О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 272 "Об утверждении процедурного стандарта "Аудит финансовой отчетности"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 декабря 2025 года № 750. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2025 года № 37540
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 272 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15209) следующие изменения:
в процедурном стандарте "Аудит финансовой отчетности", утвержденном указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Целью аудита финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности) является получение обоснованного подтверждения достоверности финансовой отчетности администраторов бюджетных программ и государственных учреждений, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Аудиту финансовой отчетности подлежит консолидированная финансовая отчетность администраторов бюджетных программ, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, в объеме и по формам, установленным приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 229 "Об утверждении Правил составления годовой консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета", и финансовая отчетность государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, в объеме, а также по формам, периодичности и Правилам составления и представления финансовой отчетности (далее – Формы, периодичности и Правила составления и представления финансовой отчетности), утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230 "Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности".";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Тестирование средств контроля проводится для получения аудиторских доказательств об эффективности функционирования систем бухгалтерского учета и внутреннего контроля.
Процедуры проверки по существу проводятся с целью получения аудиторских доказательств о наличии или об отсутствии существенных искажений в финансовой отчетности.
Для получения достаточных и надлежащих аудиторских доказательств необходимо процедуры проверки по существу выполнять по существенным классам операций, сальдо счетов и раскрытиям.
Процедуры проверки по существу включают детальное тестирование и аналитические процедуры.
Для получения аудиторских доказательств применяются следующие методы аудиторских процедур:
изучение (инспектирование);
наблюдение и осмотр;
запрос и подтверждение;
пересчет;
аналитические процедуры;
внешнее подтверждение;
повторное выполнение.
Инспектирование заключается в проверке внутренних или внешних записей или документов, в бумажной или электронной форме, или на прочих носителях информации, что обеспечивает аудиторские доказательства различной степени надежности (в зависимости от характера и источника).
Наблюдение и осмотр предоставляют собой аудиторские доказательства, полученные в ходе наблюдения за процессом или процедурой, выполняемой другими лицами. Например, наблюдение за деятельностью аудируемого объекта путем изучения документов (положения, учредительные документы, правительственные программы администраторов бюджетных программ, планы развития государственных органов и планы развития области, города республиканского значения, столицы, планы развития, планы мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, годовые планы государственных закупок, государственные инвестиционные проекты, невозвратные гранты, внутреннее кредитование, займы и иные).
Запрос и подтверждение применяются как дополнение к другим аудиторским процедурам. Запросы бывают устными и письменными. Ответы на запросы представляют информацию, значительно отличающуюся от ранее полученной. Иногда ответы на запросы являются основанием выполнения дополнительных аудиторских процедур для получения достаточных и надлежащих аудиторских доказательств.
Пересчет включает проверку арифметической точности документов или записей. Например, проверка расчетов по заработной плате или резервов по неиспользованным отпускам.
Аналитические процедуры представляют собой анализ и оценку полученной информации.
Аналитические процедуры проводятся для выявления рисков при планировании раскрытия информации необычных операций или событий, которые впоследствии оказывают влияние на финансовую отчетность.
Аналитические процедуры включают:
сопоставление информации за предыдущие периоды;
сопоставление показателей элементов финансовой отчетности;
изучения взаимосвязи между данными показателей финансовой и нефинансовой информации за аудируемый период;
изучение взаимосвязи между элементами финансовой отчетности;
анализ сальдо по счетам;
анализ необычных операций.
Внешние подтверждения используют в отношении значимых счетов.";

"Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 272 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 5 желтоқсандағы № 750 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 желтоқсанда № 37540 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 272 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15209 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қаржылық есептілік (шоғырландырылған қаржылық есептілік) аудитінің мақсаты – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігінің анықтығын негізделген растауды алу болып табылады.
Қаржылық есептілік аудитіне "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 229 бұйрығымен бекітілген көлемде және нысандар бойынша республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі және "Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығымен бекітілген көлемде, сондай-ақ нысандар, кезеңділік және Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидалары) бойынша республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің шоғырландырылған қаржылық есептілігі жатады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Бақылау құралдарын тестілеу бухгалтерлік есеп және ішкі бақылау жүйелерінің жұмыс істеу тиімділігі туралы аудиторлық дәлелдемелерді алу үшін жүргізіледі.
Мәні бойынша тексеру рәсімдері қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаулардың болуы туралы немесе болмауы туралы аудиторлық дәлелдемелерді алу мақсатында жүргізіледі.
Жеткілікті және тиісті түрдегі аудиторлық дәлелдемелерді алу үшін мәні бойынша тексеру рәсімдерін операциялардың елеулі сыныптары, шоттар сальдосы және ашулар бойынша орындау қажет.
Мәні бойынша тексеру рәсімдері егжей-тегжейлі тестілеуді және талдамалық рәсімдерді қамтиды.
Аудиторлық дәлелдемелерді алу үшін аудиторлық рәсімдердің мынадай әдістері қолданылады:
зерделеу (инспекциялау);
қадағалау және қарап тексеру;
сұрау салу және растау;
қайта есептеу;
талдамалық рәсімдер;
сыртқы растау;
қайталап орындау.
Инспекциялау, қағаз немесе электрондық нысанда немесе басқа да ақпарат тасығыштардағы ішкі немесе сыртқы жазбаларды немесе құжаттарды тексерумен тұжырымдалады, бұл әртүрлі сенімділік дәрежесіндегі аудиторлық дәлелдемелерді (сипаты мен ақпарат көзіне байланысты) қамтамасыз етеді.
Қадағалау және қарап тексеру басқа тұлғалар орындап жатқан процесті немесе рәсімді қадағалау барысында алынған аудиторлық дәлелдемелерді білдіреді. Мысалы, құжаттарды (ережелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің үкіметтік бағдарламалары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары, іс-шаралар жоспарлары, мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарлары, мемлекеттік инвестициялық жобалар, қайтарымсыз гранттар, ішкі кредит беру, қарыздар және өзге де) зерделеу жолымен аудиттелетін объектінің қызметін қадағалау.
Сұрау салу және растау басқа аудиторлық рәсімдерге қосымша ретінде қолданылады. Сұрау салулар ауызша және жазбаша болуы мүмкін. Сұрау салуларға жауаптар бұрын алынған ақпараттан айтарлықтай басқаша ақпаратты білдіруі мүмкін. Кейде сұрау салуларға жауаптар жеткілікті және тиісті аудиторлық дәлелдемелерді алу үшін қосымша аудиторлық рәсімдерді орындауға негіз болып табылады.
Қайта есептеу құжаттардың немесе жазбалардың арифметикалық дәлдігін тексеруді қамтиды. Мысалы, еңбекақы немесе пайдаланылмаған демалыстар бойынша резервтер бойынша есеп айырысуларды тексеру.
Талдамалық рәсімдер алынған ақпаратты талдау және бағалау болып табылады.
Талдамалық рәсімдер кейіннен қаржылық есептілікке әсер етуі мүмкін ерекше операциялар немесе оқиғалардың ақпаратын ашуды жоспарлау кезінде тәуекелдерді анықтау үшін жүргізіледі.
Талдамалық рәсімдер мыналарды қамтуы мүмкін:
алдыңғы кезеңдердегі ақпаратты салыстыру;
қаржылық есептілік элементтерінің көрсеткіштерін салыстыру;
аудиттелетін кезеңдегі қаржылық және қаржылық емес ақпарат көрсеткіштерінің деректері арасындағы өзара байланысты зерделеу;
қаржылық есептілік элементтерінің арасындағы өзара байланысты зерделеу;
шоттар бойынша сальдоны талдау;
ерекше операцияларды талдау.
Сыртқы растауды маңызды шоттарға қатысты пайдаланады.";

пункты 76, 77 и 78 изложить в следующей редакции:
"76. Целью аудита денежных средств и их эквивалентов является формирование аудиторского мнения о достоверности и полноте информации, отраженной в финансовой отчетности.
Государственный аудитор при проведении аудита денежных средств и их эквивалентов руководствуется:
формами, периодичностью и Правилами составления и представления финансовой отчетности;
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 169 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (далее – Правила проведения инвентаризации);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 170 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений";
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 187 "Об утверждении форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (далее – Формы бухгалтерской документации);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 191 "Об утверждении Учетной политики" (далее – Учетная политика);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (далее – Правила ведения бухгалтерского учета);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 262 "Об утверждении Правил составления и предоставления бюджетной отчетности" (далее – Правила составления и предоставления бюджетной отчетности);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год" (далее – Правила исполнения бюджета);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 325 "О некоторых вопросах бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36331);
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года под № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурами казначейского учета и мониторинга";
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 331 "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36364).

