О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2026 года № 39251
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 3 настоящего приказа представление информации в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 296
Перечень некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32897) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. При исчислении социальных отчислений суммы, исчисленные в тиынах, округляются до 1 теңге, независимо от суммы тиынов.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 296 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 8 шiлдеде № 39251 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 3-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі 2026 жылғы
8 шілдедегі № 296
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидаларында:
14-тармақтың бірінші бөлігінің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Суммы социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, поступившие на счет Государственной корпорации, не позднее одного операционного дня, следующего за днем их поступления, перечисляются на счет Фонда.
Государственная корпорация не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств Фонда на счет Государственной корпорации осуществляет возврат плательщику:
1) социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по участнику системы обязательного социального страхования, не имеющему ИИН и (или) в реквизитах которого, допущены ошибки;
2) социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по участнику системы обязательного социального страхования, являющемуся лицом, достигшим возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса;
3) социальных отчислений по участнику системы обязательного социального страхования, за которого за календарный месяц сумма социальных отчислений уплачена от объекта исчисления социальных отчислений, превышающая 7-кратный минимальный размер заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, от одного плательщика;
4) социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, уплаченных за текущий и последующие месяцы календарного года, за исключением сумм социальных отчислений, поступивших от физических лиц, применяющих специальный налоговый режим для самозанятых, указанных в статье 101-1 Кодекса.
Возврату также подлежат социальные отчисления и (или) пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, уплаченные физическими лицами, не являющимися плательщиками в соответствии с подпунктом 4), а также подпунктом 6) пункта 2 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Услуги Государственной корпорации по осуществлению возврата социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений плательщику по участнику системы обязательного социального страхования осуществляются за счет средств бюджета в соответствии с Кодексом.";
в Правилах и случаях осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) повторной уплаты одной и той же суммы за один и тот же период;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) их уплаты физическим лицом, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, лицом, занимающимся частной практикой, главой крестьянского или фермерского хозяйства, лицом, не являющимся самозанятым, применяющим специальный налоговый режим для самозанятых в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

"28. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл сомалары келіп түскен күнінен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірілмей Қордың шотына аударылады.
Мемлекеттік корпорация Қор қаражаты Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей төлеушіге:
1) ЖСН жоқ және (немесе) деректемелерінде қателер жіберілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды;
2) Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған адам болып табылатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды;
3) бір төлеушіден күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен артық төленген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы бойынша әлеуметтік аударымдарды;
4) Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлғалардан түскен әлеуметтік аударымдардың сомаларын қоспағанда, күнтізбелік жылдың ағымдағы және кейінгі айлары үшін төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдың сомасын қайтаруды жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 2-тармағының 4) тармақшасына, сондай-ақ 6) тармақшасына сәйкес төлеуші болып табылмайтын жеке тұлғалар төлеген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл да қайтаруға жатады.";
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Мемлекеттік корпорацияның төлеушіге міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асыру бойынша қызметтері Кодекске сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтаруды жүзеге асырудың қағидалары мен жағдайларында:
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бір кезең үшін бір сома қайталанып төленген;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) оларды дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, шаруа немесе фермер қожалығының басшысы ретінде тіркелмеген жеке тұлға, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар болып табылмайтын, тұлға төлеген жағдайларда жүзеге асырылады.";
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"2) копии упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (ф.910.00) по форме, утвержденной приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" от 20 января 2020 года № 39 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) (далее – Приказ) за период возврата социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, прилагается по случаям, указанным в подпунктах 1), 5) или 6) пункта 3 настоящих Правил.
При отсутствии документа, указанного в подпункте 2) настоящего пункта прилагается выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданная органами государственных доходов, по форме согласно приложению 16 к Правилам ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 637 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37255) (далее – Выписка из лицевого счета налогоплательщика);";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) нотариально заверенное заявление о согласии лиц, указанных в подпункте 4) статьи 243 Кодекса, на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам (далее – согласие).
Согласие прилагается исключительно в случае, если производится возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений лиц, указанных в подпункте 4) статьи 243 Кодекса.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Срок исковой давности для осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений составляет:
1) пять лет для следующих категорий налогоплательщиков:
отнесенных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан к субъектам крупного предпринимательства;
осуществляющих деятельность в соответствии с контрактом на недропользование;
резидентов Республики Казахстан, у которых возникают обязательства по соблюдению требований, установленных главой 33 Налоговым кодексом Республики Казахстан;
плательщиков налога на добавленную стоимость в части сумм налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, который уплачен методом зачета;

"2) осы Қағидалардың 3-тармағы 1), 5) немесе 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару кезеңі үшін "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген нысан бойынша шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның көшірмелері (910.00-нысан) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) қоса беріледі.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжат болмаған кезде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 637 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37255 болып тіркелген) бекітілген Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидаларына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары берген әлеуметтік төлемдер бойынша салық төлеушінің жеке шотынан үзінді-көшірме (бұдан әрі – Салық төлеушінің жеке шотынан үзінді көшірме);";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруға Кодекстің 243-бабының 4) тармақшасында көрсетілген адамдардың келісімі туралы нотариат куәландырған өтініш (бұдан әрі – келісу).
Келісу Кодекстің 243-бабының 4) тармақшасында көрсетілген адамдардың әлеуметтік аударымдарын уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды қайтару жүргізілген жағдайда ғана қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру үшін талап қою мерзімі:
1) салық төлеушілердің мынадай санаттары:
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексімен ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жатқызылған;
қызметін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес жүзеге асыратын;
осы Қазақстан Республикасының Салық кодекстің 33-тарауында белгіленген талаптарды сақтау жөніндегі міндеттемелері бар Қазақстан Республикасының резиденттері;
есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарларға қосылған құн салығының сомалары бөлігінде қосылған құн салығын төлеушілер үшін бес жылды құрайды;

2) три года для налогоплательщиков, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта.";
в пункте 8:
подпункт 1) дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"истек срок исковой давности для осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, указанный в пункте 6-1 настоящих Правил;";
абзац седьмой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"При отрицательном результате проверки Государственная корпорация отклоняет и возвращает заявление и документы услугополучателю.";
пункт 11 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) соблюдение срока исковой давности для осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, предусмотренного пунктом 6-1 настоящих Правил.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
в Правилах предоставления информации плательщикам о состоянии и движении социальных отчислений, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Государственная корпорация в течение трех рабочих дней со дня обращения плательщика либо третьего лица по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, готовит информацию о состоянии и движении социальных отчислений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и выдает ее плательщику либо третьему лицу по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, при обращении в бумажном виде в указанный срок.".
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 237 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32881) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы, утвержденных указанным приказом:
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:

