Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 238. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32886.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
В соответствии с абзацем 2 пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзаца первого подпункта 4) пункта 2 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, утвержденных настоящим приказом, который:
до 1 января 2024 года действует в следующей редакции:

Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 238 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32886 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 171-бабы 4-тармағының екінші абзацы, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларына қоса берілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық осы бұйрықпен бекітілген Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:

"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также физическое лицо, являющееся плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
с 1 января 2024 года до 1 января 2025 года действует в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 238
Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем третьим пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора "цифрового правительства", Единый контакт-центр и ведомство по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
Сноска. Пункт 1 с изменениям , внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).

"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлға.";
деген редакцияда қолданылатын;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам."
деген редакцияда қолданылатын 2-тармағының 4) тармақшасының бірінші абзацын қоспағанда, 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялық
және аэроғарыштық
өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер- Министрінің
орынбасары-
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 238 бұйрығына
қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі–Кодекс) 171-бабы 4-тармағының үшінші абзацы, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру,қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау(тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "цифрлық үкімет" операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
3) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, физическое лицо, применяющее специальный налоговый режим для самозанятых, предусмотренный Налоговым кодексом Республики Казахстан, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам, а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 8) части первой статьи 243 Кодекса;
5) получатель социальной выплаты – физическое лицо, за которое производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальной выплаты;

2. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;
3) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген өзін-өзі жұмыспен қамтығандар үшін арнаулы салық режимін қолданатын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.
Жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік аударымдарды төлеуші ретінде танылады;
5) әлеуметтік төлемді алушы – әлеуметтік тәуекел жағдайы туындағанға дейін өзі үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар жүргізілген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры оған қатысты еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға;

6) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
7) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 820 Налогового кодекса Республики Казахстан;
8) автоматизированная цифровая система "Е-макет" (далее – АЦС "Е-макет") - автоматизированная цифровая система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;
9) социальная выплата по случаю утраты трудоспособности (далее - социальная выплата) – выплата, осуществляемая Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
10) лицо, занимающееся частной практикой - частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
11) коэффициент стажа участия – коэффициент, который определяется в зависимости от общего стажа участия в системе обязательного социального страхования;
12) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
13) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
14) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
15) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Кодексом;
16) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на платформе "цифрового правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;
17) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
18) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Фонда;

6) "бір өтініш" қағидаты - бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
7) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 820-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;
8) "Е-макет" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған цифрлық жүйесi;
9) еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – әлеуметтік төлем) - Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры әлеуметтік төлемді алушының пайдасына жүзеге асыратын төлем;
10) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор;
11) қатысу өтілінің коэффициенті – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтіліне қарай айқындалатын коэффициент;
12) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – уәкілетті мемлекеттік органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
13) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін, құрылтайшысы және жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;
14) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтілі – әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
15) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы – өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Кодексте көзделген әлеуметтік тәуекел жағдайлары туындаған кезде әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар жеке тұлға;
16) отбасының цифрлық картасы – "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;
17) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
18) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

19) сервис цифровых документов – объектом цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;
20) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
21) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения социальных выплат в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации, подразделения МСЭ;
22) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
23) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
25) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АЦС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 389 (порядок введения в действие см. п. 4); от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026); от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок исчисления (определения) размеров, назначения социальной выплаты
3. Социальная выплата назначается со дня возникновения права на социальную выплату на весь период утраты трудоспособности, установленный подразделением МСЭ, но не более срока достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса, независимо от того, прекращена работа ко времени обращения за назначением социальной выплаты или продолжается.
Лица, имеющие право на получение социальной выплаты в соответствии со статьей 180 Кодекса, обращаются в Фонд с заявлением для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1, заявлением для назначения социальной выплаты через подразделение МСЭ по форме согласно приложению 2, с заявлением для назначения социальной выплаты через портал по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам , через:

19) цифрлық құжаттар сервисі – "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және цифрландыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;
20) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
21) электрондық өтінім – әлеуметтік төлемдерді тағайындауға қажетті, Мемлекеттік корпорацияның, МӘС бөлімшесінің, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;
22) электрондық өтініш –электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
23) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
25) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" АЦЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 389 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз); 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Әлеуметтік төлемнің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау тәртібі
3. Әлеуметтiк төлем МӘС бөлімшесі белгілеген әлеуметтiк төлемге құқық туындаған күннен бастап еңбекке қабілеттіліктен айырылудың бүкіл кезеңіне, әлеуметтiк төлем тағайындауға өтiнiш жасалған уақытқа қарай жұмысты тоқтатқанына немесе жалғастырып жатқанына қарамастан, бірақ міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушысының Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген мерзімнен аспайтын жасқа толғанға дейін тағайындалады.
Кодекстің 180-бабына сәйкес әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамдар Қорға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішпен, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС бөлімшелері арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішпен, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді портал арқылы тағайындау үшін өтінішпен:

1) Государственную корпорацию, при установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения, с документом, удостоверяющим личность либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации) (в случае обращения за назначением социальной выплаты лицом, имеющим статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) через подразделение МСЭ, при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности по принципу "одного заявления".
При этом прием заявления осуществляется:
по месту расположения подразделения МСЭ соответствующего региона;
на выездных заседаниях подразделений МСЭ, порядок проведения которых определяется уполномоченным государственным органом в соответствии с частью двадцать второй подпункта 5) статьи 12 Кодекса, проводимых:
на базе лечебно-профилактических учреждений по месту постоянного жительства (регистрации) заявителя;
по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях;
в исправительных учреждениях и следственных изоляторах, по месту пребывания заявителя;
на дому, в стационаре – если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии не может явиться на медико-социальную экспертизу;
заочно – с согласия освидетельствуемого лица или законного представителя, когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и/или находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона, на основании представленных документов, определенных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности" (далее – Перечень основных требований), согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) портал, при установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения.
Предоставление заявления при назначении социальной выплаты через проактивную услугу не требуется.
4. Подача третьими лицами заявления и документов, предусмотренных Перечнем основных требований для назначения социальной выплаты, осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальной выплаты, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нотариате".
5. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) өтініш берген сәтте жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген кезде жеке басын куәландыратын құжатпен, не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) (қандас мәртебесі бар адам әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш білдірген жағдайда қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленген кезде "бір өтініш" қағидаты бойынша МӘС бөлімшесі арқылы;
Бұл ретте өтінішті қабылдау:
тиісті өңірдің МӘС бөлімшесінің орналасқан жері бойынша;
өткізу тәртібі Кодекстің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын МӘС бөлімшелерінің көшпелі отырыстарында:
өтініш берушінің тұрғылықты (тіркелген) жері бойынша емдеу-профилактикалық мекемелерінің базасында;
мамандандырылған мекемелерде емдеуде болған жері бойынша;
өтініш берушінің болатын жері бойынша түзеу мекемелерінде және тергеу изоляторларында;
үйде, стационарда – егер адам дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайына байланысты медициналық-әлеуметтік сараптамаға келе алмаса;
сырттай – куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің келісімімен, қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерде тасымалданбайтын және/немесе стационарлық емдеуде болған кезде куәландырылатын адамның немесе заңды өкілдің келісімімен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) айқындалған, ұсынылған құжаттар негізінде куәландырылатын адам тасымалдануға келмейтін болған және/немесе қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерде стационарлық емдеуде болған кезде жүзеге асырылады;
3) өтініш берген сәтте жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеген кезде портал арқылы жүгінеді.
Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем тағайындау кезінде өтініш беру талап етілмейді.
4. Әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішті және Негізгі талаптар тізбесінде көзделген қажетті құжаттарды үшінші тұлғалардың беруі "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
5. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Для назначения социальной выплаты лицам, решением суда признанным недееспособными, ограниченно дееспособными или нуждающимися в опеке или попечительстве, заявление и документы подаются их опекунами.
7. Лицу, имеющему право на получение социальной выплаты, находящемуся в исправительном учреждении, социальная выплата назначается на основании заявления и документов, представляемых администрацией исправительного учреждения в городские, районные отделения Государственной корпорации (далее - отделения Государственной корпорации) по месту его нахождения.
8. При обращении за социальной выплатой через Государственную корпорацию заявителю при приеме у него документов выдается уведомление о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения размера социальной выплаты (далее – уведомление о поступивших социальных отчислениях) согласно приложению 5 к настоящим Правилам, для ознакомления.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка соответствующего заявления.
9. Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, формирует запросы в соответствующие цифровые системы (далее - ЦС) через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ЦС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в ЦС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" по справке об установлении степени утраты общей трудоспособности.
Полученные из ЦС сведения прилагаются к заявлению.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
Документы предоставляются в подлинниках, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате", сканируются специалистом и возвращаются заявителю.
Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальной выплаты, а также сведения, полученные из ЦС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с Перечнем основных требований.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).

6. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқорлыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж деп танылған адамдарға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары береді.
7. Түзеу мекемесiндегі әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамға әлеуметтік төлем түзеу мекемесі әкiмшiлiгiмен оның орналасқан жеріндегі Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелеріне (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері) ұсынылатын өтiнiштің және құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
8. Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш берген кезде өтініш берушіге одан құжаттарды қабылдау кезеңінде танысу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама (бұдан әрі – түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама) беріледі.
Өтініш берушінің түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын тиісті өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
9. Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйелерге (бұдан әрі – ЦЖ):
"Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры ЦЖ-ға өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
екінші деңгейдегі банктердің ЦЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" ЦЖ-ға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу туралы анықтама бойынша сұрау салулар қалыптастырады.
ЦЖ-дан алынған мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
ЦЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, тиісті құжаттар өтінішке қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттар түпнұсқада ұсынылады, маман сканерлейді және өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің Негізгі талаптар тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления и документов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам по следующим основаниям:
1) получение сведений из ЦС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, осуществления социальной выплаты, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение;
2) представление заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия и (или) срок действия которых истечет на день принятия решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты;
3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающихся сведениями из государственных ЦС) с документами, необходимыми для назначения социальной выплаты;
4) отсутствие права на назначение социальной выплаты;
5) отсутствие согласия заявителя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения социальной выплаты.
При отсутствии оснований, предусмотренных настоящим пунктом, заявителю выдается электронная расписка (по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате о приеме документов, предусмотренном в заявлении по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. При обращении за назначением социальной выплаты через подразделение МСЭ, его специалист, принимающий заявление, формирует запрос в ЦС через шлюз "цифрового правительства" в порядке, предусмотренном пунктом 9 настоящих Правил.
При получении сведений с ЦС и (или) предоставлении заявителем документов при несоответствии (отсутствии) сведений в ЦС, специалист подразделения МСЭ выдает заявителю уведомление о поступивших социальных отчислениях согласно приложению 5 к настоящим Правилам, для ознакомления, принимает заявление и выдает заявителю отрывной талон заявления с отметкой о принятии.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка заявления для назначения социальной выплаты через подразделение МСЭ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Электронная заявка, состоящая из заявления, сведений, полученных из ЦС и электронных копий документов, в случае предоставления документов заявителем, направляется в отделение Государственной корпорации в день принятия заявления от заявителя.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста, принявшего заявление.

10. Өтініш берушіге әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай негіздер бойынша кідіріссіз беріледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-дан әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оны тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу;
2) өтініш берушінің құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынуы;
3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ЦЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;
4) әлеуметтік төлем тағайындауға құқығының болмауы;
5) өтініш берушінің әлеуметтік төлемді тағайындау үшін талап етілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Осы тармақпен көзделген негіздер болмаған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген құжаттардың қабылданғаны туралы немесе электрондық қолхат (өтініш берушінің сұрауы бойынша қолхат қағаз нысанында) беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. МӘС бөлімшесі арқылы әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген кезде оның өтінішті қабылдайтын маманы осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген тәртіппен "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы ЦЖ-ға сұрау салуды қалыптастырады.
ЦЖ-дан мәліметтер алған және (немесе) ЦЖ-да мәліметтері сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші құжаттарды ұсынған кезде МӘС бөлімшесінің маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны береді, өтінішті қабылдайды және өтініш берушіге қабылдағаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талонын табыс етеді.
Өтініш берушінің түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
Өтініштен, ЦЖ-дан алынған мәліметтерден тұратын электрондық өтінім және өтініш беруші құжаттарды, құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынған жағдайда өтініш берушіден өтініш қабылданған күні Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған маманның ЭЦҚ-мен куәландырылады.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты через портал необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления для назначения социальной выплаты через портал согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "цифрового правительства" из соответствующих ЦС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях, и направляет его в АЦС "Е-макет".
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. Поступившее посредством портала электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальной выплаты, проходят проверку в ЦС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты;
3) не достижение заявителем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора филиала Фонда столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиал Фонда).
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При непрохождении проверки по указанным параметрам посредством ЦС, портал представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
14. Проактивная услуга предоставляется при возникновении у лица права на назначение социальной выплаты по основаниям, предусмотренным статьей 180 Кодекса, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале.
Посредством АЦС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальной выплаты, принятия обязательств и условий, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - обязательства).

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес портал арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" АЦЖ-ға жібереді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) әлеуметтік төлемді тағайындау, төлеу, сондай-ақ тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы;
3) өтініш берушінің Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толмауы.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге Қордың астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЦЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Кодекстің 180-бабында көзделген негіздер бойынша адамда әлеуметтік төлем тағайындау құқығы туындаған кезде, өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген жағдайда проактивті қызмет ұсынылады.
"Е-макет" АЦЖ арқылы автоматтандырылған режимде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттарды қабылдау (бұдан әрі – міндеттемелер), әлеуметтік төлем алу мүмкіндігі туралы әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне хабарлама жіберіледі.

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия обязательств потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АЦС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АЦС "Е-макет".
При отсутствии согласия заявителя в течение трех календарных дней, проактивная услуга не оказывается.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу запросы в ЦС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил, осуществляются АЦС "Е-макет".
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
17. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АЦС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АЦС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
18. В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
19. Поступившие заявления о назначении социальной выплаты, в том числе электронные, регистрируются в день поступления в течение рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления:
при обращении через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ – в электронном журнале регистрации и учета заявлений граждан на назначение социальной выплаты, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
портал, а также при обращении за социальной выплатой через проактивную услугу - в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және міндеттемелерді қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" АЦЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" АЦЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.
Күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушінің келісімі болмаған жағдайда проактивті қызмет көрсетуден бас тартылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" АЦЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-на сұрау салулар жіберіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" АЦЖ-ға әлеуметтік төлем тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" АЦЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, Қор филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
19. Әлеуметтік төлемді тағайындау туралы түскен өтініштер, оның ішінде электрондық өтініштер келіп түскен күні сол жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – өтініш келіп түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні тіркеледі:
Мемлекеттік корпорацияға, МӘС бөлімшесі арқылы жүгінген кезде – осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін тіркеудің және есепке алудың электрондық журналында;
портал, сондай-ақ, проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш білдірген кезде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.

20. Днем обращения за назначением социальной выплаты из Фонда является день регистрации заявления или заявки, отраженный в электронных журналах, в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил.
При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ЦС, передающих информацию.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
21. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, проект справки по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в филиалы Государственной корпорации столицы, областей и городов республиканского значения (далее - филиалы Государственной корпорации).
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД, расчета размера социальной выплаты и направляет ЭМД в филиал Фонда.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД от Государственной корпорации, а также при обращении заявителя через портал, проактивную услугу, рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
При выявлении оснований для отказа в назначении социальной выплаты филиал Фонда направляет заявителю уведомление о предварительном решении, а в случае отсутствия номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок заявитель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения устного возражения заявителем по предварительному решению, филиал Фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
При этом, при наличии в ЦС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АЦС "Е-макет", а в случае его отсутствия - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.
Возражение заявителя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
В случае обращения заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "цифрового правительства".

20. Осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес, электрондық журналдарда көрсетілген өтінішті немесе өтінімді тіркеу күні Қордан әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген күн болып табылады.
Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін ЦЖ әкімшілері қамтамасыз етеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманың жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның астана, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдарына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорацияның филиалдары) жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің дұрыстығын, әлеуметтік төлем мөлшерінің есептелуін тексереді және ЭІМ-ді Қордың филиалына жібереді.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қордың филиалы Мемлекеттік корпорациядан ЭІМ келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде, сондай-ақ, өтініш беруші портал, проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде ЭІМ-ін шешімнің жобасын қарайды және әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Қор филиалы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ЭІМ-да ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қордың филиалы қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде өтініш беруші қарсылық білдірмесе және ауызша айтпаса, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең болады.
Өтініш беруші алдын ала шешім бойынша қарсылық білдірген немесе ауызша айтқан жағдайда, Қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Бұл ретте, ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" АЦЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.
Өтініш берушінің ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
23. Проверка филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, осуществляется при наличии одного из следующих оснований:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ЦС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ЦС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
При этом, проверка достоверности дохода, с которого поступили социальные отчисления подтверждается сведениями:
о перечислении обязательных пенсионных взносов, взносов в фонд социального медицинского страхования и о их соответствии размерам социальных отчислений в Фонд, индивидуального подоходного и социального налога с ЦС "Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан";
о трудовом договоре в ЦС "Единая система учета трудовых договоров".
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:
выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі мынадай негіздердің бірі болған кезде жүзеге асырылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде ЦЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар түскен кірістің дұрыстығын тексеру мынадай:
міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналарды аудару туралы және олардың Қорға әлеуметтік аударымдар, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің" ЦЖ жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық мөлшеріне сәйкестігі туралы;
"Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ЦЖ-дағы еңбек шарты туралы мәліметтермен расталады.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:
"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;

выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, главы крестьянского (фермерского) хозяйства, лиц занимающихся частной практикой соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК, чеки специального мобильного приложения соответствующие требованиям приложения 2 к приказу исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37269), и (или) чеки с фискальным признаком контрольно-кассовой машины, соответствующие требованиям приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238), зарегистрированных в органах государственных доходов до даты возникновения права на социальную выплату.
Представленные подтверждающие документы должны соответствовать доходу, с которого произведены социальные отчисления в Фонд;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал – заявитель уведомляется путем направления АЦС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проверке документов по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ЦС государственных органов и (или организаций) с АЦС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің, шаруа (фермер) қожалығы басшысының, жеке практикамен айналысатын адамдардың ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме, "Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37269 болып тіркелген) 2-қосымшаның талапталарына сәйкес арнайы мобильді қосымшаның чектері және (немесе) әлеуметтік төлемге құқық туындағанға дейін мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) 1-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін бақылау-касса машинасының фискалдық белгісі бар чектер.
Ұсынылған растайтын құжаттар Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріске сәйкес келуге тиіс;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушіге "Е-макет" АЦЖ-мен осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарға тексеру жүргізу туралы туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-і мен "Е-макет" АЦЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
24. Срок проверки не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на проверку.
С учетом результатов проведенной проверки филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
25. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 23 и 26 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ЦС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
26. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
При этом филиал Фонда обеспечивает формирование уведомления о необходимости представления дополнительных документов, с указанием:
наименования требуемого документа;
при подтверждении доходов и (или) социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты - периодов (периода), которые подлежат подтверждению;
при несоответствии социальных отчислений в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты, в том числе их отсутствии и (или) необходимости их возврата – периодов (периода), которые подлежат приведению в соответствие.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При наличии вопросов у заявителя, после полученного извещения о необходимости представления дополнительных документов, отделение Государственной корпорации проводит разъяснительную работу с заявителем.
При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АЦС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" на портал – электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными заявителем дополнительными документами в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Тексеру мерзімі Қор филиалы ЭІМ тексеруге жіберген күннен бастап бір айдан аспайды.
Жүргізілген тексеру нәтижелерін ескере отырып, Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
25. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 23 және 26-тармақтарында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, Қор филиалы көрсетілген айларда (айда) нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЦЖ-дағы қолда бар мәліметтер бойынша жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу мән-жайлары өтініш берушінің таңдауы бойынша сақталса, Қор филиалы өтініш берушінің Мемлекеттік бөлімшеге ұсынылатын келісімі негізінде корпорациялар осы Қағидаларға 18-нысан бойынша айларды (айды)есептемегенде әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі бар не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Егер әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажеттігі анықталса, Қор филиалы ЭІМ-ді осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабардар ете отырып, Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады.
Бұл ретте Қор филиалы:
талап етілетін құжаттың атауын;
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде кірістерді және (немесе) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын растау қажет болған кезде – растауға қажет кезеңдерді (кезеңді);
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген, оның ішінде олар болмаған және (немесе) оларды қайтару қажеттігі болған кезде – сәйкестендіруге қажет кезеңдерді (кезеңді) көрсете отырып, қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі Қор филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Құжаттарды жете ресімдеу туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін өтініш берушіде сұрақтар болған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушімен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қордың филиалы "Е-макет" АЦЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал порталға "жеке кабинетке" осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған қосымша құжаттармен ЭІМ толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
27. Срок дооформления не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
29. При подаче заявления через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ, отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
при наличии в ЦС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
30. При обращении заявителя через портал по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АЦС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты согласно приложению 20 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
31. В случае принятия решения об отказе в назначении социальной выплаты филиал Фонда указывает в решении причину отказа.
32. При принятии филиалом Фонда решения о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты, отделение Государственной корпорации выдает получателю при личном его обращении либо обращении третьего лица по нотариально удостоверенной доверенности от получателя в форме электронного документа справку о размере назначенной социальной выплаты либо об отказе в ее назначении по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күнінен бастап бір айдан аспайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Егер отыз жұмыс күні ішінде талап етілетін құжаттар ұсынылмаса, Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
29. Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жөнінде:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
ЦЖ-да ұялы телефонының нөмірі болған кезде өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындысы бойынша "Е-макет" АЦЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда Қор филиалы шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
32. Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушыға өзі жүгінген не алушыдан нотариат куәландырған сенімхат бойынша үшінші тұлға жүгінген кезде электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері туралы немесе оны тағайындаудан бас тарту туралы анықтама береді.

33. При смене опекуна (попечителя), получающего выплаты за подопечного, признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, отделение Государственной корпорации готовит ЭМД, дополненный вновь представленными сведениями и документами, формирует проект решения и направляет в филиал Фонда для утверждения.
34. При изменении в ЦС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты изменения в ЭМД производятся в автоматическом режиме.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
35. Исчисление размера социальной выплаты производится исходя из среднемесячного размера дохода участника системы обязательного социального страхования, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, и соответствующих коэффициентов.
При этом для исчисления размера социальной выплаты в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода индивидуальным помощникам, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При исчислении и изменении размеров социальной выплаты суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного теңге.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026); от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
36. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При исчислении размера социальной выплаты среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений;

33. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы адам үшін төлемдер алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан кезде, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жаңадан ұсынылған мәліметтермен және құжаттармен толықтырылған ЭІМ дайындайды, шешімнің жобасын қалыптастырады және оны бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.
34. ЦЖ-да әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кірісі және тиісті коэффициенттер негізге алына отырып жүргізіледі.
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған жеке көмекшілерге материалдық пайда қосылады.
Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
36. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАК = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАК – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.

Для лиц, указанных в статье 101-1 Кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, дополнительно подтверждается сведениями согласно специальному мобильному приложению, предусмотренному Налоговым кодексом Республики Казахстан.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 41 настоящих Правил.
При этом, если плательщиком и (или) плательщиком единого платежа не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил, специалист отделения Государственной корпорации в расчете ежемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования осуществляет корректировку сумм уплаченных социальных отчислений в сторону уменьшения на сумму излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
38. При определении среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений в порядке, предусмотренном пунктом 37 настоящих Правил, доходы, предусмотренные частью второй пункта 3 статьи 118 Кодекса, учитываются на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования в период применения к деятельности субъекта поправочного коэффициента 0 к ставкам социальных платежей, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При этом периоды получения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, подтвержденные сведениями централизованной базы данных, исключаются из расчета среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими началу периода определения среднемесячного размера дохода.
Если месяцы (месяц), предшествовавшие началу периода определения среднемесячного размера дохода приходились на период получения заявителем социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, то эти месяцы (месяц) заменяются месяцами, предшествующими началу периода получения таких выплат.".
Для лиц, указанных в статьях 101-1 и 102-1 Кодекса при исчислении социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.

Кодекстің 101-1-бабында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген арнайы мобильдік қосымшаға сәйкес мәліметтермен қосымша расталады.
Бірыңғай төлем төлеушінің қызметкерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес айқындалады.
Бұл ретте, егер төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтаруды жүзеге асырмаса, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісін есептеуде төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомасына азайту жағына қарай түзетуді жүзеге асырады.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген тәртіппен әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезінде Кодекстің 118-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген кірістер осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъект қызметіне әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне 0 түзету коэффициентін қолдану кезеңіне міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы төлеуші беретін анықтаманың негізінде ескеріледі.
Бұл ретте, төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша орталықтандырылған деректер базасының мәліметтерімен расталған әлеуметтік төлемді алу кезеңдері орташа айлық кіріс мөлшерінің есебінен алып тасталады және орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың тура алдындағы басқа айлармен ауыстырылады.
Егер орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың алдындағы айлар (ай) өтініш берушінің төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемді алу кезеңіне келсе, онда бұл айлар (ай) осындай төлемдерді алу кезеңі басталардың алдындағы айлармен (аймен) ауыстырылады.
Еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу кезінде Кодекстің 101-1 және 102-1-баптарында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін кіріс нақты келіп түскен айда әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.

Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
39. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 244 Кодекса и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / S co х 100, где:
СО м – социальные отчисления за месяц;
S co – ставка социальных отчислений.
Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений, включенных в единый платеж, за указанный месяц, на долю социальных отчислений в ставке единого платежа, установленную на соответствующий год в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 244 Кодекса и деления полученного результата на ставку единого платежа, применяемую к объекту обложения, установленную на соответствующий год в соответствии с пунктом 1 статьи 776-3 Налогового кодекса по следующей формуле:
ЕД = СО м / Доля СО к ставке ЕП / Ставка ЕП, где:
СО м – сумма социальных отчислений за месяц, включенная в единый платеж;
Доля СО к ставке ЕП – доля социальных отчислений в ставке единого платежа, в %;
Ставка ЕП – ставка единого платежа, применяемая к объекту обложения, в %.
42. Размер ежемесячной социальной выплаты определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты замещения дохода, утраты трудоспособности и стажа участия по следующей формуле:
СВут = (СМД – 50 % от МЗП) х КЗД х КСУ х КУТ, где:
СВут – социальная выплата;

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
39. Бірыңғай төлемді төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын адамдардың кірісінен басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Кодекстің 244-бабының 1-тармағында көзделген көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту арқылы мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс көрсетілген ай үшін бірыңғай төлемге енгізілген, келіп түскен әлеуметтік аударымдардың сомасын Кодекстің 244-бабының 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тиісті жылға белгіленген бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесіне бөлу және алынған нәтижені Салық кодексінің 776-3-бабының 1-тармағына сәйкес тиісті жылға белгіленген салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем мөлшерлемесіне бөлу жолымен, мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі / БТ мөлшерлемесі, мұндағы:
ӘА а – бірыңғай төлемге енгізілген бір айдағы әлеуметтік аударымдар сомасы;
БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі – бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесі, %;
БТ мөлшерлемесі – салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем ставкасы, %.
42. Ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің елу пайызы шегерілген, әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшерiн кірісті ауыстырудың, еңбекке қабілеттіліктен айырылудың және қатысу өтілінің тиiстi коэффициенттерiне көбейту жолымен, мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТеа = (ОАК – 50 % ЕТЖ) х КАК х ҚӨК х ЕҚА, мұндағы:
ӘТеа – әлеуметтік төлем;

СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 37, 38 настоящих Правил;
МЗП – минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
КУТ – коэффициент утраты трудоспособности.
Коэффициент замещения дохода составляет 0,6.
КУТ соответствует установленной степени утраты общей трудоспособности от 30% до 100%.
При этом КСУ определяется:
менее шести месяцев - 0,1;
от шести до двенадцати месяцев - 0,7;
от двенадцати до двадцати четырех месяцев - 0,75;
от двадцати четырех до тридцати шести месяцев - 0,85;
от тридцати шести до сорока восьми месяцев - 0,9;
от сорока восьми до шестидесяти месяцев - 0,95;
от шестидесяти до семидесяти двух месяцев - 1,0;
от шестидесяти и более месяцев - к 1,0 прибавляется 0,02 за каждые двенадцать месяцев стажа участия в системе обязательного социального страхования, но не более 1,3.
При стаже участия 72 и более месяцев, КСУ определяется по следующей формуле:
КСУ = 1,0 + 0,02 * ЦЕЛОЕ ((Мсо – 60 мес.)/12 мес.), где
1,0 - КСУ при стаже участия от шестидесяти до семидесяти двух месяцев;
ЦЕЛОЕ от деления разницы (Мсо – 60 мес.) на 12 мес. – количество полных лет, к которым применяется значение 0,02 за каждый год стажа участия, свыше пяти лет.
Мсо – общее количество календарных месяцев, за которые поступили социальные отчисления.
При определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды, определенные частью четвертой пункта 1 статьи 181 Кодекса.
43. Если исчисленный размер социальной выплаты составляет отрицательное значение, то филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
44. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика или плательщика единого платежа, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальной выплаты за данный месяц, не должен превышать семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
45. При поступлении социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков и (или) плательщиков единого платежа ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.

ОАК – осы Қағидалардың 37, 38-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
ЕТЖ – әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының мөлшері;
КАК – кірісті алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
ЕҚАК – еңбекке қабілеттілігінен айырылу коэффициенті.
Кірісті алмастыру коэффициенті 0,6 құрайды.
ЕҚАК жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылудың белгіленген дәрежесіне сәйкес 30%-дан 100%-ға дейін сәйкес келеді.
Бұл ретте, ҚӨК:
алты айдан кем болғанда – 0,1-ді;
алты айдан он екі айға дейін – 0,7-ні;
он екi айдан жиырма төрт айға дейін – 0,75-ті;
жиырма төрт айдан отыз алты айға дейін – 0,85-ті;
отыз алты айдан қырық сегіз айға дейін – 0,9-ды;
қырық сегiз айдан алпыс айға дейін – 0,95-ті;
алпыс айдан жетпіс екі айға дейін – 1,0-ді құрайды;
алпыс және одан да көп айдан бастап – 1,0-ге міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілінің әрбір он екі айы үшін 0,02 қосылады, бірақ 1,3-тен аспайды.
Қатысу өтілі 72 және одан да көп айды құраса, ҚӨК мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚӨК = 1,0+0,02*ТҰТАС ((Аәа - 60 ай)/12 ай), мұндағы
1,0 – ҚӨК қатысу өтілі алпыс айдан жетпіс екі айға дейін;
Айырмашылықты бөлуден ТҰТАС (Аәа – 60 ай) 12 айға – бес жылдан асатын қатысу өтілінен кейін әрбір жыл үшін 0,02 мәні қолданылатын толық жылдар саны.
Аәа – әлеуметтік аударымдар түскен күнтізбелік айлардың жалпы саны.
Қатысу өтілінің коэффициентін айқындау кезінде Кодекстің 181-бабы 1-тармағының төртінші бөлігімен айқындалған кезеңдер есептеледі.
43. Егер әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшері теріс мәнді құрайтын болса, онда Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
44. Бір төлеушіден немесе бірыңғай төлем төлеушіден бір ай үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына әлеуметтік аударымдар бірнеше рет келіп түскен жағдайда, осы ай үшін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын жиынтық кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
45. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір ай ішінде екі және одан да көп төлеушілерден және (немесе) бірыңғай төлем төлеушілерден әлеуметтік аударымдар түскен кезде түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әрбір төлеушіден түсетін ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде қабылданады, олар кейіннен жинақталады.

46. Социальные отчисления, приходящиеся на период, который принимается для исчисления социальной выплаты, и поступившие в Фонд после даты обращения за ее назначением, в исчислении (определении) размера социальной выплаты не учитываются.
47. Социальные отчисления, поступившие от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, уплаченные за период, учтенный при определении размера социальных выплат, не учитываются при последующих обращениях участника системы обязательного социального страхования за назначением социальной выплаты.
При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ЦС уполномоченного государственного органа.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 3. Порядок приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты
48. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений (документов), в том числе из ЦС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат), на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ЦС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя;

46. Қорға әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын кезеңге келетін әлеуметтік аударымдар оны тағайындауға өтініш берілген күннен кейін түскен жағдайда, әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуде (айқындауда) есепке алынбайды.
47. Сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен, әлеуметтік төлемдердің мөлшерін айқындау кезінде есепке алынған кезең үшін төленген әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлем тағайындау үшін кейінгі жүгінуі кезінде есепке алынбайды.
Бұл ретте, сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әлеуметтік төлемді тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі
48. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер (құжаттар), оның ішінде ЦЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) ЦЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;

2) выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Лицу, выехавшему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, являвшемуся получателем социальной выплаты и вернувшемуся обратно, в случае неполучения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется со дня приостановления выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
В случае получения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан;
3) отбывании получателем, являющимся опекуном (попечителем), уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, но не ранее даты приостановления;
6) прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
7) освобождении или отстранении опекуна (попечителя) от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), или получателю, восстановившемуся в статусе опекуна (попечителя), с даты приостановления;

2) алушының Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет.
Әлеуметтік төлемді алушы болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және кері қайтып келген адам кету елінде төлем алмаған жағдайда әлеуметтік төлем төлеу тоқтатыла тұрған күннен бастап, бірақ оны алу үшін жүгінудің алдындағы үш жылдан аспайтын уақытқа қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кеткен кезеңде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілген болса, оның мөлшері барлық арттырулар ескеріліп белгіленеді.
Кету елінде төлем алынған жағдайда әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде жүгінген күннен бастап қайта басталады;
3) қорғаншы (қамқоршы) болып табылатын алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазасын өтеп жатқыны туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындалған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
4) шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өткені туралы мәліметтер. Бұл ретте, әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) әлеуметтік төлем алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе хабарсыз кету фактісі туралы растайтын құжаттың болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
6) алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
7) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда қорғаншыны (қамқоршыны) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) болып тағайындалған адамға немесе қорғаншы (қамқоршы) мәртебесі қалпына келтірілген адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;

8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты, в том числе при поступлении сведений от правоохранительных органов и (или) иных специальных органов о нахождении в их производстве дел (материалов).
При этом производится пересмотр назначенного размера социальной выплаты с даты ее назначения в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 21 и 22 настоящих Правил.
9) оформлении протокола о выявлении факта представления недостоверных документов на медико-социальную экспертизу и (или) необоснованного вынесения экспертного заключения. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления при подтверждении ранее вынесенного экспертного заключения при переосвидетельствовании по контролю.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
49. Филиал Фонда принимает решение о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты (далее – решение) при поступлении сведений, предусмотренных пунктом 48 настоящих Правил для приостановления, в течение двух рабочих дней со дня поступления:
сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций в филиал Фонда, по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
проекта решения о приостановлении социальной выплаты от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших непосредственно в отделение Государственной корпорации от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда приостанавливает осуществление социальной выплаты.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
50. Социальная выплата возобновляется получателю по заявлению для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений, полученных из ЦС, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты, при условии сохранения права на социальную выплату.
При этом отделение Государственной корпорации осуществляет прием заявления и документов, необходимых для возобновления социальной выплаты, дополняет ими ЭМД получателя, формирует проект решения по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение в филиал Фонда.
Решение о возобновлении социальной выплаты принимается филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня поступления проекта решения.

8) өтініш берушінің жалған мәліметтер ұсынуы, бұл әлеуметтік төлем мөлшерін негізсіз айқындауға әкелген, соның ішінде құқық қорғау органдарынан және (немесе) өзге де арнайы органдардан олардың қарауындағы істер (материалдар) туралы мәліметтер келіп түскен жағдайда;
Бұл ретте әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшері осы Қағидалардың 21 және 22-тармақтарында көзделген тәртіппен және мерзімдерде оның тағайындалған күнінен бастап қайта қаралады.
9) медициналық-әлеуметтік сараптамаға анық емес құжаттарды ұсыну және (немесе) сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактісін анықтау туралы хаттаманы ресімдеу туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем бақылау бойынша қайта куәландырылғанда бұрын шығарылған сараптамалық қорытынды расталған кезде тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Қор филиалы әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген мәліметтер:
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелерінен Қордың филиалына мәліметтер келіп түскен күні;
мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлем алушыдан тікелей Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешімнің жобасы келіп түскен кезде тоқтата тұру туралы шешімді келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген алушының өтініші бойынша әлеуметтік төлемді алуға құқық сақталған жағдайда әлеуметтік төлемді тоқтата тұруды туындатқан мән-жайлардың аяқталғанын растайтын ЦЖ-дан алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде қайта басталады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорация бөлімшесі әлеуметтік төлемді қайта бастау үшін қажетті өтініш пен құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады, олармен алушының ЭІМ толықтырады, осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және оны Қор филиалына бекітуге жібереді.
Әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімді Қор филиалы шешім жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.

Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
51. Филиал Фонда на основании сведений, полученных из ЦС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" принимает решение о перерасчете социальной выплаты по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам при изменении:
степени утраты общей трудоспособности, со дня ее установления (изменения). При этом новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на текущий коэффициент утраты общей трудоспособности и умножения результата на вновь установленный коэффициент утраты общей трудоспособности;
срока установления степени утраты общей трудоспособности при очередном переосвидетельствовании на медико-социальной экспертизе. При этом социальная выплата осуществляется со дня установления степени утраты общей трудоспособности в размере, установленном на момент истечения предыдущего срока установления степени утраты общей трудоспособности.
При отсутствии сведений из ЦС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" в случае изменения степени или срока утраты общей трудоспособности, отделение Государственной корпорации формирует проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам со дня установления степени утраты общей трудоспособности и направляет в филиал Фонда.
При этом, если от даты окончания предыдущего срока установления степени утраты общей трудоспособности прошло шесть и более месяцев, для перерасчета социальной выплаты отделением Государственной корпорации осуществляется прием заявления для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
52. В случае установления степени утраты общей трудоспособности после признания получателя трудоспособным, на основании решения подразделения МСЭ, определение размера социальной выплаты производится с даты вновь установленной степени утраты общей трудоспособности согласно пункту 42 настоящих Правил.
53. При поступлении социальных отчислений в Фонд за период, который был принят для исчисления социальной выплаты, после даты обращения за ее назначением перерасчет размера назначенной социальной выплаты получателю не производится.

Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қор филиалы "Мүгедектігі бар тұлғалардың орталықтандырылған деректер банкі" ЦЖ-дан алынған мәліметтер негізінде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы шешім қабылдайды:
жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі өзгергенде, ол белгіленген (өзгерген) күннен бастап. Бұл ретте әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылудың ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижені жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылудың қайтадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі;
кезекті медициналық-әлеуметтік сараптамада қайта куәландыру кезінде жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу мерзімі өзгергенде. Бұл ретте, әлеуметтік төлем жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген күннен бастап жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеудің алдыңғы мерзімі өткен сәтте белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" ЦЖ-дан мәліметтер болмаған кезде жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі немесе мерзімі өзгерген жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген күннен бастап әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасын қалыптастырады және Қордың филиалына жібереді.
Бұл ретте, егер жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеудің алдыңғы мерзімі аяқталған күннен бастап алты және одан да көп ай өтсе, әлеуметтік төлемді қайта есептеу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішті қабылдауды жүзеге асырады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. МӘС бөлімшесінің шешімі негізінде алушыны еңбекке қабілетті деп танығаннан кейін жалпы еңбек қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгілеген жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау осы Қағидаларға 42-тармаққа сәйкес жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін қайта белгілеген күннен бастап жүргізіледі.
53. Әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен кейін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңде Қорға әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда алушыға тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.

54. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:
1) сведений из ЦС государственных органов и (или) организаций по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, о:
смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении умершим). При этом социальная выплата осуществляется по месяц смерти получателя (по месяц вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим) включительно;
вынесении подразделением МСЭ экспертного заключения о признании получателя трудоспособным. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором он признан трудоспособным;
2) проекта решения по форме согласно приложению 23 настоящих Правил от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, в случаях:
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
55. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда прекращает осуществление социальной выплаты.
При этом отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления решения филиала Фонда уведомляет получателя о прекращении социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам при личном обращении заявителя путем вручения уведомления, либо посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещение об уведомлении получателя регистрируется в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
56. Филиал Фонда пересматривает принятые решения о назначении (отказе в назначении), приостановлении, возобновлении, прекращении социальных выплат, в том числе принятые территориальными подразделениями ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, при выявлении неправомерного назначения (отказа в назначении), приостановления, возобновления, прекращения социальной выплаты, противоречащих условиям Кодекса и настоящих Правил, а также законодательству, действующему на момент вынесения таких решений, на основании судебных решений, письменных поручений ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования или Фонда.

54. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЦЖ-дан мынадай мәліметтер келіп түскенде:
алушының қайтыс болғаны (соттың оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енгені) туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем алушының қайтыс болған айды (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген айды) қоса алғанда төленеді;
МӘС бөлімшесінің алушыны еңбекке қабілетті деп тану туралы сараптамалық қорытынды шығаруы. Бұл ретте, әлеуметтік төлем ол еңбекке қабілетті деп танылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
2) мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлемді алушыдан келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім жобасы:
алушы әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынған жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем тағайындалған күнінен бастап тоқтатылады;
осы Қағидалардың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алушы әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш берген жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтатады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешімі келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде хабарлама беру жолымен немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы алушыны әлеуметтік төлемнің тоқтатылуы туралы хабардар етеді.
Алушының хабарландырылуы туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
56. Қор филиалы Кодекстің және осы Қағидалардың шарттарына, сондай-ақ осындай шешімдер шығарылған кезде қолданыста болған заңнамаға қайшы келетін заңсыз тағайындалған (тағайындаудан бас тартылған), тоқтатыла тұрған, қайта басталған, тоқтатылған әлеуметтік төлемдер анықталған жағдайда әлеуметтік төлемдерді тағайындау (тағайындаудан бас тарту), тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату туралы, оның ішінде әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның аумақтық бөлімшелері қабылдаған әлеуметтік төлемдер сот шешімдері, әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның немесе Қордың жазбаша тапсырмалары негізінде қабылданған шешімдерді қайта қарайды.

56-1. Фонд ежегодно осуществляет сверку сведений по доходу, принятому для определения размера социальной выплаты от индивидуальных предпринимателей, глав крестьянских (фермерских) хозяйств, а также физических лиц, являющихся их наемными работниками с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в отношении получателей, по которым ранее была проведена проверка в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
При этом проверка дохода производится до истечения срока исковой давности, установленного Налоговым кодексом Республики Казахстан, в течение которого налогоплательщик (налоговый агент) вправе внести изменения и дополнения в налоговую отчетность.
По результатам сверки, в случаях выявления несоответствия по данным Комитета государственных доходов размер социальной выплаты подлежит пересмотру.
Возмещение излишне начисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок осуществления социальной выплаты
57. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан либо получатели, прибывшие из других регионов Республики Казахстан, представляют заявление на запрос дела получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос дела получателя по прежнему местожительству заявителя.
58. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из других стран, представляют заявление для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные в Перечне основных требований согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
59. Лицам, выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, являвшимся получателями социальной выплаты и вернувшимся обратно, при неполучении выплаты в стране выезда, она возобновляется со дня ее прекращения, но не более чем за три года перед обращением за ее получением на основании документов, предусмотренных в Перечне основных требований согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
При получении социальной выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения, при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан на основании документов, предусмотренных в Перечне основных требований согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Утверждение решения о возобновлении социальной выплаты производится филиалом Фонда в соответствии с главой 3 настоящих Правил.

56-1. Қор жыл сайын осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес бұрын тексеру жүргізілген алушыларға қатысты дара кәсіпкерлерден, шаруа (фермер) қожалықтарының басшыларынан, сондай-ақ олардың жалдамалы жұмыскерлері болып табылатын жеке тұлғалардан төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін қабылданған кіріс бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен мәліметтерді салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Бұл ретте кірісті тексеру Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін жүргізіледі, оның барысында салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері бойынша сәйкессіздік анықталған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшері қайта қаралуға жатады.
Артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдердің сомаларын өтеу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Әлеуметтік төлемді жүзеге асыру тәртібі
57. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар не Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен келген алушылар әлеуметтік төлемді алушының ісіне сұрау салуға, егер заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
58. Қазақстан Республикасына басқа елдерден тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтінішті және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттарды ұсынады.
59. Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және қайтып келген әлеуметтік төлемді алушылар болып табылатын адамдар кеткен елінде әлеуметтік төлемді алмаған кезде, әлеуметтік төлемді тоқтатқан күннен бастап, бірақ 4-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде оны алу үшін жүгінер алдындағы үш жылдан асырылмай қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кеткен кезеңде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілген болса, оның мөлшері барлық арттырулар ескеріліп белгіленеді.
Кету елінде төлем алынған жағдайда әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде жүгінген күннен бастап қайта басталады;
Қайта бастау туралы шешімді бекітуді осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Қордың филиалы жүргізеді.

60. Дело получателя социальной выплаты, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя.
61. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации дело получателя выдается на руки получателю на основании заявления получателя по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
При отсутствии дела получателя на бумажном носителе, отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
62. Повышение размеров социальной выплаты из Фонда производится на основании решения Правительства Республики Казахстан лицам, которым назначены соответствующие социальные выплаты на дату повышения в соответствии с пунктом 5 статьи 181 Кодекса.
Повышение производится путем умножения назначенного размера социальной выплаты на дату повышения, на соответствующий процент повышения.
63. Отделение Государственной корпорации формирует проекты решений филиала Фонда о повышении размера социальной выплаты по каждому лицу, которому назначена социальная выплата на дату повышения, по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам для утверждения филиалом Фонда.
64. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете, возобновлении) социальной выплаты, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенной (пересчитанной, возобновленной) социальной выплаты в потребность в средствах на социальную выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно к 27 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.
Сноска. Пункт 64 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

60. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен әлеуметтік төлем алушының ісі Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық сұрау салу жібереді.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
61. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде алушының ісін алушының қолына беріледі немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының қағаз түріндегі ісі болмаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ негізінде осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша істің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
62. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру Кодекстің 181-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде уәкілетті мемлекеттік органның ұсынысымен арттыру күніне тиісті әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға жүргізіледі.
Арттыру – арттыру күніне тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін тиісті арттыру процентіне көбейту жолымен жүргізіледі.
63. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті әлеуметтік төлем тағайындалған әрбір адам бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы Қор филиалы шешімдерінің жобаларын қалыптастырады.
64. Қор филиалы бекіткен әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу, қайта бастау) туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған (қайта есептелген, қайта басталған) әлеуметтік төлемнің сомаларын Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 27-күнiне ұсынылатын әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

65. Фонд формирует прогнозные данные по исчислению потребности средств на социальную выплату на ежедневной основе.
66. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальной выплаты по графику.
Государственная корпорация, получив средства, в течение трех рабочих дней осуществляет социальные выплаты получателям.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальной выплаты;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по перечисленным суммам социальной выплаты, а также по возвратам излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из нее, в форме сведений о движении денежных средств Фонда в Государственной корпорации по социальной выплате по случаю утраты трудоспособности согласно приложению 33 к настоящим Правилам;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по направленным уведомлениям о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты.
Сноска. Пункт 66 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
67. Социальная выплата производится Государственной корпорацией путем:
зачисления средств на банковские счета или электронных денег на электронные кошельки электронных денег получателей;
доставки на дом получателям через территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Доставка социальной выплаты на дом получателям производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что они нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии территориальных подразделений акционерного общества "Казпочта".
67-1. Оплата за оказание услуг Государственной корпорацией по организации социальных выплат, включая оплату банковских услуг, осуществляется за счҰт средств бюджета в соответствии с Кодексом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 67-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
68. В случае изменения номера банковского счета получателя (опекуна, попечителя), способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя), получатель (опекун, попечитель) подает в отделение Государственной корпорации заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.

65. Қор әлеуметтік төлемге қаражаттың қажеттілігін есептеу бойынша болжамды деректерді күнделікті негізде қалыптастырады.
66. Қор әлеуметтік төлемдерді кесте бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация қаражат ала отырып, алушыларға әлеуметтік төлемді үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша Қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға аударылған әлеуметтік төлем сомалары бойынша, сондай-ақ одан артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуы бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес Қордың Мемлекеттік корпорациядағы еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер нысанында Қорға береді;
Қорға жіберілген хабарламалар бойынша есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасын қайтару қажеттігі туралы ақпаратты береді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді:
қаражатты алушылардың банк шоттарына немесе электрондық ақшаны электрондық ақшаның электрондық әмияндарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргiзедi.
Әлеуметтік төлемдерді алушыларға үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері болмаған ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
67-1. Банктік қызметтерге ақы төлеуді қоса алғанда, Мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдерді ұйымдастыру бойынша қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу Кодекске сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 67-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Алушының (қамқоршының, қорғаншының) банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушы (қамқоршы, қорғаншы) туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осы өзгерістер туралы өтініш береді.

69. В случае если лицо на момент помещения в исправительное учреждение является получателем социальной выплаты, отделение Государственной корпорации по месту нахождения исправительного учреждения на основании заявления указанного лица, представленного администрацией исправительного учреждения, осуществляет социальную выплату.
70. В случае неполучения социальных выплат получателем за время нахождения в исправительных учреждениях, выплата возобновляется в соответствии с настоящими Правилами.
71. Сумма социальной выплаты, не полученная своевременно либо полученная не полностью по вине Государственной корпорации и (или) филиала Фонда выплачивается за прошлое время со дня возникновения права на нее без ограничения сроков в следующих случаях:
1) обращения получателя социальной выплаты с заявлением в отделение Государственной корпорации при самостоятельном выявлении несвоевременной либо неполной выплаты социальной выплаты;
2) поступления решения суда о выплате (назначении) получателю сумм социальной выплаты;
3) выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальной выплаты ведомством по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, Государственной корпорацией или Фондом.
72. При выявлении факта несвоевременной либо неполной выплаты сумм социальной выплаты Государственная корпорация:
устанавливает причину несвоевременной либо неполной выплаты по получателям;
составляет расчет суммы дополнительной потребности средств, необходимых для выплаты сумм социальной выплаты, не полученных своевременно либо не полностью;
формирует проект решения филиала Фонда о выплате суммы социальной выплаты, не полученной своевременно либо не полностью по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам, и направляет в филиал Фонда для утверждения.
73. При обжаловании решений, действий (бездействий) филиала Фонда и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации, подразделения МСЭ и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг, жалоба подается на имя руководителя филиала Фонда, Государственной корпорации или на имя руководителя Фонда, руководителя уполномоченного государственного органа, руководителя территориального подразделения ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования или руководителя ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда или Государственной корпорации, не позднее трех рабочих дней со дня ее поступления направляется с административным делом в орган, рассматривающий жалобу.
При этом филиал Фонда, Государственная корпорация вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если они в течение трех рабочих дней примут решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

69. Егер адам түзеу мекемесіне орналастырылған сәтте әлеуметтік төлем алушы болып табылса, түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі түзеу мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асырады.
70. Алушы түзеу мекемелерінде болған уақытында әлеуметтік төлемдер алмаған жағдайда, төлем осы Қағидаларға сәйкес қалпына келтіріледі.
71. Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) Қор филиалының кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу мынадай жағдайларда:
1) әлеуметтік төлем алушы әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төлемегенін өздігінен анықтаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтінішпен жүгінгенде;
2) алушыға әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу (тағайындау) туралы соттың шешімі келіп түскенде;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомство, Мемлекеттік корпорация немесе Қор әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төленбегенін анықтағанда оған құқық туындаған күннен бастап өткен уақыт үшін мерзімдерді шектемей төленеді.
72. Әлеуметтік төлем сомаларын уақтылы не толық төлемеу фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорация:
алушылар бойынша уақтылы не толық төленбеу себебін анықтайды;
уақтылы немесе толық алынбаған әлеуметтік төлем сомаларын төлеу үшін қажетті қаражаттың қосымша қажеттілігі сомасының есебін жасайды;
осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлем сомаларын төлеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.
73. Қор филиалының және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның, МӘС бөлімшесінің және (немесе) оның мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану Қор филиалы басшысының атына, Мемлекеттік корпорацияның немесе Қор басшысының атына, уәкілетті мемлекеттік орган басшысының атына, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосының жергілікті бөлімшесінің басшысының атына, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосының басшысының атына беріледі.
Қор филиалының атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Қор филиалының немесе Мемлекеттік корпорацияның атына түскен өтініш берушінің шағымы әкімшілік іспен түскен күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Қордың филиалы, Мемлекеттік корпорация, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

74. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
75. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
76. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда в течение трех рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты в связи с изменениями условий ее получения уведомляет получателя о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 76 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
77. Возврат обязательных пенсионных взносов, удержанных от излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты, осуществляется Государственной корпорацией в соответствии со статьей 35 Кодекса.
78. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя, путем внесения им денежных средств на счет Государственной корпорации или подачи заявления на удержание из социальной выплаты. При поступлении заявления получателя на удержание из социальной выплаты отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения филиала Фонда об удержании суммы социальной выплаты, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в организацию по выдаче социальной выплаты письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ЦС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;
по решению суда;
от третьих лиц, в добровольном порядке, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и индивидуального идентификационного номера получателя социальной выплаты.
Государственная корпорация не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.

74. Өтініш беруші көрсетілген мемлекеттік қызметтер нәтижесімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
75. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға жол беріледі.
76. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді алу шарттарының өзгеруіне байланысты оның артық есептелген (төленген) сомалары анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушыны осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді қайтару қажеттігі туралы хабардар етеді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасынан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды Мемлекеттік копорация Кодекстің 35-бабына сәйкес жүзеге асырады.
78. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару Қорға аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша, оның Мемлекеттік корпорацияның шотына ақша қаражатын енгізу немесе әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініш беру арқылы. Алушының әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі дайындаған Қор филиалының әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ЦЖ-дан алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып, хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша;
үшінші тұлғалардан ерікті түрде, әлеуметтік төлемді алушының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қордың шотына әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.

Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
79. В случаях ошибочного перечисления сумм социальной выплаты Государственная корпорация направляет в организацию по выдаче социальных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и организацией по выдаче социальной выплаты.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания, организация по выдаче социальной выплаты осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию, либо приостанавливает исполнение указания.
80. Для списания сумм социальной выплаты, излишне зачисленной (выплаченной) получателям по причинам, независящим от них, специалист Фонда, отделения Государственной корпорации на основании доверенности, выданной на представление интересов Фонда, обращается с заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного решения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм производится по акту списания на основании судебных актов, которые хранятся три года.
81. Дела получателей социальной выплаты, по которым осуществляется выплата (действующие дела), хранятся в архиве Государственной корпорации.
ЭМД хранятся постоянно в ЦС уполномоченного государственного органа.
Сноска. Пункт 81 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
82. Дела получателей социальной выплаты, по которым приостановлена выплата, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "на контроле" до обращения самого получателя.
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев делам получателей социальной выплаты Государственной корпорацией социальные выплаты возобновляются по решению филиала Фонда.
83. Восстановление дубликата дела получателя социальной выплаты производится на основании решения филиала Фонда.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата дела получателя социальной выплаты проставляется отметка "Дубликат".

Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Әлеуметтік төлемнің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
80. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қатыссыз себептермен алушыларға артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын есептен шығару үшін Қордың, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы Қордың мүддесін білдіруге берілген сенімхат негізінде, Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық-процессуалдық заңнамасымен белгіленген тәртіппен сот органдарына борышкердің қайда екендігі белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) кім екенін анықтауға мүмкіндік болмауына немесе мұрагерлерінің болмауына байланысты соманы қайтару мүмкін еместігі туралы сот шешімін шығару үшін өтінішпен жүгінеді.
Артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығару есептен шығару актісі бойынша сот актілерінің негізінде жүргізіледі, олар үш жыл сақталады.
81. Төлем жүзеге асырылатын әлеуметтік төлем алушылардың істері (қолданыстағы істер) Мемлекеттік корпорацияның мұрағатында сақталады.
ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-да тұрақты сақталады.
Ескерту. 81-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Төлемі тоқтатыла тұрған әлеуметтік төлем алушылардың істері алушының жүгінуіне дейін "Бақылауда" белгісімен қолданыстағы істерден жеке сақталады.
Алты айдан кейін соңғы төлемнің күні мен сомасын көрсете отырып іс есептен шығарылады және Мемлекеттік корпорацияның архивіне тапсырылады. Мемлекеттік корпорация алты айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған әлеуметтік төлем алушылардың істері бойынша әлеуметтік төлемдерді Қор филиалының шешімі бойынша қайта басталады.
83. Әлеуметтік төлем алушының ісінің телнұсқасын қалпына келтіру Қор филиалының шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік төлем алушының қалпына келтірілген ісінің телнұсқасы мұқабасының оң жақ үстіңгі бұрышында "Телнұсқа" деген белгі қойылады.

84. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ЦС в соответствии с их назначением. ЦС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
ЭМД хранятся постоянно в ЦС уполномоченного государственного органа.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
85. Филиалы Фонда обеспечивают внесение в автоматизированном режиме данных о стадии оказания государственной услуги в ЦС мониторинга оказания государственных услуг.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района ___________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по _________ области (городу)
Заявление (для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
через Государственную корпорацию "Правительство для граждан")
От гражданина (ки) __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" _____________ года
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
Банковские реквизиты:
Наименование банка ________________________
Банковский счет № __________________________
Электронный кошелек электронных денег ________________________________________
Скачать
Прошу назначить, возобновить, пересчитать мне социальную выплату по случаю утраты трудоспособности.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение (приостановление, прекращение) размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, а также об изменении места жительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно): да/нет
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения, возобновления выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" : да/нет.
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен: да/нет.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта": да/нет.

84. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-ы олардың мақсатына сәйкес ЦЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған кешенді іс-шараларды қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай тасымалдау (ақпарат беру) ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған ақпарат беру ортасын пайдалану есебінен де, техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның ЦЖ-да тұрақты сақталады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Қордың филиалдары мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ЦЖ-ға автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
_______________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш ("Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы арқылы еңбекке
қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат _________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ____ жылғы "__" _____________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________
Банк деректемелері: Банктің атауы _____________________________ Банк шотының № ________________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны _________________________
Жүктеу
Маған еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауды, қайта жалғастыруды, қайта есептеуді сұраймын.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру, тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады): иә/жоқ
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін: иә/жоқ.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым: иә/жоқ.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ.

Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан: да/нет.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе) социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством телефонной связи: да/нет.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение
организации-плательщика ____________________________________
Контактные данные заявителя: ________________________________
Телефон______________________
мобильный____________________
дата подачи заявления:
"__" ________20__года
Подпись заявителя _________________________
Дата принятия документов_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза отрывного талона)
Заявление от _______ _______________________ с прилагаемыми документами
принято, дата
регистрации заявления: "__" __________20____года
В случаях выявления отсутствия документа (документов), необходимого
для назначения социальной выплаты _________________________________,
срок оказания государственной услуги продлевается в соответствии
с действующим законодательством
___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы
Приложение 2
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 45-бабының 5 тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы телефон байланысы арқылы sms-хабарлама жолымен хабарламаға келісім беремін: иә / жоқ.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
_______________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
_________________________________________________________________
Телефоны _______________________ ұялы телефоны _______________________
Өтініш берген күні:
20 ____ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы ___________________
Құжаттар қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
_______________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(үзбелі талонды қию сызығы)
_______________________ өтініші қоса берілген құжаттармен қабылданды, өтініш
тіркелген күн: 20 ___ жылғы "__" _____________________ _______________________
әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжаттың (құжаттардың) жоқ екені
анықталған жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі қолданыстағы заңнамаға
сәйкес ұзартылады.
_______________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________________
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
_______________________________
облысы (қаласы) бойынша департаменті
_________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш (Медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін)

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района ___________________________________
Департамента Комитета регулирования и контроля
в сфере социальной защиты населения
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан по _______________________
области (городу)
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по __________________________ области (городу)
Заявление (для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности через подразделение медико-социальной экспертизы)
от гражданина (ки) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: _____________
Дата выдачи: "____" __________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: ________________________________
Область ____________ город (район) _____________ село: ______ улица
(микрорайон) ___ _____дом ______ квартира ______ банковские реквизиты
Наименование банка __________________________________________
Банковский счет __________________________________________
Тип счета: текущий __________________________________________
Прошу назначить мне, ребенку с инвалидностью, опекаемому, лицу,
осуществляющему уход за лицом с инвалидностью первой группы
(нужное подчеркнуть): __________________________________________
(при подаче заявления законным представителем указывается категория
инвалидности, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и год рождения ребенка
с инвалидностью/лица с инвалидностью первой группы или опекаемого)
государственное социальное пособие по инвалидности, специальное государственное
пособие по инвалидности, пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью,
пособие по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности (нужное подчеркнуть).
Сведения о лице, осуществляющем уход за лицом с инвалидностью первой группы:
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
Дата рождения: "____" ____________ _____года
Адрес постоянного места жительства: _________________________________
Область ______________город(район)_________ село: ______________ улица
(микрорайон) _____ дом __ квартира ___________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ____________ банковский счет № _________________
Тип счета: текущий _________________________
Ранее пенсионные выплаты или пособие мне назначались/не назначались в том числе
за пределами Республики Казахстан (ненужное вычеркнуть).
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменения размера
государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка
с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы,
социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных
данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации в течение
десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно): да/нет
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных при назначении, возобновлении, перерасчете выплаты, а также при выполнении Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" да/нет.
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен:
да/нет.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта": да/нет.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат __________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты ( ол болған жағдайда )
Туған күні: ______ жылғы "_____" ____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: ______ құжат нөмірі: ____________кім берген: _________
Берілген күні: ______ жылғы "_____" ____________
Тұрақты мекенжайы: _______________________
____________ облысы __________ қаласы (ауданы) _____________ ауылы __________
көшесі (шағын ауданы) ______________ үй ______________пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы ___________________________ _______________
Банк шотының № ___________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ________________________________________
Маған, мүгедектігі бар балаға, қамқоршылықтағыға, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасауды жүзеге асыратын адамға (керегінің астын сызу): ________________________________________________ (заңды өкіл өтініш берген кезде мүгедектіктің санаты көрсетіледі, тегі, аты, әкесінің аты ( ол болған жағдайда ) және мүгедектігі бар баланың / бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның немесе қамқоршылықтағының туған жылы) мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнайы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін жәрдемақы, еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауды сұраймын (керегінің астын сызу).
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын тұлға туралы мәлімет:
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ______________________________
Туған күні: ______ жылғы "_____" ____________
Тұрақты мекенжайы: _______________________
__________ облысы ____________ қаласы (ауданы) _____________ауылы ___________
көшесі (шағын ауданы) ______________ үй ______________пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы ________________________________
Банк шотының № ____________________________
Шот түрі: ағымдағы ________________________________________
Бұрын маған зейнетақы төлемдері немесе жәрдемақы тағайындалды / тағайындалмады, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде (қажетсізін сызып тастау керек).
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнайы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін жәрдемақы, еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туралы күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1.
2.
Жүктеу
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады): иә/жоқ.
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін: иә/жоқ.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым: иә/жоқ.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ.

Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан: да/нет.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении), государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения:
да/нет
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение
организации-плательщика __________________________________________
Контактные данные заявителя, лица, осуществляющего уход за лицом
с инвалидностью первой группы с детства: телефон домашний ___________
мобильный ________ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "__" ______ 20 _____ года
Подпись заявителя/ЭЦП/sms-сообщение _______________________________
Дата и время подписания заявления:
________________. ________года____часов ____ минут ____ секунд _____
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза отрывного талона)
Заявление гражданина ___________________________ на назначение государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности с прилагаемыми документами зарегистрировано за № ___________, дата регистрации заявления "____" ________ 20____ года (дата получения услуги со дня регистрации заявления в отделении Государственной корпорации)
"___" _________ 20 ___ года.
В случаях выявления отсутствия документа (документов), необходимого для назначения социальной выплаты _______________________________________, срок оказания государственной услуги продлевается в соответствии с действующим законодательством__________________________________________
Даю согласие сообщать обо всех изменениях, влекущих изменение размера государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы, а также изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации._________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, принявшего документы
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты
по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 45-бабының 5 тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнайы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін жәрдемақы, еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы телефон байланысы арқылы sms-хабарлама жолымен хабарламаға келісім беремін: иә/жоқ.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы,орналасқан жері______________________________________________________________
Өтініш берушінің, жастайынан бірінші топ мүгедектігі бар тұлғаға күтім жасайтын адамның байланыс деректері:
Үй телефоны ____________ұялы телефоны __________ Е-маil ____________
Өтініш берген күні: 20____ жылғы "_____" ____________
Өтініш берушінің қолы/ЭЦҚ/ sms-хабарлама__________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
_____._______.____ жыл _ _ _ _ сағат _ _ _ _ _ минут _ _ _ _ _ секунд
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(үзбелі талонды қию сызығы)
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнайы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін жәрдемақы, еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға ______________________________ азамат өтініші қоса берілген құжаттармен қабылданды, өтініш тіркелген күн: 20 ___ жылғы "___" _________ (қызметті алу мерзімі өтінішті Мемлекеттік корпорацияда тіркеген күннен бастап) 20 ___ жылғы "___" _________
_____________________________________ әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжаттың (құжаттардың) жоқ екені анықталған жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұзартылады
________________________________________________________________________
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнайы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін жәрдемақы, еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлауға келісім беремін.
___________________________________________________________________
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан
бас тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
___________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по _______________________________ области (городу)
Заявление (для назначения социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности через веб-портал "цифрового правительства")
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):___________________
От гражданина (ки)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату по случаю утраты трудоспособности
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________________
Банковский счет № ______________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: ______________________
Индивидуальный идентификационный код: _________________
Бизнес идентификационный номер: ________________________
Электронный кошелек электронных денег ___________________
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения, возобновления выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта".

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді
"цифрлық үкімет" веб-портал арқылы тағайындау үшін)
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
__________________________________
Азамат ___________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Туған күні: ____ жылғы "____" _____________________
Маған еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: __________________
Банк деректемелері: Банктің атауы _________________
Банк шотының № __________________
Шот түрі:
ағымдағы__________________
___________________________________
___________________________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды: ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
______________________________
Жүктеу
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады).
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.

Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности путем sms-оповещения, посредством электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение
организации-плательщика ____________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний __________________________________
мобильный _________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК)
___________________________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ
___________________________________________________
(ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
___________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты, а также
об изменении местожительства (в том числе. выезд за пределы Республики
Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной
корпорации в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
_____._______._____ года _____часов ______ минут ______ секунд
Приложение 4
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю
утраты трудоспособности
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги

Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 45-бабының 5 тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
__________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ________________ ұялы телефоны __________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
(ҚР Әділетмині) растайды _________________________________________________
(ҚР Әділетминінің электрондық цифрлік қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін (ЕДБ) растайды _________
(ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ______________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
________________________________________________________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне (тоқтата тұру, тоқтату) әкелетін барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
_____ жылғы _______.____. ______ сағат________ минут________ секунд
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) подразделение медико-социальной экспертизы (далее - подразделение МСЭ);
3) веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал);
4) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ со дня регистрации заявления – восемь рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал электронного правительства или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) со дня регистрации электронного заявления (заявки) – четыре рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) /бумажная/проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию и подразделение МСЭ:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 8.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі);
3) "Цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы өтініш тіркелген күннен бастап – сегіз жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) электрондық өтініш (өтінім) тіркелген күннен бастап – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай цифрландырылған)
/қағаз түрінде/проактивті/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда: осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған өтініш берушінің порталға "жеке кабинетіне" жіберілген электрондық хабарлама.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде:
өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.

3) подразделение МСЭ – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления оказания государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
4) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя через портал за назначением социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при обращении в подразделение МСЭ предоставляет заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных цифровых систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей ЭЦП согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, об установлении степени утраты общей трудоспособности, указанных в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".

3) МӘС бөлімшесі – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кестесі: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
4) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда.
Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Құжаттарды мемлекеттік цифрлық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды МӘС бөлімшесіне берген кезде өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.
2. Өтініш беруші портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өзінің ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы, электрондық өтініште көрсетілген жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы мәліметтерді өтініш беруші "цирлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи. При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности;
4) отрицательное значение исчисленного размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, в том числе по принципу "одного заявления" (по выбору заявителя при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности), электронной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале, наличии социальных отчислений у заявителя, наличии необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличии номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату трудоспособности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

3. Проактивті қызмет арқылы:
еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін – өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер (өтінішті қабылдамау)
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратқан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін қажетті құжаттың және (немесе) мәліметтердің ұсынылмауы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады;
5) еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшерінің теріс мәні негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанда, оның ішінде "бір өтініш" қағидаты бойынша (жалпы еңбекке қабілетіліктен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленген кезде өтініш берушінің таңдауы бойынша), электрондық нысанда, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде, өтініш берушіде әлеуметтік аударымдардың болуы, өтініш берушіде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банктік шот нөмірінің болуы).
Проактивті қызмет арқылы еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел Государственные услуги";
2) Государственной корпорации - Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности
Форма
Уведомление № ______
о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения
размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 192 (вводится в действие с 12.07.2026).
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_________________________________________________________________
Дата рождения заявителя ___________________________________________
ИИН: ____________________________________________________________
Дата риска: _______________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, теңге
Суммы обязательных пенсионных взносов, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, теңге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, теңге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений
доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных
взносов, выявленных АЦС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей
строке будет стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца)
в которых выявлены несоответствия, такие факты потребуют дополнительного
дооформления (проверки) филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 6
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Расписка об отказе в приеме заявления и документов
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____"_________ года
Дата обращения "___" _________________________ 20 ____ года
Отказано в приеме заявление на назначение социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности
__________________________________________________________________________
(указание причины)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Место печати
Приложение 7
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді болады.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
5-қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы №______хабарлама
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 192 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________
____________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні _________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________________________________
Тәуекел күні: ________________________________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымдар сомасы, теңге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомалары, теңге
Айлық кірісті анықтау
Кезең
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! – Сәйкессіздік бар, не алынған кезеңде әлеуметтік аударымдар төленбеген
1
2
3
4
5
6
Ұсыныс: өтінішке қол қоймас бұрын назар аудару керек 5-баған, әлеуметтік аударымдар қызметкердің табысына сәйкес келмеген жағдайда міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына және (немесе) әлеуметтік сіз жүгінген күні "Е-макет" АЦЖ анықтаған аударымдар тиісті жолда" (!) ", яғни белгі кезеңдерді (айларды) көрсетеді "Е-макет" АЦЖ осындай фактілерді анықтады, өйткені бұл кезеңдер еңбек ету қабілетінен айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін болады көлемі, оның ішінде төмендету жағына қарай не қосымша қосымша ресімдеуді талап етеді (тексерулер) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалы арқылы жүзеге асырылады.
Жауапты маман ____________________________________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
20__ жылғы "__" _______________
Азамат _______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ___________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "__" ____________
Еңбекке қабілеттіліктен айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға
өтінішті қабылдаудан ________________________________ байланысты бас тартылды
(себебін көрсету)
______________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мөрдің орны
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__"__________ №___________ шешімі

Сноска. Приложение 7 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" _________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________ области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности
1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 171, 172, 182 Социального
кодекса Республики Казахстан социальную выплату по случаю утраты
трудоспособности (далее – социальная выплата):
№ дела ___________________________
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________________________________
Дата рождения _______________________пол _____________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: _______________ 20 __ года.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ года.
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
на "____" ______ 20___ года _______ мес.
Учтен среднемесячный доход с ________ 20____ года по __________ 20__ года
_____________________________ теңге.
Размер социальной выплаты с "__" _____ 20_ года по "__" _____ 20__ года
в сумме _________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на ______________________ месяцев
(количество месяцев)
2. Отказать в назначении социальной выплаты
___________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала
_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 8
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Электронный журнал регистрации и учета заявлений граждан
на назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Код отделения
Дата обращения
Дата регистрации
№ заявления
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
Вид выплаты
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
№ дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 9
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан на
назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
Код отделения
Дата регистрации
№ Заявки
Код услуги
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Вид выплаты
№дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 10
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Ескерту. 7-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171, 172, 182-баптарына сәйкес еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – әлеуметтік төлем) тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № ___________________________
Тегі _____________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________________________________
Туған күні _______________________ жынысы ________________________________
(күні, айы, жылы)                         (ер, әйел)
Жүгінген күні: 20__жылғы ____________
Әлеуметтік төлем құқығының пайда болған күні 20__жылғы ____________
20__жылғы "__" _____ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі ______ ай.
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
____________________________________________ теңге орташа айлық кіріс ескерілді
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________ бастап
20 __ жылғы _______ қоса алғанда _____________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем _______________________________________ айға тағайындалды
(айлар саны)
2. Әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн тіркеудің және есепке алудың электрондық журналы
Бөлімше коды
Жүгінген күні
Тіркеу күні
Өтініш №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің
ЖСН
Төлем түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Іс №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлем мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
9
10
11
12
13
14
15
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналы
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Бөлімше коды
Тіркеу күні
Өтінім №
Қызмет коды
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің ЖСН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Төлем түрі
Істің №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлем мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
10
11
12
13
14
15
16
17
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтама

Сноска. Приложение 10 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Справка о стаже участия в системе обязательного социального страхования
и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
___________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № _____________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________
Фамилия___________________________________________________
Имя ______________________________________________________
Отчество (при его наличии) ___________________________________
Наименование плательщика, плательщика единого платежа
Дата платежа социальных отчислений
БИН или ИИН плательщика, плательщика единого платежа
Социальные отчисления
Сумма обязательных пенсионных взносов
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (теңге)
1
2
3
4
5
6
Итого:
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
___________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления размера социальной выплаты за последние 24 месяца
Ответственный исполнитель: ________________________________
Дата и время выписки: _______________________________________
Дата распечатки: ____________________________________________
Приложение 11
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 11 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" _________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________ области (городу) о назначении или об отказе
в назначении социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 171, 172, 182
Социального кодекса Республики Казахстан:
№ дела ___________________________
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________________________________
Дата рождения ____________________________ пол_________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ года
Дата обращения: _______________ 20 __ года
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
на "____" _______ 20___ года _______ мес.
Учтен среднемесячный доход с _________ 20____ года по ___________ 20__ года
________________________ теңге.
Размер социальной выплаты с "__" _____ 20_ года по "__" _____ 20__ года в сумме
________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на _____________________ месяцев
(количество месяцев)

Ескерту. 10-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________ (Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шотының № ________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ___________________________
Тегі____________________________________________
Аты __________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ________________________
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар төленген күн
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің БСН немесе ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Кезеңі (айы және жылы)
Әлеуметтік аударымдардың
сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
____________________________________________
(4-бағандағы күнтізбелік айлардың саны жазбаша)
Әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу үшін
соңғы 24 айдағы орташа айлық кіріс ___________________________________
Жауапты орындаушы: _______________________________________________
Үзінді көшірменің күні және уақыты: __________________________________
Басып шығарылған күн: _____________________________________________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
_____________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ШЕШІМІ
Ескерту. 11-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171, 172, 182-баптарына сәйкес
тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № _____________________
Тегі __________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
Туған күні _____________________ жынысы _______________________
(күні, айы, жылы)                   (әйел, ер)
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ жылғы "___" ______________
Өтініш берген күні: 20___ жылғы "___" _______________________ 20__жылғы
"__" _____ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың
жалпы өтілі _________________________ ай. 20__ жылғы "___" ________ бастап
20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда _____________________________
теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________бастап
20 __ жылғы _______ қоса алғанда ________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем________________ айға тағайындалды
(айлар саны)

2. Отказать в назначении социальной выплаты
________________________________________ (указать причину)
Руководитель филиала ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 12
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 12 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Дата выдачи, исх. №
Справка
Дана___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________
Удостоверение личности № _________ от "___" _____ 20__ года
Кем выдан _____________________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ года,
проживающего по адресу: ________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" по __________ области (городу)
за №________ от "__" ________ 20 __ года назначена социальная выплата
по случаю утраты трудоспособности.
Степень утраты трудоспособности __________________________%.
(от 30% до 100%)
Размер ежемесячной социальной выплаты составляет:
______________________________________________________ теңге.
(сумма цифрами и прописью)
Отказано в назначении социальной выплаты
___________________________________________________________
(указать причину)
Для предъявления по месту требования.
Удостоверено ЭЦП ответственного лица.
___________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 13
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № ______
о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя_________________________
Дата рождения заявителя _________________________________________________
о проведении проверки ___________________________________________________
ъ                                    (указание причины)
Комментарий к причине проверки_______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица.
________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 14
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Журнал sms-оповещений
по социальной выплате по случаю утраты трудоспособности
по______________________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
ИИН
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Дата передачи sms-оповещения
Текст направленного sms-оповещения
№ телефона
Причина направления
sms-оповещения (назначение, проверка, доработка)
Приложение 15
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Кому ______________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений
или плательщика единого платежа)
Уведомление № ______ от "___" ________ 20____ года

2. ________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін) әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
Анықтама
Ескерту. 12-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)__________________________________
Жеке куәлігі №__________________ 20___ жылғы "__"________________
Кім берген ____________________________
Туған күні ______ жылғы "____" ____________
Тұрғылықты мекенжайы
__________________________________________________________________________
__________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру
қоры" акционерлік қоғамы филиалының 20____ жылғы "___" ________ № ______
шешімінің негізінде оған еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлем тағайындалды.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі ____________________________%
(30%-дан 100%-ға дейін)
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
___________________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы сандармен және жазбаша)
__________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылды.
Талап етілген жерге ұсыну үшін.
Жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылды.
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарға тексеру жүргізу туралы 20____ жылғы "_____" _______ № ______ хабарлама
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________
Өтініш берушінің туған күні __________________________
тексеру жүргізу туралы жеткізеді.
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Тексеру себебіне түсініктеме _________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылды
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналы
Мемлекеттік корпорацияның _______________________________ бойынша бөлімшесі
Р/с №
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
sms-хабарламаны беру күні
Жіберілген sms-хабарламанын мәтіні
Телефон №
sms-хабарламаның жіберілу себебі (тағайындау, тексеру, пысықтау)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Кімге ______________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің
немесе бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
20____ жылғы "___" ________№ _____ хабарлама

Сноска. Приложение 15 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по ___________ области (городу)
Согласие
Сноска. Приложение 16 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Кому ______________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений
или плательщика единого платежа)
Уведомление № ______ от "___" ________ 20____ года
Сноска. Приложение 17 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 18
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по ___________ области (городу)
Сноска. Приложение 18 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Согласие
Я _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (дата рождения)
на основании имеющихся несоответствий социальных отчислений и (или) социальных
отчислений в составе единого платежа, определенных в соответствии с частью второй
пункта 25 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения
о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности из Государственного фонда социального страхования даю согласие
производить исчисление размера социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности без учета в среднемесячном доходе следующих месяцев (месяца),
в которых имеются данные несоответствия:
_______ 20__ года в сумме ______ теңге, БИН/ИИН ____________
наименование плательщика _____________,
_______ 20__ года в сумме ______ теңге, БИН/ИИН ____________
наименование плательщика_____________,
_______ 20__ года в сумме ______ теңге, БИН/ИИН ____________
наименование плательщика_____________.
Ознакомлен, что при поступлении социальных отчислений в Фонд за период,
который был принят для исчисления социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности, перерасчет выплаты получателям не производится.
Подпись
Дата
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № ______ о необходимости дооформления документов
на назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
от "_____" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ____________________________
Дата рождения заявителя ____________________
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения о необходимости в течение двадцати пяти рабочих дней дооформления
документов _________________________________________________________________
(указание причины дооформления)
Комментарий к причине проверки______________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 20
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении
(отказе в назначении)
социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности
Форма

Ескерту. 15-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
16-қосымша
Нысан
___________ облысы (қаласы)
бойынша "Мемлекеттік
әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының
филиалы
Келісім
Ескерту. 16-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Кімге ______________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің немесе бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
20____ жылғы "___" ________ № _____ хабарлама
Ескерту. 17-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
18-қосымша
Нысан
____________облысы
(қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамының филиалы
Келісім
Ескерту. 6-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, ____________________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (туған күні)
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 25-тармағының екінші бөлігіне сәйкес айқындалған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі негізінде аталған сәйкессіздіктер бар айлардағы (айдағы) орташа айлық кірісті есепке алмай, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу жүргізуге келісімімді беремін:
20__жылғы ____ _______ теңге сомасында, БСН/ЖСН ______төлеушінің атауы ______,
20__жылғы ____ _______ теңге сомасында, БСН/ЖСН ______төлеушінің атауы ______,
20__жылғы _____ _____ теңге сомасында, БСН/ЖСН _______төлеушінің атауы ______,
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңге Қорға әлеуметтік аударымдар түскен кезде алушыларға төлемді қайта есептеу жүргізілмейтіні таныстырылды
Қолы
Күні
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы № _____ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
Өтініш берушінің туған күні ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға
жиырма бес жұмыс күні ішінде құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы жеткізеді.
__________________________________________________________________________
(жете ресімдеу себебін көрсету)
Жете ресімдеу себебіне түсініктеме ___________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы № ______ хабарлама

Сноска. Приложение 20 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Уведомление № _______ о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности от "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "__" _________ ____ года.
Решение о назначении (отказе в назначении) № __ от "__" _____ 20__ года.
Назначенная сумма: ________________________________________________
теңге (сумма прописью)
с "_____" ________20____ года
Отказано в назначении ______________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 21
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 21 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Исходящий штамп
Наименование плательщика
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
БИН/ИИН плательщика ____________________________________________
Справка о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального
страхования
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
________________________________________________
________________________________________________
Фамилия ________________________________________
Имя ____________________________________________
Отчество (при его наличии) ________________________
Период (месяц, год)
Сумма заработной платы (теңге)
Доход, учтенный для исчисления социальных отчислений (теңге)
Исчисленная сумма социальных отчислений (теңге)
Исчисленная сумма обязательных пенсионных взносов (теңге)
1
2
3
4
5
6
Итого
Всего количество календарных месяцев
________________________________________________________
(прописью)
Сумма заработной платы
_________________________________________________________
теңге (прописью)
Директор ________________________________________________
Главный бухгалтер
Печать
Ответственный исполнитель: _______________________________
Дата и время выписки: ____________________________________
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района __________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ____ от "___" _______ 20 ____ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________________области о приостановлении
(возобновлении, прекращении) социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности
№ дела _____________________________
Фамилия_________________________________________________________________
Имя_____________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ____________________________
Пол ___ Дата рождения "___" _____________ года
Приостановить выплату с "____" _____ 20 __ года
по причине ______________________________________________________________
(указать причину)
Возобновить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере _______________________________________________________________
по причине ______________________________________________________________
(указать причину)
Прекратить выплату с "____" ______ 20 __ года
по причине ______________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 23
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района __________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ______ от "_____" _______ 20 ____ года филиала
акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по _________________________ области о
приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной
выплаты по случаю утраты трудоспособности
№ дела ______________________
Фамилия__________________________________________________________________
Имя______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)__________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)____________________________
Дата рождения____________________________________________________________
Приостановить выплату с "____" _____ 20 __ года
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Возобновить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере ________________________________________________________________
(сумма прописью)
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Прекратить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере ________________________________________________________________
(сумма прописью)
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 24
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Ескерту. 20-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ жылғы "_____" ________
Азамат ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні _____ жылғы "___"___________
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы 20__ жылғы "__" _____ № _____ шешім
Тағайындалған сома: __________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20____ жылғы "____" ________ бастап
Тағайындаудан бас тартылды _______________________________________________
негіздеме (себептерін көрсету)
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Нысан
Шығ. мөртаңба
Төлеушінің атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Төлеушінің БСН / ЖСН
__________________________________________________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_____________________________________
Тегі ________________________________________
Аты ____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________
Кезең (айы, жылы)
Жалақы мөлшерінің сомасы (теңге)
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін есепке алынған кіріс (теңге)
Әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны
Күнтізбелік айлардың жалпы саны_____________________________________
(жазбаша)
Жалақы мөлшерінің сомасы_________________________________теңге
(жазбаша)
Директор __________________________________
Бас бухгалтер
Мөр
Жауапты орындаушы: __________
Үзінді көшірменің күні мен уақыты: __________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Ауданның коды____________________
Облыс (қала)__________________
____________________________________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы 20__ жылғы "_____" _______ № _______ ШЕШІМІ
Істің № _____________________
Тегі __________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН) ____________________________________
Жынысы _______________________ Туған күні _____________________
Төлемді 20__ жылғы "____" _____ бастап тоқтатыла тұрсын.
себебі ________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді 20__ жылғы "____" ______қайта басталсын
себебі ____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді 20__ жылғы "____" ______ бастап тоқтатылсын
себебі ____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Ауданның коды____________________
Облыс (қала)__________________
____________________________________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы 20__ жылғы "_____" _______№ _______ШЕШІМІ
Істің № _____________________
Тегі __________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН) ____________________________________
Туған күні _____________________
Төлемді 20__ жылғы "____" _____ бастап тоқтатыла тұрсын.
себебі ________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді ___________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
мөлшерінде 20__ жылғы "____" ______қайта басталсын
себебі ____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді ___________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
мөлшерінде 20__ жылғы "____" ______ бастап тоқтатылсын
себебі ___________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
____________________________________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы 20__ жылғы "_____" _______№ _______ШЕШІМІ

Сноска. Приложение 24 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" __________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________ области (городу)
о перерасчете социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
1. Пересчитать в соответствии со статьями 171, 180, 181 Социального кодекса
Республики Казахстан:
№ дела ______________________
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________
Дата рождения __________________ пол ______________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ________________ 20___ года
Учтен среднемесячный доход с ____ 20___ года по ____ 20__ года ____ теңге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _______ 20___ года
Степень утраты общей трудоспособности _______%
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
на "___" _____________ 20___ года ____ месяцев
Размер ежемесячной социальной выплаты с "___" _______ 20___ года
по "___" __________ 20____ года в сумме
___________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Руководитель филиала_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 25
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 25 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района __________________
Область (город) _______________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" __________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________области (городу)
о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности
1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 170, 171, 180, 181
Социального кодекса Республики Казахстан:
№ дела ________________________________________________________________
Фамилия ______________________________________________________________
Имя __________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ______________________________________________
Дата рождения _________________ пол ___________________ (число, месяц, год)
(жен, муж)
Дата обращения: ____________________________________________ 20___ года.
Учтен среднемесячный доход с __ 20___ года по ___ 20___ года _______ теңге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ______ 20__ года.
Степень утраты общей трудоспособности _______________________________%
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
на "___" _____________ 20___ года ____ месяцев.
Размер ежемесячной социальной выплаты с "____" _______ 20___ года
по "____" __________ 20____ года
в сумме ___________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

Ескерту. 24-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171, 180, 181-баптарына сәйкес қайта есептелсін:
Істің № ______________________
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Туған күні ________________________ жынысы ________________________________
(күні, айы, жылы)                         (әйел, ер)
Жүгінген күні: 20__ жылғы "____" ______
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
_____________________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күні 20__ жылғы "___" ______________
Жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі _______%
20__жылғы "____" ________ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысудың жалпы өтілі ____________________________ ай.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________бастап
20 __ жылғы _______ қоса алғанда ______________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазумен)
қайта есептелсін.
Филиал басшысы
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ ШЕШІМІ
Ескерту. 25-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 170, 171, 180, 181-баптарына сәйкес тағайындалсын
(қайта есептелсін):
Істің № ______________________
Тегі __________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Туған күні ________________________ жынысы________________________________
(күні, айы, жылы)                         (әйел, ер)
Жүгінген күні: 20___ жылғы ________________
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
_____________________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күні 20__ жылғы "___" ______________
Жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі _______%
20__жылғы "____" ________ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысудың жалпы өтілі ____________________________ ай.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________бастап 20 __ жылғы _______
қоса алғанда ________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазумен) тағайындалсын (қайта есептелсін).

2. Отказать в назначении социальной выплаты ____________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации ______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 26
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района _____________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ________________________________области (городу)
Заявление
Я, гражданин (ка) __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "___"__________ года.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): _________________
Прошу прекратить мне социальную выплату по случаю утраты трудоспособности по
следующим причинам:
__________________________________________________________________________
(указать причины)
Контактные данные:
Телефон _____________ мобильный ____________
Дата подачи заявления: "__"________20__ года.
Подпись ________________________
Заявление гражданина(ки) принято ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность и подпись лица, принявшего заявление)
Дата принятия заявления "__"________20__ года.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза)
Заявление от __________________ принято "___"__________20___ года.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление)
Приложение 27
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление
о прекращении социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
№ ______ от "__" __________ 20 __ года
Гражданин (ка) ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "___" _________ ____ года
Социальная выплата по случаю утраты трудоспособности прекращается
с "__" __________ 20 _ года________________________________________________
основание (указать причины)
Удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 28
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района _________
Филиал акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _____________________________области (городу)
Заявление
От гражданина (ки)________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
Прошу запросить дело получателя социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Адрес прежнего местожительства: ___________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________
мобильный __________
Е-маil ___________
Дата подачи "______" _________________________________ 20 ___года
Подпись заявителя ______________________________________________
Заявление гражданина ____________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "____" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, принявшего документы:
_________________________________________________________________
Приложение 29
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

2. _______________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________
________________________________ облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш
Мен, азамат __________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні: _____жылғы "___"____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _________________
Маған еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді
мынадай себептермен тоқтатуды сұраймын: ____________________________________
(себептерін көрсету)
Байланыс деректері:
Телефон _____________ ұялы телефон ____________
Өтініш берілген күні: 20___жылғы "__"________
Қолы ________________________
Азаматтың өтініші қабылданды ______________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Өтініштің қабылданған күні 20___жылғы "__"________
_ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ _ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ _
(кесу сызығы)
_______________________________ өтініші 20___жылғы "___"________қабылданды
_________________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы хабарлама
20___жылғы "__"________№_______
Азамат __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні _____жылғы "__"________
20___жылғы "__"________ бастап еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлем тоқтатылады
__________________________________________________________________________
негіздеме (себептерін көрсету)
Жауапты тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________
_____________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтiнiш
Азамат _______________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күнi: ______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): __________________________________________
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді алушының ісін
сұратуды сұраймын
Бұрынғы тұрғылықты мекенжайы: _________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________
ұялы телефоны ______________
Е-mail ________________________
Берілген күні 20__ жылғы "____" ________
Өтініш берушінің қолы __________________
Азаматтың өтініші____________________________________________
(өтінішті құжаттармен қабылдаған күн)
20___жылғы "___"________ № _______қабылданды
Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы:
__________________________________________________________________________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
29-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ 20__ жылғы ____ ____________ № _______

Сноска. Приложение 29 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
СПРАВКА-АТТЕСТАТ
№ ______ от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин(ка) ____________________________________________________
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации
Социальная выплата по случаю утраты трудоспособности выплачена
по "___" ________ 20____ года в размере _______________________ теңге
Приложение: ______________
Выплата прекращена и снята с учета отделения Государственной корпорации
М.П.
Начальник отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) номер служебного телефона)
Приложение 30
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района ___________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ___________________________области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" _______________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Прошу выдать на руки дело получателя социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности в связи с выездом за пределы Республики Казахстан
Адрес выбытия: ______________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний__________
мобильный __________
Е-маil ___________
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных,
необходимых для оформления и выдачи дела, а также для выполнения Государственной
корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан
и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом
передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу
данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их
защите".
Дата подачи "____"_____ 20 ___года.
Подпись заявителя _______________________________________________
Приложение 31
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Ескерту. 29-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат__________________________________ әлеуметтік төлемді
Мемлекеттік корпорацияның _______________бөлімшесінде алып отырды.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем 20__ жылғы ____ ____
қоса алғанда_____________ теңге мөлшерінде төленді.
Қосымша: ______________
Төлем тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметтік тел. номері)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
30-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________
_____________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтiнiш
Азамат __________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі __________________________________________
Қазақстан Республикасынан тыс жерге кетуіне байланысты еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді алушының ісін қолыма беруді
сұраймын.
Шыққан жерінің мекенжайы:
_____________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________
ұялы телефоны ______________
Е-mail ________________________
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен істі ресімдеуге және беруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "____"________
Өтініш берушінің қолы __________________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
31-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушының ісі

Сноска. Приложение 31 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Дело получателя социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Дело получателя социальной выплаты
№________________________________________
Республика Казахстан
Область ____________________________________
Город (район) _______________________________
Телефон ____________________________________
Вид выплаты ________________________________
Фамилия ___________________________________
Имя _______________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________
Филиал банка ________________________________
Отделение связи №____________________________
График выплаты ______________________________
Отметки о принятии и снятии с учета______________
Снять с учета с "__" ____ 20 __ года.
Размер выплаты ______ теңге.
Выплачено по "___" ____ 20 __ года.
Количество листов в деле ______________________
Место печати
Начальник отделения _____________
Принять на учет с "__" ___ 20__ года.
Размер выплаты ______ теңге /___________________/
Количество листов в деле ________________________
Место печати
Начальник отделения ________________
Снять с учета с "__"____ 20__ года.
Размер выплаты _____ теңге
Выплачено по "__" ____ 20 __ года.
Количество листов в деле ________________________
Место печати
Начальник отделения ______________________
Принять на учет с "__" ___ 20 __ года
Размер выплаты ______ теңге /____________________/
Количество листов в деле ________________________
Место печати Начальник отделения ______________________
Отметки о проведении инвентаризации
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
____ листов (дата, подпись, ___ листов (дата, подпись)
Отметки о проверке дел
___________|_____________________________________
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________
Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись)
___________|_____________________________________|
|Представитель (дата, подпись) |
Приложение 32
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Ескерту. 31-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әлеуметтік төлем алушының ісі
№ _________________________________________
Қазақстан Республикасы Облыс ____________________________________
Қала (аудан) _______________________________
Телефон ____________________________________
Төлем түрі ________________________________
Тегі ___________________________________
Аты _______________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________
Банк филиалы ________________________________
Байланыс бөлімшесі №____________________________
Төлем кестесі ______________________________
Қабылдау және есептен шығару туралы белгілер______________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есептен шығарылсын
Төлем мөлшері ______ /___________________/ теңге
20 __ жылғы "__" __________ дейін төленді
Істегі парақтар саны ______________________
Мөр орны Бөлімше бастығы _____________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есепке алынсын
Төлем мөлшері ______ /___________________/ теңге
Істегі парақтар саны ________________________
Мөр орны Бөлімше бастығы ________________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есептен шығарылсын
Төлем мөлшері ______ теңге 20 __ жылғы "__" __________ дейін төленді
Істегі парақтар саны ________________________
Мөр орны Бөлімше бастығы ______________________
20 __ жылғы "__" __________ бастап есепке алынсын
Төлем мөлшері _____ /____________________/ теңге
Істегі парақтар саны ________________________
Мөр орны Бөлімше бастығы ______________________
Түгендеу жүргізу туралы белгілер
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
____ парақ (күні, қолы, ___ парақ (күні, қолы)
Істерді тексеру туралы белгілер
___________|_____________________________________|
/Өкіл (күні, қолы) ___________|_____________________________________|
/Өкіл (күні, қолы) ___________|_____________________________________|
/ Өкіл (күні, қолы) ___________|_____________________________________|
/Өкіл (күні, қолы) ___________|_____________________________________|
/ Өкіл (күні, қолы) ___________|_____________________________________|
/Өкіл (күні, қолы)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
32-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________
____________ облысы (қаласы)
_____________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ ШЕШІМІ

Сноска. Приложение 32 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района _____________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ____ от "_____" _______ 20 ____ года филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ______________________________________
области о повышении размера социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года №_____ повысить на __ % с "___" _______ 20___года.
№ дела _________________________________
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при наличии) _______________________________________________
Дата рождения __________________________ пол _________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________
Степень утраты общей трудоспособности ____________%.
Дата назначения социальной выплаты "_____" _________ 20___ года.
Период назначения социальной выплаты ______________________
Размер ежемесячной социальной выплаты до _________ года
____________________________________________________ теңге
(сумма прописью)
Размер ежемесячной социальной выплаты с _______ 20___ года
_______________________________________________________ теңге
(сумма прописью)
Руководитель филиала ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 33
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Сведения о движении денежных средств акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" в НАО
"Государственная корпорация "Правительство для граждан" по
социальной выплате по случаю утраты трудоспособности
за _________ месяц 20 ___ года
Наименование социальной выплаты
Остаток денежных средств в НАО ГК на начало месяца
Переведено трансфертов в НАО ГК для осуществления социальных выплат
Переведено социальных выплат в банки второго уровня и ОПВ в ЕНПФ
Социальная выплата по случаю утраты трудоспособности (КНП 027)
Итого
Продолжение таблицы
Возвращено банками второго уровня и ЕНПФ в НАО ГК
Перечислено повторно в банки второго уровня и ЕНПФ
Возвращено из НАО ГК в ГФСС
Остаток денежных средств в НАО ГК на конец месяца
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
Директор центрального филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заместитель директора центрального филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 34
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Ескерту. 32-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ жылғы "__"________ № _______
қаулысына сәйкес 20__жылғы "___" ___________ бастап _____% арттырылсын.
Істің № ____________________
Тегі __________________________________________________
Аты _____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________________
Туған күні ______________________ жынысы ___________________
(күні, айы, жылы)                   (әйел, ер)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______________________________
Жалпы еңбекке қабілетіліктен айырылу дәрежесі __________________%.
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__жылғы "___" _____________
Әлеуметтік төлемді тағайындау кезеңі __________________________
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__жылғы "___" ___________ дейін
__________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" _________ бастап
____________________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Филиал басшысы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
33-қосымша
Нысан
20__жылғы _____айына "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-дағы еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер
Әлеуметтік төлемнің атауы
Айдың басына МК КЕАҚ-дағы ақша қаражатының қалдығы
Әлеуметтік төлемді жүзеге асыру үшін МК КЕАҚ-ға трансферттер аударылды
Екінші деңгейлі банктерге әлеуметтік төлемдер және БЖЗҚ-на МЗЖ аударылды
Еңбекке қабілеттіліктен айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (ТТК 027)
жиынтығы
кестенің жалғасы
Екінші деңгейдегі банктермен және БЖЗҚ-мен МК КЕАҚ-ке қайтарылды
Екінші деңгейдегі банктер мен БЖЗҚ-ға қайтадан аударылды
МК КЕАҚ-тен МӘСҚ-ға қайтарылды
Айдың соңына МК КЕАҚ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемдерден ұсталған МЗЖ
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемдерден ұсталған МЗЖ
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемдерден ұсталған МЗЖ
Мемлекеттік корпорация орталық филиалының директоры
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы))
Мемлекеттік корпорация орталық филиалының директорының орынбасары
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
34-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________________
Облыс (қала) ______________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының 20__ жылғы "___" __________ № ___________ шешімі

Сноска. Приложение 34 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код _________________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________ от "___" __________ 20__ года
филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу)
1. Выплатить в соответствии с пунктом 4 статьи 171 Социального кодекса
Республики Казахстан:
№ дела ___________________________________________________________
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________
Дата рождения _________________________ пол ________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Сведения о месте жительства ________________________________________
Удостоверение личности № от "___" ________ 20___ года
Кем выдан_________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________________
Дата обращения: _______________________ 20___ года
Учтен среднемесячный доход с _______ 20____ года по ________ 20___ года
____________________________________________________________ теңге.
Дата возникновения права на социальную выплату по случаю утраты
трудоспособности
"___" ________ 20___ года
Размер социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
________________________________________________________________
(основание пересмотра)
Руководитель филиала
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 35
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Ескерту. 34-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171-бабының 4-тармағына сәйкес төленсін:
Істің № ___________________________________________________________
Тегі__________________________________________________________
Аты______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)_____________________________________________
Туған күні _________________________ жынысы____________________
(күні, айы, жылы)                         (әйел, ер)
Тұрғылықты жері туралы мәліметтер ________________________________________
Жеке куәлік 20___ жылғы"___"________№________
Кім берген ________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)____________________
Жүгінген күні: 20___ жылғы "___"_________
20___ жылғы "___"_________ бастап 20___ жылғы "___"_________ қоса алғанда
_______________________________________________________________________
теңге орташа айлық кіріс ескерілді.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемге құқықтың
пайда болған күні
20___ жылғы "___" ________
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшері
__________________________________________________________________________
(сомасы сандармен және жазумен)
_________________________________________________________________
(қайта қарау негізі)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
35-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы жағдайы бойынша артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді қайтару қажеттігі туралы 20____ жылғы "_____" ________ № ______ хабарлама

Сноска. Приложение 35 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Уведомление № ______ о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
от "_____" ________20____ года
Доводим до Вашего сведения о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) суммы социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
в размере
_______________________________________________________ теңге (прописью)
по получателю _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ________________________
За период с _________ 20___ года _ по ____________ 20 ____ года
Основание ____________________________________________________________
(указать причины)
Возврат необходимо произвести по следующим реквизитам:
БИК:_________________________________________________________________
ИИК:_________________________________________________________________
БИН: _________________________________________________________________
КНП: _________________________________________________________________
КБЕ: _________________________________________________________________
Назначение платежа: возврат излишне зачисленной (выплаченной) социальной
выплаты по случаю утраты трудоспособности
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя
______________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
______________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 36
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Сноска. Приложение 36 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.07.2026 № 296 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Код района _____________
Область ________________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" по _____________________ области
_____________ № дела ______________ об удержании суммы социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности
Гражданин(ка) _________________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ____________ ____ года
Размер социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
__________________________________________________________________ теңге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "___"________ 20___ года
Размер удержания _______________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель филиала Фонда ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Фонда ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист областного филиала Государственной корпорации __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))

Ескерту. 35-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Алушы ___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің
артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді _________________теңге мөлшерінде
(жазбаша)
қайтару қажеттігі туралы Сіздің назарыңызға жеткіземіз.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ____________________________________
20___жылғы _________ бастап 20 ___ жылғы ______________________ кезең ішінде
Негіздеме_______________________________________________________________
(себебтерін көрсету)
Қайтару мынадай деректемелер бойынша жүргізілуге тиіс:
БСК:_____________________________________________________________________
ЖСК:_____________________________________________________________________
БСН: _____________________________________________________________________
ТТК: _____________________________________________________________________
КБЕ: _____________________________________________________________________
Төлем мақсаты: еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша артық есептелген
(төленген) әлеуметтік төлемді қайтару
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________________
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________
Облыс/қала _________
____________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы 20 ___ жылғы "_____" _______ № ____ шешімі
Ескерту. 36-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.07.2026 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат __________________________________________________
Жынысы______________ Туған күні ____ жылғы "_____" ____________
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшері
________________________________________________________________теңге
(сомасы жазбаша)
20 ____ жылғы "_____" ____________ өтінішке сәйкес ұстап қалу жүзеге асырылсын.
Ұстау мөлшері __________________________________________________________
(ұстау сомасы)
20 ____ жылғы "____" ________ бастап толық өтелгенге дейін
Қор филиалының басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қор филиалының маманы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорацияның облыстық филиалының маманы____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))