Об утверждении Правил осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 марта 2026 года № 38. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38311
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 12-3 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", пунктом 3 статьи 29-5 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", пунктом 3 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности.
2. Департаменту регулирования небанковских организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждено
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 38
Правила осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности
1. Настоящие Правила осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 12-3 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), пунктом 3 статьи 29-5 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон о микрофинансовой деятельности), пунктом 3 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" (далее – Закон о коллекторской деятельности) и определяют требования к составлению бюджета саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности (далее – саморегулируемая организация), сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации и порядок передачи саморегулируемой организацией, исключенной из реестра саморегулируемых организаций, документов и сведений, образовавшихся в ходе ее деятельности, а также касающихся деятельности ее членов (участников), другой саморегулируемой организации, или уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган).

Микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның және коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 38 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38311 болып тіркелді
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-3-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-5-бабы 3-тармағына, "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабы 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қоса беріліп отырған Микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның және коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Банктік емес ұйымдарды реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 38 қаулысымен
бекітілді
Микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның және коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру қағидалары
1. Осы Микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның және коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 12-3-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Микроқаржылық қызмет туралы заң) 29-5-бабы 3-тармағына, "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Коллекторлық қызмет туралы заң) 19-1-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның және коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның (бұдан әрі – өзін-өзі реттейтін ұйым) бюджетін жасауға қойылатын талаптарды, өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтерді және өзін-өзі реттейтін ұйымның өзін-өзі реттейтін ұйымның тізілімінен шығарылған, оның қызметі барысында жасалған, сондай-ақ оның мүшелерінің (қатысушыларының), басқа өзін-өзі реттейтін ұйымның немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) қызметіне қатысты құжаттар мен мәліметтерді беру тәртібін айқындайды.

Глава 1. Требования к составлению бюджета саморегулируемой организацией
2. Бюджет саморегулируемой организации, а также внесение изменений в него утверждаются коллегиальным органом управления саморегулируемой организации.
В бюджете содержатся сведения об остатке денег на банковском счете саморегулируемой организации на день представления в уполномоченный орган документов, предусмотренных пунктом 7 статьи 29-5 Закона о микрофинансовой деятельности, пунктом 6 статьи 19-1 Закона о коллекторской деятельности, а также о размере планируемых поступлений средств саморегулируемой организации в виде:
вступительных и членских взносов членов (участников) саморегулируемой организации;
доходов от размещения денег в банках второго уровня на условиях договоров банковского счета и банковского вклада;
средств, полученных от оказания образовательных услуг, услуг от продажи информационных материалов, связанных с предпринимательской деятельностью, коммерческими или профессиональными интересами членов (участников) саморегулируемой организации;
других не запрещенных законодательством Республики Казахстан поступлений с указанием источников.
3. В бюджете содержатся сведения о расходах саморегулируемой организации, указанных в пункте 4 Правил, в том числе:
по оплате труда органов управления саморегулируемой организации, сотрудников специализированных органов либо сотрудников саморегулируемой организации по рассмотрению обращений потребителей финансовых услуг членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, должников, чья задолженность была передана члену (участнику), и кредиторов, услуги по досудебному взысканию и урегулированию задолженности которых оказываются членом (участником) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
по разработке в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о саморегулировании, о микрофинансовой деятельности, о коллекторской деятельности правил и стандартов саморегулируемой организации;
по ведению реестра членов (участников) саморегулируемой организации и по рассмотрению документов, представляемых кандидатами в члены саморегулируемой организации, в том числе для приема в члены саморегулируемой организации;
по размещению на своем интернет-ресурсе информации о саморегулируемой организации;
по подготовке и представлению в уполномоченный орган отчетности, информации, сведений и документов, требования о представлении которых предусмотрены законодательством Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности, о коллекторской деятельности и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
по приобретению программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности саморегулируемой организации, а также по обеспечению конфиденциальности информации, полученной в ходе осуществления контроля за деятельностью своих членов (участников), принятию мер по защите при получении, использовании, обработке и хранении информации;
по проведению проверок членов (участников) на предмет соблюдения требований правил и стандартов саморегулируемой организации, условий членства (участия) в саморегулируемой организации, а также иных документов саморегулируемой организации;
по рассмотрению обращений потребителей финансовых услуг, предоставляемых ее членами (участниками), должников, чья задолженность была передана ее члену (участнику), и кредиторов, услуги по досудебному взысканию и урегулированию задолженности которых оказываются ее членом (участником) и обращений самих членов (участников) саморегулируемой организации;
по применению в отношении своих членов (участников) мер воздействия за нарушение правил и стандартов саморегулируемой организации;
по осуществлению анализа финансовой и (или) иной отчетности своих членов (участников);
по обеспечению деятельности саморегулируемой организации (расходы на аренду помещений, коммунальные платежи, на приобретение основных средств и товарно-материальных ценностей, на публикацию информационно-аналитических материалов в средствах массовой информации).

