О некоторых вопросах занятия административной государственной должности
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2017 года № 14939. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 8 декабря 2025 года № 196.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 08.12.2025 № 196 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктами 5) и 11) пункта 2 статьи 5, пунктом 2 статьи 27, пунктами 3 и 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Приказ дополнен преамбулой в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) действовал с 01.03.2023 по 31.12.2023 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 27.02.2023 № 49;
2-1) Правила, программы и организацию тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей согласно приложению 2-2 к настоящему приказу;
3) действовал с 01.03.2023 по 31.12.2023 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 27.02.2023 № 49.
3-1) Временные Правила отбора и проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе, согласно приложению 2-3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 27.02.2023 № 49 (вводится в действие с 01.03.2023 по 31.12.2023 года); от 09.02.2024 № 33 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения возникшие с 01.01.2024).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра по делам государственной службы Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту государственной службы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в установленном законодательством порядке обеспечить:

Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 наурызда № 14939 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 196 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 08.12.2025 № 196 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 5) және 11) тармақшаларына, 27-бабының 2-тармағына, 28-бабының 3 және 4-тармақтарына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрық преамбуламен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткізу қағидалары;
2) 01.03.2023 бастап 31.12.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 27.02.2023 № 49 бұйрығымен.
2-1) осы бұйрықтың 2-2-қосымшасына сәйкес Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға кандидаттарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидалары;
3) 01.03.2023 бастап 31.12.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 27.02.2023 № 49 бұйрығымен.
3-1) осы бұйрықтың 2-3-қосымшасына сәйкес ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеу және конкурс өткізудің уақытша қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 27.02.2023 № 49 (01.03.2023 бастап 31.12.2023 дейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 09.02.2024 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2024 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрықтарымен.
2. Осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Мемлекеттік қызмет департаменті заңмен белгіленген тәртіпте:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, курирующего вопросы государственной службы.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
и противодействию коррупции
К. Кожамжаров
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 21 февраля 2017 года № 40
Правила проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 02.03.2020 № 40 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" (далее – конкурс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Конкурс проводится государственным органом, имеющим вакантные и (или) временно вакантные административные государственные должности корпуса "Б" (далее – вакантные должности).
3. Государственный орган формирует конкурсную комиссию для отбора кандидатов на занятие вакантной должности.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығының" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2017 жылғы 21 ақпандағы
№ 40 бұйрығына
1-қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 02.03.2020 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, 27-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты (бұдан әрі – конкурс) өткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Конкурсты "Б" корпусының бос және (немесе) уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымы бар (бұдан әрі – бос лауазымдар) мемлекеттік орган өткізеді.
3. Мемлекеттiк орган бос лауазымға орналасуға кандидаттарды iрiктеу үшін конкурс комиссиясын қалыптастырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Решение конкурсной комиссии является основанием для принятия на вакантную должность либо отказа в принятии на такую должность.
5. В случаях реорганизации или ликвидации государственного органа, объявленные конкурсы отменяются на любом этапе их проведения, за исключением конкурсов на занятие вакантных должностей структурных и территориальных подразделений, ведомств государственного органа, функции, полномочия и штатные единицы которых не подлежат каким-либо изменениям.
Глава 2. Порядок проведения конкурса
6. Конкурс на занятие вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" состоит из следующих видов:
1) общий конкурс;
2) внутренний конкурс.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса;
2) прием документов от лиц, изъявивших желание принять участие в конкурсе;
3) рассмотрение документов участников конкурса;
4) собеседование с участниками конкурса, проводимое конкурсной комиссией государственного органа;
5) заключение конкурсной комиссии государственного органа.
8. Конкурс на должности первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по физической культуре и спорту включает этап согласования участников конкурса перед этапом собеседования с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
После рассмотрения документов участников конкурса служба управления персоналом (кадровая служба) в течение двух рабочих дней направляет в электронном виде копии документов участников конкурса, соответствующих квалификационным требованиям, в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта.
Согласование участников конкурса осуществляется посредством интервью, проводимым уполномоченным органом в области физической культуры и спорта с участниками конкурса в течении трех рабочих дней со дня получения электронных копий документов участников конкурса от конкурсной комиссии.
Интервью может быть проведено посредством дистанционных средств видеосвязи на усмотрение кандидата.
Результат согласования участников конкурса оформляется в виде заключения, которое в течение двух рабочих дней направляется в электронном виде в государственный орган, проводивший конкурс. На каждого участника конкурса формируется отдельное заключение.
Заключение с отрицательным результатом согласования не является основанием для недопуска кандидатов к собеседованию с конкурсной комиссией.

4. Конкурс комиссиясының шешімі бос лауазымға қабылдау немесе мұндай лауазымға қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, жарияланған конкурстар функциялары, өкілеттіктері мен штат сандары қандай да бір өзгерістерге жатпайтын мемлекеттік органның құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволарының бос лауазымдарына орналасуға арналған конкурстарды қоспағанда, оларды өткізудің кез келген кезеңінде жойылады.
2-тарау. Конкурсты өткізу тәртібі
6. "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс мынадай түрлерден тұрады:
1) жалпы конкурс;
2) ішкі конкурс.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Конкурс бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялау;
2) конкурсқа қатысуға ниет білдірген адамдардан құжаттар қабылдау;
3) конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарау;
4) конкурсқа қатысушылармен мемлекеттік органның конкурс комиссиясы өткізетін әңгімелесу;
5) мемлекеттік органның конкурс комиссиясының қорытындысы.
8. Денешынықтыру және спорт бойынша жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы органдардың бірінші басшыларының лауазымдарына конкурс әңгімелесу кезеңінің алдында конкурсқа қатысушыларды дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкiлеттi органмен келісудің кезеңін қамтиды.
Конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарағаннан кейін персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) екі жұмыс күні ішінде біліктілік талаптарына сәйкес келетін конкурсқа қатысушылар құжаттарының электронды түрдегі көшірмелерін дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкiлеттi органға жолдайды.
Конкурсқа қатысушыларды келісу конкурс комиссиясынан конкурсқа қатысушылар құжаттарының электронды көшірмелерін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкiлеттi органмен жүргізілетін конкурсқа қатысушылармен сұхбат арқылы жүзеге асырылады.
Сұхбат кандидаттың қалауы бойынша қашықтық бейнебайланыс құралдары арқылы жүргізілуі мүмкін.
Конкурсқа қатысушыларды келісудің нәтижесі екі жұмыс күні ішінде электронды түрде конкурс өткізген мемлекеттік органға жолданатын шешім түрінде ресімделеді. Әрбір конкурсқа қатысушыға жекелеген қорытынды жасалады.
Келісудің теріс нәтижесі бар қорытынды кандидаттарды конкурс комиссиясымен әңгімелесуге жібермеуге негіз болып табылмайды.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Расходы по участию в конкурсе (проезд к месту проведения собеседования и обратно, наем жилого помещения, проживание, пользование услугами связи всех видов) граждане производят за счет собственных средств.
10. В конкурсе принимают участие граждане Республики Казахстан соответствующие требованиям, указанным в статье 16 Закона.
11. Участниками конкурса являются граждане Республики Казахстан, подавшие в государственный орган документы, предусмотренные пунктами 44, 76 или 79 настоящих Правил.
12. Кандидатами на занятие вакантной должности (далее – кандидаты) являются участники конкурса, допущенные к собеседованию на основании решения службы управления персоналом (кадровой службы) либо лица, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Конкурсная комиссия проводит собеседование с кандидатами и осуществляет среди них отбор на занятие вакантных должностей или отказывает в принятии на вакантные должности.
Глава 3. Формирование конкурсной комиссии
14. Конкурсная комиссия формируется в порядке, определенном настоящими Правилами, руководителем соответствующего государственного органа либо руководителем аппарата.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.03.2021 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Председатель конкурсной комиссии является одним из членов конкурсной комиссии и назначается по решению лица, указанного в пункте 14 настоящих Правил, утвердившего состав конкурсной комиссии.
16. В районах, городах, областях допускается создание единой конкурсной комиссии для исполнительных органов, финансируемых из бюджетов соответствующих административно-территориальных единиц. Единая конкурсная комиссия районных, городских, областных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, создается по решению лица, наделенного правом назначения руководителей данных исполнительных органов.
Председатель единой конкурсной комиссии является одним из членов единой конкурсной комиссии и назначается по решению лица, указанного в части первой настоящего пункта.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Азаматтар конкурсқа қатысу шығындарын (әңгімелесу өтетін жерге келу және қайту, тұрғын үй-жайды жалдау, тұру, байланыс қызметінің барлық түрлерін пайдалану) өздерінің жеке қаражаттары есебінен жүргізеді.
10. Конкурсқа Заңның 16-бабында көрсетілген тиісті талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматтары қатысады.
11. Мемлекеттік органға осы Қағидалардың 44, 76 немесе 79-тармақтарында көзделген құжаттарды тапсырған Қазақстан Республикасының азаматтары конкурс қатысушылары болып табылады.
12. Персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам шешімінің негізінде әңгімелесуге жіберілген конкурс қатысушылары бос лауазымға орналасуға кандидаттар (бұдан әрі – кандидаттар) болып табылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Конкурс комиссиясы кандидаттармен әңгімелесуді өткізеді және олардың арасынан бос лауазымдарға орналасуға кандидаттарға іріктеуді жүзеге асырады немесе бос лауазымдарға қабылдаудан бас тартады.
3-тарау. Конкурс комиссиясын қалыптастыру
14. Конкурс комиссиясы осы Қағидалармен айқындалған тәртіппен тиісті мемлекеттік органның басшысымен немесе аппарат басшысымен қалыптастырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.03.2021 № 47 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Конкурс комиссиясының төрағасы конкурс комиссиясы мүшелерінің бірі болып табылады және осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген конкурс комиссиясының құрамын бекіткен адамның шешімі бойынша тағайындалады.
16. Аудандарда, қалаларда, облыстарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін бірыңғай конкурс комиссиясын құруға жол беріледі. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын аудандық, қалалық, облыстық атқарушы органдардың бірыңғай конкурс комиссиясы осы атқарушы органдардың басшыларын тағайындауға құқығы бар адамның шешімімен құрылады.
Бірыңғай конкурс комиссиясының төрағасы бірыңғай конкурс комиссиясы мүшелерінің бірі болып табылады және осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамның шешімі бойынша тағайындалады.

17. По решению руководителя центрального государственного органа допускается создание единой конкурсной комиссии для центрального государственного органа, его ведомств и территориальных подразделений либо по решению руководителя ведомства центрального государственного органа допускается создание единой конкурсной комиссии для ведомства центрального государственного органа и его территориальных подразделений.
Для районных, городских территориальных подразделений центрального государственного органа и его ведомства допускается создание единой конкурсной комиссии в межрегиональном или областном территориальном подразделении центрального государственного органа и его ведомства. Единая конкурсная комиссия районных, городских территориальных подразделений создается по решению руководителя межрегионального или областного территориального подразделения центрального государственного органа и его ведомства или по решению вышестоящего органа.
Председатель единой конкурсной комиссии является одним из членов единой конкурсной комиссии и назначается по решению лиц, указанных в части первой и второй настоящего пункта.
18. Конкурсная комиссия состоит не менее чем из трех членов, в том числе председателя. При этом в состав конкурсной комиссии, создаваемой в центральном государственном органе и его ведомстве, включаются представители различных структурных подразделений в количестве не менее трети членов конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. В состав конкурсной комиссии или единой конкурсной комиссии включаются работники службы управления персоналом (кадровой службы) либо лица, на которых возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы), работники структурных подразделений, имеющих вакантные должности, на занятие которых проводится конкурс, а также иные лица, определяемые лицом, указанным в пункте 14, части первой пункта 16, части первой и второй пункта 17 настоящих Правил (далее – уполномоченное лицо).
Конкурс на занятие должностей заместителя акима района, района в городе и города областного значения, а также заместителя руководителя областного исполнительного органа, исполнительного органа города республиканского значения, столицы, финансируемого из местного бюджета, проводится конкурсной комиссией или единой конкурсной комиссией аппарата акима соответствующей области, города республиканского значения, столицы, с включением в ее состав представителя аппарата акима данного района, района в городе и города областного значения или представителя данного исполнительного органа.
При проведении конкурса на занятие должности руководителя службы управления персоналом (кадровой службы) или единой службы управления персоналом (кадровой службы) в состав конкурсной комиссии или единой конкурсной комиссии включается представитель уполномоченного органа по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган) или его территориального подразделения.

17. Орталық мемлекеттік орган басшысының шешімімен орталық мемлекеттік орган, оның ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері үшін бірыңғай конкурстық комиссияны құруға жол беріледі не орталық мемлекеттік орган ведомствосы басшысының шешімімен орталық мемлекеттік органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері үшін бірыңғай конкурстық комиссияны құруға жол беріледі.
Орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының аудандық, қалалық аумақтық бөлімшелері үшін орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшелерінде бірыңғай конкурс комиссиясын құруға жол беріледі. Аудандық, қалалық аумақтық бөлімшелердің бірыңғай конкурс комиссиясы орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен немесе жоғары тұрған органның шешімімен құрылады.
Бірыңғай конкурс комиссиясының төрағасы бірыңғай конкурс комиссиясы мүшелерінің бірі болып табылады және осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген адамның шешімі бойынша тағайындалады.
18. Конкурстық комиссия кемінде үш мүшеден, соның ішінде төрағадан тұрады. Бұл ретте орталық мемлекеттік органда және оның ведомствосында құрылатын конкурстық комиссияның құрамына саны конкурстық комиссияның үштен бірінен кем емес түрлі құрылымдық бөлімшелердің өкілдері қосылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Конкурс комиссиясының немесе бірыңғай комиссиясының құрамына персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) жұмыскерлері не персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндетін атқару жүктелген адамдар, орналасуға конкурс өткізілетін бос лауазымдары бар құрылымдық бөлімшелердің жұмыскерлері, сондай-ақ осы Қағидалардың 14-тармағында, 16-тармағының бірінші бөлігінде, 17-тармағының бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген адам (бұдан әрі – уәкілетті адам) анықтайтын өзге адамдар енгізіледі.
Аудан, қаладағы аудан және облыстық маңызы бар қала әкімінің орынбасары лауазымына, сондай-ақ жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыстық атқарушы орган, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органы басшысының орынбасары лауазымына орналасуға конкурс, конкурс комиссиясының құрамына осы ауданның, қаладағы ауданның және облыстық маңызы бар қаланың әкімі аппаратының немесе осы атқарушы органның өкілін қоса отырып, тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі аппаратының конкурс комиссиясымен немесе бірыңғай конкурс комиссиясымен өткізіледі.
Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) басшысының лауазымына орналасуға конкурс өткізу кезінде конкурс комиссияның немесе бірыңғай конкурс комиссияның құрамына мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе оның аумақтық бөлімшесінің өкілі енгізіледі.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.08.2022 № 181 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. В состав единой конкурсной комиссии включаются руководители государственных органов либо структурных подразделений государственных органов, для которых создана указанная комиссия.
21. Если к полномочиям центрального исполнительного органа или его ведомства относится координация местных исполнительных органов по направлениям деятельности данного центрального исполнительного органа или его ведомства, то представители данного центрального исполнительного органа или его ведомства вправе участвовать в работе конкурсных комиссий, создаваемых для проведения конкурсов на занятие должностей руководителей соответствующих исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, финансируемых из местных бюджетов.
Государственный орган, создающий конкурсную комиссию для проведения конкурсов на занятие должностей руководителей исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, финансируемых из местных бюджетов, обязан направить запрос в соответствующий центральный исполнительный орган о представлении кандидатуры в состав конкурсной комиссии.
В случае непредставления центральным исполнительным органом или его ведомством кандидатуры в состав конкурсной комиссии в течении трех рабочих дней со дня получения запроса конкурсная комиссия создается без представителя данного центрального исполнительного органа или его ведомства.
22. В состав конкурсной комиссии не может входить участник конкурса.
23. Секретарь конкурсной комиссии назначается из числа государственных служащих, осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
24. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
25. Изменение состава конкурсной комиссии осуществляется по решению уполномоченного лица путем издания соответствующего акта.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. Конкурсная комиссия формирует для каждой объявленной вакантной должности перечень из не более десяти направлений конкурсных вопросов с учетом должностных полномочий соответствующей вакантной или временно вакантной должности корпуса "Б", а также перечень тем эссе в сфере деятельности соответствующего государственного органа для должностей категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1.
Помимо конкурсных вопросов и эссе допускается применение конкурсной комиссией иных средств отбора кандидатов. При этом информация о применении средств отбора кандидатов, не предусмотренных настоящими Правилами, указывается в объявлении о проведении конкурса.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.08.2022 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Бірыңғай конкурс комиссиясының құрамына аталған комиссия комиссия солар үшін құрылған мемлекеттік органдардың не мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары енгізіледі.
21. Егер орталық атқарушы органның немесе оның ведомствосының өкілеттіктеріне осы орталық атқарушы органның немесе оның ведомствосының қызмет бағыттары бойынша жергілікті атқарушы органдарды үйлестіру жататын болса, онда осы орталық атқарушы органның немесе оның ведомствосының өкілдері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын тиісті атқарушы органдарының басшылары лауазымдарына орналасуға конкурстар өткізу үшін құрылатын конкурстық комиссиялардың жұмысына қатысуға құқылы.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы органдарының басшылары лауазымдарына орналасуға конкурстар өткізу үшін конкурстық комиссия құратын мемлекеттік орган тиісті орталық атқарушы органға конкурстық комиссияның құрамына кандидатура ұсыну туралы сұрау салуды жіберуге міндетті.
Орталық атқарушы органмен немесе оның ведомствосымен сұрау түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурс комиссиясының құрамына кандидатура ұсынылмаған жағдайда конкурс комиссиясы осы орталық атқарушы органның немесе оның ведомствосының өкілісіз құрылады.
22. Конкурс комиссиясының құрамына конкурс қатысушысы кірмейді.
23. Конкурс комиссиясының хатшысы мемлекеттік қызметшілердің қатарынан тағайындалады, оның жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
24. Конкурс комиссиясының қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
25. Конкурс комиссиясының құрамын өзгерту уәкілетті адамның шешімі бойынша тиісті актіні шығару жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Конкурс комиссиясы әрбір жарияланған бос лауазым үшін тиісті "Б" корпусының бос немесе уақытша бос лауазымының лауазымдық өкілеттіліктерін ескере отырып, он бағыттан аспайтын конкурс сұрақтарының тізімін, сондай-ақ А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1 лауазымдары үшін тиісті мемлекеттік органның қызметі саласында эссенің тақырыптар тізімін қалыптастырады.
Конкурс комиссиясымен конкурс сұрақтарынан және эсседен бөлек кандидаттарды іріктеудің басқа құралдарын қолданылуына жол беріледі. Бұл ретте осы Қағидалармен көзделмеген кандидаттарды іріктеудің құралдарын қолдану туралы ақпарат конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27. Для обеспечения прозрачности и объективности работы конкурсной комиссии на ее заседание приглашаются наблюдатели.
28. В качестве наблюдателей на заседании конкурсной комиссии допускается присутствие граждан Республики Казахстан не моложе восемнадцати лет, в том числе работников уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.08.2022 № 181 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
29. В процессе собеседования наблюдатели не задают кандидатам вопросы. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, конкурсных процедур, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
30. Для присутствия на заседании конкурсной комиссии в качестве наблюдателя лицо уведомляет службу управления персоналом (кадровую службу) не позднее двух часов до начала проведения собеседования.
Уведомление осуществляется по телефону или по электронной почте, указанным в объявлении о проведении конкурса.
31. До начала проведения собеседования секретарь конкурсной комиссии ознакамливает наблюдателей с памяткой для наблюдателя по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
32. Наблюдатели могут представить свое мнение о работе конкурсной комиссии в письменной форме руководству соответствующего государственного органа, а также уполномоченному органу.
33. При проведении конкурса допускается приглашение экспертов.
В качестве экспертов выступают лица, не являющиеся работниками государственного органа, объявившего конкурс, имеющие опыт работы в областях, соответствующих функциональным направлениям вакантной должности, в том числе в научной сфере, а также специалисты по отбору и продвижению персонала, государственные служащие других государственных органов, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов.
34. Эксперты принимают участие в собеседовании, задают вопросы кандидатам, высказывают свое мнение о кандидатах членам конкурсной комиссии.
Эксперты могут фиксировать ход собеседования с помощью собственных технических средств записи.
35. До завершения конкурса публичное разглашение работниками государственного органа сведений о составе конкурсных комиссий не допускается, за исключением случаев предоставления информации уполномоченному органу или иных случаев, установленных законодательством Республики Казахстан о правоохранительной службе.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Конкурс комиссиясы жұмысының ашықтылығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін оның отырысына байқаушылар шақырылады.
28. Конкурс комиссиясының отырысына байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасының он сегіз жасқа толған азаматтарының, оның ішінде уәкілетті орган қызметкерлерінің қатысуына жол беріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.08.2022 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Байқаушылар әңгімелесу процесінде кандидаттарға сұрақтар қоймайды. Байқаушыларға конкурс комиссиясының жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың жеке басы деректеріне қатысты мәліметтерді жариялауға, кандидаттар қатысатын конкурс рәсімдерінде олардың техникалық жазба құралдарын қолдануға жол берілмейді.
30. Байқаушы ретінде конкурс комиссиясының отырысына қатысу үшін адам әңгімелесу басталғанға дейін екі сағаттан кешіктірмей персоналды басқару қызметін (кадр қызметін) хабардар етеді.
Хабардар ету конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген телефон бойынша немесе электронды пошта бойынша жүзеге асырылады.
31. Конкурс комиссиясының хатшысы байқаушыларды әңгімелесу басталғанға дейін осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы байқаушыларға арналған жадынамамен таныстырады.
32. Байқаушылар тиісті мемлекеттік органның басшылығына, сондай-ақ және уәкілетті органға конкурс комиссиясының жұмысы туралы өздерінің пікірлерін жазбаша түрде бере алады.
33. Конкурс өткізу барысында сарапшыларды шақыруға жол беріледі.
Сарапшы ретінде конкурс жариялаған мемлекеттік органның жұмыскері болып табылмайтын, бос лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда, соның ішінде ғылым саласында жұмыс тәжірибесі бар адамдар, сондай-ақ персоналды іріктеу және жоғарылату бойынша мамандар, басқа мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері, Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттардың депутаттары қатыса алады.
34. Сарапшылар әңгімелесуге қатысады, кандидаттарға сұрақтар қояды, конкурс комиссиясының мүшелеріне кандидаттар туралы өз пікірлерін білдіреді.
Сарапшылар әңгімелесу барысын өздерінің техникалық жазба құралдарымен белгілей алады.
35. Конкурс аяқталғанға дейін уәкілетті органдарға ақпарат беруді немесе Қазақстан Республикасының құқық қорғау қызметі туралы заңнамасымен белгіленген басқа да жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік органның жұмыскерлерімен конкурс комиссияларының құрамы туралы деректерді көпшілікке жария етуге жол берілмейді.

Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
36. Допускается присутствие на заседании конкурсной комиссии работников уполномоченного органа или его территориальных подразделений, в том числе посредством дистанционных средств видеосвязи.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 10.12.2021 № 230 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Внутренний конкурс
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
37. В соответствии с пунктом 1 статьи 29 Закона для занятия вакантной должности государственным органом проводится внутренний конкурс, в котором также вправе участвовать иные лица, определенные Законом и Законом Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан".
При создании единой службы управления персоналом (кадровой службы) или единой конкурсной комиссии, внутренний конкурс проводится среди государственных служащих государственных органов, для которых созданы указанные служба или комиссия.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
38. Внутренний конкурс не проводится для занятия низовой должности, являющейся вакантной или временно вакантной.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Объявление о внутреннем конкурсе
39. При проведении внутреннего конкурса в центральных государственных органах, ведомствах и их территориальных подразделениях объявления размещаются на интернет-ресурсах центральных государственных органов и уполномоченного органа. Дополнительное опубликование объявлений допускается в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на иных интернет-ресурсах и социальных сетях.
Объявления о проведении внутреннего конкурса в исполнительных органах, финансируемых из местного бюджета, размещаются на интернет-ресурсах исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и уполномоченного органа. Дополнительное опубликование объявлений допускается в периодических изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, на иных интернет-ресурсах и социальных сетях.
В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы) объявления также размещаются на интернет-ресурсе государственного органа, в структуре которого она состоит.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелері жұмыскерлерінің конкурс комиссиясының отырысына, оның ішінде қашықтықтан бейнебайланыс құралдары арқылы қатысуына жол беріледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 10.12.2021 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Ішкі конкурс
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Заңның 29-бабы 1-тармағына сәйкес бос лауазымға орналасу үшін мемлекеттік орган ішкі конкурс өткізеді, оған сондай-ақ Заңда және "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы Заңында айқындалған өзге де адамдар қатысуға құқылы.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) немесе бірыңғай конкурстық комиссия құрылған жағдайда ішкі конкурс аталған қызмет немесе комиссия солар үшін құрылған мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері арасында өткізіледі.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Төменгі болып табылатын бос немесе уақытша бос лауазымға орналасу үшін ішкі конкурс өткізілмейді.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ішкі конкурс туралы хабарландыру
39. Орталық мемлекеттік органдарда, ведомстволарда және олардың аумақтық бөлімшелерінде ішкі конкурс өткізу кезінде хабарландырулар орталық мемлекеттік органдардың және уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады. Хабарландыруларды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында, басқа интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде қосымша жариялауға жол беріледі.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарда ішкі конкурс өткізу туралы хабарландырулар жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады. Хабарландыруларды тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағына таралатын мерзімді басылымдарда, басқа интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде қосымша жариялауға жол беріледі.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) құрылған жағдайда хабарландырулар өзі соның құрылымында тұрған мемлекеттік органның интернет-ресурсында да орналастырылады.

40. После опубликования объявления о проведении конкурса, назначение граждан на объявленную должность в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 15, пунктом 7 статьи 27 Закона, до окончания конкурсных процедур не допускается.
41. Объявление о проведении конкурса включает следующие сведения:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты с указанием ограничения максимально допустимого размера файлов;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок приема документов (3 рабочих дня), который исчисляется со следующего рабочего дня после публикации объявления о проведении внутреннего конкурса на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
При этом служба управления персоналом (кадровая служба), либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) принимает документы в рабочее время государственного органа, установленное правилами трудового распорядка государственных служащих, утвержденными в соответствии с пунктом 3 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
5) перечень необходимых документов, указанных в пункте 44 настоящих Правил;
6) сроки и место проведения собеседования;
7) информацию касательно присутствия наблюдателей на заседании конкурсной комиссии;
8) форму заявления для участия в конкурсе;
9) информацию о порядке обжалования действий и решения конкурсной комиссии;
10) информацию о применении средств отбора кандидатов, не предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
41-1. В случае введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", срок приема документов для участия в конкурсе на занятие вакантных должностей уполномоченных органов в области здравоохранения, социально-трудовой сферы и образования, их ведомств, территориальных подразделений их ведомств, а также исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, в области здравоохранения, занятости населения и образования по решению конкурсной комиссии может составлять один рабочий день.

40. Конкурс өткізу туралы хабарландырулар жариялағаннан кейін Заңның 15-бабы 3-тармағы, 27-бабының 7-тармағында көзделген тәртіппен конкурстық рәсімдер аяқталғанша, азаматтарды жарияланған лауазымға тағайындауға жол берілмейді.
41. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) орналасқан жері көрсетілген конкурс өткізетін мемлекеттік органның атауы, пошталық мекенжайлары, телефон нөмірлері, барынша рұқсат етілген файлдар өлшемінің шектеулерін көрсетумен электрондық пошта мекенжайлары;
2) негізгі функционалдық міндеттері, еңбек ақысының көлемі мен шарттары көрсетілген бос лауазымдар атауы;
3) мемлекеттік орган айқындаған біліктілік талаптарына сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар;
4) құжаттарды қабылдау мерзімі (3 жұмыс күні), ол ішкі конкурс өткізу туралы хабарландыру уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі.
Бұл ретте, персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам құжаттарды "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабы 3-тармағына сәйкес бекітілген мемлекеттік қызметшілердің еңбек тәртіптемесі қағидаларында белгіленген мемлекеттік органның жұмыс уақытында қабылдайды.
5) осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар тізбесі;
6) әңгімелесу өткізудің мерзімдері мен орны;
7) конкурс комиссиясының отырысына байқаушылардың қатысуына қатысты ақпарат;
8) конкурсқа қатысу үшін өтініш нысаны;
9) конкурс комиссиясының іс-әрекеттері мен шешімдеріне шағымдану тәртібі туралы ақпарат;
10) осы Қағидалармен көзделмеген кандидаттарды іріктеу құралдарын қолдану туралы ақпарат.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41-1. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексіне сәйкес шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген жағдайда денсаулық сақтау, әлеуметтік-еңбек және білім саласындағы уәкілетті органдардың, олардың ведомстволарының, олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ денсаулық сақтау, халықты жұмыспен қамту және білім саласындағы жергілікті атқарушы органдардың бос лауазымдарына орналасуға арналған конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау мерзімі конкурстық комиссияның шешімі бойынша бір жұмыс күнін құрауы мүмкін.

Сноска. Правила дополнены пунктом 41-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.07.2020 № 119 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
42. Если конкурс проводится на временно вакантную административную государственную должность корпуса "Б", данное условие указывается в объявлении о проведении внутреннего конкурса с указанием даты выхода на работу временно отсутствующего работника, за которым сохранилось место работы (должность), а также информации о праве основного работника на выход на работу до истечения данного срока.
Параграф 2. Прием документов лиц, участвующих во внутреннем конкурсе
43. Лица, изъявившие желание участвовать во внутреннем конкурсе представляют документы в государственный орган, объявивший конкурс, в электронном виде посредством интегрированной информационной системы "Е-қызмет" или портала электронного правительства "Е-gov" либо на адрес электронной почты, указанный в объявлении, в сроки приема документов.
44. Для участия во внутреннем конкурсе представляются следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявление);
2) послужной список государственного служащего по форме, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24350), заверенный соответствующей службой управления персоналом не ранее чем за тридцать календарных дней до дня представления документов.
Кандидаты могут предоставлять документы, подтверждающие наличие у кандидата стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям объявленной должности.
Сноска. Пункт 44 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 10.12.2021 № 230 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
45. Представление неполного пакета документов, либо недостоверных сведений, либо несоответствии документов предъявляемым к ним требованиям является основанием для отказа в их рассмотрении службой управления персоналом (кадровой службы) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы).
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
46. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы, профессионального уровня и репутации (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации, иные сведения, характеризующие их профессиональную деятельность, квалификацию).

Ескерту. 41-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.07.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Егер конкурс "Б" корпусының уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына өткізілсе, бұл шарт, жұмыс орны (лауазымы) сақталатын уақытша болмайтын жұмыскердің жұмысқа шығу күнін, сондай-ақ негізгі жұмыскердің осы мерзімнің аяқталуына дейін жұмысқа шығу құқығы туралы ақпараттың көрсетілуімен, конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.
2-параграф. Ішкі конкурсқа қатысатын адамдардың құжаттарын қабылдау
43. Ішкі конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтар конкурс жариялаған мемлекеттік органға құжаттарын электронды түрде "Е-қызмет" интегралды ақпараттық жүйесі не "Е-gov" электронды Үкімет порталы арқылы не хабарландыруда көрсетілген электрондық пошта мекенжайына құжаттарды қабылдау мерзімінде тапсырады.
44. Ішкі конкурсқа қатысу үшін мынадай құжаттар тапсырылады:
1) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысандағы өтініш (бұдан әрі – Өтініш);
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) бекітілген, тиісті персоналды басқару қызметі құжаттарды тапсыру күніне дейін күнтізбелік 30 күн ішінде растаған мемлекеттік қызметшінің қызметтік тізімі.
Кандидаттар жарияланған лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі барын растайтын құжаттарды ұсына алады.
Ескерту. 44-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 10.12.2021 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Құжаттардың толық емес пакетін не дәйексіз мәліметтерді ұсыну не құжаттардың оларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адамның оларды қараудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Азаматтар біліміне, жұмыс тәжірибесіне, кәсіби деңгейіне және беделіне қатысты (біліктілігін арттыру, ғылыми дәрежелер мен атақтар берілуі туралы құжаттардың көшірмелері, мінездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар және өзге де олардың кәсіби қызметін, біліктілігін сипаттайтын мәліметтер) қосымша ақпараттарды бере алады.

