Об утверждении Правил ведения профилактического учета и осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 марта 2026 года № 163. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2026 года № 38111
В соответствии с пунктом 13 статьи 59 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" и подпунктом 308) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила ведения профилактического учета и осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурные элементы некоторых приказов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа представить в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 марта 2026 года № 163
Правила ведения профилактического учета и осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения профилактического учета и осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" (далее - Закон) и определяют порядок ведения профилактического учета и осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел.

Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұрған адамдарды профилактикалық есепке алуды жүргізу және профилактикалық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 5 наурыздағы № 163 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 наурызда № 38111 тіркелді
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 59-бабының 13-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 308) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұрған адамдарды профилактикалық есепке алуды жүргізу және профилактикалық бақылауды жүзеге асыру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың және кейбір бұйрықтардың құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақтан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы ішкі істер министрі Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 5 наурыздағы
№ 163 Бұйрыққа
1-қосымша
Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұрған адамдарды профилактикалық есепке алуды жүргізуді және профилактикалық бақылауды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұратын адамдарды профилактикалық есепке алуды жүргізу және профилактикалық бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұратын адамдарды профилактикалық есепке алуды жүргізуді және бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

2. Контроль за осуществлением профилактического учета и контроля осуществляет заместитель начальника органа внутренних дел, курирующий подразделение общественной безопасности, либо руководитель подразделения общественной безопасности, которые ежеквартально проверяют ведение профилактических дел.
Глава 2. Порядок ведения профилактического учета
3. Профилактический учет осуществляется органами внутренних дел в период действия мер по индивидуальной профилактике правонарушений и ведется по следующим категориям:
1) лицо, в отношении которого вынесено защитное предписание;
2) лицо, в отношении которого установлены особые требования к поведению;
3) лицо, в отношении которого принято решение об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания в виде лишения свободы;
4) лицо, в отношении которого установлен административный надзор;
5) лицо, в отношении которого вынесено официальное предостережение;
6) лицо, в отношении которого применены наказание, не связанное с изоляцией от общества, или иные меры уголовно-правового воздействия;
7) лицо, имеющее неснятую и непогашенную судимость, предусмотренную статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
4. Профилактический учет в отношении несовершеннолетних, родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение ведется в соответствии Правилами организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1098 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12953).
5. Лицу (законному представителю) при постановке на профилактический учет разъясняются его права и обязанности, а также ответственность, установленная законами Республики Казахстан.
6. Постановка на профилактический учет может быть обжалована заинтересованными лицами в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
7. Органы внутренних дел в течение трех рабочих дней вводят сведения о лицах, поставленных на профилактический учет, в информационный комплекс для оперативно-служебной и аналитической деятельности органов внутренних дел Интегрированного банка данных.
8. Сведения, содержащиеся в профилактическом учете, могут быть использованы исключительно в пределах решения задач по профилактике правонарушений.
9. На лиц, состоящих на профилактическом учете в органах внутренних дел, заводятся профилактические дела по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Профилактические дела хранятся в сейфах сотрудников органов внутренних дел, ответственных за ведение профилактического учета. При наличии технической возможности допускается их ведение посредством автоматизированной базы данных.

2. Профилактикалық есепке алу мен бақылауды жүзеге асыруды ішкі істер органының қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесіне жетекшілік ететін басшының орынбасары немесе қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің басшысы бақылайды, олар тоқсан сайын профилактикалық істердің жүргізілуін тексереді.
2-тарау. Профилактикалық есепке алуды жүргізу тәртібі
3. Профилактикалық есепке алу құқық бұзушылықтың жеке профилактикасы жөніндегі шаралардың қолданылу кезеңінде келесі санаттар бойыша жүзеге асырылады:
1) қорғау нұсқамасы шығарылған адамдарды;
2) мінез-құлқына ерекше талаптар белгіленген адамдарды;
3) бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы шешім қабылданған адамды;
4) әкімшілік қадағалау белгіленген адамды;
5) ресми алдын ала ескерту шығарылған адамды;
6) қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жаза немесе қылмыстық-құқықтық әсер етудің өзге де шаралары қолданылған адамды;
7) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабында көзделген алынбаған және жойылмаған сотталғандығы бар адамдарды профилактикалық есепке кояды.
4. Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және асырау жөніндегі өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналарға немесе кәмелетке толмағандардың заңды өкілдеріне қылмысты профилактикалық есепке алу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 бұйрығымен бекітілген Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12953 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
5. Профилактикалық есепке қойған кезде адамға (заңды өкіліне) оның құқықтары мен міндеттері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылығы түсіндіріледі;
6. Мүдделі адамдар профилактикалық есепке қоюға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасай алады.
7. Ішкі істер органдары профилактикалық есепке қойылған адамдар туралы мәліметтерді үш жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарының жедел-қызметтік және талдамалық қызметіне арналған ақпараттық кешенінің Біріктірілген деректер банкіне енгізеді.
8. Профилактикалық есепке алуда қамтылған мәліметтер құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі міндеттерді шешу шегінде ғана пайдаланылуы мүмкін.
9. Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұратын адамдарға қатысты профилактикалық іс осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Профилактикалық істер ішкі істер органдарының профилактикалық есепке алуды жүргізуге жауапты қызметкерлерінің сейфтерінде сақталады. Техникалық мүмкіндік болған жағдайда, оларды автоматтандырылған деректер базасы арқылы жүргізуге рұқсат етіледі.

10. После вынесения лицу защитного предписания в соответствии со статьей 60 Закона, по форме согласно приложению 2 к Правилам, начальник подразделения общественной безопасности в течение суток определяет ответственного сотрудника по ведению профилактического учета.
11. Профилактический учет лиц, в отношении которых установлены особые требования к поведению, осуществляется участковыми инспекторами полиции по месту жительства на основании вступившего в законную силу постановления суда до истечения срока действия ограничений и мер уголовно-правового или административно-правового воздействия.
После получения постановления суда сотрудник органов внутренних дел в течение трех суток принимает меры по постановке на профилактический учет по месту жительства лица, в отношении которого установлены особые требования к поведению.
При постановке на профилактический учет сотрудник органов внутренних дел письменно ознакамливает с установленными судом ограничениями и особыми требованиями, о поставке его на профилактический учет и осуществлении за ним профилактического контроля, а также об ответственности за их нарушение в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Сотрудник органов внутренних дел обеспечивает доставление лиц, в отношении которых судом установлены особые требования к поведению, в организации здравоохранения для оказания психологической помощи.
12. Профилактический учет лиц, в отношении которых принято решение об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания в виде лишения свободы, ведется участковым инспектором полиции по месту его жительства в соответствии с Правилами осуществления контроля за поведением лиц, освобожденных условно-досрочно от отбывания наказания, утвержденными приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 622 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9839).
Условно-досрочно освобожденные лица по истечении срока неотбытой части наказания переводятся в категорию профилактического учета, как лица, имеющие неснятую и непогашенную судимость, предусмотренную статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
13. Начальник органа внутренних дел или его заместитель, получив из учреждения уголовно-исполнительной системы постановление об установлении административного надзора в отношении лица, отбывшего наказание, передает его участковому инспектору полиции, на участке которого он будет проживать, а также оперуполномоченному криминальной полиции, с поручением организовать контроль за прибытием к избранному месту жительства лица, в отношении которого установлен административный надзор.
Участковый инспектор полиции по прибытию к избранному месту жительства лица, в отношении которого установлен административный надзор, ставит его на профилактический учет.

