О внесении изменений и дополнений в приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 199 "Об утверждении Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг" и от 6 июня 2023 года № 205 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 апреля 2026 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38307
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 199 "Об утверждении Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32681):
в Методике определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Методике используются следующие основные понятия:
1) специальные средства передвижения – вид технической помощи, обеспечивающей передвижение лица с инвалидностью;
2) портал социальных услуг – цифровой объект, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, услугам по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Кодексом;

"Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 199 және "Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 6 маусымдағы № 205 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38307 болып тіркелді
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы №199 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32681 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы жүріп-тұру құралдары – мүгедектігі бар адамның жүріп-тұруын қамтамасыз ететін техникалық көмек түрі;
2) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы – Кодекске сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін цифрлық объектісі;

3) уполномоченный центральный государственный орган в сфере социальной защиты – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) инватакси – такси, предназначенное для оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью;
5) уполномоченный орган в сфере государственных закупок – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере государственных закупок;
6) единая платформа закупок (далее – веб-портал) – цифровая система уполномоченного органа в сфере государственных закупок, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам государственных закупок и закупок, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора";
7) технические вспомогательные (компенсаторные) средства:
протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации нарушений слуха, а также усиливающие звук средства связи и передачи информации;
тифлотехнические средства – технические средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей лиц с инвалидностью в результате нарушения зрения;
обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;
8) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
9) электронный магазин – подсистема веб-портала, обеспечивающая агрегацию данных, размещенных на электронных торговых площадках, соответствующих требованиям, определяемым единым оператором по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок.";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Гарантированная сумма определяется для каждого из видов технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения (далее – товар) и санаторно-курортного лечения (далее – услуга) согласно классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью, утвержденному уполномоченным центральным государственным органом в сфере социальной защиты в соответствии с двадцать пятым абзацем подпункта 5) статьи 12 Кодекса.

3) әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) инватакси – мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған такси;
5) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган – мемлекеттік сатып алу саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) сатып алудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі - веб-портал) – "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алудың және сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесі;
7) техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар:
протездік-ортопедиялық құралдар – аяқ-қолдың жоқтығын немесе дененің басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулыққа зақым келудің салдарынан организмнің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
сурдотехникалық құралдар – есту қабілетінің бұзылуын түзеуге және оның орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, сондай-ақ дыбысты күшейтетін байланыс және ақпарат беру құралдары;
тифлотехникалық құралдар – мүгедектігі бар адамдардың көру қабілетінің бұзылуы салдарынан жоғалтқан мүмкіндіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
міндетті гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық мұқтаждықтарды және қажеттіліктерді қанағаттандыруға арналған құралдар;
8) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
9) электрондық дүкен – мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша бірыңғай оператор айқындайтын талаптарға сәйкес келетін электрондық сауда алаңдарында орналастырылған деректердің агрегациясын қамтамасыз ететін веб-порталдың кіші жүйесі.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кепілдік берілген сома Кодекстің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма бесінші абзацына сәйкес әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган бекіткен Мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкес техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және санаторий-курорттық емдеудің әрбір түрі үшін айқындалады.

4. К источникам информации для определения гарантированной суммы относятся:
1) данные портала социальных услуг (далее – первый источник) – среднее значение цен за предыдущий финансовый год.
2) данные электронного магазина (далее – второй источник) – максимальная из трех минимальных цен участников торговли.
5. При отсутствии данных одного из двух источников определение гарантированной суммы осуществляется на основе данных одного из двух источников.
В случае отсутствия данных первого и второго источников определение гарантированной суммы осуществляется на основании коммерческих предложений потенциальных поставщиков товаров и (или) услуг (прайс-листов) поставщиков в соответствии с бюджетным законодательством.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Гарантированная сумма за единицу товара и (или) услуги рассчитывается на основе данных источников, указанных в пункте 4 Методики, по одной из следующих формул:
1) при наличии данных всех двух источников гарантированная сумма на товары и (или)/услуги рассчитывается по формуле:
ГС = (СЗЦ1+ Цm 2)/2, где:
ГС – гарантированная сумма;
СЗЦ1 – среднее значение цен данных первого источника;
Цm2 – максимальная из 3-х минимальных цен участников торговли.
2) при отсутствии данных первого источника гарантированная сумма на товары и (или) услуги рассчитывается по формуле (на основании данных второго источника):
ГС = Цm2*ИПЦ, где:
ГС – гарантированная сумма;
Цm – максимальная из 3-х минимальных цен участников торговли (данные электронного магазина);
ИПЦ – индекс потребительских цен.
ИПЦ рассчитывается по формуле:
ИПЦ = ИПЦt /100 +1, где:
ИПЦt – показатель инфляции согласно прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на следующий год;
1 – коэффициент.
3) при отсутствии данных второго источника гарантированная сумма на товары и (или) услуги рассчитывается по формуле (на основании данных первого источника):
ГС = СЗЦ1*ИПЦ, где:
ГС – гарантированная сумма;
СЗЦ – среднее значение цен, данных первого источника (данные портала социальных услуг);
ИПЦ – индекс потребительских цен.
ИПЦ рассчитывается по формуле:
ИПЦ = ИПЦt /100 +1, где:
ИПЦt – инфляция согласно прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на следующий год;
1 – коэффициент.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Определение гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости на услуги индивидуального помощника и специалиста жестового языка, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:

4. Кепілдік берілген соманы айқындауға арналған ақпарат дереккөздеріне мыналар жатады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының деректері (бұдан әрі – бірінші дереккөз) – өткен қаржы жылындағы бағалардың орташа мәні.
2) электрондық дүкеннің деректері (бұдан әрі – екінші дереккөз) – саудаға қатысушылардың үш ең төмен бағасының ішіндегі ең жоғарысы.
5. Екі дереккөздің біреуінің деректері болмаған жағдайда кепілдендірілген соманы анықтау екі дереккөздің біреуінің деректері негізінде жүзеге асырылады.
Бірінші және екінші дереккөздердің деректері болмаған жағдайда кепілдендірілген соманы анықтау бюджеттік заңнамаға сәйкес тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді (прайс-парақтар) жеткізушілердің әлеуетті өнім берушілерінің коммерциялық ұсыныстары негізінде жүзеге асырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тауардың және (немесе) көрсетілетін қызметтің бірлігі үшін кепілдік берілген сома Әдістеменің 4-тармағында көрсетілген дереккөздердің деректері негізінде мынадай формулалардың бірі бойынша есептеледі:
1) барлық екі дереккөздің деректері болған кезде тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КБС = ( БОМ1+ ЕТБ2)/2, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
БОМ1 – екінші дереккөз бойынша деректер бағасының орташа мәні;
ЕТБ2 – берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға;
2) бірінші дереккөз бойынша деректер болмаған кезде тауарға және (немесе) қызметке кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі (екіншісінің деректері негізінде):
КБС = ЕТБ2* ТБИ, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
ЕТБ2 – берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға;
ТБИ – тұтыну бағасының индексі
ТБИ мынадай формула бойынша есептеледі:
ТБИ = ТБИt/100+1, мұндағы:
ТБИt – Қазақстан Республикасының келесі жылға әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес инфляция;
1 – коэффициент.
3) бірінші дереккөз бойынша деректер болмаған кезде тауарға және (немесе) қызметке кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі (біріншінің деректері негізінде):
КБС = БОМ1*ТБИ, мұндағы :
КБС – кепілдік берілген сома;
БОМ – бірінші дереккөз бойынша деректер бағасының орташа мәні;
(данные портала социальных услуг);
ТБИ – тұтыну бағасының индексі.
ТБИ = ТБИt/100+1, мұндағы:
ТБИt – Қазақстан Республикасының келесі жылға әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес инфляция;
1 – коэффициент.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсететін қызметтер порталы арқылы сатып алатын жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтеріне құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Гарантированная сумма на услуги индивидуального помощника в час определяется исходя из расчета 13,64 процентов размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Гарантированная сумма на услуги специалиста жестового языка в час определяется из расчета 2,1 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Определение гарантированной суммы на следующий финансовый год осуществляется не позднее 25 декабря текущего финансового года комиссией, создаваемой уполномоченным центральным государственным органом в сфере социальной защиты, за исключением услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, предусмотренных в главе 4 настоящей Методики.
Определение гарантированной суммы на услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси на следующий финансовый год осуществляется не позднее 25 декабря текущего финансового года комиссией, создаваемой местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения.".
2) в приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 205 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32720):
в Правилах возмещения стоимости товаров и услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна" обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;

