Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года № 176-VІ ЗРК.
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ.
Сноска. Заголовок Закона - в редакции Закона РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
По всему тексту слова "электронного правительства", "Единая информационная система", "единая информационная система", "единой информационной системы", "Единой информационной системой", "единой информационной системе", "единую информационную систему", "единой информационной системой", "информационная система" предусматриваются заменить соответственно словами "цифрового правительства", "Единая цифровая система", "единая цифровая система", "единой цифровой системы", "Единой цифровой системой", "единой цифровой системе", "единую цифровую систему", "единой цифровой системой", "цифровая система" в соответствии с Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту, за исключением подпункта 3) статьи 1, части второй пункта 4 статьи 28 и подпункта 2) статьи 98, слова "юридическая помощь", "Юридическая помощь", "юридической помощи", "юридическую помощь", "юридической помощью" заменены соответственно словами "квалифицированная юридическая помощь", "Квалифицированная юридическая помощь", "квалифицированной юридической помощи", "квалифицированную юридическую помощь", "квалифицированной юридической помощью" в соответствии с Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Сноска. По всему тексту слова "и финансированию терроризма", "и финансирования терроризма" заменены соответственно словами "финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", "финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения" в соответствии с Законом РК от 19.09.2025 № 219-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
РАЗДЕЛ 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) адвокатская деятельность – квалифицированная юридическая помощь, оказываемая на профессиональной основе адвокатами в порядке, установленном настоящим Законом, в целях защиты и содействия в реализации прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц;

Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2018 жылғы 5 шілдедегі № 176-VІ ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 98-баптан қараңыз.
Қолданушылар назарына!
Қолданушыларға қолайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Заңның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "және терроризмді қаржыландыруға", "және терроризмді қаржыландыру" деген сөздер тиісінше ", терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға", ", терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 19.09.2025 № 219-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бүкіл мәтін бойынша "электрондық үкіметтің", "бірыңғай ақпараттық жүйесі", "ақпараттық жүйе", "бірыңғай ақпараттық жүйесінің", "бірыңғай ақпараттық жүйесінде" деген сөздер тиісінше "цифрлық үкіметтің", "бірыңғай цифрлық жүйесі", "цифрлық жүйе", "бірыңғай цифрлық жүйесінің", "бірыңғай цифрлық жүйесінде" деген сөздермен ауыстыру көзделген – ҚР 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 1-баптың 3) тармақшасын, 28-баптың 4-тармағының екінші бөлігін және 98-баптың 2) тармақшасын қоспағанда, бүкіл мәтін бойынша "заң көмегі", "заң көмегін" "заң көмегіне", "заң көмегінің", "Заң көмегі", "Заң көмегін", "Заң көмегінің", "заң көмегімен" деген сөздер тиісінше "білікті заң көмегі", "білікті заң көмегін" "білікті заң көмегіне", "білікті заң көмегінің", "Білікті заң көмегі", "Білікті заң көмегін", "Білікті заң көмегінің", "білікті заң көмегімен" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1-БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау. НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) адвокаттық қызмет – адвокаттар жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау және оларды іске асыруға жәрдемдесу мақсатында, осы Заңда белгіленген тәртіппен, кәсіптік негізде көрсететін білікті заң көмегі;

2) деятельность юридических консультантов – профессиональная деятельность юридических консультантов по оказанию квалифицированной юридической помощи в целях защиты прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц;
3) юридическая помощь – деятельность, направленная на обеспечение реализации закрепленного пунктом 3 статьи 12 Конституции Республики Казахстан права каждого на получение квалифицированной юридической помощи, в том числе с использованием специальных юридических знаний и навыков, в порядке, установленном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) участники квалифицированной юридической помощи – лица, оказывающие квалифицированную юридическую помощь, клиенты, иные лица, задействованные в оказании квалифицированной юридической помощи;
5) уполномоченный государственный орган в сфере оказания квалифицированной юридической помощи (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, обеспечивающий организацию квалифицированной юридической помощи, а также контроль за ее качеством;
6) клиент – физическое или юридическое лицо (представитель), обратившееся за получением квалифицированной юридической помощи;
7) правовое информирование – вид квалифицированной юридической помощи, оказываемой неопределенному кругу лиц путем предоставления информации по вопросам законодательства Республики Казахстан в устной, письменной формах, в форме электронного документа либо в виде визуального ознакомления;
8) правовое консультирование – вид квалифицированной юридической помощи, оказываемой физическим и юридическим лицам в форме устных и письменных консультаций, в том числе касающихся вопроса составления заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера;
9) конфликт интересов – противоречие между личными интересами лица, оказывающего квалифицированную юридическую помощь, и интересами клиента, которое может привести к неоказанию или некачественному оказанию квалифицированной юридической помощи.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законами РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи
1. Законодательство Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих адвокатскую деятельность и квалифицированную юридическую помощь.

2) заң консультанттарының қызметі – заң консультанттарының жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында білікті заң көмегін көрсету жөніндегі кәсіптік қызметі;
3) заң көмегі – Қазақстан Республикасы Конституциясының 12-бабының 3-тармағында бекітілген әркімнің білікті заң көмегін алу құқығын іске асыруды қамтамасыз етуге, оның ішінде осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен арнайы заң білімі мен дағдыларын пайдалана отырып қамтамасыз етуге бағытталған қызмет;
4) білікті заң көмегіне қатысушылар – білікті заң көмегін көрсететін тұлғалар, клиенттер, білікті заң көмегін көрсетуге тартылған өзге де тұлғалар;
5) білікті заң көмегін көрсету саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – білікті заң көмегінің ұйымдастырылуын, сондай-ақ оның сапасын бақылауды қамтамасыз ететін орталық атқарушы орган;
6) клиент – білікті заң көмегін алу үшін өтініш жасаған жеке немесе заңды тұлға (өкіл);
7) құқықтық ақпарат беру – белгіленбеген тұлғалар тобына Қазақстан Республикасы заңнамасының мәселелері бойынша ауызша, жазбаша нысандарда, электрондық құжат нысанында не көріп танысу түрінде ақпарат беру арқылы көрсетілетін білікті заң көмегінің түрі;
8) құқықтық консультация беру – жеке және заңды тұлғаларға ауызша және жазбаша консультациялар нысанында көрсетілетін, оның ішінде арыздарды, шағымдарды, өтінішхаттарды және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау мәселесіне қатысты білікті заң көмегінің түрі;
9) мүдделер қақтығысы – білікті заң көмегін көрсететін тұлғаның жеке мүдделері мен клиенттің мүдделері арасындағы білікті заң көмегін көрсетпеуге немесе сапалы көрсетпеуге алып келуі мүмкін қайшылық.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заң мен Қазақстан Республикасының адвокаттық қызметті және білікті заң көмегін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.

2. Квалифицированная юридическая помощь оказывается в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
4. Условия и порядок оказания квалифицированной юридической помощи отдельными лицами устанавливаются законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 3. Принципы оказания квалифицированной юридической помощи
Оказание квалифицированной юридической помощи основывается на принципах:
1) верховенства закона;
2) независимости лиц, оказывающих квалифицированную юридическую помощь;
3) уважения и защиты прав и свобод клиента;
4) предоставления квалифицированной юридической помощи в интересах клиента;
5) сохранения профессиональной тайны;
6) соблюдения норм профессионального и этического поведения;
7) свободы определения пределов и мер оказания квалифицированной юридической помощи;
8) соблюдения стандартов оказания квалифицированной юридической помощи;
9) уважения к суду, правилам судопроизводства и коллегам по профессии;
10) доступности квалифицированной юридической помощи.
Статья 4. Значение принципов оказания квалифицированной юридической помощи
1. Принципами оказания квалифицированной юридической помощи являются фундаментальные начала оказания квалифицированной юридической помощи, определяющие ее содержание и обеспечивающие общие условия реализации прав и обязанностей участников квалифицированной юридической помощи.
2. Принципы оказания квалифицированной юридической помощи взаимосвязаны и образуют их систему. Реализация каждого из принципов осуществляется во взаимодействии с иными принципами оказания квалифицированной юридической помощи.
3. Несоблюдение принципов оказания квалифицированной юридической помощи влечет ответственность, установленную настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Статья 5. Верховенство закона
Квалифицированная юридическая помощь предоставляется на началах равенства всех перед законом, обязанности соблюдать требования Конституции Республики Казахстан, а также настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.

2. Білікті заң көмегі осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес көрсетіледі.
3. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4. Жекелеген тұлғалардың білікті заң көмегін көрсету шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-бап. Білікті заң көмегін көрсету қағидаттары
Білікті заң көмегін көрсету мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) заң үстемдігі;
2) білікті заң көмегін көрсететін тұлғалардың тәуелсіздігі;
3) клиенттің құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу және қорғау;
4) клиенттің мүддесінде білікті заң көмегін ұсыну;
5) кәсіптік құпияны сақтау;
6) кәсіптік және әдептік мінез-құлық нормаларын сақтау;
7) білікті заң көмегін көрсету шектері мен шараларын айқындау еркіндігі;
8) білікті заң көмегін көрсету стандарттарын сақтау;
9) сотқа, сот ісін жүргізу қағидаларына және кәсіп бойынша әріптестерге құрмет;
10) білікті заң көмегінің қолжетімділігі.
4-бап. Білікті заң көмегін көрсету қағидаттарының мәні
1. Білікті заң көмегін көрсетудің мазмұнын айқындайтын және білікті заң көмегіне қатысушылардың құқықтары мен міндеттерін іске асырудың жалпы шарттарын қамтамасыз ететін оның іргелі бастаулары білікті заң көмегін көрсету қағидаттары болып табылады.
2. Білікті заң көмегін көрсету қағидаттары өзара байланысты болады және өздерінің жүйесін құрайды. Қағидаттардың әрқайсысын іске асыру білікті заң көмегін көрсетудің өзге қағидаттарымен өзара іс-қимыл жасаса отырып жүзеге асырылады.
3. Білікті заң көмегін көрсету қағидаттарын сақтамау осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
5-бап. Заң үстемдігі
Білікті заң көмегі баршаның заң алдындағы теңдігі, Қазақстан Республикасы Конституциясының, сондай-ақ осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын сақтау міндеті бастауларында ұсынылады.

Статья 10. Соблюдение норм профессионального и этического поведения
Квалифицированная юридическая помощь оказывается с соблюдением высоких профессиональных и этических норм. Формирование этих норм осуществляется лицами, оказывающими квалифицированную юридическую помощь, на основе общепринятых норм поведения, нравственности и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи.
Статья 11. Свобода определения пределов и мер оказания квалифицированной юридической помощи
Пределы и меры оказания квалифицированной юридической помощи определяются по усмотрению лица, оказывающего квалифицированную юридическую помощь, и ограничиваются, если это предусмотрено законами Республики Казахстан.
Статья 12. Соблюдение стандартов оказания квалифицированной юридической помощи
Стандарты оказания квалифицированной юридической помощи обеспечиваются путем внедрения лучших практик качества оказания квалифицированной юридической помощи на основе законодательства Республики Казахстан.
В целях обеспечения качества квалифицированной юридической помощи к ее осуществлению допускаются лица, имеющие соответствующую профессиональную подготовку и периодически повышающие свою квалификацию.
Статья 13. Уважение к суду, правилам судопроизводства и коллегам по профессии
Лица, оказывающие квалифицированную юридическую помощь, должны относиться к своим коллегам по профессии в духе уважения, справедливости и сотрудничества.
Оказание квалифицированной юридической помощи должно основываться на уважении к суду и правилам судопроизводства.
Статья 14. Доступность квалифицированной юридической помощи
Каждый человек имеет право на получение квалифицированной юридической помощи.
В случаях, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, гражданам оказывается не оплачиваемая ими квалифицированная юридическая помощь.
Сноска. Статья 14 – в редакции Закона РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 15. Виды квалифицированной юридической помощи
Квалифицированная юридическая помощь оказывается в виде:
1) правового информирования;
2) правового консультирования;
3) защиты и представительства интересов физических и юридических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях в случаях и порядке, установленных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Ч.1 статьи 15 предусматривается дополнить подпунктом 3-1) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10-бап. Кәсіптік және әдептік мінез-құлық нормаларын сақтау
Білікті заң көмегі жоғары кәсіптік және әдептік нормалар сақтала отырып көрсетіледі. Осы нормаларды қалыптастыруды білікті заң көмегін көрсететін тұлғалар жалпыға бірдей қабылданған мінез-құлық, адамгершілік нормалары және білікті заң көмегін көрсету стандарттары негізінде жүзеге асырады.
11-бап. Білікті заң көмегін көрсету шектері мен шараларын айқындау еркіндігі
Егер бұл Қазақстан Республикасының заңдарында көзделсе, білікті заң көмегін көрсетудің шектері мен шаралары білікті заң көмегін көрсететін тұлғаның қалауы бойынша айқындалады және шектеледі.
12-бап. Білікті заң көмегін көрсету стандарттарын сақтау
Білікті заң көмегін көрсету стандарттары Қазақстан Республикасының заңнамасы негізінде білікті заң көмегін көрсету сапасының үздік практикаларын ендіру арқылы қамтамасыз етіледі.
Білікті заң көмегінің сапасын қамтамасыз ету мақсатында оны жүзеге асыруға тиісті кәсіптік даярлығы бар және өз біліктілігін кезең-кезеңімен арттырып отыратын адамдар жіберіледі.
13-бап. Сотқа, сот ісін жүргізу қағидаларына және кәсіп бойынша әріптестерге құрмет
Білікті заң көмегін көрсететін тұлғалар өздерінің кәсіп бойынша әріптестеріне құрмет, әділдік және ынтымақтастық рухында қарым-қатынас жасауға тиіс.
Білікті заң көмегін көрсету сотқа және сот ісін жүргізу қағидаларына деген құрметке негізделуге тиіс.
14-бап. Білікті заң көмегінің қолжетімділігі
Әр адамның білікті заң көмегін алуға құқығы бар.
Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда азаматтарға олар ақы төлемейтін білікті заң көмегі көрсетіледі.
Ескерту. 14-бап жаңа редакцияда – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
15-бап. Білікті заң көмегінің түрлері
Білікті заң көмегі:
1) құқықтық ақпарат беру;
2) құқықтық консультация беру;
3) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен жеке және заңды тұлғалардың мүдделерін соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда қорғау және білдіру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-1) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

4) совершения иных правовых действий для защиты законных интересов клиента во взаимодействии с любыми лицами, являющимися участниками действующих или возможных правоотношений с клиентом.
Примечание ИЗПИ!
В ч.2 статьи 15 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правовое информирование, правовое консультирование, защита и представительство адвокатами интересов физических лиц являются минимальными социальными стандартами в сфере оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
Статья 16. Формы квалифицированной юридической помощи
Формами квалифицированной юридической помощи являются:
1) квалифицированная юридическая помощь, оказываемая на возмездной основе;
2) гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь;
3) комплексная социальная квалифицированная юридическая помощь.
Статья 17. Оказание квалифицированной юридической помощи на возмездной основе
Юридической помощью на возмездной основе признается квалифицированная юридическая помощь, оказываемая физическим и юридическим лицам платно на основании письменного договора об оказании квалифицированной юридической помощи, если иное не установлено настоящим Законом и законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 17 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 18. Гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь
Квалифицированная юридическая помощь, оказываемая физическим и юридическим лицам, имеющим право на ее получение на основании и в порядке, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, на не оплачиваемой ими основе, признается гарантированной государством квалифицированной юридической помощью.
Сноска. Статья 18 с изменением, внесенным Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 19. Комплексная социальная квалифицированная юридическая помощь
1. Комплексной социальной квалифицированной юридической помощью является оказание в соответствии с договором безвозмездной квалифицированной юридической помощи лицам, указанным в пункте 2 настоящей статьи, заключающейся в правовом сопровождении клиента с момента его обращения за квалифицированной юридической помощью до принятия в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан, итогового правового решения по делу (разрешения правовой ситуации).
Объем и порядок оказания комплексной социальной квалифицированной юридической помощи устанавливаются палатами юридических консультантов, Республиканской коллегией адвокатов. Сведения об объеме и порядке оказания комплексной социальной квалифицированной юридической помощи направляются уполномоченному органу.
Оказание комплексной социальной квалифицированной юридической помощи является одной из форм реализации социальной ответственности и осуществляется добровольно.

4) клиентпен қолданыстағы немесе ықтимал құқықтық қатынастардың қатысушылары болып табылатын кез келген тұлғалармен өзара іс-қимыл жасауда клиенттің заңды мүдделерін қорғау үшін өзге құқықтық әрекеттер жасау түрінде көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-баптың екінші бөлігіне өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Құқықтық ақпарат беру, құқықтық консультация беру, адвокаттардың жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы және білдіруі "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету саласындағы ең төмен әлеуметтік стандарттар болып табылады.
16-бап. Білікті заң көмегінің нысандары
Мыналар білікті заң көмегінің нысандары болып табылады:
1) өтеулі негізде көрсетілетін білікті заң көмегі;
2) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі;
3) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегі.
17-бап. Өтеулі негізде білікті заң көмегін көрсету
Егер осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, білікті заң көмегін көрсету туралы жазбаша шарт негізінде жеке және заңды тұлғаларға ақылы түрде көрсетілетін білікті заң көмегі өтеулі негіздегі білікті заң көмегі деп танылады.
Ескерту. 17-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
18-бап. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі
Білікті заң көмегін осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негізде және тәртіппен алуға құқығы бар жеке және заңды тұлғалар ақы төлемейтін негізде оларға көрсетілетін білікті заң көмегі мемлекет кепілдік беретін білікті заң көмегі деп танылады.
Ескерту. 18-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-бап. Кешенді әлеуметтік білікті заң көмегі
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға, клиентті білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған кезінен бастап Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен іс бойынша қорытынды құқықтық шешім қабылданғанға (құқықтық жағдай шешілгенге) дейін құқықтық қолдап отыруды білдіретін өтеусіз білікті заң көмегін шартқа сәйкес көрсету кешенді әлеуметтік білікті заң көмегі болып табылады.
Кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсету көлемі мен тәртібін заң консультанттарының палаталары, Республикалық адвокаттар алқасы белгілейді. Кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы мәліметтер уәкілетті органға жіберіледі.
Кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсету әлеуметтік жауапкершілікті іске асыру нысандарының бірі болып табылады және ерікті түрде жүзеге асырылады.

2. Комплексная социальная квалифицированная юридическая помощь может оказываться:
1) лицам, нуждающимся в специальных социальных услугах, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите;
2) лицам, имеющим право на адресную социальную помощь;
3) участникам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны;
3-1) ветеранам боевых действий на территории других государств;
4) лицам с инвалидностью первой и второй групп;
5) пенсионерам по возрасту;
6) престарелым и лицам с инвалидностью, проживающим в центрах оказания специальных социальных услуг;
7) Исключен Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8) лицам, в одиночку воспитывающим детей с инвалидностью либо имеющим на попечении совершеннолетних лиц с инвалидностью.
Комплексная социальная квалифицированная юридическая помощь не оказывается по спорам, связанным с предпринимательской деятельностью, в рамках гражданского судопроизводства.
3. Внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной квалифицированной юридической помощи стимулируется государством.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными законами РК от 06.05.2020 № 323-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).; от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023).
Статья 20. Лица, оказывающие квалифицированную юридическую помощь
Квалифицированная юридическая помощь в пределах своей компетенции оказывается:
1) государственными органами;
2) адвокатами, нотариусами, частными судебными исполнителями, юридическими консультантами;
3) физическими лицами, оказывающими квалифицированную юридическую помощь и не состоящими в некоммерческих организациях лиц, оказывающих квалифицированную юридическую помощь, основанных на обязательном членстве в палатах юридических консультантов.
Статья 21. Государственная политика в сфере оказания квалифицированной юридической помощи
1. Государственная политика в сфере оказания квалифицированной юридической помощи обеспечивается совокупностью организационно-правовых, социально-экономических, технических, информационных, аккредитационных, лицензионно-контрольных и иных мер, осуществляемых в целях реализации гарантии прав физических и юридических лиц на получение квалифицированной юридической помощи.

2. Кешенді әлеуметтік білікті заң көмегі мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж адамдарға;
2) атаулы әлеуметтік көмекке құқығы бар адамдарға;
3) Ұлы Отан соғысының қатысушыларына және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдарға;
3-1) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
4) бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға;
5) жасына байланысты зейнеткерлерге;
6) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында тұратын қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға;
7) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
8) мүгедектігі бар балаларды жалғыз өзі тәрбиелеп отырған не қамқорлығында кәмелетке толған мүгедектігі бар адамдары бар адамдарға көрсетілуі мүмкін.
Кешенді әлеуметтік білікті заң көмегі азаматтық сот ісін жүргізу шеңберінде кәсіпкерлік қызметке байланысты даулар бойынша көрсетілмейді.
3. Мемлекет кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосуды ынталандырады.
Ескерту. 19-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 06.05.2020 № 323-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.04.2023 № 226-VII (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
20-бап. Білікті заң көмегін көрсететін тұлғалар
Білікті заң көмегін өз құзыреті шегінде мыналар:
1) мемлекеттік органдар;
2) адвокаттар, нотариустар, жеке сот орындаушылары, заң консультанттары;
3) білікті заң көмегін көрсетіп жүрген және білікті заң көмегін көрсететін тұлғалардың міндетті мүшелікке негізделген коммерциялық емес ұйымдарында және заң консультанттарының палаталарында тұрмайтын жеке тұлғалар көрсетеді.
21-бап. Білікті заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясат
1. Білікті заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясат жеке және заңды тұлғалардың білікті заң көмегін алу құқықтарының кепілдіктерін іске асыру мақсатында жүзеге асырылатын ұйымдастырушылық-құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, техникалық, ақпараттық, аккредиттеу, лицензиялау-бақылау шаралары мен өзге де шаралардың жиынтығымен қамтамасыз етіледі.

2. Основные направления государственной политики в сфере оказания квалифицированной юридической помощи определяются Президентом Республики Казахстан.
3. Законом могут быть установлены основы, порядок и условия деятельности государственной адвокатуры в Республике Казахстан.
Статья 22. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан разрабатывает основные направления государственной политики в сфере оказания квалифицированной юридической помощи.
Сноска. Статья 22 - в редакции Закона РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) формирует и реализует государственную политику в сфере оказания квалифицированной юридической помощи;
2) координирует деятельность лиц, оказывающих гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь;
3) разрабатывает проекты нормативных правовых актов по вопросам оказания квалифицированной юридической помощи;
4) проводит мониторинг законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, полноты объема и качества оказания квалифицированной юридической помощи;
5) осуществляет международное сотрудничество в сфере оказания квалифицированной юридической помощи;
6) согласовывает стандарты оказания квалифицированной юридической помощи;
7) согласовывает критерии качества оказания квалифицированной юридической помощи;
8) разрабатывает и утверждает критерии качества оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
9) является администратором бюджетных программ по всем видам гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
10) обеспечивает функционирование и развитие системы гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
10-1) устанавливает размеры оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
11) обеспечивает опубликование не реже одного раза в год в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и размещение на своем интернет-ресурсе информации о системе и об основных итогах оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
12) разрабатывает и утверждает порядок учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом;

2. Білікті заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
3. Заңда Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік адвокатура қызметінің негіздері, тәртібі мен шарттары белгіленуі мүмкін.
22-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Ескерту. 22-бап жаңа редакцияда - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі білікті заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді.
23-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті орган:
1) білікті заң көмегін көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;
2) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсететін тұлғалардың қызметін үйлестіреді;
3) білікті заң көмегін көрсету мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
4) Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасына, білікті заң көмегін көрсету көлемінің толықтығы мен сапасына мониторинг жүргізеді;
5) білікті заң көмегін көрсету саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
6) білікті заң көмегін көрсету стандарттарын келіседі;
7) білікті заң көмегін көрсету сапасының өлшемшарттарын келіседі;
8) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету сапасының өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;
9) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегінің барлық түрі бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылады;
10) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі жүйесінің жұмыс істеуі мен дамуын қамтамасыз етеді;
10-1) адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу мөлшерлерін белгілейді;
11) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетудің жүйесі және негізгі қорытындылары туралы ақпараттың жылына кемінде бір рет Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялануын және өзінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етеді;
12) адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тәртібін әзірлейді және бекітеді;

13) утверждает правила оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
14) осуществляет контроль за качеством оказываемой гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
15) осуществляет контроль за деятельностью палат юридических консультантов;
16) обеспечивает правовое информирование населения о лицах, оказывающих квалифицированную юридическую помощь, механизмах, об основаниях и условиях оказания квалифицированной юридической помощи;
17) разрабатывает и утверждает типовой устав палаты юридических консультантов;
18) ведет реестр палат юридических консультантов;
19) разрабатывает и утверждает типовой договор страхования профессиональной ответственности адвокатов по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
20) разрабатывает и утверждает типовой договор страхования профессиональной ответственности юридических консультантов по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
21) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 23 с изменениями, внесенными законами РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020); от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24. Единая информационная система квалифицированной юридической помощи
Единой информационной системой квалифицированной юридической помощи является информационная система, предназначенная для автоматизации адвокатской деятельности и деятельности юридических консультантов.
При функционировании единой информационной системы квалифицированной юридической помощи обеспечивается соблюдение конфиденциальности.
Примечание ИЗПИ!
В ч. 3 статьи 24 предусматривается изменение Законом РК от 09.01.2026 № 256-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Объекты информатизации единой информационной системы квалифицированной юридической помощи передаются в доверительное управление Республиканской коллегии адвокатов и Республиканской коллегии юридических консультантов в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".

13) адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекітеді;
14) мемлекет кепілдік берген көрсетілетін білікті заң көмегінің сапасын бақылауды жүзеге асырады;
15) заң консультанттары палаталарының қызметін бақылауды жүзеге асырады;
16) халыққа білікті заң көмегін көрсететін тұлғалар, білікті заң көмегін көрсету тетіктері, негіздері мен шарттары туралы құқықтық ақпарат беруді қамтамасыз етеді;
17) заң консультанттары палатасының үлгілік жарғысын әзірлейді және бекітеді;
18) заң консультанттары палаталарының тізілімін жүргізеді;
19) Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша адвокаттардың кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шартын әзірлейді және бекітеді;
20) Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша заң консультанттарының кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шартын әзірлейді және бекітеді;
21) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 23-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 03.07.2019 № 262-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
24-бап. Білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі
Адвокаттық қызметті және заң консультанттарының қызметін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі болып табылады.
Білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі жұмыс істеген кезде құпиялылықты сақтау қамтамасыз етіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-баптың үшінші бөлігіне өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 09.01.2026 № 256-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен Республикалық адвокаттар алқасына және Республикалық заң консультанттары алқасына сенімгерлік басқаруға беріледі.

Сноска. Статья 24 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
РАЗДЕЛ 2. ГАРАНТИРОВАННАЯ ГОСУДАРСТВОМ КВАЛИФИЦИРОВАННАЯ ЮРИДИЧЕСКАЯ ПОМОЩЬ
Глава 2. СИСТЕМА ГАРАНТИРОВАННОЙ ГОСУДАРСТВОМ КВАЛИФИЦИРОВАННОЙ ЮРИДИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ
Статья 25. Лица, оказывающие гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь, и порядок ее оказания
Гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь оказывается:
1) государственными органами безвозмездно в виде правового информирования в пределах их компетенции в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";
2) адвокатами в порядке, установленном настоящим Законом;
2-1) юридическими консультантами в порядке, установленном настоящим Законом;
3) нотариусами безвозмездно в случаях и порядке, установленных Законом Республики Казахстан "О нотариате";
4) частными судебными исполнителями безвозмездно при исполнении социально значимой категории дел в случаях и порядке, установленных Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
В случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь может безвозмездно оказываться иными лицами.
Сноска. Статья 25 с изменением, внесенным Законом РК от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Лица, имеющие право на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
1. Право на бесплатное получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового информирования имеют все физические и (или) юридические лица.
2. Гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь в виде правового консультирования оказывается в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан:
1) физическим лицам по вопросам взыскания алиментов, назначения пенсии и пособий, реабилитации, получения статуса беженца или кандаса, несовершеннолетним, оставшимся без попечения родителей;
2) жертвам сексуального насилия, торговли людьми, акта терроризма либо подвергшимся пыткам по вопросам обеспечения и защиты их прав и законных интересов, связанных с данным статусом или ситуацией;
3) физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца;
4) физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением;

Ескерту. 24-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-БӨЛІМ. МЕМЛЕКЕТ КЕПІЛДІК БЕРГЕН БІЛІКТІ ЗАҢ КӨМЕГІ
2-тарау. МЕМЛЕКЕТ КЕПІЛДІК БЕРГЕН БІЛІКТІ ЗАҢ КӨМЕГІНІҢ ЖҮЙЕСІ
25-бап. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсететін тұлғалар және оны көрсету тәртібі
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін:
1) мемлекеттік органдар "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен, өз құзыреті шегінде құқықтық ақпарат беру түрінде өтеусіз;
2) адвокаттар осы Заңда белгіленген тәртіппен;
2-1) заң консультанттары осы Заңда белгіленген тәртіппен;
3) нотариустар "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда және тәртіппен өтеусіз;
4) жеке сот орындаушылары "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда және тәртіппен, әлеуметтік маңызы бар істер санатын орындау кезінде өтеусіз көрсетеді.
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін өзге тұлғалар өтеусіз көрсете алады.
Ескерту. 25-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
26-бап. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға құқығы бар тұлғалар
1. Құқықтық ақпарат беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін тегін алуға барлық жеке және (немесе) заңды тұлғалардың құқығы бар.
2. Құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі:
1) алименттер өндіріп алу, зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау, ақтау, босқын немесе қандас мәртебесін алу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандарға;
2) мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша сексуалдық зорлық-зомбылық, адам саудасы, терроризм актісі құрбандарына не азаптауларға ұшыраған құрбандарға;
3) асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға;
4) жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға;

5) физическим лицам, являющимся участниками Великой Отечественной войны, лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а также ветеранами боевых действий на территории других государств, военнослужащими срочной службы, лицами с инвалидностью первой и второй групп, пенсионерами по возрасту, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью;
6) многодетным семьям по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью;
7) малообеспеченным лицам (семьям), имеющим среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью.
3. Гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях оказывается в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан:
1) лицу, привлекаемому к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
2) истцу либо ответчику в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан и истцу в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве;
3) подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному, потерпевшему в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Статью 26 предусматривается дополнить пунктом 3-1) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
В пункт 4 предусматривается изменение Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Лица, указанные в пунктах 1, 2 и 3 настоящей статьи, вправе получить гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь на территории Республики Казахстан независимо от места жительства и места нахождения.
5. В интересах лица, нуждающегося в гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, с ходатайством об оказании такой помощи может обратиться его представитель в порядке, установленном законами.
Сноска. Статья 26 - в редакции Закона РК от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) Ұлы Отан соғысына қатысушылар, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдар, сондай-ақ басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер, бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар, жасы бойынша зейнеткерлер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жеке тұлғаларға;
6) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша көпбалалы отбасыларға;
7) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жан басына шаққандағы орташа айлық кірістері облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдарға (отбасыларға) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
3. Соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі:
1) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамға;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес талап қоюшыға не жауапкерге және Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасына сәйкес талап қоюшыға;
3) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталған адамға, ақталған адамға, жәбірленушіге осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін тұрғылықты жеріне және тұрған жеріне қарамастан алуға құқылы.
5. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне мұқтаж тұлғаның мүддесіне орай оның өкілі заңдарда белгіленген тәртіппен осындай көмек көрсету туралы өтінішхатпен жүгіне алады.
Ескерту. 26-бап жаңа редакцияда көзделген - ҚР 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 27. Права и обязанности лица, нуждающегося в гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
1. Лицо, нуждающееся в гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, имеет право:
1) равного доступа к гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
2) получить информацию о своих правах, обязанностях и условиях оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
3) обратиться за оказанием бесплатной квалифицированной юридической помощи к лицам, оказывающим гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь;
4) получить гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь или отказаться от ее получения в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
5) обжаловать действия либо бездействие лиц, оказывающих гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь, в порядке, предусмотренном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан;
6) на конфиденциальность вопроса, по которому оказана гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь.
2. Лицо, обратившееся с ходатайством об оказании ему гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, предусмотренной подпунктами 2) и 3) статьи 15 настоящего Закона, обязано:
1) представить документы, подтверждающие его право на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, перечень которых утверждается уполномоченным органом;
2) своевременно извещать об изменении обстоятельств, влияющих на условия оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
3) обеспечить достоверность информации, на которой основана необходимость оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.
Статья 28. Организация, порядок оказания и учет гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатами
1. Участие адвокатов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи организуется коллегией адвокатов столицы, области, города республиканского значения посредством единой информационной системы квалифицированной юридической помощи в порядке, определенном Республиканской коллегией адвокатов по согласованию с уполномоченным органом.
Коллегия адвокатов столицы, области, города республиканского значения ежегодно не позднее первого декабря направляет в территориальный орган юстиции список адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.

27-бап. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне мұқтаж тұлғаның құқықтары мен міндеттері
1. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне мұқтаж тұлғаның:
1) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне теңдей қол жеткізуге;
2) өз құқықтары, міндеттері және мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету шарттары туралы ақпарат алуға;
3) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсететін тұлғаларға тегін білікті заң көмегін көрсету үшін өтініш жасауға;
4) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен алуға немесе оны алудан бас тартуға;
5) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсететін тұлғалардың әрекеттеріне не әрекетсіздігіне осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шағым жасауға;
6) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі көрсетілген мәселенің құпиялығына құқығы бар.
2. Өзіне осы Заңның 15-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы өтінішхатпен жүгінген тұлға:
1) өзінің мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға құқығын растайтын, тізбесін уәкілетті орган бекітетін құжаттарды ұсынуға;
2) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету шарттарына ықпал ететін мән-жайлардың өзгергені туралы уақтылы хабарлауға;
3) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету қажеттігіне негіз болған ақпараттың анықтығын қамтамасыз етуге міндетті.
28-бап. Адвокаттар көрсететін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін ұйымдастыру, оны көрсету тәртібі және есепке алу
1. Адвокаттардың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысуын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың адвокаттар алқасы уәкілетті органмен келісу бойынша, Республикалық адвокаттар алқасы айқындаған тәртіппен білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы ұйымдастырады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың адвокаттар алқасы жыл сайын бірінші желтоқсаннан кешіктірмей аумақтық әділет органына мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттардың тізімін жібереді.