Параграф 3. Рассмотрение документов участников внутреннего конкурса
47. Служба управления персоналом (кадровая служба) либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы), рассматривает представленные документы на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, утвержденным согласно пункту 4 статьи 17 Закона, и принимает решение о допуске участников конкурса к собеседованию в течение одного рабочего дня после окончания срока приема документов.
48. Решение оформляется по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Решение) и подписывается секретарем конкурсной комиссии и руководителем службы управления персоналом (кадровой службы) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) (далее – руководитель службы управления персоналом).
Руководитель службы управления персоналом может подписать решение в электронном виде посредством электронно-цифровой подписи.
49. По итогам рассмотрения документов секретарь конкурсной комиссии формирует список кандидатов, допущенных к собеседованию, и график его проведения по форме согласно приложению 7.
Список кандидатов, допущенных к собеседованию, и график проведения собеседования размещаются на интернет-ресурсе государственного органа, объявившего конкурс, до истечения следующего рабочего дня со дня принятия решения службой управления персоналом (кадровой службой) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) и не позднее одного рабочего дня до дня проведения собеседования.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
50. Кандидаты, допущенные к собеседованию, уведомляются секретарем конкурсной комиссии о дате проведения собеседования и эссе, а также при необходимости иных средств отбора кандидатов в течение одного рабочего дня после принятия решения службой управления персоналом (кадровой службы) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) и не позднее одного рабочего дня до дня проведения собеседования. Уведомление осуществляется по телефону либо посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3-параграф. Ішкі конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарау
47. Құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін бір жұмыс күн ішінде персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам тапсырылған құжаттарды кандидаттардың Заңның 17-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігін қарап, конкурсқа қатысушыларды әңгімелесуге жіберу туралы шешім қабылдайды.
48. Шешім осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес үлгіде (бұдан әрі – Шешім) ресімделеді және оған комиссияның хатшысы және персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) басшысы немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам (бұдан әрі – персоналды басқару қызметінің басшысы) қол қояды.
Персоналды басқару қызметінің басшысы шешімге электронды түрде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қоя алады.
49. Құжаттарды қарау қорытындысы бойынша конкурс комиссиясының хатшысы әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімін және 7-қосымшаға сәйкес үлгіде оны өткізудің кестесін қалыптастырады.
Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі мен әңгімелесуді өткізу кестесі конкурс жариялаған мемлекеттік органның интернет-ресурсында персоналды басқару қызметімен (кадр қызметімен) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адаммен шешімді қабылдаған күннен бастап келесі жұмыс күні өткенге дейін және әңгімелесу өтетін күнге дейін бір жұмыс күннен кешіктірмей орналастырылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Комиссияның хатшысы әңгімелесуге жіберілген кандидаттарға персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам шешім қабылдаған күннен кейін бір жұмыс күн ішінде және әңгімелесу өтетін күнге дейін бір жұмыс күннен кешіктірмей әңгімелесу және эссе, сондай-ақ қажет болған жағдайда кандидаттарды іріктеудің басқа құралдарын өткізу күні туралы хабарлайды. Хабарландыру қатысушылардың телефондары бойынша немесе электрондық мекенжайларына және ұялы телефондарына ақпарат жіберу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

51. Участники конкурса, не получившие допуска, уведомляются об этом секретарем конкурсной комиссии в течение одного рабочего дня после принятия решения службы управления персоналом (кадровой службы) либо лица, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы). Уведомление осуществляется по телефону либо посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Собеседование с кандидатами, участвующими во внутреннем конкурсе
52. Целью собеседования является оценка профессиональных и личных качеств кандидатов.
53. Кандидаты, участвующие во внутреннем конкурсе и допущенные к собеседованию, проходят его в государственных органах, объявивших конкурс, в течение трех рабочих дней со дня уведомления кандидатов о допуске их к собеседованию.
Собеседование с кандидатами, участвующими во внутреннем конкурсе и допущенными к собеседованию, при необходимости может быть проведено посредством дистанционных средств видеосвязи.
54. При оценке кандидатов конкурсная комиссия исходит из квалификационных требований и должностной инструкции соответствующей вакантной должности.
Перед собеседованием секретарь конкурсной комиссии представляет участнику собеседования членов конкурсной комиссии, наблюдателей, экспертов, представителя уполномоченного органа.
В собеседовании присутствуют не менее трех членов конкурсной комиссии.
Члены конкурсной комиссии при собеседовании соблюдают этические нормы, уважительное, вежливое, корректное и доброжелательное отношение к участникам собеседования.
Кандидат, участвующий в конкурсе (-ах) и допущенный к собеседованию на занятие вакантной (-ых) должности (-ей) (в том числе двух и более должностей), проходит одно собеседование, в ходе которого ему задаются вопросы, связанные с претендуемой (-ыми) вакантной (-ыми) должностью (-ями) и в случаях, установленных пунктами 55 и 92 настоящих Правил, пишет эссе, на одну из тем, определенных конкурсной комиссией.
Кандидатам, претендующим на одну и ту же должность, вопросы задаются в равном количестве.
Ход собеседования с каждым кандидатом, написания эссе, а также проведения иных средств отбора фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
При этом видеозаписью собеседования и иных средств отбора охватывается кандидат и члены конкурсной комиссии.
При наличии согласия кандидата допускается онлайн-трансляция собеседования с ним на интернет-ресурсах и социальных сетях.
Материалы, зафиксированные с помощью технических средств видеозаписи, хранятся в службе управления персоналом (кадровой службе) не менее одного года с момента завершения конкурса.
Во время собеседования и проведения иных средств отбора кандидат также может использовать технические средства записи, если это не мешает ходу заседания конкурсной комиссии.

51. Конкурс комиссиясының хатшысы рұқсат алмаған конкурс қатысушыларына персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адамның шешімі қабылдағаннан кейін бір жұмыс күн ішінде бұл туралы хабарлайды. Хабарландыру қатысушылардың телефондары бойынша немесе электрондық мекенжайларына және ұялы телефондарына ақпарат жіберу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Ішкі конкурсқа қатысатын кандидаттармен әңгімелесу
52. Әңгімелесудің мақсаты кандидаттардың кәсіби және жеке қасиеттерін бағалау болып табылады.
53. Ішкі конкурсқа қатысатын және әңгімелесуге жіберілген кандидаттар оны әңгімелесуге кандидаттарды жіберу туралы оларды хабардар еткен күннен бастап үш жұмыс күн ішінде конкурс жариялаған мемлекеттік органдарда өтеді.
Ішкі конкурсқа қатысатын және әңгімелесуге жіберілген кандидаттармен әңгімелесу қажет болған жағдайда қашықтық бейнебайланыс құралдары арқылы өткізілуі мүмкін.
54. Кандидаттарды бағалау кезінде конкурс комиссиясы біліктілік талаптарына және тиісті бос лауазымның лауазымдық нұсқаулығына сүйенеді.
Әңгімелесу алдында конкурс комиссиясының хатшысы әңгімелесуге қатысушыға конкурс комиссиясының мүшелерін, байқаушыларды, сарапшыларды, уәкілетті органның өкілін таныстырады.
Әңгімелесуге конкурс комиссиясының үштен кем емес мүшелері қатысады.
Конкурс комиссиясының мүшелері әңгімелесу барысында әдеп нормаларын, әңгімелесуге қатысушыларына құрметпен, сыпайы, әдепті және тілектесттік қарым-қатынасын сақтайды.
Конкурсқа (-тарға) қатысатын және бос лауазымға (-дарға) орналасуға (оның ішінде екі және одан көп лауазымдарға) арналған әңгімелесуге жіберілген кандидат бір әңгімелесуден өтеді, оның барысында оған үміттенген бос лауазымға (-дарға) байланысты сұрақтар қойылады және осы Қағидалардың 55 және 92-тармақтарымен белгіленген жағдайларда конкурс комиссиясы айқындаған тақырыптардың біреуіне эссе жазады.
Бір және сол лауазымға үміткер кандидаттарға сұрақтардың саны тең көлемде қойылады.
Әрбір кандидатпен әңгімелесу, эссе жазу, сондай-ақ іріктеудің басқа құралдарын өткізу барысы техникалық бейнежазба құралдарының көмегімен белгіленеді.
Бұл ретте әңгімелесудің және іріктеудің басқа тәсілдерінің бейнежазбасымен кандидат және комиссия мүшелері қамтылады.
Кандидаттың келісімі болған жағдайда онымен әңгімелесуді интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде онлайн-трансляциялауға жол беріледі.
Әңгімелесу барысында техникалық бейнежазба құралдарының көмегімен белгіленген материалдар конкурс аяқталған сәттен бір жылдан кем емес персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде) сақталады.
Әңгімелесу және іріктеудің басқа тәсілдерін өткізу кезінде егер конкурс комиссиясы отырысының барысына кедергі келтірмеген жағдайда кандидат та техникалық жазба құралдарын қолдана алады.

55. Кандидаты, претендующие на должности категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1 пишут одно эссе, состоящее из не более двухсот слов, на одну из тем, определяемых конкурсной комиссией, в присутствии секретаря конкурсной комиссии на государственном или русском языке на выбор кандидата. Эссе оценивается Комиссией в соответствии с параметрами, определенными в приложении 4 к настоящим Правилам. На написание эссе отводится не более 45 минут.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Заседание конкурсной комиссии
56. В день окончания проведения собеседования, конкурсная комиссия на основании представленных документов, а также по результатам проведенного собеседования, включающего результаты оценки эссе и ответов на конкурсные вопросы, осуществляет отбор из числа кандидатов для занятия вакантной должности.
57. Результаты оценки кандидатов заносятся каждым членом конкурсной комиссии в лист оценки кандидатов по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Лист оценки), по каждой претендуемой вакантной должности.
Лист оценки кандидата может быть заполнен в электронном виде.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.08.2022 № 181 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
58. Решение конкурсной комиссии принимается на основе баллов, выставленных в листах оценки кандидатов.
59. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если листы оценки заполнили не менее двух третьих от ее состава, в том числе председатель, но не менее трех человек.
60. Положительное заключение конкурсной комиссии получает кандидат, получивший наибольшую сумму баллов. В случае равенства сумм баллов, кандидат, получивший положительное заключение конкурсной комиссии, определяется председателем конкурсной комиссии.
Подсчет сумм балов осуществляется секретарем конкурсной комиссии.
При этом конкурсная комиссия может принять решение об отсутствии кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии.
60-1. Ход обсуждения и принятое конкурсной комиссией решение оформляются в виде протокола в произвольной форме в бумажном и (или) электронном виде, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
Члены конкурсной комиссии могут подписать решение в электронном варианте посредством электронно-цифровой подписи.

55. А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1 санаттарының лауазымдарына үміттенген кандидаттар конкурс комиссиясы айқындаған тақырыптардың біреуіне екі жүз сөзден аспайтын бір эссені конкурс комиссиясы хатшысының қатысуымен мемлекеттік немесе орыс тілінде кандидаттың таңдауы бойынша жазады. Эссені конкурс комиссиясы осы Қағиданың 4-қосымшасында белгіленген параметрлерге сәйкес бағалайды. Эссе жазуға 45 минуттан аспайтын уақыт беріледі.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Конкурс комиссиясының отырысы
56. Әңгімелесуді өткізу аяқталған күні конкурс комиссиясы ұсынылған құжаттардың негізінде, сондай-ақ эссені бағалау нәтижелерін және конкурс сұрақтарына жауаптарды қамтитын өткізілген әңгімелесудің нәтижелері бойынша кандидаттардың қатарынан бос лауазымға орналастыру үшін іріктеуді жүзеге асырады.
57. Кандидаттарды бағалау нәтижелерін конкурс комиссиясының әрбір мүшесі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысандағы кандидаттарды бағалау парағына (бұдан әрі – Бағалау парағы) әрбір үміттенген бос лауазым бойынша енгізеді.
Кандидатты бағалау парағы электронды түрде толтырылуы мүмкін.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.08.2022 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Конкурс комиссиясының шешімі кандидаттарды бағалау парағында қойылған баллдар негізінде қабылданады.
59. Егер бағалау парақтарын комиссия құрамының кемінде үштен екісі оның ішінде төраға, бірақ үштен кем емес адам толтырса, конкурс комиссиясының шешімі заңды деп есептеледі.
60. Ең көп балл сомасын алған кандидат конкурс комиссиясының оң қорытындысын алады. Балл сомалары тең болған жағдайда, конкурс комиссиясының төрағасы конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидатты анықтайды.
Балл сомаларын есептеуді конкурс комиссиясының хатшысы жүзеге асырады.
Бұл ретте конкурс комиссиясы конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидаттың жоқтығы туралы шешім қабылдай алады.
60-1. Талқылау барысы мен конкурс комиссиясының шешiмi конкурс комиссиясының төрағасы мен мүшелерi, сондай-ақ хаттама жасауды iске асыратын хатшының қолдары қойылған еркін нысандағы қағаз және (немесе) электронды түрдегі хаттама түрiнде ресiмделедi.
Конкурс комиссиясының мүшелерi шешімге электронды түрде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қоя алады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 60-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
61. В течение одного рабочего дня после принятия решения конкурсной комиссии на интернет-ресурсе государственного органа размещается решение конкурсной комиссии.
При наличии согласия кандидата на интернет-ресурсе государственного органа также размещается видеозапись его собеседования с конкурсной комиссией.
62. Секретарь конкурсной комиссии извещает кандидатов, успешно прошедших собеседование, о результатах конкурса в течение двух рабочих дней со дня решения конкурсной комиссии.
Глава 5. Внутренний конкурс среди государственных служащих всех государственных органов
Сноска. Глава 5 исключена приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Общий конкурс
66. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
67. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
68. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
69. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
70. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Объявление об общем конкурсе
71. При проведении общего конкурса в центральных государственных органах, ведомствах и их территориальных подразделениях объявления размещаются на интернет-ресурсах центральных государственных органов и уполномоченного органа. Дополнительное опубликование объявлений допускается в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на иных интернет-ресурсах и социальных сетях.
Объявления о проведении общего конкурса в исполнительных органах, финансируемых из местного бюджета, размещаются на интернет-ресурсах исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и уполномоченного органа. Дополнительное опубликование объявлений допускается в периодических изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, на иных интернет-ресурсах и социальных сетях.
В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы) объявления также размещаются на интернет-ресурсе государственного органа, в структуре которого она состоит.

Ескерту. 60-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Конкурс комиссиясының шешімі қабылданған кейін бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның интернет-ресурсында конкурс комиссиясының шешімі орналастырылады.
Кандидаттың келісімі бар болған жағдайда, оның конкурс комиссиясымен әңгімелесудің бейнежазбасы мемлекеттік органның интернет ресурсында орналастырылады.
62. Конкурс комиссиясының хатшысы әңгімелесуден табысты өткен кандидаттарға конкурс нәтижесі туралы, конкурс комиссиясы шешім шығарған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде хабарлайды.
5-тарау. Барлық мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері арасындағы ішкі конкурс
Ескерту. 5-тарау алып тасталды - ҚР ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Жалпы конкурс
66. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы конкурс туралы хабарландыру
71. Орталық мемлекеттік органдарда, ведомстволарда және олардың аумақтық бөлімшелерінде жалпы конкурс өткізу кезінде хабарландырулар орталық мемлекеттік органдардың және уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады. Хабарландыруларды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында, басқа интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде қосымша жариялауға жол беріледі.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарда жалпы конкурс өткізу туралы хабарландырулар жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады. Хабарландыруларды тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағына таралатын мерзімді басылымдарда, басқа интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде қосымша жариялауға жол беріледі.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) құрылған жағдайда хабарландырулар өзі соның құрылымында тұрған мемлекеттік органның интернет-ресурсында да орналастырылады.

72. После опубликования объявления о проведении конкурса, назначение граждан на объявленную должность в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 15, пунктом 7 статьи 27 Закона, до окончания конкурсных процедур не допускается.
73. Объявление о проведении общего конкурса включает следующие сведения:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов и факса, адреса электронной почты;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок приема документов (7 рабочих дней), который исчисляется со следующего рабочего дня после публикации объявления о проведении общего конкурса на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
При этом, служба управления персоналом (кадровая служба) либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) принимает документы в рабочее время государственного органа, установленное правилами трудового распорядка государственных служащих, утвержденными в соответствии с пунктом 3 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
5) перечень необходимых документов, указанных в пункте 76 или 79 настоящих Правил, и информацию о способах их подачи, указанную в пункте 43 настоящих Правил;
6) сроки и место проведения собеседования;
7) информацию касательно присутствия наблюдателей на заседании конкурсной комиссии;
8) формы заявления и Послужного списка для участия в конкурсе;
9) информацию о порядке обжалования действий и решения конкурсной комиссии;
10) информацию о применении средств отбора кандидатов, не предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 73 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
74. Если конкурс проводится на временно вакантную административную государственную должность корпуса "Б", данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса с указанием даты выхода на работу временно отсутствующего работника, за которым сохранилось место работы (должность).

72. Конкурс өткізу туралы хабарландырулар жариялағаннан кейін Заңның 15-бабы 3-тармағы, 27-бабының 7-тармағында көзделген тәртіппен конкурстық рәсімдер аяқталғанша, азаматтарды жарияланған лауазымға тағайындауға жол берілмейді.
73. Жалпы конкурсты өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) мекенжайы көрсетілген конкурс өткізетін мемлекеттік органның атауы, почталық мекенжайлары, телефон және факс нөмірлері, электрондық почта мекенжайлары;
2) негізгі функционалдық міндеттері, еңбек ақысының көлемі мен шарттары көрсетілген бос лауазымдар;
3) мемлекеттік органмен айқындалған біліктілік талаптарына сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар;
4) құжаттарды қабылдау мерзімі (7 жұмыс күні), ол жалпы конкурс өткізу туралы хабарландыру уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі.
Бұл ретте, персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам құжаттарды "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабы 3-тармағына сәйкес бекітілген мемлекеттік қызметшілердің еңбек тәртіптемесі қағидаларында белгіленген мемлекеттік органның жұмыс уақытында қабылдайды.
5) осы Қағидалардың 76 немесе 79-тармақтарында көрсетілген қажетті құжаттар тізбесі, осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген оларды ұсыну тәсілдері туралы ақпарат;
6) әңгімелесу өткізудің мерзімі мен орны;
7) конкурс комиссиясының отырысына байқаушылардың қатысуына қатысты ақпарат;
8) конкурсқа қатысу үшін өтініш пен Қызметтік тізімнің нысаны;
9) конкурс комиссиясының іс-әрекеттері мен шешімдеріне шағымдану тәртібі туралы ақпарат;
10) осы Қағидалармен көзделмеген кандидаттарды іріктеу құралдарын қолдану туралы ақпарат.
Ескерту. 73-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
73-1. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексіне сәйкес шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген жағдайда денсаулық сақтау, әлеуметтік-еңбек және білім саласындағы уәкілетті органдардың, олардың ведомстволарының, олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ денсаулық сақтау, халықты жұмыспен қамту және білім саласындағы жергілікті атқарушы органдардың бос лауазымдарына орналасуға арналған конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау мерзімі конкурстық комиссияның шешімі бойынша бір жұмыс күнін құрауы мүмкін.
Ескерту. 73-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.07.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Егер конкурс "Б" корпусының уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына өткізілсе, бұл шарт жұмыс орны (лауазымы) сақталған уақытша болмайтын жұмыскердің жұмысқа шығу күнін көрсетумен конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.

Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.09.2020 № 146 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
74-1. В случае введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", срок приема документов для участия в конкурсе на занятие вакантных должностей уполномоченных органов в области здравоохранения, социально-трудовой сферы и образования, их ведомств, территориальных подразделений их ведомств, а также исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, в области здравоохранения, занятости населения и образования по решению конкурсной комиссии может составлять один рабочий день.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.07.2020 № 119 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Прием документов лиц, участвующих в общем конкурсе
75. Лица, изъявившие желание участвовать в общем конкурсе, представляют документы, указанные в пунктах 76 и 79 настоящих Правил, в государственный орган, объявивший конкурс, в сроки приема документов нарочно, по почте или их электронные копии через объекты информатизации государственного органа, адреса электронной почты, указанные в объявлении о проведении конкурса.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
76. Для участия в общем конкурсе предоставляются следующие документы:
1) Заявление;
2) послужной список кандидата на административную государственную должность корпуса "Б" с цветной фотографией размером 3х4 по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Послужной список);
3) копии документов об образовании и приложений к ним, засвидетельствованные нотариально.
К копиям документов об образовании, полученным гражданами Республики Казахстан в зарубежных организациях образования, прилагаются копии удостоверений о признании или нострификации данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования, за исключением документов об образовании, выданных зарубежными высшими учебными заведениями, научными центрами и лабораториями гражданам Республики Казахстан – обладателям международной стипендии "Болашак", а также подпадающих под действие международного договора (соглашение) о взаимном признании и эквивалентности.
К копиям документов об образовании, выданных обладателям международной стипендии "Болашак", прилагается копия справки о завершении обучения по международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак", выданной акционерным обществом "Центр международных программ".
К копиям документов об образовании, подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности, прилагаются копии справок о признании данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования.
Сноска. В пункт 76 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
77. Службой управления персоналом (кадровой службой) посредством интегрированной информационной системы "Е-қызмет" проверяется наличие у кандидата (за исключением лиц, указанных в пункте 79 настоящих Правил):
1) сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства с результатами не ниже пороговых значений по программе тестирования для категории объявленной должности, действительного на момент подачи документов;
2) заключения о прохождении оценки личных качеств в уполномоченном органе с результатами не ниже пороговых значений, действительного на момент подачи документов для участия в конкурсе.
78. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
79. Для участия в общем конкурсе государственным служащим и лицом, указанным в части первой пункта 8 статьи 27 Закона, предоставляются следующие документы:

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.09.2020 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жалпы конкурсқа қатысатын адамдардың құжаттарын қабылдау
75. Жалпы конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтар конкурс өткізетін мемлекеттік органға осы Қағидалардың 76 және 79-тармақтарында көрсетілген құжаттарды қолма-қол, пошта арқылы немесе олардың электрондық көшірмелерін конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мемлекеттік органның ақпараттандыру объектілері, электрондық пошта мекенжайлары арқылы ұсынады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Жалпы конкурсқа қатысу үшін мынадай құжаттар тапсырылады:
1) Өтініш;
2) 3х4 үлгідегі түрлі түсті суретпен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда толтырылған "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына кандидаттың қызметтік тізімі (бұдан әрі – Қызметтік тізім);
3) білімі туралы құжаттар мен олардың қосымшаларының нотариат куәландырған көшірмелері;
"Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленуші, сондай-ақ өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттардың қолдану аясына жататын Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелдік жоғары оқу орындары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген білім туралы құжаттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттарының көшірмелеріне білім беру саласындағы уәкілетті орган берген аталған білімі туралы құжаттарды нострификациялау немесе тану куәліктерінің көшірмелері қоса беріледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушілерге берілген білімі туралы құжаттарға "Халықаралық бағдарламалар орталығы" Акционерлік қоғамы берген Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша оқуды аяқтау туралы анықтаманың көшірмесі қоса беріледі.
Өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттардың қолдану аясына жататын білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне білім беру саласындағы уәкілетті орган берген аталған білімі туралы құжаттарды тану туралы анықтаманың көшірмелері қоса беріледі.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) "Е-қызмет" интегралды ақпараттық жүйесі арқылы кандидаттың (осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда):
1) құжаттарды тапсыру сәтінде заңнаманы білуіне тестілеуден өткені туралы шекті мәннен төмен емес нәтижелері бар қолданыстағы сертификаттың;
2) конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру сәтінде уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалауды өту туралы шекті мәннен төмен емес нәтижелері бар қолданыстағы қорытындының бар болуын тексереді.
78. Алып тасталды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Жалпы конкурсқа қатысу үшін мемлекеттік қызметші және Заңның 27-бабы 8-тармағы бірінші бөлігінде көрсетілген адам келесі құжаттарды тапсырады:

1) Заявление;
2) послужной список государственного служащего по форме, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24350), заверенный соответствующей службой управления персоналом (кадровой службой) в течение тридцати календарных дней до дня представления документов.
При этом государственные служащие могут предоставлять документы через интегрированную информационную систему "Е-қызмет".
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
80. Кандидатам, представившим полный пакет документов в нарочном порядке или по почте, секретарь конкурсной комиссии выдает расписку о принятии документов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Представление неполного пакета документов, либо недостоверных сведений, либо несоответствии документов предъявляемым к ним требованиям является основанием для отказа в их принятии секретарем конкурсной комиссией.
Кандидатам, представившим полный пакет документов в электронном виде, расписка направляется в электронном виде на адреса электронной почты, объекты информатизации, по которым представлен документ.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
81. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы, профессионального уровня и репутации (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации, иные сведения, характеризующие их профессиональную деятельность, квалификацию).
82. Материалы конкурсной комиссии, документы участников конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, а также Послужной список, заявление и документы лиц, не прошедших конкурсный отбор, хранятся в службе управления персоналом (кадровой службе) не менее одного года с момента завершения конкурса.
83. По заявлению лиц, не прошедших конкурсный отбор, им возвращаются документы, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 76, а также в подпункте 2) пункта 79 настоящих Правил. С указанных документов снимаются копии, которые хранятся в службе управления персоналом (кадровой службе).
Сроки хранения документов, указанных в пунктах 76 и 79 настоящих Правил определяются в соответствии с Перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения, утвержденного приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 279-НҚ.

1) Өтініш;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24350 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысан бойынша тиісті персоналды басқару қызметімен (кадр қызметімен) құжаттар ұсынылған күнге дейін күнтізбелік отыз күн ішінде куәландырылған мемлекеттік қызметшінің қызметтік тізімі.
Бұл ретте мемлекеттік қызметшілер "Е-қызмет" интегралды ақпараттық жүйесі арқылы құжаттарды тапсыра алады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Құжаттардың толық пакетін қолма-қол тәртіпте немесе почта арқылы тапсырған кандидаттарға конкурс комиссиясының хатшысы осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы қолхатты береді.
Құжаттардың толық емес пакетін не дәйексіз мәліметтерді ұсыну не құжаттардың оларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі конкурстық комиссия хатшысының оларды қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Құжаттардың толық пакетін электрондық түрде ұсынған кандидаттарға қолхат электрондық түрде құжат ұсынылған электрондық пошта мекенжайларына, ақпараттандыру объектілерімен жіберіледі.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Азаматтар біліміне, жұмыс тәжірибесіне, кәсіби деңгейіне және беделіне қатысты (біліктілігін арттыру, ғылыми дәрежелер мен атақтар берілуі туралы құжаттардың көшірмелері, мінездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар және өзге де олардың кәсіби қызметін, біліктілігін сипаттайтын мәліметтер) қосымша ақпараттарды бере алады.
82. Конкурс комиссиясының материалдары, конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған конкурсқа қатысушылардың құжаттары, сондай-ақ конкурстық іріктеуден өтпеген адамдардың қызметтік тізімі, өтініш және құжаттары персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде) конкурс аяқталған сәттен бастап бір жыл ішінде сақталады.
83. Конкурстық іріктеуден өтпеген адамдардың өтініштері негізінде оларға осы Қағидалардың 76-тармағының 2) және 3) тармақшаларында, сондай-ақ 79-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттар қайтарылады. Көрсетілген құжаттардың көшірмелері алынады және олар персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде) сақталады.
Осы Қағидалардың 76 және 79-тармақтарында көрсетілген құжаттарды сақтау мерзімдері Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 279-НҚ бұйрығымен бекітілген сақтау мерзімдері көрсетіле отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде жасалатын үлгілік құжаттардың тізбесіне сәйкес айқындалады.

Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Рассмотрение документов участников общего конкурса
84. Служба управления персоналом (кадровая служба) либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) в течение двух рабочих дней после окончания срока приема документов рассматривает представленные документы на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, утвержденным согласно пункту 4 статьи 17 Закона, а также условиям поступления на государственную службу, предусмотренным статьей 16 Закона и принимает решение о допуске участников конкурса к собеседованию.
Соответствие кандидатов условиям поступления на государственную службу, предусмотренным статьей 16 Закона, рассматривается посредством базы данных "Специальные учеты" Информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Представление участниками конкурса недостоверных сведений является основанием для отказа в их допуске к собеседованию.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
85. Формируется Решение и подписывается секретарем конкурсной комиссии и руководителем службы управления персоналом либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы).
Руководитель службы управления персоналом либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) может подписать решение в электронном виде посредством электронно-цифровой подписи.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
86. По итогам рассмотрения документов секретарь конкурсной комиссии формирует список кандидатов, допущенных к собеседованию, и график его проведения по форме согласно приложению 7.
Список кандидатов, допущенных к собеседованию, и график проведения собеседования размещаются на интернет-ресурсе государственного органа, объявившего конкурс, до истечения следующего рабочего дня со дня принятия решения службой управления персоналом (кадровой службой) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) и не позднее одного рабочего дня до дня проведения собеседования.

Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Жалпы конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарастыру
84. Құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейiн екі жұмыс күні ішінде персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам тапсырылған құжаттарды Заңның 17-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн, сондай-ақ Заңның 16-бабында көзделген мемлекеттiк қызметке кiру шарттарына сәйкестігін қарап, конкурсқа қатысушыларды әңгімелесуге жiберу туралы шешiм қабылдайды.
Кандидаттардың Заңның 16-бабында көзделген мемлекеттiк қызметке кiру шарттарына сәйкестігі Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті ақпараттық сервисінің "Арнайы есептер" деректер қоры арқылы қаралады.
Конкурс қатысушылардың дәйексіз мәліметтерді ұсынуы оларды әңгімелесуге жіберуге бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Шешім әзірленеді және оған конкурс комиссияның хатшысы және персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) басшысы немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам қол қояды.
Персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) басшысы немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам шешімге электронды түрде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қоя алады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Құжаттарды қарау қорытындысы бойынша конкурс комиссиясының хатшысы әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімін және 7-қосымшаға сәйкес үлгіде оны өткізудің кестесін қалыптастырады.
Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі мен әңгімелесуді өткізу кестесі конкурс жариялаған мемлекеттік органның интернет-ресурсында персоналды басқару қызметімен (кадр қызметімен) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адаммен шешімді қабылдаған күннен бастап келесі жұмыс күні өткенге дейін және әңгімелесу өтетін күнге дейін бір жұмыс күннен кешіктірмей орналастырылады.

Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
87. Кандидаты, допущенные к собеседованию, уведомляются секретарем конкурсной комиссии о дате проведения собеседования до истечения следующего рабочего дня после принятия решения службой управления персоналом (кадровой службой) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) и не позднее одного рабочего дня до дня проведения собеседования. Уведомление осуществляется по телефону, посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
87-1. Работодатель административного государственного служащего, который является кандидатом, уведомляется секретарем конкурсной комиссии о дате проведения собеседования до истечения следующего рабочего дня после принятия решения службой управления персоналом (кадровой службой) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) и не позднее одного рабочего дня до дня проведения собеседования. Уведомление осуществляется посредством интегрированной информационной системы.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 87-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
88. Участники конкурса, не получившие допуска, уведомляются об этом секретарем конкурсной комиссии в течение одного рабочего дня со дня принятия решения службой управления персоналом (кадровой службой) либо лицом, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы). Уведомление осуществляется по телефону либо посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны участников.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Собеседование с кандидатами, участвующими в общем конкурсе
89. Целью собеседования является оценка профессиональных и личных качеств кандидатов.
Конкурсная комиссия учитывает оценку личных качеств с результатами не ниже пороговых значений.

Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттар персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам шешім қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күн ішінде және әңгімелесуді өткізуге дейін бір жұмыс күннен кешіктірмей әңгімелесу өткізу күні туралы конкурс комиссиясының хатшысымен хабарландырылады. Хабарландыру қатысушылардың электрондық мекенжайларына және ұялы телефондарына ақпарат жіберу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87-1. Кандидат болып табылатын мемлекеттік әкімшілік қызметшінің жұмыс берушісі персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам шешім қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күн ішінде және әңгімелесуді өткізуге дейін бір жұмыс күннен кешіктірмей әңгімелесу өткізу күні туралы конкурс комиссиясының хатшысымен хабарландырылады. Хабарландыру интегралды ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 87-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Рұқсат алмаған конкурс қатысушылары персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адамның шешімі қабылдағаннан кейін бір жұмыс күн ішінде бұл туралы конкурс комиссиясының хатшысымен хабарландырылады. Хабарландыру қатысушылардың телефондары бойынша немесе электрондық мекенжайларына және ұялы телефондарына ақпарат жіберу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Жалпы конкурсқа қатысатын кандидаттармен әңгімелесу
89. Әңгімелесудің мақсаты кандидаттардың кәсіби және жеке қасиеттерін бағалау болып табылады.
Конкурс комиссиясы шекті мәннен төмен емес нәтижелерімен жеке қасиеттерді бағалауды ескереді.

Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
90. Кандидаты, участвующие в общем конкурсе и допущенные к собеседованию, проходят его в государственных органах, объявивших конкурс, в течение трех рабочих дней со дня уведомления кандидатов о допуске их к собеседованию.
Собеседование с кандидатами, участвующими в общем конкурсе и допущенными к собеседованию при необходимости может быть проведено посредством дистанционных средств видеосвязи.
91. Собеседование с участниками общего конкурса проводится в порядке, указанном в пункте 54 настоящих Правил.
92. Кандидаты, претендующие на должности категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1 пишут одно эссе, состоящее из не более двухсот слов, на одну из тем, определяемых конкурсной комиссией, в присутствии секретаря конкурсной комиссии на государственном или русском языке на выбор кандидата. Эссе оценивается Комиссией в соответствии с параметрами, определенными в приложении 4 к настоящим Правилам. На написание эссе отводится не более 45 минут.
Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Заключительное заседание конкурсной комиссии
93. В день окончания проведения собеседования, конкурсная комиссия на основании представленных документов, а также по результатам проведенного собеседования, включающего результаты оценки эссе и ответов на конкурсные вопросы, осуществляет отбор из числа кандидатов для занятия вакантной должности.
94. Результаты оценки кандидатов заносятся в Лист оценки кандидатов по каждой претендуемой вакантной должности.
Сноска. Пункт 94 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.08.2022 № 181 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
95. Решение конкурсной комиссии принимается на основе баллов, выставленных в листах оценки кандидатов.
96. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если листы оценки заполнили не менее двух третьих от ее состава, в том числе председатель, но не менее трех человек.
97. Положительное заключение конкурсной комиссии получает кандидат, получивший наибольшую среднюю сумму баллов. В случае равенства средней суммы баллов кандидат, получивший положительное заключение конкурсной комиссии, определяется председателем конкурсной комиссии.
Подсчет средней суммы баллов осуществляется секретарем конкурсной комиссии.
При отказе кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии, от занятия объявленной должности, по решению конкурсной комиссии ее положительное заключение может получить кандидат, получивший следующую наибольшую сумму баллов.
При этом конкурсная комиссия может принять решение об отсутствии кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии, за исключением случаев наличия кандидатов со средним баллом листов оценки кандидатов, заполненных всеми членами конкурсной комиссии, не менее четырех баллов.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Жалпы конкурсқа қатысатын және әңгімелесуге жіберілген кандидаттар оны әңгімелесуге кандидаттарды жіберу туралы оларды хабардар еткен күнннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурс жариялаған мемлекеттік органдарда өтеді.
Жалпы конкурсқа қатысатын және әңгімелесуге жіберілген кандидаттармен әңгімелесу қажет болған жағдайда қашықтық бейнебайланыс құралдары арқылы өткізілуі мүмкін.
91. Жалпы конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген тәртіпте өткізіледі.
92. А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, D-R-1, Е-1, E-R-1 санаттарының лауазымдарына үміттенген кандидаттар конкурс комиссиясымен айқындалған тақырыптар тізімінен бір тақырыпқа екі жүз сөзден аспайтын бір эссені конкурс комиссиясының хатшысының қатысуымен мемлекеттік немесе орыс тілінде кандидаттың таңдауы бойынша жазады. Эссе осы Қағидалардың 4-қосымшасында белгіленген параметрлерге сәйкес Комисиямен бағаланады. Эссе жазуға 45 минуттан аспайтын уақыт беріледі.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Конкурс комиссиясының отырысы
93. Әңгімелесуді өткізу аяқталған күні конкурс комиссиясы кандидаттарды ұсынылған құжаттардың негізінде, сондай-ақ эссені бағалау нәтижелерін және конкурс сұрақтарына жауаптарды қамтитын өткізілген әңгімелесудің нәтижелері бойынша кандидаттардың қатарынан бос лауазымға орналастыру үшін іріктеуді жүзеге асырады.
94. Кандидаттарды бағалау нәтижелері Кандидаттардың бағалау парағына әрбір үміттенген бос лауазым бойынша енгізіледі.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.08.2022 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Конкурс комиссиясының шешімі кандидаттарды бағалау парағында қойылған баллдар негізінде қабылданады.
96. Конкурс комиссиясының шешімі егер бағалау парақтарын оның құрамының үштен екі кем емес бөлігі, оның ішінде төраға, бірақ үштен кем емес адам толтырса, заңды деп есептеледі.
97. Конкурс комиссиясының оң нәтижесін ең көп орташа балл алған кандидат алады. Орташа балдар тең болған жағдайда, конкурс комиссиясының оң нәтижесін алған кандидатты конкурс комиссиясының төрағасы анықтайды.
Орташа балдарды есептеуді конкурс комиссиясының хатшысы жүзеге асырады.
Конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидат жарияланған лауазымға орналасудан бас тартқан кезде конкурс комиссиясының шешімі бойынша оның оң қорытындысын келесі ең жоғары балдар жиынтығын алған кандидат ала алады.
Бұл ретте конкурс комиссиясының барлық мүшелері толтырған кандидаттарды бағалау парақтарының орташа балы кемінде төрт балл болған кандидаттардың болуы жағдайларын қоспағанда, конкурс комиссиясы конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидаттың жоқтығы туралы шешім қабылдай алады.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 10.12.2021 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

98. Ход обсуждения и принятое конкурсной комиссией решение оформляются в виде протокола в произвольной форме в бумажном и (или) электронном виде, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
В случае оформления решения в электронном виде члены конкурсной комиссии подписывают решение посредством электронно-цифровой подписи.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
99. Решение конкурсной комиссии и списки кандидатов, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, размещаются на интернет-ресурсе государственного органа в течение одного рабочего дня со дня проведения конкурса.
При наличии согласия кандидата на интернет-ресурсе государственного органа также размещается видеозапись его собеседования с конкурсной комиссией.
100. Секретарь конкурсной комиссии извещает кандидатов, успешно прошедших собеседование, о результатах конкурса в течение двух рабочих дней со дня решения конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.05.2020 № 81 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Занятие должности кандидатом
101. По истечении пяти рабочих дней, но не позднее десяти рабочих дней со дня принятия решения конкурсной комиссией, за исключением случаев занятия должности в порядке, предусмотренном частью четвертой настоящего пункта, а также если предыдущий работодатель установил согласно трудовому законодательству месячный срок отработки либо по договоренности сторон установлен иной срок, лицо, имеющее право назначения на государственную должность, принимает на объявленную должность кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии.
В случае участия в собеседовании одного кандидата и получения им положительного заключения конкурсной комиссии, его назначение может осуществляться со дня заседания конкурсной комиссии.
При этом предыдущий работодатель после получения уведомления о решении конкурсной комиссии освобождает государственного служащего, принявшего участие в конкурсе с занимаемой должности с учетом положений пункта 1-1 статьи 61 Закона и части первой настоящего пункта. Уведомление о решении конкурсной комиссии направляется предыдущему работодателю посредством интегрированной информационной системы в течение одного рабочего дня после принятия решения конкурсной комиссии.
Государственный орган в течение тридцати календарных дней со дня принятия на объявленную должность граждан, впервые поступающих на государственную службу или вновь поступающих на государственную службу после ее прекращения, направляет их документы в органы национальной безопасности Республики Казахстан для проведения специальной проверки.

98. Талқылау барысы мен конкурстық комиссияның шешімі еркін нысандағы хаттама түрінде қағаз және (немесе) электрондық түрде ресімделеді, оған конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды.
Шешім электронды түрде әзірленген жағдайда конкурс комиссиясының мүшелері шешімге электронды түрде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Конкурс комиссиясының шешімі мен конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидаттардың тізімі конкурс өткізілгеннен кейін бір жұмыс күн ішінде мемлекеттік органның ақпараттық қабырғаларына, баршаға көрінетін жерлерге, сондай-ақ оның интернет-ресурсына орналастырылады.
Кандидаттың келісімі бар болған жағдайда оның конкурс комиссиясымен әңгімелесудің бейнежазбасы мемлекеттік органның интернет ресурсында орналастырылады.
100. Конкурс комиссиясының хатшысы әңгiмелесуден өткен кандидаттарға конкурс нәтижесi туралы, ол аяқталғаннан кейiн екі жұмыс күн iшiнде хабарлайды.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.05.2020 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Кандидаттың лауазымға орналасуы
101. Осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен лауазымға орналасу жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ егер алдыңғы жұмыс беруші еңбек заңнамасына сәйкес бір айлық жұмыспен өтеу мерзімін белгілесе немесе тараптардың келісімі бойынша өзге мерзім белгіленсе, мемлекеттік лауазымға тағайындау құқығы бар адам конкурс комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң, бірақ он жұмыс күнінен кешіктірмей, оң қорытынды алған кандидатты жарияланған лауазымға қабылдайды.
Әңгімелесуге бір кандидат қатысып, ол конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған жағдайда, ол конкурс комиссиясының қорытынды отырысы өткен күннен бастап тағайындала алады.
Бұл ретте алдыңғы жұмыс беруші конкурс комиссиясының шешімі туралы хабарлама алғаннан кейін конкурсқа қатысқан мемлекеттік қызметшіні Заңның 61-бабы 1-1-тармағының және осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелерін ескере отырып, атқарып отырған лауазымынан босатады. Конкурс комиссиясының шешімі туралы хабарлама алдыңғы жұмыс берушіге интегралды ақпараттық жүйе арқылы конкурс комиссиясының шешімі қабылданғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жолданады.
Мемлекеттік орган жарияланған лауазымға мемлекеттік қызметке алғаш рет кірген немесе мемлекеттік қызметке оны тоқтатқаннан кейін қайтадан кірген азаматтарды қабылдаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде олардың құжаттарын Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына арнайы тексеруді жүргізу үшін жолдайды.

В случаях, предусмотренных Указом Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290, постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 1195, и иными законодательными актами Республики Казахстан, лицо, имеющее право назначения на государственную должность, принимает на должность кандидата по согласованию с вышестоящим должностным лицом (органом).
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
101-1. В случае введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", назначение кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии на назначение вакантных должностей уполномоченных органов в области здравоохранения, социально-трудовой сферы и образования, их ведомств, территориальных подразделений их ведомств, а также исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, в области здравоохранения, занятости населения и образования, может осуществляться со дня заседания конкурсной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 101-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 22.07.2020 № 119 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
102. Кандидат, получивший положительное заключение конкурсной комиссии по итогам общего конкурса (за исключением лиц, указанных в пункте 79 настоящих Правил), в течение десяти календарных дней со дня принятия решения конкурсной комиссией предоставляет в службу управления персоналом (кадровую службу), либо лицу, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) следующие документы:
1) документ, подтверждающий трудовую деятельность (либо нотариально засвидетельствованная копия или удостоверенная кадровой службой с места работы);
2) медицинскую справку (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у, согласно формам медицинской учетной документации, используемые в амбулаторно – поликлинических организациях, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579), выданная не более чем за один год до дня представления документа (либо нотариально засвидетельствованная копия);

Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығымен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 1195 қаулысымен және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерімен көзделген жағдайларда мемлекеттік лауазымға тағайындауға құқығы бар адам кандидатты жоғары тұрған лауазымды адамның (органның) келісімі бойынша лауазымға қабылдайды.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101-1. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексіне сәйкес шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген жағдайда денсаулық сақтау, әлеуметтік-еңбек және білім саласындағы уәкілетті органдардың, олардың ведомстволарының, олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ денсаулық сақтау, халықты жұмыспен қамту және білім саласындағы жергілікті атқарушы органдардың бос лауазымдарына тағайындауға конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған кандидатты тағайындау конкурстық комиссияның отырысы өткен күннен бастап жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 101-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 22.07.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Жалпы конкурс қорытындысы бойынша конкурс комиссиясының оң қорытындысын алған кандидат (осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда) конкурс комиссиясының шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде персоналды басқару қызметіне (кадр қызметіне) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адамға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) еңбек қызметін растайтын құжат (нотариалдық куәландырылған немесе жұмыс орнынан кадр қызметімен куәландырылған көшірмесі);
2) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) амбулаториялық-емханалық ұйымдарында қолданылатын медициналық есеп құжаттамасының нысандарына сәйкес құжатты тапсырғанға дейін бір жылдан аспайтын уақытта берілген № 075/е нысандағы денсаулығы туралы медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды) (немесе нотариат куәландырған көшірмесі);

3) сведения, предоставленные в срок не более десяти календарных дней до сдачи документа по форме перечня государственной услуги "Предоставление сведений с Центра Психического здоровья "Психиатрия"", утвержденной приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20665) (далее – приказ ҚР ДСМ-49/2020);
4) сведения, предоставленные в срок не более десяти календарных дней до сдачи документа по форме перечня государственной услуги "Предоставление сведений с Центра психического здоровья "Наркология"" утвержденной приказом ҚР ДСМ-49/2020;
5) нотариально засвидетельствованные копии документов об образовании и приложения к ним в случае сдачи электронной копии документа в соответствии с пунктом 75 Правил.
При этом служба управления персоналом (кадровая служба) либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) сверяет копии документов, прилагаемых к документам об образовании в соответствии с подпунктом 3) пункта 76 настоящих Правил, с оригиналами.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок обжалования
103. Участники конкурса и кандидаты вправе обжаловать административный акт, административное действие (бездействие) конкурсной комиссии, службы управления персоналом (кадровой службы), либо лица, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 103 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
103-1. Жалоба подается в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Административный орган, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в уполномоченный орган или его территориальное подразделение.
При этом административный орган, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в уполномоченный орган или его территориальное подразделение, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығы) бекітілген "Психиатрия" психикалық денсаулық орталығынан мәліметтер ұсыну" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі нысаны бойынша құжат тапсырғанға дейін он күнтізбелік күннен аспайтын уақытта берілген мәлімет;
4) № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрықпен бекітілген "Наркология" психикалық денсаулық орталығынан мәліметтер ұсыну" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі нысаны бойынша құжат тапсырғанға дейін он күнтізбелік күннен аспайтын уақытта берілген мәлімет;
5) Қағиданың 75-тармағына сәйкес құжаттың электрондық көшірмесін тапсырған жағдайда білімі туралы құжаттар мен олардың қосымшаларының нотариат куәландырған көшірмелері.
Бұл ретте, персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам осы Қағиданың 76-тармағы 3) тармақшасына сәйкес білімі туралы құжаттарға қоса берілген құжаттардың көшірмелерін түпнұсқаларымен салыстырып тексереді.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Шағым жасау тәртібі
103. Конкурсқа қатысушылар мен кандидаттар конкурстық комиссияның, персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адамның әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасауға құқылы.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103-1. Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне жібереді.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне жібермеуге құқылы.

Сноска. Правила дополнены пунктом 103-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
104. Обжалование административного акта конкурсной комиссии не позднее пяти рабочих дней со дня его принятия или обжалование административного акта службы управления персоналом (кадровой службы), либо лица, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы) является основанием для приостановления действия административного акта, до принятия уполномоченным органом или его территориальным подразделением соответствующего решения по жалобе, поступившей в соответствии с пунктом 103-1 Правил.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
105. Уполномоченный орган или его территориальное подразделение рассматривает поступившую жалобу и на ее основе проводит проверку.
106. По итогам проведенной проверки, в случае обнаружения нарушений требований настоящих Правил, уполномоченный орган или его территориальное подразделение вносит в государственный орган, проводивший конкурс, представление об устранении нарушений в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 5 Закона.
107. Представление уполномоченного органа или его территориального подразделения рассматривается конкурсной комиссией на ее заседании в прежнем составе либо службой управления персоналом (кадровой службы).
Конкурсная комиссия или служба управления персоналом (кадровой службы) извещает о принятом решении уполномоченный орган или его территориальное подразделение и участника конкурса или кандидата, подавшего жалобу, в течение пяти рабочих дней со дня его принятия.
108. Участники конкурса и кандидаты в части их касающейся, а также уполномоченный орган и его территориальные подразделения могут знакомиться с конкурсными документами, результатами тестирования и собеседования.
Приложение 1
к Правилам проведения
конкурса на занятие
административной государственной
должности корпуса "Б"
Памятка для наблюдателя
Сноска. В приложение 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Уважаемый наблюдатель, Вас пригласили для обеспечения прозрачности и объективности работы конкурсной комиссии.
В этой связи, для наиболее полной работы наблюдателя просим Вас ознакомиться с данной памяткой.
Памятка предоставляется на государственном либо русском языках, по Вашему усмотрению.
Вы, как наблюдатель, имеете возможность:
знакомиться с документами участников конкурса;
присутствовать при собеседовании с конкурсантами;
давать оценку о ходе проведения собеседования;
представлять свое мнение о работе конкурсной комиссии в письменной форме руководству государственного органа или Агентству по делам государственной службы и его территориальным подразделениям.
При этом, наблюдатель не может:
задавать кандидатам вопросы;
разглашать персональные данные участников конкурса;
вмешиваться в процесс проведения собеседования, препятствовать ходу заседания конкурсной комиссии;
оказывать какое-либо содействие участникам конкурса;
воздействовать на членов конкурсной комиссии при принятии ими решений;
публично выражать мнение о конкретных участниках конкурса, их личных качествах;
использовать технические средства записи.
Во время собеседования обратите внимание на соблюдение конкурсной комиссией Правил проведения конкурса на административные государственные должности корпуса "Б".
Согласно вышеуказанным Правилам:
в собеседовании участвуют не менее трех членов конкурсной комиссии;
секретарь конкурсной комиссии должен ознакомить кандидатов с составом конкурсной комиссии, наблюдателями и экспертами;
конкурсная комиссия должна предоставить конкурсантам возможность прохождения собеседования на государственном или русском языках;
в ходе собеседования не допускается неэтичное либо неуважительное поведение членами конкурсной комиссии по отношению к кандидатам;
собеседование должно проходить в доброжелательной обстановке;
ход собеседования с каждым кандидатом фиксируется с помощью видеозаписи.
Во время собеседования кандидат также может использовать технические средства записи, если это не мешает ходу заседания конкурсной комиссии.
В случае если нарушены требования Правил проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" просим Вас сообщить об этом в Агентство по делам государственной службы или его территориальный департамент.
Ознакомлен: ______________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____"_______________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам проведения
конкурса на занятие
административной государственной
должности корпуса "Б"
Форма
____________________________
(государственный орган)
Заявление

Ескерту. 103-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Конкурс комиссиясының әкімшілік актісіне қабылданған күннен бастап бес жұмыс күннен кешіктірмей шағым беру немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адамның әкімшілік актісіне шағым беру уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің Қағиданың 103-1 тармағына сәйкес келіп түскен шағым бойынша тиісті шешім қабылдауына дейін әкімшілік актінің қолданылуын тоқтата тұруға негіз болып табылады.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі келіп түскен шағымды қарайды және оның негізінде тексеру жүргізеді.
106. Жүргізілген тексеру қорытындысы бойынша осы Қағидалардың бұзылуы анықталған жағдайда, уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі Заңның 5-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес бұзушылықты жою туралы ұсыныс енгізеді.
107. Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің ұсынысы конкурс комиссиясының бұрынғы құрамымен оның отырысында немесе персоналды басқару қызметімен (кадр қызметімен) қаралады.
Конкурс комиссиясы немесе персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) қабылданған шешім туралы, ол қабылданған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде, уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне және шағым берген конкурс қатысушысына немесе кандидатқа хабарлайды.
108. Конкурс қатысушылары мен кандидаттар өздеріне қатысты бөлігінде, сондай-ақ уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері конкурс құжаттарымен, тестілеу және әңгімелесу нәтижелерімен таныса алады.
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына орналасуға
конкурс өткізу қағидаларының
1-қосымшасы
Байқаушыға жадынама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрметті байқаушы, Сізді конкурс комиссиясы жұмысының ашықтығы мен әділдігін қамтамасыз ету үшін шақырды.
Осыған орай, байқаушының толық жұмысы үшін Сізді осы жадынамамен танысуыңызды сұраймыз.
Жадынама Сіздің қалауыңыз бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде ұсынылады.
Сіздің байқаушы ретінде:
конкурсқа қатысушылардың құжаттарымен танысуға;
конкурсанттармен әңгімелесу кезінде қатысуға;
әңгімелесуді өткізу барысына баға беруге;
конкурс комиссиясының жұмысы туралы өз пікіріңізді жазбаша түрде мемлекеттік органның басшылығына немесе Мемлекеттік қызмет істері агенттігіне және оның аумақтық бөлімшелеріне ұсынуға мүмкіндігіңіз бар.
Бұл ретте, байқаушы:
кандидаттарға сұрақ қоя алмайды;
конкурсқа қатысушылардың жеке мәліметтерін жария ете алмайды;
әңгімелесуді өткізу рәсіміне араласып, конкурс комиссиясының отырысы барысына кедергі жасай алмайды;
конкурсқа қатысушыларға қандай да бір қолдау көрсете алмайды;
конкурс комиссиясының мүшелері шешім қабылдаған кезде оларға әсер ете алмайды;
нақты конкурсқа қатысушылар туралы, олардың жеке қасиеттері туралы өз пікірін ашық білдіруге болмайды;
техникалық жазба құралдарын қолдана алмайды.
Әңгімелесу барысында конкурс комиссиясының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидаларын сақтауына назар аударыңызды сұраймыз.
Жоғарыда аталған қағидаларға сәйкес:
әңгімелесуге конкурс комиссиясының кемінде үш мүшесі қатысады;
конкурс комиссиясының хатшысы кандидаттарды конкурс комиссиясының құрамымен, байқаушылармен және сарапшылармен таныстыру тиіс;
конкурс комиссиясы конкурсанттарға әңгімелесуден мемлекеттік немесе орыс тілінде өту мүмкіндігін беру тиіс;
әңгімелесу барысында конкурс комиссиясы мүшелерінің кандидаттарға деген әдепсіз немесе құрметсіз тәртібіне жол берілмейді;
әңгімелесу тілектес жағдайында өту тиіс;
әрбір кандидатпен әңгімелесу барысы бейнежазба көмегімен тіркеледі.
Әңгімелесу кезінде кандидат конкурс комиссиясы отырысының барысына кедергі келтірмеген жағдайда техникалық жазба құралдарын қолдана алады.
Егер "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидалары бұзылған жағдайда ол туралы Агенттікке немесе оның аумақтық департаментіне хабарлауыңызды сұраймыз.
Таныстым:
__________ _______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
20 __ ж. "___" ___________________
Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына орналасуға
конкурс өткізу қағидаларының
2-қосымшасы
Нысан
__________________________
(мемлекеттік орган)
Өтініш

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11.02.2023 № 37 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Прошу допустить меня к участию в конкурсах на занятие вакантных
административных государственных должностей:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
С основными требованиями Правил проведения конкурса на занятие
административной государственной должности корпуса "Б" ознакомлен
(ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
Выражаю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
в том числе с психоневрологических и наркологических организаций.
С требованием о том, что государственный служащий не может занимать
государственную должность, находящуюся в непосредственной подчиненности
должности, занимаемой его близкими родственниками (родителями (родителем),
детьми, усыновителями (удочерителями), усыновленными (удочеренными),
полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками, бабушками,
внуками), супругом (супругой) и (или) свойственниками (полнородными
и неполнородными братьями и сестрами, родителями и детьми супруга (супруги),
а также иметь в непосредственном подчинении близких родственников, супруга
(супругу) и (или) свойственников ознакомлен (ознакомлена).
С трансляцией и размещением на интернет-ресурсе государственного органа
видеозаписи моего собеседования согласен ________________________ (да/нет)
Отвечаю за подлинность представленных документов.
Прилагаемые документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
Номера контактных телефонов: _________________________________________
e-mail: ______________________________________________________________
ИИН ________________________________________________________________
_________ ___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____"_______________ 20__ г.
Приложение 3 к Правилам
проведения конкурса на занятие
административной государственной
должности корпуса "Б"
Форма
"Б" КОРПУСЫНЫҢ ӘКІМШІЛІК МЕМЛЕКЕТТІК ЛАУАЗЫМЫНА КАНДИДАТТЫҢ ҚЫЗМЕТТIК ТIЗIМІ
ПОСЛУЖНОЙ СПИСОК КАНДИДАТА НА АДМИНИСТРАТИВНУЮ ГОСУДАРСТВЕННУЮ ДОЛЖНОСТЬ КОРПУСА "Б"
________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) /
фамилия, имя, отчество (при наличии)
ФОТО
(түрлі түсті/ цветное,

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 11.02.2023 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мені ________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу конкурсына қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, олармен келісемін және орындауға міндеттенемін.
Менің жеке мәліметтерімді, оның ішінде психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдардан мәліметтерімді жинауға және өңдеуге келісімімді білдіремін.
Мемлекеттік қызметші өзінің жақын туыстары (ата-аналары (ата-анасы), балалары, асырап алушылары, асырап алынған балалары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), аталары, әжелері, немерелері), жұбайы (зайыбы) және (немесе) жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), ата-аналары және балалары) атқаратын лауазымға тікелей бағынысты болатын мемлекеттік лауазымды атқара алмайды, сондай-ақ жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) және (немесе) жекжаттары тікелей бағынысында бола алмайтыны туралы талаппен таныстым.
Мемлекеттік органның интернет-ресурсында менің әңгімелесуімнің бейнежазбасын транляциялауға
және орналасуға келісім беремін __________________
(иә/жоқ)
Ұсынылып отырған құжаттарымның дәйектілігіне жауап беремін.
Қоса берілген құжаттар:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Мекенжайы: ______________________
Байланыс телефондары: ________________
e-mail: ______________________
ЖСН: ______________________
_________ ___________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20 __ ж. "___"_______________
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларының
3-қосымшасы
Нысан
"Б" КОРПУСЫНЫҢ ӘКІМШІЛІК МЕМЛЕКЕТТІК ЛАУАЗЫМЫНА КАНДИДАТТЫҢ ҚЫЗМЕТТІК ТІЗІМІ ПОСЛУЖНОЙ СПИСОК КАНДИДАТА НА АДМИНИСТРАТИВНУЮ ГОСУДАРСТВЕННУЮ ДОЛЖНОСТЬ КОРПУСА "Б"
________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) /
фамилия, имя, отчество (при наличии)
ФОТО
(түрлі түсті/ цветное,

3х4)
_______________________________________
лауазымы/должность, санаты/категория
(болған жағдайда/при наличии)
_______________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі / индивидуальный
идентификационный номер)
ЖЕКЕ МӘЛІМЕТТЕР / ЛИЧНЫЕ ДАННЫЕ
1.
Туған күні және жері /
Дата и место рождения
2.
Ұлты (қалауы бойынша) /
Национальность (по желанию)
3.
Отбасылық жағдайы, балалардың бар болуы /
Семейное положение, наличие детей
4.
Оқу орнын бітірген жылы және оныңатауы /
Год окончания и наименование учебного заведения
5.
Мамандығы бойынша біліктілігі, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (болған жағдайда) /
Квалификация по специальности, ученая степень, ученое звание (при наличии)
6.
Шетел тілдерін білуі /
Владение иностранными языками
7.
Мемлекеттік наградалары, құрметті атақтары (болған жағдайда) /
Государственные награды, почетные звания (при наличии)
8.
Дипломатиялық дәрежесі, әскери, арнайы атақтары, сыныптық шені (болған жағдайда) /
Дипломатический ранг, воинское, специальное звание, классный чин (при наличии)
9.
Жаза түрі, оны тағайындау күні мен негізі (болған жағдайда) /
Вид взыскания, дата и основания его наложения (при наличии)
10.
Соңғы үш жылдағы қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау күні мен нәтижесі, егер үш жылдан кем жұмыс істеген жағдайда, нақты жұмыс істеген кезеңіндегі бағасы көрсетіледі (мемлекеттік әкімшілік қызметшілер толтырады) /
Дата и результаты ежегодной оценки эффективности деятельности за последние три года, в случае, если проработал менее трех лет, указываются оценки за фактически отработанный период (заполняется государственными служащими)
ЕҢБЕК ЖОЛЫ/ТРУДОВАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
Күні / Дата
қызметі, жұмыс орны, мекеменің орналасқан жері /
должность*, место работы, местонахождение организации
қабылданған /
приема
босатылған /
увольнения
_____________________
Кандидаттың қолы /
Подпись кандидата
_______________
күні / дата
* Примечание: в послужном списке каждая занимаемая должность заполняется в отдельной графе
Приложение 4
к Правилам проведения
конкурса на занятие
административной
государственной
должности корпуса "Б"
Форма
Лист оценки кандидатов
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.08.2022 № 181 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата конкурса
Наименование должности
Оценка ответов на вопросы
Общ. балл**
проф. опыт
уровень образования
коммуник. навыки
Управл. навыки****
эссе***
Иные методы отбора (в случае применения)
Профильный* /№ вопроса
"__"______20__ г. (00.00ч.)
1.1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наименование должности,
категория
2.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
Наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
3.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
____________________________________________
(подпись члена конкурсной комиссии) ____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена конкурсной комиссии)
"__" _______ 20__ г.
Примечание:
* количество вопросов и при необходимости дополнительные критерии определяются государственным органом самостоятельно

3х4)
_______________________________________
лауазымы/должность, санаты/категория
(болған жағдайда/при наличии)
_______________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі / индивидуальный
идентификационный номер)
ЖЕКЕ МӘЛІМЕТТЕР / ЛИЧНЫЕ ДАННЫЕ
1.
Туған күні және жері /
Дата и место рождения
2.
Ұлты (қалауы бойынша) /
Национальность (по желанию)
3.
Отбасылық жағдайы, балалардың бар болуы /
Семейное положение, наличие детей
4.
Оқу орнын бітірген жылы және оныңатауы /
Год окончания и наименование учебного заведения
5.
Мамандығы бойынша біліктілігі, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (болған жағдайда) /
Квалификация по специальности, ученая степень, ученое звание (при наличии)
6.
Шетел тілдерін білуі /
Владение иностранными языками
7.
Мемлекеттік наградалары, құрметті атақтары (болған жағдайда) /
Государственные награды, почетные звания (при наличии)
8.
Дипломатиялық дәрежесі, әскери, арнайы атақтары, сыныптық шені (болған жағдайда) /
Дипломатический ранг, воинское, специальное звание, классный чин (при наличии)
9.
Жаза түрі, оны тағайындау күні мен негізі (болған жағдайда) /
Вид взыскания, дата и основания его наложения (при наличии)
10.
Соңғы үш жылдағы қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау күні мен нәтижесі, егер үш жылдан кем жұмыс істеген жағдайда, нақты жұмыс істеген кезеңіндегі бағасы көрсетіледі (мемлекеттік әкімшілік қызметшілер толтырады) /
Дата и результаты ежегодной оценки эффективности деятельности за последние три года, в случае, если проработал менее трех лет, указываются оценки за фактически отработанный период (заполняется государственными служащими)
ЕҢБЕК ЖОЛЫ/ТРУДОВАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
Күні / Дата
қызметі, жұмыс орны, мекеменің орналасқан жері /
должность*, место работы, местонахождение организации
қабылданған /
приема
босатылған /
увольнения
_____________________
Кандидаттың қолы /
Подпись кандидата
_______________
күні / дата
* Ескертпе: қызметтік тізімде әрбір атқаратын лауазым бөлек жолда толтырылады
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларының
4-қосымшасы
Нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.08.2022 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Конкурсқа қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы
Сұрақтарға жауаптарды бағалау
Жалпы балл**
кәсіби тәжірибе
білім деңгейі
Коммуникативтік дағдылар
Басқару. дағдылар****
эссе***
Іріктеудің басқа әдістері (қолданған жағдайда)
Бейіндік*/ сұрақ №
"__"______20__ ж. (00.00ч.)
1.1
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы, санаты
2.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
3.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
___________________________________________
(конкурстық комиссия мүшесінің қолы)
_______________________________________________________________
(конкурстық комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
"__"_______ 20__ ж.
Ескертпе:
* сұрақтар саны және қажет болған жағдайда қосымша өлшемдер мемлекеттік органмен дербес айқындалады

