О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 18 июня 2026 года № 572. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2026 года № 38993
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 18 июня 2026 года № 572
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1315 "Об утверждении Правил внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, и формы свидетельства, подтверждающего внесение в него сведений, и их изменений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17325) следующее изменение:
в Правилах внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, утвержденных указанных приказом:
абзац восьмой подпункта 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"граждане Республики Казахстан, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда";".
2. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1316 "Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре патентных поверенных и внесения в него изменений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17322) внести следующие изменения:
в Правилах проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре патентных поверенных и внесения в него изменений, утвержденных указанным приказом:

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 18 маусымдағы № 572 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 маусымда № 38993 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 572
Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларын және оған мәліметтер мен олардың өзгерістерін енгізуді растайтын куәліктің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1315 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17325 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларында:
8-тармақтың 1) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ленинград қаласындағы қоршау кезеңінде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған Қазақстан Республикасының азаматтары";".
2."Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1316 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17322 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидаларында:

приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 1-1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 5-1 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню;
приложение 6-1 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню.
3. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1349 "Об утверждении Правил проведения экспертизы заявок на селекционные достижения, объекты промышленной собственности, товарные знаки, знаки обслуживания, географические указания, наименования мест происхождения товаров, о регистрации топологий интегральных микросхем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17459) внести следующие изменения:
в Правилах проведения предварительной экспертизы заявок на селекционные достижения, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"6) граждане Республики Казахстан, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных Республики Казахстан, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, содержит поручение на выполнение указанных действий.
При нарушении порядка представления указанных в настоящем пункте документов, новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней по результатам рассмотрения экспертной организацией вопроса о внесении изменений.";
в Правилах проведения экспертизы заявок на объекты промышленной собственности, утвержденных указанным приказом:
абзац восьмой пункта 153 изложить в следующей редакции:
"граждане Республики Казахстан, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав авторов через патентных поверенных, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, содержит поручение на выполнение указанных действий.";
абзац четырнадцатый пункта 154 изложить в следующей редакции:
"граждане Республики Казахстан, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных, зарегистрированных в уполномоченном органе, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий.".
4. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1341 "Об утверждении Правил регистрации объектов промышленной собственности в Государственном реестре изобретений, Государственном реестре полезных моделей, Государственном реестре промышленных образцов и выдачи охранных документов и их дубликатов, признания недействительными и досрочного прекращения действия патентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17415) внести следующие изменения:
в Правилах регистрации объектов промышленной собственности в Государственном реестре изобретений, Государственном реестре полезных моделей, Государственном реестре промышленных образцов и выдачи охранных документов и их дубликатов, признания недействительными и досрочного прекращения действия патентов, утвержденных указанным приказом:

1-қосымша осы тізбенің 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-1 қосымша осы тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы тізбенің 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-1 қосымша осы тізбенің 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы тізбенің 5-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-1 қосымша осы тізбенің 6-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Селекциялық жетiстiктердің, өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiнің, тауар таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атауларының, интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу өтінімдеріне сараптама жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17459 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Селекциялық жетістіктердің өтінімдеріне алдын ала сараптама жүргізу қағидаларында:
29-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары және шетелдік заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілдері арқылы өтініш берушілерге өзгерістер енгізу туралы құжаттарды, ал патенттік сенім білдірілген өкілдің атына берілген сенімхат осы іс-шараларды орындау туралы нұсқауды қамтиды.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды рәсімдеу тәртібін бұзған жағдайда жаңа өтінім берілмеді деп есептеледі және өзгерістер енгізу жүргізілмейді, сараптама жасау ұйымы өзгерістер енгізу туралы мәселені қарағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарлама жіберіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өнеркәсіптік меншік объектілеріне арналған өтінімдерге сараптама жүргізу қағидаларында:
153-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары және шетелдік заңды тұлғалар патенттік сенім білдірілген өкілдер арқылы авторлардың құрамына өзгерістер енгізу туралы құжаттарды, ал патенттік сенім білдірілген өкілдің атына берілген сенімхат осы шараларды орындауды қамтиды.";
154-тармақтың он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының шегінен тысқары тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары және шетелдік заңды тұлғалар уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірілген өкілдер арқылы өзгерістер енгізу туралы құжаттарды, ал патенттік сенім білдірілген өкілдің атына берілген сенімхат осы іс-шараларды орындау жөніндегі нұсқаулықты қамтуы тиіс.".
4."Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1341 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 17415 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өнеркәсіптік меншік объектілерін Өнертабыстардың мемлекеттік тізілімінде, Пайдалы модельдердің мемлекеттік тізілімінде, Өнеркәсіптік үлгілердің мемлекеттік тізілімінде тіркеу және қорғау құжаттарын және олардың телнұсқаларын беру, патенттерді жарамсыз деп тану және олардың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларында:

подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) компетентный орган (далее – компетентный орган):
в отношении лекарственного средства – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
в отношении пестицида (ядохимиката) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области защиты растений, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;";
приложение 13 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню.
5. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1343 "Об утверждении Правил регистрации селекционных достижений в Государственном реестре селекционных достижений и выдачи охранных документов и их дубликатов, аннулирования и досрочного прекращения действия патентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17416) внести следующее изменение:
в Правилах регистрации селекционных достижений в Государственном реестре селекционных достижений и выдачи охранных документов и их дубликатов, аннулирования и досрочного прекращения действия патентов, утвержденных указанным приказом:
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню.
6. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 105 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20153) внести следующее изменение:
в Правилах оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами", утвержденных указанным приказом:
в приложении 3:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сведения о лицах, уполномоченных представлять такую организацию в необходимых для правообладателей и пользователей регионах Республики Казахстан.".
7. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 100 "Об утверждении Правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37918) внести следующие изменения:
в Правилах управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию, утвержденных указанным приказом:
в приложении 4:

2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) құзыретті орган (бұдан әрі – құзыретті орган): емдік дәрі-дәрмекке қатысты – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрі-дәрмектер, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы, медициналық қызмет көрсету сапасын бақылау саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
пестицидқа (улы химикатқа) қатысты өсімдіктерді қорғау саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттілігі шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
13-қосымша осы тізбенің 7-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5."Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміндегі селекциялық жетістіктерді тіркеу және қорғау құжаттары мен олардың телнұсқаларын беру, патенттердің күшін жою және қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1343 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17416 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміндегі селекциялық жетістіктерді тіркеу және қорғау құжаттары мен олардың телнұсқаларын беру, патенттердің күшін жою және қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату қағидаларында:
11-қосымша осы тізбенің 8-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6."Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 105 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20153 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидасында:
3-қосымшада:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4.Құқық иелері мен пайдаланушылар үшін қажетті Қазақстан Республикасының өңірлерінде осындай ұйымның атынан уәкілеттігі бар тұлғалар туралы мәліметтер.".
7. "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 100 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37918 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсыну қағидаларында:
4-қосымшада:

пункт 2.1. изложить в следующей редакции:
"2.1. За использование обнародованных объектов <авторских и (или) смежных прав> либо <авторских прав> либо <смежных прав> путем <вид использования> на основании настоящего Договора Пользователь выплачивает ОКУП <авторское вознаграждение и вознаграждение исполнителям и производителям фонограмм> либо <авторское вознаграждение> либо <вознаграждение исполнителям и производителям фонограмм> в размере <размер ставки> теңге.";
в приложении 5:
пункт 3.1. изложить в следующей редакции:
"3.1. За использование фонограммы, опубликованной в коммерческих целях, без согласия производителя фонограммы и исполнителя путем <вид использования> на основании настоящего Договора Пользователь выплачивает ОКУП вознаграждение в размере <размер ставки> теңге.".
8. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 января 2026 года № 97 "Об утверждении Правил признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 37905) внести следующие изменения:
в Правилах признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Сведения о фактическом признании товарного знака или обозначения общеизвестным подтверждаются результатами опроса потребителей в виде отчета, который проводится специализированной независимой организацией на территории Республики Казахстан, имеющей профессиональный опыт в маркетинговых и социологических исследованиях, а также методологию, соответствующую международным стандартам.
Опрос охватывает столицу, города республиканского значения и не менее пяти городов областного значения. Общее количество респондентов в одном населенном пункте составляет не менее двухсот человек.".
Приложение 1 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 18 июня 2026 года № 572
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия имя отчество (при его
наличии) гражданина
Республики Казахстан,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
__________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков,
географических указаний, наименований места происхождения товара.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен (а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании данной государственной услуги.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается _____ листов.
Гражданин Республики Казахстан ______________ дата:____ (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Приложение 2 к перечню

2.1-тармағының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5-қосымшада:
3.1-тармағының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
8."Тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 28 қаңтардағы № 97 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37905 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тауар белгісін немесе белгілемені жалпыға бірдей белгілі деп іс жүзінде тану мәліметтер маркетингтік және социологиялық зерттеулер жүргізу кәсіби тәжірибесі, сондай-ақ халықаралық стандарттарға сәйкес әдістемесі бар, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын мамандандырылған тәуелсіз ұйым өткізетін тұтынушыларға сауалнама нәтижелерімен есеп түрінде расталады.
Сауалнама астананы, республикалық маңызы бар қалаларды және кемінде облыстық маңызы бар бес қаланы қамтиды. Бір елді мекендегі респонденттердің жалпы саны кемінде екі жүз адамды құрады.".
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 572
Тізбеге 1- қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
төрағасына
____________________________
(Қазақстан Республикасы
азаматының
тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекенжайы
____________________________
____________________________
(почталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Мені тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары салаласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша _____ парақта.
Қазақстан Республикасы азаматының ______________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Тізбеге 2-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына

Приложение 1-1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных и
внесения в них изменений
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия имя отчество (при его
наличии) гражданина
Республики Казахстан,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
__________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений,
полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен(а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании данной государственной услуги.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается _____ листов.
Гражданин Республики Казахстан ______________ дата:_____ (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Приложение 3 к перечню
Приложение 5
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
форма
Председателю Комитета
по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии)
гражданина
Республики Казахстан,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
__________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан и выдаче свидетельства патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков,
географических указаний, наименований места происхождения товара.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании данной государственной услуги.
После положительного решения по итогам сдачи аттестационного экзамена прошу
выдать мне свидетельство патентного поверенного Республики Казахстан.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается __ листов.
Гражданин Республики Казахстан ______________ дата: ____ (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Приложение 4 к перечню

1-1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
төрағасына
____________________________
(Қазақстан Республикасы
азаматының тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекен-жайы
____________________________
(пошталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы,
елдi мекенi, көше атауы,
үй/ғимараттың нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Мені өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салалары бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша ___ парақта.
Қазақстан Республикасы азаматының ______________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Тізімге 3-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан
өткізу, патенттік сенім
білдірілген
өкілдердің тізілімдеріне тіркеу
және
оларға өзгерістер енгізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
төрағасына
__________________
(Қазақстан Республикасы
азаматының
тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болған кезде),
жеке сәйкестендiру нөмiрi)
мекенжайы
_____________________
(почталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға рұқсат беру және патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш
Мені тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілге аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Аттестаттау емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң шешімнен кейін Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беруіңізді сұраймын.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша _____ парақта.
Қазақстан Республикасы азаматының ______________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Тізбеге 4-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына

Приложение 6-1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
форма
Председателю Комитета
по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от ________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии) гражданина
Республики Казахстан,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
__________________________
(почтовый индекс, область,
город, район,
населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о выдаче свидетельства патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений
Прошу выдать мне свидетельство патентного поверенного Республики Казахстан
по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных
образцов, селекционных достижений.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен(а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании данной государственной услуги.
Прилагается ___ листов.
Гражданин Республики Казахстан ______________ дата:_____ (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Приложение 7 к перечню
Приложение 13 к Правилам
регистрации объектов
промышленной собственности
в Государственном реестре
изобретений, Государственном
реестре полезных моделей,
Государственном реестре
промышленных образцов
и выдачи охранных документов
и их дубликатов, признания
недействительными
и досрочного прекращения
действия патентов
Форма
УВО-5
______ ж. № ______________________
(жасалған күні) (есепшот нөмірі)
№ _______________ _______________
ж. (Өтінім нөмірі) (Берілген күні)
№ _____________ от _______________
г. (номер счета) (Дата создания)
На № ______________ от ___________ г.
(Номер заявки) (Дата подачи)
Адресаты
Қорғау құжатын күшінде ұстап тұру үшін төлем туралы хабарлама /
Уведомление об оплате за поддержание охранного документа в силе
№ ____ қорғау құжаты/охранный документ № ____
________________________________________________________________
(Атауы) (Наименование)
"Қазақстан Республикасының патент заңы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қорғау құжатының жарамдылығы оның күші сақталған жағдайда ғана іске асады. Заңның 11-бабының 15-тармағына сәйкес патент иеленушi қорғау құжатын күшiнде ұстап тұру үшiн жыл сайын өтінім берген күнге сәйкес келетін күні төлем жүргізуге мiндеттi. Қорғау құжатын күшiнде ұстап тұру үшiн алғашқы төлем қорғау құжатын беру туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап екі ай мерзімде жүргізіледі және өтінім берілген күннен бастап алдындағы жылдар үшін төлемді қамтиды.

6-1 қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
төрағасына
кiмнен _________________________
(Қазақстан Республикасы
азаматының тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi) мекен-жайы
__________________________
(пошталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың нөмiрi)
Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салсындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш
Маған өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беруіңізді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қосымша: ____ парақта.
Қазақстан Республикасы азаматының ______________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Тізбеге 7-қосымша
Өнеркәсіптік меншік
объектілерін Өнертабыстардың
мемлекеттік тізілімінде,
Пайдалы модельдердің
мемлекеттік тізілімінде,
Өнеркәсіптік үлгілердің
мемлекеттік тізілімінде
тіркеу және қорғау құжаттарын
және олардың телнұсқаларын
беру, патенттерді жарамсыз деп
тану және қолданылуын
мерзімінен бұрын тоқтату
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
УВО-5
______ ж. № ________________
(жасалған күні) (есепшот нөмірі)
№ _______________ _______________
ж. (Өтінім нөмірі) (Берілген күні)
№ _____________ от _______________
г. (номер счета) (Дата создания)
На № ______________ от _____________
г. (Номер заявки) (Дата подачи)
Адресаты
Қорғау құжатын күшінде ұстап тұру үшін төлем туралы хабарлама / Уведомление об оплате за поддержание охранного документа в силе № ____ қорғау құжаты/охранный документ № ____ ________________________________________________________________ (Атауы) (Наименование)
"Қазақстан Республикасының патент заңы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қорғау құжатының жарамдылығы оның күші сақталған жағдайда ғана іске асады. Заңның 11-бабының 15-тармағына сәйкес патент иеленушi қорғау құжатын күшiнде ұстап тұру үшiн жыл сайын өтінім берген күнге сәйкес келетін күні төлем жүргізуге мiндеттi. Қорғау құжатын күшiнде ұстап тұру үшiн алғашқы төлем қорғау құжатын беру туралы мәліметтер жарияланған күннен бастап екі ай мерзімде жүргізіледі және өтінім берілген күннен бастап алдындағы жылдар үшін төлемді қамтиды.