Об утверждении Правил по аккредитации юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 19 мая 2026 года № 245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38792
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 30) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила по аккредитации юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства (далее – Правила аккредитации) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2. Признать утратившим силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
6. Установить, что с 12 июля 2026 года:
1) пункт 4 Правил аккредитации действуют в следующей редакции:
"4. Юридические лица (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляют заявление с документами в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал) или объект цифровизации "цифровая система в сфере архитектуры, градостроительства и строительства e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz) (далее – цифровая система)";
2) абзац пункта 6 Правил аккредитации действуют в следующей редакции:
"Справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах";
3) абзац 7-2), пункта 7 Правил аккредитации действуют в следующей редакции:
"7-2) выдача, переоформление свидетельства в электронной форме осуществляется цифровой системой без участия услугодателя –20-40 (двадцать - сорок) минут после принятия заявления";

Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 19 мамырдағы № 245 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38792 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 30) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Аккредиттеу қағидалары) бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
6. 2026 жылғы 12 шілдеден бастап мыналар белгіленсін:
1) Аккредиттеу қағидаларының 4-тармағы мынадай редакцияда қолданылсын:
"4. Заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті алу үшін электрондық құжат нысанында, электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған құжаттармен бірге өтінішті "Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) немесе "сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы цифрлық жүйе "e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz) (бұдан әрі – цифрлық жүйе)" цифрлық объектісі арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жібереді;
2) Аккредиттеу қағидаларының 6-тармағының абзацы мынадай редакцияда қолданылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді";
3) Аккредиттеу қағидаларының 7-тармағының 7-2) абзацы мынадай редакцияда қолданылсын:
"7-2) куәлікті электрондық нысанда беруді, қайта ресімдеуді ақпараттық жүйе көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз – 20-40 (жиырма - қырық) минут ішінде жүзеге асырады";

4) пункт 10 Правил аккредитации действуют в следующей редакции:
"10. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных и социально ответственных услугах";
5) строка, Приложение 1 и 3 к Правилам аккредитации, Правила аккредитации действуют в следующей редакции:
"все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть направлена любая информация по вопросам переоформления свидетельства об аккредитации; заявителю и его специалистам не запрещено судом заниматься данным видом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при переоформлении свидетельства об аккредитации";
6) строка, порядковый номер 4 Приложения 4 к Правилам аккредитации действуют в следующей редакции:
"
4
Способы предоставления
государственной услуги
и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz.
"Цифровая система в сфере архитектуры,
градостроительства и строительства e-Qurylys.kz"
(www.equrylys.kz)
".
7. Установить, что с 01 июля 2028 года:
1) строку 5) Приложения 2 Правил аккредитации действуют в следующей редакции:
"5) Наличие сертификата эксперта";
2) строка 1 и 2 Приложения 7 к Правилам аккредитации, Правила аккредитации действуют в следующей редакции:
"
1.
наличие не менее трех аттестованных (сертифицированных) экспертов по осуществлению технического надзора по объектам первого уровня ответственности по следующим специализациям:
в части несущих и ограждающих конструкций (не менее одного эксперта);
в части инженерных сетей (не менее одного эксперта);
в части технологического оборудования (не менее одного эксперта)
Форма сведений согласно приложения 2 к настоящим Правилам
2.
наличие не менее одного аттестованного (сертифицированного) инженерно-технического работника по специализации "Главный инженер проекта" и/или "Главный инженер"
Форма сведений согласно приложения 2 к настоящим Правилам
".
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 19 мая 2026 года № 245
Приложение 1 к приказу
Правила по аккредитации юридических лиц, осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства

4) Аккредиттеу қағидаларының 10-тармағы мынадай редакцияда қолданылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді";
5) Аккредиттеу қағидаларының 1 және 3-қосымшаларының жолы мынадай редакцияда қолданылсын:
"көрсетілген барлық деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аккредиттеу туралы куәлікті беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; өтініш берушіге және оның мамандарына соттың осы қызмет түрімен айналысуға тыйым салмайды; қоса беріліп отырған барлық құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады; өтініш беруші аккредиттеу туралы куәлік беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі";
6) Аккредиттеу қағидаларына 4-қосымшаның реттік нөмірі 4-жолы мынадай редакцияда қолданылсын:
"
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz.
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы ақпараттық жүйе e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz).
";
7) 2028 жылғы 01 шілдеден бастап мыналар белгіленсін:
1) "Аккредиттеу қағидаларының 2-қосымшаның 5) жолы мынадай редакцияда қолданылсын:
"5) сарапшы аттестатының (сертификатының) болуы";
2) "Аккредиттеу қағидаларының 7-қосымшаның 1 және 2-жолдары мынадай редакцияда қолданылсын:
"
11.
мынадай мамандандырулар бойынша бірінші деңгейдегі жауапкершілік объектілері бойынша техникалық қадағалауды жүзеге асыру бойынша кемінде үш аттестатталған (сертификатталған) сарапшының болуы:
тірек және қоршау конструкциялары бөлігінде (кемінде бір сарапшы);
инженерлік желілер бөлігінде (кемінде бір сарапшы);
технологиялық жабдық бөлігінде (кемінде бір сарапшы)
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
22.
"Жобаның бас инженері" және/немесе "Бас инженер" мамандығы бойынша кемінде бір аттестатталған (сертификатталған) инженерлік-техникалық қызметкердің болуы
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
".
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 19 мамырдағы
№ 245 Бұйрықпен бекітілген
Бұйрыққа 1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі қағидалар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по аккредитации юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок аккредитации юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
2. "Аккредитация юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства" является государственной услугой (далее – государственная услуга) и оказывается местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения (далее - услугодатель) согласно настоящим Правилам.
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) аккредитация – процедура официального признания уполномоченным органом полномочий юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
2) свидетельство об аккредитации – свидетельство удостоверяющее статус юридических лиц по управлению проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
3) заявитель – юридическое лицо, претендующее на аккредитацию в качестве организации по управлению проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
4) услугодатель – местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.
Глава 2. Порядок аккредитации юридических лиц, осуществляющих
управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства
4. Юридические лица (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляют заявление с документами в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал) или объект информатизации "информационная система в сфере архитектуры, градостроительства и строительства e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz) (далее – информационная система):
4-1) при получении свидетельства об аккредитации юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства юридические лица направляют заявление с заполненной формой сведений согласно приложений 1 и 2 к настоящим Правилам;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 30) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу тәртібін айқындайды.
2. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) болып табылады және осы Қағидаларға сәйкес астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аккредиттеу – уәкілетті органның сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың өкілеттіктерін ресми тану рәсімі;
2) аккредиттеу туралы куәлік – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі заңды тұлғалардың мәртебесін куәландыратын куәлік;
3) өтініш беруші – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі ұйым ретінде аккредиттеуге үміткер заңды тұлға;
4) көрсетілетін қызметті беруші – астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары.
2-тарау. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
4. Заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті алу үшін "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) немесе "сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы ақпараттық жүйе "e-Qurylys.kz" ақпараттандыру объектісі (www.equrylys.kz) (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы көрсетілетін қызметті берушіге электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы құжаттармен өтінішті жібереді:
4-1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу туралы куәлік алған кезде заңды тұлғалар осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес толтырылған мәліметтер нысанымен өтініш жібереді;

