Об утверждении типовой формы договора на ведение рыбного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 400. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2025 года № 37264
В соответствии с подпунктом 508-83) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму договора на ведение рыбного хозяйства.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Утверждена приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 400
Типовая форма договора на ведение рыбного хозяйства
_________________
"___" ___________ 20 ___ года
(населенный пункт)
Республиканское государственное учреждение "_______________________________
______________________________________________________________________________",
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в
области рыбного хозяйства)
именуемое в дальнейшем "Территориальное подразделение", в лице ____________________,
действующего на основании ______________________________________, с одной стороны и
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица)
именуемый (-ое) (-ая) в дальнейшем "Пользователь", в лице ___________________________,
действующего на основании ______________________________________, с другой стороны,
совместно именуемые "Стороны", на основании решения ведомства уполномоченного органа
в области рыбного хозяйства/Территориального подразделения ________________________
_______________________________________________________________________________
о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков от "___" __________ 20__ года
№ _________, заключили настоящий Договор на ведение рыбного хозяйства (далее –
Договор) о нижеследующем:

Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 400 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қазанда № 37264 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-83) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 400 бұйрығымен
бекітілген
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың үлгілік нысаны
_________________
20 ___ жылғы "___" ___________
(елді мекен)
Бұдан әрі "Аумақтық бөлімше" деп аталатын ______________________________
"_________________________________________________________________________
(балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосы аумақтық
бөлімшесінің атауы)
________________________________________" республикалық мемлекеттік мекемесі
атынан _______________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________ бір тараптан және бұдан әрі
"Пайдаланушы" деп аталатын _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
атынан________________________________________________ негізінде әрекет ететін
__________________________________________________________________________
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, балық шаруашылығы
саласындағы уәкілетті органның/Аумақтық бөлімшенің 20__ жылғы "___" __________
№ _________ балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп
беру туралы шешіміне сәйкес төмендегілер туралы осы Балық шаруашылығын жүргізу
туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 1. Предмет договора
1. Территориальное подразделение предоставляет Пользователю право ведения рыбного хозяйства на закрепленном (-ных) за ним рыбохозяйственном (-ых) водоеме (-ах) и (или) участках в соответствии с паспортом рыбохозяйственного водоема и (или) участка, являющимся приложением к настоящему Договору.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или их номера
_________________________________________________________________________
Глава 2. Права Сторон
3. Пользователь в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) имеет право:
1) осуществлять только те виды пользования животным миром, которые ему разрешены;
2) собственности на добытые объекты рыболовства, в том числе рыболовные трофеи, и полученную при этом продукцию, а также на их перевозку и реализацию;
3) строительства временных сооружений для нужд рыбного хозяйства в соответствии с установленным сервитутом;
4) обеспечить егерей служебным оружием в соответствии с нормами и правилами, установленными законодательством Республики Казахстан;
5) перевода закрепленных за ними рыбохозяйственных водоемов и (или) их участков для ведения рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) их участки для ведения рыбоводства при соответствии требованиям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "Об аквакультуре";
6) продлевать договор на ведения рыбного хозяйства при условии принятия плана развития рыбного хозяйства согласованного с территориальным подразделениям.
4. Территориальное подразделение имеет право расторгать в одностороннем порядке настоящий Договор по решению суда:
1) при систематическом нарушении условий настоящего Договора (трех и более раз в год);
2) при систематическом грубом нарушении требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира при ведении рыбного хозяйства (трех и более раз в год).
К грубым нарушениям требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира относятся нарушения, повлекшие ущерб рыбным ресурсам в размере, превышающем десятикратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
3) при невыполнении или неполном выполнении обязательств в соответствии с планом развития субъектов рыбного хозяйства.
Глава 3. Обязанности Cторон
5. Пользователь в соответствии с Законом обязан:

