Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1024. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2015 года № 12511.
В соответствии с подпунктом 41-32) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 325 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
16 ноября 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________Е. Досаев
26 ноября 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 октября 2015 года № 1024
Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам

Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1024 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 желтоқсанда № 12511 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабы 1-тармағының 41-32) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4 Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 16 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________Е. Досаев
2015 жылғы 26 қараша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 30 қазандағы
№ 1024 бұйрығымен
бекітілген
Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.10.2024 № 325 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-32) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок допуска эксплуатанта к авиационным работам и оказания государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) свидетельство на право выполнения авиационных работ – документ установленной формы, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, удостоверяющий допуск эксплуатанта к авиационным работам;
3) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области.
3. Допуск физических или юридических лиц Республики Казахстан к авиационным работам осуществляется уполномоченной организацией при условии их соответствия сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных судов (далее – сертификационные требования), утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 153 "Об утверждении сертификационных требований к эксплуатантам гражданских воздушных судов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11459).
По выбору заявителя вносятся изменения:
в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации;
в эксплуатационные спецификации частей А и/или В.
4. Общий срок рассмотрения заявки на получение допуска эксплуатанта к авиационным работам составляет 38 (тридцать восемь) рабочих дней со дня ее регистрации.
Данный срок продлевается на срок необходимый для устранения выявленных несоответствии уровня 2, но не более трех месяцев в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
Срок внесения изменений составляет:
в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности – 10 рабочих дней;
внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми – 15 рабочих дней;
внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались – 20 рабочих дней;
внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ – 20 рабочих дней;
исключения из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ – 3 рабочих дня.

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 08.10.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-32) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру және "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген, пайдаланушының авиациялық жұмыстарға жіберілуін куәландыратын, белгіленген нысандағы құжат;
3) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға.
3. Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларға авиациялық жұмыстарға рұқсат беруді "Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 153 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11459 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарына (бұдан әрі – сертификаттық талаптар) пайдаланушы сәйкес болған жағдайда уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
Өтініш берушінің қалауы бойынша мынадай өзгерістер енгізіледі:
куәлікке және/немесе тиісті пайдалану ерекшеліктеріне;
пайдалану ерекшеліктерінің А және/немесе В бөліктеріне.
4. Пайдаланушының авиациялық жұмыстарға рұқсатын алуға өтінімді қараудың жалпы мерзімі ол тіркелген күннен бастап 38 (отыз сегіз) жұмыс күнін құрайды.
Осы мерзім 2-деңгейдегі анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін қажетті, бірақ осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Өзгерістер енгізудің мерзімі:
куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық -құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық тиесілігі өзгерген кезде –10 жұмыс күнін;
пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне пайдаланымдағы бір типтегі әуе кемелерін енгізу – 15 жұмыс күнін;
пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерін енгізу – 20 жұмыс күнін;
пайдалану ерекшеліктерінің В бөлігіне авиациялық жұмыс түрлерін енгізу – 20 жұмыс күнін;
пайдалану ерекшеліктерінің А және/немесе В бөліктерінен әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыс түрлерін алып тастау – 3 жұмыс күнін құрайды.

5. Свидетельство выдается сроком на три года, за исключением эксплуатантов легкой и сверхлегкой авиации, для которых свидетельство является бессрочным.
Свидетельство не подлежит передаче другому лицу.
6. За выдачу свидетельства на право выполнения авиационных работ взимается плата в порядке, который определен Правилами взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32120).
Размер платы определяется Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32089) (далее – Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации).
Сертификация эксплуатанта гражданских воздушных судов осуществляется после поступления платы в бюджет уполномоченной организации.
Глава 2. Порядок допуска эксплуатанта к авиационным работам
Параграф 1. Подача заявки и документов
7. Для получения государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ" заявитель через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) направляет в уполномоченную организацию заявку подписанную электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) на получение допуска эксплуатанта к выполнению авиационных работ (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов, согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ" согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
8. При подаче заявителем всех необходимых электронных документов посредством портала в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии заявки для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.

5. Куәлік мерзімсіз болып табылатын жеңіл және аса жеңіл авиация пайдаланушыларын қоспағанда, куәлік үш жыл мерзімге беріледі.
Куәлік басқа тұлғаға берілуге жатпайды.
6. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларымен айқындалған тәртіппен төлем алынады.
Төлемақы мөлшерлемесі "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) (бұдан әрі – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелері) бекітілген Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерімен айқындалады.
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау уәкілетті ұйымның бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.
2-тарау. Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру тәртібі
1-параграф. Өтінім мен құжаттарды беру
7. "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызметін алу үшін өтініш беруші "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы уәкілетті ұйымға пайдаланушының авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат алуына электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес құжаттар топтамасын жібереді.
8. Өтініш беруші барлық қажетті электрондық құжаттарды портал арқылы берген кезде-өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

9. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
В случае обращения заявителя через портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, образовании, свидетельстве авиационного персонала, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения авиационных работ (при наличии), государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, сертификате воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Заявитель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Истребование от заявителя документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
10. При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация в течение двух рабочих дней отказывает в приеме заявки.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню документов, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченная организация принимает заявку и документы.
Параграф 2. Проверка документов
11. Уполномоченная организация рассматривает представленные заявителем документы и сведения на их соответствие настоящим Правилам в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
12. При соответствии документов требованиям пункта 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченная организация переходит к этапу сертификационного обследования.
Параграф 3. Сертификационное обследование
13. Для проведения сертификационного обследования уполномоченной организацией создается комиссия (далее – Комиссия) в течение 2 (двух) рабочих дней с включением в ее состав авиационных инспекторов уполномоченной организации.
Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, не менее 3 (трех) человек.
Председатель комиссии назначается из числа авиационных инспекторов уполномоченной организации, являющимся членом комиссии.

9. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері портал арқылы жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, білімі, авиация персоналының куәлігі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, әуе кемесінің шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Уәкілетті ұйым электрондық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды өтініш берушіден талап етуге жол берілмейді.
10. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті ұйым екі жұмыс күн ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым өтінімді қабылдауды жүзеге асырады.
2-параграф. Құжаттаманы тексеру
11. Уәкілетті ұйым өтінім беруші ұсынған құжаттарды және ақпараттарды осы Қағидалардың сәйкестігіне 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
12. Құжаттар Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті ұйым сертификаттық зерттеп-қарауды кезеңіне көшеді.
3-параграф. Сертификаттық зерттеп-қарау
13. Уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу үшін комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады, оның құрамына уәкілетті ұйымның авиация инспекторлары кіреді.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, кемінде 3 (үш) адам.
Комиссия төрағасы комиссияның құрамына кіретін уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторларының арасынан тағайындалады.

14. Комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет сертификационное обследование заявителя на его соответствие сертификационным требованиям, предъявляемым к эксплуатантам с использованием инструктивного материала, утвержденного уполномоченной организацией для авиационных инспекторов.
15. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования (далее – акт) в двух экземплярах по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) допуска эксплуатанта к авиационным работам.
Проект акта представляется на обсуждение членам комиссии.
При согласии с содержанием акт подписывается председателем и членами комиссии.
При возникновении разногласий по содержанию акт готовится в редакции, предлагаемой председателем комиссии. Член комиссии, не согласный с содержанием акта, представляет особое мнение в письменном виде.
В особом мнении указываются конкретные мотивы несогласия и их обоснование, а также предлагаемые формулировки. Особое мнение рассматривается членами комиссии с обязательным оформлением протокола.
Если в результате рассмотрения особое мнение не было учтено в акте, член комиссии, представивший его, подписывает акт с пометкой "С особым мнением".
Акт, подписанный председателем и членами комиссии, представляется эксплуатанту для ознакомления и подписания.
16. Несоответствия сертификационным требованиям, выявленные при сертификационном обследовании, подразделяются на три уровня:
1) уровень 1 – несоответствия сертификационным требованиям, препятствующие осуществлению деятельности;
2) уровень 2 – несоответствия сертификационным требованиям, не препятствующие осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией или введения ограничений;
3) уровень 3 – несоответствия сертификационным требованиям, не препятствующие осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 3 план корректирующих действий не требуется.
При выявлении в сертификационном обследовании несоответствия эксплуатанта сертификационным требованиям, отнесенного к уровню 2 уполномоченная организация согласовывает срок для его устранения, не превышающий трех месяцев с момента его выявления, при этом, срок оказания государственной услуги продлевается на тот же срок, установленный для устранения несоответствий.
Заявителем в срок 10 (десять) рабочих дней со дня подписания акта представляется план корректирующих действий по их устранению (далее – план). На основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленных несоответствий, уполномоченной организацией согласовывается план либо возвращается на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане, продлевается уполномоченной организацией при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.

14. Комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде авиациялық инспекторлар үшін Уәкілетті ұйым бекіткен Нұсқаулық материалды пайдалана отырып, өтініш берушінің пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарға сәйкестігіне сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.
15. Сертификаттық зерттеп-қараудың нәтижелері бойынша өтініш беруші объектілерінің нақты жай-күйі, ұсынымдары және пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкіндігі жоқ) туралы қорытындылары көрсетіле отырып, осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сертификаттық тексеру актісі (бұдан әрі – акт) екі данада жасалады.
Акт жобасы комиссия мүшелерінің талқылауына ұсынылады.
Мазмұнымен келіскен жағдайда актіге комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды.
Мазмұны бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда акт комиссия төрағасы ұсынған редакцияда жасалады. Актінің мазмұнымен келіспеген комиссия мүшесі арнайы пікірін жазбаша түрде береді.
Ерекше пікірде келіспеушіліктердің нақты себептері мен олардың негіздемесі, сондай-ақ ұсынылған тұжырымдар көрсетіледі. Ерекше пікірлерді комиссия мүшелері міндетті түрде хаттама жасай отырып қарайды.
Егер қарау нәтижесiнде ерекше пiкiр актiде ескерiлмесе, оны ұсынған комиссия мүшесi "Ерекше пiкiрмен" деген белгiсi бар актiге қол қояды.
Комиссия төрағасы мен мүшелері қол қойған акт пайдаланушыға танысу және қол қою үшін ұсынылады.
16. Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер үш деңгейге бөлінеді:
1) 1-деңгей – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер;
2) 2-деңгей – уәкілетті ұйымға келісілген мерзімде оларды жойған немесе шектеулер енгізілген жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер;
3) 3-деңгей – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде жоюға жататын сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер.
3-деңгейдің сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде пайдаланушының 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым анықталған сәйкессіздікті жою үшін, ол анықталған сәттен бастап үш айдан аспайтын мерзімге, өз кезегінде, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі анықталған сәйкессіздікті жоюға қойылған мерзімге ұзартылады.
Өтініш беруші актіге қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күндік мерзімде оларды жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын (бұдан әрі – жоспар) ұсынады. Өтініш берушімен ұсынылған анықталған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі шараларды бағалау негізінде жоспар уәкілетті ұйыммен келісіледі немесе негіздемесімен қоса пысықтауға қайтарылады.
Жоспарда көрсетілген мерзімді өтініш беруші өзгерту қажеттігі туралы негіздемені ұсынған жағдайда оны уәкілетті ұйыммен ұзартылады.

Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 05.11.2025 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
17. Уполномоченная организация контролирует представление заявителем плана и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки путем проведения проверки или иных форм контроля и надзора.
При непредставлении заявителем приемлемого плана или не выполнение корректирующих действий в сроки, согласованные уполномоченной организацией, несоответствие сертификационным требованиям уровня 2 становится несоответствием сертификационным требованиям уровня 1, и уполномоченная организация отказывает в выдаче свидетельства на право выполнения авиационных работ или отзывает ранее выданное свидетельство.
18. Несоответствия сертификационным требованиям уровня 1 характеризуются неспособностью заявителя обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей заявителя.
При несоответствии сертификационным требованиям уровня 1 уполномоченная организация в сфере гражданской авиации отказывает в выдаче свидетельства либо ограничивает действие свидетельства в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, до момента устранения выявленных несоответствий заявителем.
Параграф 4. Допуск (отказ в допуске) эксплуатанта к авиационным работам
19. По результатам сертификационного обследования уполномоченная организация в срок 3 (три) рабочих дня:
1) в случае отсутствия несоответствий уровней 1 и 2 оформляет свидетельство по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Несоответствие уровня 3 не является препятствием для оформления свидетельства;
2) при выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 05.11.2025 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Уәкілетті ұйым тексеру немесе бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізу арқылы өтініш берушінің жоспарды ұсынуын және (немесе) жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуын бақылайды.
Өтініш берушімен қолайлы жоспары ұсынылмаса немесе уәкілетті ұйыммен келісілген мерзімдерде түзету іс-қимылдары орындалмаса, 2-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздікке айналады, және уәкілетті ұйым авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті беруден бас тартады.
18. 1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер өтініш берушінің техникалық және қаржылық мүмкіндіктері негізге алына отырып, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге өтініш берушінің қабілетсіздігімен сипатталады.
1-деңгейдегі сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым куәлік беруден бас тартады не өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойған кезге дейін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен куәліктің қолданысын шектейді.
4-параграф. Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру (рұқсат беруден бас тарту)
19. Сертификаттық тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде:
1) 1 және 2 деңгейлерде сәйкессіздіктер болмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша куәлікті ресімдейді;
3-деңгейдегі сәйкессіздік куәлік беруге кедергі болып табылмайды;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындысы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес нысан мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік қызметтің нәтижесі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасымен ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында қызмет алушыға "жеке кабинет" жіберіледі.

20. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Глава 3. Порядок внесения изменений
21. Изменения в свидетельство вносятся:
1) по заявке эксплуатанта;
2) по решению уполномоченной организацией по результатам проведенной проверки эксплуатанта.
22. При изменении наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности, эксплуатант направляет в уполномоченную организацию через портал подписанную ЭЦП заявку на внесение изменений в свидетельство и/или в эксплуатационные спецификации по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов, согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
23. При приобретении в собственность, аренды без экипажа эксплуатантом воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми, эксплуатант направляет в уполномоченную организацию через портал подписанную ЭЦП заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов, согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги для внесения изменений в эксплуатационные спецификации частей А и В.
Уполномоченная организация рассматривает представленные документы и сведения и вносит соответствующие изменения в эксплуатационные спецификации частей А и В.
24. При приобретении в собственность, аренды без экипажа эксплуатантом воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались им, эксплуатант направляет в уполномоченную организацию через портал подписанную ЭЦП заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов, согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги для внесения изменений в эксплуатационные спецификации частей А и В.
Уполномоченная организация рассматривает представленные документы и сведения, а также проводит проверку эксплуатанта в части, касающейся вносимых изменений, по результатам которых вносятся соответствующие изменения в эксплуатационные спецификации частей А и В.
Проверка проводится в срок не более пяти рабочих дней.

20. Уәкілетті ұйым "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізуді қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
3-тарау. Өзгерістер енгізу тәртібі
21. Куәлікке өзгерістер:
1) пайдаланушының өтінімі бойынша;
2) пайдаланушыға жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті ұйымға шешімі бойынша енгізіледі.
22. Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық тиесілігі өзгерген жағдайда, пайдаланушы уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізуге ЭЦҚ қойылған өтінімді және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын жолдайды.
23. Пайдаланушы пайдаланудағымен бір үлгідегі әуе кемесін меншігіне, экипажсыз жалға алған жағдайда, пайдаланушы уәкілетті ұйымға портал арқылы пайдаланушы ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне өзгерістер енгізу мақсатында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қойылған өтінішті және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасымен жолдайды.
Уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттар мен мәліметтерді қарайды және пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне тиісті өзгерістер енгізеді.
24. Пайдаланушы бұрын өзі пайдаланбаған басқа үлгідегі әуе кемелерін меншікке алған, экипажсыз жалға алған жағдайда, пайдаланушы уәкілетті ұйымға портал арқылы пайдаланушы ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне өзгерістер енгізу мақсатында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қойылған өтінішті және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасымен жолдайды.
Уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттар мен мәліметтерді қарайды, сонымен қатар енгізілетін өзгерістерге қатысты тексеріс жүргізіп, нәтижесінде пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне тиісті өзгерістер енгізеді.
Тексеру бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.

25. При намерении выполнения новых видов авиационных работ эксплуатант направляет в уполномоченную организацию через портал подписанную ЭЦП заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов, согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги для внесения изменений в эксплуатационные спецификации части В.
Уполномоченная организация рассматривает представленные документы и сведения, а также проводит проверку эксплуатанта в части, касающейся вносимых изменений, по результатам которых вносятся соответствующие изменения в эксплуатационные спецификации часть В.
Проверка проводится в срок не более пяти рабочих дней.
26. Сведения о документах, удостоверяющих личность, образовании, свидетельстве авиационного персонала, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения авиационных работ (при наличии), государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, сертификате воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Заявитель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
27. При намерении исключить воздушное судно и/или вид авиационных работ эксплуатант направляет в уполномоченную организацию через портал подписанную ЭЦП заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченная организация рассматривает представленную заявку и вносит изменения в эксплуатационные спецификации частей А и/или В.
28. При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация в течение двух рабочих дней отказывает в приеме заявки.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню документов, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченная организация принимает заявку и документы.
29. Уполномоченная организация отказывает во внесении изменений в свидетельство и/или эксплуатационные спецификации по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 5) пункта 9 Приложения 2 к настоящим Правилам.
Отказ не препятствует повторному обращению.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

25. Авиациялық жұмыстардың жаңа түрлерін орындау ниеті болған жағдайда пайдаланушы уәкілетті ұйымға портал арқылы пайдаланушы ерекшеліктерінің В бөлігіне өзгерістер енгізу мақсатында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қойылған өтінішті және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасымен жолдайды.
Уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттар мен мәліметтерді қарайды, сонымен қатар енгізілетін өзгерістерге қатысты тексеріс немесе қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізіп, нәтижесінде пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне тиісті өзгерістер енгізеді.
Тексеру бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
26. Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, білімі, авиация персоналының куәлігі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, әуе кемесінің шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Өтініш беруші, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде пайдалануға келіседі.
27. Әуе кемесін және/немесе әуе жұмысының түрін алып тастау ниеті болған жағдайда пайдаланушы уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ қойылған өтінішті жолдайды.
Уәкілетті ұйым берілген өтінімді қарайды және пайдалану ерекшеліктерінің А және/немесе В бөліктеріне өзгерістер енгізеді.
28. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті ұйым екі жұмыс күн ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым өтінімді қабылдауды жүзеге асырады.
29. Уәкілетті ұйым осы Қағидалардың 2-қосымшасының 9-тармағының 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізуден бас тартады.
Бас тарту қайта өтініш беруге кедергі болмайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 05.11.2025 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок приостановления действия и отзыва свидетельства на право выполнения авиационных работ
30. Уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства в соответствии с положениями статьи 16-3 Закона, а также в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом сертификационных требований;
2) необеспечения страхования в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
3) выявления нарушений, влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках, в том числе в иностранных государствах;
4) письменного заявления эксплуатанта.
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 05.11.2025 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
31. Уполномоченная организация отзывает свидетельство на право выполнения авиационных работ в случаях:
1) получения свидетельства на право выполнения авиационных работ, поддержания соответствия сертификационным требованиям эксплуатантом путем фальсификации представленных документов;
2) совершения противозаконных действий или незаконного использования свидетельства на право выполнения авиационных работ;
3) неуведомления уполномоченной организации о дате и цели выполненного нерегулярного международного полета вне пределов воздушного пространства Республики Казахстан либо представление в уведомлении недостоверной информации;
4) не расположения на территории Республики Казахстан головного офиса эксплуатанта гражданского воздушного судна, выполняющего нерегулярные полеты вне пределов воздушного пространства Республики Казахстан, и операционно-финансовые решения, влияющие на направление, контроль и координацию деятельности и операций организации не доступны для проверки компетентными государственными органами;

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындысы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасымен ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 05.11.2025 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәліктің қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу тәртібі
30. Уәкілетті ұйым Заңның 16-3-бабының ережелеріне сәйкес, сондай-ақ:
1) пайдаланушы сертификаттау талаптарын орындамаған;
2) міндетті сақтандыру түрлері туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етпеген;
3) инспекциялық тексеру кезінде, оның ішінде шет мемлекеттерде тексеру кезінде белгілі болған ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін бұзушылықтар анықталған жағдайларда;
4) пайдаланушының жазбаша өтініші болған жағдайларда куәліктің қолданылуын тоқтата тұрады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 05.11.2025 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Уәкілетті ұйым авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті мынадай:
1) ұсынылған құжаттарды бұрмалау арқылы пайдаланушының авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік алған, сертификаттау талаптарына сәйкестігін қолдаған;
2) авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті заңсыз пайдалану немесе заңға қайшы әрекеттер жасау;
3) уәкілетті ұйымға Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінен тыс жерде орындалған тұрақты емес халықаралық ұшудың күні мен мақсаты туралы хабарламау немесе хабарламада дәйексіз ақпарат ұсынған;
4) Қазақстан Республикасы әуе кеңістігінің шегінен тыс тұрақты емес ұшуларды орындайтын азаматтық әуе кемесін пайдаланушының бас кеңсесі Қазақстан Республикасының аумағында орналаспаса және ұйымның қызметі мен операцияларын бағыттауға, бақылауға және үйлестіруге әсер ететін операциялық-қаржылық шешімдер құзыретті мемлекеттік органдардың тексеруі үшін қол жетімді болмаса;