2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген салық төлеушілер үшін үш жылды құрайды.";
8-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"осы Қағидалардың 6-1-тармағында көрсетілген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды қайтаруды жүзеге асыру үшін талап қою мерзімі аяқталса;";
2) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда Мемлекеттік корпорация бас тартады және өтініш пен құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.";
11-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы Қағидалардың 6-1-тармағында көзделген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды қайтаруды жүзеге асыру үшін талап қою мерзімінің сақталуына тексеру жүргізеді.";
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төлеушілерге әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік корпорация төлеуші немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхатпен үшінші тұлға жүгінген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпаратты дайындайды және оны төлеушіге немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхатпен үшінші тұлғаға қағаз түрінде жүгінген кезде көрсетілген мерзімде береді.".
2. "Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 237 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"11) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;";
часть первую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. Отделение Государственной корпорации в течение одного рабочего дня проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в филиалы Государственной корпорации столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиалы Государственной корпорации).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Срок дооформления не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Социальная выплата назначается со дня возникновения права на социальную выплату, независимо от факта его участия на субсидируемых рабочих местах, в профессиональном обучении по направлению карьерного центра, но не более срока достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса, продолжительностью:
на один месяц – в случае, когда за него производились социальные отчисления от шести до двенадцати месяцев;
на два месяца – в случае, когда за него производились социальные отчисления от двенадцати до двадцати четырех месяцев;
на три месяца – в случае, когда за него производились социальные отчисления от двадцати четырех до тридцати шести месяцев;
на четыре месяца – в случае, когда за него производились социальные отчисления от тридцати шести до сорока восьми месяцев;
на пять месяцев – в случае, когда за него производились социальные отчисления от сорока восьми до шестидесяти месяцев;
на шесть месяцев – в случае, когда за него производились социальные отчисления от шестидесяти и более месяцев.
Социальная выплата назначается по месяц снятия с учета в качестве безработного в карьерном центре - в случае поступления сведений о снятии с учета в качестве безработного в период назначения социальной выплаты.
При этом в случае снятия заявителя с учета в качестве безработного и подачи им заявления на социальную выплату в течение одного календарного месяца, срок назначения указанной выплаты исчисляется с первого числа месяца, следующего за месяцем снятия с учета в качестве безработного.";
часть третью пункта 32 изложить в следующей редакции:
"При исчислении и изменении размеров социальной выплаты суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного теңге.";

"11) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда орындауды жүзеге асыратын филиалы;";
19-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдарына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның филиалдары) жібереді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күнінен бастап бір айдан аспайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Әлеуметтік төлем әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап оның субсидияланатын жұмыс орындарына, мансап орталығының жолдамасы бойынша кәсіптік оқытуға қатысу фактісіне қарамастан:
ол үшін алты айдан он екі айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – ұзақтығы бір айға;
ол үшін он екі айдан жиырма төрт айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – ұзақтығы екі айға;
ол үшін жиырма төрт айдан отыз алты айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – ұзақтығы үш айға;
ол үшін отыз алты айдан қырық сегіз айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – ұзақтығы төрт айға;
ол үшін қырық сегіз айдан алпыс айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – ұзақтығы бес айға;
ол үшін алпыс және одан көп айға әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – алты айға, бірақ міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған мерзімнен асырылмай тағайындалады.
Әлеуметтік төлем тағайындау кезеңінде жұмыссыз ретінде есептен шығарылуы туралы мәліметтер келіп түскен жағдайда - әлеуметтік төлем мансап орталығында жұмыссыз ретінде есептен шығару айына тағайындалады.
Бұл ретте өтініш беруші жұмыссыз ретінде есептен шығарылған және ол әлеуметтік төлемге бір күнтізбелік ай ішінде өтініш берген жағдайда, аталған төлемді тағайындау мерзімі жұмыссыз ретінде есептен шығарылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап есептеледі.";
32-тармақтың үшінші бөлігінің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;

дополнить пунктом 50-1 следующего содержания:
"50-1. Фонд ежегодно осуществляет сверку сведений по доходу, принятому для определения размера социальной выплаты от индивидуальных предпринимателей, глав крестьянских (фермерских) хозяйств, а также физических лиц, являющихся их наемными работниками с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в отношении получателей, по которым ранее была проведена проверка в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
При этом проверка дохода производится до истечения срока исковой давности, установленного Налоговым кодексом Республики Казахстан, в течение которого налогоплательщик (налоговый агент) вправе внести изменения и дополнения в налоговую отчетность.
По результатам сверки, в случаях выявления несоответствия по данным Комитета государственных доходов размер социальной выплаты подлежит пересмотру.
Возмещение излишне начисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.";
часть первую пункта 51 изложить в следующей редакции:
"51. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении социальной выплаты Государственная корпорация формирует потребность в средствах на выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно не позднее 27 числа месяца, предшествующего месяцу выплаты.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальной выплаты по графику.
Государственная корпорация, получив средства, осуществляет социальную выплату получателям в течение трех рабочих дней с даты принятия решения о назначении социальной выплаты за период с даты наступления социального риска по текущий месяц выплаты, а последующие месяцы социальной выплаты в соответствии с графиком.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальной выплаты;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по перечисленным суммам социальной выплаты, а также по возвратам излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из нее, в форме сведений о движении денежных средств Фонда в Государственной корпорации по социальной выплате по случаю потери работы согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по направленным уведомлениям о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты.";

мынадай мазмұндағы 50-1-тармақпен толықтырылсын:
"50-1. Қор жыл сайын осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес бұрын тексеру жүргізілген алушыларға қатысты дара кәсіпкерлерден, шаруа (фермер) қожалықтарының басшыларынан, сондай-ақ олардың жалдамалы жұмыскерлері болып табылатын жеке тұлғалардан төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін қабылданған кіріс бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен мәліметтерді салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте кірісті тексеру Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін жүргізіледі, оның барысында салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері бойынша сәйкессіздік анықталған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшері қайта қаралуға жатады.
Артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдердің сомаларын өтеу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
51-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қордың филиалы бекіткен әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация оны төлеуге қаражатқа қажеттілікті қалыптастырады, ол Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 27-күнінен кешіктірілмей табыс етіледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Қор әлеуметтік төлемдерді кесте бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация қаражат ала отырып, алушыларға әлеуметтік төлемді төлеуді әлеуметтік тәуекел басталған күннен бастап ағымдағы төлем айы ішіндегі кезеңге әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде, ал әлеуметтік төлемнің келесі айлары кестеге сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша Қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға аударылған әлеуметтік төлем сомалары бойынша, сондай-ақ одан артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуы бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес Қордың Мемлекеттік корпорациядағы жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер нысанында Қорға береді;
есепті айдан кейінгі айда үш жұмыс күнінен кешіктірмей, Қорға әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасын қайтару қажеттілігі туралы жіберілген хабарламалар бойынша ақпарат береді.";

дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:
"54-1. Оплата за оказание услуг Государственной корпорацией по организации социальных выплат, включая оплату банковских услуг, осуществляется за счет средств бюджета в соответствии с Кодексом.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда в течение трех рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты в связи с изменениями условий ее получения уведомляет получателя о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
приложение 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложение 16 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню;
приложение 18 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 19 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню;
приложение 25 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню;
приложение 26 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню;
приложение 27 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 238 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32886) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 21 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 54-1-тармақпен толықтырылсын:
"54-1. Банктік қызметтерге ақы төлеуді қоса алғанда, Мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдерді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу Кодекске сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді алу шарттарының өзгеруіне байланысты оның артық есептелген (төленген) сомалары анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушыны осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді қайтару қажеттігі туралы хабардар етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 9-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 10-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 16-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 18-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 19-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 25-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 26-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 27-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
3. "Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 238 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32886 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
21-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"21. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, проект справки по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в филиалы Государственной корпорации столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиалы Государственной корпорации).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Срок дооформления не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.";
часть третью пункта 35 изложить в следующей редакции:
"При исчислении и изменении размеров социальной выплаты суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного теңге.";
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
"56-1. Фонд ежегодно осуществляет сверку сведений по доходу, принятому для определения размера социальной выплаты от индивидуальных предпринимателей, глав крестьянских (фермерских) хозяйств, а также физических лиц, являющихся их наемными работниками с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в отношении получателей, по которым ранее была проведена проверка в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
При этом проверка дохода производится до истечения срока исковой давности, установленного Налоговым кодексом Республики Казахстан, в течение которого налогоплательщик (налоговый агент) вправе внести изменения и дополнения в налоговую отчетность.
По результатам сверки, в случаях выявления несоответствия по данным Комитета государственных доходов размер социальной выплаты подлежит пересмотру.
Возмещение излишне начисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете, возобновлении) социальной выплаты, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенной (пересчитанной, возобновленной) социальной выплаты в потребность в средствах на социальную выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:

"21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманың жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдарына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорацияның филиалдары) жібереді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күнінен бастап бір айдан аспайды.";
35-тармақтың үшінші бөлігінің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 56-1-тармақпен толықтырылсын:
"56-1. Қор жыл сайын осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес бұрын тексеру жүргізілген алушыларға қатысты дара кәсіпкерлерден, шаруа (фермер) қожалықтарының басшыларынан, сондай-ақ олардың жалдамалы жұмыскерлері болып табылатын жеке тұлғалардан төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін қабылданған кіріс бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен мәліметтерді салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте кірісті тексеру Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін жүргізіледі, оның барысында салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері бойынша сәйкессіздік анықталған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшері қайта қаралуға жатады.
Артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдердің сомаларын өтеу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Қор филиалы бекіткен әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу, қайта бастау) туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған (қайта есептелген, қайта басталған) әлеуметтік төлемнің сомаларын Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 27-күнiне ұсынылатын әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 239 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32883) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Справка из организаций общего среднего, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования возвращается заявителю после принятия филиалами Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее – филиалы Фонда) решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты.";
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в филиалы Государственной корпорации столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиалы Государственной корпорации).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Срок дооформления не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.";
часть третью пункта 33 изложить в следующей редакций редакции:
"При исчислении и изменении размера социальной выплаты суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного теңге.";
дополнить пунктом 55-1 следующего содержания:
"55-1. Фонд ежегодно осуществляет сверку сведений по доходу, принятому для определения размера социальной выплаты от индивидуальных предпринимателей, глав крестьянских (фермерских) хозяйств, а также физических лиц, являющихся их наемными работниками с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в отношении получателей, по которым ранее была проведена проверка в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил.
При этом проверка дохода производится до истечения срока исковой давности, установленного Налоговым кодексом Республики Казахстан, в течение которого налогоплательщик (налоговый агент) вправе внести изменения и дополнения в налоговую отчетность.
По результатам сверки, в случаях выявления несоответствия по данным Комитета государственных доходов размер социальной выплаты подлежит пересмотру.
Возмещение излишне начисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:

4. "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 239 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32883 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы орта, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтамасы астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы Қор филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдағаннан кейін өтініш берушіге қайтарылады.";
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдарына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның филиалдары) жібереді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күннен бастап бір айдан аспайды.";
33-тармақтың үшінші бөлігінің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 55-1-тармақпен толықтырылсын:
"55-1. Қор жыл сайын осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес бұрын тексеру жүргізілген алушыларға қатысты дара кәсіпкерлерден, шаруа (фермер) қожалықтарының басшыларынан, сондай-ақ олардың жалдамалы жұмыскерлері болып табылатын жеке тұлғалардан төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін қабылданған кіріс бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен мәліметтерді салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте, кірісті тексеру Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін жүргізіледі, оның барысында салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері бойынша сәйкессіздік анықталған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшері қайта қаралуға жатады.
Артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдердің сомаларын өтеу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"63. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете, возобновлении) социальной выплаты, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенной (пересчитанной, возобновленной) социальной выплаты в потребность в средствах на социальную выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальной выплаты по графику.
Государственная корпорация, получив средства, в течение трех рабочих дней осуществляет социальные выплаты получателям.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальной выплаты;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по перечисленным суммам социальной выплаты, а также по возвратам излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из нее, в форме сведений о движении денежных средств Фонда в Государственной корпорации по социальной выплате по случаю потери кормильца согласно приложению 31 к настоящим Правилам;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по направленным уведомлениям о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты.";
дополнить пунктом 66-1 следующего содержания:
"66-1. Оплата за оказание услуг Государственной корпорацией по организации социальных выплат, включая оплату банковских услуг, осуществляется за счҰт средств бюджета в соответствии с Кодексом.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда в течение трех рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты в связи с изменениями условий ее получения уведомляет получателя о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 30 к настоящему Перечню;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 31 к настоящему Перечню;
приложение 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 32 к настоящему Перечню;
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 33 к настоящему Перечню;
приложение 17 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 34 к настоящему Перечню;
приложение 19 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 35 к настоящему Перечню;
приложение 20 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 36 к настоящему Перечню;
приложение 23 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 37 к настоящему Перечню;
приложение 27 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 38 к настоящему Перечню;
приложение 29 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 39 к настоящему Перечню;
приложение 30 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 40 к настоящему Перечню;
приложение 32 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 41 к настоящему Перечню;
приложение 33 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 42 к настоящему Перечню;
приложение 34 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 43 к настоящему Перечню.

