9611*) только в отношении продажи или сдачи в аренду кино- и видеопродукции другим отраслям в целях развлечения публики, или продажи, или сдачи в аренду другим лицам.
Для большей ясности, настоящие обязательства не охватывают услуги по трансляции кино- и видеопродукции или иные схожие формы ее доведения до широкой общественности
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"

2. Көрсетілетін байланыс қызметтері
Курьерлік көрсетілетін қызметтер (CPC 7512)
Тек мыналарға:
жолданған бандерольдер мен саухаттарды өңдеуге 3 (кітаптар мен каталогтарды қоса алғанда);
жолданған баспа өнімдерін өңдеуге4 (журналдар, газеттер, мерзімді басылымдар) қатысты және
жолданған хаттарды, жолданған бандерольдерді, саухаттарды мен жолданған баспа өнімдерін жедел жеткізу 5бойынша көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Жеке оператор курьерлік көрсетілетін қызметтерге қатысты Ұлттық пошта қызметіне ұсынылатыннан қолайлылығы кем емес режимді ұсынуға тиіс
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер6 осы Қосымшаның мақсаттары үшін телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды 7.
Базалық телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Ортақ пайдаланылатын дауыстық телефон байланысыкөрсетілетін қызметтері (CPC 7521)
Пакеттер коммутациясы бар желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Арналары коммутацияланған желілерде деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Телекс байланысыкөрсетілетін қызметтері (СРС 7523**)
Телеграф көрсетілетінқызметтері (СРС 7522)
Факсимильді байланыс көрсетілетінқызметтері (СРС 7521** + 7529**)
Жеке жалға алынған бөлінген желілер бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7522**+7523**)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Қосылған құны бар телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Электрондық пошта көрсетілетінқызметтері (СРС 7523**)
Дауыстық пошта көрсететін қызметтер (СРС 7523**)
Онлайн ақпарат және дерекқордан алу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7523**)
Электрондық деректер алмасу (СРС 7523**)
Деректерді сақтау мен жөнелтуді, сондай-ақ сақтауды және алуды қоса алғанда, факсимильді байланыс саласында жетілдірілген /қосылған құны бар көрсетілетінқызметтерді ұсыну (CPC 7523**)
Кодтар мен хаттамаларды түрлендіру
Онлайн ақпаратты және/немесе деректерді өңдеу (транзакцияларды өңдеуді қоса алғанда) (СРС 843**)
Өзге де:
Пейджингтік байланыс (CPC 75291)
Телеконференциялар көрсетілетінқызметтері (CPC 75292)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Кино- және бейнеөнімдерді шығару және тарату бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 9611*), тек кино- және бейнеөнімдерді көпшіліктің көңілін көтеру немесе сату немесе басқаларға жалға беру бойынша басқа кәсіпорындарға сатуға немесе жалға беруге қатысты. Анық болу үшін: бұл міндеттемелер кино- және бейнеөнімдердің трансляциялау бойынша сқызметтерді немесе жалпы жұртшылыққа жеткізудің өзге де ұқсас нысандарын қамтымайды.
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды

Грузовые перевозки (СРС 7123*)10
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства", а также при следующих условиях:
Водителями транспортных средств, осуществляющих перевозки между пунктами, расположенными на территории Республики Таджикистан, должны быть граждане Республики Таджикистан
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Техническое обслуживание и ремонт оборудования для автодорожного транспорта (CPC 6112, 8867)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Вспомогательные услуги для автодорожного транспорта
Услуги автобусной станции (CPC 7441)
Услуги стоянки автомобилей (CPC 7443)
Прочие вспомогательные услуги для автодорожного транспорта (CPC 7449)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Трубопроводный транспорт
Транспортировка топлива (CPC 7131)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
Услуги по обработке грузов (CPC 7411)
Услуги хранения и складирования
(CPC 7421)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме "Горизонтальные обязательства"
Услуги грузовых транспортных агентств (CPC 748)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
_____________________________
1 Существует три режима землепользования: (i) бессрочное; (ii) срочное; и (iii) пожизненное наследуемое пользование. Первичные пользователи приобретают землю от государства для пользования в соответствии с одним из этих режимов. Для "бессрочного" пользования земля предоставляется без определенного срока пользования. Для "срочного" пользования земля предоставляется с определенным сроком пользования. Только определенный список физических лиц Республики Таджикистан имеет право на пожизненное наследуемое пользование.
2 Возможно требование к учреждение принимающей стороны предоставить программу обучения, охватывающую длительность пребывания для предварительного одобрения, демонстрирующую, что целью пребывания является обучение.
3 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.
4 Понятие "обработка" включает отбор, сортировку, перевозку и доставку.

Жүк тасымалы (СРС 7123*)10
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, сондай-ақ мынадай жағдайда міндеттемелер қабылданбайды:
Тәжікстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдарының жүргізушілері Тәжікстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Автожол көлігі жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (CPC 6112, 8867)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Автожол көлігіне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Автобус станциясы көрсетілетінқызметтері (CPC 7441)
Автомобильдер тұрағы көрсетілетінқызметтері (CPC 7443)
Автожол көлігіне көрсетілетін өзге де қосалқы қызметтер (CPC 7449)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Құбыржол көлігі
Отынды тасымалдау (CPC 7131)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Көліктің барлық түріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (CPC 7411)
Көрсетілетін сақтау және қоймаға жинау
қызметтері (CPC 7421)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
Жүк көлігі агенттіктері көрсетілетін қызметтері (CPC 748)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
___________________
1Жерді пайдаланудың үш режимі бар: (i) мерзімсіз; (ii) мерзімді және (iii) өмір бойы мұрагерлік пайдалану. Бастапқы пайдаланушылар осы режимдердің біріне сәйкес пайдалану үшін мемлекеттен жер сатып алады. "Мерзімсіз" пайдалану үшін жер белгілі бір пайдалану мерзімінсіз беріледі. "Мерзімді" пайдалану үшін жер белгілі бір пайдалану мерзімімен беріледі. Тәжікстан Республикасының жеке тұлғаларының белгілі бір тізімі ғана өмір бойы мұрагерлік пайдалануға құқылы.
2 Қабылдаушы тарап мекемесіне болу мақсаты оқыту екенін көрсететін, болу ұзақтығын қамтитын оқыту бағдарламасын алдын ала мақұлдауға ұсыну талабы болуы мүмкін.
3"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.
4"Өңдеу" ұғымы іріктеуді, сұрыптауды, тасымалдауды және жеткізуді қамтиды.

5 Услуги экспресс (ускоренной) доставки в дополнение к существенно более высоким тарифам на доставку письменной корреспонденции (т.е. писем и открыток), а также высокой скорости и большей надежности доставки могут включать другие элементы, увеличивающие стоимость, такие как прием отправления непосредственно с места отправки, персональную доставку адресату, отслеживание (мониторинг) передвижения, возможность изменения места назначения и адресата в процессе доставки, подтверждение получения. Существенно более высокие тарифы на доставку письменной корреспонденции это тарифы, которые более чем в 5 раз превышают базовую ставку государственного тарифа за доставку письменной корреспонденции национальным почтовым оператором в первом весе категории наиболее срочной доставки.
6 “Телекоммуникационные услуги” означают передачу и прием сигналов любыми электромагнитными средствами.
7 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
8 Для целей транспарентности термин "правительство" включает национальные, региональные и местные правительственные органы.
9 Для целей транспарентности данный код включает CPC 5115 ("Работы по подготовке площадки для добычи полезных ископаемых").
10 Включая, помимо прочего, перевозку штучных предметов, но без ущерба для обязательств в отношении сектора "Курьерские услуги".
Приложение А
РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН
Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования
в отношении статей 14, 19 и 24
Сектор или подсектор
Описание меры, не соответствующей положениям о режиме наибольшего благоприятствования
Государства, в отношении которых применяется мера
Предполагаемый срок действия
Все сектора/учреждение и въезд и присутствие физических лиц, а также связанные с этим трудовые процедуры
Меры по расширению преференциального режима в соответствии с существующими и будущими инвестиционными договорами, и международными договорами по инвестициям
Все стороны действующих и будущих инвестиционных договоров и международных договоров по инвестициям с Узбекистаном
Не определен
Все секторы/все способы поставки, включая предоставление разрешений на временное пребывание и постоянное проживание, а также меры, связанные с упрощением процедур работы/трудоустройства
Меры, основанные на существующих и будущих соглашениях с целью создания более благоприятных условий для торговли услугами и поощрения инвестиций
Все стороны действующих и будущих соглашений, с которыми такое сотрудничество будет признано желательным
Не определен
Все секторы/все способы поставки
Меры, основанные на существующих и будущих соглашениях о налаживании экономической интеграции в целях улучшения торговли услугами и инвестиций
Все стороны действующих и будущих инвестиционных договоров с Узбекистаном
Не определен

5Жедел (жеделдетілген) жеткізу қызметтері жазбаша хат-хабарларды (яғни хаттар мен ашық хаттарды) жеткізудің едәуір жоғары тарифтерінен, сондай-ақ жеткізудің жоғары жылдамдығы мен сенімділігінен басқа жөнелту орнынан жөнелтуді тікелей қабылдау, адресатқа дербес жеткізу, қозғалысты қадағалап отыру (мониторинг), жеткізу процесінде тағайындалған жердің және адресаттың өзгеру мүмкіндігі, қабылдауды растау сияқты құнын жоғарылататын басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Жазбаша хат-хабарларды жеткізудің едәуір жоғары тарифтері – бұл ең шұғыл жеткізу санатының бірінші салмағындағы ұлттық пошта операторының жазбаша хат-хабарларын жеткізгені үшін мемлекеттік тарифтің базалық мөлшерлемесінен 5 еседен астам асатын тарифтер.
6"Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер" сигналдарды кез келген электромагниттік құралдармен беру және қабылдауды білдіреді.
7Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
8Транспаренттілік мақсаттары үшін "үкімет" термині ұлттық, өңірлік және жергілікті үкіметтік органдарды қамтиды.
9Транспаренттілік мақсаттары үшін осы код ("Пайдалы қазбаларды өндіру алаңын дайындау бойынша жұмыстар") CPC 5115-ті қамтиды.
10Өзгелерден басқа, дара заттарды тасымалдауды қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, "Курьерлік көрсетілетін қызметтер" секторына қатысты міндеттемелерге нұқсан келтірмей.
А қосымшасы
ӨЗБЕКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 14, 19 және 24-баптарға қатысты барынша қолайлылық режимінен ерекшеліктер тізбесі
Сектор немесе кіші сектор
Барынша қолайлылық режимі жасау туралы ережелерге сәйкес келмейтін шараның сипаттамасы
Шара қолданылатын мемлекеттер
Болжалды қолданылу мерзімі
Барлық сектор/құру және жеке тұлғалардың кіруі мен қатысуы, сондай-ақ онымен байланысты еңбек рәсімдері
Қолданыстағы және болашақтағы инвестициялық шарттарға және инвестициялар жөніндегі халықаралық шарттарға сәйкес преференциялық режимді кеңейту жөніндегі шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы инвестициялық шарттардың және Өзбекстанмен инвестициялар жөніндегі халықаралық шарттардың барлық тарапы
Айқындалмаған
Барлық сектор/уақытша болуға және тұрақты тұруға рұқсаттар беруді қоса алғанда, барлық өнім беру тәсілдері, сондай-ақ жұмыс істеу/жұмысқа орналасу рәсімдерін жеңілдетуге байланысты шаралар
Көрсетілетін қызметтер саудасы үшін неғұрлым қолайлы жағдай жасау және инвестицияларды көтермелеу мақсатында қолданыстағы және болашақтағы келісімдерге негізделген шаралар
Ынтымақтастық қажет болуы мүмкін деп танылатын қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
Барлық сектор/барлық өнім беру тәсілдері
Көрсетілетін қызметтер саудасы мен инвестицияларды жақсарту мақсатында экономикалық интеграцияны жолға қою туралы қолданыстағы және болашақтағы келісімдерге негізделген шаралар
Өзбекстанмен қолданыстағы және болашақтағы инвестициялық шарттардың барлық тарапы
Айқындалмаған

2. Коммуникационные услуги
D. Аудиовизуальные услуги
Производство, распространение, демонстрация и трансляция телевизионных программ и кинематографических произведений
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях и основанные на соглашениях о совместном производстве аудиовизуальных произведений, которые предоставляют национальный режим аудиовизуальным произведениям, подпадающим под действие таких соглашений
Все страны, с которыми может быть желательно культурное сотрудничество
Не определен
Производство и распространение телевизионных программ и кинематографических произведений
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях, предоставляющие преимущества программ поддержки аудиовизуальным произведениям и поставщикам таких произведений, которые отвечают критериям происхождения
Все страны, с которыми может быть желательно культурное сотрудничество
Не определен
5.Образовательные услуги
Дошкольное, начальное, среднее и высшее образование (государственное и частное)
Меры по открытию и деятельности образовательных учреждений
Все стороны существующих и будущих соглашений, которые могут быть заключены
Не определен
11.Транспортные услуги
B. Внутренний водный транспорт
b) Грузовые перевозки
Меры, содержащиеся в существующих и будущих соглашениях о доступе к внутренним водным путям, которые предусматривают преференциальный режим в отношении прав на движение и доступа к портам и портовым услугам, оплаты тоннажа, сборов и других платежей
Все стороны существующих и будущих соглашений
Не определен
C. Услуги воздушного транспорта
Продажа и маркетинг
Меры по созданию компаний и открытию представительств, применяемые на основе взаимности
Все стороны существующих и будущих соглашений о воздушных перевозках
Не определен
E. Услуги железнодорожного транспорта
a) пассажирские перевозки
b) грузовые перевозки
Меры, сохраняемые в существующих и будущих соглашениях, регулирующих правила перевозки, условия деятельности и транспортировки, поставки услуг на территории Узбекистана и между странами – сторонами этих соглашений
Все стороны действующих и будущих соглашений
Не определен
F. Услуги автомобильного транспорта
Международные автомобильные перевозки пассажиров и грузов
Меры, содержащиеся в действующих и будущих соглашениях по доступу на рынок автотранспортных услуг, включая налоговые льготы
Все стороны действующих соответствующих соглашений и соглашений, которые могут быть заключены в будущем
Не определен
Приложение Б
РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН
Перечень обязательств в соответствии с главой II
"Трансграничная торговля услугами"
Пояснительная записка

2. Коммуникациялық көрсетілетін қызметтер
D. Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
Телевизиялық бағдарламалар мен кинематографиялық туындыларды шығару, тарату, көрсету және трансляциялау
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған және осындай келісімдер қолданылатын дыбыстау-бейнелеу туындыларына ұлттық режимді ұсынатын дыбыстау-бейнелеу туындыларын бірлесіп шығару туралы келісімдерге негізделген шаралар
Мәдени ынтымақтастық қажет болуы мүмкін барлық ел
Айқындалмаған
Телевизиялық бағдарламалар мен кинематографиялық туындыларды шығару және тарату
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған, дыбыстау-бейнелеу туындылары мен шығару өлшемшарттарына сай келетін осындай туындыларды берушілерді қолдау бағдарламаларының артықшылықтары ұсынылатын шаралар
Мәдени ынтымақтастық қажет болуы мүмкін барлық ел
Айқындалмаған
5. Көрсетілетін білім беру қызметтері
Мектепке дейінгі, бастауыш, орта және жоғары білім (мемлекеттік және жеке)
Білім беру мекемелерін ашу және олардың қызметі жөніндегі шаралар
Жасалуы мүмкін қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
11. Көрсетілетін көлік қызметтері
B. Ішкі су көлігі
b) Жүк тасымалы
Қозғалысқа құқықтарда және порттар мен порт бойынша көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге, тоннажды, алымдарды және басқа да төлемдерді төлеуге қатысты преференциялық режим көзделетін, ішкі су жолдарына қол жеткізу туралы қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапты
Айқындалмаған
C. Көрсетілетін әуе көлігі қызметтері
Сату және маркетинг
Өзаралық негізде қолданылатын, компаниялар құру мен өкілдіктер ашу жөніндегі шаралар
Әуе тасымалдары туралы қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
E. Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
а) жолаушылар тасымалы
b) жүк тасымалы
Өзбекстан аумағында және осы келісімдердің тарапа елдері арасында тасымалдау қағидаларын, қызмет және тасымалдау, көрсетілетін қызметтерді беру шарттарын реттейтін қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде сақталатын шаралар
Қолданыстағы және болашақтағы келісімдердің барлық тарапы
Айқындалмаған
F. Автомобиль көлігі көрсететін қызметтер
Жолаушылар мен жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдау
Салықтық жеңілдіктерді қоса алғанда, көрсетілетін автокөлік қызметтері нарығына қол жеткізу жөніндегі қолданыстағы және болашақтағы келісімдерде қамтылған шаралар
Қолданыстағы тиісті келісімдер мен болашақта жасалуы мүмкін келісімдердің барлық тараптары
Айқындалмаған
Б қосымшасы
ӨЗБЕКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
"Трансшекаралық көрсетілетін қызметтер саудасы" деген ІІ тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба

1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой II "Торговля услугами" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг, по которым Республикой Узбекистан принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 15 "Ограничения национального режима" и 16 "Ограничения доступа на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются в этих секторах или подсекторах услуг.
2. Республикой Узбекистан не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 15 "Ограничения национального режима" и 16 "(Ограничения доступа на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены ниже, применяются в любом случае к секторам или подсекторам услуг, указанным в настоящем Перечне.
4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Узбекистан применять меры, указанные в пункте 2 статьи 13 "Сфера применения".
5. В настоящем Перечне:
юридическое лицо Республики Узбекистан означает юридическое лицо как это определено в законодательстве Республики Узбекистан.
звездочка (*) означает отсутствие обязательств ввиду отсутствия технической возможности;
коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
две звездочки (**) означают, что указанная услуга составляет только часть полного охвата деятельности, указанного в соответствии с кодом СРС.
Способы торговли услугами: (1) с территории одной Стороны на территорию любой другой Стороны;
(2) на территории одной Стороны потребителю услуг любой другой Стороны
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок (статья 16)
Ограничения национального режима
(статья 15)
Дополнительные
обязательства (статья 17)
1
2
3
4
I. Горизонтальные обязательства
Все секторы
Услуги общего пользования
В Республике Узбекистан услуги, которые рассматриваются в качестве услуг общего пользования, могут быть предметом государственной монополии или исключительных прав1
В Республике Узбекистан услуги, которые рассматриваются в качестве услуг общего пользования, могут быть предметом государственной монополии или исключительных прав
Соглашения о разделе продукции в отношении разведки, разработки и добычи минеральных ресурсов
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право на участие в реализации Соглашения в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве по соглашениям (контрактам) с инвесторами
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право на участие в реализации Соглашения в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве по соглашениям (контрактам) с инвесторами
II. Секторальные обязательства

