Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузов на внутреннем водном транспорте
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2016 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2016 года № 13551.
В соответствии с подпунктом 26-18) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила перевозок пассажиров и багажа на внутреннем водном транспорте согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила перевозок грузов на внутреннем водном транспорте согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
________________ Т. Дуйсенова
26 февраля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Е. Досаев
29 февраля 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 февраля 2016 года
№ 219
Правила
перевозок пассажиров и багажа на
внутреннем водном транспорте

Ішкі су көлігінде жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 23 ақпандағы № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 наурызда № 13551 болып тіркелді.
"Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабы 1-тармағының 26-18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Iшкi су көлiгiнде жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Iшкi су көлiгiнде жүктердi тасымалдау қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн он жұмыс күні iшiнде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгiнiң Заң департаментiне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралар туралы мәлiметтердi ұсынуды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_________________ Т. Дүйсенова
2016 жылғы 26 ақпан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2016 жылғы 29 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 23 ақпандағы
№ 219 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі су көлігінде жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров и багажа на внутреннем водном транспорте (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26-18) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон) и определяют порядок перевозки пассажиров и багажа на внутреннем водном транспорте.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) внутриреспубликанские – перевозки между населенными пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан;
2) скоростное судно – самоходное судно, кроме водоизмещающих, способное развивать скорость 35 километров в час и более;
3) предприятие уполномоченного органа – государственное предприятие внутреннего водного транспорта, основной задачей которого является осуществление производственной деятельности для надлежащего содержания и развития внутренних водных путей и судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) в целях обеспечения безопасного плавания судов в пределах обслуживаемых границ.
3. Сведения о планируемых объемах и маршрутах перевозки на предстоящую навигацию перевозчики представляют в феврале месяце планируемого года предприятиям уполномоченного органа. Информацию о фактически произведенных объемах и маршрутах перевозки перевозчики представляют в предприятие уполномоченного органа до десятого числа месяца, следующего за отчетным.
4. Перевозка пассажиров и багажа на внутреннем водном транспорте производятся на основании договоров перевозки пассажиров и багажа.
2. Порядок перевозок пассажиров и багажа на внутреннем
водном транспорте
5. Перевозка пассажиров в зависимости от ее условий, продолжительности, протяженности и качества, представляемых внутренним водным транспортом, подразделяется на: транспортные, туристские, экскурсионные, по обслуживанию мероприятий.
Внутриреспубликанские перевозки подразделяются на:
межобластные – перевозки, осуществляемые между пунктами отправления и назначения, находящимися в разных областях, или соединяющие населенные пункты с городами республиканского значения, столицей;
межрайонные (междугородные внутриобластные) – перевозки в пределах одной области, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных районах, или соединяющие населенные пункты с городами областного значения;
внутрирайонные – перевозки между населенными пунктами в пределах одного района;
пригородные – перевозки по маршрутам, соединяющим населенный пункт с пригородной зоной протяженностью до пятидесяти километров, измеряемых от установленных границ населенного пункта;
городские – перевозки в пределах установленных границ города.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі су көлігінде жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-18) тармақшасына сәйкес әзірленген және ішкі су көлігінде жолаушылар мен багажды тасымалдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесідей негiзгi ұғымдар пайдаланады:
1) республикашілік – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендер арасындағы тасымалдау;
2) тезжүргіш кемелер – су ығыстырғыштардан басқа, 35 километр сағатқа дейін және аса жылдамдықты ұзарталатын өзі жүретін кеме;
3) уәкiлеттi органның кәсiпорны - қызмет көрсететiн шекаралар шегiнде кемелердiң қауiпсiз жүзуiн қамтамасыз ету мақсатында iшкi су жолдарын және кеме қатынасының гидротехникалық құрылыстарын (шлюздерін) тиiсiнше күтiп ұстау мен дамыту үшiн өндiрiстiк қызметтi жүзеге асыру негiзгi мiндетi болып табылатын iшкi су көлiгiнiң мемлекеттiк кәсiпорны.
3. Алдағы навигацияға тасымалдаудың жоспарланған көлемі мен маршруттары туралы мәліметтерді тасымалдаушылар уәкілетті органның кәсіпорнына жоспарланып отырған жылдың ақпан айында ұсынады. Нақты жүргізілген тасымалдаудың көлемдері мен маршруттары туралы ақпаратты тасымалдаушылар уәкілетті органның кәсіпорнына есептіден кейінгі айдың оныншы күніне дейін ұсынады.
4. Ішкі су көлігінде жолаушылар мен багажды тасымалдау жолаушылар мен багажды тасымалдау шарттары негізінде жүргізіледі.
2. Ішкі су көлігінде жолаушылар мен багажды тасымалдау тәртібі
5. Жолаушыларды тасымалдау ішкі су көлігімен ұсынылатын шарттарға, ұзақтыққа, қашықтыққа және сапаға байланысты көлiктiк, туристiк, экскурсиялық болып бөлінеді.
Республикашілік тасымалдау мыналарға бөлінеді:
облысаралық – әртүрлі облыстардағы жөнелту және межелі пункттер арасында жүзеге асырылатын немесе елді мекендерді республикалық маңызы бар қалалармен, астанамен жалғастыратын тасымалдау;
ауданаралық (облысішілік қаларалық) – бір облыс шегіндегі, әртүрлі аудандарда орналасқан елді мекендер арасында жүзеге асырылатын немесе облыстық маңызы бар қалаларды елді мекендермен жалғастыратын тасымалдау;
ауданішілік – бір аудан шегіндегі елді мекендердің арасындағы тасымалдау;
қала маңындағы – елді мекеннің белгіленген шекарасынан бастап өлшенетін, ұзақтығы елу километрге дейінгі қала маңы аймағындағы елді мекенмен жалғастыратын маршруттар бойынша тасымалдау;
қалалық – қаланың белгіленген шекарасының шегіндегі тасымалдау.

6. Договоры перевозки пассажира оформляются в виде проездного билета по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Договор перевозки пассажира по экскурсионным и туристским маршрутам может оформляться в форме путевки или билета на перевозку групп пассажиров.
Договор перевозки багажа оформляется багажной квитанцией провоза багажа на внутреннем водном транспорте (далее – багажная квитанция) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Багажная квитанция заполняется шариковой ручкой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо с использованием печатающего устройства. При заполнении багажной квитанции не допускаются исправления, подчистки и помарки.
7. Проездной билет содержит следующую информацию:
1) серия и номер проездного билета;
2) фамилию, имя, отчество (при его наличии) пассажира;
3) вид документа, удостоверяющего личность пассажира, и его реквизиты. При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
4) наименование перевозчика;
5) бизнес идентификационный номер (БИН);
6) наименование судна;
7) наименование порта (пункта) отправления;
8) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) судна;
9) наименование конечного порта (пункта) назначения;
10) дата и ожидаемое время прибытия в порт (пункт) назначения судна, которым прибывает пассажир;
11) номер каюты;
12) номер места в каюте;
13) вид билета (полный, детский, льготный);
14) общая стоимость проездного билета, в том числе тариф, сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
15) служебные отметки:
наименование пункта продажи проездного документа (билета);
дата и время продажи проездного документа (билета);
фамилия, имя, отчество (при его наличии) билетного кассира.
8. Продажа билетов для детей осуществляется по предъявлению свидетельства о рождении сопровождающими лицами. Сопровождающее лицо, не являющийся законным представителем ребенка, предъявляет в билетную кассу документ на право сопровождения ребенка (доверенность).
Продажа билетов детям без сопровождения не допускается. Дети, следующие без сопровождения и оказавшиеся без билетов, передаются в ближайшем порту (пристани) дежурному сотруднику органов внутренних дел.
9. Плата за проезд пассажира и за провоз его багажа, за исключением ручной клади, которая провозится пассажиром бесплатно, определяется соглашением сторон или перевозчиком при проезде пассажира и провозе его багажа транспортом общего пользования.
Под ручной кладью понимаются легко переносимые, не стесняющие других пассажиров вещи длиной не более чем 1,8 метра или суммарной длиной по периметру не более чем 2,6 метра, общий вес которой составляет не более чем 36 килограммов, и на скоростных судах – не более чем 20 килограммов.
Пассажиры из числа лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения дополнительно провозят с собой бесплатно технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения, предназначенные для личного пользования.

6. Жолаушыларды тасымалдау шарттары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жол жүру билеті түрінде ресімделеді немесе бір жолғы бақылау билеті түрінде.
Багажды тасымалдау шарты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша багаж түбіртегімен ресімделеді. Багаж түбіртегі шарикті қаламмен немесе автоқаламмен қара немесе көк түспен немесе басып шығару құрылғысын пайдалану арқылы толтырылады. Багаж түбіртектерін толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
7. Жол жүру билеті мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жол жүру билетінің сериясы мен нөмірі;
2) жолаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
3) жолаушының жеке басын куәландыратын құжат түрі, және оның деректемелері. Кәмелетке толмаған жолаушыға жүруді ресімдеген кезде туу туралы куәліктің деректемелері және сериясы, оның туылған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
4) тасымалдаушының атауы;
5) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
6) кеменің атауы;
7) жүру портының (пунктінің) атауы;
8) кеменің жөнелту күні (күні, айы) және уақыты (сағаты, минуты);
9) ақырғы межелі порттың (пунктің) атауы;
10) жолаушылар келетін кеменің межелі портына келу күні және күтілетін уақыты.
11) каюта нөмірі;
12) каютадағы орын нөмірі;
13) билет түрі (толық, балалық, жеңілдетілген);
14) жол жүру билетінің жалпы құны, оның ішінде тарифі, сервистік қызметтер және қосымша құн салығының сомасы;
15) қызметтік белгілері:
жол жүру құжатын (билетін) сату пунктінің атауы;
жол жүру құжатын (билетін) сату күні мен уақыты;
билет кассирінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда).
8. Балаларға билет сату бірге жүрген адамдардың туу туралы куәлігін ұсынғаннан кейін жүргізіледі. Баланың заңды өкілі болып табылмайтын жолаушы билет кассасына баланы алып жүруге құқық беретін құжатты (сенімхат) ұсынады.
Сүйемелдеусіз жүрген балаларға билет сатуға рұқсат берілмейді. Сүйемелдеусіз келе жатқан және билеті жоқ болып шыққан балалар таяу порттағы (кемежайдағы) ішкі істер органдарының кезекші қызметкеріне беріледі.
9. Жолаушы тегін алып жүретін белгіленген норма шегіндегі қол жүгін қоспағанда, жолаушының жол жүруіне және оның багажын алып жүруге төлемді тараптар келісімімен немесе жалпыға ортақ пайдаланымдағы көлікпен жолаушының жол жүруі және оның багажын тасымалдау кезінде тасымалдаушы анықтайды.
Қол жүгі деп алып жүруге жеңiл, басқа жолаушылардың орнын тарылтпайтын ұзындығы 1,8 метрден аспайтын немесе периметрi бойынша жалпы ұзындығы 2,6 метрден аспайтын, жалпы салмағы 36 килограммнан аспайтын және тезжүргіш кемелерде 20 килограммнан аспайтын заттар ұғынылады.
Мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары арасынан шыққан жолаушылардың жеке пайдалануға арналған техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды және арнайы қозғалыс құралдарын өздерімен тегін алып жүре алады.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Перевозчик организовывает продажу билетов, в том числе предварительную, а также предоставление услуг справочных служб, камер хранения, комнат отдыха, комнаты матери и ребенка и медицинский пункт с изолятором и помещение санитарно-карантинного пункта в портах.
Выдача устных справок пассажирам осуществляется информатором справочного бюро. Справочное бюро обеспечивает:
1) хорошо обозреваемой вывеской "Справочное бюро" на государственном и русском языках с указанием времени его работы и фамилии, имени, отчества (при его наличии) информатора;
2) расписанием движения судов с указанием времени их отправления от данного порта, прибытия в конечный пункт и времени прибытия всех судов на данный порт;
3) таблицей стоимости проезда и провоза багажа по всем маршрутам, обслуживаемым данным портом.
Багаж принимается на хранение в любой упаковке, независимо от ее внешней формы (чемодан, рюкзак, сверток, стеклянная тара). Отдельные предметы (лыжи, коляски, спортивный инвентарь и тому подобные) принимаются на хранение без упаковки. Упаковка обеспечивает сохранность вещей при их переносе и хранении на стеллажах.
При приеме багажа на хранение проверяется надежность упаковки и в случае ее неисправности пассажиру предлагается устранить неисправность.
Не принимаются на хранение вещи, которые по своим свойствам загрязняют или вредят вещам других пассажиров, а также огнеопасные, взрывчатые, отравляющие, ядовитые, едкие и зловонные вещества.
Комната матери и ребенка предназначена для обслуживания пассажиров с детьми в возрасте до 5 лет и беременных женщин.
11. В портах обеспечиваются:
1) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью;
2) приспособление зданий, подъезда к зданиям (входа в здание, лестниц), путей движения внутри здания для маломобильных групп населения;
3) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для лиц с инвалидностью по слуху и зрению, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан";
4) наличие дежурной кресло-коляски для обслуживания лиц с инвалидностью, имеющих нарушение опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 761 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тасымалдаушы билеттерді сатуды, оның ішінде алдын ала сатуды, сондай-ақ анықтама қызметін, сақтау камерасы, демалу бөлмесін, ана мен бала бөлмесін және изоляторы бар медициналық пунктіні және халықаралық порттарда санитарлы-карантиндік пунктіні ұсынуды ұйымдастырады.
Жолаушыларға ауызша анықтамалардың берiлуiн анықтама бюросының ақпарат беруші жүзеге асырады. Анықтама бюросы:
1) жұмыс уақыты мен ақпарат берушiнiң тегi, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетiлген, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi, айқын көрiнетiн "Анықтама бюросы" деген маңдайша жазумен;
2) кемелердің осы порттан жөнелтiлу, соңғы пунктке келу уақыты және барлық кемелердің осы портқа келу уақыты көрсетiлген кемелердің қозғалыс кестесiмен;
3) осы портта қызмет көрсететiн барлық маршруттар бойынша жол жүру мен багажды алып жүру құнының кестесiмен қамтамасыз етіледі.
Багаж сақтауға кез келген орамада, оның сыртқы пішініне қарамастан (чемодан, арқа қоржын, түйіншек, шыны ыдыс) қабылданады. Жеке заттар (шаңғы, арбалар, спорт бұйымдары және оған ұқсас) сақтауға орамасыз қабылдануы мүмкiн. Орама заттардың, оларды тасу және сөрелерде сақтау кезiнде сақталуын қамтамасыз етуi тиiс.
Багажды сақтауға қабылдау кезiнде ораманың берiктiгi тексерiледi және ол жарамсыз болған жағдайда, жолаушыға ақаулықты жою ұсынылады.
Өздерiне тән қасиеттерi бойынша басқа жолаушылардың бұйымдарын ластауы немесе зақымдауы мүмкiн заттарды, сондай-ақ өртену қаупi бар, жарылғыш, улағыш, улы, өткiр және күлiмсi иiстi заттар сақтауға қабылданбайды.
Ана мен бала бөлмесi 5 жасқа дейiнгi баласы бар жолаушыларға және жүктi әйелдерге қызмет көрсетуге арналған.
11. Порттарда:
1) арнайы жол белгілері орнатыла отырып, мүгедектігі бар адамдардың автокөлік құралдарын қоюға арналған орындардың бөлінуі;
2) ғимараттардың, ғимараттарға кіреберіс жолдардың (ғимаратқа кірер жолдардың, баспалдақтардың), ғимарат ішіндегі қозғалыс жолдарының, мүгедектігі бар адамдарды қоса алғанда, халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін ыңғайластырылуы;
3) "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес есту және көру қабілеттері бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді ақпараттық сигналдық құрылғылармен және байланыс құралдарымен жабдықталуы;
4) тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектерге және халықтың жүріп-тұруы шектеулі басқа да топтарына қызмет көрсету үшін мүгедектерге арналған кезекші кресло-арбаның болуы;

5) отведение в залах ожидания специальных мест для лиц с инвалидностью, которые оборудованы с учетом потребностей маломобильных групп населения;
6) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, передвигающихся на кресло-колясках;
7) установление специализированных таксофонов для лиц, передвигающихся на кресло-колясках;
8) оборудование специализированных билетных касс для обслуживания лиц с инвалидностью.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Продажа билетов, в том числе предварительная, производится через билетные кассы речных вокзалов, а в случае отсутствия билетных касс на промежуточных остановочных пунктах маршрута, осуществляется перевозчиком при условии наличия свободных мест для сидения на судне, а также до нормы наполняемости пассажирского судна при осуществлении перевозок пассажиров и багажа на расстояние не более 50 километров.
13. В кассах предварительной продажи реализация билетов начинается за 7 суток и заканчивается за сутки до отправления судна.
14. В кассах текущей продажи реализация билетов начинается за сутки до отправления и заканчивается за 5 минут до отправления судна.
15. В случае утери билета и обращения пассажира в кассу речного вокзала или к перевозчику не менее чем за 1 час до отправления судна и факт приобретения проездного билета пассажиром подтвержден в месте продажи билета купоном кассира, билет подлежит восстановлению без взимания платы.
16. За задержку отправления пассажирского судна или прибытие его в порт назначения с опозданием (за исключением перевозок в городском и пригородном сообщении, а также на переправах) перевозчик уплачивает пассажиру штраф в размере трех процентов провозной платы за каждый час задержки или опоздания, если перевозчик не докажет, что такая задержка или прибытие с опозданием произошли вследствие обстоятельств предусмотренных пунктом 1 статьи 53 Закона.
В случаях задержки отправления пассажирского судна или прибытия его в порт назначения с опозданием, капитаном судна составляется акт общей формы согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – акт), один экземпляр которого передается пассажиру.
Акт заполняется шариковой ручкой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо с использованием печатающего устройства. При заполнении багажной квитанции не допускаются исправления, подчистки и помарки.
При составлении акта указывается:

5) күту залдарында халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарының қажеттіліктері ескеріле отырып жабдықталуға тиісті, мүгедектігі бар адамдарға арналған арнайы орындардың бөлінуі;
6) қоғамдық дәретханалардың кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдарға арналған кабиналармен жабдықталуы;
7) кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдарға арналған арнайы таксофондардың орнатылуы;
8) мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсетуге арналған арнайы билет кассаларының жабдықталуы қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 761 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Билеттерді сату, соның ішінде алдын ала сату өзен вокзалдарының билет кассалары арқылы жүргізіледі, ал маршруттың аралық аялдау пункттерінде билет кассалары болмаған жағдайда кемеде отыру үшін бос орынның болуы шартымен, сондай-ақ 50 километрден аспайтын қашықтыққа жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жолаушы кемесінің толу нормасына дейін тасымалдаушы жүзеге асырады.
13. Алдын ала сату кассаларында билеттерді сату 7 тәулік бұрын басталады және кеме жөнелтілгенге дейін бір тәулік бұрын аяқталады.
14. Ағымдағы сату кассаларында билеттерді сату кеме жөнелтілгенге дейін бір тәулік бұрын басталады және кеме жөнелтілгенге дейін 5 минут бұрын аяқталады.
15. Билет жоғалған және жолаушы өзен вокзалы кассасына немесе тасымалдаушыға кеме жөнелтілгенге дейін кемінде 1 сағат бұрын өтініш жасаған және жолаушының жүру билетті сатып алу фактісін сату жерінде кассирдің билет купонымен растаған жағдайда билет ақысы алынбай қалпына келтірілуге жатады.
16. Тасымалдаушы мұндай кідіру немесе кешігу Заңның 53 бабының 1 тармағында көрсетілген еңсерілмейтін күштің салдарынан болғанын дәлелдей алмаса, жолаушылар кемесін жөнелтудің кідіргені немесе межелі портқа оның кешігіп келгені үшін (қалалық және қала маңындағы қатынаста, сондай-ақ өткелдердегі тасымалдарды қоспағанда) тасымалдаушы жолаушыға әрбір кідіру сағаты немесе кешігу үшін тасымал төлемінің үш пайызы мөлшерінде, бірақ тасымал төлемінен аспайтын мөлшерде айыппұл төлейді.
Жолаушылар кемесін жөнелтудің кідіртілу немесе межелі портқа оның кешігіп келуі жағдайларда кеме капитаны осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жалпы нысан актісі жасайды.
Акт шарикті қаламмен немесе автоқаламмен қара немесе көк түспен немесе басып шығару құрылғысын пайдаланып толтырылады. Багаж түбіртегін толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
Актіні толтыру кезінде мыналар көрсетіледі:

1) порядковый номер акта и дата его составления;
2) в строке "Перевозчик" – наименование судна, фамилия, имя и отчество (при его наличии) капитана судна;
3) в строке "Пассажир" – фамилия, имя и отчество (при его наличии) пассажира;
4) в графе "Порт (пункт) посадки" – точное наименование порта либо наименование пункта посадки пассажира на борт судна;
5) в графе "Дата и время посадки" – время отплытия судна из пункта посадки пассажира на борт судна";
4) в графе "Порт (пункт) прибытия" – точное наименование порта либо наименование пункта высадки пассажира с борт судна;
5) в графе "Дата и время прибытия" – время причаливания судна к пристани пункта назначения и начала высадки пассажиров;
6) в строке "Причина составления настоящего акта" указываются обстоятельства, приведшие к необходимости составления акта.
Уплата указанных штрафов производится в билетной кассе по заявлению пассажира с предъявлением проездного билета и акта. Комиссионный сбор не взимается.
Сумма взысканного штрафа не превышает размер провозной платы.
17. В случае отказа пассажира от поездки до отхода судна, пассажир возвращает проездной билет в кассу речного вокзала до отправления судна и ему возвращается уплаченная стоимость билета.
Возврат платежей производится при предъявлении документа, удостоверяющего личность пассажира.
18. В случае отказа пассажира от поездки после начала рейса или в любом порту остановки судна, капитан судна составляет акт, на основании которого пассажир обращается в билетную кассу с предъявлением проездного билета и акта. На основании указанных документов пассажиру возвращается стоимость проезда за непройденное судном расстояние. Комиссионный сбор не взимается.
19. При возврате билетов в случае опоздания пассажира на судно ему возмещается сумма, равная 50 процентам от стоимости билета.
20. В случае отказа пассажира от поездки из-за задержки отправления судна в пункте отправления ему возвращается уплаченная стоимость проезда в полном размере, а также возмещаются убытки, понесенные им в связи с такой задержкой.
21. При прекращении поездки пассажиром в результате болезни, подтвержденного документом лечебного учреждения, перевозчик продлевает срок действия пассажирского билета на время болезни или при сдаче билета возвращает провозную плату за не пройденную судном часть пути.
22. В случае невозможности движения судна по маршруту по техническим причинам, проданные пассажирам билеты действительны для осуществления поездки на судне, предоставленном перевозчиком для замены неисправного судна, или другом судне этого же маршрута.

1) Актінің реттік нөмері және оны жасау күні;
2) "Тасымалдаушы" деген жолда – кеменің атауы, кеме капитанының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
3) "Жолаушы" деген жолда – жолаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
4) "Отырғызу порты (пункті)" деген бағанда – порттың толық атауы немесе жолаушының кеме бортына отырғызу пунктінің атауы;
5) "Келу күні мен уақыты" деген бағанда – межелі пункттің пристанына кеменің келу уақыты және жолаушылардың түсуі басталған уақыты;
6) "Осы актінің жасау себебі" деген жолда – актіні жасауға әкелген мән-жайлар көрсетіледі;
Көрсетілген айыппұлдарды төлеу жолаушының жол жүру билеті мен актіні ұсына отырып, өтініші бойынша билет кассасында жүргізіледі. Комисссиялық алым алынбайды.
Алынған айыппұл сомасы тасымалдау төлемінің мөлшерінен аспауы тиіс.
17. Кеме жөнелтілгенге дейін жолаушының жол жүруден бас тартқан жағдайда жолаушы өзен вокзалының кассасына жол жүру билетін қайтарады және оған билеттің төленген құны қайтарылады.
Төлемді қайтару жолаушының жеке басын куәландыратын құжат көрсетілген жағдайда жүргізіледі
18. Жолаушының рейс басталғаннан кейін немесе кеме тоқтайтын кез келген портта жол жүруден бас тартқан жағдайда кеме капитаны акті жасайды, оның негізінде жолаушы билет кассасына жол жүру билеті мен актіні ұсынып өтініш білдіреді. Көрсетілген құжаттардың негізінде жолаушыға кемемен жүріп өтпеген ара-қашықтық үшін жол жүру құны қайтарылады. Комисссиялық алым алынбайды.
19. Жолаушы кемеге кешігіп қалған жағдайда билеттерді қайтару кезінде оған билет құнының 50 пайызына тең сома өтеледі.
20. Жөнелту пунктінде кемені жөнелтудің кідіруіне байланысты жолаушы жол жүруден бас тартқан жағдайда, оған төленген жол жүру құны толық мөлшерде қайтарылады, сондай-ақ осындай кідіруге байланысты келген шығындар өтеледі.
21. Жолаушы жол жүруді емдеу мекемесінің құжатымен расталған сырқаттану салдарынан тоқтатқан кезде тасымалдаушы жолаушы билетінің қолданылу мерзімін сырқаттану уақытына ұзартады немесе билетті тапсырған кезде кемемен жүріп өтпеген жол бөлігі үшін жол жүру ақысын қайтарады.
22. Техникалық себептермен маршрут бойынша кеменің жүруі мүмкін болмаған жағдайда, жолаушыларға сатылған билеттер ақаулы кемені ауыстыру үшін тасымалдаушы ұсынған кемеде немесе осы маршруттағы басқа кемеде жол жүруге жарамды.

23. В случае отказа пассажира от поездки на судне, предоставленном перевозчиком взамен неисправного или другого судна этого же маршрута, ему возвращается уплаченная стоимость проезда в полном размере.
24. Пассажир при посадке на судно предъявляет проездной билет и документ, удостоверяющий личность, при сопровождении несовершеннолетних детей, также предъявляется свидетельство о рождении и документ на право сопровождения ребенка (доверенность).
25. При несоответствии реквизитов пассажира, указанных в документе удостоверяющих личность, реквизитам, указанных в билете кассиром, при наличии подчисток и исправлений в билете, посадка пассажира на судно не допускается. В случае установления несоответствия реквизитов пассажир обращается в кассу, где сравниваются данные пассажира с данными указанными в билете. Если ошибка допущена по вине кассира пассажиру возмещается причиненный ущерб в сумме равной проездному билету.
26. Пассажир сдает багаж к перевозке до начала посадки на судно.
27. К перевозке принимаются вещи, предметы и домашние животные, которые по своим размерам, упаковке, таре, клетке и свойствам без затруднения погружаются и размещаются на судне.
28. Каждое место багажа, сдаваемого к перевозке, маркируется отправителем багажа путем прикрепления бирки или нанесения надписи.
Маркировка содержит следующие сведения:
1) фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя и получателя багажа;
2) адрес получателя багажа;
3) наименование пункта отправления;
4) наименование пункта назначения.
После получения багажной квитанции перевозчик на каждое место багажа наносит номер багажной квитанции.
На основании документа об оплате и в подтверждение приема багажа для перевозки пассажиру выдается багажная квитанция, а на билете пассажира делается отметка "Багаж".
Багажная квитанция оформляется лицом, принимающим багаж для перевозки. При оформлении багажной квитанции оформляются также две копии багажной квитанции. Одна копия и корешок багажной квитанции вместе с багажом передаются лицом, принимающим багаж для перевозки, лицу, осуществляющему прием багажа на судно. Вторая копия багажной квитанции с подписью лица, осуществляющего прием багажа на судно, остается у лица, принимающего багаж для перевозки. При сдаче багажа в пункте назначения лицо, сдающее багаж с судна, передает корешок багажной квитанции лицу, принимающему багаж для выдачи получателю. Копия багажной квитанции с подписью лица, принимающего багаж для выдачи получателю, остается на судне. Багажная квитанция остается у пассажира. Корешок багажной квитанции оформляется согласно приложению 2 к настоящим Правилам

23. Жолаушы тасымалдаушы бұзылған кеменің орнына ұсынған кемеде немесе осы маршруттың басқа кемесінде жол жүруден бас тартқан жағдайда, оған төленген жол жүру құны толық мөлшерде қайтарылады.
24. Жолаушы кемеге отырған кезде жүру билет пен жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады, баланы сүйемелдеу кезінде баланың туу туралы куәлігі, сондай-ақ баланы алып жүруге құқық беретін құжатты (сенімхат) ұсынады.
25. Жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттағы реквизиттердің кассирмен билетте көрсетілген реквизиттерге сәйкес келмегенде, тазартулар және өшірулер болған жағдайда жолаушының кемеге отыруына жол берілмейді. Реквизиттердің сәйкес еместігі анықталғанда жолаушы кассаға жүгінеді, онда жолаушының деректері билеттегі деректермен салыстырылады. Егер қателік кассирдің кінәсінен болса, жолаушыға келтірілген шығын жүру билетіне тең соммада қайтарылады.
26. Жолаушы багажды тасымалдауға кемеге отырғызу басталғанға дейін тапсырады.
27. Тасымалдауға өздерінің мөлшерлері, орамы, ыдысы, торы және қасиеттері бойынша кемеге қиындықсыз тиелуі және орналастырылуы мүмкін бұйымдар, заттар және үй жануарлары қабылданады.
28. Тасымалдауға тапсырылатын багаждың әрбір орнын багажды жөнелтуші бирка тіркеу немесе қол қою арқылы таңбалайды.
Таңба мынадай мәліметтерден тұрады:
1) багажды жөнелтушінің және алушының тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда);
2) жүкті алушының мекен жайы;
3) жөнелту пунктінің атауы;
4) межелі пункттің атауы;
Багаж түбіртегін алғаннан кейін тасымалдаушы багаждың әрбір орнына багаж түбіртегінің нөмірін бекітеді.
Төлем туралы құжаттың негізінде және тасымалдау үшін багажды қабылдауды растауда жолаушыға багаж түбіртегі беріледі, ал жолаушы билетінде "Багаж" деген белгі жасалады.
Жолаушы багажды, соның ішінде багаждың әрбір орны үшін құндылығын жариялап тапсыруына ерікті.
Құндылығы жарияланған жүктің дұрыстығына күмәнді жағдайда, багажды тасымалдау үшін қабылдайтын адам жолаушының қатысуымен багажды ораманың ішіндегіні тексереді, ал мұндай тексеруге қарсылық білдірген кезде, багаждың құндылығын жариялаудан бас тартады.
Багаж түбіртегін багажды тасымалдау үшін багажды қабылдаған адам ресімдейді. Багаж түбіртегін ресімдеу кезінде сондай-ақ багаж түбіртегінің екі көшірмесі ресімделеді. Бір көшірмені және багаж түбіртегінің түбіршегін багажбен бірге тасымалдау үшін багажды қабылдайтын адам кемеге багажды қабылдауды жүзеге асыратын адамға береді. Кемеге багажды қабылдауды жүзеге асыратын адамның қолы қойылған багаж түбіртегінің екінші көшірмесі багажды тасымалдау үшін қабылдайтын адамда қалады. Багажды межелі пунктке тапсыру кезінде кемеден багажды тапсыратын адам багаж түбіртегінің түбіршегін алушыға беру үшін багажды қабылдайтын адамға береді. Алушыға беру үшін багажды қабылдайтын адамның қолы қойылған багаж түбіртегінің көшірмесі кемеде қалады. Багаж түбіртегі жолаушыда қалады.

29. Видео- и аудиоаппаратура, другая оргтехника, требующая особой осторожности, при перевозке без перегрузки в пути следования принимаются в упаковке, обеспечивающей сохранность, а к перевозке с перегрузкой только в твердой упаковке (ящики и решетки).
30. При оформлении перевозки видео-, и аудиоаппаратуры, другой оргтехники на их упаковке сверху или на одной из боковых стенок наносится соответствующая надпись, например: "Осторожно, телевизор".
31. Не принимается к перевозке багаж в неисправной упаковке.
32. Тара (упаковка), имеющая недостатки, но не вызывающая опасений утраты или порчи багажа, принимается к перевозке с отметкой об этих недостатках в перевозочных документах.
33. Багаж по прибытии в порт или пункт назначения выдается получателю по предъявлении багажной квитанции и документа, удостоверяющего личность.
В случае утраты багажной квитанции, владелец багажа получает багаж по предъявлению документа, удостоверяющего личность владельца багажа и письменного заявления произвольной формы об утрате багажной квитанции. В заявлении указываются данные документа, удостоверяющие личность владельца багажа, требующего выдачи багажа. Факт получения багажа удостоверяется владельцем багажа росписью в корешке багажной квитанции.
34. Администрация порта или пункта назначения в случае неприбытия багажа, о выдаче которого пассажиром (получателем) предъявлено требование, на оборотной стороне багажной квитанции, после истечения срока доставки, делает отметку: "Багаж не прибыл", ставит штемпель с обозначением года, месяца, числа и получает от пассажира (получателя) заявление, в котором указан его адрес для посылки ему уведомления о прибытии багажа.
В случае утраты, повреждения (порчи) или недостачи багажа составляется коммерческий акт по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Коммерческий акт заполняется шариковой ручкой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо с использованием печатающего устройства, подписывается должностным лицом уполномоченным на принятие (выдачу) багажа в пункте приема (назначения) багажа и получателем багажа. При заполнении акта не допускаются исправления, подчистки и помарки.
При составлении акта указывается:
1) порядковый номер акта и дата его составления;
2) в строке "Порт (пункт) погрузки" – точное наименование порта либо наименование пункта сданного багажа;
3) в строке "Порт (пункт) выгрузки" – точное наименование порта либо наименование пункта выгрузки багажа;
4) в строке "Дата выдачи багажа" – календарная дата передачи перевозчиком багажа получателю;

29. Ерекше сақтықты қажет ететін бейне- және аудиоаппаратура, басқа ұйымдастыру техникасы жүру жолында қайта тиеусіз тасымалдау кезінде сақталуын қамтамасыз ететін орамда, ал қайта тиеу арқылы тасымалдауға тек қатты орамда (жәшік пен торда) қабылданады.
30. Бейне- және аудиоаппаратураны, басқа да ұйымдастыру техникасын ресімдеу кезінде олардың орамының жоғары жағына немесе бүйір қабырғаларының біріне тиісті жазу жазылады, мысалы: "Абай болыңыз, телевизор".
31. Багаж ақаулы орамда тасымалдауға қабылданбайды.
32. Кемшілігі бар, бірақ багаждың жоғалуына немесе бұзылуына алаңдаушылық тудырмайтын ыдыс (орам) тасымалдау құжаттарында осы кемшіліктер туралы белгісімен тасымалдауға қабылданады.
33. Багаж портқа немесе межелі пунктке келісімен багаж түбіртегін және жеке басын куәландыратын құжатты ұсынуы бойынша алушыға беріледі.
Багаж түбіртегі жоғалған жағдайда, багаж иесі жеке басын куәландыратын құжатты көрсетіп және ерікті нысанда жазылатын багаж түбіртегін жоғалғандығы туралы өтінішті ұсынып багажды алады. Өтініште багажды алуды талап етуші адамның құжаттағы тегін куәландыратын мәліметтер көрсетіледі. Иесінің багажды алғаны оның багаж түбіртегінің түбіршегіне қол қоюы арқылы куәланады.
34. Порттың немесе межелі пункттің әкімшілігі багаж келмеген, оны беру туралы жолаушы (алушы) талап еткен жағдайда, багаж түбіртегінің екінші жағына жеткізу мерзімі өткен соң "Багаж келмеді" деген белгі қояды, жылын, айын, күнін белгілеп мөртабан басады және жолаушыдан (алушыдан) өтініш алады, онда оған багаждың келуі туралы хабарлама жіберу үшін оның мекенжайы көрсетіледі.
Багаждың жоғалған, зақымдалған (бұзылған) немесе жетіспейтін жағдайында осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша коммерциялық акт жасалады.
Коммерциялық акт шарикті қаламмен немесе автоқаламмен қара немесе көк түспен немесе басып шығару құрылғысын пайдаланып толтырылады, багажды қабылдау пунктінде багажды қабылдауға (беруге) уәкілетті лауазымды адам және багажды алушы қол қояды. Актіні толтыру кезінде түзетулер, өшіріп тастауға және тазалап өшіруге жол берілмейді.
Актіні толтыру кезінде мыналар көрсетіледі:
1) актінің реттік нөмірі және оны жасау күні;
2) "Тиеу порты (пункті)" деген жолда – порттың дәл атауы немесе багаж тапсырған пункттің атауы;
3) "Түсіру порты (пункті)" деген жолда – порттың дәл атауы немесе багажды түсіру пунктінің атауы;
4) "Багажды беру күні" деген жолда – тасымалдаушының жолаушыға багажды берген күнтізбелік күні;

