О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 573. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2026 года № 39020
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 12 июля 2026 года и подлежит опубликованию.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 573
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1463 "Об утверждении Правил учета гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17527) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом"
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт первый изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом.";
Правила учета гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1464 "Об утверждении Типового устава палаты юридических консультантов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17604) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 19 маусымдағы № 573 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 маусымда № 39020 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтын мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 573 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алу Қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1463 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17527 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу қағидалары бекітілсін.";
Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алу қағидалары осы Тізбенің 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1464 "Заң консультанттары палатасының үлгілік жарғысын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17604 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 17) статей 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Типовой устав Палаты юридических консультантов изложить согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 427 "Об утверждении минимальных социальных стандартов в сфере оказания гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11920) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении минимальных социальных стандартов в сфере оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи"
приложения 1, 2 и 3 к указанному Приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 733 "Об утверждении Правил участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29337) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и со статьей 28-1 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов";
Правила участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 1457 "Об утверждении форм отчетов об оказанной адвокатами гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17603) следующие изменения:
Заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении форм отчетов об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Заң консультанттары палатасының үлгілік жарғысы осы Тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жазылсын.
3. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м. а. 2015 жылғы 30 шілдедегі №427 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11920 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету саласындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы";
көрсетілген бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшалар осы Тізбенің 3, 4 және 5-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 733 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29337 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысу қағидалары бекітілсін.";
Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу қағидалары осы Тізбенің 6-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы адвокатпен көрсетілетін есеп нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 1457 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17603 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы адвокатпен көрсетілетін есеп нысанын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктами 10 и 11 статьи 28 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) форму отчета адвоката об оказанной им гарантированной государством квалифицированной юридической помощи согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сводного отчета коллегий адвокатов об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
приложения 1, 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 7 и 8 к настоящему Перечню.
6. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 1453 "Об утверждении формы соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17515) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении формы соглашения об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи";
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 28 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую форму соглашения об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.";
Соглашение об оказании гарантированной государством юридической помощи утвержденное указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню.
7. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размеров оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953) следующие изменения:
Заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении размеров оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 28 бабы 10 және 11 тармақтарына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берiлiп отырған:
1) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсеткені туралы адвокат есебінің нысаны осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) адвокаттар көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы адвокаттар алқасының жиынтық есебінің нысаны осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекiтiлсiн.";
көрсетілген бұйрыққа 1, 2-қосымшалар осы Тізбенің 7 және 8-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1453 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17515 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісім нысанын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 5 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісім нысаны бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім осы Тізбенің 9-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 10-1) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые размеры оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.";
Размеры оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню.
8. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1462 "Об утверждении Правил оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17561) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур";
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур (далее – Правила) утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему Перечню.
9. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10420) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
Пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 10-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшері бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшері осы Тізбенің 10-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8. "Адвокат, заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1462 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17561 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокат, заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы Тізбенің 11-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
9. "Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10420 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемый перечень документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.";
Перечень документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
28 сентября 2018 год № 1463
Правила учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" (далее - Закон) и определяют порядок учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом.
Глава 2. Порядок учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом
2. Учету гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом или юридическим консультантом, подлежит гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь в виде правового консультирования оказанная лицам, указанным в пункте 2 статьи 26 Закона.
3. Учет гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом, ведется адвокатом в реестре учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – реестр) в цифровом носителе на казахском или русском языках.
4. Учет гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной юридическим консультантом, ведется юридическим консультантом в реестре учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в электронном носителе на казахском или русском языках.

"1. Қоса беріліп отырған мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқығын растайтын құжаттардың тізбесі осы Тізбенің 12-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 1463 бұйрығымен
Бекітілген
Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида адвокат және заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 23-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және құқықтық консультация беру түріндегі адвокат және заң консультанты көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тәртібін айқындайды.
2 тарау. Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тәртібі
2. Адвокат немесе заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуға Заңның 26-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға көрсетілген құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі жатады.
3. Адвокат көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуды адвокат осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімінде (бұдан әрі-тізілім) қазақ немесе орыс тілдерінде цифрлық жеткізгіште жүргізеді.
4. Заң консультанты көрсеткен, құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуды заң консультанты осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімінде қазақ немесе орыс тілдерінде цифрлық жеткізгіште жүргізеді.

5. Сведения подлежат включению в реестр в день обращения лица за гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования.
6. Сведения, содержащиеся в цифровом реестре, за исключением конфиденциальной информации, охраняемой адвокатской тайной или тайной юридического консультанта, вносятся адвокатом или юридическим консультантом в единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
Приложение 1
к Правилам ведения учета
гарантированной государством
квалифицированной
юридической помощи в виде
правового консультирования,
оказанной адвокатом или
юридическим консультантом
Реестр учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
в виде правового консультирования, оказанной юридическим консультантом
_________________________________________________________________________
(наименование палаты юридической консультации)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) юридического консультанта)
Реестр учета гарантированной государством квалифицированной юридической
помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом
_________________________________________________________________________
(наименование коллегии адвокатов, юридической консультации, адвокатской конторы)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) адвоката)
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии), сведения документа удостоверяющего личность, дата обращения лица, обратившегося за гарантированной государством квалифицированной юридической помощью в виде правового консультирования
наименование и реквизиты документа, являющегося основанием для оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
суть правового вопроса
форма оказанной гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования (оказание устной или письменной консультации, составление заявления, жалобы, ходатайства и других документов правового характера)
продолжительность времени занятости адвоката в связи оказанием гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
сведения об электронном цифровом подписи адвоката
сведения об электронном цифровом подписи физического лица
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам ведения учета
гарантированной государством
квалифицированной
юридической помощи в виде
правового консультирования,
оказанной адвокатом или
юридическим консультантом
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии), сведения документа удостоверяющего личность, дата обращения лица, обратившегося за гарантированной государством квалифицированной юридической помощью в виде правового консультирования
наименование и реквизиты документа, являющегося основанием для оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
суть правового вопроса
форма оказанной гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования (оказание устной или письменной консультации, составление заявления, жалобы, ходатайства и других документов правового характера)
продолжительность времени занятости юридического консультанта в связи оказанием гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
сведения об электронной цифровой подписи юридического консультанта
сведения об электронной цифровой подписи физического лица
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Утвержден приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
№ 1464 от 28 сентября 2018 года
Типовой устав Палаты юридических консультантов

5. Мәліметтер тұлғаның мемлекет кепілдік берген құқықтық консультация беру түріндегі білікті заң көмегіне жүгінген күні тізілімге енгізілуге жатады.
6. Адвокаттық құпиямен немесе заң консультантының құпиясымен қорғалатын құпия ақпаратты қоспағанда, цифрлық тізілімде қамтылған мәліметтерді адвокат немесе заң консультанты білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесіне енгізеді.
Адвокат немесе заң
консультанты көрсеткен
құқықтық консультация
беру түріндегі мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегін есепке
алу Қағидасына
1-қосымша
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімі адвокат көрсеткен құқықтық консультация беру
______________________________________________________________________
(адвокаттар алқасының, заң консультациясының, адвокаттық кеңселер)
______________________________________________________________________
(адвокаттың Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
№ п/п
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне жүгінген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке куәлігін растайтын құжат және жүгінген күні
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету үшін негіз болып табылатын құжаттың атауы мен деректемелері
құқықтық мәселенің мәні
құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегінің нысаны (ауызша немесе жазбаша консультация беру, өтінішті, шағымды, өтінішхатты және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау)
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге байланысты адвокаттың жұмыспен қамтылу уақытының ұзақтығы
адвокаттың электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
Адвокат немесе заң
консультанты
көрсеткен құқықтық
консультация беру түріндегі
мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегін
есепке алу Қағидасына
2-қосымша
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімі заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру
______________________________________________________________________
(заң консультациясы палатасының атауы)
______________________________________________________________________
(заң консультантының Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса))
№ п/п
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне жүгінген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке куәлігін растайтын құжат және жүгінген күні
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету үшін негіз болып табылатын құжаттың атауы мен деректемелері
құқықтық мәселенің мәні
құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегінің нысаны (ауызша немесе жазбаша консультация беру, өтінішті, шағымды, өтінішхатты және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау)
құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге байланысты заң консультантының жұмыспен қамтылу уақытының ұзақтығы
заң консультантының электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйегіндегі
№ 1464 бұйрығымен
бекітілген
Заң консультанттары палатасының үлгілік жарғысы
1-тарау. Жалпы ережелер

1. "Палатой юридических консультантов" (далее – Палата) является, основанная на обязательном членстве организация, созданная в целях регулирования деятельности по оказанию квалифицированной юридической помощи и контроля за деятельностью своих членов в части соблюдения ими требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов Палаты, Кодекса профессиональной этики, включенная в реестр палат юридических консультантов, объединяющая на условиях членства не менее двухсот юридических консультантов.
2. Палата является некоммерческой организацией, имеет в собственности или в оперативном управлении обособленное имущество, самостоятельный баланс или смету; имеет право открывать счета в банках в установленном законодательством порядке; может приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права; имеет печать, штампы и бланки с полным наименованием организации на государственном и русском языках, а также эмблему (символику), зарегистрированную в установленном порядке; вправе быть истцом и ответчиком в суде.
3. Палата образуется и действует на принципах законности, равноправия и добровольного волеизъявления его членов, гласности, самоуправления и самофинансирования.
4. В своей деятельности Палата руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи", "О некоммерческих организациях", "О саморегулировании", и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Уставом.
5. Полное наименование Палаты:
на государственном языке ____________________________________;
на русском языке ____________________________________________.
6. Местонахождение Палаты:
___________________________________________________________.
Глава 2. Цели и основные виды деятельности Палаты
7. Целью и основным видом деятельности Палаты являются оказания квалифицированной юридической помощи в целях защиты прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц.
8. Функции Палаты:
1) устанавливает правила профессионального поведения и Кодекс профессиональной этики;
2) устанавливает правила и условия приема в члены палаты;
3) устанавливает по согласованию с уполномоченным органом стандарты оказания квалифицированной юридической помощи, критерии качества квалифицированной юридической помощи и обеспечивает их исполнение членами палаты;
4) обеспечивает размещение не реже одного раза в год на своем интернет-ресурсе сводно-аналитической информации о формируемой средней стоимости оказываемых членами палаты юридических услуг за предыдущий период, начиная с даты последнего размещения данной информации, на основании данных, предоставляемых членами палаты, с учетом требований о конфиденциальности;

1. Білікті заң көмегін көрсету жөніндегі қызметті реттеу және өзінің мүшелерінің Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, Палатаның қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын сақтауы бөлігінде олардың қызметін бақылау мақсатында құрылған, заң консультанттары палаталарының тізіліміне енгізілген, мүшелік шарттарында кемінде екі жүз заң консультантын біріктіретін, міндетті мүшелікке негізделген ұйым "Заң консультанттары палатасы" (бұдан әрі – Палата) болып танылады.
2. Палата коммерциялық емес ұйым болып табылады, меншігінде немесе жедел басқаруында оқшауланған мүлкі, дербес балансы немесе сметасы бар; заңнамада белгіленген тәртіппен банктерде шоттар ашуға құқығы бар; мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарды иемденіп алуы және жүзеге асыруы мүмкін; мемлекеттік және орыс тілдерінде ұйымның толық атауы бар мөрі, мөртабаны және бланкілері, сондай-ақ белгіленген тәртіппен тіркелген эмблемасы (нышаны) бар; сотта талап қоюшы және жауапкер болуы мүмкін.
3. Палата заңдылық, оның мүшелерінің тең құқықтығы мен еркін ерік білдіруі, жариялылық, өзін-өзі басқару және өзін-өзі қаржыландыру қағидаттары негізінде құрылады және әрекет етеді.
4. Палата өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы", "Коммерциялық емес ұйымдар туралы", "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері мен осы Жарғыны басшылыққа алады.
5. Палатаның толық атауы: мемлекеттік тілде
____________________________________________________.
орыс тілінде _______________________________________________.
6. Палатаның орналасқан жері: ______________________________.
2-тарау. Палатаның қызметінің мақсаттары мен негізгі түрлері
7. Палатаның қызметінің мақсаты мен негізгі түрі жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында білікті заң көмегін көрсету болып табылады.
8. Палата функциялары:
1) кәсіптік мінез-құлық қағидалары мен Кәсіптік әдеп кодексін белгілейді;
2) палата мүшелігіне қабылдау қағидалары мен шарттарын белгілейді;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша білікті заң көмегін көрсету стандарттарын, білікті заң көмегі сапасының өлшемшарттарын белгілейді және палата мүшелерінің оларды орындауын қамтамасыз етеді;
4) палата мүшелері беретін деректер негізінде, құпиялылық туралы талаптарды есепке ала отырып, палата мүшелері көрсететін заң кызметтерінің алдыңғы кезең үшін қалыптастырылатын орташа құны туралы жиынтық-талдамалық ақпарат соңғы орналастырылған күннен бастап осы ақпараттың жылына кемінде бір рет өзінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етеді;

5) устанавливает объем и порядок оказания комплексной социальной квалифицированной юридической помощи;
6) обеспечивает повышение квалификации своих членов в соответствии с утвержденными стандартами палаты;
7) организует информационное и методическое обеспечение членов палаты юридических консультантов;
8) организует работу по оказанию гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) представляет интересы своих членов в государственных органах, негосударственных организациях, в том числе иностранных и международных;
10) осуществляет контроль за соблюдением членами палаты юридических консультантов требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики;
11) организует работу по обеспечению соблюдения юридическими консультантами требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
12) рассматривает вопросы о привлечении членов палаты юридических консультантов к ответственности за нарушение требований Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи", законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики;
13) содействует организации прохождения профессиональной практики выпускниками организаций после среднего, высшего юридического образования;
14) обобщает практику и вырабатывает рекомендации и предложения по дальнейшему совершенствованию и развитию квалифицированной юридической помощи;
15) ведет реестр членов палаты юридических консультантов;
16) разрабатывает и утверждает методические рекомендации по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для юридических консультантов с учетом особенностей и специфики их деятельности;
17) проводит в пределах своей компетенции анализ и мониторинг деятельности юридических консультантов на предмет выявления рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма, обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма и вносит предложения по его совершенствованию с ежегодным предоставлением такой информации в уполномоченный орган по финансовому мониторингу по форме и в сроки, которые установлены уполномоченным органом по финансовому мониторингу;

5) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсету көлемі мен тәртібін белгілейді;
6) палатаның бекітілген стандарттарына сәйкес өз мүшелерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
7) заң консультанттары палатасының мүшелерін ақпараттық және әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
9) мемлекеттік органдарда, мемлекеттік емес ұйымдарда, оның ішінде шетелдік және халықаралық ұйымдарда өз мүшелерінің мүдделерін білдіреді;
10) заң консультанттары палатасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
11) заң консультанттарының Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауын қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастырады;
12) "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғаны үшін заң консультанттары палатасының мүшелерін жауаптылыққа тарту туралы мәселелерді қарайды;
13) орта білімнен кейінгі, жоғары заң білім беру ұйымдары түлектерінің кәсіптік практикадан өтуін ұйымдастыруға жәрдемдеседі;
14) практиканы қорытады және білікті заң көмегін одан әрі жетілдіру мен дамыту жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлейді;
15) заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізеді;
16) заң консультанттары үшін олардың қызметінің ерекшеліктері мен өзіндік ерекшелігін ескере отырып, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері жөнінде әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
17) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын осындай ақпаратты бере отырып, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін анықтау тұрғысынан заң консультанттарының қызметіне талдауды және мониторингті өз құзыреті шегінде жүргізеді, Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қолдану практикасын жинақтап қорытады және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;

18) осуществляет иные функции, установленные Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи", законодательством Республики Казахстан, настоящим Уставом.
9. Палата занимается предпринимательской деятельностью лишь поскольку это соответствует ее уставным целям.
10. Палата в целях координации деятельности, а также представления и защиты интересов может создавать ассоциации.
Глава 3. Права и обязанности Палаты
11. Палата вправе:
1) представлять и защищать права и интересы своих членов, а также быть их представителями во взаимоотношениях с государственными органами, физическими и юридическими лицами в случае их обращения;
2) вносить предложения в государственные органы по принятым нормативным правовым актам, ущемляющим права и законные интересы членов Палаты;
3) получать в центральных и местных органах государственной власти и органах местного самоуправления информацию, необходимую для выполнения функций Палаты, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан, за исключением сведений, составляющих государственные секреты, коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
4) обжаловать в суде решения, действия (бездействие) государственных органов, органов местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц, государственных служащих, подлежащие судебному оспариванию;
5) участвовать в судебном и досудебном разрешении споров, в том числе в арбитраже;
6) освещать свою работу в средствах массовой информации;
7) организовать проведение профессиональной учебы и переподготовки членов Палаты;
8) утверждать правила и стандарты Палаты;
9) контролировать членов Палаты в части соблюдения ими требований правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, условий членства в Палате;
10) применять меры воздействия, предусмотренные законами Республики Казахстан и уставом Палаты, относительно своих членов.
12. Палата обязана:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, устав Палаты и принятые ею правила и стандарты;
2) в пределах своих полномочий принимать меры по недопущению нарушения прав и законных интересов физических и юридических лиц;
3) проводить разъяснительную работу среди членов по повышению их правовой грамотности;
4) информировать членов о поступлении и расходовании денег;
5) обеспечивать информационную прозрачность своей деятельности и деятельности своих членов;
6) согласовывать с уполномоченным органом и регулирующим государственным органом разрабатываемые правила и стандарты по вопросам оказания квалифицированной юридической помощи, основанной на обязательном членстве (участии);

18) "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының заңнамасында, осы Жарғыда белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
9. Палата өзінің жарғылық мақсаттарына сәйкес келетіндей ғана кәсіпкерлік қызметпен айналыса алады.
10. Палата қызметті үйлестіру, сондай-ақ мүдделерді білдіру және қорғау мақсатында қауымдастықтар құра алады.
3-тарау. Палатаның құқықтары мен міндеттері
11. Палата:
1) өз мүшелерінің құқықтары мен мүдделерін, олар өтініш білдірген жағдайда білдіруге және қорғауға, сондай-ақ мемлекеттік органдармен, жеке және заңды тұлғалармен өзара қарым-қатынастарда олардың өкілдері болуға;
2) Палата мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіретін қабылданған нормативтік-құқықтық актілер бойынша мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізуге;
3) мемлекеттік құпияларды, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орталық және жергілікті мемлекеттік билік органдарынан және жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан Палатаның функцияларын орындауы үшін қажетті ақпаратты алуға;
4) мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды адамдардың, мемлекеттік қызметшілердің сот арқылы дау айтуға жататын шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) сотта шағым жасауға;
5) дауларды сотта және сотқа дейінгі шешуге, оның ішінде төрелiкке қатысуға;
6) өз жұмысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
7) Палата мүшелерін кәсіптік оқытуды және қайта даярлауды ұйымдастыруға;
8) Палатаның қағидалары мен стандарттарын бекітуге;
9) Палата мүшелерін олардың білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының талаптарын, Палатаға мүше болу шарттарын сақтауы бөлігінде бақылауға;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында және Палатаның жарғысында көзделген ықпал ету шараларын өз мүшелеріне қатысты қолдануға құқылы.
12. Палата:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, Палатаның жарғысын және өзі қабылдаған қағидалар мен стандарттарды сақтауға;
2) Өз өкілеттіктері шегінде жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға;
3) мүшелерінің арасында олардың құқықтық сауаттылығын арттыру бойынша түсіндіру жұмысын жүргізуге;
4) мүшелеріне ақшаның түсуі және жұмсалуы туралы ақпарат беруге;
5) өз қызметінің және өз мүшелері қызметінің ақпараттық ашықтығын қамтамасыз етуге;
6) уәкілетті органмен және реттеуші мемлекеттік органмен міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген білікті заң көмегін көрсету мәселелері бойынша әзірленетін қағидалар мен стандарттарды келісуге;

7) осуществлять анализ деятельности своих членов на основании информации, предоставляемой ими в Палату в форме отчетов, с последующим предоставлением в регулирующие государственные органы в порядке, установленном законами Республики Казахстан, уставом Палаты или иным документом, утвержденным решением общего собрания членов Палаты;
8) доводить до сведения регулирующего государственного органа информацию о нарушениях ее членом законодательства Республики Казахстан, правил и стандартов по оказанию квалифицированной юридической помощи, а также мерах воздействия, примененных в отношении членов Палаты, в порядке, установленном законами Республики Казахстан, уставом Палаты или иным документом, утвержденным решением общего собрания членов Палаты;
9) ежеквартально предоставлять в уполномоченный орган информацию о включении членов в палату юридических консультантов, приостановлении членства и об исключении из членства.
13. На штатных работников Палаты распространяется законодательство о труде, социальном страховании и социальном обеспечении.
Глава 4. Членство, условия, порядок приема и утраты членства в Палате
14. Прием в члены Палаты юридических консультантов осуществляется с соблюдением положений настоящего Устава.
15. Членство в палате юридических консультантов для лиц, осуществляющих квалифицированную юридическую помощь в виде представительства интересов физических и юридических лиц по гражданским делам, является обязательным.
16. Членом палаты является физическое лицо, имеющее высшее юридическое образование, стаж работы по юридической специальности не менее двух лет, прошедшее аттестацию, оказывающее квалифицированную юридическую помощь.
17. Палатой юридических консультантов могут быть предусмотрены дополнительные требования к членам палаты.
18. Аттестация проводится в виде комплексного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
Порядок и условия проведения аттестации для вступления в палату юридических консультантов определяются палатой юридических консультантов по согласованию с уполномоченным органом.
19. Членство Палаты оформляется подачей исполнительному органу личного письменного заявления о приеме в члены палаты юридических консультантов. В заявлении указываются фамилия, имя, отчество, место жительства, данные документа, удостоверяющего личность гражданина, в случаях, если лицо, подающее заявление состоит в трудовых отношениях с юридическим лицом, тогда дополнительно указывается наименование юридического лица, местонахождение и банковские реквизиты.

7) Қазақстан Республикасының заңдарында, Палатаның жарғысында немесе Палата мүшелерінің жалпы жиналысының шешімімен бекітілген өзге де құжатта белгіленген тәртіппен, кейіннен реттеуші мемлекеттік органдарға бере отырып, өз мүшелерінің қызметіне олар Палатаға есептер нысанында ұсынатын ақпараттың негізінде талдауды жүзеге асыруға;
8) мүшесінің Қазақстан Республикасының заңнамасын, білікті заң көмегін көрсету жөніндегі қағидалар мен стандарттарды бұзушылықтары, сондай-ақ Палата мүшелеріне қатысты қолданылған ықпал ету шаралары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының заңдарында, Палатаның жарғысында немесе Палата мүшелерінің жалпы жиналысының шешімімен бекітілген өзге де құжатта белгіленген тәртіппен реттеуші мемлекеттік органның назарына жеткізуге;
9) тоқсан сайын заң консультанттары палатасына мүшелерді енгізу, мүшелікті тоқтата тұру туралы және мүшеліктен шығару туралы ақпаратты уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
13. Палатаның штаттағы қызметкерлеріне еңбек, әлеуметтік сақтандыру және әлеуметтік қамсыздандыру туралы заңнама қолданылады.
4-тарау. Мүшелік, Палатаға мүшелікке қабылдау және оны жоғалту шарттары, тәртібі
14. Заң консультанттары палатасына мүше етіп қабылдау осы Жарғының ережелері сақтала отырып жүзеге асырылады.
15. Азаматтық істер бойынша жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне өкілдік ету түрінде білікті заң көмегін жүзеге асыратын адамдар үшін заң консультанттары палатасына мүшелік міндетті болып табылады.
16. Жоғары заң білімі бар, заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар, аттестаттаудан өткен, білікті заң көмегін көрсететін жеке тұлға Палата мүшесі болып табылады.
17. Заң консультанттары палатасы палата мүшелеріне қойылатын қосымша талаптарды көздеуі мүмкін.
18. Аттестаттау Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге кешенді тестілеу түрінде жүргізіледі.
Заң консультанттары палатасына кіру үшін атестаттау жүргізу тәртібі мен шарттарын заң консультанттары палатасы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
19. Палатаға мүшелік атқарушы органға заң консультанттары палатасына мүшелікке қабылдау туралы жеке жазбаша өтініш берумен ресімделеді. Өтініште азаматтың тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың деректері көрсетілуге тиіс, егер өтініш беретін адам заңды тұлғамен еңбек қатынастарында тұрса, онда қосымша заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері мен банктік деректемелері көрсетіледі.