1. "Көрсетілетін қызметтер саудасы" деген ІI тарауға сәйкес төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталды) Өзбекстан Республикасы "Ұлттық режим шектеулері" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 16-бапқа сәйкес ырықтандыру бойынша міндеттемелер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында қолданылатын тиісті шектеулер көрсетілген.
2. Өзбекстан Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3.  Осы Тізбе "Ұлттық режим шектеулері" деген 15-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 16-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану тілдік емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды, тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұғылықты жер алу қажеттігі), егер төменде олар санамаланбаса да, кезкелген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қолданылады.
4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Өзбекстан Республикасының "Қолданылу аясы" деген 13-баптың 2-тармағында көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Осы Тізбеде:
Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы Өзбекстан Республикасының заңнамасында айқындалғандай, заңды тұлғаны білдіреді.
жұлдызша (*) техникалық мүмкіндіктің болмауына байланысты міндеттемелердің жоқ екенін білдіреді;
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптауышына сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
екі жұлдызша (**) аталған көрсетілетін қызметтің СРС кодына сәйкес көрсетілген толық қамтылған қызметтің бір бөлігін ғана құрайтынын білдіреді.
Көрсетілетін қызметтер саудасының тәсілдері:
(1) бір Тараптың аумағынан кез келген екінші Тараптың аумағына;
(2) бір Тараптың аумағында кез келген екінші Тараптың көрсетілетін қызметтерді тұтынушысына
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (16-бап)
Ұлттық режим шектеулері (15-бап)
Қосымша міндеттемелер (17-бап)
1
2
3
4
I. Деңгейлес міндеттемелер
Барлық сектор
Жалпыға ортақ пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер
Өзбекстан Республикасында жалпыға ортақ пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер ретінде қаралатын көрсетілетін қызметтер мемлекеттік монополияның немесе айрықша құқықтардың нысанасы болуы мүмкін1
Өзбекстан Республикасында жалпыға ортақ пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер ретінде қаралатын көрсетілетін қызметтер мемлекеттік монополияның немесе айрықша құқықтардың нысанасы болуы мүмкін
Минералды ресурстарды барлауға, игеруге және өндіруге қатысты өнімді бөлу туралы келісімдер
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған келісімдер (келісімшарттар) бойынша мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгеше түрде Келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған келісімдер (келісімшарттар) бойынша мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгеше түрде Келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар
II. Секторлық міндеттемелер

1. Деловые услуги
А. Профессиональные услуги
86190 Другие юридические консультационные и информационные услуги
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
862 Услуги в области составления счетов, финансовой ревизии и бухгалтерского учета, кроме 86220 (Услуги в области бухгалтерского учета, кроме налоговых деклараций)
(1) (2) Нет ограничений, за исключением следующих случаев:
аудиторские отчеты должны быть подписаны аудитором, сертифицированным в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и работающим в составе юридического лица Республики Узбекистан – поставщика аудиторских услуг, которое включено в реестр аудиторских организаций
(1), (2) Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
86220 Услуги в области бухгалтерского учета, кроме налоговых деклараций
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
863 Налоговые услуги
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
8671 Услуги в области архитектуры
8672 Инженерные услуги
8673 Комплексные инженерные услуги
86742 Услуги в области садово-парковой архитектуры
(1) (2) Нет ограничений, за исключением следующего:
оказание услуг разрешено только при наличии контракта с юридическим лицом Республики Узбекистан, являющимся коммерческой организацией, имеющей соответствующую лицензию от уполномоченного органа Республики Узбекистан
(1) (2) Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
932 Ветеринарные услуги
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
B. Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
84 Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
D. Риэлтерские услуги
82101 Услуги по аренде, связанные с собственным или арендованным жилым имуществом
82102 Услуги по аренде собственного или арендованного нежилого имущества
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
F. Другие деловые услуги
87120 Планирование, создание и размещение рекламных услуг
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
86401 Услуги по исследованию рынка
865 Консультативные услуги по вопросам управления
86601 Услуги по руководству проектами, кроме строительных
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
86190 Басқа да заңдық консультациялық және ақпараттық көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
86220-дан (Салық декларацияларынан басқа бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер) басқа, 862 Шоттар жасау, қаржылық ревизия және бухгалтерлік есеп саласында көрсетілетін қызметтер
(1) (2) Мынадай жағдайларды қоспағанда, шектеулер жоқ:
аудиторлық есептерге Өзбекстан Республикасының заңнамасына сәйкес сертификатталған және аудиторлық ұйымдардың тізіліміне енгізілген аудиторлық көрсетілетін қызметтерді ұсынушы – Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасының құрамында жұмыс істейтін аудитор қол қоюға тиіс
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
86220 Салық декларацияларынан басқа, бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
863 Салықтық көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ.
8671 Сәулет саласында көрсетілетін қызметтер
8672 Инженерлік көрсетілетін қызметтер
8673 Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер
86742 Бау-саябақ архитектурасы саласында көрсетілетін қызметтер
(1) (2) Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
қызметтер көрсетуге Өзбекстан Республикасының уәкілетті органынан тиісті лицензиясы бар коммерциялық ұйым болып табылатын Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасымен келісімшарт болған кезде ғана рұқсат етуді
(1) (2) "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
932 Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
B. Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
84 Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
D. Риэлтерлік көрсетілетін қызметтер
82101 Меншікті немесе жалға алынған тұрғынжай мүлкімен байланысты жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтер
82102 Меншікті немесе жалға алынған тұрғынжай емес мүлікті жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
F. Басқа да іскерлік көрсетілетін қызметтер
87120 Жарнамалық көрсетілетін қызметтерді жоспарлау, құру және орналастыру
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
86401 Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер
865 Басқару мәселелері бойынша консультативтік көрсетілетін қызметтер
86601 Құрылыс жобаларынан басқа, жобаларға басшылық ету бойынша көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

2. Коммуникационные услуги
Курьерские услуги
75121 Мультимодальные курьерские услуги
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
Телекоммуникационные услуги
Обязательства по телекоммуникационным услугам составлены с учетом положений следующих документов: "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1); "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3)
Телекоммуникационные услуги для целей данного Перечня специфических обязательств не включают услуги по распространению телевизионных и/или радиопрограмм2.
7521 a) Услуги телефонной связи общего пользования
7523**b) Услуги передачи данных с коммутацией пакетов
7523** c) Услуги по передаче данных с коммутацией каналов
7523**d) Услуги телекса
7522 e) Услуги телеграфа
7521**+7529** f) Услуги факсимильной связи
7522**+7523**g) Услуги частных коммутационных каналов
7523**h) Услуги электронной почты
7523**i) Услуги голосовой почты
7523**j) Оперативный поиск информации и базы данных
7523**k) Электронный обмен данными
7523**l) Расширенные/ дополнительные факсимильные услуги, включая хранение и пересылку; хранение и извлечение
843**n) Оперативная обработка информации и/или данных (включая обработку сделок)
(1), (2) Нет ограничений, за исключением:
право выхода на международные сети телекоммуникаций исключительно через технические средства АК "Узбектелеком";
Обязательства не принимаются в отношении услуг по местной связи;
Обязательства не принимаются в отношении услуг сетей спутниковой связи
(1), (2) Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Аудиовизуальные услуги
96112** Услуги по производству кинофильмов или видеокассет (за исключением прямой проекции в театрах, трансляции по телевидению, продажи или сдачи в аренду другим лицам)
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
3. Строительство и сопутствующие инженерные услуги
Строительные работы для возведения зданий
A. 512 Строительные работы для возведения зданий
C. 514 Сборка и возведение зданий из готовых конструкций
51660 Установка заборов, оград и связанных с ними металлических конструкций
D. 517 Завершение строительства и отделочные работы

2. Коммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Курьерлік көрсетілетін қызметтер
75121 Мультимодальдық курьерлік көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер бойынша міндеттемелер мынадай құжаттардың ережелері: "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1); "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3) ескеріле отырып жасалды
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер осы Ерекше міндеттемелер тізбесінің мақсаттары үшін телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды2.
7521 a) Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефон байланысы бойынша көрсетілетін қызметтер
7523**b) Пакеттер коммутациясы бар деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер
7523** c) Арналар коммутациясы бар деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер
7523**d) Көрсетілетін телекс қызметтер
7522 e) Көрсетілетін телеграф қызметтер
7521**+7529** f) Көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері
7522**+7523**g) Жекеменшік коммутациялық арналар бойынша көрсетілетін қызметтер
7523**h) Электрондық пошта бойынша көрсетілетін қызметтер
7523**i) Дауыстық пошта бойынша көрсетілетін қызметтер
7523**j) Ақпарат пен дерекқорды жедел түрде іздеу
7523**k) Электрондық деректер алмасу
7523**l) Сақтау мен жөнелтуді; сақтау мен алуды қоса алғанда, кеңейтілген /қосымша факсимильді көрсетілетін қызметтер
843**n) Ақпаратты және/немесе деректерді жедел түрде өңдеу (мәмілелерді өңдеуді қоса алғанда)
(1), (2) Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
халықаралық телекоммуникация желілеріне тек "Өзбектелеком" АҚ-ның техникалық құралдары арқылы шығу құқығы;
Жергілікті байланыс бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды;
Спутниктік байланыс желілері бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтер
96112** Кинофильмдер немесе бейнекассеталар шығару бойынша көрсетілетін қызметтер (театрлардағы тікелей проекцияны, телевизиядан трансляциялануды, басқа тұлғаларға сатуды немесе жалға беруді қоспағанда)
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
3. Құрылыс және онымен байланысты инженерлік көрсетілетін қызметтер
Ғимараттарды тұрғызу арналған құрылыс жұмыстары
A. 512 Ғимараттарды тұрғызу арналған құрылыс жұмыстары
C. 514 Ғимараттарды дайын конструкциялардан құрастыру және тұрғызу
51660 Дуалдарды, қоршауларды және олармен байланысты металл конструкцияларды орнату
D. 517 Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары

E. 511 Работы, предшествующие строительству, на строительных участках (за исключением 5113 и 5115)
515 Специальные строительные работы
(1) Обязательства не принимаются*.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются*.
(2) Нет ограничений
5. Образовательные услуги
92390 Другие услуги высшего образования
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
6. Экологические услуги
Эти обязательства относятся к услугам, связанных с коммерческой деятельностью частных компаний.
d) Прочие услуги
9404 Услуги по очистке выхлопных газов
9405 Услуги по снижению шума
Рекультивация и очистка почвы и воды (часть CPC 9406 услуги по охране природы и ландшафта)
(1) Обязательства не принимаются, за исключением услуг, связанных с консультированием, где нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются, за исключением услуг, связанных с консультированием, где нет ограничений.
(2) Нет ограничений
7. Финансовые услуги
A. (b) 8129 Услуги, не связанные со страхованием жизни
(1), (2) Нет ограничений,только в отношении страхования рисков, связанных с международными морскими перевозками, коммерческими воздушными перевозками, коммерческими космическими запусками со страхованием, которое покрывает полностью или частично перевозку грузов и перевозящих их транспортных средств, и любую ответственность, возникающую из этого
(1), (2) Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
B. (v) Прием вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения
81115-81119
(vi) Выдача ссуд всех видов, включая, потребительский кредит, залоговый кредит, факторинг и финансирование коммерческих операций 8113
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитные, платежные и дебетовые карточки, 81339**
(ix) Гарантии и обязательства 81199**
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
9. Услуги, связанные с туризмом и путешествиями
64110 Услуги по размещению в гостинице
64120 Услуги по размещению в мотеле
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
74710 Услуги туроператоров и турагентов
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений

E. 511 Құрылыс алаңдарындағы құрылыс алдындағы жұмыстар (5113 және 5115-ті қоспағанда)
515 Арнайы құрылыс жұмыстары
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды*.
(2) Шектеулер жоқ
5. Көрсетілетін білім беру қызметтер
92390 Жоғары білім бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
6. Экологиялық көрсетілетін қызметтер
Бұл міндеттемелер жекеменшік компаниялардың коммерциялық қызметіне байланысты көрсетілетін қызметтерге жатады.
d) Өзге де көрсетілетін қызметтер
9404 Пайдаланылған газдан тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер
9405 Шуды азайту бойынша көрсетілетін қызметтер
Топырақ пен суды қалпына келтіру және тазарту (CPC 9406 бір бөлігі, табиғат пен ландшафтыны қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер)
(1) Шектеулер қойылмаған консультация беруге байланысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер қойылмаған консультация беруге байланысты көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
7. Қаржылық көрсетілетін қызметтер
A. (b) 8129 Өмірді сақтандыруға байланысты емес көрсетілетін қызметтер
(1), (2) Шектеулер жоқ, тек халықаралық теңіз тасымалына, коммерциялық әуе тасымалына, жүктер мен оларды тасымалдайтын көлік құралдары тасымалдануын және одан туындайтын кез келген жауапкершілікті толық немесе ішінара жабатын сақтандыру мен коммерциялық ғарыштық ұшыруларға байланысты тәуекелдерді сақтандыруға ғана қатысты
(1), (2) "Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
B. (v) Халықтан салымдарды және өзге де қайтарылатын ақша қаражатын қабылдау 81115–81119
(vi) Барлық түрі кредит берудің тұтынушылық кредит, кепілдік кредит, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда 8113
(viii)  Кредит, төлем және дебет карточкаларын қоса алғанда, төлемдер және ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрі, 81339**
(ix) Кепілдіктер мен міндеттемелер 81199**
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
9. Туризм мен саяхатқа байланысты көрсетілетін қызметтер
64110 Қонақүйге орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
64120 Мотельге орналастыру бойынша көрстілетін қызметтері
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
74710 Туроператорлар мен турагенттердің көрсетілетін қызметтері
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ

10. Оздоровительные, культурные и спортивные услуги
96194 Цирк, парк развлечений и подобные услуги аттракционов
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
11. Транспортные услуги
C. Авиатранспортные услуги
(d) Обслуживание и ремонт воздушных судов (часть CPC 8868**)
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
Услуги компьютерной системы резервирования
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
(1) Нет ограничений.
(2) Нет ограничений
E. Услуги железнодорожного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования
(часть CPC 8868**)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
F. Услуги автодорожного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт автотранспортного оборудования
(6112 + 8867)
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
(a) Услуги по обработке грузов (741*) только для авто- и железнодорожного транспорта
(b) Услуги складов и пакгаузов (742*) только для авто- и железнодорожного транспорта
(с) Услуги грузовых транспортных агентств (748*) только для авто- и железнодорожного транспорта
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
(1) Обязательства не принимаются.
(2) Нет ограничений
__________________
1 Государственное регулирование деятельности субъектов естественных монополий устанавливается в таких сферах как:
транспортировка нефти, нефтепродуктов и газа по трубопроводу;
производство и транспортировка электрической и тепловой энергии;
владение инфраструктурой железных дорог;
услуги общедоступной почтовой связи;
водопроводное и канализационное обслуживание;
услуги аэронавигации, портов и аэропортов и др.
2 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
Предлагаемое предложение представлено без ущерба для прав узбекской стороны вносить поправки, отзывать или изменять его любым способом и в любой момент до подписания.
Приложение В
РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН
Перечень обязательств и изъятий в отношении главы III
"Учреждение и деятельность"
Пояснительная записка
1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой III "Учреждение и деятельность" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг, по которым Республикой Узбекистан принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 20 "Ограничения национального режима" и 21 "Ограничения доступа на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются в этих секторах или подсекторах услуг.

10. Сауықтыру, мәдени және спорттық көрсетілетін қызметтер
96194 Цирк, ойын-сауық саябағы және осыған ұқсас көрсетілетін аттракцион қызметтері
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
11. Көрсетілетін көлік қызметтері
C. Көрсетілетін авиакөлік қызметтері
(d) Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі)
Көрсетілетін авиакөлік қызметтерін сату және олардың маркетингі
Компьютерлік резервтеу жүйесі бойынша көрсетілетін қызметтер
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Шектеулер жоқ.
(2) Шектеулер жоқ
E. Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
(d) Теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
F. Көрсетілетін автожол көлігі қызметтер
(d) Автокөлік жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (6112 + 8867)
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
H. Көліктің барлық түріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
(a) Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (741*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
(b) Қоймалар мен пакгауздар бойынша көрсетілетін қызметтер (742*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
(с) Жүк көлігі агенттіктерінің көрсетілетін қызметтер (748*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
(1) Міндеттемелер қабылданбайды.
(2) Шектеулер жоқ
_____________________
1Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу мынадай салаларда белгіленеді:
мұнай, мұнай өнімдері мен газды құбыр арқылы тасымалдау;
электр және жылу энергиясын өндіру және тасымалдау;
теміржол инфрақұрылымына иелік ету;
жалпыға қолжетімді көрсететін пошта байланысы қызметтері;
су құбыры және кәріз бойынша қызмет көрсету;
аэронавигация , порттар мен әуежайлар және т. б. көрсетілетін қызметтер.
2Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
Ұсынылып отырған ұсыныс Өзбек тарапының түзетілер енгізі, оны кез келген тәсілмен және қол қойылғанға дейін кез келген уақытта кері қайтарып алу немесе өзгерту құқығына нұқсан келтірмей ұсынылды.
В қосымшасы
ӨЗБЕКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
"Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға қатысты міндеттемелер мен ерекшеліктер тізбесі Түсіндірме жазба
1. "Құрылуы және қызметі" деген IІI тарауға сәйкес төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Өзбекстан Республикасы "Ұлттық режим шектеулері" деген 20-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 21-бапқа сәйкес ырықтандыру бойынша міндеттемелер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында қолданылатын тиісті шектеулер көрсетілген.

