Об утверждении Правил паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 сентября 2025 года № 329. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2025 года № 36959
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 сентября 2025 года № 329
Правила паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) и определяют порядок паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области аквакультуры;

Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 329 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 қыркүйекте № 36959 болып тіркелді
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 329 бұйрығымен бекітілген
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аквашаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

2) паспортизация рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (далее – паспортизация) – комплекс мероприятий по определению границ рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, их площади, состояния, видового состава рыбных ресурсов и других водных животных, производимых до закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
3) озерно-товарная хозяйственная деятельность – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в обособленных рыбохозяйственных водоемах путем полной или частичной замены их ихтиофауны;
4) садковая хозяйственная деятельность – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в полувольных контролируемых условиях в специальных устройствах (садках), расположенных на акватории рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
5) бассейновые водные инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновые водные инспекции) – межрегиональные подразделения ведомства уполномоченного органа, осуществляющие государственное управление в области охраны и использования водного фонда в пределах водохозяйственных бассейнов в рамках компетенции, предусмотренной Водным кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Параграф 1. Паспортизация рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, расположенных на земельных участках, находящихся в государственной собственности
3. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки международного и республиканского значения, признанные перспективными для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на основании паспортизации, включаются в перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения), утверждаемый уполномоченным органом в области аквакультуры по согласованию с уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона.
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, признанные перспективными для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности на основании паспортизации, включаются в перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности (далее – перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения), утверждаемый МИО по согласованию с бассейновой водной инспекцией и территориальным подразделением в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона.

2) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау (бұдан әрі – паспорттау) – балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп бергенге дейін жүргізілетін, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, олардың алаңын, жай-күйін, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының түрлік құрамын белгілеу жөніндегі іс-шаралар кешені;
3) көл-тауар шаруашылық қызметі – оқшауланған балық шаруашылығы су айдындарының ихтиофаунасын толық немесе ішінара ауыстыру арқылы онда балықты көбейтумен және (немесе) күтіп-ұстаумен, өсірумен байланысты қызмет;
4) тор қоршама шаруашылық қызметі – балықтарды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің акваториясында орналасқан арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықтарды көбейтумен және (немесе) күтіп-ұстаумен, өсірумен байланысты қызмет;
5) су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – бассейндік су инспекциялары) – осы Қазақстан Республикасының Су кодексінде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында көзделген құзырет шеңберінде су шаруашылығы бассейндері шегінде су қорын қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының өңіраралық бөлімшелері.
2-тарау. Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерінде орналасқан балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау
3. Паспорттау негізінде көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін перспективалы деп танылған халықаралық және республикалық маңызы бар су айдындары және (немесе) учаскелері Заңның 9-бабының 1-тармағына сәйкес су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесіне (бұдан әрі – халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі) енгізіледі.
Паспорттау негізінде көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін перспективалы деп танылған жергілікті маңызы бар су айдындары және (немесе) учаскелері Заңның 9-бабының 1-тармағына сәйкес бассейндік су инспекциясы мен аумақтық бөлімшенің келісуі бойынша ЖАО бекітетін көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесіне (бұдан әрі – жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі) енгізіледі.Егер осы Қағидалардың 10-тармағында өзгеше көзделмесе, паспорттауды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) ғылыми зерттеулер негізінде осы Қағидаларға сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.

4. Паспортизация осуществляется на основании научных исследований местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО) в соответствии с настоящими Правилами за счет бюджетных средств, за исключением пункта 3 статьи 9 Закона.
5. Научные исследования в области аквакультуры проводятся юридическими лицами, аккредитованными как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, и (или) автономными организациями образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее –научная организация) на основании договора, заключаемого между МИО и научной организацией в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
6. На основании научных исследований в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания акта оказанных услуг МИО составляет в двух экземплярах паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – паспорт) и направляет один экземпляр паспорта в уполномоченный орган в области аквакультуры.
Один экземпляр паспорта хранится в МИО, второй – в уполномоченном органе в области аквакультуры. Хранение паспорта осуществляется на бумажных носителях и в электронной форме.
Срок хранения паспорта составляет от 10 до 49 лет в зависимости от срока закрепления рыбохозяйственного водоема и (или участка).
7. В случае, если рыбохозяйственный водоем и (или) участок для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности не закреплен за субъектом аквакультуры и в течение трех лет остается в списке резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности, формируемой уполномоченным органом в области аквакультуры в соответствии с частью первой пункта 3 статьи 10 и частью первой пункта 2 статьи 11 Закона, проводится актуализация паспорта путем проведения повторных научных исследований за счет средств местного бюджета.
Параграф 2. Паспортизация рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения, расположенных на земельных участках, находящихся в частной собственности и (или) во временном землепользовании физических и (или) негосударственных юридических лиц
8. В соответствии пунктом 3 статьи 9 Закона, в случае отсутствия в перечне рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения водоема, расположенного на земельном участке, находящемся в частной собственности и (или) во временном землепользовании физического и (или) негосударственного юридического лица, такие лица вправе за счет собственных средств проводить научные исследования для его паспортизации в соответствии с настоящими Правилами.

4. Паспорттауды ғылыми зерттеулер негізінде Заңның 9-бабының 3-тармағын қоспағанда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) осы Қағидаларға сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
5. Аквашаруашылық саласындағы ғылыми зерттеулерді ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғалар және (немесе) дербес білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ғылыми ұйым) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ЖАО мен ғылыми ұйым арасында жасалатын шарт негізінде жүргізеді.
6. Көрсетілген қызметтер актісіне қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖАО ғылыми зерттеулердің негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортын (бұдан әрі – паспорт) екі данада жасайды және оның бір данасын аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
Паспорттың бір данасы ЖАО-да, екіншісі аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органда сақталады. Паспортты сақтау қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда жүзеге асырылады.
Паспортты сақтау мерзімі балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру мерзіміне байланысты 10 жылдан 49 жылға дейінді құрайды.
7. Егер көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі аквашаруашылық субъектісіне бекітіліп берілмесе және Заңның 10-бабы 3-тармағының бірінші бөлігіне және 11-бабы 2-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган қалыптастыратын, көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтегі балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімінде үш жыл бойы қалған жағдайда, жергілікті қайта ғылыми зерттеулер жүргізу арқылы бюджет қаражаты есебінен паспортты өзектендіру жүргізіледі.
2-параграф . Жеке меншіктегі және (немесе) жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау
8. Заңның 9-бабы 3-тармағына сәйкес жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесінде жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғаның жеке меншігіндегі және (немесе) уақытша жер пайдалануындағы жер учаскесінде орналасқан су айдыны болмаған жағдайда, мұндай тұлғалар осы Қағидаларға сәйкес оны паспорттау үшін өз қаражаты есебінен ғылыми зерттеулер жүргізуге құқылы.

9. Физические и (или) негосударственные юридические лица для проведения научных исследований направляют в МИО заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. МИО регистрирует заявление в день его поступления и в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации направляет запрос в территориальное подразделение и бассейновую водную инспекцию для получения информации о наличии установленных водозаборных сооружений на рыбохозяйственном водоеме, целях его использования, а также о потенциале рыбохозяйственного водоема для осуществления озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности.
11. Территориальное подразделение и бассейновая водная инспекция в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения запроса направляют в МИО соответствующую информацию.
12. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения информации от территориального подразделения и бассейновой водной инспекции МИО направляет физическому и (или) негосударственному юридическому лицу ответ о положительном либо отрицательном решении по паспортизации.
Основаниями для отказа в паспортизации является несоответствие требованиям, указанным в пункте 1 статьи 8 и пункта 2 статьи 16 Закона.
13. При положительном решении физическое и (или) негосударственное юридическое лицо заключают с научной организацией договор о проведении научных исследований в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Результаты научных исследований направляются в МИО для проведения паспортизации.
14. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения результатов научных исследований МИО составляет паспорт в трех экземплярах.
Один экземпляр паспорта остается в МИО, второй направляется в уполномоченный орган в области аквакультуры, третий – физическому и (или) негосударственному юридическому лицу.
15. Обжалование решений, действий (бездействия) МИО по вопросам паспортизации осуществляется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам паспортизации
рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков для
осуществления озерно-товарной
и (или) садковой хозяйственной
деятельности
Форма
Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления
озерно-товарной и (или) садковой хозяйственной деятельности
Регистрационный номер ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка)
Глава 1. Географическое расположение
Административно-территориальная единица: ___________________________________
________________________________________________________________________________
(область, район, сельский округ)
Месторасположение рыбохозяйственного водоема и (или) участка
________________________________________________________________________________
(наименование ближайшего населенного пункта,
________________________________________________________________________________
направление расположения рыбохозяйственного водоема, удаленность в километрах)
Границы водоема и (или) участка _____________________________________________
________________________________________________________________________________
(описание границ, координат с использованием спутниково-навигационных систем (GPS))

9. Жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалар ғылыми зерттеулер жүргізу үшін ЖАО-ға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды.
10. ЖАО өтініш келіп түскен күні оны тіркейді және тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде балық шаруашылығы су айдынында орнатылған су жинау құрылысжайларының бар-жоғы, оның пайдаланылу мақсаты туралы, сондай-ақ көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдынының әлеуеті туралы ақпарат алу үшін аумақтық бөлімшеге және бассейндік су инспекциясына сұраным жолдайды.
11. Аумақтық бөлімше және бассейндік су инспекциясы сұранымды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖАО-ға тиісті ақпаратты жібереді.
12. Аумақтық бөлімшеден және бассейндік су инспекциясынан ақпарат алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЖАО жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғаға паспорттау жөнінде оң немесе теріс шешім туралы жауап жібереді.
Заңның 8-бабының 1-тармағында және 16-бабының 2-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі паспорттаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
13. Оң шешім қабылданған кезде жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлға ғылыми ұйыммен Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес ғылыми зерттеулер жүргізу туралы шарт жасасады.
Ғылыми зерттеулердің нәтижелері паспорттау жүргізу үшін ЖАО-ға жіберіледі.
14. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖАО үш данада паспорт жасайды.
Паспорттың бір данасы ЖАО-да қалады, екіншісі аквашаруашылық саласындағы уәкілетті органға, үшіншісі жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғаға жіберіледі.
15. Паспорттау мәселелері бойынша ЖАО-ның шешімдеріне, іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Көл-тауар және (немесе) тор
қоршама шаруашылық қызметін
жүзеге асыру үшін балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін
паспорттау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты
Тіркеу нөмірі ________________
____________________________________________________________________
(балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы)
1-тарау. Географиялық орналасуы
Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер___________________________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, аудан, ауылдық округ)
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің орналасқан жері
_____________________________________________________________________
(жақын маңдағы елді мекеннің атауы, су айдынының,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
орналасу бағыты, қашықтығы шақырыммен)
Су айдынының және (немесе) учаскенің шекаралары _______________________
_____________________________________________________________________
((GPS) спутниктік-навигациялық жүйелерді пайдалана отырып шекараларды,
координаттарды сипаттау)

Глава 2. Физическая характеристика
Длина, в километрах ________________________________________________________
Ширина, в километрах _________________________________________________
Площадь, в гектарах ___________________________________________________
Глубина максимальная, в метрах _________________________________________
Глубина средняя, в метрах ______________________________________________
Минимальный уровень воды, обусловленный техническим параметром
водохранилища (для водохранилищ), в метрах_____________________________
Рельеф дна, количество и расположение зимовальных ям ___________________
__________________________________________________________________________
Глава 3. Биологическая характеристика
Степень зарастания водоема и (или) участка:
надводной растительностью _________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
подводной растительностью _________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Степень развития фитопланктона (цветение воды) ______________________________
(сильно, средне, слабо)
Видовой состав фауны водоема и (или) участка:
ихтиофауны _______________________________________________________________
беспозвоночных водных животных ___________________________________________
Рыбопродуктивность водоема и (или) участка, килограмм/гектар:
ихтиофауны _______________________________________________________________
беспозвоночных водных животных ___________________________________________
Состояние кормовой базы (средняя биомасса), в миллиграмах на кубический
метр _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(удовлетворительное/неудовлетворительное)
Информация о состоянии заболеваемости рыб __________________________________
Глава 4. Хозяйственная характеристика
Загрязнение водоема и (или) участка __________________________________________
________________________________________________________________________________
(отходами производства)
________________________________________________________________________________
Гидрохимические показатели воды ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(кислотно-щелочной показатель (рН), основные ионы, биогены, растворенные газы,
органические вещества, минерализация, тяжелые металлы, пестициды, нефтепродукты)
Соответствие качества воды _________________________________________________
________________________________________________________________________________
(соответствует/не соответствует, класс согласно единой системе классификации качества
воды в поверхностных водных объектах и (или) их частях, утвержденной приказом

2-тарау. Физикалық сипаттамасы
Ұзындығы, шақырым __________________________________________________
Ені, шақырым ________________________________________________________
Алаңы, гектар ________________________________________________________
Ең жоғарғы тереңдігі, метр _____________________________________________
Орташа тереңдігі, метр ________________________________________________
Су қоймасының техникалық параметрлеріне байланысты судың ең төменгі
деңгейі (су қоймалары үшін) метр _______________________________________
Түбінің рельефі, қыстайтын шұңқырлардың саны мен орналасуы _____________
_____________________________________________________________________
3-тарау. Биологиялық сипаттамасы
Су айдынында және (немесе) учаскеде:
суүсті өсімдігінің қаптап өсу дәрежесі __________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
суасты өсімдігінің қаптап өсу дәрежесі __________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Фитопланктонның даму дәрежесі (судың гүлденуі) ________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Су айдыны және (немесе) учаске фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна __________________________________________________________
омыртқасыздар су жануарлары __________________________________________
Су айдынының және (немесе) учаскенің балық өнімділігі, гектарына килограмм:
ихтиофауна __________________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары _____________________________________________
Азықтық базаның жай-күйі (орташа биомасса), текше метрге милиграммен
_____________________________________________________________________
(қанағаттанарлық/қанағаттанарлықсыз)
Балықтардың ауруының жай-күйі туралы ақпарат __________________________
4-тарау. Шаруашылық сипаттамасы
Су айдынының және (немесе) учаскенің ластануы __________________________
_____________________________________________________________________
(өндіріс қалдықтарымен)
Судың гидрохимиялық көрсеткіштері ____________________________________
_____________________________________________________________________
(қышқылдық-сілтілік көрсеткіш (pH), негізгі иондар, биогендер, еріген газдар,
органикалық заттар, минералдану, ауыр металдар, пестицидтер, мұнай өнімдері)
Су сапасының сәйкестігі _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(сәйкес келеді/сәйкес келмейді, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және

Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 111-НҚ)
Водозаборные сооружения __________________________________________________
(тип, мощность, принадлежность)
Соответствие водоема и (или) участка для ведения аквакультуры:
________________________________________________________________________________
(соответствует/не соответствует)
Вид хозяйственной деятельности_____________________________________________
Срок закрепления __________________________________________________________
Настоящий паспорт составлен в ____ экземплярах
Наименование местного исполнительного органа области, города республиканского
значения, столицы, оформившего настоящий паспорт
_______________________________________________________________________________
Место печати
Руководитель______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам паспортизации
рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков для
осуществления озерно-товарной
и (или) садковой хозяйственной
деятельности
Форма
Акиму ________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(области, города областного значения, столицы)
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
от _____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
______________________________________________________________________________
либо полное наименование негосударственного юридического лица)
______________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер либо бизнес-идентификационный номер)
______________________________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего личность
_______________________________________________________________________________
физического или представителя физического или негосударственного юридического лица,
_______________________________________________________________________________
контактный телефон (при наличии), адрес местонахождения
_______________________________________________________________________________
(для негосударственных юридических лиц) либо
_______________________________________________________________________________
адрес проживания (для физических лиц))
Заявление
Прошу предоставить право проведения научных исследовании в целях паспортизации
рыбохозяйственного водоема и (или) участка для осуществления озерно-товарной и (или)
садковой хозяйственной деятельности.
Сведения о рыбохозяйственном водоеме и (или) участке:

ирригация министрінің 2025 жылғы 4 маусымдағы № 111-НҚ бұйрығымен бекітілген
жерүсті су объектілеріндегі және (немесе) олардың бөліктеріндегі суды жіктеудің
бірыңғай жүйесіне сәйкес сыныбы)
Су жинау құрылысжайлары _____________________________________________
(типі, қуаты, тиесілілігі)
Аквашаруашылық жүргізу үшін су айдынының және (немесе) учаскесінің сәйкестігі:
_____________________________________________________________________
(сәйкес келеді/сәйкес келмейді)
Шаруашылық қызметтің түрі ____________________________________________
Бекітіп берілген мерзімі ________________________________________________
Осы паспорт _____ данада жасалды
Осы паспортты ресімдеген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың жергілікті атқарушы органының атауы
____________________________________________________________________
Мөрдің орны
Басшы ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_______________________ (қолы)
Көл-тауар және (немесе) тор
қоршама шаруашылық қызметін
жүзеге асыру үшін балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін
паспорттау қағидаларына
2-қосымша
Форма
____________________________________ әкіміне
___________________________________________
(облыстың, облыстық маңызы бар қаланың, астананың)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
___________________________________________
не мемлекеттік емес заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі
не бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________________
___________________________________________
(жеке тұлғаның немесе жеке немесе мемлекеттік
емес заңды тұлға өкілінің жеке басын
куәландыратын құжаттың деректемелері,
____________________________________________
байланыс телефоны (бар болса), орналасқан
жерінің мекенжайы
____________________________________________
(мемлекеттік емес заңды тұлғалар үшін) не
____________________________________________
тұрғылықты мекенжайы (жеке тұлғалар үшін))
Өтініш
Көл-тауар және (немесе) тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін паспорттау мақсатында ғылыми зерттеулер жүргізу құқығын беруіңізді сұраймын.
Балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі туралы мәліметтер:

1) наименование __________________________________________________________;
2) месторасположение ______________________________________________________;
(область, район, ближайший населенный пункт)
Копия идентификационного и (или) правоустанавливающего документа на земельный
участок, принадлежащего на правах землепользования или частной собственности,
прилагается.
Заявитель _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или представителя
физического или негосударственного юридического лица, подпись)
Дата __________

1) атауы ________________________________________________________
2) орналасқан жері _______________________________________________
(облыс, аудан, ең жақын елді мекен)
Жер пайдалану немесе жеке меншік құқығында тиесілі жер учаскесіне сәйкестендіру және (немесе) құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі, қоса беріледі.
Өтініш беруші ___________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Күні ______________