Об утверждении Правил ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 359. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2021 года № 24277.
В соответствии с пунктом 4 статьи 170 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в департамент юридический службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 7 сентября 2021 года № 359
Правила ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 11.02.2025 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 359 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 қыркүйекте № 24277 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 170-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 359 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 11.02.2025 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 170 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Единая система кадастров).
2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) интеграция объектов информатизации – мероприятия по организации и обеспечению информационного взаимодействия между объектами информатизации на основании используемых в Республике Казахстан стандартных протоколов передачи данных;
2) специальные органы – специально уполномоченные государственные органы и организации, указанные в пункте 9 настоящих Правил, которые осуществляют ведение государственных кадастров соответствующих видов природных ресурсов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) подсистемы Единой системы кадастров – реализованные в составе Единой системы кадастров компоненты, содержащие сведения государственных кадастров природных ресурсов;
4) Единая система кадастров – межотраслевая информационная система, объединяющая все виды государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан в целях обеспечения единого общегосударственного комплексного учета и оценки природного и экономического потенциала Республики Казахстан.
3. Ведение Единой системы кадастров организуется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды совместно со специально уполномоченными государственными органами, осуществляющими мониторинг соответствующих видов природных ресурсов на основе данных учета состояния и использования природных ресурсов.
Ведение Единой системы кадастров осуществляет подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Глава 2. Порядок ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан
4. Основными принципами ведения Единой системы кадастров являются:
1) единство технологии обработки и предоставления кадастровой информации;
2) применение автоматизированных информационно-коммуникационных технологий;
3) объективность пополнения и обновления информации;
4) общедоступность информации, содержащейся в Единой системе кадастров, кроме информации, составляющей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.
5. Единая система кадастров предназначена для:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 170-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін (бұдан әрі – Кадастрлардың бірыңғай жүйесі) жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылған негізгі түсініктер мен анықтамалар:
1) ақпараттандыру объектілерін интеграциялау – Қазақстан Республикасында пайдаланылатын деректерді берудің стандартты хаттамалары негізінде ақпараттандыру объектілері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
2) арнайы органдар – осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен табиғи ресурстардың тиісті түрлерінің мемлекеттік кадастрлары мен мониторингін жүргізуді жүзеге асыратын арнайы уәкілетті мемлекеттік органдар;
3) Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің кіші жүйелері – табиғи ресурстардың мемлекеттік кадастрларының мәліметтерін қамтитын Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің құрамында іске асырылған компоненттер;
4) Кадастрлардың бірыңғай жүйесі – Қазақстан Республикасының табиғи және экономикалық әлеуетін бірыңғай жалпымемлекеттік кешенді есепке алу мен бағалауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы табиғи ресурстарының мемлекеттік кадастрларының барлық түрін біріктіретін салааралық ақпараттық жүйе.
3. Кадастрлардың бірыңғай жүйесін жүргізуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган табиғи ресурстардың тиісті түрлерінің мониторингін жүзеге асыратын арнайы уәкілетті мемлекеттік органдармен бірлесіп, табиғи ресурстардың жай-күйі мен пайдаланылуын есепке алу деректері негізінде ұйымдастырады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы Кадастрлардың бірыңғай жүйесін жүргізуді жүзеге асырады.
2-тарау. Қазақстан Республикасы табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу тәртібі
4. Кадастрлардың бірыңғай жүйесін жүргізудің негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) кадастрлық ақпаратты өңдеу және ұсыну технологиясының бірлігі;
2) автоматтандырылған ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
3) ақпаратты толықтыру мен жаңартудың объективтілігі;
4) мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын ақпараттан басқа Кадастрлардың бірыңғай жүйесінде қамтылған ақпараттың жалпыға бірдей қолжетімділігі.
5. Кадастрлардың бірыңғай жүйесі мыналарға арналған:

1) обеспечения государственных органов, представителей научных кругов, неправительственных и общественных организаций, заинтересованных юридических и физических лиц своевременной и достоверной информацией о состоянии природных ресурсов для решения вопросов природопользования, касающихся их;
2) учета природных ресурсов Республики Казахстан, стандартизации способов накопления, хранения и обработки природоресурсной информации на основе использования современных программно-технических средств;
3) обеспечения оперативного санкционированного доступа к информационным ресурсам, автоматизированное формирование государственной статистической отчетности и документов обзорно-аналитического характера.
