Об утверждении Правила проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 467. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37310
В соответствии с подпунктом 492-2) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 467
Правила проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов разработаны в соответствии с подпунктом 492-2) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" и определяют порядок проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) технический аудит централизованных систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов (далее – технический аудит) – вид экспертных работ, проводимых в период эксплуатации инженерной инфраструктуры и (или) ее элементов с целью определения их фактического технического и технологического состояния на соответствие проектной мощности согласно государственным нормативам в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;

Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 467 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37310 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 492-2) тармақшасына, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің 2025 жылғы
30 қазандағы № 467
Бұйрыққа қосымша
Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс Министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 492-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) елді мекендердің орталықтандырылған сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық аудиті (бұдан әрі - техникалық аудит) - инженерлік инфрақұрылымды және (немесе) оның элементтерін пайдалану кезеңінде олардың нақты техникалық және технологиялық жай-күйінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес жобалық қуатқа сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізілетін сараптамалық жұмыстарының түрі;

2) организация по водоснабжению и (или) водоотведению – водохозяйственная организация (предприятие водоснабжения и водоотведения), осуществляющая полный технологический процесс водоснабжения и водоотведения и эксплуатирующая системы водоснабжения и водоотведения населенного пункта с целью оказания услуг потребителям по водоснабжению и водоотведению, а также осуществляющая технический надзор за состоянием систем водоснабжения и водоотведения потребителей, регулирующая и контролирующая развитие систем водоснабжения и водоотведения населенного пункта в целом;
3) аккредитованная организация – организация в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляющая технический аудит централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения и (или) их элементов;
4) система водоотведения – комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенных для сбора, транспортировки, очистки и отведения сточных вод;
5) система водоснабжения – комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенных для забора, хранения, подготовки, подачи и распределения воды к местам ее потребления.
3. Технический аудит проводится в целях определения:
1) фактического технического и технологического состояния элементов систем водоснабжения и водоотведения (уровень потерь, физический износ, энергетическая эффективность, оптимальность топологии, степень резервирования мощности и другие технические параметры);
2) возможности достижения очистными сооружениями систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов требований, установленных нормативно-правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и экологическим законодательством Республики Казахстан.
4. Задачами проведения технического аудита являются:
1) обеспечение принятия эффективного управления решений местными исполнительными органами и организациями по водоснабжению и (или) водоотведению;
2) определение фактических значений показателей надежности, качества, энергетической эффективности объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения;
3) получение (подготовка) исходных данных для разработки планов развития водоснабжения и водоотведения, планов по снижению сбросов сточных вод, мероприятий по приведению качества питьевой воды, в соответствие с установленными гигиеническими нормативами и санитарно-эпидемиологическими требованиями, установления нормативов водоотведения, а также для определения расходов, необходимых для эксплуатации объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения (в том числе бесхозяйных объектов), исходя из их технического состояния.

2) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым- сумен жабдықтау мен су бұрудың толық технологиялық процесін жүзеге асыратын және сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі тұтынушыларға қызметтер көрсету мақсатында елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдаланатын, сондай-ақ тұтынушылардың сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жай-күйіне техникалық қадағалауды жүзеге асыратын, елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тұтастай дамуын бақылайтын су шаруашылығы ұйымы ;
3) аккредиттелген ұйым-Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелеріне және (немесе) олардың элементтеріне техникалық аудитті жүзеге асыратын ұйым;
4) су бұру жүйесі - сарқынды суларды жинауға, тасымалдауға, тазартуға және бұруға арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
5) сумен жабдықтау жүйесі – суды тұтыну орындарына алуға, сақтауға, дайындауға, беруге және таратуға арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені.
3. Техникалық аудит:
1) сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерінің нақты техникалық және технологиялық жай-күйі (шығындар деңгейі, физикалық тозу, энергетикалық тиімділік, топологияның оңтайлылығы, қуатты резервтеу дәрежесі және басқа да техникалық параметрлер);
2) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің тазарту құрылыстарының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген талаптарға қол жеткізу мүмкіндіктерін анықтау мақсатында жүргізіледі.
4. Техникалық аудитті жүргізудің міндеттері:
1) жергілікті атқарушы органдар мен сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдардың шешімдерді тиімді басқаруды қабылдауын қамтамасыз ету;
2) орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің сенімділігі, сапасы, энергетикалық тиімділігі көрсеткіштерінің нақты мәндерін айқындау;
3) сумен жабдықтауды және су бұруды дамыту жоспарларын, сарқынды сулардың төгінділерін азайту жөніндегі жоспарларды, ауыз судың сапасын белгіленген гигиеналық нормативтерге және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келтіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін, су бұру нормативтерін белгілеу үшін, сондай-ақ орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің объектілерін (оның ішінде иесіз объектілерді) олардың техникалық жай-күйіне қарай пайдалану үшін қажетті шығыстарды айқындау үшін бастапқы деректерді алу (дайындау).

