О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 августа 2016 года № 623 "Об утверждении Типового договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 4 мая 2026 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2026 года № 38670
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 августа 2016 года № 623 "Об утверждении Типового договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14276) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 34-26) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовой договор на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям:
пункт 1 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) неснижаемый ежемесячный объем вагонооборота – это расчетная величина минимального пробега вагона в месяц, составляющая пятьдесят процентов от среднемесячного значения, полученного путем деления годового объема вагонооборота на количество месяцев курсирования поезда или прицепных и беспересадочных вагонов в году;";
пункты 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"3. Заказчик осуществляет долгосрочное субсидирование расходов Исполнителя, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям (далее – Субсидирование) в пределах суммы, рассчитанной в соответствии с Методикой определения объемов долгосрочного субсидирования расходов перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям (далее – Методика), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 167 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11541) и предусмотренной
____________________________________________________________________
(наименование Закона Республики Казахстан или решения маслихата области,
города республиканского значения, столицы)
по _________________________________________________________________
(республиканской или местной) бюджетной программе ____________________
с обеспечением основных условий субсидирования.

"Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 тамыздағы № 623 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 4 мамырдағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 мамырда № 38670 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 тамыздағы № 623 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14276 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға арналған үлгілік шартқа:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) вагон айналымының төмендетілмейтін айлық көлемі – вагон айналымының жылдық көлемін пойыздардың немесе тіркеме және тікелей қатынайтын вагондардың жыл ішіндегі қатынау айларының санына бөлу арқылы алынған орташа айлық көрсеткіштің елу пайызын құрайтын вагонның бір айдағы ең төмеңгі жүрісінің есептік шамасы;";
3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тапсырыс беруші Орындаушының әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығыстарын (бұдан әрі – Субсидиялау) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 167 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11541 болып тіркелген) Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес есептелген және субсидиялаудың негізгі шарттарын қамтамасыз ете отырып, Қазақстан Республикасы Заңының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астана мәслихаты шешімінің атауы) бойынша (республикалық немесе _бюджеттік бағдарламасында көзделген сома шегінде жүзеге асырады.

4. Заказчик вправе:
1) проводить обследование поездов, указанных в основных условиях перевозок с использованием приборов аудио-видео фиксации на предмет соответствия настоящему Договору и Национальному стандарту Республики Казахстан "Услуги населению. Обслуживание пассажиров в пассажирских поездах" (далее – Национальный стандарт) и принимать меры согласно приложению 8 к настоящему Договору;
2) проводить мониторинг поступающих жалоб в его адрес, а также размещенных в средствах массовой информации, в социальных сетях на предмет соблюдения Исполнителем основных условиях перевозок и Национального стандарта;
3) требовать от Исполнителя принятия мер по поступающим жалобам в его адрес, а также размещенных в средствах массовой информации, в социальных сетях на предмет соблюдения Исполнителем основных условиях перевозок и Национального стандарта;
4) досрочно расторгнуть настоящий Договор, в случаях:
неисполнения Исполнителем по истечению 30 календарных дней, основных условий развития, основных условий повышения цен (тарифов) и основных условий перевозок;
повторного выявления от 30 и более несоответствий Национальному стандарту по итогам проведенных обследований в течение года.
5. Заказчик обязан:
определять объем субсидирования по социально значимым сообщениям, указанных в основных условиях долгосрочного субсидирования на планируемый период в соответствии с Методикой;
осуществлять долгосрочное субсидирование в порядке и в сроки в соответствии с Правилами долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям (далее – Правила долгосрочного субсидирования), утвержденные приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11540) и настоящим Договором.
6. Исполнитель вправе:
1) требовать от Заказчика выплаты субсидий, предусмотренных настоящим Договором;
2) получать информацию о перечисленных объемах субсидий в рамках исполнения обязательств Заказчика по долгосрочному субсидированию;
3) по согласованию с Заказчиком повышать цены (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям в пределах, установленных в основных условиях повышения цен (тарифов) настоящего Договора;
4) организовывать продажу проездных документов (билетов) на поезда, указанные в основных условиях перевозок через билетные кассы, билетные кассы пассажирских агентств и через электронные терминалы, интернет-ресурсы и другими способами в порядке, установленном Правилами организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8853);

