Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2015 года № 11395.
В соответствии с подпунктом 23-14) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии приказа на официальное опубликование в средства массовой информации и информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
17 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН":
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов

Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 маусымда № 11395 болып тіркелді.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында ірi габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көліктік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерінің мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 17 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______________ Қ. Қасымов

10 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев
18 мая 2015 года
Утверждены приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 206
Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.04.2020 № 228 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 23-14) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее - Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах") и определяют порядок осуществления перевозок неделимых грузов автомобильным транспортом либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах, которые с учетом габаритов, массы и (или) осевых нагрузок автотранспортного средства превышают допустимые габаритные и весовые параметры, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам общего пользования и улицам населенных пунктов, а также выдачи специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, связанных с перевозкой крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов по территории Республики Казахстан (далее – перевозчики).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основные понятия и термины, применяемые в Правилах:
1) тяжеловесное транспортное средство – транспортное средство с грузом или без груза, полная масса или распределение нагрузки по осям которого превышает величины предельно допустимых нагрузок для данной категории дорог и сооружений на них;

2015 жылғы 10 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 206 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 24.04.2020 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 23-14) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және көлік құралының габаритін, салмағын және (немесе) біліктік жүктемелерін ескере отырып, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары арқылы және елді мекендердің көшелері арқылы жүріп өту үшін Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген автокөлік құралдарының жол берілетін габариттік және салмақтық параметрлерінен асатын, автокөлік құралдарымен тасымалданатын бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсат беру тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдаумен байланысты барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады (бұдан әрі – тасымалдаушылар).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қағидаларда қолданылатын негiзгi ұғымдар мен терминдер:
1) ауыр салмақты автокөлік құралы - толық салмағы немесе біліктік жүктемелері Қазақстан Республикасы аумағында автомобиль жолдарымен жүру үшін белгіленген рұқсат етілген салмақтық параметрлерден асатын жүгi бар немесе жүксіз автокөлік құралы;

2) Специальное разрешение на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан – разрешительный электронный документ, дающий право проезда крупногабаритным и (или) тяжеловесным автотранспортным средствам по территории Республики Казахстан с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимым в специализированных автомобилях-цистернах или без груза, имеющим превышение по габаритам и (или), массе и (или) осевым нагрузкам над допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан (далее – специальное разрешение);
3) контролирующие органы – территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган), административная полиция и органы государственных доходов в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза (далее – органы государственных доходов);
4) неделимый груз – крупногабаритный и (или) тяжеловесный груз, который при перевозке не может быть разделен на две или более части без изменения его назначения, чрезмерных затрат или риска его порчи;
5) автомобиль прикрытия – автомобиль, выделяемый перевозчиком или грузоотправителем для сопровождения крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по всему маршруту следования;
6) скатность (односкатный, двухскатный) – количество колес (одиночные, спаренные), расположенных на одной стороне оси автотранспортного средства;
7) местная перевозка – перевозка, маршрут которой проходит в пределах одной административно-территориальной единицы Республики Казахстан;
8) согласовывающие организации – государственные органы и организации, осуществляющие управление автомобильными дорогами или юридические лица, осуществляющие деятельность по владению и управлению автомобильными дорогами на праве хозяйственного ведения, доверительного или оперативного управления, содержащие на балансе автомобильные дороги, дорожные сооружения и коммуникационные объекты (мосты, путепроводы, железнодорожные переезды, трубопроводы, линии электропередачи, кабели связи) на маршруте следования крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства (далее – согласовывающие организации);
9) пост транспортного контроля – стационарный или передвижной контрольно-пропускной пункт, оснащенный техническими средствами контроля, оборудованный капитальным зданием или спецавтотранспортом;

2) ауыр салмақты және (немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының жүрiп өтуіне арналған арнайы рұқсат - Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерінен габариті, салмағы және (немесе) біліктiк жүктемелерi бойынша асып түсетін жүксіз немесе бөлінбейтін жүгi бар, не мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктері бар, Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша отандық және шетелдiк iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiне құқық беретiн электрондық рұқсат беру құжаты (бұдан әрі - арнайы рұқсат);
3) бақылаушы органдар – Қазақстан Республикасының Көлік министрлiгі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетiнің аумақтық органдары (бұдан әрі – уәкiлеттi орган), әкімшілік полиция және Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттеріндегі мемлекеттік кіріс органдары (бұдан әрі – мемлекеттік кіріс органдары);
4) бөлінбейтін жүк - тасымалдау кезінде мақсатын өзгертпей, шамадан тыс шығындарсыз немесе оның бүліну тәуекелінсіз екі немесе одан көп бөлікке бөлуге болмайтын ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүк;
5) бүркемелеу автомобиль – iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарына барлық жүру бағыты бойынша iлесiп жүру үшiн тасымалдаушы немесе жүк жөнелтушi бөлген автомобиль;
6) еңістік (бір қатарлы, екі қатарлы)- автокөлік құралы білігінің бір жағында орналасқан (дара, қосарланған) дөңгелектердің саны;
7) жергiлiктi тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының бiр әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгі шегiнде өтетiн тасымал;
8) келiсушi ұйымдар - автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар мен ұйымдар немесе iрi габариттi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүру бағытында автомобиль жолдары, жол құрылыстары және коммуникациялық объектiлерi (көпiрлерi, жолөткелдерi, темiр жол өтпелерi, электр желiлерi, байланыс кабелдерi және т.б.) теңгерiмiнде бар, шаруашылық жүргiзу, сенімгерлік немесе жедел басқару құқығында автомобиль жолдарына иелiк ету немесе басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
9) көліктік бақылау посты - арнайы лайықталған ғимаратпен немесе арнайы автокөлікпен жабдықталған, техникалық бақылау құралдарымен жарақтандырылған стационарлық немесе жылжымалы бақылау-өткiзу пунктi;

10) сбор за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (далее – сбор за проезд автотранспортных средств) – денежное возмещение ущерба, наносимого автомобильным дорогам и дорожным сооружениям, вследствие проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, взимаемый в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Кодекс);
11) межрегиональная перевозка – перевозка, маршрут которой проходит по двум и более областям Республики Казахстан;
12) международная перевозка – перевозка, маршрут которой пересекает Государственную границу Республики Казахстан;
13) автомобиль сопровождения – патрульный автомобиль подразделения административной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – административная полиция) с соответствующими опознавательными знаками, сопровождающий крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство по автомобильным дорогам с целью обеспечения безопасности дорожного движения, предоставляемый на безвозмездной основе;
14) крупногабаритное транспортное средство – транспортное средство с грузом или без груза, имеющее превышение габаритных размеров, установленных нормативными правовыми актами;
15) крупногабаритный и (или) тяжеловесный груз – груз, который при перевозке автотранспортным средством имеет превышение над допустимыми габаритными параметрами и (или) полная масса или осевые нагрузки автотранспортного средства с грузом превышает допустимые весовые параметры, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам;
16) согласование маршрута перевозки крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза – определение условий проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по установленному маршруту согласовывающими организациями.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.09.2024 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации и осуществления перевозок крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов по автомобильным дорогам
4. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автотранспортным средством либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах по автомобильным дорогам разрешается только при наличии специального разрешения по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