5. Технический аудит проводится:
1) один раз в течение действия тарифов на регулируемые услуги по водоснабжению и (или) водоотведению, но не реже одного раза в пять лет;
2) при принятии организации по водоснабжению и (или) водоотведению, в эксплуатацию бесхозяйных объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Для решения задач, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, организация по водоснабжению и (или) водоотведению, руководствуется положениями настоящих Правил.
7. Технический аудит проводится, за счет тарифных средств организации по водоснабжению и (или) водоотведению.
8. Срок выполнения экспертных работ по техническому аудиту определяется договором и не превышает шестьдесят календарных дней.
9. Организация по водоснабжению и (или) водоотведению оказывает аккредитованной организации полное техническое содействие при осуществлении технического аудита.
10. Организация, проводящая технический аудит на объектах водоснабжения и водоотведения имеет в своем составе следующих специалистов:
1) Руководитель проекта / главный инженер;
2) Инженеры по водоснабжению — не менее двух специалистов с подтверждҰнным опытом проведения обследований;
3) Инженер по водоотведению — специалист с опытом обследования систем водоотведения;
4) Инженер-энергетик — специалист с опытом работы с насосными станциями и энергетическим оборудованием;
5) Инженер-эколог — специалист с профильным экологическим образованием, знанием санитарных норм и природоохранного законодательства;
6) Лаборант (химик-аналитик) — специалист со стажем работы в аккредитованной лаборатории;
7) Техники (монтажники приборов, операторы телеинспекции) — специалисты с опытом работы с диагностическим оборудованием;
8) Специалист по неразрушающему контролю — сертифицированный специалист по ультразвуковой и видеодиагностике.
Все специалисты должны иметь подтверждҰнный стаж работы по соответствующей специальности не менее трех лет.
Глава 2. Порядок проведения технического аудита на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов
11. Организация по водоснабжению и (или) водоотведению информирует местные исполнительные органы о дате и сроках проведения технического аудита, ходе его проведения.
12. В информации, направляемой организацией по водоснабжению и (или) водоотведению, в местные исполнительные органы, содержатся сведения об аттестованных экспертах, которые будут проводить технический аудит, а также план проведения технического аудита, разрабатываемый в соответствии с пунком 13 настоящих Правил.

5. Техникалық аудит жүргізіледі:
1) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің қолданылуы ішінде бір рет, бірақ кемінде бес жылда бір рет;
2) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымды қабылдаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің иесіз объектілерін пайдалану.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген міндеттерді шешу үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым осы Қағидалардың ережелерін басшылыққа алады.
7. Техникалық аудит сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның тарифтық қаражаты есебінен жүргізіледі.
8. Техникалық аудит бойынша сараптамалық жұмыстарды орындау мерзімі шартта айқындалады және күнтізбелік алпыс күннен аспайды.
9. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым аккредиттелген ұйымға техникалық аудитті жүзеге асыру кезінде толық техникалық жәрдем көрсетеді.
10. Сумен жабдықтау және су бұру объектілерінде техникалық аудит жүргізетін ұйымның құрамында мынадай мамандар бар:
1) жоба жетекшісі / бас инженер;
2) сумен жабдықтау жөніндегі инженерлер — тексеру жүргізудің расталған тәжірибесі бар кемінде екі маман;;
3) су бұру жөніндегң инженер — су бұру жүйелерін зерттеу тәжірибесі бар маман;
4) инженер-энергетик — сорғы станциялары мен энергетикалық жабдықтармен жұмыс істеу тәжірибесі бар маман;
5) инженер-эколог — бейінді экологиялық білімі, санитарлық нормалар мен табиғат қорғау заңнамасын білетін маман;
6) лаборант (химик-аналитик) — аккредиттелген зертханада жұмыс өтілі бар маман;
7) Техниктер (аспаптарды монтаждаушылар, телеинспекция операторлары) — диагностикалық жабдықтармен жұмыс істеу тәжірибесі бар мамандар;
8) бұзбайтын бақылау жөніндегі маман — ультрадыбыстық және бейнедиагностикасы жөніндегі сертификатталған маман.
2-бөлім. Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жүргізу тәртібі
11. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым жергілікті атқарушы органдарды техникалық аудитті жүргізу күні мен мерзімдері, оны өткізу барысы туралы хабардар етеді.
12. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым жергілікті атқарушы органдарға жіберетін ақпаратта техникалық аудит жүргізетін аттестатталған сарапшылар туралы мәліметтер, сондай-ақ осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес әзірленетін техникалық аудит жүргізу жоспары қамтылады.

13. План проведения технического аудита содержит:
1) перечень объектов, подлежащих техническому аудиту;
2) сроки (этапы) проведения технического аудита;
3) перечень параметров, технических характеристик или иных показателей объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения, в отношении которых будет проведено техническое аудит;
4) сведения об уполномоченном лице организации по водоснабжению и (или) водоотведению, утвердившем план.
14. Состав работ по техническому аудиту на системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов включает в себя:
1) камеральное обследование;
2) техническую инвентаризацию имущества, включая натурное, визуальное-измерительное обследование и инструментальное обследование централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения и (или) их элементов;
3) определение технико-экономической эффективности централизованных систем водоснабжения и водоотведения и (или) их элементов.
Параграф 1. Камеральное обследование
15. При проведении камерального обследования на сетях водоснабжения и водоотведения, аккредитованной организацией рассматривается следующая нормативно-техническая документация:
1) проектная документация (включая чертежи - план, профиль, спецификации, пояснительная записка), содержащая функционально-технологические, конструктивные и инженерно-технические решения;
2) исполнительная документация, содержащая сведения о технических характеристиках инженерных сетей, о соответствии фактически выполненных работ проектной документации, о внесенных в них по согласованию с проектной организацией изменениях;
3) эксплуатационная документация в соответствии с внутренним регламентом эксплуатации водопроводной (канализационной) сети;
4) документация организации по водоснабжению и (или) водоотведению, содержащая сведения:
о техническом состоянии сетей систем водоснабжения и водоотведения и (или) их элементов, в том числе отчеты по телевизионной диагностике сетей, дефектные ведомости;
об аварийности на сетях систем водоснабжения и водоотведения и (или) их элементов, включающие, в том числе сооружения, уровне потерь воды в сетях и сооружениях системах водоснабжения;
о сроках эксплуатации и износе сетей и сооружений;
о результатах определения качества воды (исходной и после водоподготовки) в точках, определенных в программе производственного контроля качества питьевой воды;
о результатах определения качества сточных вод в точках, определенных программой контроля состава и свойств сточных вод, для определения технической возможности очистных сооружений по соблюдению проектных параметров очистки сточных вод и установленных нормативов допустимых концентрации вредных веществ, иных веществ и микроорганизмов, лимитов на сбросы, установленных в соответствии экологическим законодательством.
При отсутствии перечисленной технической информации составляется конструктивная схема объектов - основание для натурного обследования централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения (включая установленное на таких объектах оборудование).

