Об утверждении Правил распределения квот изъятия объектов рыболовства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 октября 2025 года № 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2025 года № 37196.
В соответствии с подпунктом 24) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения квот изъятия объектов рыболовства.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 октября 2025 года № 392
Правила распределения квот изъятия объектов рыболовства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения квот изъятия объектов рыболовства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок распределения квот изъятия объектов рыболовства.
2. В Правилах используются следующие определения:
1) субъект рыбного хозяйства (далее – услугополучатель) – физическое и юридическое лицо, основным направлением деятельности которого является ведение рыбного хозяйства;
2) квота изъятия объектов рыболовства (далее – квота) – часть лимита изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, устанавливаемая территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства (далее – территориальное подразделение);

Балық шаруашылығы объектілерін квоталарды бөлу алып қою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 22 қазандағы № 392 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 қазанда № 37196 болып тіркелді
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 24) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған балық шаруашылығы объектілерін алу квоталарын бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 22 қазандағы
№ 392 бұйрығымен бекітілген
Балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 24) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді және балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балық шаруашылығы субъектісі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) – қызметінің негізгі бағыты балық шаруашылығын жүргізу болып табылатын жеке және заңды тұлға;
2) балық аулау объектілерін алып қою квотасы (бұдан әрі – квота) – балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) белгілейтін балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою лимитінің бір бөлігі;

3) лимит изъятия рыбных ресурсов и других водных животных (далее – лимит изъятия) – предельно допустимый объем изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, при котором сохраняются их естественное воспроизводство и численность;
4) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченнный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Уполномоченный орган в течении 3 (трех) рабочих дней направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и территориальным подразделениям.
Уполномоченный орган и территориальные подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок распределения квот изъятия объектов рыболовства
Параграф 1. Порядок распределение квот изъятия объектов рыболовства
4. Распределение квот осуществляется на основании лимитов изъятия, утверждаемых уполномоченным органом в соответствии с пунктом 1 статьи 29 Закона.
5. В случае, когда общий объем заявленных квот не превышает лимит изъятия на рыбохозяйственном водоеме, заявки удовлетворяются в соответствии с заявленными квотами.
В случае, когда общий объем заявленных квот превышает лимит изъятия на рыбохозяйственном водоеме, территориальное подразделение распределяет квоты на основании листа подсчета рейтинговой оценки, составленного по форме согласно приложению 3 к Правилам, и в соответствии с пунктами 6, 7, 8 и 9 Правил.
При распределении квот лист подсчета рейтинговой оценки заполняется отдельно по рыбам, ракам и водным беспозвоночным.
На рыбохозяйственных водоемах, полностью закрепленных за одним услугополучателем, подсчет рейтинговой оценки не производится.

3) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою лимиті (бұдан әрі – алып қою лимиті) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын олардың табиғи өсімі мен саны сақталатын алып қоюдың жол берілетін шекті көлемі;
4) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) –нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізетін бірыңғай терезе болып табылатын ақпараттық жүйе;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиыны.
3. Уәкілетті орган Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты 3 (үш) жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және аумақтық бөлімшелерге жібереді.
Уәкілетті орган мен аумақтық бөлімшелер Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді
2-тарау. Балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу тәртібі
1-параграф. Балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу тәртібі
4. Квоталарды бөлу Заңның 29-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін алып қою лимиттері негізінде жүзеге асырылады.
5. Мәлімделген квоталардың жалпы көлемі балық шаруашылығы су айдынында алып қою лимитінен аспаған жағдайда, өтінімдер мәлімделген квоталарға сәйкес қанағаттандырылады.
Мәлімделген квоталардың жалпы көлемі балық шаруашылығы су айдынында алып қою лимитінен асып кеткен жағдайда, аумақтық бөлімше квоталарды Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және Қағидалардың 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес жасалған рейтингтік бағалауды есептеу парағының негізінде бөледі.
Квоталарды бөлу кезінде рейтингтік бағалауды есептеу парағы балықтар, шаяндар және су омыртқасыздары бойынша жеке толтырылады.
Бір көрсетілетін қызметті алушыға толық бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында рейтингтік бағалауды есептеу жүргізілмейді.

6. Рейтинговая оценка услугополучателя определяется следующим образом:
1) максимальный оценочный показатель в процентах принимается за 100 и распределяется по показателям услугополучателя по значимости в процентах;
2) услугополучателю с наибольшим (наилучшим) показателем выставляется максимальная оценка по соответствующему пункту по 20-ти балльной системе;
3) рейтинговый коэффициент услугополучателя (далее – Р) определяется путем умножения показателя графы 3 (максимальный оценочный показатель) на графу 5 листа подсчета рейтинговой оценки (оценка по 20-ти балльной системе) и деления на 100.
7. Квота распределяется пропорционально по результатам баллов, набранных услугополучателями в рейтинге, в процентном соотношении к видовому составу лимитов изъятия по итогам распределения квот на изъятие рыбных ресурсов и других водных животных по форме согласно приложению 4 к Правилам.
8. Квота на каждого услугополучателя определяется по следующей формуле:
Л = К х Р,
где:
Л – выделяемая квота;
К – коэффициент изъятия рыбных ресурсов и других водных животных;
Р – рейтинговый коэффициент услугополучателя.
9. Коэффициент изъятия рыбных ресурсов и других водных животных (далее – К) рассчитывается по следующей формуле:
К = У/С,
где:
У – утвержденная квота;
С – сумма рейтинговых коэффициентов услугополучателей.
10. При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги указанных в пункте 10 Перечня, ответственный работник территориального подразделения формирует уведомление о распределении квот на изъятие объектов рыболовства на основании утвержденных лимитов изъятия рыбных ресурсов и других водных животных по форме согласно приложению 5 к Правилам (далее – уведомление).
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный работник территориального подразделения уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания территориальное подразделение принимает решение о выдаче уведомления, либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 6 к Правилам.

6. Көрсетілетін қызметті алушының рейтингтік бағасы мынадай түрде айқындалады:
1) ең жоғары бағалау көрсеткіші пайызбен 100-ге қабылданады және көрсетілетін қызметті алушының көрсеткіштері бойынша пайызбен маңыздылығы бойынша бөлінеді;
2) ең жоғары (ең үздік) көрсеткіші бар көрсетілетін қызметті алушыға 20 балдық жүйе бойынша тиісті тармақ бойынша ең жоғары баға қойылады;
3) көрсетілетін қызметті алушының рейтингтік коэффициенті (бұдан әрі - Р) 3-баған көрсеткішін (ең жоғары бағалау көрсеткіші) рейтингтік бағалауды есептеу парағының (20 балдық жүйе бойынша бағалау) 5-бағанына көбейту және 100-ге бөлу жолымен айқындалады.
7. Квота Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюға квоталарды бөлу қорытындылары бойынша алып қою лимиттерінің түрлік құрамына пайыздық арақатынаста көрсетілетін қызметті алушылардың рейтингте жинаған балдарының нәтижелері бойынша барабар бөлінеді.
8. Әрбір көрсетілетін қызметті алушыға квота мынадай формула бойынша айқындалады:
Л = К х Р,
мұнда:
Л – бөлінетін квота;
К – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою коэффициенті;
Р – көрсетілетін қызметті алушының рейтингтік коэффициенті.
9. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою коэффициенті (бұдан әрі – К) мынадай формула бойынша есептеледі:
К = Б/С,
мұнда:
Б – бекітілген квота;
С – көрсетілетін қызметті алушылардың рейтингтік коэффициенттерінің сомасы.
10. Тізбесінің 10-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде аумақтық бөлімшенің жауапты жұмыскері Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюдың бекітілген лимиттері негізінде балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде аумақтық бөлімшенің жауапты жұмыскері көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша аумақтық бөлімше хабарлама беру не осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды

11. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя территориального подразделения.
12. Территориальное подразделение отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 10 Перечня.
13. Территориальное подразделение обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в соответствии в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8555).
14. Итоги распределения квот изъятия объектов рыболовства территориальными подразделениями размещаются на официальном интернет-ресурсе территориального подразделения www.gov.kz и направляются в ведомство уполномоченного органа и в соответствующие местные исполнительные органы.
15. В случае, если по состоянию на 1 августа текущего года у услугополучателя отсутствует разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными на двадцать пять процентов от выделенной квоты, территориальное подразделение распределяет неосвоенную часть квоты, по согласованию с услугополучателем, а также квоты резервного фонда рыбохозяйственных участков среди субъектов рыбного хозяйства, имеющих участки на данном рыбохозяйственном водоеме.
16. Для получения квот, указанных в пункте 15 Правил, услугополучатели подают через портал заявление до 1 сентября соответствующего года.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги
17. Государственная услуга "Распределение квот на изъятие рыбных ресурсов и других водных животных на основании утвержденных лимитов" оказывается территориальными подразделениями.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Распределение квот на изъятие рыбных ресурсов и других водных животных на основании утвержденных лимитов" (далее – Перечень) указан в приложении 1 к Правилам.
18. Распределение квот между услугополучателями осуществляется в течение 7 (семи) рабочих дней после дня утверждения уполномоченным органом лимитов изъятия.
19. Для получения государственной услуги услугополучатели подают через портал заявление на получение квот изъятия рыбных ресурсов и других водных животных в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках по форме согласно приложению 2 к Правилам (далее – заявка).
После направления заявление через портал в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.

11. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" аумақтық бөлімше басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
12. Аумақтық бөлімше Тізбенің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
13. Аумақтық бөлімше Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді
14. Аумақтық бөлімшелер балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу қорытындыларын аумақтық бөлімшенің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырады және уәкілетті органның ведомствосына және тиісті жергілікті атқарушы органдарға жібереді.
15. Егер ағымдағы жылғы 1 тамыздағы жай-күй бойынша көрсетілетін қызметті алушыда бөлінген квотаның жиырма бес пайызына балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат болмаған жағдайда, аумақтық бөлімше көрсетілетін қызметті алушының келісуі бойынша квотаның игерілмеген бөлігін, сондай-ақ балық шаруашылығы учаскелерінің резервтік қорының квоталарын осы балық шаруашылығы су айдынында учаскелері бар балық шаруашылығы субъектілері арасында бөледі.
16. Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген квоталарды алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар портал арқылы тиісті жылғы 1 қыркүйекке дейін өтініш береді.
2-параграф. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
17. "Бекітілген лимиттер негізінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын бөлу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті аумақтық бөлімшелер көрсетеді.
"Бекітілген лимиттер негізінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын бөлу" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
18. Көрсетілетін қызметті алушылар арасында квоталарды бөлу уәкілетті орган алып қою лимиттерін бекіткен күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
19 Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар портал арқылы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын алуға өтініш (бұдан әрі – өтінім) береді.
Өтінішті портал арқылы жібергеннен кейін көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс немесе мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді тіркеу, қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

20. Ответственный работник в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации документов, указанных в пункте 9 Перечня, проверяет полноту представленных документов и (или) сведений, содержащихся в них.
В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение отказывает в приеме заявки.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
21. Жалоба на решение, действие (бездействие) территориального подразделения по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя территориального подразделения, ведомства уполномоченного органа, уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, территориальное подразделение направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. При этом территориальное подразделение чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
22. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
территориальным подразделением, ведомством уполномоченного органа, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
23. Срок рассмотрения жалобы территориальным подразделением, ведомством уполномоченного органа, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

20. Жауапты жұмыскер Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы мәліметтердің толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, аумақтық бөлімше өтінімді қабылдаудан бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
21. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша аумақтық бөлімшенің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым аумақтық бөлімше басшысының, уәкілетті орган ведомствосының, уәкілетті органның атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, аумақтық бөлімше оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын аумақтық бөлімше, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
22. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі, ведомствосы, уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
23. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, ведомствосының, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

24. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам распределения
квот изъятия объектов
рыболовства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Распределение квот на изъятие рыбных ресурсов и других водных животных
на основании утвержденных лимитов"
1
Наименование государственной услуги
Распределение квот на изъятие рыбных ресурсов и других водных животных на основании утвержденных лимитов
2
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал)
4
Срок оказания государственной услуги
В течение 7 (семи) рабочих дней
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
6
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о распределении квот на изъятие объектов рыболовства на основании утвержденных лимитов изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявка на получение квот изъятия рыбных ресурсов и других водных животных в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках по форме согласно приложению 2 к Правилам распределения квот изъятия объектов рыболовства (далее – Правила), в соответствии с подпунктом 24) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

24. ҚР ӘППК 91-бабының 5-тармағына сәйкес егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Балық аулау объектілерін
алып қою квоталарын
бөлу қағидаларына
1-қосымша
"Бекітілген лимиттер негізінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын бөлу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Бекітілген лимиттер негізінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын бөлу
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілі
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні ішінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюдың бекітілген лимиттері негізінде балық шаруашылығы объектілерін алып қою квоталарын бөлу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші –Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 24) тармақшасына сәйкес Балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын алуға көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім.
10
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям установленными Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам распределения
квот изъятия объектов
рыболовства
Форма
Заявление на получение квот изъятия рыбных ресурсов и других водных животных
в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках
1. Наименование закрепленного рыбохозяйственного водоема и (или) участка
____________________________________________________________
2. Договор на ведение рыбного хозяйства № _______ от "____" ________ года,
заключенный с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа
в области рыбного хозяйства_____________________
3. Объем освоения квоты изъятия объектов рыболовства с 1 января по 31 декабря
текущего года __________ тонн
4. Воспроизводство (зарыбление) рыбных ресурсов с 1 января по 31 декабря текущего
года, в том числе: сеголетками (миллион штук), из них: до 0,05__________, от 0,05
до 0,1_____________, от 0,1 и выше__________ личинками (миллион штук), из них:

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болса;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін өзге де талаптар
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электронды нысан түрінде ЭЦҚ болған жағдайда ала алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Балық аулау объектілерін
алып қою квоталарын
бөлу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын алуға өтініш
1. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің
атауы
_________________________________________________________________
2. Балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық
Бөлімшелерімен
___________________________________________________________________
жасалған __ жылғы "_" ____ № ____ балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт
3. Ағымдағы жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін__________ тонна балық аулау
объектілерін алып қою квоталарын игеру
4. Ағымдағы жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін балық ресурстары өсімін
молайту (балық жіберу), оның ішінде: шабақтарды (миллион дана), оның ішінде:
__________0,05-ке дейін, _____________ 0,05-тен 0,1-ге дейін, _________ 0,1-ден

_________ до 3, от 3 и выше ___________
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую тайну, а также на сбор,
обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Дата подачи заявки "___" _______________ 20 ___ года
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись
руководителя субъекта рыбного хозяйства)
Приложение 3
к Правилам распределения
квот изъятия объектов
рыболовства
Форма
Лист подсчета рейтинговой оценки
Субъект рыбного хозяйства ______________________________________
Рыбохозяйственный водоем и (или) участок ________________________
п/п
Наименование показателей
Максимальный оценочный показатель в процентах
Количество показателей согласно заявкам
Оценка по 20 балльной системе
Рейтинговый коэффициент субъекта рыбного хозяйства
1
2
3
4
5
6
1

жоғары, дернәсілдерді (миллион дана), оның ішінде: __3-ке дейін, ___3-тен жоғары.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтінімнің берілген күні 20 ___ жылғы "___" _______________
___________________________________________________________________
(балық шаруашылығы субъектісі басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,
электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Балық аулау объектілерін
алып қою квоталарын
бөлу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Рейтингтік бағалауды есептеу парағы
Балық шаруашылығы субъектісі ______________________________________
Балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі __________________
Р/с
Көрсеткіштер
атауы
Ең жоғары бағалау көрсеткіші пайызбен
Өтінімдерге сәйкес көрсеткіштер саны
20 балдық жүйе бойынша бағалау
Балық шаруашылығы субъектісінің рейтингтік коэффициенті
1
2
3
4
5
6
1

рыбного хозяйства в соответствии с подпунктом 24) статьи 9-1 Закона
Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании
животного мира", и размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
В случае возникновения вопросов просим обратиться
в___________________________________________________________________
(наименование, адрес, телефон и официальный интернет-ресурс услугодателя)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)
Контактные телефоны:
Дата "___" ______________ 20 ____ года
Приложение 6
к Правилам распределения
квот изъятия объектов
рыболовства
Форма
[Наименование
уполномоченного органа]
[Наименование уполномоченного
органа]
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование услугополучателя]
Место регистрации:
Область: [Область]
Район: [Район]
Город\населенный пункт: [Город\населенный пункт]
[индивидуальный идентификационный номер/бизнес-
идентификационный номер] [БИН/ИИН]
Дата государственной регистрации от [Дата]
Причина отказа: [Причина отказа]
[Должность подписывающего услугодателя]
[Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]

Сізге "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 24) тармақшасына сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекітетін Балық аулау объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидаларына сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюдың бекітілген лимиттері негізінде балық аулау объектілерін алып қою квоталары бөлінгені туралы және көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылғанын хабарлаймыз.
Сұрақтар туындаған жағдайда
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы, мекенжайы және ресми сайты)
жүгінуді сұраймыз.
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңба)
Байланыс телефондары: ______________________
Күні 20 ____ жылғы "___" ______________
Балық аулау объектілерін
алып қою квоталарын
бөлу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
[Уәкілетті органның атауы]
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Берілген күні: [берілген күні] [Көрсетілетін қызметті алушының атауы] Тіркеу орны: Облыс: [Облыс] Аудан: [Аудан] Қала\елді мекен: [Қала\елді мекен] [жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес- сәйкестендіру нөмірі] [БСН/ЖСН] Мемлекеттік тіркеу күні [Күні] Бас тарту себебі: [Бас тарту себебі] [Көрсетілетін қызметті берушінің қол қоюшы лауазымы] [Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса) тегі]