5) если имеется в отношении заявителя решение суда, вступившее в законную силу, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
6) письменного заявления эксплуатанта;
7) в случае приостановления действия свидетельства сроком более трех лет для эксплуатантов легких и сверхлегких воздушных судов.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 05.11.2025 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
32. В случаях, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 30 настоящих Правил, уполномоченная организация приостанавливает действие свидетельства с указанием причины приостановления до момента устранения эксплуатантом выявленных нарушений.
Если эксплуатант в установленные планом сроки не устранил несоответствия и (или) нарушения, повлекшие к приостановлению действия свидетельства, уполномоченная организация отзывает свидетельство. Эксплуатант при отзыве свидетельства, в срок 3 (три) рабочих дня возвращает оригинал свидетельства в уполномоченную организацию с момента получения уведомления об отзыве свидетельства.
Возобновление действия свидетельства в случае его приостановления, осуществляется уполномоченной организацией после выполнения эксплуатантом плана в установленные сроки и проведения проверки уполномоченной организацией эксплуатанта.
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 05.11.2025 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
33. Уполномоченная организация сообщает эксплуатанту о принятом решении о возобновлении либо об отказе в возобновлении действия свидетельства в письменной форме в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты завершения проверки.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 05.11.2025 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
34. При приостановлении действия или отзыва свидетельства, уполномоченная организация информирует о принятом решении эксплуатанта и орган обслуживания воздушного движения в течение 3 (трех) рабочих дней.
При приостановлении или отзыва свидетельства уполномоченная организация вносит информацию в портал "правительство для граждан".
Глава 5. Порядок обжалования
35. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке, производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5) егер өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген, оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын шешімі болған кезде;
6) пайдаланушының жазбаша өтініші;
7) жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерін пайдаланушыларға куәліктің қолданылуы үш жылдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған жағдайларда кері қайтарып алады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 05.11.2025 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Осы Қағидалардың 30-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, уәкілетті ұйым пайдаланушының анықталған бұзушылықтарды жою сәтіне дейін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, куәліктің қолданылуын тоқтата тұрады.
Егер пайдаланушы жоспармен белгіленген мерзімде куәліктің қолданылуын тоқтата тұруға әкелген сәйкессіздіктер мен (немесе) бұзушылықтарды жоймаса, уәкілетті ұйым куәлікті қайтарып алады. Пайдаланушы куәлікті қайтарып алу кезінде уәкілетті ұйымға куәлікті қайтарып алу туралы хабарламаны алған сәттен бастап куәліктің түпнұсқасын 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады.
Куәліктің қолданылуы тоқтатылған жағдайда, оның қолданылуын қайта қалпына келтіру уәкілетті ұйыммен пайдаланушы жоспарды белгіленген мерзімдерде орындағаннан кейін және уәкілетті ұйым пайдаланушыны тексеру жүргізген соң жүзеге асырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 05.11.2025 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Уәкілетті ұйым куәліктің қолданылуын қайта бастау не қайта бастаудан бас тарту туралы қабылданған шешім туралы пайдаланушыға тексеру аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жазбаша нысанда хабарлайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 05.11.2025 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған немесе ол қайтарылып алынған жағдайда уәкілетті ұйым қабылданған шешім туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде пайдаланушыны және әуе қозғалысына қызмет көрсету органын хабардар етеді.
Куәліктің қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе қайтарып алынған жағдайда уәкілетті ұйым "азаматтарға арналған үкімет" порталына ақпаратты енгізеді.
5-тарау. Шағымдану тәртібі
35. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.

36. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
1) уполномоченной организации – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
2) уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
37. Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, а также в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Руководителю
уполномоченной организации
от _______________________
БИН/ИИН заявителя_______________________________________________
Банковские реквизиты заявителя юридического лица или физического лица
_________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) заявителя – юридического лица или местожительство
заявителя–физического лица ________________________________________
Контактные телефоны/факс/адрес электронной почты, код сети авиационной
фиксированной электросвязи (АФТН) ________________________________
Заявка на получение допуска эксплуатанта к выполнению авиационных работ

36. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес өтініш берушінің шағымы:
1) уәкілетті ұйымның шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
37. Шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізген;
2) қосымша ақпарат алған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Уәкілетті ұйымның басшысына
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Өтініш берушінің ЖСН/БСН:_________________
Өтініш беруші заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның банктік деректемелері:_____________________________
Өтініш беруші – заңды тұлғаның орналасқан жері (мекенжайы) немесе өтініш беруші – жеке тұлғаның тұрғылықты жері:__________________
Байланыс телефондары/факсы/электрондық поштасының мекенжайы, авиациялық электр байланысы желісінің (АФТН) коды: ______________________________
Пайдаланушының авиациялық жұмыстарға рұқсат алуға өтінімі

1. Прошу разрешить _______________________________________________
(полное название заявителя)
допуск на право выполнения авиационных работ.
2. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за ее пределами
3. Заявляемые виды авиационных работ
Виды авиационных работ
Выбрать "✓"
1
авиационно-химические работы
2
воздушные съемки и наблюдения
3
авиационные работы по охране и защите лесного фонда
4
строительно-монтажные и погрузочно-разгрузочные работы
5
полеты на островах открытых морей и океанов
6
полеты с морских судов и морских буровых установок
7
полеты для оказания медицинской помощи населению и проведения санитарных мероприятий
8
полеты для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ
9
полеты по десантированию и выброске парашютистов или сбросу грузов на парашютах
10
поисковые и аварийно-спасательные работы
11
летные проверки (облеты) наземных средств радиотехнического обеспечения полетов, авиационной радиосвязи и аэродромных схем
12
другие виды авиационных работ, связанных с выполнением специализированных операций в интересах других физических и (или) юридических лиц

1. ____________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беруді сұраймын.
2. Қазақстан Республикасының шегінде немесе одан тыс жерлерде ұшу өңірлері.
3. Мәлімделген авиациялық жұмыс түрлері:
Авиациялық жұмыстың атауы
Таңдау
"✓"
1
авиациялық-химиялық жұмыстар
2
әуе түсірілімдер
3
орман – авиациялық жұмыстар
4
құрылыс-монтажды және тиеу-түсіру жұмыстары
5
ашық теңіздер мен мұхиттар аралдарына ұшу
6
теңіз кемелері мен теңіз бұрғылау жабдықтарынан ұшу
7
халыққа медициналық көмек көрсету әне санитарлық шараларды өткізу мақсатындағы ұшулар
8
тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы ұшулар
9
десант түсіру және парашютшілерді тастау немесе парашюттермен жүк тастау мақсатындағы ұшулар
10
іздеу және апаттық-құтқару жұмыстары
11
ұшуды радиотехникалық қамсыздандыру жерде орналасқан жабдықтары, авиациялық радиобайланыс және әуеайлақтардың схемаларды тексеру мақсатындағы ұшулар (аралап ұшып шығулар)
12
басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалар мүдделері үшін арнайы операцияларды орындаумен байланысты басқа да авиациялық жұмыстарының түрлері