10. Заңның 60-бабына сәйкес осы Қағидалардың 2-қосымшасында көзделген нысан бойынша адамға қорғау нұсқамасын шығарғаннан кейін қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы тәулік ішінде профилактикалық есепке алуды жүргізетін жауапты қызметкерді айқындайды.
11. Мінез-құлқына ерекше талаптар белгіленген адамдарды профилактикалық есепке алуды қылмыстық-құқықтық немесе әкімшілік-құқықтық әсер ету шектеулері мен шараларының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін заңды күшіне енген сот қаулысының негізінде тұрғылықты жері бойынша учаскелік полиция инспекторлары жүзеге асырады.
Сот қаулысын алғаннан кейін ішкі істер органдарының қызметкері үш тәулік ішінде мінез-құлқына ерекше талаптар қойылған адамды тұрғылықты жері бойынша профилактикалық есепке қою шараларын қабылдайды.
Профилактикалық есепке қою кезінде ішкі істер органдарының қызметкері сот белгілеген шектеулермен және ерекше талаптармен, оны профилактикалық есепке қою және оған профилактикалық бақылауды жүзеге асыру туралы, сондай-ақ оларды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жаупкершілік туралы жазбаша түрде таныстырады.
Ішкі істер органдарының қызметкерлері соттың шешімімен мінез-құлқына ерекше талаптар белгіленген адамдарды психологиялық көмек көрсету мақсатында денсаулық сақтау ұйымдарына жеткізуді қамтамасыз етеді.
12. Бас бостандығынан айыру бойынша жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылуына байланысты шешім қабылданған адамға қатысты профилактикалық есеп, оның тұрғылықты жері бойынша учаскелік полиция инспекторымен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 622 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9839 болып тіркелген) бекітілген Жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдар жазасының өтелмеген бөлігінің мерзімі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабында көзделген алынбаған және жойылмаған соттылығы бар адамдар ретінде профилактикалық есеп санатына ауыстырылады.
13. Ішкі істер органының бастығы немесе оның орынбасары қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен жазасын өтеген адамға қатысты әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулыны алғаннан кейін, оны өзі тұратын учаскедегі учаскелік полиция инспекторына тапсырады, сондай-ақ әкімшілік қадағалау белгіленген адамның өзі таңдап алған тұрғылықты жері бойынша келуін бақылауды ұйымдастыру тапсырмасын криминалдық полицияның жедел уәкіліне жүктейді.
Учаскелік полиция инспекторы өзіне қатысты әкімшілік қадағалау белгіленген тұлғаға таңдаған тұрғылықты жеріне келгеннен кейін, оны профилактикалық есепке қояды.

14. Сотрудник органа внутренних дел, вынесший официальное предостережение в соответствии со статьей 51 Закона по форме согласно приложению 3 к Правилам, передает в течение суток оригинал официального предостережения участковому инспектору полиции для ведения профилактического учета по месту жительства лица.
15. Профилактический учет лиц, в отношении которых применено наказание, не связанное с изоляцией от общества, или иные меры уголовно-правового воздействия, ведется сотрудниками службы пробации по месту жительства в соответствии с Правилами организации деятельности службы пробации, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9738).
16. Лица, с неснятой и непогашенной судимостью, предусмотренной статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан, после освобождения из учреждения уголовно-исполнительной системы, участковыми инспекторами полиции ставятся на профилактический учет в органы внутренних дел по месту жительства до погашения или снятия судимости.
17. В случае, если лицо, состоящее на профилактическом учете, переезжает на постоянное место жительства в другой район города (области) или регион, то в течение трех суток после его переезда в органы внутренних дел по избранному месту жительства направляется запрос для получения подтверждения об его прибытии.
В течение трех рабочих дней после прибытия лица, состоящего на профилактическом учете, органы внутренних дел запрашивают в соответствующем подразделении органов внутренних дел профилактическое дело по новому адресу проживания лица.
После получения подтверждения о том, что лицо прибыло к новому месту жительства, в соответствующие органы внутренних дел в течение трех рабочих дней направляется профилактическое дело.
При неподтверждении прибытия лица органы внутренних дел в течение пяти рабочих дней проводят первоначальные мероприятия по установлению места его нахождения и причин неприбытия.
При неустановлении местонахождения лица, состоящего на профилактическом учете в органах внутренних дел, делается соответствующая отметка в Информационном комплексе для оперативно-служебной и аналитической деятельности органов внутренних дел.
18. Профилактический учет органов внутренних дел прекращается:
1) досрочно, если будет установлено, что лицо, склонное к совершению правонарушения, встало на путь исправления, положительно характеризуется по месту жительства или трудовой деятельности;
2) по истечении срока мер по индивидуальной профилактике правонарушений, если не имеется оснований для его продления;

14. Заңның 51-бабына сәйкес Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми алдын ала ескерту шығарған ішкі істер органының қызметкері адамның тұрғылықты жері бойынша профилактикалық есепке алуды жүргізу үшін бір тәулік мерзімде учаскелік полиция инспекторына ресми алдын ала ескертудің түпнұсқасын береді.
15. Қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жаза немесе өзге де қылмыстық-құқықтық әсер ету шаралары қолданылған адамға қатысты профилактикалық есепті оның тұрғылықты жері бойынша пробация қызметкерлері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9738 болып тіркелген) Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
16. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабында көзделген, алынбаған және өтелмеген соттылығы бар адамдар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен босатылғаннан кейін учаскелік полиция инспекторлары тұрғылықты жері бойынша сотталғандығы өтелгенге немесе алынғанға дейін ішкі істер органдарында профилактикалық есепке қояды.
17. Егер профилактикалық есепте тұрған адам қаланың (облыстың) басқа ауданына немесе өңірге тұрақты тұруға көшкен жағдайда, оның көшкенінен кейін үш тәулік ішінде ішкі істер органдарына оның келгенін растау үшін сұрау салу жіберіледі.
Ішкі істер органдары профилактикалық есепте тұрған адам келгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде адамның жаңа мекенжайы бойынша ішкі істер органдарының тиісті бөлімшесінен профилактикалық істі сұратады.
Адам жаңа тұрғылықты жеріне келгені туралы растауды алынғаннан кейін, үш жұмыс күні ішінде тиісті ішкі істер органдарына профилактикалық іс жіберіледі.
Адам келгені расталмаған жағдайда ішкі істер органдары бес жұмыс күні ішінде оның тұрған жерін және келмеу себептерін анықтау бойынша бастапқы іс-шараларды жүргізеді.
Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұрған адамның орналасқан жері анықталмаған жағдайда ішкі істер органдарының жедел-қызметтік және талдамалық қызметіне арналған ақпараттық кешенінің Біріктірілген деректер банкіне тиісті белгі жасалады.
18. Профилактикалық есепке алу:
1) егер құқық бұзушылық жасауға бейім адамның түзелу жолына түскені анықталса, тұрғылықты жері бойынша немесе еңбек қызметінде жағымды мінездеме берілсе, мерзімінен бұрын;
2) құқық бұзушылықтың жеке профилактикасы бойынша шаралардың мерзімі өткен соң, егер оны ұзартуға негіздер болмаса;

3) в связи с осуждением лица, склонного к совершению правонарушения, к лишению свободы;
4) в связи со смертью.
19. При поступлении заявления от лица, состоящего на профилактическом учете, о его досрочном прекращении, сотрудник органов внутренних дел в течение пяти рабочих дней осуществляет проверку доводов обращения и вносит начальнику органов внутренних дел соответствующий рапорт.
20. Начальник органов внутренних дел в течение трех рабочих дней с участием лица, состоящего на профилактическом учете, рассматривает указанный рапорт сотрудника органов внутренних дел и другие характеризующие материалы, после чего принимает решение об удовлетворении либо отказе по заявлению.
При этом, лицо, состоящее на профилактическом учете вправе обжаловать решение начальника органа внутренних дел в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
21. При удовлетворении заявления лица, в отношении которого установлен административный надзор, либо принято решения об условно-досрочном освобождении, либо установлены особые требования к поведению сотрудник органов внутренних дел в течение трех рабочих дней направляет в суд мотивированное представление по форме согласно приложению 4 к Правилам.
О прекращении административного надзора в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 5) пункта 8 статьи 59 Закона, сотрудником органа внутренних дел, осуществляющим административный надзор, выносится постановление, которое утверждается начальником органа внутренних дел.
Постановление судьи или органа внутренних дел о прекращении профилактического учета объявляется лицу под подпись.
Глава 3. Порядок осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел
22. Профилактический контроль осуществляется в течение действия профилактического учета за лицом, склонным к совершению правонарушений, и заключается в систематическом наблюдении сотрудниками органов внутренних дел за соблюдением установленных ограничений и выполнением возложенных обязанностей лицом, состоящим на профилактическом учете.
После каждого посещения лица, состоящего на профилактическом учете, по месту жительства и работы, проведенного наблюдения за поведением или соблюдением установленных ограничений, сотрудник органов внутренних дел, осуществлявший проверку, делает соответствующую отметку в листе контроля по форме согласно приложению 5 к Правилам.
В целях получения сведений о привлечении к административной и уголовной ответственности, ответственный сотрудник органов внутренних дел, ежемесячно проверяет лицо, состоящее на профилактическом учете, по справочным базам данных.

3) құқық бұзушылық жасауға бейім адамның бас бостандығынан айыруға сотталуына байланысты;
4) қайтыс болуына байланысты тоқтатылады.
19. Профилактикалық есепте тұрған адамнан оның мерзімінен бұрын тоқтатылуы туралы арызы келіп түскен кезде, ішкі істер органдарының қызметкері арыздың уәждерін тексеруді бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады және ішкі істер органдарының басшысына тиісті баянат енгізеді.
20. Ішкі істер органдарының бастығы профилактикалық есепте тұрған адамның қатысуымен үш жұмыс күні ішінде ішкі істер органдары қызметкерінің көрсетілген баянатын және басқа да сипаттайтын материалдарды қарайды, содан кейін өтінішті қанағаттандыру немесе бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте профилактикалық есепте тұрған адам, ішкі істер органы басшысының шешіміне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпте шағымдануға құқылы.
21. Өзіне қатысты әкімшілік қадағалау белгіленген немесе шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы шешім қабылданған немесе мінез-құлыққа ерекше талаптар белгіленген адамның өтініші қанағаттандырылғаннан кейін ішкі істер органдарының қызметкері үш жұмыс күні ішінде уәжді ұсынысты Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотқа жолдайды.
Ішкі істер органының әкімшілік қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері осы Заңның 59-бабы 8-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы қаулы шығарады, оны ішкі істер органының бастығы бекітеді.
Судьяның немесе ішкі істер органының профилактикалық есепке алуды тоқтату туралы қаулысы адамға қол қойғызу арқылы жарияланады.
3-тарау. Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұрған адамдарға қатысты профилактикалық бақылауды жүзеге асыру тәртібі
22. Профилактикалық бақылау құқық бұзушылық жасауға бейім тұлғаны профилактикалық есепке алу мерзімі ішінде жүзеге асырылады және профилактикалық есепте тұрған тұлғаның белгіленген шектеулерінің сақталуын және жүктелген міндеттердің орындалуын ішкі істер органдары қызметкерлерінің жүйелі түрде қадағалауы болып табылады.
Тексеруді жүзеге асырған ішкі істер органдарының қызметкері профилактикалық есепте тұрған адамның тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша әрбір барудан кейін, оның мінез-құлқын немесе белгіленген шектеулерді сақтауын бақылаудан кейін Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау парағына тиісті белгі қояды.
Әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тартылуы туралы мәліметтерді алу мақсатында ішкі істер органдарының жауапты қызметкері профилактикалық есепте тұрған адамды ай сайын анықтамалық деректер базалары бойынша тексереді.

23. Периодичность профилактического контроля определяется исходя из оценки вероятности совершения правонарушения, если иное не предусмотрено Законом.
Периодичность профилактического контроля лиц, в отношении которых вынесено защитное предписание, установлены особые требования к поведению, составляет не менее одного раза в семь календарных дней.
В период действия официального предостережения, участковые инспектора полиции осуществляют контроль за его соблюдением не реже двух раз в месяц.
24. Профилактический контроль за лицами, находящимися под административным надзором, осуществляется по месту жительства.
Если лицо, находящееся под административным надзором, по уважительным причинам не может проживать по данному адресу, начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности), согласно рапорту участкового инспектора и заявлению лица, может разрешить ему временное проживание в другом месте, в пределах территориального органа полиции.
25. Сотрудники органов внутренних дел осуществляют профилактический контроль за лицами, находящимися под административным надзором, согласно статье 66 Закона.
Профилактический контроль в отношении лиц, находящихся под административным надзором, осуществляется в соответствии с планом индивидуальной профилактической работы по форме согласно приложению 6 к Правилам.
План составляется в течение пяти рабочих дней со дня постановки на профилактический учет и утверждается начальником органа внутренних дел либо его заместителем.
26. После постановки на профилактический учет лица, находящегося под административным надзором, орган внутренних дел в течение трех рабочих дней уведомляет об этом учреждение уголовно-исполнительной системы (откуда поступило постановление об установлении административного надзора) и местные исполнительные органы (с приложением соответствующих копий судебных постановлений), а также обеспечивает его явку для оказания социально-правовой помощи.
Начальник подразделения общественной безопасности, получив постановление судьи об установлении ограничений, лицу, находящемуся под административным надзором, разъясняются его обязанности, ответственность за нарушение правил административного надзора.
Перечень ограничений для лица, находящегося под административным надзором, может быть сокращен или дополнен судьей по мотивированному представлению органа внутренних дел согласно приложению 7 к Правилам с учетом его образа жизни и поведения, но в пределах ограничений, предусмотренных пунктом 2 статьи 65 Закона.
В случаях нарушения лицом, находящимся под административным надзором, правил административного надзора или объявленных ему ограничений, а равно совершения им правонарушений сотрудник органов внутренних дел за двадцать дней до окончания срока административного надзора вносит в суд мотивированное представление о продлении срока административного надзора.
С момента получения постановления суда о продлении срока или изменения ограничений административного надзора уведомляется лицо, находящееся под административным надзором, под подпись в течение трех рабочих дней.
При поступлении информации о намерении лица, находящегося под административным надзором, совершить правонарушение, участковый инспектор незамедлительно принимает меры к его предотвращению, о чем докладывает начальнику органа внутренних дел.

23. Профилактикалық бақылаудың кезеңділігі, егер Заңда өзгеше көзделмесе, құқық бұзушылық жасау ықтималдығын бағалау негізінде айқындалады.
Қорғау нұсқамасы шығарылған, мінез-құлқына ерекше талаптар белгіленген адамдарды профилактикалық бақылаудың кезеңділігі күнтізбелік жеті күнде кемінде бір рет болады.
Ресми алдын ала ескертудің қолданылу кезеңінде, учаскелік полиция инспекторлары оның сақталуын айына кемінде екі рет бақылауды жүзеге асырады.
24. Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды профилактикалық бақылау тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады.
Егер әкімшілік қадағалаудағы адам дәлелді себептермен көрсетілген мекенжай бойынша тұра алмаса ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) учаскелік инспектордың баянатына және адамның өтініші негізінде оған полиция органы қызмет көрсетілетін аумағының шегінде басқа жерде уақытша тұруға рұқсат бере алады.
25. Ішкі істер органының қызметкері әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарға профилактикалық бақылауды Заңның 66-бабына сәйкес жүзеге асырады.
Әкімшілік қадағалаудағы адамға қатысты профилактикалық бақылау Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке профилактикалық жұмыс жоспары негізінде жүзеге асырылады.
Жоспар профилактикалық есепке қойылған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күні ішінде жасалып, ішкі істер органының бастығы немесе оның орынбасары бекітеді.
26. Әкімшілік қадағалаудағы адамды профилактикалық есепке қойғаннан кейін ішкі істер органы үш жұмыс күні ішінде бұл туралы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне (әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулы түскен) және жергілікті атқарушы органдарға (сот қаулыларының тиісті қосымшалар көшірмелерін қоса бере отырып) хабарлайды, сондай-ақ әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету үшін оның келуін қамтамасыз етеді.
Қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы судьяның шектеулер белгілеу туралы қаулысын алғаннан кейін әкімшілік қадағалауда тұрған адамға оның міндеттері мен әкімшілік қадағалау қағидаларын бұзғаны үшін жауаптылығы түсіндіріледі.
Әкімшілік қадағалаудағы адамға қатысты белгіленген шектеулер тізбесі ішкі істер органының уәжді ұсынымы бойынша, оның жеке басын, өмір салтын және мінез-құлқын ескере отырып, бірақ Заңның 65-бабының 2-тармағында көзделген шектеулер шегінде судья қысқартуы немесе толықтыруы мүмкін.
Әкімшілік қадағалау қағидаларын немесе өзіне жарияланған шектеулерді бұзған, сондай-ақ құқық бұзушылықтар жасаған жағдайда ішкі істер органдарының қызметкері әкімшілік қадағалау мерзімі аяқталғанға дейін жиырма күн бұрын сотқа әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту туралы уәжді ұсыным енгізеді.
Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту немесе шектеулерді өзгерту туралы сот қаулысын алынған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде ол әкімшілік қадағалауда тұрған адамға қолхат арқылы хабарлайды.
Әкімшілік қадағалауда тұрған адамның құқық бұзушылық жасау ниеті туралы ақпарат түскен кезде учаскелік инспектор оны болдырмау үшін дереу шаралар қабылдайды, бұл туралы ішкі істер органы бастығына баяндайды.

В случае, когда в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 65 Закона устанавливается обязанность в виде явки в органы внутренних дел по вопросам, связанным с исполнением правил административного надзора, то участковый инспектор делает отметку в листе контроля.
При этом установленное время явки не должно влиять на работу и учебу лица, находящегося под административным надзором.
В случаях самовольного оставления места жительства лица, находящегося под административным надзором, орган внутренних дел начинает досудебное расследование и принимает меры к его розыску в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Участковый инспектор полиции, на участке которого должно было проживать или проживало такое лицо, в течение пяти суток с момента обнаружения его отсутствия по месту жительства принимает меры к установлению его места нахождения.
27. Вопросы о выезде лица, находящегося под административным надзором, с места постоянного жительства за пределы района (города) рассматривает начальник органов внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) на основании письменного заявления указанного лица и рапорта участкового инспектора полиции о причине выезда с указанием данных, характеризующих поведение лица в период нахождения на профилактическом учете. О принятом решении делается соответствующая запись на заявлении, которое регистрируется во входящей корреспонденции органов внутренних дел.
При разрешении лицу, находящемуся под административным надзором, временного выезда в другой населенный пункт и нахождения там более суток ему выдается под расписку маршрутный лист по форме согласно приложению 8 к Правилам, в котором указывается дата разрешения на выезд в другой населенный пункт, цель поездки и срок пребывания, обязанности лица зарегистрироваться в местном органе внутренних дел, являться по вызову в установленное время в органы внутренних дел.
В адрес органов внутренних дел, на территорию которого лицо намерено прибыть, участковым инспектором полиции направляется письменное уведомление с указанием анкетных данных лица, находящегося под административным надзором, времени и адреса временного пребывания по форме согласно приложению 9 к Правилам.
По приезду указанного лица, находящегося под административным надзором, на территорию обслуживания другого органа внутренних дел, уполномоченный сотрудник подразделения общественной безопасности или участковый инспектор полиции, на территории обслуживания, которого будет проживать данное лицо, вносит отметку в маршрутный лист, о прибытии и убытии, заверяет их печатью (штампом) органа внутренних дел.
При возвращении указанного лица к постоянному месту жительства участковый инспектор полиции, осуществляющий профилактический учет, знакомится с записями в маршрутном листе, делает в нем отметку о прибытии данного лица и приобщает маршрутный лист к профилактическому делу.

Егер Заңның 65-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әкімшілік қадағалау қағидаларын орындауға байланысты мәселелер бойынша ішкі істер органдарына келу міндеті белгіленсе, учаскелік инспектор бақылау парағына белгі қояды.
Бұл ретте, белгіленген келу уақыты әкімшілік қадағалауда тұрған адамның жұмысына немесе оқуына кедергі келтірмеуге тиіс.
Әкімшілік қадағалауда тұрған адам әкімшілік қадағалау қағидаларын немесе өзіне белгіленген шектеулерді бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпте жауаптылыққа тартылады.
Әкімшілік қадағалауда тұрған адам тұрғылықты жерін өз бетінше тастап кеткен жағдайда, ішкі істер органы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастайды және оны іздестіру бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте шаралар қабылдайды.
Тиісті адам тұруға тиіс немесе тұрған учаскенің учаскелік полиция инспекторы оның тұрғылықты жері бойынша жоқ екені анықталған сәттен бастап бес тәулік ішінде оның тұрған жерін анықтау бойынша шаралар қабылдайды.
27. Әкімшілік қадағалауда тұрған адамның тұрақты тұрғылықты жерінен аудан (қала) шегінен тыс жерге шығу мәселесін ішкі істер органының басшысы (оның міндетін атқарушы) аталған адамның жазбаша өтініші және учаскелік полиция инспекторының профилактикалық есепте тұрған кезеңдегі мінез-құлқын сипаттайтын деректерді көрсете отырып, шығу себебі туралы баянаты негізінде қарайды. Қабылданған шешім туралы өтінішке тиісті жазба жасалып, ол ішкі істер органының кіріс хат-хабарында тіркеледі.
Әкімшілік қадағалауда тұрған адамға басқа елді мекенге уақытша шығуға және онда бір тәуліктен артық болуға рұқсат берілген жағдайда оған Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағыт парағы қолхат арқылы беріледі, онда басқа елді мекенге шығуға рұқсат берілген күні, сапардың мақсаты мен болу мерзімі, жергілікті ішкі істер органында тіркелу және белгіленген уақытта шақыру бойынша келу міндеттері көрсетіледі.
Адам баруды жоспарлаған аумақтың ішкі істер органының мекенжайына учаскелік полиция инспекторы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік қадағалаудағы адамның дербес деректерін, уақытша болатын уақыты мен мекенжайын көрсете отырып жазбаша хабарлама жолдайды.
Әкімшілік қадағалаудағы адам басқа ішкі істер органының қызмет көрсету аумағына келген кезде сол аумақта тұратын учаскелік инспектор немесе қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің уәкілетті қызметкері бағыт парағына келгені және кеткені туралы белгі қойып, ішкі істер органының мөрімен (мөртабанымен) куәландырады.
Аталған адам тұрақты тұрғылықты жеріне оралғаннан кейін профилактикалық есепті жүзеге асыратын учаскелік инспектор бағыт парағындағы жазбаларымен танысады, онда келгені туралы белгі қояды және бағыт парағын профилактикалық іске қоса тіркейді.

28. Участковый инспектор полиции, с момента получения постановления о продлении административного надзора, в течение суток заполняет план задание, для внесения в единую информационную систему "Беркут" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ИС "Беркут") на запрет выезда за пределы территории Республики Казахстан согласно приложению 10 к Правилам и направляет начальнику подразделения общественной безопасности области, города республиканского значения, столицы, для ввода в ИС "Беркут".
При досрочном прекращении административного надзора, осуждении к лишению свободы или в случае смерти лица, находящегося под административным надзором, сотрудник органов внутренних дел в течение суток направляет в Управление общественной безопасности департамента полиции о внесении корректировки в ИС "Беркут".
29. Органы внутренних дел используют электронные средства слежения для осуществления надлежащего профилактического контроля и получения информации о месте нахождения лица, состоящего на профилактическом учете.
Начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) в соответствии с ограничениями, установленными лицу, на основании сведений, характеризующих его личность, а также исходя из технической возможности установки соответствующего оборудования, принимает решение о применении к нему электронных средств слежения при постановке на профилактический учет.
Решение о применении электронных средств слежения оформляется постановлением об использовании в отношении лица, состоящего на профилактическом учете, электронных средств слежения по форме согласно приложению 11 к Правилам, которое объявляется лицам, проживающим совместно с ним, при этом разъясняется ответственность за порчу электронных средств слежения. Сотрудник органов внутренних дел, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет установку, разъясняет лицу особенности эксплуатации электронных средств слежения, вручает ему памятку по их эксплуатации под подпись о получении памятки лицом, по эксплуатации электронных средств слежения по форме согласно приложению 12 к Правилам.
Электронные средства слежения устанавливаются органами внутренних дел непосредственно на лицо, состоящее на профилактическом учете, по месту его жительства.
Сотрудник органа внутренних дел, ответственный за использование электронных средств слежения:
1) осуществляет сбор информации с использованием данных пульта мониторинга о соблюдении установленных ограничений;

28. Әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту туралы қаулы алынған сәттен бастап учаскелік полиция инспекторы бір тәулік ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" АЖ) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге шығуға тыйым салу туралы тапсырма жоспарды Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес толтырып, оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығына "Бүркіт" АЖ-ға енгізу үшін жолдайды.
Әкімшілік қадағалау мерзімінен бұрын тоқтатылған, бас бостандығынан айыруға сотталған немесе әкімшілік қадағалауда тұрған адам қайтыс болған жағдайда ішкі істер органдарының қызметкері бір тәулік ішінде полиция департаментінің Қоғамдық қауіпсіздік басқармасына "Бүркіт" АЖ-ға тиісті түзетулер енгізу туралы хабарлама жібереді.
29. Ішкі істер органдары профилактикалық бақылауды тиісті түрде жүзеге асыру және профилактикалық есепте тұрған адамның жүрген жері туралы ақпарат алу үшін электрондық қадағалау құралдарын пайдалануға құқылы.
Ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқарушы адам) адамның жеке басын сипаттайтын мәліметтерді, өзіне белгіленген шектеулерді, сондай-ақ тиісті жабдықты орнатудың техникалық мүмкіндігін ескере отырып, оны профилактикалық есепке қою кезінде электрондық қадағалау құралдарын қолдану туралы шешім қабылдайды.
Профилактикалық есепте тұратын адамға электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адамға қатысты электрондық бақылау құралдарын пайдалану туралы қаулымен ресімделеді, ол онымен бірге тұратын адамдарға жарияланады, бұл ретте электрондық бақылау құралдарын бұзғаны үшін жауапкершілігі түсіндіріледі. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты ІІО қызметкері қаулы шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті электрондық бақылау құралдарын орнатуды жүзеге асырады және оның пайдаланудың ерекшеліктерін түсіндіреді, Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдалану жөніндегі жадынаманы қолхат арқылы табыс етеді.
Электрондық қадағалау құралдары профилактикалық есепте тұрған адамның тұрғылықты жері бойынша тікелей өзіне орнатылады.
Электрондық қадағалау құралдарын пайдалану үшін жауапты қызметкер:
1) мониторинг пультінің деректерін пайдалана отырып, белгіленген шектеулердің сақталуы туралы ақпарат жинауды жүзеге асырады;

2) при получении информации о фактах повреждения, несанкционированного съема электронных средств слежения, нарушений ограничений, установленных судом, докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел либо лицу, его замещающему, и производит соответствующие отметки в журнале учета нарушений, выявленных посредством электронных средств слежения, по форме согласно приложению 13 к Правилам.
Незамедлительно докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел (лицу, исполняющему его обязанности) обо всех зафиксированных фактах отказов и сбоев в работе электронных средств слежения, отражает их в журнале учета неисправностей электронных средств слежения по форме согласно приложению 14 к Правилам;
3) в случае сбоя в работе электронных средств слежения принимает меры по установлению причин и их устранению;
4) входит беспрепятственно в целях обеспечения наблюдения и контроля за лицами, состоящими на учете органов внутренних дел, проверки наличия и целостности электронных средств слежения в жилые помещения, где они проживают, на территории и земельные участки (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), в производственные и иные помещения организаций независимо от форм собственности по месту их работы или учебы.
При изменении судом установленных ограничений, либо невозможности использования электронных средств слежения по техническим причинам, начальник органа внутренних дел (лицо, исполняющее его обязанности) отменяет применение электронных средств слежения либо изменяет порядок их использования и набор применяемых технических средств, приняв соответствующее мотивированное постановление об отмене (замене) использовании в отношении лица по форме, согласно приложению 15 к Правилам. Сотрудник органа внутренних дел, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет снятие (замену) необходимого оборудования.
В случаях, если лицо, состоящее на профилактическом учете, отрицает факт нарушения, сотрудник органов внутренних дел проводит проверку путем изучения сведений о факте допущенного нарушения, полученных при помощи электронных средств слежения.
В случае повреждения (порчи) подконтрольным электронных средств слежения сотрудник органов внутренних дел составляет акт установления неисправностей электронных средств слежения по форме согласно приложению 16 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам ведения
профилактического учета
и осуществления
профилактического контроля
за лицами, состоящими
на профилактическом учете
в органах внутренних дел
Профилактическое дело № ____
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________
адрес проживания
Профилактический учет осуществляет участковый инспектор полиции
_________________________________________________________________
наименование ОВД
_________________________________________________________________
звание, фамилия и инициалы участкового инспектора полиции
Профилактический контроль установлен
"____" ______________ 20____год
Профилактический контроль прекращен
"____" ______________ 20____год
Дело хранить в архиве до "____" ______________ 20____год
(печатается на внутренней стороне обложки профилактического дела)
Перечень документов, находящихся в деле

2) электрондық қадағалау құралдарының бүлінуі, рұқсатсыз шешіп алынуы, сот белгілеген шектеулердің бұзылуы фактілері туралы ақпарат алған кезде баянатпен ішкі істер органының басшысына (немесе оны алмастыратын тұлғаға) баяндайды және анықталған бұзушылықтарды есепке алу журналына Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес белгі енгізеді;
Ішкі істер органының бастығына (оның міндетін атқарушы адамға) электрондық қадағалау құралдарының жұмысындағы барлық ақаулар мен істен шығу фактілері туралы дереу баянатпен баяндап, оларды Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақауларды есепке алу журналында көрсетеді;
3) электрондық қадағалау құралдарының жұмысында ақау туындаған жағдайда оның себептерін анықтау және жою шараларын қабылдайды;
4) есепте тұрған адамдарды бақылауды қамтамасыз ету, электрондық қадағалау құралдарының бар-жоғын және бүтіндігін тексеру мақсатында олар тұратын тұрғын үй-жайларға, аумақтарға және жер учаскелеріне (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттердің өкілдіктері мен халықаралық ұйымдарды қоспағанда), сондай-ақ олардың жұмыс немесе оқу орны бойынша меншік нысанына қарамастан ұйымдардың өндірістік және өзге де үй-жайларына кедергісіз кіреді.
Сот белгілеген шектеулер өзгерген немесе техникалық себептер бойынша электрондық қадағалау құралдарын пайдалану мүмкін болмаған жағдайда ішкі істер органының бастығы (оның міндетін атқаратын адам) Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды қолдануды тоқтату (ауыстыру) туралы уәжді қаулы қабылдай отырып, электронды қадағалау құралдарын пайдаланудың күшін жояды немесе оларды пайдалану тәртібін және қолданылатын техникалық құралдардың жиынтығын өзгертеді. Электрондық қадағалау құралдарын пайдалануға жауапты ішкі істер органының қызметкері үш жұмыс күні ішінде тиісті жабдықты шешуді (ауыстыруды) жүзеге асырады.
Егер профилактикалық есепте тұрған адам бұзушылық фактісін жоққа шығарса ішкі істер органының қызметкері электрондық қадағалау құралдары арқылы алынған мәліметтерді зерделеу жолымен тексеру жүргізеді.
Егер электрондық қадағалау құралдарын зақымдаған (бүлдірген) жағдайда ішкі істер органының қызметкері Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақауларды анықтау туралы акт жасайды.
Ішкі істер органдарында
профилактикалық есепте
тұратын адамдарды
профилактикалық есепке алуды
жүргізуді және
профилактикалық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
қағидаларға
1-қосымша
Профилактикалық іс № ____
________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты(егер бар болса)
_____________________________________________________________________
мекенжайы
Профилактикалық есеп жүргізеді учаскелік полиция инспекторы
_____________________________________________________________________
Ішкі істер органының атауы
_____________________________________________________________________
шені, учаскелік полиция инспекторының Т.А.Ә
Профилактикалық есеп орнатылды
20____жыл "____" ______________
Профилактикалық есеп тоқтатылды
20____жыл "____" ______________
Істі мұрағатта сақтау 20____жыл "____" __________дейін
(мұқабаның ішкі жағына алдын алу ісінің мұқабасында басылады)
Істе тұрған құжаттардың тізбесі

1. Опись документов, находящихся в деле;
2. Материалы, послужившие основанием для постановки на профилактический учет
ОВД (постановление суда, защитное предписание, официальное предостережение);
3. Лист контроля за соблюдением установленных ограничений;
4. В отношении лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы:
- извещение на освобождаемое лицо, с указанием возможных адресов проживания
родственников и других лиц, которые за период отбытия наказания посещали
освобожденного, за время отбывания наказания;
- копия справки об освобождении из исправительного учреждения;
- копия приговора (выписка из приговора) районного (городского, областного) суда
по последней судимости;
- схема связи лица;
- копии представлений о продлении срока (изменении ограничений)
административного надзора;
- постановление суда о продлении срока (изменении ограничений), прекращении
административного надзора;
- корешки маршрутных и контрольных листов, маршрутные и контрольные листы;
- копии уведомлений (листов коррекции), направляемых в органы внутренних дел,
план задание о внесении в ИС "Беркут"
- другие документы.
5. Копии протоколов об административных правонарушениях и нарушениях
обязанностей, возложенных судом;
6. Характеризующие материалы (опрос близких родственников по месту проживания,
работы, потерпевших), справки, рапорта и другие материалы, собранные в ходе
осуществления профилактического контроля;
7. Копия уведомления о прекращении профилактического учета.
Приложение 2
к Правилам ведения
профилактического учета
и осуществления
профилактического контроля
за лицами, состоящими
на профилактическом учете
в органах внутренних дел
Защитное предписание
____ч. ____ мин.
"____"_________20___г.
____________________________________________________________________
(область, город, район, сельский округ)
В целях обеспечения безопасности гр. ___________________________________
(Ф.И.О. потерпевшего/ей)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
руководствуясь статьей 60 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений",
гражданину (ке) ______________________________________________________
(Ф.И.О правонарушителя)
запрещается в отношении гр. _________________________________ совершать
(Ф.И.О. потерпевшего/ей)
следующие действия: запрещается совершать насилие, вопреки воле потерпевшего
разыскивать, преследовать, посещать его, вести устные, телефонные переговоры
и вступать с ним в контакты иными способами, включая несовершеннолетних и (или)
недееспособных членов его семьи.
Основанием для внесения защитного предписания является совершение
насилия гр. _____________________________ (Ф.И.О правонарушителя)
отношений, а именно: _________________________________________________
(время, место, фабула совершения насилия)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Нарушение требований настоящего защитного предписания влечет ответственность,
предусмотренную Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан.
Защитное предписание выносится сроком на 30 суток.
Срок действия защитного предписания исчисляется с момента его вручения
гражданину (ке) ______________________________________________________
(Ф.И.О. правонарушителя)
____________________________________________________________________
(должность, наименование органа внутренних дел, звание, Ф.И.О. лица,
вынесшего защитное предписание)
С защитным предписанием ознакомлен(а):
__________________ ____________________________________
"____"__________20___г. (подпись) (Ф.И.О. правонарушителя)
Расписка в получении:
Копию защитного предписания получил (а), с правами и правовыми последствиями
в случае нарушения защитного предписания, ознакомлен (а):
__________________ _____________________________
"____"__________20___г.
(подпись) (Ф.И.О. правонарушителя)
__________________ _____________________________ "____"__________20___г.
(подпись) (Ф.И.О. потерпевшего/ей)
Приложение 3
к Правилам ведения
профилактического учета
и осуществления
профилактического контроля
за лицами, состоящими
на профилактическом учете
в органах внутренних дел
ОФИЦИАЛЬНОЕ ПРЕДОСТЕРЕЖЕНИЕ
о недопустимости продолжения им антиобщественного поведения
________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел) располагает сведениями о том, что
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, которому объявляется
________________________________________________________________
официальное предостережение, дата рождения, удостоверение личности
или паспортные
________________________________________________________________
данные, место регистрации (жительства, пребывания) лица, изложение
________________________________________________________________
совершенных (совершаемых) лицом действий)
________________________________________________________________
Указанные действия создают условия для совершения противоправного деяния,
ответственность за которое предусмотрена
________________________________________________________________
(наименование пункта, части, статьи Кодекса РК "Об административных
правонарушениях"
или Уголовного кодекса Республики Казахстан
________________________________________________________________
либо указывают на антиобщественное поведение.
На основании изложенного и руководствуясь частью первой статьи 51 Закона
Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года "О профилактике правонарушений",
________________________________________________________________
(фамилия и инициалы лица, которому объявляется официальное предостережение
(предостережение) объявляется официальное предостережение о недопустимости
продолжения им антиобщественного поведения либо об устранении причин
и условий совершения правонарушения.
_________________________________________________________________
(фамилия и инициалы лица, которому объявляется официальное предостережение
Официальное предостережение выносится сроком на 30 суток.
Срок действия официального предостережения исчисляется с момента его вручения
гражданину (ке) _________________________________________________________
(Ф.И.О. правонарушителя)
Предупрежден о том, что в случае совершения действий, создающих условия
для совершения преступлений, административных правонарушений, а также
продолжения антиобщественного поведения, он (она) может быть привлечен(а)
к ответственности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Настоящее официальное предостережение может быть обжаловано в вышестоящий
орган или вышестоящему должностному лицу, в органы прокуратуры либо в суд.
____________________________________ ____________ _______________________
(должность уполномоченного должностного лица) (подпись) (фамилия и инициалы)
"__" _________ 20__ г.
Настоящее официальное предостережение мне объявлено.
________________________________________________________________________
(подпись лица, которому объявлено официальное предостережение
"__" _________ 20____ г.
Дополнительные отметки: (в случае отказа лица от подписания официального
предостережения и зачитывания его текста вслух в присутствии лица делается
соответствующая запись) (в случае направления официального предостережения
почтовым отправлением делается соответствующая запись с указанием реквизитов
почтового отправления)
Приложение 4
к Правилам ведения
профилактического учета
и осуществления
профилактического контроля
за лицами, состоящими
на профилактическом учете
в органах внутренних дел
Председателю
_________________________
городского (районного) суда
Представление
Сообщаю, что лицо, состоящий (ая) на профилактическом учете гр-н (ка)
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________
дата и место рождения
проживающий (ая) по адресу: _______________________________________
_________________________________________________________________
по месту жительства характеризуется с _______________________________
(положительно, отрицательно)
стороны, _________ ___ работает ____________________________________
не наименование предприятия, учреждения,
_________________________________________________________________
организации и его характеристика по месту работы
_________________________________________________________________
Объявленные ему (ей) ограничения ___________ нарушает______________
_________________________________________________________________
В связи с изложенным прошу решить вопрос о ________________________
продлении, ___________________________________________ досрочном
прекращении профилактического учета в отношении гражданина (ки)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
фамилия и инициалы
Начальник ______________________________
наименование органа
________________________________________
внутренних дел, звание
________________________________________
подпись, фамилия и инициалы
"_____" __________________20____г.
Приложение 5
к Правилам ведения
профилактического учета
и осуществления
профилактического контроля
за лицами, состоящими
на профилактическом учете
в органах внутренних дел
ЛИСТ КОНТРОЛЯ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Дата и место рождения:
Адрес места жительства:
Срок контроля, статья судимости:
с
по
ст.
№ п/п
Вид контроля (проверка/ регистрация)
Должность, звание, фамилия сотрудника (осуществляющего проверку/регистрацию)
Дата и время проверки (по базам данных, месту жительства, работы, учебы)/ регистрации
Результаты контроля (находился дома, отсутствовал, прибыл на отметку, выявлены нарушения)
Подпись лица, состоящего на профилактическом учете
Меры, принятые к лицу за нарушение установленных ограничений
Проверка по месту жительства, работы, учебы
Регистрация
Проверка по базам данных по факту привлечения к уголовной или административной ответственности
Приложение 6
к Правилам ведения
профилактического учета
и осуществления
профилактического контроля
за лицами, состоящими
на профилактическом учете
в органах внутренних дел
УТВЕРЖДАЮ
Начальник (заместитель)
ГОРОВД
Звание ____________________
Фамилия, инициалы ________
Число, месяц, год "___" _____
ПЛАН
индивидуальной профилактической работы с лицом, состоящим
под административным надзором ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Факторы
(жилищно-бытовые условия, трудоустройство, образ жизни и т.д.)
Краткое описание потребности или проблемы
Мероприятие органов внутренних дел по устранению причин и условий совершения повторного правонарушения
Форма завершения
1
2
3
Примечание: План индивидуальной профилактической работы с лицом, состоящим
под административным надзором, составляется исходя из результатов оценки
вероятности совершения правонарушения.
Периодичность проверки устанавливается:
- при высоком риске не реже 1 раза в неделю;
- при среднем риске не реже 2 раз в месяц;
- при низком риске не реже 1 раза в месяц.
Участковый инспектор полиции
ГОРОВД
Звание ____________________
Фамилия, инициалы ________
Число, месяц, год "___" _____
СОГЛАСОВАНО
Начальник подразделения
общественной безопасности
ГОРОВД
Звание ____________________
Фамилия, инициалы _________
Число, месяц, год "___" ____ ____
Приложение 7
к Правилам ведения
профилактического учета
и осуществления
профилактического контроля
за лицами, состоящими
на профилактическом учете
в органах внутренних дел
Председателю
__________________________
городского (районного) суда
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
об установлении ограничений в отношении лица, находящегося
под административным надзором
Сообщаю, что на профилактическом учете __________________________
наименование ГУРОВД
с "___"____ 20_ г. состоит гражданин (ка)___________________________,
проживающий (ая) по адресу,______________________________________
ранее судимый (ая) в ______ г. по ст.ст. ___ УК РК к ___ годам лишения свободы.
Постановлением суда от "___"____ 20_ г. установлен административный надзор,
сроком на __ лет.
С целью осуществления надлежащего контроля за его (ее) поведением и образом
жизни, предупреждения правонарушений с его (ее) стороны, ПРОШУ:
Установить в отношении _________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
следующие ограничения:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. ________________________________________________________ и т.д.
Примечание: Перечень ограничений устанавливается в строгом соответствии
с ограничениями и обязанностями, возложенными судом в соответствии

1. Істегі құжаттардың тізімдемесі.
2. ІІО профилактикалық есепке қою үшін негіз болған материалдар (сот қаулысы, қорғау нұсқамасы, ресми алдын ала ескерту);
3. Белгіленген шектеулерді сақтауды бақылау парағы;
5. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған адамдарға қатысты:
- босатылған адамға қатысты хабарлама, босатылған адамның жазасын өтеу кезеңінде туыстарының және басқа да тұлғалардың ықтимал тұрғылықты мекенжайлары көрсетіле отырып;
- түзету мекемесінен босатылғаны туралы анықтаманың көшірмесі;
- соңғы сотталғандығы бойынша аудандық (қалалық, облыстық) соттың үкімінің (үкімнен үзіндінің) көшірмесі;
- адамның байланыс схемасы;
- әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту (шектеулерді өзгерту) туралы ұсыныстардың көшірмелері;
- әкімшілік қадағалау мерзімін ұзарту (шектеулерді өзгерту), әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы сот қаулысы;
- бағыттық және бақылау парақтарының түбіртектері, бағыттық және бақылау парақтары;
- ішкі істер органдарына жіберілетін хабарламалардың (жіберілетін түзету парақтарының) көшірмелері, "Бүркіт" АЖ-не енгізу тапсырма жоспары;
- басқа құжаттар;
5. Әкімшілік құқық бұзушылықтар және сот жүктеген міндеттерді бұзу туралы хаттамалардың көшірмелері;
6. Сипаттайтын материалдар (тұрғылықты жері, жұмыс орны бойынша жақын туыстардан, жәбірленушілерден жауап алу), анықтамалар, баянаттар және профилактикалық бақылау жүргізу барысында жиналған басқа да материалдар;
7. Профилактикалық есепке алуды тоқтату туралы хабарламаның көшірмесі.
Ішкі істер органдарында
профилактикалық есепте
тұратын адамдарды
профилактикалық есепке алуды
жүргізуді және
профилактикалық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
қағидаларға
2-қосымша
Қорғау нұсқамасы
____сағ. ____ мин.
20___ж."____"________
_____________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, ауылдық округ)
Аз/ша. ________________________ (жәбірленушінің А.Т.Ә.) қауіпсіздігін қамтамасыз ету
мақсатында__________________________________________________________________
____________________________________________, Қазақстан Республикасының "Құқық
бұзушылық профилактикасы" Заңының 60 бабын басшылыққа ала отырып азаматқа (ша)
____________________________________________________________________________
(құқық бұзушының Т.А.Ә)
аз/ша. ____________________________________________________________ қатысты
(жәбірленушінің Т.А.Ә.)
еркінен тыс кәмелетке толмағандарды немесе оның әрекетке қабілетсіз отбасы мүшелерін қоса алғанда іздестіруге, қудалауға, баруға, ауызша, телефон арқылы сөйлесуге және онымен өзге де тәсілдер арқылы байланыс жасауға, сондай-ақ қасақана күш қолданып, денсаулыққа зиян келтіретін әрекеттер жасауға тыйым салынады.
Қорғау нұсқамасын енгізуге негіз болып азамат(ша). _________________________
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
––––––––––––––––––––––––––––––– (құқық бұзушының Т.А.Ә.) болып табылады
яғни: ________________________________________________________________
(бұзушылықтың уақыты, орны, фабуласы)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Осы қорғау нұсқамасының талаптарын бұзу Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқықбұзушылық туралы кодексінде көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
Қорғау нұсқамасы 30 тәулік мерзімге шығарылады.
Қорғау нұсқамасының әрекет ету мерзімі ол азамат ___________________
(құқықбұзушының Т.А.Ә.)
________________________________________ тапсырылған сәттен басталады.
(лаузымы, ІІО атауы)
М.О.______________________________
(атағы, қорғау нұсқамасын шығарған адамның Т.А.Ә.)
Қорғау нұсқамасымен таныстым: __________________________________
(құқықбұзушының қолы және Т.А.Ә.)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
__________________________________
20___ жылғы "____"_______________
Алғаны туралы қолхат:
Қорғау нұсқамасының көшірмесін алдым, қорғау нұсқамасын бұзған
жағдайдағы құқықтар мен және құқықтық салдарымен таныстым:
___________________________________________________________
(құқық бұзушының қолы және Т.А.Ә.)
20___ жылғы "____"_______________
___________________________________________________________
(жәбірленушінің қолы және Т.А.Ә.)
20___ жылғы "____"_______________
Ішкі істер органдарында
профилактикалық есепте
тұратын адамдарды
профилактикалық есепке алуды
жүргізуді және
профилактикалық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
қағидаларға
3-қосымша
РЕСМИ АЛДЫН АЛА ЕСКЕРТУ
қоғамға қарсы мінез-құлықты жалғастыруға болмайтындығы туралы
_________________________________________________________________________
(Ішкі істер органның атауы)
Туралы мәлеметтер бар ______________________________________________
(ресми алдын ала ескерту шығарылатын тұлғаның тегі, аты, әкесініңаты (бар болғанжағдайда)
________________________________________________________________________,
туған күні, паспорт немесе жеке куәлігінің мәлеметтері ________________________,
тұлғаның теркеу орны (тұрғылықты жері), ________________________________ тұлғамен
жасалған (жасалатын) әрекеттер бойынша ақпарат) ________________________________
Аталған әрекеттер құқыққа қайшы іс-әрекетті жасауға жағдай туғызады, ол үшін
______________________________________________ жауапкершілік көзделген.
(Қылмыстық кодексінің, Әкімшілік құқықбұзушылық туралы кодексінің батарының, тармақтарының және тармақшаларының атаулары ________________________________________ немесе құқық қақайшы әрекеттер көрсетіледі.
Жоғарыда көрсетілегеннің негізінде "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 51-бабының бірінші тармағына сәйкес ____________________________
__________________________________________________________________________
(Ресми алдын алу ескерту жарияланатын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты )
Құқық бұзушылықты алдын алу мақсатында құқыққа қайшы әрекеттерді жалғастыруға жол берілмейтіні немесе құқық бұзушылықты жасауға себеп болатын себептер мен жаңдайларды жою туралы ресми алдын ала ескерту жанияланады.
__________________________________________________________________________
(Ресми алдын ала ескерту жарияланған тұлғаның аты-жөні)
Ресмиалдын ала ескерту 30 тәулікке шығарылады.
Ресми ескертудің қолданылу мерзімі оны тұлғаға тапсырған сәттен бастап есептеледі
__________________________________________________________________________
(құқықбұзушының Т.А.Ә.)
Құқықққа қайшы іс-әрекеттер жасауға жағдай туғызатын әрекеттерді орындалған немесе құқыққа қайшы мінез-құлықты жалғастырған жағдайда Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылуы мүмкін екендігі ескертілді.
Аталған ресми алдын ала ескерту бойынша жоғары тұрған органға немесе лауазымды тұлғаға, прокуратураға немесе сотқа шағымдануға болады.
___________________________________ ____________ ________________
(лауазымдытұлғаныңлауазымы) (қолы) (аты-жөні)
20__ ж. "__" _________
Аталған ресми алдын ала ескертумен таныстым. ____________ (ресмиалдын ала ескерту шығарылған тұлғаның қолы, "__" _________ 20____ г.
Қосымша ескертпелер: (тұлға ресми алдын ала ескертуден бас тартқан жағдайда және оның мәтіні тұлғаның қатысуымен дауыстап оқылған кезде тиісті жазба жасалады) (Ресми алдын ала ескерту пошталықа жіберу арқылы жолданған жағдайда, пошталық жіберулердің көрсетілген реквизиттеріне тиісті жазба жаалады)
Ішкі істер органдарында
профилактикалық есепте
тұратын адамдарды
профилактикалық есепке алуды
жүргізуді және
профилактикалық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
қағидаларға
4-қосымша
Қала (аудандық) сотының
төрағасына
___________________
Ұсыныс
Профилактикалық есепте тұрған адам, азамат (ша) (ка) ________________________
Аты, жөні, әкесініңаты (бар болған жағдайда) ________________________________
________________________________________________________________________
Туған жылы, жері ________________________________________________________
Мекенжай бойынша: _____________________________________________________
________________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжай бойынша сипатталады ________________________________
теріс, оң
жұмыс орны _____________________________________________________________
мекеме атауы,
________________________________________________________________________
ол туралы жұмыс орнынан мінездеме
________________________________________________________________________
Оған жариялаған шектеулерді ___________ бұзады ____________________________
________________________________________________________________________
Осыған байланысты келесі мәселені шешу ___________________________________
ұзарту, ___________________________________________ профилактикалық есебін
тоқтату азамат/ша ______________ қатысты хабарлаймын
________________________________________________________________________
Т.А.Ә
Бастық ______________________________
Мекеме атауы
________________________________________
Ішкі істер органдары, лауазымы
________________________________________
қолы, Т.А.Ә
20____ж. "_____" __________________
Ішкі істер органдарында
профилактикалық есепте
тұратын адамдарды
профилактикалық есепке алуды
жүргізуді және
профилактикалық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
қағидаларға
5-қосымша
БАҚЫЛАУ ПАРАҒЫ
Тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса):
Туған жылы және жері:
Тұрғылықты мекенжайы:
Бақылау мерзімі, сотталғандық туралы бап:
бастап
дейін
бабы.
р/н №
Бақылау түрі (тексеру/тіркеу)
Қызметкердің лауазымы, атағы, тегі (тексеруді/тіркеуді жүзеге асыратын)
Тексеру (мәліметтербазасыбойынша, тұрғылықтыжері, жұмысы, оқу орны бойынша)/ тіркеу күні мен уақыты
Бақылау нәтижелері (үйде болды, жоқ болды, белгіге келді, бұзушылықтар анықталды)
Қолтаңба профилактикалық есепте тұрған адамның
Шектеулерді бұзғаны үшін тұлғаға қабылданған шаралар
Тұрғылықты жері, жұмысы, оқу орны бойынша тексеру
Тіркеу
Қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тарту фактісі бойынша деректер базасы бойынша тексеру
Ішкі істер органдарында
профилактикалық есепте
тұратын адамдарды
профилактикалық есепке алуды
жүргізуді және
профилактикалық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
қағидаларға
6-қосымша
БЕКІТЕМІН
ҚАІІБ бастығы
Шені _______________
Аты-жөні ____________
Күні, айы, жылы _____
"__"_____
Әкімшілік қадағалауда тұрған адаммен жеке жұмыс жасау
ЖОСПАРЫ
______________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты) туған күні
Факторлар (тұрғын үй-тұрмыстық, еңбекпен қамтылуы, өмір салты және т.б.)
Қажеттіліктің немесе проблеманың қысқаша сипаттамасы
Ішкі істер органдарының құқық бұзушылықтың қайталануына ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою бойынша іс-шаралары
Аяқталу нысаны
1
2
3
Ескертпе: Әкімшілік қадағалауда тұрған адаммен жүргізетін жеке профилактикалық жұмыс жоспары құқық бұзушылық жасау ықтималдығын бағалау нәтижелері сүйене отырып жасалады.
Тексеру жүргізу мерзімділігі:
- жоғарғы қауіп кезінде аптасына кемінде 1 рет;
- орташа қауіп кезінде айына кемінде 2 рет;
- төмен қауіп кезінде айына кемінде 1 рет.
ҚАІІБ учаскелік полиция
инспекторы
Шені _______________
Аты-жөні ____________
Күні, айы, жылы _____ "__"_____
КЕЛІСІЛДІ
ҚАІІБ Қоғамдық кауіпсіздік
бөлімшесінің бастығы
Шені _______________
Аты-жөні ____________
Күні, айы, жылы _____ "__"_____
Ішкі істер органдарында
профилактикалық есепте
тұратын адамдарды
профилактикалық есепке алуды
жүргізуді және
профилактикалық бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
қағидаларға
7-қосымша
Қала, (аудан) сотының
__________________
төрағасына
Әкімшілік қадағалаудағы адамға қатысты шектеулерді белгілеу туралы
ҰСЫНУ
Профилактикалық есепте ____________________________ хабарлаймын
Қ(А)ПБ атауы
20_ ж. "___"____азамат (ша)___________________________, тұрады
Мекенжай бойынша,________________________________ сотталған ______ жылы ҚР ҚК ___ бабы бойынша бас бостандығынан айырылған.
20_ ж. "___"____Сот ұйғарымы бойынша әкімшілік қадағалау __ мерзімімен орнатылды.
Мақсаты оның мінез-құлқы мен өмірсалтын тиісті бақылауды қамтамасыз ету, оның тарапынан құқықбұзушылықтардың алдыналу мақсатында, ӨТІНЕМІН:
__________________________________ қатысты ____________
Т.А.Ә.
Келесі шектеулер
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________ жәнет.б.

2. ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства)
Рассмотрев причину неисправности электронных средств слежения, установленного
на поднадзорного _____________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(указываются наименование электронных средств слежения)
Установил:
____________________________________________________________________
(указываются причины неисправности, электронных средств слежения, степень
виновности поднадзорного)
____________________________________________________________________
На основании изложенного,
Постановил:
Электронные средства слежения пришли в неисправность по вине (по другим
причинам, не зависящим от поднадзорного) в связи с чем, полагаю
(ненужное зачеркнуть)
____________________________________________________________________
(в случае установления вины поднадзорного, материалы направляются в суд
для взыскания
____________________________________________________________________
ущерба с осужденного в гражданском порядке, в случае отсутствия явных
повреждений
____________________________________________________________________
прибор направляется на экспертизу).
Начальник
_______________________________
(наименование органа)
________________________ _________________ ________________________
(звание) (подпись) (инициалы, фамилия)
"____" __________20____год
М.П.
С актом ознакомлены: ______________________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия поднадзорного(ой)
Понятые:
1. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2. ________________________________________________
(фамилия и инициалы)
"____" __________20__год
Приложение 2 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 марта 2026 года № 163
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурных элементов некоторых приказов
1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 февраля 2005 года № 97 "Об утверждении Правил учета лиц, состоящих под административным надзором" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3505);
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 июля 2014 года № 432 "Об утверждении Правил осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9695);

2. _________________________________________________________ қатысуымен
(тегі,аты-жөні, әкесінің аты (бар болса) тұрғылықты жері)
Қадағалауға алынған адам ______________________________________ бекітілген
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
______________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралының атауы көрсетіледі)
________________________ электрондық бақылау құралының ақауының себебін қарап,
Анықтадым:
_______________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралы ақауының себебі көрсетіледі, қадағалаудағының кінәлі дәрежесі)
__________________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде,
Қаулы еттім:
Электрондық бақылау құралдары қадағалауға алынған адамның кінәсі
(қадағалаудағыға тәуелсіз себептер бойынша) бойынша жарамсыз болған, осыған байланысты,
(қажеттіні сызу)
__________________________________________________________________________
(қадағалауға алынған адамның кінәсі анықталған жағдайда, азаматтық тәртіпте қадағалауға
алынған адам ______________________________________________________________
келтірген залалды өтеу үшін материалдар жолданады, анық ақаулардың болмаған кезде құрал сараптамаға жолданады).
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(орган атауы)
Бастығы
_______________________ _________________ _________________________________
(атағы)       (қолы)             (тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "___" __________
М.О.
Актімен таныстым: __________ ______________________________________________
(қолы)       (қадағалауға алынған адамның аты-жөні,тегі)
Куәгерлер: 1. _______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
2. ______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"___________
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 5 наурыздағы
№ 163 Бұйрыққа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың және кейбір бұйрықтардың құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Әкімшілік қадағалаудағы адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы № 97 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3505 болып тіркелген).
2. "Ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұратын адамдарды профилактикалық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің 2014 жылғы 15 шілдедегі № 432 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9695 болып тіркелген).

3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 852 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 февраля 2005 года № 97 "Об утверждении Правил учета лиц, состоящих под административным надзором" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10033);
4. Подпункт 1) Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июня 2015 года № 516 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11675);
5. Пункты 2 и 4 Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2015 года № 981 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12538);
6. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 июня 2016 года № 660 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 февраля 2005 года № 97 "Об утверждении Правил учета лиц, состоящих под административным надзором" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13985);
7. Подпункты 1) и 2) Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 апреля 2017 года № 288 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15176);
8. Подпункты 2) и 3) Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июля 2018 года № 517 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан по вопросам деятельности местной полицейской службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17258);
9. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № 839 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21743);

3. "Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы № 97 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 852 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10033 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 9 маусымдағы № 516 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11675 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 2 желтоқсандағы № 981 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2 және 4-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12538 болып тіркелген).
6. "Әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарды есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы № 97 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 21 маусымдағы № 660 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13985 болып тіркелген).
7. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 25 сәуірдегі № 288 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1) және 2) тармақшалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15176 болып тіркелген).
8. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына жергілікті полиция қызметінің жұмысы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 шілдедегі № 517 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2) және 3) тармақшалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17258 болып тіркелген).
9. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № 839 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21743 болып тіркелген).

10. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 августа 2022 года № 655 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29063);
11. Пункты 2 и 3 Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 742 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан и признании утратившим силу приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 438 "Об утверждении Правил назначения участковых инспекторов полиции" и пункта 5 Перечня некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 февраля 2020 года № 91 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37018).

10. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 8 тамыздағы № 655 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29063 болып тіркелген).
11. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу және "Учаскелік полиция инспекторларын тағайындау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 шілдедегі № 438 бұйрығының және "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 6 ақпандағы № 91 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 5-тармағының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 742 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер тізбесінің 2 және 3-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37018 болып тіркелген).