4. Тапсырыс беруші:
1) аудио-бейне тіркеу құралдарын пайдалана отырып, сәйкестігіне тасымалдаудың негізгі талаптарында көрсетілген пойыздарды зерттеп-қарауды жүргізу, осы Шартқа және Қазақстан Республикасының "Халыққа қызмет көрсету. Жолаушылар пойыздарында жолаушыларды қызмет көрсету" атты Ұлттық стандартына (бұдан әрі – Ұлттық стандарт) сәйкестігін анықтау және осы Шартқа 8-қосымшаға сәйкес шаралар қабылдауға;
2) Орындаушының тасымалдаудың негізгі шарттары мен Ұлттық стандартты сақтауы тұрғысынан оның мекенжайына, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында, әлеуметтік желілерде орналастырылған шағымдарға мониторинг жүргізуге;
3) Орындаушыдан оның атына келіп түскен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында, әлеуметтік желілерде орналастырылған шағымдар бойынша Орындаушының тасымалдаудың негізгі шарттары мен Ұлттық стандартты сақтауы тұрғысынан шаралар қабылдауды талап етуге;
4) осы Шартты мерзімінен бұрын бұзуға, егер:
Орындаушы күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін дамудың негізгі шарттарын, бағаларды (тарифтерді) көтерудің негізгі шарттарын және тасымалдаудың негізгі шарттарын орындамауы;
жыл ішінде жүргізілген зерттеп-қарау қорытындылары бойынша Ұлттық стандартқа 30 және одан да көп сәйкессіздіктер қайта анықталған жағдайда құқылы.
5. Тапсырыс беруші:
Әдістемеге сәйкес жоспарланған кезеңге ұзақ мерзімді субсидиялаудың негізгі шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар хабарламалар бойынша субсидиялау көлемін айқындау;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 166 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген) Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидалары) және осы Шартқа сәйкес тәртіппен және мерзімде субсидиялауды жүзеге асыруға міндетті.
6. Орындаушы:
1) Тапсырыс берушіден осы Шартпен көзделген субсидияны төлеуді талап етуге;
2) ұзақ мерзімді субсидиялау бойынша Тапсырыс берушінің міндеттерін орындау шеңберінде аударылған субсидия көлемі туралы ақпарат алуға;
3) Тапсырыс берушімен келісу бойынша осы Шарттың баға (тариф) көтерудің негізгі шарттарында белгіленген шектерде әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдау қызметтері тарифтерін (бағаларын) көтеруге;
4) тасымалдардың негізгі талаптарында көрсетілген пойыздарға билет кассалары, жолаушылар агенттіктерінің билет кассалары және электрондық терминалдар, интернет-ресурстар арқылы және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8853 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен басқа да тәсілдермен жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыруға;

5) в рамках исполнения настоящего Договора в зависимости от пассажиропотока определять составность поездов, указанных в основных условиях перевозок, курсирующих по социально значимым сообщениям.
6) заменять вагоны, указанные в основных условиях к пассажирским вагонам, в случае если качественные характеристики (наличие системы кондиционирования воздуха, подъемных устройств для посадки и высадки и специализированных мест для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках) не ниже и год постройки вагонов не ранее вагонов, указанных в действующих основных условиях к пассажирским вагонам, в соответствии с приложением 3 настоящего Договора;
7) направлять средства субсидий текущего финансового года на погашение кредиторской задолженности за предыдущие финансовые годы, а также на оплату авансовых платежей и предоставление гарантийных обеспечений на предстоящий финансовый год в части расходов, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям.";
7. Исполнитель обязан:
1) осуществлять перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям в соответствии с Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714) и Национальным стандартом в целях своевременного и качественного обеспечения условий настоящего Договора;
2) согласовывать с Заказчиком изменение пункта формирования и оборота пассажирского поезда, графика и расписания движения не менее чем за 10 рабочих дней до введения их в действие;
3) осуществлять перевозки пассажиров согласно графику и расписанию движения поездов, принятых в Республике Казахстан;
4) в десятидневный срок предоставлять по запросу Заказчика информацию и отчетность, касающуюся финансово-хозяйственной деятельности Исполнителя;
5) по требованию Заказчика в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 настоящего Договора:
провести полное и объективное служебное расследование по каждому факту, изложенному в жалобе (независимо от источника ее поступления);
для установления обстоятельств, причин и степени вины ответственных лиц, незамедлительно устранять выявленное несоответствие или нарушение, упомянутое в жалобе;
применять дисциплинарные меры к сотрудникам Исполнителя, чьи действия или бездействие привели к обоснованной жалобе;
принять меры по урегулированию ситуации с пассажиром, включая, если это применимо и обосновано, предоставление компенсации;
обеспечить подготовку и направление ответа (разъяснения) заявителю жалобы в установленные сроки (в соответствии с законодательством об обращениях граждан);
предоставлять Заказчику в течение 10 календарных дней подробный письменный отчет, включающий результаты проведенного расследования, конкретные принятые меры по устранению нарушения (в случае подтверждения), копии актов дисциплинарного взыскания (в случае подтверждения);

