Об утверждении Правил маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках и формы марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 404. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37293
В соответствии с подпунктом 14) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и
интеграции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 404
Правила маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках (далее − Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее − Закон о государственных услугах) и определяют порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках.

Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларын және сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңба нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 404 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37293 болып тіркелді
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 14) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңба нысаны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 404 бұйрығына 1-қосымша
Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 14) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі − Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау тәртібін айқындайды.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) веб-портал "электронного правительства" (далее − портал) − информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
3) кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "электронного правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
4) электронная цифровая подпись (далее − ЭЦП) − набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. В Республике Казахстан устанавливается единая система маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках.
Реализация немаркированной икры осетровых видов рыб не допускается.
4. Маркирование обеспечивают физические и юридические лица, осуществляющие торговлю икрой осетровых видов рыб на внутреннем и внешнем рынках (далее − лица, осуществляющие торговлю икрой).
5. Маркированию подлежат все виды икры осетровых видов рыб, за исключением, перемещаемых через территорию Республики Казахстан под таможенной процедурой таможенного транзита в соответствии с главой 24 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
6. Лица, осуществляющие торговлю икрой, ежегодно до 1 февраля, следующего за отчетным годом, представляют в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет рыбного хозяйства) сведения об использовании марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем и внешнем рынках по форме согласно приложению 1 к Правилам.

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі − портал) − нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және электрондық түрде көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушы кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге жүгіну, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған "электрондық үкіметтің" веб-порталының құрамдас бөлігі;
4) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі − ЭЦҚ) − электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Қазақстан Республикасында ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалаудың бірыңғай жүйесі белгіленеді.
Бекіре тұқымдас балықтардың таңбаланбаған уылдырығын сатуға жол берілмейді.
4. Таңбалауды ішкі және сыртқы нарықтарда бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауданы жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – уылдырықпен сауданы жүзеге асыратын тұлғалар) қамтамасыз етеді.
5. "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 24-тарауына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімімен Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетіндерді қоспағанда, бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының барлық түрлері таңбалауға жатады.
6. Уылдырықпен сауданы жүзеге асыратын тұлғалар жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне (бұдан әрі – Балық шаруашылығы комитеті) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі және сыртқы нарықтарда бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын сату үшін таңбалауды пайдалану туралы мәліметтерді ұсынады.

Глава 2. Порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках
Параграф 1. Порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке
7. Лица, осуществляющие торговлю икрой, для получения марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке подают в Комитет рыбного хозяйства посредством портала заявление на получение марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке по форме согласно приложению 3 к Правилам и документы, указанные в пункте 9 Перечня.
8. Выдача готовых марок для внутреннего рынка осуществляется в соответствии с графиком работы Комитета рыбного хозяйства при предъявлении документов, удостоверяющих личность лица, осуществляющего торговлю икрой, либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя, а также извещения.
9. Марка для внутреннего рынка является документом строгой отчетности.
Учет выданных марок ведется Комитетом рыбного хозяйства в журнале учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем рынке по форме согласно приложению 6 к Правилам.
10. При выдаче марок для внутреннего рынка Комитетом рыбного хозяйства выписывается накладная в двух экземплярах.
В накладной отражаются следующие данные:
1) наименование лица, осуществляющего торговлю икрой;
2) номер и дата заявления на получение марки для внутреннего рынка;
3) вид, номер и количество марок;
4) объем одной емкости и общий объем икры;
5) дата выдачи марок для внутреннего рынка, а также сведения о лице, которому они переданы.
11. Выдача марок для внутреннего рынка лицам, осуществляющим торговлю икрой, производится в соответствии с количеством и видами, указанными в заявлении на получение марки для внутреннего рынка.
12. Поврежденные марки подлежат возврату в Комитет рыбного хозяйства.
Возврат осуществляется на основании заявления о возврате полученных марок по форме согласно приложению 7 к Правилам.
13. Уничтожение поврежденных марок осуществляется комиссионно в составе не менее 3 (трех) должностных лиц Комитета рыбного хозяйства с составлением акта уничтожения поврежденных марок для торговли икрой осетровых видов рыб по форме согласно приложению 8 к Правилам.
Акты, подписанные членами комиссии, заверяются печатью Комитета рыбного хозяйства.
Журнал учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем рынке подлежит хранению в течение пяти лет.