1-тарау. Өзін-өзі реттейтін ұйымның бюджетті жасауына қойылатын талаптар
2. Өзін-өзі реттейтін ұйымның бюджетін, сондай-ақ оған өзгерістер енгізуді өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органы бекітеді.
Бюджетте Микроқаржылық қызмет туралы заңның 29-5-бабы 7-тармағында, Коллекторлық қызмет туралы заңның 19-1-бабы 6-тармағында көзделген құжаттарды уәкілетті органға ұсынған күнге өзін-өзі реттейтін ұйымның банктік шотындағы ақша қалдығы туралы, сондай-ақ өзін-өзі реттейтін ұйым қаражатының мынадай:
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) кіру және мүшелік жарналары;
банктік шот және банктік салым шарттары талаптарында екінші деңгейдегі банктерде ақша орналастырудан түсетін кірістер;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) кәсіпкерлік қызметіне, коммерциялық немесе кәсіптік мүдделеріне байланысты ақпараттық материалдарды сату қызметтерінен, білім беру қызметтерін көрсетуден алынған қаражат;
дереккөздерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да түсімдер түріндегі жоспарланатын түсімдерінің мөлшері туралы мәліметтер қамтылады.
3. Бюджетте осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өзін-өзі реттейтін ұйымның шығыстары туралы мәліметтер қамтылады, оның ішінде:
өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдарына, мамандандырылған органдар қызметкерлеріне не қаржылық қызметтерді тұтынушылардың, микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының), берешегі оның мүшесіне (қатысушысына) берілген борышкерлердің және берешегін сотқа дейінгі өндіріп алу және реттеу жөніндегі қызметтерді коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) көрсететін кредиторлардың жолданымдарын қарау жөніндегі өзін-өзі реттейтін ұйым қызметкерлеріне еңбегіне ақы төлеу бойынша;
Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы, микроқаржылық қызмет туралы, коллекторлық қызмет туралы заңнамасының талаптарына сәйкес өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын әзірлеу бойынша;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімін жүргізу және өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелігіне кандидаттар ұсынатын, оның ішінде өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелігіне қабылдау үшін ұсынылатын құжаттарды қарау бойынша;
өзін-өзі реттейтін ұйым туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру бойынша;
ұсыным туралы талаптары микроқаржылық қызмет, коллекторлық қызмет туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген есептілікті, ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды дайындау және уәкілетті органға ұсыну бойынша;
өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымды иелену, сондай-ақ өз мүшелерінің (қатысушыларының) қызметіне бақылауды жүзеге асыру барысында алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету, ақпаратты алу, пайдалану, өңдеу және сақтау кезінде қорғау жөнінде шаралар қабылдау бойынша;
өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттары талаптарының, өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелік ету (қатысу) шарттарының, сондай-ақ өзін-өзі реттейтін ұйымның өзге де құжаттарының сақталуына мүшелерге (қатысушыларға) тексеру жүргізу бойынша;
оның мүшелері (қатысушылары) ұсынатын қаржылық қызметтерді тұтынушылардың, берешегі оның мүшесіне (қатысушысына) берілген борышкерлердің және берешегін сотқа дейінгі өндіріп алу және реттеу жөніндегі қызметтерді оның мүшесі (қатысушысы) көрсететін кредиторлардың жолданымдарын қарау және өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өздерінің жолданымдарын қарау бойынша;
өзін-өзі реттейтін ұйымның ережелері мен стандарттарын бұзғаны үшін өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану бойынша;
өз мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық және (немесе) өзге де есептілігін талдауды жүзеге асыру бойынша;
өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін қамтамасыз ету бойынша (үй-жайларды жалға алуға, коммуналдық төлемдерге, негізгі құралдар мен тауарлы-материалдық құндылықтарды сатып алуға, бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық-талдамалық материалдарды жариялауға арналған шығыстар).