13. Техникалық аудит жүргізу жоспары мыналарды қамтиды:
1) Техникалық аудитке жататын объектілердің тізбесі;
2) техникалық аудитті жүргізу мерзімдері (кезеңдері);
3) оларға қатысты техникалық аудит жүргізілетін орталықтандырылған сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың жүйелері объектілерінің параметрлерінің, техникалық сипаттамаларының немесе өзге де көрсеткіштерінің тізбесі;
4) жоспарды бекіткен сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның уәкілетті тұлғасы туралы мәліметтер.
14. Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде техникалық аудит жөніндегі жұмыстардың құрамына мыналар кіреді:
1) камералдық тексеру;
2) заттай, көрнекі-өлшеуіш зерттеп-қарауды және орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерін және (немесе) олардың элементтерін заттай, көзбен шолып-өлшеу және аспаптық тексеруді қоса алғанда, мүлікті техникалық түгендеу;
3) орталықтандырылған сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің және (немесе) олардың элементтерінің техникалық-экономикалық тиімділігін айқындау.
Параграф 1. Камералдық тексеру
15. Сумен жабдықтау және су бұру желілерінде камералдық тексеру жүргізу кезінде аккредиттелген ұйым мынадай нормативтік-техникалық құжаттаманы қарайды:
1) функционалдық - технологиялық, конструктивтік және инженерлік-техникалық шешімдерді қамтитын жобалау құжаттамасы (сызба-жоспарды, бейінді, ерекшеліктерді, түсіндірме жазбаны қоса алғанда);
2) инженерлік желілердің техникалық сипаттамалары туралы, нақты орындалған жұмыстардың жобалау құжаттамасына сәйкестігі туралы, оларға жобалау ұйымымен келісім бойынша енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді қамтитын атқарушылық құжаттама;
3) су құбыры (кәріз) желісін пайдаланудың ішкі регламентіне сәйкес пайдалану құжаттамасы;
4) мәліметтерді қамтитын сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның құжаттамасы:
- сумен жабдықтау және су бұру жүйелері желілерінің және (немесе) олардың элементтерінің техникалық жай-күйі туралы, оның ішінде желілердің телевизиялық диагностикасы бойынша есептер, ақаулы ведомостар;
- сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің желілеріндегі және (немесе) олардың элементтеріндегі авариялық, оның ішінде құрылыстарды, сумен жабдықтау жүйелерінің желілері мен құрылыстарындағы су ысыраптарының деңгейі туралы;
- желілер мен құрылыстарды пайдалану мерзімдері және тозуы туралы;
- ауыз судың сапасын өндірістік Бақылау бағдарламасында айқындалған нүктелердегі судың сапасын (бастапқы және су дайындаудан кейінгі) айқындау нәтижелері туралы;
- сарқынды суларды тазартудың жобалық параметрлерін және зиянды заттардың, өзге де заттар мен микроорганизмдердің жол берілетін шоғырлануының белгіленген нормативтерін, экологиялық заңнамаға сәйкес белгіленген төгінділерге арналған лимиттерді сақтау бойынша тазарту құрылыстарының техникалық мүмкіндігін айқындау үшін сарқынды сулардың құрамы мен қасиеттерін бақылау бағдарламасында айқындалған нүктелердегі сарқынды сулардың сапасын айқындау нәтижелері туралы.
Санамаланған техникалық ақпарат болмаған кезде объектілердің конструктивтік схемасы - орталықтандырылған сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың жүйелерін (осындай объектілерде орнатылған жабдықты қоса алғанда) заттай тексеру үшін негіз жасалады.

16. При проведении камерального обследования сооружений, оборудования, установленного на объектах централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения, подвергается анализу нормативно-техническая документация: паспорта на сооружения, оборудование, руководство (инструкция) по эксплуатации оборудования, проектная документация, исполнительная документация (содержащая сведения о соответствии выполненных в натуре работ с проектной документацией или о внесенных в них по согласованию с проектировщиком изменениях), план-график планово-предупредительного ремонта, отчеты о выполнении планово-предупредительных ремонтов, акт технического освидетельствования объекта, аварийный акт (содержащий сведения о повреждениях трубопроводов, сооружений и оборудования на водопроводной сети или нарушение их эксплуатации).
17. При наличии в организациях по водоснабжению и (или) водоотведению, информационных систем учета, созданных для централизованного ведения и актуализации данных о местоположении, технических характеристиках сетей водоснабжения и водоотведения, сооружений, оборудования, а также бухгалтерской, эксплуатационной, ремонтной и иной информации, отражающей техническое состояние объектов, камеральное обследование проводится на основании анализа сведений таких информационных систем.
18. По результатам анализа нормативно-технической документации на объекты централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения устанавливаются следующие данные:
1) год постройки объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения;
2) дата ввода в эксплуатацию объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения;
3) материал, диаметр трубопроводов по проекту и по исполнительной документации, их фактическое состояние, процент износа;
4) расчетные и фактические параметры давления и пропускной способности трубопровода и иных объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения;
5) сведения об аварийности объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения за период с момента проведения предыдущего технического аудита, а в случае проведения технического аудита в соответствии с настоящими требованиями впервые - за последние пять лет;
6) информация о проведении аварийных и ремонтных работ на объектах централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения с указанием точных мест проведения (адресов) выполнения работ, об их фактических объемах, результатов проведенных работ (влияние результатов работ на функционирование систем);

16. Орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің объектілерінде орнатылған құрылыстарға, жабдықтарға камералдық зерттеу жүргізу кезінде мынадай нормативтік-техникалық құжаттама талданады: құрылыстарға, жабдықтарға паспорттар, жабдықтарды пайдалану жөніндегі басшылық (нұсқаулық), жобалау құжаттамасы, атқару құжаттамасы (заттай орындалған жұмыстардың жобалау құжаттамасына сәйкестігі туралы немесе жобалаушымен келісім бойынша оларға енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді қамтиды), жоспарлы-алдын ала жөндеудің жоспар-кестесі, жоспарлы-алдын ала жөндеудің орындалуы туралы есептер, объектіні техникалық куәландыру актісі, авариялық акт (су құбыры желісіндегі құбырлардың, құрылыстар мен жабдықтардың зақымдануы немесе оларды пайдаланудың бұзылуы туралы мәліметтерді қамтитын).
17. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру ұйымдарында сумен жабдықтау және су бұру желілерінің, құрылыстардың, жабдықтардың орналасқан жері, техникалық сипаттамалары туралы деректерді орталықтандырылған жүргізу және өзектендіру үшін құрылған ақпараттық есепке алу жүйелері, сондай-ақ объектілердің техникалық жай-күйін көрсететін бухгалтерлік, пайдалану, жөндеу және өзге де ақпаратты камералдық тексеру осындай ақпараттық жүйелердің мәліметтерін талдау негізінде жүргізіледі.
18. орталықтандырылған Сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың жүйелерінің объектілеріне нормативтік-техникалық құжаттаманы талдау нәтижелері бойынша мынадай деректер белгіленеді:
1) орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің салынған жылы;
2) орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің объектілерін пайдалануға беру күні;
3) жоба бойынша және атқарушылық құжаттама бойынша құбыржолдардың материалы, диаметрі, олардың нақты жай-күйі, тозу пайызы;
4) құбырдың және орталықтандырылған сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұру жүйелерінің өзге де объектілерінің қысымы мен өткізу қабілетінің есептік және нақты параметрлері;
5) алдыңғы техникалық аудит жүргізілген кезден бастап кезеңде, ал соңғы бес жылда алғаш рет осы талаптарға сәйкес техникалық аудит жүргізілген жағдайда - орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің авариялылығы туралы мәліметтер;
6) осындай жұмыстарды орындаудың нақты орындарын (мекенжайларын) көрсете отырып, орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің объектілерінде авариялық және жөндеу жұмыстарын жүргізу туралы, олардың нақты көлемі, жүргізілген жұмыстардың нәтижелері туралы ақпарат (жұмыс нәтижелерінің жүйелердің жұмыс істеуіне әсері);

7) информация о наличии или отсутствии технической возможности сооружений водоподготовки, работающих в штатном режиме, об обеспечении подготовки питьевой воды в соответствии с требованиями Гигиенических нормативов показателей безопасности хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования, утвержденного Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-138 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30713) и стандартов, Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов", утвержденные Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 26 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31934), с учетом состояния источника водоснабжения;
8) информация о наличии или отсутствии технической возможности канализационных очистных сооружений в обеспечении проектных параметров очистки сточных вод и соблюдение нормативов допустимых сбросов загрязняющих веществ, иных веществ и микроорганизмов, лимитов на сбросы, установленных в соответствии экологическим законодательством.
Параграф 2. Техническая инвентаризация имущества систем водоснабжения и водоотведения
19. Техническая инвентаризация централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения осуществляется на основании плана технического аудита с определением параметров технической инвентаризации по каждому инвентаризационному объекту, сформированному организацией по водоснабжению и (или) водоотведению, на основании камерального обследования.
20. Техническая инвентаризация объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения включает в себя:
1) фактическое обследование месторасположения объекта и определение основных технических параметров (диаметр, материал, типоразмеры);
2) визуально-измерительное обследование, в том числе включая:
наружный и внутренний осмотр насосных станций и сооружений, трубопроводов;
оценку технического состояния объекта обследования по совокупности и характеру визуально наблюдаемых дефектов, повреждений, утечек;
сравнение данных об объектах централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения, полученных в ходе камерального обследования, с фактическими характеристиками систем, установленными при визуально-измерительном обследовании;

7) Судың көзінің жай-күйін ескере отырып, сумен жабдықтау көздерінің жағдайына сәйкес, штаттық режимде жұмыс істейтін су дайындау құрылыстарының техникалық мүмкіндіктерінің бар немесе жоқ екендігі туралы ақпарат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № ҚР ДСМ-138 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30713 болып тіркелген) "Шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану қауіпсіздігі көрсеткіштерінің гигиеналық нормативтерінінің талаптарына және сумен жабдықтау көзінің жағдайын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 26 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31934 болып тіркелген) "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына және стандарттарға сәйкес ауыз суды дайындауды қамтамасыз ету туралы штаттық режимде жұмыс істейтін су дайындау құрылыстарының техникалық мүмкіндігінің болуы немесе болмауы туралы ақпарат;
8) Сарқынды суларды тазартудың жобалық параметрлерін қамтамасыз етуде кәріздік тазарту құрылыстарының техникалық мүмкіндігінің болуы немесе болмауы туралы ақпарат және экологиялық заңнамаға сәйкес белгіленген ластаушы заттардың, өзге де заттар мен микроорганизмдердің жол берілетін төгінділері нормативтерінің, төгінділерге лимиттердің сақталуы.
2. Параграф Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің мүлкін техникалық түгендеу
19. Орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерін техникалық түгендеу камералдық тексеру негізінде сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым қалыптастырған әрбір түгендеу объектісі бойынша техникалық түгендеу параметрлерін айқындай отырып, техникалық аудит жоспары негізінде жүзеге асырылады.
20. Орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерін техникалық түгендеу мыналарды қамтиды:
1) объектінің орналасқан жерін нақты тексеру және негізгі техникалық параметрлерді анықтау (диаметрі, материалы, типтік өлшемдері);
2) көзбен шолып-өлшеп тексеру, оның ішінде:
сорғы станциялары мен құрылыстарын, құбырларын сыртқы және ішкі тексеру;
көзбен көріп байқалатын ақаулардың, зақымданулардың, ағып кетулердің жиынтығы мен сипаты бойынша тексеру объектісінің техникалық жай-күйін бағалау;
камералдық тексеру барысында алынған орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілері туралы деректерді көзбен шолып-өлшеп тексеру кезінде белгіленген жүйелердің нақты сипаттамаларымен салыстыру;