2-тарау. Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау тәртібі
1-параграф. Ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау тәртібі
7. Уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғалар ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын алу үшін Балық шаруашылығы комитетіне портал арқылы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын алуға арналған өтінішті және Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
8. Ішкі нарық үшін дайын таңбаларды беру Балық шаруашылығы комитетінің жұмыс графигіне сәйкес уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын адамның не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжаттың негізінде әрекет ететін оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырылады, онда өкілдің тиісті өкілеттіктері, сондай-ақ хабарлама көрсетіледі.
9. Ішкі нарыққа арналған таңба қатаң есептіліктегі құжат болып табылады.
Берілген таңбаларды есепке алуды Балық шаруашылығы комитеті Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды есепке алу журналында жүргізеді.
10. Ішкі нарыққа арналған таңбаларды беру кезінде Балық шаруашылығы комитеті екі данада жүкқұжат жазып береді.
Жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
1) уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғаның атауы;
2) ішкі нарыққа арналған таңбаны алуға арналған өтініштің нөмірі мен күні;
3) таңбалардың түрі, нөмірі және саны;
4) бір сыйымдылықтың көлемі және уылдырықтың жалпы көлемі;
5) ішкі нарыққа арналға таңбалардың берілген күні, сондай-ақ олар берілген тұлға туралы мәліметтер.
11. Уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғаларға ішкі нарыққа арналған таңбаларды беру ішкі нарыққа арналған таңбаларды алуға арналған өтініште көрсетілген сан мен түрлерге сәйкес жүргізіледі.
12. Бүлінген таңбалар Балық шаруашылығы комитетіне қайтарылуға тиіс.
Қайтару Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған маркаларды қайтару туралы өтініш негізінде жүзеге асырылады.
13. Бүлінген маркаларды жою Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасау үшін бүлінген маркаларды жою актісін жасай отырып, құрамында Балық шаруашылығы комитетінің кемінде 3 (үш) лауазымды адамы бар комиссия түрінде жүзеге асырылады.
Комиссия мүшелері қолдарын қойған актілер Балық шаруашылығы комитетінің мөрімен куәландырылады.
Ішкі нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды есепке алу журналы бес жыл бойы сақталуға тиіс.

Параграф 2. Порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внешнем рынке
14. Изготовление марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке (далее – марки для внешнего рынка) обеспечивается лицами, осуществляющими торговлю икрой, по форме согласно приложению 4 к Правилам, в количестве, необходимом для маркирования объема икры, указанного в разрешении на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных (далее – разрешение), подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее – Конвенция о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения), к которой Республика Казахстан присоединилась в соответствии с Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения", выдаваемого Комитетом рыбного хозяйства (административным органом) на основании подпункта 23) статьи 9-1 Закона.
Комитет рыбного хозяйства (административный орган) присваивает учетную серию и номер маркам для внешнего рынка согласно сведениям о количестве емкостей, указанном в заявлении на получение разрешения.
Лица, получившие разрешение, обеспечивают изготовление марок для внешнего рынка в Республиканском государственном предприятии на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Банкнотная фабрика) согласно сведениям Комитета рыбного хозяйства (административного органа), направляемым в адрес Банкнотной фабрики.
15. При наклеивании марок для внешнего рынка используется клей, не позволяющий снять марку с товара без ее повреждения, устойчивый к высоким и низким температурам, различным уровням влажности для исключения его высыхания и отслоения от товара и позволяющий обеспечить невозможность повторного использования марки.
Марка для внешнего рынка наклеивается на каждую емкость способом, обеспечивающим ее визуальный осмотр.
Учет марок для внешнего рынка ведется в журнале учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке по форме согласно приложению 9 к Правилам.
Журнал учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке подлежит хранению в течение пяти лет.
Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги

2-параграф. Сыртқы нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау тәртібі
14. Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын сыртқы нарықта сатуға арналған таңбаны (бұдан әрі – сыртқы нарыққа арналған таңбалар) дайындауды уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғалар Заңның 9-1-бабының 23) тармақшасы негізінде Балық шаруашылығы комитеті беретін, "Қазақстан Республикасының Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы қосылған Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның (бұдан әрі – Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенция) қолданысына енгізілген балық және басқа да су жануарларының түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға және (немесе) кері экспорттауға арналған рұқсатта (бұдан әрі – рұқсат) көрсетілген уылдырық көлемін таңбалау үшін қажетті мөлшерде қамтамасыз етеді.
Балық шаруашылығы комитеті (әкімшілік орган) рұқсат алуға арналған өтініште көрсетілген сыйымдылықтар саны туралы мәліметтерге сәйкес сыртқы нарыққа арналған таңбаларға есепке алу сериясы мен нөмірін береді.
Рұқсат алған тұлғалар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнында (бұдан әрі – Банкнот фабрикасы) Балық шаруашылығы комитетінің (әкімшілік органның) Банкнот фабрикасының атына жіберілетін мәліметтеріне сәйкес сыртқы нарыққа арналған таңбаларды дайындауды қамтамасыз етеді.
15. Сыртқы нарыққа арналған таңбаларды желімдеу кезінде тауардан таңбаны бүлдірмей алуға мүмкіндік бермейтін, оның кебуін және тауардан бөлініп қалмауын болдырмау үшін және таңбаның қайта пайдаланылмауын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін, жоғары және төмен температураларға, әртүрлі ылғалдылық деңгейлеріне төзімді желім пайдаланылады.
Сыртқы нарыққа арналған таңба әрбір контейнерге оны көзбен шолып тексеруді қамтамасыз ететін тәсілмен желімделеді.
Сыртқы нарыққа арналған таңбаларды есепке алу Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды есепке алу журналында жүргізіледі.
Сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды есепке алу журналы бес жыл бойы сақталуға тиіс.
3-параграф. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі

16. Государственная услуга "Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан" (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом рыбного хозяйства.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан" указан в приложении 2 к Правилам (далее –Перечень).
17. Работник канцелярии Комитета рыбного хозяйства в день поступления документов, указанных в пункте 9 Перечня, осуществляет их регистрацию и передает в ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени или в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов.
В случае представления лицом, осуществляющим торговлю икрой, неполного пакета документов согласно пункту 9 Перечня, и (или) документов с истекшим сроком действия, Комитет рыбного хозяйства отказывает в приеме заявления и направляет посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя Государственной базы данных "Е-лицензирование" мотивированный отказ по форме согласно приложения 5 к Правилам в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя услугодателя.
В случае представления лицом, осуществляющим торговлю икрой, полного пакета документов, Комитет рыбного хозяйства в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет их на соответствие требованиям Правил.
При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства готовит марку икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан (далее – марка для внутреннего рынка) по форме согласно приложению 4 к Правилам и направляет извещение о готовности результата оказания государственной услуги (далее – извещение) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица Комитета рыбного хозяйства, в "личный кабинет" лица, осуществляющего торговлю икрой.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение Комитета рыбного хозяйства оформляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 5 к Правилам и направляет его в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица Комитета рыбного хозяйства, в "личный кабинет" лица, осуществляющего торговлю икрой.

16. "Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Балық шаруашылығы комитеті көрсетеді.
"Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
17. Балық шаруашылығы комитетінің кеңсе жұмыскері Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен күні оларды тіркеуді жүзеге асырады және Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесіне береді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесі құжаттарды тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын адам Тізбенің 9-тармағына сәйкес өтінішті құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Балық шаруашылығы комитеті өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлға құжаттар топтамасын толық ұсынған жағдайда, Балық шаруашылығы комитеті өтінішті тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне тексереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасын (бұдан әрі – ішкі нарыққа арналған таңба) дайындайды және Балық шаруашылығы комитетінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің дайындығы туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғаның "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде Балық шаруашылығы комитетінің жауапты құрылымдық бөлімшесі Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдейді және оны Балық шаруашылығы комитетінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғаның "жеке кабинетіне" жібереді.

18. Комитет рыбного хозяйства отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 10 Перечня.
19. Комитет рыбного хозяйства обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.
Параграф 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
20. Жалоба на решение, действие (бездействие) Комитета рыбного хозяйства по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя Комитета рыбного хозяйства, уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК), Комитет рыбного хозяйства направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления.
При этом, Комитет рыбного хозяйства чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
21. Жалоба лиц, осуществляющих торговлю икрой, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
Комитетом рыбного хозяйства, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
22. Срок рассмотрения жалобы Комитетом рыбного хозяйства, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;

