Об утверждении Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2023 года № 32681.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с двадцать шестым абзацем подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2022 года № 20 "Об утверждении Методики определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26601);
2) пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 августа 2022 года № 298 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29077).

Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 маусымда № 32681 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма алтыншы абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2022 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26601 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушысының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2022 жылғы 9 тамыздағы № 298 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29077 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағының күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро Национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформированию
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 199
Методика определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
Сноска. Заголовок методики - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг (далее – Методика), разработана в соответствии с двадцать шестым абзацем подпункта 5) статьи 12 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и применяется в целях определения гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг.

3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызмет көрсету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалау агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 199 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының жиырма алтыншы абзацына сәйкес әзірленді және мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің, мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау мақсатында қолданылады.

9) электронный магазин – подсистема веб-портала, обеспечивающая агрегацию данных, размещенных на электронных торговых площадках, соответствующих требованиям, определяемым единым оператором по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Глава 2. Определение гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
3. Гарантированная сумма определяется для каждого из видов технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения (далее – товар) и санаторно-курортного лечения (далее – услуга) согласно классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью, утвержденному уполномоченным центральным государственным органом в сфере социальной защиты в соответствии с двадцать пятым абзацем подпункта 5) статьи 12 Кодекса.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. К источникам информации для определения гарантированной суммы относятся:
1) данные портала социальных услуг (далее – первый источник) – среднее значение цен за предыдущий финансовый год.
2) данные электронного магазина (далее – второй источник) – максимальная из трех минимальных цен участников торговли.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При отсутствии данных одного из двух источников определение гарантированной суммы осуществляется на основе данных одного из двух источников.
В случае отсутствия данных первого и второго источников определение гарантированной суммы осуществляется на основании коммерческих предложений потенциальных поставщиков товаров и (или) услуг (прайс-листов) поставщиков в соответствии с бюджетным законодательством.

9) электрондық дүкен – мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша бірыңғай оператор айқындайтын талаптарға сәйкес келетін электрондық сауда алаңдарында орналастырылған деректердің агрегациясын қамтамасыз ететін веб-порталдың кіші жүйесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау
3. Кепілдік берілген сома Кодекстің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма бесінші абзацына сәйкес әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган бекіткен Мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкес техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және санаторий-курорттық емдеудің әрбір түрі үшін айқындалады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кепілдік берілген соманы айқындауға арналған ақпарат дереккөздеріне мыналар жатады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталының деректері (бұдан әрі – бірінші дереккөз) – өткен қаржы жылындағы бағалардың орташа мәні.
2) электрондық дүкеннің деректері (бұдан әрі – екінші дереккөз) – саудаға қатысушылардың үш ең төмен бағасының ішіндегі ең жоғарысы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Екі дереккөздің біреуінің деректері болмаған жағдайда кепілдендірілген соманы анықтау екі дереккөздің біреуінің деректері негізінде жүзеге асырылады.
Бірінші және екінші дереккөздердің деректері болмаған жағдайда кепілдендірілген соманы анықтау бюджеттік заңнамаға сәйкес тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді (прайс-парақтар) жеткізушілердің әлеуетті өнім берушілерінің коммерциялық ұсыныстары негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Расчет среднего значения цены
6. Среднее значение цены рассчитывается по формуле:
СЗЦ = (Ц1* D1 + … Ц∞* D∞), где:
СЗЦ – среднее значение цены;
Ц1 – цена за один вид товара/услуги, реализованных по одной цене;
D1 – доля количества товара/услуги одного вида, реализованных по одной цене, от общего количества реализованного товара/услуги одного вида (далее – доля).
Доля рассчитывается по формуле:
D1... ∞ = К1... ∞/∑К, где:
К1 – количество товара/услуги одного вида, реализованных по одной цене;
∑К – общее количество реализованного товара/услуги одного вида.
При расчете среднего значения цены используются данные первого источника, кроме минимальных и максимальных цен, по которым количество проданного товара/услуги составляет менее 5 % от общего количества продаж.
Параграф 2. Расчет гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости товаров и (или) услуг, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
7. Гарантированная сумма за единицу товара и (или) услуги рассчитывается на основе данных источников, указанных в пункте 4 Методики, по одной из следующих формул:
1) при наличии данных всех двух источников гарантированная сумма на товары и (или)/услуги рассчитывается по формуле:
ГС = (СЗЦ1+ Цm 2)/2, где:
ГС – гарантированная сумма;
СЗЦ1 – среднее значение цен данных первого источника;
Цm2 – максимальная из 3-х минимальных цен участников торговли.
2) при отсутствии данных первого источника гарантированная сумма на товары и (или) услуги рассчитывается по формуле (на основании данных второго источника):
ГС = Цm2*ИПЦ, где:
ГС – гарантированная сумма;
Цm – максимальная из 3-х минимальных цен участников торговли (данные электронного магазина);
ИПЦ – индекс потребительских цен.
ИПЦ рассчитывается по формуле:
ИПЦ = ИПЦt /100 +1, где:
ИПЦt – показатель инфляции согласно прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на следующий год;
1 – коэффициент.
3) при отсутствии данных второго источника гарантированная сумма на товары и (или) услуги рассчитывается по формуле (на основании данных первого источника):
ГС = СЗЦ1*ИПЦ, где:
ГС – гарантированная сумма;
СЗЦ – среднее значение цен, данных первого источника (данные портала социальных услуг);
ИПЦ – индекс потребительских цен.
ИПЦ рассчитывается по формуле:

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Бағалардың орташа мәнін есептеу
6. Бағаның орташа мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
БОМ = (Б1* D1 + ... Б∞ * D∞), мұндағы:
БОМ – бағаның орташа мәні;
Б1 – бір бағамен сатылған тауардың/қызметтің бір түрі үшін баға;
D1 – сатылған тауардың/қызметтің бір түрінің жалпы санынан бір баға бойынша өткізілген тауардың/қызметтің бір түрі санының үлесі (бұдан әрі – үлес).
Үлес мынадай формула бойынша есептеледі:
D1... ∞ = C1... ∞/∑C, мұндағы:
С1 – бір бағамен сатылған тауардың/қызметтің бір түрінің саны;
∑С – сатылған тауардың/қызметтің бір түрінің жалпы саны.
Бағаның орташа мәнін есептеу кезінде сатылған тауардың/көрсетілетін қызметтің саны сатудың жалпы санының 5 % - ынан кем болатын ең төмен және ең жоғары бағалардан басқа, бірінші көздің деректері пайдаланылады.
2-параграф. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы есептеу
7. Тауардың және (немесе) көрсетілетін қызметтің бірлігі үшін кепілдік берілген сома Әдістеменің 4-тармағында көрсетілген дереккөздердің деректері негізінде мынадай формулалардың бірі бойынша есептеледі:
1) барлық екі дереккөздің деректері болған кезде тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КБС = ( БОМ1+ ЕТБ2)/2, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
БОМ1 – екінші дереккөз бойынша деректер бағасының орташа мәні;
ЕТБ2 – берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға;
2) бірінші дереккөз бойынша деректер болмаған кезде тауарға және (немесе) қызметке кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі (екіншісінің деректері негізінде):
КБС = ЕТБ2* ТБИ, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
ЕТБ2 – берушілерінің ұсынған үш коммерциялық ұсынысының ішіндегі ең төмен баға;
ТБИ – тұтыну бағасының индексі
ТБИ мынадай формула бойынша есептеледі:
ТБИ = ТБИt/100+1, мұндағы:
ТБИt – Қазақстан Республикасының келесі жылға әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес инфляция;
1 – коэффициент.
3) бірінші дереккөз бойынша деректер болмаған кезде тауарға және (немесе) қызметке кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі (біріншінің деректері негізінде):
КБС = БОМ1*ТБИ, мұндағы :
КБС – кепілдік берілген сома;
БОМ – бірінші дереккөз бойынша деректер бағасының орташа мәні;
(данные портала социальных услуг);
ТБИ – тұтыну бағасының индексі.

ИПЦ = ИПЦt /100 +1, где:
ИПЦt – инфляция согласно прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на следующий год;
1 – коэффициент.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Определение гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости на услуги индивидуального помощника и специалиста жестового языка, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Гарантированная сумма на услуги индивидуального помощника в час определяется исходя из расчета 13,64 процентов размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
ГС = МРП * 13,64 %, где:
ГС – гарантированная сумма;
МРП – месячный расчетный показатель.
Из гарантированной суммы удерживаются расходы на уплату обязательных пенсионных взносов и взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Социальным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.08.2023 № 336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Гарантированная сумма на услуги специалиста жестового языка в час определяется из расчета 2,1 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
ГС = 2,1*МРП, где:
ГС – гарантированная сумма;
2,1 – коэффициент;
МРП – месячный расчетный показатель.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Определение гарантированной суммы, предоставляемой в качестве возмещения стоимости услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, приобретаемых лицами с инвалидностью через портал социальных услуг.

ТБИ = ТБИt/100+1, мұндағы:
ТБИt – Қазақстан Республикасының келесі жылға әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес инфляция;
1 – коэффициент.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсететін қызметтер порталы арқылы сатып алатын жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтеріне құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жеке көмекшінің бір сағаттық қызметтеріне кепілдік берілген сома тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы Заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 13,64 пайызы есебінен айқындалады.
КБС = АЕК*13,64 %, мұндағы:
КБС – кепілдік берілген сома;
АЕК – айлық есептік көрсеткіш.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік берілген сомадан міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарын төлеуге шығыстар ұсталады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.08.2023 № 336 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Ымдау тілі маманының бір сағаттық қызметтеріне кепілдік берілген сома тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы Заңда белгіленген 2,1 айлық есептік көрсеткіш есебінен айқындалады.
КБС = 2,1*АЕК, мұндағы:
КБС кепілдік берілген сома;
2,1 – коэффициент;
АЕК – айлық есептік көрсеткіш.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мүгедектігі бар адамдар әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы сатып алатын мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу ретінде ұсынылатын кепілдік берілген соманы айқындау

Сноска. Методика дополнена главой 4 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Гарантированная сумма за оказание услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси рассчитывается на основании стоимости одного машино-часа по следующим формулам:
ГС = МЧ (ММ) * Ч (М), где:
МЧ - стоимость одного машино-часа (теңге);
ММ ) - стоимость одной машино-минуты (теңге);
Ч – количество затраченных часов;
М – количество затраченных минут.
1) Стоимость одного машино-часа:
МЧ = ∑Р _общ / ∑К _мес, где:
МЧ - стоимость одного машино-часа (теңге);
∑Р_общ - суммарные расходы на 1 машину в месяц (теңге);
∑К _мес - общее количество машино-часов в месяц.
Суммарные расходы в месяц рассчитываются по формуле:
∑Р _общ = прямые расходы +косвенные расходы, где:
прямые расходы:
- заработная плата сотрудников;
- налоги на фонд оплаты труда;
- амортизация автомобиля;
- страхование;
- аренда (если есть), диспетчеризация;
- абонентская плата связи.
косвенные расходы:
- топливо;
- техническое обслуживание;
- расходные материалы;
- расходы системы GPS.
Общее количество машино-часов в месяц рассчитывается по формуле:
∑К _мес = часов в день × дней в месяце.
2) Стоимости одной машино-минуты:
ММ = МЧ/60 мин, где:
ММ - стоимость одной машино-минуты (теңге);
МЧ - стоимость одного машино-часа (теңге).
Сноска. Пункт 9-1 – с изменением, внесенным приказом министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
10. Определение гарантированной суммы на следующий финансовый год осуществляется не позднее 25 декабря текущего финансового года комиссией, создаваемой уполномоченным центральным государственным органом в сфере социальной защиты, за исключением услуг по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси, предусмотренных в главе 4 настоящей Методики.
Определение гарантированной суммы на услуги по перевозке лиц с инвалидностью на инватакси на следующий финансовый год осуществляется не позднее 25 декабря текущего финансового года комиссией, создаваемой местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.04.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Әдістеме 4-тараумен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді көрсеткені үшін машина-сағаттың құны негізінде кепілдік берілген сома мынадай формула бойынша есептеледі:
КС = МС (ММ) * С (М), мұндағы:
МС - бір машина-сағаттың құны (теңге);
ММ - бір машина-минутының құны (теңге);
С – жұмсалған сағат саны;
М – жұмсалған минут саны.
1) Бір машина-сағаттың құны:
МС = ∑Ш _жалпы/ ∑С _ай, мұндағы:
МС - бір машина-сағаттың құны (теңге);
∑Ш_жалпы - айына 1 машинаға арналған жиынтық шығыстар (теңге);
∑С _ай - айына машина-сағаттарының жалпы саны.
Айына жиынтық шығыстар формула бойынша есептеледі:
∑Ш _жалпы = тікелей шығындар + жанама шығындар, мұндағы:
тікелей шығындар:
- қыметкерлердің жалақысы;
- еңбекақы төлеу қорына салынатын салықтар;
- автомобильдің амортизациясы;
- сақтандыру;
- жалға алу (бар болса), диспетчерлеу;
- абоненттік байланыс ақысы.
жанама шығындар:
- жанармай;
- техникалық қызмет көрсету;
- шығын материалдары;
- GPS жүйесінің шығындары.
Айына машина-сағаттардың жалпы саны мына формула бойынша есептеледі:
∑С _ай = күніне сағат × айдағы күндер.
2) Бір машина-минутының құны:
ММ = МС/60 мин, мұндағы:
ММ - бір машина-минутының құны (теңге);
МС - бір машина-сағаттың құны (теңге).
Ескерту. 9-1-тармақтың орыс тіліндегі мәтіндеріне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіндері өзгермейді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Осы Әдістеменің 4-тарауында көзделген мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, келесі қаржы жылына арналған кепілдік берілген соманы айқындауды әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган құратын комиссия ағымдағы қаржы жылының 25 желтоқсанынан кешіктірмей жүзеге асырады.
Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге келесі қаржы жылына арналған кепілдік берілген соманы айқындауды халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган құратын комиссия ағымдағы қаржы жылының 25 желтоқсанынан кешіктірмей жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.04.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.