Об утверждении правил оказания государственных услуг в области рыбного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2026 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2026 года № 38899
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", подпунктом 43) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" и подпунктом 426) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила оказания государственной услуги "Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила оказания государственной услуги "Выдача справки о происхождении вылова" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 12 августа 2020 года № 188 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в области животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21087);
2) приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 октября 2021 года № 398 "О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 12 августа 2020 года № 188 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в области животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24694).
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

Балық шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 1 маусымдағы № 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 маусымда № 38899 болып тіркелді
Ескерту. Алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі – осы бұйрықтың 5-тармағымен.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 43) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағына және "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 426) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Су тарту және ағызу құрылыстарының балықтарды қорғау құрылғыларын орнатуды келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Жануарлар дүниесі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 12 тамыздағы № 188 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21087 болып тіркелген);
2) "Жануарлар дүниесі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 12 тамыздағы № 188 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 6 қазандағы № 398 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24694 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығының вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года № 213
Правила
оказания государственной услуги "Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания государственной услуги "Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и подпунктом 43) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира и определяют порядок оказания государственной услуги "Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений" (далее – государственная услуга).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) рыбозащитное устройство - устройство для предотвращения попадания рыбных ресурсов и других водных животных в водозаборные и сбросные сооружения;
2) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
3) водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
4) сбросное сооружение - водопропускное сооружение, предназначенное для сброса (пропуска) воды из водохранилища для предотвращения его переполнения, а также для полезных пропусков воды в нижний бьеф;
5) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 213 бұйрығына
1-қосымша
"Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 43) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-85) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балық қорғау құрылғысы – балық ресурстары мен басқа да су жануарларының су алу және ағызу құрылыстарына түсуін болдырмауға арналған құрылғы;
2) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ өз құзыреті шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) су тарту құрылысы – су объектілерінен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені;
4) ағызу құрылысы – су қоймасының артық толып кетуін болдырмау, сондай-ақ суды төменгі бьефке пайдалы өткізу үшін суды ағызуға (өткізуге) арналған су өткізу құрылысы;
5) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік органдар және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтімен және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған, электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).

3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений"
4. Для получения государственной услуги услугополучатель подает услугодателю заявление на согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных сооружений (далее - заявление) через портал по форме согласно приложению 1 к Правилам.
5. Требования к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений утверждены приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 221 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18783) (далее-требования к рыбозащитным устройствам водозаборных и сбросных сооружений).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги указан в приложении 2 к Правилам (далее – Перечень).
6. При направлении услугополучателем заявления через портал, в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии заявления, а также извещение о дате и времени получения результата оказания государственной услуги.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о документе, удостоверяющем личность физического лица услугодатель получает из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
7. Взаимодействие портала и цифровых систем осуществляется согласно статье 83 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
8. Работник канцелярии услугодателя в день поступления заявления осуществляет его регистрацию в цифровой системе "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – "Е-лицензирование") и направляет ее руководителю услугодателя, которым назначается ответственный работник.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени или в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Работник канцелярии отказывает в приеме заявления при наличии документов с истекшим сроков действия. Отказ в приеме заявления направляется услугополучателю в цифровой системе "Е-лицензирование".
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления, проверяет полноту представленных документов.

3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
2-тарау. "Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша су тарту құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісуге арналған өтінішті (бұдан әрі – өтініш) береді.
5. Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 31 мамырдағы № 221 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18783 болып тіркелген) (бұдан әрі – су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптар) бекітілген.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
6. Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты туралы хабархат көрсетіледі.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жеке тұлғаны куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
7. Портал мен цифрлық жүйелердің өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 83-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері өтініш келіп түскен күні оны "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорының цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-лицензиялау") тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды, ол жауапты қызметкерді айқындайды.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар болған жағдайда, кеңсе жұмыскері өтінішті қабылдаудан бас тартады. Өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесі арқылы жолданады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.

9. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель направляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к Правилам подписанный ЭЦП уполномоченного лица услугодателя в "личный кабинет" услугополучателя.
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Отказ услугодателем в согласовании установки рыбозащитных устройств водозаборных сооружений не исключает возможности подачи услугополучателем повторного заявления после устранения замечаний, отраженных в мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
10. При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления оформляет результат оказания государственной услуги - согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных сооружений по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в "Е-лицензирование" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя услугодателя.
11. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
12. Уполномоченный орган направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила оператору цифровой инфраструктуры портала.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги "Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений"
13. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, ведомства уполномоченного органа, уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

9. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған уәжді бас тартуды көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті берушінің су тарту құрылысының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісуден бас тартуы көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуда көрсетілген ескертулерді жойғаннан кейін қайта өтініш беру мүмкіндігін жоққа шығармайды.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде жауапты құрылымдық бөлімше өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін – су тарту құрылысының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісуді рәсімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі портал арқылы "Е-лицензиялау" жүйесіндегі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
11. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
12. Уәкілетті орган Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты порталдың цифрлық инфрақұрылымы операторына жібереді.
3-тарау. "Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу" мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
13. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті орган ведомствосының, уәкілетті орган басшысының атына немесе мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющих требования, указанные в жалобе.
14. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, ведомством уполномоченного органа, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, ведомством уполномоченного органа в области рыбного хозяйства, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
15. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование установки
рыбозащитных устройств
водозаборных и сбросных
сооружений"
Форма
В___________________________
(наименование территориального
подразделения ведомства
уполномоченного органа в
области рыбного хозяйства)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество (при
его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
____________________________
(адрес, номер телефона и факса)
____________________________
(бизнес-идентификационный
номер, индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление на согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений
Прошу выдать согласование на установку
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вид водозаборного сооружения _________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(краткая характеристика)
Тип рыбозащитного устройства _________________________________________
____________________________________________________________________
(краткая характеристика)
Наименование и местонахождение водного объекта (водоем, область, район,
поселок, село): _______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Наименование водоема________________________________________________
Дата/сроки проведения установки рыбозащитного устройства водозаборных и
сбросных сооружений: _________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации и согласен на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Дата подачи заявления "___" ____________ 20 __ года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование установки
рыбозащитных устройств
водозаборных и сбросных
сооружений"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz
3
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Цифровая (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений либо мотивированный отказ
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) жібереді. Қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасалған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші шағымды жоғары тұрған органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) жібермейді.
14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган ведомствосы, уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Көрсетілетін қызметті берушінің, балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не барып тексеру;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау өкілеттігі берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз тасығышта берілген кезде) немесе электрондық түрде (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
15. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Су тарту және ағызу
құрылыстарының балық қорғау
құрылғыларын орнатуды келісу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(балық шаруашылығы
саласындағы уәкілетті орган
ведомствосының аумақтық
бөлімшесінің атауы)
____________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі, заңды
тұлғаның атауы
____________________________
(мекенжайы, телефон және факс
нөмірі)
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру
нөмірі/жеке сәйкестендіру
нөмірі)
Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісуге арналған өтініш
_____________________________________________орнатуға келісім беруіңізді
сұраймын.
_____________________________________________________________________
Су тарту құрылысының түрі _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қысқаша сипаттамасы)
Балық қорғау құрылғысының түрі _______________________________________
_____________________________________________________________________
(қысқаша сипаттамасы)
Су объектісінің (су айдыны, облыс, аудан, кент, ауыл) атауы және орналасқан жері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Су айдынының атауы___________________________________________________
Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғысын орнатуды
жүргізу күні/мерзімі: ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және цифрлық жүйелерде
қамтылған, заңмен қорғалатын құпиялардан тұратын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
Өтініштің берілген күні 20__ жылғы "___" __________
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
"Су тарту және ағызу
құрылыстарының балық қорғау
құрылғыларын орнатуды келісу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
"Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Цифрлық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу не уәжді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс графигі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 8.30 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 14.00, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон);
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Кодексу и статьи 5 Закона, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных сооружений, удостоверенное электронной-цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия проектной документации на рыбозащитные устройства водозаборных сооружений.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о документе, удостоверяющем личность физического лица, услугодатель получает из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности представленных услугополучателем документов и сведений, содержащихся в них для получения государственной услуги;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения извещения о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование установки
рыбозащитных устройств
водозаборных и сбросных
сооружений"
Форма
[Уәкілетті органның атауы]
[Наименование уполномоченного органа]
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование услугополучателя]
Место регистрации:
Область: [Область]
Район: [Район]
Город\населенный пункт: [Город\населенный пункт]
[индивидуальный идентификационный номер/бизнес-
идентификационный номер] [БИН/ИИН]
Дата государственной регистрации от [Дата]
Причина отказа: [Причина отказа]
[Должность подписывающего услугодателя] [Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование установки
рыбозащитных устройств
водозаборных и сбросных
сооружений"
Форма
Согласование установки рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений
Номер: ___________ Дата выдачи: ____________
Выдано: ______________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица)
Типы рыбозащитных устройств водозаборных и сбросных сооружений________
_____________________________________________________________________
Длина (в метрах) ______________________________________________________
Ширина (в метрах) _____________________________________________________
Высота (или глубина установки рыбозащитных устройств водозаборных и
сбросных сооружений) _________________________________________
Руководитель территориального подразделения Комитета рыбного хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года № 213
Правила
оказания государственной услуги "Выдача справки о происхождении вылова"

