Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере недропользования, за исключением углеводородного сырья и урана и о внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 339 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2020 года № 323. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2020 года № 20787.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила регистрации договора залога права недропользования на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу на подземные воды, лечебные грязи и твердые полезные ископаемые, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила регистрации договора залога права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила заключения соглашений о переработке твердых полезных ископаемых, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила выдачи заявление на преобразование участка недр, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила выдачи разрешения на использование ликвидационного фонда, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила выдачи разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров, согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 339 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16985, опубликован 13 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 10 статьи 265 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства по индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

Көмірсутек шикізаты мен уранды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы және "Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 339 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 мамырдағы № 323 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 мамырда № 20787 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жер асты сулары, емдік балшық және қатты пайдалы қазбаларды барлау, өндіру немесе аралас барлау және өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасау қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Жер қойнауы учаскесін өзгертуге өтінім беру қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Тарату қорын пайдалануға рұқсат беру қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. "Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 339 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16985 болып тіркелген, 2018 жылғы 13 маусымда Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы"2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 265-бабының 10-тармағына және "Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрық пен бекітілген Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидалары осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2020 года № 323
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 05.05.2026 № 228 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу на подземные воды, лечебные грязи и твердые полезные ископаемые"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу на подземные воды, лечебные грязи и твердые полезные ископаемые" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
2. Государственная услуга "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу на подземные воды, лечебные грязи и твердые полезные ископаемые" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Лицензия на старательство выдаются на территории, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 264 Кодекса, местными исполнительными органами областей по согласованию с территориальными органами уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, территориальными подраздедениями уполномоченного органа по изучению недр.
3. Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере недропользования (далее – услугополучатель).

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 05.05.2026 № 228 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 30 мамырдағы
№ 323 бұйрығына
1-қосымша
"Жер асты суларын, емдік балшықты және қатты пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлесіп барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер асты суларын, емдік балшықты және қатты пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлесіп барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. "Жер асты суларын, емдік балшықты және қатты пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлесіп барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Кодекстің 26-бабының 1-тармағына сәйкес кен іздеушілікке арналған лицензия бұдан әрі – лицензия қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарымен, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша облыстың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын аумақтарға беріледі.
3. Қағидалар жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Услугополучатель для получения государственной услуги подает посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, направляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с предусмотреными документами указанных в пункте 8 приложения 2 к настоящим Правилам стандарта государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу на подземные воды, лечебные грязи и твердые полезные ископаемые" (далее – Стандарт государственной услуги).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены изложены в Стандарте государственной услуги.
5. Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
6. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
7. Общий срок оказания государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
8. Ответственный исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту и достоверность представленных документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги и выдает следующий результат государственной услуги:
1) свидетельство о регистрации договора залога права недропользования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

2-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі
4. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті www.egov.kz электрондық үкіметтің веб-порталы арқылы ұсынады, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "Тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының осы Қағидаларына 2-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген құжаттармен жібереді. жер асты сулары, емдік балшық және қатты пайдалы қазбаларды барлау, өндіру немесе аралас барлау және өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын кепілге беру шарты (бұдан әрі - "Мемлекеттік қызмет стандарты").
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасын, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат Мемлекеттік қызмет стандартында көрсетілген.
5. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды олар алынған күні тіркейді.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері, жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушының өтініші кезінде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру кейінгі жұмыс күнімен жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы барлық қажетті құжаттарды берген кезде - көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын туралы заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
7. Мемлекеттік қызметті көрсетудің жалпы мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
8. Жауапты орындаушы өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығы мен дұрыстығын тексереді және келесі мемлекеттік қызмет нәтижесін береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына кепіл шартын тіркеу туралы анықтама;
2) Мемлекеттік қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолы қойылған (бұдан әрі – ЭЦҚ) электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетіне" жолданады.

9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу: 010000, г. Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35.
11. Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
12. Жалоба подписывается услугополучателем, в которой указыватся его фамилия, имя, отчество (при его наличии), исходящий номер и дата, почтовый адрес, контактный телефон.
13. Подтвердением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу.
14. Жалоба услугополучателя в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона "О государственный услугах" подлежит рассмотрению:
уполномоченным органом - в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілетін кезде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жағдайында, шағым мына мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қ., Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35.
11. Шағымдар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы поштамен немесе қолма-қол жазбаша нысанда жұмыс күндері қабылданады.
12. Шағымға көрсетілетін қызметті алушының қолы қойылып, оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), шығыс нөмірі мен күні, пошталық мекенжайы, байланысу телефоны көрсетіледі.
13. Шағымның қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабы 2) тармақшасына сәйкес:
уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
15. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес, қажет болған жағдайда шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрация договора залога
права недропользования на разведку,
добычу общераспространенных полезных
ископаемых"
_____________________________
_____________________________
(наименование уполномоченного органа)
_____________________________
_____________________________
(наименование юридического лица либо
фамилия,
имя, отчество физического лица)
_____________________________
_____________________________
(адрес)
ЗАЯВЛЕНИЕ
В связи с разрешением передачи в залог права недропользования по контракту:
__________________________________________
(Номер контракта, дата заключения контракта)
______________________________
(Вид операции недропользования, полезное ископаемое)
_______________________________
(Наименование месторождения)
в пользу _____________________________________________
(Наименование банка залогодержателя, номер договора, дата договора)
Прошу Вас, произвести регистрацию договора залога права недропользования.
Прикрепляемые документы:
Договор залога права недропользования
___________________________________
(дата)                               (Ф.И.О./ Наименование заявителя)
Приложение 2
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрации договора залога
права недропользования на разведку,
добычу или совмещенную разведку и
добычу на подземные воды, лечебные
грязи и твердые полезные ископаемые"
Стандарт государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу на подземные воды, лечебные грязи и твердые полезные ископаемые"
1
Наименование услугодателя
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о регистрации договора залога права недропользования по форме, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

16. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Жер асты суларын, емдік
балшықты және пайдалы қатты
қазбаларды барлауға, өндіруге
немесе бірлесіп барлау мен
өндіруге жер қойнауын
пайдалану құқығының кепіл
шартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
1-қосымша
____________________________
___________________________
(уәкілетті органның атауы)
__________________________
___________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе
тегі, жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты )
____________________________
____________________________
(мекенжай)
Келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын кепілге беруге рұқсат беруге байланысты: өтініш
__________________________________________
(Келісімшарттың нөмірі, келісімшарттың жасалған күні)
______________________________
(Жер қойнауын пайдалану операциясының түрі, пайдалы қазба)
_____________________________
(кен орынның атауы)
____________________________________________
(Кепіл ұстаушы банкінің атауы, шарттың нөмірі, шарттың күні)) пайдасына
Сізден жер қойнауын пайдалану құқығының кепілшартын тіркеуді сұраймын.
Қоса берілетін құжаттар:
Жер қойнауын пайдалану құқығының кепілшарты
___________________________________
(күні)                   (Т.А.Ә/ Өтініш берушінің атауы)
"Жер асты суларын, емдік
балшықты және пайдалы қатты
қазбаларды барлауға, өндіруге
немесе бірлесіп барлау мен
өндіруге жер қойнауын
пайдалану құқығының кепіл
шартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Жер асты суларын, емдік балшықты және пайдалы қатты қазбаларды барлауға, өндіруге немесе бірлесіп барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz.
3
Мемлекеттік қызметкөрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күн.
4
Мемлекеттік қызметкөрсету нысаны
электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметкөрсету нәтижесі
Нысан бойынша жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу туралы куәлік немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі- жұма аралығында, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден18.30-ға дейін;

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление;
2) электронная копия договора о залоге права недропользования, подписанного в установленном порядке.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользование.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал www.egov.kz при условии наличия ЭЦП.
Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, либо на интернет ресурсе услугодателя – www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользование.
Приложение 3
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрация договора залога
права недропользования на разведку,
добычу или совмещенную разведку и
добычу на подземные воды, лечебные
грязи и твердые полезные ископаемые"
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации договора о залоге права недропользования
№ от
№ _________ "__"___________20___ года
___________________
(город, район)
Залогодатель:______________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчества (при наличии) адрес, Индивидуальный
идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер)
Залогодержатель:_____________________________________________________
(наименование банка, его юридический адрес)
Описание права недропользования:_____________________________________
____________________________________________________________________
(вид операции недропользования, полное наименование месторождения)
Контракт/лицензии:__________________________________________________
(номер и дата заключения контракта/лицензия)
Сумма обязательства:_________________________________________________
(цифрой и валюта)
Срок погашения обязательства:________________________________________
(дата)
Примечание: _______________________________________________________
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя государственного органа, выдающего
свидетельство о регистрации залога права недропользования.
Приложение 4
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрация договора залога
права недропользования на разведку,
добычу общераспространенных полезных
ископаемых"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі
Министерство индустрии и
Инфраструктурного развития
Республики Казахстан
МОТИВИТОРАННЫЙ ОТВЕТ ОБ ОТКАЗЕ В ГОСУДАРСТВЕННОЙ УСЛУГЕ
Номер документа:____________
Дата выдачи:_________
_____________________
(наименование юридического лица,
либо Ф.И.О. физического лица)
ГУ "Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан", рассмотрев Ваше заявление № _____________________ от __.__.__г. отказывает Вам в выдаче свидетельства о регитсрации договора залога права недропользования на разведку, добычу твердых полезных ископаемых или общераспространенных полезных ископаемых на территории Республики Казахстан по причине:
Приложение 2
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2020 года № 323
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 05.05.2026 № 228 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых"

2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтікөрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) өтініш;
2) белгіленген тәртіппен қол қойылған жер қойнауын пайдалану құқығының кепілі туралы шарттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы интернет-ресурста www.mііd.gov.kz орналастырылған, "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде Жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда www.egov.kz портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының анықтама қызметінен 1414 немесе көрсетілетін қызметті берушінің интернет - ресурсынан www.mііd.gov.kz, алуға мүмкіндігі бар "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі.
"Жер асты суларын, емдік
балшықты және пайдалы қатты
қазбаларды барлауға, өндіруге
немесе бірлесіп барлаумен
өндіруге жер қойнауын
пайдалану құқығының
кепілшартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Жер қойнауын пайдалану құқығының кепілі туралы шартты тіркеу туралы № Куәлік
20___ жылғы "__"_________№ _________ __
___________________
(қала, аудан)
Кепіл беруші:______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) мекенжайы, Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі)
_________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы:____________________________________________________
( банктің атауы, оның заңды мекенжайы)
Жер қойнауын пайдалану құқығының сипаттамасы:____________________
_________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану операциясының түрі, кен орнының толық атауы)
Келісімшарт/лицензия:_____________________________________________
(келісімшарттың нөмірі мен жасалғанкүні / лицензия)
Міндеттеме сомасы:_______________________________________________
(санмен және валюта)
Міндеттемені өтеу мерзімі :________________________________________
(күні)
Ескерту: _________________________________________________________
________________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану құқығының кепілін тіркеу туралы куәлікті беретін
мемлекеттік орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы.
Жер асты суларын, емдік
балшықты және пайдалы қатты
қазбаларды барлауға, өндіруге
немесе бірлесіп барлау мен
өндіруге жер қойнауын
пайдалану құқығының кепіл
шартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі
Министерство индустрии
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТТІ КӨРСЕТУДЕН БАС ТАРТУ ТУРАЛЫ ДӘЛЕЛДІ ЖАУАП
Құжаттың нөмірі:____________
Берілген күні:_________
_____________________
(заңды тұлғаның атауы,
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә)
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі" ММ сіздің ж._ _._ № ______ өтінішіңізді қарап, Қазақстан Республикасының аумағында пайдалы қатты қазбаларды немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу туралы куәлікті мына себептер бойынша беруге бас тартады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 05.05.2026 № 228 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 30 мамырдағы
№ 323 бұйрығына
2-қосымша
"Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
2. Государственная услуга "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых" (далее – государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
3. Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере недропользования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Услугополучатель для получения государственной услуги подает посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, направляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с предусмотреными документами указанных в пункте 8 приложения 2 к настоящим Правилам стандарта государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых" (далее – Стандарт государственной услуги).;
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены изложены в Стандарте государственной услуги.
5. Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
6. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі- Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. "Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер (бұдан әрі-мемлекеттік көрсетілетін қызмет) облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі -көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қағидалар жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі
4. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі немесе www.egov.kz электрондық үкіметтің веб-порталы арқылы ұсынады, осы Қағидаларға 2-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді. "Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасау" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі - Мемлекеттік қызмет стандарты).
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат мемлекеттік қызметтерге арналған стандартта көрсетілген.
5. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды олар алынған күні тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет"шлюзі арқылы алады.

7. Общий срок оказания государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
8. Ответственный исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту и достоверность представленных документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги и выдает следующий результат государственной услуги:
1) свидетельство о регистрации договора залога права недропользования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя, местных исполнительных органов городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента.
11. Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
12. Жалоба подписывается услугополучателем, в которой указыватся его фамилия, имя, отчество (при его наличии), исходящий номер и дата, почтовый адрес, контактный телефон.
13. Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу.
14. Жалоба услугополучателя в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона "О государственный услугах" подлежит рассмотрению:
уполномоченным органом - в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

7. Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
8. Жауапты орындаушы өтініш тіркелген сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығы мен дұрыстығын тексереді және келесі мемлекеттік қызмет нәтижесін береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіссөздердің басталған күні туралы хабарламалар;
2) мемлекеттік қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-бөлім. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жағдайда шағым көрсетілетін қызметті беруші, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының басшыларының атына беріледі.
11. Шағымдар жазбаша нысанда пошта байланысы бойынша көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күндеріне сәйкес кеңсе арқылы қолма-қол қабылданады.
12. Шағым көрсетілетін қызметті алушы қол қояды, онда оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), шығыс нөмірі мен күні, пошталық мекенжайы, байланыс телефоны көрсетіледі.
13. Шағымды қабылдаған адамның тегі,аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес қарауға жатады:
уәкілетті орган оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган– тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.

15. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрация договора залога
права недропользования на разведку,
добычу общераспространенных полезных
ископаемых"
_____________________________
_____________________________
(наименование уполномоченного органа)
_____________________________
_____________________________
(наименование юридического лица либо фамилия,
имя, отчество физического лица)
_____________________________
_____________________________
(адрес)
ЗАЯВЛЕНИЕ
В связи с разрешением передачи в залог права недропользования по контракту:
__________________________________________
(Номер контракта, дата заключения контракта)
______________________________
(Вид операции недропользования, полезное ископаемое)
_______________________________
(Наименование месторождения)
в пользу _____________________________________________
(Наименование банка залогодержателя, номер договора, дата договора)
Прошу Вас, произвести регистрацию договора залога права недропользования.
Прикрепляемые документы:
Договор залога права недропользования
___________________________________
(дата)                               (Ф.И.О./ Наименование заявителя)
Приложение 2
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрации договора залога
права недропользования на разведку,
добычу общераспространенных полезных
ископаемых"
Стандарт государственной услуги "Регистрация договора залога права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента.
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
2 (двух) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство о регистрации договора залога права недропользования по форме, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

15. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу үшін.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Кең таралған пайдалы
қазбаларды барлауға, өндіруге
арналған жер қойнауын
пайдалану құқығының
кепілшартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
1-қосымша
____________________________
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
___________________________
____________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе
тегі, жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты )
____________________________
____________________________
(мекенжай)
Келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын кепілге беруге рұқсат беруге байланысты: өтініш
__________________________________________
(Келісімшарттың нөмірі, келісімшарттың жасалған күні)
______________________________
(Жер қойнауын пайдалану операциясының түрі, пайдалы қазба)
_____________________________
(кен орынның атауы)
____________________________________________
(Кепіл ұстаушы банкінің атауы, шарттың нөмірі, шарттың күні))
______________________________________пайдасына
Сізден жер қойнауын пайдалану құқығының кепілшартын тіркеуді сұраймын.
Қоса берілетін құжаттар: Жер қойнауын пайдалану құқығының кепілшарты
___________________________________
(күні)                   (Т.А.Ә/ Өтініш берушінің атауы)
"Кең таралған пайдалы
қазбаларды барлауға, өндіруге
арналған жер қойнауын
пайдалану құқығының
кепіл шартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметкөрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметкөрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметкөрсету нәтижесі
Нысан бойынша жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу туралы куәлік немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление;
2) электронная копия договора о залоге права недропользования, подписанного в установленном порядке.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания госудрственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал www.egov.kz при условии наличия ЭЦП.
Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, либо на интернет ресурсе услугодателя местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента.
Приложение 3
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрация договора залога
права недропользования на разведку,
добычу общераспространенных полезных
ископаемых"
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации договора о залоге права недропользования
№ от
№ _________ "__"___________20___ года
___________________
(город, район)
Залогодатель:______________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчества (при наличии) адрес, Индивидуальный
идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер)
__________________________________________________________________
Залогодержатель:___________________________________________________
(наименование банка, его юридический адрес)
Описание права недропользования:___________________________________
__________________________________________________________________
(вид операции недропользования, полное наименование месторождения)
Контракт/лицензии:________________________________________________
(номер и дата заключения контракта/лицензия)
Сумма обязательства:_______________________________________________
(цифрой и валюта)
Срок погашения обязательства:_______________________________________
(дата)
Примечание: ______________________________________________________
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя государственного органа,
выдающего свидетельство о регистрации залога права недропользования.
Приложение 4
к Правилам оказания государственной
услуги "Регистрация договора залога
права недропользования на разведку,
добычу общераспространенных полезных
ископаемых"
Уәкілетті орган
Уполномоченный орган
МОТИВИТОРАННЫЙ ОТВЕТ ОБ ОТКАЗЕ В ГОСУДАРСТВЕННОЙ УСЛУГЕ
Номер документа:____________
Дата выдачи:_________
_____________________
(наименование юридического лица,
либо Ф.И.О. физического лица)
"Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента", рассмотрев Ваше заявление № _____________________ от __.__.__г. отказывает Вамв выдаче свидетельства о регитсрации договора залога права недропользования на разведку, добычу твердых полезных ископаемых или общераспространенных полезных ископаемых на территории Республики Казахстан по причине:
Приложение 3 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2020 года № 323
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 05.05.2026 № 228 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Заключение соглашения о переработке твердых полезных ископаемых"

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі- жұма аралығында, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден18.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызметтікөрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) белгіленген тәртіппен қол қойылған жер қойнауын пайдалану құқығының кепілі туралы шарттың электрондық көшірмесі
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстарында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда www.egov.kz портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының анықтама қызметінен 1414 немесе Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсынан алуға мүмкіндігі бар
"Кең таралған пайдалы
қазбаларды барлауға,
өндіруге арналған жер қойнауын
пайдалану құқығының
кепілшартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Жер қойнауын пайдалану құқығының кепілі туралы шартты тіркеу туралы № КУӘЛІК
20___ жылғы "__"_________№ _________ __
___________________
(қала, аудан)
Кепіл беруші:______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) мекенжайы, Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
Кепіл ұстаушы:_____________________________________________________
( банктің атауы, оның заңды мекенжайы)
Жер қойнауын пайдалану құқығының сипаттамасы:_____________________
__________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану операциясының түрі, кен орнының толық атауы)
Келісімшарт/лицензия:______________________________________________
(келісімшарттың нөмірі мен жасалған күні / лицензия)
Міндеттеме сомасы:________________________________________________
(санмен және валюта)
Міндеттемені өтеу мерзімі :__________________________________________
(күні)
Ескерту: __________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану құқығының кепілін тіркеу туралы куәлікті беретін мемлекеттік орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы.
"Кең таралған пайдалы
қазбаларды барлауға,
өндіруге арналған жер қойнауын
пайдалану құқығының
кепілшартын тіркеу"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Уәкілетті орган
Уполномоченный орган
МЕМЛЕКЕТІК ҚЫЗМЕТТІ КӨРСЕТУДЕН БАС ТАРТУ ТУРАЛЫ ДӘЛЕЛДІ ЖАУАП
Құжаттың нөмірі:____________
Берілген күні:_________
_____________________
(заңды тұлғаның атауы,
немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә)
"Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары" сіздің __.__.__ ж. ._ _._ № ______ өтінішіңізді қарап, Қазақстан Республикасының аумағында пайдалы қатты қазбаларды немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын тіркеу туралы куәлікті мына себептер бойынша беруге бас тартады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 05.05.2026 № 228 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 30 мамырдағы
№ 323 бұйрығына
3-қосымша
"Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасау" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.01.2021 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Заключение соглашения о переработке твердых полезных ископаемых" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон).
2. Государственная услуга "Заключение соглашения о переработке твердых полезных ископаемых" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Правила распространяются на юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере недропользования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Услугополучатель для получения государственной услуги подает посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с предусмотренными документами, указанными в пункте 8 приложения 2 к настоящим Правилам стандарта государственной услуги "Заключение соглашения о переработке твердых полезных ископаемых" (далее – Стандарт государственной услуги).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Стандарте государственной услуги.
5. Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов, проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанный срок дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
6. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.01.2021 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасау" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. "Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасау" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қағидалар жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі
4. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетілетін алу үшін www.egov.kz электрондық үкіметтің веб-порталы арқылы, осы Қағидаларға 2-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді. "Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасау" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет стандарты).
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат мемлекеттік қызметтерге арналған стандартта көрсетілген.
5. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды олар алынған күні тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды көрсетілетін қызметті берушілерге берген кезде (қолма-қол не пошта байланысы арқылы) - қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау оның көшірмесіндегі құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелгені туралы белгі болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.

7. Общий срок оказания государственной услуги составляет 30 (тридцать) календарных дней.
8. Ответственный исполнитель в течение 28 (двадцать восьми) календарных дней с момента регистрации заявления проверяет полноту и достоверность представленных документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги и выдает следующий результат государственной услуги:
1) уведомление о дате начала переговоров по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, по основаниям, указанным в пункте 9 Стандарта государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу: 010000, г. Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35.
11. Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
12. Жалоба подписывается услугополучателем, при этом указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), исходящий номер и дата, почтовый адрес, контактный телефон.
13.Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу.
14. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодатель – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

7. Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 30 (отыз) күнтізбелік күнін құрайды.
8. Жауапты орындаушы өтініш тіркелген сәттен бастап 28 (жиырма сегіз) күнтізбелік күні ішінде Мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығы мен дұрыстығын тексереді және келесі мемлекеттік қызмет нәтижесін береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіссөздердің басталған күні туралы хабарламалар;
2) мемлекеттік қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртiбi
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жағдайда шағым көрсетілетін қызметті беруші мына мекенжай бойынша 010000, Нұр-Сұлтан қ., Қабанбай батыр даңғылы 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35 басшыларының атына беріледі.
11. Шағымдар жазбаша нысанда пошта байланысы бойынша көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күндеріне сәйкес кеңсе арқылы қолма-қол қабылданады.
12. Шағым көрсетілетін қызметті алушы қол қояды, онда оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), шығыс нөмірі мен күні, пошталық мекенжайы, байланыс телефоны көрсетіледі.
13. Шағымды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қарауға жатады:
көрсетілетін қызметті беруші - оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган– тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.

15. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной услуги
"Заключение соглашения о переработке
твердых полезных ископаемых"
Наименование Уполномоченного органа
от (наименование организаций/
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
(полное наименование юридического лица,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
адрес (индекс, область, город, район, улица, № дома,
№ квартиры (при наличии), телефон)
Заявление на заключение соглашения о переработке твердых полезных ископаемых
1. Сведения о юридическом лице Республики Казахстан
1.
Наименование юридического лица
2.
Информация о прохождении регистрации (перерегистрации) юридического лица (дата, основание)
3.
Местонахождение: юридический адрес, фактическое местонахождение
4.
Бизнес идентификационный номер
5.
Руководитель юридического лица
______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
(телефон, факс, электронная почта)
6.
Сведения о лицах и (или) организациях, прямо или косвенно контролирующих деятельность недропользователя в соответствии со статьей 47 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании"
2. Сведения о проекте переработки твердых полезных ископаемых (далее - ТПИ)
7.
Описание проекта переработки ТПИ (предполагаемый источник сырья (полезного ископаемого), вид сырья (полезного ископаемого), наименование месторождений, место расположения, удельный вес)
8.
Место реализации проекта переработки ТПИ
9.
Выбранный (ые) для инвестирования приоритетный (ые) вид (ы) деятельности (на уровне классов общего классификатора видов экономической деятельности)
10.
Объем инвестиций в фиксированные активы юридического лица без учета налога на добавленную стоимость (учитываются затраты до дня ввода фиксированного актива в эксплуатацию, но не ранее 24 месяцев до дня подачи заявления по заключению соглашения о переработке ТПИ, и (или) затраты будущих периодов до ввода в эксплуатацию)
_________________________ (тенге)
11.
Источники финансирования проекта, наличие:

15. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу үшін.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде ) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Қатты пайдалы қазбаларды
қайта өңдеу туралы келісім
жасау" мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Уәкілетті органның атауы
(ұйымның атауы/өтініш
берушінің тегі, аты А. Ә.)
(заңды тұлғаның толық атауы),
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) мекенжай
(индекс, облыс, қала, аудан,
көше, үйдің №, пәтердің №
(бар болса), телефон)
Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасауға өтініш
Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы туралы мәліметтер
1.
Заңды тұлғаның атауы
2.
Заңды тұлғаның тіркеуден (қайта тіркеуден ) өткені туралы ақпарат (күні, негіздемесі)
3.
Орналасқан жері: заңды мекенжайы, нақты орналасқан жері
4.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
5.
Заңды тұлғаның басшысы
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________________
(телефон, факс, электрондық пошта)
6.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 47-бабына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының қызметін тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалар және (немесе) ұйымдар туралы мәліметтер
2. Пайдалы қатты қазбаларды (бұдан әрі - ПҚҚ) өңдеу жобасы туралы мәліметтер
7.
ПҚҚ қайта өңдеу жобасының сипаттамасы (шикізаттың (пайдалы қазбаның) болжамды көзі, шикізаттың (пайдалы қазбаның) түрі, кен орындарының атауы, орналасқан жері, үлес салмағы
8.
ПҚҚ қайта өңдеу жобасын іске асыру орны
9.
Инвестициялау үшін таңдап алынған қызметтің басым түрі (лері) ( Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің сыныптары деңгейінде))
10.
Қосылған құн салығын есепке алмағандағы заңды тұлғаның тіркелген активтеріне инвестициялардың көлемі( тіркелген активті пайдалануға енгізу күніне дейінгі, бірақ ПҚҚ қайта өңдеу туралы келісім жасасу жөніндегі өтініш берілген күнге дейін 24 айдан ерте емес шығындар және (немесе) пайдалануға берілгенге дейінгі болашақ кезеңдердің шығындары ескеріледі))
_________________________(теңге)
11.
Жобаны қаржыландыру көздері, бар болуы:

1) собственных средств
2) заемных средств
3) бюджетных средств
1) (финансовая отчетность за последний отчетный период, с аудиторским заключением, либо выписка об остатках и движении денег по банковским счетам за последний шесть месяцев, или другие виды документов, подтверждающие наличие собственных средств)
2) (копия договора займа или банковского займа или другие виды документов, подтверждающие источники финансирования проекта)
3) (копия договора, подтверждающая финансирование из бюджета или другие виды документов, подтверждающие финансирование из бюджетных средств)
3. Сведения о праве недропользования
12.
1) номер и дата выдачи лицензии (контракта)
2) срок действия лицензии (контракта)
3) вид права недропользования
4. Требуемые для реализации проекта инвестиционные преференции
13.
Вид инвестиционных преференций в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
14.
Срок и объем требуемых инвестиционных преференций
Заявитель: _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись: ____________________
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Требования по составлению бизнес-плана проекта переработки
1. Бизнес-план проекта переработки состоит из следующих разделов:
1) резюме проекта;
2) технологический раздел;
3) коммерческий раздел;
4) социально-экономическое и экологическое воздействие;
5) финансовый раздел.
2. Резюме проекта включает:
1) информацию о юридическом лице:
наименование юридического лица;
руководитель юридического лица (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии));
юридический и фактический адреса, телефон, факс, электронная почта;
2) информацию по проекту:
наименование проекта;
цель проекта;
место реализации проекта переработки (область, район);
характер предполагаемого проекта переработки (создание новых, расширение и обновление действующих производств);
количество создаваемых рабочих мест (временных и постоянных).
3. Технологический раздел включает:
1) описание технологии проекта переработки с указанием приобретаемых и используемых фиксированных активов, а также импортируемых сырья и материалов в технологическом процессе;
2) применение современных технологий в проекте переработке;
3) сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам по форме согласно настоящему приложению;
4) график реализации проекта по форме согласно настоящему приложению;

1) өз қаражаты
2) қарыз қаражаты
3) бюджет қаражаты
1)____________________________(аудиторлық қорытындымен соңғы есепті кезеңдегі қаржылық есептілік не соңғы алты айдағы банк шоттары бойынша ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы үзінді көшірме немесе меншікті қаражаттың болуын растайтын құжаттардың басқа да түрлері)
2)____________________________(қарыз немесе банктік қарыз шартының көшірмесі немесе жобаны қаржыландыру көздерін растайтын құжаттардың басқа түрлері)
3)____________________________(бюджеттен қаржыландыруды немесе бюджет қаражатынан қаржыландыруды растайтын құжаттардың басқа түрлерін растайтын шарттың көшірмесі)
3. Жер қойнауын пайдалану құқығы туралы мәліметтер
12.
1) лицензияның (келісімшарттың) нөмірі және берілген күні)
2) лицензияның (келісімшарттың) қолданылу мерзімі
3) жер қойнауын пайдалану құқығының түрі
4. Жобаны іске асыру үшін талап етілетін инвестициялық преференциялар
13.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес инвестициялық преференциялардың түрі
14.
Талап етілетін инвестициялық преференциялардың мерзімі мен көлемі
Өтініш беруші: _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Қолы:___________________
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" __________
Қайта өңдеу жобасының бизнес-жоспарын жасау жөніндегі талаптар
1. Қайта өңдеу жобасының бизнес-жоспары мынадай бөлімдерден тұрады:
1) жобаның түйіндемесі;
2) технологиялық бөлім;
3) коммерциялық бөлім;
4) әлеуметтік-экономикалық және экологиялық әсер ету;
5) қаржылық бөлім.
2. Жобаның түйіндемесі мыналарды:
1) заңды тұлға туралы ақпаратты:
заңды тұлғаның атауын;
заңды тұлғаның басшысын (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса));
заңды және нақты мекенжайын, телефонын, факсты, электрондық поштаны;
2) жоба бойынша ақпарат:
жобаның атауын;
жобаның мақсатын;
қайта өңдеу жобасын іске асыру орнын (облыс, аудан);
болжамды қайта өңдеу жобасының сипатын (жаңа өндірістерді құру, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту және жаңарту));
құрылатын жұмыс орындарының санын (уақытша және тұрақты) қамтиды.
3. Технологиялық бөлім мыналарды:
1) сатып алынатын және пайдаланылатын тіркелген активтерді, сондай-ақ технологиялық процесте импортталатын шикізат пен материалдарды көрсете отырып, қайта өңдеу жобасы технологиясының сипаттамасын;
2) қайта өңдеу жобасында қазіргі заманғы технологияларды қолдануды;
3) осы қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық және шығын сипаттамаларына арналған балама шешімдерге салыстырмалы талдауды;
4) осы қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаны іске асыру кестесін қамтиды;

4. Коммерческий раздел включает:
1) сведения о поставках сырья, материалов и оборудования:
перечень видов используемого сырья и материалов;
анализ рынка сырья и материалов (отечественного и импортного) с учетом наличия производства на территории Республики Казахстан и странах Евразийского экономического союза (заполняется при импорте данного сырья и материалов);
усредненная норма расходов импортируемого сырья и материалов на производство единицы готовой продукции, выпускаемой на оборудовании в рамках инвестиционного проекта, с указанием наименования и объема используемого сырья и материалов;
перечень необходимого технологического оборудования;
описание используемого технологического оборудования и ее новизны (дата выпуска и модель оборудования);
поставщики технологического оборудования и сырья с указанием наличия договорных отношений с юридическим лицом, подавшим заявку на предоставление инвестиционных преференций;
стоимость технологического оборудования с учетом транспортных расходов, монтажных и пусконаладочных работ;
2) маркетинг: сбыт продукции - указать в какие регионы, каким потребителям, в какие страны за рубежом предполагается поставка, имеются ли на рынке аналогичные, взаимозаменяемые или взаимодополняемые товары, услуги, оценка будущего роста их производства, динамика импорта и/или экспорта товаров за последние несколько лет, объем и цены, основные конкуренты.
5. Социально-экономическое и экологическое воздействие включает:
1) сведения о непосредственных участниках проекта переработки: проектоустроитель, генеральный подрядчик, подрядчик, субподрядчик или исполнитель услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (включая изыскательскую и проектную деятельность, инжиниринговые услуги), поставщик оборудования, поставщик сырья и материалов, посредники;
2) потребность проекта в трудовых ресурсах (численность) по форме, согласно настоящему приложению;
3) сведения о привлекаемой иностранной рабочей силе, их количество по форме согласно настоящему приложению;
4) распределение функциональных обязанностей привлекаемой иностранной рабочей силы;
5) потребность в работниках после ввода производства в эксплуатацию, по форме согласно настоящему приложению;
6) ожидаемый социальный эффект при реализации инвестиционного проекта;
7) план мероприятий по повышению уровня квалификации местных кадров для последующей замены иностранной рабочей силы;
8) влияние проекта на состояние окружающей среды и план мероприятий по уменьшению вредного воздействия;

4. Коммерциялық бөлім мыналарды:
1) шикізатты, материалдар мен жабдықтарды жеткізу туралы мәліметтерді:
пайдаланылатын шикізат пен материалдар түрлерінің тізбесін;
Қазақстан Республикасының аумағында және Еуразиялық экономикалық одақ елдерінде өндірістің болуын ескере отырып, шикізат пен материалдар (отандық және импорттық) нарығын талдауды (осы шикізат пен материалдар импорты кезінде толтырылады));
пайдаланылатын шикізат пен материалдардың атауы мен көлемін көрсете отырып, инвестициялық жоба шеңберінде жабдықта шығарылатын дайын өнім бірлігін өндіруге импортталатын шикізат пен материалдар шығыстарының орташаланған нормасын;
қажетті технологиялық жабдықтардың тізбесін;
пайдаланылатын технологиялық жабдықтың сипаттамасы және оның жаңалығын (жабдықтың шығарылған күні және моделі);
инвестициялық преференцияларды беруге өтінім берген заңды тұлғамен шарттық қатынастардың болуын көрсете отырып, технологиялық жабдықтар мен шикізатты жеткізушілерді;
көліктік шығыстарды, монтаждау және іске қосу-жөндеу жұмыстарын ескере отырып, технологиялық жабдықтың құнын;
2) маркетинг: өнімді өткізу - қандай өңірлерге, қандай тұтынушыларға, шетелде қандай елдерге жеткізу болжанып отырғандығын, нарықта ұқсас, өзара алмастырылатын немесе өзара толықтыратын тауарлардың, қызметтердің бар-жоғын, олардың өндірісінің болашақ өсуін бағалауды, соңғы бірнеше жылдағы тауарлар импортының және/немесе экспортының серпінін, көлемі мен бағасын, негізгі бәсекелестерді көрсетудіқамтиды.
5. Әлеуметтік-экономикалық және экологиялық әсер ету мыналарды:
1) қайта өңдеу жобасының тікелей қатысушылары туралы мәліметтерді: жобалау салушы, бас мердігер, мердігер, қосалқы мердігер немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы қызметтерді орындаушы (іздестіру және жобалау қызметін, инжинирингтік қызметтерді қоса алғанда), жабдықтарды жеткізуші, шикізат пен материалдарды жеткізуші, делдалдар;
2)осы қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның еңбек ресурстарына қажеттілігін (саны);
3) осы қосымшаға сәйкес нысан бойынша тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтерді, олардың санын;
4) тартылатын шетелдік жұмыс күшінің функционалдық міндеттерін бөлуді;
5) осы қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіріс іске қосылғаннан кейін жұмысшыларға қажеттілікті;
6) инвестициялық жобаны іске асыру кезіндегі күтілетін әлеуметтік әсерді;
7) шетелдік жұмыс күшін кейіннен ауыстыру үшін жергілікті кадрлардың біліктілік деңгейін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын;
8) жобаның қоршаған ортаның жай-күйіне әсері және зиянды әсерді азайту жөніндегі іс- шаралар жоспарын;

9) соответствие технологии проекта международным стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду.
6. Финансовый раздел включает:
1) оценку инвестиций: полные инвестиционные издержки (инвестиции в основной и оборотный капитал);
2) стоимость реализации инвестиционного проекта, источники финансирования:
собственные средства;
заемные средства (кредиты или привлеченные средства хозяйствующих субъектов) и/или грант;
бюджетные средства;
3) финансовый анализ:
финансовая модель проекта, включающий расчет моделей без учета инвестиционных преференций и с учетом соответствующих инвестиционных преференций;
чистый дисконтированный доход за жизненный цикл проекта;
внутренняя норма доходности за жизненный цикл проекта;
срок окупаемости проекта (простой и дисконтированный);
простая норма прибыли (рентабельность);
расчет условных потерь и доходов для республиканского и местного бюджета по форме согласно настоящему приложению.
Примечание: Бизнес-план проекта переработки необходимо прошить и пронумеровать, заверить подписью первого руководителя и печатью юридического лица (при его наличии).
Форма
Сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам
Наименование показателей
Значение показателей
предлагаемый образец
аналоги
1.
2.
Форма
График реализации проекта
Наименование работ
Календарный год
Итого
1 полугодие
2 полугодие
Инвестиции в фиксированные активы (втысяч тенге)
1.
2.
3.
Инвестиции в сырье и материалы (втысяч тенге)
1.
2.
3.
Количество создаваемых и/или сохраняемых рабочих мест
Форма
Потребность проекта в трудовых ресурсах (численность)
На период строительства
После ввода в эксплуатацию (1 год)
Граждане Республики Казахстан
Иностранная рабочая сила
Граждане Республики Казахстан
Иностранная рабочая сила
Форма
Сведения о привлекаемой иностранной рабочей силе, их количество
Наименование специальности (тарифный разряд, категория)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии, в том числе латинскими буквами)
Дата рождения
Гражданство/Страна постоянного проживания
Период привлечения (месяц, год)
1. Руководители:
2. Специалисты с высшим образованием:
3. Квалифицированные рабочие:
Итого (человек):
Форма
Потребность в работниках после ввода производства в эксплуатацию
п/п №
Наименование профессий
Уровень квалификации (тарифный разряд, категория)
Количество
Форма
Расчет условных потерь и доходов для республиканского и местного бюджетов
Виды налогов и других обязательных платежей в бюджет
Календарный год
Календарный год
Итого:
Поступление в бюджет без учета преференций
Поступление в бюджет с учетом преференций
Поступление в бюджет без учета преференций
Поступление в бюджет с учетом преференций
Поступление в бюджет без учета преференций
Поступление в бюджет с учетом преференций
Корпоративный подоходный налог
Налог на имущество
Земельный налог
Таможенные пошлины
Социальный налог
Пенсионные отчисления
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Заключение соглашения о переработке
твердых полезных ископаемых"
Стандарт государственной услуги "Заключение соглашения о переработке твердых полезных ископаемых"
1
Наименование услугодателя
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
2
Способ предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
30 (тридцать) календарных дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о дате начала переговоров, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

9) жоба технологиясының қоршаған ортаға әсері бойынша халықаралық стандарттар мен нормативтерге сәйкестігін қамтиды.
6. Қаржылық бөлім мыналарды:
1) инвестицияларды бағалауды: толық инвестициялық шығындар (негізгі және айналым капиталына инвестициялар);
2) инвестициялық жобаны іске асыру құны, қаржыландыру көздерін:
меншікті қаражат;
қарыз қаражаты (кредиттер немесе шаруашылық жүргізуші субъектілердің тартылған қаражаты) және/немесе грант;
бюджеттік қаражат;
3) қаржылық талдауды:
инвестициялық преференцияларды ескерместен және тиісті инвестициялық преференцияларды ескере отырып модельдерді есептеуді қамтитын жобаның қаржылық моделін;
жобаның өмірлік циклі үшін таза дисконтталған табысты;
жобаның өмірлік циклі үшін кірістіліктің ішкі нормасын;
жобаның өтелу мерзімін (қарапайым және дисконтталған);
пайданың қарапайым нормасын (рентабельділік);
осы қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық және жергілікті бюджет үшін шартты шығындар мен кірістердің есебін қамтиды.
Ескертпе: қайта өңдеу жобасының бизнес-жоспары тігілуі және нөмірленуі, бірінші басшының қолымен және заңды тұлғаның мөрімен (ол болған жағдайда) куәландыруы қажет.
Нысан
Техникалық шешімдер бойынша баламалы шешімдерді салыстырмалы талдау және құндық сипаттамалары
Көрсеткіштер атауы
Көрсеткіштердің мәні
ұсынылатын үлгі
аналогтар
1.
2.
Нысан
Жобаны іске асыру кестесі
Жұмыс атауы
Күнтізбелік жыл
Қорытынды
1 жартыжылдық
2 жартыжылдық
Тіркелген активтерге инвестициялар (мың теңге)
1.
2.
3.
Шикізат пен материалдарға инвестициялар (мың теңге)
1.
2.
3.
Құрылатын және / немесе сақталатын жұмыс орындарының саны
Нысан
Жобаның еңбек ресурстарына қажеттілігі (саны))
Құрылыс кезеңінде
Пайдалануға берілгеннен кейін (1 жыл)
Қазақстан Республикасының азаматтары
Шетелдік жұмыс күші
Қазақстан Республикасының азаматтары
Шетел жұмыс күші
Нысан
Тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтер, олардың саны
Мамандық атауы (тарифтік разряд, санат
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса, оның ішінде латын әріптерімен))
Туған күні
Азаматтығы/ тұрақты тұратын елі
Тарту кезеңі (ай, жыл)
1. Басшылар:
2. Жоғары білімі бар мамандар:
3. Білікті жұмысшылар:
Барлығы (адам ):
Нысан
Өндірісті пайдалануға енгізгеннен кейін қызметкерлерге қажеттілік
р/с
Кәсіптердің атауы
Біліктілік деңгейі (тарифтік разряд, санат)
Саны
Нысан
Республикалық және жергілікті бюджеттер үшін шартты шығындар мен кірістерді есептеу
Салық түрлері және басқа да міндетті бюджетке төлемдерді
Күнтізбелік жыл
Күнтізбелік жыл
Барлығы
Преференцияны есепке алмай бюджетке түсетін түсімдер
Преференцияларды ескере отырып бюджетке түсетін түсімдер
Преференцияны есепке алмай бюджетке түсетін түсімдер
Преференцияларды ескере отырып бюджетке түсетін түсімдер
Преференцияны есепке алмай бюджетке түсетін түсімдер
Преференцияларды ескере отырып бюджетке түсетін түсімдер
Корпоративтік табыс салығы
Мүлік салығы
Жер салығы
Кеден баждары
Әлеуметтік салық
Зейнетақы аударымдары
"Қатты пайдалы қазбаларды
қайта өңдеу туралы келісім
жасау" мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Қатты пайдалы қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жасасу" мемлекеттік қызметтер көрсету стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілі
"электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
30 (отыз) күнтізбелік күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Келіссөздердің басталу күні туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет–ресурсе услугодателя – www.miid.gov.kz, в подразделе "Государственные услуги" раздел "Департамент недропользование".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) запрос в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия финансово-экономической модели проекта переработки;
3) электронная копия бизнес-плана проекта переработки согласно требованиям по составлению бизнес-плана проекта переработки;
4) электронная копия проекта соглашения о переработке твердых полезных ископаемых соответствующего по содержанию статье 244 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным статьями 242, 243 и 244 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Услугополучатель имеет в электронной форме через портал www.egov.kz при условии наличия ЭЦП;
2) Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, либо на интернет ресурсе услугодателя – www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамента недропользования.
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Заключение соглашения о переработке
твердых полезных ископаемых"
Наименование уполномоченного органа на государственном языке
Наименование Уполномоченного органа на русском языке
УВЕДОМЛЕНИЕ
______________________________
(наименование юридического лица,
либо фамилия, имя, отчество (при
его наличии) физического лица)
Наименование уполномоченного органа на Ваше заявление от №__ от "__".______________.____г., уведомляет о дате начала переговоров (дата начала переговоров).
(Должность подписывающего)(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего)
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Заключение соглашения о переработке
твердых полезных ископаемых"
Наименование уполномоченного органа на государственном языке
Наименование Уполномоченного органа на русском языке
МОТИВИТОРАННЫЙ ОТВЕТ ОБ ОТКАЗЕ В ГОСУДАРСТВЕННОЙ УСЛУГЕ
_____________________________
(наименование юридического лица,
либо фамилия, имя, отчество (при
его наличии) физического лица)
Наименование уполномоченного органа рассмотрев Ваше заявление от (дата) (номер заявления) сообщает следующее:
(Текст письма)
(Должность подписывающего)(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего)
Приложение 4 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2020 года № 323
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 05.05.2026 № 228 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила по оказанию государственной услуги "Заявление на преобразование участка недр"

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін;
2) портал арқылы жүгінген кезде – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістердіқоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы интернет-ресурста www.miid.gov.kz орналастырылған, "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде Жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) электрондық құжат нысанында сұрау салу көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған;
2) қайта өңдеу жобасының қаржы-экономикалық моделінің электрондық көшірмесі;
3) көрсетілген қайта өңдеу жобасының бизнес-жоспарын жасау жөніндегі талаптарға сәйкес қайта өңдеу жобасының бизнес-жоспарының электрондық көшірмесі;
4)"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 244-бабының мазмұнына сәйкес келетін пайдалы қатты қазбаларды қайта өңдеу туралы келісім жобасының электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған, мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті деректердің (мәліметтердің) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 242, 243 және 244-баптарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзгеде талаптар
1) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда www.egov.kz портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар
2) Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының анықтама қызметінен 1414 немесе көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсынан www.miid.gov.kz, алуға мүмкіндігі бар "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде Жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі
"Қатты пайдалы қазбаларды
қайта өңдеу туралы келісім
жасау" мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік тілдегі
Уәкілетті органның атауы
Орыс тіліндегі
Уәкілетті органың атауы
Хабарлама
_________________________
(заңды тұлғаның атауы)
немесе жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса)
Уәкілетті органның атауы сіздің _.___ _ жылғы "___"_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _____________ № өтінішіңізге келіссөздердің басталған күні туралы хабарлайды (келіссөздердің басталған күні).
(Қол қоюшының лауазымы)
(Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"Қатты пайдалы қазбаларды
қайта өңдеу туралы келісім
жасау" мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Мемлекеттік тілдегі
Уәкілетті органның атауы
Орыс тіліндегі
Уәкілетті органың атауы
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
_________________________
(заңды тұлғаның атауы)
немесе жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса)
Уәкілетті органның атауы сіздің (күні) (өтініш нөмірі) өтінішіңізді қарап келесіні хабарлайды:
(Хат мәтіні)
(Қол қоюшының лауазымы)
(Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 05.05.2026 № 228 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2018 жылғы 20 мамырдағы
№ 323 бұйрығына
4-қосымша
"Жер қойнауы учаскесін өзгертуге өтініш" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.01.2021 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Заявление на преобразование участка недр" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон).
2. Государственная услуга "Заключение на преобразование участка недр" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере недропользования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Услугополучатель для получения государственной услуги подает посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с предусмотренными документами указанных в пункте 8 приложения 2 к настоящим Правилам стандарта государственной услуги "Заявление на преобразование участка недр" (далее – Стандарт государственной услуги).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены изложены в Стандарте государственной услуги.
5. Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов, проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанный срок дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
6. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.01.2021 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер қойнауы учаскесін өзгертуге өтініш" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. "Жер қойнауы учаскесін қайта өзгертуге өтініш" (бұдан әрі – мемлекеттiк көрсетілетін қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет беруші) әзірледі.
3. Қағидалар жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі
4. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті www.egov.kz электрондық үкіметтің веб-порталы арқылы ұсынады, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "Тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының осы Қағидаларына 2-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген құжаттармен жібереді. "Жер қойнауы учаскесін өзгертуге өтініш" (бұдан әрі - "Мемлекеттік қызмет стандарты").
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасын, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат Мемлекеттік қызмет стандартында көрсетілген.
5. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды олар алынған күні тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу ) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет"шлюзі арқылы алады.

7. Общий срок оказания государственной услуги составляет 30 (тридцать) рабочих дней.
8. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодатель в течение 28 (двадцать восьми) рабочих проверяет достоверность, и соответствие представленных документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги требованиям, установленным главой 31 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и выдает следующий результат государственной услуги:
1) выдача лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ по форме согласно приложению 3, по основаниям, указанным в пункте 9 Стандарта государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу: 010000, г. Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35.
11. Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
12. Жалоба подписывается услугополучателем, в которой указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), исходящий номер и дата, почтовый адрес, контактный телефон.
13. Подтвердением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу.

7. Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 28 (жиырма сегіз) жұмыс күні ішінде "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 31-тарауында белгіленген талаптарға мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың дұрыстығын және сәйкестігін тексереді және келесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге лицензия беру;
2) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртiбi
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жағдайда шағым көрсетілетін қызметті беруші мына мекенжай бойынша 010000,Нұр-Сұлтан қ., Қабанбай батыр даңғылы 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35 басшыларының атына беріледі.
11. Шағымдар жазбаша нысанда пошта байланысы бойынша көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күндеріне сәйкес кеңсе арқылы қолма-қол қабылданады.
12. Шағым көрсетілетін қызметті алушы қол қояды, онда оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), шығыс нөмірі мен күні, пошталық мекенжайы, байланыс телефоны көрсетіледі
13. Шағымды қабылдаған адамның тегі,аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.

14. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодатель – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной услуги
"Заявление на преобразование участка недр"
__________________________
__________________________
(наименование государственного органа)
от ________________________
__________________________
__________________________
для физических лиц – фамилия,
имя, отчество (при наличии)
заявителя, индивидуальный
идентификационный номер
(при наличии), контактные данные;
для юридических лиц –
наименование заявителя,
бизнес идентификационный номер
(при наличии), контактные данные.
Заявление на преобразование участка недр
"__" __________ 20__ года
Прошу изменить территориальные границы участка недр путем
_________________________________________________________________
(указать способ преобразования)
Сведения о заявителе
для физических лиц – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) заявителя, место жительства, гражданство, сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, сведения о регистрации заявителя в качестве налогоплательщика
для юридических лиц – наименование заявителя, место нахождения, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица и регистрации в налоговых органах, сведения о руководителях
На присоединение участка добычи
номер, дата выдачи лицензии на добычу твердых полезных ископаемых основного участка недр, полное наименование лицензиара
указание на площадь и точки географических координат основного участка добычи
номер, дата выдачи лицензии на добычу твердых полезных ископаемых присоединяемого участка недр, полное наименование лицензиара
указание на площадь и точки географических координат присоединяемого участка добычи
На выделение участка недр
номер, дата выдачи лицензии, полное наименование лицензиара
указать код и наименование блока (блоков), подлежащих выделению, либо площадь и точки географических координат участка недр, подлежащего выделению
Перечень прилагаемых документов: _________________________________________________________________ (наименование документов и количество страниц)*
Примечание: * Прилагаются нотариально засвидетельствованные копии документов
Дата заполнения: "__" __________ 20___ года
___________________
(Подпись заявителя или его
уполномоченного представителя,
в случае подачи заявления
представителем, прикладывается
надлежаще оформленный
документ, удостоверяющий
полномочия)
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Заявление на преобразование участка недр"
Стандарт государственной услуги "Заявление на преобразование участка недр"
1
Наименование услугодателя
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
2
Способ предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
30 (тридцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
выдача лицензии на разведку или на добычу твердых полезных ископаемых по форме, либо мотивированный ответ об отказе в указании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адрес оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользования.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление по форме электронного документа;
2) электронная копия предварительного согласия залогодержателя на выделение или присоединение, если право недропользования по лицензии на участок недр, по которому производится выделение и по лицензии на добычу основного или присоединяемого участка добычи, обременено залогом.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қарауға жатады:
көрсетілетін қызмет беруші - оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде
15. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу үшін.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде ) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Жер қойнауы учаскесін
өзгертуге өтініш" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
1-қосымша
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
____________________________
____________________________
____________________________
Жеке тұлғалар үшін – өтініш
берушінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), жеке сәйкестендіру
нөмірі (бар болса)), байланыс
деректері;
заңды тұлғалар үшін – өтініш
берушінің атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі
(бар болса)), байланыс
деректері.
Жер қойнауы учаскесін өзгертуге өтініш
20__ жылғы "__" __________
Жер қойнауы учаскесінің аумақтық шекараларын
_____________________________________________
жол мен өзгертуді сұраймын
(өзгерту әдісін көрсету)
Өтініш беруші туралы мәліметтер
жеке тұлғалар үшін-өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері, азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттары туралы мәліметтер, өтініш берушінің салық төлеуші ретінде тіркелуі туралы мәліметтер
заңды тұлғалар үшін- өтініш берушінің атауы, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу және салық органдарында тіркеу туралы мәліметтер, басшылар туралы мәліметтер
Өндіру учаскесін қосуға
жер қойнауының негізгі учаскесінің пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияның нөмірі, берілген күні, лицензиардың толық атауы
негізгі өндіру учаскесінің ауданы мен географиялық координаталарының нүктелерін көрсету
қосылатын жер қойнауы учаскесінің пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияның нөмірі, берілген күні, лицензиардың толық атауы
қосылатын өндіру учаскесінің ауданы мен географиялық координаталарының нүктелерін көрсету
Жер қойнауы учаскесін бөлуге
лицензияның нөмірі, берілген күні, лицензиардың толық атауы
бөлуге жататын блоктың (блоктардың) коды мен атауын не бөлуге жататын жер қойнауы учаскесінің географиялық координаталарының ауданы мен нүктелерін көрсету
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
______________________________________________________________
(құжаттардың атауы және беттер саны)*
Ескертпе: * Құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері қоса беріледі
Толтыру күні: 20___ ж."__" ________
___________________
(Өтініш берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің қолы, өтінішті өкіл берген жағдайда, өкілеттікті куәландыратын тиісті ресімделген құжат қоса беріледі)
"Жер қойнауы учаскесін
өзгертуге өтініш" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
2-қосымша
"Жер қойнауы учаскесін өзгертуге өтініш" мемлекеттік қызметтер көрсету стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілі
"электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
30 (отыз) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Нысан бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге лицензия беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
Мемлекетті кқызмет көрсету мекенжайы интернет-ресурста www.miid.gov.kz орналастырылған, "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде Жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) электрондық құжат нысаны бойынша өтініш.
2) егер бөліп шығару жүргізілетін жер қойнауы учаскесіне лицензия бойынша және негізгі немесе қосылатын өндіру учаскесін өндіруге лицензия бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы кепілмен ауыртпалық салынса, бөлуге немесе қосуға кепіл ұстаушының алдын ала келісімінің электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау.

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным главой 31 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания госудрственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 31-тарауында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар

1) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал www.egov.kz при условии наличия ЭЦП;
2) Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, либо на интернет ресурсе услугодателя – www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользование.
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Заявление на преобразование участка недр"
Наименование уполномоченного органа на государственном языке
Наименование Уполномоченного органа на русском языке
__________________________
(наименование юридического лица,
либо фамилия, имя, отчество (при
его наличии) физического лица)
МОТИВИТОРАННЫЙ ОТВЕТ ОБ ОТКАЗЕ В ГОСУДАРСТВЕННОЙ УСЛУГЕ
[Наименование уполномоченного органа] рассмотрев Ваше заявление от [дата] [номер заявления] сообщает следующее:
[Текст письма]
(Должность подписывающего)(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего)
Приложение 5 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2020 года № 323
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 05.05.2026 № 228 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование ликвидационного фонда"
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.01.2021 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование ликвидационного фонда" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон).
2. Государственная услуга "Выдача разрешения на использование ликвидационного фонда" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере недропользования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Услугополучатель для получения государственной услуги подает посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с предусмотренными документами, указанными в пункте 8 приложения 2 к настоящим Правилам стандарта государственной услуги "Выдача разрешения на использование ликвидационного фонда" (далее – Стандарт государственной услуги).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены изложены в Стандарте государственной услуги.

1) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда www.egov.kz портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
2) Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының анықтама қызметінен 1414 немесе көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсынан www.miid.gov.kz, алуға мүмкіндігі бар. "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде Жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі.
"Жер қойнауы учаскесін
өзгертуге өтініш" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік тілдегі
Уәкілетті органның атауы
Орыс тіліндегі
Уәкілетті органың атауы
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
_____________________
(заңды тұлғаның атауы)
немесе жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса)
[Уәкілетті органның атауы ] [күні] [өтініш нөмірі] сіздің өтінішіңізді қарап келесіні хабарлайды:
[Хат мәтіні]
(Қол қоюшының лауазымы)
(Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 05.05.2026 № 228 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 30 мамырдағы
№ 323 бұйрығына
5-қосымша
"Тарату қорын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.01.2021 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Тарату қорын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. "Тарату қорын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қағидалар жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі
4. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті www.egov.kz электрондық үкіметтің веб-порталы арқылы ұсынады, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "Тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының осы Қағидаларына 2-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген құжаттармен жібереді. "Тарату қорын пайдалануға рұқсат беру" (бұдан әрі - "Мемлекеттік қызмет стандарты").
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасын, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат Мемлекеттік қызмет стандартында көрсетілген.

5. Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов, проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанный срок дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
6. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
7. Общий срок оказания государственной услуги составляет 7 (семь) рабочих дней.
8. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней проверяет достоверность представленных документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги и выдает следующий результат государственной услуги:
1) разрешение на использование ликвидационного фонда по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ по форме согласно приложению 4, по основаниям, указанным в пункт 9 Стандарта государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

5. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды олар алынған күні тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартымен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартады.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өтінімдер мен қоса берілген құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі оны келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге берген кезде – өтінімді қағаз тасығышта қабылдауды растау оның көшірмелеріне құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелгендігі туралы қойылған белгі болып табылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
7. Мемлекеттік қызметті көрсетудің жалпы мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексереді және келесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін береді:
1) осы қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тарату қорын пайдалануға рұқсат;
2) 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілетін кезде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу: 010000, г. Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35.
11. Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
12. Жалоба подписывается услугополучателем, в которой указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), исходящий номер и дата, почтовый адрес, контактный телефон.
13. Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу.
14. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодатель - в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
16. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача разрешения на использование
ликвидационного фонда"
_____________________________
_____________________________
(наименование уполномоченного органа)
_____________________________
_____________________________
(наименование юридического лица
либо фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
_____________________________
_____________________________
(адрес)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас рассмотреть обращение в части выдачи разрешения на
использование ликвидационного фонда по Контракту
_________________________________________________________________
(Номер контракта, дата заключения контракта, либо дата расторжения контракта)
_________________________________________________________________
(Вид операции недропользования, полезное ископаемое)
_________________________________________________________________,
(Наименование месторождения)
в связи с _________________________________________________________,
(причина)
а также в соответствии с представленным перечнем документов.
Перечень прилагаемых документов:

3-тарау. Мемлекеттік қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жағдайында, шағым мына мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қ., Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35.
11. Шағымдар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы поштамен немесе қолма-қол жазбаша нысанда жұмыс күндері қабылданады.
12. Шағымға көрсетілетін қызметті алушының қолы қойылып, оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), шығыс нөмірі мен күні, пошталық мекенжайы, байланысу телефоны көрсетіледі.
13. Шағымның қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
14. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға жатады:
көрсетілетін қызметті беруші – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
15. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес, қажет болған жағдайда шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Тарату қорын пайдалануға
рұқсат беру" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
1-қосымша
________________________
________________________
(уәкілетті органның атауы)
________________________
________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе
тегі, жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты)
________________________
________________________
(мекенжай)
Өтініш
Сізден келісімшарт бойынша тарату қорын пайдалануға рұқсат беру бөлігінде өтінішті қарауды сұраймын _______________________________
(Келісімшарттың нөмірі, келісімшартты жасасу күні, не келісімшартты бұзу күні)
___________________________________________________________
________________________________________________________________ ________ (Жер қойнауын пайдалану операциясының түрі, пайдалы қазба)
(Кен орнының атауы) ______________________________
(себебі), сондай-ақ ұсынылған құжаттар тізбесіне сәйкес.
Қоса берілетін құжаттар:
___________________________________
(күні)                        Т.А.Ә/ Өтініш берушінің атауы)
Қоса берілетін құжаттар тізбесів:

1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
"___" _______20___ г. __________________________________
(дата) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ Наименование заявителя)
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдачи разрешения на использование
ликвидационного фонда"
Стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на использование ликвидационного фонда"
1
Наименование услугодателя
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
2
Способ предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
разрешение на использование ликвидационного фонда, либо мотивированный ответ об отказе.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользования.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
При добыче твердых полезных ископаемых:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронные копии писем-согласований на проект работ по ликвидации, разработанный и утвержденный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.
При добыче подземных вод:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронная копия разрешения на специальное водопользование в пределах границ территории участка недр, определенного контрактом, полученное в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан.
При разведке твердых полезных ископаемых:

1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
3. ______________________________________________________________
20___ ж.            "___" ___________________________________________
(күні)                  (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)/ өтініш берушінің атауы)
"Тарату қорын пайдалануға
рұқсат беру" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
2-қосымша
"Тарату қорын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілі
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Тарату қорын пайдалануға рұқсат немесе бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін;
2) портал арқылы жүгінген кезде – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы интернет-ресурста www.miid.gov.kz орналастырылған, "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде Жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге:
Пайдалы қатты қазбаларды өндіру кезінде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген және бекітілген жою жөніндегі жұмыс жобасына келісім-хаттардың электрондық көшірмелері;
Жер асты суларын өндіру кезінде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес алынған, келісімшартта айқындалған жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы шегінде арнайы су пайдалануға рұқсаттың электрондық көшірмесі.
Пайдалы қатты қазбаларды барлау кезінде:

1) заявление по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2) электронные копии писем-согласований уполномоченного органа по земельным отношениям, положительное заключение государственной экологической и санитарно-эпидемиологической экспертизы на проект рекультивации нарушенных земель.
В случае отсутствия необходимости проведения ликвидационных работ:
1) заявление по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) электронная копия акта обследования или акт возврата всей контрактной территории, подтверждающий отсутствие необходимости проведения ликвидационных работ.
В случае проведения ликвидации последствий операций по разведке:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия акта ликвидации последствий операций по недропользованию.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) предоставление документов, предусмотренных настоящими правилами при возврате части (частей) контрактной территории, без проведения ликвидационных работ, в соответствии с пунктом 1 статьи 54 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал www.egov.kz при условии наличия ЭЦП.
2) Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, либо на интернет ресурсе услугодателя – www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользования.
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача разрешения на использование
ликвидационного фонда"
_____________________________
_____________________________
(наименование юридического лица,
либо фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
_____________________________
_____________________________
(адрес)
ОТВЕТ
На №_____ от "__"_____ 20___г.
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, рассмотрев ваше обращение на получение разрешения на использование ликвидационного фонда, приняло следующее решение: разрешить либо отказать.
Должность подписывающего
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Выдача разрешения на использование
ликвидационного фонда"
_____________________________
_____________________________
(наименование юридического лица
либо фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
_____________________________
_____________________________
(адрес)
МОТИВИРОВАННЫЙ ОТВЕТ ОБ ОТКАЗЕ В ГОСУДАРСТВЕННОЙ УСЛУГЕ
На №_____ от "__"_____ 20___г.
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, рассмотрев ваше обращение на получение разрешения на использование ликвидационного фонда, сообщает следующее.
(Обоснование отказа)
Должность подписывающего
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2020 года № 323
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 05.05.2026 № 228 (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров"

1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның келісім хаттарының көшірмелері, бүлінген жерлерді қалпына келтіру жобасына мемлекеттік экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманың оң қорытындысының электрондық көшірмесі.
Тарату жұмыстарын жүргізу қажеттілігі болмаған жағдайда:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) тарату жұмыстарын жүргізу қажеттілігінің жоқтығын растайтын тексеру актісі немесе барлық келісімшарттық аумақты қайтару актісінің электрондық көшірмесі.
Барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жүргізілген жағдайда:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою актісінің электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1)мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
3) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодекстің 54-бабының 1-тармағына сәйкес тарату жұмыстарын жүргізбестен келісімшарттық аумақтың бір бөлігін (бөліктерін) қайтару кезінде осы Ережеде көзделген құжаттарды ұсыну.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
1) Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда www.egov.kz портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар;
2) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары:
8 (7172) 983410; 8 (7172) 983413, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414
"Тарату қорын пайдалануға
рұқсат беру" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
3-қосымша
_________________________
_________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты ( бар болса)
_________________________
_________________________
(мекенжай)
ЖАУАП
20___жылғы "__"_____ № _ _ _ _ __
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі, сіздің тарату қорды пайдалануға рұқсат алуға өтінішіңізді қарап, мынадай шешім қабылдады: рұқсат ету немесе бас тарту.
Қол қоюшының лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"Тарату қорын пайдалануға
рұқсат беру" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
4-қосымша
________________________
________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе
тегі, жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты)
________________________
________________________
(мекенжай)
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
20___жылғы "__"_____ № _ _ _ _ __
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі, сіздің тарату қорды пайдалануға рұқсат алуға өтінішіңізді қарап, келесіні хабарлайды.
(Бас тарту негіздемесі)
Қол қоюшының лауазымы
қол қоюшының Т. А. Ә.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 05.05.2026 № 228 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 30 мамырдағы
№ 323 бұйрығына
6-қосымша
"Барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
2. Государственная услуга "Выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере недропользования (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с предусмотреными документами указанных в пункте 8 приложения 2 к настоящим Правилам стандарта государственной услуги "Выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров" (далее – Стандарт государственной услуги).
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Стандарте государственной услуги.
5. При поступлении заявления и прилагаемых документов указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги, канцелярия услугодателя осуществляет регистрацию в день его поступления.
В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
6. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
7. Общий срок оказания государственной услуги составляет 10 (десять) рабочих дней.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары(бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. "Барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру" (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – қызмет беруші ) әзірледі.
3. Қағидалар жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі
4. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш береді www.egov.kz және мынадай құжаттарды қоса береді:
1) құзыретті тұлғаның пайдалы қатты қазбалар ресурстарын бағалау мақсаттары үшін алынатын тау-кен массасы және (немесе) орны ауыстырылатын топырақ көлемінің сұралып отырған асып кетуінің негізділігін растайтын қорытындысы, сондай-ақ құзыретті тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат.
Мүше болып табылатын жеке тұлға құзыретті тұлға деп танылады: геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар мен минералдық қорлар туралы Қазақстандық Кодексте (KAZRC кодексі) көзделген, оның қағидаларына сәйкес қазақстандық кәсіби ұйымының;
қазақстандық кәсіби ұйым деп танылған шетелдік кәсіби ұйымының мүшесі болып табылатын жеке тұлға танылады:
2) өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын электрондық құжат, егер мұндай тұлғаны өтініш беруші тағайындаған болса.
Қоса берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жасалады.
Егер өтінішті шетелдік немесе шетелдік заңды тұлға берсе, өтінішке қоса берілетін құжаттар әрбір құжатқа қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен қоса, оның дұрыстығын нотариус куәландырған шет тілінде жасалуы мүмкін.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет"шлюзі арқылы алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отрырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі құжаттар мен негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартты нысанында жазылған.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өтініш пен қоса берілген құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі оны түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайды.

8. Ответственный исполнитель в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту и достоверность соответствие требованиям и условиям, предусмотренным пунктом 7 статьи 194 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании", а также представленных документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги и выдает следующий результат государственной услуги:
1) выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ по форме согласно приложению 4, в случае установления факта неполноты предоставленных документов, а также по основаниям для отказа оказания государственной услуги, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу: 010000, г. Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35.
11. Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
12. Жалоба подписывается услугополучателем, в которой указыватся его фамилия, имя, отчество (при его наличии), исходящий номер и дата, почтовый адрес, контактный телефон.
13. Подтвердением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу.

8. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 194-бабының 7-тармағында көзделген жауапты орындаушы өтінішті тіркеген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде толықтығы мен дұрыстығы, талаптар мен шарттарға сәйкестігін тексереді, сондай -ақ, осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттарды қарайды және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің келесі нәтижесін береді:
1) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау-кен массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру; 2) ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсету үшін негіздер бойынша уәждемелі бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді .
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жағдайда шағым көрсетілетін қызметті беруші мына мекенжай бойынша010000, Нұр-Сұлтан қ., Қабанбай батыр даңғылы 32/1, телефон: 8 (7172) 98-31-35 басшыларының атына беріледі.
11. Шағымдар жазбаша нысанда пошта байланысы бойынша көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс күндеріне сәйкес кеңсе арқылы қолма-қол қабылданады.
12. Шағым көрсетілетін қызметті алушы қол қояды, онда оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), шығыс нөмірі мен күні, пошталық мекенжайы, байланыс телефоны көрсетіледі.
13. Шағымды қабылдаған адамның тегі,аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.

1) запрос в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия заключение компетентного лица, подтверждающее обоснованность запрашиваемого превышения объема извлекаемой горной массы и (или) перемещаемой почвы для целей оценки ресурсов твердых полезных ископаемых, а также документ, подтверждающий полномочия компетентного лица.
3) документ, подтверждающий полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо назначено заявителем.
Заявление и прилагаемые документы составляются на казахском или русском языках. Если заявление подается иностранцем или иностранным юридическим лицом, прилагаемые к заявлению документы могут быть составлены на иностранном языке с приложением к каждому документу перевода на казахский или русский язык, верность которого засвидетельствована нотариусом.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и/или представленных документов требованиям и условиям, предусмотренным пунктом 7 статьи 194 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания госудрственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользование.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал www.egov.kz при условии наличия ЭЦП.
Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, либо на интернет ресурсе услугодателя – www.miid.gov.kz., в подразделе "Государственные услуги" раздел Департамент недропользование.
Приложение 3
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на извлечение
горной массы и (или) перемещение почвы
на участке разведки в объеме,
превышающем одну тысячу кубических
метров"
Форма
[Наименование УО
УО на гос.языке]
[Наименование
на рус.языке]
[Реквизиты УО на гос.языке]
[Реквизиты УО на рус.языке]
Разрешение
на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем
одну тысячу кубических метров
Выдано________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, либо наименование юридического лица,
адрес заявителя)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(номер лицензии, дата выдачи, вид лицензии)
__________________________________________________________________
на основании заключения компетентного лица
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) компетентного лица, документ, подтверждающий
полномочность компетентного лица)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(объем извлекаемой массы и (или) перемещение почвы на участке разведки)
Руководитель органа,
выдавшего разрешение ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Дата выдачи: [Дата выдачи] г.
[Должность подписывающего] [ФИО подписывающего]
Приложение 4
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на извлечение
горной массы и (или) перемещение почвы
на участке разведки в объеме,
превышающем одну тысячу кубических
метров"
[Наименование УО
(на гос.языке)]
[Наименование УО
(на рус.языке)]
[Реквизиты УО[Реквизиты УО
на гос.языке]на рус.языке]
[Номер]
[Дата выдачи]
Форма
МОТИВИТОРАННЫЙ ОТВЕТ ОБ ОТКАЗЕ В ГОСУДАРСТВЕННОЙ УСЛУГЕ
[Наименование уполномоченного органа] рассмотрев Ваше заявление от [дата] [номер заявления] сообщает следующее:
[Текст письма]
[Должность подписывающего]                         [ФИО подписывающего]
Приложение 7
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2020 года № 323
Утверждены приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 339
Правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство

1) электрондық құжат нысанында сұрау салу көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған;
2) құзыретті тұлғаның пайдалықатты қазбалар ресурстарын бағалау мақсаттары үшін алынатын тау-кен массасы және (немесе) орны ауыстырылатын топырақ көлемінің сұралып отырған асып кетуінің негізділігін растайтын қорытындысы, сондай-ақ құзыретті тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат;
3) өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат, егер мұндай адамды өтініш беруші тағайындаған болса;
Өтініш пен қоса берілген құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жасалады
Егер өтінішті шетелдік немесе шетелдік заңды тұлға берсе, өтінішке қоса берілетін құжаттар әрбір құжатқа қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен қоса, оның дұрыстығын нотариус куәландырған шет тілінде жасалуы мүмкін
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 194-бабының 7-тармағында көзделген көрсетілетін қызметті алушының және/немесе ұсынылған құжаттардың талаптар мен шарттарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзгеде талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы интернет-ресурста www.mііd.gov.kz орналастырылған, "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде Жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда www.egov.kz портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушының мемлекетті кқызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының анықтама қызметінен 1414 немесе көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсынан www.mііd.gov.kz, алуға мүмкіндігі бар "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде жер қойнауын пайдалану департаменті бөлімі
"Барлау учаскесінде бір мың
текше метрден асатын көлемде
тау массасын алуға және
(немесе) топырақты ауыстыруға
рұқсат беру" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
2-қосымша
нысан
[УО атауы (орыс тілінде)]
[ұйымдардың атауы / өтініш
берушінің Т. А. Ә.]
(заңды тұлғаның толық атауы),
жеке тұлғаның
тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде)
мекен-жайы [Мекен-жайы]
деректемелері [өтініш берушінің
БСН]
(индекс, облыс, қала, аудан,
көше, үйдің №),
пәтердің № (бар болса),
телефоны)
Барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беруге арналған өтініш
20__жылғы "__"_________
Барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беруіңізді сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер
жеке тұлғалар үшін-өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) , тұрғылықты жері , азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер
[Ұйымның атауы / өтініш берушінің Т. А. ә.][ өтініш берушінің ЖСН][мекенжайы][ жеке куәліктің нөмірі
[Жеке куәліктің берілген күні ][жеке куәлікті берген Орган]
[ЖК ретінде мемлекеттік тіркеу туралы құжаттың нөмірі
[ЖК ретінде мемлекеттік тіркеу туралы құжаттың берілген күні
заңды тұлғалар үшін өтініш берушінің атауы, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді немесе өтініш беруші шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжат))
[Ұйымның атауы / өтініш берушінің Т. А. ә.][ өтініш берушінің ЖСН][мекенжайы]
[Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің сериясы][мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі][тіркеу күні (қайта)] [басшының аты-жөні
лицензияның нөмірін көрсету, лицензияның берілген күні
[лицензияның нөмірі] [лицензияның берілген күні]
сұратылып отырған асып кету мақсатын көрсету
[Сұратылған мақсаты]
сұратылған асып түсу көлемін көрсету
[Сұратылған көлемі]
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі: ___________________________________________
(құжаттардың атауы және беттер саны)
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" __________
"Барлау учаскесінде бір мың
текше метрден асатын көлемде
тау массасын алуға
және (немесе) топырақты
ауыстыруға рұқсат беру"
мемлекеттік қызметтер көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
[Мемлекеттік тілдегі УО атауы]
[Орыс тіліндегі УО атауы]
[Мемлекеттік тілдегі УО атауы]
[Орыс тіліндегі УО атауы]
Барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру
Берілді_______________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не заңды тұлғаның атауы,
өтініш берушінің мекенжайы)
______________________________________________________________
_____________________________________________________________
______________________________________________________________
(лицензияның нөмірі, берілген күні, лицензияның түрі)
______________________________________________________________
құзыретті тұлғаның қорытындысы негізінде ________________________
______________________________________________________________
( құзыретті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), құзыретті тұлғаның өкілеттігін
растайтын құжат))
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(барлау учаскесінде алынатын массаның көлемі және (немесе) топырақтың орнын
ауыстыру)
рұқсат берген
органның басшысы
________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Берілген күні: [Берілген күні] қ.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының Т.А.Ә]
"Барлау учаскесінде бір мың
текше метрден асатын көлемде
тау массасын алуға және
(немесе) топырақты ауыстыруға
рұқсат беру" мемлекеттік
қызметтер көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
[Мемлекеттік тілдегі УО атауы]
Мемлекеттік тілдегі УО реквизиттер]
[Орыс тіліндегі УО атауы]
[Орыс тіліндегі УО реквизиттер]
[Нөмір]
[Берілген күні ]
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
[Уәкілетті органның атауы ] [күні] [өтініш нөмірі] сіздің өтінішіңізді қарап келесіні хабарлайды:
[Хат мәтіні]
[Қол қоюшының лауазымы]                   [Қол қоюшының Т.А.Ә]
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 30 мамырдағы
№ 323 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің
2018 жылғы 17 мамырдағы
№339 бұйрығымен
бекітілген
"Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидалары"

5. Лицензия подлежит переоформлению в случаях: изменения сведений о недропользователе: изменение фамилии, имени, отчества (при наличии), продления срока лицензии; изменения границ территории участка недр.
6. При поступлении заявления и прилагаемых документов указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги, канцелярия услугодателя осуществляет регистрацию в день его поступления.
7. Момент подачи заявления определяется датой и временем поступления заявления в местный исполнительный орган области и подлежит учету в журнале учета заявлений (далее – журнал).
8. При приеме заявления канцелярия местного исполнительного органа области регистрирует и присваивает заявлению уникальный учетный номер, указывает дату и время (часы, минуты) регистрации в журнале.
Поступившее заявление регистрируется в момент подачи.
9. Журнал содержит:
1) уникальный учетный номер заявления;
2) фамилию, имя, отчество (при наличии) заявителя;
3) дату и время (часы, минуты) регистрации заявления.
10. Сведения о поданном заявлении подлежат размещению на интернет-ресурсе местного исполнительного органа области в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления и содержат:
1) фамилию, имя и отчество (при наличии) заявителя;
2) координаты территории участка старательства, который заявитель просит предоставить в пользование;
3) дату и время поступления заявления.
11. Заявления на выдачу лицензий, поданные в местный исполнительный орган области, включающие одну и ту же территорию, рассматриваются в порядке очередности поступления заявлений.
12. Местный исполнительный орган области приступает к рассмотрению очередного заявления только после принятия решения об отказе в выдаче лицензии по предыдущему рассмотренному заявлению.
Рассмотрение очередного заявления начинается по истечении десяти рабочих дней со дня вынесения решения об отказе в выдаче лицензии по предыдущему рассмотренному заявлению.
Если решение об отказе было обжаловано заявителем в суд, вопрос о рассмотрении очередного заявления решается местным исполнительным органом области после вступления в силу решения суда об отмене решения об отказе.
13. При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

5. Лицензия: жер қойынауын пайдаланушы туралы мәліметтер өзгерген: тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгерген, лицензияның мерзімі ұзартылған; жер қойнауы учаскесі аумағының шекаралары өзгерген жағдайларда қайта ресімделуге жатады.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өтінімдер мен қоса берілген құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі оны келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
7. Өтініштің облыстың жергілікті атқарушы органына түскен күні мен уақыты өтініш беру кезі деп айқындалады және өтініштерді есепке алу журналында (бұдан әрі – журнал) есепке алынады.
8. Облыстың жергілікті атқарушы органының кеңсесі өтінішті қабылдау кезінде өтінішке бірегей есептік нөмірі, журналда тіркеу күні мен уақытын (сағатын, минутын) көрсете отырып, тіркейді және береді.
Келіп түскен өтініш алынған сәтте тіркеледі.
9. Журнал мыналарды қамтиды:
1) өтініштің бірегей есептік нөмірін;
2) өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
3) өтінішті тіркеу күні мен уақытын (сағат, минут).
10. Берілген өтініш туралы мәліметтер облыстың жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында өтініш берілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде орналастыруға жатады және олар мыналарды:
1) өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) өтініш иесі пайдалануына беру үшін сұраған кен іздеушілік учаскесі аумағының координаттарын;
3) өтініштің келіп түскен күні мен уақытын қамтиды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі құжаттар мен негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартты нысанында жазылған.
11. Облыстың жергілікті атқарушы органына берілген, сол бір аумақты қамтитын, лицензияларды беруге арналған өтініштер келіп түсу кезектілігі тәртібімен қаралады.
12. Облыстың жергілікті атқарушы органы кезекті өтінішті қарауға алдыңғы қаралған өтініш бойынша лицензияны беруден бас тарту туралы шешім қабылданғаннан кейін ғана кіріседі.
Кезекті өтінішті қарау алдыңғы қаралған өтініш бойынша лицензияны беруден бас тарту туралы шешім шығарылған күннен бастап он жұмыс күні өткен соң басталады.
Егер өтініш иесі бас тарту туралы шешімге сотқа шағым жасаса, облыстың жергілікті атқарушы органы кезекті өтінішті қарау туралы мәселені соттың оң шешімі болған жағдайда, күшіне енгеннен кейін шешеді.
13. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы барлық қажетті құжаттарды берген кезде - көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын туралы заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.

19. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц жалоба подается на имя руководителя услугодателя, местных исполнительных органов городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента.
20. Жалобы принимаются в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
21. Жалоба подписывается услугополучателем, в которой указыватся его фамилия, имя, отчество (при его наличии), исходящий номер и дата, почтовый адрес, контактный телефон.
22. Подтвердением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу.
23. Жалоба услугополучателя в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона "О государственный услугах" подлежит рассмотрению:
уполномоченным органом - в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
24. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
25. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача лицензии на старательство"
форма
________________________
(наименование государственного органа)
от______________________
________________________
________________________для
физических лиц – фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя, индивидуальный
идентификационный номер, контактные
данные
Заявление о выдаче лицензии на старательство
"__"_________20__года
Прошу выдать лицензию на старательство
Сведения о заявителе
1
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) заявителя, место жительства, сведения о документах, удостоверяющих личность
2
Указание на территорию, определяющую участок старательства, который заявитель просит предоставить в пользование, в масштабе с географическими координатами угловых точек и указанием общей площади
Перечень прилагаемых документов:
1)________________________________________________________________
2)________________________________________________________________
3)________________________________________________________________
4)________________________________________________________________
(наименование документов и количество листов)
Место печати _____________________________________________
(при наличии) (Подпись заявителя или его уполномоченного представителя)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах________ "__" ____ 20 __ год (подпись)
Приложение 2
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача лицензии на
старательство"
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на старательство"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
2
Способы предоставления государственной услуги
1) канцелярия услугополучателя;

19. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілетін кезде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
20. Мемлекеттік қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жағдайында, шағым мына мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары басшыларының атына беріледі.
21. Шағымдар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы поштамен немесе қолма-қол жазбаша нысанда жұмыс күндері қабылданады.
22. Шағымға көрсетілетін қызметті алушының қолы қойылып, оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), шығыс нөмірі мен күні, пошталық мекенжайы, байланысу телефоны көрсетіледі.
23. Шағымның қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
24. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабы 2) тармақшасына сәйкес:
уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
25. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес, қажет болған жағдайда шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
26. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасындабелгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Кен іздеушілікке
арналған лицензияларды
беруге өтініштерді
беру және қарау"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау" мемлекеттік қызметтер көрсету стандарты
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Көрсетілетін қызмет берушінің кеңсесіне;

2) веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/Электронная.
5
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на старательство согласно приложению 2 к настоящему стандарту, переоформленная лицензия, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным настоящим стандартом.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

2) "электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық және (немесе) қағаз
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес кен іздеушілікке лицензия, қайта ресімделген лицензия немесе қағидалардың _ тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с 727 статьей Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)". Услугополучатель обязан уплатить подписной бонус в размере, в порядке и сроки, которые предусмотрены налоговым законодательством Республики Казахстан.
Подписной бонус составляет:
1) при площади предоставленной территории до 0,3 км2 – 9 (девять) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) при площади предоставленной территории от 0,3 до 0,5 км2 – 12 (двенадцать) МРП;
3) при площади предоставленной территории от 0,5 до 0,7 км2 – 15 (пятнадцать) МРП.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, оплата может осуществляться через платежный шлюз "электронного правительства" (далее - ПШЭП).
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
График приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
для получения лицензии:
1. заявление о выдаче лицензии на старательство по установленной форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2. документ, подтверждающий полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо назначено заявителем;
3. копия документа, подтверждающего предоставление обеспечения исполнения обязательства по ликвидации последствий старательства;
4. документ, утвержденный заявителем и содержащий перечень средств механизации и оборудования, которые планируется использовать при старательстве, а также описание видов и способов работ по старательству, которые планируется проводить на участке старательства;

Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 727-бабына сәйкес ақылы негізде көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті алушы қол қойылатын бонусты Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде төлеуге міндетті
Қол қою бонусы:
1) берілген аумақтың ауданы 0,3 км2 – 9 (тоғыз) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК));
2) берілген аумақтың ауданы 0,3– тен 0,5 км2-12 ( он екі) АЕК-ке дейін;
3) берілген аумақтың ауданы 0,5– тен 0,7 км2-ге дейін болғанда -15 ( он бес) АЕК құрайды
Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады
Портал арқылы мемлекеттік қызметті алуға электрондық сұрау салу берілген жағдайда төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі –ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 18.30-ға дейін;
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру кестесі– сағат 13.00- ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00- ден 17.30-ға дейін
2) портал арқылы жүгінген кезде – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда(көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
лицензия алу үшін:
1. осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша кен іздеушілікке лицензия беру туралы өтініш;
2. өтініш берген кезде өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат, егер мұндай тұлға өтініш беруші болып тағайындалса;
3. кен іздеушіліктің салдарын жою бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын құжаттың көшірмесі;
4.өтініш беруші бекіткен және кен іздеушілік кезінде пайдалану жоспарланып отырған механикаландыру құралдары мен жабдықтар тізбесі, сондай-ақ ынта учаскесінде өткізу жоспарланып отырған кен іздеушілік бойынша жұмыстардың түрлері мен тәсілдерінің сипаттамасы бар құжат;
4) жер пайдаланушының немесе жер учаскесінің жеке меншік иесінің, сондай-ақ аумағында өтініш берілетін жер қойнауы учаскесін пайдаланушының келісімі;

5. согласие землепользователя или частного собственника земельного участка, а также пользователя участка недр, на территории которых подается заявление;
6. план старательства.
Копии документов, прилагаемых к заявлению, должны быть нотариально засвидетельствованы.
Заявление и прилагаемые к нему документы должны быть составлены на государственном и русском языках.
1) При обращении на портал:
1. заявка о выдаче лицензии на старательство по установленной форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
2. документ, подтверждающий полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо назначено заявителем;
3. электронную копию документа, подтверждающего предоставление обеспечения исполнения обязательства по ликвидации последствий старательства;
4. электронную копию документа, утвержденного заявителем и содержащего перечень средств механизации и оборудования, которые планируется использовать при старательстве, а также описания видов и способов работ по старательству, которые планируется проводить на участке старательства;
5. электронную копию согласия землепользователя или частного собственника земельного участка, а также пользователя участка недр, на территории которых подается заявление;
6. электронную копию плана старательства.
Копии документов, прилагаемых к заявлению, должны быть нотариально засвидетельствованы.
Заявление и прилагаемые к нему документы должны быть составлены на государственном и русском языках.
Лицензия подлежит переоформлению в случаях: изменения сведений о недропользователе: изменение фамилии, имени, отчества (при наличии), продления срока лицензии; изменения границ территории участка недр.
2. Для переоформления лицензии:
К услугодателю:
1. заявление на переоформление лицензии на старательство услугополучателя, подаваемому по установленной форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту;
при обращении на портал:
1. заявка на переоформление лицензии на старательство услугополучателя, подаваемая по установленной форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренным настоящих правил;

5. жер пайдаланушының немесе жер учаскесінің жеке меншік иесінің, сондай-ақ аумағында өтініш берілетін жер қойнауы учаскесін пайдаланушының келісімі;
6. кен іздеушілік жоспары.
өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариат куәландырылуға тиіс.
өтініш және оған қоса берілетін құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалуға тиіс
Порталға жүгінген кезде:
1.осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша кен іздеушілікке лицензия беру туралы өтінім;
2.өтініш берген кезде өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат, егер мұндай тұлға өтініш беруші болып тағайындалса;
3. кен іздеушіліктің салдарын жою бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынуды растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4.өтініш беруші бекіткен және кен іздеушілік кезінде пайдалану жоспарланып отырған механикаландыру құралдары мен жабдықтардың тізбесін, сондай-ақ кен іздеушіліктің учаскесінде өткізу жоспарланып отырған кен іздеушілік бойынша жұмыстардың түрлері мен тәсілдерін сипаттауды қамтитын құжаттың электрондық көшірмесі;
5. жер пайдаланушының немесе жер учаскесінің жеке меншік иесінің, сондай-ақ аумағында өтініш берілетін жер қойнауы учаскесін пайдаланушының келісімінің электрондық көшірмесі;
6. кен іздеушілік жоспарының электрондық көшірмесі.
Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариат куәландырылуға тиіс.
Өтініш және оған қоса берілетін құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалуға тиіс.Лицензия: жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтер өзгерген: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген, лицензияның мерзімі ұзартылған; жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы өзгерген жағдайларда қайта ресімделуге жатады
2. Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
Көрсетілетін қызметті берушіге:
1.осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының кен іздеушілікке лицензияны қайта ресімдеуге өтініш;
порталға жүгінген кезде:
1.осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының кен іздеушілікке лицензияны қайта ресімдеуге өтінім.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет"шлюзі арқылы алады
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидалардың көзделген талаптарға сәйкес келмейді;

2) в течение 2 (двух) лет до подачи заявления у заявителя была отозвана лицензия на старательство;
3) в течение двух лет до подачи заявления у заявителя была отозвана лицензия по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 276 Кодекса;
4) запрашиваемая территория или ее часть относится к участку недр по лицензии на старательство, выданной другому лицу, или к территории, в отношении которой в соответствии с пунктом 2 статьи 264 Кодекса настоящими Правилами выдача лицензии на старательство запрещена;
5) в течение одного года до подачи заявления лицензия на старательство, ранее выданная заявителю в отношении запрашиваемого участка недр (его части), была прекращена;
6) территория запрашиваемого участка старательства не соответствует требованиям статьи 269 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее - Кодекс).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Информацию о порядке оказания государственной услуги услугополучатель имеет возможность получить в справочной службе Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 3
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача лицензии на
старательство"
форма
Лицензия на старательство
1. №_______________ дата "___" ___________ 20___года
Выдана __________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность физического лица) (далее – Недропользователь) и предоставляет право на пользование участком недр в целях проведения старательства в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс)
2. Условия лицензии:
1) срок лицензии (при продлении срока лицензии на старательство срок указывается с учетом срока продления): ______________ со дня ее выдачи
2) границы территории участка недр площадью __________га, со следующими географическими координатами: ____________________________ (указать точки географических координат) и нижней границей на глубине трех метров от самой нижней точки земной поверхности данной территории
3) иные условия недропользования:
Наименование, местонахождение участка недр (месторождения):
_______________________________________________________________;
(наименование, область, район)
Наименование драгоценных металлов и драгоценных камней: _________;
Недропользователь обязан оплатить подписной бонус в размере
_________________________ тенге до "__"_________20__ года.
Схематическое расположение территории участка недр прилагается к настоящей лицензии.
1. Недропользователь в праве:
1) использовать средства механизации в виде одной грузовой машины грузоподъемностью не более десяти тонн, бурового оборудования, а также экскаватора и (или) бульдозера с объемом ковша в совокупности не более половины кубического метра;
2) осуществлять бурение и иные земляные работы на глубине не более трех метров от самой нижней точки земной поверхности территории участка старательства.
2. При проведении старательства по россыпному золоту недропользователю допускается добывать золото не более пятидесяти килограммов в календарный год.

2) өтініш бергенге дейін 2 (екі) жыл ішінде өтініш берушіден кен іздеушілікке берілген лицензия қайтарып алынды;
3) өтініш берілгенге дейін екі жыл ішінде өтініш иесінің осы Кодекстің 276-бабының 3-тармағымен көзделген негіздер бойынша лицензиясы қайтарылып алынған болса;
4) сұралатын аумақ немесе оның бір бөлігі басқа тұлғаға берілген кен іздеушілікке лицензия бойынша жер қойнауы учаскесіне немесе Кодекстің 264-бабының 2-тармағына сәйкес кен іздеушілікке лицензия беруге тыйым салынған аумаққа жатады;
5) өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде сұралған жер қойнауы учаскесіне (оның бір бөлігіне) қатысты өтініш берушіге бұрын берілген кен іздеушілікке арналған лицензия тоқтатылды;
6) сұралатын кен іздеушілік учаскесінің аумағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 269-бабының талаптарына сәйкес келмейді
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайы облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында орналастырылған
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда www.egov.kz портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының анықтама қызметінен 1414 алу мүмкіндігі бар
"Кен іздеушілікке
арналған лицензияларды
беруге өтініштерді
беру және қарау"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
2-қосымша
нысан
________________________
(мемлекеттік органның атауы)
________________________
жеке тұлғалар үшін
өтініш берушінің тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса),
жеке сәйкестендіру нөмірі,
байланыс деректері
Кен іздеушілікке арналған лицензияны беру туралы өтініш
20__ жылға "__"_________
Кен іздеушілікке арналған лицензияны беруді сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер
1
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер
2
Өтініш беруші пайдалануға беруді өтінген кен іздеушілік учаскесін анықтайтын аумаққа бұрыштық нүктелердің географиялық координаттары және жалпы ауданы көрсетілген масштабта көрсету
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
1)________________________________________________________________
2)________________________________________________________________
3)________________________________________________________________
4)________________________________________________________________
(құжаттардың атауы және парақтар саны)
Мөр орны_____________________________________________
(болған жағдайда) (Өтініш берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің қолы))
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін 20 __ жылғы _________ "__" ____ (қолы)
"Кен іздеушілікке арналған
лицензияларды беруге
өтініштерді беру және қарау"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
3-қосымша
нысан
Кен іздеушілікке арналған лицензия
1. 20___жылғы "___" ___________ №______
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі -Кодекс) сәйкес кен іздеушілік жүргізу мақсатында жер қойнауы учаскесін пайдалануға құқық береді
__________________________________________________________________
2. Лицензия шарты:
1) лицензияның мерзімі (кен іздеушілікке лицензия мерзімін ұзарту кезінде мерзімді ұзартуды ескере отырып көрсетіледі) ): ______________ оны берген күннен бастап
2) мындай географиялық координаттары бар________га, жер қойнауы учаскесі аумағының шекаралары ____________________________( географиялық координаталардың нүктелерін көрсету) және осы аумақтың жер бетінің ең төменгі нүктесінен үш метр тереңдікте төменгі шекарамен
3) жер қойнауын пайдаланудың өзге де шарттары:
_______________________________________________________________
Жер қойнауы учаскесінің (кен орнының) атауы, орналасқан жері):
(атауы, облыс, аудан)
Бағалы металдар мен асыл тастардың атауы: _________;
20__ жылғы "__"_______ дейін
Жер қойнауын пайдаланушы қол қою бонусын төлеуге міндетті.
Жер қойнауы учаскесі аумағының схемалық орналасуы осы лицензияға қоса беріледі .
1. Жер қойнауын пайдаланушы құқығындағы:
жүк көтергіштігі он тоннадан аспайтын бір жүк машинасы, бұрғылау жабдығы, сондай-ақ шөміш көлемі жиынтығында текше метрден аспайтын экскаватор және (немесе) бульдозер түріндегі механикаландыру құралдарын пайдалануға;
кен іздеушілік учаске аумағында жер бетіндегі ең төменгі нүктесінен үш метрден аспайтын тереңдікте бұрғылау және өзге де жер жұмыстарын жүзеге асыру .
Жер қойнауын пайдаланушыға шашыранды алтын бойынша кен іздеушілікті жүргізу кезінде күнтізбелік жылда елу килограммнан аспайтын алтын өндіруге жол беріледі .

5. Недропользователь не вправе:
1) использовать экскаваторы и бульдозеры на водных объектах и землях водного фонда, приходящихся на участок старательства;
2) применять химические реагенты и взрывчатые вещества;
3) возводить и строить капитальные сооружения;
4) вывозить за пределы участка старательства грунт и извлеченную горную массу.
6. Основания отзыва лицензии:
1) вступление в силу решения суда о запрете деятельности по недропользованию вследствие нарушения требований экологической и промышленной безопасности;
2) в случае неуплаты подписного бонуса в срок, предусмотренный налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) проведение работ по старательству без предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий старательства;
4) нарушение условий лицензии на старательство об ограничении проведения работ по старательству, использования средств механизации,
запрете использования химических реагентов, взрывчатых веществ,
возведения капитальных сооружений,
вывоза грунта и горной массы за пределы участка старательства;
5) проведение работ по старательству без плана старательства, когда его наличие требуется.
7. Государственный орган, выдавший лицензию
____________________________________________________________________
(наименование государственного органа выдавшего лицензию)
_____________________ подпись руководителя (уполномоченного лица)
(для лицензий на бумажных носителях)
Место печати (при наличии) (для лицензий на бумажных носителях)
Место выдачи: ______________________, Республика Казахстан
____________________ (административный центр области)
Приложение 4
к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача лицензии на
старательство"
форма
________________________
________________________
(наименование государственного органа)
от________________________________
для физических лиц –
фамилия, имя, отчество (при
наличии) заявителя,
индивидуальный идентификационный
номер (при наличии),
контактные данные;
Заявление на переоформление лицензии на старательство
"__"_________20__года
Прошу произвести переоформление лицензии
Сведения о заявителе
1
для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при наличии) заявителя, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность заявителя, сведения о регистрации заявителя в качестве налогоплательщика
2
указать номер (а) лицензии, дата выдачи, выдавшего лицензию
3
указать полное наименование вида деятельности)
4
указать основание или причины переоформления лицензии
Место печати___________________________________________________
(при наличии) (Подпись заявителя или его уполномоченного представителя)
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах __________ "__" ____ 20 __ год (подпись)

5. Жер қойнауын пайдаланушының құқығы жоқ:
1) кен іздеушілік учаскесінде экскаваторлар мен бульдозерлерді су объектілерінде және су қоры жерлерінде пайдалануға;
2) Химиялық реагенттер мен жарылғыш заттарды қолдануға;
3) Күрделі ғимараттарды салу және салу;
4) кен іздеушілік учаскесінен тыс жерге топырақты және алынған тау массасын шығаруға.
6. Лицензияны қайтарып алу негіздері:
1) экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзу салдарынан жер қойнауын пайдалану жөніндегі қызметке тыйым салу туралы сот шешімінің күшіне енуі;
2) қол қойылатын бонус Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген мерзімде төленбеген жағдайда;
3) кен іздеушілік салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбай, кен іздеушілік бойынша жұмыстар жүргізу;
4) кен іздеушілік бойынша жұмыстар жүргізуді, механикаландыру құралдарын пайдалануды шектеу туралы кен іздеушілік лицензия шарттарының бұзылуы,
химиялық реагенттерді, жарылғыш заттарды пайдалануға тыйым салу,
күрделі құрылыстар салу,
топырақты және тау-кен массасын кен іздеушілік учаскеден тыс жерге шығару;
кен іздеушіліктің жоспарсыз, оның болуы қажет болғанда, кен іздеушілік жұмыстарын жүргізу.
7. Лицензияны берген мемлекеттік орган
___________________________________________
(лицензияны берген мемлекеттік органның атауы)
_____________________ (қағаз тасығыштағы лицензиялар үшін)
басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы
Мөр орны (бар болса) (қағаз тасығыштағы лицензиялар үшін)
Берілген орны: ______________________, Қазақстан Республикасы
___________________ _ (облыстың әкімшілік орталығы)
"Кен іздеушілікке арналған
лицензияларды беруге
өтініштерді беру және қарау"
мемлекеттік қызметтер
көрсету қағидаларына
4-қосымша
нысан
Кен іздеушілікке арналған лицензия
________________________
________________________
(мемлекеттік органның атауы)
____________________________
жеке тұлғалар үшін– өтініш
берушінің тегі, аты, әкесінің
аты болған кезде ),
жеке сәйкестендіру нөмірі
нөмірі ( болған кезде),
байланыс деректері;
Кен іздеушілікке арналған лицензияны қайта ресімдеуге өтініш
20__жылға "__"_________
Лицензияны қайта ресімдеуді сұраймын
Өтініш беруші туралы мәліметтер
1
жеке тұлғалар үшін-өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген күні, өтініш берушінің салық төлеуші ретінде тіркелгені туралы мәліметтер
2
лицензияның нөмірін ( лерін ), лицензияны берген берілген күнін көрсету
3
Қызмет түрінің толық атауын көрсету)
4
лицензияны қайта ресімдеу негіздемесі немесе себептерін көрсету
Мөр орны ___________________________________________________
(өтініш берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің қолы) (бар болса)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
20 __ жылы __________ "__" ____ (қолы))
Лауазымы
Т.А.Ә