О внесении изменений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 11-1-2/420 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, утраты и лишения гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 15 октября 2025 года № 11-1-4/608. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2025 года № 37160
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 11-1-2/420 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, утраты и лишения гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15884) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил приема и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила приема и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан.";
Правила приема, оформления и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, утраты и лишения гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан после его официального опубликования; 3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.

"Қазақстан Республикасының азаматтығы, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтініштерді Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 11-1-2/420 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2025 жылғы 15 қазандағы № 11-1-4/608 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 қазанда № 37160 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтығы, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтініштерді Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 11-1-2/420 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15884 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштерді қабылдау және қарау, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштерді қабылдау және қарау, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығы, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтініштерді Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің қабылдау, ресімдеу және қарау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
иностранных дел Республики Казахстан
А. Исетов
"Согласован"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 15 октября 2025 года № 11-1-4/608
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года № 11-1-2/420
Правила приема и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан (далее – загранучреждения) заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан (далее – заявления по вопросам гражданства), регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" (далее – Закон), подпунктом 153) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, и определяют порядок приема и рассмотрения загранучреждениями заявлений по вопросам гражданства от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан лиц, проживающих вне пределов Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заявитель – лицо, подавшее в загранучреждение заявления по вопросам гражданства, регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан;
2) загранучреждения – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.
3. За оформление документов по вопросам гражданства и выдачу справок о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан либо об определении принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан взимается консульский сбор в размерах, предусмотренных приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 11-1-4/227 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18702) "Об утверждении ставок консульского сбора за совершение консульских действий на территории иностранного государства".

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушы
А. Исетов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 қазандағы
№ 11-1-4/608
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 11-1-2/420
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштерді қабылдау және қарау, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің (бұдан әрі – шет елдердегі мекемелер) Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштерді (бұдан әрі – азаматтық мәселелері жөніндегі өтініштер) қабылдау және қарау, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 153) тармақшасына сәйкес әзірленді және шет елдердегі мекемелердің Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұрақты тұратын адамдардан азаматтық мәселелер бойынша өтініштерді қабылдау және қарау, Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтініш беруші – шет елдегі мекемеге азаматтық мәселелері, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау бойынша өтініш берген адам;
2) шет елдердегі мекемелер – Қазақстан Республикасының шет елдердегі дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері.
3. Азаматтық мәселелер бойынша құжаттарды ресімдеу және Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау туралы анықтамалар бергені үшін "Шет мемлекеттің аумағында консулдық әрекеттер жасағаны үшін консулдық алым мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 11-1-4/227 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18702 болып тіркелген) көзделген мөлшерлерде консулдық алым алынады.

4. Документы, выданные, составленные или удостоверенные по установленной форме компетентными органами иностранных государств, принимаются при наличии легализации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
Документы, составленные на иностранном языке, сопровождаются их надлежащим образом заверенным переводом на государственный и (или) русский языки.
Глава 2. Порядок приема и рассмотрения заявлений по вопросам гражданства
5. К заявлениям по вопросам гражданства относятся:
1) заявление о приеме в гражданство Республики Казахстан;
2) заявление о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
3) заявление о выходе из гражданства Республики Казахстан.
6. Заявления по вопросам гражданства подлежат регистрации и рассмотрению загранучреждениями, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет национальной безопасности) и Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) в срок не позднее 1 (один) месяца со дня их поступления в каждый из этих государственных органов.
В соответствии со статьей 32 Закона, общий срок рассмотрения заявлений по вопросам гражданства не должен превышать 6 (шесть) месяцев со дня предоставления полного пакета документов в загранучреждение.
7. Заявление о приеме в гражданство Республики Казахстан составляется в произвольной форме и подается на имя Президента Республики Казахстан через загранучреждения несовершеннолетними, недееспособными лицами по просьбе их законных представителей, удостоверенной загранучреждением, и лицами, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан либо соответствуют перечню профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, утвержденному Указом Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 "Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан" (далее – Перечень), и членами их семей, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, с приложением следующих документов:
1) анкета-заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) автобиография (составленная собственноручно);
3) фотография размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
4) документ, подтверждающий постоянное проживание за пределами Республики Казахстан;
5) справка о наличии либо отсутствии судимости, выданная компетентным органом иностранного государства;

4. Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттердің құзыретті органдары берген, жасаған немесе белгіленген нысан бойынша куәландырған құжаттар заңдастырылған кезде қабылданады.
Шет тілінде жасалған құжаттар мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне тиісті түрде куәландырылған аудармасымен қоса беріледі.
2-тарау. Азаматтық мәселелері бойынша өтініштерді қабылдау және қарау тәртібі
5. Азаматтық мәселелері жөніндегі өтініштерге:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтініш;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш жатады.
6. Азаматтық мәселелері жөніндегі өтініштер шет елдердегі мекемелерде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінде (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитеті) және Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде (бұдан әрі – Министрлік) осы мемлекеттік органдардың әрқайсысына келіп түскен күннен бастап 1 (бір) айдан кешіктірілмейтін мерзімде тіркелуге және қаралуға тиіс.
Заңның 32-бабына сәйкес, азаматтық мәселелері жөніндегі өтініштерді қараудың жалпы мерзімі шет елдегі мекемеге құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан аспауға тиіс.
7. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтініш еркін нысанда жасалады және оны Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұрақты тұратын шет елдегі мекеме куәландырған заңды өкілдерінің өтініші бойынша кәмелетке толмағандар, іс-әрекетке қабілетсіз адамдар және Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбек сiңiрген адамдар немесе "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртiбi белгiленетiн адамдар үшiн кәсiптердiң тiзбесiн және оларға қойылатын талаптарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің 2005 жылғы 6 маусымдағы №1587 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесіне және оларға қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес келетiн адамдар мен олардың отбасы мүшелерi шет елдердегі мекемелер арқылы Қазақстан Республикасы Президентінің атына келесі құжаттарды қоса береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) өмiрбаян (өз қолымен жазылған);
3) 3,5 х 4,5 көлеміндегі фотосурет;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұруын растайтын құжат;
5) шет мемлекеттің құзыретті органы берген соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама;

6) справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом иностранного государства;
7) копии свидетельств о рождении детей и заключении брака (при наличии);
8) заявление-согласие о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
9) документ об уплате консульского сбора;
10) копия документа, удостоверяющего личность;
11) согласие о приеме в гражданство Республики Казахстан, выраженное в письменной форме и удостоверенное загранучреждением (при приеме в гражданство Республики Казахстан лиц в возрасте от 14 до 18 лет);
12) ходатайство профильного государственного органа Республики Казахстан (при приеме в гражданство Республики Казахстан лиц, имеющих особые заслуги перед Республикой Казахстан либо соответствующих Перечню, и членов их семей).
8. Заявление о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан составляется в произвольной форме и подается на имя Президента Республики Казахстан через загранучреждения лицами, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, с приложением:
1) документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 7 настоящих Правил;
2) документов, подтверждающих бывшую принадлежность к гражданству Республики Казахстан;
3) документов, подтверждающих знание государственного языка на элементарном уровне, основы Конституции Республики Казахстан, а также историю Казахстана в объеме согласно приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 октября 2024 года № 479 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35233) "Об утверждении объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан" (не распространяется на несовершеннолетних, недееспособных, на лиц, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан либо имеют профессии и отвечают требованиям по Перечню, на этнических казахов).
9. Заявление о выходе из гражданства Республики Казахстан составляется в произвольной форме и подается на имя Президента Республики Казахстан через загранучреждения гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, с приложением следующих документов:
1) анкета-заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