4. Руководящие работники
ИИН
Ф.И.О.
Должность
Образование (специальность, № документа об окончании учебного заведения)
Сертификаты (свидетельства) специалиста
5. Летный и инструкторский состав
ИИН
Ф.И.О.
Должность
Медицинский сертификат
Налет общий
Сертификаты (свидетельства) авиационного персонала
6. Инженерно-технический персонал
ИИН
Ф.И.О.
Должность
Свидетельство специалиста
Общий стаж работы
Допуски на выполнение технического обслуживания воздушного судна
7. Воздушные суда
Тип и бортовой номер воздушного судна
Cертификат летной годности, сертификат воздушного судна по шуму (при наличии), разрешение на использование радиопередающей аппаратуры (№, дата выдачи)
Аэродром (площадка) базирования
Пассажировместимость / грузоподъемность
Виды полетов
Время суток
8. Заявитель обязуется: выполнять процедуры сертификации; отвечать
сертификационным требованиям, признавать и выполнять требования
законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов
в сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
(Электронно цифровая подпись) (Ф.И.О.)
Расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – Фамилия имя отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Форма
Руководителю
уполномоченной организации
от ________________________
(полное название заявителя)
Заявка на внесение изменений в свидетельство и/или связанные с ним
эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта,
организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности
Прошу внести изменения в свидетельство на право выполнения авиационных работ
от _________20__года №___ и/или эксплуатационные спецификации в связи с изменением:
Наименование изменений
Выбрать "✓"
наименование эксплуатанта
организационно-правовая форма
юридический адрес
ведомственная принадлежность
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Форма
Руководителю
уполномоченной организации
от ________________________
(полное название заявителя)
Заявка на внесение воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми
в эксплуатационные спецификации частей А и В к свидетельству
на право выполнения авиационных работ от _____20___года №____
Прошу внести изменения в эксплуатационные спецификации части А и В в связи с:
Наименование изменений
Выбрать "✓"
приобретение в собственность воздушного судна
аренда воздушного судна
Сведения о воздушном судне
Изготовитель
Тип воздушного судна
Модификации я и заводской номер воздушного судна
Государство регистрации
Государственные и регистрационные опознавательные знаки
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Форма
Руководителю
уполномоченной организации
от ________________________
(полное название заявителя)
Заявка на внесение воздушных судов других типов в эксплуатационные спецификации
частей А и В к свидетельству на право выполнения авиационных работ
от _________ 20___ года №____
Прошу внести изменения в эксплуатационные спецификации части А и В в связи с:
Наименование изменений
Выбрать "✓"
приобретение в собственность воздушного судна
аренда воздушного судна
Сведения о воздушном судне
Изготовитель
Тип воздушного судна
Модификации я и заводской номер воздушного судна
Государство регистрации
Государственные и регистрационные опознавательные знаки
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Форма
Руководителю
уполномоченной организации
от _______________________
(полное название заявителя)
Заявка внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ
к свидетельству на право выполнения авиационных работ от _____20___года №____
Прошу внести изменения в эксплуатационные спецификации часть В следующие виды авиационных работ:
Виды авиационных работ
Выбрать "✓"
1
авиационно-химические работы
2
воздушные съемки и наблюдения
3
авиационные работы по охране и защите лесного фонда
4
строительно-монтажные и погрузочно-разгрузочные работы
5
полеты на островах открытых морей и океанов
6
полеты с морских судов и морских буровых установок
7
полеты для оказания медицинской помощи населению и проведения санитарных мероприятий
8
полеты для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ
9
полеты по десантированию и выброске парашютистов или сбросу грузов на парашютах
10
поисковые и аварийно-спасательные работы
11
летные проверки (облеты) наземных средств радиотехнического обеспечения полетов, авиационной радиосвязи и аэродромных схем
12
другие виды авиационных работ, связанных с выполнением специализированных операций в интересах других физических и (или) юридических лиц
Сведения о воздушном судне
Тип воздушного судна
Регистрационный, заводской номер воздушного судна
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Форма
Руководителю
уполномоченной организации
от ________________________
(полное название заявителя)
Заявка на исключение из эксплуатационных спецификации частей А и/или В
к свидетельству на право выполнения авиационных работ
от ______ 20___ года № ____ воздушных судов и/или видов авиационных работ
Прошу исключить из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушные суда:
Тип воздушного судна
Государственный и регистрационный опознавательный знак
Следующие виды авиационных работ:
Виды авиационных работ
Выбрать "✓"
1
авиационно-химические работы
2
воздушные съемки и наблюдения
3
авиационные работы по охране и защите лесного фонда
4
строительно-монтажные и погрузочно-разгрузочные работы
5
полеты на островах открытых морей и океанов
6
полеты с морских судов и морских буровых установок
7
полеты для оказания медицинской помощи населению и проведения санитарных мероприятий
8
полеты для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ
9
полеты по десантированию и выброске парашютистов или сбросу грузов на парашютах
10
поисковые и аварийно-спасательные работы
11
летные проверки (облеты) наземных средств радиотехнического обеспечения полетов, авиационной радиосвязи и аэродромных схем
12
другие виды авиационных работ, связанных с выполнением специализированных операций в интересах других физических и (или) юридических лиц
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Приложение 2
к Правилам допуска
эксплуатанта
к авиационным работам
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 05.11.2025 № 360 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ"
Наименование подвида государственной услуги:

4. Басқарушы персонал
ЖСН
Т.А.Ә.
Лауазымы
Білімі (мамандығы, оқу орынын бітіргендігі туралы құжаттың №)
Маманның сертификаттары (куәліктері)
5. Нұсқаушы және ұшқыштар құрамы
ЖСН
Т.А.Ә.
Лауазымы
Медициналық сертификат
Жалпы ұшу
Авиациялық персоналдың сертификаттары (куәліктері)
6. Инженерлік-техникалық персонал
ЖСН
Т.А.Ә.
Лауазымы
Маманның куәлігі
Жалпы жұмыс өтілі
Әуе кемесінің техникалық қызмет орындауға рұқсаты
7. Әуе кемелері
Әуе кемесінің типі және борттық нөмірі
Ұшу жарамдылығы сертификаты, шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын (№, берілген уақыты)
Орналасу аэродромы (аумағы)
Жолаушы сыйымдылығы/тасымалдау қабілеті
Ұшу түрлері
Тәулік уақыты
8. Өтініш беруші: сертификаттау рәсімдерін орындауға; сертификаттық талаптарға жауап беруге; Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануға және авиация қызметі саласындағы заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің талаптарын қабылдау және орындауға міндеттенеді.
_____________________________________________________________
_______________________________________
Ұсынылған ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
(Т.А.Ә.) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Аббревиатураның толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Нысан
Уәкілетті ұйымның басшысына
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе тиісті пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізуге өтінім
Өзгерістердің атауы
Таңдау
"✓"
пайдаланушының атауы
ұйымдық-құқықтық нысаны
заңды мекенжайы
ведомстволық бағыныстылығы
өзгеруіне байланысты 20__жылғы "___"____________№___авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікке және/немесе тиісті пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізуді сұраймын.
Ұсынылған ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Нысан
Уәкілетті ұйымның басшысына
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
20__жылғы "___"____________№___авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікке пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне эксплуатациядағылармен бірдей типтегі әуе кемелерін енгізуге өтінім
Өзгерістердің атауы
Таңдау
"✓"
бір түрдегі әуе кемелерiн меншiкке сатып алу
әуе кемесін жалға алу
байланысты пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне өзгерістер енгізуді сұраймын.
Әуе кемесі бойынша ақпарат
Өндіруші
Әуе кемесінің түрі
Әуе кемесінің модификациясы және зауыттық нөмірі
Тіркеген мемлекет
Мемлекеттік және тіркеу сәйкестендіру белгілері
Ұсынылған ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Нысан
Уәкілетті ұйымның басшысына
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
20__жылғы "___"____________№___авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікке пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне басқа типтегі әуе кемелерін енгізуге өтінім
Өзгерістердің атауы
Таңдау
"✓"
бір түрдегі әуе кемелерiн меншiкке сатып алу
әуе кемесін жалға алу
байланысты пайдалану ерекшеліктерінің А және В бөліктеріне өзгерістер енгізуді сұраймын.
Әуе кемесі бойынша ақпарат
Өндіруші
Әуе кемесінің
түрі
Әуе кемесінің модификациясы және зауыттық нөмірі
Тіркеген мемлекет
Мемлекеттік және тіркеу сәйкестендіру белгілері
Ұсынылған ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Нысан
Уәкілетті ұйымның басшысына
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
20__жылғы "___"____________№___авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікке пайдалану ерекшеліктерінің В бөлігіне авиациялық жұмыстарды енгізуге өтінім
Келесі авиациялық жұмыс түрлерін пайдалану ерекшеліктерінің В бөлігіне енгізуді сұраймын.
Авиациялық жұмыстың атауы
Таңдау
"✓"
1
авиациялық-химиялық жұмыстар
2
әуе түсірілімдер
3
орман – авиациялық жұмыстар
4
құрылыс-монтажды және тиеу-түсіру жұмыстары
5
ашық теңіздер мен мұхиттар аралдарына ұшу
6
теңіз кемелері мен теңіз бұрғылау жабдықтарынан ұшу
7
халыққа медициналық көмек көрсету әне санитарлық шараларды өткізу мақсатындағы ұшулар
8
тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы ұшулар
9
десант түсіру және парашютшілерді тастау немесе парашюттермен жүк тастау мақсатындағы ұшулар
10
іздеу және апаттық-құтқару жұмыстары
11
ұшуды радиотехникалық қамсыздандыру жерде орналасқан жабдықтары, авиациялық радиобайланыс және әуеайлақтардың схемаларды тексеру мақсатындағы ұшулар (аралап ұшып шығулар)
12
басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалар мүдделері үшін арнайы операцияларды орындаумен байланысты басқа да авиациялық жұмыстарының түрлері
Әуе кемесі бойынша ақпарат
Әуе кемесінің түрі
Тіркеу және зауыттық нөмірі
Ұсынылған ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Нысан
Уәкілетті ұйымның басшысына
____________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
20__жылғы "___"____________№___авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікке пайдалану ерекшеліктерінің А және/немесе В бөліктерінен әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстарды алып тастау туралы өтінім
Келесі әуе кемелерін
Әуе кемесінің түрі
Мемлекеттік және тіркеу сәйкестендіру белгілері
авиациялық жұмыстар түрлерін алып тастауды сұраймын.
Авиациялық жұмыстың атауы
Таңдау
"✓"
1
авиациялық-химиялық жұмыстар
2
әуе түсірілімдер
3
орман – авиациялық жұмыстар
4
құрылыс-монтажды және тиеу-түсіру жұмыстары
5
ашық теңіздер мен мұхиттар аралдарына ұшу
6
теңіз кемелері мен теңіз бұрғылау жабдықтарынан ұшу
7
халыққа медициналық көмек көрсету әне санитарлық шараларды өткізу мақсатындағы ұшулар
8
тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу мақсатындағы ұшулар
9
десант түсіру және парашютшілерді тастау немесе парашюттермен жүк тастау мақсатындағы ұшулар
10
іздеу және апаттық-құтқару жұмыстары
11
ұшуды радиотехникалық қамсыздандыру жерде орналасқан жабдықтары, авиациялық радиобайланыс және әуеайлақтардың схемаларды тексеру мақсатындағы ұшулар (аралап ұшып шығулар)
12
басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалар мүдделері үшін арнайы операцияларды орындаумен байланысты басқа да авиациялық жұмыстарының түрлері
Ұсынылған ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
"Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 05.11.2025 № 360 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері:

1) авиационно-химические работы;
2) воздушные съемки и наблюдения;
3) авиационные работы по охране и защите лесного фонда;
4) строительно-монтажные и погрузочно-разгрузочные работы;
5) полеты на островах открытых морей и океанов;
6) полеты с морских судов и морских буровых установок;
7) полеты для оказания медицинской помощи населению и проведения санитарных мероприятий;
8) полеты для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ;
9) полеты по десантированию и выброске парашютистов или сбросу грузов на парашютах;
10) поисковые и аварийно-спасательные работы;
11) летные проверки (облеты) наземных средств радиотехнического обеспечения полетов, авиационной радиосвязи и аэродромных схем;
12) другие виды авиационных работ, связанных с выполнением специализированных операций в интересах других физических и (или) юридических лиц;
13) выдача свидетельства и/или связанных с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности;
14) выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми;
15) выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались;
16) выдача эксплуатационных спецификаций часть В при внесении видов авиационных работ;
17) выдача эксплуатационных спецификаций части А и/или В при исключении воздушных судов и/или видов авиационных работ.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ – 38 (тридцать восемь) рабочих дней.
Данный срок продлевается на срок необходимый для устранения выявленных несоответствии уровня 2, но не более трех месяцев в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
Внесение изменений в свидетельство и/или эксплуатационные спецификации:
1) в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности – 10 рабочих дней;
2) внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми – 15 рабочих дней;
3) внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались – 20 рабочих дней;

1) авиациялық-химиялық жұмыстар;
2) әуелік түсірілімдер және бақылау;
3) орман қорын күзету және қорғау бойынша авиациялық жұмыстар;
4) құрылыс-монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстары;
5) ашық теңіздер мен мұхиттар аралдарына ұшу;
6) теңіз кемелері мен теңіз бұрғылау жабдықтарынан ұшу;
7) халыққа медициналық көмек көрсету және санитариялық іс-шараларды өткізуге арналған ұшулар;
8) тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған ұшулар;
9) десант түсіру және парашютшілерді түсіру немесе парашюттардағы жүктерді тастауға арналған ұшулар;
10) іздеу және апаттық-құтқару жұмыстары;
11) ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етудің жерде орналасқан жабдықтарын, авиациялық радиобайланыс және әуеайлақтардың схемаларды тексеру ұшулары (айналып ұшулары);
12) басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалар мүдделері үшін арнайы операцияларды орындаумен байланысты басқа да авиациялық жұмыстарының түрлері;
13) пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлік және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктерін беру;
14) пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
15) бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
16) авиациялық жұмыстардың түрлерін енгізген жағдайда В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
17) әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрін алып тастаған жағдайда А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түлері бойынша:
"электрондық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті беру - 38 (отыз сегіз) жұмыс күні.
Осы мерзім 2-деңгейдегі анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін қажетті, бірақ осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу:
1) пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – 10 жұмыс күні;
2) пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 15 жұмыс күні;
3) бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 20 жұмыс күні;

4) внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ – 20 рабочих дней;
5) исключение из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ – 3 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ и эксплуатационных спецификаций.
Выдача свидетельства и/или связанных с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались.
Выдача эксплуатационных спецификаций часть В при внесении видов авиационных работ.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и/или В при исключении воздушных судов и/или видов авиационных работ.
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга выдачи свидетельства на право выполнения авиационных работ оказывается на платной основе юридическим и физическим лицам в размере платы в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32089).
2. Внесение изменений в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности - оказывается бесплатно.
3. Внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми - оказывается бесплатно.
4. Внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались - оказывается бесплатно.
5. Внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ - оказывается бесплатно.
6. Исключение из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ – оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя

4) авиациялық жұмыстардың түрлерінің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 20 жұмыс күні;
5) әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінен алып тастау – 3 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік және пайдалану ерекшеліктерін беру.
Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлік және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктерін беру.
Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Авиациялық жұмыстардың түрлерін енгізген жағдайда В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен алып тастаған жағдайда А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетлетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
1. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес заңды және жеке тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
2. Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – ақысыз көрсетіледі.
3. Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
4. Бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
5. Авиациялық жұмыстардың түрлерінің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
6. Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінен алып тастау – ақысыз көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс істеу кестесі

1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) уполномоченная организация – с понедельника по пятницу с 8-30 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Для получения свидетельства подается заявка подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации на бумажном носителе, или электронная копия документа в формате pdf;
2) электронная копия руководства по производству полетов;
3) электронная копия руководства по организации системы управления безопасностью полетов (при наличии);
4) электронная копия руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
5) электронная копия программы (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
6) электронная копия страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
7) электронная копия образцов раскраски и текстового описания воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
8) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта;
9) электронная копия документа, подтверждающего обязательные отчисления сертифицированных эксплуатантов за осуществление уполномоченной организацией постоянного надзора за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности, взимаемых в порядке и размере, определяемых Правилами взимания платежей и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
2. Для внесения изменений в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности заявитель подает подписанную ЭЦП заявку с приложением следующих документов:
1) электронная копия руководства по производству полетов;
2) электронная копия руководства по организации системы управления безопасностью полетов (при наличии);

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері, жүгінген жағдайда өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 8-30-дан 17-30-ға дейін, түскі үзіліс 13-00-ден 14-00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Куәлікті алу үшін мынадай құжаттар тіркелген ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) уәкілетті ұйымның қызметі үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың қағаз жеткізгіштегі көшірмесі немесе құжаттың pdf форматындағы электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
3) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (бар болған жағдайда);
4) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығының электрондық көшірмесі;
5) әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
7) пайдаланушы басшысымен бекітілетін әуе кемелерінің бояу үлгілері және мәтіндік сипаттамасының электрондық көшірмесі;
8) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электрондық көшірмесі;
9) Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесімен және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерімен айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алынатын, уәкілетті ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тұрақты қадағалауды жүзеге асырғаны үшін сертификатталған пайдаланушылардың міндетті аударымдарын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
2. Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
2) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (бар болған жағдайда);

3) электронная копия руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
4) электронная копия программы (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
5) электронная копия образцов раскраски и текстового описания воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
6) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта.
3. Для внесения в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
2) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программу технического обслуживания, минимального перечня оборудования (MEL) (при наличии);
3) электронная копия страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
4. Для внесения в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
2) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программы технического обслуживания, минимального перечня оборудования (MEL) (при наличии);
3) электронные копии страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
5. Для внесения изменений в эксплуатационные спецификации часть В видов авиационных работ заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов;
2) электронная копия инструкции по порядку выполнения конкретных видов авиационных работ, разработанные и утвержденные эксплуатантом.

3) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығының электрондық көшірмесі;
4) әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
5) пайдаланушы басшысымен бекітілетін әуе кемелерінің әуе кемелерінің бояу үлгілері және мәтіндік сипаттамасының электрондық көшірмесі;
6) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электрондық көшірмесі.
3. Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) әуе кемесін пайдалануының бақылауына, техникалық қызмет және ұшуға жарамдылығына жауапты тараптар, сонымен қатар әуе кемесін жалға алудың қолданылуы мерзімі көрсетілген экипажсыз жалға алу шартының электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтар тізбесіне (MEL) (бар болған жағдайда) енгізілген өзгерістердің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
4. Басқа типтегі әуе кемелерін А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінің енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) әуе кемесін пайдалануының бақылауына, техникалық қызмет және ұшуға жарамдылығына жауапты тараптар, сонымен қатар әуе кемесін жалға алудың қолданылуы мерзімі көрсетілген экипажсыз жалға алу шартының электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтар тізбесіне (MEL) (бар болған жағдайда) енгізілген өзгерістердің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
5. Авиациялық жұмыстардың түрдерігің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу үшін өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың электрондық көшірмесі;
2) пайдаланушы әзірлеген және бекіткен авиациялық жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау тәртібі туралы нұсқаулықтың электрондық көшірмесі.

6. Для исключения из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ заявитель подает заявку подписанную ЭЦП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, образовании, свидетельстве авиационного персонала, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения авиационных работ (при наличии), государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, сертификате воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Заявитель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, предусмотренных в пункте 7 статьи 16 Закона;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения допуска эксплуатанта к авиационным работам, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 3 к Правилам
допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Акт сертификационного обследования
В соответствии с приказом __________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
от "____" _________ 20__ года ___ комиссией в составе:
Председатель: _____________________________________________________
(Фамилия имя отчество, должность)
Члены комиссии: ___________________________________________________
(Фамилия имя отчество, должность) ___________________________________
(Фамилия имя отчество, должность)
проведена сертификация заявителя ____________________________________
(наименование юридического лица)
на соответствие Сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских
воздушных судов и Правилам допуска эксплуатанта к авиационным работам.
Текст заключения: __________________________________________________
Председатель: ______________________________________ _______________
(Фамилия имя отчество) (подпись)
Члены комиссии: ____________________________________ ______________
(Фамилия имя отчество) (подпись)
С актом ознакомлен:
Ответственное лицо: _________________________________ ______________
(Фамилия имя отчество) (подпись)
Приложение 4 к Правилам
допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
__________________________________________
Наименование уполномоченной организации Свидетельство на право выполнения авиационных работ № KАZ–______________
Дата истечения
срока действия:
до
Наименование эксплуатанта
________________________
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Оперативная связь
с эксплуатантом
Контактная информация:
Настоящее свидетельство удостоверяет допуск эксплуатанта
__________________________________________________________
к (наименование эксплуатанта) выполнению авиационных работ,
как это определено в прилагаемых эксплуатационных спецификациях,
в соответствии с Правилами допуска эксплуатанта к авиационным работам
и руководством по производству полетов.
Технический надзор осуществляет
__________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Дата выдачи "___" _________ 20___ года
Наименование уполномоченной организации
Наименование эксплуатанта
Свидетельство №___
Эксплуатационные спецификации (эксплуатационные требования и ограничения)
Часть А - Общие положения

6. Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін алып тастау үшін өтініш беруші ЭЦҚ қойылған өтінім береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, білімі, еңбек шарттары, авиациялық персоналдың куәлігі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік (бар болған жағдайда), азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, әуе кемесінің шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Өтініш беруші, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті мәліметтердің Заңның 16-бабының 7-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) өтініш берушіге қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің (үкімінің) заңды күшіне енуі.
3) пайдаланушының авиациялық жұмыстарға рұқсатын алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
4) өтініш берушіге қатысты оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын сот шешімі болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналасқан: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамының www.caa.gov.kz.
Өтініш берушінің ЭЦҚ бар болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық түрде алуға мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары: 1414, 8 800 080 7777
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Сертификаттық тексеру актісі
__________________________ 20__ жылғы "___" _______ № _________
(уәкілетті ұйымның атауы)
бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға:
_________________________________________________________
(Тегі аты әкесінің аты, лауазымы)
Комиссия мүшелері:
___________________________________________________
(Тегі аты әкесінің аты, лауазымы)
___________________________________________________
(Тегі аты әкесінің аты, лауазымы)
___________________________________________________
(Тегі аты әкесінің аты, лауазымы)
____________________________________________________
өтініш берушінің (заңды тұлғаның атауы)
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық
талаптарға және Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына сәйкестігіне сертификаттау жүргізді.
Қорытынды мәтіні _____________________________________________
Төраға:__________________________________ ________________
(Тегі аты әкесінің аты)                   (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________________ _________
(Тегі аты әкесінің аты)                   (қолы)
_________________________________ __________
(Тегі аты әкесінің аты)                   (қолы)
Актімен таныстым:
Жауапты тұлға: ________________________
__________________________________ __________
(Тегі аты әкесінің аты)             (қолы)
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
4-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ _____________________________________________________ Уәкілетті ұйымның атауы Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік № KАZ –
Қолданылу мерзімінің аяқталу күні:
дейін
Пайдаланушының атауы _________________ Пайдаланушының мекенжайы: Телефоны: Факс: E-mail:
Пайдаланушымен жедел байланыс Байланыс ақпараты:
Осы куәлік пайдаланушыға
_________________________________________________
(пайдаланушының атауы)
қоса беріліп отырған пайдалану ерекшеліктерінде белгіленгендей,
пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларына
және ұшуды жүргізу нұсқауына сәйкес авиациялық жұмыстарды
орындауға рұқсат беретіндігін куәландырады.
Техникалық бақылауды ________________________ жүзеге асырады.
(уәкілетті ұйымның атауы)
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы не оны алмастыратын адам
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" ___________
Уәкілетті ұйымның атауы
Пайдаланушының атауы Куәлік №
Пайдалану ерекшеліктері (пайдалану талаптары мен шектеулері)
А бөлігі - Жалпы ережелер

1. Настоящие эксплуатационные спецификации выдаются в соответствии с приказами Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1024 "Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12511).
2. Эксплуатанту разрешается эксплуатировать для выполнения авиационных работ воздушные суда:
Тип воздушного судна
Государственный и регистрационный опознавательные знаки
Максимальная грузоподъемность и пассажировместимость (килограмм, место)
1
2
3
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Дата выдачи "___" _________ 20___ года
Наименование уполномоченной организации
Наименование эксплуатанта
Свидетельство №___
Эксплуатационные спецификации (эксплуатационные требования и ограничения)
Часть В - Разрешения и ограничения по выполнению авиационных работ
1. Воздушные суда эксплуатанта "____________" подготовлены к выполнению авиационных работ в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан (договаривающихся государств).
Полеты разрешены: в пределах территории Республики Казахстан и/или за пределами территории Республики Казахстан (страна).
Тип и государственный и регистрационный опознавательные знаки воздушного судна
Виды авиационных работ
Виды полетов
(Правила визуальных полетов, Специальный полет по правилам визуальных полетов, Правила полета по приборам)
Время суток
(День/ночь)
1
2
3
4
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия имя отчество)
Дата выдачи "___" _________ 20___ года
Приложение 5 к Правилам
допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Мотивированный отказ в выдаче свидетельства на право выполнения авиационных работ
АО "Авиационная администрация Казахстана" рассмотрев Вашу заявку
от [дата заявки] года № [номер заявки], сообщает об отказе в выдаче
свидетельства на право выполнения авиационных работ.
[Причина отказа].
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, ее замещающее
(Фамилия имя отчество)
(Электронно цифровая подпись)

1. Осы пайдалану ерекшеліктері "Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1024 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12511 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
2. Пайдаланушыға авиациялық жұмыстарды орындау үшін мынадай әуе кемелерін пайдалануға рұқсат беріледі:
Әуе кемесінің үлгісі
Мемлекеттік және тіркеу айырым белгілері
Ең жоғары жүк көтергіштігі мен жолаушы сыйымдылығы (килограмм, орын)
1
2
3
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы не оны алмастыратын адам
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" __________
_____________________________________________________
Уәкілетті ұйымның атауы
Пайдаланушының атауы                                           Куәлік №
Пайдалану ерекшеліктері (пайдалану талаптары мен шектеулері)
В бөлігі - Авиациялық жұмыстарды орындау бойынша рұқсаттар мен шектеулер
1. Пайдаланушының "_____" әуе кемелері Қазақстан Республикасының (уағдаласушы мемлекеттер) қолданыстағы нормативтік құқықтық актілері мен ұшу қағидаларына сәйкес авиациялық жұмыстарды орындауға дайын.
Ұшуға: Қазақстан Республикасы аумағы шегінде және/немесе Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерде (мемлекет) рұқсат етілді.
Әуе кемесінің үлгісі және Мемлекеттік және тіркеу айырым белгілері
Авиациялық жұмыс түрлері
Ұшу түрлері (Көзбен шолып ұшулардың қағидалары, Көзбен шолып ұшу қағидалары бойынша арнайы ұшу, Аспаптар бойынша ұшу қағидалары)
Тәулік уақыты (күн/түн)
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы не оны алмастыратын адам
(Тегі аты әкесінің аты) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" __________
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
5-қосымша
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беруден дәлелді бас тарту
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ Сіздің [өтініш берген күні] жылғы № [өтініш нөмірі] өтінішіңізді қарап, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлікті беруден бас тарту туралы хабарлайды.
[Бас тарту себебі].
Уәкілетті ұйымның
лауазымды тұлғасы
не оны алмастыратын адам                               (Тегі аты әкесінің аты)
(электрондық цифрлық қолтаңба)