О внесении изменения и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2025 года № 320 "Об утверждении Методики определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 января 2026 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2026 года № 37865
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2025 года № 320 "Об утверждении Методики определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36928) следующее изменение и дополнения:
Методику определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности дополнить пунктами 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 следующего содержания:
14. Исчисление размера вреда, причиненного рыбным ресурсам и другим водным животным проводится вследствие:
незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных и (или) уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности;
незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов (филе) и их дериватов, а также других водных животных;
нарушения или уничтожения среды обитания рыбных ресурсов и других водных животных, если в результате такого нарушения объекты рыбных ресурсов и других водных животных навсегда (или временно) покинули территорию обитания (акваторию), произошла гибель рыб и других водных животных, сокращение численности рыб и других водных животных, снижение продуктивности их популяций, а также ухудшение репродуктивной функции отдельных особей.

"Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 23 қыркүйектегі № 320 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 19 қаңтардағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 қаңтарда № 37865 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 23 қыркүйектегі № 320 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36928 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесі мынадай мазмұндағы 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20-тармақтармен толықтырылсын:
14. Балық ресурстарына және басқа да су жануарларына мыналардың салдарынан келтірілген залалдың мөлшерін есептеу жүргізіледі:
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын заңсыз алу және (немесе) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын абайсызда жою;
балық ресурстарын (сүбе ет) және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау;
балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекендеу ортасын бұзу немесе жою, егер мұндай бұзушылықтың нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілері мекендеу аумағын (акваторияны) біржола (немесе уақытша) тастап кетсе, балықтар мен басқа да су жануарлары қырылса, балықтар мен басқа да су жануарларының саны азайса, олардың популяциясының өнімділігі төмендесе, сондай-ақ жекелеген дарақтардың көбею функциясы нашарласа.

15. Исчисление размера вреда, причиненного рыбным ресурсам и другим водным животным, включает в себя:
1) расчет размера вреда вследствие незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, или уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности;
2) расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных;
3) расчет суммарного размера вреда вследствие незаконного изъятия нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности;
4) расчет суммарного размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных;
5) расчет размера вреда при нарушении или уничтожении среды обитания, рыбных ресурсов и других водных животных, если в результате такого нарушения объекты рыбных ресурсов и других водных животных навсегда (или временно) покинули территорию обитания (акваторию), что повлекло их гибель, сокращение численности, снижение продуктивности их популяций, а также ухудшение репродуктивной функции отдельных особей (далее - расчет размера вреда);
6) расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе).
16. Расчет размера вреда вследствие незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности исчисляется по формуле:
У = Т х К x Ко х Кн х Кк х Кв х N, где:
У – размер вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности, определяемый в месячном расчетном показателе (далее – МРП);
Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь/ килограмм, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
К, Ко, Кн, Кк, Кв – значения пересчетных коэффициентов, указанных в приложении 7 к настоящей Методике;
N – количество особей/килограмм конкретного вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных.
17. Расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных исчисляется по формуле:
У = Т x Кд x N, где:
У - размер вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных (МРП);
Т – установленный размер возмещения вреда за каждую особь/килограмм, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
Кд - значение пересчетного коэффициента, указанного в приложении 7 к настоящей Методике;
N - количество рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных (килограмм /штук).

15. Балық ресурстарына және басқа да су жануарларына келтірілген залалдың мөлшерін есептеу мыналарды қамтиды:
1) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын заңсыз алу немесе балық ресурстарын және басқа да су жануарларын абайсызда жою салдарынан келтірілген залал мөлшерін есептеу;
2) балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залал мөлшерін есептеу;
3) балық ресурстары және басқа да су жануарларының бірнеше түрін заңсыз алу немесе балық ресурстары және басқа да су жануарларының бірнеше түрін абайсызда жою салдарынан келтірілген жиынтық залал мөлшерін есептеу;
4) балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық залал мөлшерін есептеу;
5) балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекендеу ортасын бұзу немесе жою кезінде келтірілген залал мөлшерін есептеу, егер мұндай бұзушылықтың нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілері мекендеу аумағын (акваторияны) біржола (немесе уақытша) тастап кетсе, бұл олардың қырылуына, санының азаюына, популяция өнімділігінің төмендеуіне, сондай-ақ жекелеген дарақтардың көбею функциясының нашарлауына әкелсе (бұдан әрі – залал мөлшерін есептеу);
6) балықты және балық өнімдерін (сүбе ет) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залал мөлшерін есептеу.
16. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын заңсыз алу немесе балық ресурстары мен басқа да су жануарларын абайсызда жою салдарынан келтірілген залалдың мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
У = Т x К x Ко х Кн х Кк х Кв х N,
мұндағы:
У – айлық есептік көрсеткішпен (бұдан әрі – АЕК) айқындалатын, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын заңсыз алу немесе балық ресурстары мен басқа да су жануарларын абайсызда жою салдарынан келтірілген зиян мөлшері;
Т – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес әрбір дарақ/килограмм үшін АЕКмен айқындалатын залалды өтеудің белгіленген мөлшері;
К, Ко, Кн, Кк, Кв – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәндері;
N – балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерінің нақты түрі дарақтарының/килограмының саны.
17. Балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа да су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залалдың мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
У = Т x Кд x N, мұндағы:
У – балық ресурстарын және олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залалдың мөлшері (АЕК);
Т – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес әрбір дарақ/килограмм үшін АЕК-мен айқындалатын, белгіленген залалды өтеу мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициентінің мәні;
N – балық ресурстары мен олардың дериваттарының, сондай-ақ басқа су жануарларының саны (килограмм / дана).

18. Расчет суммарного вреда вследствие незаконного изъятия нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения нескольких видов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности исчисляется как сумма вреда в отношении всех особей/килограмм каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных по формуле:
Ус = (Т1 x К1 x Ко х Кн х Кк х Кв х N1) + (Т2 x К2 х Ко х Кн х Кк х Кв х N2), где:
Ус - размер суммарного вреда, причиненного вследствие незаконного изъятия всех особей каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных или уничтожения всех особей каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности (МРП);
Т1, Т2 - установленный размер возмещения вреда за каждую особь/килограмм конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
К1, К2 – значения пересчетных коэффициентов для каждого конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, указанные в приложении 7 к настоящей Методике;
Ко, Кн, Кк, Кв - значения пересчетных коэффициентов, указанные в приложении 7 к настоящей Методике;
N1, N2 - количество особей/килограмм конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных.
19. Расчет суммарного вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов, а также других водных животных исчисляется как сумма вреда в отношении каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных по формуле:
Усд = (Т1 x Кд x Ко х N1) + (Т2 x Кд x Ко х N2), где:
Усд - размер суммарного вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбных ресурсов и их дериватов каждого вида объектов рыбных ресурсов и других водных животных (МРП);
Т1, Т2 - установленный размер возмещения вреда за каждую особь/килограмм конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, определяемый в МРП в соответствии приложении 1 к настоящей Методике;
Кд – значение пересчетного коэффициента для каждого конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных, указанного в приложении 7 к настоящей Методике;
Ко - значение пересчетного коэффициента на особо охраняемой природной территории;
N1, N2 - количество рыбных ресурсов и дериватов конкретного вида рыбных ресурсов и других водных животных.
20. Расчет размера вреда вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе) исчисляется по формуле:
У = Т x Кд x N, где:
У - размер вреда, причиненного вследствие незаконного приобретения, хранения, сбыта, ввоза, вывоза, пересылки, перевозки рыбы и рыбной продукции (филе);
Т - установленный размер возмещения вреда за каждую особь или килограмм (по рыбе и их продукции), определяемый в МРП;
Кд - значение пересчетного коэффициента, указанного в приложении 7 к настоящей Методике;
N - вес рыбы, их икры и других видов рыбной продукции (килограмм).";

18. Балық ресурстары мен басқа су жануарларының бірнеше түрін заңсыз алу немесе балық ресурстары мен басқа су жануарларының бірнеше түрін абайсызда жою нәтижесінде келтірілген жиынтық залалдың мөлшері балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әр түрінің барлық дарақтары/килограмдарына қатысты залалдардың қосындысы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Ус = (Т1 x К1 x Ко x Кн x Кк x Кв x N1) + (Т2 x К2 x Ко x Кн x Кк x Кв x N2), мұндағы:
Ус – барлық балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әр түрінің барлық дарақтарын заңсыз алу немесе барлық балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әр түрінің барлық дарақтарын абайсызда жою нәтижесінде келтірілген жиынтық залалдың мөлшері (АЕК);
Т1, Т2 – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа су жануарларының нақты түрінің әрбір дарағы/килограмы үшін белгіленген залалды өтеу мөлшері;
К1, К2 – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген нақты түрдегі балық ресурстары мен басқа су жануарларының әрбір нақты түріне арналған қайта есептеу коэффициенттерінің мәндері;
Ко, Кн, Кк, Кв – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициенттерінің мәндері;
N1, N2 – балық ресурстары мен басқа су жануарларының нақты түрі дарақтарының/килограмының саны.
19. Балық ресурстары мен олардың дериваттарын, сондай-ақ басқа су жануарларын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық залал мөлшері балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әрбір түріне қатысты келтірілген залалдардың қосындысы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Усд = (Т1 x Кд x Ко x N1) + (Т2 x Кд x Ко x N2), мұндағы:
Усд – балық ресурстары мен басқа су жануарлары объектілерінің әрбір түрінің балық ресурстары мен олардың дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген жиынтық залалдың мөлшері (АЕК);
Т1, Т2 – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес балық ресурстары мен басқа су жануарлары нақты түрінің әрбір дарағы/килограмы үшін белгіленген залалды өтеу мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген балық ресурстары мен басқа су жануарларының әрбір нақты түрі үшін қайта есептеу коэффициентінің мәні;
Ко – ерекше қорғалатын табиғи аумақтағы қайта есептеу коэффициентінің мәні;
N1, N2 – балық ресурстары мен басқа су жануарларының нақты түрінің балық ресурстары мен олардың дериваттарының саны.
20. Балықты және балық өнімдерін (филе) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау нәтижесінде келтірілген зиян мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
У = Т x Кд x N, мұндағы:
У – балықты және балық өнімдерін (сүбе ет) заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау салдарынан келтірілген залалдың мөлшері;
Т – әрбір дарақ немесе килограмм үшін (балық пен олардың өнімдеріне қатысты) АЕК-мен айқындалатын, келтірілген белгіленген залалды өтеу мөлшері;
Кд – осы Әдістемеге 7-қосымшада көрсетілген қайта есептеу коэффициентінің мәні;
N – балықтың, олардың уылдырығының және басқа балық өнімдері түрлерінің салмағы (килограмм).";

приложения 1 к Методике определения ставок плат за пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности указанного приказа изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 января 2026 года № 14
Приложение 1
к Методике определения ставок
плат за пользование рыбными
ресурсами и другими водными
животными и размеров возмещения
вреда, причиненного
нарушением законодательства
Республики Казахстан
в области охраны, воспроизводства
и использования животного мира,
а также исчисления размера
компенсации вреда, наносимого
и нанесенного рыбным
ресурсам и другим водным
животным, в том числе
и неизбежного, в результате
хозяйственной деятельности
Размеры возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства
Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
№ п/п
Название рыбных ресурсов и других водных животных
Размеры возмещения вреда, в месячных расчетных показателях (за каждую особь/за один килограмм/за гнездо)
1
2
3
1
Сырдарьинский лжелопатонос*, волжская многотычинковая сельдь*, щуковидный жерех*, каспийский и аральский лосось*, белорыбица*, нельма*, кутум*, аральский и туркестанский усач*, илийская маринка*, каспийская минога*, таймень*, балхашский окунь* – балхашская и илийская популяции, шип*- аральская и илийская популяции, сибирский осетр*, чаткальский подкаменщик*, длиннопалый рак* (туркестанский подвид) (за одну особь) *