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.30-ден 14.0-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 8.30-дан 18.00-ге дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Кодекске және Заңның 5-бабына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұралатын құжаттар мен мәліметтердің тізімі:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісуге арналған өтініш;
2) су тарту және құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына арналған жобалау құжаттамасының электрондық көшірмесі.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және олардағы мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметпен немесе қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған кезде портал арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы хабархатты порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігіне ие.
Су тарту және ағызу
құрылыстарына балық қорғау
құрылғыларын орнатуды келісу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
[Уәкілетті
органның атауы]
[Наименование
уполномоченного органа]
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Берілген күні: [берілген күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
Тіркеу орны: облыс:
[Облыс] Ауданы: [Аудан]
Қала / елді мекен: [қала/елді мекен]
[жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру нөмірі] [БСН/ЖСН]
Мемлекеттік тіркеу күні [күні]
Бас тарту себебі:
[Бас тарту себебі] [қол қоюшы көрсетілетін қызметті берушінің лауазымы]
[Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
"Су тарту және ағызу
құрылыстарының балық қорғау
құрылғыларын орнатуды келісу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларын орнатуды келісу
Нөмірі: ___________ Берілген күні: ____________
Берілді: ____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау құрылғыларының типтері
_____________________________________________________________________
Ұзындығы (метрмен) ___________________________________________________
Ені (метрмен) _________________________________________________________
Биіктігі (немесе су тарту және ағызу құрылыстарының балық қорғау
құрылғыларын орнату тереңдігі) _________________________________________
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы
комитетінің аумақтық бөлімшесінің басшысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 213 бұйрығына
2-қосымша
"Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания государственной услуги "Выдача справки о происхождении вылова" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах (далее - Закон) и подпунктом 426) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача справки о происхождении вылова" (далее – государственная услуга).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
3) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим или юридическим лицам (далее - услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача справки о происхождении вылова"
4. Для получения государственной услуги услугополучатель подает услугодателю заявление на выдачу справки о происхождении вылова (далее – заявление) через портал по форме согласно приложению 1 к Правилам.
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги указан в приложении 2 к Правилам (далее – Перечень).
6. При направлении услугополучателем заявления через портал, в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии заявления, а также извещение о дате и времени получения результата оказания государственной услуги.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о документе, удостоверяющем личность физического лица услугодатель получает из государственных цифровых систем через портал.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына және "Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-бабының 426) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін анықтайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басқаруды, сондай-ақ өз құзыреті шегінде салалараралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік органдар және мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
3) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтімен және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған, электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
2-тарау. "Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беруге өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
6. Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты туралы хабархат көрсетіледі.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жеке тұлғаны куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.

7. Взаимодействие портала и цифровых систем осуществляется согласно статье 83 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
8. Работник канцелярии услугодателя в день поступления заявления осуществляет его регистрацию в цифровой системе "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – "Е-лицензирование") и направляет ее руководителю услугодателя, которым назначается ответственный работник.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени или в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Работник канцелярии отказывает в приеме заявления при наличии документов с истекшим сроков действия. Отказ в приеме заявления направляется услугополучателю в цифровой системе "Е-лицензирование".
9. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления, проверяет полноту представленных документов, указанных в пункте 8 Перечня.
10. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица, в "личный кабинет" услугополучателя.
11. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Отказ услугодателем в оказании государственной услуги не исключает возможности подачи услугополучателем повторного заявления после устранения замечаний, отраженных в мотивированном отказе в оказании государственной услуги.
12. При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель оформляет справку о происхождении вылова по форме, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2016 года № 304 "Об утверждении формы справки о происхождении вылова" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14117).
Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в "Е-лицензирование" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя услугодателя.
13. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).

7. Портал мен цифрлық жүйелер арасындағы өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 83-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері өтініш келіп түскен күні оны "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорының цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-лицензиялау") тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды, ол жауапты жұмыскерді айқындайды.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар болған жағдайда, кеңсе жұмыскері өтінішті қабылдаудан бас тартады. Өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесі арқылы жолданады.
9. Көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тізбенің 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
11. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті берушінің бас тартуы көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуда көрсетілген ескертулерді жойғаннан кейін қайта өтініш беру мүмкіндігін жоққа шығармайды.
12. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші "Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 8 шілдедегі № 304 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14117 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтаманы ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі портал арқылы "E-лицензиялауда" көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-мен расталған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
13. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.

17. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача справки о
происхождении вылова"
Форма
В __________________________
(наименование территориального
подразделения ведомства
уполномоченного органа
в области рыбного хозяйства)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), физического
лица, индивидуальный
идентификационный номер
наименование юридического лица)
адрес _______________________
(индекс, область, город, район,
улица, № дома, № квартиры
(при наличии), номер телефона)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер)
Заявление на выдачу справки о происхождении вылова
Прошу выдать справку о происхождении вылова.
Информация о выловленной рыбе или других водных животных: для рыб/других водных животных из естественной среды обитания/в рамках мелиоративного лова
(нужное указать)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Наименование места вылова (рыбохозяйственный водоем и (или) участок)
Виды рыбных ресурсов и (или) других водных животных
Установленная квота/лимит с 1 января по 31 декабря 20 ___года (тонна) (для рыбных ресурсов и (или) других водных животных из естественной среды обитания)
В рамках мелиоративного лова (тонна)
Заявляемый объем вылова на день обращения по состоянию на "___" _______20__ года (тонна)
Остаток по состоянию на "___" ___________ 20__ года (тонна)
1
2
3
4
5
6
7
Номер и дата разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными
_____________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации и согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Дата подачи заявления "___" ____________20___года.
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача справки
о происхождении вылова"
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки о происхождении вылова"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал) www.egov.kz
3
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги
Цифровая (частично цифровизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о происхождении вылова либо мотивированный отказ
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

17. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Балықтың қайдан ауланғаны
туралы анықтама беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(балық шаруашылығы
саласындағы уәкілетті орган
ведомствосының аумақтық
бөлімшесінің атауы)
____________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі, жеке
сәйкестендіру нөмірі, заңды
тұлғаның атауы)
мекенжайы__________________
(индекс, облыс, қала, аудан,
көше, үй №, пәтер № (бар
болса), телефон нөмірі)
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Балықтың қайдан ауланғаны туралы өтініш
Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беруіңізді сұраймын. Ауланған балық немесе басқа су жануарлары туралы ақпарат: табиғи мекендеу ортасынан алынған/ мелиоративтік аулау шеңберінде балық/басқа су жануарлары үшін (қажеттісін көрсету керек)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ауланған жердің (су айдыны учаскесінің) атауы
Балық ресурстарының және (немесе) басқа да су жануарларының түрлері
20__ жылғы 1 қаңтардан
20__ жылғы 31 желтоқсанға дейін белгіленген кво-а/лимит (тонна) (табиғи мекендеу ортасынан алынған балық ресурстары және (немесе) басқа да су жануарлары үшін)
Мелио-ративтік аулау шеңбе-рінде (тонна)
20__ жылғы "__" ____ жай-күй бойынша өтініш берген күні мәлімделген аулау көлемі (тонна)
20__ жылғы "__" ___ жай-күй бойын-ша қалдық (тонна)
1
2
3
4
5
6
7
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсаттың нөмірі мен күні ________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш берілген күн 20___жылғы "___" ____________
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
"Балықтың қайдан ауланғаны
туралы анықтама беру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Цифрлық (ішінара цифрландырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама не уәжді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республи-касының заңнамасын-да көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс графигі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 8.30 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 14.00, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон);
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Кодексу и статьи 5 Закона, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на выдачу справки о происхождении вылова в форме электронного документа, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными по формам 1, 2 и 3 приложение 3 к Правилам выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 37277).
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о документе, удостоверяющем личность физического лица, услугодатель получает из государственных цифровых систем через портал.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности представленных услугополучателем документов и сведений, содержащихся в них для получения государственной услуги;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.30-ден 14.0-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 8.30-дан 18.00-ге дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Кодекске және Заңның 5-бабына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұралатын құжаттар мен мәліметтердің тізімі:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама беруге арналған өтініш;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37277 болып тіркелген) бекітілген Балық ресурстары және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес 1, 2 және 3-нысандар бойынша балық ресурстары және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған рұқсат.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және олардағы мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметпен немесе қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болған кезде мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық түрде алады.

Услугополучатель имеет возможность получения извещения о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача справки о
происхождении вылова"
Форма
[Уәкілетті
органның атауы]
[Наименование
уполномоченного органа]
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование услугополучателя]
Место регистрации:
Область: [Область]
Район: [Район]
Город\населенный пункт: [Город\населенный пункт]
[индивидуальный идентификационный номер/бизнес-
идентификационный номер] [БИН/ИИН]
Дата государственной регистрации от [Дата]
Причина отказа: [Причина отказа]
[Должность подписывающего услугодателя] [Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы хабархатты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет" арқылы, көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері және Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
"Балықтың қайдан ауланғаны
туралы анықтама беру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
[Уәкілетті
органның атауы]
[Наименование
уполномоченного органа]
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Берілген күні: [Берілген күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
Тіркеу орны:
Облыс: [Облыс]
Ауданы: [Аудан]
Қала/елді мекен: [Қала/елді мекен]
[жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі] [БСН/ЖСН]
Мемлекеттік тіркеу күні [Күні]
Бас тарту себебі: [Бас тарту себебі]
[Қол қоюшы көрсетілетін қызметті берушінің лауазымы]
[Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]