"63. Қор филиалы бекіткен әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу, қайта бастау) туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған (қайта есептелген, қайта басталған) әлеуметтік төлемнің сомаларын қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 27-күнiне ұсынылатын әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Қор әлеуметтік төлемдерді кесте бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация қаражат ала отырып, алушыларға әлеуметтік төлемді төлеуді үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша Қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға аударылған әлеуметтік төлем сомалары бойынша, сондай-ақ одан артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуы бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес Қордың Мемлекеттік корпорациядағы асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер нысанында Қорға береді;
Қорға жіберілген хабарламалар бойынша есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасын қайтару қажеттігі туралы ақпарат береді.";
мынадай мазмұндағы 66-1-тармақпен толықтырылсын:
"66-1. Мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдерді ұйымдастыру бойынша қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу банктік қызметтерге ақы төлеуді қоса алғанда, Кодекске сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді алу шарттарының өзгеруіне байланысты оның артық есептелген (төленген) сомалары анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушыны осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасын қайтару қажеттігі туралы хабардар етеді.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 7-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 10-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 11-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 17-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 19-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 20-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 23-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 27-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 29-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 30-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 32-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 33-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген Қағидалардың 34-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.

5. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 248 "Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32912) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по социальным выплатам по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплате по уходу по формам согласно приложению 12, 13 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу по формам, согласно приложениям 14, 15 к настоящим Правилам, проект справки о размере социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в филиалы Государственной корпорации столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиалы Государственной корпорации).";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Срок дооформления не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.";
часть третью пункта 38 изложить в следующей редакции:
"При исчислении и изменении размеров социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного теңге.";

5. "Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 248 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32912 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларында:
23-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 12, 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 14, 15-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің мөлшері туралы анықтама жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдарына жібереді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күннен бастап бір айдан аспайды.";
38-тармақтың үшінші бөлігінің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;

дополнить пунктом 66-1 следующего содержания:
"66-1. Фонд ежегодно осуществляет сверку сведений по доходу, принятому для определения размера социальной выплаты от индивидуальных предпринимателей, глав крестьянских (фермерских) хозяйств, а также физических лиц, являющихся их наемными работниками с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в отношении получателей, по которым ранее была проведена проверка в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил.
При этом проверка дохода производится до истечения срока исковой давности, установленного Налоговым кодексом Республики Казахстан, в течение которого налогоплательщик (налоговый агент) вправе внести изменения и дополнения в налоговую отчетность.
По результатам сверки, в случаях выявления несоответствия по данным Комитета государственных доходов размер социальной выплаты подлежит пересмотру.
Возмещение излишне начисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.";
часть первую пункта 67 изложить в следующей редакции:
"67. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу Государственная корпорация формирует потребность в средствах на их выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно не позднее 27 числа месяца, предшествующего месяцу выплаты.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Государственная корпорация, получив средства осуществляет соответствующие социальные выплаты получателям:
в течение трех рабочих дней с даты принятия решения о назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению);
в течение трех рабочих дней с даты принятия решения о назначении социальной выплаты по уходу за период с даты наступления социального риска по текущий месяц выплаты, а последующие месяцы социальной выплаты по уходу в соответствии с графиком.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
не позднее трех рабочих дней месяца следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по перечисленным суммам социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, по остаткам средств, а также по возвратам излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них в форме сведений о движении денежных средств Фонда в Государственной корпорации по социальным выплатам по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу согласно приложению 33 к настоящим Правилам;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по направленным уведомлениям о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты.";

мынадай мазмұндағы 66-1-тармақпен толықтырылсын:
"66-1. Қор жыл сайын осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес бұрын тексеру жүргізілген алушыларға қатысты дара кәсіпкерлерден, шаруа (фермер) қожалықтарының басшыларынан, сондай-ақ олардың жалдамалы жұмыскерлері болып табылатын жеке тұлғалардан төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін қабылданған кіріс бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен мәліметтерді салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте, кірісті тексеру Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін жүргізіледі, оның барысында салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері бойынша сәйкессіздік анықталған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшері қайта қаралуға жатады.
Артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдердің сомаларын өтеу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
67-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Қордың филиалы бекіткен жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация оны төлеуге қаражатқа қажеттілікті қалыптастырады, ол Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 27-күнінен кешіктірілмей табыс етіледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Мемлекеттік корпорация қаражат ала отырып, алушыларға әлеуметтік төлемдерді:
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде;
бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылданған күннен бастап ағымдағы төлем айы ішіндегі кезеңге үш жұмыс күні ішінде, ал әлеуметтік төлемнің келесі айлары кестеге сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша Қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға аударылған әлеуметтік төлем сомалары бойынша, сондай-ақ одан артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуы бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес Қордың Мемлекеттік корпорациядағы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер нысанында береді;
Қорға жіберілген хабарламалар бойынша есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасын қайтару қажеттігі туралы ақпарат береді.";

6. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 192 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38810) следующие изменения:
в Перечне некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденном указанным приказом:
в пункте 1:
приложение 1 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 60 к настоящему Перечню;
в приложении 3 к указанному Перечню:
подпункт 2) части второй, строки, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
2) копии упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (ф.910.00) по форме, утвержденной приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" от 20 января 2020 года № 39 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) (далее – Приказ) за период возврата социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, прилагается по случаям, указанным в подпунктах 1), 5) или 6) пункта 3 Правил.
При отсутствии документа, указанного в подпункте 2) прилагается выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданной органами государственных доходов, по форме согласно приложению 16 к Правилам ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 637 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37255) (далее - Выписка из лицевого счета налогоплательщика).
";
строку, порядковый номер 9, дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан.
9) истек срок исковой давности для осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, указанный в пункте 6-1 настоящих Правил.
";
в пункте 2:
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
"в ЦС "Рынок труда" по справке уполномоченного органа по вопросам занятости о регистрации и (или) снятия с учета заявителя в качестве безработного.";
абзац шестьдесят девятый изложить в следующей редакции:
"В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора филиала Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиал Фонда).";
абзацы сто пятый, сто шестой, сто седьмой, сто восьмой, сто девятый, сто десятый, сто одиннадцатый, сто двенадцатый, сто тринадцатый, сто четырнадцатый, сто семнадцатый, сто восемнадцатый, сто девятнадцатый, сто двадцатый, сто двадцать первый, сто двадцать второй и сто двадцать третий изложить в следующей редакции:
"пункт 21 изложить в новой редакции:

6. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы 192 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38810 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының Тізбесінде:
1-тармақта:
көрсетілген Тізбенің 1-қосымшасы осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбенің 3-қосымшасында:
реттік нөмірі 8-жолдың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"
48
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
2) Қағидалардың 3-тармағы 1), 5) немесе 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар бойынша әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлдарды қайтару кезеңі үшін "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген нысан бойынша шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның көшірмелері (910.00-нысан) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) қоса беріледі.
Көрсетілген тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжат болмаған кезде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 637 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37255 болып тіркелген) бекітілген Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидаларына 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары берген әлеуметтік төлемдер бойынша салық төлеушінің жеке шотынан үзінді-көшірме (бұдан әрі – Салық төлеушінің жеке шотынан үзінді көшірме) қоса беріледі;
";
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакциядағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"
49
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
9) осы Қағидалардың 6-1-тармағында көзделген артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды қайтаруды жүзеге асыру үшін талап қою мерзімі өткен.
";
2-тармақта:
қырқыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек нарығы" ЦЖ-ға жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның өтініш берушіні жұмыссыз ретінде тіркеу және (немесе) есептен шығару туралы анықтамасы бойынша сұрау салулар қалыптастырады.";
алпыс төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы Қор филиалы (бұдан әрі – Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.";
жүзінші, жүз бірінші, жүз екінші, жүз үшінші, жүз төртінші, жүз бесінші, жүз алтыншы, жүз жетінші, жүз сегізінші, жүз тоғызыншы, жүз оныншы, жүз он бірінші, жүз он екінші, жүз он үшінші, жүз он төртінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз он жетінші және жүз он сегізінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"21-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

21. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуального предпринимателя, в том числе главы крестьянского или фермерского хозяйства, и лиц, занимающихся частной практикой, согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальной выплаты путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:
выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;

21. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) жеке кәсіпкер мен жеке практикамен айналысатын адамның, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалық басшысының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мынадай:
міндетті зейнетақы жарналарын, медициналық әлеуметтік сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға аударылған әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" АЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:
"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуі тиіс;

расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал, портал ЭБТ – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю потери работы (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал, портал ЭБТ.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проверке документов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
При предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
абзацы сто пятьдесят третий, сто пятьдесят четвертый, сто пятьдесят пятый, сто пятьдесят шестой, сто пятьдесят седьмой, сто пятьдесят восьмой, сто пятьдесят девятый, сто шестидесятый, сто шестьдесят первый и сто шестьдесят второй изложить в следующей редакции:
"пункт 43 изложить в следующей редакции:

"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы жүгінген кезде өтініш беруші "Е-макет" АЦЖ-мен осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарға тексеру жүргізу туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға, ЭЕБ порталына өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е –макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
жүз қырық сегізінші, жүз қырық тоғызыншы, жүз елуінші, жүз елу бірінші, жүз елу екінші, жүз елу үшінші, жүз елу төртінші, жүз елу бесінші, жүз елу алтыншы және жүз елу жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

43. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления;
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат), на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления, получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя.
2) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
3) представлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом размер социальной выплаты пересматривается с даты ее назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 19 и 20 настоящих Правил.
Филиал Фонда принимает решение о приостановлении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления сведений из ЦС о поступлении социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов, и (или) обязательных пенсионных взносов работодателя, за исключением социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов за участие безработного на субсидируемых рабочих местах, профессиональном обучении по направлению карьерным центром.";
приложение 6 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 61 к настоящему Перечню;
в приложении 7 к указанному Перечню:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, карьерный центр со дня регистрации заявления - шесть рабочих дней.

43. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
3) өтініш берушінің жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәлімет, оның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнаулы органдардан олардың іс жүргізуінде істердің (материалдардың) бар екендігі туралы мәліметтер келіп түскен кезде.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта қарау оны тағайындаған күннен бастап осы Қағидаларға 19 және 20-тармақтарда көзделген тәртіппен және мерзімде қайта қаралады.
Қор филиалы жұмыссыздың субсидияланатын жұмыс орнындарына қатысқаны үшін әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналары түскені туралы мәліметтер АЖ-дан келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды, маңсап орталығы бағыты бойынша кәсіптік оқыту.";
көрсетілген Тізбенің 6-қосымшасы осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбенің 7-қосымшасында:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
33
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, мансап орталығы арқылы өтініш тіркелген күннен - алты жұмыс күні.

Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, карьерный центр – время на ожидание - 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя: в Государственной корпорации – 20 минут, карьерный центр населения – 30 минут.
Через портал, портал ЭБТ, цифровые объекты банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) со дня регистрации электронного заявления (заявки) – четыре рабочих дня
";
подпункт 4) строки, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровые объекты
4) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
";
в пункте 3:
абзац пятьдесят пятый изложить в следующей редакции:
"В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора филиала Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиал Фонда).";
абзацы семьдесят девятый, восьмидесятый, восемьдесят первый, восемьдесят второй, восемьдесят третий, восемьдесят четвертый, восемьдесят пятый, восемьдесят шестой, восемьдесят седьмой, восемьдесят восьмой, восемьдесят девятый, девяностый, девяносто первый, девяносто второй, девяносто третий, девяносто четвертый, девяносто пятый, девяносто шестой и девяносто седьмой изложить в следующей редакции:
"пункт 23 изложить в новой редакции:
23. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

Мемлекеттік корпорация құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут, мансап орталығы – күту уақыты – 30 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут, мансап орталығында – 30 минут.
Портал, ЭЕБ порталы, екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
";
реттік нөмірі 7-жолдың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"
37
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
4) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
";
3-тармақта:
елу бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге Қордың астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.";
жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, тоқсаныншы, тоқсан бірінші, тоқсан екінші, тоқсан үшінші, тоқсан төртінші, тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы және тоқсан жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"23-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
23. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мынадай:
міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметтермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проверке документов по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
абзацы сто двадцать восьмой, сто двадцать девятый, сто тридцатый, сто тридцать первый, сто тридцать второй, сто тридцать третий, сто тридцать четвертый, сто тридцать пятый, сто тридцать шестой, сто тридцать седьмой, сто тридцать восьмой, сто тридцать девятый, сто сороковой, сто сорок первый, сто сорок второй, сто сорок третий, сто сорок четвертый и сто сорок пятый изложить в следующей редакции:
"пункт 48 изложить в следующей редакции:

"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуге тиіс;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушіге "Е-макет" АЦЖ-мен осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарға тексеру жүргізу туралы туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е-макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
жүз жиырма сегізінші, жүз жиырма тоғызыншы, жүз отызыншы, жүз отыз бірінші, жүз отыз екінші, жүз отыз үшінші, жүз отыз төртінші, жүз отыз бесінші, жүз отыз алтыншы, жүз отыз жетінші, жүз отыз сегізінші, жүз отыз тоғызыншы, жүз қырқыншы, жүз қырық бірінші, жүз қырық екінші, жүз қырық үшінші жүз қырық төртінші және жүз қырық бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

48. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений (документов), в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат), на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Лицу, выехавшему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, являвшемуся получателем социальной выплаты и вернувшемуся обратно, в случае неполучения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется со дня приостановления выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
В случае получения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан;
3) отбывании получателем, являющимся опекуном (попечителем), уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;

48. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер (құжаттар), оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) алушының Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет.
Әлеуметтік төлемді алушы болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және кері қайтып келген адам кету елінде төлем алмаған жағдайда әлеуметтік төлем төлеу тоқтатыла тұрған күннен бастап, бірақ оны алу үшін жүгінудің алдындағы үш жылдан аспайтын уақытқа қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кеткен кезеңде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілген болса, оның мөлшері барлық арттырулар ескеріліп белгіленеді.
Кету елінде төлем алынған жағдайда әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде жүгінген күннен бастап қайта басталады;
3) қорғаншы (қамқоршы) болып табылатын алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазасын өтеп жатқыны туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындалған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;

4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, но не ранее даты приостановления;
6) прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
7) освобождении или отстранении опекуна (попечителя) от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), или получателю, восстановившемуся в статусе опекуна (попечителя), с даты приостановления;
8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты с даты ее назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 21 и 22 настоящих Правил.
9) оформлении протокола о выявлении факта представления недостоверных документов на медико-социальную экспертизу и (или) необоснованного вынесения экспертного заключения. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления при подтверждении ранее вынесенного экспертного заключения при переосвидетельствовании по контролю.";
приложение 8 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 62 к настоящему Перечню;
в приложении 9 к указанному Перечню:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ со дня регистрации заявления – восемь рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал электронного правительства или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) со дня регистрации электронного заявления (заявки) – четыре рабочих дня.
";

4) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өткені туралы мәліметтер. Бұл ретте, әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) әлеуметтік төлем алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе хабарсыз кету фактісі туралы растайтын құжаттың болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
6) алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
7) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда қорғаншыны (қамқоршыны) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) болып тағайындалған адамға немесе қорғаншы (қамқоршы) мәртебесі қалпына келтірілген адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
8) өтініш берушінің жалған мәліметтер ұсынуы, бұл әлеуметтік төлем мөлшерін негізсіз айқындауға әкелген, соның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнайы органдардан олардың қарауындағы істер (материалдар) туралы мәліметтер келіп түскен жағдайда;
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшері осы Қағидалардың 21 және 22-тармақтарында көзделген тәртіппен және мерзімдерде оның тағайындалған күнінен бастап қайта қаралады.
9) медициналық-әлеуметтік сараптамаға анық емес құжаттарды ұсыну және (немесе) сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактісін анықтау туралы хаттаманы ресімдеу туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем бақылау бойынша қайта куәландырылғанда бұрын шығарылған сараптамалық қорытынды расталған кезде тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.";
көрсетілген Тізбенің 8-қосымшасы осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбенің 9-қосымшасында:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
33
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы өтініш тіркелген күннен бастап – сегіз жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) электрондық өтініш (өтінім) тіркелген күннен бастап – төрт жұмыс күні
";

подпункт 2) строки, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
2) Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
";
приложение 10 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 63 к настоящему Перечню;
в пункте 4:
абзацы восемьдесят первый, восемьдесят второй, восемьдесят третий, восемьдесят четвертый, восемьдесят пятый, восемьдесят шестой, восемьдесят седьмой, восемьдесят восьмой, восемьдесят девятый, девяностый, девяносто первый, девяносто второй, девяносто третий, девяносто четвертый, девяносто пятый, девяносто шестой, девяносто седьмой, девяносто восьмой и девяносто девятый изложить в следующей редакции:
"пункт 22 изложить в новой редакции:
22. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений) филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальной выплаты путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

реттік нөмірі 7-жолдың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"
37
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
";
көрсетілген Тізбенің 10-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
4-тармақта:
сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, тоқсаныншы, тоқсан бірінші, тоқсан екінші, тоқсан үшінші, тоқсан төртінші, тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы, тоқсан жетінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы және жүзінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"22-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
22. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мынадай:
міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметтермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю потери кормильца (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о проверке документов согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
абзацы сто двадцать седьмой, сто двадцать восьмой, сто двадцать девятый, сто тридцатый, сто тридцать первый, сто тридцать второй, сто тридцать третий, сто тридцать четвертый, сто тридцать пятый, сто тридцать шестой, сто тридцать седьмой, сто тридцать восьмой, сто тридцать девятый, сто сороковой, сто сорок первый, сто сорок второй, сто сорок третий, сто сорок четвертый, сто сорок пятый, сто сорок шестой и сто сорок седьмой изложить в следующей редакции:
"пункт 47 изложить в следующей редакции:

"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуге тиіс;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш беруші осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарға тексеру жүргізу туралы "Е-макет" АЦЖ-мен электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу жолымен порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е -макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
жүз жиырма сегізінші, жүз жиырма тоғызыншы, жүз отызыншы, жүз отыз бірінші, жүз отыз екінші, жүз отыз үшінші, жүз отыз төртінші, жүз отыз бесінші, жүз отыз алтыншы, жүз отыз жетінші, жүз отыз сегізінші, жүз отыз тоғызыншы, жүз қырқыншы, жүз қырық бірінші, жүз қырық екінші, жүз қырық үшінші жүз қырық төртінші, жүз қырық бесінші, жүз қырық алтыншы, жүз қырық жетінші және жүз қырық сегізінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

47. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений (документов), в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат) на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Лицу, выехавшему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, являвшемуся получателем социальной выплаты и вернувшемуся обратно, в случае неполучения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется со дня приостановления выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
В случае получения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан;
3) отбывании получателем, являющимся опекуном (попечителем), уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;

47. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) АЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәліметтер.
Әлеуметтік төлем алушы болып табылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және кері қайтып келген адамға шығу елінде төлем алмаған жағдайда әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап, бірақ оны алуға жүгінудің алдындағы үш жылдан аспайтын уақытқа әлеуметтік төлем қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кету кезеңінде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілсе, оның мөлшері осы арттыруларды ескере отырып белгіленеді.
Шығу елінде төлемдерді алған болса, Қазақстан Республикасындағы тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген жағдайда әлеуметтік төлем жүгінген күннен бастап, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде қайта басталады;
3) алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындаған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;