6) в строке "№ багажной квитанции" указываются номер указанного в багажной квитанции;
7) в таблице "Результат проверки багажа" указывается:
8) в графах строки "по документам значится":
в графе "Марки, знаки" – марки, знаки нанесенные на багаж, принятый к перевозке;
в графе "число мест" – количество мест багажа, принятого к перевозке;
в графе "Род упаковки" – параметры и вид упаковки багажа, принятого к перевозке;
в графе "Наименование багажа" – характеристика багажа, принятого к перевозке;
в графе "Масса багажа по заявлению отправителя" – вес багажа, переданного для перевозки согласно багажной квитанции;
в графе "Масса багажа по заявлению перевозчика" – вес багажа, принятого перевозчиком к перевозке.
9) порядок заполнение граф строки "в действительности оказалось" аналогичен подпункту 1) настоящего пункта;
10) в строке "Подробное описание обнаруженного при проверке багажа" – претензии получателя багажа, связанные перевозкой и выдачей багажа.
35. Перевозчик обеспечивает сохранность багажа с момента принятия их к перевозке и до выдачи получателю или лицу, уполномоченному на получение багажа.
36. Перевозчик в соответствий с пунктом 1 статьи 87 Закона несет ответственность за утрату багажа, если не докажет, что утрата, недостача или повреждение (порча) груза или багажа произошли не по его вине.
37. Ущерб, причиненный при перевозке багажа, возмещается перевозчиком:
1) в случае утраты или недостачи багажа – в размере стоимости утраченного или недостающего багажа;
2) в случае повреждения (порчи) багажа – в размере суммы, на которую понизилась его стоимость, а при невозможности восстановления поврежденного багажа – в размере его стоимости;
3) в случае утраты багажа, сданного к перевозке с объявлением его ценности,– в размере объявленной стоимости багажа.
Стоимость багажа определяется, исходя из его цены, указанной в счете продавца или предусмотренной договором, а при отсутствии счета или указания цены в договоре – исходя из цены, которая при сравнимых обстоятельствах обычно взимается за аналогичные товары.
38. О прибытии найденного багажа администрация порта или пункта назначения посылает в день его прибытия пассажиру (получателю) уведомление.
При получении багажа, пассажир (получатель) осуществляет возврат финансовых средств, полученных ранее за утрату багажа.
39. Если администрация порта или пункта назначения не уведомит пассажира (получателя) о прибытии найденного багажа, пассажир не оплачивает плату за просроченные дни хранения багажа.

6) "багаж түбіртегі №" деген жолда – багаж түбіртегінде көрсетілген нөмір көрсетіледі;
7) "Багажды тексеру нәтижесі" деген кестеде мыналар көрсетіледі:
8) "құжаттар бойынша көрсетілген" деген бағанда:
"марка, таңба" деген бағанда – тасымалдауға қабылданған багажға басылған маркалар, таңбалар;
"орын саны" деген бағанда – тасымалдауға қабылданған багаждың орын саны;
"Орама түрі" деген бағанда – тасымалдауға қабылданған багаждың параметрлері мен орама түрі.
"багаждың атауы" деген бағанда – тасымалдауға қабылданған багаждың сипаттамасы;
"Жөнелтушінің өтініші бойынша багаждың массасы" деген бағанда – тасымалдауға берілген багаждың багаж түбіртегіне сәйкес салмағы;
"тасымалдаушының өтініші бойынша багаждың массасы" деген бағанда – тасымалдаушымен тасымалдауға қабылдаған багаждың салмағы.
9) "Шын мәнінде болғаны" деген бағанды толтыру тәртібі осы тармақтың 1) тармақшасына ұқсас толтырылады;
10) "Багажды тексеру кезінде табылғандардың толық сипаттамасы" деген бағанда – багажды алушының багажды тасымалдауда және беру кезінде болған шағымдары.
35. Тасымалдаушы багаждың қауіпсіздігін багажды тасымалдауға алғаннан бастап және оны алушыға немесе алуға уәкілетті тұлғаға тапсырғанша қамтамасыз етеді.
36. Тасымалдаушы багаждың жоғалуы, жетіспеушілігі немесе зақымдалуы (бүлінуі) оның кінәсінан болмағанын дәлелдемесе, багаждың жоғалуына Заңның 87 бабының 1 тармағына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
37. Багажды тасымалдау кезінде келтірілген шығынды:
1) багаж жоғалғанда немесе жетіспеген жағдайда - жоғалған не жетіспеген багаж құны мөлшерінде;
2) багаж зақымдалған (бүлінген) жағдайда - багаж құнының төмендеген сомасы мөлшерінде, ал зақымдалған багажды қалпына келтіру мүмкін болмаған кезде - оның құны мөлшерінде;
3) тасымалдауға тапсырылғанда құндылығы жарияланған багаж жоғалған жағдайда – багаждың жарияланған құны мөлшерінде өтейді;
Багаждың құны сатушының шотында көрсетілген немесе шартта көзделген оның бағасы негізге алына отырып, ал шарт болмаған немесе шартта бағасы белгіленбеген кезде – салыстырмалы мән-жайларда әдетте ұқсас тауарлардан алынатын баға негізге алына отырып, анықталады.
38. Табылған багаждың келуі туралы порттың немесе межелі пункттің әкімшілігі ол келген күні жолаушыға (алушыға) хабарлама жібереді.
Багажды алған кезде жолаушы (алушы) бұрын багаждың жоғалғаны үшін алған қаржы қаражатын қайтаруы тиіс.
39. Егер порттың немесе межелі пункттің әкімшілігі багаждың келуі туралы жолаушыны хабардар етпесе, онда ол хабарлама жіберілген күнінен бастап багажды сақтаудың мерзімі өткен күндер үшін төлем алу құқығынан айырылады.

40. Срок доставки багажа определяется временем следования в порт или пункт назначения согласно расписанию движения судна, с которым отправлен багаж.
41. В пункте назначения прибывший багаж хранится бесплатно в течение первых суток, не считая дня прибытия багажа независимо от времени прибытия. Отсчет времени первых суток начинается с 00 часов дня, следующего за днем прибытия багажа.
42. В случае, если пассажир не получил багаж по причинам, не зависящим от перевозчика, багаж хранится в пункте назначения в течение трех месяцев со дня прибытия.
По истечении предельных сроков хранения, невостребованный багаж может быть реализован.
В течение срока исковой давности предъявителю багажной квитанции возвращается вырученная от реализации сумма за вычетом затрат, понесенных перевозчиком при хранении невостребованного багажа и его реализации.
43. Жалобы, поступившие от пассажиров по вопросам обеспечения перевозок, перевозчик рассматривает в течении трех календарных дней, по истечении которых письменно уведомляет заявителя о результатах рассмотрения жалобы и о принятых мерах.
Приложение 1
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа на
внутреннем водном транспорте
Форма
Проездной билет
Билет
Контрольный купон (без билета не действителен)
Купон кассира
Серия ____ № ___________
Серия ____ № ___________
Серия ____ № ___________
Ф.И.О (при его наличии). пассажира ______________________
______________________
Ф.И.О (при его наличии). пассажира ______________________
______________________
Ф.И.О (при его наличии). пассажира ______________________
______________________
Вид документа удостоверяющего личность __________ № ____________ дата выдачи ______________ кем выдан ________________
Вид документа удостоверяющего личность __________ № ____________ дата выдачи ______________ кем выдан ________________
Вид документа удостоверяющего личность __________ № ____________ дата выдачи ______________ кем выдан ________________
Перевозчик ______________________
______________________
Перевозчик ______________________
______________________
Перевозчик ______________________
______________________
БИН ____________________
БИН ____________________
БИН ____________________
Наименование судна ______________________
______________________
Наименование судна ______________________
______________________
Наименование судна ______________________
______________________
Порт (пункт) отправления ______________________
Порт (пункт) отправления ______________________
Порт (пункт) отправления ______________________
Дата и время отправления "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Дата и время отправления "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Дата и время отправления "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Порт (пункт) назначения ______________________
Порт (пункт) назначения ______________________
Порт (пункт) назначения ______________________
Дата и время прибытия "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Дата и время прибытия "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Дата и время прибытия "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Каюта № ________________
Каюта № ________________
Каюта № ________________
Место № ________________
Место № ________________
Место № ________________
Вид билета ______________
Вид билета ______________
Вид билета ______________
Стоимость ______________________
______________________
______________________
Стоимость ______________________
______________________
______________________
Стоимость ______________________
______________________
______________________
Служебные отметки:
Служебные отметки:
Служебные отметки:
Место продажи ___________
Место продажи ___________
Место продажи ___________
Дата и время продажи "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Дата и время продажи "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Дата и время продажи "__"_____ 20__г. __ч.__мин.
Билетный кассир ______________________
______________________
Билетный кассир ______________________
______________________
Билетный кассир ______________________
______________________
Приложение 2
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа на
внутреннем водном транспорте
Форма
Приложение 3
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа на
внутреннем водном транспорте
Форма
Акт общей формы №_________
дата __________
_____________________________________________________________________
Перевозчик
_____________________________________________________________________
Пассажир
Порт (пункт) посадки
Дата и время посадки
Порт (пункт) назначения
Дата и время прибытия
Причина составления настоящего акта ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________
Подпись капитана судна
______________________
Подпись пассажира
Приложение 4
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа на
внутреннем водном транспорте
Форма
Коммерческий акт
Дата _________
№ ____________
Порт (пункт) погрузки ______________________________________
Порт (пункт) назначения ____________________________________
Дата выдачи багажа _________________________________________
№ багажной квитанции __________
Результат проверки багажа
Марки, знаки
Число мест
Род упаковки
Наименование багажа
Масса багажа
По заявлению отправителя
По заявлению перевозчика
по документам значится
в действительности оказалось
Подробное описание обнаруженного при проверке багажа
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_______________________
Ф.И.О (при его наличии)
и подпись должностного
лица в пункте назначения
_______________________
Ф.И.О (при его наличии)
и подпись пассажира
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан

40. Багажды жеткізу мерзімі багаж кеме қозғалысы кестесіне сәйкес жіберілген портқа немесе межелі пунктке жүру уақытымен айқындалады.
41. Келген багаж межелі пунктке келген уақытына қарамастан багаждың келген күнін санамағанда, алғашқы тәуіліктер бойы тегін сақталады. Алғашқы тәуіліктер уақытын есептеу багаждың келген күнінен кейінгі күннің 00 сағатынан басталады.
42. Егер жолаушы багажды тасымалдаушыдан байланысты емес себептер бойынша алмаған болса, багаж межелі пунктке келген күнінен бастап үш ай бойы сақталады.
Шектеулі сақтау мерзімі өткеннен соң талап етілмеген багаж сатылуы мүмкін.
Талап мерзімі ішінде багаж түбіртегін ұсынушыға тасымалдаушының талап етілмеген багажды сақтау және оны сату кезінде шеккен шығындарын шегеріп, сатудан түскен сома қайтарылуы мүмкін.
43. Жолаушылардан тасымалдауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша түскен шағымдарды тасымалдаушы күнтізбелік үш күн ішінде қарайды, ол өткен соң өтініш берушіні шағымдарды қарау нәтижелері туралы және қабылданған шаралар туралы жазбаша хабардар етеді.
Ішкі су көлігінде жолаушылар
мен багажды тасымалдау
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Жолаушы билеті
Билет
Бақылау купоны (билет болмаған жағдайда жарамсыз)
Кассирдің купоны
Сериясы ____ № _______
Сериясы ____ № _______
Сериясы ____ № _______
Жолаушының Т.А.Ә (болған жағдайда) ____
______________________
Жолаушының Т.А.Ә (болған жағдайда) ____
______________________
Жолаушының Т.А.Ә (болған жағдайда) ____
______________________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі ____________ № ____________
берілген күні________
кім береді___________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі ____________ № ____________
берілген күні________
кім береді___________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі ____________ № ____________
берілген күні________
кім береді___________
Тасымалдаушы__________ ______________________
Тасымалдаушы__________ ______________________
Тасымалдаушы__________ ______________________
БСН _________________
БСН __________________
БСН __________________
Кеме атауы ___________
______________________
Кеме атауы ___________
______________________
Кеме атауы ___________
______________________
Жөнелту порты (пункті) ______________________
Жөнелту порты (пункті) ______________________
Жөнелту порты (пункті) ______________________
Жөнелту күні мен уақыты "__"_____ 20__ж. __с.__мин.
Жөнелту күні мен уақыты "__"_____ 20__ж. __с.__мин.
Жөнелту күні мен уақыты "__"_____ 20__ж. __с.__мин.
Межелі порты (пункті)_____ ______________________
Межелі порты (пункті)_____ ______________________
Межелі порты (пункті)_____ ______________________
Келу күні мен уақыты "__"_____ 20__ж __с.__мин.
Келу күні мен уақыты "__"_____ 20__ж __с.__мин.
Келу күні мен уақыты "__"_____ 20__ж __с.__мин.
Каюта № _____________
Каюта № _____________
Каюта № ______________
Орын № ______________
Орын № ______________
Орын № _______________
Билет түрі ___________
Билет түрі ___________
Билет түрі ___________
Бағасы _______________ ______________________
Бағасы _______________ ______________________
Бағасы _______________ ______________________
Қызметтік белгілері:
Қызметтік белгілері:
Қызметтік белгілері:
Сату орны ___________
Сату орны ___________
Сату орны ___________
Сату күні және уақыты "__"_____ 20__ж. __с.__мин.
Сату күні және уақыты "__"_____ 20__ж. __с.__мин.
Сату күні және уақыты "__"_____ 20__ж. __с.__мин.
Билет кассирі ________ ______________________
Билет кассирі ________ ______________________
Билет кассирі ________ ______________________
Ішкі су көлігінде жолаушылар
мен багажды тасымалдау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Багаж түбірегі
Ішкі су көлігінде багажды тасымалдау
№ _________ Сериясы ________
Билет сериясы ______ № ______ , жүзуге берілген кеме (атауы) ________________________________, маршруты бойынша _____________________________________________________
Жөнелту: пункті __________ күні ______ уақыты _______
Келу: пункті _____________ күні ______ уақыты ______
Жолаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________________________________________
Тасымалдауға алынды:
Багаж орнының атауы
Саны, дана
Салмағы, килограмм
Бағасы, теңге
Барлығы:
Жалпы бағасы ______________________________________ теңге
(жазбаша)
Багажды қабылдап алған жауапты тұлғаның атауы және оның қолы
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Багаж түбіртегінің түбіршегі
Ішкі су көлігінде багажды тасымалдау
№ _________ Сериясы ________
Билет сериясы ______ № ______ , жүзуге берілген кеме (атауы) ________________________________, маршруты бойынша _____________________________________________________
Жөнелту: пункті __________ күні ______ уақыты _______
Келу: пункті _____________ күні ______ уақыты ______
Жолаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тасымалдауға алынды:
Багаж орнының атауы
Саны, дана
Салмағы, килограмм
Бағасы, теңге
Барлығы:
Жалпы бағасы ______________________________________ теңге
(жазбаша)
Багажды қабылдап алған жауапты тұлғаның атауы және оның қолы
______________________________________________________
______________________________________________________
Ішкі су көлігінде жолаушылар
мен багажды тасымалдау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
№_________ Жалпы нысан актсі
__________ күні
____________________________________________________________________
Тасымалдаушы
____________________________________________________________________
Жолаушы
Түсіру порты (пункті)
Түсіру күні және уақыты
Белгілеу порты (пункті)
Келу күні және уақыты
Осы актіні жасау себебі _______________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________
Кеме капитанының қолы
____________________
Жолаушының қолы
Ішкі су көлігінде жолаушылар
мен багажды тасымалдау
қағидарына 4-қосымша
Нысан
Коммерциялық акт
_________ күні
_________ №
Тиеу порты (пункті) ______________________________________
Белгілеу порты (пункті) ____________________________________
Багажды беру күні ________________________________________
Багаж түбіртегі № __________
Багажды тексеру нәтижесі
Маркілер, белгілер
Орын саны
Орама түрі
Багаж атауы
Багаж салмағы
Жөнелтушнің арызы бойынша
Тасымалдаушының арызы бойынша
Құжаттар бойынша көрсетілген
шын мәнінде болғаны
Багажды тексеру кезінде анықталғандарды толық сипаттау
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________
Межелі пункттегі лауазымды
тұлғаның Т.А.Ә (болған
жағдайда). және қолы
_______________________
Жолаушының
Т.А.Ә (болған жағдайда).
және қолы
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің

от 23 февраля 2016 года
№ 219
Правила
перевозок грузов на внутреннем водном транспорте
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок грузов на внутреннем водном транспорте (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26-18) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон) и определяют порядок перевозок грузов на внутреннем водном транспорте.
2. Сведения о планируемых объемах и маршрутах перевозки на предстоящую навигацию перевозчики представляют в феврале месяце планируемого года в предприятие уполномоченного органа. Информацию о фактически произведенных объемах и маршрутах перевозки перевозчики представляют в предприятие уполномоченного органа установленного законом до десятого числа месяца, следующего за отчетным.
2-1. Отчетность о плавании судов по судоходным водным путям составляется уполномоченным органом в сфере водного транспорта после завершения навигационного периода на основании сведений, указанных в пункте 2 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) переадресовка - изменения пунктов назначения грузов, принятых к перевозке и находящихся в порту (на пристани) отправления, в пути следования или в пункте назначения;
2) предприятие уполномоченного органа – государственное предприятие внутреннего водного транспорта, основной задачей которого является осуществление производственной деятельности для надлежащего содержания и развития внутренних водных путей и судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов) в целях обеспечения безопасного плавания судов в пределах обслуживаемых границ.
4. Перевозка грузов на внутреннем водном транспорте осуществляется путем составления договора перевозки груза, согласно которому одна сторона (перевозчик) обязуется доставить вверенный ему другой стороной (отправителем) груз в пункт назначения и выдать уполномоченному на получение груза лицу (получателю), а отправитель обязуется уплатить за перевозку груза плату, согласно договору или тарифу.
Договор перевозки груза оформляется составлением транспортной накладной.
2. Порядок перевозок грузов на внутреннем водном транспорте
Параграф 1. Предъявление и приемка грузов для перевозки
5. Прием груза к перевозке производится на причалах согласно документам, указанным в пункте 15 настоящих Правил.

