Об утверждении Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2023 года № 32681.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с двадцать шестым абзацем подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2022 года № 20 "Об утверждении Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26601);
2) пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 августа 2022 года № 298 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29077).

Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 маусымда № 32681 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма алтыншы абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2022 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26601 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушысының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2022 жылғы 9 тамыздағы № 298 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29077 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағының күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро Национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформированию
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 199
Методика определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
Сноска. Заголовок методики - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг (далее – Методика), разработана в соответствии с двадцать шестым абзацем подпункта 5) статьи 12 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и применяется в целях определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг.

3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызмет көрсету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалау агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 199 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының жиырма алтыншы абзацына сәйкес әзірленді және мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау мақсатында қолданылады.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Методике используются следующие основные понятия:
1) специальные средства передвижения – вид технической помощи, обеспечивающей передвижение лица с инвалидностью;
2) портал социальных услуг – объект информатизации, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, услугам по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Кодексом;
2-1) инватакси – такси, предназначенное для оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью;
3) технические вспомогательные (компенсаторные) средства:
протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации нарушений слуха, а также усиливающие звук средства связи и передачи информации;
тифлотехнические средства – технические средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей лиц с инвалидностью в результате нарушения зрения;
обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;
4) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
5) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Определение гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы жүріп-тұру құралдары – мүгедектігі бар адамның жүріп-тұруын қамтамасыз ететін техникалық көмек түрі;
2) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы – Кодекске сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттандыру объектісі;
2-1) инватакси – мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған такси;
3) техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар:
протездік-ортопедиялық құралдар – аяқ-қолдың жоқтығын немесе дененің басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулыққа зақым келудің салдарынан организмнің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
сурдотехникалық құралдар – есту қабілетінің бұзылуын түзеуге және оның орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, сондай-ақ дыбысты күшейтетін байланыс және ақпарат беру құралдары;
тифлотехникалық құралдар – мүгедектігі бар адамдардың көру қабілетінің бұзылуы салдарынан жоғалтқан мүмкіндіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
міндетті гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық мұқтаждықтарды және қажеттіліктерді қанағаттандыруға арналған құралдар;
4) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау

3. Гарантированная сумма определяется для каждого из видов технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения (далее – товар) и санаторно-курортного лечения (далее – услуга) согласно классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью, утвержденному уполномоченным государственным органом в соответствии с двадцать пятым абзацем подпункта 5) статьи 12 Кодекса.
4. К источникам информации для определения гарантированной суммы (далее – источники) относятся:
1) данные портала социальных услуг (далее – первый источник) – среднее значение цен за предыдущий финансовый год;
2) данные государственных закупок товаров и (или) услуг местными исполнительными органами (далее – второй источник) – среднее значение цен за предыдущий финансовый год;
3) коммерческие предложения потенциальных поставщиков товаров и (или) услуг (прайс-листы) (далее – третий источник) – минимальная цена из трех представленных коммерческих предложений поставщиков.
5. При отсутствии данных одного из двух источников: первого или второго, определение гарантированной суммы осуществляется на основе данных третьего источника и одного из двух источников.
При отсутствии данных первого и второго источников определение гарантированной суммы осуществляется на основании третьего источника.
Параграф 1. Расчет среднего значения цены
6. Среднее значение цены рассчитывается по формуле:
СЗЦ = (Ц1* D1 + … Ц∞* D∞), где:
СЗЦ – среднее значение цены;
Ц1 – цена за один вид товара/услуги, реализованных по одной цене;
D1 – доля количества товара/услуги одного вида, реализованных по одной цене, от общего количества реализованного товара/услуги одного вида (далее – доля).
Доля рассчитывается по формуле:
D1... ∞ = К1... ∞/∑К, где:
К1 – количество товара/услуги одного вида, реализованных по одной цене;
∑К – общее количество реализованного товара/услуги одного вида.
При расчете среднего значения цены используются данные первого источника, кроме минимальных и максимальных цен, по которым количество проданного товара/услуги составляет менее 5 % от общего количества продаж.
Параграф 2. Расчет гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
7. Гарантированная сумма за единицу товара и (или) услуги рассчитывается на основе усреднения фактических цен из источников, указанных в пункте 4 Методики, по одной из следующих формул:

3. Кепілдік берілген сома Кодекстің 12-бабының 5) тармақшасының жиырма алтыншы абзацына сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен мүгедектігі бар адамдарға ұсынылатын техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың және арнаулы жүріп-тұру құралдарының (бұдан әрі – тауар) және санаторийлік-курорттық емдеудің әрбір түрі үшін айқындалады.
4. Кепілдік берілген соманы айқындауға арналған ақпарат дереккөздеріне (бұдан әрі – дереккөздер) мыналар жатады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының деректері (бұдан әрі – бірінші дереккөз) – өткен қаржы жылындағы бағалардың орташа мәні;
2) жергілікті атқарушы органдардың тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу деректері (бұдан әрі – екінші дереккөз) – өткен қаржы жылындағы бағалардың орташа мәні;
3) тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді әлеуетті берушілердің коммерциялық ұсыныстары (прайс-парақтар) (бұдан әрі – үшінші дереккөз) – өнім берушілер ұсынған үш коммерциялық ұсыныстың ішіндегі ең төмен баға.
5. Екі дереккөздің біреуінің: бірінші немесе екіншісінің деректері болмаған кезде кепілдік берілген соманы айқындау үшінші дереккөздің және екі дереккөздің біреуінің деректері негізінде жүзеге асырылады.
Бірінші және екінші дереккөздердің деректері болмаған кезде кепілдік берілген соманы айқындау үшінші дереккөз негізінде жүзеге асырылады.
1-параграф. Бағалардың орташа мәнін есептеу
6. Бағаның орташа мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
БОМ = (Б1* D1 + ... Б∞ * D∞), мұндағы:
БОМ – бағаның орташа мәні;
Б1 – бір бағамен сатылған тауардың/қызметтің бір түрі үшін баға;
D1 – сатылған тауардың/қызметтің бір түрінің жалпы санынан бір баға бойынша өткізілген тауардың/қызметтің бір түрі санының үлесі (бұдан әрі – үлес).
Үлес мынадай формула бойынша есептеледі:
D1... ∞ = C1... ∞/∑C, мұндағы:
С1 – бір бағамен сатылған тауардың/қызметтің бір түрінің саны;
∑С – сатылған тауардың/қызметтің бір түрінің жалпы саны.
Бағаның орташа мәнін есептеу кезінде сатылған тауардың/көрсетілетін қызметтің саны сатудың жалпы санының 5 % - ынан кем болатын ең төмен және ең жоғары бағалардан басқа, бірінші көздің деректері пайдаланылады.
2-параграф. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы есептеу
7. Бір бірлік тауар және (немесе) көрсетілетін қызмет үшін кепілдік берілген сома Әдістеменің 4-тармағында көрсетілген дереккөздерден нақты бағаларды орташалау негізінде мынадай формулалардың бірі бойынша есептеледі:

1) при наличии данных всех трех источников: первого, второго и третьего источников, гарантированная сумма на товары и (или)/услуги рассчитывается по формуле:
ГС = (СЗЦ1+ СЗЦ2 + МЦ3)/3, где:
ГС – гарантированная сумма;
СЗЦ1 – среднее значение цен данных первого источника;
СЗЦ2 – среднее значение цен данных второго источника;
МЦ3 – минимальная цена из трех представленных коммерческих предложений поставщиков третьего источника;
2) при отсутствии данных второго источника, гарантированная сумма на товары и (или) услуги рассчитывается по формуле:
ГС = (СЗЦ1 + МЦ3)/2, где:
ГС – гарантированная сумма;
СЗЦ1 – среднее значение цен данных первого источника;
МЦ3 – минимальная цена из трех представленных коммерческих предложений поставщиков третьего источника;
3) при отсутствии данных первого источника, гарантированная сумма на товары и (или) услуги рассчитывается по формуле:
ГС = (СЗЦ2 + МЦ3)/2, где:
ГС – гарантированная сумма;
СЗЦ2 – среднее значение цен данных второго источника;
МЦ3 – минимальная цена из трех представленных коммерческих предложений поставщиков третьего источника;
4) при отсутствии данных первого и второго источников, гарантированная сумма на товары и (или) услуги рассчитывается по формуле:
ГС = МЦ3, где:
ГС – гарантированная сумма;
МЦ3 – минимальная цена из трех представленных коммерческих предложений поставщиков третьего источника.
Глава 3. Определение гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости на социальные услуги индивидуального помощника и специалиста жестового языка, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
8. Гарантированная сумма на социальные услуги индивидуального помощника определяется исходя из расчета 13,64 процентов размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
ГС = МРП * 13,64 %, где:
ГС – гарантированная сумма;
МРП – месячный расчетный показатель.
Из гарантированной суммы удерживаются расходы на уплату обязательных пенсионных взносов и взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Социальным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.08.2023 № 336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

1) барлық үш дереккөздің: бірінші, екінші және үшінші дереккөздердің деректері болған кезде тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КБС = (БОМ1 + БОМ2 + ЕТБ3)/3, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
БОМ1 – бірінші дереккөз бағасының орташа мәні;
БОМ2 – екінші дереккөз бағасының орташа мәні;
ЕТБ3 – үшінші дереккөз берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға;
2) екінші дереккөздің деректері болмаған кезде тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КБС = (БОМ1 + ЕТБ3)/2, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
БОМ1 – бірінші дереккөз бағасының орташа мәні;
ЕТБ3 – үшінші дереккөз берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға;
3) бірінші дереккөздің деректері болмаған кезде тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КБС = (БОМ2 + ЕТБ3)/2, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
БОМ2 – екінші дереккөз бағасының орташа мәні;
ЕТБ3 – үшінші дереккөз берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға;
4) бірінші және екінші дереккөздердің деректері болмаған кезде тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КБС = ЕТБ3, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
ЕТБ3 – үшінші дереккөз берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға.
3-тарау. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсететін қызметтер порталы арқылы сатып алатын жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтеріне құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау
8. Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтеріне кепілдік берілген сома тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 13,64 пайызы есебінен айқындалады.
КБС = АЕК*13,64 %, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
АЕК – айлық есептік көрсеткіш.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік берілген сомадан міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарын төлеуге шығыстар ұсталады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.08.2023 № 336 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Гарантированная сумма на социальные услуги специалиста жестового языка в час определяется из расчета 2,1 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
ГС = 2,1*МРП, где:
ГС – гарантированная сумма;
2,1 – коэффициент;
МРП – месячный расчетный показатель.
Глава 4. Определение гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг.
Сноска. Методика дополнена главой 4 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Гарантированная сумма за оказание услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси рассчитывается на основании стоимости одного машино-часа по следующим формулам:
ГС = МЧ (ММ) * Ч (М), где:
МЧ - стоимость одного машино-часа (тенге);
ММ - стоимость одной машино-минуты (тенге);
Ч – количество затраченных часов;
М – количество затраченных минут.
1) Стоимость одного машино-часа:
МЧ = ∑Р _общ / ∑К _мес, где:
МЧ - стоимость одного машино-часа (тенге);
∑Р_общ - суммарные расходы на 1 машину в месяц (тенге);
∑К _мес - общее количество машино-часов в месяц.
Суммарные расходы в месяц рассчитываются по формуле:
∑Р _общ = прямые расходы +косвенные расходы, где:
прямые расходы:
- заработная плата сотрудников;
- налоги на фонд оплаты труда;
- амортизация автомобиля;
- страхование;
- аренда (если есть), диспетчеризация;
- абонентская плата связи.
косвенные расходы:
- топливо;
- техническое обслуживание;
- расходные материалы;
- расходы системы GPS.
Общее количество машино-часов в месяц рассчитывается по формуле:
∑К _мес = часов в день × дней в месяце.
2) Стоимости одной машино-минуты:
ММ = МЧ/60 мин, где:
ММ - стоимость одной машино-минуты (тенге);
МЧ - стоимость одного машино-часа (тенге).
10. Определение гарантированной суммы на следующий финансовый год осуществляется не позднее 25 декабря текущего финансового года комиссией, создаваемой уполномоченным органом, за исключением услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, предусмотренных в главе 4 настоящей Методики.
Гарантированную сумму на услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси определяет комиссия, создаваемая местным исполнительным органом.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.08.2023 № 336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

9. Ымдау тілі маманының бір сағаттық әлеуметтік қызметтеріне кепілдік берілген сома тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 2,1 айлық есептік көрсеткіш есебінен айқындалады.
КБС = 2,1*АЕК, мұндағы:
КБС кепілдік берілген сома;
2,1 – коэффициент;
АЕК – айлық есептік көрсеткіш.
4-тарау. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау
Ескерту. Әдістеме 4-тараумен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді көрсеткені үшін машина-сағаттың құны негізінде кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КС = МС (ММ) * С (М), мұндағы:
МС - бір машина-сағаттың құны (теңге);
ММ - бір машина-минутының құны (теңге);
С – жұмсалған сағат саны;
М – жұмсалған минут саны.
1) Бір машина-сағаттың құны:
МС = ∑Ш _жалпы/ ∑С _ай, мұндағы:
МС - бір машина-сағаттың құны (теңге);
∑Ш_жалпы - айына 1 машинаға арналған жиынтық шығыстар (теңге);
∑С _ай - айына машина-сағаттарының жалпы саны.
Айына жиынтық шығыстар формула бойынша есептеледі:
∑Ш _жалпы = тікелей шығындар + жанама шығындар, мұндағы:
тікелей шығындар:
- қыметкерлердің жалақысы;
- еңбекақы төлеу қорына салынатын салықтар;
- автомобильдің амортизациясы;
- сақтандыру;
- жалға алу (бар болса), диспетчерлеу;
- абоненттік байланыс ақысы.
жанама шығындар:
- жанармай;
- техникалық қызмет көрсету;
- шығын материалдары;
- GPS жүйесінің шығындары.
Айына машина-сағаттардың жалпы саны мына формула бойынша есептеледі:
∑С _ай = күніне сағат × айдағы күндер.
2) Бір машина-минутының құны:
ММ = МС/60 мин, мұндағы:
ММ - бір машина-минутының құны (теңге);
МС - бір машина-сағаттың құны (теңге).
10. Осы Әдістеменің 4-тарауында көзделген мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, келесі қаржы жылына арналған кепілдік берілген соманы айқындауды уәкілетті орган құратын комиссия ағымдағы қаржы жылының 25 желтоқсанынан кешіктірмей жүзеге асырады.
Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге кепілдік берілген соманы жергілікті атқарушы орган құратын комиссия айқындайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.