2. Республикой Узбекистан не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Республикой Узбекистан не применяются ограничения по доступу на рынок и национальному режиму в отношении учреждения и деятельности при осуществлении экономической деятельности, за исключением упомянутых в настоящем Перечне.
4. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 20 "Ограничения национального режима" и 21 "Ограничения доступа на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае к учреждению и деятельности.
5. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Узбекистан применять меры, указанные в пункте 2 статьи 18 "Сфера применения".
6. В настоящем Перечне:
юридическое лицо Республики Узбекистан означает юридическое лицо, как это определено в законодательстве Республики Узбекистан;
звездочка (*) означает отсутствие обязательств ввиду отсутствия технической возможности;
коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
две звездочки (**) означают, что указанная услуга составляет только часть полного охвата деятельности, указанного в соответствии с кодом СРС.
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 21)
Ограничения национального режима
(статья 20)
Основание для изъятия
I. Горизонтальные обязательства
Все секторы/подсекторы, включенные в настоящий Перечень
Операции с землей
Иностранная собственность на земельные участки и земли, расположенные в приграничных территориях, запрещается. Иностранные физические и юридические лица, а также предприятия с иностранными инвестициями могут арендовать земельные участки только на срок до 25 лет
Иностранная собственность на земельные участки и земли, расположенные в приграничных территориях, запрещается. Иностранные физические и юридические лица, а также предприятия с иностранными инвестициями могут арендовать земельные участки только на срок до 25 лет
Недропользование
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право участвовать в реализации соглашения о разделе продукции в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве на основании договоров (контрактов) с инвесторами
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право участвовать в реализации соглашения о разделе продукции в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве на основании договоров (контрактов) с инвесторами
Естественные и назначенные монополии, а также предприятия, которым предоставлены особые права и привилегии
Учреждение и деятельность естественных и назначенных монополий, а также предприятий, которым предоставлены особые права и привилегии в соответствии с законодательством Республики Узбекистан
Учреждение и деятельность естественных и назначенных монополий, а также предприятий, которым предоставлены особые права и привилегии в соответствии с законодательством Республики Узбекистан
Участие в приватизации и компаниях, подлежащих приватизации
Учреждение, реализуемое через участие в приватизации и/или через участие в юридических лицах Республики Узбекистан, подлежащих приватизации, может быть запрещено или ограничено.
Иностранные граждане и юридические лица, а также лица без гражданства не вправе приватизировать и (или) приобретать приватизированные земельные участки
Учреждение, реализуемое через участие в приватизации и/или через участие в юридических лицах Республики Узбекистан, подлежащих приватизации, может быть ограничено.
Иностранные граждане и юридические лица, а также лица без гражданства не вправе приватизировать и (или) приобретать приватизированные земельные участки
Виды учреждения
Осуществление экономической деятельности подлежит учреждению в форме юридического лица Республики Узбекистан в случаях, установленных законодательством Республики Узбекистан.
Представительствам иностранных организаций не разрешается осуществлять любую коммерческую деятельность, включая поставку услуг.
Обязательства не принимаются в отношении учреждения, реализуемого путем создания, приобретения или поддержания некоммерческих организаций
Осуществление экономической деятельности подлежит учреждению в форме юридического лица Республики Узбекистан в случаях, установленных законодательством Республики Узбекистан.
Представительствам иностранных организаций не разрешается осуществлять любую коммерческую деятельность, включая поставку услуг.
Обязательства не принимаются в отношении учреждения, реализуемого путем создания, приобретения или поддержания некоммерческих организаций
Услуги общего пользования
В Республике Узбекистан услуги, которые рассматриваются в качестве услуг общего пользования в соответствии с законодательством Республики Узбекистан, могут быть предметом государственной монополии или исключительных прав1
В Республике Узбекистан услуги, которые рассматриваются в качестве услуг общего пользования в соответствии с законодательством Республики Узбекистан, могут быть предметом государственной монополии или исключительных прав
Соглашения о разделе продукции в отношении разведки, разработки и добычи минеральных ресурсов
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право на участие в реализации Соглашения в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве по соглашениям (контрактам) с инвесторами.
Не менее 80 % всего нанятого персонала, задействованного в реализации соглашения о разделе продукции, должны быть гражданами Республики Узбекистан
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право на участие в реализации Соглашения в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве по соглашениям (контрактам) с инвесторами.
Не менее 80 % всего нанятого персонала, задействованного в реализации соглашения о разделе продукции, должны быть гражданами Республики Узбекистан
Виды деятельности, на осуществление которых распространяется исключительное право государства
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Объекты, находящихся только в собственности государства
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
II. Секторальные обязательства
Атомная энергетика
Сделки юридических лиц Республики Узбекистан о передаче права собственности на ядерные материалы, а также отработавшее ядерное топливо, иностранному государству или юридическому лицу иностранного государства, заключаются по согласованию с Президентом Республики Узбекистан
Сделки юридических лиц Республики Узбекистан о передаче права собственности на ядерные материалы, а также отработавшее ядерное топливо, иностранному государству или юридическому лицу иностранного государства, заключаются по согласованию с Президентом Республики Узбекистан
Драгоценные металлы и драгоценные камни
Республике Узбекистан в лице ее уполномоченных государственных органов принадлежит приоритетное право на приобретение драгоценных металлов и драгоценных камней, добытых из участков недр.
Центральный банк Республики Узбекистан реализует приоритетное право государства на приобретение аффинированных драгоценных металлов для пополнения активов в драгоценных металлах
Республике Узбекистан в лице ее уполномоченных государственных органов принадлежит приоритетное право на приобретение драгоценных металлов и драгоценных камней, добытых из участков недр.
Центральный банк Республики Узбекистан реализует приоритетное право государства на приобретение аффинированных драгоценных металлов для пополнения активов в драгоценных металлах
Оборот оружия, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Электричество, газ и вода
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Основные химические вещества
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Стекло и изделия из стекла и прочие неметаллические изделия,
не включенные в другие категории
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
Основные металлы
Готовые металлические изделия, кроме машин и оборудования
Машины и оборудование общего и специального назначения
Электрические машины и приборы
Транспортное оборудование
Обязательства не принимаются
Обязательства не принимаются
В отношении всех иных секторов экономики Республика Узбекистан принимает обязательства с учетом ограничений, запретов и условий, предусмотренных нормами законодательства Республики Узбекистан, действующего на дату подписания Соглашения.

2. Өзбекстан Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3. Өзбекстан Республикасы осы Тізбеде аталғандарды қоспағанда, экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде құру мен қызметке қатысты нарыққа және ұлттық режимге қол жеткізу бойынша шектеулерді қолданбайды.
4.  Осы Тізбе "Ұлттық режим шектеулері" деген 20-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 21-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану тілдік емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды, тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұратын жер алу қажеттігі), егер олар осы Тізбеде санамаланбаса да, кезкелген жағдайда құру мен қызметке қатысты қолданылады.
5. Осы Тізбеде ешнәрсе де Өзбекстан Республикасының "Қолданылу аясы" деген 18-баптың 2-тармағында көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
6. Осы Тізбеде:
Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы Өзбекстан Республикасының заңнамасында айқындалғандай, заңды тұлғаны білдіреді.
жұлдызша (*) техникалық мүмкіндіктің болмауына байланысты міндеттемелердің жоқ екенін білдіреді;
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптаушысына сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991).
екі жұлдызша (**) аталған көрсетілетін қызметтің СРС кодына сәйкес көрсетілген толық қамтылған қызметтің бір бөлігін ғана құрайтынын білдіреді.
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (21-бап)
Ұлттық режим шектеулері (20-бап)
Ерекшелікке негіз
I. Деңгейлес міндеттемелер
Осы Тізбеге енгізілген барлық сектор/ кіші сектор
Жер бойынша жасалатын операциялар
Шекара маңындағы аумақтардағы жер учаскелері мен жерлерге шетелдік меншікке тыйым салынады. Шетелдік жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ шетелдік инвестициялары бар кәсіпорындар жер учаскелерін тек 25 жылға дейін жалға ала алады
Шекара маңындағы аумақтардағы жер учаскелері мен жерлерге шетелдік меншікке тыйым салынады. Шетелдік жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ шетелдік инвестициялары бар кәсіпорындар жер учаскелерін тек 25 жылға дейін жалға ала алады
Жер қойнауын пайдалану
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған шарттар (келісімшарттар) негізінде мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгеше түрде өнімді бөлу туралы келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған шарттар (келісімшарттар) негізінде мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгешетүрде өнімді бөлу туралы келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар
Табиғи және тағайындалған монополиялар, сондай-ақ айрықша құқықтар мен артықшылықтар берілген кәсіпорындар
Табиғи және тағайындалған монополияларды, сондай-ақ Өзбекстан Республикасының заңнамасына сәйкес айрықша құқықтар мен артықшылықтар берілген кәсіпорындарды құру және олардың қызметі
Табиғи және тағайындалған монополияларды, сондай-ақ Өзбекстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерекше құқықтар мен артықшылықтар берілген кәсіпорындарды құру және олардың қызметі
Жекешелендіруге және жекешелендіруге жататын компанияларға қатысу
Жекешелендіруге қатысу арқылы және/немесе Өзбекстан Республикасының жекешелендіруге жататын заңды тұлғаларына қатысу арқылы іске асырылатын құруға тыйым салынуы немесе шектелуі мүмкін.
Шетелдік азаматтар мен заңды тұлғалар, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар жекешелендірілген жер учаскелерін жекешелендіруге және (немесе) сатып алуға құқылы емес
Жекешелендіруге қатысу арқылы және/немесе Өзбекстан Республикасының жекешелендіруге жататын заңды тұлғаларына қатысу арқылы іске асырылатын құру шектелуі мүмкін.
Шетелдік азаматтар мен заңды тұлғалар, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар жекешелендіруге және (немесе) жекешелендірілген жер учаскелерін сатып алуға құқылы емес
Құру түрлері
Экономикалық қызметті жүзеге асыру Өзбекстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында құрылуға жатады.
Шетелдік ұйымдардың өкілдіктеріне көрсетілетін қызметтерді ұсынуды қоса алғанда, кез келген коммерциялық қызметті жүзеге асыруға рұқсат етілмейді.
Коммерциялық емес ұйымдарды құру, сатып алу немесе қолдау арқылы іске асырылатын құруға қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Экономикалық қызметті жүзеге асыру Өзбекстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында құрылуға жатады.
Шетелдік ұйымдардың өкілдіктеріне көрсетілетін қызметтерді ұсынуды қоса алғанда, кез келген коммерциялық қызметті жүзеге асыруға рұқсат етілмейді.
Коммерциялық емес ұйымдарды құру, сатып алу немесе қолдау арқылы іске асырылатын құруға қатысты міндеттемелер қабылданбайды
Жалпыға ортақ пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер
Өзбекстан Республикасында Өзбекстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалпыға ортақ пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер ретінде қаралатын көрсетілетін қызметтер мемлекеттік монополияның немесе айрықша құқықтардың нысанасы болуы мүмкін1
Өзбекстан Республикасында Өзбекстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалпыға ортақ пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер ретінде қаралатын көрсетілетін қызметтер мемлекеттік монополияның немесе айрықша құқықтардың нысанасы болуы мүмкін
Минералды ресурстарды барлауға, игеруге және өндіруге қатысты өнімді бөлу туралы келісімдер
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған келісімдер (келісімшарттар) бойынша мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгеше түрде Келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар.
Өнімді бөлу туралы келісімді іске асыруға тартылып жалданған барлық персоналдың кемінде 80 %-ы Өзбекстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған келісімдер (келісімшарттар) бойынша мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгеше түрде келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар.
Өнімді бөлу туралы келісімді іске асыруға тартылып жалданған барлық персоналдың кемінде 80 %-ы Өзбекстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
Жүзеге асыруға мемлекеттің айрықша құқығы қолданылатын қызмет түрлері
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Тек мемлекеттің меншігіндегі объектілер
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
II. Секторлық міндеттемелер
Атом энергетикасы
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының ядролық материалдарға, сондай-ақ пайдаланылған ядролық отынға меншік құқығын шет мемлекетке немесе шет мемлекеттің заңды тұлғасына беру туралы мәмілелері Өзбекстан Республикасының Президентімен келісу бойынша жасалады
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының ядролық материалдарға, сондай-ақ пайдаланылған ядролық отынға меншік құқығын шет мемлекетке немесе шет мемлекеттің заңды тұлғасына беру туралы мәмілелері Өзбекстан Республикасының Президентімен келісу бойынша жасалады
Бағалы металдар мен асыл тастар
Өзбекстан Республикасы оның уәкілетті мемлекеттік органдары атынан жер қойнауы учаскелерінен өндірілген бағалы металдар мен асыл тастарды сатып алуға басым құқыққа ие.
Өзбекстан Республикасының Орталық банкі бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған бағалы металдарды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асырады
Өзбекстан Республикасы оның уәкілетті мемлекеттік органдары атынан жер қойнауы учаскелерінен өндірілген бағалы металдар мен асыл тастарды сатып алуға басым құқыққа ие.
Өзбекстан Республикасының Орталық банкі бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған бағалы металдарды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асырады
Қару, есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Электр қуаты, газ және су
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Негізгі химиялық заттар
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Шыны және шыныдан жасалған бұйымдар және басқа санаттарға енгізілмеген өзге де металл емес бұйымдар
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Негізгі металдар
Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдары
Жалпы және арнайы мақсаттағы машиналар мен жабдықтар
Электр машиналары мен аспаптары
Көлік жабдықтары
Міндеттемелер қабылданбайды
Міндеттемелер қабылданбайды
Экономиканың барлық өзге де секторларына қатысты Өзбекстан Республикасы Келісімге қол қойылған күні қолданыста болатын Өзбекстан Республикасы заңнамасының нормаларында көзделген шектеулерді, тыйымдарды және шарттарды ескере отырып міндеттемелер қабылдайды.

1. Деловые услуги
A. Профессиональные услуги
86190 Другие юридические консультационные и информационные услуги
Нет ограничений, за исключением следующего:
организация юридических консультантов может создаваться и осуществлять свою деятельность в любой организационно-правовой форме, за исключением акционерного общества.
Обязательным условием создания и деятельности организаций юридических консультантов является наличие в штате юридического консультанта. В случаях, если в штате имеется только один юридический консультант, то она/он должен быть гражданином Республики Узбекистан.
При наличии более одного штата юридического консультанта в организации юридических консультантов не менее 50 % общего числа юридических консультантов этой организации должны составлять граждане Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
862 Услуги в области составления счетов, финансовой ревизии и бухгалтерского учета, кроме 86220 (Услуги в области бухгалтерского учета, кроме налоговых деклараций)
Нет ограничений, за исключением следующего:
аудиторская деятельность осуществляется только юридическим лицом при условии включения в реестр аудиторских организаций и наличии не менее 4 аудиторов, для которых аудиторская организация является основным местом работы. Аудиторские организации могут создаваться и осуществлять свою деятельность в любой организационно-правовой форме, предусмотренной законодательством Республики Узбекистан, за исключением акционерного общества, при соблюдении следующих обязательных условий:
не менее 51 % уставного капитала аудиторской организации должно принадлежать одному или нескольким штатным аудиторам данной аудиторской организации (за исключением случаев создания аудиторской организации ‒ филиала или дочернего предприятия иностранной аудиторской организации). Аудитор может быть учредителем (участником) только одной аудиторской организации, в которой он работает.
Аудит банков – наличие не менее двух аудиторов с сертификатом Центрального банка в штате аудиторской организации, проводящей аудиторские проверки в банках
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
86220 Услуги в области бухгалтерского учета, кроме налоговых деклараций
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
863 Налоговые услуги
Нет ограничений, за исключением следующего:
организация налоговых консультантов может создаваться и осуществлять свою деятельность в любой организационно-правовой форме, за исключением акционерного общества
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
8671 Услуги в области архитектуры
8672 Инженерные услуги
8673 Комплексные инженерные услуги
86742 Услуги в области садово-парковой архитектуры
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешено только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
932 Ветеринарные услуги
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешено только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
B. Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
84 Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешено только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
D. Риэлтерские услуги
82101 Услуги по аренде, связанные с собственным или арендованным жилым имуществом
82102 Услуги по аренде собственного или арендованного нежилого имущества
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
F. Другие деловые услуги
87120 Планирование, создание и размещение рекламных услуг
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
86401 Услуги по исследованию рынка
865 Консультативные услуги по вопросам управления
86601 Услуги по руководству проектами, кроме строительных
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"

1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
86190 Басқа да заңдық консультациялық және ақпараттық көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
заң консультанттарының ұйымы, акционерлік қоғамды қоспағанда, кез келген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуы және өз қызметін жүзеге асыруы мүмкін.
Штатта заң консультантының болуы заң консультанттары ұйымдарын құрудың және олардың қызметінің міндетті шарты болып табылады. Егер штатта бір ғана заң консультанты болса, онда ол Өзбекстан Республикасының азаматы болуға тиіс.
Заң консультанттары ұйымында бір штаттан артық заң консультанты болған кезде осы ұйымның заң консультанттарының жалпы санының кемінде 50%-ы Өзбекстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
86220-дан (Салық декларацияларынан басқа бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер) басқа, 862 Шоттар жасау, қаржылық ревизия және бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
аудиторлық қызметті аудиторлық ұйымдар тізіліміне енгізілген және аудиторлық ұйым негізгі жұмыс орны болып табылатын кемінде 4 аудитор болған жағдайда заңды тұлға ғана жүзеге асырады. Аудиторлық ұйымдар акционерлік қоғамды қоспағанда, мынадай міндетті шарттар:
аудиторлық ұйымның жарғылық капиталының кемінде 51%-ы осы аудиторлық ұйымның бір немесе бірнеше штаттық аудиторларына тиесілі болуға тиіс (аудиторлық ұйым – шетелдік аудиторлық ұйымның филиалы немесе еншілес кәсіпорны құрылған жағдайларды қоспағанда). Аудитор өзі жұмыс істейтін бір ғана аудиторлық ұйымның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алады.
Банктер аудиті – банктерде аудиторлық тексерулер жүргізетін аудиторлық ұйымның штатындағы Орталық банктің сертификаты бар кемінде екі аудитордың болуы сақталған жағдайда Өзбекстан Республикасының заңнамасында көзделген кез келген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуы және өз қызметін жүзеге асыруы мүмкін
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
86220 Салық декларацияларынан басқа, бухгалтерлік есеп саласында көрсетілетін қызметтер
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
863 Салықтық көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
салық консультанттарының ұйымы, акционерлік қоғамды қоспағанда, кез келген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуы және өз қызметін жүзеге асыруы мүмкін
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
8671 Сәулет саласында көрсетілетін қызметтер
8672 Инженерлік көрсетілетін қызметтер
8673 Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер
86742 Бау-саябақ архитектурасы саласында көрсетілетін қызметтер
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
932 Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
B. Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
84 Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етілген
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
D. Риэлтерлік көрсетілетін қызметтер
82101 Меншікті немесе жалға алынған тұрғынжай мүлкімен байланысты жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтер
82102 Меншікті немесе жалға алынған тұрғынжай емес мүлікті жалға алубойынша көрсетілетін қызметтер
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
F. Басқа да іскерлік көрсетілетін қызметтер
87120 Жарнамалық көрсетілетін қызметтерді жоспарлау, жасау және орналастыру
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
86401 Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер
865 Басқару мәселелері бойынша консультативтік көрсетілетін қызметтер
86601 Құрылыс жобаларынан басқа, жобаларға басқашылық ету бойынша көрсетілетін қызметтер
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ

2. Коммуникационные услуги
Курьерские услуги
75121 Мультимодальные курьерские услуги
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Телекоммуникационные услуги
Обязательства по телекоммуникационным услугам составлены с учетом положений следующих документов: "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1); "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3)
Телекоммуникационные услуги для целей настоящего Перечня специфических обязательств не включают услуги по распространению телевизионных и/или радиопрограмм2.
7521 a) Услуги телефонной связи общего пользования
7523**b) Услуги передачи данных с коммутацией пакетов
7523** c) Услуги по передаче данных с коммутацией каналов 7523**
d) Услуги телекса
7522 e) Услуги телеграфа
7521**+7529** f) Услуги факсимильной связи
7522**+7523**g) Услуги частных коммутационных каналов
7523**h) Услуги электронной почты
7523**i) Услуги голосовой почты
7523**j) Оперативный поиск информации и базы данных
7523**k) Электронный обмен данными
7523**l) Расширенные/ дополнительные факсимильные услуги, включая хранение и пересылку; хранение и извлечение
843**n) Оперативная обработка информации и/или данных (включая обработку сделок)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан;
общая доля иностранного участия в уставном капитале (голосующих акциях) операторов не должна превышать 49 %
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
Аудиовизуальные услуги
96112 Услуги по производству кинофильмов или видеокассет
(за исключением прямой проекции в театрах, трансляции по телевидению, продажи или сдачи в аренду другим лицам)
Иностранная компания получает разрешение в Агентстве кинематографии на осуществление кино/видеосъемок на территории Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
3. Строительство и сопутствующие инженерные услуги
Строительные работы для возведения зданий
A. 512 Строительные работы для возведения зданий
C. 514 Сборка и возведение зданий из готовых конструкций
51660 Установка заборов, оград и связанных с ними металлических конструкций
D. 517 Завершение строительства и отделочные работы

2. Коммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Курьерлік көрсетілетін қызметтер
75121 Мультимодальдық курьерлік көрсетілетін қызметтер
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер бойынша міндеттемелер мынадай құжаттардың: "Notes for Scheduling Basic Telecom Services Commitments" (S/GBT/W/2/Rev.1); "Market Access Limitations on Spectrum Availability" (S/GBT/W/3) ережелері ескеріле отырып жасалды
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер осы Ерекше міндеттемелер тізбесінің мақсаттары үшін телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату бойынша көрсетілетін қызметтерді қамтымайды2.
7521 a) Жалпыға ортақ пайдаланылатын телефон байланысы бойынша көрсетілетін қызметтер
7523**b) Пакеттер коммутациясы бар деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер
7523** c) Арналар коммутациясы бар деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтер
d) Көрсетілетін телекс қызметтері
7522 e) Көрсететін телеграф қызметтері
7521**+7529** f) Көрсетілетін факсимильді байланыс қызметтері
7522**+7523**g) Жекеменшік коммутациялық арналар бойынша
көрсетілетін қызметтер
7523**h) Электрондық пошта бойынша көрсетілетін қызметтер
7523**i) Дауыстық пошта көрсететін қызметтер
7523**j) Ақпарат пен дерекқорды жедел түрде іздеу
7523**k) Электрондық деректер алмасу
7523**l) Сақтау мен жөнелтуді; сақтау мен алуды қоса алғанда, кеңейтілген /қосымша факсимильді көрсетілетін қызметтер
843**n) Ақпаратты және/немесе деректерді жедел түрде өңдеу (мәмілелерді өңдеуді қоса алғанда)
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
операторлардың жарғылық капиталындағы (дауыс беретін акциялардағы) шетелдік қатысудың жалпы үлесі 49 %-дан аспауға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
Көрсетілетін дыбыстау-бейнелеу қызметтері
96112 Кинофильмдер немесе бейнекассеталар шығару бойынша көрсетілетін қызметтер (театрлардағы тікелей проекцияны, телевизиядан трансляциялануды, басқа тұлғаларға сатуды немесе жалға беруді қоспағанда)
Шетелдік компания Кинематография агенттігінен Өзбекстан Республикасының аумағында кино/бейнетүсірілімдер жүзеге асыруға рұқсат алады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
3. Құрылыс қызметтері және онымен байланысты инженерлік көрсетілетін қызметтер
Ғимараттарды тұрғызу арналған құрылыс жұмыстары
A. 512 Ғимараттарды тұрғызу арналған құрылыс жұмыстары
C. 514 Ғимараттарды дайын конструкциялардан құрастыру және тұрғызу
51660 Дуалдарды, қоршауларды және олармен байланысты металл конструкцияларды орнату
D. 517 Құрылысты аяқтау және әрлеу жұмыстары

E. 511 Работы, предшествующие строительству, на строительных участках (за исключением 5113 и 5115)
515 Специальные строительные работы
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
5. Образовательные услуги
92390 Другие услуги высшего образования
Нет ограничений, за исключением следующего:
для открытия иностранного учебного заведения требуется решение Правительства Республики Узбекистан;
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан;
иностранное образовательное учреждение приобретает права юридического лица и право на образовательную деятельность с момента его государственной аккредитации при Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
6. Экологические услуги
Эти обязательства относятся к услугам, связанным с коммерческой деятельностью частных компаний.
d) Прочие услуги
9404 Услуги по очистке выхлопных газов
9405 Услуги по снижению шума
Рекультивация и очистка почвы и воды (часть CPC 9406 услуги по охране природы и ландшафта)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение разрешено только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
7. Финансовые услуги (Financial services)
A. (b) 8129 Услуги, не связанные со страхованием жизни
Нет ограничений, кроме следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан после получения лицензии;
иностранные страховые компании не могут создавать филиалы;
иностранные страховые компании могут создаваться на территории Республики Узбекистан только в форме акционерного общества, один из учредителей которого должен быть резидентом Республики Узбекистан.
Доля резидента в уставном капитале такого акционерного общества должна составлять не менее 51 %.
Обязательства не принимаются в отношении выдачи лицензий на оказание услуг по страхованию рисков, связанных со страхованием государственных закупок
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
B. (v) Прием вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения 81115–81119
(vi) Выдача ссуд всех видов, включая, потребительский кредит, залоговый кредит, факторинг и финансирование коммерческих операций 8113
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитные, платежные и дебетовые карточки, 81339**
(ix) Гарантии и обязательства 81199**
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение банка допускается только в форме юридического лица через создание акционерного общества и подлежит лицензированию Центральным банком, а также в форме представительства иностранного банка, имеющего аккредитацию Центрального банка;
создание иностранными банками филиалов в Республике Узбекистан не допускается;
уставный капитал банка формируется в национальной валюте;
совокупная доля нерезидентов-физических и юридических лиц, не являющихся иностранными банками и другими кредитными организациями, не должна превышать 50 % уставного капитала банка;
минимальный размер уставного капитала иностранного банка, подавшего заявку на создание банка или приобретение доли банка, должен быть не менее эквивалента 200 млн евро;
долгосрочный кредитный рейтинг иностранного банка, подавшего заявку на создание банка или приобретение доли банка, не должен быть ниже инвестиционного уровня, присвоенного рейтинговыми агентствами "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service" или "Fitch-IBCA".
Следующие лица не могут быть учредителями, прямыми или косвенными владельцами акций банка:
нерезиденты-физические лица, проживающие, и юридические лица, участники (акционеры) и конечные бенефициарные собственники которых зарегистрированы в государстве или на территории, предоставляющих льготный налоговый режим и (или) не предусматривающих раскрытие личности конечного бенефициарного собственника и предоставление информации при проведении финансовых операций.
Для открытия и использования банковских счетов нерезидентами-юридическими лицами в Республике Узбекистан обязательным требованием является осуществление деятельности на территории Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"

E. 511 Құрылыс алаңдарындағы құрылыс алдындағы жұмыстар (5113 және 5115-ті қоспағанда)
515 Арнайы құрылыс жұмыстары
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
5. Көрсетілетін білім беру қызметтері
92390 Жоғары білім бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
шетелдік оқу орнын ашу үшін Өзбекстан Республикасы Үкіметінің шешімі талап етіледі;
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
шетелдік білім беру мекемесі Өзбекстан Республикасының Министрлер кабинеті жанындағы Білім беру сапасын қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекция жанынан мемлекеттік аккредиттелген кезден бастап заңды тұлғаның құқықтары мен білім беру қызметіне құқыққа ие болады
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
6. Экологиялық көрсетілетін қызметтер
Бұл міндеттемелер жекеменшік компаниялардың коммерциялық қызметіне байланысты көрсетілетін қызметтерге жатады.
d) Өзге де көрсетілетін қызметтер
9404 Пайдаланылған газдан тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер
9405 Шуды азайту бойынша көрсетілетін қызметтер
Топырақ пен суды қалпына келтіру және тазарту (CPC 9406 бір бөлігі табиғат пен ландшафтыны қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер)
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
7. Қаржылық көрсетілетін қызметтер (Financial services)
A. (b) 8129 Өмірді сақтандыруға байланысты емес көрсетілетін қызметтер
Мыналардан басқа шектеулер жоқ:
құруға лицензия алғаннан кейін Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
шетелдік сақтандыру компаниялары филиалдар құра алмайды;
шетелдік сақтандыру компаниялары Өзбекстан Республикасының аумағында құрылтайшыларының бірі Өзбекстан Республикасының резиденті болуға тиіс акционерлік қоғам нысанында ғана құрылуы мүмкін.
Мұндай акционерлік қоғамның жарғылық капиталындағы резиденттің үлесі кемінде 51%-ды құрауға тиіс.
Мемлекеттік сатып алуды сақтандыруға байланысты тәуекелдерді сақтандыру бойынша қызметтер көрсетуге лицензиялар беруге қатысты міндеттемелер қабылданбайды
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
B. (v) Халықтан салымдарды және өзге де қайтарылатын ақша қаражатын қабылдау 81115–81119
(vi) Тұтынушылық кредит, кепілдік кредит, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруда қоса алғанда барлық түріндегі кредиттің беру8113
(viii)  Кредит, төлем және дебет карточкаларын қоса алғанда, төлемдер және ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрі, 81339**
(ix) Кепілдіктер мен міндеттемелер 81199**
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
банкті құруға акционерлік қоғам құру арқылы заңды тұлға нысанында ғана жол беріледі және оны Орталық банк лицензиялауға тиіс, сондай-ақ Орталық банк аккредитациясы бар шетелдік банктің өкілдігі нысанында құруға жол беріледі;
шетелдік банктердің Өзбекстан Республикасында филиалдар құруына жол берілмейді;
банктің жарғылық капиталы ұлттық валютада қалыптастырылады;
шетелдік банктер және басқа да кредиттік ұйымдар болып табылмайтын резидент емес-жеке және заңды тұлғалардың жиынтық үлесі банктің жарғылық капиталының 50%-нан аспауға тиіс;
банкті құруға немесе банктің үлесін сатып алуға өтінім берген шетелдік банктің жарғылық капиталының ең аз мөлшері 200 млн еуроға баламадан кем болмауға тиіс;
банкті құруға немесе банктің үлесін сатып алуға өтінім берген шетелдік банктің ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service" немесе "Fitch-IBCA" рейтингтік агенттіктері берген инвестициялық деңгейден төмен болмауға тиіс.
Мынадай тұлғалар құрылтайшылар, банк акцияларының тікелей немесе жанама иелері бола алмайды:
жеңілдікті салық режимін ұсынатын және (немесе) түпкілікті бенефициарлық меншік иесінің жеке басын ашуды және қаржы операцияларын жүргізу кезінде ақпарат беруді көздемейтін мемлекетте немесе аумақта тіркелген, сол аумақта тұратын бейрезидент-жеке тұлғалар және заңды тұлғалар, қатысушылар (акционерлер) және түпкілікті бенефициарлық меншік иелері.
Өзбекстан Республикасында резидент емес-заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және пайдалану үшін Өзбекстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыру міндетті талап болып табылады
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ

9. Услуги, связанные с туризмом и путешествиями (Tourism and travel related services)
64110 Услуги по размещению в гостинице
64120 Услуги по размещению в мотеле
Учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
74710 Услуги туроператоров и турагентов
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан;
иностранная коммерческая организация должна иметь опыт оказания услуг туроператора в стране своего места нахождения на протяжении не менее 5 лет;
для целей оказания услуг туроператоров в сфере выездного и въездного туризма общее иностранное участие в уставном капитале (голосующих акциях) может быть ограничено до 49 %. Через 5 лет после даты присоединения Узбекистана к ВТО эта доля будет увеличена до 60 %;
иностранная коммерческая организация, осуществляющая деятельность в туристическом секторе, должна иметь в своем штате не менее 80 % граждан Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
10. Оздоровительные, культурные и спортивные услуги (Recreational, cultural and sporting services)
96194 Цирк, парк развлечений и подобные услуги аттракционов
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
11. Транспортные услуги (Transport services)
C. Авиатранспортные услуги (Air transport services)
(d) Обслуживание и ремонт воздушных судов (часть CPC 8868**)
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
Услуги компьютерной системы резервирования
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
E. Услуги железнодорожного транспорта (Rail transport services)
(d) Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования (часть CPC 8868**)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
F. Услуги автодорожного транспорта (Road Transport Services)
(d) Обслуживание и ремонт автотранспортного оборудования (6112 + 8867)
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок".
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта (Services auxiliary to all modes of transport)
(a) Услуги по обработке грузов (741*) только для авто- и железнодорожного транспорта
(b) Услуги складов и пакгаузов (742*) только для авто- и железнодорожного транспорта
(с) Услуги грузовых транспортных агентств (748*), только для авто- и железнодорожного транспорта
Нет ограничений, за исключением следующего:
учреждение допускается только в форме юридического лица Республики Узбекистан
Нет ограничений, за исключением перечисленных в графе "Ограничения доступа на рынок"
___________________________________________
1 Государственное регулирование деятельности субъектов естественных монополий устанавливается в таких сферах, как:
транспортировка нефти, нефтепродуктов и газа по трубопроводу;
производство и транспортировка электрической и тепловой энергии;
владение инфраструктурой железных дорог;
услуги общедоступной почтовой связи;
водопроводное и канализационное обслуживание;
услуги аэронавигации, портов и аэропортов и др.
2 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
Приложение Г
РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН
Перечень обязательств в соответствии с главой IV
"Особенности временного присутствия физических лиц"
Пояснительная записка

9. Туризм мен саяхатқа байланысты көрсетілетін қызметтер (Tourism and travel related services)
64110 Қонақүйге орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
64120 Мотельге орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
Құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
74710 Туроператорлар мен турагенттердің көрсететін қызметтері
Мыналарды қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі;
шетелдік коммерциялық ұйымның өзі тұратын елінде туроператор қызметтерін көрсету тәжірибесі кемінде 5 жыл болуға тиіс;
туроператорлардың келу және кету туризмі саласында қызметтер көрсету мақсаттары үшін жарғылық капиталға (дауыс беретін акцияларға) жалпы шетелдік қатысу 49%-ға дейін шектелуі мүмкін. Өзбекстан ДСҰ-ға қосылған күннен кейін 5 жыл өткен соң бұл үлес 60 %-ға дейін ұлғаятын болады;
қызметін туристік секторда жүзеге асыратын шетелдік коммерциялық ұйымның өз штатында Өзбекстан Республикасы азаматтарының кемінде 80 %-ы болуға тиіс
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
10. Сауықтыру, мәдени және спорттық көрсетілетін қызметтер (Recreational, cultural and sporting services)
96194 Цирк, ойын-сауық саябағы және осыған ұқсас көрсетілетін аттракцион қызметтері
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
11. Көрсетілетін көлік қызметтері (Transport services)
C. Көрсетілетін авиакөлік қызметтері (Air transport services)
(d) Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі)
Көрсетілетін авиакөлік қызметтерін сату және олардың маркетингі
Компьютерлік резервтеу жүйесі бойынша көрсететін қызметтер
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
E. Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері (Rail transport services)
(d) Теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі)
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
F. Көрсететін автожол көлігі қызметтері (Road Transport Services)
(d) Автокөлік жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (6112 + 8867)
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ.
H. Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер (Services auxiliary to all modes of transport)
(a) Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (741*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
(b) Қоймалар мен пакгауздар бойынша көрсетілетін қызметтер (742*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
(с) Жүк көлігі агенттіктерінің көрсетілетін қызметтер (748*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
Мынаны қоспағанда, шектеулер жоқ:
құруға Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы нысанында ғана рұқсат етіледі
"Нарыққа қол жеткізу шектеулері" бағанында санамаланғандарды қоспағанда, шектеулер жоқ
________________________
1Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу мынадай салаларда белгіленеді:
мұнай, мұнай өнімдері мен газды құбыр арқылы тасымалдау;
электр және жылу энергиясын өндіру және тасымалдау;
теміржол инфрақұрылымына иелік ету;
жалпыға қолжетімді көрсетілетін пошта байланысы қызметтері;
су құбыры және кәріз бойынша қызмет көрсету;
аэронавигация, порттар мен әуежайлар және т.б. көрсетілетін қызметтер
2Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
Г қосымшасы
ӨЗБЕКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ "Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес міндеттемелер тізбесі Түсіндірме жазба