4. В бюджете отражаются следующие виды расходов:
1) на оплату труда управленческого персонала и персонала, осуществляющего контрольные функции саморегулируемой организации;
2) издержки, связанные с осуществлением контроля за деятельностью членов (участников), в том числе командировочные расходы, расходы на оплату внешних информационно-справочных систем, расходы на обеспечение конфиденциальности сведений, осуществление мер по защите при получении, использовании, обработке и хранении информации;
3) расходы на обеспечение деятельности саморегулируемой организации.
5. К бюджету прилагаются обоснования (расчеты) плановых сметных показателей, с указанием использованных при составлении бюджета количественных показателей, являющиеся его неотъемлемой частью.
6. Бюджет составляется в тысячах тенге с одним десятичным знаком после запятой на текущий календарный год и плановый период (один год).
7. В бюджете указываются дата и номер протокола заседания коллегиального органа управления саморегулируемой организации, на котором был утвержден бюджет.
Глава 2. Сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации
8. Саморегулируемая организация в соответствии с подпунктом 6) части первой пункта 7 статьи 29-5 Закона о микрофинансовой деятельности, подпунктом 6) части первой пункта 6 статьи 19-1 Закона о коллекторской деятельности представляет в уполномоченный орган сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности, саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности по форме согласно приложению к Правилам.
Глава 3. Порядок передачи саморегулируемой организацией, исключенной из реестра саморегулируемых организаций, документов и сведений, образовавшихся в ходе ее деятельности, а также касающихся деятельности ее членов (участников), другой саморегулируемой организации, или уполномоченному органу
9. В случае исключения саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций, саморегулируемая организация в течение 90 (девяноста) календарных дней со дня принятия уполномоченным органом соответствующего решения обеспечивает передачу документов и сведений, образовавшихся в ходе ее деятельности, а также вытекающих из правоотношений между саморегулируемой организацией и ее членами (участниками), потребителями финансовых услуг, должниками, другой саморегулируемой организации, в состав членов (участников) которой вошли ее члены (участники) либо в уполномоченный орган – в случае отсутствия другой действующей саморегулируемой организации.

4. Бюджетте шығыстардың мынадай түрлері көрсетіледі:
1) өзін-өзі реттейтін ұйымның басқарушы қызметкерлерінің және бақылау функцияларын жүзеге асыратын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу;
2) мүшелердің (қатысушылардың) қызметіне бақылауды жүзеге асыруға байланысты шығындар, оның ішінде іссапар шығыстары, сыртқы ақпараттық-анықтамалық жүйелерге ақы төлеуге арналған шығыстар, мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етуге арналған шығыстар, ақпаратты алу, пайдалану, өңдеу және сақтау кезінде қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
3) өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін қамтамасыз етуге арналған шығыстар.
5. Бюджетке бюджетті жасау кезінде пайдаланылған, оның ажырамас бөлігі болып табылатын сандық көрсеткіштерді көрсете отырып, жоспарлы сметалық көрсеткіштердің негіздемелері (есептеулері) қоса беріледі.
6. Бюджет ағымдағы күнтізбелік жылға және жоспарлы кезеңге (бір жылға) үтірден кейін бір ондық белгімен мың теңгемен жасалады.
7. Бюджетте бюджет бекітілген өзін-өзі реттейтін ұйымның алқалы басқару органының отырысы хаттамасының күні мен нөмірі көрсетіледі.
2-тарау. Өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтер
8. Өзін-өзі реттейтін ұйым Микроқаржылық қызмет туралы заңның 29-5-бабының 7-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасына, Коллекторлық қызмет туралы заңның 19-1-бабының 6-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның, коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтерді Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
3-тарау. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығарылған өзін-өзі реттейтін ұйымның оның қызметі барысында қалыптасқан, сондай-ақ оның мүшелерінің (қатысушыларының), басқа өзін-өзі реттейтін ұйымның немесе уәкілетті органның қызметіне қатысты құжаттар мен мәліметтерді ұсыну тәртібі
9. Өзін-өзі реттейтін ұйым өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығарылған жағдайда, өзін-өзі реттейтін ұйым уәкілетті орган тиісті шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде оның қызметі барысында қалыптасқан, сондай-ақ өзін-өзі реттейтін ұйым мен оның мүшелері (қатысушылары), қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар, борышкерлер арасындағы құқықтық қатынастардан туындайтын құжаттар мен мәліметтерді мүшелерінің (қатысушыларының) құрамына оның мүшелері (қатысушылары) кірген басқа өзін-өзі реттейтін ұйымға не басқа қолданыстағы өзін-өзі реттейтін ұйым болмаған жағдайда уәкілетті органға беруді қамтамасыз етеді.