76, 77 және 78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Ақшалай қаражат пен олардың баламалары аудитінің мақсаты қаржылық есептілікте көрініс тапқан ақпараттың дұрыстығы мен толықтығы туралы аудиторлық пікір қалыптастыру болып табылады.
Ақшалай қаражат пен олардың баламаларына аудит жүргізген кезде мемлекеттік аудитор:
Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын;
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Түгендеу жүргізу қағидалары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 169 бұйрығымен;
"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепке алу шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 170 бұйрығымен;
"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарын бекіту туралы" (бұдан әрі - Бухгалтерлік құжаттама нысандары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 187 бұйрығымен;
"Есепке алу саясатын бекіту туралы" (бұдан әрі – Есеп алу саясаты) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығымен;
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен;
"Бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидалары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 262 бұйрығымен;
"2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Бюджетті атқару қағидалары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығымен;
"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 325 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36331 болып тіркелген) бұйрығымен;
"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығымен;
"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекеттік кепіргерліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 331 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36364 болып тіркелген) бұйрығымен.

77. Источниками аудиторских доказательств являются:
индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам и платежам;
ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора по форме 5-15 согласно приложению 91 к Правилам исполнения бюджета;
выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег (по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений/субъектов квазигосударственного сектора, стипендий, выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета получателей денег и социальных отчислений) по форме 5-15А согласно приложению 92 к Правилам исполнения бюджета;
выписка с контрольного счета наличности (далее – КСН)/счета субъекта квазигосударственного сектора по форме 5-20 согласно приложению 54 к Правилам исполнения бюджета;
выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений по форме 8-17 согласно приложению 56 к Правилам исполнения бюджета;
отчеты: отчет об исполнении плана финансирования по форме 4-20 согласно приложению 5 к Правилам составления и представления бюджетной отчетности, реестр восстановлений и переносов по форме 5-17 согласно приложению 105, остаток на КСН платных услуг по форме 5-30 согласно приложению 57, отчет об остатках на КСН платных услуг по форме 5-33 согласно приложению 55, отчет о состоянии КСН соответствующего бюджета по форме 5-34 согласно приложению 52, отчет об остатках на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъекта квазигосударственного сектора по форме 5-34А согласно приложению 59, отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов по форме 8-07 согласно приложению 58 к Правилам исполнения бюджета;
книга КСН спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов в иностранной валюте и специальных счетов, прочих денежных средств, финансовых инвестиций и финансовых обязательств по форме 292 согласно приложению 82 к Формам бухгалтерской документации;

77. Аудиторлық дәлелдемелердің көздері мыналар:
мемлекеттiк мекеменiң міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспары;
бюджеттің атқарылуы ережелерінің 91 қосымшасына сәйкес 5-15-нысаны бойынша мемлекеттiк мекеменiң жүргізген төлемдері бойынша күнделікті үзінді көшірмелері;
бюджеттің атқарылуы ережелерінің 92 қосымшасына сәйкес 5-15А-нысаны бойынша ақшаны алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша (мемлекеттік мекемелер/квазимемлекеттік сектор қызметкерлерге еңбекақы және басқа да ақшалай төлемдерді, жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе ақша алушылардың жинақ шоттарына стипендияларды, төлемдерді және әлеуметтік аударымдарды аудару бойынша) үзінді көшірмелері;
бюджеттің атқарылуы ережелерінің 54 қосымшасына сәйкес 5-20-нысаны бойынша қолма-қол ақшаның бақылау шоттарынан үзінді көшірмелері (бұдан әрі - ҚБШ)/ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің есеп шоттары;
бюджеттің атқарылуы ережелерінің 56 қосымшасына сәйкес 8-17-нысаны бойынша шетел валютасындағы шоттар, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздарының немесе байланысты гранттарының арнайы шоттарына берілетін шоттар бойынша үзінді көшірмелері;
бюджеттік есептілікті жасау мен ұсынудың ережелерінің 5 қосымшасына сәйкес 4-20-нысаны бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп, Бюджеттің атқарылуы ережелерінің 105 қосымшасына сәйкес 5-17-нысаны бойынша қалпына келтірулер мен ауыстырулар тізілімі, 57 қосымшасына сәйкес 5-30-нысаны бойынша ақылы қызметтердің ҚБШ-сындағы қалдық, 55 қосымшасына сәйкес 5-33-нысаны бойынша ақылы қызметтердің ҚБШ-сындағы қалдық туралы есеп, 52 қосымшасына сәйкес 5-34-нысаны бойынша тиісті бюджеттің ҚБШ-сының жай-күйі туралы есеп, 59 қосымшасына сәйкес 5-34А-нысаны бойынша ақылы қызметтердің, демеушілік және қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантті қайта айырбастаудың ҚБШ-ларындағы немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдық туралы есеп, 58 қосымшасына сәйкес 8-07-нысаны бойынша шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарыындағы, мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздарының немесе байланысты гранттарының арнайы шоттарына берілетін шоттардағы қалдықтар туралы есеп нысандары бойынша есептер;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 82 қосымшасына сәйкес 292-нысаны бойынша демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақшаны салу, шетел валютасындағы шот және арнайы шоттар, басқа да ақшалай қаражат, қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерінің ҚБШ кітабы;

карточка аналитического учета плановых назначений и оплаченных обязательств по форме 294-а согласно приложению 72 к Формам бухгалтерской документации;
книга учета денег от реализации товаров (работ, услуг) по форме 297 согласно приложению 92 к Формам бухгалтерской документации;
книга "Журнал-главная" по форме 308 согласно приложению 108 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 1 – накопительная ведомость по кассовым операциям по форме 381 согласно приложению 73 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 2 – накопительная ведомость по движению средств на кодах государственных учреждений по форме 381 согласно приложению 74 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 3 – накопительная ведомость по учету денежных средств на КСН платных услуг, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денежных средств, КСН местного самоуправления, КСН целевого финансирования, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам по форме 381 согласно приложению 75 к Формам бухгалтерской документации;
кассовая книга по форме 440 согласно приложению 76 к Формам бухгалтерской документации;
книга контроля использования наличных денег по целевому назначению по форме 453 согласно приложению 79 к Формам бухгалтерской документации;
книга контроля использования наличных денег по целевому назначению, поступивших от платных услуг, спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, по местному самоуправлению, целевому финансированию по форме 454 согласно приложению 80 к Формам бухгалтерской документации;
список для зачисления причитающихся денежных выплат на текущие счета по форме 456 согласно приложению 65 к Формам бухгалтерской документации;
приходный кассовый ордер по форме КО-1 согласно приложению 67 к Формам бухгалтерской документации;
расходный кассовый ордер по форме КО-2 согласно приложению 68 к Формам бухгалтерской документации;
расчетно-платежная ведомость по форме 49 согласно приложению 54 к Формам бухгалтерской документации;
счет к оплате, платежное поручение, чековые книжки, корпоративные платежные карты;
журнал регистрации приходных и расходных кассовых документов по форме КО-3а согласно приложению 69 к Формам бухгалтерской документации;
кассовая книга по форме КО-4 согласно приложению 70 к Формам бухгалтерской документации;

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 72 қосымшасына сәйкес 294-а-нысаны бойынша сәйкес жоспарлы тағайындаулардың және төленген міндеттемелердің талдамалық есебінің карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 92 қосымшасына сәйкес 297-нысаны бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түскен ақшаны есепке алу кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 108 қосымшасына сәйкес № 308-нысаны бойынша "Бас-Журнал" кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 73 қосымшасына сәйкес № 381-нысаны бойынша 1-мемориалды ордері кассалық операциялар бойынша жинақтаушы ведомості;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 74 қосымшасына сәйкес № 381-нысаны бойынша 2-мемориалды ордері мемлекеттiк мекеменің кодтарында қаражат қозғалысы бойынша жинақтаушы ведомості;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 75 қосымшасына сәйкес 381-нысаны бойынша 3-мемориалды ордер – ақылы қызметтердің ҚБШ- сындағы, демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ-сындағы, ақшалай қаражатты уақытша орналастырудың ҚБШ-сындағы, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-сындағы, нысаналы қаржыландырудың ҚБШ-сындағы, шетел валютасындағы шотта және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында ақша қаражатын есепке алу жөніндегі жинақтау ведомості;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 76 қосымшасына сәйкес 440-нысан бойынша кассалық кітап;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 79 қосымшасына сәйкес 453-нысаны бойынша мақсатты тағайындау бойынша қолма-қол ақшаны бақылау кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 80 қосымшасына сәйкес 454-нысаны бойынша ақылы қызмет, демеушілік және қайырымдылық көмектен, уақытша ақша салудан келіп түскен, жергілікті өзін-өзі басқару, нысаналы қаржыландыру бойынша мақсатты тағайындау бойынша қолма-қол ақшаны пайдалану кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 65 қосымшасына сәйкес 456-нысаны бойынша ағымдағы шотқа тиесілі ақшалай төлемді аудару тізімі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 67 қосымшасына сәйкес КО-1-нысаны бойынша кіріс кассалық ордері Нысандарының;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 68 қосымшасына сәйкес КО-2-нысаны бойынша шығыс кассалық ордері;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 54 қосымшасына сәйкес 49-нысан бойынша есеп айырысу-төлем ведомосі;
төлеуге берілетін шот, төлем тапсырмасы, чек кітапшалары, корпоративтік төлем картасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 69 қосымшасына сәйкес КО-3-нысаны бойынша кассаның кіріс және шығыс құжаттарын тіркеу журналы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 70 қосымшасына сәйкес КО-4-нысаны бойынша кассалық кітабы;