1. В приведенном ниже Перечне обязательств в соответствии с главой IV "Особенности временного присутствия физических лиц" (далее именуемом "настоящий Перечень") указаны сектора или подсектора услуг, по которым Республикой Узбекистан принимаются обязательства по либерализации в соответствии со статьями 25 "Ограничения национального режима" и 26 "Ограничения доступа на рынок", а также соответствующие ограничения, которые применяются в этих секторах или подсекторах услуг.
2. Республикой Узбекистан не принимаются обязательства в отношении секторов или подсекторов услуг, не упомянутых в настоящем Перечне.
3. Настоящий Перечень не включает меры, касающиеся квалификационных требований и процедур, технических стандартов и лицензионных требований и процедур, которые не являются ограничением доступа на рынок или национального режима в соответствии со статьями 25 "Ограничения национального режима" и 26 "Ограничения доступа на рынок". Эти меры (например, inter alia, необходимость получения лицензии, признания квалификации в регулируемых секторах, сдачи специальных экзаменов, включая языковые экзамены, и получения юридического адреса и места жительства на территории, где осуществляется экономическая деятельность), даже если они не перечислены в настоящем Перечне, применяются в любом случае к учреждению и деятельности.
4. Ничто в настоящем Перечне не препятствует праву Республики Узбекистан применять меры, указанные в статье 23 "Сфера применения".
5. В настоящем Перечне:
юридическое лицо Республики Узбекистан означает юридическое лицо как это определено в законодательстве Республики Узбекистан.
звездочка (*) означает отсутствие обязательств ввиду отсутствия технической возможности;
коды СРС, указанные в скобках в отношении секторов/подсекторов услуг, являются ссылками на Предварительный классификатор основного продукта ООН (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
две звездочки (**) означают, что указанная услуга составляет только часть полного охвата деятельности, указанного в соответствии с кодом СРС.
Сектор или подсектор
Ограничения доступа на рынок
(статья 26)
Ограничения национального режима
(статья 25)
Дополнительные
обязательства (статья 27)
I. Горизонтальные обязательства
Все секторы/подсекторы, включенные в настоящий Перечень
Все секторы/подсекторы
Не менее одного члена наблюдательного совета и двух членов правления предприятия должны владеть государственным языком Республики Узбекистан
Не менее одного члена наблюдательного совета и двух членов правления предприятия должны владеть государственным языком Республики Узбекистан
Соглашения о разделе продукции в отношении разведки, разработки и добычи минеральных ресурсов
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право на участие в реализации Соглашения в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве по соглашениям (контрактам) с инвесторами.
Не менее 80 % всего нанятого персонала, задействованного в реализации соглашения о разделе продукции, должны быть гражданами Республики Узбекистан
Юридические лица Республики Узбекистан имеют преимущественное право на участие в реализации Соглашения в качестве подрядчиков, поставщиков, перевозчиков или в ином качестве по соглашениям (контрактам) с инвесторами.
Не менее 80 % всего нанятого персонала, задействованного в реализации соглашения о разделе продукции, должны быть гражданами Республики Узбекистан
Присутствие физических лиц
Обязательства не принимаются, за исключением мер в отношении временного въезда и пребывания перечисленных ниже категорий физических лиц:

1. "Жеке тұлғалардың уақытша болу ерекшеліктері" деген IV тарауға сәйкес төменде келтірілген Міндеттемелер тізбесінде (бұдан әрі "осы Тізбе" деп аталады) Өзбекстан Республикасы "Ұлттық режим шектеулері" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 26-бапқа сәйкес ырықтандыру бойынша міндеттемелер қабылдайтын көрсетілетін қызметтер секторлары немесе кіші секторлары, сондай-ақ осы көрсетілетін қызметтер секторларында немесе кіші секторларында қолданылатын тиісті шектеулер көрсетілген.
2. Өзбекстан Республикасы осы Тізбеде аталмаған көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қатысты міндеттемелер қабылдамайды.
3.  Осы Тізбе "Ұлттық режим шектеулері" деген 25-бап пен "Нарыққа қол жеткізу шектеулері" деген 26-бапқа сәйкес нарыққа қол жеткізуді шектеу болып табылмайтын біліктілік талаптары мен рәсімдерге, техникалық стандарттарға және лицензиялық талаптар мен рәсімдерге немесе ұлттық режимге қатысты шараларды қамтымайды. Бұл шаралар (мысалы, inter alia, лицензия алу, реттелетін секторлардағы біліктілікті тану тілдік емтихандарды қоса алғанда, арнайы емтихандарды, тапсыру және экономикалық қызмет жүзеге асырылатын аумақтан заңды мекенжай мен тұрғылықты жер алу қажеттігі), егер олар осы Тізбеде санамаланбаса да, кез-келген жағдайда осы Тізбеде көрсетілген көрсетілетін қызметтер секторларына немесе кіші секторларына қолданылады.
4. Осы Тізбеде ешнәрсе де Өзбекстан Республикасының "Қолданылу аясы" деген 23-бапта көрсетілген шараларды қолдану құқығына кедергі келтірмейді.
5. Осы Тізбеде:
Өзбекстан Республикасының заңды тұлғасы Өзбекстан Республикасының заңнамасында айқындалғандай, заңды тұлғаны білдіреді.
жұлдызша (*) техникалық мүмкіндіктің болмауына байланысты міндеттемелердің жоқ екенін білдіреді;
көрсетілетін қызметтер секторларына/кіші секторларына қатысты жақшада көрсетілген СРС кодтары БҰҰ-ның Негізгі өнімнің алдын ала сыныптауышына сілтемелер болып табылады (Statistical Papers Series M No. 77, Provisional Central Product Classification, Department of International Economics and Social Affairs, Statistical Office of the United Nations, New York, 1991);
екі жұлдызша (**) аталған көрсетілетін қызметтің СРС кодына сәйкес көрсетілген толық қамылған қызметтің бір бөлігін ғана құрайтынын білдіреді.
Сектор немесе кіші сектор
Нарыққа қол жеткізудегі шектеулер (26-бап)
Ұлттық режим шектеулері (25-бап)
Қосымша міндеттемелер (27-бап)
I. Деңгейлес міндеттемелер
Осы Тізбеге енгізілген барлық сектор / кіші сектор
Барлық сектор / кіші сектор
Бақылау кеңесінің кемінде бір мүшесі және кәсіпорын басқармасының кемінде екі мүшесі Өзбекстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге тиіс
Бақылау кеңесінің кемінде бір мүшесі және кәсіпорын басқармасының кемінде екі мүшесі Өзбекстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге тиіс
Минералды ресурстарды барлауға, игеруге және өндіруге қатысты өнімді бөлу туралы келісімдер
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған келісімдер (келісімшарттар) бойынша мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгеше түрде Келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар.
Өнімді бөлу туралы келісімді іске асыруға тартылған барлық жалданған персоналдың кемінде 80 %-ы Өзбекстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
Өзбекстан Республикасы заңды тұлғаларының инвесторлармен жасалған келісімдер (келісімшарттар) бойынша мердігерлер, өнім берушілер, тасымалдаушылар ретінде немесе өзгеше түрде Келісімді іске асыруға қатысуға басым құқығы бар.
Өнімді бөлу туралы келісімді іске асыруға тартылған барлық жалданған персоналдың кемінде 80 %-ы Өзбекстан Республикасының азаматтары болуға тиіс
Жеке тұлғалардың болуы
Төменде санамаланған жеке тұлғалар санатындағылардың уақытша келіне және болуына қатысты шараларды:

1. К внутрифирменному переводу относятся физические лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан, которые временно переводятся для предоставления услуг юридическим лицом страной – членом ВТО, учрежденного в Узбекистане, в рамках которого они переводятся в Узбекистан через учреждение.
Внутрифирменный перевод применяется только к категории "квалифицированный иностранный специалист", который осуществляет трудовую деятельность на территории Республики Узбекистан и должен соответствовать следующим минимальным критериям:
наличие высшего профессионального образования;
наличие пятилетнего опыта работы в целевой сфере;
наличие заработной платы в Республике Узбекистан не менее 22 тыс. СДР.
Сотрудники в рамках внутрифирменного перевода подлежат
требованиям теста на экономическую целесообразность.
Общее число иностранных граждан в рамках внутрифирменного перевода не должно превышать 30% общего количества сотрудников иностранной организации, если иное не указано в обязательствах по отдельным секторам услуг.
В рамках внутрифирменного перевода въезд и временное пребывание физических лиц государств – участников СНГ разрешается до трех лет (данный срок может быть продлен), на основании разрешений, выдаваемых уполномоченным органом, при условии, что иностранный поставщик услуг выполняет одно из следующих требований:
a) предлагает программы подготовки, переподготовки или повышения квалификации для своих сотрудников (граждан Узбекистана); или
b) создает дополнительные рабочие места для граждан Узбекистана.
2. Деловые посетители – лица, которые не проживают на территории Республики Узбекистан:
не являются гражданами Республики Узбекистан;
представляют иностранного поставщика услуг на переговорах по поставке услуг;
въезжают на территорию Республики Узбекистан в целях создания учреждения поставщика услуг другого государства.
Указанные лица не должны быть заняты в прямых поставках таких услуг и не должны поставлять эти услуги сами.
Срок временного пребывания деловых посетителей на территории Республики Узбекистан не должен превышать 90 дней
Обязательства не принимаются, за исключением мер, указанных в графе "Ограничения доступа на рынок"
II. Секторальные обязательства
1. Деловые услуги
A. Профессиональные услуги
86190 Другие юридические консультационные и информационные услуги
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
862 Услуги в области составления счетов, финансовой ревизии и бухгалтерского учета, кроме 86220 (Услуги в области бухгалтерского учета, кроме налоговых деклараций)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства";
а также:
аудитор – физическое лицо, имеющее квалификационный сертификат аудитора, выдаваемый в случае успешной сдачи квалификационного экзамена, а также имеющее вид на жительство в Республике Узбекистан и свидетельство уполномоченного государственного органа о признании документа о высшем образовании. Аудитор вправе оказывать услуги от имени аудиторской организации. Индивидуальная деятельность аудитора запрещена
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства";
а также:
аудитор – физическое лицо, имеющее квалификационный сертификат аудитора, выдаваемый в случае успешной сдачи квалификационного экзамена, а также имеющее вид на жительство в Республике Узбекистан и свидетельство уполномоченного государственного органа о признании документа о высшем образовании. Аудитор вправе оказывать услуги от имени аудиторской организации. Индивидуальная деятельность аудитора запрещена
86220 Услуги в области бухгалтерского учета, кроме налоговых деклараций
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства";
а также:
руководителем службы бухгалтерского учета не может быть лицо, признанное недееспособным или ограниченно дееспособным, а также имеющее непогашенную или неснятую судимость за умышленное преступление.
Руководитель службы бухгалтерского учета субъекта бухгалтерского учета (за исключением банков и иных кредитных организаций), подлежащего обязательной аудиторской проверке, должен отвечать следующим требованиям:
иметь высшее образование;
иметь стаж работы, связанной с ведением бухгалтерского учета или составлением финансовой отчетности либо аудиторской деятельностью, при наличии высшего экономического образования – не менее 3 лет из последних 5 календарных лет, а при наличии высшего неэкономического образования – не менее 7 лет из последних 10 календарных лет.
Руководитель субъекта бухгалтерского учета, подлежащего обязательной аудиторской проверке, обязан обеспечивать ежегодное прохождение повышения квалификации руководителя службы бухгалтерского учета
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства";
а также:
руководителем службы бухгалтерского учета не может быть лицо, признанное недееспособным или ограниченно дееспособным, а также имеющее непогашенную или неснятую судимость за умышленное преступление.
Руководитель службы бухгалтерского учета субъекта бухгалтерского учета (за исключением банков и иных кредитных организаций), подлежащего обязательной аудиторской проверке, должен отвечать следующим требованиям:
иметь высшее образование;
иметь стаж работы, связанной с ведением бухгалтерского учета или составлением финансовой отчетности либо аудиторской деятельностью, при наличии высшего экономического образования – не менее 3 лет из последних 5 календарных лет, а при наличии высшего неэкономического образования – не менее 7 лет из последних 10 календарных лет.
Руководитель субъекта бухгалтерского учета, подлежащего обязательной аудиторской проверке, обязан обеспечивать ежегодное прохождение повышения квалификации руководителя службы бухгалтерского учета
863 Налоговые услуги
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства";
а также:
налоговым консультантом является физическое лицо, получившее квалификационный сертификат, выдаваемый в случае успешной сдачи квалификационного экзамена, а также имеющее вид на жительство в Республике Узбекистан и свидетельство уполномоченного государственного органа о признании документа о высшем образовании.
Налоговый консультант может привлекаться к налоговому консультированию, если он состоит в штате организации налоговых консультантов или в случае заключения с ним организацией налоговых консультантов договора гражданско-правового характера.
При неучастии в течение 3 лет в деятельности по налоговому консультированию, действие сертификата прекращается.
Налоговый консультант обязан повышать квалификацию в государственных и негосударственных образовательных учреждениях, аккредитованных в соответствии с законодательством Республики Узбекистан
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства";
а также:
налоговым консультантом является физическое лицо, получившее квалификационный сертификат, выдаваемый в случае успешной сдачи квалификационного экзамена, а также имеющее вид на жительство в Республике Узбекистан и свидетельство уполномоченного государственного органа о признании документа о высшем образовании.
Налоговый консультант может привлекаться к налоговому консультированию, если он состоит в штате организации налоговых консультантов или в случае заключения с ним организацией налоговых консультантов договора гражданско-правового характера.
При неучастии в течение 3 лет в деятельности по налоговому консультированию, действие сертификата прекращается.
Налоговый консультант обязан повышать квалификацию в государственных и негосударственных образовательных учреждениях, аккредитованных в соответствии с законодательством Республики Узбекистан
8671 Услуги в области архитектуры
8672 Инженерные услуги
8673 Комплексные инженерные услуги
86742 Услуги в области садово-парковой архитектуры
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
932 Ветеринарные услуги
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
B. Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
84 Компьютерные услуги и связанное с этим обслуживание
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
D. Риэлтерские услуги
82101 Услуги по аренде, связанные с собственным или арендованным жилым имуществом
82102 Услуги по аренде собственного или арендованного нежилого имущества
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
F. Другие деловые услуги
87120 Планирование, создание и размещение рекламных услуг
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
86401 Услуги по исследованию рынка
865 Консультативные услуги по вопросам управления
86601 Услуги по руководству проектами, кроме строительных
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"

1. Өзбекстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын, Өзбекстанда құрылған, оның шеңберінде құру арқылы Өзбекстанға ауыстырылатын, ДСҰ-ға мүше елдің заңды тұлғасының көрсетілетін қызметтерді ұсынуы үшін уақытша ауыстырылатын жеке тұлғалар фирмаішілік ауыстыруға жатынын қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды.
Фирмаішілік ауыстыру еңбек қызметін Өзбекстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын және ең аз дегенде мынадай:
жоғары кәсіптік білімінің болуы;
нысаналы салада бес жылдық жұмыс тәжірибесінің болуы;
Өзбекстан Республикасында жалақысы кемінде 22 мың АҚҚ болуы өлшемшарттарына сәйкес келуге тиіс "білікті шетелдік маман" деген санатқа ғана қолданылады.
Қызметкерлерге фирмаішілік ауыстыру шеңберінде экономикалық орындылыққа арналған тест талаптары қолдайды.
Егер көрсетілетін қызметтердің жекелеген секторлары бойынша міндеттемелерде өзгеше көрсетілмесе, фирмаішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік азаматтардың жалпы саны шетелдік ұйым қызметкерлерінің жалпы санының 30%-нан аспауға тиіс.
Фирмаішілік ауыстыру шеңберінде
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің жеке тұлғаларының келуіне және уақытша болуына уәкілетті орган беретін рұқсаттар негізінде, шетелдік көрсетілетін қызметтерді ұсынушы мынадай талаптардың бірін орындаған:
a) өз қызметкерлеріне (Өзбекстан азаматтары) даярлау, қайта даярлау немесе біліктілігін арттыру бағдарламаларын ұсынған; немесе
b) Өзбекстан азаматтары үшін қосымша жұмыс орындарын құрған жағдайда, үш жылға дейін (осы мерзім ұзартылуы мүмкін) рұқсат етіледі.
2. Іскери келушілер – Өзбекстан Республикасының аумағында тұрмайтын адамдар, олар:
Өзбекстан Республикасының азаматтары болып табылмайды;
көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша келіссөздерде шетелдік көрсетілетін қызметтерді ұсынушыны білдіреді;
басқа мемлекеттің көрсетілетін қызметтерді ұсынушы мекемесін құру мақсатында Өзбекстан Республикасының аумағына келеді.
Аталған адамдар мұндай көрсетілетін қызметтерді тікелей ұсынушымен айналыспауға тиіс және бұл көрсетілетін қызметтерді өздері ұсынушыға тиіс.
Іскери келушілердің Өзбекстан Республикасының аумағында уақытша болу мерзімі 90 күннен аспауға тиіс
"Нарыққа қол жеткізуді шектеулер" бағанында көрсетілген шараларды қоспағанда, міндеттемелер қабылданбайды
II. Секторлық міндеттемелер
1. Іскерлік көрсетілетін қызметтер
А. Кәсіптік көрсетілетін қызметтер
86190 Басқа да заңдық консультациялық және ақпараттық көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды
86220-дан (Салық декларацияларынан басқа бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер)басқа 862, Шоттар жасау, қаржылық ревизия және бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
Аудитор – біліктілік емтиханын ойдағыдай тапсырған жағдайда берілетін, сондай-ақ Өзбекстан Республикасында тұруға ықтиярхаты және уәкілетті мемлекеттік органның жоғары білім жөніндегі құжатты тану туралы куәлігі бар аудитордың біліктілік сертификатына ие жеке тұлға. Аудитор аудиторлық ұйымның атынан қызметтер көрсетуге құқылы. Аудитордың жеке қызметіне тыйым салынады
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
Аудитор – біліктілік емтиханын ойдағыдай тапсырған жағдайда берілетін, сондай-ақ Өзбекстан Республикасында тұруға ықтиярхаты және уәкілетті мемлекеттік органның жоғары білім жөніндегі құжатты тану туралы куәлігі бар аудитордың біліктілік сертификатына ие жеке тұлға. Аудитор аудиторлық ұйымның атынан қызметтер көрсетуге құқылы. Аудитордың жеке қызметіне тыйым салынады
86220-дан (Салық декларацияларынан басқа бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер) басқа, 862 Шоттар жасау, қаржылық ревизия және бухгалтерлік есеп саласындағы көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
Аудитор – біліктілік емтиханын ойдағыдай тапсырған жағдайда берілетін, сондай-ақ Өзбекстан Республикасында тұруға ықтиярхаты және уәкілетті мемлекеттік органның жоғары білім жөніндегі құжатты тану туралы куәлігі бар аудитордың біліктілік сертификатына ие жеке тұлға. Аудитор аудиторлық ұйымның атынан қызметтер көрсетуге құқылы. Аудитордың жеке қызметіне тыйым салынады
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
Аудитор – біліктілік емтиханын ойдағыдай тапсырған жағдайда берілетін, сондай-ақ Өзбекстан Республикасында тұруға ықтиярхаты және уәкілетті мемлекеттік органның жоғары білім жөніндегі құжатты тану туралы куәлігі бар аудитордың біліктілік сертификатына ие жеке тұлға. Аудитор аудиторлық ұйымның атынан қызметтер көрсетуге құқылы. Аудитордың жеке қызметіне тыйым салынады
86220 Салық декларацияларынан басқа, бухгалтерлік есеп саласында көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған, сондай-ақ қасақана қылмыс жасағаны үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар адам бухгалтерлік есеп қызметінің басшысы бола алмайды.
Міндетті аудиторлық тексеруге жататын бухгалтерлік есеп субъектісінің бухгалтерлік есеп қызметінің басшысы (банктер мен өзге де кредиттік ұйымдарды қоспағанда) мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
жоғары білімі бар;
бухгалтерлік есепті жүргізуге немесе қаржылық есептілікті жасауға не аудиторлық қызметке байланысты, жоғары экономикалық білімі болған кезде – соңғы күнтізбелік 5 жылдан кемінде 3 жыл, ал жоғары экономикалық емес білімі болған кезде – соңғы күнтізбелік 10 жылдан кемінде 7 жыл жұмыс өтілі болуға тиіс.
Міндетті аудиторлық тексеруге жататын бухгалтерлік есеп субъектісінің басшысы бухгалтерлік есеп қызметі басшысының біліктілік арттырудан жыл сайын өтуін қамтамасыз етуге міндетті
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған, сондай-ақ қасақана қылмыс жасағаны үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар адам бухгалтерлік есеп қызметінің басшысы бола алмайды.
Міндетті аудиторлық тексеруге жататын бухгалтерлік есеп субъектісінің бухгалтерлік есеп қызметінің басшысы (банктер мен өзге де кредиттік ұйымдарды қоспағанда) мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
жоғары білімі бар;
бухгалтерлік есепті жүргізуге немесе қаржылық есептілікті жасауға не аудиторлық қызметке байланысты, жоғары экономикалық білімі болған кезде – соңғы күнтізбелік 5 жылдан кемінде 3 жыл, ал жоғары экономикалық емес білім болған кезде – соңғы күнтізбелік 10 жылдан кемінде 7 жыл жұмыс өтілі болуға тиіс.
Міндетті аудиторлық тексеруге жататын бухгалтерлік есеп субъектісінің басшысы бухгалтерлік есеп қызметі басшысының біліктілік арттырудан жыл сайын өтуін қамтамасыз етуге міндетті
863 Салықтық көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
біліктілік емтиханын ойдағыдай тапсырған жағдайда берілетін біліктілік сертификатын алған, сондай-ақ Өзбекстан Республикасында тұруға ықтиярхаты және уәкілетті мемлекеттік органның жоғары білім жөніндегі құжатты тану туралы куәлігі бар жеке тұлға салық консультанты болып табылады.
Салық консультанты салық консультанттары ұйымының штатында болса немесе онымен салық консультанттары ұйымы азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт жасасқан жағдайда салық консультациясына тартылуы мүмкін.
3 жыл ішінде салық консультациясы беру жөніндегі қызметке қатыспаған жағдайда сертификаттың қолданысы тоқтатылады.
Салық консультанты Өзбекстан Республикасының заңнамасына сәйкес аккредиттелген мемлекеттік және мемлекеттік емес білім беру мекемелерінде біліктілігін арттыруға міндетті
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа міндеттемелер қабылданбайды;
сондай-ақ:
біліктілік емтиханын ойдағыдай тапсырған жағдайда берілетін біліктілік сертификатын алған, сондай-ақ Өзбекстан Республикасында тұруға ықтиярхаты және уәкілетті мемлекеттік органның жоғары білім жөніндегі құжатты тану туралы куәлігі бар жеке тұлға салық консультанты болып табылады.
Салық консультанты салық консультанттары ұйымының штатында болса немесе онымен салық консультанттары ұйымы азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт жасасқан жағдайда салық консультациясына тартылуы мүмкін.
3 жыл ішінде салық консультациясы беру жөніндегі қызметке қатыспаған жағдайда сертификаттың қолданысы тоқтатылады.
Салық консультанты Өзбекстан Республикасының заңнамасына сәйкес аккредиттелген мемлекеттік және мемлекеттік емес білім беру мекемелерінде біліктілігін арттыруға міндетті
8671 Сәулет саласындағы көрсетілетін қызметтер
8672 Инженерлік көрсетілетін қызметтер
8673 Кешенді инженерлік көрсетілетін қызметтер
86742 Бау-саябақ сәулеті саласында көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
932 Ветеринариялық көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
B. Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты көрсетілетін қызметтер
84 Компьютерлік көрсетілетін қызметтер және соған байланысты қызмет көрсету
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
D. Риэлторлік көрсетілетін қызметтер
82101 Меншікті немесе жалға алынған тұрғынжай мүлкімен байланысты жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтер
82102 Меншікті немесе жалға алынған тұрғынжай емес мүлікті жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
F. Басқа да іскерлік көрсетілетін қызметтер
87120 Жарнамалық көрсетілетін қызметтерді жоспарлау, құру және орналастыру
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
86401 Нарықты зерттеу бойынша көрсетілетін қызметтер
865 Басқару мәселелері бойынша консультативтік көрсетілетін қызметтер
86601 Құрылыс жобаларынан басқа жобаларды басқару бойынша көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды

E. 511 Работы, предшествующие строительству, на строительных участках (за исключением 5113 и 5115)
515 Специальные строительные работы
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
5. Образовательные услуги
92390 Другие услуги высшего образования
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"; а также:
в составе руководителей (ректор/проректор) учебного заведения обеспечивается участие граждан Республики Узбекистан (не менее 1 представителя)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"; а также:
в составе руководителей (ректор/проректор) учебного заведения обеспечивается участие граждан Республики Узбекистан (не менее 1 представителя)
6. Экологические услуги
Эти обязательства относятся к услугам, связанным с коммерческой деятельностью частных компаний
d) Прочие услуги
9404 Услуги по очистке выхлопных газов
9405 Услуги по снижению шума
Рекультивация и очистка почвы и воды (часть CPC 9406 услуги по охране природы и ландшафта)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
7. Финансовые услуги
A. (b) 8129 Услуги, не связанные со страхованием жизни
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
B. (v) Прием вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения 81115-81119
(vi) Выдача ссуд всех видов, включая, потребительский кредит, залоговый кредит, факторинг и финансирование коммерческих операций 8113
(viii) Все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитные, платежные и дебетовые карточки, 81339**
(ix) Гарантии и обязательства 81199**
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства", а также не менее одного члена наблюдательного совета банка, а также не менее двух членов правления банка должны владеть государственным языком Республики Узбекистан
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства", а также не менее одного члена наблюдательного совета банка, а также не менее двух членов правления банка должны владеть государственным языком

E. 511 Құрылыс алаңдарындағы құрылыс алдындағы жұмыстар (5113 және 5115-ті қоспағанда)
515 Арнайы құрылыс жұмыстары
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
5. Көрсетілетін білім беру қызметтері
92390 Жоғары білім бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды; сондай-ақ:
Оқу орны басшыларының (ректор / проректор) құрамында Өзбекстан Республикасы азаматтарының қатысуы қамтамасыз етіледі (кемінде 1 өкіл)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды; сондай-ақ:
Оқу орны басшыларының (ректор / проректор) құрамында Өзбекстан Республикасы азаматтарының қатысуы қамтамасыз етіледі (кемінде 1 өкіл)
6. Экологиялық көрсетілетін қызметтер
Бұл міндеттемелер жекеменшік компаниялардың коммерциялық қызметіне байланысты көрсетілетін қызметтерге жатады.
d) Өзге де көрсетілетін қызметтер
9404 Пайдаланылған газдан тазарту бойынша көрсетілетін қызметтер
9405 Шуды азайту бойынша көрсетілетін қызметтер
Топырақ пен суды қалпына келтіру және тазарту (CPC 9406 бір бөлігі табиғат пен ландшафтыны қорғау бойынша көрсетілетін қызметтер)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
7. Қаржылық көрсетілетін қызметтер
A. (b) 8129 Өмірді сақтандыруға байланысты емес көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа ,міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
B. (v) Халықтан салымдарды және басқа да қайтарылатын ақша қаражаттарын қабылдау 81115-81119
(vi) Тұтынушылық кредит, кепілдік кредит, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыру барлық түрін кредитін беру 8113
(viii) Кредиттік, төлемдік және дебеттік карточкаларды қоса алғанда, төлемдер және ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері, 81339**
(ix) Кепілдіктер мен міндеттемелер 81199**
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды, сондай-ақ,
Банктің байқау кеңесінің кемінде бір мүшесі, сондай-ақ банк басқармасының кемінде екі мүшесі Өзбекстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге тиіс
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды, сондай-ақ,
Банктің байқау кеңесінің кемінде бір мүшесі, сондай-ақ банк басқармасының кемінде екі мүшесі мемлекеттік тілді білуге тиіс

9. Услуги, связанные с туризмом и путешествиями
64110 Услуги по размещению в гостинице
64120 Услуги по размещению в мотеле
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства". Иностранная коммерческая организация, осуществляющая деятельность в гостиничном секторе, должна иметь в своем штате не менее 80 % граждан Узбекистана
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
74710 Услуги туроператоров и турагентов
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
10. Оздоровительные, культурные и спортивные услуги
96194 Цирк, парк развлечений и подобные услуги аттракционов
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
11. Транспортные услуги
C. Авиатранспортные услуги
(d) Обслуживание и ремонт воздушных судов (часть CPC 8868**)
Продажа и маркетинг авиатранспортных услуг
Услуги компьютерной системы резервирования
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
E. Услуги железнодорожного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт железнодорожного оборудования (часть CPC 8868**)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
F. Услуги автодорожного транспорта
(d) Обслуживание и ремонт автотранспортного оборудования (6112 + 8867)
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
H. Вспомогательные услуги для всех видов транспорта
(a) Услуги по обработке грузов (741*) только для авто- и железнодорожного транспорта
(b) Услуги складов и пакгаузов (742*) только для авто- и железнодорожного транспорта
(с) Услуги грузовых транспортных агентств (748*), только для авто- и железнодорожного транспорта
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
Обязательства не принимаются, кроме указанных в разделе "Горизонтальные обязательства"
_________________________
1 Распространение телевизионных и/или радиопрограмм определяется как непрерывная передача сигналов, необходимых для распространения телевизионных и радиопрограмм для широкой публики, но не включает соединения между операторами.
Приложение Д
Торговля
финансовыми услугами
Настоящее приложение применяется к мерам Сторон, затрагивающим особенности торговли финансовыми услугами.
Положения настоящего приложения не применяются к поставляемым услугам и деятельности, осуществляемой во исполнение функций государственной власти на некоммерческой основе и не на условиях конкуренции, а также в отношении предоставления субсидий.
Понятия, используемые в настоящем приложении, означают следующее:
государственное учреждение – орган государственной власти либо национальный (центральный) банк Стороны, либо организация Стороны, принадлежащая Стороне или контролируемая этой Стороной, которая осуществляет исключительно полномочия, делегированные органом государственной власти этой Стороны или национальным (центральным) банком такой Стороны;
лицензия – специальное разрешение или документ уполномоченного органа, удостоверяющий в соответствии с национальным законодательством Стороны право поставщика услуг осуществлять на территории Стороны определенный вид деятельности;
торговля финансовыми услугами – в настоящем приложении означает "торговля услугами" и "деятельность", как это определено в статье 1 настоящего Соглашения;
сектор финансовых услуг – весь сектор финансовых услуг, включая все его подсектора, а в отношении изъятий из обязательств, ограничений и условий Стороны – один или несколько либо все подсектора отдельной финансовой услуги в соответствии с законодательством Стороны;
уполномоченный орган – орган Стороны, обладающий в соответствии с законодательством этой Стороны полномочиями по осуществлению регулирования и (или) надзора и контроля финансового рынка, финансовых организаций (отдельных сфер финансового рынка);
финансовые услуги – услуги финансового характера, включающие:
А. Страховые и относящиеся к страховым услуги:

9. Туризм мен саяхатқа байланысты көрсетілетін қызметтер
64110 Қонақүйге орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
64120 Мотельге орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды.
Қонақ үй секторында қызмет ететін шетелдік коммерциялық ұйымның өз штатында Өзбекстан азаматтарының кемінде 80 %-ы болуға тиіс
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
74710 Туроператорлар мен турагенттердің көрсетілетін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
10. Сауықтыру, мәдени және спорттық көрсетілетін қызметтер
96194 Цирк, ойын-сауық саябағы және осыған ұқсас көрсетілетін аттракцион қызметтері
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
11. Көрсетілетін көлік қызметтері
C. Көрсетілетін авиакөлік қызметтері
(d) Әуе кемелеріне қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі)
Көрсетілетін авиакөлік қызметтерін сату және олардың маркетингі
Компьютерлік резервтеу жүйелері көрсететін қызметтер
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
E. Көрсетілетін теміржол көлігі қызметтері
(d) Теміржол жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (CPC 8868** бір бөлігі)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
F. Көрсететін автожол көлігі қызметтері
(d) Автокөлік жабдығына қызмет көрсету және жөндеу (6112 + 8867)
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
H. Көліктің барлық түрлеріне көрсетілетін қосалқы қызметтер
(a) Жүктерді өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер (741*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
(b) Қоймалар мен пакгауздар бойынша көрсетілетін қызметтер (742*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
(с) Жүк көлігі агенттіктерінің көрсетілетін қызметтері (748*), тек авто- және теміржол көлігі үшін
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
"Деңгейлес міндеттемелер" деген бөлімде көрсетілгендерден басқа, міндеттемелер қабылданбайды
________________
1Телевизиялық және/немесе радиобағдарламаларды тарату телевизиялық және радиобағдарламаларды көпшілікке тарату үшін қажетті, бірақ операторлар арасындағы байланысты қамтымайтын сигналдарды үздіксіз беру ретінде айқындалады.
Көрсетілетін қызметтердің
еркін саудасы, инвестициялар
құру, қызметі және оларды
жүзеге асыру туралы
келісімге
Д қосымша
Қаржылық көрсетілетін қызметтердің саудасы
Осы қосымша Тараптардың қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасының ерекшеліктерін қозғайтын шараларына қолданылады.
Осы қосымшаның ережелері ұсынылатын көрсетілетін қызметтерге және мемлекеттік билік функцияларын коммерциялық емес негізде және бәсекелестік шарттарынсыз, сондай-ақ субсидиялар беруге қатысты орындау үшін жүзеге асырылатын қызметке қолданылмайды.
Осы қосымшада пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
мемлекеттік мекеме – Тараптың мемлекеттік билік органы не ұлттық (орталық) банкі не Тарапқа тиесілі немесе осы Тарап бақылайтын, осы Тараптың мемлекеттік билік органы немесе осындай Тараптың ұлттық (орталық) банкі берген өкілеттіктерді ғана жүзеге асыратын Тараптың ұйымы;
лицензия – Тараптың ұлттық заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметтерді берушінің Тарап аумағында белгілі бір қызмет түрін жүзеге асыру құқығын куәландыратын арнаулы рұқсат немесе уәкілетті органның құжаты;
қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасы – осы қосымшада осы Келісімнің 1-бабында айқындалғандай, "көрсетілетін қызметтер саудасын" және "қызметті" білдіреді;
қаржылық көрсетілетін қызметтер секторы – қаржылық көрсетілетін қызметтер секторының барлық кіші секторларын қоса алғанда, оның бүкіл секторы, ал Тараптың міндеттемелерінен, шектеулерінен және шарттарынан алып қоюларға қатысты Тарап заңнамасына сәйкес жекелеген қаржылық көрсетілетін қызметтің бір немесе бірнеше не барлық кіші секторы;
уәкілетті орган – Тараптың заңнамасына сәйкес қаржы нарығын, қаржы ұйымдарын (қаржы нарығының жекелеген салаларын) реттеуді және (немесе) қадағалауды және бақылауды жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктері бар осы Тараптың органы;
қаржылық көрсетілетін қызметтер – мыналарды қамтитын қаржылық сипаттағы көрсетілетін қызметтер:
А. Көрсетілетін сақтандыру қызметтері және оларға жататын көрсетілетін қызметтер:

1) прямое страхование (включая совместное страхование):
жизни;
иное, чем страхование жизни;
2) перестрахование и ретроцессия;
3) страховое посредничество, такое как брокерское и агентское;
4) вспомогательные услуги по страхованию, такие как консультационные,
актуарные услуги, оценка риска и услуги по урегулированию претензий.
Б. Банковские и другие финансовые и платежные услуги (помимо страхования):
1) прием вкладов и прочих возвратных денежных средств от населения;
2) выдача ссуд всех видов, включая потребительский кредит, залоговый кредит, факторинг и финансирование коммерческих операций;
3) финансовый лизинг;
4) все виды услуг по платежам и денежным переводам, включая кредитные, платежные и дебетовые карточки, дорожные чеки и банковские векселя;
5) гарантии и обязательства;
6) торговля за свой счет и за счет клиентов, на валютной бирже, на внебиржевом рынке либо иным образом:
инструментами денежного рынка (включая чеки, переводные векселя, депозитные сертификаты);
иностранной валютой;
производными продуктами, в том числе, но не исключительно, фьючерсами и опционами;
инструментами, касающимися валютных курсов и процентных ставок, включая такие как соглашения о свопах и форвардные соглашения о процентной ставке;
переводными ценными бумагами;
прочими инструментами и финансовыми активами, которые могут быть предметом сделки, включая золото и серебро в слитках;
7) участие в выпусках всех видов ценных бумаг, включая организацию подписки и размещение, в качестве агента (через публичную или закрытую подписку) и предоставление услуг, имеющих отношение к таким выпускам;
8) брокерские операции на денежном рынке;
9) управление активами, такими как наличные денежные средства или портфель ценных бумаг, все формы управления коллективными инвестициями, управление пенсионным фондом, услуги по ответственному хранению, депозитарные и трастовые услуги;
10) услуги по осуществлению взаиморасчетов и клиринговые услуги по финансовым активам, включая ценные бумаги, производные продукты и другие инструменты, которые могут быть предметом сделки;
11) предоставление и передача финансовой информации, обработка финансовых данных и соответствующего программного обеспечения поставщиков других финансовых услуг;

1) тікелей сақтандыру (бірлесіп сақтандыруды қоса алғанда):
өмірді сақтандыру;
өмірді сақтандырудан өзгесі;
2) қайта сақтандыру және ретроцессия;
3) брокерлік және агенттік сақтандыру сияқты сақтандыру делдалдылығы;
4) консультациялық, актуарлық көрсетілетін қызметтер, тәуекелді бағалау және наразылықтарды реттеу бойынша көрсетілетін қызметтер сияқты сақтандыру бойынша көрсетілетін қосалқы қызметтер.
Б. Банктік және басқа да қаржылық және төлемдік көрсетілетін қызметтер (сақтандырудан басқа):
1) халықтан салымдарды және басқа да қайтарылатын ақшалай қаражаттарды қабылдау;
2) тұтынушылық кредитті, кепілдік кредитті, факторинг пен коммерциялық операцияларды қаржыландыруды қоса алғанда, барлық түрдегі несиелерді беру;
3) қаржылық лизинг;
4) кредиттік, төлемдік және дебеттік карточкаларды, жол чектері мен банктік вексельдерді қоса алғанда, төлемдер мен ақша аударымдары бойынша көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері;
5) кепілдіктер мен міндеттемелер;
6) валюта биржасында, биржадан тыс нарықта не өзгеше түрде өз есебінен немесе клиенттер есебінен:
ақша нарығының құралдарымен (чектерді, аударылатын вексельдерді, депозиттік сертификаттарды қоса алғанда);
шетелдік валютамен;
туынды өнімдермен, оның ішінде фьючерстермен және опциондармен, бірақ тек қана олармен ғана емес;
своптар туралы келісімдер және пайыздық мөлшерлеме туралы форвардтық келісімдер сияқтыларды қоса алғанда, валюта бағамдары мен пайыздық мөлшерлемелерге қатысты құралдармен;
аударылатын бағалы қағаздармен;
құймалардағы алтын мен күмісті қоса алғанда, мәміле нысанасы болуы мүмкін өзге де құралдармен және қаржылық активтермен сауда жасау;
7) жазылуды ұйымдастыруды және агент ретінде орналастыруды (жария және жабық жазылым) қоса алғанда, бағалы қағаздардың барлық түрлерін шығаруға қатысу және осындай шығарылымға қатысы бар көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
8) ақша нарығындағы брокерлік операциялар;
9) қолма-қол ақша қаражаты немесе бағалар қағаздар портфелі сияқты активтерді басқару, ұжымдық инвестицияларды басқарудың барлық нысандары, зейнетақы қорын басқару, жауаптылықпен сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер, депозитарлық және трастілік көрсетілетін қызметтер;
10) өзара есеп айырысуларды жүзеге асыру бойынша көрсетілетін қызметтер және бағалы қағаздарды, туынды өнімдер мен мәміле нысанасы болуы мүмкін басқа да құралдарды қоса алғанда, қаржы активтері бойынша көрсетілетін клирингтік қызметтер;
11) басқа қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілердің қаржылық ақпаратты ұсынуы және беруі, қаржылық деректерді және тиісті бағдарламалық қамтылымды өңдеуі;

12) консультативные, посреднические и другие вспомогательные финансовые услуги по всем видам деятельности, перечисленным в подпунктах 1)–11) пункта Б, включая предоставление справочных материалов в связи с кредитованием и кредитный анализ исследования и рекомендаций по прямым и портфельным инвестициям, рекомендации по вопросам приобретения, реорганизации и стратегии корпораций.
Иные понятия в настоящем приложении используются в значении, указанном в настоящем Соглашении.
1. В отношении финансовых услуг, указанных Стороной в индивидуальном перечне в приложениях Б и В к настоящему Соглашению, Сторона обеспечивает, чтобы все меры, влияющие на торговлю финансовыми услугами, применялись разумным, объективным и беспристрастным образом.
2. Когда требуется разрешение на поставку финансовых услуг, уполномоченные органы Стороны в течение разумного периода времени после представления заявки, которая сочтена оформленной соответственно требованиям законодательства Стороны и правилам регулирования, информируют заявителя о решении по поводу заявления. По запросу заявителя уполномоченные органы Стороны представляют информацию о ходе рассмотрения заявки без излишней задержки.
3. Для обеспечения такого положения, чтобы меры, относящиеся к квалификационным требованиям и процедурам, техническим стандартам и требованиям лицензирования, не создавали неоправданных барьеров в торговле финансовыми услугами, Сторона вправе разрабатывать любые необходимые правила через соответствующие органы, которые они могут создать. Эти правила среди прочего должны предусматривать, чтобы содержащиеся в них требования:
1) основывались на объективных и гласных критериях, таких как компетентность и способность поставлять услугу;
2) не были более обременительными, чем это необходимо для обеспечения качества услуги;
3) в случае процедур лицензирования не были сами по себе ограничением на поставку услуги.
4. До вступления в силу правил, разработанных в соответствии с пунктом 3 настоящего приложения, для секторов финансовых услуг, указанных в индивидуальных перечнях Сторон в приложении Б к настоящему Соглашению, Стороны не применяют лицензионные или квалификационные требования и технические стандарты, аннулирующие или сокращающие выгоды, которые предоставляются согласно условиям, указанным в индивидуальных перечнях Сторон в приложении Б к настоящему Соглашению.
Применяемые Стороной лицензионные или квалификационные требования и технические стандарты должны соответствовать критериям, указанным в подпунктах 1–3 пункта 5 настоящего приложения, и могли бы разумно ожидаться от этой Стороны на дату подписания настоящего Соглашения.

12) Б тармағының 1) – 11)-тармақшаларында санамаланған қызметтің барлық түрлері бойынша консультациялық, делдалдық және басқа да қосалқы қаржылық көрсетілетін қызметтер, оған қоса кредиттеуге байланысты анықтамалық материалдарды ұсыну және тікелей және портфельдік инвестициялар бойынша зерттеулер мен ұсынымдарды кредиттік талдау, корпорацияларды сатып алу, қайта ұйымдастыру және олардың стратегиясы мәселелері бойынша ұсынымдар.
Осы қосымшадағы өзге ұғымдар осы Келісімде көрсетілген мағынасында пайдаланылады.
1. Тарап осы Келісімге Б және В қосымшаларындағы жеке тізбеде көрсеткен қаржылық көрсетілетін қызметтерге қатысты Тарап қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасына ықпал ететін барлық шаралардың ақылға қонымды, объективті әрі бейтарап түрде қолданылуын қамтамасыз етеді.
2. Қаржылық көрсетілетін қызметтерді беруге рұқсат талап етілген кезде, Тараптың уәкілетті органдары Тарап заңнамасының талаптарына және реттеу қағидаларына сәйкес ресімделген деп есептелген өтінім ұсынылғаннан кейін ақылға қонымды уақыт кезеңі ішінде өтінім берушіге өтінімге қатысты шешім туралы хабар береді. Өтінім берушінің сұрау салуы бойынша Тараптың уәкілетті органдары өтінімді қарау барысы туралы ақпаратты артық кідіріссіз ұсынады.
3. Біліктілік талаптары мен рәсімдеріне, техникалық стандарттарға және лицензиялау талаптарына қатысты шаралар қаржылық көрсетілетін қызметтер саудасында негізсіз кедергілер тудырмайтындай жағдайды қамтамасыз ету үшін Тарап өздері құра алатын тиісті органдар арқылы кез келген қажетті қағидаларды әзірлеуге құқылы. Бұл қағидалар, өзгелермен қатар, оларда қамтылған талаптардың:
1) құзыреттілік және көрсетілетін қызметті беру қабілеті сияқты объективті әрі ашық өлшемшарттарға негізделуін;
2) көрсетілетін қызметтің сапасын қамтамасыз етуге қажет болғаннан аса ауыр болмауын;
3) лицензиялау рәсімдері жағдайында көрсетілетін қызметті беруге өздігінен шектеу болмауын көздеуге тиіс.
4. Осы қосымшаның 3-тармағына сәйкес әзірленген қағидалар күшіне енгенге дейін осы Келісімге Б қосымшасындағы Тараптардың жеке тізбелерінде көрсетілген қаржылық көрсетілетін қызметтердің секторлары үшін Тараптар лицензиялық немесе біліктілік талаптарын және осы Келісімге Б қосымшасындағы Тараптардың жеке тізбелерінде көрсетілген шарттарға сәйкес берілетін, пайданы жоятын немесе қысқартатын техникалық стандарттарды қолданбайды.
Тарап қолданатын лицензиялық немесе біліктілік талаптары мен техникалық стандарттар осы қосымшаның 5-тармағының 1–3-тармақшаларында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс және осы Келісімге қол қойылған күні осы Тараптан ақылға қонымды түрде күтілуі мүмкін.

5. Если Сторона применяет лицензирование в отношении учреждения и (или) деятельности поставщиков финансовых услуг, то такая Сторона обеспечивает, чтобы:
1) наименования уполномоченных органов Стороны, отвечающих за выдачу лицензий на осуществление деятельности, были опубликованы или иным образом доведены до общего сведения;
2) лицензионные процедуры не являлись сами по себе ограничением на учреждение или деятельность и чтобы лицензионные требования, напрямую связанные с правом на осуществление деятельности, не являлись сами по себе необоснованным барьером для деятельности;
3) все лицензионные процедуры и требования были установлены в законодательстве Стороны и чтобы законодательство Стороны, устанавливающее или применяющее лицензионные процедуры или требования, публиковалось до даты его вступления в силу (введения в действие);
4) любые сборы, взимаемые в связи с представлением и рассмотрением заявления на выдачу лицензии, не являлись сами по себе ограничением для учреждения и деятельности и основывались на затратах лицензирующего органа Стороны, связанных с рассмотрением заявления и выдачей лицензии;
5) по истечении периода времени, установленного законодательством Стороны на принятие решения о выдаче (отказе в выдаче) лицензии, и по требованию заявителя соответствующий уполномоченный орган Стороны, отвечающий за выдачу лицензий, информировал заявителя о состоянии рассмотрения его заявления, а также о том, считается ли это заявление надлежаще заполненным. В любом случае заявителю будет предоставлена возможность внести технические исправления в заявление. Заявление не будет считаться надлежаще заполненным до тех пор, пока не будут получены вся информация и документы, указанные в соответствующем законодательстве Стороны;
6) по письменному требованию заявителя, которому было отказано в приеме заявления, уполномоченный орган Стороны, отвечающий за выдачу лицензий, отказавший в приеме заявления, письменно информировал заявителя о причинах такого отказа. Однако это положение не должно толковаться как требующее от лицензирующего органа Стороны раскрывать информацию, раскрытие которой препятствует исполнению законодательства Стороны или иным образом противоречит общественным интересам или существенным интересам безопасности;
7) в случае, когда было отказано в приеме заявления, заявитель мог подать новое заявление, в котором он мог бы попытаться устранить любые имевшиеся проблемы для выдачи лицензии;
8) выдаваемая лицензия действовала на всей территории Стороны.
6. Порядок и сроки выдачи лицензий на осуществление деятельности на рынках финансовых услуг на территории Стороны устанавливаются законодательством Стороны, на территории которой предполагается осуществление такой деятельности.

5. Егер Тарап қаржылық көрсетілетін қызметтерді берушілерді құруға және (немесе) олардың қызметіне қатысты лицензиялауды қолданса, онда мұндай Тарап:
1) Тараптың қызметті жүзеге асыруға лицензияларды беруге жауапты уәкілетті органдары атауларының жариялануын немесе жалпы жұрт назарына өзгеше түрде жеткізілуін;
2) лицензиялық рәсімдердің құруға немесе қызметке өздігінен шектеу болып табылмауын және қызметті жүзеге асыру құқығына тікелей байланысты лицензиялық талаптардың қызмет үшін өздігінен негізсіз кедергі болып табылмауын;
3) барлық лицензиялық рәсімдер мен талаптардың Тарап заңнамасында белгіленуін және лицензиялық рәсімдерді немесе талаптарды белгілейтін немесе қолданатын Тарап заңнамасының ол күшіне енген (қолданысқа енгізілген) күнге дейін жариялануын;
4) лицензия беруге арналған өтінішті ұсынуға және қарауға байланысты алынатын кез келген алымдардың құру мен қызмет үшін өздігінен шектеу болып табылмауын және Тараптың лицензиялаушы органының өтінішті қарауға және лицензия беруге байланысты шығындарына негізделуін;
5) Тарап заңнамасында лицензия беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдауға белгіленген уақыт кезеңі өткеннен кейін және өтініш берушінің талабы бойынша Тараптың лицензияларды беруге жауапты тиісті уәкілетті органының өтініш берушіге оның өтінішінің қаралу жай-күйі туралы, сондай-ақ бұл өтініштің тиісінше толтырылған болып есептелетіні туралы хабар беруін қамтамасыз етеді. Кез келген жағдайда да өтініш берушіге өтінішке техникалық түзетулер енгізу мүмкіндігі беріледі. Тараптың тиісті заңнамасында көрсетілген барлық ақпарат пен құжаттар алынғанға дейін өтініш тиісті түрде толтырылған болып есептелмейді;
6) өтінішін қабылдаудан бас тартылған өтініш берушінің жазбаша талабы бойынша Тараптың лицензияларды беруге жауапты, өтінішті қабылдаудан бас тартқан уәкілетті органның өтініш берушіге мұндай бас тартудың себептері туралы жазбаша ақпарат беруін қамтамасыз етеді. Алайда, бұл ереже Тараптың лицензиялаушы органынан жария етілуі Тарап заңнамасының орындалуына кедергі келтіретін немесе қоғамдық мүдделерге немесе қауіпсіздіктің елеулі мүдделеріне өзгеше түрде қайшы келетін ақпаратты ашуды талап ететін ереже ретінде түсіндірілмеуге тиіс;
7) өтінішін қабылдаудан бас тартылған жағдайда, өтініш берушінің лицензия берілу үшін кез келген орын алған проблемаларды жоюға тырысатындай жаңа өтініш бере алуын;
8) берілетін лицензияның Тараптың бүкіл аумағында қолданылуын қамтамасыз етеді.
6. Тарап аумағындағы қаржылық көрсетілетін қызметтер нарықтарында қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру тәртібі мен мерзімдері өз аумағында осындай қызметті жүзеге асыру болжанатын Тараптың заңнамасында белгіленеді.

7. Ничто в настоящем приложении не препятствует Стороне принимать пруденциальные меры, включая защиту интересов инвесторов, вкладчиков, страхователей, выгодоприобретателей и лиц, перед которыми поставщик услуг несет фидуциарную ответственность, и принимать любые разумные и обоснованные меры для обеспечения целостности и стабильности финансовой системы. Если такие меры не соответствуют положениям настоящего приложения, они не должны использоваться Стороной в качестве средства уклонения от исполнения обязательств, принятых этой Стороной в соответствии с настоящим Соглашением.
8. Ничто в настоящем приложении не должно толковаться как требование к Стороне раскрывать информацию, относящуюся к банковской и иной охраняемой национальным законодательством тайне, в том числе информацию о банковских счетах, операциях и вкладах индивидуальных клиентов, или другую какую-либо конфиденциальную информацию.
Уполномоченный орган Стороны вправе обратиться в уполномоченный орган другой Стороны с запросом о предоставлении конфиденциальной информации. Указанный запрос может быть удовлетворен уполномоченным органом Стороны при условии неразглашения такой информации третьим лицам без предварительного письменного согласия уполномоченного органа происхождения такой информации, за исключением случаев, предусмотренных национальным законодательством. В случае получения конфиденциальной информации по запросу уполномоченный орган Стороны обеспечивает уровень соблюдения конфиденциальности такой информации не меньший, чем в Стороне ее происхождения.
9. Стороны разрабатывают механизмы взаимодействия уполномоченных органов Сторон в сфере регулирования, контроля и надзора за деятельностью на своих финансовых рынках, в том числе в банковском секторе, страховом секторе и секторе услуг на рынке ценных бумаг.
10. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы законодательство этой Стороны, которое затрагивает или может затрагивать вопросы, охватываемые настоящим приложением, было опубликовано в официальном источнике, а по возможности на специально выделенном сайте в Интернете таким образом, чтобы любое лицо, права и (или) обязательства которого могут быть затронуты таким законодательством Стороны, имело возможность ознакомиться с ним.
Опубликование такого законодательства должно быть осуществлено в срок, обеспечивающий правовую определенность и обоснованные ожидания лиц, права и (или) обязательства которых могут быть затронуты этим законодательством Стороны, но в любом случае до даты его вступления в силу (введения в действие).
Каждая Сторона обеспечивает предоставление ответов на письменные запросы любого лица, касающиеся действующего и (или) планируемого законодательства по вопросам, охватываемым настоящим приложением. Ответы на запросы должны быть предоставлены такому заинтересованному лицу не позднее чем через 30 календарных дней со дня получения письменного запроса.