10. Передаче подлежат документы и сведения саморегулируемой организации, исключенной из реестра саморегулируемых организаций (далее – материалы), включая, но не ограничиваясь следующими документами и сведениями:
1) реестр членов (участников) саморегулируемой организации по состоянию на дату принятия уполномоченным органом решения об ее исключении из реестра саморегулируемых организаций;
2) реестровые дела членов (участников) саморегулируемой организации, являвшихся ее членами, по состоянию на дату принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций;
3) протоколы заседаний коллегиального органа управления саморегулируемой организации за год, в котором уполномоченным органом принято решение об ее исключении из реестра саморегулируемых организаций, а также за 3 (три) календарных года, предшествовавших году принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций.
Протоколы заседаний коллегиального органа управления саморегулируемой организации передаются со всеми приложениями к ним;
4) действительные по состоянию на дату принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций (с учетом всех внесенных изменений и (или) дополнений):
положения об органах управления саморегулируемой организации;
порядок замещения и сроки исполнения обязанностей в случае отстранения руководящего работника саморегулируемой организации;
положения о специализированных органах саморегулируемой организации и правила осуществления ими деятельности;
порядок обжалования членами (участниками) саморегулируемой организации решений специализированного органа, осуществляющего рассмотрения дел о нарушении членами (участниками) саморегулируемой организации требований правил и стандартов саморегулируемой организации, условий членства (участия) в саморегулируемой организации;
порядок обжалования членами (участниками) саморегулируемой организации решений специализированного органа, осуществляющего рассмотрение потребительских споров, возникающих между членами (участниками) саморегулируемой организации и потребителями финансовых услуг и (или) должниками, и иными лицами в сфере защиты прав потребителей;
правила профессиональной этики работников саморегулируемой организации;
порядок ведения и хранения реестра членов (участников) саморегулируемой организации;
порядок организации и проведения проверок членов (участников) саморегулируемой организации;
порядок применения в отношении членов (участников) саморегулируемой организации мер воздействия;
порядок использования способов обеспечения имущественной ответственности саморегулируемой организации;
порядок проведения профессиональной учебы, аттестации работников, членов (участников) саморегулируемой организации;
порядок рассмотрения обращений потребителей финансовых услуг членов (участников) саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности;
порядок рассмотрения обращений должников, чья задолженность была передана и (или) уступлена ее члену (участнику), и кредиторов, услуги по досудебному взысканию и урегулированию задолженности которых оказываются членом (участником) саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;
правила по размеру и (или) порядку расчета, порядку уплаты вступительного и членских взносов в саморегулируемую организацию;
порядок, перечень, формы и сроки размещаемой саморегулируемой организацией информации на своем интернет-ресурсе;
правила добровольного прекращения членства (участия) в саморегулируемой организации;
стандарт защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, должников членами (участниками) саморегулируемой организации (при наличии);
стандарт управления членами (участниками) саморегулируемой организации системой управления рисками (при наличии);
стандарт соблюдения членами (участниками) саморегулируемой организации требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
стандарт выполнения членами (участниками) саморегулируемой организации пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
стандарт осуществления микрофинансовой деятельности членами (участниками) саморегулируемой организации;

10. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығарылған өзін-өзі реттейтін ұйымның құжаттары мен мәліметтері (бұдан әрі – материалдар) берілуге тиіс, қоса алғанда, бірақ мынадай құжаттар мен мәліметтермен шектелмейді:
1) уәкілетті орган оны өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімі;
2) уәкілетті орган өзін-өзі реттейтін ұйымды өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылатын мүшелердің (қатысушылардың) оның тізілім істері;
3) өзін-өзі реттейтін ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы отырыстарының уәкілетті орган оны өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған жыл үшін, сондай-ақ уәкілетті орган өзін-өзі реттейтін ұйымды өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған жылдың алдындағы күнтізбелік 3 (үш) жыл үшін хаттамалары.
Өзін-өзі реттейтін ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органы отырыстарының хаттамалары оларға барлық қосымшалар қоса беріліп, тапсырылады;
4) уәкілетті орган өзін-өзі реттейтін ұйымды өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша қолданыстағы (барлық енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып):
өзін-өзі реттейтін ұйымның басқару органдары туралы ережелер;
өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкері шеттетілген жағдайда міндеттерді ауыстыру тәртібі мен орындау мерзімдері;
өзін-өзі реттейтін ұйымның мамандандырылған органдары туралы ережелер және олардың қызметін жүзеге асыру қағидалары;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары) өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарының талаптарын, өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелік ету (қатысу) шарттарын бұзу туралы істерді қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған органның шешімдеріне шағымдану тәртібі;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары) және қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар және (немесе) борышкерлер, және тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өзге де адамдар арасында туындайтын тұтыну дауларын қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған органның шешімдеріне шағымдану тәртібі;
өзін-өзі реттейтін ұйым қызметкерлерінің кәсіптік этикасының қағидалары;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімін жүргізу және сақтау тәртібі;
өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелерін (қатысушыларын) тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі;
өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты ықпал ету шараларын қолдану тәртібі;
өзін-өзі реттейтін ұйымның мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз ету тәсілдерін пайдалану тәртібі;
өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметкерлерін, мүшелерін (қатысушыларын) кәсіптік оқыту, аттестаттау өткізу тәртібі;
микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың жолданымдарын қарау тәртібі;
берешегі оның мүшесіне (қатысушысына) берілген және (немесе) басқаға берілген борышкерлердің және берешегін сотқа дейінгі өндіріп алу және реттеу жөніндегі қызметтерді коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) көрсететін кредиторлардың жолданымдарын қарау тәртібі;
өзін-өзі реттейтін ұйымға кіру және мүшелік жарналардың мөлшері және (немесе) есептеу тәртібі, төлеу тәртібі бойынша қағидалар;
өзін-өзі реттейтін ұйым өзінің интернет-ресурсында орналастыратын ақпараттың тәртібі, тізбесі, нысандары мен мерзімдері;
өзін-өзі реттейтін ұйымға мүшелікті (қатысуды) ерікті түрде тоқтату қағидалары;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың, борышкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау стандарты (бар болса);
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тәуекелдерді басқару жүйесін басқару стандарты (бар болса);
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтау стандарты;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) пруденциялық нормативтерді және сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді орындау стандарты;
өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) микроқаржылық қызметті жүзеге асыру стандарты;

