Об утверждении Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 24 мая 2024 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2024 года № 34409.
В соответствии с подпунктом 10-37) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 420-1) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 07.08.2025 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2024 года № 190
Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 24 мамырдағы № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 мамырда № 34409 болып тіркелді.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2 бабының 10-37) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ережесінің 15-тармағының 420-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 07.08.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2024 жылғы 24 мамырдағы
№ 190 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 420-1) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" и определяют порядок и условия субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом, для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - субсидирование) – возмещение части расходов, оплачиваемых эмитентом держателю облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения;
2) ставка купонного вознаграждения - выраженный в процентах размер купонного вознаграждения, который определяется и формируется в соответствии с условиями проспекта и подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;
3) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее 25 (двадцати пяти) процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
4) договор субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям (далее - договор) - двустороннее письменное соглашение, заключаемое между уполномоченным органом и эмитентом, по условиям которого уполномоченный орган субсидирует часть ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) проспект выпуска облигаций - документ, содержащий сведения об эмитенте, предполагаемых к продаже облигациях, объеме выпуска, количестве облигаций в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другую информацию, которая влияет на решение инвестора о покупке облигации;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар), "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 420-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау (бұдан әрі - субсидиялау) - субсидияланатын купондық сыйақының мөлшерлемесімен облигация ұстаушыға эмитент төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу;
2) купондық сыйақы мөлшерлемесі - проспектінің талаптарына сәйкес айқындалатын және қалыптастырылатын және эмитент облигацияны орналастыру салдарынан алған ақшаны пайдаланғаны үшін облигация ұстаушыға мерзімді негізде төленуге жататын пайызбен көрсетілген купондық сыйақының мөлшері;
3) қор биржасы- дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде 25 (жиырма бес) пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерін пайдалана отырып, оларды тікелей өткізу жолымен сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарты (бұдан әрі - шарт) - уәкілетті орган мен эмитент арасында жасалатын екіжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайды;
5) облигациялар шығару проспектісі - эмитент, облигацияларды сатуға болжанатын, шығарылым көлемі, шығарылымдағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, сыйақы төлеу, өтеу рәсімі мен тәртібі туралы мәліметтерді және инвестордың облигацияны сатып алу туралы шешіміне әсер ететін басқа да ақпаратты қамтитын құжат;

6) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган) - центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
7) эмитент – лицо, осуществляющее выпуск эмиссионных ценных бумаг.
3. Субсидирование осуществляется по облигациям, выпущенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам о рынке ценных бумаг.
4. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом на основе договора, заключаемого с эмитентом, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Субсидии ежегодно перечисляются на банковский счет эмитента единым платежом, в сумме равной субсидируемой ставки купонного вознаграждения в финансовом году, согласно графику погашения, являющемуся приложением к договору, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – график погашения).
6. Субсидии начисляются с даты начала периода обращения облигаций в соответствии с проспектом выпуска облигаций эмитентом до даты окончания периода обращения облигаций.
7. В рамках настоящих Правил под эмитентом понимается субъект квазигосударственного сектора, являющийся банком второго уровня, осуществляющий деятельность в рамках системы жилищных строительных сбережений.
Глава 2. Порядок субсидирования
8. Субсидирование включает в себя следующий порядок:
1) прием уполномоченным органом от эмитента предложения на субсидирование, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – предложение на субсидирование);
2) принятие решения уполномоченным органом о заключении договора, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) заключение договора между уполномоченным органом и эмитентом;
4) подача эмитентом заявки на субсидирование, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявка на субсидирование);
5) выплата субсидий уполномоченным органом.
9. Предложение на субсидирование подается эмитентом с приложением копий проспекта выпуска облигаций, свидетельства о государственной регистрации выпуска облигаций и выписки из системы реестров держателей ценных бумаг на дату первичного размещения облигаций, а также графика погашения на соответствующий финансовый год.
10. Уполномоченный орган со дня получения предложения на субсидирование в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет:
1) проверку соответствия предложения на субсидирование пунктам 22 и 23 настоящих Правил;
2) принятие и оформление решения о заключении договора и уведомление об этом эмитента.

6) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері мемлекеттік басқармасының саласында басшылықты жүзеге асыратын орталықтандырылған мемлекеттік орган;
7) эмитент - эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды жүзеге асыратын тұлға.
3. Субсидиялау Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы мәселелер жөніндегі заңнамасына сәйкес шығарылған облигациялар бойынша жүзеге асырылады.
4. Осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес уәкілетті орган эмитентпен жасалатын шарт негізінде республикалық бюджет қаражаты есебінен аударылатын субсидиялау үшін көзделген қаражат.
5. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес шарттың қосымшасы болып табылатын төлеу кестесіне (одан әрі-төлеу кестесі) сәйкес қаржы жылындағы купондық сыйақының тең субсидияланатын мөлшерлемесі сомасында эмитенттің банк шотына жыл сайын бірыңғай төлеммен аударылады.
6. Субсидиялар эмитенттің облигациялар шығару проспектісіне сәйкес облигациялар айналысы кезеңі басталған күннен бастап облигациялар айналысы кезеңі аяқталған күнге дейін есептеледі.
7. Осы Қағидалар шеңберінде эмитент деп Тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк болып табылатын квазимемлекеттік сектор субъектісі түсініледі.
2-тарау. Субсидиялау тәртібі
8. Субсидиялау мынадай тәртіпті қамтиды:
1) осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес (одан әрі- субсидиялауға арналған ұсыныстар) уәкілетті органның эмитенттен субсидиялауға ұсыныс қабылдауы;
2) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес уәкілетті органның шарт жасасу туралы шешім қабылдауы;
3) уәкілетті орган мен эмитент арасында шарт жасасу;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес эмитенттің нысан бойынша субсидиялауға өтінім беруі;
5) уәкілетті органның субсидия төлеуі.
9. Субсидиялауға ұсынымды эмитент облигациялар шығару проспектісінің, облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және облигацияларды бастапқы орналастыру күніне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінен үзінді көшірмелерін, сондай-ақ төлеу кестелерін қоса бере отырып береді.
10. Уәкілетті орган субсидиялауға ұсынымды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағиданың 22 және 23 тармақтарындағы субсидиялау ұсынысына сәйкестігін тексеру;
2) шарт жасасу туралы шешім қабылдау және ресімдеу және бұл туралы эмитентті хабардар ету.

11. Решение уполномоченного органа о заключении договора подписывается первым руководителем уполномоченного органа или лицом, исполняющим его обязанности.
12. Решение уполномоченного органа о заключении договора включает:
1) наименование и местонахождение эмитента, по предложению которого принято решение о заключении договора;
2) сумму облигационного займа;
3) срок субсидирования;
4) ставку субсидирования в процентах годовых;
5) общую сумму субсидий в соответствие с графиком погашения согласно проспекту выпуска (выпусков) облигаций по годам.
13. При несоответствии предложения на субсидирование пунктам 22 и 23 настоящих Правил, уполномоченный орган отказывает в письменном виде в заключении договора.
14. Договор между эмитентом и уполномоченным органом заключается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченным органом о заключении договора, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
15. Договоры заключаются на срок равный периоду обращения облигаций, выпущенных в соответствие с настоящими Правилами.
16. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения заявки на субсидирование:
1) осуществляет регистрацию заявки на субсидирование;
2) осуществляет проверку соответствия суммы заявки на субсидирование, сумме, указанной в договоре, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) при соответствии суммы заявки на субсидирование заключенному договору, осуществляет выплату субсидий эмитенту;
4) при несоответствии суммы заявки на субсидирование заключенному договору, письменно уведомляет эмитента о выявленных несоответствиях и необходимости их устранения.
17. Эмитент при получении уведомления о выявленных несоответствиях от уполномоченного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней устраняет их и повторно направляет заявку на субсидирование в уполномоченный орган для рассмотрения, в порядке определенным в пункте 16 настоящих Правил.
18. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней, со дня заключения договора, перечисляет на банковский счет эмитента субсидии в соответствии с графиком погашения за соответствующий финансовый год.
Последующие перечисления субсидий по заключенному договору между уполномоченным органом и эмитентом, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, осуществляются в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
19. В случае оплаты эмитентом купонного вознаграждения по облигациям за счет собственных средств, уполномоченный орган возмещает эмитенту ранее оплаченную часть купонного вознаграждения по облигациям путем перечисления суммы субсидии на банковский счет эмитента, указанного в договоре, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

11. Уәкілетті органның шарт жасасу туралы шешіміне уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
12. Уәкілетті органның шарт жасасу туралы шешіміне:
1) ұсынысы бойынша шарт жасасу туралы шешім қабылданған эмитенттің атауы мен орналасқан жері;
2) облигациялық қарыз сомасы;
3) субсидиялау мерзімі;
4) жылдық пайызбен субсидиялау ставкасы;
5) жылдар бойынша облигациялар шығарылымының (шығарылымдарының) проспектісіне сәйкес төлеу кестесіне сәйкес субсидиялардың жалпы сомасын қамтиды.
13. осы қағиданың 22 және 23 тармақтарындағы субсидиялау ұсынысына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган шарт жасасудан жазбаша түрде бас тартады.
14. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес митент пен уәкілетті орган арасындағы шарт уәкілетті орган шарт жасасу туралы шешім қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жасалады.
15. Шарттар осы Қағидаларға сәйкес шығарылған облигациялар айналысының кезеңіне тең мерзімге жасалады.
16. Уәкілетті орган субсидиялауға өтінім алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) субсидиялауға өтінімді тіркеуді жүзеге асырады;
2) Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес субсидиялауға өтінім сомасының Шартта көрсетілген сомаға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады;
3) жасалған шарт бойынша субсидиялауға өтінім сомасы сәйкес келген кезде эмитентке субсидиялар төлеуді жүзеге асырады;
4) субсидиялауға арналған өтінім сомасы жасалған шартқа сәйкес келмеген кезде эмитентті анықталған сәйкессіздіктер және оларды жою қажеттігі туралы жазбаша хабардар етеді.
17. Эмитент уәкілетті органнан анықталған сәйкессіздіктер туралы хабарламаны алған кезде оларды 5 (бес) жұмыс күні ішінде жояды және осы Қағидалардың 16-тармағында айқындалған тәртіппен қарау үшін уәкілетті органға субсидиялау өтінімін қайта жібереді.
18. Уәкілетті орган шарт жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті қаржы жылы үшін төлеу кестесіне сәйкес субсидиялар эмитентінің банк шотына аударады.
Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес уәкілетті орган мен эмитенттің арасындағы жасасқан шарт бойынша субсидияларды кейіннен аударуи Осы қағиданың 5-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес эмитент облигациялар бойынша купондық сыйақыны өз қаражаты есебінен төлеген жағдайда, уәкілетті орган эмитентке субсидия сомасын эмитенттің банктік шотына аудару жолымен облигациялар бойынша купондық сыйақының бұрын төленген бөлігін өтейді.

20. Сделки с облигациями с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения подлежат регистрации в системе учета номинального держания и (или) системе реестров держателей ценных бумаг.
Регистрация сделок с облигациями с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения, а также учет и подтверждение прав по данным облигациям осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
21. Субсидирование предусмотрено по размещенному выпуску (выпускам) облигаций.
22. Субсидирование осуществляется по облигациям:
1) целевое использование средств, привлеченных за счет выпуска облигаций – средства, привлеченные за счет выпуска облигации, предназначены для последующей выдачи ипотечных жилищных займов по ставке вознаграждения – 7 % годовых для лиц, состоящих на учете в местных исполнительных органах в качестве социально-уязвимых слоев населения, 9 % годовых для лиц, состоящих на учете в местных исполнительных органах в качестве нуждающихся в жилище по иным категориям, иных граждан Республики Казахстан и кандасов;
2) общий объем выпуска/выпусков облигаций, подлежащих субсидированию – в первый год не более 300 000 000 000 (трехсот миллиардов) тенге и в последующие годы не более 200 000 000 000 (двухсот миллиардов) тенге;
При этом допускается осуществление нескольких выпусков облигаций в рамках определенного общего объема выпуска в соответствующем году с соблюдением установленного лимита, согласно подпункту 2) настоящего пункта Правил.
3) срок обращения облигации – не более 8 (восемь) лет;
4) ставка купонного вознаграждения по облигации, ставка вознаграждения к погашению по облигациям при доразмещении ранее выпущенных облигаций – не превышает уровня величины базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан.
При этом, ставка купонного вознаграждения по облигации, ставка вознаграждения к погашению по облигациям при доразмещении ранее выпущенных облигаций может быть увеличена до + 1,5% годовых на дату размещения или на дату доразмещения ранее выпущенных субсидируемых облигаций по согласованию уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 07.08.2025 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Субсидирование осуществляется по облигациям, выпускаемым в течение 8 (восьми) последовательных лет, включая облигации, выпущенные в рамках рефинансирования ранее выпущенных облигаций на срок менее 8 лет.

20. Купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар облигациялармен жасалатын мәмілелер номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркелуге жатады.
Купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар облигациялармен мәмілелерді тіркеу, сондай-ақ осы облигациялар бойынша құқықтарды есепке алу және растау бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Мөлшерлемені субсидиялау облигациялардың орналастырылған шығарылымы (шығарылымдары) бойынша көзделген.
22. Субсидиялау облигациялар бойынша жүзеге асырылады:
1) облигациялар шығару есебінен тартылған қаражатты нысаналы пайдалану – облигациялар шығару есебінен тартылған қаражат кейіннен сыйақы мөлшерлемесі бойынша ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беруге арналған - халықтың әлеуметтік осал топтары ретінде жергілікті атқарушы органдарда есепте тұрған адамдар үшін жылдық 7%, халықтың әлеуметтік осал топтары ретінде өзге санаттар бойынша тұрғын үйге мұқтаж және Қазақстан Республикасының өзге де азаматтары мен қандастар ретінде жергілікті атқарушы органдарда есепте тұрған адамдар үшін жылдық 9%.
2) субсидиялауға жататын облигациялар шығарылымының/шығарылымдарының жалпы көлемі – бірінші жылы 300 000 000 000 (үш жүз миллиард) теңгеден аспайды және кейінгі жылдары 200 000 000 000 (екі жүз миллиард) теңгеден аспайды;
Бұл ретте Қағиданың осы тармағының 2) тармақшасына сәйкес белгіленген лимитті сақтай отырып, тиісті жылы шығарылымның айқындалған белгілі бір жалпы көлемі шеңберінде облигациялардың бірнеше шығарылымын жүзеге асыруға жол беріледі.
3) облигацияның айналыс мерзімі - 8 (сегіз) жылдан аспайды;
4) облигация бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесі, бұрын шығарылған облигацияларды қосымша орналастыру кезінде облигациялар бойынша өтелетін сыйақы мөлшерлемесі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық мөлшерлеме деңгейінен аспайды.
Бұл ретте, облигация бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесі, бұрын шығарылған облигациялар қосымша орналастыру кезінде облигациялар бойынша өтелетін сыйақы мөлшерлемесі уәкілетті органның келісімі бойынша бұрын шығарылған субсидияланатын облигацияларды орналастыру күніне немесе қосымша орналастыру күніне жылдық +1,5%-ға дейін ұлғайтылуы мүмкін.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 07.08.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Субсидиялау 8 жылдан кем мерзімге бұрын шығарылған облигацияларды қайта қаржыландыру шеңберінде шығарылған облигацияларды қоса алғанда, қатарынан 8 (сегіз) жыл ішінде шығарылатын облигациялар бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 23 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 07.08.2025 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае соответствия размещенных выпуска/выпусков облигаций условиям, определенным настоящими Правилами, 7 % годовых от ставки купонного вознаграждения оплачивается эмитентом, а разница субсидируется в соответствие с пунктом 5 настоящих Правил.
25. Эмитент ежеквартально представляет в уполномоченный орган в рамках заключенных договоров отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 07.08.2025 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставки купонного
вознаграждения по облигациям,
выпущенным эмитентом
для дальнейшей выдачи ипотечных
жилищных займов в целях
улучшения жилищных условий
в соответствии с законодательством
Республики Казахстан
Договор субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям,
выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов
в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
в лице _____________________________________________________________,
действующего на основании __________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Уполномоченный орган", с одной стороны, и
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
в лице _____________________________________________________________,
действующего на основании __________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Эмитент", с другой стороны, совместно именуемые
"Стороны", а по отдельности "Сторона" либо как указано выше, заключили
настоящий договор субсидирования ставки купонного вознаграждения
по выпущенным облигациям (далее – Договор), о нижеследующем:
Глава 1. Предмет Договора
1. По условиям настоящего Уполномоченный орган осуществляет субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, на следующих условиях:
Целевое назначение
__________________________________
Сумма на дату заключения настоящего Договора
__________________________________
Валюта
__________________________________
Ставка вознаграждения
__________________________________
Сумма вознаграждения
__________________________________
Срок
__________________________________

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 07.08.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Орналастырылған облигациялар шығарылымы/шығарылымдары осы Қағидаларда айқындалған шарттарға сәйкес келген жағдайда купондық сыйақы мөлшерлемесінің жылдық 7% - эмитент төлейді, ал айырма осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес субсидияланады.
25. Эмитент тоқсан сайын уәкілетті органға осы Қағидаларға 4-қосымшадағы нысанға сәйкес жасалған шарттар шеңберінде субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 07.08.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұрғын үй жағдайларын
жақсарту мақсатында
ипотекалық тұрғын үй
қарыздарын одан әрі беру үшін
эмитент шығарған облигациялар
бойынша купондық сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
Қағидаларына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шарты
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
атынан
_________________________________________________________________________,
негізінде әрекет ететін__________, бұдан әрі "уәкілетті орган" деп аталатын, бір
жағынанжәне ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
атынан
_________________________________________________________________________,
негізінде әрекет ететін__________, бұдан әрі "Эмитент" деп аталатын, екінші
жағынан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, ал жеке "Тарап" не жоғарыда
көрсетілгендей, шығарылған облигациялар бойынша купондық сыйақы
мөлшерлемесінің субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) төмендегілер туралы
жасасты:
1-тарау. Шарттың мәні
1. Осы шарттар бойынша уәкілетті орган облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды мынадай шарттарда жүзеге асырады:
Нысаналы мақсаты
__________________________________
Осы Шартты жасасу күніне арналған сома
__________________________________
Валюта
__________________________________
Сыйақы мөлшерлемесі
__________________________________
Сыйақы мөлшерлемесі
__________________________________
Мерзімі
__________________________________

2. Субсидирование производится за счет средств республиканского бюджета.
3. Субсидированию не подлежит ставка вознаграждения по облигациям, выкупленным эмитентом.
4. Субсидированию подлежит часть ставки вознаграждения по облигациям в размере ________%, при этом часть вознаграждения в размере ______ ежегодно возмещает Уполномоченный орган.
5. Начало срока субсидирования: ____________года. При этом, субсидирование осуществляется в течение _______ лет.
6. Уполномоченный орган выплачивает субсидии после подписания настоящего Договора и предоставления эмитентом заявки на субсидирование
7. Эмитент осуществляет полную выплату суммы купонного вознаграждения лицам, которые обладают правом на его получение и зарегистрированы в системе реестров держателей ценных бумах эмитента на начало последнего дня периода, за который осуществляется выплата вознаграждения (по времени в месте нахождения регистратора эмитента) (далее – дата фиксации). Выплата вознаграждения осуществляется путем перевода денег (в тенге) на текущий счета держателей облигации, зарегистрированных в реестре держателей облигации на дату фиксации, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты следующей за даты фиксации.
8. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется уполномоченным органом в соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным эмитентом для дальнейшей выдачи ипотечных жилищных займов в целях улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан, утвержденными согласно подпункту 420-1) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 (далее - Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения), в течение 10 (десяти) рабочих дней путем перечисления средств на текущий счет эмитента в банке, при наличии бюджетных средств по субсидированию.
9. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
10. Права Уполномоченного органа:
1) своевременно направляет на банковский счет эмитента средства, предусмотренные для субсидирования ставки купонного вознаграждения, согласно пункту 8 настоящего Договора;
2) приостанавливает субсидирование при выявлении фактов нецелевого использования средств от размещения облигаций, по которым осуществляется субсидирование;

2. Субсидиялау республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
3. Эмитент сатып алған облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесі субсидиялауға жатпайды.
4. Облигациялар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігі______% мөлшерінде субсидиялауға жатады, бұл ретте сыйақының ______ мөлшеріндегі бөлігін уәкілетті орган жыл сайын өтейді.
5. Субсидиялау мерзімінің басталуы: ____________жыл. Бұл ретте субсидиялау _ _ _ _ _ _ жыл ішінде жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті орган осы Шартқа қол қойылғаннан және эмитент субсидиялауға өтінім бергеннен кейін субсидиялар төлейді
7. Эмитент оны алуға құқығы бар және эмитенттің бағалы бумаларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркелген тұлғаларға купондық сыйақы сомасын, сыйақы төлеу жүзеге асырылатын кезеңнің соңғы күнінің басында (эмитент тіркеушісінің орналасқан жеріндегі уақыт бойынша) (бұдан әрі – тіркелген күні) толық төлеуді жүзеге асырады. Сыйақы төлеу тіркелген күнінен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде облигация ұстаушылардың тізілімінде тіркелген облигация ұстаушылардың ағымдағы шоттарына ақша (теңгемен) аудару жолымен жүзеге асырылады.
8. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі - купондық сыйақы мөлшерлемесін субсиидялау қағидасы) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ережесі 15-тармағының 420-1) тармақшасына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында ипотекалық тұрғын үй қарыздарын одан әрі беру үшін эмитент шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес 10 (он) жұмыс күні ішінде субсидиялау бойынша бюджет қаражатының болған кезде, эмитенттің банктегі ағымдағы шотына қаражат аудару жолымен жүзеге асырады.
9. Тараптар осы Шарт шеңберінде төлем күні демалыс немесе мереке күніне келетін жағдайда, төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізілетініне келісті.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
10. Уәкілетті органның құқықтары:
1) осы Шарттың 8-тармағына сәйкес купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін көзделген қаражатты эмитенттің банк шотына уақытылы жібереді;
2) субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды орналастырудан қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде субсидиялауды тоқтата тұрады;

3) осуществляет мониторинг реализации в соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения.
11. Обязанности Уполномоченного органа:
1) проводит проверки эмитента на предмет целевого использования средств. Требовать от эмитента документы и сведения, подтверждающие целевое использование средств от размещения облигаций;
2) запрашивает и получает от центрального депозитария документы и информацию об эмитенте, а также о размещении облигаций, участвующих в рамках Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения;
3) дополнительно запрашивает у эмитента необходимые сведения о результатах его деятельности в рамках реализации Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;
4) осуществляет контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств эмитента, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения эмитентом.
12. Права Эмитента:
1) своевременно и в полном объеме исполняет свои обязательства по Договору;
2) своевременно перечисляет полную сумму купонного вознаграждения на счета лиц, которые обладают правом на его получение и зарегистрированы в системе реестров держателей ценных бумаг эмитента на начало последнего дня периода, за который осуществляется выплата вознаграждения (по времени в месте нахождения регистратора эмитента);
3) предоставляет Уполномоченному органу по письменному запросу право проводить проверки целевого использования средств от размещения облигаций, соответствия условиям Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.
13. Обязанности Эмитента:
требует от Уполномоченного органа выплаты субсидий в части субсидируемой ставки купонного вознаграждения.
Глава 3. Срок действия Договора
14. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами, и действует по _____________ 20___ года, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
Глава 4. Ответственность
15. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
16. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения оказалось вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и тому подобное).

3) купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес іске асыру мониторингін жүзеге асырады.
11. Уәкілетті органның міндеттері:
1) қаражаттың мақсатты пайдаланылуына эмитентке тексеру жүргізеді. Эмитенттен облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың мақсатты пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
2) орталық депозитарийден эмитент туралы, сондай-ақ купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары шеңберінде қатысатын облигацияларды орналастыру туралы құжаттар мен ақпаратты сұратады және алады;
3) есепті қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде эмитенттен оның қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратады;
4) тараптар үшін көзделген осы Шартта белгіленген Эмитенттің міндеттемелерін орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады және оларды Эмитенттің уақытылы орындауын талап етеді.
12. Эмитенттің құқықтары:
1) шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындайды;
2) купондық сыйақының толық сомасын оны алуға құқығы бар және сыйақы төлеу жүзеге асырылатын кезеңнің соңғы күнінің басында (эмитент тіркеушісінің орналасқан жеріндегі уақыт бойынша) эмитенттің бағалы қағаздарын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркелген тұлғалардың шоттарына уақтылы аударады.
3) Уәкілетті органға жазбаша сұрау салу бойынша облигацияларды орналастырудан түскен қаражаттың нысаналы пайдаланылуына, купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу құқығын береді.
13. Эмитенттің міндеттері:
Уәкілетті органнан купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бөлігінде субсидиялар төлеуді талап етеді.
3- тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
14. Осы Шарт Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және _____________ 20___ бойынша, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде – олар толық орындалғанға дейін әрекет етеді.
4- тарау. Жауапкершілік
15. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5- тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
16. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін, егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күштің, яғни осы жағдайларда төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және сол сияқтылар) салдарынан болса жауапкершіліктен босатылады.

17. При наступлении непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
18. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
19. Наступление непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
20. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон отказывается от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 6. Разрешение споров
21. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
22. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Конфиденциальность
23. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящим Договором, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре.
24. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также гражданским и предпринимательским законодательством Республики Казахстан.
25. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.
26. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.

17. Еңсерілмейтін күш, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлар туындаған кезде Тарап осы Шарт бойынша оның міндеттемелерін орындау мүмкін еместігі туындаған жағдайда, осындай мән-жайлар туралы екінші Тарапқа басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уақытылы хабарлайды. Бұл ретте форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, қолданылу кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
18. Уақтылы хабарлама болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламау немесе уақтылы хабарламау салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
19. Еңсерілмейтін күштің, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың басталуы осы Шартты орындау мерзімінің олардың қолданылу кезеңінің ұлғаюына әкеп соғады.
20. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, онда Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартады.
6-тарау. Дауларды шешу
21. Осы Шарттың орындалуына байланысты туындаған қандай да бір дау туындаған жағдайда, Тараптардың кез келгені барлық дауларды келіссөздер жолымен реттеу үшін күш-жігер жұмсайды.
22. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаған жағдайда, осы дау және оған қатысты өзге де мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
7-тарау. Құпиялылық
23. Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ осы Шартты жасасу және орындау барысында алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпараттың құпия болып табылатындығына және осы Шартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайтындығына келіседі.
24. Тараптың құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруі, жариялауы немесе оны өзге де жария етуі осы Шартта, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық және кәсіпкерлік заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда мүмкін болады.
25. Тараптар осы Шарттың болуы мен талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
26. Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұза отырып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі тарап Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.

Глава 8. Заключительные положения
27. Подписанием настоящего Договора Стороны взаимно предоставляют согласия на раскрытие информации о реализации настоящего Договора с соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в части соблюдения банковской, коммерческой и служебной тайны.
28. В положения настоящего Договора вносятся изменения и (или) дополнения. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон.
29. Настоящий Договор составлен в двух (2) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по одному (1) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
30. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Уполномоченный орган
______________________
место печати
Эмитент
____________________
место печати
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
Приложение
к Договору субсидирования
ставки купонного вознаграждения
по облигациям, выпущенным
эмитентом для дальнейшей
выдачи ипотечных жилищных
займов в целях улучшения
жилищных условий
в соответствии
с законодательством
Республики Казахстан
Форма
График погашений
Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения вознаграждения
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Эмитентом
Сумма вознаграждения, возмещаемая Уполномоченным органом
Итого сумма начисленного вознаграждения
Уполномоченный орган
____________________
место печати
Эмитент
__________________
место печати
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставки купонного вознаграждения
по облигациям, выпущенным
эмитентом для дальнейшей
выдачи ипотечных жилищных
займов в целях улучшения
жилищных условий
в соответствии с законодательством
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 07.08.2025 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: http://www.mps.gov.kz.
Наименование административной формы: Предложение на субсидирование.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: ФИСКВ-1.
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: ___ квартал 20___ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: эмитент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, в срок не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
Предложение на субсидирование
Эмитент: ___________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
Кому: ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)

8- тарау. Қорытынды ережелер
27. Осы Шартқа қол қою арқылы Тараптар банк, коммерциялық және қызметтік құпияны сақтау бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, осы Шарттың іске асырылуы туралы ақпаратты ашуға өзара келісім береді.
28. Осы Шарттың ережелеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана тараптар үшін жарамды және міндетті деп танылады.
29. Осы Шарт екі (2) бірдей данада қазақ және орыс тілдерінде әрқайсысы бірдей заң күші бар Тараптардың әрқайсысы үшін Бір (1) данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
30. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
9- тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк
деректемелері және қолдары
Уәкілетті орган
______________________
басып шығару орны
Эмитент
______________________
басып шығару орны
______________________
______________________
______________________
______________________
____________________
______________________
______________________
______________________
Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес тұрғын үй
жағдайларын жақсарту
мақсатында ипотекалық тұрғын
үй қарыздарын одан әрі беру
үшін эмитент шығарған
облигациялар бойынша
купондық сыйақы
мөлшерлемесін
субсидиялау шартына
қосымша
Нысан
Төлеу кестесі Сәйкестендіру коды: (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Сыйақыны өтеу күні
Эмитент төлейтін сыйақы сомасы
Уәкілетті орган өтейтін сыйақы сомасы
Есептелген сыйақының жиынтығы
Уәкілетті орган
______________________
басып шығару орны
Эмитент
______________________
басып шығару орны
______________________
______________________
______________________
______________________
____________________
______________________
______________________
______________________
Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес Тұрғын үй
жағдайларын жақсарту
мақсатында ипотекалық тұрғын
үй қарыздарын одан әрі беру
үшін эмитент шығарған
облигациялар бойынша
купондық сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
2 қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 07.08.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: http://www.mps.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Субсидиялауға ұсыныс.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: №ФИСКВ-1.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20__ жылғы____ тоқсан.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: эмитент.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
Субсидиялауға ұсыныс
Эмитент: _____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
Кімге: ________________________________________________________
______________________________________________________________
(уәкілетті органының атауы)

2) купонное вознаграждение по облигационному займу, указанному в предложении, не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам.
Приложение:
копия проспекта выпуска облигаций на _____ листах;
копия свидетельства о государственной регистрации выпуска облигаций на ______ листах;
копия выписки из системы реестров держателей ценных бумаг на ______ листах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя эмитента
или лица, его замещающего
___________________________________________________
Дата подачи "___"_______ 20 __ года.
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
* БИН – бизнес-идентификационный номер;
** ISIN (НИН) – международный идентификационный номер
(национальный идентификационный номер).
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных
"Предложение на субсидирование"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Предложение на субсидирование"
(индекс: ФИСКВ-1 и периодичность формы: ежеквартально)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Предложение на субсидирование" (далее – Форма).
2. Форма заполняется эмитентом.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма представляется эмитентом в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В пункте 1 Предложения указывается наименование эмитента, какому государственному органу оно направлено, а также сведения об эмитенте.
7. В пункте 2:
1) в графе 1 указывается порядковый номер строки;
2) в графе 2 указывается проспект облигаций (международный идентификационный номер (национальный идентификационный номер));
3) в графе 3 указывается сумма облигационного займа;
4) в графе 4 указывается купонное вознаграждения;
5) в графе 5 указывается дата окончания срока обращения облигаций.
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставки купонного вознаграждения
по облигациям, выпущенным
эмитентом для дальнейшей
выдачи ипотечных жилищных
займов в целях улучшения
жилищных условий
в соответствии с законодательством
Республики Казахстан
Форма
____________________________
(наименование
уполномоченного органа)
Заявка на субсидирование
"____" __________20__года
Настоящим, эмитент __________________________ согласно Соглашению
от "___" ___________ 20___ года № _______,
просит выплатить субсидии на банковский счет _________________
в сумме _____________________ тенге,

2) ұсыныста көрсетілген облигациялық қарыз бойынша купондық сыйақы басқа мемлекеттік және (немесе) бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидияланбайды.
Қосымша:
облигациялар шығару проспектісінің көшірмесі _______ парақта;
облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі ________ парақта;
бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінен______парақтағы үзінді көшірме.
Эмитент басшысының немесе оның орнындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы _______________________________
Берілген күні "___"_______ 20 __ жыл.
Ескерту:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
* БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
** ISIN (НИН) – халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі).
"Субсидиялауға ұсыныс"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Субсидиялауға ұсыныс" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс: ФИСКВ-1 және кезеңділігі: тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Субсидиялауға ұсыныс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды эмитент толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды эмитент Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2- тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-тармақта ұсыныста эмитенттің атауы, ұсыныс жолданған мемлекеттік органның атауы және эмитент туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 2-тармақта:
1) 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) 2-бағанында облигациялар проспектісі (халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі)) көрсетіледі;
3) 3-бағанында облигациялық қарыз сомасы көрсетіледі;
4) 4-бағанында купондық сыйақы көрсетіледі;
5) 5-бағанында айналыс мерзімінің аяқталу күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес Тұрғын үй
жағдайларын жақсарту
мақсатында ипотекалық тұрғын
үй қарыздарын одан әрі беру
үшін эмитент шығарған
облигациялар бойынша
купондық сыйақы
мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
(уәкілетті органының атауы)
Субсидиялауға өтінім
"____" __________20__жыл
Осы арқылы, эмитент _______________________ келісімге сәйкес
_________________ сомасында _____________________ теңге,

за период с "____" ___________ 20__ года по "____" _________ 20__ года.
Руководитель эмитента (представитель по доверенности)
____________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 4
к Правилам субсидирования
ставки купонного
вознаграждения по облигациям,
выпущенным эмитентом для
дальнейшей выдачи ипотечных
жилищных займов в целях
улучшения жилищных условий
в соответствии с законодательством
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 07.08.2025 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: http://www.mps.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет о фактическом использовании субсидий.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ФИСКВ-2.
Периодичность: ежеквартально.
Отчетный период: ___ квартал 20___ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: эмитент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, в срок не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование эмитента
Бизнес-идентификационный номер
Проспект облигаций (международный идентификационный номер (национальный идентификационный номер))
Сумма облигационного займа
Всего предусмотрено субсидий на весь срок обращения облигаций, тенге
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий (факт), тенге
Остаток субсидий, находящийся на банковском счете, тенге
Всего
За отчетный период
Всего
За отчетный период
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
Итого:
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Дата сдачи отчета "___" __________ 20 ___ года.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о фактическом
использовании субсидий"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом использовании субсидий"
(индекс: ФИСКВ-2 и периодичность формы: ежеквартально)

"_____" _______20__ жылдан бастап "_____" _________20__ жылға
дейінгі кезең үшін "___" ___________ 20___ бастап банк шотына
субсидиялар төлеуді сұрайды.
Эмитент басшысы (сенімхат бойынша өкіл)
______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес тұрғын үй
жағдайларын жақсарту
мақсатында ипотекалық тұрғын
үй қарыздарын одан әрі беру
үшін эмитент шығарған
облигациялар бойынша
купондық сыйақыны
субсудиялау Қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. Қағидалар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 07.08.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: http://www.mps.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: №ФИСКВ-2.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20__ жылғы____ тоқсан.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: эмитент.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
Эмитенттің атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Облигациялар проспектісі (халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі))
Облигациялық қарыз сомасы
Облигациялар айналысының барлық мерзіміне барлығы субсидиялар көзделген, теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеушілік, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды қайтару (нақты), теңге
Банктік шоттағы субсидиялардың қалдығы, теңге
Барлығы
Есепті кезең үшін
Барлығы
Есепті кезең үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
Қорытынды:
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
_______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), қолы)
Есеп тапсырылған күн "___" __________ 20 ___ жыл.
"Субсидияларды нақты
пайдаланылуы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс: ФИСКВ-2 және кезеңділігі: тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом использовании субсидий" (далее – Форма).
2. Форма заполняется эмитентом.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма представляется эмитентом в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан ежеквартально, в срок не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 отчета указывается наименование эмитента.
7. В графе 2 указывается бизнес-идентификационный номер.
8. В графе 3 указывается проспект облигаций (международный идентификационный номер (национальный идентификационный номер)).
9. В графе 4 указывается сумма облигационного займа.
10. В графе 5 указывается субсидий на весь срок обращения облигаций, за весь период и за отчетный период, в тенге.
11. В графах 6 и 7 указываются перечисленные субсидий за весь период и отчетный период, в тенге.
12. В графах 8 и 9 указывается отклонение (переплата, недостаток) за весь период и за отчетный период, в тенге.
13. В графе 10 указывается возврат неиспользованных субсидий (факт), в тенге.
14. В графе 11 указывается остаток субсидий, находящийся на банковском счете, в тенге.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Субсидияларды нақты пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды эмитент толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды эмитент Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2- тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есептің 1-бағанында эмитенттің атауы көрсетіледі.
7. 2-бағанда бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
8. 3-бағанда облигациялар аңдатпасы (халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі)) көрсетіледі.
9. 4-бағанда облигациялық қарыз сомасы көрсетіледі.
10. 5-бағанда облигациялар айналысының барлық мерзіміне, барлық кезең үшін және есепті кезең үшін субсидиялар теңгемен көрсетіледі.
11. 6 және 7-бағандарда барлық кезеңге және есептік кезеңде аударылған субсидиялар теңгемен көрсетіледі.
12. 8 және 9-бағандарда барлық кезеңдегі және есептік кезеңдегі ауытқулар (артық төлем, жетіспеушілік) теңгемен көрсетіледі.
13. 10-бағанда пайдаланылмаған субсидиялардың қайтарылғаны (нақты), теңгемен көрсетіледі.
14. 11-бағанда банктік шотта жатқан субсидиялар қалдығы теңгемен көрсетіледі.