1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Аумақтық бөлімше Пайдаланушыға осы Шартқа қосымша болып табылатын балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортына сәйкес оған бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын береді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі
және/немесе олардың нөмірлері _____________________________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары
3. Пайдаланушы "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес:
1) жануарлар дүниесiнiң оған рұқсат етiлген түрлерiн ғана пайдалануды жүзеге асыруға;
2) ауланған балық аулау объектілеріне, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнiмге иелік етуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға;
3) белгіленген сервитутқа сәйкес балық шаруашылығының мұқтаждары үшін уақытша құрылысжайлар салуға;
4) қорықшыларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормалар мен қағидаларға сәйкес қызметтік қарумен қамтамасыз етуге;
5) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптарға сәйкес болған кезде оларға балық аулауды жүргізу үшін бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) олардың учаскелерін балық шаруашылығын жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) олардың учаскелеріне ауыстыруға;
6) аумақтық бөлімшелермен келісілген балық шаруашылығын дамыту жоспарын қабылдау шартымен балық шаруашылығын жүргізуге арналған шартты ұзартуға құқылы.
4. Аумақтық бөлімше:
1) осы Шарттың талаптары жүйелі түрде бұзылғанда (жылына үш немесе одан да көп рет);
2) балық шаруашылығын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптары жүйелі түрде өрескел бұзылғанда (жылына үш немесе одан да көп рет).
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын өрескел бұзушылықтарға балық ресурстарына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің он еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде залал келтіруге әкеп соққан бұзушылықтар жатады;
3) балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелер орындалмағанда немесе толық орындалмағанда осы Шартты сот шешіміне сәйкес біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
5. Пайдаланушы Заңға сәйкес:

1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование животным миром в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) не допускать ухудшения среды обитания животных посредством соблюдения экологических требований, предусмотренных Экологическим кодексом Республики Казахстан (далее – Экологический кодекс), кроме случаев загрязнений от непреодолимых последствий стихийных бедствий;
4) пользоваться животным миром способами, безопасными для населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности естественных сообществ и жестокого обращения с животными;
5) представлять в уполномоченный орган в области рыбного хозяйства административные данные согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных;
6) обеспечивать охрану и воспроизводство рыбных ресурсов и других водных животных, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, и не допускать снижение их численности за пределы ее естественных колебаний;
7) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие воспроизводство объектов животного мира в соответствии с планами развития субъекта рыбного хозяйства;
8) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля и надзора за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира, проводимых в соответствии со статьей 49 Закона;
9) предоставить сервитут для осуществления:
контрольного лова – Территориальному подразделению;
научно-исследовательского лова – физическим и юридическим лицам;
любительского (спортивного) рыболовства – физическим лицам;
10) производить рыбохозяйственную текущую мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке на основании научных рекомендаций;
11) устанавливать аншлаги;
12) вести на каждом рыбоприемном пункте, бригаде или звене журнал учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) и предъявлять его по требованию должностных лиц ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства и его территориальных подразделений;
13) представлять Территориальному подразделению сведения о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных путевках в порядке и в сроки, установленные Правилами предоставления сведений в уполномоченный орган о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных путевках, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 185 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6196);

1) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңдамасында белгiленген тәртiппен жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны уақтылы енгізуге;
3) зілзалалардың еңсерілмейтін салдарынан ластану жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде (бұдан әрі – Экологиялық кодекс) көзделген экологиялық талаптарды сақтау арқылы жануарлардың мекендеу ортасының нашарлауына жол бермеуге;
4) жануарлар дүниесiн халық пен қоршаған ортаға қауiпсiз, табиғи үйiрлер тұтастығының бұзылуына және жануарларға қатыгез қарауға жол бермейтiн тәсiлдермен пайдалануға;
5) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілген әкімшілік деректерді жинақтауға арналған нысандарға сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректерді ұсынуға;
6) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, оның ішінде сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнгендерін қорғауды және өсімін молайтуды қамтамасыз етуге және олардың санының табиғи ауытқудан тыс азайуына жол бермеуге;
7) балық шаруашылығы субъектісінің даму жоспарларына сәйкес жануарлар дүниесі объектілерінің өсімін молайтуды қамтамасыз ететін қажетті іс-шараларды жүргізуге;
8) Заңның 49-бабына сәйкес жүргізілетін жануарлар дүниесін қорғау, Қазақстан Республикасының өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау мақсатында тексерулерді жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
9) аумақтық бөлімшеге – бақылау үшін аулауды;
жеке және заңды тұлғаларға – ғылыми-зерттеулер үшін аулауды;
жеке тұлғаларға – әуесқойлық (спорттық) аулауды жүзеге асыруға сервитут ұсынуға;
10) бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде ғылыми ұсынымдар негізінде ағымдағы балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізуге;
11) аншлагтарды орнатуға;
12) әрбір балық қабылдау пунктінде, бригадасында немесе звенода балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуге және оны балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының талап етуі бойынша көрсетуге міндетті; 13) Аумақтық бөлімшеге Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 185 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6196 болып тіркелген) бекітілген Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолдамалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну ережесінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолдамалар туралы мәліметтерді беруге;