5) осы Шартты орындау шеңберінде әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша қатынайтын тасымалдардың негізгі талаптарында көрсетілген жолаушылар ағынына тәуелді пойыздардың құрамдылығын анықтауға;
6) егер сапалық сипаттамалары (ауаны баптау жүйесінің, отырғызуға және түсіруге арналған көтергіш құрылғылардың және мүгедектер арбасында қозғалатын адамдар үшін мамандандырылған орындардың болуы) төмен болмаса және вагондардың шығарылған жылы осы Шарттың 3-қосымшасына сәйкес жолаушылар вагондарына қойылатын қолданыстағы негізгі талаптарында көрсетілген вагондардан бұрын шығарылмаған жағдайда, жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі талаптарда көрсетілген вагондарды ауыстыруға құқылы;
7) ағымдағы қаржы жылының субсидия қаражаттарын алдыңғы қаржы жылдарындағы кредиторлық берешекті өтеуге, сондай-ақ әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға байланысты шығыстар бөлігінде аванстық төлемдерді төлеуге және алдағы қаржы жылына кепілдік қамтамасыз етуді ұсынуға жіберуге құқылы.
7. Орындаушы:
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығымен бекітілген Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды теміржол көлігімен тасымалдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) және Ұлттық стандартына сәйкес осы Шарттың талаптарын сапалы және уақтылы қамтамасыз ету мақсатында әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға;
2) Тапсырыс берушімен жолаушылар пойызының қалыптастыру пунктінің және айналымының өзгертуін, қозғалыс кестесі мен кестелерін олар қолданысқа енгізілгенге дейін кемінде 10 жұмыс күні бұрын келісуге;
3) Қазақстан Республикасында қабылданған пойыздар қозғалысының кестесіне сәйкес жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға;
4) тапсырыс берушінің сұрау салуы бойынша он күндік мерзімде Орындаушының қаржылық-шаруашылық қызметіне қатысты ақпарат пен есептілікті ұсынуға;
5) осы Шарттың 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Тапсырыс берушінің талаптары бойынша:
шағымда көрсетілген әрбір факті бойынша (шағымның түсу көзіне қарамастан) толық және объективті қызметтік тергеу жүргізу;
жауапты тұлғалардың мән-жайларын, себептерін және кінәсінің дәрежесін анықтау үшін шағымда айтылған анықталған сәйкессіздікті немесе бұзушылықты дереу жою;
іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі негізделген шағымға әкелген Орындаушының қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолдану;
жолаушымен жағдайды реттеу, егер ол қолданылса және негізделсе, өтемақы ұсынуды қоса алғанда шаралар қабылдау;
өтініш берушіге шағымды белгіленген мерзімде (азаматтардың өтініштері туралы заңнамаға сәйкес) жауап (түсіндірме) дайындау және жолдауды қамтамасыз ету;
Тапсырыс берушіге күнтізбелік 10 күн ішінде жүргізілген зерттеп-қарау нәтижелерін, бұзушылықты жою бойынша нақты қабылданған шараларды (расталған жағдайда), тәртіптік жаза актілерінің көшірмелерін (расталған жағдайда) қамтитын егжей-тегжейлі жазбаша есепті ұсыну;

6) представить Заказчику нотариально засвидетельствованные копии договоров с Национальным оператором инфраструктуры, оператором локомотивной тяги, предоставлению справочно-информационных услуг и площадей железнодорожного вокзалов в течение 60 календарных дней с момента заключения Договора;
7) принять меры по устранению выявленных нарушений и недопущению их в дальнейшем в течение 10 календарных дней со дня представления ему Заказчиком актов обследования, предусмотренных подпунктом 1) пункта 4 настоящего Договора;
8) размещать в поездах, указанных в основных условиях перевозок, информационные объявления в целях контроля качества предоставляемых услуг пассажирам по требованию Заказчика;
9) осуществлять прицеп субсидируемых вагонов других перевозчиков, курсирующих по социально значимым сообщениям на основании тарифов, определенных в соответствии с Методикой;
10) оплачивать расходы по организации перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям с целевого счета исполнителя, реквизиты которых указываются в настоящем Договоре (далее – Единый счет) с указанием назначения платежа, периода и основания оплаты (при наличии договора);
11) в случае выявления Заказчиком фактов использования бюджетных средств на Едином счету перевозчика для покрытия расходов не связанных с организацией перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, указанных в пункте 15 Правил долгосрочного субсидирования, обеспечить в течение 30 календарных дней возврат субсидий равному сумме нарушения со дня выявления нарушения;
12) не допускать использование Единого счета для взаиморасчетов по другим обязательствам Исполнителя, кроме перечислений субсидий и оплаты расходов, указанных в пунктах 26 и 27 Правил долгосрочного субсидирования.
13) незамедлительно уведомлять Заказчика в письменной форме (с обязательным дублированием по электронным каналам связи), но не позднее 1 (одного) часа с момента обнаружения, уведомить Заказчика о всех чрезвычайных, нештатных происшествиях и инцидентах, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, указанных в основных условиях перевозок.
8. Заказчик на основании утвержденного Плана финансирования по платежам в течение 30 календарных дней с момента вступления в силу настоящего Договора и последующем в первом месяце отчетного периода производит авансовый платеж в размере 25 % от годовой суммы субсидирования в соответствии с основными условиями субсидирования.
9. Исполнитель ежемесячно, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным, представляет Заказчику, заверенные руководителем, главным бухгалтером и печатью организации, следующие документы:

6) Тапсырыс берушіге Шарт жасалған сәттен бастап күнтізбелік 60 күн ішінде Инфрақұрылымның ұлттық операторымен, локомотив тартуының операторымен жасалған шарттардың, анықтамалық-ақпараттық қызметтер көрсетуге және теміржол возалдарының алаңдарын ұсынуға арналған шарттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін ұсыну;
7) анықталған бұзушылықтарды жою және оларға бұдан әрі Тапсырыс беруші оған зерттеп-қарау актілерін ұсынған күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға;
8) тасымалдаудың негізгі жағдайларында көрсетілген пойыздарда Тапсырыс берушінің талабы бойынша жолаушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау мақсатында ақпараттық хабарландырулар орналастыру;
9) Әдістемеге сәйкес айқындалған тарифтер негізінде әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жүретін басқа тасымалдаушылардың субсидияланатын вагондарының тіркемесін жүзеге асыру;
10) деректемелері осы Шартта көрсетілетін Орындаушының нысаналы шотынан (бұдан әрі – Бірыңғай шот) төлемнің мақсаты, төлеу кезеңі мен негізі (шарт болған кезде) көрсетіле отырып, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі шығыстарды төлеу;
11) тапсырыс беруші Орындаушының Бірыңғай шотында әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыруға жатпайтын шығындарды қаржыландыру фактілерін анықтаған жағдайда, Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларының 15-тармағында көрсетілгендей, бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде субсидияларды бұзушылық сомасына тең мөлшерде қайтаруды қамтамасыз ету;
12) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларының 26 және 27-тармақтарында көрсетілген субсидияларды аударудан және шығыстарды төлеуден басқа, Орындаушының басқа міндеттемелері бойынша өзара есеп айырысу үшін Бірыңғай шотты пайдалануға жол бермеу;
13) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға қатысты барлық төтенше, қалыптан тыс оқиғалар мен инциденттер туралы Тапсырыс берушіні негізгі тасымалдау шарттарында көрсетілгендей, анықталған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде жазбаша түрде (электрондық байланыс арналары арқылы міндетті түрде көшірмесін жолдау арқылы) дереу хабардар етуге міндетті.
8. Тапсырыс беруші төлемдер бойынша бекітілген қаржыландыру жоспары негізінде осы Шарт күшіне енген сәттен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде және кейіннен есепті кезеңнің бірінші айында субсидиялаудың негізгі шарттарына сәйкс субсидиялаудың жылдық сомасының 25% мөлшерде аванстық төлем жүргізеді.
9. Орындаушы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-і күніне дейінгі мерзімде Тапсырыс берушіге ұйымның басшысы, бас бухгалтері және мөрімен куәландырылған мынадай құжаттарды ұсынады:

1) ежемесячный отчет о выполнении перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям по форме, согласно приложению 1 к Правилам долгосрочного субсидирования, а также отчет о выполнении перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям с начала отчетного периода по нарастанию по форме, согласно приложению 2 к Правилам долгосрочного субсидирования;
2) акт выполненных работ по форме, согласно приложению 3 к Правилам долгосрочного субсидирования;
3) документ Национального оператора инфраструктуры, подтверждающий выполнение количества вагонов по типам и вагонооборота по поездам, прицепным и беспересадочным вагонам, курсирующим по социально значимым сообщениям;
4) реестр субсидируемых маршрутов по форме, согласно приложению 4 к Правилам долгосрочного субсидирования;
5) в случае продаж проездных документов (билетов) вне автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками, документ организации, предоставляющий услугу по продаже проездных документов (билетов) перевозчику, подтверждающий выполненные объемы перевозок по сообщениям и содержащий сведения о количестве перевезенных пассажиров, пассажирообороте, населенности вагонов в поездах, в прицепных и беспересадочных вагонах, курсирующих по социально значимым сообщениям;
6) банковскую выписку за отчетный период с Единого счета Исполнителя, на который осуществляется выплата субсидии согласно Правилам долгосрочного субсидирования.
Исполнитель предоставляет документы, указанные в настоящем пункте в порядке и виде в соответствии с Правилами долгосрочного субсидирования.
Ответственность за достоверность информации в документах, указанных в настоящем пункте, несет Исполнитель;";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Оплата за декабрь месяц осуществляется на основании отчета Исполнителя, составленного на основе планируемых перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям. Фактический отчет за декабрь Исполнитель представляет в срок, до 25 числа следующего за отчетным.
14. План финансирования по платежам утверждается Заказчиком и согласовывается с Исполнителем одновременно с подписанием настоящего Договора. По согласованию Сторон в план финансирования по платежам могут быть внесены изменения.";
абзац второй пункта 15 исключить.
заголовок Главы 6-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 6-1. Проведение обследования на предмет соответствия настоящему Договору и Национальному стандарту";
пункты 26-3, 26-8, 30 и 35 изложить в следующей редакции:
"26-3. Обследование проводится членами Комиссии на соответствие настоящему Договору (далее – обследование) путем определения исполнения основных условий, основных условий развития перевозок пассажиров, основных условий к пассажирским вагонам для осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям и Национальному стандарту.";

1) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша жолаушыларды тасымалдау туралы ай сайынғы есеп, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнің басынан бастап жинақталған түрде әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша жолаушыларды тасымалдау туралы есеп;
2) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстардың актісі;
3) әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша қатынайтын пойыздар, тіркемелі және тікелей қатынайтын вагондар бойынша вагондардың түрлері және вагон айналымы көлемінің орындалуын растайтын Ұлттық инфрақұрылым операторының құжаты;
4) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияланатын маршруттардың тізілімі;
5) жол жүру құжаттарын (билеттерді) жолаушылар тасымалын басқарудың автоматтандырылған жүйесінен тыс сатқан жағдайда тасымалдаушыға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату қызметін көрсететін ұйымның әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша пойыздарда, тіркемелі және тікелей қатынайтын вагондарда орындалған тасымал көлемдерін, тасымалданған жолаушылар саны, жолаушылар айналымы және вагондардың толымдылығы туралы мәліметтерді растайтын құжаты;
6) Ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларына сәйкес субсидия төлеу жүзеге асырылатын Орындаушының Бірыңғай шотынан есепті кезең үшін банктік үзінді көшірме.
Орындаушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларына сәйкес тәртіппен және нысанда ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардағы ақпараттың дұрыстығына орындаушы жауапты болады.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Желтоқсан айына ақы төлеу әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жоспарланған жолаушылар тасымалы негізінде жасалған Орындаушының есебі негізінде жүзеге асырылады. Орындаушы желтоқсан айындағы нақты есепті кезеңнен кейінгі 25-і күнге дейінгі мерзімде ұсынады.
14. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын Тапсырыс беруші бекітеді және осы Шартқа қол қоюмен бір мезгілде Орындаушымен келісіледі. Талаптардың келісімі бойынша төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізілуі мүмкін.";
15-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын:
6-1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1-тарау. Осы Шартқа және Ұлттық стандартқа сәйкестік мәніне зерттеп-қарау жүргізу";
26-3, 26-8, 30 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26-3. Зерттеп-қарауды комиссия мүшелері әлеуметтік маңызы бар қатынастар және Ұлттық стандарт бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру үшін жолаушылар вагондарына негізгі талаптардың, жолаушылар тасымалдарын дамытудың негізгі шарттарының, негізгі шарттардың орындалуын айқындау жолымен осы Шартқа сәйкестігіне (бұдан әрі – зерттеп-қарау) жүргізеді.";