2016 жылғы 23 ақпандағы
№ 219 бұйрығына
2-қосымша
Ішкі су көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі су көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабының 19) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі су көлігінде жүктерді тасымалдау тәртібін айқындайды.
2. Алдағы навигацияға жоспарланған тасымалдау көлемі мен маршруттар туралы мәліметтерді жыл басында тасымалдаушылар уәкілетті органның кәсіпорнына жоспарланып отырған жылдың ақпан айында ұсынады. Тасымалдаудың нақты жүргізілген көлемі мен маршруттары туралы ақпаратты тасымалдаушылар есептік айдан кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей уәкілетті органның кәсіпорнына ұсынады.
2-1. Кеме қатынасы су жолдары бойынша кемелердің жүзуі туралы есептілікті, осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген мәліметтер негізінде навигациялық кезең аяқталғаннан кейін, су көлігі саласындағы уәкілетті орган жасайды.
Ескерту. Қағидалар 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда келесідей негiзгi ұғымдар пайдаланады:
1) мекенжайын өзгерту - тасымалдауға қабылданған және жөнелту портында (кемежайында), жүру жолында немесе межелі пунктте жүктердің межелі пункттерін өзгерту;
2) уәкiлеттi органның кәсiпорны - қызмет көрсететiн шекаралар шегiнде кемелердiң қауiпсiз жүзуiн қамтамасыз ету мақсатында iшкi су жолдарын және кеме қатынасының гидротехникалық құрылыстарын (шлюздерін) тиiсiнше күтiп ұстау мен дамыту үшiн өндiрiстiк қызметтi жүзеге асыру негiзгi мiндетi болып табылатын iшкi су көлiгiнiң мемлекеттiк кәсiпорны.
4. Ішкі су көлігінде жүктерді тасымалдау жүктi тасымалдау шартын жасасу арқылы жүзеге асырылады, шарт бойынша бiр тарап (тасымалдаушы) өзiне басқа тараптың (жүк жөнелтушiнiң) сенiп тапсырған жүгiн белгiленген мекенге жеткiзуге және жүктi алуға уәкiлеттi адамға (алушыға) оны беруге міндеттенеді, ал жүк жөнелтуші жүкті тасымалдағаны үшiн шартқа немесе тарифке сәйкес ақы төлеуге мiндеттенедi.
Жүк тасымалдау шарты көліктік жүкқұжатын жасау арқылы рәсімделеді.
2. Ішкі су көлігінде жүктерді тасымалдау тәртібі
1-параграф. Жүктерді тасымалдауға ұсыну және қабылдау
5. Айлақтарда жүкті тасымалдауға қабылдау осы Ереженің 15 тармағында көрсетілген құжаттарға сәйкес жүргізіледі.

6. Перевозка грузов осуществляется следующими видами:
1) судовая отправка – партия груза одного наименования или однородного массового груза (уголь одной марки, соль одного сорта), предъявленного к перевозке по одной и более транспортным накладным в одном пункте отправления в один порт (пристань) назначения или в один пункт для передачи на другие виды транспорта в количестве, достаточном для полной загрузки судна, если не требуется отделять в судне одну партию груза от другой;
2) сборная отправка – предъявляемая к перевозке по одной транспортной накладной партия груза весом более 20 тонн, но не обеспечивающим полную загрузку судна. Отправка считается сборной, когда:
полная загрузка судно произведена грузами разного наименования или грузами одного наименования, но в разные пункты назначения;
по требованию грузоотправителя и с согласия перевозчика ему предоставляется судно для загрузки грузами в разных пунктах отправления в один пункт назначения или передачи на другие виды транспорта;
загружается целое судно однородным грузом в один пункт назначения, но разным грузополучателям с отделением одной партии груза другой;
одним грузоотправителем предъявляется партия груза разного наименования с общим весом более 20 тонн по одной транспортной накладной, в один пункт назначения;
3) мелкая отправка – партия груза, предъявляемого к перевозке по одной транспортной накладной, весом менее 20 тонн.
7. Грузы, нуждающиеся в таре (упаковке) для предохранения их от утраты, недостачи, порчи и повреждения при перевозке, предъявляются к перевозке в исправной таре (упаковке), обеспечивающие их полную сохранность.
8. Подготовка груза к перевозке осуществляется с учетом требований максимального использования грузоподъемности и грузовместимости транспортных средств и удобства погрузочно-разгрузочных работ.
9. Груз принимается к перевозке по наружному осмотру тары (упаковки) или самого груза, если он перевозится без тары (упаковки). Осмотром устанавливается исправность тары (упаковки), пригодность к перевозке, наличие маркировок, оттисков пломб и соответствие их данным, указанным в транспортной накладной.
Если при наружном осмотре замечены недостатки, вызывающие опасения утраты, порчи, недостачи или повреждения груза в пути, груз к перевозке не принимается до приведения его состояния, обеспечивающей сохранность груза.
Груз принимается к перевозке при незначительных недостатках (тара (упаковка) бывшая в употреблении, ржавчина на грузе, деформация), отмеченных грузоотправителем в транспортной накладной.

6. Жүктерді тасымалдау мынадай түрлермен жүзеге асырылады:
1) кемемен жөнелту - бір жөнелту пунктінде межелі бір портқа (кемежайға) немесе бір пунктке егер кемеде жүктің бір легін екіншісінен бөлу талап етілмесе, аралас көлік түріне кемені толық жүктеу үшін жеткілікті мөлшерде беру үшін бір және одан көп жүкқұжат бойынша тасымалдауға ұсынылған бір атаудағы жүк немесе біртектес жалпы жүк легі (бір маркалы көмір, бір сортты тұз және басқалары);
2) құрама жөнелтім - тасымалдауға бір көлік жүкқұжаты бойынша ұсынылатын, салмағы 20 тоннадан астам, бірақ кемені толық жүктеуді қамтамасыз етпейтін жүк легі. Жөнелтім мынадай жағдайда:
кеменің толық жүктелуі әртүрлі атаудағы жүкпен немесе атауы бір, бірақ межелі пункті әртүрлі жүкпен жүргізілгенде;
жүк жөнелтушінің талап етуі бойынша және тасымалдаушының келісімімен оған кеме әртүрлі жөнелту пункттерінен бір межелі пунктке жүк тиеу немесе басқа да көлік түріне беру үшін ұсынылғанда;
біртектес жүкпен бір межелі пунктке, бірақ әртүрлі жүк алушыларға жүктің бір легін басқасынан бөле отырып, кеме толығымен тиелгенде;
бір жүк жөнелтуші бір межелі пунктке бір көліктік жүкқұжатпен жалпы салмағы 20 тоннадан асатын әртүрлі атаудағы жүк легі ұсынылғанда құрама деп есептеледі;
3) ұсақ жөнелтім - тасымалдауға бір көліктік жүкқұжатпен ұсынылатын салмағы 20 тоннадан аз жүк легі.
7. Жоғалудан, жетіспеушіліктен, бұзылудан және зақымдалудан сақтандыру үшін ыдысты (орамды) жүктер, олардың толық сақталуын қамтамасыз ететін жарамды ыдыста (орамда) тасымалдауға ұсынылады.
8. Жүкті тасымалдауға дайындау көлік құралдарының жүк көтергіштігі мен жүк сыйымдылығын және тиеу-түсіру жұмыстарының қолайлылығын барынша пайдалануды ескере отырып, жүзеге асырылады.
9. Жүк тасымалдауға ыдысты (орамды) сыртынан немесе жүк ыдыссыз (орамсыз) тасымалданатын болса, жүктің өзін қарау бойынша қабылданады. Қарау арқылы ыдыстың (орамның) ақаусыздығы, тасымалдауға жарамдылығы, таңбалануының болуы, пломбаның таңба іздері және олардың көлік жүкқұжатында көрсетілген деректерге сәйкестігі белгіленеді.
Егер сыртынан қарау нәтижесінде жүктің жолда жоғалу, жетіспеушілік немесе зақымдану қаупін туындататын кемшіліктер байқалған болса, жүктің сақталуын қамтамасыз ететін жай-күйге келтірілгенге дейін жүк тасымалдауға қабылданбайды.
Жүк жөнелтушімен көлік жүкқұжатында белгіленген елеулі емес кемшіліктері (бұрын пайдаланылған ыдыс (орам), жүктегі тот басу, майысу) кезінде жүк тасымалдауға қабылданады.

10. Вес груза определяется взвешиванием на весах, подсчетом общего веса, указанного на грузовых местах. Способ определения веса указывается в транспортной накладной и в акте погрузки-разгрузки груза.
11. Завоз груза по одной транспортной накладной на склад порта (пристани) грузоотправитель осуществляет в течении одного календарного дня. Завоз груза в более длительный срок допускается по согласованию с перевозчиком.
12. В пунктах, где нет причалов порта (пристаней), прием грузов к перевозке производится капитаном судна на борту судна.
13. Перевозчики принимают грузы к перевозке с условием хранения их на складах портов (пристаней) и в судах в пунктах отправления или в пунктах перевалки до открытия навигации.
14. В транспортной накладной на грузы, принятые к перевозке до открытия навигации, кроме календарного штемпеля, делается отметка: "Груз принят на условиях хранения и отгрузки после открытия навигации".
Прием на хранение до открытия навигации опасных, скоропортящихся и подверженных замерзанию грузов не допускается.
Параграф 2. Оформление накладной и перевозочных документов
15. К перевозочным документам относятся транспортная накладная, дорожная ведомость(оформленная на основании транспортной накладной) и квитанция о приеме груза для перевозки.
Транспортная накладная является основным перевозочным документом предъявляемая грузоотправителем вместе с грузом. Формы транспортной накладной, дорожной ведомости, квитанций о приеме груза для перевозки приведены в приложении 1 к настоящим Правилам.
16. Транспортная накладная заполняется грузоотправителем на каждую партию груза, направляемые одному грузополучателю и в один пункт назначения.
17. Отдельной, для каждого вида груза, транспортной накладной оформляются перевозки:
1) скоропортящихся грузов;
2) грузов, хранение которых по их свойствам не допускается с другими грузами;
3) грузов навалочных или насыпных с тарно-штучными грузами.
18. Транспортная накладная заполняется шариковой ручкой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо с использованием печатающего устройства и подписывается грузоотправителем, перевозчиком и грузополучателем или их представителями.
При заполнении транспортной накладной не допускаются исправления, подчистки и помарки. Изменения и дополнения сведений, внесенных в транспортную накладную перевозчиком после выдачи грузоотправителю квитанции о приеме груза для перевозки, заверяются подписью перевозчика и календарным штемпелем.
Все приложения к транспортной накладной прочно подшиваются к верхней части ее оборотной стороны.

10. Жүк салмағы таразыда өлшеумен, жүк орындарында көрсетілген жалпы салмақты есептеумен анықталады. Салмақты анықтау тәсілі көлік жүкқұжатында және жүкті тиеу-түсіру актісінде көрсетіледі.
11. Жүкті бір көліктік жүкқұжатпен порт (кемежай) қоймасына әкелуді жүк жөнелтуші бір күн ішінде жүзеге асырады. Жүкті неғұрлым ұзақ мерзімге әкелуге тасымалдаушының келісімі бойынша рұқсат етіледі.
12. Порт (кемежай) айлақтары жоқ пункттерде жүкті тасымалдауға қабылдауды кеме капитаны кеме бортында жүргізеді.
13. Тасымалдаушылар жүкті тасымалдауға оларды порттардың (кемежайлардың) қоймаларында және жөнелту пункттерінде немесе навигация ашылғанға дейін ауыстырып тиеу пункттерінде сақтау шартымен қабылдайды.
14. Навигация ашылғанға дейін тасымалдауға қабылданған жүкке көліктік жүкқұжатта, күнтізбелік мөртаңбадан басқа, "Жүк сақтау және навигация ашылғаннан кейін тиеу шарттарымен қабылданды" деген белгі жасалады.
Навигация ашылғанға дейін қауіпті, тез бұзылатын және үсуге бейім жүктерді сақтауға қабылдауға рұқсат етілмейді.
2-параграф. Жүкқұжатты және тасымалдау құжаттарын ресімдеу
15. Тасымалдау құжаттарына – көліктік жүкқұжат, жол ведомосі, (көлік жүкқұжаты негізінде ресімделген) және жүкті тасымалдау үшін қабылдау туралы түбіртек жатады.
Көлік жүкқұжаты жүк жөнелтуші жүкпен бірге ұсынатын негізгі тасымалдау құжаты болып табылады. Көліктік жүкқұжат және жол ведомосі нысандары осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.
16. Көліктік жүкқұжатты жүк жөнелтуші бір жүк алушыға және бір межелі пунктке жіберілетін әрбір жүк тобына толтырады.
17. Жүктің әрбір түрі үшін жеке:
1) тез бұзылатын жүкті;
2) қасиеттері бойынша басқа жүктермен бірге сақтауға рұқсат етілмейтін жүкті;
3) ыдысты-дана жүкпен бірге үйілме немесе ақтарма жүкті тасымалдау көліктік жүкқұжатпен ресімделеді.
18. Көліктік жүкқұжат шарикті қаламмен немесе автоқаламмен қара немесе көк түспен немесе басып шығару құрылғысын пайдаланып толтырылады және жүк жөнелтуші, тасымалдаушы, жүк алушы немесе олардың өкілдері қол қояды.
Көліктік жүкқұжатты толтыру кезінде түзетулер, тазартуларға және өшіріп жазуларға жол берілмейді. Жүк жөнелтушіге жүкті тасымалдау үшін қабылдау туралы түбіртегі берілгеннен кейін тасымалдаушы көліктік жүкқұжатқа енгізген мәліметтердің өзгеруі мен толықтырылуы тасымалдаушының қолымен және күнтізбелік мөртаңбамен расталады.
Көліктік жүкқұжатқа барлық қосымшалар оның артқы жағының жоғарғы бөлігіне берік тігіледі.

19. При составлении транспортной накладной грузоотправителем заполняются следующие строки и графы:
1) "Порт (пристань) отправления" и "Порт (пристань) назначения" – указываются соответственно точные названия портов отправления и назначения;
2) "Грузоотправитель" и "Грузополучатель" – в случае юридического лица, указывается соответственно полное наименование грузоотправителя и грузополучателя, если физическое лицо, указывается Ф.И.О. (при его наличии);
3) "Надписи и знаки отправителя" – указываются отличительные знаки или порядковые номера, нанесенные на грузовые места;
4) "Количество мест" – указывается общее количество мест груза, отдельно количество мест по каждому наименованию груза и по каждому виду тары (упаковки);
5) "Итого мест (прописью)" – указывается общее количество мест прописью;
6) "Тара (упаковка)" – указывается, вид тары (упаковки). При предъявлении груза к перевозке навалом или насыпью указывается "навалом" или "насыпью";
7) "Наименование груза" – указывается точное и полное наименование груза;
8) "Вес груза определен грузоотправителем" – указывается грузоотправителем вес навалочных и насыпных грузов и вес брутто тарно-штучных грузов;
9) "Погрузка ___________, Разгрузка ___________" – указывается,
средствами средствами
в случае когда оплата погрузки - разгрузки груза произведена одной из сторон (грузоотправитель, перевозчик, грузополучатель).
20. При составлении транспортной накладной перевозчиком заполняются следующие графы:
1) "Транспортная накладная №___" – указывается номер транспортной накладной;
2) "Ввоз груза разрешен на ___ число ___ месяца ___ года" – заполняется при предъявлении груза через склады порта (пристани);
3) "Отправка" – указывается, какой отправкой (судовой, сборной или мелкой) принимается груз к перевозке;
4) "Судно" – указывается точное наименование, номер и тип (самоходное или несамоходное) судна, на которое отгружен груз;
5) "Расстояние перевозки" – указывается фактическое расстояние по водному пути между пунктами отправления и назначения и расчетное, принимаемое для исчисления провозной платы;
6) "Вес груза определен перевозчиком" – указывается вес навалочных и насыпных грузов и вес брутто тарно-штучных грузов, определенный перевозчиком;
7) "Норма загрузки судна" – заполняется на основании технических норм загрузки судна;
8) "Платежи" – указывается соответственно в столбцах: "В пунктах отправления и назначения" размеры провозной платы, а также сборов за погрузку, разгрузку, хранение и иных операций, если они начисляются при данной перевозке;

