О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2026 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2026 года № 38060
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2026 года № 14
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 157 "Об утверждении Правил оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 7047) следующее изменение:
в Правилах оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, утвержденных указанным приказом:
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Независимая организация выбирается акционерным обществом в соответствии с пунктом 1 статьи 34-1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и соответствует следующим критериям:
наличие опыта по оценке систем корпоративного управления не менее пяти лет или в десяти крупных компаниях в Казахстане;
наличие сформированной проектной команды в количестве не менее пяти человек.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 "Об утверждении Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 17726) следующие изменения и дополнения:
в Типовом кодексе корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 26 ақпандағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 ақпанда № 38060 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және алғашқы ресми жарияланғанынан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 ақпандағы
№ 14 Бұйрықпен бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдарда корпоративтік басқаруды бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 6 маусымдағы № 157 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7047 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқаруды бағалау қағидаларында:
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәуелсіз ұйымды акционерлік қоғам "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-1-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес таңдайды және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
корпоративтік басқару жүйелерін бағалау бойынша кемінде бес жыл немесе Қазақстандағы он ірі компанияда тәжірибесінің болуы;
кемінде бес адамнан тұратын қалыптасқан жобалық команданың болуы.".
2. "Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексінде:

подпункт 2) пункта 67 изложить в следующей редакции:
"2) уделять достаточно времени для участия на заседаниях совета директоров, его комитетов и подготовки к ним - не допускается одновременное занятие должности члена совета директоров более чем в трех юридических лицах, одновременное занятие должности председателя совета директоров допускается только в двух юридических лицах, за исключением представителей центрального уполномоченного органа по государственному имуществу. Занятие членом совета директоров должностей в иных юридических лицах допускается после получения одобрения совета директоров;";
пункт 155 изложить в следующей редакции:
"155. Если иное не установлено Законом об акционерных обществах и (или) уставом Общества, совет директоров избирает руководителя и членов исполнительного органа, определяет сроки полномочий, размер должностного оклада, условия оплаты их труда. Ключевую роль в процессе поиска и отбора кандидатов в состав исполнительного органа, определении их вознаграждения играет комитет по назначениям и вознаграждениям совета директоров Общества.
Рекомендуемое количество женщин в коллегиальном исполнительном органе Общества составляет не менее тридцати процентов от общего количества членов коллегиального исполнительного органа. При этом основным критерием формирования состава исполнительного органа являются знания и компетенции членов исполнительного органа, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
дополнить подпунктами 20-1) и 20-2) пункта 231 следующего содержания:
"20-1) о выполнении антикоррупционной комплаенс-программ;
20-2) об аналитическом отчете по итогам антикоррупционного мониторинга.".
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 августа 2025 года № 80 "Об утверждении Правил создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 36660) следующее изменение:
Правила создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.

67-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) директорлар кеңесінің, оның комитеттерінің отырыстарына қатысу және оларға дайындалу үшін жеткілікті уақыт бөлу – мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органның өкілдерінен басқа, бір мезгілде үштен астам заңды тұлғада директорлар кеңесінің мүшесі лауазымына орналасуға жол берілмейді, бір мезгілде екі заңды тұлғада директорлар кеңесінің төрағасы лауазымына ғана орналасуға жол беріледі. Директорлар кеңесі мүшесінің өзге заңды тұлғаларда лауазым атқаруына директорлар кеңесінің мақұлдауын алғаннан кейін жол беріледі;";
155-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155. Егер акционерлік қоғамдар туралы Заңда және (немесе) Қоғамның жарғысында өзгеше белгіленбесе, директорлар кеңесі атқарушы органның басшысын және мүшелерін сайлайды, өкілеттік мерзімдерін, лауазымдық айлықақының мөлшерін, олардың еңбегіне ақы төлеу шарттарын айқындайды. Атқарушы органның құрамына кандидаттарды іздеу және іріктеу, олардың сыйақысын айқындау процесінде Қоғамның директорлар кеңесінің тағайындаулар мен сыйақылар комитеті шешуші рөл атқарады.
Қоғамның алқалы атқарушы органындағы әйелдердің ұсынылатын саны алқалы атқарушы орган мүшелерінің жалпы санының кемінде отыз пайызын құрайды. Бұл ретте атқарушы органның құрамын қалыптастырудың негізгі өлшемшарты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген атқарушы орган мүшелерінің білімі мен құзыреті болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 231-тармақтың 20-1) және 20-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"20-1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-бағдарламалардың орындалуы туралы;
20-2) сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің қорытындысы бойынша талдамалық есеп туралы;".
3. "Байқау кеңесін құру және тарату тәртібін, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарды, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 20 тамыздағы № 80 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36660 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байқау кеңесін құру және тарату тәртібі, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптар, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 87 "О некоторых вопросах юридических лиц со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 36761) следующие изменения:
1) Правила и критерия отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
2) Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
3) Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
4) в Минимальных требованиях к кандидатам в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, представляемым государством, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Не избирается в члены совета директоров (наблюдательного совета) компании лицо:
1) ранее являвшееся председателем совета директоров (наблюдательных советов), руководителем исполнительного органа, заместителем руководителя, главным бухгалтером другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после даты принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке;

4. "Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36761 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне мемлекет ұсынатын кандидаттарға қойылатын ең төмен талаптарда:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелері болуға:
1) белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) бұрын төрағасы, атқарушы органның басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері болған адам сайланбайды. Көрсетілген талап белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданған күннен кейін бес жыл бойы қолданылады;

2) имеющее непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
3) совершившее коррупционное преступление;
4) Связанное помимо работы в совете директоров (наблюдательных советах), с акционерами (членами), владеющими акциями, членами Правления (исполнительного органа) в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью;";
Приложение 1 к перечню
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2026 года № 14
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-Министра
- Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 августа 2025 года № 80
Правила создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания и упразднения наблюдательного совета, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядка конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 182-1 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок создания и упразднения наблюдательного совета, в товариществах с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства, требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) наблюдательный совет – орган управления, осуществляющий общее руководство деятельностью товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением решения вопросов, отнесенных Законом и (или) уставом товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства к исключительной компетенции участника;
2) орган управления– уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью);
3) кандидат – физическое лицо, участвующее в конкурсе на занятие должности независимого члена в составе наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства;

2) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
3) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;
4) "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен (мүшелермен), Басқарма (атқарушы орган) мүшелерімен директорлар кеңесіндегі (байқау кеңестеріндегі) жұмыстан басқа байланысы бар адам сайланбайды;";
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 ақпандағы
№ 14 Тізбеге 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрінің
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 80 бұйрығымен бекітілген
Байқау кеңесін құру және тарату
тәртібі, байқау кеңесінің
құрамына сайланатын адамдарға
қойылатын талаптар, сондай-ақ
байқау кеңесінің мүшелерін
конкурстық іріктеу және
олардың өкілеттіктерін
мерзімінен бұрын тоқтату
тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Байқау кеңесін құру және тарату тәртібі, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптар, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 182-1-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген және мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерде байқау кеңесін құру және тарату тәртібін, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптарды, сондай-ақ байқау кеңесі мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) байқау кеңесі – Заңда және (немесе) мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысында қатысушының айрықша құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешуді қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыратын басқару органы;
2) басқару органы – акционерлік қоғам (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) акцияларының мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган;
3) кандидат – мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің құрамына тәуелсіз мүше лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын жеке тұлға;

4) компания – товарищество с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства;
5) конкурсная комиссия (далее – Комиссия) – коллегиальный орган, создаваемый субъектом управления государственным имуществом, ответственный за подготовку конкурсной документации, произведение приема, регистрации и хранение представленных для участие в конкурсе документов, оценку кандидатов, проведение с ними собеседований и подготовку решений для их включения в реестр независимых членов в члены наблюдательных советов товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
6) уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
7) реестр независимых директоров (независимых членов) в члены совета директоров (наблюдательных советов) в юридических лицах со стопроцентным участием государства (далее – Реестр) – единая информационная система уполномоченного органа по государственному имуществу, содержащая сведения о физических лицах, соответствующих квалификационным требованиям, прошедших конкурсный отбор и изъявивших желание рассматривать предложения либо быть рекомендованными для избрания в состав советов директоров (наблюдательных советов);
8) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к Реестру;
9) субъект управления государственным имуществом – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом или местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы;
10) конфликт интересов – ситуация, при которой возникает противоречие между личной заинтересованностью члена наблюдательного совета и надлежащим исполнением им своих должностных полномочий или законными интересами физических и юридических лиц, государства, способное привести к причинению вреда этим законным интересам;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
12) шлюз "электронного правительства" – информационная система, предназначенная для интеграции объектов информатизации "электронного правительства" с иными объектами информатизации "электронного правительства".

4) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
5) конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі құратын, конкурстық құжаттаманы дайындауға, конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізуге, кандидаттарды бағалауға, олармен әңгімелесу өткізуге және жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңестерінің мүшелігіне тәуелсіз мүшелер тізіліміне енгізу үшін шешімдер дайындауға жауапты алқалы орган;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзірлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардағы директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелігіне тәуелсіз директорлардың (тәуелсіз мүшелердің) тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) құрамына сайлануға біліктілік талаптары сәйкес келетін, конкурстық іріктеуден өткен және ұсыныстарды қарауға не сайлау үшін ұсынылуға ниет білдірген жеке тұлғалар туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның бірыңғай ақпараттық жүйесі;
8) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – тізілімнің веб-порталы) – Интернет желісінде www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, Тізілімге бірыңғай кіру нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
9) мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы;
10) мүдделер қақтығысы – байқау кеңес мүшесінің жеке мүддесі мен оның өз лауазымдық өкілеттіктерін тиісінше орындауы немесе жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері арасындағы осы заңды мүдделерге зиян келтіруге алып келе алатын қарама-қайшылық туындайтын жағдай;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
12) "электрондық үкіметтің" шлюзі – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін "электрондық үкіметтің" өзге де ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған ақпараттық жүйе.

Глава 2. Порядок создания и упразднения наблюдательного совета
3. В товариществах с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, наблюдательный совет создается при соответствии критериям, утвержденным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 1 статьи 182-1 Закона.
4. Срок полномочий наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, составляет не более 5 (пять) лет.
5. Число членов наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, устанавливается нечетным и составляет не менее 5 (пять) человек, не находящихся в отношениях близкого родства и свойства друг с другом и руководителем товарищества с ограниченной ответственностью.
Не менее половины состава наблюдательного совета в товариществе с ограниченной ответственностью являются независимыми членами наблюдательного совета, избираемые на конкурсной основе в соответствии с Главой 4 настоящих Правил.
6. Председатель наблюдательного совета избирается из числа членов наблюдательного совета большинством голосов членов наблюдательного совета.
7. Порядок осуществления деятельности наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью и принятия им решений определяется уставом товарищества с ограниченной ответственностью, а также иными актами, принятыми единственным участником.
При голосовании в наблюдательном совете каждый член совета имеет 1 (один) голос.
8. Упразднение наблюдательного совета в товариществах с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, осуществляется в случае, если товарищество с ограниченной ответственностью, со стопроцентным участием государства в уставном капитале не соответствует критериям, утвержденным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 1 статьи 182-1 Закона.
Упразднение наблюдательного совета в товариществах с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, осуществляется по решению единственного участника и доводятся до сведения товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство в течение 30 (тридцати) календарных дней после принятия решения.
Глава 3. Требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета
9. При отборе кандидатов в независимые члены в состав наблюдательного совета во внимание принимаются следующие квалификационные требования:

2-тарау. Байқау кеңесін құру және тарату тәртібі
3. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерде байқау кеңесі Заңның 182-1-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен өлшемшарттарға сәйкес болған кезде құрылады.
4. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің өкілеттік мерзімі 5 (бес) жылдан аспайды.
5. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі мүшелерінің саны тақ сан болып белгіленеді және бір-бірімен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің басшысымен жақын туыстық және жекжаттық қатынастарда болмайтын кемінде 5 (бес) адамды құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктегі байқау кеңесі құрамының кемінде жартысы осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес конкурстық негізде сайланатын байқау кеңесінің тәуелсіз мүшелері болып табылады.
6. Байқау кеңесінің төрағасы байқау кеңесі мүшелерінің арасынан байқау кеңесі мүшелерінің көпшілік даусымен сайланады.
7. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің қызметін жүзеге асыру және оның шешімдер қабылдау тәртібі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғысымен, сондай-ақ жалғыз қатысушы қабылдаған өзге де актілермен айқындалады.
Бақылау кеңесінде дауыс беру кезінде кеңестің әр мүшесінің 1 (бір) дауысы болады.
8. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерде байқау кеңесін тарату, егер мемлекет жарғылық капиталына жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестік Заңның 182-1-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда жүзеге асырылады.
Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерде байқау кеңесін тарату жалғыз қатысушының шешімі бойынша жүзеге асырылады және шешім қабылдағаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің назарына жеткізіледі.
3-тарау. Байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптар
9. Байқау кеңесінің құрамына тәуелсіз мүшелерге кандидаттарды іріктеу кезінде мынадай біліктілік талаптары:

1) наличие высшего или послевузовского образования в области, соответствующей основной деятельности компании и в области аудита и/или финансов и/или управления (менеджмента);
2) знание профильного законодательства, регулирующего деятельность компании и закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
3) не менее 10 (десять) лет стаж работы по специальности в соответствующем профилю компании виде экономической деятельности или стаж работы в областях, соответствующих функциональным направлениям должности;
4) не менее 5 (пять) лет опыт работы на руководящих должностях;
5) не менее 1 (один) года опыт работы на позиции члена наблюдательного совета;
6) отсутствие факта избрания (назначения) председателем наблюдательных советов, руководителем исполнительного органа, заместителем руководителя, главным бухгалтером другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке;
7) отсутствие непогашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости;
8) отсутствие факта совершения коррупционного преступления;
9) отсутствие аффилированности с членами, владеющими акциями, членами исполнительного органа в соответствии со статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".
Глава 4. Порядок конкурсного отбора членов наблюдательного совета
10. Орган управления формирует консолидированную потребность в новых кандидатах в члены наблюдательного совета за 6 (шесть) месяцев до даты окончания установленного решением единственного участника срока полномочий действующих членов наблюдательного совета и уведомляет в письменной форме субъект управления государственным имуществом.
11. Субъект управления государственным имуществом после получения уведомления от органа управления:
1) в течение 10 (десять) рабочих дней принимает решение о проведении конкурса;
2) определяет дату и место проведения конкурса;
3) осуществляет подготовку и проведение конкурса;
4) формирует Комиссию и назначает секретаря Комиссии.
12. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) подготавливает конкурсную документацию;
2) производит прием, регистрацию и хранение представленных для участия в конкурсе документов;
3) оценивает кандидатов в члены наблюдательных советов товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале;

1) компанияның негізгі қызметіне сәйкес келетін салада және аудит және/немесе қаржы және/немесе басқару (менеджмент) саласында жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы;
2) компанияның қызметін реттейтін бейіндік заңнаманы және "Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын білу;
3) экономикалық қызмет түрінде компанияның бейініне сай келетін мамандық бойынша кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі немесе лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі;
4) басшылық лауазымдарда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесі;
5) байқау кеңесі мүшесінің позициясында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесі;
6) белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын мерзімде басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) төрағасы, атқарушы органның басшысы, басшының орынбасары немесе бас бухгалтері болып сайлану (тағайындалу) фактісінің болмауы;
7) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылықтың болмауы;
8) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасау фактісінің болмауы;
9) "Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін мүшелермен, атқарушы орган мүшелерімен үлестестіктің болмауы назарға алынады.
4-тарау. Байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу тәртібі
10. Басқару органы байқау кеңесінің мүшелігіне жаңа кандидаттарға шоғырландырылған қажеттілікті жалғыз қатысушының шешімімен белгіленген байқау кеңесінің қазіргі мүшелерінің өкілеттік мерзімі аяқталғанға дейін 6 (алты) ай бұрын қалыптастырады және мемлекеттік мүлікті басқару субъектісін жазбаша нысанда хабардар етеді.
11. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі басқару органынан хабарлама алғаннан кейін:
1) 10 (он) жұмыс күні ішінде конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды;
2) конкурсты өткізудің күнін және орнын айқындайды;
3) конкурсты дайындауды және өткізуді жүзеге асырады;
4) Комиссия құрады және Комиссия хатшысын тағайындайды.
12. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық құжаттаманы дайындайды;
2) конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізеді;
3) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңестерінің мүшелеріне кандидаттарды бағалайды;