3) выборочное инструментальное обследование, проводимое в случае, если фактическое и визуально-измерительное обследование не позволяют достичь целей технического аудита, включающее в том числе:
проведение теледиагностики трубопроводов;
поиск утечек и дефектоскопии инструментальными методами;
диагностику оборудования, установленного на водозаборных сооружениях, сооружениях водоподготовки, сооружениях очистки сточных вод и обработки осадка сточных вод, водопроводных и канализационных насосных станциях, диагностику зданий и сооружений;
замер фактических характеристик оборудования, инструментальное обследование оборудования, включая при необходимости частичную или полную разборку.
21. Программа инструментального обследования разрабатывается на основе результатов и выводов фактического, визуально-измерительного обследований, при этом инструментальное обследование обязательно проводится в случаях:
1) предварительного вывода о необходимости модернизации объекта;
2) предварительного вывода о предаварийном состоянии.
В иных случаях решение о проведении инструментального обследования принимается по усмотрению организации по водоснабжению и (или) водоотведению, при недостаточности данных фактического и визуально-измерительного анализа для достижения целей технического аудита.
22. Программы инструментальных обследований разрабатываются в зависимости от вида, материала изготовления и состояния объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения и условий их эксплуатации.
Программы инструментальных обследований нацелены на выявление и оценку дефектов и повреждений, характерных для объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения с учетом материала изготовления и состояния обследуемых объектов и условий их эксплуатации.
23. По итогам технической инвентаризации имущества определяются:
1) процент износа объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения;
2) актуальное техническое состояние объекта на дату обследования;
3) предельные сроки проведения ремонта или реконструкции объектов.
24. Износ трубопроводов и недоступных для осмотра сооружений определяется по срокам службы как соотношение фактически прослуженного времени к средненормативному сроку службы.
В случаях, когда фактически прослуженное время приближается к нормативному или превышает его, а предположительный (остаточный) срок службы сооружения, определяемый экспертным путем, превышает нормативный срок, то процент износа определяется отношением фактически прослуженного времени к сумме прослуженного и предположительного (остаточного) срока службы.
В случаях, когда фактически прослуженное время приближается к нормативному или превышает его, а трубопроводы и другие объекты и сооружения доступны для осмотра и инструментального обследования, физический износ трубопровода и других объектов определяется организацией, осуществляющей водоснабжение и (или) водоотведение, самостоятельно либо с привлечением аккредитованной организации.

3) Егер нақты және көзбен шолып-өлшеп тексеру техникалық аудит мақсаттарына қол жеткізуге мүмкіндік бермеген жағдайда жүргізілетін ішінара аспаптық тексеру, оның ішінде:
құбырларға теледиагностика жүргізу;
аспаптық әдістермен ағып кетуді және дефектоскопияны іздеу;
су жинау құрылыстарында, су дайындау құрылыстарында, сарқынды суларды тазарту және сарқынды сулардың тұнбасын өңдеу құрылыстарында, су құбыры және кәріз сорғы станцияларында орнатылған жабдықтарды диагностикалау, ғимараттар мен құрылыстарды диагностикалау;
жабдықтың нақты сипаттамаларын өлшеу, қажет болған жағдайда ішінара немесе толық бөлшектеуді қоса алғанда, жабдықты аспаптық тексеру.
21. Аспаптық тексеру бағдарламасы нақты, көзбен шолу-өлшеу зерттеулерінің нәтижелері мен қорытындылары негізінде әзірленеді, бұл ретте аспаптық тексеру міндетті түрде мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) объектіні жаңғырту қажеттілігі туралы алдын ала қорытынды;
2) авариялық жағдай туралы алдын ала қорытынды.
Өзге жағдайларда құрал-саймандық тексеру жүргізу туралы шешім сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның қалауы бойынша техникалық аудит мақсаттарына қол жеткізу үшін нақты және көзбен шолып-өлшеу талдауының деректері жеткіліксіз болған кезде қабылданады.
22. Аспаптық тексеру бағдарламалары орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің түріне, дайындау материалына және жай-күйіне және оларды пайдалану жағдайларына байланысты әзірленеді.
Аспаптық зерттеу бағдарламалары зерттелетін объектілердің дайындау материалы мен жай-күйін және оларды пайдалану шарттарын ескере отырып, орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің объектілеріне тән ақаулар мен зақымдануларды анықтауға және бағалауға бағытталған.
23. Мүлікті техникалық түгендеу қорытындысы бойынша:
1) орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің тозу пайызы;
2) объектінің тексеру күніндегі өзекті техникалық жай-күйі;
3) объектілерді жөндеуді немесе реконструкциялауды жүргізудің шекті мерзімдері.
24. Құбырлардың және тексеруге қолжетімсіз құрылыстардың тозуы қызмет ету мерзімдері бойынша нақты қызмет еткен уақыттың орташа нормативті қызмет мерзіміне арақатынасы ретінде айқындалады.
іс жүзінде қызмет еткен уақыт нормативтік уақытқа жақындаған немесе одан асқан, ал сараптамалық жолмен айқындалатын құрылыстың болжамды (қалдық) қызмет ету мерзімі нормативтік мерзімнен асқан жағдайларда, тозу пайызы іс жүзінде қызмет еткен уақыттың қызмет еткен және болжамды (қалдық) қызмет ету мерзімінің сомасына қатынасымен айқындалады.
Нақты қызмет еткен уақыт нормативке жақындаған немесе одан асып кеткен, ал құбырлар мен басқа да объектілер мен құрылыстар қарап-тексеру және аспаптық тексеру үшін қолжетімді болған жағдайларда құбыржол мен басқа да объектілердің физикалық тозуын сумен жабдықтауды және (немесе) су бұруды жүзеге асыратын ұйым дербес не аккредиттелген ұйымды тарта отырып айқындайды.

Параграф 3. Определение технико-экономической эффективности объектов систем водоснабжения и водоотведения
25. Технико-экономическая эффективность объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения определяется для каждого объекта технического аудита либо группы объектов, имеющих единые признаки (расположение, функциональное назначение, модель и марка).
Для каждой группы объектов технического аудита формируется перечень показателей, которые отражают его технико-экономические характеристики. Данные характеристики отражают эффективность использования ресурсов для выполнения полезной функции объектом и выражаются как удельный показатель. К показателям технико-экономической характеристики объекта также относится коэффициент полезного действия.
Технико-экономическая эффективность объектов систем водоснабжения и (или) водоотведения и их элементов определяется в сопоставлении с технико-экономическими характеристиками имеющие наилучшие технологий.
26. Для объектов централизованных систем водоснабжения производится определение (оценка):
1) проектных и фактических характеристик объектов водоснабжения на период проведения оценки с целью определения дефицита (профицита) производственных мощностей, полезного объема регулирующих емкостей;
2) технических характеристик сооружений водоподготовки с учетом состояния источника водоснабжения и его сезонных изменений;
3) соответствия применяемых технологических решений требуемой эффективности очистки на основе учета сведений о качестве питьевой воды, подаваемой насосными станциями в распределительную водопроводную сеть, требованиям, установленными нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, законодательством в области охраны окружающей среды, водным законодательством;
4) оптимальности эксплуатационных характеристик водозаборных сооружений, водоподготовки, насосных станций и водопроводной сети;
5) удельного количества повреждений и аварий на водопроводных сетях, продолжительности перерывов водоснабжения;
6) технологических нарушений на сооружениях водоподготовки и водопроводной сети за год, предшествующий проведению оценки;
7) оперативности реагирования и общего времени устранения аварий и технологических нарушений при работе оборудования и водопроводных сетей;
8) качества питьевой воды на выходе с водоочистных сооружений и в распределительной водопроводной сети на соответствие требованиям, установленными нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

3-параграф. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері объектілерінің техникалық-экономикалық тиімділігін айқындау
25. Орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің техникалық-экономикалық тиімділігі техникалық аудиттің әрбір объектісі не бірыңғай белгілері (орналасуы, функционалдық мақсаты, моделі мен маркасы) бар объектілер тобы үшін айқындалады.
Техникалық аудит объектілерінің әрбір тобы үшін оның техникалық-экономикалық сипаттамаларын көрсететін көрсеткіштердің тізбесі қалыптастырылады. Бұл сипаттамалар объектінің пайдалы функциясын орындауы үшін ресурстарды пайдалану тиімділігін көрсетеді және үлестік көрсеткіш ретінде көрсетіледі. Нысанның техникалық-экономикалық сипаттамасының көрсеткіштеріне пайдалы әсер коэффициенті де жатады.
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің және олардың элементтерінің техникалық-экономикалық тиімділігі ең жақсы технологиялары бар техникалық-экономикалық сипаттамалармен салыстыра отырып айқындалады.
26. Орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелерінің объектілері үшін анықтау (бағалау)жүргізіледі:
1) өндірістік қуаттардың тапшылығын (профицитін), реттеуші сыйымдылықтардың пайдалы көлемін айқындау мақсатында бағалау жүргізу кезеңінде сумен жабдықтау объектілерінің жобалық және нақты сипаттамаларын;
2) сумен жабдықтау көзінің жай-күйін және оның маусымдық өзгерістерін ескере отырып, су дайындау құрылыстарының техникалық сипаттамаларын;
3) сорғы станциялары таратушы су құбыры желісіне беретін ауыз судың сапасы туралы мәліметтерді есепке алу негізінде қолданылатын технологиялық шешімдердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде, қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамада, су заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі;
4) су жинау құрылыстарының, су дайындаудың, сорғы станциялары мен су құбыры желісінің пайдалану сипаттамаларының оңтайлылығы;
5) су құбыры желілеріндегі зақымданулар мен авариялардың үлес саны, сумен жабдықтау үзілістерінің ұзақтығы;
6) Су дайындау құрылыстарындағы және су құбыры желісіндегі бағалау жүргізу алдындағы жыл ішіндегі технологиялық бұзушылықтар;
7) ден қою жеделдігі және жабдықтар мен су құбыры желілерінің жұмысы кезіндегі авариялар мен технологиялық бұзушылықтарды жоюдың жалпы уақыты;
8) су тазарту құрылыстарынан және су құбыры желісіндегі ауыз судың халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкестігі .

27. Для объектов централизованных систем водоотведения производится определение (оценка):
1) объемов сброса сточных вод, подвергающихся очистке, в том числе:
доля сточных вод, подвергающейся очистке, в общем объеме сточных вод, сбрасываемых в централизованные общесплавные и бытовые системы водоотведения;
доля поверхностных сточных вод, подвергающихся очистке, в общем объеме поверхностных сточных вод, принимаемых в централизованную ливневую систему водоотведения;
доля промывных вод водопроводных станций, подвергающихся очистке, в общем объеме сброса промывных вод водопроводных станций;
доля сточных вод, прошедших обеззараживание, обеспечивающее нормативное качество сточных вод по микробиологическим показателям, в общем объеме сброса сточных вод;
2) объемов сброса неочищенных сточных вод;
3) наличия прямых выпусков с формированием сведений по водоему-приемнику, диаметрам, расходам сточных вод;
4) проектных и технических характеристик объектов водоотведения в период проведения оценки с целью определения дефицита (профицита) производственных мощностей;
5) технического состояния коллекторов на основе результатов технического осмотра, обследования с использованием мобильных диагностических средств;
6) аварийности на сооружениях водоотведения и количества засоров в канализационной сети за год, предшествующий проведению оценки;
7) технологических нарушений на сооружениях и сетях систем водоотведения за год, предшествующий проведению оценки;
8) оперативности реагирования и общего времени устранения аварий и технологических нарушений при работе оборудования, сооружений и инженерных сетей;
9) технических характеристик и возможности канализационных очистных сооружений и сооружений по обработке осадка сточных вод обеспечивать проектные параметры качества очистки сточных вод и обработки осадка сточных вод;
10) технических характеристик объектов для хранения осадка сточных вод и наличия дефицита или резерва их мощности;
11) соответствия применяемых технологических решений требуемой эффективности очистки на основе учета сведений о качестве, соответствующем требованиям, установленным законодательством в области охраны окружающей среды, водным законодательством;
12) оптимальности эксплуатационных характеристик элементов систем водоотведения, в том числе сетей, канализационных очистных сооружений, сооружений по обработке осадка сточных вод (в том числе, с определением доли осадка сточных вод, обработанного или утилизированного до экологически безопасного состояния);

27. Орталықтандырылған су бұру жүйелерінің объектілері үшін анықтау (бағалау)жүргізіледі:
1) тазартуға жататын сарқынды суларды ағызу көлемдері, оның ішінде:
орталықтандырылған жалпы ағынды және тұрмыстық су бұру жүйелеріне ағызылатын сарқынды сулардың жалпы көлеміндегі тазартуға жататын сарқынды сулардың үлесі;
су бұрудың орталықтандырылған нөсер жүйесіне қабылданатын жерүсті сарқынды суларының жалпы көлеміндегі тазартуға жататын жерүсті сарқынды суларының үлесі;
су құбыры станцияларының шайынды суларын ағызудың жалпы көлеміндегі тазартуға жататын су құбыры станцияларының шайынды суларының үлесі;
Ағынды суларды ағызудың жалпы көлеміндегі микробиологиялық көрсеткіштер бойынша сарқынды сулардың нормативтік сапасын қамтамасыз ететін зарарсыздандырудан өткен сарқынды сулардың үлесі;
2) тазартылмаған сарқынды суларды ағызу көлемі;
3) су айдыны-қабылдағыш, сарқынды сулардың диаметрлері, шығыстары бойынша мәліметтерді қалыптастыра отырып, тікелей шығарылымдардың болуы;
4) өндірістік қуаттардың тапшылығын (профицитін) айқындау мақсатында бағалау жүргізу кезеңінде су бұру объектілерінің жобалық және техникалық сипаттамаларын;
5) жылжымалы диагностикалық құралдарды пайдалана отырып, техникалық байқау, тексеру нәтижелері негізінде коллекторлардың техникалық жай-күйі;
6) су бұру құрылыстарындағы авариялылық және бағалау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдағы кәріз желісіндегі бітелу саны;
7) бағалау жүргізудің алдындағы жыл ішіндегі су бұру жүйелерінің құрылыстары мен желілеріндегі технологиялық бұзушылықтар;
8) жабдықтардың, құрылыстардың және инженерлік желілердің жұмысы кезінде авариялар мен технологиялық бұзушылықтарды жоюдың жалпы уақыты мен ден қою жеделдігі ;
9) кәріздік тазарту құрылыстары мен сарқынды сулардың тұнбасын өңдеу жөніндегі құрылыстардың техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктері сарқынды суларды тазарту және сарқынды сулардың тұнбасын өңдеу сапасының жобалық параметрлерін қамтамасыз етуге;
10) сарқынды сулардың тұнбасын сақтауға арналған объектілердің техникалық сипаттамаларын және олардың тапшылығының немесе қуат резервінің болуын;
11) қолданылатын технологиялық шешімдердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамада, су заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін сапа туралы мәліметтерді есепке алу негізінде талап етілетін тазарту тиімділігіне сәйкестігі;
12) су бұру жүйелері, оның ішінде желілердің, кәріздік тазарту құрылыстары, сарқынды сулардың тұнбасын өңдеу жөніндегі құрылыстар элементтерінің (оның ішінде экологиялық қауіпсіз күйге дейін өңделген немесе кәдеге жаратылған сарқынды сулар тұнбасының үлесін айқындай отырып) пайдалану сипаттамаларының оңтайлылығы;

13) содержания загрязняющих веществ, иных веществ и микроорганизмов в составе сточных вод и соответствия состава и свойств сточных вод требованиям, установленными законодательством в области охраны окружающей среды.
28. Оценка технической возможности канализационных очистных сооружений, очищение сточных вод до нормативных показателей производится путем сравнения фактических показателей состава и свойств очищенных сточных вод (включая бактериологические показатели) на соответствие проектным параметрам очистки сточных вод, установленным нормативам допустимых сбросов загрязняющих веществ, иных веществ и микроорганизмов, лимитам на сбросы, а в части определения эффективности сооружений обеззараживания сточных вод - на соответствие санитарным нормам и правилам.
Для канализационных очистных сооружений, не обеспеченных узлами обеззараживания сточных вод, оценка эффективности обеззараживания не производится.
Для оценки используются среднегодовые значения состава и свойств сточных вод за период не менее двух лет (за исключением случаев отсутствия таких данных при передаче бесхозяйных объектов), а также информация о количестве проб очищенных сточных вод, не соответствующих проектным параметрам очистки и установленным нормативам допустимых сбросов загрязняющих веществ и микроорганизмов, лимитам на сбросы по каждому нормируемому показателю. При соответствии фактического среднегодового качества сточных вод проектным параметрам очистки или концентрации в составе установленных нормативам допустимых сбросов, лимитов на сбросы окончательная оценка производится с учетом числа проб сточных вод, не соответствующих проектным или нормативным показателям. В результате выявляются показатели, по которым не достигается стабильного нормативного качества сточных вод.
29. По итогам завершения технического аудита составляется заключение технического аудита, содержащий результаты проведенного технического аудита, подписываемый руководителем аккредитованной организации и согласованный с уполномоченным лицом организации по водоснабжению и (или) водоотведению.
30. Заключение технического аудита содержит:
1) перечень объектов, в отношении которых проведен технический аудит;
2) перечень параметров, технических характеристик, фактических показателей деятельности организации по водоснабжению и (или) водоотведению, или иных показателей объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения, выявленных в процессе проведения технического аудита;