20. Для вступления в палату юридических консультантов претендент представляет:
1) документ о высшем юридическом образовании;
2) справку об отсутствии непогашенной или неснятой судимости;
3) документы, подтверждающие наличие стажа работы по юридической специальности не менее двух лет;
4) результаты аттестации.
21. В целях соблюдения требований пункта 2 статьи 83 Закона "Об адвокатской деятельности и квалицированной юридической помощи" Палата, при приеме документов претендента для вступления в членство палаты юридических консультантов, проверяет реестр членов палат юридических консультантов, размещенный на интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа в сфере оказания квалифицированной юридической помощи и единой цифровой системе квалифицированной юридической помощи.
22. Решение о приеме в члены Палаты принимает коллегиальный орган управления Палаты.
23. Выход из Палаты осуществляется добровольно, на основании письменного заявления.
24. Утрата членства в Палате проводится в случаях:
1) смерти гражданина, являющегося членом Палаты, объявления его умершим, признания безвестно отсутствующим в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2) ликвидации Палаты;
3) вступления в законную силу решения суда об исключении из реестра палат юридических консультантов.
25. Член Палаты может быть исключен, в связи нарушением им требований законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, правил и стандартов оказания квалифицированной юридической помощи, Кодекса профессиональной этики, а также в случае нарушения требований настоящего устава.
26. Члены Палаты имеют равные права и несут одинаковые обязанности.
27. У членов Палаты отсутствуют права на переданное ими Палате имущество, в том числе на членские взносы, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан. Они не отвечают по обязательствам Палаты, в которых участвуют в качестве членов, а указанные Палаты не отвечают по обязательствам своих членов, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан о саморегулировании.
28. Члены Палаты имеют право:
1) представлять права и интересы лиц, обратившихся за квалифицированной юридической помощью, в судах, государственных, иных органах и организациях, в компетенцию которых входит разрешение соответствующих вопросов;
2) запрашивать и получать во всех государственных органах, органах местного самоуправления и юридических лицах сведения, необходимые для оказания квалифицированной юридической помощи;

20. Үміткер заң консультанттары палатасына кіру үшін:
1) жоғары заң білімі туралы құжатты;
2) жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығының жоқтығы туралы анықтаманы;
3) заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар екенін растайтын құжаттарды;
4) аттестаттау нәтижелерін ұсынады.
21. "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Заңның 83-бабы 2-тармағының талаптарын сақтау мақсатында Палата заң консультанттары палатасының мүшелігіне кіру үшін үміткердің құжаттарын қабылдау кезінде білікті заң көмегін көрсету саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның интернет-ресурсында және білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде орналастырылған заң консультанттары палаталары мүшелерінің тізілімін тексереді.
22. Палата мүшелеріне қабылдау туралы шешімді Палатаның алқалы басқару органы қабылдайды.
23. Палатадан шығу ерікті түрде, жазбаша өтініштің негізінде жүзеге асырылады.
24. Палатаға мүшелікті жоғалту мынадай:
1) Палата мүшесі болып табылатын азамат қайтыс болған, ол қайтыс болды деп жарияланған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылған;
2) Палата таратылған;
3) заң консультанттары палаталарының тізілімінен алып тастау туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайларда жүргізіледі.
25. Палата мүшесі Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы заңнамасының, білікті заң көмегін көрсету қағидалары мен стандарттарының, Кәсіптік әдеп кодексінің талаптарын бұзғанына орай, сондай-ақ осы жарғының талаптарын бұзған жағдайда шығарылып тасталуы мүмкін.
26. Палата мүшелері тең құқықтарға ие болады және бірдей міндеттерді атқарады.
27. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Палата мүшелерінің Палатаға өздері берген білікті мүлікке, оның ішінде мүшелік жарналарға құқықтары жоқ. Егер Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасында өзгеше көзделмесе, олар мүшелері ретінде қатысатын Палатаның міндеттемелері бойынша жауап бермейді, ал көрсетілген Палаталар өз мүшелерінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
28. Палата мүшелерінің:
1) білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтары мен мүдделерін құзыретіне тиісті мәселелерді шешу кіретін барлық соттарда, мемлекеттік, өзге де органдар мен ұйымдарда білдіруге;
2) барлық мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен заңды тұлғалардан білікті заң көмегін көрсету үшін қажетті мәліметтерді сұратуға және алуға;

3) в порядке и пределах, установленных законодательством Республики Казахстан, самостоятельно собирать необходимые для оказания квалифицированной юридической помощи фактические данные, а также представлять их в государственные органы и должностным лицам;
4) знакомиться с материалами, касающимися лица, обратившегося за квалифицированной юридической помощью, включая процессуальные документы, судебные дела, и фиксировать содержащуюся в них информацию любым способом, не запрещенным законами;
5) запрашивать на договорной основе заключения специалистов для разъяснения вопросов, возникающих в связи с оказанием квалифицированной юридической помощи и требующих специальных знаний в области науки, техники, искусства и других сферах деятельности;
6) заявлять ходатайства, приносить в установленном порядке жалобы на решения и действия (бездействие) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих, ущемляющих права и охраняемые законом интересы лиц, обратившихся за помощью;
7) использовать все не запрещенные законом средства и способы защиты прав и законных интересов лиц, обратившихся за квалифицированной юридической помощью;
8) проводить примирительные процедуры;
9) оказывать комплексную социальную квалифицированную юридическую помощь;
10) вносить свои предложения по вопросам деятельности Палаты путем участия в общем собрании членов Палаты;
11) избирать и быть избранным в органы Палаты;
12) получать информацию о деятельности Палаты;
13) участвовать в акциях Палаты;
14) вносить дополнительные средства и оказывать методическую помощь в проведении мероприятий Палаты.
29. Члены Палаты обязаны:
1) соблюдать требования действующего законодательства Республики Казахстан об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи, а также требования правил и стандартов палаты юридических консультантов;
2) соблюдать правила Кодекса профессиональной этики, установленные палатой юридических консультантов, а также уплачивать взносы, установленные Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
3) руководствоваться в профессиональной деятельности принципами оказания квалифицированной юридической помощи;
4) быть членом одной из палат юридических консультантов для оказания юридической помощи в виде представительства интересов лиц в суде;
5) сообщать клиенту о невозможности своего участия в оказании квалифицированной юридической помощи вследствие возникновения обстоятельств, препятствующих ее оказанию;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және шектерде, білікті заң көмегін көрсетуге қажетті нақты деректерді дербес жинауға, сондай-ақ оларды мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдарға ұсынуға;
4) процестік құжаттарды, сот істерін қоса алғанда, білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғаға қатысты материалдармен танысуға және оларда қамтылған ақпаратты заңдарда тыйым салынбаған кез келген тәсілмен тіркеп алуға;
5) білікті заң көмегін көрсетуге байланысты туындайтын және ғылым, техника, өнер саласында және басқа да қызмет салаларында арнайы білімді талап ететін мәселелерді түсіндіру үшін шарттық негізде мамандардың қорытындыларын сұратуға;
6) мемлекеттік биліктің, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілердің көмек сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтарына және заңмен қорғалатын мүдделеріне қысым жасайтын шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) өтінішхаттар мәлімдеуге, белгіленген тәртіппен шағымдар келтіруге;
7) білікті заң көмегін сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың заңда тыйым салынбаған барлық құралдары мен тәсілдерін пайдалануға;
8) татуластыру рәсімдерін жүргізуге;
9) кешенді әлеуметтік білікті заң көмегін көрсетуге;
10) Палата мүшелерінің жалпы жиналысына қатысу арқылы Палата қызметінің мәселелері бойынша өз ұсыныстарын енгізуге;
11) Палата органдарына сайлауға және сайлануға;
12) Палата қызметі туралы ақпаратты алуға;
13) Палатаның акцияларына қатысуға;
14) қосымша қаражат енгізуге және Палатаның іс-шараларын өткізуде әдістемелік көмек көрсетуге құқығы бар.
29. Палата мүшелері:
1) Қазақстан Республикасының адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы қолданыстағы заңнамасының талаптарын, сондай-ақ заң консультанттары палатасының қағидалары мен стандарттарының талаптарын сақтауға;
2) заң консультанттары палатасы белгілеген Кәсіптік әдеп кодексінің қағидаларын сақтауға, сондай-ақ "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жарналарды төлеуге;
3) кәсіптік қызметте білікті заң көмегін көрсету қағидаттарын басшылыққа алуға;
4) соттарда тұлғалардың мүдделеріне өкілдік ету түрінде білікті заң көмегін көрсету үшін заң консультанттары палаталарының бірінің мүшесі болуға;
5) клиентке білікті заң көмегін көрсетуге кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауы салдарынан өзінің білікті заң көмегін көрсетуге қатыса алмайтыны туралы хабарлауға;

6) обеспечивать сохранность документов, получаемых от клиента и третьих лиц при оказании квалифицированной юридической помощи;
7) представлять по требованию клиента копию договора страхования профессиональной ответственности юридического консультанта;
8) по требованию клиента представлять выписку из реестра членов палаты юридических консультантов, членом которой он является;
9) заключать соглашение о неразглашении конфиденциальной информации с клиентом, если об этом не возражает клиент;
10) выполнять любые не запрещенные законом действия по установлению фактических обстоятельств, направленные на обеспечение прав, свобод и законных интересов клиента;
11) по требованию клиента хранить копии документов, которые использовались при оказании квалифицированной юридической помощи, на бумажных или цифровых носителях либо в форме электронных документов в течение трех лет с даты завершения оказания квалифицированной юридической помощи;
12) постоянно повышать свою квалификацию;
13) осуществлять страхование профессиональной ответственности.
Глава 5. Порядок формирования, компетенции и сроки полномочий органов управления Палаты
30. Органами управления и контроля Палаты являются:
1) Высшим органом управления Палаты является - общее собрание членов Палаты юридических консультантов;
2) Коллегиальным органом управления - Правление;
3) Исполнительным органом управления – Председатель Палаты;
4) Контрольным органом - Ревизионная комиссия.
31. Органы управления и контроля Палаты находятся по месту нахождения юридического лица.
32. Общие собрания членов Палаты подразделяются на годовые и внеочередные.
33. Время, место проведения общего собрания членов палаты юридических консультантов, а также вопросы предлагаемой повестки определяются исполнительным органом.
34. Очередное собрание созывается ежегодно Председателем Палаты.
35. О дате созыва собрания, предлагаемой повестке дня, Председатель Палаты извещает участников за 10 календарных дней до даты созыва собрания. В извещении указывается время и место проведения собрания, а также предполагаемая повестка дня. Собрание не проводится ранее объявленного времени, за исключением случаев, когда все участники палаты или их представители уже зарегистрированы, уведомлены и не возражают против изменения времени открытого собрания.
36. Общее собрание считается правомочным, при условии присутствия на нем не менее одной трети членов Палаты, либо их представителей с надлежаще оформленными полномочиями.
37. В случае отсутствия на общем собрании необходимого количества членов Палаты - общее собрание подлежит повторному созыву. При повторном созыве собрание считается правомочным при присутствии на нем неопределенного количества участников Палаты.

6) білікті заң көмегін көрсету кезінде клиенттен және үшінші тұлғалардан алынатын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге;
7) клиенттің талап етуі бойынша заң консультантының кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру шартының көшірмесін ұсынуға;
8) клиенттің талап етуі бойынша, өзі мүшесі болып табылатын заң консультанттары палатасы мүшелерінің тізілімінен үзінді-көшірме ұсынуға;
9) егер клиент бұған қарсы болмаса, клиентпен құпия ақпаратты жария етпеу туралы келісім жасасуға;
10) клиенттің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған нақты мән-жайларды анықтау бойынша заңда тыйым салынбаған кез келген әрекеттерді орындауға;
11) білікті заң көмегін көрсету кезінде пайдаланылған құжаттардың көшірмелерін білікті заң көмегін көрсету аяқталған күннен бастап үш жыл бойы қағаз немесе цифрлық жеткізгіште не электрондық құжаттар нысанында клиенттің талап етуі бойынша сақтауға;
12) өзінің біліктілігін ұдайы арттырып отыруға;
13) кәсіптік жауапкершілікті сақтандыруды жүзеге асыруға міндетті.
5-тарау. Палатаны басқару органдарын қалыптастыру тәртібі, құзыреттері және өкілеттіктерінің мерзімі
30. Палатаны басқару және бақылау органдары мыналар болып табылады:
1) Палатаны басқарудың жоғары органы – Заң консультанттары палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы;
2) Алқалы басқару органы - Басқарма;
3) Атқарушы басқару органы – Палата Төрағасы;
4) Бақылау органы - Ревизиялық комиссия.
31. Палатаның басқару және бақылау органдары заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша орналасады.
32. Палата мүшелерінің жалпы жиналыстары жылдық және кезектен тыс болып бөлінеді.
33. Заң консультанттары палатасы мүшелерінің жалпы жиналысын өткізу уақытын, орнын, сондай-ақ ұсынылатын күн тәртібінің сұрақтарын атқарушы орган айқындайды.
34. Кезекті жиналысты жыл сайын Палата Төрағасы шақырады.
35. Жиналысты шақыру күні, ұсынылатын күн тәртібі туралы Палата Төрағасы қатысушыларға жиналысты шақыру күніне дейін 10 күнтізбе күн бұрын хабарлайды. Хабарламада жиналысты өткізу уақыты мен орны, сондай-ақ көзделген күн тәртібі көрсетіледі. Палатаның барлық қатысушылары немесе олардың өкілдері тіркелген, хабардар болған және ашық жиналыстың уақытын өзгертуге қарсы болмаған жағдайларды қоспағанда, жиналыс хабарланған уақыттан бұрын өткізілмейді.
36. Жалпы жиналысқа Палата мүшелерінің не тиісінше ресімделген өкілеттіктері бар олардың өкілдерінің кемінде үштен бірі қатысқан жағдайда ол заңды болып есептеледі.
37. Жалпы жиналыста Палата мүшелерінің қажетті саны болмаған жағдайда жалпы жиналыс қайта шақырылуға жатады. Қайта шақыру кезінде Палата қатысушыларының белгілі бір саны жиналысқа қатысқан кезде ол заңды болып есептеледі.

38. Повестка повторного общего собрания не должна отличаться от повестки дня состоящегося общего собрания.
39. Регламент работы собрания, решения по вопросам повестки дня и предложения принимаются простым большинством присутствующих членов Палаты, каждый присутствующий член Палаты обладает одним решающим голосом.
40. Решения общим собранием членов Палаты принимаются простым большинством голосов присутствующих членов открытым голосованием. На общем собрании каждый член Палаты имеет один голос.
41. Внеочередной созыв общего собрания проводится по решению Председателя, Правления Палаты или по требованию 1/3 членов Палаты.
42. К исключительной компетенции общего собрания членов Палаты относятся:
1) принятие устава Палаты, внесение в него изменений и (или) дополнений;
2) утверждение правил и стандартов Палаты, внесение в них изменений и (или) дополнений;
3) создание специализированных органов Палаты, утверждение положений о них и правил осуществления ими деятельности;
4) избрание Председателя Палаты и членов коллегиального органа управления, досрочное прекращение полномочий указанного органа или досрочное прекращение полномочий руководителя либо отдельных его членов;
5) назначение на должность лиц председателя Палаты, осуществляющих функции исполнительного органа управления, досрочное освобождение их от должности, а равно образование исполнительного органа управления и прекращение его полномочий;
6) избрание членов контрольного органа (ревизионной комиссии) Палаты в порядке, установленном уставом Палаты;
7) утверждение положения о дисциплинарной комиссии Палаты;
8) утверждение мер воздействия, порядка и оснований их применения, порядка рассмотрения дел о нарушении членами Палаты требований правил и стандартов Палаты, условий членства в Палате;
9) определение приоритетных направлений деятельности Палаты, принципов формирования и использования ее имущества;
10) утверждение отчетов коллегиального органа управления, исполнительного органа управления, контрольного органа (ревизионной комиссии) и специализированных органов по форме, в порядке и с периодичностью, установленных уставом Палаты;
11) утверждение бюджета Палаты, внесение в него изменений и дополнений, утверждение годовой финансовой отчетности Палаты;
12) принятие решения о реорганизации или ликвидации Палаты, назначение ликвидатора или ликвидационной комиссии;
13) рассмотрение обращений лиц на необоснованность исключения из членов Палаты;
14) утверждение правил и стандартов Палаты;

38. Қайталама жалпы жиналыстың күн тәртібі болатын жалпы жиналыстың күн тәртібінен өзгеше болмауға тиіс.
39. Жиналыстың жұмыс регламенті, күн тәртібінің мәселелері бойынша шешімдер мен ұсыныстар қатысушы Палата мүшелерінің жай көпшілігімен қабылдайды, әрбір қатысушы Палата мүшесі бір шешуші дауысқа ие болады.
40. Палата мүшелерінің жалпы жиналысының шешімдері ашық дауыс беру арқылы қатысатын мүшелердің жай көпшілік дауысымен қабылданады. Жалпы жиналыста Палатаның әрбір мүшесінің бір дауысы бар.
41. Жалпы жиналыстың кезектен тыс шақырылымы Палата Төрағасының, Басқармасының шешімі бойынша немесе Палата мүшелерінің 1/3 бөлігінің талабы бойынша жүргізіледі.
42. Палата мүшелерінің жалпы жиналысының айрықша құзыретіне мыналар:
1) Палата жарғысын қабылдау, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
2) Палатаның қағидалары мен стандарттарын бекіту, оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
3) Палатаның мамандандырылған органдарын құру, олар туралы ережелерді және олардың қызметін жүзеге асыруы қағидаларын бекіту;
4) Палата Төрағасын және алқалы орган мүшелерін сайлау, көрсетілген органның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату немесе басшының не оның жекелеген мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
5) Палата төрағасының атқарушы басқару органының функцияларын жүзеге асыратын адамдарын лауазымға тағайындау, оларды лауазымынан мерзімінен бұрын босату, тиісінше атқарушы басқару органын құру және оның өкілеттіктерін тоқтату;
6) Палата жарғысында белгіленген тәртіппен Палатаның бақылау органының (ревизиялық комиссияның) мүшелерін сайлау;
7) Палатаның тәртіп комиссиясы туралы ережені бекіту;
8) ықпал ету шараларын, оларды қолдану тәртібі мен негіздерін, Палата мүшелерінің Палата қағидалары мен стандарттарының талаптарын бұзғаны туралы істерді қарау тәртібін, Палатаға мүше болу шарттарын бекіту;
9) Палата қызметінің басым бағыттарын, оның мүлкін қалыптастыру мен пайдалану қағидаттарын айқындау;
10) алқалы басқару органының, атқарушы басқару органының, бақылау органының (ревизиялық комиссияның) және мамандандырылған органдардың есептерін Палатаның жарғысында белгіленген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімділікпен бекіту;
11) Палата бюджетін бекіту, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу, Палатаның жылдық қаржы есептілігін бекіту;
12) Палатаны қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешімді қабылдау, таратушыны немесе тарату комиссиясын тағайындау;
13) адамдардың өтініштерін Палата мүшелерінен шығарып тастаудың негізсіздігіне қарау;
14) Палатаның қағидалары мен стандарттарын бекіту;

15) назначение аудиторской организации для проверки ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности Палаты;
16) принятие иных решений в соответствии с законами Республики Казахстан и уставом Палаты.
43. Общее собрание членов Палаты вправе принять к рассмотрению любой другой вопрос, касающийся деятельности Палаты.
44. Коллегиальный орган Палаты состоит из не менее трех человек, которые избираются общим собранием членов Палаты сроком на три года.
Решения Правления принимаются простым большинством голосов. Каждый член Правления имеет один голос.
45. Компетенция Правления Палаты:
1) принимает решения о проведении проверок деятельности исполнительного органа управления Палаты;
2) предоставляет общему собранию членов Палаты кандидата либо кандидатов для назначения на должность исполнительного органа управления Палаты и их освобождения от должности;
3) утверждает перечень лиц, кандидатур которые могут предлагаться в качестве арбитров, для их выбора участниками споров, рассматриваемых по их заявлениям в арбитраже, образованном Палаты;
4) утверждает положения о порядке и формах профессиональной подготовки, повышении квалификации юридических консультантов;
5) принимает решения о вступлении в члены Палаты или исключении из членов Палаты по основаниям, предусмотренным Законами Республики Казахстан или уставом Палаты.
46. Председатель Палаты является высшим должностным лицом Палаты, возглавляет исполнительный орган и несет персональную ответственность за его деятельность в течение всего финансового года. Подотчетен членам Палаты и организует выполнение их решений, принятых на общих собраниях. В качестве председателя Палаты может выступать только физическое лицо из числа членов Палаты. Трудовые отношения с председателем Палаты регулируются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Председатель Палаты избирается общим собранием сроком на два года, с правом переизбрания один раз на тот же срок.
47. Компетенция исполнительного органа управления Палаты:
1) подготовка ежегодной сметы доходов-расходов, отчетов, введение оперативного, статистического и бухгалтерского учета хозяйственной деятельности Палаты;
2) определение места и времени проведения общего собрания;
3) организация и осуществление проверки исполнения решений собрания;
4) распоряжение средствами Палаты, в рамках утвержденной сметы доходов и расходов;
5) осуществление других полномочий, не отнесенных настоящим Уставом к компетенции общего собрания.
48. Исполнительный орган управления Палаты вправе:
1) представлять интересы Палаты во всех государственных органах, организациях и предприятиях;

15) Палатаның бухгалтерлік есебін және қаржы есептілігін жүргізуді тексеру үшін аудиторлық ұйымды тағайындау;
16) Қазақстан Республикасының заңдарына және Палата жарғысына сәйкес өзге де шешімдер қабылдау жатады.
43. Палата мүшелерінің жалпы жиналысы Палата қызметіне қатысты кез келген басқа мәселені қарау үшін қабылдауға құқылы.
44. Палатаның алқалы органы кемінде үш адамнан құрылуға тиіс, оларды Палата мүшелерінің жалпы жиналасы үш жыл мерзімге сайлайды.
Басқарма шешімдері жай көпшілік дауыспен қабылданады. Басқарманың әрбір мүшесінің бір дауысы бар.
45. Палата басқармасының құзыреті:
1) Палатаның атқарушы басқару органының қызметін тексерулерді өткізу туралы шешімдер қабылдайды;
2) Палатаның атқарушы басқару органының лауазымына тағайындау және лауазымынан босату үшін кандидатты не кандидаттарды Палата мүшелерінің жалпы жиналысына ұсынады;
3) Палата құрған төрелікте өтініштері бойынша қаралатын дауларға қатысушылардың таңдауы үшін, кандидатуралары төрешілер ретінде ұсынылуы мүмкін адамдардың тізбесін бекіту;
4) заң консультанттарының кәсіптік даярлық тәртібі мен нысандары, біліктілігін арттыру туралы ережені бекітеді;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында немесе Палата Жарғысында көзделген негіздер бойынша Палата мүшелеріне кіру немесе Палата мүшелерінен шығару туралы шешімдер қабылдайды.
46. Палата төрағасы Палатаның жоғары лауазымды адамы болып табылады, атқарушы органды басқарады және бүкіл қаржы жылы ішінде оның қызметі үшін дербес жауапты болады. Палата мүшелеріне есеп береді және жалпы жиналыстарда қабылданған шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады. Палата төрағасы ретінде Палата мүшелерінің қатарынан жеке тұлға ғана болуы мүмкін. Палата төрағасымен еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес реттеледі.
Палата төрағасы жалпы жиналыспен екі жылға сайланады, сол мерзімге қайта сайлануға құқылы.
47. Палатаның атқарушы басқару органының құзыреті:
1) жыл сайынғы кірістер-шығыстар сметасын, есептерді дайындау, Палатаның шаруашылық қызметінің жедел, статистикалық және бухгалтерлік есебін жүргізу;
2) жалпы жиналысты өткізу орны мен уақытын айқындау;
3) жиналыс шешімдерінің орындалуын тексеруді ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) бекітілген кірістер мен шығыстар сметасы шеңберінде Палата қаражатына билік ету;
5) осы Жарғыда жалпы жиналыстың құзыретіне жатқызылмаған басқа да өкілеттіктерді жүзеге асыру.
48. Палатаның атқарушы басқару органы:
1) барлық мемлекеттік органдарда, ұйымдар мен кәсіпорындарда Палатаның мүдделерін білдіруге;

2) без доверенности действовать от имени Палаты;
3) выдавать доверенности;
4) открывать в банках расчетные и иные счета;
5) заключать и расторгать договоры, соглашения и контракты, в том числе трудовые;
6) принимать на работу и увольнять работников Палаты, а также издает приказы об их переводе, определяет систему оплаты труда, устанавливает размеры должностных окладов и персональных надбавок, решает вопросы премирования, принимает меры поощрения и наложения дисциплинарных взыскания;
7) вправе в любое время досрочно отказаться от исполнения принятых на себя обязанностей председателя Палаты, поставив об этом в известность общее собрание Палаты за один календарный месяц до дня прекращения полномочий.
49. Контроль за финансово-хозяйственной деятельностью Палаты осуществляется Ревизионной комиссией, избираемой общим собранием членов Палаты сроком на три года.
50. Переизбрание председателя Палаты и состава ревизионной комиссии может осуществляться по предложению членов Палаты на любом очередном (внеочередном) общем собрании Палаты.
51. Ревизионная комиссия вправе требовать от должностных лиц Палаты все необходимые бухгалтерские, финансовые и другие документы, а также личные объяснения по вопросам деятельности Палаты.
52. Финансовый год устанавливается с 1 января по 31 декабря текущего года. Бухгалтерский учет и отчетность ведутся в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
53. По требованию ревизионной комиссии может быть созвано внеочередное общее собрание Палаты.
Глава 6. Порядок внесения изменений и дополнений в Устав Палаты
54. Внесение изменений и дополнений в устав относится к исключительной компетенции общего собрания.
55. Предложения по внесению изменений или дополнений в Устав Палаты, выносится на рассмотрение общего собрания членов Палаты, Правлением или по требованию не менее 1/3 членов Палаты.
56. Решение по внесению изменений или дополнений в устав Палаты принимаются общим собранием членов Палаты большинством в три четверти голосов.
Глава 7. Источник формирования средств, имущества
57. Палата в соответствии с действующим законодательством может иметь в пользовании или собственности здания, сооружения, оборудование, инвентарь, деньги, а также иное имущество, необходимое для материального обеспечения деятельности Палаты.
58. Имущество, переданное Палате и его структурным подразделениям, является собственностью Палаты. Члены Палаты не имеют имущественных прав на имущество Палаты. Они не отвечают по обязательствам объединения и его структурных подразделений, а объединение не отвечает по обязательствам своих членов.