4) проводит с кандидатами собеседование;
5) принимает решение о включении кандидатов в Реестр независимых членов в члены наблюдательных советов товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
13. Количество членов Комиссии составляет от 6 (шесть) до 9 (девять) человек. Доля членов Комиссии, не являющихся государственными служащими, составляет не менее 50% от общего количества.
В состав Комиссии также включаются на постоянной основе представители общественных объединений, осуществляющих деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иных организаций/профессиональных объединений экспертов.
Члены Комиссии, не являющиеся государственными служащими, представляющие общественные объединения, осуществляющие деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иные организации/профессиональные объединения экспертов, привлекаются для участия в работе Комиссии и обладают стажем и опытом работы не менее 10 (десять) лет.
Представители органов управления, а также председатели наблюдательных советов компаний привлекаются в состав Комиссии при рассмотрении вопросов по отраслевым направлениям по решению субъекта управления государственным имуществом.
Состав Комиссии формируется субъектом управления государственным имуществом.
В состав Комиссии, создаваемый уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, включаются на постоянной основе по одному представителю от уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, уполномоченного органа по государственному планированию и уполномоченного органа соответствующей отрасли.
Председатель Комиссии избирается членами Комиссии большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии.
Для обеспечения деятельности Комиссии назначается секретарь из числа работников субъекта управления государственным имуществом, который осуществляет подготовку заседаний и оформляет принятые Комиссией решения.
14. Субъект управления государственным имуществом размещает объявление о проведении конкурса по отбору независимых членов наблюдательного совета компаний в течение 3 (три) рабочих дней после даты принятия решения о проведении конкурса, в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил, на веб-портале реестра на казахском и русском языках.
15. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:
1) дату и место проведения конкурса;
2) наименование компании с указанием местонахождения, почтового адреса, телефона и краткого описания ее основной деятельности;

4) кандидаттармен әңгімелесу өткізеді;
5) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің байқау кеңестерінің мүшелері ретінде тәуелсіз мүшелер тізіліміне кандидаттарды қосу туралы шешім қабылдайды.
13. Комиссия мүшелерінің саны 6 (алты) адамнан 9 (тоғыз) адамға дейін. Мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын комиссия мүшелерінің үлесі жалпы санның кемінде 50%-ын құрайды.
Комиссия құрамына корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе өзге де ұйымдардың/сарапшылардың кәсіптік бірлестіктерінің өкілдері де тұрақты негізде енгізіледі.
Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе өзге де ұйымдарының/ сарапшылардың кәсіптік бірлестіктерінің атынан өкілдік ететін мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын комиссия мүшелері комиссия жұмысына қатысу үшін тартылады және кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі мен тәжірибесі болады.
Салалық бағыттар бойынша мәселелерді қарау кезінде басқару органдарының өкілдері, сондай-ақ компаниялардың байқау кеңестерінің төрағалары мемлекеттік мүлікті басқару субъектісінің шешімі бойынша Комиссия құрамына тартылады.
Комиссияның құрамын мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі қалыптастырады.
Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган құратын Комиссияның құрамына мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органнан, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органнан және тиісті саланың уәкілетті органынан бір өкілден тұрақты негізде енгізіледі.
Комиссия төрағасын Комиссия мүшелері қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен сайлайды.
Комиссияның қызметін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі жұмыскерлерінің арасынан хатшы тағайындалады, ол отырыстарды дайындауды жүзеге асырады және Комиссия қабылдаған шешімдерді ресімдейді.
14. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес конкурс өткізу туралы шешім қабылданған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде компаниялардың байқау кеңесінің тәуелсіз мүшелерін іріктеу жөніндегі конкурс өткізу туралы хабарландыруды тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырады.
15. Конкурс өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер:
1) конкурсты өткізу күні мен орны;
2) орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефоны және оның негізгі қызметінің қысқаша сипаттамасы көрсетілген компанияның атауы;

3) требования, предъявляемые к кандидатам конкурса;
4) срок представления заявлений об участии в конкурсе.
Дата начала приема документов у кандидатов определяется со следующего рабочего дня после даты размещения объявления о проведении конкурса на веб-портале реестра. Прием документов для кандидатов заканчивается по истечении 7 (семь) рабочих дней после даты публикации объявления о проведении конкурса на веб-портале реестра.
16. Кандидаты предоставляют в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса, в электронной форме на веб-портале реестра подписанное с использованием ЭЦП заявление об участии в конкурсе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением заполненной анкеты с фото по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Веб-портал из соответствующих государственных информационных систем и баз данных через шлюз "электронного правительства" реестра автоматически прикрепляет к заявлению об участии в конкурсе следующие документы кандидата:
1) удостоверяющий личность;
2) об образовании;
3) документы, подтверждающие трудовую деятельность;
4) об отсутствии судимости;
5) об отсутствии фактов совершения коррупционного преступления.
В случае отсутствия сведений о трудовой деятельности в соответствующей государственной информационной системе, кандидат прикрепляет к заявлению об участии в конкурсе один из документов, подтверждающих трудовую деятельность, указанных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
17. При наличии документов, указанных в пункте 16 настоящих Правил, а также соответствии кандидата требованиям настоящих Правил, Комиссия принимает решение о допуске кандидата в течение 2 (двух) рабочих дней со дня окончания срока приема документов.
Список лиц, допущенных к участию в конкурсе, и график проведения собеседования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам утверждается протоколом Комиссии и размещаются на веб-портале реестра на казахском и русском языках в срок не позднее 3 (трех) календарных дней с даты подписания протокола заседания.
18. После утверждения списка лиц, допущенных к участию в конкурсе, Комиссия проводит собеседование с кандидатами конкурса в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения на веб-портале реестра графика проведения собеседования.
В случае невозможности личного присутствия кандидата по уважительным причинам, нахождением за пределами страны, либо ухудшением самочувствия, по иным обстоятельствам, собеседование с кандидатами конкурса, допущенными к собеседованию, при необходимости проводится посредством дистанционных средств видеосвязи.

3) конкурсқа кандидаттарға қойылатын талаптар;
4) конкурсқа қатысу туралы өтініштерді ұсыну мерзімі қамтылады.
Кандидаттардан құжаттарды қабылдаудың басталу күні тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап айқындалады. Кандидаттар үшін құжаттарды қабылдау тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні өткен соң аяқталады.
16. Кандидаттар конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде тізілімнің веб-порталында электрондық нысанда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреті бар толтырылған сауалнаманы қоса бере отырып, ЭЦҚ пайдаланылып қол қойылған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысу туралы өтінішті ұсынады.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардан веб-портал тізілімнің "электрондық үкімет" шлюзі арқылы конкурсқа қатысу туралы өтінішке кандидаттың мынадай:
1) жеке басын куәландыратын;
2) білімі туралы;
3) еңбек қызметін растайтын құжаттарын;
4) соттылығының жоқ екендігі туралы;
5) сыбайлас жемқорлық қылмысын жасау фактілерінің жоқ екендігі туралы құжаттарын автоматты түрде тіркейді.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеде еңбек қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, кандидат конкурсқа қатысу туралы өтінішке Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген еңбек қызметін растайтын құжаттардың бірін тіркейді.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген құжаттар болған, сондай-ақ кандидат осы Қағидалардың талаптарына сай болған кезде Комиссия кандидатты конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешімді құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әңгімелесу өткізу графигі Комиссияның хаттамасымен бекітіледі және отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірілмейтін мерзімде тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
18. Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі бекітілгеннен кейін Комиссия әңгімелесу өткізу графигі тізілімінің веб-порталында орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурс кандидаттарымен әңгімелесу өткізеді.
Кандидат дәлелді себептермен, елден тыс жерлерде болуы не өзін нашар сезінуі, өзге де жағдайлар бойынша жеке өзінің қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, әңгімелесуге жіберілген конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу қажет болған кезде қашықтан бейнебайланыс құралдары арқылы жүргізіледі.

19. При проведении Комиссией собеседования с кандидатами конкурса проверяются знания законодательства Республики Казахстан, регулирующего отношения в сфере деятельности компании.
Также определяются профессиональные знания кандидатов конкурса на основании квалификационных требований согласно Главе 3 настоящих Правил.
20. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим. Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Особое мнение членов Комиссии, в случае его выражения, излагается в письменной форме и прикладывается к протоколу.
Ход обсуждения и принятое Комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии в день проведения конкурса.
Протокол Комиссии размещается на веб-портале реестра на казахском и русском языках в срок не позднее 3 (трех) календарных дней с даты подписания протокола заседания.
21. Если на участие в конкурсе представили заявления менее 2 (двух) кандидатов, соответствующих требованиям, установленным настоящими Правилами, либо заявления не поступили или были отозваны, а также в результате конкурса Комиссией не были выявлены кандидаты, конкурс признается несостоявшимся и субъект управления государственным имуществом подписывает акт о несостоявшемся конкурсе, формируемый веб-порталом реестра в день его проведения.
Повторный конкурс проводится после 10 (десяти) рабочих дней согласно Главе 4 настоящих Правил со дня признания комиссией конкурса несостоявшимся.
22. По итогам собеседования и рассмотрения результатов оценки кандидатов Комиссия принимает решение по включению кандидатов в Реестр.
Комиссия выбирают до 10 (десяти) кандидатов на позицию независимого члена для включения в Реестр.
23. Орган управления принимает решение об избрании (переизбрании) членов наблюдательного совета и о досрочном прекращении их полномочий.
Орган управления по согласованию с субъектом управления государственным имуществом принимает решение единственного участника об избрании кандидата на должность независимого члена в состав наблюдательного совета компании из числа лиц, включенных в Реестр по данной компании.
Глава 5. Досрочное прекращение полномочий членов наблюдательного совета
24. Полномочия члена наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, прекращаются досрочно на основании его письменного заявления и/или по решению единственного участника.
В письменном заявлении члена наблюдательного совета указывается причина, по которой он не выполняет в дальнейшем свои обязанности.