көрсетілген бұйрықтың Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау, сондай-ақ шаруашылық қызмет салдарынан балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянның орнын толтыру мөлшерін есептеу әдістемесіне 1-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 19 қаңтардағы
№ 14
бұйрығына 1-қосымша
Балық ресурстары мен басқа да
су жануарларын пайдаланғаны үшін
төлемақы мөлшерлемелерін және
Қазақстан Республикасының жануарлар
дүниесін қорғау, өсімін молайту және
пайдалану саласындағы заңнамасын
бұзудан келтірілген зиянды өтеу
мөлшерін айқындау,
сондай-ақ шаруашылық
қызмет салдарынан балық ресурстары
мен басқа да су жануарларына
келтірілетін және келтірілген,
оның ішінде болмай қоймайтын
зиянның орнын толтыру мөлшерін
есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтірілген зиянды өтеу мөлшері
Р/с
Балық ресурстары және басқа да су жануарларының атауы
Зиянды өтеу мөлшері, айлық есептік көрсеткішпен (әрбір дарағы/әрбір килограмы үшін/ұясы үшін)
1
2
3
1
Сырдариялық жауырындық*, көп аталықты Жайық майшабағы*, шортан тектес ақмарқа*, Каспий және Арал албырты*, ақбалық*, сылан*, күтім*, Арал және Түркістан қаязы*, Іле шармайы*, Каспий жыланбалығы*, таймень*, Балқаш алабұғасы* - Балқаш және Іле таралымы, пілмай* - Арал және Іле таралымы, Сiбip бeкipeci*, шатқалдық тас тасалағыш*, ұзын бармақты шаян* (Түркістан түр тармағы) (бір дарақ үшін)*

300
2
Белуга, шип икряные (за один килограмм)
100
3
Белуга, шип яловые (за один килограмм)
100
4
Осетр (кроме сибирского), севрюга, гибриды осетровых икряные (за один килограмм)
100
5
Осетр, севрюга, гибриды осетровых яловые (за один килограмм)
100
6
Стерлядь (за один килограмм)
100
7
Сиг, рипус, ряпушка, пелядь, чир, муксун (за один килограмм)
1,2
8
Белый амур, судак, сазан, карп, жерех, берш, обыкновенный сом, налим, белый и пестрый толстолобик, щука, змееголов (за один килограмм)
1,3
9
Лещ, плотва, вобла, рыбец, голавль, шемая, подуст, чешуйчатый и голый осман, язь, золотой и серебряный карась, окунь обыкновенный и балхашский (кроме балхаш-илийской популяции), линь, елец обыкновенный и таласский, красноперка, густера, востобрюшка, белоглазка, синец, чехонь, буффало, обыкновенная маринка (за один килограмм)
0,4
10
Сельди (пузанок (включая большеглазый и круглоголовый), бражниковская, долгинская, черноспинка, кефаль, камбала-глосса, килька (за один килограмм)
0,8
11
Лососевые (радужная форель, ленок (ускуч), сибирский хариус) (за один килограмм)
1,7
12
Каспийский тюлень (за каждую особь)

300
2
Қортпа, уылдырықты пілмай (бір килограмм үшін)
100
3
Қортпа, пілмай қысыры (бір килограмм үшін)
100
4
Бекіре (Сiбip бeкipeciнен басқа), шоқыр, бекіренің уылдырықты будандары (бір килограмм үшін)
100
5
Бекіре, шоқыр, бекіренің қысыр будандары (бір килограмм үшін)
100
6
Сүйрік (бір килограмм үшін)
100
7
Ақсақа, көкшұбар, көкшарбы, пайдабалық, шыр, мұқсын (бір килограмм үшін)
1,2
8
Ақ амур, көксерке, сазан, тұқы, ақмарқа, беріш, кәдiмгi жайын, нәлім, ақ және шұбар дөңмаңдай, шортан, жыланбас балық (бір килограмм үшін)
1,3
9
Табан, торта, қаракөз, тұрпа, тұрпан, майбалық, қызылкөз қабыршақты және қабыршақсыз көкбас, аққайран, алтын және күміс мөңкелер, кәдімгі және Балқаш (Балқаш-Іле таралымынан басқа) алабұғасы, оңғақ, кәдімгі және талас тарғақбалығы, қызылқанат, балпан, білеу балық, айнакөз балық, көкше, қылыш балық, буффало, кәдімгі шармай (бір килограмм үшін)
0,4
10
Майшабақтар (қарынсау (бадырақкөзді және жұмырбасты қосқанда), бражник майшабағы, долгинск майшабағы, қара жон, тікенді балық, жалғанкөз-глосса, қарша (бір килограмм үшін)
0,8
11
Албырттар (қызғылт сары бахтах, майқан (үскіш), Сібір хариусы) (бір килограмм үшін)
1,7
12
Каспий итбалығы (бір дарақ үшін)