"8. Жеке көмекшінің бір сағаттық қызметтеріне кепілдік берілген сома тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы Заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 13,64 пайызы есебінен айқындалады.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ымдау тілі маманының бір сағаттық қызметтеріне кепілдік берілген сома тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы Заңда белгіленген 2,1 айлық есептік көрсеткіш есебінен айқындалады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Әдістеменің 4-тарауында көзделген мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, келесі қаржы жылына арналған кепілдік берілген соманы айқындауды әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган құратын комиссия ағымдағы қаржы жылының 25 желтоқсанынан кешіктірмей жүзеге асырады.
Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге келесі қаржы жылына арналған кепілдік берілген соманы айқындауды халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган құратын комиссия ағымдағы қаржы жылының 25 желтоқсанынан кешіктірмей жүзеге асырады.".
2) "Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 205 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32720 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) - электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз етудің "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

2) специальные средства передвижения – вид технической помощи, обеспечивающей передвижение лица с инвалидностью;
3) портал социальных услуг (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, услугам по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Кодексом;
4) АЦС "Е-Собес" (далее - Е-Собес)– автоматизированная цифровая система "Е-Собес" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
5) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов;
6) автоматизированная цифровая система Централизованная база данных выплат пенсий и пособий" (далее – ЦБД) – централизованная база данных центрального исполнительного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных в области пенсионного законодательства Республики Казахстан;
7) инватакси – такси, предназначенное для оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью;
8) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;
9) технические вспомогательные (компенсаторные) средства (далее - ТСР):
протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации нарушений слуха, а также усиливающие звук средства связи и передачи информации;
тифлотехнические средства – технические средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей лиц с инвалидностью в результате нарушения зрения;
обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;
10) поставщики товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси на портале (далее – поставщики) – юридические лица и физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность;

2) арнаулы жүріп-тұру құралдары – мүгедектігі бар адамның жүріп-тұруын қамтамасыз ететін техникалық көмек түрі;
3) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – Кодекске сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін цифрлық объектісі;
4) "Е-Собес" АЦЖ (бұдан әрі – Е-Собес) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Е-Собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесі;
5) жеке көмекші – жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды бірге алып жүру және объектілерге барған кезде көмек көрсету бойынша қызметтер көрсететін адам;
6) "Зейнетақы және жәрдемақы төлемдерінің орталықтандырылған дерекқоры" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ОДҚ) – Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы саласында белгіленген жағдайларда төлем түрлерін жүзеге асыруға арналған орталық атқарушы органның орталықтандырылған дерекқоры;
7) инватакси – мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған такси;
8) протездік-ортопедиялық көмек – мүгедектігі бар адамдарды протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөніндегі медициналық-техникалық көмектің мамандандырылған түрі және оларды пайдалануды үйрету;
9) техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар (бұдан әрі – ОТҚ):
протездік-ортопедиялық құралдар – аяқ-қолдың жоқтығын немесе дененің басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулыққа зақым келудің салдарынан организмнің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
сурдотехникалық құралдар – есту қабілетінің бұзылуын түзеуге және оның орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, сондай-ақ дыбысты күшейтетін байланыс және ақпарат беру құралдары;
тифлотехникалық құралдар – мүгедектігі бар адамдардың көру қабілетінің бұзылуы салдарынан жоғалтқан мүмкіндіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
міндетті гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық мұқтаждықтарды және қажеттіліктерді қанағаттандыруға арналған құралдар;
10) порталдағы тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді берушілер (бұдан әрі – өнім берушілер) – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар және жеке тұлғалар;

11) уполномоченный орган - местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения;
12) специалист жестового языка – специалист, оказывающий услуги лицам с инвалидностью по сурдопереводу с какого-либо языка на дактильный алфавит и (или) язык жестов;
13) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Возмещение стоимости товаров и услуг поставщику осуществляется в пределах гарантированной суммы за:
1) услуги индивидуального помощника;
2) услуги специалиста жестового языка;
3) санаторно-курортное лечение;
4) специальные средства передвижения;
5) ТСР;
6) услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган в течение 7 (семи) рабочих дней со дня поступления в Е-Собес документов на возмещение стоимости товаров и (или) услуг (за исключением услуг индивидуального помощника) рассматривает и принимает их или возвращает поставщику на доработку с указанием причины в соответствии с пунктами 14, 17 и 20 Правил.
В модуль "Личный кабинет поставщика" на портале и на абонентский номер сотовой связи поставщика направляется информация о возврате документов на доработку.";
заголовок Параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок возмещения стоимости услуг индивидуального помощника";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Поставщик услуг индивидуального помощника ежемесячно, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет в уполномоченный орган:
1) акт выполненных работ (оказанных услуг) поставщика по форме, утвержденной приказом № 562;
2) лист сопровождения индивидуальным помощником по форме согласно приложению 7 к Правилам предоставления услуг индивидуального помощника для лица с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32994);
3) банковские реквизиты поставщика для зачисления суммы возмещения;