инвентаризационная опись (сличительная ведомость) по форме 401 согласно приложению 110 к Формам бухгалтерской документации;
акты инвентаризации денежных средств и их эквивалентов;
иные формы, предусмотренные для учета денежных средств и их эквивалентов;
формы бюджетной отчетности.
78. Аудит учета денежных средств и их эквивалентов проводится на основании регистров бухгалтерского учета, являющимися источниками аудиторских доказательств.
Изучив регистры бухгалтерского учета по денежным средствам требуется определить какие статьи подлежат обязательной проверке и к каким статьям требуется применить аудиторскую выборку.
Для проведения аудиторских процедур государственному аудитору требуется установить наличие счетов объекта аудита в органах государственного казначейства и банках второго уровня, запросить выписки счетов на конец отчетного периода.
Обязательной проверке подлежат все банковские счета объекта аудита. Государственный аудитор убеждается, что остатки по счетам денежных средств на начало проверяемого периода соответствует остаткам предыдущего периода.";
пункты 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"86. Государственному аудитору требуется проверить правильность учета операций по перечислению сумм с денежных счетов.
При перечислении средств платежные документы следует сверить с выписками органов государственного казначейства, индивидуальным планом финансирования по платежам, проверить правильность отражения корреспонденции счетов.
Государственному аудитору требуется удостовериться, что остатки суммы плановых назначений на конец отчетного года скорректированы на сумму неиспользованных плановых назначений.
87. Государственному аудитору требуется решить, какие статьи учета следует изучить внимательно и в каких случаях применить аудиторскую выборку и (или) аналитические процедуры, чтобы снизить общий аудиторский риск до приемлемого низкого уровня.
Государственный аудитор осуществляет сплошную или выборочную проверку платежных документов в зависимости от объема операций по счетам.
Если количество ошибок и неправильно оформленных платежных документов превысит запланированное государственным аудитором допустимое количество ошибок (порог существенности), целесообразно увеличить выборку.
Государственному аудитору требуется отбирать элементы выборки таким образом, чтобы каждый элемент генеральной совокупности имел одинаковую вероятность попасть в выборку. Генеральной совокупностью будут совокупность счетов к оплате и соответствующие им записи в мемориальных ордерах.
Возможные ошибки и искажения возникают в результате отсутствия оправдательных документов к выпискам органов государственного казначейства или некорректной корреспонденции счетов по учету денежных операций.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 110 қосымшасына сәйкес 401-нысаны бойынша түгендеу тізімдемесі (салыстырма тізім);
ақшалай қаражаты мен олардың баламаларын түгендеу актілері;
ақшалай қаражаты мен олардың баламаларын есепке алу үшін Бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомында көзделген өзге де нысандар;
бюджеттік есептілік нысаны.
78. Ақшалай қаражат пен олардың баламаларын есепке алу аудиті аудиторлық дәлелдемелердің көздері болып табылатын бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің негізінде жүргізіледі.
Ақшалай қаражаттар бойынша бухгалтерлік есепке алудың тіркелімдерін зерделей отырып, қандай баптар міндетті түрде тексеруге жататынын және қай баптарға қандай аудиторлық іріктеп бөлуді қолдану қажет екенін анықтау қажет. Аудиторлық рәсімдерді жүргізу үшін мемлекеттік аудитор мемлекеттік қазынашылық органдарында аудит объектісі шоттарының болуын белгілеуі және екінші деңгейдегі банктерде есепті кезеңнің соңына шоттар үзінділерін сұратуы қажет.
Аудит объектісінің барлық банктік шоттары міндетті түрде тексеруге жатады. Мемлекеттік аудитор тексерілетін кезеңнің басына ақшалай қаражат шоттары бойынша қалдықтар алдыңғы кезең қалдықтарына сәйкес келуі тиіс екеніне көз жеткізеді.";
86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Мемлекеттік аудитор ақшалай шоттардан сомаларды аудару бойынша операцияларды есепке алу дұрыстығын тексеруі қажет.
Қаражаттарды аудару кезінде төлем құжаттарын мемлекеттік қазынашылық органдарының үзінді көшірмелерімен, төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарымен салыстырып тексерген, шоттар корреспонденциясының дұрыстығын көрсеткен жөн.
Мемлекеттік аудитор есепті жылдың соңына жоспарлы тағайындаулар сомасының қалдықтары пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулардың сомасына түзетілгеніне көз жеткізуі қажет.
87. Мемлекеттік аудитор есепке алу баптарының қандайын мұқият зерделеу керек екенін және қандай жағдайларда аудиторлық іріктемені және (немесе) қолайлы төмен деңгейге дейін жалпы аудиторлық тәуекелді төмендету үшін талдамалық рәсімдерді қолдану керек екендігін шешуі қажет.
Мемлекеттік аудитор шоттар бойынша операциялардың көлеміне байланысты төлем құжаттарын тұтас немесе іріктеп тексеруді жүзеге асырады.
Егер қателер саны мен қате ресімделген төлем құжаттарының мемлекеттік аудитор жоспарлаған рұқсат етілген қателер санынан (маңыздылық шегінен) асса, іріктемені ұлғайту орынды болады.
Мемлекеттік аудитор іріктеу элементтерін бас жиынтықтың әрбір элементі іріктемеге түсуге бірдей ықтималдығы болатындай етіп таңдауы қажет. Төлеуге шоттардың жиынтығы және мемориалды ордерлерде оларға сәйкес келетін жазбалар бас жиынтық болып табылады.
Ықтимал қателер мен бұрмалаушылықтар мемлекеттік қазынашылық органдарының үзінді көшірмелеріне ақтау құжаттарының болмауы немесе ақшалай операциялары есепке алу бойынша қате корреспонденттік шоттар нәтижесінде туындайды.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"95. Источниками аудиторских доказательств являются:
акты приема-передачи прав владения и пользования государственным пакетом акций акционерных обществ, акты приема-передачи прав владения и пользования государственной долей участия в товариществах с ограниченной ответственностью, акты приема-передачи государственной собственности;
акты приема-передачи (перемещения) активов по форме ОС-1 Форм бухгалтерской документации, передаточные акты, справки о размере уставного капитала, уставы республиканских государственных предприятий, письма и приказы уполномоченного органа по распоряжению государственным имуществом, выписки органов государственного казначейства и платежные поручения о перечислении вкладов в уставной капитал субъектов квазигосударственного сектора, накладные на передачу имущества (активов) в оплату за ценные бумаги, справки, протоколы/решения субъектов квазигосударственного сектора о распределении прибыли, договоры займов, платежные поручения о перечислении части чистого дохода в бюджет, о погашении и обслуживании займов, инвентаризационные описи;
свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг);
индивидуальный план финансирования по обязательствам и платежам государственного учреждения;
многографная карточка по форме 283 согласно приложению 106 к Формам бухгалтерской документации;
книга КСН спонсорской и благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов в иностранной валюте и специальных счетов, прочих денежных средств, финансовых инвестиций и финансовых обязательств по форме 292 согласно приложению 82 к Формам бухгалтерской документации;
карточка по форме 292-а согласно приложению 83 к Формам бухгалтерской документации;
книга учета плановых назначений и расходов по форме 294 согласно приложению 71 к Формам бухгалтерской документации;
книга "Журнал-главная" по форме 308 согласно приложению 108 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 15 – накопительная ведомость начисления доходов от необменных операций по форме 409 согласно приложению 93 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 17 – накопительная ведомость начисления доходов от управления активами по форме 409-б согласно приложению 95 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 19 – накопительная ведомость начисления операционных расходов по форме 458 согласно приложению 97 к Формам бухгалтерской документации;