4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, но не ранее даты приостановления;
6) прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
7) отчислении получателя (иждивенца) старше восемнадцати лет из организации образования или о переводе его на заочную форму обучения. При этом социальная выплата возобновляется с даты возобновления обучения в организациях образования по очной форме обучения;
8) смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении его умершим). При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;
9) лишении или ограничении в родительских правах получателя, о признании недействительным решения об усыновлении (удочерении) или его отмене. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления. При восстановлении в родительских правах социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу решения суда о восстановлении или об отмене ограничений в родительских правах;
10) освобождении или отстранении опекуна (попечителя) от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), или лицу, восстановившемуся в статусе опекуна (попечителя), с даты приостановления;
11) поступлении социальных отчислений, а также обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступлении информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых. При этом, если факт нахождения гражданина в живых подтвердится, социальная выплата прекращается, в случае не подтверждения – социальная выплата возобновляется с даты приостановления;

4) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандастың куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) әлеуметтік төлемді алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе хабарсыз кету фактісін растайтын құжаттың болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
6) алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
7) он сегіз жастан асқан алушыны (асырауындағы адамды) білім беру ұйымынан шығару туралы немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстыру туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында оқуды қайта бастаған күннен бастап қайта басталады;
8) алушының қайтыс болуы (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі) туралы мәліметтер. Бұл ретте, әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындаған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
9) алушыны ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу туралы, баланы асырап алу туралы шешімді жарамсыз деп тану немесе оның күшін жою туралы мәліметтер. Бұл ретте қамқоршы (қорғаншы) болып тағайындалған адамға әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі. Ата-ана құқықтарын қалпына келтіру кезінде әлеуметтік төлем ата-ана құқықтарын қалпына келтіру немесе шектеулердің күшін жою туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап қайта басталады;
10) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда қамқоршыны (қорғаншыны) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қамқоршы (қорғаншы) болып тағайындалған адамға немесе қамқоршы (қорғаншы) мәртебесі қалпына келтірілген адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
11) хабарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына әлеуметтік аударымдардың, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының келіп түсуі немесе азаматтың тірі болу фактісін растайтын ақпараттың келіп түсуі туралы мәліметтер. Бұл ретте, егер азаматтың тірі екені расталса, әлеуметтік төлем тоқтатылады, расталмаған жағдайда – әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;

12) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты с даты ее назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 20 и 21 настоящих Правил.";
приложение 11 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 64 к настоящему Перечню;
в приложении 12 к указанному Перечню:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, карьерный центр со дня регистрации заявления - восемь рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут, карьерный центр – время на ожидание - 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя: в Государственной корпорации – 20 минут, карьерный центр населения – 30 минут. Через портал, портал ЭБТ, цифровые объекты банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) со дня регистрации электронного заявления (заявки)– четыре рабочих дня
";
подпункт 2) строки, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
";
приложение 13 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 65 к настоящему Перечню;
в пункте 5:
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"3. Лица, имеющие право на получение социальных выплат в соответствии со статьями 77 и 84 Кодекса, обращаются в Фонд с заявлением по форме согласно приложению 1, с заявлением для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) через портал, цифровые объекты банков второго уровня по форме согласно приложению 2, с заявлением для назначения социальной выплаты по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет через портал, цифровые объекты банков второго уровня по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам:";
абзацы тридцать четвертый, тридцать пятый, тридцать шестой, тридцать седьмой, тридцать восьмой, тридцать девятый, сороковой, сорок первый, сорок второй, сорок третий, сорок четвертый, сорок пятый, сорок шестой, сорок седьмой, сорок восьмой, сорок девятый, пятидесятый и пятьдесят первый изложить в следующей редакции:
"пункт 8 изложить в следующей редакции:

12) өтініш берушінің әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәліметтер, оның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнаулы органдардан олардың іс жүргізуінде істердің (материалдардың) бар екендігі туралы мәліметтер келіп түскен кезде.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта қарау оны тағайындаған күннен бастап осы Қағидаларға 20 және 21-тармақтарда көзделген тәртіппен және мерзімде қайта қаралады.";
көрсетілген Тізбенің 11-қосымшасы осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбенің 12-қосымшасында:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
33
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш тіркелген күннен бастап - сегіз жұмыс күні
Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) электрондық өтініш (өтінім) тіркелген күннен бастап – төрт жұмыс күні
";
реттік нөмірі 7-жолдың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"
37
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
";
көрсетілген Қағидалардың 13-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
5-тармақта:
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кодекстің 77 және 84-баптарына сәйкес әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар адамдар Қорға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы өтінішпен, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал, екінші деңгейдегі банктердің цифрландыру объектілері арқылы бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтінішпен:";
отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші және елу бірінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8. Заявитель вместе с документами, указанными в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемыми для идентификации, предоставляет следующие документы для назначения:
1) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению):
лист (листы) временной нетрудоспособности, выданный в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
2) социальной выплаты по уходу:
свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о рождении;
в зависимости от их наличия:
выписку из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданную органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) в возрасте до полутора лет);
свидетельство (свидетельства) о смерти ребенка (детей), либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала.
Помимо вышеуказанных документов к заявлению прилагаются следующие сведения, запрашиваемые специалистом Государственной корпорации, принимающим заявление, путем формирования запросов через шлюз "цифрового правительства":
1) в ЦС Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
2) в ЦС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
а также для назначения социальных выплат по беременности и родами, усыновлению (удочерению):
1) в ЦС "Амбулаторно-поликлиническая помощь" по листу временной нетрудоспособности, выданному в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
2) в ЦС "Интегрированная налоговая информационная система":
по сведениям о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, а также главы крестьянских или фермерских хозяйств и в ЦС "Централизованные унифицированные лицевые счета" по выписке из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданной органами государственных доходов, по форме согласно приложению 16 к Правилам ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента), утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 637 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37255) (далее – Выписка из лицевого счета налогоплательщика), за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению) - при обращении за их назначением индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, а также главой крестьянского или фермерского хозяйства;
для назначения социальной выплаты по уходу:

8. Өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге сәйкестендіру үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін:
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағы (парақтары);
2) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама (сәйкестендіру үшін);
олардың бар-жоғына байланысты:
қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімінен үзінді көшірме (бір жарым жасқа дейінгі баланы (балаларды) асырап алған жағдайларда);
баланың (балалардың) қайтыс болу туралы куәлігі (куәліктері) не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа өтінішке "электрондық үкімет" шлюзі арқылы сұрау салулар қалыптастыру жолымен өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорация маманы сұрататын мынадай:
1) "Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры ЦЖ-ға өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
2) екінші деңгейдегі банктердің ЦЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі туралы мәліметтер;
сондай-ақ, жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін:
1) "Амбулаториялық-емханалық көмек" ЦЖ-ға жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парағы;
2) "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" ЦЖ-да мемлекеттік кірістер органдары берген бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ "Біріктірілген салық цифрлық жүйесі" ЦЖ-ға әлеуметтік аударымдар туралы жеке шоттан үзінді көшірме бойынша өтініш берушілерді дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары ретінде мемлекеттік тіркеу туралы және әлеуметтік төлемге құқық туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде (дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініш берген кезде) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 637 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37255 болып тіркелген) бекітілген Салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу қағидаларына 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдары берген әлеуметтік төлемдер бойынша салық төлеушінің жеке шотынан үзінді-көшірме (бұдан әрі – Салық төлеушінің жеке шотынан үзінді көшірме);
бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:

1) в ЦС "Регистрация актов гражданского состояния граждан" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке (в случаях смены фамилии родителя, содержащейся в полученных сведениях), о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.";
абзац семьдесят четвертый изложить в следующей редакции:
"В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенного ЭЦП директора филиала Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиал Фонда).";
абзацы сто четырнадцатый, сто пятьнадцатый, сто шестнадцатый, сто семнадцатый, сто восемнадцатый, сто девятнадцатый, сто двадцатый, сто двадцать первый, сто двадцать второй, сто двадцать третий, сто двадцать четвертый, сто двадцать пятый, сто двадцать шестой, сто двадцать седьмой, сто двадцать восьмой, сто двадцать девятый, сто тридцатый, сто тридцать первый и сто тридцать второй изложить в следующей редакции:
"пункт 25 изложить в новой редакции:
25. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город);
отсутствие социальных отчислений до постановки на медицинский учет по беременности.
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров";
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

1) "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу" ЦЖ-ға баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы, неке қию туралы мәліметтерді қамтыған анықтама немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан неке туралы (алынған мәліметтерде ата-аналардың тегі ауысқан кезде) баланың (балалардың) қайтыс болғаны туралы мәліметтерді қамтитын анықтама не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша мәліметтер қоса беріледі.
ЦЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, тиісті құжаттар өтінішке қоса беріледі.";
жетпіс төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы Қор филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.";
жүз он төртінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз он жетінші, жүз он сегізінші, жүз он тоғызыншы, жүз жиырмасыншы, жүз жиырма бірінші, жүз жиырма екінші, жүз жиырма үшінші, жүз жиырма төртінші, жүз жиырма бесінші, жүз жиырма алтыншы, жүз жиырма жетінші, жүз жиырма сегізінші, жүз жиырма тоғызыншы, жүз отызыншы, жүз отыз бірінші және жүз отыз екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"25-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
25. Қор филиалдарының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі;
жүктілігі бойынша медициналық есепке қойылғанға дейін әлеуметтік аударымдардың болмауы.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру:
міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметтермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату жолымен дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен табысты алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 января 2013 года под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал, цифрового объекта банков второго уровня – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал, мобильное приложение цифрового объекта банков второго уровня.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проведении проверки документов по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.";
абзацы сто семидесятый, сто семьдесят первый, сто семьдесят второй, сто семьдесят третий, сто семьдесят четвертый, сто семьдесят пятый, сто семьдесят шестой, сто семьдесят седьмой, сто семьдесят восьмой, сто семьдесят девятый, сто восьмидесятый, сто восемьдесят первый, сто восемьдесят второй, сто восемьдесят третий, сто восемьдесят четвертый, сто восемьдесят пятый и сто восемьдесят шестой изложить в следующей редакции:
"пункт 56 изложить в следующей редакции:

"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуге тиіс;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушіге"Е-макет" АЦЖ-мен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау үшін құжаттарды тексеру туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарға тексеру жүргізу туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е-макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.";
жүз жетпісінші, жүз жетпіс бірінші, жүз жетпіс екінші, жүз жетпіс үшінші, жүз жетпіс төртінші, жүз жетпіс бесінші, жүз жетпіс алтыншы, жүз жетпіс жетінші, жүз жетпіс сегізінші, жүз жетпіс тоғызыншы, жүз сексенінші, жүз сексен бірінші, жүз сексен екінші, жүз сексен үшінші, жүз сексен төртінші, жүз сексен бесінші және жүз сексен алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

56. Социальная выплата по уходу приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат) на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по уходу по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления, получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата по уходу приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя социальной выплаты по уходу на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан. При этом социальная выплата по уходу возобновляется получателю, вернувшемуся обратно:
в случае неполучения выплаты в стране выезда – со дня приостановления выплаты;
в случае получения выплаты в стране выезда – с первого числа месяца, следующего за месяцем прекращения выплаты в стране выезда;
3) отбывании получателем социальной выплаты по уходу уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;

56. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операциялары болмаған жағдайда. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) әлеуметтік төлемді алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем кері оралған алушыға:
кеткен елінде төлем алынбаған жағдайда – төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап;
кеткен елінде төлем алынған жағдайда – кеткен елінде төлем тоқтатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қайта басталады;
3) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушының сот бас бостандығынан айыру түрінде тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне осы төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындалған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі;
4) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;

5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления;
6) наличии подтверждающего документа о вступлении в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, являвшегося получателем социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу возобновляется с первого числа месяца, следующего за месяцем прекращения выплаты законному представителю ребенка (детей) либо лицу, назначенному опекуном;
7) прекращении получателем социальной выплаты по уходу гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты по уходу, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты по уходу с даты назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 23 и 24 настоящих Правил.";
приложение 15 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 66 к настоящему Перечню;
приложение 16 к указанному Перечню изложить в новой редакции согласно приложению 67 к настоящему Перечню;
в приложении 17 к указанному Перечню:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию - со дня регистрации заявления - восемь рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – со дня регистрации электронного заявления (заявки)- четыре рабочих дня.
";

5) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларының жүргізілуін немесе хабарсыз кету фактісін растайтын құжаттың болуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындаған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі;
6) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушы болып табылатын адамды соттың хабарсыз кетті деп тану туралы шешімінің күшін жою туралы сот актісінің күшіне енгенін растайтын құжаттың болуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне не қорғаншы болып тағайындалған адамға төлем тоқтатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қайта басталады;
7) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
8) өтініш берушінің бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәлімет, оның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнаулы органдардан олардың іс жүргізуінде істердің (материалдардың) бар екендігі туралы мәліметтер келіп түскен кезде.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта қарау оны тағайындаған күннен бастап осы Қағидаларға 23 және 24-тармақтарда көзделген тәртіппен және мерзімде қайта қаралады.";
көрсетілген Тізбенің 15-қосымшасы осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбенің 16-қосымшасы осы Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Тізбенің 17-қосымшасында:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
33
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы - өтініш тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) электрондық өтініш (өтінім) тіркелген күннен бастап – төрт жұмыс күні
";