2. Критерии отбора адвокатов для участия в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи утверждаются Республиканской коллегией адвокатов.
3. Преимущественное право включения в список адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, предоставляется адвокатам, оказывающим комплексную социальную квалифицированную юридическую помощь.
В списке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) адвоката, номер и дата выдачи лицензии на занятие адвокатской деятельностью, форма организации адвокатской деятельности, наименование и место осуществления адвокатской деятельности.
4. Список адвокатов периодически обновляется президиумом коллегии адвокатов и поддерживается в актуальном состоянии.
Выбор адвоката для оказания квалифицированной юридической помощи по назначению органов, ведущих уголовный процесс, судов или органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, может осуществляться с помощью единой информационной системы юридической помощи.
5. Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее пятнадцатого декабря заключает с адвокатами соглашение об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.
Форма соглашения, разрабатываемая и утверждаемая уполномоченным органом с учетом рекомендаций Республиканской коллегии адвокатов, должна содержать обязанности адвокатов и условия по полноценному обеспечению квалифицированной юридической помощью населения, проживающего на территории столицы, области, города республиканского значения.
6. Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее двадцать пятого декабря размещает на своем интернет-ресурсе список адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.
Республиканская коллегия адвокатов не позднее двадцать пятого декабря размещает в единой информационной системе квалифицированной юридической помощи список адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.
7. Оказание гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования осуществляется в служебном помещении адвоката непосредственно в момент обращения заявителя.
При невозможности оказания квалифицированной юридической помощи непосредственно после обращения заявителя она должна быть оказана в срок, не превышающий трех рабочих дней. Заявитель в доступной форме извещается адвокатом о дне и времени приема.

2. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысу үшін адвокаттарды іріктеудің өлшемшарттарын Республикалық адвокаттар алқасы бекітеді.
3. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттар тізіміне қосудың артықшылықты құқығы кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсететін адвокаттарға беріледі.
Тізімде адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның нөмірі мен берілген күні, адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысаны, адвокаттық қызметтің атауы және оны жүзеге асыру орны көрсетіледі.
4. Адвокаттар алқасының төралқасы адвокаттардың тізімін кезең-кезеңімен жаңартып отырады және жаңартылған күйде ұстайды.
Қылмыстық процесті жүргізетін органдардың, соттардың немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген органдардың (лауазымды адамдардың) тағайындауы бойынша білікті заң көмегін көрсету үшін адвокатты таңдау заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінің көмегімен жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Аумақтық әділет органы жыл сайын он бесінші желтоқсаннан кешіктірмей, адвокаттармен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісім жасасады.
Уәкілетті орган Республикалық адвокаттар алқасының ұсынымдарын ескере отырып әзірлейтін және бекітетін келісімнің нысанында адвокаттардың астана, облыс, республикалық маңызы бар қала аумағында тұратын халықты білікті заң көмегімен толыққанды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттері және оның шарттары қамтылуға тиіс.
6. Аумақтық әділет органы жыл сайын жиырма бесінші желтоқсаннан кешіктірмей мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттардың тізімін өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
Республикалық адвокаттар алқасы жиырма бесінші желтоқсаннан кешіктірмей білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттардың тізімін орналастырады.
7. Құқықтық консультация беру түріндегі, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету өтініш иесі өтініш жасаған кезде бірден адвокаттың қызметтік үй-жайында жүзеге асырылады. Білікті заң көмегін өтініш иесі өтініш жасағаннан кейін бірден көрсету мүмкін болмаған кезде, ол үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде көрсетілуге тиіс. Адвокат өтініш иесіне қабылдау күні мен уақыты туралы қолжетімді нысанда хабарлайды.

8. Правовое консультирование проводится по месту нахождения заявителя, если он вследствие тяжелого заболевания, инвалидности, связанных с затруднениями в передвижении, или иных обстоятельств не в состоянии явиться в назначенное адвокатом место приема.
По одному и тому же вопросу лицо может получить гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь один раз.
9. Учет гарантированной государством квалифицированной юридической помощи ведется адвокатом, предоставляющим такую помощь, в порядке, определенном уполномоченным органом.
10. Адвокаты ежемесячно формируют отчет об оказанной ими гарантированной государством квалифицированной юридической помощи не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным, через единую информационную систему квалифицированной юридической помощи.
Форма отчета утверждается уполномоченным органом с учетом рекомендаций Республиканской коллегии адвокатов.
11. Коллегия адвокатов столицы, области, города республиканского значения ежегодно не позднее пятого июля и пятого января представляет в территориальный орган юстиции через единую информационную систему квалифицированной юридической помощи сводный отчет об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи по форме, утверждаемой уполномоченным органом с учетом рекомендаций Республиканской коллегии адвокатов.
Сводный отчет коллегии адвокатов столицы, области, города республиканского значения содержит информацию об обеспечении гарантированной государством квалифицированной юридической помощью сельских населенных пунктов.
Сноска. Статья 28 с изменениями, внесенными законами РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 28-1. Порядок оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи юридическими консультантами
Участие юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи организуется палатами юридических консультантов в порядке, определенном уполномоченным органом.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 28-1 в соответствии с Законом РК от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи

8. Егер өтініш иесі жүріп-тұруындағы қиындықтарға байланысты ауыр науқасы, мүгедектігі немесе өзге де мән-жайлар салдарынан адвокат белгілеген қабылдау орнына келе алмайтындай жағдайда болса, құқықтық консультация беру оның болатын жерінде жүргізіледі.
Тұлға сол бір мәселе бойынша мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін бір рет ала алады.
9. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуды осындай көмек ұсынған адвокат уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүргізеді.
10. Адвокаттар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей, өздері көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы есепті білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырады.
Есеп нысанын Республикалық адвокаттар алқасының ұсынымдарын ескере отырып, уәкілетті орган бекітеді.
11. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың адвокаттар алқасы жыл сайын бесінші шілдеден және бесінші қаңтардан кешіктірмей, білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы аумақтық әділет органына уәкілетті орган Республикалық адвокаттар алқасының ұсынымдарын ескере отырып бекітетін нысан бойынша адвокаттар көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы жиынтық есеп ұсынады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың адвокаттар алқасының жиынтық есебінде ауылдық елді мекендердің мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегімен қамтамасыз етілуі туралы ақпарат қамтылады.
Ескерту. 28-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
28-1-бап. Заң консультанттарының мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету тәртібі
Заң консультанттарының мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысуын заң консультанттарының палаталары уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ұйымдастырады.
Ескерту. Заң 28-1-баппен толықтырылды – ҚР 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-бап. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту

1. В оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового информирования отказывается, если обращение заявителя не имеет правового характера.
2. В оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, защиты и представительства отказывается при наличии одного из следующих оснований:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 26 настоящего Закона;
2) обращение заявителя не имеет правового характера.
3. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи должен быть мотивированным и может быть обжалован в уполномоченный орган, суд в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 29 с изменением, внесенным законами РК от 29.06.2020 № 351-VI (вводится в действие с 01.07.2021); от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 30. Финансирование гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
Финансирование гарантированной государством квалифицированной юридической помощи осуществляется за счет бюджетных средств в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
РАЗДЕЛ 3. АДВОКАТСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
Глава 3. АДВОКАТУРА И СТАТУС АДВОКАТА
Статья 31. Назначение адвокатуры
1. Адвокатура в Республике Казахстан призвана содействовать реализации гарантированных государством и закрепленных Конституцией Республики Казахстан прав человека на судебную защиту своих прав, свобод и получение квалифицированной юридической помощи, а также содействовать мирному урегулированию спора.
2. Коллегия адвокатов организует деятельность адвокатов по защите по уголовным делам, делам об административных правонарушениях, а также представительству по уголовным, гражданским и административным делам и делам об административных правонарушениях, а также по оказанию иных видов квалифицированной юридической помощи в целях защиты и содействия в реализации прав, свобод и законных интересов физических лиц, а также прав и законных интересов юридических лиц.
3. Квалифицированная юридическая помощь, оказываемая адвокатами в рамках осуществляемой ими адвокатской деятельности, не является предпринимательской деятельностью.
Сноска. Статья 31 с изменением, внесенным Законом РК от 29.06.2020 № 351-VI (вводится в действие с 01.07.2021).

1. Егер өтініш иесі жүгінімнің құқықтық сипаты болмаса, құқықтық ақпарат беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тартылады.
2. Мынадай негіздердің бірі болған кезде:
1) өтініш иесі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға құқығы бар, осы Заңның 26-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген тұлғалар санатына жатпаса;
2) өтініш иесі жүгінімнің құқықтық сипаты болмаса, құқықтық консультация беру, қорғау және өкілдік ету түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тартылады.
3. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту уәжді болуға тиіс және оған уәкілетті органға, сотқа Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Ескерту. 29-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.06.2020 № 351-VI (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
30-бап. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін қаржыландыру
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3-БӨЛІМ. АДВОКАТТЫҚ ҚЫЗМЕТ
3-тарау. АДВОКАТУРА ЖӘНЕ АДВОКАТТЫҢ МӘРТЕБЕСІ
31-бап. Адвокатураның мақсаты
1. Қазақстан Республикасындағы адвокатура адамның өз құқықтарын, бостандықтарын сот арқылы қорғауға және білікті заң көмегін алуға мемлекет кепілдік берген және Қазақстан Республикасының Конституциясында бекітілген құқықтарын іске асыруға жәрдемдесуге, сондай-ақ дауды бейбіт жолмен реттеуге жәрдемдесуге арналған.
2. Адвокаттар алқасы адвокаттардың қылмыстық істер, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша қорғау, сондай-ақ қылмыстық, азаматтық және әкімшілік істер мен әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша өкілдік ету, сондай-ақ жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін, сондай-ақ заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және оларды іске асыруда жәрдемдесу мақсатында білікті заң көмегінің өзге де түрлерін көрсету жөніндегі қызметін ұйымдастырады.
3. Адвокаттар өздері жүзеге асыратын адвокаттық қызмет шеңберінде көрсететін білікті заң көмегі кәсіпкерлік қызмет болып табылмайды.
Ескерту. 31-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 29.06.2020 № 351-VI Заңымен (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі).

Статья 32. Адвокат
1. Адвокатом является гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее юридическое образование, получивший лицензию на занятие адвокатской деятельностью, являющийся членом коллегии адвокатов и оказывающий квалифицированную юридическую помощь на профессиональной основе в рамках адвокатской деятельности, регламентируемой настоящим Законом.
2. Адвокатом не может быть лицо, признанное судом недееспособным либо ограниченно дееспособным либо имеющее непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
Адвокатом также не может быть лицо:
освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, – в течение трех лет после наступления таких событий;
уволенное по отрицательным мотивам с государственной и воинской службы, из правоохранительных, специальных государственных органов, а также освобожденное от должности судьи, – в течение трех лет со дня увольнения (освобождения);
совершившее административное коррупционное правонарушение, – в течение трех лет после наступления таких событий;
лишенное лицензии на занятие адвокатской деятельностью по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 4 статьи 44 настоящего Закона, – в течение трех лет со дня вступления в законную силу судебного решения;
исключенное из реестра палаты юридических консультантов по отрицательным мотивам, – в течение трех лет с даты исключения.
Сноска. Статья 32 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 33. Права и обязанности адвоката
1. Адвокат вправе оказывать лицу, обратившемуся за помощью, любую квалифицированную юридическую помощь, в которой оно нуждается.
2. Адвокат от своего имени заключает письменный договор об оказании квалифицированной юридической помощи с обратившимся к нему лицом, за исключением случая, предусмотренного пунктом 7 статьи 63 настоящего Закона.
3. Адвокат, выступая в качестве защитника или представителя, правомочен:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции Закона РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) защищать и представлять права и интересы лиц, обратившихся за квалифицированной юридической помощью, во всех судах, государственных, иных органах и организациях, в компетенцию которых входит разрешение соответствующих вопросов;

32-бап. Адвокат
1. Жоғары заң білімі бар, адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия алған, адвокаттар алқасының мүшесі болып табылатын және осы Заңмен регламенттелетін адвокаттық қызмет шеңберінде кәсіптік негізде білікті заң көмегін көрсететін Қазақстан Республикасының азаматы адвокат болып табылады.
2. Сот әрекетке қабілетсіз не әрекет қабілеті шектеулі деп таныған не заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар адам адвокат бола алмайды.
Мыналар:
қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған адам – осындай оқиғалар басталғаннан кейін үш жыл бойы;
теріс себептер бойынша мемлекеттік және әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан шығарылған, сондай-ақ судья лауазымынан босатылған адам – шығарылған (босатылған) күннен бастап үш жыл бойы;
әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған адам – осындай оқиғалар басталғаннан кейін үш жыл бойы;
осы Заңның 44-бабы 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айырылған адам – сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап үш жыл бойы;
теріс себептер бойынша заң консультанттары палатасының тізілімінен шығарылған адам – шығарылған күннен бастап үш жыл бойы адвокат бола алмайды.
Ескерту. 32-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
33-бап. Адвокаттың құқықтары мен міндеттері
1. Адвокат көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаға ол мұқтаж болып тұрған кез келген білікті заң көмегін көрсетуге құқылы.
2. Осы Заңның 63-бабының 7-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, адвокат өзіне өтініш жасаған тұлғамен білікті заң көмегін көрсету туралы өз атынан жазбаша шарт жасасады.
3. Адвокат қорғаушы немесе өкіл ретінде әрекет ете отырып:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1) білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтары мен мүдделерін құзыретіне тиісті мәселелерді шешу кіретін барлық соттарда, мемлекеттік, өзге де органдар мен ұйымдарда қорғауға және білдіруге;

2) запрашивать и получать во всех государственных органах, органах местного самоуправления и юридических лицах сведения, необходимые для осуществления адвокатской деятельности;
3) в порядке и пределах, установленных законодательством Республики Казахстан, самостоятельно собирать фактические данные, необходимые для оказания квалифицированной юридической помощи, и представлять их в государственные органы и должностным лицам;
4) знакомиться с материалами, касающимися лица, обратившегося за помощью, включая процессуальные документы, следственные и судебные дела, и фиксировать содержащуюся в них информацию любым способом, не запрещенным законами Республики Казахстан;
5) с момента вступления в дело иметь свидания наедине со своим подзащитным без ограничения их количества, продолжительности и в условиях, обеспечивающих конфиденциальность таковых свиданий;
6) запрашивать на договорной основе заключения специалистов для разъяснения вопросов, возникающих в связи с оказанием квалифицированной юридической помощи и требующих специальных знаний в области науки, техники, искусства и других сферах деятельности;
7) заявлять ходатайства, приносить в установленном порядке жалобы на решения и действия (бездействие) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих, ущемляющих права и охраняемые законом интересы лиц, обратившихся за помощью;
8) знакомиться с информацией, составляющей государственные секреты, а также содержащей военную, коммерческую, служебную и иную охраняемую законом тайну, если это необходимо для осуществления защиты или представительства при проведении дознания, досудебного расследования, в суде, в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан;
9) использовать все не запрещенные законом средства и способы защиты прав и законных интересов лиц, обратившихся за квалифицированной юридической помощью;
10) проводить примирительные процедуры;
11) оказывать комплексную социальную квалифицированную юридическую помощь;
12) совершать иные действия, не противоречащие законодательству.
4. Государственный орган или должностное лицо не может отказать в признании права адвоката представлять интересы лица, обратившегося за квалифицированной юридической помощью, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Адвокат пользуется правом свободного доступа в административные здания судов, прокуратуры, органов, ведущих уголовный процесс, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по предъявлении им удостоверения адвоката.
Доступ адвоката в места содержания задержанных, содержащихся под стражей и отбывающих наказание осуществляется в соответствии с установленным пропускным режимом.

2) барлық мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен заңды тұлғалардан адвокаттық қызметті жүзеге асыруға қажетті мәліметтерді сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және шектерде, білікті заң көмегін көрсетуге қажетті нақты деректерді өзі дербес жинауға және оларды мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсынуға;
4) процестік құжаттарды, тергеу және сот істерін қоса алғанда, көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаға қатысты материалдармен танысуға және оларда қамтылған ақпаратты Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған кез келген тәсілмен тіркеп алуға;
5) іске кіріскен кезден бастап жолығулардың санын, ұзақтығын шектемей және мұндай жолығулардың құпиялығын қамтамасыз ететін жағдайларда өзі қорғайтын адаммен оңаша жолығып тұруға ие болуға;
6) білікті заң көмегін көрсетуге байланысты туындайтын және ғылым, техника, өнер саласында және басқа да қызмет салаларында арнайы білімді талап ететін мәселелерді түсіндіру үшін шарттық негізде мамандардың қорытындыларын сұратуға;
7) мемлекеттік билік, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілердің көмек сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтарына және заңмен қорғалатын мүдделеріне қысым жасайтын шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) өтінішхаттар мәлімдеуге, белгіленген тәртіппен шағымдар келтіруге;
8) егер бұл анықтау сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу кезінде, сотта қорғауды немесе өкілдік етуді жүзеге асыру үшін қажет болса, мемлекеттік құпияларды құрайтын, сондай-ақ әскери, коммерциялық, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын ақпаратпен Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен танысуға;
9) білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың заңда тыйым салынбаған барлық құралдары мен тәсілдерін пайдалануға;
10) татуластыру рәсімдерін жүргізуге;
11) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсетуге;
12) заңнамаға қайшы келмейтін өзге де әрекеттерді жасауға құқылы.
4. Мемлекеттік орган немесе лауазымды адам, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, адвокаттың білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғаның мүдделерін білдіру құқығын танудан бас тарта алмайды.
Адвокат соттардың, прокуратураның, қылмыстық процесті жүргізетін органдардың әкімшілік ғимараттарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, адвокат куәлігін көрсету арқылы еркін кіру құқығын пайдаланады.
Адвокаттың ұстап алынғандарды, күзетпен ұсталатындарды және жазасын өтеп жатқандарды ұстау орындарына кіруі белгіленген өткізу режиміне сәйкес жүзеге асырылады.

5. Адвокат имеет право на гарантированную государством социальную защиту, осуществляемую за счет средств обязательного страхования.
Взносы на социальное страхование уплачиваются адвокатами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите.
Адвокат имеет право на пенсионное обеспечение в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите.
6. Адвокаты вправе принимать участие в судебных заседаниях в адвокатских мантиях.
Форма и описание адвокатских мантий разрабатываются и утверждаются Республиканской коллегией адвокатов.
7. Адвокат обязан:
1) соблюдать при исполнении своих профессиональных обязанностей Конституцию Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан;
2) соблюдать присягу адвоката Республики Казахстан, Кодекс профессиональной этики адвокатов;
3) быть членом коллегии адвокатов;
4) осуществлять страхование своей профессиональной ответственности;
5) предоставлять клиенту информацию о членстве в коллегии адвокатов;
6) сообщать клиенту о невозможности своего участия в оказании квалифицированной юридической помощи вследствие возникновения обстоятельств, препятствующих ее оказанию;
7) представлять по требованию клиента копию договора страхования профессиональной ответственности адвоката;
8) по требованию клиента заключать с ним соглашение о неразглашении конфиденциальной информации;
9) хранить в тайне сведения, ставшие ему известными в связи с оказанием квалифицированной юридической помощи, и не разглашать их без согласия лица, обратившегося за помощью;
10) выполнять любые не запрещенные законом действия по установлению фактических обстоятельств, направленные на обеспечение прав, свобод и законных интересов клиента;
11) по требованию клиента представить отчет о выполнении письменного договора об оказании квалифицированной юридической помощи;
12) по требованию клиента хранить копии документов, которые использовались при оказании квалифицированной юридической помощи, на бумажных или электронных носителях либо в форме электронных документов в течение трех лет с даты завершения оказания квалифицированной юридической помощи;
13) постоянно повышать свою квалификацию;
14) в течение месяца после вступления в члены коллегии адвокатов, а также после учреждения коммерческой организации передать в доверительное управление находящиеся в его собственности доли (пакеты акций) в уставном капитале коммерческих организаций и иное имущество, использование которого влечет получение доходов, за исключением денег, законно принадлежащих ему, а также имущества, переданного в имущественный наем. Договор доверительного управления имуществом подлежит нотариальному удостоверению. Адвокат вправе не передавать в доверительное управление принадлежащие ему облигации, паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов. Адвокат имеет право получать доход от переданного в доверительное управление или имущественный наем имущества;

5. Адвокаттың міндетті сақтандыру қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, мемлекет кепілдік берген әлеуметтік қорғауға құқығы бар.
Адвокаттар әлеуметтік сақтандыруға арналған жарналарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлейді.
Адвокаттың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақымен қамсыздандырылуға құқығы бар.
6. Адвокаттар сот отырыстарына адвокаттық мантиялар киіп қатысуға құқылы.
Адвокаттық мантиялардың нысаны мен сипаттамасын Республикалық адвокаттар алқасы әзірлейді және бекітеді.
7. Адвокат:
1) өзінің кәсіптік міндеттерін орындаған кезде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасы адвокатының антын, Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексін сақтауға;
3) адвокаттар алқасының мүшесі болуға;
4) өзінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруды жүзеге асыруға;
5) клиентке адвокаттар алқасына мүшелігі туралы ақпарат беруге;
6) клиентке білікті заң көмегін көрсетуге кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауы салдарынан өзінің оны көрсетуге қатыса алмайтыны туралы хабарлауға;
7) клиенттің талап етуі бойынша адвокаттың кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартының көшірмесін ұсынуға;
8) клиенттің талап етуі бойынша онымен құпия ақпаратты жария етпеу туралы келісім жасасуға;
9) білікті заң көмегін көрсетуге байланысты өзіне мәлім болған мәліметтерді құпия сақтауға және оларды көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның келісуінсіз жария етпеуге;
10) клиенттің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған іс жүзіндегі мән-жайларды анықтау бойынша заңда тыйым салынбаған кез келген әрекетті орындауға;
11) клиенттің талап етуі бойынша білікті заң көмегін көрсету туралы жазбаша шартты орындау туралы есеп ұсынуға;
12) клиенттің талап етуі бойынша білікті заң көмегін көрсету кезінде пайдаланылған құжаттардың көшірмелерін білікті заң көмегін көрсету аяқталған күннен бастап үш жыл бойы қағаз немесе электрондық жеткізгіштерде не электрондық құжаттар нысанында сақтауға;
13) өзінің біліктілігін ұдайы арттырып отыруға;
14) адвокаттар алқасына мүше болып кіргеннен кейін, сондай-ақ коммерциялық ұйым құрылғаннан кейін бір ай ішінде, өзіне заңды түрде тиесілі ақшаны, сондай-ақ мүліктік жалдауға берілген мүлікті қоспағанда, өз меншігіндегі, коммерциялық ұйымдардың жарғылық капиталындағы үлесті (акциялар пакетін) және пайдаланылуы кіріс алуға алып келетін өзге де мүлікті сенімгерлік басқаруға беруге міндетті. Мүлікті сенімгерлік басқару шарты нотариаттық куәландырылуға жатады. Адвокат өзіне тиесілі облигацияларды, ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларын сенімгерлік басқаруға бермеуге құқылы. Адвокаттың сенімгерлік басқаруға немесе мүліктік жалдауға берілген мүліктен кіріс алуға құқығы бар;

15) выполнять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором об оказании квалифицированной юридической помощи.
8. Адвокату запрещается оказывать квалифицированную юридическую помощь:
при наличии конфликта интересов;
при наличии предусмотренных процессуальным законодательством обстоятельств, исключающих участие адвоката в деле.
В этих случаях адвокат обязан отказаться от оказания квалифицированной юридической помощи.
9. Адвокату запрещается занимать по делу правовую позицию, ухудшающую положение лица, обратившегося за помощью, использовать свои полномочия в ущерб лицу, интересы которого он защищает или представляет.
10. Адвокат не вправе отказаться от принятого поручения по уголовному делу при отсутствии обстоятельств, указанных в пункте 8 настоящей статьи, и в случае постановления неправосудного, с точки зрения подзащитного или самого адвоката, приговора обязан обжаловать его в установленном порядке.
11. Адвокату запрещается состоять на государственной службе и заниматься предпринимательской деятельностью, занимать иную оплачиваемую должность, кроме случаев вхождения в состав Высшего Судебного Совета Республики Казахстан и наблюдательного совета (совета директоров) коммерческой организации, избрания или назначения арбитром соответствующего арбитража для разрешения спора, а также занятия преподавательской, научной, творческой деятельностью.
В случае вхождения в состав наблюдательного совета (совета директоров) коммерческой организации адвокат не вправе оказывать квалифицированную юридическую помощь данной организации и ее аффилированным лицам.
Адвокат вправе совмещать адвокатскую деятельность с работой на оплачиваемых выборных и назначаемых должностях в коллегии адвокатов, Республиканской коллегии адвокатов, международных общественных объединениях адвокатов.
Сноска. Статья 33 с изменениями, внесенными законами РК от 21.02.2019 № 227-VI (порядок введения в действие см. ст. 2); от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023); от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 34. Профессиональные нормы поведения адвоката
Адвокат при оказании квалифицированной юридической помощи должен соблюдать следующие профессиональные правила:
1) проявлять добросовестность при осуществлении своих прав и исполнении обязанностей;

15) Қазақстан Республикасының заңдарында және білікті заң көмегін көрсету туралы шартта көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
8. Адвокаттың:
мүдделер қақтығысы болған кезде;
процестік заңнамада көзделген, адвокаттың іске қатысуын болғызбайтын мән-жайлар болған кезде білікті заң көмегін көрсетуіне тыйым салынады.
Бұл жағдайларда адвокат білікті заң көмегін көрсетуден бас тартуға міндетті.
9. Адвокаттың іс бойынша көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның жағдайын нашарлататын құқықтық ұстанымда болуына, өз өкілеттігін өзі мүдделерін қорғайтын немесе білдіретін тұлғаға нұқсан келтіріп пайдалануына тыйым салынады.
10. Адвокат осы баптың 8-тармағында көзделген мән-жайлар болмаған кезде қылмыстық іс бойынша қабылданған тапсырмадан бас тартуға құқылы емес және қорғалатын тұлғаның немесе адвокаттың өзінің көзқарасы бойынша сот төрелігіне сай емес үкім шығарылған жағдайда, оған белгіленген тәртіппен шағым жасауға міндетті.
11. Адвокаттың Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің және коммерциялық ұйымның байқаушы кеңесінің (директорлар кеңесінің) құрамына кіру, дауды шешу үшін тиісті төреліктің төрешісі болып сайлану немесе тағайындалу, сондай-ақ оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметпен айналысу жағдайларынан басқа ретте, мемлекеттік қызметте болуына және кәсіпкерлік қызметпен айналысуына, өзге де ақы төленетін лауазымда болуына тыйым салынады.
Коммерциялық ұйымның байқаушы кеңесінің (директорлар кеңесінің) құрамына кірген жағдайда, адвокат осы ұйымға және онымен үлестес тұлғаларға білікті заң көмегін көмек көрсетуге құқылы емес.
Адвокат адвокаттық қызметті адвокаттар алқасында, Республикалық адвокаттар алқасында, адвокаттардың халықаралық қоғамдық бірлестіктерінде ақы төленетін сайланбалы және тағайындалатын лауазымдардағы жұмыспен қоса атқаруға құқылы.
Ескерту. 33-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 21.02.2019 № 227-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
34-бап. Адвокаттың кәсіптік мінез-құлық нормалары
Адвокат білікті заң көмегін көрсету кезінде мынадай кәсіптік қағидаларды сақтауға:
1) өзінің құқықтарын жүзеге асыру және міндеттерін орындау кезінде адалдық білдіруге;

2) корректно вести себя по отношению к органам и должностным лицам;
3) не допускать умышленного затягивания дела, незаконных методов оказания квалифицированной юридической помощи, обмана, формируя и ограничивая свое профессиональное поведение в соответствии с правами и законными интересами лица, обратившегося за помощью;
4) соблюдать верность интересам лица, обратившегося за помощью, и не совершать каких-либо действий вопреки его интересам.
Статья 35. Гарантии адвокатской деятельности
1. Права адвоката не подлежат ограничениям, кроме случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан. Вмешательство либо воспрепятствование законной адвокатской деятельности влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
2. Отождествление адвоката с лицом, которому он оказывает квалифицированную юридическую помощь, запрещается.
3. Запрещается:
допрашивать адвоката в качестве свидетеля об обстоятельствах, ставших ему известными при осуществлении им своих профессиональных обязанностей;
истребовать или требовать от адвоката, его помощника, его стажера, лица, находящегося в трудовых отношениях с адвокатом, юридической консультацией, адвокатской конторой, руководителей и работников президиума коллегии адвокатов, а также от лица, в отношении которого прекращено или приостановлено право на занятие адвокатской деятельностью, или пытаться другим способом получить без согласия адвоката и его клиента сведения, материалы, связанные с оказанием квалифицированной юридической помощи, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
4. Государственные органы, должностные лица не вправе отказывать адвокату в предоставлении свиданий наедине с его подзащитным в условиях, обеспечивающих конфиденциальность таких свиданий, а также ограничивать их количество и продолжительность.
5. Адвокатское делопроизводство, иные связанные с ним материалы и документы, а также имущество адвоката, в том числе средства мобильной связи, аудиоаппаратура, компьютерная техника, не подлежат досмотру, осмотру, выемке, изъятию и проверке, кроме случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
6. Адвокату гарантируется право на обеспечение безопасности при осуществлении адвокатской деятельности в порядке, установленном законом.
7. Органы уголовного преследования, их должностные лица в случаях, предусмотренных процессуальным законом, обязаны уведомлять адвоката о необходимости его участия в следственных и иных процессуальных действиях в согласованный с адвокатом срок.

2) органдар мен лауазымды адамдарға қатысты өзін әдепті ұстауға;
3) өзінің кәсіптік мінез-құлқын көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның құқықтары мен заңды мүдделеріне сәйкес қалыптастырып және шектей отырып, істі қасақана созуға, білікті заң көмегін көрсетудің заңсыз әдістеріне, алдауға жол бермеуге;
4) көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның мүдделеріне адалдық сақтауға және оның мүдделеріне қайшы қандай да бір әрекеттер жасамауға тиіс.
35-бап. Адвокаттық қызметтің кепілдіктері
1. Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайлардан басқа ретте, адвокаттың құқықтары шектелуге жатпайды. Заңды адвокаттық қызметке араласу не кедергі келтіру Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа алып келеді.
2. Адвокатты ол білікті заң көмегін көрсетіп отырған тұлғамен теңдестіруге тыйым салынады.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мыналарға:
адвокат өзінің кәсіптік міндеттерін жүзеге асырған кезде өзіне мәлім болған мән-жайлар туралы одан куә ретінде жауап алуға;
адвокаттан, оның көмекшісінен, оның тағылымдамадан өтушісінен, адвокатпен, заң консультациясымен, адвокаттық кеңсемен еңбек қатынастарында тұрған тұлғадан, адвокаттар алқасы төралқасының басшылары мен жұмыскерлерінен, сондай-ақ өзінің адвокаттық қызметпен айналысу құқығы тоқтатылған немесе тоқтатыла тұрған адамнан білікті заң көмегін көрсетуге байланысты мәліметтерді, материалдарды талап етіп алдыруға немесе талап етуге немесе оларды адвокаттың және оның клиентінің келісуінсіз, басқа тәсілмен алуға әрекеттенуге тыйым салынады.
4. Мемлекеттік органдар, лауазымды адамдар адвокатқа өзі қорғайтын адаммен оңаша жолығудың құпиялылығын қамтамасыз ететін жағдайларда, осындай жолығулар беруден бас тартуға, сондай-ақ олардың саны мен ұзақтығын шектеуге құқылы емес.
5. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайлардан басқа ретте, адвокаттық іс қағаздарын жүргізу, онымен байланысты өзге де материалдар мен құжаттар, сондай-ақ адвокаттың мүлкі, оның ішінде ұялы байланыс құралдары, аудиоаппаратурасы, компьютерлік техникасы жете тексерілуге, қарап-тексерілуге, алынуға, алып қойылуға және тексерілуге жатпайды.
6. Адвокаттық қызметті жүзеге асыру кезінде адвокаттың қауіпсіздігін қамтамасыз ету құқығына заңда белгіленген тәртіппен кепілдік беріледі.
7. Қылмыстық қудалау органдары, олардың лауазымды адамдары процестік заңда көзделген жағдайларда, адвокатты оның тергеу және өзге де процестік әрекеттерге адвокатпен келісілген мерзімде қатысуы қажет екені туралы хабардар етуге міндетті.

8. Государственные органы, органы местного самоуправления и юридические лица обязаны в течение десяти рабочих дней дать письменный ответ на запрос адвоката, связанный с оказанием им квалифицированной юридической помощи.
В предоставлении адвокату запрошенных сведений может быть отказано в случае, если информация отнесена к информации с ограниченным доступом.
9. Адвокат при выполнении принятого поручения имеет право использовать в суде компьютеры, смартфоны и иные технические средства, необходимые для осуществления адвокатской деятельности в порядке, установленном процессуальным законодательством.
Статья 36. Страхование деятельности адвоката
1. Адвокат обязан заключить договор страхования профессиональной ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда третьим лицам, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, в результате оказания такой помощи.
Адвокат не вправе приступать к оказанию квалифицированной юридической помощи при отсутствии договора страхования профессиональной ответственности.
В случае если адвокат является партнером адвокатской конторы, то заключение договора страхования его профессиональной ответственности может быть осуществлено адвокатской конторой.
2. Объектом страхования профессиональной ответственности адвоката являются имущественные интересы страхователя (застрахованного лица), связанные с его обязанностью в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, возместить вред, причиненный третьим лицам, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, в связи с осуществлением адвокатской деятельности.
3. Страховым случаем по договору страхования профессиональной ответственности адвоката является факт наступления гражданско-правовой ответственности страхователя (застрахованного) по возмещению вреда, причиненного имущественным интересам третьих лиц, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, в результате допущенных застрахованным лицом профессиональных ошибок при оказании квалифицированной юридической помощи.
Под профессиональными ошибками для целей настоящей статьи понимаются:
1) пропуск процессуальных сроков;
2) неправильное оформление документов;
3) неизвещение лица, которому в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, о последствиях совершаемых юридических действий, повлекших причинение ему вреда;
4) утрата или порча документов, полученных страхователем (застрахованным лицом) от клиента для оказания квалифицированной юридической помощи;

8. Мемлекеттік органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары және заңды тұлғалар адвокаттың білікті заң көмегін көрсетуіне байланысты сұрау салуына он жұмыс күні ішінде жазбаша жауап беруге міндетті.
Егер ақпарат қолжетімділігі шектеулі ақпаратқа жатқызылған жағдайда, адвокатқа сұратылып отырған мәліметтерді беруден бас тартылуы мүмкін.
9. Адвокаттың қабылданған тапсырманы орындау кезінде сотта процестік заңнамада белгіленген тәртіппен адвокаттық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті компьютерлерді, смартфондар мен өзге де техникалық құралдарды пайдалануға құқығы бар.
36-бап. Адвокат қызметін сақтандыру
1. Адвокат шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғаларға осындай көмек көрсету нәтижесінде зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартын жасауға міндетті.
Адвокат кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты болмаған кезде білікті заң көмегін көрсетуге кірісуге құқылы емес.
Егер адвокат адвокаттық кеңсенің әріптесі болып табылса, онда оның кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасуды адвокаттық кеңсе жүзеге асыруы мүмкін.
2. Сақтанушының (сақтандырылған тұлғаның) шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғаларға адвокаттық қызметті жүзеге асыруға байланысты келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтеу міндетіне байланысты мүліктік мүдделері адвокаттың кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру объектісі болып табылады.
3. Шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғалардың мүліктік мүдделеріне сақтандырылған тұлғаның білікті заң көмегін көрсетуі кезінде жол берген кәсіптік қателіктері салдарынан келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтанушының (сақтандырылғанның) азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің басталу фактісі адвокаттың кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы болып табылады.
Осы баптың мақсаттары үшін кәсіптік қателіктер деп мыналар:
1) процестік мерзімдерді өткізіп алу;
2) құжаттарды дұрыс ресімдемеу;
3) шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін тұлғаға зиян келтіруге алып келген, жасалатын заңдық әрекеттердің салдарлары туралы оған хабарламау;
4) сақтанушы (сақтандырылған тұлға) білікті заң көмегін көрсету үшін клиенттен алған құжаттардың жоғалуы немесе бүлінуі;

5) неправомерное разглашение сведений, составляющих адвокатскую тайну.
Договором страхования профессиональной ответственности могут быть определены иные действия (бездействие), повлекшие причинение вреда имущественным интересам третьих лиц, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, в результате оказания такой помощи застрахованным лицом.
4. Страховой случай считается наступившим, если вред, причиненный третьим лицам, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, явился следствием неумышленного нарушения страхователем (застрахованным лицом) профессиональных обязанностей.
5. Размер страховой суммы по договору страхования профессиональной ответственности адвоката определяется его условиями и должен составлять для адвокатов, осуществляющих деятельность на территории города республиканского значения, столицы, – не менее тысячекратного, для иных адвокатов – не менее пятисоткратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на дату заключения договора обязательного страхования профессиональной ответственности адвоката.
Порядок и иные условия страхования профессиональной ответственности адвоката определяются соглашением сторон на основании типового договора страхования профессиональной ответственности адвоката.
Сноска. Статья 36 с изменениями, внесенными Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 37. Адвокатская тайна
1. Адвокатскую тайну составляют факт обращения к адвокату, сведения о содержании устных и письменных переговоров с лицом, обратившимся за помощью, и другими лицами, о характере и результатах предпринимаемых в интересах лица, обратившегося за помощью, действий, а также иная информация, касающаяся оказания квалифицированной юридической помощи.
2. Адвокаты, их помощники, стажеры, работники президиума коллегии адвокатов, юридической консультации, адвокатской конторы, а также лицо, в отношении которого прекращено или приостановлено право на занятие адвокатской деятельностью, не вправе разглашать, а также использовать в своих интересах или интересах третьих лиц какие-либо сведения, полученные в связи с оказанием квалифицированной юридической помощи.
3. Адвокат, разгласивший сведения, относящиеся к адвокатской тайне, без согласия лица, обратившегося за помощью, несет ответственность в соответствии с законом.

5) адвокаттық құпияны құрайтын мәліметтерді құқыққа сыйымсыз жария ету түсініледі.
Кәсіптік жауапкершілікті сақтандыру шартында сақтандырылған тұлғаның шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғалардың мүліктік мүдделеріне осындай көмек көрсетуі нәтижесінде зиян келтіруге алып келген өзге де әрекеттер (әрекетсіздік) айқындалуы мүмкін.
4. Егер шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғаларға келтірілген зиян сақтанушының (сақтандырылған тұлғаның) кәсіптік міндеттерді абайсыз бұзуының салдары болып табылса, сақтандыру жағдайы басталған болып есептеледі.
5. Адвокаттың кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасының мөлшері оның шарттарымен айқындалады және қызметін республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жүзеге асыратын адвокаттар үшін – адвокаттың кәсіптік жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты жасалған күнге тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір мың еселенген, өзге адвокаттар үшін кемінде бес жүз еселенген мөлшерін құрауға тиіс.
Адвокаттың кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың тәртібі мен өзге де шарттары адвокаттың кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шарты негізінде тараптардың келісімімен айқындалады.
Ескерту. 36-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
37-бап. Адвокаттық құпия
1. Адвокаттық құпияны адвокатқа өтініш жасау фактісі, көмек сұрап өтініш жасаған тұлғамен және басқа да тұлғалармен ауызша және жазбаша келіссөздердің мазмұны туралы, көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның мүдделерінде қабылданатын әрекеттердің сипаты мен нәтижелері туралы мәліметтер, сондай-ақ білікті заң көмегін көрсетуге қатысты өзге ақпарат құрайды.
2. Адвокаттар, олардың көмекшілері, тағылымдамадан өтушілері, адвокаттар алқасы төралқасының, заң консультациясының, адвокаттық кеңсенің жұмыскерлері, сондай-ақ адвокаттық қызметпен айналысу құқығы тоқтатылған немесе тоқтатыла тұрған адам білікті заң көмегін көрсетуге байланысты алынған қандай да бір мәліметтерді жария етуге, сондай-ақ өз мүдделері немесе үшінші тұлғалардың мүдделері үшін пайдалануға құқылы емес.
3. Адвокаттық құпияға жататын мәліметтерді көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның келісуінсіз жария еткен адвокат заңға сәйкес жауапты болады.

4. Представление сведений и информации в уполномоченный орган по финансовому мониторингу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" не является разглашением адвокатской тайны.
5. Обязанность хранения адвокатской тайны не ограничена во времени.
6. Адвокаты, их помощники, стажеры, работники президиума коллегии адвокатов, юридической консультации, адвокатской конторы обязаны принимать необходимые меры для сохранения адвокатской тайны, в том числе и ее защиты от несанкционированного доступа.
Статья 37-1. Допуск и доступ адвокатов к государственным секретам
1. Адвокаты для оформления допуска к государственным секретам вправе в период осуществления адвокатской деятельности обратиться в территориальный орган юстиции по месту нахождения коллегии адвокатов, членами которой они являются.
2. Порядок допуска и доступа адвокатов к государственным секретам определяется законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 37-1 в соответствии с Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 38. Помощники и стажеры адвоката
1. Адвокаты могут иметь помощников и стажеров.
2. Помощники адвоката могут работать на основе трудового договора в юридической консультации, адвокатской конторе или у адвоката, занимающегося адвокатской деятельностью индивидуально.
Помощники адвоката вправе по указанию и под ответственность адвоката выполнять его поручения.
3. Стажером адвоката является гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее юридическое образование, заключивший с коллегией адвокатов договор о прохождении стажировки с целью приобретения профессиональных знаний и практических навыков адвокатской деятельности.
Лицо, отвечающее требованиям, установленным пунктом 2 статьи 32 настоящего Закона, и изъявившее желание пройти стажировку, обращается в президиум коллегии адвокатов с заявлением о допуске к прохождению стажировки с приложением документов, перечень которых устанавливается положением о порядке прохождения стажировки стажерами адвокатов, разрабатываемым и утверждаемым Республиканской коллегией адвокатов по согласованию с уполномоченным органом.
4. По результатам рассмотрения заявления президиум коллегии адвокатов принимает одно из следующих решений:
1) о допуске к прохождению стажировки;

4. Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мәліметтер мен ақпарат ұсыну адвокаттық құпияны жария ету болып табылмайды.
5. Адвокаттық құпияны сақтау міндеті уақытпен шектелмейді.
6. Адвокаттар, олардың көмекшілері, тағылымдамадан өтушілері, адвокаттар алқасы төралқасының, заң консультациясының, адвокаттық кеңсенің жұмыскерлері адвокаттық құпияны сақтау, оның ішінде оны санкцияланбаған қол жеткізуден қорғау үшін қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
37-1-бап. Адвокаттардың мемлекеттік құпияларға рұқсат алуы мен қол жеткізуі
1. Адвокаттық қызметті жүзеге асыру кезеңінде адвокаттар мемлекеттік құпияларға рұқсат алуды ресімдеу үшін өздері мүшесі болып табылатын адвокаттар алқасының орналасқан жеріндегі аумақтық әділет органына жүгінуге құқылы.
2. Адвокаттардың мемлекеттік құпияларға рұқсат алу мен қол жеткізу тәртібі Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасында айқындалады.
Ескерту. 37-1-баппен толықтырылды – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
38-бап. Адвокаттың көмекшілері мен тағылымдамадан өтушілері
1. Адвокаттардың көмекшілері мен тағылымдамадан өтушілері болуы мүмкін.
2. Адвокаттың көмекшілері еңбек шарты негізінде заң консультациясында, адвокаттық кеңседе немесе адвокаттық қызметпен жеке-дара айналысатын адвокатта жұмыс істей алады.
Адвокаттың көмекшілері адвокаттың нұсқауы бойынша және жауапкершілігімен оның тапсырмаларын орындауға құқылы.
3. Адвокаттық қызметтің кәсіптік білімдері мен практикалық дағдыларын меңгеру мақсатында адвокаттар алқасымен тағылымдамадан өту туралы шарт жасасқан, жоғары заң білімі бар Қазақстан Республикасының азаматы адвокаттың тағылымдамадан өтушісі болып табылады.
Осы Заңның 32-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сай келетін және тағылымдамадан өтуге ниет білдірген адам адвокаттар алқасының төралқасына тізбесі уәкілетті органмен келісу бойынша Республикалық адвокаттар алқасы әзірлейтін және бекітетін Адвокаттардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережеде белгіленетін құжаттарды қоса бере отырып, тағылымдамадан өтуге жіберу туралы өтінішпен жүгінеді.
4. Адвокаттар алқасының төралқасы өтінішті қарау нәтижелері бойынша мынадай:
1) тағылымдамадан өтуге жіберу туралы;

2) об отказе в допуске к прохождению стажировки.
Решение по заявлению о допуске к прохождению стажировки принимается в течение пяти рабочих дней со дня поступления обращения заявителя в президиум коллегии адвокатов.
5. Отказ в допуске к прохождению стажировки по причине набора большого количества стажеров адвокатов не допускается.
6. Стажировка осуществляется под руководством адвоката, имеющего стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет. Продолжительность стажировки составляет от шести месяцев до одного года.
Период стажировки зачисляется в стаж работы по юридической специальности.
На период стажировки стажер может быть принят на работу по трудовому договору в качестве помощника адвоката.
7. Организация прохождения стажировки осуществляется президиумом коллегии адвокатов в соответствии с положением о порядке прохождения стажировки стажерами адвокатов, разрабатываемым и утверждаемым Республиканской коллегией адвокатов по согласованию с уполномоченным органом.
По результатам стажировки руководителем стажера составляется заключение и передается для утверждения в президиум коллегии адвокатов.
По итогам рассмотрения материалов стажировки президиум коллегии адвокатов принимает решение об утверждении заключения о прохождении стажировки либо отказе в утверждении заключения о прохождении стажировки.
Заключение об успешном прохождении стажировки действительно в течение трех лет со дня его утверждения президиумом коллегии адвокатов.
Решение об отказе в утверждении заключения о прохождении стажировки должно быть мотивированным и может быть обжаловано в Республиканскую коллегию адвокатов или суд.
Лицо, не прошедшее стажировку, вновь допускается к стажировке на общих основаниях.
8. Стажировку не проходят лица, прекратившие полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан".
9. Помощник и стажер адвоката не вправе самостоятельно заниматься адвокатской деятельностью.
10. Уставом коллегии адвокатов могут быть предусмотрены меры материального поощрения стажеров за работу, выполняемую в ходе стажировки.
Сноска. Статья 38 с изменениями, внесенными Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 39. Аттестация лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью

2) тағылымдамадан өтуге жіберуден бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Тағылымдамадан өтуге жіберу туралы өтініш бойынша шешім өтініш берушінің өтініші адвокаттар алқасының төралқасына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылданады.
5. Адвокаттардың тағылымдамадан өтушілер санының көп жинақталуы себепті тағылымдамадан өтуге жіберуден бас тартуға жол берілмейді.
6. Тағылымдама кемінде бес жыл адвокаттық қызмет өтілі бар адвокаттың басшылығымен жүзеге асырылады. Тағылымдаманың ұзақтығы алты айдан бір жылға дейінді құрайды.
Тағылымдама кезеңі заң мамандығы бойынша жұмыс өтіліне есептеледі.
Тағылымдамадан өту кезеңінде тағылымдамадан өтуші еңбек шарты бойынша адвокаттың көмекшісі ретінде жұмысқа қабылдануы мүмкін.
7. Тағылымдамадан өтуді ұйымдастыруды уәкілетті органмен келісу бойынша Республикалық адвокаттар алқасы әзірлейтін және бекітетін Адвокаттардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережеге сәйкес адвокаттар алқасының төралқасы жүзеге асырады.
Тағылымдаманың нәтижелері бойынша тағылымдамадан өтушінің жетекшісі қорытынды жасайды және оны бекіту үшін адвокаттар алқасының төралқасына береді.
Адвокаттар алқасының төралқасы тағылымдама материалдарын қарау қорытындылары бойынша тағылымдамадан өту туралы қорытындыны бекіту не тағылымдамадан өту туралы қорытындыны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Тағылымдамадан ойдағыдай өткені туралы қорытынды адвокаттар алқасының төралқасы бекіткен күннен бастап үш жыл бойы жарамды болады.
Тағылымдамадан өту туралы қорытындыны бекітуден бас тарту туралы шешім уәжді болуға тиіс және оған Республикалық адвокаттар алқасына немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Тағылымдамадан өтпеген адам тағылымдамаға жалпы негіздерде қайта жіберіледі.
8. "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар тағылымдамадан өтпейді.
9. Адвокаттың көмекшісі мен тағылымдамадан өтушісі адвокаттық қызметпен дербес айналысуға құқылы емес.
10. Адвокаттар алқасының Жарғысында тағылымдама барысында орындайтын жұмысы үшін тағылымдамадан өтушілерді материалдық көтермелеу шаралары көзделуі мүмкін.
Ескерту. 38-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
39-бап. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау

1. Лица, прошедшие стажировку и претендующие на занятие адвокатской деятельностью, проходят аттестацию в форме комплексного компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и проверку должного уровня практических навыков путем подачи заявления в территориальные органы юстиции столицы, областей и городов республиканского значения.
2. От прохождения аттестации освобождаются:
1) лица, сдавшие квалификационный экзамен в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешно прошедшие стажировку в суде и получившие положительный отзыв пленарного заседания областного или приравненного к нему суда;
2) лица, прекратившие полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан".
3. Основной задачей аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью, является обеспечение качественного отбора претендентов на получение лицензии на занятие адвокатской деятельностью.
4. Порядок и условия аттестации и пробной аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие адвокатской деятельностью, определяются уполномоченным органом.
5. В допуске к аттестации отказывается, если лицо, претендующее на занятие адвокатской деятельностью, не соответствует требованиям, установленным настоящим Законом.
Отказ в допуске к аттестации может быть обжалован в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
6. По итогам прохождения лицом, претендующим на занятие адвокатской деятельностью, аттестации территориальный орган юстиции столицы, области и города республиканского значения выносит мотивированное решение об аттестации либо о неаттестации лица, претендующего на занятие адвокатской деятельностью.
Мотивированное решение об аттестации либо о неаттестации может быть обжаловано в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
7. Решение об аттестации на занятие адвокатской деятельностью является действительным в течение трех лет с момента вынесения.
8. Аттестация лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью, проводится не реже одного раза в квартал.
В целях проверки знаний законодательства Республики Казахстан лица, претендующие на занятие адвокатской деятельностью, вправе проходить пробную аттестацию.
9. В случае прекращения действия или лишения лицензии на занятие адвокатской деятельностью лицо, претендующее на занятие адвокатской деятельностью, при повторной подаче заявления на получение лицензии на занятие адвокатской деятельностью обязано пройти аттестацию.

1. Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдар астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық әділет органдарына өтініш беру арқылы Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге кешенді компьютерлік тестілеу нысанындағы аттестаттаудан өтеді.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірін алған адамдар;
2) "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар аттестаттаудан өтуден босатылады.
3. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудың негізгі міндеті адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияны алуға үміткерлерді сапалы іріктеуді қамтамасыз ету болып табылады.
4. Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау мен байқау түрінде аттестаттаудың тәртібі мен шарттарын уәкілетті орган айқындайды.
5. Егер адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адам осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, аттестаттауға жіберуден бас тартылады.
Аттестаттауға жіберуден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
6. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың аумақтық әділет органы адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамның аттестаттаудан өту қорытындысы бойынша адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамды аттестаттау не аттестаттамау туралы уәжді шешім шығарады.
Аттестаттау не аттестаттамау туралы уәжді шешімге Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
7. Адвокаттық қызметпен айналысуға аттестаттау туралы шешім шығарылған кезден бастап үш жыл ішінде жарамды болады.
8. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау тоқсанына бір реттен сиретпей өткізіледі.
Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін тексеру мақсатында байқау түрінде аттестаттаудан өтуге құқылы.
9. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адам адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысы тоқтатылған немесе одан айырылған жағдайда адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияны алуға қайта өтініш берген кезде аттестаттаудан өтуге міндетті.

Сноска. Статья 39 - в редакции Закона РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 40. Порядок и условия проведения аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью
Сноска. Статья 40 исключена Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 41. Лицензия на занятие адвокатской деятельностью
1. Лицензия на занятие адвокатской деятельностью является разрешением заниматься адвокатской деятельностью и выдается лицензиаром после прохождения стажировки претендентом и аттестации в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан.
2. Лицензиар ведет реестр лицензий на занятие адвокатской деятельностью, обеспечивает размещение на своем интернет-ресурсе сведений реестра, а также списка адвокатов, занимающихся адвокатской деятельностью, в актуальном состоянии.
Статья 42. Отказ в выдаче лицензии
В выдаче лицензии отказывается по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Статья 43. Приостановление действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью
1. Порядок приостановления действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью устанавливается законами Республики Казахстан.
2. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, действие лицензии на занятие адвокатской деятельностью приостанавливается на период:
1) нахождения адвоката на государственной службе;
2) исполнения им полномочий депутата Курултая Республики Казахстан, депутата маслихата, осуществляющего свою деятельность на постоянной или освобожденной основе, оплачиваемую за счет бюджетных средств;
3) прохождения адвокатом срочной воинской службы;
4) приостановления адвокатом своей деятельности на основании его заявления, поданного в коллегию адвокатов.
3. Действие лицензии на занятие адвокатской деятельностью приостанавливается на указанный срок в случаях:
1) исключен Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) признания адвоката обвиняемым в совершении преступления в соответствии с уголовно-процессуальным законом – до вступления приговора в законную силу;
3) нарушения по неуважительной причине более чем на тридцать календарных дней срока прохождения повышения квалификации либо отказа от его прохождения – до устранения нарушения, но не более трех месяцев;

Ескерту. 39-бап жаңа редакцияда – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
40-бап. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарға аттестаттау жүргізу тәртібі мен шарттары
Ескерту. 40-бап алып тасталды – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
41-бап. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензия
1. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензия адвокаттық қызметпен айналысуға берілген рұқсат болып табылады және оны үміткер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда тағылымдамадан және аттестаттаудан өткеннен кейін лицензиар береді.
2. Лицензиар адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиялардың тізілімін жүргізеді, тізілімнің мәліметтерін, сондай-ақ адвокаттық қызметпен айналысатын адвокаттардың тізімін жаңартылған күйде өзінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді.
42-бап. Лицензия беруден бас тарту
Лицензия беруден "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша бас тартылады.
43-бап. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру
1. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
2. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысы, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа, мынадай:
1) адвокат мемлекеттік қызметте болған;
2) ол Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының, өз қызметін бюджет қаражаты есебінен ақы төленетін, тұрақты немесе жұмыстан босатылған негізде жүзеге асыратын мәслихат депутатының өкілеттіктерін атқарған;
3) адвокат мерзімді әскери қызметті өткерген;
4) адвокат өз қызметін адвокаттар алқасына берілген өзінің өтініші негізінде тоқтата тұрған кезеңде тоқтатыла тұрады.
3. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысы мынадай жағдайларда көрсетілген мерзімге:
1) алып тасталды – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
2) адвокатты қылмыстық-процестік заңға сәйкес қылмыс жасауда айыпталушы деп танығанда – үкім заңды күшіне енгенге дейін;
3) біліктілікті арттырудан өту мерзімін күнтізбелік отыз күннен астам уақыт дәлелсіз себеппен бұзғанда не оны өтуден бас тартқанда – бұзушылық жойылғанға дейін, бірақ үш айдан аспайтын мерзімге;

4) систематического (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) оказания адвокатом гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, не соответствующей критериям качества оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи – на шесть месяцев;
5) систематического (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушения требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" – на шесть месяцев:
6) занятия адвокатом наряду с профессиональной, также и предпринимательской или иной оплачиваемой деятельностью, за исключением случаев вхождения в состав наблюдательного совета коммерческой организации, избрания или назначения арбитром соответствующего арбитража для разрешения спора, а также занятия преподавательской, научной, творческой деятельностью, – на шесть месяцев.
4. Приостановление действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью осуществляется решением лицензиара на основании представления территориальных органов юстиции столицы, областей, городов республиканского значения, ходатайства Республиканской и территориальных коллегий адвокатов.
В решении лицензиара о приостановлении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью должны быть указаны причины и срок приостановления действия лицензии. Приостановление действия лицензии адвоката влечет запрет на осуществление адвокатской деятельности со дня принятия решения лицензиаром о приостановлении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью.
5. Возобновление действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью, приостановленной по основаниям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи, осуществляется по заявлению адвоката в течение десяти календарных дней на основании приказа лицензиара и документов, подтверждающих прекращение оснований для его приостановления. О возобновлении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью уведомляются адвокат, коллегия адвокатов, центральные аппараты правоохранительных органов и уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности судов.
6. Решение о приостановлении или возобновлении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью размещается на интернет-ресурсе лицензиара. О принятом решении уведомляются адвокат, коллегия адвокатов, центральные аппараты правоохранительных органов и уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности судов.

4) адвокат мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету сапасының өлшемшарттарына сәйкес келмейтін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) көрсеткенде – алты айға;
5) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптарды жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) бұзғанда – алты айға;
6) коммерциялық ұйымның байқаушы кеңесінің құрамына кіру, дауды шешу үшін тиісті төреліктің төрешісі болып сайлану немесе тағайындалу, сондай-ақ оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметпен айналысу жағдайларын қоспағанда, адвокат кәсіптік қызметпен қатар кәсіпкерлік немесе өзге де ақы төленетін қызметпен де айналысқанда – алты айға тоқтатыла тұрады.
4. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық әділет органдарының ұсынуы, Республикалық және аумақтық адвокаттар алқаларының өтінішхаты негізінде лицензиардың шешімімен жүзеге асырылады.
Лицензиардың адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешімінде лицензияның қолданысын тоқтата тұру себептері мен мерзімі көрсетілуге тиіс. Адвокат лицензиясының қолданысын тоқтата тұру лицензиар адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен бастап адвокаттық қызметті жүзеге асыруға тыйым салуға алып келеді.
5. Осы баптың 2-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын қайта бастау адвокаттың өтініші бойынша күнтізбелік он күн ішінде лицензиардың бұйрығы және оны тоқтата тұру үшін негіздердің тоқтатылғанын растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырылады. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензия қолданысының қайта басталғаны туралы адвокат, адвокаттар алқасы, құқық қорғау органдарының орталық аппараттары және соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган хабардар етіледі.
6. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы шешім лицензиардың интернет-ресурсында орналастырылады. Қабылданған шешім туралы адвокат, адвокаттар алқасы, құқық қорғау органдарының орталық аппараттары және соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган хабардар етіледі.

7. Решение о приостановлении или об отказе в возобновлении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью адвокат вправе обжаловать в суд.
8. В случаях необходимости и согласия клиента коллегия адвокатов принимает меры по обеспечению квалифицированной юридической помощью клиента, у адвоката которого приостановлена лицензия на занятие адвокатской деятельностью.
Сноска. Статья 43 с изменениями, внесенными Законами РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 44. Прекращение действия и лишение лицензии на занятие адвокатской деятельностью
1. Прекращение действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью осуществляется в порядке и на основаниях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
2. Лишение лицензии на занятие адвокатской деятельностью осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
3. Помимо оснований, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, прекращение действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью осуществляется лицензиаром в случаях:
1) признания адвоката по вступившему в законную силу решению суда недееспособным или ограниченно дееспособным, умершим либо безвестно отсутствующим;
2) прекращения адвокатом гражданства Республики Казахстан;
3) смерти адвоката;
4) освобождения адвоката от уголовной ответственности за совершение умышленного преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
5) вступления в законную силу обвинительного приговора суда в отношении адвоката за совершение умышленного преступления;
6) вступления в законную силу судебного решения о применении к адвокату принудительных мер медицинского характера.
4. Помимо оснований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, лишение лицензии на занятие адвокатской деятельностью осуществляется в судебном порядке по иску лицензиара в случаях:
1) грубого либо неоднократного нарушения адвокатом при исполнении им профессиональных обязанностей законодательства Республики Казахстан, принципов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики адвокатов;
2) исключен Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) неустранения обстоятельств, предусмотренных подпунктом 6) пункта 3 статьи 43 настоящего Закона, по которым приостановлено действие лицензии;

7. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы немесе қайта бастаудан бас тарту туралы шешімге адвокат сотқа шағым жасауға құқылы.
8. Қажет болған және клиент келіскен жағдайларда, адвокаттар алқасы адвокатының адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиясы тоқтатыла тұрған клиентті білікті заң көмегімен қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдайды.
Ескерту. 43-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
44-бап. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияың қолданысын тоқтату және одан айыру
1. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтату "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен және негіздерде жүзеге асырылады.
2. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айыру Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Лицензиар адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтатуды, осы баптың 1-тармағында көзделген негіздерден бөлек, мынадай:
1) адвокат заңды күшіне енген сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі, қайтыс болды не хабарсыз кетті деп танылған;
2) адвокат Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатқан;
3) адвокат қайтыс болған;
4) адвокат қасақана қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған;
5) қасақана қылмыс жасағаны үшін адвокатқа қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген;
6) адвокатқа медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайларда жүзеге асырады.
4. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айыру, осы баптың 2-тармағында көзделген негіздерден басқа, мынадай:
1) адвокат кәсіптік міндеттерін орындау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, білікті заң көмегін көрсету қағидаттарын, Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексін өрескел не бірнеше рет бұзған;
2) алып тасталды – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
3) осы Заңының 43-бабы 3-тармағының 6) тармақшасында көзделген лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған мән-жайлар жойылмаған;

4) установления факта представления лицензиатом недостоверной или умышленно искаженной информации в документах, явившихся основанием для выдачи лицензии;
5) трехкратного в течение последовательных тридцати шести месяцев приостановления действия лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 4) и 5) пункта 3 статьи 43 настоящего Закона.
5. Основанием для подготовки искового заявления о лишении лицензии на занятие адвокатской деятельностью в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, является ходатайство президиума коллегии адвокатов.
Основанием для подготовки искового заявления о лишении лицензии на занятие адвокатской деятельностью в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 4 настоящей статьи, является также представление территориального органа юстиции.
Лицензиар на основании судебного решения издает приказ о лишении лицензии на занятие адвокатской деятельностью, копия которого направляется лицу, действие лицензии которого прекращено. О прекращении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью уведомляются суды, правоохранительные органы и коллегия адвокатов.
6. Основанием для принятия решения о прекращении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью в случаях, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, является представление территориального органа юстиции.
Лицензиар издает приказ о прекращении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью, копия которого направляется лицу, действие лицензии которого прекращено. О прекращении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью уведомляются уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности судов, центральные аппараты правоохранительных органов и коллегия адвокатов.
Сноска. Статья 44 с изменениями, внесенными законами РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 45. Виды квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатами
1. Адвокаты, оказывая квалифицированную юридическую помощь:
1) дают консультации по правовым вопросам как в устной, так и письменной форме;
2) составляют заявления, жалобы, ходатайства и другие документы правового характера;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается дополнить подпунктом 2-1) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) лицензиаттың лицензия беруге негіз болған құжаттарда анық емес немесе қасақана бұрмалаған ақпарат ұсыну фактісі анықталған;
5) қатарынан отыз алты ай ішінде лицензияның қолданысы осы Заңының 43-бабы 3-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша үш рет тоқтатыла тұрған жағдайларда, лицензиардың талап қоюы бойынша сот тәртібімен жүзеге асырылады.
5. Осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда, адвокаттар алқасы төралқасының өтінішхаты адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айыру туралы талап қою арызын дайындауға негіз болып табылады.
Осы баптың 4-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда, аумақтық әділет органының ұсынуы да адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айыру туралы талап қою арызын дайындауға негіз болып табылады.
Лицензиар сот шешімі негізінде адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айыру туралы бұйрық шығарады, оның көшірмесі лицензиясының қолданысы тоқтатылған адамға жіберіледі. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензия қолданысының тоқтатылғаны туралы соттар, құқық қорғау органдары және адвокаттар алқасы хабардар етіледі.
6. Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларда, аумақтық әділет органының ұсынуы адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдауға негіз болып табылады.
Лицензиар адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтату туралы бұйрық шығарады, оның көшірмесі лицензиясының қолданысы тоқтатылған адамға жіберіледі. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензия қолданысының тоқтатылғаны туралы соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган, құқық қорғау органдарының орталық аппараттары және адвокаттар алқасы хабардар етіледі.
Ескерту. 44-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
45-бап. Адвокаттар көрсететін білікті заң көмегінің түрлері
1. Білікті заң көмегін көрсете отырып, адвокаттар:
1) құқықтық мәселелер бойынша ауызша нысанда да, жазбаша нысанда да консультациялар береді;
2) арыздар, шағымдар, өтінішхаттар мен құқықтық сипаттағы басқа да құжаттар жасайды;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-1) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

3) участвуют в качестве представителя клиента в гражданском и административном судопроизводстве;
4) участвуют в качестве защитника или представителя клиента в уголовном судопроизводстве и производстве по делам об административных правонарушениях;
5) участвуют в качестве представителя клиента при проведении медиации, в разбирательстве дел в арбитраже и иных органах разрешения споров;
6) представляют интересы клиента в государственных органах, общественных объединениях и иных организациях;
7) представляют интересы клиента в государственных органах, судах и правоохранительных органах иностранных государств, международных судебных органах, негосударственных органах иностранных государств, если иное не установлено законодательством иностранных государств, уставными документами международных судебных органов и иных международных организаций или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
8) участвуют в качестве представителя клиента в исполнительном производстве, а также при исполнении уголовного наказания;
9) проводят примирительные процедуры.
2. Адвокаты оказывают иную квалифицированную юридическую помощь, не запрещенную законами Республики Казахстан.
3. Лицо, обратившееся за помощью, свободно в выборе адвоката, за исключением случаев, когда адвокат назначается в качестве защитника по уголовным делам, по которым его участие обязательно, если подзащитный не выбрал или не мог выбрать себе адвоката.
4. Профессиональная защита по уголовным делам осуществляется только адвокатами.
Сноска. Статья 45 с изменениями, внесенными законами РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.06.2020 № 351-VI (вводится в действие с 01.07.2021).
Статья 46. Удостоверение полномочий адвоката
1. Полномочия адвоката на ведение конкретного дела подтверждаются удостоверением адвоката и письменным уведомлением о защите (представительстве).
2. Форма удостоверения адвоката и порядок его заполнения разрабатываются и утверждаются президиумом Республиканской коллегии адвокатов.
Лицо, исключенное из членства коллегии адвокатов ввиду лишения или прекращения действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью, а также приостановления ее действия, после принятия соответствующего решения обязано сдать свое удостоверение в коллегию адвокатов, членом которой оно являлось.
3. В письменном уведомлении о защите (представительстве) должны быть указаны фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, подлежащего защите (представительству), наименование представляемого юридического лица, а также дата и регистрационный номер договора на оказание квалифицированной юридической помощи.
Письменное уведомление о защите (представительстве) подписывается адвокатом, осуществляющим защиту (представительство).

3) азаматтық және әкімшілік сот ісін жүргізуге клиенттің өкілі ретінде қатысады;
4) қылмыстық сот ісін жүргізуге және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуге клиенттің қорғаушысы немесе өкілі ретінде қатысады;
5) медиация жүргізу кезінде, төрелікте және дауларды шешетін өзге де органдарда істерді талқылауға клиенттің өкілі ретінде қатысады;
6) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктер мен өзге де ұйымдарда клиенттің мүдделерін білдіреді;
7) егер шет мемлекеттердің заңнамасында, халықаралық сот органдарының және өзге де халықаралық ұйымдардың жарғылық құжаттарында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, шет мемлекеттердің мемлекеттік органдарында, соттарында және құқық қорғау органдарында, халықаралық сот органдарында, шет мемлекеттердің мемлекеттік емес органдарында клиенттің мүдделерін білдіреді;
8) атқарушылық ісін жүргізуге, сондай-ақ қылмыстық жазаны орындау кезінде клиенттің өкілі ретінде қатысады;
9) татуластыру рәсімдерін жүргізеді.
2. Адвокаттар Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге білікті заң көмегін де көрсетеді.
3. Көмек сұрап өтініш жасаған тұлға, егер қорғалушы өзіне адвокат таңдамаса немесе таңдай алмаса, адвокаттың қатысуы міндетті қылмыстық істер бойынша адвокат қорғаушы ретінде тағайындалған жағдайларды қоспағанда, адвокат таңдауда еркін болады.
4. Қылмыстық істер бойынша кәсіптік қорғауды адвокаттар ғана жүзеге асырады.
Ескерту. 45-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.06.2020 № 351-VI (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
46-бап. Адвокаттың өкілеттіктерін куәландыру
1. Адвокаттың нақты істі жүргізуге өкілеттіктері адвокат куәлігімен және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламамен расталады.
2. Адвокат куәлігінің нысанын және оны толтыру тәртібін Республикалық адвокаттар алқасының төралқасы әзірлейді және бекітеді.
Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айырылуына немесе оның қолданысының тоқтатылуына, сондай-ақ қолданысының тоқтатыла тұруына байланысты адвокаттар алқасына мүшеліктен шығарылған адам тиісті шешім қабылданғаннан кейін өзінің куәлігін өзі мүшесі болған адвокаттар алқасына тапсыруға міндетті.
3. Қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламада қорғалуға (өкілдік етілуге) жататын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), өкілдік етілетін заңды тұлғаның атауы, сондай-ақ білікті заң көмегін көрсетуге арналған шарттың күні мен тіркеу нөмірі көрсетілуге тиіс.
Қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаға қорғауды (өкілдік етуді) жүзеге асыратын адвокат қол қояды.

4. Форма письменного уведомления о защите (представительстве), в том числе перечень иных вносимых в него сведений, утверждается Республиканской коллегией адвокатов по согласованию с уполномоченным органом.
5. За внесение в письменное уведомление о защите (представительстве) недостоверных сведений адвокат несет ответственность, установленную настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
6. Полномочия иностранного адвоката, осуществляющего свою деятельность на основании соответствующего международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан, подтверждаются документами, удостоверяющими личность, статус адвоката и его полномочия на оказание квалифицированной юридической помощи.
7. Адвокат имеет право заниматься адвокатской деятельностью на всей территории Республики Казахстан, а также за ее пределами, если это необходимо для выполнения принятого поручения и не противоречит законодательству соответствующих государств и международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан.
Сноска. Статья 46 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 47. Оплата квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатами
1. Размер оплаты квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатами, и возмещения расходов, связанных с проведением примирительных процедур, устанавливается письменным договором адвоката с лицом, обратившимся за помощью.
Заключение договора является обязательным и осуществляется в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Один экземпляр договора вручается лицу, с которым заключен такой договор.
2. Существенными условиями договора являются:
1) указание фамилии, имени и отчества (при его наличии) адвоката либо наименования адвокатской конторы, принявшего (принявшей) исполнение поручения в качестве защитника либо представителя.
По договору, заключаемому между адвокатской конторой и лицом, обратившимся за квалифицированной юридической помощью, исполнение поручения в качестве защитника либо представителя принимает адвокат, назначенный адвокатской конторой;
2) указание формы организации адвокатской деятельности и коллегии адвокатов, членом которой является адвокат, принявший поручение;
3) предмет поручения;
4) размер и порядок оплаты оказываемой квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов адвоката, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;

4. Қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаның нысанын, оның ішінде оған енгізілетін мәліметтердің тізбесін Республикалық адвокаттар алқасы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
5. Қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаға анық емес мәліметтер енгізгені үшін адвокат осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
6. Өзінің қызметін Қазақстан Республикасы ратификациялаған тиісті халықаралық шарт негізінде жүзеге асыратын шетелдік адвокаттың өкілеттіктері оның жеке басын, адвокат мәртебесін және білікті заң көмегін көрсетуге өкілеттіктерін куәландыратын құжаттармен расталады.
7. Адвокаттың Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында, сондай-ақ егер бұл қабылданған тапсырманы орындауға қажет болса және тиісті мемлекеттердің заңнамасы мен Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға қайшы келмесе, оның шегінен тыс жерлерде адвокаттық қызметпен айналысуға құқығы бар.
Ескерту. 46-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
47-бап. Адвокаттар көрсететін білікті заң көмегіне ақы төлеу
1. Адвокаттар көрсететін білікті заң көмегіне ақы төлеу және татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу мөлшері адвокаттың көмек сұрап өтініш жасаған тұлғамен жазбаша шартында белгіленеді.
Шарт жасасу міндетті болып табылады және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Шарттың бір данасы осындай шарт жасасылған тұлғаға табыс етіледі.
2. Шарттың елеулі талаптары мыналар болып табылады:
1) қорғаушы не өкіл ретінде тапсырманы орындауды қабылдаған адвокаттың тегін, атын және әкесінің атын (ол бар болған жағдайда) не адвокаттық кеңсенің атауын көрсету. Адвокаттық кеңсе мен білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлға арасында жасалатын шарт бойынша қорғаушы не өкіл ретінде тапсырманы орындауды адвокаттық кеңсе тағайындаған адвокат қабылдайды;
2) адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысанын және тапсырманы қабылдаған адвокат мүшесі болып табылатын адвокаттар алқасын көрсету;
3) тапсырманың нысанасы;
4) көрсетілетін білікті заң көмегіне ақы төлеу және адвокаттың қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарын өтеу мөлшері мен тәртібі;

5) порядок и условия расторжения договора.
3. Стороны вправе предусмотреть в договоре условие, при котором размер оплаты квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатами, зависит от результата оказания квалифицированной юридической помощи, за исключением квалифицированной юридической помощи по уголовному делу и делу об административном правонарушении.
Получение адвокатом или адвокатской конторой наличных денег в счет оплаты квалифицированной юридической помощи, в том числе и устных юридических консультаций, и расходов, связанных с исполнением поручения, без выдачи соответствующего финансового документа не допускается.
Сноска. Статья 47 с изменением, внесенным Законом РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 48. Оплата гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатами
1. Оплата гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, производится за счет бюджетных средств.
2. Размеры оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, устанавливаются уполномоченным органом.
3. Порядок оплаты квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, устанавливается правилами оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, определяемыми уполномоченным органом.
4. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, оплата гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, командировочных, транспортных расходов и возмещение других его расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, производятся по постановлениям органов уголовного преследования и определениям судов.
Сноска. Статья 48 с изменением, внесенным Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. ОРГАНИЗАЦИЯ АДВОКАТСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 49. Формы организации адвокатской деятельности
Адвокат вправе осуществлять свою деятельность в юридической консультации, создаваемой в коллегии адвокатов, либо индивидуально без регистрации юридического лица, а также учредить самостоятельно или совместно с другими адвокатами адвокатскую контору.
Адвокат, осуществляющий профессиональную деятельность индивидуально без регистрации юридического лица, обязан иметь служебное помещение, необходимое для приема лиц, соблюдения условий для обеспечения сохранности адвокатского производства и сохранения адвокатской тайны.

5) шартты бұзу тәртібі мен жағдайлары.
3. Тараптар шартта қылмыстық іс және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша білікті заң көмегін қоспағанда, адвокаттар көрсететін білікті заң көмегіне ақы төлеу мөлшері білікті заң көмегін көрсету нәтижесіне байланысты болатын талапты көздеуге құқылы.
Адвокаттың немесе адвокаттық кеңсенің тиісті қаржы құжатын бермей, білікті заң көмегіне, оның ішінде ауызша заң консультацияларына ақы төлеу және тапсырманы орындауға байланысты шығыстар есебіне қолма-қол ақша алуына жол берілмейді.
Ескерту. 47-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
48-бап. Адвокаттар көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу
1. Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2. Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу мөлшерлерін уәкілетті орган белгілейді.
3. Адвокат көрсететін білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібі уәкілетті орган айқындайтын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу қағидаларында белгіленеді.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне, іссапарлық, көліктік шығыстарға ақы төлеу және оның құқықтық консультация беруге, қорғау мен өкілдік етуге байланысты басқа да шығыстарын өтеу қылмыстық қудалау органдарының қаулылары және соттардың ұйғарымдары бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 48-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-тарау. АДВОКАТТЫҚ ҚЫЗМЕТТІ ҰЙЫМДАСТЫРУ
49-бап. Адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысандары
Адвокат өз қызметін адвокаттар алқасында құрылатын заң консультациясында не заңды тұлғаны тіркеместен, жеке-дара жүзеге асыруға, сондай-ақ өзі дербес немесе басқа адвокаттармен бірлесіп, адвокаттық кеңсе құруға құқылы.
Кәсіптік қызметті заңды тұлғаны тіркеместен, жеке-дара жүзеге асыратын адвокаттың адамдарды қабылдауға, адвокаттық іс қағаздарын жүргізудің сақталуын және адвокаттық құпияны сақтауды қамтамасыз ету үшін жағдайларды сақтауға қажетті қызметтік үй-жайы болуға міндетті.

Статья 50. Коллегия адвокатов
1. Коллегия адвокатов создается лицами, имеющими право на занятие адвокатской деятельностью.
2. Коллегия адвокатов является некоммерческой, независимой, профессиональной, самоуправляемой и самофинансируемой организацией адвокатов, создаваемой адвокатами для оказания квалифицированной юридической помощи физическим и юридическим лицам, выражения и защиты прав и законных интересов адвокатов, выполнения иных функций, установленных настоящим Законом.
3. На территории столицы, области, города республиканского значения должна быть образована и действовать одна коллегия адвокатов, которая не вправе создавать свои структурные подразделения (филиалы и представительства) на территории столицы, другой области, города республиканского значения.
При отсутствии на территории столицы, области, города республиканского значения коллегии адвокатов она образуется по инициативе не менее чем десяти учредителей, соответствующих требованиям статьи 32 настоящего Закона.
Специальное разрешение государственных органов на создание коллегии адвокатов не требуется.
Наименование коллегии адвокатов должно включать в себя название административно-территориальной единицы, на территории которой она создана.
4. Основными задачами коллегии адвокатов являются:
1) содействие, профессиональная помощь и защита членов коллегии адвокатов при осуществлении ими адвокатской деятельности;
2) материально-техническое и справочно-информационное обеспечение деятельности членов коллегии адвокатов;
3) организация профессионального контроля за осуществлением адвокатской деятельности;
4) организация оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи и защиты по назначению органов предварительного следствия и суда.
5. Коллегия адвокатов размещает на своем интернет-ресурсе:
1) список членов коллегии адвокатов в актуальном состоянии;
2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи;
3) Кодекс профессиональной этики адвокатов;
4) стандарты оказания квалифицированной юридической помощи;
5) критерии качества квалифицированной юридической помощи;
6) стандарты повышения квалификации;
7) сведения об оказании комплексной социальной квалифицированной юридической помощи;
8) решения, принятые общим собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов, исполнительными органами управления коллегии адвокатов;
9) результаты работы дисциплинарной комиссии адвокатов;
10) отчет о финансово-хозяйственной деятельности коллегии, включающий информацию обо всех поступлениях и расходах по каждой специфике отдельно;

50-бап. Адвокаттар алқасы
1. Адвокаттар алқасын адвокаттық қызметпен айналысуға құқығы бар адамдар құрады.
2. Адвокаттар алқасы адвокаттардың жеке және заңды тұлғаларға білікті заң көмегін көрсету, адвокаттардың құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру және қорғау, осы Заңда белгіленген өзге де функцияларды орындау үшін адвокаттар құратын коммерциялық емес, тәуелсіз, кәсіптік, өзін-өзі басқаратын және өзін-өзі қаржыландыратын ұйымы болып табылады.
3. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың аумағында адвокаттардың бір ғана алқасы құрылып, жұмыс істеуге тиіс, ол астананың, басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың аумағында өзінің құрылымдық бөлімшелерін (филиалдары мен өкілдіктерін) құруға құқылы емес.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың аумағында адвокаттар алқасы болмаған жағдайда, ол осы Заңның 32-бабының талаптарына сәйкес келетін кемінде он құрылтайшының бастамаcы бойынша құрылады.
Адвокаттар алқасын құруға мемлекеттік органдардың арнайы рұқсаты талап етілмейді.
Адвокаттар алқасының атауы аумағында өзі құрылған әкімшілік-аумақтық бірліктің атауын қамтуға тиіс.
4. Адвокаттар алқасының негізгі міндеттері мыналар:
1) адвокаттар алқасының мүшелері адвокаттық қызметті жүзеге асырған кезде оларға жәрдемдесу, кәсіптік көмек көрсету және оларды қорғау;
2) адвокаттар алқасы мүшелерінің қызметін материалдық-техникалық және анықтамалық-ақпараттық қамтамасыз ету;
3) адвокаттық қызметті жүзеге асыруға кәсіптік бақылауды ұйымдастыру;
4) алдын ала тергеу органдары мен соттың тағайындауы бойынша мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегінің көрсетілуін және қорғауды ұйымдастыру болып табылады.
5. Адвокаттар алқасы өзінің интернет-ресурсына:
1) адвокаттар алқасы мүшелерінің жаңартылған күйдегі тізімін;
2) Қазақстан Республикасының адвокаттық қызметке және білікті заң көмегіне қатысты нормативтік құқықтық актілерін;
3) Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексін;
4) білікті заң көмегін көрсету стандарттарын;
5) білікті заң көмегі сапасының өлшемшарттарын;
6) біліктілікті арттыру стандарттарын;
7) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсету туралы мәліметтерді;
8) адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы), адвокаттар алқасын басқарудың атқарушы органдары қабылдаған шешімдерді;
9) адвокаттардың тәртіптік комиссиясы жұмысының нәтижелерін;
10) алқаның қаржылық-шаруашылық қызметі туралы, әрбір өзіндік ерекшелік бойынша жеке-жеке барлық түсімдер мен шығыстар туралы ақпарат қамтылатын есепті;

11) иную необходимую информацию о деятельности коллегии адвокатов и ее членах.
Коллегией адвокатов должны быть предусмотрены способы получения информации членами коллегии адвокатов.
6. Коллегии адвокатов создают юридические консультации.
7. Коллегии адвокатов объединяются в Республиканскую коллегию адвокатов.
Сноска. Статья 50 с изменением, внесенным Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 51. Имущество коллегии адвокатов
1. Имущество коллегии адвокатов формируется за счет взносов, уплачиваемых членами коллегии адвокатов, грантов и благотворительной помощи, пожертвований, поступающих от юридических и физических лиц в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. К затратам на общие нужды коллегии адвокатов относятся расходы на ее материальное обеспечение, вознаграждение адвокатов и компенсация расходов, связанных с их работой в органах коллегии адвокатов, расходы на заработную плату работников аппарата коллегии адвокатов и иные расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и сметой коллегии адвокатов.
Статья 52. Устав коллегии адвокатов
1. Устав коллегии адвокатов должен предусматривать:
1) наименование, предмет и цели деятельности коллегии адвокатов;
2) права и обязанности членов коллегии адвокатов;
3) порядок приема в члены коллегии адвокатов, приостановления и прекращения членства;
4) структуру коллегии адвокатов, порядок формирования и компетенцию ее органов;
5) порядок создания и деятельности юридических консультаций;
6) источники образования имущества и порядок распоряжения им;
7) порядок уплаты членских и целевых взносов;
8) порядок оказания адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи и порядок распределения между адвокатами квалифицированной юридической помощи по назначению суда, органов уголовного преследования;
9) порядок проведения аттестации адвокатов на основе положения о порядке проведения аттестации адвокатов;
10) дисциплинарную ответственность членов коллегии адвокатов и стажеров адвокатов и порядок привлечения к ней;
11) порядок возбуждения ходатайства о подготовке искового заявления о прекращении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
12) порядок реорганизации и ликвидации коллегии адвокатов;
13) судьбу имущества при ликвидации коллегии адвокатов.
2. Устав коллегии адвокатов должен содержать положения, отражающие требования раздела 1 настоящего Закона и настоящего раздела, а также может содержать иные положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.

11) адвокаттар алқасының қызметі және оның мүшелері туралы өзге де қажетті ақпаратты орналастырады.
Адвокаттар алқасы адвокаттар алқасы мүшелерінің ақпарат алу тәсілдерін көздеуге тиіс.
6. Адвокаттар алқасы заң консультацияларын құрады.
7. Адвокаттар алқалары Республикалық адвокаттар алқасына бірігеді.
Ескерту. 50-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
51-бап. Адвокаттар алқасының мүлкі
1. Адвокаттар алқасының мүлкі адвокаттар алқасының мүшелері төлейтін жарналар, гранттар және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңды және жеке тұлғалардан түсетін қайырымдылық көмек, қайырмалдықтар есебінен қалыптастырылады.
2. Адвокаттар алқасының ортақ мұқтаждарға арналған шығындарына оны материалдық қамтамасыз етуге, адвокаттарға сыйақы беруге арналған шығыстар және олардың адвокаттар алқасының органдарында жұмыс істеуіне байланысты шығыстардың өтемақысы, адвокаттар алқасы аппараты жұмыскерлерінің жалақысына жұмсалатын шығыстар және Қазақстан Республикасының заңнамасы мен адвокаттар алқасының сметасында көзделген өзге шығыстар жатады.
52-бап. Адвокаттар алқасының жарғысы
1. Адвокаттар алқасының жарғысында:
1) адвокаттар алқасының атауы, қызмет нысанасы мен мақсаттары;
2) адвокаттар алқасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері;
3) адвокаттар алқасына мүшелікке қабылдау, мүшелікті тоқтата тұру мен тоқтату тәртібі;
4) адвокаттар алқасының құрылымы, оның органдарын қалыптастыру тәртібі мен олардың құзыреті;
5) заң консультацияларын құру және олардың қызмет ету тәртібі;
6) мүлікті түзу көздері мен оған билік ету тәртібі;
7) мүшелік және нысаналы жарналарды төлеу тәртібі;
8) адвокаттардың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету тәртібі және соттың, қылмыстық қудалау органдарының тағайындауы бойынша білікті заң көмегін адвокаттар арасында бөлу тәртібі;
9) Адвокаттарға аттестаттау жүргізу тәртібі туралы ереже негізінде адвокаттарға аттестаттау жүргізу тәртібі;
10) адвокаттар алқасы мүшелерінің және адвокаттардың тағылымдамадан өтушілерінің тәртіптік жауаптылығы және оған тарту тәртібі;
11) адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтату туралы талап қою арызын дайындау жөнінде өтінішхат қозғау тәртібі;
12) адвокаттар алқасын қайта ұйымдастыру мен тарату тәртібі;
13) адвокаттар алқасы таратылған кезде мүліктің тағдыры көзделуге тиіс.
2. Адвокаттар алқасының жарғысында осы Заңның 1-бөлімінің және осы бөлімнің талаптарын көрсететін ережелер қамтылуға тиіс, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де ережелер қамтылуы мүмкін.

Статья 53. Органы коллегии адвокатов
1. Органами коллегии адвокатов являются:
1) высший орган – общее собрание (конференция) членов;
2) исполнительный орган – президиум;
3) контрольный орган – ревизионная комиссия.
В коллегии адвокатов создается дисциплинарная комиссия адвокатов.
2. В случаях, предусмотренных уставом коллегии адвокатов, в коллегии адвокатов могут быть созданы комиссия по этике и другие органы, действующие на основании положений, принимаемых общим собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов.
Статья 54. Общее собрание (конференция) членов коллегии адвокатов
1. Общее собрание (конференция) членов коллегии адвокатов вправе решать любые вопросы деятельности коллегии адвокатов.
2. К исключительной компетенции общего собрания (конференции) относятся:
1) принятие устава коллегии адвокатов и решений о внесении изменений и дополнений в него;
2) избрание президиума, председателя президиума, ревизионной комиссии, председателя ревизионной комиссии, дисциплинарной комиссии коллегии адвокатов, председателя дисциплинарной комиссии коллегии адвокатов;
3) избрание других органов, предусмотренных уставом коллегии адвокатов, и их руководителей, утверждение положений об этих органах;
4) заслушивание и утверждение отчетов о деятельности органов коллегии адвокатов, руководителей и работников коллегии адвокатов;
5) досрочный отзыв членов президиума, председателя президиума, членов и председателей других выборных органов коллегии адвокатов;
6) установление ставок членских и целевых взносов, исчисляемых в размере, кратном месячному расчетному показателю, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, при этом адвокаты, осуществляющие профессиональную деятельность в сельских населенных пунктах, либо молодежь, имеющая стаж адвокатской деятельности менее одного года, уплачивают членские и целевые взносы в размере пятидесяти процентов от установленной ставки;
7) утверждение отчета о финансово-хозяйственной деятельности.
3. Общее собрание (конференция) членов коллегии адвокатов правомочно принимать решения при наличии двух третей от общего числа членов коллегии адвокатов или, соответственно, состава избранных делегатов конференции членов коллегии адвокатов.
4. Общее собрание (конференция) членов коллегии адвокатов созывается не реже одного раза в год президиумом коллегии адвокатов.
По требованию ревизионной комиссии или не менее одной четвертой от общего числа членов коллегии адвокатов председатель президиума коллегии адвокатов обязан в течение тридцати дней созвать общее собрание (конференцию) членов коллегии адвокатов.

53-бап. Адвокаттар алқасының органдары
1. Мыналар:
1) жоғары орган – мүшелердің жалпы жиналысы (конференциясы);
2) атқарушы орган – төралқа;
3) бақылау органы – ревизиялық комиссия адвокаттар алқасының органдары болып табылады.
Адвокаттар алқасында адвокаттардың тәртіптік комиссиясы құрылады.
2. Адвокаттар алқасының жарғысында көзделген жағдайларда, адвокаттар алқасында адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы) қабылдайтын ережелер негізінде жұмыс істейтін әдеп жөніндегі комиссия мен басқа да органдар құрылуы мүмкін.
54-бап. Адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы)
1. Адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы) адвокаттар алқасы қызметінің кез келген мәселелерін шешуге құқылы.
2. Жалпы жиналыстың (конференцияның) айрықша құзыретіне:
1) адвокаттар алқасының жарғысын және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешімдер қабылдау;
2) адвокаттар алқасының төралқасын, төралқа төрағасын, ревизиялық комиссиясын, ревизиялық комиссия төрағасын, тәртіптік комиссиясын, адвокаттар алқасының тәртіптік комиссиясының төрағасын сайлау;
3) адвокаттар алқасының жарғысында көзделген басқа органдарды және олардың басшыларын сайлау, осы органдар туралы ережелерді бекіту;
4) адвокаттар алқасы органдарының, адвокаттар алқасының басшылары мен жұмыскерлерінің қызметі туралы есептерді тыңдау және бекіту;
5) адвокаттар алқасының төралқа мүшелерін, төралқа төрағасын, басқа да сайланбалы органдарының мүшелері мен төрағаларын мерзімінен бұрын кері шақыртып алу;
6) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің еселенген мөлшерінде есептелетін мүшелік және нысаналы жарналардың мөлшерлемелерін белгілеу жатады, бұл ретте кәсіптік қызметін ауылдық елді мекендерде жүзеге асыратын адвокаттар не бір жылдан аз адвокаттық қызмет өтілі бар жастар белгіленген мөлшерлеменің елу пайызы мөлшерінде мүшелік және нысаналы жарналарды төлейді;
7) қаржылық-шаруашылық қызмет туралы есепті бекіту жатады.
3. Адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы) адвокаттар алқасы мүшелері жалпы санының немесе тиісінше, адвокаттар алқасы мүшелері конференциясының сайланған делегаттары құрамының үштен екісі болған кезде шешімдер қабылдауға құқықты.
4. Адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысын (конференциясын) адвокаттар алқасының төралқасы кемінде жылына бір рет шақырады. Ревизиялық комиссияның немесе адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы санының кемінде төрттен бірінің талап етуі бойынша адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы отыз күн ішінде адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысын (конференциясын) шақыруға міндетті.

5. Уставом коллегии адвокатов могут быть предусмотрены иные вопросы, относящиеся к исключительной компетенции общего собрания (конференции).
Сноска. Статья 54 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 55. Президиум коллегии адвокатов
1. Президиум коллегии адвокатов является коллегиальным исполнительным органом коллегии адвокатов.
Одни и те же лица не могут состоять в президиуме коллегии адвокатов более двух сроков подряд.
2. Президиум коллегии адвокатов:
1) организует работу коллегии адвокатов по оказанию квалифицированной юридической помощи физическим и юридическим лицам, в том числе гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатами, за счет бюджетных средств в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) созывает общее собрание (конференцию) членов коллегии адвокатов и организует исполнение его (ее) решений;
3) защищает профессиональные и иные права адвокатов;
4) осуществляет прием в члены коллегии адвокатов, исключает из членов коллегии, организует прохождение стажировки стажерами адвокатов;
5) ежеквартально представляет обобщенные отчеты адвокатов об их деятельности в Республиканскую коллегию адвокатов;
6) освобождает от уплаты членского и целевого взносов адвокатов на период нахождения в отпуске по беременности и родам либо по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет и адвокатов, не осуществляющих адвокатскую деятельность более двух месяцев подряд вследствие временной нетрудоспособности;
7) организует работу по проверке поступивших от физических и юридических лиц жалоб (представлений) на действия (бездействие) адвоката;
8) организует проведение аттестации адвокатов и работу по повышению их квалификации;
9) подает лицензиару в отношении адвоката ходатайство о приостановлении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью или подготовке искового заявления о прекращении действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;
10) организует работу по обеспечению соблюдения адвокатами требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
11) ежегодно по результатам мониторинга определяет среднюю стоимость услуг адвокатов коллегии (по видам услуг) и обеспечивает размещение этой информации на интернет-ресурсах коллегии адвокатов, Республиканской коллегии адвокатов и публикацию в средствах массовой информации;

5. Адвокаттар алқасының жарғысында жалпы жиналыстың (конференцияның) айрықша құзыретіне жататын өзге де мәселелер көзделуі мүмкін.
Ескерту. 54-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
55-бап. Адвокаттар алқасының төралқасы
1. Адвокаттар алқасының төралқасы адвокаттар алқасының алқалы атқарушы органы болып табылады.
Дәл сол бір адамдар адвокаттар алқасының төралқасында қатарынан екі мерзімнен артық бола алмайды.
2. Адвокаттар алқасының төралқасы:
1) адвокаттар алқасының жеке және заңды тұлғаларға білікті заң көмегін, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, адвокаттар бюджет қаражаты есебінен көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жөніндегі жұмысын ұйымдастырады;
2) адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысын (конференциясын) шақырады және оның шешімдерін орындауды ұйымдастырады;
3) адвокаттардың кәсіптік және өзге де құқықтарын қорғайды;
4) адвокаттар алқасының мүшелігіне қабылдауды жүзеге асырады, алқа мүшелігінен шығарады, адвокаттардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өтуін ұйымдастырады;
5) адвокаттардың қызметі туралы олардың қорытылған есептерін Республикалық адвокаттар алқасына тоқсан сайын ұсынады;
6) жүктілігі және босануы бойынша не бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болған кезеңінде адвокаттарды және еңбекке уақытша қабілетсіздігі салдарынан қатарынан екі айдан астам адвокаттық қызметті жүзеге асырмаған адвокаттарды мүшелік және нысаналы жарналарды төлеуден босатады;
7) адвокаттың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен шағымдарды (ұсынуларды) тексеру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
8) адвокаттарға аттестаттау жүргізуді және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
9) осы Заңда көзделген негіздер бойынша лицензиарға адвокатқа қатысты адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтату туралы талап қою арызын дайындау жөнінде өтінішхат береді;
10) адвокаттардың Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауын қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастырады;
11) жыл сайын мониторинг нәтижелері бойынша алқа адвокаттары көрсететін қызметтердің орташа құнын (көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша) айқындайды және осы ақпараттың адвокаттар алқасының, Республикалық адвокаттар алқасының интернет-ресурстарында орналастырылуын және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етеді;

12) анализирует, обобщает и распространяет положительный опыт работы;
13) организует ведение кодификационно-справочной работы, разрабатывает и издает методические пособия и рекомендации по вопросам адвокатской деятельности;
14) создает юридические консультации, назначает на должность и освобождает от должности заведующих ими;
15) выдает удостоверение адвоката, форма которого утверждается Республиканской коллегией адвокатов;
16) распоряжается средствами коллегии адвокатов в порядке, определяемом уставом и общим собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов;
17) организует ведение бухгалтерского учета, финансовой отчетности, делопроизводства и формирование первичных статистических данных;
18) устанавливает порядок распоряжения имуществом коллегии адвокатов;
19) решает иные вопросы деятельности коллегии адвокатов, кроме отнесенных к исключительной компетенции общего собрания (конференции) членов коллегии адвокатов.
Сноска. Статья 55 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 56. Председатель президиума коллегии адвокатов
1. Председателем президиума коллегии адвокатов может быть избран адвокат, который непосредственно до дня его избрания состоял членом коллегии адвокатов не менее пяти лет.
Председатель президиума коллегии адвокатов избирается тайным голосованием сроком на четыре года.
Одно и то же лицо не может занимать должность председателя президиума коллегии адвокатов более двух сроков подряд.
2. Председатель президиума коллегии адвокатов в соответствии с уставом коллегии:
1) организует работу президиума, председательствует на его заседаниях и осуществляет контроль за выполнением решений президиума, общих собраний (конференций) членов коллегии адвокатов;
2) руководит работой аппарата президиума, осуществляет прием и увольнение работников аппарата коллегии адвокатов;
3) представляет коллегию адвокатов в государственных органах, общественных объединениях, других организациях и учреждениях;
4) обеспечивает своевременное представление лицензиару, Республиканской коллегии адвокатов сведений о лицензиатах, вступивших в члены коллегии адвокатов, с указанием выбранной адвокатом формы организации адвокатской деятельности и юридического адреса, а также исключенных из членов коллегии адвокатов с указанием причин исключения;
5) обеспечивает представление в Республиканскую коллегию адвокатов отчета о деятельности коллегии адвокатов, включая статистические сведения об оказанной адвокатами квалифицированной юридической помощи;

12) оң жұмыс тәжірибесін талдайды, қорытады және таратады;
13) кодификациялық-анықтамалық жұмыс жүргізуді ұйымдастырады, адвокаттық қызмет мәселелері бойынша әдістемелік құралдар мен ұсынымдарды әзірлейді және басып шығарады;
14) заң консультацияларын құрады, олардың меңгерушілерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
15) нысанын Республикалық адвокаттар алқасы бекітетін адвокат куәлігін береді;
16) адвокаттар алқасының қаражатына жарғыда айқындалған және адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы) айқындаған тәртіппен билік етеді;
17) бухгалтерлік есепке алуды, қаржылық есептілікті, іс қағаздарын жүргізуді және бастапқы статистикалық деректерді қалыптастыруды ұйымдастырады;
18) адвокаттар алқасының мүлкіне билік ету тәртібін белгілейді;
19) адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысының (конференциясының) айрықша құзыретіне жатқызылғандардан басқа, адвокаттар алқасы қызметінің өзге де мәселелерін шешеді.
Ескерту. 55-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
56-бап. Адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы
1. Сайланған күніне дейін кемінде бес жыл тікелей адвокаттар алқасының мүшесі болған адвокат адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы болып сайлана алады.
Адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы жасырын дауыс беру арқылы төрт жыл мерзімге сайланады.
Дәл сол бір адам қатарынан екі мерзімнен артық адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы лауазымын атқара алмайды.
2. Адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы алқаның жарғысына сәйкес:
1) төралқаның жұмысын ұйымдастырады, оның отырыстарында төрағалық етеді және төралқа, адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналыстары (конференциялары) шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
2) төралқа аппаратының жұмысына басшылық етеді, адвокаттар алқасы аппаратының жұмыскерлерін жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктерде, басқа да ұйымдар мен мекемелерде адвокаттар алқасы атынан өкілдік етеді;
4) адвокаттық қызметті ұйымдастырудың адвокат таңдаған нысанын және заңды мекенжайын көрсетіп, адвокаттар алқасына мүше болып кірген, сондай-ақ шығарылу себептерін көрсете отырып, адвокаттар алқасына мүшеліктен шығарылған лицензиаттар туралы мәліметтердің лицензиарға, Республикалық адвокаттар алқасына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді;
5) адвокаттар көрсеткен білікті заң көмегі туралы статистикалық мәліметтерді қоса алғанда, адвокаттар алқасының қызметі туралы есептің Республикалық адвокаттар алқасына ұсынылуын қамтамасыз етеді;

6) обеспечивает своевременное представление в территориальный орган юстиции сводного отчета об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи и о возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, за счет бюджетных средств;
7) обеспечивает прохождение стажировки стажерами адвокатов;
8) обеспечивает реализацию программ повышения квалификации адвокатов.
Другие полномочия председателя президиума коллегии адвокатов определяются уставом коллегии адвокатов.
Сноска. Статья 56 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 57. Ревизионная комиссия коллегии адвокатов
1. Ревизионная комиссия коллегии адвокатов является органом коллегии адвокатов, осуществляющим контроль за финансово-хозяйственной деятельностью коллегии адвокатов и ее органов.
2. Ревизионная комиссия коллегии адвокатов может быть образована из числа членов коллегии адвокатов. Члены ревизионной комиссии не вправе занимать иную выборную должность в коллегии адвокатов.
Ревизионная комиссия коллегии адвокатов образуется в составе не более пяти человек.
Члены ревизионной комиссии коллегии адвокатов осуществляют свою деятельность на добровольных началах безвозмездно.
3. Ревизионная комиссия коллегии адвокатов избирается общим собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов на срок не свыше четырех лет и подотчетна высшему органу управления коллегии.
Одно и то же лицо не может быть в составе ревизионной комиссии коллегии адвокатов более одного срока.
4. Ревизионная комиссия коллегии адвокатов имеет право в любое время производить проверки финансово-хозяйственной деятельности коллегии адвокатов. По требованию ревизионной комиссии коллегии адвокатов органы коллегии адвокатов обязаны представить необходимые для проверки документы и давать необходимые пояснения в устной или письменной форме.
5. Ревизионная комиссия в обязательном порядке проводит проверку годового отчета о финансово-хозяйственной деятельности коллегии адвокатов и размещает ее результаты на интернет-ресурсах коллегии адвокатов и Республиканской коллегии адвокатов.
6. Ревизионная комиссия представляет отчет очередному общему собранию (конференции) членов коллегии адвокатов.
7. Порядок работы, периодичность представления отчета ревизионной комиссии коллегии адвокатов определяются уставом и внутренними документами коллегии адвокатов.
Сноска. Статья 57 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) адвокаттар көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды бюджет қаражаты есебінен өтеу туралы жиынтық есептің аумақтық әділет органына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді;
7) адвокаттардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өтуін қамтамасыз етеді;
8) адвокаттардың біліктілігін арттыру бағдарламаларының іске асырылуын қамтамасыз етеді.
Адвокаттар алқасының төралқасы төрағасының басқа да өкілеттіктері адвокаттар алқасының жарғысында айқындалады.
Ескерту. 56-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
57-бап. Адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы
1. Адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы адвокаттар алқасы мен оның органдарының қаржылық-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыратын адвокаттар алқасының органы болып табылады.
2. Адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы адвокаттар алқасы мүшелерінің қатарынан құрылуы мүмкін. Ревизиялық комиссияның мүшелері адвокаттар алқасында өзге сайланбалы лауазымды атқаруға құқылы емес.
Адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы бес адамнан аспайтын құрамда құрылады.
Адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының мүшелері өз қызметін ерікті негіздерде, өтеусіз жүзеге асырады.
3. Адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысында (конференциясында) төрт жылдан аспайтын мерзімге сайланады және алқаның жоғары басқару органына есеп береді.
Дәл сол бір адам адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы құрамында бір мерзімнен артық бола алмайды.
4. Адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының кез келген уақытта адвокаттар алқасының қаржылық-шаруашылық қызметіне тексеру жүргізуге құқығы бар. Адвокаттар алқасының органдары адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының талап етуі бойынша тексеруге қажетті құжаттарды ұсынуға және ауызша немесе жазбаша нысанда қажетті түсініктер беруге міндетті.
5. Ревизиялық комиссия адвокаттар алқасының қаржылық-шаруашылық қызметі туралы жылдық есепке міндетті түрде тексеру жүргізеді және оның нәтижелерін адвокаттар алқасының және Республикалық адвокаттар алқасының интернет-ресурстарында орналастырады.
6. Ревизиялық комиссия адвокаттар алқасы мүшелерінің кезекті жалпы жиналысына (конференциясына) есеп ұсынады.
7. Адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының жұмыс тәртібі, есеп ұсыну мерзімділігі адвокаттар алқасының жарғысында және ішкі құжаттарында айқындалады.
Ескерту. 57-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 58. Членство в коллегии адвокатов
1. Членство в коллегии адвокатов является обязательным.
Вступительные взносы запрещены.
Основанием для отказа в приеме в члены коллегии адвокатов является обнаружение одного из обстоятельств, предусмотренных пунктом 2 статьи 32 настоящего Закона.
Отказ в приеме в члены коллегии адвокатов может быть обжалован в Республиканскую коллегию адвокатов или суд.
2. В случае, когда лицо было исключено из коллегии адвокатов, но сохранило лицензию на занятие адвокатской деятельностью, оно может быть вновь принято в коллегию адвокатов не ранее чем по истечении шести месяцев со дня исключения. Осуществление адвокатской деятельности в этот период не допускается.
Статья 58-1. Реестр адвокатов
1. Республиканская коллегия адвокатов формирует реестр адвокатов в единой информационной системе квалифицированной юридической помощи.
2. Реестр адвокатов содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) адвоката, дату его рождения;
2) номер и дату выдачи лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
3) дату вступления в члены коллегии адвокатов столицы, области, города республиканского значения;
4) выбранную адвокатом форму организации адвокатской деятельности, юридический адрес, номера контактных телефонов;
5) наличие или отсутствие мер дисциплинарного взыскания в отношении адвоката;
6) дату и основания приостановления действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
7) дату и основания прекращения действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
8) дату и основания приостановления либо прекращения членства в коллегии адвокатов.
3. Адвокат обязан уведомлять Республиканскую коллегию адвокатов в письменной форме или путем направления электронного документа о наступлении любых событий, влекущих за собой изменение информации, содержащейся в реестре адвокатов, в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем наступления таких событий.
4. Информация, содержащаяся в реестре адвокатов, является общедоступной, за исключением сведений, доступ к которым ограничен законами Республики Казахстан.
Сноска. Глава 4 дополнена статьей 58-1 в соответствии с Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 59. Присяга адвоката
1. В порядке, установленном Республиканской коллегией адвокатов, лицензиат, вступивший в члены коллегии адвокатов, приносит присягу следующего содержания:
"Я, (имя и фамилия), торжественно клянусь соблюдать принципы оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекс профессиональной этики адвокатов, честно и добросовестно защищать права, свободы и интересы человека, обеспечивать право на получение квалифицированной юридической помощи, исполнять возложенные обязанности в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан.".