"95. Аудиторлық дәлелдер көздері:
акционерлік қоғамдардың мемлекеттік акциялар пакетін иелену және пайдалану құқықтарын қабылдап алу-беру актілері, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерде мемлекеттік қатысу үлесін иелену мен пайдалану құқықтарын қабылдап алу-беру актілері, мемлекеттік меншікті қабылдап алу-беру актілері;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының OС-1-нысаны активтерін қабылдап алу-беру (ауыстыру) актілері, беру актілері, жарғылық капиталының мөлшері туралы анықтамалар, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың жарғылары, мемлекеттік мүлікті иелік ету жөніндегі уәкілетті органның хаттары мен бұйрықтары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталына салымдар аудару туралы мемлекеттік қазынашылық органдардын үзінді-көшірмелер мен төлем тапсырмалары, бағалы қағаздар үшін төлеуге мүлікті (активтерді) беруге жүкқұжаттар, пайданы бөлу туралы квазимемлекеттік сектор субъектілерінің анықтамалары, хаттамалары/шешімдері, таза табыстың бір бөлігін бюджетке аудару, қарыздарды өтеу және қызмет көрсету туралы қарыз алу шарттары, төлем тапсырмалары, түгендеу тізімдемесі;
бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның куәлігі, жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы;
мемлекеттік мекеменің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспары;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 106 қосымшасына сәйкес 283-нысаны бойынша көп бағанды карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 106 қосымшасына сәйкес 283-нысаны бойынша көп бағанды карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 82 қосымшасына сәйкес 292-нысаны бойынша демеушілік және қайырымдылық көмек, уақытша ақшаны салу, шетел валютасындағы шот және арнайы шоттар, басқа да ақшалай қаражат, қаржы инвестициялары мен қаржы міндеттемелерінің ҚБШ кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 83 қосымшасына сәйкес 292-а-нысаны бойынша карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 71 қосымшасына сәйкес 294-нысаны бойынша жоспарлы тағайындаулар мен шығыстар кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 108 қосымшасына сәйкес 308-нысаны бойынша "Бас-Журнал" кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 93 қосымшасына сәйкес 409 нысаны бойынша 15-мемориалды ордер – айырбасталмайтын операциялардан кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 95 қосымшасына сәйкес 409-б нысаны бойынша 17-мемориалды ордер – активтерді басқарудан кірістерді жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 97 қосымшасына сәйкес 458 нысаны бойынша 19-мемориалды ордер – операциялық шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;

мемориальный ордер 21 – накопительная ведомость начисления расходов по управлению активами по форме 458-б согласно приложению 99 к Формам бухгалтерской документации.";
пункт 139 изложить в следующей редакции:
"139. Источниками аудиторских доказательств являются:
индивидуальный план финансирования государственного учреждения;
договоры поставки запасов, счета-фактуры, накладные, акты, инвентаризационные описи;
путевой лист легкового автомобиля по форме АТ-3 согласно приложению 116 к Формам бухгалтерской документации;
доверенность по форме М-2а согласно приложению 26 к Формам бухгалтерской документации;
журнал учета выданных доверенностей по форме М-3 согласно приложению 27 к Формам бухгалтерской документации;
личная карточка учета спецодежды и других предметов индивидуального пользования по форме МБ-6 согласно приложению 30 к Формам бухгалтерской документации;
ведомость учета выдачи (возврата) спецодежды и других предметов индивидуального пользования по форме МБ-7 согласно приложению 31 к Формам бухгалтерской документации;
книга складского учета запасов по форме М-17 согласно приложению 28 к Формам бухгалтерской документации;
оборотная ведомость по счетам запасов по форме М-44 согласно приложению 29 к Формам бухгалтерской документации;
карточка по форме 292-а согласно приложению 83 к Формам бухгалтерской документации;
книга количественно-суммового учета запасов по форме 296 согласно приложению 32 к Формам бухгалтерской документации;
карточка количественно-суммового учета запасов по форме 296-а согласно приложению 33 к Формам бухгалтерской документации;
книга количественно-суммового учета запасов по форме 296-б согласно приложению 34 к Формам бухгалтерской документации;
меню-требование на выдачу продуктов питания по форме 299 согласно приложению 35 к Формам бухгалтерской документации;
накопительная ведомость по приходу продуктов питания по форме 300 согласно приложению 36 к Формам бухгалтерской документации;
договор о полной материальной ответственности (типовой) по форме 321 согласно приложению 37 к Формам бухгалтерской документации;
журнал регистрации боя посуды по форме 325 согласно приложению 38 к Формам бухгалтерской документации;
ведомость на выдачу кормов и фуража по форме 397 согласно приложению 41 к Формам бухгалтерской документации;
накопительная ведомость по расходу продуктов питания по форме 399 согласно приложению 43 к Формам бухгалтерской документации;
движение спецодежды и других предметов индивидуального пользования по форме 402 согласно приложению 44 к Формам бухгалтерской документации;

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 99 қосымшасына сәйкес 458-б нысаны бойынша болып табылады 21-мемориалды ордер – активтерді басқару бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі.";
139-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"139. Аудиторлық дәлелдемелер көздері мыналар болып табылады:
мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспары;
қорларды жеткізу шарттары, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, актілер, түгендеу тізімдемелері;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 116 қосымшасына сәйкес АТ-3-нысаны бойынша жеңіл/жүк автомобилінің жолдама парағы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 26 қосымшасына сәйкес М-2а-нысаны бойынша сенімхат;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 27 қосымшасына сәйкес М-3-нысаны бойынша берілген сенімхаттарды есепке алу журналы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 30 қосымшасына сәйкес МБ-6-нысаны бойынша арнайы киімді және басқа да жеке пайдалану заттарын есепке алудың жеке карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 31 қосымшасына сәйкес МБ-7-нысаны бойынша арнайы киімді және басқа да жеке пайдалану заттарын беруді (қайтаруды) есепке алу ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 28 қосымшасына сәйкес М-17-нысаны бойынша қорларды қоймаға есепке алу кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 29 қосымшасына сәйкес М-44 нысаны бойынша қорлар шоттары бойынша айналым ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 83 қосымшасына сәйкес 292-а нысаны бойынша карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 32 қосымшасына сәйкес 296 нысаны бойынша қорларды есепке алудың сандық сомалық кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 33 қосымшасына сәйкес 296-а нысаны бойынша қорларды есепке алудың сандық сомалық кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 34 қосымшасына сәйкес 296-б нысаны бойынша қорларды есепке алудың сандық сомалық кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 35 қосымшасына сәйкес 299 нысаны бойынша азық-түлік беруге арналған мәзір-талап;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 36 қосымшасына сәйкес 300 нысаны бойынша тамақ өнімдерінің кірісі бойынша жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 37 қосымшасына сәйкес 321 нысаны бойынша толық материалдық жауапкершілік туралы үлгі шарт;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 38 қосымшасына сәйкес 325 нысаны бойынша сынған ыдыстарды тіркеу журналы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 41 қосымшасына сәйкес 397 нысаны бойынша жем-шөп пен фуражды беру ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 43 қосымшасына сәйкес 399 нысаны бойынша тамақ өнімдерінің шығысы бойынша жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 44 қосымшасына сәйкес 402 нысаны бойынша арнайы киім мен басқа да жеке пайдалану заттарының қозғалысы;

ведомость выдачи материалов на нужды государственного учреждения по форме 410 согласно приложению 45 к Формам бухгалтерской документации;
ведомость оперативного (количественного) учета движения спецодежды, предметов индивидуального пользования и других материалов, находящихся в эксплуатации по форме 412 согласно приложению 47 к Формам бухгалтерской документации;
акт о приемке запасов по форме 429 согласно приложению 48 к Формам бухгалтерской документации;
заборная карта по форме 431 согласно приложению 49 к Формам бухгалтерской документации;
накладная на отпуск запасов на сторону по форме 434-с согласно приложению 120 к Формам бухгалтерской документации;
накладная на внутреннее перемещение запасов по форме 434-з согласно приложению 50 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание с баланса спецодежды и других предметов индивидуального пользования по форме 443-а согласно приложению 52 к Формам бухгалтерской документации;
ведомость на списание горючего и смазочных материалов с подотчета водителей по форме 457 согласно приложению 53 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 8 – накопительная ведомость по расчетам с подотчетными лицами по форме 406 согласно приложению 86 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 10 – накопительная ведомость по выбытию и перемещению спецодежды и других предметов индивидуального пользования по форме 438 согласно приложению 51 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 11 – свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания по форме 398 согласно приложению 42 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 12 – свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания по форме 411 согласно приложению 46 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 13 – накопительная ведомость по расходу материалов по форме 396 согласно приложению 40 к Формам бухгалтерской документации;
книга "Журнал-главная" по форме 308 согласно приложению 108 к Формам бухгалтерской документации.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. Государственный аудитор при проведении аудита дебиторской и кредиторской задолженности, расчетов с работниками руководствуется:
Налоговым кодексом Республики Казахстан;
Трудовым кодексом Республики Казахстан;
законами Республики Казахстан:
"О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье";
"О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне";
постановлениями Правительства Республики Казахстан:

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 45 қосымшасына сәйкес 410 нысаны бойынша мемлекеттік мекемесінің қажетіне арналған материалдарды беру ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 47 қосымшасына сәйкес 412 нысаны бойынша арнайы киім жеке пайдаланыт заттар мен пайдаланудағы басқа да заттардың қозғалысын жедел (сандық) есепке алу ведомості;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 48 қосымшасына сәйкес 429 нысаны бойынша қорларды қабылдау актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 49 қосымшасына сәйкес 431 нысаны бойынша сыртқы карта;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 120 қосымшасына сәйкес 434-с нысаны бойынша қорларды шетке беруге арналған жүкқұжат;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 50 қосымшасына сәйкес 434-з нысаны бойынша қорларды ішке орналастыру жүкқұжаты;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 52 қосымшасына сәйкес 443-а нысаны бойынша арнайы киімді және басқа да жеке пайдаланудағы заттарды баланстан есептен шығару актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 53 қосымшасына сәйкес 457 нысаны бойынша жүргізушілердің есептілігінен жанар және жағар майларды есептен шығару ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 86 қосымшасына сәйкес 406 нысаны бойынша 8-мемориалды ордер – есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 51 қосымшасына сәйкес 438 нысаны бойынша 10-мемориалды ордер – "Арнайы киімді және басқа да жеке пайдаланудағы заттарды шығару және орналастыру жинақтау ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 42 қосымшасына сәйкес 398 нысаны бойынша 11-мемориалды ордер – "Тамақ өнімдерін кіріске алу жөніндегі жинақтаушы ведомостер жиыны";
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 46 қосымшасына сәйкес 411 нысаны бойынша 12-мемориалды ордер – "Тамақ өнімдерін жұмсау жөніндегі жинақтаушы ведомостер жиыны";
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 40 қосымшасына сәйкес 396 нысаны бойынша 13-мемориалды ордер – "Материалдар жұмсау жөніндегі жинақтаушы ведомосі";
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 108 қосымшасына сәйкес 308 нысаны бойынша "журнал-бас" кітабы.";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Дебиторлық және кредиторлық берешекке, қызметкерлермен есеп айырысуына аудит жүргізген кезде мемлекеттік аудитор:
Қазақстан Республикасының Кодексін Салық Кодексін;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;
Қазақстан Республикасының мынадай заңдарын:
"Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы";
"Семей сынақ ядролық полигонындағы ядролық сынаулардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы";
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мынадай:

от 22 сентября 2000 года № 1428 "Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан";
от 29 августа 2001 года № 1127 "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан за счет средств республиканского бюджета";
списком производств, цехов, профессий и должностей, перечень тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер оплаты труда, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1053 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12731);
от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", а также другие постановлениями Правительства Республики Казахстан, указанными в пункте 94 настоящего Стандарта;
от 16 октября 2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета";
Правилами исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 237 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32881);
приказами Министров финансов и национальной экономики Республики Казахстан, указанными в пунктах 76 и 94 настоящего Стандарта;
постановлениями местных исполнительных органов по нормативам отчислений части чистого дохода государственных предприятий.
Источниками аудиторских доказательств являются:
гражданско-правовые сделки на поставку товаров (работ и услуг), протоколы об итогах государственных закупок, накладные, счета-фактуры, акты выполненных работ (оказанных услуг), платежные документы, акты сверки взаиморасчетов, акты инвентаризации, справка к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами;
налоговые лицевые счета, лицевые счета по обязательным пенсионным взносам и по взносам в Государственный фонд социального страхования;
авансовые отчеты;
копии приказов и протоколов о распределении чистого дохода, платежных поручений на отчисление части чистого дохода в доход бюджета;
информация по оказанным платным услугам и возмещенным суммам денежных средств за оказание работ и услуг, договоры на проведение работ и услуг, счета на оплату, платежные поручения и квитанции об оплате и другие документы, подтверждающие факт оказания услуг;
исполнительные листы судебного органа, информация о судебных разбирательствах и претензиях, решения суда о взыскании в доход государства неустойки, уведомления об оплате неустойки;
индивидуальный план финансирования по обязательствам и по платежам государственного учреждения;

"Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428;
"Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне сыйлық беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 29 тамыз № 1127;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1053 бұйрығымен бекітілген Ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін, жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12731 болып тіркелген);
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулыларын, сондай-ақ осы Стандарттың 94-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа да қаулыларын;
"Мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiн бекіту туралы" 2017 жылғы 16 қазандағы № 646қбп;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 237 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32881 болып тіркелген) Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын;
осы Стандарттың 76 және 94-тармақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасы қаржы және ұлттық экономика министрлерінің бұйрықтарын;
жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік мекемелердің таза табысының бір бөлігін аудару нормативтері жөніндегі қаулыларын басшылыққа алады.
Аудиторлық дәлелдемелердің көздері мыналар болып табылады:
тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) жеткізуге азаматтық-құқықтық мәмілелер, мемлекеттік сатып алу нәтижесі туралы хаттамалары, жүкқұжаттар, шот-фактуралар, орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актілері, төлем құжаттар, өзара есептесуді салыстыру актілері, түгендеу актілері, дебиторлармен және кредиторлармен есептесуді түгендеу актісіне анықтама;
жеке салық шоттары, міндетті зейнетақы жарналары бойынша және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына жарналар бойынша жеке шоттар;
аванстық есептер;
таза табыстың бір бөлігін бөлу туралы бұйрықтар мен хаттамалардың, бюджет кірісіне таза табыстың бір бөлігін аударуға төлем тапсырмаларының көшірмелері;
көрсетілген ақылы қызметтер және жұмыстарды орындағаны және қызметтерді көрсеткені үшін ақшалай қаражаттың өндірілген сомалары жөніндегі ақпарат, төлем тапсырмалары мен төлеу туралы түбіртектер және қызмет көрсету фактісін растайтын басқа да құжаттар;
сот органының атқару парақтары, сот талқылаулары мен кінәраттар туралы ақпарат, мемлекет кірісіне тұрақсыздық айыбын өндіріп алу туралы сот шешімі, тұрақсыздық айыбын төлеу туралы хабарлама;
мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша және төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспары;

мемориальный ордер 5 – свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям по форме 405 согласно приложению 56 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 6 – накопительная ведомость по расчетам с организациями по форме 408 согласно приложению 88 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 7 – накопительная ведомость по расчетам в порядке авансовых платежей по форме 408 согласно приложению 89 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 8 – накопительная ведомость по расчетам с подотчетными лицами по форме 406 согласно приложению 86 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 15 – накопительная ведомость начисления доходов от необменных операций по форме 409 согласно приложению 93 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 16 – накопительная ведомость начисления доходов от реализации товаров (работ, услуг) по форме 409-а согласно приложению 94 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 17 – накопительная ведомость начисления доходов от управления активами по форме 409-б согласно приложению 95 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 18 – накопительная ведомость начисления доходов по прочим операциям по форме 409-в согласно приложению 96 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 19 – накопительная ведомость начисления операционных расходов по форме 458 согласно приложению 97 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 20 – накопительная ведомость начисления расходов по бюджетным выплатам по форме 458-а согласно приложению 98 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 21 – накопительная ведомость начисления расходов по управлению активами по форме 458-б согласно приложению 99 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 22 – накопительная ведомость начисления расходов по прочим операциям по форме 458-в согласно приложению 100 к Формам бухгалтерской документации;
многографная карточка по форме 283 согласно приложению 106 к Формам бухгалтерской документации;
карточка по форме 292-а согласно приложению 83 к Формам бухгалтерской документации;
книга учета плановых назначений и расходов по форме 294 согласно приложению 71 к Формам бухгалтерской документации;
книга "Журнал-главная" по форме 308 согласно приложению 108 к Формам бухгалтерской документации;
карточка-справка (Лицевой счет) по форме 417 согласно приложению 57 к Формам бухгалтерской документации;

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 56-қосымшасына сәйкес 405-нысан бойынша 5-мемориалды ордер – "Еңбекақы мен стипендиялар бойынша есептеу ведомостерінің жиынтығы";
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 88-қосымшасына сәйкес 408-нысан бойынша 6-мемориалды ордер – ұйымдармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 89-қосымшасына сәйкес 408-нысан бойынша 7-мемориалды ордер – аванстық төлемдер тәртібінде есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 86-қосымшасына сәйкес 406-нысан бойынша 8-мемориалды ордер – есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 93-қосымшасына сәйкес 409-нысан бойынша 15-мемориалды ордер – айырбасталмайтын операциялардан түскен кірістерді есептеудің жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 94-қосымшасына сәйкес 409-а нысан бойынша 16-мемориалды ордер – тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатудан кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 95-қосымшасына сәйкес 409-б нысаны бойынша 17-мемориалды ордер – активтерді басқарудан кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 96-қосымшасына сәйкес 409-в нысан бойынша 18-мемориалды ордер – басқа да операциялар бойынша кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 97-қосымшасына сәйкес 458-нысан бойынша 19-мемориалды ордер – операциялық шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 98-қосымшасына сәйкес 458-а нысаны бойынша 20-мемориалды ордер – бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 99-қосымшасына сәйкес 458-б нысаны бойынша 21-мемориалды ордер – активтерді басқару бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 100-қосымшасына сәйкес 458-в нысаны бойынша 22-мемориалды ордер – өзге операциялар бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 106-қосымшасына сәйкес 283-нысаны бойынша көп бағанды карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 83-қосымшасына сәйкес 292-а нысаны бойынша карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 71-қосымшасына сәйкес 294-нысаны бойынша жоспарлы тағайындаулар мен шығыстар кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 108-қосымшасына сәйкес 308-нысаны бойынша "Бас-Журнал" кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 57-қосымшасына сәйкес 417-нысаны бойынша карточка-анықтама (жеке шот);