14) при осуществлении эмиссий в окружающую среду получать экологическое разрешение в соответствии с Экологическим кодексом;
15) обеспечить егерей средствами транспорта, связи, специальной одеждой со знаками различия, нагрудным знаком егеря, удостоверением егеря;
16) соблюдать требования пожарной безопасности;
17) выдавать путевки на проведение любительского (спортивного) рыболовства физическим лицам в бумажном или электронном виде по их устному, письменному или электронному заявлению;
18) соблюдать нормативы промыслового усилия;
19) производить зарыбление закрепленного рыбохозяйственного водоема и (или) участка в соответствии с планами развития субъектов рыбного хозяйства на основании рекомендаций научной организации;
20) возмещать компенсацию вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, на основании подпункта 7) статьи 9-1 Закона;
21) содержать берега водных объектов или их части в местах их использования в соответствии с санитарно-эпидемиологическими и экологическими требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан;
22) регистрироваться в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных и вносить данные и сведения в нее в порядке, определяемом уполномоченным органом в области рыбного хозяйства.
6. Территориальное подразделение обязано:
1) проверять деятельность Пользователя в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) осуществлять государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в части рыбных ресурсов и других водных животных.
Глава 4. Ответственность сторон
7. Пользователь ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
8. Финансирование мероприятий по охране, воспроизводству и устойчивому использованию животного мира на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках производится за счет собственных средств Пользователя.
9. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора в соответствии с настоящим Договором и законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
10. Ни одна из Сторон не будет нести ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств настоящего Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.

14) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыру кезінде Экологиялық кодекске сәйкес экологиялық рұқсат алуға;
15) қорықшыларды көлік, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, қорықшының төсбелгісімен, қорықшының куәлігімен қамтамасыз етуге;
16) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға;
17) әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізуге жеке тұлғаларға олардың ауызша, жазбаша немесе электрондық өтініші бойынша қағаз немесе электрондық түрде жолдама беруге;
18) кәсіпшілік күш-жігер нормативтерін сақтауға;
19) балық шаруашылығы субъектілердің балық дамыту жоспарларына сәйкес бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне ғылыми ұйымның ұсынымдары негізінде балықтандыру жүргізуге;
20) Заңның 9-1-бабының 7-тармағы негізінде шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес балық ресурстарына, оның ішінде сөзсіз келтірілген зиянның өтемақысын өтеуге;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген санитариялық-эпидемологиялық және экологиялық талаптарға сәйкес су объектілерінің жағалауларын немесе олардың бөліктерін оларды пайдалану орындарында күтіп-ұстауға;
22) балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесінде тіркелуге және оған балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен деректер мен мәліметтерді енгізуге міндетті.
6. Аумақтық бөлімше:
1) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауды айқындау мақсатында Пайдаланушының қызметін тексеруге;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды балық ресурстары және басқа да су жануарлары бөлігінде жүзеге асыруға міндетті.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. Пайдаланушы осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін ешкімге толығымен де, ішінара да бермеуі тиіс.
8. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі iс-шараларды қаржыландыру Пайдаланушының өз қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
9. Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
10. Егер Шарттың қандай да бір міндеттемелерінің орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы еңсерілмейтін күштің мән-жайларынан туындаса, онда Тараптардың ешқайсысы оларды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.

11. Обстоятельствами непреодолимой силы являются чрезвычайные и непредотвратимые обстоятельства, в том числе стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и иные подобные обстоятельства, которые Стороны не могли предвидеть и которые непосредственно повлияли на исполнение настоящего Договора.
К таким обстоятельствам не относится, в частности, отсутствие на рынке нужных для исполнения товаров, работ или услуг.
12. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем направления письменного извещения с указанием даты возникновения и описанием обстоятельств непреодолимой силы.
13. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
14. Действие обстоятельств непреодолимой силы должно подтверждаться документами соответствующих компетентных государственных органов и организаций.
Глава 6. Заключительные положения
15. Настоящий Договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ____ лет.
16. Действие настоящего Договора прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения рыбного хозяйства;
2) истечения срока действия настоящего Договора;
3) прекращения деятельности Пользователя. В случае смерти физического лица – Пользователя, право пользования рыбохозяйственным водоемом и (или) участком наследуется в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан;
4) систематического нарушения условий настоящего Договора;
5) систематического нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
6) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для государственных нужд в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
В случае прекращения деятельности Пользователь в течение десяти календарных дней уведомляет об этом Территориальное подразделение путем письменного извещения.
17. Все споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении условий настоящего Договора, Стороны будут стремиться разрешать путем переговоров.
Споры, не урегулированные путем переговоров, разрешаются в судебном порядке, установленным законодательством Республики Казахстан.
18. Любое уведомление, которое одна Сторона направляет другой Стороне в соответствии с настоящим Договором, направляется в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении, либо посредством электронного документа, подписанного посредством электронной цифровой подписи, либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию.

11. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары Тараптар болжай алмайтын және осы Шарттың орындалуына тікелей әсер ететін төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлар, оның ішінде дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары және өзге де осындай мән-жайлар болып табылады. Мұндай мән-жайларға, атап айтқанда, нарықта орындау үшін қажетті тауарлардың, жұмыстардың немесе қызметтердің болмауы жатпайды.
12. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, олардан зардап шеккен Тарап бұл туралы екінші Тарапты еңсерілмейтін күштің мән-жайлары басталған күнін және сипаттамасын көрсетіп, жазбаша хабарлама жіберу арқылы дереу хабардар етеді.
13. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, Тараптар орын алып отырған жағдайдан шығудың амалын іздестіру үшін дереу келіссөзер жүргізеді және еңсерілмейтін күш мән-жайларының зардаптарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
14. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары тиісті құзіретті мемлекеттік органдар мен ұйымдардың құжаттарымен тасталуға тиіс.
6-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Шарт қол қойылған сәттен бастап күшiне енедi және____ жыл мерзiмге жасалады.
16. Осы Шарттың қолданылуы мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) балық шаруашылығын жүргізуден ерікті түрде бас тарту;
2) осы Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы;
3) Пайдаланушының қызметінің тоқтатылуы. Пайдаланушы-жеке тұлға қайтыс болған жағдайда, балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен мұраға қалдырылады;
4) осы Шарттың талаптарының жүйелі түрде бұзылуы;
5) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарының жүйелі түрде бұзылуы;
6) балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне балықтандыру жүргізілген жер учаскелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен мемлекет мұқтаждығы үшін алып қою.
Қызметі тоқтатылған жағдайда Пайдаланушы күнтізбелік он күн ішінде бұл туралы Аумақтық бөлімшеге жазбаша хабарлама арқылы хабарлайды.
17. Осы Шарттың талаптарын орындау кезінде туындауы мүмкін барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер жолымен шешуге ұмтылатын болады.
Келіссөздер арқылы реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешіледі.
18. Осы шартқа сәйкес бір Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама тапсырылғаны туралы хабарламамен тапсырысты почта жөнелтілімі нысанында не электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған электрондық құжат арқылы не өзге де кез келген тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдаланып жіберіледі.

19. Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка, являющийся приложением к настоящему Договору, является неотъемлемой его частью.
20. Все изменения и дополнения к настоящему Договору имеют юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями обеих Сторон.
21. Настоящий Договор составлен в __ экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Глава 7. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
"Территориальное подразделение"
_______________________________
(наименование)
_______________________________
(почтовый адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
_______________________________
(подпись, печать)
"Пользователь"
_____________________________
(наименование)
_____________________________
(почтовый адрес)
_____________________________
(банковские реквизиты)
_____________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии))
_____________________________
(подпись, печать (за исключением
лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)
Приложение к договору
на ведение рыбного хозяйства
Форма
Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка
____________________________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Географическое расположение:
область ________________________________________________________
район __________________________________________________________
Место расположение водоема
__________________________________________________________________________
(наименование ближайшего населенного пункта,
__________________________________________________________________________
направление расположения водоема, удаленность в километрах) Границы участка
__________________________________________________________________________
(описание границ, координаты)
__________________________________________________________________________
Физическая характеристика:
Длина, в километрах ________________________________________________________
Ширина, в километрах ______________________________________________________
Площадь, в гектарах ________________________________________________________
Глубина максимальная, в метрах _____________________________________________
Глубина средняя, в метрах __________________________________________________
Биологическая характеристика:
Степень зарастания водоема: надводной растительностью
_________________________________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
подводной растительностью ________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Степень развития фитопланктона (цветение воды) _____________________________
_________________________________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Видовой состав всей фауны водоема:
ихтиофауны ______________________________________________________________
млекопитающих __________________________________________________________
водных беспозвоночных животных __________________________________________
Видовой состав промысловой фауны водоема:
ихтиофауны ______________________________________________________________
млекопитающих __________________________________________________________
водных беспозвоночных животных __________________________________________
Рыбопродуктивность водоема, килограмм/гектар: ихтиофауны
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
водных беспозвоночных животных __________________________________________
Хозяйственная характеристика:
Загрязнение водоема (участка) ______________________________________________
(стоками промышленных предприятий,
_________________________________________________________________________
другими отходами производства)
водозаборы ______________________________________________________________
(типы водозаборных сооружений, мощность)
_________________________________________________________________________
ведомственная принадлежность)
Количество тоней, плавов, станов, других постоянных мест использования рыбных
ресурсов водоема (участка) _________________________________________________
_________________________________________________________________________
Срок закрепления рыбохозяйственного водоема и (или) участка __________________
Другие сведения __________________________________________________________
________________________________________________________________________
Настоящий паспорт составлен в двух экземплярах и является неотъемлемой частью
Договора на ведение рыбного хозяйства от " " 20__ года №_______.
Наименование местного исполнительного органа, оформившего настоящий паспорт
________________________________________________________________________
Место печати
(при наличии)
Руководитель ________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)

19. Осы Шартқа қосымша болып табылатын балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты оның ажырамас бөлігі болып табылады.
20. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде жасалса және оған екі Тараптың да уәкілетті өкілдері қол қойса, онда ол заңды күшке ие болады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
21. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар ___ данада жасалды.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
"Аумақтық бөлімше"
_______________________
(атауы)
_______________________
(почталық мекенжайы)
_______________________
(банктік деректемелері)
_______________________
(лауазымы, аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
_______________________
(қолы, мөрі)
"Пайдаланушы"
___________________________
(атауы)
___________________________
(почталық мекенжайы)
___________________________
(банктік деректемелері)
___________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
___________________________
(қолы, мөрі (жеке
кәсіпкерлік субъектісі болып
табылатын адамдарды
қоспағанда)
Балық шаруашылығын
жүргізу шартына
қосымша
Нысан
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
Географиялық орналасуы______________________________________________
Әкімшілік облысы ____________________________________________________
Әкімшілік ауданы ____________________________________________________
Су айдынының орналасқан жері ________________________________________
(жақын маңдағы елді мекеннің атауы, су айдынының,
____________________________________________________________________
орналасу бағыты, шақырыммен қашықтығы)
Учаскенің шекаралары ________________________________________________
(шекараның сипаттамасы, координаттары)
____________________________________________________________________
Физикалық сипаттамасы
Ұзындығы, шақырым __________________________________________________
Ені, шақырым ________________________________________________________
Алаңы, гектар ________________________________________________________
Ең жоғарғы тереңдігі, метр _____________________________________________
Орташа тереңдігі, метр ________________________________________________
Биологиялық сипаттамасы
Су айдынын өсімдік басу дәрежесі: суүсті өсімдігі _________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
суасты өсімдігі басу дәрежесі ___________________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Фитопланктонның даму дәрежесі (судың гүлденуі) _________________________
_____________________________________________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Су айдыны барлық фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауналар ________________________________________________________
сүтқоректілер _________________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары _____________________________________________
Су айдыны кәсіпшілік фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна ___________________________________________________________
сүтқоректілер _________________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары _____________________________________________
Су айдынының балық өнімділігі, гектарына килограмм:
ихтиофауналар ________________________________________________________
сүтқоректілер _________________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары _____________________________________________
Шаруашылық сипаттамасы:
Су айдынының ластануы ________________________________________________
______________________________________________________________________
(өнеркәсіптік кәсіпорындардың ағын суларымен, өндірістің басқа да қалдықтарымен)
Сутартқыштар _________________________________________________________
(сутартқыш құрылысжайлардың типтері, қуаттылығы, ведомстволық тиістілігі)
Тартымдардың, қалқымалардың, қосындардың, су айдынының (учаскесінің)
балық ресурстарын пайдаланудың басқа да тұрақты орындарының саны
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру мерзімі
______________________________
Басқа да мәліметтер _____________________________________________________
_______________________________________________________________________
Осы паспорт екі данада жасалды және 20 ___ жылғы " " № _____
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Осы паспортты рәсімдеген жергілікті атқарушы органның атауы
______________________________________________________________________
Мөрдің (бар болса) орны
Басшы ____________________________________ ________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (қолы)