Об утверждении Положения по вопросам подготовки к рассмотрению Курултаем Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Курултая Республики Казахстан
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 22 июня 2016 года № 40/137. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2016 года № 13954.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
В соответствии с подпунктом 23) пункта 15 Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
1. Утвердить Положение по вопросам подготовки к рассмотрению Курултаем Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Курултая Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
К. Турганкулов
Секретарь
Б. Мельдешов
Утверждены
постановлением Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 22 июня 2016 года № 40/137
Положение по вопросам подготовки к рассмотрению Курултаем Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Курултая Республики Казахстан

Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Құрылтай депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2016 жылғы 22 маусымдағы № 40/137 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 21 шілдеде № 13954 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы туралы ереженің 15-тармағы 23) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республкасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Депутаттарға жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қ. Тұрғанқұлов
Хатшы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2016 жылғы 22 маусымдағы
№ 40/137 қаулысымен
бекітілген
Депутаттарға жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ереже

Сноска. Положение – в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение по вопросам подготовки к рассмотрению Курултаем Республики Казахстан применения к депутатам мер взыскания, соблюдением ими ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросам лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Курултая Республики Казахстан (далее – Положение) утверждено в целях реализации пункта 5 статьи 55 Конституции Республики Казахстан (далее – Конституция), пункта 4 статьи 54 Конституционного закона Республики Казахстан "О Курултае Республики Казахстан и статусе его депутатов" (далее – Конституционный закон), пункта 3 статьи 47 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", подпункта 23) пункта 15 Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205.
2. Положение регламентирует подготовку Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан (далее – Центральная избирательная комиссия) к рассмотрению Курултаем Республики Казахстан (далее – Курултай) применения к депутатам мер взыскания за нарушение требований пункта 1 статьи 55 Конституции, соблюдением ограничений, связанных с депутатской деятельностью, правил депутатской этики, прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также вопросы лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Курултая.
Глава 2. Рассмотрение вопросов, связанных с применением к депутатам мер взыскания
3. Контроль за явкой на заседания Курултая, его координационных и рабочих органов, а также недопустимостью передачи депутатом своего голоса осуществляется членами Центральной избирательной комиссии в форме:
1) проверки, осуществляемой членом Центральной избирательной комиссией в ходе посещения заседаний Курултая, его координационных и рабочих органов с учетом положений пункта 1 статьи 10 Конституционного закона;
2) запроса информации о регистрации депутатов, присутствующих на заседаниях Курултая;
3) запроса копий протоколов заседаний органов Курултая об участии депутатов в их работе.

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Депутаттарға жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына дайындау мәселелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыру мәселелері жөніндегі ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының (бұдан әрі – Конституция) 55-бабы 5-тармағын, "Қазақстан Республикасының Құрылтайы және оның депутаттарының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының (бұдан әрі – Конституциялық заң) 54-бабы 4-тармағын, "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 47-бабы 3-тармағын, Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ереженің 15-тармағы 23) тармақшасын іске асыру мақсатында бекітілді.
2. Ереже Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының (бұдан әрі – Орталық сайлау комиссиясы) депутаттарға Конституцияның 55-бабы 1-тармағының талаптарын бұзғаны үшін жазалау шараларын қолдануды, олардың депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді, депутаттық әдеп ережелерін сақтауын, депутаттардың өкілеттігін тоқтатуды, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруды Қазақстан Республикасы Құрылтайының (бұдан әрі – Құрылтай) қарауына дайындауын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыруын регламенттейді.
2-тарау. Депутаттарға жазалау шараларын қолдануға байланысты мәселелерді қарау
3. Депутаттардың Құрылтайдың, оның үйлестіру және жұмыс органдарының отырыстарына келуiн, сондай-ақ депутаттың өз даусын басқа бiреуге беруiне жол бермеуiн бақылау Орталық сайлау комиссиясының мүшелерімен жүзеге асырылады:
1) Орталық сайлау комиссиясы мүшесiнің Құрылтай, оның үйлестіру және жұмыс органдары отырыстарына бару барысында Конституциялық заңның 10-бабы 1-тармағының ережелерін ескере отырып, жүзеге асыратынын тексеруі;
2) Құрылтай отырыстарына қатысып отырған депутаттарды тіркеу туралы ақпаратты сұрату;
3) Құрылтай органдары отырыстарының жұмысына депутаттардың қатысуы туралы хаттамалардың көшірмелерін сұрату;