6) шет мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы немесе тоқтатылуы туралы анықтама;
7) балаларының туу туралы және неке қию туралы куәлiктерінің (бар болса) көшірмелері;
8) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы өтініш-келісім;
9) консулдық алым төленгені туралы құжат;
10) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
11) жазбаша нысанда білдірілген және шет елдегі мекеме куәландырған Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы келісім (Қазақстан Республикасының азаматтығына 14 жастан 18 жасқа дейінгі адамдарды қабылдау кезінде);
12) Қазақстан Республикасы бейінді мемлекеттік органының қолдаухаты (Қазақстан Республикасының азаматтығына Қазақстан Республикасы алдында ерекше еңбегі бар немесе Тізбеге сәйкес келетін адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қабылдау кезінде).
8. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш еркін нысанда жасалады және Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұрақты тұратын адамдар шет елдердегі мекемелер арқылы Қазақстан Республикасы Президентінің атына келесі құжаттарды қоса береді:
1) осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттар;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығына бұрынғы тиесілігін растайтын құжаттар;
3) "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қазандағы № 479 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35233 болып тіркелген) сәйкес көлемде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білуді растайтын құжаттар (кәмелетке толмағандарға, іс-әрекетке қабілетсіз адамдарға, Қазақстан Республикасы алдында ерекше еңбегі бар немесе кәсіптері бар және Тізбе бойынша талаптарға сай келетін адамдарға, этникалық қазақтарға қолданылмайды).
9. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш еркін нысанда жасалады және оны Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары шет елдердегі мекемелер арқылы Қазақстан Республикасы Президентінің атына келесі құжаттарды қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;

2) автобиография (составленная собственноручно);
3) фотография размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
4) решение об оформлении документов на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформленное органами внутренних дел Республики Казахстан в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 259 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Оформление документов на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20207), либо уведомление об оформлении разрешения на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформленное загранучреждением в соответствии с приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 4 января 2018 года № 11-1-4/1 "Об утверждении Правил приема и направления документов граждан Республики Казахстан, выехавших за пределы Республики Казахстан по временным делам и изъявивших желание остаться там на постоянное место жительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16354);
5) справка о наличии либо отсутствии судимости, оформленная в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача справки о наличии либо отсутствии судимости", утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20674);
6) копии свидетельств о рождении детей и заключении брака (при наличии);
7) документ, подтверждающий возможность получения иностранного гражданства;
8) документ об уплате консульского сбора;
9) нотариально удостоверенное заявление-согласие на выход из гражданства Республики Казахстан и об отсутствии материальных и других претензий от супруга (супруги), родителей заявителя или находящихся на его иждивении лиц, проживающих в Республике Казахстан, либо копии свидетельств об их смерти, решение суда о признании гражданина умершим или безвестно отсутствующим (при наличии);
10) копия документа, удостоверяющего личность.
10. В случае представления неполного пакета документов согласно пунктам 7, 8 и 9 настоящих Правил и (или) документов с истекшим сроком действия, загранучреждение в течение 2 (два) рабочих дней со дня поступления заявления по вопросам гражданства уведомляет об этом заявителя.
Срок приведения в соответствие документов составляет 2 (два) рабочих дня со дня уведомления загранучреждением заявителя.
Загранучреждение возвращает документы, если заявитель не привел их в соответствие с требованиями настоящих Правил в срок, установленный частью второй настоящего пункта.
Возврат документов не препятствует повторному обращению.

2) өмiрбаян (өз қолымен жазылған);
3) 3,5 х 4,5 көлеміндегі фотосурет;
4) "Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұру үшін шығуға арналған құжаттарды ресімдеу бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 259 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20207 болып тіркелген) сәйкес Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары ресімдеген Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шығуға арналған құжаттарды ресімдеу туралы шешім немесе "Қазақстан Республикасынан тыс жерге уақытша жұмыстармен шыққан және онда тұрақты тұру үшін қалуға тілек білдірген Қазақстан Республикасы азаматтарының құжаттарын қабылдау және жолдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 4 қаңтардағы № 11-1-4/1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16354 болып тіркелген) сәйкес шет елдегі мекеме ресімдеген Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шығуға шешім ресімделгені туралы хабарлама;
5) "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдарымен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 64 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20674 болып тіркелген) бекітілген "Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес ресімделген соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама;
6) балаларының туу туралы және неке қию туралы куәлiктерінің (бар болса) көшірмелері;
7) шетел азаматтығын алу мүмкіндігін растайтын құжат;
8) консулдық алым төленгені туралы құжат;
9) өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасында тұратын жұбайының, ата-анасының немесе оның асырауындағы адамдардың өзіне нотариалды куәландырылған Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға және материалдық және өзге де талаптардың жоқ екендiгi туралы өтiнiш-келісімі немесе олардың қайтыс болғаны туралы куәліктердің, азаматты қайтыс болды деп немесе хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің көшірмелері (бар болса);
10) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
10. Осы Қағидалардың 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес құжаттар топтамасы толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған жағдайда, шет елдегі мекеме азаматтық мәселелері жөніндегі өтініш келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Құжаттарды сәйкестендіру мерзімі шет елдегі мекеме өтініш берушіні хабардар еткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер өтініш беруші оларды осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген мерзімде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтірмесе, шет елдегі мекеме құжаттарды қайтарады.
Құжаттарды қайтару қайта жүгінуге кедергі болмайды.

11. В случае представления полного пакета документов согласно пунктам 7, 8 и 9 настоящих Правил, загранучреждение осуществляет следующие действия:
1) разъясняет заявителю правовые последствия приобретения или прекращения им гражданства Республики Казахстан, а также положения статьи 3 Закона, в соответствии с которым за гражданином Республики Казахстан не признается гражданство иностранного государства, о чем делается отметка в анкете-заявлении;
2) рассматривает принятые документы и составляет на каждого члена семьи заявителя заключение по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) вносит сведения о заявителе и каждом члене его семьи в единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") с обеспечением полноты вносимой информации.
12. Комитет национальной безопасности осуществляет рассмотрение и согласование внесенных загранучреждением сведений о заявителе и членах его семьи в ЕИС "Беркут".
13. После согласования Комитета национальной безопасности загранучреждение направляет заключения и оформленные документы по вопросам гражданства (далее – материалы по вопросам гражданства) в Министерство.
14. Министерство рассматривает материалы по вопросам гражданства и в случае их соответствия Закону и (или) настоящим Правилам составляет мотивированное заключение о целесообразности приема в гражданство Республики Казахстан или восстановления в нем на каждого заявителя, постоянно проживающего вне пределов территории Республики Казахстан, в том числе возможности его трудового, жилищного и иного устройства в Республике Казахстан, а также заключения о выходе из гражданства Республики Казахстан и направляет их в Администрацию Президента Республики Казахстан.
15. В случае выявления несоответствия материалов по вопросам гражданства Закону и (или) настоящим Правилам, Министерство уведомляет загранучреждение о необходимости приведения их в соответствие с Законом и (или) настоящими Правилами.
Срок устранения недостатков составляет 10 (десять) рабочих дней со дня получения уведомления Министерства.
При невозможности устранения недостатков в срок, указанный в части второй настоящего пункта, рассмотрение материалов по вопросам гражданства приостанавливается загранучреждением до устранения недостатков заявителем, о чем в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомляют заявителя и Министерство.
16. Министерство при поступлении уведомления загранучреждения о приостановлении рассмотрения материалов по вопросам гражданства возвращает их в загранучреждение.

