Об утверждении Правил проведения оценки состояния развития аквакультуры
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 сентября 2025 года № 289. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2025 года № 36830
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения оценки состояния развития аквакультуры.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 сентября 2025 года № 289
Правила проведения оценки состояния развития аквакультуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения оценки состояния развития аквакультуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) и определяют порядок проведения оценки состояния развития аквакультуры.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аквакультура – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) объекты аквакультуры – рыбы, водные моллюски и ракообразные, которые разводятся и (или) содержатся, выращиваются субъектами аквакультуры;
3) рыбоводно-биологическое обоснование в области аквакультуры (далее – биологическое обоснование) – комплекс научно-обоснованных рекомендаций, разработанных в результате исследований и научных данных, оценки текущего состояния и потенциала рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов, а также применения технологий, связанные с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;

Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 289 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қыркүйекте № 36830 болып тіркелді
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 289 бұйрығымен
бекітілген
Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) аквашаруашылық – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызмет;
2) аквашаруашылық объектілері – аквашаруашылық субъектілері көбейтетін және (немесе) күтіп-ұстайтын, өсіретін балықтар, су моллюскалары және шаян тәрізділер;
3) аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеме (бұдан әрі – биологиялық негіздеме) – зерттеулер мен ғылыми деректер, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің, балық өсіру тоғандарының, балық өсіру бассейндерінің ағымдағы жай-күйі мен әлеуетін бағалау, сондай-ақ аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты технологияларды қолдану нәтижесінде әзірленген ғылыми негізделген ұсынымдар кешені;

4) уполномоченный орган в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области аквакультуры;
5) субъекты аквакультуры – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
6) субъекты, обеспечивающие развитие аквакультуры – физические или юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с производством кормов для объектов аквакультуры, а также осуществляющие селекционную и племенную работу в области рыбоводства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве;
7) официальная статистическая информация – статистическая информация, формируемая органами государственной статистики в соответствии с планом статистических работ и при проведении национальной переписи.
3. Оценка состояния развития аквакультуры осуществляется с учетом правовых, экономических, финансовых и экологических факторов, влияющих на развитие аквакультуры, в том числе в региональном разрезе, и включает:
1) анализ источников данных для оценки состояния развития аквакультуры;
2) выявление проблем и рисков, препятствующих развитию аквакультуры;
3) выработка рекомендаций по развитию аквакультуры.
4. Оценка состояния развития аквакультуры проводится один раз в три года, начиная с года, следующего за годом утверждения предыдущего отчета об оценке состояния развития аквакультуры.
Глава 2. Порядок проведения оценки состояния развития аквакультуры
5. Уполномоченный орган организует проведение оценки состояния развития аквакультуры за счет бюджетных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
6. Оценка состояния развития аквакультуры проводится с использованием количественных (статистические показатели) и качественных (опросы и анализ) методов.
7. Источниками данных для оценки состояния развития аквакультуры являются:
1) официальная статистическая информация;
2) административные данные, предоставляемые субъектами аквакультуры, согласно утвержденным по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики формам, предназначенным для сбора административных данных в области аквакультуры;
3) биологические обоснования, разработанные юридическими лицами, аккредитованными как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, и (или) автономными организациями образования;
4) планы развития субъектов аквакультуры, утвержденные в соответствии с типовой формой, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона;

4) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аквашаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) аквашаруашылық субъектілері – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
6) аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер – аквашаруашылық объектілері үшін азық-жемді өндіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасына сәйкес балық өсіру саласында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
7) ресми статистикалық ақпарат – статистикалық жұмыс жоспарына сәйкес және ұлттық санақ жүргізу кезінде мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын статистикалық ақпарат.
3. Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалау аквашаруашылықтың дамуына әсер ететін құқықтық, экономикалық, қаржылық және экологиялық факторларды ескере отырып, оның ішінде өңірлер кесіндісін жүзеге асырылады және мыналарды қамтиды:
1) аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалау үшін дереккөздерді талдау;
2) аквашаруашылықты дамытуға кедергі келтіретін проблемалар мен тәуекелдерді айқындау;
3) аквашаруашылықты дамыту жөнінде ұсынымдар әзірлеу.
4. Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалау алдыңғы аквашаурашылықты дамытудың жай-күйін бағалау туралы есеп бекітілген жылдан бастап үш жылда бір рет жүргізіледі.
2-тарау. Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу тәртібі
5. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен аквашаруашылықты дамытудың жай-күйіне бағалау жүргізуді ұйымдастырады.
6. Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалау сандық (статистикалық көрсеткіштер) және сапалық (сауалнама және талдау) әдістермен жүргізіледі.
7. Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауға арналған дереккөздер мыналар болып табылады:
1) ресми статистикалық ақпарат;
2) аквашаруашылық саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның келісуі бойынша бекітілген нысандарға сәйкес аквашаруашылық субъектілері ұсынатын әкімшілік деректер;
3) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғалар және (немесе) дербес білім беру ұйымдары әзірлеген биологиялық негіздемелер;
4) Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысанға сәйкес бекітілген аквашаруашылық субъектілерін дамыту жоспарлары;

5) информация уполномоченного органа о предоставленных мерах государственного стимулирования аквакультуры;
6) информация полученная из информационной системы аквакультуры;
7) результаты опросов и интервьюирования субъектов аквакультуры по вопросам, отражающим условия их деятельности;
8) информация, предоставляемая по запросу уполномоченного органа центральными государственными органами, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, национальными институтами развития, а также субъектами аквакультуры и субъектами, обеспечивающими развитие аквакультуры;
9) информация общественных объединений, ассоциаций в области рыбного хозяйства и аквакультуры;
10) законодательство Республики Казахстан в области аквакультуры, документы Системы государственного планирования в Республике Казахстан (далее – Система государственного планирования), утвержденной в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан";
11) публикации средств массовой информации, индексы, рейтинги и аналитические отчеты, оценивающие развитие аквакультуры, публикуемые международными и отечественными организациями, а также анализ мировой практики.
8. До 1 февраля года, в котором запланировано проведение оценки состояния развития аквакультуры, уполномоченный орган уведомляет о ее проведении центральные государственные органы, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, национальные институты развития, а также субъектов аквакультуры и субъектов, обеспечивающих развитие аквакультуры.
Лица, указанные в части первой настоящего пункта, в случае наличия предложений по проведению оценки состояния развития аквакультуры в течение 30 (тридцати) дней со дня получения уведомления направляют их в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган обобщает поступившие предложения и представляет их для проведения оценки состояния развития аквакультуры.
9. Опросы и интервьюирование субъектов аквакультуры проводятся с учетом их размерности (малые, средние и крупные), видов деятельности в соответствии со статьей 8 Закона, а также региональной представленности.
10. Объем выборочной совокупности для проведения опроса и интервьюирование составляет не менее 100 (сто) субъектов аквакультуры. При расчете выборочной совокупности используются данные Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.

5) уәкілетті органның аквашаруашылықты мемлекеттік ынталандырудың ұсынылған шаралары туралы ақпараты;
6) аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесінен алынған ақпарат;
7) аквашаруашылық субъектілерінің қызмет жағдайларын көрсететін мәселелер бойынша олардың сауалнамалары мен сұхбаттасу нәтижелері;
8) уәкілетті органның сұранымы бойынша орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, ұлттық даму институттары, сондай-ақ аквашаруашылық субъектілері мен аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілер беретін ақпарат;
9) балық шаруашылығы және аквашаруашылық саласындағы қоғамдық бірлестіктердің, қауымдастықтардың ақпараты;
10) Қазақстан Республикасының аквашаруашылық саласындағы заңнамасы, "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі) құжаттары;
11) халықаралық және отандық ұйымдар жариялайтын, аквашаруашылықтың дамуын бағалайтын бұқаралық ақпарат құралдарының жарияланымдары, индекстер, рейтингтер және талдамалық есептер, сондай-ақ әлемдік тәжірибені талдау.
8. Аквашаруашылықты дамытудың жай-күйіне бағалау жүргізу жоспарланған жылдың 1 ақпанына дейін уәкілетті орган оны өткізу туралы орталық мемлекеттік органдарды, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарын, ұлттық даму институттарын, сондай-ақ аквашаруашылық субъектілерін және аквашаруашылықты дамытуды қамтамасыз ететін субъектілерді хабардар етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалар аквашаруашылықты дамытудың жай-күйіне бағалау жүргізу бойынша ұсыныстар болған жағдайда хабарламаны алған күннен бастап 30 (отыз) күн ішінде оларды уәкілетті органға жолдайды.
Уәкілетті орган келіп түскен ұсыныстарды жинақтайды және оларды аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалауды жүргізу үшін ұсынады.
9. Аквашаруашылық субъектілерінен сауалнамалар және сұхбат алу олардың мөлшері (кіші, орта және ірі), Заңның 8-бабына сәйкес қызмет түрлері, сондай-ақ өңірлік өкілдігі ескеріле отырып жүргізіледі.
10. Сауалнама және сұхбат алу үшін іріктеліп жинақталған көлем кемінде 100 (жүз) аквашаруашылық субъектісін құрайды. Іріктеліп жинақталған көлемді есептеу кезінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері пайдаланылады.

11. Проблемные вопросы формируются в разрезе регионов с указанием причинно-следственных связей и причин по каждой проблеме, в том числе анализируется зависимость результатов от совокупности причин.
12. По итогам анализа источников данных, указанных в пункте 7 настоящих Правил, формируется отчет об оценке состояния развития аквакультуры, в который включаются выявленные проблемы и риски, препятствующие ее развитию, и рекомендации по дальнейшему развитию аквакультуры.
Уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня формирования утверждает отчет об оценке состояния развития аквакультуры и размещает его на своем интернет-ресурсе.

11. Проблемалық мәселелер себеп-салдарлық байланыстарды және әрбір проблема бойынша себептерді көрсете отырып, өңірлер бөлінісінде қалыптастырылады, оның ішінде нәтижелердің себептер жиынтығына тәуелділігі талданады.
12. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген дереккөздерді талдау қорытындылары бойынша аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалау туралы есеп қалыптастырылады, оған оның дамуына кедергі келтіретін анықталған проблемалар мен тәуекелдер және аквашаруашылықты одан әрі дамыту жөніндегі ұсынымдар енгізіледі.
Уәкілетті орган қалыптастырылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде аквашаруашылықты дамытудың жай-күйін бағалау туралы есепті бекітеді және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.