5) документы, связанные с имущественной ответственностью саморегулируемой организации, действующие на дату принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций.
В случае, если документ, предусмотренный настоящим пунктом, утверждался решением коллегиального органа управления саморегулируемой организации ранее чем за 3 (три) календарных года, предшествующих году принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций, либо решением иного органа управления саморегулируемой организации, в состав передаваемых материалов включается такой документ, действительный по состоянию на дату принятия уполномоченным органом решения об исключении саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций (с учетом всех изменений и (или) дополнений, внесенных в этот документ).
11. Материалы передаются в течение 90 (девяноста) календарных дней со дня, следующего за днем исключения саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций, а в случае ликвидации или реорганизации саморегулируемой организации – в течение 90 (девяноста) календарных дней со дня, следующего за днем исключения саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций при принятии общим собранием членов (участников) саморегулируемой организации решения о добровольном исключении из реестра саморегулируемых организаций, ликвидации или реорганизации саморегулируемой организации, но не позднее чем за 20 (двадцать) рабочих дней до дня завершения ликвидации или реорганизации указанной саморегулируемой организации.
12. Передаче подлежат оригиналы материалов, за исключением материалов, указанных в подпункте 1) пункта 10 Правил, с приложением электронных копий документов (при наличии), а в случае невозможности передачи оригиналов – их копии, заверенные руководителем исполнительного органа управления саморегулируемой организации. В случае ликвидации саморегулируемой организации копии материалов заверяются руководителем ликвидационной комиссии саморегулируемой организации.
13. Материалы, указанные в подпункте 1) пункта 10 Правил, передаются в электронном виде на электронном носителе. Наименование каждого передаваемого файла содержит указание на содержащиеся в нем материалы.
14. Материалы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 10 Правил, передаются на бумажном носителе (при наличии):
1) через структурное подразделение уполномоченного органа, ответственного за прием документов;

5) уәкілетті орган өзін-өзі реттейтін ұйымды өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған күні қолданылатын өзін-өзі реттейтін ұйымның мүліктік жауапкершілігіне байланысты құжаттар.
Егер осы тармақта көзделген құжат өзін-өзі реттейтін ұйымның тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органының шешімімен уәкілетті орган өзін-өзі реттейтін ұйымды өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған жылдың алдындағы күнтізбелік 3 (үш) жылдан бұрын не өзін-өзі реттейтін ұйымның өзге басқару органының шешімімен бекітілсе, беріліп отырған материалдардың құрамына уәкілетті орган өзін-өзі реттейтін ұйымды өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығару туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша жарамды (осы құжатқа енгізілген барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып) осындай құжат енгізіледі.
11. Материалдар өзін-өзі реттейтін ұйым өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде, ал өзін-өзі реттейтін ұйым таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда– өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен ерікті түрде шығару, өзін-өзі реттейтін ұйымды тарату немесе қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған кезде өзін-өзі реттейтін ұйым өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде, бірақ көрсетілген өзін-өзі реттейтін ұйымды тарату немесе қайта ұйымдастыру аяқталған күнге дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей беріледі.
12. Осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген материалдарды қоспағанда, құжаттардың электрондық көшірмелерін (бар болса) қоса бере отырып, материалдардың түпнұсқалары, ал түпнұсқаларды беру мүмкін болмаған жағдайда, өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органының басшысы куәландырған олардың көшірмелері берілуге жатады. Өзін- өзі реттейтін ұйым таратылған жағдайда, материалдардың көшірмелерін өзін-өзі реттейтін ұйымның тарату комиссиясының басшысы куәландырады.
13. Осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген материалдар электрондық түрде электрондық жеткізгіште беріледі. Әрбір берілетін файлдың атауында ондағы материалдарға нұсқау болады.
14. Осы Қағидалардың 10-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген материалдар қағаз жеткізгіште (бар болса):
1) құжаттарды қабылдауға жауапты уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі арқылы;