19. Конкурс кандидаттарымен әңгімелесу өткізу кезінде Комиссия олардың компанияның қызмет саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңдарын білуін тексереді.
Сондай-ақ кандидаттардың кәсіптік білімі осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес біліктілік талаптары негізінде айқындалады.
20. Комиссия шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірі оны білдірген жағдайда жазбаша нысанда баяндалады және хаттамаға қоса беріледі.
Талқылау барысы мен Комиссия қабылдаған шешім хаттама түрінде ресімделеді, оған Комиссияның барлық мүшесі конкурс өткізілетін күні қол қояды.
Комиссия хаттамасы отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірілмейтін мерзімде тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
21. Егер конкурсқа қатысуға осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін 2 (екі) кандидаттан кем өтініш ұсынылса не өтініштер келіп түспесе немесе кері қайтарып алынса, сондай-ақ конкурс нәтижесінде Комиссия кандидаттарды анықтамаса, конкурс өткізілмеген деп танылады және мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі оны өткізу күні тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын конкурс өткізілмегені туралы актіге қол қояды.
Қайта конкурс комиссия конкурсты өтпеді деп таныған күннен бастап осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес 10 (он) жұмыс күнінен кейін өткізіледі.
22. Комиссия әңгімелесу және кандидаттарды бағалау нәтижелерін қарау қорытындысы бойынша кандидаттарды Тізілімге енгізу жөнінде шешім қабылдайды.
Комиссия Тізілімге енгізу үшін тәуелсіз мүше позициясына 10 (он) кандидатқа дейін таңдайды.
23. Басқару органы байқау кеңесінің мүшелерін сайлау (қайта сайлау) және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Басқару органы мемлекеттік мүлікті басқару субъектісімен келісу бойынша жалғыз қатысушының сол компания бойынша Тізілімге енгізілген адамдар арасынан компанияның байқау кеңесінің құрамына тәуелсіз мүше лауазымына кандидатты сайлау туралы шешімін қабылдайды.
5-тарау. Байқау кеңесі мүшелерінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату
24. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі мүшесінің өкілеттігі оның жазбаша өтініші негізінде және/немесе жалғыз қатысушының шешімі бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Байқау кеңесі мүшесінің жазбаша өтінішінде оның бұдан әрі өз міндеттерін орындамауының себебі көрсетіледі.

25. Единственный участник в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления заявления рассматривает его и принимает соответствующее решение.
26. В случае осуществления реорганизации товарищества с ограниченной ответственностью, единственным участником которого является государство, наблюдательный совет принимает решение о досрочном прекращении своих полномочий за 25 (двадцать пять) календарных дней до завершения реорганизации.
Приложение 1
к Правилам создания
и упразднения
наблюдательного совета,
требования, предъявляемые
к лицам, избираемым в состав
наблюдательного совета,
а также порядок конкурсного
отбора членов наблюдательного
совета и досрочного
прекращения их полномочий
Форма
Заявление об участии в конкурсе
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие должности независимого члена:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
С требованиями Правил создания и упразднения наблюдательного совета, требований, предъявляемых к лицам, избираемым в состав наблюдательного совета, а также порядком конкурсного отбора членов наблюдательного совета и досрочного прекращения их полномочий, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 августа 2025 года № 80 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 36660), ознакомлен (-а), согласен (-а) и обязуюсь их выполнять.
Выражаю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных.
Подтверждаю достоверность документов и отвечают за полноту и корректность сведений, указанных в анкете.
Информирую об отсутствии аффилированности в соответствии со статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".
Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Контактные телефоны: _________________________________________
e-mail: _______________________________________________________
ИИН (индивидуальный идентификационный номер) ________________
Подписано и отправлено в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП";
Приложение 2
к Правилам создания
и упразднения
наблюдательного совета,
требования, предъявляемые
к лицам, избираемым в состав
наблюдательного совета, а также
порядок конкурсного отбора
членов наблюдательного совета
и досрочного прекращения
их полномочий
Форма
Фото

25. Жалғыз қатысушы өтініш келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны қарайды және тиісті шешім қабылдайды.
26. Мемлекет жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестікті қайта ұйымдастыру жүзеге асырылған жағдайда, байқау кеңесі қайта ұйымдастыру аяқталғанға дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күн бұрын өз өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Байқау кеңесін құру және тарату
қағидаларына, байқау кеңесінің
құрамына сайланатын адамдарға
қойылатын талаптарға, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін
конкурстық іріктеу және
олардың өкілеттіктерін
мерзімінен бұрын тоқтату
тәртібіне 1-қосымша
Нысан
Конкурсқа қатысу туралы өтініш
Мені тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын:___________________ ______________
_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36761 болып тіркелген) бекітілген Байқау кеңесін құру және тарату тәртібінің талаптарымен, байқау кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптармен, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін конкурстық іріктеу және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібімен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді білдіремін.
Құжаттардың анықтығын растаймын және сауалнамада көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап беремін.
"Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен үлестестіктің жоқ екендігі туралы хабардар етемін.
Қоса беріліп отырған құжаттар:_________________________________
__________________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Байланыс телефондары: _________________________________________
e-mail: _______________________________________________________
ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі) ________________________________
20__ жылғы "__" ______сағат 00:00-де қол қойылды және жіберілді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні мен уақыты
Байқау кеңесін құру және тарату
қағидаларына, байқау кеңесінің
құрамына сайланатын адамдарға
қойылатын талаптарға, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін
конкурстық іріктеу және
олардың өкілеттіктерін
мерзімінен бұрын тоқтату
тәртібіне 2-қосымша
Нысан
Кандидаттың

кандидата 3х4
Анкета (заполняется собственноручно)
Фамилия _____________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________________________
Если изменяли фамилию, имя, отчество, то укажите причину и когда
_____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________
Если изменяли гражданство, то укажите, когда
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
ИИН_________________________________________________________
Были ли Вы судимы, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Учеба или работа за границей___________________________________
Страна пребывания____________________________________________
_____________________________________________________________
Время пребывания_____________________________________________
_____________________________________________________________
Место работы или учебы
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в соответствии с вступившим в законную силу приговором суда, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в государственных органах в течение определенного срока, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в финансовых организациях в течение определенного срока, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
"_____"______20___года_______________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам создания
и упразднения
наблюдательного совета,
требования, предъявляемые
к лицам, избираемым
в состав наблюдательного
совета, а также порядок
конкурсного отбора
членов наблюдательного совета
и досрочного прекращения
их полномочий
Форма
График проведения собеседования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата, допущенного к собеседованию
Место, дата и время проведения собеседования
1
2
3
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря Комиссии)
Приложение 2 к перечню
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2026 года № 14
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда

3х4 суреті
Сауалнама (өз қолымен толтырылады)
Тегі_____________________________________________________
Аты_________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)_________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты өзгертілген болса, себебін және қашан өзгертілгенін көрсетіңіз______________________________________________
Азаматтығы_________________________________________________
Егер азаматтық өзгертілсе, қашан өзгертілгенін көрсетіңіз________________________________________________________
__________________________________________________________________
ЖСН_________________________________________________________
Сотталдыңыз ба, қашан және не үшін __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шетелде оқуы не жұмысы_______________________________________
Барған елі____________________________________________________
__________________________________________________________________
Болу уақыты_________________________________________________
__________________________________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны_______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сіз соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес тиісті лауазымға орналасу немесе тиісті қызметпен айналысу құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не үшін_________________________________________________
_________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде мемлекеттік органдарда лауазымға орналасу құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не
үшін_____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде қаржы ұйымдарында лауазымға орналасу құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не
үшін_______________________________________________________________
_________________________________________________________________
20___ жылғы "_____" ______
(қолы)
Байқау кеңесін құру және тарату
қағидаларына, байқау кеңесінің
құрамына сайланатын адамдарға
қойылатын талаптарға, сондай-ақ байқау кеңесінің мүшелерін
конкурстық іріктеу және
олардың өкілеттіктерін
мерзімінен бұрын тоқтату
тәртібіне 3-қосымша
Нысан
Әңгімелесу өткізу графигі
Әңгімелесуге жіберілген кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Әңгімелесуді өткізу орны, күні және уақыты
1
2
3
_____________________________________________________________
(Комиссия хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 ақпандағы
№ 14 Тізбеге 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер – Министрінің
орынбасары - Ұлттық экономика
министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 87 бұйрығына 1-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-8) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок и критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) орган управления – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью);
2) кандидат – физическое лицо, участвующее в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена) в составе совета директоров (наблюдательного совета) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
3) компания – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
4) конкурсная комиссия (далее – Комиссия) – коллегиальный орган, создаваемый субъектом управления государственным имуществом, ответственный за подготовку конкурсной документации, произведение приема, регистрации и хранение представленных для участие в конкурсе документов, оценку кандидатов, проведение с ними собеседований и подготовку решений для их включения в реестр независимых директоров (независимых членов) юридических лиц со стопроцентным участием государства;
5) уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
6) реестр независимых директоров (независимых членов) юридических лиц со стопроцентным участием государства (далее – Реестр) – совокупность отраженных на веб-портале реестра государственного имущества сведений о физических лицах, соответствующих квалификационным требованиям и прошедших конкурсный отбор;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тәртібі мен өлшемшарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) басқару органы – акционерлік қоғам (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) акцияларының мемлекеттік пакетін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган;
2) кандидат – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамында тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын жеке тұлға;
3) компания – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
4) конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі құратын, конкурстық құжаттаманы дайындауға, конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізуге, кандидаттарды бағалауға, олармен әңгімелесулер жүргізуге және оларды мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізіліміне енгізу үшін шешімдер дайындауға жауапты алқалы орган;
5) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзірлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында көрсетілген, біліктілік талаптарына сәйкес келетін және конкурстық іріктеуден өткен жеке тұлғалар туралы мәліметтер жиынтығы;

7) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к Реестру;
8) субъект управления государственным имуществом – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом или местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы.
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
10) шлюз "электронного правительства" – информационная система, предназначенная для интеграции объектов информатизации "электронного правительства" с иными объектами информатизации "электронного правительства.
3. Отбор независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, осуществляется на конкурсной основе на веб-портале реестра.
Глава 2. Порядок отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
4. Орган управления формирует консолидированную потребность в новых кандидатах в члены совета директоров (наблюдательного совета) за 6 (шесть) месяцев до даты окончания установленного решением единственного акционера (участника) срока полномочий действующих членов совета директоров (наблюдательного совета) и уведомляет в письменной форме субъект управления государственным имуществом.
5. Субъект управления государственным имуществом после получения уведомления от органа управления:
1) в течение 10 (десяти) рабочих дней принимает решение о проведении конкурса;
2) определяет дату и место проведения конкурса;
3) осуществляет подготовку и проведение конкурса;
4) формирует Комиссию и назначает секретаря Комиссии.
6. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) подготавливает конкурсную документацию;
2) производит прием, регистрацию и хранение представленных для участия в конкурсе документов;
3) оценивает кандидатов в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товарищества с ограниченной) ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале;

7) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – тізілімнің веб-порталы) – Интернет желісінде www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, Тізілімге бірыңғай кіру нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
8) мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
10) "электрондық үкіметтің" шлюзі – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін "электрондық үкіметтің" өзге де ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған ақпараттық жүйе.
3. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тізілімнің веб-порталында конкурстық негізде жүзеге асырылады.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу тәртібі
4. Басқару органы директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелігіне жаңа кандидаттарға шоғырландырылған қажеттілікті жалғыз акционердің (қатысушының) шешімімен белгіленген директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) қолданыстағы мүшелерінің өкілеттік мерзімі аяқталғанға дейін 6 (алты) ай бұрын қалыптастырады және мемлекеттік мүлікті басқару субъектісін жазбаша нысанда хабардар етеді.
5. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі басқару органынан хабарлама алғаннан кейін:
1) 10 (он) жұмыс күні ішінде конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды;
2) конкурсты өткізудің күнін және орнын айқындайды;
3) конкурсты дайындауды және өткізуді жүзеге асырады;
4) Комиссия құрады және Комиссия хатшысын тағайындайды.
6. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық құжаттаманы дайындайды;
2) конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізеді;
3) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне кандидаттарды бағалайды;

4) проводит с кандидатами собеседование;
5) принимает решение о включении кандидатов в Реестр независимых директоров (членов) в члены совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
7. Количество членов Комиссии составляет от 6 (шести) до 9 (девяти) человек. Доля членов Комиссии, не являющихся государственными служащими, составляет не менее 50% от общего количества.
В состав Комиссии также включаются на постоянной основе представители общественных объединений, осуществляющих деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иных организаций/профессиональных объединений экспертов.
Члены Комиссии, не являющиеся государственными служащими, представляющие общественные объединения, осуществляющие деятельность в сфере совершенствования системы корпоративного управления и/или иные организации/профессиональные объединения экспертов, привлекаются для участия в работе Комиссии и обладают стажем и опытом работы не менее 10 (десяти) лет.
Представители органов управления, а также председатели советов директоров (наблюдательных советов) компаний привлекаются в состав Комиссии при рассмотрении вопросов по отраслевым направлениям по решению субъекта управления государственным имуществом.
Состав Комиссии формируется субъектом управления государственным имуществом.
В состав Комиссии, создаваемой уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, включаются на постоянной основе по одному представителю от уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, уполномоченного органа по государственному планированию и уполномоченного органа соответствующей отрасли.
Председатель Комиссии избирается членами Комиссии большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии.
Для обеспечения деятельности Комиссии назначается секретарь из числа работников субъекта управления государственным имуществом, который осуществляет подготовку заседаний и оформляет принятые Комиссией решения.
8. Субъект управления государственным имуществом размещает объявление о проведении конкурса по отбору независимых директоров (независимых членов) совета директоров (наблюдательного совета) компаний в течение 3 (трех) рабочих дней после даты принятия решения о проведении конкурса, в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 настоящих Правил, на веб-портале реестра на казахском и русском языках.
9. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:

4) кандидаттармен әңгімелесу жүргізеді;
5) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) мүшелері ретінде тәуелсіз директорларға (мүшелерге) Тізілімге кандидаттарды қосу туралы шешім қабылдайды.
7. Комиссия мүшелерінің саны 6 (алты) адамнан 9 (тоғыз) адамға дейін. Мемлекеттік қызметші болып табылмайтын комиссия мүшелерінің үлесі жалпы санның кемінде 50%-ын құрайды.
Комиссия құрамына корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе өзге де ұйымдардың/сарапшылардың кәсіптік бірлестіктерінің өкілдері де тұрақты негізде енгізіледі.
Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру саласындағы қызметті жүзеге асыратын қоғамдық бірлестіктердің және/немесе сарапшылардың өзге де ұйымдарының/кәсіптік бірлестіктерінің атынан өкілдік ететін мемлекеттік қызметші болып табылмайтын комиссия мүшелері комиссия жұмысына қатысу үшін тартылады және кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі мен тәжірибесі болады.
Басқару органдарының өкілдері, сондай-ақ компаниялардың директорлар кеңестерінің (байқау кеңестерінің) төрағалары мемлекеттік мүлікті басқару субъектісінің шешімі бойынша салалық бағыттар бойынша мәселелерді қарау кезінде Комиссия құрамына тартылады.
Комиссияның құрамын мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі қалыптастырады.
Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган құратын Комиссияның құрамына мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және тиісті саланың уәкілетті органының бір өкілі тұрақты негізде енгізіледі.
Комиссия төрағасын Комиссия мүшелері қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен сайлайды.
Комиссияның қызметін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі қызметкерлерінің арасынан хатшы тағайындалады, ол отырыстарды дайындауды жүзеге асырады және Комиссия қабылдаған шешімдерді ресімдейді.
8. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі осы Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес конкурс өткізу туралы шешім қабылданған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде компаниялардың директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) тәуелсіз директорларын (тәуелсіз мүшелерін) іріктеу жөніндегі конкурс өткізу туралы хабарландыруды тізілімнің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырады.
9. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:

1) дату и место проведения конкурса;
2) наименование компании с указанием местонахождения, почтового адреса, телефона и краткого описания ее основной деятельности;
3) требования, предъявляемые к кандидатам конкурса;
4) срок представления заявлений об участии в конкурсе.
Дата начала приема документов у кандидатов определяется со следующего рабочего дня после даты размещения объявления о проведении конкурса на веб-портале реестра. Прием документов для кандидатов заканчивается по истечении 7 (семи) рабочих дней после даты публикации объявления о проведении конкурса на веб-портале реестра.
10. Кандидаты предоставляют в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса, в электронной форме на веб-портале реестра подписанное с использованием ЭЦП заявление об участии в конкурсе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением заполненной анкеты с фото по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Веб-портал из соответствующих государственных информационных систем и баз данных через шлюз "электронного правительства" реестра автоматически прикрепляет к заявлению об участии в конкурсе следующие документы кандидата:
1) удостоверяющий личность;
2) об образовании;
3) документы, подтверждающие трудовую деятельность;
4) об отсутствии судимости;
5) об отсутствии фактов совершения коррупционного преступления.
В случае отсутствия сведений о трудовой деятельности в соответствующей государственной информационной системе кандидат прикрепляет к заявлению об участии в конкурсе один из документов, подтверждающих трудовую деятельность, указанных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
11. При наличии документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, а также соответствии кандидата критериям отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно Главе 3 настоящих Правил, Комиссия принимает решение о допуске кандидата в течение 2 (двух) рабочих дней со дня окончания срока приема документов.
Список лиц, допущенных к участию в конкурсе, и график проведения собеседования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам утверждаются протоколом Комиссии и размещаются на веб-портале реестра на казахском и русском языках в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты подписания протокола заседания.

