Об утверждении Правил ведения информационной системы аквакультуры
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2026 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37900
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения информационной системы аквакультуры.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 33
Правила ведения информационной системы аквакультуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения информационной системы аквакультуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) и определяют порядок ведения информационной системы аквакультуры.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аквакультура – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) объекты аквакультуры – рыбы, водные моллюски и ракообразные, которые разводятся и (или) содержатся, выращиваются субъектами аквакультуры;
3) уполномоченный орган в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области аквакультуры;
4) субъекты аквакультуры – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;

Аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 33 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37900 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 33 бұйрығымен
бекітілген
Аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) аквашаруашылық – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызмет;
2) аквашаруашылық объектілері – аквашаруашылық субъектілері көбейтетін және (немесе) күтіп-ұстайтын, өсіретін балықтар, су моллюскалары және шаян тәрізділер;
3) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аквашаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) аквашаруашылық субъектілері – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;

5) субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры – физические или юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с производством кормов для объектов аквакультуры, а также осуществляющие селекционную и племенную работу в области рыбоводства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве;
6) информационная система аквакультуры – информационная система уполномоченного органа, предназначенная для мониторинга и анализа развития аквакультуры, ведения реестра субъектов аквакультуры и прослеживаемости объектов аквакультуры, в том числе продуктов его переработки, а также для сбора и формирования данных и сведений, обеспечения цифровизации в области аквакультуры.
Глава 2. Порядок ведения информационной системы аквакультуры
3. Уполномоченный орган для осуществления мониторинга и анализа развития аквакультуры посредством информационной системы аквакультуры ведет постоянный мониторинг и анализ информации, поступающей уполномоченному органу.
4. Результаты мониторинга и анализа развития аквакультуры уполномоченный орган в дальнейшем использует для проведения оценки состояния развития аквакультуры в соответствии с Правилами проведения оценки состояния развития аквакультуры, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 сентября 2025 года № 289 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36830).
5. Уполномоченный орган посредством информационной системы аквакультуры ведет реестр субъектов аквакультуры по форме согласно приложению 2 к Правилам ведения реестра субъектов аквакультуры, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 296 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36882).
6. Субъектам аквакультуры предоставляется безвозмездный доступ к информационной системе аквакультуры, возможность получать и использовать сведения из информационной системы аквакультуры, за исключением информации, составляющей коммерческую тайну, а также сведений, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну.
7. Уполномоченный орган в соответствии с пунктом 9 статьи 10 Закона формирует в информационной системе аквакультуры реестр недобросовестных субъектов аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную деятельность, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

5) аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер – аквашаруашылық объектілеріне арналған азықты өндіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасына сәйкес балық өсіру саласында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
6) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі – уәкілетті органның аквашаруашылықтың дамуын мониторингтеу мен талдауға, аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізуге және аквашаруашылық объектілерінің, оның ішінде оларды қайта өңдеу өнімдерінің қадағалануына, сондай-ақ аквашаруашылық саласында деректер мен мәліметтерді жинауға және қалыптастыруға, цифрландыруды қамтамасыз етуге арналған ақпараттық жүйесі.
2-тарау. Аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін жүргізу тәртібі
3. Уәкілетті орган аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі арқылы аквашаруашылықтың дамуына мониторинг пен талдауды жүзеге асыру үшін уәкілетті органға келіп түсетін ақпаратқа тұрақты мониторинг пен талдау жүргізеді.
4. Уәкілетті орган аквашаруашылықтың дамуына мониторинг жүргізу және талдау нәтижелерін кейіннен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 289 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36830 болып тіркелген) бекітілген Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу қағидаларына сәйкес аквашаруашылықты дамытудың жай-күйіне бағалау жүргізу үшін пайдаланады.
5. Уәкілетті орган аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі арқылы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 296 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36882 болып тіркелген) бекітілген Аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін жүргізеді.
6. Аквашаруашылық субъектілеріне аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесіне өтеусіз қол жеткізу, коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәліметтерді қоспағанда, аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінен мәліметтерді алу және пайдалану мүмкіндігі беріледі.
7. Уәкілетті орган Заңның 10-бабының 9-тармағына сәйкес аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын жосықсыз аквашаруашылық субъектілерінің тізілімін қалыптастырады.