2) Палатаның атынан сенімхатсыз әрекет етуге;
3) сенімхаттар беруге;
4) банктерде есеп айырысу және өзге де шоттарды ашуға;
5) шарттарды, келісімдер мен келісімшарттарды, оның ішінде еңбек шарттарын, келісімдер мен келісімшарттарын жасауға және бұзуға;
6) Палата қызметкерлерін жұмысқа қабылдауға және одан шығаруға, сондай-ақ оларды ауыстыру туралы бұйрықтар шығаруға, еңбекке ақы төлеу жүйесін айқындауға, лауазымдық айлықақы мен дербес үстемақылар мөлшерін белгілеуге, сыйлықақы беру мәселелерін шешуге, көтермелеу және тәртіптік жаза қолдану шараларын қолдануға;
7) өкілеттіктер тоқтатылатын күнге дейін күнтізбелік бір ай бұрын Палатаның жалпы жиналысына бұл туралы хабарлап, өзіне қабылдаған Палата төрағасының міндеттерін атқарудан мерзімінен бұрын кез келген уақытта бас тартуға құқылы.
49. Палатаның қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды Палата мүшелерінің жалпы жиналысы үш жыл мерзімге сайлайтын Ревизиялық комиссия жүзеге асырады.
50. Палата төрағасы мен ревизиялық комиссия құрамын қайта сайлау Палата мүшелерінің ұсынысы бойынша Палатаның кез келген кезекті (кезектен тыс) жалпы жиналысында жүзеге асырылуы мүмкін.
51. Ревизиялық комиссия Палатаның лауазымды адамдарынан барлық қажетті бухгалтерлік, қаржылық және басқа да құжаттарды, сондай-ақ Палата қызметінің мәселелері бойынша жеке түсіндірмелерді талап етуге құқылы.
52. Қаржы жылы ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанына дейін болып белгіленеді. Бухгалтерлік есеп пен есептілік Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
53. Ревизиялық комиссияның талабы бойынша Палатаның кезектен тыс жалпы жиналысы шақырылуы мүмкін.
6-тарау. Палата Жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
54. Жарғыға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жалпы жиналыстың айрықша құзыретіне жатады.
55. Палатаның Жарғысына өзгерістер немесе толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстарды Палата мүшелерінің жалпы жиналысының қарауына Басқарма шығарады немесе Палата мүшелерінің кемінде 1/3 бөлігінің талабы бойынша шығарылады.
56. Палатаның Жарғысына өзгерістер немесе толықтырулар енгізу жөніндегі шешімді Палата мүшелерінің жалпы жиналысы төрттен үш көпшілік дауыспен қабылданады.
7-тарау. Қаражатты, мүлікті қалыптастыру көзі
57. Палатаның қолданыстағы заңнамаға сәйкес пайдалануында немесе меншігінде ғимараттар, құрылысжайлар, жабдық, құрал-сайман, ақша, сондай-ақ Палатаның қызметін материалдық қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де мүлік болуы мүмкін.
58. Палатаға және оның құрылымдық бөлімшелеріне берілген мүлік Палатаның меншігі болып табылады. Палата мүшелерінің Палата мүлкіне мүліктік құқықтары жоқ. Олар бірлестік пен оның құрылымдық бөлімшелерінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді, ал бірлестік өз мүшелерінің міндеттемелері бойынша жауап бермейді.

59. Источниками формирования имущества Палаты являются:
1) обязательные взносы членов Палаты;
2) добровольные имущественные взносы и пожертвования;
3) средства, полученные от оказания образовательных услуг, связанных с предпринимательской деятельностью, коммерческими или профессиональными интересами Палаты;
4) средства, полученные от продажи информационных материалов, связанных с предпринимательской деятельностью, коммерческими или профессиональными интересами членов Палаты;
5) другие не запрещенные законом поступления.
60. В палате юридических консультантов устанавливаются ежегодные членские взносы.
Размер ежегодных членских взносов должен составлять не менее пятнадцатикратного и не более семидесяти пятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Порядок целевого использования, а также информирование своих членов о поступлении и расходовании денег осуществляется ежегодно на отчетных собраниях.
61. Денежные средства Палаты не могут перераспределяться между его членами и используются только на достижение уставных целей и задач.
Глава 8. Порядок реорганизации и ликвидации Палаты
62. Реорганизация Палаты (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) осуществляется по решению общего собрания, либо по решению судебных органов в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан. Реорганизация Палаты влечет переход прав и обязанностей, принадлежащих Палат, к его правопреемникам.
63. Ликвидация Палаты:
1) по решению общего собрания Палаты;
2) по решению суда.
64. Решение о ликвидации принимаются на общем собрании в том же порядке, что и решение о реорганизации.
65. Ликвидация Палаты производится назначенной общим собранием или судом ликвидационной комиссией. С момента назначения ликвидационной комиссии к ней переходят полномочия по управлению имуществом и делами юридического лица. Ликвидационная комиссия оценивает имущество Палаты, выявляет дебиторов и кредиторов, принимает меры к оплате долгов Палаты третьим лицам, составляет ликвидационный баланс и представляет его общему собранию членов Палаты. Ликвидационная комиссия от имени ликвидируемого юридического лица выступает в суде.
66. Ликвидация Палаты производится в порядке и сроки, предусмотренные Гражданским Кодексом Республики Казахстан.
67. Ликвидация палаты, основанной на обязательном членстве, ее члены в течение трех месяцев обязаны вступить в другую Палату, основанную на обязательном членстве, без уплаты вступительного взноса.

59. Палатаның мүлкін қалыптастыру көздері мыналар:
1) Палата мүшелерінің міндетті жарналары;
2) еркін мүліктік жарналар мен қайырмалдықтар;
3) кәсіпкерлік қызметке, Палатаның коммерциялық немесе кәсіптік мүдделеріне байланысты білім беру қызметтерін көрсетуден алынған қаражат;
4) кәсіпкерлік қызметке, Палата мүшелерінің коммерциялық немесе кәсіптік мүдделеріне байланысты ақпараттық материалдарды сатудан алынған қаражат;
5) заңда тыйым салынбаған басқа да түсімдер болып табылады.
60. Заң консультанттары палатасында жыл сайынғы мүшелік жарналар белгіленеді.
Жыл сайынғы мүшелік жарналардың мөлшері тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің он бес еселенген мөлшерінен кем емес және жетпіс бес еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерді құрауға тиіс.
Нысаналы пайдалану тәртібі, сондай-ақ өз мүшелеріне ақшаның түсуі мен жұмсалуы туралы хабарлау жыл сайын есептік жиналыстарда жүзеге асырылады.
61. Палатаның ақша қаражаты оның мүшелері арасында қайта бөлінуі мүмкін емес және жарғылық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін ғана пайдаланылады.
8-тарау. Палатаны қайта ұйымдастыру және тарату тәртібі
62. Палатаны қайта ұйымдастыру (бірігу, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) жалпы жиналыстың шешімі бойынша не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сот органдарының шешімі бойынша жүзеге асырылады. Палатаны қайта ұйымдастыру Палатаға тиесілі құқықтар мен міндеттердің оның құқық мирасқорларына ауысуына әкеледі.
63. Палатаны тарату:
1) Палатаның жалпы жиналысының шешімі бойынша;
2) сот шешімі бойынша.
64. Тарату туралы шешім жалпы жиналыста қайта ұйымдастыру туралы шешім сияқты тәртіппен қабылданады.
65. Палатаны таратуды жалпы жиналыс немесе сот тағайындаған тарату комиссиясы жүргізеді. Тарату комиссиясы тағайындалған кезден бастап оған заңды тұлғаның мүлкі мен істерін басқару жөніндегі өкілеттіктер көшеді. Тарату комиссиясы Палатаның мүлкін бағалайды, дебиторлар мен кредиторларды анықтайды, Палата борыштарын үшінші тұлғаларға төлеу үшін шаралар қолданады, тарату балансын жасайды және оны Палата мүшелерінің жалпы жиналысына ұсынады. Тарату комиссиясы таратылатын заңды тұлғаның атынан сотта әрекет етеді.
66. Палатаны тарату Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен және мерзімде жүргізіледі.
67. Міндетті мүшелікке негізделген Палата таратылған жағдайда, оның мүшелері үш ай ішінде міндетті мүшелікке негізделген басқа Палатаға кіру жарнасын төлемей кіруге міндетті.

68. Имущество и средства ликвидированной Палаты после расчетов с кредиторами передаются на цели, указанные в настоящем Уставе.
69. Ликвидация Палаты считается завершенной после внесения об этом записи в Национальный реестр Бизнес-идентификационных номеров.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 июля 2015 года № 427
Минимальный социальный стандарт "Правовое информирование"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт: Министерство юстиции Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам: физические и юридические лица.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта указаны в приложении к настоящему стандарту.
Приложение
к минимальному
социальному стандарту
"Правовое информирование"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
Правовое информирование
1. Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
2. Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан.
1. Предоставление информации по вопросам законодательства Республики Казахстан в устной, письменной формах, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, либо в виде визуального ознакомления на не оплачиваемой ими основе всем физическим и юридическим лицам, имеющим право на минимальный социальный стандарт на территории Республики Казахстан независимо от места жительства и места нахождения.
2. На основании поступившего обращения возбуждается административная процедура. Срок административной процедуры, возбужденной на основании обращения, составляет пятнадцать рабочих дней со дня поступления обращения и исчисляется с момента ее возбуждения и может быть продлен мотивированным решением руководителя административного органа или его заместителя на разумный срок, но не более чем до двух месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения административного дела, о чем извещается участник административной процедуры в течение трех рабочих дней со дня продления срока.
3. В оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового информирования отказывается, если обращение заявителя не имеет правового характера.

68. Таратылған Палатаның мүлкі мен қаражаты кредиторлармен есеп айырысудан кейін осы Жарғыда көрсетілген мақсаттарға беріледі.
69. Палатаны тарату Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің Ұлттық тізіліміне бұл туралы жазба енгізілгеннен кейін аяқталған болып есептеледі.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 427 бұйрығына
1-қосымша
"Құқықтық ақпарат беру" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары: жеке және заңды тұлғалар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы стандартқа қосымшада көрсетілген.
"Құқықтық ақпарат беру"
ең төмен әлеуметтік
стандартына қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттеуші нормативтiк құқықтық акті
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Құқықтық ақпарат беру
1. "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының мәселелері бойынша олар ақы төлемейтін негізде барлық жеке және заңды тұлғаларға ең төмен әлеуметтік стандартына құқығы бар тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін тұрғылықты жеріне және орналасқан жеріне қарамастан ауызша, жазбаша нысандарда, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында не көріп танысу түрінде ақпарат ұсыну.
2. Келіп түскен жолданымның негізінде әкімшілік рәсім козғалады. Жолданым негізінде қозғалған әкімшілік рәсімнің мерзімі жолданым келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнін құрайды және қозғалған сәтінен бастап есептеледі және әкімшілік орган басшысының немесе оның орынбасарының уәжді шешімімен ақылға қонымды, бірақ әкімшілік істі дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттігіне орай екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, әкімшілік рәсімге қатысушы бұл туралы мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
3. Егер арыз иесі жолданымының құқықтық сипаты болмаса, құқықтық ақпарат беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тартылады.

4. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового информирования должен быть мотивированным и может быть обжалован в уполномоченный орган или суд.
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 июля 2015 года № 427
Минимальный социальный стандарт "Правовое консультирование"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт: Министерство юстиции Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам: физические лица, круг которых установлен пунктом 2 статьи 26 Закона "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи".
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта указаны в приложении к настоящему стандарту.
Приложение
к минимальному
социальному стандарту
"Правовое консультирование"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
Правовое консультирование
1. Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
2. Закон Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях";
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).
1. Оказание в форме устных и письменных консультаций, в том числе составление заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера.
2. Соответствие оплаты квалифицированной юридической помощи за устные и письменные консультации, составления заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера за один час по ставке из расчета 0,56 месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий период, за один час в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 Приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).

4. Құқықтық ақпарат беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту уәжді болуға тиіс және оған уәкілетті органға немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі міндетін
атқарушының
2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 427 бұйрығына
2-қосымша
"Құқықтық консультация беру" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары: "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Заңның 26-бабының 2 тармағында белгіленген жеке тұлғалар шеңбері.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы стандартқа қосымшада көрсетілген.
"Құқықтық консультация беру"
ең төмен әлеуметтік
стандартына қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттеуші нормативтiк құқықтық акті
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Құқықтық консультация беру
1. "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген).
1. Ауызша және жазбаша консультациялар нысанында көрсету, оның ішінде арыздарды, шағымдарды, өтінішхаттарды және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау.
2. "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығының 3-тармақшасы, 1 тармағына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген) сәйкес, ауызша және жазбаша консультациялар үшін білікті заң көмегіне ақы төлеудің, арыздардың, шағымдардың, өтінішхаттардың және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттардың бір сағат үшін тиісті кезеңге бекітілген 0,56 айлық есептік көрсеткіш есебіндегі мөлшерлемемен жасалуының бір сағат үшін сәйкестігі.

3. В оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования отказывается при наличии одного из следующих условий:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи;
2) обращение заявителя не имеет правового характера.
4. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования должен быть мотивированным и может быть обжалован в уполномоченный орган или суд.
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 июля 2015 года № 427
Минимальный социальный стандарт "Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами интересов физических лиц"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт: Министерство юстиции Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам: физические лица, круг которых установлен пунктом 3 статьи 26 Закона "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи".
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта указаны в приложении к настоящему стандарту.
Приложение
к минимальному
социальному стандарту
"Защита и представительство
адвокатами, юридическими
консультантами интересов
физических лиц"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами интересов физических лиц
1. Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан;
2. Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан;
3. Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
4. Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
5. Закон Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях";
6. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).

3. Мынадай шарттардың бірі болған кезде:
1) арыз иесі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға құқығы бар тұлғалар санатына жатпаса;
2) арыз иесі жолданымының құқықтық сипаты болмаса құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тартылады.
4. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту уәжді болуға тиіс және оған уәкілетті органға немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 шілдедегі
№ 427 бұйрығына
3-қосымша
"Адвокаттардың, заң консультанттарының жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы мен білдіруі" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары: Қазақстан Республикасының "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Заңының 26-бабының 3-тармағында белгіленген жеке тұлғалар шеңбері.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы стандартқа қосымшада көрсетілген.
"Адвокаттардың, заң
консультанттарының жеке
тұлғалардың мүдделерін
қорғауы мен білдіруі" ең төмен
әлеуметтік стандартына
қосымша
Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттеуші нормативтiк құқықтық акті
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Адвокаттардың, заң консультанттарының жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы мен білдіруі
1. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексi;
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі;
3. "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
4. Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
5. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
6. "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген).

1. Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами интересов физических лиц оказывается согласно требованиям Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
2. Оплата юридической помощи по часовой ставке, исчисляется в размере установленном Приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размера оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 31 августа 2022 года № 733
Правила участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 28-1 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" (далее - Закон) и определяют порядок участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов.
2. Участие в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи юридическими консультантами организуется палатами юридических консультантов столицы, области, города республиканского значения.
3. При отсутствии палаты юридических консультантов на территории административно-территориальной единицы оказание гарантированной государством квалифицированной юридической помощи организуется палатами юридических консультантов, являющимися правопреемниками палат юридических консультантов в порядке, определенном статьей 46 Гражданского кодекса Республики Казахстан, которые ранее осуществляли деятельность на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
4. Участие в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи принимают юридические консультанты, сведения о которых отражены в реестре палат юридических консультантов, размещенном на интернет-ресурсе уполномоченного органа, заключившие соглашение об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.

1. Адвокаттардың, заң консультанттардың жеке тұлғалардың мүдделерін қорғауы мен өкілдік етуі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексi, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің талаптарына сәйкес көрсетіледі.
2. Білікті заң көмегіне ақы төлеу сағаттық тариф бойынша "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген) белгіленген мөлшерде есептеледі.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2022 жылғы 31 тамыздағы
№ 733 Бұйрықпен
бекітілген
Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-1-бабына сәйкес әзірленді және заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысу тәртібін айқындайды.
2. Заң консультанттарының мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысуын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың заң консультанттар палаталары ұйымдастырады.
3. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында заң консультанттары палатасы болмаған жағдайда мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуді Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 46-бабында айқындалған тәртіппен бұрын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қызметін жүзеге асырған заң консультанттары палаталарының құқықтық мирасқорлары болып табылатын заң консультанттары палаталары ұйымдастырады.
4. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысуды, олар туралы мәліметтер мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісім жасасқан уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған заң консультанттары палаталарының тізілімінде көрсетілген заң консультанттары жүзеге асырады.

5. В рамках оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи юридические консультанты осуществляют:
1) правовое консультирование;
2) защиту и представительство интересов физических лиц в судах, иных государственных органах и негосударственных организациях;
3) проведение примирительных процедур.
Глава 2. Порядок участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов
6. Палата юридических консультантов столицы, города республиканского значения, области, ежегодно не позднее первого декабря направляет в территориальный орган юстиции список юридических консультантов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.
7. В списке указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) юридического консультанта, реестровый номер и дата вступления в палату юридических консультантов, форма организации деятельности юридического консультанта, наименование палаты и место осуществления деятельности юридического консультанта.
8. Список юридических консультантов ежеквартально обновляется палатами юридических консультантов и поддерживается в актуальном состоянии.
9. Палаты юридических консультантов ежемесячно, не позднее 25 числа, формируют график дежурств юридических консультантов.
10. В столице, области, городе республиканского значения, где осуществляют деятельность более одной палаты юридических консультантов, график формируется территориальными департаментами юстиции.
В столице, области, городе республиканского значения, где осуществляют деятельность более одной палаты юридических консультантов, ежемесячно, не позднее 20 числа месяца, палаты юридических консультантов направляют в территориальные департаменты юстиции список юридических консультантов для включения в график, а территориальные департаменты юстиции ежемесячно, не позднее 25 числа месяца, представляют график в соответствующие суды.
11. Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее пятнадцатого декабря заключает с юридическими консультантами соглашение об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее двадцать пятого декабря размещает на своем интернет-ресурсе список юридических консультантов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.
Палата юридических консультантов не позднее двадцать пятого декабря размещает на своем интернет-ресурсе и в единой цифровой системе юридической помощи список юридических консультантов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.

5. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету шеңберінде заң консультанттары:
1) құқықтық кеңес беруді;
2) соттарда, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда қорғауды және өкілдік етуді;
3) татуластыру рәсімдерін жүргізуді жүзеге асырады.
2-тарау. Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысу тәртібі
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың заң консультанттары палатасы жыл сайын бірінші желтоқсаннан кешіктірмей аумақтық әділет органына мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын заң консультанттарының тізімін жібереді.
7. Тізімде заң консультантының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тізілімдік нөмірі және заң консультанттары палатасына кірген күні, заң консультантының қызметін ұйымдастыру нысаны, палатаның атауы және заң консультантының қызметін жүзеге асыру орны көрсетіледі.
8. Заң консультанттарының тізімін тоқсан сайын заң консультанттары палаталары жаңартып отырады және өзекті күйде жүргізіледі.
9. Заң консультанттары палаталары ай сайын, айдың 25-күнінен кешіктірмей заң консультанттарының кезекшілік кестесі қалыптастырылады.
10. Заң консультанттарының бірден артық палатасы қызметін жүзеге асыратын облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада кестені аумақтық әділет департаменттері қалыптастырады.
Заң консультанттарының бірден артық палатасы қызметін жүзеге асыратын облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада ай сайын, айдың 20-күнінен кешіктірмей заң консультанттары палаталары аумақтық әділет департаменттеріне кестеге енгізу үшін заң консультанттарының тізімін жолдайды, ал аумақтық әділет департаменттері ай сайын, айдың 25-күнінен кешіктірмей тиісті соттарға кесте ұсынады.
11. Аумақтық әділет органы жыл сайын он бесінші желтоқсаннан кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң консультанттарымен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісім жасасады.
12. Аумақтық әділет органы жыл сайын жиырма бесінші желтоқсаннан кешіктірмей интернет-ресурсында мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын заң консультанттарының тізімін орналастырады.
Заң консультанттары палатасы жиырма бесінші желтоқсаннан кешіктірмей интернет-ресурсында, сондай-ақ білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын заң консультанттарының тізімін орналастырады.

13. Оказание гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования осуществляется юридическим консультантом непосредственно в момент обращения физического лица и/или через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи в электронном формате.
Перед оказанием гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования юридический консультант рекомендует лицу, обратившемуся за правовой консультацией, использование автоматизированного помощника по правовым вопросам.
При невозможности оказания квалифицированной юридической помощи непосредственно после обращения физического лица она должна быть оказана в срок, не превышающий трех рабочих дней. Физическое лицо в доступной форме извещается юридическим консультантом о дне и времени приема.
Правовое консультирование проводится по месту нахождения физического лица, если он вследствие тяжелого заболевания, первой и второй групп инвалидности, связанных с затруднениями в передвижении, или иных обстоятельств не в состоянии явиться в назначенное юридическим консультантом место приема.
По одному и тому же вопросу лицо может получить гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь один раз.
14. Выбор юридического консультанта для оказания квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования осуществляется заявителем (физическим лицом).
Выбор юридического консультанта для оказания квалифицированной юридической помощи по назначению судов осуществляется в соответствии с графиком, сформированным палатами юридических консультантов в бумажном и/или электронном формате через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
15. Оказание гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, иных государственных органах и негосударственных организациях, а также проведение примирительных процедур осуществляется в соответствии с Гражданским процессуальным и Административным процедурно-процессуальным кодексами Республики Казахстан.
16. Юридические консультанты ведут учет оказанной ими гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования и составления документов правового характера в реестре учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, в котором указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, обратившегося за гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, дата обращения, суть вопроса, вид и форма оказанной квалифицированной юридической помощи, подпись лица, обратившегося за гарантированной государством квалифицированной юридической помощью юридического консультанта.
Учет гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования и составления документов правового характера осуществляется в бумажном и/или электронном формате через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.

13. Құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуді заң консультанты жеке тұлға өтініш берген білікті кезде тікелей және/немесе электрондық форматта білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
Құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетер алдында заң консультанты құқықтық консультация алуға өтініш білдірген адамға құқықтық мәселелер бойынша автоматтандырылған көмекшіні пайдалануды ұсынады.
Жеке тұлға өтініш жасағаннан кейін тікелей білікті заң көмегін көрсету мүмкін болмаған кезде, ол үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде көрсетілуге тиіс. Заң консультанты жеке тұлғаға қабылдау күні мен уақыты туралы қолжетімді нысанда хабарлайды.
Егер жеке тұлға жүріп-тұруындағы қиындықтармен байланысты ауыр сырқаттың, мүгедектіктің немесе өзге де мән-жайлардың салдарынан заң консультанты тағайындаған қабылдау орнына келе алмаса, оның тұрған жері бойынша құқықтық консультация беріледі.
Бір мәселе бойынша тұлға мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін бір рет ала алады.
14. Құқықтық консультация беру түрінде білікті заң көмегін көрсету үшін заң консультантын таңдауды өтініш беруші (жеке тұлға) жүзеге асырады.
Соттардың тағайындауы бойынша білікті заң көмегін көрсету үшін заң консультантын таңдау заң консультанттары палаталары қалыптастырған кестеге сәйкес қағаз және/немесе электрондық форматта білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
15. Соттарда, өзге де мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізу Қазақстан Республикасының Азаматтық процессуалдық және Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекстеріне сәйкес жүзеге асырылады.
16. Заң консультанттары құқықтық консультация беру және құқықтық сипаттағы құжаттарды жасау түрінде өздері көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегінің есебін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілімінде жүргізеді, онда мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге жүгінген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өтініш жасалған күн, мәселенің мәні, көрсетілген білікті заң көмегінің түрі мен нысаны, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге жүгінген тұлғаның және заң консультантының қолы көрсетіледі.
Құқықтық консультация беру және құқықтық сипаттағы құжаттарды жасау түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу қағаз және/немесе электрондық форматта білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.

17. Юридические консультанты ежемесячно формируют отчет об оказанной ими гарантированной государством квалифицированной юридической помощи не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в бумажном и/или электронном формате через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
18. Палата юридических консультантов столицы, области, города республиканского значения ежегодно не позднее пятого июля и пятого января представляет в территориальный орган юстиции сводный отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сводный отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи предоставляется в территориальный орган юстиции через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
Сводный отчет палаты юридических консультантов области содержит информацию об обеспечении гарантированной государством квалифицированной юридической помощью сельских населенных пунктов.
Глава 3. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
19. В оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, защиты и представительства отказывается при наличии одного из следующих оснований:
1) заявитель (физическое лицо) не относится к категории лиц, имеющих право на получение гарантированной государством юридической помощи, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 26 Закона;
2) обращение заявителя (физического лица) не имеет правовой характер.
20. Отказ в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи может быть обжалован в уполномоченный орган, суд в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона.
Приложение 1
к Правилам
участия юридических
консультантов в оказании
гарантированной государством
квалифицированной юридической
помощи, организуемого
палатами юридических
консультантов
Форма
Соглашение об оказании гарантированной государством квалифицированной
юридической помощи с юридическим консультантом
_________________________ "____" ___________20___г.
(место заключения)
Департамент юстиции _______________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование департамента юстиции)
в лице _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя департамента юстиции
или лица, уполномоченного подписывать настоящее соглашение) действующий
в интересах лиц, имеющих право на получение гарантированной государством
квалифицированной юридической помощи за счет бюджетных средств, именуемый

17. Заң консультанттары өздері көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы есепті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей ай сайын қағаз және/немесе электрондық форматта білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы қалыптастырады.
18. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың заң консультанттары палатасы, жыл сайын шілденін бесінен және қаңтардың бесінен кешіктірмей аумақтық әділет органына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң консультанттары мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы жиынтық есепті ұсынады.
Заң консультанттары көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы жиынтық есеп аумақтық әділет органына білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы ұсынылады.
Облыстың заң консультанттары палатасының жиынтық есебі ауылдық елді мекендерді мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегімен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтиды.
3-тарау. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту
19. Мынадай негіздердің бірі болған кезде:
1) өтініш беруші (жеке тұлға) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға құқығы бар, осы Заңның 26-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген тұлғалар санатына жатпаса;
2) өтініш беруші (жеке тұлға) жүгінімнің құқықтық сипаты болмаса, құқықтық консультация беру, қорғау және өкілдік ету түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тартылады.
20. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден бас тарту бойынша Заңның 29-бабының 3 тармағына сәйкес уәкілетті органға, сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Заң консультанттары
палаталары ұйымдастыратын
мемлекет кепілдік берген білікті
заң көмегін көрсетуге қатысу
қағидаларына
№ 1 қосымша
Нысан
Заң консультантымен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісім
_________________________ "____" ___________20___г.
(жасалған орны)
Әділет департаменті
_________________________________________________________________
(Әділет департаментінің атауы)
атынан
_________________________________________________________________
бюджет қаражаты есебінен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға құқығы бар
тұлғалардың мүддесінде әрекет ететін, бұдан әрі "Әкімші" деп аталатын Әділет департаменті
басшысының немесе осы келісімге қол қоюға уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда), бір жағынан, Қазақстан Республикасы "Адвокаттық қызмет және заң

в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, руководствуясь статьей 28-1
Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной
юридической помощи" (далее – Закон) и юридический консультант
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(форма организации деятельности юридического консультанта)
являющ ___ членом палаты юридических консультантов
____________________________________________________________________,
(наименование палаты юридических консультантов, дата принятия, №_)
включен___ в Список юридических консультантов, участвующих в системе оказания
гарантированной государством квалифицированной юридической помощи,
именуем___ в дальнейшем "юридический консультант", с другой стороны, заключили
настоящее Соглашение о нижеследующем:
1. Юридический консультант оказывает гарантированную государством квалифицированной юридическую помощь в виде правового консультирования, защиты и представительства интересов физических лиц в судах, государственных органах и негосударственных организациях, а также проведение примирительных процедур, согласно пунктам 2 и 3 статьи 26 Закона.
Гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь оказывается физическим лицам за счет бюджетных средств.
Оплата за оказанную юридическим консультантом гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, производится за счет бюджетных средств в размере, установленном приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 434 "Об утверждении размеров оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32953).
2. Для оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи юридический консультант осуществляет следующее:
1) использует предусмотренные законодательством Республики Казахстан процессуальные полномочия;
2) выполняет действия, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан по установлению фактических обстоятельств, направленных на обеспечение прав, свобод и законных интересов физических лиц;

көмегі туралы" (бұдан әрі - Заң) Заңының 28-1-бабын басшылыққа ала отырып және заң
консультанты
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_______________________________________________________________
(заң консультантының қызметін ұйымдастыру нысаны)
заң консультанттары палатасының _ _ _ _ мүшесі
__________________________________________________________
(заң консультанттары палатасының атауы, қабылданған күні, № _ )
мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын Заң консультанттарының тізіміне____ енгізілді, бұдан әрі "заң консультанты" деп атаймыз, екінші жағынан, төмендегілер туралы осы Келісім жасасты:
1. Заң консультанты құқықтық консультация беру, сондай-ақ Заңның 26-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен соттарда, мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түрінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетеді.
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі жеке тұлғаға бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
Заң консультанты көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі үшін ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 434 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32953 болып тіркелген) белгіленген мөлшерде бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету үшін заң консультанты мыналарды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген процессуалдық өкілеттіктерді пайдаланады;
2) жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған іс жүзіндегі мән-жайларды анықтау бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін әрекеттерді орындайды;

3) руководствуется в своей профессиональной деятельности принципами организации и деятельности юридических консультантов.
3. Юридический консультант при оказании квалифицированной юридической помощи может истребовать необходимую информацию, документы и материалы для оказания полноценной квалифицированной юридической помощи.
4. Юридический консультант отказывает в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи при наличии оснований, предусмотренных пунктом 18 Правил участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов, утвержденных в соответствии со статьей 28-1 Закона.
5. Администратор перечисляет в установленные законодательством Республики Казахстан сроки на банковский счет юридического консультанта бюджетные средства, подлежащие выплате за оказанную квалифицированной юридическую помощь и возмещение расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.
6. Настоящее Соглашение формируется в единой цифровой системе квалифицированной юридической помощи, вступает в силу со дня его подписания посредством электронной цифровой подписи Сторон и действует до конца следующего года.
Приложение 2
к Правилам участия
юридических консультантов
в оказании гарантированной
государством квалифицированной
юридической помощи,
организуемого палатами
юридических консультантов
Форма
Представляется: в территориальные департаменты юстиции.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.adilet.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ЮКГГЮП.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: ________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридический консультант.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН:
Наименование показателя
всего физических лиц
из них из сельских населенных пунктов
2
3
4
1
Количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций
2
в том числе по вопросам взыскания алиментов
3
в том числе по вопросам назначения пенсии и пособий
4
в том числе по вопросам реабилитации
5
в том числе по вопросам получения статуса беженца или кандаса
6
в том числе по вопросам несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей
7
в том числе по вопросам обеспечения и защиты прав и законных интересов лиц, связанных со статусом или ситуацией
жертв сексуального насилия
8
жертв торговли людьми
9
жертв акта терроризма
10
подвергшихся пыткам
11
в том числе по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца
12
в том числе по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением
13
в том числе по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся
участниками Великой Отечественной войны
14
лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны
15
ветеранами боевых действий на территории других государств
16
военнослужащими срочной службы
17
лицами с инвалидностью первой и второй групп
18
пенсионерами по возрасту
19
многодетными семьями
20
малообеспеченными лицами (семьями), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения
21
Количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве
22
в том числе истцов по делам о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца
23
в том числе истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой
24
в том числе истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением
25
в том числе истцов и ответчиков по спорам, связанным с обеспечением и защитой прав и законных интересов несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей
26
в том числе истцов и ответчиков по спорам о взыскании алиментов на содержание детей в многодетных семьях, которые являются взыскателями в рамках исполнительного производства о взыскании алиментов
27
истцов и ответчиков по спорам, связанным с обеспечением и защитой прав и законных интересов потерпевших от бытового насилия в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях
28
в том числе истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся
участниками Великой Отечественной войны
29
лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны
30
ветеранами боевых действий на территории других государств
31
военнослужащими срочной службы
32
лицами с инвалидностью первой и второй групп
33
пенсионерами по возрасту
34
истцов по спорам о возмещении вреда реабилитированным в соответствии с законом
35
Общее количество физических лиц, которым оказана юридическая помощь (сумма строк 1, 21)
Юридический консультант ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Адрес ________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Дата составления ___________________ подпись ___________________
Примечание: настоящая форма заполняется в соответствии с Пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи" к приложению в настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет об оказанной
юридическими консультантами
гарантированной государством
квалифицированной
юридической помощи"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет об оказанной юридическими консультантами
гарантированной государством квалифицированной юридической помощи"
(индекс 1-ЮКГГЮП, периодичность ежемесячная)

3) өзінің кәсіби қызметінде заң консультанттарын ұйымдастыру және олардың қызметі қағидаттарын басшылыққа алады.
3. Заң консультанты білікті заң көмегін көрсету кезінде толыққанды білікті заң көмегін көрсету үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды талап ете алады.
4. Заң консультанты мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден Заңның 28-1 бабына сәйкес бекітілген Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуге қатысу қағидаларының 18-тармағында көзделген негіздер бойынша, бас тартады.
5. Әкімші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде көрсетілген білікті заң көмегі және қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу үшін төленуге жататын бюджет қаражатын заң консультантының банк шотына аударады.
6. Осы Келісім білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде қалыптастырылады, Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және келесі жылдың соңына дейін қолданылады.
Заң консультанттары
палаталары ұйымдастыратын
мемлекет кепілдік берген
білікті заң көмегін көрсетуге
қатысу қағидаларына
№ 2 қосымша
Нысан
Ұсынылады: аумақтық әділет департаменттеріне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.adilet.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Заң консультанттарының көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы есебі. Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ЗКМКБЗК.
Кезеңділігі: айлық.
Есепті кезең ________ 20___ жыл. Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: заң консультанты. Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН:
Көрсеткіштің атауы
жеке тұлғалар барлығы
оның ішінде ауылды мекенде
1
2
3
4
1
Ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың саны
2
оның ішінде алимент өндіру мәселелері бойынша
3
оның ішінде зейнетақы және жәрдемақы тағайындау мәселелері бойынша
4
оның ішінде оңалту мәселелері бойынша
5
оның ішінде босқын немесе қандас мәртебесін алу мәселелері бойынша
6
оның ішінде ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандар мәселелері бойынша
7
оның ішінде мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтар мен заңды мүдделерді қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша
сексуалдық зорлық-зомбылық құрбандарының
8
адам саудасының құрбандары
9
терроризм актісінің құрбандары
10
азаптауға ұшырағандар
11
оның ішінде асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша
12
оның ішінде жұмыспен байланысты денсаулықтың зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықтан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша
13
оның ішінде, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша,
Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын
14
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдар
15
басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері
16
мерзімді қызметтің әскери қызметшілері
17
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар
18
жасы бойынша зейнеткерлер
19
көп балалы отбасылармен
20
жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдар (отбасылар)
21
азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың саны
22
оның ішінде асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу туралы істер бойынша талап қоюшылар
23
оның ішінде жұмысқа байланысты денсаулықтың зақымдануынан келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылар
24
оның ішінде қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылар
25
оның ішінде ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғауға байланысты даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер
26
оның ішінде алименттерді өндіріп алу туралы атқарушылық іс жүргізу шеңберінде өндіріп алушылар болып табылатын көп балалы отбасылардағы балаларды күтіп-бағуға алименттерді өндіріп алу туралы даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер
27
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес тұрмыстық зорлық-зомбылықтан жәбірленушілердің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге және қорғауға байланысты даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер
28
кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер
оның ішінде Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын,
29
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдар
30
басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері
31
мерзімді қызметтің әскери қызметшілері
32
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар
33
жасы бойынша зейнеткерлер
34
заңға сәйкес ақталған адамдарға зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшыларды
35
Білікті заң көмегі көрсетілген жеке тұлғалардың жалпы саны (1, 21-жолдардың сомасы)
Заң консультанты ___________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы) Мекенжайы
_______________________________________________________________ Телефоны
_______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Жасалған күні ___________________ Қолы _________________
Ескертпе: Осы нысан осы нысандағы қосымшаға "Заң консультанттарының көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсініктемеге сәйкес толтырылады.
"Заң консультанттарының
көрсеткен мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегі туралы
есебі" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Заң консультанттарының көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы есебі" (нысанның индексі 1-ЗКМКБЗК, кезеңділігі айлық)

1. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) гарантированная государством квалифицированная юридическая помощь – квалифицированная юридическая помощь, оказываемая физическим и юридическим лицам, имеющим право на ее получение на основании и в порядке, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, на не оплачиваемой ими основе;
2) правовое информирование – вид квалифицированной юридической помощи, оказываемой неопределенному кругу лиц путем предоставления информации по вопросам законодательства Республики Казахстан в устной, письменной формах, в форме электронного документа либо в виде визуального ознакомления;
3) правовое консультирование – вид квалифицированной юридической помощи, оказываемой физическим и юридическим лицам в форме устных и письменных консультаций, в том числе касающихся вопроса составления заявлений, жалоб, ходатайств и других документов правового характера.
2. Пояснение по заполнению формы
В форме административных данных "Сводный отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи" включаются следующие данные:
в графе 1 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 2 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам взыскания алиментов, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 3 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам назначения пенсии и пособий, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 4 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам реабилитации, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 5 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам получения статуса беженца или кандаса, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 6 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 7 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам обеспечения и защиты прав и законных интересов лиц, связанных со статусом или ситуацией жертв сексуального насилия, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 8 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам обеспечения и защиты прав и законных интересов лиц, связанных со статусом или ситуацией жертв торговли людьми, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 9 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам обеспечения и защиты прав и законных интересов лиц, связанных со статусом или ситуацией жертв акта терроризма, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 10 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам обеспечения и защиты прав и законных интересов лиц, связанных со статусом или ситуацией подвергшихся пыткам, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 11 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 12 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 13 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся участниками Великой Отечественной войны, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 14 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 15 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся ветеранами боевых действий на территории других государств, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 16 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся военнослужащими срочной службы, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 17 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся лицами с инвалидностью первой и второй групп, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 18 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся пенсионерами по возрасту, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 19 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся многодетными семьями, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 20 указывается количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся малообеспеченными лицами (семьями), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в области, городе республиканского значения, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 21 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 22 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов по делам о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 23 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 24 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 25 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, связанным с обеспечением и защитой прав и законных интересов несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 26 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам о взыскании алиментов на содержание детей в многодетных семьях, которые являются взыскателями в рамках исполнительного производства о взыскании алиментов, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 27 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, связанным с обеспечением и защитой прав и законных интересов потерпевших от бытового насилия в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 28 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся, участниками Великой Отечественной войны, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 29 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся, лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 30 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся, ветеранами боевых действий на территории других государств, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 31 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся, военнослужащими срочной службы, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 32 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся, лицами с инвалидностью первой и второй групп, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 33 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся, пенсионерами по возрасту, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 34 указывается количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве истцов по спорам о возмещении вреда реабилитированным в соответствии с законом, и из них из сельских населенных пунктов;
в графе 35 указывается общее количество физических лиц, которым оказана юридическая помощь (сумма строк 1, 21), и из них из сельских населенных пунктов.
Приложение 7
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Приложение 1 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 сентября 2018 года № 1457
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
ОТЧЕТ
адвоката об оказанной им гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
Отчетный период ________ 20___ года
Индекс формы административных данных: 1 - (ГГЮП)
Периодичность: месячная
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Круг лиц, представляющих информацию: адвокат
Представляется: в коллегию адвокатов
Срок представления формы административных данных: не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным месяцем

1. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі – заң көмегін алуға құқығы бар жеке және білікті заң ды тұлғаларға "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негізде және тәртіппен, тегін негізде көрсетілетін білікті заң көмегі;
2) құқықтық ақпарат беру – белгіленбеген тұлғалар тобына Қазақстан Республикасы заңнамасының мәселелері бойынша ауызша, жазбаша нысандарда, электрондық құжат нысанында не көріп танысу түрінде ақпарат беру арқылы көрсетілетін білікті заң көмегінің түрі;
3) құқықтық консультация беру – жеке және заңды тұлғаларға ауызша және жазбаша консультациялар нысанында көрсетілетін, оның ішінде арыздарды, шағымдарды, өтінішхаттарды және құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасау мәселесіне қатысты білікті заң көмегінің түрі.
2. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірмелер
"Заң консультанттарының көрсеткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегі туралы жиынтық есебі" әкімшілік деректер нысанында келесі деректер қамтылады:
1-бағанында ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
2-бағанында алимент өндіру мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
3-бағанында зейнетақы және жәрдемақы тағайындау мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
4-бағанында оңалту мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
5-бағанында босқын немесе қандас мәртебесін алу мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
6-бағанында ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандар мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
7-бағанында сексуалдық зорлық-зомбылық құрбандарының мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтар мен заңды мүдделерді қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
8-бағанында адам саудасының құрбандары мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтар мен заңды мүдделерді қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
9-бағанында терроризм актісінің құрбандары мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтар мен заңды мүдделерді қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
10-бағанында азаптауға ұшырағандар мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтар мен заңды мүдделерді қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
11-бағанында асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
12-бағанында жұмыспен байланысты денсаулықтың зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықтан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
13-бағанында Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
14-бағанында Ұлы Отан соғысының қатысушыларына жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдар кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
15-бағанында басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
16-бағанында мерзімді қызметтің әскери қызметшілері кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
17-бағанында бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
18-бағанында жасы бойынша зейнеткерлер кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
19-бағанында көп балалы отбасылармен кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
20-бағанында жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдар (отбасылар) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
21-бағанында азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
22-бағанында асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу туралы істер бойынша талап қоюшылар азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
23-бағанында жұмысқа байланысты денсаулықтың зақымдануынан келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылар азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
24-бағанында қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылар азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
25-бағанында ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге және қорғауға байланысты даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
26-бағанында алименттерді өндіріп алу туралы атқарушылық іс жүргізу шеңберінде өндіріп алушылар болып табылатын көп балалы отбасылардағы балаларды күтіп-бағуға алименттерді өндіріп алу туралы даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
27-бағанында Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес тұрмыстық зорлық-зомбылықтан жәбірленушілердің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге және қорғауға байланысты даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
28-бағанында Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
29-бағанында Ұлы Отан соғысының қатысушыларына жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдар кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
30-бағанында басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
31-бағанында ғанада мерзімді қызметтің әскери қызметшілері кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
32-бағанында бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
33-бағанында жасы бойынша зейнеткерлер кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
34-бағанында заңға сәйкес ақталған адамдарға зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардын және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі;
35-бағанында білікті заң көмегі көрсетілген жеке тұлғалардың жалпы саны (1, 21-жолдардың сомасы) және оның ішінде ауылды мекенде саны көрсетіледі.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 1457 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Адвокаттың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуі туралы есебі
Есептік кезең 20___ жылғы "____"___________
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 1 - (МКБЗК)
Кезенділік: ай сайын
Әкімшілік деректердің нысаны интернет – ресурста орналыстырылған: www.gov.kz
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: адвокат
Ұсынылады: адвокаттар алқасына
Әкімшік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есептік кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей

Раздел 1. Сведения о количестве граждан, которым оказана квалифицированная юридическая помощь
Наименование показателя
Всего граждан
из них из сельских районов
1
2
3
4
1
Количество граждан, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций
2
Количество граждан, права которых защищались в уголовном процессе, включая досудебное производство
3
в том числе несовершеннолетних
4
Количество потерпевших, права которых представлялись в уголовном судопроизводстве, включая досудебное производство
5
Количество граждан, права которых защищались в производстве по делам об административных правонарушениях
6
в том числе несовершеннолетних
7
Количество граждан, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве
8
в том числе истцов по делам о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца
9
в том числе истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой
10
в том числе истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением
11
в том числе истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся
участниками Великой Отечественной войны
12
лицами, приравненными к участникам Великой Отечественной войны
13
военнослужащими срочной службы
14
Лиц с инвалидностью I и II групп
15
пенсионерами по возрасту
16
в том числе истцов по спорам о возмещении вреда реабилитированным в соответствии с законом
17
в том числе граждан, права которых представлялись в качестве официального представителя-адвоката
18
Общее количество граждан, которым оказана квалифицированная юридическая помощь (сумма строк 1, 2, 4, 5, 7)
Раздел 2. Общая характеристика выполненной работы в ходе оказания гарантированной государством квалифицированная юридической помощи
Средства и способы защиты прав и законных интересов лиц, обратившихся за квалифицированной юридической помощью
Заявлено ходатайств или подано жалоб
Удовлетворено ходатайств или жалоб
всего
в том числе адвокатами сельских районов
всего
в том числе из заявленных или обжалованных адвокатами сельских районов
19
Запросы о предоставлении сведений, необходимых для оказания квалифицированной юридической помощи
20
Ходатайства о производстве процессуальных действий или принятии процессуальных решений в досудебном производстве
21
Жалобы на действия (бездействие) и решения органа, осуществляющего уголовное преследование
22
Жалобы на постановления следственного судьи
23
Ходатайства в суде первой инстанции
24
Апелляционные жалобы по уголовным делам
25
в том числе в интересах несовершеннолетних
26
Ходатайства о пересмотре в кассационном порядке приговоров, постановлений судов, вступивших в законную силу
27
Жалобы на постановления по делам об административных правонарушениях
28
Апелляционные жалобы по гражданским делам
*Примечание: форма отчета адвоката об оказанной им гарантированной государством квалифицированной юридической помощи заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении к настоящей форме
Адвокат _____________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Адрес_______________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
____________________________________________________________
(дата составления) (телефон)
Приложение
к форме отчета адвоката
об оказанной им
гарантированной государством
квалифицированной
юридической помощи
Пояснение по заполнению формы "Отчет адвоката об оказанной им гарантированной государством квалифицированной юридической помощи"