книга учета исполнительных листов о взыскании алиментов по форме 437 согласно приложению 112 к Формам бухгалтерской документации;
ведомость на выплату пособий на детей из малообеспеченных семей по форме 450 согласно приложению 77 к Формам бухгалтерской документации;
отчет о кредиторской задолженности по формам 4-КЗ-Б, 4-КЗ-П Правил составления и представления бюджетной отчетности;
отчет о дебиторской задолженности по формам 5-ДЗ-Б, 5-ДЗ-П Правил составления и представления бюджетной отчетности;
информация о причинах образования кредиторской задолженности за счет бюджетных средств;
информация о причинах образования дебиторской задолженности за счет бюджетных средств;
информация о причинах образования задолженности, образовавшейся за счет прочих средств, а также за счет бюджетных средств в результате недостач и хищений;
приказы объекта аудита;
утвержденное объектом аудита штатное расписание;
трудовые договора, заключенные между объектом аудита и работником;
расчетно-платежная ведомость по форме 49 согласно приложению 54 к Формам бухгалтерской документации;
авансовый отчет по форме 286 согласно приложению 81 к Формам бухгалтерской документации;
многографная карточка по форме 283 согласно приложению 106 к Формам бухгалтерской документации;
карточка по форме 292-а согласно приложению 50 к Формам бухгалтерской документации;
платежная ведомость по форме 389 согласно приложению 55 к Формам бухгалтерской документации;
реестр удержаний из заработной платы рабочих и служащих за товары, купленные в кредит по форме 407 согласно приложению 57 к Формам бухгалтерской документации;
карточка-справка (Лицевой счет) по форме 417 согласно приложению 50 к Формам бухгалтерской документации;
табель учета использования рабочего времени по форме 421 согласно приложению 58 к Формам бухгалтерской документации;
карта учета выработки на работы по форме 423 согласно приложению 59 к Формам бухгалтерской документации;
наряд по форме 424 согласно приложению 60 к Формам бухгалтерской документации;
расчет о представлении отпуска (увольнении) по форме 425 согласно приложению 61 к Формам бухгалтерской документации;
книга аналитического учета депонированной заработной платы и стипендий по форме 441 согласно приложению 62 к Формам бухгалтерской документации;
иcключить;
карточка учета обязательных пенсионных взносов по форме 451 согласно приложению 63 к Формам бухгалтерской документации;
список для зачисления причитающейся заработной платы на лицевые счета по вкладам по форме 455 согласно приложению 64 к Формам бухгалтерской документации;

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 112-қосымшасына сәйкес 437-нысан бойынша алиментті өндіріп алу туралы орындаушылық парақты есепке алу кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 77-қосымшасына сәйкес 450-нысаны аз қамтылған отбасылардың балаларына жәрдемақы төлеу ведомосі;
бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының 4-КБ-Б, 4-КБ-П нысандары бойынша кредиторлық берешек туралы есеп;
бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларының 5-ДБ-Б, 5-ДБ-П нысандары бойынша дебиторлық берешек туралы есеп;
бюджет қаражатының есебінен кредиторлық берешектің пайда болу себептері туралы ақпарат;
бюджет қаражатының есебінен дебиторлық берешектің пайда болу себептері туралы ақпарат;
өзге қаражат есебінен, сондай-ақ жетіспеушіліктер мен талан-таражға салу нәтижесінде бюджет қаражаты есебінен пайда болған кредиторлық берешек;
аудит объектісінің бұйрықтары;
аудит объектісі бекіткен штат кестесі;
аудит объектісі мен қызметкер арасында жасалған еңбек шарттары;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 54-қосымшасына сәйкес 49 нысаны бойынша есеп айырысу-төлеу ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 81-қосымшасына сәйкес 286 нысаны бойынша аванстық есеп;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 106-қосымшасына сәйкес 283 нысаны бойынша көп бағанды карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 50-қосымшасына сәйкес 292-а нысаны бойынша карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 55-қосымшасына сәйкес 389 нысаны бойынша төлем ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 57-қосымшасына сәйкес 407 нысаны бойынша кредитке сатып алынған тауарлар үшін жұмысшылар мен қызметкерлердің жалақысынан ақша ұстап қалу тізілімі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 50-қосымшасына сәйкес 417 нысаны бойынша карточка-анықтамасы (жеке шот);
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 58-қосымшасына сәйкес 421 нысаны бойынша жұмыс уақытын пайдалануды есепке алу табелі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 59-қосымшасына сәйкес 423 нысаны бойынша жұмыс өнімділігін есепке алу картасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 60-қосымшасына сәйкес 424 нысаны бойынша наряд;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 61-қосымшасына сәйкес 425 нысаны бойынша демалыс беру туралы (босату) есеп;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 62-қосымшасына сәйкес 441 нысаны бойынша депозитке салынған еңбекақыны және стипендияларды талдамалы есепке алу кітабы;
жою;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 63-қосымшасына сәйкес 451 нысаны бойынша міндетті зейнетақы жарналарының есепке алу карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 64-қосымшасына сәйкес 455 нысаны бойынша салым бойынша жеке шотқа тиесілі жалақыны аудару үшін тізім;

список для зачисления причитающихся денежных выплат на текущие счета по форме 456 согласно приложению 65 к Формам бухгалтерской документации;
расчет резерва по неиспользованным отпускам по форме 463 согласно приложению 66 к Формам бухгалтерской документации;
акты приема-передачи в имущественный наем (аренду);
договоры аренды имущественного найма (аренды);
иные источники аудиторских доказательств.";
пункт 194 изложить в следующей редакции:
"194. Государственный аудитор при проведении аудита долгосрочных активов руководствуется:
Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе";
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2013 года № 16 "Об утверждении Правил передачи, реализации, утилизации и списания имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) недвижимого имущества специальных государственных органов Республики Казахстан";
постановлениями Правительства Республики Казахстан, указанными в пункте 138 настоящего Стандарта;
Правилами передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10467);
приказами Министра финансов Республики Казахстан, указанными в пункте 76 настоящего Стандарта.
Источниками аудиторских доказательств являются:
индивидуальный план финансирования государственного учреждения;
акт приемки-передачи (перемещения) основных средств и инвестиционной недвижимости по форме ОС-1 согласно приложению 1 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание основных средств, инвестиционной недвижимости по форме ОС-3 согласно приложению 5 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание автотранспортных средств по форме ОС-4 согласно приложению 6 к Формам бухгалтерской документации;
инвентарная карточка учета основных средств и инвестиционной недвижимости в государственных учреждениях по форме ОС-6 согласно приложению 9 к Формам бухгалтерской документации;
инвентарная карточка учета животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью в государственных учреждениях по форме ОС-8 согласно приложению 10 к Формам бухгалтерской документации;
инвентарная карточка группового учета основных средств, инвестиционной недвижимости в государственных учреждениях по форме ОС-9 согласно приложению 11 к Формам бухгалтерской документации;
опись инвентарных карточек по учету долгосрочных активов в государственных учреждениях по форме ДА-10 согласно приложению 15 к Формам бухгалтерской документации;

