Об утверждении Правил организации и проведения научной экспертизы, а также отбора научных экспертов
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 473, и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 135 и Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 11 июля 2023 года № 223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2023 года № 33104.
В соответствии с подпунктом 266) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения научной экспертизы, а также отбора научных экспертов.
2. Департаменту правовой политики Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
__________ А. Ескараев
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Б. Омарбеков
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
__________А. Жұмағали
Утвержден
совместным приказом
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2023 года № 135,
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 11 июля 2023 года № 223
и Министр юстиции
Республики Казахстан
от 11 июля 2023 года № 473
Правила организации и проведения научной экспертизы, а также отбора научных экспертов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения научной экспертизы, а также отбора научных экспертов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 266) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" и определяют порядок организации и проведения научной экспертизы проектов нормативных правовых актов, международных договоров, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также проектов международных договоров, подлежащих ратификации (далее – международный договор или проект международного договора), и отбора научных экспертов.

Ғылыми сараптаманы ұйымдастыру мен жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 473, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 12 шілдедегі № 135 және Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 11 шілдедегі № 223 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 шiлдеде № 33104 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелерi" қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi туралы epeжeнің 14-тармағының 266) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқықтық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Б. Омарбеков
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасы
А. Жұмағали
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 12 шілдедегі
№ 135,
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) Төрағасы
2023 жылғы 11 шілдедегі
№ 223 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 11 шілдедегі
№ 473 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Ғылыми сараптаманы ұйымдастыру мен жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылыми сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Құқықтық актілер туралы" заң) 30-бабының 4-тармағына, "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" заң) 4-бабына сәйкес әзірленді және нормативтік құқықтық актілердің, Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттардың жобаларына, сондай-ақ ратификациялауға жататын халықаралық шарттардың жобаларына (бұдан әрі – халықаралық шарт немесе халықаралық шарттың жобасы) ғылыми сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заключение научной экспертизы – документ, оформленный в соответствии с требованиями законодательства и настоящих Правил, отражающий результаты проведенной научной экспертизы;
2) экспертная комиссия – группа в составе не менее 2 (двух) экспертов, созданная с целью проведения научной экспертизы;
3) научная антикоррупционная экспертиза – исследование проектов нормативных правовых актов в целях выявления в них коррупциогенных норм с вынесением заключения научной антикоррупционной экспертизы;
4) исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026);
5) исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026);
6) уполномоченная организация – организация, определяемая Правительством Республики Казахстан, на которую возложена координация проведения научной правовой и научной антикоррупционной экспертизы, а также проведение научной лингвистической экспертизы.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным совместными приказоми Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026); и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
3. Научная экспертиза проектов нормативных правовых актов проводится в целях, указанных в Законе Республики Казахстан "О правовых актах" (далее - Закон "О правовых актах").
Научная экспертиза международного договора или проекта международного договора проводится в целях, указанных в Законе Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 3 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
4. По проектам нормативных правовых актов, разработанным в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан (далее – Правительство) и вносимым на рассмотрение Курултая Республики Казахстан (далее – Курултай), проводятся научная правовая, научная лингвистическая, научная экономическая, научная антикоррупционная и другие экспертизы.
По проектам нормативных правовых актов, вносимым на рассмотрение Курултая, проведение научной экспертизы в зависимости от регулируемых ими общественных отношений обязательно, за исключением случаев внесения проектов законов в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан (далее – Президент), когда научная экспертиза может не проводиться.
На окончательный текст международного договора проводится научная экспертиза (правовая, лингвистическая и другая) в зависимости от правоотношений.
Сноска. Пункт 3 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылыми сараптама қорытындысы – жүргізілген ғылыми сараптаманың нәтижелерін көрсететін, заңнаманың және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ресімделген құжат;
2) сараптама комиссиясы – ғылыми сараптама жүргізу мақсатында құрылған құрамында кемінде 2 (екі) сарапшы бар топ;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама – нормативтік құқықтық актілер жобаларында сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларды анықтау мақсатында оларға сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысын шығара отырып зерттеу;
4) алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
5) алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
6) уәкілетті ұйым – ғылыми құқықтық және ғылыми сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама жүргізуді үйлестіру, сондай-ақ ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу жүктелген Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ұйым.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi); ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
3. Нормативтік құқықтық актілер жобаларына ғылыми сараптама "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – "Құқықтық актілер туралы" Заң) көрсетілген мақсаттарда жүргізіледі.
Халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының ғылыми сараптамасы "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мақсаттарда жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің (бұдан әрі – Үкімет) заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген және Қазақстан Республикасы Құрылтайының (бұдан әрі – Құрылтай) қарауына енгізілетін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша ғылыми құқықтық, ғылыми лингвистикалық, ғылыми экономикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа да сараптамалар жүргізіледі.
Ғылыми сараптама жүргізбеуге болатын Қазақстан Республикасы Президентінің (бұдан әрі – Президент) заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заңнамалық актілердің жобалары енгізілетін жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына енгізілетін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша олар реттейтін қоғамдық қатынастарға қарай ғылыми сараптама жүргізу міндетті.
Халықаралық шарттың соңғы нұсқасына олармен реттелетін қоғамдық қатыстарға қарай ғылыми (құқықтық, лингвистикалық және тағы да басқа) сараптама жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

5. Организация проведения научной экспертизы возлагается на:
Министерство юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции) – по научной правовой и научной лингвистической экспертизам проектов законов, международных договоров или проектов международных договоров, а также по научной антикоррупционной экспертизе проектов нормативных правовых актов;
Министерство национальной экономики Республики Казахстан (далее – Министерство национальной экономики) – по научной экономической экспертизе проектов законов, за исключением международных договоров или проектов международных договоров.
Сноска. Пункт 5 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
6. Научная экспертиза проектов нормативных правовых актов проводится научными учреждениями, уполномоченной организацией, экспертами, привлекаемыми из числа ученых и специалистов, в зависимости от содержания рассматриваемого проекта. Проведение экспертизы может быть поручено одному или нескольким экспертам (экспертной комиссии).
В качестве научных организаций, экспертов могут привлекаться специалисты из других государств и международных организаций. Проект нормативного правового акта может быть направлен для научной экспертизы в иностранные и международные организации.
7. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
8. Условия проведения научной правовой экспертизы определяются действующим законодательством, настоящими Правилами, а также договором на проведение научной правовой экспертизы.
9. Научная организация, уполномоченная организация, эксперт в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках:
1) получают всю необходимую информацию, материалы для проведения научной экспертизы, в том числе и по вопросам, возникающим в ходе проведения научной экспертной работы;
2) по согласованию с уполномоченным органом дают заключения не только по поставленным перед ними вопросам, но и иным, вытекающим из проектов нормативных правовых актов вопросам, в пределах их компетенции;
3) могут использовать статистические данные разработчиков (органов-разработчиков) (в случае, если статистические данные уполномоченного государственного органа по статистике и разработчика не совпадают, это должно быть отражено в экспертном заключении);

5. Ғылыми сараптама жүргізуді ұйымдастыру:
заң жобаларының, халықаралық шарттардың немесе халықаралық шарттар жобаларының ғылыми құқықтық және ғылыми лингвистикалық сараптамалары бойынша, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілер жобаларының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасы бойынша – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне (бұдан әрі – Әділет министрлігі);
халықаралық шарттар мен халықаралық шарттар жобаларын қоспағанда, заң жобаларының ғылыми экономикалық сараптамасы бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне (бұдан әрі – Ұлттық экономика министрлігі).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
6. Нормативтік құқықтық актілер жобаларының ғылыми сараптамасын қаралатын жобаның мазмұнына қарай ғылыми мекемелер, уәкілетті ұйым, ғалымдар мен мамандар қатарынан тартылатын сарапшылар жүргізеді. Сараптама жүргізу бір немесе бірнеше сарапшыға (сараптама комиссиясына) тапсырылуы мүмкін.
Ғылыми ұйымдар, сарапшылар ретінде басқа мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардан мамандар тартылуы мүмкін. Нормативтік құқықтық актінің жобасы ғылыми сараптама үшін шетелдік және халықаралық ұйымдарға жіберілуі мүмкін.
7. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
8. Ғылыми құқықтық сараптама жүргізу талаптары қолданыстағы заңнамада, осы Қағидаларда, Әділет министрінің нормативтік құқықтық бұйрықтарында, сондай-ақ ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге арналған шартта айқындалады.
9. Ғылыми ұйым, уәкілетті ұйым, сарапшылар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес:
1) ғылыми сараптама жүргізуге, оның ішінде ғылыми сараптама жұмысын жүргізу барысында туындайтын мәселелер бойынша да барлық қажетті ақпаратты, материалдарды алады;
2) уәкілетті органмен келісу бойынша олардың алдына қойылған мәселелер бойынша ғана емес, сондай-ақ өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларынан туындайтын өзге де мәселелер бойынша қорытындылар береді;
3) әзірлеушілердің (әзірлеуші органдардың) статистикалық деректерін пайдалана алады (егер статистика жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның және әзірлеушінің статистикалық деректері сәйкес келмеген жағдайда, бұл сараптамалық қорытындыда көрсетілуге тиіс);

4) при осуществлении научной экспертизы могут привлекать к ее исполнению третьих лиц, если иное не предусмотрено договором;
5) дают мотивированное, научно обоснованное, объективное и полное заключение по вопросам, вытекающим из проектов нормативных правовых актов, а также поставленным перед ними уполномоченным органом;
6) своими силами, за свой счет и в сроки, установленные уполномоченным органом, устраняют допущенные по своей вине недостатки в ходе проведения научной экспертизы;
7) обеспечивают конфиденциальность сведений, касающихся предмета проведения научной экспертизы, хода ее исполнения и научных результатов;
8) получают вознаграждение за выполненную работу;
9) исполняют иные обязанности, установленные договором.
10. По проектам нормативных правовых актов, международных договоров или проектам международных договоров могут проводиться самостоятельная и комиссионная научные экспертизы, а при необходимости – повторная и (или) дополнительная научная экспертиза.
При этом повторная научная лингвистическая экспертиза по проектам законов проводится в соответствии с пунктом 68 настоящих Правил.
Повторная научная экспертиза по проектам законов, а также по проектам временных постановлений Правительства, имеющих силу Закона, разработанным в соответствии с пунктом 15 статьи 17-1 Закона "О правовых актах", не проводится.
Сноска. Пункт 10 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
11. Повторная научная экспертиза проводится при внесении концептуальных изменений и дополнений в проект нормативного правового акта и (или) в случаях, когда заключение научной экспертизы по результатам первоначальной научной экспертизы необоснованно.
Дополнительная научная экспертиза проводится в случае, если в проект международного договора вносятся концептуальные изменения.
Сноска. Пункт 11 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026); с изменением внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
12. Решение о проведении научной экспертизы проекта закона может быть принято:
1) на основании поручения Президента, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента), Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Премьер-Министр), Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства);

4) егер шартта өзгеше көзделмесе, ғылыми сараптаманы жүзеге асыру кезінде оны орындауға үшінші тұлғаларды тартуы мүмкін;
5) нормативтік құқықтық актілердің жобаларынан туындайтын, сондай-ақ олардың алдына уәкілетті орган қойған мәселелер бойынша дәлелді, ғылыми негізделген, объективті және толық қорытынды береді;
6) ғылыми сараптама жүргізу барысында өз кінәсінен жіберілген кемшіліктерді өз күшімен, өз есебінен және уәкілетті орган белгілеген мерзімде жояды;
7) ғылыми сараптама жүргізу нысанасына, оның орындалу барысына және ғылыми нәтижелеріне қатысты мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етеді;
8) орындаған жұмысы үшін сыйақы алады;
9) шартта белгіленген өзге де міндеттерді атқарады.
10. Нормативтік құқықтық актілердің, халықаралық шарттардың жобалары немесе халықаралық шарттардың жобалары бойынша дербес және комиссиялық ғылыми сараптамалар, ал қажет болған жағдайда – қайталама және (немесе) қосымша ғылыми сараптама жүргізілуі мүмкін.
Бұл ретте заң жобалары бойынша қайталама ғылыми лингвистикалық сараптама осы Қағидалардың 68-тармағында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-1-бабының 15-тармағына сәйкес әзірленген заңдардың жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары бойынша қайталама ғылыми сараптама жүргізілмейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
11. Қайта ғылыми сараптама нормативтік құқықтық актінің жобасына тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде және (немесе) бастапқы ғылыми сараптаманың нәтижелері бойынша ғылыми сараптаманың қорытындысы негізсіз болған жағдайларда жүргізіледі.
Егер халықаралық шарттың жобасына тұжырымдамалық өзгерістер енгізілген жағдайда қосымша ғылыми сараптама жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
12. Заң жобасына ғылыми сараптама жүргізу туралы шешімді:
1) Президенттің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі), Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің (бұдан әрі – Премьер-Министр) тапсырмасы бойынша;

2) уполномоченным органом;
3) органом-разработчиком, если регламентом данного органа или иными нормативными правовыми актами этим лицам и структурным подразделениям такое право предоставлено.
Решение о проведении научной экспертизы по международному договору или проекту международного договора может быть принято:
4) на основании поручения Президента, Руководителя Администрации Президента, Премьер-Министра, Руководителя Аппарата Правительства;
5) по инициативе депутатов Курултая;
6) по инициативе центрального государственного органа, представляющего предложение о заключении международного договора, а также по предложениям других центральных государственных органов, осуществляющих согласование международного договора или проекта международного договора.
Решение о проведении повторной научной экспертизы по международному договору или проекту международного договора может быть принято:
7) на основании поручения Президента, Руководителя Администрации Президента, Премьер-Министра, Руководителя Аппарата Правительства;
8) по инициативе депутатов Курултая.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
13. Направление проектов законов на научную экспертизу осуществляется разработчиком (органом-разработчиком) посредством их размещения на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
При этом, проекты законов, разрабатываемые в порядке законодательной инициативы депутатов Курултая и Қазақстан Халық Кеңесі, направляются по их решению на проведение научной экспертизы.
Направление на проведение научной экспертизы международного договора или проекта международного договора возлагается на орган-разработчик.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными совместными приказоми Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025); и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
13-1. Для проведения научной правовой, научной экономической, научной антикоррупционной экспертиз по проектам нормативных правовых актов разработчик размещает проект нормативного правового акта на интернет-портале открытых нормативных правовых актов и прилагает следующие сопутствующие к нему материалы:

2) уәкілетті орган;
3) егер әзірлеуші органның регламентiнде немесе өзге де нормативтік құқықтық актілерде осы тұлғаларға және құрылымдық бөлiмшелерге осындай құқық берiлген болса, әзірлеуші орган қабылдануы мүмкін.
Халықаралық шарт бойынша немесе халықаралық шарт жобасы бойынша ғылыми сараптама жүргізу туралы шешім:
4) Президентінің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Премьер-Министрдің, Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша;
5) Құрылтай депутаттарының бастамасы бойынша;
6) халықаралық шарт жасасу туралы ұсыныс беретін орталық мемлекеттік органның бастамасы бойынша, сондай-ақ халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасын келісуді жүзеге асыратын басқа да орталық мемлекеттік органдардың ұсыныстары бойынша қабылдануы мүмкін.
Халықаралық шарт бойынша немесе халықаралық шарт жобасы бойынша қайталама ғылыми сараптама жүргізу туралы шешім:
7) Президенттің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Премьер-Министрдің, Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы негізінде;
8) Құрылтай депутаттарының бастамасы бойынша.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Заң жобаларын ғылыми сараптамаға жіберуді оның әзірлеушісі (әзірлеуші орган) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастыру арқылы жүзеге асырады.
Бұл ретте Құрылтай депутаттарының және Қазақстан Халық Кеңесінің заңнамалық бастамасы тәртібімен әзірленетін заң жобалары олардың шешімі бойынша ғылыми сараптама жүргізуге жіберіледі.
Халықаралық шартты немесе халықаралық шарт жобасын ғылыми сараптама жүргізуге жіберу әзірлеуші органға жүктеледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi); ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
13-1. Нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша ғылыми құқықтық, ғылыми экономикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамалар жүргізу үшін әзірлеуші ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында нормативтік құқықтық актінің жобасын және оған қоса берілетін материалдарды:

1) пояснительную записку к проекту нормативного правового акта;
2) сравнительную таблицу к проекту нормативного правового акта при внесении изменений и (или) дополнений в действующие нормативные правовые акты с соответствующим обоснованием вносимых изменений и (или) дополнений;
3) пресс-релиз.
При этом по проектам законов также размещаются:
1) консультативный документ регуляторной политики, одобренный Межведомственной комиссией по вопросам законопроектной деятельности;
2) паспорт по оценке социально-экономических последствий действия принимаемого проекта закона, подписанный курирующим заместителем руководителя органа-разработчика (или лицом, исполняющим его обязанности) (далее – паспорт) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) финансовые расчеты для Республиканской бюджетной комиссии по проектам законов, предусматривающим сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов (при наличии);
4) проекты подзаконных актов, принимаемых в реализацию предлагаемого на рассмотрение проекта закона (при наличии);
5) статистическая информация по изучаемой проблеме (при наличии);
6) иные материалы с целью представления полных и достоверных данных для проведения научной экспертизы (при наличии).
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 13-1 в соответствии с совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
13-2. Проекты законов, разрабатываемые в порядке законодательной инициативы депутатов Курултая и Қазақстан Халық Кеңесі, направляются на проведение научных экспертиз посредством электронного документооборота в электронном виде с приложением следующих материалов:
1) сопроводительное письмо на официальном бланке разработчика;
2) пояснительная записка к проекту закона (на казахском и русском языках);
3) сравнительная таблица к проекту закона при внесении изменений и (или) дополнений в действующие нормативные правовые акты с соответствующим обоснованием вносимых изменений и (или) дополнений (на казахском и русском языках);
4) паспорт по оценке социально-экономических последствий действия принимаемого проекта закона (на казахском и русском языках), подписанного депутатом/депутатами Курултая, инициировавшим(ими) разработку проекта закона или членом/членами Қазақстан Халық Кеңесі;
5) финансовые расчеты для Республиканской бюджетной комиссии по проектам законов, предусматривающим сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов (при наличии);

1) нормативтік құқықтық актінің жобасына түсіндірме жазбасын;
2) қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулардың негіздемесі жазылған салыстырмалы кестесін;
3) баспасөз релизін орналастырады.
Бұл ретте заң жобалары бойынша:
1) заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия мақұлдаған реттеуші саясаттың консультативтік құжаты;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң жобасын әзірлеуші орган басшысының жетекшілік ететін орынбасары қол қойған қабылданатын заң жобасы қолданысының әлеуметтік-экономикалық салдарын бағалау жөніндегі паспорты (бұдан әрі – паспорт);
3) мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша Республикалық бюджет комиссиясы үшін қаржы есептерін (бар болса);
4) қарауға ұсынылатын заң жобасын іске асыру үшін қабылданатын заңға тәуелді актілердің жобаларын (бар болса);
5) зерделенетін мәселе бойынша статистикалық ақпарат (бар болса);
6) ғылыми сараптама жүргізу үшін толық және анық деректерді ұсыну мақсатында өзге де материалдар (бар болса) қоса орналастырады.
Ескерту. 1-тарау 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
13-2. Құрылтай депутаттарының және Қазақстан Халық Кеңесінің заңнамалық бастамасы тәртібімен әзірленетін заң жобалары мынадай материалдарды қоса бере отырып, электрондық құжат айналымы арқылы ғылыми сараптамалар жүргізуге электрондық түрде жіберіледі:
1) ресми бланкідегі ілеспе хатын;
2) заң жобасына түсіндірме жазбасын (қазақ және орыс тілдерінде);
3) қолданыстағы заңнамалық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулардың тиісті негіздемесімен заң жобасына салыстырма кестесін (қазақ және орыс тілдерінде);
4) заң жобасын әзірлеуге бастамашы болған Құрылтай депутаты/депутаттары немесе Қазақстан Халық Кеңесінің мүшесі/мүшелері қол қойған заң жобасының (қазақ және орыс тілдерінде) қолданысының әлеуметтік-экономикалық салдарын бағалау жөніндегі паспорт;
5) мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заң жобалары бойынша Республикалық бюджет комиссиясы үшін қаржылық есеп-қисаптарды (бар болса);

6) статистическая информация по изучаемой проблеме (при наличии);
7) иные материалы с целью представления полных и достоверных данных для проведения научной экспертизы (при наличии).
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 13-2 в соответствии с совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025); с изменениями внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
13-3. По запросу уполномоченной организации, научной организации, эксперта разработчиком в течение 2 (двух) рабочих дней предоставляются иные материалы, касающиеся вопросов, затронутых в проекте нормативного правового акта.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 13-3 в соответствии с совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025); в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
14. Соответствие текста проекта нормативного правового акта, международного договора или проекта международного договора, представленного на проведение научной экспертизы, на каждой стадии его разработки и согласования обеспечивается разработчиком (органом-разработчиком).
15. Заключение научной экспертизы должно содержать научно обоснованные, полные, объективные и мотивированные выводы по предмету научной экспертизы.
16. В случае если у Министерства юстиции, разработчика (органа-разработчика) или лиц, инициировавших проведение научной экспертизы, возникают вопросы в отношении выводов заключения научной экспертизы, они могут обратиться к эксперту, научной организации, уполномоченной организации за соответствующими пояснениями.
17. В случае представления для научной экспертизы нескольких проектов нормативных правовых актов, международных договоров или проектов международных договоров, уполномоченной организацией, научной организацией или экспертом проводится научная экспертиза и составляется заключение по каждому проекту нормативного правового акта, международному договору или проекту международного договора.