1) конкурсты өткізу күні мен орны;
2) орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефоны және оның негізгі қызметінің қысқаша сипаттамасы көрсетілген компанияның атауы;
3) конкурсқа кандидаттарға қойылатын талаптар;
4) конкурсқа қатысу туралы өтініштерді ұсыну мерзімі.
Кандидаттардан құжаттарды қабылдаудың басталу күні тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап айқындалады. Кандидаттар үшін құжаттарды қабылдау тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні өткен соң аяқталады.
10. Кандидаттар конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде тізілімнің веб-порталында электрондық нысанда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреті бар толтырылған сауалнаманы қоса бере отырып, ЭЦҚ пайдаланылып қол қойылған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысу туралы өтінішті ұсынады.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардан веб-портал тізілімнің "электрондық үкімет" шлюзі арқылы конкурсқа қатысу туралы өтінішке кандидаттың мынадай:
1) жеке басын куәландыратын;
2) білімі туралы;
3) еңбек қызметін растайтын құжаттар;
4) соттылығының жоқ екендігі туралы;
5) сыбайлас жемқорлық қылмысын жасау фактілерінің жоқ екендігі туралы құжаттарын автоматты түрде тіркейді.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеде еңбек қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, кандидат конкурсқа қатысу туралы өтінішке Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген еңбек қызметін растайтын құжаттардың бірін тіркейді.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттар болған кезде, сондай-ақ 3-тарауға сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттарына кандидаттар сай болғанда, Комиссия құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кандидатты конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешім қабылдайды.
Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әңгімелесу өткізу графигі Комиссияның хаттамасымен бекітіледі және отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.

12. После утверждения списка лиц, допущенных к участию в конкурсе, Комиссия проводит собеседование с кандидатами конкурса в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения на веб-портале реестра графика проведения собеседования.
В случае невозможности личного присутствия кандидата по уважительным причинам, нахождением за пределами страны, либо ухудшением самочувствия, по иным обстоятельствам, собеседование с участниками конкурса, допущенными к собеседованию, при необходимости проводится посредством дистанционных средств видеосвязи.
13. При проведении Комиссией собеседования с кандидатами конкурса проверяются знания законодательства Республики Казахстан, регулирующего отношения в сфере деятельности компании и корпоративного управления.
Также определяются профессиональные знания кандидатов конкурса на основании критериев отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно Главе 3 настоящих Правил.
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Особое мнение членов Комиссии, в случае его выражения, излагается в письменной форме и прикладывается к протоколу.
Ход обсуждения и принятое Комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии в день проведения конкурса.
Протокол Комиссии размещается на веб-портале реестра на казахском и русском языках в срок не позднее 3 (трех) календарных дней с даты подписания протокола заседания.
15. Если на участие в конкурсе представили заявления менее 2 (двух) кандидатов, соответствующих критериям отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда согласно Главе 3 настоящих Правил, либо заявления не поступили или были отозваны, а также в результате конкурса Комиссией не были выявлены кандидаты, конкурс признается несостоявшимся и субъект управления государственным имуществом подписывает акт о несостоявшемся конкурсе, формируемый веб-порталом реестра в день его проведения.

12. Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі бекітілгеннен кейін Комиссия әңгімелесу өткізу графигі тізілімінің веб-порталында орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурс кандидаттарымен әңгімелесу өткізеді.
Кандидат дәлелді себептермен, елден тыс жерлерде болуы не өзін нашар сезінуі, өзге де жағдайлар бойынша жеке өзінің қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, әңгімелесуге жіберілген конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу қажет болған кезде қашықтан бейнебайланыс құралдары арқылы жүргізіледі.
13. Комиссия кандидаттармен әңгімелесу өткізген кезде компания қызметі және корпоративтік басқару саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын білуі тексеріледі.
Сондай-ақ, осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттары негізінде конкурс кандидаттарының кәсіби білімі айқындалады.
14. Комиссия шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірі білдірілген жағдайда жазбаша нысанда баяндалады және хаттамаға қоса беріледі.
Талқылау барысы мен Комиссия қабылдаған шешім хаттама түрінде ресімделеді, оған конкурс өткізілетін күні Комиссияның барлық мүшесі қол қояды.
Комиссия хаттамасы отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірілмейтін мерзімде тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
15. Егер конкурсқа қатысуға Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келетін 2 (екі) кандидаттан аз өтініш ұсынылса не өтініштер түспесе немесе қайтарылып алынса, сондай-ақ Конкурс нәтижесінде Комиссия кандидаттарды анықтамаса, конкурс өткізілмеген деп танылады және мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі оны өткізу күні тізілімнің веб-порталы қалыптастыратын конкурс өткізілмегені туралы актіге қол қояды.

Повторный конкурс проводится после 10 (десяти) рабочих дней согласно Главе 2 настоящих Правил со дня признания комиссией конкурса несостоявшимся.
16. По итогам собеседования и рассмотрения результатов оценки кандидатов Комиссия принимает решение по включению кандидатов в Реестр.
Комиссия выбирают до 10 (десяти) кандидатов на позицию независимого директора (члена) для включения в Реестр.
17. Орган управления принимает решение об избрании (переизбрании) членов совета директоров (наблюдательного совета) и о досрочном прекращении их полномочий.
Орган управления по согласованию с субъектом управления государственным имуществом принимает решение единственного акционера (участника) об избрании кандидата на должность независимого директора (независимого члена) в состав совета директоров (наблюдательного совета) компании из числа лиц, включенных в Реестр по данной компании.
Глава 3. Критерии отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
18. Отбор независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, осуществляется на основании следующих критериев:
1) наличие высшего или послевузовского образования в области, соответствующей основной деятельности компании и в области аудита и/или финансов и/или управления (менеджмента);
2) знание профильного законодательства, регулирующего деятельность компании и законов Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", а также Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17726);
3) не менее 10 (десяти) лет стаж работы по специальности в соответствующем профилю компании виде экономической деятельности или стаж работы в областях, соответствующих функциональным направлениям должности;

Қайта конкурс комиссия конкурсты өтпеді деп таныған күннен бастап осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес 10 (он) жұмыс күнінен кейін өткізіледі.
16. Әңгімелесу және кандидаттарды бағалау нәтижелерін қарау қорытындысы бойынша Комиссия кандидаттарды Тізілімге енгізу жөнінде шешім қабылдайды.
Комиссия Тізілімге енгізу үшін тәуелсіз директор (мүше) позициясына 10 (он) кандидатқа дейін таңдайды.
17. Басқару органы директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелерін сайлау (қайта сайлау) және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Басқару органы мемлекеттік мүлікті басқару субъектісімен келісу бойынша жалғыз акционердің (қатысушының) сол компания бойынша Тізілімге енгізілген адамдар арасынан компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына кандидатты сайлау туралы шешімін қабылдайды.
3-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу өлшемшарттары
18. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу мынадай өлшемшарттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) компанияның негізгі қызметіне сәйкес келетін салада және аудит және/немесе қаржы және/немесе басқару (менеджмент) саласында жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы;
2) компания қызметін реттейтін бейінді заңнаманы және Қазақстан Республикасының "Акционерлік қоғамдар туралы", "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" заңдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін білу;
3) экономикалық қызмет түрінде компания бейініне сәйкес келетін мамандықта кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесі немесе лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс тәжірибесі;