11) уәкілетті орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы;
12) ымдау тілі маманы – мүгедектігі бар адамдар үшін қандай да бір тілден дактильді әліпбиге және (немесе) ымдау тілінде сурдоаударма жасау бойынша қызмет көрсететін маман;
13) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" 4. Өнім берушіге тауарлар мен қызметтердің құнын өтеу:
1) жеке көмекшінің қызметтері;
2) ымдау тілі маманының қызметтері;
3) санаторийлік-курорттық емдеу;
4) арнаулы жүріп-тұру құралдары;
5) ОТҚ;
6) мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін кепілдік берілген сома шегінде жүзеге асырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган Е-Собес-ге тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеуге құжаттар келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде (жеке көмекшінің қызметтерін қоспағанда) оларды қарайды және қабылдайды немесе Қағидалардың 14, 17 және 20-тармақтарына сәйкес себептерін көрсете отырып, өнім берушіге түзетуге қайтарады.
Порталдағы "Өнім берушінің жеке кабинеті" модуліне және өнім берушінің ұялы байланысының абоненттік нөміріне құжаттарды пысықтауға қайтару туралы ақпарат жіберіледі.";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеу тәртібі";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жеке көмекшінің қызметтерін беруші ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей уәкілетті органға мыналарды:
1) № 562 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша өнім беруші орындаған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32994 болып тіркелген) бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке көмекшінің сүйемелдеу парағын;
3) өтеу сомасын есептеу үшін өнім берушінің банктік деректемелерін;

4) счет-фактуру – предоставляется юридическими лицами.";
дополнить пунктами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Возмещение стоимости услуг индивидуального помощника производится уполномоченным органом в пределах гарантированной суммы ежемесячно через Государственную корпорацию.
Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления в Е-Собес документов на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника рассматривает, принимает их или возвращает поставщику на доработку с указанием причины в соответствии с пунктом 11 Правил.
На основании принятых документов по окончании их рассмотрения уполномоченным органом в Е-Собес вносятся сведения о поставщиках услуг индивидуальных помощников. Сведения на возмещение автоматически передаются из Е-Собес в ЦБД.
На основании поступивших сведений в ЦБД Государственная корпорация ежемесячно 17 числа месяца, следующего за отчетным, формирует потребность в бюджетных средствах на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника.
Государственная корпорация не позднее следующего рабочего дня после поступления сведений направляет заявку о сумме потребности на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника в уполномоченный орган.
Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующий за ним месяц с указанием периода возмещения стоимости услуг индивидуального помощника, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней после поступления заявки о сумме потребности на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника перечисляет в Государственную корпорацию денежные средства в пределах сумм, предусмотренных заявкой о сумме потребности на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника.
Государственная корпорация в течение двух рабочих дней после поступления суммы возмещения стоимости услуг индивидуального помощника формирует в соответствии с графиком выплаты платежное поручение в формате, определенном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419) и осуществляет перечисление средств на банковский счет поставщика.
10-2. При возврате суммы возмещения стоимости услуг индивидуального помощника Государственная корпорация посредством ЦБД не позднее следующего рабочего дня после возврата направляет сведения о возврате суммы на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника в Е-Собес.
Е-Собес в течение одного рабочего дня после поступления сведений о возврате суммы на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника отправляет информацию в портал о некорректности банковских реквизитов поставщика, которая отображается в личном кабинете поставщика.
Е-Собес в течение одного рабочего дня после поступления изменений в банковских реквизитах поставщика с портала передает в ЦБД для повторного финансирования.
Государственная корпорация не позднее последнего рабочего дня, следующего за текущим месяцем, направляет в уполномоченный орган неотправленные поставщикам суммы возвратов возмещения стоимости услуг индивидуального помощника.
Оплата банковских услуг осуществляется за счет средств местных бюджетов на основании договора, заключаемого между Государственной корпорацией и уполномоченным органом.";

