Об утверждении Правил по формированию и ведению реестра системных проблем инвесторов
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2026 года № 39215.
В соответствии с подпунктом 23) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", абзацем сорок третьим подпункта 1) пункта 14 Положения о Комитете по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года № 1125, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по формированию и ведению реестра системных проблем инвесторов (далее – Правила).
2. Комитету по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 100
ПРАВИЛА формирования и ведения реестра системных проблем инвесторов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра системных проблем инвесторов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", абзацем сорок третьим подпункта 1) пункта 14 Положения о Комитете по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года № 1125, и определяют порядок формирования и ведения реестра системных проблем инвесторов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) реестр системных проблем инвесторов (далее – реестр) – единый перечень системных проблем инвесторов, формируемый уполномоченным органом в целях учета, анализа и координации мер, принимаемых для их устранения;
2) системные проблемы инвесторов (далее – системные проблемы) – устойчивая совокупность факторов, условий, практик, административных и правовых барьеров, обусловленных несовершенством законодательства или его ненадлежащим применением, а также неправомерными действиями (бездействием) государственных органов и организаций независимо от формы собственности или должностных лиц, устранение которых требует принятия организационных и правовых мер;

Инвесторлардың жүйелік проблемалар тізілімін қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 100 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 шiлдеде № 39215 болып тіркелді
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 9-бабының 23) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 1125 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті туралы ереженің 14-тармағы 1) тармақшасының қырық үшінші абзацына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Инвесторлардың жүйелік проблемалар тізілімін қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 100 Бұйрыққа
қосымша
Инвесторлардың жүйелік проблемаларының тізілімін қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 9-бабының 23) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 17 желтоқсандағы №1125 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті туралы ереженің 14-тармағы 1) тармақшасының қырық үшінші абзацына сәйкес әзірленді және инвесторлардың жүйелік проблемалар тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвесторлардың жүйелік проблемалар тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – инвесторлардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті орган есепке алу, талдау және үйлестіру, оларды жою үшін қабылданатын шаралар мақсатында қалыптастырылатын инвестициялық қызметті іске асыруға кедергі келтіретін, инвесторлардың анықталған және расталған жүйелік проблемаларының орталықтандырылған тізбесі;
2) инвесторлардың жүйелік проблемалары (бұдан әрі – жүйелік проблемалар) – заңнаманың жетілдірілмеуіне немесе оның тиісінше қолданылмауына, сондай-ақ меншік нысанына қарамастан мемлекеттік органдар мен ұйымдардың немесе лауазымды адамдардың заңсыз іс-қимылдарына (әрекетсіздігіне) негізделген, жойылуы ұйымдастырушылық және құқықтық шаралар қабылдауды талап ететін факторлардың, жағдайлардың, практикалардың, әкімшілік және құқықтық кедергілердің тұрақты жиынтығы;

3) уполномоченный орган – ведомство Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, осуществляющее деятельность по защите прав инвесторов;
4) национальная цифровая инвестиционная платформа (далее – НЦИП) – единая цифровая система комплексного сопровождения инвестиционных проектов, создание, управление и техническая поддержка которой осуществляется уполномоченным государственным органом по инвестициям.
Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра
3. Субъектом формирования реестра является уполномоченный орган.
4. Реестр формируется и ведется в электронной форме с последующим его размещением в НЦИП.
5. В реестр включаются системные проблемы при наличии одного или нескольких из следующих признаков:
1) нарушает или затрагивает права и интересы двух и более инвесторов, либо создает риск их нарушения, подтвержденный обращениями, результатами проверок или иными документально установленными данными;
2) носит системный характер, в том числе выраженный в неоднократных обращениях различных инвесторов по аналогичным проблемным вопросам;
3) обусловлена пробелами, противоречиями или неопределенностью нормативных правовых актов либо несовершенством регулирования и правоприменительной практики;
4) не подлежит устранению исключительно в индивидуальном порядке, без изменения правил, процедур или подходов.
6. Не относятся к системным проблемам вопросы инвесторов индивидуального характера, связанные с конкретными жалобами отдельных инвесторов.
7. Формирование реестра осуществляется на основе:
1) анализа обращений инвесторов, в том числе поступающих через государственные цифровые системы и иные каналы связи;
2) личного приема инвесторов, проведения рабочих встреч, совещаний и выездных мероприятий с их участием;
3) сопровождения инвестиционных проектов, включая мониторинг сроков реализации, исполнения обязательств и условий соглашений;
4) результатов проверок, анализа состояния законности, оценки актов, вступивших в силу, и иных форм надзорной деятельности;
5) изучения нормативных правовых актов, выявления пробелов, противоречий и неопределенностей в регулировании;
6) мониторинга за государственными органами, местными исполнительными органами, субъектами квазигосударственного сектора в части предоставления инвесторам государственной поддержки, льгот и преференций;
7) мониторинга за исполнением государственными и местными исполнительными органами, учреждениями, субъектами квазигосударственного сектора обязательств по заключенным с инвесторами договорам, контрактам, соглашениям;
8) обобщения судебной и административной практики по спорам инвесторов с государственными органами и организациями, а также субъектами квазигосударственного сектора;

3) уәкілетті орган – инвесторлардың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ведомствосы;
4) ұлттық цифрлық инвестициялық платформа (бұдан әрі – ҰЦИП) – инвестициялық жобаларды кешенді сүйемелдеудің бірыңғай цифрлық жүйесі, оны құруды, басқаруды және техникалық қолдауды инвестициялар жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
2-тарау. Тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібі
3. Тізілім қалыптастыру субъектісі уәкілетті орган болып табылады.
4. Тізілім электрондық нысанда қалыптастырылады және жүргізіледі, кейін ол ҰЦИП-ке орналастырылады.
5. Тізілімге енгізу үшін мынадай:
1) екі және одан да көп инвестордың құқықтары мен мүдделерін бұзу немесе қозғау (немесе әлеуетті түрде бұзуы немесе қозғауы мүмкін);
2) жүйелік сипатқа ие, оның ішінде ұқсас проблемалық мәселелер бойынша әртүрлі инвесторлардың бірнеше рет жасаған жолданымдарында көрсетілген;
3) нормативтік құқықтық актілердің олқылықтарына, қайшылықтарына немесе белгісіздігіне, болмаса реттеудің және құқық қолдану практикасының жетілдірілмеуіне байланысты болған;
4) қағидаларды, рәсімдерді немесе тәсілдерді өзгертпестен жеке тәртіппен жоюға жатпайтын белгілерінің бірінің немесе бірнешеуінің болуы негіз болып табылады.
6. Жекелеген инвесторлардың нақты шағымдарына байланысты жеке сипаттағы инвесторлардың мәселелері жүйелік проблемаларға жатпайды.
7. Тізілім қалыптастыру мыналардың негізінде жүзеге асырады:
1) инвесторлардың, оның ішінде мемлекеттік цифрлық жүйелер және өзге де байланыс арналары арқылы келіп түсетін жолданымдарын;
2) инвесторларды жеке қабылдау, олардың қатысуымен жұмыс кездесулерін, кеңестер мен көшпелі іс-шараларды өткізу;
3) келісімдерді іске асыру мерзімдерінің, міндеттемелердің орындалуы мен шарттарының мониторингін қоса алғанда, инвестициялық жобаларды сүйемелдеу;
4) тексерулер нәтижелері, заңдылықтың жай-күйін талдау, күшіне енген актілерді бағалау және бақылау қызметінің өзге де нысандары;
5) нормативтік құқықтық актілерді зерделеу, реттеудегі олқылықтарды, қайшылықтар мен белгісіздіктерді анықтау;
6) мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен, квазимемлекеттік сектор субъектілерімен инвесторларға мемлекеттік қолдау көрсету, жеңілдіктер мен преференциялар беру бөлігінде мониторингті;
7) мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвесторлармен жасалған шарттар, келісімшарттар, келісімдер бойынша міндеттемелерді орындауына мониторингті;
8) инвесторлардың мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерімен даулары бойынша сот және әкімшілік практиканың қорытуралы;

9) мониторинга показателей реализации инвестиционных программ и проектов;
10) анализа сведений (информации) из открытых источников;
11) сведений о системных проблемах поступивших от:
структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, главных военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним;
центральных государственных органов;
местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения;
Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
субъектов квазигосударственного сектора;
иных заинтересованных организаций.
8. Сведения о системных проблемах, представленные субъектами, указанными в подпункте 11) пункта 7 настоящих Правил, для включения в реестр направляются в письменной и (или) электронной форме и должны содержать:
1) краткое описание сути системных проблем;
2) указание отрасли (сферы правового регулирования) и региона (регионов), в которых она проявляется;
3) сведения об инвесторах (при наличии таковых), права и законные интересы которых были нарушены или затронуты в результате проблемы;
4) анализ причин и условий возникновения проблемы (нормативные, правоприменительные, организационные);
5) предложения по возможным механизмам ее устранения;
6) сведения о ранее принятых мерах (при наличии).
9. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления сведений рассматривает представленные материалы и по результатам принимает решение о включении системных проблем в реестр, либо решение о предоставлении мотивированного отказа по включению системных проблем в реестр.
В случае если основанием для рассмотрения системных проблем является обращение физического или юридического лица, его рассмотрение осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. При необходимости истребования дополнительных материалов у государственных органов или организаций срок рассмотрения вопроса о включении системных проблем в реестр, предусмотренный пунктом 9 настоящих Правил, продлевается на основании мотивированного решения председателя уполномоченного органа, а в период его отсутствия лицом, его замещающим, но не более чем на 15 (пятнадцать) рабочих дней.
11. Системные проблемы, включенные в реестр, подлежат классификации:
1) по характеру возникновения (нормативные, правоприменительные, организационные, инфраструктурные, цифровые);
2) по уровню возникновения (республиканские, региональные);

9) инвестициялық бағдарламалар мен жобаларды іске асыру көрсеткіштерінің мониторингі;
10) ашық дереккөздердегі мәліметтерді (ақпаратты) талдау.
11) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінен, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен, Бас әскери прокуратурасынан және Бас көлік прокуратурасынан, облыстар прокуратураларынан және оларға теңестірілген прокуратуралардан;
орталық мемлекеттік органдардан;
астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарынан;
Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінен;
басқа да мүдделі ұйымдардан келіп түскен жүйелік проблемалар туралы мәліметтері.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген субъектілер ұсынған жүйелік проблемалар туралы мәліметтер тізілімге енгізу үшін жазбаша және (немесе) электрондық нысанда жіберіледі және мыналарды:
1) жүйелік проблема мәнінің қысқаша сипаттамасы;
2) жүйелік проблема байқалатын саланың (құқықтық реттеу саласының) және өңірдің (өңірлердің) көрсетілуі;
3) проблема нәтижесінде құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған немесе қозғалған инвесторлар (олар болған жағдайда) туралы мәліметтер;
4) проблеманың туындау себептері мен жағдайларын (нормативтік, құқық қолдану, ұйымдастырушылық) талдау;
5) оны жоюдың ықтимал тетіктері бойынша ұсыныстар;
6) бұрын қабылданған шаралар туралы мәліметтер (бар болса) қамтылуға тиіс.
9. Уәкілетті орган мәліметтер келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдарды қарайды және нәтижелері бойынша жүйелік проблемаларды тізілімге енгізу туралы шешім немесе бас тарту уәждерін көрсете отырып, қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Егер жеке немесе заңды тұлғаның жолданымы жүйелік проблеманы қарау үшін негіз болса, оны қарау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік органдардан немесе ұйымдардан қосымша материалдарды талап ету қажет болған жағдайда, осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген тізілімге жүйелік проблемаларды енгізу туралы мәселені қарау мерзімі уәкілетті орган төрағасының, ал ол болмаған кезеңде оны алмастыратын адамның уәжделген шешімі негізінде, бірақ 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
11. Тізілімге енгізілген жүйелік проблемалар мынадай:
1) туындау сипаты бойынша (нормативтік, құқық қолдану, ұйымдастырушылық, инфрақұрылымдық, цифрлық);
2) туындау деңгейі бойынша (республикалық, өңірлік);

3) по отраслевой принадлежности (промышленность, энергетика, образование, здравоохранение, транспорт и логистика, агропромышленный комплекс, строительство, недропользование и иные отрасли).
12. Уполномоченный орган осуществляет актуализацию реестра, обеспечивая своевременное внесение изменений и дополнений в порядке, установленном настоящими Правилами.
13. Системные проблемы исключаются из реестра на основании информации и материалов:
1) поступивших от субъектов, указанных в подпункте 11) пункта 7 настоящих Правил;
2) по инициативе уполномоченного органа.
Информация и материалы, подтверждающие устранение системных проблем направляются в уполномоченный орган в письменной и (или) электронной форме.
Уполномоченный орган в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления информации, рассматривает представленные материалы и по результатам принимает решение об исключении системных проблем из реестра либо решение о предоставлении мотивированного отказа в их исключении.
14. Субъекты, указанные в подпункте 11) пункта 7 настоящих Правил направившие сведения, а также физические или юридические лица направившие обращение в уполномоченный орган вправе обжаловать решение уполномоченного органа об отказе во включении системных проблем в реестр в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
15. Государственные органы, местные исполнительные органы и субъекты квазигосударственного сектора учитывают сведения, содержащиеся в реестре, при разработке и реализации мер, направленных на улучшение инвестиционного климата.

3) салалық тиістілігі бойынша (өнеркәсіп, энергетика, білім беру, денсаулық сақтау, көлік және логистика, агроөнеркәсіптік кешен, құрылыс, жер қойнауын пайдалану және өзге де салалар) жіктеуге жатады.
12. Уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өзгерістер мен толықтырулардың уақтылы енгізілуін қамтамасыз ете отырып, тізілімді тұрақты өзектендіруді жүзеге асырады.
13. Жүйелік мәселелер ақпарат пен материалдар негізінде:
1) осы Қағидалардың 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген субъектілерден келіп түскен;
2) уәкілетті органның бастамасы бойынша тізілімнен шығарылады.
Жүйелік проблемалардың жойылғанын растайтын ақпарат пен материалдар уәкілетті органға жазбаша және (немесе) электрондық нысанда жіберіледі.
Уәкілетті орган ақпарат келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдарды қарайды және нәтижелері бойынша тізілімнен шығару немесе бас тарту себептерін көрсете отырып алып тастаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды на русском вот так:
Уәкілетті орган ақпарат келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдарды қарайды және нәтижелері бойынша жүйелік проблемаларды тізілімнен шығару немесе оларды алып тастаудан бас тарту туралы уәжделген шешім қабылдайды.
14. Мәлімет жіберген осы Қағидалардың 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген субъектілер, сондай-ақ уәкілетті органға өтініш жіберген жеке немесе заңды тұлғалар уәкілетті органның жүйелік проблемаларды тізілімге енгізуден бас тарту туралы шешіміне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
15. Мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, мекемелер, квазимемлекеттік сектор ұйымдары инвестициялық климатты жақсартуға бағытталған шараларды әзірлеу және іске асыру кезінде тізілімде қамтылған мәліметтерді ескереді.