10) отандық және шетелдiк iрi габаритті және (немесе) салмағы ауыр автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуі үшін алым - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25-желтоқсандағы кодексінде (бұдан әрі - Кодекс) белгіленген тәртіппен алынатын iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі салдарынан автомобиль жолдарына және жол құрылыстарына келтiрiлген залалды ақшалай өтеу (бұдан әрі - автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым);
11) өңiраралық тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының екi және одан да көп облысы арқылы өтетiн тасымал;
12) өңiраралық тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының екi және одан да көп облысы арқылы өтетiн тасымал;
13) ілесіп жүру автомобилі - жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралына автомобиль жолдарымен ілесіп жүретін, тиісті тану белгілері бар Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының әкімшілік полиция бөлімшелерінің (бұдан әрі - әкімшілік полиция) ақысыз негізде ұсынатын патрульдік автомобилі;
14) iрi габаритті автокөлiк құралы - автомобиль жолдары арқылы жүрiп өту үшiн Қазақстан Республикасы аумағында белгіленген рұқсат етiлген габариттік параметрлері асып түсетiн жүгімен немесе жүксiз автокөлiк құралы;
15) iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүк - автокөлiк құралдарымен тасымалдау кезiнде рұқсат етiлген габариттік параметрлерден асатын және (немесе) жүгi бар автокөлiк құралының толық салмағы немесе біліктік жүктемелерi автомобиль жолдары арқылы жүрiп өту үшiн Қазақстан Республикасы аумағында белгiленген рұқсат етiлген салмақтың параметрлерден асып түсетiн жүк;
16) iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктi тасымалдау бағытын келiсу - келiсушi ұйымдардың iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының белгiленген бағыт бойынша жүру шарттарын белгiлеуi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 13.09.2024 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Автомобиль жолдары бойынша ірi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру тәртiбi
4. Автомобиль жолдары бойынша ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүкттерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралымен тасымалдауға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рұқсат болған кезде ғана рұқсат етіледі

5. Не допускается перевозка автотранспортным средством делимых грузов, которые с учетом габаритов и массы автотранспортного средства превышают установленные на территории Республики Казахстан допустимые габаритные и весовые параметры автотранспортных средств для движения по автомобильным дорогам.
6. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автотранспортным средством либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах по автомобильным дорогам осуществляется в соответствии с требованиями Правилам дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 (далее – ПДД) и настоящих Правил, а также дополнительных требований к перевозке крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов, установленных их производителем или грузоотправителем (грузополучателем).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Общие условия перевозки крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автомобильным транспортом либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах грузов, в том числе в части получения Специального разрешения, определяются международными договорами и законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте.
7-1. Перевозки крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств с грузом и (или) без груза в период действия временных ограничений движения транспортных средств, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 492 "Об утверждении Правил прекращения или временного ограничения движения транспортных средств по дорогам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33042), осуществляется на основании Специального разрешения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 18.02.2026 № 46 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Автомобиль жолдары бойынша қозғалу үшін автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағында рұқсат етілген габариттік және салмақтық параметрлерiнен асатын автокөлiк құралының габариттері мен салмағын ескере отырып, бөлiнетiн жүктердi автокөлiк құралымен тасымалдауға жол берілмейді.
6. Автомобиль жолдары бойынша іpi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы (бұдан әрі – ЖЖҚ) және осы Қағидалардың талаптарына, сондай-ақ оларды өндiрушi немесе жүк жөнелтуші (жүк алушы) белгiлеген iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктердің тасымалына қойылатын қосымша талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Іpi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдау, оның iшiнде Арнайы рұқсатты алу бөлiгіндегi жалпы шарттар халықаралық шарттарда және Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасында айқындалады.
7-1. Жүкпен және (немесе) жүксіз ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының көлік құралдарының қозғалысын тоқтату немесе уақытша шектеу қағидаларына сәйкес көлік құралдарының қозғалысына уақытша шектеу қолданылатын кезеңде тасымалдау "Жолдарда көлік құралдарының жүрісін тоқтату немесе уақытша шектеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 492 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33042 болып тіркелген) бекітілген жолдарда көлік құралдарының қозғалысын тоқтату немесе уақытша шектеу қағидаларына сәйкес Арнайы рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 18.02.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. К перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного неделимого груза автотранспортным средством либо жидкого груза, перевозимого в специализированных автомобилях-цистернах допускается водитель, имеющий право управления транспортным средством соответствующей категории.
9. Ответственный представитель перевозчика и (или) грузоотправителя проводит специальный инструктаж по технике безопасности водителя(ей) и такелажников, занятых на перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного неделимого груза автотранспортным средством либо жидкого груза, перевозимого в специализированных автомобилях-цистернах.
10. Перед началом движения автотранспортное средство с закрепленным крупногабаритным и (или) тяжеловесным неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимый в специализированных автомобилях-цистернах осматривается водителем, ответственными представителями перевозчика и грузоотправителя. Груз закрепляется и маркируется в соответствии с правилами перевозок грузов автомобильным транспортом, утверждаемыми согласно подпункту 23-9) статьи 13 Закона.
11. Крупногабаритные и (или) тяжеловесные автотранспортные средства, а также автомобили прикрытия оборудуются специальными световыми сигналами (проблесковыми маячками) оранжевого или желтого цвета.
Работа проблескового маячка во время движения является дополнительным средством информации других участников дорожного движения и не дает право преимущественного проезда.
12. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по автомобильным дорогам разрешается в часы наименьшей интенсивности движения, а вне населенных пунктов – в светлое время суток.
В темное время суток по дорогам вне населенных пунктов, а также при интенсивном движении в светлое время суток, перевозка допускается только при условии сопровождения проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства автомобилем прикрытия или сопровождения.
14. Не допускается перевозка в случаях неблагоприятных дорожно-климатических условий и интенсивности движения, способные вызвать значительные задержки движения транспортных средств и повышенную опасность для окружающих.
15. При движении в светлое время суток на крупногабаритном и (или) тяжеловесном автотранспортном средстве, а также на автомобилях прикрытия и сопровождения включаются фары ближнего света.

8. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдауға тиiстi санаттағы автокөлiк құралын басқару құқығы бар жүргiзушiге рұқсат етiледi.
9. Тасымалдаушының және (немесе) жүк жөнелтушiнiң жауапты өкiлi iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдаумен айналысатын жүргізушi(лер)ге және жүк жинаушыларға қауiпсiздiк техникасы жөнiнде арнайы нұсқаулық өткiзедi.
10. Қозғалыс басталар алдында бекітіліп берілген ірi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктермен немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкпен бірге автокөлiк құралын жүргiзушi, жүк тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінiң жауапты өкілдерi қарап тексереді. Жүк Заңның 13-бабының 23-9) тармақшасына сәйкес бекітілген автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес бекiтіледi және таңбаланады.
11. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдары, сондай-ақ бүркемелеу автомобильдерi қызғылт немесе сары түстi арнайы жарық беру сигналдарымен (жарқылдауық маяктармен) жабдықталады.
Қозғалыс кезiнде жарқылдауық маяктардың жұмысы жол қозғалысының басқа қатысушыларына қосымша хабар беру құралы болып табылады және артықшылықпен жүрiп өту құқығын бермейдi.
12. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының автомобиль жолдары бойынша жол жүріп өтуiне қозғалыс қарқындылығы мейлiнше аз сағаттарда, ал елдi мекендерден тыс жерлерде - тәулiктiң жарық уақытында рұқсат етіледi.
Тәулiктің қараңғы уақытында елдi мекендерден тыс жерлердегі жолдармен, сондай-ақ тәулiктің жарық уақытында қозғалыс қарқынды болған кезде тасымалдауға iрi габаритті және ауыр салмақты көлiк құралының жүріп өтуiн бүркемелеу немесе ілесіп жүру автомобилінің ерiп жүруi шартымен ғана рұқсат етіледi.
14. Көлiк құралдарының қозғалысын елеулi түрде кiдiртуге және айналасындағылар үшiн жоғары қауіп төндiруге қабілеттi жол-ауа-райының қолайсыз жағдайлары мен қозғалыс қарқындылығы жағдайларында тасымалдауға рұқсат етілмейдi.
15. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралымен, сондай-ақ бүркемелеу және iлесіп жүру автомобильдерімен тәулiктiң жарық уақытында қозғалған кезде жақынға жарық түсiру шамдары қосылады.

