Об утверждении Правил доставки (эвакуации), организации учета и временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, задержанного на основании, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности
Решение маслихата области Жетісу от 2 июля 2026 года № 38-239. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2026 года № 39219
В соответствии с пунктом 6-1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила доставки (эвакуации), организации учета и временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, задержанного на основании, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю государственного учреждения "Аппарат маслихата области Жетісу" обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего решения в республиканском государственном учреждении "Министерство юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата области Жетісу после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Г.Тойлыбаева
Приложение к решению
Маслихат области Жетісу
от 2 июля 2026 года
№ 38-239
Правил доставки (эвакуации), организации учета и временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, задержанного на основании, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила доставки (эвакуации), организации учета и временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, задержанного на основании, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 6-1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".

Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда ұсталған автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау), есепке алуды және уақытша сақтауды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Жетісу облыстық мәслихатының 2026 жылғы 2 шілдедегі № 38-239 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылы 3 шілдеде № 39219 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 6-1-тармағына сәйкес Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда ұсталған автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау), есепке алуды және уақытша сақтауды ұйымдастыру қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Жетісу облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі" республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Жетісу облыстық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Г.Тойлыбаева
Жетісу облыстық мәслихаты
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 38-239 шешіміне
қосымша
Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда ұсталған автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау), есепке алуды және уақытша сақтауды ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда ұсталған автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау), есепке алуды және уақытша сақтауды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 6-1-тармағына сәйкес әзірленді.

2. Настоящие Правила определяют порядок доставления (эвакуации), организации учета и временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, задержанного на основании, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности.
Глава 2. Порядок доставления (эвакуации), организации учета и временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна
3. Доставление (эвакуация) автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, осуществляется уполномоченными должностными лицами, предусмотренными частью второй статьи 797 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", путем помещения их на специальные площадки или стоянки, создаваемые по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности, до устранения причин задержания.
4. Доставление (эвакуация) автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна осуществляется с использованием автомобильного транспортного средства (эвакуатора), судна или маломерного судна.
5. Перед доставлением (эвакуацией) автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна уполномоченным лицом производится осмотр физического (фактического) состояния автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, с использованием средств видеозаписи и результатов фиксации его состояния в акте приема-передачи.
6. Организация учета доставленного (эвакуированного) автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна осуществляется путем регистрации:
даты и времени доставления (эвакуации);
марки и государственного регистрационного номерного знака транспортного средства (при наличии);
причин задержания;
сведений об уполномоченном лице, осуществившем доставление (эвакуацию);
сведений о физическом (фактическом) состоянии автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна.
6-1. Учет доставленного (эвакуированного) автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна осуществляется в бумажном и (или) электронном виде.
7. Автомобильные транспортные средства, суда, в том числе маломерные суда, задержанные на основании, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, подлежат временному хранению на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности.

2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда ұсталған автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау), есепке алуды және уақытша сақтауды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау), есепке алуды ұйымдастыру және уақытша сақтау тәртібі
3. Автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізуді (эвакуациялауды) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 797-бабының екінші бөлігінде көзделген уәкілетті лауазымды тұлғалар ұстап қалу себептері жойылғанға дейін жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда орналастыру арқылы жүзеге асырады.
4. Автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені жеткізу (эвакуациялау) автомобиль көлік құралын (эвакуаторды), кемені немесе шағын көлемді кемені пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
5. Автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді жеткізу (эвакуациялау) алдында уәкілетті тұлға автомобиль көлік құралының, кеменің, оның ішінде шағын көлемді кеменің физикалық (нақты) жай-күйіне тексеру жүргізіп, барысы мен нәтижелерін тіркеудің бейнежазба құралдарын пайдалана отырып, оның жай-күйін қабылдау-беру актісінде тіркейді.
6. Жеткізілген (эвакуацияланған) автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені есепке алуды ұйымдастыру:
жеткізу (эвакуациялау) күні мен уақытын; көлік құралының маркасын және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бар болған жағдайда); ұстап қалу себептерін; жеткізуді (эвакуациялауды) жүзеге асырған уәкілетті тұлға туралы мәліметтерін; автомобиль көлік құралының, кеменің, оның ішінде шағын көлемді кеменің физикалық (нақты) жай-күйі туралы мәліметтерін тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
6-1. Жеткізілген (эвакуацияланған) автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені есепке алу қағаз және (немесе) электрондық түрде жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негіздер бойынша ұсталған автомобиль көлік құралдары, кемелер, оның ішінде шағын көлемді кемелер жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнайы алаңдарда немесе тұрақтарда уақытша сақтауға жатады.

8. Лицо, осуществляющее прием автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна на специальную площадку или стоянку, осуществляет визуальный осмотр и подтверждает физическое (фактическое) техническое состояние, указанное в акте приема-передачи.
9. В случае выявления повреждений автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна, не указанных в акте приема-передачи, либо отсутствующих в результатах примененных научно-технических средств фиксации, сведения о выявленных несоответствиях фактического состояния дополнительно вносятся в акт приема-передачи.
10. Организация временного хранения автомобильного транспортного средства, судна, в том числе маломерного судна на специальных площадках или стоянках осуществляется с соблюдением условий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
11. Содержание и эксплуатация специальных площадок или стоянок, создаваемых по решению местных исполнительных органов и находящихся в коммунальной собственности, осуществляются за счет средств местного бюджета.

8. Арнайы алаңға немесе тұраққа автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені қабылдауды жүзеге асыратын тұлға қарап тексеруді жүргізеді және қабылдау-беру актісінде көрсетілген физикалық (нақты) жай-күйін растайды.
9. Автомобиль көлік құралының, кеменің, оның ішінде шағын көлемді кеменің қабылдау-беру актісінде көрсетілмеген не қолданылған ғылыми-техникалық тіркеу құралдарының нәтижелерінде болмаған зақымданулары анықталған жағдайда, нақты жай-күйдің анықталған сәйкессіздіктері туралы мәліметтер қабылдау-беру актісіне қосымша енгізіледі.
10. Автомобиль көлік құралын, кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені арнайы алаңдарда немесе тұрақтарда уақытша сақтауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шарттарды сақтай отырып жүзеге асырылады.
11. Жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын және коммуналдық меншіктегі арнайы алаңдарды немесе тұрақтарды ұстау және пайдалану жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.