58-бап. Адвокаттар алқасына мүшелік
1. Адвокаттар алқасына мүшелік міндетті болып табылады.
Кіру жарналарына тыйым салынады.
Осы Заңның 32-бабының 2-тармағында көзделген мән-жайлардың бірінің анықталуы адвокаттар алқасына мүшелікке қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
Адвокаттар алқасына мүшелікке қабылдаудан бас тартуға Республикалық адвокаттар алқасына немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
2. Адам адвокаттар алқасынан шығарылып, бірақ адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиясын сақтап қалған жағдайда, ол шығарылған күннен бастап кемінде алты ай өткеннен кейін адвокаттар алқасына қайта қабылдануы мүмкін. Бұл кезеңде адвокаттық қызметті жүзеге асыруға жол берілмейді.
58-1-бап. Адвокаттар тізілімі
1. Республикалық адвокаттар алқасы білікті заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде адвокаттар тізілімін қалыптастырады.
2. Адвокаттар тізілімі мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның туған күні;
2) адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның нөмірі мен берілген күні;
3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың адвокаттар алқасына мүше болу күні;
4) адвокаттық қызмет ұйымының адвокат таңдаған нысаны, заңды мекенжайы, байланыс телефондарының нөмірлері;
5) адвокатқа қатысты тәртіптік жазалау шараларының болуы немесе болмауы;
6) адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру күні мен негіздері;
7) адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтату күні мен негіздері;
8) адвокаттар алқасына мүшелікті тоқтата тұру не тоқтату күні мен негіздері.
3. Адвокат Республикалық адвокаттар алқасын адвокаттар тізілімінде қамтылған ақпаратты өзгертуге алып келетін кез келген оқиғалардың басталғаны туралы жазбаша нысанда немесе электрондық құжат жіберу арқылы осындай оқиғалар басталған күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
4. Қазақстан Республикасының заңдарында қол жеткізу шектелген мәліметтерді қоспағанда, адвокаттар тізілімінде қамтылған ақпарат жалпыға бірдей қолжетімді болып табылады.
Ескерту. 58-1-баппен толықтырылды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
59-бап. Адвокаттың анты
1. Адвокаттар алқасына мүшелікке кірген лицензиат Республикалық адвокаттар алқасы белгілеген тәртіппен мынадай мазмұнда ант береді:
"Мен, (аты және тегі), білікті заң көмегін көрсету қағидаттарын, Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексін сақтауға, адам құқықтарын, бостандықтары мен мүдделерін адал және шынайы ниетпен қорғауға, білікті заң көмегін алу құқығын қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүктелген міндеттерді орындауға салтанатты түрде ант етемін.".

2. Лицензиат подписывает текст присяги, который хранится в личном деле адвоката.
3. Коллегия адвокатов ведет список членов коллегии адвокатов и размещает его на интернет-ресурсе коллегии адвокатов в актуальном состоянии.
Коллегия адвокатов направляет информацию о приобретении, приостановлении и прекращении статуса адвоката в Республиканскую коллегию адвокатов.
Статья 60. Прекращение членства в коллегии адвокатов
1. Членство адвоката в коллегии адвокатов прекращается президиумом коллегии адвокатов в случаях:
1) прекращения действия или лишения лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
2) грубого либо неоднократного нарушения адвокатом при исполнении им своих обязанностей требований и норм законодательства Республики Казахстан, принципов оказания квалифицированной юридической помощи, закрепленных в уставе коллегии адвокатов, Кодекса профессиональной этики адвокатов;
3) обнаружившейся невозможности исполнения адвокатом своих профессиональных обязанностей вследствие недостаточной квалификации, установленной по результатам аттестации, проведенной коллегией адвокатов в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 55 настоящего Закона;
3-1) неустранения обстоятельств, предусмотренных подпунктом 3) пункта 3 статьи 43 настоящего Закона, по которым приостановлено действие лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
4) систематической неуплаты членских взносов;
5) занятия адвокатом наряду с профессиональной, также и предпринимательской или иной оплачиваемой деятельностью, за исключением случаев вхождения в состав наблюдательного совета коммерческой организации, избрания или назначения арбитром соответствующего арбитража для разрешения спора, а также занятия преподавательской, научной, творческой деятельностью;
6) по собственному желанию;
7) смерти адвоката;
8) в иных случаях, предусмотренных уставом коллегии.
2. Исключение адвоката из коллегии адвокатов по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 3-1) пункта 1 настоящей статьи, влечет за собой прекращение действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью.
3. Прекращение членства в коллегии адвокатов может быть обжаловано в Республиканскую коллегию адвокатов или суд в месячный срок со дня вручения адвокату копии постановления президиума коллегии адвокатов.
Сноска. Статья 60 с изменениями, внесенными Законами РК от 17.12.2025 № 241-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 61. Права и обязанности члена коллегии адвокатов

2. Лицензиат ант мәтініне қол қояды, ол адвокаттың жеке ісінде сақталады.
3. Адвокаттар алқасы адвокаттар алқасы мүшелерінің тізімін жүргізеді және оны жаңартылған күйде адвокаттар алқасының интернет-ресурсында орналастырады.
Адвокаттар алқасы адвокат мәртебесін алу, тоқтата тұру және тоқтату туралы ақпаратты Республикалық адвокаттар алқасына жібереді.
60-бап. Адвокаттар алқасына мүшелікті тоқтату
1. Адвокаттар алқасының төралқасы адвокаттың адвокаттар алқасына мүшелігін мынадай:
1) адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысы тоқтатылған немесе одан айырылған;
2) адвокат өз міндеттерін орындаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары мен нормаларын, адвокаттар алқасының жарғысында бекітілген білікті заң көмегін көрсету қағидаттарын, Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексін өрескел не бірнеше рет бұзған;
3) осы Заңның 55-бабы 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес адвокаттар алқасы өткізген аттестаттау нәтижелері бойынша белгіленген біліктілігінің жеткіліксіздігі салдарынан адвокаттың өз кәсіптік міндеттерін орындай алмайтыны анықталған;
3-1) адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған осы Заңның 43-бабы 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген мән-жайлар жойылмаған;
4) мүшелік жарналарды жүйелі түрде төлемеген;
5) коммерциялық ұйымның байқаушы кеңесінің құрамына кіру, дауды шешу үшін тиісті төреліктің төрешісі болып сайлану немесе тағайындалу, сондай-ақ оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметпен айналысу жағдайларын қоспағанда, адвокат кәсіптік қызметпен қатар кәсіпкерлік немесе өзге ақы төленетін қызметпен де айналысқан;
6) өз еркі бойынша;
7) адвокат қайтыс болған жағдайларда;
8) алқаның жарғысында көзделген өзге де жағдайларда тоқтатады.
2. Адвокатты адвокаттар алқасынан осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 3-1) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша шығару адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтатуға алып келеді.
3. Адвокаттар алқасына мүшелікті тоқтатуға адвокаттар алқасының төралқасы қаулысының көшірмесі адвокатқа табыс етілген күннен бастап бір ай мерзімде Республикалық адвокаттар алқасына немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Ескерту. 60-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 17.12.2025 № 241-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
61-бап. Адвокаттар алқасы мүшесінің құқықтары мен міндеттері

1. Член коллегии адвокатов имеет право:
1) пользоваться содействием, профессиональной помощью и защитой со стороны коллегии адвокатов, ее органов и должностных лиц;
2) избирать и быть избранным в органы коллегии адвокатов и Республиканской коллегии адвокатов;
3) ставить перед органами коллегии адвокатов вопросы, касающиеся ее деятельности, вносить предложения по улучшению работы коллегии и ее органов, участвовать в обсуждении и принятии решений, требовать от органов коллегии адвокатов представления документов и материалов об их деятельности;
4) принимать личное участие во всех случаях проверки и обсуждения органами коллегии адвокатов его деятельности или поведения;
5) пользоваться имуществом коллегии адвокатов в порядке и на условиях, определяемых ее уставом;
6) выйти из состава коллегии адвокатов по собственному желанию.
2. Член коллегии адвокатов обязан:
1) соблюдать требования устава коллегии адвокатов;
2) выполнять решения общего собрания (конференции) членов коллегии адвокатов, Республиканской коллегии адвокатов и их органов;
3) платить членские и целевые взносы;
4) представлять в президиум коллегии адвокатов статистические сведения об оказанной квалифицированной юридической помощи;
5) подать в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, заявление лицензиару о переоформлении лицензии на занятие адвокатской деятельностью в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии);
6) информировать президиум коллегии адвокатов об изменении своего юридического адреса;
7) представлять в президиум коллегии адвокатов материалы, необходимые для проверки по обращениям физических и юридических лиц на качество оказанной им квалифицированной юридической помощи.
3. Член коллегии адвокатов не может нести иных односторонних имущественных обязательств перед коллегией адвокатов, помимо обязательства уплаты членских и целевых взносов.
4. Члены коллегии адвокатов равны в своих правах и обязанностях.
Сноска. Статья 61 с изменениями, внесенными Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 62. Юридическая консультация
1. Для обеспечения доступа граждан к квалифицированной юридической помощи президиум коллегии адвокатов создает юридические консультации, в том числе специализированные.
2. Юридическая консультация является структурным подразделением (филиалом) коллегии адвокатов. Она имеет печать с обозначением своего наименования и принадлежности к соответствующей коллегии адвокатов, иную атрибутику, необходимую для организации оказания квалифицированной юридической помощи. Юридическая консультация действует на основании положения, принимаемого общим собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов.

1. Адвокаттар алқасы мүшесінің:
1) адвокаттар алқасы, оның органдары мен лауазымды адамдары тарапынан берілетін жәрдемді, кәсіптік көмек пен қорғауды пайдалануға;
2) адвокаттар алқасының және Республикалық адвокаттар алқасының органдарына сайлауға және сайлануға;
3) адвокаттар алқасы органдарының алдына алқа қызметіне қатысты мәселелер қоюға, алқа мен оның органдарының жұмысын жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізуге, шешімдерді талқылау мен қабылдауға қатысуға, адвокаттар алқасының органдарынан олардың қызметі туралы құжаттар мен материалдар ұсынуын талап етуге;
4) өзінің қызметін немесе мінез-құлқын адвокаттар алқасының органдары тексерген және талқылаған барлық жағдайларда оған жеке өзі қатысуға;
5) адвокаттар алқасының жарғысында айқындалған тәртіппен және шарттарда оның мүлкін пайдалануға;
6) адвокаттар алқасының құрамынан өз еркімен шығуға құқығы бар.
2. Адвокаттар алқасының мүшесі:
1) адвокаттар алқасы жарғысының талаптарын сақтауға;
2) адвокаттар алқасы мүшелері жалпы жиналысының (конференциясының), Республикалық адвокаттар алқасының және олардың органдарының шешімдерін орындауға;
3) мүшелік және нысаналы жарналар төлеуге;
4) адвокаттар алқасының төралқасына көрсетілген білікті заң көмегі туралы статистикалық мәліметтер ұсынуға;
5) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) өзгерген жағдайда, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда лицензиарға адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш беруге;
6) адвокаттар алқасының төралқасына өзінің заңды мекенжайының өзгергені туралы хабарлауға;
7) адвокаттар алқасының төралқасына жеке және заңды тұлғалардың өзі көрсеткен білікті заң көмегінің сапасына берген жолданымдары бойынша тексеру үшін қажетті материалдарды ұсынуға міндетті.
3. Адвокаттар алқасының мүшесі адвокаттар алқасының алдында, мүшелік және нысаналы жарналарды төлеу міндеттемесінен басқа, өзге біржақты мүліктік міндеттемелер жүктей алмайды.
4. Адвокаттар алқасының мүшелері өздерінің құқықтары мен міндеттері бойынша тең болады.
Ескерту. 61-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
62-бап. Заң консультациясы
1. Азаматтардың білікті заң көмегіне қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін адвокаттар алқасының төралқасы заң консультацияларын, оның ішінде мамандандырылған заң консультацияларын құрады.
2. Заң консультациясы адвокаттар алқасының құрылымдық бөлімшесі (филиалы) болып табылады. Оның өз атауы және тиісті адвокаттар алқасына тиесілілігі көрсетілген мөрі, білікті заң көмегін көрсетуді ұйымдастыруға қажетті өзге атрибутикасы болады. Заң консультациясы адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы) қабылдайтын Ереже негізінде жұмыс істейді.

3. Место нахождения юридической консультации определяется президиумом коллегии адвокатов.
4. Юридической консультацией руководит заведующий, назначаемый президиумом коллегии адвокатов.
Статья 63. Адвокатская контора
1. Адвокатская контора является некоммерческой организацией.
2. Адвокатская контора учреждается (создается) в целях обеспечения материальных, организационно-правовых и иных условий оказания адвокатами квалифицированной юридической помощи.
3. Адвокатская контора учреждается (создается) членом (членами) коллегии адвокатов. Адвокат может выступить партнером только одной адвокатской конторы.
4. Партнеры адвокатской конторы не отвечают по ее обязательствам, а адвокатская контора не отвечает по обязательствам своих партнеров.
5. Адвокатская контора может выступать представителем адвокатов по расчетам с клиентами и третьими лицами и другим вопросам, предусмотренным учредительными документами адвокатской конторы.
6. Адвокаты, учредившие (создавшие) адвокатскую контору, заключают между собой партнерский договор в простой письменной форме. По партнерскому договору адвокаты обязуются объединить свои усилия для оказания квалифицированной юридической помощи от имени всех партнеров. Партнерский договор не предоставляется для государственной регистрации адвокатской конторы.
7. Ведение общих дел адвокатской конторы осуществляется управляющим партнером, если иное не установлено партнерским договором. Договор об оказании квалифицированной юридической помощи может заключаться адвокатской конторой от своего имени, по поручению, за счет и в интересах всех партнеров, входящих в нее.
8. Адвокатская контора, учрежденная (созданная) одним адвокатом, осуществляет свою деятельность на основании устава.
9. Адвокат адвокатской конторы обязан в течение десяти календарных дней после ее государственной регистрации и (или) принятия в адвокатскую контору письменно уведомить об этом соответствующую коллегию адвокатов и представить в ее распоряжение партнерские документы адвокатской конторы.
10. Имущество, внесенное партнерами адвокатских контор в качестве вкладов, принадлежит адвокатской конторе на праве собственности.
11. Изменение состава партнеров адвокатской конторы может осуществляться вследствие:
1) выхода партнера;
2) принятия нового партнера;
3) прекращения партнером адвокатской деятельности по основаниям, предусмотренным настоящим Законом.
12. Партнеры адвокатской конторы вправе:
1) при выходе из адвокатской конторы либо прекращении адвокатской деятельности получить часть имущества адвокатской конторы или стоимость этого имущества в пределах стоимости имущества, переданного ими в собственность адвокатской конторы, если иное не предусмотрено уставом адвокатской конторы;

3. Заң консультациясы орналасатын жерді адвокаттар алқасының төралқасы айқындайды.
4. Заң консультациясын адвокаттар алқасының төралқасы тағайындайтын меңгеруші басқарады.
63-бап. Адвокаттық кеңсе
1. Адвокаттық кеңсе коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Адвокаттық кеңсе адвокаттардың білікті заң көмегін көрсетуінің материалдық, ұйымдастырушылық-құқықтық және өзге де жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында құрылады (жасалады).
3. Адвокаттық кеңсені адвокаттар алқасының мүшесі (мүшелері) құрады (жасайды). Адвокат тек бір ғана адвокаттық кеңсенің әріптесі бола алады.
4. Адвокаттық кеңсенің әріптестері оның міндеттемелері бойынша жауап бермейді, ал адвокаттық кеңсе өз әріптестерінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
5. Адвокаттық кеңсе клиенттермен және үшінші тұлғалармен есеп айырысу бойынша және адвокаттық кеңсенің құрылтай құжаттарында көзделген басқа да мәселелер бойынша адвокаттардың өкілдері болып әрекет ете алады.
6. Адвокаттық кеңсе құрған (жасаған) адвокаттар өздерінің арасында қарапайым жазбаша нысанда әріптестік шарт жасасады. Әріптестік шарт бойынша адвокаттар барлық әріптестердің атынан білікті заң көмегін көрсету үшін өз күш-жігерін біріктіруге міндеттенеді. Әріптестік шарт адвокаттық кеңсені мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылмайды.
7. Егер әріптестік шартта өзгеше белгіленбесе, адвокаттық кеңсенің жалпы істерін жүргізуді басқарушы әріптес жүзеге асырады. Білікті заң көмегін көрсету туралы шартты адвокаттық кеңсе өз атынан, соған кіретін барлық әріптестердің тапсырмасы бойынша, солардың есебінен және мүдделерінде жасасады.
8. Бір адвокат құрған (жасаған) адвокаттық кеңсе өз қызметін жарғы негізінде жүзеге асырады.
9. Адвокаттық кеңсенің адвокаты адвокаттық кеңсе мемлекеттік тіркелгеннен және (немесе) оған қабылданғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде бұл туралы тиісті адвокаттар алқасын жазбаша хабардар етуге және адвокаттық кеңсенің әріптестік құжаттарын оның иелігіне ұсынуға міндетті.
10. Адвокаттық кеңселердің әріптестері салым ретінде енгізген мүлік адвокаттық кеңсеге меншік құқығында тиесілі болады.
11. Адвокаттық кеңсе әріптестерінің құрамын өзгерту:
1) әріптестің шығуы;
2) жаңа әріптесті қабылдау;
3) әріптестің адвокаттық қызметті осы Заңда көзделген негіздер бойынша тоқтатуы салдарынан жүзеге асырылуы мүмкін.
12. Адвокаттық кеңсенің әріптестері:
1) егер адвокаттық кеңсенің жарғысында өзгеше көзделмесе, адвокаттық кеңседен шыққан не адвокаттық қызметті тоқтатқан кезде өздері адвокаттық кеңсенің меншігіне берген мүлік құны шегінде адвокаттық кеңсе мүлкінің бір бөлігін немесе осы мүліктің құнын алуға;

2) получить в случае ликвидации адвокатской конторы часть ее имущества, оставшегося после расчетов с кредиторами, в пределах стоимости имущества, переданного ими в собственность адвокатской конторы.
13. Специальное разрешение государственных органов на создание адвокатских контор не требуется.
Сноска. Статья 63 с изменениями, внесенными законами РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.07.2025 № 215-VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Статья 64. Осуществление адвокатской деятельности индивидуально
1. Адвокат, принявший решение осуществлять профессиональную деятельность индивидуально, уведомляет об этом коллегию адвокатов.
В уведомлении указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) адвоката, его постоянное место нахождения.
2. Адвокат, осуществляющий профессиональную деятельность индивидуально без образования юридического лица, вправе иметь расчетный и иные счета в банках, личную печать, штампы, личные бланки.
Статья 65. Республиканская коллегия адвокатов
1. Республиканская коллегия адвокатов является некоммерческой, независимой, профессиональной, самоуправляемой, самофинансируемой организацией, основанной на обязательном членстве коллегий адвокатов.
2. Республиканская коллегия адвокатов как организация адвокатского самоуправления создается в целях представительства и защиты интересов коллегий адвокатов и адвокатов в государственных и иных организациях в Республике Казахстан и за ее пределами, координации деятельности коллегий адвокатов, обеспечения высокого уровня оказываемой адвокатами квалифицированной юридической помощи.
3. Республиканская коллегия адвокатов образуется Республиканской конференцией коллегий адвокатов.
4. Устав Республиканской коллегии адвокатов принимается Республиканской конференцией коллегий адвокатов.
5. Республиканская коллегия адвокатов подлежит государственной регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Реорганизация и ликвидация Республиканской коллегии адвокатов осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Решения Республиканской коллегии адвокатов и ее органов, принятые в пределах их компетенции, обязательны для коллегий адвокатов и адвокатов.
8. Республиканская коллегия адвокатов ведет реестр адвокатов в актуальном состоянии.
9. Республиканская коллегия адвокатов рассматривает жалобы на действия (бездействие) адвокатов, решения органов управления коллегий адвокатов в соответствии с настоящим Законом.

2) адвокаттық кеңсе таратылған жағдайда, оның кредиторлармен есеп айырысқаннан кейін қалған мүлкінің бір бөлігін өздері адвокаттық кеңсенің меншігіне берген мүлік құны шегінде алуға құқылы.
13. Адвокаттық кеңселерді құруға мемлекеттік органдардың арнайы рұқсаты талап етілмейді.
Ескерту. 63-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.07.2025 № 215-VIII (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
64-бап. Адвокаттық қызметті жеке-дара жүзеге асыру
1. Кәсіптік қызметті жеке-дара жүзеге асыруға шешім қабылдаған адвокат бұл туралы адвокаттар алқасын хабардар етеді. Хабарламада адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), оның тұрақты тұрған жері көрсетіледі.
2. Кәсіптік қызметті заңды тұлға құрмастан, жеке-дара жүзеге асыратын адвокат банктерде есеп айырысу шоттары мен өзге де шоттарға, жеке мөрге, мөртабандарға, жеке бланкілерге ие болуға құқылы.
65-бап. Республикалық адвокаттар алқасы
1. Республикалық адвокаттар алқасы адвокаттар алқаларының міндетті мүшелігіне негізделген, коммерциялық емес, тәуелсіз, кәсіптік, өзін-өзі басқаратын, өзін-өзі қаржыландыратын ұйым болып табылады.
2. Республикалық адвокаттар алқасы адвокаттық өзін-өзі басқару ұйымы ретінде Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жердегі мемлекеттік және өзге де ұйымдарда адвокаттар алқалары мен адвокаттардың мүдделерін білдіру және қорғау, адвокаттар алқаларының қызметін үйлестіру, адвокаттар көрсететін білікті заң көмегінің жоғары деңгейін қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
3. Республикалық адвокаттар алқасын Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы құрады.
4. Республикалық адвокаттар алқасының жарғысын Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы қабылдайды.
5. Республикалық адвокаттар алқасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуге жатады.
6. Республикалық адвокаттар алқасын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Республикалық адвокаттар алқасы мен оның органдарының өз құзыреті шегінде қабылдаған шешімдері адвокаттар алқалары мен адвокаттар үшін міндетті.
8. Республикалық адвокаттар алқасы адвокаттар тізілімін жаңартылған күйде жүргізеді.
9. Республикалық адвокаттар алқасы адвокаттардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), адвокаттар алқаларының басқару органдарының шешімдеріне шағымдарды осы Заңға сәйкес қарайды.

10. В случаях, предусмотренных уставом, в Республиканской коллегии адвокатов могут быть созданы комиссия по этике и другие органы, действующие на основании положений, принимаемых Республиканской конференцией коллегий адвокатов.
Сноска. Статья 65 с изменениями, внесенными Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 66. Устав Республиканской коллегии адвокатов
1. Устав Республиканской коллегии адвокатов должен предусматривать:
1) наименование, предмет и цели деятельности Республиканской коллегии адвокатов;
2) права и обязанности членов Республиканской коллегии адвокатов;
3) структуру Республиканской коллегии адвокатов, порядок формирования и компетенцию ее органов;
4) источники образования имущества и порядок распоряжения им;
5) размер и порядок отчислений, осуществляемых коллегиями адвокатов;
6) порядок реорганизации и ликвидации Республиканской коллегии адвокатов.
2. Устав Республиканской коллегии может содержать иные положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Статья 66 с изменениями, внесенными Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 67. Республиканская конференция коллегий адвокатов
1. Высшим органом Республиканской коллегии адвокатов является Республиканская конференция коллегий адвокатов, которая созывается не реже одного раза в два года. Конференция считается правомочной, если в ее работе принимают участие делегаты от не менее трех четвертей членов Республиканской коллегии адвокатов.
2. Конференция вправе решать любые вопросы деятельности Республиканской коллегии адвокатов.
К исключительной компетенции конференции относятся:
1) принятие устава Республиканской коллегии адвокатов и внесение в него изменений и дополнений;
2) определение места нахождения президиума Республиканской коллегии адвокатов;
3) избрание и освобождение от должности членов президиума Республиканской коллегии адвокатов;
4) избрание и освобождение от должности председателя Республиканской коллегии адвокатов;
5) избрание и освобождение от должности членов и председателя ревизионной комиссии Республиканской коллегии адвокатов;
6) избрание и освобождение от должности членов и председателя дисциплинарной комиссии адвокатуры;
7) утверждение нормы представительства делегатов от коллегий адвокатов на Республиканскую конференцию;
8) утверждение Кодекса профессиональной этики адвокатов и внесение в него изменений и дополнений;

10. Жарғыда көзделген жағдайларда, Республикалық адвокаттар алқасында Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы қабылдайтын ережелер негізінде жұмыс істейтін әдеп жөніндегі комиссия мен басқа да органдар құрылуы мүмкін.
Ескерту. 65-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
66-бап. Республикалық адвокаттар алқасының жарғысы
1. Республикалық адвокаттар алқасының жарғысында:
1) Республикалық адвокаттар алқасының атауы, қызмет нысанасы мен мақсаттары;
2) Республикалық адвокаттар алқасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттері;
3) Республикалық адвокаттар алқасының құрылымы, оның органдарын қалыптастыру тәртібі мен олардың құзыреті;
4) мүлікті түзу көздері және оған билік ету тәртібі;
5) адвокаттар алқалары жүзеге асыратын аударымдардың мөлшері мен тәртібі;
6) Республикалық адвокаттар алқасын қайта ұйымдастыру және тарату тәртібі көзделуге тиіс.
2. Республикалық алқаның жарғысында Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де ережелер қамтылуы мүмкін.
Ескерту. 66-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
67-бап. Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы
1. Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы Республикалық адвокаттар алқасының жоғары органы болып табылады, ол екі жылда кемінде бір рет шақырылады. Егер конференцияның жұмысына Республикалық адвокаттар алқасы мүшелерінің төрттен үшінен кем емес делегаттар қатысқан болса, ол құқықты болып есептеледі.
2. Конференция Республикалық адвокаттар алқасы қызметінің кез келген мәселелерін шешуге құқылы.
Конференцияның айрықша құзыретіне:
1) Республикалық адвокаттар алқасының жарғысын қабылдау және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) Республикалық адвокаттар алқасы төралқасының орналасатын жерін айқындау;
3) Республикалық адвокаттар алқасы төралқасының мүшелерін лауазымға сайлау және одан босату;
4) Республикалық адвокаттар алқасының төрағасын лауазымға сайлау және одан босату;
5) Республикалық адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының мүшелері мен төрағасын лауазымға сайлау және одан босату;
6) адвокатураның тәртіптік комиссиясының мүшелері мен төрағасын лауазымға сайлау және одан босату;
7) Республикалық конференцияда адвокаттар алқаларынан делегаттардың өкілдік ету нормаларын бекіту;
8) Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексін бекіту және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;

9) утверждение положения о порядке проведения аттестации адвокатов;
10) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18) утверждение объема и порядка оказания комплексной социальной квалифицированной юридической помощи;
19) утверждение правил поведения адвокатов в средствах массовой информации;
20) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21) Исключен от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22) определение размера и порядка взносов, осуществляемых коллегиями адвокатов на общие нужды Республиканской коллегии адвокатов;
23) утверждение сметы расходов на содержание Республиканской коллегии адвокатов;
24) утверждение отчета президиума Республиканской коллегии адвокатов, в том числе об исполнении сметы расходов на содержание Республиканской коллегии адвокатов;
25) утверждение отчета ревизионной комиссии о результатах финансово-хозяйственной деятельности Республиканской коллегии адвокатов;
26) утверждение регламента конференции;
27) осуществление иных функций, предусмотренных уставом Республиканской коллегии адвокатов и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 67 с изменениями, внесенными Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 68. Президиум Республиканской коллегии адвокатов

9) Адвокаттарға аттестаттау жүргізу тәртібі туралы ережені бекіту;
10) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
11) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
12) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
13) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
14) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
15) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
16) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
17) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
18) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсетудің көлемі мен тәртібін бекіту;
19) адвокаттардың бұқаралық ақпарат құралдарындағы мінез-құлық қағидаларын бекіту;
20) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
21) алып тасталды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
22) Республикалық адвокаттар алқасының ортақ мұқтаждарына адвокаттар алқалары жүзеге асыратын жарналардың мөлшері мен тәртібін айқындау;
23) Республикалық адвокаттар алқасын ұстауға арналған шығыстар сметасын бекіту;
24) Республикалық адвокаттар алқасы төралқасының есебін, оның ішінде Республикалық адвокаттар алқасын ұстауға арналған шығыстар сметасының атқарылуы туралы есебін бекіту;
25) ревизиялық комиссияның Республикалық адвокаттар алқасының қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есебін бекіту;
26) конференцияның регламентін бекіту;
27) Республикалық адвокаттар алқасының жарғысында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 67-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б қараңыз) Заңымен.
68-бап. Республикалық адвокаттар алқасының төралқасы

1. Президиум Республиканской коллегии адвокатов является коллегиальным исполнительным органом Республиканской коллегии адвокатов.
2. Президиум Республиканской коллегии адвокатов избирается тайным голосованием на четыре года и состоит из равного количества адвокатов от каждой коллегии адвокатов.
Одно и то же лицо не может состоять в президиуме Республиканской коллегии адвокатов более одного срока.
3. Президиум:
1) организует работу Республиканской коллегии адвокатов;
2) организует исполнение решений Республиканской конференции коллегий адвокатов;
3) в период между конференциями принимает решения о досрочном прекращении полномочий членов президиума и ревизионной комиссии, исключенных из членов коллегий адвокатов по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;
4) разрабатывает документы, подлежащие утверждению Республиканской конференцией коллегий адвокатов, в соответствии со статьей 67 настоящего Закона;
5) координирует деятельность коллегий адвокатов;
6) представляет в уполномоченный орган статистические сведения об оказанной адвокатами квалифицированной юридической помощи по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
7) организует работу по повышению профессионального уровня адвокатов, разрабатывает единую методику профессиональной подготовки адвокатов;
8) защищает социальные и профессиональные права адвокатов;
9) участвует в проведении экспертиз проектов нормативных правовых актов по вопросам, относящимся к адвокатской деятельности, в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
10) обобщает ежеквартально отчеты коллегий адвокатов об их деятельности;
11) организует методическое обеспечение по вопросам адвокатской деятельности;
12) организует информационное обеспечение коллегий адвокатов;
13) ежегодно по результатам мониторинга определяет среднюю стоимость услуг адвокатов коллегий (по видам услуг) и обеспечивает размещение этой информации на интернет-ресурсе Республиканской коллегии адвокатов и публикацию в средствах массовой информации;
14) размещает на интернет-ресурсе Республиканской коллегии адвокатов:
список адвокатов, занимающихся адвокатской деятельностью, а также списки адвокатов территориальных коллегий адвокатов в актуальном состоянии;
нормативные правовые акты Республики Казахстан, касающиеся адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи;
Кодекс профессиональной этики адвокатов;
стандарты оказания квалифицированной юридической помощи;
критерии качества квалифицированной юридической помощи;
стандарты повышения квалификации;
отчет о финансово-хозяйственной деятельности Республиканской коллегии адвокатов, включающий информацию обо всех поступлениях и расходах по каждой специфике отдельно;
сведения о составах президиумов коллегий адвокатов и Республиканской коллегии адвокатов;
сведения об оказании комплексной социальной квалифицированной юридической помощи;
результаты работы дисциплинарной комиссии адвокатуры;
мероприятия и события адвокатуры;
и иную необходимую информацию о деятельности Республиканской коллегии адвокатов.
Республиканской коллегией адвокатов должны быть предусмотрены способы получения информации членами коллегий адвокатов;

1. Республикалық адвокаттар алқасының төралқасы Республикалық адвокаттар алқасының алқалы атқарушы органы болып табылады.
2. Республикалық адвокаттар алқасының төралқасы жасырын дауыс беру арқылы төрт жылға сайланады және әрбір адвокаттар алқасынан адвокаттардың тең санынан тұрады.
Сол бір адам Республикалық адвокаттар алқасының төралқасында бір мерзімнен артық бола алмайды.
3. Төралқа:
1) Республикалық адвокаттар алқасының жұмысын ұйымдастырады;
2) Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады;
3) конференциялардың арасындағы кезеңде төралқаның және ревизиялық комиссияның осы Заңда көзделген негіздер бойынша адвокаттар алқаларының мүшелігінен шығарылған мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешімдер қабылдайды;
4) осы Заңның 67-бабына сәйкес Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясының бекітуіне жататын құжаттарды әзірлейді;
5) адвокаттар алқаларының қызметін үйлестіреді;
6) уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша, адвокаттар көрсеткен білікті заң көмегі туралы статистикалық мәліметтерді уәкілетті органға ұсынады;
7) адвокаттардың кәсіптік деңгейін көтеру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, адвокаттарды кәсіптік даярлаудың бірыңғай әдістемесін әзірлейді;
8) адвокаттардың әлеуметтік және кәсіптік құқықтарын қорғайды;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен адвокаттық қызметке қатысты мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларына сараптама жүргізуге қатысады;
10) адвокаттар алқаларының өз қызметі туралы есептерін тоқсан сайын қорытады;
11) адвокаттық қызмет мәселелері бойынша әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
12) адвокаттар алқаларын ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
13) жыл сайын мониторинг нәтижелері бойынша алқалар адвокаттары көрсететін қызметтердің орташа құнын (көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша) айқындайды және осы ақпараттың Республикалық адвокаттар алқасының интернет-ресурсында орналастырылуын және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етеді;
14) Республикалық адвокаттар алқасының интернет-ресурсында:
жаңартылған күйде адвокаттық қызметпен айналысатын адвокаттардың тізімін, сондай-ақ аумақтық адвокаттар алқалары адвокаттарының тізімін;
Қазақстан Республикасының адвокаттық қызметке және білікті заң көмегіне қатысты нормативтік құқықтық актілерін;
Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексін;
білікті заң көмегін көрсету стандарттарын;
білікті заң көмегі сапасының өлшемшарттарын;
біліктілікті арттыру стандарттарын;
Республикалық адвокаттар алқасының қаржылық-шаруашылық қызметі туралы, әрбір өзіндік ерекшелік бойынша жеке-жеке барлық түсімдер мен шығыстар туралы ақпарат қамтылатын есепті;
адвокаттар алқалары және Республикалық адвокаттар алқасы төралқаларының құрамдары туралы мәліметтерді;
кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсету туралы мәліметтерді;
адвокатураның тәртіптік комиссиясы жұмысының нәтижелерін;
адвокатураның іс-шаралары мен оқиғаларын;
және Республикалық адвокаттар алқасының қызметі туралы өзге де қажетті ақпаратты орналастырады.
Республикалық адвокаттар алқасы адвокаттар алқалары мүшелерінің ақпарат алу тәсілдерін көздеуге тиіс;

15) созывает не реже одного раза в два года Республиканскую конференцию коллегий адвокатов, формирует ее повестку дня;
16) в пределах своей компетенции распоряжается имуществом Республиканской коллегии адвокатов в соответствии со сметой и назначением имущества;
17) утверждает регламент президиума Республиканской коллегии адвокатов;
18) утверждает эмблему Республиканской коллегии адвокатов;
18-1) утверждает стандарты оказания квалифицированной юридической помощи по согласованию с уполномоченным органом;
18-2) утверждает критерий качества оказания квалифицированной юридической помощи по согласованию с уполномоченным органом;
18-3) утверждает форму и описание адвокатской мантии;
18-4) разрабатывает и утверждает форму удостоверения адвоката и порядок его заполнения;
18-5) утверждает положение о порядке прохождения стажировки стажерами адвокатов по согласованию с уполномоченным органом;
18-6) утверждает стандарты повышения квалификации адвокатов по согласованию с уполномоченным органом;
18-7) утверждает порядок повышения квалификации адвокатов;
18-8) утверждает форму, порядок оформления и направления адвокатского запроса по согласованию с уполномоченным органом;
18-9) утверждает положение о дисциплинарной комиссии адвокатов;
18-10) утверждает положение о дисциплинарной комиссии адвокатуры;
18-11) разрабатывает и утверждает методические рекомендации по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для адвокатов с учетом особенностей и специфики их деятельности;
18-12) проводит в пределах своей компетенции анализ и мониторинг деятельности адвокатов на предмет выявления рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения и вносит предложения по его совершенствованию с ежегодным предоставлением такой информации в уполномоченный орган по финансовому мониторингу по форме и в сроки, которые установлены уполномоченным органом по финансовому мониторингу;
19) осуществляет иные функции, предусмотренные уставом Республиканской коллегии адвокатов.
4. По требованию ревизионной комиссии или не менее одной трети от общего числа коллегий адвокатов президиум Республиканской коллегии адвокатов обязан в течение двух месяцев созвать внеочередную Республиканскую конференцию.

