Об утверждении Правил кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2023 года № 33364.
В соответствии с пунктом 2 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 49-1) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 августа 2023 года № 322
Правила кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 49-1) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, и определяют порядок кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса (далее – АПК).

Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 қыркүйекте № 33364 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 94-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 49-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиалық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық стратистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 31 тамыздағы
№ 322 бұйрығымен
бекітілген
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 94-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасы "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 49-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) саласындағы жобаларына кредит беру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субъекты агропромышленного комплекса (далее – претендент) – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в агропромышленном комплексе;
1-1) скотный рынок – специализированная стационарная площадка, предназначенная для организации и осуществления купли-продажи сельскохозяйственных животных, обеспечивающая необходимые условия для их содержания, осмотра и ветеринарного контроля;
2) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса
3. Кредиты предоставляются претендентам, для создания новых или расширение действующих проектов в сфере АПК из средств республиканского бюджета и/или местных бюджетов.
4. Кредиты, выдаваемые на реализацию проектов в сфере АПК предоставляются через поверенного (агента).
5. Поверенный (агент) определяется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, осуществляющим функции в области сельского хозяйства (далее – местный исполнительный орган) в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
6. В целях кредитования проектов в сфере АПК, на основании кредитного договора, заключаемого между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком, местному исполнительному органу из республиканского бюджета предоставляется бюджетный кредит на принципах возвратности, обеспеченности, срочности и платности на следующих условиях:
1) на 10 (десять) лет по ставке вознаграждения 1 (один) процент годовых;
2) целевое назначение бюджетного кредита – реализация проектов в сфере АПК, направленных на создание новых или расширение действующих:
молочно-товарных ферм (мощностью от 400 голов);
птицефабрик мясного направления (от 5000 тонн мяса птицы в год);
предприятий мясного животноводства (от 5000 голов);
откормочных площадок (от 5000 голов);
мясоперерабатывающих предприятий (мощностью от 8 условных голов в час);
скотных рынков вместимостью от 10000 голов сельскохозяйственных животных;
овощехранилищ (от 1000 тонн);
фруктохранилищ (от 1000 тонн);
промышленных тепличных хозяйств;
предприятий по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, включая шерсти и шкуры, а также по производству комбикормов;
хозяйств по выращиванию объектов аквакультуры с производственной мощностью от 25 тонн в год;
племенных репродукторов в птицеводстве;
орошаемого земледелия (картофель и овощи, кормопроизводство) с использованием современных водосберегающих технологий (дождевание, капельное орошение);
овцеводческих ферм (от 5000 голов);
рефинансирование займов, использованных для реализации предприятий по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, включая шерсти и шкуры, а также по производству комбикормов;
птицефабрик яичного направления мощностью от 80 миллионов штук яиц в год;
убойных пунктов с переработкой животноводческой продукции;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешен субъектілері (бұдан әрі – үміткер) – агроөнеркәсіптік кешенде қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
1-1) мал базары – ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу-сатуды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға арналған, оларды күтіп-бағуға, қарап-тексеруге және ветеринариялық бақылауға қажетті жағдайларды қамтамасыз ететін мамандандырылған стационарлық алаң;
2) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шарты негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмалар жасайтын тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру тәртібі
3. Кредиттер республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджет қаражатынан АӨК саласындағы жаңа жобаларды құру немесе қолданыстағы жобаларды кеңейту үшін үміткерлерге беріледі.
4. АӨК саласындағы жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
5. Сенім білдірілген өкілді (агентті) ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес айқындайды.
6. АӨК саласындағы жобаларға кредит беру мақсатында кредитор, бюджеттік бағдарлама әкімшісі және қарыз алушы арасында жасалатын кредиттік шарт негізінде жергілікті атқарушы органға қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, мерзімділік және ақылылық қағидаттарымен республикалық бюджеттен бюджеттік кредит мынадай шарттармен беріледі:
1) 1 (бір) процент жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – АӨК саласындағы жаңа жобаларды құруға немесе қолданыстағыларды кеңейтуге бағытталған мынадай жобаларды іске асыру:
тауарлық сүт фермалары (қуаты 400 бастан бастап);
етті бағыттағы құс фабрикалары (жылына 5000 тонна құс етінен бастап);
етті мал шаруашылығы кәсіпорындары (5000 бастан бастап);
бордақылау алаңдары (5000 бастан бастап);
ет өңдеу кәсіпорындары (қуаттылығы сағатына 8 шартты бастан басталатын);
сыйымдылығы 10000 ауыл шаруашылығы жануарлары басынан басталатын мал базарлары;
көкөніс сақтау қоймалары (1000 тоннадан бастап);
жеміс сақтау қоймалары (1000 тоннадан бастап);
өнеркәсіптік жылыжай шаруашылықтары;
жүн мен теріні қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу, сондай-ақ құрамажем өндіру кәсіпорындары;
өндірістік қуаттылығы жылына 25 тонна болатын аквашаруашылық объектілерін өсіру шаруашылықтары;
құс шаруашылығындағы асыл тұқымдық репродукторлар;
қазіргі заманғы су үнемдеу технологияларын (шашыратып, тамшылатып суару) пайдалана отырып, суармалы егіншілік (картоп пен көкөністер, азық өндірісі);
қой өсіру фермалары (5000 бастан бастап);
жүн мен теріні қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу, сондай-ақ құрамажем өндіру кәсіпорындары өткізу үшін пайдаланған қарыздарды қайта қаржыландыру;
қуаты жылына 80 миллион дана жұмыртқадан басталатын жұмыртқа бағытындағы құс фабрикасы;
мал шаруашылығы өнімдерін өңдейтін сою пунктері;

3) льготный период по погашению основного долга сроком не более 24 (двадцать четыре) месяцев;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 18 (восемнадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу;
В целях реализации данных положений администратор бюджетной программы после утверждения соответствующего бюджета вносит на утверждение проект решения кредитора об основных условиях и о категории заемщиков бюджетного кредита.
Использование кредитных средств не распространяется на приобретение сельскохозяйственной техники, а также на закуп оборотных средств, в том числе приобретение (закуп) сельскохозяйственных животных на откорм.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.02.2026 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. В случае предоставления бюджетного кредита претендентам для создания новых и (или) расширения действующих проектов в сфере АПК из средств местных бюджетов, местные исполнительные органы самостоятельно определяют приоритетные направления кредитования проектов в сфере АПК исходя из целесообразности и потребности регионов.
При этом, целесообразность реализации проектов в сфере АПК за счет средств местного бюджета определяется в соответствии с критериями, указанными в пункте 13 настоящих Правил.
Средства из местного бюджета предоставляются в виде бюджетного кредитования на принципах возвратности, срочности и платности на следующих условиях:
1) на 10 (десять) лет по ставке вознаграждения 1 (один) процент годовых;
2) целевое назначение бюджетного кредита – реализация проектов в сфере АПК, направленных на создание новых или расширение действующих производств;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более 24 (двадцать четыре) месяцев;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 18 (восемнадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу в области сельского хозяйства.
В целях реализации данных положений администратор бюджетной программы после утверждения соответствующего бюджета вносит на утверждение проект решения кредитора об основных условиях и о категории заемщиков бюджетного кредита за счет средств местного бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімге негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 18 (он сегіз) айды құрайды және бюджеттік кредит жергілікті атқарушы органға аударылған сәттен бастап есептеледі.
Осы ережелердi iске асыру мақсатында бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi тиiстi бюджет бекiтiлгеннен кейiн кредитордың бюджеттiк кредит бойынша негiзгi шарттар мен қарыз алушылардың санаты туралы шешiмiнiң жобасын бекiтуге енгiзедi.
Кредиттік қаражатты пайдалану ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға, сондай-ақ айналым қаражатын сатып алуға, оның ішінде ауыл шаруашылығы жануарларын бордақылауға алуға (сатып алуға) қолданылмайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2026 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. АӨК саласындағы жаңа жобаларды құру және (немесе) қолданыстағыларды кеңейтуге үміткерлерге жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит берілген жағдайда, жергілікті атқарушы органдар АӨК саласындағы жобаларға кредит берудің басым бағыттарын өңірлердің қажеттілігі мен орындылығына байланысты өз бетінше айқындайды.
Бұл ретте АӨК саласындағы жобаларды жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырудың орындылығы осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес айқындалады.
Жергілікті бюджеттен қаражат қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттары негізінде бюджеттік кредит түрінде мынадай шарттармен беріледі:
1) жылдық 1 (бір) процент сыйақы мөлшерлемесімен 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – жаңа өндірістер құруға немесе қолданыстағыларды кеңейтуге бағытталған АӨК саласындағы жобаларды іске асыру;
3) 24 (жиырма төрт) айдан аспайтын мерзімге негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 18 (он сегіз) айды құрайды және бюджеттік кредит жергілікті атқарушы органға аударылған сәттен бастап есептеледі.
Осы ережелердi iске асыру мақсатында бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi тиiстi бюджет бекiтiлгеннен кейiн кредитордың жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттiк кредит бойынша негiзгi шарттар мен қарыз алушылардың санаты туралы шешiмiнiң жобасын бекiтуге енгiзедi.
Ескерту. Қағидалар 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2026 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Местным исполнительным органом предоставляются средства бюджетного кредита по договору поручения поверенному (агенту) в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Местный исполнительный орган через поверенного (агента) предоставляет кредиты претендентам с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок кредита – до 10 (десяти) лет;
2) максимальная сумма кредита на один проект – не более 5 (пяти) миллиардов тенге;
3) номинальная ставка вознаграждения – 2,5 (два с половиной) процентов годовых;
4) целевое назначение кредита – реализация проектов в сфере АПК, направленных на создание новых или расширение действующих:
молочно-товарных ферм (мощностью от 400 голов);
птицефабрик мясного направления (от 5000 тонн мяса птицы в год);
предприятий мясного животноводства (от 5000 голов);
откормочных площадок (от 5000 голов);
мясоперерабатывающих предприятий (мощностью от 8 условных голов в час);
скотных рынков вместимостью от 10000 голов сельскохозяйственных животных;
овощехранилищ (от 1000 тонн);
фруктохранилищ (от 1000 тонн);
промышленных тепличных хозяйств;
предприятий по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, включая шерсти и шкуры, а также по производству комбикормов;
хозяйств по выращиванию объектов аквакультуры с производственной мощностью от 25 тонн в год;
племенных репродукторов в птицеводстве;
орошаемого земледелия (картофель и овощи, кормопроизводство) с использованием современных водосберегающих технологий (дождевание, капельное орошение);
овцеводческих ферм (от 5000 голов);
рефинансирование займов, использованных для реализации предприятий по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, включая шерсти и шкуры, а также по производству комбикормов;
птицефабрик яичного направления мощностью от 80 миллионов штук яиц в год;
убойных пунктов с переработкой животноводческой продукции;
5) наличие залогового обеспечения;
6) льготный период по погашению основного долга составляет не более 24 (двадцать четыре) месяцев.
Способы приема заявок, критерии выдачи и обеспечения кредитов, категории претендентов, размер софинансирования, а также перечень документов для получения кредита указываются в договоре поручения заключенным между местным исполнительным органам и поверенным (агентом).
Использование кредитных средств не распространяется на приобретение сельскохозяйственной техники, а также на закуп оборотных средств, в том числе приобретение (закуп) сельскохозяйственных животных на откорм.

7. Жергілікті атқарушы органдар бюджеттік кредит қаражатын Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шарты бойынша береді.
8. Жергілікті атқарушы орган сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы үміткерлерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, нысаналы пайдалану қағидаттарын сақтай отырып, мынадай шарттармен кредиттер береді:
1) кредит мерзімі – 10 (он) жылға дейін;
2) бір жобаға арналған кредиттің ең жоғары сомасы – 5 (бес) миллиард теңгеден аспайды;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі жарым) процент;
4) кредиттің нысаналы мақсаты – АӨК саласындағы жаңа жобаларды құруға немесе қолданыстағыларды кеңейтуге бағытталған мынадай жобаларды іске асыру:
тауарлық сүт фермалары (қуаты 400 бастан бастап);
етті бағыттағы құс фабрикалары (жылына 5000 тонна құс етінен бастап);
етті мал шаруашылығы кәсіпорындары (5000 бастан бастап);
бордақылау алаңдары (5000 бастан бастап);
ет өңдеу кәсіпорындары (қуаттылығы сағатына 8 шартты бастан басталатын);
сыйымдылығы 10000 ауыл шаруашылығы жануарлары басынан басталатын мал базарлары;
көкөніс сақтау қоймалары (1000 тоннадан бастап);
жеміс сақтау қоймалары (1000 тоннадан бастап);
өнеркәсіптік жылыжай шаруашылықтары;
жүн мен теріні қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу, сондай-ақ құрамажем өндіру кәсіпорындары;
өндірістік қуаттылығы жылына 25 тонна болатын аквашаруашылық объектілерін өсіру жөніндегі шаруашылықтар;
құс шаруашылығындағы асыл тұқымдық репродукторлар;
қазіргі заманғы су үнемдеу технологияларын (шашыратып, тамшылатып суару) пайдалана отырып, суармалы егіншілік (картоп пен көкөністер, азық өндірісі);
қой өсіру фермалары (5000 бастан басталатын);
жүн мен теріні қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу, сондай-ақ құрамажем өндіру кәсіпорындары өткізу үшін пайдаланған қарыздарды қайта қаржыландыру;
қуаты жылына 80 миллион дана жұмыртқадан басталатын жұмыртқа бағытындағы құс фабрикасы;
мал шаруашылығы өнімдерін өңдейтін сою пунктері;
5) кепілмен қамтамасыз етудің болуы;
6) негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезең 24 (жиырма төрт) айдан аспайды.
Өтінімдерді қабылдау тәсілдері, кредиттерді беру және қамтамасыз ету өлшемшарттары, үміткерлердің санаттары, қоса қаржыландыру мөлшері, сондай-ақ кредит алу үшін құжаттар тізбесі жергілікті атқарушы орган мен сенім білдірілген өкіл (агент) арасында жасалған тапсырма шартында көрсетіледі.
Кредиттік қаражатты пайдалану ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға, сондай-ақ айналым қаражатын сатып алуға, оның ішінде ауыл шаруашылығы жануарларын бордақылауға алуға (сатып алуға) қолданылмайды.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.02.2026 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Претенденты предоставляют документы поверенному (агенту) на бумажном носителе или в электронном виде.
10. Срок проверки содержания и сведений, представленных претендентом документов на получение кредита, поверенным (агентом) составляет 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами.
В случае несоответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям кредитования, поверенный (агент) возвращает пакет документов на получение кредита с указанием причин возврата.
11. Поверенный (агент) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами и при их соответствии условиям кредитования проводит оценку представленного проекта в сфере АПК.
После оценки проекта в сфере АПК поверенный (агент) в течение 3 (трех) рабочих дней направляет документы претендентов, получивших положительные заключения, с приложением результатов оценки в местный исполнительный орган для вынесения на рассмотрение конкурсной комиссии по отбору проектов в сфере АПК (далее – Комиссия).
12. Поверенный (агент) не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом претендентов, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения претендентами обязательств договора по кредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей устанавливается в кредитном договоре.
Оплата вознаграждения поверенному (агенту) за исполнение договора поручения осуществляется местным исполнительным органом за счет средств местного бюджета.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений определяется местным исполнительным органом и устанавливается в договоре поручения.
Глава 3. Критерии отбора проектов в сфере агропромышленного комплекса
13. Основными критериями отбора проектов в сфере АПК являются:
1) отраслевая целесообразность с учетом импортозамещения социально-значимых продовольственных товаров;
2) обеспечение населения региона качественными и доступными продуктами питания;
3) создание временных и постоянных рабочих мест;
4) наличие опыта работы у претендента не менее 5 (пяти) лет в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции, либо стажа работы у руководителя предприятия не менее 5 (пяти) лет в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции;

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.02.2026 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Өтініш берушілер құжаттарды қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде сенім білдірген өкілге (агентке) береді.
10. Кредит алуға үміткер ұсынған құжаттардың мазмұны мен мәліметтерді сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тексеру мерзімі барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар мен олардағы мәліметтер кредит беру шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) қайтару себептерін көрсете отырып, кредит алуға арналған құжаттар топтамасын қайтарады.
11. Сенім білдірілген өкіл (агент) өтініш тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде барлық қажетті құжаттармен бірге және олардың кредит беру шарттарына сәйкес келген кезде ұсынылған АӨК саласындағы жобаға бағалау жүргізеді.
АӨК саласындағы жобаны бағалағаннан кейін сенім білдірілген өкіл (агент) 3 (үш) жұмыс күні ішінде бағалау нәтижелерін қоса бере отырып, оң қорытындылар алған үміткерлердің құжаттарын АӨК саласындағы жобаларды іріктеу жөніндегі конкурстық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына шығару үшін жергілікті атқарушы органға жібереді.
12. Сенім білдірілген өкіл (агент) үміткерлердің кредит бойынша шарттың міндеттемелерін бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, үміткерлердің кредитіне байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері кредиттік шартта белгіленеді.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шартын орындағаны үшін сыйақы төлеуді жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшерін жергілікті атқарушы орган айқындайды және тапсырма шартында белгіленеді.
3-тарау. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларды іріктеу өлшемшарттары
13. АӨК саласындағы жобаларды іріктеудің негізгі өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының импортын алмастыруды ескере отырып, салалық орындылығы;
2) өңір тұрғындарын сапалы және қолжетімді тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету;
3) уақытша және тұрақты жұмыс орындарын құру;
4) үміткердің ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) өңдеу саласында кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы не кәсіпорын басшысының ауыл шаруашылығы өнімін өндіру және (немесе) өңдеу саласында кемінде 5 (бес) жыл еңбек өтілінің болуы;

5) отсутствие просроченной задолженности более 90 (девяноста) дней по кредитным и лизинговым обязательствам, подтвержденное кредитным отчетом;
6) наличие у претендента необходимой площади сельскохозяйственных угодий для формирования прочной кормовой базы, материально-технического оснащения парка сельскохозяйственной техники;
7) отсутствие у претендента просроченных обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет;
8) отсутствие процедур ликвидации, банкротства, реабилитации, а также приостановления деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве";
9) обеспечение софинансирования со стороны заемщика в размере не менее 10 % от общей суммы проекта, подтверждаемое соответствующими документами, не относящимися к средствам бюджетного кредитования;
10) обеспечение не менее 30 % от суммы кредита твердым залоговым имуществом, оформленном в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, с предоставлением документов, подтверждающих право собственности и оценочную стоимость залогового имущества;
11) наличие положительной экспертизы проекта в соответствии с главой 9-1 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (по проектам, предусматривающим получение экспертизы на проект).
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Комиссия для отбора проектов в сфере АПК создается решением акима области, городов республиканского значения и столицы из представителей местных исполнительных органов, в том числе районного (городского) уровня, местных исполнительных органов по вопросам сельского и рыбного хозяйства, в том числе районного (городского) уровня, депутатов маслихата, Региональной палаты предпринимателей "Атамекен", общественных объединений, научно-образовательных учреждений, представители бизнеса, региональных средств массовой информации, отраслевых экспертов в составе не менее 7 (семь) человек.
Председатель и заместитель председателя Комиссии избираются из числа членов Комиссии большинством голосов членов Комиссии. Секретарь Комиссии определяется из числа сотрудников Рабочего органа. Секретарь Комиссии не является ее членом.
Секретарь Комиссии, осуществляет организацию заседания Комиссии, по согласованию с председателем, определяет место, дату и время проведения заседания, извещает членов Комиссии о предстоящем заседании, представляет членам Комиссии материалы, необходимые для проведения заседания.

5) кредиттік есеппен расталған кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешектің 90 (тоқсан) күннен артық болмауы;
6) үміткерде берік азықтық базаны қалыптастыру, ауыл шаруашылығы техникасы паркін материалдық-техникалық жарақтандыру үшін ауыл шаруашылығы алқаптарының қажетті алаңының болуы;
7) үміткерде салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы;
8) "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес таратылу, банкроттық, оңалту рәсімдерінің, сондай-ақ қызметінің тоқтатылуының болмауы;
9) қарыз алушы тарапынан жобаның жалпы сомасының кемінде 10%-і мөлшерінде бюджеттік кредит қаражатына қатысы жоқ, тиісті құжаттармен расталған қоса қаржыландыруды қамтамасыз ету;
10) кредит сомасының кемінде 30%-і Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделген, меншік құқығы мен кепіл мүлкінің бағалау құнын растайтын құжаттары бар жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету;
11) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабына сәйкес жобаның оң сараптамасының болу (жобаға сараптама алу көзделген жобалар бойынша).
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. АӨК саласындағы жобаларды іріктеуге арналған комиссия жергілікті атқарушы органдардың, оның ішінде аудандық (қалалық) деңгейдегі ауыл және балық шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, оның ішінде аудандық (қалалық) деңгейдегі мәслихат депутаттарының, "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми-білім беру мекемелерінің өкілдерінен, бизнес, өңірлік бұқаралық ақпарат өкілдерінен, салалық сарапшылардан құрамы кемінде 7 адам болып облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімінің шешімімен құрылады.
Комиссия төрағасы мен төрағаның орынбасары Комиссия мүшелерінің арасынан Комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен сайланады. Комиссия хатшысы Жұмыс органының қызметкерлері қатарынан айқындалады. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
Комиссия хатшысы Комиссия отырысын ұйымдастыруды жүзеге асырады, төрағамен келісу бойынша, отырыстың өткізілетін орнын, күнін және уақытын айқындайды, Комиссия мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, Комиссия мүшелеріне отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды ұсынады.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 31.05.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Заседание Комиссии фиксируется с помощью технических средств аудио-, видеозаписи, подлежащие хранению в местном исполнительном органе.
Для обеспечения прозрачности и объективности работы на заседание Комиссии приглашаются наблюдатели.
В качестве наблюдателей на заседании Комиссии допускается присутствие граждан Республики Казахстан и представителей средств массовой информации, общественных объединений, коммерческих организаций и политических партий, депутаты маслихатов всех уровней и других государственных органов.
Ход обсуждения и принятое Комиссией решение оформляются в виде протокола в произвольной форме, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа ее членов.
Член комиссии не участвует в заседании, если у него имеется прямая или косвенная заинтересованность и подлежит отводу (самоотводу).
Самоотвод и отвод мотивируются и заявляются как до начала заседания, так и в ходе заседания Комиссии.
Решение о самоотводе (отводе) члена Комиссии принимается Комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседаниях, и оглашается в присутствии члена Комиссии.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Отобранный претендент с проектом в сфере АПК для предоставления кредита подписывает договор займа, договор залога с местным исполнительным органом и поверенным (агентом), после регистрации договора залога в уполномоченном органе, поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней перечисляет сумму кредита на его текущий счет.
17. Контроль за мониторингом целевого использования кредита осуществляется местным исполнительным органом через поверенного (агента) на условиях подписанного договора займа.
18. Поверенный (агент) ежемесячно, в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган отчет о целевом использовании кредитов по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Местный исполнительный орган ежемесячно, в срок до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан отчет о целевом использовании кредитов по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам кредитования
проектов в сфере
агропромышленного комплекса
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, осуществляющий функции в области сельского хозяйства (далее – местный исполнительный орган), Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о целевом использовании кредитов

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.05.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Комиссия отырысы жергілікті уәкілетті органда сақтауға жататын аудио, бейнежазбалардың техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.
Жұмыстың ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін Комиссия отырысына байқаушылар шақырылады.
Байқаушылар ретінде Комиссия отырысына Қазақстан Республикасы азаматтарының және бұқаралық ақпарат құралдары, қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық ұйымдар мен саяси партиялар өкілдерінің, барлық деңгейдегі мәслихаттар депутаттарының және басқа да мемлекеттік органдардың қатысуына жол беріледі.
Талқылау барысы мен Комиссия қабылдаған шешім еркін нысанда хаттама түрінде ресімделеді, оған конкурстық Комиссияның төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды.
Комиссия отырысы, егер оған оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
Комиссия мүшесі, егер оның тікелей немесе жанама мүдделілігі болса отырысқа қатыспайды және қарсылық білдіреді (өздігінен бас тартуға).
Өздігінен бас тарту және қарсылық білдіру негізделеді және отырыс басталғанға дейін де, Комиссия отырысы барысында да мәлімделеді.
Комиссия мүшесінің өздігінен бас тартуы (қарсылық білдіруі) туралы шешімді Комиссия отырыстарға қатысатын мүшелерінің көпшілік даусымен жазбаша нысанда қабылдайды және Комиссия мүшесінің қатысуымен жария етіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. АӨК саласындағы жобамен іріктелген үміткер кредит беру үшін жергілікті атқарушы органмен және сенім білдірілген өкілмен (агентпен) қарыз шартына кепіл шартына қол қояды, кепіл шартын уәкілетті органда тіркегеннен кейін сенім білдірілген өкіл (агент) 5 (бес) жұмыс күні ішінде кредит сомасын оның ағымдағы шотына аударады.
17. Кредиттің нысаналы пайдаланылу мониторингін бақылауды жергілікті атқарушы орган сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы қол қойылған қарыз шартының талаптарымен жүзеге асырады.
18. Сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп береді.
Жергілікті атқарушы орган ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне кредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есепті осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады
Агроөнеркәсіптік кешен
саласындағы жобаларға кредит
беру қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп

Сноска. Приложение – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 3-ОЦИК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган ежемесячно, в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным;
местный исполнительный орган в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежемесячно, в срок до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Область
Код по классификатору административно-территориальных объектов
Место реализации (район)
Регистрационный код адреса
Наименование проекта
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Общая стоимость проекта, (тенге)
Дата выдачи кредита
Срок кредитования, месяцы
Сумма кредита из республиканского бюджета и/или местных бюджетов (тенге)
Финансирование за счет средств бюджетного кредита
Направление проекта
Направлен на создание нового/расширение действующего проекта
Сумма софинансирования (собственные средства) инвестора (тенге)
Мощность (тонн в год, по орошению –площадь в гектарах)
наименование (cтроительно-монтажные работы, приобретение основных средств)
cумма, тенге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Объем выпускаемой готовой продукции (за период)
Количество созданных постоянных рабочих мест
Количество созданных временных рабочих мест
Статус проекта
(введен/не введен в эксплуатацию)
18
19
20
21
Наименование _____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты___________________________________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о целевом использовании кредитов" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о целевом
использовании кредитов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о целевом использовании кредитов"
(индекс: форма № 3-ОЦИК, периодичность: ежемесячная) Глава 1. Общие положения

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 3-КНПЕ нысан
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы ___________ айы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), жергілікті атқарушы орган
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) жергілікті атқарушы органға ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне (оныншы) дейінгі мерзімде;
жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне (он бесінші) дейінгі мерзімде.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с №
Облыс
Әкімшілік аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес коды
Іске асыру орны (аудан)
Мекен-жайдың тіркелім коды
Жобаның атауы
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Жобаның жалпы құны (теңге)
Кредит беру күні
Кредит беру мерзімі, айлар
Республикалық бюджеттен және (немесе) жергілікті бюджеттен кредит сомасы (теңге)
Бюджеттік кредит қаражаты есебінен қаржыландыру
Жобаның бағыты
Жаңажобаны құруға/ қолданыстағыларды кеңейтуге бағытталған
Инвестордың қоса қаржыландыру сомасы (өз қаражаты) (теңге)
Қуаттылығы (жылына тонна, суару бойынша – алаңы гектармен)
атауы (құрылыс- монтаждау жұмыстары, негізгі құралдар сатып алу)
сомасы, теңге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Өндірілген дайын өнімнің көлемі (кезең үшін)
Құрылған тұрақты жұмыс орындарының саны
Уақытша құрылған жұмыс орындарының саны
Жобаның мәртебесі (пайдалануға берілген/берілмеген)
18
19
20
21
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы
Ескерту: "Кредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Кредиттердің нысаналы
пайдаланылуы туралы есеп"
әкімшілік деректерін өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Кредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс: № 3-КНПЕ, кезеңділік: ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о целевом использовании кредитов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование области.
6. В графе 3 Формы указывается код по классификатору административно-территориальных объектов.
7. В графе 4 Формы указывается место реализации (район).
8. В графе 5 Формы указывается регистрационный код адреса.
9. В графе 6 Формы указывается наименование проекта.
10. В графе 7 Формы указывается наименование заемщика.
11. В графе 8 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика.
12. В графе 9 Формы указывается общая стоимость проекта (тенге).
13. В графе 10 Формы указывается дата выдачи кредита.
14. В графе 11 Формы указывается срок кредитования (месяцы).
15. В графе 12 Формы указывается сумма кредита из республиканского бюджета и/или местных бюджетов (тенге).
16. В графе 13 Формы указываются наименование (cтроительно-монтажные работы, приобретение основных средств) и сумма финансирования за счет средств бюджетного кредита.
17. В графе 14 Формы указывается направление проекта.
18. В графе 15 Формы указывается направление проекта: на создание нового или расширение расширение действующего проекта.
19. В графе 16 Формы указывается сумма (собственные средства) инвестора, направляемых на софинансирование (тенге).
20. В графе 17 Формы указывается мощность (тонн в год, по орошению – площадь в гектарах).
21. В графе 18 Формы указывается объем выпускаемой готовой продукции (за период).
22. В графе 19 Формы указывается количество созданных постоянных рабочих мест.
23. В графе 20 Формы указывается количество созданных временных рабочих мест.
24. В графе 21 Формы указывается статус проекта: введен/не введен в эксплуатацию.

1. Осы түсіндірме "Кредиттердің нысаналы пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерін өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
3. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында облыстың атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес коды көрсетіледі.
7. Нысанның 4-бағанында іске асыру орны (аудан) көрсетіледі.
8. Нысанның 5-бағанында мекенжайдың тіркелім коды көрсетіледі.
9. Нысанның 6-бағанында жобаның атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 7-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
11. Нысанның 8-бағанында қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
12. Нысанның 9-бағанында жобаның жалпы құны (теңге) көрсетіледі.
13. Нысанның 10-бағанында кредит беру күні көрсетіледі.
14. Нысанның 11-бағанында кредит беру мерзімі (айлар) көрсетіледі.
15. Нысанның 12-бағанында республикалық бюджеттен және/немесе жергілікті бюджеттен берілетін кредит сомасы (теңге) көрсетіледі.
16. Нысанның 13-бағанында атауы (құрылыс-монтаждау жұмыстары, негізгі құралдарды сатып алу) және бюджеттік кредит қаражаты есебінен қаржыландыру сомасы көрсетіледі.
17. Нысанның 14-бағанында жобаның бағыты көрсетіледі.
18. Нысанның 15-бағанында жаңа жобаны құруға және (немесе) қолданыстағыны кеңейтуге бағытталған жоба көрсетіледі.
19. Нысанның 16-бағанында инвестордың қоса қаржыландыруға бағытталған сомасы (өз қаражаты) (теңге) көрсетіледі.
20. Нысанның 17-бағанында қуаттылығы (жылына тонна, суару бойынша – алаңы гектармен) көрсетіледі.
21. Нысанның 18-бағанында өндірілген дайын өнімнің көлемі (кезең үшін) көрсетіледі.
22. Нысанның 19-бағанында құрылған тұрақты жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
23. Нысанның 20-бағанында уақытша құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
24. Нысанның 21-бағанында жобаның мәртебесі (пайдалануға берілген/берілмеген) көрсетіледі.