4) не менее 5 (пяти) лет опыт работы на руководящих должностях;
5) не менее 1 (одного) года опыт работы на позиции члена совета директоров (наблюдательного совета);
6) отсутствие факта избрания (назначения) председателем совета директоров (наблюдательных советов), руководителем исполнительного органа, заместителем руководителя, главным бухгалтером другого юридического лица в период не более чем за 1 (один) год до принятия решения о принудительной ликвидации или принудительном выкупе акций, или консервации другого юридического лица, признанного банкротом в установленном порядке;
7) отсутствие непогашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости;
8) отсутствие факта совершения коррупционного преступления;
9) отсутствие аффилированности с акционерами (членами), владеющими акциями, членами Правления (исполнительного органа) в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".
Приложение 1
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Форма
Заявление об участии в конкурсе
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена):
______________________________________________________________
______________________________________________________________
С требованиями Правил и критериев отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 87 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 36761) ознакомлен (-а), согласен (-а) и обязуюсь их выполнять.
Выражаю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных.
Подтверждаю достоверность документов и отвечают за полноту и корректность сведений, указанных в анкете.
Информирую об отсутствии аффилированности с акционерами (членами), владеющими акциями, членами Правления (исполнительного органа) в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".
Прилагаемые документы:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Контактные телефоны: __________________________________________
e-mail: ________________________________________________________
ИИН (индивидуальный идентификационный номер) __________________

4) басқарушы лауазымдарда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибе;
5) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшесі позициясында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесі;
6) белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе акцияларын мәжбүрлеп сатып алу немесе консервациялау туралы шешім қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын мерзімде басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) төрағасы, атқарушы органның басшысы, басшының орынбасары немесе бас бухгалтері болып сайлану (тағайындалу) фактісінің болмауы;
7) заңмен белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылықтың болмауы;
8) сыбайлас жемқорлық қылмысын жасау фактісінің болмауы;
9) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен (мүшелермен), Басқарма мүшелерімен (атқарушы органмен) үлестестіктің болмауы.
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорын қоспағанда,
жарғылық капиталына мемлекет
жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз
директорларды (тәуелсіз
мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
1-қосымша
Нысан
Конкурсқа қатысу туралы өтініш
Мені тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын:_____________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36761 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарының талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді білдіремін.
Құжаттардың анықтығын растаймын және сауалнамада көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап беремін.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес акцияларға иелік ететін акционерлермен (мүшелермен), Басқарма (атқарушы орган) мүшелерімен үлестестіктің жоқ екендігі туралы хабардар етемін.
Қоса беріліп отырған құжаттар:___________________________________
Мекенжай ____________________________________________________
Байланыс телефоны: ____________________________________________
e-mail: ________________________________________________________
ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі)__________________ ______________

Подписано и отправлено в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП";
Приложение 2
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Форма
Фото
кандидата 3х4
Анкета (заполняется собственноручно)
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Если изменяли фамилию, имя, отчество, то укажите причину и когда
____________________________________________________________
Гражданство _________________________________________________
Если изменяли гражданство, то укажите, когда
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
ИИН________________________________________________________
Были ли Вы судимы, когда и за что ______________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Учеба или работа за границей___________________________________
Страна пребывания____________________________________________
_____________________________________________________________
Время пребывания_____________________________________________
_____________________________________________________________
Место работы или учебы
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в соответствии с вступившим в законную силу приговором суда, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в государственных органах в течение определенного срока, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Лишались ли Вы права занимать должности в финансовых организациях в течение определенного срока, когда и за что
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
"_____"____20___года_______________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам и критериям отбора
независимых директоров
(независимых членов)
в состав совета директоров
(наблюдательный совет)
акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства в уставном
капитале, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Форма
График проведения собеседования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата, допущенного к собеседованию
Место, дата и время проведения собеседования
1
2
3
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря Комиссии)
Приложение 3 к перечню
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2026 года № 14
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда

20__ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де қол қойылды және жіберілді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ-мен қол қойылған күн және уақыты";
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорын қоспағанда,
жарғылық капиталына мемлекет
жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз
директорларды (тәуелсіз
мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
2-қосымша
Нысан
Кандидаттың 3х4 суреті
Сауалнама (өз қолымен толтырылады)
Тегі________________________________________________________________
Аты_______________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)_________________________________ ____
Тегі, аты, әкесінің аты өзгертілген болса, себебін және қашан өзгертілгенін
көрсетіңіз _________________________________________________________
___________________________________________________________________
Азаматтығы_________________________________________________________
Егер азаматтық өзгертілсе, қашан өзгертілгенін
көрсетіңіз__________________________________________________________
___________________________________________________________________
ЖСН______________________________________________________________
Сотталдыңыз ба, қашан және не
үшін _____________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шетелде оқу не жұмыс істеу__________________________________________
Барған елі__________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Болу уақыты________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сіз соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес тиісті лауазымға орналасу немесе
тиісті қызметпен айналысу құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және
не үшін___________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде мемлекеттік органдарда лауазымды атқару
құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не
үшін_______________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Сіз белгілі бір мерзім ішінде қаржы ұйымдарында лауазымды атқару
құқығынан айырылдыңыз ба, қашан және не үшін ________________________
___________________________________________________________________
20___ жылғы "_____"______
(қолы)
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорын қоспағанда,
жарғылық капиталына мемлекет
жүз пайыз қатысатын
акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңесінің)
құрамына тәуелсіз
директорларды (тәуелсіз
мүшелерді) іріктеу қағидалары
мен өлшемшарттарына
3-қосымша
Нысан
Әңгімелесу өткізу графигі
Әңгімелесуге жіберілген кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Әңгімелесуді өткізу орны, күні және уақыты
1
2
3
____________________________________________________________________
(Комиссия хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 ақпандағы
№ 14 Тізбеге 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 87 бұйрығына 2-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-9) статьи 13 Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют общий порядок формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) кандидат – физическое лицо, участвующее в конкурсе на занятие должности независимого директора (независимого члена) в составе совета директоров (наблюдательного совета) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства;
2) компания – юридическое лицо со стопроцентным участием государства;
3) конкурсная комиссия (далее – Комиссия) – коллегиальный орган, создаваемый субъектом управления государственным имуществом, ответственный за подготовку конкурсной документации, произведение приема, регистрации и хранение представленных для участие в конкурсе документов, оценку кандидатов, проведение с ними собеседований и подготовку решений для их включения в реестр независимых членов в члены наблюдательных советов товарищества с ограниченной ответственностью со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
4) реестр независимых директоров (независимых членов) юридических лиц со стопроцентным участием государства (далее – Реестр) – совокупность отраженных на веб-портале реестра государственного имущества сведений о физических лицах, соответствующих квалификационным требованиям и прошедших конкурсный отбор;
5) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу www.e-Qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к Реестру;
6) субъект управления государственным имуществом – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом или местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы.
Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра независимых директоров (независимых членов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру мен жүргізудің жалпы тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кандидат – мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамында тәуелсіз директор (тәуелсіз мүше) лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын жеке тұлға;
2) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
3) конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) - мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі құратын, конкурстық құжаттаманы дайындауға, конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізуге, кандидаттарды бағалауға, олармен әңгімелесулер өткізуге және оларды мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізіліміне енгізу үшін шешімдер дайындауға жауапты алқалы орган;
4) мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында көрсетілген біліктілік талаптарына сай келетін және конкурстық іріктеуден өткен жеке тұлғалар туралы мәліметтердің жиынтығы;
5) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – тізілім веб-порталы) – Интернет желісінде www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, Тізілімге бірыңғай кіру нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
6) мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) тәуелсіз директорларының (тәуелсіз мүшелерінің) тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі

3. Включение кандидатов в Реестр по итогам конкурса осуществляется субъектом управления государственным имуществом по решению Комиссии в соответствии с Правилами и критериями отбора независимых директоров (независимых членов) в состав совета директоров (наблюдательный совет) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства в уставном капитале, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 87 "О некоторых вопросах юридических лиц со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за № 36761).
4. Субъект управления государственным имуществом формирует и ведет Реестр в электронном виде на веб-портале реестра.
5. Включение кандидата в Реестр осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения Комиссией о включении кандидата в Реестр.
6. В Реестр вносятся сведения, указанные в анкетах, в форме, позволяющей осуществлять поиск кандидатов в Реестре по критериям, определяемым лицами, заинтересованными в подборе кандидатур для избрания в состав совета директоров (наблюдательного совета) конкретной компании.
7. Лица, включенные в Реестр, рассматриваются в качестве кандидатов для избрания в состав совета директоров (наблюдательного совета) в срок не более 5 (пяти) лет с момента включения в Реестр.
8. Субъект управления государственным имуществом обеспечивает актуализацию Реестра на веб-портале реестра по мере необходимости.
Приложение 4 к перечню
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2026 года № 14
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 87
Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют общий порядок определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда.