11. Осы Қағидалардың 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда, шет елдегі мекеме мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
1) өтініш берушіге Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатудың құқықтық және өзге де салдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматы бола тұра оның шетелдік азаматтығы танылмайтыны жөнінде Заңның 3-бабының ережелерi түсiндiрiледi және ол туралы сауалнама-өтiнiште белгi жасалады;
2) қабылданған құжаттарды қарастырады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің әрбір отбасы мүшесіне қорытынды жасайды;
3) өтініш беруші және оның отбасының әрбір мүшесі туралы мәліметтерді енгізілетін ақпараттың толықтығын қамтамасыз ете отырып, "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) енгізеді.
12. Ұлттық қауіпсіздік комитеті шет елдегі мекеме енгізген өтініш беруші және оның отбасы мүшелері туралы мәліметтерді "Бүркіт" БАЖ-да қарауды және келісуді жүзеге асырады.
13. Ұлттық қауіпсіздік комитеті келіскеннен кейін шет елдегі мекеме азаматтық мәселелері жөніндегі қорытындылар мен ресімделген құжаттарды (бұдан әрі – азаматтық мәселелер жөніндегі материалдар) Министрлікке жібереді.
14. Министрлік азаматтық мәселелер жөніндегі материалдарды қарайды және олар Заңға және (немесе) осы Қағидаларға сәйкес келген жағдайда Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұрақты тұратын әрбір өтініш берушіге Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың немесе оны қалпына келтірудің орындылығы, оның ішінде Қазақстан Республикасында оны еңбекке, тұрғын үйге және өзге де орналастыру мүмкіндігі туралы дәлелді қорытынды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы қорытындыларды жасайды және оларды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жібереді.
15. Азаматтық мәселелер жөніндегі материалдардың Заңға және (немесе) осы Қағидаларға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, Министрлік оларды Заңға және (немесе) осы Қағидаларға сәйкес келтіру қажеттігі туралы шет елдегі мекемені хабардар етеді.
Кемшіліктерді жою мерзімі Министрліктің хабарламасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзімде кемшіліктерді жою мүмкін болмаған кезде азаматтық мәселелері жөніндегі материалдарды қарауды шет елдегі мекеме кемшіліктерді өтініш беруші жойғанға дейін тоқтата тұрады, бұл туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш беруші мен Министрлікке жазбаша хабарлайды.
16. Министрлік шет елдегі мекеменің азаматтық мәселелер жөніндегі материалдарды қарауды тоқтата тұру туралы хабарламасы келіп түскен кезде оларды шет елдегі мекемеге қайтарады.

17. После устранения заявителем недостатков, указанных в уведомлении согласно пункту 15 настоящих Правил, загранучреждение направляет материалы по вопросам гражданства в Министерство, которое осуществляет действие согласно пункту 14 настоящих Правил.
В случае не устранения недостатков в течение 1 (один) месяца со дня приостановления рассмотрения материалов по вопросам гражданства, загранучреждение возвращает заявителю поданные им документы по вопросу гражданства.
Возврат документов не препятствует повторному обращению.
18. Материалы по вопросам гражданства вместе с заключениями Министерства рассматриваются в Администрации Президента Республики Казахстан в соответствии с Законом и Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 198 "О Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан".
19. По вопросам приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан и при отклонении заявления по вопросам гражданства издается Указ Президента Республики Казахстан.
Повторное заявление по вопросу гражданства рассматривается по истечении 1 (одного) года после предыдущего решения по этому вопросу.
В случае возникновения существенных для дела обстоятельств, которые не были и не могли быть известны заявителю, повторное обращение принимается загранучреждением без учета требований срока, указанного в части второй настоящего пункта.
20. Министерство в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления Указа Президента Республики Казахстан по вопросам гражданства направляет его в загранучреждение.
Загранучреждение в течение 3 (три) рабочих дней со дня поступления Указа Президента Республики Казахстан по вопросам гражданства уведомляет заявителя о принятом Президентом Республики Казахстан решении по вопросу гражданства.
21. Отказ в приеме, восстановлении и выходе из гражданства Республики Казахстан осуществляется на основаниях, предусмотренных статьями 17 и 20 Закона.
22. В случае отклонения заявления по вопросам гражданства, загранучреждение не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в приеме, восстановлении, выходе из гражданства Республики Казахстан, а также времени, дате и месте, способе проведения заслушивания для предоставления возможности заявителю выразить позицию по предварительному решению.
Заявитель предоставляет или высказывает возражения к предварительному решению в срок не позднее 2 (два) рабочих дней со дня получения предварительного решения.
По результатам заслушивания загранучреждение принимает решение о дальнейшем рассмотрении заявления по вопросам гражданства согласно настоящим Правилам либо отказывает в приеме, восстановлении и выходе из гражданства Республики Казахстан.

17. Өтініш беруші осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес хабарламада көрсетілген кемшіліктерді жойғаннан кейін шет елдегі мекеме азаматтық мәселелері жөніндегі материалдарды Министрлікке жібереді, ол осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес іс-қимылды жүзеге асырады.
Азаматтық мәселелері жөніндегі материалдарды қарауды тоқтата тұрған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде кемшіліктер жойылмаған жағдайда, шет елдегі мекеме азаматтық мәселесі жөніндегі берген құжаттарды өтініш берушіге қайтарады.
Құжаттарды қайтару қайта жүгінуге кедергі болмайды.
18. Азаматтық мәселелері жөніндегі материалдар Министрліктің қорытындыларымен бірге Заңға және "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы № 198 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінде қаралады.
19. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, қалпына келтіру және одан шығу мәселелері бойынша және азаматтық мәселелері жөніндегі өтініш қабылданбаған кезде Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы шығарылады.
Азаматтық мәселесі жөніндегі қайталап берілген өтініш бұл мәселе бойынша алдыңғы шешімнен кейін 1 (бір) жыл өткен соң қаралады.
Іс үшін өтініш берушіге мәлім болмаған және мәлім болуы мүмкін болмаған елеулі мән-жайлар туындаған жағдайда, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзімнің талаптары ескерілмей, шет елдегі мекеме қайталап берілген өтінішті қабылдайды.
20. Министрлік Қазақстан Республикасы Президентінің азаматтық мәселелері жөніндегі Жарлығы келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны шет елдегі мекемеге жібереді.
Шет елдегі мекеме Қазақстан Республикасы Президентінің азаматтық мәселелері жөніндегі Жарлығы келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіні Қазақстан Республикасы Президентінің азаматтық мәселесі жөніндегі қабылдаған шешімі туралы хабардар етеді.
21. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудан, қалпына келтіруден және одан шығудан бас тарту Заңның 17 және 20-баптарында көзделген негіздерде жүзеге асырылады.
22. Азаматтық мәселелері жөніндегі өтініш қабылданбаған жағдайда, шет елдегі мекеме әкімшілік акт қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын өтініш берушіге Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудан, қалпына келтіруден, одан шығудан бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешімге ұстаным білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау өткізу уақыты, күні мен орны, тәсілі туралы хабарлайды.
Өтініш беруші алдын ала шешімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде алдын ала шешімге қатысты қарсылықты береді немесе білдіреді.
Тыңдау нәтижелері бойынша шет елдегі мекеме осы Қағидаларға сәйкес азаматтық мәселелері жөніндегі өтінішті одан әрі қарау туралы шешім қабылдайды не Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудан, қалпына келтіруден және одан шығарудан бас тартады.

Глава 3. Порядок регистрации утраты гражданства Республики Казахстан лицом, проживающим вне пределов Республики Казахстан
23. Регистрация утраты гражданства Республики Казахстан в отношении лица, проживающего вне пределов Республики Казахстан, осуществляется загранучреждением при получении:
1) его заявления о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан, составленное в произвольной форме, при наличии одного из документов, подтверждающих основания, предусмотренные частью первой статьи 21 Закона.
К заявлению прилагаются оригиналы паспорта и удостоверения личности (при их наличии) гражданина Республики Казахстан.
В случае отсутствия или утери паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, предоставляется письменное объяснение заявителя и документы, подтверждающие данный факт (при их наличии);
2) официального уведомления государственных органов Республики Казахстан или компетентных органов иностранного государства о наличии оснований, предусмотренных статьей 21 Закона.
24. В случае представления неполного пакета документов согласно подпункту 1) пункта 23 настоящих Правил, загранучреждение в течение 2 (два) рабочих дней со дня поступления заявления о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан уведомляет об этом заявителя.
Срок приведения в соответствие документов составляет 2 (два) рабочих дня со дня уведомления загранучреждением заявителя.
Загранучреждение возвращает документы, если заявитель не привел их в соответствие с требованиями настоящих Правил в срок, установленный частью второй настоящего пункта.
Возврат документов не препятствует повторному обращению.
25. Загранучреждение в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 23 настоящих Правил, составляет заключение о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан лицом, проживающим вне пределов Республики Казахстан, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, вносит соответствующие сведения в ЕИС "Беркут" и уведомляет заявителя об утрате гражданства Республики Казахстан.
При поступлении заявления о выдаче справки об утрате гражданства Республики Казахстан загранучреждение в течение 5 (пять) рабочих дней оформляет заявителю соответствующую справку, составленную в произвольной форме.
26. При наличии сомнений в подлинности представленных документов и сведений, загранучреждение осуществляет проверку их подлинности посредством направления запросов в государственные органы Республики Казахстан и (или) компетентные органы иностранного государства.

3-тарау. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу тәртібі
23. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын адамға қатысты Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеуді шет елдегі мекеме:
1) Заңның 21-бабының бірінші бөлігінде көзделген негіздерді растайтын құжаттардың бірі болған кезде оның еркін нысанда жасалған Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу туралы өтінішін алған кезде жүзеге асырады.
Өтінішке Қазақстан Республикасы азаматының паспортының және жеке куәлігінің түпнұсқалары (олар болған кезде) қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты және (немесе) жеке куәлігі болмаған немесе жоғалған жағдайда өтініш берушінің жазбаша түсіндірмесі және осы фактіні растайтын құжаттар (олар болған кезде) ұсынылады;
2) Заңның 21-бабында көзделген негіздердің бар екендігі туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының немесе шет мемлекеттің құзыретті органдарының ресми хабарламасын алған кезде жүзеге асырады.
24. Осы Қағидалардың 23-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, шет елдегі мекеме Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу туралы өтініш келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Құжаттарды сәйкестендіру мерзімі шет елдегі мекеме өтініш берушіні хабардар еткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер өтініш беруші оларды осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген мерзімде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтірмесе, шет елдегі мекеме құжаттарды қайтарады.
Құжаттарды қайтару қайта жүгінуге кедергі болмайды.
25. Шет елдегі мекеме осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын адамға қатысты Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу туралы қорытынды жасайды, "Бүркіт" БАЖ-ға тиісті мәліметтерді енгізеді және өтініш берушіні Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуы туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту туралы анықтама беру жөнінде өтініш келіп түскен кезде шет елдегі мекеме 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге еркін нысанда жасалған тиісті анықтаманы ресімдейді.
26. Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығына мен мәліметтерге күмән болған жағдайда, шет елдегі мекеме Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және (немесе) шет мемлекеттің құзыретті органдарына сұрау салулар жіберу арқылы олардың түпнұсқалығын тексеруді жүзеге асырады.

Срок, указанный в части первой пункта 25 настоящих Правил, продлевается мотивированным решением руководителя загранучреждения или лица, исполняющего его обязанности, на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного их рассмотрения, о чем заявитель извещается в течение 3 (три) рабочих дней со дня продления срока.
27. Исчисление даты утраты гражданства Республики Казахстан осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
28. Загранучреждение в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации утраты гражданства Республики Казахстан информирует Республиканское государственное предприятие "Информационно-производственный центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – РГП "ИПЦ") о регистрации утраты гражданства для внесения сведений в информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан.
29. Изъятые паспорта и удостоверения личности гражданина Республики Казахстан хранятся в сейфе консульского архива и направляются загранучреждением в РГП "ИПЦ" в течение 1 (один) месяца со дня регистрации утраты гражданства Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан лица, проживающего вне пределов Республики Казахстан
30. Лицо, проживающее вне пределов Республики Казахстан, для определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан подает в загранучреждение следующие документы (далее – материалы по определению гражданства):
1) анкета-заявление по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) фотография размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
3) документ об отсутствии гражданства иностранного государства, оформленный в соответствии с законодательством иностранного государства;
4) другие документы, имеющие отношение к делу (при их наличии): свидетельство о рождении, документы, подтверждающие трудовую деятельность, военный билет, аттестат о среднем или неполном среднем образовании, диплом, архивная справка – выписка из похозяйственной книги, заявление не менее трех свидетелей, подтверждающих факт проживания заявителя в Республике Казахстан.
31. В случае представления неполного пакета документов согласно пункту 30 настоящих Правил и (или) документов с истекшим сроком действия, загранучреждение в течение 2 (два) рабочих дней со дня поступления материалов по определению гражданства уведомляет об этом заявителя.
Срок приведения в соответствие документов составляет 10 (десять) рабочих дней со дня уведомления загранучреждением заявителя.
Загранучреждение возвращает документы, если заявитель не привел их в соответствие с требованиями настоящих Правил в срок, установленный частью второй настоящего пункта.
Возврат документов не препятствует повторному обращению.

Осы Қағидалардың 25-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім шет елдегі мекеме басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы өтініш берушіге ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
27. Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту күнін есептеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Шет елдегі мекеме Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының құжатталған халқының ақпараттық деректер базасына мәліметтер енгізу үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын (бұдан әрі – "АӨО" РМК) азаматтықты жоғалтуды тіркегені туралы хабардар етеді.
29. Алынып қойған Қазақстан Республикасы азаматының паспорттары мен жеке куәліктері консулдық мұрағаттың сейфінде сақталады және шет елдегі мекеме Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуды тіркеген күннен бастап 1 (бір) ай ішінде "АӨО" РМК-ге жібереді.
4-тарау. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын адамның Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау тәртібі
30. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын адам Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындау үшін шет елдегі мекемеге мынадай құжаттарды (бұдан әрі – азаматтығын айқындау жөніндегі материалдар) береді:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) 3,5 х 4,5 көлемінде фотосурет;
3) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес ресімделген шет мемлекеттің азаматтығының жоқтығы туралы құжат;
4) іске қатысы бар басқа құжаттар (бар болса): туу туралы куәлік, еңбек қызметін растайтын құжаттар, әскери билет, орта немесе толық орта емес білімі туралы аттестат, диплом, мұрағаттық анықтама - шаруашылық кітабынан үзінді, өтініш берушінің Қазақстан Республикасында тұру фактісін растайтын кемінде үш куәгердің өтініші.
31. Осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес құжаттар топтамасы толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған жағдайда, шет елдегі мекеме азаматтығын айқындау жөніндегі материалдар келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Құжаттарды сәйкестендіру мерзімі шет елдегі мекеме өтініш берушіні хабардар еткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
Егер өтініш беруші оларды осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген мерзімде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келтірмесе, шет елдегі мекеме құжаттарды қайтарады.
Құжаттарды қайтару қайта жүгінуге кедергі болмайды.

32. В случае представления полного пакета документов согласно пункту 30 настоящих Правил, загранучреждение определяет принадлежность (непринадлежность) заявителя к гражданству Республики Казахстан через ЕИС "Беркут" путем ввода установочных данных, указанных в анкете-заявлении.
33. В случае отсутствия сведений о заявителе в ЕИС "Беркут", загранучреждение для получения сведений о заявителе направляет запрос в органы внутренних дел Республики Казахстан с приложением копий материалов по определению гражданства.
34. Органы внутренних дел Республики Казахстан в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления запроса рассматривают его и направляют в загранучреждение сведения о заявителе.
35. Загранучреждение в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения из органов внутренних дел Республики Казахстан сведений о заявителе определяет его принадлежность (непринадлежность) к гражданству Республики Казахстан и информирует в письменной форме.
36. При поступлении заявления о выдаче справки о подтверждении принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан загранучреждение выдает соответствующую справку, составленную в произвольной форме.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) загранучреждений и (или) их должностных лиц
37. Жалоба подается в загранучреждение, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Загранучреждение, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (три) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в Министерство.
При этом загранучреждение, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в Министерство, если он в течение 3 (три) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба, поступившая в адрес Министерства, подлежит рассмотрению в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
38. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам приема и рассмотрения
загранучреждениями Республики Казахстан
заявлений по вопросам гражданства
Республики Казахстан, регистрации утраты
гражданства Республики Казахстан
и определения принадлежности
(непринадлежности) к гражданству
Республики Казахстан
Форма
Анкета - заявление
Прошу меня________________________________________________________________________________________.
(указывается "принять в гражданство Республики Казахстан" либо "восстановить в гражданстве Республики Казахстан")
Вопросы
Ответы

32. Осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда, шет елдегі мекеме өтініш берушінің "Бүркіт" БАЖ арқылы Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) сауалнама-өтініште көрсетілген анықтама деректерін енгізу арқылы айқындайды.
33. "Бүркіт" БАЖ-да өтініш беруші туралы мәліметтер болмаған жағдайда, шет елдегі мекеме өтініш беруші туралы мәліметтерді алу үшін азаматтығын айқындау жөніндегі материалдардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына сұрау салу жібереді.
34. Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары сұрау салу келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны қарайды және өтініш беруші туралы мәліметтерді шет елдегі мекемеге жібереді.
35. Шет елдегі мекеме Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарынан өтініш беруші туралы мәліметтерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындайды және жазбаша нысанда хабардар етеді.
36. Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) растау туралы анықтама беру жөнінде өтініш келіп түскен кезде шет елдегі мекеме еркін нысанда жасалған тиісті анықтаманы береді.
5-тарау. Шет елдердегі мекемелердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
37. Шағым шет елдегі мекемеге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Шет елдегі мекеме, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі Министрлікке жібереді.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын шет елдегі мекеме, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы әкімшілік актіні қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасаса, шағымды Министрлікке жібермеуге құқылы.
Министрліктің атына келіп түскен шағым тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
38. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
шет елдердегі мекемелерінің
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелері бойынша
өтініштерді қабылдау және
қарау,
Қазақстан Республикасының
азаматтығын жоғалтуын тіркеу және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататынын
(жатпайтынын) айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сауалнама – өтiнiш
___________________________________________________________ сұраймын.
("Мені Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды"
немесе "Маған Қазақстан Республикасының азаматтығын
қалпына келтіруді" көрсетіледі)
Сұрақтар
Жауаптар

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)
2. При изменении Ф.И.О. указать прежнюю Ф.И.О., причину и дату изменения
3. Число, месяц, год и место рождения
4. Пол
5. Национальность (указывается по желанию)
6. Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии)
7. Гражданство иностранного государства, в том числе которое приобреталось и (или) прекращалось до него ранее (документ удостоверяющий личность, дата и основание приобретения и (или) прекращения гражданства)
8. Семейное положение (состояние либо несостояние в браке (супружестве) или расторжение брака (супружества), вдовство с указанием даты, номера, места выдачи документов, подтверждающих данные сведения)
9. Образование и специальность по образованию, профессия (какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома, дата и место выдачи)
10. Ученая степень, ученое звание (номер диплома, дата выдачи, место выдачи)
11. Ранее поданные заявления (при наличии) о приеме в гражданство либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан (дата заявления, государственный орган Республики Казахстан, принявший его, и результаты рассмотрения)
12. Основание и дата прекращения гражданства Республики Казахстан (заполняется при подаче заявления на восстановление в гражданстве Республики Казахстан)
13. Адрес постоянного проживания в Республике Казахстан до прекращения гражданства Республики Казахстан (заполняется при подаче заявления на восстановление в гражданстве Республики Казахстан)
14. Сведения о выдворении из территории Республики Казахстан в течение пяти лет, предшествовавших дате обращения с настоящим заявлением (причина выдворения, номер и дата постановления суда о выдворении)
15. Отношение к воинской обязанности, государственной службе, службе в органах безопасности, правоохранительных органах иностранных государств (военнообязанный или невоеннообязанный, период службы, последняя должность, звание, чин)
16. Сведения о привлечении к уголовной ответственности (дата, наименование диспозиции статей уголовного законодательства соответствующего государства, избранная мера пресечения) с приложением копии соответствующего приговора суда
17. Сведения о преследовании в уголовном порядке компетентными органами иностранного государства за совершение преступления
18. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Примечание: при заполнении данного пункта, учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период работы. Военную службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями. Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете (при его наличии).
Месяц и год
Должность, с указанием учреждения, организации
Местонахождение учреждения, организации

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
2. Т.А.Ә. өзгерген жағдайда бұрынғы Т.А.Ә., өзгертудің себебі мен күні көрсетілсін
3. Туған күні, айы, жылы мен жері
4. Жынысы
5. Ұлты (қалауы бойынша көрсетіледі)
6. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
7. Шет мемлекеттің азаматтығы, оның ішінде оған дейін бұрын болған және (немесе) тоқтатылған (жеке басын куәландыратын құжат, азаматтықты алу және (немесе) тоқтату күні мен негізі)
8. Отбасылық жағдайы (некеде (ерлі-зайыптылықта) болу не болмау немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, жесірлік және осы мәліметтерді растайтын құжаттардың берілген күні, нөмірі, орны көрсетіледі)
9. Білімі және білімі бойынша мамандығы, кәсібі (қай оқу орнын, қайда және қашан бітірді, диплом нөмірі, берілген күні мен орны)
10. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (диплом нөмірі, берілген күні, берілген жері)
11. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға немесе азаматтығын қалпына келтіруге бұрын берілген (бар болса) өтініштер (өтініштің күні, оны қабылдаған Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы және қарау нәтижелері)
12. Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатудың негізі мен күні (Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруге өтініш берген кезде толтырылады)
13. Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылғанға дейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұру мекенжайы (Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруге өтініш берген кезде толтырылады)
14. Осы өтінішпен жүгінген күннің алдындағы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан шығарып жіберу туралы мәліметтер (шығарып жіберу себебі, шығарып жіберу туралы сот қаулысының нөмірі мен күні)
15. Шет мемлекеттердің әскери міндетіне, мемлекеттік қызметіне, қауіпсіздік органдарындағы, құқық қорғау органдарындағы қызметіне қатысы (әскери міндетті немесе әскери міндетті емес, қызмет кезеңі, соңғы лауазымы, атағы, шені)
16. Соттың тиісті үкімінің көшірмесін қоса бере отырып, қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы мәліметтер (күні, тиісті мемлекеттің қылмыстық заңнамасы баптарының диспозициясының атауы, таңдалған бұлтартпау шарасы)
17. Шет мемлекеттің құзыретті органдарының қылмыс жасағаны үшін қылмыстық тәртіппен қудалауы туралы мәліметтер
18. Еңбек жолы басынан бастап атқарған қызметі (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеменің, ұйымның және кәсiпорынның атауын жұмыс атқарған кездегі атауына сәйкес көрсету қажет. Әскери қызметтi лауазым бен шенін көрсете отырып толтырылады. Шартты атауы бар кәсiпорындар (пошта жәшiгi) сондай шартты атауымен көрсетiледі. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi жазбаларға сәйкес көрсетiледi (ол бар болған жағдайда).
Айы мен жылы
Мекемесі, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері

19. Ваши близкие родственники (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки).
Примечание: при заполнении данного пункта, указываются все родственники, находящиеся как в Республике Казахстан, так и за границей. Если жена имеет фамилию мужа, указывается также ее добрачная фамилия.
Степень родства
Ф.И.О.
Год и место рождения
Место работы, должность
Страна пребывания, адрес местожительства, гражданство
20. Супруг (-а) __________________________________________________ (Ф.И.О.)
оформляет документы на прием / восстановление в гражданстве Республики Казахстан ___________/_____________. ("да" или "нет") (если ответ "да", то указывается номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего его (ее) личность)
21. Ваш адрес, номер телефона _____________________________.
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных данных подтверждаю, предупрежден за предоставление заведомо ложных сведений о себе.
Правовые последствия приема / восстановления в гражданстве Республики Казахстан, а также положения статьи 3 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", в соответствии с которым за гражданином Республики Казахстан не признается гражданство иностранного государства, мне разъяснены.
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" даю согласие на обработку персональных данных, указанных в настоящей анкете-заявлении.
Дата и подпись заявителя ________________________________________
Приложение 2
к Правилам приема и рассмотрения
загранучреждениями Республики Казахстан
заявлений по вопросам
гражданства Республики
Казахстан, регистрации утраты
гражданства Республики
Казахстан и определения
принадлежности (непринадлежности) к
гражданству Республики Казахстан
Форма
Заявление-согласие
Я, _____________________________________________________________,
ходатайствуя о приеме в гражданство Республики Казахстан / восстановлении в гражданстве
Республики Казахстан, обязуюсь соблюдать Конституцию и Законы Республики Казахстан,
защищать интересы Республики Казахстан, ее территориальную целостность, уважительно
относиться к обычаям, традициям, государственному языку и языку представителей всех
национальностей, проживающих на ее территории, способствовать укреплению могущества,
суверенитета и независимости Республики Казахстан.
"___"__________20___год
____________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам приема и рассмотрения
загранучреждениями
Республики Казахстан заявлений
по вопросам гражданства
Республики Казахстан,
регистрации утраты гражданства
Республики Казахстан и
определения принадлежности
(непринадлежности) к
гражданству Республики Казахстан
Форма
Анкета – заявление
Прошу разрешить мне оформить выход из гражданства Республики Казахстан.
Вопросы
Ответы

19. Сiздiң жақын туыстарыңыз (ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде Қазақстан Республикасында тұратын және шетелде тұратын барлық туыстар көрсетiледi. Егер әйелi күйеуiнiң тегiн алған болса, онда оның неке қиғанға дейiнгi тегi де көрсетiледi.
Туыстық деңгейi
Т.А.Ә.
Туған жылы мен жері
Жұмыс орны, лауазымы
Болу елі, тұрғылықты мекенжайы, азаматтығы
20. Жұбайым/зайыбым ______________________________________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға / қалпына келтіруге құжаттарды ресiмдеуде ________________________/ _______________________.
("иә" немесе "жоқ") (егер жауап "иә" болса, онда оның
жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, күні және
беру органы көрсетіледі)
21. Сiздiң мекенжайыңыз, телефон нөмiрiңiз ________________________.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және жазылған деректердің дұрыстығын растаймын, өзім туралы көрінеу жалған ақпарат берудің салдары жөніндегі ескертуді қабылдадым.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудың / қалпына келтірудің құқықтық салдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматы бола тұра оның шетелдік азаматтығы танылмайтыны жөнінде Заңның 3-бабының ережелерi маған түсіндірілді.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес осы сауалнама-өтініште көрсетілген дербес деректерді өңдеуге келісім беремін.
Күні және өтініш берушінің қолы __________________________________
Қазақстан Республикасының
шет елдердегі мекемелерінің
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелері бойынша
өтініштерді қабылдау және қарау,
Қазақстан Республикасының
азаматтығын жоғалтуын тіркеу және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататынын
(жатпайтынын) айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтініш-келісім
Мен, __________________________________________________________, Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға / Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруге өтініш білдіре отырып, Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын сақтауға, Қазақстан Республикасының мүдделерін, оның аумақтық тұтастығын қорғауға, мемлекеттік тіл мен оның аумағында тұратын барлық ұлттардың тілдеріне, әдет-ғұрпына, дәстүрлеріне құрметпен қарауға, Қазақстан Республикасының күш-құдіретін, егемендігін және тәуелсіздігін нығайтуға жәрдемдесуге міндеттенемін.
20___ жылғы "___" _______
____________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
шет елдердегі мекемелерінің
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелері бойынша
өтініштерді қабылдау және қарау,
Қазақстан Республикасының
азаматтығын жоғалтуын тіркеу және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататынын
(жатпайтынын) айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сауалнама – өтiнiш
Маған Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуды ресімдеуге рұқсат беруді сұраймын.
Сұрақтар
Жауаптар

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)
2. При изменении Ф.И.О. указать прежнюю Ф.И.О., причину и дату изменения
3. Число, месяц, год и место рождения
4. Пол
5. Национальность (указывается по желанию)
6. Семейное положение (состояние либо несостояние в браке (супружестве) или расторжение брака (супружества), вдовство с указанием даты, номера, места выдачи документов, подтверждающих данные сведения)
7. Образование и специальность по образованию, профессия (какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома, дата и место выдачи)
8. Ученая степень, ученое звание (номер диплома, дата выдачи, место выдачи)
9. Сведения о неисполненных обязательствах, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе, связанные с допуском к государственным секретам Республики Казахстан
10. Отношение к воинской обязанности (военнообязанный, невоеннообязанный, если проходили военную службу, указать где, когда, род войск, воинское звание)
11. Сведения о привлечении компетентными органами Республики Казахстан в качестве обвиняемого по уголовному делу
12. Сведения о вступившем в законную силу и подлежащем исполнению обвинительном приговоре суда
13. Сведения о возможности приобретения гражданства иного государства (орган выдачи, номер и дата документа)
14. Дата выезда на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан
15. Адрес местожительства (постоянной регистрации) в Республике Казахстан перед выездом на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан
16. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Примечание: при заполнении данного пункта, учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период работы. Военную службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями. Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете (при его наличии).
Месяц и год
Должность, с указанием учреждения, организации
Местонахождение учреждения, организации
17. Ваши близкие родственники (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки).
Примечание: при заполнении данного пункта, указываются все близкие родственники, находящиеся как в Республике Казахстан, так и за границей. Если жена имеет фамилию мужа, указывается также ее добрачная фамилия.
Степень родства
Ф.И.О.
Год и место рождения
Место работы, должность
Страна пребывания, адрес местожительства, гражданство

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
2. Т.А.Ә. өзгерген жағдайда бұрынғы Т.А.Ә., өзгертудің себебі мен күні көрсетілсін
3. Туған күні, айы, жылы мен жері
4. Жынысы
5. Ұлты (қалауы бойынша көрсетіледі)
6. Отбасылық жағдайы (некеде (ерлі-зайыптылықта) болу не болмау немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, жесірлік және осы мәліметтерді растайтын құжаттардың берілген күні, нөмірі, орны көрсетіледі)
7. Білімі және білімі бойынша мамандығы, кәсібі (қай оқу орнын, қайда және қашан бітірді, диплом нөмірі, берілген күні мен орны)
8. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (диплом нөмірі, берілген күні, берілген жері)
9. Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген орындалмай қалған мiндеттемелер, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат берумен байланысты міндеттемелер туралы мәліметтер
10. Әскери міндетке қатысы (әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери қызметтен өтсе, қашан, қайда, әскер түрі, әскери атағы көрсетілсін)
11. Қазақстан Республикасының құзыретті органдарының қылмыстық іс бойынша айыпталушы ретінде тартуы туралы мәліметтер
12. Заңды күшіне енген және орындауға жататын соттың айыптау үкімі туралы мәліметтер
13. Өзге мемлекеттің азаматтығын алу мүмкіндігі туралы мәліметтер (беру органы, құжаттың нөмірі мен күні)
14. Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шыққан күні
15. Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шығар алдында тұрғылықты мекенжайы (тұрақты тіркеу)
16. Еңбек жолы басынан бастап атқарған қызмет (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеменің, ұйымның және кәсiпорынның атауын жұмыс атқарған кездегі атауына сәйкес көрсету қажет. Әскери қызметтi лауазым мен шенін көрсете отырып толтырылады. Шартты атауы бар кәсiпорындар (пошта жәшiгi) сондай шартты атауымен көрсетiледі. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi жазбаларға сәйкес көрсетiледi (ол бар болған жағдайда).
Айы мен жылы
Мекемесі, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері
17. Сiздiң жақын туыстарыңыз (ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, апа, немерелер).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде Қазақстан Республикасында тұратын және шетелде тұратын барлық жақын туыстар көрсетiледi. Егер әйелi күйеуiнiң тегiн алған болса, онда оның неке қиғанға дейiнгi тегi де көрсетiледi.
Туыстық деңгейi
Т.А.Ә.
Туған жылы мен жері
Жұмыс орны, лауазымы
Болу елі, тұрғылықты мекенжайы, азаматтығы

18. Супруг (-а) __________________________________________________
(Ф.И.О.)
оформляет документы на выход из гражданства Республики Казахстан:
______________/_____________________.
("да" или "нет") (если ответ "да", то указывается номер, дата и орган выдачи документа,
удостоверяющего его (ее) личность)
19. Ваш адрес, номер телефона ___________________________________.
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных данных
подтверждаю, предупрежден за предоставление заведомо ложных сведений о себе.
Правовые последствия выхода из гражданства Республики Казахстан, а также
положения статьи 3 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", в
соответствии с которым за гражданином Республики Казахстан не признается гражданство
иностранного государства, мне разъяснены.
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и
их защите" даю согласие на обработку персональных данных, указанных в настоящей
анкете-заявлении.
Дата и подпись заявителя _______________________________________
Приложение 4
к Правилам приема и рассмотрения
загранучреждениями Республики Казахстан заявлений
по вопросам гражданства Республики Казахстан,
регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и
определения принадлежности (непринадлежности) к
гражданству Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
____________________ _______
(Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) (далее – Ф.И.О.), подпись
Главы загранучреждения
Республики Казахстан)
Место печати
№ ____ "____" __________ 20____года
Заключение
В ________________________________________________________________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
обратился(-ась) гражданин(-ка) ___________________ __________________________,
(страна гражданства) (Ф.И.О.)
______ года рождения, уроженец(-ка) ________________________________________
(наименование страны)
с заявлением о ___________________________________________________________.
(приеме / восстановлении / выходе из гражданства Республики Казахстан)
Постоянное место жительство в ____________________ с __________ года.
(наименование страны)
В настоящее время проживает по адресу: ______________________________________
_______________________________________________________________________________.
В Республике Казахстан и других странах проживают следующие близкие родственники:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________.
Иные сведения: ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Заявление о _____________________________________________________________
(приеме / восстановлении / выходе из гражданства Республики Казахстан)
мотивирует ______________________________________________________________.
В связи с ________________________________________________________________
(основание приема / восстановления / выхода из гражданства Республики Казахстан)
полагаем возможным удовлетворить заявление гражданина (-ки)
_____________________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
о ______________________________________________________________________.
(приеме / восстановлении / выходе из гражданства Республики Казахстан)
Сведения о заявителе внесены в единую информационную систему "Беркут".
Консульский сбор взыскан.
Приложение на ______ листах.
__________ ________ ___________________
(должность) (подпись) (фамилия, инициалы)
"_____" ________________20__ год
Приложение 5
к Правилам приема и рассмотрения
загранучреждениями Республики Казахстан заявлений
по вопросам гражданства Республики Казахстан,
регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и
определения принадлежности (непринадлежности) к
гражданству Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
____________________ _______
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) (далее – Ф.И.О.), подпись
Главы загранучреждения
Республики Казахстан)
Место печати
№ ____ "____" _____ 20____года
Заключение о регистрации утраты гражданства Республики Казахстан лица,
проживающего вне пределов Республики Казахстан
В связи с ________________________________________________________________
(основание регистрации утраты гражданства Республики Казахстан со ссылкой на Закон
Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан")
в ________________________________________________________________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
в отношении гражданина(-ки) ___________________________________ осуществлена
(Ф.И.О.)
регистрация утраты гражданства Республики Казахстан.
На место жительство в _____________________________________________________
(наименование страны)
выехал(-а) в __________ году.
До выезда из Республики Казахстан проживал(-а) по адресу:
_______________________________________________________________________________.
Приложение: _______
__________ ________ __________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, инициалы)
"_____" ___________20__ год
Приложение 6
к Правилам приема и рассмотрения
загранучреждениями Республики Казахстан заявлений
по вопросам гражданства Республики Казахстан,
регистрации утраты гражданства Республики Казахстан и
определения принадлежности (непринадлежности) к
гражданству Республики Казахстан
Форма
Анкета – заявление
Прошу определить принадлежность (непринадлежность) к гражданству Республики Казахстан.
Вопросы
Ответы

18. Жұбайым/зайыбым __________________________________________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға құжаттарды ресiмдеуде:
__________________/________________________________________________.
("иә" немесе "жоқ") (егер жауап "иә" болса, онда оның жеке басын
куәландыратын құжаттың нөмірі, күні және
оны берген орган көрсетіледі)
19. Сiздiң мекенжайыңыз, телефон нөмiрiңiз ________________________.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және жазылған деректердің дұрыстығын растаймын, өзім туралы көрінеу жалған ақпарат беру салдары жөніндегі ескертуді қабылдадым.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаудың / қалпына келтірудің құқықтық салдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматы бола тұра оның шетелдік азаматтығы танылмайтыны жөнінде Заңның 3-бабының ережелерi маған түсіндірілді.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес өтініште көрсетілген дербес деректерді өңдеуге келісім беремін.
Күні және өтініш берушінің қолы ________________________________
Қазақстан Республикасының
шет елдердегі мекемелерінің
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелері бойынша
өтініштерді қабылдау және қарау,
Қазақстан Республикасының
азаматтығын жоғалтуын тіркеу және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататынын
(жатпайтынын) айқындау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.),
Қазақстан Республикасының
шет елдегімекеме
басшысының қолы)
Мөр орны
№ ______ 20__ жылғы "___" ______
Қорытынды
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы шет елдегі мекемесінің атауы)
_________________ жылы ______________________________________ туылған
(мемлекеттің атауы)
__________________________ азаматы (шасы) ____________________________
(азаматтығы)                                     (Т.А.Ә.)
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының азаматтығын / нан
қабылдау / қалпына келтіру / шығу)
туралы өтінішпен жүгінді.
_______ жылдан бастап _________________________________ аумағында
(мемлекеттің атауы)
тұрақты тұрады.
Қазіргі уақытта мынадай мекенжай бойынша тұрады: _______________________
____________________________________________________________________.
Қазақстан Республикасында және басқа елдерде тұратын жақын туыстары:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Басқа мәліметтер: _______________________________________________
____________________________________________________________________.
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының азаматтығын / нан
қабылдау / қалпына келтіру / шығу)
туралы өтінішін _____________________________________________ уәждейді.
Азамат(ша)_____________________________________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының азаматтығын / нан
қабылдау / қалпына келтіру / шығу)
туралы өтінішін _____________________________________________________
(Қазақстан Республикасының азаматтығын / нан
қабылдауға / қалпына келтіруге / шығуға негіздеме)
байланысты қанағаттандыруды мүмкін деп санаймыз.
Өтініш беруші туралы мәліметтер "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізілді.
Консулдық алым алынды.
Қосымша ______ парақта.
__________             ________                         ___________________
(лауазымы)             (қолы)                               (тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "___"____________
Қазақстан Республикасының
шет елдердегі мекемелерінің
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелері бойынша
өтініштерді қабылдау және қарау,
Қазақстан Республикасының
азаматтығын жоғалтуын тіркеу және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататынын
(жатпайтынын) айқындау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
_____________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.),
Қазақстан Республикасының
шет елдегі мекеме
басшысының қолы)
Мөр орны
№______ 20__ жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын адамның
Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеу туралы қорытынды
_______________________________________________________________ байланысты
("Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына сілтемесі
көрсетілген Қазақстан Республикасының
азаматтығын жоғалтуды тіркеудің негізі)
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің атауы)
азамат(ша) ___________________________________________________ қатысты
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркеуді жүзеге асырды.
____________________ аумағына тұру үшін _______ жылы шыққан.
(мемлекеттің атауы)
Қазақстан Республикасынан шыққанға дейінгі мекенжайы:
____________________________________________________________________.
Қосымша: ______
__________                   ________                   __________________
(лауазымы)                   (қолы)                   (тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының
шет елдердегі мекемелерінің
Қазақстан Республикасының
азаматтығы мәселелері бойынша
өтініштерді қабылдау және қарау,
Қазақстан Республикасының
азаматтығын жоғалтуын тіркеу және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататынын
(жатпайтынын) айқындау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сауалнама – өтiнiш
Қазақстан Республикасының азаматтығына жататынын (жатпайтынын) айқындауды сұраймын.
Сұрақтар
Жауаптар

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)
2. При изменении Ф.И.О. указать прежнюю Ф.И.О., причину и дату изменения
3. Число, месяц, год и место рождения
4. Пол
5. Национальность (указывается по желанию)
6. Семейное положение (состояние либо несостояние в браке (супружестве) или расторжение брака (супружества), вдовство с указанием даты, номера, места выдачи документов, подтверждающих данные сведения)
7. Образование и специальность по образованию, профессия (какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома, дата и место выдачи)
8. Отношение к воинской обязанности, государственной службе, службе в органах безопасности, правоохранительных органах иностранных государств (военнообязанный или невоеннообязанный, период службы, последняя должность, звание, чин)
9. Сведения о привлечении к уголовной ответственности (дата, наименование диспозиции статей уголовного законодательства соответствующего государства, избранная мера пресечения) с приложением копии соответствующего приговора судебного органа
10. Адрес проживания (постоянной регистрации) в Республике Казахстан перед выездом за границу
11. Дата выезда за пределы Республики Казахстан
12. Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии)
13. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Примечание: при заполнении данного пункта, учреждения, организации и предприятия необходимо именовать так, как они назывались в период Вашей работы. Военную службу записывать с указанием должности и звания. Предприятия, имеющие условные наименования (почтовый ящик), указывать под этими условными наименованиями. Прохождение военной службы указывается согласно записям в военном билете (при наличии).
Месяц и год
Должность, с указанием учреждения, организации
Местонахождение учреждения, организации
14. Ваши близкие родственники (родители, братья, сестры).
Степень родства
Ф.И.О.
Год и место рождения
Место работы, должность
Страна пребывания, адрес местожительства, гражданство
15. Ваш адрес, номер телефона ___________________________________.
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных данных подтверждаю, предупрежден за предоставление заведомо ложных сведений о себе.
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" даю согласие на обработку персональных данных, указанных в настоящей анкете-заявлении.
Дата и подпись заявителя _______________________________________

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
2. Т.А.Ә. өзгерген жағдайда бұрынғы Т.А.Ә., өзгертудің себебі мен күні көрсетілсін
3. . Туған күні, айы, жылы мен жері
4. Жынысы
5. Ұлты (қалауы бойынша көрсетіледі)
6. Отбасылық жағдайы (некеде (ерлі-зайыптылықта) болу не болмау немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, жесірлік және осы мәліметтерді растайтын құжаттардың берілген күні, нөмірі, орны көрсетіледі)
7. Білімі және білімі бойынша мамандығы, кәсібі (қай оқу орнын, қайда және қашан бітірді, диплом нөмірі, берілген күні мен орны)
8. Шет мемлекеттердің әскери міндетіне, мемлекеттік қызметіне, қауіпсіздік органдарындағы, құқық қорғау органдарындағы қызметіне қатысы (әскери міндетті немесе әскери міндетті емес, қызмет кезеңі, соңғы лауазымы, атағы, шені)
9. Сот органының тиісті үкімінің көшірмесін қоса бере отырып, қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы мәліметтер (күні, тиісті мемлекеттің қылмыстық заңнамасы баптарының диспозициясының атауы, таңдалған бұлтартпау шарасы)
10. Шетелге шығар алдында Қазақстан Республикасында тұрғылықты мекенжайы (тұрақты тіркеуі)
11. Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығу күні
12. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
13. Еңбек жолы басынан бастап атқарған қызметтері (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметтi қоса алғанда).
Ескертпе: Осы тармақты толтырған кезде мекеменің, ұйымның және кәсiпорынның атауын жұмыс атқарған кездегі атауына сәйкес көрсету қажет. Әскери қызметтi лауазым мен шенін көрсете отырып толтырылады. Шартты атауы бар кәсiпорындар (пошта жәшiгi) сондай шартты атауымен көрсетiледі. Әскери қызметтi өткергендiгi әскери билеттегi жазбаларға сәйкес көрсетiледi (бар болған жағдайда).
Айы мен жылы
Мекемесі, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жері
14. Сiздiң жақын туыстарыңыз (ата-аналар, аға-қарындастар).
Туыстық деңгейi
Т.А.Ә.
Туған жылы мен жері
Жұмыс орны, лауазымы
Болу елі, тұрғылықты мекенжайы, азаматтығы
15. Сiздiң мекенжайыңыз, телефон нөмiрiңiз _______________________.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және жазылған деректердің дұрыстығын растаймын, өзім туралы көрінеу жалған ақпарат берудің салдары жөніндегі ескертуді қабылдадым.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес өтініште көрсетілген дербес деректерді өңдеуге келісім беремін.
Күні және өтініш берушінің қолы ___________________________