13) сарқынды сулар құрамындағы ластаушы заттардың, өзге де заттар мен микроорганизмдердің болуы және сарқынды сулардың құрамы мен қасиеттерінің қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамада белгіленген талаптарға сәйкестігі.
28. Кәріздік тазарту құрылыстарының техникалық мүмкіндігін бағалау, сарқынды суларды нормативтік көрсеткіштерге дейін тазарту тазартылған сарқынды сулардың құрамы мен қасиеттерінің нақты көрсеткіштерін (бактериологиялық көрсеткіштерді қоса алғанда) сарқынды суларды тазартудың жобалық параметрлеріне, ластаушы заттардың, өзге де заттар мен микроорганизмдердің жол берілетін төгінділерінің белгіленген нормативтеріне, төгінділерге арналған лимиттерге, ал сарқынды суларды зарарсыздандыру құрылыстарының тиімділігін айқындау бөлігінде санитарлық нормалар мен қағидаларға сәйкестігін салыстыру жолымен жүргізіледі
Сарқынды суларды зарарсыздандыру тораптарымен қамтамасыз етілмеген кәріздік тазарту құрылыстары үшін зарарсыздандыру тиімділігін бағалау жүргізілмейді.
Бағалау үшін кемінде екі жыл кезеңдегі сарқынды сулардың құрамы мен қасиеттерінің орташа жылдық мәндері (иесіз объектілерді беру кезінде мұндай деректер болмаған жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ тазартудың жобалық параметрлеріне және ластаушы заттар мен микроорганизмдердің жол берілетін төгінділерінің белгіленген нормативтеріне, әрбір нормаланатын көрсеткіштер бойынша төгінділерге арналған лимиттерге сәйкес келмейтін тазартылған сарқынды сулардың сынамаларының саны туралы ақпарат пайдаланылады. Сарқынды сулардың нақты орташа жылдық сапасы тазартудың жобалық параметрлеріне немесе жіберілетін төгінділердің белгіленген нормативтерінің құрамындағы шоғырлануға, төгінділерге арналған лимиттерге сәйкес келген кезде түпкілікті бағалау жобалық немесе нормативтік көрсеткіштерге сәйкес келмейтін сарқынды сулар сынамаларының саны ескеріле отырып жүргізіледі. Нәтижесінде сарқынды сулардың тұрақты нормативтік сапасына қол жеткізілмейтін көрсеткіштер анықталады.
29. Техникалық аудитті аяқтау қорытындылары бойынша жүргізілген техникалық аудиттің нәтижелерін қамтитын, аккредиттелген ұйымның басшысы қол қоятын және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның уәкілетті адамымен келісілген техникалық аудит қорытындысы жасалады.
30. Техникалық аудиттің қорытындысы:
1) оларға қатысты техникалық аудит жүргізілген объектілердің тізбесі;
2) сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйым қызметінің параметрлерінің, техникалық сипаттамаларының, нақты көрсеткіштерінің немесе техникалық аудит жүргізу процесінде анықталған орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің өзге де көрсеткіштерінің тізбесі;

3) описание выявленных дефектов и нарушений с привязкой к конкретному объекту с приложением фото, видеоматериалов, результатов инструментальных исследований (испытаний, измерений);
4) заключение о техническом состоянии объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения;
5) оценка технического состояния объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения в момент проведения обследования, включая процент износа;
6) заключение о возможности, условиях (режимах) и сроках дальнейшей эксплуатации объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения;
7) ссылки на нормы, правила, технические регламенты, иную техническую документацию;
8) анализ технико-экономической эффективности существующих технических решений, применяемых в соответствующей централизованной системе, в сравнении с наилучшими имеющимися технологиями;
9) предлагаемые рекомендации, в том числе предложения по плановым значениям показателей надежности, качества, энергетической эффективности, по режимам эксплуатации обследованных объектов централизованных систем водоснабжения и (или) водоотведения, по мероприятиям с указанием предельных сроков их проведения (включая проведение капитального ремонта и инвестиционные проекты), необходимых для достижения предложенных плановых значений показателей надежности, качества, энергетической эффективности, рекомендации по способам приведения объектов централизованных водоснабжения и (или) водоотведения в состояние, необходимое для дальнейшей эксплуатации, и возможные проектные решения.
31. Заключение по техническому аудиту, выдаваемое аккредитованной организацией, подписывается всеми аттестованными экспертами, проводившими техническое обследование, проставляется персональный штамп экспертов и утверждается первым руководителем аккредитованной организации.

3) фотосуреттерді, бейнематериалдарды, аспаптық зерттеулер (сынақтар, өлшеулер) нәтижелерін қоса бере отырып, анықталған ақаулар мен бұзушылықтарды нақты объектіге байланыстыра отырып, сипаттау;
4) орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің техникалық жай-күйі туралы қорытынды;
5) тозу пайызын қоса алғанда, тексеру жүргізу сәтінде орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерінің техникалық жай-күйін бағалау;
6) орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелері объектілерін одан әрі пайдалану мүмкіндігі, шарттары (режимдері) және мерзімдері туралы қорытынды;
7) нормаларға, Қағидаларға, техникалық регламенттерге, өзге де техникалық құжаттамаға сілтемелер;
8) қолда бар ең үздік технологиялармен салыстырғанда тиісті орталықтандырылған жүйеде қолданылатын қолданыстағы техникалық шешімдердің техникалық-экономикалық тиімділігін талдау;
9) ұсынылған ұсынымдар, оның ішінде сенімділік, сапа, энергетикалық тиімділік көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері бойынша, орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жүйелерінің зерттелген объектілерін пайдалану режимдері бойынша, оларды жүргізудің шекті мерзімдері көрсетілген, (күрделі жөндеу жүргізуді және инвестициялық жобаларды қоса алғанда) сенімділік көрсеткіштерінің ұсынылған жоспарлы мәндеріне қол жеткізу үшін қажетті іс-шаралар бойынша ұсыныстар, сапа, энергетикалық тиімділік, орталықтандырылған сумен жабдықтау және (немесе) су бұру объектілерін одан әрі пайдалану үшін қажетті жай-күйге келтіру тәсілдері бойынша ұсынымдар және ықтимал жобалық шешімдер.
31. Аккредиттелген ұйым беретін техникалық аудит жөніндегі қорытындыға техникалық тексеруді жүргізген барлық аттестатталған сарапшылар қол қояды, сарапшылардың дербес мөртаңбасы қойылады және аккредиттелген ұйымның бірінші басшысы бекітеді.