4-2) при переоформлении свидетельства об аккредитации заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. Приложение с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, которое содержит "Аккредитации юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства" согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований).
6. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги определены пунктом 9 Перечня основных требований.
Справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
7. Действия, входящие в состав процесса оказания государственной услуги, длительность выполнения:
7-1) автоматическая регистрация заявления с документами, указанные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящих Правил;
7-2) выдача, переоформление свидетельства в электронной форме осуществляется информационной системой без участия услугодателя – в течение 20-40 (двадцать - сорок) минут.
Свидетельство об аккредитации юридического лица, осуществляющего управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства выдается в электронном/цифровом виде, согласно приложению 5 к настоящим Правилам и разрешительным требованиям.
8. Свидетельства об аккредитации подлежат переоформлению при изменении наименования и (или) места нахождения юридического лица.
9. Срок действия свидетельства об аккредитации юридического лица, осуществляющего управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства составляет два года со дня аккредитации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
10. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.

4-2) аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу кезінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
5. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеуді" қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымша (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі Негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында айқындалған.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақтың екінші абзацының 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақтың үшінші абзацының 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін іс-әрекеттер, орындалу ұзақтығы:
7-1) өтінішті осы Қағидалардың 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен автоматты түрде тіркеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-2) тармақшаның 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
7-2) куәлікті электрондық нысанда беруді, қайта ресімдеуді ақпараттық жүйе көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз – 20-40 (жиырма - қырық) минут ішінде жүзеге асырады.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаны аккредиттеу туралы куәлік осы Қағидаларға және рұқсат беру талаптарына 5-қосымшаға сәйкес электрондық/цифрлық түрде беріледі.
8. Аккредиттеу туралы куәлік заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде қайта ресімделуге жатады.
9. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаны аккредиттеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелген күннен бастап екі жылды құрайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақтың 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
10. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.

11. Организации по управлению проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, прошедшие аккредитацию, включаются в Реестр аккредитованных юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, который содержит совокупность информации о реквизитах юридического лица, дату выдачи и номер свидетельства об аккредитации, о наличии в штате специалистов, а также сведения о принятых в отношении данного юридического лица мерах ответственности, установленных законами Республики Казахстан.
12. Приостановление, возобновление действия, лишение (отзыв) свидетельства об аккредитации осуществляется в порядке и (или) по основаниям, предусмотренным статьей 45 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
13. Не допускается осуществление деятельности организацией, без наличия действующего свидетельства об аккредитации.
14. В Реестр аккредитованных организаций, предусмотренный пунктом 11 настоящих Правил вносятся изменения и дополнения на основании заявления аккредитованной организаций по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При этом, любые внесенные изменения и дополнения не влекут за собой нарушения разрешительных требований, предусмотренных приложением 7 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей
и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
15. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам по аккредитации
юридических лиц,
осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры,
градостроительства
и строительства
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
В ____________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, реквизиты бизнес идентификационного
номера)
Прошу аккредитовать в качестве юридического лица, осуществляющего управление
проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства
Место нахождения юридического лица ____________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон, факс, почтовый адрес)
Филиалы (представительства, объекты, пункты, участки)
______________________________________________________________________
(местонахождение и реквизиты)
Прилагаемые документы (с указанием количества листов):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче
свидетельства об аккредитации; заявителю и его специалистам не запрещено судом
заниматься данным видом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют
действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование
персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче свидетельства
об аккредитации;
Руководитель_________ _____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" ___________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам по аккредитации
юридических лиц,
осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры,
градостроительства
и строительства
Форма
Форма сведений