7. Осы қосымшада ешнәрсе де инвесторлардың, салымшылардың, сақтанушылардың, пайда алушылардың және өздерінің алдында көрсетілетін қызметті беруші фидуциарлық жауаптылықта болатын тұлғалардың мүдделерін қорғауды қоса алғанда, Тараптың пруденциялық шараларды қабылдауына және қаржы жүйесінің тұтастығы мен тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін кез келген ақылға қонымды және негізді шараларды қабылдауына кедергі келтірмейді. Егер мұндай шаралар осы қосымшаның ережелеріне сәйкес келмесе, оларды Тарап осы Келісімге сәйкес осы Тарап қабылдаған міндеттемелерді орындаудан жалтару құралы ретінде пайдаланбауға тиіс.
8. Осы қосымшада ешнәрсе де Тарапқа банктік және ұлттық заңнамамен қорғалатын өзге де құпияға жататын ақпаратты, оның ішінде жеке клиенттердің банктік шоттары, операциялары мен салымдары туралы ақпаратты немесе басқа қандай да бір құпия ақпаратты ашуға қойылатын талап ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
Тараптың уәкілетті органы екінші Тараптың уәкілетті органына құпия ақпарат беру туралы сұрау салумен жүгінуге құқылы. Ұлттық заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, мұндай ақпарат осындай ақпарат шыққан уәкілетті органының алдын ала жазбаша келісімінсіз үшінші тұлғаларға жария етілмеген жағдайда, Тараптың уәкілетті органы аталған сұрау салуды қанағаттандыруы мүмкін. Тараптың уәкілетті органы сұрау салу бойынша құпия ақпаратты алған жағдайда, мұндай ақпарат құпиялылығының ол шыққан Тараптан кем емес деңгейде сақталуын қамтамасыз етеді.
9. Тараптар өздерінің уәкілетті органдарының өз қаржы нарықтарындағы, оның ішінде банк секторындағы, сақтандыру секторындағы және бағалы қағаздар нарығында көрсетілетін қызметтер секторындағы қызметті реттеу, бақылау және қадағалау саласындағы өзара іс-қимыл жасау тетіктерін әзірлейді.
10. Әрбір Тарап осы Тараптың осы қосымшада қамтылған мәселелерді қозғайтын немесе қозғауы мүмкін заңнамасының ресми дереккөзде, мүмкіндігінше Интернеттегі арнайы бөлінген сайтта өзінің құқықтарын және (немесе) міндеттемелерін Тараптың осындай заңнамасы қозғауы мүмкін кез келген тұлға таныса алатындай етіп жариялануын қамтамасыз етеді.
Мұндай заңнаманы жариялау өздерінің құқықтарын және (немесе) міндеттемелерін Тараптың осы заңнамасы қозғауы мүмкін тұлғалардың құқықтық жағынан айқындалуын және негізделген үміттенуін қамтамасыз ететін мерзімде, бірақ кез келген жағдайда да ол күшіне енген (қолданысқа енгізілген) күнге дейін жүзеге асырылуға тиіс.
Әрбір Тарап кез келген тұлғаның осы қосымшада қамтылған мәселелер бойынша қолданыстағы және (немесе) жоспарланатын заңнамаға қатысты жазбаша сұрау салуларына жауап беруді қамтамасыз етеді. Сұрау салуға жауаптар осындай мүдделі тұлғаға жазбаша сұрау салу алынған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмей берілуге тиіс.

11. Сторона может признавать пруденциальные меры другой Стороны при определении применения ею мер, относящихся к поставке финансовых услуг. Такое признание может основываться на соглашении или договоренности с заинтересованной Стороной или может быть предоставлено в одностороннем порядке.
12. Сторона, являющаяся участником соглашения или договоренности о признании пруденциальных мер другой Стороны, как будущих, так и действующих, предоставляет другим Сторонам возможность вести переговоры об их присоединении к таким соглашениям или договоренностям, которые могли бы содержать правила, контроль, механизм осуществления таких правил, и, если возможно, процедуры, связанные с обменом информацией между участниками таких соглашений и договоренностей.
Приложение Е
Особенности регулирования
в сфере телекоммуникационных услуг
Сфера применения
Настоящее приложение содержит определения и принципы, касающиеся регулирования предоставления базовых телекоммуникационных услуг. Перечень таких услуг приведен в приложениях Б и В к настоящему Соглашению.
Определения
"Пользователи" означают потребителей и поставщиков услуг.
"Основные средства (оборудование)" означают средства (оборудование) телекоммуникационной сети общего пользования или услуги:
а) которые поставляются исключительно или преимущественно единственным поставщиком или ограниченным числом поставщиков; и
б) которые невозможно заменить по экономическим или техническим причинам, для того чтобы предоставить услугу.
"Основной поставщик" – поставщик, который имеет возможность оказать существенное влияние на условия деятельности (в том, что касается цен и предложения) на данном рынке базовых телекоммуникационных услуг в результате:
а) осуществляемого им контроля над основными средствами (оборудованием); или
б) своего положения на рынке.
1. Защита конкуренции
1.1. Предотвращение мер, нарушающих конкуренцию в области телекоммуникаций
Стороны примут меры для недопущения того, чтобы поставщики, которые в отдельности или вместе являются основным поставщиком, могли бы предпринимать действия, нарушающие конкуренцию.
1.2. Защитные меры
Упомянутые выше действия, нарушающие конкуренцию, заключаются в:
а) участии в антиконкурентном перекрестном субсидировании;
б) использовании сведений, полученных от конкурентов таким образом, что это приводит к нарушению конкуренции; и
в) несвоевременном представлении другим поставщикам услуг технических сведений об основных средствах (оборудовании) и соответствующей информации коммерческого характера, необходимой им для поставки услуг.

11. Тарап екінші Тараптың қаржылық көрсетілетін қызметтерді беруге қатысты шараларды қолдануын айқындау кезінде оның пруденциялық шараларын тани алады. Мұндай тану мүдделі Тараппен келісімге немесе уағдаластыққа негізделуі мүмкін немесе біржақты тәртіппен берілуі мүмкін.
12. Екінші Тараптың болашақтағы, сол сияқты қолданыстағы пруденциялық шараларын тану туралы келісімге немесе уағдаластыққа қатысушы болып табылатын Тарап басқа Тараптарға олардың қағидаларды, осындай қағидалардың жүзеге асырылуын бақылауды, оның тетігін және мүмкін болса, осындай келісімдер мен уағдаластықтарға қатысушылар арасында ақпарат алмасуға байланысты рәсімдерді қамтуы мүмкін осындай келісімдерге немесе уағдаластықтарға қосылуы туралы келіссөздер жүргізу мүмкіндігін ұсынады.
Көрсетілетін қызметтердің
еркін саудасы, инвестициялар
құру, қызметі және оларды
жүзеге асыру туралы
келісімге
Е қосымша
Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер саласындағы реттеу ерекшеліктері
Қолданылу саласы
Осы қосымшада базалық телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтерді ұсынуды реттеуге қатысты анықтамалар мен қағидаттар қамтылған. Мұндай көрсетілетін қызметтердің тізбесі осы Келісімге Б және В қосымшаларда келтірілген.
Анықтамалар
"Пайдаланушылар" көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар мен берушілерді білдіреді.
"Негізгі құралдар (жабдықтар)" ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялық желінің құралдарын (жабдығын) немесе:
а) тек қана немесе басым түрде жалғыз өнім беруші немесе өнім берушілердің шектеулі саны беретін; және
б) көрсетілетін қызметті ұсыну үшін экономикалық немесе техникалық себептерге орай ауыстыруға болмайтын көрсетілетін қызметтерді білдіреді.
"Негізгі өнім беруші" – мыналардың:
а) өзі жүзеге асыратын негізгі құралдарды (жабдықты) бақылаудың; немесе
б) нарықтағы өз жағдайының нәтижесінде базалық телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтердің осы нарығындағы қызмет шарттарына (бағалар мен ұсыныстарға қатысты) елеулі түрде ықпал ету мүмкіндігі бар өнім беруші.
1. Бәсекелестікті қорғау
1.1. Телекоммуникация саласындағы бәсекелестікті бұзатын шаралардың алдын алу
Тараптар жеке алғанда немесе бірге негізгі өнім беруші болып табылатын өнім берушілердің бәсекелестікті бұзатын әрекеттер жасауына жол бермеу үшін шаралар қабылдайды.
1.2. Қорғау шаралары
Бәсекелестікті бұзатын жоғарыда аталған әрекеттер:
а) бәсекелестікке қарсы тоғыспалы субсидиялауға қатысуды;
б) бәсекелестерден алынған мәліметтерді бәсекелестікті бұзуға алып келетіндей етіп пайдалануды; және
в) басқа да көрсетілетін қызметтерді берушілерге негізгі құралдар (жабдықтар) туралы техникалық мәліметтерді және олардың көрсетілетін қызметтерді беруіне қажетті коммерциялық сипаттағы тиісті ақпаратты уақтылы ұсынбауды білдіреді.

2. Подключение (присоединение)
Положения настоящего пункта относятся к установлению соединения с поставщиками базовых телекоммуникационных сетей или услуг общего пользования, позволяющего потребителям одного поставщика устанавливать соединение с потребителями другого поставщика и иметь доступ к услугам, поставляемым другим поставщиком в случае, когда Стороной были приняты соответствующие обязательства.
2.1. Гарантированное подключение
Стороны обеспечат, чтобы подключение к основному поставщику было обеспечено в соответствии с действующим законодательством и техническими нормами Сторон в любом пункте сети, где это технически осуществимо. Такое подключение будет обеспечиваться:
а) на недискриминационных условиях (включая технические стандарты и спецификации) и по недискриминационным тарифам, при этом в отношении качества условия должны быть не менее благоприятными, чем те, которые предусмотрены для собственных поставщиков аналогичных услуг или аналогичных услуг неаффилированных поставщиков услуг или их дочерних компаний или других аффилированных лиц;
б) своевременно, в соответствии с правилами, условиями (в том числе в отношении технических норм и стандартов) и затратно-ориентированными тарифами, которые должны быть транспарентными, с учетом экономической осуществимости и достаточной степени детализированности; и
в) по запросу – в пунктах, помимо терминалов, к которым имеет доступ большинство пользователей, на базе тарифов, отражающих затраты на создание дополнительных необходимых установок.
2.2. Открытый характер процедур, относящихся к переговорам о подключении
Процедуры, относящиеся к подключению к основному поставщику, должны быть гласными.
2.3. Транспарентность соглашений по подключению
Стороны примут меры, чтобы основной поставщик делал гласными свои соглашения о подключении либо соответствующее предложение о подключении.
2.4. Разрешение споров
Поставщик услуг, обратившийся с просьбой о подключении к основному поставщику, будет иметь право апелляции:
а) в любой момент; или
б) в течение разумного и гласно установленного промежутка времени к национальному органу, который может быть независимым регулирующим органом, упомянутым в пункте 5 настоящего приложения, для урегулирования споров, касающихся соответствующих правил, условий и тарифов подключения, в разумный промежуток времени, если эти правила, условия и тарифы не были установлены заблаговременно.
3. Универсальная услуга
Каждая Сторона вправе определять обязательства по универсальной услуге, которые она желает выполнять. Эти обязательства не будут рассматриваться как антиконкурентные при условии, что они будут осуществляться на основе гласности, недискриминации и нейтральности с точки зрения конкуренции и не будут более обременительными, чем это необходимо для типа универсальной услуги, определенной Стороной.

2. Қосылу (бірігу)
Осы тармақтың ережелері бір өнім берушінің тұтынушыларына басқа өнім берушінің тұтынушыларымен байланыс орнатуға және Тарап тиісті міндеттемелер қабылдаған жағдайда басқа өнім беруші беретін көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін базалық телекоммуникациялық желілердің немесе ортақ пайдаланылатын көрсетілетін қызметтердің өнім берушілерімен байланыс орнатуға жатады.
2.1. Кепілдік берілген қосылу
Тараптар қолданыстағы заңнамаға және Тараптардың техникалық нормаларына сәйкес техникалық тұрғыдан мүмкін болатын желінің кез келген пунктінде негізгі өнім берушіге қосылудың қамтамасыз етілуін қамтамасыз етеді. Мұндай қосылу:
а) кемсітпейтін шарттарда (техникалық стандарттар мен ерекшеліктерді қоса алғанда) және кемсітпейтін тарифтер бойынша қамтамасыз етіледі, бұл ретте сапаға қатысты шарттар өздерінің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтерді берушілері үшін немесе көрсетілетін қызметтердің үлестес емес берушілерінің немесе олардың еншілес компанияларының немесе басқа да үлестес тұлғаларының осыған ұқсас көрсетілетін қызметтері үшін көзделгендерден қолайлылығы кем емес шарттар болуға тиіс;
б) қағидаларға, шарттарға (оның ішінде техникалық нормалар мен стандарттарға қатысты) және экономикалық тұрғыдан жүзеге асырылуы мен жеткілікті түрде нақтылану дәрежесі ескеріле отырып, транспарентті болуға тиіс шығынға бағдарланған тарифтерге сәйкес уақтылы; және
в) сұрау салу бойынша – пайдаланушылардың көпшілігі қол жеткізе алатын терминалдардан басқа, қосымша қажетті қондырғыларды құруға арналған шығындарды көрсететін тарифтер негізінде пункттерде қамтамасыз етіледі.
2.2. Қосылу туралы келіссөздерге қатысты рәсімдердің ашық сипаты
Негізгі өнім берушіге қосылуға қатысты рәсімдер жариялы болуға тиіс.
2.3. Қосылу жөніндегі келісімдердің транспаренттілігі
Тараптар негізгі өнім берушінің өзінің қосылу туралы келісімдерін не қосылу туралы тиісті ұсынысын жариялы етуі үшін шаралар қабылдайды.
2.4. Дауларды шешу
Негізгі өнім берушіге қосылу туралы өтініш білдірген көрсетілетін қызметтерді беруші:
а) кез келген сәтте; немесе
б) егер осы қағидалар, шарттар мен тарифтер алдын ала белгіленбеген болса, тиісті қосылу қағидаларына, шарттары мен тарифтеріне қатысты дауларды ақылға қонымды уақыт аралығында реттеу үшін осы қосымшаның 5-тармағында аталған тәуелсіз реттеуші орган болуы мүмкін ұлттық органға ақылға қонымды әрі жариялы түрде белгіленген уақыт аралығы ішінде апелляцияға беруге құқылы болады.
3. Әмбебап көрсетілетін қызмет
Әрбір Тарап әмбебап көрсетілетін қызмет бойынша өзі орындауды қалайтын міндеттемелерді айқындауға құқылы. Бұл міндеттемелер бәсекелестік тұрғысынан жариялылық, кемсітпеушілік және бейтараптық негізінде жүзеге асырылатын және Тарап айқындаған әмбебап көрсетілетін қызмет типі үшін қажет болғаннан аса ауыр болмайтын жағдайда, бәсекелестікке қарсы міндеттемелер ретінде қарастырылмайды.

4. Открытый характер критериев лицензирования
В ходе лицензирования должны быть гласными:
а) все критерии получения лицензии и сроки принятия решения по запросу о лицензии; и
б) условия предоставления индивидуальных лицензий.
Причины отказа в выдаче лицензии должны быть доведены до сведения запрашивавшего лицензию по его просьбе.
5. Независимость регулирующего органа
Стороны обеспечат, чтобы регулирующий орган действовал независимо от поставщиков базовых телекоммуникационных услуг и не был подотчетен им. Решения и процедуры органа должны носить объективный характер по отношению ко всем участникам рынка.
6. Выделение и использование ограниченных ресурсов
Распределение и использование ресурсов радиочастотного спектра и ресурса нумерации осуществляются в соответствии с законодательством Сторон. Размер лицензионных платежей за распределение и использование радиочастотного спектра и ресурсов нумерации определяется в соответствии с национальным законодательством.
Настоящим удостоверяю, что прилогаемый текст является аутентичной копией Соглашения о свободной торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций, подписанного на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоятось 8 июня 2023 года в городе Сочи. Подленный экземпляр вышеупомянутого Соглашения хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств.
Первый заместитель
Генерального секретаря СНГ
Л.В. Анфимов

4. Лицензиялау өлшемшарттарының ашық сипаты
Лицензиялау барысында мыналар:
а) лицензия алудың барлық өлшемшарттары және лицензия туралы сұрау салу бойынша шешім қабылдау мерзімдері; және
б) жеке лицензияларды беру шарттары жариялы болуға тиіс.
Лицензия беруден бас тарту себептері өзінің өтініші бойынша сұрау салған тұлғаның назарына жеткізілуге тиіс.
5. Реттеуші органның тәуелсіздігі
Тараптар реттеуші органның базалық телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтерді берушілерден тәуелсіз әрекет етуін және оларға есеп бермеуін қамтамасыз етеді. Органның шешімдері мен рәсімдері нарықтың барлық қатысушыларына қатысты объективті сипатта болуға тиіс.
6. Шектеулі ресурстарды бөлу және пайдалану
Радиожиілік спектрінің ресурстарын және нөмірлеу ресурсын бөлу және пайдалану Тараптардың заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Радиожиілік спектрін және нөмірлеу ресурстарын бөлгені және пайдаланғаны үшін лицензиялық төлемдердің мөлшері ұлттық заңнамаға сәйкес айқындалады.
Осымен қоса беріліп отырған мәтін 2023 жылғы 8 маусымда Сочи қаласында өткен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкімет басшылары кеңесінің отырысында қол қойылған Көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы туралы келісімнің түпнұсқалық көшірмесі болып табылатының куәландырамын. Жоғарыда аталған Келісімнің түпнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады.
ТМД Бас хатшысының
Бірінші орынбасары
Л.В.Анфимов
Осымен 2023 жылғы 8 маусымдағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Көрсетілетін қызметтердің еркін саудасы, инвестициялардың құрылуы, қызметі және жүзеге асырылуы туралы келісімнің қазақ тіліндегі мәтіні орыс тіліндегі тең түпнұсқалы мәтініне сәйкес келетінін растаймын.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция вице-министрі
Ж.Кушукова