О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2025 года № 36060.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Утвержден приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 апреля 2025 года № 98
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2007 года № 661 "Об утверждении Правил организации международного сотрудничества, осуществляемого организациями образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5106), следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации международного сотрудничества, осуществляемого организациями образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации международного сотрудничества, осуществляемого организациями образования (далее – Правила), устанавливают в соответствии с подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" порядок реализации международного сотрудничества между организациями образования Республики Казахстан и зарубежных государств (далее – организации образования).".
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 сәуірде № 36060 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 98 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Білім беру ұйымдары жүзеге асыратын халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 27 желтоқсандағы № 661 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5106 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдары жүзеге асыратын халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру ережесінде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Білім беру ұйымдары жүзеге асыратын халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) арасындағы халықаралық ынтымақтастықты іске асыру тәртібін белгілейді.".
2. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 64) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Типовые правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 64) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования.";
в Типовых правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Типовые правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 64) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.".
3. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 76) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей педагогов разработаны в соответствии с подпунктом 76) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и обязательны для применения организациями дошкольного, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального (послесреднего), специального, специализированного, дополнительного образования независимо от формы собственности, ведомственной подчиненности и организационно-правовой формы.".

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 64) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгі қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 64) тармақшасына сәйкес әзірленді және бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгі қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгі қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 46) тармақшасына сәйкес әзірленген және меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің тәртібін айқындайды.".
3. "Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы шілдедегі № 338 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 76) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген педагогтер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 76) тармақшасына сәйкес әзірленді және меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына және ұйымдық-құқықтық нысаны бағыныстылығына қарамастан мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік (орта білімнен кейінгі), арнайы, мамандандырылған, қосымша білім беру ұйымдарының қолдануы үшін міндетті.".

4. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 февраля 2010 года № 40 "Об утверждении перечня специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, получение которых в формах заочного и вечернего обучения, а также экстерната по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта допускается" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6111) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении перечня специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, получение которых допускается в формах заочного, вечернего обучения, онлайн-обучения, а также экстерната по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 45) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Перечень специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, получение которых допускается в формах заочного, вечернего обучения, онлайн-обучения, а также экстерната по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта.";
Перечень специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, получение которых в формах заочного и вечернего обучения, а также экстерната по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта допускается, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 декабря 2011 года № 514 "Об утверждении Перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований и критерии их отбора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7355) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 31) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 2) пункта 1 исключить;
приложение 2 утвержденный указанным приказом исключить.

4. "Мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша сырттай және кешкі оқу, сондай-ақ экстернат нысандарында білім алуға жол берілетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 8 ақпандағы № 40 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6111 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша сырттай, кешкі оқу, онлайн-оқу, сондай-ақ экстернат нысандарында білім алуға жол берілетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мамандықтары мен біліктіліктерінің тізбесін бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 45) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша сырттай, кешкі оқу, онлайн-оқу, сондай-ақ экстернат нысандарында білім алуға жол берілетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мамандықтары мен біліктіліктерінің тізбесі бекітілсін.";
Мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша сырттай, кешкі оқу, онлайн-оқу, сондай-ақ экстернат нысандарында білім алуға жол берілетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мамандықтары мен біліктіліктерінің тізбесі осы тізбенің 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін және оларды іріктеу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 514 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7355 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
1-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2-қосымша алынып тасталсын.

6. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 543 "Об утверждении Типовых учебных планов и образовательных программ детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7409) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 65) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
7. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 97 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7574) следующее изменение:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 93) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые нормы оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального, послесреднего образования.";
в Нормы оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Нормы оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 1 изложить в новой редакции:
"1. Минимальный перечень мебели и оборудования для административных помещений организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"2. Минимальный перечень мебели и оборудования библиотеки с читальным залом организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 3 изложить в новой редакции:
"3. Минимальный перечень оборудования и мебели актового зала организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 4 изложить в новой редакции:
"4. Минимальный перечень оборудования и мебели для кабинета преподавателей физической культуры организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 5 изложить в новой редакции:
"5. Минимальный перечень оборудования и мебели помещения для хранения спортивного инвентаря и оборудования организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 6 изложить в новой редакции:

6. "Балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 543 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7409 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 65) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
7. "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 97 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7574 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 93) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын жабдық және жиһазбен жабдықтау нормаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын жабдық және жиһазбен жабдықтау нормалары";
1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының әкімшілік орын-жайларына арналған жиһаз және жабдықтардың шағын тізбесі";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының оқу залы бар кітапханаларының жиһазы мен жабдықтарының шағын тізбесі";
3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының акт залының жиһазы мен жабдықтарының шағын тізбесі";
4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының дене тәрбиесі оқытушыларының кабинетіне арналған жабдықтар мен жиһаздың шағын тізбесі";
5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының спорт бұйымдары мен жабдықтарын сақтауға арналған орынжайлардың жабдықтары мен жиһазының шағын тізбесі";
6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"6. Минимальный перечень оборудования для спортивного зала в организациях технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 7 изложить в новой редакции:
"7. Минимальный перечень оборудования спортивной площадки в организациях технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 8 изложить в новой редакции:
"8. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета биологии организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 9 изложить в новой редакции:
"9. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств, учебных пособий для кабинета географии организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 10 изложить в новой редакции:
"10. Минимальный перечень мебели для лаборантской комнаты кабинета географии организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 11 изложить в новой редакции:
"11. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета иностранного языка организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 12 изложить в новой редакции:
"12. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета информатики организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 13 изложить в новой редакции:
"13. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета истории организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 14 изложить в новой редакции:
"14. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий и принадлежностей для кабинета казахского языка и литературы в организациях технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 15 изложить в новой редакции:
"15. Минимальный перечень оборудования и мебели для лингафонного кабинета организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 16 изложить в новой редакции:
"16. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета математики организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 17 изложить в новой редакции:
"17. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для мультимедийного лингафонного кабинета организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 18 изложить в новой редакции:

"6. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының спорт залына арналған жабдықтардың шағын тізбесі";
7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында спорт алаңы жабдықтарының шағын тізбесі";
8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының биология кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының география кабинетіне арналған жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының география кабинетінің зертханашы бөлмесіне арналған жиһаздардың шағын тізбесі";
11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының шет тілі кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының информатика кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының тарих кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының қазақ тілі және әдебиеті кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының және керек-жарақтардың шағын тізбесі";
15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының лингафон кабинетіне арналған жабдық және жиһаздың шағын тізімі";
16-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының математика кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
17-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының мультимедиалық лингафон кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының тізбесі";
18-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"18. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета начальной военной подготовки организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 19 изложить в новой редакции:
"19. Минимальный перечень оборудования комнаты для хранения оружия и военно-технического имущества организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 20 изложить в новой редакции:
"20. Минимальный перечень оборудования для городка начальной военной подготовки организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 21 изложить в новой редакции:
"21. Минимальный перечень оборудования для стрелкового тира организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 22 изложить в новой редакции:
"22. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета самопознания организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 23 изложить в новой редакции:
"23. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий и принадлежностей для кабинета русского языка и литературы организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 24 изложить в новой редакции:
"24. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета физики организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 25 изложить в новой редакции:
"25. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета химии организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 26 изложить в новой редакции:
"26. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общегуманитарных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 27 изложить в новой редакции:
"27. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов социально-экономических дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 28 изложить в новой редакции:
"28. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинета курсового и дипломного проектирования организаций технического и профессионального, послесреднего образования";
заголовок главы 29 изложить в новой редакции:

"18. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім ұйымдарының алғашқы әскери дайындық кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
19-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының қару және әскери-техникалық мүлік сақтауға арналған бөлмесі жабдықтарының шағын тізбесі";
20-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"20. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының алғашқы әскери даярлық қалашығына арналған жабдықтардың шағын тізбесі";
21-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының атыс тиріне арналған жабдықтардың ұсынылатын шағын тізбесі";
22-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"22. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының өзін-өзі тану кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
23-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"23. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының орыс тілі және әдебиеті кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының және керек-жарақтардың шағын тізімі";
24-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының физика кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
25-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"25. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім ұйымдарының химия кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
26-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының жалпыгуманитарлық пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
27-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының әлеуметтік-экономикалық пәндер кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
28-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының курстық және дипломдық жобалау кабинетіне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
29-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"29. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Образование";
заголовок главы 30 изложить в новой редакции:
"30. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин и лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Образование";
заголовок главы 31 изложить в новой редакции:
"31. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных и специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Право";
заголовок главы 32 изложить в новой редакции:
"32. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий лабораторий и кабинетов для практических занятий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Право";
заголовок главы 33 изложить в новой редакции:
"33. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Искусство и культура";
заголовок главы 34 изложить в новой редакции:
"34. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Искусство и культура";
заголовок главы 35 изложить в новой редакции:
"35. Минимальный перечень оборудования, мебели, принадлежностей и учебных пособий в лабораториях и мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Искусство и культура";
заголовок главы 36 изложить в новой редакции:
"36. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных и специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Сервис, экономика и управление";
заголовок главы 37 изложить в новой редакции:
"37. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Сервис, экономика и управление";
заголовок главы 38 изложить в новой редакции:

"29. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Білім беру" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
30-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"30. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Білім беру" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттері мен зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
31-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"31. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Құқық" бейіні бойынша жалпыкәсіптік және арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
32-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"32. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Құқық" бейіні бойынша практикалық сабақтарға арналған зертханалары мен кабинеттерінің жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
33-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"33. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Өнер және мәдениет" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндердің кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
34-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"34. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Өнер және мәдениет" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
35-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Өнер және мәдениет" бейіні бойынша зертханалар мен шеберханаларындағы жабдық, жиһаз, керек-жарақтар мен оқу құралдарының шағын тізбесі";
36-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Сервис, экономика және басқару" бейіні бойынша жалпыкәсіптік және арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
37-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"37. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Сервис, экономика және басқару" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
38-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"38. Минимальный перечень оборудования и мебели для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Сервис, экономика и управление";
заголовок главы 39 изложить в новой редакции:
"39. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных и специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Метрология, стандартизация и сертификация";
заголовок главы 40 изложить в новой редакции:
"40. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Метрология, стандартизация и сертификация";
заголовок главы 41 изложить в новой редакции:
"41. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Метрология, стандартизация и сертификация";
заголовок главы 42 изложить в новой редакции:
"42. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых";
заголовок главы 43 изложить в новой редакции:
"43. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых";
заголовок главы 44 изложить в новой редакции:
"44. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых";
заголовок главы 45 изложить в новой редакции:
"45. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых";
заголовок главы 46 изложить в новой редакции:
"46. Минимальный перечень оборудования для учебных (производственных) полигонов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых";
заголовок главы 47 изложить в новой редакции:

"38. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Сервис, экономика және басқару" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жабдық және жиһаздың шағын тізбесі";
39-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"39. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Метрология, стандарттау және сертификаттау" бейіні бойынша жалпыкәсіптік және арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
40-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"40. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Метрология, стандарттау және сертификаттау" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
41-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"41. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Метрология, стандарттау және сертификаттау" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
42-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"42. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
43-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"43. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
44-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"44. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
45-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"45. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
46-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"46. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру" бейіні бойынша оқу (өндірістік) полигондарына арналған жабдықтың шағын тізбесі";
47-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"47. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для геологического музея организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых";
заголовок главы 48 изложить в новой редакции:
"48. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Нефтегазовое и химическое производство";
заголовок главы 49 изложить в новой редакции:
"49. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Нефтегазовое и химическое производство";
заголовок главы 50 изложить в новой редакции:
"50. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Нефтегазовое и химическое производство";
заголовок главы 51 изложить в новой редакции:
"51. Минимальный перечень оборудования, мебели и учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Нефтегазовое и химическое производство";
заголовок главы 52 изложить в новой редакции:
"52. Минимальный перечень оборудования для учебных (производственных) полигонов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Нефтегазовое и химическое производство";
заголовок главы 53 изложить в новой редакции:
"53. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Энергетика. Электроэнергетика";
заголовок главы 54 изложить в новой редакции:
"54. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Энергетика. Электроэнергетика";
заголовок главы 55 изложить в новой редакции:
"55. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Энергетика. Электроэнергетика";
заголовок главы 56 изложить в новой редакции:

"47. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру" бейіні бойынша геологиялық мұражайына арналған жабдық, жиһаз, оқу құралдардың шағын тізбесі";
48-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"48. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Мұнай-газ және химия өндірісі" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндердің кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
49-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"49. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Мұнай-газ және химия өндірісі" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
50-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"50. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Мұнай-газ және химия өндірісі" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
51-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"51. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Мұнай-газ және химия өндірісі" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жабдық, жиһаз, оқу құралдардың шағын тізбесі";
52-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"52. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Мұнай-газ және химия өндірісі" бейіні бойынша оқу (өндірістік) полигондарына арналған жабдықтың шағын тізбесі";
53-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"53. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Энергетика. Электр энергетикасы" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
54-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"54. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Энергетика. Электроэнергетика" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
55-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"55. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Энергетика. Электроэнергетика" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
56-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"56. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Энергетика. Электроэнергетика";
заголовок главы 57 изложить в новой редакции:
"57. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Металлургия и машиностроение";
заголовок главы 58 изложить в новой редакции:
"58. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Металлургия и машиностроение";
заголовок главы 59 изложить в новой редакции:
"59. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Металлургия и машиностроение";
заголовок главы 60 изложить в новой редакции:
"60. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Металлургия и машиностроение";
заголовок главы 61 изложить в новой редакции:
"61. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Транспорт (по отраслям)";
заголовок главы 62 изложить в новой редакции:
"62. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Транспорт (по отраслям)";
заголовок главы 63 изложить в новой редакции:
"63. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Транспорт (по отраслям)";
заголовок главы 64 изложить в новой редакции:
"64. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Транспорт (по отраслям)";
заголовок главы 65 изложить в новой редакции:
"65. Минимальный перечень оборудования для учебных (производственных) полигонов организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Транспорт (по отраслям)";
заголовок главы 66 изложить в новой редакции:

"56. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Энергетика. Электроэнергетика" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жиһаз, оқу құралдарының шағын тізбесі";
57-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"57. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Металлургия және машина жасау" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
58-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"58. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Металлургия және машина жасау" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
59-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"59. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Металлургия және машина жасау" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
60-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"60. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Металлургия және машина жасау" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жиһаз, оқу құралдарының шағын тізбесі";
61-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"61. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Көлік (салалар бойынша)" бейіні бойынша жалпы кәсіптік пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
62-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"62. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Көлік (салалар бойынша)" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
63-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"63. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Көлік (салалар бойынша)" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
64-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"64. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Көлік (салалар бойынша)" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жиһаз, оқу құралдарының шағын тізбесі";
65-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"65. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Көлік (салалар бойынша)" бейіні бойынша оқу (өндірістік) полигондарына арналған жабдықтың шағын тізбесі";
66-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"66. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта";
заголовок главы 67 изложить в новой редакции:
"67. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта";
заголовок главы 68 изложить в новой редакции:
"68. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта";
заголовок главы 69 изложить в новой редакции:
"69. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта";
заголовок главы 70 изложить в новой редакции:
"70. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Связь, телекоммуникации и информационные технологии";
заголовок главы 71 изложить в новой редакции:
"71. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Связь, телекоммуникации и информационные технологии";
заголовок главы 72 изложить в новой редакции:
"72. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Связь, телекоммуникации и информационные технологии";
заголовок главы 73 изложить в новой редакции:
"73. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Связь, телекоммуникации и информационные технологии";
заголовок главы 74 изложить в новой редакции:

"66. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндердің кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
67-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"67. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
68-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"68. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
69-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"69. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жабдық, жиһаз, оқу құралдарының шағын тізбесі";
70-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"70. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
71-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"71. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
72-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"72. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
73-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"73. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру "Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жабдық, жиһаз, оқу құралдарының шағын тізбесі";
74-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:

"74. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Строительство и коммунальное хозяйство";
заголовок главы 75 изложить в новой редакции:
"75. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Строительство и коммунальное хозяйство";
заголовок главы 76 изложить в новой редакции:
"76. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Строительство и коммунальное хозяйство";
заголовок главы 77 изложить в новой редакции:
"77. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Строительство и коммунальное хозяйство";
заголовок главы 78 изложить в новой редакции:
"78. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов общепрофессиональных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Сельское хозяйство, ветеринария и экология";
заголовок главы 79 изложить в новой редакции:
"79. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для кабинетов специальных дисциплин организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Сельское хозяйство, ветеринария и экология";
заголовок главы 80 изложить в новой редакции:
"80. Минимальный перечень оборудования, мебели, технических средств обучения, учебных пособий для лабораторий организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Сельское хозяйство, ветеринария и экология";
заголовок главы 81 изложить в новой редакции:
"81. Минимальный перечень оборудования, мебели, учебных пособий для учебно-производственных мастерских организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профилю "Сельское хозяйство, ветеринария и экология".
8. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 99 "Об утверждении Правил организации и проведения Президентской олимпиады по предметам естественно-математического цикла, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7547) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:

"74. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Құрылыс және коммуналдық шаруашылық" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндердің кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
75-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"75. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Құрылыс және коммуналдық шаруашылық" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
76-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"76. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Құрылыс және коммуналдық шаруашылық" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
77-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"77. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру "Құрылыс және коммуналдық шаруашылық" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жабдық, жиһаз, оқу құралдарының шағын тізбесі";
78-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"78. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология" бейіні бойынша жалпыкәсіптік пәндердің кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
79-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"79. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология" бейіні бойынша арнайы пәндер кабинеттеріне арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
80-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"80. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының "Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология" бейіні бойынша зертханаларына арналған жабдық, жиһаз, техникалық оқыту, оқу құралдарының шағын тізбесі";
81-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"81. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру "Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология" бейіні бойынша оқу-өндірістік шеберханаларына арналған жабдық, жиһаз, оқу құралдарының шағын тізбесі".
8. "Жаратылыстану-математика циклы пәндері бойынша Президенттік олимпиаданы, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылардың республикалық конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 99 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7547 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 33) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
9. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344 "Об утверждении Правил по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7876), следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок подготовки, экспертизы, апробации и проведения мониторинга, издания учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования.".
10. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 "Об утверждении типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8275) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 39) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031), ПРИКАЗЫВАЮ:".

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
9. "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7876 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару тәртібін айқындайды.".
10. "Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 557 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8275 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:".

11. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 ноября 2014 года № 459 "Об утверждении Правил осуществления образовательного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9940), следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах осуществления образовательного мониторинга, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления образовательного мониторинга (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления образовательного мониторинга.".
12. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 506 "Об утверждении Правил предоставления академических отпусков обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10475) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 47) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах предоставления академических отпусков обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления академических отпусков обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 47) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления академических отпусков обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования.".
13. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 519 "Об утверждении Правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования, осуществлении контроля за их использованием" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10079) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования";
преамбулу изложить в новой редакции:

11. "Білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 12 қарашадағы № 459 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9940 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Білім беру мониторингін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру мониторингін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.".
12. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға академиялық демалыстар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 506 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10475 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 47) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілген қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға академиялық демалыстар беру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға академиялық демалыстар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 47) тармақшасына сәйкес және "Мемлекеттік көрсетілген қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға академиялық демалыстар беру тәртібін айқындайды.".
13. "Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 12 желтосандағы № 519 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10079 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын олармен қамтамасыз ету жөнiндегi қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 87) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования.";
в Правилах организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования, осуществлении контроля за их использованием, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования";
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования (далее - Правила) разработан в соответствии с подпунктом 87) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Настоящие Правила устанавливают порядок организации заказа, хранения, учета и выдачи бланков документов государственного образца об образовании и обеспечения ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования (далее – организации образования).";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок организации заказа, хранения, учета и выдачи бланков документов государственного образца об образовании и обеспечения ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подведомственных организаций образования";

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 87) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөнiндегi қағидалар бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi қағидаларда:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөнiндегi қағидалар";
1 және 2-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөнiндегi қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 87) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидалар бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бiлiм туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу мен беру және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету тәртібі";

пункты 10 и 11 изложить в новой редакции:
"10. Получение от Банкнотной фабрики бланков, их учет, хранение осуществляется Органом управления образованием, республиканскими организациями образования.
11. Орган управления образованием, республиканские организации образования определяют сотрудника в качестве материально-ответственного лица (далее - материально-ответственное лицо) за получение от Банкнотной фабрики бланков, учет, хранение, выдачу организациям образования.";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. В организациях образования создается постоянно действующая комиссия из пяти человек по организации приема, хранения, выдачи и списания бланков, утверждаемая приказом руководителя организации образования.";
главу 3 исключить;
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Правилам исключить.
14. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 532 "Об утверждении Положения о знаке "Алтын белгі" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10115) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 56) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Положении о знаке "Алтын белгі", утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящее Положение разработано в соответствии с подпунктом 56) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее - Закон).".
15. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 544 "Об утверждении правил проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация среднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10178) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация среднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация среднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация среднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения.".

10 және 11-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Банкнот фабрикасынан бланкілерді алу, оларды есепке алу, сақтау білім беруді басқару органымен, республикалық білім беру ұйымдарымен жүзеге асырылады.
11. Білім беруді басқару органы, республикалық білім беру ұйымдары Банкноттық фабрикадан бланкілерді алу, есепке алу, сақтау, білім беру ұйымдарына беруді жүзеге асыру үшін материалдық жауапты тұлға (бұдан әрі - материалдық жауапты тұлға) ретінде қызметкерді анықтайды.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Білім беру ұйымдарында бланкілерді қабылдауды, сақтауды, беру мен есептен шығаруды ұйымдастыру мақсатында құрамы бес адамнан тұратын, білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітілетін тұрақты жұмыс істейтін комиссия құрылады.";
3-тарау алынып тасталсын;
осы Қағиданың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалары алынып тасталсын.
14. "Алтын белгі" белгісі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 532 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10115 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 56) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Алтын белгі" белгісі туралы Ережеде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ереже "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 56) тармақшасына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.".
15. "Орта бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 544 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10178 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Орта бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Орта бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Орта бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу тәртібін айқындайды.".

16. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 12 "Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший педагог" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10279) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
17. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 19 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10297) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 47) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Перевод и восстановление обучающихся по типам организаций образования", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Правила оказания государственной услуги "Перевод и восстановление обучающихся по типам организаций образования" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 47) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги перевода и восстановления обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности.".
18. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, формы документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании государственного образца и правила их учета и выдачи, а также форму справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10348) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 55) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
19. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 18 "Об утверждении Положения о классном руководстве в организациях среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13067) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

16. "Үздік педагог" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10279 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
17. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 19 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10297 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 47) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Білім алушыларды білім беру ұйымдарының түрлері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. "Білім алушыларды білім беру ұйымдарының түрлері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 47) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларды ауыстыру және қайта қабылдаудың мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.".
18. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, мемлекеттік үлгідегі орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10348 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 55) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
19. "Орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 18 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13067 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 57) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Положении о классном руководстве в организациях среднего образования, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящее Положение о классном руководстве в организациях среднего образования (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 57) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581.".
20. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 26 "Об утверждении Требований к обязательной школьной форме для организаций среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13085) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 20) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Требованиях к обязательной школьной форме для организаций среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Требования к обязательной школьной форме для организаций среднего образования (далее - Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для обеспечения обучающихся качественной школьной формой.".
21. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 50 "Об утверждении Правил организации дуального обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13422) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 54) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации дуального обучения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие правила организации дуального обучения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 2) и 3) статьи 116, статьей 119 Трудового кодекса Республики Казахстан, подпунктом 54) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации дуального обучения.
Правила распространяются на учебные заведения реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности, учебные центры, предприятия (организации) участвующие в дуальном обучении.".

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 57) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшілігі туралы ережеде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшілігі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 57) тармақшасына сәйкес әзірленді.".
20. "Орта білім беру ұйымдары үшін міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 26 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13085 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарында міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарда:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Орта білім беру ұйымдары үшін міндетті мектеп формасына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 20) тармақшасына сәйкес білім алушыларды сапалы мектеп формасымен қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.".
21. "Дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 50 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13422 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 54) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 116-бабының 2) және 3) тармақшаларына, 119-бабына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 54) тармақшасына сәйкес әзірленді және дуальды оқытудың ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Осы Қағида меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беретін бағдарламаларын іске асыратын оқу орындарына, дуальды оқытуға қатысатын оқу орталықтарына, кәсіпорындарға (ұйымдарға) таратылады.";

22. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 52 "Об утверждении критерий оценки знаний обучающихся среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13137), следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 22) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Критериях оценки знаний обучающихся среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Критерии оценки знаний обучающихся среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" которые определяют оценивание учебных достижений обучающихся в организациях начального, основного среднего и общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности.".
23. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13272) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 93) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
24. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 95 "Об утверждении Правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13420) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

22. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алушылардың білімін бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 52 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13137 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алушылардың білімін бағалау өлшемшарттарында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алушылардың білімін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауды айқындайтын "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленген.".
23. "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 93) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
24. "Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 95 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13420 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейін қолдауды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау қағидаларында:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейін қолдауды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации, проведения курсов повышения квалификации, а также порядок организации, проведения посткурсового сопровождения деятельности педагогов.";
пункт 29 изложить в новой редакции:
"29. Слушателям, успешно прошедшим итоговое оценивание в соответствии с образовательной программой курсов повышения квалификации, Организацией выдается сертификат по теме курсов повышения квалификации с указанием темы и объема часов, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также приложение к сертификату согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сертификат требует специальной степени защиты и приобретается в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2024 года № 815 "Об определении поставщика печатной продукции, требующей специальной степени защиты, а также утверждении перечня такой продукции, приобретаемой у него".".
25. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 91 "Об утверждении правил обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13288) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 26) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами, в том числе в электронной форме, обучающихся и воспитанников государственных организаций образования.".
26. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 "Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13227) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

"1. Осы педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ педагогтің қызметін курстан кейінгі қолдау тәртібін айқындайды.";
29-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"29. Біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасына сәйкес қорытынды бағалаудан табысты өткен тыңдаушыларға Ұйым осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тақырыпты және сағат көлемін көрсете отырып, біліктілікті арттыру курстарының тақырыбы бойынша сертификат, сондай-ақ осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес сертификатқа қосымша береді.
Сертификат арнайы қорғау дәрежесін талап етеді және "Арнаулы дәрежеде қорғауды талап ететін баспа өнімін берушіні айқындау, сондай-ақ одан сатып алынатын осындай өнімнің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 3 қазандағы № 815 қаулысына сәйкес сатып алынады.".
25. "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13288 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен, оның ішінде электрондық нысанда қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.".
26. "Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13227 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 89) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовом договоре оказания образовательных услуг организаций среднего образования, утвержденным указанным приказом:
подпункт 2) пункта 3 изложить в новой редакции:
"2) обеспечить приобретение знаний, умений, навыков обучающегося в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "Об образовании", с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования, разработанных уполномоченным органом в области образования в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании";".
27. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 97 "Об утверждении методики прогнозирования потребности организаций образования, реализующих программы дошкольного воспитания и обучения, общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального образования, в учебниках и учебно-методических комплексах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13307) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 25) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 60) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике прогнозирования потребности организаций образования, реализующих программы дошкольного воспитания и обучения, общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального образования, в учебниках и учебно-методических комплексах, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика прогнозирования потребности организаций образования, реализующих программы дошкольного воспитания и обучения, общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального образования, в учебниках и учебно-методических комплексах (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 25) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 60) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581.".

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 89) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартында:
3-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 14) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті органмен әзірленген Мемлекеттік жалпыға міндетті орта білім беру стандартына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес білім алушының білім, білік, дағдыларын игеруін қамтамасыз етуге;".
27. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларын, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендердегі қажеттілігін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 97 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13307 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 25) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 60) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларын, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының бұйрықпен бекітілген оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерге қажеттілігін болжау әдістемесінде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларын, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендердегі қажеттілігін болжау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 25) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 60) тармақшасына сәйкес әзірленді.".

28. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 107 "Об утверждении Правил организации и проведения профессиональной практики и правил определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13395) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 53) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации и проведения профессиональной практики и правила определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанных приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации и проведения профессиональной практики и правила определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 53) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), со статьей 118 Трудового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок организации и проведения профессиональной практики и определения предприятий (организаций) в качестве баз практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования.";
пункт 31 изложить в новой редакции:
"31. Продолжительность преддипломной практики определяется в зависимости от сложности специальности в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования, утвержденным в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона.".
29. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499 "Об утверждении Типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14235) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 39) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и в целях реализации Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031), ПРИКАЗЫВАЮ:".
в Типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

28. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 107 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13395 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 53) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидалары және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) айқындау қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидалары және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 53) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 118-бабына сәйкес әзірленген және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу және практика базалары ретінде кәсіпорындарды (ұйымдарды) белгілеу тәртібін айқындайды.";
31-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"31. Диплом алдындағы практиканың ұзақтығы Заңның 5-бабының 14) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкес мамандықтың күрделілігіне байланысты айқындалады.".
29. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14235 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 39) статьи 5 и пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании", с требованиями Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) (далее - Стандарт).";
в Типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения детей с общим недоразвитием речи, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения детей с общим недоразвитием речи (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 39) статьи 5 и пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании".";
в Типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением зрения, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением зрения (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 39) статьи 5 и пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании".";
в Типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением слуха, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением слуха (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 39) статьи 5 и пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании".";
в Типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением интеллекта, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением интеллекта (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 39) статьи 5, пунктом 1 статьи 14 и статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".";
в Типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением опорно-двигательного аппарата, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына және 14-бабының 1-тармағына, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының (бұдан әрі – Стандарт) талаптарына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сөйлеу тілі жалпы дамымаған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Сөйлеу тілі жалпы дамымаған балаларды мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына және 14-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Көру қабілеті бұзылған балаларды мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына және 14-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Есту қабілеті бұзылған балаларды мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына және 14-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Зерде бұзылысы бар балаларды мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына, 14-бабының 1-тармағына және 19-бабына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения детей с нарушением опорно-двигательного аппарата (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 39) статьи 5 и пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании".";
в Типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения детей со сложными нарушениями развития, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения детей со сложными нарушениями развития (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 39) статьи 5 и пунктом 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан Республики Казахстан "Об образовании".".
30. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16137) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 75) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 75) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), определяет единый подход при расчете подушевого норматива финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения и применяется для планирования объема подушевого нормативного финансирования организаций образования и объема государственного образовательного заказа.".
31. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 484 "Об утверждении Правил проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17540) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

"1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларды мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына және 14-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дамуында күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Дамуында күрделі бұзылыстары бар балаларды мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 39) тармақшасына және 14-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.".
30. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16137 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 75) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 75) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеуде бірыңғай тәсілдемені айқындайды және білім беру ұйымының жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мен мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін жоспарлау үшін қолданылады.".
31. "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 484 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17540 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения.".
32. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 "Об утверждении Классификатора специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17564) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 44) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1-1 изложить в новой редакции:
"1-1. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан и его территориальным органам:
1) на основании заявления от лицензиата обеспечить переоформление ранее выданных приложений к лицензиям на занятие образовательной деятельностью по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования в соответствии с настоящим приказом;
2) при переоформлении приложений к лицензии на занятие образовательной деятельностью по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования руководствоваться настоящим приказом и методическими рекомендациями уполномоченного органа в области образования.".
33. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 502 "Об утверждении критериев для реорганизации организаций среднего образования, созданных в организационно-правовой форме государственного учреждения, в организационно-правовую форму государственного предприятия на праве хозяйственного ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17449) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу тәртібін айқындайды.".
32. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17564 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 44) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-1 тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті және оның аумақтық органдары:
1) лицензиаттың өтініші негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары бойынша бұрын берілген білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензияларға қосымшаларды осы бұйрыққа сәйкес қайта ресімдеуді қамтамасыз етсін;
2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары бойынша білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензияларға қосымшаларды қайта ресімдеу кезінде осы бұйрықты және білім беру саласындағы уәкілетті органның әдістемелік нұсқаулықтарын басшылыққа алсын.".
33. "Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған орта білім беру ұйымдарын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанына қайта ұйымдастыру үшін өлшемшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 502 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17449 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 94) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
34. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 октября 2018 года № 578 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17705) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых правилах приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 63) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования (далее – организации ТиППО).".
35. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 599 "Об утверждении Правил формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг, товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17766) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
преамбулу изложить в новой редакции:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 94) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
34. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 18 қазандағы № 578 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17705 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 63) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 63) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына (бұдан әрі – ТжКОББ) оқуға қабылдау тәртібін айқындайды.".
35. "Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді, тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 599 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17766 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 91) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые правила формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.";
в Правилах формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг, товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 91) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", и определяют порядок формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее - Перечень).";
пункт 3 изложить в новой редакции:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 91) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді, тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 91) тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін (бұдан әрі - Тізбе) қалыптастыру тәртібін айқындайды.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"3. Перечень недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг, товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей формируется организатором конкурса (заказчик) на основании решений судов, вступивших в законную силу.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Организатор конкурса (заказчик) в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 4 настоящих Правил не позднее тридцати календарных дней со дня его извещения о факте нарушения поставщиком (потенциальным поставщиком) услуг, товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей обращается с иском в суд о признании такого поставщика недобросовестным поставщиком.";
приложение к Правилам формирования перечня недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг, товаров по организации питания обучающихся в организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
36. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 февраля 2020 года № 65 "Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20050) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

"3. Заңды күшіне енген сот шешімі негізінде конкурсты ұйымдастырушы (тапсырыс беруші) мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесін қалыптастырады.";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Конкурсты ұйымдастырушы (тапсырыс беруші) осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында қарастырылған жағдайларда мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды беруші (әлеуетті берушінің) тарапынан бұзушылық фактілерін білген күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өнім берушіні жосықсыз өнім беруші деп тану туралы сотқа жүгінеді.";
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді, тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етумен байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті берушілердің) тізбесін қалыптастыру қағидаларына қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.".
36. "Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 18 ақпандағы № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20050 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и подпунктом 35) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и подпунктом 35) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок предоставления государственными организациями среднего образования закрепленных за ними физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений (далее – объекты) в имущественный наем (аренду).".
37. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2020 года № 130 "Об утверждении Перечня документов, обязательных для ведения педагогами организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего, специального, дополнительного, технического и профессионального, послесреднего образования, и их формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20317) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Переченя документов, обязательных для ведения педагогами дошкольных организаций и предшкольных классов общеобразовательных школ, лицеев и гимназий, организаций среднего, специального, дополнительного, технического и профессионального, послесреднего образования, и их формы";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 88) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
38. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20567) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 3-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 3-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 35) тармақшасына сәйкес әзірленді және оларға бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының (бұдан әрі – объектілер) мемлекеттік орта білім беру ұйымдары мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібін айқындайды.".
37. "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, орта, арнаулы, қосымша, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері жүргізу үшін міндетті құжаттардың тізбесін және олардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 6 сәуірдегі № 130 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20317 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі ұйымдардың және жалпы білім беретін мектептердің, лицейлер мен гимназиялардың мектепалды сыныптарының, орта, арнаулы, қосымша, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері жүргізу үшін міндетті құжаттардың тізбесін және олардың нысандарын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 88) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
38. "Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20567 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов (далее - Программа).".
39. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 216 "Об утверждении перечня учебников для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20708) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении перечня учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить перечень учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме согласно приложению к настоящему приказу.";
в Перечне учебников для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме, утвержденный указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Перечень учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме".
40. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 03.06.2026 № 153-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 мая 2021 года № 221 "Об утверждении Правил организации работы экспертизы и апробации типовых учебных планов, типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22776), следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил организации работы по экспертизе и апробации типовых учебных планов, типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования";
преамбулу изложить в новой редакции:

"1. Осы педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірлеу, келісу және бекіту тәртібін айқындайды.".
39. "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 216 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20708 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
бұйрықтың атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесінде:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесі".
40. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.06.2026 № 153-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын, үлгілік оқу бағдарламаларын сараптау және сынақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 18 мамырдағы № 221 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22776 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларына, үлгілік оқу бағдарламаларына сараптама жасау және оларды сынақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 41) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах организации работы по экспертизе и апробации типовых учебных планов, типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации работы по экспертизе и апробации типовых учебных планов, типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации работы по экспертизе и апробации типовых учебных планов, типовых учебных программ дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования.";
в заголовок главы 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
42. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № 235 "Об утверждении перечня предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях образования и на их территориях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22857) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении перечня предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и на их территориях";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 82) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 41) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларына, үлгілік оқу бағдарламаларына сараптама жасау және оларды сынақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын, үлгілік оқу бағдарламаларын сараптау және сынақтан өткізу жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларына, үлгілік оқу бағдарламаларына сараптама жасау және оларды сынақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларына, үлгілік оқу бағдарламаларына сараптама жасау және оларды сынақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 41) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын, үлгілік оқу бағдарламаларын сараптау және сынақтан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"2-тарау. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларына сараптама жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру тәртібі".
42. "Білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № 235 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22857 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесін бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 82) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемый Перечень предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и на их территориях.";
приложение дополнить заголовком следующего содержания:
"Перечень предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и на их территориях";
в Перечне предметов и веществ, запрещенных к вносу в организации образования и на их территорию, утвержденном указанным приказом:
часть первую изложить в новой редакции:
"1. Перечень предметов и веществ, запрещенных к вносу в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и на их территориях *:";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Перечень предметов и веществ, ограниченных для использования в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и на их территориях*:
1) мобильные устройства связи с функциями переноса информации (пейджер, планшеты, смартфоны***, iPad (Айпад), iPod (Айпод), плейеры, модемы (мобильные роутеры)), во время учебных занятий (за исключением военных, специальных учебных заведений и Академии правосудия при Верховном суде Республики Казахстан);
2) лекарственные препараты, за исключением препаратов, назначенных по медицинским показаниям на основании заключения врачебно-консультационной комиссии формы № 026/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, за исключением случаев использования на территории военных, специальных учебных заведений и Академии правосудия при Верховном суде Республики Казахстан).";
в примечании:
строку первую изложить в новой редакции:
"* для обучающихся и воспитанников организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования;".
43. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 ноября 2021 года № 559 "Об утверждении Правил проведения ротации первых руководителей государственных организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25128) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования";
преамбулу изложить в новой редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесінде тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесі";
бірінші бөлім жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған нәрселер мен заттар*:";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдарында және олардың аумақтарында пайдалану үшін шектелген заттар мен заттардың тізбесі*:
1) оқу сабақтары кезінде (әскери, арнаулы оқу орындарын және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда) ақпаратты тасымалдау функциялары бар мобильді байланыс құрылғылары (пейджер, планшеттер, смартфондар***, iPad (Айпад), iPod (Айпод), плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер));
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 026/у нысанындағы дәрігерлік - -консультациялық комиссияның қорытындысы негізінде медициналық көрсеткіштер бойынша тағайындалған препараттарды қоспағанда, дәрілік препараттар (әскери, арнаулы оқу орындарының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының аумағында пайдалану жағдайларын қоспағанда).";
ескертуде:
бірінші жол жаңа редакцияда жазылсын:
"* мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілері үшін;".
43. "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 11 қарашадағы № 559 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25128 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбына орыс тілде өзгеріс енгізіледі, мәтін қазақ тілінде өзгермейді;
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 78) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые правила проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования.";
в Правилах проведения ротации первых руководителей государственных организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 78) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее - Закон) и определяют порядок проведения ротации первых руководителей государственных организаций образования (далее - первые руководители).".
44. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 132 "Об утверждении требований к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27415) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
45. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 мая 2022 года № 185 "Об утверждении гарантированного государственного норматива сети организаций образования в зависимости от плотности населения и отдаленности населенных пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27968) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 60) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
46. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан Министра образования и науки Республики от 15 июля 2022 года № 326 "Об утверждении Перечня международных олимпиад по общеобразовательным предметам и международных конкурсов исполнителей, спортивных соревнований, по которым победители и призеры (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет зачисляются с присуждением образовательного гранта в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, и критерии их отбора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28848) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 78) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беретін мемлекеттік ұйымдардың бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын ротациялауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 78) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын (бұдан әрі – бірінші басшылар) ротациялауды жүргізу тәртібін айқындайды.".
44. "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 132 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27415 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
45. "Халықтың тығыздығына және елді мекендердің қашықтығына қарай білім беру ұйымдары желісінің кепілдік берілген мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 6 мамырдағы № 185 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27968 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 60) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
46. "Соңғы үш жылдағы жеңімпаздары мен жүлдегерлері (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына білім беру гранты беріле отырып қабылданатын, жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың және орындаушылардың халықаралық конкурстарының, спорттық жарыстардың тізбесін және оларды іріктеу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 15 шiлдедегi № 326 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28848 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 32) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
47. Внести в приказ Министра просвещения Республики от 20 июля 2022 года № 333 "Об утверждении Перечня международных олимпиад по общеобразовательным предметам, по которым победители, призеры и педагоги, подготовившие их, поощряются единовременным вознаграждением за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28915) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 28) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
48. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 29 июля 2022 года № 347 "Об утверждении Правил выплаты единовременного вознаграждения победителям и призерам международных олимпиад по общеобразовательным предметам, педагогам, подготовившим их, а также их размеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29030) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 29) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
49. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 381 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29323) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 49) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 49) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование, дополнительное образование детей и на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда.".

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
47. "Жеңімпаздары, жүлдегерлері және оларды дайындаған педагогтер бюджет қаражаты есебінен біржолғы сыйақымен көтермеленетін жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 333 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28915 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
48. "Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне, оларды дайындаған педагогтерге біржолғы сыйақы төлеу қағидаларын, сондай-ақ мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 29 шiлдедегi № 347 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29030 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
49. "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 381 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29323 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 49) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілген қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 49) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, орта білім беруге, балаларға қосымша білім беруге және еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру тәртібін айқындайды.".

50. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 473 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих начальное, основное среднее, общее среднее, техническое и профессиональное, послесреднее, духовное образование, образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30721), следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 84) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им.";
в Квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих начальное, основное среднее, общее среднее, техническое и профессиональное, послесреднее, духовное образование, образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им".
51. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 486 "Об утверждении критериев оценки организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31053), следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении критериев оценки организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 62) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:

50. "Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, діни білім беру, кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтері ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 473 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30721 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 84) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, діни білім беру, кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтері ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі".
51. "Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 486 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31053 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 62) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить Критерии оценки организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению к настоящему приказу.";
в Критериях оценки организаций образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Критерии оценки организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие критерии оценки организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 62) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" с целью использования их при осуществлении самооценки образовательной деятельности организаций образования.".
52. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 491 "Об утверждении правил выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31060), следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования.".
53. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 497 "Об утверждении правил обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31134) следующие изменение:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении правил обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте";
преамбулу изложить в новой редакции:

"1. Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) білім беру ұйымдарының білім беру қызметін өзін-өзі бағалауды жүзеге асыру кезінде оларды пайдалану мақсатында "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 62) тармақшасына сәйкес әзірленді.".
52. "Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 491 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31060 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау тәртібін айқындайды.".
53. "Техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 497 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31134 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 51) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте.";
в Правилах обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (кроме такси), утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 51) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок обеспечения льготного проезда путем выплаты компенсаций для обучающихся на основе государственного образовательного заказа в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в новой редакции:
"2) компенсация на проезд - денежная выплата обучающимся на основе государственного образовательного заказа для возмещения части стоимости проезда в период зимних и летних каникул на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте;";
пункт 6 изложить в новой редакции:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 51) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1- тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. "Қоса беріліп отырған техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль (таксиден басқа) көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушыларға арналған өтемақыны төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидалары";
1- тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 51) тармақшасына сәйкес әзiрленген және техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алушылар үшін өтемақылар төлеу арқылы қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль көлігінде жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды.";
2-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) жол жүру өтемақысы - мемлекеттік бiлiм беру тапсырысы негiзiнде білім алушыларға қалааралық темiржол және автомобиль көлiгiнде қысқы және жазғы каникулдар кезеңiнде жол жүру құнының бөлiгiн өтеу үшін берілетін ақшалай төлем;";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"6. Компенсация на проезд обучающимся производится организацией по выплате компенсации ежегодно, по завершению каникулярного периода в течении месяца, путем перечисления средств на карт-счета обучающихся.
Компенсация за проезд выплачивается при наличии документов (проездной билет и посадочный талон, по проезду автобусом только проездной билет), подтверждающих проезд на междугородном железнодорожном и автомобильном транспорте в период зимних и летних каникул в соответствии с графиком учебного процесса организаций технического и профессионального, послесреднего образования.
Компенсация на проезд иногородним студентам и выпускникам выплачивается на основании сформированных данных в информационной системе "Национальная образовательная база данных", подтверждающих их регистрацию по месту жительства в соответствии с графиком учебного процесса организаций технического и профессионального, послесреднего образования, без предоставления документов, указанных в части второй настоящего пункта.".
54. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 532 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31505) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 73) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила размещения государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 73) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок размещения государственного образовательного заказа на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями (далее – государственный заказ).".
55. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 1 "Об утверждении типовых учебных программ цикла или модуля общеобразовательных дисциплин для организаций технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31666) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:

"6. Білiм алушыларға жол жүру өтемақыларын төлеудi өтемақы төлеу жөнiндегi ұйымдар жыл сайын каникул кезеңі аяқталғаннан кейін бір ай ішінде бiлiм алушылардың карт-шотына аудару жолымен жүргiзедi.
Жол жүру ақысы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының оқу процесінің кестесіне сәйкес қысқы және жазғы каникул кезеңінде қалааралық теміржол және автомобиль көлігінде жол жүруді растайтын құжаттар (жол жүру билеті мен отырғызу талонының, автобуспен жол жүрген кезде тек жол жүру билетінің) болған жағдайда төленеді.
Басқа қаладан келген студенттер мен бітірушілерге жол жүру өтемақысы осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды ұсынбай, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының оқу процесінің кестесіне сәйкес олардың тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған деректер негізінде төленеді.".
54. "Мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 532 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31505 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 73) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 73) тармақшасына сәйкес әзірленді және мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру тәртібін айқындайды (бұдан әрі – мемлекеттік тапсырыс).".
55. "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер циклінің немесе модулінің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31666 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 40) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
56. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 13 февраля 2023 года № 34 "Об утверждении требований, предъявляемые к аккредитационному органу в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования и правил признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31902), следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении требований и правил признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) Требования к аккредитационным органам, в том числе зарубежным согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в Требованиях, предъявляемых к аккредитационному органу в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Требования к аккредитационным органам, в том числе зарубежным";
в Правилах признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяет порядок признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных в сфере среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Аккредитационный орган, в том числе зарубежный в подтверждение его соответствия требованиям, предъявляемым к аккредитационному органу, утвержденным в соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона, представляет для признания в уполномоченный орган следующие документы в бумажной и/или электронной формах:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 40) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
56. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 13 ақпандағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31902 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану талаптары мен қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Аккредиттеу органдарына, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарына қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарына, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарына қойылатын талаптар";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес әзірленді және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласындағы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану тәртібін белгілейді.";
2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану тәртібі";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Аккредиттеу органы, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органы Заңның 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын талаптарға оның сәйкестігін растау үшін уәкілетті органға тану үшін қағаз және (немесе) электронды түрде мынадай құжаттарды ұсынады:

1) заявление, по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов. При представлении документов на иностранных языках, требуется их нотариально заверенный перевод на казахский или русский языки;
3) документ, подтверждающий включение аккредитационного органа в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов ОЭСР;
4) документы, подтверждающие наличие имеющихся ресурсов, указанных в пункте 3 Требований, предъявляемых к аккредитационному органу, утвержденных в соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона;
5) список экспертов, привлекаемых к процедуре аккредитации с содержанием информации о степени магистра (не более одного), доктора PhD или кандидата наук, доктора наук или доктора по профилю, опыта работы в сфере институциональной и специализированной (программной) аккредитации либо по профилю подготовки специалистов аккредитуемой организации образования;
6) стандарты (регламенты) аккредитации аккредитационного органа, устанавливающие требования к процедуре аккредитации;
7) программа развития и (или) стратегия аккредитационного органа.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. По результатам рассмотрения документов на соответствие пунктов 1-7 Требований к аккредитационным органам, в том числе зарубежным, утвержденных в соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона, Совет принимает решение:
1) о признании аккредитационного органа;
2) об отказе в признании аккредитационного органа.
При наличии оснований, предусмотренных в пунктах 1-7 уполномоченный орган уведомляет аккредитационный орган о предварительном решении об отказе о признании аккредитационного органа, а также времени, месте и способе проведения заслушивания для возможности аккредитационному органу выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Уведомление (извещение) направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, либо текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
По результатам заслушивания уполномоченный орган принимает решение о признании аккредитационного органа либо об отказе в признании аккредитационного органа.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. При выявлении несоответствия пунктам 1-7 Требований к аккредитационным органам, в том числе зарубежным, утвержденных в соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона, выдаются рекомендаций по их устранению в произвольной форме.
Срок исполнения рекомендаций аккредационным органом составляет не более двух месяцев со дня его получения. На этот период приостанавливается срок рассмотрения заявления для продления сроков признания аккредитационного органа.
При полном устранении несоответствия требованиям, указанных в рекомендациях, Совет принимает решение о продлении срока признания аккредитационного органа.
В случаях неполного устранения несоответствия требованиям, указанным в рекомендациях, предоставления информации позже срока, настоящих Правил, Совет принимает решение об отказе в продлении срока признания.";

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) құрылтай құжаттарының нотариалдық куәландырылған көшірмелері. Құжаттар шетел тілдерінде ұсынылған кезде олардың қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы талап етіледі;
3) аккредиттеу органының ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізіліміне және (немесе) қауымдастығына енгендігін растайтын құжат;
4) Заңның 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын талаптардың 3-тармағында көрсетілген материалдық ресурстардың бар екенін растайтын құжаттар;
5) магистр (біреуден артық емес), PhD докторы немесе ғылым кандидаты, ғылым докторы немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі, институционалдық және мамандандырылған (бағдарламалық) аккредиттеу саласында немесе аккредиттелетін білім беру ұйымының мамандарды даярлау бейіні бойынша жұмыс тәжірибесі туралы ақпарат қамтылған аккредиттеу рәсіміне тартылатын сарапшылардың тізімі;
6) аккредиттеу рәсіміне қойылатын талаптарды белгілейтін аккредиттеу органының аккредиттеу стандарттары (регламенттері);
7) аккредиттеу органының даму бағдарламасы және (немесе) стратегиясы.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Заңның 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес бекітілген Аккредиттеу органдарына, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарына қойылатын талаптардың 1-7-тармақтарының сәйкестігін қарау нәтижелері бойынша Кеңес:
1) аккредиттеу органын тану туралы;
2) аккредиттеу органын танудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
1-7-тармақтарда көзделген негіздер болған жағдайда уәкілетті орган аккредиттеу органын тану туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ аккредиттеу органды алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіруі үшін тыңдаудың өткізілетін уақыты, орны мен тәсілі туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама аккредиттеу органының тану мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Хабарлама (хабархат) тапсырыс хаттың табыс етілгендігі туралы хабарламамен тапсырыс хатпен, телефонограммамен немесе телеграммамен, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша мәтіндік хабармен немесе электрондық мекенжай бойынша не хабархаттың немесе шақырудың тіркеліп-бекітілуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланылып жіберіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган аккредиттеу органын тану туралы не аккредиттеу органын танудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Заңның 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес бекітілген Аккредиттеу органдарына, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарына қойылатын талаптардың 1-7 тармақтарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда оларды еркін нысанда жою жөнінде ұсынымдар беріледі.
Аккредиттеу органының ұсынымдарды орындау мерзімі оны алған күннен бастап екі айдан аспайды. Осы кезеңде аккредиттеу органын тану мерзімдерін ұзарту үшін өтінішті қарау мерзімі тоқтатыла тұрады.
Ұсынымдарда көрсетілген талаптарға сәйкессіздік толық жойылған кезде Кеңес аккредиттеу органын тану мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдайды.
Ұсынымдарда көрсетілген талаптарға сәйкессіздік толық жойылмаған, ақпарат осы Қағидалардың көрсетілген мерзімнен кеш берілген жағдайларда Кеңес тану мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.";

подпункт 3) пункта 13 изложить в новой редакции:
"3) невыполнения пунктов 6, 7 Требований, предъявляемых к аккредитационным органам, утвержденных в соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона, и решений Совета;";
в приложении 5:
подпункт 4) изложить в новой редакции:
"4) Сведения для анализа выполнения аккредитационным органом Требований к аккредитационным органам, в том числе зарубежным, утвержденных в соответствии с подпунктом 83) статьи 5 Закона.".
57. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 75 "Об утверждении Правил организации учебного процесса по кредитной технологии обучения в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32140) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил организации учебного процесса по кредитной технологии обучения";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 71) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила организации учебного процесса по кредитной технологии обучения.";
в Правилах организации учебного процесса по кредитной технологии обучения в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила организации учебного процесса по кредитной технологии обучения";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации учебного процесса по кредитной технологии обучения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 71) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок организации учебного процесса по кредитной технологии обучения (далее – КТО) в организациях технического и профессионального, послесреднего образования (далее – организации ТиППО).".
58. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 195 "Об утверждении Методики определения стоимости курсов повышения квалификации педагогов государственных организаций образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33029) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике определения стоимости курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

13-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) Заңның 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес бекітілген аккредиттеу органына қойылатын Талаптардың 6, 7-тармақтарының және Кеңес шешімдерінің орындалмаған;";
5-қосымшада:
4) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"4) Аккредиттеу органының Заңның 5-бабының 83) тармақшасына сәйкес бекітілген Аккредиттеу органдарына, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды орындауын талдау үшін мәліметтер.".
57. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32140 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 71) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 71) тармақшасына сәйкес әзірленген және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ТжКОБ) оқытудың кредиттік технологиясы (бұдан әрі – ОКТ) бойынша оқу процесін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.".
58. "Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 3 шілдедегі № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33029 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының құнын айқындау әдістемесінде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика определения стоимости курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и устанавливает единый подход определения стоимости услуги курсов повышения квалификации педагогов государственных организации образования, а также организаций образования, получающих государственный образовательный заказ.".
59. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219), следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, которые признаются на территории Республики Казахстан";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 57) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, которые признаются на территории Республики Казахстан";
в Правилах признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, которые признаются на территории Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, которые признаются на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии подпунктом 57) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании физических лиц, получивших образование в зарубежных организациях образования, в том числе их филиалах, а также в научных центрах и лабораториях.".
60. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 17 августа 2023 года № 263 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями среднего, технического и профессионального, послесреднего образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33330) следующее изменение:
преамбулу изложить в новой редакции:

"1. Осы Мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдары, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын білім беру ұйымдары педагогтерінің біліктілігін арттыру курстары қызметінің құнын айқындаудың бірыңғай тәсілін белгілейді.".
59. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында танылатын орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 57) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редацияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында танылатын орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында танылатын орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында танылатын орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 57) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдік білім беру ұйымдарында, оның ішінде олардың филиалдарында, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханаларда білім алған жеке адамдардың орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы құжаттарын тану қағидаларының тәртібін айқындайды.".
60. "Білім беру қызметінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 17 тамыздағы № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33330 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 88) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:".
61. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 271 "Об утверждении Правил проведения мониторинга по итогам приема в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33355) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 204-1) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения мониторинга по итогам приема в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения мониторинга по итогам приема обучающихся в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования разработаны в соответствии с подпунктом 204-1) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан" и определяют порядок проведения мониторинга по итогам приема обучающихся в организации среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.".
62. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 25 апреля 2024 года № 86 "Об утверждении Отраслевой системы поощрения Министерства просвещения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34309), следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 95) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Отраслевой системе поощрения Министерства просвещения Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Отраслевая система поощрения Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Система поощрения) разработана в соответствии с подпунктом 95) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", в целях поощрения и стимулирования труда педагогов, работников сферы образования (независимо от форм собственности) за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, значительные достижения в трудовой деятельности, а также лиц, внесших вклад в развитие сферы образования, воспитания подрастающего поколения.".

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 88) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
61. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 271 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33355 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 204-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 204-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына білім алушыларды қабылдау қорытындылары бойынша мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.".
62. "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің салалық көтермелеу жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 25 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34309 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 95) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің салалық көтермелеу жүйесінде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің салалық көтермелеу жүйесі (бұдан әрі – Көтермелеу жүйесі) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 95) тармақшасына сәйкес қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, еңбек қызметіндегі елеулі жетістіктері үшін педагогтер мен білім беру саласының қызметкерлерін (меншік нысанына қарамастан), сондай-ақ білім беру саласын дамытуға, өскелең ұрпақты тәрбиелеуге үлес қосқан тұлғалардың еңбегін көтермелеу және ынталандыру мақсатында әзірленді.".

63. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 28 августа 2024 года № 227 "Об утверждении Типовых правил внутреннего распорядка организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34996) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 70) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых правилах внутреннего распорядка организаций образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Типовые правила внутреннего распорядка организации образования (далее – Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют типовой порядок организации и осуществления внутреннего распорядка организации образования.".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнение
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 февраля 2010 года № 40
Перечень специальностей и квалификаций технического и профессионального,
послесреднего образования, получение которых допускается в формах заочного,
вечернего обучения, онлайн-обучения, а также экстерната по специальностям
культуры и искусства, физической культуры и спорта
Наименование специальности
Наименование квалификации
Код уровня образования, специальности и квалификации
Код в Международной стандартной классификации образования
Код в Национальном классификаторе занятий Республики Казахстан
1
2
3
4
5
В форме заочного обучения
03 Социальные науки и информации
032 Журналистика и информация
0322 Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело
Библиотечное дело

63. "Білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 28 тамыздағы № 227 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34996 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 70) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгілік қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Білім беру ұйымдарының ішкі тәртібінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 70) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарында ішкі тәртіпті ұйымдастыру мен іске асырудың үлгілік тәртібін айқындайды.".
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2010 жылғы 8 ақпандағы
№ 40 бұйрығымен
бекітілген
Мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша сырттай, кешкі оқу, онлайн-оқу, сондай-ақ экстернат нысандарында білім алуға жол берілетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мамандықтары мен біліктіліктерінің тізбесі
Мамандық атауы
Біліктілік атауы
Білім деңгейінің, мамандық және біліктілік коды
Халықаралық стандарттық білім беру жіктеуішіндегі код
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер жіктеуішіндегі код
1
2
3
4
5
Cырттай оқу нысанында
03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
032 Журналистика және ақпарат
0322 Кітапханалық іс, ақпаратты өндеу және мұрағаттану
Кітапхана ісі

4S02150601
0215
2659-1
2334-0-052
Примечание: * специальность, по которой предусмотрена подготовка кадров из числа граждан с особыми образовательными потребностями.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнение
Приложение к Правилам
формирования перечня
недобросовестных поставщиков
(потенциальных поставщиков)
услуг и (или) товаров
по организации питания обучающихся
в государственных организациях
среднего, технического
и профессионального, послесреднего
образования внешкольных
организациях дополнительного
образования, а также товаров,
связанных с обеспечением питания
детей, воспитывающихся
и обучающихся в государственных
дошкольных организациях,
организациях образования
для детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей
Перечень недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков) услуг
и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных
организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования,
внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров,
связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся
в государственных дошкольных организациях, организациях образования
для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
Информация о недобросовестном поставщике (потенциальном поставщике)
Сведения о проведенных конкурсах
Основание включения поставщика (потенциального поставщика) в перечень недобросовестных поставщиков (потенциальных поставщиков), дата вступления в силу решения суда
наименование поставщика (потенциального поставщика)
место нахождения поставщика (потенциального поставщика)
индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер
дата подведения итогов конкурса
наименование приобретенных услуг и (или) товаров по организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей

4S02150601
0215
2659-1 2334-0-052
Ескертпе: * ерекше білім беру қажеттіліктері бар азаматтар қатарынан кадрлар даярлау көзделген мамандық.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
2-қосымша
Мемлекеттік орта, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі білім беру ұйымдарында,
қосымша білім беретін
мектептен тыс ұйымдарда білім
алушыларды тамақтандыруды
ұйымдастыру бойынша
көрсетілетін қызметтерді
және (немесе) тауарларды,
сондай-ақ мемлекеттік мектепке
дейінгі ұйымдарда, жетім
балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған
балаларға арналған білім беру
ұйымдарында тәрбиеленетін
және білім алатын балаларды
тамақтандыруды қамтамасыз
етуге байланысты тауарларды
жосықсыз берушілердің
(әлеуетті өнім берушілердің)
тізбесін қалыптастыру
қағидаларына
қосымша
Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жосықсыз берушілердің (әлеуетті өнім берушілердің) тізбесі
Жосықсыз өнім беруші (әлеуетті өнім беруші) туралы ақпарат
Өткізілген конкурс туралы мәліметтер
Өнім берушіні (әлеуетті өнім берушіні) жосықсыз берушілер (әлеуетті өнім берушілер) тізбесіне қосу негіздемесі, сот шешімінің күшіне енген күні
өнім берушінің (әлеуетті өнім берушінің) атауы
өнім берушінің (әлеуетті өнім берушінің) орналасқан жері
жеке сәйкестендiру нөмiрі/ бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
конкурс қорытындысын шығару күні
мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді және (немесе) тауарларды, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарлардың атауы