19. Көліктік жүкқұжатты жасаған кезде жүк жөнелтуші мынадай бағандарды толтырады:
1) "Жөнелту порты (кемежай) және "Межелі порт (кемежай)" - тиісінше жөнелту және межелі порттардың нақты атаулары көрсетіледі;
2) "Жүк жөнелтуші" және "Жүк алушы" - тиісінше жүк жөнелтуші мен жүк алушының толық атауы көрсетіледі;
3) "Жөнелтушінің жазуы және белгілері" - айырым белгілері немесе жүк орындарына жазылған реттік нөмірлер көрсетіледі;
4) "Орындар саны" - жүк орындарының жалпы саны, әрбір жүк атауы және ыдыстың (ораманың) әрбір түрі бойынша орындардың саны бөлек көрсетіледі;
5) "Орын жиыны (жазумен)" - жазумен орындардың жалпы саны көрсетіледі;
6) "Ыдыс (орам)" - ыдыстың (орамның) түрі көрсетіледі. Жүкті үймелі немесе ақтарма тасымалдауға ұсынған кезде "үймелі" немесе "ақтарма" деп көрсетіледі;
7) "Жүктің атауы" - жүктің нақты және толық атауы көрсетіледі;
8) "Жүк салмағын жүк жөнелтуші анықтаған" - жүк жөнелтуші үйінді және ақтарма жүктердің салмағын және ыдысты-дана жүктердің брутто салмағын көрсетеді;
9) "Тиеу, _______, Түсіру _____________" - жүкті тиеу-түсіру
құралдармен құралдармен
төлемі бір жақпен (жөнелтуші, тасымалдаушы, жүк алушы) жүргізілген жағдайда.
20. Көліктік жүкқұжат жасалған кезде тасымалдаушы мынадай бағандарды толтырады:
1) "№ көліктік жүкқұжат" - көліктік жүкқұжаттың нөмірі көрсетіледі;
2) "Жүкті әкелуге айының күні рұқсат етілген" - жүк порттың (кемежайдың) қоймалары арқылы ұсынылған кезде толтырылады;
3) "Жөнелту" - жүк тасымалдауға қандай жөнелтумен (кемемен, құрама немесе ұсақ) қабылданатыны көрсетіледі;
4) "Кеме" - жүк тиелген кеменің нақты атауы, нөмірі және үлгісі (өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін) көрсетіледі;
5) "Тасымалдау қашықтығы" - су жолдары бойынша жөнелту және межелі пункттер арасындағы нақты және тасымалдау ақысын есептеу үшін қабылданатын есепті қашықтық көрсетіледі;
6) "Жүк салмағын тасымалдаушы анықтаған" - тасымалдаушы анықтаған үймелі және ақтарма жүктің салмағы және ыдысты-дана жүктің брутто салмағы көрсетіледі;
7) "Кеменің тиелу нормасы" - кеменің тиелуінің техникалық нормалары негізінде толтырылады;
8) "Төлемдер" - тиісінше "Жөнелту және межелі пункттерде" баптарында тасымалдау ақысының мөлшері, сондай-ақ егер олар осы тасымалдау кезінде есептелген болса, тиеу, түсіру, сақтау және өзге де операциялар үшін алымдар көрсетіледі;

9) "Получено при отправлении или при доставке" – указывается прописью сумма, взысканная с грузоотправителя, которая удостоверяется подписью перевозчика;
10) в графе "Отметки грузоотправителя" грузоотправитель вносит все дополнительные сведения о грузе, сведения о передаче прав на предъявление претензии или иска от своего имени уполномоченному лицу и другую информацию;
11) в графе "Отметки перевозчика" перевозчик может делать отметки о выявленных при приеме груза к перевозке свойствах груза, не указанных в транспортной накладной, кроме недостатков тары (упаковки), особенностях его транспортировки и выдачи грузополучателю, необходимости досылки части груза, предъявленного к перевозке по одной транспортной накладной. При заполнении графы "Отметки перевозчика" перевозчик уведомляет об этом грузовладельца;
12) в графе "Переадресовка" указываются время, дата, причины изменения грузоотправителя, пункта назначения, лицо, по требованию которого произведена переадресовка, наименование фактического пункта назначения, а также лицо, которому доверяется произвести оформление перевозочных документов и расчеты с перевозчиком, связанные с переадресовкой груза;
13) в графе "Отметки о времени и дате приема груза к перевозке" лицо, ответственное за приемо-сдаточные работы в порту, ставит свою подпись с указанием должности, фамилии, имени и отчества (при его наличии) и дату завоза груза по данной транспортной накладной в порт (пункт) погрузки;
14) в графе "Отметки о времени и дате прибытия груза в пункт назначения" лицо, ответственное за приемо-сдаточные работы в порту, ставит свою подпись с указанием должности, фамилии, имени и отчества (при его наличии) и дату завоза груза по данной транспортной накладной в порт (пункт) выгрузки.
21. Дорожная ведомость представляет собой бланк, состоящий из двух страниц незаполненных граф, имеет учетную серию и номер, одинаковые для всех страниц.
22. Каждая страница дорожной ведомости имеет наименование:
1) первая страница называется "Дорожная ведомость";
2) вторая страница называется "Квитанция о приеме груза для перевозки";
Квитанция о приеме груза для перевозки является дополнительным экземпляром дорожной ведомости.
23. В дорожной ведомости указываются:
1) в строке "Погрузка назначена на" указывается дата назначенной погрузки груза на судно;
2) в строке "Руководитель порта (пристани)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись должностного лица порта (пристани) отгрузки;
3) в строке "Отправка" – вид отправки (судовая, сборная, мелкая);

9) "Жөнелту кезінде немесе жеткізу кезінде алынған" - тасымалдаушының қолымен расталатын, жүк жөнелтушіден өндіріп алынған сома жазумен көрсетіледі.
10) "Жүкжөнелтушінің белгілері" деген бағанда – жүкжөнелтуші жүк туралы барлық қосымша мәліметтерді, өз атынан уәкілетті адамға талаптарды немесе талап арыздарды ұсыну құқығын беру туралы мәліметтерді және басқа да ақпаратты енгізеді. "Жүкжжөнелтушінің белгісі" деген бағанда тасымалдаушы міндетті емес болып табылады.
11) "Тасымалдаушының белгісі" деген бағанда – тасымалдаушы жүкті тасымалдауға алған кезде жүк түбіртегінде белгіленбей анықталған жүк ерекшеліктерін белгі жасауына болады, тек ыдыстың (орама) кемшіліктерін, оның тасымалдау және жүк алушыға беру ерекшеліктерін, бір жүк түбіртегімен тасымалдауға берілген жүктің бөлігін қосымша жіберу қажеттілігін белгілемейді. "Тасымалдаушының белгілері" деген бағанды толтыру кезінде тасымалдаушы жүк иесін хабарландырады.
12) "Басқа мекен жайға жіберу" деген бағанда – басқа мекен жайға жіберу себебі, нақты межелі пунктің атауы, уақыты, күні, межелі пунктің атауын өзгерткен тұлғаны көрсетеді, сонымен бірге тасымалдау құжаттарын ресімдейтін және тасымалдаушыға басқа мекен-жайға ауыстарғандағы шығынды өтейтін тұлғаны көрсетеді;
13) "Тасымалдауға алынған жүктің уақыты және күні белгісі" деген бағанда – порттағы тапсырып-қабылдау жұмысына жауапты тұлға, өзінің лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және өз қолын қояды, сонымен қатар тиеу пунктіндегі көлік түбіртегіне сүйеніп жүкті алып келген күнді көрсетеді;
14) "Межелі пунктке жүктің келу уақыты және күні белгісі" деген бағанда – порттағы тапсырып-қабылдау жұмысына жауапты тұлға, өзінің лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және өз қолын қояды, сонымен қатар түсіру пунктіне көлік түбіртегінде белгіленгендей келген күнін.
21. Жол ведомосі, ол толтырылмаған екі бет беттен тұратын бланк болып келеді, барлық бет үшін бірдей тіркеу сериясы және нөмірі болады.
22. Жол ведомосінің әр бетінің атауы болады:
1) бірінші бет "Жол ведомосі" деп аталады;
2) екінші бет "Жүкті тасымалдау үшін қабылдау туралы түбіртек" деп аталады.
Жүкті тасымалдау үшін қабылдау туралы түбіртек жол ведомосінің қосымша данасы болады.
23. Жол ведомосінде мыналар көрсетіледі:
1) "тиеу жоспарланды" деген жолда жүктің кемеге тиелу күні көрсетіледі;
2) "Порт (пристань) басқарушысы" деген жолда түсіру портының (пристань) лауазымды тұлғасының тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және қолы көрсетіледі.
3) "жөнелту" деген жолда жөнелту түрі (кемелік, құрамалы, шағын) көрсетіледі;

4) строке "Судно" – тип, номер (наименование) судна, на которое погружен груз;
5) в графе "Расстояние перевозки" – расстояние маршрута судна от пункта отправления до пункта назначения в километрах, в строке "расчетное" (заполняется пунктом отправления до начала отправки судна) – расстояние маршрута судна в соответствии с тарифными расстояниями до пункта перевалки, в строке "фактическое" (заполняется после прибытия судна в пункт назначения) – расстояние пройденное судном согласно записей в судовом журнале);
6) в графах "Грузоотправитель" и "Грузополучатель" – полные наименования грузополучателя и грузоотправителя соответственно. Если грузополучателем или грузоотправителем является физическое лицо – указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии);
7) в графах "Адрес грузоотправителя" и "Адрес грузополучателя" – местонахождение грузоотправителя и грузополучателя соответственно. Если грузополучателем или грузоотправителем является физическое лицо – указывается его почтовый адрес места жительства;
8) в графе "Количество мест" – количество грузовых мест (пакетов) отдельно по каждому наименованию груза в соответствии с данными, указанными в транспортной накладной;
9) в графе "Наименование груза" – наименование груза в соответствии с данными, указанными в транспортной накладной;
10) в графе "Вес груза" – общая масса нетто груза, перевозимого навалом/насыпью или наливом, или масса брутто штучного, тарного груза в килограммах с отметкой в графах "грузоотправителем" или "перевозчиком" в зависимости от того, кем определялся вес груза;
11) в графе "Тарифные отметки" – номер и пункт документа, на основании которого перевозчиком установлен тариф на перевозку. Если стоимость перевозки определяется соглашением сторон, в графе "Тарифные отметки" ставится отметка: "Согласно договору (дата, номер)";
12) в строке "Способ определения веса" – один из определенных в пунктах 42-45 настоящих Правил способов определения массы груза;
13) в строке "Норма загрузки судна" – предельная техническая норма загрузки судна для данной перевозки и способ ее определения;
14) в графе "Платежи" – суммы провозной платы, услуг по погрузке, выгрузке, хранению груза и других услуг, оказываемых перевозчиком и портами (пристанями) в связи с перевозкой данного груза в пунктах "отправления" и "Получения" соответственно;
15) графа "Отметки о платежах" заполняются в соответствии с бухгалтерским учетом приема платежей.
24. Дорожная ведомость и квитанция о приеме груза для перевозки содержит одинаковые сведения, заполняется перевозчиком шариковой ручкой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо с использованием печатающего устройства.
При заполнении дорожной ведомости и квитанции о приеме груза для перевозки не допускаются исправления, подчистки и помарки.
Сведения, указанные в дорожной ведомости, соответствуют сведениям, указанными в транспортной накладной. Изменения и дополнения сведений, внесенных в дорожную ведомость перевозчиком после выдачи грузоотправителю квитанции о приеме груза для перевозки, заверяются подписью перевозчика и календарным штемпелем.

4) "кеме" деген жолда жүк тиелген кеменің түрі, нөмері (атауы) көрсетіледі;
5) "Тасымалдау ара қашықтығы" деген бағанда – кеменің жөнелту пунктінен межелі пунктке дейінгі километрдегі маршрут ара-қашықтығы, "есептік" деген жолда (кеме жөнелтілгенге дейін жөнелту пункті толтырады) – ауыстырып тиеу пунктіне дейінгі тарифтік ара қашықтыққа сәйкес кеме маршрутының ара-қашықтығы, "нақты" деген жолда (кеме межелі пунктке келген соң толтырылады) – кемелік журналдағы жазуларға сәйкес кеме жүріп өткен ара-қашықтық;
6) "Жүк жөнелтуші" және "жүк алушы" деген бағанда – тиісінше жүк жөнелтуші мен жүк алушының толық атаулары көрсетіледі. Егер жүк жөнелтуші мен жүк алушы жеке тұлға болса – оның тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
7) "Жүк жөнелтушінің мекен жайы" және "жүк алушының мекен жайы" деген бағанда – тиісінше жүк жөнелтуші мен жүк алушының орналасқан жері көрсетіледі. Егер жүк жөнелтуші мен жүк алушы жеке тұлға болса – оның мекен жайының пошталық адресі көрсетіледі;
8) "Орын саны" деген бағанда - көлік жүк түбіртегінде көрсетілген деректерге сәйкес жүктің әр атауы бойынша жеке жүк орындарының саны;
9) "жүк атауы" деген бағанда - көлік жүк түбіртегінде көрсетілген деректерге сәйкес жүк атауы;
10) "жүк салмағы" деген бағанда – ақтара/төгіп немесе құю арқылы тасымалданатын жүктің жалпы салмағы нетто, немесе даналап, ыдыспен жіберілген жүктің брутто салмағы, жүк салмағы кім жөнелткеніне байланысты, "жүк жөнелтуші" немесе "жүк алушы" деген бағанда белгісімен киллограммен брутто салмағы;
11) "тарифтік белгілер" деген бағанда – тасымалдаушы тасымалдауға тариф белгілегенде негізге алған құжат нөмірі және тармағы. Егер тасымалдау құны тараптар келісімімен белгіленсе, "тарифтік белгілер" деген бағанда - "келісімге сәйкес (күні, нөмірі)" белгісі қойылады;
12) "Салмақты анықтау тәртібі" деген жолда – осы Қағидалардың 42-45 тармақтарында айқындалған жүк массасын анықтайтын тәсілдерінің бірі;
13) "Кеме тиеу нормасы" деген жолда – кеменің осы тасымалдау үшін шекті тиеу техникалық нормасы және оны анықтау тәртібі;
14) "Төлемдер" деген бағанда – тасымал төлемі осы жүкті тиісінше "Жөнелту" және "Алу" пунктерінде тасымалдаумен байланысты тасымалдаушы және порттар (пристандар) көрсететін жүкті тиеу, түсіру, сақтау, бойынша қызметтер сомасы;
15) "Төлемдер белгілері" деген бағанда – төлемдерді қабылдау бухгалтерлік есепке алуға сәйкес толтырылады;
24. Жол ведомосі барлық беттерге бірдей ақпаратты қамтиды, шарикті қаламмен немесе автоқаламмен қара немесе көк түспен немесе басып шығару құрылғысын пайдаланып толтырылады.
Жол ведомосін және жүкті тасымалдау үшін қабылдау туралы түбіртекті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
Жол ведомосінде көрсетілген мәліметтер жүкқұжатында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келеді. Жүк жөнелтушіге жүкті тасымалдау үшін қабылдау туралы түбіртекті берген соң, тасымалдаушы жол ведомосіне енгізген мәліметтерге өзгерістер мен толықтырулар тасымалдаушының қол қоюымен және күнтізбелік мөр табанмен расталады.

Параграф 3. Погрузка и выгрузка грузов
25. Погрузка в суда и разгрузка из судов грузов производятся на причалах портов (пристаней).
26. В соответствии с договором перевозки грузов грузоотправитель в назначенное время предъявляет груз для погрузки на судно.
27. Владельцем порта (пристани) при получении груза для погрузки (разгрузки) составляется акт погрузки (разгрузки) груза произвольной формы, погрузка грузов осуществляется в соответствии с техническими условиями погрузки грузов и крепления в судне.
Параграф 4. Перевозка грузов насыпью и навалом
28. Гравия, гравийно-песчаная смесь, песок перевозятся речным транспортом насыпью.
Алебастровый камень, бутовый камень, известковый камень, гравий, щебень, шпат полевой, асфальт и другие минерально-строительные материалы перевозятся речным транспортом навалом.
Не допускается превышение отдельных кусков минерально-строительных материалов весом более 80 килограмм.
29. Под перевозку грузов насыпью и навалом подаются специализированные суда (площадки).
Параграф 5. Перевозка скоропортящихся грузов
30. К скоропортящимся грузам относятся грузы, при перевозке которых требуется поддержание определенного режима или принятия мер защиты от действия на них высоких или низких температур.
Внутренняя поверхность транспортных средств предусматривается с гигиеническим покрытием, легко подвергающимся мойке и дезинфекции, устойчивым к моющим и дезинфицирующим средствам, выполненным из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан и государств-участников Евразийского экономического союза. При транспортировке пищевых продуктов соблюдается товарное соседство. Не допускается перевозка пищевых продуктов совместно с непродовольственными грузами.
31. Скоропортящиеся грузы предъявляются к перевозке в транспортабельном состоянии, тара (упаковка) исправной, прочной, чистой и не иметь следов течи. При необходимости перевозчик запрашивает от грузоотправителя технические условия перевозимого груза.
Скоропортящиеся грузы подаются к перевозке в пакетированном виде или в контейнере.
32. Грузоотправитель при перевозке скоропортящихся грузов вместе с транспортной накладной предъявляет документы, подтверждающие их качество и срок годности.
33. Скоропортящиеся грузы принимаются к перевозке с учетом времени подхода судов для их погрузки.
34. Скоропортящиеся грузы не принимаются к перевозке, если указанный на документе срок транспортабельности меньше срока доставки груза, оговоренного сторонами.
Не принимаются к перевозке скоропортящиеся грузы с явными признаками порчи (загнивание, плесень, мокрые пятна, затхлый запах, брожение, ослизнение, следы течи тары), обнаруженные при внешним осмотре.
Качественное состояние груза внутри тары и его товарная сортность при приеме к перевозке не проверяется.