8. Интеграция с объектами информатизации "электронного правительства", государственными или иными базами данных и (или) информационными системами осуществляется в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
9. С целью прослеживаемости объектов аквакультуры, в том числе продуктов его переработки, информационная система аквакультуры осуществляет сбор и формирование следующих данных и сведений:
1) об объемах и видах выпускаемой продукции аквакультуры на рынке товаров из информационной системы "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture";
2) о субъектах аквакультуры, их реквизитах, осуществляемых ими видах деятельности из государственных баз данных "Юридические лица", "Физические лица";
3) об объемах и видах экспортируемой и импортируемой продукции аквакультуры из информационной системы "Кеден";
4) о мерах государственного стимулирования аквакультуры из государственной информационной системы субсидирования.
10. Информационная система аквакультуры обеспечивает:
1) размещение, регистрацию и учет сведений, документов, материалов в электронной форме с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по защите государственных секретов;
2) многопользовательский режим доступа к сведениям, документам, материалам;
3) установление информационных ссылок (связей) между сведениями, документами, материалами;
4) разграничение прав доступа с использованием ролевой модели разграничения прав доступа к функциям информационной системы аквакультуры, сведениям, документам, материалам;
5) автоматическое ведение электронного журнала учета действий пользователей в отношении сведений, документов, материалов, в котором фиксируется время совершения действий, успешность вносимых изменений, информация об учетных записях таких лиц;
6) криптографическую защиту передачи сведений, документов, материалов по сетям связи;
7) резервное копирование, хранение (без ограничения срока) и восстановление сведений, документов, материалов, а также программных средств в течение не более 24 часов после нарушения работоспособности информационной системы аквакультуры;

8. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерімен, мемлекеттік немесе өзге де дерекқорлармен және (немесе) ақпараттық жүйелермен интеграциялау Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Аквашаруашылық объектілерін, оның ішінде олардың өңделген өнімдерін қадағалау мақсатында аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі мынадай деректер мен мәліметтерді жинауды және қалыптастыруды жүзеге асырады:
1) "E-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінен тауарлар нарығында шығарылатын аквашаруашылық өнімінің көлемдері мен түрлері туралы;
2) "Заңды тұлғалар", "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларынан аквашаруашылық субъектілері, олардың деректемелері, олар жүзеге асыратын қызмет түрлері туралы;
3) "Кеден" ақпараттық жүйесінен экспортталатын және импортталатын аквашаруашылық өнімдерінің көлемдері мен түрлері туралы;
4) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінен аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандыру шаралары туралы.
10. Аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасының талаптарын сақтай отырып, мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды электрондық нысанда орналастыруды, тіркеуді және есепке алуды;
2) мәліметтерге, құжаттарға, материалдарға қол жеткізудің көп пайдаланушы режимін;
3) мәліметтер, құжаттар, материалдар арасында ақпараттық сілтемелер (байланыстар) орнатуды;
4) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі функцияларына, мәліметтерге, құжаттарға, материалдарға қол жеткізу құқықтарының аражігін ажыратудың рөлдік моделін пайдалана отырып, қол жеткізу құқықтарының аражігін ажыратуды;
5) пайдаланушылардың іс-әрекеттер жасау уақыты, енгізілетін өзгерістердің сәттілігі, осындай тұлғалардың есептік жазбалары туралы ақпарат тіркелетін мәліметтерге, құжаттарға, материалдарға қатысты іс-әрекеттерін есепке алудың электрондық журналын автоматты түрде жүргізуді;
6) байланыс желілері бойынша мәліметтердің, құжаттардың, материалдардың берілуін криптографиялық қорғауды;
7) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінің жұмыс қабілеттілігі бұзылғаннан кейін 24 сағаттан аспайтын мерзімде мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды, сондай-ақ бағдарламалық құралдарды резервтік көшірмелеуді, сақтауды (мерзімін шектемей) және қалпына келтіруді;

8) функции поиска сведений, документов, материалов в информационной системе аквакультуры;
9) автоматический сбор сведений о наличии сведений, документов, материалов в информационной системе аквакультуры, в том числе по одному или нескольким субъектам аквакультуры.
11. Уполномоченный орган организовывает техническое сопровождение информационной системы аквакультуры, которое заключается в следующем:
1) управление правами доступа пользователей информационной системы аквакультуры (создание, изменение, блокирование, смена и восстановление учетных записей пользователей информационной системы аквакультуры);
2) проверка полноценного функционирования и постоянный мониторинг программного обеспечения информационной системы аквакультуры;
3) проверка, анализ на наличие некорректных данных, содержащихся в информационной системе аквакультуры;
4) сопровождение справочной информации информационной системы аквакультуры;
5) оказание консультационной поддержки пользователям информационной системы аквакультуры на региональном уровне;
6) поддержка клиентского места (мониторинг работы информационной системы аквакультуры на клиентских рабочих местах пользователей информационной системы аквакультуры);
7) сбор и передача замечаний и предложений по внесению изменений в пользовательский интерфейс информационной системы аквакультуры;
8) анализ замечаний для их отработки и устранения в информационной системе аквакультуры;
9) предоставление выгрузок и отчетов;
10) модификация функционала информационной системы аквакультуры по замечаниям и предложениям пользователей информационной системы аквакультуры, возникающим проблемам в ходе эксплуатации информационной системы аквакультуры.
12. Для работы в информационной системе аквакультуры необходимо иметь учетную запись (логин и пароль), получаемую в процессе регистрации и электронную цифровую подпись (далее – ЭЦП).
13. Для аутентификации в системе пользователю информационной системе аквакультуры необходимо ввести имя пользователя, пароль и ЭЦП.
14. Сбор и обработка персональных данных производится с согласия субъектов аквакультуры и субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".

8) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды іздеу функцияларын;
9) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде, оның ішінде бір немесе бірнеше аквашаруашылық субъектілері бойынша мәліметтердің, құжаттардың, материалдардың болуы туралы мәліметтерді автоматты түрде жинауды қамтамасыз етеді.
11. Уәкілетті орган аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін техникалық сүйемелдеуді ұйымдастырады, ол мыналардан тұрады:
1) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін пайдаланушылардың қол жеткізу құқықтарын басқару (аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін пайдаланушылардың есепке алу жазбаларын құру, өзгерту, бұғаттау, ауыстыру және қалпына келтіру);
2) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінің бағдарламалық қамтылымының толыққанды жұмыс істеуін тексеру және тұрақты мониторингтеу;
3) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде қамтылған дұрыс емес деректердің бар-жоғын тексеру, талдау;
4) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінің анықтамалық ақпаратын сүйемелдеу;
5) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін пайдаланушыларға өңірлік деңгейде консультациялық қолдау көрсету;
6) клиенттік орынды күтіп-ұстау (аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін пайдаланушылардың клиенттік жұмыс орындарында аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінің жұмысын мониторингтеу);
7) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінің пайдаланушы интерфейсіне өзгерістер енгізу бойынша ескертулер мен ұсыныстарды жинау және беру;
8) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде ескертулерді пысықтау және жою үшін оларды талдау;
9) жүктеп алулар мен есептерді ұсыну;
10) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін пайдаланушылардың ескертулері мен ұсыныстары, аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін пайдалану барысында туындайтын проблемалар бойынша аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінің функционалын түрлендіру.
12. Аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу үшін тіркеу процесінде алатын есептік жазбасы (логин және құпиясөз) және электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) болуы қажет.
13. Жүйеде сәйкестендіру үшін аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесін пайдаланушы пайдаланушының атын, құпиясөзді және ЭЦҚ-ны енгізуі қажет.
14. Дербес деректерді жинау және өңдеу "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес аквакшаруашылық субъектілерінің және аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілердің келісімімен жүргізіледі.

15. Защита информации в информационных системах и системах связи обеспечивается комплексом организационных, программных и технических мероприятий в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам ведения
информационной системы
аквакультуры
Форма
Реестр недобросовестных субъектов аквакультуры, осуществляющих озерно-товарную и (или) садковую хозяйственную деятельность
Наименование субъекта аквакультуры, месторасположение
Бизнес идентификационный номер (БИН)
ФИО учредителей, руководителей
Номер и дата решения суда
1
2
3
4
5

15. Ақпараттық жүйелердегі және байланыс жүйелеріндегі ақпаратты қорғау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдастырушылық, бағдарламалық және техникалық іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етіледі.
Аквашаруашылықтың ақпараттық
жүйесін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыратын жосықсыз аквашаруашылық субъектілерінің тізілімі
Аквашаруашылық субъектісінің атауы, орналасқан жері
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Құрылтайшылардың, басшылардың ТАӘ
Сот шешімінің нөмірі мен күні
1
2
3
4
5