18. Балық шаруашылығы комитеті Тізбенің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
19. Балық шаруашылығы комитеті мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
4-параграф. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
20. Балық шаруашылығы комитетінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Балық шаруашылығы комитеті басшысының, уәкілетті органның атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, Балық шаруашылығы комитеті оны шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Бұл ретте, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын Балық шаруашылығы комитеті, егер ол үш жұмыс күні ішінде қолайлы әкімшілік актіні қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
21. Уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғалардың шағымын Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
Балық шаруашылығы комитеті, уәкілетті орган - тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
22. Балық шаруашылығы комитетінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;

2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) лицу, осуществляющему торговлю икрой, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
23. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в ведомство уполномоченного органа в области рыбного хозяйства
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Сведения об использовании марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем и внешнем рынках
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1-мт
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические или юридические лица
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно до 1 февраля, следующего за отчетным годом
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Номер и дата извещения о выдачи марок для торговли икрой осетровых видов рыб
Общее количество и номер выданных марок
Цвет марок и вид марок (для икры импортированного/конфискованного/ отечественного-естественного/ отечественного -искусственного происхождения)
Количество и номер использованных марок для торговли икрой осетровых видов рыб
Количество и номер неиспользованных марок для торговли икрой осетровых видов рыб
Причины неиспользования выданных марок для торговли икрой осетровых видов рыб
1
2
3
4
5
6
7
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________ __________________________________________
(электронная цифровая подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об использовании марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем и внешнем рынках" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Сведения об использовании
марок для торговли икрой
осетровых видов рыб на
внутреннем и внешнем рынках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об использовании марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем и внешнем рынках" (индекс: форма № 1-мт, периодичность: ежегодная)

2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам уылдырықпен сауда жасауды жүзеге асыратын тұлғаға уылдырықпен сауда жасауды ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) себебін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабарлайды.
23. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘПРК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 1-қосымша
Арналған нысан әкімшілік
деректерді жинау
Ұсынылады: балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Ішкі және сыртқы нарықтарда бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды пайдалану туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-МТ нысан
Жиілігі: жылдық
Есепті кезең: ________ 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: жеке немесе заңды тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті жылдан кейінгі 1 ақпанға дейін
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с№
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбалардың берілгені туралы хабарламаның нөмірі мен күні
Берілген таңбалардың жалпы саны мен нөмірі
Таңбалардың түсі және таңбалардың түрі (импортталған/тәркіленген/ отандық-табиғи/ отандық-қолдан жасалған уылдырық үшін)
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасау үшін пайдаланылған таңбалардың саны мен нөмірі
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасау үшін пайдаланылмаған таңбалардың саны мен нөмірі
Бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығымен сауда жасау үшін берілген таңбалардың пайдаланылмау себептері
1
2
3
4
5
6
7
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы _____________________________
Орындаушы ___________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
__________________________ _______________________________
(электрондық цифрлық қолтаңбасы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Ішкі және сыртқы нарықтарда бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арн.алған таңбаларды пайдалану туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Ішкі және сыртқы нарықтарда
бекіре тұқымдас балық
түрлерініңтардың уылдырығын
сату үшін маркаларды
пайдалану туралы мәліметтер"
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Ішкі және сыртқы нарықтарда бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды пайдалану туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: № 1-МТ нысаны, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения об использовании марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем и внешнем рынках" (далее – Форма).
2. Форма заполняется физическими или юридическими лицами.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется в ведомство уполномоченного органа в области рыбного хозяйства ежегодно до 1 февраля, следующего за отчетным годом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
6. В графе 2 Формы указываются номер и дата извещения о выдачи марок для торговли икрой осетровых видов рыб.
7. В графе 3 Формы указываются общее количество и номер выданных марок.
8. В графе 4 Формы указываются цвет и вид марок (для икры импортированного/конфискованного/ отечественного-естественного/ отечественного -искусственного происхождения).
9. В графе 5 Формы указываются количество и номер использованных марок для торговли икрой осетровых видов рыб.
10. В графе 6 Формы указывается количество и номер неиспользованных марок для торговли икрой осетровых видов рыб.
11. В графе 7 Формы указываются причины неиспользования выданных марок для торговли икрой осетровых видов рыб.
Приложение 2
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан"
1
Наименование государственной услуги
Выдача марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан
2
Наименование услугодателя
Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Выдача готовых марок икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан осуществляется через канцелярию услугодателя.
4
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) рабочих дней.
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
6
Результат оказания государственной услуги
Марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан (далее – марка для внутреннего рынка), либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя и объектов информации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Ішкі және сыртқы нарықтарда бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды пайдалану туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жеке немесе заңды тұлғалар толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысан балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосына жыл сайын есепті жылдан кейінгі 1 ақпанға дейін ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбалардың берілгені туралы хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында берілген таңбалардың жалпы саны мен нөмірі көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында таңбалардың түсі мен түрі көрсетіледі (импортталған/тәркіленген/ отандық-табиғи/ отандық-қолдан жасалған уылдырық үшін).
9. Нысанның 5-бағанында бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбалардың саны мен нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға пайдаланылмаған таңбалардыңсаны мен нөмірі көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбалардың пайдаланылмау себептері көрсетіледі.
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 2-қосымша
"Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығына таңбалар беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығына таңба беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі -көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының дайын таңбаларын беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні ішінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасауға арналған бекіре тұқымдас балықтардың уылдырық маркалары (бұдан әрі – ішкі нарыққа арналған марка) не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуг размещены на портале.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на получение марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке по форме согласно приложению 3 к Правилам маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках (далее – Правила), утверждаемыми в соответствии с подпунктом 14) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира";
2) если заявленная икра:
естественная – электронная копия договора купли-продажи;
конфискованная – электронная копия документа, подтверждающего приобретение у организаций, уполномоченных в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и подпунктом 7) пункта 2 статьи 211 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", и судебного акта о конфискации;
искусственная – электронная копия информации о получении икры осетровых видов рыб по форме согласно приложению к Перечню;
3) Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о происхождении вылова рыбы, об уведомлении о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных (рыб и других водных животных), виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, разрешении на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, услугодатель получает из соответствующих государственных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени или в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 14) тармақшасына сәйкес бекітілетін Ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы таңбасын алуға арналған өтініш;
2) егер мәлімделген уылдырық:
табиғи болса - сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
тәркіленген болса – "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-тармағының 1) тармақшасына және 211-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті ұйымдардан сатып алынғанын растайтын құжаттың және тәркілеу туралы сот актісінің электрондық көшірмесі;
қолдан өсірілген болса – Тізбеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын алу туралы ақпараттың электрондық көшірмесі;
3) Жеке басын куәландыратын құжаттар не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталуы туралы, балықтың қайдан ауланғаны туралы, Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына енгізілген жануарлар түрлерін (балықтарды және басқа да су жануарларын) қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлама туралы, Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолдану аясына кіретін балық және басқа да су жануарлары түрлерін, Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, экспорттауға және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан кері экспорттауға арналған рұқсатты көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкіметтің" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік құпиясөзді беру арқылы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін немесе демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
10
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии исполнения государственной услуги в режиме удаленного доступа по средством "личного кабинета" в портале, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение к Перечню
основных требований к
оказанию государственной
услуги "Выдача марки
икры осетровых видов рыб
для торговли на внутреннем
рынке Республики Казахстан"
Форма
Информация о получении икры осетровых видов рыб
Вид рыбы
Количество и возраст рыбы
Вес рыбы
Вес полученной икры
Способ получения икры (метод доения (прижизненный) или метод кесарево сечения)
1
2
3
4
5
6
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите.
____________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от__________________________
(полное наименование
юридического лица,
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
____________________________
(индивидуального
предпринимателя)
адрес_______________________
(индекс, область, город, район,
улица, номер дома, номер
квартиры (при его наличии),
телефон) реквизиты заявителя
___________________________
(бизнес-идентификационный
номер/индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление на получение марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке
Прошу выдать марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке.
Сведения о видах икры:
1
Вид икры
Количество и объем емкости по видам
1.1
На государственном языке
На русском языке
На латинском языке
Количество емкости (штук)
Объем одной емкости (килограмм)
Общий объем икры (килограмм)
1.2.
1.3.
1.4.
2.
Происхождение образца (отечественная-естественная, отечественная-искусственная, импортированная, конфискованная)
3.

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған болуы.
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті орындау сатысы туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудын өту, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдау қажет.
"Қазақстан Республикасының
ішкі нарығында сауда жасау
үшін бекіре тұқымдас балық
түрлерінің уылдырығы таңбасын
беру" мемлекеттік қызметін
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне қосымша
Нысан
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын алу туралы ақпарат
Балық түрі
Балықтың саны мен жасы
Балықтың салмағы
Алынған уылдырықтың салмағы
Уылдырық алу әдісі (сауу әдісі (тірі кезінде) немесе кесарь тілігі әдісі)
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
___________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
___________________________
(дара кәсіпкер)
мекенжайы________________
(индексі, облыс, қала, аудан,
көше, үй нөмірі, пәтер нөмірі
(бар болса), телефон) өтініш
берушінің деректемелері
_______________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы таңбасын алуға арналған өтініш
Ішкі нарықта сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы таңбаларын беруді сұраймын.
Уылдырық түрлері туралы мәліметтер:
1
Уылдырық түрі
Түрлері бойынша сыйымдылықтың саны мен көлемі
1.
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
Латын тілінде
Сыйымдылық саны (дана)
Бір сыйымдылықтың көлемі (килограмм)
Уылдырықтың жалпы көлемі (килограмм)
1.1.
1.2.
1.3.
2.
Үлгінің қайдан алынғаны (отандық-табиғи, отандық-қолдан өсірілген, импортталған, тәркіленген)
3.

Номер и дата справки о происхождении вылова, выдаваемого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства в соответствии с пунктом 1-3 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", в случае, если заявленная икра естественная
4.
Номер и дата уведомления (й) о начале или прекращении осуществления деятельности по искусственному разведению животных (рыб и других водных животных), виды которых включены в приложения I и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в случае, если заявленная икра искусственная (при наличии)
5.
Номер и дата разрешения (й) на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в случае, если заявленная икра импортированная
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата подачи заявки "__" ____________ 20 ___ года.
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись,
место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства))
Приложение 4 к Правилам
маркирования икры осетровых
видов рыб для торговли на
внутреннем и внешнем рынках
Форма
Марка икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан*
Примечание:
* Описание марки икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем рынке Республики Казахстан:
1) размер марки – 100 х 19 миллиметров;
2) основной фон марки для икры, произведенной в Республике Казахстан − зеленый, для импортируемой икры – красный;
3) с левой стороны марки расположены деметаллизированная медная полоса и микротекст "уылдырық";
4) в центре марки расположено изображение осетры;
5) с правой стороны расположены нумерация (с ультрафиолетовым свечением), Государственный герб Республики Казахстан и голограмма со словами "CITES", имеющая эффект изменения цветов дифракции. Под другим углом изображения на голограмме вместо слов "CITES" читается слово "KZ".
Приложение 5 к Правилам
маркирования икры осетровых
видов рыб для торговли на
внутреннем и внешнем рынках
Форма
[Уәкілетті
органның атауы]
[Наименование уполномоченного органа]
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование услугополучателя]
Место регистрации:
Область: [Область]
Район: [Район]
Город\населенный пункт: [Город\населенный пункт]
[индивидуальный идентификационный номер/бизнес-
идентификационный номер] [БИН/ИИН]
Дата государственной регистрации от [Дата]
Причина отказа: [Причина отказа]
[Должность подписывающего услугодателя] [Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 6 к Правилам
маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем
и внешнем рынках
Форма
Журнал учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внутреннем рынке
Наименование заявителя
Номер и количество полученных марок
Номер накладной
Дата выдачи марок
Вид марки, емкость и объем икры
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, которому переданы марки
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 7
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
Комитет рыбного хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от__________________________
(полное наименование
юридического лица,
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица
____________________________
(индивидуального
предпринимателя)
адрес_______________________
(индекс, область, город, район,
улица, номер дома, номер
квартиры (при его наличии),
телефон) реквизиты заявителя
____________________________
(индивидуальный
идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер)
Заявление о возврате полученных марок
Сведения о марках, направленные на возврат в Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вид, номер и количество марок для торговли икрой осетровых видов рыб, подлежащие возврату
Причина возврата выданных марок для торговли икрой осетровых видов рыб
Накладная, по которой были получены марки для внутреннего рынка, и соединенные воедино поврежденные марки к заявлению прилагаются.
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите.
Дата подачи заявления "__" ____________ 20 ___ года.
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 8
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
Акт уничтожения поврежденных марок для торговли икрой осетровых видов рыб
Вид и цвет марок
Номер уничтоженных марок
Количество уничтоженных марок
Должность лица Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, участвовавшего в уничтожении поврежденных марок
Дата уничтожения поврежденных марок "__" ____________ 20 ___ года.
______________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица, подпись
место печати Комитета рыбного хозяйства Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
Приложение 9
к Правилам маркирования икры
осетровых видов рыб для
торговли на внутреннем и
внешнем рынках
Форма
Журнал учета марок для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке
Наименование физического или юридического лица
Номер и количество марок
Номер разрешения на вывоз за пределы Республики Казахстан
Количество емкостей и объем икры
Индивидуальный идентификационный номер физического лица/ бизнес-идентификационный номер юридического лица
1
2
3
4
5
6
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 404
Форма марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке*
Примечание:
* Описание марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке:

Егер мәлімделген уылдырық табиғи болса, "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 1-3-тармағына сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері беретін қайдан ауланғаны туралы анықтаманың нөмірі мен күні
4.
Егер мәлімделген уылдырық қолдан алынған болса (бар болса) Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінмен халықаралық сауда туралы конвенцияның I және II қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды (балықтарды және басқа да су жануарларын) қолдан өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарламаның(лардың) нөмірі мен күні
5.
Егер мәлімделген уылдырық импортталған жағдайда, Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолдану аясына кіретін балық және басқа да су жануарлары түрлерінің Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, экспорттауға және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан кері экспорттауға арналған рұқсаттың нөмірі мен күні
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш берілген күні 20___жылғы "__" _____________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы, мөрдің орны
(дара кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлері уылдырығының таңбасы*
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы таңбасының сипаттамасы:
1) таңбаның мөлшері - 100 х 19 миллиметр;
2) Қазақстан Республикасында өндірілген уылдырық таңбасының негізгі фоны - жасыл, импортталатын уылдырық үшін - қызыл;
3) таңбаның сол жағында металдандырылған мыс жолағы және "уылдырық" микромәтіні орналасқан;
4) таңбаның ортасында бекіре балығының бейнесі орналасқан;
5) оң жағында нөмірлеу (ультракүлгін жарқылмен), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы және дифракция түстерінің өзгеру әсері бар "CITES" сөздері бар голограмма орналасқан. Суреттің басқа бұрышында голограммада "CITES" сөздерінің орнына "KZ" сөзі оқылады.
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
[Уәкілетті
органның атауы]
[Наименование уполномоченного органа]
Мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту
Берілген күні: [берілген күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
Тіркеу орны:
Облыс: [Облыс]
Аудан: [Аудан]
Қала\елді мекен: [қала\елді мекен]
[жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-
сәйкестендіру нөмірі] [БСН/ЖСН]
Мемлекеттік тіркеу күні [күні]
Бас тарту себебі: [бас тарту себебі]
[Қол қоятын көрсетілетін қызметті берушінің лауазымы] [Қол қоюшының аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі]
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Ішкі нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды есепке алу журналы
Өтініш берушінің атауы
Алынған таңбалардың нөмірі мен саны
Шот-фактура нөмірі
Таңбалардың берілген күні
Уылдырық таңбасының түрі, сыйымдылығы және көлемі
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Таңбалар берілген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
1
2
3
4
5
6
7
8
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
___________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
_________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
__________________________
(дара кәсіпкер)
мекенжайы__________________
___________________
(индексі, облыс, қала, аудан,
көше, үй нөмірі, пәтер нөмірі
(бар болса), телефон) өтініш
берушінің деректемелері
_______________________
(бизнес сәйкестендіру
нөмірі/жеке сәйкестендіру
нөмірі
Алынған таңбаларды қайтару туралы өтініш
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитетіне қайтаруға бағытталған таңбалар туралы мәліметтер
Қайтарылуға жататын бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығыменсауда жасауға арналған таңбалардың түрі, нөмірі және саны
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға берілген таңбаларды қайтару себебі
1
2
3
Ішкі нарық үшін алынған таңбалар бойынша жүкқұжат және біріктірілген бүлінген таңбалар өтінішке қоса беріледі.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш берілген күні 20___жылғы "__" __________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Ішкі және сыртқы нарықтарда
сауда жасау үшін бекіре
тұқымдас балық түрлерінің
уылдырығын таңбалау
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға берілген бүлінген таңбаларды жою актісі
Таңбалардың түрі мен түсі
Жойылған таңбалардың нөмірі
Жойылған таңбалардың саны
Бүлінген таңбаларды жоюға қатысқан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитеті тұлғасының лауазымы
______________________________________
лауазымды адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы
Бүлінген таңбалардың жойылған
күні 20 ___ жылғы"__" _____.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
Балық шаруашылығы комитеті
мөрінің орны Ішкі және сыртқы
нарықтарда сауда жасау үшін
бекіре тұқымдас балық
түрлерінің уылдырығын
таңбалау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығымен сауда жасауға арналған таңбаларды есепке алу журналы
Жеке немесе заңды тұлғаның атауы
Таңбалардың нөмірі және саны
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге арналған рұқсаттың нөмірі
Контейнерлер саны және уылдырық көлемі
Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі/ заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 404 бұйрығына 2-қосымша
Сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын сатуға арналған таңбаның нысаны*
Ескерту:
* Сыртқы нарықта бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын сатуға арналған таңбаның сипаттамасы:

1) размер марки – 100 х 19 миллиметров;
2) основной фон марки – голубой;
3) с правой стороны расположены нумерация (с ультрафиолетовым свечением), Государственный герб Республики Казахстан и голограмма со словами "CITES", имеющая эффект изменения цветов дифракции. Под другим углом изображения на голограмме вместо слов "CITES" читается слово "KZ".
При указании кода для идентификации осетровых видов рыб используется следующая таблица:
Виды
Код
Сібір бекіресі
Сибирский осетр
Acipenser baerii
BAE
Орыс бекіресі
Русский осетр
Acipenser gueldenstaedtii
GUE
Пілмай
Шип
Acipenser nudiventris
NUD
Парсы бекіресі
Персидский осетр
Acipenser persicus
PER
Сүйрік
Стерлядь
Acipenser ruthenus
RUT
Шокыр
Севрюга
Acipenser stellatus
STE
Қортпа
Белуга
Huso huso
HUS
Ескектұмсык
Веслонос
Polyodon spathula
SPA
Калуга
Калуга
Huso dauricus
DAU
Аралас түрлер (Тығыздалған уылдырық)
Различные виды (Паюсная икра)
Mixed species (for ‘pressed' caviar exclusively)
MIX
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 404
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 января 2015 года № 18-04/14 "Об утверждении Правил маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10397).
2. Пункт 3 перечня приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 166 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18600).
3. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 116 "О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 января 2015 года № 18-04/14 "Об утверждении Правил маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20697).
4. Пункт 1 перечня некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 октября 2021 года № 396 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24691).

1) таңбаның мөлшері - 100 х 19 миллиметр;
2) таңбаның негізгі фоны – көк;
3) оң жағында нөмірлеу (ультракүлгін жарқылмен), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы және дифракция түстерінің өзгеру әсері бар "CITES" сөздері бар голограмма орналасқан. Суреттің басқа бұрышында голограммада "CITES" сөздерінің орнына "KZ" сөзі оқылады.
Бекіре тұқымдас балық түрлерін сәйкестендіруге арналған кодты көрсеткен кезде мынадай кесте пайдаланылады:
Виды
Код
Сібір бекіресі
Сибирский осетр
Acipenser baerii
BAE
Орыс бекіресі
Русский осетр
Acipenser gueldenstaedtii
GUE
Пілмай
Шип
Acipenser nudiventris
NUD
Парсы бекіресі
Персидский осетр
Acipenser persicus
PER
Сүйрік
Стерлядь
Acipenser ruthenus
RUT
Шоқыр
Севрюга
Acipenser stellatus
STE
Қортпа
Белуга
Huso huso
HUS
Ескектұмсық
Веслонос
Polyodon spathula
SPA
Калуга
Калуга
Huso dauricus
DAU
Әртүрлі түрлер (Тығыздалған уылдырық)
Различные виды (Паюсная икра)
Mixed species (for ‘pressed' caviar exclusively)
MIX
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 404 бұйрығына 3-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 қаңтардағы № 18-04/14 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10397 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 166 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18600 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы.
3. "Ішкі және сыртқы нарықтарда сауда жасау үшін бекіре балық түрлерінің уылдырығын таңбалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 қаңтардағы № 18-04/14 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 21 мамырдағы № 116 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20697 болып тіркелген ).
4. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 6 қазандағы № 396 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24691 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 1-тармағы.

5. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министерства сельского хозяйства, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 февраля 2023 года № 35 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31873).

5. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 7 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31873 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 2-тармағы.