2) в одном экземпляре;
3) уложенными в коробки.
В отдельные коробки укладываются:
материалы, указанные в подпункте 2) пункта 10 Правил. В коробках данные материалы укладываются в порядке возрастания регистрационного номера записи о внесении сведений о члене саморегулируемой организации в реестр членов (участников) саморегулируемой организации. На каждой коробке с данными материалами указывается перечень находящихся в них реестровых дел, содержащий регистрационный номер записи о внесении сведений о члене (участнике) саморегулируемой организации в реестр членов (участников) саморегулируемой организации, наименование члена (участника), в отношении которого сформировано реестровое дело;
материалы, указанные в подпункте 3) пункта 10 Правил. В коробках данные материалы укладываются в хронологическом порядке. На каждой коробке с данными материалами указывается перечень находящихся в ней протоколов, содержащий дату и номер протокола;
материалы, указанные в подпунктах 4) и 5) пункта 10 Правил. На каждой коробке с данными материалами указывается перечень находящихся в них материалов, содержащий наименования материалов.
15. Материалы в электронном виде и на бумажном носителе передаются с сопроводительным письмом, содержащим перечень передаваемых материалов. Перечень передаваемых материалов содержит наименование передаваемых материалов и их форму (на бумажном носителе или в форме электронного документа), количество электронных носителей или коробок.
При передаче материалов на электронных носителях обеспечивается защита электронных документов с помощью функций установки их защиты от изменения и копирования, установки сложного кодирования электронного документа, средств шифрования.
Сопроводительное письмо подписывается руководителем исполнительного органа управления саморегулируемой организации, а в случае ликвидации – руководителем ликвидационной комиссии.
16. Днем получения материалов считается дата их регистрации в принимающей саморегулируемой организации, или в уполномоченном органе.
17. Рассмотрение переданных материалов на предмет их соответствия перечню, приведенному в пункте 10 Правил, осуществляется ответственными работниками принимающей саморегулируемой организации, или ответственными работниками уполномоченного органа.
Проверка функционирования реестра членов (участников) саморегулируемой организации осуществляется ответственными работниками принимающей саморегулируемой организации или ответственными работниками уполномоченного органа. Рассмотрение переданных материалов и проверка функционирования реестра членов (участников) саморегулируемой организации осуществляются в течение 2 (двух) рабочих дней со дня, следующего за днем получения принимающей саморегулируемой организацией или уполномоченным органом материалов.
При получении материалов не в полном объеме принимающая саморегулируемая организация или уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем получения материалов, письменно информирует саморегулируемую организацию о необходимости передачи недостающих материалов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем направления такого письма.
В случае не функционирования реестра членов (участников) саморегулируемой организации, принимающая саморегулируемая организация или уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем получения материалов, письменно информирует саморегулируемую организацию о необходимости передачи функционирующего реестра членов (участников) саморегулируемой организации в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем направления такого письма.