4) шот-фактураны заңды тұлғалар ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. Жеке көмекшінің қызметтерінің құнын өтеуді уәкілетті орган Мемлекеттік корпорация арқылы кепілдік берілген сома шегінде ай сайын жүргізеді.
Уәкілетті орган Е-Собес-ге жеке көмекшінің қызметтерінің құнын өтеуге құжаттар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды, Қағидалардың 11-тармағына сәйкес оларды қабылдайды немесе себебін көрсете отырып, өнім берушіге қайта қарау үшін қайтарады.
Қабылданған құжаттардың негізінде оларды қарау аяқталғаннан кейін уәкілетті орган Е-Собес-ге жеке көмекшілердің көрсетілетін қызметтерін жеткізушілер туралы мәліметтер енгізіледі. Өтемақы туралы ақпарат автоматты түрде Е-Собес-ден ОДҚ-ға жіберіледі.
ОДҚ-ға келіп түскен мәліметтер негізінде Мемлекеттік корпорация ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 17-күні жеке көмекшінің қызметтерінің құнын өтеуге бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады.
Мемлекеттік корпорация мәліметтер келіп түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға жеке көмекшінің көрсеткен қызметтерінің құнын өтеуге қажеттілік сомасы туралы өтінім жібереді.
Төлем айына қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерінің құнын өтеу мерзімін көрсете отырып, одан кейінгі айға қосылуы тиіс.
Уәкілетті орган жеке көмекшінің көрсеткен қызметтерінің құнын өтеуге қажеттілік сомасы туралы өтінім келіп түскеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға жеке көмекшінің көрсеткен қызметтерінің құнын өтеуге қажеттілік сомасы туралы өтінімде көзделген сомалар шегінде ақшалай қаражат аударады.
Мемлекеттік корпорация жеке көмекшінің көрсеткен қызметтерінің құнын өтеу сомасы түскеннен кейін екі жұмыс күні ішінде төлем кестесіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен айқындалған форматта төлем тапсырмасын қалыптастырады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) және қаражатты өнім берушінің банктік шотына аударуды жүзеге асырады.
10-2. Жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеу сомасы қайтарылған кезде Мемлекеттік корпорация қайтарылғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ОДҚ арқылы Е-Собес-ге жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеу сомасын қайтару туралы мәліметтерді жібереді.
Е-Собес жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеу сомасын қайтару туралы мәліметтер келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде өнім берушінің жеке кабинетінде көрсете отырып, оның банктік деректемелерінің дұрыс емес екені туралы ақпаратты порталға жібереді.
Е-Собес порталдан өнім берушінің банктік деректемелеріндегі өзгерістер келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде қайта қаржыландыру үшін ОДҚ-ға жібереді.
Мемлекеттік корпорация ағымдағы айдан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға өнім берушілерге жіберілмеген жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеу қайтарымдарының сомаларын жібереді.
Банк қызметтеріне ақы төлеу Мемлекеттік корпорация мен уәкілетті органдар арасында жасалатын шарт негізінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";

пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Причины отзыва на доработку поставщиком и возврата на доработку поставщику уполномоченным органом документов на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника:
отсутствие акта выполненных работ (оказанных услуг) и (или) листа сопровождения индивидуальным помощником на получателя, подписавшего заявление на возмещение;
отсутствие подписи (ей) в акте выполненных работ (оказанных услуг) и (или) листе сопровождения индивидуальным помощником при предоставлении их сканированных копий;
предоставление акта выполненных работ (оказанных услуг) и (или) листа сопровождения индивидуальным помощником, в которых неверно указан период и (или) часы предоставления услуг индивидуального помощника;
неверно указаны банковские реквизиты поставщика для зачисления суммы возмещения.
Поставщик услуг индивидуального помощника дорабатывает документы и направляет повторно не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за текущим месяцем.
12. Возмещение стоимости услуг индивидуального помощника осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом документов на возмещение стоимости услуг индивидуального помощника, указанных в пункте 10 Правил.";
дополнить Параграфом 6 следующего содержания:
"Параграф 6. Порядок возмещения стоимости услуг специалиста жестового языка
26. Поставщик услуг специалиста жестового языка ежемесячно, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет в уполномоченный орган:
1) акт выполненных работ (оказанных услуг) поставщика по форме, утвержденной приказом № 562;
2) лист оказания услуг специалиста жестового языка по форме согласно приложению 6 Правил предоставления услуг специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 286 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32992);
3) счет-фактуру– предоставляется юридическими лицами.
27. Причины отзыва на доработку поставщиком и возврата на доработку поставщику уполномоченным органом документов на возмещение стоимости услуг специалиста жестового языка:
отсутствие акта выполненных работ (оказанных услуг) и (или) листа оказания услуг специалиста жестового языка на получателя, подписавшего заявление на возмещение;
отсутствие подписи(ей) в акте выполненных работ (оказанных услуг) и (или) листа оказания услуг специалиста жестового языка при предоставлении их сканированных копий;
предоставление акта выполненных работ (оказанных услуг) и (или) листа оказания услуг специалиста жестового языка, в которых неверно указан период и (или) часы предоставления услуг специалиста жестового языка.
Поставщик услуг специалиста жестового языка дорабатывает документы и направляет повторно не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за текущим месяцем.

11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеуге арналған құжаттарды өнім берушінің пысықтауға кері қайтарып алу және уәкілетті органның өнім берушіге пысықтауға қайтару себептері:
өтеуге арналған өтінішке қол қойған алушыға орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісінің және (немесе) жеке көмекшінің бірге еріп жүру парағының болмауы;
орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісінде және (немесе) жеке көмекшінің бірге еріп жүру парағының сканерленген көшірмелерін ұсынған кезде оларда қойылған қолдың (қолдардың) болмауы;
жеке көмекшінің қызметтер көрсету кезеңі және (немесе) сағаттары дұрыс көрсетілмеген орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін және (немесе) жеке көмекшінің бірге еріп жүру парағын ұсыну;
өтеу сомасын есептеу үшін өнім берушінің банктік деректемелері дұрыс көрсетілмегені болып табылады.
Жеке көмекшінің қызметтерін көрсетуге өнім беруші құжаттарды пысықтайды және ағымдағы айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей қайта жібереді.
12. Жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеу уәкілетті орган Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген жеке көмекші қызметтерінің құнын өтеуге құжаттарды қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 6-параграфпен толықтырылсын:
"6-параграф. Ымдау тілі маманы қызметтерінің құнын өтеу тәртібі
26. Ымдау тілі маманының қызметтерін беруші ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей уәкілетті органға мыналарды:
1) № 562 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша өнім беруші орындаған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 286 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32992 болып тіркелген) Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту кемістігі бар мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну қағидаларының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ымдау тілі маманының қызметтер көрсету парағын;
3) шот-фактураны – заңды тұлғалармен ұсынылады.
27. Ымдау тілі маманы қызметтерінің құнын өтеуге арналған құжаттарды өнім берушінің пысықтауға кері қайтарып алу және уәкілетті органның өнім берушіге пысықтауға қайтару себептері:
өтеуге арналған өтінішке қол қойған алушыға орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісінің және (немесе) ымдау тілі маманының қызметтер көрсету парағының болмауы;
орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісінде және (немесе) ымдау тілі маманының қызметтерін көрсету парағының сканерленген көшірмелерін ұсынған кезде оларда қойылған қолдың (қолдардың) болмауы;
ымдау тілі маманының қызметтер көрсету кезеңі және (немесе) сағаттары дұрыс көрсетілмеген орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісін және (немесе) ымдау тілі маманының қызметтер көрсету парағын ұсыну.
Ымдау тілі маманының қызметтерін беруші құжаттарды пысықтайды және ағымдағы айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей қайта жібереді.

28. Возмещение стоимости услуг специалиста жестового языка осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом документов на возмещение стоимости услуг специалистов жестового языка, указанных в пункте 26 Правил.".
2. Департаменту по инклюзии Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа, представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении.
3. Департаменту цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить интеграцию Портала социальных услуг с электронным магазином.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев шестого, десятого подпункта 1) и абзацев седьмого, восьмого, десятого, двадцать первого подпункта 2) пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев

28. Ымдау тілі маманы қызметтерінің құнын өтеу уәкілетті орган Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген ымдау тілі мамандары қызметтерінің құнын өтеуге арналған құжаттарды қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Инклюзия департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен әлеуметтік қызметтер порталы мен электрондық дүкенді интеграциялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағы 1) тармақшасының алтыншы, оныншы абзацтарын және 2) тармақшасының жетінші, сегізінші, оныншы, жиырма бірінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев