Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 238. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32886.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
В соответствии с абзацем 2 пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзаца первого подпункта 4) пункта 2 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности, утвержденных настоящим приказом, который:
до 1 января 2024 года действует в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также физическое лицо, являющееся плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";

Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 238 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32886 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 171-бабы 4-тармағының екінші абзацы, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларына қоса берілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық осы бұйрықпен бекітілген Еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлға.";
деген редакцияда қолданылатын;

с 1 января 2024 года до 1 января 2025 года действует в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 238
Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем третьим пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Единый контакт-центр и ведомство по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.

2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам."
деген редакцияда қолданылатын 2-тармағының 4) тармақшасының бірінші абзацын қоспағанда, 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялық
және аэроғарыштық
өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер- Министрінің
орынбасары-
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 238 бұйрығына
қосымша
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі–Кодекс) 171-бабы 4-тармағының үшінші абзацы, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру,қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау(тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
3) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) пункта 2 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в том числе налоговые агенты, определенные налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляющие уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг).
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам в соответствии с абзацем девятым подпункта 31) пункта 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 настоящего Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 7) части первой статьи 243 настоящего Кодекса;
5) получатель социальной выплаты – физическое лицо, за которое производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальной выплаты;

2. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;
3) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған, нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар төлеуді жүзеге асыратын салық агенттері.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 319-бабы 2-тармағы 31) тармақшасының тоғызыншы абзацына сәйкес жергілікті атқарушы органдар немесе жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында аталған адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, осы Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік төлемдерді төлеушілер деп танылады;
5) әлеуметтік төлемді алушы – әлеуметтік тәуекел жағдайы туындағанға дейін өзі үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар жүргізілген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры оған қатысты еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға;

6) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) пункта 2 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
7) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 776-1 Налогового кодекса;
8) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее – АИС "Е-макет") - автоматизированная информационная система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;
9) социальная выплата по случаю утраты трудоспособности (далее - социальная выплата) – выплата, осуществляемая Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
10) лицо, занимающееся частной практикой - частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
11) коэффициент стажа участия – коэффициент, который определяется в зависимости от общего стажа участия в системе обязательного социального страхования;
12) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
13) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
14) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
15) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Кодексом;
16) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;
17) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;

6) "бір өтініш" қағидаты - бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 776-1-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;
8) "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесi;
9) еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – әлеуметтік төлем) - Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры әлеуметтік төлемді алушының пайдасына жүзеге асыратын төлем;
10) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор;
11) қатысу өтілінің коэффициенті – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтіліне қарай айқындалатын коэффициент;
12) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – уәкілетті мемлекеттік органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
13) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін, құрылтайшысы және жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;
14) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтілі – әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
15) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы – өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Кодексте көзделген әлеуметтік тәуекел жағдайлары туындаған кезде әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар жеке тұлға;
16) отбасының цифрлық картасы – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;
17) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;

18) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Фонда;
19) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
20) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
21) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения социальных выплат в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации, подразделения МСЭ;
22) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
23) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
25) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АИС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 389 (порядок введения в действие см. п. 4).
Глава 2. Порядок исчисления (определения) размеров, назначения социальной выплаты
3. Социальная выплата назначается со дня возникновения права на социальную выплату на весь период утраты трудоспособности, установленный подразделением МСЭ, но не более срока достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса, независимо от того, прекращена работа ко времени обращения за назначением социальной выплаты или продолжается.

18) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
19) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;
20) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
21) электрондық өтінім – әлеуметтік төлемдерді тағайындауға қажетті, Мемлекеттік корпорацияның, МӘС бөлімшесінің, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;
22) электрондық өтініш –электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
23) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
25) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" ААЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 389 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
2-тарау. Әлеуметтік төлемнің мөлшерлерін есептеу (айқындау), тағайындау тәртібі
3. Әлеуметтiк төлем МӘС бөлімшесі белгілеген әлеуметтiк төлемге құқық туындаған күннен бастап еңбекке қабілеттіліктен айырылудың бүкіл кезеңіне, әлеуметтiк төлем тағайындауға өтiнiш жасалған уақытқа қарай жұмысты тоқтатқанына немесе жалғастырып жатқанына қарамастан, бірақ міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушысының Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген мерзімнен аспайтын жасқа толғанға дейін тағайындалады.

Лица, имеющие право на получение социальной выплаты в соответствии со статьей 180 Кодекса, обращаются в Фонд с заявлением для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1, заявлением для назначения социальной выплаты через подразделение МСЭ по форме согласно приложению 2, с заявлением для назначения социальной выплаты через портал по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам , через:
1) Государственную корпорацию, при установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения, с документом, удостоверяющим личность либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации) (в случае обращения за назначением социальной выплаты лицом, имеющим статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) через подразделение МСЭ, при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности по принципу "одного заявления".
При этом прием заявления осуществляется:
по месту расположения подразделения МСЭ соответствующего региона;
на выездных заседаниях подразделений МСЭ, порядок проведения которых определяется уполномоченным государственным органом в соответствии с частью двадцать второй подпункта 5) статьи 12 Кодекса, проводимых:
на базе лечебно-профилактических учреждений по месту постоянного жительства (регистрации) заявителя;
по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях;
в исправительных учреждениях и следственных изоляторах, по месту пребывания заявителя;
на дому, в стационаре – если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии не может явиться на медико-социальную экспертизу;
заочно – с согласия освидетельствуемого лица или законного представителя, когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и/или находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона, на основании представленных документов, определенных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности" (далее – Перечень основных требований), согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) портал, при установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения.
Предоставление заявления при назначении социальной выплаты через проактивную услугу не требуется.
4. Подача третьими лицами заявления и документов, предусмотренных Перечнем основных требований для назначения социальной выплаты, осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальной выплаты, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нотариате".

Кодекстің 180-бабына сәйкес әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамдар Қорға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішпен, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС бөлімшелері арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішпен, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді портал арқылы тағайындау үшін өтінішпен:
1) өтініш берген сәтте жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген кезде жеке басын куәландыратын құжатпен, не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) (қандас мәртебесі бар адам әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш білдірген жағдайда қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленген кезде "бір өтініш" қағидаты бойынша МӘС бөлімшесі арқылы;
Бұл ретте өтінішті қабылдау:
тиісті өңірдің МӘС бөлімшесінің орналасқан жері бойынша;
өткізу тәртібі Кодекстің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын МӘС бөлімшелерінің көшпелі отырыстарында:
өтініш берушінің тұрғылықты (тіркелген) жері бойынша емдеу-профилактикалық мекемелерінің базасында;
мамандандырылған мекемелерде емдеуде болған жері бойынша;
өтініш берушінің болатын жері бойынша түзеу мекемелерінде және тергеу изоляторларында;
үйде, стационарда – егер адам дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайына байланысты медициналық-әлеуметтік сараптамаға келе алмаса;
сырттай – куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің келісімімен, қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерде тасымалданбайтын және/немесе стационарлық емдеуде болған кезде куәландырылатын адамның немесе заңды өкілдің келісімімен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) айқындалған, ұсынылған құжаттар негізінде куәландырылатын адам тасымалдануға келмейтін болған және/немесе қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерде стационарлық емдеуде болған кезде жүзеге асырылады;
3) өтініш берген сәтте жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеген кезде портал арқылы жүгінеді.
Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем тағайындау кезінде өтініш беру талап етілмейді.
4. Әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішті және Негізгі талаптар тізбесінде көзделген қажетті құжаттарды үшінші тұлғалардың беруі "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.

5. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
6. Для назначения социальной выплаты лицам, решением суда признанным недееспособными, ограниченно дееспособными или нуждающимися в опеке или попечительстве, заявление и документы подаются их опекунами.
7. Лицу, имеющему право на получение социальной выплаты, находящемуся в исправительном учреждении, социальная выплата назначается на основании заявления и документов, представляемых администрацией исправительного учреждения в городские, районные отделения Государственной корпорации (далее - отделения Государственной корпорации) по месту его нахождения.
8. При обращении за социальной выплатой через Государственную корпорацию заявителю при приеме у него документов выдается уведомление о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения размера социальной выплаты (далее – уведомление о поступивших социальных отчислениях) согласно приложению 5 к настоящим Правилам, для ознакомления.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка соответствующего заявления.
9. Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее - ИС) через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ИС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
в ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" по справке об установлении степени утраты общей трудоспособности.
Полученные из ИС сведения прилагаются к заявлению.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
Документы предоставляются в подлинниках, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате", сканируются специалистом и возвращаются заявителю.
Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальной выплаты, а также сведения, полученные из ИС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с Перечнем основных требований.

5. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.
6. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқорлыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж деп танылған адамдарға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары береді.
7. Түзеу мекемесiндегі әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамға әлеуметтік төлем түзеу мекемесі әкiмшiлiгiмен оның орналасқан жеріндегі Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелеріне (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері) ұсынылатын өтiнiштің және құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
8. Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш берген кезде өтініш берушіге одан құжаттарды қабылдау кезеңінде танысу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама (бұдан әрі – түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама) беріледі.
Өтініш берушінің түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын тиісті өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
9. Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – АЖ):
"Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
екінші деңгейдегі банктердің АЖ-ға банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша;
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" АЖ-ға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу туралы анықтама бойынша сұрау салулар қалыптастырады.
АЖ-дан алынған мәліметтер өтінішке қоса беріледі.
АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, тиісті құжаттар өтінішке қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттар түпнұсқада ұсынылады, маман сканерлейді және өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің Негізгі талаптар тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.

10. Заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме заявления и документов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам по следующим основаниям:
1) получение сведений из ИС уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, осуществления социальной выплаты, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение;
2) представление заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия и (или) срок действия которых истечет на день принятия решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты;
3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающихся сведениями из государственных ИС) с документами, необходимыми для назначения социальной выплаты;
4) отсутствие права на назначение социальной выплаты;
5) отсутствие согласия заявителя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения социальной выплаты.
При отсутствии оснований, предусмотренных настоящим пунктом, заявителю выдается электронная расписка (по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате о приеме документов, предусмотренном в заявлении по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При обращении за назначением социальной выплаты через подразделение МСЭ, его специалист, принимающий заявление, формирует запрос в ИС через шлюз "электронного правительства" в порядке, предусмотренном пунктом 9 настоящих Правил.
При получении сведений с ИС и (или) предоставлении заявителем документов при несоответствии (отсутствии) сведений в ИС, специалист подразделения МСЭ выдает заявителю уведомление о поступивших социальных отчислениях согласно приложению 5 к настоящим Правилам, для ознакомления, принимает заявление и выдает заявителю отрывной талон заявления с отметкой о принятии.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка заявления для назначения социальной выплаты через подразделение МСЭ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Электронная заявка, состоящая из заявления, сведений, полученных из ИС и электронных копий документов, в случае предоставления документов заявителем, направляется в отделение Государственной корпорации в день принятия заявления от заявителя.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста, принявшего заявление.

10. Өтініш берушіге әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай негіздер бойынша кідіріссіз беріледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-дан әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оны тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу;
2) өтініш берушінің құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынуы;
3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік АЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;
4) әлеуметтік төлем тағайындауға құқығының болмауы;
5) өтініш берушінің әлеуметтік төлемді тағайындау үшін талап етілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Осы тармақпен көзделген негіздер болмаған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген құжаттардың қабылданғаны туралы немесе электрондық қолхат (өтініш берушінің сұрауы бойынша қолхат қағаз нысанында) беріледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. МӘС бөлімшесі арқылы әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген кезде оның өтінішті қабылдайтын маманы осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген тәртіппен "электрондық үкімет" шлюзі арқылы АЖ-ға сұрау салуды қалыптастырады.
АЖ-дан мәліметтер алған және (немесе) АЖ-да мәліметтері сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші құжаттарды ұсынған кезде МӘС бөлімшесінің маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны береді, өтінішті қабылдайды және өтініш берушіге қабылдағаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талонын табыс етеді.
Өтініш берушінің түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
Өтініштен, АЖ-дан алынған мәліметтерден тұратын электрондық өтінім және өтініш беруші құжаттарды, құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынған жағдайда өтініш берушіден өтініш қабылданған күні Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған маманның ЭЦҚ-мен куәландырылады.

12. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты через портал необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления для назначения социальной выплаты через портал согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "электронного правительства" из соответствующих ИС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях, и направляет его в АИС "Е-макет".
13. Поступившее посредством портала электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальной выплаты, проходят проверку в ИС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты;
3) не достижение заявителем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АИС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП директора областного, городов республиканского значения и столицы филиала Фонда (далее - филиал Фонда).
В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При непрохождении проверки по указанным параметрам посредством ИС, портал представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.
14. Проактивная услуга предоставляется при возникновении у лица права на назначение социальной выплаты по основаниям, предусмотренным статьей 180 Кодекса, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале.
Посредством АИС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальной выплаты, принятия обязательств и условий, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - обязательства).

12. Өтініш беруші әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес портал арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" ААЖ-ға жібереді.
13. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) әлеуметтік төлемді тағайындау, төлеу, сондай-ақ тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы;
3) өтініш берушінің Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толмауы.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" ААЖ-да азаматтардың әлеуметтік төлем тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге Қордың облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" ААЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
АЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.
14. Кодекстің 180-бабында көзделген негіздер бойынша адамда әлеуметтік төлем тағайындау құқығы туындаған кезде, өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген жағдайда проактивті қызмет ұсынылады.
"Е-макет" ААЖ арқылы автоматтандырылған режимде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттарды қабылдау (бұдан әрі – міндеттемелер), әлеуметтік төлем алу мүмкіндігі туралы әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне хабарлама жіберіледі.

15. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия обязательств потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АИС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АИС "Е-макет".
При отсутствии согласия заявителя в течение трех календарных дней, проактивная услуга не оказывается.
16. При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу запросы в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил, осуществляются АИС "Е-макет".
17. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты в АИС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
18. В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
19. Поступившие заявления о назначении социальной выплаты, в том числе электронные, регистрируются в день поступления в течение рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления:
при обращении через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ – в электронном журнале регистрации и учета заявлений граждан на назначение социальной выплаты, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
портал, а также при обращении за социальной выплатой через проактивную услугу - в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальной выплаты, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
20. Днем обращения за назначением социальной выплаты из Фонда является день регистрации заявления или заявки, отраженный в электронных журналах, в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил.
При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ИС, передающих информацию.
21. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, проект справки по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственной корпорации (далее - филиалы Государственной корпорации).
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД, расчета размера социальной выплаты и направляет ЭМД в филиал Фонда.

15. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және міндеттемелерді қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" ААЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" ААЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.
Күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушінің келісімі болмаған жағдайда проактивті қызмет көрсетуден бас тартылады.
16. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" ААЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на сұрау салулар жіберіледі.
17. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" ААЖ-ға әлеуметтік төлем тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" ААЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
18. ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, Қор филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
19. Әлеуметтік төлемді тағайындау туралы түскен өтініштер, оның ішінде электрондық өтініштер келіп түскен күні сол жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – өтініш келіп түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні тіркеледі:
Мемлекеттік корпорацияға, МӘС бөлімшесі арқылы жүгінген кезде – осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін тіркеудің және есепке алудың электрондық журналында;
портал, сондай-ақ, проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш білдірген кезде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
20. Осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес, электрондық журналдарда көрсетілген өтінішті немесе өтінімді тіркеу күні Қордан әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген күн болып табылады.
Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін АЖ әкімшілері қамтамасыз етеді.
21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманың жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалар және астананың филиалдарына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорацияның филиалдары) жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің дұрыстығын, әлеуметтік төлем мөлшерінің есептелуін тексереді және ЭІМ-ді Қордың филиалына жібереді.

22. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД от Государственной корпорации, а также при обращении заявителя через портал, проактивную услугу, рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
При выявлении оснований для отказа в назначении социальной выплаты филиал Фонда направляет заявителю уведомление о предварительном решении, а в случае отсутствия номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок заявитель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения устного возражения заявителем по предварительному решению, филиал Фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
При этом, при наличии в ИС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АИС "Е-макет", а в случае его отсутствия - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.
Возражение заявителя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
В случае обращения заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства".
23. Основаниями для проверки филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальной выплаты, являются:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ИС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ИС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

22. Қордың филиалы Мемлекеттік корпорациядан ЭІМ келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде, сондай-ақ, өтініш беруші портал, проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде ЭІМ-ін шешімнің жобасын қарайды және әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Қор филиалы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ЭІМ-да ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қордың филиалы қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде өтініш беруші қарсылық білдірмесе және ауызша айтпаса, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең болады.
Өтініш беруші алдын ала шешім бойынша қарсылық білдірген немесе ауызша айтқан жағдайда, Қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Бұл ретте, АЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" ААЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.
Өтініш берушінің ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
23. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі үшін негіздер болып табылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомалары бойынша әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде АЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен кірісті алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340) (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальной выплаты и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал – заявитель уведомляется путем направления АИС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проверке документов по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ИС государственных органов и (или организаций) с АИС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушіге"Е-макет" ААЖ-мен осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарға тексеру жүргізу туралы туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-і мен "Е-макет" ААЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

24. Срок проверки не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на проверку.
С учетом результатов проведенной проверки филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
25. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктами 23 и 26 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальной выплаты:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования, выдаваемой плательщиком согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальной выплаты на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце).
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальной выплаты без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплаты с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
При этом филиал Фонда обеспечивает формирование уведомления о необходимости представления дополнительных документов, с указанием:
наименования требуемого документа;
при подтверждении доходов и (или) социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты - периодов (периода), которые подлежат подтверждению;
при несоответствии социальных отчислений в расчетном периоде для определения размера социальной выплаты, в том числе их отсутствии и (или) необходимости их возврата – периодов (периода), которые подлежат приведению в соответствие.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При наличии вопросов у заявителя, после полученного извещения о необходимости представления дополнительных документов, отделение Государственной корпорации проводит разъяснительную работу с заявителем.
При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) филиал Фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты, а в "личный кабинет" на портал – электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными заявителем дополнительными документами в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

24. Тексеру мерзімі Қор филиалы ЭІМ тексеруге жіберген күннен бастап бір айдан аспайды.
Жүргізілген тексеру нәтижелерін ескере отырып, Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
25. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 23 және 26-тармақтарында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмаған, Қор филиалы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес төлеуші беретін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді;
бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген, Қор филиалы көрсетілген айларда (айда) нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар негізінде әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы қолда бар мәліметтер бойынша жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу мән-жайлары өтініш берушінің таңдауы бойынша сақталса, Қор филиалы өтініш берушінің Мемлекеттік бөлімшеге ұсынылатын келісімі негізінде корпорациялар осы Қағидаларға 18-нысан бойынша айларды (айды)есептемегенде әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі бар не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Егер әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажеттігі анықталса, Қор филиалы ЭІМ-ді осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабардар ете отырып, Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады.
Бұл ретте Қор филиалы:
талап етілетін құжаттың атауын;
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде кірістерді және (немесе) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын растау қажет болған кезде – растауға қажет кезеңдерді (кезеңді);
әлеуметтік төлем мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген, оның ішінде олар болмаған және (немесе) оларды қайтару қажеттігі болған кезде – сәйкестендіруге қажет кезеңдерді (кезеңді) көрсете отырып, қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі Қор филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Құжаттарды жете ресімдеу туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін өтініш берушіде сұрақтар болған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушімен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қордың филиалы "Е-макет" ААЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонға sms-хабарлама, ал порталға "жеке кабинетке" осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды толық ресімдеу қажеттілігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған қосымша құжаттармен ЭІМ толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Срок дооформления не превышает тридцать рабочих дней с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.
28. Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
29. При подаче заявления через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ, отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальной выплатой через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируются в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
30. При обращении заявителя через портал по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АИС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты согласно приложению 20 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал.
31. В случае принятия решения об отказе в назначении социальной выплаты филиал Фонда указывает в решении причину отказа.
32. При принятии филиалом Фонда решения о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты, отделение Государственной корпорации выдает получателю при личном его обращении либо обращении третьего лица по нотариально удостоверенной доверенности от получателя в форме электронного документа справку о размере назначенной социальной выплаты либо об отказе в ее назначении по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
33. При смене опекуна (попечителя), получающего выплаты за подопечного, признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, отделение Государственной корпорации готовит ЭМД, дополненный вновь представленными сведениями и документами, формирует проект решения и направляет в филиал Фонда для утверждения.

Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күннен бастап отыз жұмыс күннен аспайды.
28. Егер отыз жұмыс күні ішінде талап етілетін құжаттар ұсынылмаса, Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
29. Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жөнінде:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
АЖ-да ұялы телефонының нөмірі болған кезде өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
30. Өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындысы бойынша "Е-макет" ААЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
31. Әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда Қор филиалы шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
32. Қор филиалы әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушыға өзі жүгінген не алушыдан нотариат куәландырған сенімхат бойынша үшінші тұлға жүгінген кезде электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері туралы немесе оны тағайындаудан бас тарту туралы анықтама береді.
33. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы адам үшін төлемдер алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан кезде, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жаңадан ұсынылған мәліметтермен және құжаттармен толықтырылған ЭІМ дайындайды, шешімнің жобасын қалыптастырады және оны бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.

34. При изменении в ИС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты изменения в ЭМД производятся в автоматическом режиме.
35. Исчисление размера социальной выплаты производится исходя из среднемесячного размера дохода участника системы обязательного социального страхования, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, и соответствующих коэффициентов.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 35 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
При этом для исчисления размера социальной выплаты в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан, предусмотренная абзацем девятым подпункта 31) пункта 2 статьи 319 Налогового кодекса.
При исчислении и изменении размеров социальной выплаты суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.
36. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 37 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
37. При исчислении размера социальной выплаты среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений;
ЕД для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, определяется согласно пунктам 36, 40 настоящих Правил.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 41 настоящих Правил.
При этом, если плательщиком и (или) плательщиком единого платежа не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил, специалист отделения Государственной корпорации в расчете ежемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования осуществляет корректировку сумм уплаченных социальных отчислений в сторону уменьшения на сумму излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений.

34. АЖ-да әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
35. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кірісі және тиісті коэффициенттер негізге алына отырып жүргізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
35-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне Салық кодексінің 319-бабы 2-тармағы 31) тармақшасының тоғызыншы абзацында көзделген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған материалдық пайда енгізіледі.
Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
36. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
37-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАК = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАК – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 36, 40-тармақтарына сәйкес айқындалады.
Бірыңғай төлем төлеушінің қызметкерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес айқындалады.
Бұл ретте, егер төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтаруды жүзеге асырмаса, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісін есептеуде төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомасына азайту жағына қарай түзетуді жүзеге асырады.

38. При определении среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений в порядке, предусмотренном пунктом 37 настоящих Правил, доходы, предусмотренные частью второй пункта 3 статьи 118 Кодекса, учитываются на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования в период применения к деятельности субъекта поправочного коэффициента 0 к ставкам социальных платежей, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При этом периоды получения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, подтвержденные сведениями централизованной базы данных, исключаются из расчета среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими началу периода определения среднемесячного размера дохода.
Если месяцы (месяц), предшествовавшие началу периода определения среднемесячного размера дохода приходились на период получения заявителем социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, то эти месяцы (месяц) заменяются месяцами, предшествующими началу периода получения таких выплат.".
Примечание ИЗПИ!
Часть четвертая пункта 38 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие с 01.01.2026).
В случае если лица, указанные в подпункте 7) части первой статьи 243 Кодекса, определили ставку социальных отчислений в размере одного процента, то при исчислении социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 244 Кодекса и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / S co х 100, где:
СО м – социальные отчисления за месяц;
S co – ставка социальных отчислений.

38. Осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген тәртіппен әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезінде Кодекстің 118-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген кірістер осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъект қызметіне әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне 0 түзету коэффициентін қолдану кезеңіне міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы төлеуші беретін анықтаманың негізінде ескеріледі.
Бұл ретте, төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша орталықтандырылған деректер базасының мәліметтерімен расталған әлеуметтік төлемді алу кезеңдері орташа айлық кіріс мөлшерінің есебінен алып тасталады және орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың тура алдындағы басқа айлармен ауыстырылады.
Егер орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың алдындағы айлар (ай) өтініш берушінің төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемді алу кезеңіне келсе, онда бұл айлар (ай) осындай төлемдерді алу кезеңі басталардың алдындағы айлармен (аймен) ауыстырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
38-тармақтың төртінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Егерде Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көрсетілген тұлғалар әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесін бір пайыз мөлшерінде айқындаған жағдайда, онда еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу кезінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін табыс нақты түскен әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Бірыңғай төлемді төлеушінің жұмыскерлері болып табылатын адамдардың кірісінен басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Кодекстің 244-бабының 1-тармағында көзделген көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту арқылы мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.

Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений, включенных в единый платеж, за указанный месяц, на долю социальных отчислений в ставке единого платежа, установленную на соответствующий год в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 244 Кодекса и деления полученного результата на ставку единого платежа, применяемую к объекту обложения, установленную на соответствующий год в соответствии с пунктом 1 статьи 776-3 Налогового кодекса по следующей формуле:
ЕД = СО м / Доля СО к ставке ЕП / Ставка ЕП, где:
СО м – сумма социальных отчислений за месяц, включенная в единый платеж;
Доля СО к ставке ЕП – доля социальных отчислений в ставке единого платежа, в %;
Ставка ЕП – ставка единого платежа, применяемая к объекту обложения, в %.
42. Размер ежемесячной социальной выплаты определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты замещения дохода, утраты трудоспособности и стажа участия по следующей формуле:
СВут = (СМД – 50 % от МЗП) х КЗД х КСУ х КУТ, где:
СВут – социальная выплата;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 37, 38 настоящих Правил;
МЗП – минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
КУТ – коэффициент утраты трудоспособности.
Коэффициент замещения дохода составляет 0,6.
КУТ соответствует установленной степени утраты общей трудоспособности от 30% до 100%.
При этом КСУ определяется:
менее шести месяцев - 0,1;
от шести до двенадцати месяцев - 0,7;
от двенадцати до двадцати четырех месяцев - 0,75;

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс көрсетілген ай үшін бірыңғай төлемге енгізілген, келіп түскен әлеуметтік аударымдардың сомасын Кодекстің 244-бабының 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тиісті жылға белгіленген бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесіне бөлу және алынған нәтижені Салық кодексінің 776-3-бабының 1-тармағына сәйкес тиісті жылға белгіленген салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем мөлшерлемесіне бөлу жолымен, мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі / БТ мөлшерлемесі, мұндағы:
ӘА а – бірыңғай төлемге енгізілген бір айдағы әлеуметтік аударымдар сомасы;
БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі – бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесі, %;
БТ мөлшерлемесі – салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем ставкасы, %.
42. Ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің елу пайызы шегерілген, әлеуметтiк аударымдар есептелетін объект ретiнде есепке алынған кірістің орташа айлық мөлшерiн кірісті ауыстырудың, еңбекке қабілеттіліктен айырылудың және қатысу өтілінің тиiстi коэффициенттерiне көбейту жолымен, мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТеа = (ОАК – 50 % ЕТЖ) х КАК х ҚӨК х ЕҚА, мұндағы:
ӘТеа – әлеуметтік төлем;
ОАК – осы Қағидалардың 37, 38-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
ЕТЖ – әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының мөлшері;
КАК – кірісті алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
ЕҚАК – еңбекке қабілеттілігінен айырылу коэффициенті.
Кірісті алмастыру коэффициенті 0,6 құрайды.
ЕҚАК жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылудың белгіленген дәрежесіне сәйкес 30%-дан 100%-ға дейін сәйкес келеді.
Бұл ретте, ҚӨК:
алты айдан кем болғанда – 0,1-ді;
алты айдан он екі айға дейін – 0,7-ні;
он екi айдан жиырма төрт айға дейін – 0,75-ті;

от двадцати четырех до тридцати шести месяцев - 0,85;
от тридцати шести до сорока восьми месяцев - 0,9;
от сорока восьми до шестидесяти месяцев - 0,95;
от шестидесяти до семидесяти двух месяцев - 1,0;
от шестидесяти и более месяцев - к 1,0 прибавляется 0,02 за каждые двенадцать месяцев стажа участия в системе обязательного социального страхования, но не более 1,3.
При стаже участия 72 и более месяцев, КСУ определяется по следующей формуле:
КСУ = 1,0 + 0,02 * ЦЕЛОЕ ((Мсо – 60 мес.)/12 мес.), где
1,0 - КСУ при стаже участия от шестидесяти до семидесяти двух месяцев;
ЦЕЛОЕ от деления разницы (Мсо – 60 мес.) на 12 мес. – количество полных лет, к которым применяется значение 0,02 за каждый год стажа участия, свыше пяти лет.
Мсо – общее количество календарных месяцев, за которые поступили социальные отчисления.
При определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды, определенные частью четвертой пункта 1 статьи 181 Кодекса.
43. Если исчисленный размер социальной выплаты составляет отрицательное значение, то филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальной выплаты.
44. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика или плательщика единого платежа, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальной выплаты за данный месяц, не должен превышать семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
45. При поступлении социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков и (или) плательщиков единого платежа ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.
46. Социальные отчисления, приходящиеся на период, который принимается для исчисления социальной выплаты, и поступившие в Фонд после даты обращения за ее назначением, в исчислении (определении) размера социальной выплаты не учитываются.
47. Социальные отчисления, поступившие от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, уплаченные за период, учтенный при определении размера социальных выплат, не учитываются при последующих обращениях участника системы обязательного социального страхования за назначением социальной выплаты.
При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ИС уполномоченного государственного органа.

жиырма төрт айдан отыз алты айға дейін – 0,85-ті;
отыз алты айдан қырық сегіз айға дейін – 0,9-ды;
қырық сегiз айдан алпыс айға дейін – 0,95-ті;
алпыс айдан жетпіс екі айға дейін – 1,0-ді құрайды;
алпыс және одан да көп айдан бастап – 1,0-ге міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілінің әрбір он екі айы үшін 0,02 қосылады, бірақ 1,3-тен аспайды.
Қатысу өтілі 72 және одан да көп айды құраса, ҚӨК мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚӨК = 1,0+0,02*ТҰТАС ((Аәа - 60 ай)/12 ай), мұндағы
1,0 – ҚӨК қатысу өтілі алпыс айдан жетпіс екі айға дейін;
Айырмашылықты бөлуден ТҰТАС (Аәа – 60 ай) 12 айға – бес жылдан асатын қатысу өтілінен кейін әрбір жыл үшін 0,02 мәні қолданылатын толық жылдар саны.
Аәа – әлеуметтік аударымдар түскен күнтізбелік айлардың жалпы саны.
Қатысу өтілінің коэффициентін айқындау кезінде Кодекстің 181-бабы 1-тармағының төртінші бөлігімен айқындалған кезеңдер есептеледі.
43. Егер әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшері теріс мәнді құрайтын болса, онда Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
44. Бір төлеушіден немесе бірыңғай төлем төлеушіден бір ай үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына әлеуметтік аударымдар бірнеше рет келіп түскен жағдайда, осы ай үшін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын жиынтық кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
45. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір ай ішінде екі және одан да көп төлеушілерден және (немесе) бірыңғай төлем төлеушілерден әлеуметтік аударымдар түскен кезде түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әрбір төлеушіден түсетін ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде қабылданады, олар кейіннен жинақталады.
46. Қорға әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын кезеңге келетін әлеуметтік аударымдар оны тағайындауға өтініш берілген күннен кейін түскен жағдайда, әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуде (айқындауда) есепке алынбайды.
47. Сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен, әлеуметтік төлемдердің мөлшерін айқындау кезінде есепке алынған кезең үшін төленген әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлем тағайындау үшін кейінгі жүгінуі кезінде есепке алынбайды.
Бұл ретте, сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның АЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.

Глава 3. Порядок приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты
48. Социальная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений (документов), в том числе из ИС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат), на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ИС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
Лицу, выехавшему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, являвшемуся получателем социальной выплаты и вернувшемуся обратно, в случае неполучения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется со дня приостановления выплаты, но не более чем за три года перед обращением за ее получением.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
В случае получения выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан;

3-тарау. Әлеуметтік төлемді тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі
48. Әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер (құжаттар), оның ішінде АЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) АЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) алушының Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет.
Әлеуметтік төлемді алушы болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және кері қайтып келген адам кету елінде төлем алмаған жағдайда әлеуметтік төлем төлеу тоқтатыла тұрған күннен бастап, бірақ оны алу үшін жүгінудің алдындағы үш жылдан аспайтын уақытқа қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кеткен кезеңде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілген болса, оның мөлшері барлық арттырулар ескеріліп белгіленеді.
Кету елінде төлем алынған жағдайда әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде жүгінген күннен бастап қайта басталады;

3) отбывании получателем, являющимся опекуном (попечителем), уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), с даты приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется с даты вступления в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, но не ранее даты приостановления;
6) прекращении получателем гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
7) освобождении или отстранении опекуна (попечителя) от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата производится лицу, назначенному опекуном (попечителем), или получателю, восстановившемуся в статусе опекуна (попечителя), с даты приостановления;
8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты. При этом социальная выплата возобновляется в размере, определенном в соответствии с настоящим Кодексом, с даты приостановления;
9) оформлении протокола о выявлении факта представления недостоверных документов на медико-социальную экспертизу и (или) необоснованного вынесения экспертного заключения. При этом социальная выплата возобновляется со дня приостановления при подтверждении ранее вынесенного экспертного заключения при переосвидетельствовании по контролю.
49. Филиал Фонда принимает решение о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты (далее – решение) при поступлении сведений, предусмотренных пунктом 48 настоящих Правил для приостановления, в течение двух рабочих дней со дня поступления:
сведений из ИС государственных органов и (или) организаций в филиал Фонда, по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
проекта решения о приостановлении социальной выплаты от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших непосредственно в отделение Государственной корпорации от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда приостанавливает осуществление социальной выплаты.

3) қорғаншы (қамқоршы) болып табылатын алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазасын өтеп жатқыны туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) тағайындалған адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
4) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өткені туралы мәліметтер. Бұл ретте, әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) әлеуметтік төлем алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы немесе хабарсыз кету фактісі туралы растайтын құжаттың болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
6) алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
7) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда қорғаншыны (қамқоршыны) өз міндеттерін атқарудан босату немесе шеттету туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем қорғаншы (қамқоршы) болып тағайындалған адамға немесе қорғаншы (қамқоршы) мәртебесі қалпына келтірілген адамға тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
8) өтініш берушінің әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем Кодекске сәйкес айқындалған мөлшерде тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
9) медициналық-әлеуметтік сараптамаға анық емес құжаттарды ұсыну және (немесе) сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактісін анықтау туралы хаттаманы ресімдеу туралы мәліметтер. Бұл ретте әлеуметтік төлем бақылау бойынша қайта куәландырылғанда бұрын шығарылған сараптамалық қорытынды расталған кезде тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады.
49. Қор филиалы әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген мәліметтер:
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен Қордың филиалына мәліметтер келіп түскен күні;
мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлем алушыдан тікелей Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешімнің жобасы келіп түскен кезде тоқтата тұру туралы шешімді келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтата тұрады.

50. Социальная выплата возобновляется получателю по заявлению для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений, полученных из ИС, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты, при условии сохранения права на социальную выплату.
При этом отделение Государственной корпорации осуществляет прием заявления и документов, необходимых для возобновления социальной выплаты, дополняет ими ЭМД получателя, формирует проект решения по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение в филиал Фонда.
Решение о возобновлении социальной выплаты принимается филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня поступления проекта решения.
51. Филиал Фонда на основании сведений, полученных из ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" принимает решение о перерасчете социальной выплаты по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам при изменении:
степени утраты общей трудоспособности, со дня ее установления (изменения). При этом новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на текущий коэффициент утраты общей трудоспособности и умножения результата на вновь установленный коэффициент утраты общей трудоспособности;
срока установления степени утраты общей трудоспособности при очередном переосвидетельствовании на медико-социальной экспертизе. При этом социальная выплата осуществляется со дня установления степени утраты общей трудоспособности в размере, установленном на момент истечения предыдущего срока установления степени утраты общей трудоспособности.
При отсутствии сведений из ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" в случае изменения степени или срока утраты общей трудоспособности, отделение Государственной корпорации формирует проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам со дня установления степени утраты общей трудоспособности и направляет в филиал Фонда.
При этом, если от даты окончания предыдущего срока установления степени утраты общей трудоспособности прошло шесть и более месяцев, для перерасчета социальной выплаты отделением Государственной корпорации осуществляется прием заявления для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

50. Әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген алушының өтініші бойынша әлеуметтік төлемді алуға құқық сақталған жағдайда әлеуметтік төлемді тоқтата тұруды туындатқан мән-жайлардың аяқталғанын растайтын АЖ-дан алынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде қайта басталады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорация бөлімшесі әлеуметтік төлемді қайта бастау үшін қажетті өтініш пен құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады, олармен алушының ЭІМ толықтырады, осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және оны Қор филиалына бекітуге жібереді.
Әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімді Қор филиалы шешім жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
51. Қор филиалы "Мүгедектігі бар тұлғалардың орталықтандырылған деректер банкі" АЖ-дан алынған мәліметтер негізінде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы шешім қабылдайды:
жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі өзгергенде, ол белгіленген (өзгерген) күннен бастап. Бұл ретте әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылудың ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижені жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылудың қайтадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі;
кезекті медициналық-әлеуметтік сараптамада қайта куәландыру кезінде жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу мерзімі өзгергенде. Бұл ретте, әлеуметтік төлем жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген күннен бастап жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеудің алдыңғы мерзімі өткен сәтте белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" АЖ-дан мәліметтер болмаған кезде жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі немесе мерзімі өзгерген жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген күннен бастап әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасын қалыптастырады және Қордың филиалына жібереді.
Бұл ретте, егер жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеудің алдыңғы мерзімі аяқталған күннен бастап алты және одан да көп ай өтсе, әлеуметтік төлемді қайта есептеу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтінішті қабылдауды жүзеге асырады.

52. В случае установления степени утраты общей трудоспособности после признания получателя трудоспособным, на основании решения подразделения МСЭ, определение размера социальной выплаты производится с даты вновь установленной степени утраты общей трудоспособности согласно пункту 42 настоящих Правил.
53. При поступлении социальных отчислений в Фонд за период, который был принят для исчисления социальной выплаты, после даты обращения за ее назначением перерасчет размера назначенной социальной выплаты получателю не производится.
54. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:
1) сведений из ИС государственных органов и (или) организаций по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, о:
смерти получателя (вступлении в законную силу решения суда об объявлении умершим). При этом социальная выплата осуществляется по месяц смерти получателя (по месяц вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим) включительно;
вынесении подразделением МСЭ экспертного заключения о признании получателя трудоспособным. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором он признан трудоспособным;
2) проекта решения по форме согласно приложению 23 настоящих Правил от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, в случаях:
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления.
55. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда прекращает осуществление социальной выплаты.
При этом отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления решения филиала Фонда уведомляет получателя о прекращении социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам при личном обращении заявителя путем вручения уведомления, либо посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещение об уведомлении получателя регистрируется в журнале sms-оповещений по социальной выплате по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

52. МӘС бөлімшесінің шешімі негізінде алушыны еңбекке қабілетті деп танығаннан кейін жалпы еңбек қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгілеген жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау осы Қағидаларға 42-тармаққа сәйкес жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін қайта белгілеген күннен бастап жүргізіледі.
53. Әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен кейін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңде Қорға әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда алушыға тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.
54.Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АЖ-дан мынадай мәліметтер келіп түскенде:
алушының қайтыс болғаны (соттың оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енгені) туралы мәлімет. Бұл ретте әлеуметтік төлем алушының қайтыс болған айды (оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген айды) қоса алғанда төленеді;
МӘС бөлімшесінің алушыны еңбекке қабілетті деп тану туралы сараптамалық қорытынды шығаруы. Бұл ретте, әлеуметтік төлем ол еңбекке қабілетті деп танылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
2) мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлемді алушыдан келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім жобасы:
алушы әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынған жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем тағайындалған күнінен бастап тоқтатылады;
осы Қағидалардың 26-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алушы әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш берген жағдайда. Бұл ретте, әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
55. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтатады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешімі келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде хабарлама беру жолымен немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы алушыны әлеуметтік төлемнің тоқтатылуы туралы хабардар етеді.
Алушының хабарландырылуы туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.

56. Филиал Фонда пересматривает принятые решения о назначении (отказе в назначении), приостановлении, возобновлении, прекращении социальных выплат, в том числе принятые территориальными подразделениями ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, при выявлении неправомерного назначения (отказа в назначении), приостановления, возобновления, прекращения социальной выплаты, противоречащих условиям Кодекса и настоящих Правил, а также законодательству, действующему на момент вынесения таких решений, на основании судебных решений, письменных поручений ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования или Фонда.
Глава 4. Порядок осуществления социальной выплаты
57. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан либо получатели, прибывшие из других регионов Республики Казахстан, представляют заявление на запрос дела получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос дела получателя по прежнему местожительству заявителя.
58. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из других стран, представляют заявление для назначения социальной выплаты через Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные в Перечне основных требований согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
59. Лицам, выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, являвшимся получателями социальной выплаты и вернувшимся обратно, при неполучении выплаты в стране выезда, она возобновляется со дня ее прекращения, но не более чем за три года перед обращением за ее получением на основании документов, предусмотренных в Перечне основных требований согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При этом социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальной выплаты, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
При получении социальной выплаты в стране выезда социальная выплата возобновляется с даты обращения, при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан на основании документов, предусмотренных в Перечне основных требований согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Утверждение решения о возобновлении социальной выплаты производится филиалом Фонда в соответствии с главой 3 настоящих Правил.

56. Қор филиалы Кодекстің және осы Қағидалардың шарттарына, сондай-ақ осындай шешімдер шығарылған кезде қолданыста болған заңнамаға қайшы келетін заңсыз тағайындалған (тағайындаудан бас тартылған), тоқтатыла тұрған, қайта басталған, тоқтатылған әлеуметтік төлемдер анықталған жағдайда әлеуметтік төлемдерді тағайындау (тағайындаудан бас тарту), тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату туралы, оның ішінде әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның аумақтық бөлімшелері қабылдаған әлеуметтік төлемдер сот шешімдері, әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның немесе Қордың жазбаша тапсырмалары негізінде қабылданған шешімдерді қайта қарайды.
4-тарау. Әлеуметтік төлемді жүзеге асыру тәртібі
57. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар не Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен келген алушылар әлеуметтік төлемді алушының ісіне сұрау салуға, егер заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
58. Қазақстан Республикасына басқа елдерден тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтінішті және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттарды ұсынады.
59. Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және қайтып келген әлеуметтік төлемді алушылар болып табылатын адамдар кеткен елінде әлеуметтік төлемді алмаған кезде, әлеуметтік төлемді тоқтатқан күннен бастап, бірақ 4-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде оны алу үшін жүгінер алдындағы үш жылдан асырылмай қайта басталады.
Бұл ретте әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге кеткен кезде белгіленген мөлшерде қайта басталады. Егер кеткен кезеңде әлеуметтік төлемді арттыру жүргізілген болса, оның мөлшері барлық арттырулар ескеріліп белгіленеді.
Кету елінде төлем алынған жағдайда әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету кезінде белгіленген мөлшерде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде жүгінген күннен бастап қайта басталады;
Қайта бастау туралы шешімді бекітуді осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Қордың филиалы жүргізеді.

60. Дело получателя социальной выплаты, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя.
61. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации дело получателя выдается на руки получателю на основании заявления получателя по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
При отсутствии дела получателя на бумажном носителе, отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
62. Повышение размеров социальной выплаты из Фонда производится на основании решения Правительства Республики Казахстан лицам, которым назначены соответствующие социальные выплаты на дату повышения в соответствии с пунктом 5 статьи 181 Кодекса.
Повышение производится путем умножения назначенного размера социальной выплаты на дату повышения, на соответствующий процент повышения.
63. Отделение Государственной корпорации формирует проекты решений филиала Фонда о повышении размера социальной выплаты по каждому лицу, которому назначена социальная выплата на дату повышения, по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам для утверждения филиалом Фонда.
64. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете, возобновлении) социальной выплаты, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенной (пересчитанной, возобновленной) социальной выплаты в потребность в средствах на социальную выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.
65. Фонд формирует прогнозные данные по исчислению потребности средств на социальную выплату на ежедневной основе.

60. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен әлеуметтік төлем алушының ісі Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық сұрау салу жібереді.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
61. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде алушының ісін алушының қолына беріледі немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының қағаз түріндегі ісі болмаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ЭІМ негізінде осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша істің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
62. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру Кодекстің 181-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде уәкілетті мемлекеттік органның ұсынысымен арттыру күніне тиісті әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға жүргізіледі.
Арттыру – арттыру күніне тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін тиісті арттыру процентіне көбейту жолымен жүргізіледі.
63. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті әлеуметтік төлем тағайындалған әрбір адам бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы Қор филиалы шешімдерінің жобаларын қалыптастырады.
64. Қор филиалы бекіткен әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу, қайта бастау) туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған (қайта есептелген, қайта басталған) әлеуметтік төлемнің сомаларын Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне ұсынылатын әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
65. Қор әлеуметтік төлемге қаражаттың қажеттілігін есептеу бойынша болжамды деректерді күнделікті негізде қалыптастырады.

66. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальной выплаты по графику.
Государственная корпорация, получив средства, в течение трех рабочих дней осуществляет социальные выплаты получателям.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальной выплаты;
не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по перечисленным суммам социальной выплаты, а также по возвратам излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из нее, в форме сведений о движении денежных средств Фонда в Государственной корпорации по социальной выплате по случаю утраты трудоспособности согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
67. Социальная выплата производится Государственной корпорацией путем:
зачисления средств на банковские счета или электронных денег на электронные кошельки электронных денег получателей;
доставки на дом получателям через территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Доставка социальной выплаты на дом получателям производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что они нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии территориальных подразделений акционерного общества "Казпочта".
68. В случае изменения номера банковского счета получателя (опекуна, попечителя), способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя), получатель (опекун, попечитель) подает в отделение Государственной корпорации заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
69. В случае если лицо на момент помещения в исправительное учреждение является получателем социальной выплаты, отделение Государственной корпорации по месту нахождения исправительного учреждения на основании заявления указанного лица, представленного администрацией исправительного учреждения, осуществляет социальную выплату.
70. В случае неполучения социальных выплат получателем за время нахождения в исправительных учреждениях, выплата возобновляется в соответствии с настоящими Правилами.
71. Сумма социальной выплаты, не полученная своевременно либо полученная не полностью по вине Государственной корпорации и (или) филиала Фонда выплачивается за прошлое время со дня возникновения права на нее без ограничения сроков в следующих случаях:

66. Қор әлеуметтік төлемдерді кесте бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация қаражат ала отырып, алушыларға әлеуметтік төлемді үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша Қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға аударылған әлеуметтік төлем сомалары бойынша, сондай-ақ одан артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуы бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес Қордың Мемлекеттік корпорациядағы еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер нысанында Қорға береді.
67. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді:
қаражатты алушылардың банк шоттарына немесе электрондық ақшаны электрондық ақшаның электрондық әмияндарына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргiзедi.
Әлеуметтік төлемдерді алушыларға үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері болмаған ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
68. Алушының (қамқоршының, қорғаншының) банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушы (қамқоршы, қорғаншы) туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осы өзгерістер туралы өтініш береді.
69. Егер адам түзеу мекемесіне орналастырылған сәтте әлеуметтік төлем алушы болып табылса, түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі түзеу мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асырады.
70. Алушы түзеу мекемелерінде болған уақытында әлеуметтік төлемдер алмаған жағдайда, төлем осы Қағидаларға сәйкес қалпына келтіріледі.
71. Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) Қор филиалының кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу мынадай жағдайларда:

1) обращения получателя социальной выплаты с заявлением в отделение Государственной корпорации при самостоятельном выявлении несвоевременной либо неполной выплаты социальной выплаты;
2) поступления решения суда о выплате (назначении) получателю сумм социальной выплаты;
3) выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальной выплаты ведомством по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, Государственной корпорацией или Фондом.
72. При выявлении факта несвоевременной либо неполной выплаты сумм социальной выплаты Государственная корпорация:
устанавливает причину несвоевременной либо неполной выплаты по получателям;
составляет расчет суммы дополнительной потребности средств, необходимых для выплаты сумм социальной выплаты, не полученных своевременно либо не полностью;
формирует проект решения филиала Фонда о выплате суммы социальной выплаты, не полученной своевременно либо не полностью по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам, и направляет в филиал Фонда для утверждения.
73. При обжаловании решений, действий (бездействий) филиала Фонда и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации, подразделения МСЭ и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг, жалоба подается на имя руководителя филиала Фонда, Государственной корпорации или на имя руководителя Фонда, руководителя уполномоченного государственного органа, руководителя территориального подразделения ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования или руководителя ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда или Государственной корпорации, не позднее трех рабочих дней со дня ее поступления направляется с административным делом в орган, рассматривающий жалобу.
При этом филиал Фонда, Государственная корпорация вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если они в течение трех рабочих дней примут решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

1) әлеуметтік төлем алушы әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төлемегенін өздігінен анықтаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтінішпен жүгінгенде;
2) алушыға әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу (тағайындау) туралы соттың шешімі келіп түскенде;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомство, Мемлекеттік корпорация немесе Қор әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төленбегенін анықтағанда оған құқық туындаған күннен бастап өткен уақыт үшін мерзімдерді шектемей төленеді.
72. Әлеуметтік төлем сомаларын уақтылы не толық төлемеу фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорация:
алушылар бойынша уақтылы не толық төленбеу себебін анықтайды;
уақтылы немесе толық алынбаған әлеуметтік төлем сомаларын төлеу үшін қажетті қаражаттың қосымша қажеттілігі сомасының есебін жасайды;
осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлем сомаларын төлеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.
73. Қор филиалының және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның, МӘС бөлімшесінің және (немесе) оның мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану Қор филиалы басшысының атына, Мемлекеттік корпорацияның немесе Қор басшысының атына, уәкілетті мемлекеттік орган басшысының атына, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосының жергілікті бөлімшесінің басшысының атына, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосының басшысының атына беріледі.
Қор филиалының атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Қор филиалының немесе Мемлекеттік корпорацияның атына түскен өтініш берушінің шағымы әкімшілік іспен түскен күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Қордың филиалы, Мемлекеттік корпорация, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

74. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
75. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
76. Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты уведомляет получателя о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты с указанием причин по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
77. Возврат обязательных пенсионных взносов, удержанных от излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты, осуществляется Государственной корпорацией в соответствии со статьей 35 Кодекса.
78. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя, путем внесения им денежных средств на счет Государственной корпорации или подачи заявления на удержание из социальной выплаты. При поступлении заявления получателя на удержание из социальной выплаты отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения филиала Фонда об удержании суммы социальной выплаты, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в организацию по выдаче социальной выплаты письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ИС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;
по решению суда;
от третьих лиц, в добровольном порядке, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и индивидуального идентификационного номера получателя социальной выплаты.
Государственная корпорация не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.
79. В случаях ошибочного перечисления сумм социальной выплаты Государственная корпорация направляет в организацию по выдаче социальных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и организацией по выдаче социальной выплаты.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания, организация по выдаче социальной выплаты осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию, либо приостанавливает исполнение указания.

74. Өтініш беруші көрсетілген мемлекеттік қызметтер нәтижесімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
75. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға жол беріледі.
76. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомалары анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушыны осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді қайтару қажеттігі туралы хабардар етеді.
77. Әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасынан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды Мемлекеттік копорация Кодекстің 35-бабына сәйкес жүзеге асырады.
78. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару Қорға аудару үшін Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша, оның Мемлекеттік корпорацияның шотына ақша қаражатын енгізу немесе әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініш беру арқылы. Алушының әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініші келіп түскен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесі дайындаған Қор филиалының әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (АЖ-дан алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып, хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша;
үшінші тұлғалардан ерікті түрде, әлеуметтік төлемді алушының тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қордың шотына әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.
79. Әлеуметтік төлемнің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) подразделение медико-социальной экспертизы (далее - подразделение МСЭ);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал);
4) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию, подразделение МСЭ - восемь рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания заявителя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал электронного правительства или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) - четыре рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная/проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию и подразделение МСЭ:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі);
3) "Электронды үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация, МӘС бөлімшесі арқылы – сегіз жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай автоматтандырылған)
/қағаз түрінде/проактивті/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда: осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған өтініш берушінің порталға "жеке кабинетіне" жіберілген электрондық хабарлама.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде:
өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.

2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) подразделение МСЭ – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления оказания государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
4) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя через портал за назначением социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при обращении в подразделение МСЭ предоставляет заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.

2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) МӘС бөлімшесі – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кестесі: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет кезек тәртібімен алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
4) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда.
Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды МӘС бөлімшесіне берген кезде өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.

2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей ЭЦП согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, об установлении степени утраты общей трудоспособности, указанных в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи. При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности;
4) отрицательное значение исчисленного размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности;

2. Өтініш беруші портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өзінің ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы, электрондық өтініште көрсетілген жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы мәліметтерді өтініш беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
3. Проактивті қызмет арқылы:
еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін – өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратқан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау үшін қажетті құжаттың және (немесе) мәліметтердің ұсынылмауы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады;

5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, в том числе по принципу "одного заявления" (по выбору заявителя при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности), электронной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале, наличии социальных отчислений у заявителя, наличии необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличии номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату трудоспособности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел Государственные услуги";
2) Государственной корпорации - Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 5
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № ______

5) еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшерінің теріс мәні негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанда, оның ішінде "бір өтініш" қағидаты бойынша (жалпы еңбекке қабілетіліктен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленген кезде өтініш берушінің таңдауы бойынша), электрондық нысанда, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде, өтініш берушіде әлеуметтік аударымдардың болуы, өтініш берушіде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банктік шот нөмірінің болуы).
Проактивті қызмет арқылы еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.​enbek.​gov.​kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.​gov4c.​kz.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді болады.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы №______хабарлама

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения
размера социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ____________________________
Дата рождения заявителя ___________________________________________________
ИИН: ___________________________________________________________________
Дата риска: _______________________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений, тенге
Суммы обязательных пенсионных взносов, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Скачать
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, тенге
Исчисленный доход
Суммы, принятые из обязательных пенсионных взносов, тенге
Исчисленный доход
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
1
2
3
4
5
6
Скачать
Рекомендация: в столбце 6, при наличии несоответствий социальных отчислений доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов выявленных АИС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей строке будет стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца) в которых выявлены
несоответствия, такие факты потребуют дополнительного дооформления (проверки)
филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 6
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Расписка об отказе в приеме заявления и документов
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____"_________ года
Дата обращения "___" _________________________ 20 ____ года
Отказано в приеме заявление на назначение социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности
__________________________________________________________________________
(указание причины)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Место печати
Приложение 7
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" _________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________ области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по
случаю утраты трудоспособности

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Өтініш берушінің туған күні _________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): __________________________________________
Тәуекел күні: ______________________________________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Әлеуметтік аударымдар сомасы, теңге
Міндетті зейнетақы жарналарының сомалары, теңге
Айлық кірісті анықтау
Кезең
Әлеуметтік аударымдардан қабылданған сома, теңге
Есептелген табыс
Міндетті зейнетақы жарналарынан қабылданған сомалар, теңге
Есептелген табыс
Назар аударыңыз! – Сәйкессіздік бар, не алынған кезеңде әлеуметтік аударымдар төленбеген
1
2
3
4
5
6
Ұсыныс: өтінішке қол қоймас бұрын назар аудару керек 5-баған, әлеуметтік аударымдар қызметкердің табысына сәйкес келмеген жағдайда міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына және (немесе) әлеуметтік сіз жүгінген күні "Е-макет" ААЖ анықтаған аударымдар тиісті жолда" (!) ", яғни белгі кезеңдерді (айларды) көрсетеді "Е-макет" ААЖ осындай фактілерді анықтады, өйткені бұл кезеңдер еңбек ету қабілетінен айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін болады көлемі, оның ішінде төмендету жағына қарай не қосымша қосымша ресімдеуді талап етеді (тексерулер) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалы арқылы жүзеге асырылады.
Жауапты маман ____________________________________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
20__ жылғы "__" _______________
Азамат _______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ___________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "__" ____________
Еңбекке қабілеттіліктен айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға
өтінішті қабылдаудан ________________________________ байланысты бас тартылды
(себебін көрсету)
______________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мөрдің орны
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__"__________ №___________ шешімі

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 171, 172, 182 Социального кодекса
Республики Казахстан социальную выплату по случаю утраты трудоспособности (далее –
социальная выплата):
№ дела ___________________________
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения _______________________пол __________________________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Дата обращения: _______________ 20 __ года.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ года.
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на "____" ______
20___ года _______ мес.
Учтен среднемесячный доход с ___________ 20____ года по ______________ 20__ года
_____________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _____ 20_ года по "__" _____ 20__ года
в сумме ___________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на ________________________________месяцев
(количество месяцев)
2. Отказать в назначении социальной выплаты
__________________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 8
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Электронный журнал регистрации и учета заявлений граждан
на назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Код отделения
Дата обращения
Дата регистрации
№ заявления
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
Вид выплаты
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
№ дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 9
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан на
назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
Код отделения
Дата регистрации
№ Заявки
Код услуги
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Вид выплаты
№дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 10
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Справка о стаже участия в системе обязательного социального
страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного
социального страхования
________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № _____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________________
Фамилия___________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________________________
Наименование плательщика, плательщика единого платежа
Дата платежа социальных отчислений
БИН или ИИН плательщика, плательщика единого платежа
Социальные отчисления
Сумма обязательных пенсионных взносов
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого:
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
_____________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления размера социальной выплаты за последние 24 месяца
__________________
Ответственный исполнитель: ___________________________________
Дата и время выписки: _________________________________________
Дата распечатки: ______________________________________________
Приложение 11
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" _________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________ области (городу) о назначении
или об отказе в назначении социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171, 172, 182-баптарына сәйкес еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – әлеуметтік төлем) тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № ___________________________
Тегі _____________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________________________________
Туған күні _______________________ жынысы ________________________________
(күні, айы, жылы)                         (ер, әйел)
Жүгінген күні: 20__жылғы ____________
Әлеуметтік төлем құқығының пайда болған күні 20__жылғы ____________
20__жылғы "__" _____ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі ______ ай.
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
____________________________________________ теңге орташа айлық кіріс ескерілді
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________ бастап
20 __ жылғы _______ қоса алғанда _____________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем _______________________________________ айға тағайындалды
(айлар саны)
2. Әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн тіркеудің және есепке алудың электрондық журналы
Бөлімше коды
Жүгінген күні
Тіркеу күні
Өтініш №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің
ЖСН
Төлем түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Іс №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлем мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
9
10
11
12
13
14
15
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналы
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Бөлімше коды
Тіркеу күні
Өтінім №
Қызмет коды
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің ЖСН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Төлем түрі
Істің №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлем мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
10
11
12
13
14
15
16
17
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтама _____________________________________ (Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шотының № ________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ___________________________
Тегі____________________________________________
Аты __________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ________________________
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар төленген күн
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің БСН немесе ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Кезеңі (айы және жылы)
Әлеуметтік аударымдардың
сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
____________________________________________
(4-бағандағы күнтізбелік айлардың саны жазбаша)
Әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу үшін
соңғы 24 айдағы орташа айлық кіріс ___________________________________
Жауапты орындаушы: _______________________________________________
Үзінді көшірменің күні және уақыты: __________________________________
Басып шығарылған күн: _____________________________________________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
_____________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ШЕШІМІ

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 171, 172, 182 Социального кодекса
Республики Казахстан:
№ дела ___________________________
Фамилия _____________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения _______________________ пол_______________________________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ года
Дата обращения: _______________ 20 __ года
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на "____" _______
20___ года _______ мес.
Учтен среднемесячный доход с ___________ 20____ года по ______________ 20__ года
________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _____ 20_ года по "__" _____ 20__ года в сумме
________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на _____________________месяцев
(количество месяцев)
2. Отказать в назначении социальной выплаты________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 12
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Дата выдачи, исх. №
Справка
Дана ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Удостоверение личности № _________ от "___" _____ 20__ года
Кем выдан ______________________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ года,
проживающего по адресу: __________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" по __________ области (городу) за
№________ от "__" ________ 20 __ года назначена социальная выплата по случаю
утраты трудоспособности.
Степень утраты трудоспособности ____________________________%.

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171, 172, 182-баптарына сәйкес
тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № _____________________
Тегі __________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
Туған күні _____________________ жынысы _______________________
(күні, айы, жылы)                   (әйел, ер)
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ жылғы "___" ______________
Өтініш берген күні: 20___ жылғы "___" _______________________ 20__жылғы
"__" _____ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың
жалпы өтілі _________________________ ай. 20__ жылғы "___" ________ бастап
20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда _____________________________
теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________бастап
20 __ жылғы _______ қоса алғанда ________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем________________ айға тағайындалды
(айлар саны)
2. ________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін) әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
Анықтама
____________________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)__________________________________
Жеке куәлігі №__________________ 20___ жылғы "__"________________
Кім берген ____________________________
Туған күні ______ жылғы "____" ____________
Тұрғылықты мекенжайы
__________________________________________________________________________
__________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру
қоры" акционерлік қоғамы филиалының 20____ жылғы "___" ________ № ______
шешімінің негізінде оған еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлем тағайындалды.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі ____________________________%

(от 30% до 100%)
Размер ежемесячной социальной выплаты составляет:
___________________________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Отказано в назначении социальной выплаты
________________________________________________________________________
(указать причину)
Для предъявления по месту требования.
Удостоверено ЭЦП ответственного лица.
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 13
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № ______
о проведении проверки документов на назначение социальной выплаты
по случаю утраты трудоспособности от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя_________________________
Дата рождения заявителя _________________________________________________
о проведении проверки ___________________________________________________
ъ                                    (указание причины)
Комментарий к причине проверки_______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица.
________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 14
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Журнал sms-оповещений
по социальной выплате по случаю утраты трудоспособности
по______________________________отделению Государственной корпорации
№ п/п
ИИН
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Дата передачи sms-оповещения
Текст направленного sms-оповещения
№ телефона
Причина направления
sms-оповещения (назначение, проверка, доработка)
Приложение 15
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Кому ______________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений
или плательщика единого платежа)
Уведомление № ______ от "___" ________ 20____ года

(30%-дан 100%-ға дейін)
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
___________________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы сандармен және жазбаша)
__________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылды.
Талап етілген жерге ұсыну үшін.
Жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылды.
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарға тексеру жүргізу туралы 20____ жылғы "_____" _______ № ______ хабарлама
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________
Өтініш берушінің туған күні __________________________
тексеру жүргізу туралы жеткізеді.
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Тексеру себебіне түсініктеме _________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылды
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналы
Мемлекеттік корпорацияның _______________________________ бойынша бөлімшесі
Р/с №
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
sms-хабарламаны беру күні
Жіберілген sms-хабарламанын мәтіні
Телефон №
sms-хабарламаның жіберілу себебі (тағайындау, тексеру, пысықтау)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Кімге ______________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің
немесе бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
20____ жылғы "___" ________№ _____ хабарлама

Сноска. Приложение 15 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по ___________ области (городу)
Согласие
Сноска. Приложение 16 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 17
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Кому ______________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений
или плательщика единого платежа)
Уведомление № ______ от "___" ________ 20____ года
Сноска. Приложение 17 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 18
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по ___________ области (городу)
Согласие
Я, ____________________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)                         (дата рождения)
на основании имеющихся несоответствий социальных отчислений и (или) социальных
отчислений в составе единого платежа, определенных в соответствии с частью второй пункта
25
Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления,
перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в
назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности из Государственного
фонда социального страхования даю согласие производить исчисление размера социальной
выплаты по случаю утраты трудоспособности без учета в среднемесячном доходе следующих
месяцев (месяца), в которых имеются данные несоответствия:
_______20__ года в сумме ______тенге, БИН/ИИН____________
наименование плательщика_____________,
_______20__ года в сумме ______тенге, БИН/ИИН____________
наименование плательщика_____________,
_______20__ года в сумме ______тенге, БИН/ИИН____________
наименование плательщика_____________.
Ознакомлен, что при поступлении социальных отчислений в Фонд за период, который
был принят для исчисления социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности,
перерасчет выплаты получателям не производится.
Подпись
Дата
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № ______ о необходимости дооформления документов
на назначение социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
от "_____" ________20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ____________________________
Дата рождения заявителя ____________________
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" доводит до
Вашего сведения о необходимости в течение двадцати пяти рабочих дней дооформления
документов _________________________________________________________________
(указание причины дооформления)
Комментарий к причине проверки______________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 20
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № _______ о назначении (отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты трудоспособности от "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата рождения "__" _________ ____ года.
Решение о назначении (отказе в назначении) № __ от "__" _____ 20__ года.
Назначенная сумма: __________________________________________________тенге
(сумма прописью)
с "_____" ________20____ года
Отказано в назначении _____________________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 21
к Правилам исчисления (определения)
размеров, назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма

Ескерту. 15-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
16-қосымша
Нысан
___________ облысы (қаласы)
бойынша "Мемлекеттік
әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының
филиалы
Келісім
Ескерту. 16-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Кімге ______________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің немесе бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
20____ жылғы "___" ________ № _____ хабарлама
Ескерту. 17-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
18-қосымша
Нысан
____________облысы
(қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамының филиалы
Келісім
Мен, ____________________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (туған күні)
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 25-тармағының екінші бөлігіне сәйкес айқындалған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкессіздігі негізінде аталған сәйкессіздіктер бар айлардағы (айдағы) орташа айлық кірісті есепке алмай, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу жүргізуге келісімімді беремін:
20__жылғы ____ _______ теңге сомасында, БСН/ЖСН ______төлеушінің атауы ______,
20__жылғы ____ _______ теңге сомасында, БСН/ЖСН ______төлеушінің атауы ______,
20__жылғы _____ _____ теңге сомасында, БСН/ЖСН _______төлеушінің атауы ______,
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңге Қорға әлеуметтік аударымдар түскен кезде алушыларға төлемді қайта есептеу жүргізілмейтіні таныстырылды
Қолы
Күні
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы № _____ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
Өтініш берушінің туған күні ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға
жиырма бес жұмыс күні ішінде құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы жеткізеді.
__________________________________________________________________________
(жете ресімдеу себебін көрсету)
Жете ресімдеу себебіне түсініктеме ___________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы № ______ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
Азамат ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні _____ жылғы "___"___________
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы 20__ жылғы "__" _____ № _____ шешім
Тағайындалған сома: __________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20____ жылғы "____" ________ бастап
Тағайындаудан бас тартылды _______________________________________________
негіздеме (себептерін көрсету)
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Нысан
Шығ. мөртаңба
Төлеушінің атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Төлеушінің БСН / ЖСН
__________________________________________________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама

Сноска. Приложение 21 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2025 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Исх штамп
Наименование плательщика
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БИН/ИИН плательщика __________________________
Справка о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
________________________________________________
________________________________________________
Фамилия ________________________________________
Имя ____________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________
Период (месяц, год)
Сумма заработной платы (тенге)
Доход, учтенный для исчисления социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма обязательных пенсионных взносов (тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого
Скачать
Всего количество календарных месяцев
______________________________________________________________
(прописью)
Сумма заработной платы _________________________________________
тенге (прописью)
Директор _____________________________________________________
Главный бухгалтер
Печать
Ответственный исполнитель: ___________________________________
Дата и время выписки: ________________________________________
Приложение 22
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района __________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ____ от "___" _______ 20 ____ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________________области о приостановлении
(возобновлении, прекращении) социальной выплаты по случаю утраты
трудоспособности
№ дела _____________________________
Фамилия_________________________________________________________________
Имя_____________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ____________________________
Пол ___ Дата рождения "___" _____________ года
Приостановить выплату с "____" _____ 20 __ года
по причине ______________________________________________________________
(указать причину)
Возобновить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере _______________________________________________________________
по причине ______________________________________________________________
(указать причину)
Прекратить выплату с "____" ______ 20 __ года
по причине ______________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 23
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о назначении
(отказе в назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района __________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ______ от "_____" _______ 20 ____ года филиала
акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по _________________________ области о
приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной
выплаты по случаю утраты трудоспособности
№ дела ______________________
Фамилия__________________________________________________________________
Имя______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)__________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)____________________________
Дата рождения____________________________________________________________
Приостановить выплату с "____" _____ 20 __ года
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Возобновить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере ________________________________________________________________
(сумма прописью)
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Прекратить выплату с "____" ______ 20 __ года
в размере ________________________________________________________________
(сумма прописью)
по причине _______________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 24
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" __________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по _________________________ области (городу) о
перерасчете социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2025 № 299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_____________________________________
Тегі ________________________________________
Аты ____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________
Кезең (айы, жылы)
Жалақы мөлшерінің сомасы (теңге)
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін есепке алынған кіріс (теңге)
Әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны
Күнтізбелік айлардың жалпы саны_____________________________________
(жазбаша)
Жалақы мөлшерінің сомасы_________________________________теңге
(жазбаша)
Директор __________________________________
Бас бухгалтер
Мөр
Жауапты орындаушы: __________
Үзінді көшірменің күні мен уақыты: __________
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Ауданның коды____________________
Облыс (қала)__________________
____________________________________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы 20__ жылғы "_____" _______ № _______ ШЕШІМІ
Істің № _____________________
Тегі __________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН) ____________________________________
Жынысы _______________________ Туған күні _____________________
Төлемді 20__ жылғы "____" _____ бастап тоқтатыла тұрсын.
себебі ________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді 20__ жылғы "____" ______қайта басталсын
себебі ____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді 20__ жылғы "____" ______ бастап тоқтатылсын
себебі ____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Ауданның коды____________________
Облыс (қала)__________________
____________________________________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы 20__ жылғы "_____" _______№ _______ШЕШІМІ
Істің № _____________________
Тегі __________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН) ____________________________________
Туған күні _____________________
Төлемді 20__ жылғы "____" _____ бастап тоқтатыла тұрсын.
себебі ________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді ___________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
мөлшерінде 20__ жылғы "____" ______қайта басталсын
себебі ____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Төлемді ___________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
мөлшерінде 20__ жылғы "____" ______ бастап тоқтатылсын
себебі ___________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
____________________________________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеу туралы 20__ жылғы "_____" _______№ _______ШЕШІМІ

1. Пересчитать в соответствии со статьями 171,180, 181 Социального кодекса Республики
Казахстан:
№ дела ______________________
Фамилия__________________________________________________________________
Имя______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения ________________________ пол ________________________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Дата обращения: ________________ 20___ года
Учтен среднемесячный доход с ____ 20___ года по _____ 20__ года__________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _______ 20___ года
Степень утраты общей трудоспособности _______%
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на
"___" _____________ 20___ года ____ месяцев
Размер ежемесячной социальной выплаты с "___" _______ 20___ года
по "___" __________ 20____ года в сумме
_________________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Руководитель филиала
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 25
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района __________________
Область (город) _______________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" __________ 20___ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по _________________________области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по случаю
утраты трудоспособности
1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 170, 171,180, 181 Социального
кодекса Республики Казахстан:
№ дела ___________________________________________________________________
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения __________________ пол ______________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Дата обращения: ___________________________________________________ 20___ года.
Учтен среднемесячный доход с __ 20___ года по ___ 20___ года _______ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ______ 20__ года.
Степень утраты общей трудоспособности ____________________________________%
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на
"___" _____________ 20___ года ____ месяцев.
Размер ежемесячной социальной выплаты с "____" _______ 20___ года
по "____" __________ 20____ года
в сумме ___________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171, 180, 181-баптарына сәйкес қайта есептелсін:
Істің № ______________________
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Туған күні ________________________ жынысы ________________________________
(күні, айы, жылы)                         (әйел, ер)
Жүгінген күні: 20__ жылғы "____" ______
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
_____________________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күні 20__ жылғы "___" ______________
Жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі _______%
20__жылғы "____" ________ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысудың жалпы өтілі ____________________________ ай.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________бастап
20 __ жылғы _______ қоса алғанда ______________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазумен)
қайта есептелсін.
Филиал басшысы
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ ШЕШІМІ
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 170, 171, 180, 181-баптарына сәйкес тағайындалсын
(қайта есептелсін):
Істің № ______________________
Тегі __________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Туған күні ________________________ жынысы________________________________
(күні, айы, жылы)                         (әйел, ер)
Жүгінген күні: 20___ жылғы ________________
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
_____________________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күні 20__ жылғы "___" ______________
Жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі _______%
20__жылғы "____" ________ жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысудың жалпы өтілі ____________________________ ай.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________бастап 20 __ жылғы _______
қоса алғанда ________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазумен) тағайындалсын (қайта есептелсін).

1. Выплатить в соответствии с пунктом 4 статьи 171 Социального кодекса Республики
Казахстан:
№ дела ___________________________________________________________
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при наличии)_____________________________________________
Дата рождения _________________________ пол ________________________
(число, месяц, год)                         (жен, муж)
Сведения о месте жительства ________________________________________
Удостоверение личности № от "___" ________ 20___ года
Кем выдан_____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)____________________
Дата обращения: _______________________ 20___ года
Учтен среднемесячный доход с _______ 20____ года по ________ 20___ года
____________________________________________________________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату по случаю утраты трудоспособности
"___" ________ 20___ года
Размер социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
_________________________________________________________________
(основание пересмотра)
Руководитель филиала
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 35
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Уведомление № ______ о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
от "_____" ________20____ года
Доводим до Вашего сведения о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) суммы социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности в размере
_______________________________________________________тенге
(прописью)
по получателю _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _______________________________
За период с _________20___ года_по ____________20____ года
Основание ___________________________________________________________________
(указать причины)
Возврат необходимо произвести по следующим реквизитам:
БИК:________________________________________________________________________
ИИК:________________________________________________________________________
БИН: _______________________________________________________________________
КНП: _______________________________________________________________________
КБЕ: ________________________________________________________________________
Назначение платежа: возврат излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты по
случаю утраты трудоспособности
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя _______________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 36
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения и
пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальной
выплаты по случаю утраты
трудоспособности
Форма
Код района _____________
Область _________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года филиала акционерного
общества "Государственный фонд социального страхования" по
_____________________ области _____________ № дела ______________ об
удержании суммы социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
Гражданин(ка)__________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ____________ ____ года
Размер социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности
________________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "_____"_________ 20___ года
Размер удержания __________________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель филиала Фонда _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Фонда __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист областного филиала Государственной корпорации____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 171-бабының 4-тармағына сәйкес төленсін:
Істің № ___________________________________________________________
Тегі__________________________________________________________
Аты______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)_____________________________________________
Туған күні _________________________ жынысы____________________
(күні, айы, жылы)                         (әйел, ер)
Тұрғылықты жері туралы мәліметтер ________________________________________
Жеке куәлік 20___ жылғы"___"________№________
Кім берген ________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)____________________
Жүгінген күні: 20___ жылғы "___"_________
20___ жылғы "___"_________ бастап 20___ жылғы "___"_________ қоса алғанда
_______________________________________________________________________
теңге орташа айлық кіріс ескерілді.
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемге құқықтың
пайда болған күні
20___ жылғы "___" ________
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшері
__________________________________________________________________________
(сомасы сандармен және жазумен)
_________________________________________________________________
(қайта қарау негізі)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
35-қосымша
Нысан
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы жағдайы бойынша артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді қайтару қажеттігі туралы 20____ жылғы "_____" ________ № ______ хабарлама
Алушы ___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің
артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді _________________теңге мөлшерінде
(жазбаша)
қайтару қажеттігі туралы Сіздің назарыңызға жеткіземіз.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ____________________________________
20___жылғы _________ бастап 20 ___ жылғы ______________________ кезең ішінде
Негіздеме_______________________________________________________________
(себебтерін көрсету)
Қайтару мынадай деректемелер бойынша жүргізілуге тиіс:
БСК:_____________________________________________________________________
ЖСК:_____________________________________________________________________
БСН: _____________________________________________________________________
ТТК: _____________________________________________________________________
КБЕ: _____________________________________________________________________
Төлем мақсаты: еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша артық есептелген
(төленген) әлеуметтік төлемді қайтару
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________________
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Еңбекке қабілеттіліктен
айырылу жағдайы бойынша
әлеуметтік төлемнің мөлшерін
есептеу (айқындау), оны
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
тағайындау (тағайындаудан бас
тарту) туралы шешімді қайта
қарау қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________
Облыс/қала _________
____________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы 20 ___ жылғы "_____" _______ № ____ шешімі
Азамат __________________________________________________
Жынысы______________ Туған күні ____ жылғы "_____" ____________
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшері
________________________________________________________________теңге
(сомасы жазбаша)
20 ____ жылғы "_____" ____________ өтінішке сәйкес ұстап қалу жүзеге асырылсын.
Ұстау мөлшері __________________________________________________________
(ұстау сомасы)
20 ____ жылғы "____" ________ бастап толық өтелгенге дейін
Қор филиалының басшысы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қор филиалының маманы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорацияның облыстық филиалының маманы____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))