** выставляется от 0 до 5 баллов
*** для должностей категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, Е-1, E-R-1
**** применяется для руководящих должностей
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
2 балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет
4 балла – соответствующий профессиональный опыт от трех до пяти лет
5 баллов – соответствующий профессиональный опыт пять и более лет
Уровень образования:
1 балл – соответствует образованию
2 балла – магистр в соответствующей сфере
3 балла – доктор PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы
2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему
Управленческие навыки:
0 баллов – опыт работы на руководящих должностях отсутствует
1 балл – опыт работы на руководящих должностях составляет до трех лет
2 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от трех до четырех лет
3 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от четырех до пяти лет
4 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от пяти до шести лет
5 баллов – опыт работы на руководящих должностях составляет шесть и более лет
Параметры оценки эссе (не более двухсот слов):
0 баллов – кандидат не написал либо не раскрыл тему эссе (показывает незнание вопроса)
1 – 2 балла – кандидат частично раскрыл тему эссе (обладает общими знаниями и пониманием соответствующей отрасли)
3 – 4 балла – кандидат хорошо раскрыл тему эссе (обладает широкими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, очень хорошим уровнем независимого и критического анализа)
5 баллов – кандидат полностью раскрыл тему эссе (обладает глубокими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, высоким уровнем независимого и критического анализа, предлагает меры по совершенствованию отрасли)
Приложение 5 к Правилам
проведения конкурса на занятие
административной государственной
должности корпуса "Б"
Форма
____________________________
(государственный орган)
РАСПИСКА
Принято заявление от кандидата ___________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии))
к участию в конкурсах на занятие вакантных административных государственных должностей:
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
Прилагаемые документы к принятому заявлению:
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника службы управления персоналом)
___________________________________________
(подпись)
"____" _______________ 20__ г.
Приложение 6 к Правилам
проведения конкурса на занятие
административной государственной
должности корпуса "Б"
Форма
РЕШЕНИЕ
о допуске участников конкурса к собеседованию
Должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
Решение (допущен (а) / не допущен (а))
Причины недопущения
1.
1)
2)
3)
2.
1)
2)
3)
______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя службы управления персоналом)
Приложение 7 к Правилам
проведения конкурса на занятие
административной государственной
должности корпуса "Б"
Форма
ГРАФИК
проведения собеседования и эссе
Должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
Место, дата и время проведения собеседования
Место, дата и время проведения эссе
1.
1)
2)
3)
2.
1)
2)
3)
______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя службы управления персоналом
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 21 февраля 2017 года № 40
Правила, программы и организация тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей

** 0-ден 5 баллға дейін қойылады
*** А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, Е-1, E-R-1 санаттарының лауазымдары үшін
**** басқарушы лауазымдарға қолданылады
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан бес жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі бес жыл және одан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді
2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Басқару дағдылары:
0 балл – басқарушы лауазымдағы тәжірибесі жоқ
1 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылға дейін
2 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылдан төрт жылға дейін
3 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі төрт жылдан бес жылға дейін
4 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі бес жылдан алты жылға дейін
5 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі алты жыл және одан астам
Эссені бағалаудың параметрлері (екі жүз сөзден артық емес):
0 балл – кандидат эссені жазған жоқ немесе тақырыбын ашып жазған жоқ (мәселені білмейтіндігін көрсетті)
1 – 2 балл – кандидат эссе тақырыбын жартылай ашты (тиісті сала туралы жалпы білімі және түсінігі бар)
3 – 4 балл – кандидат эссе тақырыбын жақсы ашты (тиісті сала туралы ауқымды білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың өте жақсы деңгейі бар)
5 балл – кандидат эссе тақырыбын толығымен ашты (тиісті сала туралы терең білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың жоғары деңгей бар, саланы жетілдіру бойынша шараларды ұсынады)
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларының
5-қосымшасы
Нысан
____________________________
(мемлекеттік орган)
ҚОЛХАТ
Кандидат
_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға конкурсқа қатысуға өтініш қабылданды
Қабылданған өтінішке қоса берілген құжаттар:
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_______________________________________________________
___________________________________________________________________
(Персоналды басқару қызметі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________
(қолы)
"____"_______________ 20__ ж.
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларының
6-қосымшасы
Нысан
Қатысушылардың әңгімелесуге жіберу тураы ШЕШІМ
Лауазым
Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Шешім (жіберілді / жіберілген жоқ)
Жіберілмеу себебі
1.
1)
2)
3)
2.
1)
2)
3)
___________________________________________________________________
(Персоналды басқару қызметі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларының
7-қосымшасы
Нысан
Әңгімелесу және эссе өткізу КЕСТЕСІ
Лауазым
Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Әңгімелесу өтетін орны, күні және уақыты
Эссе өтетін орны, күні және уақыты
3.
4)
5)
6)
4.
4)
5)
6)
___________________________________________________________________
(Персоналды басқару қызметі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2017 жылғы 21 ақпандағы
№ 40 бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеуді ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидалары

Сноска. Приложение 2 действовало с 01.03.2023 по 31.12.2023 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 27.02.2023 № 49.
Приложение 2-1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 21 февраля 2017 года № 40
Временные правила отбора и проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе
Сноска. Приказ дополнен приложением 2-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 27.02.2023 № 49 (вводится в действие с 01.03.2023 по 31.12.2023); действовало с 01.03.2023 по 31.12.2023 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 27.02.2023 № 49.
Приложение 2-2 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 21 февраля 2017 года № 40
Правила, программы и организация тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей
Сноска. Приказ дополнен приложением 2-2 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 09.02.2024 № 33 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения возникшие с 01.01.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, программы и организация тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подпунктом 5) пункта 2 статьи 5 и пунктами 3 и 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок, программы, организацию тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей, а также порядок обжалования результатов тестирования.
2. Тестирование проводится в присутствии оператора тестирования, который является работником юридического лица, с которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заключен договор на оказание услуг по техническому обеспечению процедур тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу (далее – оператор).
3. Объективность проведения тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, подсчета результатов, содержания тестов, а также принятием оператором письменных ограничений о недопустимости коррупционных действий.

Ескерту. 2-қосымша 01.03.2023 бастап 31.12.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 27.02.2023 № 49 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2017 жылғы 21 ақпандағы
№ 40 бұйрығына
2-1-қосымша
Ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеу және конкурс өткізудің уақытша қағидалары
Ескерту. Бұйрық 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 27.02.2023 № 49 (01.03.2023 бастап 31.12.2023 дейін қолданыста болды) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2017 жылғы 21 ақпандағы
№ 40 бұйрығына
2-2-қосымша
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеуді ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидалары
Ескерту. Бұйрық 2-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 09.02.2024 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2024 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қызметшілерді және мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеу ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 2-тармағының 5) тармақшасына және 28-бабының 3 және 4-тармақтарына және мемлекеттік әкiмшiлiк қызметшілерді және мемлекеттік әкiмшiлiк лауазымдарға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу тәртібін, бағдарламаларын, тестілеуді ұйымдастыру тәртібін, сондай-ақ тестілеу нәтижелеріне шағым жасау тәртібін айқындайды.
2. Тестілеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасалған заңды тұлғаның қызметкері болып табылатын тестілеу операторының (бұдан әрі - оператор) қатысуымен өткізіледі.
3. Тестілеуді өткізудің әділдігі жағдайлардың, уақыттың, нәтижелерді есептеудің, тестердің мазмұнының стандарттылығымен, сондай-ақ оператордың сыбайлас жемқорлықты жібермеу әрекеттері туралы жазбаша шектеулерді қабылдауымен қамтамасыз етіледі.

4. Услугодателем государственной услуги "Тестирование государственных служащих, претендентов на занятие вакантной административной государственной должности и граждан, поступающих на правоохранительную службу" является юридическое лицо, с которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заключен договор на оказание услуг по техническому обеспечению процедур тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу (далее – услугодатель).
Глава 2. Тестирование кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан
5. Услугодатель проводит тестирование кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" (далее – кандидат/кандидаты на должность корпуса "Б") на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по мере обращения граждан.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги, приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
7. Для участия в тестировании кандидат на должность корпуса "Б" не позднее одного календарного дня до дня тестирования подает заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление) через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае обращения через портал в "личном кабинете" кандидата отражается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
При обращении через портал подтверждением приема документов является расписка с указанием даты, времени и места прохождения тестирования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в форме электронной цифровой подписи услугодатель.
Информацию и консультацию касательно подачи документов для тестирования через веб-портал "электронного правительства" кандидаты могут получить у Услугодатель.
8. Кандидат на должность корпуса "Б" выбирает день и время тестирования исходя из наличия свободных мест для проведения тестирования.
Запись на тестирование подтверждается распиской, формируемой в веб-портале "электронного правительства", с указанием даты, времени и места прохождения тестирования по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

4. "Мемлекеттік қызметшілерді, бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін азаматтарды тестілеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсетілетін қызметті берушісі Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасалған заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) болып табылады.
2-тарау. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға үміткерлерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеу
5. Көрсетілетін қызметті беруші "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға үміткерлерді (бұдан әрі – "Б" корпусының лауазымына үміткерлер) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуді азаматтардың өтініш білдіруі бойынша өткізеді.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген.
7. "Б" корпусының лауазымына үміткерлер тестілеуге қатысу үшін тестілеу күніне дейін бір күнтізбелік күннен кешіктірмей осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы тапсырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электронды үкімет" шлюзі арқылы алады.
Портал арқылы жүгінген кезде кандидаттың "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы жәй-күйі көрсетіледі.
Портал арқылы өтініш берілген кезде, құжаттардың қабылданғанын растау осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызмет берушінің электронды цифрлы қолтаңбасы нысанындағы тестілеудің күні, уақыты және өтетін орны көрсетілген қолхат болып табылады.
Кандидаттар тестілеуге қатысу үшін құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы тапсыруға қатысты ақпарат пен кеңесті көрсетілетін қызметті берушіден ала алады.
8. "Б" корпусының лауазымына кандидат тестілеудің күнін және уақытын тестілеу өткізуге бар бос орындар негізінде таңдайды.
Тестілеуге жазылу "электрондық үкімет" веб-порталында қалыптастырылатын осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысанда тестілеу күні, уақыты және өту орны көрсетілген қолхатпен расталады.

9. Основания для отказа в прохождении тестирования указаны в пункте 9 Перечня.
10. Кандидаты на должность корпуса "Б" проходят тестирование на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по тем программам тестирования кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – программы тестирования), которые указаны в их заявлениях.
11. Значение для прохождения тестирования на знание государственного языка Республики Казахстан не устанавливается.
12. Кандидатам на должность корпуса "Б", получившим результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан не ниже значений, указанных в программах тестирования, посредством портала в личный кабинет направляется электронный сертификат о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан (далее – Сертификат) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сертификат, выданный по первой программе тестирования, действителен для категорий должностей административной государственной службы корпуса "Б", относящихся ко второй и третьей программе тестирования.
Сертификат, выданный по второй программе тестирования, действителен для категорий должностей административной государственной службы корпуса "Б", относящихся к третьей программе тестирования.
13. Сертификаты, выданные по результатам тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, действительны в течение одного года со дня прохождения тестирования.
При введении чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан срок действия Сертификата приостанавливается на период введенного чрезвычайного положения.
В течение срока действия выданного Сертификата гражданин не проходит повторное тестирование по программам тестирования, по которым данный Сертификат является действительным.
14. Кандидатам на должность корпуса "Б", получившим результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в программах тестирования, посредством веб-портала "электронного правительства" в личный кабинет направляется справка о прохождении тестирования с результатами ниже значений прохождения тестирования по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Повторное тестирование лиц, указанных в части первой настоящего пункта, допускается не ранее чем через три календарных дня со дня прохождения тестирования.

9. Тестілеуден өтуден бас тарту негіздері Тізбенің 9-тармағында көрсетілген.
10. "Б" корпусының лауазымына кандидаттар осы Қағидаларға 4 – қосымшаға сәйкес "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға үміткерлердің мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу бағдарламалары (бұдан әрі-тестілеу бағдарламалары) бойынша олардың өтініштерінде көрсетілген мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден өтеді.
11. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тестілеуден өту үшін мән белгіленбейді.
12. Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестілеу бағдарламаларында көрсетілген мәндерден төмен емес нәтиже алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің жеке кабинетіне портал арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден өткені туралы электрондық сертификат (бұдан әрі-Сертификат) жолданады.
Бірінші тестілеу бағдарламасы бойынша берілген Сертификат екінші және үшінші тестілеу бағдарламаларына жататын "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің лауазымдар санаттарына жарамды.
Екінші тестілеу бағдарламасы бойынша берілген Сертификат үшінші тестілеу бағдарламасына жататын "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің лауазымдар санаттарына жарамды.
13. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері бойынша берілген Сертификаттар тестілеу өткізілген күннен бастап бір жылдың ішінде жарамды.
Қазақстан Республикасының барлық аумағында төтенше жағдай енгізілген кезде Сертификаттың жарамдылық мерзімі енгізілген төтенше жағдай кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Берілген Сертификаттың жарамдылық мерзімі ішінде азамат сол Сертификат жарамды болып табылатын тестілеу бағдарламалары бойынша қайта тестілеуден өтпейді.
14. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелерін тестілеу бағдарламаларында көрсетілген мәндерден төмен алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлерге "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жеке кабинетке осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуден өту мәндерінен төмен нәтижелері бар тестілеуден өткені туралы анықтама жіберіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қайта тестілеуге жіберуге тестілеу өткізілген күннен бастап кемінде күнтізбелік үш күн өткен соң жол беріледі.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Кандидаты на должность корпуса "Б" могут получить дубликат Сертификата в течение срока его действия по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам через веб-портал "электронного правительства" при наличии электронной цифровой подписи.
Глава 3. Порядок проведения оценки личных качеств кандидатов на должность корпуса "Б"
16. Оценка личных качеств кандидатов на должность корпуса "Б" проводится в форме тестирования.
17. Тестирование на оценку личных качеств кандидатов на должность корпуса "Б" проводится после завершения ими тестирования на знание законодательства Республики Казахстан согласно графику тестирования.
При этом к тестированию на оценку личных качеств не допускаются лица, получившие результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в программах тестирования.
18. Лица, получившие результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан не ниже значений, указанных в программах тестирования, и не явившиеся на тестирование на оценку личных качеств в срок, согласно графику тестирования, допускаются к участию в тестировании на оценку личных качеств в порядке, установленном пунктами 7 и 8 настоящих Правил.
19. Тестирование на оценку личных качеств кандидатов на должности корпуса "Б" включают задания на выявление уровня стрессоустойчивости (10 заданий), инициативности (10 заданий), ответственности (10 заданий), ориентации на потребителя услуг и его информирование (10 заданий), добропорядочности (10 заданий), саморазвития (10 заданий), оперативности (10 заданий), сотрудничества и взаимодействия (10 заданий), управления деятельностью (10 заданий), принятия решений (10 заданий), лидерства (10 заданий), стратегического мышления (10 заданий), управления изменениями (10 заданий).
В тестирование также включаются вопросы на определение уровня достоверности.
Значение прохождения тестирования по оценке личных качеств составляет не менее 50% по уровню достоверности.
Общее время на выполнение тестов составляет 100 минут.
20. По результатам тестирования на оценку личных качеств кандидату на должность корпуса "Б" посредством веб-портала "электронного правительства" в личный кабинет направляется заключение по результату тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность корпуса "Б" по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Заключение по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность корпуса "Б", действительно в течение одного года со дня прохождения такого тестирования.
При введении чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан срок действия заключения приостанавливается на период введенного чрезвычайного положения.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. "Б" корпусының лауазымына үміткерлер Сертификаттың телнұсқасын оның қолданылу мерзімі ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбасын қолдана отырып "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ала алады.
3-тарау. "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалауды жүргізу тәртібі
16. "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалау тестілеу нысанында жүргізіледі.
17. "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу олардың Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуді аяқтағаннан кейін тестілеу кестесіне сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте, жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу бағдарламаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде мәндерден төмен нәтиже алған адамдар жіберілмейді.
18. Тестілеу бағдарламаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде мәндерден төмен емес нәтиже алған және жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуге тестілеу кестесіне сәйкес келмеген адамлар жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуге осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарымен белгіленген тәртіпте қатысуға жіберіледі.
19. "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу стресске орнықтылық (10 тапсырма), бастамашылдық (10 тапсырма), жауапкершілік (10 тапсырма), қызметті тұтынушыға және оны хабарландыруға бағдарлану (10 тапсырма), адалдық (10 тапсырма), өздігінен даму (10 тапсырма), жеделділік (10 тапсырма), ынтымақтастық және әрекеттестік (10 тапсырма), қызметті басқару (10 тапсырма), шешім қабылдау (10 тапсырма), көшбасшылық (10 тапсырма), стратегиялық ойлану (10 тапсырма), өзгерістерді басқару (10 тапсырма) деңгейін анықтауға арналған тапсырмалардан тұрады.
Тестілеу сондай-ақ растық деңгейін анықтауға арналған сұрақтарды қамтиды.
Жеке қасиеттерді бағалауға арналған тестілеуді өту мәні растық деңгейі бойынша кем дегенде 50% құрайды.
Тесттерді орындау үшін жалпы уақыт 100 минутты құрайды.
20. "Б" корпусының лауазымына үміткердің жеке қасиеттерін бағалауға тестілеудің нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысандағы қорытынды портал арқылы "жеке кабинетіне" жолданды.
"Б" корпусының лауазымына үміткердің жеке қасиеттерін бағалауға тестілеудің нәтижелері бойынша қорытындылары осындай тестілеу өткізілген күннен бастап бір жыл ішінде жарамды.
Қазақстан Республикасының барлық аумағында төтенше жағдай енгізілген кезде қорытындының жарамдылық мерзімі енгізілген төтенше жағдай кезеңіне тоқтатыла тұрады.

21. Повторное тестирование кандидатов на должность корпуса "Б", получивших результаты тестирования на оценку личных качеств ниже значения, указанного в пункте 19 настоящих Правил, допускается не ранее чем через пятнадцать календарных дней со дня прохождения тестирования.
Глава 4. Порядок организации тестирования
22. К тестированию допускаются граждане Республики Казахстан, имеющий индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН).
23. До начала тестирования оператор знакомит тестируемых лиц с инструкцией по тестированию и отвечает на возникшие у них вопросы по процедуре тестирования.
24. Лица, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщают об этом оператору до начала проведения тестирования. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день согласно графику тестирования.
25. График тестирования формируется автоматически.
26. Зал тестирования оснащается подавителем сотовой связи, в целях идентификации кандидата на должность корпуса "Б" – карт-ридером.
27. Каждая рабочая станция оснащается веб-камерой для снятия фотографии кандидата и ведения видеозаписи процесса тестирования.
28. Тестируемые лица не разговаривают с другими тестируемыми лицами, не обмениваются материалами, не используют информацию на бумажных, электронных и иных носителях, не покидают помещение.
Тестируемым лицам не допускается заносить в зал тестирования принимающе-передающие электронные устройства (в том числе мобильные телефоны и иные электронные оборудования). Такие устройства на время проведения тестирования помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками.
29. При выявлении подставного лица в ходе запуска на тестирование либо при проведении тестирования оператором данное лицо на тестирование не допускается, либо оператор останавливает процесс тестирования такого лица и удаляет его из помещения для тестирования.
При этом оператор составляет Акт выявления подставного лица при тестировании по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Повторное тестирование лица, зарегистрированного для прохождения тестирования, допускается не ранее чем через один год со дня составления указанного в части второй настоящего пункта Акта.
30. В случае нарушения тестируемым лицом требований пункта 28 настоящих Правил, оператор останавливает процесс тестирования такого лица и удаляет его из помещения для тестирования.
При этом оператор составляет акт о нарушении настоящих Правил по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – акт о нарушении) в течение одного рабочего дня.
Лица, в отношении которых был составлен акт о нарушении, проходят повторное тестирование не ранее чем через шесть месяцев со дня нарушения. Результаты тестирования лиц, нарушивших требования пункта 28 настоящих Правил, аннулируются.

21. Жеке қасиеттерді бағалауға арналған тестілеуде осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген мәннен төмен нәтиже алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлердің қайта тестілеуіне алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кем емес мерзімнен кейін жол беріледі.
4-тарау. Тестілеуді ұйымдастыру тәртібі
22. Тестілеуге жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар Қазақстан Республикасының азаматтары жіберіледі.
23. Тестілеу басталғанға дейін оператор тестіленуші адамдарды тестілеу бойынша нұсқаулықпен таныстырады және оларда тестілеу рәсімдеріне қатысты туындаған сұрақтарға жауап береді.
24. Тестілеу сәтінде өзін нашар сезінген адамдар ол туралы операторға тестілеу өткізу басталғанға дейін хабарлайды. Бұл жағдайда ол адамдарды тестілеу осы күнгі басқа уақытта немесе тестілеу кестесіне сәйкес басқа күні өткізіледі.
25. Тестілеу кестесі автоматты түрде айқындалады.
26. Тестілеу залы ұялы байланысты тұншықтыратын құралмен, сонымен қатар "Б" корпусы лауазымына кандидатты сәйкестендіру мақсатында карт-ридермен жабдықталады.
27. Әрбір жұмыс станциясы кандидатты суретке түсіру және тестілеу процесіне бейне жазба жүргізу үшін веб-камерамен жабдықталады.
28. Тестілеуден өтетін адамдар басқа адамдармен сөйлеспейді, материалдармен алмаспайды, қағаз, электрондық және өзге де ақпараттарды қолданбайды, орын-жайды тастап кетпейді.
Тестілеуден өтетін адамдарға тестілеу залына қабылдайтын-беретін электрондық құрылғылар (оның ішінде ұялы телефондар мен өзге де электрондық жабдықтар) кіргізуге рұқсат берілмейді. Мұндай құрылғылар тестілеуді өткізу уақытында ұяшықтары бар арнайы шкафтарға сақтауға салынады.
29. Тестілеуге кіргізу кезінде немесе тестілеуді өткізу барысында жалған адам анықталған жағдайда аталған адам тестілеуге жіберілмейді немесе оператор осындай адамның тестілену процесін тоқтатады және оны тестілеу үшін арналған үй-жайдан шығарып жібереді.
Бұл ретте оператор осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Тестілеу кезінде жалған адамды анықтау туралы актіні толтырады.
Тестілеуден өту үшін тіркелген адамды қайта тестілеуге осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген Акт жасалған күннен бастап кемінде бір жыл өткен соң жол беріледі.
30. Тестіленуші адам осы Қағидалардың 28-тармағының талаптарын бұзған жағдайда оператор осындай адамның тестілену процесін тоқтатады және оны тестілеу үшін орын-жайдан шығарып жібереді.
Бұл ретте оператор бір жұмыс күн ішінде осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысандағы Қағиданы бұзу туралы актіні (бұдан әрі – бұзу туралы акт) толтырады.
Акт толтырылған адамдар қайта тестілеуді бұзу болған күннен бастап алты айдан кем емес мерзімнен кейін өтеді. Осы Қағидалардың 28-тармағының талаптарын бұзған адамдардың тестілеу нәтижелері жойылады.

31. При невозможности продолжения тестирования вследствие непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия), а также по причине технических неполадок тестирование приостанавливается и оформляется акт о приостановлении процедуры тестирования по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В этом случае, кандидат на должность корпуса "Б" вправе пройти тестирование, записавшись на тестирование в порядке определенном пунктами 7 и 8 настоящих Правил.
32. По истечении времени, отведенного на выполнение тестов, тестирование автоматически завершается.
33. Подсчет правильных ответов тестирования осуществляется автоматически, при помощи компьютерной программы тестирования.
34. Результаты тестирования направляются посредством портала в личный кабинет кандидата в течение 20 (двадцати) минут.
35. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
36. Информация о порядке оказания государственных услуг, а также внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, уполномоченным органом в сфере государственной службы направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Единый контакт-центр, согласно подпункту 13) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", а также услугодателю, осуществляющему прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги.
Глава 5. Порядок обжалования результатов тестирования
37. В целях рассмотрения жалоб кандидатов по результатам тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, предусмотренного программами тестирования, и защиты их прав в уполномоченном органе создается апелляционная комиссия.
38. Состав апелляционной комиссии утверждается приказом руководителя уполномоченного органа.
В состав апелляционной комиссии в качестве наблюдателей могут быть включены депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, представители средств массовой информации, аккредитованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о средствах массовой информации, других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий.

31. Тестілеуді еңсерілмейтін күш жағдайлары (дүлей апаттар, әскери қимылдар), салдарынан, сонымен қатар техникалық ақаулықтарға байланысты себептермен жалғастыру мүмкін болмаған жағдайда тестілеу тоқтатыла тұрады және осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысандағы тестілеуді тоқтата тұру туралы акт жасалады.
Мұндай жағдайда, "Б" корпусының лауазымына кандидат тестілеуге осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарында айқындалған тәртіпте жазыла алады.
32. Тесттердi орындауға берiлген уақыт бiткенде, тестілеу автоматты түрде жабылады.
33. Тестiлеудің дұрыс жауаптарын есептеу компьютерлiк тестілеу бағдарламасының көмегiмен автоматты түрде жүзеге асырылады.
34. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі портал арқылы кандидаттың "жеке кабинетіне" 20 (жиырма) минут ішінде жолданады.
35. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
36. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті орган "Мемлекеттер көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, сондай-ақ өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
5-тарау. Тестілеу нәтижелеріне шағым жасау тәртібі
37. Үміткерлердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері бойынша шағымдарын қарастыру және олардың құқықтарын қорғау мақсатында уәкілетті органда апелляциялық комиссия құрылады.
38. Апелляциялық комиссияның құрамы уәкілетті орган басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссияның құрамына бақылаушы ретінде Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихат депутаттарының, Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте аккредиттелген бұқаралық ақпарат құралдарының, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері қосылуы мүмкін.

39. Работу апелляционной комиссии возглавляет председатель апелляционной комиссии либо заместитель председателя при отсутствии председателя апелляционной комиссии.
Ведение делопроизводства апелляционной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым приказом руководителя уполномоченного органа.
40. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления на апелляцию от кандидатов на должность корпуса "Б", получивших результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений прохождения тестирования, указанных в программах тестирования.
41. Заявление на апелляцию принимается от кандидата в случаях обжалования:
1) корректности конкретных вопросов;
2) результатов тестирования со ссылкой на технические неполадки;
3) акта о нарушении правил тестирования;
4) результатов тестирования со ссылкой на наличие обстоятельств, препятствующих нормальному ходу тестирования.
42. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии лично кандидатом, получившим результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в приложению 4 к настоящим Правилам, по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Заявления на апелляцию принимаются в течение десяти календарных дней после прохождения тестирования и рассматриваются апелляционной комиссией на заседании согласно графику, определяемому апелляционной комиссией.
Заседание апелляционной комиссии проводится в зависимости от количества поступающих заявлений.
43. На заседании апелляционной комиссии рассматриваются подробные результаты тестирования кандидатов, подавших заявление на апелляцию.
Подробные результаты тестирования включают в себя: тестовые задания, по которым кандидат ответил неверно, и его вариант ответа.
44. Подробные результаты тестирования кандидатов, подавших заявление на апелляцию, предоставляются в апелляционную комиссию услугодателем по запросу.
При этом подробные результаты тестирования оформляются с отметкой "Для служебного пользования" и выдаются кандидатам для ознакомления.
45. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос председателя является решающим. Решение апелляционной комиссии оформляется протоколами, которые составляются в двух экземплярах и подписываются всеми членами апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании. Второй экземпляр протокола заседания апелляционной комиссии передается услугодателю и хранится в течение одного года.
Решение апелляционной комиссии правомочно при наличии двух третьих членов от общего числа.

39. Апелляциялық комиссияның жұмысын апелляциялық комиссияның төрағасы, немесе апелляциялық комиссияның төрағасы болмағанда төрағаның орынбасары басқарады.
Апелляциялық комиссияның іс-қағаздарын жүргізу уәкілетті орган басшысының бұйрығымен тағайындалатын хатшымен жүзеге асыралады.
40. Апелляциялық комиссия тестілеу бағдарламаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеудің төмен нәтижесін алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлердан апелляцияға шағымдарын қабылдайды және қарастырады.
41. Апелляцияға кандидаттан келесі шағымдар қабылданады:
1) нақты сұрақтардың қисындығына шағымдану;
2) техникалық ақаулықтарға сілтеме жасап, тестілеу нәтижелеріне шағымдану;
3) тестілеу қағидаларын бұзу туралы актіге шағымдану;
4) тестілеудің қалыпты барысына кедергі болған жағдайларға сілтеме жасап, тестілеу нәтижелеріне шағымдану.
42. Осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуде мәндерден төмен нәтиже алған үміткерлердан 12-қосымшаға сәйкес нысандағы апелляцияға шағым апелляциялық комиссия төрағасының атына жеке беріледі. Апелляцияға шағым тестілеуден өткен күннен кейін он күнтізбелік күн ішінде қабылданады және апелляциялық комиссияның отырысында апелляциялық комиссиямен айқындалған кестеге сәйкес қарастыралады.
Апелляциялық комиссияның отырысы түскен шағымдардың санына байланысты өткізіледі.
43. Апелляциялық комиссияның отырысында апелляцияға шағым берген үміткерлердың тестілеудің толық нәтижелері қарастырылады.
Тестілеудің толық нәтижелері өзіне үміткердің дұрыс жауап бермеген тест тапсырмалары және оның жауап нұсқасы қосады.
44. Апелляцияға шағым берген үміткерлердің тестілеудің толық нәтижелері апелляциялық комиссияға көрсетілетін қызметті берушіден сұрау бойынша ұсынылады.
Бұл ретте, тестілеудің толық нәтижелері "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісімен ресімделеді және үміткерлерға танысу үшін беріледі.
45. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның шешімі хаттамалармен ресімделеді, олар екі данада жасалады және осы отырысқа қатысқан апелляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Апелляциялық комиссияның отырысы хаттамасының екінші данасы көрсетілетін қызметті берушіге жіберіледі және бір жыл ішінде сақталады.
Апелляциялық комиссияның шешімі мүшелердің жалпы санының кемiнде үштен екiсi қатысқан жағдайда құқылы болады.

46. По результатам рассмотрения полученного заявления на апелляцию, апелляционная комиссия принимает одно из двух решений:
1) оставить апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию кандидата и допустить его на пересдачу тестирования.
При этом кандидат допускается на пересдачу тестирования на знание законодательства Республики Казахстан не более одного раза.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам прохождения тестирования
47. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятное решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, органом, рассматривающим жалобу.
48. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
_______________
Приложение 1 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Форма
__________________________
__________________________
от ________________________
тел. ______________________
эл. адрес __________________
Заявление
Прошу допустить меня на тестирование, на знание государственного языка
и законодательства Республики Казахстан по программе ________________
административной государственной службы корпуса "Б" и по программе __
оценки личных качеств.
С основными требованиями Правил, программ и организации тестирования
административных государственных служащих, кандидатов на занятие
административных государственных должностей ознакомлен (ознакомлена),
согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
Место прохождения тестирования: __________
Желаемая дата тестирования: _______________
Желаемое время тестирования: ______________
"____" _______________ 20 __ г.
Приложение 2 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Тестирование государственных служащих, претендентов на занятие вакантной административной государственной должности и граждан, поступающих на правоохранительную службу"
1
Наименование услугодателя
Юридическое лицо, с которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заключен договор на оказание услуг по техническому обеспечению процедур тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz
3
Срок оказания государственной услуги
Тестирование проводится не ранее одного календарного дня со дня подачи заявления, и не позднее дня и времени тестирования, выбранного кандидатом. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 минут. Максимально допустимое время обслуживания кандидата – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги

46. Апелляциялық комиссия апелляцияға берілген шағымды қарастыру нәтижесі бойынша екі шешімнің бірін қабылдайды:
1) апелляцияны қанағаттандырусыз қалдыру;
2) үміткердің апелляциясын қанағаттандыру және оны тестілеуді қайта тапсыруға жіберу.
Бұл ретте, үміткер Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуді қайта тапсыруға бір рет қана жіберіледі.
6-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының тестілеуден өту мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
47. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушінің басшысына, көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды көрсетілетін қызметті беруші адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
48. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________
________________________
________________________
тел.____________________
эл. мекенжайы __________
Өтініш
Мені "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің ____ бағдарламасы және жеке қасиеттерді бағалаудың ____ бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге тестілеуге жіберуіңізді сұраймын.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға кандидаттарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Тестілеу өту мекенжайы: ___________
Тестілеу өтуді қалаған күні: _________.
Тестілеу өтуді қалаған уақыты: _______.
20 __ ж. "___" ___________________
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
2-қосымша
"Мемлекеттiк қызметшiлерді, бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасалған заңды тұлға
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz "электрондық үкiмет" веб-порталы (бұдан әрi – портал)
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі
Тестілеу өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік бір күннен ерте емес және кандидат таңдаған тестілеу күні мен уақытынан кешіктірілмей өткізіледі.
4
Мемлекеттiк көрсетілетін қызметтi көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетудің нәтижесі

Сертификат по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, заключение по результату тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность корпуса "Б" по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, либо справка о прохождении тестирования с результатами ниже значений прохождения тестирования по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в личный кабинет кандидата в течение 20 (двадцати) минут.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы

Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық сертификат, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Б" корпусының лауазымына кандидаттың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу нәтижесі жөніндегі қорытынды немесе осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуді өту мәндерінен төмен нәтижелерімен тестілеуден өткені туралы анықтама. Тестілеудің нәтижесі портал арқылы кандидаттың жеке кабинетіне 20 (жиырма) минут ішінде жіберіледі.
6
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері, және оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан". При этом, по решению услугодателя допускается продление рабочего времени залов тестирования с понедельника по пятницу до 23.00 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении кандидата после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Кандидат представляет на портал запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью кандидата или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера кандидата, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) прохождение кандидатом тестирования в течение последних пятнадцати календарных дней с результатами ниже пороговых значений;
2) наличие акта о нарушении Правил организации тестирования, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14939), составленного услугодателем в течение шести последних месяцев;
3) наличие Акта о выявлении подставного лица при тестировании, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, составленного оператором в течение последнего года;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
5) Наличие действительного сертификата по программе тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті берушінің шешімі бойынша тестілеу залдарының жұмыс уақытын 23.00-ге дейін ұзартуға жол беріледі;
2) портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (кандидаттың жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтінген жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүргізіледі). Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету орындарының мекенжайлары:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында:www.gov.kz;
2) порталда www.egov.kz орналастырылған.
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін кандидат портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге кандидаттың ЭЦҚ-мен немесе ұялы байланыс операторы беретін кандидаттың абоненттік нөмірі тіркелген қосылған жағдайда порталдың есептік жазбасына бір реттік пароль куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұраным жолдайды.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген көрсетілетін қызметті беруден бас тарту негіздері
1) кандидаттың соңғы күнтізбелік он бес күн ішінде шекті мәннен төмен нәтижемен тестілеуден өтуі;
2) кандидаттың соңғы алты ай ішінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14939 болып тіркелген) бекітілген Тестілеу ережелерін бұзу туралы қызмет беруші толтырған актінің бар болуы;
3) соңғы бір жыл ішінде тестілеу кезінде жалған адамды анықтау туралы оператор толтырған осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес актінің бар болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу бағдарламасы бойынша қолданыстағы сертификаттың болуы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып көрсетілетін қызметтерге қойылатын өзге де талаптар

Кандидат получает государственную услугу в электронной форме через портал с помощью использования ЭЦП. Кандидат имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра - 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
РАСПИСКА
Принято заявление от кандидата на занятие административной государственной
должности корпуса "Б" _________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии))
Назначенная дата тестирования: __________________________________
Назначенное время тестирования: _________________________________
Место прохождения тестирования: ________________________________
Программа тестирования: ________________________________________
Перечень правовых актов, предусмотренных программой тестирования:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Примечание: Кандидаты на должность корпуса "Б", получившие при прохождении
тестирования на знание законодательства Республики Казахстан результаты ниже
значений прохождения тестирования, проходят повторное тестирование не ранее
чем через пятнадцать календарных дней со дня прохождения тестирования.
Выдана через портал "электронного правительства" автоматизированной системой
регистрации уполномоченного органа по делам государственной службы
на прохождение тестирования.
"____" _______________ 20 __ г.
Приложение 4 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Программы тестирования кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан
Тестирование кандидатов на занятие административных государственных должностей корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан состоит из трех программ:
первая программа предназначена для категорий А-1, А-2, А-3, А-4, А-5, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, C-R-1, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2 и включает:

Кандидат ЭЦҚ қолдану арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады. Кандидаттың мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", мемлекеттік көрсетілетін қызмет берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі -1414, 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ҚОЛХАТ
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға
үміткердің __________________________________________ өтініші қабылданды.
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Тестілеу өту күні: _____________________
Тестілеу өту уақыты: __________________
Тестілеу өту мекенжайы: _______________
Тестілеу бағдарламасы: ________________
Тестілеу бағдарламасында көзделген құқықтық актілер:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Ескертпе: Қазақстан Республикасы заңнамасын білуге арналған тестiлеуден өту кезiнде шектi мәннен төмен баға алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлер қайта тестілеуді алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кем емес мерзімнен кейін өтеді.
Мемлекеттік қызмет істері жөнiндегi уәкiлеттi органның автоматтандырылған тестілеуді өтуге тіркеу жүйесімен "электрондық үкімет" порталы арқылы берілді.
"___" ___________________ 20 __ ж.
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
4-қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға кандидаттарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу бағдарламалары
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға кандидаттарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу үш бағдарламадан тұрады:
1) бірінші бағдарлама А-1, А-2, А-3, А-4, А-5, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, C-R-1, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:

тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), конституционных законов Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" (15 вопросов), "О Правительстве Республики Казахстан" (15 вопросов), Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "О правовых актах" (15 вопросов), "О государственных услугах" (15 вопросов), Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 (10 вопросов).
Значения прохождения тестирования по первой программе составляют не менее 91 правильных ответов от общего количества вопросов (130 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан по первой программе составляет 115 минут;
вторая программа предназначена для категорий B-5, B-6, C-4, C-5, С-О-3, C-O-4, C-O-5, C-O-6, C-R-2, C-R-3, C-R-4, D-4, D-5, D-О-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, D-R-1, D-R-2, D-R-3, E-3, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-G-1, E-G-2 и включает:
тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" (15 вопросов), Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "О государственных услугах" (15 вопросов), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (15 вопросов), Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 (10 вопросов).
Значения прохождения тестирования по второй программе составляют не менее 69 правильных ответов от общего количества вопросов (115 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан по второй программе составляет 105 минут;
третья программа предназначена для категорий C-R-5, D-R-4, D-R-5, E-4, E-5, E-R-4, E-R-5, E-G-3, E-G-4 и включает:

Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тестер (20 сұрақ) ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының конституциялық заңдарын, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Құқықтық актілер туралы" (15 сұрақ), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексін (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларын) (10 сұрақ) бiлуге арналған тестер.
Бірінші бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (130 сұрақ) кем дегенде 91 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Бірінші бағдарлама бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестерді орындау үшін жалпы уақыт 115 минутті құрайды.
2) екінші бағдарлама B-5, B-6, C-4, C-5, С-О-3, C-O-4, C-O-5, C-O-6, C-R-2, C-R-3, C-R-4, D-4, D-5, D-О-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, D-R-1, D-R-2, D-R-3, E-3, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-G-1, E-G-2 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексін (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларын) (10 сұрақ) бiлуге арналған тестер.
Екінші бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (115 сұрақ) кем дегенде 69 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Екінші бағдарлама бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестерді орындау үшін жалпы уақыт 105 минутті құрайды.
3) үшінші бағдарлама C-R-5, D-R-4, D-R-5, E-4, E-5, E-R-4, E-R-5, E-G-3, E-G-4 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:

тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (15 вопросов), "О государственных услугах" (15 вопросов), Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 (10 вопросов).
Значения прохождения тестирования по третьей программе составляют не менее 50 правильных ответов от общего количества вопросов (100 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан по третьей программе составляет 95 минут.
Приложение 5 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Форма
СЕРТИФИКАТ
удостоверяет о том, что
_____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата)
прошел(а) "____" _______________ 20 __ г. тестирование на знание
государственного языка и законодательства Республики Казахстан
в городе ____________________ по ___ программе тестирования
на занятие административной государственной должности корпуса "Б"
Название теста
Количество тестовых вопросов/заданий
Значение прохождения тестирования
Количество правильных ответов
ИТОГО
Срок действия сертификата составляет один год со дня прохождения тестирования.
Данный сертификат действителен для следующих категорий должностей
административной государственной службы корпуса "Б":
________________________________________________________________
Код проверки на сайте ekyzmet.kz _________
"____" _______________ 20 __г.
Приложение 6 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Форма
СПРАВКА
о прохождении тестирования с результатами ниже значений прохождения тестирования
дана о том, что ______________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата)
прошел(а) "___" _____________ 20 __ г. тестирование на знание
государственного языка и законодательства Республики Казахстан
в городе ___________________ по ___ программе тестирования на занятие
административной государственной должности корпуса "Б" с результатами
ниже значений прохождения тестирования.
Название теста
Количество тестовых вопросов/заданий
Значение прохождения тестирования
Количество правильных ответов
ИТОГО
Данный кандидат может пройти повторное тестирование не ранее чем через
пятнадцать календарных дней со дня прохождения данного тестирования.
Код проверки на сайте ekyzmet.kz __________
"____"_______________20__г.
Приложение 7 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
форма
ДУБЛИКАТ СЕРТИФИКАТ
удостоверяет о том, что
___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата)
прошел(а) "____" _____________ 20 __ г. тестирование на знание
государственного языка и законодательства Республики Казахстан
в городе ____________ по ___ программе тестирования с результатами
ниже значений прохождения тестирования на занятие административной
государственной должности корпуса "Б".
Название теста
Количество тестовых вопросов/заданий
Значение прохождения тестирования
Количество правильных ответов
ИТОГО
Срок действия сертификата составляет один год со дня прохождения тестирования.
Данный сертификат действителен для следующих категорий должностей
административной государственной службы корпуса "Б":
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Выдан через портал "электронного правительства" автоматизированной системой
выдачи дубликата сертификатов уполномоченного органа по делам
государственной службы.
Приложение 8 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Форма
Заключение по результату тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность корпуса "Б"
Ф.И.О. (при его наличии) тестируемого:
Дата и время тестирования:
ИИН:
Достоверность ответов:
Наименование компетенции
Краткая характеристика
1
Стрессоустойчивость
2
Сотрудничество и взаимодействие
3
Стратегическое мышление
4
Управление деятельностью
5
Оперативность
6
Добропорядочность
7
Ориентация на потребителя услуг и его информирование
8
Инициативность
9
Принятие решений
10
Саморазвитие
11
Лидерство
12
Ответственность
13
Управление изменениями
Код проверки на сайте ekyzmet.kz ______________
"____" ____________ 20 __ г.
Приложение 9 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
форма
Акт о нарушении Правил организации тестирования
"____" __________ 201 _ г. ____ ч. ______ мин.
Оператор тестирования ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Установил факт нарушения служащим/кандидатом
__________________ ________________________ ИИН
__________________ фамилия, имя, отчество (при наличии)
пункта 28 Правилам, программам и организации тестирования административных
государственных служащих, кандидатов на занятие административных
государственных должностей:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
Подпись оператора тестирования: ___________________________________
С актом ознакомлен: ______________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) служащего/ кандидата,
допустившего вышеуказанное нарушение.
В случае отказа служащего/кандидата, допустившего вышеуказанное нарушение,
от подписания настоящего акта – соответствующая запись)
________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН иного лица,
подтверждающего факт отказа служащего/кандидата, допустившего
вышеуказанное нарушение, от подписания настоящего акта)
Приложение 10 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Акт о выявлении подставного лица при тестировании
Город ____________
"____" __________ 20___ г.
____ ч. ______ мин.
Оператором тестирования ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
выявлен факт попытки сдачи тестирования вместо гражданина
______________________________________ ИИН
________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии))
гражданином________________ ИИН ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Подпись оператора тестирования: _________________________________
С актом ознакомлен: ____________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина,
допустившего вышеуказанное нарушение)
В случае отказа гражданина, допустившего вышеуказанное нарушение,
от подписания настоящего акта – соответствующая запись
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН иного лица,
подтверждающего факт отказа гражданина, допустившего вышеуказанное
нарушение, от подписания настоящего акта)
Приложение 11 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
форма
Акт о приостановлении процедуры тестирования
Дата: ___________ город ______________
Мы нижеподписавшиеся, составили настоящий акт о том,
что "__" _____ 20__ года в __ ч. ___мин. тестирование приостановлено вследствие:
сбоя связи
сбоя компьютерной техники
сбоя электрической сети
иных причин.
Дополнительная информация о причинах приостановления тестирования:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тестирование приостановлено в отношении следующих лиц:
1
Ф.И.О. (при его наличии)
ИИН
подпись
Ф.И.О. (при его наличии) и подпись оператора зала тестирования:
Приложение 12 к Правилам,
программам и организации
тестирования административных
государственных служащих,
кандидатов на занятие
административных
государственных должностей
Председателю
апелляционной комиссии
уполномоченного органа
по делам государственной службы
по _______________________
от ________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
тестируемого лица)
__________________________
(ИИН тестируемого лица)
тел. ______________________
эл. адрес __________________
Заявление
Прошу допустить меня на апелляцию по результатам тестирования на знание
законодательства Республики Казахстан, прошедшего "__" __________ 20__ года
в зале тестирования по г. ____________. (указать дату тестирования)
Суть моей претензии к результатам тестирования:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
С основными требованиями Правил, программ и организации тестирования
административных государственных служащих, кандидатов на занятие
административных государственных должностей ознакомлен (ознакомлена),
согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
"____" _______________ 20 __ г.

Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" (15 сұрақ), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексін (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларын) (10 сұрақ) бiлуге арналған тестер.
Үшінші бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (100 сұрақ) кем дегенде 50 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Үшінші бағдарлама бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестерді орындау үшін жалпы уақыт 95 минутті құрайды.
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
СЕРТИФИКАТ
________________________________________________ "Б" корпусының (үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуден _____________ қаласында _____ бағдарлама бойынша "___"______________ 20 __ ж. өткенін растайды.
Тест атауы
Тестілеу сұрақтарының/ тапсырмалардың саны
Тестілеуді өту мәні
Дұрыс жауаптардың саны
ҚОРЫТЫНДЫ
Сертификаттың қолданылу мерзімі тестілеу өткен күннен бастап бір жыл болып табылады.
Осы сертификат "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің:
___________________________________________санаттарына жарамды.
ekyzmet.kz сайтында тексеру коды _______
20 __ ж. "____" _______________
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тестілеуді өту мәндерінен төмен нәтижелерімен тестілеуден өткені туралы АНЫҚТАМА
_____________________________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуден _______________ қаласында "___" _______ 20____ж. _____ бағдарлама бойынша "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға тестілеуді өту мәндерінен төмен нәтижелерімен тестілеуден өткені туралы берілді.
Тест атауы
Тестілеу сұрақтарының/ тапсырмалардың саны
Тестілеуді өту мәні
Дұрыс жауаптардың саны
ҚОРЫТЫНДЫ
Осы үміткер қайта тестілеуді осы тестілеу өткізілген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кем емес мерзімнен кейін өте алады.
ekyzmet.kz сайтында тексеру коды ____
20 __ ж. "____" _______________
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді
тестiлеуді ұйымдастыру,
бағдарламалары мен
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ТЕЛНҰСҚА СЕРТИФИКАТ
______________________________________ "Б" корпусының
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуден _____________ қаласында _____ бағдарлама бойынша "___" _____________ 20__ ж. өткенін растайды.
Тест атауы
Тестілеу сұрақтарының/ тапсырмалардың саны
Тестілеуді өту мәні
Дұрыс жауаптардың саны
ҚОРЫТЫНДЫ
Сертификаттың қолданылу мерзімі тестілеу өткен күннен бастап бір жыл болыптабылады.
Осы сертификат "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметінің
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
санаттарына жарамды.
Мемлекеттік қызмет істері жөнiндегi уәкiлеттi органның автоматтандырылғансертификат телнұсқасын беру жүйесімен "электрондық үкімет" порталы арқылы берілді.
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"Б" корпусының лауазымына үміткерлердың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу қорытындысы бойынша тұжырым
Тестіленушінің ТАӘ (ол болған жағдайда):
Тестілеу күні мен уақыты:
ЖСН:
Жауаптардың растығы:
Құзыреттің атауы
Қысқашы мінездеме
1
Стресске орнықтылық
2
Ынтымақтастық және әрекеттестік
3
Стратегиялық ойлану
4
Қызметті басқару
5
Жеделділік
6
Адалдық
7
Қызметті тұтынушыға және оны хабарландыруға бағдарлану
8
Бастамашылдық
9
Шешім қабылдау
10
Өздігінен даму
11
Көшбасшылық
12
Жауапкершілік
13
Өзгерістерді басқару
ekyzmet.kz сайтында тексеру коды _______
20 __ ж. "____" _______________
Мемлекеттік
әкімшілікқызметшілерді,
мемлекеттікәкімшілік
лауазымдарға орналасуға
үміткерлердітестілеуді
ұйымдастыру,бағдарламалары
мен қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Тестілеу ережелерін бұзу туралы АКТ
20_ ж. "___" _____________ сағат ______ мин.
Тестілеу операторы_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қызметшінің/үміткердің _________________________________
ЖСН _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестілеуді ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидаларының 28-тармағын бұзу фактісі анықталды:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(Қағидаларды бұзудың қысқаша сипаты)
Тестілеу операторының қолы: _____________________________________
Актімен таныстым:
__________________________________________________________________________
(жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген қызметшінің/ үміткердің қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)). Жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген қызметшінің/ үміткердің осы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда – тиісті жазба)
__________________________________________________________________________
(жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген қызметшінің/ үміткердің осы актіге қол қоюдан бас тартқанын растайтын басқа адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), ЖСН)
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
10-қосымша
Тестілеу кезінде жалған адамды анықтау туралы акті
_________қаласы
"____" ____ 20___ ж.
__ сағ.. _ мин.
_____________________________________________ тестілеу операторымен
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
азамат _________ЖСН________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))орнына азамат ____________ЖСН___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) тестілеуді тапсыру әрекеті дерегі анықталды.
Тестілеу операторының қолы: _____________________________________
Актімен таныстым: _______________________________________________
(жоғарыда көрсетілген бұзушылыққа жол берген азаматтың тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
Жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген азаматтың осы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда – тиісті жазба __________________________
(жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген азаматтың осы актіге қол қоюдан бас тартқанын растайтын басқа адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), ЖСН)
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға үміткерлерді
тестілеуді ұйымдастыру,
бағдарламалары мен
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Тестілеу рәсімін тоқтату туралы акті
Күні: ___________ ___________ қаласы
Біз, төменде қол қойғандар, тестілеу рәсімін тоқтату туралы осы актті 20__ жылдың "___" __________ ___ сағ. ___мин.
байланыс ақауының
компьютерлік техника ақауының
тоқ қуаты ақауының
өзге себептіңсалдарынан жасадық.
Тестілеуді тоқтату себебі бойынша қосымша ақпарат:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тестілеу келесі адамларға қатысты тоқтатылды:
1.
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
ЖСН
қолы
Тестілеу залы операторның
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) мен қолы:
Мемлекеттік әкімшілік
қызметшілерді, мемлекеттік
әкімшілік лауазымдарға
орналасуға кандидаттарды
тесттен өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
12-қосымша
Мемлекеттік қызмет істері
жөнiндегi уәкiлеттi органның
апелляциялық комиссиясының
Төрағасына
____________________________
(кандидаттың Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда))
____________________________
(кандидаттың ЖСН)
Тел. ________________________
Эл. мекенжайы ______________
Өтініш
Мені, 20__ жылдың ____________________ _____________________ қ.
(тестілеу күнін көрсету)
өткен Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері бойынша шағымдануға рұқсат беруді сұраймын.
Тестілеу нәтижелеріне шағым беру талабымның мәні:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеуді ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
"___" _______________ 20__ж.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
төрағасының
2017 жылғы 21 ақпандағы
№ 40 бұйрығына

Приложение 2-3 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы
и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40
Временные правила отбора и проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе
Сноска. Приказ дополнен приложением 2-3 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 09.02.2024 № 33 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения возникшие с 01.01.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Временные правила (далее – Правила) определяют порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе (далее – отбор) в период с 1 января 2024 года по 31 декабря 2025 года в государственных органах согласно Приложению 4 к настоящим Правилам (далее – государственные органы) и разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 5, пунктом 2 статьи 27, пунктами 3 и 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон), а также пунктом 23 Плана действий по реализации Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2021 года № 470.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Отбор, проводимый на внешнем интернет-портале "eqyzmet.gov.kz" интегрированной информационной системы (далее – система) включает в себя этапы:
1) оценку личных качеств;
2) общий конкурс.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) кандидат – гражданин Республики Казахстан, соответствующий требованиям, указанным в статье 16 Закона и квалификационным требованиям к административной государственной должности корпуса "Б", участвующий в отборе;
2) оценщик – член конкурсной комиссии, имеющий опыт работы не менее трех лет в областях, соответствующих функциональным направлениям вакантной должности, в том числе в научной сфере, а также специалисты по управлению персоналом или государственные служащие других государственных органов;
3) прокторинг – процедура контроля и наблюдения за этапами конкурса с помощью функции автоматического контроля системы;
4) проктор – лицо, осуществляющее проверку процедуры прохождения этапов отбора;

2-3-қосымша
Ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеу және конкурс өткізудің уақытша қағидалары
Ескерту. Бұйрық 2-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 09.02.2024 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2024 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы уақытша Қағидалар мемлекеттік органдарда 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеу және конкурс өткізу (бұдан әрі – іріктеу) тәртібін айқындайды және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 2-тармағына, 27-бабының 2-тармағына, 28-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес, сондай-ақ Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 8 шілдедегі № 470 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының 23 тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Іріктеу ықпалдастырылған ақпараттық жүйенің (бұдан әрі – жүйе) "eqyzmet.gov.kz" сыртқы интернет-порталда жүргізілетін келесі кезеңдерді қамтиды:
1) жеке қасиеттерін бағалату;
2) жалпы конкурс.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) үміткер – Заңның 16-бабында көрсетілген талаптарға және "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкескелетін, іріктеуге қатысатын Қазақстан Республикасының азаматы;
2) бағалаушы – бос лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда, оның ішінде ғылыми салада кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі бар конкурстық комиссияның мүшесі, сондай-ақ персоналды басқару жөніндегі мамандар мен басқа да мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері;
3) прокторинг – жүйенің автоматты бақылау функциясы арқылы байқау кезеңдерін бақылау және қадағалау рәсімі;
4) проктор – іріктеу кезеңдерінен өту рәсімін тексеруді жүзеге асыратын тұлға;

5) непреодолимая сила– чрезвычайное и непредотвратимое при данных условиях событие, в том числе объявления чрезвычайного положения; введение ограничительных мероприятий (карантина) в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения;
6) кадровая служба – служба управления персоналом или единая служба управления персоналом государственного органа;
7) личный кабинет – персональная страница кандидата в системе, доступная после регистрации и/или авторизации;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
9) электронное личное дело (далее – ЭЛД) кандидата формируется автоматически путем получения сведений о документах, удостоверяющих личность, месте регистрации, трудовой деятельности и образовании кандидата, а также адреса электронной почты, фотографии и мобильного номера из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
4. Администратором процедуры отбора в системе, в том числе услугодателем государственной услуги "Тестирование государственных служащих, претендентов на занятие вакантной административной государственной должности и граждан, впервые поступающих на правоохранительную службу" (далее – государственная услуга) является юридическое лицо, с которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заключен договор на оказание услуг по техническому обеспечению процедур тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу (далее – Администратор процедуры отбора).
5. В целях определения соответствия кандидата условиям поступления на государственную службу, системой запрашивается информация из информационных систем государственного органа, осуществляющего стратегические, регулирующие, контрольно-надзорные, реализационные и разрешительные функции в области охраны и надзора за здоровьем граждан и государственного органа по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов.
Кандидат исключается на любом этапе отбора в случае несоответствия требованиям пунктов 3, 3-1 и 4 статьи 16 Закона.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 23.04.2025 № 67 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

5) еңсерілмейтін күш – төтенше және алдын алуға болмайтын оқиға, оның ішінде төтенше жағдай жариялау, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес шектеу іс-шаралары (карантин) енгізілген жағдай;
6) кадр қызметі – мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі немесе бірыңғай персоналды басқару қызметі;
7) жеке кабинет – тіркелгеннен және/немесе авторизациядан кейін қолжетімді болатын жүйедегі үміткердің жеке парақшасы;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы;
9) үміткердің электрондық жеке ісі (бұдан әрі – ЭЖІ) үміткердің жеке басын куәландыратын құжатты, тіркелген жері, еңбек жолы, білімі туралы мәліметтерді, сондай-ақ "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден электрондық пошта мекенжайын, фотосуреттерін және ұялы телефон нөмірін алу арқылы автоматты түрде қалыптастырылады.
4. Жүйеде іріктеу рәсімінің әкімшісі, оның ішінде "Мемлекеттік қызметшілерді, бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін азаматтарды тестілеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет берушісі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасалған заңды тұлға болып табылады (бұдан әрі - Іріктеу рәсімінің әкімшісі).
5. Үміткердің мемлекеттік қызметке кіру шарттарына сәйкестігін айқындау мақсатында жүйемен азаматтардың денсаулығын қорғау және қадағалау саласындағы стратегиялық, реттеуші, бақылау-қадағалау, іске асыру және рұқсат беру функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органның және құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен ақпарат сұратылады.
Үміткер Заңның 16-бабының 3, 3-1 және 4-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда іріктеудің кез-келген кезеңінен шығарылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 23.04.2025 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Для участия в отборе кандидат регистрируется в системе, проходит аутентификацию посредством инструмента единой авторизации (IDP/SSO) введя информацию по индивидуальному идентификационному номеру, ЭЦП или с помощью цифровой идентификации.
При подаче заявки кандидат ознакомляется с порядком проведения отбора и соблюдает требования настоящих Правил, а также дает согласие на сбор и обработку персональных данных для формирования ЭЛД.
7. Перед каждым этапом отбора кандидат ознакамливается с условиями прохождения этапа и за нарушение требований настоящих Правил, а также в случае непрохождения этапа отбора, кандидат прекращает участие в отборе.
8. Кандидат проверяет достоверность данных ЭЛД, указывает функциональную направленность по каждой трудовой записи, при необходимости дополняет и корректирует сведения.
9. Для участия в отборе кандидат использует собственное техническое оснащение (компьютер, стабильная скорость интернета не менее 5 мб/сек, функционирующая веб-камера, микрофон и освещение, обеспечивающее достаточную видимость).
10. Во время прохождения этапов отбора кандидат обеспечивает личное участие и отсутствие посторонних лиц; не покидает место; не отворачивается от экрана; не закрывает изображение; не отключает видеокамеру; по запросу системы проводит круговой обзор помещения (360 градусов) в котором находится на момент прохождения отбора; не разговаривает по телефону; не использует и обеспечивает отсутствие стороннего программного обеспечения, позволяющего получать доступ к персональному компьютеру другими лицами (программы удаленного доступа), аудио гарнитуру (наушники), вспомогательные электронные, печатные, бумажные и иные материалы, а также предметы.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10-1. В случае нарушения кандидатом требований пункта 10 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня составляется список нарушений, зафиксированных прокторингом во время прохождения тестирования, который направляется системой в "личный кабинет" кандидата. При этом, результаты тестирования автоматически аннулируются.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10-2. Повторное тестирование лиц, указанных в пункте 10-1 настоящих Правил, допускается не ранее чем через тридцать календарных дней со дня прохождения тестирования.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 10-2 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

6. Іріктеуге қатысу үшін үміткер жүйеде тіркеледі, жеке сәйкестендіру нөмірін, ЭЦҚ немесе цифрлық сәйкестендіруді пайдалана отырып ақпаратты енгізу арқылы бірыңғай авторландыру құралын (IDP/SSO) пайдалана отырып аутентификациядан өтеді.
Өтінім беру кезінде үміткер іріктеуді өткізу тәртібімен танысады және осы Қағидалардың талаптарын сақтайды, сондай-ақ ЭЖІ қалыптастыру үшін дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім береді.
7. Іріктеудің әрбір кезеңінің алдында үміткер кезеңнен өту шарттарымен танысады және осы Қағидалардың талаптарын бұзғаны үшін, сондай-ақ іріктеу кезеңінен өтпеген жағдайда іріктеуге қатысуды тоқтатады.
8. Үміткер ЭЖІ деректерінің дұрыстығын тексереді, әрбір еңбек жазбасы бойынша функционалдық бағытын көрсетеді, қажет болған жағдайда мәліметтерді толықтырады және түзетеді.
9. Іріктеуге қатысу үшін үміткер өзінің техникалық жабдықтарын (компьютердің, ннтернеттің тұрақты жылдамдығы кемінде 5 мб/сек, жұмыс істеп тұрған веб-камера, микрофон және жеткілікті көрінуді қамтамасыз ететін жарықтандыру) пайдаланады.
10. Іріктеу кезеңдерінен өту кезінде үміткер жеке қатысуын және бөгде адамдардың болмауын қамтамасыз етеді; орнын тастап кетпейді; экраннан бұрылмайды; кескінді жаппайды; бейнекамераны ажыратпайды; жүйенің сұранысы бойынша ол іріктеу кезінде орналасқан бөлмеге (360 градус) дөңгелек шолу жасайды; телефонмен сөйлеспейді; басқа тұлғалардың дербес компьютерге (қашықтан қол жеткізу бағдарламалары) қол жеткізуіне мүмкіндік беретін бағдарламалық жасақтамасын қолданбайды және оның жоқтығын қамтамасыз етеді, аудио гарнитура (құлаққап), көмекші электрондық, баспа, қағаз және өзге де материалдар, сондай-ақ заттарды пайдаланбайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Үміткер осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарын бұзған жағдайда бір жұмыс күні ішінде тестілеуден өту кезінде прокторингпен тіркелген бұзушылықтардың тізімі, жүйе арқылы үміткердің "жеке кабинетіне" жіберіледі. Бұл ретте тестілеу нәтижелері автоматты түрде жойылады.
Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-2. Осы Қағидалардың 10-1-тармағында көрсетілген адамдарды қайта тестілеуге тестілеуден өткен күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кем емес мерзімнен кейін жол беріледі.
Ескерту. Қағидалар 10-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10-3. Тестирование кандидатов, допустивших повторное нарушение требований пункта 10 настоящих Правил, допускается не ранее чем через шесть месяцев со дня прохождения повторного тестирования.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 10-3 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. В случае выявления проктором нарушения кандидатом требований пункта 10 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня посредством системы составляется список нарушений, который направляется в личный кабинет кандидата.
При этом, состояние заявки кандидата "На проверке" переводится в состояние "Не пройден" и кандидат прекращает участие в отборе на любом этапе его проведения.
12. В случае возникновения технической неисправности системы (технический сбой), соответствующий этап отбора автоматически завершается, Администратором процедуры отбора в системе регистрируется акт о технической неисправности.
При этом, кандидат в течение двадцати четырех часов обращается в службу технической поддержки для повторной записи прохождения этапа отбора.
13. В случаях реорганизации или ликвидации государственного органа, объявленные конкурсы отменяются на любом этапе их проведения, за исключением конкурсов на занятие вакантных должностей структурных и территориальных подразделений, ведомств государственного органа, функции, полномочия и штатные единицы которых не подлежат каким-либо изменениям.
Глава 2. Формирование конкурсной комиссии
14. Конкурсная комиссия для отбора кандидатов на занятие вакантной должности формируется кадровой службой государственного органа, при этом не менее одной трети части состава конкурсной комиссии составляют оценщики из соответствующего списка, который формируется системой в случайном порядке.
14-1. Оценщик, подтвердивший свое участие в системе и представленный системой, не подлежит необоснованному удалению из состава конкурсной комиссии.
В случае удаления оценщика по причине неявки кадровая служба указывает причину удаления.
На этапе формирования конкурсной комиссии кадровая служба имеет возможность добавить дополнительного оценщика не позже чем за 30 минут до начала собеседования.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 14-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Приглашение (уведомление) о приеме в члены конкурсной комиссии направляется в личный кабинет члена конкурсной комиссии в системе.