3. Конкурс қорытындылары бойынша кандидаттарды Тізілімге енгізуді "Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 87 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36761 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына тәуелсіз директорларды (тәуелсіз мүшелерді) іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес Комиссияның шешімі бойынша мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі тізілімнің веб-порталында Тізілімді электрондық түрде қалыптастырады және жүргізеді.
5. Кандидатты Тізілімге енгізу Комиссия кандидатты Тізілімге енгізу туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
6. Тізілімге нақты компанияның директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына сайлау үшін кандидатураларды іріктеуге мүдделі адамдар айқындайтын өлшемшарттар бойынша Тізілімде кандидаттарды іздестіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін нысанда сауалнамаларда көрсетілген мәліметтер енгізіледі.
7. Тізілімге енгізілген адамдар Тізілімге енгізілген сәттен бастап 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімде директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) құрамына сайлау үшін кандидаттар ретінде қаралады.
8. Мемлекеттік мүлікті басқару субъектісі қажеттілігіне қарай тізілімнің веб-порталында Тізілімнің өзектілендірілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 ақпандағы
№ 14 Тізбеге 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 87 бұйрығына
3-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындаудың жалпы тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) орган управления – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале) акционерного общества (товарищества с ограниченной ответственностью).
2) компания – юридическое лицо, со стопроцентным участием государства;
3. Членам совета директоров (наблюдательного совета), являющимся государственными служащими, вознаграждение не выплачивается.
Глава 2. Порядок определения уровня вознаграждения и возмещения расходов членам совета директоров (наблюдательных советов) акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) со стопроцентным участием государства, за исключением Фонда национального благосостояния и единого накопительного пенсионного фонда
4. Уровень годового вознаграждения определяется согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пересматривается раз в 3 (три) года.
5. Уровень каждой компании определяется органом управления в соответствии с факторной шкалой по определению уровня компании согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. В качестве факторов, определяющих уровень компании, применяются средние значения показателей балансовой стоимости активов и общих доходов компании за последние 3 (три) года на основе данных утвержденной финансовой отчетности компании.
7. Для реорганизованных или вновь созданных компаний за основу берутся плановые значения показателей.
8. За председательство и членство в комитетах при совете директоров (наблюдательном совете) выплачивается дополнительное фиксированное вознаграждение.
За председательство в комитете выплачивается дополнительное вознаграждение в размере не более 10 (десяти) процентов от установленного годового вознаграждения.
За членство в комитете выплачивается вознаграждение за участие в каждом заседании комитета с учетом вознаграждения членов совета директоров (наблюдательного совета). Предельный размер вознаграждения за участие в каждом заседании комитета устанавливается до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
9. Сумма годового вознаграждения членов совета директоров (наблюдательного совета) устанавливается решением общего собрания акционеров (единственного акционера) или общим собранием участников (единственного участника) с учетом норм, установленных пунктами 4 - 6 настоящих Правил.
Размер сумм годового вознаграждения членов совета директоров (наблюдательного совета) может устанавливаться ниже значений, установленных пунктами 4 - 6 настоящих Правил исходя из фактических и плановых показателей финансово-хозяйственной деятельности компаний.
В решении общего собрания акционеров (единственного акционера) или общим собранием участников (единственного участника) указывается причина о снижении размера вознаграждения либо об его невыплате.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) басқару органы – акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің) акцияларының мемлекеттік пакетіне (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) иелік ету және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган.
2) компания – мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
3. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мемлекеттік қызметшілер болып табылатын мүшелеріне сыйақы төленбейді.
2-тарау. Ұлттық әл-ауқат қорын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) мүшелеріне сыйақы төлеу және шығыстарын өтеу деңгейін айқындау тәртібі
4. Жылдық сыйақы деңгейі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады және 3 (үш) жылда бір рет қайта қаралады.
5. Әрбір компанияның деңгейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сай компания деңгейін айқындау жөніндегі факторлық шәкілге сәйкес басқару органы айқындайды.
6. Компанияның деңгейін айқындайтын факторлар ретінде компанияның бекітілген қаржылық есептілігінің деректері негізінде компанияның соңғы 3 (үш) жылдағы активтерінің баланстық құны және жалпы кірісі көрсеткіштерінің орташа мәндері қолданылады.
7. Қайта ұйымдастырылған немесе жаңадан құрылған компаниялар үшін көрсеткіштердің жоспарлы мәндері негізге алынады.
8. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) жанындағы комитеттерге төрағалық еткені және мүшелік еткені үшін қосымша тіркелген сыйақы төленеді.
Комитетке төрағалық еткені үшін белгіленген жылдық сыйақының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде қосымша сыйақы төленеді.
Комитетке мүшелік еткені үшін директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің сыйақысы ескеріле отырып, комитеттің әрбір отырысына қатысқаны үшін сыйақы төленеді. Комитеттің әрбір отырысына қатысқаны үшін сыйақының шекті мөлшері 100 (жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін белгіленеді.
9. Директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің жылдық сыйақы сомасы осы Қағидалардың 4 - 6-тармақтарында белгіленген нормалар ескеріле отырып, акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының немесе қатысушылардың (жалғыз қатысушының) жалпы жиналысының шешімімен белгіленеді.
Директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшелерінің жылдық сыйақы сомаларының мөлшері компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметінің нақты және жоспарлы көрсеткіштері негізге алына отырып, осы Қағидалардың 4 - 6-тармақтарында белгіленген мәндерден төмен белгіленуі мүмкін.
Акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының немесе қатысушылардың (жалғыз қатысушының) жалпы жиналысының шешімінде сыйақы мөлшерінің төмендеуі не оның төленбеуі туралы себеп көрсетіледі.

10. Сумма годового вознаграждения членов совета директоров национальных управляющих холдингов устанавливается решением общего собрания акционеров (единственного акционера) самостоятельно без применения норм, установленных пунктами 4 - 6 настоящих Правил.
11. В случае участия членов совета директоров в менее чем в половине проведенных очных и заочных заседаниях комитета совета директоров (наблюдательного совета) за отчетный период вознаграждение уменьшается на 50 % (пятьдесят процентов) за исключением случаев болезни, отпуска и командировки.

10. Ұлттық басқарушы холдингтердің директорлар кеңесі мүшелерінің жылдық сыйақы сомасы осы Қағидалардың 4 - 6-тармақтарында белгіленген нормалар қолданылмай, акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының шешімімен дербес белгіленеді.
11. Директорлар кеңесінің мүшелері сырқаттанған, демалыста және іссапарда болған жағдайларды қоспағанда, есепті кезеңде директорлар кеңесі комитетінің (байқау кеңесінің) өткізілген күндізгі және сырттай отырыстарының жартысынан азына қатысқан жағдайда сыйақы 50%-ға (елу пайызға) азаяды.

12. Членам совета директоров (наблюдательного совета) возмещаются расходы, связанные с выездом на заседания совета директоров (наблюдательного совета), а также на встречи и мероприятия в рамках осуществляемой деятельности, инициированные акционером с одобрения председателя совета директоров (наблюдательного совета) либо лица, исполняющего его обязанности, проводимые вне места постоянного жительства члена совета директоров (наблюдательного совета).

12. Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) мүшелеріне директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) отырыстарына, сондай-ақ директорлар кеңесі (байқау кеңесі) төрағасының не оның міндетін атқарушы адамның мақұлдауымен акционер бастама жасаған, директорлар кеңесі (байқау кеңесі) мүшесінің тұрақты тұрғылықты жерінен тыс жерде өткізілетін кездесулер мен іс-шараларға шығуына байланысты шығыстары өтеледі.

13. Возмещение расходов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, производится компанией в пределах норм возмещения командировочных расходов компании, предусмотренных внутренними документами компании.
Приложение 1
к Типовым правилам
определения уровня
вознаграждения и возмещения
расходов членам совета
директоров (наблюдательных
советов) акционерных обществ
(товариществ с ограниченной
ответственностью)
со стопроцентным участием
государства, за исключением
Фонда национального
благосостояния и единого
накопительного пенсионного фонда
Уровень годового вознаграждения
Уровень компании
Позиция
Диапазон годового вознаграждения в коэффициентах к 1000 месячным расчетным показателям
1
Председатель совета директоров (наблюдательного совета)

13. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген шығыстарды өтеуді компания өзінің ішкі құжаттарында көзделген компанияның іссапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде жүргізеді.
Ұлттық әл-ауқат қорын және
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі
серіктестіктердің) директорлар
кеңесінің (байқау кеңестерінің)
мүшелеріне сыйақы төлеу және
шығыстарын өтеу деңгейін
айқындаудың үлгілік
қағидаларына 1-қосымша
Жылдық сыйақы деңгейі
Компания деңгейі
Позиция
1000 айлық есептік көрсеткішке қатысты коэффициентпен көрсетілген жылдық сыйақы диапазоны
1
Директорлар кеңесінің (байқау кеңесінің) төрағасы