6) зерделенетін проблема бойынша статистикалық ақпаратты (бар болса);
7) ғылыми сараптама жүргізу үшін толық және анық деректерді ұсыну мақсатында өзге де материалдарды (бар болса) ғылыми сараптамалар жүргізуге жіберіледі.
Ескерту. 1-тарау 13-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгерістер енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
13-3. Уәкілетті ұйымның, Ғылыми ұйымның, сарапшының сұрау салуы бойынша әзірлеуші 2 (екі) жұмыс күні ішінде нормативтік құқықтық актінің жобасында қозғалған мәселелерге қатысты өзге де материалдарды ұсынады.
Ескерту. 1-тарау 13-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен: жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
14. Әзірлеуші (әзірлеуші орган) ғылыми сараптама жүргізу үшін ұсынылған нормативтік құқықтық акт жобасы, халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы мәтінінің нормативтік құқықтық актінің, халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының мәтініне сәйкестігін оны әзірлеу мен келісудің әрбір сатысында қамтамасыз етеді.
15. Ғылыми сараптама қорытындысы ғылыми сараптаманың мәні бойынша ғылыми негізделген, толыққанды, объективті және дәлелді тұжырымдарды қамтуға тиіс.
16. Егер ғылыми сараптама қорытындысының тұжырымдарына қатысты Әділет министрлігінде, әзірлеушіде (әзірлеуші органда) немесе ғылыми сараптама жүргізуге бастама жасаған тұлғаларда сұрақтар туындаған жағдайда, олар тиісті түсіндірмелер алу үшін сарапшыға, ғылыми ұйымға, уәкілетті ұйымға жүгіне алады.
17. Ғылыми сараптама жүргізу үшін бірнеше нормативтік құқықтық актілер жобалары, халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы ұсынылған жағдайда, уәкілетті ұйым, ғылыми ұйым немесе сарапшы әрбір нормативтік құқықтық актінің жобасы, халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша ғылыми сараптама жүргізеді және қорытынды жасайды.

Сноска. Пункт 17 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
18. Заключение научной экспертизы подготавливается на официальном бланке организации, проводившей научную экспертизу, с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) эксперта и его квалификации.
19. Заключение научной экспертизы подписывается первым руководителем уполномоченной организации или лицом, уполномоченным подписывать заключения научной экспертизы, и экспертами, проводившими научную экспертизу, а по научной экономической экспертизе - руководителем научной организации либо лицом, исполняющим его обязанности, и экспертами.
Сноска. Пункт 19 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
20. Заключение научной экспертизы носит рекомендательный характер, за исключением заключения научной лингвистической экспертизы по проектам законов, инициированных Правительством.
Сноска. Пункт 20 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
21. В случае согласия с замечаниями и (или) предложениями заключения научной экспертизы к проекту нормативного правового акта разработчик (орган-разработчик) принимает решение о доработке проекта нормативного правового акта.
В случае несогласия с заключением научной экспертизы разработчик проекта нормативного правового акта в течение 10 (десять) рабочих дней после получения заключения научной экспертизы должен разместить на интернет-портале открытых нормативных правовых актов мотивированное и аргументированное обоснование причин несогласия с соответствующим заключением.
В случае, если заключение научной экспертизы содержит замечания и (или) предложения, не относящиеся к компетенции разработчика (органа-разработчика), то разработчик (орган-разработчик) направляет их одновременно с проектом нормативного правового акта, международного договора или проекта международного договора государственным органам, в компетенцию которых входит рассмотрение вопросов, затрагиваемых в заключении научной экспертизы, для проработки и формирования соответствующей позиции.
При внесении правового акта о ратификации и (или) подписании международного договора или проекта международного договора и заключения научной экспертизы по нему на рассмотрение Правительства либо Министерства юстиции орган-разработчик должен предоставить аргументированные обоснования причин непринятия рекомендаций, содержащихся в заключении научной экспертизы по международному договору или проекту международного договора. Копию соответствующих обоснований орган-разработчик одновременно предоставляет уполномоченной организации.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
18. Ғылыми сараптама қорытындысы сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның біліктілігі көрсетіле отырып, ғылыми сараптама жүргізген ұйымның ресми бланкісінде дайындалады.
19. Ғылыми сараптама қорытындысына уәкілетті ұйымның бірінші басшысы немесе ғылыми сараптама қорытындыларына қол қоюға уәкілетті адам және ғылыми сараптама жүргізген сарапшылар, ал ғылыми экономикалық сараптама бойынша - ғылыми ұйымның басшысы не оның міндетін атқарушы адам мен сарапшылар қол қояды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
20. Үкімет бастама жасаған заң жобалары бойынша ғылыми лингвистикалық сараптаманың қорытындысын қоспағанда, ғылыми сараптаманың қорытындысы ұсынымдық сипатта болады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
21. Ғылыми сараптама қорытындысында нормативтік құқықтық актінің жобасына ескертулер және (немесе) ұсыныстар болған кезде әзірлеуші ғылыми сараптама қорытындысының ескертулерімен және (немесе) ұсыныстарымен келіскен жағдайда, нормативтік құқықтық актінің жобасын пысықтау туралы шешім қабылдайды.
Нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеуші ғылыми сараптаманың қорытындысымен келіспеген жағдайда ғылыми сараптаманың қорытындысын алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында тиісті қорытындымен келіспеу негіздемелерімен дәлелді және негізделген себептерімен орналастыруға тиіс.
Егер ғылыми сараптама қорытындысында әзірлеушінің (әзірлеуші органның) құзыретіне жатпайтын ескертулер және (немесе) ұсыныстар болған жағдайда, әзірлеуші (әзірлеуші орган) оларды нормативтік құқықтық актінің жобасымен, халықаралық шартпен немесе халықаралық шарт жобасымен бір мезгілде ғылыми сараптама қорытындысында қозғалатын мәселелерді қарау құзыретіне кіретін мемлекеттік органдарға пысықтау және тиісті ұстанымды қалыптастыру үшін жібереді.
Халықаралық шартты немесе халықаралық шарттың жобасын ратификациялау және (немесе) қол қою туралы құқықтық акт және ол бойынша ғылыми сараптама қорытындысы Қазақстан Республикасы Үкіметінің не Әділет министрлігінің қарауына енгізілген кезде әзірлеуші орган халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша сараптама қорытындысында қамтылған ұсынымдарды қабылдамау себептерінің дәлелді негіздемелерін ұсынуға тиіс. Әзірлеуші орган тиісті дәлелдердің көшірмесін бір мезгілде уәкілетті ұйымға береді.

Сноска. Пункт 21 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
22. Научная экспертиза проводится в срок, не превышающий 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня представления научной организации или уполномоченной организации проекта закона, международного договора или проекта международного договора, и в срок, не превышающий 10 (десять) рабочих дней со дня представления уполномоченной организации проекта подзаконного правового акта.
Научная лингвистическая экспертиза проводится в течение 10 (десять) рабочих дней со дня представления уполномоченной организации проекта закона.
При этом сроки проведения научной правовой, научной экономической, научной антикоррупционной экспертиз исчисляются с момента размещения проекта нормативного правового акта на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Организация и проведение научной экспертизы по проектам законов, а также проектам временных постановлений Правительства, имеющим силу Закона, разработанным в соответствии с пунктом 15 статьи 17-1 Закона "О правовых актах", осуществляются в течение срока, не превышающего 3 (три) рабочих дня со дня опубликования на интернет-портале открытых нормативных правовых актов, а по научной лингвистической экспертизе – со дня представления уполномоченной организации.
Организация и проведение научной правовой экспертизы международного договора или проекта международного договора о займах осуществляются в течение срока, не превышающего 10 (десять) календарных дней.
По окончании срока проведения научной экспертизы международного договора или проекта международного договора разработчику (органу-разработчику) направляется заключение научной экспертизы, подготовленное в соответствии с настоящими Правилами.
Заключения научных экспертиз по проектам нормативных правовых актов, за исключением заключения научной лингвистической экспертизы, размещаются на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
При этом заключение лингвистической экспертизы проектов законов направляется разработчику (органу-разработчику) посредством электронного документооборота в электронном виде.
Сноска. Пункт 22 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
22. Ғылыми сараптама ғылыми ұйым немесе уәкілетті ұйым заң жобасын, халықаралық шартты немесе халықаралық шарт жобасын ұсынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде және Уәкілетті ұйым заңға тәуелді құқықтық актінің жобасын ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Ғылыми лингвистикалық сараптама заң жобасы уәкілетті ұйымға ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жүргізіледі.
Бұл ретте ғылыми құқықтық, ғылыми экономикалық, ғылыми сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптамаларды жүргізу мерзімдері нормативтік құқықтық актінің жобалары ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылған кезден бастап есептеледі.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-1-бабы 15-тармағына сәйкес әзірленген заңдардың жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңды күші бар уақытша қаулыларының жобалары бойынша ғылыми сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында жарияланған күннен бастап, ал ғылыми лингвистикалық сараптама бойынша – уәкілетті ұйым ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде жүзеге асырылады.
Қарыздар туралы халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына ғылыми құқықтық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына ғылыми сараптама жүргізу мерзімі аяқталғаннан кейін әзірлеушіге (әзірлеуші органға) осы Қағидаларға сәйкес дайындалған ғылыми сараптама қорытындысы жіберіледі.
Ғылыми лингвистикалық сараптаманың қорытындысын қоспағанда, нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша ғылыми сараптамалардың қорытындылары ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылады.
Бұл ретте заң жобаларының лингвистикалық сараптамасының қорытындысы әзірлеушіге (әзірлеуші органға) электрондық түрде электрондық жеткізгіштерде жіберіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.

23. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
24. Порядок проведения иных видов научных экспертиз международных договоров или проектов международных договоров (за исключением научной правовой и научной лингвистической экспертиз) определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения научной правовой экспертизы проектов законов, а также отбора научных правовых экспертов
25. Разработчиками проектов законов являются депутаты Курултая, Қазақстан Халық Кеңесі, Администрация Президента, Правительство, иные государственные органы, организации и граждане по согласованию с ними в соответствии с требованиями статьи 17 Закона "О правовых актах".
Сноска. Пункт 25 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
26. Эксперты, осуществляющие научную правовую экспертизу по проектам законов, делятся на две группы.
Требования к эксперту первой группы:
1) высшее юридическое образование, ученая степень либо степень доктора философии (PhD), доктора по профилю по группе специальностей "Право";
2) общий стаж работы по юридической специальности не менее 5 (пяти) лет.
Требования к эксперту второй группы:
1) высшее юридическое образование/академическая степень по группе специальностей "Право";
2) общий стаж работы по юридической специальности не менее 10 (десяти) лет.
Эксперты первой и второй групп обладают правами и обязанностями в соответствии с законодательством и привлекаются к проведению научной правовой экспертизы на равноправной основе.
Сноска. Пункт 26 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
27. Научная правовая экспертиза проектов законов проводится экспертом, состоящим в реестре научных правовых экспертов (далее – реестр экспертов), или экспертной комиссией.
28. Информация о требованиях к эксперту и порядке включения в реестр экспертов публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченной организации.
29. Решение о включении в реестр, об отказе во включении либо об исключении из него кандидата в эксперты (далее – кандидат) или эксперта принимается уполномоченной организацией на основании заключения комиссии.
Состав комиссии утверждается приказом уполномоченной организации.
Комиссия рассматривает документы кандидатов на предмет соответствия или несоответствия кандидата требованиям, предъявляемым к эксперту, наличия либо отсутствия оснований расторжения договора.
Решение о приостановлении деятельности эксперта принимается уполномоченной организацией.
На основании заключения комиссии с экспертом заключается либо расторгается договор на проведение научной правовой экспертизы.

23. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
24. Халықаралық шарттарға немесе халықаралық шарттардың жобаларына (ғылыми құқықтық және ғылыми лингвистикалық сараптаманы қоспағанда) ғылыми сараптамалардың өзге түрлерін жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
2-тарау. Заң жобаларына ғылыми құқықтық сараптама жүргізу, сондай-ақ ғылыми құқықтық сарапшыларды іріктеу тәртібі
25. "Құқықтық актілер туралы" Заңның 17-бабының талаптарына сәйкес Құрылтай депутаттары, Қазақстан Халық Кеңесі, Президент Әкімшілігі, Үкімет, өзге де мемлекеттік органдар, ұйымдар және азаматтар олармен келісу бойынша заң жобаларын әзірлеушілер болып табылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
26. Заң жобалары бойынша ғылыми құқықтық сараптаманы жүзеге асыратын сарапшылар екі топқа бөлінеді.
Бірінші топтың сарапшысына қойылатын талаптар:
1) "Құқық" мамандықтар тобы бойынша жоғары заңгерлік білім, ғылыми дәрежесі не философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі;
2) заңгер мамандығы бойынша кемінде 5 (бес) жыл жалпы жұмыс өтілі.
Екінші топтың сарапшысына қойылатын талаптар:
1) "Құқық" мамандықтар тобы бойынша жоғары заңгерлік білім/академиялық дәрежесі;
2) заңгер мамандығы бойынша кемінде 10 (он) жыл жалпы жұмыс өтілі.
Бірінші және екінші топтардың сарапшылары заңнамаға сәйкес құқықтар мен міндеттерге ие болады және тең құқықтық негізде ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге тартылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
27. Заң жобаларына ғылыми құқықтық сараптаманы ғылыми құқықтық сарапшылар тізілімінде (бұдан әрі – сарапшылар тізілімі) тұрған сарапшы немесе сараптама комиссиясы жүргізеді.
28. Сарапшыға қойылатын талаптар және сарапшылар тізіліміне енгізу тәртібі туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
29. Уәкілетті ұйым тізілімге енгізу туралы, сарапшыларға кандидатты (бұдан әрі – кандидат) немесе сарапшыны енгізуден бас тарту туралы не одан шығару туралы шешімді Комиссия қорытындысының негізінде қабылдайды.
Комиссия құрамы уәкілетті ұйымның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия кандидаттардың құжаттарын кандидаттың сарапшыға қойылатын талаптарға сәйкестігі немесе сәйкес еместігі, шартты бұзу негіздерінің болуы немесе болмауы тұрғысынан қарайды.
Сарапшының қызметін тоқтата тұру туралы шешімді уәкілетті ұйым қабылдайды.
Комиссияның қорытындысы негізінде сарапшымен ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге арналған шарт жасалады немесе бұзылады.

Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
30. Основанием для отказа во включении кандидата в реестр экспертов является непредставление полного перечня документов, подтверждающих соответствие требованиям, предъявляемым к эксперту пунктами 26, 50 настоящих Правил.
31. Научная правовая экспертиза проектов законов проводится на следующих стадиях разработки проекта закона:
1) при размещении на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для публичного обсуждения;
2) в случае внесения концептуальных изменений в проект закона, в результате его доработки по замечаниям Администрации Президента или Аппарата Правительства.
Указанные требования не распространяются на проекты законов, инициированные депутатами Курултая и Қазақстан Халық Кеңесі.
Сноска. Пункт 31 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
32. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
33. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
34. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
35. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
36. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).

Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
30. Осы Қағидалардың 26, 50-тармақтарында сарапшыға қойылатын талаптарға сәйкес келетінін растайтын құжаттар тізбесін толық ұсынбау кандидатты сарапшылар тізіліміне енгізуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
31. Заң жобаларына ғылыми құқықтық сараптама заң жобасын әзірлеудің мынадай сатыларында:
1) ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталда оларды жария талқылау үшін орналастырған кезде;
2) заң жобасына Президент Әкімшілігінің немесе Үкімет Аппаратының ескертулері бойынша пысықтау нәтижесінде оған тұжырымдамалық өзгерістер енгізілген жағдайда жүргізіледі.
Көрсетілген талаптар Құрылтай депутаттары және Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заң жобаларына қолданылмайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
32. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
33. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
34. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
35. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
36. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.

37. Началом проведения научной правовой экспертизы считается момент уведомления экспертом или последним членом экспертной комиссии уполномоченную организацию о принятии проекта закона и прилагаемых к нему материалов к рассмотрению. При наличии обстоятельств, исключающих участие эксперта в проведении научной правовой экспертизы, в срок не позднее 2 (два) рабочих дней с момента направления эксперту материалов для проведения научной правовой экспертизы эксперт уведомляет уполномоченную организацию об отказе от проведения научной правовой экспертизы и его причинах.
38. В случае несвоевременного уведомления или не уведомления экспертом о принятии или невозможности принятия проекта закона к рассмотрению, об отказе от проведения научной правовой экспертизы, уполномоченная организация направляет проект закона и прилагаемые к нему материалы другому эксперту.
39. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
40. Эксперт, экспертная комиссия в течение 10 (десять) рабочих дней дает заключение научной правовой экспертизы на казахском и русском языках в соответствии с настоящими Правилами. Аутентичность текстов заключения научной правовой экспертизы на казахском и русском языках обеспечивается экспертом.
В случае несогласия одного из экспертов с выводами, изложенными в едином заключении, он может изложить особое мнение и приложить его к единому заключению.
41. В течение 5 (пять) рабочих дней уполномоченная организация производит проверку заключения эксперта или экспертной комиссии в соответствии с требованиями, установленными пунктом 43 настоящих Правил, с последующим его размещением на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 41 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
42. Повторная научная правовая экспертиза проекта закона проводится в сроки, не превышающие 5 (пять) рабочих дней с момента начала проведения научной правовой экспертизы проекта закона, определяемого пунктом 37 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).

37. Сарапшының немесе уәкілетті ұйымның сараптама тобының соңғы мүшесінің заң жобасын және оған қоса берілетін материалдарды қарауға қабылдағаны туралы хабарлама алған кезі ғылыми құқықтық сараптама жүргізудің басталуы болып есептеледі. Сарапшының ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге қатысуын болғызбайтын мән-жайлар болған кезде сарапшыға ғылыми құқықтық сараптама жүргізу үшін материалдар жіберілген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде сарапшы уәкілетті ұйымды ғылыми құқықтық сараптама жүргізуден бас тартатыны және себептері туралы хабардар етеді.
38. Сарапшы заң жобасын қарауға қабылдау немесе қабылдау мүмкін еместігі туралы, ғылыми құқықтық сараптама жүргізуден бас тарту туралы уақтылы хабарламаған немесе хабарламаған жағдайда, уәкілетті ұйым заң жобасын және оған қоса берілетін материалдарды басқа сарапшыға жібереді.
39. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
40. Сарапшы, сараптама комиссиясы осы Қағидаларға сәйкес қазақ және орыс тілдеріндегі ғылыми құқықтық сараптаманың қорытындысын 10 (он) жұмыс күні ішінде береді. Ғылыми құқықтық сараптама қорытындысының қазақ және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің теңтүпнұсқалылығын сарапшы қамтамасыз етеді.
Сарапшылардың бірі бірыңғай қорытындыда жазылған тұжырымдармен келіспеген жағдайда, ол ерекше пікірін баяндай алады және оны бірыңғай қорытындыға қоса бере алады.
41. Уәкілетті ұйым 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 43-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес сарапшының немесе сараптама комиссиясының қорытындысын тексеруді жүргізіп, кейін оны ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
42. Заң жобасына қайталама ғылыми құқықтық сараптама осы Қағидалардың 37-тармағында айқындалатын заң жобасына ғылыми құқықтық сараптама жүргізу басталған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.

43. Заключение научной правовой экспертизы проекта закона должно содержать:
1) общие положения, которые включают фамилию, имя, отчество (при его наличии), ученую степень (при наличии), ученое звание (при наличии) эксперта, членов экспертной комиссии, наименование разработчика, наименование уполномоченной организации, предмет и цели научной правовой экспертизы, наименование проекта закона, его назначение, отрасли науки, по которым проведена научная правовая экспертиза, и структуру проекта закона, а также прилагаемые к нему материалы;
2) описание проблемных вопросов, на решение которых направлен проект закона, в том числе оценку научной обоснованности и своевременности принятия проекта закона;
3) описание всех известных и эффективных способов, механизмов, подходов к разрешению проблемных вопросов, на решение которых направлено принятие закона, в том числе применявшихся на разных исторических этапах, зарубежной практике, а также описание смежных сфер правоотношений и влияния на них в виде последствий от принятия закона;
4) анализ предлагаемых проектом закона способов, механизмов, подходов к разрешению поставленных проблемных вопросов, возможных последствий от принятия тех или иных способов разрешения проблемных ситуаций:
проверка на соответствие проекта закона Конституции Республики Казахстан (далее – Конституция), нормативным правовым актам вышестоящих уровней, международным обязательствам Республики Казахстан;
оценка правовых, социальных, экономических и иных последствий принятия проекта закона, в том числе в части возможных рисков социальной напряженности;
определение наличия причин и условий, способствующих совершению уголовных и административных правонарушений в связи с принятием проекта закона, а также оценка его влияния на предупреждение их совершения;
определение наличия причин и условий, способствующих ущемлению права на гендерное равенство в связи с принятием проекта закона;
определение перечня нормативных правовых актов, подлежащих уточнению при условии принятия проекта закона;
выработка научно обоснованных предложений по улучшению законодательной базы;
выявление возможных противоречий принципам соответствующей отрасли права;
выявление явного или скрытого ведомственного или группового интереса, обеспечиваемого проектом закона;
получение ответов на иные вопросы, вытекающие из проекта закона.
44. Заключение научной правовой экспертизы оформляется на официальном бланке и подписывается руководителем уполномоченной организации или лицом, исполняющим его обязанности.
Сноска. Пункт 44 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).

43. Заң жобасының ғылыми құқықтық сараптамасының қорытындысында:
1) сарапшының, сараптама комиссиясы мүшелерінің тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде), ғылыми дәрежесін (болған кезде), ғылыми атағын (болған кезде), әзірлеушінің атауын, уәкілетті ұйымның атауын, ғылыми құқықтық сараптаманың нысанасы мен мақсаттарын, заң жобасының атауын, оның межелі мақсатын, заң жобасының ғылыми құқықтық сараптама жүргізілген ғылым саласын және заң жобасының құрылымын, сондай-ақ оған қоса берілетін материалдарды қамтитын жалпы ережелер;
2) заң жобасы шешуге бағытталған проблемалық мәселелердің сипаттамасы, оның ішінде заң жобасын қабылдаудың ғылыми негізділігі мен уақтылығын бағалау;
3) заңның қабылдануы шешілуіне бағытталған проблемалық мәселелерді шешудің, оның ішінде әртүрлі тарихи кезеңдерде, шетелдік практикада қолданылған барлық белгілі және тиімді тәсілдерін, тетіктерін, тәсілдерін сипаттау, сондай-ақ құқықтық қатынастардың сабақтас салаларын және оларға заңды қабылдаудың салдары түрінде ықпал етуді сипаттау;
4) қойылған проблемалық мәселелерді шешудің заң жобасында ұсынылатын әдістерін, тетіктерін, тәсілдерін, проблемалық жағдайларды шешудің қандай да бір тәсілдерін қабылдаудың ықтимал салдарын талдау:
заң жобасының Қазақстан Республикасының Конституциясына (бұдан әрі – Конституция), жоғары деңгейдегі нормативтік құқықтық актілерге, Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелеріне сәйкестігін тексеру;
заң жобасын қабылдаудың құқықтық, әлеуметтік, экономикалық және өзге де салдарын, оның ішінде әлеуметтік шиеленістің ықтимал тәуекелдері бөлігінде бағалау;
заң жобасын қабылдауға байланысты қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайлардың болуын айқындау, сондай-ақ олардың жасалуының алдын алуға оның әсерін бағалау;
заң жобасын қабылдауға байланысты гендерлік теңдік құқығына нұқсан келтіруге ықпал ететін себептер мен жағдайлардың болуын айқындау;
заң жобасы қабылданған жағдайда нақтылауға жататын нормативтік құқықтық актілердің тізбесін айқындау;
заңнамалық базаны жақсарту бойынша ғылыми негізделген ұсыныстар әзірлеу;
тиісті құқық саласының қағидаттарына ықтимал қайшылықтарды анықтау;
заң жобасында қамтамасыз етілетін анық немесе жасырын ведомстволық немесе топтық мүддені анықтау;
заң жобасынан туындайтын өзге де сұрақтарға жауап алу қамтылуға тиіс.
44. Ғылыми құқықтық сараптаманың қорытындысы ресми бланкіде ресімделеді және оған уәкілетті ұйымның басшысы немесе оның міндетін атқарушы қол қояды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.

45. Заключение научной правовой экспертизы проекта закона публикуется на интернет-портале открытых нормативных правовых актов на казахском и русском языках.
Публикация материалов, имеющих пометки "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати", не производится.
Сноска. Пункт 45 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
46. Споры, вытекающие из договора на проведение научной правовой экспертизы, обжалование действий и решений уполномоченной организации подлежат обязательному досудебному урегулированию.
При уполномоченной организации образовывается Претензионный совет по досудебному рассмотрению возражений заявителей.
В своей деятельности Претензионный совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, настоящими Правилами и Положением о Претензионном совете, утверждаемым руководителем уполномоченной организации, которым определяются порядок формирования, полномочия и регламент работы Претензионного совета.
Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава 3. Порядок проведения научной правовой экспертизы международных договоров или проектов международных договоров, а также отбора научных правовых экспертов
47. Обязательная научная правовая экспертиза проводится по подлежащим ратификации:
1) международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан – до принятия решения об их ратификации или присоединении к ним путем ратификации;
2) проектам международных договоров – до их подписания.
48.Органом-разработчиком международных договоров является центральный государственный орган, представляющий предложение о заключении международных договоров.
Органы-разработчики направляют на научную правовую экспертизу международный договор или проект международного договора.
49. Научная правовая экспертиза международных договоров, а также проектов международных договоров осуществляется после проведения юридической экспертизы Министерством юстиции.

45. Заң жобасының ғылыми құқықтық сараптамасының қорытындысы ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
"Қызмет бабында пайдалану үшін", "Баспасөзде жарияланбайды", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар материалдарды жариялау жүргізілмейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
Заң жобасының ғылыми құқықтық сараптамасының қорытындысын жариялау оны әзірлеушіге жіберумен бір мезгілде жүргізіледі. "Қызмет бабында пайдалану үшін", "Баспасөзде жарияланбайды", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар материалдарды жариялау жүргізілмейді.
46. Ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге арналған шарттан туындайтын даулар, уәкілетті ұйымның әрекеттері мен шешімдеріне шағым жасау міндетті түрде сотқа дейінгі реттеуге жатады.
Уәкілетті ұйым жанында өтініш берушілердің қарсылықтарын сотқа дейін қарау жөніндегі Наразылықты қарау кеңесі құрылады.
Өз қызметінде шағым кеңесі Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, осы Қағидаларды және шағым Кеңесінің құрылу тәртібі, өкілеттіктері мен жұмыс регламенті айқындалатын уәкілетті ұйымның басшысы бекітетін шағым кеңесі туралы Ережені басшылыққа алады.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Халықаралық шарттарға немесе халықаралық шарттардың жобаларына ғылыми құқықтық сараптама жүргізу, сондай-ақ ғылыми құқықтық сарапшыларды іріктеу тәртібі
47. Міндетті ғылыми құқықтық сараптама ратификациялауға жататын:
1) Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттар бойынша – оларды ратификациялау немесе оларға ратификациялау жолымен қосылу туралы шешім қабылданғанға дейін;
2) халықаралық шарттардың жобалары бойынша – оларға қол қойылғанға дейін жүргізіледі.
48. Халықаралық шарттарды жасасу туралы ұсыныс беретін орталық мемлекеттік орган халықаралық шарттарды әзірлеуші орган болып табылады.
Әзірлеуші органдар ғылыми құқықтық сараптамаға халықаралық шартты немесе халықаралық шарттың жобасын жібереді.
49. Халықаралық шарттарға, сондай-ақ халықаралық шарттардың жобаларына ғылыми құқықтық сараптама Әділет министрлігі заңдық сараптама жүргізгеннен кейін жүзеге асырылады.

50. Научная правовая экспертиза международных договоров или проектов международных договоров осуществляется экспертом или экспертной комиссией, состоящих в реестре экспертов.
В ее состав включаются эксперты, которые должны соответствовать следующим требованиям:
1) высшее юридическое образование;
2) ученая степень, степень доктора философии (PhD), доктора по профилю по специальности "Международное право" или по группе специальностей "Право" (специальность "Международное право" является приоритетной);
3) общий стаж по юридической специальности не менее 3 (трех) лет.
К проведению научной правовой экспертизы также привлекается эксперт, имеющий:
1) высшее юридическое образование и академическую степень магистра по специальности "Международное право" или по группе специальностей "Право" (специальность "Международное право" является приоритетной) и опыт работы не менее 3 (трех) лет по юридической специальности;
2) высшее юридическое образование или академическую степень бакалавра по специальности "Международное право" или по группе специальностей "Право" (специальность "Международное право" является приоритетной) и опыт работы не менее 10 (десяти) лет по юридической специальности.
Сноска. Пункт 50 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
51. Информация о требованиях к эксперту и порядке включения в реестр экспертов публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченной организации.
52. Решение о включении кандидата в реестр экспертов, об отказе во включении либо об исключении эксперта из реестра экспертов принимается в соответствии с пунктами 29 и 30 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 52 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
53. Уполномоченная организация проверяет полноту представленного органом-разработчиком международного договора или проекта международного договора и прилагаемых материалов в соответствии с пунктом 63 настоящих Правил.
54. В случае представления уполномоченной организации неполного перечня материалов научной правовой экспертизы, орган-разработчик в течение 3 (трех) рабочих дней вправе направить недостающие материалы в рабочем порядке в случае наличия соответствующего поручения.
При этом в случае непредставления органом-разработчиком полного перечня материалов научной правовой экспертизы в течение указанного срока уполномоченная организация возвращает их без рассмотрения и уведомляет орган-разработчик.

50. Халықаралық шарттардың немесе халықаралық шарттар жобаларының ғылыми құқықтық сараптамасын сарапшылар тізілімінде тұрған сарапшы немесе сараптама комиссиясы жүзеге асырады.
Оның құрамына мынадай:
1) жоғары заң білімі;
2) ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD), бейіні бойынша "Халықаралық құқық" мамандығы бойынша немесе "Құқық" мамандықтар тобы бойынша доктор дәрежесі ("Халықаралық құқық" мамандығы басым болып табылады);
3) заң мамандығы бойынша жалпы еңбек өтілі кемінде 3 (үш) жыл жалпы өтілінің болуы талаптарына сәйкес келуге тиіс сарапшылар кіреді.
Ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге:
1) "Халықаралық құқық" мамандығы бойынша немесе "Құқық" мамандықтар тобы бойынша ("Халықаралық құқық" мамандығы басым болып табылады) жоғары заңгерлік білімі және магистр академиялық дәрежесі және заңгер мамандығы бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі бар;
2) "Халықаралық құқық" мамандығы бойынша немесе "Құқық" мамандықтар тобы бойынша ("Халықаралық құқық" мамандығы басым болып табылады) жоғары заңгерлік білімі/бакалавр академиялық дәрежесі және заңгер мамандығы бойынша кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесі бар сарапшы да тартылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
51. Сарапшыға қойылатын талаптар және Сарапшылар тізіліміне енгізу тәртібі туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
52. Кандидатты сарапшылар тізіліміне енгізу туралы, сарапшыны енгізуден бас тарту не сарапшылар тізілімінен шығару туралы шешім осы Қағидалардың 29 және 30-тармақтарына сәйкес қабылданады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
53. Уәкілетті ұйым әзірлеуші орган ұсынған халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының және оған қоса берілетін материалдардың толықтығын осы Қағидалардың 63-тармағына сәйкес тексереді.
54. Әзірлеуші орган ғылыми құқықтық сараптама материалдарының толық тізбесін уәкілетті ұйымға ұсынбаған жағдайда, тиісті тапсырма болған жағдайда жұмыс тәртібімен жетіспейтін құжаттарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолдауға құқылы.
Бұл ретте әзірлеуші орган көрсетілген мерзім ішінде ғылыми құқықтық сараптама материалдарының толық тізбесін ұсынбаған жағдайда уәкілетті ұйым оларды қарамай қайтарады және әзірлеуші органды хабардар етеді.

55. По запросу уполномоченной организации органом-разработчиком в течение 5 (пять) рабочих дней представляются иные материалы, касающиеся вопросов, затронутых в международном договоре или проекте международного договора.
56. В случае принятия международного договора или проекта международного договора и прилагаемых материалов уполномоченная организация определяет количество экспертов, необходимых для проведения научной правовой экспертизы, которым в электронном виде направляется международный договор или проект международного договора, а также прилагаемые материалы.
Эксперт изучает международный договор или проект международного договора и прилагаемые материалы и в случае отсутствия обстоятельств, исключающих участие эксперта в проведении научной правовой экспертизы, принимает их к рассмотрению.
Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
57. При наличии обстоятельств, исключающих участие эксперта в проведении научной правовой экспертизы, эксперт отказывается от ее проведения, уведомив уполномоченную организацию в срок не позднее 2 (два) рабочих дней, а по международным договорам или проектам международных договоров о займах – в срок не позднее 1 (один) календарного дня, с момента направления ему материалов для проведения научной правовой экспертизы.
58. Началом проведения научной правовой экспертизы считается момент уведомления экспертом или последним членом экспертной комиссии уполномоченной организации о принятии международного договора или проекта международного договора и прилагаемых к нему материалов к рассмотрению. При наличии обстоятельств, исключающих участие эксперта в проведении научной правовой экспертизы, в срок не позднее 2 (два) рабочих дней, а по международным договорам или проектам международных договоров о займах – в срок не позднее 1 (один) календарного дня, с момента направления эксперту материалов для проведения научной правовой экспертизы эксперт уведомляет уполномоченную организацию о причинах отказа от проведения научной правовой экспертизы.
В случае несвоевременного уведомления или не уведомления экспертом о принятии или невозможности принятия международного договора или проекта международного договора к рассмотрению, об отказе от проведения научной правовой экспертизы, уполномоченная организация вправе направить международный договор или проект международного договора и прилагаемые материалы другому эксперту.

55. Уәкілетті ұйымның сұрау салуы бойынша әзірлеуші орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде халықаралық шартта немесе халықаралық шарттың жобасында қозғалған мәселелерге қатысты өзге де материалдарды ұсынады.
56. Халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы және оған қоса берілетін материалдар қабылданған жағдайда, уәкілетті ұйым ғылыми құқықтық сараптаманы жүргізу үшін қажетті сарапшылар санын айқындайды, оларға электрондық түрде халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы, сондай-ақ қоса берілетін материалдар жіберіледі.
Сарапшы халықаралық шартты немесе халықаралық шарттың жобасын және қоса беріліп отырған материалдарды зерделейді және сарапшының ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге қатысуын болдырмайтын мән-жайлар болмаған жағдайда оларды қарауға қабылдайды.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
57. Сарапшының ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге қатысуын болғызбайтын мән-жайлар болған кезде, сарапшы өзіне ғылыми құқықтық сараптама жүргізу үшін материалдар жіберілген кезден бастап 2 (екі), ал қарыз алу туралы халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті ұйымды хабардар ете отырып, оны жүргізуден бас тартады.
58. Сарапшының немесе сараптама комиссиясының соңғы мүшесінің уәкілетті ұйымды халықаралық шартты немесе халықаралық шарт жобасын және оған қоса берілетін материалдарды қарауға қабылдағаны туралы хабардар еткен кезі ғылыми құқықтық сараптама жүргізудің басталуы болып есептеледі. Сарапшының ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге қатысуын болғызбайтын мән-жайлар болған кезде сарапшыға ғылыми құқықтық сараптама жүргізу үшін материалдар жіберілген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күнінен, ал қарыз алу туралы халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша күнтізбелік 1 (бір) күннен кешіктірілмейтін мерзімде сарапшы уәкілетті ұйымды ғылыми құқықтық сараптама жүргізуден бас тарту себептері туралы хабардар етеді.
Сарапшы халықаралық шартты немесе халықаралық шарт жобасын қарауға қабылдау/қабылдау мүмкін еместігі туралы, ғылыми құқықтық сараптама жүргізуден бас тарту туралы уақтылы хабарламаған/хабарламаған жағдайда, уәкілетті ұйым халықаралық шартты немесе халықаралық шарт жобасын және оған қоса берілетін материалдарды басқа сарапшыға жіберуге құқылы.

59. В случае необходимости срок, установленный для проведения научной правовой экспертизы, может быть продлен до 5 (пять) рабочих дней по согласованию с разработчиком (органом-разработчиком) с незамедлительным уведомлением уполномоченной организации, Министерства юстиции.
60. Эксперт, экспертная комиссия в течение 10 (десять) рабочих дней дает заключение научной правовой экспертизы, а по международным договорам или проектам международных договоров о займах – в течение 6 (шесть) календарных дней на казахском и русском языках и направляет его уполномоченной организации для ознакомления и согласования. Аутентичность текстов заключения научной правовой экспертизы на казахском и русском языках обеспечивается экспертом.
В случае несогласия одного из экспертов с выводами, изложенными в едином заключении, он может изложить особое мнение и приложить его к единому заключению.
61. В течение 5 (пять) рабочих дней, а по международным договорам или проектам международных договоров о займах в течение 4 (четыре) календарных дней уполномоченная организация производит проверку заключения экспертной комиссии в соответствии с требованиями, установленными пунктом 64 настоящих Правил, с последующим направлением его органу-разработчику.
62. Повторная или дополнительная научная правовая экспертиза должна проводиться в сроки, не превышающие 5 (пять) рабочих дней со дня представления эксперту международного договора или проекта международного договора и материалов к нему.
63. Для проведения научной правовой экспертизы по международному договору или проекту международного договора орган-разработчик представляет уполномоченной организации следующие материалы на бумажном носителе и посредством электронного документооборота в электронном виде:
1) сопроводительное письмо на официальном бланке органа-разработчика;
2) международный договор или проект международного договора на казахском и русском языках либо заверенный Министерством иностранных дел текст международного договора или проекта международного договора на языках подписания с приложением перевода на казахский и русский языки, заверенного должностным лицом органа-разработчика;
3) копию заключения юридической экспертизы Министерства юстиции, за исключением международных договоров или проектов международных договоров о займах. Направление эксперту копии заключения юридической экспертизы Министерства юстиции не допускается.
64. Заключение научной правовой экспертизы международного договора или проекта международного договора должно содержать:

59. Қажет болған жағдайда ғылыми құқықтық сараптама жүргізу үшін белгіленген мерзім уәкілетті ұйымды, Әділет министрлігін дереу хабардар ете отырып, әзірлеуші органмен келісу бойынша 5 (бес) жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін.
60. Сарапшы, сараптама комиссиясы ғылыми құқықтық сараптаманың қорытындысын 10 (он) жұмыс күні, ал қарыз алу туралы халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша күнтізбелік 6 (алты) күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде береді және оны уәкілетті ұйымға танысу және келісу үшін жібереді. Ғылыми құқықтық сараптама қорытындысының қазақ және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің теңтүпнұсқалылығын сарапшы қамтамасыз етеді.
Сарапшылардың бірі бірыңғай қорытындыда баяндалған тұжырымдармен келіспеген жағдайда, ол ерекше пікірін баяндай алады және оны бірыңғай қорытындыға қоса бере алады.
61. Уәкілетті ұйым 5 (бес) жұмыс күні, ал қарыз алу туралы халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде кейіннен оны әзірлеуші органға жібере отырып, осы Қағидалардың 64-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес сараптама комиссиясының қорытындысын тексеруді жүргізеді.
62. Қайталама немесе қосымша ғылыми құқықтық сараптама сарапшыға халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы мен оған қоса берілетін материалдар ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізілуге тиіс.
63. Халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша ғылыми құқықтық сараптама жүргізу үшін әзірлеуші орган уәкілетті ұйымға қағаз және электрондық құжат айналымы арқылы электрондық түрде мынадай материалдарды:
1) ресми бланкідегі ілеспе хатты;
2) қазақ және орыс тілдеріндегі халықаралық шарт немесе халықаралық шарттың жобасы не әзірлеуші органның лауазымды адамы куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы қоса берілген, қол қою тілдеріндегі халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Сыртқы істер министрлігі) куәландырған мәтінін;
3) қарыз алу туралы халықаралық шартты немесе халықаралық шарт жобасын қоспағанда, Әділет министрлігінің заңдық сараптамасы қорытындысының көшірмесін ұсынады. Сарапшыға Әділет министрлігінің заңдық сараптамасы қорытындысының көшірмесін жіберуге жол берілмейді.
64. Халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының ғылыми құқықтық сараптамасының қорытындысында мыналар:

1) фамилию, имя, отчество (при его наличии), ученую/академическую степень (при наличии) и ученое звание (при наличии) экспертов, проводивших научную правовую экспертизу;
2) отрасли науки, по которым проведена научная правовая экспертиза;
3) наименование уполномоченной организации;
4) наименование международного договора или проекта международного договора;
5) использованные при проведении научной правовой экспертизы международные договоры и документы;
6) предмет и цели научной правовой экспертизы;
7) обоснованные рекомендации и предложения;
8) ответы на вопросы, поставленные разработчиком (органом-разработчиком);
9) иные вопросы, связанные с проведением научной правовой экспертизы международного договора или проекта международного договора.
65. Заключение научной правовой экспертизы оформляется на официальном бланке и подписывается руководителем уполномоченной организации или лицом, его замещающим. Подпись руководителя уполномоченной организации или лица, исполняющего его обязанности, подтверждает направление заключения уполномоченной организацией.
66. Споры, вытекающие из договора на проведение научной правовой экспертизы международного договора или проекта международного договора, а также об обжаловании отказа во включении в реестр экспертов, подлежат обязательному досудебному урегулированию в порядке, определяемом пунктом 46 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок проведения научной лингвистической экспертизы
67. Обязательная научная лингвистическая экспертиза проводится:
1) по проектам законов;
2) по международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также по проектам международных договоров, подлежащих ратификации.
По проектам законов, разработанным в порядке законодательной инициативы Президента, научная лингвистическая экспертиза может не проводиться.
Научная лингвистическая экспертиза проводится на следующих стадиях:
3) по проектам законов после согласования с Администрацией Президента, Аппаратом Правительства до их внесения на рассмотрение Курултая;
4) по международным договорам – до их ратификации или присоединения к ним путем ратификации, а по проектам международных договоров – до их подписания.
Сноска. Пункт 67 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
68. По международным договорам или проектам международных договоров может проводиться повторная, дополнительная научные лингвистические экспертизы.
Повторная научная лингвистическая экспертиза проводится в случае внесения изменений и дополнений в проект международного договора по замечаниям Аппарата Правительства и Администрации Президента.
Дополнительная научная лингвистическая экспертиза проводится в случае, если в проект международного договора вносятся концептуальные изменения.

1) ғылыми құқықтық сараптама жүргізген сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ғылыми/академиялық дәрежесі (бар болса) және ғылыми атағы (бар болса);
2) ғылыми құқықтық сараптама жүргізілген ғылым салалары;
3) уәкілетті ұйымның атауы;
4) халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының атауы;
5) ғылыми құқықтық сараптама жүргізу кезінде пайдаланылған халықаралық шарттар мен құжаттар;
6) ғылыми құқықтық сараптаманың нысанасы мен мақсаттары;
7) негізделген ұсынымдар мен ұсыныстар;
8) әзірлеуші (әзірлеуші орган) қойған сұрақтарға жауаптар;
9) халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге байланысты өзге де мәселелер қамтылуға тиіс.
65. Ғылыми құқықтық сараптаманың қорытындысы ресми бланкіде ресімделеді және оған уәкілетті ұйымның басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қояды. Қорытындыға уәкілетті ұйым басшысының немесе міндетін атқарушы адамның қойған қолы, шығыс нөмірі мен күні уәкілетті ұйымның қорытындыны жібергенін растайды.
66. Халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге арналған шарттан туындайтын, сондай-ақ сарапшылар тізіліміне енгізуден бас тартуға шағым жасау туралы даулар осы Қағидалардың 46-тармағында айқындалған тәртіппен міндетті түрде сотқа дейінгі реттелуге жатады.
4-тарау. Ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу тәртібі
67. Міндетті ғылыми лингвистикалық сараптама:
1) Заңдардың жобалары бойынша;
2) Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттар бойынша, сондай-ақ ратификациялауға жататын халықаралық шарттардың жобалары бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заңдардың жобалары бойынша ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізілмеуі мүмкін.
Ғылыми лингвистикалық сараптама мынадай сатыларда:
3) заң жобалары бойынша Президент Әкімшілігімен, Үкімет Аппаратымен келісілгеннен кейін олар Құрылтайдың қарауына енгізілгенге дейін;
4) халықаралық шарттар бойынша – олар ратификацияланғанға дейін немесе ратификациялау арқылы оларға қосылғанға дейін, ал халықаралық шарттардың жобалары бойынша – оларға қол қойылғанға дейін жүргізіледі.
Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
68. Халықаралық шарттар немесе халықаралық шарттардың жобалары бойынша қайталама, қосымша ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізілуі мүмкін.
Қайталама ғылыми лингвистикалық сараптама Үкімет Аппараты мен Президент Әкімшілігінің ескертулері бойынша халықаралық шарт жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда жүргізіледі.
Қосымша ғылыми лингвистикалық сараптама халықаралық шарт жобасына тұжырымдамалық өзгерістер енгізілген жағдайда жүргізіледі.

Сноска. Пункт 68 с изменением, внесенным совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
69. Проекты законов, а также материалы к ним на научную лингвистическую экспертизу направляются разработчиком (органом-разработчиком) уполномоченной организации посредством электронного документооборота.
Международные договоры или проекты международных договоров, а также материалы к ним на научную лингвистическую экспертизу направляются разработчиком (органом-разработчиком) уполномоченной организации посредством электронного документооборота и на бумажных носителях. При этом электронные варианты должны быть идентичны документам на бумажном носителе и представляться одновременно.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными совместными приказоми Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025); и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
70. Для проведения научной лингвистической экспертизы проекта закона орган-разработчик посредством электронного документооборота направляет в уполномоченную организацию:
1) сопроводительное письмо на официальном бланке органа-разработчика;
2) проект закона на казахском и русском языках;
3) копию листа согласования (в формате pdf).
Сноска. Пункт 70 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
71. Для проведения первоначальной научной лингвистической экспертизы международного договора или проекта международного договора орган-разработчик представляет уполномоченной организации:
1) сопроводительное письмо на официальном бланке органа-разработчика;
2) международный договор или проект международного договора на казахском и русском языках, либо заверенный Министерством иностранных дел текст международного договора или проекта международного договора на языках подписания с приложением перевода на казахский и русский языки, заверенного должностным лицом органа-разработчика;

Ескерту. 68-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
69. Заң жобалары сондай-ақ оларға материалдарды әзірлеуші (әзірлеуші орган) ғылыми лингвистикалық сараптамаға уәкілетті ұйымға электрондық құжат айналымы арқылы жібереді.
Халықаралық шарттарды немесе халықаралық шарттардың жобаларын, сондай-ақ оларға материалдарды ғылыми лингвистикалық сараптамаға уәкілетті ұйымның әзірлеушісі (әзірлеуші органы) электрондық құжат айналымы арқылы және қағаз жеткізгіштерде жібереді. Бұл ретте электрондық нұсқалар қағаз жеткізгіштегі құжаттармен бірдей болуы және бір мезгілде ұсынылуы тиіс.
Ескерту. 69-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi); ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
70. Заң жобасына ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу үшін әзірлеуші орган уәкілетті ұйымға электрондық құжат айналымы арқылы:
1) әзірлеуші органның ресми бланкісіндегі ілеспе хатты;
2) қазақ және орыс тілдеріндегі заң жобасын;
3) келісу парағының (pdf. форматында) көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
71. Халықаралық шартқа немесе халықаралық шарттың жобасына бастапқы ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу үшін әзірлеуші орган электрондық құжат айналымы арқылы уәкілетті ұйымға:
1) әзірлеуші органның ресми бланкісіндегі ілеспе хатты;
2) қазақ және орыс тілдеріндегі халықаралық шарт немесе халықаралық шарттың жобасы не әзірлеуші органның лауазымды адамы куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы қоса берілген, қол қою тілдеріндегі халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Сыртқы істер министрлігі) куәландырған мәтінін;

3) копию заключения юридической экспертизы Министерства юстиции.
72. Для проведения научной лингвистической экспертизы проектов законов, инициированных депутатами Курултая и Қазақстан Халық Кеңесі, посредством электронного документооборота Министерству юстиции и (или) уполномоченной организации направляется:
1) сопроводительное письмо на официальном бланке;
2) проект закона на казахском и русском языках.
Сноска. Пункт 72 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
73. Министерство юстиции после получения проектов законов, инициированных депутатами Курултая и Қазақстан Халық Кеңесі, направляет их в уполномоченную организацию для проведения научной лингвистической экспертизы посредством электронного документооборота.
При этом срок проведения научной лингвистической экспертизы исчисляется с момента поступления проекта закона в уполномоченную организацию.
Сноска. Пункт 73 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 12.07.2026).
74. Для проведения повторной, дополнительной научной лингвистической экспертизы международного договора или проекта международного договора орган-разработчик представляет:
1) сопроводительное письмо на официальном бланке органа-разработчика с указанием необходимости проведения повторной научной лингвистической экспертизы после проработки в структурных подразделениях Аппарата Правительства и Администрации Президента;
2) международный договор или проект международного договора на казахском и русском языках;
3) копию материалов по международному договору или проекту международного договора после его проработки в структурных подразделениях Аппарата Правительства и Администрации Президента.
75. По запросу уполномоченной организации органом-разработчиком могут предоставляться иные материалы, касающиеся вопросов, затронутых в международном договоре или проекте международного договора.
76. В случае представления уполномоченной организации неполного перечня материалов для научной лингвистической экспертизы перечисленных в пунктах 70, 71, 72, 74 настоящих Правил, орган-разработчик в течение 3 (трех) рабочих дней вправе направить недостающие материалы в рабочем порядке в случае наличия соответствующего поручения.
При этом в случае непредставления органом-разработчиком полного перечня материалов научной лингвистической экспертизы в течение указанного срока уполномоченная организация отказывает в проведении научной лингвистической экспертизы.

3) Әділет министрлігінің заң сараптамасы қорытындысының көшірмесін ұсынады.
72. Құрылтай депутаттарының және Қазақстан Халық Кеңесінің бастама жасаған заңдардың жобаларына ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу үшін Әділет министрлігіне және (немесе) уәкілетті ұйымға электрондық құжат айналымы арқылы:
1) ресми бланкідегі ілеспе хат;
2) қазақ және орыс тілдеріндегі заң жобасы жіберіледі.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
73. Әділет министрлігі Құрылтай депутаттары және Қазақстан Халық Кеңесі бастама жасаған заң жобаларын алғаннан кейін оларды ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу үшін электрондық құжат айналымы арқылы уәкілетті ұйымға жібереді.
Бұл ретте ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу мерзімі заң жобасы уәкілетті ұйымға келіп түскен кезден бастап есептеледі.
Ескерту. 73-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
74. Халықаралық шартқа немесе халықаралық шарттың жобасына қайталама, қосымша ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу үшін әзірлеуші орган мыналарды:
1) Үкімет Аппараты мен Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде пысықталғаннан кейін қайталама ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу қажеттігі көрсетілген әзірлеуші органның ресми бланкісіндегі ілеспе хатты;
2) қазақ және орыс тілдеріндегі халықаралық шартты немесе халықаралық шарттың жобасын;
3) Үкімет Аппараты мен Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде пысықталғаннан кейін халықаралық шарт немесе халықаралық шарттың жобасы бойынша материалдардың көшірмесін береді.
75. Уәкілетті ұйымның сұрау салуы бойынша әзірлеуші орган халықаралық шартта немесе халықаралық шарттың жобасында қозғалған мәселелерге қатысты өзге де материалдарды беруі мүмкін.
76. Әзірлеуші орган уәкілетті ұйымға осы Қағидалардың 70, 71, 72, 74 тармақтарында көрсетілген ғылыми лингвистикалық сараптама материалдарының толық тізбесін ұсынбаған жағдайда, жетіспейтін құжаттарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті тапсырма болған жағдайда жұмыс тәртібімен жолдауға құқылы.
Бұл ретте әзірлеуші орган көрсетілген мерзім ішінде ғылыми лингвистикалық сараптама материалдарының толық тізбесін ұсынбаған жағдайда уәкілетті ұйым ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізуден бас тартады.

77. Условия проведения научной лингвистической экспертизы определяются гражданско-правовым договором, заключенным между Министерством юстиции и уполномоченной организацией (далее – договор).
78. Научная лингвистическая экспертиза включает следующие этапы:
1) принятие уполномоченной организацией материалов проекта закона посредством электронного документооборота, международного договора или проекта международного договора на бумажных носителях и в электронном виде посредством электронного документооборота;
2) проведение научной лингвистической экспертизы проекта закона, международного договора или проекта международного договора;
3) подготовка заключения научной лингвистической экспертизы;
4) направление заключения научной лингвистической экспертизы разработчику (органу-разработчику) посредством электронного документооборота;
5) выдача заключения научной лингвистической экспертизы и материалов к нему.
Сноска. Пункт 78 с изменением, внесенным совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
79. Ответственность за соответствие текстов проектов законов, международных договоров или проектов международных договоров на казахском и русском языках несет разработчик (орган-разработчик).
80. Научная лингвистическая экспертиза должна проводиться в сроки, не превышающие 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня представления уполномоченной организации проекта закона, международного договора или проекта международного договора и материалов к ним.
Научная лингвистическая экспертиза по проектам законов, а также проектам временных постановлений Правительства, имеющих силу Закона, разработанным в соответствии с пунктом 15 статьи 17-1 Закона "О правовых актах", должна проводиться в сроки, не превышающие 3 (три) календарных дня со дня представления уполномоченной организации проекта закона и материалов к ним.
При этом по проектам международных договоров о займах первоначальная научная лингвистическая экспертиза должна проводиться в сроки, не превышающие 10 (десять) календарных дней.
81. Срок проведения повторной, дополнительной научной лингвистической экспертизы международного договора или проекта международного договора не должен превышать 5 (пять) рабочих дней со следующего рабочего дня их представления разработчиком (органом-разработчиком).
82. Эксперт научной лингвистической экспертизы должен иметь высшее филологическое и (или) юридическое образование, или опыт работы в сферах права и (или) международного права, и (или) филологии, и (или) переводческого дела (юрист, переводчик) и (или) ученую степень в сферах филологии и (или) юриспруденции, и (или) международного права.

77. Ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу талаптары Әділет министрлігі мен уәкілетті ұйым арасында жасалған азаматтық-құқықтық шартта (бұдан әрі – шарт) айқындалады.
78. Ғылыми лингвистикалық сараптама мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) уәкілетті ұйымның заң жобасын электрондық жеткізгіштерде, халықаралық шарттың немесе халықаралық шарт жобасының материалдарын қағаз жеткізгіштерде және электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы қабылдауы;
2) заң жобасына, халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу;
3) ғылыми лингвистикалық сараптаманың қорытындысын дайындау;
4) ғылыми лингвистикалық сараптаманың қорытындысын электрондық құжат айналымы арқылы әзірлеушіге (әзірлеуші органға) жіберу;
5) ғылыми лингвистикалық сараптаманың қорытындысын және оның материалдарын беру.
Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
79. Заң жобаларының, халықаралық шарттардың немесе халықаралық шарттар жобаларының қазақ және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің сәйкес келуіне әзірлеуші (әзірлеуші орган) жауапты болады.
80. Ғылыми лингвистикалық сараптама уәкілетті ұйым заң жобасын, халықаралық шартты немесе халықаралық шарт жобасын және оларға материалдарды ұсынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізілуге тиіс.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-1-бабының 15-тармағына сәйкес әзірленген заңдардың жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары бойынша ғылыми лингвистикалық сараптама уәкілетті ұйым заң жобасын және оларға материалдарды ұсынған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен аспайтын мерзімде жүргізілуге тиіс.
Бұл ретте қарыздар туралы халықаралық шарттардың жобалары бойынша бастапқы ғылыми лингвистикалық сараптама күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде жүргізілуге тиіс.
81. Халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына қайталама, қосымша ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу мерзімі әзірлеуші (әзірлеуші орган) оларды ұсынған келесі жұмыс күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
82. Ғылыми лингвистикалық сараптама сарапшысының жоғары филологиялық және (немесе) заңгерлік білімі немесе құқық және (немесе) халықаралық құқық және (немесе) филология және (немесе) аударма ісі (заңгер, аудармашы) салаларындағы жұмыс тәжірибесі және (немесе) филология және (немесе) құқықтану және (немесе) халықаралық құқық салаларындағы ғылыми дәрежесі болуға тиіс.

83. По результатам проведенной научной лингвистической экспертизы проекта закона, международного договора или проекта международного договора составляется заключение научной лингвистической экспертизы, которое должно содержать мотивированные, научно обоснованные, объективные и полные выводы уполномоченной организации по предмету научной лингвистической экспертизы.
В случае, если у разработчика (органа-разработчика) проекта возникают вопросы в отношении заключения научной лингвистической экспертизы, он может обратиться к уполномоченной организации за соответствующими пояснениями. Уполномоченная организация предоставляет такие пояснения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления обращения.
Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
84. В заключении научной лингвистической экспертизы проекта закона, международного договора или проекта международного договора должны быть указаны следующие данные:
1) основание научной лингвистической экспертизы;
2) цель проведения научной лингвистической экспертизы;
3) методические основания проведения научной лингвистической экспертизы;
4) результаты проведения научной лингвистической экспертизы;
5) вывод.
85. Заключение научной лингвистической экспертизы проекта закона, международного договора или проекта международного договора подготавливается на казахском и русском языках на официальном бланке уполномоченной организации, подписывается ее руководителем либо лицом, его замещающим, и экспертами, проводившими научную лингвистическую экспертизу, и заверяется печатью уполномоченной организации.
86. Заключение научной лингвистической экспертизы по международным договорам или проектам международных договоров носит рекомендательный характер, а по проектам законов, инициированных Правительством, носит обязательный характер.
Сноска. Пункт 86 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
Глава 5. Порядок проведения научной экономической экспертизы проектов законов
87. Научная экономическая экспертиза проводится на следующих стадиях разработки проекта закона:
1) при размещении проекта закона на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;

83. Заң жобасына, халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына жүргізілген ғылыми лингвистикалық сараптаманың нәтижелері бойынша ғылыми лингвистикалық сараптаманың қорытындысы жасалады, онда уәкілетті ұйымның ғылыми лингвистикалық сараптаманың нысанасы бойынша дәлелді, ғылыми негізделген, объективті және толық тұжырымдары қамтылуға тиіс.
Егер жобаны әзірлеушіде (әзірлеуші органда) ғылыми лингвистикалық сараптаманың қорытындысына қатысты сұрақтар туындаса, ол тиісті түсініктемелер алу үшін уәкілетті ұйымға жүгіне алады. Уәкілетті ұйым осындай түсіндірмелерді өтініш келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
84. Заң жобасына, халықаралық шартқа немесе халықаралық шарт жобасына ғылыми лингвистикалық сараптама қорытындысында мынадай деректер:
1) ғылыми лингвистикалық сараптаманың негізі;
2) ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу мақсаты;
3) ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізудің әдістемелік негіздері;
4) ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу нәтижелері;
5) қорытынды көрсетілуге тиіс.
85. Ғылыми лингвистикалық сараптама қорытындысы заң жобасы бойынша қазақ тілінде, халықаралық шарт немесе халықаралық шарт жобасы бойынша қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті ұйымның ресми бланкісінде дайындалады, оған оның басшысы не оны алмастыратын адам, ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізген сарапшылар қол қояды және уәкілетті ұйымның мөрімен расталады.
86. Халықаралық шарттар немесе олардың жобалары бойынша ғылыми лингвистикалық сараптама қорытындысы ұсынымдық сипатта, ал Үкімет бастама жасаған заң жобалары бойынша міндетті сипатта болады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
5-тарау. Заңдардың жобаларына ғылыми экономикалық сараптама жүргізу тәртібі
87. Ғылыми экономикалық сараптама заң жобасын әзірлеудің мынадай сатыларында:
1) заң жобасын ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына орналастырған кезде;

94. Повторная научная экономическая экспертиза проводится в сроки, не превышающие 5 (пять) рабочих дней со дня представления научной организации или эксперту проекта закона и материалов к нему.
95. В заключении научной экономической экспертизы проекта закона необходимо указать:
1) общие положения:
разработчика;
организацию и (или) лицо, привлеченное организацией, проводившее научную экспертизу;
общую характеристику проекта закона;
наименование проекта закона;
назначение проекта закона;
структуру проекта закона;
новизну проекта закона;
2) описание проблемных вопросов, на решение которых направлен проект закона;
3) описание всех известных и эффективных способов, механизмов, подходов к разрешению проблемных вопросов, на решение которых направлено принятие проекта закона, в том числе применявшихся на разных исторических этапах, международной практике;
4) анализ предлагаемых проектом закона способов, механизмов, подходов к разрешению поставленных проблемных вопросов, возможных последствий от принятия тех или иных способов разрешения проблемных ситуаций, в том числе оценку влияния положений проекта на макроэкономическую эффективность, социальное развитие, развитие предпринимательства, экономическую безопасность отрасли и (или) страны;
5) общий вывод.
96. Финансирование проведения научной экспертизы осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
97. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
Глава 6. Порядок проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов, а также отбора научных экспертов
Сноска. Заголовок главы 6 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
98. Научная антикоррупционная экспертиза проектов нормативных правовых актов проводится с целью:
1) выявления в проекте нормативного правового акта норм, способствующих совершению коррупционных правонарушений (далее – коррупциогенные нормы);
2) разработки рекомендаций, направленных на устранение выявленных коррупциогенных норм.
99. Научная антикоррупционная экспертиза проводится по проектам законов, вносимых на рассмотрение Курултая, за исключением случаев внесения проектов законов в порядке законодательной инициативы Президента, когда научная антикоррупционная экспертиза может не проводиться, и проектам иных нормативных правовых актов, за исключением указанных в пункте 100 настоящих Правил.

94. Қайталама ғылыми экономикалық сараптама заң жобасы және оның материалдары ғылыми ұйымға немесе сарапшыға ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізілуге тиіс.
95. Заң жобасының ғылыми экономикалық сараптамасының қорытындысында мыналарды көрсету қажет:
1) жалпы ережелер:
әзiрлеушi;
ғылыми сараптаманы жүргiзген ұйым арқылы тартылған ұйым және (немесе) тұлға;
заң жобасының жалпы сипаттамасы;
заң жобасының атауы;
заң жобасының межелі мақсаты;
заң жобасының құрылымы;
заң жобасының жаңалығы;
2) заң жобасы шешуге бағытталған проблемалық мәселелердi сипаттау;
3) заң жобасын қабылдау оларды шешуге бағытталған проблемалық мәселелердiң шешiмін табудың барлық белгiлi және тиiмдi, оның iшiнде әртүрлi тарихи кезеңдерде, халықаралық практикада қолданылған тәсiлдерiн, тетіктерін, жолдарын сипаттау;
4) алға қойылған проблемалық мәселелердiң шешімін табудың заң жобасында ұсынылатын тәсiлдерiн, тетіктерін, жолдарын, проблемалық жағдайларды шешудiң қандай да бiр тәсiлдерiн қабылдаудың ықтимаал салдарын талдау, оның iшiнде жоба ережелерiнiң макроэкономикалық тиiмдiлiкке, әлеуметтiк дамуға, кәсiпкерлiктiң дамуына, саланың және (немесе) елдiң экономикалық қауiпсiздiгiне ықпал етуiн бағалау;
5) жалпы тұжырым.
96. Ғылыми сараптама жүргізуді қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
97. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
6-тарау. Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
98. Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама:
1) нормативтік құқықтық актінің жобасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін нормаларды (бұдан әрі – сыбайлас жемқорлыққа бейім нормалар) анықтау;
2) анықталған сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларды жоюға бағытталған ұсынымдарды әзірлеу мақсатында жүргізіледі.
99. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама Президенттің заңнамалық бастамасы тәртібімен заң жобаларын енгізу жағдайларын қоспағанда, Құрылтайдың қарауына енгізілетін заңдардың жобалары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізілмеуі мүмкін жағдайларды және осы Қағидалардың 100-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша жүргізіледі.

Сноска. Пункт 99 – в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
100. Требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы не распространяется на проекты:
нормативных правовых указов Президента;
нормативных правовых актов Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан;
нормативных постановлений Курултая;
нормативных постановлений Конституционного Суда Республики Казахстан;
нормативных постановлений Верховного Суда Республики Казахстан;
нормативных правовых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
постановлений Правительства, предусматривающих внесение проектов законов на рассмотрение Курултая и проектов указов Президента на рассмотрение Президента;
нормативных правовых решений маслихатов, нормативных правовых постановлений акиматов, нормативных правовых решений акимов и нормативных правовых постановлений ревизионных комиссий;
нормативных правовых актов по признанию утратившими силу нормативных правовых актов;
нормативных правовых актов, предусматривающих принятие решений об установлении (отмене) карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, установлении (снятии) карантина и (или) ограничительных мероприятий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, а также объявление чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
нормативных правовых актов об образовании, упразднении и преобразовании административно-территориальных единиц, установлении и изменении их границ и подчиненности, их наименовании и переименовании, а также уточнении и изменении транскрипции их наименований;
нормативных правовых актов об утверждении государственного списка памятников истории и культуры республиканского и местного значения;
нормативных правовых актов об утверждении бюджетов всех уровней, Единой бюджетной классификации и Таблицы распределения поступлений;
нормативных правовых актов о гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан;
нормативных правовых актов об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами столицы, городов республиканского значения;
нормативных правовых актов об утверждении предельных тарифов, цен, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
нормативных правовых актов об утверждении квалификационных требований к административным государственным должностям;
нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, а также имеющих пометки "Для служебного пользования", "Без опубликования в печати", "Не для печати";
нормативных правовых актов, регулирующих порядок взаимодействия уполномоченных органов с другими государственными органами и не распространяющиеся на третьих лиц;
нормативных правовых актов, не содержащих дополнительных норм права, разработанных на основании типовых и схожих нормативных правовых актов или направленных на буквальное приведение в соответствие с вышестоящим нормативным правовым актом (основные понятия, юридическая техника и прочее).

Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
100. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап жобаларға қолданылмайды:
Президенттің нормативтік құқықтық жарлықтары;
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының нормативтік құқықтық актілерін;
Құрылтайдың нормативтік қаулылары;
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының нормативтік қаулыларын;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларын;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының нормативтік құқықтық қаулылары;
Құрылтайдың қарауына заң жобаларын және Президенттің қарауына Президент жарлықтарының жобаларын енгізуді көздейтін Үкімет қаулыларының;
мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдерін, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулыларын, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдерін және тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулыларын;
нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің;
тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу (жою) туралы шешімдер қабылдауды, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда карантинді және (немесе) шектеу іс-шараларын белгілеуді (алып тастауды), сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай жариялауды көздейтін нормативтік құқықтық актілерді;
әкімшілік-аумақтық бірліктерді құру, тарату және қайта құру, олардың шекаралары мен бағыныстылығын белгілеу және өзгерту, олардың атаулары мен атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту туралы нормативтік құқықтық актілер;
республикалық және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілер;
барлық деңгейдегі бюджеттерді бекіту туралы нормативтік құқықтық актілер, Бірыңғай бюджеттік сыныптама және Түсімдерді бөлу кестесі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт туралы нормативтік құқықтық актілерді;
республикалық және облыстық бюджеттер, астана, Республикалық маңызы бар қалалар бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы нормативтік құқықтық актілер;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекті тарифтерді, бағаларды бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді;
мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актілер;
мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын, сондай-ақ "қызметтік пайдалану үшін", "Баспасөзде жарияланбай", "баспа үшін емес" деген белгілері бар нормативтік құқықтық актілерді;
уәкілетті органдардың басқа мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін реттейтін және үшінші тұлғаларға қолданылмайтын нормативтік құқықтық актілер;
үлгілік және ұқсас нормативтік құқықтық актілер негізінде әзірленген немесе жоғары тұрған нормативтік құқықтық актіге (негізгі ұғымдар, заң техникасы және т.б.) тура сәйкестендіруге бағытталған қосымша құқық нормаларын қамтымайтын нормативтік құқықтық актілер.

Сноска. Пункт 100 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026); с изменениями, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
101. Организация проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов возлагается на организатора.
102. Финансирование проведения научной антикоррупционной экспертизы осуществляется за счет республиканского бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Оплата заключений по проектам нормативных правовых актов, направленных на научную антикоррупционную экспертизу после 20 декабря текущего года обеспечивается за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.
Сноска. Пункт 102 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
Глава 7. Субъекты, осуществляющие научную антикоррупционную экспертизу
103. Научная антикоррупционная экспертиза проводится экспертами, включенными в реестр экспертов, формируемый организатором.
104. Координация проведения научной антикоррупционной экспертизы возлагается на уполномоченную организацию.
Сноска. Пункт 104 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
105. Уполномоченная организация на конкурсной основе привлекает экспертов для проведения научной антикоррупционной экспертизы, направляет их кандидатуры организатору для включения в реестр экспертов, а также обеспечивает взаимодействие разработчиков проектов нормативных правовых актов и экспертов в ходе проведения научной антикоррупционной экспертизы.
Порядок проведения конкурсного отбора экспертов утверждается организатором.
Сноска. Пункт 105 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
106. Эксперт должен соответствовать следующим требованиям:
1) наличие высшего образования;

Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгерістер енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
101. Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді ұйымдастыру ұйымдастырушыға жүктеледі.
102. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Ағымдағы жылдың 20 желтоқсанынан кейін сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамаға бағытталған нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытындыларға ақы төлеу келесі жылы бөлінетін республикалық бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
7-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы жүзеге асыратын субъектілер
103. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы ұйымдастырушы қалыптастыратын сарапшылар тізіліміне қосылған сарапшылар жүргізеді.
104. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді үйлестіру уәкілетті ұйымға жүктеледі.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
105. Уәкілетті ұйым конкурстық негізде сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін сарапшыларды тартады, олардың кандидатураларын сарапшылар тізіліміне енгізу үшін ұйымдастырушыға жібереді, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу барысында нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеушілер мен сарапшылардың өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді.
Сарапшыларды конкурстық іріктеуді өткізу тәртібін ұйымдастырушы бекітеді.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
106. Сарапшы келесі талаптарға сай болуы керек:
1) жоғары білімнің болуы;

2) опыт работы не менее 5 (пяти) лет в той отрасли деятельности, по которой предполагает выступить в качестве эксперта, либо не менее 3 (трех) лет в случае наличия ученой степени / степени кандидата наук, доктора наук, доктора PhD или доктора по профилю в той отрасли деятельности, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
3) отсутствие непогашенной или неснятой судимости;
4) отсутствие административного взыскания за совершение административного коррупционного правонарушения в течение последних 3 лет;
5) отсутствие увольнения за дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу;
6) отсутствие судимости за коррупционное преступление.
Сноска. Пункт 106 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026); с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава 8. Порядок исключения экспертов из реестра
Сноска. Глава 8 исключена совместным приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
Глава 9. Порядок и сроки проведения научной антикоррупционной экспертизы
109. Условия проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов определяются гражданско-правовым договором, заключенным между организатором и уполномоченной организацией, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Сноска. Пункт 109 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
110. Права и обязанности эксперта, осуществляющего научную антикоррупционную экспертизу, условия оплаты услуг эксперта, основания для расторжения договорных отношений определяются договором на проведение научной антикоррупционной экспертизы, заключенным между уполномоченной организацией и экспертом, в соответствии с законодательством Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Типовой договор).
Уполномоченная организация вправе расторгнуть с экспертом договор на проведение научной антикоррупционной экспертизы по основаниям, предусмотренным данным договором.

2) сарапшы ретінде әрекет етуді көздейтін қызмет саласында кемінде 5 (бес) жыл немесе ғылым кандидаты, ғылым докторы, PhD докторы немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі / дәрежесі болған жағдайда, ол бойынша сарапшы ретінде әрекет етуді көздейтін қызмет саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі сарапшы;
3) өтелмеген немесе алынбаған соттылықтың болмауы;
4) соңғы 3 жыл ішінде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жазаның болмауы;
5) мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық үшін жұмыстан шығарудың болмауы;
6) сыбайлас жемқорлық қылмысы үшін соттылықтың болмауы.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
8-тарау. Сарапшыларды тізілімнен шығару тәртібі
Ескерту. 8-тарау алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
9-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама түрлері
109. Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу шарттары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұйымдастырушы мен Уәкілетті ұйым арасында жасалған азаматтық-құқықтық шартта айқындалады.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
110. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманы жүзеге асыратын сарапшының құқықтары мен міндеттері, сарапшының қызметтеріне ақы төлеу шарттары, шарттық қатынастарды бұзу үшін негіздер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Уәкілетті ұйым мен сарапшы арасында жасалған сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге арналған шартта (бұдан әрі-үлгілік шарт) айқындалады.
Уәкілетті ұйым сарапшымен осы Шартта көзделген негіздер бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге арналған Шартты бұзуға құқылы.

Сноска. Пункт 110 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
111. Не допускается вмешательство в деятельность эксперта при проведении научной антикоррупционной экспертизы.
112. При проведении научной антикоррупционной экспертизы могут применяться подходы с элементами цифровых решений, основанные на использовании больших объемов информации и алгоритмов для обработки и анализа данных, позволяющие проводить более точный анализ данных и выявлять скрытые коррупционные связи.
113. Научная антикоррупционная экспертиза проекта нормативного правового акта проводится в период публичного обсуждения проекта нормативного правового акта на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 113 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
114. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
115. По проектам нормативных правовых актов может проводиться повторная научная антикоррупционная экспертиза.
Повторная научная антикоррупционная экспертиза проводится в случае внесения концептуальных изменений и дополнений в проект нормативного правового акта:
1) по замечаниям и предложениям Администрации Президента и (или) Аппарата Правительства;
2) подлежащего государственной регистрации в органах юстиции, по замечаниям и предложениям органов юстиции.
Сноска. Пункт 115 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
116. Повторная научная антикоррупционная экспертиза проводится в срок, не превышающий 5 рабочих дней со дня размещения на интернет-портале открытых нормативных правовых актов проекта нормативного правового акта и материалов к нему.
Повторная научная антикоррупционная экспертиза проводится экспертом или группой экспертов, проводивших первоначальную научную антикоррупционную экспертизу проекта нормативного правового акта.

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
111. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу кезінде сарапшының қызметіне араласуға жол берілмейді.
112. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу кезінде деректерді дәлірек талдауға және жасырын сыбайлас жемқорлық байланыстарын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді өңдеу және талдау үшін үлкен көлемдегі ақпарат пен алгоритмдерді пайдалануға негізделген цифрлық шешімдер элементтері бар тәсілдер қолданылуы мүмкін.
113. Нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама нормативтік құқықтық актінің жобасын ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында қоғамдық талқылау кезеңінде жүргізіледі.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
114. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
115. Нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы Қайта ғылыми сараптама жүргізілуі мүмкін.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы Қайта ғылыми сараптама нормативтік құқықтық актінің жобасына тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда жүргізіледі:
1) Президент Әкімшілігінің және (немесе) Үкімет Аппаратының ескертулері мен ұсыныстары бойынша;
2) әділет органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын, әділет органдарының ескертулері мен ұсыныстары бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
116. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қайталама ғылыми сараптама нормативтік құқықтық актінің жобасы және оған материалдар интернет-порталда орналастырылған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қайталама ғылыми сараптаманы нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы бастапқы ғылыми сараптаманы жүргізген сарапшы немесе сарапшылар тобы жүргізеді.

Сноска. Пункт 116 с изменением, внесенным совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
117. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
118. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
119. Исключен совместным приказом Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
120. Уполномоченная организация определяет эксперта или группу экспертов для проведения научной антикоррупционной экспертизы данного проекта нормативного правового акта. При этом, уполномоченная организация не привлекает к проведению научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта эксперта, принимавшего непосредственное участие в подготовке данного проекта.
Сноска. Пункт 120 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
121. Проект нормативного правового акта и прилагаемые к нему материалы направляются уполномоченной организацией эксперту или группе экспертов.
Эксперт в срок, установленный уполномоченной организацией, направляет в уполномоченную организацию уведомление о принятии в работу представленного проекта нормативного правового акта либо о самоотводе с указанием причин своего отказа.
Сноска. Пункт 121 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).

Ескерту. 116-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
117. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
118. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
119. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
120. Уәкілетті ұйым осы нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін сарапшыны немесе сарапшылар тобын айқындайды. Бұл ретте, уәкілетті ұйым осы жобаны дайындауға тікелей қатысқан сарапшыны нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге тартпайды.
"Қызмет бабында пайдалану үшін", "Баспасөзде жарияланбайды", "Баспасөзге арналмаған" деген белгілері бар материалдарды жариялау жүргізілмейді.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
121. Нормативтік құқықтық актінің жобасын және оған қоса берілетін материалдарды Уәкілетті ұйым сарапшыға немесе сарапшылар тобына жібереді.
Сарапшы Уәкілетті ұйым белгілеген мерзімде уәкілетті ұйымға нормативтік құқықтық актінің ұсынылған жобасының жұмысқа қабылданғаны туралы не өзінен бас тарту себептерін көрсете отырып, өздігінен бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.

122. Эксперт, давший согласие на проведение научной антикоррупционной экспертизы, не позднее срока, установленного уполномоченной организацией, подготавливает заключение научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта и направляет его в уполномоченную организацию для согласования.
Сноска. Пункт 122 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
123. Уполномоченная организация осуществляет проверку заключения в части орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности, и при необходимости решает вопрос о доработке экспертом или группой экспертов подготовленного заключения научной антикоррупционной экспертизы.
В случае несогласия эксперта или группы экспертов с замечаниями и предложениями уполномоченной организации, уполномоченная организация вправе направить проект нормативного правового акта для проведения научной антикоррупционной экспертизы другому эксперту.
Эксперт или группа экспертов несут ответственность за обоснованность подготовленных ими рекомендаций по устранению коррупциогенных норм проекта нормативного правового акта, содержащихся в заключении научной антикоррупционной экспертизы.
Если уполномоченная организация не соглашается с рекомендациями эксперта или группы экспертов, он вправе выразить особое мнение по соответствующему проекту нормативного правового акта и приложить его к заключению эксперта или группы экспертов.
Сноска. Пункт 123 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
124. Заключение научной антикоррупционной экспертизы должно содержать мотивированные, научно обоснованные, полные и объективные выводы по предмету научной антикоррупционной экспертизы.
В случае несогласия одного из экспертов с выводами, изложенными в заключении научной антикоррупционной экспертизы группы экспертов, соответствующий эксперт вправе изложить особое мнение и приложить его к заключению группы экспертов.
Предложения и замечания каждого эксперта в итоговом заключении экспертизы обозначаются с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии).
125. Заключение научной антикоррупционной экспертизы содержит следующие разделы:
1) общие положения, которые включают данные эксперта, разработчика, предмет и цели научной антикоррупционной экспертизы, наименование проекта нормативного правового акта, его назначение и структура.

122. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге келісім берген сарапшы Уәкілетті ұйым белгілеген мерзімнен кешіктірмей нормативтік құқықтық акт жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасының қорытындысын дайындайды және оны келісу үшін уәкілетті ұйымға жібереді.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
123. Уәкілетті ұйым орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық бөлігінде қорытындыны тексеруді жүзеге асырады және қажет болған жағдайда сарапшының немесе сарапшылар тобының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың дайындалған қорытындысын пысықтауы туралы мәселені шешеді.
Сарапшы немесе сарапшылар тобы Уәкілетті ұйымның ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда, Уәкілетті ұйым сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін нормативтік құқықтық актінің жобасын басқа сарапшыға жіберуге құқылы.
Сарапшы немесе сарапшылар тобы сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысында қамтылған нормативтік құқықтық акт жобасының сыбайлас жемқорлық нормаларын жою бойынша өздері дайындаған ұсынымдардың негізділігіне жауапты болады.
Егер Уәкілетті ұйым сарапшының немесе сарапшылар тобының ұсынымдарымен келіспесе, ол нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасы бойынша ерекше пікір білдіруге және оны сарапшының немесе сарапшылар тобының қорытындысына қоса беруге құқылы.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
124. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысында сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың мәні бойынша дәлелді, ғылыми негізделген, толық және объективті тұжырымдар жазылуға тиіс.
Сарапшылардың біреуі сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысында жазылған тұжырымдармен келіспеген жағдайда тиісті сарапшы ерекше пікір білдіруге және оны сарапшылар тобының қорытындысына қоса беруге құқылы.
Әр сарапшының ұсыныстары мен ескертулері сараптаманың жиынтық қорытындысында тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіле отырып белгіленеді.
125. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) сарапшының, әзірлеушінің деректері, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың мәні мен мақсаттары, нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, оның мақсаты мен құрылымы қамтылатын жалпы ережелер;

2) описание проблемных вопросов, на решение которых направлен проект нормативного правового акта;
3) описание выявленных коррупциогенных норм;
4) оценка последствий принятия нормы проекта нормативного правового акта в части возможности совершения коррупционных правонарушений;
5) предложения по устранению выявленных коррупциогенных норм, в том числе рекомендаций в форме норм права, препятствующих совершению коррупционных правонарушений.
126. Выводы научной антикоррупционной экспертизы носят рекомендательный характер.
127. Заключение научной антикоррупционной экспертизы на казахском и русском языках с указанием данных эксперта или группы экспертов, подготовивших его, размещается на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 127 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
128. Разработчик рассматривает заключение научной антикоррупционной экспертизы и принимает одно из следующих действий:
1) в случае согласия с рекомендациями заключения научной антикоррупционной экспертизы, вносит соответствующие изменения и (или) дополнения в проект нормативного правового акта. При этом, не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения, размещает соответствующую информацию на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
2) в случае, если заключение научной антикоррупционной экспертизы содержит рекомендации, не относящиеся к компетенции разработчика, то разработчик в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления заключения направляет их с проектом нормативного правового акта государственным органам, в компетенцию которых входит рассмотрение вопросов, затрагиваемых в экспертном заключении, для проработки и предоставления соответствующей информации.
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения научной антикоррупционной экспертизы и проекта нормативного правового акта от разработчика, государственные органы, в компетенцию которых входит рассмотрение вопросов, затрагиваемых в экспертном заключении, обязаны рассмотреть данные рекомендации и представить соответствующую информацию разработчику. Разработчик не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты получения информации от государственных органов, размещает ее на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;

2) нормативтік құқықтық актінің жобасы шешуге бағытталған проблемалық мәселелердің сипаттамасы;
3) анықталған сыбайлас жемқорлыққа бейім нормалардың сипаттамасы;
4) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың жасалуы ықтималдығы бөлігінде нормативтік құқықтық акт жобасының нормаларын қабылдау салдарын бағалау;
5) анықталған сыбайлас жемқорлыққа бейім нормаларды жою бойынша ұсыныстар, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға кедергі келтіретін құқық нормалары нысанындағы ұсынымдар.
126. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындылары ұсынымдық сипатта болады.
127. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы оны дайындаған сарапшының немесе сарапшылар тобының деректері көрсетіле отырып, қазақ және орыс тілдерінде ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылады.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
128. Әзірлеуші сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын қарайды және мынадай әрекеттердің бірін қабылдайды:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама қорытындысының ұсынымдарымен келіскен жағдайда нормативтік құқықтық актінің жобасына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді. Бұл ретте, қорытындыны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті ақпаратты ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырады;
2) егер сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысында әзірлеушінің құзыретіне жатпайтын ұсынымдар қамтылған жағдайда, әзірлеуші қорытынды келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды құзыретіне сараптамалық қорытындыда қозғалатын мәселелерді қарау кіретін мемлекеттік органдарға тиісті ақпаратты пысықтау және ұсыну үшін нормативтік құқықтық актінің жобасымен бірге жібереді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын және әзірлеушіден нормативтік құқықтық актінің жобасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құзыретіне сараптамалық қорытындыда қозғалатын мәселелерді қарау кіретін мемлекеттік органдар осы ұсынымдарды қарауға және әзірлеушіге тиісті ақпаратты ұсынуға міндетті. Әзірлеуші мемлекеттік органдардан ақпарат алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей оны ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырады;

3) в случае несогласия с рекомендациями, разработчик не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения научной антикоррупционной экспертизы, размещает на интернет-портале открытых нормативных правовых актов позицию государственных органов с указанием обоснованных причин несогласия.
Сноска. Пункт 128 - в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
129. Уполномоченная организация проводит анализ размещенных позиций разработчиков с аргументированными обоснованиями причин непринятия рекомендаций и ежеквартально в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляет итоги проведенного анализа организатору.
Сноска. Пункт 129 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
130. При внесении проекта нормативного правового акта на рассмотрение Правительства, органов юстиции разработчик прикладывает к проекту нормативного правового акта заключение научной антикоррупционной экспертизы и позицию с аргументированными обоснованиями причин несогласия с рекомендациями экспертного заключения, размещенного на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 130 - в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 25.12.2024 № 1056, и.о. Министра национальной экономики РК от 26.12.2024 № 113 и Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 27.12.2024 № 277 (вводится в действие с 01.01.2025).
131. Эксперт или группа экспертов, подготовившие заключение научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта, сопровождают данный проект на всех стадиях до его принятия, независимо от согласия или несогласия разработчика с рекомендациями экспертов.
Эксперт на любой стадии разработки и принятия проекта нормативного правового акта обосновывает согласующему государственному органу или органу принятия нормативного правового акта результаты проведенной по нему научной антикоррупционной экспертизы.
При необходимости разработчик проводит консультационную встречу с экспертом или группой экспертов, подготовивших заключение научной антикоррупционной экспертизы к проекту нормативного правового акта.

3) ұсынымдармен келіспеген жағдайда, әзірлеуші сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей келіспеудің негізделген себептерін көрсете отырып, мемлекеттік органдардың ұстанымын ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырады.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
129. Уәкілетті ұйым ұсынымдарды қабылдамау себептерінің дәлелді негіздемелерімен әзірлеушілердің орналастырылған позицияларына талдау жүргізеді және тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде жүргізілген талдау қорытындыларын ұйымдастырушыға жібереді.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
130. Нормативтік құқықтық актінің жобасы Үкіметтің, әділет органдарының қарауына енгізілген кезде әзірлеуші нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын және сараптамалық қорытындының ұсынымдарымен келіспеу себептерінің дәлелді негіздемелері бар ұстанымын ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылады.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 25.12.2024 № 1056, ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.12.2024 № 113 және ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 27.12.2024 № 277 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрықтарымен.
131. Нормативтік құқықтық акт жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасының қорытындысын дайындаған сарапшы немесе сарапшылар тобы әзірлеушінің сарапшылардың ұсынымдарымен келісуіне немесе келіспеуіне қарамастан, аталған жоба қабылданғанға дейін оны барлық сатыларда сүйемелдейді.
Сарапшы нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеудің және қабылдаудың кез келген сатысында келісуші мемлекеттік органға немесе нормативтік құқықтық актіні қабылдайтын органға ол бойынша жүргізілген сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың нәтижелерін негіздейді.
Қажет болған кезде әзірлеуші нормативтік құқықтық актінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасының қорытындысын дайындаған сарапшымен немесе сарапшылар тобымен консультациялық кездесу өткізеді.

Глава 10. Конкурсный отбор экспертов для проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов
132. Конкурсный отбор экспертов для проведения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов (далее – конкурсный отбор) организуется и проводится уполномоченной организацией.
Сноска. Пункт 132 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
133. К участию в конкурсном отборе допускаются лица, соответствующие критериям, установленным пунктом 106 настоящих Правил.
134. Кандидатуры экспертов, прошедших конкурсный отбор, направляются организатору для включения в реестр экспертов по проведению научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов (далее – реестр экспертов).
135. Решением руководителя уполномоченной организации либо лицом, исполняющим его обязанности, формируется конкурсная комиссия для проведения конкурсного отбора, определяется секретарь конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 135 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
136. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, который рассматривает документы, поданные участниками конкурсного отбора, проводит тестирование и собеседование с кандидатами для включения в реестр экспертов, и осуществляет отбор экспертов.
137. Членами конкурсной комиссии являются председатель и другие члены конкурсной комиссии. Члены конкурсной комиссии участвуют в работе конкурсной комиссии без права замены.
Общее количество членов конкурсной комиссии составляет нечетное число, но не менее 5 (пяти) человек.
Сноска. Пункт 137 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
138. Состав конкурсной комиссии формируется из числа представителей координатора, организатора и общественных объединений (неправительственных организаций).
139. Секретарем конкурсной комиссии является сотрудник уполномоченной организации, который осуществляет организационное обеспечение работы конкурсной комиссии и не принимает участие в голосовании.
Сноска. Пункт 139 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).

10-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу тәртібі мен мерзімдері
132. Нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу үшін сарапшыларды конкурстық іріктеуді (бұдан әрі - конкурстық іріктеу) Уәкілетті ұйым ұйымдастырады және жүргізеді.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
133. Конкурстық іріктеуге қатысуға Қағидалардың 106-тармағымен белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін тұлғалар жіберіледі.
134. Конкурстық іріктеуден өткен сарапшылардың кандидатураларын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу жөніндегі сарапшылар тізіліміне (бұдан әрі – сарапшылар тізілімі) қосу үшін ұйымдастырушыға жіберіледі.
135. Уәкілетті ұйым басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның шешімімен конкурстық іріктеу өткізу үшін конкурстық комиссия қалыптастырылады, конкурстық комиссияның хатшысы айқындалады.
Ескерту. 135-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
136. Конкурстық комиссия ол конкурсқа қатысушылардың ұсынған құжаттарын қарап, тестілеуді жүргізетін және сарапшылар тізіліміне қосу үшін үміткерлермен әңгімелесу өткізетін және сарапшыларды іріктеуді жүзеге асыратын алқалық орган болып табылады.
137. Конкурстық комиссияның төрағасы және басқа да мүшелері Конкурстық комиссияның мүшелері болып табылады. Конкурстық комиссияның мүшелері Конкурстық комиссияның жұмысына ауыстыру құқығынсыз қатысады.
Конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, бірақ кемінде 5 (бес) адам.
Ескерту. 137-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
138. Конкурстық комиссияның құрамы үйлестірушінің, ұйымдастырушының және қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың) өкілдерінен құрылады.
139. Конкурстық комиссияның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын және дауыс беруге қатыспайтын уәкілетті ұйымның қызметкері конкурстық комиссияның хатшысы болып табылады.
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.

140. В состав конкурсной комиссии не может входить лицо, участвующее в конкурсном отборе.
141. Уполномоченная организация принимает исчерпывающие меры по предотвращению конфликта интересов.
Сноска. Пункт 141 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
142. Конкурсный отбор включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурсного отбора на интернет-ресурсе уполномоченной организации и организатора;
2) прием документов от лиц, изъявивших желание принять участие в конкурсном отборе;
3) рассмотрение конкурсной комиссией документов участников конкурсного отбора на соответствие критериям, указанным в пункте 106 настоящих Правил;
4) проведение тестирования кандидатов для включения в реестр экспертов;
5) письменный экзамен в виде подготовки заключения научной антикоррупционной экспертизы;
6) собеседование с кандидатами для включения в реестр экспертов.
Сноска. Пункт 142 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
143. Участниками конкурсного отбора являются лица, подавшие необходимые документы до указанной в объявлении даты окончания приема документов.
144. Кандидатами для включения в реестр экспертов (далее – кандидаты) являются участники конкурсного отбора, соответствующие критериям, указанным в пункте 106 настоящих Правил, и допущенные к последующим этапам конкурсного отбора.
145. Кандидаты допускаются к последующим этапам конкурсного отбора (проведение тестирования, собеседование) при условии прохождения предыдущих этапов конкурсного отбора.
146. Объявление о проведении конкурсного отбора включает следующие сведения:
1) наименование уполномоченной организации, проводящего конкурсный отбор, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) основные критерии к участникам конкурсного отбора в соответствии с пунктом 106 настоящих Правил;
3) срок приема документов, который исчисляется со следующего рабочего дня после последней публикации объявления о проведении конкурсного отбора;
4) перечень необходимых документов, указанных в пункте 147 настоящих Правил.

140. Конкурстық комиссияның құрамына конкурстық іріктеуге қатысушы тұлға кіре алмайды.
141. Уәкілетті ұйым мүдделер қақтығысын болғызбау жөнінде жан-жақты шаралар қабылдайды.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
142. Конкурстық іріктеу бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) конкурстық іріктеуді өткізу туралы хабарландыруды уәкілетті ұйымның және ұйымдастырушының интернет-ресурсында жариялау;
2) конкурстық іріктеуге қатысуға ниет білдірген тұлғалардан құжаттар қабылдау;
3) конкурстық комиссияның конкурстық іріктеуге қатысушылар құжаттарының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидаларының 106-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігін қарау;
4) сарапшылар тізіліміне қосу үшін үміткерлерге тестілеу өткізу;
5) сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын дайындау түріндегі жазбаша емтихан;
6) сарапшылар тізіліміне енгізу үшін үміткерлермен әңгімелесу.
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
143. Конкурстық іріктеуге қатысушылар хабарландыруда көрсетілген құжаттарды қабылдау аяқталатын күнге дейін қажетті құжаттарды берген тұлғалар болып табылады.
144. Сарапшылар тізіліміне қосу үшін үміткерлер (бұдан әрі – үміткерлер) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидаларының 110-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін және конкурстық іріктеудің келесі кезеңдеріне жіберілген конкурстық іріктеуге қатысушылар болып табылады.
145. Үміткерлер конкурстық іріктеудің алдыңғы кезеңдерінен өткен жағдайда, конкурстық іріктеудің келесі кезеңдеріне (тестілеу өткізу, әңгімелесу) жіберіледі.
146. Конкурстық іріктеуді өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген конкурстық іріктеу жүргізетін уәкілетті ұйымның атауы;
2) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидаларының 106-тармағына сәйкес конкурстық іріктеуге қатысушыларға қойылатын негізгі өлшемшарттар;
3) құжатты қабылдау конкурстық іріктеу өткізу туралы хабарландыруды соңғы жариялаған күнінен кейін келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі;
4) осы Қағидалардың 147-тармағында көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі.

Сноска. Пункт 146 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
147. Лица, изъявившие желание участвовать в конкурсном отборе, подают в структурное подразделение уполномоченной организации, ответственное за прием документов, следующие документы:
1) заявление на имя первого руководителя уполномоченной организации или лица, исполняющего его обязанности, в произвольной форме, с указанием номеров телефонов и адреса электронной почты;
2) копию документа, удостоверяющего личность (оригинал для сверки);
3) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) копии документов об образовании, а также документы, подтверждающие прохождение процедуры нострификации или признание в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями) (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
5) копию документа, подтверждающего ученую степень при наличии (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригиналов для сверки).
Сноска. Пункт 147 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
148. Участники конкурсного отбора представляют документы, перечисленные в пункте 147 настоящих Правил, в электронном виде на адрес электронной почты уполномоченной организации, указанный в объявлении, в течение 5 (пять) рабочих дней со следующего рабочего дня после последней публикации объявления о проведении конкурсного отбора.
Сноска. Пункт 148 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
149. Рассмотрение документов участников конкурсного отбора осуществляет конкурсная комиссия после окончания приема документов.
150. Конкурсная комиссия рассматривает представленные документы на соответствие критериям, указанным в пункте 106 настоящих Правил.
151. Конкурсная комиссия в течение 2 (два) рабочих дней после окончания срока приема документов принимает решение о допуске участников конкурсного отбора к последующим этапам конкурсного отбора либо мотивированно отказывает в допуске.
Основанием отказа в допуске является несоответствие кандидата критериям, указанным в пункте 106 настоящих Правил.

Ескерту. 146-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
147. Конкурстық іріктеуге қатысуға ниет білдірген тұлғалар құжаттарды қабылдауға жауапты уәкілетті ұйымның құрылымдық бөлімшесіне мынадай құжаттарды тапсырады:
1) телефон нөмірлері мен электрондық пошта мекенжайын көрсете отырып, уәкілетті ұйымның бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның атына еркін нысанда өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқасы салыстыру үшін);
3) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (нотариалды куәландырылған түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда, салыстыру үшін);
4) білімі туралы құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нострификациялау рәсімінен өткенін немесе танылуын растайтын құжаттар (шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін) (нотариалды куәландырылған түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда салыстыру үшін);
5) болған жағдайда ғылыми дәрежені растайтын құжаттың көшірмесін (нотариалды куәландырылған түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда, салыстыру үшін).
Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
148. Конкурстық іріктеуге қатысушылар осы Қағидалардың 147-тармағында санамаланған құжаттарды конкурстық іріктеуді өткізу туралы хабарландыру соңғы жарияланғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабарландыруда көрсетілген уәкілетті ұйымның электрондық пошта мекенжайына электрондық түрде ұсынады.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
149. Конкурстық комиссия конкурстық іріктеуге қатысушылардың құжаттарын қарауды құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін жүзеге асырады.
150. Конкурстық комиссия ұсынылған құжаттардың Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидаларының 106-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестігін қарайды.
151. Конкурстық комиссия құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін, 2 (екі) жұмыс күні ішінде конкурстық іріктеуге қатысушыларға конкурстық іріктеу кезеңдерінен өтуге рұқсат беру туралы шешім қабылдайды не рұқсат беруден дәлелді түрде бас тартады.
Үміткердің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қағидаларының 106-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес болмауы рұқсат беруден бас тартудың негізі болып табылады.

152. Представление неполного пакета документов либо недостоверных сведений является основанием для отказа в их рассмотрении уполномоченной организацией.
Сноска. Пункт 152 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
153. Секретарь конкурсной комиссии составляет графики прохождения тестирования, собеседования, письменного экзамена, а также списки кандидатов, допущенных к тестированию, собеседованию, письменному экзамену, которые размещаются на интернет-ресурсе уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 153 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
154. Секретарь конкурсной комиссии уведомляет кандидатов, допущенных к тестированию, о дате проведения тестирования в течение 2 (два) рабочих дней после принятия решения конкурсной комиссией, указанного в пункте 153 настоящих Правил, и не позднее 1 (один) рабочего дня до проведения тестирования.
Уведомление кандидатов осуществляется по телефону и (или) посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны кандидатов.
155. Кандидаты, подавшие документы для участия в конкурсном отборе по электронной почте, представляют для сверки оригиналы либо нотариально заверенные копии документов, перечисленных в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 147 настоящих Правил, не позднее, чем за один час до начала тестирования.
При непредставлении оригиналов либо нотариально заверенных копий документов, перечисленных в пункте 147 настоящих Правил, в установленный срок, кандидат не допускается к тестированию.
156. Кандидат проходит тестирование на знание законодательства Республики Казахстан в той отрасли (отраслях) деятельности, по которой предполагает осуществлять научную антикоррупционную экспертизу проектов нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 156 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
157. Вопросы для тестирования утверждаются приказом руководителя уполномоченной организации или лица, исполняющего его обязанности, и не подлежат разглашению.
Сноска. Пункт 157 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).

152. Құжаттардың толық емес топтамасын немесе дәйексіз мәліметтерді ұсыну уәкілетті ұйымның оларды қараудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
153. Конкурстық комиссияның хатшысы тестілеуден, әңгімелесуден, жазбаша емтиханнан өту кестесін, сондай-ақ тестілеуге, әңгімелесуге, жазбаша емтиханға жіберілген кандидаттардың тізімдерін жасайды, олар уәкілетті ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
154. Конкурстық комиссия хатшысы тестілеуге жіберілген үміткерлерді осы Қағидалардың 106-тармағында көрсетілген Конкурстық комиссия шешім қабылдағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде және тестілеу өткізілгенге дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, тестілеуді өткізу күні туралы хабардар етеді.
Үміткерлерді хабардар ету телефон бойынша және (немесе) үміткерлердің электрондық мекенжайлары мен ұялы телефондарына ақпарат жіберу арқылы жүзеге асырылады.
155. Конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжаттарын электрондық поштамен берген үміткерлер осы Қағидалардың 147-тармағының 2), 3) 4) және 5) тармақшаларында тізбеленген құжаттардың түпнұсқаларын не нотариалды куәландырылған көшірмелерін тестілеу басталуға бір сағаттан кешіктірмей, салыстырып-тексеру үшін ұсынады.
Осы Қағидалардың 147-тармағында тізбеленген құжаттардың түпнұсқалары не нотариалды куәландырылған көшірмелері белгіленген мерзімде ұсынылмаған кезде, үміткер тестілеуге жіберілмейді.
156. Үміткер нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуді көздейтін қызмет саласындағы (салаларындағы) Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өтеді.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
157. Тестілеуге арналған сұрақтар Уәкілетті ұйым басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітіледі және жария етілуге жатпайды.
Ескерту. 157-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.

158. Тестирование кандидатов проводится в письменной или электронной форме в течении 90 (девяносто) минут и состоит из 50 (пятьдесят) вопросов. Значение прохождения тестирования для кандидатов составляет не менее 40 (сорок) правильных ответов.
Сноска. Пункт 158 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
159. Письменный экзамен с кандидатами, успешно прошедшими тестирование, проводится в течение 3 (трех) рабочих дней со следующего рабочего дня после подведения итогов тестирования.
Целью письменного экзамена является оценка практических навыков эксперта по проведению научной антикоррупционной экспертизы.
Секретарь конкурсной комиссии направляет на электронные адреса кандидатов, допущенных к письменному экзамену, проект нормативного правового акта с заданием о проведение научной антикоррупционной экспертизы. Проект нормативного правового акта направляется не позднее 1 (один) рабочего дня со дня принятия решения конкурсной комиссией о допуске участников конкурсного отбора к письменному экзамену.
На подготовку заключения научной антикоррупционной экспертизы предоставляется два рабочих дня. В случае несвоевременного предоставления заключения научной антикоррупционной экспертизы кандидат не допускается к последующим этапам конкурсного отбора.
Конкурсная комиссия в течение 2 (два) рабочих дней оценивает заключения кандидатов. Оценка представленных заключений кандидатов проводится по пятибалльной шкале и вносится в листы собеседования с кандидатами.
Итоги письменного экзамена подводятся на следующий рабочий день с даты завершения оценки конкурсной комиссией заключений кандидатов.
160. Собеседование с кандидатами, успешно прошедшими письменный экзамен, проводится в течение 5 (пять) рабочих дней согласно утвержденного графика.
Целью собеседования является оценка профессиональных, деловых и личностных качеств кандидатов.
161. Секретарь конкурсной комиссии уведомляет кандидатов, допущенных к собеседованию, о дате проведения собеседования в течение 2 (двух) рабочих дней после проведения тестирования и не позднее 1 (одного) рабочего дня до проведения собеседования.
Уведомление кандидатов осуществляется по телефону и (или) посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны кандидатов.
162. Кандидаты, допущенные к собеседованию, проходят его в месте, определенном уполномоченной организацией, в том числе посредством видеоконференцсвязи, в соответствии с графиком, размещаемым на интернет-ресурсе уполномоченной организации.

158. Үміткерлерді тестілеу жазбаша немесе электрондық нысанда 90 (тоқсан) минут ішінде жүргізіледі және 50 (елу) сұрақтан тұрады. Үміткерлер үшін тестілеуден өту мәні кемінде 40 (қырық) дұрыс жауапты құрайды.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
159. Тестілеуден сәтті өткен үміткерлермен жазбаша емтихан тестілеу қорытындылары шығарылғаннан кейін келесі жұмыс күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Жазбаша емтиханның мақсаты сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу бойынша сарапшының практикалық дағдыларын бағалау болып табылады.
Конкурстық комиссияның хатшысы жазбаша емтиханға жіберілген үміткерлердің электрондық мекенжайларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы тапсырмасы бар нормативтік құқықтық актінің жобасын жібереді. Нормативтік құқықтық актінің жобасы конкурстық іріктеуге қатысушыларды жазбаша емтиханға жіберу туралы конкурстық комиссия шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын дайындауға екі жұмыс күні беріледі. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы уақтылы ұсынылмаған жағдайда үміткер конкурстық іріктеудің келесі кезеңдеріне жіберілмейді.
Конкурстық комиссия 2 (екі) жұмыс күні ішінде үміткерлердің қорытындыларын бағалайды. Үміткерлердің ұсынылған қорытындыларын бағалау бес балдық шкала бойынша жүргізіледі және үміткерлермен әңгімелесу парақтарына енгізіледі.
Жазбаша емтиханның қорытындылары конкурстық комиссияның үміткерлердің қорытындыларын бағалауы аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күні шығарылады.
160. Жазбаша емтиханнан сәтті өткен үміткерлермен әңгімелесу бекітілген кестеге сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Әңгімелесудің мақсаты үміткерлердің кәсіби, іскерлік және жеке қасиеттерін бағалау болып табылады.
161. Конкурстық комиссияның хатшысы әңгімелесуге жіберілген үміткерлерді тестілеу өткеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде және әңгімелесу өткізілгенге дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, әңгімелесу өткізілетін күн туралы хабардар етеді.
Үміткерлерді хабардар ету телефон бойынша және (немесе) үміткерлердің электрондық мекенжайлары мен ұялы телефондарына ақпарат жіберу арқылы жүзеге асырылады.
162. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар оны уәкілетті ұйым айқындаған жерде, оның ішінде уәкілетті ұйымның интернет-ресурсында орналастырылатын кестеге сәйкес бейнеконференцбайланыс арқылы өтеді.

Сноска. Пункт 162 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
163. Перед началом собеседования секретарь конкурсной комиссии знакомит кандидатов с порядком проведения предстоящей процедуры собеседования.
164. В процессе собеседования кандидату задаются профильные вопросы, а также ситуационные задачи.
165. Оценка ответов кандидатов проводится по пятибалльной шкале и вносится в листы собеседования с кандидатами.
166. Собеседование проводится индивидуально с каждым кандидатом и может фиксироваться с помощью технических средств записи, о чем предупреждается кандидат.
167. Конкурсная комиссия оценивает кандидатов на основании представленных документов, результатов тестирования, письменного экзамена и качества ответов и осуществляет отбор из их числа кандидатур для включения в реестр экспертов.
Ход собеседования с кандидатами оформляется в виде протокола и подписывается председателем, членами и секретарем конкурсной комиссии.
168. Решение конкурсной комиссии принимается в отсутствие кандидата путем открытого голосования.
Комиссия принимает одно из решений:
1) о включении в реестр экспертов;
2) об отказе включения в реестр экспертов.
169. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее двух третей от ее состава.
170. Кандидат получает положительное заключение конкурсной комиссии в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава конкурсной комиссии. В случае равенства голосов решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
171. Список кандидатур экспертов, рекомендованных для включения в реестр экспертов, размещается на интернет-ресурсе уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 171 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
172. Решение конкурсной комиссии может быть обжаловано в судебном порядке.
173. Реестр действует постоянно, в который вносятся изменения и дополнения по мере необходимости.
Переутверждение Реестра экспертов по проведению научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов, не предусматривающих включение в него дополнительных экспертов, осуществляется без повторного проведения конкурсных процедур.
Сноска. Пункт 173 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).

Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
163. Конкурстық комиссия хатшысы әңгімелесу алдында үміткерлерді алдағы әңгімелесу рәсімін өткізу тәртібімен таныстырады.
164. Әңгімелесу процесінде үміткерге кәсіби сұрақтар, сондай-ақ ахуалдық тапсырмалар беріледі.
165. Үмтікерлердің жауаптарының бағалары бес баллдық межелік бойынша жүргізіледі және үміткерлермен әңгімелесу парағына енгізіледі.
166. Әңгімелесу әрбір үміткермен жеке өткізіледі және техникалық жазу құралдары арқылы үміткерге ескертіле отырып тіркеледі.
167. Конкурстық комиссия үміткерлерді берген құжаттары, тестілеудің нәтижелерi жазбаша емтихан және жауаптардың сапасы негiзiнде бағалайды және олардың қатарынан сарапшылар тізіліміне ұсыну үшін үміткерлерді iрiктеудi жүзеге асырады.
Үміткерлермен әңгімелесу барысы хаттамада көрсетіліп, Конкурстық комиссияның төрағасы, мүшелері және хатшысы қолдар қояды.
168. Конкурстық комиссияның шешімі үміткердің қатысуынсыз, ашық дауыс беру жолымен қабылданады.
Комиссия келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) сарапшылар тізіліміне енгізу туралы;
2) сарапшылар тізіліміне енгізуден бас тарту туралы.
169. Конкурстық комиссияның шешімі, егер отырысқа оның құрамының кемінде үштен екі бөлігі қатысса, заңды деп саналады.
170. Конкурстық комиссия құрамына қатысушылардың көпшілігі дауыс берген жағдайда, үміткер оң қорытынды алады. Дауыстар тең болған жағдайда, Конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
171. Сарапшылар тізіліміне енгізу үшін ұсынылған сарапшылар кандидатураларының тізімі уәкілетті ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
172. Конкурстық комиссияның шешiмiне сот тәртібімен шағым келтірілуі мүмкін.
173. Тізілім үнемі жұмыс істейді, оған қажет болған жағдайда өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
Оған қосымша сарапшыларды қосуды көздемейтін нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу жөніндегі сарапшылар тізілімін қайта бекіту конкурстық рәсімдерді қайта өткізбей жүзеге асырылады.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.

Глава 11. Порядок исключения экспертов из реестра
Сноска. Правила дополнены главой 11 в соответствии с совместным приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
174. Исключен совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
175. Уполномоченная организация ежеквартально до 10 (десять) числа следующего за отчетным периодом предоставляет Организатору сведения об экспертах, подлежащих исключению из реестра по основаниям, предусмотренным пунктом 22 Типового договора.
При этом, уполномоченная организация документально подтверждает факт нарушения со стороны эксперта, который служит основанием для исключения.
Сноска. Пункт 175 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
176. Исключение экспертов из реестра экспертов осуществляется организатором на основании пункта 177 настоящих Правил и пункта 22 Типового договора.
Сноска. Пункт 176 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
177. Уполномоченная организация направляет организатору предложение об исключении эксперта из реестра экспертов с приложением обоснования (материалов), в случае:
1) расторжения с экспертом договора на проведение научной антикоррупционной экспертизы в одностороннем порядке;
2) отказа эксперта в проведении научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов;
3) смерти эксперта;
4) письменного уведомления, инициированного самим экспертом, об исключении его из реестра экспертов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 177 в соответствии с совместным приказом Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026).
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 93
и и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 25 июня 2026 года № 603
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения научной экспертизы,
а также отбора научных экспертов
Паспорт по оценке социально-экономических последствий действия принимаемых проектов законов Республики Казахстан для представления на научную экономическую экспертизу

11-тарау. Сарапшыларды тізілімнен шығару тәртібі
Ескерту. 11-тараумен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
174. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
175. Уәкілетті ұйым тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі күннің 10 (он) күніне дейін ұйымдастырушыға үлгілік шарттың 22-тармағында көзделген негіздер бойынша тізілімнен алып тастауға жататын сарапшылар туралы мәліметтерді ұсынады.
Бұл ретте уәкілетті ұйым алып тастау үшін негіз болатын сарапшы тарапынан бұзушылық фактісін құжаттайды.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
176. Сарапшыларды сарапшылар тізілімінен шығаруды ұйымдастырушы осы Қағидалардың 177-тармағының және үлгілік шарттың 22-тармағының негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 176-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
177. Уәкілетті ұйым ұйымдастырушыға негіздемені (материалдарды) қоса бере отырып, сарапшыны сарапшылар тізілімінен шығару туралы ұсыныс жібереді:
1) сарапшымен біржақты тәртіппен сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу шартын бұзу;
2) сарапшының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуден бас тартуы;
3) сарапшының қайтыс болуы;
4) сарапшының өзі бастамашылық жасаған оны сарапшылар тізілімінен шығару туралы жазбаша хабарламаны қамтиды.
Ескерту. 11-тарау 177-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Ғылыми сараптаманы
ұйымдастыру мен жүргізу,
сондай-ақ ғылыми
сарапшыларды іріктеу
қағидаларына 1- қосымша
Ғылыми экономикалық сараптамаға ұсыну үшін Қазақстан Республикасының қабылданатын заң жобалары қолданысыныңәлеуметтік-экономикалық салдарын бағалау жөніндегі паспорт

Сноска. Приложение 1 в редакции совместного приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
1. Общая информация
Орган-разработчик
Наименование проекта закона
Контактная информация исполнителя – разработчика
Ф.И.О. (при наличии):
Должность:
Тел:
Адрес электронной почты:
Отрасль законодательства
Предмет правового регулирования
2. Обоснованность и своевременность разработки проекта закона
2.1 Проблема, на решение которой направлен проект закона (проблема должна быть определена и сформулирована максимально четко. Следует избегать чрезмерно обширных либо неконкретных формулировок).
Формулировка проблемы:
Качественное и количественное описание проблемы:
(качественно раскрыть сущность и масштаб проблемы: в территориальном и отраслевом аспектах, а также представить информацию о динамике развития проблемы: увеличение, снижение или неизменность остроты проблемы с течением времени)
Негативные эффекты, возникающие в связи с наличием проблемы:
(описать негативные эффекты, являющиеся последствием существования проблемы, с представлением сведений о причинении вреда, его размерах в денежном выражении; количественных сведений о нарушениях прав и интересов граждан и организаций; сведений о невозможности выполнения действий, функций либо получения услуг вследствие отсутствия регулирования (данные и оценки убытков, упущенной выгоды и др.); данных об обращении, жалобах граждан и организаций и т.п.)
Лица, которых затрагивает проблема:
(охарактеризовать затронутые проблемой целевые группы: граждане, предприятия, организации, государство)
Причины, существование которых приводит к проблеме:
2.2 Анализ текущей ситуации и государственное регулирование в проблемной сфере (основные параметры развития регулируемой отрасли, сектора экономики, оценка конкурентоспособности с использованием анализа статистических данных и международных рейтинговых оценок, предпринимаемые в настоящее время меры для решения проблемы в рамках действующего законодательства, программных документов, достигнутые результаты)
2.3 Цель и задачи проекта закона
(желаемый результат от введения проекта закона)
Цель
(установление долгосрочных социальных и (или) экономических целей, для достижения которых разрабатывается проект закона)
Задачи (должны определять будущее состояние дел для осуществления проверки достижения цели)
количественно-измеримые показатели результатов решения задач (показатели, характеризующие степень решения задач; не распространяется на нормы, содержащие редакционные правки и направленные на устранение правовых пробелов и коллизий)
1.
1.
2.
3.
2.
1.
2.
3.
….
2.4 Соответствие целей проекта закона стратегическим целям государства
(отразить согласованность цели предлагаемого регулирования с целями ежегодных
посланий Президента РК, Стратегии "Казахстан-2050", стратегических и программных
документов с указанием конкретных положений документов и их названия)
Стратегические цели государства
Описание соответствия цели проекта закона стратегическим целям государства
"… ."
"…"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
*Паспорттың бөлімдерін толтыруға толық нұсқаулық қабылданатын заң жобалары қолданысының әлеуметтік-экономикалық салдарын бағалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарда берілген
1. Жалпы ақпарат
Әзірлеуші орган
Заң жобасының атауы
Әзірлеуші – орындаушының байланыс ақпараты
Т.А.Ә. (болған жағдайда):
Лауазымы:
Тел.:
Электрондық пошта мекенжайы:
Заңнама саласы
Құқықтық реттеу мәні
2. Заң жобасын әзірлеудің негізділігі және уақтылылығы
2.1 Заң жобасы шешуге бағытталған проблема
(Проблема айқындалуға және барынша нақты тұжырымдалуға тиіс. Шектен тыс кең көлемде не нақты емес тұжырымдаудан аулақ болған дұрыс)
Проблеманы тұжырымдау:
Проблеманың сапалық және сандық сипаттамасы:
(проблеманың мәнін және ауқымын: аумақтық және салалық қырларда сапалы ашу, сондай-ақ проблеманың дамуының қарқыны туралы ақпарат беру: уақыт өте келе проблеманың ұлғаюы, азаюы немесе маңыздылығының өзгермеуі)
Проблеманың болуына байланысты туындайтын теріс әсерлер:
(зиян келтірілгені, оның ақшалай мәндегі мөлшері туралы мәліметтерді; азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен мүдделерін бұзу туралы сандық мәліметтерді; реттеудің болмауы салдарынан әрекеттерді, функцияларды не көрсетілетін қызметтерді алудың мүмкін еместігі туралы мәліметтерді (деректер және залалды, жіберіп алған пайданы бағалау және басқалар); азаматтар мен ұйымдардың өтініштері, шағымдары туралы деректерді және т.б. ұсына отырып, проблеманың болу салдары болып табылатын теріс әсерді сипаттау)
Өзіне қатысты проблема қозғалатын тұлғалар:
(нысаналы топтар қозғаған проблеманы сипаттау: азаматтар, кәсіпорындар, ұйымдар, мемлекет)
Проблемаға әкеп соғатын себептер:
2.2 Проблемалық саладағы ағымдағы жағдайды талдау және мемлекеттік реттеу (реттелетін саланы, экономика секторын дамытудың негізгі өлшемдері, статистикалық деректердің және халықаралық рейтингтік бағалаулардың талдауын пайдалана отырып, бәсекеге қабілеттілікті бағалау, қазіргі уақытта қолданыстағы заңнама, бағдарламалық құжаттар шеңберінде проблемаларды шешу үшін қолданылатын шаралар, қол жеткізілген нәтижелер)
2.3 Заң жобасының мақсаты мен міндеттері
(заң жобасын енгізуден қажет етілетін нәтиже)
Мақсаты
(қол жеткізу үшін заң жобасы әзірленетін ұзақ мерзімді әлеуметтік және (немесе) экономикалық мақсаттарды белгілеу)
Міндеттері (мақсатқа қол жеткізілуін тексеруді жүзеге асыру үшін істердің болашақ жай-күйін айқындауға тиіс)
Міндеттерді шешу нәтижелерінің сандық өлшемдік көрсеткіштері (міндеттерді шешу дәрежесін сипаттайтын көрсеткіштер (редакциялық түзетулерді қамтитын және құқықтық олқылықтар мен коллизияларды жоюға бағытталған нормаларға қолданылмайды)
1.
1.
2.
3.
2.
1.
2.
3.
….
2.4 Заң жобасы мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі (құжаттардың нақты ережелері мен олардың атауларын көрсете отырып, ұсынылып отырған реттеу мақсатының ҚР Президентінің жыл сайынғы жолдауларының, "Қазақстан-2050" стратегиясының, стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсаттарымен келісілгендігін көрсету)
Мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Заң жобасы мақсатының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігін сипаттау
"… ."
"…"

2.5 Международный опыт решения аналогичных проблем регулирования
(описание примеров решения установленной проблемы регулирования в разных странах)
2.6 Описание всех вариантов решения проблемы, рассмотренных на этапе разработки проекта закона, и обоснование выбранного варианта
(описание механизмов, преимуществ, недостатков, рисков реализации различных вариантов решения проблемы, а также обоснование выбора предлагаемого способа решения проблемы с описанием причины исключения других вариантов)
3. Анализ социально-экономических последствий с применением метода анализа выгод и издержек для целевых групп
(определить целевые группы, на которые прямо или косвенно может повлиять предлагаемый проект закона, дать им качественную и количественную характеристику, а также проанализировать все ожидаемые для них последствия (положительные и отрицательные)
I. Население
Описание целевой группы
Количественная оценка целевой группы
Качественное и количественное описание выгод
Качественное и количественное описание издержек
II. Субъекты предпринимательства
Описание целевой группы
Количественная оценка целевой группы
Качественное и количественное описание выгод
Качественное и количественное описание издержек
III. Государство
Описание целевой группы
Количественная оценка целевой группы
Качественное и количественное описание выгод
Качественное и количественное описание издержек
*примеры возможных расчетов для данных разделов находятся в разделе 3 методических рекомендаций
4. Реализационные риски
(негативные последствия, потенциальные сложности, обстоятельства, которые могут
помешать достижению целей проекта закона при его реализации)
5. Средства достижения цели и задач проекта закона (отражаются средства достижения и предполагаемая сумма в рамках утвержденной бюджетной программы, дополнительного финансирования сверх утвержденных сумм или средства, выделенные из других источников. При этом указываются источники финансирования: республиканский, местные бюджеты, Национальный фонд и иные источники, а также потери бюджета в случаях отмены или понижения ставок налогов и других обязательных платежей в бюджет, введения налоговых льгот, вычетов и др.)
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Национальный фонд
Иные источники (название источника)
Сумма в рамках запланированной бюджетной программы (название)
Сумма дополнительно выделенных средств из бюджета
Сумма, выделенная из других источников
Потери бюджета
6. Результаты публичного обсуждения проекта закона
7. Приложение
(дополнительные материалы для иллюстрации результатов анализа)
Ф.И.О. (при наличии) _____________________________________________________
(подпись курирующего заместителя руководителя государственного органа-
разработчика проекта закона/депутата/депутатов Курултая, инициировавшего(их)
разработку проекта закона/члена/членов Қазақстан Халық Кеңесі)
Приложение 2 к Правилам
организации и проведения
научной экспертизы,
а также отбора научных экспертов
Типовой договор на проведение научной антикоррупционной экспертизы, заключаемый между уполномоченной организацией и экспертом
Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа Министра юстиции РК от 30.12.2025 № 816 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.12.2025 № 138 (вводится в действие с 01.01.2026); с изменениями, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
№____
"__" _____ 20__ года
РГП на ПХВ "Институт законодательства и правовой информации
Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан,
именуемое в дальнейшем Институт,
в лице _____________________________________________________________________,
действующего на основании ___________________________________ _________,
с одной стороны, и _____________________________________________________,
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (документ, удостоверяющий личность)
№ _____________, выданный ____________________________________________,
именуемый(ая) в дальнейшем Эксперт, с другой стороны, далее совместно именуемые
Стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем:

2.5 Реттеудің ұқсас проблемаларын шешудің халықаралық тәжірибесі (әртүрлі елдерде реттеудің белгіленген проблемасын шешу мысалдарын сипаттау)
2.6 Заң жобасын әзірлеу кезеңінде қаралған проблеманы шешудің барлық нұсқаларын сипаттау және таңдалған нұсқаны негіздеу (проблеманы шешудің әртүрлі нұсқаларының механизмдерін, артықшылықтарын, кемшіліктерін, іске асыру тәуекелдерін сипаттау, сондай-ақ басқа нұсқаларды қабылдамау себебін сипаттай отырып, проблеманы шешудің ұсынылған тәсілін таңдауды негіздеу)
3. Нысаналы топтар үшін пайданы және шығасыларды талдау әдісін қолдана отырып, әлеуметтік-экономикалық салдарды талдау
(ұсынып отырған заң жобасы тікелей немесе жанама әсер етуі мүмкін нысаналы топтарды айқындау, оларға сапалық және сандық сипаттама беру, сондай-ақ олар үшін барлық күтілетін салдарды (оң және теріс) талдау)
I. Халық
Нысаналы топты сипаттау
Нысаналы топты сандық бағалау
Пайданы сапалық және сандық сипаттау
Шығасыларды сапалық және сандық сипаттау
II. Кәсіпкерлік субъектілері
Нысаналы топты сипаттау
Нысаналы топты сандық бағалау
Пайданы сапалық және сандық сипаттау
Шығасыларды сапалық және сандық сипаттау
III. Мемлекет
Нысаналы топты сипаттау
Нысаналы топты сандық бағалау
Пайданы сапалық және сандық сипаттау
Шығасыларды сапалық және сандық сипаттау
* осы бөлімдерге арналған ықтимал есептердің мысалдары әдістемелік ұсынымдардың 3-бөлімінде бар
4. Іске асыру тәуекелдері (заң жобасын іске асыру кезінде оның мақсаттарына қол жеткізуге кедергі жасайтын теріс салдар, әлеуетті күрделіліктер, мән-жайлар)
5. Заң жобасының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу құралдары (қол жеткізу құралдары және бекітілген бюджеттік бағдарламалар шеңберінде болжамды сома, бекітілген сомадан артық қосымша қаржыландыру немесе басқа да көздерден бөлінген қаражат көрсетіледі. Бұл ретте қаржыландыру көздері: республикалық, жергілікті бюджеттер, Ұлттық қор және өзге де көздер, сондай-ақ салық мөлшерлемелерінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің күші жойылған немесе төмендетілген жағдайда бюджет шығыны, салық жеңілдіктерін енгізу, шегерімдер және басқалары көрсетіледі)
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Ұлттық қор
Өзге де көздер (көздердің атауы)
Жоспарланған бюджет бағдарламасы шеңберіндегі сома (атауы)
Бюджеттен қосымша бөлінген қаражат сомасы
Басқа да көздерден бөлінген сома
Бюджет шығыны
6. Заң жобасын қоғамдық талқылау нәтижелері
7. Қосымша (талдау нәтижелерін суреттермен безендіруге арналған қосымша материалдар)
Т.А.Ә. (болған жағдайда)________________________________________________________
(заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган басшысының жетекшілік ететін
орынбасарының/заң жобасын әзірлеуге бастама жасаған Парламент
депутатының/депутаттарының, Қазақстан Халық Кеңесі мүшесінің/мүшелерінің қолы)
Ғылыми сараптаманы
ұйымдастыру мен жүргізу,
сондай-ақ ғылыми
сарапшыларды іріктеу
қағидаларына
2-қосымша
Уәкілетті ұйым мен сарапшы арасында жасалатын сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуге арналған үлгілік шарт
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік шарт жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.12.2025 № 816 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.12.2025 № 138 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
№____ 20__ жылғы "___" ____________
Бұдан әрі Институт деп аталатын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің" Қазақстан
Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты " ШЖҚ РМК ______________________________________________________________________________,
негізінде әрекет ететін___________________________________ _________,бір жағынан, және
_______________________________________________________________________________,
__________________________________ _____________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) (жеке басын куәландыратын құжат)
№ _____________, берілген ____________________________________________,
бұдан әрі сарапшы деп аталатын, екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп аталған Тараптар
төмендегілер туралы осы Шартты жасасты:

Глава 1. Предмет договора
1. Эксперт обязуется по заданию Института оказывать услуги по проведению научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов с выдачей заключений (далее – Услуги) согласно условиям настоящего Договора, а Институт обязуется своевременно принимать и оплачивать результат Услуги по каждому проекту нормативного правового акта на условиях настоящего Договора при условии надлежащего исполнения Экспертом своих обязательств по настоящему Договору.
2. Институт дает задание Эксперту путем направления (вручения) уведомления о необходимости проведения научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта (далее – уведомление) с приложением данного проекта и других документов, предоставленных разработчиком.
3. Услуга по каждому проекту нормативного правового акта оказывается не позднее срока, установленного в уведомлении Института по соответствующему проекту нормативного правового акта.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
4. Эксперт обязан:
1) лично провести научную антикоррупционную экспертизу проектов нормативных правовых актов, обеспечить достоверность, объективность, квалифицированность оказываемых Услуг;
2) оказывать Услуги, предусмотренные настоящим Договором, надлежащего качества и в полном объеме, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, в сроки и на условиях, установленных настоящим Договором;
3) в течении 1 (одного) рабочего дня следующего со дня получения проекта нормативного правового акта, направить ему уведомление о принятии в работу представленного проекта нормативного правового акта либо о самоотводе с указанием причин своего отказа, в том числе непосредственного участия в подготовке данного проекта;
4) обеспечить конфиденциальность содержания и сохранность документации и сведений Института, ставших известными ему в связи с оказанием Услуг;
5) информировать Институт, по его требованию, о ходе оказания Услуг;
6) обеспечить сохранность имущества и документов, переданных ему Институтом для надлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору;
7) в случае нарушения условий настоящего Договора возместить Институту все убытки, возникшие в результате ненадлежащего исполнения им своих обязательств в полном объеме;
8) по требованию Института предоставить отчет об оказанных Услугах;
9) после выдачи заключения научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов обеспечить экспертное сопровождение проекта нормативного правового акта на всех стадиях до его принятия, независимо от согласия или несогласия разработчика с его рекомендациями;

1-тарау. Шарттың мәні
1. Сарапшы институттың тапсырмасы бойынша осы Шарттың талаптарына сәйкес қорытындылар (бұдан әрі – қызметтер) бере отырып, Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу жөнінде қызметтер көрсетуге міндеттенеді, ал Институт сарапшы осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындаған жағдайда, осы Шарттың талаптарында нормативтік құқықтық актінің әрбір жобасы бойынша қызметтің нәтижесін уақтылы қабылдауға және төлеуге міндеттенеді.
2. Институт осы жобаны және әзірлеуші ұсынған басқа да құжаттарды қоса бере отырып, Нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу қажеттігі туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) жіберу (тапсыру) арқылы Сарапшыға тапсырма береді.
3. Нормативтік құқықтық актінің әрбір жобасы бойынша қызмет Нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасы бойынша Институт хабарламасында белгіленген мерзімнен кешіктірілмей көрсетіледі.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Сарапшы міндетті:
1) Нормативтік құқықтық актілер жобаларының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасын жеке өзі жүргізуге, көрсетілетін қызметтердің дұрыстығын, объективтілігін, біліктілігін қамтамасыз етуге;
2) Осы Шартта көзделген қызметтерді тиісті сапада және толық көлемде, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес, осы Шартта белгіленген мерзімдерде және шарттарда көрсетуге міндетті;
3) нормативтік құқықтық актінің жобасын алған күннен бастап келесі 1 (бір) жұмыс күні ішінде оған ұсынылған нормативтік құқықтық актінің жобасын жұмысқа қабылдау туралы не өзінен бас тарту себептерін, оның ішінде осы жобаны дайындауға тікелей қатысуын көрсете отырып, өзіне бас тарту туралы хабарлама жіберілсін;
4) қызмет көрсетуге байланысты өзіне белгілі болған институттың мазмұны мен құжаттамасы мен мәліметтерінің құпиялылығын қамтамасыз етуге;
5) институтты оның талабы бойынша қызмет көрсету барысы туралы хабардар етуге міндетті;
6) Осы Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындау үшін институт өзіне берген мүлік пен құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті;
7) осы Шарттың талаптары бұзылған жағдайда Институтқа өз міндеттемелерін толық көлемде тиісінше орындамау нәтижесінде туындаған барлық залалдарды өтеуге міндетті;
8) институттың талабы бойынша көрсетілген қызметтер туралы есеп беру;
9) нормативтік құқықтық актілер жобаларының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасының қорытындысы берілгеннен кейін әзірлеушінің оның ұсынымдарымен келісуіне немесе келіспеуіне қарамастан, нормативтік құқықтық актінің жобасын ол қабылданғанға дейін барлық сатыларда сараптамалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін;

10) осуществить выдачу заключения научной антикоррупционной экспертизы на казахском или русском языке нарочно, электронной почтой либо посредством цифровой системы (при ее наличии).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25.06.2026 № 603 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29.06.2026 № 93 (вводится в действие с 01.07.2026).
5. Эксперт имеет право:
1) требовать от Института оплаты оказанных Услуг в соответствии с условиями настоящего Договора;
2) получать разъяснения от Института по возникшим вопросам и дополнительные сведения, необходимые для оказания Услуг;
3) досрочно оказать Услугу, при условии выполнения ее качественно и в полном объеме.
6. Институт обязан:
1) предоставлять Эксперту проекты нормативных правовых актов и прилагаемые к ним материалы, если Экспертом получено задание;
2) принять оказанные Экспертом Услуги по каждому проекту нормативного правового акта при условии устранения недостатков, выявленных Институтом;
3) оплатить оказанные Экспертом Услуги в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
4) не допускать проведение научной антикоррупционной экспертизы проекта нормативного правового акта Экспертом, принимавшим непосредственное участие в подготовке данного проекта.
5) Предоставить Эксперту не менее 2/3 срока.
7. Институт имеет право:
1) в любое время проверить ход и качество Услуг, оказываемых Экспертом;
2) в случае обнаружения недостатков в части орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности в результатах оказания Услуг, не принимать оказанные Услуги и направить в течение ____ рабочих дней со дня обнаружения недостатков уведомление Эксперту об устранении обнаруженных недостатков в оказанных Услугах;
3) в случае несогласия Эксперта с замечаниями Института, направить проект нормативного правового акта для проведения его научной антикоррупционной экспертизы другому Эксперту;
4) давать Эксперту рекомендации для надлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору;
5) контролировать процесс оказания Услуг;
6) в одностороннем порядке расторгнуть настоящий Договор по основаниям, предусмотренным в пункте 22 настоящего Договора.
8. Стороны договорились, что право собственности на все созданные в ходе исполнения обязательств по настоящему Договору результаты интеллектуальной деятельности Эксперта по оказанным Услугам, будут принадлежать Институту.
Глава 3. Условия оплаты услуг
9. Стоимость Услуг по каждому проекту нормативного правового акта определяется Институтом по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан на основании Критерии оценки стоимости услуг по проведению научной антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов, утвержденной Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции).

10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын қазақ немесе орыс тілінде қолма-қол, электрондық пошта арқылы не Цифрлық жүйе арқылы (ол болған кезде) беруді жүзеге асыру.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің м.а. 25.06.2026 № 603 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2026 № 93 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Сарапшының құқығы бар:
1) институттан осы Шарттың талаптарына сәйкес көрсетілген қызметтерге ақы төлеуді талап етуге;
2) институттан туындаған мәселелер бойынша түсініктемелер және қызмет көрсету үшін қажетті қосымша мәліметтер алуға;
3) қызметті сапалы және толық көлемде орындау шартымен мерзімінен бұрын көрсетуге міндетті.
6. Институт міндетті:
1) Егер сарапшы тапсырма алса, Сарапшыға нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және оларға қоса берілетін материалдарды ұсынуға;
2) институт анықтаған кемшіліктер жойылған жағдайда, Нормативтік құқықтық актінің әрбір жобасы бойынша сарапшы көрсеткен қызметтер қабылдансын;
3) осы Шартта көзделген тәртіппен сарапшы көрсеткен қызметтерге ақы төлеуге міндетті;
4) осы жобаны дайындауға тікелей қатысқан сарапшының нормативтік құқықтық актінің жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізуіне жол бермеуге міндетті.
5) сарапшыға мерзімнің кемінде 2/3 бөлігін беруге міндетті.
7. Институт құқылы:
1) кез келген уақытта сарапшы көрсететін қызметтердің барысы мен сапасын тексеруге міндетті;
2) қызметтер көрсету нәтижелерінде орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық бөлігінде кемшіліктер анықталған жағдайда, көрсетілген қызметтерді қабылдамауға және кемшіліктер анықталған күннен бастап ____ жұмыс күні ішінде көрсетілген қызметтерде анықталған кемшіліктерді жою туралы Сарапшыға хабарлама жіберуге;
3) сарапшы институттың ескертулерімен келіспеген жағдайда, нормативтік құқықтық актінің жобасын оның сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасын жүргізу үшін басқа Сарапшыға жолдасын;
4) Сарапшыға осы Шарт бойынша міндеттемелерді тиісінше орындау үшін ұсынымдар беруге міндетті;
5) Қызмет көрсету процесін бақылау;
6) осы Шарттың 22-тармағында көзделген негіздер бойынша осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
8. Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау барысында құрылған барлық сарапшының көрсетілген қызметтер бойынша зияткерлік қызметінің нәтижелеріне меншік құқығы институтқа тиесілі болатынына уағдаласты.
3-тарау. Қызметтерге ақы төлеу шарттары
9. Нормативтік құқықтық актінің әрбір жобасы бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – әділет Министрлігі) бекіткен нормативтік құқықтық актілер жобаларына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын бағалау өлшемшарты негізінде институт Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен келісу бойынша айқындайды.

10. В течение ___ рабочих дней после согласования Институтом заключения научной антикоррупционной экспертизы, подготовленного Экспертом, Стороны подписывают акт оказанных Услуг. Стороны вправе составить и подписать акт оказанных Услуг за один месяц. Услуги считаются оказанными после подписания Акта оказанных Услуг между Институтом и Министерством юстиции.
В случае выявления дополнительных коррупционных рисков, не отраженных в заключении научной антикоррупционной экспертизы стоимость оказанной услуги эксперта, может быть пересмотрена в сторону снижения.
11. Институт производит оплату Эксперту не позднее 5 (пяти) рабочих дней от даты перечисления денежных средств Министерством юстиции на расчетный счет Института.
12. Институт удерживает обязательные пенсионные взносы, подлежащие уплате в единый накопительный пенсионный фонд в пользу Эксперта, а также подоходный налог.
13. Иные расходы, понесенные Экспертом при оказании услуг, Институтом не возмещаются.
Глава 4. Ответственность сторон и порядок разрешения споров
14. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий настоящего Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
Для целей настоящего Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать, но не исключительно: военные действия, природные или стихийные бедствия и другие.
При возникновении форс-мажорных обстоятельств Эксперт незамедлительно направляет Институту письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах. Если от Института не поступает иных письменных инструкций, Эксперт продолжает выполнять свои обязательства по настоящему Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения настоящего Договора, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.
16. Эксперт несет ответственность за обоснованность подготовленных им рекомендаций по устранению коррупциогенных норм проекта нормативного правового акта, содержащихся в заключении научной антикоррупционной экспертизы;
17. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего Договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
18. В случае невозможности разрешения разногласий путем переговоров, споры и разногласия подлежат рассмотрению в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

10. Институт сарапшы дайындаған сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын келіскеннен кейін _ _ _ жұмыс күні ішінде Тараптар көрсетілген қызметтер актісіне қол қояды. Тараптар бір айда көрсетілген қызметтер актісін жасауға және оған қол қоюға құқылы. Қызметтер институт пен Әділет министрлігі арасында көрсетілген қызметтер актісіне қол қойылғаннан кейін көрсетілген болып есептеледі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысында көрсетілмеген қосымша сыбайлас жемқорлық тәуекелдері анықталған жағдайда, сарапшының көрсетілген қызметінің құны төмендету жағына қарай қайта қаралуы мүмкін.
11. Институт сарапшыға Әділет министрлігі институттың есеп шотына ақша қаражатын аударған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей төлем жүргізеді.
12. Институт Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына сарапшының пайдасына төленетін міндетті зейнетақы жарналарын, сондай-ақ табыс салығын ұстайды.
13. Қызмет көрсету кезінде сарапшы шеккен өзге де шығыстарды институт өтемейді.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі және дауларды шешу тәртібі
14. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
15. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны үшін, егер ол форс-мажорлық мән-жайлардың нәтижесі болса, жауапты болмайды.
Осы Шарттың мақсаттары үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына бағынбайтын және күтпеген сипаттағы оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғалар мыналарды қамтуы мүмкін, бірақ тек қана емес: әскери әрекеттер, табиғи немесе табиғи апаттар және басқалар.
Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде сарапшы тез арада институтқа осындай мән-жайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді. Егер институттан өзге жазбаша нұсқаулар түспесе, сарапшы осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін қаншалықты орынды болса, орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға байланысты емес осы Шартты орындаудың баламалы тәсілдерін іздестіреді.
16. Сарапшы сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысында қамтылған нормативтік құқықтық акт жобасының сыбайлас жемқорлық нормаларын жою жөнінде өзі дайындаған ұсынымдардың негізділігіне жауапты болады;
17. Осы Шартты орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер арқылы шешіледі.
18. Келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда, даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен қаралуға тиіс.

Глава 5. Срок действия договора и основания его прекращения
19. Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания Сторонами, и действует до "__" _______ 20__ года, а в части обязательств Сторон – до полного их исполнения.
20. Настоящий Договор может быть расторгнут по обоюдному согласию Сторон. Сторона, требующая расторжения настоящего Договора, должна уведомить о своих намерениях другую Сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней до окончания срока действия Договора.
21. При расторжении Договора по инициативе Эксперта, Эксперт не вправе требовать возмещения своих затрат, произведенных в процессе оказания Услуг, а также платы за оказанные Услуги.
22. Институт вправе расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке в следующих случаях:
1) отказа Эксперта от оказания Услуги без уважительных причин более 2 (двух) раз в течение трех месяцев;
2) просрочки оказания Услуги на срок более двух рабочих дней со дня истечения срока оказания Услуги, установленного в уведомлении Института, более трех раз;
3) невозможности исполнения экспертом своих обязанностей вследствие его недостаточной квалификации, некомпетентности;
4) неоднократного установления случаев проведения научной антикоррупционной экспертизы с нарушением требований, указанных в Правилах организации и проведения научной экспертизы, а также отбора научных экспертов, а также предусмотренных настоящим Договором.
23. Расторжение настоящего Договора в одностороннем порядке определяется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
24. В случае досрочного расторжения настоящего Договора, Эксперт имеет право требовать оплату только за фактические затраты на день расторжения и возвращает Институту излишне оплаченные суммы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня расторжения настоящего Договора.
Глава 6. Заключительные положения
25. Все дополнения и изменения к настоящему Договору составляются письменно, подписываются обеими Сторонами и являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
26. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Глава 7. Адреса, реквизиты и подписи Сторон
Институт _______________________ Эксперт _____________________

5-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі және оны тоқтату негіздері
19. Осы Шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және қолданылады дейін "__" _______ 20__ тараптардың міндеттемелері бөлігінде – олар толық орындалғанға дейін.
20. Осы Шарт Тараптардың өзара келісімі бойынша бұзылуы мүмкін. Осы шартты бұзуды талап ететін тарап өзінің ниеті туралы екінші Тарапты шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей хабардар етуге тиіс.
21. Шартты сарапшының бастамасы бойынша бұзған кезде сарапшының қызмет көрсету процесінде жүргізілген өз шығындарын, сондай-ақ көрсетілген қызметтер үшін төлемді өтеуді талап етуге құқығы жоқ.
22. Институт келесі жағдайларда осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы:
1) сарапшының үш ай ішінде дәлелді себептерсіз 2 (екі) реттен артық Қызмет көрсетуден бас тартуы;
2) институт хабарламасында белгіленген қызмет көрсету мерзімі өткен күннен бастап екі жұмыс күнінен астам мерзімге қызмет көрсетуді үш реттен астам кешіктіру;
3) біліктілігінің жеткіліксіздігі, қабілетсіздігі салдарынан сарапшының өз міндеттерін орындай алмауы;
4) ғылыми сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу қағидаларында көрсетілген, сондай-ақ осы Шартта көзделген талаптарды бұза отырып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу жағдайларын бірнеше рет белгілеу.
23. Осы Шартты біржақты тәртіппен бұзу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалады.
24. Осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда сарапшы бұзылған күнгі нақты шығындар үшін ғана төлемді талап етуге құқылы және осы Шарт бұзылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде институтқа артық төленген соманы қайтарады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
25. Осы Шартқа барлық толықтырулар мен өзгерістер жазбаша түрде жасалады, екі тарап та қол қояды және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
26. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
7-тарау. Тараптардың мекенжайлары, деректемелері және қолдары
Үйлестіруші__________________________ Сарапшы _______________________