Об утверждении размеров ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2025 года № 533. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2025 года № 36957.
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с пунктом 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О нотариате" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые размеры ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами.
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Утверждены приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 27 сентября 2025 года № 533
Размеры ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами
Глава 1. Общие положения
1. Размеры ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее – Закон).
Глава 2. Размеры ставок за совершение нотариального действия
2. Размер ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами, устанавливается в следующих размерах:
1) за удостоверение договоров об отчуждении недвижимого имущества (земельных участков, жилищ, дач, гаражей, сооружений и иного недвижимого имущества), расположенного в городской местности:
если одной из сторон является юридическое лицо, – 17 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
стоимостью до 30 МРП:
детям, супругу, родителям, родным братьям и сестрам, внукам – 3 МРП;
другим лицам – 8 МРП;
стоимостью свыше 30 МРП:
детям, супругу, родителям, родным братьям и сестрам, внукам – 7 МРП;
другим лицам – 12 МРП;
если сделка совершается в целях приобретения недвижимого имущества за счет средств, полученных по ипотечному жилищному займу, – 4 МРП;

Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2025 жылғы 27 қыркүйектегі № 533 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 қыркүйекте № 36957 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Нотариаттық іс-әрекеттерді және өзге де қызметтерді жасағаны, сондай-ақ нотариаттық куәландырылған құжаттардың көшірмелерін (телнұсқаларын) бергені және жекеше нотариустардың консультация бергені үшін қоса беріліп отырған төлем мөлшерлемелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сәрсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына қосымша
Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшері
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 30-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Заң).
2-бөлім. Нотариаттық іс-әрекеттер үшін төлем мөлшерлемелері
2. Жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшері мынадай:
1) қалалық жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлiктi (жер учаскелерiн, тұрғынжайларды, саяжайларды, гараждарды, құрылыстар мен өзге де жылжымайтын мүлiктi) иелiктен шығару туралы шарттарды куәландырғаны үшiн:
егер тараптардың бірі заңды тұлға болып табылса – 17 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
құны 30 АЕК-ке дейiн:
балаларына, жұбайына, ата-анасына, туған аға-iнiлерi және апа-қарындастары мен сiңлiлерiне, немерелерiне – 3 АЕК;
басқа да адамдарға – 8 АЕК;
құны 30 АЕК-тен жоғары:
балаларына, жұбайына, ата-анасына, туған аға-iнiлерi және апа-қарындастары мен сiңлiлерiне, немерелерiне – 7 АЕК;
басқа да адамдарға – 12 АЕК;
егер мәмiле ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша алынған қаражат есебiнен жылжымайтын мүлiктi сатып алу мақсатында жасалатын болса – 4 АЕК;

2) за удостоверение договоров об отчуждении недвижимого имущества (земельных участков, жилищ, дач, гаражей, сооружений и иного недвижимого имущества), расположенного в сельской местности:
если одной из сторон является юридическое лицо, – 3 МРП;
детям, супругу, родителям, родным братьям и сестрам, внукам – 1,5 МРП;
другим лицам – 2,7 МРП;
3) за удостоверение договоров отчуждения автомобильных транспортных средств, тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости:
если одной из сторон является юридическое лицо, – 12 МРП;
детям, супругу, родителям, родным братьям и сестрам, внукам – 4 МРП;
другим лицам – 10 МРП;
4) за удостоверение договоров аренды, займа (за исключением договоров ипотечного жилищного займа), задатка, лизинга, подряда, брачных контрактов, раздела имущества, находящегося в общей собственности, раздела наследственного имущества, соглашений по уплате алиментов, учредительных договоров – 10 МРП;
5) за удостоверение договоров поручительства и гарантии – 1,5 МРП;
6) за удостоверение договоров ипотечного жилищного займа – 4 МРП;
7) за удостоверение договоров залога недвижимости по ипотечным жилищным займам – 4 МРП;
8) за удостоверение иных договоров залога – 10 МРП;
9) за удостоверение завещаний – 3 МРП;
10) за выдачу свидетельств о праве на наследство – 4 МРП за каждое выданное свидетельство;
11) за выдачу свидетельств о праве собственности на долю в общем имуществе супругов и иных лиц, имеющих имущество на праве общей совместной собственности, – 5 МРП;
12) за принятие мер по охране наследственного имущества – 8 МРП;
13) за удостоверение доверенностей на право пользования и управления автомобильными транспортными средствами, тракторами и изготовленных на их базе самоходными шасси и механизмами, прицепами к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, специальными машинами повышенной проходимости без права продажи – 2 МРП;
14) за удостоверение доверенностей на право пользования и распоряжения имуществом – 2,5 МРП;
15) за удостоверение прочих доверенностей:

2) ауылдық жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлiктi (жер учаскелерiн, тұрғынжайларды, саяжайларды, гараждарды, құрылыстар мен өзге де жылжымайтын мүлiктi) иелiктен шығару туралы шарттарды куәландырғаны үшiн:
егер тараптардың бірі заңды тұлға болып табылса – 3 АЕК;
балаларына, жұбайына, ата-аналарына, туған аға-інілері мен апа-қарындастарына, сіңлілеріне, немерелеріне – 1,5 АЕК;
басқа да адамдарға – 2,7 АЕК;
3) автомобиль көлiгiн, тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды иеліктен шығару туралы шарттарды куәландырғаны үшін:
егер тараптардың бірі заңды тұлға болып табылса – 12 АЕК;
балаларына, жұбайына, ата-аналарына, туған аға-інілері мен апа-қарындастарына, сіңлілеріне, немерелеріне – 4 АЕК;
басқа да адамдарға – 10 АЕК;
4) жалдау, қарыз, (ипотекалық тұрғын үй қарызы шарттарын қоспағанда), кепiлақы, лизинг, мердiгерлiк шарттарын, неке келiсiмшарттарын, ортақ меншiктегi мүлiкті бөлу, мұрагерлiк мүлiктi бөлу шарттарын, алименттердi төлеу жөнiндегi келiсiмдердi, құрылтай шарттарын куәландырғаны үшiн – 10 АЕК;
5) кепілгерлік пен кепілдік шарттарын куәландырған кезде – 1,5 АЕК;
6) ипотекалық тұрғын үй заемдары шарттарын куәландырғаны үшiн – 4 АЕК;
7) ипотекалық тұрғын үй заемдары бойынша жылжымайтын мүліктің кепіл шарттарын куәландырған кезде – 4 АЕК;
8) басқа кепіл шарттарын куәландырғаны үшін – 10 АЕК;
9) өсиеттерді куәландырған кезде – 3 АЕК;
10) мұрагерлікке құқық туралы куәлікті бергені үшін – 4 АЕК әрбір берілген куәлік үшін;
11) ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске және бірлескен ортақ меншік құқығында мүлкі бар өзге де адамдардың меншік құқығы туралы куәлікті берген кезде – 5 АЕК;
12) мұрагерлік мүлiктi қорғау жөнiнде шаралар қолданғаны үшiн – 8 АЕК;
13) автомобиль көлiгiн, тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды сату құқығынсыз пайдалану және басқару құқығына сенiмхаттарды куәландырғаны үшiн – 2 АЕК;
14) мүлікті пайдалану және иелік ету құқығына сенімхаттарды куәландырған кезде – 2,5 АЕК;
15) өзге де сенімхаттарды куәландырғаны үшін:

для физических лиц – 1,1 МРП;
ля юридических лиц – 2,5 МРП;
16) за удостоверение согласий, для которых законодательством Республики Казахстан предусмотрено обязательное нотариальное удостоверение, – 1,5 МРП;
17) за совершение морского протеста – 5,5 МРП;
18) за свидетельствование верности копий документов и выписок из документов (за страницу):
для физических лиц – 0,1 МРП;
для юридических лиц – 0,17 МРП;
19) за свидетельствование подлинности подписи на документах, а также верности перевода документов с одного языка на другой (за каждый документ):
для физических лиц – 0,53 МРП;
для юридических лиц – 1,1 МРП;
20) при удостоверении равнозначности электронного документа, изготовленного нотариусом, документу на бумажном носителе (за страницу):
для физических лиц – 0,3 месячного расчетного показателя;
для юридических лиц – 0,4 месячного расчетного показателя;
21) при удостоверении равнозначности документа, изготовленного нотариусом на бумажном носителе, электронному документу (за страницу):
для физических лиц – 0,3 месячного расчетного показателя;
для юридических лиц – 0,4 месячного расчетного показателя;
22) за передачу заявлений физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам – 0,7 МРП;
23) за выдачу нотариально засвидетельствованных копий документов – 0,7 МРП;
24) за выдачу дубликата – 3 МРП;
25) за совершение протеста векселя и за удостоверение неоплаты чека – 1,5 МРП;
26) за совершение исполнительной надписи:
для физических лиц – 0,2 процента от взыскиваемой суммы или рыночной стоимости истребуемого иного движимого имущества, но не менее 1 МРП и не более 50 МРП;
для юридических лиц – 1 процент от взыскиваемой суммы или рыночной стоимости истребуемого иного движимого имущества, но не менее 1,5 МРП и не более 100 МРП.
При этом за совершение исполнительной надписи по требованию, предусмотренному подпунктом 9) пункта 2 статьи 92-1 Закона – 0,5 МРП.
Нижний предел оплаты за совершение исполнительной надписи по требованиям, предусмотренным подпунктами 6) и 7) пункта 2 статьи 92-1 Закона, составляет 1 МРП.
27) за хранение документов и ценных бумаг – 0,6 МРП за каждый месяц;
28) при вскрытии конверта с секретным завещанием и оглашении секретного завещания – 1,2 МРП;
29) при выдаче свидетельства о принятии секретного завещания – 1,2 МРП;
30) за совершение других нотариальных действий, предусмотренных иными законами Республики Казахстан – 7,2 МРП;
31) за осуществление консультирования – 1 МРП.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 26.02.2025 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

жеке тұлғалар үшін – 1,1 АЕК;
заңды тұлғалар үшін – 2,5 АЕК;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында міндетті нотариаттық куәландыру көзделген келісулерді куәландырғаны үшін – 1,5 АЕК;
17) теңіздік наразылығын жасағаны үшін – 5,5 АЕК;
18) құжаттардың көшірмелері мен құжаттардың үзінді көшірмелерін куәландырған кезде (әр беті үшін):
жеке тұлғалар үшін – 0,1 АЕК;
заңды тұлғалар үшін – 0,17 АЕК;
19) құжаттарда қойылған қолдың, сондай-ақ құжаттардың бір тілден екінші тілге аудармасының дұрыстығын куәландырған кезде (әрбір құжат үшін):
жеке тұлғалар үшін – 0,53 АЕК;
заңды тұлғалар үшін – 1,1 АЕК;
20) нотариус дайындаған электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландырған кезде (бір бет үшін):
жеке тұлғалар үшін – 0,3 АЕК;
заңды тұлғалар үшін – 0,4 АЕК;
21) нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық құжатпен бірдейлігін куәландырған кезде (бір бет үшін):
жеке тұлғалар үшін – 0,3 АЕК;
заңды тұлғалар үшін – 0,4 АЕК;
22) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін басқа да жеке және заңды тұлғаларға берген кезде – 0,7 АЕК;
23) құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін берген кезде – 0,7 АЕК;
24) телнұсқаны берген кезде – 3 АЕК;
25) вексель наразылығын жасаған кезде және чектің төленбегенін куәландырған кезде – 1,5 АЕК;
26) атқарушылық жазба жасағаны үшін:
жеке тұлғалар үшін – өндіріп алынатын соманың немесе талап етілетін өзге жылжымалы мүліктің нарықтық құнының 0,2 пайызы, бірақ 1 АЕК-тен кем емес және 50 АЕК-тен артық емес;
заңды тұлғалар үшін – өндіріп алынатын соманың немесе талап етілетін өзге жылжымалы мүліктің нарықтық құнының 1 пайызы, бірақ 1,5 АЕК-тен кем емес және 100 АЕК-тен артық емес;
Бұл ретте Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көзделген талап бойынша атқарушылық жазба жасау үшін – 0,5 АЕК.
Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптар бойынша атқарушылық жазба жасау үшін ақы төлеудің төменгі шегі 1 АЕК құрайды.
27) құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтаған кезде – әр айға 0,6 АЕК;
28) құпия өсиеті бар конвертті ашқан және құпия өсиетті жария еткен кезде – 1,2 АЕК;
29) құпия өсиетті қабылдау туралы куәлікті берген кезде – 1,2 АЕК;
30) Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген басқа нотариаттық іс-әрекеттер жасаған кезде – 7,2 АЕК;
31) консультация беруді жүзеге асырған кезде – 1 АЕК мөлшерлемелерінде белгіленеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің м.а. 26.02.2026 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2-1. Оплата, произведенная взыскателем нотариусу за совершение исполнительной надписи, а также связанные с этим расходы, понесенные взыскателем, подлежат отнесению на должника.
При отмене исполнительной надписи сумма, оплаченная нотариусу, за ее совершение, возврату не подлежит.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 26.02.2025 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-1. Өндіріп алушының нотариусқа атқарушылық жазба жасағаны үшін төлеген төлемі, сондай-ақ осыған байланысты өндіріп алушы көтерген шығыстар борышкерге жатқызылады.
Атқарушылық жазбаның күші жойылған кезде, нотариусқа оны жасағаны үшін төленген сома қайтарылуға жатпайды.
Ескерту. 2-бөлім 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 26.02.2026 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.