10-3. Осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарын қайтадан бұзуға жол берген үміткерлерді тестілеуге қайта тестілеуден өткен күннен бастап алты айдан кем емес мерзімнен кейін жол беріледі.
Ескерту. Қағидалар 10-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Проктор үміткердің осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарын бұзғанын анықтаған жағдайда, бір жұмыс күні ішінде жүйе арқылы бұзушылықтар тізімін жасайды, ол үміткердің жеке кабинетіне жіберіледі.
Бұл ретте үміткердің "Тексеруде" өтінімінің жай-күйі "Өтпеген" күйіне ауыстырылады және үміткер іріктеу өткізудің кез келген кезеңінде қатысуын тоқтатады.
12. Жүйенің техникалық ақауы (техникалық ақау) туындаған жағдайда іріктеудің тиісті кезеңі автоматты түрде аяқталады, іріктеу рәсімінің әкімшісі жүйеде техникалық ақау туралы актіні тіркейді.
Бұл ретте үміткер жиырма төрт сағат ішінде іріктеу кезеңінен өту үшін қайта жазылуға техникалық қолдау қызметіне жүгінеді.
13. Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда функциялары, өкілеттіктері мен штат бірліктері қандай да бір өзгерістерге жатпайтын мемлекеттік органның құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволарының бос лауазымдарына орналасуға арналған конкурстарды қоспағанда, жарияланған конкурстар оларды өткізудің кез келген кезеңінде жойылады.
2-тарау. Конкурстық комиссияны қалыптастыру
14. Бос лауазымға орналасуға үміткерлерді іріктеу үшін конкурстық комиссияны мемлекеттік органның кадр қызметі қалыптастырады, бұл ретте конкурстық комиссия құрамының кемінде үштен бірін жүйе кездейсоқ тәртіппен қалыптастыратын тиісті тізімнен бағалаушылар құрайды.
14-1. Жүйемен ұсынылып, өзінің қатысуын жүйеде растаған бағалаушы, конкурстық комиссия құрамынан негізсіз шығарылуға жатпайды.
Бағалаушыны қатыспау себебінен шығарып жіберген жағдайда кадр қызметі шығару себебін көрсетеді.
Конкурстық комиссияны қалыптастыру кезеңінде кадр қызметі әңгімелесу басталғанға дейін кемінде 30 минут бұрын қосымша бағалаушыны қосу мүмкіндігі бар.
Ескерту. Қағидалар 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Конкурстық комиссия мүшелігіне қабылдау туралы шақыру (хабарлама) жүйедегі конкурстық комиссия мүшесінің жеке кабинетіне жіберіледі.

16. В случае отказа члена конкурсной комиссии от приглашения, в кадровую службу государственного органа посредством системы поступает соответствующее извещение (уведомление) и системой выбирается следующий кандидат в члены конкурсной комиссии, которому направляется приглашение (уведомление).
17. Члены конкурсной комиссии обеспечивают нераспространение сведений, касающихся персональных данных кандидатов, разглашение содержания тестовых заданий и иных конкурсных вопросов, а также совершение иных действий, препятствующих работе конкурсной комиссии.
18. В случае отсутствия кворума или замены членов конкурсной комиссии, до заседания конкурсной комиссии кадровая служба вносит изменения в состав конкурсной комиссии.
19. Допускается создание единой конкурсной комиссии для центрального государственного органа, его ведомств и территориальных подразделений либо для ведомства центрального государственного органа и его территориальных подразделений.
В областях, городах республиканского значения и столице, районах (городах областного значения), допускается создание единой конкурсной комиссии для исполнительных органов, финансируемых из бюджета соответствующей административно-территориальной единицы.
20. Конкурсная комиссия состоит не менее чем из трех членов и формируется в следующем составе:
1) непосредственный руководитель государственного органа либо структурного подразделения, имеющего вакантную должность, на которую объявлен конкурс;
2) служащий кадровой службы или лицо, на которого возложено исполнение обязанностей кадровой службы;
3) оценщик.
21. Члены конкурсной комиссии самостоятельно оценивают кандидатов.
22. В состав конкурсной комиссии не входит участник конкурса.
23. В случае отсутствия непосредственного руководителя государственного органа либо структурного подразделения, имеющего вакантную должность, на которую объявлен конкурс, в состав конкурсной комиссии включается исполняющий его обязанности или член конкурсной комиссии определяется самостоятельно кадровой службой из числа работников данного государственного органа.
24. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
25. Организация работы конкурсной комиссии осуществляется кадровой службой.
26. Для включения в состав конкурсной комиссии государственным органом производится отбор оценщиков.
Объявление об отборе оценщиков публикуется в системе, а также на интернет-ресурсах государственного органа и уполномоченного органа по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган). Сроки подачи заявки для участия в отборе указываются в объявлении.
Заявки для участия в отборе принимаются с помощью системы от авторизованных пользователей.

16. Конкурстық комиссияның мүшесі шақырудан бас тартқан жағдайда, мемлекеттік органның кадр қызметіне жүйе арқылы тиісті ескерту (хабарлама) келіп түседі және жүйе арқылы конкурстық комиссия мүшелігіне келесі үміткер таңдалады, оған шақыру (хабарлама) жіберіледі.
17. Конкурстық комиссия мүшелеріне үміткерлердің дербес деректеріне қатысты мәліметтерді таратпауды, тест тапсырмаларының және өзге де конкурстық сұрақтардың мазмұнын жария етуге, сондай-ақ конкурстық комиссияның жұмысына кедергі келтіретін өзге де іс-әрекеттер жасауға тиым салынады.
18. Кворум болмаған немесе конкурстық комиссия мүшелері ауыстырылған жағдайда, конкурстық комиссияның отырысына дейін кадр қызметі конкурстық комиссияның құрамына өзгерістер енгізеді.
19. Орталық мемлекеттік орган, оның ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері үшін не орталық мемлекеттік орган ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері үшін бірыңғай конкурстық комиссия құруға жол беріледі.
Облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада, аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін бірыңғай конкурстық комиссия құруға жол беріледі.
20. Конкурстық комиссия кемінде үш мүшеден тұрады және мынадай құрамда қалыптастырылады:
1) конкурс жарияланған бос лауазымы бар мемлекеттік органның не құрылымдық бөлімшенің тікелей басшысы;
2) кадр қызметінің қызметшісі немесе кадр қызметінің міндеттерін орындау жүктелген адам;
3) бағалаушы.
21. Конкурстық комиссияның мүшелері үміткерлерді дербес бағалайды.
22. Конкурстық комиссияның құрамына конкурсқа қатысушы кірмейді.
23. Конкурс жарияланған бос лауазымы бар мемлекеттік органның не құрылымдық бөлімшенің тікелей басшысы болмаған жағдайда, конкурстық комиссияның құрамына оның міндетін атқарушы немесе конкурстық комиссияның мүшесін осы мемлекеттік органның қызметкерлері қатарынан кадр қызметі дербес айқындайды.
24. Конкурстық комиссияның жоқ мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
25. Конкурстық комиссияның жұмысын ұйымдастыруды кадр қызметі жүзеге асырады.
26. Конкурстық комиссияның құрамына енгізу үшін мемлекеттік орган бағалаушыларды іріктеуді жүргізеді.
Бағалаушыларды іріктеу туралы хабарландыру жүйеде, сондай-ақ мемлекеттік органның және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның (бұданәрі – уәкілетті орган) интернет-ресурстарында жарияланады. Іріктеуге қатысу үшін өтінім беру мерзімі хабарландыруда көрсетіледі.
Іріктеуге қатысу үшін өтінімдер уәкілетті пайдаланушылардан жүйенің көмегімен қабылданады.

27. При проведении конкурса на занятие должности руководителя службы управления персоналом (кадровой службы) или единой службы управления персоналом (кадровой службы) в состав конкурсной комиссии в качестве оценщика включается представитель уполномоченного органа или его территориального подразделения.
28. В случае несоответствия оценщика требованиям, установленным подпунктом 2) пунктом 3 настоящих Правил в личный кабинет претендента на роль оценщика, системой направляется соответствующее уведомление.
29. Оценщику посредством системы направляется уведомление о включении его в состав конкурсной комиссии государственного органа.
30. Оценщик может в любое время выйти из списка оценщиков в системе, за исключение случаев, когда он включен в состав конкурсной комиссии.
Глава 3. Порядок тестирования кандидатов на занятие административной государственной должности корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан
31. Администратор процедуры отбора проводит тестирование кандидатов на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по мере обращения граждан.
32. Информацию и консультацию касательно подачи заявки на тестирование кандидаты получают в системе, на интернет-ресурсе уполномоченного органа в рабочее время с 09:00 до 18:30 по времени города Астана.
33. Кандидат проходит тестирование на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по программе, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
34. Пороговое значение для прохождения тестирования на знание государственного языка Республики Казахстан не устанавливается.
35. Кандидату, получившему результат тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан не ниже значений, указанных в программе тестирования, в личный кабинет направляется электронный сертификат о прохождении тестирования (далее – сертификат) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Данный сертификат действителен при участии в отборе и проведении конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе.
В течение срока действия сертификата кандидат не проходит повторное тестирование на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан.
36. Кандидату, получившему результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в программе тестирования, в личный кабинет направляется уведомление о не прохождении тестирования.
Повторное тестирование лиц, указанных в части первой настоящего пункта, допускается не ранее чем через три календарных дня со дня прохождения тестирования.

27. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) басшысы лауазымына конкурс өткізу кезінде бағалаушы ретінде конкурс комиссиясының құрамына уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің өкілі енгізіледі.
28. Бағалаушы осы Қағидалардың 3-тармағы 2) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда бағалаушы рөліне үміткердің жеке кабинетіне жүйемен тиісті хабарлама жіберіледі.
29. Бағалаушыға жүйе арқылы оны мемлекеттік органның конкурстық комиссиясының құрамына енгізу туралы хабарлама жіберіледі.
30. Бағалаушы конкурстық комиссияның құрамына енгізілген жағдайларды қоспағанда, жүйедегі бағалаушылар тізімінен кез келген уақытта шыға алады.
3-тарау. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға үміткерлерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге тестілеу тәртібі
31. Іріктеу рәсімінің әкімшісі азаматтардың өтініш жасауына қарай Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге тестілеуді өткізеді.
32. Үміткерлер тестілеуге өтінім беруге қатысты ақпаратты және кеңесті жүйеде, уәкілетті органның интернет-ресурсында жұмыс уақытында Астана қаласының уақыты бойынша сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін алады.
33. Үміткер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бағдарлама бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білу тестілеуінен өтеді.
34. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тестілеуден өту үшін шекті мән белгіленбейді.
35. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеу нәтижесін тестілеу бағдарламасында көрсетілген мәндерден төмен емес алған үміткерге жеке кабинетке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуден өткені туралы электрондық сертификат (бұдан әрі - сертификат) жіберіледі.
Бұл сертификат ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеу және конкурс өткізуге қатысқан кезде ғана жарамды.
Сертификаттың қолданылу мерзімі ішінде үміткер Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуден қайта өтпейді.
36. Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестілеу нәтижелерін тестілеу бағдарламасында көрсетілген мәндерден төмен алған үміткерге жеке кабинетке тестілеуден өтпегені туралы хабарлама жіберіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қайта тестілеуге тестілеуден өткен күннен бастап күнтізбелік үш күннен кейін жол беріледі.

37. При наличии обстоятельств непреодолимой силы, срок действия сертификата приостанавливается на период действия таких обстоятельств.
Параграф 1. Порядок организации тестирования
38. Для участия в тестировании кандидат не позднее одного календарного дня до дня тестирования подает заявку в личном кабинете.
Кандидат самостоятельно выбирает время тестирования в соответствии с графиком, формируемым системой.
39. Подтверждением регистрации заявки в личном кабинете кандидата является отражение статуса о принятии запроса на оказание государственной услуги.
40. Запись на тестирование подтверждается уведомлением, формируемым системой с указанием даты и времени прохождения тестирования.
41. Для участия в тестировании кандидат начинает тестирование через личный кабинет в системе не позднее выбранного времени.
42. Перед началом тестирования кандидат знакомится с инструкцией по прохождению тестирования.
43. Кандидатом допускается отмена заявки в личном кабинете до начала проведения тестирования.
В случае не отмены заявки и отсутствия (неявки) кандидата, система автоматически блокирует кандидата и разблокирует по истечении трех календарных дней для повторного прохождения тестирования.
44. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
45. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
46. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
47. До завершения процесса тестирования, участник имеет возможность ответить на вопросы, скорректировать ответы, в том числе предыдущие.
48. Кандидат завершает тестирование самостоятельно до истечения времени, отведенного на выполнение тестовых заданий, путем выбора опции "Завершить без замечаний" или "Завершить с замечаниями", а в случае наличия замечаний, в поле "Замечания" кандидат вносит свои замечания, предложения либо оформляет жалобу.
49. При завершении кандидатом тестирования посредством самостоятельного отключения компьютера от питания, отсоединения подключения к интернету, прекращения доступа окна тестирования, результатам тестирования присваивается статус "Не пройден".
Повторное тестирование лиц, указанных в части первой настоящего пункта, осуществляется не ранее чем через три календарных дня со дня прохождения тестирования.

37. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары болған кезде сертификаттың жарамдылық мерзімі осындай мән-жайлардың қолданылу кезеңіне тоқтатыла тұрады.
1-параграф. Тестілеуді ұйымдастыру тәртібі
38. Тестілеуге қатысу үшін үміткер тестілеу күніне дейін күнтізбелік бір күннен кешіктірмей жеке кабинетінде өтінім береді.
Үміткер тестілеу уақытын жүйе қалыптастыратын кестеге сәйкес дербес таңдайды.
39. Үміткердің жеке кабинетінде өтінімді тіркеуді растау мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салуды қабылдау туралы мәртебені көрсету болып табылады.
40. Тестілеуге жазылу тестілеуден өту күні мен уақытын көрсете отырып, жүйе қалыптастыратын хабарламамен расталады.
41. Тестілеуге қатысу үшін үміткер таңдаған уақытынан кешікпей жүйедегі жеке кабинеті арқылы тестілеуді бастайды.
42. Тестілеу басталмас бұрын үміткер жүйеде тестілеуден өту жөніндегі нұсқаулықпен танысады.
43. Үміткер тестілеу басталғанға дейін жеке кабинетте өтінімнің күшін жоюға жол беріледі.
Өтінімнің күші жойылмаған және үміткер болмаған (келмеген) жағдайда жүйе үміткерді автоматты түрде бұғаттайды және тестілеуден қайта өту үшін күнтізбелік үш күн өткеннен кейін бұғаттан шығарады.
44. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Тестілеу рәсімі аяқталғанға дейін қатысушы сұрақтарға жауап беруге, жауаптарды, соның ішінде алдыңғы жауаптарды түзетуге мүмкіндігі бар.
48. Үміткер тестілеуді "Ескертусіз аяқтау" немесе "Ескертулермен аяқтау" батырмасын таңдау арқылы тест тапсырмаларын орындауға бөлінген уақыт өткенге дейін өз бетінше аяқтайды, ал ескертулер болған жағдайда "Ескертулер" жолына үміткер өз ескертулерін, ұсыныстарын енгізеді не шағымын ресімдейді.
49. Үміткер компьютерді қуаттан өз бетінше ажырату, интернетке қосылуды ажырату, тестілеу терезесіне кіруді тоқтату арқылы тестілеуді аяқтаған кезде тестілеу нәтижелеріне "Өтпеген" мәртебесі беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қайта тестілеуге тестілеуден өткен күннен бастап күнтізбелік үш күннен кем емес мерзімнен кейін жүзеге асырылады.

50. По истечении времени, отведенного на выполнение тестовых заданий, тестирование автоматически завершается.
51. Подсчет правильных ответов тестирования осуществляется системой автоматически.
52. После завершения тестирования, система отображает соответствующий результат.
53. Результаты кандидатов, преодолевших пороговое значение, направляются на проверку проктору. Статус заявки до прохождения проверки проктором указывается как "На проверке".
54. Проверка, проводимая проктором, осуществляется в течение одного рабочего дня после завершения тестирования.
55. В случае выявления проктором нарушений порядка проведения тестирования, в личный кабинет кандидата направляется уведомление со списком нарушений. При этом, состояние заявки участника "На проверке" переводится в состояние "Не пройден".
56. В случае отсутствия нарушений порядка проведения тестирования, статус заявки кандидата переводится с "На проверке" на "Пройдено" и кандидат допускается к следующему этапу отбора.
Параграф 2. Порядок обжалования результатов тестирования
57. Рассмотрение жалоб кандидатов на результаты тестирования осуществляется уполномоченным органом, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
58. Уполномоченный орган в рамках своей компетенции запрашивает у Администратора процедуры отбора материалы о прохождении тестирования по кандидату подавшего жалобу.
Глава 4. Порядок проведения оценки личных качеств и общего конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе
59. Конкурс проводится государственным органом, имеющим вакантные и (или) временно вакантные административные государственные должности корпуса "Б" (далее – вакантные должности).
60. Конкурс на занятие вакантных должностей в государственных органах осуществляется путем проведения общего конкурса.
61. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов, за исключением конкурсов на занятие вакантной или временно вакантной низовой должности:
1) объявление о проведении конкурса в системе;
2) прием заявок граждан, желающих принять участие в конкурсе посредством системы;
3) прохождение кандидатами оценки личных качеств и оценки способности кандидата работать с текстовой и числовой информацией;
4) написание эссе (для определенных должностей, либо по решению государственного органа);
5) собеседование в конкурсной комиссии государственного органа;
6) подведение итогов конкурса.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).

50. Тест тапсырмаларын орындауға бөлінген уақыт өткеннен кейін тестілеу автоматты түрде аяқталады.
51. Тестілеудің дұрыс жауаптарын санауды жүйе автоматты түрде жүзеге асырады.
52. Тестілеу аяқталғаннан кейін жүйе тиісті нәтижені көрсетеді.
53. Шекті мәнді еңсерген үміткерлердің нәтижелері прокторға тексеруге жіберіледі. Проктор тексеруден өткенге дейін өтінімнің мәртебесін "Тексеруде" деп көрсетеді.
54. Проктормен тексеру тестілеу аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
55. Проктор тестілеуді өткізу тәртібін бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, үміткердің жеке кабинетіне бұзушылықтар тізімі бар хабарлама жіберіледі. Бұл ретте қатысушының "Тексеруде" өтінімінің жай-күйі "Өтпеген" күйіне ауыстырылады.
56. Тестілеуді өткізу тәртібін бұзушылықтар болмаған жағдайда үміткердің өтінім мәртебесі "Тексеруде" дегеннен "Өтті" дегенге ауыстырылады және үміткер іріктеудің келесі кезеңіне жіберіледі.
2-параграф. Тестілеу нәтижелеріне шағымдану тәртібі
57. Үміткерлердің тестілеу нәтижелеріне шағымдарын қарау "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган жүзеге асырады.
58. Уәкілетті орган өз құзыреті шеңберінде Іріктеу рәсімінің әкімшісіненшағым берген үміткер бойынша тестілеуден өткені туралы материалдарды сұратады.
4-тарау. Ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға жеке қасиеттерін бағалауды және жалпы конкурсты өткізу тәртібі
59. Конкурсты "Б" корпусының бос және (немесе) уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдары (бұдан әрі – бос лауазымдар) бар мемлекеттік орган өткізеді.
60. Мемлекеттік органдарда бос лауазымдарға орналасуға конкурс жалпы конкурс өткізу арқылы жүзеге асырылады.
61. Бос немесе уақытша бос төменгі лауазымға орналасуға арналған конкурстарды қоспағанда, конкурс бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) жүйеде конкурс өткізу туралы хабарландыру;
2) жүйе арқылы конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтардың өтінімдерін қабылдау;
3)үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалаудан және үміткердің мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалаудан өтуі;
4) эссе жазу (белгілі бір лауазымдар үшін не мемлекеттік органның шешімі бойынша);
5) мемлекеттік органның конкурстық комиссиясында әңгімелесу;
6) конкурс қорытындысын шығару.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

61-1. Конкурс на занятие вакантной или временно вакантной низовой должности включает в себя ряд последовательных этапов:
1) объявление о проведении конкурса в системе;
2) прием заявок граждан, желающих принять участие в конкурсе посредством системы;
3) прохождение кандидатами оценки личных качеств и оценки способности кандидата работать с текстовой и числовой информацией;
4) практическая оценка;
5) подведение итогов конкурса.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 61-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
62. По результатам этапов конкурса система автоматически подводит итоги конкурса (далее – итоги конкурса).
63. Итоги конкурса являются основанием для приема на вакантную должность.
Параграф 1. Объявление о проведении конкурса в системе
64. Объявление о проведении конкурса формируется кадровой службой государственного органа.
65. Объявления публикуется в системе, на интернет-ресурсах государственного и уполномоченного органов. Допускается дополнительное опубликование объявлений в средствах массовой информации, иных периодических печатных изданиях, интернет-ресурсах и социальных сетях, доступных на всей территории Республики Казахстан.
66. После публикации объявления о проведении конкурса, не назначаются лица на объявленную вакантную должность в порядке, предусмотренном пунктами 3, 3-2,4, 5, 6 и 7 статьи 15, пунктом 7 статьи 27 Закона до окончания конкурсных процедур.
67. В ходе проведения конкурса не допускается внесение изменений в квалификационные требования к объявленной должности.
68. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:
1) наименование государственного органа проводящего конкурс с указанием места нахождения, номеров телефонов;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) Срок приема заявок (отклика) вакантной должности составляет три календарных дня после даты опубликования объявления о проведении общего конкурса;
5) сроки прохождения оценки личных качеств;
6) сроки прохождения оценки способности кандидата работать с текстовой и числовой информацией;
7) сроки написания эссе (для руководящих должностей);
8) дата проведения собеседования;
9) информация о порядке обжалования итогов конкурса.
Сноска. Пункт 68 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).

61-1. Бос немесе уақытша бос төменгі лауазымға орналасуға конкурс бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) жүйеде конкурс өткізу туралы хабарландыру;
2) жүйе арқылы конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтардың өтінімдерін қабылдау;
3) үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалаудан және үміткердің мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалаудан өтуі;
4) практикалық бағалау;
5) конкурс қорытындысын шығару.
Ескерту. Қағидалар 61-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Конкурс кезеңдерінің нәтижелері бойынша жүйе автоматты түрде конкурс қорытындысын (бұдан әрі – конкурс қорытындысы) шығарады.
63. Конкурс қорытындысы бос лауазымға қабылдау үшін негіз болып табылады.
1-параграф. Жүйеде конкурс өткізутуралыхабарландыру
64. Конкурс өткізу туралы хабарландыруды мемлекеттік органның кадр қызметі қалыптастырады.
65. Хабарландырулар жүйеде, мемлекеттік және уәкілетті органдардың интернет-ресурстарында жарияланады. Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолжетімді бұқаралық ақпарат құралдарында, өзге де мерзімді баспасөз басылымдарында, интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде хабарландыруларды қосымша жариялауға жол беріледі.
66. Конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін адамдар конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін Заңның 15-бабының 3, 3-2, 4, 5, 6 және 7-тармақтарында, 27-бабының 7-тармағында көзделген тәртіппен жарияланған бос лауазымға тағайындалмайды.
67. Конкурсты өткізу барысында жарияланған лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
68. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) орналасқан жері, телефон нөмірлері көрсетілген конкурс өткізетін мемлекеттік органның атауы;
2) негізгі функционалдық міндеттері, еңбекақы мөлшері мен шарттары көрсетілген бос лауазымдардың атауы;
3) біліктілік талаптарына сәйкес мемлекеттік орган айқындайтын конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар;
4) Бос лауазымға өтінімдерді қабылдау (жауап беру) мерзімі жалпы конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен кейін үш күнтізбелік күнін құрайды;
5) жеке қасиеттерін бағалаудан өту мерзімдері;
6) үміткердің мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалаудан өту мерзімдері;
7) эссе жазумерзімдері (басшылауазымдарүшін);
8) әңгімелесудіөткізукүні;
9) конкурс қорытындыларына шағымдану тәртібі туралы ақпарат.
Ескерту. 68-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

68-1. Объявление о проведении конкурса на занятие вакантной или временно вакантной низовой должности содержит следующие сведения:
1) наименование государственного органа, проводящего конкурс, с указанием места нахождения, номеров телефонов;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок приема заявок (отклика) вакантной должности составляет три календарных дня после даты опубликования объявления о проведении конкурса;
5) сроки прохождения оценки личных качеств;
6) сроки прохождения оценки способности кандидата работать с текстовой и числовой информацией;
7) сроки прохождения практической оценки;
8) информация о порядке обжалования итогов конкурса.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 68-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
69. Если конкурс проводится на временно вакантную должность, данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса с указанием даты выхода на работу временно отсутствующего работника, за которым сохраняется место работы (должность).
Параграф 2. Прием заявок граждан, желающих принять участие в конкурсе посредством системы
70. Претендент подтверждает участие в конкурсе путем подачи заявки на объявление о вакантной должности в системе.
71. К участию в общем конкурсе допускаются кандидаты, предварительно прошедшие тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан, имеющие результаты не ниже пороговых значений, установленных программой тестирования.
Наличие у кандидата сертификата тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан определяется системой.
Государственным служащим и лицам, указанным в части первой пункта 8 статьи 27 Закона, сертификат тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан не требуется.
72. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
73. После окончания срока приема заявок (отклика) кадровой службой в течение трех рабочих дней проводится рассмотрение заявок кандидатов на соответствие условиям поступления на государственную службу, предусмотренным статьей 16 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", а также проверяется наличие и полнота сканированных версий следующих документов:

68-1. Бос немесе уақытша бос төменгі лауазымға конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) орналасқан жері, телефон нөмірлері көрсетілген конкурс өткізетін мемлекеттік органның атауы;
2) негізгі функционалдық міндеттері, еңбекақы мөлшері мен шарттары көрсетілген бос лауазымдардың атауы;
3) біліктілік талаптарына сәйкес мемлекеттік орган айқындайтын конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар;
4) бос лауазымға өтінімдерді қабылдау (жауап беру) мерзімі конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен кейін үш күнтізбелік күнін құрайды;
5) жеке қасиеттерін бағалаудан өту мерзімдері;
6) үміткердің мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалаудан өту мерзімдері;
7) практикалық бағалаудан өту мерзімдері;
8) конкурс қорытындыларына шағымдану тәртібі туралы ақпарат.
Ескерту. Қағидалар 68-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Егер конкурс уақытша бос лауазымға өткізілсе, бұл шарт жұмыс орны (лауазымы) сақталатын уақытша болмаған қызметкердің жұмысқа шығу күні көрсетіле отырып, конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.
2-параграф. Жүйе арқылы конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтардың өтінімдерін қабылдау
70. Үміткер жүйеде бос лауазым туралы хабарландыруға өтінім беру арқылы конкурсқа қатысуын растайды.
71. Жалпы конкурсқа қатысуға тестілеу бағдарламасында белгіленген шекті мәндерден төмен емес нәтижелері бар, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуден алдын ала өткен үміткерлер жіберіледі.
Үміткердің Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеу сертификатының болуы жүйемен айқындалады.
Мемлекеттік қызметшілерге және Заңның 27-бабы 8-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеу сертификаты талап етілмейді.
72. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Кадр қызметі өтінімдерді қабылдау (үн қосу) мерзімі аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде үміткерлердің өтінімдерін "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көзделген мемлекеттік қызметке кіру шарттарына сәйкестігіне қарауды жүргізеді, сондай-ақ мынадай құжаттардың сканерленген нұсқаларының болуын және толықтығын тексереді:

1) документа, подтверждающего трудовую деятельность (для должностей, квалификационные требования к которым предусматривают наличие стажа);
2) документов об образовании и приложений к ним.
В случае соответствия кандидата квалификационным требованиям данной должности, системой направляется уведомление о допуске к прохождению этапов конкурса.
В случае предоставлении кандидатом неполного пакета документов, предусмотренных настоящим пунктом, кадровая служба в течение одного рабочего дня посредством системы направляет уведомление о дополнении необходимых документов и корректировке ЭЛД. Возможность дополнения необходимых документов и корректировки ЭЛД предоставляется кандидату один раз.
Кандидат, представивший неполный пакет документов, в течение одного рабочего дня дополняет необходимые документы в системе и корректирует ЭЛД.
Кадровая служба в течение одного рабочего дня после дополнения необходимых документов и корректировки ЭЛД, перепроверяет ЭЛД кандидата, представившего неполный пакет документов, на соответствие квалификационным требованиям вакантной должности.
В случае несоответствия кандидата квалификационным требованиям и (или) непредоставления либо отсутствия документов, предусмотренных настоящим пунктом и представления неполного пакета документов, либо недостоверных сведений, либо несоответствия документов предъявляемым к ним требованиям, кандидату отказывается в допуске к следующему этапу конкурса и системой направляется уведомление об отказе в допуске к прохождению этапов конкурса.
В случае предоставления кандидатом полного пакета документов, кадровой службой не допускается необоснованный отказ в допуске к этапам конкурса.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие с 01.01.2025).
74. Если ни один из претендентов не соответствует квалификационным требованиям объявленной вакантной должности, система направляет в кадровую службу уведомление об отсутствии кандидатов, соответствующих квалификационным требованиям и завершении конкурса.
74-1. После допуска кандидата к этапам конкурса системой присваивается кандидату персональный идентификационный номер.
Персональный идентификационный номер кандидата используется для обезличивания кандидата, без указания его персональных данных при участии в этапах отбора.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 74-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1) еңбекқызметін растайтын құжат (біліктілік талаптары өтілінің болуын көздейтін лауазымдар үшін);
2) білімі туралы құжаттар мен олардың қосымшалары.
Үміткер осы лауазымның біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, жүйемен конкурс кезеңдерінен өтуге рұқсат беру туралы хабарлама жіберіледі.
Үміткер осы тармақта көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, бір жұмыс күні ішінде кадр қызметі жүйе арқылы қажетті құжаттарды толықтыру және ЭЖІ-ті түзету туралы хабарлама жібереді. Үміткерге қажетті құжаттарды толықтыру және ЭЖІ-ті түзету мүмкіндігі бір рет беріледі.
Құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған үміткер жүйеде бір жұмыс күні ішінде қажетті құжаттарды толықтырады және ЭЖІ-ті түзетеді.
Кадр қызметі қажетті құжаттар толықтырылғаннан және ЭЖІ түзетілгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған үміткердің ЭЖІ-ін бос лауазымның біліктілік талаптарына сәйкестігіне қайта тексереді.
Үміткер біліктілік талаптарына сәйкес келмеген және (немесе) осы тармақта көзделген құжаттар ұсынылмаған не жоқ болған жағдайда және құжаттардың толық емес топтамасын не дәйексіз мәліметтерді ұсыну не құжаттар оларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеген жағдайда үміткерді конкурстың келесі кезеңіне жіберуден бас тартылады және жүйемен конкурс кезеңдерінен өтуге жіберуден бас тарту туралы хабарлама жолданады.
Үміткер құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда кадр қызметімен конкурс кезеңдеріне жіберуден негізсіз бас тартуға жол берілмейді.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Егер үміткерлердің ешқайсысы жарияланған бос лауазымның біліктілік талаптарына сәйкес келмесе, жүйе кадр қызметіне біліктілік талаптарына сәйкес келетін үміткерлердің жоқтығы және конкурстың аяқталуы туралы хабарлама жібереді.
74-1. Үміткер конкурс кезеңдеріне жіберілгеннен кейін жүйемен үміткерге дербес сәйкестендіру нөмірі беріледі.
Үміткердің дербес сәйкестендіру нөмірі іріктеу кезеңдеріне қатысқан кезде үміткерді оның дербес деректерін көрсетпей иесіздендіру үшін пайдаланылады.
Ескерту. Қағидалар 74-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 3. Прохождение кандидатами оценки личных качеств
75. Оценка личных качеств кандидатов проводится в форме тестирования.
76. Оценка личных качеств проводится в системе, согласно предусмотренному графику. Дата прохождения кандидатом оценки личных качеств (график) определяется системой автоматически, соответствующее уведомление направляется в личный кабинет кандидата.
Время прохождения оценки личных качеств выбирается кандидатом самостоятельно в соответствии с графиком, формируемым системой.
77. За один час до начала прохождения оценки личных качеств, участнику в личный кабинет, на электронную почту и номер мобильного телефона системой направляется соответствующее уведомление-напоминание.
78. Для прохождения оценки личных качеств кандидат заходит в личный кабинет не позднее времени, указанного в уведомлении-напоминании.
79. До начала прохождения оценки личных качеств кандидат знакомится с инструкцией по прохождению оценки личных качеств в системе.
80. Оценка личных качеств кандидатов включает задания на: выявление уровня стрессоустойчивости (10 заданий); инициативности (10 заданий); ответственности (10 заданий); ориентации на потребителя услуг и его информирование (10 заданий); добропорядочности (10 заданий); саморазвития (10 заданий); оперативности (10 заданий); сотрудничества и взаимодействия (10 заданий); управления деятельностью (10 заданий); принятия решений (10 заданий); лидерства (10 заданий); стратегического мышления (10 заданий); управления изменениями (10 заданий).
Оценка личных качеств также включает вопросы на определение уровня достоверности.
81. Значение прохождения оценки личных качеств составляет не менее 50 % по уровню достоверности, которое определяется системой автоматически.
82. Общее время прохождения оценки личных качеств составляет 100 минут.
83. До завершения процесса прохождения оценки личных качеств, кандидат имеет возможность ответить на вопросы, скорректировать ответы, в том числе предыдущие.
84. Кандидат завершает прохождение оценки личных качеств самостоятельно до истечения времени, отведенного на прохождение оценки личных качеств, выбирая вкладку "Завершить".
85. По истечении времени, отведенного на прохождение оценки личных качеств, процесс автоматически завершается.
86. Кандидатам, завершившим оценку личных качеств, система отображает результат.
87. Результаты кандидатов, преодолевших пороговое значение, направляются на проверку проктору. Статус заявки до прохождения проверки проктором соответствует "На проверке".
88. Проверка проктором проводится в течении одного рабочего дня после завершения оценки личных качеств.

3-параграф. Үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалаудан өтуі
75. Үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалау тестілеу түрінде жүргізіледі.
76. Жеке қасиеттерді бағалау жүйеде көзделген кестеге сәйкес жүргізіледі.
Үміткердің жеке қасиеттерін бағалаудан өту күнін (кестесін) жүйемен автоматты түрде айқындалады, тиісті хабарлама үміткердің жеке кабинетіне жіберіледі.
Жеке қасиеттерді бағалаудан өту уақытын үміткер жүйе қалыптастыратын кестеге сәйкес дербес таңдайды.
77. Жеке қасиеттерін бағалаудан өту басталардан бір сағат бұрын қатысушының жеке кабинетіне, электрондық поштасына және ұялы телефон нөміріне жүйемен тиісті ескерту-хабарлама жіберіледі.
78. Жеке қасиеттерін бағалаудан өту үшін үміткер жеке кабинетке ескерту-хабарламада көрсетілген уақыттан кешікпей кіреді.
79. Жеке қасиеттерін бағалаудан өту басталғанға дейін үміткер жүйеде жеке қасиеттерін бағалаудан өту жөніндегі нұсқаулықпен танысады.
80. Үміткерлердің жеке қасиеттерін бағалау: стресске орнықтылық (10 тапсырма), бастамашылдық (10 тапсырма), жауапкершілік (10 тапсырма), қызметті тұтынушыға және оны хабарландыруға бағдарлану (10 тапсырма), адалдық (10 тапсырма), өздігінен даму (10 тапсырма), жеделділік (10 тапсырма), ынтымақтастық және әрекеттестік (10 тапсырма), қызметті басқару (10 тапсырма), шешім қабылдау (10 тапсырма), көшбасшылық (10 тапсырма), стратегиялық ойлану (10 тапсырма), өзгерістерді басқару (10 тапсырма) тапсырмалардан тұрады.
Жеке қасиеттерді бағалау сонымен қатар сенімділік деңгейін анықтауға арналған сұрақтарды қамтиды.
81. Жеке қасиеттерді бағалауға арналған тестілеуді өту мәні жүйемен автоматты түрде анықталатын растық деңгейі бойынша кем дегенде 50% құрайды.
82. Жеке қасиеттерді бағалаудың жалпы уақыты 100 минуттықұрайды.
83. Жеке қасиеттерін бағалаудан өту рәсімі аяқталғанға дейін үміткер сұрақтарға жауап беруге, жауаптарды, оның ішінде алдыңғы жауаптарды түзетуге мүмкіндігі бар.
84. Үміткер "Аяқтау" батырмасын таңдап, жеке қасиеттерін бағалаудан өтуге бөлінген уақыт өткенге дейін жеке қасиеттерін бағалауды өз бетінше аяқтайды.
85. Жеке қасиеттерді бағалауға бөлінген уақыт өткеннен кейін рәсім автоматты түрде аяқталады.
86. Жеке қасиеттерді бағалауды аяқтаған үміткерлерге нәтижесі жүйе арқылы көрсетіледі.
87. Шекті мәнді еңсерген үміткерлердің нәтижелері прокторға тексеруге жіберіледі. Проктор тексеруден өткенге дейінгі өтінімнің мәртебесі "Тексеруде" болады.
88. Проктор тексеруді жеке қасиеттерін бағалау аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүргізеді.

89. В случае отсутствия нарушений требований кандидатом, прошедшим оценку личных качеств, статус его заявки переводится с "На проверке" на "Пройдено" и кандидат допускается к следующему этапу конкурса.
90. В случае если ни один из кандидатов не преодолел пороговое значение этапа оценки личных качеств, статус конкурса меняется системой на "Завершенный" и в кадровую службу государственного органа направляется уведомление об отсутствии кандидатов для участия в этапах конкурса и завершении конкурса.
Параграф 4. Оценка способности работать с текстовой и числовой информацией
91. Данный этап состоит из двух отдельных блоков тестирования, позволяющих определить способности кандидата работать с текстовой и числовой информацией.
92. Перед началом тестирования кандидат ознакамливается с инструкцией по прохождению данного этапа в системе.
93. При необходимости кандидат может воспользоваться бумагой, карандашом и калькулятором.
94. Кандидат проходит оценку способности работать с текстовой и числовой информацией в течение установленного дня в удобное для него время в системе. Доступ к заданиям кандидат получает в личном кабинете в выбранное кандидатом время.
95. Оценка способности работать с текстовой информацией предполагает 25 тестовых заданий на изучение предложенного фрагмента текста и выбор одного из вариантов ответа по его содержанию.
96. Оценка способности работать с числовой информацией предполагает 25 тестовых заданий на изучение предложенной информации, представленной в виде таблиц, графиков и диаграмм, и выбор одного из вариантов ответа по ее содержанию.
97. Продолжительность каждой оценки – не более 25 минут. Предварительные результаты отображаются на мониторах кандидатов по завершению тестирования.
98. Пороговое значение прохождения этапа конкурса "Оценка способности работать с текстовой и числовой информацией" составляет не менее 10 правильных ответов от общего количества вопросов (50 вопросов).
99. Итоговые результаты оценки способностей работать с текстовой и числовой информацией размещаются в личном кабинете кандидата.
100. Результаты кандидатов, преодолевших пороговое значение, направляются на проверку проктору. Статус заявки до прохождения проверки проктором соответствует "На проверке".
101. Проверка проктором проводится в течении одного рабочего дня после завершения оценки способностей работать с текстовой и числовой информацией.
102. В случае отсутствия нарушений требований кандидатом прошедшим способностей работать с текстовой и числовой информацией, статус его заявки переводится с "На проверке" на "Пройдено" и кандидат допускается к следующему этапу конкурса.

89. Жеке қасиеттерін бағалаудан өткен үміткер талаптарды бұзбаған жағдайда оның өтінімінің мәртебесі "Тексеруде" дегеннен "Өтті" дегенге ауыстырылады және үміткер конкурстың келесі кезеңіне жіберіледі.
90. Егер үміткерлердің ешқайсысы жеке қасиеттерін бағалау кезеңінің шекті мәнін еңсермеген жағдайда, конкурс мәртебесі жүйемен "Аяқталған" болып өзгереді және конкурс кезеңдеріне қатысу және конкурсты аяқтау үшін үміткерлердің жоқтығы туралы хабарлама мемлекеттік органның кадр қызметіне жіберіледі.
4-параграф. Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау
91. Бұл кезең үміткердің мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін анықтауға мүмкіндік беретін екі бөлек тестілеу кезеңінен тұрады.
92. Тестілеуді бастамас бұрын үміткер жүйеде осы кезеңнен өту жөніндегі нұсқаулықпен танысады.
93. Қажет болса үміткер қағазды, қарындашты және калькуляторды қолдана алады.
94. Үміткер жүйеде өзіне ыңғайлы уақытта белгіленген күн ішінде мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалаудан өтеді. Үміткер тапсырмаларға таңдаған уақытта жеке кабинетте қол жеткізе алады.
95. Мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау мәтіннің ұсынылған бөлігін зерттеуге және оның мазмұны бойынша жауап нұсқаларының бірін таңдауға арналған 25 тест тапсырмасын қамтиды.
96. Сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау кестелер, графиктер және диаграммалар түрінде ұсынылған ақпаратты зерттеуге және оның мазмұны бойынша жауап нұсқаларының бірін таңдауға арналған 25 тест тапсырмасын қамтиды.
97. Әр бағалаудың ұзақтығы 25 минуттан аспайды. Алдын ала нәтижелер тестілеу аяқталғаннан кейін үміткерлердің мониторларында көрсетіледі.
98. "Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау" конкурс кезеңінен өтудің шекті мәні сұрақтардың жалпы санынан (50 сұрақ) кем дегенде 10 дұрыс жауапты құрайды.
99. Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалаудың қорытынды нәтижелері жеке кабинетінде орналастырылады.
100. Шекті мәнді еңсерген үміткерлердің нәтижелері прокторға тексеруге жіберіледі. Проктор тексеруден өткенге дейін өтінімнің мәртебесі "Тексеруде" болады.
101. Проктордың тексеруі мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
102. Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетінен өткен үміткер талаптарды бұзбағанжағдайда, оның өтінімінің мәртебесі "Тексеруде" дегеннен "Өтті" дегенге ауыстырылады және үміткер конкурстың келесі кезеңіне жіберіледі.

103. В случае если ни один из кандидатов не преодолел пороговое значение этапа оценки способности работать с текстовой и числовой информацией, статус конкурса меняется системой на "Завершенный" и в кадровую службу государственного органа направляется уведомление об отсутствии кандидатов для участия в этапах конкурса и завершении конкурса.
Параграф 5. Написание эссе
104. По функциональному направлению должностей А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-O-1, D-R-1, E-1, E-R-1 кадровая служба формирует список тем эссе, который размещается в системе и направляется системой в личный кабинет кандидата.
105. Этап написания эссе на должности иных категорий, за исключением низовых должностей, может проводиться по усмотрению государственного органа.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
106. Этап написания эссе проходит на следующий рабочий день после публикации результатов оценки способности работать с текстовой и числовой информацией.
107. Дата написания эссе кандидатом определяется системой автоматически.
108. До начала этапа написания эссе кандидат знакомится с инструкцией по прохождению данного этапа в системе.
109. Написание эссе производится кандидатом в режиме онлайн в системе в любое удобное время суток, согласно графику определяемому системой и составляет не более двухсот пятидесяти слов на государственном или русском языке.
Для кандидатов на дипломатическую должность написание эссе может проводиться на иностранном языке в соответствии с законодательством Республики Казахстан о дипломатической службе.
Сноска. Пункт 109 – в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
110. Кандидат, участвующий в конкурсе на несколько вакантных должностей, пишет эссе по каждой вакантной должности отдельно.
111. Этап написания эссе фиксируется системой с помощью видеозаписи.
112. Время написания эссе рассчитывается с момента открытия "окна" написания эссе в системе и не должно превышать 45 минут.
При этом кандидат должен начать и закончить написание эссе до истечения установленного времени.
113. После завершения написания эссе результат направляется на проверку проктору.
114. Проверка проктором проводится в течение одного следующего рабочего дня.
До завершения прохождения проверки проктором, статус заявки соответствует "На проверке".
115. В случае отсутствия нарушений требований Правил кандидатом, прошедшим этап конкурса "Написание эссе", в течение одного рабочего дня после объявления результатов проверки проктором, эссе оценивается членами конкурсной комиссии по пяти балльной шкале в соответствии с методикой, предусмотренной в приложении 3 к настоящим Правилам.
В оценке эссе принимает участие не менее двух третей от состава конкурсной комиссии. Каждое эссе оценивается одинаковым количеством членов конкурсной комиссии и подтверждается при помощи ЭЦП.
Не допускается отказ члена конкурсной комиссии от оценки эссе кандидата.

103. Егер үміткерлердің ешқайсысы мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау кезеңінің шекті мәнін еңсермеген жағдайда, конкурс мәртебесі жүйемен "Аяқталды" болып өзгертіледі және конкурс кезеңдеріне қатысу және конкурсты аяқтау үшін үміткерлердің жоқтығы туралы хабарлама мемлекеттік органның кадр қызметіне жіберіледі.
5-параграф. Эссе жазу
104. А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-O-1, D-R-1, E-1, E-R-1 лауазымдарының функционалдық бағыты бойынша кадр қызметі эссе тақырыптарының тізімін қалыптастырады, ол жүйеде орналастырылады және жеке кабинетіне жіберіледі.
105 Өзге де санаттағы лауазымдарда эссе жазу кезеңі, төменгі лауазымдарды қоспағанда, мемлекеттік органның қалауы бойынша жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Эссе жазу кезеңі мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау нәтижелері жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күні өтеді.
107. Үміткердің эссе жазу күнін жүйе автоматты түрде анықтайды.
108. Эссе жазу кезеңі басталғанға дейін үміткер жүйеде осы кезеңнен өту жөніндегі нұсқаулықпен танысады.
109. Эссе жазуды үміткер жүйеде онлайн режимде тәуліктің кез келген ыңғайлы уақытында, жүйемен айқындалатын кестеге сәйкес жүргізеді және мемлекеттік немесе орыс тілінде екі жүз елу сөзден аспайды.
Дипломатиялық лауазымға үміткерлер үшін әңгімелесу Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы заңнамаға сәйкес шет тілінде өткізілуі мүмкін.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Бірнеше бос лауазымдарға конкурсқа қатысатын үміткер әрбір бос лауазым бойынша жеке эссе жазады.
111. Эссе жазу кезеңі бейнежазу арқылы жүйемен жазылады.
112. Эссе жазу уақыты жүйеде эссе жазудың "терезесі" ашылғаннан бастап есептеледі және 45 минуттан аспауы қажет.
Бұл жағдайда үміткер белгіленген уақыт аяқталғанға дейін эссе жазуды бастауы және аяқтауы керек.
113. Эссе жазу аяқталғаннан кейін нәтиже прокторға тексеруге жіберіледі.
114. Проктор тексеруді келесі бір жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Проктордың тексеруден өтуі аяқталғанға дейін өтінімнің мәртебесі "Тексеруде" болады.
115. "Эссе жазу" конкурсы кезеңінен өткен үміткерлер тарапынан қағидалар талаптарын бұзушылықтар болмаған жағдайда, проктор тексеру нәтижелерін жариялағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде эссені конкурс комиссиясының мүшелері осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген әдістемеге сәйкес бес баллдық шәкіл бойынша бағалайды.
Эссені бағалауға конкурстық комиссия құрамының кемінде үштен екісі қатысады. Әрбір эссе конкурстық комиссия мүшелерінің бірдей санымен бағаланады және ЭЦҚ көмегімен расталады.
Конкурстық комиссия мүшесінің үміткердің эссесін бағалаудан бас тартуына жол берілмейді.

Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
116. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
117. В случае, если ни один из кандидатов, допущенных к этапу написания эссе, не принимает участие в данном этапе, статус конкурса меняется системой на "Завершенный".
Уведомление о завершении конкурса направляется системой кандидатам.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Собеседование в конкурсной комиссии государственного органа
118. Целью собеседования является оценка потенциала и личных качеств кандидатов.
118-1. Собеседование не проводится по конкурсам на занятие низовых должностей.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 118-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
119. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
120. В собеседовании принимают участие не более трех кандидатов, набравших наивысшие баллы по результатам предыдущих этапов конкурса.
Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
121. При равенстве баллов кандидатов, набравших наивысшие баллы по результатам предыдущих этапов конкурса, допускается превышение установленного количества кандидатов, направляемых на собеседование.
122. Кандидатам перед этапом собеседования кадровой службой посредством системы направляются уведомления с указанием даты и ссылки на проведение собеседования.
Сноска. Пункт 122 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
123. Собеседование с кандидатами проводится в режиме видеосвязи по ссылке, направленной посредством системы в личный кабинет.
Необоснованный отказ в допуске кандидатов на этап собеседования в системе не допускается.
Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Эссе жазу кезеңіне жіберілген үміткерлердің ешқайсысы осы кезеңге қатыспаған жағдайда, конкурс мәртебесі жүйемен "Аяқталған" болып өзгереді.
Конкурс аяқталғаны туралы хабарлама жүйемен үміткерлерге жолданады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Мемлекеттік органның конкурстық комиссиясында әңгімелесу
118. Әңгімелесудің мақсаты үміткерлердің әлеуеті мен жеке қасиеттерін бағалау болып табылады.
118-1. Төменгі лауазымдарға орналасуға арналған конкурстар бойынша әңгімелесу жүргізілмейді.
Ескерту. Қағидалар 118-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Әңгімелесуге конкурстың алдыңғы кезеңдерінің нәтижелері бойынша ең жоғары балл жинаған үшеуден артық емес үміткер қатысады.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. Конкурстың алдыңғы кезеңдерінің нәтижелері бойынша ең жоғары балл жинаған үміткерлердің баллдары тең болған кезде әңгімелесуге жіберілетін үміткерлердің белгіленген санынан асып кетуіне жол беріледі.
122. Әңгімелесу кезеңі алдында үміткерлерге кадр қызметі жүйе арқылы әңгімелесу өткізу күні мен сілтемесі көрсетілген хабарламалар жібереді.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. Үміткерлермен әңгімелесу жүйе арқылы жеке қабинетке жіберілген сілтеме бойынша бейнебайланыс режимінде жүргізіледі.
Үміткерлерді жүйеде әңгімелесу кезеңіне кіруден негізсіз бас тартуға жол берілмейді.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

124. Кандидат, участвующий в конкурсе на несколько вакантных должностей, проходит собеседование по каждой вакантной должности отдельно.
125. Члены конкурсной комиссии переходят по ссылке согласно указанному времени. Секретарь комиссии обеспечивает своевременную явку конкурсной комиссии. Отчет времени сессии собеседования автоматически запускается системой после перехода кандидата из режима ожидания на собеседование.
126. Членами конкурсной комиссии задаются вопросы общего характера, предназначенные для налаживания контакта и расположения кандидата, определения открытости, способности четко, логично выражать мысли, а также на предмет личных компетенций.
Собеседование для кандидатов на дипломатическую должность может проходить на иностранном языке в соответствии с законодательством Республики Казахстан о дипломатической службе.
Сноска. Пункт 126 – в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
127. Продолжительность собеседования с каждым кандидатом составляет не более 15 минут.
128. При проведении собеседования кандидат также может использовать технические средства записи, если это не мешает ходу заседания конкурсной комиссии.
129. Записи этапов конкурса хранятся в системе в течение трех рабочих дней со дня окончания конкурса, в течение которых кадровая служба государственного органа обеспечивает их скачивание и хранение не менее одного года с момента завершения конкурса.
Параграф 6-1. Практическая оценка в государственном органе
Сноска. Временные правила дополнены параграфом 6-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
129-1. К этапу практической оценки допускаются два кандидата, набравшие наивысшие баллы по результатам предыдущих этапов конкурса.
В случае, если пороговое значение по результатам предыдущих этапов конкурса набирает один кандидат, допускается участие одного кандидата.
При равенстве баллов кандидатов, набравших наивысшие баллы по результатам предыдущих этапов конкурса, допускается превышение установленного количества кандидатов, направляемых на практическую оценку.
129-2. Кандидатам перед этапом практической оценки кадровой службой государственного органа посредством системы направляются уведомления с указанием сроков проведения практической оценки.
129-3. Кандидаты, допущенные к практической оценке, проходят ее дистанционно в государственных органах, объявивших конкурс, в течение трех календарных дней со дня уведомления кандидатов о допуске их к практической оценке.

124. Бірнеше бос лауазымдарға арналған конкурсқа қатысатын үміткер әрбір бос лауазым бойынша жеке әңгімелесуден өтеді.
125. Конкурстық комиссияның мүшелері көрсетілген уақытқа сәйкес сілтемеге өтеді. Комиссия хатшысы конкурстық комиссияның уақтылы қатысуын қамтамасыз етеді. Әңгімелесу сессиясының уақыт есебі үміткер күту режимінен әңгімелесуге ауысқаннан кейін жүйемен автоматты түрде іске қосылады.
126. Конкурстық комиссияның мүшелері үміткермен байланыс орнатуға және орналасуға, ашықтықты, ойды анық, қисынды түрде білдіру қабілетін анықтауға, сондай-ақ жеке құзыреттері тұрғысынан жалпы сипаттағы сұрақтар қояды.
Дипломатиялық лауазымға үміткерлер үшін эссе жазу Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы заңнамаға сәйкес шет тілінде өткізілуі мүмкін.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. Әр үміткермен әңгімелесу ұзақтығы 15 минуттан аспайды.
128. Әңгімелесу өткізу кезінде үміткер, егер бұл конкурстық комиссия отырысының барысына кедергі келтірмесе, техникалық жазу құралдарын да пайдаланаалады.
129. Конкурс кезеңдерінің жазбалары жүйеде конкурс аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні бойы сақталады, оның ішінде мемлекеттік органның кадр қызметі оларды жүктеуді және конкурс аяқталған сәттен бастап кемінде бір жыл сақтауды қамтамасыз етеді.
6-1-параграф. Мемлекеттік органда практикалық бағалау
Ескерту. Қағидалар 6-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129-1. Практикалық бағалау кезеңіне конкурстың алдыңғы кезеңдерінің нәтижелері бойынша ең жоғары балл жинаған екі үміткер жіберіледі.
Конкурстың алдыңғы кезеңдерінің нәтижелері бойынша шекті мәнін бір үміткер жинаған жағдайда, бір үміткердің қатысуына жол беріледі.
Конкурстың алдыңғы кезеңдерінің нәтижелері бойынша ең жоғары балл жинаған үміткерлердің баллдары тең болған жағдайда практикалық бағалауға жіберілетін үміткерлердің белгіленген санынан асып кетуіне жол беріледі.
129-2. Мемлекеттік органның кадр қызметімен жүйе арқылы үміткерлерге практикалық бағалаудың жүргізу мерзімдері туралы хабарлама жіберіледі.
129-3. Практикалық бағалауға жіберілген үміткерлерлер оны практикалық бағалауға жіберу туралы хабардар еткен күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде конкурс жариялаған мемлекеттік органдарда қашықтықтан өтеді.

129-4. Кандидат, участвующий в конкурсе на несколько вакантных должностей, проходит практическую оценку по каждой вакантной должности отдельно.
129-5. До начала этапа прохождения практической оценки кандидат знакомится с инструкцией по прохождению данного этапа в системе.
129-6. На этапе практической оценки определяются профессиональные навыки кандидатов, вытекающих из функциональных обязанностей вакантной должности.
Практические задания должны быть лаконичными, ясными, точными и направленными на оценку способностей:
1) по разработке и внесению предложений по совершенствованию государственной политики, нормативных правовых актов и административных процедур в соответствующей отрасли;
2) по подготовке официальных запросов и писем в государственные органы и иные организации в рамках должностных обязанностей вакантной должности;
3) по рассмотрению обращений физических и юридических лиц, подготовке мотивированных ответов в соответствии с законодательством.
129-7. Структурное подразделение государственного органа, имеющее вакантные низовые должности, формирует перечень из не менее пяти практических заданий по каждой способности, указанной в части второй пункта 129-6 настоящих Правил.
Служба управления персоналом (кадровая служба) либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы), после опубликования объявления о проведении конкурса загружает в систему перечень практических заданий с приложением материалов и нормативных правовых актов, необходимых для качественного выполнения заданий.
На этапе практической оценки система автоматически определяет три практических задания для выполнения кандидатами.
Лица, указанные в первой и второй частях настоящего пункта, несут персональную ответственность за разглашение и актуализацию перечня практических заданий.
Перечень практических заданий актуализируется с периодичностью не реже одного раза в квартал.
129-8. Кандидаты выполняют одинаковые задания в равном количестве.
Кандидат выполняет по одному заданию в день в режиме онлайн в любое удобное время суток не позднее 21.00 часов, согласно графику определяемому системой, на государственном или русском языках.
Для кандидатов на низовую дипломатическую должность выполнение задания может проводиться на иностранном языке в соответствии с законодательством Республики Казахстан о дипломатической службе.
Время выполнения одного задания рассчитывается с момента открытия "окна" выполнения задания в системе и не должно превышать 120 минут.
При этом кандидат должен начать и закончить выполнение задания до истечения установленного времени.

129-4. Бірнеше бос лауазымдарға арналған конкурсқа қатысатын үміткер әрбір бос лауазым бойынша жеке практикалық бағалаудан өтеді.
129-5. Практикалық бағалау кезеңі басталмас бұрын үміткер жүйеде осы кезеңнің өту жөніндегі нұсқаулықпен танысады.
129-6. Практикалық бағалау кезеңінде үміткерлердің бос лауазымның функционалдық бағыттарынан туындайтын кәсіби қабілеттері анықталады.
Практикалық тапсырмалар қысқа, анық, нақты және қабілеттерді бағалауға бағытталған болуы керек:
1) тиісті саладағы мемлекеттік саясатты, нормативтік құқықтық актілер және әкімшілік рәсімдерді жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу бойынша;
2) бос лауазымның лауазымдық міндеттері шеңберінде мемлекеттік органдарға және өзге де ұйымдарға ресми сауалдар мен хаттар дайындау бойынша;
3) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау, заңнамаға сәйкес дәлелді жауаптар дайындау бойынша жүзеге асырылады.
129-7. Бос лауазымы бар мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшеcі осы Қағидалардың 129-6-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген әр қабілеті бойынша бес практикалық тапсырмадан кем емес тізбені қалыптастырады.
Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін атқару жүктелген адам, конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін тапсырмаларды сапалы орындау үшін қажетті материалдарды және нормативтік құқықтық актілерді қоса бере отырып практикалық тапсырмалардың тізбесін жүйеге жүктейді.
Практикалық бағалау кезеңінде жүйе үміткерлер үшін үш практикалық тапсырманы автоматты түрде анықтайды.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген адамдар практикалық тапсырмалар тізбесін жария ету және өзектендіру үшін дербес жауапты болады.
Практикалық тапсырмалар тізбесі тоқсанына кемінде бір рет кезеңділікпен өзектендіріледі.
129-8. Үміткерлер бірдей тапсырмаларды бірдей мөлшерде орындайды.
Үміткерлер жүйеде онлайн режимде тәуліктің кез келген ыңғайлы уақытында 21.00 сағаттан кешіктірмей, жүйемен айқындалатын кестеге сәйкес, мемлекеттік немесе орыс тілінде күніне бір тапсырмадан орындайды.
Төменгі дипломатиялық лауазымға үміткерлер үшін тапсырманы орындау Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы заңнамаға сәйкес шет тілінде өткізілуі мүмкін.
Бір тапсырманың орындау уақыты жүйеде тапсырма орындаудың "терезесі" ашылғаннан бастап есептеледі және 120 минуттан аспауы қажет.
Бұл жағдайда үміткер белгіленген уақыт аяқталғанға дейін тапсырманы бастауы және аяқтауы керек.

129-9. После завершения каждого задания заявке кандидата автоматически присваивается статус "На проверке".
В случае отсутствия записи кандидата на этап практической оценки, его заявке присваивается статус "Не пройден" и кандидат прекращает участие в этапе практической оценки.
129-10. В день завершения выполнения всех трех заданий результаты направляются на проверку проктору.
Проверка проктором проводится в течение одного следующего рабочего дня.
129-11. В случае отсутствия нарушений требований Правил кандидатом, в течение одного рабочего дня после объявления результатов проверки проктора непосредственный руководитель структурного подразделения государственного органа, имеющего вакантную должность, на которую объявлен конкурс, вносит в систему итоги этапа практической оценки по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае отсутствия непосредственного руководителя структурного подразделения, имеющего вакантную должность, на которую объявлен конкурс, итоги этапа практической оценки вносятся вышестоящим руководителем.
В случае, если ни один из кандидатов, допущенных к этапу практической оценки, не принимает участие в данном этапе, статус конкурса меняется системой на "Завершенный".
Уведомление о завершении конкурса направляется системой кандидатам.
129-12. Материалы практической оценки, выполненные кандидатом задания хранятся в системе в течение трех рабочих дней со дня окончания конкурса, в течение которых кадровая служба государственного органа обеспечивает их скачивание и хранение не менее одного года с момента завершения конкурса.
Параграф 7. Подведение итогов конкурса
130. Каждый член комиссии индивидуально оценивает итоги собеседования с кандидатами посредством введения баллов в систему, в соответствии с методикой, предусмотренной в приложении 3 к настоящим Правилам и подтверждает при помощи ЭЦП.
Не допускается отказ члена комиссии от оценки итогов собеседования с кандидатами и подтверждения оценки при помощи ЭЦП.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
131. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если листы оценки в системе заполнили не менее двух третьих от ее состава, но не менее трех человек.
132. В день окончания проведения собеседования, система автоматически определяет победителя конкурса – кандидата набравшего наибольшее количество суммарных баллов всех этапов отбора: оценки личных качеств, оценки способности работать с текстовой и числовой информацией, результатов эссе и собеседования.

129-9. Әр тапсырманы аяқтағаннан кейін үміткердің өтініміне автоматты түрде "Тексеруде" мәртебесі беріледі.
Үміткердің практикалық бағалау кезеңіне жазылуы болмаған жағдайда, өтініміне "Өтпеген" мәртебесі беріледі және үміткер практикалық бағалау кезеңіне қатысуды аяқтайды.
129-10. Барлық үш тапсырманы орындау аяқталған күні нәтижелер прокторға тексеруге жіберіледі.
Проктор тексеруді келесі бір жұмыс күні ішінде жүргізеді.
129-11. Үміткермен Қағидалар талаптары бұзылмаған жағдайда проктор тексерісінің нәтижелері жарияланғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде бос лауазымы бар мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің тікелей басшысы осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша практикалық бағалау кезеңінің нәтижелерін жүйеге енгізеді.
Бос лауазымы бар мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің тікелей басшысы болмаған жағдайда практикалық бағалау кезеңінің қорытындыларын жоғары тұрған басшы енгізеді.
Практикалық бағалау кезеңіне жіберілген үміткерлердің ешқайсысы осы кезеңге қатыспаған жағдайда, конкурс мәртебесі жүйемен "Аяқталған" болып өзгереді.
Конкурс аяқталғаны туралы хабарлама жүйемен үміткерлерге жолданады.
129-12. Практикалық бағалаудың материалдары, үміткермен орындалған тапсырмалар жүйеде конкурс аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні бойы сақталады, оның ішінде мемлекеттік органның кадр қызметі оларды жүктеуді және конкурс аяқталған сәттен бастап кемінде бір жыл сақтауды қамтамасыз етеді.
7-параграф. Конкурс қорытындысын шығару
130. Конкурс комиссиясының әрбір мүшесі осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген әдістемеге сәйкес жүйеге баллды енгізу арқылы үміткерлермен әңгімелесу қорытындыларын жеке бағалайды және ЭЦҚ көмегімен растайды.
Комиссия мүшесіне үміткерлермен әңгімелесу қорытындыларын бағалаудан және ЭЦҚ көмегімен бағалауды растаудан бас тартуға жол берілмейді.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Егер жүйеде бағалау парақтары оның құрамының кемінде үштен екісі, бірақ кемінде үш адам толтырса, конкурстық комиссияның шешімі заңды деп есептеледі.
132. Әңгімелесу аяқталған күні жүйе автоматты түрде: жеке қасиеттерін бағалау, мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау нәтижелері, эссе және конкурстық комиссия мүшелерінің сұрақтарына жауаптары бойынша барлық кезеңдердің нәтижелері мен жиынтық баллдары ең көп үміткерді - конкурс жеңімпазы ретінде анықтайды.

133. По итогам конкурса система предусматривает автоматическое распределение трех лучших кандидатов, набравших наибольшие баллы, по степени убывания.
134. В случае равенства баллов у нескольких кандидатов, победителем определяется кандидат с большим трудовым стажем. При равенстве трудового стажа, рассматривается уровень образования.
При равенстве баллов, трудового стажа и уровня образования, победитель определяется с учетом баллов по результатам этапа "Оценка способности работать с текстовой и числовой информацией".
В случае участия в собеседовании одного кандидата, набравшего на данном этапе менее одного балла, то победитель конкурса признается не выявленным.
Сноска. Пункт 134 – в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
135. В течение одного рабочего дня после подведения итогов конкурса, системой оформляется протокол, который подписывается кадровой службой с помощью ЭЦП.
Кадровой службе государственного органа и кандидатам в личные кабинеты посредством системы направляется уведомление об итогах конкурса.
Параграф 7-1. Подведение итогов конкурса на занятие вакантной или временно вакантной низовой должности
Сноска. Временные правила дополнены параграфом 7-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
135-1. На следующий рабочий день после внесения итогов практической оценки система автоматически подсчитывает баллы кандидатов по итогам этапа практической оценки в соответствии с методикой, предусмотренной в приложении 3-1 к настоящим Правилам.
Кандидат, набравший наивысший балл по итогам этапа практической оценки, становится победителем конкурса.
135-2. В случае равенства баллов у нескольких кандидатов по итогам этапа практической оценки, победителем определяется кандидат, набравший наибольшее количество суммарных баллов по результатам предыдущих этапов отбора: оценки личных качеств, оценки способности работать с текстовой и числовой информацией.
При равенстве баллов по результатам предыдущих этапов отбора, рассматривается уровень образования.
В случае участия в практической оценке одного кандидата, набравшего на данном этапе менее одного балла, то победитель конкурса признается не выявленным.
135-3. В течение одного рабочего дня после подведения итогов конкурса системой оформляется протокол, который подписывается кадровой службой с помощью ЭЦП.
Кадровой службе государственного органа и кандидатам в личные кабинеты посредством системы направляется уведомление об итогах конкурса.

133. Конкурс қорытындысы бойынша жүйе ең жоғары балл жинаған үздік үш үміткерді жинақ баллының төмендеуі бойынша автоматты түрде айқындайды.
134. Бірнеше үміткердің баллдары тең болған жағдайда, еңбек өтілі көп үміткер жеңімпаз болып танылады. Еңбек өтілі тең болған жағдайда білім деңгейі қарастырылады.
Баллдары, еңбек өтілі және білім деңгейі тең болған жағдайда "Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау" кезеңінің нәтижесі бойынша баллдарды ескере отырып жеңімпаз анықталады.
Егер әңгімелесу кезеңіне бір үміткер қатысып, осы кезеңдегі нәтижесі бір баллдан кем болған жағдайда конкурстың жеңімпазы анықталмады деп танылады.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Конкурс қорытындысы шығарылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүйемен хаттама ресімделеді, оған ЭЦҚ көмегімен кадр қызметі қол қояды.
Мемлекеттік органның кадр қызметіне және үміткерлердің жеке кабинеттеріне жүйе арқылы конкурс қорытындылары туралы хабарлама жіберіледі.
7-1-параграф. Бос немесе уақытша бос төменгі лауазымға орналасуға конкурстың қорытындысын шығару
Ескерту. Қағидалар 7-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135-1. Практикалық бағалау қорытындылары енгізілгеннен кейінгі келесі жұмыс күні жүйе автоматты түрде осы Қағидалардың 3-1-қосымшасында көзделген әдістемеге сәйкес үміткерлердің баллдарын есептейді.
Практикалық бағалау кезеңінің қорытындылары бойынша ең көп балл жинаған үміткер конкурс жеңімпазы ретінде анықталады.
135-2. Практикалық бағалау кезеңінің нәтижесі бойынша бірнеше үміткердің баллдары тең болған жағдайда іріктеудің алдыңғы кезеңдерінің: жеке қасиеттерді бағалау, мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалаудың қорытындылары бойынша ең көп жиынтық балл жинаған үміткер жеңімпаз болып танылады.
Алдыңғы кезеңдерінің нәтижелері бойынша балладар тең болған жағдайда білім деңгейі қарастырылады.
Егер практикалық бағалау кезеңіне бір үміткер қатысып, осы кезеңдегі нәтижесі бір баллдан кем болған жағдайда конкурстың жеңімпазы анықталмады деп танылады.
135-3. Конкурс қорытындысы шығарылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүйемен хаттама ресімделеді, оған ЭЦҚ көмегімен кадр қызметі қол қояды.
Мемлекеттік органның кадр қызметіне және үміткерлердің жеке кабинеттеріне жүйе арқылы конкурс қорытындылары туралы хабарлама жіберіледі.

Глава 5. Занятие должности кандидатом
136. По истечении трех календарных дней, но не позднее десяти рабочих дней со дня объявления итогов конкурса, если предыдущий работодатель не установил согласно трудовому законодательству месячный срок отработки либо по договоренности сторон не установлен иной срок, лицо, имеющее право назначения на государственную должность, принимает на объявленную вакантную должность кандидата – победителя конкурса.
При этом предыдущий работодатель после получения уведомления о решении конкурсной комиссии освобождает государственного служащего, принявшего участие в конкурсе с занимаемой должности с учетом положений пункта 1-1 статьи 61 Закона и части первой настоящего пункта. Уведомление о решении конкурсной комиссии направляется предыдущему работодателю посредством интегрированной информационной системы в течение одного рабочего дня после принятия решения конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 136 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
137. В случае участия одного кандидата на этапе собеседования либо на этапе практической оценки, его назначение может осуществляться со дня опубликования итогов конкурса.
Сноска. Пункт 137 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
138. В случае отказа победителя конкурса от назначения, а равно непредставления в установленные пунктом 136 настоящих Правил сроки заявления о приеме на работу, либо его увольнения до истечения испытательного срока, предусмотренного статьей 20 Закона, кадровая служба государственного органа посредством системы направляет приглашение (уведомление) на занятие вакантной должности следующему кандидату, набравшему наибольшее количество суммарных баллов всех этапов отбора, который сообщает о принятом решении в течение трех рабочих дней.
139. Победитель, за исключением государственных служащих, в течение десяти календарных дней со дня объявления итогов конкурса предоставляет в кадровую службу следующие документы:
1) документ, подтверждающий трудовую деятельность (либо нотариально засвидетельствованная копия или удостоверенная кадровой службой с места работы);
2)медицинскую справку о состоянии здоровья (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у, согласно формам медицинской учетной документации, используемых в стационарах, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года №ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579), выданная не более чем за один год до дня представления документов (либо нотариально засвидетельствованная копия).

5-тарау. Үміткердің лауазымға орналасуы
136. Мемлекеттік лауазымға тағайындау құқығы бар адам үш күнтізбелік күні өткеннен кейін, бірақ конкурс қорытындылары жарияланған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, егер алдыңғы жұмыс беруші еңбек заңнамасына сәйкес бір айлық жұмыспен өтеу мерзімін белгілемесе немесе тараптардың келісімдері бойынша өзге мерзім белгіленбесе, жарияланған бос лауазымға үміткер - конкурс жеңімпазын қабылдайды.
Бұл ретте алдыңғы жұмыс беруші конкурс комиссиясының шешімі туралы хабарлама алғаннан кейін конкурсқа қатысқан мемлекеттік қызметшіні Заңның 61-бабы 1-1-тармағының және осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелерін ескере отырып, атқарып отырған лауазымынан босатады. Конкурс комиссиясының шешімі туралы хабарлама алдыңғы жұмыс берушіге интегралды ақпараттық жүйе арқылы конкурс комиссиясының шешімі қабылданғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жолданады.
Ескерту. 136-тармақ жаңа реакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. Әңгімелесу кезеңіне немесе практикалық бағалау кезеңіне бір үміткер қатысқан жағдайда, оны тағайындау конкурс қорытындылары жарияланған күннен бастап жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 137-тармақ жаңа реакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
138. Конкурс жеңімпазы тағайындаудан бас тартқан, сол сияқты осы Қағидалардың 136-тармағында белгіленген мерзімде жұмысқа қабылдау туралы өтінішті ұсынбаған не оны Заңның 20-бабында көзделген сынақ мерзімі өткенге дейін жұмыстан босатқан жағдайда, мемлекеттік органның кадр қызметі жүйе арқылы іріктеудің барлық кезеңдерінің жиынтық баллдарының ең көп санын жинаған келесі үміткерге бос лауазымға орналасуға шақыру (хабарлама) жібереді, ол қабылданған шешім туралы үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.
139. Жеңімпаз, мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, конкурс қорытындылары жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде кадр қызметіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еңбек қызметін растайтын құжат (нотариалдық куәландырылған немесе жұмыс орнынан кадр қызметімен куәландырылған көшірмесі);
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) станционарларда пайдаланылатын медициналық есепке алу құжаттармасының нысандарына сәйкес құжат тапсырғанға дейін бір жылдан аспайтын уақытта берілген 075/е нысандағы денсаулығы туралы медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды) (немесе нотариалдық куәландырылған көшірмесі).

Глава 6. Порядок обжалования
140. Допускается обжалование кандидатами итогов конкурса и/или действие (бездействие) кадровой службы в уполномоченный орган или его территориальное подразделение, либо в судебном порядке.
141. Подача жалобы на итоги конкурса и/или действие (бездействие) кадровой службы в уполномоченный орган или его территориальное подразделение не позднее трех календарных дней со дня опубликования итогов конкурса, является основанием для приостановления конкурса до принятия уполномоченным органом или его территориальным подразделением соответствующего решения по поступившей жалобе.
Сноска. Пункт 141 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
142. Уполномоченный орган или его территориальное подразделение рассматривает поступившую жалобу и на ее основе проводит проверку.
143. По итогам рассмотрения жалобы, в случае обнаружения нарушений требований настоящих Правил, уполномоченный орган или его территориальное подразделение вносит в государственный орган представление об устранении нарушений в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 5 Закона.
144. Представление уполномоченного органа или его территориального подразделения рассматривается конкурсной комиссией на ее заседании в прежнем составе либо кадровой службой.
Конкурсная комиссия или кадровая служба извещает о принятом решении уполномоченный орган или его территориальное подразделение и кандидата, подавшего жалобу, в течение пяти рабочих дней со дня его принятия.
145. Кандидаты в части их касающейся знакомятся, а уполномоченный орган и его территориальные подразделения также запрашивают и получают конкурсные документы, результаты тестирования, оценки личных качеств, оценки способности работать с текстовой и числовой информацией и собеседования.
Приложение 1
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
Программа тестирования кандидата на занятие административной государственной должности корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан
Программа тестирования кандидатов на занятие административной государственной должности корпуса "Б" на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан состоит из тестов на знание:
1) государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
2) Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), "О противодействии коррупции" (15 вопросов), Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 (10 вопросов).

6-тарау. Шағымдану тәртібі
140. Үмтікерлердің конкурс қорытындыларына және/немесе кадр қызметінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне не сот тәртібімен шағымдануына жол беріледі.
141. Конкурс қорытындысына және/немесе кадр қызметінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне конкурс қорытындылары жарияланған күннен бастап үш күнтізбелік күнінен кешіктірмей беру уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі келіп түскен шағым бойынша тиісті шешім қабылдағанға дейін конкурсты тоқтата тұру үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 141-тармақ жаңа реакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
142. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі келіп түскен шағымды қарайды және оның негізінде тексеру жүргізеді.
143. Шағымды қарау қорытындысы бойынша, осы Қағидалардың талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі Заңның 5-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес бұзушылықтарды жою туралы мемлекеттік органға ұсыныс енгізеді.
144. Уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің ұсынымын конкурс комиссиясы оның отырысында бұрынғы құрамда не кадр қызметінде қарайды.
Конкурс комиссиясы немесе кадр қызметі қабылданған шешім туралы уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне және шағым берген үміткерге ол қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарлайды.
145. Үміткерлер конкурстық құжаттарды, тестілеу, жеке қасиеттерін бағалау, мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалауды және әңгімелесу нәтижелерімен өздеріне қатысты бөлігінде танысады, сондай-ақ уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері сұратады және алады.
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға
іріктеу және конкурс өткізудің
уақытша қағидаларына
1-қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға үміткерлерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі және заңнамаларын білу тестілеу бағдарламасы
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға үміткерлерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі және заңнамаларын білуге тестілеу бағдарламасы:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тесттің (20 сұрақ) ұзақтығы 20 минут;
2) Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексін (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларын) (10 сұрақ) бiлуге арналған тесттер.

Значения прохождения тестирования составляют не менее 30 правильных ответов от общего количества вопросов (55 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан составляет 55 минут.
Приложение 2
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
форма
СЕРТИФИКАТ
удостоверяет о том, что ____________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата)
прошел(а) "____" ______________ 20 __ года тестирование на знание
государственного языка и законодательства Республики Казахстан
на занятие административной государственной должности корпуса "Б"
государственных органов
Наименование теста
Количество вопросов/заданий
Значение прохождения тестирования
Количество правильных ответов
ИТОГО
Срок действия сертификата составляет один год со дня прохождения тестирования.
Данный сертификат действителен для участия в отборе и проведении конкурса
на занятие административной государственной должности корпуса "Б"
исключительно в интегрированной информационной системе.
"____" _____________ 20 __ г.
Приложение 3
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
Методика оценки
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Оценка личных качеств
Оценка способности работать с текстовой и числовой информацией
Оценка написания эссе
Оценка собеседования
Итоговый балл по оценке личных качеств вычисляется по следующей формуле:
T = 0,02 х S
где:
T – итоговый балл;
0,02 – коэффициент оценки личных качеств;
S – процент уровня достоверности ответов
Итоговый балл по оценке способности работать с текстовой и числовой информацией вычисляется по следующей формуле:
T = Т1 + Т2
где:
Т – итоговый балл по оценке способности работать с текстовой и числовой информацией;
T1 – итоговый балл по оценке способности работать с текстовой информацией;
T2 – итоговый балл по оценке способности работать с числовой информацией.
Итоговый балл по оценке способности работать с текстовой информацией вычисляется по следующей формуле:
T1 = 0,1 х S1
где:
T1 – итоговый балл;
0,1 – коэффициент оценки способности работать с текстовой информацией;
S1 – количество правильных ответов.
Итоговый балл по оценке способности работать с числовой информацией вычисляется по следующей формуле:

Тестілеуден өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (55 сұрақ) кемінде 30 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық акт бойынша кемінде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тестілерді орындаудың жалпы уақыты 55 минутты құрайды.
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға
іріктеу және конкурс өткізудің
уақытша қағидаларына
2-қосымша
нысан
СЕРТИФИКАТ
__________________________________ "Б" корпусының (үміткердіңтегі, аты, әкесініңаты (болғанжағдайда)) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамаларын білуге арналған тестілеуден 20__ жылы өткенін растайды.
Тест атауы
Тестілеу сұрақтарының/ тапсырмалардың саны
Тестілеуді өту мәні
Дұрыс жауаптардың саны
ҚОРЫТЫНДЫ
Сертификаттың қолданылу мерзімі тестілеуден өткен күннен бастап бір жылды құрайды.
Бұл сертификат ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурсты іріктеуге және өткізуге қатысу үшін жарамды.
"___" ___________________ 20 __ ж.
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға
іріктеу және конкурс өткізудің
уақытша қағидаларына
3-қосымша
Бағалау әдістемесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке қасиеттерін бағалау
Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау
Эссе жазуды бағалау
Сұхбатты бағалау
Жеке қасиеттерді бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T = 0,02 х S мұнда:
T – қорытынды балл; 0,02 – жеке қасиеттерін бағалау коэффициенті;
S – жауаптардың растық деңгейінің пайызы
Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі: T = Т1 + Т2 мұнда:
Т – мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл;
T1 – мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл;
T2 – сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл.
Мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T1 = 0,1 х S1 мұнда:
T1 – қорытынды балл;
0,1 – мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау коэффициенті;
S1 – дұрыс жауаптардың саны.
Сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:

T2 = 0,1 х S2
где:
T2 – итоговый балл;
0,1 – коэффициент оценки способности работать с числовой информацией;
S2 – количество правильных ответов;
0 баллов – кандидат не написал либо не раскрыл тему эссе (показывает незнание вопроса);
1 – 2 балла – кандидат частично раскрыл тему эссе (обладает общими знаниями и пониманием соответствующей отрасли);
3 – 4 балла – кандидат хорошо раскрыл тему эссе (обладает широкими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, очень хорошим уровнем независимого и критического анализа);
5 баллов – кандидат полностью раскрыл тему эссе (обладает глубокими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, высоким уровнем независимого и критического анализа, предлагает меры по совершенствованию отрасли).
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу, либо ведет беседу скованно, не дает развернутые ответы на вопросы;
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, плохо реагирует на наводящие вопросы, но дает развернутые ответы на некоторые вопросы;
2 балла – кандидат хорошо ведет беседу, дает развернутые ответы на большинство вопросов, реагирует на наводящие вопросы;
3 балла – кандидат свободно ведет беседу, легко реагирует на вопросы на любую тему, демонстрирует широту кругозора, приводит примеры из профессионального опыта, убедительные доводы и обоснования.
Приложение 3-1
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
Методика оценки
Сноска. Временные правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
Оценка личных качеств
Оценка способности работать с текстовой и числовой информацией
Практическая оценка
Итоговый балл по оценке личных качеств вычисляется по следующей формуле:
T = 0,02 х S
где:
T – итоговый балл;
0,02 – коэффициент оценки личных качеств;
S – процент уровня достоверности ответов
Итоговый балл по оценке способности работать с текстовой и числовой информацией вычисляется по следующей формуле:
T = Т1 + Т2
где:
Т – итоговый балл по оценке способности работать с текстовой и числовой информацией;
T1 – итоговый балл по оценке способности работать с текстовой информацией;
T2 – итоговый балл по оценке способности работать с числовой информацией.
Итоговый балл по оценке способности работать с текстовой информацией вычисляется по следующей формуле:
T1 = 0,1 х S1
где:
T1 – итоговый балл;
0,1 – коэффициент оценки способности работать с текстовой информацией;
S1 – количество правильных ответов.
Итоговый балл по оценке способности работать с числовой информацией вычисляется по следующей формуле:

T2 = 0,1 х S2 мұнда:
T2 – қорытынды балл; 0,1 – сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау коэффициенті;
S2 – дұрыс жауаптардың саны.
0 балл -үміткер эссе тақырыбын жазбаған немесе ашпаған (сұрақты білмегендігін көрсетеді);
1 – 2 балл-үміткер эссе тақырыбын ішінара ашты (тиісті сала туралы жалпы білімі мен түсінігі бар);
3 – 4 балл -үміткер эссе тақырыбын жақсы ашты (тиісті сала туралы кең білімі мен түсінігі, тәуелсіз және сыни талдаудың өте жақсы деңгейі бар);
5 балл – үміткер эссе тақырыбын толық ашты (тиісті сала туралы терең білімі мен түсінігі, тәуелсіз және сыни талдаудың жоғары деңгейі бар, саланы жетілдіру бойынша шараларды ұсынады).
0 балл - үміткер әңгімелесу қабілетін көрсетпеді, немесе әңгімелесуді қысылып жүргізеді, сұрақтарға толық жауап бермейді
1 балл-үміткер әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға нашар жауап береді, бірақ кейбір сұрақтарға толық жауап береді;
2 балл – үміткер жақсы әңгімелеседі, көптеген сұрақтарға толық жауап береді, жетекші сұрақтарға жауап береді;
3 балл - үміткер еркін әңгімелеседі, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді, ой-өрісінің кеңдігін көрсетеді, кәсіби тәжірибеден мысалдар келтіреді, сенімді дәлелдер мен негіздемелер береді.
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға іріктеу
және конкурс өткізудің уақытша
қағидаларына
3-1-қосымша
Бағалау әдістемесі
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке қасиеттерін бағалау
Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау
Практикалық бағалау
Жеке қасиеттерді бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T = 0,02 х S мұнда:
T – қорытынды балл; 0,02 – жеке қасиеттерін бағалау коэффициенті;
S – жауаптардың растық деңгейінің пайызы
Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T = Т1 + Т2 мұнда:
Т – мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл;
T1 – мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл;
T2 – сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл.
Мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T1 = 0,1 х S1 мұнда:
T1 – қорытынды балл;
0,1 – мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау коэффициенті;
S1 – дұрыс жауаптардың саны.
Сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:

T2 = 0,1 х S2
где:
T2 – итоговый балл;
0,1 – коэффициент оценки способности работать с числовой информацией;
S2 – количество правильных ответов.
Итоговый балл по практической оценке вычисляется по следующей формуле:
Т=Т1+Т2+Т3
где:
T – итоговый балл;
Т1 – оценка за первое задание от 0-1 балл;
Т2 – оценка за второе задание от 0-1 балл;
Т3 – оценка за третье задание от 0-1 балл.
0 баллов – кандидат выполнил задание некачественно;
1 балл – кандидат выполнил задание качественно.
Приложение 4
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
Перечень государственных органов, осуществляющих отбор и конкурсы на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.11.2024 № 184 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Государственные органы, в которых в период с 1 февраля 2024 года по 31 декабря 2024 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
2. Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
3. Министерство транспорта Республики Казахстан;
4. Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
5. Местные исполнительные органы Акмолинской области;
6. Местные исполнительные органы города Шымкента.
Государственные органы, в которых в период с 1 февраля 2024 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
2. Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан;
3. Министерство транспорта Республики Казахстан;
4. Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
5. Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
6. Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
7. Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
8. Местные исполнительные органы Акмолинской области;
9. Местные представительные органы Акмолинской области;

T2 = 0,1 х S2 мұнда:
T2 – қорытынды балл; 0,1 – сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау коэффициенті;
S2 – дұрыс жауаптардың саны.
Практикалық бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
Т=Т1+Т2+Т3
мұнда:
T – қорытынды балл;
Т1 – бірінші тапсырма бойынша баға 0-1 балл;
Т2 – екінші тапсырма бойынша баға 0-1 балл;
Т3 – үшінші тапсырма бойынша баға 0-1 балл.
0 баллов – үміткер тапсырманы сапасыз орындады;
1 балл – үміткер тапсырманы сапалы орындады.
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға
іріктеу және конкурс өткізудің
уақытша қағидаларына
4-қосымша
Ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеуді және конкурстарды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың Тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 01.11.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2024 жылғы 1 ақпанынан 2024 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
5. Ақмола облысының жергілікті атқарушы органдары;
6. Шымкент қаласының жергілікті атқарушы органдары;
2024 жылғы 1 ақпанынан 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі;
3. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
5. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
6. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
7. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
8. Ақмола облысының жергілікті атқарушы органдары;
9. Ақмола облысының жергілікті өкілді органдары;

10. Ревизионная комиссия по Акмолинской области;
11. Местные исполнительные органы города Шымкента;
12. Местный представительный орган города Шымкент;
13. Ревизионная комиссия по городу Шымкент;
14. Местные исполнительные органы города Астана;
15. Местный представительный орган города Астана;
16. Ревизионная комиссия по городу Астана;
17. Местные исполнительные органы Карагандинской области;
18. Местные представительные органы Карагандинской области;
19. Ревизионная комиссия по Карагандинской области;
20. Местные исполнительные органы Павлодарской области;
21. Местные представительные органы Павлодарской области;
22. Ревизионная комиссия по Павлодарской области.
Государственные органы, в которых в период с 1 июля 2024 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
2. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
3. Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
4. Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
5. Министерство юстиции Республики Казахстан;
6. Министерство просвещения Республики Казахстан;
7. Министерство энергетики Республики Казахстан;
8. Местные исполнительные органы Актюбинской области;
9. Местные представительные органы Актюбинской области;
10. Ревизионная комиссия по Актюбинской области;
11. Местные исполнительные органы Восточно-Казахстанской области;
12. Местные представительные органы Восточно-Казахстанской области;
13. Ревизионная комиссия по Восточно-Казахстанской области;
14. Местные исполнительные органы Западно-Казахстанской области;
15. Местные представительные органы Западно-Казахстанской области;
16. Ревизионная комиссия по Западно-Казахстанской области;
17. Местные исполнительные органы Северо-Казахстанской области;
18. Местные представительные органы Северо-Казахстанской области;
19. Ревизионная комиссия по Северо-Казахстанской области;
20. Местные исполнительные органы Мангистауской области;
21. Местные представительные органы Мангистауской области;
22. Ревизионная комиссия по Мангистауской области.
Государственные органы, в которых в период с 1 января 2025 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Исключен приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);

10. Ақмола облысы бойынша тексеру комиссиясы;
11. Шымкент қаласының жергілікті атқарушы органдары;
12. Шымкент қаласының жергілікті өкілді органы;
13. Шымкент қаласы бойынша тексеру комиссиясы;
14. Астана қаласының жергілікті атқарушы органдары;
15. Астана қаласының жергілікті өкілді органы;
16. Астана қаласы бойынша тексеру комиссиясы;
17. Қарағанды облысының жергілікті атқарушы органдары;
18. Қарағанды облысының жергілікті өкілді органдары;
19. Қарағанды облысы бойынша тексеру комиссиясы;
20. Павлодар облысының жергілікті атқарушы органдары;
21. Павлодар облысының жергілікті өкілді органдары;
22. Павлодар облысы бойынша тексеру комиссиясы.
2024 жылғы 1 шілдесінен 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі;
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
5. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
6. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
7. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
8. Ақтөбе облысының жергілікті атқарушы органдары;
9. Ақтөбе облысының жергілікті өкілді органдары;
10. Ақтөбе облысы бойынша тексеру комиссиясы;
11. Шығыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары;
12. Шығыс Қазақстан облысының жергілікті өкілді органдары;
13. Шығыс Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы;
14. Батыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары;
15. Батыс Қазақстан облысының жергілікті өкілді органдары;
16. Батыс Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы;
17. Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары;
18. Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті өкілді органдары;
19. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы;
20. Маңғыстау облысының жергілікті атқарушы органдары;
21. Маңғыстау облысының жергілікті өкілді органдары;
22. Маңғыстау облысы бойынша тексеру комиссиясы.
2025 жылғы 1 қаңтардан 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Алып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Национальный центр по правам человека;
3. Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
4. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
5. Министерство обороны Республики Казахстан;
6. Министерство сельского хозяйство Республики Казахстан;
7. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
8. Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
9. Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
10. Местные исполнительные органы Алматинской области;
11. Местные представительные органы Алматинской области;
12. Ревизионная комиссия по Алматинской области;
13. Местные исполнительные органы Атырауской области;
14. Местные представительные органы Атырауской области;
15. Ревизионная комиссия по Атырауской области;
16. Местные исполнительные органы Жамбылской области;
17. Местные представительные органы Жамбылской области;
18. Ревизионная комиссия по Жамбылской области;
19. Местные исполнительные органы Жетысуской области;
20. Местные представительные органы Жетысуской области;
21. Ревизионная комиссия по Жетысуской области;
22. Местные исполнительные органы Костанайской области;
23. Местные представительные органы Костанайской области;
24. Ревизионная комиссия по Костанайской области.
Государственные органы, в которых в период с 1 июля 2025 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу;
2. Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан;
3. Генеральная прокуратура Республики Казахстан;
4. Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан;
5. Судебная администрация Республики Казахстан;
6. Управление делами Президента Республики Казахстан;
7. Высшая аудиторская палата Республики Казахстан;
8. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан;
9. Министерство финансов Республики Казахстан;
10. Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
11. Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
12. Местные исполнительные органы области Абай;
13. Местные представительные органы области Абай;
14. Ревизионная комиссия по области Абай;
15. Местные исполнительные органы города Алматы;
16. Местные представительные органы города Алматы;
17. Ревизионная комиссия по городу Алматы;
18. Местные исполнительные органы области Ұлытау;
19. Местные представительные органы области Ұлытау;
20. Ревизионная комиссия по области Ұлытау;

2. Адам құқықтары жөніндегі орталық;
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
7. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
8. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
9. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
10. Алматы облысының жергілікті атқарушы органдары;
11. Алматы облысының жергілікті өкілді органдары;
12. Алматы облысы бойынша тексеру комиссиясы;
13. Атырау облысының жергілікті атқарушы органдары;
14. Атырау облысының жергілікті өкілді органдары;
15. Атырау облысы бойынша тексеру комиссиясы;
16. Жамбыл облысының жергілікті атқарушы органдары;
17. Жамбыл облысының жергілікті өкілді органдары;
18. Жамбыл облысы бойынша тексеру комиссиясы;
19. Жетісу облысының жергілікті атқарушы органдары;
20. Жетісу облысының жергілікті өкілді органдары;
21. Жетісу облысы бойынша тексеру комиссиясы;
22. Қостанай облысының жергілікті атқарушы органдары;
23. Қостанай облысының жергілікті өкілді органдары;
24. Қостанай облысы бойынша тексеру комиссиясы.
2025 жылғы 1 шілдесінен 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің Аппараты;
3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
4. Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотының Аппараты;
5. Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі;
6. Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
7. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы;
8. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы;
9. Қазақстан Республикасыеың Қаржы министрлігі;
10. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
11. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
12. Абай облысының жергілікті атқарушы органдары;
13. Абай облысының жергілікті өкілді органдары;
14. Абай облысы бойынша тексеру комиссиясы;
15. Алматы қаласының жергілікті атқарушы органдары;
16. Алматы қаласының жергілікті өкілді органы;
17. Алматы қаласы бойынша тексеру комиссиясы;
18. Ұлытау облысының жергілікті атқарушы органдары;
19. Ұлытау облысының жергілікті өкілді органдары;
20. Ұлытау облысы бойынша тексеру комиссиясы;

21. Местные исполнительные органы Кызылординской области;
22. Местные представительные органы Кызылординской области;
23. Ревизионная комиссия по Кызылординской области;
24. Местные исполнительные органы Туркестанской области;
25. Местные представительные органы Туркестанской области;
26. Ревизионная комиссия по Туркестанской
27. Агентство Республики Казахстан по атомной энергии
Приложение 5
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
Итоги практической оценки кандидата
Сноска. Временные правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16.09.2025 № 159 (вводится в действие с 20.11.2025).
Фамилия, имя, отчество
(при наличии) кандидата
Оцениваемые показатели
Оценка
(от 0 до 1 балла)
1.
Задание 1
Задание 2
Задание 3
Итого
Приложение 3
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 21 февраля 2017 года № 40
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра
по делам государственной службы Республики Казахстан
1. Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 12 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности корпуса "Б" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12639).
2. Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 81 "О внесении изменений в приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 12 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности корпуса "Б" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 13720).
3. Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 19 мая 2016 года № 104 "О внесении изменений в приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 12 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности корпуса "Б" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 13817).

21. Қызылорда облысының жергілікті атқарушы органдары;
22. Қызылорда облысының жергілікті өкілді органдары;
23. Қызылорда облысы бойынша тексеру комиссиясы;
24. Түркістан облысының жергілікті атқарушы органдары;
25. Түркістан облысының жергілікті өкілді органдары;
26. Түркістан облысы бойынша тексеру комиссиясы;
27. Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі.
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға іріктеу
және конкурс өткізудің уақытша
қағидаларына
5-қосымша
Үміткердің практикалық бағалау нәтижелері
Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтыруылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 16.09.2025 № 159 (20.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бағаланатын қабілеттер
Баға
(0-1 балл арасында)
1.
1 тапсырма
2 тапсырма
3 тапсырма
Барлығы
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2017 жылғы 21 ақпандағы
№ 40 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 12 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12639 болып тіркелді).
2. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері Министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 12 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері Министрінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 81 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 19 мамырда № 13720 болып тіркелді).
3. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 12 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2016 жылғы 19 мамырдағы № 104 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 маусымда № 13817 болып тіркелді).