Об утверждении типовых договоров предоставления регулируемых услуг
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 11 апреля 2025 года № 59-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2025 года № 35972.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Типовой договор на предоставление услуг подачи воды по каналам, подачи воды для орошения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовой договор на предоставление услуг регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 11 апреля 2025 года № 59-НҚ
Типовой договор на предоставление услуг подачи воды по каналам, подачи воды для орошения
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__________________________ "___"____________20__года
(место заключения договора) (дата)
_____________________________________________________________________,
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, бизнес идентификационный
номер/индивидуальный идентификационный номер), предоставляющий услуги
подачи воды по каналам, подачи воды для орошения (далее – Услуги), именуемый
в дальнейшем Поставщик,
_____________________________________________________________________
в лице _______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________
с одной стороны, и ____________________________________________________
(реквизиты потребителя, бизнес идентификационный номер/индивидуальный
идентификационный номер)
именуемый в дальнейшем Потребитель, в лице
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
действующего на основании ___________________________________________,
с другой стороны, именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий
Договор (далее – Договор) о нижеследующем:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 11 сәуірдегі № 59-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 сәуірде № 35972 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру қызметтерін ұсынуға арналған үлгілік шарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін ұсынуға арналған үлгілік шарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 11 сәуірдегі
№ 59-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру қызметтерін ұсынуға арналған үлгілік шарт
Ескерту. Үлгі шарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________                         "____"___________20__ жыл
(шарттың жасалған орны)                                           (күні)
Суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру қызметтерін (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметтер) ұсынуға____________________________________ атынан (көрсетілетін қызметті ұсынатын субъектінің атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі) бұдан әрі Өнім беруші деп аталатын ____________ негізінде әрекет ететін бір тараптан _________________________________________ (лауазымы, аты, әкесінің аты тегі (бар болған жағдайда)) және бұдан әрі Тұтынушы деп аталатын_____________________________ (тұтынушының деректемелері, бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі) ___________________________________________________________________ негізінде әрекет ететін _________________________________________ екінші тараптан (лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) бұдан әрі "Тараптар" деп аталатындар төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности – место раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, которое указывается на схемах;
расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет Потребителем за услугу;
граница раздела эксплуатационной ответственности – место раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения по признаку обязанностей (ответственности за их эксплуатацию), устанавливаемое соглашением сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплуатационной ответственности устанавливается по границе раздела балансовой принадлежности;
платежный документ – документ (счет, счет-фактура, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленное на основании показаний приборов учета либо измерительных приборов и установок) Поставщика, на основании которого производится оплата;
потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами субъектов естественной монополии;
точка выдела – место забора воды водопользователем из водного источника, а также гидропост в месте передачи водных ресурсов от водопользователя к водопотребителю.
поверка – совокупность операций, выполняемых государственной метрологической службой или другими аккредитованными юридическими лицами в целях определения и подтверждения соответствия средства измерений установленным техническим и метрологическим требованиям;
водный канал (магистральный, межхозяйственный, внутрихозяйственный) – искусственное сооружение, предназначенные для транспортировки воды от водозабора до точек водовыдела потребителя, сброса вод, регулирования водных потоков;
услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения – транспортировка и распределение воды по водоводам (каналам, трубопроводам), и ее подача водопользователям;
прибор учета воды – техническое средство для измерения объема воды (питьевой, технической, сточной и других видов вод), имеющее нормированные метрологические характеристики, воспроизводящее и хранящее единицу физической величины в течение определенного интервала времени, разрешенное к применению для коммерческого учета воды в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
узел учета воды – система приборов (водосчетчик, расходомер, манометр) и устройств (запорная арматура, прямые участки трубопроводов до и после средства измерений, средство дистанционной передачи данных, регулятор давления и другие виды устройств), обеспечивающая учет воды;
уполномоченный орган – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
Иные понятия и термины, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии законодательством Республики Казахстан.

1-тарау. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
баланстық тиесілікті бөлу шекарасы – сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін иеленушілер арасында меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару белгісі бойынша бөлу орны, бұл схемаларда көрсетіледі;
есеп айырысу кезеңі – Шартта Тұтынушымен көрсетілетін қызмет үшін есеп айырысу жүргізілетін, айдың бірінші күні сағат 00:00-ден бастап соңғы күні сағат 24:00-ге дейін күнтізбелік бір айға тең уақыт кезеңі болып белгіленген кезең;
пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы – тараптардың келісімімен белгіленетін, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін міндеттер (оларды пайдаланғаны үшін жауапкершілік) белгісі бойынша бөлу орны. Мұндай келісім болмаған кезде, пайдалану жауапкершілігінің шекарасы баланстық тиесілікті бөлу шекарасы бойынша белгіленеді;
төлем құжаты – осының негізінде ақы төленетін Өнім берушінің құжаты (есепке алу аспаптары не өлшеу аспаптарының және қондырғылардың көрсеткіштерінің негізінде жасалған шот, шот-фактура, хабарлама, түбіртек, ескерту шоты);
тұтынушы – табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын немесе пайдалану ниеті бар жеке немесе заңды тұлға;
су бөлу орны – су пайдаланушы су көзінен су алатын орын, сондай-ақ, су пайдаланушы су тұтынушыға су ресурстарын беретін орындағы гидробекет;
салыстырып тексеру - өлшем құралының белгiленген техникалық және метрологиялық талаптарға сәйкестiгiн анықтау және растау мақсатында мемлекеттiк метрологиялық қызмет немесе басқа аккредиттелген заңды тұлғалар орындайтын операциялар жиынтығы;
су каналы (магистральдық, шаруашылықаралық, шаруашылықішілік) - суды қабылдаудан тұтынушының су бөлетін нүктелеріне дейін тасымалдауға, суды ағызуға, су ағындарын реттеуге арналған жасанды құрылыс;
суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру қызметтері – суды сутартқыштар (каналдар, құбыржолдар) арқылы тасымалдау мен бөлу және оны су пайдаланушыларға беру;
суды есепке алу аспабы – нормаланған метрологиялық сипаттамалары бар, белгілі бір уақыт аралығы ішінде физикалық шама бірлігін жаңғыртатын және сақтайтын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен суды коммерциялық есепке алу үшін қолдануға рұқсат етілген, судың (ауызсу, техникалық, сарқынды және сулардың басқа да түрлерінің) көлемін өлшеуге арналған техникалық құрал;
суды есепке алу торабы – суды есепке алуды қамтамасыз ететін аспаптар (су есептегіш, шығын өлшегіш, манометр) және құрылғылар жүйесі (бекіту арматурасы, өлшеу құралына дейін және одан кейінгі құбырлардың тікелей учаскелері, деректерді қашықтан беру құралы, қысым реттегіші және құрылғылардың басқа да түрлері);
уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі.
Осы шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес қолданылады.

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 02.07.2025 № 165-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Предмет Договора
2. В соответствии с условиями Договора Поставщик обязуется оказать потребителю услуги __________________________________________________,
(название канала)
отвечающие следующим требованиям к качеству и в нижеприведенных объемах:
Год
Наименование канала
Объем воды, м3
с разбивкой по месяцам, согласно Приложению, являющегося неотъемлемой частью Договора.
Примечание: при необходимости в приложении указывается план-график подачи объема воды по месяцам, виды сельскохозяйственных культур, список приборов учета либо измерительных приборов и установок и другие уточнения по соглашению сторон.
Глава 3. Условия предоставления услуг
3. Оказание услуг Потребителю производится на ________________ километре
(наименование участка) участка канала.
4. Договор заключается с потребителем в индивидуальном порядке.
5. Границами раздела эксплуатационной ответственности являются, задвижки, установленные в начале отвода перед узлами учета и/или точки выдела воды (гидропост).
6. Приостановление подачи услуг производится в случаях:
1) аварийной ситуации либо угрозы жизни и безопасности граждан;
2) самовольного присоединения к системам Поставщика;
3) отсутствия оплаты за услуги в течение одного месяца или более месяцев, следующего за расчетным периодом, до погашения задолженности;
4) недопущения представителей Поставщика к приборам учета либо измерительным приборам и установкам;
5) невыполнения письменных требований Поставщика по устранению выявленных неисправностей и нарушений на водных каналах;
6) в иных случаях, предусмотренных законодательством и соглашением Сторон.
7. В случаях, указанных в подпунктах 3), 4), 5) пункта 6, Потребитель извещается не менее чем за 15 (пятнадцать) дней до прекращения подачи услуги.
В случаях, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6) пункта 6 Договора, восстановление подачи услуг производится после устранения и (или) ликвидации Поставщиком возникших нарушений.
В случае, указанном подпунктом 2) пункта 6 Договора, подключение потребителя производится в течение 2 (двух) календарных дней после оплаты штрафа за самовольное присоединения к системам Поставщика, выполнения технических условий на подключение к системам Поставщика и внесения платы за подключение.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 02.07.2025 № 165-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Шарттың мәні
2. Шарт талаптарына сәйкес Өнім беруші Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшаға сәйкес айларға бөле отырып _________________
___________________________________________________________________,
(каналдың атауы)
сапаға қойылатын мына талаптарға жауап беретін және төменде келтірілген көлемдерде канал арқылы су беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге міндеттенеді:
Жыл
Канал атауы
Су көлемі, м3
Ескерту: қажет болған жағдайда қосымшада ай бойынша су көлемін беру жоспар-кестесі, ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері, есепке алу аспаптарының не өлшеу аспаптары мен қондырғыларының тізімі және тараптардың келісімі бойынша басқа да нақтылаулар көрсетіледі.
3-тарау. Қызметтерді көрсету шарттары
3. Тұтынушыға қызметтер көрсету ________________ каналының километр учаскесінде (учаске атауы) жүргізіледі.
4. Шарт Тұтынушымен жеке тәртіппен жасалады.
5. Пайдалану жауапкершілігін бөлудің шекаралары есепке алу тораптарының және (немесе) су бөлу нүктесінің (гидробекет) алдында бұрудың басында белгіленген каналдың немесе шлюздің теңгерімдік тиесілілігінің шекарасы болып табылады.
6. Қызметтерді көрсету келесі жағдайларда:
1) авариялық жағдайда не азаматтардың өмірі мен қауіпсіздігіне қауіп-қатер төнгенде;
2) Өнім берушінің жүйелеріне өз бетімен қосылғанда;
3) есепті кезеңнен кейінгі бір немесе одан да көп ай ішінде көрсетілген қызметтер үшін ақы төленбегенде;
4) Өнім берушінің өкілдерін есепке алу аспаптарына не өлшеу аспаптарына жібермегенде;
5) су каналдарында анықталған ақаулар мен бұзушылықтарды жою бойынша Өнім берушінің жазбаша талаптарын орындамағанда;
6) заңнамада және Тараптардың келісімінде көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
7. Шарттың 6-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, қызмет көрсетуді тоқтатқанға дейін кемінде 15 (он бес) күн бұрын Тұтынушыға хабарланады.
Шарттың 6-тармағының 1), 4), 5) 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайда, қызмет көрсетуді туындаған қалпына келтіру және (немесе) бұзушылықтарды жойғаннан кейін жүргізіледі.
Шарттың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда, тұтынушыны қайта қосу Өнім берушінің жүйелеріне өз бетімен қосылғаны үшін айыппұл төлегеннен кейін, Өнім берушінің жүйелеріне қосылуға техникалық талаптарды орындағаннан кейін және қосылу үшін төлем енгізгеннен кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде жүргізіледі.

В случае приостановления предоставления услуг потребителю за нарушения, предусмотренные подпунктом 3) пункта 6 Договора, подключение производится в течение 2 (двух) календарных дней после погашения долга и внесения платы за подключение.
Глава 4. Стоимость и порядок оплаты услуг
8. Оплата за предоставленные услуги по настоящему Договору производится по тарифам утвержденным уполномоченным органом.
В случае наличия факта превышения удельных норм водопотребления, при расчете общего объема начислений за 1 (один) месяц, к потребленному объему в пределах удельных норм водопотребления и водоотведения, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения применяется утвержденный тариф, и на оставшийся объем применяется тариф на 20 % выше к утвержденному.
В случае изменения тарифа Поставщик через средства массовой информации уведомляет об этом Потребителя в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
9. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленное количество услуг на основании платежного документа в срок до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего после расчетного периода или по соглашению между Потребителем и Поставщиком в сроки, оговоренные в Договоре.
Глава 5. Учет отпуска и потребления услуг
10. Количество отпущенной услуги определяется в точке выдела по показаниям приборов учета либо измерительных приборов и установок Поставщика, либо Потребителя, внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений. Учет объема поданной воды производится:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
11. При временном нарушении учета не по вине потребителя расчет за услуги производится по среднесуточному расходу предыдущего расчетного периода.
В таком случае расчетным периодом считается период со дня проведения последней проверки учета до момента обнаружения или устранения нарушения.
12. При самовольном заборе воды без согласования с поставщиком, Потребителем оплачивается сумма в двухкратном размере установленных удельными нормами водопотребления, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
13. При обнаружении фактов нарушения учета объемов оказанной услуги по вине Потребителя, Поставщик производит перерасчет объемов потребления услуги со дня проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более 1 (одного) месяца, из расчета полной пропускной способности канала до узла учета при действии его в течение 24 (двадцати четырех) часов в сутки.

Шарттың 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшін тұтынушыға көрсетілетін қызмет тоқтатылған жағдайда, қосу борышты өтегеннен кейін және қосылу үшін төлемақы енгізгеннен кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде жүргізіледі.
4-тарау. Көрсетілетін қызметтердің құны және ақы төлеу тәртібі
8. Осы Шарт бойынша көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша жүргізіледі.
Су тұтынудың үлестік нормаларынан асып кету фактісі болған жағдайда, 1 (бір) айдағы есепке жазудың жалпы көлемін есептеу кезінде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары шегінде тұтынылған көлемге бекітілген тарифі қолданылады, ал қалған көлемге бекітілгенге 20% жоғары тариф қолданылады.
Тариф өзгерген жағдайда Өнім беруші бұқаралық ақпарат құралдары арқылы бұл туралы Тұтынушыны Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында белгіленген мерзімде хабардар етеді.
9. Төлемақыны Тұтынушы нақты көрсетілген қызметтердің мөлшері үшін төлем құжаты негізінде ай сайын есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде немесе шартта белгіленген мерзімдерде Тұтынушы мен Өнім беруші арасындағы келісім бойынша жүргізеді.
5-тарау. Көрсетілетін қызметтерді босатуды және тұтынуды есепке алу
10. Жіберілген қызметтің саны өлшеу бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген есепке алу аспаптарының не жеткізушінің, не тұтынушының өлшеу аспаптары мен қондырғыларының көрсеткіштері бойынша бөлу нүктесінде айқындалады. Берілген су көлемін есепке алу жүргізіледі: _______________________________________________
___________________________________________________________________
11. Тұтынушының кінәсінен емес есептің уақытша бұзылуы кезінде қызметтер үшін есеп алдыңғы есептік кезеңнің орташа тәуліктік шығысы бойынша жүргізіледі.
Мұндай жағдайда есепке алуды соңғы тексеру жүргізілген күннен бастап бұзушылық анықталған немесе жойылған сәтке дейінгі кезең есептік кезең болып есептеледі.
12. Өнім берушінің келісімінсіз өз бетінше су алу кезінде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтынудың үлестік нормаларында белгіленген екі еселенген мөлшердегі соманы тұтынушы төлейді.
13. Тұтынушының кінәсінен көрсетілген қызмет көлемдерінің есебін бұзу фактілері анықталған жағдайда, Өнім беруші соңғы тексеру жүргізілген күннен бастап анықталған күнге дейін, бірақ 1 (бір) айдан аспайтын мерзімге, тәулігіне 24 сағат ішінде әрекет еткен кезде каналдың есепке алу торабына дейінгі толық өткізу қабілеттілігі есебінен қызметті тұтыну көлемдерін қайта есептеуді жүргізеді.

14. Поставщик в срок до 5 (пятого) числа календарного месяца, следующего за расчетным предоставляет акт выполненных работ (оказанных услуг) который подписывается сторонами.
15. После подписания настоящего договора, изменение вида размещения сельскохозяйственных культур без согласования Поставщика не допускается.
В случае изменения вида размещения сельскохозяйственных культур от первоначального вида без согласования Поставщика, то проводится перерасчет объема услуг по удельным нормам водопотребления, согласованных на конкретную культуру и по установленному тарифу с применением коэффициента – 1,5.
Глава 6. Права и обязанности Сторон
16. Потребитель имеет право:
1) на получение услуг установленного качества, безопасных для его здоровья, не причиняющих вреда его имуществу и в количестве соответствующих условиям Договора;
2) обжаловать в уполномоченном органе и (или) в судебном порядке действия или бездействия Поставщика, противоречащие законодательству;
3) участвовать в публичных слушаниях, проводимых для обсуждения проекта тарифа на услуги;
4) требовать в установленном законодательном порядке от Поставщика возмещения в полном объеме вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу вследствие ненадлежащего предоставления услуг;
5) требовать перерасчета стоимости услуг в случае предоставления услуги, не соответствующей требованиям, установленным национальными стандартами и иными нормативными правовыми актами;
6) после подписания настоящего Договора оплачивать предоплату до начала вегетационного периода. В данном случае последующая оплата производится с учетом внесенной предоплаты;
7) не производить оплату за полученную Услугу, если Поставщиком в установленном порядке не выставлен счет;
8) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при письменном уведомлении об этом Поставщика не позже, чем за месяц при условии полной оплаты предоставленной услуги.
17. Потребитель обязан:
1) не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, предшествующего месяцу подачи услуги, предоставлять Поставщику месячную заявку на оказание услуги, включая минимальный месячный объем воды;
2) не позднее, чем за 45 (сорок пять) календарных дней до начала отчетного квартала представлять Поставщику квартальную заявку на оказание услуги с разбивкой на планируемые месячные объемы, включая минимальные месячные объемы воды;
3) не позднее 1 февраля текущего года предоставить Поставщику годовую заявку на оказание услуги на текущий календарный год, включая минимальный годовой объем воды;
4) письменно уведомлять Поставщика об отсутствии намерений потреблять услугу в предстоящий месячный, квартальный или годовой периоды не позднее сроков подачи месячной, квартальной или годовой заявок, указанных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта;

