О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 1047. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2018 года № 17864
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16669, опубликован 5 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующее изменение:
Правила возврата превышения налога на добавленную стоимость, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 1047
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 391
Правила возврата превышения налога на добавленную стоимость
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возврата превышения налога на добавленную стоимость (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 429 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и устанавливают порядок возврата сумм превышения налога на добавленную стоимость (далее – НДС).

"Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 1047 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 желтоқсанда № 17864 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.10.2025 № 649 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16669 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 5 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 1047 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 391бұйрығына
қосымша
Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидаларлары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 429-бабы 10-тармағына сәйкес әзірленген және қосылған құн салығының (бұдан әрі - ҚҚС) асып кету сомаларын қайтару тәртібін белгілейді.

Глава 2. Порядок возврата превышения налога на добавленную стоимость
2. Возврат превышения НДС производится на основании:
1) требования о возврате суммы превышения НДС, указанного в декларации по НДС за налоговый период (далее – требование);
2) акта тематической проверки, подтверждающего достоверность суммы превышения НДС, предъявленной к возврату, с учетом результатов его обжалования (при обжаловании налогоплательщиком);
3) заключения к акту тематической проверки в случаях, предусмотренных пунктом 13 статьи 152 Налогового кодекса.
При этом, требование о возврате суммы превышения НДС, указанное в подпункте 1) настоящего пункта, может быть отражено в первоначальной, очередной и (или) ликвидационной декларациях по НДС.
Если плательщик НДС не указал в декларации по НДС за налоговый период требование о возврате превышения НДС, то данное превышение зачитывается в счет предстоящих платежей по НДС или может быть предъявлено к возврату в течение срока исковой давности, установленного статьей 48 Налогового кодекса.
Положения подпунктов 2), 3) настоящего пункта не распространяются при осуществлении возврата сумм превышения НДС в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса.
3. В случае, если до начала тематической проверки по подтверждению достоверности превышения НДС, предъявленных к возврату из бюджета (далее – тематическая проверка) установлено:
отсутствие на лицевом счете налогоплательщика суммы превышения НДС;
и (или)
нарушены порядок и сроки представления налоговой отчетности по НДС, установленные статьями 208, 209 и 424 Налогового кодекса, орган государственных доходов в течение десяти рабочих дней с даты представления декларации по НДС, направляет налогоплательщику письменный отказ в рассмотрении требования.
Положения настоящего пункта применяются также в случае проведения тематической проверки по подтверждению достоверности сумм превышения НДС в отношении налогоплательщика, при рассмотрении его требования о возврате превышения НДС в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса.
4. Орган государственных доходов после получения требования назначает тематическую проверку после истечения последней даты срока, установленного подпунктом 2) пункта 3 статьи 212 Налогового кодекса.
При этом тематическая проверка назначается за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 152 Налогового кодекса.
Положения настоящего пункта не применяются в отношении налогоплательщика, при рассмотрении его требования о возврате превышения НДС в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса.

2-тарау. Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару тәртібі
2. ҚҚС асып кетуін қайтару:
1) Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талабының (бұдан әрі - талап);
2) шағым жасау (салық төлеуші шағым жасаған кезде) нәтижелерін ескере отырып, қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығын растайтын тақырыптық тексеру актісінің;
3) Салық кодексінің 152-бабы 13-тармағында көзделген жағдайда тақырыптық тексеру актісіне қорытындының негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талабы, бастапқы, кезекті және (немесе) тарату ҚҚС бойынша декларацияларында көрсетілуі мүмкін.
Егер, ҚҚС төлеуші салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларациясында ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талапты көрсетпесе, мұндайда осы ҚҚС асып кетуі ҚҚС бойынша келешектегі төлемдер есебінде есепке алынады немесе Салық кодексінің 48-бабында белгіленген талап қою мерзімі ішінде, қайтаруға ұсынылуы мүмкін.
Осы тармақтың 2), 3) тармақшаларындағы ережелер Салық кодексінің 434-тармағына сәйкес оңайлатылған тәртіпте ҚҚС асып кеткен сомаларын қайтаруды жүзеге асыру кезінде қолданылмайды.
3. Егер, бюджеттен қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кетуінің дұрыстығын растау бойынша тақырыптық тексеру (бұдан әрі - тақырыптық тексеру) бастағалғанға дейінгі жағдайда:
салық төлеушінің дербес шотында ҚҚС асып кету сомасының болмауы;
және (немесе)
Салық кодексінің 208, 209 және 424-баптарында белгіленген ҚҚС бойынша салық есептілігін табыс ету мерзімі мен тәртібінің бұзылғандығы айқындалса, мемлекеттік кірістер органы салық төлеушіге ҚҚС бойынша декларациясын табыс еткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша түрде талапты қараудан бас тартатындығын жолдайды.
Осы тармақтың ережелері, сондай-ақ ҚҚС сомаларының анықтығын растау бойынша тақырыптық тексеруді жүргізген жағдайда салық төлеушіге қатысты Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оның оңайлатылған тәртіпте ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талабын қараған кезде қолданылады.
4. Мемлекеттік кірістер органы талапты алғаннан кейін Салық кодексінің 212-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген соңғы күннің мерзімі өткеннен кейін тақырыптық тексеру тағайындайды.
Бұл ретте, тақырыптық тексеру Салық кодексінің 152-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін тағайындалады.
Осы тармақтың ережелері, салық төлеушіге қатысты Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оның оңайлатылған тәртіпте ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талабын қараған кезде қолданылмайды.

5. При проведении тематической проверки по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, предъявленных к возврату, а также достоверности сумм НДС, возвращенных из бюджета налогоплательщику, в отношении которого применен упрощенный порядок возврата, орган государственных доходов формирует по проверяемому налогоплательщику с применением информационной системы за проверяемый налоговый период аналитический отчет "Пирамида" по поставщикам (далее – отчет "Пирамида").
Отчетом "Пирамида" являются результаты контроля, осуществляемого органами государственных доходов, на основе изучения и анализа представленной налогоплательщиком налоговой отчетности по НДС и (или) сведений информационных систем, установленного пунктом 11 статьи 152 Налогового кодекса.
Формирование отчета "Пирамида" производится по непосредственным поставщикам проверяемого налогоплательщика.
6. В целях соблюдения сроков возврата НДС из бюджета орган государственных доходов в течение пяти рабочих дней с даты начала тематической проверки определяет перечень непосредственных поставщиков, в отношении которых необходимо:
направить уведомление, предусмотренное подпунктом 10) пункта 2 статьи 114 Налогового кодекса (далее – уведомление), для устранения нарушений, выявленных по результатам анализа отчета "Пирамида";
и (или)
назначить встречные проверки в порядке, установленном статьей 143 Налогового кодекса.
7. Если поставщик товаров, работ, услуг проверяемого налогоплательщика состоит на регистрационном учете по местонахождению в другом органе государственных доходов, орган государственных доходов, назначивший тематическую проверку, направляет соответствующий запрос о проведении встречной проверки и (или) запрос о принятии мер в соответствии с положениями Налогового кодекса по устранению нарушений, выявленных по результатам анализа отчета "Пирамида", в течение пятнадцати рабочих дней с даты начала тематической проверки.
8. Орган государственных доходов, получивший запрос о принятии мер выставляет уведомление непосредственному поставщику в течение пяти рабочих дней с даты получения такого запроса.
При этом, ответ на запрос на устранение нарушений в адрес органа государственных доходов, от которого поступил такой запрос, направляется в течение пяти рабочих дней с даты исполнения налогоплательщиком уведомления в соответствии с положениями Налогового кодекса или в случае устранения им нарушений по результатам ранее проведенной налоговой проверки.
9. Орган государственных доходов, получивший запрос о проведении встречной проверки, проводит такую проверку в срок не более десяти рабочих дней со дня получения запроса.

5. Қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомаларының дұрыстығын, сондай-ақ оңайлатылған тәртіпте қайтаруды қолданған салық төлеушіге қатысты бюджеттен қайтарылған ҚҚС сомаларының дұрыстығын растау бойынша тақырыптық тексеру жүргізу кезінде мемлекеттік кірістер органы, ақпараттық жүйені қолдана отырып, тексеретін салық кезеңіне тексеріс жүргізіліп жатқан салық төлеуші жөнінде жекізушілер бойынша "Пирамида" талдамалық есепті (бұдан әрі - "Пирамида" есебі) қалыптастырады.
Салық кодексінің 152-бабы 11-тармағында белгіленген "Пирамида" есебі, салық төлеушімен табыс етілген ҚҚС бойынша салық есептілігін және (немесе) ақпараттық жүйелерінің мәліметтерін зерделеу мен талдаудың негізінде мемлекеттік кірістер органдарының жүзеге асыратын бақылаудың нәтижелері болып табылады.
"Пирамида" есебін қалыптастыру тексерілетін салық төлеушінің тікелей жеткізушілер бойынша жүргізіледі.
6. Бюджеттен ҚҚС қайтару мерзімдерін сақтау мақсатында мемлекеттік кірістер органы тақырыптық тексеруді бастаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тікелей жеткізушілерінің тізбесін анықтап, оларға:
"Пирамида" есебіне жүргізілген талдаудың нәтижелері бойынша табылған бұзушылықтарды жою үшін Салық кодексінің 114-бабы 2-тармағының 10) тармақшасында көзделген хабарламаны "бұдан әрі -хабарлама) жіберу;
және (немесе)
Салық кодексінің 143-бабында белгіленген тәртіпте қарсы тексеру тағайындау қажет.
7. Егер тексерілетін салық төлеушінің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушісі тұрған жері бойынша басқа салық органында тіркеу есебінде тұрса, тақырыптық тексеру тағайындаған салық органы "Пирамида" талдамалық есебін талдау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою бойынша осы Салық кодексінің ережелеріне сәйкес тақырыптық тексеруді бастау күнінен он бес жұмыс күні ішінде тақырыптық тексеру жүргізу туралы тиісті сұрау салу және (немесе) шаралар қабылдау туралы сұрау салу жібереді.
8. Шаралар қабылдау туралы сұратуды алған мемлекеттік кірістер органы тікелей жеткізушіге осындай сұратуды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарламаны жібереді.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органының атына осындай сұратуға жауапты бұрын жүргізілген салықтық тексерудің нәтижелері бойынша бұзушылықтар жойылған жағдайда, салық төлеуші Салық кодексінің ережелеріне сәйкес осындай сұратуды алған күннен немесе хабарламаны орындаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жібереді.
9. Қарсы тексеру жүргізу туралы сұрау салуды алған мемлекеттік кірістер органы мұндай тексеруді сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізеді.

10. В случае если на момент проведения тематической проверки непосредственный поставщик прекратил деятельность в связи с ликвидацией и в отношении такого поставщика ликвидационная налоговая проверка проведена, то сумма НДС, указанная в счете-фактуре, выписанном таким поставщиком, учитывается по сведениям, имеющимся в информационных системах в органах государственных доходов, в том числе, реестра счетов-фактур по реализованным товарам, выполненным работам и оказанным услугам и (или) выписанных электронных счетов-фактур.
11. Подтверждение достоверности сумм НДС по операциям между проверяемым налогоплательщиком и его непосредственным поставщиком – налогоплательщиком, подлежащим налоговому мониторингу, производится органом государственных доходов, назначившим тематическую проверку, на основании данных налоговой отчетности и (или) информационной системы электронных счетов-фактур, имеющихся в органах государственных доходов.
12. Не производится возврат превышения НДС в пределах сумм, по которым на дату завершения тематической проверки, согласно пункту 12 статьи 152 Налогового кодекса:
1) не получены ответы на запросы на проведение встречных проверок по подтверждению достоверности взаиморасчетов с непосредственным поставщиком;
2) по поставщикам проверяемого налогоплательщика выявлены нарушения по результатам анализа отчета "Пирамида";
3) не подтверждена достоверность сумм НДС;
4) не подтверждена достоверность сумм НДС, в связи с невозможностью проведения встречной проверки, в том числе по причине:
отсутствия поставщика по месту нахождения;
утраты учетной документации поставщика.
Положения подпункта 2) настоящего пункта не применяются в случае устранения нарушений, выявленных по результатам отчета "Пирамида" непосредственными поставщиками проверяемых налогоплательщиков:
имеющих право на применение упрощенного порядка возврата превышения НДС;
реализующих инвестиционный проект в рамках республиканской карты индустриализации, утверждаемой Правительством Республики Казахстан, стоимость которого составляет не менее 150 000 000 – кратный размер месячного расчетного показателя;
осуществляющих деятельность в рамках контракта на недропользование, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и имеющим средний коэффициент налоговой нагрузки не менее 20 процентов, рассчитанный за последние пять лет, предшествующих налоговому периоду, в котором предъявлено требование о возврате превышения НДС.
В акте тематической проверки указываются основания невозврата сумм превышения НДС.
При этом неподтвержденная по результатам тематической проверки сумма превышения НДС подлежит возврату по мере устранения поставщиками товаров, работ, услуг нарушений налогового законодательства, путем включения налогоплательщиком в требование о возврате НДС в последующие налоговые периоды в пределах сроков исковой давности, установленной статьей 48 Налогового кодекса.
Должностным лицом органа государственных доходов, осуществляющим тематическую проверку по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, в обязательном порядке анализируются результаты отчета "Пирамида" по таким поставщикам.

10. Егер қарсы тексеруді жүргізу сәтінде тікелей өнім беруші таратылуға байланысты қызметін тоқтатқан және осындай өнім берушіге қатысты тарату салықтық тексеру жүргізілген жағдайда, онда осындай жеткізуші жазып берген шот-фактурада көрсетілген ҚҚС сомасы мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде бар, оның ішінде өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтердің электрондық шот-фактуралар тізілімі және (немесе) жазып берген электрондық шот-фактуралар мәліметтер бойынша есепке алынады.
11. Тексерілетін салық төлеуші мен оның тікелей өнім
берушісі - салықтық мониторингке жататын ірі салық төлеуші арасындағы операциялар бойынша ҚҚС сомасының анықтығын растауды тақырыптық тексеруді тағайындаған мемлекеттік кірістер органы салықтық есептілік және (немесе) мемлекеттік кірістер органдарындағы электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйелері деректерінің негізінде жүргізеді.
12. Салық кодексінің 152-бабы 12-тармағына сәйкес салықтық тексеру аяқталған күнге:
1) тікелей өнім берушімен өзара есеп айырысулардың дұрыстығын растау үшін қарсы тексеру жүргізуге сұрау салуларға жауаптар алынбаған;
2) "Пирамида" талдамалық есебіне талдаудың нәтижелері бойынша бұзушылықтар айқындалған тексеріліп жатқан салық төлеушінің жеткізушілері бойынша;
3) ҚҚС сомаларының дұрыстығы расталмаған;
4) ҚҚС сомаларының дұрыстығы, қарсы тексеруді жүргізуге мүмкіншілігінің жоқтығына байланысты, оның ішінде:
жеткізушінің орналасқан орынында болмау;
жеткізушінің есеп құжаттарын жоғалтып алу себептерімен расталмаған.
Бұл ретте, осы тармақтың 2) тармақшасындағы ережелер, мына тексерілетін салық төлеушілердің тікелей өнім берушілермен "Пирамида" талдамалық есептің нәтижелері бойынша айқындалған бұзушылықтарды жойған жағдайда:
Қазақстан Республикасының Үкіметімен бекітілетін республикалық индустрияландыру картасының шеңберінде құны кемінде 150 000 000 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерін құрайтын инвестициялық жобаны іске асыратын;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын және ҚҚСның асып түсуін қайтару туралы талабы ұсынылған салық кезеңінің алдындағы соңғы бес жылға есептелген, салық жүктемесінің орташа коэффициенті 20 пайыздан кем емес салық төлеушілер бойынша осы Қағидаларлар, олардың тікелей өнім берушілеріне қатысты қолданылмайды.
Тақырыптық тексеру актісінде қайтаруға ҚҚС асып кету сомаларының қайтарылмау негіздемесі көрсетіледі.
Бұл ретте, тақырыптық тексеру нәтижелері бойынша расталмаған ҚҚС асып кеткен сомасы Салық кодексінің 48-бабында белгіленген, талап етудің өткен мерзімі шегінде кейінгі салық кезеңдерінде ҚҚС қайтару туралы талапта салық төлеуші қосу жолымен салық заңнамасын бұзушылықтарды тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өнім берушілердің жоюы бойынша қайтаруға жатады.
Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомаларының дұрыстығын растау бойынша тақырыптық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы осындай өнім берушілер бойынша "Пирамида" талдамалық есептің нәтижелеріне міндетті түрде талдау жүргізеді.

13. При наличии на дату завершения тематической проверки не устраненных нарушений, установленных у поставщиков, орган государственных доходов прилагает к акту налоговой проверки реестр направленных в территориальные органы государственных доходов запросов на устранение выявленных нарушений по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
14. Возврат превышения НДС осуществляется органами государственных доходов в пределах суммы НДС, подтвержденной актом тематической проверки, либо заключением к акту тематической проверки.
Общая сумма превышения НДС, подтвержденная к возврату не должна превышать сумму превышения НДС, указанную в требовании о возврате НДС в декларации за налоговый период, и (или) суммы превышения НДС, имеющегося на лицевом счете проверяемого налогоплательщика на дату завершения тематической проверки либо на дату составления заключения к акту тематической проверки, согласно пункту 2 статьи 104 Налогового кодекса.
При этом превышение НДС, неподлежащее возврату из бюджета, зачитывается в счет предстоящих платежей по НДС. Зачет не производится в счет уплаты НДС, подлежащего уплате при импорте, а также предусмотренного статьей 373 Налогового кодекса.
15. В течение одного рабочего дня после подписания акта тематической проверки либо заключения к акту тематической проверки формируется список налогоплательщиков, по которым необходимо составить сведения об отсутствии (наличии) задолженности налогоплательщика.
16. Налогоплательщик в течение пяти рабочих дней со дня подписания акта тематической проверки либо заключения к акту тематической проверки представляет в орган государственных доходов налоговое заявление на проведение зачета и (или) возврата налогов, других обязательных платежей, пеней и штрафов (далее – налоговое заявление на зачет).
17. На основании налогового заявления на зачет и отчета по сальдо расчетов, сформированного в информационной системе органа государственных доходов, должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, составляет распоряжение на возврат в двух экземплярах.
При этом отчет по сальдо расчетов формируется на дату составления распоряжения.
18. Возврат превышения НДС производится по месту нахождения налогоплательщика на основании представленного налогового заявления на зачет, путем проведения зачета в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса и (или) перечисления на банковский счет налогоплательщика при отсутствии налоговой задолженности.
При наличии налоговой задолженности орган государственных доходов производит зачет превышения НДС, в счет погашения имеющейся налоговой задолженности, в том числе налоговой задолженности структурных подразделений без представления налогового заявления на зачет.
Возврату на банковский счет и (или) зачету в счет предстоящих платежей по видам налогов и (или) других платежей в бюджет, подлежит остаток суммы превышения НДС после проведения зачета, предусмотренного настоящим пунктом.

13. Тақырыптық тексерулер аяқталған күнде өнім берушілерде белгіленген, жойылмаған бұзушылықтар болған кезде мемлекеттік кірістер органы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органдарына жіберілген салықтық тексеру актісіне анықталған бұзушылықтарды жоюға жазбаша сұрау салулардың тізілімін қоса береді.
14. ҚҚС-ның асып кетуін қайтаруды тақырыптық тексеру актісімен, не тақырыптық тексеру актісіне қорытындымен расталған ҚҚС сомасының шегінде мемлекеттік кірістер органдары жүзеге асырады.
Салық кодексінің 104-бабы 2-тармағына сәйкес қайтарылуға расталған ҚҚС асып кетуінің жалпы сомасы салық кезеңі үшін декларацияда ҚҚС қайтару туралы талапта көрсетілген ҚҚС асып кету сомасынан және (немесе) тақырыптық тексеру аяқталған күніне не тақырыптық тексеру актісіне қорытындыны жасау күніне, тексерілетін салық төлеушінің дербес шотындағы ҚҚС асып кету сомасынан аспауы тиіс.
Бұл ретте, бюджеттен қайтарылуға жатпайтын ҚҚС асып кетуі ҚҚС бойынша алдағы төлемінің есебіне есепке жатқызылады. Есепке жатқызу импорт, сондай-ақ Салық кодексінің 373-бабында көзделген кезінде төленуге жататын ҚҚС төлеу есебіне жүргізілмейді.
15. Тақырыптық тексеру актісіне не тақырыптық тексеру актісіне қорытындыға қол қойылғаннан кейін бір жұмыс күннің ішінде салық төлеушілердің тізімі қалыптастырылады, ол бойынша салық төлеушінің салықтық берешегінің жоқтығы (болуы) туралы мәліметті жасау қажет.
16. Салық төлеуші тақырыптық тексеру актісіне не тақырыптық тексеру актісіне қорытындыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді, өсімпұлдарды және айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге салықтық өтінішін табыс етеді (бұдан әрі - есепке жатқызуға салықтық өтініш).
17. Есепке жатқызуға салықтық өтініштің және мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған есеп айырысулар сальдосы бойынша есептің негізінде салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды тұлға екі данада қайтаруға өкімді жасайды.
Бұл ретте қалыптастырылған есеп айырысулар сальдосы бойынша есеп өкім жасалған күнге қалыптастырылады.
18. ҚҚС асып кетуін қайтару табыс етілген есепке жатқызуға салықтық өтініштің негізінде, Салық кодексінің 102-бабына сәйкес есепке жатқызу жүргізу және (немесе) салықтық берешегі болмаған кезде салық төлеушінің банк шотына аудару жолымен салық төлеушінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі.
Салық берешегі болған кезде мемлекеттік кірістер органдары салық берешегін, оның ішінде есепке жатқызуға салықтық өтінішті ұсынбай құрылымдық бөлімшенің салық берешегін өтеу есебіне ҚҚС асып кетуін есепке жатқызу жүргізеді.
Осы тармақта көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін ҚҚС асып кетуінің қалдық сомасы банк шотына қайтаруға және (немесе) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері бойынша алдағы төлемдердің есебіне есепке жатқызуға жатады.

Глава 3. Определение превышения НДС, подлежащего возврату
19. Подтверждение достоверности превышения НДС, предъявленного к возврату, производится по результатам тематической проверки произведенной с учетом положений главы 2 настоящих Правил.
20. Превышение НДС, сложившееся на конец налогового периода, подлежит возврату при соответствии условиям, предусмотренным пунктом 2 статьи 429 Налогового кодекса, по приобретенным товарам, работам и услугам используемым в целях облагаемых оборотов по реализации.
При невыполнении условий, предусмотренных частью первой настоящего пункта, возврату подлежит превышение НДС:
по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, в части сумм НДС, отнесенных в зачет по товарам, работам и услугам, использованным для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке;
по оборотам, не облагаемым по нулевой ставке, в пределах сумм НДС, отнесенного в зачет и уплаченного в бюджет при приобретении работ, услуг от нерезидента в соответствии со статьей 373 Налогового кодекса.
В случае отсутствия оборотов облагаемым по нулевой ставке, возврату подлежит превышение НДС, в пределах сумм НДС, отнесенного в зачет и уплаченного в бюджет при приобретении работ, услуг от нерезидента в соответствии со статьей 373 Налогового кодекса.
21. Положения пункта 20 настоящих Правил не применяются:
к сумме превышения НДС, возврат которого осуществляется в соответствии со статьей 432 Налогового кодекса;
к налогоплательщикам, имеющим право на применение упрощенного порядка возврата превышения НДС, предусмотренного статьей 434 Налогового кодекса.
22. Превышение НДС, сложившееся на конец налогового периода в связи с применением статьи 432 Налогового кодекса, подлежит возврату в течение двадцати налоговых периодов равными долями начиная с налогового периода, в котором подтверждена достоверность предъявленной к возврату накопленной суммы превышения НДС по результатам тематической проверки.
23. Заключение к акту тематической проверки составляется не позднее двадцать пятого числа последнего месяца квартала, в количестве не менее двух экземпляров и подписывается должностными лицами органа государственных доходов. Один экземпляр заключения к акту тематической проверки вручается налогоплательщику, который ставит отметку на другом экземпляре о получении указанного заключения к акту тематической проверки.
24. В случае проведения тематической проверки по налоговому заявлению налогоплательщика по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, представленному в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 145 Налогового кодекса, в связи с применением им пунктов 1 и 2 статьи 432 Налогового кодекса (далее – налоговое заявление), применяются аналогичные положения, предусмотренные пунктами 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 настоящих Правил.

3-тарау. Қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуін айқындау
19. Қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету дұрыстығын растау осы Қағидалардың 2-тарауының ережелерін ескере отырып, жүргізілген тақырыптық тексеру нәтижесі бойынша жүргізіледі.
20. Салық кезеңінің соңында қалыптасқан ҚҚС асып кетуі өткізу бойынша салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша Салық кодексінің 429-бабы 2-тармағында көзделген шарттарына сәйкес келген кезде қайтаруға жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шарттар орындалмаған кезде:
нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы бөлігінде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым бойынша;
Салық кодексінің 373-бабына сәйкес резидент еместен жұмыстарды, қызметтерді сатып алу кезінде есепке жатқызылған және бюджетке төленген ҚҚС сомасы шегінде нөлдік ставка бойынша салық салынбайтын айналым бойынша ҚҚС асып кетуі қайтаруға жатады.
Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымы болмаған жағдайда, Салық кодексінің 373-бабына сәйкес резидент еместен жұмыстарды, қызметтерді сатып алу кезінде есепке жатқызылатын және бюджетке төленген ҚҚС сомасы шегінде ҚҚС асып кетуі қайтаруға жатады.
21. Осы Қағидалардың 20-тармағының ережелері:
Салық кодексінің 432-бабына сәйкес қайтару жүзеге асырылатын ҚҚС асып кету сомасына;
Салық кодексінің 434-бабында көзделген ҚҚС асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқығы бар салық төлеушілерге қолданылмайды.
22. Салық кодексінің 432-бабын қолдануға байланысты салық кезеңінің соңында қалыптасқан ҚҚС асып кетуі тақырыптық тексеру нәтижесі бойынша жинақталған қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығы расталған салық кезеңінен бастап, тең үлесте жиырма салық кезеңі ішінде қайтаруға жатады.
23. Тақырыптық тексеру актісіне қорытынды тоқсанның соңғы айының жиырма бесінші күнінен кешіктірілмей екі данадан кем емес санында толтырылады және салық органының лауазымды тұлғаларының қолы қойылады. Тақырыптық тексеру актісіне қорытындының бір данасы салық төлеушіге табыс етіледі, ол көрсетілген тақырыптық тексеру актісіне қорытындыны алғаны туралы басқа данаға белгісін қояды.
24. Салық төлеушінің Салық кодексінің 145-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес табыс еткен ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығын растау жөніндегі салықтық өтініш бойынша тақырыптық тексеру жүргізілген жағдайда, оларға Салық кодексінің 432-бабының 1 және 2-тармақтарын қолдануға байланысты осы Қағидалардың 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген ұқсас ережелер қолданылады.

При этом, общая сумма превышения НДС, подтвержденная по результатам тематической проверки, назначенной по налоговому заявлению, не должна превышать суммы НДС, указанной в налоговом заявлении и суммы превышения НДС, имеющегося на лицевом счете проверяемого налогоплательщика на дату завершения тематической проверки, согласно пункту 2 статьи 104 Налогового кодекса.
Тематическая проверка, указанная в настоящем пункте, проводится в сроки, установленные статьей 146 Налогового кодекса.
25. В случае, если до начала тематической проверки установлено отсутствие на лицевом счете налогоплательщика суммы превышения НДС, указанного в налоговом заявлении, орган государственных доходов, в течение десяти рабочих дней направляет налогоплательщику письменный отказ в рассмотрении налогового заявления, указанного в подпункте 2 пункта 3 статьи 145 Налогового кодекса.
Глава 4. Особенности возврата превышения НДС специальной экономической зоны, специальной экономической зоны "Астана-новый город", специальной экономической зоны "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос"
Параграф 1. Общие положения
26. При проведении тематической проверки по требованию налогоплательщика, в связи с применением статьи 389 Налогового кодекса применяются положения главы 2 настоящих Правил.
27. Возврат превышения НДС поставщикам товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны (далее – СЭЗ), производится в части ввезенных товаров, фактически потребленных при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ.
28. Для подтверждения факта потребления участником СЭЗ, ввезенных товаров на территорию СЭЗ в целях осуществления деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ, органом государственных доходов в ходе проведения тематической проверки, назначенной на основании требования о возврате превышения НДС, направляется запрос в течение пяти рабочих дней с даты начала тематической проверки в орган государственных доходов, находящийся на территории СЭЗ.
29. Орган государственных доходов, получивший запрос, указанный в пункте 28 настоящих Правил, направляет ответ в течение пятнадцати рабочих дней с даты получения такого запроса.
При этом в ответе указываются сведения по стоимости товаров, ввезенных на территорию СЭЗ, фактически потребленных в деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ, которые предоставляются органом государственных доходов, осуществившим выпуск товаров в таможенной процедуре свободной таможенной зоне (далее – СТЗ) на основе данных, представленных участником СЭЗ. Полученные сведения органом государственных доходов учитываются при определении суммы НДС, подлежащей возврату в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса.

Бұл ретте, Салық кодексінің 104-бабы 2-тармағына сәйкес салықтық өтініш бойынша тағайындалған тақырыптық тексеру нәтижелері бойынша расталған ҚҚС асып кетуінің жалпы сомасы, тақырыптық тексеру аяқталған күнгі тексерілетін салық төлеушінің салықтық өтініште көрсетілген ҚҚС сомасынан және дербес шотындағы ҚҚС асып кету сомасынан аспауы тиіс.
Осы тармақта көрсетілген тақырыптық тексеру Салық кодексінің 146-бабында белгіленген мерзімде жүргізіледі.
25. Егер, Салық кодексінің 145-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тақырыптық тексеру басталғанға дейін салықтық өтініште көрсетілген ҚҚС асып кету сомасы салық төлеушінің дербес шотында болмауы анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы он жұмыс күні ішінде салық төлеушіге салықтық өтінішті қараудан жазбаша бас тартуды жолдайды.
4-тарау. Арнайы экономикалық аймақтың, "Астана-жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының, "Қорғас" Шекара маңы ынтымақтастық халықаралық орталығы" арнайы экономикалық аймағының ҚҚС асып кетуін қайтару ерекшелігі
1-параграф. Жалпы ережелер
26. Салық кодексінің 389-бабын қолданумен байланысты салық төлеушінің талабы бойынша тақырыптық тексеруді жүргізу кезінде осы Қағидалардың 2-тарауының ережелері қолданылады.
27. Арнайы экономикалық аймағының (бұдан әрі - АЭА) аумағында іске асырылатын тауарлар өнім берушілерінің ҚҚС асып кетуін қайтару АЭА құру мақсатына жауап беретін қызметті жүзеге асыру кезінде іс жүзінде тұтынылған, әкелінетін тауарлар бөлігінде жүргізіледі.
28. АЭА қатысушысының АЭА құру мақсатына жауап беретін қызметті жүзеге асыру мақсатында АЭА аумағына әкелінген тауарларын тұтыну фактісін растау үшін мемлекеттік кірістер органдары ҚҚС-тың асып кетуін қайтару туралы талаптың негізінде тағайындалған тақырыптық тексеруді жүргізу барысында АЭА аумағында орналасқан мемлекеттік кірістер органына тақырыптық тексеру басталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сұрау салуды жолдайды.
29. Осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген сұрау салуды алған мемлекеттік кірістер органы осындай сұрау салуды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жауапты жолдайды.
Бұл ретте жауапта АЭА қатысушысы табыс еткен деректердің негізінде еркін кедендік аймақ (бұдан әрі - ЕКА) кедендік рәсімімен тауарлардың шығаруын жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органы ұсынатын АЭА құру мақсатына жауап беретін қызметті іс жүзінде тұтынылған АЭА аумағына әкелінген тауарлардың құны бойынша мәлімет көрсетіледі. Алынған мәліметтерді мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 389-бабына сәйкес қайтаруға жататын ҚҚС сомасын айқындау кезінде ескереді.

30. В случае установления в рамках налогового контроля факта невыполнения участником СЭЗ условий фактического потребления ввезенных товаров на территорию СЭЗ, помещенные под таможенную процедуру СТЗ, товары признаются облагаемым импортом и подлежат обложению НДС, с даты ввоза товаров на территорию СЭЗ с начислением пени со срока, установленного для уплаты НДС на импортируемые товары, в порядке и размере, которые определены таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании Республики Казахстан" (далее – Кодекс).
Параграф 2. Особенности возврата превышения НДС специальной экономической зоны "Астана-новый город"
31. При проведении тематической проверки по требованию налогоплательщика в связи с применением статьи 390 Налогового кодекса применяются положения главы 2 настоящих Правил.
32. Для подтверждения факта потребления участником СЭЗ "Астана-новый город" товаров, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, больниц, поликлиник, школ, детских садов, музеев, театров, высших и средних учебных заведений, библиотек, дворцов школьников, спортивных комплексов, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией, по перечню товаров, определенных уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон по согласованию с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области налоговой политики, органом государственных доходов в ходе проведения тематической проверки, назначенной на основании требования о возврате превышения НДС, направляется запрос в течение пяти рабочих дней с даты начала тематической проверки в орган государственных доходов, находящийся на территории СЭЗ "Астана-новый город".
33. Орган государственных доходов, получивший запрос, указанный в пункте 32 настоящих Правил, направляет ответ в течение пятнадцати рабочих дней с даты получения такого запроса.
При этом в ответе указываются сведения о фактическом потреблении в процессе строительства объектов инфраструктуры, больниц, поликлиник, школ, детских садов, музеев, театров, высших и средних учебных заведений, библиотек, дворцов школьников, спортивных комплексов, административного и жилого комплексов ввезенных товаров, которые выдаются по запросу органа государственных доходов, находящегося на территории СЭЗ "Астана-новый город", местным исполнительным органом столицы.

30. Салықтық бақылау шеңберінде АЭА қатысушысының ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған АЭА аумағына әкелінген тауарлардың іс жүзінде тұтыну шарттарын орындамау фактісі анықталған жағдайда, тауарлар импортқа салынады деп танылады және Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасында және (немесе) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі - Кодекс) айқындалған тәртіпте және мерзімде импортталатын тауарларға ҚҚС-ты төлеу үшін белгіленген мерзім бойынша өсімпұлды есептеумен АЭА аумағына тауарларды әкелу күнінен бастап ҚҚС салуға жатады.
2-параграф. "Астана-жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының ҚҚС асып кетуін қайтару ерекшелігі
31. Салық кодексінің 390-бабын қолданумен байланысты салық төлеушінің талабы бойынша тақырыптық тексеруді жүргізу кезінде осы Қағидалардың 2-тарауының ережелері қолданылады.
32. "Астана-жаңа қала" АЭА қатысушысының ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талабының негізінде тағайындалған тақырыптық тексеру жүргізу барысында уәкілетті органмен және салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен, мемлекеттік кірістер органымен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтарды құру, жұмыс істеу және тарату саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тауарлардың тізбесі бойынша, жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес инфрақұрылым объектілерін, ауруханаларды, есханаларды, мектептерді, балабақшаларды, мұражайларды, театрларды, жоғарғы және орта оқу орындарын, кітапханаларды, оқушылар сарайларын, спорт кешендерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу және пайдалануға енгізу процесінде толық тұтынатын тауарларды тұтыну фактісін растау үшін "Астана-жаңа қала" АЭА аумағында орналасқан мемлекеттік кірістер органына тақырыптық тексеру басталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сұрау салу жолданады.
33. Осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген сұрау салуды алған мемлекеттік кірістер органы осындай сұрау салуды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жауапты жолдайды.
Бұл ретте жауапта инфрақұрылым объектілерін, ауруханаларды, есханаларды, мектептерді, балабақшаларды, мұражайларды, театрларды, жоғарғы және орта оқу орындарын, кітапханаларды, оқушылар сарайларын, спорт кешендерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу процесінде "Астана-жаңа қала" АЭА аумағында орналасқан мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы бойынша астананың жергілікті атқарушы органдары беретін әкелінетін тауарларды іс жүзінде тұтыну туралы мәліметі көрсетіледі.

Параграф 3. Особенности возврата превышения НДС специальной экономической зоны "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос"
34. При проведении тематической проверки по требованию налогоплательщика в связи с применением статьи 391 Налогового кодекса применяются положения главы 2 настоящих Правил.
35. Для подтверждения факта потребления или реализации участником СЭЗ Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос" (далее – СЭЗ МЦПС "Хоргос") , осуществляющий деятельность на СЭЗ МЦПС "Хоргос", ввезенных на территорию СЭЗ МЦПС "Хоргос" в целях осуществления деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ МЦПС "Хоргос", органом государственных доходов в ходе проведения тематической проверки, назначенной на основании требования о возврате превышения НДС, направляется запрос в течение пяти рабочих дней с даты начала тематической проверки в орган государственных доходов, находящийся на территории СЭЗ МЦПС "Хоргос".
36. Орган государственных доходов, получивший запрос, указанный в пункте 35 настоящих Правил, направляет ответ в течение пятнадцати рабочих дней с даты получения такого запроса.
При этом в ответе указываются сведения по стоимости товаров, ввезенных на территорию СЭЗ МЦПС "Хоргос", фактически потребленных и реализованных на территории СЭЗ МЦПС "Хоргос" в деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ МЦПС "Хоргос", которые предоставляются органом государственных доходов, осуществившим выпуск товаров в таможенной процедуре СТЗ, на основе данных, представленных участником СЭЗ МЦПС "Хоргос". Полученные сведения органом государственных доходов учитываются при определении суммы НДС, подлежащей возврату в соответствии со статьей 391 Налогового кодекса.
37. В случае установления в рамках налогового контроля факта невыполнения участником СЭЗ МЦПС "Хоргос" условий фактического потребления и реализации ввезенных товаров на территорию СЭЗ МЦПС "Хоргос", помещенные под таможенную процедуру СТЗ, товары признаются облагаемым импортом и подлежат обложению НДС, с даты ввоза товаров на территорию СЭЗ МЦПС "Хоргос" с начислением пени со срока, установленного для уплаты НДС на импортируемые товары, в порядке и размере, которые определены таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Кодексом, в соответствии с пунктом 4 статьи 391 Налогового кодекса.
Глава 5. Особенности при применении упрощенного порядка возврата превышения НДС
38. При упрощенном порядке возврата превышения сумм НДС орган государственных доходов в течение трех рабочих дней со дня представления требования о возврате НДС проверяет отсутствие или наличие у плательщика НДС неисполненного налогового обязательства по представлению налоговой отчетности в пределах срока исковой давности, установленного статьей 48 Налогового кодекса, а также правильность отражения исчисленных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет на его лицевом счете.
В случае если плательщик НДС и его структурные подразделения состоят на регистрационном учете в других органах государственных доходов, орган государственных доходов, в который поступило требование о возврате НДС, направляет в течение одного рабочего дня со дня представления требования о возврате превышения НДС с помощью информационной системы в соответствующие органы государственных доходов запрос по вопросам, указанным в части первой настоящего пункта.

3-параграф. "Қорғас" Шекара маңы ынтымақтастық халықаралық орталығы" арнайы экономикалық аймағының ҚҚС асып кетуін қайтару ерекшелігі
34. Салық кодексінің 391-бабын қолданумен байланысты салық төлеушінің талабы бойынша тақырыптық тексеруді жүргізу кезінде осы Қағидалардың 2-тарауының ережелері қолданылады.
35. "Қорғас" Шекара маңы ынтымақтастық халықаралық орталығы" арнайы экономикалық аймағын (бұдан әрі - "Қорғас" ШЫХО АЭА) құру мақсатына жауап беретін қызметті жүзеге асыру мақсатында "Қорғас" ШЫХО АЭА аумағына әкелінген "Қорғас" ШЫХО АЭА-да қызметті жүзеге асыратын "Қорғас" ШЫХО АЭА қатысушысының тұтыну немесе іске асыру фактісін растау үшін мемлекеттік кірістер органы ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талабының негізінде тағайындалған тақырыптық тексеру жүргізу барысында "Қорғас" ШЫХО АЭА аумағында орналасқан мемлекеттік кірістер органына тақырыптық тексеру басталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сұрау салуды жолдайды.
36. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген сұрау салуды алған мемлекеттік кірістер органы осындай сұрау салуды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жауапты жолдайды.
Бұл ретте жауапта "Қорғас" ШЫХО АЭА қатысушысы табыс еткен деректердің негізінде ЕКА кедендік рәсімімен тауарлардың шығаруын жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органы ұсынатын "Қорғас" ШЫХО АЭА құру мақсатына жауап беретін қызметті іс жүзінде тұтынылған және іске асырылған "Қорғас" ШЫХО АЭА аумағына әкелінген тауарлардың құны бойынша мәлімет көрсетіледі. Алынған мәліметтерді мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 391-бабына сәйкес қайтаруға жататын ҚҚС сомасын айқындау кезінде ескереді.
37. Салық кодексінің 391-бабы 4-тармағына сәйкес салықтық бақылау шеңберінде "Қорғас" ШЫХО АЭА қатысушысының ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған "Қорғас" ШЫХО АЭА аумағына әкелінген тауарлардың іс жүзінде тұтыну және іске асыру шарттарын орындамау фактісі анықталған жағдайда, тауарлар импортқа салынады деп танылады және Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасында және (немесе) Кодексте айқындалған тәртіпте және мерзімде импортталатын тауарларға ҚҚС-ты төлеу үшін белгіленген мерзім бойынша өсімпұлды есептеумен "Қорғас" ШЫХО АЭА аумағына тауарларды әкелу күнінен бастап ҚҚС салуға жатады.
5-тарау. Асып кетен ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану кезіндегі ерекшеліктер
38. ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару тәртібін оңайлату кезінде мемлекеттік кірістер органы ҚҚС қайтару туралы талаптар ұсынылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҚҚС төлеушіде Салық кодексінің 48-бабында белгіленген талап қою мерзімі шегінде салық есептілігін ұсыну бойынша орындалмаған салықтық міндеттемелерінің жоқ немесе бар болуын, сондай-ақ оның жеке шотында салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есептелген сомасын көрсетудің дұрыстығын тексереді.
Егер ҚҚС төлеуші және оның құрылымдық бөлімшесі басқа мемлекеттік кірістер органында тіркеуде тұрған жағдайда, ҚҚС қайтару туралы талап келіп түскен мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйенің көмегімен ҚҚС қайтару туралы талаптар ұсынылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде тиісті мемлекеттік кірістер органына осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәселе бойынша сұрау салу жолдайды.

39. Запрос, указанный в части второй пункта 38 настоящих Правил, подлежит исполнению в течение пяти рабочих дней со дня получения такого запроса.
40. При установлении несоответствия требованиям, предусмотренным пунктом 2 статьи 434 Налогового кодекса, налогоплательщику направляется уведомление об отсутствии права на применение им упрощенного порядка возврата превышения НДС.
Одновременно налогоплательщик уведомляется о праве применения им порядка возврата превышения НДС, предусмотренного статьей 431 Налогового кодекса.
В течение пяти рабочих дней после получения уведомления, налогоплательщик письменно уведомляет орган государственных доходов о принятом решении – об отказе или согласии применения порядка возврата превышения НДС, предусмотренного статьей 431 Налогового кодекса.
Отсутствие соответствующего ответа от налогоплательщика после истечения указанного срока является фактом отказа от возврата превышения НДС, предусмотренного статьей 431 Налогового кодекса.
Положение настоящего пункта в части письменного направления уведомления налогоплательщиком в орган государственных доходов о принятом решении, не применяется в случае, если в отношении налогоплательщика, имеющего право на упрощенный порядок возврата, проводится или будет проводиться тематическая проверка в соответствии с его требованием, в котором одновременно предъявлены к возврату суммы превышения НДС в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и оставшейся суммы превышения НДС в соответствии с пунктом 5 статьи 429 Налогового кодекса.
41. При соответствии требованиям, предусмотренным пунктом 2 статьи 434 Налогового кодекса, в течение одного рабочего дня с даты, установленной Налоговым кодексом для уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, формируется список налогоплательщиков, по которым необходимо составить сведения об отсутствии (наличии) задолженности налогоплательщика.
При этом сведения об отсутствии (наличии) задолженности налогоплательщика формируется на дату составления распоряжения.
42. На основании налогового заявления на зачет и сведений об отсутствии (наличии) задолженности налогоплательщика органом государственных доходов составляется распоряжение на возврат в двух экземплярах.
43. Налоговое заявление, указанное в пункте 42 настоящих Правил, представляется налогоплательщиком в орган государственных доходов в течение одного рабочего дня с даты, формирования сведений об отсутствии (наличии) задолженности налогоплательщика.
44. Возврат превышения НДС производится по месту нахождения налогоплательщика на его банковский счет при отсутствии налоговой задолженности, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
При наличии задолженности орган государственных доходов производит зачет превышения НДС в счет погашения имеющейся задолженности, в том числе задолженности структурных подразделений, без представления налогового заявления на зачет.
Возврату на его банковский счет подлежит остаток суммы превышения НДС после проведения зачета, предусмотренного настоящим пунктом.

39. Осы Қағиданың 38-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген сұрау салу осындай сұрау салу келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орындауға жатады.
40. Салық кодексінің 434-бабының 2-тармағында көзделген сәйкес келмеуі белгіленген кезде салық төлеушіге асып кеткен ҚҚС-ты қайтаудың оңайлатылған тәртібін олардың қолдану құқығының жоқ екендігі туралы хабарлама жолданады.
Сонымен қатар салық төлеуші Салық кодексінің 431-бабында көзделген асып кеткен ҚҚС-ты қайтау тәртібін олардың қолдану құқығы туралы хабардар етіледі.
Хабарламаны алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде салық төлеуші мемлекеттік кірістер органын Салық кодексінің 431-бабында көзделген асып кеткен ҚҚС-ты қайтау тәртібін қолданудан бас тарту немесе келісуі туралы - қабылданған шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін салық төлеушіден тиісті жауаптың болмауы Салық кодексінің 431-бабында көзделген асып кеткен ҚҚС-ты қайтарудан бас тарту факті болып табылады.
Осы тармақтың салық төлеуші мемлекеттік кірістер органын қабылданған шешім туралы жазбаша хабарлама жолдау бөлігіндегі ережесі егер қайтарудың оңайлатылған тәртібіне құқығы бар салық төлеушіге қатысты оның талап етуіне сәйкес тақырыптық тексеру жүргізілетін немесе жүргізілген, Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте асып кеткен ҚҚС сомасы және Салық кодексінің 429-бабы 5-тармағына сәйкес асып кеткен ҚҚС қалған сомасы бір мезгілде қайтаруға ұсынылған жағдайда қолданылмайды.
41. Салық кодексінің 434-бабы 2-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келген кезде, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу үшін Салық кодексінде белгіленген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде салық төлеушінің берешегі жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді жасау қажет болатын салық төлеушілердің тізімі құрылады.
Бұл ретте салық төлеушінің берешегі жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер өкім жасалған күнге қалыптастырылады.
42. Есепке жатқызуға арналған салықтық өтініш және салық төлеушінің берешегі жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер негізінде мемлекеттік кірістер органы қайтаруға өкімді екі данада жасайды.
43. Осы Қағиданың 42-тармағында көрсетілген салықтық өтінішті салық төлеуші, салық төлеушінің берешегі жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер қалыптастырылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына табыс етеді.
44. Асып кеткен ҚҚС қайтару, егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, салықтық берешек болмаған кезде салық төлеушінің тұрған жері бойынша оның банк шотында жүргізіледі.
Берешек болмаған кезде мемлекеттік кірістер органы бар берешекті, оның ішінде құрылымдық бөлімшенің берешегін өтеу есебіне, есепке жатқызуға арналған салықтық өтінішті ұсынбастан, асып кеткен ҚҚС есепке жатқызуды жүргізеді.
Осы тармақта көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін асып кеткен ҚҚС сомасының қалдығы оның банк шотына қайтаруға жатады.

45. В случае возврата налогоплательщику превышения НДС в соответствии с частью седьмой пункта 2 статьи 434 Налогового кодекса либо при отказе в применении упрощенного порядка возврата НДС в соответствии с пунктом 40 настоящих Правил, сумма превышения НДС, сложившаяся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода, подлежит возврату по результатам тематической проверки по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, предъявленных к возврату, в том числе возвращенных в упрощенном порядке, но не более суммы НДС, указанной в требовании о возврате суммы превышения НДС в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, либо не более суммы превышения НДС, сложившейся при одновременном указании в требовании о возврате суммы превышения НДС в соответствии со статьей 434 Налоговом кодекса и оставшейся суммы превышения НДС в соответствии с пунктом 5 статьи 429 Налогового Кодекса.
Подлежащая возврату по результатам такой проверки сумма превышения НДС определяется как разница между суммой превышения, сложившейся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода, суммой НДС, возвращенной в упрощенном порядке и суммой НДС, не подтвержденной по результатам проверки, но не более суммы НДС, указанной в требовании о возврате НДС.
Глава 6. Особенности возврата превышения НДС при использовании плательщиком НДС контрольного счета НДС
46. При проведении тематической проверки с целью подтверждения достоверности предъявленной к возврату суммы превышения НДС в соответствии со статьей 433 Налогового кодекса в проверяемый период включаются налоговые периоды, в которых использован контрольный счет НДС.
При подтверждении достоверности суммы превышения НДС, предъявленной к возврату в соответствии со статьей 433 Налогового кодекса, орган государственных доходов проводит сверку имеющихся в информационных системах налоговых органов данных:
декларации по НДС;
лицевых счетов, открытых для учета движения сумм НДС по контрольным счетам НДС, в том числе по уплате НДС в бюджет;
электронных счетов-фактур.
47. В случае одновременного отражения в требовании о возврате суммы превышения НДС, в соответствии со статьями 434 и с пунктом 5 статьи 429 и статьей 433 Налогового кодекса, органом государственных доходов требование рассматривается в части суммы превышения НДС, предъявленных к возврату в соответствии со статьями 433 и 434 Налогового кодекса.
В случае одновременного отражения в требовании о возврате суммы превышения НДС, в соответствии со статьями 431 и 433 Налогового кодекса, органом государственных доходов требование рассматривается в части суммы превышения НДС, предъявленных к возврату в соответствии со статьей 433 Налогового кодекса.
При возврате налогоплательщику превышения НДС в соответствии с настоящим пунктом, но не более суммы НДС, указанной в требовании о возврате НДС, оставшаяся сумма превышения НДС, сложившаяся по декларации с нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода, подлежит возврату по результатам налоговой проверки по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату, в том числе возвращенных из бюджета в соответствии со статьями 433 и 434 Налогового кодекса. Такая налоговая проверка, назначается органом государственных доходов на основании требования налогоплательщика о возврате суммы превышения НДС, указанного в декларации по НДС в последующих налоговых периодах в пределах сроков исковой давности.
Подлежащая возврату по результатам такой проверки сумма превышения НДС определяется как разница между суммой превышения, сложившейся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода, суммой НДС, возвращенной с применением статей 433 и (или) 434 Налогового кодекса, и суммой НДС, не подтвержденной по результатам проверки, но не более суммы НДС, указанной в требовании о возврате НДС.

45. Салық кодексінің 434-бабы 2-тармағының жетінші бөлігіне сәйкес салық төлеушіге ҚҚС асып кетуін қайтарған жағдайда не осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолданудан бас тартқан кезде есептілік салық кезеңінің соңына өсу жиынтығымен декларация бойынша қалыптасқан ҚҚС-тың асып кеткен сомасы, қайтаруға ұсынылған, соның ішінде оңайлатылған тәртіппен қайтарылған ҚҚС сомаларының дұрыстығын растау жөніндегі тақырыптық тексерудің нәтижесі бойынша, бірақ Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талабында көрсетілген ҚҚС-тан артық емес сомасында, не Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талабында бір уақытта көрсету кезінде қалыптасқан ҚҚС-тан артық емес сомасында және Салық кодексінің 429-бабының 5-тармағына сәйкес қалған ҚҚС асып кеткен сомасында қайтарылуға жатады.
Осындай тексеру нәтижесі бойынша қайтаруға жататын асып кеткен ҚҚС сомасы есепті салықтық кезең соңында өсу қортындысымен декларация бойынша қалыптасқан асып кеткен сома, оңайлатылған тәртіпте қайтарылған ҚҚС сомасы мен тексеру нәтижесі бойынша расталмаған, бірақ ҚҚС қайтару туралы талапта көрсетілген ҚҚС сомасынан артық емес ҚҚС сомасы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.
6-тарау. ҚҚС төлеуші ҚҚС бақылау шотын пайдаланған кезде асып кеткен ҚҚС қайтару ерекшеліктері
46. Салық кодексінің 433-бабына сәйкес қайтаруға ұсынылған асып кеткен ҚҚС сомасының дұрыстығын растау мақсатында тақырыптық тексеру жүргізу кезінде тексерілетін кезеңге ҚҚС бақылау шоты пайдаланылған салықтық кезең қосылады.
Салық кодексінің 433-бабына сәйкес қайтаруға ұсынылған асып кеткен ҚҚС сомасының дұрыстығын растау кезінде мемлекеттік кірістер органы салық органдарының ақпараттық жүйесінде бар деректерді:
ҚҚС бойынша декларация;
ҚҚС бақылау шоты бойынша, оның ішінде бюджетке ҚҚС төлеу бойынша ҚҚС сомасының қозғалысын есепке алу үшін ашылған жеке шоттарды;
электрондық шот-фактураларды салыстыруды жүргізеді.
47. Салық кодексінің 434-бабына және 429-бабының 5-тармағына және 433-бабына сәйкес ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талапта бір мезгілде көрсетілген жағдайда мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 433 және 434-баптарына сәйкес қайтаруға ұсынылған асып кеткен ҚҚС сомасы бөлігінде талапты қарайды.
Салық кодексінің 431 және 433-баптарына сәйкес ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талапта бір мезгілде көрсетілген жағдайда мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 433-бабына сәйкес қайтаруға ұсынылған асып кеткен ҚҚС сомасы бөлігінде талапты қарайды.
Осы тармаққа сәйкес салық төлеушіге асып кеткен ҚҚС-ты, бірақ ҚҚС қайтару туралы талапта көрсетілгеннен артық емес ҚҚС сомасын қайтарған жағдайда, есепті салықтық кезең соңында өсу қортындысымен декларация бойынша қалыптасқан асып кеткен ҚҚС қалған сомасы қайтаруға ұсынылған, оның ішінде Салық кодексінің 433 және 434-баптарына сәйкес бюджеттен қайтарылған ҚҚС сомасының дұрыстығын растау бойынша салықтық тексеру нәтижесі бойынша қайтаруға жатады. Мемлекеттік кірістер органы мұндай салықтық тексеруді талап қою мерзімі шегінде келесі салықтық кезеңдерде ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы салық төлеушінің талабы негізінде тағайындайды.
Осындай тексерудің нәтижесі бойынша қайтаруға жататын асып кеткен ҚҚС сомасы есепті салық кезеңінің соңында өсу қортындысымен декларация бойынша қалыптасқан асып кеткен сома, Салық кодексінің 433 және (немесе) 434-бабын қолданып қайтарылған ҚҚС сомасы және тексеру нәтижесі бойынша расталмаған, бірақ ҚҚС қайтары туралы талаптарда көрсетілген ҚҚС сомасынан көп емес ҚҚС сомасы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.

48. Возврат превышения НДС, подтвержденного результатами тематической проверки, производится налогоплательщикам, указанным в пункте 3 статьи 433 Налогового кодекса, в течение пятнадцати рабочих дней, в части суммы превышения НДС, сложившегося по приобретенным (полученным) товарам, указанным в пункте 49 настоящих Правил, уплата НДС по которым произведена на контрольные счета НДС.
При этом, плательщик НДС ведет раздельный учет по суммам НДС по приобретенным и реализованным товарам с использованием и без использования контрольного счета НДС.
49. В целях настоящей главы возврат превышения НДС производится в отношении следующих товаров:
1) приобретенных (полученных) товаров (предметов лизинга), которые используются в производстве других товаров по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности совместно с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченным органом и центральным уполномоченным органом по государственному планированию (далее – Перечень).
Приобретенные (полученные) товары (предметы лизинга), указанные в настоящем подпункте, не подлежат дальнейшей реализации в течение двух лет со дня приобретения (получения);
2) товаров, реализованных на экспорт;
3) горюче-смазочных материалов, реализованных аэропортами иностранным авиакомпаниям, выполняющим международные полеты, международные воздушные перевозки, для заправки воздушных судов;
4) аффинированного золота, реализуемого Национальному Банку Республики Казахстан, произведенного из сырья, добытого налогоплательщиком самостоятельно или приобретенного в собственность с целью переработки;
5) товаров, реализованных на территорию специальной экономической зоны, полностью потребленные при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания специальных экономических зон.
50. Течение срока возврата суммы превышения НДС начинается после истечения последней даты, установленной Налоговым кодексом для представления в орган государственных доходов декларации по НДС, с учетом периода продления в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 212 Налогового кодекса.
51. Подтверждающими документами для возврата превышения НДС по товарам, указанным в подпункте 1) пункта 3 статьи 433 Налогового кодекса являются:
договор на поставку товара (договор лизинга);
копии документов, подтверждающих получение товара (предмета лизинга);
копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товара (предмета лизинга);
документ, подтверждающий факт расчета суммы НДС на контрольный счет поставщика за приобретенный товар (предмет лизинга).

48. Тақырыптық тексеру нәтижесінде расталған асып кеткен ҚҚС қайтаруды Салық кодексінің 433-бабы 3-тармағында көрсетілген он бес жұмыс күні ішінде салық төлеуші осы Қағидалардың 49-тармағында көрсетілген тауарларды сатып алу (алу) бойынша қалыптасқан ҚҚС асып кету сомасы, ҚҚС бақылау шотында жүргізілген ҚҚС төлеу бөлігінде жүргізеді.
Бұл ретте ҚҚС төлеуші ҚҚС бақылау шотын пайдаланып және пайдаланбай сатып алынған және өткізілген тауарлар бойынша ҚҚС сомасы бойынша бөлеу есеп жүргізеді.
49. Осы тараудың мақсатында асып кеткен ҚҚС қайтару мынадай тауарларға қатысты жүргізіледі:
1) уәкілетті органдармен және мемлекеттік жоспарлау бойынша орталық уәкілетті органмен келісу бойынша агроөнеркәсіп кешенін дамыту саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп индустриалдық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбе (бұдан әрі - Тізбе) бойынша басқа тауарлар өндірісінде пайдаланылатын, сатып алынған (алынған) тауарлар (лизинг нысаналары).
Осы тармақта көрсетілген сатып алынған (алынған) тауарлар (лизинг нысаналары) сатып алынған (алынған) күннен бастап екі жыл ішінде одан әрі өткізуге жатпайды;
2) экспортқа өткізілген тауарлар;
3) халықаралық ұшуларды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпанияларға әуе кемелеріне құю үшін өткізелген жанар-жағар май материалдары;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өткізетін, салық төлеуші өзі өндірген немесе қайта өңдеу мақсатында меншігіне сатып алған шикізаттан өндірілген тазартылған алтын;
5) арнайы экономикалық аймақтар құру мақсаттарына сай келетін қызметті жүзеге асыру кезінде толық тұтынылатын, арнайы экономикалық аймақ аумағына өткізетін тауарлар.
50. ҚҚС асып кету сомасын қайтару мерзімінің ағыны Салық кодексінің 212-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ұзарту кезеңін есепке ала отырып ҚҚС бойынша декларацияларды мемлекеттік кірістер органдарына табыс ету үшін Салық кодексінде белгіленген соңғы күн өткеннен кейін басталады.
51. Салық кодексінің 433-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша ҚҚС асып кетуін қайтаруға арналған растау құжаттары:
тауарды жеткізуге арналған шарт (лизинг шарты);
тауардың алынғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (лизинг нысаналары);
тауардың тиеп жөнелтілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелері (лизинг нысаналары);
сатып алынған тауар үшін өнім берушінің бақылау шотына ҚҚС сомасының есеп айырысу фактісін растайтын құжат (лизинг нысаналары) болып табылады.

Подтверждающими документами для возврата превышения НДС по товарам, указанным в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 3 статьи 433 Налогового кодекса, являются документы, предусмотренные главой 44 Налогового кодекса.
52. Не производится возврат превышения НДС, в пределах сумм, по которым на дату завершения тематической проверки, не подтверждена достоверность сумм НДС. В акте налоговой проверки указывается основание невозврата НДС.
При этом неподтвержденная по результатам тематической проверки сумма превышения НДС подлежит возврату по мере устранения нарушений налогового законодательства, путем включения налогоплательщиком в требование о возврате НДС в последующие налоговые периоды в пределах сроков исковой давности, установленной статьей 48 Налогового кодекса.
53. В случае, если плательщик НДС, использующий контрольный счет НДС, после исполнения налоговых обязательств по НДС и расчетов с поставщиками и (или) покупателями товаров по итогам налогового периода имеет остаток денег на контрольном счете НДС, то указанные суммы НДС налогоплательщик вправе перечислить в бюджет, которые могут быть возвращены в порядке, определенном статьей 101 Налогового кодекса.
Положение настоящего пункта применяется также в случае ликвидации или реорганизации налогоплательщика, применяющего контрольный счет НДС, за исключением реорганизации путем преобразования.

Салық кодексінің 433-бабы 3-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тауарлар бойынша ҚҚС асып кетуін қайтаруға арналған растау құжаттары Салық кодексінің 44-тарауында көзделген құжаттар болып табылады.
52. Тақырыптық тексеруді аяқтау күніне ҚҚС сомасының дұрыстығы расталмаған сомалар шегінде ҚҚС асып кетуін қайтару жүргізілмейді. Салықтық тексеру актісінде ҚҚС қайтармаудың негізі көрсетіледі.
Бұл ретте, тақырыптық тексеру нәтижелері бойынша расталмаған ҚҚС асып кету сомасы, салық төлеуші талабына Салық кодексінің 48-бабында белгіленген талап қою мерзімінің өтіп кетуі шегінде алдағы салық кезеңінде ҚҚС қайтаруын қосу жолымен салық заңнамасы бұзушылықтарының жойылуына қарай қайтаруға жатады.
53. Егер ҚҚС бақылау шотын пайдаланатын ҚҚС төлеушісінде ҚҚС бойынша салық міндеттемелерін және салық кезеңінің қорытындысы бойынша тауарлардың жеткізушілерімен және (немесе) сатып алушыларымен есеп айырысуларды орындағаннан кейін ҚҚС бақылау шотында ақша қалдығы болған жағдайда, онда салық төлеуші Салық кодексінің 101-бабында айқындалған тәртіппен қайтарылуы мүмкін ҚҚС-тің көрсетілген сомасын бюджетке аударуға құқылы.
Осы тармақтың ережесі де қайта құру жолымен қайта ұйымдастырылғанды қоспағанда, ҚҚС бақылау шотын қолданатын салық төлеуші таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда қолданылады.

54. Превышение НДС, сложившееся у плательщика НДС, имеющего право на упрощенный порядок возврата НДС в соответствии со статьей 434 Налогового Кодекса, подлежит возврату по выбору налогоплательщика в порядке и сроки, которые установлены статьями 431 или 433 и (или) 434 Налогового Кодекса.
В случае возврата налогоплательщику превышения НДС в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, оставшаяся часть превышения НДС, но не более суммы НДС, указанной в требовании о возврате НДС, возвращается по выбору налогоплательщика в порядке и сроки, которые установлены статьями 431 и (или) 433 Налогового Кодекса.

54. Салық кодекстің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібіне құқығы ҚҚС төлеушіде қалыптасқан ҚҚС асып кеткен сомасы, салық төлеушінің таңдауы бойынша Салық кодекстің 431 немесе 433 және (немесе) 434-баптарында белгіленген тәртіп пен мерзімдерде қайтарылуға жатады.
ҚҚС асып кетуі салық төлеушіге Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтарылған жағдайда, ҚҚС қалған бөлігі, бірақ ҚҚС қайтару туралы талапта көрсетілген ҚҚС аспайтын сомасы, салық төлеушінің таңдауы бойынша Салық кодекстің 431 және (немесе) 433-баптарында белгіленген тәртіпте және мерзімде қайтарылады.

55. В случае, невыполнения плательщиком НДС условий, предусмотренных подпунктом 1) пункта 49 настоящих Правил, сумма превышения НДС, возмещенная из бюджета, подлежит уплате в бюджет с начислением пени за каждый день с даты возврата из бюджета в размере, указанном в пункте 4 статьи 104 Налогового кодекса.
При этом уплата в бюджет сумм НДС и пени, предусмотренных настоящим пунктом, производится налогоплательщиком на основании уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в случае его согласия в соответствии с подпунктом 1) части второй пункта 2 статьи 96 Налогового кодекса или уведомления о результатах проверки.

55. ҚҚС төлеушiмен осы Ережелердiң 49-тармағының 1) тармақшасында көзделген шарттарды орындамаған жағдайда, бюджеттен қайтарылған ҚҚС сомасы, Салық кодексінің 104-баптың 4-тармағында көрсетiлген мөлшерде бюджеттен қайтарылған күннен бастап әрбiр күн үшiн есептелген айыппұлмен қоса бюджетке төленедi.
Бұл ретте бюджетке ҚҚС сомасын және осы тармақта көзделген айыппұлдарды төлеуді салық төлеушімен камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламамен келіскен жағдайда Салық кодексінің 96-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес немесе салық төлеушінің тексеру нәтижелері бойынша хабарлама негізінде жүзеге асырылады.

56. При подтверждении достоверности суммы превышения НДС налогоплательщиком, использующим контрольный счет НДС в соответствии со статьей 433 Налогового кодекса, положения пунктов 5, 6, 7, 8, 9, 12 и 13 настоящих Правил не применяются.
Приложение
к Правилам возврата
превышения налога на
добавленную стоимость
Реестр направленных в территориальные органы государственных доходов запросов на устранение выявленных нарушений
№ п/п
Наименование поставщика
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер (ИИН/ БИН)
Регистрационный номер налогоплательщика (РНН) (при его наличии)
Сумма налога на добавленную стоимость (тенге)
Номер запроса
Дата запроса
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8

56. Салық кодексінің 433-бабына сәйкес ҚҚС бақылау шотын пайдаланатын салық төлеуші ҚҚС асып кету сомасының дұрыстығын растаған кезде осы Қағидалардың 5, 6, 7, 8, 9, 12 және 13-тармақтарының ережелері қолданылмайды.
Қосылған құн салығының асып
кетуін қайтару қағидаларына
қосымша
Аумақтық мемлекеттік кірістер органдарына жіберілген анықталған бұзушылықтарды жоюға сұрау салулар тізілімі
р/с
Жеткізушінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) (ол болған жағдайда)
Қосылған құн салығының сомасы (теңге)
Сұрау салудың нөмірі
Сұрау салудың күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8