16. Наличие автомобиля прикрытия обязательно при проезде тяжеловесного и (или) крупногабаритного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан, имеющего специальное разрешение во всех случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 3,5 метра;
2) длина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 24 метра;
3) высота крупногабаритного автотранспортного средства от поверхности дороги превышает 4,5 метра;
4) общая масса автотранспортных средств, превышающая установленную допустимую общую массу согласно приказам исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 342 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009), и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 492 "Об утверждении Правил прекращения или временного ограничения движения транспортных средств по дорогам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33042);
5) в других случаях, когда в Специальном разрешении в графе "Особые условия движения" указано, что движение по какому-либо дорожному сооружению, находящемуся на маршруте следования, разрешается в одиночном порядке или указаны другие условия, требующие оперативного воздействия на организацию движения на отдельных участках маршрута следования.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 18.02.2026 № 46 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Наличие автомобиля сопровождения при проезде тяжеловесного и (или) крупногабаритного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан, имеющего специальное разрешение обязательно исключительно в населенных пунктах в случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 5,0 метра;
2) длина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 40,0 метра;
3) крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство при движении вынуждено хотя бы частично занимать полосу встречного движения.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Мына жағдайлардың барлығында:
1) iрi габаритті автокөлік құралының ені 3,5 метрден асатын болса;
2) iрi габаритті автокөлік құралының ұзындығы 24 метрден асатын болса;
3) iрi габаритті автокөлiк құралының биіктігі 4,5 метрден асатын болса;
4) автокөлік құралының жалпы салмағын "Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген) және "Жолдарда көлік құралдарының жүрісін тоқтату немесе уақытша шектеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 492 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33042 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес белгіленген рұқсат етілген жалпы салмақтан асатын болса;
5) Арнайы рұқсаттың "Қозғалыстың ерекше шарттары" бағанында жол жүру бағытындағы қандай да бiр жол құрылысы бойынша жеке дара тәртіппен қозғалуы рұқсат етіледi деп көрсетiлген жағдайда немесе жол жүру бағытының жекелеген учаскелерінде қозғалысты ұйымдастыруға жедел ықпал етудi талап ететiн басқа да шарттар көрсетiлген басқа жағдайларда, арнайы рұқсаты бар ауыр салмақты және (немесе) ірі көлемді автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі кезінде барлық жағдайларда бүркемелеу автомобилінің болуы міндетті.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 18.02.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Елді мекендерде:
1) iрi габаритті автокөлiк құралының енi 5,0 метрден асатын;
2) iрi габаритті автокөлiк құралының ұзындығы 40,0 метрден асатын;
3) қозғалыс кезiнде iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы қарсы қозғалыс жолағын ең болмағанда iшiнара иеленуге мәжбүр болған жағдайларда ғана арнайы рұқсаты бар Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ауыр салмақты және (немесе) ірі көлемді автокөлік құралының жүріп өтуі кезінде ілесіп жүру автомобилінің болуы міндетті.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. При необходимости наличия автомобиля сопровождения для проезда крупногабаритных автотранспортных средств в населенных пунктах в случаях, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил, уполномоченный орган либо органы государственных доходов направляют в соответствующие территориальные подразделения полиции уведомление о необходимости сопровождения крупногабаритного автотранспортного средства с указанием непосредственного маршрута передвижения.
Территориальные подразделения полиции оказывают содействие в проезде крупногабаритного автотранспортного средства в населенном пункте в течении 1 (одного) рабочего дня следующего после дня получения уведомления, о чем извещает перевозчика.
19. Автомобиль прикрытия или сопровождения в целях обеспечения безопасности дорожного движения передвигается впереди крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства на расстоянии 10-20 метр уступом с левой стороны таким образом, чтобы его левая сторона выступала за левую сторону сопровождаемого крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При проезде по мостам и дорожным сооружениям движение осуществляется согласно условиям, определенным согласовывающими организациями.
21. При проезде перекрестков автомобиль сопровождения обеспечивает своевременное перекрытие движения на пересекаемых улицах и дорогах с целью исключения аварийных ситуаций.
22. Скорость движения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства не должна превышать показаниям, установленным в Специальном разрешении.
При движении крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по дорогам общего пользования скорость не должна превышать 60 км/ч, а на искусственных сооружениях – 10 км/ч.
23. В процессе движения водитель крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства:
1) принимает все необходимые меры для беспрепятственного и безопасного пропуска встречных автотранспортных средств;
2) не создает помех для дорожного движения и предоставляет возможность обгона автотранспортным средствам, движущимся сзади.
24. При высоте крупногабаритного транспортного средства более 4,5 метра перевозчику необходимо проводить контрольный дополнительный замер высоты при движении под мостами, трубопроводами и другими коммуникациями.
25. Осуществляя проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, не допускается:

18. Уәкілетті орган немесе мемлекеттік кірістер органдары ірі көлемді автокөлік құралдарының елді мекендер арқылы өтуіне ілесіп жүру автомобилі қажет болған кезде oсы Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайларда полицияның тиісті аумақтық бөлімшелеріне Арнайы рұқсатта көрсетілген бағыт бойынша iрi көлемді ауыр салмақты автокөлік құралына ілесіп жүру қажеттілігі туралы хабарламаны жолдайды.
Полицияның аумақтық бөлімшелері хабарламаны алған күннен кейін келесі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ірі көлемді автокөлік құралдарының елді мекендер арқылы жүріп өтуіне жәрдемдеседі, ол туралы тасымалдаушыға хабарлайды.
19. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бүркемелеу немесе iлесіп жүру автомобилi оның сол жағы iлесiп жүретiн iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының сол жағынан шығыңқы болатындай түрде жол бере отырып, iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының алдында 10-20 метр қашықтықта қозғалады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Көпірлер мен жол құрылыстары арқылы жүріп өту кезінде қозғалыс келiсушi ұйымдар айқындаған шарттарға сай жүзеге асырылады.
21. Ілесiп жүру автомобилi жол қиылыстарынан өту кезiнде авариялық жағдайларды болдырмау мақсатында қиылысатын көшелер мен жолдардағы қозғалысты уақтылы тоқтатуды қамтамасыз етедi.
22. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы қозғалысының жылдамдығы Арнайы рұқсатта белгіленген көрсеткiштерден аспауы тиiс.
Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жалпы пайдаланылатын жолдар бойынша қозғалған кезде жылдамдығы 60 км/сағаттан, ал жасанды құрылыстарда 10 км/сағаттан аспауы тиiс.
23. Қозғалыс процесiнде iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүргізушiсi:
1) қарсы келе жатқан автокөлiк құралдарын кедергісiз және қауiпсiз өткiзiп жiберу үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды;
2) жол қозғалысына бөгет жасамайды және артында келе жатқан автокөлiк құралдарының басып озуына мүмкiндiк бередi.
24. Iрi габаритті көлiк құралының биiктiгi 4,5 метрден артық болған жағдайда, тасымалдаушы көпiрлердiң, құбыр жолдардың және басқа да коммуникациялардың астымен қозғалу кезiнде биiктiктi қосымша бақылаулық өлшеуi қажет.
25. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өтуiн жүзеге асыра отырып:

1) выезжать в рейс с просроченным Специальным разрешением;
2) вносить в Специальное разрешение какие-либо изменения или дополнения;
3) отклоняться от установленного маршрута движения;
4) превышать указанную в Специальном разрешении скорость движения;
5) совершать обгоны транспортных средств, движущихся со скоростью 30 км/час и более;
6) буксировать другие транспортные средства;
7) осуществлять движение в неблагоприятных метеорологических условиях (гололед, видимость менее 100 м);
8) двигаться по обочине дороги, если такой порядок движения не определен условиями перевозки;
9) останавливаться вне специально обозначенных стоянок, расположенных за пределами проезжей части дороги;
10) продолжать движение при возникновении технической неисправности автотранспортного средства или нарушении крепления груза, угрожающих безопасности движения и (или) сохранности груза.
26. При определении весовых и (или) габаритных параметров автотранспортных средств составляется акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства согласно приложению 2 к настоящим Правилам с учетом установленных погрешностей измерительного оборудования, которые трактуются в пользу перевозчика.
Акты взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства являются бланками строгой отчетности.
27. В случае установления факта проезда тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств, с превышением допустимых весовых и (или) габаритных параметров, применяются меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", и перевозка возобновляется в случаях:
1) дальнейшего следования перевозчиком по маршруту движения с превышением весовых и (или) габаритных параметров автотранспортного средства без груза или с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах, и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за фактическую пройденную часть маршрута следования, а также уплаты суммы сбора за предстоящую часть маршрута следования с получением специального разрешения в порядке установленном настоящими Правилами - при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без груза или с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах без специального разрешения, а также при истекшем сроке cпециального разрешения;
2) разгрузки перевозчиком автотранспортного средства для приведения в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, а также выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза, и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за фактически пройденную часть маршрута без выдачи специального разрешения – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с грузом, не являющейся неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах;

1) мерзiмi өткен Арнайы рұқсатпен рейске шығуға;
2) Арнайы рұқсатқа қандай да бiр өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге;
3) белгiленген қозғалыс бағытынан ауытқуға;
4) Арнайы рұқсатта көрсетілген қозғалыс жылдамдығын арттыруға;
5) 30 км/сағат және одан жоғары жылдамдықпен келе жатқан автокөлiк құралдарын басып озуға;
6) басқа көлiк құралдарын сүйретуге;
7) қозғалысты қолайсыз ауа-райы жағдайларында (көктайғақ, көрiнiм 100 метрден кем және т.с.с.) жүзеге асыруға;
8) егер тасымалдау шарттарында мұндай қозғалыс тәртiбi белгiленбесе, жол жиегімен жүруге;
9) жолдың жүру бөлігінiң шегінен тысқары орналасқан арнайы тұрақтардан тыс жерлерге тоқтауға;
10) автокөлiк құралының техникалық жарамсыздығы туындаған немесе қозғалыс қауiпсiздігіне және (немесе) жүктiң сақталуына қауiп төндiретiн жүктiң бекiтiлуi бұзылған кезде қозғалысты жалғастыруға жол берілмейді.
26. Автокөлiк құралдарының салмақтық және габариттiк параметрлерiн айқындау кезiнде өлшеу жабдығының тасымалдаушының пайдасына шешiлетiн белгіленген ауытқулықтарын ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі жасалады.
Автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актілері қатаң есептілік бланкілері болып табылады.
27. Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жол берілетін салмақтық және (немесе) габаритті параметрлерінің асып кету фактісі анықталған жағдайда, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары қабылданады және мынадай жағдайларда:
1) автокөлік құралының салмақтық және (немесе) габариттік параметрлерін асыра отырып, жол жүру бағыты бойынша әрі қарай жүксіз немесе бөлінбейтін жүкпен не мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкпен жүру және автокөлiк құралдарының жол жүру бағыты іс жүзінде жүріп өткен жолына алым сомасын төлеу, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте арнайы рұқсат қағазын ала отырып жүріп өту, алдағы бөлігіне алым соммасын төлеу, жүксіз немесе бөлінбейтін жүгі не мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүгі бар ір габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының арнайы рұқсатсыз жүріп өткені анықталған кезде, сондай-ақ арнаы рұқсаттың мерзімі өтіп кеткен кезде;
2) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлеріне сәйкес келтіру үшін тасымалдаушының автокөлік құралын артық жүктен босатуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралы шыққан кезде және арнайы рұқсат берілместен іс жүзінде жүріп өткен бағыттың бір бөлігі үшін автокөлiк құралдарының жүріп өтуіне алым сомасын төлеу - бөлінбейтін жүк немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкке жатпайтын жүгі бар ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені анықталған кезде;

3) после доплаты перевозчиком к уплаченному сбору за проезд автотранспортных средств сбора за проезд автотранспортных средств за фактически пройденный маршрут и получения специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, с указанием фактических весовых и (или) габаритных параметров – при выявлении факта превышения одного из параметров крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства над указанными в специальном разрешении;
4) после оплаты перевозчиком суммы сбора за проезд автотранспортных средств по фактическому пройденному маршруту и получения специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, – при обнаружении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с отклонением от маршрута, указанного в специальном разрешении;
5) после выделения административной полицией автомобиля сопровождения в сроки, предусмотренные пунктом 17 настоящих Правил, – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без автомобиля сопровождения в случаях, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил;
6) разгрузки перевозчиком автотранспортного средства для приведения в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, а также выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза, и оплаты суммы сбора за фактический пройденный путь – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с грузом, не являющейся неделимом грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах со специальным разрешением;
7) дальнейшего следования перевозчиком по маршруту движения с превышением весовых и (или) габаритных параметров автотранспортного средства без груза или с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах, после:
уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за фактическую пройденную часть маршрута следования;
уплаты суммы сбора за предстоящую часть маршрута следования без получения специального разрешения при условии соблюдения предельных весовых и (или) габаритных параметров обеспечивающей проезд по придорожным инфраструктурам, установленных на постоянной основе согласующей организацией по определенному маршруту следования.

3) автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн төленген алымға қосымша осы Қағидаларда белгіленген тәртіпті бұза отырып және салмақтық және габариттік параметрлердi іс жүзінде көрсете отырып, осы Қағидаларда белгілеген тәртіппен арнайы рұқсатты ала отырып, іс жүзінде жүріп өткен бағыт үшін автокөлiк құралдарының алымын тасымалдаушы төлегеннен кейін - iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының арнайы рұқсатта көрсетілген параметрлерінің бiрiнен асып кету фактісі анықталған кезде;
4) тасымалдаушы іс жүзінде жүріп өткен бағыт бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасын төлеген және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен арнайы рұқсатты алғаннан кейін - iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жолды арнайы рұқсатта көрсетілген бағыттан ауытқи отырып жүріп өтуі анықталған кезде;
5) осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген мерзімде әкімшілік полициясы ілесіп жүру автомобилін бөлгеннен кейін - осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайларда ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының ілесіп жүру автомобилінсіз жүріп өтуі анықталған кезде;
6) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлеріне сәйкес келтіру үшін тасымалдаушының автокөлік құралын артық жүктен босатуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралының шығуы үшін және іс жүзінде жүріп өткен жол үшін алым сомасын төлеу - бөлінбейтін жүкке немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкке жатпайтын жүгі бар, арнайы рұқсаты бар ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені анықталған кезде тасымалдау қалпына келтіріледі.
7) жүксіз немесе бөлінбейтін жүкпен не болмаса арнайы автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүкпен ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралымен маршрут бойымен ары қарай жүруі:
автокөлік құралдарының нақты жүріп өткен маршрут бөлігіндегі қозғалысы үшін алым сомасын төлегеннен;
белгілі бір маршрут бойынша келісуші ұйым тұрақты негізде белгілеген жол бойындағы инфрақұрылымдар арқылы жүру мүмкіндігін қамтамасыз ететін шекті салмақтық және (немесе) габариттік параметрлер сақталған жағдайда, арнайы рұқсат алмай-ақ жүру маршрутының бөлігі үшін алым сомасын төлеу арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 18.02.2026 № 46 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок выдачи специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств
28. Государственная услуга "Выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств" (далее - государственная услуга) оказывается территориальными подразделениями Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее - Комитет) и органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза, а также в иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – услугодатель) перевозчикам (далее – услугополучатель) по месту их регистрации посредством направления услугополучателем заявления по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявление) услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 18.02.2026 № 46 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги указан в приложении 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований).
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
32. Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
33. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 18.02.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты беру тәртібі
28. "Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметті) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштерді (бұдан әрі – өтініш) тасымалдаушылардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет алушы) тіркелген жері бойынша беруі арқылы Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетiнiң (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органдары және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде, сондай-ақ тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізудің өзге де орындарындағы мемлекеттік кіріс органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 18.02.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі).
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Жеке басты куәландыратын құжат мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
32. Көрсетілетін қызметті алушы егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
33. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

34. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При поступлении заявления услугодателю производится его регистрация и проверка содержащихся в нем сведений на предмет полноты предоставленной информации, соответствия технических характеристик автотранспортного средства, предъявляемого к перевозке груза.
По результатам рассмотрения представленных документов, в кабинет услугополучателя направляется в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя один из следующих результатов:
1) специальное разрешение по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении документов;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
4) замена транспортного средства по ранее выданному специальному разрешению;
5) продление срока действия специального разрешения.
Основания для отказа в оказании государственной услуги предусмотрены пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств".
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В случае обращения заявителя через портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
38. Срок рассмотрения заявления на получение специального разрешения составляет 2 (два) рабочих дня, а в случаях, когда не требуется согласование маршрута перевозки – 1 (один) рабочий день со дня его регистрации.
39. Услугодатель в течение срока, указанного в пункте 38 настоящих Правил, уведомляют перевозчика о выдаче специального разрешения и сумме сбора за проезд автотранспортных средств по ставкам и в порядке, установленном Кодексом, подлежащей к оплате, или представляют мотивированный отказ в выдаче специального разрешения.
В случае отсутствия оплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств в течение пяти рабочих дней со дня уведомления перевозчика выдача специального разрешения не осуществляется.

34. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Өтінішті портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметке көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрінеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Көрсетілетін қызметті берушіге өтініш келіп түскен кезде оны тіркеу және онда қамтылған мәліметтерді ұсынылған ақпараттың толықтығы, қауіпті жүктерді тасымалдайтын көлік құралының жүргізушісін даярлау туралы куәлік тұрғысынан тексеру жүргізіледі.
Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында мынадай нәтижелердің бірі жіберіледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рұқсат;
2) құжаттарды одан әрі қараудан дәлелді бас тарту;
3) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
4) бұдан бұрын берілген арнайы рұқсат бойынша көлік құралын ауыстыру;
5) арнайы рұқсаттың қолдану мерзімін ұзарту.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер "Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптары тізбесінің 9-тармағында көзделген.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін портал арқылы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
38. Арнайы рұқсатты алуға өтінішті қарастыру мерзімі ол тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін, ал тасымалдау бағытын келісу қажет болмаған жағдайда - 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.
39. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген мерзім ішінде тасымалдаушыны Арнайы рұқсатты беру және Кодексте белгіленген ставкалар бойынша және тәртіппен ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені үшін төленуі қажет алым сомасы туралы тасымалдаушыға хабарлайды немесе Арнайы рұқсат беруден дәлелді бас тартуды береді.
Тасымалдаушыға хабар берген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасы төлемінің болмауы жағдайда, арнайы рұқсатты беру жүзеге асырылмайды.

Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Специальное разрешение выдается в срок не более 1 (одного) рабочего дня после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом.
41. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Услугодатель в ходе рассмотрения заявления в случаях, предусмотренным пунктам 16 Правил, производят согласование заявления перевозчика с согласовывающими организациями.
Срок согласования заявления составляет 1 (один) рабочий день со дня его поступления.
В случае отсутствия в установленный срок ответа от согласовывающей организации, заявление перевозчика считается согласованным.
43. При согласовании предлагаемого маршрута перевозки оцениваются несущая способность и пропускная способность автомобильных дорог, дорожных и иных инженерных сооружений по пути следования, в части обеспечения безопасности перевозки, сохранности дорог, дорожных и иных инженерных сооружений, необходимости принятия дополнительных мер по обеспечению безопасности движения на маршруте следования.
44. Для оценки несущей способности автомобильных дорог, дорожных и инженерных сооружений допускается использовать апробированные методы расчета, информацию о состоянии дорог, дорожных и иных инженерных сооружений, а также материалы дополнительных обследований.
45. Если пропуск крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по предложенному перевозчиком маршруту не имеет противопоказаний, то согласовывающая организация посредством информационных систем подтверждает свое решение.
46. В случае, если по предложенному перевозчиком маршруту проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного транспортного средства не представляется возможным или если для его осуществления требуется проведение дополнительных мер по усилению дорожного покрытия и дорожных сооружений, согласовывающая организация уведомляет об этом услугодателя или предлагает другой маршрут следования при необходимости проведения укрепительных работ.

Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
40. Арнайы рұқсат қозғалыс маршрутын белгілегеннен және Кодексте белгіленген мөлшерлемелер бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым (бұдан әрі - алым) сомасы төленгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен астам емес мерзімде беріледі.
41. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда өтінішті қарау барысында тасымалдаушының өтінішін келісуші ұйымдармен келісуді жүргізеді.
Өтінішті келісу мерзімі ол келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.
Келісуші ұйымнан белгіленген мерзімде жауап болмаған жағдайда, тасымалдаушының өтініші келісілген болып есептеледі.
43. Ұсынылған тасымалдау маршрутын келiсу кезiнде тасымалдау қауiпсiздiгiн, жолдардың, жол құрылысы мен өзге де инженерлiк құрылыстардың сақталуын қамтамасыз ету, жол жүру бағытындағы қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде қосымша шаралар қабылдау қажеттілігi бөлiгiнде жүру жолы бойынша автомобиль жолдарының, жол құрылысы мен өзге де инженерлiк құрылыстардың көтерушілік қабiлетi және өткiзу қабiлеті бағаланады.
44. Автомобиль жолдарының жол құрылыстары мен өзге де инженерлiк құрылыстардың көтерушілік қабілетiн бағалау үшiн есептеудiң сынақтан өткiзiлген әдiстерiн, жолдардың жол құрылыстары мен өзге де инженерлiк құрылыстардың жай-күйi туралы ақпаратты, сондай-ақ қосымша зерттеулердің материалдарын пайдалануға рұқсат етiледi.
45. Егер тасымалдаушы ұсынған бағыт бойынша iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралын өткізудің теріс көрсеткіштері болмаса, онда келісуші ұйым отандық тасымалдаушының өтiнiшінде портал арқылы, ал шетелдік тасымалдаушының өтiнiшінде мөрмен куәландыра отырып, жазбаша түрде өз шешiмiн растайды.
46. Егер тасымалдаушы ұсынған бағыт бойынша ipi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі мүмкін болмаса немесе егер оны жүзеге асыру үшін жол жамылғысын немесе жол құрылыстарын нығайту бойынша қосымша шаралар жүргізу талап етілетін болса, келісуші ұйым бұл туралы уәкілетті органды немесе мемлекеттік кіріс органдарын жазбаша түрде не электрондық құжат нысанында хабардар етеді немесе күшейту жұмыстарын орындау қажет болған кезде басқа жол жүру бағытын ұсынады.

47. Заявление на получение специального разрешения рассматривается в 1 (один) рабочий день в случаях:
1) привлечения автотранспортного средства для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
2) замены транспортного средства (в случаях поломки) при условии соответствия технических характеристик и весогабаритных параметров транспортного средства, указанных в ранее полученном специальном разрешении;
3) продления срока действия специального разрешения за 2 (два) рабочих дня до окончания срока ранее полученного специального разрешения.
В случаях, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил сбор за проезд автотранспортных средств не взимается и в ранее полученном специальном разрешении не более одного раза вносятся изменения о замене транспортного средства или продлении срока действия специального разрешения.
Срок продления в специальном разрешении не должен превышать 15 (пятнадцати) календарных дней.
48. Сведения и реквизиты, указанные в заявлении заверяются:
1) подписью первого руководителя (его заместителя или доверительным лицом) и печатью (при наличии), если перевозчик является юридическим лицом;
2) подписью и указанием данных документа, удостоверяющего личность, если перевозчик является физическим лицом;
3) подписью и указанием данных, содержащихся в свидетельстве о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, если перевозчик является индивидуальным предпринимателем.
При подаче электронного запроса сведения и реквизиты заверяются электронной цифровой подписью.
49. Специальное разрешение, действующее в течение указанного в нем срока, выдается на одно автотранспортное средство, перевозящее однотипный крупногабаритный и (или) тяжеловесный неделимый груз либо жидкий груз, перевозимый в специализированных автомобилях-цистернах груз по установленному маршруту.
Специальное разрешение выдается до 5 поездок на срок до 45 календарных дней, от 6 до 10 поездок на срок до 90 календарных дней и свыше 10 поездок на срок до шести месяцев.
Специальное разрешение выдается с учетом периода действия весенних ограничений, установленных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 492 "Об утверждений правил прекращения или временного ограничения движения транспортных средств по дорогам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33042);
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 18.02.2026 № 46 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

47. Арнайы рұқсатты алуға өтiнiш:
1) автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн жұмысқа тартылған;
2) бұрын алынған арнайы рұқсатта көрсетілген автокөлік құралының техникалық сипаттамалары және салмақтық-габариттік параметрлері сәйкес болған кезде көлік құралын ауыстырған (сынған жағдайларда);
3) бұрын алынған арнайы рұқсаттың мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күні қалғанда арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартқан жағдайларда 1 (бір) жұмыс күнінде қаралады.
Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда, автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым өндірілмейді және бұрын алынған арнайы рұқсатта көлік құралы ауыстырылғаны немесе арнайы рұқсаттың қолдану мерзімі ұзартылғаны туралы өзгерістер енгізіледі.
Арнайы рұқсаттың қағаз тасығышындағы өзгерістер уәкілетті орган немесе мемлекеттік кіріс органдары басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылады және мөрмен куәландырылады.
Арнайы рұқсаттағы ұзарту мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспауы тиіс.
48. Өтiнiште көрсетiлген мәлiметтер мен деректемелер:
1) егер тасымалдаушы заңды тұлға болып табылса, бiрiншi басшының (оның орынбасарының немесе сенiмдi адамының) қолымен және мөрмен;
2) егер тасымалдаушы жеке тұлға болып табылса, қолымен және жеке басын куәландыратын құжат деректері.
3) егер тасымалдаушы дара кәсіпкер болып табылса, қолымен және дара кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы куәлігінде қамтылған деректер көрсетіле отырып куәландырады.
Электрондық сұрау салуды беру кезінде мәлiметтер мен деректемелер электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.
49. Көрсетілген мерзiм iшінде жарамды болатын арнайы рұқсат белгiленген бағыт бойынша бiр тұрпатты iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүкті немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында сұйық жүкті тасымалдайтын бiр автокөлiк құралына берiледi.
Арнайы рұқсат 5 сапарға дейін – күнтізбелік 45 күнге дейінгі мерзімге, 6 сапардан 10 сапарға дейін – күнтізбелік 90 күнге дейінгі мерзімге, ал 10 сапардан астам сапарға – алты айға дейінгі мерзімге беріледі.
Арнайы рұқсат Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 5 шілдедегі № 492 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33042 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Жолдарда көлік құралдарының жүрісін тоқтату немесе уақытша шектеу қағидаларына сәйкес белгіленген көктемгі шектеу кезеңдерін ескере отырып беріледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 18.02.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

50. Специальные разрешения изготавливаются в электронном виде по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
51. Сведения о выданных специальных разрешениях формируются в электронном информационном ресурсе уполномоченного органа.
52. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в области транспорта в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2023 № 64 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

50. Арнайы рұқсат осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды түрде дайндалады.
51. Берілген арнайы рұқсаттар туралы мәліметтер уәкілетті органның электронды ақпараттық ресурсында қалыптасады.
52. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көлік саласындағы уәкiлеттi орган мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен және өзгерткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2023 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.06.2022 № 354 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.06.2022 № 354 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.06.2022 № 354 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.06.2022 № 354 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных
и тяжеловесных грузов
на территории
Республики Казахстан
Специальное разрешение на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан № _____

Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.06.2022 № 354 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.06.2022 № 354 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.06.2022 № 354 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.06.2022 № 354 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ауыр салмақты және (немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы № __________рұқсат

2. Транспортные средства, выделенные для сопровождения
Марка
Модель
Номерной знак
3. Данные организации, транспортирующей груз:
Наименование/ФИО
Адрес и телефон
4. Движение разрешается:
с "___" __________ 20 ___ года по "____" __________ 20 ___ года на __ поездок, со скоростью не более 60 км/час по дорогам общего пользования, а на искусственных сооружениях – 10 км/час.
5. Особые условия движения: Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автотранспортным средством либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах по автомобильным дорогам осуществляется в соответствии с требованиями ПДД и Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 Приказ МИИР РК (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395).
6. Расчет сбора за проезд _______________________________________
Сумма оплаты _______________________________________ (прописью)
7. С основными требованиями Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории Республики Казахстан ознакомились:
водитель основного тягача _______________________________________
(ФИО)лицо, ____________________________________________________
сопровождающее ___________________________________________ груз
______________________________________________________________
(ФИО)
8. Разрешение выдано ___________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его
наличии), дата выдачи)
Примечание: все графы специального разрешения должны быть заполнены (незаполненные графы прочеркиваются) одинаковым цветом.
Приложение 2 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на
территории
Республики Казахстан
Форма
Акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства №_____ серия ______
"___" ___________ 20__ г. час.__мин.__. _______________________
(Дата и время) (Место составления)
Мы, главный (ведущий) специалист(ы) __________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица, наименование государственного органа)
__________________________________________________________________
и водитель автотранспортного средства (представитель юридического лица)
______________________________________________________________
(Ф.И.О., документ, удостоверяющий личность (полномочия),
__________________________________________________________________
место работы (при наличии), место местожительства (нахождения)
Марка автотранспортного средства (тягача) _________ гос.номер ________
прицепа/полуприцепа___________ гос.номер __________________________
Маршрут следования________________________ расстояние__________км.
Наименование груза _______________________ вес груза ______________т.
Сопроводительные документы: ______________________________________
__________________________________________________________________
(путевой лист, специальное разрешение (при наличии), кем и когда выдано и др. документы)
В присутствии понятых (свидетелей):
1.________________________________________________________________
(Ф.И.О., место жительства, телефон, подпись)
2._______________________________________________________________
(Ф.И.О., место жительства, телефон, подпись)

2. Ілесіп жүру үшін бөлінген көлік құралдары
Марка
Моделі
Нөмірлік белгісі
3. Жүкті тасымалдаушы ұйымның деректері
Атауы/ТАӘ/
Мекенжайы және телефоны
4. 20___жылғы "____" __________ бастап 20___ жылғы "____" __________ дейін __ сапарға, жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдар бойынша жылдамдығы 60 км/сағаттан астам емес, ал жасанды құрылыстарда 10 км/сағат жүруге рұқсат етіледі.
5. Қозғалыстың ерекше жағдайлары: Бөлінбейтін жүктерді не мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктері бар отандық және шетелдiк iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктерді автокөлiк құралдарымен ЖҚЕ мен ҚР ИИДМ-нің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11395 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Жүріп өткені үшін алымдар есебі ________________________________
Төлем сомасы ___________________________________________________
(жазбаша)
7. Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларының негізгі
талаптарымен таныстым:
негізгі тартқыштың жүргізушісі____________________________________
ТАӘ
жүкпен ілесіп жүретін тұлға _______________________________________
(ТАӘ)
8. Рұқсат _______________________________________________________
________________________________________________________ берілді.
(уәкілетті органның атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), берілген күні)
Ескертпе: арнайы рұқсаттың барлық бағандары біркелкі сиямен толтырылуға тиіс (толтырылмаған бағандар сызылып тасталады).
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі №_____ серия ______
20__жылғы "___" _______ сағ.___мин.___. _______________________
(Күні және уақыты)                              (Толтыру орны)
Біз, бас (жетекші) маман(дар)_______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның Т.А.Ә., мемлекеттік органның атауы)
және автокөлік құралының жүргізуші (заңды тұлғаның өкілі)____________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., жеке басын (өкілеттікті) куәландыратын құжат,
________________________________________________________________________________
тұратын (орналасқан) жері, жұмыс орны (бар болған кезде)
Автокөлік құралының (тартқыш) маркасы__________ мем.номер ___________
тіркеме/жартылай тіркеме___________ мем.номер ___________
Жүру бағыты _________________арақашықтығы_______________км.
Жүктің атауы___________________жүктің салмағы_____________т.
Ілеспе құжаттар:__________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жол парағы, арнайы рұқсат (бар болған кезде), кіммен және қашан берілді)
Куәлардың (куәгерлердің) қатысуымен:
1.______________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., тұратын орны, телефоны, қолы)
2.______________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., тұратын орны, телефоны, қолы)

С правами и обязанностями, указанными в статьях 754, 755 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных Правонарушениях", ознакомлены.
Настоящий акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства составлен по исходным данным:
Параметры
Допустимые
Фактические
Превышение
Высота от поверхности дороги, м.
Ширина, м.
Длина, м.
Груз не должен выступать за заднюю внешнюю точку автотранспортного средства
Полная масса, т.
Полная масса прицепа, т.
Колесная формула АТС
Ось
1 ось
2 ось
3 ось
4 ось
5 ось
6 ось
7 ось
8 ось
9 ось
Допустимые
Фактические
%
Скатность
Расстояние между осями, м
Взвешивание (замер) произведено на ________________________________________
_________________________________________________________________________
(название, номер, дата метрологической поверки технического средства измерения)
По результатам повторного взвешивания (замера) автотранспортного средства _____________, гос.номер _____________ весовые и (или) габаритные) параметры превышают/не превышают (нужное подчеркнуть) установленные допустимые параметры автотранспортных средств.
Расчет суммы сбора за проезд ________________________________________
Сумма к оплате ______________________________________________________
Акт составил (и)_____________________________________________________
(Ф.И.О., должность,) (подпись)
_____________________________________________________
(Ф.И.О., должность,) (подпись)
Понятые (свидетели):
1._____________________ 2. _____________________
(Ф.И.О. подпись)                   (Ф.И.О. подпись)
Копию акта получил (а) ______________________________________________
(Ф.И.О. водителя (представителя юридического лица, подпись)
Приложение 3 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных
и тяжеловесных грузов
на территории
Республики Казахстан
Заявление для получения (продления) специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств
Сноска Приложение 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 18.02.2026 № 46 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование перевозчика
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/бизнес-идентификационный номер (БИН)
Адрес, телефон
Наименование груза
Вес груза (в тоннах)
Марка автомобиля:
государственный номер:
Марка прицепа (полуприцепа):
государственный номер:
Тип транспортного средства
Грузоподъемность (в тоннах)
Наличие изотермического кузова
Наличие воздушной или эквивалентной ей подвески:
Маршрут движения
Общая протяженность маршрута (в километрах):
в том числе по территории городов (в километрах):
Количество рейсов (поездок):
Фамилия, имя, отчество (при наличии) водителя:
Вид сопровождения:
государственный номер:
Дата и время проезда:
Заполняется в случаях продления специального разрешения или замены транспортного средства (нужное подчеркнуть)
Номер, дата ранее выданного специального разрешения:
Марка заменяемого автомобиля:
государственный номер:
Марка заменяемого прицепа (полуприцепа):
государственный номер:
Фактические весовые и габаритные параметры транспортного средства с учетом груза
Параметры
Фактические
Допустимые
Превышение
Высота от поверхности дороги, в метрах
Ширина, в метрах
Длина, в метрах
Выступ груза за заднюю внешнюю точку транспортного средства, в метрах
Полная масса, в тоннах
Полная масса прицепа, в тоннах
Колесная формула (скатность)
11 ось
22 ось
33 ось
44 ось
55 ось
66 ось
77 ось
88 ось
99 ось
Расстояние между осями (в метрах)
Фактическая нагрузка на ось (в тоннах)
Автотранспортное средство привлекается для ликвидации чрезвычайных ситуаций
природного или техногенного характера (Х)______________________
Дополнительные данные _______________________________________________
Прилагаемые документы: ______________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 4 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных
и тяжеловесных грузов
на территории
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных
и (или) крупногабаритных автотранспортных средств"

"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексінің 754, 755-баптарында көрсетілген құқықтармен және міндеттермен таныстық.
Осы автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі бастапқы деректер бойынша жасалды:
Параметрлері
Рұқсат етілген
Нақты
Асқаны
Жол бетінен есептелген биіктігі, м.
Ені, м.
Ұзындығы, м.
Жүк автокөлік құралының артқы сыртқы нүктесiнен тысқары шықпауы тиіс
Толық салмағы, т.
Тіркеменің толық салмағы, т.
АКҚ-ң доңғалақ формуласы
Осьі
1- осьі
2- осьі
3- осьі
4- осьі
5- осьі
6- осьі
7- осьі
8- осьі
9- осьі
Рұқсат етілген
Нақты
%
Еңістігі
Біліктердің арақашықтығы, м.
Өлшеу__________________________________________________________________________
(техникалық өлшеу құралын метрологиялық тексерудің атауы, нөмірі, күні) жүргізілді.
Автокөлік құралын____________ мем. нөмірі __________ қайта өлшеу нәтижесі
бойынша салмақтық және (немесе) габариттік параметрлері белгіленген автокөлік
құралдарының рұқсат етілген параметрлерінен артық/артық емес (қажеті сызылсын)
Жүріп өтуі үшін алым сомасының есебі______________________________________________
Төлеу сомасы ____________________________________________________________________
Актіні жасаған(дар)_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы) (қолы)
Куәлар (куәгерлер): 1.______________________ 2. ___________________
(Т.А.Ә., қолы)            (Т.А.Ә., қолы)
Актінің көшірмесін алдым _________________________________________________________
(жүргізушінің (заңды тұлға өкілінің) Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты алу (ұзарту) үшін өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 18.02.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тасымалдаушының атауы
Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН)/ бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (БСН)
Мекенжайы, телефоны
Жүктің атауы
Жүктің салмағы (тоннамен)
Автокөлік маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Тіркеменің (жартылай тіркеменің) маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Көлік құралының типі
Жүк көтергіштігі (тоннамен)
Изотермиялық шанақтың болуы
Әуе немесе оған балама аспаның болуы:
Жүру бағыты
Бағыттың жалпы ұзақтығы (километрмен):
оның ішінде қалалардың аумағы бойынша (километрмен):
Рейстердің (жол жүру) саны:
Жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Ілесіп жүру түрi:
мемлекеттік нөмірi:
Жүру күні мен уақыты:
Арнайы рұқсатты ұзарту немесе көлік құралын ауыстыру жағдайларында толтырылады (қажеті сызылсын)
Бұрын берілген арнайы рұқсаттың нөмірі мен күні:
Ауыстырылатын автокөлік маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Ауыстырылатын тіркеме (жартылай тіркеме) маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Автокөлік құралының жүгін қоса есептегендегі нақты салмақтық және габариттік параметрлері
Параметрлерi
Нақты
Рұқсат етілген
Асқаны
Жол бетінен биіктігі, метрмен
Ені, метрмен
Ұзындығы, метрмен
Жүктің көлік құралының артқы сыртқы нүктесінен тыс шығуы, метрмен
Толық салмағы, тоннамен
Тіркеменің толық салмағы, тоннамен
Доңғалақ формуласы (еңістігі)
1-осьі
2-осьі
3-осьі
4-осьі
5-осьі
6-осьі
7-осьі
8-осьі
9-осьі
Осьтердің арасындағы арақашықтық (метрмен)
Оське түсетін нақты жүктеме (тоннамен)
Автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою
үшiн тартылған (Х)__________________________________ _____________
Қосымша деректер _______________________________________________
Қоса берілетін құжаттар: __________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін
__________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
"Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі.

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 18.02.2026 № 46 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование государственной услуги
Наименование подвида государственной услуги
1) Выдача специального разрешения;
2) Замена транспортного средства по ранее выданному специальному разрешению;
3) Продление срока действия специального разрешения.
2
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными органами Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан и органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза, а также в иных местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги
по всем подвидам через веб-портал "электронного правительства".
4
Срок оказания государственной услуги
1) Выдача специального разрешения – выдача уведомления о результате рассмотрения документов:
в случаях, когда требуется согласование маршрута перевозки – 2 (два) рабочих дня;
в случаях, когда не требуется согласование маршрута перевозки – 1 (один) рабочий день;
в случаях привлечения автотранспортных средств для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера – 1 (один) рабочий день;
выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (далее – специальное разрешение) (с момента поступления услугодателю в течение пяти рабочих дней платежного документа, подтверждающего оплату суммы сбора в республиканский бюджет) либо мотивированный ответ об отказе – 1 (один) рабочий день.
2) Замена транспортного средства по ранее выданному специальному разрешению - 1 (один) рабочий день.
3) Продление срока действия специального разрешения - 1 (один) рабочий день.
5
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам электронная (частично автоматизированная);
6
Результат оказания государственной услуги
По всем подвидам:
1) специальное разрешение по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении документов;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
4) замена транспортного средства по ранее выданному специальному разрешению;

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 18.02.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы
1) Арнайы рұқсатты беру;
2) Бұрын берілген арнайы рұқсат бойынша көлік құралын ауыстыру;
3) Арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту.
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетiнiң аумақтық органдары және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде, сондай-ақ тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізудің өзге де орындарындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті беру тәсілдері
Барлық кіші түрлері "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) Арнайы рұқсатты беру – құжаттарды қарастыру нәтижелері туралы хабарламаны беру:
тасымалдау маршрутын келісу қажет болған жағдайда – 2 (екі) жұмыс күні тасымалдау маршрутын келісу қажет болмаған жағдайда – 1 (бір) жұмыс күні;
автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн жұмысқа тартылған жағдайда – 1 (бір) жұмыс күні;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ауыр салмақты және (немесе) iрi көлемді көлiк құралдарының жүрiп өтуіне арнайы рұқсат (бұдан әрі – арнайы рұқсат) (алымды төлегенін растайтын құжатты көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде) не бас тарту туралы дәлелдi жауап – 1 (бір) жұмыс күні;
2) Бұрын берілген арнайы рұқсат бойынша көлік құралын ауыстыру – 1 (бір) жұмыс күні;
3) Арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту – 1 (бір) жұмыс күні.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша электрондық (ішінара автоматтандырылған).
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Барлық кіші түрлері бойынша:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рұқсат;
2) құжаттарды одан әрі қараудан дәлелді бас тарту;
3) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
4) бұдан бұрын берілген арнайы рұқсат бойынша көлік құралын ауыстыру;

5) продление срока действия специального разрешения.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в кабинет пользователя в форме электронного документа, подписанного уполномоченного лица услугодателя.
Проверить подлинность результата оказания государственной услуги можно на портале.
В кабинете пользователя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием адреса и даты получения результата государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) Выдача специального разрешения – государственная услуга оказывается на платной основе. Сбор за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан оплачивается в республиканский бюджет по ставке сбора, установленный пунктом 3 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2) Замена транспортного средства по ранее выданному специальному разрешению – бесплатно;
3) Продление срока действия специального разрешения – бесплатно.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.30 с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
В случае поступления заявления после 16.00 часов кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, государственная услуга оказывается следующим рабочим днем. Государственная услуга оказывается в порядке очереди без ускоренного обслуживания. Государственная услуга оказывается по месту регистрации услугополучателя.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Запрос на портале в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя. Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) индивидуального предпринимателя или юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (в случае оплаты через ПШЭП), услугодатель из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

5) арнайы рұқсаттың қолдану мерзімін ұзарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының кабинетіне мемлекеттік қызмет берушінің уәкілетті тұлғасы қол қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің түпнұсқалығын порталда тексеруге болады.
Пайдаланушы кабинетінде көрсету үшін сұрауды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде өтініш берушіден өндірілетін төлем мөлшері және оны өндірудің Қазақстан Республикасы заңнамаларымен көзделген тәсілдері
1) Арнайы рұқсатты беру:
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Ірi көлемді және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым (бұдан әрі – алым) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабы 3-тармағында белгіленген алым мөлшерлемелері бойынша республикалық бюджетке төленеді.
2) Бұрын берілген арнайы рұқсат бойынша көлік құралын ауыстыру - тегін түрде.
3) Арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту - тегін түрде.
8
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Өтініш демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа сағат 16.00-ден кейін келіп түскен жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызмет келесі жұмыс күнінде көрсетіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызмет алушының тіркелген жері бойынша көрсетіледі.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады
9
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Порталда көрсетілетін қызметті алушының цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы.
Жеке басын куәландыратын құжат, жеке кәсіпкерді және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, ірi көлемді және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжат (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларда) мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
10
Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами, а также допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 342 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009);
3) отрицательный ответ согласующих организаций на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения данной государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
1) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах: Министерства – www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздела "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля";
2) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг:
1414, 8 800 080 7777.
3) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Приложение 5 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на
территории
Республики Казахстан
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) қызмет алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының № 342 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлеріне сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға келісуші ұйымдардың теріс жауабы;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
11
Мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
1) Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған: Министрліктің – www. gov. kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімде;
2) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
3) Көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алады
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.