14. Өнім беруші есептік айдан кейінгі күнтізбелік айдың 5 (бесінші) күніне дейінгі мерзімде Тараптар қол қоятын орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісін ұсынады.
15. Осы шартқа қол қойылғаннан кейін Өнім берушінің келісімінсіз ауыл шаруашылығы дақылдарын орналастыру түрін өзгертуге жол берілмейді.
Ауыл шаруашылығы дақылдарын орналастыру түрі Өнім берушінің келісімінсіз бастапқы түрінен өзгерген жағдайда, нақты түрге келісілген су тұтынудың үлестік нормалары бойынша және – 1,5 коэффициентін қолдана отырып, белгіленген тариф бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін қайта есептеу жүргізіледі.
6-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
16. Тұтынушының:
1) өзінің денсаулығына қауіпсіз, мүлкіне зиян келтірмейтін, Шарттың талаптарына сәйкес келетін мөлшерде және белгіленген сапада көрсетілетін қызметтерді алуға;
2) уәкілетті органға және (немесе) сот тәртібімен Өнім берушінің заңнамаға қайшы келетін іс-әрекеті немесе әрекетсіздігіне шағымдануға;
3) көрсетілетін қызметтерге тариф жобасын талқылау үшін өткізілетін жария тыңдауларға қатысуға;
4) Өнім берушіден қызметті тиісінше көрсетпеуі салдарынан өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне келтірген зиянды толық көлемде өтеуді, сондай-ақ моральдық зиянды өтеуді заңнамада белгіленген тәртіппен талап етуге;
5) ұлттық стандарттарда және өзге нормативтік құқықтық құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін қызмет көрсетілген жағдайда, көрсетілетін қызметтер құнын қайта есептеуді талап етуге;
6) осы Шартқа қол қойылғаннан кейін вегетациялық кезең басталғанға дейін алдын ала ақы төлеуге құқылы. Бұл жағдайда келесі ақы төлеу алдын ала төленген ақыны ескере отырып жүргізіледі;
7) егер Өнім беруші белгіленген тәртіппен есеп қоймаса, алынған қызмет үшін төлем жүргізбеуге;
8) ұсынылған қызметке толық көлемде ақы төленген жағдайда, Өнім берушіге кемінде бір ай бұрын жазбаша хабарлаған кезде, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқығы бар.
17. Тұтынушы:
1) Өнім берушіге судың ең аз айлық көлемін қоса алғанда, қызмет көрсетуге ұсынылатын айдың алдындағы айдың 15 (он бесі) күнінен кешіктірмей, қызметтер көрсетуге айлық өтінім беруге;
2) Өнім берушіге есепті тоқсан басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 45 (қырық бес) күн бұрын, судың ең аз айлық көлемдерін қоса алғанда, жоспарланған айлық көлемдерге бөле отырып, қызмет көрсетуге тоқсандық өтінім беруге;
3) Өнім берушіге ағымдағы жылғы 1 ақпаннан кешіктірмей, судың ең аз жылдық көлемін қоса алғанда, ағымдағы күнтізбелік жылға қызмет көрсетуге арналған жылдық өтінім беруге;
4) Өнім берушіні осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген айлық, тоқсандық немесе жылдық өтінімдерді беру мерзімдерінен кешіктірмей, алдағы айлық, тоқсандық немесе жылдық кезеңдерде көрсетілетін қызметтерді тұтыну ниетінің жоқтығы туралы жазбаша түрде хабардар етуге;

5) своевременно подписывать акты и в полном объеме производить оплату за предоставленные услуги в соответствии с условиями Договора;
6) выполнять технические требования, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан и Поставщиком;
7) немедленно сообщать Поставщику о неисправностях в работе сооружений систем и приборов учета либо измерительных приборов, возникших при пользовании услугами, а в случае повреждения сооружений систем – в местные органы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, государственной противопожарной службы, санитарно-эпидемиологической службы и службы охраны окружающей среды;
8) обеспечивать доступ представителей Поставщика к приборам учета либо измерительным приборам для снятия показаний, контроля технического состояния и безопасности систем, приборов и оборудования (при наличии);
9) соблюдать требования по технике безопасности при потреблении услуг;
10) постоянно контролировать исправность приборов учета либо измерительных приборов, обеспечивать целостность и сохранность пломб и прочих устройств, находящихся на его территории и опломбированных Поставщиком;
11) обеспечивать сохранность, надлежащее техническое состояние, очистку и ремонт внутрихозяйственного канала находящихся в его ведении или на обслуживании;
12) извещать Поставщика обо всех ожидаемых изменениях объемов потребления услуги, в том числе по изменению размещения сельскохозяйственных культур и их видов не менее чем за 15 (пятнадцать) дней;
13) указывать в годовой (месячной) заявке на подачу воды минимальные годовые (месячные) объемы воды, не меньше объемов, указанных в пункте 2 Договора;
14) использовать воду строго по целевому назначению;
15) производить равномерный отбор воды в течение суток, месяца (если иное не установлено соглашением Сторон) согласно графику водопотребления;
16) определить точку учета воды и контрольного замера совместно с Поставщиком;
17) предоставить подтверждающие документы об отсутствии дебиторской задолженности перед Поставщиком, при заключении договора;
18) осуществлять круглосуточный контроль на участке в период подачи воды, в целях правильного распределения воды по всему участку;
19) не допускать превышения допустимой концентрации загрязнения, сбрасываемой воды на коллектора от предельно допустимого сброса, в соответствии с выданным Поставщику разрешением на эмиссию уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
18. Поставщик имеет право:
1) требовать от Потребителей соблюдения технических требований в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5) Шарт талаптарына сәйкес көрсетілген қызметтер үшін дер кезінде актілерге қол қоюға және толық көлемде төлем жүргізуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Өнім беруші белгілеген техникалық талаптарды орындауға;
7) көрсетілетін қызметтерді пайдалану кезінде туындаған ғимараттардың, есепке алу аспаптары не өлшеу аспаптарының жұмысындағы ақаулықтар туралы Өнім берушіге, ал жүйелер құрылыстары бүлінген жағдайда – төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі жергілікті органдарға, мемлекеттік өртке қарсы қызметтерге, санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер мен қоршаған ортаны қорғау қызметтеріне дереу хабарлауға;
8) аспаптар мен жабдықтардың (бар болған жағдайда) көрсеткішертерін алу, техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігін бақылау үшін Өнім беруші өкілдерінің есепке алу аспаптары не өлшеу аспаптарының қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
9) көрсетілетін қызметтерді тұтыну кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтауға;
10) есепке алу аспаптарының не өлшеу аспаптарының жарамдылығын ұдайы бақылау, оның аумағында орналасқан және Өнім беруші пломбалаған пломбалар мен өзге де құрылғылардың тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз етуге;
11) өз қарамағындағы немесе қызмет көрсетуіндегі шаруашылықішілік каналдардың сақталуын, тиісті техникалық жағдайын, тазалануын және жөнделуін қамтамасыз етуге;
12) Өнім беруші көрсетілетін қызметті тұтыну көлемдеріндегі барлық күтілетін өзгерістер, оның ішінде ауыл шаруашылығы дақылдарын орналастыру және олардың түрлері бойынша өзгерістер туралы кемінде 15 (он бес) күн бұрын хабарлауға;
13) су беруге арналған жылдық (айлық) өтінімде Шарттың 2-тармағында көрсетілген көлемдерден кем емес судың ең аз жылдық (айлық), көлемдерін көрсетуге;
14) суды қатаң түрде мақсатына сай пайдалануға;
15) ай, тәулік ішінде су тұтыну кестесіне сәйкес (Тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе) суды біркелкі алуды жүргізуге;
16) Өнім берушімен бірге суды есепке алу және бақылаудың өлшеу нүктесін анықтауға;
17) Өнім беруші шарт жасасу кезінде жер учаскесінің меншік иесінің толық жауапкершілігін (жалға беру жағдайында) және Өнім беруші алдында дебиторлық берешегінің жоқтығын растайтын құжаттарды ұсынуға;
18) судың бүкіл учаске бойынша дұрыс бөлінуін қамтамасыз ету мақсатында сумен қамтамасыз ету кезеңінде учаскені тәулік бойы бақылауға міндетті.
18. Өнім беруші:
1) Тұтынушылардан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық талаптардың сақталуын талап етуге;

2) снижать тарифы на услуги в период их действия в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
3) организовывать поверку приборов, узла учета либо измерительных приборов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные услуги;
5) беспрепятственного доступа своего представителя (при наличии служебного удостоверения) совместно с представителем Потребителя к водозаборному сооружению для проверки достоверности показаний приборов учета либо измерительных приборов;
6) рассматривать возможность поставки дополнительных объемов услуги, свыше предусмотренных в пункте 2 Договора, если это не потребует строительства дополнительных мощностей канала или его инфраструктуры.
19. Поставщик обязан:
1) обеспечить качественное, своевременное и бесперебойное предоставление услуг потребителю в соответствии с условиями Договора;
2) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
3) предоставлять потребителю платежный документ на оплату предоставляемых услуг в срок до 5 (пятого) числа месяца, следующего за расчетным периодом;
4) уведомлять потребителей об изменении тарифов в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
5) принять меры по восстановлению качества и объема предоставляемых услуг по обоснованным претензиям Потребителя в течение 24 часов;
6) предупреждать потребителя не позднее, чем за 24 часа о производстве планово-предупредительных и ремонтных работ на каналах, связанных с прекращением подачи услуги;
7) при осмотре и снятии показаний приборов учета либо измерительных приборов потребителя обеспечить предъявление своими работниками служебных удостоверений;
8) уведомлять потребителя обо всех ожидаемых изменениях объемов оказания услуги не менее чем за 10 (десять) календарных дней.
Глава 7. Ограничения Сторон
20. Потребителю запрещается:
1) переоборудовать сооружения систем и приборов учета либо измерительных приборов без согласования с Поставщиком;
2) нарушать имеющиеся схемы учета услуг;
3) без согласования с Поставщиком изменять размещение сельскохозяйственных культур от первоначально заявленного вида культур;
4) подключения без разрешения Поставщика к водным каналам;
5) не принятия воды согласно заявленному объему и срокам;
6) самовольный забор воды;
7) загрязнять окружающую среду и водные ресурсы;

2) уәкілетті орган бекіткен тәртіпте көрсетілетін қызметтердің тарифтерін оларды қолданылуы кезеңінде төмендетуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аспаптарға, есепке алу торабына не өлшеу аспаптарына тексеруді ұйымдастыруға;
4) ұсынылған қызметтер үшін уақтылы және толық көлемде ақы алуға;
5) Тұтынушы өкілімен (қызметтік куәлігі бар болған кезде) бірге есепке алу немесе өлшеу аспаптары көрсеткіштерінің дұрыстығын тексеру үшін су тарту құрылысына кедергісіз кіруге;
7) егер каналдың немесе оның инфрақұрылымының қосымша қуаттарын салуды қажет етпейтін болса, Шарттың 2-тармағында көзделгеннен артық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлемдерін жеткізу мүмкіндігін қарауға құқығы бар.
19. Өнім беруші:
1) Тұтынушыға Шарттың талаптарына сәйкес сапалы, уақтылы және үздіксіз қызмет көрсетуді ұсынуды қамтамасыз етуге;
2) ұсынылатын қызметтердің сапасы мен мөлшерін есепке алуды және оған бақылау жүргізуге, көрсетілетін қызметті ұсынудағы бұзушылықтардың алдын алуы мен жоюы бойынша уақтылы шаралар қолдануға;
3) Тұтынушыға есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 5 (бесіне) дейінгі мерзімде ұсынылатын көрсетілетін қызметке ақы төлеуге төлем құжатын беруге;
4) Тұтынушыны Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтердің өзгергені туралы хабардар етуге;
5) тұтынушының негізделген талаптары бойынша ұсынылатын қызметтердің сапасы мен көлемін қалпына келтіру бойынша 24 сағат ішінде шаралар қолдануға;
6) тұтынушыны көрсетілетін қызметті берудің тоқтатылуына байланысты каналдарда жоспарлы алдын алу және жөндеу жұмыстары жүргізілетіні туралы кемінде 24 сағат бұрын ескертуге;
7) жүйелерді, есепке алу немесе өлшеу аспаптарын қарау кезінде, сондай-ақ тұтынушының есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу кезінде өз жұмыскерлерінің қызметтік куәліктерін ұсынуын қамтамасыз етуге;
8) тұтынушыны көрсетілген қызметтер көлеміндегі барлық күтілетін өзгерістер туралы кемінде 10 (он) күн бұрын хабардар етуге міндетті.
7-тарау. Тараптарға қойылатын шектеулер
20. Тұтынушыға:
1) жүйелер мен есепке алу аспаптарын не өлшеу аспаптарын Өнім берушімен келіспей қайта жабдықтауға;
2) қолда бар көрсетілетін қызметтерді есепке алу схемаларын бұзуға;
3) ауыл шаруашылығы дақылдарының орналасуын бастапқыда мәлімделген дақылдар түрінен өзгертуге;
4) Өнім берушінің су беру каналдарына рұқсатсыз қосылуға;
5) суды белгіленген көлемге және мерзімге сәйкес қабылдамауға;
6) суды өз бетінше алу;
7) қоршаған ортаны және су ресурстарын ластауға тыйым салынады;

8) нарушать учет объемов оказанной услуги.
Примечание. Под нарушением учета объемов оказанной услуги понимается срыв пломб, установленных на приборах учета, на задвижках, на фланцевых соединениях и на байпасах, установление приспособлений, искажающие показания прибора учета, неправильная эксплуатация прибора учета по сравнению с его паспортными характеристиками, уменьшение показаний прибора учета по сравнению с предыдущими показаниями, самовольное присоединение к системам Поставщика.
21. Поставщику запрещается:
1) отказывать в предоставлении регулируемых услуг добросовестным потребителям в связи с неоплатой недобросовестными потребителями использованного объема услуг;
2) взимать за предоставленную услугу плату, превышающую установленную уполномоченном органом;
3) требовать от потребителя оплаты услуг без предоставления соответствующих платежных документов;
4) требовать оплаты предоставленных регулируемых услуг, не соответствующих требованиям качества регулируемых услуг, установленным государственными органами в пределах их компетенции.
22. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон, либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
23. Нарушения, указанные в главе 7 настоящего Договора, оформляются соответствующими актами и подписываются Сторонами.
Глава 8. Ответственность Сторон
24. Ответственность за надлежащее содержание оборудования, водного канала возлагается на его собственника и определяется по границам раздела балансовой принадлежности.
25. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой стороне понесенные убытки в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
26. В случае просрочки платы за предоставленные услуги Потребитель, в соответствии с Договором, выплачивает неустойку по базовой ставке рефинансирования, установленного Национальным Банком Республики Казахстан от суммы просроченной задолженности, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
В случае несвоевременного и некачественного предоставления услуги Поставщик, в соответствии с Договором выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан от суммы не оказанной услуги, действующей на день уплаты этих сумм. Установление размера неустойки производится при заключении Договора с потребителем.
Началом срока начисления неустойки является 26 (двадцать шестое) число месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон.

8) көрсетілген қызмет көлемін есепке алуды бұзу.
21. Өнім берушіге:
1) жосықсыз тұтынушылардың пайдаланған қызметтер көлеміне ақы төлемеуіне байланысты, адал тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудан бас тартуға;
2) ұсынылған қызметтер үшін уәкілетті орган белгілеген төлемнен асатын төлем алуға;
3) тиісті төлем құжаттарын ұсынбай тұтынушыдан көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді талап етуге;
4) мемлекеттік органдар өздерінің құзыреті шегінде белгілеген реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының талаптарына сай келмейтін, ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді талап етуге тыйым салынады.
22. Тараптарға Тараптардың құқықтарын шектейтін не Қазақстан Республикасының заңнамасын өзгеше түрде бұзатын іс-қимылдар жасауға тыйым салынады.
23. Осы Шарттың 7-тарауында көрсетілген бұзушылықтар тиісті актілермен ресімделеді және оларға Тараптар қол қояды.
8-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
24. Су каналын, жабдықтарын тиісті түрде ұстау үшін жауапкершілік оның иесіне жүктеледі және теңгерімдік тиесілілігін бөлу шекарасы бойынша белгіленеді.
25. Шартта көзделген міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, кінәлі тарап екінші тарапқа келтірген шығындарды Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен өтейді.
26. Көрсетілген қызметтер үшін төлем мерзiмi өткен жағдайда, Тұтынушы Шартқа сәйкес мерзімі өткен берешек сомасын төлеу күні қолданыста болатын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген базалық мөлшерлемесі бойынша әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн, бiрақ негiзгi борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейдi.
Қызмет уақтылы және сапалы көрсетілмеген жағдайда, Өнім беруші Шартқа сәйкес көрсетілмеген қызмет сомасынан оларды төлеу күні қолданыста болатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,5 еселенген базалық мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
Тұрақсыздық айыбының мөлшерін белгілеу Тұтынушымен Шарт жасасу кезінде жүргізіледі. Егер Тараптардың келісімімен басқаша келісілмеген болса, есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың 26-ы күні тұрақсыздық айыбын есептеу мерзімінің басталуы болып белгіленеді.

27. Если невозможность для Поставщика предоставить потребителю услугу наступила по вине других лиц, состоящих с Поставщиком в договорных отношениях, ответственность перед потребителем несет Поставщик.
28. Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
29. По соглашению Сторон возможна отсрочка по начислению пени Потребителю, при его письменном обращении.
Глава 9. Обстоятельства непреодолимой силы
30. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или не надлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
К обстоятельствам непреодолимой силы относится - стихийные бедствия природного и техногенного характера, ураганы, наводнения, землетрясения, засуха, маловодия при снижении или дефицит воды в межгосударственных и трансграничных источниках воды.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, Стороны с даты их наступления немедленно уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
31. Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
32. В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться три и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 (тридцати) календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
Глава 10. Общие положения и разрешение споров
33. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из Сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
34. Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.

27. Егер Өнім берушінің Тұтынушыға қызмет көрсете алмауы Өнім берушімен шарттық қатынаста тұрған өзге адамдардың кінәсінен болса, тұтынушының алдында Өнім беруші жауапты болады.
28. Тұрақсыздық айыбын (өсімақыны) төлеу Тараптарды Шарт бойынша міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
29. Тараптардың келісімі бойынша жазбаша өтініш жасаған кезде Тұтынушыға өсімпұл есептеу кейінге қалдырылуы мүмкін.
9-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
30. Тараптар еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдарынан болса, Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады. Бұл жағдайда Тараптардың ешқайсысының шығындарды өтеуге құқы болмайды. Тараптардың кез келгенінің талап етуі бойынша өзара шарт міндеттемелерін орындауды айқындайтын комиссия құрылуы мүмкін. Бұл ретте Тараптардың ешқайсысы еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталғанға дейін туындайтын шарт бойынша міндеттерден босатылмайды.
Еңсерілмейтін күш мән жайларға – табиғи және техногендік сипаттағы дүлей зілзалалар, дауылдар, су тасқаны, жер сілкінісі, құрғақшылық, мемлекетаралық және трансшекаралық су көздеріндегі судың азаюы немесе төмендеуі жатады.
Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, Тараптар олар басталған күннен ол туралы дереу бір-біріне хабарлап, кейіннен Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті ұйымы растаған еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған күні мен сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны табыстайды, не пошта арқылы жібереді.
31. Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелері еңсерілмейтін күш мән-жайларының қолданылу мерзіміне, бірақ мұндай мән-жайлар шарт бойынша Тараптардың міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкін.
32. Егер еңсерілмейтін күш мән-жайлары үш және одан да көп айға созылатын болса, Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа болжамды бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік 20 (жиырма) күн бұрын алдын ала хабарланған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргізуге міндеттенеді.
10-тарау. Жалпы ережелер және дауларды шешу
33. Шарттың қандай да бір ережесі бойынша немесе Шарттың ережелеріне қатысты тұтастай алғанда, немесе қандай да бір мәселеге немесе іс-әрекетке байланысты туындаған қандай да бір дау немесе келіспеушілік болған жағдайда, тараптардың кез келгені екінші тарапқа даудың мәнін толық баяндай отырып, наразылық жолдауға құқылы.
34. Тараптар барлық дауларды келіссөздер арқылы реттеу үшін бар күш-жігерін салады.

35. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения Поставщика.
Стороны имеют право расторгнуть Договор в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
36. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
37. Договор составляется в 2 (двух) экземплярах на казахском и русском языках по 1 (одному) экземпляру для каждой Стороны.
38. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими типовому Договору и законодательству Республики Казахстан.
39. Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, и вступает в силу со дня его регистрации.
Глава 11. Срок действия Договора
40. Договор вступает в силу с 00:00 часов (по времени города Астана) "___" _____ 20___ года и действует до 24:00 часов "___" _______20____года.
С учетом полного их выполнения в части взаиморасчетов.
41. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи услуги, если одна из сторон заявит об этом за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока действия Договора. Продление срока договора оформляется дополнительным соглашением к Договору.
При отсутствии заявления одной из сторон о прекращении или изменении договора по окончании срока, он считается продленным на тот же срок и на тех же условиях, какие были предусмотрены договором.
Глава 12. Реквизиты Сторон
Поставщик: ____________________ Потребитель: _________________________
__________________________________ __________________________________
__________________________________ __________________________________
__________________________________ __________________________________
Приложение 2 к приказу
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 11 сәуірдегі
№ 59-НҚ
Типовой договор на предоставление услуг регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений
_____________________________ "___" ____________ 20__года
(место заключения договора)
______________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, индивидуальный
идентификационный номер/бизнес идентификационный номер),
предоставляющий услуги по регулированию поверхностного стока при помощи
подпорных гидротехнических сооружений (далее – Услуги),
именуемый в дальнейшем Поставщик, в лице _______________________________
_______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)
_______________________________________________________________________,
действующего на основании ______________________________________________
с одной стороны, и ______________________________________________________
(реквизиты потребителя, бизнес идентификационный номер/ индивидуальный
идентификационный номер) именуемый в дальнейшем Потребитель, в лице
_______________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О) действующего на основании _____________________________,
с другой стороны, именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий
Договор (далее – Договор) о нижеследующем:

35. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келіспеушіліктер жауапкердің орналасқан жері бойынша соттарда шешіледі.
Тараптар Шартты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда бұза алады.
36. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
37. Шарт қазақ және орыс тілдерінде 2 (екі) данада әрбір тарап үшін 1 (бір) данада жасалады.
38. Тараптардың келісімі бойынша Шарт үлгілік шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкін.
39. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық органдарында тіркеледі және ол тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
11-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
40. Шарт 20___жылғы "___" _______00:00-ден бастап (Астана қаласының уақыты бойынша) күшіне енеді және 20__ жылғы "___" _____ сағат 24:00-ге дейін қолданылады.
Олардың өзара есеп айырысу бөлігінде толық орындалуын ескере отырып.
41. Егер Тараптардың бірі Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын ол туралы мәлімдесе, көрсетілетін қызметті беру көлемі нақтылана отырып, Шарттың қолданылу мерзімі белгілі бір мерзімге ұзартылады. Шарттың мерзімін ұзарту Шартқа қосымша келісіммен ресімделеді.
Мерзімі аяқталғаннан кейін шартты тоқтату немесе өзгерту туралы тараптардың бірінің өтініші болмаған жағдайда, ол шартта көзделген мерзімге және сол талаптарда ұзартылған болып есептеледі.
12-тарау. Тараптардың деректемелері
Өнім беруші:                                     Тұтынушы:
_______________________                         _______________________
_______________________                         _______________________
_______________________                         _______________________
_______________________                         ________________________
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 11 сәуірдегі
№ 59-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін ұсынуға арналған үлгілік шарт
______________________                               "___"____________20__ жыл
(шарт жасалған орын)
_________________________________________________________________________,
(қызметті ұсынатын субъектінің атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі), тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті
ағынын реттеу қызметтерін ұсынуға (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) бұдан әрі Өнім
беруші деп аталатын,
____________________________________________________________________
лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тегі (бұдан әрі – А.Ә.Т.)
____________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін ___________________________________бір жағынан,
және_____________________________________________________________________
(тұтынушының деректемелері, бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
бұдан әрі Тұтынушы деп аталатын _______________________________________
атынан ______________________________________________________________
(лауазымы, А.Ә.Т.)
______________________ негізінде әрекет ететін, екінші тараптан, бұдан әрі
"Тараптар" деп аталатын, төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт)
жасасты:

Глава 1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности – место раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, которое указывается на схемах;
расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет Потребителем за услугу;
граница раздела эксплуатационной ответственности – место раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения по признаку обязанностей (ответственности за их эксплуатацию), устанавливаемое соглашением сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплуатационной ответственности устанавливается по границе раздела балансовой принадлежности;
платежный документ – документ (счет, счет-фактура, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленное на основании показаний приборов учета либо измерительных приборов и установок) Поставщика, на основании которого производится оплата;
потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии;
точка выдела – место забора воды водопользователем из водного источника, а также гидропост в месте передачи водных ресурсов от водопользователя к водопотребителю;
поверка – совокупность операций, выполняемых государственной метрологической службой или другими аккредитованными юридическими лицами в целях определения и подтверждения соответствия средства измерений установленным техническим и метрологическим требованиям.
Иные понятия и термины, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с действующими законодательствами Республики Казахстан.
Глава 2. Предмет Договора
2. В соответствии с условиями Договора Поставщик обязуется оказать потребителю услуги по регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, находящихся в хозяйственном ведении Поставщика до точки выдела.
3. Потребитель обязуется принимать Услуги и своевременно производить оплату в соответствии с условиями Договора.
Глава 3. Условия предоставления услуг
4. Оказание услуг потребителю производится на __________километре подпорного гидротехнического сооружения.
5. Договор заключается с потребителем в индивидуальном порядке.
6. Приостановление подачи услуг производится в случаях:

1-тарау. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
баланстық тиесілікті бөлу шекарасы – сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін иеленушілер арасында меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару белгісі бойынша бөлу орны, бұл схемаларда көрсетіледі;
есеп айырысу кезеңі – көрсетілетін қызмет үшін Тұтынушы есеп айырысатын айдың бірінші күнінің сағат 00:00 бастап айдың соңғы күнінің сағат 24:00 дейінгі күнтізбелік бір айға тең уақыт кезеңі ретінде Шартта айқындалған кезең;
пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы – тараптардың келісімімен белгіленетін, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін міндеттер (оларды пайдаланғаны үшін жауапкершілік) белгісі бойынша бөлу орны. Мұндай келісім болмаған кезде, пайдалану жауапкершілігінің шекарасы баланстық тиесілікті бөлу шекарасы бойынша белгіленеді;
төлем құжаты – оның негізінде төлем жүргізілетін Өнім берушінің құжаты (шот, шот-фактура, хабарлама, түбіртек, есепке алу аспаптарының не өлшеу аспаптарының және қондырғылардың көрсеткіштері негізінде жасалған шот-ескерту);
тұтынушы – табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын немесе пайдалануға ниеттенетін жеке немесе заңды тұлға;
су бөлу орны – су пайдаланушы су көзінен су алатын орын, сондай-ақ су пайдаланушы су тұтынушыға су ресурстарын беретін орындағы гидробекет;
салыстырып тексеру – өлшем құралының белгiленген техникалық және метрологиялық талаптарға, оның ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкестiгiн анықтау және растау мақсатында мемлекеттiк метрологиялық қызмет немесе басқа аккредиттелген заңды тұлғалар орындайтын операциялар жиынтығы.
Осы Шартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Шарт талаптарына сәйкес Өнім беруші тұтынушыға су бөлу нүктесіне дейін Өнім берушінің шаруашылық жүргізуіндегі тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі қызметтерді көрсетуге міндеттенеді.
3. Тұтынушы көрсетілетін қызметтерді қабылдауға және Шарт талаптарына сәйкес төлемді уақтылы жүргізуге міндеттенеді.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті ұсыну шарттары
4. Тұтынушыға қызмет көрсету тірек гидротехникалық құрылысжайдың __________ километрінде жүргізіледі.
5. Шарт Тұтынушымен жеке тәртіппен жасалады.
6. Қызметтер ұсынуды тоқтата тұру мынадай жағдайларда:

1) аварийной ситуации либо угрозы жизни и безопасности граждан;
2) самовольного подключения к системам Поставщика;
3) отсутствия оплаты за услуги в течение 1 (одного) месяца, следующих за расчетным периодом;
4) недопущения представителей Поставщика к приборам учета либо измерительным приборам и установкам;
5) невыполнения письменных требований Поставщика по устранению выявленных неисправностей и нарушений;
6) в иных случаях, предусмотренных законодательством и соглашением Сторон.
В случаях, указанных в подпунктах 3), 4), 5) настоящего пункта, Потребитель извещается не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до прекращения подачи услуги.
7. В случае, указанном подпунктом 1), 4), 5), 6) пункта 6 Договора, восстановление подачи услуг производится после устранения и (или) ликвидации возникших нарушений.
В случае, указанном в подпункте 2) пункта 6 Договора, подключение потребителя производится в течение 2 (двух) дней после оплаты штрафа за незаконное подключение к системам Поставщика, выполнения технических условий на подключение к системам поставщика и внесения платы за подключение.
В случае приостановления предоставления услуг потребителю за нарушения, предусмотренные подпунктом 3) пункта 6 Договора, подключение производится в течение 2 (двух) дней после погашения долга и внесения платы за подключение.
Глава 4. Стоимость и порядок оплаты услуг
8. Оплата за предоставленные услуги по настоящему Договору производится по тарифам утвержденным уполномоченным органом.
Изменение тарифов производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Оплата производится Потребителем ежемесячно за фактически предоставленное количество услуг на основании платежного документа в срок до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего после расчетного периода или по соглашению между Потребителем и Поставщиком в сроки, оговоренные в договоре.
Расчетный период составляет один календарный месяц.
Глава 5. Учет потребления услуг
10. Количество отпущенной услуги определяется в точке выдела по показаниям приборов учета либо измерительных приборов и установок, внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
Приборы установлены на период с _____________________________________
по _________________________________________________________________
на _________________________________________________________________
(наименование участка)
При временной неисправности приборов учета, количество забранной воды исчисляется по средней величине показателя приборов за прошедшие 2 (два) месяца.

1) авариялық жағдай не азаматтардың өмірі мен қауіпсіздігіне қатер төнгенде;
2) Өнім берушінің жүйелеріне өз бетінше қосылуда;
3) есептік кезеңнен кейінгі 1 (бір) ай ішінде көрсетілетін қызметтер үшін төлем болмағанда;
4) Өнім беруші өкілдерін есепке алу аспаптарына не өлшеу аспаптарына және қондырғыларға жібермегенде;
5) анықталған ақаулар мен бұзушылықтарды жою бойынша Өнім берушінің жазбаша талаптарын орындамағанда;
6) заңнамада және Тараптардың келісімінде көзделген басқа да жағдайларда жүргізіледі.
Осы тармақтың 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда Тұтынушыға қызмет көрсету тоқтатылғанға дейін кемінде 15 (он бес) күнтізбелік күн бұрын хабарланады.
7. Шарттың 6-тармағының 1), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайда, көрсетілетін қызметтерді беруді қалпына келтіру Өнім беруші туындаған бұзушылықтар жойғаннан және (немесе) жойылғаннан кейін жүргізіледі.
Шарттың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда тұтынушыны қосу Өнім берушінің жүйелеріне заңсыз қосылғаны үшін айыппұл төленгеннен, Өнім берушінің жүйелеріне қосудың техникалық талаптарын орындағаннан және қосқаны үшін төлем енгізілгеннен кейін 2 (екі) күн ішінде жүргізіледі.
Шарттың 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген бұзушылықтар үшін тұтынушыға қызмет ұсынуды тоқтата тұрған жағдайда, қосу борышты өтегеннен және қосылу үшін төлем енгізілгеннен кейін 2 (екі) күн ішінде жүргізіледі.
4-тарау. Көрсетілетін қызметтердің құны және ақы төлеу тәртібі
8. Осы Шарт бойынша ұсынылған қызметтер үшін ақы төлеу уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша жүргізіледі.
Тарифтерді өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
9. Ақы төлеуді Тұтынушы ай сайын төлем құжатының негізінде есептік кезеңнен кейінгі айдың 25 (жиырма бесі) күніне дейінгі мерзімде немесе шартта айтылған мерзімдерде Тұтынушы мен Өнім беруші арасындағы келісім бойынша нақты көрсетілген қызмет саны үшін жүргізеді.
Есептік кезең бір күнтізбелік айды құрайды.
5-тарау. Көрсетілетін қызметтерді тұтынуды есепке алу
10. Жіберілген қызметтің саны өлшеу бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген есептеу аспаптарының не өлшеу аспаптары мен қондырғыларының көрсеткіштері бойынша бөлу орнында айқындалады.
Аспаптар _________________________________________________ бастап
____________________________________________________________________.
(учаскенің атауы)
қоса алғанға дейінгі кезеңге ___________________________________ орнатылған.
Есепке алу аспаптары уақытша жарамсыз болған жағдайда, алынған судың көлемі өткен 2 (екі) ай үшін аспаптар көрсеткішінің орташа шамасы бойынша есептеледі.

11. При временном нарушении учета не по вине потребителя расчет за услуги производится по среднесуточному расходу предыдущего расчетного периода.
В таком случае расчетным периодом считается период со дня проведения последней проверки учета до момента обнаружения или устранения нарушения.
12. При обнаружении фактов нарушения учета объемов оказанной услуги по вине потребителя, Поставщик производит перерасчет объемов потребления услуги со дня проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более 1 (одного) месяца.
Глава 6. Права и обязанности Сторон
13. Потребитель имеет право:
1) на получение услуг установленного качества, безопасных для его здоровья, не причиняющих вреда его имуществу и в количестве соответствующих условиям Договора;
2) обжаловать в уполномоченном органе и (или) в судебном порядке действия или бездействия Поставщика, противоречащие законодательству;
3) участвовать в публичных слушаниях, проводимых для обсуждения проекта тарифа на услуги;
4) требовать в установленном законодательном порядке от Поставщика возмещения в полном объеме вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу вследствие ненадлежащего предоставления услуг, а также возмещения морального вреда;
5) требовать перерасчета стоимости услуг в случае предоставления услуги, не соответствующей требованиям, установленным национальными стандартами и иными нормативными правовыми актами;
6) не производить оплату за полученную услугу, если Поставщиком в установленном порядке не выставлен счет;
7) после подписания настоящего Договора оплачивать предоплату до начала вегетационного периода. В данном случае последующая оплата производится с учетом внесенной предоплаты;
8) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при письменном уведомлении об этом Поставщика не позже, чем за месяц при условии полной оплаты предоставленной услуги.
14. Потребитель обязан:
1) не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, предшествующего месяцу подачи услуги, предоставлять Поставщику месячную заявку на оказание услуги;
2) не позднее 1 сентября текущего года предоставить Поставщику годовую заявку на оказание услуги на следующий календарный год, включая минимальный годовой объем;
3) письменно уведомлять Поставщика об отсутствии намерений потреблять услугу в предстоящий месячный, квартальный или годовой периоды не позднее сроков подачи месячной, квартальной или годовой заявок;
4) своевременно и в полном объеме производить оплату за предоставленные услуги в соответствии с условиями Договора;
5) выполнять технические требования, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан и Поставщиком;

11. Тұтынушының кінәсінен емес есепке алу уақытша бұзылған кезде көрсетілген қызметтер үшін есеп айырысу алдыңғы есептік кезеңінің орташа тәуліктік шығысы бойынша жүргізіледі.
Мұндай жағдайда есепке алуды соңғы тексерген күннен бастап бұзушылық анықталған немесе жойылған сәтке дейінгі кезең есептік кезең болып есептеледі.
12. Тұтынушының кінәсінен көрсетілген қызмет көлемін есепке алуды бұзу фактілері анықталған кезде, Өнім беруші соңғы тексеру жүргізілген күннен бастап анықталған күнге дейін, бірақ 1 (бір) айдан аспайтын мерзімде қызметті тұтыну көлемдеріне қайта есептеуді жүргізеді.
6-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
13. Тұтынушы:
1) денсаулығына қауіпсіз, мүлкіне зиян келтірмейтін және шарттың талаптарына сәйкес келетін санда белгіленген сападағы қызметтерді алуға;
2) Өнім берушінің заңнамаға қайшы келетін іс-әрекеттеріне немесе әрекетсіздігіне уәкілетті органға және (немесе) сот тәртібімен шағымдануға;
3) тарифтің жобасын талқылау үшін өткізілетін жария тыңдауларға қатысуға;
4) Өнім берушіден қызметтерді тиісінше ұсынбау салдарынан өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне келтірілген зиянды толық көлемде өтеуді, сондай-ақ моральдық зиянды өтеуді заңнамада белгіленген тәртіппен талап етуге;
5) ұлттық стандарттарда және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін қызмет ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметтердің құнын қайта есептеуді талап етуге;
6) егер Өнім беруші белгіленген тәртіппен шот қоймаған болса, алынған қызмет үшін ақы төлемеуге;
7) осы Шартқа қол қойылғаннан кейін вегетациялық кезең басталғанға дейін алдын ала ақы төлеуге құқылы. Бұл жағдайда келесі ақы төлеу алдын ала төленген ақыны ескере отырып жүргізіледі;
8) ұсынылған қызметке толық ақы төленген жағдайда бір айдан кешіктірмей бұл туралы Өнім берушіні жазбаша хабардар етіп, Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
14. Тұтынушы:
1) қызмет ұсынылған айдың алдындағы айдың 15 күнінен кешіктірмей Өнім берушіге қызмет көрсетуге айлық өтінім беруге;
2) ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей Өнім берушіге келесі күнтізбелік жылға қызмет көрсетуге арналған жылдық өтінімді, оның ішінде ең төменгі жылдық көлемді ұсынуға;
3) Өнім берушіні алдағы айлық, тоқсандық немесе жылдық кезеңдерде айлық, тоқсандық немесе жылдық өтінімдерді беру мерзімдерінен кешіктірмей қызметті тұтыну ниетінің жоқтығы туралы жазбаша хабардар етуге;
4) Шарт талаптарына сәйкес ұсынылған қызметтер үшін ақы төлеуді уақтылы және толық көлемде жүргізуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және Өнім беруші белгілейтін техникалық талаптарды орындауға;

6) немедленно сообщать Поставщику о неисправностях в работе сооружений систем, возникших при пользовании услугами, а в случае повреждения сооружений систем – в местные органы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, государственной противопожарной службы, санитарно-эпидемиологической службы и службы охраны окружающей среды;
7) соблюдать требования по технике безопасности при потреблении услуг;
8) извещать Поставщика обо всех ожидаемых изменениях объемов потребления услуги не менее чем за 15 (пятнадцать) дней;
9) не допускать превышения допустимой концентрации загрязнения, сбрасываемой воды на коллектора от предельно допустимого сброса, в соответствии с выданным Поставщику разрешением на эмиссию уполномоченного природоохранного органа.
15. Поставщик имеет право:
1) устанавливать в соответствии с законодательством технические требования, необходимые для соблюдения Потребителем;
2) снижать тарифы на услуги в период их действия в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
3) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные услуги.
16. Поставщик обязан:
1) обеспечить качественное, своевременное и бесперебойное предоставление услуг потребителю в соответствии с условиями Договора;
2) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
3) снижать в порядке, установленном уполномоченным органом, тарифы на предоставляемые услуги для всех Потребителей в случае соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого стоимость затрат Поставщика уменьшается, со дня введения в действие указанных изменений;
4) предоставлять потребителю платежный документ на оплату предоставляемых услуг в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за расчетным периодом;
5) уведомлять потребителей об изменении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
6) принять меры по восстановлению качества и объема предоставляемых услуг по обоснованным претензиям потребителя в течение 24 часов;
7) предупреждать потребителя не позднее, чем за 24 часа о производстве планово-предупредительных и ремонтных работ, связанных с прекращением подачи услуги. При этом Поставщик обязуется не допускать перерыва в подаче услуги потребителю более 72 часов;
8) уведомлять потребителя обо всех ожидаемых изменениях объемов оказания услуги не менее чем за 10 (десять) дней.

6) көрсетілетін қызметті пайдалану кезінде пайда болған жүйелердің құрылыстарының жұмысындағы ақаулар туралы Өнім берушіге дереу, ал жүйе құрылыстары бұзылған жағдайда - төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнінде жергілікті органдарға, мемлекеттік өртке қарсы қызметке, санитариялық-эпидемиологиялық қызметке және қоршаған ортаны қорғау қызметіне дереу хабарлауға;
7) көрсетілетін қызметтерді тұтыну кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша талаптарды сақтауға;
8) көрсетілетін қызметті тұтыну көлемдерінің барлық күтілетін өзгерістері туралы Өнім берушіні кемінде 15 (он бес) күн бұрын хабардар етуге ;
9) Өнім берушіге уәкілетті табиғат қорғау органының эмиссиясына берілген рұқсатына сәйкес коллекторға ластанудың, төгілетін судың рұқсат етілген шоғырлануының рұқсат етілген шекті төгіндісінен асып кетуіне жол бермеуге міндетті.
15. Өнім беруші:
1) заңнамаға сәйкес Тұтынушының сақтауы үшін қажетті техникалық талаптарды белгілеуге;
2) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен қызметтің қолданылу кезеңінде тарифтерді төмендетуге;
3) ұсынылған қызметтер үшін төлемді уақтылы және толық көлемде ақы алуға құқылы.
16. Өнім беруші:
1) Шарт талаптарына сәйкес Тұтынушыға сапалы, уақтылы және үздіксіз қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге;
2) ұсынылатын қызметтердің сапасы мен санын есепке алу және бақылау жүргізу, қызметтерді ұсынуды бұзушылықтарының алдын алу және жою бойынша уақтылы шаралар қабылдауға;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгерген жағдайда, нәтижесінде Өнім беруші шығындарының құны азайтылатын барлық Тұтынушылар үшін ұсынылатын қызметтерге тарифтерді уәкілетті орган белгілеген тәртіппен төмендетуге;
4) есептік кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне дейінгі мерзімде Тұтынушыға ұсынылатын қызметтерге ақы төлеуге төлем құжатын ұсынуға;
5) тұтынушыларды Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шекті деңгейлерінің өзгергені туралы хабардар етуге;
6) 24 сағат ішінде тұтынушының негізделген наразылықтары бойынша ұсынылатын қызметтердің сапасы мен көлемін қалпына келтіру жөнінде шаралар қабылдауға;
7) тұтынушыны қызмет ұсынуды тоқтатуға байланысты жоспарлы алдын алу және жөндеу жұмыстарын жүргізу туралы 24 сағаттан кешіктірмей ескертуге міндетті. Бұл ретте Өнім беруші тұтынушыға қызмет ұсыну кезінде 72 сағаттан артық үзіліске жол бермеуге;
8) қызмет көрсету көлемінің барлық күтілетін өзгерістері туралы тұтынушыны кемінде 10 (он) күн бұрын хабардар етуге міндетті.

Глава 7. Ограничения Сторон
17. Потребителю запрещается:
1) переоборудовать сооружения систем (оборудования) и приборов учета либо измерительных приборов без согласования с Поставщиком;
2) нарушать имеющиеся схемы учета услуг;
3) загрязнять окружающую среду и водные ресурсы;
4) нарушать учет объемов оказанной услуги. Под нарушением учета объемов оказанной услуги понимается срыв пломб, установленных на приборах учета, на задвижках, на фланцевых соединениях и на байпасах, установление приспособлений, искажающие показания прибора учета, неправильная эксплуатация прибора учета по сравнению с его паспортными характеристиками, уменьшение показаний прибора учета по сравнению с предыдущими показаниями, самовольное присоединение к системам Поставщика.
18. Поставщику запрещается:
1) отказывать в предоставлении регулируемых услуг добросовестным потребителям в связи с неоплатой недобросовестными потребителями использованного объема услуг;
2) взимать за предоставленную услугу плату, превышающую установленную уполномоченном органом;
3) требовать от потребителя оплаты услуг без предоставления соответствующих платежных документов;
4) требовать оплаты предоставленных регулируемых услуг, не соответствующих требованиям качества регулируемых услуг, установленным государственными органами в пределах их компетенции.
19. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права Сторон, либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
20. Нарушения, указанные в пункте 17 настоящего Договора оформляются соответствующими актами и подписываются Сторонами.
Глава 8. Ответственность Сторон
21. Ответственность за надлежащее содержание оборудования возлагается на его собственника и определяется по границам раздела балансовой принадлежности.
22. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона возмещает другой Стороне понесенные убытки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. В случае просрочки платы за предоставленные услуги Потребитель, в соответствии с Договором, выплачивает неустойку по базовой ставке, установленной Национальным Банком Республики Казахстан от суммы просроченной задолженности, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
В случае несвоевременного и некачественного предоставления услуги Поставщик, в соответствии с Договором выплачивает неустойку в размере не более 1,5 кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан от суммы не оказанной услуги, действующей на день уплаты этих сумм.
Установление размера неустойки производится при заключении Договора с потребителем. Началом срока начисления неустойки является 26 число месяца, следующего за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением Сторон.

7-тарау. Тараптардың шектеулері
17. Тұтынушыға:
1) жүйелердің құрылыстары (құрылғылар) мен есепке алу аспаптарын не өлшеу аспаптарын Өнім берушімен келісусіз қайта жабдықтауға;
2) көрсетілетін қызметтерді есепке алудың қолда бар схемасын бұзуға;
3) қоршаған ортаны және су ресурстарын ластау;
4) көрсетілген қызмет көлемін есепке алуды бұзуға тыйым салынады. Көрсетілген қызмет көлемдерін есепке алуды бұзу деп суды есепке алу аспаптарында, ысырмаларда, фланецті қосындыларда және байпастарда орнатылған пломбаларды жұлып алу, есепке алу аспабының көрсеткіштерін бұрмалайтын құрылғыларды орнату, оның паспорттық сипаттамаларымен салыстырғанда есепке алу аспабын дұрыс пайдаланбау, алдыңғы көрсеткіштермен салыстырғанда есепке алу аспабының көрсеткіштерін азайту, Өнім берушінің жүйелеріне өз еркімен қосылу түсініледі.
18. Өнім берушіге:
1) жосықсыз тұтынушылардың пайдаланған қызметтер көлемі үшін ақы төлемеуіне байланысты адал тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудан бас тартуға;
2) ұсынылған қызмет үшін уәкілетті орган белгілеген төлемнен асатын ақы алуға;
3) тұтынушыдан тиісті төлем құжаттарын ұсынбай қызметтерге ақы төлеуді талап етуге;
4) мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде белгіленген реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының талаптарына сәйкес келмейтін ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді талап етуге тыйым салынады.
19. Тараптарға тараптардың құқықтарын шектейтін не Қазақстан Республикасының заңнамасын өзгеше түрде бұзатын іс-қимылдар жасауға тыйым салынады.
20. Осы Шарттың 18-тармағында көрсетілген бұзушылықтар тиісті актілермен ресімделеді және оған тараптар қол қояды.
8-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
21. Жабдықты тиісті ұстауға жауапкершілік оның меншік иесіне жүктеледі және теңгерімдік тиесілілік бөлімінің шекаралары бойынша айқындалады.
22. Шартта көзделген міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда кінәлі Тарап екінші Тарапқа келтірілген шығындарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтейді.
23. Ұсынылған қызметтер үшін төлем мерзімі өткен жағдайда Тұтынушы Шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлемесі бойынша осы сомаларды төлеу күніне болған мерзімі өткен берешек сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін, бірақ негізгі борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді.
Қызмет уақтылы және сапасыз көрсетілген жағдайда Өнім беруші шартқа сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің 1,5 есе мөлшерінен аспайтын мөлшерде осы сомаларды төлеу күніне болған көрсетілмеген қызмет сомасынан тұрақсыздық айыбын төлейді.
Тұрақсыздық айыбының мөлшерін белгілеу тұтынушымен Шарт жасасқан кезде жүргізіледі. Тұрақсыздық айыбын есепке жазу мерзімінің басталуы, егер Тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе, есеп айырысу кезеңнен кейінгі айдың 26 күні болып табылады.

24. При обнаружении фактов нарушения схемы учета воды у Потребителя, срыва пломб на узлах управления и приборах учета либо измерительных приборах и установках, установления приспособлений, искажающих показания приборов учета либо измерительных приборов и установок, самовольного подключения, Поставщиком производится перерасчет за пользование водой со дня проведения последней проверки до дня обнаружения, но не более 2 (двух) месяцев, из расчета полной пропускной способности сетей до узла управления при действии его в течение 24 часов в сутки.
25. Если невозможность для Поставщика предоставить потребителю услугу наступила по вине других лиц, состоящих с Поставщиком в договорных отношениях, ответственность перед потребителем несет Поставщик.
26. Уплата неустойки (пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств по Договору.
27. По соглашению Сторон возможна отсрочка по начислению пени Потребителю, при его письменном обращении.
Глава 9. Обстоятельства непреодолимой силы
28. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или не надлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из Сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из Сторон может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из Сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
К обстоятельствам непреодолимой силы относится - стихийные бедствия природного и техногенного характера, ураганы, наводнения, землетрясения, засуха, маловодия при снижении или дефицит воды в межгосударственных и трансграничных источниках воды.
В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы, Стороны в течение пяти рабочих дней с даты их наступления уведомляют об этом друг друга, с последующим вручением либо отправкой по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы, подтвержденных соответствующей уполномоченной организацией Республики Казахстан.
29. Обязательства Сторон по Договору могут быть приостановлены на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, но только в той степени, в которой такие обстоятельства препятствуют исполнению обязательств Сторон по Договору.
В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться три и более месяцев, каждая из Сторон вправе расторгнуть Договор при условии предварительного уведомления другой стороны не менее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом Стороны обязуются в течение 30 (тридцати) календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.

24. Тұтынушыдан суды есепке алу схемасын бұзу, басқару тораптары мен есепке алу аспаптарында не өлшеу аспаптарында және құрылғыларды пломбаларды жұлып алу, есепке алу аспаптарының не өлшеу аспаптарынының және құрылғылардың көрсеткіштерін бұрмалайтын құрылғыларды орнату, өздігінен қосылу фактілері анықталған кезде Өнім берушімен соңғы тексеру жүргізілген күннен бастап анықталған күнге дейін, бірақ 2 (екі) айдан аспайтын мерзімде, тәулігіне 24 сағат ішінде жұмыс істеген кезде желінің басқару торабына дейінгі толық өткізу қабілеті есебінен суды пайдаланғаны үшін қайта есептеу жүргізіледі.
25. Егер Өнім беруші үшін тұтынушыға қызмет көрсету мүмкін еместігі Өнім берушімен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кінәсінен болса, тұтынушы алдында Өнім беруші жауапты болады.
26. Тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) төлеу Тараптарды Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
27. Тараптардың келісімі бойынша жазбаша өтініш жасаған кезде Тұтынушыға өсімпұл есептеу кейінге қалдырылуы мүмкін.
9-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
28. Тараптар шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдары болып табылса, жауапкершіліктен босатылады. Бұл жағдайда Тараптардың ешқайсысы шығындарды өтеуге құқылы болмайды. Тараптардың кез келгенінің талап етуі бойынша өзара міндеттемелердің орындалуын айқындайтын комиссия құрылуы мүмкін. Бұл ретте Тараптардың ешқайсысы еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталғанға дейін туындайтын Шарт бойынша міндеттерден босатылмайды.
Еңсерілмейтін күш мән – жайларына-табиғи және техногендік сипаттағы дүлей зілзалалар, дауылдар, су тасқыны, жер сілкінісі, құрғақшылық, мемлекетаралық және трансшекаралық су көздеріндегі судың азаюы немесе тапшылығы кезіндегі су тапшылығы жатады.
Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, Тараптар олар басталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті ұйымы растаған еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталу күнін және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны кейіннен табыс ете отырып не пошта арқылы жібере отырып, бұл туралы бір-біріне хабарлайды.
29. Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелері еңсерілмейтін күш мән-жайларының қолданылу мерзіміне, бірақ мұндай мән-жайлар шарт бойынша Тараптардың міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін дәрежеде ғана тоқтатыла тұруы мүмкін.
Егер еңсерілмейтін күш мән-жайлары үш және одан да көп айға созылатын болса, Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа болжамды бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын алдын ала хабарланған жағдайда Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте Тараптар 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргізуге міндеттенеді.

Глава 10. Общие положения и разрешение споров
30. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из Сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
31. Стороны предпринимают все усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
32. В случае не достижения согласия все споры и разногласия по Договору разрешаются в судах по месту нахождения ответчика.
Стороны имеют право расторгнуть Договор в иных случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
33. Отношения Сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
34. Договор составляется в 2 (двух) экземплярах на казахском и русском языках по 1 (одному) экземпляру для каждой Стороны.
35. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими типовому Договору и законодательству Республики Казахстан.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, и вступает в силу со дня его регистрации
Глава 11. Срок действия Договора
36. Договор вступает в силу с 00:00 часов (по времени города Астана) "___" _____ 20__ года и действует до 24:00 часов "___" _______ 20___ года
37. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи услуги, если одна из сторон заявит об этом за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока действия Договора. Продление срока договора оформляется дополнительным соглашением к Договору.
При отсутствии заявления одной из сторон о прекращении или изменении договора по окончании срока, он считается продленным на тот же срок и на тех же условиях, какие были предусмотрены договором.
Глава 12. Реквизиты Сторон
Поставщик:_____________________ Потребитель:_____________________
___________________________________ _______________________________
___________________________________ _______________________________
___________________________________ _______________________________

10-тарау. Жалпы ережелер және дауларды шешу
30. Шарттың қандай да бір ережесі бойынша немесе тұтастай алғанда, немесе Шарттың ережелеріне қатысты қандай да бір мәселеге немесе іс-қимылға байланысты туындаған қандай да бір дау немесе келіспеушілік жағдайында тараптардың кез келгені екінші Тарапқа даудың мәнін толық баяндай отырып, наразылық жолдауға құқылы.
31. Тараптар барлық дауларды келіссөздер жолымен реттеу үшін барлық күш-жігерін жұмсайды.
32. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда Шарт бойынша барлық даулар мен келіспеушіліктер жауапкердің орналасқан жері бойынша соттарда шешіледі.
Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда Шартты бұзуға құқылы.
33. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қарым қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
34. Шарт 2 (екі) данада қазақ және орыс тілдерінде әрбір Тарап үшін 1 (бір) данадан жасалады.
35. Тараптардың келісімі бойынша Шарт үлгі шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкін.
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық органдарында тіркеледі және ол тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
11-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
36. Шарт 20___ жылғы "___" __________ сағат 00:00-ден бастап күшіне енеді (Астана қаласының уақыты бойынша) және 20___ жылғы "___" __________ 24:00-ге дейін қолданылады.
37. Егер Тараптардың бірі бұл туралы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын мәлімдесе, Шарттың қолданылу мерзімі қызметті беру көлемін нақтылай отырып, белгілі бір мерзімге ұзартылады. Шарттың мерзімін ұзарту Шартқа қосымша келісіммен ресімделеді.
Мерзім аяқталғаннан кейін шартты тоқтату немесе өзгерту туралы Тараптардың бірінің өтініші болмаған кезде ол шартта көзделген мерзімге және сол талаптарда ұзартылған болып есептеледі.
12-тарау. Тараптардың деректемелері
Өнім беруші: ___________________       Тұтынушы: _______________________
_______________________________       _______________________________
_______________________________       _______________________________
_______________________________       _______________________________