4) запроса сведений службы управления персоналом (кадровой службы) о выдаче листов временной нетрудоспособности депутатам, нахождении депутатов в отпуске или командировке.
4. Члены Центральной избирательной комиссии информируют Председателя Центральной избирательной комиссии о явке депутатов на заседания Курултая, его координационных и рабочих органов.
5. Отсутствие депутата без уважительных причин на заседаниях Курултая и его координационных и рабочих органов более трех раз, как и передача права голоса, влечет за собой применение к депутату установленных Конституционным законом мер взыскания. Подготовка вопросов, связанных с применением к депутатам указанных мер, осуществляется Центральной избирательной комиссией.
6. В случае подтверждения указанных нарушений готовится представление о применении к депутату мер взыскания, установленных статьей 54 Конституционного закона, направляемое в течение трех рабочих дней со дня его подписания в Бюро Курултая.
Глава 3. Рассмотрение вопросов о соблюдении ограничений, связанных с депутатской деятельностью
7. Контроль за соблюдением депутатом Курултая ограничения быть депутатом другого представительного органа осуществляется членом Центральной избирательной комиссии путем проверки данных в автоматизированной информационной системе "Сайлау".
8. При поступлении информации о занятии депутатом Курултая оплачиваемых должностей, кроме преподавательской, научной или иной творческой деятельности, осуществлении им предпринимательской деятельности, нахождении в составе руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации, Центральная избирательная комиссия обращается в государственные органы, общественные объединения, предприятия, учреждения, организации, к должностным лицам с истребованием относящихся к вопросу документов и иной информации, которые рассматриваются на заседании Центральной избирательной комиссии с приглашением лиц, непосредственно связанных с рассматриваемым вопросом.
9. В случае подтверждения фактов несоблюдения депутатом Курултая ограничений, установленных пунктом 2 статьи 55 Конституции, Центральная избирательная комиссия вносит в Курултай представление о прекращении полномочий депутата в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
Глава 4. Рассмотрение вопросов, связанных с соблюдением депутатами Курултая правил депутатской этики
10. Основанием подготовки рассмотрения Центральной избирательной комиссии вопросов о нарушении депутатами Курултая правил депутатской этики, установленных Регламентом Курултая, является письменное обращение Курултая.

4) персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) депутаттарға уақытша еңбекке қабілетсіздік парақтарын бергені, депутаттардың демалыста немесе іссапарда болғаны туралы мәліметтерді сұрату нысанында жүзеге асырылады.
4. Орталық сайлау комиссиясының мүшелері депутаттардың Парламент, оның Палаталары мен олардың органдарының отырыстарына келуі туралы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасына ақпарат беріп отырады.
5. Депутаттың Құрылтай, оның үйлестіру және жұмыс органдары отырыстарына бір сессия ішінде дәлелдi себептерсiз үш реттен артық, Парламент Палаталары мен олардың органдарының бірлескен отырыстарына бір айдан аса қатыспауы, дауыс беру құқығын басқаға беруi аталған мәселелерді Орталық сайлау комиссиясының отырысында қарау үшін негіздер болып табылады.
6. Аталған бұзушылықтар расталған жағдайда, қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Құрылтай Бюросына жіберілетін, депутатқа Конституциялық заңның 54-бабында белгіленген жазалау шараларын қолдану туралы ұсыным дайындалады.
3-тарау. Депутаттық қызметпен байланысты шектеулерді сақтау туралы мәселелерді қарау
7. Құрылтай депутатының басқа өкілді органның депутаты болуына шектеулердің сақталуын бақылауды Орталық сайлау комиссиясының мүшесі "Сайлау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі деректерді тексеру жолымен жүзеге асырады.
8. Құрылтай депутатының оқытушылық, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметтен басқа, ақы төленетін өзге де жұмыс атқаратыны, оның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратыны, коммерциялық ұйымның басшы органының немесе байқаушы кеңесінің құрамында екені туралы ақпарат келіп түскен кезде Орталық сайлау комиссиясы қаралатын мәселемен тікелей байланысты тұлғаларды шақыра отырып, Орталық сайлау комиссиясының отырысында қаралатын, мәселеге қатысты құжаттар мен өзге ақпаратты талап ете отырып, мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, кәсіпорындарға, мекемелерге, ұйымдарға, лауазымды тұлғаларға жүгінеді.
9. Конституцияның 55-бабы 2-тармағында белгіленген шектеулерді Құрылтай депутатының сақтамау фактілері расталған жағдайда, Орталық сайлау комиссиясы Құрылтайға қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде депутаттың өкілеттігін тоқтату туралы ұсыным енгізеді.
4-тарау. Парламент депутаттарының депутаттық әдеп ережелерін сақтауына байланысты мәселелерді қарау
10. Құрылтайдың жазбаша өтініші Қазақстан Республикасы Құрылтай Регламентімен белгіленген депутаттық әдеп ережелерiн Құрылтай депутаттарының бұзғаны туралы мәселелерді Орталық сайлау комиссиясының қарауына дайындау негіздемесі болып табылады.

11. Центральная избирательная комиссия проверяет фактические обстоятельства, послужившие причинами для нарушения депутатами Курултая правил депутатской этики.
При проверке могут быть использованы стенограммы заседаний Курултая, протоколы заседаний его координационных и рабочих органов, данные уполномоченных органов, публикации в средствах массовой информации и иные материалы.
12. Проверка осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня получения письменного обращения Курултая.
13. Вопросы, связанные с соблюдением депутатами Курултая правил депутатской этики, рассматриваются на заседании Центральной избирательной комиссии.
14. В случае подтверждения фактов нарушения депутатом Курултая правил депутатской этики Центральная избирательная комиссия готовит представление и в течение трех рабочих дней со дня его подписания вносит его на рассмотрение Председателя Курултая.
15. В случае неподтверждения указанных фактов готовится заключение и в течение трех рабочих дней со дня его подписания вносится на рассмотрение Курултая.
Глава 5. Рассмотрение вопросов, связанных с прекращением полномочий депутатов, лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности, а также лишения неприкосновенности кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Курултая.
16. В случаях подачи депутатом Курултая в отставку, его смерти, признания депутата по вступившему в законную силу решению суда недееспособным, умершим или безвестно отсутствующим, отзыва депутата по решению руководящего органа политической партии, его выезда на постоянное место жительства за пределы Казахстана, вступления в законную силу в отношении его обвинительного приговора суда, прекращения гражданства Республики Казахстан, а также в иных, предусмотренных Конституцией и Конституционным законом случаях, Центральная избирательная комиссия принимает постановление, в котором констатируется факт наступления оснований, влекущих прекращение полномочий депутата Курултая, и принимается решение о внесении в Курултай представления о досрочном прекращении полномочий депутата Курултая.
17. При поступлении в Центральную избирательную комиссию сведений о выходе или исключении депутата Курултая из политической партии, прекращении деятельности политической партии от которой он избран на основе партийного списка, Центральная избирательная комиссия принимает постановление, констатирующее факт утраты соответствующим лицом полномочий депутата Курултая.
18. Копия постановления направляется в Курултай в течение трех рабочих дней со дня его принятия.