2) бір данада;
3) қораптарға салынып беріледі.
Мыналар бөлек қораптарға салынады:
осы Қағидалардың 10-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген материалдар. Қораптарда бұл материалдар өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізіліміне өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі туралы мәліметтерді енгізу туралы жазбаның тіркеу нөмірінің өсу тәртібімен жинақталады. Осы материалдар бар әрбір қорапта өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) туралы мәліметтерді өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізіліміне енгізу туралы жазбаның тіркеу нөмірін, өзіне қатысты тізілім қалыптастырылған мүшенің (қатысушының) атауын қамтитын тізілім істерінің тізбесі көрсетіледі;
осы Қағидалардың 10-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген материалдар. Қораптарда бұл материалдар хронологиялық тәртіпте орналастырылады. Осы материалдар бар әрбір қорапта хаттаманың күні мен нөмірі бар ондағы хаттамалардың тізбесі көрсетіледі;
осы Қағидалардың 10-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген материалдар. Осы материалдар бар әрбір қорапта материалдардың атаулары бар олардағы материалдардың тізбесі көрсетіледі.
15. Материалдар электрондық түрде және қағаз жеткізгіште берілетін материалдардың тізбесін қамтитын ілеспе хатпен бірге беріледі. Берілетін материалдардың тізбесі берілетін материалдардың атауын және олардың нысанын (қағаз жеткізгіште немесе электрондық құжат нысанында), электрондық жеткізгіштердің немесе қораптардың санын қамтиды.
Материалдарды электрондық жеткізгіште беру кезінде электрондық құжаттарды оларды өзгертуден және көшіруден, электрондық құжатқа күрделі код белгілеуден, шифрлау құралдарынан қорғау функцияларының көмегімен қорғау қамтамасыз етіледі.
Ілеспе хатқа өзін-өзі реттейтін ұйымның атқарушы басқару органының басшысы, ал таратылған жағдайда тарату комиссиясының басшысы қол қояды.
16. Материалдарды алған күн олардың қабылдаушы өзін-өзі реттеуші ұйымда немесе уәкілетті органда тіркелген күні болып есептеледі.
17. Берілген материалдарды осы Қағидалардың 10-тармағында келтірілген тізбеге сәйкестігі тұрғысынан қарауды қабылдайтын өзін-өзі реттейтын ұйымның жауапты қызметкерлері немесе уәкілетті органның жауапты қызметкерлері жүзеге асырады.
Өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімінің жұмыс істеуін тексеру қабылдайтын өзін-өзі реттейтін ұйымның жауапты қызметкерлері немесе уәкілетті органның жауапты қызметкерлері тексереді. Берілген материалдарды қарау және өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімінің жұмыс істеуін тексеру қабылдайтын өзін-өзі реттейтін ұйым немесе уәкілетті орган материалдарды алған күннен кейінгі күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Материалдарды толық көлемде алмаған кезде қабылдайтын өзін-өзі реттейтын ұйым немесе уәкілетті орган материалдарды алған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өзін-өзі реттейтін ұйымға осындай хат жіберілген күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жетпейтін материалдарды беру қажеттілігі туралы жазбаша хабарлайды.
Өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) тізілімі жұмыс істемеген жағдайда, қабылдайтын өзін-өзі реттейтін ұйым немесе уәкілетті орган материалдарды алған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жұмыс істеп тұрған тізілімін беру қажеттілігі туралы өзін-өзі реттейтін ұйымға осындай хатты жолдағаннан кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс ішінде жазбаша хабарлайды,

18. Передача материалов осуществляется за счет средств саморегулируемой организации, исключенной из реестра.
Приложение
к Правилам осуществления
деятельности саморегулируемой
организации в сфере
микрофинансовой деятельности
и саморегулируемой
организации в сфере
коллекторской деятельности
Форма
место для фотографии
Сведения о руководящих работниках саморегулируемой организации
в сфере микрофинансовой деятельности, саморегулируемой организации
в сфере коллекторской деятельности
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность, наименование саморегулируемой организации)

18. Материалдарды беру тізілімнен шығарылған өзін-өзі реттейтін ұйымның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Микроқаржылық қызмет
саласында өзін-өзі реттейтін
ұйымның және коллекторлық
қызмет саласында өзін-өзі
реттейтін ұйымның қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
қосымша
Нысан
фотоға арналған
орын
Микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның, коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе),
лауазымы, өзін-өзі реттейтін ұйымның атауы)

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер
2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер (при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Индивидуальный идентификационный номер
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Примечание: в случае отсутствия лиц, указанных в настоящем пункте, во всех графах указывается "нет".
4. Сведения об участии руководящего работника в уставном капитале или владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих руководящему работнику, к общему количеству голосующих акций юридического лица
(в процентах)
1
2
3
4
Примечание: в графе 4 необходимо указывать долю с учетом доли, находящейся в доверительном управлении руководящего работника, а также количества долей (акций), в результате владения которыми руководящий работник в совокупности с иными лицами является крупным участником (крупным акционером).

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні мен жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі
2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса, күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
Ескертпе: осы тармақта көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда, барлық бағандарда "жоқ" деп көрсетіледі.
4. Басшы қызметкердің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы немесе акцияларын иеленуі туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
4-бағанда сенімгерлік басқарудағы басшы қызметкердің үлесін ескере отырып үлесті, сондай-ақ басшы қызметкер өзге адамдармен жиынтықта иелену нәтижесінде ірі қатысушы (ірі акционері) болып табылатын үлестер (акциялар) санын көрсету қажет.

5. Сведения о трудовой деятельности (указываются сведения о всей трудовой деятельности руководящего работника (также членство в органах управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, а также период, в течение которого руководящим работником трудовая деятельность не осуществлялась):
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
Курируемые подразделения, основные функциональные обязанности
1
2
3
4
5
6
Примечание:

5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер (басшы қызметкердің бүкіл еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органында мүшелігі) туралы мәліметтер, оның ішінде жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап, сондай-ақ басшы қызметкердің еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең де көрсетіледі):
№
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Жұмыстан шығару, қызметтен босату себептері
Жетекшілік ететін бөлімшелер, негізгі функционалдық міндеттері
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:

1) в случае если организация является нерезидентом Республики Казахстан, указывается страна регистрации организации – нерезидента Республики Казахстан в графе 3;
2) в случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организации, финансового управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации.
6. Сведения о том, что в течение десяти лет, предшествовавших дате назначения на должность руководящего работника, лицо не являлось руководящим работником финансовой организации, руководителем филиала, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного органа, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до:
применения к банку режима урегулирования;
лишения лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке;
вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан, законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, порядке;
вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
7. Отзывалось ли у руководящего работника в течение последних двенадцати месяцев, предшествующих дате представления документов, согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в финансовой организации и (или) отстранялся ли он от выполнения служебных обязанностей в финансовой организации, филиале банка – нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан посредством применения меры надзорного реагирования
____________________________________________________________________
да (нет)

1) егер ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылған жағдайда, 3-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезидент – ұйымының тіркелген елі көрсетіледі;
2) қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшының орынбасары), қаржы басқарушысы және (немесе) атқарушы директорының лауазымына орналасқан жағдайда жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі.
6. Мына:
банкке реттеу режимін қолданғанға;
оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент – қаржы ұйымын, филиалды лицензиядан айырғанға;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент – қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының бейрезидент – қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент – банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін
басшы қызметкер лауазымына тағайындалған күннің алдындағы он жыл ішінде адам қаржы ұйымының басшы қызметкері, филиал басшысы, басқару органының мүшесі, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары немесе атқарушы органның мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, бас бухгалтердің орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент – банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшы орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтердің орынбасары, жеке тұлға – ірі қатысушы, қаржы ұйымының заңды тұлға – ірі қатысушысының (банк холдингінің), оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент – қаржы ұйымының кемінде бір жылға дейін басшы қызметкері болып табылмағаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсетіңіз)
7. Құжаттарды ұсынған күннің алдындағы соңғы он екі ай ішінде басшы қызметкердің қаржы ұйымындағы басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісімі кері қайтарылды ма және (немесе) ол қаржы ұйымында, Қазақстан Республикасының бейрезидент – банкі филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру брокері филиалында қызметтік міндеттерін орындаудан қадағалап ден қою шараларын қолдану арқылы шеттетілді ме
____________________________________________________________________
иә (жоқ)

8. Освобождался ли руководящий работник в течение 3 (трех) лет, предшествовавших дате представления документов, от уголовной ответственности за совершение коррупционного преступления на основании подпунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан
____________________________________________________________________
да (нет)
9. Привлекался ли руководящий работник к административной ответственности за совершение административных коррупционных правонарушений в течение 3 (трех) лет до даты представления документов
____________________________________________________________________
да (нет)
10. Сведения о том, являлся ли руководящий работник ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов, либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десятитысячекратный раз превышающую размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на дату выплаты
____________________________________________________________________
да (нет) (наименование юридического лица,
____________________________________________________________________
должность, период работы)
Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет с момента возникновения обстоятельств.
11. Сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости
____________________________________________________________________
12. Сведения о наличии в отношении руководящего работника, вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно
____________________________________________________________________

8. Басшы қызметкер құжаттарды ұсыну күннің алдындағы 3 (үш) жыл ішінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақшаларының немесе 36-бабының негізінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылды ма
____________________________________________________________________
иә (жоқ)
9. Басшы қызметкер құжаттарды ұсыну күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылды ма
___________________________________________________________________
иә (жоқ)
10. Бұрын басшы қызметкер шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері төлеу күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құрайтын дефолтқа жол берген қаржы ұйымының басқару органның басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) – заңды тұлға-эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болғандығы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
иә (жоқ) (заңды тұлғаның атауы,
____________________________________________________________________
лауазымы, жұмыс кезеңі)
Көрсетілген талап мән-жайлар туындаған сәттен бастап 5 (бес) жыл ішінде қолданылады.
11. Өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
12. Қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және өмір бойы қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жазаны қолдану туралы басшы қызметкерге қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________

Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для проведения проверки на соответствие требованиям, установленным статьей 9-4 Закона о государственном регулировании и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
_____________________________________________
(заполняется собственноручно печатными буквами)
Подпись __________________
Дата _____________________

Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабында белгіленген талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_____________________________________________
(өз қолымен баспа әріптермен толтырылады)
Қолы ________________
Күні _________________