11. Аккредиттеуден өткен сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі ұйымдар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын аккредиттелген заңды тұлғалардың тізіліміне енгізіледі, онда заңды тұлғаның деректемелері, аккредиттеу туралы куәліктің берілген күні мен нөмірі, штатта мамандардың болуы, сондай-ақ осы заңды тұлғаға қатысты қабылданған жауапкершілік шаралары туралы мәліметтер, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген.
12. Аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қолданысын қайта бастау, одан айыру (кері қайтарып алу) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабында көзделген тәртіппен және (немесе) негіздер бойынша жүзеге асырылады.
13. Қолданыстағы аккредиттеу туралы куәлік болмаса, ұйымның қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.
14. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген аккредиттелген ұйымдардың тізіліміне осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттелген ұйымдардың өтініші негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
Бұл ретте, енгізілген кез келген өзгерістер мен толықтырулар осы Қағидалардың 7-қосымшасында көзделген рұқсат беру талаптарын бұзуға әкеп соқпайды.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға береді.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей шағымды қарайтын органға әкімшілік істі жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын іс-әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс саласындағы
жобаларды басқаруды жүзеге
асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу жөніндегі
қағидаларға 1-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
бастап_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірінің деректемелері)
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге
асыратын заңды тұлға ретінде аккредиттеуді сұраймын
Заңды тұлғаның орналасқан жері ________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үй нөмірі, телефон, факс, пошта мекенжайы)
Филиалдар (өкілдіктер, объектілер, пункттер, учаскелер)
_____________________________________________________________________
(орналасқан жері және деректемелері)
Қоса беріліп отырған құжаттар (парақтардың санын көрсете отырып):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______ парақ қоса беріледі.
Осымен расталады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымшаның осы абзацының 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
көрсетілген барлық деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аккредиттеу туралы куәлікті беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; өтініш берушіге және оның мамандарына соттың осы қызмет түрімен айналысуға тыйым салмайды; қоса беріліп отырған барлық құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады; өтініш беруші аккредиттеу туралы куәлік беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі,;
Басшы _________ _____________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Толтыру күні: "___" ___________ 20__ жыл
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі қағидаларға
2-қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны

1) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________________
2) Должность ___________________________________________________________
3) Стаж работы__________________________________________________________
(указать по специальности и на занимаемой должности)
4) Специализация по диплому_____________________________________________
5) Наличие аттестата (сертификата) эксперта________________________________
(указать номер и дату выдачи)
Сведения об административно-бытовых помещениях
6) Адрес: ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________
7) Наименование и реквизиты документа, подтверждающего право собственности
или иное законное основание
______________________________________________________________________
Сведения о материально-технической оснащенности
8) Наименование: _______________________________________________________
9) Единица измерения ___________________________________________________
10) Количество _________________________________________________________
11) Срок эксплуатации __________________________________________________
12) Примечание ________________________________________________________
______________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам по аккредитации
юридических лиц,
осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры,
градостроительства
и строительства
Форма
Заявление юридического лица для переоформления свидетельства
В ____________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ___________________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, бизнес-идентификационный номер
юридического лица (в том числе иностранного юридического лица),
бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица)
Прошу переоформить свидетельство
№__________ от "___" _________ 20___ года, выданную(ое) на осуществление
______________________________________________________________________
(полное наименование вида деятельности и (или) подвида(ов) деятельности)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):
1) изменение наименования юридического лица _____________________________