15) екі жылда кемінде бір рет Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясын шақырады, оның күн тәртібін қалыптастырады;
16) Республикалық адвокаттар алқасының мүлкіне сметаға және мүліктің мақсатына сәйкес өз құзыреті шегінде билік етеді;
17) Республикалық адвокаттар алқасы төралқасының регламентін бекітеді;
18) Республикалық адвокаттар алқасының эмблемасын бекітеді;
18-1) білікті заң көмегін көрсету стандарттарын уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
18-2) білікті заң көмегін көрсету сапасының өлшемшарттарын уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
18-3) адвокаттық мантияның нысаны мен сипаттамасын бекітеді;
18-4) адвокат куәлігінің нысанын және оны толтыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
18-5) адвокаттардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережені уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
18-6) адвокаттардың біліктілігін арттыру стандарттарын уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
18-7) адвокаттардың біліктілігін арттыру тәртібін бекітеді;
18-8) адвокаттық сұрау салудың нысанын, оны ресімдеу және жіберу тәртібін уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
18-9) адвокаттардың тәртіптік комиссиясы туралы ережені бекітеді;
18-10) адвокатураның тәртіптік комиссиясы туралы ережені бекітеді;
18-11) адвокаттар үшін олардың қызметінің ерекшеліктері мен өзіндік ерекшілігін ескере отырып, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері жөнінде әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
18-12) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын осындай ақпарат бере отырып, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін анықтау тұрғысынан адвокаттардың қызметіне талдауды және мониторингті өз құзыреті шегінде жүргізеді, Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қолдану практикасын жинақтап қорытады және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
19) Республикалық адвокаттар алқасының жарғысында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Ревизиялық комиссияның немесе адвокаттар алқалары жалпы санының кемінде үштен бірінің талап етуі бойынша Республикалық адвокаттар алқасының төралқасы екі ай ішінде кезектен тыс Республикалық конференцияны шақыруға міндетті.

5. Решения президиума принимаются простым большинством голосов от общего числа членов, присутствующих на его заседании.
Сноска. Статья 68 с изменениями, внесенными законами РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.07.2022 № 131-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 69. Председатель Республиканской коллегии адвокатов
1. Председателем Республиканской коллегии адвокатов может быть избран адвокат, имеющий стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет. Председатель Республиканской коллегии адвокатов избирается тайным голосованием на срок четыре года.
Одно и то же лицо не может занимать должность председателя Республиканской коллегии адвокатов более одного срока.
2. Председатель Республиканской коллегии адвокатов:
1) представляет Республиканскую коллегию адвокатов в государственных и иных организациях, а также в отношениях с физическими лицами;
2) действует от имени Республиканской коллегии адвокатов без доверенности;
3) выдает доверенности;
4) заключает сделки от имени Республиканской коллегии адвокатов и распоряжается имуществом Республиканской коллегии адвокатов по решению президиума Республиканской коллегии адвокатов в соответствии со сметой и назначением имущества;
5) созывает заседания президиума Республиканской коллегии адвокатов;
6) обеспечивает исполнение решений президиума Республиканской коллегии адвокатов и решений Республиканской конференции коллегий адвокатов.
Статья 70. Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов
1. Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов является органом Республиканской коллегии адвокатов, осуществляющим контроль за ее финансово-хозяйственной деятельностью, и подотчетной Республиканской конференции коллегий адвокатов.
2. Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов может быть образована из числа членов коллегий адвокатов. Члены ревизионной комиссии Республиканской коллегии адвокатов не вправе занимать иную выборную должность в Республиканской коллегии адвокатов.
Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов образуется в составе не более пяти человек.
Члены ревизионной комиссии Республиканской коллегии адвокатов осуществляют свою деятельность на добровольных началах безвозмездно.
3. Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов избирается Республиканской конференцией коллегий адвокатов на срок не свыше четырех лет.
Одно и то же лицо не может быть в составе ревизионной комиссии Республиканской коллегии адвокатов более одного срока.

5. Төралқаның шешімдері оның отырысына қатысып отырған мүшелері жалпы санының жай көпшілік даусымен қабылданады.
Ескерту. 68-бапқа өзгерістер енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.07.2022 № 131-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
69-бап. Республикалық адвокаттар алқасының төрағасы
1. Кемінде бес жыл адвокаттық қызмет өтілі бар адвокат Республикалық адвокаттар алқасының төрағасы болып сайлана алады. Республикалық адвокаттар алқасының төрағасы жасырын дауыс беру арқылы төрт жыл мерзімге сайланады.
Дәл сол бір адам Республикалық адвокаттар алқасының төрағасы лауазымын бір мерзімнен артық атқара алмайды.
2. Республикалық адвокаттар алқасының төрағасы:
1) мемлекеттік және өзге де ұйымдарда, сондай-ақ жеке тұлғалармен қарым-қатынаста Республикалық адвокаттар алқасының атынан өкілдік етеді;
2) Республикалық адвокаттар алқасының атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) Республикалық адвокаттар алқасының атынан мәмілелер жасасады және Республикалық адвокаттар алқасы төралқасының шешімі бойынша Республикалық адвокаттар алқасының мүлкіне сметаға және мүліктің мақсатына сәйкес билік етеді;
5) Республикалық адвокаттар алқасы төралқасының отырыстарын шақырады;
6) Республикалық адвокаттар алқасы төралқасының шешімдері мен Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді.
70-бап. Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы
1. Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы Республикалық адвокаттар алқасының қаржылық-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыратын және Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясына есеп беретін органы болып табылады.
2. Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы адвокаттар алқаларының мүшелері қатарынан құрылуы мүмкін. Республикалық адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының мүшелері Республикалық адвокаттар алқасында өзге сайланбалы лауазымды атқаруға құқылы емес.
Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы бес адамнан аспайтын құрамда құрылады.
Республикалық адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының мүшелері өз қызметін ерікті негіздерде, өтеусіз жүзеге асырады.
3. Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясын Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы төрт жылдан аспайтын мерзімге сайлайды.
Дәл сол бір адам Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясының құрамында бір мерзімнен артық бола алмайды.

4. Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов имеет право в любое время производить проверки финансово-хозяйственной деятельности Республиканской коллегии адвокатов и обладает для этой цели правом доступа ко всей документации органов Республиканской коллегии адвокатов. По требованию ревизионной комиссии Республиканской коллегии адвокатов члены органов Республиканской коллегии адвокатов обязаны давать необходимые пояснения в устной или письменной форме.
5. Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов в обязательном порядке проводит проверку годового отчета о финансово-хозяйственной деятельности Республиканской коллегии адвокатов и размещает ее результаты на интернет-ресурсе Республиканской коллегии адвокатов.
6. Ревизионная комиссия Республиканской коллегии адвокатов представляет отчет очередному собранию Республиканской конференции коллегий адвокатов.
7. Порядок работы, периодичность представления отчета ревизионной комиссии Республиканской коллегии адвокатов определяются уставом и внутренними документами Республиканской коллегии адвокатов.
Сноска. Статья70 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 71. Имущество Республиканской коллегии адвокатов
1. Имущество Республиканской коллегии адвокатов формируется за счет взносов, осуществляемых коллегиями адвокатов, грантов и благотворительной помощи, пожертвований, поступающих от юридических и физических лиц в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. К затратам на общие нужды Республиканской коллегии адвокатов относятся расходы на ее материальное обеспечение, вознаграждение адвокатов и компенсация расходов, связанных с их работой в органах Республиканской коллегии адвокатов, расходы на заработную плату работников аппарата Республиканской коллегии адвокатов и иные расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и сметой Республиканской коллегии адвокатов.
Статья 72. Дисциплинарная ответственность адвокатов
1. Привлечение адвоката к дисциплинарной ответственности осуществляется дисциплинарной комиссией адвокатов.
Дисциплинарная комиссия адвокатов является независимым органом коллегии адвокатов, избираемым общим собранием (конференцией) членов коллегии адвокатов и подотчетным ему (ей). Решения дисциплинарной комиссии адвокатов носят обязательный характер.
В состав дисциплинарной комиссии адвокатов включаются шесть адвокатов со стажем адвокатской практики не менее пяти лет по представлению коллегии адвокатов, три представителя общественности, предложенные органами юстиции, два судьи в отставке.
Председателем дисциплинарной комиссии адвокатов является адвокат.
Одно и то же лицо не может состоять в дисциплинарной комиссии адвокатов более одного срока.
Положение о дисциплинарной комиссии адвокатов и процедура привлечения к дисциплинарной ответственности устанавливаются Республиканской коллегией адвокатов.
Срок полномочий дисциплинарной комиссии адвокатов составляет четыре года.

4. Республикалық адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының кез келген уақытта Республикалық адвокаттар алқасының қаржылық-шаруашылық қызметіне тексеру жүргізуге құқығы бар және осы мақсатта ол Республикалық адвокаттар алқасы органдарының бүкіл құжаттамасына қол жеткізу құқығына ие болады. Республикалық адвокаттар алқасы органдарының мүшелері Республикалық адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының талап етуі бойынша ауызша немесе жазбаша нысанда қажетті түсініктер беруге міндетті.
5. Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы Республикалық адвокаттар алқасының қаржылық-шаруашылық қызметі туралы жылдық есепке міндетті түрде тексеру жүргізеді және оның нәтижелерін Республикалық адвокаттар алқасының интернет-ресурсында орналастырады.
6. Республикалық адвокаттар алқасының ревизиялық комиссиясы Адвокаттар алқалары республикалық конференциясының кезекті жиналысына есеп ұсынады.
7. Республикалық адвокаттар алқасы ревизиялық комиссиясының жұмыс тәртібі, есеп ұсыну мерзімділігі Республикалық адвокаттар алқасының жарғысында және ішкі құжаттарында айқындалады.
Ескерту. 70-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
71-бап. Республикалық адвокаттар алқасының мүлкі
1. Республикалық адвокаттар алқасының мүлкі адвокаттар алқалары жүзеге асыратын жарналар, гранттар және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңды және жеке тұлғалардан түсетін қайырымдылық көмек, қайырмалдықтар есебінен қалыптастырылады.
2. Республикалық адвокаттар алқасының жалпы мұқтаждарына арналған шығындарға оны материалдық қамтамасыз етуге, адвокаттарға сыйақы беруге арналған шығыстар және олардың Республикалық адвокаттар алқасының органдарында жұмыс істеуіне байланысты шығыстардың өтемақысы, Республикалық адвокаттар алқасы аппараты жұмыскерлерінің жалақысына жұмсалатын шығыстар және Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Республикалық адвокаттар алқасының сметасында көзделген өзге шығыстар жатады.
72-бап. Адвокаттардың тәртіптік жауаптылығы
1. Адвокатты тәртіптік жауаптылыққа тартуды адвокаттардың тәртіптік комиссиясы жүзеге асырады.
Адвокаттардың тәртіптік комиссиясы адвокаттар алқасы мүшелерінің жалпы жиналысы (конференциясы) сайлайтын және оған есеп беретін, адвокаттар алқасының тәуелсіз органы болып табылады. Адвокаттардың тәртіптік комиссиясы шешімдерінің міндетті сипаты болады.
Адвокаттардың тәртіптік комиссиясының құрамына адвокаттар алқасының ұсынуы бойынша кемінде бес жыл адвокаттық практика өтілі бар алты адвокат, әділет органдары ұсынған жұртшылықтың үш өкілі, отставкадағы екі судья енгізіледі.
Адвокаттардың тәртіптік комиссиясының төрағасы адвокат болып табылады.
Дәл сол бір адам адвокаттардың тәртіптік комиссиясында бір мерзімнен артық бола алмайды.
Адвокаттардың тәртіптік комиссиясы туралы ережені және тәртіптік жауаптылыққа тарту рәсімін Республикалық адвокаттар алқасы белгілейді.
Адвокаттардың тәртіптік комиссиясының өкілеттік мерзімі төрт жылды құрайды.

2. Дисциплинарное дело рассматривается дисциплинарной комиссией адвокатов в срок не более двух месяцев со дня выявления нарушения. Дисциплинарное производство может быть приостановлено в случаях временной нетрудоспособности адвоката и нахождения его в командировке. Срок приостановления не включается в общий срок рассмотрения дисциплинарного дела.
3. При рассмотрении дисциплинарного дела дисциплинарная комиссия адвокатов обязана приглашать на свои заседания лиц, направивших жалобы, а также членов коллегии адвокатов, в отношении которых рассматривается жалоба.
В случае внесения органами юстиции представления о возбуждении дисциплинарного производства его обязательное рассмотрение осуществляется с участием представителя органа юстиции.
Неявка указанных лиц, надлежащим образом извещенных о времени и месте рассмотрения, не препятствует рассмотрению дисциплинарного производства.
4. Основанием для возбуждения дисциплинарного производства является наличие достаточных оснований, указывающих на нарушение адвокатом требований настоящего Закона, законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики адвокатов, устава коллегии адвокатов, решений органов Республиканской коллегии адвокатов, коллегий адвокатов.
5. Дисциплинарная комиссия адвокатов вправе применить к адвокату следующие меры дисциплинарного взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) исключение из коллегии адвокатов по основаниям и в порядке, которые предусмотрены статьей 60 настоящего Закона.
6. За совершение адвокатом дисциплинарного проступка может быть наложено только одно дисциплинарное взыскание.
Дисциплинарное взыскание может быть наложено в срок не более одного месяца со дня его выявления, но не более шести месяцев со дня его совершения.
Дисциплинарная комиссия по результатам рассмотрения дисциплинарного дела может вынести предписание, обязывающее члена коллегии адвокатов устранить выявленные нарушения и устанавливающее сроки их устранения.
7. Решения, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи, принимаются большинством голосов членов дисциплинарной комиссии адвокатов и вступают в силу со дня их принятия.
Заседание дисциплинарной комиссии адвокатов считается правомочным, если на нем присутствует более половины ее членов.
8. Коллегия адвокатов в течение пяти рабочих дней со дня принятия дисциплинарной комиссией адвокатов решения о применении мер дисциплинарного взыскания в отношении члена коллегии адвокатов направляет копию решения члену коллегии адвокатов, а также лицу, направившему жалобу, по которой принято решение, с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование его получения.

2. Тәртіптік істі адвокаттардың тәртіптік комиссиясы бұзушылық анықталған күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде қарайды. Тәртіптік іс жүргізу адвокат еңбекке уақытша жарамсыз болған және ол іссапарда болған жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкін. Тоқтата тұру мерзімі тәртіптік істі қараудың жалпы мерзіміне қосылмайды.
3. Тәртіптік істі қарау кезінде адвокаттардың тәртіптік комиссиясы өзінің отырыстарына шағымдар жолдаған тұлғаларды, сондай-ақ адвокаттар алқасының өздеріне қатысты шағымдар қаралатын мүшелерін шақыруға міндетті.
Әділет органдары тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы ұсыну енгізген жағдайда, оның міндетті түрде қаралуы әділет органы өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Қарау уақыты мен орны туралы тиісті түрде хабардар етілген көрсетілген тұлғалардың келмеуі тәртіптік іс жүргізуді қарауға кедергі болмайды.
4. Адвокаттың осы Заңның, Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, Адвокаттардың кәсіптік әдеп кодексінің, адвокаттар алқасы жарғысының талаптарын, Республикалық адвокаттар алқасы органдарының, адвокаттар алқаларының шешімдерін бұзғанын көрсететін жеткілікті негіздердің болуы тәртіптік іс жүргізуді қозғауға негіз болып табылады.
5. Адвокаттардың тәртіптік комиссиясы адвокатқа мынадай тәртіптік жазалау шараларын қолдануға құқылы:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) осы Заңның 60-бабында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен адвокаттар алқасынан шығару.
6. Адвокаттың тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін тек бір тәртіптік жаза қолданылуы мүмкін.
Тәртіптік жаза ол анықталған күннен бастап бір айдан аспайтын, бірақ ол жасалған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімде қолданылуы мүмкін.
Тәртіптік істі қарау нәтижелері бойынша тәртіптік комиссия адвокаттар алқасының мүшесін анықталған бұзушылықтарды жоюға міндеттейтін және оларды жою мерзімдерін белгілейтін нұсқама шығара алады.
7. Осы баптың 5-тармағында көзделген шешімдер адвокаттардың тәртіптік комиссиясы мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады және қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.
Егер адвокаттардың тәртіптік комиссиясының отырысына оның мүшелерінің жартысынан көбі қатысқан болса, ол құқықты болып есептеледі.
8. Адвокаттардың тәртіптік комиссиясы адвокаттар алқасының мүшесіне қатысты тәртіптік жазалау шараларын қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде адвокаттар алқасы осы шешімнің көшірмесін оның алынғанын тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып, адвокаттар алқасының мүшесіне, сондай-ақ шешім қабылданған шағымды жолдаған адамға жібереді.

9. Решение дисциплинарной комиссии адвокатов может быть оспорено в дисциплинарной комиссии адвокатуры или суде в течение трех месяцев с момента оглашения данного решения.
10. Результаты работы дисциплинарной комиссии адвокатов размещаются на интернет-ресурсе коллегии адвокатов.
Сноска. Статья 72 с изменениями, внесенными Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 73. Дисциплинарная комиссия адвокатуры
1. Привлечение к дисциплинарной ответственности членов органов управления коллегий адвокатов, членов органов управления Республиканской коллегии адвокатов осуществляется дисциплинарной комиссией адвокатуры.
Дисциплинарная комиссия адвокатуры также рассматривает жалобы на решения дисциплинарной комиссии адвокатов, обобщает дисциплинарную практику.
Дисциплинарная комиссия адвокатуры является независимым органом Республиканской коллегии адвокатов, избираемым Республиканской конференцией коллегий адвокатов и подотчетным ей. Решения дисциплинарной комиссии адвокатуры носят обязательный характер.
В состав дисциплинарной комиссии адвокатуры включаются шесть адвокатов со стажем адвокатской практики не менее пяти лет по представлению Республиканской коллегии адвокатов, три представителя общественности, предложенные уполномоченным органом, два судьи в отставке.
Председателем дисциплинарной комиссии адвокатуры является адвокат.
Одно и то же лицо не может состоять в дисциплинарной комиссии адвокатуры более одного срока.
Срок полномочий дисциплинарной комиссии адвокатуры составляет четыре года.
2. Привлечение к дисциплинарной ответственности членов органов управления коллегий адвокатов, членов органов управления Республиканской коллегии адвокатов производится по правилам, установленным статьей 72 настоящего Закона.
3. Дисциплинарная комиссия адвокатуры вправе применить к членам органов управления коллегий адвокатов, членам органов управления Республиканской коллегии адвокатов следующие меры дисциплинарного взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор.
4. В случае, если по результатам рассмотрения дела дисциплинарная комиссия установит наличие оснований для исключения лица, привлекаемого к ответственности, из коллегии адвокатов, она поручает соответствующей коллегии адвокатов рассмотреть вопрос о прекращении членства адвоката в коллегии.
Решение коллегии адвокатов об исключении члена из коллегии может быть обжаловано в суд в месячный срок со дня вручения адвокату копии постановления президиума коллегии адвокатов.

9. Адвокаттардың тәртіптік комиссиясының шешіміне осы шешім жария етілген кезден бастап үш ай ішінде адвокатураның тәртіптік комиссиясында немесе сотта дау айтылуы мүмкін.
10. Адвокаттардың тәртіптік комиссиясы жұмысының нәтижелері адвокаттар алқасының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 72-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
73-бап. Адвокатураның тәртіптік комиссиясы
1. Адвокаттар алқалары басқару органдарының мүшелерін, Республикалық адвокаттар алқасы басқару органдарының мүшелерін тәртіптік жауаптылыққа тартуды адвокатураның тәртіптік комиссиясы жүзеге асырады.
Адвокатураның тәртіптік комиссиясы адвокаттардың тәртіптік комиссиясының шешімдеріне шағымдарды да қарайды, тәртіптік практиканы қорытады.
Адвокатураның тәртіптік комиссиясы Адвокаттар алқаларының республикалық конференциясы сайлайтын және оған есеп беретін, Республикалық адвокаттар алқасының тәуелсіз органы болып табылады. Адвокатураның тәртіптік комиссиясы шешімдерінің міндетті сипаты болады.
Адвокатураның тәртіптік комиссиясының құрамына Республикалық адвокаттар алқасының ұсынуы бойынша кемінде бес жыл адвокаттық практика өтілі бар алты адвокат, уәкілетті орган ұсынған жұртшылықтың үш өкілі, отставкадағы екі судья енгізіледі.
Адвокатураның тәртіптік комиссиясының төрағасы адвокат болып табылады.
Дәл сол бір адам адвокатураның тәртіптік комиссиясында бір мерзімнен артық бола алмайды.
Адвокатураның тәртіптік комиссиясының өкілеттік мерзімі төрт жылды құрайды.
2. Адвокаттар алқалары басқару органдарының мүшелерін, Республикалық адвокаттар алқасы басқару органдарының мүшелерін тәртіптік жауаптылыққа тарту осы Заңның 72-бабында белгіленген қағидалар бойынша жүргізіледі.
3. Адвокатураның тәртіптік комиссиясы адвокаттар алқалары басқару органдарының мүшелеріне, Республикалық адвокаттар алқасы басқару органдарының мүшелеріне мынадай тәртіптік жазалау шараларын қолдануға құқылы:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс.
4. Егер істі қарау нәтижелері бойынша тәртіптік комиссия жауаптылыққа тартылып жатқан адамды адвокаттар алқасынан шығаруға негіздер бар екенін анықтаған жағдайда, ол тиісті адвокаттар алқасына адвокаттың алқадағы мүшелігін тоқтату туралы мәселені қарауды тапсырады.
Адвокаттар алқасының мүшені алқадан шығару туралы шешіміне адвокаттар алқасының төралқасы қаулысының көшірмесі адвокатқа табыс етілген күннен бастап бір ай мерзімде сотқа шағым жасалуы мүмкін.

5. Дисциплинарная комиссия адвокатуры по результатам рассмотрения жалобы на решение, действия (бездействие) дисциплинарной комиссии адвокатов имеет право:
1) оставить жалобу без удовлетворения, а решение дисциплинарной комиссии адвокатов без изменений;
2) изменить решение дисциплинарной комиссии адвокатов;
3) отменить решение дисциплинарной комиссии адвокатов и принять новое решение;
4) направить дело на новое рассмотрение в соответствующую дисциплинарную комиссию адвокатов и обязать дисциплинарную комиссию адвокатов совершить определенные действия.
Заседание дисциплинарной комиссии адвокатуры считается правомочным, если на нем присутствует более половины ее членов.
Решение дисциплинарной комиссии адвокатуры принимается путем открытого голосования большинством голосов членов комиссии, присутствующих на заседании.
Решение дисциплинарной комиссии адвокатуры может быть оспорено в суде.
6. Результаты работы дисциплинарной комиссии адвокатуры размещаются на интернет-ресурсе Республиканской коллегии адвокатов.
Сноска. Статья 73 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 74. Обжалование действий (бездействия) коллегии адвокатов, решений ее органов управления
Лицо в случае нарушения его прав и законных интересов действиями (бездействием) коллегии адвокатов и (или) решениями ее органов управления вправе оспорить такие действия (бездействие) и (или) решения
в Республиканской коллегии адвокатов или суде.
РАЗДЕЛ 4. ОКАЗАНИЕ КВАЛИФИЦИРОВАННОЙ ЮРИДИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ ЮРИДИЧЕСКИМИ КОНСУЛЬТАНТАМИ
Глава 5. СТАТУС ЮРИДИЧЕСКОГО КОНСУЛЬТАНТА
Статья 75. Юридический консультант
1. Юридическим консультантом является физическое лицо, имеющее высшее юридическое образование, стаж работы по юридической специальности не менее двух лет, прошедшее аттестацию, являющееся членом палаты юридических консультантов и оказывающее квалифицированную юридическую помощь.
2. Юридический консультант может оказывать квалифицированную юридическую помощь самостоятельно, занимаясь частной практикой в виде индивидуального предпринимательства либо без государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, а также на основании трудового договора с юридическим лицом.
Статья 76. Права и обязанности юридического консультанта
1. Юридический консультант вправе оказывать лицу, обратившемуся за помощью, любую квалифицированную юридическую помощь, в которой оно нуждается, в порядке и на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан.

5. Адвокаттардың тәртіптік комиссиясының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымды қарау нәтижелері бойынша адвокатураның тәртіптік комиссиясының:
1) шағымды – қанағаттандырусыз, ал адвокаттардың тәртіптік комиссиясының шешімін өзгеріссіз қалдыруға;
2) адвокаттардың тәртіптік комиссиясының шешімін өзгертуге;
3) адвокаттардың тәртіптік комиссиясы шешімінің күшін жоюға және жаңа шешім қабылдауға;
4) істі адвокаттардың тиісті тәртіптік комиссиясына жаңадан қарауға жіберуге және адвокаттардың тәртіптік комиссиясын белгілі бір әрекеттер жасауға міндеттеуге құқығы бар.
Егер адвокатураның тәртіптік комиссиясының отырысына оның мүшелерінің жартысынан көбі қатысқан болса, ол құқықты болып есептеледі.
Адвокатураның тәртіптік комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы, отырысқа қатысып отырған комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады.
Адвокатураның тәртіптік комиссиясының шешіміне сотта дау айтылуы мүмкін.
6. Адвокатураның тәртіптік комиссиясы жұмысының нәтижелері Республикалық адвокаттар алқасының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 73-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
74-бап. Адвокаттар алқасының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), оның басқару органдарының шешімдеріне шағым жасау
Адам өзінің құқықтары мен заңды мүдделерін адвокаттар алқасының әрекеттері (әрекетсіздігі) және (немесе) оның басқару органдарының шешімдері бұзған жағдайда, мұндай әрекеттерге (әрекетсіздікке) және (немесе) шешімдерге Республикалық адвокаттар алқасында немесе сотта дау айтуға құқылы.
4-БӨЛІМ. ЗАҢ КОНСУЛЬТАНТТАРЫНЫҢ БІЛІКТІ ЗАҢ КӨМЕГІН КӨРСЕТУІ
5-тарау. ЗАҢ КОНСУЛЬТАНТЫНЫҢ МӘРТЕБЕСІ
75-бап. Заң консультанты
1. Жоғары заң білімі бар, заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар, аттестаттаудан өткен, заң консультанттары палатасының мүшесі болып табылатын және білікті заң көмегін көрсететін жеке тұлға заң консультанты болып табылады.
2. Заң консультанты білікті заң көмегін дара кәсіпкерлік түрінде жеке практикамен айналыса отырып не дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеусіз, сондай-ақ заңды тұлғамен еңбек шарты негізінде өзі дербес көрсете алады.
76-бап. Заң консультантының құқықтары мен міндеттері
1. Заң консультанты көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаға ол мұқтаж болып отырған кез келген білікті заң көмегін Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен және шарттарда көрсетуге құқылы.

2. Юридический консультант от своего имени заключает письменный договор об оказании квалифицированной юридической помощи с обратившимся к нему лицом.
В случае оказания квалифицированной юридической помощи юридическим консультантом, действующим на основании трудового договора с юридическим лицом, письменный договор об оказании квалифицированной юридической помощи клиенту заключается юридическим лицом.
3. Юридический консультант, выступая в качестве представителя, правомочен:
1) представлять права и интересы лиц, обратившихся за квалифицированной юридической помощью, в судах, государственных, иных органах и организациях, в компетенцию которых входит разрешение соответствующих вопросов;
2) запрашивать и получать во всех государственных органах, органах местного самоуправления и юридических лицах сведения, необходимые для оказания квалифицированной юридической помощи;
3) в порядке и пределах, установленных законодательством Республики Казахстан, самостоятельно собирать необходимые для оказания квалифицированной юридической помощи фактические данные, а также представлять их в государственные органы и должностным лицам;
4) знакомиться с материалами, касающимися лица, обратившегося за квалифицированной юридической помощью, включая процессуальные документы, судебные дела, и фиксировать содержащуюся в них информацию любым способом, не запрещенным законами;
5) запрашивать на договорной основе заключения специалистов для разъяснения вопросов, возникающих в связи с оказанием квалифицированной юридической помощи и требующих специальных знаний в области науки, техники, искусства и других сферах деятельности;
6) заявлять ходатайства, приносить в установленном порядке жалобы на решения и действия (бездействие) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих, ущемляющих права и охраняемые законом интересы лиц, обратившихся за помощью;
7) использовать все не запрещенные законом средства и способы защиты прав и законных интересов лиц, обратившихся за квалифицированной юридической помощью;
8) проводить примирительные процедуры;
9) оказывать комплексную социальную квалифицированную юридическую помощь;
10) совершать иные действия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
4. Юридический консультант обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, а также требования правил и стандартов палаты юридических консультантов;

2. Заң консультанты өзіне өтініш жасаған тұлғамен өзінің атынан білікті заң көмегін көрсету туралы жазбаша шарт жасасады.
Заңды тұлғамен еңбек шарты негізінде жұмыс істейтін заң консультанты білікті заң көмегін көрсеткен жағдайда, клиентке білікті заң көмегін көрсету туралы жазбаша шартты заңды тұлға жасасады.
3. Заң консультанты өкіл ретінде әрекет ете отырып:
1) білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтары мен мүдделерін құзыретіне тиісті мәселелерді шешу кіретін соттарда, мемлекеттік, өзге де органдар мен ұйымдарда білдіруге;
2) барлық мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен заңды тұлғалардан білікті заң көмегін көрсетуге қажетті мәліметтерді сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және шектерде, білікті заң көмегін көрсетуге қажетті нақты деректерді өзі дербес жинауға, сондай-ақ оларды мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсынуға;
4) процестік құжаттарды, сот істерін қоса алғанда, білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғаға қатысты материалдармен танысуға және оларда қамтылған ақпаратты заңдарда тыйым салынбаған кез келген тәсілмен тіркеп алуға;
5) білікті заң көмегін көрсетуге байланысты туындайтын және ғылым, техника, өнер саласында және басқа да қызмет салаларында арнайы білімді талап ететін мәселелерді түсіндіру үшін шарттық негізде мамандардың қорытындыларын сұратуға;
6) мемлекеттік билік, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілердің көмек сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтарына және заңмен қорғалатын мүдделеріне қысым жасайтын шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) өтінішхаттар мәлімдеуге, белгіленген тәртіппен шағымдар келтіруге;
7) білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың заңмен тыйым салынбаған барлық құралдары мен тәсілдерін пайдалануға;
8) татуластыру рәсімдерін жүргізуге;
9) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсетуге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-1) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР 08.07.2026 № 343-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де әрекеттер жасауға құқықты.
4. Заң консультанты:
1) Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының талаптарын, сондай-ақ заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауға;

2) соблюдать правила Кодекса профессиональной этики, установленные палатой юридических консультантов, членом которой он является, а также уплачивать взносы, установленные настоящим Законом;
3) руководствоваться в профессиональной деятельности принципами оказания квалифицированной юридической помощи;
4) быть членом одной из палат юридических консультантов для оказания квалифицированной юридической помощи в виде представительства интересов лиц в судах;
5) сообщать клиенту о невозможности своего участия в оказании квалифицированной юридической помощи вследствие возникновения обстоятельств, препятствующих ее оказанию;
6) обеспечивать сохранность документов, получаемых от клиента и третьих лиц при оказании квалифицированной юридической помощи;
7) предоставлять клиенту информацию о членстве в палате юридических консультантов;
8) представлять по требованию клиента копию договора страхования профессиональной ответственности юридического консультанта;
9) по требованию клиента представлять выписку из реестра членов палаты юридических консультантов, членом которой он является;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается дополнить подпунктом 9-1) в соответствии с Законом РК от 08.07.2026 № 343-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10) заключать соглашение о неразглашении конфиденциальной информации с клиентом, если об этом не возражает клиент;
11) выполнять любые не запрещенные законом действия по установлению фактических обстоятельств, направленные на обеспечение прав, свобод и законных интересов клиента;
12) по требованию клиента хранить копии документов, которые использовались при оказании квалифицированной юридической помощи, на бумажных или электронных носителях либо в форме электронных документов в течение трех лет с даты завершения оказания квалифицированной юридической помощи;
13) постоянно повышать свою квалификацию;
14) осуществлять страхование профессиональной ответственности.
5. В случае, если юридический консультант состоит в трудовых отношениях с юридическим лицом, обязанности, предусмотренные в подпунктах 5), 6), 8), 10) и 12) пункта 4 настоящей статьи, возлагаются на это юридическое лицо.
6. Юридическому консультанту запрещается занимать по делу правовую позицию, ухудшающую положение лица, обратившегося за помощью, использовать свои полномочия в ущерб лицу, интересы которого он представляет.
7. Юридическому консультанту запрещается оказывать квалифицированную юридическую помощь в случае наличия конфликта интересов.
Юридический консультант обязан отказаться от оказания квалифицированной юридической помощи в случаях, если:
имеется конфликт интересов клиента и юридического консультанта, его близких родственников, а также при наличии других обстоятельств, составляющих конфликт интересов;
имеются основания, предусмотренные процессуальным законодательством Республики Казахстан.

2) өзі мүшесі болып табылатын заң консультанттары палатасы белгілеген Кәсіптік әдеп кодексінің қағидаларын сақтауға, сондай-ақ осы Заңда белгіленген жарналарды төлеуге;
3) кәсіптік қызметте білікті заң көмегін көрсету қағидаттарын басшылыққа алуға;
4) соттарда тұлғалардың мүдделерін білдіру түрінде білікті заң көмегін көрсету үшін заң консультанттары палаталарының бірінің мүшесі болуға;
5) клиентке білікті заң көмегін көрсетуге кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауы салдарынан өзінің білікті заң көмегін көрсетуге қатыса алмайтыны туралы хабарлауға;
6) білікті заң көмегін көрсету кезінде клиенттен және үшінші тұлғалардан алынатын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге;
7) клиентке заң консультанттары палатасына мүшелігі туралы ақпарат беруге;
8) клиенттің талап етуі бойынша заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартының көшірмесін ұсынуға;
9) клиенттің талап етуі бойынша, өзі мүшесі болып табылатын заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімінен үзінді-көшірме ұсынуға;
10) егер клиент бұған қарсы болмаса, клиентпен құпия ақпаратты жария етпеу туралы келісім жасасуға;
11) клиенттің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған нақты мән-жайларды анықтау бойынша заңда тыйым салынбаған кез келген әрекеттерді орындауға;
12) білікті заң көмегін көрсету кезінде пайдаланылған құжаттардың көшірмелерін білікті заң көмегін көрсету аяқталған күнінен бастап үш жыл бойы қағаз немесе электрондық жеткізгіште не электрондық құжаттар нысанында клиенттің талап етуі бойынша сақтауға;
13) өзінің біліктілігін ұдайы арттырып отыруға;
14) кәсіптік жауапкершілікті сақтандыруды жүзеге асыруға міндетті.
5. Егер заң консультанты заңды тұлғамен еңбек қатынастарында тұрған жағдайда, осы баптың 4-тармағының 5), 6), 8), 10) және 12) тармақшаларында көзделген міндеттер осы заңды тұлғаға жүктеледі.
6. Заң консультантының іс бойынша көмек сұрап өтініш жасаған адамның жағдайын нашарлататын құқықтық ұстанымда болуына, өз өкілеттіктерін өзі мүддесін білдіретін тұлғаға нұқсан келтіре отырып пайдалануына тыйым салынады.
7. Мүдделер қақтығысы болған жағдайда, заң консультантының білікті заң көмегін көрсетуіне тыйым салынады.
Заң консультанты, егер:
клиент пен заң консультантының, оның жақын туыстарының мүдделер қақтығысы болса, сондай-ақ мүдделер қақтығысын құрайтын басқа да мән-жайлар болған кезде;
Қазақстан Республикасының процестік заңнамасында көзделген негіздер болса, білікті заң көмегін көрсетуден бас тартуға міндетті.

Статья 76-1. Гарантии деятельности юридического консультанта
1. Права юридического консультанта не подлежат ограничениям, кроме случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан. Вмешательство либо воспрепятствование законной деятельности юридического консультанта влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
2. Государственные органы, органы местного самоуправления и юридические лица обязаны в течение десяти рабочих дней дать письменный ответ на запрос юридического консультанта, связанный с оказанием им квалифицированной юридической помощи.
В представлении юридическому консультанту запрошенных сведений может быть отказано в случае, если информация отнесена к информации с ограниченным доступом.
3. Юридический консультант при выполнении принятого поручения имеет право использовать в суде и других государственных и негосударственных органах и организациях компьютеры, смартфоны и иные технические средства, необходимые для оказания квалифицированной юридической помощи, в порядке, установленном процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 5 дополнена статьей 76-1 в соответствии с Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 77. Страхование деятельности юридического консультанта
1. Юридический консультант обязан заключить договор страхования профессиональной ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда третьим лицам, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь.
Юридический консультант не вправе приступать к оказанию квалифицированной юридической помощи при отсутствии договора страхования профессиональной ответственности.
В случае, если юридический консультант состоит в трудовых отношениях с юридическим лицом, обязанность по заключению договора страхования профессиональной ответственности юридического консультанта возлагается на это юридическое лицо.
2. Объектом страхования профессиональной ответственности юридического консультанта являются имущественные интересы страхователя (застрахованного лица), связанные с его обязанностью в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, возместить вред, причиненный третьим лицам, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, в результате осуществления деятельности.
3. Страховым случаем по договору страхования профессиональной ответственности юридического консультанта является факт наступления гражданско-правовой ответственности страхователя по возмещению вреда, причиненного имущественным интересам третьих лиц, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, в результате допущенных застрахованным лицом профессиональных ошибок при оказании квалифицированной юридической помощи.
Под профессиональными ошибками для целей настоящей статьи понимаются:

76-1-бап. Заң консультанты қызметінің кепілдіктері
1. Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайлардан басқа, заң консультантының құқықтары шектелмеуге тиіс. Заң консультантының заңды қызметіне араласу не кедергі келтіру Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа алып келеді.
2. Мемлекеттік органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары және заңды тұлғалар заң консультантының білікті заң көмегін көрсетуіне байланысты сұрау салуына он жұмыс күні ішінде жазбаша жауап беруге міндетті.
Егер ақпарат қол жеткізу шектелген ақпаратқа жатқызылған жағдайда, заң консультантына сұрау салынған мәліметтерді беруден бас тартылуы мүмкін.
3. Заң консультантының қабылданған тапсырманы орындау кезінде сотта және басқа да мемлекеттік және мемлекеттік емес органдар мен ұйымдарда білікті заң көмегін көрсетуге қажетті компьютерлерді, смартфондарды және өзге де техникалық құралдарды Қазақстан Республикасының процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен пайдалануға құқығы бар.
Ескерту. 76-1-баппен толықтырылды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
77-бап. Заң консультантының қызметін сақтандыру
1. Заң консультанты шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғаларға зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша кәсіптік жауапкершілікті сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
Заң консультанты кәсіптік жауапкершілікті сақтандыру шарты болмаған кезде білікті заң көмегін көрсетуге кірісуге құқылы емес.
Егер заң консультанты заңды тұлғамен еңбек қатынастарында тұрған жағдайда, заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндет осы заңды тұлғаға жүктеледі.
2. Сақтанушының (сақтандырылған тұлғаның) шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғаларға қызметті жүзеге асыру нәтижесінде келтірілген зиянды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтеу міндетіне байланысты мүліктік мүдделері заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру объектісі болып табылады.
3. Шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғалардың мүліктік мүдделеріне сақтандырылған тұлғаның білікті заң көмегін көрсету кезінде жол берген кәсіптік қателіктері салдарынан келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің басталу фактісі заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы болып табылады.
Осы тараудың мақсаттары үшін кәсіптік қателіктер деп мыналар:

1) пропуск процессуальных сроков;
2) неправильное оформление документов;
3) неизвещение лица, которому в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, о последствиях совершаемых юридических действий, повлекших причинение ему вреда;
4) утрата или порча документов, полученных страхователем (застрахованным лицом) от клиента для оказания квалифицированной юридической помощи;
5) неправомерное разглашение сведений, которые стали известны застрахованному лицу в процессе оказания им квалифицированной юридической помощи.
Договором страхования профессиональной ответственности юридического консультанта могут быть определены иные действия (бездействие), повлекшие причинение вреда имущественным интересам третьих лиц, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, в результате оказания такой помощи застрахованным лицом.
4. Страховой случай считается наступившим, если вред, причиненный третьим лицам, которым в соответствии с договором оказывается квалифицированная юридическая помощь, явился следствием неумышленного нарушения страхователем (застрахованным лицом) профессиональных обязанностей.
5.    Размер страховой суммы по договору страхования профессиональной ответственности юридического консультанта определяется его условиями и должен составлять для юридических консультантов, осуществляющих деятельность на территории города республиканского значения, столицы, – не менее тысячекратного, для иных юридических консультантов – не менее пятисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на дату заключения договора страхования профессиональной ответственности юридического консультанта.
Порядок и иные условия страхования профессиональной ответственности юридического консультанта определяются соглашением сторон на основании типового договора страхования профессиональной ответственности юридического консультанта.
Статья 77-1. Помощники юридического консультанта
1. Юридические консультанты могут иметь помощников.
2. Помощники юридического консультанта могут работать на основе трудового договора.
Помощники юридических консультантов вправе по указанию и под ответственность юридического консультанта выполнять его поручения.
Сноска. Глава 5 дополнена статьей 77-1 в соответствии с Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 77-2. Тайна юридического консультанта

1) процестік мерзімдерді өткізіп алу;
2) құжаттарды дұрыс рәсімдемеу;
3) шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін тұлғаға өзіне зиян келтіруге алып келген, жасалатын заңдық әрекеттердің салдары туралы хабарламау;
4) сақтанушы (сақтандырылған тұлға) білікті заң көмегін көрсету үшін клиенттен алған құжаттардың жоғалуы немесе бүлінуі;
5) сақтандырылған тұлғаның білікті заң көмегін көрсету процесінде өзіне мәлім болған мәліметтерді құқыққа сыйымсыз жария етуі түсініледі.
Заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартында сақтандырылған тұлғаның осындай көмек көрсетуі нәтижесінде шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғалардың мүліктік мүдделеріне зиян келтіруге алып келген өзге де әрекеттер (әрекетсіздік) айқындалуы мүмкін.
4. Егер шартқа сәйкес білікті заң көмегі көрсетілетін үшінші тұлғаларға келтірілген зиян сақтанушының (сақтандырылған тұлғаның) кәсіптік міндеттерді абайсыз бұзуының салдары болып табылса, сақтандыру жағдайы басталған болып есептеледі.
5. Заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасының мөлшері оның талаптарымен айқындалады және республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында қызметін жүзеге асыратын заң консультанттары үшін – заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шарты жасалған күнге тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір мың еселенген, өзге заң конультанттары үшін – кемінде бес жүз еселенген мөлшерін құрауға тиіс.
Заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың тәртібі мен өзге де талаптары заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандырудың үлгілік шарты негізінде тараптардың келісімімен айқындалады.
77-1-бап. Заң консультантының көмекшілері
1. Заң консультанттарының көмекшілері болуы мүмкін.
2. Заң консультантының көмекшілері еңбек шарты негізінде жұмыс істей алады.
Заң консультанттарының көмекшілері заң консультантының нұсқауы бойынша және жауапкершілігімен оның тапсырмаларын орындауға құқылы.
Ескерту. 77-1-баппен толықтырылды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
77-2-бап. Заң консультантының құпиясы

1. Тайну юридического консультанта составляют факт обращения к юридическому консультанту, сведения о содержании устных и письменных переговоров с лицом, обратившимся за помощью, и другими лицами, о характере и результатах действий, предпринимаемых в интересах лица, обратившегося за помощью.
2. Юридические консультанты, их помощники, должностные лица палат юридических консультантов и их органов, а также лицо, утратившее статус юридического консультанта, не вправе разглашать, а также использовать в своих интересах или интересах третьих лиц какие-либо сведения, полученные в связи с оказанием квалифицированной юридической помощи и (или) в результате осуществления своей профессиональной деятельности.
3. За разглашение сведений, относящихся к тайне юридического консультанта, без согласия лица, обратившегося за помощью, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, лица, указанные в пункте 2 настоящей статьи, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Представление сведений и информации в уполномоченный орган по финансовому мониторингу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" не является разглашением тайны юридического консультанта.
5. Обязанность хранения профессиональной тайны не ограничена во времени.
6. Юридические консультанты, их помощники, должностные лица палат юридических консультантов и их органов, а также лицо, утратившее статус юридического консультанта, обязаны принимать необходимые меры для сохранения профессиональной тайны, в том числе и ее защиты от несанкционированного доступа.
Сноска. Глава 5 дополнена статьей 77-2 в соответствии с Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ЮРИДИЧЕСКИХ КОНСУЛЬТАНТОВ
Статья 78. Палата юридических консультантов
1. Палатой юридических консультантов признается саморегулируемая, основанная на обязательном членстве организация, созданная в целях регулирования деятельности по оказанию квалифицированной юридической помощи и контроля за деятельностью своих членов в части соблюдения ими требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов палаты юридических консультантов, Кодекса профессиональной этики, включенная в реестр палат юридических консультантов, объединяющая на условиях членства не менее двухсот юридических консультантов.

1. Заң консультантына жүгіну фактісі, көмек сұрап өтініш жасаған тұлғамен және басқа да адамдармен ауызша және жазбаша келіссөздердің мазмұны туралы, көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның мүддесінде қабылданатын әрекеттердің сипаты мен нәтижелері туралы мәліметтер заң консультантының құпиясын құрайды.
2. Заң консультанттары, олардың көмекшілері, заң консультанттары палаталарының және олардың органдарының лауазымды адамдары, сондай-ақ заң консультантының мәртебесінен айырылған адам білікті заң көмегін көрсетуге байланысты және (немесе) өзінің кәсіптік қызметін жүзеге асыру нәтижесінде алынған қандай да бір мәліметтерді жария етуге, сондай-ақ өз мүддесінде немесе үшінші тұлғалардың мүддесінде пайдалануға құқылы емес.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, заң консультантының құпиясына жататын мәліметтерді көмек сұрап өтініш жасаған тұлғаның келісуінсіз жария еткені үшін осы баптың 2-тармағында аталған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
4. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға мәліметтер мен ақпарат ұсыну заң консультантының құпиясын жария ету болып табылмайды.
5. Кәсіптік құпияны сақтау міндеті уақытпен шектелмейді.
6. Заң консультанттары, олардың көмекшілері, заң консультанттары палаталарының және олардың органдарының лауазымды адамдары, сондай-ақ заң консультанты мәртебесінен айырылған адам кәсіптік құпияны сақтау, оның ішінде оны санкцияланбаған қол жеткізуден қорғау үшін қажетті шаралар қабылдауға міндетті.
Ескерту. 77-2-баппен толықтырылды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-тарау. ЗАҢ КОНСУЛЬТАНТТАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІН ҰЙЫМДАСТЫРУ
78-бап. Заң консультанттары палатасы
1. Білікті заң көмегін көрсету жөніндегі қызметті реттеу және өз мүшелерінің Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын сақтауы бөлігінде олардың қызметін бақылау мақсатында құрылған, заң консультанттары палаталарының тізіліміне енгізілген, мүшелік шарттарында кемінде екі жүз заң консультантын біріктіретін, міндетті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттейтін ұйым заң консультанттары палатасы болып танылады.

2. Деятельность палаты юридических консультантов регулируется Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан, а также уставом, правилами и стандартами палаты юридических консультантов.
Сноска. Статья 78 с изменением, внесенным Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 78-1. Республиканская коллегия юридических консультантов
1. Республиканская коллегия юридических консультантов – некоммерческая организация, основанная на добровольном членстве палат юридических консультантов, представляющих не менее двух третей областей (столицы и городов республиканского значения), деятельность и полномочия которой определяются настоящим Законом, иным законодательством Республики Казахстан, уставом коллегии и осуществляются в отношении и интересах палат юридических консультантов, являющихся ее членами.
Республиканская коллегия юридических консультантов образуется учредительным съездом представителей палат юридических консультантов, представляющих не менее двух третей областей (столицы и городов республиканского значения).
2. Органами управления Республиканской коллегии юридических консультантов являются:
1) высший орган управления – съезд представителей палат юридических консультантов;
2) постоянно действующий исполнительный орган управления – правление, возглавляемое председателем;
3) орган внутреннего контроля за финансово-хозяйственной деятельностью – ревизионная комиссия (ревизор).
3. Республиканская коллегия юридических консультантов:
1) осуществляет координацию деятельности палат юридических консультантов;
2) представляет интересы палат юридических консультантов в государственных органах, негосударственных организациях, в том числе иностранных и международных;
3) принимает участие в разработке нормативных правовых актов и разрабатывает методические материалы по вопросам квалифицированной юридической помощи;
4) осуществляет иную деятельность, не противоречащую законодательству Республики Казахстан и международным договорам.
4. Председатель Республиканской коллегии юридических консультантов избирается тайным голосованием сроком на четыре года. При этом одно и то же лицо не может занимать должность председателя коллегии более двух сроков подряд.
5. Полномочия председателя Республиканской коллегии юридических консультантов определяются ее уставом.
6. Съезд Республиканской коллегии юридических консультантов определяет размер и порядок осуществления ежемесячных взносов, отчисляемых палатами юридических консультантов на общие нужды Республиканской коллегии юридических консультантов.

2. Заң консультанттары палатасының қызметі "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының заңнамасымен, сондай-ақ заң консультанттары палатасының жарғысымен, қағидаларымен және стандарттарымен реттеледі.
Ескерту. 78-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
78-1 бап. Республикалық заң консультанттары алқасы
1. Республикалық заң консультанттары алқасы – облыстардың (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) кемінде үштен екісінің атынан өкілдік ететін заң консультанттары палаталарының ерікті мүшелігіне негізделген, қызметі мен өкілеттіктері осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында, алқа жарғысында айқындалатын және өзінің мүшелері болып табылатын заң консультанттары палаталарына қатысты және олардың мүдделерінде жүзеге асырылатын коммерциялық емес ұйым.
Республикалық заң консультанттары алқасын облыстардың (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) кемінде үштен екісінің атынан өкілдік ететін заң консультанттары палаталары өкілдерінің құрылтай съезі құрады.
2. Мыналар:
1) жоғары басқару органы – заң консультанттары палаталары өкілдерінің съезі;
2) тұрақты негізде жұмыс істейтін атқарушы басқару органы – төраға басқаратын басқарма;
3) қаржылық-шаруашылық қызметті ішкі бақылау органы – ревизиялық комиссия (ревизор) Республикалық заң консультанттары алқасының басқару органдары болып табылады.
3. Республикалық заң консультанттары алқасы:
1) заң консультанттары палаталарының қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
2) мемлекеттік органдарда, мемлекеттік емес ұйымдарда, оның ішінде шетелдік және халықаралық ұйымдарда заң консультанттары палаталарының мүдделерін білдіреді;
3) білікті заң көмегі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысады және әдістемелік материалдар әзірлейді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына және халықаралық шарттарға қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асырады.
4. Республикалық заң консультанттары алқасының төрағасы жасырын дауыс беру арқылы төрт жыл мерзімге сайланады. Бұл ретте дәл сол бір адам алқа төрағасының лауазымын қатарынан екі мерзімнен артық атқара алмайды.
5. Республикалық заң консультанттары алқасы төрағасының өкілеттіктері алқаның жарғысында айқындалады.
6. Республикалық заң консультанттары алқасының съезі Республикалық заң консультанттары алқасының жалпы мұқтаждықтарына заң консультанттарының палаталары жүзеге асыратын ай сайынғы жарналардың мөлшері мен тәртібін айқындайды.

7. Правление Республиканской коллегии юридических консультантов составляет годовой отчет о финансово-хозяйственной деятельности Республиканской коллегии юридических консультантов, включающий информацию обо всех поступлениях и расходах, и размещает его на интернет-ресурсе Республиканской коллегии юридических консультантов.
8. Ревизионная комиссия (ревизор) Республиканской коллегии юридических консультантов проводит проверку годового отчета о финансово-хозяйственной деятельности Республиканской коллегии юридических консультантов и размещает ее результаты на интернет-ресурсе Республиканской коллегии юридических консультантов.
Сноска. Глава 5 дополнена статьей 78-1 в соответствии с Законом РК от 09.06.2021 № 49-VII (порядок введения в действие см. ст. 2); с изменением, внесенным Законом РК от 11.06.2026 № 306-VIII (вводится в действие с 01.07.2026).
Статья 79. Устав палаты юридических консультантов
Устав палаты юридических консультантов разрабатывается на основе типового устава палаты, утверждаемого уполномоченным органом.
Статья 80. Функции палаты юридических консультантов
Палата юридических консультантов осуществляет следующие функции:
1) устанавливает правила профессионального поведения и Кодекс профессиональной этики;
2) устанавливает правила и условия приема в члены палаты;
3) устанавливает по согласованию с уполномоченным органом стандарты оказания квалифицированной юридической помощи, критерии качества квалифицированной юридической помощи и обеспечивает их исполнение членами палаты;
4) обеспечивает размещение не реже одного раза в год на своем интернет-ресурсе сводно-аналитической информации о формируемой средней стоимости оказываемых членами палаты юридических услуг за предыдущий период, начиная с даты последнего размещения данной информации, на основании данных, предоставляемых членами палаты, с учетом требований о конфиденциальности;
5) устанавливает объем и порядок оказания комплексной социальной квалифицированной юридической помощи;
6) обеспечивает повышение квалификации своих членов в соответствии с утвержденными стандартами палаты;
7) организует информационное и методическое обеспечение членов палаты юридических консультантов;
7-1) организует работу по оказанию гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) представляет интересы своих членов в государственных органах, негосударственных организациях, в том числе иностранных и международных;
9) осуществляет контроль за соблюдением членами палаты юридических консультантов требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики;

7. Республикалық заң консультанттары алқасының басқармасы барлық түсімдер мен шығыстар туралы ақпаратты қамтитын, Республикалық заң консультанттары алқасының қаржылық-шаруашылық қызметі туралы жылдық есепті жасайды және оны Республикалық заң консультанттары алқасының интернет-ресурсында орналастырады.
8. Республикалық заң консультанттары алқасының ревизиялық комиссиясы (ревизоры) Республикалық заң консультанттары алқасының қаржылық-шаруашылық қызметі туралы жылдық есепті тексеруді жүргізеді және оның нәтижелерін Республикалық заң консультанттары алқасының интернет-ресурсында орналастырады.
Ескерту. 78-1-баппен толықтырылды – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР 11.06.2026 № 306-VIII (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
79-бап. Заң консультанттары палатасының жарғысы
Заң консультанттары палатасының жарғысы палатаның уәкілетті орган бекітетін үлгілік жарғысы негізінде әзірленеді.
80-бап. Заң консультанттары палатасының функциялары
Заң консультанттары палатасы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) кәсіптік мінез-құлық қағидалары мен Кәсіптік әдеп кодексін белгілейді;
2) палата мүшелігіне қабылдау қағидалары мен шарттарын белгілейді;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша білікті заң көмегін көрсету стандарттарын, білікті заң көмегі сапасының өлшемшарттарын белгілейді және палата мүшелерінің оларды орындауын қамтамасыз етеді;
4) палата мүшелері беретін деректер негізінде, құпиялылық туралы талаптарды сақтай отырып, палата мүшелері көрсететін заң кызметтерінің алдыңғы кезең үшін қалыптастырылатын орташа құны туралы жиынтық-талдамалық ақпарат соңғы орналастырылған күннен бастап осы ақпараттың жылына кемінде бір рет өзінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етеді;
5) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсету көлемі мен тәртібін белгілейді;
6) палатаның бекітілген стандарттарына сәйкес өз мүшелерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
7) заң консультанттары палатасының мүшелерін ақпараттық және әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
7-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
8) мемлекеттік органдарда, мемлекеттік емес ұйымдарда, оның ішінде шетелдік және халықаралық ұйымдарда өз мүшелерінің мүдделерін білдіреді;
9) заң консультанттары палатасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;

9-1) организует работу по обеспечению соблюдения юридическими консультантами требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
10) рассматривает вопросы о привлечении членов палаты юридических консультантов к ответственности за нарушение требований настоящего Закона, законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики;
11) содействует организации прохождения профессиональной практики выпускниками организаций послесреднего, высшего юридического образования;
12) обобщает практику и вырабатывает рекомендации и предложения по дальнейшему совершенствованию и развитию квалифицированной юридической помощи;
13) ведет реестр членов палаты юридических консультантов;
13-1) разрабатывает и утверждает методические рекомендации по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических консультантов с учетом особенностей и специфики их деятельности;
13-2) проводит в пределах своей компетенции анализ и мониторинг деятельности юридических консультантов на предмет выявления рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения и вносит предложения по его совершенствованию с ежегодным предоставлением такой информации в уполномоченный орган по финансовому мониторингу по форме и в сроки, которые установлены уполномоченным органом по финансовому мониторингу;
14) осуществляет иные функции, установленные настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан, уставом палаты юридических консультантов.
Сноска. Статья 80 с изменением, внесенным законами РК от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.07.2022 № 131-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9-1) заң консультанттарының Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауын қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастырады;
10) осы Заңның, Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғаны үшін заң консультанттары палатасының мүшелерін жауаптылыққа тарту туралы мәселелерді қарайды;
11) орта білімнен кейінгі, жоғары заң білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіптік практикадан өтуін ұйымдастыруға жәрдемдеседі;
12) практиканы қорытады және білікті заң көмегін одан әрі жетілдіру мен дамыту жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлейді;
13) заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізеді;
13-1) заң консультанттары үшін олардың қызметінің ерекшеліктері мен өзіндік ерекшелігін ескере отырып, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері жөнінде әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
13-2) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын осындай ақпаратты бере отырып, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін анықтау тұрғысынан заң консультанттарының қызметіне талдауды және мониторингті өз құзыреті шегінде жүргізеді, Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қолдану практикасын жинақтап қорытады және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
14) осы Заңда, Қазақстан Республикасының заңнамасында, заң консультанттары палатасының жарғысында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 80-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.07.2022 № 131-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 81. Права и обязанности палаты юридических консультантов
Права и обязанности палаты юридических консультантов определяются Законом Республики Казахстан "О саморегулировании".
Палата юридических консультантов обязана ежеквартально предоставлять в уполномоченный орган информацию о включении членов в палату юридических консультантов, приостановлении членства и об исключении из членства.
Статья 82. Членство в палате юридических консультантов
Членство в палате юридических консультантов для лиц, осуществляющих квалифицированную юридическую помощь в виде представительства интересов физических и юридических лиц в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан и Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, является обязательным.
Сноска. Статья 82 - в редакции Закона РК от 29.06.2020 № 351-VI (вводится в действие с 01.07.2021).
Статья 83. Условия и порядок приобретения и прекращения членства в палате юридических консультантов
1. Членом палаты юридических консультантов может быть физическое лицо, соответствующее требованиям, установленным в статье 75 настоящего Закона, а также прошедшее аттестацию.
Палатой юридических консультантов могут быть предусмотрены дополнительные требования к членам палаты.
Аттестация проводится в виде комплексного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
Порядок и условия проведения аттестации для вступления в палату юридических консультантов определяются палатой юридических консультантов по согласованию с уполномоченным органом.
Претендент, соответствующий требованиям настоящего Закона и набравший пороговый балл комплексного тестирования, установленный палатой юридических консультантов, считается прошедшим аттестацию.
Юридическим консультантом не может быть лицо, признанное в судебном порядке недееспособным либо ограниченно дееспособным либо имеющее непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
От прохождения аттестации освобождаются:
1) лица, сдавшие квалификационный экзамен в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешно прошедшие стажировку в суде и получившие положительный отзыв пленарного заседания областного или приравненного к нему суда;
2) лица, прекратившие полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
3) лица, имеющие ученую степень по юридической специальности Республики Казахстан;

81-бап. Заң консультанттары палатасының құқықтары мен міндеттері
Заң консультанттары палатасының құқықтары мен міндеттері "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
Заң консультанттары палатасы тоқсан сайын уәкілетті органға заң консультанттары палатасына мүшелерді енгізу, мүшелікті тоқтата тұру және мүшеліктен шығару туралы ақпарат беруге міндетті.
82-бап. Заң консультанттары палатасына мүшелік
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне өкілдік ету түрінде білікті заң көмегін жүзеге асыратын адамдар үшін заң консультанттары палатасына мүшелік міндетті болып табылады.
Ескерту. 82-бап жаңа редакцияда - ҚР 29.06.2020 № 351-VI Заңымен (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі).
83-бап. Заң консультанттары палатасына мүшелікті алу және тоқтату шарттары мен тәртібі
1. Осы Заңның 75-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетін, сондай-ақ аттестаттаудан өткен жеке тұлға заң консультанттары палатасының мүшесі бола алады.
Заң консультанттары палатасы палата мүшелеріне қойылатын қосымша талаптарды көздеуі мүмкін.
Аттестаттау Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін кешенді тестілеу түрінде жүргізіледі.
Заң консультанттары палатасына кіру үшін атестаттау жүргізу тәртібі мен шарттарын заң консультанттары палатасы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
Осы Заңның талаптарына сәйкес келетін және заң консультанттары палатасы белгілеген кешенді тестілеудің шекті балын жинаған үміткер аттестаттаудан өткен болып есептеледі.
Сот тәртібімен әрекетке қабілетсіз не әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған не заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар адам заң консультанты бола алмайды.
Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірін алған адамдар;
2) "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар;
3) Қазақстан Республикасының заң мамандығы бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар;

4) лица, имеющие лицензию на занятие адвокатской деятельностью;
5) лица, уволенные из органов прокуратуры и следствия, при наличии стажа работы в должности прокурора или следователя не менее десяти лет, за исключением уволенных по отрицательным мотивам.
2. Для вступления в палату юридических консультантов претендент представляет:
1) документ о высшем юридическом образовании;
2) справку об отсутствии непогашенной или неснятой судимости;
3) документы, подтверждающие наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет;
4) результаты аттестации.
Юридический консультант одновременно может быть членом только одной палаты юридических консультантов, отвечающей требованиям настоящего Закона.
3. Коллегиальный орган управления палаты юридических консультантов принимает решение о соответствии лица требованиям, установленным настоящей статьей, в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления и необходимых документов от такого лица.
Лицо, в отношении которого принято решение о его соответствии требованиям, установленным настоящей статьей, считается принятым в члены палаты юридических консультантов, и сведения о таком лице вносятся в реестр членов палаты юридических консультантов в течение трех рабочих дней со дня представления таким лицом договора страхования профессиональной ответственности юридического консультанта. Такому лицу в течение пяти рабочих дней со дня внесения сведений о нем в реестр членов палаты юридических консультантов выдается документ, подтверждающий действительное членство в палате юридических консультантов.
4. Основаниями для отказа в принятии лица в члены палаты юридических консультантов являются:
1) несоответствие лица требованиям настоящей статьи;
2) исключение лица из реестра членов палаты юридических консультантов за нарушение требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики, если с даты исключения прошло менее чем три года.
Решение палаты юридических консультантов об отказе в приеме в члены палаты юридических консультантов может быть обжаловано в уполномоченный орган.
При неурегулированности спора решение уполномоченного органа может быть обжаловано в суд.
5. Членство в палате юридических консультантов прекращается коллегиальным органом управления палаты юридических консультантов:
1) на основании заявления юридического консультанта о выходе из членов палаты юридических консультантов;

4) адвокаттық қызметпен айналысуға лицензиясы бар адамдар;
5) теріс себептер бойынша шығарылғандарды қоспағанда, прокурор немесе тергеуші лауазымында кемінде он жыл жұмыс өтілі болған жағдайда, прокуратура және тергеу органдарынан шығарылған адамдар аттестаттаудан өтуден босатылады.
2. Үміткер заң консультанттары палатасына кіру үшін:
1) жоғары заң білімі туралы құжатты;
2) жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығының жоқтығы туралы анықтаманы;
3) заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар екенін растайтын құжаттарды;
4) аттестаттау нәтижелерін ұсынады.
Заң консультанты бір мезгілде осы Заңның талаптарына сәйкес келетін бір ғана заң консультанттары палатасының мүшесі бола алады.
3. Заң консультанттары палатасының алқалы басқару органы адамның осы бапта белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы шешімді мұндай адамнан өтініш пен қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Өзіне қатысты осы бапта белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы шешім қабылданған адам заң консультанттары палатасына мүшелікке қабылданған болып есептеледі және осындай адам туралы мәліметтер мұндай адам заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартын ұсынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізіліміне енгізіледі. Осындай адамға ол туралы мәліметтер заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізіліміне енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде заң консультанттары палатасына толық мүшелігін растайтын құжат беріледі.
4. Адамды заң консультанттары палатасының мүшелігіне қабылдаудан бас тартуға мыналар:
1) адамның осы баптың талаптарына сәйкес келмеуі;
2) адамды Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғаны үшін заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімінен шығару, егер шығарылған күннен бастап үш жылдан аз уақыт өтсе, негіз болып табылады.
Заң консультанттары палатасының заң консультанттары палатасына мүшелікке қабылдаудан бас тарту туралы шешіміне уәкілетті органға шағым жасалуы мүмкін.
Дау реттелмеген кезде, уәкілетті органның шешіміне сотқа шағым жасалуы мүмкін.
5. Заң консультанттары палатасына мүшелікті заң консультанттары палатасының алқалы басқару органы:
1) заң консультанттары палатасына мүшеліктен шығу туралы заң консультантының өтініші негізінде;

2) по основаниям, предусмотренным уставом.
6. Членство лица в палате юридических консультантов не может быть прекращено до окончания проверки в случае поступления в указанную палату жалобы на него, если в отношении члена палаты юридических консультантов проводится проверка или рассматривается дело о применении меры дисциплинарного воздействия, а в случае выявления нарушений – до окончания рассмотрения дисциплинарной комиссией дела о нарушении и применении меры дисциплинарного взыскания.
7. Запись о прекращении членства в палате юридических консультантов вносится в реестр членов палаты юридических консультантов в случае поступления в палату юридических консультантов информации, подтверждающей смерть члена палаты юридических консультантов.
8. Лицо, в отношении которого принято решение о прекращении членства в палате юридических консультантов, обязано уведомить о факте прекращения своего членства в палате юридических консультантов своих клиентов.
9. Палата юридических консультантов не позднее дня, следующего за днем принятия коллегиальным органом управления палаты юридических консультантов решения о прекращении членства юридического консультанта в палате юридических консультантов, обязана разместить такое решение на интернет-ресурсе палаты юридических консультантов, а также направить копии такого решения:
1) лицу, в отношении которого принято решение о прекращении членства в палате юридических консультантов;
2) всем саморегулируемым организациям, внесенным в реестр палат юридических консультантов, если исключение лица из членов палаты юридических консультантов связано с нарушением им требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики;
3) уполномоченному органу.
Статья 84. Органы управления палаты юридических консультантов
Органами управления палаты юридических консультантов являются:
1) общее собрание членов палаты юридических консультантов;
2) коллегиальный орган управления;
3) исполнительный орган управления;
4) контрольный орган (ревизионная комиссия).
В порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", в палате юридических консультантов могут быть созданы специализированные органы.
Статья 85. Общее собрание членов палаты юридических консультантов
1. Высшим органом управления палаты юридических консультантов является общее собрание членов палаты юридических консультантов.
2. Компетенция общего собрания членов палаты юридических консультантов и порядок его деятельности определяются Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Уставом палаты юридических консультантов могут быть предусмотрены и иные полномочия общего собрания членов палаты юридических консультантов.