"26-8. По результатам обследования пассажирского поезда членами Комиссии составляется акт обследования согласно приложению 9 к настоящему Договору, являющийся его неотъемлемой частью и форме, представленной в приложении к Национальному стандарту. В случае необходимости к акту обследования прилагаются, при их наличии, подтверждающие документы, связанные с результатами обследования.";
"30. Односторонний отказ от исполнения Договора или одностороннее расторжение Договора осуществляется в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 настоящего Договора и статьей 401 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.";
"35. Настоящий Договор заключен в городе ________ "___" _______20__ года в двух экземплярах, по одному экземпляру для каждой из Сторон, имеющих одинаковую юридическую силу.".
приложения 8 и 9 к указанному Типовому договору изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
Приложение 1
к приказу Министра
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 4 мая 2026 года № 109
Приложение 8
к Договору на долгосрочное
субсидирование расходов
перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок
пассажиров по социально
значимым сообщениям
Неустойки, подлежащие удержанию Заказчиком за ненадлежащее исполнение Исполнителем обязательств по Договору
Основания возникновения неустойки
Размеры неустойки
1
невыполнение Исполнителем всех требований пункта 9 Договора в установленные сроки
За каждый день просрочки в размере 0,1% от общей месячной суммы субсидирования в соответствии с утвержденным и согласованным планом финансирования по платежам
2
невыполнение Исполнителем плана финансирования по платежам
За каждый месяц просрочки в размере 0,1% от общей месячной суммы субсидирования в соответствии с утвержденным и согласованным планом финансирования по платежам
3.
невыполнение Исполнителем условий Договора в части объема неснижаемого ежемесячного вагонооборота по типам вагонов, указанного в основных условиях перевозок по поездам, прицепным и беспересадочным вагонам при полном исполнении периодичности курсирования
1% от суммы субсидий, причитающейся Исполнителю за отчетный месяц, за каждый 1% невыполнения неснижаемого ежемесячного объема вагонооборота по типам вагонов, указанного в основных условиях перевозок, включая дробные значения процентов
Условия возвратов Исполнителем, выплаченных субсидий Заказчику,
за ненадлежащее исполнение Исполнителем обязательств по Договору
Основания возникновения возврата
Размеры возврата
1
невыполнение Исполнителем условий Договора в части общего объема вагонооборота по поезду и периодичности, указанных в основных условиях перевозок
1% от суммы субсидий, причитающейся Исполнителю за отчетный год, за каждый 1% невыполнения общего объема вагонооборота по поезду и периодичности, указанных в основных условиях перевозок, включая дробные значения процентов
2
невыполнение Исполнителем основных условий к пассажирским вагонам по итогам года и по итогам проведенного обследования в разрезе следующего количества:

"26-8. Жолаушылар пойызын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша комиссия мүшелері осы Шартқа 9-қосымшаға сәйкес оның ажырамас бөлігі болып табылатын және ұлттық стандартқа қосымшада ұсынылған нысандағы зерттеп-қарау актісін жасайды. Қажет болған жағдайда зерттеп-қарау актісіне олар болған кезде зерттеп-қарау нәтижелеріне байланысты растайтын құжаттар қоса беріледі.";
"30. Шартты орындаудан біржақты бас тарту немесе шартты біржақты бұзу осы Шартың 4-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасының азаматтық Кодексінің 401-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
"35. Осы Шарт ___________ қаласында 20___ жылғы "___" ________ Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан, бірдей заңды күші бар екі данада жасалған.";
көрсетілген Үлгілік шартқа 8 және 9-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 4 мамырдағы
№ 109 бұйрығына
1-қосымша
Әлеуметтік маңызы
бар қатынастар бойынша
жолаушылар тасымалын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылар шығыстарын
субсидиялау шартына
8-қосымша
Орындаушының Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін Тапсырыс берушінің ұстауға жататын тұрақсыздық айыппұлдары
Тұрақсыздық туындауының негіздері
Тұрақсыздық мөлшері
1.
Орындаушының Шарттың 9-тармағының барлық талаптарын белгіленген мерзімде орындамауы
Әрбір мерзімінен өткен күн үшін келісілген және бекітілген төлем бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес субсидиялаудың жалпы айлық сомасынан 0,1% мөлшерінде
2.
Орындаушының төлем бойынша қаржыландыру жоспарын орындамауы
Әрбір мерзімінен өткен ай үшін келісілген және бекітілген төлем бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес субсидиялаудың жалпы айлық сомасынан 0,1% мөлшерінде
3.
Орындаушының қатынау жиілігін толық орындаған жағдайда, пойыздар, тіркеме және тікелей қатынайтын вагондар бойынша тасымалдаудың негізгі шарттарында көрсетілген вагондар түрлері бойынша төмендетілмейтін вагондар айналымының айлық көлемі бөлігінде Шарт талаптарын орындамауы
Тасымалдың негізгі шарттарында көрсетілген вагондар түрлері бойынша төмендетілмейтін вагон айналымының айлық көлемінің орындалмаған әрбір 1%-ы үшін, соның ішінде пайыздардың бөлшек мәндерін қоса алғанда Орындаушыға есепті ай үшін тиесілі субсидиялар сомасының 1%-ы мөлшерінде
Орындаушының Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін орындаушының тапсырыс берушіге төлеген субсидияларын қайтару шарттары
Қайтару туындауының негіздері
Қайтару мөлшері
1.
Тасымалдаудың негізгі талаптарында көрсетілген пойыз бойынша вагон айналымының жалпы көлемі және қатынау жиілігі бөлігінде Шарт талаптарын орындамауы
Тасымалдың негізгі шарттарында көрсетілген пойыз бойынша вагон айналымының жалпы көлемі мен қатынау жиілігі орындалмаған әрбір 1%-ы үшін, соның ішінде пайыздардың бөлшек мәндерін қоса алғанда Орындаушыға есепті жыл үшін тиесілі субсидиялар сомасының 1%-ы мөлшерінде
2.
Жыл қорытындысы және өткізілген зерттеп-қарау қорытындысы бойынша Орындаушының жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі шарттарды келесі мөлшерде орындамауы:

1) до 10 вагонов в пассажирских поездах – более 2 вагонов;
2) до 20 вагонов в пассажирских поездах – более 4 вагонов;
3) до 30 вагонов в пассажирских поездах – более 6 вагонов;
4) до 40 вагонов в пассажирских поездах – более 8 вагонов;
5) до 50 вагонов в пассажирских поездах – более 10 вагонов;
6) до 60 вагонов в пассажирских поездах – более 12 вагонов;
7) до 70 вагонов в пассажирских поездах – более 14 вагонов;
8) до 80 вагонов в пассажирских поездах – более 16 вагонов;
9) до 90 вагонов в пассажирских поездах – более 18 вагонов;
10) до 100 вагонов в пассажирских поездах – более 20 вагонов;
11) свыше 100 вагонов в пассажирских поездах – более 22 вагонов.
1% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования
При этом, расчет определяется по формуле:
где: – Ns количество вагонов не соответствующих основными условиями к пассажирским вагонам;
Nv– общее количество вагонов в соответствии с основными условиями к пассажирским вагонам Договора;
N1,2,3,4...– количество вагонов, соответствующих основным условиям к пассажирским вагонам по каждому составу за соответствующий период курсирования;
y – количество дней курсирования.
3
невыполнение Исполнителем основных условий к пассажирским вагонам по итогам проведенного обследования
0,1% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждый факт:
несоответствия вагона (-нов) за исключением замены на наиболее свежий (-ие) вагон (-ы) по году выпуска аналогичные по техническим параметрам;
неисправности системы кондиционирования воздуха и подъемных устройств для посадки и высадки лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках при их наличии.
4
неисполнение мероприятий основных условий развития по итогам проведения обследования и предоставления отчетов о ходе исполнения, с учетом указанных в них сроков исполнения по каждому пункту за 30 календарных дней
0,1% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждый пункт и 5% по пунктам 1, 2 главы 1. Обновление железнодорожного пассажирского парка вагонов
5
в случае выявления органами государственного транспортного контроля фактов перевозки неоформленных лиц (далее – лицо) в поездах, указанных в основных условиях перевозок
по каждому акту от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования:

1) 2 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 10 вагонға дейін;
2) 4 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 20 вагонға дейін;
3) 6 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 30 вагонға дейін;
4) 8 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 40 вагонға дейін;
5) 10 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 50 вагонға дейін;
6) 12 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 60 вагонға дейін;
7) 14 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 70 вагонға дейін;
8) 16 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 80 вагонға дейін;
9) 18 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 90 вагонға дейін;
10) 20 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 100 вагонға дейін;
11) 22 вагоннан аса – жолаушылар пойыздарында 100 вагонға дейін.
Субсидиялаудың негізгі талаптарында көрсетілген тиісті жыл және әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша субсидия 1%-ы мөлшерінде
Осы жағдайда есептеу мына формула бойынша анықталады:
мұнда: – Ns жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі талаптарына сәйкес келмейтін вагондардың саны;
Nv– Шарт жолаушылар вагондарына қойылатын негізгі талаптарға сәйкес вагондардың жалпы саны;
N1,2,3,4...– қатынаудың тиісті мерзімділігіне әр құрам бойынша жолаушылар вагондарына негізгі шарттарына сәйкес келетін вагондардың саны;
y – қатынау күндерінің саны;
3.
Орындаушымен өткізген зерттеп-қараудың қорытындысы бойынша жолаушылар вагондарына негізгі жағдайларды орындамау
Әрбір факті үшін, негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінің 0,1%-ы:
Вагон (-дар) дың сәйкессіздіктері, шығу жылына сәйкес техникалық параметрлері ұқсас ең жаңа вагон(-дарға) ауыстырудан басқа;
Қол жетімді болған жағдайда, ауа баптау жүйесінің және мүгедектер арбасында қозғалып жүрген тұлғаларды отырғызу және түсіру құралдарының ақаулары
4.
Зерттеп-қарау жүргізу және орындалу барысы туралы есептерді ұсыну қорытындысы бойынша, оларда көрсетілген әрбір тармақ бойынша орындау мерзімдерін ескере отырып, күнтізбелік 30 күн ішінде дамудың негізгі шарттарындағы іс-шаралардың орындалмауы.
Тиісті әлеуметтік маңызы бар қатынас пен жыл бойынша субсидияллаудың негізгі шарттарында көрсетілген субсидиялау мөлшерінің әрбір тармақ үшін 0,1% және 1-тараудың теміржол жолаушылар вагондары паркін жаңарту бөлімінің 1, 2-тармақтары бойынша 5%
5.
Мемлекеттік көліктік бақылау органдары тасымалдаудың негізгі талаптарында көрсетілген поездарда билетсіз тіркелмеген адамдарды (бұдан әрі – адам) тасымалдау фактісін анықтаған жағдайда
Субсидиялаудың негізгі талаптарында көрсетілген тиісті жыл және әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша субсидия мөлшерінен:

1) до 10 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,01%;
2) до 20 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,02%;
3) до 30 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,03%;
4) до 40 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,04%;
5) свыше 40 лиц в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,5%.
6
в случае выявления органами государственного транспортного контроля фактов нарушении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа (далее – нарушение) в поездах, указанных в основных условиях перевозок, кроме случаев, указанных в пункте 8 настоящих Условий возврата Исполнителем, выплаченных субсидий Заказчику, за ненадлежащее исполнение Исполнителем обязательств по Договору
по каждому акту от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования:
1) от 10 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,01%;
2) от 20 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,02%;
3) от 30 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,03%;
4) от 40 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,04%;
5) свыше 50 нарушений в пассажирских поездах и в электросекциях и дизельных поездах – 0,5%.
7
в случае выявления Заказчиком фактов несоответствия по итогам обследования согласно подпункту 1) пункта 4 Договора
от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования:
1) от 10 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,2%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,1%;
2) от 20 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,4%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,2%;
3) от 30 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,6%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,3%;
4) от 40 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 0,8%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,4%;
5) свыше 50 фактов несоответствия в пассажирских поездах – 2%, в электросекциях и дизельных поездах – 1%
8
неисполнение Исполнителем подпунктов 2), 4), 5), 6), 7), 8), 12) и 13) пункта 7 Договора
0,01% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждые 5 календарных дней до устранения
9

1) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 10 адамға дейін – 0,01%;
2) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 20 адамға дейін – 0,02%;
3) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 30 адамға дейін – 0,03%;
4) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 40 адамға дейін – 0,04%;
5) пойыздар мен электросекциялар және дизель пойыздарында – 40 адамнан астам – 0,5%.
6.
Мемлекеттік көлік бақылау органдары тасымалдаудың негізгі шарттарында көрсетілген пойыздарда Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидаларының бұзылу фактілерін (бұдан әрі – бұзушылық) анықтаған жағдайда, Орындаушының Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін Тапсырыс берушіге төленген субсидияларды Орындаушының қайтаруы туралы осы Шарттардың 8-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда
әрбір акт бойынша, негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінен:
1) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 10 бұзушылықтан бастап – 0,01%
2) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 20 бұзушылықтан бастап – 0,02%;
3) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 30 бұзушылықтан бастап – 0,03%;
4) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 40 бұзушылықтан бастап – 0,04%;
5) пойыздарда, электросекциялар және дизель пойыздарында – 50 бұзушылықтан астам – 0,5%
7.
Тапсырыс беруші жүргізген зерттеп-қарау нәтижелері бойынша 4-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сәйкессіздік фактілері анықталған жағдайда
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінен:
1) жолаушылар пойыздарында 10 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,2%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,1%;
2) жолаушылар пойыздарында 20 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,4%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,2%;
3) жолаушылар пойыздарында 30 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,6%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,3%;
4) жолаушылар пойыздарында 40 сәйкессіздік фактісінен бастап – 0,8%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 0,4%;
5) жолаушылар пойыздарында 50 сәйкессіздік фактісінен астам – 2%, электросекциялар және дизель пойыздарында – 1%
8.
Орындаушымен Шарттың 7-тармағының 2), 4), 5), 6), 7), 8),12), 13) тармақшаларын орындамауы
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінің 0,01%-ы, әрбір 5 күнтізбелік күн үшін, жойылғанға дейін
9.

в случае выявления Заказчиком подтвержденных жалоб по итогам мониторинга согласно подпункту 2) пункта 4 Договора
от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования свыше 0.1% подтвержденных жалоб от количества объема перевозок по поезду или прицепным и беспересадочным вагонам в течение соответствующего года в пассажирских поездах – 1%, в электросекциях и дизельных поездах – 0,1%.
10

Тапсырыс беруші мониторинг нәтижелері бойынша 4-тармақтың 2) тармақшасына сәйкес расталған шағымдар анықталған жағдайда
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия көлемінен, пойыз немесе тіркемелі және тікелей жүретін вагондар бойынша тиісті жыл ішінде тасымал көлеміне қатысты расталған шағымдардың 0,1%-ынан асқан жағдайда: жолаушылар пойыздарында – 1%, электрбөліктер мен дизель пойыздарында – 0,1%
10.

неисполнение Исполнителем подпункта 3) пункта 7 Договора
0,001% от объема субсидирования по соответствующему социально значимому сообщению и году, указанного в основных условиях субсидирования за каждые 1 час опоздания поездов по вине Исполнителя, начиная с первой минуты второго часа по итогам года
Настоящее приложение является неотъемлемой частью Договора на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям № _____ от "___" ___________ 20___ года.
"Заказчик"
"Исполнитель"
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
место печати (при наличии)
______________________________
(полное наименование)
______________________________
(адрес)
______________________________
(реквизиты)
______________________________
(должность)
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(подпись)
______________________________
место печати (при наличии)
Приложение 2
к приказу Министра транспорта
Республики Казахстан
от "__" _______ 2026 года
Приложение 9
к Договору на долгосрочное
субсидирование расходов
перевозчика, связанных
с осуществлением перевозок
пассажиров по социально
значимым сообщениям
Форма
Акт обследования пассажирского поезда № ______
сообщением _________________________________________________
принадлежности
____________________________________________________________
на соответствие Договора
№ ___ от ___ ________ 20___ года. (_______/__________/20___ года.)
____________________________________________________________
Исполнение мероприятий основных условий развития:
____________________________________________________________
Исполнение основных условий к пассажирским вагонам (электро-, дизель поездам)
для осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям:
№ п/п
№ вагона
Тип вагона
Год постройки
Наличие системы кондиционирования воздуха: нет – не предусмотрено заводской конструкцией, да – предусмотрено заводской конструкцией
Наличие подъемных устройств для посадки и высадки и специализированных мест для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках, да/нет
Фактическое курсирование в составе поезда, да/нет
1
2
3
4
5
6
7
Согласно договору, да/нет
Фактическое соответствие, да/нет
Согласно договору, да/нет
Фактическое соответствие, да/нет
Итого средний срок эксплуатации вагонов, в годах:
Дополнительно:
_____________________________________________
_____________________________________________
Члены комиссии:
Ознакомлены и согласны с настоящим актом обследования:

Орындаушының Шарттың 7-тармағының 3) тармақшасын орындамауы
негізгі субсидиялау шарттарында көрсетілген әлеуметтік маңызы бар бағыт пен жыл бойынша субсидия мөлшерінің 0,001%-ы, Орындаушының кінәсінен пойыздардың кешігуінің әрбір 1 сағаты үшін, жылдың қорытындысы бойынша екінші сағаттың бірінші минутасынан бастап
Осы қосымша Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау туралы 20___ж. "__"_______№_____ шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
"Тапсырыс беруші"
"Орындаушы"
_______________________
(толық атауы)
_______________________
(толық атауы)
_______________________
(мекен-жайы)
_______________________
(мекенжайы)
_______________________
(деректемелер)
_______________________
(деректемелер)
_______________________
(лауазымы)
_______________________
(лауазымы)
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
(бар болған жағдайда)
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
(бар болған жағдайда)
_______________________
(қолы)
_______________________
(қолы)
_______________________
м.о. (бар болған жағдайда)
_______________________
м.о. (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2026 жылғы 4 мамырдағы
№ 109 бұйрығына
2-қосымша
Әлеуметтік маңызы
бар қатынастар бойынша
жолаушылар тасымалын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылар шығыстарын
субсидиялау шартына
9-қосымша
№ ___ жолаушылар пойызын___________________________________ қатынасымен
____________________________________________________________ тиесілігін
___ ___________ 20___ жылғы № _____ шартқа сәйкестігін зерттеп-қарау туралы акт.
(/___/20 жыл.)
Даму жөніндегі негізгі талаптарды іске асыру:
____________________________________________________________________
Әлеуметтік маңызы бар қатынастарда жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру
үшін жолаушылар вагондарына (электр және дизель пойыздарына) қойылатын негізгі
талаптардың орындалуы:
Р/с№
Вагон №
Вагон типі
Құрастыру жылы
Ауа кондиционерлеу жүйесінің болуы: жоқ – зауыттық конструкцияда көзделмеген, бар – зауыттық конструкцияда көзделген
Мүгедектер арбасымен жүретін тұлғаларға арналған отырғыштар мен көтергіш құрылғылардың болуы: бар/жоқ
Пойыз құрамында нақты курсирование жүргізілуі: бар/жоқ
1
2
3
4
5
6
7
Шартқа сәйкес, иә/жоқ
Нақты сәйкестік, иә/жоқ
Шартқа сәйкес, иә/жоқ
Нақты сәйкестік, иә/жоқ
Вагондардың орташа пайдалану мерзімі, жылдармен:
Қосымша:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
Осы зерттеп-қарау актісімен келісеміз және таныстық: