О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам минимальных резервных требований и представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 30. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2026 года № 38279.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам минимальных резервных требований и представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Перечень).
2. Департаменту денежно-кредитной политики Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2026 года, за исключением:
абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого и шестнадцатого пункта 1 Перечня, абзацев шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого и шестьдесят девятого пункта 2 Перечня, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, шестнадцатого, семнадцатого и восемнадцатого пункта 3 Перечня, которые вводятся в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования;

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 30 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 сәуірде № 38279 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 шілдеден бастап:
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші және он алтыншы абзацтарын, Тізбенің 2-тармағының он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші және алпыс тоғызыншы абзацтарын, Тізбенің 3-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтарын қоспағанда;

абзацев четырнадцатого, пятнадцатого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого пункта 2 Перечня, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Приостановить:
до 1 июля 2026 года действие:
абзацев восьмого, девятого и десятого пункта 3 Перечня, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"5-1) отчет об остатках на балансовых счетах по форме согласно приложению 7-1 к Правилам – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;";
приложения 10 к Перечню, установив, что в период приостановления данное приложение действует в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
до 12 июля 2026 года действие:
абзаца сорок первого пункта 2 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Организация посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" направляет в Национальный Банк Республики Казахстан извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств организации, согласно приложению 8 Правил (далее – Извещение организации), которым подтверждает соответствие выпуска таких облигаций условиям, указанным в настоящем пункте.";
абзаца шестьдесят пятого пункта 2 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Статус выполнения организацией минимальных резервных требований формируется в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления организацией отчета, указанного в части шестой пункта 19 Правил, за последний рабочий день периода формирования.";
пункта 3 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними" приложения 9 к Правилам представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, согласно приложению 11 к Перечню, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Система).";
пункта 15 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними" приложения 9 к Правилам представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, согласно приложению 11 к Перечню, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:

2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының он төртінші, он бесінші, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, қолданысқа енгізіледі.
Мына:
2026 жылғы 1 шілдеге дейін:
Тізбенің 3-тармағының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5-1) Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп – есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;";
Тізбеге 10-қосымшаның қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін;
2026 жылғы 12 шілдеге дейін:
Тізбенің 2-тармағының қырық бірінші абзацының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Ұйым "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына енгізілген облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Ұйымның хабарламасы) жібереді, ол осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды.";
Тізбенің 2-тармағының алпыс бесінші абзацының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындау мәртебесі ұйым Қағидалардың 19-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.";
Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларына 9-қосымша "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 3-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – Жүйе) орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.";
Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларына 9-қосымша "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 15-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

"15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года № 30
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам минимальных резервных требований и представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 118 "Об установлении нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19012) следующие изменения и дополнения:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. В периоды формирования резервных активов с 14 апреля 2026 года по 31 августа 2026 года (включительно) установить банкам нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 5 (пять) процентов для первой и второй категории обязательств банка в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств банка в национальной валюте;
3) 12 (двенадцать) процентов для первой и второй категории обязательств в иностранной валюте банка первой группы;
4) 15 (пятнадцать) процентов для первой и второй категории обязательств в иностранной валюте банка второй группы;
5) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств банка в иностранной валюте.
Для целей настоящего постановления к банкам первой группы относятся банки, обеспечившие по итогам 2025 года совокупный рост не менее 20 (двадцати) процентов для следующих активов:
кредиты субъектам предпринимательства (нефинансовые организации – резиденты Республики Казахстан, юридические лица и индивидуальные предприниматели, получившие кредит на предпринимательские цели);
государственные ценные бумаги Министерства финансов Республики Казахстан и местных исполнительных органов Республики Казахстан;
корпоративные ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора (акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек", акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и их дочерние организации, акционерное общество "Казахстанский фонд устойчивости");
корпоративные ценные бумаги иных эмитентов-резидентов Республики Казахстан, не относящихся к финансовым организациям.

"15. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 30 қаулысымен
бекітілді
Ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 118 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19012 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. 2026 жылғы 14 сәуір – 2026 жылғы 31 тамыз (қоса алғанда) аралығында резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде банктерге:
1) банктің ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 5 (бес) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) бірінші топтағы банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 12 (он екі) пайыз;
4) екінші топтағы банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 15 (он бес) пайыз;
5) банктің шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Осы қаулының мақсаттары үшін бірінші топтағы банктерге 2025 жылдың қорытындысы бойынша мынадай активтер үшін кемінде 20 (жиырма) пайыз жиынтық өсімді қамтамасыз еткен банктер жатады:
кәсіпкерлік субъектілеріне кредиттер (кәсіпкерлік мақсаттарға кредит алған Қазақстан Республикасының резидент – қаржылық емес ұйымдары, заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер);
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздары;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің корпоративтік бағалы қағаздары ("Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы, "Самұрық-Қазына" ұлттық əл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және олардың еншілес ұйымдары, "Қазақстанның орнықтылық қоры" акционерлік қоғамы);
қаржы ұйымдарына жатпайтын Қазақстан Республикасының өзге де резидент-эмитенттерінің корпоративтік бағалы қағаздары.

Банки, у которых по состоянию на 1 января 2025 года отсутствовали активы, указанные в части второй настоящего пункта, а также банки не отнесенные к банкам первой группы, относятся к банкам второй группы.
Для банка, созданного в 2025 году в результате добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, расчет совокупного роста активов за 2025 год осуществляется, исходя из объемов соответствующих активов микрофинансовой организации по состоянию на 1 января 2025 года.
Национальный Банк Республики Казахстан уведомляет банк об отнесении его к соответствующей группе с указанием использованных показателей и результата расчетов.";
дополнить пунктами 1-3 и 1-4 в следующей редакции:
"1-3. Установить организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, имеющим право осуществлять прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических и (или) юридических лиц и имеющим доступ к операциям Национального Банка Республики Казахстан, и Национальному оператору почты (далее – организация) нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 5 (пять) процентов для первой и второй категории обязательств организации в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств организации в национальной валюте;
3) 15 (пятнадцать) процентов для первой и второй категории обязательств организации в иностранной валюте;
4) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств организации в иностранной валюте.
Нормативы, установленные настоящим пунктом, применяются к Национальному оператору почты, если иное не установлено пунктом 1-4 настоящего постановления.
1-4. Если на дату завершения периода определения минимальных резервных требований сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству, установить Национальному оператору почты нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для первой, второй и третьей категории обязательств Национального оператора почты в национальной валюте;
2) 10 (десять) процентов для первой, второй и третьей категории обязательств Национального оператора почты в иностранной валюте.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Установить банкам и организациям, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда о проведении реструктуризации, до вступления в законную силу решения суда о прекращении реструктуризации нормативы минимальных резервных требований в размере 0 (ноль) процентов для всех обязательств банка и организации.";

2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген активтері болмаған банктер, сондай-ақ бірінші топтағы банктерге жатқызылмаған банктер екінші топтағы банктерге жатады.
2025 жылы микроқаржы ұйымынан банкке айырбастау нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған банк үшін 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша микроқаржы ұйымының тиісті активтерінің көлеміне сүйене отырып, 2025 жылғы активтердің жиынтық өсімін есептеу жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі пайдаланылған көрсеткіштер мен есептеулер нәтижесін көрсете отырып, тиісті топқа жатқызу туралы банкті хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы 1-3 және 1-4-тармақтармен толықтырылсын:
"1-3. Депозиттерді қабылдауға, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операцияларына рұқсаты бар ұйымдарға, Ұлттық пошта операторына (бұдан әрі – ұйым):
1) ұйымның ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 5 (бес) пайыз;
2) ұйымның ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) ұйымның шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 15 (он бес) пайыз;
4) ұйымның шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Егер осы қаулының 1-4-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы тармақта белгіленген нормативтер Ұлттық пошта операторына қолданылады.
1-4. Егер ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңінің аяқталған күні Ұлттық пошта операторының акциялары пакетінің жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі болса, Ұлттық пошта операторына:
1) Ұлттық пошта операторының ұлттық валютадағы бірінші, екінші және үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
2) Ұлттық пошта операторының шетел валютасындағы бірінші, екінші және үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттың қайта құрылымдауды жүргізу туралы заңды күшіне енген шешімі бар банктерге және ұйымдарға соттың қайта құрылымдауды тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін ең төмен резервтік талаптардың нормативтері банктің және ұйымдардың барлық міндеттемелері үшін 0 (нөл) пайыз мөлшерінде белгіленсін.";

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679) следующие изменения и дополнения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила о минимальных резервных требованиях (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют структуру обязательств банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банк), а также Национального оператора почты и других организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, имеющих право осуществлять прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических и (или) юридических лиц и имеющих доступ к операциям Национального Банка Казахстана (далее – организация), принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований.
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) минимальные резервные требования – обязательный объем средств, поддерживаемый банком или организацией в резервных активах в течение периода формирования резервных активов;
2) период определения минимальных резервных требований (далее – период определения) – период времени, за который рассчитываются обязательства банка или организации, принимаемые для расчета минимальных резервных требований, и размер минимальных резервных требований;
3) норматив минимальных резервных требований – коэффициент, выраженный в процентах, применяемый к обязательствам банка или организации, принимаемым для расчета минимальных резервных требований;
4) график периодов – график периодов определения и периодов формирования для банков и организаций на текущий календарный год, который публикуется на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан не позднее десятого рабочего дня первого месяца текущего года;
5) резервные активы – средства банка или организации в национальной валюте, используемые для выполнения минимальных резервных требований;
6) период формирования резервных активов (далее – период формирования) – период времени, в течение которого банк или организация поддерживает резервные активы для выполнения минимальных резервных требований.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Структура обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и порядок расчета минимальных резервных требований банка";

2. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (бұдан әрі – банк), сондай-ақ Ұлттық пошта операторының және депозиттерді қабылдауға, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және Қазақстан Ұлттық Банкінің операцияларына рұқсаты бар басқа ұйымдардың (бұдан әрі – ұйым) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылау тәртібін айқындайды.
2. Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ең төмен резервтік талаптар – резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде банк немесе ұйым резервтік активтерде ұстап тұратын қаражаттың міндетті көлемі;
2) ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі (бұдан әрі – айқындау кезеңі) – банктің немесе ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелері мен ең төмен резервтік талаптардың мөлшері есептелетін уақыт кезеңі;
3) ең төмен резервтік талаптардың нормативі – банктің немесе ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелеріне қолданатын пайызбен берілген коэффициент;
4) кезеңдер кестесі – ағымдағы жылдың бірінші айының оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы күнтізбелік жылға банктер мен ұйымдар үшін айқындау кезеңдері мен қалыптастыру кезеңдерінің кестесі;
5) резервтік активтер – банктің немесе ұйымның ұлттық валютадағы ең төмен резервтік талаптарды орындауы үшін пайдаланылатын қаражаты;
6) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі (бұдан әрі – қалыптастыру кезеңі) – банк немесе ұйым ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін резервтік активтерді ұстап тұратын уақыт кезеңі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы және банктің ең төмен резервтік талаптарды есептеу тәртібі";

часть вторую пункта 7-3 изложить в следующей редакции:
"Банк направляет в Национальный Банк Республики Казахстан извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка, согласно приложению 3-1 Правил (далее – Извещение), которым подтверждает соответствие выпуска таких облигаций условиям, указанным в настоящем пункте. Извещение направляется посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе следующих ежедневных и ежемесячных отчетов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 1 к Правилам представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37562) (далее – Правила № 88);
2) отчет об отдельных показателях деятельности банка согласно приложению 4 к Правилам № 88.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок выполнения банком минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением банком минимальных резервных требований";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для выполнения минимальных резервных требований банк в период формирования резервирует средства в национальной валюте на корреспондентском счете в Национальном Банке Республики Казахстан и в виде наличных денег в кассе банка.
Резервные активы банка определяются в соответствии с Приложением 3-2 к Правилам на основе отчета, указанного в подпункте 1) пункта 10 Правил, и рассчитываются в период формирования как сумма:
1) усредненного остатка на корреспондентском счете банка в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте;
2) усредненного значения наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от минимальных резервных требований за соответствующий период определения.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Статус выполнения минимальных резервных требований формируется в цифровой системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления банком отчета, указанного в подпункте 1) пункта 10 Правил, за последний рабочий день периода формирования.

7-3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк Қағидалардың 3-1-қосымшасына сәйкес банктің міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жібереді, ол арқылы осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды. Хабарлама "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі арқылы жіберіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ең төмен резервтік талаптар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын мынадай күнделікті және ай сайынғы есептер:
1) "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37562 болып тіркелген) бекітілген екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – №88 қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
2) №88 қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп негізінде есептеледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындау, резервтеу және банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауын бақылау тәртібі";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін банк қалыптастыру кезеңінде қаражатты ұлттық валютада Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шотта және қолма-қол ақша түрінде банк кассасында резервтейді.
Банктің резервтік активтері Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген есеп негізінде айқындалады және қалыптастыру кезеңінде:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі банктің корреспонденттік шотындағы ұлттық валютамен орташа мәнінің қалдықтары;
2) тиісті айқындау кезеңіндегі ең төмен резервтік талаптардың 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемде банктің кассасындағы ұлттық валютамен қолма-қол ақшаның орташа мәнінің сомалары ретінде есептеледі.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ең төмен резервтік талаптарды орындау мәртебесі банк Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесінде қалыптастырылады.

16. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за выполнением минимальных резервных требований банком посредством формирования информации о выполнении минимальных резервных требований по форме согласно приложению 4 к Правилам на седьмой рабочий день, следующий за последним днем периода формирования, на основании представленных банком отчетов, указанных в пункте 10 Правил.".
дополнить главами 4 и 5 следующего содержания:
"Глава 4. Структура обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и порядок расчета минимальных резервных требований организации
18. Структура обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, состоит из обязательств организации в национальной и иностранной валюте:
первой категории обязательств;
второй категории обязательств;
третьей категории обязательств.
В расчет объема минимальных резервных требований принимаются обязательства организации по основному долгу и вознаграждению, включая просроченную задолженность (при ее наличии) по основному долгу и вознаграждению, учитываемые на балансовых счетах Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348).
Первая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется в соответствии с приложением 5 к Правилам.
Вторая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется в соответствии с приложением 6 к Правилам и рассчитывается как сумма обязательств организации по операциям репо с учетом требований организации по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка (далее – расчетная сумма по операциям репо организации), умноженная на корректирующий коэффициент по операциям репо, определяемый в соответствии с пунктом 7-2 Правил.
Расчетная сумма по операциям репо организации определяется как положительная разница между усредненными за период определения (арифметическое среднее значение по датам начала и завершения периода определения) суммой обязательств организации по операциям репо и суммой требований организации по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка.

16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген банк ұсынған есептердің негізінде қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі жетінші жұмыс күні Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ең төмен резервтік талаптардың орындалуы туралы ақпаратты қалыптастыру арқылы банк ең төмен резервтік талаптардың орындалуын бақылайды.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тараулармен толықтырылсын:
"4-тарау. Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы және ұйымның ең төмен резервтік талаптарды есептеу тәртібі
18. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің құрылымы ұйымның ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы мынадай міндеттемелерінен тұрады:
міндеттемелердің бірінші санаты;
міндеттемелердің екінші санаты;
міндеттемелердің үшінші санаты.
Ең төмен резервтік талаптардың көлемін есептеуде "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының баланстық шоттарда есепке алынатын, негізгі борыш пен сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті (ол бар болса) қоса алғанда, негізгі борыш пен сыйақы бойынша ұйымның міндеттемелері қабылданады.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің бірінші санаты Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің екінші санаты Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады және ұйымның кері репо операциялары мен ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша ұйымның талаптары ескерілген репо операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасын (бұдан әрі – ұйымның репо операциялары бойынша есептеу сомасы) Қағидалардың 7-2-тармағына сәйкес айқындалатын репо операциялары бойынша түзету коэффициентіне көбейту арқылы есептеледі.
Ұйымның репо операциялары бойынша есептеу сомасы айқындау кезеңінде орташа алынған (айқындау кезеңінің басталу және аяқталу күндері бойынша арифметикалық орташа мән) ұйымның репо операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы мен ұйымның кері репо операциялары және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарының сомасы арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.

Третья категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется в соответствии с приложением 7 к Правилам и включает обязательства организации по выпущенным организацией облигациям при соблюдении условий, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом и пятом части первой пункта 7-3 Правил.
Организация посредством цифровой системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" направляет в Национальный Банк Республики Казахстан извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств организации, согласно приложению 8 Правил (далее – Извещение организации), которым подтверждает соответствие выпуска таких облигаций условиям, указанным в настоящем пункте.
Обязательства организации по выпущенным облигациям включаются в третью категорию обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, следующего за датой направления Извещения организации.
В случае неисполнения организацией условия (условий), указанного (указанных) в настоящем пункте, обязательства по облигациям, направленным в Извещении организации, включаются в первую категорию обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, в течение которого выявлено такое неисполнение.
19. Период определения для организации охватывает два последовательных месяца по графику периодов, предшествующих периоду формирования. Датой начала периода определения является последний рабочий день первого предшествующего месяца, датой завершения – последний рабочий день второго предшествующего месяца.
Расчет минимальных резервных требований для Национального оператора почты начинается с периода определения для организации по графику периодов с датой начала 31 июля 2026 года.
Расчет минимальных резервных требований для организации, за исключением Национального оператора почты, начинается с первого периода определения для организации по графику периодов с даты предоставления организации доступа к операциям Национального Банка Республики Казахстан.
Нормативы минимальных резервных требований устанавливаются отдельно по каждой категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований.
В случае если на дату завершения периода определения сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству, допускается установление для Национального оператора почты нормативов минимальных резервных требований, отличных от нормативов минимальных резервных требований, устанавливаемых для иных организаций.

Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санаты Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес айқындалады және Қағидалардың 7-3-тармағының бірінші бөлігінің екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген шарттар сақталған кезде ұйым шығарған облигациялар бойынша ұйымның міндеттемелерін қамтиды.
Ұйым "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына енгізілген облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Ұйымның хабарламасы) жібереді, ол осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды.
Ұйымның шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелері Ұйымның хабарламасы жіберілген күннен кейінгі айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына енгізіледі.
Ұйым осы тармақта көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда Ұйымның хабарламасында жіберілген облигациялар бойынша міндеттемелер осындай орындамау анықталған айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің бірінші санатына енгізіледі.
19. Ұйым үшін айқындау кезеңі қалыптастыру кезеңінің алдындағы кезеңдердің кестесі бойынша қатарынан екі айды қамтиды. Айқындау кезеңінің басталу күні – алдыңғы бірінші айдың соңғы жұмыс күні, аяқталу күні – алдыңғы екінші айдың соңғы жұмыс күні.
Ұлттық пошта операторы үшін ең төмен резервтік талаптарды есептеу кезеңдер кестесіне сәйкес 2026 жылғы 31 шілдеден бастап ұйымның айқындау кезеңінен басталады.
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, ұйым үшін ең төмен резервтік талаптарды есептеу ұйымға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операцияларына рұқсат берілген күннен бастап кезеңдер кестесі бойынша ұйым үшін бірінші айқындау кезеңінен басталады.
Ең төмен резервтік талаптардың нормативтері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша жеке белгіленеді.
Егер айқындау кезеңі аяқталған күні Ұлттық пошта операторының акциялар пакетінің жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі болған жағдайда, Ұлттық пошта операторы үшін өзге ұйымдарға белгіленетін ең төмен резервтік талаптардың нормативтерінен ерекшеленетін ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін белгілеуге рұқсат етіледі.

Минимальные резервные требования организации рассчитываются как сумма усредненных показателей минимальных резервных требований по каждой категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований (арифметическое среднее значение по датам начала и завершения периода определения), умноженных на соответствующий норматив минимальных резервных требований, на основе Отчета об остатках на балансовых счетах согласно приложению 7-1 к Правилам представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 102 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37699), представляемого организацией в Национальный Банк Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок выполнения организацией минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований
20. Выполнение минимальных резервных требований организацией осуществляется в период формирования, следующий за периодом определения, установленный частью первой пункта 19 Правил.
Выполнение минимальных резервных требований организацией, кроме Национального оператора почты, прекращается с даты закрытия доступа к таким операциям.
Период формирования для организации составляет двадцать восемь календарных дней и совпадает с периодом формирования для банка по графику периодов. Первый период формирования для Национального оператора почты начинается с 1 сентября 2026 года.
21. Для выполнения минимальных резервных требований организация в период формирования резервирует средства в национальной валюте на корреспондентском счете в Национальном Банке Республики Казахстан и в виде наличных денег в кассе организации.
Резервные активы организации определяются в соответствии с Приложением 9 к Правилам на основе отчетов, указанных в части шестой пункта 19 Правил и в период формирования рассчитываются как сумма:
1) усредненного остатка на корреспондентском счете организации в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте;
2) усредненного значения наличных денег в национальной валюте в кассе организации в объеме, не превышающем лимита наличных денег.
Лимит наличных денег определяется как доля от минимальных резервных требований организации за соответствующий период определения и устанавливается в размере:

Ұйымның ең төмен резервтік талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұйым ұсынатын, "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 102 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37699 болып тіркелген) бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларына 7-1-қосымшаға сәйкес Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есебінің негізінде ең төмен резервтік талаптардың тиісті нормативіне көбейтілген, ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша ең төмен резервтік талаптардың орташа алынған (айқындау кезеңінің басталу және аяқталу күндері бойынша арифметикалық орташа мән) көрсеткіштерінің сомасы ретінде есептеледі.
5-тарау. Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
20. Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы Қағидалардың 19-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген айқындау кезеңінен кейінгі қалыптастыру кезеңінде жүзеге асырылады.
Ұлттық пошта операторынан басқа ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы мұндай операцияларға берілген рұқсат жабылған күннен бастап тоқтатылады.
Ұйым үшін қалыптастыру кезеңі күнтізбелік жиырма сегіз күнді құрайды және кезеңдер кестесі бойынша банк үшін қалыптастыру кезеңімен сәйкес келеді. Ұлттық пошта операторы үшін қалыптастырудың бірінші кезеңі 2026 жылғы 1 қыркүйектен басталады.
21. Ең төмен резервтік талаптарды орындау үшін ұйым қалыптастыру кезеңінде қаражатты ұлттық валютада Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шотта және қолма-қол ақша түрінде ұйым кассасында резервтейді.
Ұйымның резервтік активтері Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Қағидалардың 19-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген есептер негізінде айқындалады және қалыптастыру кезеңінде:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ұйымның корреспонденттік шотындағы ұлттық валютамен орташа мәнінің қалдықтары;
2) қолма-қол ақша лимитінен аспайтын көлемде ұйымның кассасындағы ұлттық валютамен қолма-қол ақшаның орташа мәнінің сомасы ретінде есептеледі.
Қолма қол ақша лимиті тиісті айқындау кезеңіндегі ұйымның ең төмен резервтік талаптарының үлесі ретінде айқындалады және:

1) для Национального оператора почты в случае, если на дату завершения периода определения минимальных резервных требований сто процентов пакета акций Национального оператора почты прямо или косвенно принадлежат государству:
в периоды формирования резервных активов до 18 января 2027 года (включительно) – 50 (пятьдесят) процентов;
в периоды формирования резервных активов с 19 января 2027 года (включительно) – 25 (двадцать пять) процентов;
2) для Национального оператора почты в иных случаях – 25 (двадцать пять) процентов;
3) для организации, за исключением Национального оператора почты – 25 (двадцать пять) процентов.
Минимальные резервные требования считаются выполненными организацией, если резервные активы за период формирования составляют не менее размера минимальных резервных требований, рассчитанных для данного периода.
Статус выполнения организацией минимальных резервных требований формируется в цифровой системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" после представления организацией отчета, указанного в части шестой пункта 19 Правил, за последний рабочий день периода формирования.
22. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет контроль за выполнением организацией минимальных резервных требований посредством формирования информации о выполнении организацией минимальных резервных требований по форме согласно приложению 10 к Правилам на одиннадцатый рабочий день, следующий за последним днем периода формирования, на основании представленных организацией отчетов, указанных в части шестой пункта 19 Правил.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам минимальных резервных требований и представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Перечень);
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
дополнить приложением 3-2 в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
дополнить приложением 5 в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
дополнить приложением 6 в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
дополнить приложением 7 в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
дополнить приложением 8 в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
дополнить приложением 9 в редакции согласно приложению 8 к Перечню;
дополнить приложением 10 в редакции согласно приложению 9 к Перечню.
Сноска. В абзац пятнадцатый пункта 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) Ұлттық пошта операторы үшін, егер ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңі аяқталған күні Ұлттық пошта операторының акциялар пакетінің жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі болған жағдайда:
2027 жылғы 18 қаңтарға дейін (қоса алғанда) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде – 50 (елу) пайыз;
2027 жылғы 19 қаңтардан бастап (қоса алғанда) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде – 25 (жиырма бес) пайыз;
2) Ұлттық пошта операторы үшін өзге жағдайларда – 25 (жиырма бес) пайыз;
3) Ұлттық пошта операторын қоспағанда, ұйым үшін 25 (жиырма бес) пайыз мөлшерінде белгіленеді.
Егер қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтер осы кезең үшін есептелген ең төмен резервтік талаптардың мөлшерінен кем болмайтын болса, ұйым ең төмен резервтік талаптарды орындаған болып есептеледі.
Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындау мәртебесі ұйым Қағидалардың 19-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген қалыптастыру кезеңінің соңғы жұмыс күні үшін есепті ұсынғаннан кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесінде қалыптастырылады.
22. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қағидалардың 19-тармағының алтыншы бөлігінде көрсетілген ұйым ұсынған есептердің негізінде қалыптастыру кезеңінің соңғы күнінен кейінгі он бірінші жұмыс күні Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы туралы ақпаратты қалыптастыру арқылы ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауын бақылайды.";
1-қосымша осы Ең төмен резервтік талаптар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-2-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда 5-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда 6-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда 7-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда 8-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда 9-қосымшамен толықтырылсын;
Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда 10-қосымшамен толықтырылсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 102 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37699) следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Действие Правил не распространяется на акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан", акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг", организатора торгов и клиринговую организацию.";
в пункте 15:
подпункт 5) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) отчет об остатках на балансовых счетах по форме согласно приложению 7-1 к Правилам:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые представляются еженедельно за каждый рабочий день недели не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетной неделей;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;";
пункт 16 исключить;
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, указанные в абзаце четвертом части первой статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", представляют в Национальный Банк отчет об остатках на балансовых счетах по форме согласно приложению 7-1 к Правилам:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые представляются еженедельно за каждый рабочий день недели не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетной неделей;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.";
приложение 7 исключить;
дополнить приложением 7-1 согласно приложению 10 к Перечню;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 11 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Первая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета

3. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 102 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37699 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулысымен бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидалардың қолданысы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамына, "Бағалы қағаздар орталық депозитарийі" акционерлік қоғамына, сауда-саттықты ұйымдастырушыға және клирингтік ұйымға қолданылмайды.";
15-тармақта:
5) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп:
есепті аптадан кейінгі бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей аптаның әрбір жұмыс күні үшін апта сайын ұсынылатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айындағы қосымша есеп (қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей;";
16-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабы бірінші бөлігінің төртінші абзацында көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Ұлттық Банкке Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есепті:
есепті аптадан кейінгі бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей аптаның әрбір жұмыс күні үшін апта сайын ұсынылатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айындағы қосымша есеп (қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.";
7-қосымша алып тасталсын;
Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес 7-1-қосымшамен толықтырылсын;
9-қосымша Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
1-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын
банк міндеттемелерінің бірінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты

2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2067
Полученный финансовый лизинг
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу
2144
Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2147
Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Обязательства по аренде
2228
Указания, неисполненные в срок
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)
2230
Просроченная задолженность по обязательствам по аренде
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов

2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
2067
Алынған қаржы лизингі
2068
Қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары
2147
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері
2211
Заңды тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2212
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы металл шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2216
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2224
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2225
Клиенттермен басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2227
Жалдау бойынша міндеттемелер
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2230
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешек
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы

2242
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками
2243
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов
2245
Инвестиционные депозиты
2301
Выпущенные в обращение облигации
2303
Выпущенные в обращение прочие ценные бумаги
2306
Выкупленные ценные бумаги
2401
Субординированный долг со сроком погашения менее пяти лет
2402
Субординированный долг со сроком погашения более пяти лет
2405
Выкупленные субординированные облигации
2406
Субординированные облигации
2552
Расчеты с клиентами
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу
2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2722
Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций специального назначения
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов
2727
Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами
2728
Начисленные расходы по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2729
Обязательства по выплате части дохода по инвестиционным депозитам
2730
Начисленные расходы по выпущенным в обращение ценным бумагам
2731
Начисленные расходы по прочим операциям
2740
Начисленные расходы по субординированному долгу
2741
Просроченное вознаграждение по полученным займам и финансовому лизингу
2742
Просроченное вознаграждение по вкладам до востребования
2743
Просроченное вознаграждение по срочным вкладам
2744
Просроченное вознаграждение по выпущенным в обращение ценным бумагам
2745
Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде
2746
Просроченное вознаграждение по условным вкладам
2747
Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков и клиентов
2748
Просроченное вознаграждение по текущим счетам
2749
Прочее просроченное вознаграждение
2755
Начисленные расходы по финансовым активам, принятым в доверительное управление
2756
Начисленные расходы по субординированным облигациям
2855
Кредиторы по документарным расчетам

2242
Номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде көрсетілетін қаржы қызметтерін реттеу бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығы комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтар
2243
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2245
Инвестициялық депозиттер
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2303
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар
2306
Сатып алынған бағалы қағаздар
2401
Өтеу мерзімі бес жылдан аз реттелген борыш
2402
Өтеу мерзімі бес жылдан астам реттелген борыш
2405
Сатып алынған реттелген облигациялар
2406
Реттелген облигациялар
2552
Клиенттермен есеп айырысу
2706
Қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыс
2717
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыс
2718
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыс
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыс
2720
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2722
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша есептелген шығыс
2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыс
2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыс
2727
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыс
2728
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2729
Инвестициялық депозиттер бойынша кірістің бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелер
2730
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыс
2731
Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыс
2740
Реттелген борыш бойынша есептелген шығыс
2741
Алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
2742
Талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2743
Мерзімді салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2744
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2745
Жалдау міндеттемелері бойынша есептелген пайыздық шығыс
2746
Шартты салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2747
Басқа банктердің және клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы
2748
Ағымдағы шоттар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2749
Басқа да мерзімі өткен сыйақы
2755
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша есептелген шығыс
2756
Реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыс
2855
Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлар

2865
Обязательства по выпущенным электронным деньгам
2866
Обязательства по сделкам клиента
2891
Обязательства по операциям фьючерс
2892
Обязательства по операциям форвард
2893
Обязательства по опционным операциям
2894
Обязательства по операциям спот
2895
Обязательства по операциям своп
2899
Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами
Примечание:
1) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2202, 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2245, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2866, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 и 2899, исключаются обязательства перед другим банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;

2865
Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер
2866
Клиенттің мәмілелері бойынша міндеттемелер
2891
Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер
2892
Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
2893
Опцион операциялары бойынша міндеттемелер
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
2899
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер
Ескертпе:
1) 2202, 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2245, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2866, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 және 2899-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қазақстан Республикасының басқа резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;

2) обязательства, отраженные на балансовых счетах 2212, 2216 и 2717, включаются в обязательства в иностранной валюте;
3) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2301, 2306, 2405 и 2406, исключаются обязательства, отнесенные к третьей категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, в соответствии с пунктом 7-3 Правил, и обязательства суммы средств государственной поддержки (основной долг без учета вознаграждения) в соответствии с частями третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Третья категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета
2301
Выпущенные в обращение облигации
2306
Выкупленные ценные бумаги
2405
Выкупленные субординированные облигации
2406
Субординированные облигации
Примечание: включение в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, осуществляется в соответствии с пунктом 7-3 Правил.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 3-2
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Резервные активы банка
Номер балансового счета
Название балансового счета
Корреспондентский счет
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
Наличные деньги
1001
Наличность в кассе
1002
Банкноты и монеты в пути
1004
Наличность в вечерней кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
Примечание: в резервные активы банка включаются только требования в национальной валюте Республики Казахстан.
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 5
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Первая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета

2) 2212, 2216 және 2717-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелер шетел валютасындағы міндеттемелерге жатады;
3) 2301, 2306, 2405 және 2406-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған міндеттемелер және Қағидалардың 9-тармағының үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес мемлекеттік қолдау қаражаты сомасының міндеттемелері (сыйақыны есептемегенде негізгі борыш) алып тасталады.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2306
Сатып алынған бағалы қағаздар
2405
Сатып алынған реттелген облигациялар
2406
Реттелген облигациялар
Ескертпе: ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызу Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-2-қосымша
Банктің резервтік активтері
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
Корреспонденттік шот
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
Қолма-қол ақша
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1002
Жолдағы банкноттар және монеталар
1004
Кешкі кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
Ескертпе: банктің резервтік активтеріне Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы талаптар ғана жатады.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
5-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің бірінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты

1) из обязательств, отраженных на указанных балансовых счетах, исключаются обязательства перед банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;
2) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 4030 07 и 4030 10 исключаются обязательства, отнесенные к третьей категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, в соответствии с частями шестой, седьмой, восьмой и девятой пункта 18 Правил.
Приложение 5
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 6
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Вторая категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета

1) аталған баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қазақстан Республикасының резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;
2) 4030 07 және 4030 10-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қағидалардың 18-тармағының алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктеріне сәйкес ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған міндеттемелер алып тасталады.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
6-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің екінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты

1. Обязательства по операциям репо
3050 03
Операции репо с ценными бумагами
3050 07
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям обратное репо
3380 02
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям репо с ценными бумагами
3380 03
Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям обратное репо
2. Требования по операциям обратное репо
1150 01
Операции обратное репо с ценными бумагами
1270 02
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям обратное репо с ценными бумагами
3. Требования по межбанковским операциям денежного рынка
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1. Репо операциялары бойынша міндеттемелер
3050 03
Бағалы қағаздармен репо операциялары
3050 07
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
3380 02
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс
3380 03
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме
2. Кері репо операциялары бойынша талаптар
1150 01
Бағалы қағаздармен кері репо операциялары
1270 02
Бағалы қағаздармен кері репо операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
3. Ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптар
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері

1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етілгенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар

1280 02
Требования по сделке фьючерс
1280 03
Требования по сделке форвард
1280 05
Требования по сделке спот
1280 06
Требования по сделке своп
Примечание:
1) из обязательств по операциям репо исключаются обязательства перед банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;

1280 02
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
1280 05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
1280 06
Своп мәмілесі бойынша талаптар
Ескертпе:
1) репо операциялары бойынша міндеттемелерден Қазақстан Республикасының резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;

2) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1120 01, 1130 01 и 1150 01, включаются только краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан;
3) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1280 02, 1280 03, 1280 05 и 1280 06, включаются только требования к банку-резиденту Республики Казахстан, банку-нерезиденту Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, иностранному центральному банку, международной финансовой организации;
4) расчет второй категории обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, производится в соответствии с частями четвертой и пятой пункта 18 Правил.
Приложение 6
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 7
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Третья категория обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета
4030 07
Выпущенные в обращение ценные бумаги
4030 10
Выкупленные ценные бумаги
Примечание: включение в третью категорию обязательств организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, осуществляется в соответствии с частями шестой, седьмой, восьмой и девятой пункта 18 Правил.
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Сноска. Приложение 7 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств организации
Настоящим _________________________________ (наименование организации), бизнес-идентификационный номер (БИН) ____________________(далее – Организация), сообщает об условиях выпуска облигаций, обязательства по которым относятся к третьей категории обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и подтверждает их соответствие требованиям части шестой пункта 18 Правил о минимальных резервных требованиях, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях".

2) 1120 01, 1130 01 және 1150 01-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноттары ғана жатады;
3) 1280 02, 1280 03, 1280 05 және 1280 06-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасының резидент банкіне, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, шетелдік орталық банкке, халықаралық қаржы ұйымына қойылатын талаптар ғана жатады;
4) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің екінші санатын есептеу Қағидалардың 18-тармағының төртінші және бесінші бөліктеріне сәйкес жүргізіледі.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
7-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
4030 07
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
4030 10
Сатып алынған бағалы қағаздар
Ескертпе: ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына Қағидалардың 18-тармағының алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктеріне сәйкес жатқызылады.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
8-қосымша
Ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар туралы хабарлама
Осы хабарламамен ұйым ________________________________ (ұйымның атауы),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________ (бұдан әрі – Ұйым)
міндеттемелері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің үшінші санатына жататын облигацияларды шығару шарттары туралы хабарлайды және олардың "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалардың 18-тармағының алтыншы бөлігінің талаптарына сәйкестігін растайды.

1. Условия выпуска облигаций, включенных в третью категорию обязательств Организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований:
Международный идентификационный номер эмиссии (код ISIN) _________.
Дата регистрации выпуска ____________.
Дата начала обращения __________.
Дата погашения _____________.
Срок обращения _______ лет ____ месяцев.
Валюта эмиссии __________.
Объем выпуска ______________ единиц валюты эмиссии.
Остаток основного долга по облигациям (за вычетом выкупленных организацией облигаций) _________ теңге (отчетная дата _____________).
Объем выкупленных организацией облигаций ______ теңге (отчетная дата).
Номера балансовых счетов, на которых учитываются
основной долг по облигациям ______,
выкупленные облигации ______.
Ставка вознаграждения _____ процентов годовых.
Наличие опционов: ( ) Да ( ) Нет.
Условия опциона (сведения, указанные в проспекте эмиссии) ____________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(указаны на __ странице проспекта эмиссии).
Дополнительная информация _______________________________________________.
2. Проспект эмиссии облигаций опубликован (указать ссылку)
_________________________________________________________________________.
3. Настоящим подтверждаем, что для облигаций, указанных в пункте 1 Извещения:
1) срок обращения облигаций составляет не менее 3 (трех) лет;
2) отсутствует опцион держателя облигаций на досрочное (полное) или частичное погашение (выкуп) облигаций;
3) Организация ⁠не использует облигации для управления ликвидностью клиентов, в том числе не выкупает их по инициативе или запросу отдельных держателей облигаций;
4) Организация не использует облигации как альтернативу размещению средств отдельных клиентов (например, при оттоке крупных вкладов клиентов).
В случае неисполнения Организацией условия (условий), указанного (указанных) в пункте 3 Извещения, классификация вышеуказанных облигаций производится по нормативам, установленным для первой категории обязательств Организации, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения минимальных резервных требований, в течение которого выявлено такое неисполнение.
Дата извещения ___________________________________________________________
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
_________________________________________________________________________
Приложение 8
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 9
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Резервные активы организации
Номер балансового счета
Название балансового счета
Корреспондентский счет

1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын Ұйым міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған облигациялар шығарылымының шарттары:
Эмиссияның халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) ____________.
Шығарылымның тіркелген күні____________.
Айналыстың басталу күні __________.
Өтеу күні_____________.
Айналыс мерзімі _____ жыл _____ ай.
Эмиссия валютасы __________.
Шығарылымның көлемі ____________ эмиссия валютасының бірліктері.
Облигациялар бойынша негізгі борыштың қалдығы (ұйым сатып алған
облигацияларды шегергенде) _________ теңге (есепті күн _____________).
Ұйым сатып алған облигациялардың көлемі ______ теңге (есепті күн).
Облигациялар бойынша негізгі борыш ______,
сатып алынған облигациялар _____
есепке алынатын баланстық шоттардың нөмірлері.
Сыйақы мөлшерлемесі _____жылдық пайыз.
Опциондардың болуы: ( ) Иә ( ) Жоқ.
Опционның шарттары (эмиссия проспектісінде көрсетілген
мәліметтер)
____________________________________________________________
___________________________________________________________
_______________________ (эмиссия проспектісінің __ бетінде көрсетілген).
Қосымша ақпарат ______________________.
2. Облигациялар эмиссиясының проспектісі жарияланды (сілтеме көрсетілсін)
___________________________________________________________.
3. Осы хабарламамен Хабарламаның 1-тармағында көрсетілген облигациялар үшін
мыналарды растаймыз:
1) облигациялардың айналыс мерзімі – кемінде 3 (үш) жыл;
2) облигацияларды мерзімінен бұрын (толығымен) немесе ішінара өтеуге (сатып
алуға) облигация ұстаушының опционы жоқ;
3) Ұйым клиенттердің өтімділігін басқару үшін облигацияларды пайдаланбайды, оның ішінде оларды жекелеген облигация ұстаушылардың бастамасы немесе сұратуы бойынша сатып алмайды;
4) Ұйым облигацияларды жекелеген клиенттердің қаражатын орналастыруға балама ретінде пайдаланбайды (мысалы, клиенттердің ірі салымдары әкетілген кезде).
Ұйым Хабарламаның 3-тармағында көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, жоғарыда көрсетілген облигацияларды жіктеу осындай орындамау анықталған ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеуге қабылданатын Ұйым міндеттемелерінің бірінші санаты үшін белгіленген нормативтер бойынша жүргізіледі.
Хабарлама күні _______________
Басшы немесе қол қою функциясы жүктелген адам ______________________
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
9-қосымша
Ұйымның резервтік активтері
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
Корреспонденттік шот

Примечание: для второй категории обязательств (строки 2 и 5) в графе 3 указывается расчетная сумма по операциям репо, умноженная на корректирующий коэффициент по операциям репо.
Таблица 4. Расчет резервных активов
Код строки
Название строки
Сумма
(в тысячах теңге)
1
2
3
1
Усредненное значение остатков денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2
Усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе организации в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от МРТ за период определения
3
Резервные активы
Выполнение минимальных резервных требований организацией:
(       ) Да       (       ) Нет
Приложение 10
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 7-1
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6 - BSA
Периодичность: ежемесячная, еженедельная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
Национальный оператор почты и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, указанные в абзаце четвертом части первой статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:

Ескертпе: міндеттемелердің екінші санаты үшін (2 және 5-жолдар) 3-бағанда репо операциялары бойынша түзету коэффициентіне көбейтілген репо операциялары бойынша есептеу сомасы көрсетіледі.
4-кесте. Резервтік активтерді есептеу
Жолдың коды
Жолдың аты
Сомасы
(мың теңгемен)
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттағы ұлттық валютадағы ақша қалдығының орташа алынған мәні
2
Айқындау кезеңінде ЕТРТ 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі ұйым кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған мәні
3
Резервтік активтер
Ұйымның ең төмен резервтік талаптарды орындауы:
( ) Иә ( ) Жоқ
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6 – BSA
Кезеңділігі: ай сайын, апта сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы:
Ұлттық пошта операторы және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабы бірінші бөлігінің төртінші абзацында көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:

ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые представляются еженедельно за каждый рабочий день недели не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетной неделей;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
6
Отчетная дата
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель _____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках
на балансовых счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об остатках на балансовых счетах
(индекс – 6 - BSA, периодичность – ежемесячная, еженедельная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно по состоянию на конец последнего рабочего дня отчетного периода, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые составляются ежедневно по состоянию на конец рабочего дня.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348), (далее – Типовой план счетов).

есепті аптадан кейінгі бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей аптаның әрбір жұмыс күні үшін апта сайын ұсынылатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары тобының коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
6
Есепті кезең
Атауы
_______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы
__________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық шоттардағы
қалдықтар туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп
(индексі – 6 - BSA, кезеңділігі – ай сайын, апта сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын
толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша күн сайын жасалатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті кезеңнің соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасалады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда және осы түсіндірмеде шоттардың нөмірі "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі №79 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығының жекелеген субъектілері үшін бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых счетах параграфов 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 главы 2 Типового плана счетов (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы).
7. В строке 1 указывается четырехзначный / шестизначный номер счета Типового плана счетов.
8. В строках 2, 3 и 4 коды признака резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящего пояснения.
9. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
10. В строке 3 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
11. В строке 4 указывается признак валюты номинации следующим образом:
код "1" – национальная валюта Республики Казахстан;
код "2" – иностранная валюта, аффинированные драгоценные металлы;
12. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код группы секторов экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код группы секторов экономики кредитора;
для счета 1280 08 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики векселедателя;
для счетов 1010, 1020, 1030, 1060, 1071, 1072, 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1510, 1520, 2020, 2030, 2170 01 и 2170 03 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики эмитента;
для счетов 3380 01, 4030 07, 4030 08, 4030 09, 4030 10, 4160 01, 5010, 5020, 5030, 5310 и 5320 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики держателя ценной бумаги (вклада, пая), при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги (вклада, пая) – указывается признак резидентства и код группы секторов экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги (вклада, пая);

5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда Үлгі шот жоспарының 2-тарауының 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-параграфтарының баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) шоттардағы қалдықтары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 1-жолда Үлгі шот жоспары шотының төрт таңбалы / алты таңбалы нөмірі көрсетіледі.
8. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды және номинация валютасының белгісі осы түсіндірменің 14 және 15-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
9. 2-жолда мына кодификацияға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
10. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісіледі.
11. 4-жолда номинация валютасының белгісі мынадай түрде көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы;
"2" коды – шетел валютасы, аффинирленген бағалы металдар.
12. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі мен дебитордың (эмитенттің) экономика секторлары тобының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1280 08-шоты үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1010, 1020, 1030, 1060, 1071, 1072, 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1510, 1520, 2020, 2030, 2170 01 және 2170 03-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
3380 01, 4030 07, 4030 08, 4030 09, 4030 10, 4160 01, 5010, 5020, 5030, 5310 және 5320-шоттар үшін бағалы қағазды (салымды, пайды) ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторы тобының коды көрсетіледі, бағалы қағаздың (салымның, пайдың) ұстаушысын нақты анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – бағалы қағаздың (салымның, пайдың) номиналды ұстаушысының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі және экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;

для счетов 1150 01, 1270 02, 3050 03, 3050 07, 3380 02 и 3380 03 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики контрагента, при отсутствии возможности определить контрагента указывается признак резидентства и код группы секторов экономики организации, на площадке которой совершена операция.
13. В строках 2 и 3 показатель не представляется по счетам 1270 30, 1270 31, 1270 32, 1270 33, 1270 34, 1270 35, 1270 36, 1270 37, 1270 81, 1270 82, 1270 83, 1270 84, 1280 10, 1370, 1380, 1410 01, 1420, 1430, 1600,2800, 2910, 2920, 2940 3100, 3200, 3350, 3380 28, 3380 29, 3380 30, 3380 31, 3380 32, 3380 33, 3380 34, 3380 81, 3380 82, 3380 83, 3380 84, 3390 28, 3510, 3520, 3530, 3540, 4310, 4410, 4420, 4430 и 4440.
14. В строках 2, 3 и 4 показатель не представляется по счетам 1290, 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360, 2300, 2400, 2500, 2600, 2700, 2930, 3400, 4200, 5210, 5400, 5520 и 5610, а также по счетам параграфов 6 и 7 Типового плана счетов.
15. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
16. В строке 6 указывается дата рабочего дня, по состоянию на конец которого представлены данные в отчете.
Для дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) в строке 6 указывается дата "1 января" года, следующего за отчетным периодом.
Приложение 11
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
минимальных резервных
требований и представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Приложение 9
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 8-AFFIL
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Наименование показателей
значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Дополнительный идентификатор лица:
2.1
вид идентификатора
2.2
идентификационный номер
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Сведения о сделке по условиям договора:
2.1
референс (код) сделки
2.2
номер договора
2.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
2.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
2.5
вид операции
2.6
цель сделки
2.7
код валюты
2.8
сумма сделки
2.9
ставка вознаграждения
3
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
3.1
Номер
3.2
Дата
4
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
5
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
5.1
вид стоимостного показателя
5.2
номер счета
5.3
Сумма
6
Примечание
Таблица 3. Дополнительные сведения о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о лицах,
связанных с организацией,
осуществляющей отдельные
виды банковских операций,
особыми отношениями,
и сделках с ними"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды
банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – 8-AFFIL, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1150 01, 1270 02, 3050 03, 3050 07, 3380 02 және 3380 03-шоттар үшін контрагенттің резиденттік белгісі мен экономика секторы тобының коды көрсетіледі, контрагентті анықтау мүмкіндігі болмаған кезде алаңында операция жасалған ұйымның резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.
13. 2 және 3-жолдарда 1270 30, 1270 31, 1270 32, 1270 33, 1270 34, 1270 35, 1270 36, 1270 37, 1270 81, 1270 82, 1270 83, 1270 84, 1280 10, 1370, 1380, 1410 01, 1420, 1430, 1600, 2800, 2910, 2920, 2940 3100, 3200, 3350, 3380 28, 3380 29, 3380 30, 3380 31, 3380 32, 3380 33, 3380 34, 3380 81, 3380 82, 3380 83, 3380 84, 3390 28, 3510, 3520, 3530, 3540, 4310, 4410, 4420, 4430 және 4440-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
14. 2, 3 және 4-жолдарда 1290, 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360, 2300, 2400, 2500, 2600, 2700, 2930, 3400, 4200, 5210, 5400, 5520 және 5610-шоттары бойынша, сондай-ақ Үлгі шот жоспарының 6 және 7-параграфтарының шоттары бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
15. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
16. 6-жолда соңында есептегі деректер ұсынылған жағдай бойынша жұмыс күнінің датасы көрсетіледі.
Желтоқсан айындағы қосымша есеп (қорытынды айналымдарды ескере отырып) үшін 6-жолда есепті кезеңнен кейінгі жылдың "1 қаңтар" күні көрсетіледі.
Ең төмен резервтік талаптар
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
11-қосымша
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 8-AFFIL
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар –есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тұлғаның сәйкестендіргіші
1.1
Сәйкестендіргіш түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Тұлғаның қосымша сәйкестендіргіші:
2.1
сәйкестендіргіш түрі
2.2
сәйкестендіру нөмірі
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызу белгісі
7
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізіліміне енгізу күні
8
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінен шығару күні
2-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тұлғаның сәйкестендіргіші
1.1
Сәйкестендіргіш түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Шарт талаптары бойынша мәміле туралы мәліметтер:
2.1
мәміленің референсі (коды)
2.2
шарт нөмірі
2.3
шарт жасалған күн (мәміле талаптарын орындауды бастау)
2.4
шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн (мәміле талаптарын орындау)
2.5
операция түрі
2.6
мәміленің мақсаты
2.7
валюта коды
2.8
мәміле сомасы
2.9
сыйақы мөлшерлемесі
3
Уәкілетті орган (тұлға) шешімінің деректемелері:
3.1
Нөмірі
3.2
Күні
4
Үлгілік шарттарға сәйкес мәміле жасау белгісі
5
Есепті күнге мәміле құнының көрсеткіштері:
5.1
құн көрсеткішінің түрі
5.2
шот нөмірі
5.3
Сомасы
6
Ескертпе
3-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы__________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйыммен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғалар
және олармен жасалған мәмілелер
туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" (индексі – 8-AFFIL, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма составляется организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в цифровой системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Система).
4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. в Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций с такими лицами, заключенных в течение отчетного периода, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения к отчету о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними.
7. В строках 1.1 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в Системе.
8. Признак связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями определяется статьей 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
9. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в течение отчетного периода.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – Жүйе) орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда:
1-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп көрсеткіштері бойынша мәндер, оның ішінде есепті кезең ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыста болған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның осындай тұлғалармен жасаған барлық мәмілелері туралы мәліметтер;
3-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер көрсетіледі.
7. 1-кестенің 1.1 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 және 5.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер Жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. Тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабында айқындалады.
9. 1-кестеде есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты барлық тұлғалар және есепті кезең ішінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.

Для идентификации лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по алгоритму, установленному для Системы (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
10. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, являющимся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
11. В строке 5 Таблицы 1 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
12. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.
13. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями.

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1.1 және 1.2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған жағдайда – Жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған жағдайда – балама сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың бірнеше сәйкестендіргіші болған кезде қосымша сәйкестендіргіш 1-кестенің 2-жолында көрсетіледі.
1-кестенің 3-жолында атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
10. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
11. 1-кестенің 5-жолында "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес тіркелген ел көрсетіледі.
12. 1-кестенің 6-жолында бірнеше маңызды мәндерді бір мезгілде көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысының бірнеше белгілері болса, 1-кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысы белгісінің (белгілерінің) болуы туралы белгілі болған күн көрсетіледі.

В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями.
14. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышают 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786), и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788).
Если собственный капитал организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеет отрицательное значение, в Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышают 0,001 (ноль целых одну тысячную) процента в совокупности от размера активов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в цифровой системе организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
16. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.

Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары тұлғаларды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізіліміне қосу немесе шығару фактісі бойынша толтырылады.
14. 2-кестеде "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативтерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген) және "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталының теріс мәні болса, 2-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның активтері мөлшерінің жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
15. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның цифрлық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
16. Операция түрін таңдау кезінде 2-кестенің "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" 2.5-жолында және 2-кестенің "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар төлеген дивидендтері" 2.3-жолында сәйкесінше дивидендтерді төлеу күні мен алу күні көрсетіледі.

В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
17. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" - сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
18. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
19. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
20. В строке 2.8 Таблицы 1 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).
21. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
22. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сделки с лицом, связанным с ней особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".
Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
23. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными Советом директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".

2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы көрсетіледі, ал 2-кестенің 5.3-жолында "Есептелген кіріс, шығыс" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – есептелген дивидендтер сомасы көрсетіледі.
17. Шарттың қолданысын ұзарту кезінде 2-кестенің 2.4-жолында шарттың қолданысы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 5.3-жолында "Негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – ұзартылған мәміле шартының қолданысы кезеңіндегі есепті күнге арналған баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
18. 2-кестенің 2.6-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
20. 1-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша мәміленің шетел валютасындағы сомасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 бірлескен қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
21. 2-кестенің 2.9-жолында шарттың талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
22. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында уәкілетті органның (тұлғаның) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен мәмілелер жасауы (жасасуы) туралы бірінші шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, онда 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.
Егер мәміле жасалған кезде тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланыс белгілері болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдары толтырылмайды.
23. 2-кестенің 4-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасасу кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның Директорлар кеңесі бекіткен және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылмайтын үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгі шарттарына сәйкес "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.

24. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными с ней особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
25. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 "доходы, расходы", в строке 5.3 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах и классах справочника "Номера счетов".
26. В Таблице 3 указываются сведения о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в общей сумме, без раскрытия в разрезе субъектов и сделок.
В строке 2 Таблицы 3 заполняется:
общая сумма сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными с ней особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным с ней особыми отношениями, не превышают 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями, по состоянию на отчетную дату;
общая сумма займов клиентов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по состоянию на отчетную дату.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года № 30
Приложение 7-1
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6 - BSA
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Национальный оператор почты.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках
на балансовых счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об остатках на балансовых счетах
(индекс – 6 - BSA, периодичность – ежемесячно)

24. 2-кестенің 5.2 және 5.3-жолдарында мәндер "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығынан таңдап алынады, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өзімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомасы және есепті күнге олардың тиісті құны бойынша мәндері есепке алынады.
Егер құны бойынша мәні нөлге тең болса, 2-кестенің 5.1, 5.2 және 5.3-жолдары бойынша көрсеткіштер берілмейді.
25. 2-кестенің "кіріс, шығыс" 5.1-жолында құндық көрсеткіштің түрін таңдау кезінде 5.3-жолда "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығының тиісті баланстық шоттары мен сыныптарында көрсетілген есепті күнгі мәміле бойынша пайыздық кірістің, шығыстың сомасы көрсетіледі.
26. 3-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер субъектілер мен мәмілелер бөлінісінде ашылмай, жалпы сомасы көрсетіледі.
3-кестенің 2-жолында мыналар толтырылады:
есепті күндегі жағдай бойынша Нормативтік мәндерге сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелерінің жалпы сомасы, бұл сома банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан аспайды;
есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымында сақтандырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиенттерінің қарыздарының жалпы сомасы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 30 қаулысына
қосымша
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6 - BSA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары тобының коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
Атауы
_______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы
__________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық шоттардағы
қалдықтар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп
(индексі – 6 - BSA, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын
толтыру бойынша түсіндірме

12. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код группы секторов экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код группы секторов экономики кредитора;
для счета 1280 08 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики векселедателя;
для счетов 1010, 1020, 1030, 1060, 1071, 1072, 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1510, 1520, 2020, 2030, 2170 01 и 2170 03 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики эмитента;
для счетов 3380 01, 4030 07, 4030 08, 4030 09, 4030 10, 4160 01, 5010, 5020, 5030, 5310 и 5320 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики держателя ценной бумаги (вклада, пая), при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги (вклада, пая) – указывается признак резидентства и код группы секторов экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги (вклада, пая);
для счетов 1150 01, 1270 02, 3050 03, 3050 07, 3380 02 и 3380 03 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики контрагента, при отсутствии возможности определить контрагента указывается признак резидентства и код группы секторов экономики организации, на площадке которой совершена операция.
13. В строках 2 и 3 показатель не представляется по счетам 1270 30, 1270 31, 1270 32, 1270 33, 1270 34, 1270 35, 1270 36, 1270 37, 1270 81, 1270 82, 1270 83, 1270 84, 1280 10, 1370, 1380, 1410 01, 1420, 1430, 1600,2800, 2910, 2920, 2940 3100, 3200, 3350, 3380 28, 3380 29, 3380 30, 3380 31, 3380 32, 3380 33, 3380 34, 3380 81, 3380 82, 3380 83, 3380 84, 3390 28, 3510, 3520, 3530, 3540, 4310, 4410, 4420, 4430 и 4440.
14. В строках 2, 3 и 4 показатель не представляется по счетам 1290, 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360, 2300, 2400, 2500, 2600, 2700, 2930, 3400, 4200, 5210, 5400, 5520 и 5610, а также по счетам параграфов 6 и 7 Типового плана счетов.
15. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
16. Допускается внесение корректировок (изменений, дополнений) в отчет, представленный по Форме в Национальный Банк, в течение 10 (десяти) рабочих дней после установленного срока представления.
Национальный оператор почты уведомляет Национальный Банк о корректировке данных в отчете в форме письма в электронном виде, подписанного лицом, на которое возложена функция по подписанию откорректированного отчета.

12. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі мен дебитордың (эмитенттің) экономика секторлары тобының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1280 08-шоты үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1010, 1020, 1030, 1060, 1071, 1072, 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1510, 1520, 2020, 2030, 2170 01 және 2170 03-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
3380 01, 4030 07, 4030 08, 4030 09, 4030 10, 4160 01, 5010, 5020, 5030, 5310 және 5320-шоттар үшін бағалы қағазды (салымды, пайды) ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторлар тобының коды көрсетіледі, бағалы қағаздың (салымның, пайдың) ұстаушысын нақты анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – бағалы қағаздың (салымның, пайдың) номиналды ұстаушысының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі және экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1150 01, 1270 02, 3050 03, 3050 07, 3380 02 және 3380 03-шоттар үшін контрагенттің резиденттік белгісі мен экономика секторы тобының коды көрсетіледі, контрагентті анықтау мүмкіндігі болмаған кезде алаңында операция жасалған ұйымның резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.
13. 2 және 3-жолдарда 1270 30, 1270 31, 1270 32, 1270 33, 1270 34, 1270 35, 1270 36, 1270 37, 1270 81, 1270 82, 1270 83, 1270 84, 1280 10, 1370, 1380, 1410 01, 1420, 1430, 1600,2800, 2910, 2920, 2940 3100, 3200, 3350, 3380 28, 3380 29, 3380 30, 3380 31, 3380 32, 3380 33, 3380 34, 3380 81, 3380 82, 3380 83, 3380 84, 3390 28, 3510, 3520, 3530, 3540, 4310, 4410, 4420, 4430 және 4440-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
14. 2, 3 және 4-жолдарда 1290, 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360, 2300, 2400, 2500, 2600, 2700, 2930, 3400, 4200, 5210, 5400, 5520 және 5610-шоттары бойынша, сондай-ақ Үлгі шот жоспарының 6 және 7-параграфтарының шоттары бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
15. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
16. Ұлттық Банкке нысан бойынша ұсынылған есепке белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) енгізуге жол беріледі.
Ұлттық пошта операторы түзетілген есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қол қойған электрондық түрдегі хат нысанындағы есепте деректерді түзету туралы Ұлттық Банкті хабардар етеді.