193
13
Длиннопалый рак (кроме туркестанского подвида) (за один килограмм)
1,2
14
Цисты артемия салина и прочие водные беспозвоночные – гаммарус, мотыль, дафнии (за каждый килограмм сырого продукта)
3
Примечание:
* Рыбные ресурсы и другие водные животные, относящиеся к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, а также виды, на пользование которыми введен запрет, кроме использования в научных целях:
за каждое незаконно уничтоженное (разоренное) обитаемое гнездо, нору, нерестилище и другие жилища рыбных ресурсов и других водных животных ущерб взыскивается в размере десяти месячных расчетных показателей;

193
13
Ұзын бармақты шаян (Түркістан түр тармағынан басқа) (бір килограмм үшін)
1,2
14
Салин артемиясының цисталары және басқа су омыртқасыздары - гаммарус, масақұрт, ақ құрттар (шикі өнімнің бір килограмм үшін)
3
Ескертпелер:
* Қазақстан Республикасы Қызыл кітабына енгізілген сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген балық ресурстары және басқа да су жануарлары, сондай-ақ ғылыми мақсаттарда пайдаланудан басқа, пайдалануға тыйым салынған түрлер:
әрбір заңсыз жойылған (бүлдірілген) балық ресурстары және басқа да жануарлардың мекен ететін ұясы, іні, апаны, уылдырық шашатын орны және басқа да баспаналары үшін келтірілген нұқсан он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде өндіріп алынады;

за каждый незаконно добытый или приобретенный дериват, в том числе за каждые 100 грамм икры, в соответствии со строками 1, 2, 6 и 8 раздела 3 Производные животные перечня дериватов, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 18-03/105 "Об утверждении перечня дериватов" (далее – перечень дериватов) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10482), взыскивается 100 процентов от размера возмещения вреда за взрослую особь (самца или самки) соответствующего вида (в месячных расчетных показателях).
Другие виды водных животных:
за каждый незаконно добытый или приобретенный дериват, в соответствии со строками 1, 3, 4 и 9 раздела 3 Производные животные перечня дериватов, взыскивается 50 процентов от размера возмещения вреда за взрослую особь (самца или самки) соответствующего вида (в месячных расчетных показателях).
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 января 2026 года № 14
Приложение 7
к Методике определения
ставок плат за пользование
рыбными ресурсами и другими
водными животными и размеров
возмещения вреда, причиненного
нарушением законодательства
Республики Казахстан
в области охраны, воспроизводства
и использования животного мира,
а также исчисления
размера компенсации вреда,
наносимого и нанесенного
рыбным ресурсам и другим
водным животным,
в том числе и неизбежного,
в результате хозяйственной
деятельности
Значения пересчетных коэффициентов
Обстоятельства, которые повлекли причинение вреда объектам рыбных ресурсов и других водных животных
Значения коэффициентов
1.
Умышленное уничтожение объектов рыбных ресурсов и других водных животных, в том числе:
1.1
незаконное изъятие объектов рыбных ресурсов и других водных животных (за исключением на особо охраняемых природных территориях)
Коэффициент "К" 1,5
1.2
незаконное изъятие объектов рыбных ресурсов и других водных животных на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения
Коэффициент "Ко" 3
2.
Уничтожение объектов рыбных ресурсов и других водных животных по неосторожности
Коэффициент "Кн"1,5
3.
Уничтожение рыбных ресурсов и других водных животных, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2004 года № 622 "Об утверждении Красной книги Республики Казахстан (Том I. Животные. Часть 2. Беспозвоночные животные)" или рыбных ресурсов и других водных животных, изъятие которых запрещено, а также вылов рыбы на нерестилищах во время нереста и иных участках.
Коэффициент "Кк" 3
4.
Незаконное приобретение, хранение, сбыт, ввоз, вывоз, пересылка, перевозка рыбы и рыбной продукции (филе), а также дериватов рыбных ресурсов и других водных животных

"Дериваттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 18-03/105 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10482 болып тіркелген) (бұдан әрі – дериваттар тізбесі) бекітілген дериваттар тізбесінің Жануарлар туындысы 3-бөлімнің 1, 2, 6 және 8-жолдарына сәйкес заңсыз ауланған немесе сатып алынған әрбір дериват үшін, оның ішінде әрбір 100 грамм уылдырық үшін тиісті жануар түрінің ересек дарағы (аталығы немесе аналығы) үшін зиянды өтеу мөлшерінің 100 пайызы (айлық есептік көрсеткішпен) өтеледі.
Басқа су жануарлар түрлері:
заңсыз ауланған немесе сатып алынған әрбір дериват үшін дериваттар тізбесінінің Жануарлар туындысы 3-бөлімнің 1, 3, 4 және 9-жолдарына сәйкес тиісті жануар түрінің ересек дарағы (аталығы немесе аналығы) үшін зиянды өтеу мөлшерінің 50 пайызы (айлық есептік көрсеткішпен) өтеледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 19 қаңтардағы
№ 14
бұйрығына 2-қосымша
Балық ресурстары мен басқа
да су жануарларын пайдаланғаны
үшін төлемақы мөлшерлемелерін және
Қазақстан Республикасының жануарлар
дүниесін қорғау, өсімін молайту және
пайдалану саласындағы заңнамасын
бұзудан келтірілген
зиянды өтеу мөлшерін айқындау,
сондай-ақ шаруашылық қызмет
салдарынан балық ресурстары
мен басқа да су жануарларына
келтірілетін және келтірілген,
оның ішінде болмай қоймайтын
зиянның орнын толтыру
мөлшерін есептеу әдістемесіне
7-қосымша
Қайта есептеу коэффициенттерінің мәні
Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілеріне зиян келуіне себеп болған жағдайлар
Коэффициенттер мәні
1.
Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін қасақана жою, оның ішінде:
1.1
балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін заңсыз алу (арнайы қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда)
Коэффициент "К" 1,5
1.2
республикалық және жергілікті маңызы бар арнайы қорғалатын табиғи аумақтардағы балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін заңсыз алу
Коэффициент "Ко" 3
2.
Балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерін абайсызда жою
Коэффициент "Кн"1,5
3.
"Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын бекіту туралы (I том. Жануарлар. 2-бөлім. Омыртқасыз жануарлар)" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 маусымдағы № 622 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген балық ресурстары мен басқа да су жануарларын немесе аулауға тыйым салынған балық ресурстары мен басқа да су жануарларын жою, сондай-ақ уылдырық шашу кезеңінде уылдырық шашатын орындарда және өзге де учаскелерде балық аулау.
Коэффициент "Кк" 3
4.
Балық және балық өнімдерін (сүбе ет), сондай-ақ балық ресурстары және басқа да су жануарларының дериваттарын заңсыз сатып алу, сақтау, өткізу, әкелу, әкету, жөнелту, тасымалдау

Коэффициент "Кд" 1,5
5.
Действия (бездействия), по причине которых произошло уничтожение (гибель) объектов рыбных ресурсов и других водных животных умышленно или по халатности при осуществлении хозяйственной деятельности
Коэффициент "Кв" 1

Коэффициент "Кд" 1,5
5.
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру барысында балық ресурстары мен басқа да су жануарлары объектілерінің қасақана немесе салғырттық салдарынан жойылуы (өлімі) себеп болған әрекеттер (әрекетсіздіктер)
Коэффициент "Кв" 1