11. Орталық сайлау комиссиясы Құрылтай депутаттарының депутаттық әдеп ережелерін бұзуына себепші болған нақты жағдаяттарды тексереді.
Тексеру кезінде Құрылтай отырыстарының стенограммалары, оның үйлестіру және жұмыс органдарының хаттамалары, уәкілетті органдардың деректері, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар және өзге материалдар пайдаланылуы мүмкін.
12. Тексеру Құрытайдан жазбаша өтінішін алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
13. Құрылтай депутаттарының депутаттық әдеп ережелерін сақтауымен байланысты мәселелер Орталық сайлау комиссиясының отырысында қаралады.
14. Құрылтай депутатының депутаттық әдеп ережелерін бұзған фактілері расталған жағдайда, Орталық сайлау комиссиясы ұсыным дайындайды және оған қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде оны Құрылтай Төрағасының қарауына енгізеді.
15. Аталған фактілер расталмаған жағдайда, қорытынды дайындалады және оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Құрылтайдың қарауына енгізіледі.
5-тарау. Депутаттардың өкілеттігін тоқтатуға, оларды өкілеттігінен және депутатқа қолсұғылмаушылықтан айыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Құрылтай депутаттығына кандидаттарды қолсұғылмаушылықтан айыруға байланысты мәселелерін қарау
16. Құрылтай депутаты отставкаға кеткен, ол қайтыс болған, соттың заңды күшіне енген шешімі бойынша депутат іс-әрекетке қабілетсіз, қайтыс болған немесе хабарсыз кеткен деп танылған, депутатты саяси партияның басшы органының шешімімен кері шақырып алануы, ол Қазақстаннан тысқары жерге тұрақты тұруға кеткен, оған қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген, Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатқан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциясымен және Конституциялық заңмен көзделген басқа да жағдайларда, Орталық сайлау комиссиясы Құрылтай депутатының өкілеттігін тоқтатуға әкелетін негіздердің туындау фактісі көрсетілген қаулы қабылдайды және Құрылтайға, Құрылтай депутатының өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыным енгізу туралы шешім қабылдайды.
17. Құрылтай депутатының саяси партиядан шыққаны немесе шығарылғаны, ол партиялық тізім негізінде сайланған саяси партия қызметінің тоқтатылғаны туралы мәліметтер Орталық сайлау комиссиясына келіп түскен кезде Орталық сайлау комиссиясы тиісті адамның Құрылтай депутатының өкілеттігінен айрылу фактісі көрсетілген қаулы қабылдайды.
18. Қаулының көшірмесі ол қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Құрылтайға жіберіледі.

19. Представление Генерального Прокурора Республики Казахстан о получении согласия на привлечение депутата к уголовной ответственности, задержанию, содержанию под стражей, домашнему аресту, приводу или применению мер административного взыскания, налагаемых в судебном порядке, направленное Курултаем, рассматривается в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
20. По итогам рассмотрения представления Генерального Прокурора Республики Казахстан выносится заключение, которое направляется в Курултай в течение трех рабочих дней со дня его вынесения.
21. Представление Генерального Прокурора Республики Казахстан о получении согласия на привлечение кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты Курултая к уголовной ответственности, задержанию, содержанию под стражей, домашнему аресту, приводу или применению мер административного взыскания, налагаемых в судебном порядке, рассматривается Центральной избирательной комиссией в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
22. По итогам рассмотрения представления Генерального Прокурора Республики Казахстан Центральной избирательной комиссией выносится заключение, которое направляется в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан в течение трех рабочих дней со дня его вынесения.

19. Құрылтайдың жіберген, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының депутатты қылмыстық жауаптылыққа тартуға, ұстап алуға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге немесе сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға келiсiм алу туралы ұсынымы ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
20. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының ұсынымын қарау нәтижелері бойынша қорытынды шығарылады, ол шығарылған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде Құрылтайға жіберіледі.
21. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидатты қылмыстық жауаптылыққа тартуға, ұстап алуға, күзетпен ұстауға, үйқамаққа алуға, күштеп әкелуге немесе сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға келiсiм алу туралы ұсынымы Орталық сайлау комиссиясымен ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
22. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының ұсынымын қарау нәтижелері бойынша Орталық сайлау комиссиясы қорытынды шығарады, ол шығарылған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына жіберіледі.