1-бөлім. Білікті заң көмегі көрсетілген азаматтардың саны туралы мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
азаматтардың барлығы
олардың ішінде ауылдық аудандардағы
1
2
3
4
1
Ауызша және жазбаша консультациялар түрінде құқықтық консультация берілген азаматтар саны
2
Қылмыстық процесте, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, құқықтары қорғалған азаматтар саны
3
Оның ішінде кәмелетке толмағандар
4
Құқықтары қылмыстық сот ісін жүргізуде, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, білдірілген жәбірленушілер саны
5
Құқықтары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғалған азаматтар саны
6
Оның ішінде кәмелетке толмағандар
7
Мүддесі азаматтық сот ісін жүргізуде білдірілген азаматтар саны
8
оның ішінде асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшыларды
9
оның ішінде жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген
10
оның ішінде қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшыларды
11
оның ішінде кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлер болып табылатын
Ұлы Отан соғысының қатысушылары
12
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар
13
мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер
14
І және ІІ топтардағы мүгедектігі бар адамдар
15
жасына байланысты зейнеткерлер
16
оның ішінде заңға сәйкес ақталған адамдарға олардың зиянын өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшыларды
17
оның ішінде құқықтары ресми өкіл-адвокат ретінде білдірілген азаматтар
18
Білікті заң көмегі көрсетілген азаматтардың жалпы саны (1, 2, 4, 5, 7-жолдардың сомасы)
2-бөлім. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету барысында орындалған жұмыстың жалпы сипаттамасы
Білікті заң көмегін алу үшін жүгінген адамдардың құқықтарын және заңды мүдделерін қорғау құралдары мен тәсілдері
Мәлімделген өтініштер немесе берілген шағымдар
Қанағаттандырылған өтінішхаттар немесе шағымдар
барлығы
оның ішінде ауылдық аудандардағы адвокаттар
барлығы
оның ішінде ауылдық аудандардағы адвокаттардың мәлімдемелері немесе шағымдары
1
2
3
4
5
6
19
Білікті заң көмегін көрсету үшін қажетті мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салулар
20
Процестік әрекеттер ісін жүргізу немесе сотқа дейінгі іс жүргізуде процестік шешімдер қабылдау туралы өтінішхаттар
21
Қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне шағымдар
22
Тергеу судьясының қаулыларына шағымдар
23
Бірінші сатыдағы соттағы өтінішхаттар
24
Қылмыстық істер бойынша апелляциялық шағымдар, барлығы
25
Оның ішінде кәмелетке толмағандардың мүддесінде
26
Заңды күшіне енген сот үкімдерін, қаулыларын кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхаттар
27
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша қаулыларға шағымдар
28
Азаматтық істер бойынша апелляциялық шағымдар
* Ескертпе: Адвокаттың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуі туралы
есебінің нысаны қосымшада келтірілген түсініктемеге сәйкес толтырылады.
Адвокат ________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Мекенжайы ______________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________
____________________________________ ____________________
(толтыру күні) (телефон)
Адвокаттың мемлекет
кепілдік берген білікті
заң көмегін көрсетуі
туралы есебі нысанына
қосымша
"Адвокаттың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуі туралы есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Настоящее пояснение определяет порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет адвоката об оказанной им гарантированной государством квалифицированной юридической помощи" (индекс 1-(ГГЮП), периодичность – ежемесячная) (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения Формы является осуществление мониторинга за ходом реализации законодательства Республики Казахстан в сфере оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи за счет бюджетных средств.
3. Адвокат, оказывающий гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь, ежемесячно формирует отчет через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
4. Показатели формируются по фактическим данным на 5 число текущего месяца.
5. Форма подписывается адвокатом в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
6. В строке 1 указывается количество граждан, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций.
7. В строке 2 указывается общее количество граждан, права которых защищались в уголовном процессе, включая досудебное производство, всего.
8. В строке 3 указывается количество несовершеннолетних, права которых защищались в уголовном процессе, включая досудебное производство.
9. В строке 4 указывается количество потерпевших, права которых представлялись в уголовном судопроизводстве, включая досудебное производство.
10. В строке 5 указывается количество граждан, права которых защищались в производстве по делам об административных правонарушениях, всего
11. В строке 6 указывается количество несовершеннолетних, права которых защищались в производстве по делам об административных правонарушениях.
12. В строке 7 указывается количество граждан, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве, всего.
13. В строке 8 указывается количество истцов по делам о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца.
14. В строке 9 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой.
15. В строке 10 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением.
16. В строке 11 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся участниками Великой Отечественной войны.
17. В строке 12 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся лицами, приравненными к участникам Великой Отечественной войны.

1. Осы түсіндірме "Адвокаттың мемлекет кепілдік берген білікті көмегін көрсету туралы жиынтық есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) (индекс 1- (МКБЗК), мерзімділігі – ай сайын) толтыру тәртібін айқындайды.
2. Нысанды жүргізудің негізгі міндеті бюджет қаражаты есебімен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету саласында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының іске асырылу барысына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Нысанды мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсететін адвокат білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы ай сайын жасайды.
4. Көрсеткіштер ағымдағы айдың 5-күніне нақты деректер бойынша жасалады.
5. Нысанға адвокат білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында қол кояды.
6. 1-жолда Ауызша және жазбаша консультациялар түрінде құқықтық консультация берілген азаматтар саны көрсетіледі.
7. 2-жолда құқықтары қылмыстық процесте, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, қорғалған азаматтардың жалпы саны көрсетіледі, барлығы.
8. 3-жолда құқықтары қылмыстық процесте, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, қорғалған кәмелетке толмағандардың саны көрсетіледі.
9. 4-жолда құқықтары қылмыстық сот ісін жүргізуде, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, білдірілген жәбірленушілер саны көрсетіледі.
10. 5-жолда құқықтары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғалған азаматтардың саны көрсетіледі, барлығы.
11. 6-жолда құқықтары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғалған кәмелетке толмағандардың саны көрсетіледі.
12. 7-жолда мүддесі азаматтық сот ісін жүргізуде білдірілген азаматтар саны көрсетіледі, барлығы.
13. 8-жолда асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
14. 9-жолда жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
15. 10-жолда қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
16. 11-жолда Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
17. 12-жолда Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.

18. В строке 13 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся военнослужащими срочной службы.
19. В строке 14 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся лицами с инвалидностью I и II групп.
20. В строке 15 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся пенсионерами по возрасту.
21. В строке 16 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда реабилитированным в соответствии с законом.
22. В строке 17 указывается общее количество граждан, права которых представлялись в качестве официального представителя-адвоката.
23. В строке 18 указывается общее количество граждан, которым оказана квалифицированная юридическая помощь (сумма строк 1, 2, 4, 5, 7 равно сумме значений графы 18 Формы).
24. В строке 19 указывается количество запросов о предоставлении сведений, необходимых для оказания квалифицированной юридической помощи.
25. В строке 20 указывается количество ходатайств о производстве процессуальных действий или принятии процессуальных решений в досудебном производстве.
26. В строке 21 указывается количество жалоб на действия (бездействие) и решения органа, осуществляющего уголовное представление.
27. В строке 22 указывается количество жалоб на постановления следственного судьи.
28. В строке 23 указывается количество ходатайств в суде первой инстанции.
29. В строке 24 указывается количество апелляционных жалоб по уголовным делам, всего.
30. В строке 25 указывается количество апелляционных жалоб по уголовным делам в интересах несовершеннолетних.
31. В строке 26 указывается количество ходатайств о пересмотре в кассационном порядке приговоров, постановлений судов, вступивших в законную силу.
32. В строке 27 указывается количество жалоб на постановления по делам об административных правонарушениях.
33. В строке 28 указывается количество апелляционных жалоб по гражданским делам.
Приложение 8
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 сентября 2018 года № 1457
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сводный отчет об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
Отчетный период ________ 20___ года
Индекс формы административных данных: 2 - (ГГЮП)
Периодичность: полугодовая, годовая по нарастающей
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Круг лиц, представляющих информацию: коллегии адвокатов
Представляется: в территориальный орган юстиции
Срок представления формы административных данных:
не позднее пятого июля и пятого января.

18. 13-жолда мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
19. 14-жолда І және ІІ топтардағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
20. 15-жолда жасына байланысты зейнеткерлер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
21. 16-жолда заңға сәйкес ақталған адамдарға олардың зиянын өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
22. 17-жолда құқықтары ресми өкіл-адвокат ретінде білдірілген азаматтардың жалпы саны көрсетіледі.
23. 18-жолда білікті заң көмегі көрсетілген азаматтардың жалпы саны (1, 2, 4, 5, 7- жолдардың сомасы Нысанның 6-бағанының сомасына тең) көрсетіледі.
24. 19-жолда білікті заң көмегін көрсету үшін қажетті мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салулар саны көрсетіледі.
25. 20-жолда процестік әрекеттер ісін жүргізу немесе сотқа дейінгі іс жүргізуде процестік шешімдер қабылдау туралы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
26. 21-жолда қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне шағымдар саны көрсетіледі.
27. 22-жолда тергеу судьясының қаулыларына шағымдар саны көрсетіледі.
28. 23-жолда бірінші сатыдағы соттағы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
29. 24-жолда қылмыстық істер бойынша апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі, барлығы.
30. 25-жолда кәмелетке толмағандардың мүддесінде апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі.
31. 26-жолда заңды күшіне енген сот үкімдерін, қаулыларын кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
32. 27-жолда әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша қаулыларға шағымдар саны көрсетіледі.
33. 28-жолда азаматтық істер бойынша апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 1457 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Адвокаттардын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуі туралы жиынтақ есебі
Есептік кезең 20____жылғы______
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 2 - (МКБЗК)
Кезенділік: жартыжылдық, өсу ретімен жылдық
Әкімшілік деректердің нысаны интернет – ресурста орналыстырылған: www.gov.kz
Ақпаратты ұсынатын топ: адвокаттар алқасы
Ұсынылады: аумақтық әділет органына
Әкімшік деректер нысанын ұсыну мерзімі: 5 шілде мен 5 қаңтардан кешіктірмей.

Раздел 3. Состояние организации участия адвокатов в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
Наименование показателя
всего
из них в сельских районах
1
2
3
4
29
Число адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи на начало отчетного периода
30
Число адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи на конец отчетного периода
31
Число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь
32
в том числе в виде
правового консультирования
33
участия в уголовном судопроизводстве
34
участия в производстве по делам об административных правонарушениях
35
участия в гражданском судопроизводстве
36
Сумма выплат в теңге
37
Сумма задолженности на конец отчетного периода в теңге
*Примечание: форма сводного отчета об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении к настоящей форме
Председатель _______________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Адрес________________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
___________________________________________ __________________
(дата составления) (телефон)
Приложение к форме
сводного отчета об оказанной
адвокатами гарантированной
государством квалифицированной
юридической помощи
Пояснение по заполнению формы "Сводный отчет об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи"

3-бөлім. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуде адвокаттардың қатысуын ұйымдастыру жағдайы
Көрсеткіштің атауы
барлығы
олардың ішінде ауылдық аудандардағы
1
2
3
4
29
Есепті кезеңнің басындағы мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттар саны
30
Есепті кезеңнің аяғындағы мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттар саны
31
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепті кезеңде нақты көрсеткен адвокаттар саны
32
оның ішінде түрлеріне орай
Құқықтық консультация беру
33
Қылмыстық сот ісін жүргізуге қатысу
34
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істері бойынша іс жүргізуге қатысу
35
Азаматтық сот ісін жүргізуге қатысу
36
Төлемдердің сомасы теңгемен
37
Есепті кезеңнің соңындағы берешек сомасы теңгемен
* Ескертпе: Адвокаттардын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуі туралы
жиынтақ есебінің нысаны қосымшада келтірілген түсініктемеге сәйкес толтырылады.
Төраға _____________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Мекенжайы __________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________________________________
___________________________________________ _________________
(толтыру күні) (телефон)
Адвокаттардын мемлекет
кепілдік берген білікті
заң көмегін көрсетуі туралы
жиынтақ есебі нысанына
қосымша
"Адвокаттардың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуі туралы жиынтық есебі" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Настоящее пояснение определяет порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Сводный отчет об оказанной адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи" (индекс 2 - (ГГЮП), периодичность – по итогам полугодия, года) (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения Формы является осуществление мониторинга за ходом реализации законодательства Республики Казахстан в сфере оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи за счет бюджетных средств.
3. Форма заполняется на основании отчетов адвокатов об оказанной ими гарантированной государством квалифицированной юридической помощи через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
4. Показатели формируются по фактическим данным не позднее пятого июля и пятого января.
5. Форму подписывает председатель президиума коллегии адвокатов в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи.
6. В строке 1 указывается количество граждан, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций.
7. В строке 2 указывается общее количество граждан, права которых защищались в уголовном процессе, включая досудебное производство, всего.
8. В строке 3 указывается количество несовершеннолетних, права которых защищались в уголовном процессе, включая досудебное производство.
9. В строке 4 указывается количество потерпевших, права которых представлялись в уголовном судопроизводстве, включая досудебное производство.
10. В строке 5 указывается количество граждан, права которых защищались в производстве по делам об административных правонарушениях, всего
11. В строке 6 указывается количество несовершеннолетних, права которых защищались в производстве по делам об административных правонарушениях.
12. В строке 7 указывается количество граждан, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве, всего.
13. В строке 8 указывается количество истцов по делам о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца.
14. В строке 9 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой.
15. В строке 10 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением.
16. В строке 11 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся участниками Великой Отечественной войны.
17. В строке 12 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся лицами, приравненными к участникам Великой Отечественной войны.

1. Осы түсіндірме "Адвокаттардың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы жиынтық есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) (индекс 2-( МКБЗК), мерзімділігі – жартыжылдың, жылдың қорытындысы бойынша) толтыру тәртібін айқындайды.
2. Нысанды жүргізудің негізгі міндеті бюджет қаражаты есебінен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету саласында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының іске асырылуы барысына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Нысан мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы адвокаттар есебінің негізінде білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы толтырылады.
4. Көрсеткіштер ағымдағы жылдың 5 шілдесінен және 5 қантарынан кешіктірілмей нақты деректер бойынша жасалады.
5. Нысанға адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында қол қояды.
6. 1-жолда Ауызша және жазбаша консультациялар түрінде құқықтық консультация берілген азаматтар саны көрсетіледі.
7. 2-жолда құқықтары қылмыстық процесте, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, қорғалған азаматтардың жалпы саны көрсетіледі, барлығы.
8. 3-жолда құқықтары қылмыстық процесте, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, қорғалған кәмелетке толмағандардың саны көрсетіледі.
9. 4-жолда құқықтары қылмыстық сот ісін жүргізуде, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, білдірілген жәбірленушілер саны көрсетіледі.
10. 5-жолда құқықтары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғалған азаматтардың саны көрсетіледі, барлығы.
11. 6-жолда құқықтары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғалған кәмелетке толмағандардың саны көрсетіледі.
12. 7-жолда мүддесі азаматтық сот ісін жүргізуде білдірілген азаматтар саны көрсетіледі, барлығы.
13. 8-жолда асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
14. 9-жолда жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
15. 10-жолда қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
16. 11-жолда Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
17. 12-жолда Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.

37. В строке 32 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь в виде правового консультирования.
38. В строке 33 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь в виде участия в уголовном судопроизводстве.
39. В строке 34 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь в виде участия в производстве по делам об административных правонарушениях.
40. В строке 35 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь в виде участия в гражданском судопроизводстве.
41. В строке 36 указывается сумма выплат в теңге цифрами.
42. В строке 37 указывается сумма задолженности на конец отчетного периода в теңге цифрами.
Приложение 3 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 сентября 2018 года № 1457
1. Приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 21 августа 2013 года № 279 "Об утверждении форм отчетов об оказании гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8635, опубликован 26 декабря 2013 года в газете "Казахстанская правда");
2. Приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 426 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 21 августа 2013 года № 279 "Об утверждении форм отчетов об оказании гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12293, опубликован 25 ноября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 80 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 21 августа 2013 года № 279 "Об утверждении форм отчетов об оказании гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13383, опубликован 11 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
Приложение 9
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Утверждена приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 сентября 2018 года № 1453
Форма
Соглашение об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи
_________________________ "____" ___________20___г. место заключения
Департамент юстиции
_____________________________________________________________________
(наименование департамента юстиции)
в лице _______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя департамента юстиции
или лица, уполномоченного подписывать настоящее соглашение) действующий
в интересах граждан, имеющих право на получение гарантированной государством
квалифицированной юридической помощи за счет бюджетных средств, именуемый
в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, руководствуясь пунктом 5 статьи
28 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности
и квалифицированной юридической помощи" (далее – Закон)
и адвокат ______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________________,
(форма организации адвокатской деятельности)
имеющ____ лицензию на занятие адвокатской деятельностью __________________
_______________________________________________________________________,
(номер и дата выдачи лицензии)
являющ___ членом коллегии адвокатов _____________________________________,
(наименование коллегии адвокатов)
включен___ в Список адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной
государством квалифицированной юридической помощи, утвержденный президиумом
коллегии адвокатов, именуем___ в дальнейшем "Адвокат", с другой стороны,
заключили настоящее Соглашение о нижеследующем:

37. 32-жолда мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепті кезеңде құқықтық консультация беру түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.
38. 33-жолда мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепті кезеңде қылмыстық сот ісін жүргізуге қатысу түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.
39. 34-жолда мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепті кезеңде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысу түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.
40. 35-жолда мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепті кезеңде азаматтық іс жүргізуге қатысу түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.
41. 36-жолда төлем сомасы цифрмен теңгеде көрсетіледі.
42. 37-жолда есепті кезең соңындағы берешек сомасы цифрмен теңгеде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 1457 бұйрығына
3-қосымша
1. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы есептердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 21 тамыздағы № 279 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8635 болып тіркелген, 2013 жылы 26 желтоқсанында "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);
2. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы есептердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 21 тамыздағы № 279 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 шілдедегі № 426 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12293 болып тіркелген, 2015 жылы 25 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы есептердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 21 тамыздағы № 279 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 80 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13383 болып тіркелген, 2016 жылы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 1453 бұйрығымен
бекітілді
Нысан
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісім
_______________________ "__" ___________ 20 ___ ж. жасаған жері
________________________________________________________________________
(әділет департаментінің атауы)
әділет департаменті бюджеттік қаражат есебінен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін
алуға құқығы бар азаматтардың мүдделеріне орай іс-әрекет етуші, бір жағынан бұдан әрі
"Әкімші" деп аталатын,
________________________________________________________________________________
(әділет органының басшысы немесе осы келісімге қол қоюға уәкілетті өкілінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда))
арқылы, "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының
2018 жылғы 5 шілдедегі заңының (бұдан әрі - заң) 28-бабының 5-тармағын
басшылыққа ала отырып, және Адвокат
_______________________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_______________________________________________________________________________,
(адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысаны)
адвокаттық қызметпен айналысуға ______________________ лицензиясы бар,
(лицензияның нөмірі және берілген күні)
________________________________________________________________________________
(адвокаттар алқасының атауы)
адвокаттар алқасына мүше болып табылатын, адвокаттар алқасының төралқасы
бекіткен мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету жүйесіне қатысушы адвокаттардың
тізіміне енгізілген, екінші жағынан бұдан әрі "адвокат" деп аталатын, төмендегілер туралы
осы Келісімді жасады:

1. Адвокат оказывает гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь в виде правового консультирования:
1) физическим лицам по вопросам взыскания алиментов, назначения пенсии и пособий, реабилитации, получения статуса беженца или кандаса, несовершеннолетним, оставшимся без попечения родителей;
2) жертвам сексуального насилия, торговли людьми, акта терроризма либо подвергшимся пыткам по вопросам обеспечения и защиты их прав и законных интересов, связанных с данным статусом или ситуацией;
3) физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца;
4) физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением;
5) физическим лицам, являющимся участниками Великой Отечественной войны, лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а также ветеранами боевых действий на территории других государств, военнослужащими срочной службы, лицами с инвалидностью первой и второй групп, пенсионерами по возрасту, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью;
6) многодетным семьям по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью;
7) малообеспеченным лицам (семьям), имеющим среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в столице, области, городе республиканского значения, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью.
2. Адвокат оказывает гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, государственных органах и негосударственных организациях:
1) лицу, привлекаемому к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
2) истцу либо ответчику в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан и истцу в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве;
3) подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному, потерпевшему в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
3. Для оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи Адвокат осуществляет следующее:
1) использует предусмотренные законодательством Республики Казахстан процессуальные полномочия;

1. Адвокат құқықтық консультация беру түріндей мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетеді:
1) алименттер өндіріп алу, зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау, ақтау, босқын немесе қандас мәртебесін алу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандарға;
2) мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша сексуалдық зорлық-зомбылық, адам саудасы, терроризм актісі құрбандарына не азаптауларға ұшыраған құрбандарға;
3) асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға;
4) жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға;
5) Ұлы Отан соғысына қатысушылар, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдар, сондай-ақ басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер, бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар, жасы бойынша зейнеткерлер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жеке тұлғаларға;
6) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша көпбалалы отбасыларға;
7) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жан басына шаққандағы орташа айлық кірістері астанада, облыста, республикалық маңызы бар қалада белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдарға (отбасыларға) осы заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
2. Адвокат соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамға;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес талап қоюшыға не жауапкерге және Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасына сәйкес талап қоюшыға;
3) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталған адамға, ақталған адамға, жәбірленушіге осы заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
3. Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету үшін адвокат келесілерді жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іс жүргізу өкілеттіктерін қолданады;

2) выполняет любые не противоречащие законодательству Республики Казахстан
действия по установлению фактических обстоятельств, направленных на обеспечение прав,
свобод и законных интересов граждан;
3) руководствуется в своей профессиональной деятельности принципами организации и деятельности адвокатуры.
4. Адвокат не несет ответственности за неисполнение условий настоящего
Соглашения, вызванное непредставлением или сокрытием гражданами необходимой для
оказания полноценной квалифицированной юридической помощи информации, включая
документы, материалы, иные сведения, а также за последствия, связанные с представлением
гражданами не соответствующей действительности информации (в том числе документированной).
5. Адвокат отказывает в оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи при наличии одного из следующих условий:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на получение
гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона;
2) обращение заявителя не имеет правового характера;
3) в случаях неисполнении заявителем требований, установленных пунктом 2 статьи 27 Закона;
4) ранее заявитель уже получил правовую помощь по этому же вопросу.
6. Администратор перечисляет в установленные законодательством Республики Казахстан сроки на банковский счет адвоката бюджетные средства, подлежащие выплате за оказанную квалифицированную юридическую помощь и возмещение расходов, связанных с защитой и представительством
7. Настоящее Соглашение формируется в Единой цифровой системе квалифицированной юридической помощи, вступает в силу со дня его подписания посредством электронной цифровой подписи Сторон и действует до конца следующего года.
Приложение 10
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Утверждены приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 434
Размеры оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической
помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов,
связанных с правовым консультированием, защитой и представительством,
а также проведением примирительных процедур
1. Размеры оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур:
1) 1,15 месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий период, за один час:
участия на любой стадии производства по уголовному делу в качестве защитника:
свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осужденного за совершение особо тяжкого преступления или оправданного в совершении инкриминируемого ему особо тяжкого преступления;
подозреваемого, обвиняемого, в отношении которого уголовное дело по подозрению, обвинению в совершении особо тяжкого преступления прекращено на стадии досудебного расследования;
участия на любой стадии производства по уголовному делу в качестве представителя лица, признанного потерпевшим вследствие особо тяжкого преступления;
свидания с подзащитным, содержащимся под стражей, под домашним арестом или отбывающим наказание в учреждении уголовно-исполнительной системы за совершение особо тяжкого преступления;
составления заявлений, ходатайств, процессуальных соглашений, соглашений о достижении примирения в порядке медиации в предусмотренных действующим законодательством случаях, за исключением уголовных дел о коррупционных преступлениях и иных преступлениях против интересов государственной службы и государственного управления, жалоб на действия (бездействие) и решения дознавателя, следователя, прокурора и суда, апелляционной, кассационной и иных жалоб, возражений на апелляционную, кассационную и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашений об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры с гражданским истцом, гражданским ответчиком в предусмотренных действующим законодательством случаях, за исключением уголовных дел о коррупционных преступлениях и иных преступлениях против интересов государственной службы и государственного управления, отзыва (возражения) на гражданский иск в защиту и в интересах свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осужденного за совершение особо тяжкого преступления, или в интересах лица, признанного потерпевшим вследствие особо тяжкого преступления;
участия на любой стадии в рамках конституционного производства, предусмотренного пунктом 5 статьи 41 Конституционного закона "О Конституционном Суде Республики Казахстан;

2) азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге
бағытталған іс жүзіндегі мән-жайларды анықтау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін кез келген іс-әрекетті орындауды;
3) өзiнiң кәсiби қызметінде адвокатураның ұйымдастыру мен қызметі қағидаттарын басшылыққа алады.
4. Адвокат құжаттарды, материалдарды, өзге де мәліметтерді қоса алғанда, азаматтарға
толық білікті білікті заң көмегін көрсетуге қажетті ақпаратты табыс етпеуден немесе жасырудан осы Келісім шарттарының орындалмауына, сондай-ақ азаматтардың шындыққа сай келмейтін (оның ішінде құжатталған) ақпаратты табыс етуіне байланысты салдарларға жауапты болмайды.
5. Адвокат мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетуден мынадай шарттардың бірі болған кезде бас тартады:
1) арыз беруші заңның 26-бабының 2-тармағында көзделген мемлекет кепілдік берген
білікті заң көмегін алуға құқығы бар адамдар санатына жатпаған жағдайда;
2) арыз беруші өтінішінің құқықтық сипаты болмаған жағдайда;
3) арыз берушінің заңның 27-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда;
4) арыз беруші бұдан бұрын осы мәселе бойынша құқықтық көмек алған жағдайда.
6. Әкімші адвокаттың білікті заң көмегін көрсеткені үшін төленуге тиіс және қорғауымен және өкілдік етуімен байланысты шығыстарды өтеуге тиісті бюджеттік қаражатты адвокаттың банктік шотына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде аударады.
7. Осы Келісім білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде қалыптасады, Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және келесі жылдың соңына дейін қолданылады.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 434 бұйрығымен
бекітілген
Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерлері
1. Адвокат көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшері:
1) мына:
қылмыстық іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында:
қорғалуға құқығы бар куәгерді, аса ауыр қылмыс жасағаны үшін күдіктінің, айыпталушының, сотталушының, сотталғанның немесе оған аса ауыр қылмыс жасады деп тағылған айыптан ақталғанның;
аса ауыр қылмыс жасады деп күдіктену, айып тағу бойынша өзіне қатысты қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексеру сатысында тоқтатылған күдіктінің, айыпталушының қорғаушысы ретінде қатысудың;
қылмыстық іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында аса ауыр қылмыс салдарынан жәбірленуші деп танылған адамның өкілі ретінде қатысудың;
аса ауыр қылмыс жасағаны үшін қамауда ұсталған, үйқамақтағы немесе қылмыстық-атқару жүйесi мекемесінде жазасын өтеп жатқан өзі қорғайтын адаммен кездесудің;
өтініштер, өтінішхаттар, процестік келісімдер, сыбайлас жемқорлық қылмыстар және мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы өзге де қылмыстар туралы қылмыстық істерді қоспағанда, қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда медиация тәртібімен татуласуға қол жеткізу туралы келісімдер, анықтаушының, тергеушінің, прокурордың және соттың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне арыздар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздарға қарсылықтар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар және мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы өзге де қылмыстар туралы қылмыстық істерді қоспағанда, қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда азаматтық талапкермен, азаматтық жауапкермен бітімгершілік келісімдер, дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімдер немесе дауды партисипативті тәртіппен реттеу туралы келісімдер, қорғалуға құқығы бар куәгерді, аса ауыр қылмыс жасағаны үшін күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны, сотталғанды қорғау және олардың мүддесінде азаматтық талап қоюға немесе аса ауыр қылмыс салдарынан жәбірленуші деп танылған адамның мүддесінде пікір (қарсылық) білдірудің;
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның 41-бабының 5-тармағында көзделген конституциялық іс жүргізу шеңберінде кез келген сатысында қатысудың бір сағаты үшін тиісті кезеңге бекітілген 1,15 айлық есептік көрсеткіш;

2) 0,78 месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий период, за один час:
участия на любой стадии производства по уголовному делу в качестве защитника:
свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осужденного за совершение тяжкого преступления, или оправданного в совершении инкриминируемого ему тяжкого преступления;
подозреваемого, обвиняемого, в отношении которого уголовное дело по подозрению, обвинению в совершении тяжкого преступления прекращено на стадии досудебного расследования;
участия на любой стадии производства по уголовному делу в качестве представителя лица, признанного потерпевшим вследствие тяжкого преступления;
свидания с подзащитным, содержащимся под стражей, под домашним арестом или отбывающим наказание в учреждении уголовно-исполнительной системы за совершение тяжкого преступления;
составления заявлений, ходатайств, процессуальных соглашений, соглашений о достижении примирения в порядке медиации в предусмотренных действующим законодательством случаях, за исключением уголовных дел о коррупционных преступлениях и иных преступлениях против интересов государственной службы и государственного управления, жалоб на действия (бездействие) и решения дознавателя, следователя, прокурора и суда, апелляционной, кассационной и иных жалоб, возражений на апелляционную, кассационную и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашений об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры с гражданским истцом, гражданским ответчиком в предусмотренных действующим законодательством случаях, за исключением уголовных дел о коррупционных преступлениях и иных преступлениях против интересов государственной службы и государственного управления, отзыва (возражения) на гражданский иск в защиту и в интересах свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осужденного за совершение особо тяжкого преступления, или в интересах лица, признанного потерпевшим вследствие особо тяжкого преступления;
3) 0,56 месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий период, за один час:
защиты на любой стадии производства по делу об административном правонарушении лица, привлекаемого к административной ответственности;
представительства лица, освобожденного от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с представительством в производстве по гражданскому делу или административному делу, и отнесения их за счет бюджетных средств;
правового консультирования физических лиц в случаях их обращения к адвокату;
участия на любой стадии производства по уголовному делу в качестве защитника:
свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осужденного за совершение уголовного проступка или преступления небольшой или средней тяжести или оправданного в совершении инкриминируемого ему уголовного проступка или преступления небольшой и средней тяжести;
подозреваемого, обвиняемого, в отношении которого уголовное дело по подозрению, обвинению в совершении уголовного проступка или преступления небольшой или средней тяжести прекращено на стадии досудебного расследования;
участия на любой стадии производства по уголовному делу в качестве представителя лица, признанного потерпевшим вследствие уголовного проступка или преступления небольшой или средней тяжести;
свидания с лицом, содержащимся под стражей, под домашним арестом или отбывающим наказание в учреждении уголовно-исполнительной системы за совершение преступления небольшой или средней тяжести, либо лицом, подвергнутым административному задержанию;
составления заявлений, ходатайств, процессуальных соглашений, соглашений о достижении примирения в порядке медиации в предусмотренных действующим законодательством случаях, за исключением уголовных дел о коррупционных преступлениях и иных преступлениях против интересов государственной службы и государственного управления, жалоб на действия (бездействие) и решения дознавателя, следователя, прокурора и суда, апелляционной, кассационной и иных жалоб, возражений на апелляционную, кассационную и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашений об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры с гражданским истцом, гражданским ответчиком в предусмотренных действующим законодательством случаях, за исключением уголовных дел о коррупционных преступлениях и иных преступлениях против интересов государственной службы и государственного управления, отзыва (возражения) на гражданский иск в защиту и в интересах свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, осужденного за совершение особо тяжкого преступления, или в интересах лица, признанного потерпевшим вследствие особо тяжкого преступления;
оказания адвокатами гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде консультаций, справок, составления документов правового характера, а также при подготовке документов, представляемых в ходе исполнения приговоров и постановлений судов в случаях, предусмотренных абзацем первым части третьей статьи 475 и подпунктами 4), 5), 5-1), 11), 13), 15), 17), 19) и 22) статьи 476 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также ином виде в порядке, установленном законами Республики Казахстан;

2) мына:
қылмыстық іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында:
қорғалуға құқығы бар куәгерді, оған ауыр қылмыс жасағаны үшін күдіктінің, айыпталушының, сотталушының, сотталғанның немесе ауыр қылмыс жасады деп тағылған айыптан ақталғанның;
ауыр қылмыстық іс жасады деп күдіктену, айып тағу бойынша өзіне қатысты қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексеру сатысында тоқтатылған күдіктінің, айыпталушының қорғаушысы ретінде қатысудың;
қылмыстық іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында ауыр қылмыс салдарынан жәбірленуші деп танылған адамның өкілі ретінде қатысудың;
ауыр қылмыс жасағаны үшін қамауда ұсталған, үйқамақтағы немесе қылмыстық-атқару жүйесi мекемесінде жазасын өтеп жатқан өзі қорғайтын адаммен кездесудің;
өтініштер, өтінішхаттар, процестік келісімдер, сыбайлас жемқорлық қылмыстар және мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы өзге де қылмыстар туралы қылмыстық істерді қоспағанда, қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда медиация тәртібімен татуласуға қол жеткізу туралы келісімдер, анықтаушының, тергеушінің, прокурордың және соттың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне арыздар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздарға қарсылықтар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар және мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы өзге де қылмыстар туралы қылмыстық істерді қоспағанда, қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда азаматтық талапкермен, азаматтық жауапкермен бітімгершілік келісімдер, дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімдер немесе дауды партисипативті тәртіппен реттеу туралы келісімдер, қорғалуға құқығы бар куәгерді, аса ауыр қылмыс жасағаны үшін күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны, сотталғанды қорғау және олардың мүддесінде азаматтық талап қоюға немесе аса ауыр қылмыс салдарынан жәбірленуші деп танылған адамның мүддесінде пікір (қарсылық) білдірудің бір сағаты үшін тиісті кезеңге бекітілген 0,78 айлық есептік көрсеткіш;
3) мына:
әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамды әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында қорғаудың;
білікті заң көмегіне ақы төлеуден және азаматтық немесе әкімшілік іс бойынша іс жүргізуде өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның атынан өкілдік етудің және оларды бюджет қаражаты есебіне жатқызудың;
адвокатқа жүгінген жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық консультация берудің;
қылмыстық іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында:
қорғалуға құқығы бар куәгерді, қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес не ауырлығы орташа қылмыс жасады деп күдіктінің, айыпталушының, сотталушының, сотталғанның немесе қылмыстық теріс қылық немесе оган онша ауыр емес не ауырлығы орташа қылмыс жасады деп тағылған айыптан ақталғанның;
қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес не ауырлығы орташа қылмыс жасады деп күдіктену, айып тағу бойынша өзіне қатысты қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексеру сатысында тоқтатылған күдіктінің, айыпталушының қорғаушысы ретінде қатысудың;
қылмыстық іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес не ауырлығы орташа қылмыс салдарынан жәбірленуші деп танылған адамның өкілі ретінде қатысудың;
онша ауыр емес не ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін қамауда ұсталған, үйқамақтағы немесе қылмыстық-атқару жүйесi мекемесінде жазасын өтеп жатқан өзі қорғайтын адаммен не әкімшілік ұстап алуға тартылған адаммен кездесудің;
өтініштер, өтінішхаттар, процестік келісімдер, сыбайлас жемқорлық қылмыстар және мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы өзге де қылмыстар туралы қылмыстық істерді қоспағанда, қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда медиация тәртібімен татуласуға қол жеткізу туралы келісімдер, анықтаушының, тергеушінің, прокурордың және соттың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне арыздар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздарға қарсылықтар, сыбайлас жемқорлық қылмыстар және мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы өзге де қылмыстар туралы қылмыстық істерді қоспағанда, қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда, азаматтық талапкермен, азаматтық жауапкермен бітімгершілік келісімдер, дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімдер немесе дауды партисипативті тәртіппен реттеу туралы келісімдер, қорғалуға құқығы бар куәгерді, аса ауыр қылмыс жасағаны үшін күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны, сотталғанды қорғау және олардың мүддесінде азаматтық талап қоюға немесе аса ауыр қылмыс салдарынан жәбірленуші деп танылған адамның мүддесінде пікір (қарсылық) білдірудің;
адвокаттардың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін консультациялар, анықтамалар, құқықтық сипаттағы құжаттарды жасау түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 475-бабы үшінші бөлігінің бірінші абзацында және 476-бабының 4), 5), 5-1), 11), 13), 15), 17), 19) және 22) тармақшаларында көзделген жағдайларда соттардың үкімдері мен қаулыларын орындау барысында ұсынылатын құжаттарды дайындау кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен өзге де түрде көрсетуінің бір сағаты үшін тиісті кезеңге бекітілген 0,56 айлық есептік көрсеткіш;

4) 1,5 от размера оплаты, установленного подпунктами 1) – 3) пункта 1 настоящего приложения, за один час участия в качестве защитника в ночное время, выходные и праздничные дни на любой стадии производства по уголовному делу, а также по делу об административном правонарушении;
5) 50 процентов от размера оплаты, установленного подпунктами 1) – 3) пункта 1 настоящего приложения, за время ожидания: начала следственного или иного действия или его продолжения в случае его перерыва; начала судебного заседания или его продолжения в случае его отложения;
6) возмещение расходов, связанных с выездом в командировку в другую местность в пределах Республики Казахстан для осуществления защиты или представительства по конкретному делу, в размерах, установленных для работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государства.
2. Размеры оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур:
1) 1,15 месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий период, за один час:
участия на любой стадии в рамках конституционного производства, предусмотренного пунктом 5 статьи 41 Конституционного закона "О Конституционном Суде Республики Казахстан;
2) 0,56 месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий период, за один час:
представительства лица, освобожденного от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с представительством в производстве по гражданскому делу или административному делу и отнесения их за счет бюджетных средств;
правового консультирования физических лиц в случаях их обращения к юридическому консультанту;
составления заявлений, ходатайств, апелляционной, кассационной и иных жалоб, возражений на апелляционную, кассационную и иные жалобы, соглашений о достижении примирения в порядке медиации в предусмотренных действующим законодательством случаях, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашений об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры и других документов правового характера;
3) 50 процентов от размера оплаты, установленного подпунктом 2) пункта 2 настоящего приложения, за время ожидания: начала судебного заседания или его продолжения в случае его отложения;
4) возмещение расходов, связанных с выездом в командировку в другую местность в пределах Республики Казахстан для осуществления представительства по конкретному делу, в размерах, установленных для работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государства.
Приложение 11
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 сентября 2018 года № 1462
Правила оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур

4) қылмыстық іс бойынша, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізудің кез келген сатысында түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері қорғаушы ретінде қатысудың бір сағаты үшін – осы қосымшаның 1-тармағының 1) – 3) тармақшаларында белгіленген ақы төлеу мөлшерінен 1,5;
5) тергеп-тексерудің немесе өзге әрекеттің басталуын немесе оны кейінге қалдырған жағдайда оның жалғастырылуын: сот отырысының басталуын немесе оны кейінге қалдырған жағдайда оның жалғастырылуын күткен уақыты үшін – осы қосымшаның 1-тармағының 1) – 3) тармақшаларында белгіленген ақы төлеу мөлшерінен 50 пайыз;
6) нақты іс бойынша қорғауды немесе өкілдік етуді жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының шегінде басқа жерге іссапарға шығуға байланысты шығыстарды өтеу – мемлекет қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің қызметкерлері үшін белгіленген мөлшерде.
2. Заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшері:
1) мына:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның 41-бабының 5-тармағында көзделген конституциялық іс жүргізу шеңберінде кез келген сатысында қатысудың бір сағаты үшін тиісті кезеңге бекітілген 1,15 айлық есептік көрсеткіш;
2) білікті заң көмегіне ақы төлеуден және азаматтық немесе әкімшілік іс бойынша іс жүргізуде өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның атынан өкілдік етудің және оларды бюджет қаражаты есебіне жатқызудың;
заң консультантына жүгінген жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық консультация берудің;
өтініштер, өтінішхаттар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздар, апелляциялық, кассациялық және өзге де арыздарға қарсылықтар, қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда медиация тәртібімен татуласуға қол жеткізу туралы келісімдер, дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімдер немесе дауды партисипативті тәртіппен реттеу туралы келісімдер және басқа да құқықтық сипаттағы құжаттарды әзірлеудің бір сағаты үшін – тиісті кезеңге бекітілген 0,56 айлық есептік көрсеткіш;
3) сот отырысының басталуын немесе оны кейінге қалдырған жағдайда оның жалғастырылуын күткен уақыты үшін – осы қосымшаның 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген ақы төлеу мөлшерінен 50 пайыз;
4) нақты іс бойынша өкілдік етуді жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының шегінде басқа жерге іссапарға шығуға байланысты шығыстарды өтеу – мемлекет қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің қызметкерлері үшін белгіленген мөлшерде.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
11-қосымша
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 1462 бұйрығы
Адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи" (далее –Закон), и определяют порядок оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.
2. Оплате за счет бюджетных средств подлежат следующие виды оказываемой адвокатом квалифицированной юридической помощи:
1) правовое консультирование физических лиц в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона.
При этом оплате подлежит правовое консультирование физических лиц в объеме, не превышающем двух часов на одного обратившегося. Оплачиваемое время за один календарный день не превышает восьми часов;
2) защита и представительство физических лиц в случаях, предусмотренных частью третьей статьи 67, частями третьей, четвертой, пятой и шестой статьи 68, частью второй статьи 76, частью второй статьи 174, частью четвертой статьи 428, частью шестой статьи 478, статьей 495 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
3) защита физических лиц в случаях, предусмотренных статьей 749 и частями второй, третьей, четвертой статьи 750 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
4) представительство физических лиц в случаях, предусмотренных статьями 112 и 325 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан;
5) представительство интересов физических лиц в случаях, предусмотренных частью 2 статьи 26 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК), а также в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 статьи 26 Закона;
6) представительство граждан в рамках конституционного производства, предусмотренного пунктом 5 статьи 41 Конституционного закона "О Конституционном Суде Республики Казахстан".
3. Оплате за счет бюджетных средств подлежат следующие виды квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом:
1) правовое консультирование физических лиц в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона.
При этом оплате подлежит правовое консультирование физических лиц в объеме, не превышающем двух часов на одного обратившегося. Оплачиваемое время за один календарный день не превышает восьми часов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Заңының 23-бабы 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Бюджеттік қаражат есебінен төлеуге адвокаттар көрсететін білікті заң көмегінің келесі түрлері жатады:
1) Заңның 26-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру.
Бұл ретте жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру бір өтініш берушіге екі сағаттан аспайтын көлемде төленеді. Бір күнтізбелік күнде жалпы төленетін уақыт сегіз сағаттан аспайды;
2) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі 67-бабының үшінші бөлігінде, 68-бабының төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде, 76-бабының екінші бөлігінде, 174-бабының екінші бөлігінде, 428-бабының төртінші бөлігінде, 478-бабының алтыншы бөлігінде, 495-бабында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларды қорғау мен өкілдік ету;
3) "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 749-бабының және 750-бабының екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде көзделген жағдайларда жеке тұлғаларды қорғау;
4) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112 және 325-баптарында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету;
5) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі - ӘРПК) 26-бабының 2-бөлігінде көзделген жағдайларда, соңдай-ақ Заңның 26-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету;
6) "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның 41-бабының 5-тармағында көзделген конституциялық іс жүргізу шеңберінде азаматтарға өкілдік ету;
3. Бюджет қаражаты есебінен төлеуге заң консультанттары көрсетілетін білікті заң көмегінің келесі түрлері жатады:
1) Заңның 26-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру.
Бұл ретте жеке тұлғаларға құқықтық консультация беру бір өтініш берушіге екі сағаттан аспайтын көлемде төленеді. Бір күнтізбелік күнде жалпы төленетін уақыт сегіз сағаттан аспайды;

2) представительство физических лиц в случаях, предусмотренных статьей 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.
3) представительство интересов физических лиц в случаях, предусмотренных частью 2 статьи 26 АППК, а также в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 статьи 26 Закона;
4) представительство граждан в рамках конституционного производства, предусмотренного пунктом 5 статьи 41 Конституционного закона "О Конституционном Суде Республики Казахстан".
Глава 2. Порядок оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
4. Территориальный орган юстиции производит оплату гарантированной государством квалифицированной юридической помощи и возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, адвокатам, заключившим соглашения об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи, на основании заявления адвоката об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Заявление).
5. Заявление составляется в цифровом формате в единой цифровой системе квалифицированной юридической помощи, а в случаях, связанных с техническими сбоями в системе - в бумажном формате.
Заявление направляется в территориальный орган юстиции в течение одного месяца со дня вынесения и (или) подписания одного из документов, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта.
Не подлежат оплате заявления, направленные позже срока, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта.
Срок на подачу заявления может прерываться на период временной нетрудоспособности (болезнь) адвоката или действия обстоятельств непреодолимой силы.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) акты о выполненной адвокатом работе по правовому консультированию, составленные на основании реестра учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной адвокатом (далее-реестр), в которых указываются:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката;
фамилия, имя и отчество (при его наличии), а также данные документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии), кем и когда выдан, срок действия либо данные, подтверждающие (идентифицирующие) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов физического лица, которому оказана не оплачиваемая им квалифицированная юридическая помощь;
количество устных или письменных юридических консультаций, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
количество составленных письменных документов правового характера;
общее количество часов, минут оказания квалифицированной юридической помощи;
подпись адвоката;
подпись физического лица, которому оказана не оплачиваемая им квалифицированная юридическая помощь;

2) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету.
3) Қазақстан Республикасының ӘРПК 26-бабының 2-бөлігінде көзделген жағдайларда, соңдай-ақ Заңның 26-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда жеке тұлғаларға өкілдік ету;
4) "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның 41-бабының 5-тармағында көзделген конституциялық іс жүргізу шеңберінде азаматтарға өкілдік ету.
2-тарау. Адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібі
4. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішінің (бұдан әрі – Өтініш) негізінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісімді білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы жасаған адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуді аумақтық әділет органдары жүргізеді.
5. Өтініш білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде электрондық форматта, ал жүйедегі техникалық іркілістерге байланысты жағдайларда қағаз форматта жасалады.
Өтініш осы тармақтың 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттардың бірі шығарылған және (немесе) қол қойылған күннен бастап бір ай ішінде аумақтық әділет органына жолданады.
Осы тармақтың екінші абзацында көзделген мерзімнен кейін жіберілген өтініштер төленуге жатпайды.
Өтініш беру мерзімі адвокаттың еңбекке жарамсыздығы (ауруы) немесе еңсерілмейтін күштің әсері болған кезеңінде үзілуі мүмкін.
Өтінішке келесі құжаттар қоса беріледі:
1) Адвокат көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілім негізінде жасақталған адвокаттың құқықтық консультация беру бойынша орындаған жұмыстары туралы актілер, оларда:
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
ақы төлемейтін негізде білікті заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың деректері нөмірі, сериясы (бар болса) кім және қашан берген, қолданылу мерзімі не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер;
ауызша немесе жазбаша берілген қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты заң консультацияларының саны;
құқықтық сипатта жасалған жазбаша құжаттардың саны;
білікті заң көмегі көрсетілген сағаттың, минуттың жалпы саны;
адвокаттың қолтаңбасы көрсетіледі;
ақы төлемейтін негізде білікті заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның қолы;

К акту прилагаются документы, предусмотренные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10420);
2) постановления органов, ведущих уголовный процесс, судов и органов (должностных лиц) уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, определения судов по гражданским или административным делам, а также постановления в рамках конституционного производства о назначении адвоката;
3) постановления органов, ведущих уголовный процесс, судов и органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, а также определения судов, уполномоченных рассматривать гражданские дела об освобождении лица, нуждающегося в квалифицированной юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, вынесшего постановление;
наименование дела, дата вынесения постановления;
данные о личности лица, освобожденного от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
статья Уголовного кодекса Республики Казахстан и категория уголовного правонарушения, в совершении которого лицо подозревается или обвиняется, или статья Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", предусматривающая привлечение лица к административной ответственности;
мера пресечения по уголовному делу или мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении (доставление к месту составления протокола об административном правонарушении, либо административное задержание или привод);
дата переквалификации действий подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, правонарушителя;
основания освобождения от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката, номер и дата письменного уведомления о защите (представительстве) адвоката, удостоверяющего его полномочия на защиту (представительство);
место, дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность времени ожидания начала процессуального действия, назначенного с участием адвоката или продолжения процессуального действия в случае его отложения (если такие факты имели место), с указанием даты, времени;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (если такие факты имели место);
продолжительность времени ознакомления адвоката с материалами дела;
продолжительность ознакомления на любой стадии процесса с материалами уголовного, гражданского дела, или дела об административном правонарушении, в том числе с протоколом задержания лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, постановлением о применении меры пресечения, с протоколами процессуальных действий, произведенных с участием защитника и его подзащитного, с документами, которые предъявлялись либо должны были предъявляться его подзащитному, а также с протоколами судебных заседаний;
продолжительность времени консультирования адвокатом подзащитного по выработке линии защиты и вопросам, возникшим в ходе производства по делу;
продолжительность времени обсуждения вопроса о заключении процессуального соглашения, составления адвокатом заявлений, ходатайств, процессуальных соглашений, соглашений о достижении примирения в порядке медиации, жалоб на действия (бездействие) и решения дознавателя, следователя, прокурора и суда, частных апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционную, кассационную и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры, отзыва (возражения) на гражданский иск (исковое заявление) в защиту и в интересах подзащитного, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом адвоката в другую местность для оказания квалифицированной юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) адвоката и реквизиты его банковского счета;

"Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы 114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10420 болып тіркелген) бекітілген құжаттар актіге қоса беріледі;
2) қылмыстық процесті жүргізетін органдардың, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттілік берілген соттар мен органдардың (лауазымды адамадардың) қаулылары, азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша соттардың ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберінде адвокаттар тағайындау туралы қаулылары;
3) қылмыстық іс жүргізуді жүргізетін органдардың, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген соттар мен органдардың (лауазымды адамдардың) қаулылары, сондай-ақ білікті заң көмегіне мұқтаж адамдарды оған ақы төлеуден және қорғау немесе өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы азаматтық істерді қарауға уәкілеттік берілген соттардың ұйғарымдары, оларда:
қаулы шығарған тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
істің атауы, қаулының шығарылған күні;
қорғау және өкілдік етумен, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу мен білікті заң көмегі үшін ақы төлеуден босатылған тұлға туралы деректер;
күдікті немесе айыпты тұлғаның жасаған қылмыстық құқық бұзушылықтың немесе әкімшілік құқық бұзушылықтың бабы мен категориясы;
тұлға күдіктенетін немесе айып тағылатын Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабы және қылмыстық құқық бұзушылықтың санаты, немесе тұлғаны әкімшілік жауапкершілікке тартуды көздейтін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің бабы;
қылмыстық іс бойынша тыйым салу шарасы немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірісті қамтамасыз ету шарасы (әкімшілік құқық бұзушылық немесе әкімшілік тұтқындау не әкелу бойынша хаттаманы жасау орнына жеткізу);
күдіктінің, айыпталушының, сотталушының, құқық бұзушының әрекеті өзгертілген күн;
білікті заң көмегін көрсету және қорғау мен өкілдік етумен, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуден және төлеуден босату негіздері;
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), адвокаттың қорғауға (өкілдік етуге) өкілеттілігін куәландыратын қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаның нөмірі мен күні;
адвокат қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
адвокаттың қатысуымен тағайындалған процессуалдық іс-әрекеттің басталуын күту немесе процессуалдық әрекеттер кейін қалдырылған жағдайда оны кейінге қалдыру (егер осындай дәйектер орын алса) уақытының ұзақтығы, күнін, уақытын көрсетумен;
сот отырысын кейінге қалдырған жағдайда сот отырысының басталуын немесе жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (егер осындай дәйектер орын алса);
адвокаттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
қылмыстық немесе азаматтық істердің, немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің материалдарымен, соның ішінде қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаны тұтқындау хаттамасымен, тыйым салу шараларын қолдану туралы хаттамамен, қорғаушы мен оның қорғалушысының қатысуымен жүргізілген процессуалдық іс-әрекеттердің хаттамасымен, қорғалушысына ұсынылған немесе ұсынылуы тиіс болған құжаттармен, сонымен қатар сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
адвокаттың қорғалушысын қорғау бағыты және іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша консультация беру уақытының ұзақтығы;
процессуалдық келісімге отыру туралы мәселені талқылау уақытының ұзақтығы, адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, процессуалдық келісімдер, медиация тәртібінде келісімге келу туралы келісімдер, анықтаушы, тергеуші, прокурор және соттың әрекеттері (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға шағымдар, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға қарсылықтар, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге, азаматтық талапқа (талап арызға) пікір (қарсылық) қорғалушыны қорғау және мүдделері үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылық келтіру уақытының ұзақтығы;
адвокаттың білікті заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуымен байланысты іссапар жұмыс күндерінің саны;
адвокаттың аты, жөні (бар болса), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі;

4) определения судей или судов по гражданским или административным делам, а также определения в рамках конституционного производства об освобождении лица, нуждающегося в квалифицированной юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных с защитой или представительством, а также проведением примирительных процедур и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
наименование суда, фамилия, имя и отчество (при его наличии) судьи, вынесшего определение;
наименование, место и дата рассмотрения дела;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, освобожденного от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
основания освобождения от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) адвоката, номер и дата письменного уведомления о защите (представительстве) адвоката, удостоверяющего его полномочия на защиту (представительство);
дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность ознакомления адвоката с материалами дела;
дата и продолжительность судебных заседаний, в которых принимал участие адвокат;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (при наличии фактов);
продолжительность времени составления адвокатом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом адвоката в другую местность для оказания квалифицированной юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) адвоката и реквизиты его банковского счета;
5) справка следственных изоляторов, изоляторов временного содержания или специальных приемников органов внутренних дел, в которых указывается:
продолжительность занятости адвоката при свидании с подозреваемым или обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию, приводу, доставлению в орган внутренних дел (полицию);

4) азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша судьялардың немесе соттардың ұйғарымы, білікті заң көмегіне мұқтаж адамдарды ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізумен байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы ұйғарымдары туралы конституциялық іс жүргізу шеңберіндегі ұйғарымдары, оларда:
соттың атауы, ұйғарым немесе қаулыны шығарған судьяның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
істің атауы, қарау орны және күні;
білікті заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау немесе өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
білікті заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату уәждері;
адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), адвокаттың қорғауға (өкілдік етуге) өкілеттілігін куәландыратын қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаның нөмірі мен күні;
адвокат қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
адвокаттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
адвокат қатысқан сот отырыстарының күні және ұзақтығы;
сот отырысының басталуын немесе сот отырысы кейінге қалдырылған жағдайда оның жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (фактілер болған жағдайда);
адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа да арыздарға пікірлерге (қарсылықтарға), апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға қарсылық білдіруге, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру уақытының ұзақтығы;
адвокаттың білікті заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуына байланысты іссапардың жұмыс күндерінің саны;
адвокаттың аты, жөні (бар болса), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі;
5) ішкі істер органдарының тергеу изоляторының, уақытша ұстау изоляторларының немесе арнайы қабылдағыштарының анықтамалары, оларда:
қамауға алынған күдіктімен немесе айыпталушымен не әкімшілік ұстауға, алып келуге, ішкі істер органына (полицияға) әкелуге тартылған тұлғамен кездесу кезінде адвокаттың жұмыс істеу уақыты;

6) документы, подтверждающие временную нетрудоспособность (болезнь) адвоката или действие обстоятельств непреодолимой силы в случае, предусмотренном абзацем четвертым пункта 5 настоящих правил.
6. Возмещению за счет бюджетных средств подлежат командировочные расходы адвоката, связанные с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, в случаях, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) пункта 2 настоящих Правил в соответствии с Законом.
7. В случаях, указанных в пункте 2 настоящих Правил, сумма, подлежащая оплате за счет бюджетных средств за участие адвоката по конкретному делу, рассчитывается адвокатом с учетом времени:
1) ожидания начала процессуального действия либо судебного заседания, исчисляемого с момента явки адвоката к времени, указанному в уведомлении соответствующего органа, если адвокат в это время не участвовал в других делах;
2) ожидания продолжения процессуального действия либо судебного заседания в случае его отложения на другое время либо на другой день, но не более одного дня, если адвокат в это время не оказывал иные виды квалифицированной юридической помощи другим лицам;
3) ознакомления на досудебном расследовании или после поступления уголовного дела в суд, но до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве или дела об административном правонарушении, в том числе с протоколом задержания лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, постановлением о применении меры пресечения, с протоколами процессуальных действий, произведенных с участием защитника и его подзащитного, с документами, которые предъявлялись либо должны были предъявляться его подзащитному, а также с протоколами судебных заседаний;
3-1) ознакомления с материалами гражданского либо административного дела, до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве, а также с протоколами судебных заседаний;
3-2) ознакомления с материалами дела в рамках конституционного производства, в соответствии с Конституционным законом "О Конституционном Суде Республики Казахстан";
4) посещения подзащитного, находящегося под домашним арестом или содержащегося под арестом, для выработки линии защиты или консультирования по вопросам, возникшим в ходе производства по делу, исчисляемого с момента подачи адвокатом талона вызова подзащитного на свидание до получения справки следственного изолятора или изолятора временного содержания о посещении подзащитного либо посещения адвокатом осужденного, отбывающего наказание в учреждении уголовно-исполнительной системы, для оказания квалифицированной юридической помощи в соответствии с Уголовным, Уголовно-процессуальным и Уголовно-исполнительным кодексами Республики Казахстан, исчисляемого с момента регистрации в Журнале учета посетителей учреждения уголовно-исполнительной системы по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 апреля 2017 года № 63 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15120) до получения справки соответствующего учреждения о свидании адвоката с осужденным;

6) осы қағидалардың 5-тармағының төртінші абзацында көзделген жағдайда адвокаттың еңбекке жарамсыздығын (ауруы) немесе еңсерілмейтін күштің әсері болған растайтын құжаттар.
6. Заңға сәйкес осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда адвокаттың қорғау мен өкілдік етуге байланысты іссапар шығыстары бюджет қаражаты есебінен өтелуі тиіс.
7. Осы қағиданың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен төлеуге жататын нақты іс бойынша қатысу сомасын адвокат уақытты ескерумен есептейді:
1) тиісті органның хабарламасында көрсетілген уақытта адвокаттың келуінен есептелетін процессуалдық іс-әрекеттің немесе сот отырысының басталуын күту, егер адвокат осы уақытта басқа іске қатыспаған болса;
2) сот отырысы процессуалдық әрекетінің басқа уақытқа не басқа күнге ауыстырылған жағдайда сот отырысының жалғасын күту, бірақ бір күннен көп емес, егер адвокат бұл уақытта өзге тұлғаларға білікті заң көмегінің өзге түрлерін көрсетпеген болса;
3) сотқа дейін тергеп-тексеру немесе қылмыстық істің сотқа түсуінен кейін, бірақ істің басты сот талқылауында, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралуына дейін, оның ішінде қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамды тұтқындау қаулысымен, тыйым салу шараларын қолдану туралы хаттамамен, қорғаушы мен оның қорғалушысының қатысуымен жүргізілген процестік әрекеттердің хаттамасымен, қорғалушысына ұсынылған немесе ұсынылуы тиіс болған құжаттармен, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
3-1) істің басты сот талқылауында қаралуына дейін азаматтық не әкімшілік істің материалдарымен, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
3-2) Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңның конституциялық іс жүргізу шеңберінде хаттамасымен танысу;
4) тергеу изоляторынан немесе уақытша ұстау изоляторынан қорғалушыға бару туралы анықтаманы алғанға дейін адвокаттың қорғалушыны шақыру талонын беру сәтінен бастап есептелетін іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша кеңес беру немесе қорғау бағытын әзірлеу үшін үйде қамауда болған немесе күзетпен қамауға алынған қорғалушымен, уақытша ұстау изоляторында қорғалушымен, немесе Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде жазасын өтеп жатқан сотталғанмен Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық-процестік және Қылмыстық-атқару кодекстеріне сәйкес білікті заң көмегін көрсету үшін Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 12 сәуірдегі № 63 қбпү (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15120 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысан бойынша қылмыстық-атқарушы жүйесі мекемесінің Келушілерді есепке алу журналында тіркелген кезден бастап тиісті мекемеден адвокат сотталушымен жолығу туралы анықтама алғанша;

5) посещения подзащитного, подвергнутого административному задержанию, для выработки линии защиты или консультирования по вопросам, возникшим в ходе производства по делу;
6) составления заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания.
8. В случае оказания адвокатом квалифицированной юридической помощи по конкретному делу, с выездом в другую местность оплата производится за каждый день нахождения в командировке, независимо от продолжительности процессуальных действий, судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
9. При отказе лица, привлекаемого к уголовной или административной ответственности, от назначенного адвоката оплате подлежит время, затраченное адвокатом на ознакомление с материалами дела на любой стадии процесса, оказание квалифицированной юридической помощи при свидании, в том числе составление адвокатом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания, на процессуальное оформление такого отказа, командировочные расходы адвоката.
10. Постановление об оплате квалифицированной юридической помощи и возмещении расходов адвоката, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур на стадиях досудебного производства по уголовному делу, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи в день его вынесения, а при продолжительности выполнения поручения свыше одного месяца – не позднее последнего рабочего дня каждого месяца.
Постановление об оплате квалифицированной юридической помощи лицу, привлеченному к административной ответственности, и о возмещении расходов адвоката, связанных с защитой, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи в день его вынесения по делу об административном правонарушении. Данное постановление может быть принято по заявлению адвоката и после принятия соответствующего решения.
Постановление об оплате квалифицированной юридической помощи, оказанной подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному или потерпевшему, и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур по уголовному делу, рассматриваемому судом, выносится на основании заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи в день постановления приговора или вынесения иного судебного акта. В случае непрерывного продолжительности судебного разбирательства свыше одного месяца постановления суда об оплате выносятся ежемесячно.
Определение суда об оплате квалифицированной юридической помощи по гражданскому, административному делу, а также постановление в рамках конституционного производства и возмещении расходов, связанных с представительством, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр постановления или определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи адвокату в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Коллегию адвокатов не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной квалифицированной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур адвокат указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание квалифицированной юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.

5) іс бойынша іс жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша кеңес беру немесе қорғау бағытын әзірлеу үшін әкімшілік тұтқындауға тартылған қорғалушыға бару;
6) адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру.
8. Адвокат нақты іс бойынша басқа жаққа шығу арқылы білікті заң көмегін көрсеткен жағдайда, төлем іс бойынша процессуалдық іс-әрекеттердің, сот талқылауының ұзақтығына қарамастан iссапарда жүрген әрбiр күнi үшiн төленеді, егер ол бұл күні басқа іс жүргізуге қатыспаған болса.
9. Қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлға тағайындалған адвокаттан бас тартса, адвокаттың іспен танысуға кеткен уақыты, кездесу кезіне білікті заң көмегін көрсетуге, оның ішінде адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына келтірілген қарсылықтарына уақыты, осындай бас тартудың процессуалдық рәсімделуі, адвокаттың іссапар шығыстары төленуге жатады.
10. Қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі өндіріс сатысында қорғау және өкілдік етуге байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және білікті заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не қағаз жеткізгіште не білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, ал тапсырманың орындалуы бір айдан астам уақытқа созылған жағдайда әр айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірілмей тапсырылады.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаны қорғаумен байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және білікті заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не жазбаша нысанда немесе білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Бұл қаулы адвокаттың арызы бойынша тиісті шешім қабылданғаннан кейін де қабылдануы мүмкін.
Сот қарастырған қылмыстық іс бойынша қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу және күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталғанға, ақталушыға немесе жәбірленушіге білікті заң көмегін көрсету бойынша ақы төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде шығарылады және оған сот үкімін немесе басқа да сот актісі шығарған күні тапсырылады не қағаз жеткізгіште не білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Айрықша жағдайларда сот талқылауларының үздіксіз бір айдан аса созылуы кезінде сот қаулысы ай сайын шығарылады.
Азаматтық, әкімшілік іс бойынша білікті заң көмегін көрсетуге ақы төлеу туралы сот ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу шеңберіндегі қаулысы адвокаттың өтініші негізінде адвокаттың өтініші келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша қаулының не ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні адвокатқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Адвокаттар алқасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Қорғау және өкілдік етуге байланысты көрсетілген білікті заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште адвокат нақты іс бойынша білікті заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді.

10-1. При расчете времени оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи адвокатом применяется следующий порядок:
от 1 минуты до 1 часа оплата производится как за 1 час;
свыше 1 часа до 1 часа 30 минут оплата производится как за 1,5 часа;
от 1 часа 31 минуты до 2 часов оплата производится как за 2 часа.
При превышении двух часов оплата производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной в пределах 1 часа, оплата по ним производится путем суммирования в соответствии с порядком, определенным настоящим пунктом. Каждый акт в пределах указанного времени самостоятельно не округляется.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, превышающих 1 час до 1 часа 30 минут, оплата по ним производится как за 1,5 часа.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи от 1 часа 31 минуты до 2 часов, оплата по ним производится как за 2 часа.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи превышающих 2 часа, оплата по ним производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах.
12. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления адвоката данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи, выполненной адвокатом работы с разбивкой по видам квалифицированной юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет адвоката суммы, подлежащей выплате адвокату с разбивкой по видам квалифицированной юридической помощи и категориям уголовных правонарушений, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении адвоката, актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях требованиям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их адвокату для исправления арифметических ошибок, описок.

10-1. Адвокаттың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету уақытын есептеу кезінде мынадай тәртіп қолданылады:
1 минуттан 1 сағатқа дейін төлем 1 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағаттан 1 сағат 30 минутқа дейін төлем 1,5 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін төлем 2 сағат ретінде жүргізіледі.
Екі сағаттан асқан жағдайда төлем ақы сағаттардан және минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
1 сағат шегінде көрсетілген мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша ақы төлеу осы тармақшада айқындалған тәртіпке сәйкес жиынтықтау жолымен жүзеге асырылады. Көрсетілген уақыт шегіндегі әрбір акт дербес дөңгелектенбейді.
1 сағаттан 1 сағат 30 минутқа дейін асатын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 1,5 сағат ретінде жүзеге асырылады.
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін асатын мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 2 сағат ретінде жүзеге асырылады.
2 сағаттан асқан мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем сағаттар мен минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
12. Аумақтық әділет органы адвокаттың өтінішінің адвокаттардың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, қаулылар мен ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, адвокаттың білікті заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде жасайды және адвокаттың банктік шотына адвокаттың білікті заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген адвокатқа төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Адвокаттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, қаулыларда немесе ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 5-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін адвокатқа қайтарады.

13. Финансирование средств, подлежащих выплате адвокатам по заявлениям, представленным через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи после 20 декабря текущего года, осуществляется за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.
Глава 3. Порядок оплаты гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
14. Территориальный орган юстиции производит оплату гарантированной государством квалифицированной юридической помощи и возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, юридическим консультантам, заключившим соглашения об оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи, на основании заявления юридического консультанта об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявление юридического консультанта).
15. Заявление юридического консультанта составляется в цифровом формате в единой цифровой системе квалифицированной юридической помощи, а в случаях, связанных с техническими сбоями в системе - в бумажном формате.
Заявление юридического консультанта направляется в территориальный орган юстиции в течение одного месяца со дня вынесения и (или) подписания одного из документов, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта.
Не подлежат оплате заявления юридического консультанта, направленные позже срока, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта.
Срок на подачу заявления юридического консультанта может прерываться на период временной нетрудоспособности (болезнь) юридического консультанта или действия обстоятельств непреодолимой силы.
К заявлению юридического консультанта прилагаются следующие документы:
1) акты о выполненной юридическим консультантом работе по правовому консультированию, составленные на основании реестра учета гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования, оказанной юридическим консультантом, в которых указываются:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) юридического консультанта;
фамилия, имя и отчество (при его наличии), а также данные документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии), кем и когда выдан, срок действия либо данные, подтверждающие (идентифицирующие) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов физического лица, которому оказана не оплачиваемая ими квалифицированная юридическая помощь;
количество устных или письменных юридических консультаций, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
количество составленных письменных документов правового характера;
общее количество часов, минут оказания квалифицированной юридической помощи;
подпись юридического консультанта;
подпись физического лица, которому оказана квалифицированная юридическая помощь;

13. Ағымдағы жылғы 20-желтоқсанынан кейін білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы ұсынған өтініштері бойынша адвокаттарға төленуге жататын қаржыны қаржыландыру келесі жылы бөлінетін республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
3-тарау. Заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу тәртібі
14. Осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша заң консультанттың бюджеттік қаражат есебінен заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішінің (бұдан әрі – Заң консультанттың өтініші) негізінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету туралы келісімді білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы жасаған заң консультант көрсететін, мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуді аумақтық әділет органдары жүргізеді.
15. Заң консультанттың өтініші білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде цифрлық форматта, ал жүйедегі техникалық іркілістерге байланысты жағдайларда қағаз форматта жасалады.
Заң консультанттың өтініші осы тармақтың 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттардың бірі шығарылған және (немесе) қол қойылған күннен бастап бір ай ішінде аумақтық әділет органына жолданады.
Осы тармақтың екінші абзацында көзделген мерзімнен кейін жіберілген заң консультанттың өтініштері төленуге жатпайды.
Заң консультантының өтініш беру мерзімі заң консультантының еңбекке жарамсыздығы (ауруы) немесе еңсерілмейтін күштің әсері болған кезеңінде үзілуі мүмкін.
Заң консультанттың өтінішіне келесі құжаттар қоса беріледі:
1) заң консультанты көрсеткен құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін есепке алу тізілімі негізінде жасақталған заң консультантының құқықтық консультация беру бойынша орындаған жұмыстары туралы актілер, оларда:
заң консультанттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
ақы төлемейтін білікті заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың деректері нөмірі, сериясы (бар болса) кім және қашан берген, қолданылу мерзімі не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған, клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер;
ауызша немесе жазбаша берілген қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізумен байланысты заң консультацияларының саны;
құқықтық сипатта жасалған жазбаша құжаттардың саны;
білікті заң көмегі көрсетілген сағаттың, минуттың жалпы саны;
заң консультанттың қолтаңбасы;
білікті заң көмегі көрсетілген жеке тұлғаның қолтаңбасы көрсетіледі;

К акту прилагаются документы, предусмотренные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10420);
2) определения судов по гражданским или административным делам, а также постановления в рамках конституционного производства о назначении юридического консультанта;
3) определения судей или судов по гражданским или административным делам, а также определения в рамках конституционного производства об освобождении лица, нуждающегося в квалифицированной юридической помощи, от ее оплаты и возмещения расходов, связанных с представительством, и отнесении подлежащих выплате сумм за счет бюджетных средств, в которых указываются:
наименование суда, фамилия, имя и отчество (при его наличии) судьи, вынесшего определение или постановление;
наименование, место и дата рассмотрения дела;
номер и дата письменной доверенности о защите (представительстве), удостоверяющей полномочия юридического консультанта;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, освобожденного от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
основания освобождения от оплаты квалифицированной юридической помощи и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур;
дата, время начала и окончания производства процессуальных действий, в которых принимал участие юридический консультант;
продолжительность ознакомления юридического консультанта с материалами дела;
дата и продолжительность судебных заседаний, в которых принимал участие юридический консультант;
продолжительность времени ожидания начала судебного заседания или продолжения судебного заседания в случае его отложения (при наличии фактов);
продолжительность времени составления юридическим консультантом заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на апелляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания;
количество рабочих дней командировки, связанной с выездом юридического консультанта в другую местность для оказания квалифицированной юридической помощи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) юридического консультанта и реквизиты его банковского счета;

"Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы 114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10420 болып тіркелген) бекітілген құжаттар актіге қоса беріледі;
2) азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша заң консультантын тағайындау туралы соттардың ұйғарымдары, соңдай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберіңдегі заң консультантты тағайындау туралы қаулылары;
3) азаматтық немесе әкімшілік істер бойынша судьялардың немесе соттардың білікті заң көмегіне мұқтаж адамдарды ақы төлеуден және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеуден босату және төлеуге жататын сомаларды бюджет қаражаты есебіне жатқызу туралы, соңдай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберіңдегі туралы ұйғарымдары, оларда:
соттың атауы, ұйғарым немесе қаулыны шығарған судьяның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
істің атауы, қарау орны және күні;
заң консультантының өкілеттігін растайтын қорғауға (өкілдікке) қатысты жазбаша сенімхаттың нөмірі мен күні;
білікті заң көмегіне ақы төлеуден және қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізумен байланысты шығыстарды өтеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
білікті заң көмегіне ақы төлеуден және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізумен байланысты шығыстарды өтеуден босату уәждері;
заң консультанты қатысқан процессуалдық істердің орны, күні, өндірістің басталу және аяқталу уақыты;
заң консультанттың іс материалдарымен танысу уақытының ұзақтығы;
заң консультанты қатысқан сот отырыстарының күні және ұзақтығы;
сот отырысының басталуын немесе сот отырысы кейінге қалдырылған жағдайда оның жалғасуын күту уақытының ұзақтығы (фактілер болған жағдайда);
адвокаттың өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа да арыздарға пікірлерге (қарсылықтарға), апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға қарсылық білдіруге, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру уақытының ұзақтығы;
заң консультанттың білікті заң көмегін көрсету үшін басқа жерге шығуына байланысты іссапардың жұмыс күндерінің саны;
заң консультанттың аты, жөні (бар болса), тегі және оның банктік шотының реквизиттері көрсетіледі;

4) документы, подтверждающие временную нетрудоспособность (болезнь) юридического консультанта или действие обстоятельств непреодолимой силы в случае, предусмотренном абзацем четвертым пункта 15 настоящих правил.
16. Возмещению за счет бюджетных средств подлежат командировочные расходы юридического консультанта, связанные с представительством, в случаях, указанным в подпунктах 2), 3), 4) пункте 3 настоящих Правил в соответствии с Законом.
17. В случаях, указанных в пункте 3 настоящих Правил, сумма, подлежащая оплате за счет бюджетных средств за участие юридического консультанта по конкретному делу, рассчитывается юридическим консультантом с учетом времени:
1) ожидания начала судебного заседания, исчисляемого с момента явки юридического консультанта к времени, указанному в уведомлении соответствующего органа, если юридический консультант в это время не участвовал в других делах;
2) ожидания продолжения процессуального действия судебного заседания в случае его отложения на другое время либо на другой день, но не более одного дня, если юридический консультант в это время не оказывал иные виды квалифицированной юридической помощи другим лицам;
3) ознакомления с гражданским или административным делом, а также в рамках конституционного производства, до рассмотрения дела в главном судебном разбирательстве, а также с протоколами судебных заседаний;
4) составления заявлений, ходатайств, отзыва (возражения) на исковое заявление, частных, апелляционных, кассационных и иных жалоб, возражений на аппеляционные, кассационные и иные жалобы, мировых соглашений, соглашений об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации или соглашение об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры в интересах доверителя, а также замечаний на протокол судебного заседания.
18. В случае оказания юридическим консультантом квалифицированной юридической помощи по конкретному делу, с выездом в другую местность оплата производится за каждый день нахождения в командировке, независимо от продолжительности процессуальных действий, судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
19. Определение суда об оплате квалифицированной юридической помощи по гражданскому или административному делу, а также постановление в рамках конституционного производства, и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, выносится на основании заявления юридического консультанта в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления юридического консультанта и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи юридическому консультанту в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Палату не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной квалифицированной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, юридический консультант указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание квалифицированной юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.

4) осы қағидалардың 15-тармағының төртінші абзацында көзделген жағдайда заң консультанттың еңбекке жарамсыздығын (ауруы) немесе еңсерілмейтін күштің әсері болған растайтын құжаттар.
16. Заңға сәйкес осы Қағидалардың 2-тармағының 2),3),4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда заң консультанттың өкілдік етуге байланысты іссапар шығыстары бюджет қаражаты есебінен өтелуі тиіс.
17. Осы қағиданың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда заң консультанттың бюджеттік қаражат есебінен төлеуге жататын нақты іс бойынша қатысу сомасын адвокат уақытты ескерумен есептейді:
1) тиісті органның хабарламасында көрсетілген уақытта заң консультанттың келуінен есептелетін сот отырысының басталуын күту, егер заң консультант осы уақытта басқа іске қатыспаған болса;
2) сот отырысы процессуалдық әрекетінің басқа уақытқа не басқа күнге ауыстырылған жағдайда сот отырысының жалғасын күту, бірақ бір күннен көп емес, егер заң консультант бұл уақытта өзге тұлғаларға білікті заң көмегінің өзге түрлерін көрсетпеген болса;
3) істі басты сот отырысында қаралуына дейін азаматтық немесе әкімшілік іспен, конституциялық іс жүргізу шеңберінде материалдарымен, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларымен танысу;
4) өтініш, өтінішхаттар, талап арызға, жеке апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, апелляциялық, кассациялық және басқа арыздарға, бітімгершілік келісімдерге, дауды (жанжалды) медиация тәртібінде шешу туралы келісімдерге немесе дауды партисипативті тәртіпте шешу туралы келісімдерге сенім білдірушінің мүддесі үшін, сондай-ақ сот отырыстарының хаттамаларына қарсылықтар келтіру.
18. Заң консультант нақты іс бойынша басқа жаққа шығу арқылы білікті заң көмегін көрсеткен жағдайда, төлем іс бойынша процессуалдық іс-әрекеттердің, сот талқылауының ұзақтығына қарамастан iссапарда жүрген әрбiр күнi үшiн төленеді, егер ол бұл күні басқа іс жүргізуге қатыспаған болса.
19. Азаматтық немесе әкімшілік іс бойынша білікті заң көмегін көрсету және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізу туралы сот ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберіндегі қаулысы, заң консультанттың өтініші негізінде заң консултантының өтініші келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы ол шығарылған күні электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні заң консультантқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Заң консультанттар палатасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Өкілдік етуге байланысты көрсетілген білікті заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште заң консультант нақты іс бойынша білікті заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді. Өтініште көрсетілген мәліметтердің дұрыс көрсетілмегені үшін заң консультант Заңға сәйкес жауапкершілікке тартылады.

19-1. При расчете времени оказания гарантированной государством квалифицированной юридической помощи юридическим консультантом применяется следующий порядок:
от 1 минуты до 1 часа оплата производится как за 1 час;
свыше 1 часа до 1 часа 30 минут оплата производится как за 1,5 часа;
от 1 часа 31 минуты до 2 часов оплата производится как за 2 часа.
При превышении двух часов оплата производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, оказанной в пределах 1 часа, оплата по ним производится путем суммирования в соответствии с порядком, определенным настоящим подпунктом. Каждый акт в пределах указанного времени самостоятельно не округляется.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи, превышающих 1 час до 1 часа 30 минут, оплата по ним производится как за 1,5 часа.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи от 1 часа 31 минуты до 2 часов, оплата по ним производится как за 2 часа.
При наличии 2 и более актов (постановлений, определений, актов) об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи превышающих 2 часа, оплата по ним производится за фактическое затраченное время, которое определяется в часах и минутах
21. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления юридического консультанта данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую цифровую систему квалифицированной юридической помощи, выполненной юридическим консультантом работы с разбивкой по видам квалифицированной юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет юридического консультанта суммы, подлежащей выплате юридическому консультанту с разбивкой по видам квалифицированной юридической помощи, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении юридического консультанта, актах о выполненной работе по правовому консультированию и определениях требованиям, предусмотренным пунктом 15 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их юридическому консультанту для исправления арифметических ошибок, описок.

19-1. Заң консультанттың мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету уақытын есептеу кезінде мынадай тәртіп қолданылады:
1 минуттан 1 сағатқа дейін, төлем 1 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағаттан астам 1 сағат 30 минутқа дейін, төлем 1,5 сағат ретінде жүргізіледі;
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін, төлем 2 сағат ретінде жүргізіледі.
Екі сағаттан асқан кезде төлем ақы сағаттар мен минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
1 сағат шегінде мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы екі және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша ақы төлеу осы тармақшада айқындалған тәртіпке сәйкес жиынтықтау жолымен жүзеге асырылады. Көрсетілген уақыт шегіндегі әрбір акт дербес дөңгелектенбейді.
1 сағаттан 1 сағат 30 минуттан асқанға дейін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 1,5 сағат ретінде жүзеге асырылады.
1 сағат 31 минуттан 2 сағатқа дейін мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем 2 сағат ретінде жүзеге асырылады.
2 сағаттан асқан мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегіне ақы төлеу туралы 2 және одан да көп актілер (қаулылар, ұйғарымдар, актілер) болған кезде олар бойынша төлем ақы сағаттар мен минуттардан айқындалатын нақты жұмсалған уақыт үшін жүргізіледі.
21. Аумақтық әділет органы заң консультанттың өтінішінің заң консультанттың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, заң консультанттың білікті заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін білікті заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде жасайды және заң консультанттың банктік шотына заң консультанттың білікті заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген заң консультанттың төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Заң консультанттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 16-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін заң консультантқа қайтарады.

22. Финансирование средств, подлежащих выплате юридическим консультантам, по заявлениям, поступившим после 20 декабря текущего года, осуществляется за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.
Приложение 1 к Правилам
оплаты гарантированной
государством квалифицированной
юридической помощи,
оказываемой адвокатом,
юридическим консультантом
и возмещения расходов,
связанных с правовым
консультированием, защитой
и представительством, а также
проведением примирительных процедур
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ АДВОКАТА
об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи,
оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с правовым
консультированием, защитой и представительством, а также проведением
примирительных процедур, за счет бюджетных средств за
_____________________________________________________________
20 ________ года (месяц)
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Виды квалифицированной юридической помощи, оказанной адвокатом
Количество лиц, получивших квалифицированную юридическую помощь
Количество постановлений
Количество часов, минут
Сумма оплаты
Общая сумма оплаты
1.
Оказание квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
2.
Оказание квалифицированной юридической помощи по уголовным делам на досудебной стадии в качестве защитника свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, обвиняемого
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
3.
Оказание квалифицированной юридической помощи по уголовным делам на досудебной стадии за участие в качестве представителя потерпевшего
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
4.
Оказание квалифицированной юридической помощи по уголовным делам в судах в качестве защитника подсудимого, осужденного
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
5.
Оказание квалифицированной юридической помощи по уголовным делам в суде в качестве представителя потерпевшего
по особо тяжким уголовным правонарушениям
по тяжким уголовным правонарушениям
по уголовным правонарушениям небольшой и средней тяжести и уголовным проступкам
6.
Оказание квалифицированной юридической помощи по делам об административных правонарушениях
7.
Оказание квалифицированной юридической помощи по гражданским делам
статья 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
статья 325 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
8.
Оказание квалифицированной юридической помощи по административным делам
статья 26 Административного процедурно-процессуального кодекса
9.
Оказание квалифицированной юридической помощи гражданам в рамках конституционного производства
статья 41 Конституционного закона "О Конституицонном Суде Республики Казахстан"
10.
Итого
11.
Возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению
Приложение 2 к Правилам
оплаты гарантированной
государством квалифицированной
юридической помощи,
оказываемой юридическим
консультантом, и возмещения
расходов, связанных
с правовым консультированием,
представительством, а также
проведением примирительных
процедур
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ ЮРИДИЧЕСКОГО КОНСУЛЬТАНТА
об оплате гарантированной государством квалифицированной юридической помощи,
оказываемой юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных
с правовым консультированием, представительством, а также проведением
примирительных процедур, за счет бюджетных средств за _______20____ года (месяц)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№№
Виды квалифицированной юридической помощи, оказанной юридическим консультантом
Количество лиц, получивших квалифицированную юридическую помощь
Количество определений
Количество часов, минут
Сумма оплаты
Общая сумма оплаты
1.
Оказание квалифицированной юридической помощи виде правового консультирования
2.
Оказание квалифицированной юридической помощи по гражданским делам
статья 112 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
3.
Оказание квалифицированной юридической помощи по административным делам
статья 26 Административного процедурно-процессуального кодекса
4.
Оказание квалифицированной юридической помощи гражданам в рамках конституционного производства
статья 41 Конституционного закона "О Конституицонном Суде Республики Казахстан"
5.
Итого
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению
6.
Возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур
Общее количество командировок
Общее число дней командировок
Сумма командировочных расходов, подлежащих возмещению
Приложение 12
к Перечню некоторых
приказов, в которые
вносятся изменения
Утверждено приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 25 февраля 2015 года № 114
Перечень документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством квалифицированной юридической помощи

22. Ағымдағы жылғы 20 желтоқсаннан кейін келіп түскен өтініштер бойынша заң консультанттарына төлеуге жататын қаражатты қаржыландыру келесі жылы бөлінетін республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Адвокат, заң консультанты
көрсететін, мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегіне ақы
төлеу және құқықтық
консультация беруге, қорғауға
және өкілдік етуге,
сондай-ақ татуластыру
рәсімдерін жүргізуге
байланысты шығыстарды өтеу
Қағидаларына
1-қосымша
АДВОКАТТЫҢ ӨТІНІШІ
_________ жылғы бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және
өкілдікетуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды
өтеу туралы
____________________________________________________
(адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Адвокатпен көрсетілетін білікті заң көмегінің түрлері
Білікті заң көмегін алған тұлғалардың саны
Қаулылар саны
Сағаттар,минуттар саны
Төлем сомасы
Төлемнің жалпы сомасы
1.
Құқықтық консультация түрінде білікті заң көмегін көрсету
2.
Қылмыстық істердің сотқа дейінгі сатысында қорғалуға құқығы бар куәнің, күдіктінің, айыпкердің қорғаушысы ретінде білікті заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
3.
Қылмыстық істердің сотқа дейінгі сатысында жәбірленушінің өкілі ретінде білікті заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
4.
Соттарда қылмыстық істер бойынша айыпталушының, сотталушының қорғаушысы ретінде білікті заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
5.
Соттарда қылмыстық істер бойынша жәбірленушінің өкілі ретінде білікті заң көмегін көрсету
Аса ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
Ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық құқық бұзылушылықтар бойынша
6.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істері бойынша білікті заң көмегін көрсету
7.
Азаматтық істер бойынша білікті заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабы
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 325-бабы
8.
Әкімшілік істер бойынша білікті заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 26-бабы
9.
Конституциялық іс жүргізу бойынша білікті заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы Конституциялық Заңы 41-бабы
10.
Барлығы
11.
Құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге
Іссапардың жалпы саны
Іссапар күндерінің жалпы саны
Өтеуге жататын іссапар шығындарының сомасы
Адвокат, заң консультанты
көрсететін, мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегіне ақы
төлеу және құқықтық
консультация беруге, қорғауға
және өкілдік етуге, сондай-ақ
татуластыру рәсімдерін
жүргізуге байланысты
шығыстарды өтеу
Қағидаларына 2-қосымша
Нысан
ЗАҢ КОНСУЛЬТАНТТЫҢ ӨТІНІШІ
_________ жылғы бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік
берген білікті заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және
өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы
__________________________________________________
(адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
№ №
Адвокатпен көрсетілетін білікті заң көмегінің түрлері
Білікті заң көмегін алған тұлғалардың саны
Қаулылар саны
Сағаттар,минуттар саны
Төлем сомасы
Төлемнің жалпы сомасы
1.
Құқықтық консультация түрінде білікті заң көмегін көрсету
2.
Азаматтық істер бойынша білікті заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 112-бабы
3.
Әкімшілік істер бойынша білікті заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 26-бабы
4.
Конституциялық іс жүргізу бойынша білікті заң көмегін көрсету
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы Конституциялық Заңы 41-бабы
5.
Барлығы
6.
Құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу
Іссапардың жалпы саны
Іссапар күндерінің жалпы саны
Өтеуге жататын іссапар шығындарының сомасы
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 25 ақпанында
№ 114 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін алуға тұлғалардың құқығын растайтын құжаттардың тізбесі

Глава 1. Перечень документов, при оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования
1. Физическим лицам по вопросам:
1) взыскания алиментов - свидетельство о рождении ребенка (детей), свидетельство о браке (супружестве) или расторжении брака (супружества), а в случае, если ребенок рожден вне брака (супружества) - свидетельство об установлении отцовства;
2) назначения пенсии и пособий – документ, удостоверяющий личность гражданина, пенсионное удостоверение, документ, являющийся основанием для получения соответствующего пособия;
3) реабилитации- копия процессуального акта, подтверждающего факт оправдания или прекращения досудебного расследования, или прекращения дела об административном правонарушении или об отмене или изменении иных незаконных решений по уголовному или административному делу;
4) получения статуса беженца - национальный (гражданский) паспорт и (или) документы, удостоверяющие личность лица, признанного беженцем;
5) получения статуса кандаса - документы, удостоверяющие личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык (свидетельства о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства или официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов и документы, подтверждающие национальность претендентов);
6) несовершеннолетним, оставшимся без попечения родителей – копии документов, свидетельство о смерти, решение суда о лишении попечения ребенка единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, документ, подтверждающий уклонение от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе об отказе взять ребенка из воспитательной или медицинской организации.
2. Жертвам сексуального насилия, акта терроризма либо подвергшимся пыткам по вопросам обеспечения и защиты их прав и законных интересов, связанных с данным статусом или ситуацией - копия процессуального акта, подтверждающего факт причинения физического, имущественного или морального вреда.
2-1. Жертвам торговли людьми по вопросам обеспечения и защиты их прав и законных интересов, связанных с данным статусом или ситуацией – копия листа оценки, идентифицирующее в качестве жертвы торговли людьми в соответствии с Критериями оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденных совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июля 2023 года № 123, Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 271 и Министра просвещения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 190 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33002) или копия процессуального акта, подтверждающего факт причинения физического, имущественного или морального вреда.

1-тарау. Құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету кезіндегі құжаттар тізбесі
1. Жеке тұлғаларға мына мәселелер бойынша:
1) алименттер өндіріп алу - баланың (балалардың) туу туралы куәлігі, неке туралы немесе некені (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәлік , ал егер бала (некесіз) туылған жағдайда, әке болуды анықтау туралы куәлік;
2) зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау– азаматтың жеке басын куәландыратын құжат, зейнеткер куәлігі, тиісті жәрдемақы алуға негіз болып табылатын құжат;
3) ақтау - сотқа дейінгі тергеп-тексеруді ақтау немесе тоқтату немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату фактісін растайтын немесе қылмыстық немесе әкімшілік іс бойынша өзге де заңсыз шешімдердің күшін жою немесе оларды өзгерту туралы процестік актінің көшірмесі;
4) босқын мәртебесін алу - ұлттық (азаматтық) паспорт және (немесе) босқын деп танылған азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттар.
5) қандас мәртебесін алу - өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттар қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен (туу туралы куәлік, шетелдік паспорт, азаматтығы жоқ адамның куәлігі немесе этникалық қазақтар шыққан елдің арнайы органдарының басқа да ресми құжаттары және үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттар);
6) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандар – құжаттардың көшірмелері қайтыс болу туралы куәлігік, ата-ана құқықтарының шектелуіне немесе олардан айырылуына, хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуіне байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айыру туралы сот шешімі, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерін қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуын растайтын құжат.
2. Мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша сексуалдық зорлық-зомбылық, терроризм актісі құрбандарына не азаптауларға ұшыраған құрбандарға – мүліктік немесе моральдық зиян келтіру фактісін растайтын процестік актінің көшірмесі.
2-1. Мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша адам саудасы құрбандарына – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 1 шілдедегі № 123, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы №271 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы №190 бірлескен бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлеріне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33002 болып тіркелген) адам саудасының құрбаны болып сәйкестендірілген бағалау парағының көшірмесі не мүліктік немесе моральдық зиян келтіру фактісін растайтын процестік актінің көшірмесі.

3. Физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца – свидетельство о смерти.
4. Физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением - акт о несчастном случае на производстве, постановление органов, ведущих уголовный процесс.
5. По вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, физическим лицам являющимся:
1) участниками Великой Отечественной войны - удостоверение ветерана Великой Отечественной войны, выдаваемое органами Министерства обороны Республики Казахстан;
2) лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а также ветеранами боевых действий на территории других государств- военный билет, справка, подтверждающая службу в действующей армии;
3) военнослужащими срочной службы - военный билет или справка, выдаваемая уполномоченным органом;
4) лицами с инвалидностью первой и второй групп - справка об инвалидности;
5) пенсионерами по возрасту - пенсионное удостоверение.
6. Многодетным семьям по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью - свидетельство о рождении детей.
7. Малообеспеченным лицам (семьям), имеющим среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в столице, области, городе республиканского значения, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью- документ удостоверяющий личность заявителя, документ, подтверждающий доход малообеспеченной семьи, справки о пенсионных отчислениях (за исключением сведений, получаемых из соответствующих государственных цифровых систем), справка с места работы либо справка о регистрации в качестве безработного лица, справка о сведениях об алиментах на детей и других иждивенцев.
Глава 2. Перечень документов, при оказании гарантированной государством квалифицированной юридической помощи в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях
8. Лицу, привлекаемому к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях - копия процессуального документа (постановление либо протокол о возбуждении дела об административном правонарушении).
9. Истцу либо ответчику в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан и истцу в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве –определение о принятии в производство.

3. Асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға –қайтыс болу туралы куәлік.
4. Жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға - өндірістегі жазатайым оқиға туралы акт, қылмыстық процесті жүргізуші органдардың қаулысы.
5. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары беретін Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі;
2) Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдарға, сондай-ақ басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері –әскери билет, қызметтегі әскерде болғанын растайтын анықтама;
3) мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер - әскери билет немесе уәкілетті орган беретін анықтама;
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар - мүгедектік туралы анықтама;
5) жасы бойынша зейнеткерлер болып табылатын жеке тұлғаларға - зейнеткер куәлігі;
6. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша көпбалалы отбасыларға - балалардың туу туралы куәлігі;
7. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жан басына шаққандағы орташа айлық кірістері астанада, облыста, республикалық маңызы бар қалада белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдарға (отбасыларға) - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, табысы аз отбасының кірісін растайтын құжат, зейнетақы аударымдары туралы анықтама (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда), жұмыс орнынан анықтама не жұмыссыз адам ретінде тіркеу туралы анықтама, балаларға және басқа да асырауындағыларға алименттер туралы мәліметтер.
2-тарау . Соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түріндегі мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсету кезіндегі құжаттар тізбесі
8. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамға –процестік құжаттың көшірмесі (әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы қаулы не хаттама).
9. Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес талап қоюшыға не жауапкерге және Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасына сәйкес талап қоюшыға – өндіріске қабылдау туралы ұйғарым.

10. Подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному, потерпевшему в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан – постановление о признании в качестве подозреваемого, обвиняемому в отношении которого прокурором составлен обвинительный акт, обвинительный приговор подсудимого, приговор осужденного, постановление суда оправданного, постановление о признании потерпевшим.
Свидетелю, имеющему право на защиту, в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан – постановление органа ведущего уголовный процесс об обеспечении защитника.

10. Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталған адамға, ақталған адамға, жәбірленушіге - күдікті ретінде тану туралы қаулы, оған қатысты прокурор айыптау актісін жасаған айыпталушыға, сотталушының айыптау үкімі, сотталушының үкімі, соттың ақтау қаулысы, жәбірленуші деп тану туралы қаулы.
Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес қорғалуға құқығы бар куәгерге - қылмыстық процестi жүргізетін органның қорғаушымен қамтамасыз ету туралы қаулысы.