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 65-қосымшасына сәйкес 456 нысаны бойынша ағымдағы шотқа тиесілі ақшалай төлемді аудару тізім;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 66-қосымшасына сәйкес 463 нысаны бойынша пайдаланылмаған демалыстар бойынша резерв есебі;
мүліктік жалдауға (жалға алуға) қабылдап алу-беру актілері;
мүліктік жалдау (жалға алу) шарттары;
аудиторлық дәлелдемелердің басқа көздері.";
194-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"194. Ұзақ мерзімді активтерге аудит жүргізген кезде мемлекеттік аудитор: "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мынадай қаулыларын:
2013 жылғы 21 қаңтардағы № 16 "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының мүліктерін беру, өткізу, кәдеге жарату және есептен шығару, сондай-ақ жылжымайтын мүлкін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы";
осы Стандарттың 138-тармағындағы көрсетілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министірінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10467 болып тіркелген);
осы Стандарттың 76-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрықтарын басшылыққа алады.
Аудиторлық дәлелдемелер көздері мыналар болып табылады:
мемлекеттік мекеменің жеке қаржыландыру жоспары;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 1-қосымшасына сәйкес НҚ-1 нысаны бойынша негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдау-тапсыру (орналастыру) актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 5-қосымшасына сәйкес НҚ-3 нысаны бойынша негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті есептен шығару актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 6-қосымшасына сәйкес НҚ-4 нысаны бойынша автокөлік құралдарын есептен шығару актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 9-қосымшасына сәйкес НҚ-6 нысаны бойынша мемлекеттік мекемелерде негізгі құралдарды және инвестициялық жылжымайтын мүлікті есепке алудың түгендеу карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 10-қосымшасына сәйкес НҚ-8 нысаны бойынша мемлекеттік мекемелерде ауыл шаруашылығы қызметімен байланысты емес жануарларды (жұмыс малын), өсімдіктерді есепке алудың түгендеу карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 11-қосымшасына сәйкес НҚ-9 нысаны бойынша мемлекеттік мекемелерде негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті топтық есепке алудың түгендеу карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 15-қосымшасына сәйкес ҰА-10 нысаны бойынша мемлекеттік мекемелерде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесі;

инвентарный список долгосрочных активов (по месту их нахождения и эксплуатации по форме ДА-13 согласно приложению 16 к Формам бухгалтерской документации;
разработочная таблица расчета сумм амортизации долгосрочных активов за период по форме 459 согласно приложению 25 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание с баланса инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря по форме 443 согласно приложению 23 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание из библиотеки литературы в государственных учреждениях по форме 444 согласно приложению 24 к Формам бухгалтерской документации;
оборотная ведомость по основным средствам по форме 326-ОС согласно приложению 17 к Формам бухгалтерской документации;
оборотная ведомость по инвестиционной недвижимости по форме 326-ИН согласно приложению 19 к Формам бухгалтерской документации;
оборотная ведомость по биологическим активам по форме 326-БА согласно приложению 20 к Формам бухгалтерской документации;
оборотная ведомость по нематериальным активам по форме 326-НМА согласно приложению 18 к Формам бухгалтерской документации;
накладная на внутреннее перемещение долгосрочных активов по форме 434 согласно приложению 21 к Формам бухгалтерской документации;
проектно-сметная документация;
договора на поставку долгосрочных активов, на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы;
акт приемки-передачи (перемещения) биологических активов (животных) по форме БА-1 согласно приложению 2 к Формам бухгалтерской документации;
акт приемки-передачи (перемещения) биологических активов (растений) по форме БА-1А согласно приложению 3 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание биологических активов (животных) по форме БА-2 согласно приложению 7 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание биологических активов (растений) по форме БА-2А согласно приложению 7 к Формам бухгалтерской документации;
инвентарная карточка учета биологических активов (животных) в государственных учреждениях по форме БА-3 согласно приложению 12 к Формам бухгалтерской документации;
инвентарная карточка учета биологических активов (растений) в государственных учреждениях по форме БА-3А согласно приложению 13 к Формам бухгалтерской документации;
акт приемки-передачи нематериальных активов по форме НОС-1 согласно приложению 4 к Формам бухгалтерской документации;
акт на списание нематериальных активов по форме НОС-3 согласно приложению 119 к Формам бухгалтерской документации;
инвентарная карточка учета нематериальных активов по форме НОС-6 согласно приложению 14 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 6 – накопительная ведомость по расчетам с организациями по форме 408 согласно приложению 88 к Формам бухгалтерской документации;

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 16-қосымшасына сәйкес ҰА-13 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді түгендеу тізімі (олардың тұрған және пайдалану орны бойынша);
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 25-қосымшасына сәйкес 459 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді амортизациялау сомасын есептейтін әзірлеме кестесі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 23-қосымшасына сәйкес 443 нысаны бойынша құралдарды, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды теңгерімнен есептен шығару актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 24-қосымшасына сәйкес 444 нысаны бойынша мемлекеттік мекемелерде кітапханадан әдебиеттерді есептен шығару актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 17-қосымшасына сәйкес 326-НҚ нысаны бойынша негізгі құралдар бойынша айналым ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 19-қосымшасына сәйкес 326-ИЖ нысаны бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша айналым ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 20-қосымшасына сәйкес 326-БА нысаны бойынша биологиялық активтер бойынша айналым ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 18-қосымшасына сәйкес 326-МА нысаны бойынша материалдық емес активтер бойынша айналым ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 21-қосымшасына сәйкес 434 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді ішкі орналастыруға жүкқұжат;
жобалау-сметалық құжаттама;
ұзақ мерзімді активтерді жеткізуге, ғылыми-зерттеу және тәжірібие-конструкторлық жұмыстарға шарттар;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 2-қосымшасына сәйкес БА-1 нысаны бойынша биологиялық активтерді (жануарларды) қабылдау-тапсыру (орналастыру) актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 3-қосымшасына сәйкес БА-1А нысаны бойынша биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қабылдау-тапсыру (орналастыру) актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 7-қосымшасына сәйкес БА-2 нысаны бойынша биологиялық активтерді (жануарларды) есептен шығару актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 12-қосымшасына сәйкес БА-3 нысаны бойынша мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (жануарларды) есепке алудың түгендеу карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 13-қосымшасына сәйкес БА-3А нысаны бойынша мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есепке алудың түгендеу карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 4-қосымшасына сәйкес НОС-1 нысаны бойынша материалдық емес активтерді кабылдау-тапсыру актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 121-қосымшасына сәйкес НОС-3 нысаны бойынша материалдық емес активтерді есептен шығару актісі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 14-қосымшасына сәйкес НОС-6 нысаны бойынша материалдық емес активтерді есепке алудың түгендеу карточкасы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 89-қосымшасына сәйкес 408 нысаны бойынша 6-мемориалды ордер ұйымдармен есеп бойынша жинақтау ведомосі;

мемориальный ордер 9 – накопительная ведомость по выбытию и перемещению долгосрочных активов по форме 438 согласно приложению 22 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 19 – накопительная ведомость начисления операционных расходов по форме 458 согласно приложению 97 к Формам бухгалтерской документации;
книга "Журнал-главная" по форме 308 согласно приложению 108 к Формам бухгалтерской документации.";
пункт 244 изложить в следующей редакции:
"244. Государственный аудитор руководствуется:
приказами Министерства финансов Республики Казахстан, указанными в пункте 76 настоящего Стандарта, за исключением Правил составления и представления бюджетной отчетности, а также Правил исполнения бюджета.
Источниками аудиторских доказательств являются:
индивидуальный план финансирования по обязательствам и по платежам государственного учреждения;
договоры страхования гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств, страховые полисы, квитанции об оплате годовой подписки на периодическую печать, авансовые книжки (на оплату почтовых пересылок), платежные поручения, счета к оплате, акты сверки, договоры концессии (по модели предоставления права);
карточка по форме 292-а согласно приложению 83 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 7 – накопительная ведомость по расчетам в порядке авансовых платежей по форме 408 согласно приложению 89 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 17 – накопительная ведомость начисления доходов от управления активами по форме 409-б согласно приложению 95 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 19 – накопительная ведомость начисления операционных расходов по форме 458 согласно приложению 97 к Формам бухгалтерской документации;
книга "Журнал-главная" по форме 308 согласно приложению 108 к Формам бухгалтерской документации;
ведомость учета доходов будущих периодов по форме 460 согласно приложению 90 к Формам бухгалтерской документации;
ведомость учета расходов будущих периодов по форме 461 согласно приложению 91 к Формам бухгалтерской документации.";
пункт 257 изложить в следующей редакции:
"257. Государственному аудитору требуется убедиться в правомерности отнесения затрат к расходам будущих периодов. При перечислении средств за страховой полис, на подписку, на уплату авансовых арендных платежей требуется проинспектировать платежные документы, сверить их с выпиской органов государственного казначейства, индивидуальным планом финансирования, проверить правильность отражения корреспонденции счетов.";
пункт 268 изложить в следующей редакции:

бухгалтерлік құжаттама нысандарының 22-қосымшасына сәйкес 438 нысаны бойынша 9-мемориалды ордер ұзақ мерзімді активтерді шығару және орналастыру бойынша жинақтау ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 98-қосымшасына сәйкес 458 нысаны бойынша 19-мемориалды ордер операциялық шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 108-қосымшасына сәйкес 308 нысаны бойынша "Бас журнал" кітабы.";
244-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"244. Ақпарат көздері болып:
Бюджеттік есептілікті жасау мен ұсынудың ережесін, сонымен қатар Бюджет атқарылуының қағидасын қоспағанда осы Стандарттың 76-тармағындағы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бұйрықтары ақпарат көздері болып табылады.
Аудиторлық дәлелдемелер көздері:
мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша және төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары;
автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауаптылықты сақтандыру шарттары, сақтандыру полистері, мерзімді баспаға жылдық жазылымды төлеу туралы түбіртек, аванстық кітапшалар (почта жөнелтілімдерін төлеуге), төлем тапсырмалары, төлеуге берілетін шоттар, салыстырып тексеру актілері, концессия шарттары (құқық беру модельдері бойынша);
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 83 қосымшасына сәйкес 292-а нысаны бойынша карточка;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 89 қосымшасына сәйкес 408 нысаны бойынша 7 – аванстық төлемдер тәртібінде есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомості мемориалды ордері;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 95 қосымшасына сәйкес 409-б нысаны бойынша 17 - активтерді басқарудан кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі мемориалды ордері;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 97 қосымшасына сәйкес 458 нысаны бойынша 19 - операциялық шығыстарды есептеудің жинақтау ведомості мемориалды ордері;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 108 қосымшасына сәйкес 308 нысаны бойынша "Бас-Журнал" кітабы;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 90 қосымшасына сәйкес 460 нысаны бойынша болашақ кезеңдердің кірістерін есепке алудың айына ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 91 қосымшасына сәйкес 461 нысаны бойынша болашақ кезеңдердің шығыстарын есепке алудың ведомосі.";
257-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"257. Мемлекеттік аудиторға шығындарды алдағы кезеңдер шығыстарына жатқызу заңдылығына көз жеткізу қажет. Сақтандыру полисі үшін, жазылымға, аванстық жалға алу төлемін төлеуге қаражат аудару кезінде төлем құжаттарын инспекциялау, оларды мемлекеттік қазынашылық органдардын үзінді көшірмелерімен, қаржыландырудың жеке жоспарымен салыстырып тексеру, шоттар корреспонденцияларының дұрыс көрсетілуін тексеру қажет.";
268-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"268. Источниками аудиторских доказательств являются:
индивидуальный план финансирования по обязательствам и по платежам государственного учреждения;
гражданско-правовые сделки на поставку товаров (работ и услуг);
мемориальный ордер 14 – свод ведомостей по расчетам с родителями за содержание детей по форме 406 согласно приложению 87 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 15 – накопительная ведомость начисления доходов от необменных операций по форме 409 согласно приложению 93 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 16 – накопительная ведомость начисления доходов от реализации товаров (работ, услуг) по форме 409-а согласно приложению 94 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 17 – накопительная ведомость начисления доходов от управления активами по форме № 409-б согласно приложению 95 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 18 – накопительная ведомость начисления доходов по прочим операциям по форме 409-в согласно приложению 96 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 19 – накопительная ведомость начисления операционных расходов по форме 458 согласно приложению 97 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 20 – накопительная ведомость начисления расходов по бюджетным выплатам по форме 458-а согласно приложению 98 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 21 – накопительная ведомость начисления расходов по управлению активами по форме 458-б согласно приложению 99 к Формам бухгалтерской документации;
мемориальный ордер 22 – накопительная ведомость начисления расходов по прочим операциям по форме 458-в согласно приложению 100 к Формам бухгалтерской документации;
кассовые документы;
книга "Журнал-главная" по форме 308 согласно приложению 108 к Формам бухгалтерской документации;
отчет об изменениях чистых активов/капитала по форме ФО-4 согласно приложению 4 к формам, периодичностям и Правилам составления и представления финансовой отчетности;
бюджетная отчетность.";
пункт 305 изложить в новой редакции:
"305. Для выражения мнения государственный аудитор получает уверенность в том, что финансовая отчетность не содержит существенных искажений, вызванных недобросовестными действиями или ошибкой.
Если государственный аудитор не получит достаточное и надлежащее аудиторское доказательство о том, что финансовая отчетность не содержит существенные искажения, он выражает мнение с оговоркой в аудиторском отчете по финансовой отчетности.
Аудиторский отчет по финансовой отчетности содержит высокий уровень уверенности и четко выраженное мнение по финансовой отчетности, исходя из доказательств, полученных в ходе аудита.
Если государственный аудитор выражает мнение о том, что ведение бухгалтерского учета соответствует установленным требованиям, финансовая отчетность составлена на основе достоверных учетных данных, отсутствуют существенные ошибки, получена вся информация для проведения аудита в соответствии с программой аудита, он принимает положительный аудиторский отчет по финансовой отчетности.
В случаях неведения бухгалтерского учета либо утраты бухгалтерских документов на объекте государственного аудита выдается аудиторский отчет по финансовой отчетности с отказом от выражения мнения. Руководителем органа внутреннего государственного аудита направляется объекту государственного аудита и вышестоящий орган осуществляющий руководство или управление объектом государственного аудита, предписание с требованием о восстановлении бухгалтерского учета на объекте государственного аудита с определением срока завершения этой работы. При этом вносится соответствующие изменения в перечень объектов государственного аудита на соответствующий год.
Государственный аудитор выражает обоснованное мнение в случаях охвата аудитом не менее 50 % компонентов финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности).".

"268. Аудиторлық дәлелдемелердің көздері:
мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша және төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары;
тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер) жеткізуге азаматтық-құқықтық мәмілелер;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 87 қосымшасына сәйкес 406 нысаны бойынша 14-мемориалды ордері балаларды бағып - ұстағаны үшін ата-аналармен есеп айырысу бойынша ведомостер жиыны;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 93 қосымшасына сәйкес 409 нысаны бойынша 15-мемориалды ордері айырбасталмайтын операциялардан түскен кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 94 қосымшасына сәйкес 409-а нысаны бойынша 16-мемориалды ордері тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатудан кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 95 қосымшасына сәйкес 409-б нысаны бойынша 17-мемориалды ордері активтерді басқарудан кірістерді аударудың жинақтаушы ведомосі";
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 96 қосымшасына сәйкес 409-в нысаны бойынша 18-мемориалды ордері өзге операциялар бойынша кірістерді есептеудің жинақтау ведомосі";
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 97 қосымшасына сәйкес 458 нысаны бойынша 19-мемориалды ордері операциялық шығыстарды есептеудің жинақтау ведомосі";
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 98 қосымшасына сәйкес 458-а нысаны бойынша 20-мемориалды ордері бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 99 қосымшасына сәйкес 458-б нысаны бойынша 21-мемориалды ордері активтерді басқару бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 100 қосымшасына сәйкес 458-в нысаны бойынша 22-мемориалды ордері өзге операциялар бойынша шығыстарды есептеудің жинақтаушы ведомосі;
касса құжаттары;
бухгалтерлік құжаттама нысандарының 108 қосымшасына сәйкес 308-нысаны бойынша "Бас-Журнал" кітабы;
қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларының 4-қосымшасына сәйкес ҚЕ-4-нысаны бойынша қаржылық есептілік;
бюджеттік есептілік.";
305-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"305. Пікірді білдіру үшін мемлекеттік аудитор қаржылық есептілікте жосықсыз әрекеттермен немесе қателікпен туындаған елеулі бұрмалаулардың жоқ екеніне сенімді болуға тиіс.
Егер мемлекеттік аудитор қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаулардың жоқ екеніне жеткілікті және тиісті аудиторлық дәлелдеме ала алмаса, ол пікірін қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепте ескертпемен білдіруі тиіс.
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепте жоғары деңгейлі сенімділік және аудит барысында алынған дәлелдемелерді негізге ала отырып, қаржылық есептілік бойынша нақты білдірілген пікір болуы тиіс.
Егер мемлекеттік аудитор бухгалтерлік еесп жүргізудің белгіленген талаптарға сәйкес келетіні, қаржылық есептіліктің дәйекті есептік деректер негізінде жасалғаны, елеулі қателіктердің жоқ екені, аудит бағдарламасына сәйкес аудит жүргізу үшін барлық ақпараттың алынғаны туралы пікір білдірсе, ол қаржылық есептілік бойынша оң аудиторлық есеп қабылдайды.
Егер аудит объектісінде бухгалтерлік есеп жүргізілмесе немесе бухгалтерлік құжаттар жоғалса пікір білдіруден бас тартумен қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп беріледі. Ішкі мемлекеттік аудит органының басшысымен мемлекеттік аудит объектісіне және аудит объектісімен басқаратын немесе басшылықты жүзеге асыратын жоғарғы тұрған органға бухгалтерлік есепті белгіленген мерзімдерде қалпына келтіру туралы талаппен нұсқама жібереді. Осы ретте сәйкесінше жылдың мемлекеттік аудит объектілер тізбесіне тиісті өзгерістер енгізіледі;
Мемлекеттік аудитор қаржылық есептіліктің (шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) кемінде 50% -ы аудитпен қамтылған жағдайларда негізделген пікір білдіреді.".

2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца сто двадцать шестого пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жүз жиырма алтыншы абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы