Об утверждении Правил присвоения квалификации судебного эксперта
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 335. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2017 года № 15031.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.02.2026 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.02.2026 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения квалификации судебного эксперта изложить в новой редакции согласно Приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.02.2026 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
____________ Д. Абаев
30 марта 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т. Сулейменов
30 марта 2017 года
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 335
Правила присвоения квалификации судебного эксперта
Сноска. Заголовок правил - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.02.2026 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.02.2026 № 160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 335 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 сәуірде № 15031 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 12.02.2026 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 12.02.2026 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 12.02.2026 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптамалық қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
____________ Д. Абаев
30 наурыз 2017 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
30 наурыз 2017 жыл
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 335 бұйрығымен
бекітілген
Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 12.02.2026 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
8) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
3. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан направляет информацию о внесении изменений в порядок оказания государственной услуги в Единый контакт-центр и оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры инфраструктуры "электронного правительства".
4. Для прохождения присвоения квалификации судебного эксперта лица с инвалидностью (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) прикрепляют сведения об установлении инвалидности, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32922) в программное обеспечение приема заявлений и дополнительно указывают о необходимости предоставления помощника, не являющимся судебным экспертом для лиц с инвалидностью с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата.

7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбамен құрылған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нұсқада көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосудың техникалық шарттарын беру қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметтеріне қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсет мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап үш (3) жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібіне өзгерістер енгізу туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына жібереді.
4. Сот сарапшысы біліктілігін беруден өту үшін мүгедектігі бар адамдарға (көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген мүгедектікті белгілеу туралы мәліметті өтініштерді берудің қабылдаудың бағдарламалық жасақтамасына жүктейді және көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар адамдар үшін сот сарапшысы болып табылмайтын көмекшіні ұсыну қажет екенін қосымша көрсетеді.

При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги согласно пункту 9 Перечня 1, 2, ЦСЭ не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
Услугополучатель предоставляет или высказывает возражение к предварительному решению об отказе в оказании государственной услуги в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 АППК РК.
8. Тестирование проводится в два этапа в течение 1 (одного) рабочего дня, на казахском или русском языках по выбору услугополучателя:
1) компьютерное тестирование на знание законодательства (100 вопросов);
2) компьютерное тестирование на проверку должного уровня практических навыков (2 (два) кейса по определенной специальности, по 5 (пять) заданий по каждому кейсу).
Перечень вопросов, подлежащих включению в тестирование, формируется ЦСЭ.
Вопросы тестирования и ответы к ним являются конфиденциальной информацией и не подлежат распространению.
ЦСЭ передает Оператору вопросы тестирования и ответы к ним посредством электронного носителя.
Передача вопросов тестирования и ответов к ним по техническим каналам открытых видов связи (телефонная, радиосвязь, спутниковая и сотовая (подвижная (мобильная) связь, сеть Интернет) не допускается.
Обработка, использование, хранение, учет и уничтожение вопросов тестирования и ответов к ним должны осуществляться на средствах вычислительной техники (далее – СВТ) без возможности скачивания, пересылки документов и подключения к сети Интернет.
Доступ к магнитным носителям информации на СВТ, на котором будет производиться тестирование, подлежит блокированию.
9. Услугополучатели допускаются к тестированию при предъявлении документа, удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса "Электронные документы".
Время тестирования на знание законодательства составляет 90 (девяносто) минут, тестирования на проверку должного уровня практических навыков - 30 (тридцать) минут (2 (два) кейса по определенной специальности, по 5 (пять) заданий по каждому кейсу).
При проведении тестирования не допускается использование услугополучателем справочной, специальной и прочей литературы на бумажных, электронных и иных носителях, принимающих-передающих электронных устройств (в том числе мобильных телефонов и иных электронных оборудований).
В случае нарушения указанных требований Оператором тестирования составляется акт о нарушении с отстранением услугополучателя от текущего тестирования.
Услугополучатель, отстраненный от тестирования, повторно подает заявление о допуске к присвоению квалификации судебного эксперта по истечении 3 (трех) месяцев со дня вынесения решения.
При невозможности продолжения тестирования вследствие непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия), а также по причине технических неполадок тестирование приостанавливается и оформляется акт о приостановлении процедуры тестирования.
В этом случае услугополучатель повторно проходит тестирование.

Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде 1, 2-Тізбенің 9-тармағына сәйкес ССО Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап (2) екі жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімге қарсылықты береді немесе білдіреді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-ның 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
8. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша тестілеу 2 кезеңде 1(бір) жұмыс күні ішінде қазақ немесе орыс тілдерінде өткізіледі:
1) заңнаманы білуге арналған компьютерлік тестілеу (100 сұрақ);
2) практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге арналған компьютерлік тестілеу (белгілі бір мамандық бойынша 2 (екі) кейс, әр кейс бойынша 5 (бес) тапсырма).
ССО тестілеуге енгізілетін сұрақтардың тізбесін қалыптастырады.
Тестілеу сұрақтары мен олардың жауаптары құпия ақпарат болып табылады және таратылмайды.
ССО Операторға тестілеу сұрақтарын және оларға жауаптарды электрондық тасымалдаушы арқылы береді.
Тестілеу сұрақтарын және олардың жауаптарын ашық байланыс түрлерінің техникалық арналары (телефон, радиобайланыс, спутниктік және ұялы (жылжымалы (мобильді) байланыс, Интернет желісі) арқылы беруге жол берілмейді.
Тестілеу сұрақтарын және оларға жауаптарды өңдеу, пайдалану, сақтау, есепке алу және жою, құжаттарды жүктеу, жіберу және Интернет иелісіне қосылу мүмкіндігінсіз есептеу техникасы құралдарында (бұдан әрі – ЕТҚ) жүзеге асырылуы тиіс.
Тестілеу жүргізілетін ЕТҚ магниттік ақпарат тасымалдаушыларға қол жеткізу бұғатталуы тиіс.
9. Көрсетілетін қызметті алушылар тестілеуге жеке басын куәландыратын құжатты не "Электрондық құжаттар" сервисінен электрондық құжатты ұсынған кезде жіберіледі.
Заңнаманы білуге тестілеу уақыты 90 (тоқсан) минутты, практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге тестілеу уақыты - 30 (отыз) минутты белгілі бір мамандық бойынша 2 (екі) кейсті, әр кейс бойынша 5 (бес) тапсырманы құрайды.
Тестілеуді өткізу кезінде көрсетілетін қызметті алушының анықтамалық, арнайы және өзге де әдебиеттерді қағаз, электрондық және өзге де тасығыштарда, қабылдайтын-беретін электрондық құрылғыларды (оның ішінде ұялы телефондар мен өзге де электрондық жабдықтарда) пайдалануға жол берілмейді.
Тестілеу операторы көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыны ағымдағы тестілеуден шеттете отырып, бұзушылық туралы акт жасайды.
Тестілеуден шеттетілген көрсетілетін қызметті алушы шешім шығарылған күннен бастап 3 (үш) ай өткен соң сот сарапшысы біліктілігін беруге рұқсат беру туралы өтінішті қайта береді.
Еңсерілмейтін күш (табиғи құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан, сондай-ақ техникалық ақаулар себебінен тестілеуді жалғастыру мүмкін болмаған кезде тестілеу тоқтатыла тұрады және тестілеу рәсімін тоқтата тұру туралы акт ресімделеді.
Мұндай жағдайда көрсетілетін қызметті алушы қайталама тестілеуден өтеді.

10. Присвоение квалификация судебных экспертов из числа лиц с инвалидностью проводится с обеспечением необходимых условий, учитывающих их индивидуальные особенности и ограничения жизнедеятельности, при соблюдении принципов равенства, доступности не дискриминации.
Лицам с инвалидностью создаются специальные условия для прохождения аттестации, включая:
1) увеличение продолжительности времени, отведенного на прохождение тестирования;
2) в процессе тестирования дополнительно предоставляется перерыв общей продолжительностью 30 (тридцать) минут;
3) допуск помощника (сопровождающего лица), не вмешивающегося в процесс выполнения тестирования.
Время тестирования на знание законодательства для лиц с ограниченными возможностями (при необходимости) составляет – 120 (сто двадцать) минут, тестирования на проверку должного уровня практических навыков - 60 (шестьдесят) минут, 2 (два) кейса по определенной специальности, по 5 (пять) заданий по каждому кейсу).
11. Пороговый уровень прохождения компьютерного тестирования для услугополучателей составляет не менее 70 % правильных ответов от общего числа вопросов.
Подсчет результатов тестирования проводится при помощи используемой компьютерной программы Оператора тестирования автоматически.
В случае, если результаты тестирования на знание законодательства составляют менее установленного порогового уровня, услугополучатель к следующему этапу тестирования не допускается.
Пороговый уровень прохождения тестирования на проверку должного уровня практических навыков составляет 70 % правильных ответов от общего количества вопросов ситуационных задач.
Подсчет результатов тестирования производится автоматически компьютерной программой при помощи используемой компьютерной программы Оператора тестирования автоматически.
12. ЦСЭ в течение 2 (двух) рабочего дня оформляет квалификационное свидетельство.
ЦСЭ подписывает квалификационное свидетельство – в течение 1 (одного) рабочего дня.
Квалификационное свидетельство услугополучателю направляется через портал – в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, согласно Приложению 4 к настоящим Правилам.
13. Услугополучатель, не прошедший тестирование, допускается к повторному тестированию не ранее чем через три месяца со дня его прохождения.
14. Услугополучатель, не прошедший тестирование по уважительной причине (болезнь, смерть близкого родственника и обстоятельства непреодолимой силы), при представлении заявления и подтверждающих документов может пройти тестирование в другой день, установленный ЦСЭ.
При этом заявление должно быть предоставлено не позднее 5 рабочих дней со дня пропуска тестирования.
Услугополучателю, не явившемуся на тестирование без уважительной причины отказывается в оказании государственной услуги. В этом случае услугополучатель повторно подает заявление о присвоении квалификации.

10. Мүгедектігі бар адамдың қатарынан сот сарапшысы біліктілігін беру олардың жеке ерекшеліктері мен тіршілік әрекетіндегі шектеулерді ескере отырып, теңдік, қолжетімділік және кемсітпеу принциптерін сақтай отырып қажетті жағдайларды қамтамасыз ете отырып жүргізіледі.
Мүгедектігі бар адамға аттестаттаудан өту үшін мынадай арнайы жағдайлар жасалады:
1) тестілеуге өтуге бөлінген уақыттың ұзақтығын ұлғайту;
2) тестілеу процесінде жалпы ұзақтығы 30 (отыз) минут болатын қосымша үзілістер беріледі;
3) тестілеуді орындау процесіне араласпайтын көмекшіге (ілесіп жүруші тұлғанға) рұқсат беру.
Заңнаманы білуге арналған тестілеу уақыт мүмкіндігі шектеулі тұлғалар үшін (қажет болған жағдайда) – 120 (жүз жиырма) минутты құрайды, практикалық дағдылардың қажетті деңгейін тексеруге арналған тестілеу – 60 (алпыс) минутты құрайды, белгілі бір мамандық бойынша 2 (екі) кейс, әр кейс бойынша 5 (бес) тапсырма.
11. Көрсетілетін қызметті алушылар үшін компьютерлік тестілеуден өтудің шекті деңгейі сұрақтардың жалпы санынан дұрыс жауаптардың кемінде 70% құрайды.
Тестілеу нәтижелерін есептеу Тестілеу операторының пайдаланылатын компьютерлік бағдарламасының көмегімен автоматты түрде жүргізіледі.
Егер заңнаманы білуге арналған тестілеу нәтижелері белгіленген шекті деңгейден аз болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы тестілеудің келесі кезеңіне жіберілмейді.
Практикалық дағдылардың тиісті деңгейін тексеруге тестілеуден өтудің шекті деңгейі ситуациялық жағдайдағы сұрақтардың жалпы санынан дұрыс жауаптардың 70 % құрайды.
Тестілеу нәтижелерін есептеу Тестілеу операторының пайдаланылатын компьютерлік бағдарламасының көмегімен автоматты түрде компьютерлік бағдарламамен жүргізіледі.
12. ССО 2 (екі) жұмыс күні ішінде біліктілік куәлігін ресімдейді.
ССО біліктілік куәлігіне - 1 (бір) жұмыс күні ішінде қол қояды.
Біліктілік куәлігі көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
13. Тестілеуден өтпеген көрсетілетін қызметті алушы оны өткен күннен бастап үш айдан кем емес қайта тестілеуге жіберіледі.
14. Дәлелді себептермен (ауру, жақын туысының қайтыс болуы және еңсерілмейтін күш мән-жайлары) тестілеуден өтпеген көрсетілетін қызметті алушы өтініш пен растайтын құжаттарды ұсынған кезде ССО белгілеген басқа күні тестілеуден өтуі мүмкін.
Бұл ретте өтініш тестілеуді өткізіп алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей берілуге тиіс.
Тестілеуге дәлелді себепсіз келмеген көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылады. Бұл жағдайда көрсетілетін қызметті алушы біліктілікті беру туралы өтінішті қайта береді.

15. Услугополучатель в целях проверки знаний законодательства Республики Казахстан в сфере судебно-экспертной деятельности вправе пройти пробное тестирование.
Результаты пробного тестирования не являются основанием для вынесения мотивированного решения о присвоении/неприсвоении квалификации судебного эксперта.
16. Споры, возникающие при проведении экзаменов, рассматриваются апелляционной Комиссией либо в суде.
Глава 3. Процедура апелляции
17. Услугополучатели в случае неудовлетворения результатами тестирования имеют право подать на апелляцию в апелляционную комиссию.
18. Заявление на апелляцию подается в ЦСЭ услугополучателем, в произвольной форме. Заявления на апелляцию принимаются в течение двух рабочих дней после прохождения тестирования услугополучателем и рассматриваются апелляционной комиссией на заседании.
Заседание апелляционной комиссии проводится по мере необходимости, в зависимости от количества поступающих заявлений.
19. Заявление на апелляцию принимается от услугополучателя в случаях обжалования:
1) корректности конкретных вопросов (по тестированию);
2) результатов тестирования со ссылкой на технические неполадки;
3) акта о нарушении правил тестирования;
20. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. Решения апелляционной комиссии оформляются протоколами, которые должны быть подписаны всеми членами апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании.
Решение апелляционной комиссии правомочно при наличии 2/3 (двух трети) членов от общего числа.
Апелляционная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
21. По результатам рассмотрения полученного заявления на апелляцию, апелляционная комиссия в течение 1 (одного) дня со дня поступления апелляции принимает одно из двух решений:
1) оставить апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию услугополучателя и допустить его на пересдачу тестирования.
Глава 4 Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
22. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается в ЦСЭ и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
ЦСЭ, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом ЦСЭ, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.

15. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі саласындағы заңнамасына білімін тексеру мақсатында сынақ тестілеуінен өтуге құқылы.
Сынақ тестілеуінің нәтижелері сот сарапшысының біліктілігін беру/бермеу туралы дәлелді шешім шығаруға негіз болып табылмайды.
16. Емтихандар өткізу барысында туындайтын даулар Апелляциялық комиссияда не сотта қаралады.
3-тарау. Апелляциялық рәсім
17. Көрсетілетін қызметті алушылар тестілеу нәтижелеріне қанағаттанбаған жағдайда апелляциялық комиссияға апелляция беруге құқылы.
18. Көрсетілетін қызметті алушы ССО-ға апелляцияға өтінішті еркін нысанда береді. Апелляцияға өтінішті көрсетілетін қызметті алушы тестілеуден өткеннен кейін екі жұмыс күні ішінде қабылдана және апелляциялық комиссия отырыста қарайды.
Апелляциялық комиссияның отырысы қажеттілігіне қарай келіп түскен өтініштердің санына байланысты өткізіледі.
19. Апелляцияға өтініш көрсетілетін қызметті алушыдан:
1) нақты сұрақтардың дұрыстығына (тестілеу бойынша);
2) техникалық ақауларға сілтеме жасай отырып тестілеу нәтижелеріне;
3) тестілеу ережелерін бұзу туралы актіге шағымданған жағдайларда қабылданады.
20. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Апелляциялық комиссияның шешімдері осы отырысқа қатысқан апелляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қоюға тиіс хаттамалармен ресімделеді.
Апелляциялық комиссияның шешімі мүшелердің жалпы санының 2/3 (үштен екісі) болған кезде заңды болады.
Апелляциялық комиссия кемінде бес мүшеден, соның ішінде төрағадан тұрады.
21. Апелляцияға алынған өтінішті қарау нәтижелері бойынша апелляциялық комиссия апелляция түскен күннен бастап 1 (бір) күн ішінде екі шешімнің бірін қабылдайды:
1) апелляцияны қанағаттандырмай қалдыру;
2) көрсетілетін қызметті алушының апелляциясын қанағаттандыру және оны тестілеуді қайта тапсыруға жіберу.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымдық тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
22. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым ССО-ға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
ССО, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
Бұл ретте, ССО шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам егер ол шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімді өзге әкімшілік әрекетті 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.

23. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес ЦСЭ, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
24. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
25. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам присвоения
квалификации судебного эксперта
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно
7
График работы услугодателя
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8:00 до 13:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 12:00 часов до 13:30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест проведения тестирования указаны в уведомлениях, направляемых ЦСЭ
8
Перечень сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

23. ССО-ға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
24. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
25. Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ҚР ӘППК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сот сарапшысы біліктілігін
беру қағидаларына
1-қосымша
"Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб - порталы
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелері
сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі не негіздемелер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден дәлелді бас тарту
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұма аралығында жұмыс уақыты сағат 8:00-ден 17:30-ға дейін, сағат 12:00-ден 13:30-ға дейін түскі үзіліспен.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Тестілеуді өткізу орындарының мекенжайлары ССО жіберген хабарламаларда көрсетілген
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан қажетті мәліметтер тізбесі

1) заявление в форме электронного документа согласно Приложению 3 к Правилам.
2) cведения о документе, удостоверяющем личность физического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
3) справка об инвалидности
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности сведений, представленных услугополучателем для получения государственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям установленным Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, оказываемой в электронной форме
1. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
3. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
4. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.energo.gov.kz, в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 2
к Правилам присвоения
квалификации судебного эксперта
Печень
основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно
7
График работы услугодателя

1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш.
2) Көрсетілетін қызметті беруші жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
3) мүгедектік туралы анықтама
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін көрсетілген қызмет алушы ұсынған мәліметтердің дұрыс еместігі анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің (мәліметтердің) Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаиы құқығынан айырылуы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, электрондық нысан түріндегі қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
3. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқасы қолжетімді.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.energo.gov.kz. интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығының нөмірі: 1414, 8 800 080 77 77
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.04.2026 № 404 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сот сарапшысы біліктілігін
беру қағидаларына
2-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілікті беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб - порталы
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелері
сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі не негіздемелер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден дәлелді бас тарту
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі

4. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.energo.​gov.kz, в разделе "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 3
к Правилам присвоения
квалификации судебного эксперта
Заявление
Прошу Вас допустить меня к присвоению квалификации судебного эксперта по следующим экспертным специальностям:
1. _____________________
2. _____________________
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
________________________________________________________________
[фамилия, имя, отчество (при его наличия)]
Приложение 4
к Правилам приема экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта
Форма
"Қазақстан Республикасы Әділет
Герб министрлігінің
Сот сараптамалары орталығы"
республикалық мемлекеттік
қазыналық кәсіпорны
Республиканское государственное
казенное предприятие "Центр судебных
экспертиз Министерства юстиции
Республики Казахстан"
Никад №
Квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (о присвоении квалификации судебного эксперта)
Выдано _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличия)
1.___________________________________
2.___________________________________
[Должность подписывающего] [фамилия, имя, отчество (при его наличия) подписывающего]
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 335
Перечень
утративших силу некоторых приказов
Министра юстиции Республики Казахстан
1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 120 "Об утверждении Правил приема квалификационных экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10491, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 27 марта 2015 года).
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2015 года № 523 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 120 "Об утверждении Правил приема квалификационных экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12284 опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 13 ноября 2015 года).

4. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.energo.gov.kz. интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығының нөмірі: 1414, 8 800 080 77 77
Сот сарапшысы
біліктілігін беру қағидаларына
3-қосымша
Өтініш
Сізден мені келесі сараптамалық мамандықтар бойынша сот сарапшысы біліктілігін беруге жіберуіңізді сұраймын:
1. _____________________
2. _____________________
Ақпараттық жүйелердегі қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
________________________________________________________________
[Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Сот сарапшысы біліктілігін
беру үшін емтихандарды
қабылдау қағидаларына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Сот сараптамалары орталығы"
республикалық мемлекеттік
қазыналық кәсіпорны
Герб Республиканское
государственное казенное
предприятие "Центр судебных
экспертиз Министерства юстиции
Республики Казахстан"
Никад №
Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі (сот сарапшысы біліктілігін беру туралы) _________________________________________________________ берілген (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
1.___________________________________
2.___________________________________
[Қол қоюшының лауазымы] [қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 335 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтихандарын қабылдау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 120 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10491 тіркелген, 2015 жылғы 27 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтихандарын қабылдау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 120 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 2 қазандағы № 523 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12284 тіркелген, 2015 жылғы 13 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 376 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 120 "Об утверждении Правил приема квалификационных экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13858 опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 13 июля 2016 года).

3. "Сот сараптамасының белгiлi бiр түрiн жүргiзу құқығына сот сарапшысы бiлiктiлiгiн беру үшiн бiлiктiлiк емтихандарын қабылдау қағидасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2015 жылғы 27 ақпандағы № 120 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 376 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13858 тіркелген, 2016 жылғы 13 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).