3-параграф. Жүкті тиеу және түсіру
25. Жүкті кемеге тиеу және кемеден түсіру порттардың (кемежайлардың) айлақтарында жүргізіледі.
26. Жүк тасымалдау шартына сәйкес жүк жөнелтуші белгіленген уақытта жүкті кемеге тиеу үшін ұсынады.
27. Порттың (кемежайдың) иесі тиеу (түсіру) үшін жүкті алған кезде жүкті тиеу (түсіру) актісін жасайды, жүкті тиеу жүк тиеу және кемеде бекітудің техникалық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Жүкті үйіп және ақтара тиеп тасымалдау
28. Қиыршықтас, қиыршықтас-құмды қоспа, құм үйіп тиеліп өзен көлігімен тасымалданады.
Алебастрлы тас, шой тас, әк тас, қиыршықтас, шағылтас, дала шпаты, асфальт және басқа да минералдық құрылыс материалдары ақтара тиеліп өзен көлігімен тасымалданады.
Минералдық құрылыс материалдарының жеке кесектерінің салмағы 80 килограммнан асуына рұқсат етілмейді.
29. Жүктерді үйіп және ақтара тиеп тасымалдауға мамандандырылған кемелер (алаңдар) беріледі.
5-параграф. Тез бұзылатын жүктерді тасымалдау
30. Тез бұзылатын жүктерді тасымалдау кезінде белгілі бір режимді ұстауды немесе оларға жоғары немесе төмен температуралардың әрекетінен қорғау шараларын қабылдауды талап ететін жүк жатады.
Көлік құралдарының ішкі қабаты Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одағы қатысушыларымен қолдануға рұқсат етілген, гигиеналық қаптаумен ескерілген, жуға және дезинфекция жасауға оңай берілетін, жуғыш және дезинфекция жасайтын құралдарға төзімді материалдармен қаптау көзделген. Азық-түлік тасымалдау кезінде тауарлардың көршілігі сақталады. Азық-түлікпен бірге тағамдық емес жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.
31. Тез бұзылатын жүктер тасымалдауға қолайлы жай-күйде ұсынылады. Ыдыс (орам) жарамды, берік таза болуы және ағу іздері болмауы тиіс. Қажет болға жағдайда тасымалдаушы тасымалданатын жүктің сұратады мен техникалық шарттарын жүк жонелтушіден.
Тез бұзылатын жүктер тасымалдауға пакеттелген түрде немесе контейнерлерде беріледі.
32. Тез бұзылатын жүктерді тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші көліктік жүкқұжатпен бірге олардың сапасы мен жарамдылық жылын растайтын құжаттарды ұсынады.
33. Тез бұзылатын жүктер тасымалдауға оларды тиеу үшін кемелердің келу уақытын ескере отырып қабылданады.
34. Тез бұзылатын жүктер, егер құжатта көрсетілген тасымалдау мерзімі осы Қағидларда белгіленген немесе тараптар келіскен жүкті жеткізу мерзімінен кем болса, тасымалдауға қабылданбайды.
Сырттан қарап тексеру кезінде табылған анық бұзылу белгілері бар (шіру, зең, дымқыл дақтар, шіріген иіс, ашу, сілекейлену, ыдыстан ағу іздері) тез бұзылатын жүктер тасымалдауға қабылданбайды.
Ыдыс ішіндегі жүктің сапалы жай-күйі және оның тауарлық сорттылығы тасымалдауға қабылдау кезінде тексерілмейді.

35. При отсутствии в порту (пристани) складских помещений, оборудованных для хранения скоропортящихся грузов, грузоотправители и грузополучатели подвозят грузы своим транспортом к судну и, соответственно, получают их у борта судна.
36. Скоропортящиеся грузы перевозятся на судах, оснащенных рефрижераторными установками, а также на иных судах, специально для этого оборудованных.
37. О возможности перевозки скоропортящихся грузов (кроме мороженых – мяса, субпродуктов, эндокринного сырья, рыбы, рыбного филе, плодов и овощей, яичных продуктов, охлажденных – мяса, рыбы, переложенной льдом, творога и творожной массы, яиц после хранения их в холодильниках, мяса остывшего, молока и сливок свежих, сметаны, масла сливочного и топленого) на необорудованных самоходных судах указывается в документах, удостоверяющих качество грузов.
По требованию грузоотправителя перевозчик предъявляет журнал температур на рефрижераторном судне, и выдает выписку из него.
38. Грузовые помещения на судах, предназначенные для перевозки скоропортящихся грузов, тщательно очищаются, проветриваются и подвергаются мытью и дезинфекции средствами, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан и государств-участников Евразийского экономического союза.
39. До погрузки мороженых и охлажденных грузов трюмы рефрижераторов охлаждаются на 2 градуса Цельсия ниже температуры, установленной для перевозки обычных грузов. Погрузка таких грузов в судах осуществляется непосредственно с холодильников, специальных вагонов или автотранспорта без хранения на причалах. В таком же порядке производится разгрузка судов в пунктах назначения.
40. Разгрузка и выдача скоропортящихся грузов в пунктах назначения производится преимущественно перед другими грузами.
41. После разгрузки скоропортящихся грузов трюмы судов очищаются от мусора, в необходимых случаях – промываются и дезинфицируются средствами, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан и государств-участников Евразийского экономического союза и проветриваются, а внутренняя обшивка корпуса и пиллерсы обтираются сухой ветошью. После перевозки мяса и рыбных продуктов всегда проводится промывка трюмов.
Параграф 6. Определение массы груза
42. Масса груза по осадке судна определяется по разнице его водоизмещения с грузом и порожнем с учетом изменения за время грузовых операций количества балласта, судовых запасов (топливо, смазка, питьевая вода), подсланевых и хозяйственных фекальных вод определяется по формуле G=(Dr–gr)-(D0–g0), где:

35. Портта (кемежайда) тез бұзылатын жүктерді сақтау үшін жабдықталған қойма үй-жайлары болмаған кезде жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар жүктерді өзінің көлігімен кемеге әкеледі және тиісінше оларды кеме бортында алады.
36. Тез бұзылатын жүктер рефрижераторлық қондырғылармен жарақталған кемелерде, сондай-ақ арнайы осы үшін жабдықталған өзге де кемелерде тасымалданады.
37. Тез бұзылатын жүктерді (мұздатылған - етті, қосымша өнімдерді, эндокриндік шикізатты, балықты, балық сүбесін, жеміс пен көкөністерді, жұмыртқа өнімдерін; салқындатылған - мұз араластырылған ет пен балықты, ірімшік пен ірімшік массаларын, тоңазытқыштарда сақтағаннан кейін жұмыртқаны; суытылған етті; жаңа сауылған сүт пен кілегейді, қаймақты, сары май мен торта майды қоспағанда) жабдықталмаған, көбінесе өздігінен жүретін кемелерде тасымалдау мүмкіндігі туралы жүктің сапасын куәландыратын құжаттарда көрсетіледі.
Жүк жөнелтушінің талабы бойынша тасымалдаушы рефрижераторлық кемедегі температура журналын ұсынады, ал одан көшірмелерді береді.
38. Тез бұзылатын жүкті тасымалдауға арналған кемелердегі жүк үй-жайлары мұқият тазартылады, желдетіледі және Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одақ мемлекеттер-одағы аймағында қолданысқа рұқсат етілген құрылғылармен дезинфекцияланады және жуылады.
39. Мұздатылған және салқындатылған жүктерді тиеуге дейін рефрижераторлар трюмдері әдеттегі жүктерді тасымалдау үшін белгіленген Температурадан 2 градус цельсиядан төмен салқындатылады. Осындай жүктерді кемелерге тиеу тікелей тоңазытқыштардан, арнайы вагондардан немесе автокөліктен айлақтарда сақтаусыз жүзеге асырылады. Осындай тәртіппен межелі пункттерде кемелерден түсіру жүргізіледі.
40. Межелі пункттерде тез бұзылатын жүктерді түсіру мен беру басқа жүктердің алдында жүргізіледі.
41. Тез бұзылатын жүктерді түсіргеннен кейін кемелер қоқыстан тазартылады, қажет болған жағдайларда – Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одақ мемлекеттер-одағы аймағында қолданысқа рұқсат етілген құрылғылармен дезинфекцияланады және жуылады, желдетіледі, ал корпустың ішкі қаптамасы және пиллерстер құрғақ шүберекпен сүртіледі. Ет пен балық өнімдерін тасымалдағаннан кейін әрқашан трюмдерді жуу жүргізіледі.
6-параграф. Жүктің салмағын анықтау
42. Жүктің салмағы кеменің шөгуі бойынша жүк операциялары уақытында балласт санының, кеме қорының (отынның, майдың, ауыз судың), сарқынды және шаруашылық лас сулардың өзгерістерін ескере отырып, оның жүкпен және бос су ығыстырғыштығының айырмасы бойынша мынадай формуламен анықталады:
G=(Dr - gr)-(Dо - gо), мұндағы:

1) G – вес груза, тонн;
2) g0 и gr – суммарное количество балласта, судовых запасов подсланевых и хозяйственных вод соответственно в порожнем и груженом состоянии, тонн;
3) D0 и Dr – водоизмещение порожнего и груженого судна, тонн.
43. Водоизмещение судна в зависимости от средней осадки определяется по грузовой шкале, составленных с учетом натурных обмеров осадок.
44. Замеры осадки судна в порожнем и груженом состоянии перед началом и после окончания грузовых операций производятся в трех местах по каждому борту по маркам углублений:
1) в носовой части судна;
2) в средней части судна;
3) кормовой части судна.
Средняя осадка определяется делением на 8 суммы всех замеров, причем значения осадок судна в средней части (у миделя) удваиваются.
45. Вес балласта, а при необходимости и топлива, до и по окончании загрузки или разгрузки судна определяется по результатам замеров уровней заполнения цистерн и соответствующим калибровочным таблицам. Вес запасов, в том числе топлива и вес подсланевых и хозяйственных вод, учитывается только в случаях забора их за время перегрузочных операций или сдачи на очистительные станции подсланевых и фекальных вод.
Параграф 7. Требования к судам и контейнерам
46. Под загрузку суда и контейнера подаются в технически исправном состоянии обеспечивающем сохранность груза при перевозке мелких партий грузов без тары, в первичной упаковке или в облегченной таре, предусмотренной соответствующими техническими условиями, а при их отсутствии - в упаковке, обеспечивающей сохранность груза при перевозке.
В этих контейнерах перевозятся продовольственные и промышленные товары, предметы материально-технического снабжения, домашние вещи отдельных граждан.
Параграф 8. Пломбирование судов и контейнеров
47. Загруженные суда и контейнеры пломбируются пломбами грузоотправителя. Контейнеры, загруженные домашними вещами, предъявляемые к перевозке гражданами пломбируются в присутствии грузоотправителя пломбами судовладельца, а при осуществлении транспортно-экспедиционного обслуживания грузоотправителей пломбами этой транспортно-экспедиционной организации.
48. Контейнеры пломбируются таким же порядком, как и суда. Пломбы навешиваются:
1) у контейнеров весом брутто 3 и 5 тонн, оборудованных замками шпингалетного типа, по одной пломбе на рукоятку замка, вставленного в скобу, а оборудованных кулачковыми замками – по одной пломбе на закрытую защелкой рукоятку замка правой створки двери, закрывающейся последней;

1) G - жүк салмағы, тонна;
2) gо мен gr - тиісінше бос және тиелген жай-күйдегі балласттың, кеме қорының, сарқынды және шаруашылық сулардың жиынтық саны, тонна;
3) Dо мен Dr - бос және тиелген кеменің су ығыстырғыштығы, тонна.
43. Орташа шөгуге байланысты кеменің су ығыстыруы шөгудің нақты өлшеулерін ескере отырып жасалған жүк шкаласы бойынша анықталады.
44. Бос және тиелген кеменің шөгуін жүк операциялары басталар алдындағы және аяқталғаннан кейінгі өлшеулер әрбір борт бойынша үш жерден мынадай тереңдеу маркалары бойынша жүргізіледі:
1) кеменің алдыңғы бөлігінде;
2) кеменің ортаңғы бөлігінде;
3) кеменің артқы бөлігінде.
Орташа шөгу барлық өлшеулер сомасын 8-ге бөлумен анықталады, әрі кеме шөгуінің ортаңғы бөлігіндегі (мидельдегі) мәні екі еселенеді.
45. Кемені тиеу немесе түсіру аяқталғанға дейін және одан кейін балласттың, ал қажет болған жағдайда отынның салмағы цистерналарды толтыру деңгейлерін өлшеу нәтижелері және тиісті калибрлеу кестелері бойынша анықталады. Қорлардың, соның ішінде отынның салмағы мен сарқынды және шаруашылық суларының салмағы қайта тиеу операциялары уақытында оларды алу немесе сарқынды және шаруашылық суларын тазалау станцияларына тапсыру жағдайларында ғана ескеріледі.
7-параграф. Кемелер мен контейнерлерге қойылатын талаптар
46. Тиеу үшін кемелер мен контейнерлер ыдыссыз тасымалданатын майда жүк легін тасымалдау кезінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ететін техникалық жарамды жай-күйде, тиісті стандарттарда немесе техникалық шарттарда көзделген бастапқы қорабында немесе жеңілдетілген ыдыста, ал олар болмаған кезде — тасымалдау кезінде жүктің сақталуын қамтамасыз ететін орамда беріледі.
Бұл контейнерлерде азық-түліктік және өндірістік тауарлар, материалдық техникалық жарақтандыру заттары, азаматтардың жеке үй заттары тасымалданады.
8-параграф. Кемелер мен контейнерлерді пломбалау
47. Тиелген кемелер мен контейнерлер жүк жөнелтушінің пломбаларымен пломбаланады. Азаматтарға тасымалдауға ұсынылатын, үй заттары тиелген контейнерлер жүк жөнелтушінің қатысуымен кеме иесінің пломбаларымен пломбаланады, ал жүк жөнелтушілерге көліктік-экспедициялық қызметті жүзеге асыру кезінде осы көліктік-экспедициялық ұйым пломбалары қойылады.
48. Контейнерлер кемелер сияқты тәртіппен пломбаланады. Пломбалар мыналарға:
1) шпингалет үлгісіндегі құлыппен жабдықталған брутто салмағы 3 және 5 тонна болатын контейнерлерге тұтқасына қойылған құлып сабына бір-бір пломбадан, ал жұдырықшалы құлыппен жабдықталғандарға - соңынан жабылатын есіктің оң жапсырма құлпының ілмешекпен жабылған тұтқасына бір-бір пломбадан;

2) у контейнеров весом брутто 10, 20 и более тонн по одной пломбе на закрытую защелкой рукоятку, расположенную слева правой створки двери, закрывающейся последней.
49. Перед пломбированием контейнеров весом брутто 10, 20 и более тонн закрытая защелкой рукоятка укрепляется закруткой из отожженной проволоки диаметром 4 миллиметра, длиной 240-250 миллиметр. Закруткой охватывается рукоятка и защелка (в закрытом положении), проволока закручена вверх до конца с помощью специальной металлической пластинки с двумя отверстиями диаметром 6 миллиметр и расстоянием между ними 30-35 миллиметр.
Проволочная закрутка снимается с помощью кусачек или указанной специальной пластинки.
50. При перевозке нескольких груженых контейнеров по одной накладной все контейнеры пломбируются пломбами с одинаковыми контрольными знаками.
Параграф 9. Размещение и крепление грузов на судах
51. Размещение и крепление грузов на судах производится согласно технических условий перевозки груза, счета мест и крепления грузов в судах.
Под техническими условиями понимается транспортная маркировка груза, состоящая из основных, дополнительных, информационных и манипуляционных знаков указывающих на способы обращения и особенностями перевозки.
52. После окончания погрузки на судно представители грузоотправителя и судовладельца удостоверяют своей подписью отметку на лицевой стороне накладной следующего содержания: "Груз погружен и размещен на судне с участием грузоотправителя согласно Техническим условиям".
Параграф 10. Подача судна или контейнера
под погрузку и выгрузку груза
53. Время подачи судна или контейнера под погрузку (выгрузку) исчисляется с момента получения грузоотправителем (грузополучателем) соответствующего уведомления от перевозчика.
54. Не допускаются к перевозке тяжеловесные грузы, создающие сосредоточенную нагрузку на палубу судна или пол контейнера более 15 килограмм-силы на сантиметр в квадрате.
Параграф 11. Расчеты по перевозкам
55. Расчеты по перевозкам осуществляются в пунктах отправления либо в ином месте, определенном договором перевозки груза.
56. Произведенный причитающиеся платеж заверяются в накладной штемпелем в пункте передачи груза. Не взысканные против заверенного штемпелем платежи взыскиваются в пункте назначения.
Параграф 12. Срок доставки и исчисление сроков доставки грузов
57. Сроки доставки грузов исчисляются с 24 часов дня приема груза к перевозке.
При приеме груза к перевозке до назначенного дня погрузки, срок доставки исчисляется с 24 часов дня, в которой этот груз погружен, о чем делается отметка в транспортной накладной.

2) брутто салмағы 10, 20 және одан көп тонна болатын контейнерлерге соңынан жабылатын есіктің оң жапсырмасының сол жағында орналасқан құлпының ілмешекпен жабылған тұтқасына бір-бір пломбадан салынады.
49. Брутто салмағы 10, 20 және одан көп тонна болатын контейнерлерді пломбалаудан бұрын ілмешекпен жабылған тұтқа диаметрі 4 миллиметр, ұзындығы 240-250 миллиметр болатын күйдірілген сымнан жасалған бұғаумен бекітіледі. Бұғау тұтқаны және ілмешекті қамтиды (жабық күйінде), сым диаметрі 6 миллиметр олардың арасы 30-35 миллиметр болатын екі тесігі бар арнайы металл тілімше көмегімен соңына дейін жоғары бұралады.
Сымды бұғау тістегіштер немесе көрсетілген арнайы пластинка көмегімен шешіледі.
50. Бір жүкқұжатпен тиелген бірнеше контейнерлерді тасымалдау кезінде барлық контейнерлер бірдей бақылау белгілері бар пломбалармен пломбаланады.
9-параграф. Кемелердегі жүктерді орналастыру және бекіту
51. Кемелерде жүктерді орналастыру және бекіту Кемедегі жүктерді тиеудің, орындарын есептеудің және бекітудің техникалық шарттары бойынша жүргізіледі.
Техникалық шарттардың түбінде тасымалдау ерекшелітерін және олармен қолдану тәртібіне көрсететін негізгі, қосымша, ақпараттық және манипуляциялық белгілермен жүкті көліктік таңбалау танылады.
52. Кемеге жүк тиеу аяқталғаннан кейін жүк жөнелтуші мен кеме иесінің өкілдері жүкқұжатының беткі жағына "Жүк жөнелтушінің қатысуымен жүк Техникалық шарттарға сәйкес тиелді және кемеге орналастырылды" деген мазмұндағы белгіні өз қолдарымен куәландырады.
10-параграф. Кемені жүк тиеуге және жүкті түсіруге беру
53. Кемені немесе контейнерді жүк тиеуге (түсіруге) беру уақыты кеме иесінен жүк жөнелтуші (жүк алушы) тиісті хабарлама алған сәттен бастап есептеледі.
54. Кеме палубасына немесе контейнердің еденіне 15 шаршы сантиметрге килограмм күштен астам шоғырланған күш түсіретін ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға рұқсат етілмейді.
11-параграф. Тасымалдау бойынша есептеулер
55. Тасымалдау бойынша есептеулер жөнелту пунктерінде жүзеге асырылады.
56. Жүргізілген тиесілі төлем жүкті беру пунктінде жүкқұжатта мөртаңбамен куәландырылады. Куәландырылған мөртаңбаға қарсы өндіріп алынбаған төлемдер межелі пунктте алынады.
12-параграф. Жүкті жеткізу мерзімдері және жеткізу мерзімін есептеу
57. Жүкті жеткізу мерзімдері жүк тасымалдауға қабылданған күннің 24 сағатынан бастап есептеледі.
Белгіленген тиеу күніне дейін жүкті тасымалдауға қабылдау кезінде жеткізу мерзімі осы жүк тиелген күннің 24 сағатынан бастап есептеледі, бұл туралы көліктік жүкқұжатта белгі жасалады.

58. Срок доставки грузов исчисляется за все расстояние от пункта отправления до пункта назначения.
При перевозке грузов по внутренним водным путям, в пределах которых установлены разные сроки доставки, общий срок доставки определяется как сумма сроков, исчисленных отдельно для каждого участка.
При этом сроки доставки грузов корректируются между перевозчиком и грузоотправителем (грузополучателем) при получении официальной информации от территориального подразделения уполномоченного органа о принятом решении об ограничении или запрещении движения судов в целях безопасности судоходства, охраны жизни и здоровья людей, сохранности грузов в случае возникновения стихийных бедствий, военных действий, а также при чрезмерном скоплении грузов и судов в порту, на срок введения ограничения или запрещения движения судов.
Подразделение уполномоченного органа обеспечивает в возможно короткие сроки доведение до перевозчиков, грузоотправителей и грузополучателей о вводимом ограничении или запрещении движения судов, с указанием причин и сроков введения ограничения или запрещения движения судов, по средствам радиосвязи, а также иных доступных средств связи.
59. Срок доставки грузов, определенный с учетом дополнительного времени, округляется до целых суток. При этом остаток менее 0,5 суток не принимается во внимание, а равный или более 0,5 суток принимается за целые сутки. Время прибытия груза в пункт назначения удостоверяется наложением на транспортной накладной соответствующего штемпеля.
60. Сроки доставки грузов определяются из расчета одни сутки на каждое начавшееся расстояние в километрах (норма пробега).
61. Сроки доставки грузов, на исчисленные сроки доставки, увеличиваются:
1) на 2 суток – на накопление и отправление грузов, перевозимых мелкими отправками весом до 20 тонн по одной транспортной накладной;
2) на 2 суток – на накопление и формирование состава при перевозке нефтеналивных грузов в несамоходных судах, а также в самоходных судах, работающих с приставками.
Параграф 13. Распоряжения, переадресовка и возврат грузов
62. Не допускается задержка судов в пути в ожидании разрешения на переадресовку, кроме случаев аварий. Действие настоящего параграфа не распространяется на изменение грузополучателя без изменения пункта назначения и на переотправку груза, выгруженного в первоначальном пункте назначения.
63. Переадресовка грузов допускается по взаимному согласованию перевозчика и грузоотправителя и условия переадресовки указываются в договоре перевозки грузов.
При этом грузоотправителем (грузополучателем) подается письменное заявление произвольной формы о переадресовке грузов на имя перевозчика, в котором указываются:

58. Жүктерді жеткізу мерзімі жөнелту пунктінен межелі пунктке дейін барлық қашықтыққа есептеледі.
Шегінде жеткізудің әртүрлі мерзімдері белгіленген ішкі су жолдары бойынша жүк тасымалдау кезінде жалпы жеткізу мерзімі әрбір учаскеге жеке есептелген мерзімдер сомасы ретінде есептеледі.
Дүлей зiлзалалар, әскери iс-қимылдар туындаған жағдайларда, сондай-ақ портта жүктер мен кемелердiң шамадан тыс шоғырлануы туралы уәкілетті органның аумақтық бөлiмшелерден кеме қатынасы қауiпсiздiгi, адамдардың өмiрi мен денсаулығын сақтау, жүктердiң сақталуы мақсатында кемелер қозғалысын шектеу немесе оларға тыйым салынғандығы туралы шешiм қабылданғандығын хабарлағанда, жүк жеткізу мерзімдері тасымалдаушымен жүк жөнелтуші (жүк алушы) арасында түзетілуі мүмкін.
Уәкілетті органдардың аумақтық бөлiмшелері кеме қатынасы қозғалысының шектелуі немесе оларға тыйым салынғандығы туралы тасымалдаушыға, жүк жіберушіге және жүк алушыға тез уақытта жеткізуін қамтамасыз етеді, және оның себебін, қозғалыстың шектелуі немесе оларға тыйым салынған себепті, радио байланыс арқылы сондай-ақ басқада байланыс құралдары арқылы жеткізеді.
59. Қосымша уақытты ескере отырып анықталған жүктерді жеткізу мерзімі тұтас ондыққа дейін дөңгелектеледі. Бұл ретте 0,5 тәуліктен кем қалдық назарға алынбайды, ал 0,5 тәулікке тең немесе одан асатыны тұтас тәулік ретінде қабылданады. Жүктің межелі пунктке келу уақыты көліктік жүкқұжатқа тиісті мөртаңба қоюмен куәландырылады.
60. Жүктерді жеткізу мерзімі әрбір басталған километрлердегі қашықтыққа (жол жүру нормасы) бір тәулік есебінен анықталады.
61. Белгіленген нормалар бойынша есептелген жүктерді жеткізу мерзімі мыналарға:
1) бір көліктік жүкқұжатпен салмағы 20 тоннаға дейінгі ұсақ жөнелтілімдермен тасымалданатын жүктерді жинақтауға және жөнелтуге 2 тәулікке;
2) өздігінен жүрмейтін кемелерде, сондай-ақ қойғыштарымен жұмыс істейтін өздігінен жүретін кемелерде мұнай құйылған жүктерді тасымалдаған кезде құрамды жинақтау мен қалыптастыруға 2 тәулікке ұлғайтылады.
13-параграф. Жүктерге билік ету, олардың мекенжайын өзгерту және қайтарылуы
62. Авариялық жағдайлар мен авариялық оқиғалардан басқа, мекенжайын өзгертуге рұқсатты күтіп, кемелерді жолда кідіртуге рұқсат етілмейді. Осы Қағидалардың қолданысы межелі пунктін өзгертпей жүк алушыны өзгертуге және бастапқы межелі пунктте түсірілген жүкті қайта жөнелтуге қолданылмайды.
63. Жүктердің мекенжайын өзгерту кеме иесіның және жүк жөнелтушінің (өзара келісімі) бойынша жол береледі жеке тасымалдау шартымен ресімделеді.
Бұл ретте жүк жөнелтуші (жүк алушы) тасымалдаушыға жазбаша өтініш береді, онда:

1) наименование и вес груза;
2) номер транспортной накладной и номер судна;
3) отправитель груза и порт (пристань) отправления;
4) порт (пристань) первоначального назначения;
5) порт (пристань) нового назначения и наименование нового получателя;
6) причины переадресовки.
64. Для дальнейшей перевозки переадресованных грузов составляется новая транспортная накладная.
65. Переадресовка грузов вследствие аварий, а также в целях предупреждения скопления или простоя судов осуществляется с согласия грузоотправителя (грузополучателя).
Переадресовка грузов в этих случаях оформляется по первоначальным транспортным документам.
В транспортной накладной исправляется порт (пристань) назначения или грузополучатель и, кроме того, на обороте транспортной накладной делается отметка о переадресовке.
66. Перевозчик возвращает груз при переадресовке грузоотправителю за его счет в случаях:
1) отсутствия письменного распоряжения произвольной форме о переадресовке груза по грузу от грузоотправителя в течение четырех суток, если грузы по своему характеру требуют срочной реализации или, когда хранение груза невозможно и может привести к его порче перевозчик, передает груз торговой организации для его реализации в порядке, указанным в пунктах 85-93 настоящих Правил;
2) получения требования от грузоотправителя или владельца распорядительного документа о прекращении перевозки или возвращения груза.
Параграф 14. Хранение, удержание и выдача грузов
67. Грузы, принятые портами (пристанями) к перевозке или прибывшие в порты (пристани) для выдачи получателям, а также транзитные грузы, когда они перегружаются из судна в судно, из судна в вагон или из вагона в судно, размещаются для краткосрочного хранения в крытых складах или на открытых площадках.
68. В навигационный период не допускается хранение в оперативных складах портов (пристаней) грузов, которые подлежат перевозке в судах, а также грузов, нуждающихся в сортировке, упаковке, маркировке. Скоропортящиеся грузы, требующие соблюдения особого температурного режима, хранятся в складах портов (пристаней) не более сроков, установленных для их вывоза.
69. Грузы, принятые к перевозке без необходимости накопления их до момента отправления, хранятся в порту (пристани) бесплатно. Грузы, сданные к перевозке ранее назначенного дня погрузки или до открытия навигации, хранятся на условиях, установленных транспортной накладной.
70. В пунктах назначения, прибывшие и выгруженные в склады и на причалы портов (пристаней) грузы, вывозятся грузополучателями в следующие предельные сроки:

1) жүктің атауы мен салмағы;
2) көліктік жүкқұжаттың нөмірі және кеменің нөмірі;
3) жүк жөнелтуші және жөнелту порты (кемежайы);
4) бастапқы межелі порт (кемежай);
5) жаңа межелі порт (кемежай) және жаңа алушының атауы;
6) мекенжайды өзгерту себептері көрсетілуге тиіс.
64. Мекенжайы өзгерген жүктерді одан әрі тасымалдау үшін жаңа көліктік жүкқұжат жасалады.
65. Авария немесе авариялық оқиғалар салдарынан, сондай-ақ кемелердің шоғырлануын немесе тұрып қалуын болдырмау мақсатында жүктердің мекенжайын өзгерту жүк жөнелтушінің (жүк алушының) келісімімен жүзеге асырылады.
Жүктердің мекенжайын өзгерту бұл жағдайларда бастапқы көліктік жүкқұжат бойынша ресімделеді.
Көліктік жүкқұжатта межелі порт (кемежай) немесе жүк алушы түзетіледі және бұдан басқа көліктік жүкқұжаттың артқы жағында мекенжайын өзгерту туралы белгі жасалады.
66. Тасымалдаушы жүкті жүк жіберушіге оның есебіне келесі жағдайларда қайтарады:
1) Жүк жіберушіден төрт күн ішінде еркін түрде жазылатын жүктердің мекен-жайын өзгерту туралы жазбаша ешқандай бұйрық болмағанда, ал егер жүктер өздерінің сипатына байланысты тез арада өткізуді талап етсе, оларды сақтау мүмкін болмаса және оның бұзылуына әкеліп соқса, онда жүкті осы Ережедегі 85-93 тармақтарында көзделген тәртіпте сауда ұйымдарына өткізеді;
2) жүк жіберушіден немесе атқару құжатының иесінен, жүкті тасымалдауды доғаруды немесе жүкті қайтару туралы талабын алған жағдайда.
14-параграф. Жүктерді сақтау, жібермеу және беру
67. Порттар (кемежайлар) тасымалдауға қабылдаған немесе порттарға (кемежайларға) жүк алушыларға беру үшін келген жүктер, сондай-ақ транзиттік жүктер кемеден кемеге, кемеден вагонға немесе вагоннан кемеге қайта тиелгенде қысқа мерзімді сақтау үшін олар жабық қоймаларға немесе ашық алаңдарға орналастырылады.
68. Навигациялық кезеңде порттардың (кемежайлардың) жедел қоймаларында кемелермен тасымалдауға жататын жүктерді, сондай-ақ сұрыптауға, орауға, маркалауға жататын жүктерді сақтауға рұқсат етілмейді. Ерекше температуралық режимді қажет ететін тез бұзылатын жүктер порттардың (кемежайлардың) қоймаларында оларды әкету үшін белгіленген мерзімнен аспай сақталады.
69. Жөнелту сәтіне дейін жинақтауды қажет етпейтін тасымалдауға қабылданған жүктер порттарда (кемежайларда) тегін сақталады. Тасымалдауға межеленген тиеу күнінен бұрын немесе навигация ашылғанға дейін берілген жүктер жүк тасымалдау шартында белгіленген шарттармен сақталады.
70. Межелі пункттерде порттардың (кемежайлардың) қоймаларына және айлақтарына келген және түсірілген жүктерді жүк алушылар мынадай шекті мерзімдерде әкетеді:

1) в течение 4 часов с момента извещения грузополучателя о прибытии груза:
цветы живые, срезанные, грибы свежие, вишня, черешня и иные свежие ягоды, персики;
мясные грузы (в том числе битая птица, дичь свежая, мясопродукты), сбой животных и внутренние органы животных;
молоко (кроме сгущенного) и сливки свежие;
рыба (живая, свежая, мороженая), рыбопродукты свежие и мороженые, рыба горячего копчения, икра живая рыбоводная и мальки, раки и устрицы живые, крабы-моллюски;
лед;
дрожжи;
взрывчатые, ядовитые и отравляющие грузы;
2) в течение 8 часов с момента извещения грузополучателя о прибытии груза:
овощи свежие, кроме арбузов, картофеля, свеклы и капусты;
виноград, груши, абрикосы и другие фрукты, кроме персиков;
молочные продукты, кроме молока свежего, маргарин;
3) в течение 12 часов с момента извещения грузополучателя о прибытии груза:
растения живые, кроме цветов;
животные и птицы живые;
икра паюсная, зернистая, частиковая;
рыба малосольная, соленостью 8-12 процентов;
пиво, спички;
4) в течение 24 часов с момента извещения грузополучателя о прибытии груза:
опасные грузы, кроме взрывчатых, ядовитых, отравляющих и спичек;
арбузы, тыква, картофель, свекла и капуста;
кожа, шкура, пушнина невыделанная;
спирт винный;
напитки безалкогольные;
табак, известь, утильсырье и очесы;
продукты химической промышленности, фосфор;
5) в течение 48 часов с момента извещения грузополучателя о прибытии груза:
овощи и грибы соленые, квашеные, моченые, вяленые, а также повидло и пюре из овощей;
фрукты и ягоды вяленые, маринованные, моченые, повидло, пюре и тесто фруктовые и ягодные, варенье фруктовое и ягодное;
рыба и рыбопродукты соленые, копченые, вяленые, маринованные, сушеные, кроме указанных выше;
кондитерские и мучные изделия;
цемент, вещества землеудобрительные;
6) в течение 5 суток с момента извещения грузополучателя о прибытии груза:
прочие грузы, кроме перечисленных выше и домашних вещей;
7) в течение 30 суток с момента извещения грузополучателя о прибытии груза:
домашние вещи.
71. Сроки хранения и вывоза грузов исчисляются с момента разгрузки груза средствами перевозчика.
72. Грузы, выгруженные средствами грузополучателя на своих причалах, считаются принятыми грузополучателем с момента окончания разгрузки.
73. Грузы, принятые на хранение портом (пристанью), складируются с соблюдением следующих требований:

1) 4 сағат ішінде, жүкалушыға жүк келгендігі туралы хабарлаған кезден бастап:
тірі, қиылған гүлдер; жас саңырауқұлақтар; шие, қызыл шие және өзге де жас жидектер, шабдалы;
еті бар жүктер (соның ішінде сойылған құс, жас құс еті, ет өнімдері), малдардың бас-сирағы және малдардың ішкі органдары;
сүт (қоюландырылғаннан басқа) және жаңа алынған кілегей;
балық (тірі, жаңа ауланған, мұздатылған), жаңа жасалған және мұздатылған балық өнімдері; ыстық сүрленген балық; балықтың тірі уылдырығы мен құртшабақтар; тірі шаян мен устрицалар, моллюска-крабтар;
мұз; ашытқы;
жарылғыш, улы және уландырғыш жүктер;
2) 8 сағат ішінде, жүкалушыға жүк келгендігі туралы хабарлаған кезден бастап:
қарбыздан, картоптан, қызылша мен қырыққабаттан басқа, жаңа піскен көкөністер;
жүзім, алмұрт, өрік және шабдалыдан басқа жемістер;
жаңа сауылған сүттен басқа, сүт өнімдері; маргарин.
3) 12 сағат ішінде, жүкалушыға жүк келгендігі туралы хабарлаған кезден бастап:
гүлдерден басқа, тірі өсімдіктер;
тірі жануарлар мен құстар;
түйірсіз, түйіршікті, бөлшектенген уылдырық;
аз тұздалған, тұздылығы 8-12% балық;
сыра, сіріңке;
4) 24 сағат ішінде, жүкалушыға жүк келгендігі туралы хабарлаған кезден бастап:
жарылғыш, улы, уландырғыш жүктен және сіріңкеден басқа, қауіпті жүктер;
қарбыз, асқабақ, картоп, қызылша және қырыққабат;
былғары, тері, өңделмеген аң терісі;
шараптық спирт;
алколгольсіз сусын;
табак, әк, кәдеге жаратылатын шикізат және қыл-қыбырлар;
химиялық өнеркәсіп өнімдері; фосфор;
5) 48 сағат ішінде, жүкалушыға жүк келгендігі туралы хабарлаған кезден бастап:
тұздалған, ашытылған, жібітілген, қақталған көкөністер мен саңырауқұлақтар, сондай-ақ көкөністерден жасалған повидло мен пюре;
қақталған, маринадталған, жібітілген жемістер мен жидектер, жемісті және жидекті повидло, пюре және қамыр, жеміс пен жидектен жасалған тосап;
жоғарыда көрсетілгендерден басқа, тұздалған, кептірілген, сүрленген, маринадталған балық және балық өнімдері;
кондитерлік және ұн өнімдері;
цемент; жерді тыңайтатын заттар;
6) 5 тәулік ішінде, жүкалушыға жүк келгендігі туралы хабарлаған кезден бастап:
жоғарыда айтылғандардан және үй заттарынан басқа, өзге де жүктер;
7) 30 тәулік ішінде, жүкалушыға жүк келгендігі туралы хабарлаған кезден бастап:
үй заттары.
71. Жүктерді сақтау және әкету мерзімі тасымалдаушының құралдарымен жүктерді түсіру сәтінен бастап есептеледі.
72. Өз айлақтарында жүк алушының құралдарымен түсірілген жүктер түсіру аяқталған сәттен бастап жүк алушы қабылдаған деп есептеледі.
73. Порт (кемежай) сақтауға қабылдаған жүктер мынадай талаптарды сақтаумен қоймаға қойылады:

1) все места одной отправки укладываются в штабель, марками наружу так, чтобы их было видно, для установления принадлежности груза к данной отправке и подсчета количества грузовых мест, отдельные отправки должны быть отделены друг от друга;
2) высота штабеля принимается с учетом свойств груза, прочности тары (упаковки) и допустимой нагрузки на квадратный метр складской площади;
3) в складах и на площадках оставляются проходы: между штабелями – шириной не менее 1 метра, у дверей склада – равные ширине дверей, между штабелями и стенкой склада – 0,5 метра;
4) при укладке грузов в складах и на открытых площадках свободными остаются пожарные и железнодорожные проезды и проходы, обеспечивающие также свободное перемещение и маневрирование средств внутрипортовой механизации (электротележки, штабелеукладчики, автокары и другие);
5) необходимо группировать грузы при хранении по их однородности, направлениям и владельцам в целях улучшения обслуживания грузополучателей и удобства производства работ.
Порты (пристани) для предупреждения порчи грузов периодически проводят инвентаризацию грузов.
74. Перевозчик удерживает груз, вследствие:
1) уклонения грузополучателя от оплаты за перевозку груза и иных причитающихся перевозчику платежей;
2) неполучения указаний грузоотправителя как поступить с грузом, прибывшим в адрес грузополучателя, которого нет в пункте назначения;
3) обнаружения груза, принадлежность которого не может быть установлена (без документов).
75. Перевозчик уведомляет грузополучателя о прибывших в пункт назначения в его адрес грузах не позднее 12 часов дневного времени суток, следующих за днем прибытия.
Порядок и способы уведомления о прибывших грузах в пункт назначения устанавливаются транспортной накладной. Для уведомления используются имеющиеся средства связи.
Для обеспечения приема уведомлений грузополучателем определяются ответственные по приему уведомлений лица, фамилии, имя, отчество (при его наличии) и номера телефонов, факсов, телексов которых в письменной произвольной форме сообщаются перевозчику.
Передача уведомления одновременно регистрируется в пункте назначения в книге уведомлений о прибытии грузов.
В уведомлении о прибытии груза проставляется дата и время передачи уведомления.
Если перевозчик не уведомляет о прибытии грузов, то грузополучатель освобождается от платы за пользование вагонами, контейнерами и от сбора за хранение грузов до получения уведомления об их прибытии.

1) бір жөнелтімдегі барлық орындар қатар, маркалары, жүктің осы жөнелтімге жататынын білу үшін және жүк орындары санын есептеу үшін көрінетіндей сыртына шығарылып салынады, жекелеген жөнелтімдер бір-бірінен бөлек болуға тиіс;
2) қатардың биіктігі жүктің қасиетін, ыдыстың (орамның) беріктігін және қойма үй-жайының бір шаршы метріне түсетін рұқсат етілетін жүктемені ескере отырып қабылданады;
3) қоймалар мен алаңдарда:
қатарлар арасында - ені кемінде 1 метр, қойма есігінде - есіктің еніне тең, қатарлар мен қойма қабырғасы арасында - 0,5 метр өтетін жер қалдырылады;
4) жүктерді қоймаларда және ашық алаңдарда орналастырған кезде портішілік механикаландырудың (электр арбашалар, штабель төсегіштер, автокарлар және басқалары) еркін жылжуы мен маневр жасауын да қамтамасыз ететін өрт сөндіру және темір жол өтпелері бос қалдырылады;
5) жүк алушыларға көмек көрсетуді жақсарту және жұмыстарды жүргізудің қолайлы болуы мақсатында жүктерді сақтау кезінде оларды біртектілігі, бағыттары және иелері бойынша топтастыру қажет.
Порттар (кемежайлар) жүктің бұзылуының алдын алу үшін жүктерді ұдайы түгендеуді жүргізеді.
74. Тасымалдаушы жүкті жібермеуі келесі себептерден:
1) жүк алушының жүкті тасымалдағаны үшін көзделген құнын және басқада тасымалдаушыға тиесілі төлемдерді төлеуден бас тартқанда;
2) жүк алушының мекен-жайына келіп, межелі пунктің болмағанында, жүк жіберушіден жүкпен не істеу керек екендігі туралы бұйрық түспегенде;
3) иесі анықталуы мүмкін емес жүк табылған жағдайда (құжатсыз).
75. Тасымалдаушы жүк алушыны жүктің оның мекен-жайына межелі пунктке келгендігі туралы, жүктің келген күннің ертеңіне күндізгі 12 сағат ішінде хабардар етеді.
Межелі пунктке жүктің келгендігі туралы хабарландырулар жіберу тәртібі мен әдісі тасымалдаушымен белгіленеді. Тасымалдаушымен жүк алуышы арасындағы келісім-шарт бойынша хабарландыру жасаудың басқа тәртібі болуы рұқсат етілген. Хабарландыру үшін қолда бар байланыс құралдары қолданылады.
Хабарландырудың шығындары тасымалдаушымен жүк алушының арасындағы ерікті түрде жазылған келісім-шарт арқылы анықталады.
Хабарландыруды уақытылы алу мақсатында жүк алушы хабарландыруды қабылдайтын тұлғаны анықтайды, оның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және телефонын, факсын, телексын жазбаша түрде тасымалдаушыға хабарлайды.
Хабарландыруды жіберумен қатар, межелі пунктегі жүктің келуі туралы хабарландыруды тіркеу журналына тіркеледі.
Жүктің келуі туралы хабарламада, хабарламаны берген күні мен уақыты белгіленеді.
Егер тасымалдаушы жүктің келгендігі туралы хабарламаса, жүк алушы вагонды, контейнерді қолданғаны үшін ақысынан және жүкті сақтағаны үшін жинаудан, жүктің келгендігі туралы хабарландыру берілгенше босатылады.

76. О прибытии в пункт назначения грузов, находящихся под таможенным контролем, перевозчик уведомляет таможенный орган.
77. Грузополучатель обеспечивает прием прибывшего в его адрес груза и оплату причитающихся перевозчику платежей.
Приемосдаточные операции производятся на месте выгрузки. Не допускается отказ грузополучателя от приема прибывших в его адрес грузов.
78. В зависимости от возникших при перевозках обстоятельств, предусмотренных пунктами 1 и 3 статьи 97 Закона, составляются коммерческий акт и акт общей формы (далее – Акт) согласно приложениям 2 и 3 настоящих Правил.
К составлению акта привлекаются:
1) лицо, обнаружившее неисправность груза;
2) грузополучатель (если неисправность обнаружена в его присутствии);
3) представитель другого вида транспорта, принимающий груз от порта (пристани) или судна;
4) представитель администрации порта или владелец пристани;
5) лицо, на ответственности которого находился груз.
79. При полном (частичном) повреждении (порче) или недостаче груза, грузополучатель до вывоза груза из порта (пристани) запрашивает определение степени повреждения (порчи) или недостачи груза (назначения экспертизы) и составления коммерческого акта.
80. Обстоятельства, вызвавшие составление акта, описываются с точным изложением всех фактических данных без внесения в описание предположений, догадок, выводов или заключений.
81. Акт составляется в трех экземплярах, заполняется шариковой ручкой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо с использованием печатающего устройства.
При заполнении акта не допускаются исправления, подчистки и помарки. Все дополнения при его составлении оговариваются и скрепляются подписями лиц, участвующих в составлении акта.
Первый экземпляр остается у перевозчика, второй выдается грузополучателю по его требованию или приобщается к перевозочному документу, а третий хранится в администрации порта.
82. Коммерческий акт составляется в следующих случаях:
1) несоответствия фактического наименования груза, массы груза, количества грузовых мест данным, указанным в перевозочном документе;
2) утраты, недостачи или повреждении (порчи) груза;
3) обнаружения груза без перевозочных документов, а также перевозочных документов без груза;
4) возвращения перевозчику похищенного груза.
Данные в актах указываются на основании перевозочных документов, отвесов, результатов лабораторных анализов.
83. Акт составляется в случае удостоверения обстоятельств, не предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил.
Акт подписывается лицами, участвовавшими в удостоверении обстоятельств, послуживших основанием для составления акта, но не менее чем двумя лицами.
Стороны, участвующие в составлении акта, при несогласии с содержанием акта излагают в нем свое мнение.

76. Кедендік бақылауға жататын жүктің межелі пунктке келгендігі туралы тасымалдаушы кедендік мекемені хабарландырады.
77. Жүк алушы оның мекен-жайына келген жүктің қабылдануын және тасымалдаушыға тиесілі ақының төленуін қамтамасыз етеді.
Қабылдап алу операциясы түсіру орнында жүзеге асырылады. Жүк алушының оның мекен-жайына келген жүктен бас тартуына жол берілмейді.
78. Заңның 97-бабының 1 және 3 тармақтарында көзделген, тасымалдау негізінде туындаған мән-жайларға байланысты, осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес коммерциялық акт және жалпы нысандағы акт (бұдан әрі - Акт) толтырылады.
Коммерциялық актіні жасауға мыналар тартылады:
1) жүктің ақаулығын тапқан тұлғы;
2) жүкті алушы (егер ақаул оның қатысуында анықталса);
3) кемеден немесе портан (пристан) жүкті қабылдаушы басқа көлік түрінің өкілі;
4) порт әкімшілігінің өкілі немесе пристан иесі;
5) жүкке жауапты болған тұлға.
79. Жүктің толық (жартылай) зақымдануында (бұзылуы) жүк алушы жүкті порттан (кемежай) шығармас бұрын, зақымдану (бұзылу) дәрежесін немесе жүктің кемдігін (экспертиза тағайындау) анықтайтын ұйғарымды және коммерциялық актің толтырылуын сұратады.
80. Акті жасауды туындатқан мән-жайлар, іс жүзіндегі барлық деректерді нақты жазумен сипатталады, сипатамаға жорамалдар, болжамдар, тұжырымдар мен қорытындылар енгізілмейді.
81. Акт үш данада жасалады, шарикті қаламмен немесе автоқаламмен қара немесе көк түспен немесе басып шығару құрылғысын пайдаланып толтырылады.
Актіні толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді. Оны толтыру кезінде болған толықтырулар барлық акт толтыруда қатысушылармен келісіледі және қолдарын қою арқылы расталады.
Бірінші дана тасымалдаушыға беріледі, екіншісі дана жүк алушыға оның талабы бойынша беріледі немесе тасымалдау құжаттарына тіркеледі, ал үшінші дана порт әкімшілігінде сақталады.
82. Коммерциялық акті мынадай жағдайларда жасалады:
1) тасымалдау құжатында көрсетілген деректерге нақты жүк атауы, жүк салмағы, жүк орындарының саны сәйкес келмесе;
2) жүктің жоғалуы, жетіспеуі немесе зақымдануы (бұзылуы) орын алғанда;
3) тасымалдау құжаттарынсыз болған жүк анықталғанда, сондай-ақ жүксіз тасымалдау құжаттары анықталғанда;
4) тасымалдаушыға ұрланған жүкті қайтарған жағдайда.
Коммерциялық актілердегі деректер тасымалдау құжаттарының, өлшеулердің, зертханалық талдардаулардың негізінде көрсетіледі.
83. Акт осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген мән-жайлар куәландырылған жағдайда жасалады.
Актіге оны жасау үшін негіз болған мән-жайларды куәландыруға қатысқан адамдар кемінде екі адам қол қояды.
Акт жасауға қатысатын тараптар актінің мазмұнымен келіспеген кезде, онда өзінің пікірлерін жазады.

84. Акт составляется немедленно по обнаружению обстоятельств, требующих составления акта.
Параграф 15. Реализация грузов
85. Реализация грузов производится перевозчиком, в случаях:
1) невозможности хранения грузов, превышающих сроки получения, предусмотренных пунктом 78 Правил;
2) если груз был принят для перевозки до наступления срока прекращения приема груза для перевозки и судно было задержано в пути в связи с длительным препятствием продолжению рейса, за исключением причин, указанных в пункте 1 статьи 60 Закона, перевозчиком принимаются меры по согласованию с грузоотправителем (грузополучателем);
3) если груз принят для перевозки после наступления срока прекращения приема груза для перевозки и задержан в пути в связи с длительным препятствием продолжению рейса, за исключением причин, предусмотренными статьей 21 Закона, и от грузоотправителя (грузополучателя) в течение четырех суток не поступило распоряжения о том, как поступить с грузом.
86. Реализация груза производится перевозчиком через торговые организации.
Не подлежит реализации груз, изъятый из оборота и ограниченный в обороте в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также специальный, в том числе груз военного назначения, предназначенный для удовлетворения государственных и оборонных нужд.
87. Передача грузов торговым организациям производится через склады реализации невостребованных грузов.
88. Перевозка грузов к месту реализации производится в порядке посылок до пункта реализации и приложением первоначальной транспортной накладной. Сведения о характере, типу и наименовании и количестве груза переданного на реализацию регистрируется в книге учета грузов.
89. Грузы передаются или реализуются по оценке, производимой комиссией в составе представителя перевозчика и грузоотправителя (грузополучателя). Об оценке груза составляется акт за подписью членов комиссии.
90. Оценка грузов производится по рыночным ценам с учетом налоговых платежей.
91. Суммы денежных средств (далее – суммы), вырученные от реализации грузов в пути следования или портами (пристанями), вносятся на условиях депозита на имя нотариуса для выплаты грузоотправителю (грузополучателю) за вычетом суммы, причитающейся перевозчику.
92. Сумма, полученная за реализацию грузов, за вычетом причитающихся перевозчику платежей и затрат на их реализацию, подлежит перечислению грузополучателю в случае оплаты им стоимости грузов или грузоотправителю в остальных случаях.
93. В случае, если суммы, вырученной за реализацию грузов, недостаточно для покрытия причитающихся перевозчику платежей и расходов на хранение и реализацию грузов, перевозчик взыскивает недополученную сумму с грузоотправителя (грузополучателя).

84. Акті оны жасауды талап ететін мән-жайлар табылуы бойынша дереу жасалады.
15-параграф. Жүктерді сату
85. Мынадай жағдайларда:
1) сақтау үшін ерекше жағдайларды талап ететін (тез бұзылатын) жүктерді сақтау Ереженің 78 тармағында көрсетілген себептермен сақтау мүмкін болмаған;
2) егер жүк тасымалдау үшін жүкті қабылдауды тоқтату мерзімі басталғанға дейін тасымалдауға қабылданса және Заңның 60-бабының 1-тармағында көрсетілген себептерді қоспағанда, рейсті жалғастыруға Ұзақ кедергілер болуына байланысты кеме жолда кідірсе тасымалдаушы жүк жөнелтушімен (жүк алушымен) келісім бойынша шаралар қабылдайды;
3) егер жүк тасымалдау үшін жүк қабылдауды тоқтату мерзімі басталғаннан кейін тасымалдауға қабылданса және Заңның 21-бабында көрсетілген себептерді қоспағанда, рейсті жалғастыруға ұзақ кедергілермен байланысты жолда кідірсе және жүк жөнелтушіден (жүк алушыдан) төрт тәулік ішінде жүкпен не істеу қажеттігі туралы өкім түспесе, тасымалдаушы жүктерді сатуды жүргізеді.
86. Жүкті сатуды тасымалдаушы дербес немесе сауда ұйымдары арқылы жүргізеді.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айналымнан алынған және айналымда шектелген жүктерді өткізуге болмайды, сондай-ақ арнайы, сонымен қатар мемлекеттік және қорғаныс мұқтажына арнаулы куәлік бағыттағы жүк.
87. Жүкті сауда ұйымдарына беру талап етілмеген жүктерді сату қоймалары арқылы жүргізіледі.
88. Сату орнына жүкті тасымалдау сату пунктіне дейін сәлемдеме ретінде және бастапқы көліктік жүкқұжатты қоса берумен жүргізіледі.
89. Жүктер құрамында тасымалдаушының және жүк жөнелтушінің (жүк алушының) өкілі бар комиссияның бағалауы бойынша беріледі немесе сатылады. Жүкті бағалау туралы комиссия мүшелерінің қолы қойылған акті жасалады.
90. Жүкті бағалау салық төлемдерін есепке ала отырып, нарықтық бағалармен жүргізіледі.
91. Жүру жолында немесе порттарда (кемежайларда) жүктерді сатудан алынған ақша қаражатының сомасы (бұдан әрі - сома) тасымалдаушыға тиесілі сомасы шегере отырып, жүк жөнелтушіге (жүк алушыға) төлеу үшін нотариустың атына депозит шартында енгізіледі.
92. Тасымалдаушыға тиісті төлемдерді және оларды сатуға жұмсалған шығындарды шегер отырып, жүктерді сатудан алынған сома жүк құнын төлеген жағдайда жүк алушыға немесе басқа жағдайларда жүк жөнелтушіге аударуға жатады.
93. Егер жүктерді сатудан алынған сомалар тасымалдаушыға тиісті төлемдер мен жүктерді сақтауға және сатуға арналған шығыстарды өтеуге жеткіліксіз болса, тасымалдаушы түгел алынбаған соманы жүк жөнелтушіден (жук алумыдан) өндіріп алады.