2) жарғыда көзделген негіздер бойынша тоқтатады.
6. Адамның заң консультанттары палатасына мүшелігі көрсетілген палатаға оған қатысты шағым түскен жағдайда, егер заң консультанттары палатасының мүшесіне қатысты тексеру жүргізілсе немесе тәртіптік ықпал ету шарасын қолдану туралы іс қаралып жатса – тексеру аяқталғанға дейін, ал бұзушылықтар анықталған жағдайда тәртіптік комиссия бұзушылық және тәртіптік жазалау шарасын қолдану туралы істі қарап біткенге дейін тоқтатылмайды.
7. Заң консультанттары палатасы мүшесінің қайтыс болғанын растайтын ақпарат заң консультанттары палатасына келіп түскен жағдайда, заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізіліміне заң консультанттары палатасына мүшелікті тоқтату туралы жазба енгізіледі.
8. Өзіне қатысты заң консультанттары палатасына мүшелікті тоқтату туралы шешім қабылданған адам өз клиенттерін заң консультанттары палатасына өз мүшелігінің тоқтатылу фактісі туралы хабардар етуге міндетті.
9. Заң консультанттары палатасының алқалы басқару органы заң консультантының заң консультанттары палатасына мүшелігін тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен кешіктірмей, заң консультанттары палатасы осындай шешімді заң консультанттары палатасының интернет-ресурсында орналастыруға, сондай-ақ осындай шешімнің көшірмесін:
1) өзіне қатысты заң консультанттары палатасында мүшелікті тоқтату туралы шешім қабылданған адамға;
2) егер адамды заң консультанттары палатасына мүшеліктен шығару оның Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегін көрсету туралы заңнамасының, білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғанына байланысты болса, заң консультанттары палаталарының тізіліміне енгізілген барлық өзін-өзі реттейтін ұйымдарға;
3) уәкілетті органға жіберуге міндетті.
84-бап. Заң консультанттары палатасының басқару органдары
Мыналар:
1) заң консультанттары палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы;
2) алқалы басқару органы;
3) атқарушы басқару органы;
4) бақылау органы (ревизиялық комиссия) заң консультанттары палатасының басқару органдары болып табылады.
Заң консультанттары палатасында "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен мамандандырылған органдар құрылуы мүмкін.
85-бап. Заң консультанттары палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы
1. Заң консультанттары палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы заң консультанттары палатасының жоғары басқару органы болып табылады.
2. Заң консультанттары палатасы мүшелері жалпы жиналысының құзыреті және оның қызмет ету тәртібі "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалады.
Заң консультанттары палатасының жарғысында заң консультанттары палатасы мүшелері жалпы жиналысының өзге өкілеттіктері де көзделуі мүмкін.

Статья 86. Коллегиальный орган управления и исполнительный орган управления палаты юридических консультантов
Компетенция, порядок создания и деятельность коллегиального органа управления и исполнительного органа управления палаты юридических консультантов определяются Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и уставом палаты юридических консультантов.
Статья 86-1. Оплата гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом
1. Оплата гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, производится за счет бюджетных средств.
2. Размеры оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
3. Порядок оплаты квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, устанавливается правилами оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, утверждаемыми уполномоченным органом.
4. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, оплата гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, командировочных, транспортных расходов и возмещение других его расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, производятся по определениям судов.
Сноска. Глава 6 дополнена статьей 86-1 в соответствии с Законом РК от 20.06.2022 № 128-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 87. Ревизионная комиссия палаты юридических консультантов
1. Ревизионная комиссия палаты юридических консультантов является органом палаты юридических консультантов, осуществляющим контроль за финансово-хозяйственной деятельностью палаты юридических консультантов.
2. Ревизионная комиссия может быть образована из числа членов палаты юридических консультантов. Члены коллегиального и исполнительного органов управления палаты юридических консультантов не могут входить в состав ревизионной комиссии.
Компетенция и порядок деятельности ревизионной комиссии определяются Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", иными законами Республики Казахстан и уставом палаты юридических консультантов.

86-бап. Заң консультанттары палатасының алқалы басқару органы мен атқарушы басқару органы
Заң консультанттары палатасының алқалы басқару органы мен атқарушы басқару органының құзыреті, құрылу және қызмет ету тәртібі "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, және заң консультанттары палатасының жарғысында айқындалады.
86-1-бап. Заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу
1. Заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2. Заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу мөлшерлерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
3. Заң консультанты көрсететін білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібі уәкілетті орган бекітетін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу қағидаларында белгіленеді.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне, іссапар, көлік шығыстарына ақы төлеу және оның құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге байланысты басқа да шығыстарын өтеу соттардың ұйғарымдары бойынша жүргізіледі.
Ескерту. Заң 86-1-баппен толықтырылды - ҚР 20.06.2022 № 128-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
87-бап. Заң консультанттары палатасының ревизиялық комиссиясы
1. Заң консультанттары палатасының ревизиялық комиссиясы заң консультанттары палатасының қаржылық-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыратын заң консультанттары палатасының органы болып табылады.
2. Ревизиялық комиссия заң консультанттары палатасының мүшелері қатарынан құрылуы мүмкін. Заң консультанттары палатасының алқалы және атқарушы басқару органдарының мүшелері ревизиялық комиссияның құрамына кіре алмайды.
Ревизиялық комиссияның құзыреті және қызмет ету тәртібі "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және заң консультанттары палатасының жарғысында айқындалады.

Статья 88. Взносы палаты юридических консультантов
В палате юридических консультантов устанавливаются ежегодные членские взносы.
Размер ежегодных членских взносов должен составлять не менее пятнадцатикратного и не более семидесятипятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
От уплаты членского взноса освобождаются юридические консультанты на период нахождения в отпуске по беременности и родам либо по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет и юридические консультанты, не осуществляющие профессиональную деятельность более двух месяцев подряд вследствие временной нетрудоспособности.
Юридические консультанты, осуществляющие профессиональную деятельность в сельских населенных пунктах либо имеющие стаж профессиональной деятельности менее одного года, уплачивают членские взносы в размере пятидесяти процентов от установленной ставки.
Вступительные взносы запрещены.
Сноска. Статья 88 – в редакции Закона РК от 09.06.2021 № 49-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 89. Обеспечение палатой юридических консультантов доступа к информации и ее защиты от неправомерного использования
1. Палата юридических консультантов посредством размещения на своем интернет-ресурсе и опубликования в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, обязана обеспечить доступ к следующей информации:
1) о составе своих членов;
2) об условиях, способах и порядке обеспечения ответственности членов палаты;
3) о членах, прекративших свое членство в палате юридических консультантов и об основаниях прекращения их членства;
4) об условиях членства в палате юридических консультантов;
5) о содержании правил и стандартов палаты юридических консультантов;
6) о критериях качества квалифицированной юридической помощи;
7) о структуре и компетенции органов управления и специализированных органов палаты юридических консультантов, количественном и персональном составе коллегиального органа управления, исполнительного органа управления палаты юридических консультантов, о лице, осуществляющем функции единоличного исполнительного органа управления палаты юридических консультантов;
8) о решениях, принятых общим собранием членов палаты юридических консультантов и коллегиальным органом управления;
9) о случаях привлечения членов палаты юридических консультантов к ответственности за нарушение требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов, Кодекса профессиональной этики;

88-бап. Заң консультанттары палатасының жарналары
Заң консультанттары палатасында жыл сайынғы мүшелік жарналар белгіленеді.
Жыл сайынғы мүшелік жарналардың мөлшері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің он бес еселенген мөлшерінен кем болмауға және жетпіс бес еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Жүктілігі және босануы бойынша не бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болған кезеңде заң консультанттары және еңбекке уақытша қабілетсіздігі салдарынан қатарынан екі айдан астам кәсіптік қызметті жүзеге асырмаған заң консультанттары мүшелік жарна төлеуден босатылады.
Кәсіптік қызметін ауылдық елді мекендерде жүзеге асыратын не бір жылдан аз кәсіптік қызмет өтілі бар заң консультанттары мүшелік жарналарды белгіленген мөлшерлеменің елу пайызы мөлшерінде төлейді.
Кіру жарналарына тыйым салынады.
Ескерту. 88-бап жаңа редакцияда – ҚР 09.06.2021 № 49-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
89-бап. Заң консультанттары палатасының ақпаратқа қол жеткізуді және оны құқыққа сыйымсыз пайдаланудан қорғауды қамтамасыз етуі
1. Заң консультанттары палатасы мынадай:
1) өз мүшелерінің құрамы туралы;
2) палата мүшелерінің жауапкершілігін қамтамасыз ету шарттары, тәсілдері мен тәртібі туралы;
3) заң консультанттары палатасына өз мүшелігін тоқтатқан мүшелер және олардың мүшелігін тоқтату негіздері туралы;
4) заң консультанттары палатасына мүшелік шарттары туралы;
5) заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарының мазмұны туралы;
6) білікті заң көмегі сапасының өлшемшарттары туралы;
7) заң консультанттары палатасы басқару органдарының және мамандандырылған органдарының құрылымы мен құзыреті, заң консультанттары палатасының алқалы басқару органының, атқарушы басқару органының сандық және дербес құрамы, заң консультанттары палатасының жеке-дара атқарушы басқару органының функцияларын жүзеге асыратын тұлға туралы;
8) заң консультанттары палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы және алқалы басқару органы қабылдаған шешімдер туралы;
9) заң консультанттары палатасының мүшелерін Қазақстан Республикасы адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, қағидалар мен стандарттардың, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғаны үшін жауаптылыққа тарту жағдайлары туралы;

10) о любых исках и заявлениях, поданных палатой юридических консультантов в суды, а также в отношении палаты;
11) об отчете о финансово-хозяйственной деятельности, включающем информацию обо всех поступлениях и расходах по каждой специфике отдельно;
12) иной информации, предусмотренной настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан и (или) внутренними документами палаты юридических консультантов.
2. Палатой должны быть предусмотрены способы получения, использования, обработки, хранения и защиты информации, неправомерное использование которой работниками может причинить моральный вред и (или) имущественный ущерб членам палаты юридических консультантов или создать предпосылки для причинения такого вреда и (или) ущерба.
3. Палата юридических консультантов несет перед своими членами ответственность за действия своих работников, связанные с неправомерным использованием информации, ставшей известной им в силу служебного положения.
4. Палата юридических консультантов несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по раскрытию информации в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 90. Реестр палат юридических консультантов
1. Уполномоченный орган ведет реестр палат юридических консультантов в электронном формате.
2. Сведения, содержащиеся в реестре палат юридических консультантов, являются открытыми и размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа в актуальном состоянии.
Сведения о некоммерческой организации, соответствующей требованиям статьи 78 настоящего Закона, вносятся в реестр палат юридических консультантов на основании уведомления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
После получения уведомления уполномоченный орган самостоятельно проверяет соблюдение палатой юридических консультантов требований, установленных настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
Статья 91. Исключение из реестра палат юридических консультантов
Основаниями исключения из реестра палат юридических консультантов являются:
1) заявление палаты юридических консультантов об исключении из реестра палат юридических консультантов;
2) ликвидация или реорганизация некоммерческой организации;
3) вступившее в законную силу решение суда об исключении из реестра палат юридических консультантов.
Статья 92. Реестр членов палаты юридических консультантов

10) соттарға заң консультанттары палатасы берген, сондай-ақ палатаға қатысты берілген кез келген талап қоюлар және арыздар туралы;
11) қаржылық-шаруашылық қызмет туралы, әрбір өзіндік ерекшелік бойынша жеке-жеке барлық түсімдер мен шығыстар туралы ақпарат қамтылатын есеп жөнінде ақпаратты;
12) осы Заңда, Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) заң консультанттары палатасының ішкі құжаттарында көзделген өзге де ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау арқылы оларға қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
2. Палата жұмыскерлердің құқыққа сыйымсыз пайдалануы заң консультанттары палатасының мүшелеріне моральдық зиян және (немесе) мүліктік нұқсан келтіруі немесе осындай зиян және (немесе) нұқсан келтіруге алғышарттар жасауы мүмкін ақпаратты алу, пайдалану, өңдеу, сақтау және қорғау тәсілдерін көздеуге тиіс.
3. Заң консультанттары палатасы өз жұмыскерлерінің қызметтік жағдайына орай өздеріне мәлім болған ақпаратты құқыққа сыйымсыз пайдалануына байланысты әрекеттері үшін өз мүшелерінің алдында жауапты болады.
4. Заң консультанттары палатасы ақпаратты ашып көрсету жөніндегі міндеттердің орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
90-бап. Заң консультанттары палаталарының тізілімі
1. Уәкілетті орган заң консультанттары палаталарының тізілімін электрондық форматта жүргізеді.
2. Заң консультанттары палаталарының тізілімінде қамтылған мәліметтер ашық болып табылады және уәкілетті органның интернет-ресурсында жаңартылған күйде орналастырылады.
Осы Заңның 78-бабының талаптарына сәйкес келетін коммерциялық емес ұйым туралы мәліметтер "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес хабарлама негізінде заң консультанттары палаталарының тізіліміне енгізіледі.
Хабарламаны алғаннан кейін уәкілетті орган заң консультанттары палатасының осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауын өзі дербес тексереді.
91-бап. Заң консультанттары палаталарының тізілімінен шығару
Заң консультанттары палаталарының тізілімінен шығаруға:
1) заң консультанттары палатасының заң консультанттары палаталарының тізілімінен шығару туралы өтініші;
2) коммерциялық емес ұйымды тарату немесе қайта ұйымдастыру;
3) заң консультанттары палаталарының тізілімінен шығару туралы заңды күшіне енген сот шешімі негіз болып табылады.
92-бап. Заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімі

1. Палата юридических консультантов ведет реестр членов палаты юридических консультантов в электронном формате и размещает его на своем интернет-ресурсе в актуальном состоянии.
2. Реестр членов палаты юридических консультантов является компонентом реестра палат юридических консультантов, соответствующим требованиям настоящего Закона и содержащим сведения о членстве в палате юридических консультантов, его приостановлении и прекращении.
3. Лицо приобретает все права члена палаты юридических консультантов с даты внесения сведений о нем, предусмотренных настоящей статьей, в реестр членов палаты юридических консультантов.
4. Реестр членов палаты юридических консультантов содержит следующие сведения:
1) регистрационный номер члена палаты юридических консультантов, дату его регистрации в реестре;
2) фамилию, имя, отчество (при его наличии) члена палаты юридических консультантов, дату его рождения, данные документа, удостоверяющего личность, место жительства, индивидуальный идентификационный номер (для физического лица), номера контактных телефонов;
3) сведения об обеспечении имущественной ответственности члена палаты юридических консультантов;
4) сведения о результатах проведенных палатой юридических консультантов проверок члена палаты и фактах применения к нему дисциплинарных и иных взысканий;
5) иные сведения, предусмотренные уполномоченным органом, палатой юридических консультантов.
5. В отношении лиц, прекративших свое членство в палате юридических консультантов, в реестре членов палаты юридических консультантов наряду с информацией, указанной в пункте 4 настоящей статьи, должна содержаться подлежащая размещению на интернет-ресурсе информация о дате прекращения членства в палате юридических консультантов и об основаниях такого прекращения.
6. Раскрытию на интернет-ресурсе палаты юридических консультантов подлежат сведения, указанные в пункте 4 настоящей статьи, за исключением сведений о месте жительства, данных документа, удостоверяющего личность, и иных сведений, если доступ к ним ограничен законами Республики Казахстан.
7. Палата юридических консультантов ведет реестр членов палаты юридических консультантов со дня внесения сведений о ней в реестр палат в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О саморегулировании".
8. Член палаты юридических консультантов обязан уведомлять палату юридических консультантов в письменной форме или путем направления электронного документа о наступлении любых событий, влекущих за собой изменение информации, содержащейся в реестре членов палаты юридических консультантов, в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем наступления таких событий.

1. Заң консультанттары палатасы заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімін электрондық форматта жүргізеді және оны өзінің интернет-ресурсында жаңартылған күйде орналастырады.
2. Заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімі заң консультанттары палаталары тізілімінің осы Заңның талаптарына сәйкес келетін және заң консультанттары палатасына мүшелік, оны тоқтата тұру және тоқтату туралы мәліметтер қамтылатын құрамдасы болып табылады.
3. Адам осы бапта көзделген өзі туралы мәліметтер заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізіліміне енгізілген күннен бастап заң консультанттары палатасы мүшесінің барлық құқықтарына ие болады.
4. Заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімінде мынадай мәліметтер қамтылады:
1) заң консультанттары палатасы мүшесінің тіркеу нөмірі, оны тізілімде тіркеу күні;
2) заң консультанттары палатасы мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, тұрғылықты жері, жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін), байланыс телефондарының нөмірлері;
3) заң консультанттары палатасы мүшесінің мүліктік жауаптылығын қамтамасыз ету туралы мәліметтер;
4) палата мүшесіне заң консультанттары палатасы жүргізген тексерулердің нәтижелері және оған тәртіптік және өзге де жазалар қолдану фактілері туралы мәліметтер;
5) уәкілетті орган, заң консультанттары палатасы көздеген өзге де мәліметтер.
5. Заң консультанттары палатасына өз мүшелігін тоқтатқан адамдарға қатысты заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімінде осы баптың 4-тармағында көрсетілген ақпаратпен қатар, заң консультанттары палатасына мүшелікті тоқтату күні және мұндай тоқтатудың негіздері туралы, интернет-ресурста орналастырылуға жататын ақпарат қамтылуға тиіс.
6. Тұрғылықты жері туралы мәліметтерді, жеке басты куәландыратын құжаттың деректерін және егер қолжетімділігі Қазақстан Республикасының заңдарында шектелсе, өзге де мәліметтерді қоспағанда, осы баптың 4-тармағында көрсетілген мәліметтер заң консультанттары палатасының интернет-ресурсында ашып көрсетілуге жатады.
7. Заң консультанттары палатасы осы Заңда және "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес, өзі туралы мәліметтер палаталар тізіліміне енгізілген күннен бастап заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізеді.
8. Заң консультанттары палатасының мүшесі заң консультанттары палатасын заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімінде қамтылған ақпараттың өзгеруіне алып келетін кез келген оқиғалар басталған күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде, осындай оқиғалардың басталғаны туралы жазбаша нысанда немесе электрондық құжат жіберу арқылы хабардар етуге міндетті.

9. Информация, содержащаяся в реестре членов палаты юридических консультантов, за исключением сведений о месте жительства, данных документа, удостоверяющего личность, и иных сведений, если доступ к ним ограничен законами Республики Казахстан, представляется по запросам физических и юридических лиц в порядке, определенном палатой юридических консультантов. Срок представления такой информации не может превышать пять рабочих дней со дня поступления соответствующего запроса.
Статья 93. Контроль палаты юридических консультантов за деятельностью своих членов
Порядок осуществления контроля палатой юридических консультантов за деятельностью юридических консультантов в части соблюдения ими требований правил и стандартов палаты юридических консультантов, условий членства в палате определяется Законом Республики Казахстан "О саморегулировании".
Статья 94. Ответственность членов палаты юридических консультантов
За нарушение требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, устава, правил и стандартов палаты юридических консультантов, Кодекса профессиональной этики ее член несет ответственность в соответствии с настоящим Законом, законами Республики Казахстан, правилами и стандартами палаты юридических консультантов.
Порядок наложения взысканий на членов палаты юридических консультантов, их снятия и обжалования определяется уставом и правилами палаты.
Статья 95. Обжалование действий (бездействия) палаты юридических консультантов, решений ее органов управления
Член палаты юридических консультантов в случае нарушения его прав и законных интересов действиями (бездействием) палаты юридических консультантов, решениями ее органов управления вправе оспорить такие действия (бездействие), решения в уполномоченном органе или в суде, а также требовать возмещения палатой юридических консультантов причиненного ему вреда в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случаях, предусмотренных настоящим Законом, действия (бездействие) палаты юридических консультантов, решения ее органов управления могут быть оспорены в суде с соблюдением обязательного досудебного порядка урегулирования спора.
Статья 96. Ответственность палат юридических консультантов
1. За нарушение требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов палаты юридических консультантов, Кодекса профессиональной этики палата юридических консультантов несет ответственность в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.

9. Тұрғылықты жері туралы мәліметтерді, жеке басты куәландыратын құжат деректерін және егер қолжетімділігі Қазақстан Республикасының заңдарында шектелсе, өзге де мәліметтерді қоспағанда, заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімінде қамтылған ақпарат заң консультанттары палатасы айқындаған тәртіппен жеке және заңды тұлғалардың сұрау салуы бойынша ұсынылады. Мұндай ақпаратты ұсыну мерзімі тиісті сұрау салу келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен аса алмайды.
93-бап. Заң консультанттары палатасының өз мүшелерінің қызметін бақылауы
Заң консультанттары палатасының заң консультанттарының қызметіне олардың заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарының талаптарын, палатаға мүшелік шарттарын сақтауы бөлігінде бақылауды жүзеге асыру тәртібі "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
94-бап. Заң консультанттары палатасы мүшелерінің жауапкершілігі
Заң консультанттары палатасының мүшесі Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, палата жарғысының, қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғаны үшін осы Заңға, Қазақстан Республикасының заңдарына, заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарына сәйкес жауапты болады.
Заң консультанттары палатасының мүшелеріне жазалар қолдану, оларды алып тастау және шағым жасау тәртібі палатаның жарғысында және қағидаларында айқындалады.
95-бап. Заң консультанттары палатасының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), оның басқару органдарының шешімдеріне шағым жасау
Заң консультанттары палатасының мүшесі өз құқықтары мен заңды мүдделерін заң консультанттары палатасының әрекеттері (әрекетсіздігі), оның басқару органдарының шешімдері бұзған жағдайда, мұндай әрекеттерге (әрекетсіздікке), шешімдерге уәкілетті органда немесе сотта дау айтуға, сондай-ақ өзіне келтірілген зиянды заң консультанттары палатасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеуін талап етуге құқылы.
Осы Заңда көзделген жағдайларда, заң консультанттары палатасының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), оның басқару органының шешімдеріне, дауды міндетті түрде сотқа дейінгі реттеу тәртібі сақтала отырып, сотта дау айтылуы мүмкін.
96-бап. Заң консультанттары палаталарының жауапкершілігі
1. Заң консультанттары палатасы Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғаны үшін осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес жауапты болады.

2. Палаты юридических консультантов, члены палат юридических консультантов, клиенты вправе обратиться в уполномоченный орган о нарушениях законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов палаты юридических консультантов, Кодекса профессиональной этики.
3. При поступлении жалобы уполномоченный орган направляет ее в соответствующую палату в случае, если жалоба не была ранее рассмотрена палатой юридических консультантов.
4. В случае, если жалоба была предметом рассмотрения палатой, уполномоченный орган рассматривает обращение в установленном законами Республики Казахстан порядке.
По итогам рассмотрения жалобы уполномоченный орган вправе применить к палате юридических консультантов меры воздействия в виде предписания, предупреждения, а также принять иные меры в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
В случае, если палатой юридических консультантов не приняты или приняты несвоевременно меры по предписанию, предупреждению уполномоченного органа, уполномоченный орган инициирует вопрос о применении к палате юридических консультантов меры воздействия в виде исключения из реестра палат юридических консультантов.
5. В случае наличия нарушений в действиях (бездействии) палаты юридических консультантов, решениях ее органов управления в отношении палаты юридических консультантов может применяться мера воздействия в виде исключения из реестра палат юридических консультантов в судебном порядке.
Статья 97. Государственный контроль за палатами юридических консультантов
1. Уполномоченный орган осуществляет контроль в сфере оказания квалифицированной юридической помощи за исполнением палатами юридических консультантов требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов палаты юридических консультантов, Кодекса профессиональной этики.
2. Контроль в сфере оказания квалифицированной юридической помощи за деятельностью палат юридических консультантов осуществляется путем проведения внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъекта контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 97 с изменением, внесенным Законом РК от 06.04.2024 № 71-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 98. Порядок введения в действие настоящего Закона

2. Заң консультанттарының палаталары, заң консультанттары палаталарының мүшелері, клиенттер уәкілетті органға Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасын, заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарын, Кәсіптік әдеп кодексін бұзушылықтар туралы жүгінуге құқылы.
3. Шағым түскен кезде, егер шағымды заң консультанттары палатасы бұрын қарамаған жағдайда, уәкілетті орган оны тиісті палатаға жібереді.
4. Егер шағым палатаның қарау нысанасы болған жағдайда, уәкілетті орган жолданымды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қарайды.
Шағымды қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган заң консультанттары палатасына нұсқама, ескерту түрінде ықпал ету шараларын қолдануға, сондай-ақ осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес өзге шаралар қабылдауға құқылы.
Егер заң консультанттары палатасы уәкілетті органның нұсқамасы, ескертуі бойынша шараларды қабылдамаған немесе уақтылы қабылдамаған жағдайда, уәкілетті орган заң консультанттары палатасына заң консультанттары палаталарының тізілімінен шығару түрінде ықпал ету шарасын қолдану туралы мәселеге бастама жасайды.
5. Заң консультанттары палатасының әрекеттерінде (әрекетсіздігінде), оның басқару органдарының шешімдерінде бұзушылықтар болған жағдайда, заң консультанттары палатасына қатысты, сот тәртібімен, заң консультанттары палаталарының тізілімнен шығару түрінде ықпал ету шарасы қолданылуы мүмкін.
97-бап. Заң консультанттарының палаталарын мемлекеттік бақылау
1. Уәкілетті орган заң консультанттары палаталарының Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын орындауына білікті заң көмегін көрсету саласындағы бақылауды жүзеге асырады.
2. Заң консультанттары палаталарының қызметіне білікті заң көмегін көрсету саласындағы бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулер және бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 97-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 06.04.2024 № 71-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЖӘНЕ ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
98-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі

1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 3) статьи 16, статьи 19, части первой пункта 3 статьи 28, подпункта 11) пункта 3 статьи 33, подпункта 7) пункта 5 статьи 50, подпункта 18) пункта 2 статьи 67, абзаца десятого подпункта 14) пункта 3 статьи 68, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;
2) статьи 46, которая вводится в действие с 1 января 2019 года, установив, что до 1 января 2019 года данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 46. Удостоверение полномочий адвоката
1. Полномочия адвоката на ведение конкретного дела удостоверяются ордером, выдаваемым юридической консультацией или адвокатской конторой, а при осуществлении им своей деятельности индивидуально без регистрации юридического лица – президиумом коллегии адвокатов. Форма ордера утверждается уполномоченным органом. Контроль и учет выдачи ордеров осуществляются президиумом коллегии адвокатов.
2. Форма удостоверения адвоката и порядок его заполнения разрабатываются и утверждаются Республиканской коллегией адвокатов.
Лицо, статус адвоката которого приостановлен или прекращен, после принятия соответствующего решения обязано сдать свое удостоверение в коллегию адвокатов.
3. Полномочия иностранного адвоката, осуществляющего свою деятельность на основании соответствующего международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан, подтверждаются документами, удостоверяющими личность, статус адвоката и его полномочия на оказание юридической помощи.
4. Адвокат имеет право заниматься адвокатской деятельностью на всей территории Республики Казахстан, а также за ее пределами, если это необходимо для выполнения принятого поручения и не противоречит законодательству соответствующих государств и международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан.";
3) подпунктов 4) и 7) пункта 7 статьи 33, статьи 36, подпунктов 8) и 14) пункта 4 статьи 76, статьи 77, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;
4) предложения первого части второй пункта 3 статьи 83, которое вводится в действие с 1 января 2020 года, установив, что до 1 января 2020 года данное предложение действует в следующей редакции:
"Лицо, в отношении которого принято решение о его соответствии требованиям, установленным настоящей статьей, считается принятым в члены палаты юридических консультантов, и сведения о таком лице вносятся в реестр членов палаты юридических консультантов в течение трех рабочих дней.".
2. Физические и юридические лица, оказывающие квалифицированную юридическую помощь до введения в действие настоящего Закона, приводят свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона в течение одного года со дня введения в действие настоящего Закона.

1. Осы Заң:
1) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 16-баптың 3) тармақшасын, 19-бапты, 28-баптың 3-тармағының бірінші бөлігін, 33-баптың 3-тармағының 11) тармақшасын, 50-баптың 5-тармағының 7) тармақшасын, 67-баптың 2-тармағының 18) тармақшасын, 68-баптың 3-тармағы 14) тармақшасының оныншы абзацын;
2) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 46-бап 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай:
"46-бап. Адвокаттың өкілеттіктерін куәландыру
1. Адвокаттың нақты істі жүргізуге өкілеттіктері заң консультациясы немесе адвокаттық кеңсе беретін, ал ол өз қызметін заңды тұлғаны тіркеместен, жеке-дара жүзеге асырған кезде – адвокаттар алқасының төралқасы беретін ордермен куәландырылады. Ордердің нысанын уәкілетті орган бекітеді. Ордерлер беруді бақылау мен есепке алуды адвокаттар алқасының төралқасы жүзеге асырады.
2. Адвокат куәлігінің нысаны мен оны толтыру тәртібін Республикалық адвокаттар алқасы әзірлейді және бекітеді.
Адвокат мәртебесі тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған адам тиісті шешім қабылданғаннан кейін өзінің куәлігін адвокаттар алқасына тапсыруға міндетті.
3. Өз қызметін Қазақстан Республикасы ратификациялаған тиісті халықаралық шарт негізінде жүзеге асыратын шетелдік адвокаттың өкілеттіктері жеке басын, адвокат мәртебесін және оның заң көмегін көрсетуге өкілеттіктерін куәландыратын құжаттармен расталады.
4. Адвокаттың Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында, сондай-ақ егер бұл қабылданған тапсырманы орындауға қажет болса және тиісті мемлекеттердің заңнамасы мен Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға қайшы келмесе, оның шегінен тыс жерлерде адвокаттық қызметпен айналысуға құқығы бар." деген редакцияда қолданылады деп белгіленіп, осы бапты;
3) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 33-баптың 7-тармағының 4) және 7) тармақшаларын, 36-бапты, 76-баптың 4-тармағының 8) және 14) тармақшаларын, 77-бапты;
4) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 83-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің бірінші сөйлемі 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай:
"Өзіне қатысты осы бапта белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы шешім қабылданған адам заң консультанттары палатасына мүшелікке қабылданған болып есептеледі және осындай адам туралы мәліметтер үш жұмыс күні ішінде заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізіліміне енгізіледі." деген редакцияда қолданылады деп белгіленіп, осы сөйлемді қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін білікті заң көмегін көрсететін жеке және заңды тұлғалар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде өз қызметін осы Заңның талаптарына сәйкес келтіреді.

3. Коллегии адвокатов, Республиканская коллегия адвокатов, которые осуществляли свою деятельность до введения в действие настоящего Закона, должны привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона, включая порядок избрания председателей, формирования органов управления коллегий адвокатов, Республиканской коллегии адвокатов, и подлежат перерегистрации в органах юстиции в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
4. Признать утратившими силу:
1) Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года "Об адвокатской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст.328; 2001 г., № 15-16, ст.236; 2003 г., № 11, ст.65; 2004 г., № 23, ст.142; 2007 г., № 2, ст.18; № 9, ст.67; № 10, ст.69; 2009 г., № 8, ст.44; № 19, ст.88; № 24, ст.130; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 23, ст.179; 2012 г., № 4, ст.32; № 6, ст.44; № 10, ст.77; 2013 г., № 14, ст.72, 74; № 15, ст.76; 2014 г., № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 16, ст.79; № 20-VІІ, ст.115; № 23-ІІ, ст.170; 2016 г., № 7-II, cт.55);
2) Закон Республики Казахстан от 3 июля 2013 года "О гарантированной государством юридической помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 14, ст.73; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 10, ст.50; № 20-IV, cт.113; № 22-I, ст.141).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ

3. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін өз қызметін жүзеге асырып келген адвокаттар алқасы, Республикалық адвокаттар алқасы осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өз қызметін адвокаттар алқаларының, Республикалық адвокаттар алқасының төрағаларын сайлау, олардың басқару органдарын қалыптастыру тәртібін қоса алғанда, осы Заңның талаптарына сәйкес келтіруге тиіс және әділет органдарында қайта тіркелуге жатады.
4. Мыналардың:
1) "Адвокаттық қызмет туралы" 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 22, 328-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; 2003 ж., № 11, 65-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 130-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 6, 44-құжат; № 10, 77-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 74-құжаттар; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-VІІ, 115-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат);
2) "Мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы" 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 14, 73-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 141-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