2) изменение места нахождения юридического лица _________________________
Адрес юридического лица _______________________________________________
(страна – для иностранного юридического лица, почтовый индекс, область, город,
район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Электронная почта _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Факс _________________________________________________________________
Банковский счет _______________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам переоформления свидетельства
об аккредитации; заявителю и его специалистам не запрещено судом заниматься
данным видом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют
действительности и являются действительными; заявитель согласен на использование
персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при переоформлении
свидетельства об аккредитации.
Руководитель __________ _____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__"__________ 20__ года
Приложение 4
к Правилам по аккредитации
юридических лиц,
осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры,
градостроительства
и строительства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства":
1
Наименование государственной услуги
Аккредитация юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
2) Лауазымы _________________________________________________________
3) Жұмыс өтілі _______________________________________________________
(мамандық бойынша және атқаратын лауазымында көрсету)
4) Диплом бойынша мамандандыру ______________________________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымшаның 5) тармақшасының 01.07.2028 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
5) Сарапшы аттестатының (сертификатының) болуы ________________________
(нөмірі мен берілген күнін көрсету)
Әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлар туралы мәліметтер
6) Мекенжайы: _________________________________________________________
______________________________________________________________________
7) Меншік құқығын немесе өзге де заңды негізді растайтын құжаттың атауы мен
деректемелері
______________________________________________________________________
Материалдық-техникалық жарақтандыру туралы мәліметтер
8) Атауы:______________________________________________________________
9) Өлшем бірлігі________________________________________________________
10) Саны______________________________________________________________
11) Пайдалану мерзімі __________________________________________________
12) Ескерту ___________________________________________________________
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс саласындағы
жобаларды басқаруды жүзеге
асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу жөніндегі
қағидаларға 3-қосымша
Нысан
Куәлікті қайта ресімдеу үшін заңды тұлғаның өтініші
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
бастап ______________________________________________________________
(заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда-заңды тұлғаның
(оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы, орналасқан жері, бизнес –
сәйкестендіру нөмірі, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Куәлікті қайта ресімдеуді сұраймын
№__________ бастап "___" _________ 20___ жүзеге асыруға берілген жыл
_____________________________________________________________________
(қызмет түрінің және(немесе) қызметтің кіші түрлерінің (түрлерінің) толық атауы)
мынадай негіз(дер) бойынша (тиісті ұяшықта Х көрсетіңіз):
1) заңды тұлғаның атауын өзгерту ________________________________________
2) заңды тұлғаның орналасқан жерін өзгерту _______________________________
Заңды тұлғаның мекенжайы______________________________________________
(ел – шетелдік заңды тұлға үшін, пошта индексі, облыс, қала, аудан, елдімекен, көше
атауы, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың) нөмірі
Электрондық пошта ____________________________________________________
Телефондар ___________________________________________________________
Факс _________________________________________________________________
Банктік шот ___________________________________________________________
(шот нөмірі, банктің атауы және орналасқан жері) _ _ _ _ _ _ парақ қоса беріледі.
Осымен расталады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымшаның осы абзацының 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
көрсетілген барлық деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; өтініш берушіге және оның мамандарына соттың осы қызмет түрімен айналысуына тыйым салынбайды; қоса беріліп отырған барлық құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады; өтініш беруші аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі.
Басшы __________ _____________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Толтыру күні: "__"__________ 20__ жыл
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс саласындағы
жобаларды басқаруды жүзеге
асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу жөніндегі
қағидаларға 4-қосымша
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі:
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы

1) Аккредитация юридических лиц, осуществляющих управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
2) Переоформление свидетельства при изменении наименования и (или) места нахождения юридического лица.
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкента
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz.
"Информационная система в сфере архитектуры, градостроительства и строительства e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz).
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача, переоформление свидетельства при изменении наименования и (или) места нахождения юридического лица – 20-40 минут
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (полностью автоматизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача либо переоформление свидетельства об аккредитации по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатели – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) при получении свидетельства:
заявление по установленной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
форма сведения согласно приложению 2 к настоящим Правилам в соответствии с разрешительными требованиями, предъявляемыми к юридическим лицам, осуществляющим управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства согласно приложению 7 к настоящим Правилам;

1) Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу;
2) Заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде куәлікті қайта ресімдеу.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымшаның реттік нөмірі 4-жолының 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz.
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы ақпараттық жүйе e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz).
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде куәлікті беру, қайта ресімдеу – 20-40 минут
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу туралы куәлікті беру не қайта ресімдеу.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушілер – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, түскі үзіліспен сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) куәлік алған кезде:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініш; осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;

2) при переоформлении свидетельства об аккредитации: заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства и услугодателя: www.gov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 5
к Правилам по аккредитации
юридических лиц,
осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры,
градостроительства
и строительства
Форма
Свидетельство об аккредитации
N 00000 Настоящее свидетельство об аккредитации выдано
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(юридический адрес)
на право управления проектами в сфере архитектуры, градостроительства
и строительства
АККРЕДИТОВАНО
и внесен в реестр уполномоченного органа
Срок действия свидетельства до ________________________________________
Уполномоченный орган _______________________________________________
город ___________ "____" _____________ 20 года
Приложение 6
к Правилам по аккредитации
юридических лиц,
осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры,
градостроительства
и строительства
Заявление
В ________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ________________________________________________________________
(полное наименование аккредитованной организации, реквизиты
бизнес-идентификационного номера)
Прошу изменить (дополнения/заменить) в
___________________________________________________________________
(полное наименование Реестра аккредитованных организаций в соответствии
с пунктом 11 настоящих Правил)
в связи со сменой место работы с __________________ на _________________
(полное наименование аккредитованной организаций)
Адрес _____________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома/здания (стационарного
помещения), телефон, факс, е-mail)
Прилагается:

2) аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу кезінде: осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның және көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған: www.gov.kz.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс саласындағы
жобаларды басқаруды жүзеге
асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу жөніндегі
қағидаларға 5-қосымша
Нысан
Аккредиттеу туралы куәлік
N 00000 осы аккредиттеу туралы куәлік берілді
_____________________________________________________________________
___________________ (заңды мекенжайы)
сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару құқығына
Аккредиттелген және уәкілетті органның тізіліміне енгізілген
Куәліктің қолданылу мерзімі ____________________________________________
Уәкілетті орган _______________________________________________________
қала ___________ "____" _____________ 20 жыл
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс саласындағы
жобаларды басқаруды жүзеге
асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу жөніндегі
қағидаларға 6-қосымша
Өтініш
________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
бастап _____________________________________________________________
(аккредиттелген ұйымның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірінің
деректемелері)
өзгертуді (толықтыруларды/ауыстыруды) сұраймын
_____________________________________________________________________
(осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес аккредиттелген ұйымдар тізілімінің толық
атауы)
ауысымға байланысты жұмыс орны _________________ бойынша ____________
(аккредиттелген ұйымдардың толық атауы)
Мекенжайы___________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың)
нөмірі, телефоны, факс, е-mail)
Мыналар:

1. Копии документов, подтверждающих отношение с работодателем или о их
прекращении (приказы о принятии и увольнении, трудовые книжки);
2. Копии удостоверении личности.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче
свидетельства; заявителю и его специалистам не запрещено судом заниматься данным
видом деятельности; все прилагаемые документы соответствуют действительности
и являются действительными; заявитель согласен на использование персональных
данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при выдаче свидетельства
об аккредитации.
Руководитель ____________ _________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "___" __________ 20 года
Приложение 7
к Правилам по аккредитации
юридических лиц,
осуществляющих управление
проектами в сфере архитектуры,
градостроительства
и строительства
Форма
Разрешительные требования, предъявляемые к юридическим лицам,
осуществляющим управление проектами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства
№ п/п
Разрешительные требования
Документы, подтверждающие соответствие разрешительным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
наличие не менее трех аттестованных (сертифицированных) экспертов по осуществлению технического надзора по объектам первого уровня ответственности по следующим специализациям:
в части несущих и ограждающих конструкций (не менее одного эксперта);
в части инженерных сетей (не менее одного эксперта);
в части технологического оборудования (не менее одного эксперта)
Форма сведений согласно приложения 2 к настоящим Правилам
2.
наличие не менее одного аттестованного (сертифицированного) инженерно-технического работника по специализации "Главный инженер проекта" и/или "Главный инженер"
Форма сведений согласно приложения 2 к настоящим Правилам
3.
наличие не менее одного квалифицированного инженера-сметчика
Форма сведений согласно приложения 2 к настоящим Правилам
4.
наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или ином законном основании
Форма сведений согласно приложения 2 к настоящим Правилам
5.
наличие материально-технической оснащенности, в частности рабочей станций с установленным программным обеспечением, позволяющим осуществлять выполнение расчетов, составление и оформление графических и иных материалов
Форма сведений согласно приложения 2 к настоящим Правилам
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 19 мая 2026 года № 245
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. Жұмыс берушімен қарым-қатынасты растайтын немесе оларды тоқтату туралы
құжаттардың көшірмелері (қабылдау және жұмыстан шығару туралы бұйрықтар,
еңбек кітапшалары);
2. Жеке куәліктің көшірмелері қоса беріледі.
Осымен расталады:
көрсетілген барлық деректер ресми байланыстар болып табылады және оларға куәлік беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін; өтініш берушіге және оның мамандарына соттың осы қызмет түрімен айналысуына тыйым салынбайды; қоса беріліп отырған барлық құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады; өтініш беруші аккредиттеу туралы куәлік беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келіседі.
Басшы ____________ __________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Толтыру күні: "___" __________ 20 жыл
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс саласындағы
жобаларды басқаруды жүзеге
асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу жөніндегі
қағидаларға 7-қосымша
Нысан
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары
№ р/с
Рұқсат беру талаптары
Рұқсат беру талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескерту
1
2
3
4
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-қосымшаның 1-жолының 01.07.2028 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
1.
мынадай мамандандырулар бойынша бірінші деңгейдегі жауапкершілік объектілері бойынша техникалық қадағалауды жүзеге асыру бойынша кемінде үш аттестатталған (сертификатталған) сарапшының болуы:
тірек және қоршау конструкциялары бөлігінде (кемінде бір сарапшы);
инженерлік желілер бөлігінде (кемінде бір сарапшы);
технологиялық жабдық бөлігінде (кемінде бір сарапшы)
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-қосымшаның 2-жолының 01.07.2028 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бұйрықтың 6-т. қараңыз.
2.
"Жобаның бас инженері" және/немесе "Бас инженер" мамандығы бойынша кемінде бір аттестатталған (сертификатталған) инженерлік-техникалық қызметкердің болуы
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
3.
кемінде бір білікті инженер-сметашының болуы
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
4.
меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
5.
есептеулерді орындауға, графикалық және өзге де материалдарды жасауға және ресімдеуге мүмкіндік беретін, белгіленген бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс станцияларының материалдық-техникалық жарақтандырылуының, атап айтқанда, болуы
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 19 мамырдағы
№ 245 Бұйрыққа 2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

1. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 733 "Об утверждении Правил по аккредитации организаций по управлению проектами в области архитектуры, градостроительства и строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12702);
2. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 749 "Об утверждении Правил оказания инжиниринговых услуг по управлению проектом строительства объектов и квалификационных требований, предъявляемых организациям, оказывающим услуги по управлению проектом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12528);
3. пункт 5 Перечня некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июня 2016 года № 267 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13961);
4. пункты 2 и 3 Перечня некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 марта 2017 года № 153 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15054);
5. пункт 4 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 953 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18138);
6. пункт 3 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 499 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19044);

1. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 733 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12702 болып тіркелген);
2. "Объектілер құрылысы жобасын басқару жөніндегі инжинирингтік қызметтер көрсету қағидаларын және жобаны басқару жөніндегі қызметтер көрсететін ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 749 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12528 болып тіркелген);
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 17 маусымдағы № 267 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 5-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13961 болып тіркелген);
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 16 наурыздағы № 153 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 2 және 3-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15054 болып тіркелген);
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 953 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 4-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18138 болып тіркелген);
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 499 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19044 болып тіркелген);

7. пункт 3 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 175 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере выдачи лицензий в архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и о внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20267);
8. пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан и Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 150 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан и Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27225);
9. пункт 4 Перечня некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 сентября 2025 года № 367 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36866).

7. "Сәулет, қала салу және құрылыс қызметінде лицензия беру саласындағы мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 175 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20267 болып тіркелген);
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 150 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27225 болып тіркелген);
9. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 15 қыркүйектегі № 367 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 4-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36866 болып тіркелген).