6. Единую систему кадастров составляют документальные сведения в цифровом виде о состоянии каждого учетного кадастрового объекта с указанием географической привязки, организационно-правовой формы, вида собственности и хозяйствования, топографо-геодезические материалы, данные статистического учета.
7. Обеспечение функционирования Единой системы кадастров осуществляется на основе единого организационного, методологического и информационного подхода, обеспечивающего сопоставимость данных и совместимость информационных ресурсов.
8. Пополнение и обновление информации в подсистемах Единой системы кадастров осуществляется специально уполномоченными государственными органами, имеющими собственные информационные системы, в электронном виде посредством интеграции указанных информационных систем в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16777).
9. Структуру Единой системы кадастров составляют следующие объекты учета, мониторинг по которым осуществляется следующими специально уполномоченными государственными органами и организациями:
1) по государственному земельному кадастру – центральным уполномоченным органом в области управления земельными ресурсами и Государственной корпорацией "Правительство для граждан";
2) по государственному водному кадастру (поверхностным и подземным водным объектам, использованию водных ресурсов) – уполномоченными государственными органами в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда, по изучению недр в целом по республике, а их территориальными органами – в пределах бассейнов рек и административно-территориальных единиц;

1) табиғат пайдалану мәселелеріне қатысты оларды шешу үшін мемлекеттік органдарды, ғылыми орта өкілдерін, үкіметтік емес және қоғамдық ұйымдарды, мүдделі заңды және жеке тұлғаларды табиғи ресурстардың жай-күйі туралы уақтылы және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын есепке алу, қазіргі заманғы бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдалану негізінде табиғи ресурстық ақпаратты жинақтау, сақтау және өңдеу тәсілдерін стандарттау;
3) ақпараттық ресурстарға жедел санкцияланған қолжетімділікті қамтамасыз ету, мемлекеттік статистикалық есептілікті және шолу-талдау сипатындағы құжаттарды автоматтандырылған қалыптастыру.
6. Кадастрлардың бірыңғай жүйесін географиялық байланысы, ұйымдық-құқықтық нысаны, меншік және шаруашылық жүргізу түрі, топографиялық-геодезиялық материалдар, статистикалық есепке алу деректері көрсетіле отырып, әрбір есептік кадастрлық объектінің жай-күйі туралы цифрлық түрдегі құжаттамалық мәліметтер құрайды.
7. Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету деректердің салыстырмалылығы мен ақпараттық ресурстардың үйлесімділігін қамтамасыз ететін бірыңғай ұйымдастырушылық, әдіснамалық және ақпараттық тәсіл негізінде жүзеге асырылады.
8. Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің кіші жүйелерін ақпаратпен толықтыру мен жаңартуды меншік ақпараттық жүйелері бар арнайы уәкілетті мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес көрсетілген ақпараттық жүйелерді интеграциялау арқылы электрондық түрде жүзеге асырады.
9. Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің құрылымын мынадай есепке алу объектілері құрайды, олар бойынша мониторингті мынадай арнайы уәкілетті мемлекеттік органдар мен ұйымдар:
1) мемлекеттік жер кадастры бойынша – жер ресурстарын басқару саласындағы орталық уәкілетті орган және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы;
2) мемлекеттік су кадастры (жерүсті және жерасты су объектілері, су ресурстарын пайдалану) бойынша – қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдар – тұтас республика бойынша, ал олардың аумақтық органдары – өзендер бассейндері мен әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;

3) по государственному лесному кадастру – уполномоченным государственным органом в области лесного хозяйства в целом по республике, а его территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;
4) по единому кадастру государственного фонда недр – уполномоченным государственным органом по изучению недр в целом по республике, а его территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;
5) по государственному кадастру особо охраняемых природных территорий – уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий в целом по республике, а его территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;
6) по государственному кадастру животного мира – уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и уполномоченным государственным органом в области рыбного хозяйства в целом по республике и их территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;".
7) по государственному кадастру растительного мира – уполномоченным органом в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира в целом по республике, а территориальными органами ведомства уполномоченного органа в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира – в пределах административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 29.10.2025 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Специально уполномоченные государственные органы и организации, ведущие кадастры, в пределах компетенции ежегодно, к 15 числу месяца, следующего за отчетным периодом, безвозмездно осуществляют пополнение Единой системы кадастров.
11. Данные об объекте, занесенном в Единую систему кадастров, должны включать:
1) отчетные материалы, паспорт объекта, утвержденные специально уполномоченными государственными органами, и статистическую информацию;
2) картографический материал о пространственном положении объекта и другие данные, необходимые для комплексной оценки территории.
12. Подсистема "Земельный кадастр" формируется на основании данных информационной системы "Единый государственный кадастр недвижимости" в соответствии с Правилами ведения и пользования информационной системой "Единый государственный кадастр недвижимости", утвержденными совместным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 августа 2023 года № 303 и исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 21 августа 2023 года № 602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33322).

3) мемлекеттік орман кадастры бойынша – орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган – тұтас республика бойынша, ал оның аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
4) жер қойнауының мемлекеттік қорының бірыңғай кадастры бойынша – жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган – тұтас республика бойынша, ал оның аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
5) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастры бойынша – ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган – тұтас республика бойынша, ал оның аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
6) жануарлар дүниесінің мемлекеттік кадастры бойынша – жануарлар дүниесін қорғау, молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган және балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган – республика бойынша тұтастай, сондай-ақ олардың аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде;
7) өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастры бойынша – өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган – тұтас республика бойынша, ал өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық органдары – әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 29.10.2025 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Кадастрларды жүргізетін арнайы уәкілетті мемлекеттік органдар мен ұйымдар құзыреті шегінде жыл сайын, есептілік кезеңінен кейінгі айдың 15-күніне қарай Кадастрлардың бірыңғай жүйесін толықтыруды өтеусіз жүзеге асырады.
11. Кадастрлардың бірыңғай жүйесіне енгізілген объект туралы деректерде мыналар қамтылуға тиіс:
1) арнайы уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен есептік материалдар, объектінің паспорты және статистикалық ақпарат;
2) объектінің кеңістіктіктегі жағдайы туралы картографиялық материал және аумақты кешенді бағалауға қажетті басқа да деректер.
12. "Жер кадастры" кіші жүйесі "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесі деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 16 тамыздағы № 303 және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 тамыздағы № 602 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33322 болып тіркелген) "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесін жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.

13. Подсистема "Водный кадастр" формируется на основании данных государственного водного кадастра в соответствии с Правилами ведения государственного учета вод и их использования, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 19-1/718 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12109).
14. Подсистема "Лесной кадастр" формируется на основании данных государственного лесного кадастра в соответствии с Правилами ведения государственного учета лесного фонда, государственного лесного кадастра, государственного мониторинга лесов и лесоустройства на территории государственного лесного фонда, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/163 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11387).
15. Подсистема "Кадастр недр" формируется на основании данных единого кадастра государственного фонда недр в соответствии с Правилами ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правилами предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17053).
16. Подсистема "Кадастр особо охраняемых природных территорий" формируется на основании данных государственного кадастра особо охраняемых природных территорий в соответствии с Правилами ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 43 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26894).
17. Подсистема "Кадастр животного мира (по видам животных, являющихся объектами охоты)" формируется на основании данных кадастра животного мира в соответствии с Правилами ведения государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 18-03/577 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11800).

13. "Су кадастры" кіші жүйесі мемлекеттік су кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 19-1/718 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12109 болып тіркелген) Суларды және олардың пайдаланылуын мемлекеттiк есепке алуды, мемлекеттiк су кадастрын және су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.
14. "Орман кадастры" кіші жүйесі мемлекеттік орман кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/163 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11387 болып тіркелген) Мемлекеттік орман қоры аумағында орман қорының мемлекеттік есебін, мемлекеттік орман кадастрын, ормандардың мемлекеттік мониторингін және орман орналастыруды жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.
15. "Жер қойнауы кадастры" кіші жүйесі мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17053 болып тіркелген) Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.
16. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың кадастры" кіші жүйесі ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 43 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26894 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтарының мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.
17. "Жануарлар дүниесінің кадастры (аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың түрлері бойынша)" кіші жүйесі жануарлар дүниесінің кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 18-03/577 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11800 болып тіркелген) Жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды, оның кадастры мен мониторингiн жүргiзу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.

18. Подсистема "Кадастр животного мира (по рыбам и другим водным животным)" формируется на основании данных государственного кадастра рыбных ресурсов и других водных животных в Республике Казахстан в соответствии с Правилами ведения кадастровой книги рыб и других водных животных, отнесенных к объектам рыболовства и рыб и других водных животных, используемым в иных хозяйственных целях, утвержденными приказом Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 1 июля 2014 года № 245-Ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9655).
19. Подсистема "Кадастр растительного мира" формируется на основании данных государственного кадастра растительного мира в соответствии с Правилами ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира, утвержденными приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 февраля 2023 года № 59 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31995).
20. Подсистема "Картографические данные" представляет собой интегрированную картографическую оценку природных условий с базовыми показателями картографических данных согласно приложению к настоящим Правилам.
21. При введении Единой системы кадастров учитываются требования по обеспечению информационной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".
Приложение
к Правилам ведения
Единой системы
государственных кадастров
природных ресурсов
Республики Казахстан
Базовые показатели картографических данных:
vga
Ареал растительности (полигоны)
vgl
Ареал растительности (линии)
vgp
Ареал растительности (точки)
clmka
Промышленные, с/х, с/к объекты (полигоны)
clmkl
Промышленные, с/х, с/к объекты (линии)
clmkp
Промышленные, с/х, с/к объекты (точки)
dneta
Гидрография и гидросооружения (полигоны)
dnetal
Гидрография и гидросооружения (линии, границы полигонов)
dnetl
Гидрография и гидросооружения (линии)
dnetp
Гидрография и гидросооружения (точки)
hypsl
Международная разграфка масштаба 1:1 000 000
hypsp
Отметки высот (точки)
lcova
Земельные покрытия (полигоны)
lcovl
Земельные покрытия (линии)
lcovp
Земельные покрытия (точки)
lml
Линии энергетической инфраструктуры
physl
Рельеф суши и дна акваторий (линии)
polta
Административное деление (полигоны)
poltal
Границы единиц административного деления (линии, границы полигонов)
pplca
Населенные пункты, кварталы городов и строения сложной конфигурации (полигоны)
pplcp
Населенные пункты, отдельно стоящие строения, показанные внемасштабным знаком (точки)
rlrdl
Железные дороги (линии)
roadl
Автодороги, грунтовые дороги, зимники, тропы (линии)
tsoba
Станции всех классов вне населенных пунктов
tsobl
Транспортные сооружения (линии)
les_glpr
Государственные лесные природные резерваты, 2004
les_gpz
Государственные природные заповедники, 2004
les101
Ареал сосны, арчи древовидной, 2004
les102
Ареал ели, 2004
les103
Ареал пихты, 2004
les104
Ареал лиственницы, 2004
les105
Ареал кедра, 2004
les106
Ареал березы, 2004
les107
Ареал осины, тополя, 2004
les109
Ареал ясеня, 2004
les110
Ареал саксаула, 2004
les111
Ареал плодовых, 2004
les112
Ареал прочих лиственных, 2004
les113
Ареал кустарников, 2004
les_hoz
Государственные учреждения по охране лесов и животного мира, 2004
les_hoz2005
Государственные учреждения по охране лесов и животного мира, 2005
les_lsc
Лесные селекционные центры, 2004
les_shells
Прочие объекты лесного кадастра, 2004
les_gnpp
Государственные национальные природные парки, 2004
fish_hoz2005
Объекты рыбного кадастра, 2005
fish_rvp
Рыбоводные предприятия, 2004
fish_rhp
Рыбохозяйственные предприятия, 2004
fish_baseyn
Водохозяйственные бассейны, 2005
fish_vz
Водоемы зарыбления, 2004
fish_Rpr
Рыбопромысловые районы, 2004
fish_Rpu
Рыбопромысловые участки, 2004
gpp_oopt
Государственные памятники природы, 2004
gpp_oopt2005
Государственные памятники природы, 2005
an_01
Ареал архара, 2004
an_02
Ареал лося, 2004
an_04
Ареал косули, 2004
an_05
Ареал сайгака, 2004
zoo_oopt
Государственные зоологические парки, 2004
zoo_oopt2005
Государственные зоологические парки, 2005
an_06
Ареал сибирского горного козла, 2004
an_07
Ареал рыси, 2004
an_08
Ареал бурого медведя, 2004
gbs_oopt2005
Государственные ботанические сады, 2005
an_10
Ареал кабана, 2004
gnpp_oopt
Государственные национальные природные парки, 2004
gnpp_oopt2005
Государственные национальные природные парки, 2005
gpz_oopt
Государственные природные заповедники, 2004
gpzak_oopt
Государственные природные заказники, 2004
gpzak_oopt2005
Государственные природные заказники, 2005
gpr_oopt
Государственные природные резерваты, 2004
gpr_oopt2005
Государственные природные резерваты, 2005
gzz_oopt
Государственные заповедные зоны, 2004
gzz_oopt2005
Государственные заповедные зоны, 2005
gpz_oopt2005
Государственные природные заповедники, 2005
an_11
Ареал кабарги, 2004
an_13
Ареал волка, 2004
an_14
Ареал зайца, 2004
an_15
Ареал барсука, 2004
an_17
Ареал сурка, 2004
an_raionl
Границы административных районов, 2004
an_19
Ареал ондатры, 2004
an_20
Ареал глухаря, 2004
an_21
Ареал тетерева, 2004
an_22
Ареал фазана, 2004
an_raiona
Административные районы, 2004
an_24
Ареал гуся, 2004
an_25
Ареал лысухи, 2004
an_26
Ареал утки, 2004
an_27
Ареал чайки, 2004
an_28
Ареал кеклика, 2004
an_29
Ареал суслика, 2004
an_30
Ареал фламинго, 2004
an_31
Ареал лебедя, 2004
an_32
Ареал цапли Джек, 2004
an_33
Ареал пеликана, 2004
an_34
Ареал енотовидной собаки, 2004
an_35
Ареал шакала, 2004
an_36
Ареал горного барана, 2004
an_37
Ареал улара, 2004
an_38
Ареал сокола-балобана, 2004
an_39
Ареал кулана, 2004
an_40
Ареал джейрана, 2004
an_41
Ареал семиреченского лягушкозуба, 2004
an_42
Ареал барса, 2004
an_43
Ареал байбака, 2004
an_gnpp
Государственные национальные природные парки, 2004
an_gpz
Государственные природные заповедники, 2004
an_hoz2
Охотничьи угодья Комлесрыбохота, 2004
an_hoz4
Охотничьи угодья общего пользования, 2004
an_hoz7
Государственные природные заказники, 2004
an_hoz8
Земли городов, 2004
ohot_hoz2005
Охотничьи хозяйства, 2005
les
Лесной кадастр, 2005
animal
Кадастр животного мира, 2005
oopt
Кадастр особо охраняемых природных территорий, 2005
fish
Рыбный кадастр, 2005
resva
Заповедники (полигоны)
roadp
Перевалы, к которым подходят дороги
les108
Ареал дуба, 2004
klim_zona_oopt
Природно-климатическое зонирование, 2004
an_03
Ареал благородного оленя (марала), 2004
an_09
Ареал тюленя, 2004
an_12
Ареал лисицы, 2004
an_16
Ареал бобра, 2004
an_hoz1
Охотничьи угодья Казохотрыболовсоюза, 2004
an_hoz3
Охотничьи угодья других пользователей, 2004
gppl_oopt2005
Лесные государственные памятники природы, 2005
gppg_oopt2005
Геологические государственные памятники природы, 2005
gppgm_oopt2005
Геоморфологические государственные памятники природы, 2005
gppgd_oopt2005
Гидрогеологические государственные памятники природы, 2005
gpzakz_oopt2005
Зоологические государственные природные заказники, 2005
gpzakk_oopt2005
Комплексные государственные природные заказники, 2005
gpzakb_oopt2005
Ботанические государственные природные заказники, 2005

18. "Жануарлар дүниесінің кадастры (балық және басқа су жануарлары бойынша)" кіші жүйесі Қазақстан Республикасында балық қоры мен өзге де су жануарларына мемлекеттік кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2014 жылғы 1 шілдедегі № 245-Ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9655 болып тіркелген) Балықтардың және балық аулау объектілеріне жатқызылған басқа су жануарларының және балықтар мен өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын басқа су жануарларының кадастр кітаптарын жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.
19. "Өсімдіктер дүниесінің кадастры" кіші жүйесі өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 23 ақпандағы № 59 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31995 болып тіркелген) Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі және мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.
20. "Картографиялық деректер" кіші жүйесі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес картографиялық деректердің базалық көрсеткіштерімен табиғи жағдайларды интеграцияланған картографиялық бағалауды білдіреді.
21. Кадастрлардың бірыңғай жүйесін енгізу кезінде "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысына сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
табиғи ресурстары мемлекеттік
кадастрларының бірыңғай
жүйесін жүргізу қағидаларына
қосымша
Картографиялық деректердің базалық көрсеткіштері:
vga
Өсімдіктер ареалы (полигондар)
vgl
Өсімдіктер ареалы (желілер)
vgp
Өсімдіктер ареалы (нүктелер)
clmka
Өнеркәсіптік, а/ш, а/к объектілер (полигондар)
clmkl
Өнеркәсіптік, а/ш, а/к объектілер (желілер)
clmkp
Өнеркәсіптік, а/ш, с/к объектілер (нүктелер)
dneta
Гидрография және гидроқұрылыстар (полигондар)
dnetal
Гидрография және гидроқұрылыстар (желілер, полигондар шекарасы)
dnetl
Гидрография және гидроқұрылыстар (желілер)
dnetp
Гидрография және гидроқұрылыстар (нүктелер)
hypsl
1:1 000 000 масштабтағы халықаралық график
hypsp
Биіктік белгілері (нүктелер)
lcova
Жер жабындары (полигондар)
lcovl
Жер жабындары (желілер)
lcovp
Жер жабындары (нүктелер)
lml
Энергетикалық инфрақұрылым желілері
physl
Құрлық пен акваториялар түбінің рельефі (желілері)
polta
Әкімшілік бөлініс (полигондар)
poltal
Әкімшілік бөлініс бірліктерінің шекаралары (желілер, полигондар шекарасы)
pplca
Елді мекендер, қалалардың орамдары және күрделі конфигурациялы құрылыстар (полигондар)
pplcp
Масштабтан тыс белгімен көрсетілген елді мекендер, жеке тұрған құрылыстар (нүктелер)
rlrdl
Темір жолдар (желілер)
roadl
Автожолдар, қара жолдар, қысқы жолдар, соқпақтар (желілер)
tsoba
Елді мекендерден тыс барлық кластағы станциялар
tsobl
Көлік құрылыстары (желілері)
les_glpr
Мемлекеттік табиғи орман резерваттары, 2004
les_gpz
Мемлекеттік табиғи қорықтар, 2004
les101
Қарағай, ағаш тектес арша ареалы, 2004 ж
les102
Шырша ареалы, 2004 ж
les103
Майқарағай ареалы, 2004 ж
les104
Самырсын ареалы, 2004 ж
les105
Балқарағай ареалы, 2004 ж
les106
Қайың ареалы, 2004 ж
les107
Көктерек, терек ареалы, 2004
les109
Шаған ареалы, 2004 ж
les110
Сексеуіл ареалы, 2004
les111
Жеміс ареалы, 2004
les112
Өзге балқарағайлар ареалы, 2004
les113
Бұталардың ареалы, 2004 ж
les_hoz
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер, 2004
les_hoz2005
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер, 2005
les_lsc
Орман селекциялық орталықтары, 2004
les_shells
Орман кадастрының басқа объектілері, 2004
les_gnpp
Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер, 2004
fish_hoz2005
Балық кадастры объектілері, 2005
fish_rvp
Балық өсіру кәсіпорындары, 2004
fish_rhp
Балық шаруашылығы кәсіпорындары, 2004
fish_baseyn
Су шаруашылығы бассейндері, 2005
fish_vz
Балық жіберу су қоймалары, 2004
fish_Rpr
Балық кәсіпшілігі аудандары, 2004
fish_Rpu
Балық кәсіпшілігі учаскелері, 2004
gpp_oopt
Мемлекеттік табиғи ескерткіштер, 2004
gpp_oopt2005
Мемлекеттік табиғи ескерткіштер, 2005
an_01
Арқар ареалы, 2004
an_02
Бұлан ареалы, 2004
an_04
Елік ареалы, 2004
an_05
Ақбөкен ареалы, 2004
zoo_oopt
Мемлекеттік зоологиялық парктер, 2004
zoo_oopt2005
Мемлекеттік зоологиялық парктер, 2005
an_06
Сібір тау текесінің ареалы, 2004
an_07
Сілеусін ареалы, 2004
an_08
Қоңыр аюдың ареалы, 2004
gbs_oopt2005
Мемлекеттік ботаникалық бақтар, 2005
an_10
Қабан ареалы, 2004 ж
gnpp_oopt
Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер, 2004
gnpp_oopt2005
Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер, 2005
gpz_oopt
Мемлекеттік табиғи қорықтар, 2004
gpzak_oopt
Мемлекеттік табиғи қаумалдар, 2004
gpzak_oopt2005
Мемлекеттік табиғи қаумалдар, 2005
gpr_oopt
Мемлекеттік табиғи резерваттар, 2004
gpr_oopt2005
Мемлекеттік табиғи резерваттар, 2005
gzz_oopt
Мемлекеттік қорық аймақтары, 2004
gzz_oopt2005
Мемлекеттік қорық аймақтары, 2005
gpz_oopt2005
Мемлекеттік табиғи қорықтар, 2005
an_11
Құдыр ареалы, 2004
an_13
Қасқыр ареалы, 2004
an_14
Қоян ареалы, 2004
an_15
Борсық ареалы, 2004
an_17
Суыр ареалы, 2004
an_raionl
Әкімшілік аудандардың шекаралары, 2004
an_19
Ондатр ареалы, 2004
an_20
Саңырау құр ареалы, 2004
an_21
Құр ареалы, 2004
an_22
Қырғауыл ареалы, 2004
an_raiona
Әкімдік аудандар, 2004
an_24
Қаз ареалы, 2004
an_25
Түлкі ареалы, 2004
an_26
Үйрек ареалы, 2004
an_27
Шағала ареалы, 2005
an_28
Кекілік ареалы, 2004
an_29
Сарышұнақ ареалы, 2004
an_30
Қоқиқаз ареалы, 2004
an_31
Аққу ареалы, 2005
an_32
Джек құтан ареалы, 2004
an_33
Бірқазан ареалы, 2004
an_34
Жанат тәрізді ит ареалы, 2005
an_35
Шиебөрі ареалы, 2004
an_36
Тау арқары ареалы, 2004
an_37
Ұлар ареалы, 2004
an_38
Сұңқар-ителгі ареалы, 2004
an_39
Құлан ареалы, 2005
an_40
Ақбөкен ареалы, 2004
an_41
Жетiсу бақатiсi, ареалы, 2004
an_42
Барыс ареалы, 2004
an_43
Боз суыр ареалы, 2004
an_gnpp
Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер, 2004
an_gpz
Мемлекеттік табиғи қорықтар, 2005
an_hoz2
Орманбалықаңаулаукомитетінің аң аулау алқаптары, 2004
an_hoz4
Жалпыға пайдаланылатын аң аулау алқаптары 2004
an_hoz7
Мемлекеттік табиғи қаумалдар, 2004
an_hoz8
Қалалардың жерлері, 2005
ohot_hoz2005
Аң аулау шаруашылығы, 2004
les
Орман кадастры, 2004
animal
Жануарлар дүниесі кадастры, 2005
oopt
ЕҚТА кадастры, 2004
fish
Балық кадастры, 2004
resva
Қорықтар (полигондар)
roadp
Жолдарға қолайлы асулар
les108
Емен ареалы, 2004 ж
klim_zona_oopt
Табиғи-климаттық аймақтандыру, 2004
an_03
Қызыл бұғы (марал) ареалы, 2004
an_09
Итбалық ареалы, 2004
an_12
Түлкі ареалы, 2004
an_16
Құндыз ареалы, 2004
an_hoz1
Қаз аңаулаубалықаулауодағы алқаптарының ареалы 2004
an_hoz3
Басқа пайдаланушылардың аңшылық алқаптары, 2004
gppl_oopt2005
Мемлекеттік орман табиғат ескерткіштері, 2005
gppg_oopt2005
Геологиялық мемлекеттік табиғат ескерткіштері, 2005
gppgm_oopt2005
Геоморфологиялық мемлекеттік табиғат ескерткіштері, 2005
gppgd_oopt2005
Гидрогеологиялық мемлекеттік табиғат ескерткіштері, 2005
gpzakz_oopt2005
Зоологиялық мемлекеттік табиғи қаумалдар, 2005
gpzakk_oopt2005
Кешенді мемлекеттік табиғи қаумалдар, 2005
gpzakb_oopt2005
Ботаникалық мемлекеттік табиғи қаумалдар, 2005